kstars - en to bs translation catalogue (3321 entries)

en: Sky
bs: Nebo

en: Messier Object
bs: Messier objekt

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
bs: Objekt sa linkovima

en: Star Name
bs: Ime zvijezde

en: Deep Sky Object Name
bs: Ime objekta u dalekom svemiru

en: Planet Name
bs: Naziv planeta

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
bs: Naziv sazvježđa

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
bs: Linija sazvježđa

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
bs: Granica sazvježđa

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
bs: Sazviježđe. Označena granica

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
bs: Mliječni put

en: Equator
bs: Ekvator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
bs: Ekliptika

en: Horizon
bs: Horizont

en: Compass Labels
bs: Oznake kompasa

en: Equatorial Coordinate Grid
bs: Ekvatorska koordinatna mreža

en: Horizontal Coordinate Grid
bs: Horizontalna koordinatna mreža

en: Info Box Text
bs: Tekst info-kutije

en: Info Box Selected
bs: Izabrana info-kutija

en: Info Box Background
bs: Pozadina info-kutije

en: Target Indicator
bs: Pokazatelj odredišta

en: User Labels
bs: Korisničke oznake

en: Planet Trails
bs: Orbite planeta

en: Angular Distance Ruler
bs: Linijar za ugaonu udaljenost

en: Observing List Label
bs: Oznaka posmatračke liste

en: Star-Hop Route
bs: Star-Hop pravac

en: Visible Satellites
bs: Uočljivi sateliti

en: Satellites
bs: Sateliti

en: Satellites Labels
bs: Obilježja satelita

en: Supernovae
bs: Supernove

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
bs: Zadane boje

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
bs: Dijagram zvijezda

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
bs: Noćni pogled

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
bs: Ne mogu otvoriti lokalnu datoteku sa šemom boja.
    Šema se ne može snimiti.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
bs: Ne mogu otvoriti lokalnu datoteku sa indeksom šeme boja.
    Šema se ne može snimiti.

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
bs: 7x35 dvogled

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
bs: Jedan stepen

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
bs: 30m na 1.3cm

en: No FOV
bs: Bez FOV

en: KStars Exported Sky Image
bs: KStars izvezena slika neba

en: Could not upload image to remote location: %1
bs: Ne mogu poslati sliku na lokaciju: %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
bs: Ne mogu izvesti sliku: URL %1 je nevažeći

en: Invert colors
bs: Izvrni boje

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
bs: Obrni boje na slici. Ovo može biti korisno kako biste vremenom povećali kontrast. Ovo utiče samo na display ali ne i na spremanje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
bs: Snimi

en: Save the image to disk
bs: Snimi sliku na disk

en: Loading of the image %1 failed.
bs: Učitavanje slike %1 nije uspjelo.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
bs: Datoteka sa imenom '%1' već postoji. Da li da pišem preko nje?

en: Overwrite File?
bs: Da pišem preko postojeće datoteke?

en: Saving of the image %1 failed.
bs: Snimanje slike %1 nije uspjelo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
bs: Da

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
bs: Ne

en: Warning
bs: Upozorenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
bs: Odustani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
bs: Greška

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: N
bs: S

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNE
bs: SSI

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NE
bs: SI

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ENE
bs: ISI

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: E
bs: I

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ESE
bs: IJI

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SE
bs: JI

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSE
bs: JJI

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: S
bs: J

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
bs: JJZ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
bs: JZ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
bs: ZJZ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
bs: Z

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
bs: ZSZ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
bs: SZ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
bs: SSZ

en: &Next >
bs: &Sljedeći >

en: < &Back
bs: <&Nazad

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
bs: Odrezani region će se skalirati na [ %1 * %2 ]

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
bs: Isjeci na oblast: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
bs: Uređivač sličica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
bs: Isjeci na oblast: [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
bs: (sasječena oblast će biti skalirana na 200x200)

en: Loading images...
bs: Učitavam slike...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
bs: Rezultati pretrage:

en: Failed to load image at %1
bs: Nisam uspio da učitam sliku kod %1

en: Failed to load image
bs: Neuspjelo učitavanje slike

en: Choose Thumbnail Image
bs: Izaberite sličicu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
bs: Birač sličica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
bs: Navedite lokaciju slike:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
bs: Trenutna sličica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
bs: Izmijeni &sliku...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
bs: Odbaci sliku

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
bs: Sunce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
bs: Merkur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
bs: Venera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
bs: Zemlja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
bs: Mjesec

en: Ganymede
bs: Ganimed

en: Callisto
bs: Kalisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
bs: Uran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
bs: Neptun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
bs: Lokacija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotation:
bs: Rotacija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
bs: dana

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
bs: Staza do programa Xplanet je u postavkama prazna.

en: Error making FIFO file %1: %2.
bs: Greška u kreiranju FIFO datoteke %1: %2.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
bs: &Pomoć

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
bs: Procesna traka

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
bs: &Vrijeme

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
bs: &Pokazuje na

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
bs: &Projekcija

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bs: &Alati

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
bs: &Uređaji

note: i18n: ectx: Menu (data)
en: &Data
bs: &Podaci

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
bs: &Nadogradnje

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
bs: &Posmatranje

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
bs: &Info-polja

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
bs: &Statusna traka

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
bs: Traka alata prikaza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
bs: Tip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
bs: Epoha:

en: GOTO
bs: IDINA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
bs: Miruje

en: What's Interesting...
bs: Šta je zanimljivo...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
bs: Planete

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
bs: Zvijezde

en: Constellations
bs: Sazvježđa

en: Deep-sky Objects
bs: Objekti u dalekom svemiru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
bs: Asteroidi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
bs: Komete

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
bs: Galaksije

en: Nebulae
bs: Magline

en: Clusters
bs: Skupovi

en: text
bs: tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
bs: Sljedeće

en: Previous
bs: Prethodno

en: Back
bs: Nazad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
bs: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
bs: Nepoznato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
bs: Uvezi datoteku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
bs: Unesite ime datoteke za uvoz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
bs: Da biste uvezli postojeću datoteku sa podacima, unesite ovdje njeno ime. Zatim ćete ispod opisati sadržaj datoteke. Možete ostaviti prazno ime da biste napravili katalošku datoteku sa ispravnim zaglavljem, ali bez podataka.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
bs: Sadržaj uvezene datoteke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
bs: Kada u gornjoj liniji izaberete datoteku, ovdje će biti prikazan njen sadržaj.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
bs: Opiši polja sa podacima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
bs: <b>Polja kataloga:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
bs: <b>Dostupna polja:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
bs: Koordinatna epoha za katalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
bs: Prefiks imena kataloga:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
bs: Boja simbola:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
bs: Koordinatna epoha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
bs: Razdvojeno razmacima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
bs: Pregled &izlaza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
bs: Unesite ime za izlaznu katalošku datoteku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
bs: Ime kataloga:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
bs: Snimi katalog kao:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
bs: Unesite ime za katalog

en: Show image of
bs: Prikaži sliku od

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
bs: Ovaj URL nije ispravan. Da li želite da otvorim preglednik sa Google
    pretraživačem?

en: Invalid URL
bs: Neispravan URL

en: Browse Google
bs: Pretraži Googl-om

en: Do Not Browse
bs: Ne pretražuj

en: Show webpage about
bs: Prikaži web stranicu o

en: object
bs: objekat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
bs: Vrsta resursa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
bs: Slika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
bs: Informacija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
bs: Tekst koji opisuje vezani resurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
bs: Opis:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
bs: URL koji se prikazuje za ovaj objekt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
bs: Otvori URL u prozoru preglednika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
bs: Možete da provjerite uneseni URL tako što ćete ga otvoriti u prozoru preglednika klikom na ovo dugme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
bs: Provjeri adresu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
bs: Podrazumijevano

en: Degrees
bs: Stepeni

en: Ignore
bs: Zanemari

en: Text
bs: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
bs: Tip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
bs: Dek.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button)
en: Preview
bs: Predpregled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
bs: Autor:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
bs: Objekat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
bs: Izmijeni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
bs: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
bs: Boja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
bs: Ime

en: Major Axis
bs: Veća osa

en: Minor Axis
bs: Manja osa

en: Position Angle
bs: Ugao pozicije

en: Flux
bs: Tok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
bs: Verzija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
bs: Uvezi katalog...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
bs: Boje

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
bs: Općenito

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
bs: višestruka

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
bs: promjenljiva

en: G5 star
bs: G5 zvijezda

en: Dwarf planet
bs: Patuljasta planeta

[ctx: integrated flux at a frequency]
en: Flux(%1):
bs: Fluks(%1):

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
bs: %1 u %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
bs: Položaj

en: Circumpolar
bs: Cirkumpolarni

en: Never rises
bs: Nikad ne izlazi

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
bs: Nije primjenjljivo

en: Links
bs: Veze

en: Advanced
bs: Napredno

en: Log
bs: Dnevnik

en: Record here observation logs and/or data on %1.
bs: Ovdje zapisujte vaša opžanja i/ili podatke za %1.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
bs: Jeste li sigurni da želite ukloniti vezu %1?

en: Delete Confirmation
bs: Potvrda brisanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
bs: Primarni naziv, Ostali nazivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
bs: Veličina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
bs: B - V popis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
bs: Razdaljina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
bs: Magnituda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
bs: Iluminacija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
bs: Dodaj na osmatračku listu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
bs: Centriraj na mapi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
bs: Centriraj na teleskopu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
bs: Perihel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
bs: Identifikacijski broj orbite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
bs: Identifikacijski broj orbite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
bs: Dijametar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
bs: Period rotacije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOIDLabel)
en: Earth MOID:
bs: Zemlja MOID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
bs: Klasa orbite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
bs: Klasa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
bs: Dimenzije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Period)
en: 0 y
bs: 0 g

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
bs: Detalji — baze podataka na vezi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
bs: Izaberite bazu na vezi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
bs: Detalji — veze ka resursima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
bs: Linkovi informacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
bs: Linkovi slika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
bs: Prikaži resurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
bs: Dodaj vezu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
bs: Uredi vezu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
bs: Ukloni vezu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
bs: Korisnički dnevnik

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
bs: Detalji — podaci o položaju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
bs: Koordinate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
bs: Rije. (2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
bs: Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
bs: Vazdušna masa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
bs: Visina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
bs: Satni ugao:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
bs: Izlazak/Zalazak/Prelaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
bs: Vrijeme zalaska:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
bs: Vrijeme prelaska:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
bs: Vrijeme izlaska:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
bs: Azimut na zalasku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
bs: Visina u tranzitu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
bs: Azimut na izlasku:

en: Preview image
bs: Pregledna slika

en: Horizontal
bs: Horizontalno

en: Vertical
bs: Vertikalno

en: Full legend
bs: Puna legenda

en: Scale with magnitudes chart
bs: Mjerilo s kartom magnituda

en: Only scale
bs: Samo mjerilo

en: Only magnitudes
bs: Samo magnitude

en: Only symbols
bs: Samo simboli

en: Upper left corner
bs: Gornji lijevi ugao

en: Upper right corner
bs: Gornji desni ugao

en: Lower left corner
bs: Donji lijevi ugao

en: Lower right corner
bs: Donji desni ugao

en: Could not export image
bs: Ne mogu izvesti datoteku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
bs: Podešavanje legende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
bs: Dodaj legendu u izvezenu nebesku mapu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
bs: Orijentacija legende:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
bs: Vrsta legende:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
bs: Pozicija legende:

en: Any
bs: Bilo koji

en: Solar System
bs: Sunčev sistem

en: Open Clusters
bs: Otvoreni skupovi

en: Globular Clusters
bs: Globularna jata

en: Gaseous Nebulae
bs: Gasne magline

en: Planetary Nebulae
bs: Planetarne magline

en: Details...
bs: Detalji...

en: Andromeda Galaxy
bs: Galaksija Andromeda

en: No object named %1 found.
bs: Nije pronađen objekat pod imenom %1.

en: Bad object name
bs: Loš naziv objekta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
bs: Filtriraj po imenu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
bs: Filtriraj po vrsti:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
bs: Vrijednost rektascenzije mora biti između 0.0 i 24.0.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
bs: Vrijednost deklinacije mora biti između -90,0 i 90,0.

en: Invalid Coordinate Data
bs: Neispravne koordinate

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
bs: Vrijednost azimuta mora biti između 0.0 i 360.0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
bs: Vrijednost za Visinu mora biti između -90.0 i 90.0.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
bs: RA/Dek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
bs: Deklinacija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
bs: Rektascenzija

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aaTab)
en: Az/Alt
bs: Az/Vis

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
bs: Odrediti očigledno vidno polje (AFOV) ručno

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
bs: Ramsden (karakterističan)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
bs: Ortoskopski (karakterističan)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
bs: Ploessl (karakteristicni)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
bs: Erfle (tipicni)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Radian
bs: Tele Vue Radijan

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
bs: Tele Vue Ethos (Tipicni)

en: 1000 yards
bs: 1000 jardi

en: 1000 meters
bs: 1000 metara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
bs: stopa

en: meters
bs: metara

en: inch
bs: inč

en: Aperture diameter:
bs: Prečnik otvora:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
bs: F-broj:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
bs: Izmijeni FOV simbole

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
bs: Dodaj novi FOV simbol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
bs: Dodaj novi simbol vidnog polja (FOV) na listu.  Možete definistai veličinu, oblik i boju novog simbola.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
bs: Novi...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
bs: Izmijeni označeni FOV simbol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
bs: Pritisnite ovo dugme da izmijenite označeni FOV simbol.  Možete promijeniti njegovu veličinu, oblik i boju.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
bs: Ukloni označeni FOV simbol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
bs: Pritisnite ovo dugme da uklonite označeni FOV simbol sa liste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
bs: DST pravilo:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
bs[0]: %1 grad odgovara kriteriju pretrage
bs[1]: %1 grada odgovaraju kriteriju pretrage
bs[2]: %1 gradova odgovara kriteriju pretrage

en: Error: Duplicate Entry
bs: Greška: Dvostruki unos

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
bs: Sva polja (osim područja) moraju biti popunjena da biste dodali ovu lokaciju.

en: Fields are Empty
bs: Polja su prazna

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
bs: Nije bilo moguće rasčlaniti geografsku širinu/dužinu.

en: Bad Coordinates
bs: Loše koordinate

en: Daylight Saving Time Rules
bs: Pravila ljetnjeg/zimskog računanja vremena

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
bs: Odaberi grad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
bs: Filter za države:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
bs: Filter za gradove:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
bs: Filter za područja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
bs: 0 gradova odgovara traženom kriteriju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
bs: Pregled/Uređivanje podataka o lokaciji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
bs: Grad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
bs: Područje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
bs: Država:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
bs: Geografska dužina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
bs: Geografska širina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
bs: UT ofset:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
bs: &Prazni polja

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
bs: Novi FOV indikator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
bs: Ime FOV simbola

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
bs: Ime simbola vidnog polja (field-of-view, FOV).  Ovo ime će se pokazivati u FOV meniju i u alatu "Izmijeni FOV simbole".

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
bs: Okular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
bs: Žarišna dužina teleskopa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
bs: Žarišna dužina teleskopa, u milimetrima

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
bs: Unesite žarišnu dužinu teleskopa, u milimetrima.
    
    Ovo je jedan od podataka polja koji su potrebni za definisanje simbola vidljivog polja (field-of-view, FOV) koji odgovara vidljivom polju okulara teleskopa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
bs: Žarišna dužina okulara:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
bs: Žarišna dužina okulara, u milimetrima

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
bs: Unesite žarišnu dužinu okulara, u milimetrima.
    
    Ovo je jedan od podataka polja potrebnih za definisanje simbola vidljivog polja (field-of-view, FOV) koji odgovara vidljivompolju okulara teleskopa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
bs: Unesite vidno polje okulara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
bs: Okular AFOV:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
bs: vidno polje okulara, u lučnim minutama

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
bs: Unesite ugao vidnog polja okulara, u lučnim minutama.
    
    Ovo je jedan od podataka potrebnih za definisanje simbola vidnog polja (field-of-view, FOV) koji odgovara vidnom polju okulara teleskopa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
bs: stepeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
bs: ili računajte od F-Broja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
bs: Zabilješka: Panoptic, Nagler, Radian, Delos i Ethos su zastitni znak za Tele Vue Optics, Inc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
bs: Izračunaj vidno polje (FOV) iz gornjih podataka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
bs: Ovo dugme će izračunati ugao vidnog polja (field-of-view, FOV) za određenu kombinaciju okulara i teleskopa. Najprije morate navesti fokalne dužine teleskopa i okulara, te FOV ugao okulara, u poljima koja su data iznad.
    
    Izračunati FOV ugao (u lučnim minutama) će biti prikazan u tekstualnom polju "Vidno polje".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
bs: Izračunaj FOV

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
bs: Kamera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
bs: Unesite žarišnu dužinu teleskopa, u milimetrima.
    
    Ovo je jedan od podataka potrebnih za definisanje simbola vidnog polja (FOV) koji odgovara vidnom polju kamere montirane na teleskop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_16)
en: H:
bs: V:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
bs: pikseli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
bs: Veličina čipa ili filma, u milimetrima

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
bs: Unesite fizičke dimenzije CCD čipa ili filmskog negativa.
    
    Ovo je jedan od podataka potrebnih za definisanje simbola vidnog polja (FOV) koji odgovara vidnom polju kamere montirane na teleskop.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
bs: Ovo dugme će izračunati ugao vidnog polja (FOV) za određenu kombinaciju kamere i teleskopa. Najprije morate navesti fokalne dužine teleskopa i okulara, te veličinu CCD čipa ili filmskog negativa.
    
    Izračunati FOV ugao (u lučnim minutama) će biti prikazan u tekstualnom polju "Vidno polje".

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
bs: Binokular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
bs: Polje prikaza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
bs: Na udaljenosti od:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
bs: Ovo dugme ce izracunati field-of-view (FOV) kut za binokular. Morate navesti linearni FOV kako je spomenut na binokularu.
    Izracunati FOV ugao (u arcminutama) ce biti prikazan u "Field of view" boksu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
bs: Talasna dužina:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
bs: Izračunaj HPBW radioteleskopa prema podacima iz gornjih polja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
bs: Ovo dugme će izračunati ugao širine pojasa pri pola snage (HPBW) za kombinaciju datog teleskopa i talasne dužine osmatranja, uz pretpostavku da višepojasni prijemnik nije dostupan na teleskopu. Prvo morate navesti prečnik radioteleskopa i talasnu dužinu osmatranja.
    
    Izračunati HPBW (u lučnim minutima) biće prikazan u kutiji „Ugao vidnog polja“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
bs: Izračunaj HPBW

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
bs: Vidno polje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
bs: Pomak Y:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
bs: Željena veličina vidnog polja, u lučnim minutama

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
bs: Unesite lučne dimenzije simbola vidnog polja (FOV).
    
    Možete ili unijeti vrijednost direktno, ili koristiti kartice "Okular" ili "Kamera" da izračunate lučne dimenzije za određeni okular ili kameru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
bs: Pomak X:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
bs: Izaberite boju simbola vidnog polja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
bs: Izaberite boju za simbol vidnog polja (FOV).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
bs: Izaberite oblik simbola vidnog polja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
bs: Izaberite oblik simbola vidnog polja (FOV). Mogući oblici su:
    
    Krug, kvadrat, krst ili meta.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
bs: Krug

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
bs: Krst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
bs: Meta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
bs: Poluprovidni krug

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
bs: Oblik:

en: UTC Now
bs: UTC trenutno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
bs: Trenutno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
bs: Preuzimanje dodatnih datoteka podataka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadText)
en: <p>You may now download optional data files to enhance KStars, such as Messier object images, or a more complete NGC/IC catalog. Press the <b>Download Extra Data</b> button to proceed. </p><p>You can also use this tool later, by selecting <b>Download New Data</b> from the <b>File</b> menu.</p>
bs: <p>Sada možete preuzeti opcionalne datoteke podataka da povećate KStars,kao što su Messier objektne slike,ili više kompletni NGC/IC katalog. Pritisni <b>Preuzmi ekstra podatke</b> dugme za nastavak. </p><p>Takođe možeš koristiti ovaj alat kasnije, odabirom <b>Preuzmi novi podatak</b> iz <b>Datoteka</b> menija.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
bs: Preuzimanje dodatnih podataka...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
bs: Odaberite početnu lokaciju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>Select a City near your location from the list. You may filter the list by the name of your city, province, and country.</p><p>Once you have selected a City, press <b>Next</b>.</p>
bs: <p>Odaberi grad s liste blizu tvoje lokacije. Možeš filtrirati listu imenom grada, provincije,i države.</p><p>jednom kada ste izabrali grad, pritisnite <b>Dalje</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
bs: Filtriraj listu prema imenu grada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
bs: Filtriraj listu prema imenu države

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
bs: Filtriraj listu prema imenu provincije

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
bs: Popis gradova koji se poklapaju sa prisutnim filterima za traženje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>This wizard will help you set up some basic options, such as your location on Earth.</p><p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
bs: <p>Ovaj čarobnjak će postaviti neke osnovne opcije, kao što je vaša lokacija na  Zemlji.</p><p>Da počnete, pritisnute <b>Dalje</b> dugme.</p>

en: Solver timed out.
bs: Rješavač  pauziran.

en: CCD pixel size is missing. Please check your driver settings and try again.
bs: Veličina CCD piksela nedostaje. Molim provjerite postavke drajvera i probajte ponovo.

en: Capturing image...
bs: Dohvatanje slike...

en: Image received.
bs: Slika dohvaćena.

en: Capture aborted.
bs: Dohvaćanje prekinuto.

en: Syncing failed.
bs: Sinhronizacija neuspješna.

en: Changing filter to %1...
bs: Mijenjanje filtera na %1...

en: Invalid URL: %1
bs: Neispravan URL: %1

en: Unable to write to file %1
bs: Nije moguće pisati u datoteku %1

en: Could Not Open File
bs: Ne mogu otvoriti datoteku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Capture && Solve
bs: Dohvati i riješi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load a FITS image and solve. Slew mount to image central coordinates.
bs: Učitaj FITS sliku i riješi. Montiraj slew na centralne koordinte slike.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load && Slew...
bs: Napuni i zakreni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
bs: Zaustavi

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select what action to take once a solution is found.
bs: Odaberi koje akcije preduzeti nakon pronalaska rješenja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, syncR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates
bs: Sihroniziraj teleskop na koordinate rješenja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, nothingR)
en: Just solve
bs: Samo riježi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dECGuideEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dEDisplayedOnGuideGraph) i18n: ectx: property (text), widget (QLab
en: DEC
bs: DEK

en: Solver failed. Try again.
bs: Rješavanje nije uspjelo. Pokušajte ponovo:

en: Solver completed in %1 second. | Solver completed in %1 seconds.
bs[0]: Rješavač završio za %1 sekundu.
bs[1]: Rješavač završio za %1 sekunde.
bs[2]: Rješavač završio za %1 sekundi.

en: Unable to open file %1
bs: Nije moguće otvoriti direktorij %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
bs: Deklinacija:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
bs: Opcije

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryConfFile)
en: Astrometry.net configuration file
bs: Astrometry.net konfiguracijska datoteka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryWCSInfo)
en: Astrometry.net wcsinfo binary
bs: Astrometry.net wcsinfo program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: wcsinfo:
bs: wcsinformacija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: config:
bs: konfiguracija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: API Key:
bs: API ključ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseJPEG)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the online astrometry.net service
bs: Koristi JPEG format, umjesto FITS, da učita slike na astrometrija.net onalajn servis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
bs: Brzina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
bs: Vis:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB)
en: Start
bs: Početak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text
en: Capture
bs: Dohvati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
bs: Postavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Focus
bs: Fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Guide
bs: Vodilja

en: Aborted
bs: Otkazano

note: i18n("Calibrating");
en: Guiding
bs: Navođenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
bs: Statistika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binningLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Binning:
bs: Ugrubljivanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
bs: Korak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
bs: Broj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
bs: Do:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
bs: Vrijeme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
bs: Ekspozicija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
bs: Srednje:

en: Lock Filter
bs: Filter zaključavanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
bs: Filterski točak

en: Dithering...
bs: Približne boje...

en: Focusing...
bs: Fokusiranje...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Alignment
bs: Poravnanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAOLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AOLabel)
en: Adaptive Optics
bs: Prilagodljiva optika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Focuser
bs: Fokuser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
bs: Prikaži INDI poruke u statusnoj traci

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
bs: Prikaži dolazne INDI statusne poruke u KStars statusnoj traci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
bs: INDI poruke u &statusnoj traci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
bs: Poveži se

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
bs: Prekini vezu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
bs: &Sljedeće

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
bs: Zatvori

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
bs: Prilagođeno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
bs: Niti jedan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
bs: Auto.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, calibrationOptions)
en: Calibration Options
bs: Opcije kalibriranja

en: No pending jobs found. Please add a job to the sequence queue.
bs: Nisu pronađeni poslovi u toku. Dodaj posao redu sekvence.

en: All jobs are complete. Do you want to reset the status of all jobs and restart capturing?
bs: Svi poslovi su završeni. Da li želiš da resetuješ status svih poslova i restartuješ snimanje?

en: Reset job status
bs: Resetuj status posla

en: Received image %1 out of %2.
bs: Primljena slika %1 od %2.

en: Error: Lost connection to CCD.
bs: Greška: Izgubljena je konekcija za CCD.

en: Failed to set sub frame.
bs: Postavljanje pod okvira nije uspjelo.

en: Failed to set binning.
bs: Postavljanje binninga nije uspjelo.

en: Downloading...
bs: Preuzimanje...

en: Job #%1 changes applied.
bs: Promjene #%1 posla primjenjene.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure.
bs: Odstupanje navođenja %1 je sada manji od nivoa ograničenja od %2 arcsecs, nastavljanje izlaganja.

en: Autofocus failed. Aborting exposure...
bs: Autofokus nije uspio.Obustavljanje izlaganja.

en: unnamed
bs: bez naziva

en: Failed to save sequence queue
bs: Nije moguće snimiti sekvencijalni red

en: Sequence queue saved to %1
bs: Sekvencijalni red snimljen na %1

en: Are you sure you want to reset status of all jobs?
bs: Da li ste sigurni da želite restovati statuse svih poslova?

en: Editing job #%1...
bs: Uređivanje posla #%1...

en: Editing job canceled.
bs: Uređivanje posla prekinuto.

en: Dither complete.
bs: Dihterovanje završeno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinHN)
en: Horizontal binning
bs: Horizontalno smještanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinVN)
en: Vertical binning
bs: Vertikalno smještanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
bs: Zastoj u sekundama između uzastopnih slika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
bs: Zastoj:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureLabel_2)
en: Set the exposure time in seconds for individual images, if applicable
bs: Postavi vrijeme ekspozicije u sekundama za pojedinačne slike, ako je primjenljivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Directory:
bs: Direktorij:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Prefix:
bs: Prefiks:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Horizontal and Vertical binning
bs: Horizontalno i vertikalno smještanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
bs: Okvir:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
bs: Broj slika koje treba uhvatiti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
bs: Uključeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
bs: Isključeno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
bs: Sekvencijalni red

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: Reset status of all jobs
bs: Resetuj status svih poslova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
bs: Broj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
bs: Granice

en: Dark Exposure
bs: Tamno izlaganje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
bs: Obriši

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitGuideDeviationS)
en: Abort sequence if guiding deviation exceed this value
bs: Prekini sekvencu ako naovdeća odstupanja  prekorače ovu vrijednost

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitFocusHFRS)
en: Perform autofocusing once Half-Flux-Radius (HFR) value exceeds this limit
bs: Izvršava autofokus onda kada vrijednost Half-Flux-Radius (HFR)  prekorači ovo ograničenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitFocusHFRS)
en: Autofocus if HFR >
bs: Autofokus ako je HFR>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setRawAngleB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setPositionAngleB)
en: Set
bs: Podesi

en: Complete
bs: Završeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
bs: Režim:

en: Idle.
bs: Miran.

en: Autofocus in progress...
bs: Automatsko fokusiranje u toku...

en: Please wait until image capture is complete...
bs: Molimo sačekajte dok se snimanje slike završi...

en: Error: Lost connection to Focuser.
bs: Greška: Izgubljena je konekcija za Fokuser.

en: FITS received. No stars detected.
bs: FITS je primljen. Nisu detektovane zvijezde.

en: Failed to automatically select a star. Please select a star manually.
bs: Nije uspjelo automatsko selektovanje zvijezde. Molimo označite zvijezdu ručno.

en: Capture complete. Select a star to focus.
bs: Snimanje gotovo. Označite zvijezdu za fokusiranje.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try increasing tolerance value.
bs: Automatsko fokusiranje nije moglo dosegnuti pravi fokus. Pokušajte povecati toleranciju vrijednosti.

en: No stars detected, capturing again...
bs: Nisu detektovane zvijezde, snima se ponovno...

