kstars - en to da translation catalogue (2785 entries)

en: Sky
da: Himmel

en: Messier Object
da: Messier-objekt

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
da: Objekt m. link

en: Star Name
da: Stjernenavn

en: Deep Sky Object Name
da: Navn på dybrumsobjekt

en: Planet Name
da: Planetnavn

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
da: Stj. billednavn

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
da: Stj. billedelinje

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
da: Stj. billedomrids

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
da: Stj. billedomrids

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
da: Mælkevejen

en: Equator
da: Ækvator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
da: Ekliptika

en: Horizon
da: Horisonten

en: Compass Labels
da: Kompasmærker

en: Equatorial Coordinate Grid
da: Ækvatorialt koordinatgitter

en: Horizontal Coordinate Grid
da: Horisontalt koordinatgitter

en: Info Box Text
da: Infofelt-tekst

en: Info Box Selected
da: Valgt infofelt

en: Info Box Background
da: Baggrund i infofelter

en: Target Indicator
da: Målindikator

en: User Labels
da: Brugermærkater

en: Planet Trails
da: Planetspor

en: Angular Distance Ruler
da: Vinkelafstandslineal

en: Observing List Label
da: Etiket til observationsliste

en: Star-Hop Route
da: Stjernehop-rute

en: Visible Satellites
da: Synlige satellitter

en: Satellites
da: Satellitter

en: Satellites Labels
da: Satellitetiketter

en: Supernovae
da: Supernovaer

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
da: Standardfarver

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
da: Stjernekort

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
da: Nat-synlig

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
da: Lokal farvesammensætning kunne ikke åbnes.
    Farvesammensætningen kunne ikke gemmes.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
da: Den lokale farvesammensætnings indeksfil kunne ikke åbnes.
    Sammensætningen kunne ikke gemmes.

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
da: 7x35 kikkert

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
da: Én grad

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
da: 30m på 1,3cm

en: No FOV
da: Intet synsfeltsymbol

en: KStars Exported Sky Image
da: Eksporteret stjernekort fra KStars

en: Could not upload image to remote location: %1
da: Kunne ikke overføre billedet til: %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
da: Kunne ikke eksportere billede: URL %1 ugyldig

en: Invert colors
da: Invertér farver

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
da: Invertér billedets farver. Dette kan undertiden bruges til at øge kontrasten. Dette påvirker kun visningen, men gemmes ikke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
da: Gem

en: Save the image to disk
da: Gem billedet til disk

en: Loading of the image %1 failed.
da: Indlæsningen af billedet %1 mislykkedes.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
da: En fil ved navn "%1" findes allerede. Skal den overskrives?

en: Overwrite File?
da: Overskriv fil?

en: Saving of the image %1 failed.
da: Gemningen af billedet %1 mislykkedes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
da: Ja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
da: Nej

en: Warning
da: Advarsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
da: Annullér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
da: Fejl

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNE
da: NNØ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NE
da: NØ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ENE
da: ØNØ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: E
da: Ø

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ESE
da: ØSØ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SE
da: SØ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSE
da: SSØ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
da: SSV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
da: SV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
da: VSV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
da: V

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
da: VNV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
da: NV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
da: NNV

en: &Next >
da: &Næste >

en: < &Back
da: < Til&bage

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
da: Beskæringsområdet vil blive skaleret til [ %1 * %2 ]

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
da: Område at beskære: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
da: Miniaturebillededitor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
da: Område at beskære:  [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
da: (område at beskære skaleres til 200 x 200)

en: Loading images...
da: Indlæser billeder...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
da: Søgeresultat:

en: Failed to load image at %1
da: Kunne ikke indlæse billedet %1

en: Failed to load image
da: Fejl under indlæsning af billed

en: Choose Thumbnail Image
da: Vælg miniaturebillede

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
da: Miniaturebilledvælger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
da: Angiv billedets sted:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
da: Nuværende miniaturebillede:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
da: Redigér &billede...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
da: Afmarkér billede

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
da: Solen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
da: Merkur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
da: Jorden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
da: Måne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
da: Neptun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
da: Sted:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotation:
da: Drejning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
da: dage

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
da: Stien til programmet Xplanet i konfigurationspanelet er tom.

en: Error making FIFO file %1: %2.
da: Fejl under oprettelse af FIFO-fil %1: %2.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
da: Proceslinje

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
da: T&id

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
da: &Retning

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
da: &Projektion

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
da: &Enheder

note: i18n: ectx: Menu (data)
en: &Data
da: &Data...

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
da: &Opdateringer

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
da: I&nfofelter

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
da: &Statuslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
da: Vis værktøjslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
da: Inaktiv

en: What's Interesting...
da: Hvad er interessant...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
da: Planeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
da: Stjerner

en: Constellations
da: Stjernebilleder

en: Deep-sky Objects
da: Dybrumsobjekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
da: Asteroider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
da: Kometer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
da: Galakser

en: Nebulae
da: Tåger

en: Clusters
da: Stjernehobe

en: text
da: tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
da: Næste

en: Previous
da: Forrige

en: Back
da: Tilbage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
da: Ukendt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
da: Importér fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
da: Indtast filnavn for importdata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
da: For at importere en eksisterende datafil, skrives dens filnavn her. Du skal derefter beskrive filens indhold nedenfor. Du kan efterlade filnavnet tomt for at oprette en mappefil med et gyldigt hoved men igen data.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
da: Indhold i den importerede datafil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
da: Når du vælger en datafil på linjen ovenfor, vises dens indhold her.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
da: Beskriv datafelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
da: <b>Katalogfelt:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
da: <b>Tilgængelige felter:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
da: Koordinatepoken for mappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
da: Katalogets navnepræfiks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
da: Symbolfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
da: Koordinatepoke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
da: Mellemrumssepareret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
da: Forhåndsvis &uddata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
da: Angiv filnavn for mappens uddatafil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
da: Katalognavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
da: Gem katalog som:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
da: Indtast navn for kataloget

en: Show image of
da: Vis billede af

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
da: URL'en er ugyldig.
    Skal jeg åbne internet-søgemaskinen Google?

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Browse Google
da: Gennemse google

en: Do Not Browse
da: Slå ikke op

en: Show webpage about
da: Vis internetside om

en: object
da: objekt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
da: Ressourcetype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
da: Billede

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
da: Tekst der beskriver den linkede ressource

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
da: URL'en som vil blive vist af dette element

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
da: Åbn URL i browservindue

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
da: Du kan verificere den indtastede URL ved at åbne den i et browservindue med denne knap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
da: Tjek URL

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
da: Standard

en: Degrees
da: Grader

en: Ignore
da: Ignorér

en: Text
da: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
da: Dek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button)
en: Preview
da: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
da: Forfatter:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
da: Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
da: Redigér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
da: Farve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
da: Navn

en: Major Axis
da: Storakse

en: Minor Axis
da: Lilleakse

en: Position Angle
da: Positionsvinkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
da: Importér katalog...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
da: Farver

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
da: Generelt

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
da: flerdobbelt

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
da: variabel

en: G5 star
da: G5 stjerne

en: Dwarf planet
da: Dværgplanet

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
da: %1 buemin.

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
da: %1 buesek.

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
da: %1 i %2

en: Circumpolar
da: Cirkumpolar

en: Never rises
da: Kan aldrig ses

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
da: I/T

en: Advanced
da: Avanceret

en: Record here observation logs and/or data on %1.
da: Gem observationslog/data om %1 her.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
da: Er du sikker på at du vil fjerne linket %1?

en: Delete Confirmation
da: Bekræft sletningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
da: Primært navn, andre navne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
da: 0,0 mag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
da: Størrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
da: 0,0 buemin

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
da: B - V-indeks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
da: Afstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
da: Størrelsesklasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
da: Belysningsgrad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
da: 0,0 pc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
da: Tilføj til observationsliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
da: Centrér i kort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
da: Centrér i teleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
da: Kredsløb-id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
da: Kredsløb-id

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
da: Rotationsperiode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Rotation)
en: 0.0 h
da: 0.0 t

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
da: Kredsløbsklasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
da: Klasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Albedo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDrift) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, AltGeoBox)
en: 0.0
da: 0,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
da: Dimensioner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
da: Periode:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
da: Information - Online databaser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
da: Vælg online database

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
da: Information - Resourcelink

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
da: Informationslink

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
da: Billedlink

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
da: Vis ressource

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
da: Tilføj link...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
da: Redigér link...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
da: Fjern link

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
da: Brugerlog

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
da: Information - Positionsdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
da: Koordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA0Label)
en: RA (J2000.0):
da: RA (J2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Airmass)
en: 0.00
da: 0,00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
da: RA (2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
da: Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
da: Luftens massefylde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
da: Højde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
da: Timevinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
da: Opgang/nedgang/kulmination

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
da: Nedgangstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
da: Kulminationstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
da: Opgangstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
da: Azimut ved nedgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
da: Højde ved kulmination:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
da: Azimut ved opgang:

en: Preview image
da: Forhåndsvis billede

en: Full legend
da: Fuld beskrivelse

en: Scale with magnitudes chart
da: Skala med størrelsesklasse-diagram

en: Only scale
da: Kun skala

en: Only magnitudes
da: Kun størrelsesklasse

en: Only symbols
da: Kun symboler

en: Upper left corner
da: Øverste venstre hjørne

en: Upper right corner
da: Øverste højre hjørne

en: Lower left corner
da: Nedre venstre hjørne

en: Lower right corner
da: Nedre højre hjørne

en: Could not export image
da: Kunne ikke eksportere billedet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
da: Konfiguration af beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
da: Føj beskrivelse til eksporteret himmelbillede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
da: Orientering for beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
da: Type af beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
da: Position for beskrivelse:

en: Any
da: Alle

en: Solar System
da: Solsystemet

en: Open Clusters
da: Åbne stjernehobe

en: Globular Clusters
da: Kuglehob

en: Gaseous Nebulae
da: Gasformige tåger

en: Planetary Nebulae
da: Planetariske tåger

en: Details...
da: Detaljer...

en: Andromeda Galaxy
da: Andromedagalaksen

en: No object named %1 found.
da: Intet objekt med navnet %1 fundet.

en: Bad object name
da: Dårligt objektnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
da: Filtrér efter navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
da: Filtrér efter type:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
da: Værdien for rektascension skal ligge mellem 0,0 og 24,0.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
da: Deklinations værdi skal ligge mellem -90,0 og 90,0.

en: Invalid Coordinate Data
da: Ugyldige koordinater

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
da: Azimutværdien skal ligge mellem 0,0 og 360,0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
da: Højdens værdi skal ligge mellem -90,0 og 90,0.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
da: RA/Dekl

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
da: Deklination

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
da: Rektascension

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, epochBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochTarget)
en: 2000.0
da: 2000,0

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aaTab)
en: Az/Alt
da: Az/Høj

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
da: Specificér AFOV

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
da: Ramsden (typisk)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
da: Orthoscopic (typisk)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
da: Ploessl (typisk)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
da: Erfle (typisk)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
da: Tele Vue Ethos (typisk)

en: 1000 yards
da: 1000 yard

en: 1000 meters
da: 1000 meter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
da: fod

en: meters
da: meter

en: Aperture diameter:
da: Åbningsdiameter:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
da: Blændetal:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
da: Redigér synsfeltsymboler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
da: Tilføj et nyt synsfeltsymbol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
da: Tilføj et nyt synsfeltsymbol til listen.  Du kan definere størrelsen, formen og farven på det nye symbol.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
da: Ny...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
da: Redigér det markerede synsfeltsymbol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
da: Tryk på denne knap for at ændre det markerede synsfeltsymbol.  Du kan ændre dets størrelse, form og farve.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
da: Fjern det markerede synsfeltsymbol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
da: Tryk på denne knap for at fjerne det markerede synsfeltsymbol fra listen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
da: ST-regel:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
da[0]: En by matcher søgekriterier
da[1]: %1 byer matcher søgekriterier

en: Error: Duplicate Entry
da: Fejl: Dobbeltdata

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
da: Alle felter (undtagen delstat) skal udfyldes for at tilføje dette sted.

en: Fields are Empty
da: Der er tomme felter

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
da: Kunne ikke fortolke breddegrad/længdegrad.

en: Bad Coordinates
da: Ugyldige koordinater

en: Daylight Saving Time Rules
da: Sommertidsbestemmelser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
da: Vælg by

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
da: Efter land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
da: Efter by:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
da: Efter delstat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
da: 0 byer matcher søgekriterier

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
da: Vis/redigér Steddata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
da: By:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
da: Delstat/Landsdel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
da: Land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
da: Længdegrad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
da: Breddegrad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
da: UT-tidsforskel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
da: &Ryd felter

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
da: Ny synsfeltindikator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
da: Synsfeltsymbolets navn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
da: Synsfeltsymbolets navn. Navnet optræder i synsfeltsymbol-menuen og i værktøjet "Redigér synsfeltsymboler".

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
da: Okular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
da: Teleskopets brændvidde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
da: Teleskopets brændvidde i millimeter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
da: Angiv teleskopets brændvidde i millimeter.
    
    Dette er et af de data der er krævet for at definere et synsfeltsymbol som er identisk med teleskopets okulars synsfelt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
da: Okularets brændvidde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
da: Okularets brændvidde i millimeter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
da: Skriv okularets brændvidde i millimeter.
    
    Dette er et af de data der er krævet for at definere et synsfeltsymbol som er identisk med teleskopets okulars synsfelt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
da: Angiv okularets tilsyneladende synsfelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
da: Okularets AFOV:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
da: okularets synsfelt i bueminutter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
da: Skriv okularets synsvinkel i bueminutter.
    
    Dette er et af de data der er krævet for at definere et synsfeltsymbol som er identisk med teleskopets okulars synsfelt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
da: grader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
da: eller beregn ud fra blændetal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
da: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos og Ethos er varemærker tilhørende Tele Vue Optics, Inc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
da: Beregn synsfeltet ud fra ovenstående data

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
da: Denne knap beregner synsfeltvinklen for en bestemt kombination af okular/teleskop. Du skal først angive brændvidden for teleskopet og okularet, og synsfeltets vinkel for okularet i de ovenstående felter.
    
    Den beregnede synsfeltsvinkel (i bueminutter) vil blive vist i feltet redigeringsfeltet "Synsfelt".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
da: Beregn synsfeltet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
da: Kamera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
da: Skriv teleskopets brændvidde i millimeter.
    
    Dette er et af de data der er krævet for at definere et synsfeltsymbol som er identisk med synsfeltet for et kamera der er monteret på et teleskop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_16)
en: H:
da: h:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
da: Størrelsen på chip eller film i millimeter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
da: Skriv den fysiske størrelse af CCD-chipen eller filmnegativet.
    
    Dette er et af de data der er krævet for at definere et synsfeltsymbol som er identisk med synsfeltet for et kamera der er monteret på et teleskop.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
da: Denne knap beregner synsfeltvinkelen for en bestemt kombination af kamera/teleskop. Du skal først angive brændvidden for teleskopet og størrelsen af CCD-chipen eller filmnegativet.
    
    Den beregnede synsvinkel (i bueminutter) vil blive vist i redigeringsfeltet "Synsfelt".

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
da: Kikkert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
da: Synsfelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
da: Ved en afstand på:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
da: Denne knap beregner synsfeltvinklen for en kikkert. Du skal angive den lineære synsfeltvinkel, der er angivet på kikkerten.
    
    Den beregnede synsfeltvinkel (i bueminutter) vil blive vist i boksen "Synsfelt".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
da: Bølgelængde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
da: Beregn halveffektstrålebredde for radioteleskop ud fra ovenstående data felter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
da: Denne knap beregner halveffektstrålebredde-vinklen (HPBW) for en bestemt kombination af radioteleskop og observerende bølgelængde. Under antagelse af at ingen flerstrålemodtager er tilgængelig på teleskopet. Du skal først angive radioteleskopets diameter og den observerende bølgelængde.
    
    Den beregnede halveffektstrålebredde-vinkel (i bueminutter) vil blive vist i redigeringsfeltet "Synsfelt".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
da: Beregn halveffekt-strålebredde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
da: buemin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
da: Synsfelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
da: Forskydning y:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
da: Ønsket størrelse på synsfeltet i bueminutter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
da: Angiv den ønskede vinkelstørrelse på synsfeltsymbolet.
    
    Du kan enten skrive værdien direkte, eller bruge fanebladene "Okular" eller "Kamera" til at beregne vinkelens størrelse for et bestemt okular eller kamera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
da: Forskydning x:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
da: Vælg en farve til synsfeltsymbolet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
da: Vælg en farve til synsfeltsymbolet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
da: Vælg en form til synsfeltsymbolet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
da: Vælg en form til synsfeltsymbolet.  Du kan vælge mellem formerne:
    
    Cirkel, kvadrat, trådkors og skydeskive.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
da: Cirkel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
da: Trådkors

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
da: Skydeskive

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
da: Halvgennemsigtig cirkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
da: Form:

en: UTC Now
da: UTC nu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
da: Nu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
da: Download ekstra datafiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadText)
en: <p>You may now download optional data files to enhance KStars, such as Messier object images, or a more complete NGC/IC catalog. Press the <b>Download Extra Data</b> button to proceed. </p><p>You can also use this tool later, by selecting <b>Download New Data</b> from the <b>File</b> menu.</p>
da: <p>Du kan nu downloade valgfrie datafiler, som kanforbedre KStars, såsom billeder af Messier-objekter eller et mere komplet NGC/IC-katalog. Klik på knappen <b>Download ekstra data</b> for at fortsætte. </p><p>Du kan også bruge dette værktøj senere ved at vælge <b>Download nye data</b> fra menuen <b>Fil</b>. </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
da: Download ekstra data...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
da: Vælg dit hjemsted

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>Select a City near your location from the list. You may filter the list by the name of your city, province, and country.</p><p>Once you have selected a City, press <b>Next</b>.</p>
da: <p>Vælg en by nær dig fra listen. Du kan filtrere listen efter navn på by, provins eller land.</p><p> Når du har valgt en by trykker du på <span style=" font-weight:600;">Næste</span>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
da: Filtrér listen efter bynavn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
da: Filtrér listen efter landenavn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
da: Filtrér listen efter landsdel/delstat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
da: Listen af byer der passer med de nuværende søgefiltre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>This wizard will help you set up some basic options, such as your location on Earth.</p><p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
da: <p>Guiden vil hjælpe dig med at sætte nogle grundlæggende indstillinger op, såsom din placering på Jorden.</p><p></p><p>Tryk på <b>Næste</b> for at komme i gang.</p>

en: Solver timed out.
da: Løseren havde tidsudløb.

en: CCD pixel size is missing. Please check your driver settings and try again.
da: CCD-pixelstørrelse mangler. Kontrollér dine driverindstillinger og prøv igen.

en: Capturing image...
da: Optager billede...

en: Image received.
da: Billed modtaget.

en: Capture aborted.
da: Optagelse afbrudt.

en: Syncing failed.
da: Synkronisering mislykkedes.

en: Invalid URL: %1
da: Ugyldig URL: %1

en: Could Not Open File
da: Kunne ikke åbne filen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Capture && Solve
da: Optag og løs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load a FITS image and solve. Slew mount to image central coordinates.
da: Indlæs et FITS-billede og løs. Drej montering til billedets centrale koordinater.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load && Slew...
da: Indlæs og drej...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select what action to take once a solution is found.
da: Vælg hvilken handling der skal gøres når en løsning er fundet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, syncR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates
da: Synkronisér teleskopet til løsningskoordinaterne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, nothingR)
en: Just solve
da: Løs blot

en: Solver failed. Try again.
da: Løser mislykkedes. Prøv igen.

en: Solver completed in %1 second. | Solver completed in %1 seconds.
da[0]: Løseren gennemførte på %1 sekund.
da[1]: Løseren gennemførte på %1 sekunder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
da: Deklination:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryConfFile)
en: Astrometry.net configuration file
da: Konfigurationsfil til Astrometry.net

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryWCSInfo)
en: Astrometry.net wcsinfo binary
da: Astrometry.net wcsinfo-programfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: config:
da: konfiguration:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: API URL:
da: URL til API:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: API Key:
da: API-nøgle:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: West
da: Vest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: East
da: Øst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
da: Hastighed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
da: Højde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text
en: Capture
da: Optagelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
da: Opsætning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Focus
da: Fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Align
da: Ret ind

en: Aborted
da: Afbrudt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
da: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
da: Skridt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
da: Antal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
da: Til:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
da: Tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
da: Lukketid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
da: Gennemsnit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
da: Filterhjul

en: Focusing...
da: Fokuserer...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Alignment
da: Konjunktion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAOLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AOLabel)
en: Adaptive Optics
da: Adaptiv optik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Focuser
da: Fokuserer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
da: Vis INDI-statusmeddelelser i statuslinjen

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
da: Vis indkommende INDI-statusmeddelelser i KStars' statuslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
da: INDI-meddelelser i status&linjen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
da: Forbind

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
da: Afbryd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
da: &Næste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
da: Luk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
da: Indret selv

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, calibrationOptions)
en: Calibration Options
da: Kalibreringstilvalg

en: No pending jobs found. Please add a job to the sequence queue.
da: Ingen udestående job fundet. Føj et job til sekvenskøen.

en: Received image %1 out of %2.
da: Modtog billede %1 ud af %2.

en: Error: Lost connection to CCD.
da: Fejl: Mistet forbindelse til CCD.

en: Failed to set sub frame.
da: Kunne ikke angive underramme.

en: Failed to set binning.
da: Kunne ikke angive binning.

en: Downloading...
da: Downloader...

