kstars - en to el translation catalogue (3377 entries)

en: Sky
el: Ουρανός

en: Messier Object
el: Αντικείμενο Messier

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
el: Αντικείμενο με υπερδεσμό

en: Star Name
el: Όνομα αστέρα

en: Deep Sky Object Name
el: Όνομα αντικειμένου βαθύ ουρανού

en: Planet Name
el: Όνομα πλανήτη

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
el: Όνομα αστερισμού

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
el: Γραμμή αστερισμού

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
el: Όριο αστερισμού

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
el: Τονισμός ορίου αστερισμού

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
el: Γαλαξίας

en: Equator
el: Ισημερινός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
el: Εκλειπτική

en: Horizon
el: Ορίζοντας

en: Compass Labels
el: Ετικέτες πυξίδας

en: Equatorial Coordinate Grid
el: Πλέγμα ισημερινών συντεταγμένων

en: Horizontal Coordinate Grid
el: Πλέγμα οριζόντιων συντεταγμένων

en: Info Box Text
el: Κείμενο πλαισίου πληροφοριών

en: Info Box Selected
el: Επιλεγμένο πλαίσιο πληροφοριών

en: Info Box Background
el: Φόντο πλαισίου πληροφοριών

en: Target Indicator
el: Ένδειξη στόχου

en: User Labels
el: Ετικέτες χρήστη

en: Planet Trails
el: Ίχνη πλανήτη

en: Angular Distance Ruler
el: Κανόνας γωνιακής απόστασης

en: Observing List Label
el: Ετικέτα λίστας παρατήρησης

en: Star-Hop Route
el: Διαδρομή αστρο-αλμάτων

en: Visible Satellites
el: Ορατοί δορυφόροι

en: Satellites
el: Δορυφόροι

en: Satellites Labels
el: Ετικέτες δορυφόρων

en: Supernovae
el: Υπερκαινοφανείς αστέρες

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
el: Προκαθορισμένα χρώματα

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
el: Χάρτης αστέρων

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
el: Νυχτερινή όραση

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
el: Το τοπικό αρχείο θέματος χρωμάτων δεν μπορεί να ανοιχτεί.
    Το θέμα δεν μπορεί να καταγραφεί.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
el: Το τοπικό αρχείο ευρετηρίου θέματος χρωμάτων δεν μπορεί να ανοιχτεί.
    Το θέμα δεν μπορεί να καταγραφεί.

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
el: Κιάλια 7x35

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
el: Μία μοίρα

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
el: 30m στο 1.3cm

en: No FOV
el: Χωρίς FOV

en: KStars Exported Sky Image
el: Εικόνα ουρανού που εξάχθηκε από το KStars

en: Could not upload image to remote location: %1
el: Αδυναμία αποστολής της εικόνας στην απομακρυσμένη τοποθεσία: %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
el: Αδυναμία εξαγωγής εικόνας: το URL %1 δεν είναι έγκυρο

en: Invert colors
el: Αντιστροφή χρωμάτων

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
el: Αναστροφή των χρωμάτων της εικόνας. Χρήσιμο ενίοτε για την ενίσχυση της αντίθεσης. Επηρεάζει μόνο την εμφάνιση και όχι την αποθήκευση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save the image to disk
el: Αποθήκευση της εικόνας στο δίσκο

en: Loading of the image %1 failed.
el: Η φόρτωση της εικόνας %1 απέτυχε.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
el: Ένα αρχείο με το όνομα "%1" υπάρχει ήδη. Να αντικατασταθεί;

en: Overwrite File?
el: Αντικατάσταση αρχείου;

en: Saving of the image %1 failed.
el: Η αποθήκευση της εικόνας %1 απέτυχε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
el: Ναι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
el: Όχι

en: Warning
el: Προειδοποίηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
el: Ακύρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
el: Σφάλμα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
el: Πληροφορίες

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: N
el: Β

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNE
el: ΒΒΑ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NE
el: ΒΑ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ENE
el: ΑΒΑ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: E
el: Α

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ESE
el: ΑΝΑ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SE
el: ΝΑ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSE
el: ΝΝΑ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: S
el: Ν

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
el: ΝΝΔ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
el: ΝΔ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
el: ΔΝΔ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
el: Δ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
el: ΔΒΔ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
el: ΒΔ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
el: ΒΒΔ

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
el: Η περιοχή κοπής θα κλιμακωθεί στα [ %1 * %2 ]

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
el: Περιοχή κοπής: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
el: Επεξεργαστής εικόνων επισκόπησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
el: Περιοχή κοπής: [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
el: (η περιοχή κοπής θα κλιμακωθεί στα 200x200)

en: Loading images...
el: Φόρτωση εικόνων...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
el: Αποτελέσματα αναζήτησης:

en: Failed to load image at %1
el: Αποτυχία φόρτωσης της εικόνας στο %1

en: Failed to load image
el: Αποτυχία φόρτωσης της εικόνας

en: Choose Thumbnail Image
el: Επιλέξτε εικόνα επισκόπησης

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
el: Επιλογές εικόνας επισκόπησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
el: Ορισμός τοποθεσίας εικόνας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
el: Τρέχουσα εικόνα επισκόπησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
el: Επεξεργασία &εικόνας...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
el: Ακύρωση εικόνας

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
el: Ήλιος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
el: Ερμής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
el: Αφροδίτη

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
el: Γη

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
el: Σελήνη

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
el: Άρης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
el: Δίας

en: Ganymede
el: Γανυμήδης

en: Io
el: Ιώ

en: Callisto
el: Καλλιστώ

en: Europa
el: Ευρώπη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
el: Κρόνος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
el: Ουρανός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
el: Ποσειδώνας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
el: Θέση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotation:
el: Περιστροφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
el: ημέρες

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
el: Η διαδρομή του εκτελέσιμου του xplanet είναι κενή στον πίνακα ελέγχου.

en: Error making FIFO file %1: %2.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία του αρχείου FIFO %1: %2.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
el: &Βοήθεια

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
el: Γραμμή εργαλείων επεξεργασίας

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
el: Ώ&ρα

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
el: &Σκόπευση

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
el: &Προβολή

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
el: &Συσκευές

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
el: &Ενημερώσεις

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
el: &Παρατήρηση

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
el: &Πλαίσια πληροφοριών

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
el: Γραμμή &κατάστασης

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων προβολής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
el: Τύπος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
el: Εποχή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
el: Αδρανής

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
el: Πλανήτες

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
el: Αστέρια

en: Constellations
el: Αστερισμοί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
el: Αστεροειδή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
el: Κομήτες

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
el: Γαλαξίες

en: Nebulae
el: Νεφελώματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
el: Άγνωστο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
el: Εισαγωγή αρχείου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
el: Εισάγετε το όνομα αρχείου εισαγωγής δεδομένων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
el: Για να εισάγετε ένα υπάρχον αρχείο δεδομένων, εισάγετε εδώ το όνομά του. Έπειτα θα χρειαστεί να περιγράψετε τα περιεχόμενά του παρακάτω. Μπορείτε να αφήσετε το όνομα αρχείου κενό για την κατασκευή ενός αρχείου καταλόγου με μια έγκυρη επικεφαλίδα, αλλά χωρίς δεδομένα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
el: Περιεχόμενα του εισηγμένου αρχείου δεδομένων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
el: Όταν επιλέγετε ένα αρχείο δεδομένων στην παραπάνω γραμμή, τα περιεχόμενά του εμφανίζονται εδώ.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
el: Περιγραφή πεδίων δεδομένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
el: <b>Πεδία καταλόγου:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
el: <b>Διαθέσιμα πεδία:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
el: Η εποχή συντεταγμένων για τον κατάλογο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
el: Πρόθεμα ονόματος καταλόγου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
el: Χρώμα συμβόλου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
el: Εποχή συντεταγμένων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
el: Διαχωρισμένο με κενά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
el: Προεπισκόπηση &εξόδου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
el: Εισάγετε το όνομα αρχείου για το εξαγόμενο αρχείο καταλόγου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
el: Όνομα καταλόγου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
el: Αποθήκευση καταλόγου ως:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
el: Εισάγετε ένα όνομα για τον κατάλογο

en: Show image of
el: Εμφάνιση εικόνας του

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
el: Το URL δεν είναι έγκυρο. Επιθυμείτε να ανοίξετε ένα παράθυρο περιήγησης
    στη μηχανή αναζήτησης του Google;

en: Invalid URL
el: Μη έγκυρο URL

en: Browse Google
el: Περιήγηση Google

en: Do Not Browse
el: Χωρίς περιήγηση

en: Show webpage about
el: Εμφάνιση ιστοσελίδας σχετικά

en: object
el: αντικείμενο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
el: Τύπος πόρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
el: Εικόνα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
el: Πληροφορίες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
el: Κείμενο περιγραφής του συνδεδεμένου πόρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
el: Περιγραφή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
el: Το URL που θα εμφανίζεται από το αντικείμενο αυτό

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
el: Άνοιγμα URL σε ένα παράθυρο περιηγητή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
el: Μπορείτε να επαληθεύσετε το URL ανοίγοντάς το σε ένα παράθυρο περιηγητή με αυτό το κουμπί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
el: Έλεγχος URL

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Degrees
el: Μοίρες

en: Ignore
el: Αγνόηση

en: Text
el: Κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
el: Τύπος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button)
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
el: Συγγραφέας:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
el: Αντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
el: Επεξεργασία...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
el: Χρώμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
el: Όνομα

en: Major Axis
el: Κύριος άξονας

en: Minor Axis
el: Δευτερεύων άξονας

en: Position Angle
el: Γωνία θέσης

en: Flux
el: Ροή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
el: Έκδοση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
el: Εισαγωγή καταλόγου...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
el: Χρώματα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
el: Γενικά

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
el: πολλαπλό

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
el: μεταβλητό

en: G5 star
el: Αστέρας G5

en: Dwarf planet
el: Πλανήτης νάνος

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
el: %1 ΑΜ

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
el: %1 λεπτά

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
el: %1 δεύτερα

en: Supernova
el: Υπερκαινοφανής αστέρας

[ctx: integrated flux at a frequency]
en: Flux(%1):
el: Ροή(%1):

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
el: %1 του %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
el: Θέση

en: Circumpolar
el: Αειφανής

en: Never rises
el: Δεν ανατέλλει

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
el: μη εφαρμόσιμο

en: Links
el: Δεσμοί

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Log
el: Καταγραφή

en: Record here observation logs and/or data on %1.
el: Κατάγραψε εδώ καταγραφή παρατήρησης και/ή δεδομένα για το %1.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
el: Επιθυμείτε σίγουρα την αφαίρεση του δεσμού %1;

en: Delete Confirmation
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
el: Κύριο όνομα, άλλα ονόματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
el: 0.00 mag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
el: Μέγεθος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
el: 0.0 λεπτά

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
el: Δείκτης B-V:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
el: Απόσταση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
el: Φαιν. Μέγεθος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
el: Φωτισμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
el: Προσθήκη στη λίστα παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
el: Κεντράρισμα στον χάρτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
el: Κεντράρισμα στο τηλεσκόπιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
el: Περιήλιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
el: ID Τροχιάς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
el: ID Τροχιάς

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
el: Διάμετρος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Diameter) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dimensions)
en: 0.0 km
el: 0.0 χλμ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
el: Περίοδος περιστροφής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Rotation)
en: 0.0 h
el: 0.0 ω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOIDLabel)
en: Earth MOID:
el: MOID Γης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
el: Κλάση τροχιάς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
el: Κλάση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlbedoLabel)
en: Albedo:
el: Λευκαύγεια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
el: Διαστάσεις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
el: Περίοδος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Period)
en: 0 y
el: 0 χρ.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
el: Λεπτομέρειες - Βάσεις δεδομένων σε σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
el: Επιλογή βάσης δεδομένων σε σύνδεση

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
el: Λεπτομέρειες - Δεσμοί πόρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
el: Δεσμοί πληροφοριών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
el: Δεσμοί εικόνων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
el: Προβολή πόρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
el: Προσθήκη δεσμού...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
el: Επεξεργασία δεσμού...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
el: Αφαίρεση δεσμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
el: Καταγραφή χρήστη

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
el: Λεπτομέρειες - Δεδομένα θέσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
el: Συντεταγμένες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
el: Αζιμούθιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
el: Αέρια μάζα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
el: Ύψωση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
el: Ώρα γωνίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
el: Ανατολή/δύση/μετάβαση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
el: Ώρα δύσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
el: Ώρα επαναφοράς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
el: Ώρα ανατολής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
el: Αζιμούθιο κατά τη δύση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
el: Ύψωση κατά την επαναφορά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
el: Αζιμούθιο κατά την ανατολή:

en: Preview image
el: Προεπισκόπηση εικόνας

en: Full legend
el: Πλήρες υπόμνημα

en: Scale with magnitudes chart
el: Κλίμακα και γράφημα φαιν. μεγεθών

en: Only scale
el: Μόνο κλίμακα

en: Only magnitudes
el: Μόνο φαιν. μεγέθη

en: Only symbols
el: Μόνο σύμβολα

en: Upper left corner
el: Πάνω αριστερή γωνία

en: Upper right corner
el: Πάνω δεξιά γωνία

en: Lower left corner
el: Κάτω αριστερή γωνία

en: Lower right corner
el: Κάτω δεξιά γωνία

en: Could not export image
el: Αδυναμία εξαγωγής της εικόνας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
el: Διαμόρφωση υπομνήματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
el: Προσθήκη υπομνήματος στην εικόνα ουρανού προς εξαγωγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
el: Προσανατολισμός υπομνήματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
el: Τύπος υπομνήματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
el: Θέση υπομνήματος:

en: Any
el: Οποιοδήποτε

en: Solar System
el: Ηλιακό σύστημα

en: Open Clusters
el: Ανοικτά σμήνη

en: Globular Clusters
el: Σφαιρωτά σμήνη

en: Gaseous Nebulae
el: Νεφέλωμα διάχυσης

en: Planetary Nebulae
el: Πλανητικό νεφέλωμα

en: Details...
el: Λεπτομέρειες...

en: Andromeda Galaxy
el: Γαλαξίας της Ανδρομέδας

en: Aldebaran
el: Λαμπαδίας ή Αλντεμπαράν

en: Aaltje
el: Αάλτζε

en: Aarseth-Brewington (1989 W1)
el: Ααρσέθ-Μπρούινκτον (1989 W1)

en: No object named %1 found.
el: Δε βρέθηκε αντικείμενο με το όνομα %1.

en: Bad object name
el: Εσφαλμένο όνομα αντικειμένου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
el: Φιλτράρισμα κατά όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
el: Φιλτράρισμα κατά τύπο:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
el: Η τιμή της ορθής αναφοράς πρέπει να βρίσκεται ανάμεσα στο 0.0 και το 24.0.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
el: Η τιμή της απόκλισης πρέπει να βρίσκεται ανάμεσα στο -90.0 και το 90.0.

en: Invalid Coordinate Data
el: Μη έγκυρα δεδομένα συντεταγμένων

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
el: Το αζιμούθιο πρέπει να βρίσκεται ανάμεσα στο 0.0 και το 360.0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
el: Η τιμή ύψωσης πρέπει να βρίσκεται ανάμεσα στο -90.0 και 90.0.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
el: Απόκλιση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
el: Ορθή αναφορά