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
bs: FITS je primljen. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
bs: FITS je primljen. HFR %1 @ %2.

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
bs: Promjena u HFR je premala. Pokusajte povećati veličinu koraka ili smanjiti toleranciju.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
bs: Dosegnut je zastoj. Molimo pokusajte ponovno sa drugačijim postavkama.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
bs: Automatsko fokusiranje nije uspjelo dosegnuti podesan fokus. Pokusajte prilagoditi vrijednost tolerancije.

en: Focuser error, check INDI panel.
bs: Greška fokusera, provjerite INDI ploču.

en: Starting continuous exposure...
bs: Započinje kontinuirana izloženost...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focuser:
bs: Fokuser:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusInB)
en: Focus In
bs: Fokusiranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusOutB)
en: Focus Out
bs: Defokusiranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Automatically select the best focus star from the image
bs: Automatski označava sa slike najbolju zvijezdu za fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Auto Select Star
bs: Auotmatski označava zvijezdu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding while autofocus in progress
bs: Obustavlja navođenje dok je autofokus u toku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding
bs: Obustavi navođenje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Subframe around the focus star during the autofocus procedure
bs: Podokvir okolo fokusne zvijezde tokom procedure autofokusa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Sub Frame
bs: Podokvir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Max Travel:
bs: Maksimalno putovanje:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: V-Curve
bs: V-Kriva

en: Calibration
bs: Kalibracija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Dither
bs: Treperenje

en: Connection to the guide CCD is lost.
bs: Konekcija sa CCD vodičem je izgubljena.

en: Calibration completed.
bs: Kalibriranje završeno.

en: Guiding resumed.
bs: Navođenje nastavljeno.

en: Autoguiding started.
bs: Automatsko navođenje započelo.

en: Guiding suspended.
bs: Navođenje obustavljeno.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
bs: Kontrola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: Subframe
bs: Podokvir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Apply filter to image after capture to enhance it
bs: Stavite filter na sliku nakon što je dohvatite da biste je poboljšali

[ctx: North]
en: N
bs: S

[ctx: South]
en: S
bs: J

[ctx: West]
en: W
bs: Z

[ctx: East]
en: E
bs: I

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
bs: Pokreni

en: DEC swap enabled.
bs: DEC zamjena omogućena.

en: DEC swap disabled.
bs: DEC zamjena onemogućena.

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
bs: %1 informacije nedostaju. Molimo podesite vrijednosti u INDI Kontrolnoj ploči.

en: Lost track of the guide star. Try increasing the square size or reducing pulse duration.
bs: Trag vodeće zvijezde je izgubljen. Pokusajte povećati velicinu kvadrata ili reducirati trajnje pulsa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
bs: Magnituda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
bs: Puls:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
bs: Dvije ose

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_19)
en: Algorithm
bs: Algoritam

en: Ekos requires at least one CCD or Guider to operate.
bs: Ekos zahtijeva barem jedan CCD ili Guider da funkcionira.

en: Ekos detected an instance of INDI server running. Do you wish to shut down the existing instance before starting a new one?
bs: Ekos je detektovao instancu INDI servera koja je pokrenuta. Da li želite ugasiti postojeću instancu prije pokretanja nove?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: INDI Server
bs: INDI server

en: Connecting INDI devices...
bs: Povezivanje INDI uređaja...

en: Disconnecting INDI devices...
bs: Odspajanje INDI uređaja...

en: INDI services stopped.
bs: INDI uređaji su stali.

en: Remote devices established. Please connect devices.
bs: Daljinski uređaji su uspostavljeni. Molim priključite uređaje.

en: %1 is online.
bs: %1 je na vezi.

en: %1 filter is online.
bs: %1 filter je onlajn.

en: %1 is offline.
bs: %1 nije na vezi.

en: Guider port from %1 is ready.
bs: Vodični izlaz od %1 je spreman.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
bs: INDI kontrolni panel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
bs: Opcije...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
bs: Čisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
bs: Prekini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
bs: Automatska skala

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Configuration
bs: Konfiguracija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
bs: arcminuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
bs: Računar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
bs: Vremenske prilike:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
bs: Prati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: Directory to save sequence images
bs: Direktorij za snimanje sekvencijalnih slika

en: Calibrate
bs: Kalibriraj

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
bs: 1D FITS slike nisu podržane u KStars.

en: Image has invalid dimensions %1x%2
bs: Slika ima nepravilne dimenzije  %1x%2

en: Complete.
bs: Završeno.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
bs: FITS zaglavlje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
bs: Ključna riječ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
bs: Vrijednost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
bs: Komentar

en: Linear Scale
bs: Linearna skala

en: Logarithmic Scale
bs: Logaritamska skala

en: Square Root Scale
bs: Kvadratnokorjena skala

en: Save Changes to FITS?
bs: Spasiti izmjene FITS-a?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
bs: Tekuća FITS datoteka ima nesnimljenih izmjena. Želite li da je snimite prije nego što je zatvorite?

en: File saved to %1
bs: Datoteka snimljena na %1

en: Auto Stretch
bs: Automatsko razvlacenje

en: High Contrast
bs: Visoki kontrast

en: Equalize
bs: Izjednači

en: High Pass
bs: Visoki prolaz

en: Mark Stars
bs: Označi zvijezde

en: Unmark Stars
bs: Odznači zvijezde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS) i18n: ectx: whatsthis, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single tab instead of multiple tabs per image.
bs: Prikazuje sve snimljene FITS slike u jednom tabu umjesto u više tabova po slici.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
bs: Prikaz

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
bs: Izvori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
bs: Drajver:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
bs: Oznaka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
bs: Dodaj novo

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
bs: Drajver %1 je vec pokrenut, da li ga želite ponovno pokrenuti?

en: Cannot start INDI server: port error.
bs: Ne mogu da pokrenem INDI server: greška priključka.

en: Invalid port entry: %1
bs: Nevažeći ulaz priključka: %1

en: Failed to open INDI Driver file: %1
bs: Neuspješno pokretanje INDI drajver datoteke: %1

en: Error: the port number is invalid.
bs: Greška: broj priključka je neispravan.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
bs: Računar: %1 Priključak %2 već postoji.

en: You need to disconnect the client before removing it.
bs: Potrebno je da prekinete vezu s klijentom prije nego što ga uklonite.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
bs: Sigurno želite ukloniti klijenta %1?

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
bs: Nije bilo moguce pisati u datoteku 'indihosts.xml'
    Bilo kakve promjene  INDI konfiguracijama domacina nece biti sacuvane.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
bs: Upravitelj uređajima

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
bs: Lokalni/Server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
bs: Uređaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
bs: Režim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
bs: Dnevnik servera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
bs: Lokal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
bs: Pokreni servis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
bs: Zaustavi servis

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
bs: Klijent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
bs: Računari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
bs: Prilagodi...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
bs: Veza

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
bs: Trenutno nije pokrenut nijedan INDI uređaj. Da pokrenete uređaje, molim izaberite ih pomoću Upravitelja uređaja na meniju sa uređajima.

en: Add Host
bs: Dodaj računar

en: Modify Host
bs: Izmijeni računar

en: Cannot open file %1 for reading
bs: Ne mogu da otvorim datoteku %1 za čitanje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
bs: Vrijeme

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
bs: Omoguću binarni prijenos podataka iz ovog svojstva u KStars i obrnuto.

en: Upload
bs: Pošalji

en: Data file saved to %1
bs: Datoteka sa podacima je snimljena u %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
bs: Podrazumijevani INDI video port

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
bs: Navedite gdje su spasene nove FITS slike nakon što su preuzete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
bs: Podrazumijevani FITS direktorijum:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Synchronize KStars date and time automatically from the update source.
bs: Sinhroniziraj KStars datum i vrijeme automatski iz izvora novih informacija.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
bs: Specificirajte rang priključaka sa kojim bi se pri pokretanju novih drajvera povezao server INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
bs: Prikaži položaj teleskopa na mapi neba

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
bs: Prikaži marker teleskopa na nebeskoj mapi da se prati kretanje teleskopa po nebu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
bs: Pusti/pauziraj

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
bs: Drajver %1 nije pronađen u sistemu. Molimo provjerite da je paket koji osigurava '%1' binarni instaliran.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
bs: Video tok

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
bs: Čarobnjak za teleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
bs: &Odustani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
bs: &Nazad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
bs: <h3>1. Model teleskopa</h3>
    
    Izaberite model vašeg teleskopa iz donje liste. Kliknite na Sljedeće pošto izaberete model.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
bs: <b>Savjet</b>
    <br>Neki teleskopi koji nisu Meade tipa podržavaju podskup LX200 skupa komandi. Odaberite <tt>LX200 osnovni</tt> za ontrolu takvih uređaja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
bs: <h3>2. Poravnajte teleskop</h3>
    
    Morate prvo poravnati teleskop da biste mogli pravilno da ga kontrolišete iz KStars-a. Pogledajte instrukcije za poravnanje u dokumentaciji teleskopa.
    <br><br>
    Posle uspješnog poravnanja, povežite teleskopov RS232 interfejs na serijski ili USB port vašeg računara.
    <br><br><br>Kliknite na Sljedeće da biste nastavili.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
bs: <h3>3. Provjerite postavke lokala</h3>
    
    Provjerite da li su ispravne postavke vremena, datuma i lokacije. Ako je neka od ovih postavki neispravna, možete je ispraviti preko dugmadi <tt>Postavi vreme</tt> i <tt>Postavi lokaciju</tt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
bs: <b>Lokacija</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
bs: <b>Vrijeme</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
bs: <b>Datum</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
bs: Postavi vrijeme...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
bs: Postavi lokaciju...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
bs: <b>Priključak:</b>

en: Are you sure you want to cancel?
bs: Jeste li sigurni da želite prekinuti?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
bs: Molim sačekajte dok KStars pretraži komunikacione portove za priključene
    teleskope. Ovaj proces bi mogao potrajati par minuta.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
bs: Molim sačekajte da se KStars pokuša spojiti na vaš teleskop...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
bs: Žalim. KStars nije otkrio nijedan teleskop, molim provjerite vaše postavke i pokušajte ponovo.

en: Telescope Wizard completed successfully.
bs: Telescope Wizard je uspješno završen.

en: Rise time: %1
bs: Vrijeme izlaska: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
bs: Vrijeme zalaska: %1

en: No rise time: Circumpolar
bs: Nema vremena izlaska: Cirkumpolaran

en: No set time: Circumpolar
bs: Nema vremena zalaska: Cirkumpolaran

en: No rise time: Never rises
bs: Nema vremena izlaska: Nikad ne izlazi

en: No set time: Never rises
bs: Nema vremena zalaska: Nikad ne izlazi

en: Transit time: %1
bs: Vrijeme prelaska: %1

en: Empty sky
bs: Prazno nebo

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
bs: Prikaži SDSS sliku

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
bs: Prikaži DSS sliku

en: star
bs: zvijezda

en: Solar system object
bs: Objekt sunčevog sistema

en: satellite
bs: satelit

en: Velocity: %1 km/s
bs: Brzina: %1 km/s

en: Altitude: %1 km
bs: Visina: %1 km

en: Range: %1 km
bs: Domet: %1 km

en: Center && Track
bs: Centriraj i prati

en: Angular Distance To...            [
bs: Ugaono rastojanje do...           [

en: Starhop from here to...
bs: Starhop odavde do...

en: Remove Label
bs: Izbriši oznaku

en: Attach Label
bs: Zakači oznaku

en: Select this object
bs: Odaberi ovaj objekat

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
bs: Detalji

en: Remove From Observing WishList
bs: Ukloni iz liste želja posmatranja

en: Add to Observing WishList
bs: Dodaj u listu želja posmatranja

en: Remove Trail
bs: Ukloni trag

en: Add Trail
bs: Dodaj trag

en: Image Resources
bs: Slikovni resurs

en: Stop &Tracking
bs: Zaustavi &praćenje

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
bs: Položaj vremenskog InfoBoxa.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
bs: Ekranske koordinate vremenskog infoboksa.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
bs: Položaj fokus infoboksa.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
bs: Ekranske koordinate fokus infoboksa.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
bs: Položaj geografskog infoboksa.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
bs: Ekranske koordinate geografskog infoboksa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
bs: .Da li je vremenski Infoboks u zasijenčenom stanju?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
bs: Ako je tačno, vremenski infoboks će prikazati samo gornju liniju podataka.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
bs: Da li je fokus Infoboks u zatamnjenom stanju?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
bs: Ako je tačno, fokus  infoboks će prikazati samo gornju liniju podataka.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
bs: Da li je geografski Infoboks u zatamnjenom stanju?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
bs: Ako je tačno, geografski lokacijski infoboks će prikazati samo gornju liniju podataka.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
bs: Meta-opcija za preklapanje prikaza svih infoboksova.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
bs: Preklapanje prikaza sva tri infoboksa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
bs: Da li prikazati vremenski infoboks?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
bs: Preklapa prikaz vremenskog infoboksa?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
bs: Da li prikazati fokus infoboks?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
bs: Preklapa prikaz fokusnog infoboksa?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
bs: Da li prikazati georafski infoboks?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
bs: Preklapa prikaz geografskog lokacijskog infoboksa?

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
bs: Sidrišna zastava vremenskog infoboksa

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
bs: Sidrišna zastava geografskog InfoBox-a

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
bs: Prikaži statusnu traku?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
bs: Preklopi prikaz statusne trake.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
bs: Prikaži koordinate visina/azimut u statusnoj traci?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
bs: Preklopi prikazivanje horizontalna koordinata miša u statusnoj traci.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
bs: Prikaži koordinate rektascenzija/deklinacija u statusnoj traci?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
bs: Širina glavnog prozora u pikselima

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
bs: Visina glavnog prozora u pikselima

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
bs: Aktiviraj čarobnjak za podizanje kada se KStars pokrene?

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
bs: Imena definisanih kataloga prilagođenih objekata.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
bs: Lista imena definisanih kataloga prilagođenih objekata.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
bs: Lista preklopnika za prikaz odgovarajućih kataloga objekata.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
bs: Lista cijelih brojeva preklopnika za prikaz odgovarajućih kataloga objekata. (nenulta vrijednost indicira da će objekti u ovom katalogu  biti prikazani).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List for displaying custom object catalogs.
bs: Lista za prikaz odgovarajućih kataloga objekata.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List of names for which custom catalogs are to be displayed.
bs: Lista imena za koje se prikazuju vlastiti katalozi.

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
bs: Automatsko ažuriranje geografskih lokacija?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
bs: Automatsko ažuriranje vremena i datuma?

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
bs: Da li nacrtati križić na poziciji teleskopa na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
bs: Preklopi prikaz križića centriranog na teleskopski pokazanoj poziciji u KStars mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
bs: Da li prikazati INDI poruke u statusnoj traci?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
bs: Preklapa prikaz INDI poruka u KStars statusnoj traci.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
bs: FITS podrazumijevani direktorij

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
bs: Zadana lokacija spremljenih FITS datoteka

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
bs: Startni priključak INDI servera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
bs: INDI server će se pokušati povezati s priključcima počevši od ovog priključka.

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
bs: Krajnji priključak INDI servera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
bs: INDI server će se pokušati povezati s priključcima zaključno s ovim portom.

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
bs: PATH do indiserver programa

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
bs: PATH do direktorija indi drajvera

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
bs: Naziv grada geografske lokacije.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
bs: Naziv grada trenutne geografske lokacije.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
bs: Naziv provincije trenutne geografske lokacije.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
bs: Naziv zemlje trenutne geografske lokacije.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
bs: Naziv zemlje trenutne geografske lokacije.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
bs: Geografska dužina, u stepenima.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
bs: Geografska dužina trenutne geografske lokacije, u decimalnim stepenima.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
bs: Geografska širina, u stepenima.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
bs: Geografska širina trenutne geografske lokacije, u decimalnim stepenima.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
bs: Nadmorska visina geografske lokacije u metrima.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
bs: Pomak vremenske zone geografske lokacije u satima.

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
bs: Dvoslovni kod za ljetno vrijeme geografske lokacije.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
bs: Dvoslovni kod koji određuje datume na koje u ljetno računanje vremena počinje i završava (možete pogledati pravila pritiskom "objasni DST pravila" dugme u geografskom položaju prozora).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
bs: Koristite animirane Okret oko ose efekte pri promeni položaja fokusa?

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
bs: Naziv odabranih FOV indikatora

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
bs: Izbledjeli tragovi planeta na boju pozadine?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
bs: Ako je tačno, tragovi vezani za tijela sunčevog sistema će izblijedjeti u boju pozadine neba.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
bs: Rektascenzija pozicije fokusa

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
bs: Deklinacija pozicije fokusa

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
bs: Naziv fokusiranog objekta

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
bs: Da li se obavlja praćenje?

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
bs: Sakriti objekte prilikom pomjeranja?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
bs: Preklapa da li KStars treba sakriti neke objekte dok se prikaz pomjera radi glađeg kretanja.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
bs: Sakriti granice sazvježđa pri kretanju?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
bs: Preklapa da li granice sazvježđa trebaju biti sakrivene pri kretanju prikaza.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
bs: Sakrij linije sazviježđa za vrijeme pomjeranja?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
bs: Preklapa da li su linije sazvježđa trebaju sakrivene pri kretanju prikaza.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
bs: Nebeska kultura

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
bs: Odaberi nebesku kulturu.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
bs: Sakrij imena sazviježđa za vrijeme pomjeranja?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
bs: Preklapa da li su nazivi sazvježđa sakrivena pri kretanju prikaza.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
bs: Sakrij koordinatne mreže prilikom pomjeranja?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
bs: Preklapa da li koordinatne rešetke su skrivene sve dok je ekran u pokretu.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
bs: Sakrij obris Mliječnog puta za vrijeme pomijeranja?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
bs: Preklapa da li je kontura mliječne staze skrivena dok je prikaz u pokretu.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
bs: Sakrij dodatne objekte dok traje pomjeranje?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
bs: Preklapa da li su ekstra objekti skriveni dok je prikaz u pokretu.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
bs: Sakrij objekte Solarnog sistema dok traje pomjeranje?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
bs: Preklapa da li su objekti sunčevog sistema skriveni dok je prikaz u pokretu.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
bs: Sakrij blijede zvijezde prilikom pomjeranja?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
bs: Preklapa da li su slabo vidljive zvijezde skrivene dok je prikaz u pokretu.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
bs: Sakrij objekte označene imenima, za vrijeme pomjeranja?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
bs: Preklapa da li su imena labela skrivena dok je prikaz u pokretu.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
bs: Nacrtaj asteroide na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li su asteroidi prikazani u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
bs: Označi nazive asteroida na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li su oznake naziva asteroida prikazane u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
bs: Nacrtaj komete na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li su komete prikazane u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
bs: Označi nazive kometa na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li su oznake naziva kometa prikazane u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
bs: Nacrtaj supernove na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
bs: Preklopi prikaz supernovih na nebeskoj mapi.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
bs: Označi nazive supernovih na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
bs: Preklopi da li se prikazuju nazivi supernovih na nebeskoj mapi.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
bs: Postavi limit veličine za supernove koje se prikazuju na nebeskoj mapi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
bs: Postavi limit veličine supernove koje se prikazuju na nebeskoj mapi.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Show supernova alerts?
bs: Nacrtati upozorenja supernove?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
bs: Preklopi upozorenja supernove.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
bs: Postavi limit veličine za supernove koje će biti upozorene

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
bs: Postavi limit veličine za supernove koje će biti upozorene.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
bs: Nacrtaj granice satviježđa na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li su granice sazvježđa prikazane u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
bs: Istaknuti centralnu granicu sazviježđa na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
bs: Preklapa da li su granice sazvježđa koje sadrže centralnu tačku fokusa osvijetljene u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
bs: Nacrtati  linije sazviježđa na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li linije sazvježđa prikazane u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
bs: Nacrtati nazive sazviježđa na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li su oznake naziva sazvježđa nacrtane u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
bs: Nacrtati "duboko nebo" objekte na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li su objekti dalekog svemira prikazani u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
bs: Nacrtati liniju ekliptike na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je ekliptika prikazana u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
bs: Nacrtati liniju ekvatora na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li su ekvatorijalna linija prikazana u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
bs: Nacrtati mreže prema aktivnom koordinatnom sistemu?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
bs: Koordinatne mreže će se automatski promjeniti prema aktivnom koordinatnom sistemu.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
bs: Nacrtati ekvatorijalnu koordinatnu mrežu na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
bs: Prekrij bilo koju ekvatorijalnu koordinatnu mrežu nacrtanu na nebeskoj mapi.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
bs: Nacrtati horizontalnu koordinatnu mrežu na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
bs: Prekrij bilo koju horizontalnu koordinatnu mrežu koja je nacrtana na nebeskoj mapi.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
bs: Nacrtati neprozirna tla na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
bs: Preklapa da li je region ispod horizonta neproziran.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
bs: Nacrtati liniju horizonta na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je linija horizonta prikazana u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
bs: Nacrtati zastave na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li su zastave prikazane u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
bs: Nacrtati dodatno "duboko-nebo" objekte na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li su dodatni objekti prikazani u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
bs: Nacrtati konturu Mliječnog puta na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je kontura Mliječnog puta prikazana u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
bs: Popuniti konturu Mliječnog puta? (lažno znači koristiti samo okvir)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
bs: Meta-opcija za sve planete na nebeskoj mapi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
bs: Meta-opcija za kontrolu svih velikih planeta (i Sunce i Mjesec) su nacrtani na nebeskoj mapi.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
bs: Crtati planete kao slike na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
bs: Preklapa da li glavne planete (i Sunce i Mjesec) iscrtani kao slike u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
bs: Označiti nazive planeta na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
bs: Preklapa da li glavne planete (i Sunce i Mjesec) označeni u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
bs: Nacrtati Sunce na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je Sunce nacrtano u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
bs: Nacrtati  Mjesec na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je Mjesec nacrtan u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
bs: Nacrtati  Merkur na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je Merkur nacrtan u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
bs: Nacrtati Veneru  na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je Venera nacrtana u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
bs: Nacrtati  Mars na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je Mars nacrtan u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
bs: Nacrtati Jupiter na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je Jupiter nacrtan u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
bs: Nacrtati  Saturn na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je Saturn nacrtan u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
bs: Nacrtati  Uran na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je Uran nacrtan u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
bs: Nacrtati Neptun na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je Neptun nacrtan u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
bs: Nacrtati Pluton na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je Pluton nacrtan u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
bs: Nacrtati zvijezde na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li su zvjezde nacrtane u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
bs: Označi magnitude zvijezda na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
bs: Preklapa da li su oznake magnituta (svjetline) zvijezda nacrtane u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
bs: Označi nazive zvijezda na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
bs: Preklapa da li je oznake naziva zvijezda prikazane u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
bs: Označi veličine objekata na dubokom nebu na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
bs: Preklapa da li su magnitude dalekih objekata prikazane u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
bs: Označi objekte na dubokom nebu na nebeskoj mapi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
bs: Preklapa da li su oznake dalekih objekata prikazane u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
bs: Minimalni vremenski okvir za prisilni okretni mod

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
bs: Vremenski raspon iznad koga je Okretni režim je forsiran na sve vrijeme.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
bs: Zaglavlje ispunjen pozadinski način

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
bs: Ispunjen pozadinski način za "na ekranu" informacije: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
bs: Algoritam projekcije mape

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
bs: Algoritam za mapiranje projekcije.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
bs: Koristiti skraćene nazive sazviježđa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
bs: Koristiti oficijelne IAU skraćenice za nazive sazviježđa.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
bs: Koristi latinske nazive sazvježđa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
bs: Koristi latinske nazive sazvježđa.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
bs: Koristi lokalne nazive sazvježđa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
bs: Koristi lokalne nazive sazvježđa (ako ih nema, uzimaju se latinska).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
bs: Koristiti horizontalni koordinatni sistem?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
bs: Prikaži nebo sa horizontalnim koordinatama (kada je lažno, bit će korištene ekvatorske koordinate).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
bs: Automatski označi objekte u fokusu?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
bs: Objekat u središtu automatski dobiva oznaku sa nazivom.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
bs: Automatski dodaj trag na centrirano tijelo sunčevog sistema?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
bs: Središni objekat solarnog sistema automatski dobiva oznaku traga, sve dok se nalazi u središtu.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
bs: Dodaj privremenu oznaku prilikom nadlijetanja mišem?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
bs: Preklopi da li će se objekt pod kurzorom miša biti pod prelaznom oznakom naziva.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
bs: Ispravi pozicije za atmosfersku refrakciju?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
bs: Prekrij bilo koje pozicije objekta koje su tačne za efekte atmosferskog loma (samo važi kad se koriste horizontalne koordinate).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
bs: Primijeni relativističke popravke zbog prelamanja svjetlosti u Sunčevom gravitacijskom polju

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
bs: Prekrij bilo koje ispravke zbog prelamanja svjetlosti oko sunca koje su uzete u proračun

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
bs: Koristiti filter za vrijeme crtanja ekrana?