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure.
da: Guideafvigelsen %1 er nu under grænseværdien på %2 buesek., genoptager eksponering.

en: Autofocus failed. Aborting exposure...
da: Autofokusering mislykkedes. Afbryder eksponering...

en: unnamed
da: unavngiven

en: Dither complete.
da: Dither gennemført.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
da: Forsinkelse i sekunder mellem billeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
da: Forsinkelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_26)
en: X:
da: x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_27)
en: Y:
da: y:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureLabel_2)
en: Set the exposure time in seconds for individual images, if applicable
da: Sæt lukketiden i sekunder for enkeltbilleder, hvis muligt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_15)
en: W:
da: w:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Prefix:
da: Præfiks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
da: Billede:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
da: Antal billeder som skal gemmes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
da: Til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
da: Fra

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
da: Sekvenskø

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
da: Antal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Exp
da: Eksp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
da: Grænser

en: Dark Exposure
da: Mørk eksponering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
da: Slet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitFocusHFRS)
en: Autofocus if HFR >
da: Autofokusér hvis HFR >

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setRawAngleB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setPositionAngleB)
en: Set
da: Indstil

en: Complete
da: Afsluttet

en: Idle.
da: Inaktiv.

en: Autofocus in progress...
da: Autofokusering i gang...

en: Please wait until image capture is complete...
da: Vent indtil billedoptagelsen er gennemført...

en: Error: Lost connection to Focuser.
da: Fejl: Mistet forbindelse til fokuserer.

en: FITS received. No stars detected.
da: FITS modtaget. Ingen stjerner fundet.

en: Failed to automatically select a star. Please select a star manually.
da: Kunne ikke vælge en stjerne automatisk. Vælg en stjerne manuelt.

en: Capture complete. Select a star to focus.
da: Optagelse gennemført. Vælg en stjerne der skal i fokus.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try increasing tolerance value.
da: Autofokuserimg kunne ikke opnå ordentligt fokus. Prøv at forøge toleranceværdi.

en: No stars detected, capturing again...
da: Ingen stjerner fundet, optager igen...

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
da: FITS modtaget. %1 @ %2. Delta (%3%)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
da: FITS modtaget. HFR %1 @ %2.

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
da: Ændring i HFR er for lille. Prøv at forøge skridtstørrelsen eller formindske tolerancen.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
da: Kørt fast. Prøv igen med andre indstillinger.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
da: Autofokusering kunne ikke opnå ordentligt fokus. Prøv at justere toleranceværdien.

en: Focuser error, check INDI panel.
da: Fejl med fokuserer, tjek INDI-panel.

en: Starting continuous exposure...
da: Starter kontinuerlig eksponering...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focuser:
da: Fokuserer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusInB)
en: Focus In
da: Fokusér ind

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusOutB)
en: Focus Out
da: Fokusér ud

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Automatically select the best focus star from the image
da: Vælg automatisk den bedste fokusstjerne fra billedet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Auto Select Star
da: Vælg stjerne automatisk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding while autofocus in progress
da: Suspendér guiding når autofokusering er i gang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding
da: Suspendér guiding

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Subframe around the focus star during the autofocus procedure
da: Underramme om fokusstjernen under autofokusproceduren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Sub Frame
da: Underramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Max Travel:
da: Maks. travel:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: V-Curve
da: V-kurve

en: Calibration
da: Kalibrering

en: Connection to the guide CCD is lost.
da: Forbindelse til guide-CCD mistet.

en: Calibration completed.
da: Kalibrering fuldført.

en: Guiding resumed.
da: Guiding genoptaget.

en: Autoguiding started.
da: Autoguiding startet.

en: Guiding suspended.
da: Guiding suspenderet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
da: Kontrol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: Subframe
da: Underramme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Apply filter to image after capture to enhance it
da: Anvend filter på billede efter optagelse for at forbedre det

[ctx: West]
en: W
da: V

[ctx: East]
en: E
da: Ø

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
da: Kør

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
da: Information om %1 mangler. Angiv værdierne i INDI-kontrolpanelet.

en: Lost track of the guide star. Try increasing the square size or reducing pulse duration.
da: Kunne ikke følge ledestjernen. Prøv at forøge kvadratets størrelse eller reducere pulsvarigheden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
da: Størrelsesklasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
da: Puls:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
da: To akser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: arcsecs
da: buesekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_19)
en: Algorithm
da: Algoritme

en: Ekos requires at least one CCD or Guider to operate.
da: Ekos skal bruge mindst en CCD eller Guider for at virke.

en: Connecting INDI devices...
da: Forbinder INDI-enheder...

en: Disconnecting INDI devices...
da: Afbryder forbindelsen til INDI-enheder...

en: INDI services stopped.
da: INDI-tjenester stoppet.

en: Remote devices established. Please connect devices.
da: Netværksenheder etableret. Slut enheder til.

en: %1 is online.
da: %1 er på nettet.

en: %1 is offline.
da: %1 er offline.

en: Guider port from %1 is ready.
da: Guider-port fra %1 er klar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
da: INDI-kontrolpanel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
da: Tilvalg...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
da: Ryd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
da: grader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
da: Afbryd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
da: Automatisk skala

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Configuration
da: Konfiguration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
da: bueminutter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
da: Vært:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, externalGuideHost)
en: localhost
da: lokal vært

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
da: Vejr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
da: Brændvidde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
da: Følg

en: Calibrate
da: Kalibrér

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
da: 1D FITS-billeder understøttes ikke af KStars.

en: Image has invalid dimensions %1x%2
da: Billedet har ugyldige dimensioner %1x%2

en: Complete.
da: Gennemført.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
da: FITS-header

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
da: Nøgleord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
da: Værdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
da: Kommentar

en: Linear Scale
da: Lineær skala

en: Logarithmic Scale
da: Logaritmisk skala

en: Square Root Scale
da: Kvadratrodsskala

en: Save Changes to FITS?
da: Gem ændringerne i FITS?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
da: Den nuværende FITS-fil er blevet ændret. Vil du gemme ændringerne før det lukkes?

en: Auto Stretch
da: Automatisk udstrækning

en: High Contrast
da: Høj kontrast

en: Mark Stars
da: Markér stjerner

en: Unmark Stars
da: Afmarkér stjerner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
da: Stjernekort

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
da: Kilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
da: Etiket:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
da: Tilføj ny

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
da: Driveren %1 kører allerede; vil du genstarte den?

en: Cannot start INDI server: port error.
da: Kan ikke starte INDI-serveren: port-fejl.

en: Invalid port entry: %1
da: Ugyldig portindgang: %1

en: Failed to open INDI Driver file: %1
da: Kunne ikke åbne INDI Driver-filen: %1

en: Error: the port number is invalid.
da: Fejl: ugyldigt portnummer.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
da: Vært: %1 Port: %2 eksisterer allerede.

en: You need to disconnect the client before removing it.
da: Du skal afbryde forbindelsen til klienten før du fjerner den.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
da: Er du sikker på at du vil fjerne klienten %1?

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
da: Kunne ikke skrive til filen "indihosts.xml"
    Ingen ændringer i INDI-værtens konfiguration vil blive gemt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
da: Enhedshåndtering

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
da: Lokal/server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
da: Enhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
da: Tilstand

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
da: Serverlog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
da: Lokal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
da: Kør tjeneste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
da: Stop tjeneste

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
da: Klient

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
da: Værter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
da: Ændr...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
da: Forbindelse

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
da: Der kører i øjeblikket ingen INDI-enheder. For at køre enheder, skal du vælge enheder i enhedshåndteringen i enhedsmenuen.

en: Add Host
da: Tilføj vært

en: Modify Host
da: Ændr vært

en: Cannot open file %1 for reading
da: Kunne ikke læse filen %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
da: Tid

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
da: Aktivér overførsel af binære data fra denne egenskab til KStars og omvendt.

en: Upload
da: Overfør

en: Data file saved to %1
da: Gemte datafilen i %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
da: Standardvideoport for INDI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
da: Angiv hvor nye FITS-billeder gemmes når de er taget og downloadet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
da: Standard-FITS-katalog:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Synchronize KStars date and time automatically from the update source.
da: Synkronisér KStars' dato og klokkeslæt automatisk fra opdateringskilden.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
da: Angiv området af porte, som INDI-serveren vil binde til, når nye drivere startes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
da: Vis teleskopets position på himmelkortet

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
da: Vis en teleskop-markør på himmelkortet for at kunne følge teleskopets bevægelse henover himlen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
da: Afspil/pause

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
da: Driveren %1 blev ikke fundet på systemet. Sørg for at pakken som leverer programmet "%1" er installeret.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
da: Billedstrøm

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
da: Teleskopguide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
da: &Annullér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
da: Til&bage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
da: <h3>1. Teleskopmodel</h3>
    
    Vælg din teleskopmodel fra listen herunder. Klik på Næste efter at du har valgt model.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
da: <b>Tip</b>
    <br>Nogle ikke-Meade teleskoper understøtter et undersæt af LX200-kommandosættet. Vælg <tt>LX200 Basic</tt> for at styre sådanne enheder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
da: <h3>2. Sæt teleskopet op</h3>
    
    Du skal justere dit teleskop før du kan styre det ordentligt fra KStars. Se i teleskopets manual hvordan du justerer teleskopet.
    <br><br>
    Efter at have justeret teleskopet, tilslutter du teleskopets RS232-grænseflade til din computers seriel- eller USB-port. 
    <br><br><br>Klik på Næste for at fortsætte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
da: <h3>3. Kontrollér dine oplysninger</h3>
    
    Tjek at følgende indstillinger at tid, dato og sted er korrekte. Hvis nogen af oplysningerne er forkerte, kan du rette dem med knapperne <tt>Sæt tiden</tt> og <tt>Sæt stedet</tt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
da: <b>Sted</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
da: <b>Tid</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
da: <b>Dato</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
da: Sæt tiden...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
da: Sæt stedet...

en: Are you sure you want to cancel?
da: Vil du virkelig annullere?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
da: Vent mens KStars undersøger kommunikationsportene for tilsluttede teleskoper.
    Denne proces tager måske et par minutter at udføre.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
da: Vent mens KStars prøver at forbinde til dit teleskop...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
da: Undskyld. KStars kunne ikke finde noget teleskop. Undersøg dine indstillinger og prøv igen.

en: Telescope Wizard completed successfully.
da: Teleskop-guiden gennemført uden problemer.

en: Rise time: %1
da: Opgangstid: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
da: Nedgangstid: %1

en: No rise time: Circumpolar
da: Ingen opgangstid: Cirkumpolar

en: No set time: Circumpolar
da: Ingen nedgangstid: Cirkumpolar

en: No rise time: Never rises
da: Ingen opgangstid: Står aldrig op

en: No set time: Never rises
da: Ingen nedgangstid: Står aldrig op

en: Transit time: %1
da: Kulminationstid: %1

en: Empty sky
da: Ingen synlige objekter

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
da: Vis SDSS-billede

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
da: Vis DSS-billede

en: star
da: stjerne

en: Solar system object
da: Solsystemobjekt

en: satellite
da: satellit

en: Velocity: %1 km/s
da: Hastighed: %1 km/s

en: Altitude: %1 km
da: Højde: %1 km

en: Range: %1 km
da: Rækkevidde: %1 km

en: Center && Track
da: Centrér && følg

en: Angular Distance To...            [
da: Vinkelafstand til...            [

en: Starhop from here to...
da: Stjernehop herfra til...

en: Remove Label
da: Fjern mærkater

en: Attach Label
da: Tilføj mærkat

en: Select this object
da: Vælg dette objekt

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
da: Detaljer

en: Remove From Observing WishList
da: Fjern fra observationsønskeliste

en: Add to Observing WishList
da: Føj til observationsønskeliste

en: Remove Trail
da: Fjern spor

en: Add Trail
da: Tilføj spor

en: Image Resources
da: Billedressourcer

en: Stop &Tracking
da: St&op følgning

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
da: Position af tid-infoboks.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
da: Skærmkoordinater for tid-infoboks.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
da: Position af fokus-infoboks.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
da: Skærmkoordinater for fokus-infoboks.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
da: Position af geografisk infoboks.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
da: Skærmkoordinater for geografisk sted-infoboks.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
da: Er tid-infoboksen i "skygge"-tilstand?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
da: Hvis sandt, vil tid-infoboksen kun vise dens øverste datalinje.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
da: Er fokus-infoboksen i "skygge"-tilstand?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
da: Hvis sandt, vil fokus-infoboksen kun vise dens øverste datalinje.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
da: Er geografi-infoboksen i "skygge"-tilstand?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
da: Hvis sandt, vil geografisk sted-infoboksen kun vise dens øverste datalinje.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
da: Metaindstilling til at slå visning af alle infobokse til/fra

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
da: Slår visning af alle tre infobokse til/fra.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
da: Vis tid-infoboks?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
da: Slår visning af tid-infoboks til/fra.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
da: Vis fokus-infoboks?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
da: Slår visning af fokus-infoboks til/fra.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
da: Vis geografisk infoboks?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
da: Slår visning af geografisk sted-infoboks til/fra.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
da: Ankerflag for tid-infoboks

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
da: Ankerflag for geografisk sted-infoboks

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
da: Vis statuslinjen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
da: Slå visning af statuslinje til/fra.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
da: Vis Alt-/Az-koordinater i statuslinjen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
da: Slå visning af de horisontale koordinater for musemarkøren i statuslinjen til/fra.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
da: Vis RA-/Dec-koordinater i statuslinjen?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
da: Hovedvinduets bredde i pixel

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
da: Hovedvinduets højde i pixel

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
da: Kør opstartsguide når KStars starter?

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
da: Filnavne på definerede brugertilpassede objektkataloger.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
da: Liste over filnavne for brugertilpassede objektkataloger.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
da: Liste over omskiftere til visning af brugertilpassede objektkataloger.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
da: Liste over heltal som slår visning af hver brugertilpassede objektkatalog til/fra (alle værdier som ikke er nul indikerer at objekterne i kataloget vil blive vist).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List for displaying custom object catalogs.
da: Liste til visning af brugertilpassede objektkataloger.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List of names for which custom catalogs are to be displayed.
da: Liste med navne for hvilke brugertilpassede kataloger kan vises.

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
da: Opdatér automatisk geografisk lokalitet?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
da: Opdatér automatisk tidspunkt og dato?

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
da: Tegn trådkors ved teleskop-positionen i himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
da: Slå visning af trådkors centreret ved teleskopets pegede position til/fra i KStars' himmelkort.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
da: Vis INDI-beskeder i statuslinjen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
da: Slå visning af INDI-beskeder i KStars statuslinjen til/fra.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
da: Standard FITS-mappe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
da: Standardplaceringen af gemte FITS-filer

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
da: Startport for INDI-server

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
da: INDI-serveren vil forsøge at binde sig til porte, startende med denne port

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
da: Slutport for INDI-server

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
da: INDI-serveren vil forsøge at binde sig til porte, sluttende med denne port

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
da: Sti til den kørbare fil indiserver

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
da: Sti til mappe med INDI-drivere

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
da: Bynavn eller geografisk lokalitet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
da: Bynavnet for det nuværende geografiske sted.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
da: Provinsnavn for geografisk sted.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
da: Landenavn for geografisk sted.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
da: Landenavnet for det nuværende geografiske sted.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
da: Geografisk længdegrad, i grader.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
da: Længdegraden for det nuværende geografiske sted, i decimalgrader.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
da: Geografisk breddegrad, i grader.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
da: Breddegraden for det nuværende geografiske sted, i decimalgrader.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
da: Højde over vandets overflade for det geografiske sted, i meter.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
da: Tidszone-forskel for geografisk sted, i timer.

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
da: Kode på to bogstaver for vintertid brugt på det geografiske sted.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
da: Kode på to bogstaver som bestemmer datoerne på hvilken vintertid begynder og slutter (du kan se reglerne ved at trykke på knappen "Forklar ST-regler" i geografisk sted-vinduet).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
da: Brug animerede drejeeffekter når fokusposition ændres?

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
da: Navn på valgte synsfeltindikatorer

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
da: Planetspor svinder gradvist til baggrundsfarven?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
da: Hvis sandt, vil spor tilknyttet til solsystemlegemer gå glidende over i farven på himlen i baggrunden.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
da: Rektascension for fokusposition

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
da: Nedgang af fokusposition

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
da: Navn på objekt i fokus

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
da: Er følgning aktiveret?

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
da: Skjul objekter under flytning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
da: Slå til/fra om KStars skal skjule nogle objekter mens visningen flyttes, det giver blødere bevægelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
da: Skjul stjernebilledernes omrids under bevægelse?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
da: Slå til/fra om stjernebilledernes omrids skjules mens visningen er i bevægelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
da: Skjul stjernebilledernes linjer under drejning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
da: Slå til/fra om stjernebilledernes linjer skjules mens visningen er i bevægelse.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
da: Himmelkultur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
da: Vælg himmelkultur.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
da: Skjul stjernebilledernes navne under drejning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
da: Slå til/fra om stjernebilledernes navne skjules mens visningen er i bevægelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
da: Skjul koordinatgitre under bevægelse?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
da: Skift imellem om koordinatgitre skal skjules eller vises mens visningen er i bevægelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
da: Skjul mælkevejens kontur under bevægelse?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
da: Slå til/fra om mælkevejens kontur  skjules mens visningen er i bevægelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
da: Skjul ekstra objekter under flytning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
da: Slå til/fra om ekstra objekter skjules mens visningen er i bevægelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
da: Skjul objekterne i solsystemet under flytning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
da: Slå til/fra om objekter i solsystemet skjules mens visningen er i bevægelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
da: Skjul svagere stjerner under drejning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
da: Slå til/fra om fjerne stjerner skjules mens visningen er i bevægelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
da: Skjul objekters navneetiketter under flytning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
da: Slå til/fra om objekters navneetiketter skjules mens visningen er i bevægelse.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
da: Tegn asteroider på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om asteroider tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
da: Etiketter med asteroidenavne på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om asteroiders navneetiketter tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
da: Tegn kometer på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om kometer tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
da: Etiketter med kometnavne på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om kometers navneetiketter tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
da: Tegn supernovaer på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om supernovaer skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
da: Etiketter med supernovanavne på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om supernovaers navneetiketter tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
da: Sæt den mindste størrelsesklasse for supernovaer, der skal vises på himmelkortet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
da: Sæt den mindste størrelsesklasse for supernovaer, der skal vises på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Show supernova alerts?
da: Vis påmindelser om supernovaer?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
da: Slå påmindelse om supernovaer til eller fra.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
da: Sæt den mindste størrelsesklasse for supernovaer, som der skal påmindes om