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
el: Καθορισμός AFOV

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
el: Ramsden (Τυπικός)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
el: Ορθοσκοπικός(Τυπικός)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
el: Ploessl (Τυπικός)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
el: Erfle (Τυπικός)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
el: Tele Vue Ethos (Τυπικός)

en: 1000 yards
el: 1000 γιάρδες

en: 1000 meters
el: 1000 μέτρα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
el: πόδια

en: meters
el: μέτρα

[ctx: millimeters]
en: mm
el: χλστ

en: inch
el: ίντσες

en: Aperture diameter:
el: Διάμετρος διαφράγματος:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
el: Αριθμός F:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
el: Επεξεργασία συμβόλων FOV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
el: Προσθήκη ενός νέου συμβόλου FOV

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
el: Προσθήκη ενός νέου συμβόλου πεδίου παρατήρησης (FOV) στη λίστα. Μπορείτε να ορίσετε το μέγεθος, το σχήμα και το χρώμα του νέου συμβόλου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
el: Νέο...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
el: Τροποποίηση του τονισμένου συμβόλου FOV

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για την τροποποίηση του τονισμένου συμβόλου FOV.  Μπορείτε να τροποποιήσετε το μέγεθός του, το σχήμα και το χρώμα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
el: Αφαίρεση του τονισμένου συμβόλου FOV

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να αφαιρέσετε το τονισμένο σύμβολο FOV από τη λίστα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
el: Κανόνας DST:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
el[0]: Μια πόλη ταιριάζει στα κριτήρια αναζήτησης
el[1]: %1 πόλεις ταιριάζουν στα κριτήρια αναζήτησης

en: Error: Duplicate Entry
el: Σφάλμα: Διπλή καταχώρηση

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
el: Για την προσθήκη αυτής της θέσης πρέπει να συμπληρωθούν όλα τα πεδία (εκτός επαρχίας).

en: Fields are Empty
el: Τα πεδία είναι κενά

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
el: Αδύνατη η ανάλυση του γεωγραφικού πλάτους/μήκους.

en: Bad Coordinates
el: Εσφαλμένες συντεταγμένες

en: Daylight Saving Time Rules
el: Κανόνες αλλαγής ώρας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
el: Επιλογή πόλης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
el: Φίλτρο χώρας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
el: Φίλτρο πόλης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
el: Φίλτρο επαρχίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
el: 0 πόλεις ταιριάζουν με τα κριτήρια αναζήτησης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
el: Προβολή/επεξεργασία δεδομένων τοποθεσίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
el: Πόλη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
el: Επαρχία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
el: Χώρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
el: Γεωγραφικό μήκος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
el: Γεωγραφικό πλάτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
el: Διαφορά από UT:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
el: &Καθαρισμός πεδίων

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
el: Νέα ένδειξη FOV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
el: Όνομα του συμβόλου FOV

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
el: Το όνομα του συμβόλου πεδίου παρατήρησης (FOV).  Αυτό το όνομα εμφανίζεται στο μενού FOV και στο εργαλείο "Επεξεργασίας συμβόλων FOV".

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
el: Προσοφθάλμιος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
el: Εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
el: Η εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου, σε χιλιοστά

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
el: Εισάγετε την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου, σε χιλιοστά.
    
    Το πεδίο δεδομένων αυτό απαιτείται για τον ορισμό του συμβόλου πεδίου παρατήρησης (FOV) το οποίο αντιστοιχεί στο πεδίο παρατήρησης του προσοφθάλμιου φακού του τηλεσκοπίου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
el: Εστιακή απόσταση προσοφθάλμιου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
el: Προσοφθάλμια εστιακή απόσταση, σε χιλιοστά

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
el: Εισάγετε την προσοφθάλμια εστιακή απόσταση, σε χιλιοστά
    
    Το πεδίο δεδομένων αυτό απαιτείται για τον ορισμό του συμβόλου πεδίου παρατήρησης που αντιστοιχεί στο πεδίο παρατήρησης του προσοφθάλμιου φακού του τηλεσκοπίου.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
el: Καταχωρήστε το ορατό πεδίο παρατήρησης του προσοφθάλμιου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
el: AFOV προσοφθάλμιου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
el: πεδίο παρατήρησης του προσοφθάλμιου, σε λεπτά

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
el: Εισάγετε τη γωνία του πεδίου παρατήρησης του προσοφθάλμιου, σε λεπτά.
    
    Το πεδίο δεδομένων αυτό απαιτείται για τον ορισμό του συμβόλου πεδίου παρατήρησης που αντιστοιχεί στο πεδίο παρατήρησης του προσοφθάλμιου φακού του τηλεσκοπίου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
el: μοίρες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
el: ή υπολογίστε από τον αριθμό F

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
el: Σημείωση: Τα Panoptic, Nagler, Radian, Delos και Ethos αποτελούν εμπορικά σήματα της Tele Vue Optics, Inc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
el: Υπολογισμός του πεδίου παρατήρησης από τα παραπάνω πεδία δεδομένων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
el: Αυτό το κουμπί θα υπολογίσει τη γωνία του πεδίου παρατήρησης (FOV) για ένα δοσμένο συνδυασμό προσοφθάλμιου/τηλεσκοπίου. Πρέπει πρώτα να ορίσετε τις εστιακές αποστάσεις του τηλεσκοπίου και του προσοφθάλμιου φακού, και τη γωνία FOV του προσοφθάλμιου στα παραπάνω πεδία.
    
    Η υπολογισμένη γωνία FOV (σε λεπτά) θα εμφανιστεί στο πλαίσιο επεξεργασίας "Πεδίο παρατήρησης".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
el: Υπολογισμός FOV

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
el: Φωτογραφική

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
el: Εισάγετε την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου, σε χιλιοστά.
    
    Το πεδίο αυτό απαιτείται για τον ορισμό του συμβόλου πεδίου παρατήρησης (FOV) το οποίο αντιστοιχεί στο πεδίο παρατήρησης μιας φωτογραφικής μηχανής προσαρτημένης σε ένα τηλεσκόπιο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
el: εικονοστοιχεία

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
el: Το μέγεθος του τσιπ ή φιλμ, σε χιλιοστά

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
el: Εισάγετε το φυσικό μέγεθος του τσιπ CCD ή του αρνητικού φιλμ.
    
    Το πεδίο αυτό απαιτείται για τον ορισμό του συμβόλου πεδίου παρατήρησης (FOV) το οποίο αντιστοιχεί στο πεδίο παρατήρησης μιας φωτογραφικής μηχανής προσαρτημένης σε ένα τηλεσκόπιο.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
el: Αυτό το κουμπί θα υπολογίσει τη γωνία του πεδίου παρατήρησης (FOV) για ένα δοσμένο συνδυασμό φωτογραφικής/τηλεσκοπίου. Πρέπει πρώτα να ορίσετε την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου και του μεγέθους του τσιπ CCD ή του αρνητικού φιλμ.
    
    Η υπολογισμένη γωνία FOV (σε λεπτά) θα εμφανιστεί στο πλαίσιο επεξεργασίας "Πεδίο παρατήρησης".

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
el: Κιάλια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
el: Πεδίο παρατήρησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
el: Σε απόσταση:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
el: Αυτό το κουμπί θα υπολογίσει τη γωνία του πεδίου παρατήρησης (FOV) για ένα ζευγάρι κιάλια. Πρέπει πρώτα να ορίσετε το γραμμικό πεδίο παρατήρησης FOV όπως αυτό αναφέρεται στα κιάλια.
    
    Η υπολογισμένη γωνία FOV (σε λεπτά) θα εμφανιστεί στο πλαίσιο επεξεργασίας "Πεδίο παρατήρησης".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_4)
en: m
el: μ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
el: Μήκος κύματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_2_3)
en: cm
el: εκ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
el: Υπολογισμός του HPBW ραδιοτηλεσκόπιου από τα παραπάνω πεδία

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
el: Αυτό το κουμπί θα υπολογίσει την γωνία του ημίσεος πλάτους ακτίνας ισχύος (HPBW) για ένα συγκεκριμένο συνδυασμό ραδιοτηλεσκόπιου και μήκους κύματος παρατήρησης, θεωρώντας ότι δεν υπάρχει δέκτης πολλαπλών ακτίνων διαθέσιμος στο τηλεσκόπιο. Πρέπει πρώτα να ορίσετε τη διάμετρο του ραδιοτηλεσκόπιου και το μήκος κύματος παρατήρησης.
    
    Η υπολογισμένη γωνία HPBW (σε λεπτά) θα εμφανιστεί στο πλαίσιο επεξεργασίας "Πεδίο παρατήρησης".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
el: Υπολογισμός HPBW

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
el: λεπτά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
el: Πεδίο παρατήρησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
el: Αντιστάθμισμα (Οffset) Υ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
el: Το επιθυμητό μέγεθος πεδίου παρατήρησης, σε λεπτά

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
el: Εισάγετε το επιθυμητό μέγεθος γωνίας του συμβόλου πεδίου παρατήρησης (FOV).
    
    Μπορείτε είτε να εισάγετε μια τιμή απευθείας, ή να χρησιμοποιήσετε τις καρτέλες "Προσοφθάλμιος" ή "Φωτογραφική" για τον υπολογισμό του μεγέθους της γωνίας για συγκεκριμένους προσοφθάλμιους φακούς ή φωτογραφικές μηχανές.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
el: Αντιστάθμισμα (Οffset) Χ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
el: Επιλογή χρώματος συμβόλου του πεδίου παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
el: Επιλογή χρώματος για το σύμβολο του πεδίου παρατήρησης (FOV).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
el: Επιλογή ενός σχήματος για το σύμβολο του πεδίου παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
el: Επιλέξτε ένα σχήμα για το σύμβολο του πεδίου παρατήρησης (FOV).  Τα πιθανά σχήματα είναι:
    
    Κύκλος, Τετράγωνο, Σταυρόνημα, Στόχος.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
el: Κύκλος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
el: Σταυρόνημα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
el: Στόχος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
el: Ημιδιαφανής κύκλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
el: Σχήμα:

en: UTC Now
el: UTC στο τώρα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
el: Τώρα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
el: Λήψη επιπλέον αρχείων δεδομένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
el: Λήψη επιπλέον δεδομένων...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
el: Επιλογή της θέσης σας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
el: Φιλτράρισμα της λίστα με όνομα πόλης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
el: Φιλτράρισμα της λίστας με όνομα χώρας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
el: Φιλτράρισμα της λίστας με όνομα επαρχίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
el: Η λίστα των πόλεων που ταιριάζει με τα τρέχοντα φίλτρα αναζήτησης.

en: Capturing image...
el: Σύλληψη εικόνας...

en: Invalid URL: %1
el: Μη έγκυρο URL: %1

en: Could Not Open File
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
el: Διακοπή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
el: Φίλτρο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
el: Απόκλιση:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
el: Ταχύτητα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB)
en: Start
el: Εκκίνηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text
en: Capture
el: Σύλληψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
el: Εγκατάσταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Focus
el: Εστίαση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Guide
el: Οδηγός

note: i18n("Calibrating");
en: Guiding
el: Οδήγηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
el: Στατιστικά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binningLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Binning:
el: Συνένωση εικονοστοιχείων (Binning):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
el: Βήμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
el: Πλήθος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
el: Έως:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
el: Χρόνος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
el: Έκθεση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
el: Μέσος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileFilterS) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
el: Φίλτρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
el: Τροχός φίλτρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
el: Έξοδος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Focuser
el: Eστιαστής

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
el: Εμφάνιση μηνυμάτων του INDI στη γραμμή κατάστασης

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
el: Εμφάνιση εισερχομένων μηνυμάτων κατάστασης του INDI στη γραμμή κατάστασης του KStarts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
el: Μηνύματα του INDI στη γραμμή &κατάστασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
el: Θύρα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
el: Σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
el: Επόμε&νο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
el: Κλείσιμο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
el: Κανένα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
el: Αυτόματη

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, calibrationOptions)
en: Calibration Options
el: Επιλογές βαθμονόμησης

en: Received image %1 out of %2.
el: Έγινε λήψη της εικόνας %1 σε σύνολο %2.

en: Error: Lost connection to CCD.
el: Σφάλμα: Απώλεια σύνδεσης με το CCD.

en: Failed to set binning.
el: Αποτυχία καθορισμού συνένωσης εικονοστοιχείων (binning)

en: unnamed
el: ανώνυμο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
el: Καθυστέρηση μεταξύ διαδοχικών εικόνων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
el: Καθυστέρηση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureLabel_2)
en: Set the exposure time in seconds for individual images, if applicable
el: Ορισμός του χρόνου έκθεσης σε δευτερόλεπτα της κάθε εικόνας, αν είναι δυνατό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Prefix:
el: Πρόθεμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
el: Καρέ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
el: Αριθμός των εικόνων για σύλληψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
el: Ενεργό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
el: Ανενεργό

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
el: Ουρά ακολουθίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
el: Κατάσταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
el: Όρια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
el: Διαγραφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setRawAngleB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setPositionAngleB)
en: Set
el: Ορισμός

en: Complete
el: Ολοκληρώθηκε

en: Idle.
el: Αδρανές.

en: Autofocus in progress...
el: Αυτόματη εστίαση σε εξέλιξη...

en: Error: Lost connection to Focuser.
el: Σφάλμα: Απώλεια σύνδεσης με τον Εστιαστή.

en: FITS received. No stars detected.
el: Έγινε λήψη FITS. Δεν εντοπίστηκαν αστέρες.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try increasing tolerance value.
el: Η αυτόματη εστίαση απέτυχε να επιτύχει την κατάλληλη εστίαση. Προσπαθήστε να αυξήσετε την τιμή ανοχής.

en: No stars detected, capturing again...
el: Δεν εντοπίστηκαν αστέρες, γίνεται νέα σύλληψη...

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
el: Έγινε λήψη FITS.  HFR %1 @ %2. Δέλτα (%3%)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
el: Έγινε λήψη FITS. HFR %1 @ %2.

