ksquares - en to uk translation catalogue (81 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
uk: Кількість гравців

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
uk: Імена гравців

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
uk: Людина або комп’ютер

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
uk: Ширина дошки

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
uk: Висота дошки

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
uk: Швидкий початок гри

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
uk: Складність

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
uk: Наскільки вправно має грати комп’ютер

note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Display)
en: Background Color
uk: Колір тла

note: i18n: ectx: label, entry (CenterDotColor), group (Display)
en: Center Dot Color
uk: Колір центральної крапки

note: i18n: ectx: label, entry (FeintLineColor), group (Display)
en: Feint Line Color
uk: Колір фіктивних ліній

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
uk: Колір ліній

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
uk: Колір лінії індикатора

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
uk: Колір підсвічування

en: Player %1
uk: Гравець %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: Current Player
uk: Поточний гравець

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
uk: Легкий

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
uk: Середній

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
uk: Складний

[ctx: @title:window]
en: Scores
uk: Рахунки

en: Player Name
uk: Ім'я гравця

en: Completed Squares
uk: Завершені квадрати

en: Start a new game with the current settings
uk: Почати нову гру з поточними параметрами

[ctx: @title:tab]
en: Display
uk: Дисплей

[ctx: @title:tab]
en: Computer Player
uk: Комп'ютерний гравець

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
uk: Використайте це для малювання ліній.
    Якщо ви заповните квадратики, ви отримаєте інший.

en: (C) 2006-2007 Matt Williams
uk: © Matt Williams, 2006-2007

en: Original creator and maintainer
uk: Перший автор та колишній супроводжувач

en: Many patches and bugfixes
uk: Багато латок та виправлення вад

en: Hard AI
uk: Складний рівень для комп’ютерного гравця

en: Run game in demo (autoplay) mode
uk: Запустити гру в демонстраційному режимі

[ctx: default name of player]
en: Player %1
uk: Гравець %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
uk: Нова гра

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
uk: Нова гра

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
uk: Налаштування для гравців

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
uk: Гравці

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
uk: Ім'я четвертого гравця

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
uk: Гравець 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
uk: Чи контролюється цей гравець людиною

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
uk: Лю&дина?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
uk: Л&юдина?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
uk: Ім’я третього гравця

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
uk: Гравець 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
uk: Ім’я другого гравця

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
uk: Гравець 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
uk: Люд&ина?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Кількість гравців у грі</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
uk: Кількість гравців:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
uk: Ім'я першого гравця

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
uk: Гравець 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
uk: &Людина?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
uk: Налаштування ігрової дошки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
uk: Дошка для гри

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
uk: Довжина області у квадратиках

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
uk: Ширина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
uk: Висота області у квадратиках

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
uk: Висота:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
uk: Налаштування гри

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
uk: Параметри гри

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
uk: Частково заповнювати дошку автоматично перед початком гри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
uk: Швидкий початок

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
uk: Параметри комп’ютерного гравця

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
uk: Наскільки складно буде боротися з комп’ютером

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
uk: Рівень інтелекту:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
uk: Налаштування дисплея

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
uk: Налаштування кольорів

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
uk: Кольори

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn background
uk: Колір намальованого тла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
uk: Колір тла:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn center dot
uk: Колір намальованої центральної крапки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Center dot color:
uk: Колір центральної крапки:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the feintly drawn lines
uk: Колір намальованих фіктивних ліній

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Feint line color:
uk: Колір фіктивних ліній:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
uk: Колір намальованих ліній

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
uk: Колір стандартних ліній:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
uk: Колір ліній індикаторів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
uk: Колір ліній для індикаторів:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
uk: Колір підсвічування:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
uk: Рахунки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
uk: Табло