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
da: Sæt den mindste størrelsesklasse for supernovaer, som der skal påmindes om.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
da: Tegn stjernebilledernes omrids på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om stjernebilleders omrids tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
da: Fremhæv det centrale stjernebilledomrids på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
da: Slå til/fra om stjernebilledomridset som indeholder det centrale fokuspunkt fremhæves på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
da: Tegn stjernebilledernes linjer på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om stjernebilleders linjer tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
da: Tegn stjernebilledernes navne på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om stjernebilleders navneetiketter tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
da: Tegn dybrumsobjekter på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om dybrumsobjekter skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
da: Tegn ekliptika-linje på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om ekliptika-linjen tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
da: Tegn ækvatorlinje på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om ækvatorlinjen tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
da: Tegn gitre i overensstemmelse med det aktive koordinatsystem?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
da: Koordinatgitre vil automatisk blive ændret sammen med det aktive koordinatsystem.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
da: Tegn ækvatorialt koordinatgitter på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
da: Skift imellem om det ækvatoriale koordinatgitter tegnes på himmelkortet eller ej.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
da: Tegn horisontalt koordinatgitter på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
da: Skift imellem om det horisontale koordinatgitter tegnes på himmelkortet eller ej.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
da: Tegn uigennemsigtig jord på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
da: Slå til/fra om området under horisonten er uigennemsigtig.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
da: Tegn horisontlinje på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om horisontlinjen tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
da: Tegn flag på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om flag skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
da: Tegn ekstra dybrumsobjekter på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om ekstra objekter tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
da: Tegn mælkevejens kontur på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om mælkevejens kontur tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
da: Udfyld mælkevejens kontur? (nej, betyder kun omrids)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
da: Metaindstilling for alle planeter på himmelkortet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
da: Metaindstilling til at styre om alle større planeter (og solen og månen) tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
da: Tegn planeter som billeder på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
da: Slå til/fra om større planeter (og solen og månen) renderes som billeder på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
da: Etiketter med planetnavne på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
da: Slå til/fra om større planeter (og solen og månen) skal have etiketter  på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
da: Tegn solen på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om solen skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
da: Tegn månen på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om månen skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
da: Tegn Merkur på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om Merkur skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
da: Tegn Venus på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om Venus skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
da: Tegn Mars på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om Mars skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
da: Tegn Jupiter på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om Jupiter skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
da: Tegn Saturn på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om Saturn skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
da: Tegn Uranus på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om Uranus skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
da: Tegn Neptun på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om Neptun skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
da: Tegn Pluto på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om Pluto skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
da: Tegn stjerner på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om stjerner skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
da: Etiketter med stjernestørrelsesklasser på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
da: Slå til/fra etiketter med stjernestørrelsesklasse (lysstyrke) skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
da: Etiketter med stjernenavne på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
da: Slå til/fra om stjernenavne skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
da: Vil du have etiketter med størrelsesklasse på dybrumsobjekter på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
da: Slå til/fra om etiketter med størrelsesklasse (lysstyrke) for dybrumsobjekter skal vises på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
da: Vil du have etiketter på dybrumsobjekter på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
da: Slå til/fra om etiketter med navne på dybrumsobjekter skal vises på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
da: Mindste tidskala for tvunget drejning-tilstand

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
da: Tidskalaen ovenfor som drejningstilstand tvinges til på alle tidspunkter.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
da: Udfyldningstilstand for infobokses baggrund

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
da: Baggrundens udfyldningstilstand for on-screen infobokse: 0="ingen BG"; 1="halv-gennemsigtig BG"; 2="ugennemsigtig BG"

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
da: Algoritme for kortlægningsprojektion

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
da: Kortlægningsprojektionens algoritme.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
da: Brug forkortede navne for stjernebilleder?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
da: Brug officielle IAU-forkortelser til stjernebilleders navne.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
da: Brug latinsk navne til stjernebilleder?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
da: Brug latinsk navne til stjernebilleder.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
da: Vis stjernebilledernes navne på dansk?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
da: Brug oversatte navne til stjernebilleder (hvis oversatte navne ikke er tilgængelige bruges latinske navne som standard).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
da: Brug horisontalt koordinatsystem?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
da: Vis himlen med horisontale koordinater (hvis nej vil ækvatorialkoordinater blive brugt).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
da: Automatisk etiket på objekt i fokus?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
da: Slå til/fra om et centreret objekt automatisk får tilknyttet en navneetiket.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
da: Tilføj automatisk et spor til et centreret objekt i solsystemet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
da: Slå til/fra om et centreret solsystem-objekt automatisk får tilknyttet et spor så længe det forbliver centreret.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
da: Tilføj en midlertidig etiket når under mus?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
da: Slå til/fra om objektet under musemarkøren får en flygtig navneetiket.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
da: Korrigér positioner for atmosfærisk brydning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
da: Slå til/fra om objekters positioner korrigeres for effekter af atmosfærisk brydning (gælder kun når horisontale koordinater anvendes).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
da: Anvend relativistiske korrektioner for bøjningen af lys i solens tyngdefelt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
da: Slå til/fra om korrektioner for bøjning af lys omkring solen skal tages i betragtning

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
da: Brug antialias når skærmen tegnes?

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
da: Zoomfaktor, i pixel per radian

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
da: Zoomniveau, målt i pixel per radian.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
da: Svaghedsgrænse for asteroider

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
da: Sæt den laveste lysstyrke for hvornår asteroider tegnes.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
da: Etikettæthed for asteroidenavne

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
da: Styrer det relative antal af asteroidenavne-etiketter der tegnes på kortet.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
da: Svaghedsgrænse for dybrumsobjekter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
da: Den laveste størrelsesklasse hvorved dybrumsobjekter tegnes ved fuld zoom.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
da: Svaghedsgrænse for dybrumsobjekter når du har zoomet ud

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
da: Den laveste størrelsesklasse hvorved dybrumsobjekter tegnes, når du har zoomet helt ud.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
da: Svaghedsgrænse for stjerner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
da: Den laveste lysstyrke for hvornår stjerner tegnes, ved fuld zoom.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
da: Stjernetæthed i synsfeltet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
da: Indstiller stjernetætheden i synsfeltet

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
da: Svaghedsgrænse for stjerner når du har zoomet ud

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
da: Den laveste lysstyrke for hvornår stjerner tegnes, når du har zoomet helt ud.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
da: Svaghedsgrænse for stjerner under drejning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
da: Den laveste lysstyrke for hvornår stjerner tegnes mens kortet er i bevægelse (gælder kun hvis svage stjerner er sat til at blive skjult mens kortet er i bevægelse).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
da: Relativ tæthed af stjernenavne-etiketter og/eller størrelsesklasser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
da: Den relative tæthed for hvornår etiketter med stjernenavn og størrelsesklasse tegnes.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
da: Relativ tæthed for etiketter med navne og/eller størrelsesklasser for dybrumsobjekter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
da: Den relative tæthed for hvornår etiketter med navn og størrelsesklasse for dybrumsobjekter tegnes.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
da: Vis lange navne i etiketter med navne på dybrumsobjekter?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
da: Hvis ja, vises lange navne (alm. navne) i etiketterne for dybrumsobjekter.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
da: Skriftstørrelse for etiketter

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
da: Maksimal afstand fra solen til markering af kometer i AU

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
da: Den maksimale solafstand hvor kometer tegnes.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
da: Skift til OpenGL-motor

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
da: Kør ur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RunClock), group (View)
en: The state of the clock (running or not)
da: Urets tilstand (kører eller ej)

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
da: Brug symboler som etiket til observationsliste-objekter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
da: Objekter på observationslisten vil blive fremhævet med et symbol på kortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
da: Brug tekst til at markere objekter på observationslisten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
da: Objekter på observationslisten vil blive fremhævet med en farvet navneetiket på kortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Digitized Sky Survey imagery in the observing list
da: Foretræk billeder fra Digitized Sky Survey i observationslisten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer DSS imagery while downloading imagery.
da: Observationslisten vil foretrække billeder fra DSS, når der downloades billeder.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Sloan Digital Sky Survey imagery in the observing list
da: Foretræk billeder fra Sloan Digital Sky Survey i observationslisten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer SDSS imagery while downloading imagery.
da: Observationslisten vil foretrække billeder fra SDSS, når der downloades billeder.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
da: Navnet på farvetemaet

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
da: Tilstand for rendering af stjerner

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
da: Mætningsniveau for stjernefarver

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
da: Niveau af farvemætning for stjerner (gælder kun når tilstanden "realistiske farver" bruges).

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
da: Farve på vinkelafstandslineal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
da: Farve på linealen til måling af vinkelafstand.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
da: Baggrundsfarve for infobokse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
da: Baggrundsfarven på on-screen informationsbokse.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
da: Tekstfarve for infobokse ved greb med mus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
da: Tekstfarve for on-screen informationsbokse, når aktiveret af et museklik.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
da: Tekstfarve for infobokse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
da: Den normale tekstfarve for on-screen informationsbokse.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
da: Farve på stjernebilleders omrids

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
da: Farven på stjernebilledernes omridslinjer.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
da: Farve på fremhævet stjernebilledomrids

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
da: Farve på stjernebilleders linjer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
da: Farven på stjernebilleders figurlinjer.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
da: Farve på stjernebilleders navne

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
da: Farven på stjernebillednavne.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
da: Farve på kardinalkompas-etiketter langs horisonten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
da: Farven på etiketter for kardinalkompas-punkter.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
da: Farve på ekliptikalinje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
da: Farven på ekliptikalinjen.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
da: Farve på ækvatorlinje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
da: Farven på ækvatorlinjen.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
da: Farven på ækvatoriale koordinatgitter-linjer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
da: Farven på ækvatoriale koordinatgitter-linjerne.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
da: Farven på horisontale koordinatgitter-linjer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
da: Farven på horisontale koordinatgitter-linjerne.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
da: Farven på objekter med ekstra link tilgængelige

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
da: Farven på objekter som har ekstra URL-link tilgængelige.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
da: Farve på horisontlinjen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
da: Farven på horisontlinjen og ugennemsigtigt jord.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
da: Farve på mælkevejens kontur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
da: Farven på mælkevejens kontur.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
da: Farve på stjernenavneetiketter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
da: Farven på stjernenavneetiketter.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
da: Farve på navneetiketter for dybrumsobjekter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
da: Farven på navneetiketter for dybrumsobjekter.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
da: Farve på planetnavneetiketter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
da: Farven på etiketter for solsystemobjekter.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
da: Farve på planetspor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
da: Farven på spor efter solsystemobjekter.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
da: Farve på himlen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
da: Farven på himmelbaggrunden.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
da: Farve på teleskopsymboler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
da: Farven på symboler for teleskopmål.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
da: Farve på synlige satellitter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
da: Farve på synlige satellitter.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
da: Farve på usynlige satellitter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
da: Farve på usynlige satellitter.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
da: Farve på satellitetiketter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
da: Farve på satellitetiketter.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
da: Farve på supernovaer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
da: Farve på supernova

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
da: Farve på brugertilføjede etiketter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
da: Farven på brugertilføjede objektetiketter.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
da: Sti til programfil for xplanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
da: Sti til Xplanets programfil

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
da: Xplanet-vinduets bredde

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
da: Xplanet-vinduets højde

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label
da: Vis etiket

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
da: Hvis sandt, vis en etiket i øverste højre hjørne.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
da: Vis GMT-etiket

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
da: Vis lokal tid.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
da: Vis GMT i stedet for lokal tid.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
da: Planetstreng

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
da: Skriftstørrelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
da: Angiv punktstørrelse.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
da: Etiketfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
da: Vælg etikettens farve.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
da: Datoformat

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
da: Øverst venstre

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
da: Øverst højre

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
da: Nederst højre

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
da: Nederst venstre

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
da: Solblænding

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
da: Tilfældig breddegrad og længdegrad

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
da: Placér observatøren over tilfældig breddegrad og længdegrad

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
da: Længdegrad-breddegrad

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
da: Placér observatøren over den specificerede breddegrad og længdegrad

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
da: Breddegrad i grader

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
da: Længdegrad i grader

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
da: Projektion

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
da: Brug baggrund

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
da: Brug en fil som baggrundsbillede, hvorpå planeten overlægges. Denne valgmulighed giver kun mening sammen med valgmuligheden -projection. En farve kan også angives.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
da: Brug baggrundsbillede

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
da: Brug en fil som baggrundsbillede.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
da: Sti til baggrundsbillede

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
da: Stien til baggrundsbilledet.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
da: Brug baggrundsfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
da: Brug en farve som baggrund.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
da: Baggrundsfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
da: Baggrundens farve.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
da: Basis-størrelsesklasse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
da: En stjerne med den angivne størrelsesklasse vil have en pixel-lysstyrke på 1. Standardværdien er 10. Stjerner tegnes med større lysstyrke hvis dette tal er stort.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
da: Buefil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
da: Hvis markeret plottes en buefil over baggrundsstjernerne.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
da: Sti til buefil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
da: Angiv en buefil der skal plottes over baggrundsstjernerne.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
da: Konfigurationsfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
da: Hvis dette markeres, bruges en konfigurationsfil.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
da: Sti til konfigurationsfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
da: Brug den angivne konfigurationsfil.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
da: Hvis dette markeres, bruges synsfeltet fra KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
da: Brug markørfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
da: Hvis markeret anvendes den angivne markørfil.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
da: Sti til markørfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
da: Angiv en fil med brugerdefineret markørdata der skal vises over baggrundsstjernerne.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
da: Skriv markørafgrænsninger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
da: Hvis markeret skrives koordinaterne for afgrænsningsboksene for hver markør i en fil.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
da: Sti til markørafgrænsningsfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
da: Skriv koordinaterne for afgrænsningsboksene for hver markør til denne fil.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
da: Stjernekort

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
da: Hvis dette markeres bruges en stjernekortsfil til at tegne baggrundsstjernerne.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
da: Sti til stjernekortfil

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
da: Kvalitet af output-fil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
da: Denne valgmulighed bruges kun når der laves JPEG-billeder. Kvaliteten kan antage værdier mellem 0 og 100. Standardværdien er 80.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
da: Tegn satellitter på himmelkortet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om satellitspor skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
da: Tegn kun synlige satellitter på himmelkortet

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
da: Hvis markeret, vil satellitter blive tegnet som stjerner, ellers tegnes satellitter som en lille farvet firkant.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
da: Tegn satellitetiketter?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
da: Slå til/fra om satellitetiketter skal tegnes på himmelkortet.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
da: Valgte satellitter.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
da: Liste over valgte satellitter.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
da: Genberegn altid koordinater

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
da: Aktivering af dette tilvalg betyder genberegning af de aktuelle ækvatorielle koordinater ud fra katalogkoordinaterne (dvs. anvendelse af korrektioner for præcession, nutation og aberration) hver gang kortet gentegnes. Dette gør behandlingen langsommere når der er mange stjerner at håndtere, men giver større chance for at være fejlfrit. Der forekommer kendte fejl i gengivelsen af stjerner, når denne genberegning springes over.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
da: Standardstørrelse for DSS-billeder

note: i18n: ectx: label, entry (DSSPadding), group (General)
en: Additional padding around DSS Images of deep-sky objects
da: Ekstra plads omkring DSS-billeder af dybrumsobjekter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSSPadding), group (General)
en: To include parts of the star field, we add some extra padding around DSS images of deep-sky objects. This option configures the total (both sides) padding added to either dimension of the field.
da: For at inkludere dele af stjernefeltet, så tilføjer vi noget ekstra plads omkring DSS-billeder af dybrumsobjekter. Dette tilvalg indstiller den samlede ekstra plads (på begge sider), som føjes til hver dimension af feltet.

note: i18n: ectx: label, entry (BortleClass), group (WISettings)
en: Bortle dark-sky rating
da: Bortle-grad for himmelmørke

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeCheck), group (WISettings)
en: Availability of telescope
da: Tilgængelighed af teleskop

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsCheck), group (WISettings)
en: Availability of binoculars
da: Tilgængelighed af kikkert

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsAperture), group (WISettings)
en: Aperture of available binocular
da: Apertur af tilgængelig kikkert

note: i18n: ectx: label, entry (ScopeListIndex), group (WISettings)
en: Index of selected scope from list of scopes
da: Det valgte teleskops indeks i listen af teleskoper

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
da: Indlæs aldrig enhedskonfiguration?

note: i18n: ectx: label, entry (loadConfigOnConnection), group (Ekos)
en: Load device configuration upon successful connection?
da: Indlæs enhedskonfiguration når forbindelse opnås?

note: i18n: ectx: label, entry (loadDefaultConfig), group (Ekos)
en: Always load device default configuration upon successful connection?
da: Indlæs altid standard enhedskonfiguration når forbindelse opnås?

note: i18n: ectx: label, entry (ExecuteMeridianFlip), group (Mount)
en: Flips the mount when reaching the meridian, if supported.
da: Vender stativet når meridianen nås, hvis det er understøttet.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable guide deviation
da: Standard maksimalt tilladt guide-afvigelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: If guide deviation exceeds this limit, the exposure will be automatically aborted and only resumed when the deviation is within this limit.
da: Hvis guide-afvigelsen overskrider denne grænse, vil eksponeringen automatisk blive afbrudt og først genoptaget når afvigelsen er inden for grænsen.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable HFR deviation
da: Standard maksimalt tilladt HFR-afvigelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: If HFR deviation exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
da: Hvis HFR-afvigelsen overskrider denne grænse, vil autofokus-rutinen automatisk blive startet.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceGuideDeviation), group (Capture)
en: Enforce guiding deviation limit.
da: Håndhæv grænse for guide-afvigelse.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocus), group (Capture)
en: Enforce Autofocus HFR limit.
da: Håndhæv HFR-grænse for autofokus.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Default Focuser step ticks
da: Standard fokuserer-skridtstørrelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Step size of the absolute focuser. The step size TICKS should be adjusted so that when the focuser moves TICKS steps, the difference in HFR is more than 0.1 pixels. Lower the value when you are close to optimal focus.
da: Den absolutte fokuserers skridtstørrelse. Skridtstørrelsen TICKS bør tilpasses, sådan at når fokusereren flyttes TICKS skridt, så er forskellen i HFR mere end 0.1 pixel. Formindsk værdien, når du er tæt på det optimale fokus.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
da: Standard toleranceværdi for fokuserer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: The tolerance specifies the percentage difference between the current focusing position and the minimum obtained during the focusing run. Adjustment of this value is necessary to prevent the focusing algorithm from oscillating back and forth.
da: Tolerancen angiver den procentvise forskel imellem den aktuelle fokuseringsposition og det minimum, som blev nået i fokuseringskørslen. Det er nødvendigt at justere denne værdi for at forhindre fokuseringsalgoritmen i at svinge frem og tilbage.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Maximum Focus Travel Distance
da: Maksimal travel-afstand for fokus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Set the maximum travel distance of an absolute focuser.
da: Angiver den maksimale travel-afstand for en absolut fokuserer.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Default Focuser star selection box size
da: Standard boksstørrelse til stjernevalg for fokuserer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Set box size to select a focus star.
da: Angiv boksstørrelse til valg af fokusstjerne.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSubFrame), group (Focus)
en: Subframe the focus star during the autofocus procedure.
da: Underramme om fokusstjernen under autofokusproceduren.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAutoStarEnabled), group (Focus)
en: Automatically select a star to focus.
da: Vælg automatisk en stjerne der skal fokuseres på.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSuspendGuiding), group (Focus)
en: Suspend guiding while autofocus in progress.
da: Suspendér guiding mens autofokusering er i gang.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Default alignment exposure value
da: Standard eksponeringsværdi for konjunktion

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: astrometry.net solve-field binary
da: astrometry.net solve-field-programfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: Path to astrometry.net solver location.
da: Sti til placeringen af astrometry.net-løseren.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: astrometry.net wcsinfo binary
da: astrometry.net wcsinfo-programfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: Path to astrometry.net wcsinfo location.
da: Sti til placeringen af astrometry.net-wcsinfo.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: astrometry.net configuration file
da: Konfigurationsfil til Astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: Path to astrometry.net file location.
da: Sti til astrometry.net-filens placering.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: astrometry.net API Key
da: API-nøgle til astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: Key to access astrometry.net online web services. You must register with astrometry.net to obtain a key.
da: Nøgle til at tilgå astrometry.nets online webtjenester. Du skal registrere dig hos astrometry.net for at få en nøgle.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIURL), group (Align)
en: astrometry.net API URL
da: API-URL til astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (DitherPixels), group (Guide)
en: How many pixels to move between subsequent exposures under auto dithering mode.
da: Hvor mange pixels der skal flyttes mellem efterfølgende eksponeringer under autodithering-tilstand.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherEnabled), group (Guide)
en: Use Auto Dithering when guiding.
da: Brug autodithering ved guiding.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
da: C Vestlige

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
da: LUFTPUMPEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
da: PARADISFUGLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
da: VANDMANDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
da: ØRNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
da: ALTERET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
da: VÆDDEREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
da: KUSKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
da: BJØRNEVOGTEREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
da: MEJSLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
da: GIRAFFEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
da: KREBSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
da: JAGTHUNDENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
da: STORE HUND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
da: LILLE HUND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
da: STENBUKKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
da: KØLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
da: KENTAUREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
da: HVALFISKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
da: KAMELÆONEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
da: PASSEREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
da: DUEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
da: BERENIKES LOKKER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
da: SYDLIGE KRONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
da: NORDLIGE KRONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
da: RAVNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
da: BÆGERET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
da: SYDKORSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
da: SVANEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
da: DELFINEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
da: GULDFISKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
da: DRAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
da: FØLLET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
da: FLODEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
da: KEMISKE OVN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
da: TVILLINGERNE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
da: TRANEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
da: URET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
da: VANDSLANGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
da: LILLE VANDSLANGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
da: INDIANEREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
da: FIRBENET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
da: LØVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
da: LILLE LØVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
da: HAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
da: VÆGTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
da: ULVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
da: LOSSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
da: LYREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
da: TAFFELBJERGET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
da: MIKROSKOPET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
da: ENHJØRNINGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
da: FLUEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
da: VINKELMÅLEREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
da: OKTANTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
da: SLANGEBÆREREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
da: PÅFUGLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
da: FØNIKS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
da: MALEREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
da: FISKENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
da: SYDLIGE FISK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
da: AGTERSTAVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
da: KOMPASSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
da: NETTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
da: PILEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
da: SKYTTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
da: SKORPIONEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
da: BILLEDHUGGERVÆRKSTEDET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
da: SKJOLDET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
da: SLANGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
da: SLANGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
da: SEKSTANTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
da: TYREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
da: KIKKERTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
da: TRIANGLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
da: SYDLIGE TRIANGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
da: TUKANEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
da: STORE BJØRN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
da: LILLE BJØRN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
da: SEJLET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
da: JOMFRUEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
da: FLYVEFISKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
da: RÆVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
da: C Kinesiske