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
el: Η αλλαγή του HFR είναι πολύ μικρή. Προσπαθήστε να αυξήσετε το μέγεθος του βήματος ή να μειώσετε την ανοχή.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
el: Αδιέξοδο. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά με διαφορετικές ρυθμίσεις.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
el: Η αυτόματη εστίαση απέτυχε να επιτύχει την κατάλληλη εστίαση. Προσπαθήστε να ρυθμίσετε την τιμή ανοχής.

en: Focuser error, check INDI panel.
el: Σφάλμα εστιαστή, ελέγξτε τον πίνακα του INDI.

en: Starting continuous exposure...
el: Εκκίνηση συνεχόμενης έκθεσης...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focuser:
el: Eστιαστής:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusInB)
en: Focus In
el: Εστίαση σε

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusOutB)
en: Focus Out
el: Αναίρεση εστίασης

en: Calibration
el: Βαθμονόμηση

en: Calibration completed.
el: Η βαθμονόμηση ολοκληρώθηκε.

en: Autoguiding started.
el: Η αυτόματη οδήγηση ξεκίνησε.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
el: Έλεγχος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Apply filter to image after capture to enhance it
el: Εφαρμογή φίλτρου στην εικόνα μετά τη σύλληψη της ώστε να βελτιωθεί

[ctx: North]
en: N
el: Β

[ctx: South]
en: S
el: Ν

[ctx: West]
en: W
el: Δ

[ctx: East]
en: E
el: Α

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
el: Εκτέλεση

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
el: Η πληροφορία %1 λείπει. Παρακαλώ ορίστε τις τιμές στον πίνακα ελέγχου του INDI.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
el: Φαιν. Μέγεθος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_19)
en: Algorithm
el: Αλγόριθμος

en: Ekos requires at least one CCD or Guider to operate.
el: Το Ekos χρειάζεται τουλάχιστον ένα CCD ή έναν Οδηγό για να να λειτουργήσει.

en: Connecting INDI devices...
el: Σύνδεση συσκευών του INDI...

en: Disconnecting INDI devices...
el: Αποσύνδεση συσκευών του INDI...

en: INDI services stopped.
el: Οι υπηρεσίες του INDI διακόπηκαν.

en: Remote devices established. Please connect devices.
el: Οι απομακρυσμένες συσκευές εγκαταστάθηκαν. Παρακαλώ συνδέστε συσκευές.

en: %1 is online.
el: Το %1 είναι σε σύνδεση.

en: %1 is offline.
el: Το %1 είναι εκτός σύνδεσης.

en: Guider port from %1 is ready.
el: Η θύρα του Οδηγού από το %1 είναι έτοιμη.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
el: Πίνακας ελέγχου του INDI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
el: Επιλογές...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
el: Καθαρισμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
el: μοίρες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
el: Εγκατάλειψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
el: Αυτόματη κλίμακα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Configuration
el: Διαμόρφωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
el: λεπτά του τόξου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
el: Θύρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
el: Υπολογιστής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
el: Καιρός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
el: Εστιακή απόσταση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
el: Ανίχνευση

en: Calibrate
el: Βαθμονόμηση

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
el: To KStars δεν υποστηρίζει εικόνες FITS 1D.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
el: Επικεφαλίδα FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
el: Λέξη κλειδί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
el: Τιμή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
el: Σχόλιο

en: Linear Scale
el: Γραμμική κλίμακα

en: Logarithmic Scale
el: Λογαριθμική κλίμακα

en: Square Root Scale
el: Τετράγωνη κλίμακα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
el: Ιστόγραμμα

en: Save Changes to FITS?
el: Αποθήκευση τροποποιήσεων στο FITS;

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
el: Το τρέχον αρχείο FITS έχει μη αποθηκευμένες αλλαγές. Επιθυμείτε την αποθήκευσή πριν το κλείσιμό του;

en: Auto Stretch
el: Αυτόματη επιμήκυνση

en: High Contrast
el: Υψηλή αντίθεση

en: Equalize
el: Ισοστάθμιση

en: Mark Stars
el: Επισήμανση αστέρων

en: Unmark Stars
el: Αναίρεση σημείωσης αστέρων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
el: Εμφάνιση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
el: Πηγές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
el: Οδηγός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
el: Ετικέτα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
el: Προσθήκη νέου

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
el: Ο οδηγός %1 ήδη τρέχει, επιθυμείτε την επανεκκίνησή του;

en: Cannot start INDI server: port error.
el: Αδυναμία εκκίνησης του εξυπηρετητή INDI: σφάλμα θύρας.

en: Invalid port entry: %1
el: Μη έγκυρη καταχώρηση θύρας: %1

en: Failed to open INDI Driver file: %1
el: Αποτυχία ανοίγματος του αρχείου οδηγού του INDI: %1

en: Error: the port number is invalid.
el: Σφάλμα: ο αριθμός θύρας δεν είναι έγκυρος.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
el: Ο υπολογιστής: %1 θύρα: %2 υπάρχει ήδη.

en: You need to disconnect the client before removing it.
el: Πρέπει να αποσυνδέσετε τον πελάτη πριν την αφαίρεση.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
el: Επιθυμείτε σίγουρα την αφαίρεση του πελάτη %1;

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
el: Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο 'indihosts.xml'
    Κάθε αλλαγή στη διαμόρφωση των υπολογιστών του INDI δε θα αποθηκευτεί.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
el: Διαχείριση συσκευών

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
el: Τοπικό/εξυπηρετητής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
el: Συσκευή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
el: Λειτουργία

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
el: Καταγραφή εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
el: Τοπική

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
el: Εξυπηρετητής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
el: Εκτέλεση υπηρεσίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
el: Σταμάτημα υπηρεσίας

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
el: Πελάτης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
el: Υπολογιστές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
el: Τροποποίηση...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
el: Σύνδεση

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
el: Δεν εκτελούνται συσκευές του INDI αυτή τη στιγμή. Για την εκτέλεση συσκευών, παρακαλώ επιλέξτε συσκευές από τη διαχείριση συσκευών στο μενού συσκευών.

en: Add Host
el: Προσθήκη υπολογιστή

en: Modify Host
el: Τροποποίηση υπολογιστή

en: INDI DATA STREAM
el: ΡΟΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ INDI

en: Cannot open file %1 for reading
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου %1 για ανάγνωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
el: Ώρα

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
el: Ενεργοποίηση δυαδικής μεταφοράς από αυτή την ιδιότητα στο KStars και αντίστροφα.

en: Upload
el: Αποστολή

en: Data file saved to %1
el: Το αρχείο δεδομένων αποθηκεύτηκε στο %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
el: Προκαθορισμένη θύρα βίντεο του INDI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
el: Καθορίζει την τοποθεσία αποθήκευσης των νέων εικόνων FITS μετά τη σύλληψη και τη λήψη τους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
el: Προκαθορισμένος κατάλογος FITS:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Synchronize KStars date and time automatically from the update source.
el: Συγχρονισμός ημερομηνίας και ώρας του KStars από την πηγή ενημέρωσης.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
el: Ορίστε το εύρος των θυρών με τις οποίες θα συνδέεται ο εξυπηρετητής INDI κατά την 
    έναρξη νέων οδηγών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
el: Εμφάνιση της θέσης τηλεσκοπίου στον χάρτη

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
el: Εμφάνιση μιας σημείωσης του τηλεσκοπίου στον ουράνιο χάρτη για την ανίχνευση κίνησης του τηλεσκοπίου στον ουρανό.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/παύση

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
el: Ο οδηγός %1 δε βρέθηκε στο σύστημα. Σιγουρευτείτε παρακαλώ ότι το πακέτο που παρέχει το εκτελέσιμο '%1' έχει εγκατασταθεί.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
el: Ροή βίντεο

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
el: Οδηγός τηλεσκοπίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
el: &Ακύρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
el: &Πίσω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
el: <h3>1. Μοντέλο τηλεσκοπίου</h3>
    
    Παρακαλώ επιλέξτε το μοντέλο του τηλεσκοπίου σας από την παρακάτω λίστα. Κάντε κλικ στο επόμενο μετά την επιλογή ενός μοντέλου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
el: <b>Συμβουλή</b>
    <br>Κάποια μη Meade τηλεσκόπια υποστηρίζουν ένα υποσύνολο των εντολών LX200. Επιλέξτε το <tt>Βασικό LX200</tt> για τον έλεγχο τέτοιων συσκευών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
el: <h3>2. Ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου σας</h3>
    
    Χρειάζεται να ευθυγραμμίσετε το τηλεσκόπιό σας πριν το ελέγξετε μέσω του KStars. Παρακαλώ ανατρέξτε στο εγχειρίδιο του τηλεσκοπίου σας για οδηγίες ευθυγράμμισης.
    <br><br>
    Μετά την επιτυχή ευθυγράμμιση, συνδέστε τη διασύνδεση RS232 του τηλεσκοπίου σας σε μια θύρα σειριακή ή USB του υπολογιστή σας.
    <br><br><br>Κλικ στο επόμενο για συνέχεια.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
el: <h3>3. Επαλήθευση τοπικών ρυθμίσεων</h3>
    
    Επαληθεύεστε ότι η παρακάτω ώρα, ημερομηνία, και τοποθεσία είναι σωστή. Αν κάποια από αυτές είναι λανθασμένη, μπορείτε να τη διορθώσετε μέσω των κουμπιών <tt>Ορισμός ώρας</tt> και <tt>Ορισμός θέσης</tt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
el: <b>Θέση</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
el: <b>Ώρα</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
el: <b>Ημερομηνία</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
el: Ορισμός ώρας...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
el: Ορισμός θέσης...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
el: <b>Θύρα:</b>

en: Are you sure you want to cancel?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε ακύρωση;

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
el: Παρακαλώ περιμένετε όσο το KStars σαρώνει τις θύρες επικοινωνίας για συνδεδεμένα τηλεσκόπια.
    Αυτή η διαδικασία μπορεί να πάρει λίγα λεπτά για να ολοκληρωθεί.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
el: Παρακαλώ περιμένετε όσο το KStars προσπαθεί να συνδεθεί στο τηλεσκόπιό σας...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
el: Δυστυχώς. Το KStars απέτυχε να εντοπίσει κάποιο συνδεδεμένο τηλεσκόπιο, παρακαλώ ελέγξτε τις ρυθμίσεις σας και δοκιμάστε ξανά.

en: Telescope Wizard completed successfully.
el: Ο οδηγός τηλεσκοπίου ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

en: Rise time: %1
el: Ώρα ανατολής: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
el: Ώρα δύσης: %1

en: No rise time: Circumpolar
el: Χωρίς ώρα ανατολής: αειφανής

en: No set time: Circumpolar
el: Χωρίς ώρα δύσης: αειφανής

en: No rise time: Never rises
el: Χωρίς ώρα ανατολή: δεν ανατέλλει

en: No set time: Never rises
el: Χωρίς ώρα δύσης: δεν ανατέλλει

en: Transit time: %1
el: Ώρα μετάβασης: %1

en: Empty sky
el: Κενός ουρανός

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
el: Εμφάνιση εικόνας SDSS

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
el: Εμφάνιση εικόνας DSS

en: star
el: αστέρας

en: Solar system object
el: Αντικείμενο ηλιακού συστήματος

en: satellite
el: δορυφόρος

en: Center && Track
el: Κεντράρισμα και ανίχνευση

en: Angular Distance To...            [
el: Γωνιακή απόσταση από...            [

en: Starhop from here to...
el: Αστρο-άλμα από εδώ ως...

en: Remove Label
el: Αφαίρεση ετικέτας

en: Attach Label
el: Προσάρτηση ετικέτας

en: supernova
el: υπερκαινοφανής

en: Select this object
el: Επιλογή αυτού του αντικείμενου

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Remove From Observing WishList
el: Αφαίρεση από τη λίστα επιθυμιών παρατήρησης

en: Add to Observing WishList
el: Προσθήκη στη λίστα επιθυμιών παρατήρησης

en: Remove Trail
el: Αφαίρεση ίχνους

en: Add Trail
el: Προσθήκη ίχνους

en: Stop &Tracking
el: Σταμάτημα ανί&χνευσης

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
el: Θέση του πλαισίου ώρας.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
el: Οι συντεταγμένες του πλαισίου πληροφοριών ώρας.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
el: Θέση του πλαισίου εστίασης.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
el: Οι συντεταγμένες του πλαισίου πληροφοριών εστίασης.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
el: Θέση του γεωγραφικού πλαισίου.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
el: Οι συντεταγμένες του πλαισίου γεωγραφικών πληροφοριών.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
el: Το πλαίσιο ώρας είναι σε κατάσταση "σκίασης";

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
el: Αν είναι αληθές, το πλαίσιο ώρας θα εμφανίζει μόνο την ανώτερη γραμμή δεδομένων του.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
el: Το πλαίσιο εστίασης είναι σε κατάσταση "σκίασης";

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
el: Αν είναι αληθές, το πλαίσιο εστίασης θα εμφανίζει μόνο την ανώτερη γραμμή δεδομένων του.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
el: Το γεωγραφικό πλαίσιο είναι σε κατάσταση "σκίασης";

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
el: Αν είναι αληθές, το γεωγραφικό πλαίσιο θα εμφανίζει μόνο την ανώτερη γραμμή δεδομένων του.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
el: Εναλλαγή εμφάνισης όλων των πλαισίων πληροφοριών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
el: Εναλλαγή εμφάνισης και των τριών πλαισίων πληροφοριών.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
el: Εμφάνιση του πλαισίου ώρας;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
el: Εναλλαγή εμφάνισης του πλαισίου ώρας.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
el: Εμφάνιση του πλαισίου εστίασης;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
el: Εναλλαγή εμφάνισης του πλαισίου εστίασης.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
el: Εμφάνιση του γεωγραφικού πλαισίου;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
el: Εναλλαγή εμφάνισης του γεωγραφικού πλαισίου.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
el: Σημαία αγκύρωσης πλαισίου ώρας

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
el: Σημαία αγκύρωσης γεωγραφικού πλαισίου

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
el: Εμφάνιση της γραμμής κατάστασης;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
el: Εναλλαγή εμφάνισης της γραμμής κατάστασης.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
el: Εμφάνιση συντεταγμένων Alt/Az στη γραμμή κατάστασης;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
el: Εναλλαγή εμφάνισης των οριζόντιων συντεταγμένων του δρομέα του ποντικού στη γραμμή κατάστασης.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
el: Εμφάνιση συντεταγμένων RA/Dec στη γραμμή κατάστασης;

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
el: Πλάτος του κύριου παραθύρου, σε εικονοστοιχεία

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
el: Ύψος του κύριου παραθύρου, σε εικονοστοιχεία

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
el: Εκτέλεση του μάγου εκκίνησης κατά την έναρξη του KStars;

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
el: Ονόματα αρχείων των προσαρμοσμένων καταλόγων αντικειμένων.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
el: Λίστα των ονομάτων αρχείων των προσαρμοσμένων καταλόγων αντικειμένων.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
el: Λίστα εναλλαγών εμφάνισης των προσαρμοσμένων καταλόγων αντικειμένων.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
el: Λίστα ακεραίων που εναλλάσσουν την εμφάνιση κάθε προσαρμοσμένου καταλόγου αντικειμένων (κάθε μη μηδενική τιμή υποδηλώνει την εμφάνιση του καταλόγου).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List for displaying custom object catalogs.
el: Λίστα για την εμφάνιση των προσαρμοσμένων καταλόγων αντικειμένων.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List of names for which custom catalogs are to be displayed.
el: Λίστα με τα ονόματα για τα οποία θα εμφανίζονται οι προσαρμοσμένοι καταλόγων αντικειμένων.

