ksquares - en to sr@latin translation catalogue (74 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
sr@latin: Broj igrača

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
sr@latin: Imena igrača

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
sr@latin: Čovek ili VI

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
sr@latin: Širina table

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
sr@latin: Visina table

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
sr@latin: Brzi početak igre

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
sr@latin: Težina

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
sr@latin: Koliko jaka će biti VI

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
sr@latin: Boja linije

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
sr@latin: Boja linije indikatora

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
sr@latin: Boja isticanja

en: Player %1
sr@latin: Igrač %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@latin: Glavna traka

en: Current Player
sr@latin: Tekući igrač

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
sr@latin: lako

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
sr@latin: srednje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
sr@latin: teško

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
sr@latin: Rezultati

en: Player Name
sr@latin: ime igrača

en: Completed Squares
sr@latin: završena polja

en: Start a new game with the current settings
sr@latin: Pokreni novu igru sa trenutnim postavkama

en: Display
sr@latin: Prikaz

en: Computer Player
sr@latin: Računarski igrač

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
sr@latin: Na poteze crtate linije.
    Kad god zatvorite kvadrat, igrate još jednom.

en: KSquares
sr@latin: K‑kvadrati

en: (C) 2006-2007 Matt Williams
sr@latin: © 2006–2007, Mat Vilijams

en: Matt Williams
sr@latin: Mat Vilijams

en: Original creator and maintainer
sr@latin: Prvobitni tvorac i održavalac

en: Fela Winkelmolen
sr@latin: Fela Vinkelmolen

en: Many patches and bugfixes
sr@latin: Mnoge zakrpe i sređivanja grešaka

en: Tom Vincent Peters
sr@latin: Tom Vinsent-Peters

en: Hard AI
sr@latin: Teška VI

en: Run game in demo (autoplay) mode
sr@latin: Pokreni igru u demo režimu

[ctx: default name of player]
en: Player %1
sr@latin: Igrač %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
sr@latin: Nova igra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
sr@latin: Postavke za učesnike igre.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
sr@latin: Igrači

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
sr@latin: Ime četvrtog igrača.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
sr@latin: Igrač 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
sr@latin: Da li ovim igračem upravlja čovek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
sr@latin: Čo&vek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
sr@latin: Čov&ek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
sr@latin: Ime trećeg igrača.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
sr@latin: Igrač 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
sr@latin: Ime drugog igrača.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
sr@latin: Igrač 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
sr@latin: Č&ovek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
sr@latin: <html>Koliko će igrača učestvovati u igri.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
sr@latin: Broj igrača:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
sr@latin: Ime prvog igrača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
sr@latin: Igrač 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
sr@latin: &Čovek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
sr@latin: Postavke table za igru.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
sr@latin: Tabla za igru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
sr@latin: Broj kvadrata po širini oblasti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
sr@latin: Širina:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
sr@latin: Broj kvadrata po visini oblasti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
sr@latin: Visina:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
sr@latin: Postavke igre.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
sr@latin: Postavke igre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
sr@latin: Automatsko delimično popunjavanje table pre početka igre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
sr@latin: Brzi početak

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
sr@latin: Postavke VI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
sr@latin: Koliko je teško pobediti računar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
sr@latin: Jačina VI:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
sr@latin: Postavke prikaza

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
sr@latin: Postavke boja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
sr@latin: Boje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
sr@latin: Boja iscrtanih linija.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
sr@latin: Boja običnih linija:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
sr@latin: Boja linija pokazatelja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
sr@latin: Boja linija pokazatelja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
sr@latin: Boja isticanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
sr@latin: Rezultati.