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
da: STORE BJØRN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
da: PILEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
da: C Egyptiske

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
da: LØVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
da: TRIANGLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
da: C Inuitiske

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
da: C Koreanske

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
da: FISKENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
da: JOMFRUEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
da: C Maorisk

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
da: C Polynesisk

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tongan
da: C Tongansk

[ctx: Sky Culture]
en: Western
da: Vestlig

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
da: Kinesisk

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
da: Egyptisk

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
da: Koreansk

[ctx: Sky Culture]
en: Maori
da: Maorisk

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
da: Polynesisk

[ctx: Sky Culture]
en: Tongan
da: Tongansk

[ctx: City in Greece]
en: Athens
da: Athen

[ctx: City in Italy]
en: Florence
da: Firenze

[ctx: City in Missouri USA]
en: Lebanon
da: Libanon

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Lebanon
da: Libanon

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
da: Lissabon

[ctx: City in Italy]
en: Naples
da: Napoli

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: St. Petersburg
da: St. Petersborg

[ctx: City in Italy]
en: Venice
da: Venedig

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
da: Christmas Island (Juleøen)

[ctx: Country name]
en: Hong Kong
da: Hongkong

[ctx: Country name]
en: Lebanon
da: Libanon

[ctx: Country name]
en: Norway
da: Norge

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
da: Mærker efter kometsammenstød (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
da: Galilæiske satellitter (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
da: Global sandstorm (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
da: Jupiter og Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
da: Vis APOD-billede

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
da: Vis APOD-billede (Radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
da: Vis APOD-billede (Venera lander)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
da: Vis collage af Saturn og dens måner

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
da: Vis Hubble-billede

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
da: Vis Hubble-billede (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
da: Vis Hubble-billede (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
da: Vis Hubble-billede (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
da: Vis Hubble-billede (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
da: Vis Hubble-billede (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
da: Vis Hubble-billede (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
da: Vis Hubble-billede (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
da: Vis Hubble-billede (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
da: Vis Hubble-billede (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
da: Vis Hubble-billede (detaljer)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
da: Vis Hubble-billede (detaljer)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
da: Vis Hubble-billede (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
da: Vis Hubble-billede (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
da: Vis Hubble-billede (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
da: Vis Hubble-billede (stjerner i M 31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
da: Vis Hubble-billede (Ringe og måner)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
da: Vis KPNO AOP-billede

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
da: Vis MGS-billede

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
da: Vis NASA-mosaik

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
da: Vis NOAO-billede

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
da: Vis NOAO-billede (Halpha)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
da: Vis NOAO-billede (Optisk)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
da: Vis SEDS-billede

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
da: Vis Spitzer-billede

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
da: Vis billede af solen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
da: Vis Viking Lander-billede

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
da: Vis Voyager 1-billede

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
da: Totalformørkelsesbillede

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
da: Tredobbelt formørkelse (Hubble)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
da: Kometen Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
da: Daglige solbilleder

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
da: NASA's marsmissioner

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
da: SEDS's informationsside

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
da: Apollo-programmet

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
da: Cassini-missionen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
da: "Ansigtet" på Mars

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
da: Galileo-missionen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
da: Magellan-missionen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
da: Mariner 10-missionen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
da: Mars-selskabet

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
da: Voyager-missionerne

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
da: Hele Marskataloget

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
da: Velkommen til Mars!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
da: Wikipedia-side

[ctx: star name]
en: Peacock
da: Påfuglestjernen

[ctx: star name]
en: Polaris
da: Nordstjernen

[ctx: Satellite group name]
en: Last Launches
da: Seneste opsendelser

[ctx: Satellite group name]
en: International Space Station
da: Den internationale rumstation

[ctx: Satellite group name]
en: Brightest
da: Klareste

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
da: Vejr

[ctx: Satellite group name]
en: Earth Resources
da: Jordens ressourcer

[ctx: Satellite group name]
en: Search & Rescue (SARSAT)
da: Søg og red (SARSAT)

[ctx: Satellite group name]
en: Disaster Monitoring
da: Katastrofeovervågning

[ctx: Satellite group name]
en: Geostationary
da: Geostationær

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
da: Amatørradio

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
da: Eksperimentel

[ctx: Satellite group name]
en: Other
da: Andet

[ctx: Satellite group name]
en: Russian LEO Navigation
da: Russisk LEO-navigation

[ctx: Satellite group name]
en: Space & Earth Science
da: Rum- og geovidenskab

[ctx: Satellite group name]
en: Geodetic
da: Geodætisk

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
da: Ingeniørmæssige

[ctx: Satellite group name]
en: Education
da: Uddannelse

[ctx: Satellite group name]
en: Miscellaneous Military
da: Diverse militære

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
da: Radarkalibrering

[ctx: Satellite group name]
en: Other Miscellaneous
da: Diverse andre

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GPS
da: Supplerende GPS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GLONASS
da: Supplerende GLONASS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental METEOSAT
da: Supplerende METEOSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental INTELSAT
da: Supplerende INTELSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental ORBCOMM
da: Supplerende ORBCOMM

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
da: Gammastråling

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
da: Røntgenstråling

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
da: Synligt

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
da: Infrarød

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
da: Seneste røntgenstrålingsmissioner

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
da: Tidligere røntgenstrålingsmissioner

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
da: Gammastrålingsmissioner

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
da: Andre missioner

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
da: Almindelige katalogvalg

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
da: Kataloger med flere bølgelængder

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
da: Positioner

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
da: Astronomi og astrofysik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
da: Instrumenter

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
da: Fysik og geofysik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
da: Astrofysiske fortryk

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: HST
da: HST (Hubble)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
da: Billeder

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
da: Spektre

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
da: Andre

en: Refraction effects disabled
da: Brydningseffekter deaktiveret

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
da: Når horisonten slås fra, deaktiveres brydningseffekter midlertidigt.

en: Light Pollution Settings
da: Indstillinger for lysforurening

en: Equipment Settings - Equipment Type and Parameters
da: Indstillinger af udstyr - udstyrstype og parametre

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
da: Kunne ikke finde INDI-server. Sørg for at pakken, som leverer programmet "indiserver" er installeret.

en: Catalogs
da: Kataloger

en: Guides
da: Hjælpelinjer

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
da: KStars-scripts (*.kstars)

en: Could not open file %1
da: Kunne ikke åbne filen %1

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
da: Scriptet som blev valgt indeholder elementer som ikke genkendes, hvilket indikerer at det ikke blev oprettet med KStars' scriptbygger. Scriptet virker måske ikke rigtigt, og det kan til og med indeholde ondsindet kode. Vil du køre det alligevel?

en: Script Validation Failed
da: Test af script mislykkedes

en: Run Nevertheless
da: Kør alligevel

en: Running script: %1
da: Kører scriptet: %1

en: Script finished.
da: Script afsluttet.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
da: Du kan spare printerblæk ved at bruge farvesammensætningen "Stjernekort", som bruger en hvid baggrundsfarve. Vil du midlertidigt skifte til farvesammensætningen "stjernekort" under udskriften?

en: Switch to Star Chart Colors?
da: Skift til stjernekortsfarver?

en: Switch Color Scheme
da: Skift farvesammensætning

en: Do Not Switch
da: Skift ikke

en: Engage &Tracking
da: S&tart følgning

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 degrees
da: Omtrentligt synsfelt: %1 grader

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcminutes
da: Omtrentligt synsfelt: %1 bueminutter

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcseconds
da: Omtrentligt synsfelt: %1 buesekunder

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
da: Angiv den ønskede synsvinkel

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
da: Angiv en synsvinkel i grader:

en: Critical File Not Found: %1
da: Kritisk fil ikke fundet: %1

en: Reading time zone rules
da: Læser tidszonebestemmelserne

en: Loading city data
da: Indlæser data for by

en: Loading User Information
da: Indlæser brugerinformation

en: Loading sky objects
da: Indlæser himmelobjekter

en: Loading Image URLs
da: Indlæser billed-URL'erne

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
da: Kunne ikke sætte tiden til: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
da: Kunne ikke sætte stedet til %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
da: Brugerdefineret billedlinkfil kunne ikke åbnes.
    Linket kan ikke gemmes til senere sessioner.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
da: Brugerdefineret link til information kunne ikke åbnes.
    Linket kan ikke gemmes til senere sessioner.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
da: zenit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
da: nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
da: vest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
da: syd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
da: vest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
da: nordøst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
da: sydøst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
da: sydvest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
da: nordvest

en: Download New Data...
da: Download ny data...

en: Downloads new data
da: Downloader ny data

en: &Save Sky Image...
da: &Gem stjernekortet...

en: &Run Script...
da: &Kør script...

en: Set Time to &Now
da: Sæt tiden til &nu

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
da: &Sæt tiden...

en: Stop &Clock
da: St&op tiden

en: &Zenith
da: &Zenit

en: &North
da: &Nord

en: &East
da: &Øst

en: &South
da: &Syd

en: &West
da: &Vest

en: &Find Object...
da: Find &objekt...

en: Set Coordinates &Manually...
da: Sæt koordinater &manuelt...

en: &Default Zoom
da: &Standardforstørrelse

en: &Zoom to Angular Size...
da: &Forstør til vinkelstørrelsen...

en: &Orthographic
da: &Ortografisk

en: &Equirectangular
da: &Equirektangulær

en: &Stereographic
da: &Stereografisk

en: &Gnomonic
da: &Gnomonisk

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
da: Vis &infofelterne

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
da: Vis &tidsfeltet

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
da: Vis &fokusfeltet

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
da: Vis &stedfeltet

en: Show Main Toolbar
da: Vis hovedværktøjslinjen

en: Show View Toolbar
da: Vis værktøjslinien vis

en: Show Statusbar
da: Vis statuslinjen

en: Show Az/Alt Field
da: Vis Az/Høj feltet

en: Show RA/Dec Field
da: Vis RA-/Dekl-feltet

en: C&olor Schemes
da: &Farvesammensætninger

en: &Classic
da: &Klassisk

en: &Star Chart
da: S&tjernekort

en: &Night Vision
da: N&at-synlig

en: &Moonless Night
da: &Nat uden månelys

en: &FOV Symbols
da: &Synsfeltsymboler

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
da: &Geografisk...

en: Startup Wizard...
da: Startguide...

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Observation Planner
da: Observationsplanlægning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
da: Højde vs. tid

en: What's up Tonight
da: Hvad sker der i aften

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
da: Himmelkalender

en: Script Builder
da: Script-opbygning

en: Jupiter's Moons
da: Jupiters måner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
da: Flag

en: Telescope Wizard...
da: Teleskopguide...

en: Device Manager...
da: Enhedshåndteringen...

en: INDI Control Panel...
da: INDI-kontrolpanel...

en: Displays the Tip of the Day
da: Viser dagens tip

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
da: Brug dette til at sætte den hastighed hvormed tiden går i simuleringen.
    For tidspring "X" op til 10 minutter forløber tiden med hastigheden "X" pr. sekund.
    For tidspring større end 10 minutter vises billeder med et interval på "X".

en: Time step control
da: Kontrol over tidstrin

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
da: Stjerner

en: Toggle stars
da: Vis/skjul stjerner

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
da: Dybrum

en: Toggle deep sky objects
da: Vis/skjul dybrumsobjekter

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
da: Solsystem

en: Toggle Solar system objects
da: Vis/skjul solsystemobjekter

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
da: Stj.billed-linjer

en: Toggle constellation lines
da: Vis/skjul stjernebilledernes linjer

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
da: Stj.billednavne

en: Toggle constellation names
da: Vis/skjul stjernebilledernes navne

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
da: Stj.billedomrids

en: Toggle constellation boundaries
da: Vis/skjul stjernebilledernes omrids

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
da: Mælkevejen

en: Toggle milky way
da: Vis/skjul mælkevejen

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
da: Ækvatorialt koordinatgitter

en: Toggle equatorial coordinate grid
da: Vis/skjul ækvatorialt koordinatgitter

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
da: Horisontalt koordinatgitter

en: Toggle horizontal coordinate grid
da: Vis/skjul horisontalt koordinatgitter

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
da: Jord

en: Toggle opaque ground
da: Vis/skjul ugennemsigtig jord

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
da: Flag

en: Toggle flags
da: Vis/skjul flag

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
da: Satellitter

en: Toggle satellites
da: Vis/skjul satellitter

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
da: Supernovaer

en: Toggle supernovae
da: Slå supernovaer til/fra

en: Edit FOV Symbols...
da: Redigér synsfeltsymboler...

en:  Welcome to KStars
da:  Velkommen til KStars

en: nothing
da: intet

en: Initial Position is Below Horizon
da: Startpositionen er under horisonten

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
da: Startpositionen er under horisonten
    Vil du stille ind på standardpositionen i stedet for?

en: Reset Position
da: Nulstil position

en: Do Not Reset
da: Nulstil ikke

en: Desktop Planetarium
da: Planetarieprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
da: Beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
da: Tilføj

en: Server Port
da: Serverport

en: Sync
da: Synk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
da: Angiv tidspunkt

en: Month
da: Måned

en: Constellation Lines
da: Stjernebilledernes linjer

en: Constellation Names
da: Stjernebillednavne

en: Milky Way
da: Mælkevejen

[ctx: Northeast]
en: NE
da: NØ

[ctx: Southeast]
en: SE
da: SØ

[ctx: Southwest]
en: SW
da: SV

[ctx: Northwest]
en: NW
da: NV

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
da: Velkommen til KStars. Vent venligst mens programmet indlæses...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP UTC Offset
da: AP UTC-tidsforskel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP local time
da: AP lokal tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP sidereal time
da: AP stjernetid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
da: Afbryd bevægelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew
da: Afbryd drejning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew/Track
da: Afbryd drejning/følgning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
da: Afbryd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
da: Absolut position

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
da: Aktivér

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
da: Aktivt filter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
da: Reel tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
da: Konjunktion

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
da: Åbning (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Atmosphere
da: Atmosfære

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auxiliary
da: Hjælpeudstyr

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bits per pixel
da: Bits pr. pixel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
da: Blå

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
da: Lysstyrke

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Bias
da: CCD-bias

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
da: CCD-Information

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Maximum ADU
da: CCD maksimum ADU

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
da: CCD-støj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Simulator
da: CCD-simulator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X Pixel Size
da: CCD's x-pixelstørrelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
da: CCD's x-opløsning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y Pixel Size
da: CCD's y-pixelstørrelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
da: CCD's y-opløsning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCDs
da: CCD'er

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
da: Kameramodel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
da: Centrering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
da: Farve

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet DEC motion arcmin/day
da: Komets DEC-bevægelse buemin/dag

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet RA motion arcmin/day
da: Komets RA-bevægelse buemin/dag

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet tracking parameters
da: Kometsporingsparametre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
da: Komet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
da: Kommunikation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
da: Komprimér

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
da: Komprimering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
da: Konfiguration

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
da: Forbind

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
da: Forbindelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
da: Kontrast

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
da: Kontrol

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
da: Antal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dark
da: Mørk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
da: Dato

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
da: Dato/klokkeslæt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
da: Dato/klokkeslæt/sted

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (arcmin)
da: Dec (buemin)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Declination axis
da: Deklinationsakse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Deep Sky Catalogs
da: Dybrumskataloger

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
da: Standard

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
da: Enhed

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Diff. Eq.
da: Diff.lign.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
da: Retning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
da: Deaktivér

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
da: Afbryd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome control
da: Kontrol med kuppel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Driver Info
da: Driverinfo:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
da: Varighed (s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duty cycle
da: Arbejdscyklus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ Coord
da: Ækv. koord.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ PEC
da: Ækv. PEC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (msec)
da: Øst (msek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (sec)
da: Øst (sek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
da: Øst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East/West
da: Øst/vest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Eq. Coordinates
da: Ækv. koordinater

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Equatorial JNow
da: Ækvatorial JNow

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose Abort
da: Afbryd eksponering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose
da: Eksponér

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
da: Eksponering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extended GPS Features
da: Udvidede GPS-funktioner

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extrema
da: Ekstrema

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM (arcseconds)
da: FWHM (buesekunder)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Factory
da: Fabrik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fan
da: Blæser

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
da: Hurtig

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Count
da: Antal filtre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Simulator
da: Filtersimulator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Wheel
da: Filterhjul

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
da: Info om firmware

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
da: Firmware-data

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
da: Firmware-version

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
da: Flad

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
da: Brændvidde (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
da: Fokuskontrol

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus In
da: Fokusér ind

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Out
da: Fokusér ud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Speed
da: Fokuseringsfart

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Timer
da: Fokustimer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus in
da: Fokusér ind

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
da: Fokusér ud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser Simulator
da: Simulator for fokuserer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser
da: Fokuserer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focusers
da: Fokuserere

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
da: Billedhastighed

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
da: Billede

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
da: Billedtype

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Freq
da: Frekv

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
da: Fuld

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Power
da: GPS-styrke

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
da: GPS-status

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
da: GPS-system

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS/16 inch Features
da: GPS/16 inch-funktioner

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
da: Geografisk sted

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
da: Grøn

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Grey
da: Grå

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Abort
da: Afbryd guide

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide East/West
da: Guide øst/vest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide North/South
da: Guide nord/syd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide West/East
da: Guide vest/øst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Wheel
da: Guidehjul

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Aperture (mm)
da: Guiders åbning (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Control
da: Kontrol af guider

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Focal Length (mm)
da: Guiders brændvidde (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Image
da: Guider-billede

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H Alpha
da: H Alfa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Halt
da: Hold inde

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height m
da: Højde m

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
da: Højde

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: High
da: Høj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Horizontal Coords
da: Horisontalkoordinater

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hour axis
da: Tidsakse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hourangle Coords
da: Timevinkel-koordinater

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
da: Farvetone

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Humidity Perc.
da: Luftfugtighed

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
da: Billedjustering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
da: Billedkontrol

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
da: Billeddata

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
da: Billedinfo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
da: Billedindstillinger

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
da: Billedtype

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
da: Billede

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Indoor
da: Indendørs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
da: Venstre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
da: Bibliotek

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Light
da: Lys

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Limiting Mag
da: Grænse-st.kl.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Long. D:M:S +E
da: Lgdg. D:M:S +E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
da: Lav

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
da: Lysstyrke

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
da: Hovedkontrol

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Blue
da: Manuel blå

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Red
da: Manuel rød

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual
da: Manuel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Master alarm
da: Hovedalarm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max slew Rate
da: Maks. drejningsfart

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max
da: Maks.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum Tick
da: Maksimum tik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
da: Merkur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Minimum Tick
da: Minimum tik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mode
da: Tilstand

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
da: Månen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion Control
da: Bevægelseskontrol

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
da: Bevægelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor Steps
da: Motorskridt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor steps per tick
da: Motorskridt pr. tik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount coordinates
da: Monteringskoordianter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount init.
da: Monteringsinit.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mounting
da: Montering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Move to rate
da: Fart for flyt-til

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Movement Control
da: Bevægelseskontrol

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: N/S Rate
da: N/S-fart

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
da: Navn

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
da: Neptun

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
da: Støjreduktion

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
da: Ingen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
da: Nord (msek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
da: Nord (sek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
da: Nord

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
da: Nord/Syd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
da: Antal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
da: FRA

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
da: TIL

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Temperature (C)
da: OTA-temperatur (C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
da: OTA-opdatering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Oag Offset (arcminutes)
da: Oag-forskydning (bueminutter)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
da: Objektinfo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
da: Objektnummer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
da: Objekt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
da: Fra

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
da: Forskydning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On Set
da: Ved aktivering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
da: Til

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
da: Tilvalg

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Outdoor
da: Udendørs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Scope
da: Parkér teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park
da: Parkér

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
da: Periodisk fejl

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size (um)
da: Pixelstørrelse (um)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
da: Pixels x-størrelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
da: Pixels y-størrelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
da: Porte

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
da: Styrke

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pressure hPa
da: Tryk hPa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
da: Egenskab

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcmin)
da: RA (buemin)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA motor
da: RA-motor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rate
da: Fart

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
da: Rå

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
da: Rød

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
da: Relativ position

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
da: x-opløsning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
da: y-opløsning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
da: Genstart