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
el: Αυτόματη ενημέρωση γεωγραφικής τοποθεσίας τηλεσκοπίου;

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
el: Αυτόματη ενημέρωση ημερομηνίας και ώρας;

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
el: Σχεδίαση σταυρονήματος στη θέση τηλεσκοπίου στον ουράνιο χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
el: Εναλλαγή εμφάνισης σταυρονήματος με κέντρο τη θέση σκόπευσης του τηλεσκοπίου στον χάρτη του KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
el: Εμφάνιση μηνυμάτων του INDI στη γραμμή κατάστασης;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
el: Εναλλαγή εμφάνισης μηνυμάτων του INDI στη γραμμή κατάστασης του KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
el: Προκαθορισμένος κατάλογος FITS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
el: Η προκαθορισμένη τοποθεσία των αποθηκευμένων αρχείων FITS

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
el: Αρχική θύρα εξυπηρετητή του INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
el: Ο εξυπηρετητής του INDI θα προσπαθήσει να συνδεθεί με θύρες αρχίζοντας από αυτήν

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
el: Τελική θύρα εξυπηρετητή του INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
el: Ο εξυπηρετητής του INDI θα προσπαθήσει να συνδεθεί με θύρες τελειώνοντας με αυτήν

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
el: Διαδρομή για το εκτελέσιμο indiserver

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
el: Διαδρομή του καταλόγου οδηγών indi

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
el: Όνομα πόλης της γεωγραφικής θέσης.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
el: Το όνομα της πόλης της τρέχουσας γεωγραφικής θέσης.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
el: Όνομα επαρχίας της γεωγραφικής θέσης.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
el: Όνομα χώρας της γεωγραφικής θέσης.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
el: Το όνομα χώρας της τρέχουσας γεωγραφικής θέσης.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
el: Γεωγραφικό μήκος, σε μοίρες.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
el: Το γεωγραφικό μήκος της τρέχουσας γεωγραφικής θέσης, σε δεκαδικές μοίρες.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
el: Γεωγραφικό πλάτος, σε μοίρες.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
el: Το γεωγραφικό πλάτος της τρέχουσας γεωγραφικής θέσης, σε δεκαδικές μοίρες.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
el: Υψόμετρο πάνω από το επίπεδο της θάλασσας της γεωγραφικής θέσης, σε μέτρα.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
el: Διαφορά ζώνης ώρας της γεωγραφικής θέσης, σε ώρες.

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
el: Κωδικός δύο γραμμάτων για τον κανόνα αλλαγής ώρας που θα χρησιμοποιηθεί από τη γεωγραφική θέση.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
el: Ο κωδικός δύο γραμμάτων που ορίζει τις ημερομηνίες αλλαγής ώρας (μπορείτε να δείτε τους κανόνες πατώντας το κουμπί "Εξήγηση κανόνων αλλαγής ώρας" στο παράθυρο της γεωγραφικής θέσης).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
el: Χρήση εφέ κίνησης περιστροφής κατά την τροποποίηση της θέσης εστίασης;

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
el: Τα ονόματα των επιλεγμένων δεικτών FOV

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
el: Σβήσιμο ιχνών πλανητών στο χρώμα φόντου;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τα ίχνη των σωμάτων του ηλιακού συστήματος θα σβήνουν στο χρώμα φόντου του ουρανού.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
el: Ορθή αναφορά της θέσης εστίασης

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
el: Απόκλιση της θέσης εστίασης

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
el: Όνομα του εστιασμένου αντικειμένου

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
el: Είναι ενεργοποιημένη η ανίχνευση;

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
el: Απόκρυψη αντικειμένων κατά την κίνηση;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
el: Αν το KStars θα κρύβει μερικά αντικείμενα κατά την εμφάνιση της κίνησης, για ομαλότερη μετάβαση.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
el: Απόκρυψη των ορίων αστερισμών κατά τη μετακίνηση;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
el: Αν θα γίνεται απόκρυψη των ορίων των αστερισμών όσο η προβολή του χάρτη βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
el: Απόκρυψη των γραμμών αστερισμών κατά την κίνηση;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι γραμμές των αστερισμών θα κρύβονται όταν ο χάρτης βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
el: Πολιτισμός ουρανού

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
el: Επιλέξτε πολιτισμό του ουρανού.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
el: Απόκρυψη των ονομάτων αστερισμών κατά την κίνηση;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τα ονόματα των αστερισμών θα κρύβονται όταν ο χάρτης βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
el: Απόκρυψη των πλεγμάτων συντεταγμένων κατά την κίνηση;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
el: Αν τα πλέγματα συντεταγμένων θα είναι κρυμμένα για όσο διάστημα η προβολή του χάρτη βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
el: Απόκρυψη του περιγράμματος του Γαλαξία κατά την κίνηση;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
el: Αν ενεργοποιηθεί, το περίγραμμα του Γαλαξία θα κρύβεται όταν ο χάρτης βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
el: Απόκρυψη επιπλέον αντικειμένων κατά την κίνηση;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
el: Αν ενεργοποιηθεί θα γίνεται απόκρυψη των επιπλέον αντικειμένων όσο διάστημα η προβολή του χάρτη βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
el: Απόκρυψη σωμάτων ηλιακού συστήματος κατά την κίνηση;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
el: Αν ενεργοποιηθεί, όλα τα σώματα του ηλιακού συστήματος θα κρύβονται όταν ο χάρτης βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
el: Απόκρυψη ασθενέστερων αστεριών κατά την κίνηση;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τα ασθενέστερα αστέρια θα κρύβονται όταν ο χάρτης βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
el: Απόκρυψη ετικετών ονομάτων αντικειμένων κατά την κίνηση;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
el: Αν θα γίνεται απόκρυψη των ετικετών ονομάτων των αντικειμένων το διάστημα που η προβολή βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
el: Σχεδίαση αστεροειδών στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι αστεροειδείς θα σχεδιαστούν στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
el: Ετικέτες ονομάτων αστεροειδών στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα εμφανίζονται τα ονόματα των αστερισμών στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
el: Σχεδίαση κομητών στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζονται οι κομήτες στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
el: Ετικέτες ονομάτων κομητών στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα εμφανίζονται τα ονόματα των κομητών στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
el: Να σχεδιάζονται οι υπερκαινοφανείς στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι υπερκαινοφανείς θα σχεδιάζονται στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
el: Ετικέτες ονομάτων υπερκαινοφανών στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα εμφανίζονται τα ονόματα των υπερκαινοφανών στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
el: Καθορισμός ορίου φαινομένου μεγέθους για τους υπερκαινοφανείς που θα προβάλλονται στον χάρτη

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
el: Καθορισμός ορίου φαινομένου μεγέθους για τους υπερκαινοφανείς που θα προβάλλονται στον χάρτη.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις για υπερκαινοφανείς.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
el: Καθορισμός ορίου μεγέθους υπερκαινοφανών για το οποίο πρέπει να γίνεται ειδοποίηση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
el: Καθορισμός ορίου μεγέθους υπερκαινοφανών για το οποίο πρέπει να γίνεται ειδοποίηση.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
el: Σχεδίαση ορίων αστερισμών στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζονται τα όρια αστερισμών στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
el: Τονισμός των ορίων κεντρικών αστερισμών στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
el: Αν θα τονίζονται τα όρια των αστερισμών που περιέχονται στο κεντρικό σημείο εστίασης στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
el: Σχεδίαση γραμμών αστερισμών στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζονται οι γραμμές των αστερισμών στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
el: Εμφάνιση ονομάτων αστερισμών στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα εμφανίζονται τα ονόματα των αστερισμών στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
el: Σχεδίαση αντικειμένου "βαθέως ουρανού" στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζονται στον χάρτη τα αντικείμενα βαθέως ουρανού.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
el: Σχεδίαση εκλειπτικής γραμμής στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζεται η γραμμή της εκλειπτικής στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
el: Σχεδίαση γραμμής του ουράνιου ισημερινού στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζεται ο ουράνιος ισημερινός στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
el: Σχεδίαση πλεγμάτων σύμφωνα με το ενεργό σύστημα συντεταγμένων;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
el: Τα πλέγματα συντεταγμένων θα αλλάξουν αυτόματα σύμφωνα με το ενεργό σύστημα συντεταγμένων.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
el: Σχεδίαση πλέγματος ισημερινών συντεταγμένων στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα γίνεται σχεδίαση του πλέγματος ισημερινών συντεταγμένων στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
el: Σχεδίαση πλέγματος οριζοντίων συντεταγμένων στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζεται το πλέγμα οριζοντίων συντεταγμένων στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
el: Σχεδίαση αδιαφανούς εδάφους στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
el: Αν η περιοχή κάτω από τον ορίζοντα θα σχεδιάζεται αδιαφανής.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
el: Σχεδίαση γραμμής ορίζοντα στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζεται η γραμμή του ορίζοντα στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
el: Σχεδίαση σημαιών στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
el: Εναλλαγή σχεδίασης των σημαιών στον ουράνιο χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
el: Σχεδίαση επιπλέον αντικειμένων βαθέως ουρανού στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζονται επιπλέον αντικείμενα στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
el: Σχεδίαση του περιγράμματος του Γαλαξία στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζεται το περίγραμμα του Γαλαξία στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
el: Γέμισμα του Γαλαξία; (ψευδές σημαίνει μόνο περίγραμμα)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
el: Μεταεπιλογή για όλους τους πλανήτες στον χάρτη.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
el: Μεταεπιλογή για τον έλεγχο σχεδίασης όλων των κύριων πλανητών (και του Ηλίου και της Σελήνης) στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
el: Σχεδίαση πλανητών ως εικόνες στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι κύριοι πλανήτες (και ο Ήλιος και η Σελήνη) θα αποτυπώνονται ως εικόνες στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
el: Ετικέτες ονομάτων πλανητών στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
el: Αν θα γίνεται εμφάνιση ετικετών ονομάτων των κύριων πλανητών (και του Ήλιου και της Σελήνης) στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
el: Σχεδίαση Ήλιου στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Ήλιος θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
el: Σχεδίαση Σελήνης στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η Σελήνη θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
el: Σχεδίαση Ερμή στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Ερμής θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
el: Σχεδίαση Αφροδίτης στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η Αφροδίτη θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
el: Σχεδίαση του Άρη στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Άρης θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
el: Σχεδίαση Δία στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Δίας θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
el: Σχεδίαση Κρόνου στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Κρόνος θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
el: Σχεδίαση Ουρανού στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Ουρανός θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
el: Σχεδίαση Ποσειδώνα στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Ποσειδώνας θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
el: Σχεδίαση Πλούτωνα στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Πλούτωνας θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
el: Σχεδίαση αστέρων στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζονται τα αστέρια στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
el: Σχεδίαση μεγεθών αστέρων στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
el: Αν θα γίνεται εμφάνιση ετικετών μεγέθους αστέρων (φωτεινότητας) στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
el: Ετικέτες ονομάτων αστέρων στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα εμφανίζονται τα ονόματα των αστέρων στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
el: Ετικέτες μεγεθών αντικειμένων βαθέως ουρανού στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα γίνεται εμφάνιση των ετικετών μεγέθους αντικειμένων βαθέως ουρανού (φωτεινότητας) στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
el: Ετικέτες ονομάτων αντικειμένων βαθέως ουρανού στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα εμφανίζονται οι ετικέτες ονομάτων αντικειμένων βαθέως στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
el: Ελάχιστη χρονική κλίμακα για τη λειτουργία εξαναγκασμένης περιστροφής

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
el: Η χρονική κλίμακα πάνω από την οποία γίνεται εξαναγκασμός λειτουργίας περιστροφής σε κάθε περίπτωση.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
el: Γέμισμα φόντου πλαισίων πληροφοριών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
el: Το γέμισμα του φόντου για τα πλαίσια πληροφοριών της οθόνης: 0="χωρίς φόντο"; 1="ημιδιαφανές φόντο"; 2="συμπαγές φόντο"

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
el: Αλγόριθμος προβολής χάρτη

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
el: Αλγόριθμος της χαρτογραφικής προβολής.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
el: Χρήση συντμήσεων ονομάτων αστερισμών;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
el: Χρήση των επίσημων συντμήσεων IAU για τα ονόματα αστερισμών.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
el: Χρήση λατινικών ονομάτων αστερισμών;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
el: Χρήση λατινικών ονομάτων αστερισμών.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
el: Χρήση ονομάτων αστερισμών στην τοπική γλώσσα;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
el: Χρήση ονομάτων αστερισμών στην τοπική γλώσσα (αν οι τοπικές ονομασίες δεν είναι διαθέσιμες, χρήση των λατινικών).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
el: Χρήση οριζόντιου συστήματος συντεταγμένων;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
el: Εμφάνιση του ουρανού με οριζόντιες συντεταγμένες (αν είναι ψευδές, χρησιμοποιούνται οι ισημερινές συντεταγμένες).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
el: Αυτόματη ονομασία εστιασμένου αντικειμένου;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
el: Αν θα γίνεται αυτόματα προσάρτηση ετικέτας ονόματος στο κεντραρισμένο αντικείμενο.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
el: Αυτόματη προσάρτηση ίχνους στο κεντραρισμένο σώμα του ηλιακού συστήματος;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
el: Αν θα γίνεται αυτόματα προσάρτηση ίχνους σε ένα κεντραρισμένο σώμα του ηλιακού συστήματος, όσο παραμένει κεντραρισμένο.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
el: Προσθήκη προσωρινής ετικέτας όταν το ποντίκι βρίσκεται από πάνω;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
el: Αν θα γίνεται προσωρινή εμφάνιση ετικέτας ονόματος σε αντικείμενα από τα οποία περνά το ποντίκι.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
el: Διόρθωση θέσεων λόγω ατμοσφαιρικής διάθλασης;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
el: Αν θα γίνεται διόρθωση θέσεων των αντικειμένων εξαιτίας της ατμοσφαιρικής διάθλασης (ισχύει μόνο αν γίνεται χρήση οριζόντιων συντεταγμένων).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
el: Εφαρμογή σχετικιστικών διορθώσεων λόγω της ανάμειξης του φωτός στο βαρυτικό πεδίο του ήλιου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
el: Αν θα γίνεται διόρθωση με βάση το αν θα λαμβάνεται υπ όψιν η ανάμειξη του φωτός γύρω από τον ήλιο

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
el: Χρήση εξομάλυνσης για τη σχεδίαση της οθόνης;

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
el: Συντελεστής εστίασης, σε εικονοστοιχεία ανά ακτίνιο

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
el: Το επίπεδο εστίασης, μετρούμενο σε εικονοστοιχεία ανά ακτίνιο.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
el: Ασθενές όριο για αστεροειδείς

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
el: Το ασθενέστερο φαινόμενο μέγεθος για τη σχεδίαση αστεροειδών.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
el: Πυκνότητα ετικετών για τα ονόματα των αστεροειδών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
el: Ελέγχει τον σχετικό αριθμό ετικετών των ονομάτων των αστερισμών που εμφανίζονται στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
el: Ασθενές όριο για αντικείμενα βαθέως ουρανού

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
el: Το όριο ασθενούς μεγέθους για τη σχεδίαση αντικειμένων βαθέως ουρανού, κατά την πλήρη εστίαση.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
el: Ασθενές όριο για αντικείμενα βαθέως ουρανού κατά την ελάχιστη εστίαση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
el: Το όριο ασθενούς μεγέθους για τη σχεδίαση αντικειμένων βαθέως ουρανού, κατά την ελάχιστη εστίαση.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
el: Ασθενές όριο για αστέρια

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
el: Το ασθενέστερο φαινόμενο μέγεθος για τη σχεδίαση αστεριών, κατά την πλήρη εστίαση.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
el: Πυκνότητα των αστέρων στο βάθος πεδίου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
el: Ορισμός της πυκνότητας των αστέρων στο βάθος πεδίου

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
el: Ασθενές όριο για τα αστέρια κατά την ελάχιστη εστίαση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
el: Το όριο ασθενούς μεγέθους για τη σχεδίαση των αστεριών, κατά την ελάχιστη εστίαση.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
el: Ασθενές όριο αστεριών κατά την περιστροφή