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
bs: Faktor uvećanja, u pikselima po radijanu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
bs: Nivo uvećanja, mjeren u pikselima po radijanu.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
bs: Granica osvjetljenosti za asteroide

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
bs: Najmanja svjetlost za prikazane asteroide.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
bs: Označi gustoću za nazive asteroida

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
bs: Kontrola relativnog broja označenih naziva asteroida iscrtana na karti.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
bs: Granica osvjetljenja za objekte dubokog neba

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
bs: Granica osvjetljenosti magnitude za crtanje udaljenih nebeskih objekata, kada su potpuno zumirani unutra.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
bs: Granica osvjetljenosti za udaljene objekte kada su zumirani prema vani

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
bs: Granica osvjetljenosti magnitude za crtanje udaljenih objekata, kada su u potpunosti zumirani prema vani.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
bs: Granica osvjetljenosti za zvijezde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
bs: Granica osvjetljenosti magnitude za crtanje zvijezda, kada je u potpunosti zumirana prema unutra.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
bs: Gustoća zvijezda u polju pregleda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
bs: Postavi gustoću zvijezda u polje pregleda

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
bs: Granica osvjetljenosti za zvijezde kada su zumirane prema vani

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
bs: Granica osvjetljenosti magnitude za crtanje zvijezda, kada su u potpunosti osvjetljene prema vani.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
bs: Granica osvjetljenosti za mnoštvo zvijezda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
bs: Granica osvjetljenosti magnitude za crtanje zvijezda, kada je mapa u pokretu (samo se može primjeniti ako je osvjetljenost zvijezda postavljena tako da bude skrivena sve dok je mapa u pokretu).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
bs: Relativna gustoća za oznake naziva zvijezda i/ili magnituda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
bs: Relativna gustoća za iscrtavanja naziva zvijezde i oznake magnitude.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
bs: Relativna gustoća za "duboko-nebo" oznake naziva objekata i/ili magnituda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
bs: Relativna gustoća za iscrtavanja "duboko-nebo" naziva objekata i oznaka veličine.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
bs: Prikaži duge nazive u "daleko-nebo" oznakama imena granica?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
bs: Ako je tačno, dugi nazivi (zajednička imena) za "daleko-nebo" objekte su prikazana u oznakama.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
bs: Veličina fonta labele

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
bs: Maksimalna udaljenost od Sunca za označavanje kometa, u AU

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
bs: Maksimalna solarna udaljenost za crtanje kometa.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
bs: Prebaci na OpenGL pozadinu

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
bs: Pokreni sat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RunClock), group (View)
en: The state of the clock (running or not)
bs: Stanje sata (da li teče, ili ne)

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
bs: Koristi simbole za labelu promatranja liste objekata

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
bs: Objekti u listi promatranja bit će istaknute sa simbolom na karti.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
bs: Koristi tekst za označavanje liste promatranja objekata

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
bs: Objekti u listi promatranja će biti istaknuti sa obojenom oznakom naziva na karti.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Digitized Sky Survey imagery in the observing list
bs: Preferiraj digitalizovano nebesko istraživanje u osmatračkoj listi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer DSS imagery while downloading imagery.
bs: Osmatračka lista će preferirati DNI prilikom skidanja slika.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Sloan Digital Sky Survey imagery in the observing list
bs: Preferiraj Sloan  Digital Sky Survey slike u osmatračkoj listi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer SDSS imagery while downloading imagery.
bs: Posmatračka lista će preferirati SDSS slike prilikom skidanja slika.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
bs: Naziv palete boja

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
bs: Način za prikaz zvijezda

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
bs: Nivo zasićenja rezolucije i boje zvijezda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
bs: Nivo zasićenja boje zvijezda (primjenjivo samo kada se koristi način "realne boje").

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
bs: Boja ugaone udaljenosti linijara

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
bs: Boja mjerača ugaone udaljenosti.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
bs: Pozadinska boja zaglavlja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
bs: Pozadinska boja informacija na ekranu.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
bs: Boja teksta zaglavlja kada se pređe mišem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
bs: Boja teksta informacija na ekranu kada se aktivira desni klik mišem.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
bs: Boja teksta zaglavlja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
bs: Uobičajena boja teksta informacija na ekranu.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
bs: Boja granice sazviježđa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
bs: Boja linija granica sazviježđa.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
bs: Boja istaknute granice sazviježđa

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
bs: Boja linija sazviježđa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
bs: Boja linija lika sazviježđa.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
bs: Boja naziva sazviježđa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
bs: Boja za nazive sazviježđa.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
bs: Boja kardinalnih kompasnih oznaka duž horizonta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
bs: Boja za kardinalne tačke kompasa sa oznakama.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
bs: Boja ekliptične linije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
bs: Boja za liniju ekliptike.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
bs: Boja ekvatorske linije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
bs: Boja za liniju ekvatora.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
bs: Boja ekvatorskih linija koordinatnih mreža

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
bs: Boja ekvatorskih linija koordinatnih mreža.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
bs: Boja linija horizontalne mreže

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
bs: Boja linija horizontalne mreže.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
bs: Boja objekata s dodatnim poveznicama

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
bs: Boja objekata, koji imaju dodatne mrežne poveznice.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
bs: Boja linije horizonta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
bs: Boja linije horizonta i tla.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
bs: Boja konture Mliječnog puta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
bs: Boja za konturu Mliječnog puta.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
bs: Boja oznake naziva zvijezda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
bs: Boja za oznaku naziva zvijezde.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
bs: Boja naziva objekata dalekog neba

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
bs: Boja oznaka s nazivima objekata dalekog neba.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
bs: Boja oznake naziva planeta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
bs: Boja oznake objekata solarnog sistema.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
bs: Boja tragova planeta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
bs: Boja tragova objekata solarnog sistema.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
bs: BOja neba

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
bs: Boja pozadine neba.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
bs: Boja simbola teleskopa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
bs: Boja simbola meta teleskopa.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
bs: Boja vidljivih satelita

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
bs: Boja vidljivih satelita.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
bs: Boja nevidljivih satelita

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
bs: Boja nevidljivih satelita.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
bs: Boja oznaka satelita

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
bs: Boja oznaka satelita.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
bs: Boja supernove

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
bs: Boja supernove

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
bs: Boja korisnički dodatih oznaka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
bs: Boja oznaka korisnički dodatih objekata.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
bs: Staza do programa xplanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
bs: Put do Xplanet programa

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
bs: Širina xplanet prozora

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
bs: Visina xplanet prozora

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label
bs: Prikaži oznaku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
bs: Ako je tačno, prikaži oznaku u gornjem desnom uglu.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
bs: Prikaži GMT oznaku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
bs: Prikaži lokalno vrijeme.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
bs: Prikaži GMT umjesto lokalnog vremena.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
bs: Niz planeta

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
bs: Veličina slova

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
bs: Specificiraj veličinu tačke.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
bs: Boja oznake

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
bs: Postavi boju oznake.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
bs: Format datuma

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
bs: Gore lijevo

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
bs: Gore desno

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
bs: Dolje desno

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
bs: Dolje lijevo

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
bs: Sunčev odsjaj

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
bs: Slučajna geografska dužina i širina

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
bs: Postavi posmatrača na bilo koju geografsku širinu ili dužinu

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
bs: Geogragfska Dužina-Širina

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
bs: Postavi posmatrača iznad odabrane geografske dužine i širine

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
bs: Geografska širina u stepenima

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
bs: Geografska dužina u stepenima

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
bs: Projekcija

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
bs: Koristi pozadinu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
bs: Koristi datoteku kao pozadinsku sliku, sa planetom koja će biti prikazana na njemu. Ova opcija jedino ima smisla sa opcijom-projekcija. Boja također može biti isporućena.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
bs: Koristi sliku pozadine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
bs: Koristi datoteku kao pozadinsku sliku.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
bs: Staza  pozadinske slike

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
bs: Staza pozadinske slike.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
bs: Koristi pozadinsku boju

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
bs: Koristi pozadinsku boju.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
bs: Boja pozadine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
bs: Pozadinska boja.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
bs: Osnovna magnituda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
bs: Zvijezda specifične veličine će imati piksel svjetline 1. Zadana vrijednost je 10. Zvijezda će biti nacrtana mnogo svjetlija ako je ovaj broj veći.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
bs: Arc datoteka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
bs: Ako je označeno, koristi arc datoteku da se crta na pozadini zvijezda.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
bs: Staza do arc datoteke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
bs: Specificiraj arc datoteku da bude nacrtana u pozadini zvijezda.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
bs: Konfiguracijska datoteka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
bs: Ako je provjereno, koristi konfiguracijsku datoteku.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
bs: Staza do config datoteke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
bs: Koristi izabranu konfiguracijsku datoteku.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
bs: Ako je provjereno, koristi kstars FOV.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
bs: Koristi marker datoteka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
bs: Ako je potvrđeno koristi određenu marker datoteku.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
bs: Staza marker datoteke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
bs: Specificiraj datoteku koja sadrži korisnički definisane marker podatke za prikazivanje protiv pozadinskih zvijezda.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
bs: Piši granice markera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
bs: Ako je omogućeno, za svaku labelu će iz datoteke biti zapisane koordinate odgovarajućega okvira.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
bs: Staza marker granica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
bs: Ispiši koordinate graničnog okvira za svaki marker u ovoj datoteci.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
bs: Mapa zvijezda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
bs: Ako je provjereno koristi zvijezdane mape datoteku da bi se nacrtale pozadinske zvijezde.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
bs: Staza do datoteke s zvjezdanim kartama

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
bs: Kvalitet izlazne datoeke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
bs: Ova opcija se koristi samo kada se kreiraju JPEG slike. Kvalitet može biti u intervalu od 0 do 100. Zadana vrijednost je 80.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
bs: Crtaj satelite u mapi neba?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
bs: Preklapa da li je trag satelita nacrtan u mapi neba.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
bs: Crtaj samo vidljive satelite u mapi neba

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
bs: Ako je odabrano, sateliti će biti nacrtani kao zvijezde, u suprotnom, crtaj satelite kao male obojene kvadrate.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
bs: Crtaj oznake satelita?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
bs: Da li će se oznake satelita prikazivati na nebeskoj mapi.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
bs: Odaberi satelit.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
bs: Lista odabranih satelita.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
bs: Uvijek preračunaj koordinate

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
bs: Izbor ove opcije uzrokuje preračunavanje tekućih ekvatorijalnih koordinata iz kataloga sa koordinatama (tj. primjena precesije, njihanje i aberacija korekcije) za svaki nacrt mape. To čini obrade sporije kada postoje mnoge zvijezde da obrađuju, ali je vjerojatnije da će biti bez grešaka. Postoje dobro poznate greške u izvedbi zvijezda kada je to preračunavanje je izbjegnuto.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
bs: Zadana veličina za DSS slike

note: i18n: ectx: label, entry (DSSPadding), group (General)
en: Additional padding around DSS Images of deep-sky objects
bs: Dodatno ispunjavanje oko DSS slika udaljenih nebeskih objekata

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSSPadding), group (General)
en: To include parts of the star field, we add some extra padding around DSS images of deep-sky objects. This option configures the total (both sides) padding added to either dimension of the field.
bs: To uključuje dijelove polja zvijezde, mi dodamo nešto viška ispunjavanja oko DSS slika udaljenih nebeskih objekata. Ova opcija konfiguriše sa potpunim ispunjavanjem dodano svakoj dimenziji polja.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Preview FITS in a single tab?
bs: Pogledaj FITS u jednom tabu?

note: i18n: ectx: label, entry (BortleClass), group (WISettings)
en: Bortle dark-sky rating
bs: Bortle ocjena tamnog neba

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeCheck), group (WISettings)
en: Availability of telescope
bs: Dostupnost teleskopa

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsCheck), group (WISettings)
en: Availability of binoculars
bs: Dostupnost binokulara

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsAperture), group (WISettings)
en: Aperture of available binocular
bs: Blenda dostupnog binokulara

note: i18n: ectx: label, entry (ScopeListIndex), group (WISettings)
en: Index of selected scope from list of scopes
bs: Indeks izabranog opsega iz liste opsega

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
bs: Nikada ne pokreći konfiguraciju uređaja?

note: i18n: ectx: label, entry (loadConfigOnConnection), group (Ekos)
en: Load device configuration upon successful connection?
bs: Pokreni konfiguraciju uređaja preko uspješne konekcije?

note: i18n: ectx: label, entry (loadDefaultConfig), group (Ekos)
en: Always load device default configuration upon successful connection?
bs: Uvijek pokreni zadanu konfiguraciju uređaja preko uspješne konekcije?

note: i18n: ectx: label, entry (ExecuteMeridianFlip), group (Mount)
en: Flips the mount when reaching the meridian, if supported.
bs: Okreće montiranje kada dosegne meridijan, ako je podržano.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable guide deviation
bs: Zadana maksimalno dopuštena devijacija navođenja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: If guide deviation exceeds this limit, the exposure will be automatically aborted and only resumed when the deviation is within this limit.
bs: Ako devijacija navođenja prekorači ovaj limit, izloženost će se automatski prekinuti i nastaviti samo kada je unutar limita devijacije.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable HFR deviation
bs: Zadana maksimalno dopuštena devijacija HFR

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: If HFR deviation exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
bs: Ako devijacija HFR prekorači ovaj limit, rutina autofokusa će se automatski pokrenuti.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceGuideDeviation), group (Capture)
en: Enforce guiding deviation limit.
bs: Primjeni limit devijacije navođenja.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocus), group (Capture)
en: Enforce Autofocus HFR limit.
bs: Primjeni limit autofokusa HFR.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Default Focuser step ticks
bs: Zadani otkucaju koraka fokusera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Step size of the absolute focuser. The step size TICKS should be adjusted so that when the focuser moves TICKS steps, the difference in HFR is more than 0.1 pixels. Lower the value when you are close to optimal focus.
bs: Veličina koraka apsolutnog fokusera. Veličina koraka otkucaja bi trebala biti podesena tako da kada se fokuser pomjera, razlika u HFR je vise od 0.1 piksela. vrijednost je manja kada ste bliži optimalnom fokusu.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
bs: Zadana vrijednost tolerancije fokusera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: The tolerance specifies the percentage difference between the current focusing position and the minimum obtained during the focusing run. Adjustment of this value is necessary to prevent the focusing algorithm from oscillating back and forth.
bs: Tolerancija specificira procentualnu razliku između trenutne fokusne pozicije i minimalno dobivene tokom fokusiranja. Podešavanje ove vrijednosti je neophodno da se izbjegne da fokusni algoritam oscilira naprijed i nazad.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Maximum Focus Travel Distance
bs: Maksimalna pređeni put fokusa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Set the maximum travel distance of an absolute focuser.
bs: Postavi maksimalni pređeni put apsolutnog fokusera.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Default Focuser star selection box size
bs: Zadana veličina kutije  zvijezde označavanja fokusera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Set box size to select a focus star.
bs: Postavi veličinu kutije da označiš fokusnu zvijezdu.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSubFrame), group (Focus)
en: Subframe the focus star during the autofocus procedure.
bs: Uokviri fokusnu zvijezdu tokom autofokusne procedure.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAutoStarEnabled), group (Focus)
en: Automatically select a star to focus.
bs: Automatski označi zvijedzu za fokusiranje.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSuspendGuiding), group (Focus)
en: Suspend guiding while autofocus in progress.
bs: Obustavi navođenje dok je autofokus u toku.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Default alignment exposure value
bs: Zadana vrijednost poravnanja ekspozicije

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: astrometry.net solve-field binary
bs: astrometry.net solve-field program

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: Path to astrometry.net solver location.
bs: Put do lokacije astrometrija.net rješavača.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: astrometry.net wcsinfo binary
bs: astrometry.net wcsinfo program

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: Path to astrometry.net wcsinfo location.
bs: Put do lokacije astrometry.net wcsinfo.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: astrometry.net configuration file
bs: astrometry.net konfiguracijska datoteka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: Path to astrometry.net file location.
bs: Staza do lokacije datoteke astrometry.net.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: astrometry.net API Key
bs: astrometry.net API ključ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: Key to access astrometry.net online web services. You must register with astrometry.net to obtain a key.
bs: Ključ za pristup astrometrija.net onlajn web servisima.Potrebno se registrovati za dobijanje ključa.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseJPEG), group (Align)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the astrometry.net online service.
bs: Koristi JPEG format umjesto FITS za učitavanje slika na astrometrija.net onlajn servise.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationPulseDuration), group (Guide)
en: Pulse duration in milliseconds used for guiding pulses during calibration stage.
bs: Trajanje pulsa u milisekundama korišteno za navođenje pulseva tokom faze kalibracije.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoModeIterations), group (Guide)
en: Number of automode iterations for calibration process.
bs: Broj automod iteracija za proces kalibracije.

note: i18n: ectx: label, entry (TwoAxisEnabled), group (Guide)
en: Use both axes to perform calibration.
bs: Koristi obje ose za izvođenje kalibracije.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDarkFrame), group (Guide)
en: Take dark frame for autoguider images.
bs: Uzmi tamni okvir za slike auto vodiča.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherPixels), group (Guide)
en: How many pixels to move between subsequent exposures under auto dithering mode.
bs: Koliko piksela za pomjeriti između naknadnih izlaganja pod automatskim modom podrhtavanja.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherEnabled), group (Guide)
en: Use Auto Dithering when guiding.
bs: Koristi auto podrhtavanje kod navođenja.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the RA axis.
bs: Omogući autonavođenje u RA osi.

note: i18n: ectx: label, entry (DECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the DEC axis.
bs: Omogući autonavođenje u DEC osi.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
bs: C zapadni

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
bs: PUMPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
bs: RAJSKA PTICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
bs: VODOLIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
bs: ORAO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
bs: OLTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
bs: OVAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
bs: KOČIJAŠ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
bs: VOLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
bs: DLIJETO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
bs: ŽIRAFA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
bs: RAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
bs: LOVAČKI PSI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
bs: VELIKI PAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
bs: MALI PAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
bs: JARAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
bs: PRAMAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
bs: KASIOPEJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
bs: KENTAUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
bs: CEFEJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
bs: KIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
bs: KAMELEON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
bs: ŠESTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
bs: GOLUB

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
bs: BERENIKINA KOSA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
bs: JUŽNA KRUNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
bs: SJEVERNA KRUNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
bs: GAVRAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
bs: PEHAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
bs: KRST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
bs: LABUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
bs: DELFIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
bs: ZLATNA RIBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
bs: ZMAJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
bs: ŽDRIJEBE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
bs: ERIDAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
bs: PEĆ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
bs: BLIZANCI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
bs: ŽDRAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
bs: HERKULES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
bs: ČASOVNIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
bs: HIDRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
bs: VODENA ZMIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
bs: GUŠTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
bs: LAV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
bs: MALI LAV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
bs: ZEC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
bs: VAGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
bs: VUK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
bs: RIS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
bs: LIRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
bs: TRPEZA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
bs: MIKROSKOP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
bs: JEDNOROG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
bs: MUHA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
bs: UGLOMJER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
bs: OKTANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
bs: ZMIJONOSAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
bs: PAUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
bs: PEGAZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
bs: PERSEJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
bs: FENIKS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
bs: SLIKAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
bs: RIBE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
bs: JUŽNA RIBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
bs: KRMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
bs: KOMPAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
bs: MREŽICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
bs: STRIJELA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
bs: STRIJELAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
bs: ŠKORPIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
bs: VAJAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
bs: ŠTIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
bs: ZMIJSKA GLAVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
bs: ZMIJSKI REP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
bs: SEKSTANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
bs: BIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
bs: TELESKOP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
bs: TROUGAO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
bs: JUŽNI TROUGAO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
bs: TUKAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
bs: VELIKI MEDVJED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
bs: MALI MEDVJED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
bs: JEDRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
bs: DJEVICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
bs: LETEĆA RIBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
bs: LISICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
bs: C kineski

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
bs: SJEVERNI VODENKOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
bs: SAVIJENA NISKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
bs: SKLUPČANI THONG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
bs: KRILA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
bs: KOČIJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
bs: REP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
bs: SEPARATORSKA KORPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
bs: VODENKOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
bs: BUBANJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
bs: TRI KORAKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
bs: CARSKA GARDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
bs: ROG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
bs: VRBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
bs: CARSKI PROLAZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
bs: KUHINJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
bs: RIJEČNA KORNJAČA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
bs: STOMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
bs: VELIKI GENERAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
bs: ZID

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
bs: NOGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
bs: KORIJEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
bs: BEDEMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
bs: LETEĆI HODNIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
bs: VANJSKA OGRADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
bs: PLIĆAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
bs: SEDAM VELIČANSTVENIH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
bs: PIJACA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
bs: PET KOČIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
bs: SAVIJENI JEZIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
bs: MREŽA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
bs: TOALET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
bs: EKRAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
bs: VOJNIČKA TRŽNICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
bs: ČETVRTASTI SILOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
bs: TRI ZVIJEZDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
bs: ČETIRI KANALA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
bs: BUNAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
bs: JUŽNA RIJEKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
bs: SJEVERNA RIJEKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
bs: PET FEUDALNIH KRALJEVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
bs: VOĆNJAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
bs: PAŠNJAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
bs: KRUŽNI SILOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
bs: PURPURNA PALATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
bs: PROŠIRENA MREŽA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
bs: ORUŽARNICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
bs: KUKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
bs: GOSPODARSKA PALATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
bs: RUDNIK ŽADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
bs: KOPLJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
bs: ČAMAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
bs: MAOZULEJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
bs: PAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
bs: ZEMALJSKI BOŽJI HRAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
bs: LUK I STRIJELA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
bs: TUČAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
bs: MALTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
bs: POKROV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
bs: MUNJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
bs: KOČIJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
bs: DOBRA TIKVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
bs: TRULA TIKVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
bs: KAMP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
bs: MUNJA I GROM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
bs: KAPIJA PALATE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
bs: PRAZNINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
bs: TKALJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
bs: DJEVOJKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
bs: VO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
bs: SRCE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
bs: SOBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
bs: IZVOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
bs: OSNOVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
bs: MLATILO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
bs: TANKO KOPLJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
bs: DESNA ZASTAVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
bs: LIJEVA ZASTAVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
bs: PALICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
bs: VEZA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
bs: ŽENSKI KREVET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
bs: ZAPADNA VRATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
bs: ISTOČNA VRATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
bs: ZEMLJIŠTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
bs: ZVIJEZDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
bs: DUHOVI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
bs: TRONOŽAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
bs: VRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
bs: PRODAVAČ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
bs: C Egipatska

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
bs: BIKOVA PREDNJA NOGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
bs: DVA POLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
bs: LAV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
bs: DVIJE VILICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
bs: PTICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
bs: TROKUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
bs: ŽELJEZNI ČAMAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
bs: KROKODIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
bs: PRAMAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
bs: OVČARNIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
bs: DIV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
bs: NILSKI KONJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
bs: STADO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
bs: PAR ZVIJEZDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
bs: RIBICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
bs: VILICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
bs: VEZIŠTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
bs: OVCA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
bs: ZVIJEZDE VODE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
bs: S. Inuit

