ksquares - en to ro translation catalogue (68 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
ro: Număr de jucători

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
ro: Numele jucătorilor

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
ro: Om sau IA

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
ro: Lățimea tablei

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
ro: Înălțimea tablei

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
ro: Începe rapid jocul

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
ro: Dificultate

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
ro: Cât de dificilă să fie IA

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
ro: Culoare linie

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
ro: Culoarea liniei indicatorului

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
ro: Culoare evidențiere

en: Player %1
ro: Jucător %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Current Player
ro: Jucătorul actual

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
ro: Ușor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
ro: Mediu

en: Player Name
ro: Nume jucător

en: Completed Squares
ro: Pătrate completate

en: Start a new game with the current settings
ro: Începe un joc nou cu configurările actuale

en: Display
ro: Afișaj

en: Computer Player
ro: Jucătorul calculator

en: KSquares
ro: KPătrate

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
ro: Luați pe rând și desenați linii.
    Dacă completați un pătrat, mai primiți o încercare.

en: Original creator and maintainer
ro: Creator original și responsabil

en: Many patches and bugfixes
ro: Multe petice și corecții

en: Run game in demo (autoplay) mode
ro: Lansează jocul în regim demonstrativ (jucat automat)

[ctx: default name of player]
en: Player %1
ro: Jucătorul %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
ro: Joc nou

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
ro: Configurări pentru jucătorii din joc

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
ro: Jucători

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
ro: Numele celui de-al patrulea jucător

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
ro: Jucător 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
ro: Jucătorul să fie controlat de un om

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
ro: O&m?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
ro: &Om?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
ro: Numele celui de-al treilea jucător

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
ro: Jucător 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
ro: Numele celui de-al doilea jucător

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
ro: Jucător 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
ro: &Om?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Câți jucători vor fi în joc</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
ro: Număr de jucători:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
ro: Numele primului jucător

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
ro: Jucător 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
ro: O&m?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
ro: Configurări pentru tabla de joc

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
ro: Tabla de joc

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
ro: Numărul de pătrate ale lățimii zonei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
ro: Lățime:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
ro: Numărul de pătrate ale înălțimii zonei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
ro: Înălțime:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
ro: Configurări pentru joc

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
ro: Configurările jocului

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
ro: Umple parțial tabla automat înainte de începutul jocului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
ro: Pornire rapidă

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
ro: Configurări IA

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
ro: Cât de greu va fi să bateți calculatorul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
ro: Dificultate IA:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
ro: Configurări afișare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
ro: Configurări pentru culori

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
ro: Culori

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
ro: Culoarea liniilor desenate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
ro: Culoare de linie standard:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
ro: Culoarea liniilor indicatorului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
ro: Culoarea liniei indicatorului:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
ro: Culoare evidențiere:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
ro: Scoruri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
ro: Tabelul de scoruri
