ksquares - en to sr translation catalogue (72 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
sr: Број играча

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
sr: Имена играча

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
sr: Човек или ВИ

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
sr: Ширина табле

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
sr: Висина табле

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
sr: Брзи почетак игре

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
sr: Тежина

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
sr: Колико јака ће бити ВИ

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
sr: Боја линије

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
sr: Боја линије индикатора

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
sr: Боја истицања

en: Player %1
sr: Играч %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr: Главна трака

en: Current Player
sr: Текући играч

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
sr: лако

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
sr: средње

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
sr: тешко

en: Player Name
sr: име играча

en: Completed Squares
sr: завршена поља

en: Start a new game with the current settings
sr: Покрени нову игру са тренутним поставкама

en: KSquares
sr: К‑квадрати

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
sr: На потезе цртате линије.
    Кад год затворите квадрат, играте још једном.

en: (C) 2006-2007 Matt Williams
sr: © 2006–2007, Мат Вилијамс

en: Matt Williams
sr: Мат Вилијамс

en: Original creator and maintainer
sr: Првобитни творац и одржавалац

en: Fela Winkelmolen
sr: Фела Винкелмолен

en: Many patches and bugfixes
sr: Многе закрпе и сређивања грешака

en: Tom Vincent Peters
sr: Том Винсент-Петерс

en: Hard AI
sr: Тешка ВИ

en: Run game in demo (autoplay) mode
sr: Покрени игру у демо режиму

[ctx: default name of player]
en: Player %1
sr: Играч %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
sr: Нова игра

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
sr: Поставке за учеснике игре.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
sr: Играчи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
sr: Име четвртог играча.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
sr: Играч 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
sr: Да ли овим играчем управља човек.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
sr: Чо&век

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
sr: Чов&ек

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
sr: Име трећег играча.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
sr: Играч 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
sr: Име другог играча.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
sr: Играч 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
sr: Ч&овек

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
sr: <html>Колико ће играча учествовати у игри.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
sr: Број играча:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
sr: Име првог играча

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
sr: Играч 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
sr: &Човек

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
sr: Поставке табле за игру.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
sr: Табла за игру

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
sr: Број квадрата по ширини области.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
sr: Ширина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
sr: Број квадрата по висини области.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
sr: Висина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
sr: Поставке игре.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
sr: Поставке игре

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
sr: Аутоматско делимично попуњавање табле пре почетка игре.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
sr: Брзи почетак

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
sr: Поставке ВИ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
sr: Колико је тешко победити рачунар.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
sr: Јачина ВИ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
sr: Поставке приказа

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
sr: Поставке боја

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
sr: Боје

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
sr: Боја исцртаних линија.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
sr: Боја обичних линија:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
sr: Боја линија показатеља.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
sr: Боја линија показатеља:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
sr: Боја истицања:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
sr: Резултати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
sr: Резултати.