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
bs: DVIJE SUNČEVE ZRAKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
bs: DVA UDALJENA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
bs: PSI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
bs: KLJUČNE KOSTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
bs: POSTOLJA LAMPE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
bs: CARIBÚ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
bs: DVA NAPRIJED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
bs: GRUDNA KOST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
bs: TRKAČI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
bs: KUTIJA JECAJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
bs: STRAŽNJI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
bs: S. korejska

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
bs: SVETI BOKAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
bs: PRIJESTONIČKA FARMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
bs: KRALJEVSKA ČAST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
bs: IMENOVANJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
bs: NEBESKA KAPIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
bs: JEDNAKOST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
bs: POMOĆNIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
bs: POZICIJA SVETOG KRALJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
bs: ZMAJEV VRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
bs: OBEZGLAVLJIVANJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
bs: SUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
bs: LELUJAJUĆA ZASTAVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
bs: NEBESKO KOPLJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
bs: STOLICA DUGOVJEČNOSTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
bs: VESLO ZA GOSTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
bs: NEBESKO MLIJEKO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
bs: KRALJIČINA KUĆA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
bs: STARA KOČIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
bs: KRALJEVKA PRTLJAGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
bs: GENERAL KONJICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
bs: CARSKA KONJICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
bs: GENERAL POKRETNIH TRUPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
bs: ISTOČNI PUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
bs: KATANAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
bs: KLJUČ I BRAVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
bs: KAZNIONICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
bs: KRALJEVSKI HODNIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
bs: AĐUTANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
bs: SUNCE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
bs: ZAPADNI PUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
bs: CARSKO SJEDIŠTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
bs: PET TRUPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
bs: NEBESKA RIJEKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
bs: MOLITVA ZA POTOMSTVO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
bs: RIBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
bs: PROGNOZA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
bs: CARIČINO DVORIŠTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
bs: SVETA PALATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
bs: DUVALO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
bs: VANJSKO TUCALO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
bs: LUPINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
bs: GLAVA GRADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
bs: GRADNJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
bs: NEBESKA ŽIVINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
bs: NEBESKA ŠKRINJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
bs: SJEVEROISTOČNI NARODI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
bs: STARI FARMER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
bs: NASRTLJIVA KORNJAČA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
bs: CARSKI PUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
bs: PLETAČ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
bs: RIJEKA UZ TORANJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
bs: DOBOŠ RIJEKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
bs: NEBESKA PALICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
bs: GOVEDAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
bs: DUŽ OBALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
bs: KORPA SVILENE BUBE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
bs: DVOKOLIČAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
bs: NEBESKO ŽELJEZO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
bs: VOĆE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
bs: SJEME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
bs: GARDEROBA ZA DAMU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
bs: TUŽITELJKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
bs: POGREŠNA PRESUDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
bs: NEUSPJELO POPRAVLJANJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
bs: POŠTEDA ŽIVOTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
bs: KAZNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
bs: PRAZNA KUĆA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
bs: LARMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
bs: PLAČ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
bs: UTVRĐENI ZAMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
bs: VJEŠALICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
bs: MLADOŽENJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOTEER
bs: KOČIJAŠ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
bs: ČOVJEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
bs: UNUTRAŠNJE TUCALO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
bs: NEBESKO SKLADIŠTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
bs: GROB

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
bs: POKROV KUĆE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
bs: SLOMLJENI AVAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
bs: PENJUĆA ZMIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
bs: CARSKA PALATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
bs: ODVOJENA PALATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICIAL FOR MATERIALS SUPPLY
bs: SKLADIŠTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
bs: MUNJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
bs: BEDEM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
bs: NEBESKE TRUPE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
bs: KONAČIŠTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
bs: NEBESKA MREŽA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
bs: NEBESKI STOG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
bs: ISTOČNI ZID

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
bs: GRAĐEVINSKI INŽENJER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
bs: MUNJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
bs: OBLACI I KIŠA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
bs: GLAVNA CESTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
bs: BIČ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
bs: KOČIJAŠ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
bs: SPOREDNA CESTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
bs: ORUŽARNICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
bs: JUŽNA CARSKA KAPIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
bs: VANJSKA ŽALUZINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
bs: NEBESKI WC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
bs: ARHITEKTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPERATOR
bs: CAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
bs: OSMATRAČNICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
bs: LIJEVI BRIJEST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
bs: DESNI BRIJEST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
bs: NEBESKI MAGACIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
bs: HRPA ŽITA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
bs: NEBESKI BROD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
bs: ZALIHA VODE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
bs: GOMILA TRUPLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
bs: TIGROV STOMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
bs: SKLADIŠTE SVETOG PROSOA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
bs: AMBAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
bs: SITO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
bs: NEBESKI ŠAMAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
bs: UHO I OKO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
bs: MJESEC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
bs: NEBESKO BRDO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
bs: NEBESKA ZAVJERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
bs: KRMNO BILJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
bs: GARAŽA KOČIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
bs: RIBOGOJILIŠTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
bs: POTPORNI STUB

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
bs: NEBESKA BARA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
bs: KRALJEVI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
bs: NEBESKA KAPIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
bs: ANĐEO SAAMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
bs: NEBESKO SELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
bs: NEBESKI VIDIKOVAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
bs: GENERAL GRANICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CELEBRATION OF SKY
bs: NEBESKA PROSLAVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
bs: CARSKA ZASTAVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
bs: DEVET TERITORIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
bs: NEBESKI VRT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
bs: NASELJENA ZASTAVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
bs: PROGNOZA KATASTROFE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
bs: IZVIĐAČ TRIJU TRUPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
bs: EKSPEDICIONE SNAGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
bs: VOJNI BUNAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
bs: BUNAR ŽADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
bs: ŽALUZINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
bs: STRIJELA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
bs: NASLAGANI SIRAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
bs: SJEVERNA RIJEKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
bs: PET GOSPODARA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
bs: ČAŠA NEBESKOG VINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
bs: ISTOČNI ZID

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
bs: KONTROLA POPLAVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
bs: BALANS VODE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
bs: PET DUHOVA RIJEKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
bs: JUŽNA RIJEKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
bs: DUPLA KAPIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
bs: BOVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
bs: VUČIJA ZVIJEZDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
bs: DIVLJA ŽIVINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
bs: VOJNA KANTINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
bs: PRAUNUCI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
bs: SIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
bs: ODRASTAO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
bs: STARAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
bs: SLANINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
bs: NEBESKO OKO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
bs: GOMILA SMRTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
bs: ZELENI GREBEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
bs: VANJSKA KUHINJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
bs: NEBESKI PAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
bs: DUH DŽIR JUNGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
bs: ZASTAVA VINARA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
bs: ŠEF KUHINJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
bs: JEDNAKOST I POŠTENJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
bs: CAR HEONWON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
bs: NEBESKA PRIJESTONICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
bs: POLJOPRIVREDNI UPRAVNIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
bs: GROBAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
bs: NEBESKA GROBNICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
bs: KRILO CRVENE PTICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
bs: ISTOČNA GRNČARIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
bs: CARSKA KOČIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
bs: PIJESAK ŽIVOTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
bs: KAPIJA ZA TRUPE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
bs: VITEZ ZAŠTITNIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
bs: PET FEUDALNIH GOSPODARA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
bs: NISKA OGRADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
bs: VISOKA OGRADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
bs: DEVET GOSPODARA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
bs: TIGROV IZMET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
bs: KRUNSKI PRINC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
bs: PET CAREVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
bs: TRI MINISTRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
bs: SLUŽBENIK ZA JAVNOST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
bs: PREDNJI GROB

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
bs: OPSERVATORIJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
bs: OFICIRKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
bs: STAMBENO PODRUČJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
bs: OSAM ŽITARICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
bs: PRETHODNICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
bs: VRLINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
bs: CARSKI BOG RATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
bs: CARSKA BOGINJA VREMENA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
bs: UNUTRAŠNJA KUHINJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
bs: MAHANJE ZASTAVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MINISTER
bs: MINISTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
bs: GENERAL I MINISTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
bs: NEBESKI ZATVOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
bs: ŠEST ODJELA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
bs: UNUTRAŠNJE STEPENIŠTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
bs: NEBESKA ŠIPKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
bs: CAREVO RUHO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
bs: PALATA PET CAREVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
bs: GODINE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
bs: NEBESKA KUHINJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
bs: SJEVERNI POL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
bs: STANICA ZA PRVU POMOĆ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
bs: MOST OD BRVNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
bs: VELIKI CAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
bs: SAVJETNIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
bs: NEBESKI STUB

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
bs: SEKRETAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
bs: SLUŽAVKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
bs: ŽENSKI STO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
bs: SUDSKI PRITVOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
bs: PURPURNA OGRADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
bs: NEBESKI RED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
bs: SEDAM MINISTARA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
bs: RASPON ŽICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
bs: TRGOVAČKA OGRADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
bs: FEUDALAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
bs: CARSKO SJEDIŠTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
bs: KRALJEVSKA PORODICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
bs: GLAVA PORODICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
bs: ZAPIS PORODICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
bs: PORODIČNI SLUŽBENIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
bs: KULA NA PIJACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
bs: MJERICA ŽITA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
bs: PRAVILO MJERENJA ŽITA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
bs: EVNUH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
bs: UPRAVNIK KOČIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
bs: JEDINICA MJERE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
bs: MESNICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
bs: RIZNIČAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
bs: KRALJEVSKO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LORD
bs: GOSPODAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
bs: LIJEVI IZVRŠILAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
bs: DESNI IZVRŠILAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
bs: ARMATURA ZA HEO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
bs: ŽIČANE KOVANICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
bs: RUKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
bs: ZMIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
bs: OGNJIŠTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
bs: TRKALIŠTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
bs: ŽIVOTINJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ELK
bs: JELEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
bs: SEDAM DJEVOJČICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
bs: PRUĆE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
bs: KORNJAČA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
bs: FENIKS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
bs: MEDVJEĐI BRLOG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
bs: S Maori

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
bs: VELIKI ČAMAC TAMA RERETI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Navaro
bs: S. Navaro

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
bs: ČOVJEK S NOGOM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
bs: GUŠTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DILYEHE
bs: KUĆA CRNIH BOGOVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
bs: PRVI VELIKI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
bs: ZEČIJI TRAGOVI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
bs: PRVI MRŠAVI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
bs: S Nordijska

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
bs: AURVANDILOV NOŽNI PALAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
bs: VUČIJA USTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
bs: RIBAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
bs: ŽENSKA DVOKOLICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
bs: MUŠKA DVOKOLICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
bs: RATIŠTE ASARA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
bs: S. PolInezija

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
bs: DRENAŽA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
bs: MAČIJA KOLIJEVKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
bs: GLAS RADOSTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
bs: SEDAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
bs: MAUIJEVA RIBLJA KUKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
bs: NAVIGATOROV TROKUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
bs: KAVELOV PAPIRNI ZMAJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
bs: PTICA FREGATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
bs: MJESEČEVA BRIGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
bs: DELFIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tupi-Guarani
bs: S. Tupi-Guarani

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tongan
bs: Tonga sazvježđa

[ctx: Sky Culture]
en: Western
bs: Zapadna

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
bs: Kineska

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
bs: Egipatska

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
bs: Korejska

[ctx: Sky Culture]
en: Maori
bs: Maorska

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
bs: Nordijska

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
bs: Polinezijska

[ctx: Sky Culture]
en: Tongan
bs: Tongaška

[ctx: Region/state in Canada]
en: New Brunswick
bs: Novi Bransvik

[ctx: Region/state in Canada]
en: Quebec
bs: Kvebek

[ctx: Country name]
en: Bahrain
bs: Bahrein

[ctx: Country name]
en: Djibouti
bs: Džibuti

[ctx: Country name]
en: Lebanon
bs: Liban

[ctx: Country name]
en: Mexico
bs: Meksiko

[ctx: Country name]
en: Norway
bs: Norvrška

[ctx: Country name]
en: Singapore
bs: Singapur

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
bs: Ožiljci udarca komete (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
bs: Galilejski sateliti (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
bs: Globalna pješčana oluja (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
bs: Jupiter i Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
bs: Prikaži APOD sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
bs: Prikaži APOD sliku (radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
bs: Prikaži APOD sliku (lender Venere)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
bs: Prikaži kolaž Saturna sa mjesecima

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
bs: Prikaži HST sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
bs: Prikaži HST sliku (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
bs: Prikaži HST sliku (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
bs: Prikaži HST sliku (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
bs: Prikaži HST sliku (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
bs: Prikaži HST sliku (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
bs: Prikaži HST sliku (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
bs: Prikaži HST sliku (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
bs: Prikaži HST sliku (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
bs: Prikaži HST sliku (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
bs: Prikaži HST sliku (detalji)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
bs: Prikaži HST sliku (detalji)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
bs: Prikaži HST sliku (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
bs: Prikaži HST sliku (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
bs: Prikaži HST sliku (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
bs: Prikaži HST sliku (zvijezde u M 31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
bs: Prikaži HST (prstenovi i mjeseci)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
bs: Prikaži KPNO AOP sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
bs: Prikaži MGS sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
bs: Prikaži NASA Mozaik

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
bs: Prikaži NOAO sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
bs: Prikaži NOAO sliku (Halfa)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
bs: Prikaži NOAO sliku (optička)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
bs: Prikaži SEDS sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
bs: Prikaži sliku sa Spicera

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
bs: Prikaži sliku Sunca

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
bs: Prikaži Viking Lander sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
bs: Prikaži Voyager 1 sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
bs: Slika potpunog pomračenja

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
bs: Trostruko pomračenje (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
bs: Kometa Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
bs: Dnevne slike sunca

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
bs: NASA Mars misije

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
bs: SEDS informaciona stranica

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
bs: Apollo program

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
bs: Cassini misija

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
bs: "Lice" na Marsu

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
bs: Galileo misija

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
bs: Magellan misija

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
bs: Mariner 10 misija

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
bs: Mars Društvo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
bs: Voyager misije

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
bs: Cijeli Mars katalog

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
bs: Dobro došli na Mars!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
bs: Wikipedia stranica

[ctx: star name]
en: Almach
bs: Almah

[ctx: star name]
en: Tseen Ke
bs: Tseen Ki

[ctx: Satellite group name]
en: Last Launches
bs: Zadnje lansiranja

[ctx: Satellite group name]
en: International Space Station
bs: Međunarodna svemirska stanica

[ctx: Satellite group name]
en: Brightest
bs: Najsvjetlije

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
bs: Vrijeme

[ctx: Satellite group name]
en: Earth Resources
bs: Zemaljski resursi

[ctx: Satellite group name]
en: Search & Rescue (SARSAT)
bs: Traži i spari (SARSAT)

[ctx: Satellite group name]
en: Disaster Monitoring
bs: Praćenje katastrofa

[ctx: Satellite group name]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
bs: Sistem za praćenje i prijenos podataka (TDRSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Geostationary
bs: Geostacionarni

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
bs: Amaterski radio

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
bs: Eksperimentalno

[ctx: Satellite group name]
en: Other
bs: Ostali

[ctx: Satellite group name]
en: Glonass Operational
bs: Glonass Operacioni

[ctx: Satellite group name]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
bs: Satelltsko bazirani sistem pojalanja (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Satellite group name]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
bs: Mornarički navigacijski satelitski sistem (NNSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Russian LEO Navigation
bs: Ruska LEO Navigacija

[ctx: Satellite group name]
en: Space & Earth Science
bs: Nauka o Zemlji i svemiru

[ctx: Satellite group name]
en: Geodetic
bs: Geodeski

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
bs: Inženjering

[ctx: Satellite group name]
en: Education
bs: Obrazovni

[ctx: Satellite group name]
en: Miscellaneous Military
bs: Razni vojni

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
bs: Kalibracija radara

[ctx: Satellite group name]
en: Other Miscellaneous
bs: Drugi razni

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GPS
bs: Dodatni GPS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GLONASS
bs: Dodatni GLONASS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental METEOSAT
bs: Dodatni METEOSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental INTELSAT
bs: Dodatni INTELSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental ORBCOMM
bs: Dodatni ORBCOMM

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Skyview
bs: Nebeski pogled

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
bs: Gama-zraci

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
bs: X-zraci

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
bs: Optički

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
bs: Infracrveni

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
bs: Nedavne misije X-zraka

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
bs: Prijašnje misije X-zraka

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
bs: Misije gama-zraka

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
bs: Druge misije

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
bs: Izbori popularnih kataloga

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
bs: Katalozi sa više valnih dužina

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
bs: NASA ekstragalaktička baza podataka (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
bs: Pozicije

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
bs: NASA Sistem astrofizičkih podataka (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
bs: Astronomija i astrofizika

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
bs: Instrumentacija

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
bs: Fizika i geofizika

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
bs: Astrofizička predizdanja

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
bs: Multimisijska Arhiva na svemirskom teleskopu (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
bs: Slike

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
bs: Spektri

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
bs: Ostalo

en: Refraction effects disabled
bs: Onemogućeni efekti prelamanja

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
bs: Kada horizont je isključen, refrakcijski efekti su privremeno onemogućeni.

en: Light Pollution Settings
bs: Postavke zagađenja svjetlom

en: Equipment Settings - Equipment Type and Parameters
bs: Postavke opreme - Tip opreme i parametri

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
bs: Nije bilo moguće pronaći INDI server. Molimo provjerite da je paket koji osigurava 'indiserver' instaliran.

en: Catalogs
bs: Katalozi

en: Guides
bs: Vodilje

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
bs: KStars Skripte (*.kstars)

en: Could not open file %1
bs: Ne mogu otvoriti datoteku %1

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
bs: Izabrani skript sadrži neprepoznate elemente, ukazujući da nije napravljena pomoću KStars graditelja skripti. Ova skripta ne može ispravno funkcionisati, i čak može da sadrže zlonamjerni kod. Želite li da je izvršite uopšte?

en: Script Validation Failed
bs: Provjera skripte nije uspjela

en: Run Nevertheless
bs: Ipak izvrši

en: Running script: %1
bs: Pokretanje skripte: %1

en: Script finished.
bs: Skripta gotova.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
bs: Možete uštedjeti boju štampača koristeći šemu boja „Zvejzdana karta“, koja koristi bijelu pozadinu. Želite li da se privremeno prebacite na ovu šemu boja radi štampanja?

en: Switch to Star Chart Colors?
bs: Preći na boje Zvjezdana mapa?

en: Switch Color Scheme
bs: Prebaci paletu boja

en: Do Not Switch
bs: Ne prebacuj

en: Engage &Tracking
bs: Uključi &praćenje

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 degrees
bs: Prosječni FOV: %1 stepeni

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcminutes
bs: Prosječni FOV: %1 ugaonih minuta

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcseconds
bs: Prosječni FOV: %1 ugaonih sekundi

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
bs: Unesite željeni ugao vidnog polja

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
bs: Unesite ugao vidnog polja u stepenima:

en: Critical File Not Found: %1
bs: Kritična datoteka nije pronađena: %1

en: Reading time zone rules
bs: Čitanje pravila vremenske zone

en: Loading city data
bs: Učitam podatke o gradu

en: Loading User Information
bs: Učitavam korisničkeinformacija

en: Loading sky objects
bs: Učitam nebeske objekte

en: Loading Image URLs
bs: Učitavam URL-ove slika

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
bs: Ne mogu podesiti vrijeme: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
bs: Ne mogu podesiti lokaciju sa imenom %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
bs: Ne mogu otvoriti proizvoljnu datoteku slika-linkova.
    Link se ne može zapamtiti za buduće korištenje.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
bs: Ne mogu otvoriti proizvoljnu datoteku informacija-linkova.
    Link se ne može zapamtiti za buduće korištenje.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
bs: zenit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
bs: sjever

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
bs: istok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
bs: jug

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
bs: zapad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
bs: sjeveroistok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
bs: jugoistok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
bs: jugozapad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
bs: sjeverozapad

en: Download New Data...
bs: Skini nove podatke...

en: Downloads new data
bs: Skida nove podatke

en: &Save Sky Image...
bs: &Snimi sliku neba...

en: &Run Script...
bs: &Pokreni skriptu...

en: Set Time to &Now
bs: Podesi vrijeme na &Sada

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
bs: &Postavi vrijeme...

en: Stop &Clock
bs: Zaus&tavi sat

en: &Zenith
bs: &Zenit

en: &North
bs: &Sjever

en: &East
bs: &Istok

en: &South
bs: &Jug

en: &West
bs: &Zapad

en: &Find Object...
bs: &Pronađi objekat...

en: Set Coordinates &Manually...
bs: Namjesti koordinate &Ručno...

en: &Default Zoom
bs: &Podrazumijevani zoom

en: &Zoom to Angular Size...
bs: &Uvećaj na veličinu ugla...

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
bs: &Lambertovo područje jednakog azimuta

en: &Azimuthal Equidistant
bs: &Azimutalno odstojanje

en: &Orthographic
bs: &Ortografski

en: &Equirectangular
bs: J&ednakougaono

en: &Stereographic
bs: &Stereografska

en: &Gnomonic
bs: &Gnomonička

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
bs: Prikaži &info-polja

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
bs: Prikaži &vrijeme

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
bs: Prikaži &fokus

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
bs: Prikaži &lokaciju

en: Show Main Toolbar
bs: Prikaži glavnu traku s alatima

en: Show View Toolbar
bs: Prikaži pogled-traku

en: Show Statusbar
bs: Prikaži statusnu traku

en: Show Az/Alt Field
bs: Prikaži polje Az./Vis.

en: Show RA/Dec Field
bs: Prikaži polje Rije./Dek.

en: C&olor Schemes
bs: P&alete boja

en: &Classic
bs: &Klasično

en: &Star Chart
bs: &Dijagram zvijezda

en: &Night Vision
bs: &Noćni pogled

en: &Moonless Night
bs: Noć bez &mjeseca

en: &FOV Symbols
bs: &FOV simboli

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
bs: &Geografski...

en: Startup Wizard...
bs: Čarobnjak za pokretanje...

en: Calculator
bs: Kalkulator

en: Observation Planner
bs: Planer observacije

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
bs: Visina vs. Vrijeme

en: What's up Tonight
bs: Šta se dešava večeras

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
bs: Nebeski kalendar

en: Script Builder
bs: Graditelj skripti

en: Jupiter's Moons
bs: Jupiterovi Mjeseci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
bs: Zastavice

en: Telescope Wizard...
bs: Teleskop čarobnjak...

en: Device Manager...
bs: Upravitelj uređajima...

en: INDI Control Panel...
bs: Kontrolni panel INDI-ja...

en: Displays the Tip of the Day
bs: Prikazuje savjet dana

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
bs: Koristite ovo da podesite kurs po kojem vrijeme u simulaciji teče.
    Za  vremenski korak "X" do 10 minuta, vrijeme prolazi po stopi od "X" u sekundi.
    Za vremenski korak veći od 10 minuta, okviri se prikazuju u intervalu od "X".

en: Time step control
bs: Kontrola vremenskog koraka

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
bs: Zvijezde

en: Toggle stars
bs: Uključi/isključi zvijezde

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
bs: Udaljeno nebo

en: Toggle deep sky objects
bs: Preklopi udaljene nebeske objekte

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
bs: Sunčev sistem

en: Toggle Solar system objects
bs: Preklopi objekte solarnog sistema

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
bs: Linije sazvj.

en: Toggle constellation lines
bs: Preklopi linije konstelacije

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
bs: Nazivi sazvj.

en: Toggle constellation names
bs: Preklopi nazive sazvježđa

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
bs: Granice s.

en: Toggle constellation boundaries
bs: Preklopi granice sazvježđa

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
bs: Mliječni put

en: Toggle milky way
bs: Preklopi mliječnu stazu

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
bs: Ekvatorska koord. mreža

en: Toggle equatorial coordinate grid
bs: Preklopi ekvatorsku koordinatnu mrežu

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
bs: Horizontalna koord. mreža

en: Toggle horizontal coordinate grid
bs: Preklopi horizontalnu koordinatnu mrežu

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
bs: Tlo

en: Toggle opaque ground
bs: Preklopi neprovidno tlo

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
bs: Zastavice

en: Toggle flags
bs: Preklopi zastave

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
bs: Sateliti

en: Toggle satellites
bs: Preklopi satelite

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
bs: Supernove

en: Toggle supernovae
bs: Preklopi supernove

en: Edit FOV Symbols...
bs: Izmijeni FOV simbole...

en:  Welcome to KStars
bs:  Dobro došli u KStars

en: nothing
bs: ništa

en: Initial Position is Below Horizon
bs: Početni položaj je ispod horizonta

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
bs: Početni položaj je ispod horizonta.
    Želite li se vratiti na osnovni položaj?

en: Reset Position
bs: Resetuj položaj

en: Do Not Reset
bs: Ne resetuj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
bs: Pluton

en: Dec (%1):
bs: Dek. (%1):

en: Desktop Planetarium
bs: Desktop planetarijum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
bs: Opis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
bs: Dodaj

en: Server Port
bs: Server priključak

en: Sync
bs: Sinhronizacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
bs: Podesite vrijeme

en: Month
bs: Mjesec

en: Constellation Lines
bs: Linije sazviježđa

en: Constellation Names
bs: Imena sazvježđa

en: Milky Way
bs: Mliječni put

[ctx: Northeast]
en: NE
bs: SI

[ctx: Southeast]
en: SE
bs: JI

[ctx: Southwest]
en: SW
bs: SZ

[ctx: Northwest]
en: NW
bs: SZ

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
bs: Dobro došli u KStars. Molim sačekajte dok učitam...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP UTC Offset
bs: AP UTC pomak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP local time
bs: AP lokalno vrijeme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP sidereal time
bs: AP zvjezdano vrijeme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
bs: Prekinuti Kretanje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew
bs: Prekinuti umnozavanje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew/Track
bs: Prekinuti zakretanje/praćenje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
bs: Prekini