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
da: Genopret

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturation Mag
da: Mætnings-st.kl.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
da: Gem hjemsted

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
da: Gem

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Location
da: Teleskopplacering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Properties
da: Teleskopegenskaber

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
da: Syn

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
da: Vælg punkt...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
da: Markér

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Selenographic Sync
da: Selenografisk Sync

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set Register
da: Indstil register

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set home
da: Angiv hjemsted

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set register
da: Indstil register

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
da: Indstil

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Shutter Speed
da: Lukkertid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
da: Stjernetid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
da: Stjernetid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal
da: Siderisk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
da: Simulering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Config
da: Konfiguration af simulator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
da: Simulatorindstillinger

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 1
da: Sted 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 2
da: Sted 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 3
da: Sted 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 4
da: Sted 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
da: Håndtering af steder

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
da: Navn på sted

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
da: Steder

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Glow (magnitudes)
da: Baggrundslys (størrelsesklasse)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sleep
da: Sov

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Accuracy
da: Drejningsnøjagtighed

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew rate
da: Drejningsfart

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew
da: Drejning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
da: Langsom

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc connection
da: Snoop dc-forbindelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc master alarm
da: Snoop dc-hovedalarm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc mode
da: Snoop dc-tilstand

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop devices
da: Snoop-enheder

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
da: Solsystemet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
da: Syd (msek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
da: Syd (sek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
da: Syd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
da: Fart

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
da: Stjernekataloger

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Step delay
da: Skridt-forsinkelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream Off
da: Stream fra

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream On
da: Stream til

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
da: Ombyt knapper

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 1
da: Kontakt 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 2
da: Kontakt 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 3
da: Kontakt 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 4
da: Kontakt 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
da: Teleskopsimulator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
da: Teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
da: Teleskoper

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
da: Driver til Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
da: Temma-version

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
da: Temperatur K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ticks
da: Tik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
da: Tidsfaktor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
da: Tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
da: Total eksponeringstid (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
da: Følge-tilstand

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
da: Følg

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Accuracy
da: Nøjagtighed af følgning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
da: Følgningsfrekvens

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
da: Følgningstilstand

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
da: Følgningstilstand

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
da: UTC-tidsforskel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
da: UTC-tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
da: Opdatér klient

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
da: Opdatér GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
da: Opdatér

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Use Pulse Cmd
da: Brug Pulse Cmd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
da: Videostrøm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: W/E Rate
da: V/Ø-fart

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Wake up
da: Vågn op

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
da: Navn på webcam

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
da: Vest (msek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (sec)
da: Vest (sek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
da: Vest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West/East
da: Vest/øst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance Mode
da: Hvidbalance-tilstand

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
da: Hvidbalance

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
da: Hvidhed

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
da: Bredde

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: X
da: x

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Y
da: y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app. to refracted
da: app. til brudt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., tel., observed
da: app., refr., tel., observeret

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., telescope
da: app., refr., teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
da: buesekunder

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: cold
da: kold

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: danger
da: fare

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
da: kontrol med kuppel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: identity
da: identitet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: manual
da: manuel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: max Alt
da: maks Alt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
da: fra

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
da: til

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: rel. to HA
da: rel. til HA

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
da: nulstil

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: sidereal
da: siderisk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
da: udefineret

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: warm
da: varm

en: Converted labels containing technical terms to links to documentation
da: Konverterede etiketter med tekniske begreber til links til dokumentationen

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
da: Teknisk dokumentation om astronomi og KStars

en: Guiding code based on lin_guider
da: Kode til guiding baseret på lin_guider

en: Artwork
da: Grafik

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
da: Kunne ikke fortolke billedformat i %1; antager PNG.

en: Script executed.
da: Scriptet er udført.

en: Could not execute script.
da: Kunne ikke køre scriptet.

en: Using CPU date/time instead.
da: Bruger dato og klokkeslæt fra hardwareklokken i stedet.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
da: Teleskop

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
da: Refraktor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
da: Newtonsk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
da: Producent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
da: Åbning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
da: Enhed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
da: Gem okular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
da: Umiddelbart synsfelt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
da: Forstørrelsesfaktor for Barlow-/Shapley-linsen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
da: Faktor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
da: Gem linse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
da: Gem filter

en: End Session
da: Afslut session

en: Save and End the current session
da: Gem og afslut den nuværende session

en: Next Page >
da: Næste side >

en: site_
da: sted_

en: Next Target >
da: Næste mål >

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
da: Kør session

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
da: Angiv sessionsdetaljer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
da: angiv sted

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
da: Start:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
da: Udstyr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
da: Kommentarer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
da: Sprog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
da: Vis objektdetaljer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
da: Rektascension:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
da: Drej teleskopet

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
da: Angiv observationsdetaljerne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
da: Observatør

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
da: Teleskop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
da: Okular:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
da: Linse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
da: Syn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
da: buesekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
da: Svageste stjerne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
da: (størrelsesklasse)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
da: Næste >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
da: Trin 1: Sessionsdetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
da: Føj nyt objekt til listen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
da: Trin 2: Observationer

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
da: En anden observatør med det angivne navn og efternavn findes allerede. Vil du overskrive?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
da: &Generelt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
da: Motorer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
da: Korrigér objekternes koordinater for atmosfærens indflydelse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
da: Atmosfæren afbøjer lys der passerer igennem den som en linse. Hvis dette punkt er markeret vil denne "atmosfæriske brydning" blive simuleret på stjernekortet. Bemærk at denne korrektion kun udføres når man bruger koordinatsystemet horisontsystemet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
da: Korrigér for atmosfærisk brydning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
da: Korrigér for den effekt solens tyngdekraft har på stjernepositioner, som forudsagt af generel relativitet og bekræftet af Eddingtons eksperiment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
da: Generel-relativistiske effekter i nærheden af solen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug-free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
da: Aktivering af dette tilvalg betyder genberegning af de aktuelle ækvatorielle koordinater ud fra katalogkoordinaterne (dvs. anvendelse af korrektioner for præcession, nutation og aberration) hver gang kortet gentegnes. Dette gør behandlingen langsommere når der er mange stjerner at håndtere, men giver større chance for at være fejlfrit. Der forekommer kendte fejl i gengivelsen af stjerner, når denne genberegning springes over.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
da: DSS-billeder

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
da: &Fremtoning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
da: Vis navnemærkat på der centrerede objekt?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
da: Hvis dette markeres, vil der midlertidigt vises en navnemærkat ved det objekt stjernekortet er fokuseret på. Du kan tilknytte en permanent mærkat til et objekt med højrekliksmenuen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
da: Sæt mærkat på der centrerede objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
da: Tilføj en midlertidig mærkat når musen føres henover

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
da: Vælg dette for glattere (men langsommere) grafik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
da: Brug antialias-tegning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
da: Vis den drejende bevægelse når fokus ændres?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
da: Hvis dette markeres, vil man se en animeret drejning mens fokus flyttes til den nye position. Ellers vil stjernekortet hoppe direkte til den nye position.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
da: Brug animeret drejning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
da: Vis ikke alle objekter mens kortet bevæges?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
da: Når stjernekortet flyttes, bliver bevægelserne hakkende, hvis der skal tegnes for mange objekter på kortet. Markér dette hvis du vil have nogle af objekterne skjult midlertidigt, mens stjernekortet drejes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
da: Skjul objekter under flytning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
da: Skjul også hvis tidsskalaen er større end:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
da: Hvis dette markeres, vil lyssvage stjerner blive skjult mens stjernekortet bevæges.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
da: Stjerner svagere end dette vil ikke blive aftegnet mens kortet bevæges.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
da: Skjul objekterne i solsystemet under drejning?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
da: Hvis dette markeres, vil objekterne i solsystemet blive skjult mens stjernekortet bevæges.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
da: Solsystemet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
da: Objektetiketter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
da: Hvis dette markeres, vil stjernebilledernes linjer blive skjult mens stjernekortet bevæges.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
da: Stjernebilledernes linjer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
da: Koordinatgitrene vil blive skjult mens stjernekortet bevæges, hvis dette markeres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
da: Koordinatgitre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
da: Stjernebilledgrænser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
da: Hvis dette markeres, vil stjernebilledernes navne blive skjult mens stjernekortet bevæges.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
da: Stjernebilledernes navne

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
da: &Observationsliste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
da: Etiketter til observationsliste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListImageryOptions)
en: Preferred Imagery
da: Foretrukne billeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
da: Vis &navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
da: Vis størrelses&klasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
da: Etikettæthed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
da: Vis na&vn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
da: Vis &lange navne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
da: Vis størrelses&klasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
da: Svaghedsgrænsen mens forstørrelsen mindskes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: mag
da: st. kl.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
da: Svaghedsgrænsen mens der forstørres:

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
da: Nat uden månelys

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
da: Realistiske farver

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
da: Udfyldt rød

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
da: Udfyldt sort

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
da: Udfyldt hvid

en: New Color Scheme
da: Ny farvesammensætning

en: Enter a name for the new color scheme:
da: Indtast et navn for den nye sammensætning:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
da: Den lokale farvesammensætnings indeksfil kunne ikke åbnes.
    Sammensætningen kunne ikke slettes.

en: Could not delete the file: %1
da: Kunne ikke slette filen: %1

en: Error Deleting File
da: Fejl ved sletning af fil

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
da: Kunne ikke finde et element med navnet %1 i colors.dat.

en: Scheme Not Found
da: Sammensætning ikke fundet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
da: Aktuelle farverindstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
da: Listen over alle farver der kan ændres i programmet. Ved siden af hvert punkt er der en farvet firkant, der viser den farve der bruges i øjeblikket. Klik på et punkt for at ændre dets farve.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
da: Infoboks' BG-tilstand:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
da: Ingen udfyldning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
da: Gennemsigtig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
da: Ugennemsigtig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
da: Stjernefarvetilstand:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
da: Sæt farvetilstand for stjerner

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
da: Stjerne kan aftegnes på 4 måder på stjernekortet. Som standard vises stjernet som en hvid cirkel med en kant der viser dens virkelige farve. Du kan også vælge at få vist stjerner som hvide, røde eller sorte cirkler som du synes det passer i den overordnede farvesammensætning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
da: Stjernefarveintensitet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
da: Sæt intensiteten af stjernernes farver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
da: Når du anvender farvesammensætningen "realistiske farver", vil denne indstilling sætte mætningsgraden af stjernernes farver. En højere værdi giver en mere intens farve.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
da: Faste farvesammensætninger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
da: Liste over farvesammensætninger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
da: Liste over foruddefinerede farvesammensætninger. Adskillige er med som standard, og du kan også oprette dine egne.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
da: Opret en nyt foruddefineret farvesammensætning af de nuværende indstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
da: Når du har ændret farverne til en sammensætning du kan lide, trykker du på denne knap for at oprette en ny sammensætning med brug af disse farver. Din egen farvesammensætning vil så blive vist i listen over forberedte. Den vil også være tilgængelig i menuen "Indstillinger" i hovedvinduet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
da: Fjern en farvesammensætning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
da: Tryk her for at slette den markerede farvesammensætning. Dette virker kun på de farvesammensætninger du selv har lavet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
da: Vis stjernebilledernes linjer?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
da: Hvis dette markeres vil stjernebilledernes linjer blive aftegnet på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
da: &Stjernebilleders linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
da: Himmelkultur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
da: Vælg himmelkultur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
da: Her kan du vælge hvordan stjernebilleder repræsenteres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
da: Stjernebilled&grænser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
da: Fremhæv centralt stjernebilledomrids

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
da: Vis stjernebilledernes navne?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
da: Hvis dette markeres vil stjernebilledernes navne blive aftegnet på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
da: Stjernebilledernes &navne

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
da: Stjernebilledernes navne vises på

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
da: Vis stjernebilledernes navne på latin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
da: Marker dette hvis du vil have vist stjernebilledernes navne på latin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
da: Vis stjernebilledernes navne på dansk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
da: Markér dette for at få vist stjernebilledernes navne på dansk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
da: Dansk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
da: Brug IAU's forkortelser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
da: Markér dette for at bruge forkortelserne fra International Astronomical Union som navnemærkater ved stjernebilleder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
da: For&kortet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
da: Vis Ekliptika?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
da: Hvis dette markeres vil ekliptika blive aftegnet på stjernekortet. Ekliptika er en storcirkel på himlen som Solen tilsyneladende følger på sin vej over himlen i løbet af et år. Alle andre objekter i solsystemet følger også næsten ekliptika.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
da: Farv Mælkevejens omrids?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
da: Hvis dette markeres vil Mælkevejen blive vist udfyldt. Ellers vil kun omridset blive vist.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
da: Vis Horisonten?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
da: Hvis dette markeres vil en linje der representerer den lokale horisont blive aftegnet på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
da: &Horisonten (linje)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
da: Vis Mælkevejens omrids?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
da: Hvis dette markeres vil Mælkevejens omrids blive aftegnet på stjernekortet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: If checked, coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
da: Koordinatgitre vil automatisk følge det aktive koordinatsystem, hvis dette markeres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
da: Vælg automatisk koordinatgitter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
da: Vis flag?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
da: Hvis dette markeres vil flag blive vist på stjernekortet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
da: Tegn ækvatorialt koordinatgitter?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
da: Hvis dette markeres, vil et gitter blive aftegnet med en linje for hver 2 timer i rektascensionen og hver 20 grader i deklination.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
da: Ækvatorialt koordinatgitter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
da: Tegn horisontalt koordinatgitter?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 30 degrees in Azimuth and every 20 degrees in Altitude.
da: Gitterlinjer vil blive tegnet for hver 30 grader azimut og hver 20 grader elevation (højde), hvis dette markeres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
da: Horisontalt koor&dinatgitter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
da: Tegn ugennemsigtig jord?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
da: Hvis dette markeres vil området under horisonten blive farvet, for at simulere at jorden ikke er gennemsigtig. Bemærk at Jorden aldrig vises når koordinatsystemet ækvatorsystemet benyttes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
da: Uigennemsigtigt &jord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
da: Vis himlens ækvator?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
da: Hvis dette markeres vil himlens ækvator blive aftegnet på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
da: Himlens æ&kvator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
da: Vis satellitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
da: Vis kun synlige satellitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
da: Vis etiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
da: Tegn satellitter som stjerner

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
da: Søg efter satellitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
da: Opdatér TLE'er

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
da: Vis solsystemobjekter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
da: Solen, Månen && planeterne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
da: Vis Saturn?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
da: Hvis dette markeres vil Saturn blive vist på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
da: Vis billeder af større legemer?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
da: Hvis dette markeres vil planeterne, Solen og Månen vises som fotografier på stjernekortet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
da: Brug billeder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
da: Vis Mars?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
da: Hvis dette markeres vil Mars blive vist på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
da: Vis navnemærkater for de større objekter i solsystemet?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
da: Hvis dette markeres, vil navnene på planeterne, Solen og Månen vises på stjernekortet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
da: Brug navnemærkater

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
da: Vælg alle større legemer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
da: Tryk her for at markere alle planeterne, Solen og Månen så de vises på stjernekortet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
da: Markér alt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
da: Afmarkér alle større legemer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
da: Tryk her for at afmarkere alle planeterne, Solen og Månen, så de ikke vises på stjernekortet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
da: Markér intet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
da: Vis Venus?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
da: Hvis dette markeres vil Venus blive vist på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
da: Vis Solen?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
da: Hvis dette markeres vil Solen blive vist på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
da: Solen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
da: Vis Jupiter?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
da: Hvis dette markeres vil Jupiter blive vist på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
da: Vis Månen?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
da: Hvis dette markeres vil Månen blive vist på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
da: Månen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
da: Vis Merkur?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
da: Hvis dette markeres vil Merkur blive vist på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
da: Vis Neptun?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
da: Hvis dette markeres vil Neptun blive vist på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
da: Vis Uranus?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
da: Hvis dette markeres vil Uranus blive vist på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
da: Mindre planeter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
da: Vis asteroider?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
da: Hvis dette markeres vil asteroider blive vist på stjernekortet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
da: Vis kometer?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
da: Hvis dette markeres vil kometer blive vist på stjernekortet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
da: Vis navnene på kometer nær Solen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
da: Hvis dette markeres, vil navnene på kometer nær Solen blive vist på stjernekortet. Kometer har varierende lysstyrke i deres baneforløb, så en lysstyrke kan ikke angives i dette tilfælde.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
da: Sæt den svageste størrelsesklasse ved hvilken der skal vises asteroider

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
da: Maksimal afstand for kometnavne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
da: Sætter den maksimale afstand i astronomiske enheder (AU) til Solen kometer skal have for at blive vist med navne. 1 AU svarer til afstanden mellem Jorden og Solen ca. 150 million kilometer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
da: Tilknyt navneetiketter til asteroider?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
da: Hvis dette markeres, vil navneetiketter tilknyttes til asteroider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
da: Vis navne

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
da: Kredsløbspor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
da: Automatisk spor efter legemer der følges

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
da: Hvis dette markeres, vil alle objekter i solsystemet få vist en midlertidig hale mens det er i fokus på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
da: Vis altid spor når et objekt i solsystemet følges

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
da: Skal sporfarven svinde til baggrundsfarven?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
da: Hvis dette markeres, vil farven på planeternes haler gå glidende over i baggrundsfarven på stjernekortet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
da: Spor svinder gradvist til baggrundsfarven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
da: Fjern spor efter alle objekter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
da: Tryk her for at rydde alle banehaler du måtte have tilknyttet objekter i solsystemet via deres højrekliksmenuer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
da: Fjern alle spor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
da: Spor efter Jordens satellitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
da: Vis supernovaer

en: Names:
da: Navne:

en: B-V index:
da: B-V-indeks:

en: Asteroid/Comet details
da: Detaljer for asteroider/kometer

en: Date, time and location:
da: Dato, klokkeslæt og sted:

en: Could not upload file
da: Kunne ikke overføre filen

en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
da: Synsfelt (%1/%2): %3 (%4' x %5')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
da: Optag igen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
da: Slet øjebliksbillede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
da: Gem til fil...

en: Open Cluster
da: Åben stjernehob

en: Asterism
da: Asterisme

en: Globular Cluster
da: Kuglehob

en: Gaseous Nebula
da: Gasformig tåge

en: Dark Nebula
da: Mørk stjernetåge

en: Planetary Nebula
da: Planetarisk tåge

en: Supernova Remnant
da: Supernovarest

en: Galaxy
da: Galakse

en: Quasar
da: Aktiv galakse

en: Galactic Cluster
da: Galaktisk hob

en: Star Magnitudes:
da: Størrelsesklasse for stjerner:

en: Chart Scale:
da: Diagramskala:

en: Observer:
da: Observatør:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
da: Dato:

en: Site:
da: Sted:

en: Trans:
da: Kulm:

en: Power:
da: Styrke:

en: Star hopper returned empty path. We advise you to change star hopping settings or use manual capture mode.
da: Stjernehopper returnerede en tom sti. Vi anbefaler at du ændrer indstillinger for stjernehop eller bruger manuel optagetilstand.

en: Star hopper failed to find path
da: Stjernehopper kunne ikke finde sti

en: Go to next Wizard page
da: Gå til næste guideside

en: Go to previous Wizard page
da: Gå til forrige guideside

en: Logging Form
da: Logningsformular

en: Field of View Snapshots
da: Øjebliksbilleder af synsfeltet

[ctx: %1 = FOV index, %2 = FOV count, %3 = FOV name, %4 = FOV X size, %5 = FOV Y size]
en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
da: Synsfelt (%1/%2): %3 (%4' x %5')

en: Details About Object
da: Detaljer om objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Basic Finder Chart Settings
da: Basale indstillinger for Finder-diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic document details: title, subtitle and description.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
da: <p>Angiv basale dokumentdetaljer: titel, underoverskrift og beskrivelse.</p>
    <p>Tryk på knappen <b>Næste</b>, når du er færdig.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
da: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
da: Undertekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Additional Finder Chart Contents
da: Vælg yderligere indhold til Finder-diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Finder chart can contain additional elements such as details tables and logging forms. Select which you want to be included in finder chart and press <b>Next</b> to proceed.</p>
da: <p>Finder-diagram kan indeholde yderligere elementer, såsom detaljetabeller og logningsformularer. Vælg hvilke du ønsker medtaget i finder-diagrammet og tryk på <b>Næste</b> for at fortsætte.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
da: Tabeller med detaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, generalCheckBox)
en: Add general details table
da: Tilføj tabel med generelle detaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, posCheckBox)
en: Add position details table
da: Tilføj tabel med positionsdetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
da: Tilføj tabel med detaljer om opgang/nedgang/kulmination