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
el: Το όριο φαινόμενου μεγέθους για τη σχεδίαση των αστεριών, όταν ο χάρτης βρίσκεται σε κίνηση (ισχύει μόνο αν έχει ορισθεί η απόκρυψη των ασθενών αστεριών κατά την κίνηση του χάρτη).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
el: Σχετική πυκνότητα ονομάτων αστέρων και/ή των φαινόμενων μεγεθών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
el: Η σχετική πυκνότητα σχεδίασης των ονομάτων των αστέρων και ετικετών μεγέθους.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
el: Σχετική πυκνότητα ονομάτων αντικειμένων βαθέως ουρανού και/ή φαινόμενων μεγεθών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
el: Η σχετική πυκνότητα σχεδίασης των ονομάτων των αντικειμένων βαθέως ουρανού και των ετικετών μεγέθους.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
el: Εμφάνιση μεγάλων ονομάτων στις ετικέτες ονομάτων βαθέως ουρανού;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τα μεγάλα ονόματα (κοινά ονόματα) των αντικειμένων βαθέως ουρανού θα εμφανίζονται στις ετικέτες.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς ετικέτας

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
el: Μέγιστη απόσταση από τον Ήλιο για τις ετικέτες κομητών, σε AU

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
el: Η μέγιστη ηλιακή απόσταση για τη σχεδίαση κομητών.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
el: Εναλλαγή στο σύστημα υποστήριξης OpenGL

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
el: Εκτέλεση ρολογιού

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RunClock), group (View)
en: The state of the clock (running or not)
el: Η κατάσταση των ρολογιού (αν εκτελείται ή όχι)

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
el: Χρήση συμβόλων για αντικείμενα της λίστας παρατήρησης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
el: Τα αντικείμενα στη λίστα παρατήρησης θα τονίζονται με ένα σύμβολο στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
el: Χρήση κειμένου για αντικείμενα της λίστας παρατήρησης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
el: Τα αντικείμενα στη λίστα παρατήρησης θα τονίζονται με μια χρωματιστή ετικέτα ονόματος στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Digitized Sky Survey imagery in the observing list
el: Να προτιμώνται εικόνες DSS στη λίστα παρατήρησης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer DSS imagery while downloading imagery.
el: Η λίστα παρατήρησης θα προτιμά εικόνες DSS κατά τη λήψη εικόνων.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Sloan Digital Sky Survey imagery in the observing list
el: Να προτιμώνται εικόνες SDSS στη λίστα παρατήρησης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer SDSS imagery while downloading imagery.
el: Η λίστα παρατήρησης θα προτιμά εικόνες SDSS κατά τη λήψη εικόνων.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
el: Το όνομα του θέματος χρωμάτων

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
el: Λειτουργία αποτύπωσης αστεριών

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
el: Επίπεδο κορεσμού του χρώματος των αστέρων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
el: Το επίπεδο κορεσμού του χρώματος των αστεριών (ισχύει μόνο όταν γίνεται χρήση των "ρεαλιστικών χρωμάτων").

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
el: Χρώμα του κανόνα γωνιακής απόστασης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
el: Το χρώμα του κανόνα μέτρησης της γωνιακής απόστασης.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
el: Χρώμα φόντου των πλαισίων πληροφοριών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
el: Το χρώμα φόντου για τα πλαίσια πληροφοριών στην οθόνη.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
el: Χρώμα κειμένου των πλαισίων πληροφοριών κατά την αρπαγή με το ποντίκι

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
el: Το χρώμα κειμένου για τα πλαίσια πληροφοριών της οθόνης, όταν ενεργοποιούνται με κλικ στο ποντίκι.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
el: Χρώμα κειμένου των πλαισίων πληροφοριών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
el: Το κανονικό χρώμα κειμένου των πλαισίων πληροφοριών στην οθόνη.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
el: Χρώμα ορίων αστερισμών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
el: Το χρώμα των γραμμών ορίων των αστερισμών.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
el: Χρώμα τονισμένων ορίων αστερισμών

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
el: Χρώμα των γραμμών αστερισμών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
el: Το χρώμα των γραμμών σχημάτων των αστερισμών.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
el: Χρώμα ονόματος αστερισμών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
el: Το χρώμα ονομάτων των αστερισμών.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
el: Χρώμα ετικετών σημείων του ορίζοντα της πυξίδας

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
el: Το χρώμα των ετικετών των σημείων ορίζοντα της πυξίδας.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
el: Χρώμα γραμμής της εκλειπτικής

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
el: Το χρώμα γραμμής της εκλειπτικής.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
el: Χρώμα γραμμής του ισημερινού

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
el: Το χρώμα γραμμής του ισημερινού.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
el: Χρώμα γραμμών πλέγματος ισημερινών συντεταγμένων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
el: Το χρώμα των γραμμών πλέγματος των ισημερινών συντεταγμένων.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
el: Χρώμα γραμμών πλέγματος ισημερινών συντεταγμένων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
el: Το χρώμα των γραμμών πλέγματος των οριζοντίων συντεταγμένων.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
el: Χρώμα αντικειμένων με διαθέσιμους επιπλέον δεσμούς

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
el: Το χρώμα των αντικειμένων που έχουν διαθέσιμους επιπλέον δεσμούς URL.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
el: Χρώμα γραμμής του ορίζοντα

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
el: Το χρώμα της γραμμής του ορίζοντα και του συμπαγούς εδάφους.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
el: Χρώμα περιγράμματος του Γαλαξία

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
el: Το χρώμα περιγράμματος του Γαλαξία.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
el: Χρώμα ετικετών ονομάτων αστέρων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
el: Το χρώμα ετικετών των ονομάτων αστέρων.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
el: Χρώμα ετικετών ονομάτων αντικειμένων βαθέως ουρανού

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
el: Το χρώμα των ετικετών των ονομάτων των αντικειμένων βαθέως ουρανού.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
el: Χρώμα ετικετών ονομάτων πλανητών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
el: Το χρώμα ετικετών των αντικειμένων του ηλιακού συστήματος.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
el: Χρώμα ιχνών των πλανητών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
el: Το χρώμα ιχνών των αντικειμένων του ηλιακού συστήματος.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
el: Χρώμα του ουρανού

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
el: Το χρώμα φόντου του ουρανού.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
el: Χρώμα συμβόλων του τηλεσκοπίου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
el: Το χρώμα συμβόλων σκόπευσης του τηλεσκοπίου.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
el: Χρώμα ορατών δορυφόρων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
el: Χρώμα ορατών δορυφόρων.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
el: Χρώμα αόρατων δορυφόρων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
el: Χρώμα αόρατων δορυφόρων.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
el: Χρώμα ετικετών δορυφόρων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
el: Χρώμα των ετικετών δορυφόρων.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
el: Χρώμα υπερκαινοφανών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
el: Χρώμα υπερκαινοφανούς

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
el: Χρώμα ετικετών χρήστη

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
el: Το χρώμα ετικετών που προστέθηκαν σε αντικείμενα από το χρήστη.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
el: Διαδρομή στο εκτελέσιμο xplanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
el: Διαδρομή εκτελέσιμου Xplanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
el: Πλάτος του παραθύρου xplanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
el: Ύψος του παραθύρου xplanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label
el: Εμφάνιση ετικέτας

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
el: Αν είναι ενεργό, εμφάνιση μιας ετικέτας στην πάνω δεξιά γωνία.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
el: Εμφάνιση ετικέτας GMT

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
el: Εμφάνιση τοπικής ώρας.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
el: Εμφάνιση GMT αντί της τοπικής ώρας.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
el: Συμβολοσειρά πλανήτη

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
el: Καθορισμός μεγέθους του σημείου.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
el: Χρώμα ετικέτας

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
el: Ορισμός του χρώματος της ετικέτας.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
el: Πάνω αριστερά

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
el: Πάνω δεξιά

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
el: Κάτω δεξιά

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
el: Κάτω αριστερά

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
el: Αντηλιά

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
el: Τυχαίο γεωγραφικό πλάτος και μήκος

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
el: Τοποθέτηση του παρατηρητή σε ένα τυχαίο γεωγραφικό πλάτος και μήκος

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
el: Γεωγραφικό πλάτος-μήκος

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
el: Τοποθέτηση του παρατηρητή στο καθορισμένο γεωγραφικό μήκος και πλάτος

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
el: Γεωγραφικό πλάτος σε μοίρες

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
el: Γεωγραφικό μήκος σε μοίρες

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
el: Προβολή

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
el: Χρήση φόντου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
el: Χρήση ενός αρχείο ως εικόνα του φόντου, με τον πλανήτη να τοποθετείται πάνω σε αυτό. Αυτή η επιλογή έχει νόημα σε συνδυασμό με την επιλογή -projection. Επίσης μπορεί να δοθεί και ένα χρώμα για φόντο.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
el: Χρήση εικόνας φόντου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
el: Χρήση αρχείου ως εικόνα φόντου.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
el: Διαδρομή εικόνας φόντου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
el: Η διαδρομή της εικόνας του φόντου.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
el: Χρήση χρώματος φόντου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
el: Χρήση ενός χρώματος ως φόντο.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
el: Χρώμα φόντου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
el: Το χρώμα του φόντου.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
el: Βασικό μέγεθος

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
el: Ένα αστέρι με το καθορισμένο μέγεθος θα έχει φωτεινότητα εικονοστοιχείου 1. Η προκαθορισμένη τιμή είναι 10. Όσο μεγαλύτερος ο αριθμός τόσο φωτεινότερη η σχεδίαση των αστέρων.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
el: Αρχείο arc

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
el: Αν ενεργοποιηθεί, γίνεται σχεδίαση ενός αρχείου arc με τα αστέρια του φόντου.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
el: Διαδρομή στο αρχείο arc

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
el: Καθορίστε ένα αρχείο arc για τη σχεδίασή του με τα αστέρια του φόντου.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
el: Αρχείο ρύθμισης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα γίνει χρήση ενός αρχείου ρύθμισης.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
el: Διαδρομή του αρχείου ρύθμισης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
el: Χρήση του καθορισμένου αρχείου ρυθμίσεων.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
el: Αν ενεργοποιηθεί, να γίνει χρήση του FOV του kstars.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
el: Χρήση αρχείου σημειώσεων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
el: Αν ενεργοποιηθεί, χρήση του καθορισμένου αρχείου σημειώσεων.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
el: Διαδρομή αρχείου σημειώσεων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
el: Καθορίστε ένα αρχείο δεδομένων σημειώσεων για την εμφάνισή του με τα αστέρια του φόντου.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
el: Εγγραφή ορίων σημειώσεων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
el: Αν ενεργοποιηθεί, εγγραφή συντεταγμένων του περιοριστικού πλαισίου για κάθε σημείωση σε ένα αρχείο.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
el: Διαδρομή αρχείου ορίων σημειώσεων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
el: Εγγραφή συντεταγμένων του περιοριστικού πλαισίου για κάθε σημείωση του αρχείου.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
el: Χάρτης αστέρα

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
el: Αν ενεργοποιηθεί, χρήση ενός αρχείου χάρτη αστέρων για τη σχεδίαση των αστέρων φόντου.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
el: Διαδρομή αρχείου χάρτη αστέρα

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
el: Ποιότητα αρχείου εξόδου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
el: Η επιλογή αυτή χρησιμοποιείται για τη δημιουργία εικόνων JPEG. Η ποιότητα έχει εύρος από 0 έως 100. Η προκαθορισμένη τιμή είναι 80.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
el: Σχεδίαση δορυφόρων στον χάρτη;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζονται ίχνη δορυφόρων στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
el: Σχεδίαση μόνο των ορατών δορυφόρων στον χάρτη

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι δορυφόροι θα σχεδιάζονται όπως οι αστέρες, διαφορετικά, οι δορυφόροι θα σχεδιάζονται ως μικρά χρωματισμένα τετράγωνα.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
el: Σχεδίαση ετικετών δορυφόρων;

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζονται οι ετικέτες των δορυφόρων στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
el: Επιλεγμένοι δορυφόροι.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
el: Λίστα επιλεγμένων δορυφόρων.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
el: Να γίνεται πάντα επανυπολογισμός συντεταγμένων

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
el: Προκαθορισμένο μέγεθος εικόνων DSS

note: i18n: ectx: label, entry (DSSPadding), group (General)
en: Additional padding around DSS Images of deep-sky objects
el: Επιπλέον γέμισμα γύρω από τις εικόνες DSS των αντικειμένων βαθέος ουρανού

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
el: Να μη γίνεται ποτέ φόρτωση της διαμόρφωσης της συσκευής;

note: i18n: ectx: label, entry (loadConfigOnConnection), group (Ekos)
en: Load device configuration upon successful connection?
el: Φόρτωση διαμόρφωσης συσκευής μετά την επιτυχή σύνδεση;

note: i18n: ectx: label, entry (loadDefaultConfig), group (Ekos)
en: Always load device default configuration upon successful connection?
el: Να γίνεται πάντοτε φόρτωση της προκαθορισμένης διαμόρφωσης μετά την επιτυχή σύνδεση;

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
el: Προκαθορισμένος τιμή ανοχής του εστιαστή

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
el: C Δυτικός

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
el: ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
el: ΑΝΤΛΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
el: ΠΤΗΝΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
el: ΥΔΡΟΧΟΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
el: ΑΕΤΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
el: ΒΩΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
el: ΚΡΙΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
el: ΗΝΙΟΧΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
el: ΒΟΩΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
el: ΓΛΥΦΕΙΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
el: ΚΑΜΗΛΟΠΑΡΔΑΛΙΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
el: ΚΑΡΚΙΝΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
el: ΚΥΝΕΣ ΘΗΡΕΥΤΙΚΟΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
el: ΚΥΩΝ ΜΕΓΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
el: ΚΥΩΝ ΜΙΚΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
el: ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
el: ΤΡΟΠΙΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
el: ΚΑΣΣΙΟΠΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
el: ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
el: ΚΗΦΕΥΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
el: ΚΗΤΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
el: ΧΑΜΑΙΛΕΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
el: ΔΙΑΒΗΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
el: ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
el: ΚΟΜΗ ΒΕΡΕΝΙΚΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
el: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΝΟΤΙΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
el: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΒΟΡΕΙΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
el: ΚΟΡΑΞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
el: ΚΡΑΤΗΡ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
el: ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΟΤΙΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
el: ΚΥΚΝΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
el: ΔΕΛΦΙΝΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
el: ΔΟΡΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
el: ΔΡΑΚΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
el: ΙΠΠΑΡΙΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
el: ΗΡΙΔΑΝΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
el: ΚΑΜΙΝΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
el: ΔΙΔΥΜΟΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
el: ΓΕΡΑΝΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
el: ΗΡΑΚΛΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
el: ΩΡΟΛΟΓΙΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
el: ΥΔΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
el: ΥΔΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
el: ΙΝΔΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
el: ΣΑΥΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
el: ΛΕΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
el: ΛΕΩΝ ΜΙΚΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
el: ΛΑΓΩΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
el: ΖΥΓΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
el: ΛΥΚΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
el: ΛΥΓΞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
el: ΛΥΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
el: ΤΡΑΠΕΖΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
el: ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
el: ΜΟΝΟΚΕΡΩΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
el: ΜΥΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
el: ΓΝΩΜΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
el: ΟΚΤΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
el: ΟΦΙΟΥΧΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
el: ΩΡΙΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
el: ΤΑΩΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
el: ΠΗΓΑΣΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
el: ΠΕΡΣΕΥΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
el: ΦΟΙΝΙΞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
el: ΟΚΡΙΒΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
el: ΙΧΘΕΙΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
el: ΙΧΘΥΣ ΝΟΤΙΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
el: ΠΡΥΜΝΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
el: ΠΥΞΙΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
el: ΔΙΚΤΥΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
el: ΒΕΛΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
el: ΤΟΞΟΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
el: ΣΚΟΡΠΙΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
el: ΓΛΥΠΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
el: ΑΣΠΙΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
el: ΟΦΙΣ ΚΕΦΑΛΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
el: ΟΦΙΣ ΣΚΕΛΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
el: ΕΞΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
el: ΤΑΥΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
el: ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
el: ΤΡΙΓΩΝΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
el: ΤΡΙΓΩΝΟΝ ΝΟΤΙΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
el: TOYKANA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
el: ΑΡΚΤΟΣ ΜΕΓΑΛΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
el: ΑΡΚΤΟΣ ΜΙΚΡΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
el: ΙΣΤΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
el: ΠΑΡΘΕΝΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
el: ΙΧΘΥΣ ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
el: ΑΛΩΠΗΞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
el: C Κινέζικος