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
bs: Apsolutna pozicija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
bs: Aktiviraj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
bs: Aktivni filter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
bs: Stvarno vrijeme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
bs: Poravnanje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt  D:M:S
bs: Vis  D:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec Anti-backlash
bs: Vis/Dek Anti-zazor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec PEC
bs: Vis/Dek PEC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Anti Flicker
bs: Anti treprenje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
bs: Otvor (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Atmosphere
bs: Atmosfera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto
bs: Automatski

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auxiliary
bs: Pomoćni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra Anti-backlash
bs: Az/Ra Anti-zazor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Back Light
bs: Pozadinsko osvjetljenje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Backlash
bs: Razmak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bias
bs: Odstupanje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Binning
bs: Ugrubljivanje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bits per pixel
bs: Bita po pikselu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
bs: Plav

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
bs: Osvijetljenost

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Bias
bs: CCD odstupanje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
bs: CCD Informacije

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Maximum ADU
bs: CCD Maksimalni ADU

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
bs: CCD šum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X Pixel Size
bs: CCD X Veličina piksela

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
bs: CCD X rezolucija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y Pixel Size
bs: CCD Y Veličina piksela

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
bs: CCD Y rezolucija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCDs
bs: CCD-ovi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Caldwell
bs: Kaldvel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
bs: Model kamere

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Celsius
bs: Celzijus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
bs: Centriranje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
bs: Boja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet DEC motion arcmin/day
bs: Kretanje deklinacije komete arcmin/dan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet RA motion arcmin/day
bs: Kretanje rektascenzije komete arcmin/dan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet tracking parameters
bs: Parametri praćenja komete

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
bs: Kometa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
bs: Komunikacija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
bs: Kompresuj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
bs: Kompresija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
bs: Podešavanje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
bs: Poveži se

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
bs: Konekcija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
bs: Kontrast

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
bs: Kontrola

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
bs: Broj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dark
bs: Tamno

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
bs: Datum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
bs: Datum/Vrijeme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
bs: Datum/Vrijeme/Lokacija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Debug
bs: Ispravka grešaka

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Declination axis
bs: Osa deklinacije

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Deep Sky Catalogs
bs: Katalozi dubokog neba

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
bs: Podrazumijevano

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
bs: Uređaj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Diff. Eq.
bs: Dif. jed.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
bs: Usmjerenje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
bs: Onemogući

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
bs: Prekini vezu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome control
bs: Upravljački svod

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Driver Info
bs: Drajverske informacije

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
bs: Trajanje (s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duty cycle
bs: Radni ciklus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ Coord
bs: EQ Koordinata

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (msec)
bs: Istok (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (sec)
bs: Istok (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
bs: Istok

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East/West
bs: Istok/Zapad

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
bs: Uključi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Eq. Coordinates
bs: Ek. koordinate

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Equatorial JNow
bs: Ekvatorski JNow

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exec
bs: Izvrši

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose Abort
bs: Izloži prekid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose
bs: Izloži

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
bs: Izlaganje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extended GPS Features
bs: Produžena GPS svojstva

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extrema
bs: Ekstrema

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM (arcseconds)
bs: FWHM (arcsekunde)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Factory
bs: Fabrika

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fan
bs: Ventilator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
bs: Brzo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
bs: Dovod

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feedback
bs: Povratna informacija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Field De-rotator
bs: Polje De-rotator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Count
bs: Brojač filtera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Simulator
bs: Simulator filtera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Wheel
bs: Filterski točak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
bs: Pronađi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
bs: Firmware Informacije

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
bs: Firmware podaci

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
bs: Firmware verzija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
bs: Pljosnat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fluorescent
bs: Fluorescentan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
bs: Žižna dužina (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
bs: Fokusna kontrola

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus In
bs: Fokusiranje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Out
bs: Defokusiranje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Speed
bs: Brzina fokusiranja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Timer
bs: Tajmer fokusiranja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus in
bs: Fokusiranje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
bs: Defokusiranje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser Simulator
bs: Simulator Fokusiranja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser
bs: Fokuser

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focusers
bs: Fokuseri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
bs: Protok kadrova

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
bs: Kadar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
bs: Tip okvira

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Freq
bs: Frekvencija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
bs: Puno

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Power
bs: GPS Snaga

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
bs: GPS Sistem

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS/16 inch Features
bs: GPS/16 inčna svojstva

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Gamma
bs: Gama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Generic Video4Linux
bs: Generički Video4Linux

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
bs: Geografska lokacija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Goto
bs: Idi na

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
bs: Zelena

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Grey
bs: Siv

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Abort
bs: Vodič prekida

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide East/West
bs: Vodič Istok/Zapad

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Head
bs: Čelni vodič

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide North/South
bs: Vodič Sjever/Jug

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide West/East
bs: Vodič Zapad/Istok

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Wheel
bs: Navodilački točak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide
bs: Vodič

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Aperture (mm)
bs: Vodički otvor (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Control
bs: Vodička kontrola

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Focal Length (mm)
bs: Vodička fokusna dužina (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Image
bs: Vodična slika

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H Alpha
bs: H Alfa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Halt
bs: Zastoj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height m
bs: Visina m

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
bs: Visina

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: High
bs: Visoko

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Horizontal Coords
bs: Horizontalne koordinate

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hour axis
bs: Satna osa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hourangle Coords
bs: Koordinate u ugaonim satima

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
bs: Nijansa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Humidity Perc.
bs: Procenat vlažnosti.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
bs: Podešavanje slike

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
bs: Upravljanje slikom

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
bs: Podaci o slici

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
bs: Informacije o slici

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
bs: Postavke slike

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
bs: Vrsta slike

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
bs: Slika

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Indoor
bs: Unutar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
bs: Informacije

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
bs: Lijevi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
bs: Biblioteka

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Light
bs: Osvjetljenje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Limiting Mag
bs: Ograničavajuća Mag

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
bs: Učitaj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
bs: Nisko

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
bs: Osvjetljenje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lunar
bs: Lunarni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
bs: Glavna kontrola

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Blue
bs: Ručno plavo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Red
bs: Ručno crveno

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual
bs: Ručno

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Master alarm
bs: Glavni alarm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max slew Rate
bs: Maksimalni protok množine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max
bs: Maksimum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. travel
bs: Maks.hod mašine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum Tick
bs: Maksimalni otkucaj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum travel
bs: Maksimalni hod

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Medium
bs: Srednja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
bs: Merkur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Minimum Tick
bs: Minimalni otkucaj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mode
bs: Način rada

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
bs: Mjesec

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion Control
bs: Upravljanje kretanjem

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
bs: Kretanje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor Steps
bs: Koraci motora

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor steps per tick
bs: Koraci motora po otkucaju

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount coordinates
bs: Koordinate montiranja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount init.
bs: Inic. montiranje.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mounting
bs: Montiranje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Move to rate
bs: Prebaci na brzinu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Movement Control
bs: Kontrola kretanja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: N/S Rate
bs: S/J Brzina

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
bs: Naziv

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
bs: Neptun

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
bs: Smanjenje šuma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
bs: Ništa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
bs: Sjever (msek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
bs: Sjever (sek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
bs: Sjever

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
bs: Sjever/Jug

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Note
bs: Napomena

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
bs: Broj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
bs: ISKLJ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
bs: UKLJ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Temperature (C)
bs: OTA Temperatura (C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
bs: OTA Ažuriranje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Oag Offset (arcminutes)
bs: Oag pomak (arcminute)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
bs: Informacije o objektu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
bs: Broj objekta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
bs: Objekt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
bs: ISKLJUČEN

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
bs: Pomak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On Set
bs: Na postavljenom

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
bs: UKLJUČEN

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
bs: Opcije

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Outdoor
bs: Spolja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Scope
bs: Obujam prostora

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
bs: Periodična greška

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Philips Webcam
bs: Philips web kamera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size (um)
bs: Veličina piksela (um)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
bs: Veličina piksela X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
bs: Veličina piksela Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pluto
bs: Pluton

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polar
bs: Polarna

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Port
bs: Priključak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
bs: Priključci

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
bs: Pozicija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
bs: Snaga

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pressure hPa
bs: Pritisak hPa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
bs: Svojstvo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rate
bs: Stopa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
bs: Neobrađen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
bs: Crven

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
bs: Relativni položaj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
bs: Rezolucija x

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
bs: Rezolucija y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
bs: Restartuj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
bs: Obnovi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: STAR
bs: ZVIJEZDA

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturation Mag
bs: Zasićenje Mag

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
bs: Sačuvaj početni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
bs: Sačuvaj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Location
bs: Pozicija opsega

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Properties
bs: Svojtva opsega

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
bs: Gledanje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
bs: Odaberite stavku...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
bs: Odaberi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Selenographic Sync
bs: Selenografska sinhronizacija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set Register
bs: Postavi Registar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set home
bs: Postavi početak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set register
bs: Postavi registar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
bs: Postavi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
bs: Postavke

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Shutter Speed
bs: Brzina zatvaranja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
bs: Zvjezdano Vrijeme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
bs: Zvjezdano vrijeme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal
bs: Zvjezdani

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
bs: Simulacija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Config
bs: Konfiguracija Simulatora

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
bs: Podešenja Siulatora

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 1
bs: Mjesto 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 2
bs: Mjesto 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 3
bs: Mjesto 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 4
bs: Mjesto 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
bs: Upravljanje mjestima

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
bs: Ime mjesta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
bs: Mjesta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Glow (magnitudes)
bs: Nebesko usijanje (magnitude)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sleep
bs: Spavaj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Accuracy
bs: Učestalost okreta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew rate
bs: Brzina zaokreta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew
bs: Zaokret

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
bs: Usporen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc connection
bs: Osluškivanje dc konekcije

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc master alarm
bs: Osluškivanje dc glavnog alarma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc mode
bs: Režim dc osluškivanja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop devices
bs: Osluškivanje uređaja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
bs: Solarni sistem

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar
bs: Sunčev

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
bs: Jug (msek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
bs: Jug (sek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
bs: Jug

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
bs: Brzina

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
bs: Katalozi zvijezda

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Step delay
bs: Odlaganje koraka

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
bs: Zaustavi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream Off
bs: Tok Isključen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream On
bs: Tok uključen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
bs: Razmijeni tipke

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 1
bs: Prekidač 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 2
bs: Prekidač 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 3
bs: Prekidač 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 4
bs: Prekidač 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
bs: Sinhronizacija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
bs: Simulator teleskopa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
bs: Teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
bs: Teleskopi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
bs: Temma drajver

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
bs: Temma verzija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
bs: Temperatura K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ticks
bs: Otkucaji

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
bs: Vremenski faktor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
bs: Vrijeme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer (ms)
bs: Mjeritelj vremena (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
bs: Tajmer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Top
bs: Vrh

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
bs: Ukupno vrijeme izloženosti (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
bs: Režim praćenja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
bs: Praćenje

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Accuracy
bs: Preciznost praćenja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
bs: Frekvencija praćenja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
bs: Režim praćenja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
bs: Režim praćenja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
bs: Transformacija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
bs: UTC pomak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
bs: UTC Vrijeme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
bs: Ažuriraj Klijenta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
bs: Ažuriraj GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
bs: Ažuriraj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Uranus
bs: Uran

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Use Pulse Cmd
bs: Koristi Puls komandu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Venus
bs: Venera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Version
bs: Verzija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
bs: Video tok

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: W/E Rate
bs: Z/I Brzina

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Wake up
bs: Probudi se

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
bs: Naziv web kamere

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
bs: Zapad (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (sec)
bs: Zapad (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
bs: Zapad

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West/East
bs: Zapad/Istok

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance Mode
bs: Način balansiranja bijelog

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
bs: Balans bijelog

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
bs: Bjelina

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
bs: Širina

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app. to refracted
bs: otv. u refraktovano

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., tel., observed
bs: otv., rerf., tel., posmatrano

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., telescope
bs: otv., refr., teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
bs: arcsekundi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: cold
bs: hladno

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: danger
bs: opasnost

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
bs: svodna kontrola

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: identity
bs: identitet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: lunar
bs: lunarni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: manual
bs: ručno

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: max Alt
bs: maks Alt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
bs: isključen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
bs: uključen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: rel. to HA
bs: rel. za HA

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: sidereal
bs: zvjezddani

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: solar
bs: solarni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
bs: nedefinisan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: warm
bs: toplo

en: Converted labels containing technical terms to links to documentation
bs: Konvertovane oznake sadrže tehničke izraze za linkove ka dokumentaciji

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
bs: Tečnička dokumentacija za Astronomy i KStars

en: Guiding code based on lin_guider
bs: Vodički kod baziran na  lin_guider

en: Artwork
bs: Ilustracija

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
bs: Nisam mogao da raščlanim format slike %1; pretpostavljam da je PNG.

en: Script executed.
bs: Skripta izvršena.

en: Could not execute script.
bs: Ne mogu izvršiti skriptu.

en: Using CPU date/time instead.
bs: Koristim CPU datum/vreme.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
bs: Teleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Id:
bs: Id.:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
bs: Refraktor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
bs: Newton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
bs: Proizvođač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
bs: Blenda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
bs: Jedinica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
bs: Spremi okular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
bs: Vidljivo FOV:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
bs: Faktor povećanja Barlow/Shapley sočiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
bs: Faktor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
bs: Spremi objektiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
bs: Spasi filter

en: End Session
bs: Završi sesiju

en: Save and End the current session
bs: Spremi i izađi iz trenutne sesije

en: Next Page >
bs: Naredna stranica >

en: site_
bs: mjesto_

en: session_
bs: sesija_

en: Next Target >
bs: Naredna meta >

en: observation_
bs: osmatranje_

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
bs: Izvrši sesiju

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
bs: Unesi detalje sesije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
bs: podesi lokaciju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
bs: Početak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
bs: Oprema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
bs: Komentari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
bs: Jezik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
bs: Pogledaj detalje objekta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
bs: Rektascenzija:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
bs: Pomjeri teleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
bs: Ukucaj detalje posmatranja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
bs: Posmatrač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
bs: Teleskop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
bs: Okularna leća:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
bs: Objektiv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
bs: Viđenje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
bs: lučna sekunda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
bs: Najbljeđa zvijezda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
bs: (magnituda)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
bs: Sljedeći >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
bs: Korak 1: Detalji sesije

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
bs: Dodaj novi objekt na listu

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, RemoveObject)
en: Remove object from list
bs: Ukloni objekat sa liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
bs: Korak 2: Posmatranja

en: Overwrite
bs: Piši preko

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
bs: Postoji drugi osmatrač sa Imenom i Prezimenom, prekopirati?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
bs: &Opšte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
bs: Pozadine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
bs: Ispravi koordinate objekata radi kompenzacije efekata Zemljine atmosfere

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
bs: Atmosfera zakreće svjetlost pri prolasku kroz nju, poput leće. Ako je uključena ova opcija, ta "atmosferska refrakcija" će biti simulirana na mapi neba. Obratite pažnju da se ta ispravka primjenjuje samo ako koristite Vodoravni koordinatni sistem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
bs: Ispravka za atmosfersku refrakciju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
bs: Ispravno za efekat gravitacije sunca na pozicijama zvezda, kao što to predviđeno od strane opšte relativnosti, i potvrđeno Edingtonovim eksperimentom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
bs: Učinci opšte relativnosti blizu sunca

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug-free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
bs: Uključivanje ove opcije uzrokuje preračunavanje tekućih ekvatorijalnih koordinata iz kataloga sa koordinatama (tj. primjena precesije, njihanje i aberacija korekcije) za svaki nacrt na karti. To čini obrade sporije kada postoji mnogo zvijezda da se obrađuju, ali je vjerojatnije da će biti bez greške. Postoje poznate greške u izvedbi zvijezda kada je to preračunavanje izbjegnuto.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
bs: DSS slika

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
bs: Izgled i &Osjećaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
bs: Prikaži oznaku sa imenom centriranog objekta?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
bs: Ako je uključeno, oznaka sa imenom će biti privremeno prikazana uz objekat koji je u sredini ekrana. Možete zakačiti trajnu oznaku ako koristite popup meni na desnom kliku miša.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
bs: Zakači oznaku na centrirani objekat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
bs: Prikači privremenu oznaku pri prelasku mišem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
bs: Izaberite ovo za glađu (ali sporiju) grafiku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
bs: Koristi umekšano skiciranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
bs: Simuliraj kretanje objekata pri promjeni fokusa?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
bs: Ako je uključeno, promjena položaja fokusa će izazvati vidljiv animirani "pokret" prema novom položaju. U suprotnom, prikaz će se istog trena prebaciti na novi položaj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
bs: Koristi animirano pomjeranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
bs: Ne crtati sve objekte dok se mapa pomjera?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
bs: Kada je mapa u pokretu, glatka animacija će biti ugrožena ako program mora da iscrta mnogo objekata na mapi; uključite ovu opciju da bi se privremeno sakrili neki objekti dok je prikaz u pokretu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
bs: Sakrij objekte pri pokretanju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
bs: Takođe sakrij ako je vremenski korak veći od:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
bs: Ako je uključeno, zvijezde bljeđe od zadatog će biti sakrivene za vrijeme pomjeranja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
bs: Zvijezde bljeđe od ovoga neće biti iscrtane za vrijeme pomjeranja karte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
bs: Sakrij tijela sunčevog sistema za vrijeme kretanja?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
bs: Ako je uključeno, sva tijela sunčevog sistema će biti privremeno sakrivena za vrijeme pomjeranja karte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
bs: Sunčev sistem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
bs: Labele objekata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
bs: Ako je uključeno, linije sazviježđa će biti sakrivene za vrijeme pomjeranja karte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
bs: Linije sazvježđa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
bs: Ako je tačno onda će koordinatne mreže biti skrivene kada je mapa u pokretu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
bs: Koordinatne mreže

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
bs: Granice sazviježđa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
bs: Ako je uključeno, imena sazviježđa će biti sakrivena za vrijeme pomjeranja karte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
bs: Imena sazvježđa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
bs: Osmatračka &lista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
bs: Oznake osmatračke liste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListImageryOptions)
en: Preferred Imagery
bs: Željena slika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
bs: Prikaži &naziv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
bs: Prikaži ma&gnitudu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
bs: Gustoća oznaka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
bs: Prikaži n&aziv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
bs: Prikaži &long imena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
bs: Prikaži magni&tude

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
bs: Granica blijedosti prilikom umanjenja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
bs: Granica blijedosti prilikom uvećanja:

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
bs: Noć bez mjeseca

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
bs: Realistične boje

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
bs: Pune crvene

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
bs: Pune crne

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
bs: Puno bijele

en: New Color Scheme
bs: Nova šema boja

en: Enter a name for the new color scheme:
bs: Unesite ime za novu paletu boja:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
bs: Datoteka indeksa lokalnih paleta boja se ne može otvoriti.
    Paleta neće biti uklonjena.

en: Could not delete the file: %1
bs: Ne mogu obrisati datoteku: %1

en: Error Deleting File
bs: Greška pri brisanju datoteke

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
bs: Nisam mogao da pronađem stavku po imenu %1 u datoteci colors.dat.

en: Scheme Not Found
bs: Šema nije pronađena

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
bs: Trenutne postavke boja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
bs: Lista svih podesivih boja u programu. Pored svake stavke nalazi se kocka sa bojom koja je trenutno podešena. Kliknite na bilo koju stavku da promijenite njenu boju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
bs: Poz. režim info-kutija:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
bs: Bez popune

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
bs: Providno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
bs: Neprozirno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
bs: Režim boja zvijezda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
bs: Podesite režim boja zvijezda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
bs: Postoje četiri načina crtanja zvijezda na karti. Osnovni način je da su zvijezde kružići sa bijelim središtem i rubom koji je obojen na način koji odražava stvarnu boju zvijezde. Osim ovoga, možete odabrati da crtate zvijezde kao ispunjene bijele, crvene ili crne krugove, ovisno šta najviše odgovara sveukupnoj šemi boja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
bs: Intenzitet boje zvijezde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
bs: Podesi intenzitet boje zvijezde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
bs: Kada se koristi režim realističnih boja, ova opcija podešava nivo zasićenja boje zvijezde. Veća vrijednost znači intenzivniju boju.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
bs: Podešene palete boja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
bs: Lista podešenih paleta boja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
bs: Lista svih poznatih paleta boja. Neke od njih su ponuđene odmah po instalaciji programa, a možete ih definisati i sami.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
bs: Napravi novu paletu boja koristeći trenutne postavke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
bs: Nakon što ste izmijenili boje onako kako vam najviše odgovara, pritisnite ovo dugme da stvorite novu šemu sa tim bojama. Vaša šema će biti prikazan ovdje na listi predefinisanih, a biće dostupna i u meniju "Postavke" glavnog prozora.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
bs: Ukloni podešenu paletu boja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
bs: Pritiskom na ovo dugme možete ukloniti odabranu paletu boja. Ovo će imati efekat samo na vaše vlastite palete boja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
bs: Da pokažem linije sazvježđa?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
bs: Ako je uključeno, linije sazviježđa će biti nacrtane na karti neba.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
bs: &Linije sazviježđa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
bs: Nebeska kultura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
bs: Izaberi kulturu neba

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
bs: Ovdje možete odabrati kako se predstavljaju sazvježđa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
bs: &Granice sazviježđa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
bs: Osvijetli središnje granice sazvježđa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
bs: Da crtam imena sazvježđa?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
bs: Ako je uključeno, imena sazviježđa će biti nacrtane na karti neba.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
bs: &Nazivi sazviježđa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
bs: Opcije za nazive sazvježđa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
bs: Koristi latinske nazive sazvježđa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
bs: Korištenje latinskih naziva sazvježđa na karti neba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
bs: &Latinski

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
bs: Koristi prevedene nazive sazvježđa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
bs: Korištenje naziva sazvježđa koji odgoravaju vašoj lokaciji (ako su dostupna)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
bs: Lokalizirano

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
bs: Koristi IAU skraćenice

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
bs: Izaberite ovo da koristite skraćena imena sazvježđa koja je definisala Međunarodna Unija Astronoma (IAU)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
bs: &Skraćena

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
bs: Da crtam ekliptiku?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
bs: Ako je uključeno, biće nacrtana ekliptika na karti neba. Ekliptika je veliki krug na nebu kojeg Sunce prividno prati tokom jedne godine. Sva ostala tijela sunčevog sistema takođe grubo prate ekliptiku.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
bs: Da koristim ispunjenu konturu Mliječnog puta?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
bs: Ako je uključeno, kontura koja predstavlja Mliječni put će biti ispunjena. U suprotnom, biće nacrtan samo rub.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
bs: Da crtam horizont?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
bs: Ako je uključeno, biće nacrtana linija koja predstavlja lokalni horizont na karti neba.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
bs: &Horizont (linija)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
bs: Da crtam konture Mliječnog puta?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
bs: Ako je uključeno, kontura koja predstavlja Mliječni put će biti nacrtana na karti neba

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: If checked, coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
bs: Ako je tačno, koordinatne mreže će se automatski promijeniti prema aktivnom koordinatnom sistemu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
bs: Automatski odabir koordinatne mreže

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
bs: Crtati zastave?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
bs: Ako je odabrano, zastavice će se crtati na nebeskoj mapi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
bs: Da crtam ekvatorsku koordinatnu mrežu?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
bs: Ako je uključeno, mreža linija će biti nacrtana svaka 2 sata po Rektascensiji i svakih 20 stepeni po Deklinaciji.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
bs: Ekvatorska koordinatna mreža

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
bs: Da crtam horizontalnu mrežu?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 30 degrees in Azimuth and every 20 degrees in Altitude.
bs: Ako je tačno, mreža linija će biti nacrtana svakih 30 stepeni po dužini i svakih 20 stepeni nadmorske visine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
bs: Horizontalna koordinatna mreža

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
bs: Da crtam neprozirnu podlogu?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
bs: Ako je uključeno, oblast ispod horizonta će biti ispunjena, simulirajući zemlju ispod vas. Primijetite da zemlja neće biti nacrtana ako koristite Ekvatorijalni koordinatni sistem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
bs: Nepro&zirno tlo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
bs: Da crtam nebeski ekvator?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
bs: Ako je uključeno, biće nacrtan nebeski ekvator na karti neba.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
bs: &Nebeski ekvator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
bs: Pokaži satelite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
bs: Pokaži samo vidljive satelite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
bs: Pokaži oznake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
bs: Crtaj satelite kao zvijezde

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
bs: Pretraži satelite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
bs: Učitaj TLEs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
bs: Prikaži objekte sunčevog sistema

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
bs: Sunce, Mjesec i planete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
bs: Crtati Saturn?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
bs: Ako je uključeno, biće nacrtan Saturn na karti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
bs: Crtati veća tijela kao slike?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
bs: Ako je uključeno, planete, Sunce i Mjesec će biti nacrtani na karti koristeći slike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
bs: Koristi slike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
bs: Crtati Mars?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
bs: Ako je uključeno, biće nacrtan Mars na karti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
bs: Da zakačim oznake s nazivom na glavna tijela sunčevog sistema?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
bs: Ako je uključeno, oznake naziva će biti prikačene planetama, Suncu i Mjesecu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
bs: Koristi labele s nazivom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
bs: Odaberi sva veća tijela

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
bs: Kliknite ovdje da odaberete sve planete, Sunce i Mjesec za crtanje na karti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
bs: Izaberi sve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
bs: Poništi sva veća tijela