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, astComCheckBox)
en: Add Asteroid/Comet details table
da: Tilføj tabel med detaljer om asteroider/kometer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggingFormLabel)
en: Logging form
da: Logningsformular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loggingFormBox)
en: Add basic logging form to finder chart
da: Tilføj basal logningsformular til finder-diagrammet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Browse Captured Field of View Images
da: Gennemse optagede billeder af synsfeltet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: After FOV snapshots are captured, you can view, caption and delete them using Field of View Snapshot Browser window.
da: Efter der er taget øjebliksbilleder af synsfelter, kan du se dem, angive billedtekst eller slette dem, med brug af vinduet Browser til øjebliksbilleder af synsfelt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: Browse captured FOV snapshots
da: Gennemse optagede øjebliksbilleder af synsfeltet

en: Only magnitudes chart
da: Kun størrelsesklasse-diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Basic Field of View Capture Settings
da: Angiv basale indstillinger for optagelse af synsfeltet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic field of view capture settings: color scheme, legend and FOV image shape, then click <b>Next</b> to proceed.</p>
da: <p>Angiv basale indstillinger for optagelse af synsfelt: farveskema, tekstforklaring og synsfeltets billedform, klik <b>Næste</b> for at fortsætte.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
da: Brug farvesammensætningen "Himmeldiagram"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overrideShapeBox)
en: Override FOV shape to rectangular
da: Tilsidesæt synsfeltsform til rektangulær

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
da: Diagram med skala og størrelsesklasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendBox)
en: Add scale and magnitudes chart to exported FOV images
da: Føj skala- og størrelsesklassediagram til eksporterede synsfeltsbilleder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
da: Brug alfa-blandet baggrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
da: Diagramorientering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
da: Diagramposition:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
da: Diagramtype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Manually Capture Field of View Snapshots
da: Optag øjebliksbilleder af synsfeltet manuelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>In manual field of view capture method, user centers sky map to a point of interest, then captures snapshots of sky fragments inside the active FOV symbol.</p>
    <p>When in field of view capture mode, press <b>Page Up</b> and <b>Page Down</b> to switch FOV symbols. Snapshots are captured by pressing <b>K</b> key. When done, press <b>Escape</b> key to return to the Printing Wizard.</p>
    <p>Press <b>Next</b> when done.</p>
da: <p>Med manuel metode til optagelse af synsfelt, centrerer brugeren himmelkortet til et interessepunkt, og tager så øjebliksbilleder af himmelfragmenter i det aktive synsfeltsymbol.</p>
    <p>Tryk på <b>Page Up</b> og <b>Page Down</b> i synsfelt-optagetilstand for at skifte synsfeltsymboler. Øjebliksbilleder tages ved at trykke på tasten <b>K</b>. Når du er færdig, så tryk på <b>Escape</b>-tasten for at vende tilbage til udskriftsguiden.</p>
    <p>Tryk på <b>Næste</b> når du er færdig.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
da: Begynd optagelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Star Hopper FOV Capture Options
da: Angiv indstillinger for synsfeltsoptagelse med stjernehop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: Configure star hopper FOV capture: select object at which star hopping will begin, select FOV symbol and magnitude limit.
da: Indstil stjernehopper synsfeltoptagelse: Vælg det objekt hvor stjernehop skal bgynde, vælg synsfeltsymbol og størrelsesklassegrænse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
da: Vælg startstjerne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
da: Vælg objekt fra listen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pointButton)
en: Point object on sky map
da: Peg på objekt på himlen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
da: Vis detaljer...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Hopping FOV:
da: Hoppesynsfelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Hop magnitude limit:
da: Størrelsesklassegrænse for hop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Choose Field of View Capture Method
da: Vælg metode til optagelse af synsfelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select field of view capture method. There are two methods: manual and star hopping-based.</p>
    <p>In <b>manual method</b> you navigate the sky map to find the objects of interest, then capture multiple fields of view representations.</p>
    <p><b>Star hopping-based method</b> automatically captures FOV snapshots using star hopping. This is experimental feature.</p>
    <p>Once you have selected field of view capture method, press <b>Next</b>.</p>
da: <p>Vælg metode til synsfeltoptagelse. Der er to metoder: Manuel og stjernehop-baseret.</p>
    <p>Ved <b>manuel metode</b> navigerer du himmelkortet for at finde objekter af interesse, så optager du flere felter af visningsrepræsentationer.</p>
    <p><b>Stjernehop-baseret metode</b> tager automatisk øjebliksbilleder af synsfelter med brug af stjernehop. Dette er en eksperimentel funktion.</p>
    <p>Når du har valg metode til synsfeltoptagelse, så tryk på <b>Næste</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
da: Metode til definition af synsfelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualRadio)
en: Manually capture field of view snapshots
da: Optag øjebliksbilleder af synsfeltet manuelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hopperRadio)
en: Star hopper-based fields of view capture (experimental)
da: Optagelse af synsfeltet baseret på stjernehop (eksperimentelt)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
da: Vælg himmelobjekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
da: Valgt objekt:

en: Could not upload file to remote location: %1
da: Kunne ikke uploade filen til ekstern placering: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
da: Forhåndvis, udskriv og eksportér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
da: Vis udskrift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
da: Udskriv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
da: Velkommen til KStars' udskriftsguide

en: Loading asteroids
da: Indlæser asteroider

en: Loading comets
da: Indlæser kometer

en: Constellation Boundaries
da: Stjernebilledomrids

en: Loading Constellation Boundaries
da: Indlæser stjernebilledomrids

en: Star HD%1 not found.
da: Stjerne-HD%1 ikke fundet.

en: Loading constellation names
da: Indlæser stjernebilledernes navne

en: No icon
da: Intet ikon

en: Creating horizon
da: Opretter horisont

en: Loading %1
da: Indlæser %1

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
da: Indlæser Mælkevejen

en: Loading Large Magellanic Clouds
da: Indlæser De store magellanske skyer

en: Loading Small Magellanic Clouds
da: Indlæser De små magellanske skyer

en: Host Galaxy :: %1
da: Værtsgalakse :: %1

en: Magnitude :: %1
da: Størrelsesklasse :: %1

en: Position :: RA : %1 Dec : %2
da: Position :: RA : %1 dec : %2

en: Date :: %1
da: Dato :: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
da: Drej kort til objekt

en: Loading satellites
da: Indlæser satellitter

en: Update TLEs...
da: Opdatér TLE'er...

en: Update %1 satellites
da: Opdatér %1 satellitter

en: Loading solar system
da: Indlæser solsystemet

en: Loading stars
da: Indlæser stjerner

en: Requested Position Below Horizon
da: Ønsket position er under horisonten

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
da: Den ønskede position er under horisonten
    Vil du stille ind på det alligevel?

en: Go Anyway
da: Gå der alligevel

en: Keep Position
da: Behold position

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
da: Sloan Digital Sky Survey-billede leveret af Astrophysical Research Consortium [gratis for ikke-kommerciel brug].

en: Angular distance: %1
da: Vinkelafstand: %1

en: Star Hopper: Choose a field-of-view
da: Star Hopper: Vælg et synsfelt

en: FOV to use for star hopping:
da: Synsfelt til brug for star-hopping:

en: Star Hopper: Enter field-of-view to use
da: Star Hopper: Angiv det synsfelt der skal bruges

en: FOV to use for star hopping (in arcminutes):
da: Synsfelt til brug for star-hopping (i bueminutter):

en: No object selected.
da: Intet objekt valgt.

en: Object Details
da: Objekt-detaljer

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
da: Fuldmåne

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
da: Nymåne

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
da: Første kvarter

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
da: Tredje kvarter

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
da: Tiltagende mod halvmåne

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
da: Tiltagende mod fuldmåne

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
da: Aftagende fra fuldmåne

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
da: Aftagende fra halvmåne

en: unknown
da: ukendt

en: Star
da: Stjerne

en: Catalog Star
da: Katalogstjerne

en: Comet
da: Komet

en: Asteroid
da: Asteroide

en: Constellation
da: Stjernebillede

en: Galaxy Cluster
da: Galaksehob

en: Satellite
da: Satellit

en: Radio Source
da: Radiokilde

en: Multiple Star
da: Flerdobbeltstjerne

en: Unknown Type
da: Ukendt type

en: Show HST Image
da: Vis HST-billede

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
da: %1: Hubble-rumteleskop håndteret af STScI for NASA [public domain]

en: Show Spitzer Image
da: Vis Spitzer-billede

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
da: %1: Rumteleskopet Spitzer, ved hjælp af NASA/JPL-Caltech [alment tilgængeligt]

en: Show SEDS Image
da: Vis SEDS-billede

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
da: %1: SEDS, http://www.seds.org [fri til ikke-kommercial brug]

en: Show KPNO AOP Image
da: Vis KPNO AOP-billede

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
da: %1: Advanced Observing Program på Kitt Peak National Observatory [fri til ikke-kommerciel brug; ingen fysisk reproduktion]

en: Show NOAO Image
da: Vis NOAO-billede

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
da: %1: National Optical Astronomy Observatories og AURA [fri til ikke-kommerciel brug]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
da: %1: Very Large Telescope, håndteret af European Southern Observatory [fri til ikke-kommerciel brug; ingen fysisk reproduktion]

en: Show
da: Vis

en: unnamed object
da: objekt uden navn

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
da: Bredde- og LST-parametre skal kun bruges i KSPlanetBase-objekter.

en: alpha
da: alfa

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
da: Fejl i TimeZoneRule, bruger tom indstilling.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
da: Kunne ikke fortolke %1 som en gyldig månedskode.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
da: Kunne ikke fortolke %1 som en gyldig dagskode.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
da: 		<p>Du kan lede efter objekter på himlen efter deres navn. 
    			Brug Ctrl+F, menupunktet "Retning->Find objekt" eller knappen "Findobjekt"
    			på værktøjslinjen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
da: 		<p>Du kan ændre det geografiske sted himlen ses fra 
    			med Ctrl+G, menupunktet "Indstillinger->Geografisk..."
    			eller knappen med "klode" på værktøjslinjen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
da: 		<p>Du kan følge et objekt, så det altid vil vises i centrum
    			af skærmen.<br/>
    			Brug Ctrl+T, menupunktet "Retning->Start følgning" eller knappen
    			med "hængelåsen" på værktøjslinjen. Du kan også simpelthen
    			centrere objektet ved at dobbeltklikke på det eller vælge
    			"Centrér og følg" fra pop-op-menuen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
da: 		<p>KStars-håndbogen indeholder AstroInfo-projektet med en række
    			gode artikler om astronomiske emner.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
da: 		<p>Der er tre "Infofelter" på skærmbilledet, som viser informationer om
    			tid/dato, det geografiske sted du bruger, og positionen på himlen for
    			skærmbilledets centrum. Du kan flytte disse felter med musen og
    			"folde dem ud/sammen" dem ved at dobbeltklikke på dem så de viser
    			flere (eller færre) informationer.
    			Du kan skjule dem alle sammen i menupunktet  "Indstillinger->Infofelter".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
da: 		<p>KStars har en fuldskærmstilstand. Du kan skifte mellem tilstandene 
    			med knappen "fuldskærm" på værktøjslinjen eller ved at trykke Ctrl+Shift+F.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
da: 		<p>N,S,Ø,V-tasterne vil vise dig det punkt på horisonten,
    			der ligger henholdsvis mod nord, syd, øst eller vest. Z-tasten får
    			visningen til at pege på zenit.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
da: 		<p>Taltasterne vil centrere visningen til et af de store objekter i
    			solsystemet. 0 centrerer på Solen, 3 på Månen og resten er de otte
    			planeter i rækkefølgen fra Solen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
da: 		<p>Klik og træk med musen for at dreje stjernekortet til et nyt sted på
    			himlen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
da: 		<p>Dobbeltklik med musen for at centrere visningen på den position
    			musen peger på. Hvis du dobbeltklikker på et objekt, så vil KStars
    			automatisk følge objektet.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
da: 		<p>Statuslinjen viser musemarkørens nuværende koordinater,
    			i både ækvator- og horisontkoordinatsystemet .
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
da: 		<p>Visning kan forstørres eller formindskes  ved at rulle med rullehjulet på din mus,
    			eller ved at trække musen op eller ned med den midterste knap trykket ned. Du kan også
    			bruge tasterne + og -, eller "Forstør" og "Formindsk" i værktøjslinjen eller menuen Vis.
    			Forstørrelsen kan sættes manuelt med punktet "Forstør til vinkelstørrelse" i menuen Vis
    			(Ctrl+Shift+Z), og den kan sættes grafisk ved at holde Ctrl-knappen nede og samtidig
    			trække musen for at angive et rektangel for det nye vindues grænser.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
da: 		<p>Du kan sætte koordinaterne for det centrale fokuspunkt manuelt.
    			Tryk Ctrl+M eller brug menupunktet "Retning->Sæt koordinater manuelt..."
    			og skriv de ønskede koordinater i pop-op-vinduet.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
da: 		<p>Du kan skifte mellem at bruge ækvatorsystemet og horisontsystemet
    			som koordinatsystem. Brug menupunktet "Vis->Koordinater" eller
    			tryk på mellemrumstasten.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
da: 		<p>For at stille tiden og datoen så tast Ctrl+S, brug menupunktet
    			"Tid->Sæt tiden" eller "timeglas"-knappen på værktøjslinjen.
    			Bemærk at datoer i KStars kan være meget fjerne, da du kan bruge
    			alle år mellem -50.000 og +50.000.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
da: 		<p>Du kan bruge Ctrl+E eller menupunktet "Tid->Sæt tiden til nu" til
    			at stille tiden i visningen efter din computers tid.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
da: 		<p>Drejefeltet på værktøjslinjen tillader dig at ændre trinstørrelsen for,
    			hvor hurtigt tiden går på KStars-uret for hvert sekund. Sætter du det til
    			"1 sek." vises "realtid". Bemærk at negative værdier får tiden til at gå baglæns!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
da: 		<p>Du kan stoppe og starte tiden med knappen "Start tiden/Stop tiden"
    			på værktøjslinjen eller med menupunktet "Tid->Stop tiden".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
da: 		<p>Du kan forøge simulatortiden fremad eller tilbage med et enkelt
    			trin ved at trykke på "&gt;"- eller "&lt;"-tasten.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
da: 		<p>Når du klikker med musen på stjernekortet, vil statuslinjen vise det
    			nærmeste objekt.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
da: 		<p>Når du holder musemarkøren stille et øjeblik, så vil det nærmeste
    			objekt blive identificeret med en midlertidig etiket, som automatisk
    			svinder, når du bevæger musen igen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
da: 		<p>Højreklik med musen for at åbne en pop-op-menu med flere muligheder
    			For oplysninger om et bestemt objekt fx link til billeder og informationer på
    			internettet.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
da: 		<p>Dybrumsobjekterne med en speciel farve (rød som standard)
    			har ekstra internetlinks i deres pop-op-menu.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
da: 		<p> som standard er stjernerne vist i KStars med realistiske farver.
    			En stjernes farve afhænger af dens temperatur. Koldere stjerner er
    			rødlige varmere stjerner blålige.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
da: 		<p>Hvis du vil have den aller seneste baneinformation for asteroider
    			og kometer (inklusive fornyligt opdagede objekter), så se jævnligt efter
    			i værktøjet "Hent data" ("Fil->Download ny data" eller Ctrl+D) for opdaterede
    			efemerider.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
da: 		<p>Informationsvinduet sørger for en stor mængde information om et hvilket 
    			som helst objekt på himlen, inklusive koordinater, opgangstider, nedgangstider, Internet-link
    			og dine egne påtegninger. Informationsvinduet kan kommes til via den
    			sammenhængsafhængige menu, eller ved at klikke på et objekt og trykke på "D".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
da: 		<p>Du kan tilføje en navneetiket for et hvilket som helst objekt på himlen.
    			Ændr opførslen i den sammenhængsafhængige menu, eller ved at klikke
    			på objektet og derefter trykke på "L".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
da: 		<p>Kstars astronomiregner (Ctrl+C) giver dig direkte adgang til mange af
    			beregningerne som Kstars udfører bag scenen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
da: 		<p>AAVSOs lyskurvegeneratorværktøjet forbinder til en server på
    			American Association of Variable Star Observers og tegner en
    			lyskurve for enhver af de 6000+ variable stjerner, som de overvåger
    			dagligt.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
da: 		<p>Værktøjet Højde vs. tid plotter en kurve over højderne for enhver
    			gruppe af objekter du vælger. Dette er et godt værktøj, når du
    			planlægger dine observationssessioner.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
da: 		<p>Værktøjet Scriptopbygning giver dig mulighed for at konstruere
    			komplekse D-Bus-scripts ved hjælp af en enkelt brugergrænseflade.
    			Scriptene kan afspilles senere fra kommandolinjen eller inde fra KStars.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
da: 		<p>Værktøjet Solsystemvisning viser et overblik over solsystemet med
    			de største planeters placering for den nuværende simulatordato.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
da: 		<p>Værktøjet Jupiters måner viser de relative placeringer af Jupiters
    			fire største måner (Io, Europa, Ganymedes og Callisto), som de ses fra
    			Jorden som funktion af tiden.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
da: 		<p>Du kan eksportere stjernekort til en fil ved hjælp af menupunktet
    			"Gem stjernekortet" i menuen Fil eller trykke Ctrl+I. Yderligere kan du
    			starte KStars fra en kommandolinje med argumentet "--dump" for at gemme
    			et stjernekort uden at åbne programvinduet. Dette kan blive brugt til at
    			generere dynamiske baggrundsbilleder til din KDE-desktop.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
da: 		<p>Du kan tilføje dine egne webadresser på billeder/informationer
    			om ethvert objekt. Vælg "Tilføj link..." fra pop-op-menuen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
da: 		<p>Du kan ændre en masse visningsparametre ved at klikke på
    			"Skruenøgle"-knappen på værktøjslinjen eller menupunktet
    			"Indstillinger->Indstil KStars..."
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
da: 		<p>Du kan skjule på-skærmen-infofelterne ved hjælp af
    			menuen "Indstillinger->Infofelter".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
da: 		<p>Du kan skjule værktøjslinjerne.
    			Vælg dine favoritindstillinger i menuen "Indstillinger->Værktøjslinjer".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
da: 		<p>Du kan skjule enten RA/Dek- eller Az/Hjd-koordinatfelterne på statuslinjen,
    			eller skjule statuslinjen helt ved hjælp af menupunktet Indstillinger->Statuslinje
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
da: 		<p>Du kan nemt skifte mellem forudindstillede farvesammensætninger ved at
    			vælge farvesammensætningen på menuen "Indstillinger->Farvesammensætninger".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
da: 		<p>Du kan tilføje dit eget geografiske sted. Udfyld de 
    			nødvendige felter i dialogen "Angiv geografisk sted" og tryk så på
    			knappen "Føj by til listen". Dine steder vil så være tilgængelige i alle
    			fremtidige sessioner.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
da: 		<p>Du kan definere dine egne farvesammensætninger. Tilret farverne
    			på indstillingsvinduets faneblad "Farver" og tryk på "Gem aktuelle
    			farver". Din nye farvesammensætning vil nu være til rådighed i listen
    			fremover.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
da: 		<p>Du kan konstruere dine egne synsfeltsymboler ved hjælp af
    			synsfeltsredigering fra menupunktet Indstillinger->Synsfeltsymboler. Du kan angive vinkelstørrelse samt
    			formen og farven for dine nye symboler.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
da: 		<p>Fanebladet "Avanceret" i KStars' indstillingsvindue tillader dig at finindstille
    			KStars' opførsel. Du kan angive om der skal korrigeres for atmosfærisk brydning,
    			og om der skal bruges animeret drejning. Du kan også angive hvilke objekter
    			der skal skjules når visningen drejes.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
da: 		<p>Den linje på himlen, som solen og alle planeterne ser ud til at følge
    			på himlen, kaldes ekliptika.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
da: 		<p>Objekternes placering i KStars tager hensyn til virkningen af 
    			præcessionen, nutation, aberration, atmosfærisk brydning og den tid
    			lyset er undervejs (for planeter).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
da: 		<p>Den store gruppe af galakser mellem Løven, Jomfruen og Berenikes lokker
    			kaldes Virgohoben.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
da: 		<p>Den store gruppe af hobe og tåger nær himlens sydpol
    			er objekter i den store magelanske sky, der er en dværggalakse i
    			bane omkring Mælkevejen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
da: 		<p>Messier-kataloget er en liste over 110 af de klareste objekter på himlen, som
    			ikke er stjerner. Det indeholder så berømte objekter som Orion-tågen (M 42),
    			Andromeda-galaksen (M 31), og Plejaderne/Syvstjernen (M 45).
    		</p>

en: Local Time
da: Lokaltid

en: &Print...
da: &Udskriv...

en: Print the Altitude vs. time plot
da: Skriv højde vs. tid-plottet

en: Elevation vs. Time Plot
da: Elevation vs. tid-plot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
da: Navnet på objektet, som skal plottes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
da: Der er to måder at benytte dette felt på:  
    
    1. Indtast simpelhen navnet på et kendt objekt og klik "Plot"-knappen (eller tryk Retur). Objektets højde/tid-kurve vil blive tilføjet plottet, og dets koordinater vil blive vist nedenfor.
    