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
el: ΒΟΡΕΙΑ ΚΟΥΠΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
el: ΚΑΜΠΥΛΗ ΔΙΑΤΑΞΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
el: ΚΟΥΛΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΛΟΥΡΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
el: ΦΤΕΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
el: ΔΙΦΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
el: ΚΟΜΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
el: ΛΙΚΜΗΤΕΙΡΑ ΚΑΛΑΘΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
el: ΚΟΥΠΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
el: ΤΥΜΠΑΝΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
el: ΤΡΙΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
el: ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
el: ΚΕΡΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
el: ΙΤΕΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
el: ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟ ΠΕΡΑΣΜΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
el: ΜΑΓΕΙΡΕΙΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
el: ΠΟΤΑΜΙΑ ΧΕΛΩΝΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
el: ΣΤΟΜΑΧΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
el: ΜΕΓΑΣ ΑΡΧΗΓΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
el: ΤΟΙΧΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
el: ΠΟΔΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
el: ΡΙΖΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
el: ΠΡΟΜΑΧΩΝΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
el: ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
el: ΕΞΩ ΦΡΑΚΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
el: ΠΕΡΑΜΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
el: ΕΦΤΑ ΕΞΟΧΟΤΗΤΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
el: ΑΓΟΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
el: ΠΕΝΤE ΔΙΦΡΟΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
el: ΚΥΛΟΥΜΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
el: ΙΣΤΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
el: ΛΟΥΤΡΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
el: ΠΡΟΠΕΤΑΣΜΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
el: ΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
el: TΕΤΡΑΓΩΝΟΣ ΣΙΤΟΒΟΛΩΝΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
el: ΤΡΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
el: ΤΕΣΣΕΡΑ ΚΑΝΑΛΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
el: ΠΗΓΑΔΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
el: ΝΟΤΙΟΣ ΠΟΤΑΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
el: ΒΟΡΕΙΟΣ ΠΟΤΑΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
el: ΠΕΝΤΕ ΦΕΟΥΔΑΡΧΕΣ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
el: ΟΠΩΡΩΝΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
el: ΛΕΙΒΑΔΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
el: ΚΥΚΛΙΚΟΣ ΣΙΤΟΒΟΛΩΝΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
el: ΠΟΡΦΥΡΟ ΠΑΛΑΤΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
el: ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΟΣ ΙΣΤΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
el: ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
el: ΑΓΚΙΣΤΡΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
el: ΑΝΩΤΕΡΟ ΠΑΛΑΤΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
el: ΠΗΓΑΔΙ ΝΕΦΡΙΤΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
el: ΛΟΓΧΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
el: ΛΕΜΒΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
el: ΜΑΥΣΩΛΕΙΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
el: ΣΚΥΛΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
el: ΝΑΟΣ ΓΗΙΝΟΥ ΘΕΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
el: ΤΟΞΟ ΚΑΙ ΒΕΛΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
el: ΥΠΕΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
el: ΙΓΔΙΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
el: ΣΤΕΓΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
el: ΚΕΡΑΥΝΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
el: ΑΥΛΗ ΔΙΦΡΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
el: ΚΑΛΟ ΦΛΑΣΚΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
el: ΣΑΘΡΟ ΦΛΑΣΚΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
el: ΣΤΡΑΤΩΝΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
el: ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΙ ΑΣΤΡΑΠΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
el: ΠΥΛΗ ΠΑΛΑΤΙΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
el: ΚΕΝΟΤΗΤΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
el: ΓΝΕΘΟΥΣΑ ΝΕΑΝΙΔΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
el: ΝΕΑΝΙΔΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
el: ΒΟΥΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
el: ΚΑΡΔΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
el: ΔΩΜΑΤΙΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
el: ΑΝΟΙΞΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
el: ΣΥΣΤΑΣΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
el: ΣΚΥΤΑΛΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
el: ΔΟΡΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
el: ΔΕΞΙΑ ΣΗΜΑΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
el: ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΗΜΑΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
el: ΜΠΑΓΚΕΤΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
el: ΔΕΣΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
el: ΚΡΕΒΑΤΙ ΓΥΝΑΙΚΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
el: ΔΥΤΙΚΗ ΘΥΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
el: ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΥΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
el: ΦΑΡΜΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
el: ΑΣΤΕΡΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
el: ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: XUANYUAN
el: ΚΙΤΡΙΝΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
el: ΤΡΙΠΟΔΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
el: ΛΑΙΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ZAOFU
el: ΖΑΟΦΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
el: ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΑΓΟΡΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
el: C Αιγύπτου

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
el: ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΤΑΥΡΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
el: ΔΥΟ ΠΟΛΟΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
el: ΛΕΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
el: ΔΥΟ ΣΙΑΓΟΝΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAH
el: ΣΑΧ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
el: ΠΤΗΝΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEK
el: ΣΕΚ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
el: ΤΡΙΓΩΝΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
el: ΚΑΡΑΒΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
el: ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SELKIS
el: ΣΕΛΚΙΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
el: ΠΛΩΡΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORUS
el: ΧΟΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
el: ΜΑΝΤΡΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
el: ΓΙΓΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
el: ΙΠΠΟΠΟΤΑΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
el: ΣΜΗΝΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
el: ΖΕΥΓΟΣ ΑΣΤΕΡΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
el: ΙΧΘΥΣ ΧΑΝΟΥΓΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
el: ΣΙΑΓΟΝΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
el: ΑΓΚΥΡΟΒΟΛΙΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KENEMET
el: ΚΕΝΕΜΕΤ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHEMATY
el: ΧΕΜΑΤΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATY BEKETY
el: ΓΟΥΑΤΙ ΜΠΕΚΕΤΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
el: ΑΜΝΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
el: ΑΣΤΕΡΕΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
el: C Εσκιμώων

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
el: ΔΥΟ ΗΛΙΑΧΤΙΔΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
el: ΔΥΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΜΑΚΡΥΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
el: ΚΥΩΝΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
el: ΚΛΕΙΔΟΚΟΚΑΛΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
el: ΦΑΝΟΣΤΑΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
el: ΚΑΡΙΜΠΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
el: ΔΥΟ ΕΜΠΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
el: ΘΩΡΑΚΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
el: ΔΡΟΜΕΙΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
el: ΔΟΧΕΙΟ ΛΙΠΟΥΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
el: Ο ΕΝΑΣ ΠΙΣΩ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
el: C Κορέας

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
el: ΑΓΙΟ ΣΚΕΥΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
el: ΑΓΡΟΚΤΗΜΑ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
el: ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΒΑΣΙΛΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
el: ΧΡΙΣΜΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
el: ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
el: ΙΣΟΤΗΤΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
el: ΒΟΗΘΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
el: ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
el: ΑΥΧΕΝΑΣ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
el: ΑΠΟΚΕΦΑΛΙΣΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
el: ΔΙΚΑΣΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
el: ΑΝΕΜΙΖΟΥΣΑ ΣΗΜΑΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
el: ΑΚΟΝΤΙΟ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
el: ΘΡΟΝΟΣ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
el: ΚΩΠΗ ΤΟΥ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
el: ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
el: ΟΙΚΟΣ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
el: ΑΡΧΑΙΟΣ ΔΙΦΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
el: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΑΜΑΞΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
el: ΑΡΧΗΓΟΣ ΙΠΠΙΚΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
el: ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟ ΙΠΠΙΚΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
el: ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΙΝΗΤΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
el: ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
el: ΒΛΗΤΡΟΝ ΘΥΡΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
el: ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΔΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
el: ΚΥΡΩΣΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
el: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΑΙΘΟΥΣΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
el: ΑΥΛΑΡΧΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
el: ΗΛΙΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
el: ΔΥΤΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
el: ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΗ ΘΕΣΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
el: ΠΕΝΤΕ ΣΤΡΑΤΙΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
el: ΠΟΤΑΜΟΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
el: ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΑΠΟΓΟΝΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
el: ΙΧΘΥΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
el: ΠΡΟΓΝΩΣΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
el: ΑΥΛΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΕΙΡΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
el: ΑΓΙΟ ΠΑΛΑΤΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
el: ΛΙΚΜΗΤΕΙΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
el: ΕΞΩ ΥΠΕΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
el: ΛΙΧΝΙΣΜΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
el: ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
el: ΚΤΙΣΜΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
el: ΠΕΤΟΥΜΕΝΟ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
el: ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
el: ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΕΘΝΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
el: ΓΕΡΟΣ ΑΓΡΟΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
el: ΓΡΗΓΟΡΗ ΧΕΛΩΝΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
el: ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
el: ΥΦΑΝΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
el: ΠΥΡΓΟΣ ΓΕΙΤΝΙΑΖΩΝ ΠΟΤΑΜΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
el: ΤΥΜΠΑΝΟ ΠΟΤΑΜΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
el: ΜΠΑΓΚΕΤΑ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
el: ΓΕΛΑΔΟΒΟΣΚΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
el: ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΡΑΝΟΥΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
el: ΚΑΛΑΘΟΣ ΜΕΤΑΞΟΣΚΩΛΗΚΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
el: ΚΑΡΟΤΣΕΡΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
el: ΠΟΡΘΜΕΙΟ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
el: ΦΡΟΥΤΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
el: ΣΠΟΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
el: ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΓΥΝΑΙΚΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
el: ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
el: ΛΑΘΟΣ ΚΡΙΣΗ ΔΙΚΑΣΤΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
el: ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΛΑΘΟΥΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
el: ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΖΩΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
el: ΤΙΜΩΡΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
el: ΚΕΝΟΣ ΟΙΚΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
el: ΚΛΑΜΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
el: ΛΥΓΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
el: ΚΑΣΤΡΟ ΜΕ ΠΡΟΜΑΧΩΝΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
el: AΓΚΙΣΤΡΟ ΦΟΡΕΜΑΤΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
el: ΙΠΠΟΚΟΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOTEER
el: ΗΝΙΟΧΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
el: ΑΝΘΡΩΠΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
el: ΕΣΩ ΥΠΕΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
el: ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
el: ΤΥΜΒΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
el: ΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
el: ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΙΓΔΙΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
el: ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΟ ΕΡΠΕΤΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
el: ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟ ΠΑΛΑΤΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
el: ΑΠΟΣΠΑΣΙΜΟ ΠΑΛΑΤΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
el: ΑΣΤΡΑΠΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
el: ΠΡΟΜΑΧΩΝΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
el: ΣΤΡΑΤΙΕΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
el: ΧΩΡΙΟ ΠΕΡΙΠΟΛΙΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
el: ΙΣΤΟΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
el: ΣΤΑΥΛΟΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
el: ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ ΤΟΙΧΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
el: ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
el: ΚΕΡΑΥΝΟΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
el: ΝΕΦΗ ΚΑΙ ΒΡΟΧΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
el: ΛΕΩΦΟΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
el: ΜΑΣΤΙΓΙΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
el: ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΑΡΜΑΤΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
el: ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΗ ΟΔΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
el: ΧΩΡΟΣ ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
el: ΔΥΤΙΚΗ ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
el: ΕΞΩ ΠΤΥΣΣΟΜΕΝΟ ΠΡΟΠΕΤΑΣΜΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
el: ΛΟΥΤΡΟ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
el: ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPERATOR
el: ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
el: ΠΥΡΓΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
el: ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΤΕΛΕΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
el: ΔΕΞΙΑ ΠΤΕΛΕΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
el: ΟΙΚΟΣ ΦΥΛΛΑΞΗΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
el: ΣΤΟΙΒΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
el: ΠΛΟΙΟ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
el: ΑΠΟΘΗΚΗ ΝΕΡΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
el: ΣΤΟΙΒΑ ΠΤΩΜΑΤΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
el: ΣΤΟΜΑΧΟΣ ΤΙΓΡΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
el: ΑΠΟΘΗΚΗ ΚΕΧΡΙΟΥ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΤΕΛΕΤΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
el: ΣΙΤΑΠΟΘΗΚΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
el: ΑΚΟΝΟΠΕΤΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
el: ΣΑΜΑΝΟΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
el: ΑΥΤΙ ΚΑΙ ΜΑΤΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
el: ΣΕΛΗΝΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
el: ΛΟΦΟΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
el: ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
el: ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
el: ΧΩΡΟΣ ΣΤΑΣΗΣ ΔΙΦΡΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
el: ΛΙΜΝΟΥΛΑ ΙΧΘΥΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
el: ΚΙΟΝΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
el: ΜΙΚΡΗ ΛΙΜΝΗ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
el: ΒΑΣΙΛΕΙΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
el: ΚΥΡΙΑ ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
el: ΜΑΣΤΙΓΙΟ ΤΟΥ ΣΑΑΜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
el: ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
el: ΚΑΛΛΙΣΚΟΠΕΙΟΝ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
el: ΑΡΧΗΓΟΣ ΣΥΝΟΡΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
el: ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
el: ΕΝΝΙΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
el: ΚΗΠΟΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
el: ΣΤΑΣΙΜΗ ΣΗΜΑΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
el: ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΣΥΜΦΟΡΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
el: ΙΧΝΗΛΑΤΙΣΗ ΤΡΙΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAAM
el: ΣΑΑΜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
el: ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
el: ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΠΗΓΑΔΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
el: ΠΗΓΑΔΙ ΤΟΥ ΝΕΦΡΙΤΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
el: ΠΤΥΣΣΟΜΕΝΟ ΠΡΟΠΕΤΑΣΜΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
el: ΒΕΛΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
el: ΣΤΟΙΒΑΓΜΕΝΑ ΦΡΥΓΑΝΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
el: ΒΟΡΕΙΟΣ ΠΟΤΑΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
el: ΠΕΝΤΕ ΑΡΧΟΝΤΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
el: ΟΙΝΟΠΟΤΗΡΟ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
el: ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΠΗΓΑΔΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
el: ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΛHΜMYΡΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
el: ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΝΕΡΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
el: ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
el: ΔΥΤΙΚΟΣ ΠΟΤΑΜΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
el: ΔΙΔΥΜΗ ΠΥΛΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
el: ΤΟΞΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
el: ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
el: ΑΓΡΙΑ ΠΕΤΟΥΜΕΝΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
el: ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
el: ΕΓΓΟΝΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
el: ΥΙΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
el: ΕΝΗΛΙΚΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
el: ΓΕΡΟΣ ΑΝΔΡΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
el: ΦΡΥΚΤΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
el: ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
el: ΣΤΟΙΒΑ ΝΕΚΡΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
el: ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΚΡΩΡΕΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
el: ΕΞΩ ΜΑΓΕΙΡΕΙΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
el: ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
el: ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΓΚΟΥΡΓΙΑΝΓΚ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
el: ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΟΙΝΟΚΡΑΤΟΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
el: ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΜΑΓΕΙΡΕΙΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
el: ΙΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
el: ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ ΕΟΝΓΟΥΟΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
el: ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
el: ΑΡΧΗΓΟΣ ΕΚΜΙΣΘΩΣΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
el: ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΥΜΒΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
el: ΤΥΜΒΟΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
el: ΦΤΕΡΟ ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΠΤΗΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
el: ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΚΕΡΑΜΙΚΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
el: ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟΣ ΔΙΦΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
el: ΑΜΜΟΣ ΖΩΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
el: ΚΥΡΙΑ ΠΥΛΗ ΣΤΡΑΤΙΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
el: ΙΠΠΟΤΗΣ ΦΡΟΥΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
el: ΠΕΝΤΕ ΦΕΟΥΔΑΡΧΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SANGJIIN
el: ΣΑΝΓΚΤΖΙΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
el: ΧΑΜΗΛΟΣ ΦΡΑΚΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
el: ΥΨΗΛΟΣ ΦΡΑΚΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
el: ΕΝΝΕΑ ΑΡΧΟΝΤΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
el: ΠΕΡΙΤΤΩΜΑ ΤΙΓΡΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
el: ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΣΤΕΜΜΑΤΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
el: ΠΕΝΤΕ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
el: ΤΡΕΙΣ ΥΠΟΥΡΓΟΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
el: ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΟΙΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
el: ΜΕΤΩΠΟ ΤΑΦΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
el: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
el: ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΓΥΝΑΙΚΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
el: ΕΥΡΕΙΑ ΟΙΚΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
el: ΟΚΤΩ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
el: ΠΡΟΩΘΗΜΕΝΟΣ ΦΡΟΥΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
el: ΑΡΕΤΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
el: ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
el: ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
el: ΕΣΩ ΜΑΓΕΙΡΕΙΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
el: ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MINISTER
el: ΥΠΟΥΡΓΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
el: ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
el: ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
el: ΕΞΙ ΤΜΗΜΑΤΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
el: ΕΣΩ ΚΛΙΜΑΚΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
el: ΔΟΡΥ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
el: ΚΑΛΥΜΜΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
el: ΘΕΣΗ ΠΕΜΠΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
el: ΕΤΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
el: ΜΑΓΕΙΡΕΙΟ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
el: ΒΟΡΕΙΟΣ ΠΟΛΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
el: ΟΙΚΙΣΚΟΣ ΠΛΗΓΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
el: ΓΕΦΥΡΑ ΚΟΡΜΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
el: ΜΕΓΑΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
el: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
el: ΚΙΟΝΑΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
el: ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
el: ΥΠΗΡΕΤΡΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
el: ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΥΝΑΙΚΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
el: ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΦΥΛΑΚΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
el: ΠΟΡΦΥΡΟΣ ΦΡΑΚΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
el: ΤΑΞΙΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
el: ΕΠΤΑ ΥΠΟΥΡΓΟΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
el: ΝΗΜΑ ΑΧΥΡΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
el: ΦΡΑΚΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
el: ΦΕΟΥΔΑΡΧΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
el: ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
el: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
el: ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
el: ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
el: ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
el: ΠΥΡΓΟΣ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
el: ΜΕΤΡΗΣΗ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
el: ΚΑΝΟΝΑΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
el: ΕΥΝΟΥΧΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
el: ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΑΡΜΑΤΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
el: ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
el: ΚΡΕΩΠΩΛΕΙΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
el: ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΚΟΣΜΗΜΑΤΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
el: ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LORD
el: ΑΡΧΟΝΤΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
el: ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
el: ΔΕΞΙΟΣ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
el: ΑΚΤΙΝΑ ΤΟΥ XIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
el: ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΝΗΜΑΤΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Lakota
el: C Λακότα