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
bs: Pritisnite ovo dugme da isključite sve planete, Sunce i Mjesec tako da oni neće biti nacrtani na karti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
bs: Bez izbora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
bs: Crtati Veneru?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
bs: Ako je uključeno, biće nacrtana Venera na karti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
bs: Crtati Sunce?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
bs: Ako je uključeno, biće nacrtano Sunce na karti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
bs: Sunce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
bs: Crtati Jupiter?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
bs: Ako je uključeno, biće nacrtan Jupiter na karti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
bs: Crtati Mjesec?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
bs: Ako je uključeno, biće nacrtan Mjesec na karti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
bs: Mjesec

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
bs: Crtati Merkur?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
bs: Ako je uključeno, biće nacrtan Merkur na karti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
bs: Crtati Neptun?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
bs: Ako je uključeno, biće nacrtan Neptun na karti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
bs: Da crtam Uran?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
bs: Ako je uključeno, biće nacrtan Uran na karti.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
bs: Manje planete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
bs: Da crtam asteroide?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
bs: Ako je uključeno, biće nacrtani asteroidi na karti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
bs: Crtati komete?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
bs: Ako je uključeno, biće nacrtane komete na karti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
bs: Prikaži nazive kometa blizu Sunca

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
bs: Ako je uključeno, komete bliže Suncu će imati oznake s nazivom. Komete variraju po svjetlini tokom svojih orbita, tako da razgraničenje po magnitudi nema efekta u njihovom slučaju.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
bs: Podesite najbljeđu magnitudu za crtanje asteroida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
bs: Maksimalna udaljenost za naziv kometa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
bs: Podesite maksimalnu udaljenost od Sunca da bi kometa imala oznaku imena, u Astronomskim jedinicama (AJ). 1 AJ je udaljenost između Zemlje i Sunca, otprilike 150 miliona km.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: AU
bs: AJ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
bs: Dodati oznake naziva na asteroide?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
bs: Ako je označeno dodaće se oznake imena na asteroide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
bs: Prikaži nazive

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
bs: Staze orbite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
bs: Auto-trag praćenog tijela

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
bs: Ako je uključeno, tijela sunčevog sistema će imati privremeni trag dok se nalaze u centru ekrana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
bs: Uvijek prikaži trag prilikom praćenja tijela sunčevog sistema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
bs: Izblijedi trag u pozadinu?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
bs: Ako je uključeno, boja traga planete će se postepeno pretapati u pozadinsku boju neba.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
bs: Gubljenje traga u pozadinsku boju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
bs: Očiti sve orbitalne tragove

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
bs: Kliknite ovdje da očistite sve orbitalne tragove koje ste možda dodali tijelima sunčevog sistema koristeći meni na desnom kliku miša.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
bs: Ukloni sve tragove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
bs: Staze Zemljinog satelita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
bs: Prikaži supernove

en: Names:
bs: Imena:

en: Asteroid/Comet details
bs: Detalji o asteroidi/kometi

en: Date, time and location:
bs: Datum, vrijeme i mjesto:

en: Could not upload file
bs: Ne mogu poslati datoteku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
bs: Ponovo dohvati...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
bs: Izbriši snimak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
bs: Snimi u datoteku...

en: Open Cluster
bs: Otvoreni skup

en: Asterism
bs: Asterizam

en: Globular Cluster
bs: Kuglasti skup

en: Gaseous Nebula
bs: Gasovita maglina

en: Dark Nebula
bs: Tamna maglina

en: Planetary Nebula
bs: Planetarna maglina

en: Supernova Remnant
bs: Ostaci supernove

en: Galaxy
bs: Galaksija

en: Quasar
bs: Kvazar

en: Galactic Cluster
bs: Galaktički klaster

en: Star Magnitudes:
bs: Magnitude zvijezda:

en: Chart Scale:
bs: Skala grafikona:

en: Observer:
bs: Osmatrač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
bs: Datum:

en: Site:
bs: Lokacija:

en: Power:
bs: Snaga:

en: Star hopper returned empty path. We advise you to change star hopping settings or use manual capture mode.
bs: Skakanje po zvijezdama je vatilo prazni put. Preporučujemo, da promijenite postavke skakanja po zvijezdama ili upotrijebite ručno dohvatanje.

en: Star hopper failed to find path
bs: Skakanje po zvijezdama nije uspjelo naći stazu

en: Go to next Wizard page
bs: Idi na sljedeću stranicu čarobnjaka

en: Go to previous Wizard page
bs: Idi na prethodnu stranicu čarobnjaka

en: Logging Form
bs: Formular za zapisnik

en: Field of View Snapshots
bs: Polje pregleda snimaka

en: Details About Object
bs: Detalji o objektu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Basic Finder Chart Settings
bs: Osnovna podešavanja dijagrama pretraživanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic document details: title, subtitle and description.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
bs: <p>Unesi osnovne detalje dokumenta: naslov, podnaslov i opis.</p>
    <p>Nakon završetka, pritisni <b>Sljedeće</b> dugme.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
bs: Naslov:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
bs: Podnaslov:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Additional Finder Chart Contents
bs: Izaberi dodatne sadržaje dijagrama pretraživanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Finder chart can contain additional elements such as details tables and logging forms. Select which you want to be included in finder chart and press <b>Next</b> to proceed.</p>
bs: <p>Graf pronalazača može sadržati dodatne elemente kao što su detalji tabele i prijavne forme. Označi šta želiš da bude uključeno u graf pronalazača i pritisni <b>Sljedeće</b> za nastavak.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
bs: Tabele detalja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, generalCheckBox)
en: Add general details table
bs: Dodaj opštu tabelu detalja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, posCheckBox)
en: Add position details table
bs: Dodaj položajnu tabelu detalja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
bs: Dodaj tabelu detalja o izlascima/zalascima/tranzicijama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, astComCheckBox)
en: Add Asteroid/Comet details table
bs: Dodaj tabelu detalja o asteroidima/kometima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggingFormLabel)
en: Logging form
bs: Obrazac evidentiranja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loggingFormBox)
en: Add basic logging form to finder chart
bs: Dodaj osnovni obrazac za prijavu  u dijagram pretraživanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Browse Captured Field of View Images
bs: Pregledaj uhvaćene slike na polju pogleda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: After FOV snapshots are captured, you can view, caption and delete them using Field of View Snapshot Browser window.
bs: Nakon što su snimljeni FOV snimci, možeš vidjeti, nasloviti i obrisati ih korištenjem prozora Pretraživač polja pregleda snimka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: Browse captured FOV snapshots
bs: Pregledaj uhvaćene snimke na polju pogleda

en: Only magnitudes chart
bs: Samo karta magnituda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Basic Field of View Capture Settings
bs: Postavi osnovne postavke hvatanja polja pogleda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic field of view capture settings: color scheme, legend and FOV image shape, then click <b>Next</b> to proceed.</p>
bs: <p>Postavi postavke snimka osnovnog polja pregleda: šema boja, legenda i oblik FOV slike, zatim pritisni  <b>Sljedeće</b> za nastavak.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
bs: Koristi paletu boja "Nebeske karte"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overrideShapeBox)
en: Override FOV shape to rectangular
bs: Preklopi lik polja pogleda na pravougaoni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
bs: Dijagram skala i veličina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendBox)
en: Add scale and magnitudes chart to exported FOV images
bs: Dodaj dijagram skala i veličina na izvezene slike polja pogleda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
bs: Koristi alfa-pomiješanu pozadinu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
bs: Orijentacija grafika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
bs: Položaj grafika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
bs: Tip dijagrama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Manually Capture Field of View Snapshots
bs: Ručno hvataj snimke polja pogleda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>In manual field of view capture method, user centers sky map to a point of interest, then captures snapshots of sky fragments inside the active FOV symbol.</p>
    <p>When in field of view capture mode, press <b>Page Up</b> and <b>Page Down</b> to switch FOV symbols. Snapshots are captured by pressing <b>K</b> key. When done, press <b>Escape</b> key to return to the Printing Wizard.</p>
    <p>Press <b>Next</b> when done.</p>
bs: <p>U manualnom polju pregleda metod snimanja,korisnik centrira mapu neba do željene tačke,Onda snima snimke fragmenata neba unutar aktivnog FOV symbola.</p>
    <p>Kada je u polju pregleda metod snimanja, pritisni <b>Stranica gore</b> i <b>Stranica dolje</b> za zamjenu FOV symbola. Snimci su snimljeni pritiskom <b>K</b> tipke. Nakon završetka,pritisni <b>Escape</b> tipku za povratak čarobnjaku pritanja.</p>
    <p>Pritisni <b>Sljedeće</b> nakon završetka.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
bs: Započni hvatanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Star Hopper FOV Capture Options
bs: Postavi opcije hvatanja FOV skakača po zvijezdama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: Configure star hopper FOV capture: select object at which star hopping will begin, select FOV symbol and magnitude limit.
bs: Konfiguriši lijevak zvijezde FOV snimka: označi objekat pri kojem će početi lijevanje zvijezde, označi FOV simbol i limit magnitude.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
bs: Izaberi početnu zvijezdu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
bs: Izaberi objekt sa popisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pointButton)
en: Point object on sky map
bs: Pokaži objekat na nebeskoj mapi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
bs: Prikaži detalje...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Hopping FOV:
bs: Polje pogleda skakanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Hop magnitude limit:
bs: Granica magnitude skakanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Choose Field of View Capture Method
bs: Odaberi metod hvatanja na polju pogleda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select field of view capture method. There are two methods: manual and star hopping-based.</p>
    <p>In <b>manual method</b> you navigate the sky map to find the objects of interest, then capture multiple fields of view representations.</p>
    <p><b>Star hopping-based method</b> automatically captures FOV snapshots using star hopping. This is experimental feature.</p>
    <p>Once you have selected field of view capture method, press <b>Next</b>.</p>
bs: <p>Izaberi metode dohvatanja polja pogleda . Imaju dvije metode: ručna i kretanjem kroz zvijezde.</p>
    <p>U <b>ručnoj metodi</b> krečete se kroz nebesku mapu da nađete zanimljive objekte, onda uhvatite više polja predstave.</p>
    <p><b>Metod baziran na kretnji kroz zvijezde</b> automatski hvata FOV snimke kretnjom kroz zvijezde. To je eksperimentalna mogućnost.</p>
    <p>Nakon što ste odabrali metode dohvatanja polja pogleda, priktisnite <b>Sljedeći</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
bs: Metod definicije polja pogleda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualRadio)
en: Manually capture field of view snapshots
bs: Ručno hvataj snimke polja pogleda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hopperRadio)
en: Star hopper-based fields of view capture (experimental)
bs: Hvatanje snimka polja pogleda na bazi skakanja kroz zvijezde (eksperimentalno)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
bs: Odaberi nebeski objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select observed sky object. You can select it from object list, by clicking <b>Select object from list</b> button or point it on sky map by pressing <b>Point object on sky map</b>. After object is located, press it with right mouse button and select <b>Select this object</b> option from context menu.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
bs: <p>Označi posmatrani nebeski objekat.Možeš ih označiti sa liste objekata, pritiskom na <b>Označi objekat sa liste</b> dugme ili na mapi pritiskom <b>Pokaži objekat na skajp mapi</b>.Nakon što je objekat lociran, pritisni ga desnim klikom miša i označi  <b>Označi ovaj objekat</b> opciju iz konekstnog menija.</p>
    <p>Nakon završetka, pritisni <b>Sljedeće</b> dugme.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
bs: Odabrani objekt:

en: Could not upload file to remote location: %1
bs: Nije moguće poslati datoteku na udaljenu lokaciju: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
bs: Pregled, štampa i izvoz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Your document is ready to be printed. Click <b>Print preview</b> button to preview it and <b>Print</b> button to begin printing. You can also export it to file.</p>
    <p>If you wish to change contents of printed document, click <b>Previous</b> button to get back to previous steps.</p>
bs: <p>Dokument je spreman za pritanje. Pritisni <b>Pregled printanja</b> dugme za pregled i<b>Print</b> dugme za početak printanja.Takođe možeš ga izvesti u datoteku.</p>
    <p>Ako želiš promijeniti kontekst pritanog dokumenta, pritisni <b>Prethodno</b> dugme da se vratiš na prethodne korake.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
bs: Pregled prije štampanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
bs: Štampaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
bs: Dobrodošli u KStars čarobnjak za ispis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>This wizard will help you set up all the parameters for printing finder charts with logging forms.</p>
    <p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
bs: <p>Ovaj čarobnjak će ti pomoći da postaviš sve parametre za pritanje grafa pretraživača sa prijavnim formama.</p>
    <p>Za početak pritisni <b>Sljedeće </b> dugme.</p>

en: Loading asteroids
bs: Učitavam asteroide

en: Loading comets
bs: Učitavam komete

en: Constellation Boundaries
bs: Granice sazviježđa

en: Loading Constellation Boundaries
bs: Učitavam granice sazviježđa

en: Star HD%1 not found.
bs: Zvijezda HD%1 nije pronađena.

en: Loading constellation names
bs: Učitavam imena sazvježđa

en: No icon
bs: Nema ikone

en: Creating horizon
bs: Kreiranje horizonta

en: Loading %1
bs: Učitavam %1

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
bs: Učitavam Mliječni put

en: Loading Large Magellanic Clouds
bs: Učitavanje Velikog Magellanovog oblaka

en: Loading Small Magellanic Clouds
bs: Učitavanje malog Magellanovog oblaka

en: Host Galaxy :: %1
bs: Domaćinska galaksija:: %1

en: Magnitude :: %1
bs: Magnituda :: %1

en: Type :: %1
bs: Tip :: %1

en: Position :: RA : %1 Dec : %2
bs: Pozicija :: RA : %1 Dec : %2

en: Date :: %1
bs: Datum :: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
bs: Zaokret mape ka objektu

en: Loading satellites
bs: Učitavam satelite

en: Update TLEs...
bs: Ažuriranje TLEs...

en: Update %1 satellites
bs: Ažuriraj %1 satelita

en: Loading solar system
bs: Učitavam sunčev sistem

en: Loading stars
bs: Dodavanje zvijezde

en: Please wait while re-indexing stars...
bs: Molimo sačekajte dok se zvijezde reindeksiraju...

en: Requested Position Below Horizon
bs: Traženi položaj je ispod horizonta

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
bs: Traženi položaj se nalazi ispod horizonta.
    Želite li svejedno ići tamo?

en: Go Anyway
bs: Ipak idi

en: Keep Position
bs: Zadrži položaj

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
bs: Slike iz Sloan Digital Sky Survey su dobavljene Astrophysical Research Consortium [besplatno za nekomercijalnu upotrebu].

en: Angular distance: %1
bs: Ugaona udaljenost: %1

en: Star Hopper: Choose a field-of-view
bs: Star Hopper: Odaberite vidno polje

en: FOV to use for star hopping:
bs: FOV koristiti za hopping zvijezda:

en: Star Hopper: Enter field-of-view to use
bs: Star Hopper: Unesite vidno polje za korištenje

en: FOV to use for star hopping (in arcminutes):
bs: FOV za upotrebu za hopping zvijezda (u arcminutama):

en: No object selected.
bs: Nije izabran nijedan objekat.

en: Object Details
bs: Detalji objekta

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
bs: Ganimed

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
bs: Kalisto

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
bs: Pun mjesec

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
bs: Mlad mjesec

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
bs: Prva četvrt

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
bs: Zadnja četvrt

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
bs: Napredujući srp

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
bs: Napredujući grbav

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
bs: Nestajući grbav

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
bs: Nestajući srp

en: unknown
bs: nepoznato

en: Star
bs: Zvijezda

en: Catalog Star
bs: Zvijezda iz kataloga

en: Planet
bs: Planeta

en: Comet
bs: Kometa

en: Constellation
bs: Sazviježđe

en: Galaxy Cluster
bs: Skup galaksija

en: Satellite
bs: Satelit

en: Radio Source
bs: Radio izvor

en: Multiple Star
bs: Višestruka zvijezda

en: Unknown Type
bs: Nepoznata vrsta

en: Show HST Image
bs: Prikaži HST sliku

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
bs: %1: Svemirski teleskop Habl, kontrolisan od strane STScI za NASA-u [u javnom domenu]

en: Show Spitzer Image
bs: Prikaži Spicerovu sliku

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
bs: %1: Svemirski teleskop Spicer, ljubaznošću NASA-e/JPL-Caltech [u javnom domenu]

en: Show SEDS Image
bs: Prikaži SEDS sliku

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
bs: %1: SEDS, http://www.seds.org [besplatno za nekomercijalnu upotrebu]

en: Show KPNO AOP Image
bs: Prikaži KPNO AOP sliku

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
bs: %1: Napredni osmatrački program u Nacionalnoj opservatoriji Kiti Pik [besplatno za nekomercijalnu upotrebu; bez fizičke reprodukcije]

en: Show NOAO Image
bs: Prikaži NOAO sliku

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
bs: %1: Nacionalne optičke astronomske opservatorije i AURA [besplatno za nekomercijalnu upotrebu]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
bs: %1: Vrlo veliki teleskop, kontrolisan od strane Evropske južne opservatorije [besplatno za nekomercijalnu upotrebu; bez reprodukcija]

en: Show
bs: Prikaži

en: unnamed object
bs: bezimeni objekat

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
bs: parametri lat i LST bi trebalo da se koriste samo u objektima klase KSPlanetBase.

en: alpha
bs: alfa

en: beta
bs: bita

en: gamma
bs: gama

en: theta
bs: teta

en: iota
bs: jota

en: kappa
bs: kapa

en: xi
bs: ksi

en: omicron
bs: omikron

en: rho
bs: ro

en: upsilon
bs: epsilon

en: phi
bs: fi

en: chi
bs: hi

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
bs: Greška pri obradi TimeZoneRule, podešavam prazno pravilo.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
bs: Ne mogu prepoznati %1 kao važeću oznaku mjeseca.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
bs: Ne mogu prepoznati %1 kao važeću oznaku dana.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
bs: 		<p>Možete locirati objekte na nebu pomoću njihovog imena.
    			Koristite Ctrl+F,  "Pokazuje na->Nađi objekt" meni stavku, ili "Nađi objekt"
    			dugme na traci.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
bs: 		<p>Kako bi promjenio geografsku lokaciju,
    			koristi Ctrl+G,  "Postavke->Geografsje..." meni stavku,
    			ili "globus" dugme na traci.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
bs: 		<p>Možete pratiti objekat, tako će uvijek biti centriran
    			na zaslonu.<br/>
    			Koristi Ctrl+T,  "Pokazuje na->Omogući praćenje" meni stavku, ili "zaključaj"
    			dugme na alatnoj traci. Možete centrirati objekt
    			dvostrukim klikom na to ili selektovanjem "Centriraj i prati" iz
    			objektnog skočnog menija.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
bs: 		<p>Priručnik KStars-a uključuje projekat Astroinfo, seriju 
    informativnih članaka o astronomiji.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
bs: 		<p>Postoje tri „info-kutije“ na ekranu, koje vam pokazuju podatke u vezi sa 
    vremenom/datumom, vašom geografskom lokacijom i tekućom centralnom pozicijom na nebu (fokus). Možete prevlačiti ove kutije pomoću miša i „zasivljavati“ ih dvoklikom 
    da bi prikazivale više ili manje informacija. Možete ih i potpuno sakriti pomoću 
    „Podešavanja->Info-kutije“.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
bs: 		<p>KStars ima režim preko cijelog ekrana; možete ga uključiti/isključiti koristeći
    dugme „ceo ekran“ na traci sa alatom, ili pritiskom na Ctrl+Shift+F.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
bs: 		<p>Tasteri N, S, E, W će uperiti prikaz na sjevernu, 
    južnu, istočnu i zapadnu tačku na horizontu. Taster Z
    će uperiti prikaz na zenit.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
bs: 		<p>Tasteri 0-9 će centrirati prikaz na jedno od glavnih tijela Sunčevog sistema.
    0 centrira na Sunce, 3 na Mesec; ostalo su osam planeta, po redoslijedu njihovog
    rastojanja od Sunca.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
bs: 		<p>Kliknite i prevlačite mišem da biste obrnuli mapu neba na novu lokaciju.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
bs: 		<p>Dvokliknite mišem da biste centrirali prikaz na lokaciju koja se nalazi pod kursorom miša. Ako dvokliknete na objekt, KStars će automatski
    početi da ga prati.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
bs: 		<p>Statusna traka prikazuje tekuće koordinate kursora miša, i u
     ekvatorijalnom i u vodoravnom koordinatnom sistemu.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
bs: 		<p>Prikaz može da se uveličava i umanjuje okretanjem točkića na mišu,
    ili prevlačenjem miša gore-dolje dok je pritisnuto srednje dugme miša.
    Takođe možete koristiti tastere +/-, ili stavke „Uveličaj“ i „Umanji“
    na traci sa alatom i u meniju „Prikaz“. Nivo uveličanja može se ručno
    postaviti upotrebom stavke „Uveličaj do uglovne veličine“ u meniju
    „Prikaz“ (Shift+Ctrl+Z), a možete ga postaviti i grafički držeći 
    pritisnuto dugme Ctrl dok prevlačite mišem da biste definisali
    pravougaonik za nove granice prozora.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
bs: 		<p>Možete ručno postaviti koordinate središnje tačke fokusa.
    			Pritisnite Ctrl+M, ili koristi "Pokazuje na->Postavi koordinate ručno..." sa menija, i unesi
    			željene koordinate u skočnom prozoru.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
bs: 		<p>Da biste se prebacili između ekvatorijalnog i vodoravnog sistema
    koordinata, koristite stavku menija „Prikaz->Koordinate“ ili pritisnite
    razmak na tastaturi.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
bs: 		<p>Da biste postavili vrijeme i datum, pritisnite Ctrl+S, koristite stavku menija 
    „Vreme->Postavi vreme“, ili pritisnite dugme „vreme“ na traci sa alatima.
    Primijetite da datumi u KStars-u mogu biti vrlo udaljeni; možete koristiti bilo
    koju godinu između -50.000 and +50.000.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
bs: 		<p>Možete koristiti Ctrl+E ili stavku menija „Vrijeme->Postavi vrijeme na sadašnje“ da biste
    sinhronizovali sat simulacije sa satom  procesora.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
bs: 		<p>Kutija za izbor u traci sa alatom vam omogućava da podesite vremenski
    korak koji koristi sat KStars-a. Ako ga postavite na „1.0 sek.“
    imaćete „realno vreme“. Negativne vrijednosti čine da se vrijeme vraća unazad.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
bs: 		<p>Možeš zaustaviti i početi sat sa "Pokreni/Pauziraj" dugmetom
    			u traci, ili sa "Vrijeme->Zaustavi sat" meni stavkom.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
bs: 		<p>Možete pomjeriti sat simulacije naprijed ili nazad za jedan vremenski
    korak pritiskom na tastere „&gt;“ ili „&lt;“.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
bs: 		<p>Kada kliknete mišem na mapu, u statusnoj traci će biti identifikovan 
    objekat koji je najbliži strelici miša.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
bs: 		<p>Kada držite kursor miša mirnim nekoliko trenutaka, najbliži objekat biće
    identifikovan privremenom oznakom imena koja će automatski izbledeti 
    kada ponovo pomjerite miša.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
bs: 		<p>Desno kliknite mišem da biste otvorili iskačući meni sa detaljnim
    opcijama za određeni objekat, uključujući veze ka slikama i informacije
    na Internetu.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
bs: 		<p>Daleki objekti sa specijalnom bojom (podrazumijevana je crvena)
    imaju dostupne dodatne URL veze u svom iskačućem meniju.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
bs: 		<p>Podrazumijevano, zvijezde u KStars-u su prikazane realističnim bojama.
    Boja zvijezde zavisi od njene temperature; hladnije zvijezde su crvene,
    dok su toplije plave.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
bs: 		<p>Ako želite posljednju orbitalnu informaciju za asteroide i
    			komete (uključujući nedavno otkrivene objekte), provjeri "Preuzmi
    			podatke" alat ("Datoteka->Preuzmi nove podatke" ili Ctrl+D) često za obnovljene
    			emferide.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
bs: 		<p>Detalji prozor pruža veliku količinu informacija za bilo koji 
    			objekt na nebu, uključujući koordinate, vremena izlazaka/zalazaka, Internet 
    			linkove, i vaše vlastite zabilješke. Pristupite Detalji prozoru kroz
    			skočni meni, ili klikati na objekat i pritiskajte "D".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
bs: 		<p>Možete prikačiti oznaku imena svakom objektu na nebu. Uključite/isključite oznaku u iskačućem meniju, ili klikom na objekat i pritiskom na „L“</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
bs: 		<p>KStars-ov Astrokalkulator (Ctrl+C) daje direktan pristup mnogim proračunaima koje KStars obavlja iza kulisa.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
bs: 		<p>Generator AAVSO svjetlosnih krivih se povezuje sa serverom Američke 
    asocijacije osmatrača promjenljivih zvijezda i konstruiše svjetlosnu krivu 
    za bilo koju od 6000+ promjenljivih zvijezda, koje oni svakodnevno prate.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
bs: 		<p>Alat „Visina prema vremenu“ će iscrtati krive visine za bilo koju grupu objekata koju izaberete. Ovo je odličan alat za planiranje osmatračkih 
    sesija.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
bs: 		<p>The ScriptBuilder alat dozvoljava ti napraviš kompleksni D-Bus
    			skriptu koristeći jednopstavno GUI. Skripte se mogu reproducirati kasnije 
    			iz komadnog reda, ili unutar KStars.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
bs: 		<p>Alat za prikaz Sunčevog sistema prikazuje vam pogled „odozgo“ na
    Sunčev sistem, prikazujući položaje glavnih planeta za trenutni datum
    simulacije.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
bs: 		<p>Alat za Jupiterovi mjesece prikazuje relativne položaje Jupiterova
    četiri najveća mjeseca (Jo, Evropa, Ganimed i Kalisto), kakvim se mogu
    vidjeti sa Zemlje, i u funkciji vremena.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
bs: 		<p>Možete izvesti sliku neba u datoteku koristeći stavku „Snimi sliku neba“
    u meniju „Datoteka“, ili pritiskom na Ctrl+I. Dodatno, možete pokrenuti
    KStars iz komandne linije sa argumentom „--dump“ da biste snimili
    sliku na disk bez otvaranja prozora programa. Ovo se može upotrebiti
    za generisanje dinamičke pozadine za vašu radnu površinu.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
bs: 		<p>Da biste dodali sopstveni URL slike/informacije bilo kom objektu,
    izaberite „Dodaj vezu...“ iz iskačućeg menija objekta.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
bs: 		<p>Možete podesiti desetine opcija prikaza klikom na dugme „podesi“ na traci
    sa alatima, ili izborom stavke menija „Podešavanja->Podesi KStars...“.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
bs: 		<p>Info-kutije na ekranu mogu da se sakriju ili prikažu koristeći meni 
    „Podešavanja->Info-kutije“.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
bs: 		<p>Trake sa alatima mogu da se sakriju ili prikažu koristeći meni „Podešavanja->Trake sa alatima“.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
bs: 		<p>Možete sakriti ili   Ra/Dec ili Az/Alt koordinate polja u statusnoj traci,
    			ili sakriti statusnu traku u potpunosti, koristeći Postavke->Statusna traka meni.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
bs: 		<p>Lako možete da se prebacujete između predefinisanih šema boja izborom
    šeme iz menija „Podešavanja->Šeme boja“.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
bs: 		<p>Možete definisati vlastite geografske lokacije. Popunite obavezna
    			polja u  dijalogu "Postavi geografsku lokaciju" i pritisnite dugme
    			"Dodaj grad na listu" . Vaše lokacije će postati dostupne u 
    			budućim sesijama.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
bs: 		<p>Možete definisati sopstvenu šemu boja. Podesite boje na jezičku „Boje“
    u konfiguracionom meniju, a zatim pritisnite dugme „Snimi tekuće boje“.
    Vaša šema boja će se pojavljivati u listi u svim budućim sesijama.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
bs: 		<p>Možete napraviti vlastito pregledno polje simbola, koristeći 
    			FOV Editor iz Postavke->FOV Simbols menija. Možete postaviti ugaonu veličinu,
    			oblik, i boju vaših novih simbola.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
bs: 		<p>Jezičak „Napredno“ u KStars-ovom konfiguracionom prozoru omogućava vam da
    fino podesite ponašanje KStars-a. Možete navesti da li želite da se radi
    ispravka za atmosfersku refrakciju, i da li da se koristi animirano obrtanje.
    Takođe možete navesti koji su objekti sakriveni dok se prikaz pomjera.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
bs: 		<p>Linija na nebu koju kao da prate Sunce i sve planete naziva se ekliptika.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
bs: 		<p>Položaji objekata u KStars-u uključuju efekte precesije, nutacije, aberacije,
    atmosferske refrakcije, i vremena putovanja svjetlosti (za planete).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
bs: 		<p>Velika grupa galaksija između Lava, Djevice i Berenikine kose
    naziva se Djevičanskim jatom galaksija.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
bs: 		<p>Velika grupa jata i maglina blizu južnog nebeskog pola
    su objekti u Velikom magelanskom oblaku, koji je patuljasta galaksija
    u orbiti oko Mliječnog puta.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
bs: 		<p>Mesijeov katalog je lista 110 najsvjetlijih nezvjezdanih objekata na nebu.
    Uključuje čuvene objekte kao što su maglina Orion (M 42), galaksija Andromeda
    (M 31) i Plejade (M 45).</p>

en: Local Time
bs: Lokalno vrijeme

en: &Print...
bs: &Štampaj...

