ksquares - en to ru translation catalogue (72 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
ru: Количество игроков

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
ru: Имена игроков

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
ru: Человек или компьютер

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
ru: Ширина доски

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
ru: Высота доски

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
ru: Быстрый запуск игры

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
ru: Уровень сложности

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
ru: Насколько сложно должен играть компьютер

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
ru: Цвет линии

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
ru: Цвет линии индикатора:

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
ru: Цвет подсветки

en: Player %1
ru: Игрок %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: Current Player
ru: Текущий игрок

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
ru: Лёгкий

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
ru: Средний

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
ru: Сложный

[ctx: @title:window]
en: Scores
ru: Очки

en: Player Name
ru: Имя игрока

en: Completed Squares
ru: Завершённых квадратов

en: Start a new game with the current settings
ru: Начать новую игру с текущими настройками

en: Display
ru: Отображение

en: Computer Player
ru: Компьютерный игрок

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
ru: Делайте ваши ходы рисуя линии.
    Если вы завершили квадрат, то ходите ещё раз.

en: (C) 2006-2007 Matt Williams
ru: © Matt Williams, 2006-2007

en: Original creator and maintainer
ru: Автор идеи и сопровождающий

en: Many patches and bugfixes
ru: Заплатки, исправления ошибок

en: Hard AI
ru: Высокоуровневый ИИ

en: Run game in demo (autoplay) mode
ru: Запустить игру в режиме демонстрации (автоигра)

[ctx: default name of player]
en: Player %1
ru: Игрок %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
ru: Новая игра

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
ru: Новая игра

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
ru: Параметры игроков

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
ru: Игроки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
ru: Имя четвёртого игрока

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
ru: Игрок 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
ru: Должен ли этот игрок контролироваться человеком

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
ru: Пар&тнёр?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
ru: Па&ртнёр?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
ru: Имя третьего игрока

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
ru: Игрок 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
ru: Имя второго игрока

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
ru: Игрок 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
ru: &Партнёр?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Сколько игроков будет в игре</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
ru: Количество игроков:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
ru: Имя первого игрока

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
ru: Игрок 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
ru: Па&ртнёр?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
ru: Параметры игровой доски

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
ru: Игровая доска

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
ru: Количество в квадратах по ширине

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
ru: Ширина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
ru: Количество в квадратах по высоте

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
ru: Высота:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
ru: Параметры для игры

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
ru: Настройки игры

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
ru: Частично заполнять доску перед началом игры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
ru: Быстрый запуск

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
ru: Параметры компьютерного игрока

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
ru: Насколько хорошо будет играть компьютер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
ru: Уровень сложности:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
ru: Параметры отображения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
ru: Параметры цветов

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
ru: Цвета

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
ru: Цвет нарисованных линий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
ru: Цвет обычной линии:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
ru: Цвет линий указателя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
ru: Цвет линии индикатора:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
ru: Цвет подсветки:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
ru: Очки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
ru: Табло