    2. Indtast et etiketnavn for et selvvalgt objekt. Du bliver så nødt til at angive timevinkel- og deklinationskoordinater for objektet. Klik da "Plot"-knappen for at tilføje dets kurve til plottet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
da: Find &objekt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
da: Ryd felter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
da: Ryd listen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
da: Lokal tid:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
da: Dato og sted

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
da: Vælg by...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
da: Længdeg.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
da: Breddeg.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
da: Opdatér

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
da: Liste over indstillinger, som kan tilpasses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
da: Værdi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
da: Vis indstillinger for trævisning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
da: Klik på denne knap for at vælge visningsindstilling fra en trælistning, hvor de er grupperet efter emne. En kort beskrivelse af hver indstilling er også vist sammen med datatypen for indstillingens værdi (tekststreng, heltal, decimaltal eller boolsk).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
da: værdi for den valgte indstilling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
da: Indstilling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
da: Filnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
da: Billedbredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
da: Billedhøjde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
da: Vælg objekt fra en liste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
da: Åbner vinduet for Find objekt, som giver dig mulighed for at vælge et objekt fra listen over kendte objekter. Når et objekt er valgt, vil dets navn vise sig i "ret"-feltet til venstre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
da: Ret:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
da: Målobjekt eller -retning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
da: Vælg en retning eller et objekt som midtpunkt. Kombinationsfeltet giver en liste over kendte retninger herunder kardinalkompaspunkter på horisonten såvel som zenit. Du kan også indtaste navnet på et kendt objekt eller vælge et objekt fra listen over kendte objekter ved at klikke på "Objekt"-knappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
da: Vis udskriftsvinduet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
da: Brug stjernekortsfarver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
da: Farvenavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
da: Farveværdi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
da: Landenavn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
da: Bynavn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
da: Delstat/landsdel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
da: Åbn værktøjet Sæt geografisk sted

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
da: Klik denne knap for at åbne vinduet Sæt geografisk sted, som giver dig mulighed for at vælge et sted fra en liste mer over 2500 byer Jorden rundt. Så snart et sted er valgt, vil felterne by, delstat/provins og land blive udfyldt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
da: Slå følgning til/fra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
da: Hvis markeret, vil himlen forblive fokuseret på nuværende position eller objekt, når tiden går. Det kaldes "Følgning". Vær opmærksom på at følgning automatisk aktiveres, når et objekt centreres på fokuspunktet. Så hvis du bruger "KigMod" med et objektnavn, behøver du ikke at slå følgning til.
    
    Hvis dette ikke er markeret, så vil følgning være slået fra, selv hvis et objekt centreres. Når tiden går, vil himlen se ud til at flyde forbi (på grund af jordens rotation).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
da: <font color="#00007f">Sek.:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
da: Pauseforsinkelse i sekunder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
da: Indtast antal sekunder en script skal holde pause før udførsel af de tilbageværende kommandoer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
da: Tast:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
da: Vent på at denne tast bliver aktiveret

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
da: Afviklingen af dette script vil holde pause indtil brugeren aktiverer tasten, som er angivet her. 
    
    Kun simple taster kan i øjeblikket bruges. Du kan ikke bruge modifikationstaster som Control og Shift. Skriv "space" for mellemrum og ellers bruges tasten selv.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
da: Forstørrelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
da: Ny forstørrelse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
da: Angiv zoomniveau for visningen. Du kan trinvis ændre værdien ved at bruge "Zoom ind" og "Zoom ud". 
    
    Zoomniveau angiver antal pixel som spænder over en radian af en bue. Fornuftige værdier ligger mellem 300 og 10.000.000.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
da: <QT><H2>KStars Astroregnemaskine</H2><P>KStars Astroregnemaskine indeholder flere <b>moduler</b> som udfører diverse astronomi-relaterede beregninger. Modulerne er organiseret i flere kategorier: <UL><LI><B>Tidregnemaskine: </B>Konverterer mellem tidsystemer og forudsiger timingen af hændelser på stjernehimlen</LI><LI><B>Koordinatkonvertering: </B>Konverterer mellem diverse koordinatsystemer</LI><LI><B>Solsystem: </B>Forudsiger positionen af enhver planet fra en given placering på Jorden på et givet tidspunkt</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
da: <QT>Afsnit som indeholder algoritmer til beregning af tids-efemeris <UL><LI><B>Juliansk dag:</B> Omregning mellem Juliansk dag/kalender</li> <li><b>Stjernetid:</b> Omregning mellem stjerne- og universaltid</LI><LI><B>Almanak:</b> Tid og position for opgang, nedgang og kulmination for solen og månen</LI><LI><B>Jævndøgn og solhverv:</B> Jævndøgn, solhverv og årstidernes varighed</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
da: <QT>Sektion med algoritmer til omregning mellem forskellige astronomiske koordinatsystemer <UL><LI><B>Galaktisk:</B> Omregning mellem galaktiske og ækvatoriale koordinater</LI><LI><B>Tilsyneladende:</B> Beregning af nuværende ækvatoriale koordinater ud fra en given epoke</LI><LI><B>Ekliptika:</B> Omregning mellem ekliptika- og ækvatoriale koordinater</LI> <LI><B>Horisontal:</B> Beregning af azimut og højde for en given kilde, tid og sted på Jorden</LI><LI><B>Vinkelafstand</B> Beregning af vinkelafstanden mellem to objekter, hvis positioner er angivet i ækvatoriale koordinater</LI><LI><B>Geodætiske koordinater:</B> Omregning af Geodætisk/XYZ-koordinater</LI><LI><B>LRS-hastighed:</B> Beregning af heliocentrisk, geocentrisk og topocentrisk radialhastighed for en kilde ud fra dens LSR-hastighed</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
da: <qt>Sektion med algoritmer angående information om koordinater og tider for legemer i solsystemet <ul> <li><b>Planetkoordinater:</b> Koordinater for planeter, månen og solen på et givet tidspunkt og fra en given placering på Jorden</li></ul></qt>

en: Calculator modules
da: Regnemaskinemoduler

en: Time Calculators
da: Tidslommeregner

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
da: Juliansk dag

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
da: Stjernetid

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
da: Almanak

en: Equinoxes & Solstices
da: Jævndøgn og solhverv

en: Coordinate Converters
da: Koordinatkonvertering

en: Equatorial/Galactic
da: Ækvatorial/galaktisk

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
da: Tilsyneladende koordinater

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
da: Horisontalkoordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
da: Ekliptikakoordinater

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
da: Vinkelafstand

en: Geodetic Coordinates
da: Geodætiske koordinater

en: LSR Velocity
da: LSR-hastighed

en: Planets Coordinates
da: Planetkoordinater

en: Conjunctions
da: Konjunktioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
da: Lokal tid

en: Universal time
da: Universaltid

en: Julian date
da: Juliansk dato

en: Conjunction/Opposition
da: Konjunktion/opposition

en: Separation
da: Adskillelse

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
da: Den indtastede maksimale adskillelse er ikke en gyldig vinkel. Brug hjælpefunktionen Hvad er dette for at få information om hvordan man indtaster en gyldig vinkel

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
da: Vælg et objekt til at tjekke sammentræf med ved at trykke på knappen "Find objekt".

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
da: Vælg to forskellige objekter at tjekke sammentræf med.

en: Compute conjunction...
da: Beregn konjunktion...

en: Compute conjunction between %1 and %2
da: Beregn konjunktion mellem %1 og %2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
da: Konjunktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
da: Greenwich, Storbritannien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
da: Slutter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
da: og

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
da: Starter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
da: Vis konjunktioner/oppositioner for:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
da: Mellem objekter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
da: Maksimal tilladt adskillelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
da: Beregn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
da: Konjunktioner / oppositioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
da: Forårsjævndøgn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
da: Sommersolhverv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
da: Efterårsjævndøgn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
da: Vintersolhverv:

[ctx: Declination]
en: Dec
da: Dekl

en: Epoch
da: Epoke

en: Icon
da: Ikon

en: Label
da: Etiket

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
da: Teleskopet %1 er offline. Forbind det og forsøg igen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
da: Etiketfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
da: Ikon:

[ctx: Altitude]
en: Alt
da: Høj

en: offset from Jupiter (arcmin)
da: afvigelse fra Jupiter (buemin)

en: time since now (days)
da: tid siden nu (dage)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
da: Interaktiv tilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
da: Dato og klokkeslæt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
da: Ækvatoriale koordinater (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
da: Vælg objekt...

en: First position: %1
da: Første position: %1

en: Second position: %1
da: Anden position: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
da: Første position

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
da: Anden position

en: Could not open file %1.
da: Kunne ikke åbne filen %1.

en: Invalid file: %1
da: Ugyldig fil: %1

en: Invalid file
da: Ugyldig fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
da: Vinkelafstand:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
da: Batch-tilstand

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
da: Vælg felter i inddatafilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
da: Indledningsvis rektascension:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
da: Startdeklination:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
da: Afslutningsvis rektascension:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
da: Slutdeklination:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
da: Felter i uddatafil plus resultat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
da: Filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
da: Inputfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
da: Outputfil:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
da: Katalogkoordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
da: Mål for tid && dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
da: Sæt til nu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
da: Tilsyneladende koordinater:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
da: Vis i outputfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
da: Alle parametre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
da: Kun parametre i inddatafilen

en: Does not rise
da: Står ikke op

en: Does not set
da: Går ikke ned

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
da: Almanak for %1

en: computed by KStars
da: beregnet af KStars

en: Results of Almanac calculation
da: Resultater af Almanakberegning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
da: Højde ved middag:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
da: Går ned:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
da: Dagslængde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
da: Azimut ved solopgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
da: Solopgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
da: Middag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
da: Azimut ved solnedgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
da: Kulminationshøjde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
da: Azimut ved måneopgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
da: Kulmination:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
da: Azimut ved månenedgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
da: Fase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
da: Tiltagende mod fuldmåne (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
da: Batch-tilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
da: Inputfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
da: Outputfil:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
da: Ækvatoriale koordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
da: Galaktiske koordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
da: Vælg parametre i inputfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
da: Hvis markeret, vil værdien blive læst fra inddatafilen. Hvis ikke, vil værdien blive læst fra det tilhørende felt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
da: Gal.lgd.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
da: Gal. brd.:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
da: Vælg parametre for outputfil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
da: Vælg filnavne

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
da: Vælg inputkoordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
da: Kartesisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
da: Geografisk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
da: Vælg ellipsoidmodel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
da: Konvertér

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
da: Kartesiske koordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
da: Geografiske koordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
da: Højde (meter):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
da: H (m):

en: Results of Julian day calculation
da: Resultater af Juliansk dag-beregning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
da: Juliansk dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
da: Ændret juliansk dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
da: Inputparameter:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
da: Dato og klokkeslæt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
da: Juliansk dag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
da: Ændret juliansk dag

en: Incorrect number of fields in line %1:
da: Forkert antal felter på linje %1:

en: Present fields %1.
da: Tilgængelige felter %1.

en: Required fields %1.
da: Felter som kræves %1.

en: Unknown planet
da: Ukendt planet

en:  in line %1:
da:  på linje %1:

en: Line %1 contains an invalid time
da: Linje %1 indeholder en ugyldig tid

en: Line %1 contains an invalid date:
da: Linje %1 indeholder en ugyldig dato:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
da: Fejl fundet da når visse linjer tolkedes i inddatafilen

en: Errors in lines
da: Fejl i linjer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
da: Inputparametre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
da: Solsystemobjekt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
da: Heliocentriske ekliptikakoordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
da: Afstand (AU):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
da: Geocentriske ekliptikakoordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
da: Vælg koordinatsystem for outputfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
da: Heliocentriske ekliptika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
da: Ækvatorial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
da: Geocentrisk ekliptika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
da: Horisontal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
da: Andre parametre for outputfil

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
da: Placeringsstrenge består af komma-adskilte navne på byen, provinsen og landet. Hvis strengen indeholder mellemrum, skal det indesluttes i anførselstegn for at det fortolkes korrekt.

en: Hint for writing location strings
da: Tip til skrivning af placeringsstrenge

en: local time
da: lokal tid

en: sidereal time
da: stjernetid

en: date
da: dato

en: location
da: placering

en: %1 and %2
da: %1 og %2

en: %1, %2 and %3
da: %1, %2 og %3

en: Specify %1 in the input file.
da: Angiv %1 i inputfilen.

en: Results of Sidereal time calculation
da: Resultater af stjernetidsberegning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
da: Stjernetid:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
da: Beregn stjernetid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
da: Beregn standardtid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
da: Læs fra inputfil

en: Sun's Declination
da: Solens deklination

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
da: # Tidspunkt for jævndøgn og solhverv

en: # computed by KStars
    #
da: # beregnet af KStars

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
da: # Forårsjævndøgn		Sommersolhverv			Efterårsjævndøgn		Vintersolhverv
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
da: Jævndøgn og solhverv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
da: Jævndøgn og solhverv for året:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
da: 1. jan. 2007  00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
da: Målposition:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
da: Radielle hastigheder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
da: Heliocentrisk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
da: Geocentrisk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
da: Topocentrisk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
da: Højde (meter):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
da: Inputhastighed:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
da: Heliocentrisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
da: Geocentrisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
da: Topocentrisk

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
da: Overblik

en: Moon Phase Calendar
da: Kalender over månefaser

en: Alternate Name
da: Alternativt navn

[ctx: Magnitude]
en: Mag
da: Str.kl.

en: %1 is already in your wishlist.
da: %1 er allerede på din ønskeliste.

en: %1 is already in the session plan.
da: %1 er allerede i sessionsplanen.

en: Added %1 to observing list.
da: %1 er tilføjet til observationslisten.

en: Added %1 to session list.
da: Føjede %1 til sessionslisten.

en: The specified file is invalid
da: Den angivne fil er ugyldig

en: Do you want to save the current session?
da: Vil du gemme den nuværende session?

en: Save Current session?
da: Gem denne session?

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
da: Kunne ikke åbne filen %1. Prøv et andet filnavn?

en: Try Different
da: Prøv et andet

en: Do Not Try
da: Prøv ikke

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
da: Dette vil slette alle gemte billeder. Vil du virkelig gøre dette?

en: Delete All Images
da: Slet alle billeder

en: Image Chooser
da: Billedvælger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
da: Åbn en observations-sessionsliste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
da: Indlæs en observationsliste fra disk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
da: Gem observationslisten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
da: Gem nuværende observationsliste på disk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
da: Gem observationssessionen som...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
da: Gem nuværende observationsliste på disk, og angiv et filnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
da: Vælg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
da: Opdatér tabel og plot til ny dato og nyt sted.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
da: Download SDSS-/DSS-billederne for alle objekterne i den aktuelle liste.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
da: Sletter alle de lagrede DSS-/SDSS-billeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
da: Slet alle billeder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
da: Guide til observationsliste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
da: Listeguiden hjælper dig med at oprette observationslister baserede på filtrering ifølge objekttype, himmelposition og størrelse.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
da: Åbn find-dialogen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
da: Åbn find-dialogen for at føje objekter til listen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
da: Åbn WUT-dialogen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
da: Ønskeliste

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
da: Sessionsplan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
da: Skemalagt tidspunkt

en: Add to session plan
da: Føj til sessionsplan

en: Add objects visible tonight to session plan
da: Føj objekter der er synlige i nat til sessionsplanen

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
da: Vis i teleskop

en: Show SDSS image
da: Vis SDSS-billede

en: Show DSS image
da: Vis DSS-billede

en: Show images from web
da: Vis billeder fra nettet

en: Remove from WishList
da: Fjern fra ønskeliste

en: Remove from Session Plan
da: Fjern fra sessionsplan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
da: i et rektangulært område

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
da: i et cirkulært område

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
da: over hele himlen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
da: Åbne stjernehobe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
da: Kuglehober

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
da: Gasformige tåger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
da: Planetariske tåger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
da: Sol, måne, planeter

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
da: Illegal cirkel angivet, områdevalg ikke muligt.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
da[0]: Din observationsliste har 1 objekt
da[1]: Din observationsliste har %1 objekter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
da: efter stjernebillede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
da: <html><head></head><body><p>Velkommen til observationslisteguiden</p><p></p><p>Med dette værktøj kan du konstruere en observationslisten ved at filtrere listen over alle objekter på forskellige måder. Først vil du vælge objekter efter<span style=" font-weight:600;">type</span>.  Dernæst kan du vælge udelukkendede objekter som bebor et specifikt <span style=" font-weight:600;">område på himlen</span>.  Du kan trimme observationslisten yderligere ved at vælge objekter af en angivet <span style=" font-weight:600;">størrelsesklasse</span>. Endelig kan du vælge kun at beholde de objekter som er <span style=" font-weight:600;">observerbare på en bestemt dato</span>.</p><p></p><p>Tryk på <span style=" font-weight:600;">Næste</span>-knappen for at komme i gang med at vælge hvilke objekter du ønsker skal være til stede i din observationsliste.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
da: <html><head></head><body><p>Vælg objekter efter type</p><p></p><p>Fremhæv de objekttyper du ønsker at inkludere i din observationsliste i boksen nedenfor. Du kan fremhæve mere end et element i listen. Knapperne til højre kan bruges til hurtigt at vælge nogle almindelige udvalg.</p><p></p><p>Når du er færdig, skal du trykke på <span style=" font-weight:600;">Næste</span>-knappen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
da: Markér alle elementer på listen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
da: Alle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
da: Ryd alle markerede elementer på listen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
da: Markér alle objekter af typen "dybrum" på listen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
da: Dybrum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
da: Markér alt af typen solsystemobjekt på listen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
da: <html><head></head><body><p>Vælg efter område</p><p></p><p>Som det næste kan du begrænse din objektliste til kun de objekter som bebor et specifikt område på himlen.  Der er tre måder at angive området for din liste på: ved<span style=" font-weight:600;">stjernebillede</span>, ved at angive et<span style=" font-weight:600;">rektangulær område</span>, eller ved at angive et <span style=" font-weight:600;">cirkulært område</span>. Du kanogså springe over at vælge efter et område, hvilket vil inkludere objekter <span style=" font-weight:600;">over hele himlen</span>.</p><p></p><p>Foretag dit valg nedenfor, og tryk på <span style=" font-weight:600;">Næste</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
da: Jeg ønsker at vælge objekter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
da: <html><head></head><body><p>Vælg objekter i et eller flere stjernebilleder</p><p></p><p>Fremhæv de stjernebilleder du ønsker at bruge til din observationsliste på listen nedenfor. Kun objekter som bebor de valgte stjernebilleder vil blive inkluderet på listen..</p><p></p><p>Når du er færdig, trykker du på <span style=" font-weight:600;">Næste</span> for at fortsætte.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
da: <html><head></head><body><p>Vælg objekter i et rektangulært område</p><p></p><p>På denne side kan du begrænse observationslisten til de objekter sombebor et bestemt rektangulært område på himlen. Angiv det rektangulære område ved at vælge grænser for rektascension- (RA) og deklination- (dekl) som definerer området.</p><p></p><p>Når du er færdig, trykker du på <span style=" font-weight:600;">Næste</span> for at fortsætte.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
da: til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
da: Dekl.-grænser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
da: RA-grænser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
da: <html><head></head><body><p>Vælg objekter i et cirkulært område</p><p></p><p>På denne side kan du begrænse observationslisten til de objekter som bebor et bestemt cirkulært område på himlen. Angiv det cirkulære område ved at vælge koordinater for rektascension- (RA) og deklination- (dekl) for cirklens centrum og størrelsen af cirklens radius i grader.</p><p></p><p> Når du er færdig, trykker du på <span style=" font-weight:600;">Næste</span> for at fortsætte.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
da: RA for centrum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
da: dekl. for centrum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
da: Radius (i grader):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
da: <html><head></head><body><p>Vælg objekter som er observerbare på en dato:</p><p></p><p>På denne side kan du begrænse observationslisten til de objekter somkan observeres på en bestemt dato (og fra en bestemt placering på Jorden). For at filtrere listen på denne måde markerer du afkrydsningsfeltet nedenfor og vælger så den ønskede dato. Hvis du efterlader dette felt umarkeret, vil din liste indeholde objekter uanset hvornår de er observerbare (dette er standard). Du kan også ændre den geografiske placering som bruges til at bestemme om objekter er observerbare.</p><p></p><p>Når du er færdig, trykker du på <span style=" font-weight:600;">Næste</span> for at fortsætte.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
da: Fra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
da: Fra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
da: Vælg objekter som er observerbare den:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
da: Vælg objekter som er lysere end:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
da: Inkludér objekter som ikke har en defineret størrelsesklasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
da: Din observationsliste har aktuelt 0 objekter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
da: Opdatér tælling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
da: Navn

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
da: X-position (AE)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
da: Y-position (AE)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
da: I dag

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
da: Indstil skærmen på det angivne sted. %1 kan være navnet på et objekt, et kardinalpunkt på kompasset eller "zenit".

en: Add a name label to the object named %1.
da: Tilføj navneetiket til objektet kaldet %1.

en: Remove the name label from the object named %1.
da: Fjern navneetiket fra objektet kaldet %1.

en: Add a trail to the solar system body named %1.
da: Tilføj et spor til solsystemobjektet kaldet %1.