en: Print the Altitude vs. time plot
bs: Ispiši grafik nadmorske visine po vremenu

en: Elevation vs. Time Plot
bs: Crtanje visina po vremenu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
bs: Ime nacrtanog objekta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
bs: Postoje dva načina upotrebe ovog polja:  
    
    1. Jednostavno unesite ime poznatog objekta i pritisnite dugme "Crtaj" (ili pritisnite Enter).  Kriva 'Visina vs. Vrijeme' za taj objekat će biti dodana crtežu, a njegove koordinate će biti prikazane ispod.
    
    2. Unesite oznaku sa imenom za vlastiti objekat.  Takođe trebate navesti RA i Dec koordinate tog objekta, a zatim pritisnite dugme "Crtaj" da dodate njegovu krivu crtežu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
bs: Pronađi objekat...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
bs: Crtaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
bs: Očisti polja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
bs: Očisti listu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
bs: Lokalno vrijeme:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
bs: Datum i lokacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
bs: Izaberite grad...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
bs: GD.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
bs: GŠ.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
bs: Nadogradi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
bs: Lista podesivih opcija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
bs: Vrijednost:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
bs: Prikaži stablo opcija

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
bs: Pritisnite ovo dugme da odaberete opciju pogleda sa stabla, u kojem su one grupirane po temi.  Takođe je prikazan kratak opis svake opcije, kao i tip podataka vrijednosti opcije (niz znakova, cijeli broj, realni broj ili logička vrijednost).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
bs: vrijednost izabrane opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
bs: Opcije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
bs: Ime datoteke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
bs: Širina slike:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
bs: Visina slike:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
bs: Izaberite objekat sa liste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
bs: Otvara dijalog Pronađi objekat koji vam omogućuje da izaberete objekat sa liste poznatih objekata.  Kada izaberete objekat, njegovo ime će se pojaviti u polju "dir" lijevo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
bs: Ciljni objekat ili smjer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
bs: Izaberite smjer ili objekat na koji treba centrirati.  Kombinirano polje vam pruža listu poznatih smjerova koja uključuje kardinalne tačke kompasa na horizontu, kao i Zenit.  Možete takođe unijeti poznato ime objekta ili izabrati objekat sa liste poznatih objekata koristeći dugme "Objekat".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
bs: Prikaži dijalog za štampanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
bs: Koristi boje zvjezdane karte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
bs: Ime boje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
bs: Vrijednost boje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
bs: Ime države

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
bs: Ime grada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
bs: Ime područja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
bs: Otvori alat 'Podesi lokaciju'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
bs: Pritisnite ovo dugme da biste otvorili dijalog za postavljanje lokacije, koji će vam omogućiti da izaberete lokaciju iz naše liste od preko 2500 gradova širom svijeta. Jednom kada izaberete lokaciju, popuniće se polja grada, provincije i države.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
bs: Uključi/isključi praćenje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
bs: Ako je potvrđeno, nebo ce ostati fokusirano na trenutnu poziciju ili objekat tokom vremena. Ovo je nazvano "Praćenje". Primijetite da se automatski prati objekat centriran u fokus tacki. Tako da ako se koristi "lookToward" sa imenom objekta, vi ne trebate postavljati praćenje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
bs: <font color="#00007f">Sek:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
bs: Trajanje pauze u sekundama

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
bs: Unesite broj sekundi koje će skripta čekati prije izvršavanja sljedećih naredbi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
bs: Tipka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
bs: Čekaj da ova tipka bude pritisnuta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
bs: Izvršavanje skripte će se pauzirati dok se ne pritisne tipka koja je ovdje navedena.
    
    Trenutno mogu da se koriste samo obične tipke; ne možete koristiti modifikatorske tipke kao što su Ctrl ili Shift. Upišite 'space' za tipku razmaka, inače samu tipku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
bs: Nivo uvećanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
bs: Novi nivo uvećanja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
bs: Postavite nivo uvećanja prikaza. Možete povećavati ili smanjivati ovu vrijednost i koristeći "Uvećaj" i "Smanji".
    
    Nivo uvećanja navodi broj piksela koji se nalaze na jednom radijanu ugla. Razumne vrijednosti su između 300 i 10.000.000.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
bs: <QT><H2>KStars Astrokalkulator</H2><P> KStars Astrokalkulator sadrži nekoliko <B>modula</b> koji služe za izvođenje različitih astronomskih srodnih kalkulacija. Moduli su organizovani u nekoliko kategorija: <UL><LI><B>Time kalkulatori: </B>Pretvaranje vremenskih sistema, i predviđanje vremena nebeskih događaja</LI><LI><B>Pretvarači koordinata: </B>Pretvaranje između različitih koordinatnih sistema</LI><LI><B>Solarni sistem: </B>Predviđanje pozicije bilo koje planete, sa date lokacije na Zemlji u dato vrijeme</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
bs: <QT>Odjeljak koji uključuje algoritme za računanje vremena ephemeris<UL><LI><B>Julijanski Dan:</B> Julijanski Dan /Konverzija kalendara</LI><LI><B>Zvjezdano vrijeme:</B> Zvijezdano/Univerzalno vrijeme pretvorbe</LI><LI><B>Almanac:</B> Rast/Postavi/Prijelaz</LI><LI><B>Ravnodnevnica & Solsticij:</B> Ravnodnevnice, Solsticiji i trajanja godišnjih doba</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
bs: <QT>Odjeljak s algoritmima za konverziju različitih astronomskih sistema koordinata<UL><LI><B>Galaktički:</B> Konverzija Galaktičkih /ekvatorijalnih koordinata</LI><LI><B>Odgovarajuće:</B> Izračun trenutnih ekvatorijalnih koordinata iz date epohe</LI><LI><B>Ekliptičke:</B> Konverzijaekliptičkih/ekvatorijalnih koordinata</LI><LI><B>Horizontalne:</B> Račun azimuta  i nadmorske visine za određeni izvor, vrijeme i mjesto na Zemlji </LI><LI><B>Ugaona udaljenost:</B> Račun ugaone udaljenosti između dva  objekta čije su pozicije u ekvatorijalnim koordinatama</LI><LI><B>Geodetske koordinate:</B> Konverzija geodetskih/XYZ koordinata </LI><LI><B>LSR brzina:</B> Izračun heliocentrične, geocentrične i topocentrične radijalne brzine izvora iz njegove LSR brzine</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
bs: <QT>Odjeljak sa algoritmima povodom informacija o koordinatama i vremenima tijela solarnog sistema<UL><LI><B>Planete Coords:</B> Koordinate za planete, mjesec i sunce u određenom vremenskom trenutku sa određene pozicije na Zemlji </LI></UL></QT>

en: Calculator modules
bs: Kalkulator moduli

en: Time Calculators
bs: Vremenski kalkulatori

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
bs: Julijanski dan

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
bs: Sideričko vrijeme

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
bs: Almanah

en: Equinoxes & Solstices
bs: Ravnodnevnice i dugo/kratkodnevnice

en: Coordinate Converters
bs: Konvertor koordinata

en: Equatorial/Galactic
bs: Ekvatorijalna/Galaktička

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
bs: Prividne koordinate

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
bs: Vodoravne koordinate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
bs: Ekliptičke koordinate

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
bs: Ugaono rastojanje

en: Geodetic Coordinates
bs: Geodetske koordinate

en: LSR Velocity
bs: LSR brzina

en: Planets Coordinates
bs: Koordinate planeta

en: Conjunctions
bs: Sveze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
bs: Lokalno vrijeme

en: Universal time
bs: Univerzalno vrijeme

en: Julian date
bs: Julijanski datum

en: Conjunction/Opposition
bs: Konjunkcija/Opozicija

en: Date & Time (UT)
bs: Datum & Vrijeme (UT)

en: Object 1
bs: Objekat 1

en: Object 2
bs: Objekat 2

en: Separation
bs: Razdvajanje

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
bs: Maksimalno razdvajanje koje je unešeno nije valjan ugao. Koristi Šta je ovo pomoć za informacije kako unijeti valjan ugao

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
bs: Molim vas izaberite objekt za provjeru konjunkcija, klikom na "Pronađi objekt" taster.

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
bs: Za provjeru konjunkcija izaberite dva različita objekta.

en: Compute conjunction...
bs: Izračunaj konjunkciju...

en: Compute conjunction between %1 and %2
bs: Izračunaj konjukciju između %1 i %2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
bs: Veznik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
bs: Opozicija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
bs: Grinvič, Velika Britanija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
bs: Zavrsava na:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
bs: i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
bs: Počinje na:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
bs: Prikaži konjunkcije/opozicije za:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
bs: Između objekata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
bs: Najveće dozvoljeno razdvajanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
bs: Izračunaj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
bs: Konjunkcije / Opozicije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
bs: Proljetna ravnodnevnica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
bs: Ljetna ravnodnevnica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
bs: Jesenjska ravnodnevnica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
bs: Zimska ravnodnevnica:

en: Invert view
bs: Obrnuti pogled

en: Flip view
bs: Okrenuti pogled

[ctx: Declination]
en: Dec
bs: Dek

en: Epoch
bs: Trajanje

en: Icon
bs: Ikona

en: Label
bs: Oznaka

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
bs: Teleskop %1 nije na vezi. Molim vas konektujte se i probajte ponovo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
bs: Boja labele:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
bs: Ikona:

[ctx: Altitude]
en: Alt
bs: Vis

en: offset from Jupiter (arcmin)
bs: odmak od Jupitera (uga. min.)

en: time since now (days)
bs: vrijeme od sada (dana)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
bs: Interaktivni režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
bs: Datum i vrijeme:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
bs: Ekvatorske koordinate (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
bs: Izaberite Objekt...

en: First position: %1
bs: Prva pozicija: %1

en: Second position: %1
bs: Druga pozicija: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
bs: Prva pozicija

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
bs: Druga pozicija

en: Could not open file %1.
bs: Nisam mogao da otvorim datoteku %1.

en: Invalid file: %1
bs: Neispravna datoteka: %1

en: Invalid file
bs: Neispravna datoteka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
bs: Ugaona udaljenost:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
bs: Automatski režim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
bs: Izaberite polja u ulaznoj datoteci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
bs: Početna rektascenzija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
bs: Početna deklinacija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
bs: Krajnja rektascenzija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
bs: Krajnja deklinacija:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
bs: Polja u izlaznoj datoteci plus rezultat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
bs: Datoteke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
bs: Ulazna datoteka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
bs: Izlazna datoteka:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
bs: Koordinate u katalogu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
bs: Odredišno vrijeme i datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
bs: Vratiti do ovog trenutka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UTCheckBatch)
en: UT:
bs: UV:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
bs: Vidljive koordinate:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
bs: Pokaži u izlaznoj datoteci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
bs: Svi parametri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
bs: Samo parametri u ulaznoj datoteci

en: Does not rise
bs: Ne izlazi

en: Does not set
bs: Ne zalazi

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
bs: Almanac za %1

en: computed by KStars
bs: izračunato od strane KStars

en: Results of Almanac calculation
bs: Rezultat Almanac računa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
bs: Visina u podne:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
bs: Zalazak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
bs: Dužina dana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
bs: Azimut izlaska sunca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
bs: Izlazak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
bs: Podne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
bs: Azimut zalaska sunca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
bs: Tranzitna nadmorska visina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
bs: Izlazak mjeseca azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
bs: Tranzit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
bs: Zalazak mjeseca azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
bs: Faza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
bs: Posljednja četvrt (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
bs: Batch način rada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
bs: Ulazna datoteka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
bs: Izlazna datoteka:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
bs: Ekvatorijalne koordinate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
bs: Galaktičke koordinate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
bs: Izaberi parametre ulazne datoteke

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
bs: Ako je uključeno, vrijednost će se čitati iz ulazne datoteke. U suprotnom, vrijednost se čita iz susjednog polja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
bs: Gal. duž.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
bs: Gal. šir.:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
bs: Izaberi parametre izlazne datoteke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
bs: Izaberi nazive datoteka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
bs: Izaberi ulazne koordinate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
bs: Dekartove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
bs: Geografske

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
bs: Izaberi model elipsoida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
bs: Pretvori

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
bs: Dekartove koordinate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
bs: Geografske koordinate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
bs: Visina (u metrima):

en: Results of Julian day calculation
bs: Rezultati računa julijanskog dana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
bs: Julianski dan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
bs: Promjenjeni Julianski dan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
bs: Ulazni parametar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
bs: Datum i vrijeme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
bs: Julijanski dan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
bs: Izmijenjeni Julijanski dan

en: Incorrect number of fields in line %1:
bs: Neispravan broj polja u liniji %1:

en: Present fields %1.
bs: Prisutna polja %1.

en: Required fields %1.
bs: Zahtijevana polja %1.

en: Unknown planet
bs: Nepoznata planeta

en:  in line %1:
bs:  u liniji %1:

en: Line %1 contains an invalid time
bs: Linija %1 sadrži neispravno vrijeme

en: Line %1 contains an invalid date:
bs: Linija %1 sadrži neispravan datum:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
bs: Nađene su greške pri raščlanjivanju linija u ulaznoj datoteci

en: Errors in lines
bs: Greške u linijama

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
bs: Ulazni parametri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
bs: Tijelo Sunčevog sistema:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
bs: Heliocentrične koordinate ekliptike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
bs: Udaljenost (AU):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
bs: Geocentrične ekliptičke koordinate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
bs: Odaberi koordinantni sistem za Izlaznu datoteku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
bs: Heliocentrična ekliptika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
bs: Ekvatorijalna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
bs: Geocentrične ekliptičke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
bs: Horizontalne

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
bs: Ostali parametri za izlaznu datoteku

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
bs: Pozicioni nizovi sastoje se od imena gradova odvojenih zarezom, provincija i država. Ako niz sadrži prazna mjesta, stavite ga u navodnike tako da se može raščlaniti ispravno.

en: Hint for writing location strings
bs: Savjet za zapisivanje stringova lokacija

en: local time
bs: lokalno vrijeme

en: sidereal time
bs: zvjezdano vrijeme

en: date
bs: datum

en: location
bs: položaj

en: %1 and %2
bs: %1 i %2

en: %1, %2 and %3
bs: %1, %2 i %3

en: Specify %1 in the input file.
bs: U ulaznoj datoteci navedite %1.

en: Results of Sidereal time calculation
bs: Rezultati proračuna zvjezdanog vremena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
bs: Zvjezdano (sideričko) vrijeme:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
bs: Izračunati sideričko vrijeme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
bs: Proračunati standardno vrijeme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
bs: Čitaj iz ulazne datoteke

en: Sun's Declination
bs: Deklinacija Sunca

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
bs: # Vremena ravnodnevnice i solsticija

en: # computed by KStars
    #
bs: # izračunato od strane KStars
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
bs: # Proljetna ravnodnevnica		Ljetni solsticij			Jesenja ravnodnevnica		Zimski solsticij
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
bs: Ravnodnevnica i solsticij

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
bs: Ravnodnevnice i solsticiji za godinu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
bs: 1 Januar 2007  00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
bs: Mjesto odredišta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
bs: Kružna brzina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
bs: Heliocentrično:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
bs: Geocentrično:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
bs: Topocentrično:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
bs: Visina (m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
bs: Unesi brzinu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
bs: Heliocentrični

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
bs: Geocentrični

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
bs: Topocentrični

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
bs: Pregled

en: Moon Phase Calendar
bs: Kalendar Mjesečevih faza

en: Alternate Name
bs: Alternativno ime

[ctx: Magnitude]
en: Mag
bs: Mag.

en: %1 is already in your wishlist.
bs: %1 je već u vašoj listi želja.

en: %1 is already in the session plan.
bs: %1 je već u planu sesije.

en: Added %1 to observing list.
bs: Objekat %1 dodat na osmatračku listu.

en: Added %1 to session list.
bs: Dodano %1 na sesijsku listu.

en: The specified file is invalid
bs: Navedena datoteka nije ispravna.

en: Do you want to save the current session?
bs: Da li želite spremiti trenutnu sesiju?

en: Save Current session?
bs: Spremi trenutnu sesiju?

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
bs: Nisam mogao da otvorim datoteku %1. Pokušati sa drugim imenom?

en: Try Different
bs: Pokušaj sa drugim

en: Do Not Try
bs: Ne pokušavaj

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
bs: Ovo će izbrisati sve spremljene slike. Da li  ste sigurni da želite to učiniti?

en: Delete All Images
bs: Obriši sve slike

en: Image Chooser
bs: Biranje slike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
bs: Pokreni observacionu listu sesija

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
bs: Učitaj osmatračku listu sa diska

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
bs: Sačuvaj osmatračevu sesiju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
bs: Snimi tekuću posmatračku listu na disk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
bs: Spremi posmatračevu sesiju kao...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
bs: Snimi tekuću posmatračku listu na disk, uz dato ime datoteke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
bs: Odaberi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
bs: Nadogradi tabelu i crtaj za novi datum i mjesto.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
bs: Preuzmi SDSS/DSS slike svi objekata u trenutnom popisu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
bs: Obriše sve spremljene DSS/SDSS slike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
bs: Obriši sve slike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
bs: Čarobnjak osmatračke liste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
bs: Ova čarobnjak vam pomaže u pravljenju posmatračkih lista, na osnovu filtriranja po tipu objekta, položaju na nebu i magnitude.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
bs: Otvori dijalog za traženje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
bs: Otvori dijalog za traženje radi dodavanja objekata na popis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
bs: Otvori WUT dijalog

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
bs: Lista Želja

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
bs: Plan sesije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
bs: Zakazano vrijeme

en: Add to session plan
bs: Dodaj u plan sesija

en: Add objects visible tonight to session plan
bs: Dodaj objekte vidljive večeras u plan sesija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
bs: Centar

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
bs: Opseg

en: Show SDSS image
bs: Pokaži SDSS sliku

en: Show DSS image
bs: Pokaži DSS sliku

en: Show images from web
bs: Pokaži slike sa interneta

en: Remove from WishList
bs: Skloni iz liste želja

en: Remove from Session Plan
bs: Skloni iz plana sesije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
bs: u pravokutnom području

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
bs: u kružnoj oblasti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
bs: preko cijelog neba

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
bs: Otvoreni klaster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
bs: Globularni klaster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
bs: Plinovite maglice

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
bs: Planetarne magline

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
bs: Sunce, mjesec, planete

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
bs: Ilegalni krug specificiran, nijedna selekcija oblasti nije moguća.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
bs[0]: Vaša posmatračka lista trenutno ima %1 objekat
bs[1]: Vaša posmatračka lista trenutno ima %1 objekta
bs[2]: Vaša posmatračka lista trenutno ima %1 objekata

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
bs: po sazvježđu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
bs: <html><head></head><body><p>Dobrodošli u čarobnjak za spisak posmatranja</p><p></p><p>S ovim alatom možete sastaviti spisak posmatranja, tako da na različite načine filtrirate sve raspoložive objekte. Najprije možete da odaberete objekte s obzirom na <span style=" font-weight:600;">vrstu</span>. Zatim možete da izaberete objekte, koji se nalaze na određenom <span style=" font-weight:600;">području na nebu</span>. Spisak posmatranja možete dalje skratiti izborom objekata, koji imaju <span style=" font-weight:600;">magnitudu</span> u određenom intervalu. Na koncu možete zadržati samo objekte, koji su <span style=" font-weight:600;">vidljivi na određeni dan</span>.</p><p></p><p>Kliknite na <span style=" font-weight:600;">Naprijed</span>, da počnete izabirati vrste objektov, koje želite na spisku posmatranja.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
bs: <html><head></head><body><p>Odaberite objekte po tipu</p><p></p><p>Odaberite vrste objekata, koje želite uključiti na spisak posmatranja. Možete da izaberete više od jedne vrste. Za neke češće izbore možete koristit dugmad na desnoj strani.</p><p></p><p>Kada zaključite, kliknite na dugme <span style=" font-weight:600;">Sljedeći</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
bs: Odaberi sve stavke u listi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
bs: Sve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
bs: Očisti sve odabrene stavke na popisu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
bs: Odaberi sve "daleko nebo" tipove objekata u listi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
bs: Daleko nebo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
bs: Izaberi sve vrste objekata sunčevog sistema u listi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
bs: <html><head></head><body><p>Izbor po regionu</p><p></p><p>Dalje, možete da ograničite svoj popis objekta samo na one objekte koji zauzimaju poseban region na nebu. Postoje tri načina da se specificira region za popis:  po <span style=" font-weight:600;">sazvježđu</span>, navodeći <span style=" font-weight:600;">pravougaoni region</span>, ili navodeći <span style=" font-weight:600;">kružni region</span>.  Možete preskočiti izbor regiona što će uključiti objekte iz <span style=" font-weight:600;">cijelog neba</span>.</p><p></p><p>Napravite izbor i pritisnite <span style=" font-weight:600;">Dalje</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
bs: Želim da izaberem objekte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
bs: <html><head></head><body><p>Odaberi objekte u jednom ili više sazvijeđa</p><p></p><p>Na listi ispod,osjenči sazvijeđa koja želiš da koristiš za svoju posmatračku listu. Samo objekti koji zauzimaju označena sazvijeđa će biti uključena na listu.</p><p></p><p>Kada završiš, pritisni <span style=" font-weight:600;">Next</span> da nastavi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
bs: <html><head></head><body><p>Odaberi objekte u pravouglom području </p><p></p><p>Na ovoj stranici,možeš ograničiti svoju posmatračku listu na one objekte koji okupiraju određeno pravougaono područje na nebu. Specificiraj pravougaono područje označavanjem desne rektascenzije (RA) i deklinacije (Dek) ograničava to pravougaono područje.</p><p></p><p>Kad završiš, pritisni <span style=" font-weight:600;">Next</span> da nastavi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
bs: do

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
bs: Dek granice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
bs: RA limiti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
bs: <html><head></head><body><p>Selektovani objekt je u kružnom prostoru. </p><p></p><p>Na ovoj stranici, možeš ograničiti tvoju posmatračku listu na one objekte koji okupiraju samo određeno kružno područje na nebu. Specificiraj kružnu oblast označavanjem desne rektascenzije (RA) i deklinacije (Dek)  koordinata za centar kruga, i veličinu radijusa kruga, u stepenima.</p><p></p><p>Kad završiš, pritisni <span style=" font-weight:600;">Next</span> dalje.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
bs: centar RA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
bs: centar Dek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
bs: Prečnik (u stepenima):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
bs: <html> <head> </head> <body> <p> Odaberite objekti uočeni na datum: </p> <p> </p> <p> Na ovoj stranici, možete ograničiti promatračku listu samo onih predmeta koji se mogu vidjeti na određeni datum (i na određenom mjestu na Zemlji). Da biste filtrirali popis na taj način, provjerite okvir u nastavku, a zatim odaberite željeni datum. Ako ostavite taj okvir označen, a  vaš će popis sadržavati objekte, bez obzira kada su primjetne (to je zadano). Također možete promijeniti geografski položaj koristi se kako bi se utvrdilo da li su predmeti promatrati. </p> <p> </p> <p> Kada ste završili, pritisnite <span style=" font-weight:600;"> Sljedeća </span> za nastavak. </p> <p> </p> </body> </html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
bs: Od:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
bs: Od:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
bs: Izaberi objekte koji se mogu primijetiti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
bs: Izaberite objekte svjetlije od:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
bs: Uključi objekte koji nemaju definisanu veličinu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
bs: Vaša posmatračka lista trenutno ima 0 objekata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
bs: Nadogradi brojanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
bs: Ime opcije

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
bs: X-položaj (AJ)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
bs: Y-položaj (AJ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
bs: Danas

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
bs: Uperi prikaz na navedenu lokaciju. %1 može biti ime objekta, kardinalna tačka na kompasu, ili „zenit“.

en: Add a name label to the object named %1.
bs: Dodaj ime oznake objektu nazvanom %1.

en: Remove the name label from the object named %1.
bs: Odstrani imensku oznaku objekta %1.

en: Add a trail to the solar system body named %1.
bs: Dodaj trag objektu solarnog sistema, koji se zove %1.

