ksquares - en to pt_BR translation catalogue (71 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
pt_BR: Número de jogadores

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
pt_BR: Nomes dos jogadores

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
pt_BR: Humano ou Computador

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
pt_BR: Largura da área de jogo

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
pt_BR: Altura da área de jogo

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
pt_BR: Começa um jogo rápido

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
pt_BR: Dificuldade

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
pt_BR: Quão difícil deve ser a inteligência artificial do computador

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
pt_BR: Cor da linha

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
pt_BR: Cor da linha indicativa

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
pt_BR: Cor de realce

en: Player %1
pt_BR: Jogador %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

en: Current Player
pt_BR: Jogador atual

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
pt_BR: Fácil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
pt_BR: Médio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
pt_BR: Difícil

[ctx: @title:window]
en: Scores
pt_BR: Placar

en: Player Name
pt_BR: Nome do jogador

en: Completed Squares
pt_BR: Quadrados concluídos

en: Start a new game with the current settings
pt_BR: Começa uma nova partida com a configuração atual

en: Display
pt_BR: Aparência

en: Computer Player
pt_BR: Computador

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
pt_BR: Desenhe linhas, um de cada vez.
    Se você completar um quadrado, jogue novamente.

en: Original creator and maintainer
pt_BR: Criador original e mantenedor

en: Many patches and bugfixes
pt_BR: Muitas correções

en: Hard AI
pt_BR: IA no modo Difícil

en: Run game in demo (autoplay) mode
pt_BR: Executa o jogo em modo de demonstração

[ctx: default name of player]
en: Player %1
pt_BR: Jogador %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
pt_BR: Novo jogo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
pt_BR: Novo jogo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
pt_BR: Configurações para os jogadores

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
pt_BR: Jogadores

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
pt_BR: O nome do quarto jogador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
pt_BR: Jogador 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
pt_BR: Este jogador deve ser controlado por uma pessoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
pt_BR: Hum&ano?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
pt_BR: Hu&mano?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
pt_BR: O nome do terceiro jogador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
pt_BR: Jogador 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
pt_BR: O nome do segundo jogador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
pt_BR: Jogador 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
pt_BR: &Humano?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
pt_BR: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Quantos jogadores na partida?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
pt_BR: Número de jogadores:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
pt_BR: O nome do primeiro jogador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
pt_BR: Jogador 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
pt_BR: H&umano?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
pt_BR: Configurações para a área de jogo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
pt_BR: Tabuleiro do jogo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
pt_BR: O número de quadrados na largura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
pt_BR: Largura:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
pt_BR: O número de quadrados na altura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
pt_BR: Altura:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
pt_BR: Configurações do jogo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
pt_BR: Configurações do jogo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
pt_BR: Enche a área de jogo parcialmente de maneira automática antes do jogo começar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
pt_BR: Começo rápido

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
pt_BR: Configuração de IA

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
pt_BR: Quão difícil é ganhar do computador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
pt_BR: Dificuldade de IA:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
pt_BR: Configurações de visualização

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
pt_BR: Configuração de cores

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
pt_BR: Cores

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
pt_BR: Cor das linhas desenhadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
pt_BR: Cor padrão de linha:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
pt_BR: Cor das linhas indicativas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
pt_BR: Cor da linha indicativa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
pt_BR: Cor de realce:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
pt_BR: Placar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
pt_BR: Placar