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
da: Fjern sporet fra solsystemobjektet kaldet %1.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
da: Peg visningen til de angivne RA-/dekl.-koordinater. RA udtrykkes i timer, dekl. udtrykkes i grader.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
da: Peg visningen til de angivne Høj./Az.-koordinater. Høj og Az udtrykkes i grader.

en: Increase the display Zoom Level.
da: Forøg skærmens forstørrelse.

en: Decrease the display Zoom Level.
da: Formindsk skærmens forstørrelse.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
da: Sæt skærmens forstørrelse til dens standardværdien.

en: Set the display Zoom Level manually.
da: Sæt skærmens forstørrelse manuelt.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
da: Sæt systemklokken til den angivne lokaltid.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
da: Sæt afvikling af script på pause i et angivet antal sekunder.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
da: Stop afvikling af script indtil der trykkes på angiven tast. Kun enkelttaster er mulige. Brug "space" for mellemrum.

en: Set whether the display is tracking the current location.
da: Angiv om skærmen skal følge det nuværende sted.

en: Change view option named %1 to value %2.
da: Ændre visningsindstilling med navnet %1 til værdien %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
da: Sæt det geografiske sted til byen angivet ved by, provins og land.

en: Set the color named %1 to the value %2.
da: Sæt farven med navnet %1 til værdien %2.

en: Load the color scheme specified by name.
da: Indlæs farvesammensætning angivet ved navn.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
da: Eksportér stjernebilledet til filen, med angivet bredde og højde.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
da: Udskriv stjernekortet til en printer eller fil. Hvis %1 er sand, så vil det vise udskriftsvinduet. Hvis %2 er sand, så vil det bruge stjernekortets farveskema ved udskrift.

en: Halt the simulation clock.
da: Stop simulatortiden.

en: Start the simulation clock.
da: Start simulatortiden.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
da: Sæt tidsskalaen for simulatoruret til angiven skala. 1.0 betyder realtid. 2,0 betyder dobbelt så hurtigt som realtid, osv.

en: Functions
da: Funktioner

en: InfoBoxes
da: Infofelter

en: Toggle display of all InfoBoxes
da: Vis/skjul alle infofelter

en: Toggle display of Time InfoBox
da: Vis/skjul infofeltet Tid

en: Toggle display of Geographic InfoBox
da: Vis/skjul infofeltet Geografisk

en: Toggle display of Focus InfoBox
da: Vis/skjul infofeltet Fokus

en: (un)Shade Time InfoBox
da: Slå skyggen for infofeltet Tid til/fra

en: (un)Shade Geographic InfoBox
da: Slå skyggen for infofeltet Geografisk til/fra

en: (un)Shade Focus InfoBox
da: Slå skyggen for infofeltet Fokus til/fra

en: Toolbars
da: Værktøjslinjer

en: Toggle display of main toolbar
da: Vis/skjul hovedværktøjslinjen

en: Toggle display of view toolbar
da: Vis/skjul værktøjslinjen Vis

en: Show Objects
da: Vis objekter

en: Toggle display of Stars
da: Vis/skjul stjerner

en: Toggle display of all deep-sky objects
da: Slå visning af alle dybrumsobjekter til/fra

en: Toggle display of all solar system bodies
da: Vis/skjul alle objekter i solsystemet

en: Toggle display of Sun
da: Vis/skjul Solen

en: Toggle display of Moon
da: Vis/skjul Månen

en: Toggle display of Mercury
da: Vis/skjul Merkur

en: Toggle display of Venus
da: Vis/skjul Venus

en: Toggle display of Mars
da: Vis/skjul Mars

en: Toggle display of Jupiter
da: Vis/skjul Jupiter

en: Toggle display of Saturn
da: Vis/skjul Saturn

en: Toggle display of Uranus
da: Vis/skjul Uranus

en: Toggle display of Neptune
da: Vis/skjul Neptun

en: Toggle display of Asteroids
da: Vis/skjul asteroider

en: Toggle display of Comets
da: Vis/skjul kometer

en: Show Other
da: Vis andre

en: Toggle display of constellation lines
da: Vis/skjul stjernebilledernes linjer

en: Toggle display of constellation boundaries
da: Vis/skjul stjernebilledernes grænser

en: Toggle display of constellation names
da: Vis/skjul stjernebilledernes navne

en: Toggle display of Milky Way
da: Vis/skjul Mælkevejen

en: Toggle display of the coordinate grid
da: Vis/skjul koordinatgitter

en: Toggle display of the celestial equator
da: Vis/skjul himlens ækvator

en: Toggle display of the ecliptic
da: Vis/skjul ekliptika

en: Toggle display of the horizon line
da: Vis/skjul horisontlinjen

en: Toggle display of the opaque ground
da: Vis/skjul ugennemsigtig jord

en: Toggle display of star name labels
da: Vis/skjul stjernenavne

en: Toggle display of star magnitude labels
da: Vis/skjul stjerners størrelsesklasser

en: Toggle display of asteroid name labels
da: Vis/skjul asteroidenavne

en: Toggle display of comet name labels
da: Vis/skjul kometnavne

en: Toggle display of planet name labels
da: Vis/skjul planetnavne

en: Toggle display of planet images
da: Vis/skjul billeder af planeter

en: Show Latin constellation names
da: Vis stjernebilledernes navne på latin

en: Show constellation names in local language
da: Vis stjernebilledernes navne på lokalt sprog

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
da: Vis IAU-standardforkortelser for stjernebilleder

en: Hide Items
da: Skjul elementer

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
da: Vis/skjul objekter mens visningen drejes

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
da: Tidsintervalgrænse (i sekunder) for skjulte objekter

en: double
da: dobbelt

en: Hide faint stars while slewing?
da: Skjul svagere stjerner under drejning?

en: Hide solar system bodies while slewing?
da: Skjul objekterne i solsystemet under drejning?

en: Hide Milky Way while slewing?
da: Skjul Mælkevejen under drejning?

en: Hide constellation names while slewing?
da: Skjul stjernebilledernes navne under drejning?

en: Hide constellation lines while slewing?
da: Skjul stjernebilledernes linjer under drejning?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
da: Skjul stjernebilledernes grænser under drejning?

en: Hide coordinate grid while slewing?
da: Skjul koordinatgitteret under drejning?

en: Skymap Options
da: Stjernekortindstillinger

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
da: Brug horisontalkoordinater? (ellers brug ækvatoriale)

en: Set the Zoom Factor
da: Set forstørrelsesfaktor

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
da: Vælg en vinkelstørrelse for synsfeltsymbolet (i bueminutter)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
da: Vælg en form til synsfeltsymbolet (0=cirkel, 1=kvadrat, 2=trådkors, 4=skydeskive)

en: int
da: heltal

en: Select color for the FOV symbol
da: Vælg en farve til synsfeltsymbolet

en: string
da: tekststreng

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
da: Brug animeret drejning? (ellers gå direkte til nyt fokus)

en: Correct for atmospheric refraction?
da: Korrigér for atmosfærisk brydning?

en: Automatically attach name label to centered object?
da: Sæt automatisk mærkat på det centrerede objekt?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
da: Tilføj en midlertidig mærkat, når musen føres henover et objekt?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
da: Planetspor svinder til himmelfarven? (ellers er farven konstant)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
da: størrelsesklasse for de svageste stjerner der har en etiket på kortet

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
da: størrelsesklassen for de kraftigste stjerner som skjules under drejning

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
da: størrelsesklasse for de svageste asteroider der tegnes på kortet

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
da: størrelsesklasse for de svageste stjerner har en etiket på kortet

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
da: kometer tættere på Solen end denne afstand (i AE) får mærkat på på kortet

en: Could not download remote file.
da: Kunne ikke downloade ekstern fil.

en: Download Error
da: Download-fejl

en: Save Changes to Script?
da: Gem ændringerne til script?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
da: Det nuværende script er blevet ændret. Vil du gemme ændringerne før scriptet lukkes?

en: Could not parse script.  Line was: %1
da: Kunne ikke fortolke scriptet. Linjen var: %1

en: true
da: sand

en: Function index out of bounds.
da: Funktionsindeks uden for grænserne.

en: false
da: falsk

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
da: Uoverensstemmelse mellem funktion- og argument-element (%1 forventet)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
da: Nyt script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
da: Kasserer det nuværende script og påbegynder et nyt. Vil spørge om ugemte ændringer skal gemmes i det nuværende script.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
da: Åbner et eksisterende script. Vil spørge om ugemte ændringer i det nuværende script skal gemmes.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
da: Gem script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
da: Gem det nuværende script. Hvis scriptet ikke er blevet gemt før, er det det samme som "Gem som..."

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
da: Gem script som...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
da: Gemmer scriptet til en fil og giver dig mulighed for først at angive filnavnet og et navn for scriptet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
da: Afprøv script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window.  You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
da: Udfører scriptet i KStars-hovedvinduet. Muligvis vil du flytte scriptopbygningsværktøjet, så stjernekortet bliver synligt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
da: Nuværende script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script.  Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below.  Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
da: Dette viser listen over kommandoer tilstede i det nuværende script. Fremhævning af en kommando vil præsentere et element, hvor du kan angive dets argumenter nedenfor. Brug aktionsknapperne til højre for at kopiere, fjerne eller ændre placeringen af den valgte kommando.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
da: Tilføj funktion

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
da: Hvis en funktion er fremhævet i feltet "Funktionsskimmer", så vil denne knap tilføje funktionen til det nuværende arbejdsscript. Den nye funktion bliver sat ind lige efter den fremhævede funktion i feltet "Nuværende script".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
da: Fjern funktion

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
da: Hvis en funktion er fremhævet i feltet "Nuværende script", så vil knappen fjerne funktionen fra scriptet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
da: Kopiér funktion

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
da: Hvis en funktion er fremhævet i feltet "Nuværende script", så vil knappen tilføje en kopi af funktionen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
da: Flyt op

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
da: Hvis en funktionen er fremhævet i feltet "Nuværende script", så vil knappen flytte funktionen en placering op i scriptet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
da: Flyt ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
da: Hvis en funktion er fremhævet i feltet "Nuværende script", så vil knappen flytte funktionen en placering ned i scriptet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
da: Funktionsargumenter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
da: Funktionsskimmer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
da: Funktionshjælp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
da: Hvis en funktion er fremhævet i Funktionsskimmeren, vil dette område vise lidt dokumentation om funktionen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
da: Indtast scriptets navn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
da: Indtast et navn til scriptet. Dette er ikke filnavnet, men blot en kort, beskrivende linje tekst.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
da: Indtast forfatterens navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
da: Skriptnavn:

en: Print the Sky Calendar
da: Udskriv himmelkalenderen

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
da: %1 står op

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
da: %1 går ned

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
da: %1 kulminerer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
da: Månedsinddelinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
da: Intervalinddelinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
da: Vertikalt gitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
da: Denne dag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
da: År:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
da: dag(e)

en: Now visible: About %1 degrees above the %2 horizon
da: Synlige nu: Omkring %1 grader over %2 horisont

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
da: Teleskopdetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
da: Producent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
da: Kikkert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binoApertureText)
en: Specify aperture:
da: Angiv åbning:

en: Magnitude:  --
da: Størrelsesklasse: --

en: Surface Brightness: %1
da: Overfladelysstyrke: %1

en: Size: %1
da: Størrelse: %1

en: at %1
da: klokken %1

en: The night of %1
da: Natten til den %1

en: Star Clusters
da: Åbne stjernehobe

en: circumpolar
da: Cirkumpolar

en: does not rise
da: Står ikke op

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
da: Solnedgang: %1 %2

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
da: Solopgang: %1 %2

en: Night duration: %1
da: Nattens varighed: %1

en: Night duration: %1 hours
da: Nattens varighed: %1 timer

en: Night duration: %1 hour
da: Nattens varighed: %1 time

en: Night duration: %1 minutes
da: Nattens varighed: %1 minutter

en: Night duration: %1 minute
da: Nattens varighed: %1 minut

en: Moon rises at: %1 on %2
da: Månen står op: %1 den %2

en: Moon sets at: %1 on %2
da: Månen går ned: %1 den %2

en: No Object Selected
da: Intet objekt valgt

en: Object Not Found
da: Objekt ikke fundet

en: Rises at: %1
da: Står op: %1

en: Transits at: %1
da: Kulminerer: %1

en: Sets at: %1
da: Går ned: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
da: Natten til DATO

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
da: Vælg en ny dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
da: Skift dato...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
da: på STEDET

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
da: Vælg et nyt geografisk sted

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
da: Skift sted...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
da: Vis objekter som er oppe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
da: Vælg tidsinterval

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
da: Om aftenen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
da: Om morgenen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
da: Ethvert tidspunkt i aften

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
da: Vis objekter der er lysere end størrelsesklasse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
da: Tidspunktet månen står op

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
da: Viser tidspunktet, hvor månen står op på den valgte dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
da: Månen står op: 13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
da: Nattens varighed for den valgte dato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
da: Viser varigheden mellem solnedgang og solopgang for den valgte dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
da: Nattens varighed: 11:00 timer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
da: Tidspunkt for solnedgang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
da: Viser tidspunktet for solnedgang på den valgte dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
da: Solnedgang: 19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
da: Tidspunktet månen går ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
da: Viser tidspunktet, som månen går ned på den valgte dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
da: Månen går ned: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
da: Solopgangstidspunkt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
da: Viser tidspunktet for solopgang på den valgte dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
da: Solopgang: 07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
da: Belyst andel af månen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
da: Viser den belyste andel af månen for den valgte dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
da: Måneskive: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
da: Vælg en kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
da: Matchende objekter:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
da: Objektnavn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
da: Viser tidspunktet, hvor det fremhævede objekt står op over horisonten på den valgte dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
da: Står op: 22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
da: Viser tidspunktet, hvor det fremhævede objekt passerer forbi den lokale meridian på den valgte dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
da: Kulminerer: 03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
da: Viser tidspunktet, hvor det fremhævede objekt går ned under horisonten på den valgte dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
da: Går ned: 08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
da: Centrér dette objekt i visning af himlen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
da: Centrér visning af himlen på dette objekt, og begynd på at følge det. Svarer til  punktet "Centrér og følg" i pop-op-menuen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
da: Centreret objekt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
da: Åbn vinduet Objekt-detaljer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
da: Åbn detaljevinduet for det fremhævede objekt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
da: Føjer det valgte objekt til observationslisten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
da: Tilføj til listen

en: Angle value in degrees.
da: Vinkelværdi i grader.

en: Angle value in hours.
da: Vinkelværdi i timer.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
da: Denne boks viser en vinkel i grader. De tre viste tal er vinklens grader, bueminutter og buesekunder.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
da: Denne boks viser en vinkel i timer. De tre viste tal er vinklens timer, minutter og sekunder.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
da:   Du kan indtaste et simpelt heltal eller et decimaltal, eller værdier adskilt af mellemrum eller kolon som angiver grader, bueminutter og buesekunder

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
da: Skriv en vinkelværdi i grader.  Vinklen kan udtrykkes som et simpelt heltal("12"), decimaltal ("12,333") eller som værdier adskilt af mellemrum eller kolon som angiver grader, bueminutter og buesekunder ("12:20", "12:20:00", "12:20", "12 20,0" osv.).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
da:   Du kan indtaste et simpelt heltal eller et decimaltal, eller værdier adskilt af mellemrum eller kolon som angiver timer, minutter og sekunder

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
da: Skriv en vinkelværdi i timer.  Vinklen kan udtrykkes som et simpelt heltal("12"), decimaltal ("12,333") eller værdier adskilt af mellemrum eller kolon som angiver timer, minutter og sekunder ("12:20", "12:20:00", "12:20", "12 20,0" osv.).

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
da: %1 x %2 bueminutter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
da: Forrige år

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
da: Længde:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
da: Bredde:

[ctx: seconds]
en: secs
da: sek

[ctx: second]
en: sec
da: sek

[ctx: minutes]
en: mins
da: min

en: hour
da: time

[ctx: hours]
en: hrs
da: timer

[ctx: sidereal day]
en: sid day
da: S.t.-dag

en: day
da: dag

en: week
da: uge

[ctx: weeks]
en: wks
da: uger

en: month
da: måned

[ctx: months]
en: mths
da: måneder

en: year
da: år

[ctx: years]
en: yrs
da: år

en: Adjust time step
da: Indstil tidsintervaller

en: Adjust time step units
da: Indstil tidsintervalenheder

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
da: Indstil tidsskalaen for uret i simuleringen. Vælger du  "1 sek" går uret med normal hastighed, helt synkroniseret med din computers CPU. Højere værdier for tiden til at gå hurtigere end normalt, lavere værdier langsommere. Negative værdier får tiden til at gå baglæns.
    
    Der er to par op/ned-knapper. Det venstre par indeholder alle de mulige tidsintervaller. Det højre hopper til næste pæne tidsenhed, fx hvis tidskalaen er stillet til "1 min" vil næste trin opad på højre knap være "1 time" og nedad "1 sek"

[ctx: Map projection method]
en: No projection
da: Ingen projektion

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
da: Ældgammel

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
da: Azimut

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
da: Gnomonisk

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
da: Halvkugle

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
da: Ortografisk

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
da: Polykonisk

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
da: Rektangulær

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
da: Sti til Xplanet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
da: Indtast her stien til xplanet-programmet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
da: Vinduesstørrelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
da: Sæt bredden på vinduet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
da: Sæt højden på vinduet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
da: Brug synsfeltet fra KStars?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
da: Brug synsfelt fra KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
da: Basis-størrelsesklasse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
da: En stjerne med den angivne størrelsesklasse vil have en pixel-lysstyrke på 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
da: Konfigurationsfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
da: Sti til konfigurationsfil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
da: Brug den angivne konfigurationsfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
da: Anvend brugervalgt stjernekort?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
da: Stjernekort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
da: Buefil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
da: Sti til buefil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
da: Radius af det blændende lys omkring solen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun.  The default value is 28.
da: Tegn et blændende lys omkring solen med en radius på den angivne værdi større end solen. Standardværdien er 28.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
da: Kvalitet af output-fil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
da: JPEG-kvalitet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
da: Etiketter og markører

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
da: Etiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
da: Etiketstreng:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
da: Angiv tekst til første linje på etiketten.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
da: Angiv teksten til etikettens første linje. Som standard er den noget i retning af "Viser jorden". Enhver forekomst af %t vil blive erstattet af målets navn, og enhver forekomst af %o af udgangspunktets navn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
da: Datoformat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
da: Angiv formatet til etiketter med dato/klokkeslæt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
da: Angiv formatet til etiketter med dato/klokkeslæt. Denne formateringsstreng bliver sendt videre til strftime(3). Standardstrengen er "%c %Z", hvilket viser dato, klokkeslæt og tidszone i det korrekte lokale format.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
da: Skriftstørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
da: Etiketposition:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
da: Vis etiket?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
da: Hvis markeret vises en etiket i øverste højre hjørne.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
da: Markører

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
da: Brug markørfil?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
da: Brug markørfil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
da: Angiv en fil der indeholder brugerdefinerede markørdata til visning over baggrundsstjernerne.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
da: Skriv markørafgrænsninger til fil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
da: Skriv koordinaterne for afgrænsningsboksene for hver markør i en fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
da: Skriv markørafgrænsninger til:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude
da: Placér observatøren over breddegrad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
da: Tegn målobjektet som set fra et punkt over den angivne breddegrad (i grader). Standardværdien er 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude
da:  og længdegrad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
da: Placer observatøren over den angivne længdegrad (i grader). Længdegrader er positive mod øst, negative mod vest (for jorden og månen), så Los Angeles er f.eks. på -118 eller 242. Standardværdien er 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
da: i grader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
da: Projektion:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
da: Projektionstype

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
da: Standard er ingen projektion. Flere objekter vil ikke blive vist hvis denne valgmulighed er specificeret. Skygger vil stadig vises.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
da: Baggrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
da: Brug baggrund?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
da: Hvis markeret bruges en fil eller en farve som baggrund.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
da: Baggrundsbillede:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
da: Brug denne fil som baggrundsbillede

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
da: Indtast her stien til baggrundsbilledfilen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
da: Sæt farven til baggrunden.