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
el: ΧΕΙΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
el: ΟΦΙΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
el: ΕΣΤΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
el: ΔΡΟΜΟΣ ΑΓΩΝΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
el: ΚΤΗΝΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ELK
el: ΑΛΚΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
el: ΕΠΤΑ ΜΙΚΡΕΣ ΝΕΑΝΙΔΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
el: ΞΕΡΑΜΕΝΗ ΙΤΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SALAMANDER
el: ΣΑΛΑΜΑΝΔΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
el: ΧΕΛΩΝΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
el: ΠΤΗΝΟ ΚΕΡΑΥΝΩΝ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
el: ΟΙΚΙΑ ΑΡΚΤΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
el: C Μαορί

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAKI-O-AUTAHI
el: ΤΑΚΙ-Ο-ΑΟΥΤΑΧΑΪ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TE TAURA-O-TE-WAKA-O-TAMARERETI
el: ΤΕ ΤΑΟΥΡΑ-Ο-ΤΕ-ΓΟΥΑΚΑ-Ο-ΤΑΜΑΡΕΡΕΤΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAU-TORO
el: ΤΑΟΥ-ΤΟΡΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
el: ΤΟ ΜΕΓΑ ΠΛΟΙΟ ΤΟΥ ΤΑΜΑ ΡΕΡΕΤΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MATAKAREHU
el: ΜΑΤΑΚΑΡΕΧΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Navaro
el: C Ναβάρο

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
el: ΑΝΔΡΑΣ ΜΕ ΧΩΡΙΣΤΑ ΠΟΔΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
el: ΣΑΥΡΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DILYEHE
el: ΠΛΕΙΑΔΕΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
el: ΠΡΩΤΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
el: ΙΧΝΗ ΚΟΝΙΚΛΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
el: ΠΡΩΤΟΣ ΛΕΠΤΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
el: C Νορς

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
el: ΔΑΧΤΥΛΟ ΤΟΥ ΑΟΥΡΒΑΝΤΙΛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
el: ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
el: ΟΙ ΑΛΙΕΙΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
el: ΧΕΙΡΑΜΑΞΟ ΓΥΝΑΙΚΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
el: ΧΕΙΡΑΜΑΞΟ ΑΝΔΡΟΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
el: ΠΕΔΙΟ ΜΑΧΗΣ ΑΣΑΡ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
el: C Πολυνησίας

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
el: ΑΝΤΛΙΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
el: ΚΑΛΑΘΟΣ ΓΑΤΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
el: ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
el: ΤΟ ΕΠΤΑ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
el: ΑΓΚΙΣΤΡΙ ΤΩΝ ΜΑΟΥΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
el: ΤΡΙΦΩΝΟ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΛΟΥ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
el: ΧΑΡΤΑΕΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΓΟΥΙΛΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
el: ΠΤΗΝΟ ΦΡΕΓΑΤΑΣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
el: ΦΡΟΝΤΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΣΕΛΗΝΗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
el: ΔΕΛΦΙΝΙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tupi-Guarani
el: C Τούπι-Γκουαράνι

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMA (GUIRA-NHANDU)
el: ΕΜΑ (ΓΚΟΥΙΡΑ-ΝΑΝΤΟΥ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOMEM VELHO (TUIVAE)
el: ΧΟΜΕΜ ΒΕΛΟ (ΤΟΥΙΒΑΕ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTA DO NORTE (TAPI'I)
el: ΑΝΤΑ ΝΤΟ ΝΟΡΤΕ (ΤΑΠΙΛ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VEADO
el: ΒΕΑΝΤΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JOYKEXO
el: ΖΟΥΚΕΞΟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VESPEIRO (EIXU)
el: ΒΕΣΠΕΪΡΟ (ΕΪΞΟΥ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: QUEIXADA DA ANTA (TAPI'I RAINHYKA)
el: ΚΟΥΕΪΞΑΝΤΑ ΝΤΑ ΑΝΤΑ (ΤΑΠΙΛ ΡΑΪΝΟΥΚΑ)

[ctx: Sky Culture]
en: Western
el: Δυτικός

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
el: Κινέζικος

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
el: Αιγυπτιακός

[ctx: Sky Culture]
en: Inuit
el: Εσκιμώων

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
el: Κορεάτικος

[ctx: Sky Culture]
en: Lakota
el: Λακότα

[ctx: Sky Culture]
en: Maori
el: Μαορί

[ctx: Sky Culture]
en: Navaro
el: Ναβάρο

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
el: Σκανδιναβικός

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
el: Πολυνησιακός

[ctx: Sky Culture]
en: Tupi-Guarani
el: Τούπι-Γκουαράνι

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Aberdeen
el: Αμπερντίν

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Aberdeen
el: Αμπερντίν

[ctx: City in Washington USA]
en: Aberdeen
el: Αμπερντίν

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Alexandria
el: Αλεξάνδρεια

[ctx: City in Virginia USA]
en: Alexandria
el: Αλεξάνδρεια

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Anderson
el: Άντερσον

[ctx: City in Texas USA]
en: Arlington
el: Άρλινγκτον

[ctx: City in Virginia USA]
en: Arlington
el: Άρλινγκτον

[ctx: City in Greece]
en: Athens
el: Αθήνα

[ctx: City in Texas USA]
en: Austin
el: Όστιν

[ctx: City in United Kingdom]
en: Birmingham
el: Μπέρμιγχαμ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Bristol
el: Μπρίστολ

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Bristol
el: Μπρίστολ

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Bristol
el: Μπρίστολ

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bristol
el: Μπρίστολ

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Burlington
el: Μπέρλινγκτον

[ctx: City in United Kingdom]
en: Cambridge
el: Κέιμπριτζ

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Charleston
el: Τσάρλεστον

[ctx: City in Florida USA]
en: Clearwater
el: Κλίαργουοτερ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Columbia
el: Κολούμπια

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Columbia
el: Κολούμπια

[ctx: City in United Kingdom]
en: Derby
el: Ντέρμπι

[ctx: City in Florida USA]
en: Dover
el: Ντόβερ

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Fairfield
el: Φέρφιλντ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Gainesville
el: Γκέινσβιλ

[ctx: City in Delaware USA]
en: Georgetown
el: Τζόρτζταουν

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Glasgow
el: Γλασκόβη

[ctx: City in United Kingdom]
en: Greenwich
el: Γκρίνουϊτς

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Greenwood
el: Γκρίνγουντ

[ctx: City in Florida USA]
en: Hollywood
el: Χόλιγουντ

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Jackson
el: Τζάκσον

[ctx: City in Florida USA]
en: Jacksonville
el: Τζάκσονβιλ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Lakewood
el: Λέικγουντ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Lancaster
el: Λάνκαστερ

[ctx: City in Peru]
en: Lima
el: Λίμα

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
el: Λισσαβόνα

[ctx: City in United Kingdom]
en: Liverpool
el: Λίβερπουλ

[ctx: City in United Kingdom]
en: London
el: Λονδίνο

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Madison
el: Μάντισον

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Madison
el: Μάντισον

[ctx: City in United Kingdom]
en: Manchester
el: Μάντσεστερ

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Melbourne
el: Μελβούρνη

[ctx: City in Delaware USA]
en: Milford
el: Μίλφορντ

[ctx: City in Utah USA]
en: Milford
el: Μίλφορντ

[ctx: City in Italy]
en: Naples
el: Νάπολη

[ctx: City in Indiana USA]
en: New Castle
el: Νιου Κασλ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: New Castle
el: Νιου Κασλ

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Newport
el: Νιούπορτ

[ctx: City in Ukraine]
en: Odessa
el: Οδησσός

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Orange
el: Όραντζ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Oxford
el: Οξφόρδη

[ctx: City in Panama]
en: Panama City
el: Πόλη του Παναμά

[ctx: City in Paris France]
en: Paris
el: Παρίσι

[ctx: City in United Kingdom]
en: Plymouth
el: Πλίμουθ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Portsmouth
el: Πόρτσμουθ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Portsmouth
el: Πόρτσμουθ

[ctx: City in Utah USA]
en: Richmond
el: Ρίτσμοντ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Richmond
el: Ρίτσμοντ

[ctx: City in Costa Rica]
en: San Jose
el: Σαν Χοσέ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Southampton
el: Σάουθαμπτον

[ctx: City in Virginia USA]
en: Sterling
el: Στέρλινγκ

[ctx: City in Sweden]
en: Stockholm
el: Στοκχόλμη

[ctx: City in Washington USA]
en: Vancouver
el: Βανκούβερ

[ctx: City in Italy]
en: Venice
el: Βενετία

[ctx: City in Seychelles]
en: Victoria
el: Βικτόρια

[ctx: City in Texas USA]
en: Victoria
el: Βικτόρια

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Watertown
el: Γουότερταουν

[ctx: City in Colorado USA]
en: Westminster
el: Γουέστμινστερ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Winchester
el: Γουίντσεστερ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Winchester
el: Γουίντσεστερ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Windsor
el: Ουίνδσορ

[ctx: City in United Kingdom]
en: York
el: Γιορκ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Yuma
el: Γιούμα

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
el: Νήσος των Χριστουγέννων

[ctx: Region/state in USA]
en: Nevada
el: Νεβάδα

[ctx: Region/state in USA]
en: New York
el: Νέα Υόρκη

[ctx: Region/state in Canada]
en: Ontario
el: Οντάριο

[ctx: Region/state in France]
en: Paris
el: Παρίσι

[ctx: Region/state in Canada]
en: Quebec
el: Κεμπέκ

[ctx: Region/state in Spain]
en: Toledo
el: Τολέδο

[ctx: Region/state in Australia]
en: Victoria
el: Βικτόρια

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington
el: Ουάσινγκτον

[ctx: Region/state in USA]
en: Wyoming
el: Γουαϊόμινγκ

[ctx: Country name]
en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

[ctx: Country name]
en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

[ctx: Country name]
en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

[ctx: Country name]
en: Lebanon
el: Λίβανος

[ctx: Country name]
en: Mexico
el: Μεξικό

[ctx: Country name]
en: Norway
el: Νορβηγία

[ctx: Country name]
en: Peru
el: Περού

[ctx: Country name]
en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
el: Κατάλοιπα σύγκρουσης κομήτη (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
el: Δορυφόροι Γαλιλαίου (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
el: Διαστημική σκόνη (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
el: Δίας και Ιώ (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
el: Εμφάνιση εικόνας APOD