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
bs: Ukloni trag objektu Sunčevog sistema, koji se zove %1.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
bs: Usmjeri prikaz na odrežene RA/Dec koordinate. RA je izražen u satima; Dec je izražen u stepenima.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
bs: Usmjeri prikaz na određene Alt/Az koordinate. Alt i Az su izražene u stepenima.

en: Increase the display Zoom Level.
bs: Povećaj nivo uvećanja.

en: Decrease the display Zoom Level.
bs: Smanji nivo uvećanja.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
bs: Podesi nivo uvećanja na podrazumijevanu vrijednost.

en: Set the display Zoom Level manually.
bs: Ručno podesi nivo uvećanja.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
bs: Podešava sistemski sat na navedeno Lokalno vrijeme.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
bs: Prekini izvođenje skripte za određen broj sekundi.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
bs: Zaustaviti izvršenje skripte sve dok je navedena tipka pritisnuta. Samo ključni potezi su mogući; koristi 'pr5azan prostor' za razmak.

en: Set whether the display is tracking the current location.
bs: Određuje da li prikaz prati trenutnu lokaciju.

en: Change view option named %1 to value %2.
bs: Izmijeni opciju pogleda pod imenom %1 na vrijednost %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
bs: Postavi geografsku lokaciju grada specificiranu od strane grada, provincije ili države.

en: Set the color named %1 to the value %2.
bs: Postavi boju po imenu %1 na vrijednost %2.

en: Load the color scheme specified by name.
bs: Učitaj paletu boja s navedenim nazivom.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
bs: Izvezi sliku neba u datoteko, s određenom širinom i visinom.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
bs: Odštampaj sliku neba na štampaču ili u datoteku. Ako je %1 tačno, prikazaće dijalog za štampanje. Ako je %2 tačno, za štampanje će koristiti šemu boja „Zvjezdana karta“.

en: Halt the simulation clock.
bs: Zaustavi sat simulacije.

en: Start the simulation clock.
bs: Pokreni sat simulacije.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
bs: Postavite vremensku skalu simulacije sata na navedenu skalu. 1.0 znači realno vrijeme; 2.0 znači dvostruko realno vrijeme; itd.

en: Functions
bs: Funkcije

en: InfoBoxes
bs: Info-polja

en: Toggle display of all InfoBoxes
bs: Prekidač prikaza svih info-poljâ

en: Toggle display of Time InfoBox
bs: Prekidač prikaza vremenskog info-polja

en: Toggle display of Geographic InfoBox
bs: Prekidač prikaza geografskog info-polja

en: Toggle display of Focus InfoBox
bs: Prekidač prikaza info-polja fokusa

en: (un)Shade Time InfoBox
bs: Sakrij/otkrij vremensko info-polje

en: (un)Shade Geographic InfoBox
bs: Sakrij/otkrij geografsko info-polje

en: (un)Shade Focus InfoBox
bs: Sakrij/otkrij info-polje fokusa

en: Toolbars
bs: Trake sa alatima

en: Toggle display of main toolbar
bs: Prekidač prikaza glavne trake sa alatima

en: Toggle display of view toolbar
bs: Prekidač prikaza trake sa alatima pogleda

en: Show Objects
bs: Prikaži objekte

en: Toggle display of Stars
bs: Prekidač prikaza zvijezda

en: Toggle display of all deep-sky objects
bs: Prekidač prikaza dalekih objekata

en: Toggle display of all solar system bodies
bs: Prekidač prikaza svih tijela sunčevog sistema

en: Toggle display of Sun
bs: Prekidač prikaza Sunca

en: Toggle display of Moon
bs: Prekidač prikaza Mjeseca

en: Toggle display of Mercury
bs: Prekidač prikaza Merkura

en: Toggle display of Venus
bs: Prekidač prikaza Venere

en: Toggle display of Mars
bs: Prekidač prikaza Marsa

en: Toggle display of Jupiter
bs: Prekidač prikaza Jupitera

en: Toggle display of Saturn
bs: Prekidač prikaza Saturna

en: Toggle display of Uranus
bs: Prekidač prikaza Urana

en: Toggle display of Neptune
bs: Prekidač prikaza Neptuna

en: Toggle display of Asteroids
bs: Prekidač prikaza asteroida

en: Toggle display of Comets
bs: Prekidač prikaza kometa

en: Show Other
bs: Prikaži ostalo

en: Toggle display of constellation lines
bs: Prekidač prikaza linija sazvježđa

en: Toggle display of constellation boundaries
bs: Uključi/isključi prikaz granica sazvježđa

en: Toggle display of constellation names
bs: Prekidač prikaza imena sazvježđa

en: Toggle display of Milky Way
bs: Prekidač prikaza Mliječnog puta

en: Toggle display of the coordinate grid
bs: Prekidač prikaza koordinatne mreže

en: Toggle display of the celestial equator
bs: Prekidač prikaza nebeskog ekvatora

en: Toggle display of the ecliptic
bs: Prekidač prikaza ekliptike

en: Toggle display of the horizon line
bs: Prekidač prikaza linije horizonta

en: Toggle display of the opaque ground
bs: Prekidač prikaza neprovidnog tla

en: Toggle display of star name labels
bs: Prekidač prikaza oznaka sa imenima zvijezda

en: Toggle display of star magnitude labels
bs: Prekidač prikaza oznaka sa magnitudom zvijezda

en: Toggle display of asteroid name labels
bs: Prekidač prikaza oznaka sa imenima asteroida

en: Toggle display of comet name labels
bs: Prekidač prikaza oznaka sa imenima kometa

en: Toggle display of planet name labels
bs: Prekidač prikaza oznaka sa imenima planeta

en: Toggle display of planet images
bs: Prekidač prikaza slika planeta

en: Show Latin constellation names
bs: Prikaži latinska imena sazvježđa

en: Show constellation names in local language
bs: Prikaži imena sazviježđa na lokalnom jeziku

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
bs: Prikaži standardne IAU skraćenice sazvježđa

en: Hide Items
bs: Sakrij stavke

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
bs: Prekidač sakrivanja objekata pri obrtanju

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
bs: Granica vremenskog koraka (u sekundama) za sakrivanje objekata

en: double
bs: dvostruka preciznost

en: Hide faint stars while slewing?
bs: Sakrij blijede zvijezde pri obrtanju?

en: Hide solar system bodies while slewing?
bs: Sakrij tijela sunčevog sistema pri obrtanju?

en: Hide Milky Way while slewing?
bs: Sakrij Mliječni put pri obrtanju?

en: Hide constellation names while slewing?
bs: Sakrij imena sazvježđa pri obrtanju?

en: Hide constellation lines while slewing?
bs: Sakrij linije sazvježđa pri obrtanju?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
bs: Sakriti granice sazviježđa u toku obrtanja?

en: Hide coordinate grid while slewing?
bs: Sakrij koordinatnu mrežu pri obrtanju?

en: Skymap Options
bs: Opcije karte neba

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
bs: Koristi vodoravne koordinate? (u suprotnom, ekvatorijalne)

en: Set the Zoom Factor
bs: Podesi faktor uvećanja

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
bs: Izaberite ugaonu veličinu FOV simbola (u lučnim minutama)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
bs: Izaberite oblik FOV simbola (0=Kvadrat, 1=Krug, 2=Nišan, 4=Meta)

en: int
bs: cijeli broj

en: Select color for the FOV symbol
bs: Odaberite boju za FOV simbol

en: string
bs: znakovni niz

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
bs: Koristi animirano obrtanje? (u suprotnom, "skoči" na novi fokus)

en: Correct for atmospheric refraction?
bs: Unesi ispravke za atmosfersku refrakciju?

en: Automatically attach name label to centered object?
bs: Automatski zakači oznaku s imenom na centrirani objekat?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
bs: Prikačiti privremenu oznaku imena pri prelasku mišem preko objekta?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
bs: Tragovi planeta blijede u boju neba? (u suprotnom, boja je konstantna)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
bs: magnituda najbljeđe označene zvijezde na karti

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
bs: magnituda najsvjetlije zvijezde skrivene pri obrtanju

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
bs: magnituda najbljeđeg asteroida vidljivog na karti

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
bs: magnituda najbljeđeg označenog asteroida na karti

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
bs: komete bliže Suncu od ovoga (u AJ) su naznačene na karti

en: Could not download remote file.
bs: Ne mogu skinuti udaljenu datoteku.

en: Download Error
bs: Greška pri downloadu

en: Save Changes to Script?
bs: Snimi izmjene u skriptu?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
bs: Trenutna skripta sadrži izmjene koje nisu snimljene.  Želite li je snimiti prije zatvaranja?

en: Could not parse script.  Line was: %1
bs: Ne mogu obraditi skriptu.  Linija je: %1

en: true
bs: tačno

en: Function index out of bounds.
bs: Indeks funkcije izvan granica.

en: false
bs: netačno

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
bs: Neslaganje između kontrole funkcije i kontrole Arg! (očekivano je %1)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
bs: Nova skripta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
bs: Poništava trenutnu skriptu i započinje novu. Zapitaće vas da snimite ne-snimljene izmjene u trenutnoj skripti.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
bs: Otvara postojeću skriptu. Zapitaće vas da snimite ne-snimljene izmjene u trenutnoj skripti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
bs: Snimi skriptu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
bs: Snimi trenutnu skriptu. Ako skripta nikad prije nije snimljena, ovo je isto što i "Snimi kao..."

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
bs: Snimi skriptu kao...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
bs: Snima skriptu u datoteku, omogućivši vam da najprije odaberete ime datoteke i ime za samu skriptu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
bs: Testiraj skriptu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window.  You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
bs: Izvršava skriptu u glavnom KStars prozoru. Možda ćete željeti promijeniti položaj alata Graditelj skripte tako da se vidi karta neba.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
bs: Trenutna skripta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script.  Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below.  Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
bs: Ovo prikazuje listu naredbi koje su prisutne u vašoj trenutnoj radnoj skripti.  Označavanje naredbe će vam predstaviti kontrolu u kojoj možete navesti njene argumente.  Koristite akcionu dugmad desno da kopirate, uklonite ili izmijenite položaj izabrane naredbe.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
bs: Dodaj funkciju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
bs: Ako je funkcija izabrana u polju "Preglednik funkcija", ovo dugme će je dodati u skriptu na kojoj trenutno radite. Nova funkcija se dodaje odmah iza izabrane funkcije u polju "Trenutna skripta".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
bs: Ukloni funkciju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
bs: Ako je izabrana funkcija u polju "Trenutna skripta", ovo dugme će je ukloniti iz skripte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
bs: Kopiraj funkciju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
bs: Ako je funkcija izabrana u polju "Trenutna skripta", ovo dugme će napraviti duplikat te funkcije.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
bs: Pomjeri gore

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
bs: Ako je funkcija izabrana u polju "Trenutna skripta", ovo dugme će je pomjeriti gore za jedan položaj u skripti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
bs: Pomjeri dolje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
bs: Ako je funkcija izabrana u polju "Trenutna skripta", ovo dugme će je pomjeriti dolje za jedan položaj u skripti.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
bs: Argumenti funkcije

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
bs: Preglednik funkcija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
bs: Pomoć za funkciju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
bs: Ako je funkcija izabrana u Pregledniku funkcija, ovo polje će prikazati nešto kratke dokumentacije o funkciji.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
bs: Unesite ime za ovu skriptu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
bs: Unesite ime za ovu skriptu. Ovo nije ime datoteke, samo kratka opisna linija teksta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
bs: Unesite ime autora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
bs: Ime skripte:

en: Print the Sky Calendar
bs: Ispiši nebeski kalendar

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
bs: %1 izlazi

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
bs: %1 zalazi

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
bs: %1 prelazi merdijan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
bs: Mjesečni djeljitelji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
bs: Intervalni djelioci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
bs: Vertikalna mreža

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
bs: Trenutni dan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
bs: Godina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
bs: dan(a)

en: Now visible: About %1 degrees above the %2 horizon
bs: Sada vidljivo: Oko %1 stepen iznad %2 horizonta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
bs: Teleskopski detalji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
bs: Proizvođač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
bs: Binokulari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binoApertureText)
en: Specify aperture:
bs: Navedi blendu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lpText)
en: <p>How light-polluted is your night-sky? Rate your night-sky conditions from 1-9 based on the <b>Bortle Dark-Sky Scale</b>. A rating of <b>1</b> represents an <b>excellent dark-sky site</b>, while <b>9</b> represents a <b>brilliantly lit inner-city sky</b>.</p>
bs: <p>Koliko je tvoje noćno nebo zagađeno svjetlom? Rangiraj tvoje stanje neba od 1-9 bazirano na <b>Bortle Dark-Sky Skali</b>. Rangiranje <b>1</b> predstavlja <b>odličan položaj tamnog neba</b>, dok <b>9</b> predstavlja <b>brilijantno svijetlo nebo unutrašnjeg grada</b>.</p>

en: Magnitude:  --
bs: Magnituda:  --

en: Surface Brightness: %1
bs: Površinska osvijetljenost: %1

en: Size: %1
bs: Veličina: %1

en: at %1
bs: u %1

en: The night of %1
bs: Noć %1

en: Star Clusters
bs: Skupovi zvijezda

en: circumpolar
bs: cirkumpolarni

en: does not rise
bs: ne izlazi

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
bs: Zalazak Sunca: %1 na %2

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
bs: Izlazak Sunca: %1 na %2

en: Night duration: %1
bs: Trajanje noći: %1

en: Night duration: %1 hours
bs: Trajanje noći: %1 sati

en: Night duration: %1 hour
bs: Trajanje noći: %1 sati

en: Night duration: %1 minutes
bs: Trajanje noći: %1 minuta

en: Night duration: %1 minute
bs: Trajanje noći: %1 minuta

en: Moon rises at: %1 on %2
bs: Mjesec izlazi u: %1 na %2

en: Moon sets at: %1 on %2
bs: Mjesec zalazi u: %1 na %2

en: No Object Selected
bs: Nije izabran objekat

en: Object Not Found
bs: Objekt nije pronađen

en: Rises at: %1
bs: Izlazi u: %1

en: Transits at: %1
bs: Prelazi u: %1

en: Sets at: %1
bs: Zalazi u: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
bs: U noći DATUMA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
bs: Izaberite novi datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
bs: Promijeni datum...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
bs: na LOKACIJI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
bs: Izaberite novi geografski položaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
bs: Izmijeni lokaciju...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
bs: Prikaži objekte koji su gore:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
bs: Izaberite interval vremena

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
bs: Naveče

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
bs: Ujutro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
bs: Bilo koje vrijeme večeras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
bs: Prikaži objekte svjetlije od magnitude:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
bs: Vrijeme izlaska mjeseca

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
bs: Prikazuje vrijeme izlaska mjeseca za izabrani datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
bs: Izlazak mjeseca:  13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
bs: Vrijeme trajanja noći za izabrani datum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
bs: Prikazuje trajanje između izlaska i zalaska sunca za izabrani datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
bs: Trajanje noći: 11:00 sati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
bs: Vrijeme zalaska sunca

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
bs: Prikazuje vrijeme zalaska sunca za izabrani datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
bs: Zalazak sunca:  19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
bs: Vrijeme zalaska mjeseca

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
bs: Prikazuje vrijeme zalaska mjeseca za izabrani datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
bs: Zalazak mjeseca: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
bs: Vrijeme izlaska sunca

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
bs: Prikazuje vrijeme izlaska sunca za izabrani datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
bs: Izlazak sunca:  07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
bs: Procenat osvijetljenosti mjeseca

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
bs: Prikazuje procenat osvijetljenog dijela Mjeseca za izabrani datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
bs: Osvj. mjeseca: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
bs: Izaberi kategoriju:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
bs: Odgovarajući objekti:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
bs: Ime objekta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
bs: Prikazuje vrijeme u koje izabrani objekat izlazi iznad horizonta na izabrani datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
bs: Vrijeme izlaska:  22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
bs: Prikazuje vrijeme u koje će izabrani objekat preći preko lokalnog meridijana na izabrani datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
bs: Vrijeme prelaska:  03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
bs: Prikazuje vrijeme u kojem izabrani objekat zalazi ispod horizonta na izabrani datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
bs: Zalazi u:  08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
bs: Centriraj ovaj objekt na prikazu neba

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
bs: Centrira prikaz neba na ovaj objekat, i počinje sa njegovim praćenjem. Isto što i stavka „Centriraj i prati“ u iskačućem meniju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
bs: Centriraj objekat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
bs: Otvori prozor Detalji objekta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
bs: Otvori prozor Detalji za izabrani objekat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
bs: Dodaje odabrane objekte u listu posmatranja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
bs: Dodaj na listu

en: Angle value in degrees.
bs: Ugaona vrijednost u stepenima.

en: Angle value in hours.
bs: Ugaona vrijednost u satima.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
bs: Taj okvir prikazuje ugao u stepenima. Tri prikazana broja su stepeni, ugaone minute i ugaone sekunde.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
bs: Taj okvir prikazuje ugao u satima. Tri prikazana broja su sati, minute i sekunde za ugao.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
bs:   Možete unjeti jednostavno cijeli broj, ili vrijednost pomaknutog zareza, ili prazan prostor (space)-ili dvotačka -razgraničene vrijednosti određivanjem stepena, ugaonih minuta i ugaonih sekundi.

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
bs: Unesi vrijednost ugla u stepenima. Ugao može biti izražen kao obični cijeli broj ("12"), vrijednost sa pomaknutim zarezom ("12.33"), ili kao prazan prostor- ili dvotačka-razgraničene vrijednosti određivanjem stepena, ugaonih minuta i ugaonih sekundi ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
bs:   Možete unijeti obični cijeli broj, ili vrijednost sa pomaknutim zarezom, ili prazan prostor (space)- ili dvotačka-razgraničene vrijednosti određivanjem stepena, ugaonih minuta i ugaonih sekundi

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
bs: Unesi vrijednost ugla u satima.Ugao može biti izražen kao obični cijeli broj ("12"), vrijednost sa pomaknutim zarezom ("12.33"), ili kao prazan prostor- ili dvotačka-razgraničene vrijednosti određivanjem stepena, ugaonih minuta i ugaonih sekundi ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
bs: Prethodna godina

[ctx: Local Time]
en: LT:
bs: LV:

[ctx: Universal Time]
en: UT:
bs: UV:

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
bs: SV:

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
bs: Duž.:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
bs: Šir.:

[ctx: seconds]
en: secs
bs: sek.

[ctx: second]
en: sec
bs: sek.

[ctx: minute]
en: min
bs: min.

[ctx: minutes]
en: mins
bs: min.

en: hour
bs: sat

[ctx: hours]
en: hrs
bs: sati

[ctx: sidereal day]
en: sid day
bs: zvjezdani dan

en: day
bs: dan

en: week
bs: sedm.

[ctx: weeks]
en: wks
bs: sedm.

en: month
bs: mj.

[ctx: months]
en: mths
bs: mj.

en: year
bs: god.

[ctx: years]
en: yrs
bs: god.

en: Adjust time step
bs: Podesi vremenski korak

en: Adjust time step units
bs: Podesi jedinice vremenskog koraka

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
bs: Postavite vremensku razmjeru simulacionog sata. Postavka '1 sek.' znači da sat napreduje u realnom vremenu, održavajući korak sa satom vašeg procesora. Više vrijednosti čine da sat napreduje brže, a niže da napreduje sporije. Negativne vrijednosti čine da ide unazad.
    
    Postoje dva para gore/dole dugmadi. Lijevi par će prolaziti kroz sve dostupne vremenske korake po redu. Pošto postoji veliki broj vremenskih koraka, dat je desni par da bi moglo da se skače na sljedeću višu/nižu jedinicu vremena. Na primjer, ako je trenutno vremenska razmjera '1 min.', desno dugme nagore će promijeniti na '1 sat', a desno dugme nadole na '1 sek.'

[ctx: Map projection method]
en: No projection
bs: Bez projekcije

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
bs: Antički

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
bs: Mjera sfernog koordinatnog sistema

[ctx: Map projection method]
en: Bonne
bs: Bonneova metoda

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
bs: Gnomonička metoda

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
bs: Hemisfera

[ctx: Map projection method]
en: Lambert
bs: Lambertova metoda

[ctx: Map projection method]
en: Mercator
bs: Merkatorova

[ctx: Map projection method]
en: Mollweide
bs: Mollweideova metoda

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
bs: Ortografska

[ctx: Map projection method]
en: Peters
bs: Petersova

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
bs: Polikona

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
bs: Pravougaona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
bs: Xplanet staza:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
bs: Unesite ovdje stazu do xplanet programa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
bs: Veličina prozora:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
bs: Namjesti širinu prozora:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
bs: Namjesti visinu prozora:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
bs: Koristi kstars FOV?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
bs: Koristi kstars FOV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
bs: Bazna magnituda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
bs: Zvijezda specifične veličine će imati piksel svjetline 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
bs: Konfiguracijska datoteka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
bs: Put do konfiguracione datoteke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
bs: Koristi određenu konfiguracionu datoteku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
bs: Koristi prilagođenu mapu zvijezda?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
bs: Zvjezdana mapa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
bs: Arc datoteka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
bs: Put do Arc datoteke

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
bs: Prečnik odsjaja oko Sunca.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun.  The default value is 28.
bs: Nacrtaj odsjaj oko Sunca sa prečnikom specificirane vrijednosti veće od Sunca. Zadana vrijednost je 28.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
bs: Kvaliteta izlazne datoteke:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
bs: JPEG kvalitet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
bs: Oznake i markeri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
bs: Labele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
bs: Oznaka stringa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
bs: Navedi tekst prvog reda labele.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
bs: Specificiraj tekst prvog reda labele. Zadano je da piše "Gledanje Zemlje". Svaki slučaj od %t bit će zamijenjen sa nazivom odredišta, i svaki slučaj od %o bit će zamijenjen sa originalnim nazivom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
bs: Oblik datuma:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
bs: Specificiraj format  labele za datum/vrijeme.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
bs: Specificiraj format oznake za datum/vrijeme. Ovaj format niza je proslijeđen u strftime(3). Zadano je "%c %Z", koji pokazuje vrijeme, datum i vremensku zonu u prikladnom prikazu datuma i mjesnog vremena.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
bs: Veličina fonta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
bs: Pozicija oznake:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
bs: Prikaži oznaku?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
bs: Ako je potvrđeno, prikaži oznaku u gornjem desnom uglu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
bs: Markeri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
bs: Koristi marker datoteku?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
bs: Koristi marker datoteku:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
bs: Odredi datoteku koja sadrži definisani marker podatak koji se prikazuje na podlozi zvijezda.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
bs: Ispiši marker granice u datoteci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
bs: Ispiši koordinate graničnog okvira za svaki  marker u datoteci.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
bs: Ispiši marker granice u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude
bs: Postavi posmatrača iznad geografske širine.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
bs: Iscrtavaj odredišno tijelo kako je navedeno iz geografske širine (u stepenima).  Podrazumijevana vrijednost je 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude
bs:  i geografska dužina

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
bs: Postavi posmatrača na određenu geografsku dužinu (u stepenima). Geografska dužina je pozitivna prema istoku, negativna prema zapadu (za Zemlju i Mjesec), tako da npr. Los Angeles ja na -118 ili 242. Zadana vrijednost je 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
bs: u stepenima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
bs: Projekcija:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
bs: Tip projekcije

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
bs: Zadano je bez projekcije. Više tijela neće biti prikazano ako je tako određeno, ali će sjene ipak biti nacrtane.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
bs: Pozadina

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
bs: Koristi pozadinu?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
bs: Ako je potvrđeno koristi datoteku ili boju kao pozadinu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
bs: Pozadinska slika:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
bs: Koristi ovu datoteku kao pozadinsku sliku

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
bs: Ovdje unesi stazu datoteke pozadinske slike.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
bs: Boja pozadine:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
bs: Postavi boju pozadine.
