ksquares - en to sv translation catalogue (73 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
sv: Antal spelare

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
sv: Spelarnamn

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
sv: Människa eller AI

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
sv: Spelplanens bredd

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
sv: Spelplanens höjd

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
sv: Snabbstarta spelet

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
sv: Svårighetsgrad

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
sv: Hur svår AI ska vara

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
sv: Linjefärg

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
sv: Indikeringslinjefärg

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
sv: Markeringsfärg

en: Player %1
sv: Spelare %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Current Player
sv: Aktuell spelare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
sv: Lätt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
sv: Normal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
sv: Svår

[ctx: @title:window]
en: Scores
sv: Poäng

en: Player Name
sv: Spelarnamn

en: Completed Squares
sv: Färdiga fyrkanter

en: Start a new game with the current settings
sv: Starta ett nytt spel med nuvarande inställningar

en: Display
sv: Skärm

en: Computer Player
sv: Datorspelare

en: KSquares
sv: Fyrkanter

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
sv: Turas om att rita linjer.
    Om du gör färdigt en fyrkant, får du fortsätta en gång till.

en: (C) 2006-2007 Matt Williams
sv: © 2006-2007 Matt Williams

en: Original creator and maintainer
sv: Ursprunglig skapare och underhåll

en: Many patches and bugfixes
sv: Många programfixar och felrättningar

en: Hard AI
sv: Svår AI

en: Run game in demo (autoplay) mode
sv: Kör spelet i demonstrationsläge (spela automatiskt)

[ctx: default name of player]
en: Player %1
sv: Spelare %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
sv: Nytt spel

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
sv: Nytt spel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
sv: Spelarinställningar i spelet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
sv: Spelare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
sv: Den fjärde spelarens namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
sv: Fjärde spelaren:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
sv: Ska spelaren styras av en människa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
sv: Människ&a?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
sv: Männis&ka?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
sv: Den tredje spelarens namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
sv: Tredje spelaren:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
sv: Den andra spelarens namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
sv: Andra spelaren:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
sv: Mä&nniska?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Hur många spelare ska delta i spelet</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
sv: Antal spelare:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
sv: Den första spelarens namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
sv: Första spelaren:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
sv: &Människa?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
sv: Spelplanens inställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
sv: Spelplan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
sv: Antal fyrkanter i bredd på området

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
sv: Bredd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
sv: Antal fyrkanter i höjd på området

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
sv: Höjd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
sv: Spelinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
sv: Spelinställningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
sv: Fyll delvis i spelplanen automatiskt innan spelet börjar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
sv: Snabbstart

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
sv: Inställningar av AI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
sv: Hur svårt det ska vara att slå datorn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
sv: Svårighetsgrad hos AI:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
sv: Skärminställningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
sv: Färginställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
sv: Färger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
sv: De ritade linjernas färg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
sv: Vanlig linjefärg:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
sv: Indikeringslinjernas färg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
sv: Indikeringslinjefärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
sv: Markeringsfärg:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
sv: Poäng

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
sv: Poängtavla