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
el: Εμφάνιση εικόνας APOD (Ραντάρ)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
el: Εμφάνιση εικόνας APOD (Venera lander)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
el: Εμφάνιση κολάζ του Κρόνου και των δορυφόρων

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
el: Εμφάνιση εικόνας HST

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (λεπτομέρεια)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (Λεπτομέρεια)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
el: Εμφάνιση εικόνας HST (αστέρια στο M 31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
el: Εμφάνιση HST (Δακτύλιοι και δορυφόροι)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
el: Εμφάνιση εικόνας KPNO AOP

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
el: Εμφάνιση εικόνας MGS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
el: Εμφάνιση μωσαϊκού NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
el: Εμφάνιση εικόνας NOAO

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
el: Εμφάνιση εικόνας NOAO (Άλφα)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
el: Εμφάνιση εικόνας NOAO (Ορατή)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
el: Εμφάνιση εικόνας SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
el: Εμφάνιση εικόνας Spitzer

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
el: Εμφάνιση εικόνας ήλιου

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
el: Εμφάνιση εικόνας Viking Lander

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
el: Εμφάνιση εικόνας Voyager 1

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
el: Εικόνα ολικής έκλειψης

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
el: Τριπλή έκλειψη (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
el: Κομήτης Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
el: Καθημερινές ηλιακές εικόνες

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
el: Αποστολές Άρη της NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
el: Σελίδα πληροφοριών SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
el: Το πρόγραμμα Apollo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
el: Η αποστολή Cassini

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
el: Το "πρόσωπο" στον Άρη

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
el: Η αποστολή Galileo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
el: Η αποστολή Magellan

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
el: Η αποστολή Mariner 10

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
el: Ο σύλλογος του Άρη

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
el: Οι αποστολές Voyager

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
el: Ο πλήρης κατάλογος του Άρη

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
el: Καλώς ήρθατε στον Άρη!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
el: Σελίδα Wikipedia

[ctx: star name]
en: Sirius
el: Σείριος

[ctx: star name]
en: Canopus
el: Κάνωπος

[ctx: star name]
en: Arcturus
el: Αρκτούρος

[ctx: star name]
en: Rigel Kentaurus
el: Ρίγκελ Κενταύρου

[ctx: star name]
en: Vega
el: Βέγας

[ctx: star name]
en: Capella
el: Δίφρος

[ctx: star name]
en: Rigel
el: Ρίγκελ

[ctx: star name]
en: Procyon
el: Προκύων

[ctx: star name]
en: Achernar
el: Ακερνάρ

[ctx: star name]
en: Betelgeuse
el: Βετελγέζης

[ctx: star name]
en: Hadar
el: Χάνταρ

[ctx: star name]
en: Altair
el: Αλτάιρ

[ctx: star name]
en: Acrux
el: Άκρουζ

[ctx: star name]
en: Aldebaran
el: Λαμπαδίας ή Αλδεβαράν

[ctx: star name]
en: Spica
el: Στάχυς

[ctx: star name]
en: Antares
el: Αντάρης

[ctx: star name]
en: Pollux
el: Πολυδεύκης

[ctx: star name]
en: Fomalhaut
el: Φομαλχούτ

[ctx: star name]
en: Mimosa
el: Μιμόζα

[ctx: star name]
en: Deneb
el: Ντένεμπ

[ctx: star name]
en: Regulus
el: Βασιλίσκος

[ctx: star name]
en: Adhara
el: Αδάρα

[ctx: star name]
en: Castor
el: Κάστωρ

[ctx: star name]
en: Gacrux
el: Γκάκρουζ

[ctx: star name]
en: Shaula
el: λ Σκορπιού

[ctx: star name]
en: Bellatrix
el: Μπέλατριξ

[ctx: star name]
en: Alnath
el: Άλναθ

[ctx: star name]
en: Miaplacidus
el: Μιαπλασίντους

[ctx: star name]
en: Alnilam
el: Αλνιλάμ

[ctx: star name]
en: Al Na'ir
el: Αλ Ναΐρ

[ctx: star name]
en: Alnitak
el: Αλνιτάκ

[ctx: star name]
en: Regor
el: Ρέγκορ

[ctx: star name]
en: Alioth
el: Αλιόθ

[ctx: star name]
en: Mirfak
el: Μίρφακ

[ctx: star name]
en: Kaus Australis
el: Κάους Αουστράλις

[ctx: star name]
en: Dubhe
el: Ντουμπέ

[ctx: star name]
en: Wezen
el: Ουέζεν

[ctx: star name]
en: Alkaid
el: Αλκάιντ

[ctx: star name]
en: Sargas
el: Σάργκας

[ctx: star name]
en: Avior
el: Αβιόρ

[ctx: star name]
en: Menkalinan
el: Μενκαλινάν

[ctx: star name]
en: Alhena
el: Αλένα

[ctx: star name]
en: Peacock
el: α Ταώ (Παγώνι)

[ctx: star name]
en: Polaris
el: Πολικός Αστέρας

[ctx: star name]
en: Mirzam
el: Μιρζάμ

[ctx: star name]
en: Alphard
el: Άλφαρντ

[ctx: star name]
en: Hamal
el: Χαμάλ

[ctx: star name]
en: Al Gieba
el: Αλ Γκιέμπα

[ctx: star name]
en: Diphda
el: Δίφδα

[ctx: star name]
en: Nunki
el: Νούνκι

[ctx: star name]
en: Menkent
el: Μένκεντ

[ctx: star name]
en: Alpheratz
el: Αλφεράτζ

[ctx: star name]
en: Saiph
el: Σαΐφ

[ctx: star name]
en: Mirach
el: Μιράχ

[ctx: star name]
en: Kocab
el: Κοκάμπ

[ctx: star name]
en: Rasalhague
el: Ρας Αλχάγκ

[ctx: star name]
en: Algol
el: Αλγκόλ (β Περσέα)

[ctx: star name]
en: Almach
el: Αλμάχ

[ctx: star name]
en: Denebola
el: Δηνεβόλα

[ctx: star name]
en: Navi
el: Ναβί

[ctx: star name]
en: Naos
el: Ναός

[ctx: star name]
en: Aspidiske
el: Ασπιδίσκη

[ctx: star name]
en: Alphecca
el: Αλφέκκα

[ctx: star name]
en: Mizar
el: Μιζάρ

[ctx: star name]
en: Sadr
el: Σαντρ

[ctx: star name]
en: Suhail
el: Σουχαΐλ (Κάνωπος)

[ctx: star name]
en: Schedar
el: Σκένταρ

[ctx: star name]
en: Eltanin
el: Ελτανίν

[ctx: star name]
en: Mintaka
el: Μιντάκα

[ctx: star name]
en: Caph
el: Καφ

[ctx: star name]
en: Dschubba
el: Ντσούμπα

[ctx: star name]
en: Men
el: Τράπεζα

[ctx: star name]
en: Merak
el: Μέρακ

[ctx: star name]
en: Pulcherrima
el: Πουλχερίμα

[ctx: star name]
en: Enif
el: Ενίφ

[ctx: star name]
en: Ankaa
el: Ανκάα

[ctx: star name]
en: Phecda
el: Φέκντα

[ctx: star name]
en: Scheat
el: Σχεάτ

[ctx: star name]
en: Aludra
el: Αλούδρα

[ctx: star name]
en: Alderamin
el: Αλντεραμίν

[ctx: star name]
en: Gienah
el: Γκιενάχ

[ctx: star name]
en: Markab
el: Μαρκάβ

[ctx: star name]
en: Menkab
el: Μενκάμπ

[ctx: star name]
en: Zozma
el: Ζοζμά

[ctx: star name]
en: Graffias
el: Γραφφίας

[ctx: star name]
en: Arneb
el: Αρνέμπ

[ctx: star name]
en: Gienah Corvi
el: Γκιενάχ Κορβί

[ctx: star name]
en: Zuben el Chamali
el: Ζούμπεν ελ Χαμάλι

[ctx: star name]
en: Unukalhai
el: Ουνουκαλχάι

[ctx: star name]
en: Sheratan
el: Σερατάν

[ctx: star name]
en: Phakt
el: Φακτ

[ctx: star name]
en: Kraz
el: Κραζ

[ctx: star name]
en: Ruchbah
el: Ρουχμπά

[ctx: star name]
en: Muphrid
el: Μουφρίντ

[ctx: star name]
en: Kabdhilinan
el: Καμπντιλινάν

[ctx: star name]
en: Lesath
el: Λεσάθ

[ctx: star name]
en: Kaus Media
el: Κάους Μέντια

[ctx: star name]
en: Tarazed
el: Ταραζέντ

[ctx: star name]
en: Yed Prior
el: Γεντ Πριόρ

[ctx: star name]
en: Na'ir al Saif
el: Ναΐρ αλ Σαΐφ

[ctx: star name]
en: Zuben El Genubi
el: Ζούμπεν ελ Γενούμπι

[ctx: star name]
en: Kelb al Rai
el: Κελμπ αλ Ράι

[ctx: star name]
en: Cursa
el: Κούρσα

[ctx: star name]
en: Kornephoros
el: Κερασφόρος

[ctx: star name]
en: Ras Algethi
el: Ρας Αλγκέθι

[ctx: star name]
en: Rastaban
el: Ρασταμπάν

[ctx: star name]
en: Nihal
el: Νιχάλ

[ctx: star name]
en: Kaus Borealis
el: Κάους Μπορεάλις

[ctx: star name]
en: Algenib
el: Αλγκενίμπ

[ctx: star name]
en: Atik
el: Ατίκ

[ctx: star name]
en: Tchou
el: Τσου

[ctx: star name]
en: Alcyone
el: Αλκυόνη

[ctx: star name]
en: Vindemiatrix
el: Αμπελοσυλλέκτης (Βιντεμιατρίζ)

[ctx: star name]
en: Deneb Algiedi
el: Ντενέμπ Αλγκιέντι

[ctx: star name]
en: Tejat
el: Τεγιάτ

[ctx: star name]
en: Acamar
el: Άκαμαρ

[ctx: star name]
en: Gomeisa
el: Γκομέισα

[ctx: star name]
en: Cor Caroli
el: Καρδία Καρόλου

[ctx: star name]
en: Al Niyat
el: Αλ Νιγιάτ

[ctx: star name]
en: Sadalsud
el: Σανταλσίντ

[ctx: star name]
en: Matar
el: Ματάρ

[ctx: star name]
en: Algorab
el: Αλγκοράμπ

[ctx: star name]
en: Sadalmelik
el: Σανταλμελίκ

[ctx: star name]
en: Zaurak
el: Ζαουράκ (βάρκα)

[ctx: star name]
en: Al Nasl
el: Αλ Νασλ

[ctx: star name]
en: Pherkab
el: Φερκάμπ

[ctx: star name]
en: Al Dhanab
el: Αλ Ντανάμπ

[ctx: star name]
en: Furud
el: Φουρούντ

[ctx: star name]
en: Minkar
el: Μινκάρ

[ctx: star name]
en: Maaz
el: Μαάζ

[ctx: star name]
en: Seginus
el: Σεγίνος

[ctx: star name]
en: Dabih
el: Νταμπί

[ctx: star name]
en: Albireo
el: Αλμπίρεο

[ctx: star name]
en: Mebsuta
el: Μεμπσούτα

[ctx: star name]
en: Tania Australis
el: Τάνια Αουστράλις

[ctx: star name]
en: Altais
el: Αλταΐς

[ctx: star name]
en: Al Nair
el: Αλ Ναΐρ

[ctx: star name]
en: Talitha Borealis
el: Ταλιθά Μπορεάλις

[ctx: star name]
en: Sarin
el: Σαρίν

[ctx: star name]
en: Wazn
el: Βαζν (Βάρος)

[ctx: star name]
en: Kaou Pih
el: Κάου Πι

[ctx: star name]
en: Er Rai
el: Ερ Ράι

[ctx: star name]
en: Yed Posterior
el: Γιεντ Ποστέριορ

[ctx: star name]
en: Alphirk
el: Αλφίρκ

[ctx: star name]
en: Sulaphat
el: Σουλαφάτ

[ctx: star name]
en: Skat
el: Σκατ

[ctx: star name]
en: Edasich
el: Εντασίχ

[ctx: star name]
en: Megrez
el: Μεγκρέζ

[ctx: star name]
en: Chertan
el: Τσερτάν

[ctx: star name]
en: Asmidiske
el: Ασμιδίσκη

[ctx: star name]
en: Muscida
el: Μουσκίντα

[ctx: star name]
en: Heze
el: Χέζε

[ctx: star name]
en: Auva
el: Άουβα

[ctx: star name]
en: Homan
el: Χόμαμ

[ctx: star name]
en: Mothallah
el: Μοθάλαχ

[ctx: star name]
en: Adhafera
el: Αδαφέρα

[ctx: star name]
en: Al Thalimain
el: Αλ Θαλιμέιν

[ctx: star name]
en: Tania Borealis
el: Τάνια Μπορεάλις

[ctx: star name]
en: Nekkar
el: Νεκκάρ

[ctx: star name]
en: Alula Borealis
el: Αλούλα Μπορεάλις

[ctx: star name]
en: Wasat
el: Βασάτ

[ctx: star name]
en: Sadalbari
el: Σανταλμπαρί

[ctx: star name]
en: Rana
el: Ράνα

[ctx: star name]
en: Tseen Ke
el: Τσιν Κε

[ctx: star name]
en: Sheliak
el: Σελιάκ

[ctx: star name]
en: Baham
el: Μπαχάμ

[ctx: star name]
en: Ain
el: Αΐν

[ctx: star name]
en: Tarf
el: Ταρφ

[ctx: star name]
en: Schemali
el: Σχεμάλι

[ctx: star name]
en: Talitha Australis
el: Ταλιθά Αουστράλις

[ctx: star name]
en: Al Giedi
el: Αλ Γκιέντι

[ctx: star name]
en: Zawijah
el: Ζαβίγια

[ctx: star name]
en: Atlas
el: Άτλας

[ctx: star name]
en: Rotanev
el: Ροτανέβ

[ctx: star name]
en: Primus Hyadum
el: Πρώτος των Υάδων

[ctx: star name]
en: Chow
el: Τσόου

[ctx: star name]
en: Nusakan
el: Νουσάκαν

[ctx: star name]
en: Thuban
el: Θουμπάν

[ctx: star name]
en: Nashira
el: Νασίρα

[ctx: star name]
en: Sadatoni
el: Σαντατόνι

[ctx: star name]
en: Marfik
el: Μάρφικ

[ctx: star name]
en: Alshain
el: Αλσαΐν

[ctx: star name]
en: Electra
el: Ηλέκτρα

[ctx: star name]
en: Prijipati
el: Πριγιπάτι

[ctx: star name]
en: Grumium
el: Γκρούμιουμ

[ctx: star name]
en: Baten
el: Μπάτεν

[ctx: star name]
en: Svalocin
el: Σαλοκίν

[ctx: star name]
en: Albali
el: Αλμπάλι

[ctx: star name]
en: Praecipula
el: Πρεκίπουλα

[ctx: star name]
en: Sadachbia
el: Σαντάχβια

[ctx: star name]
en: Maia
el: Μαία

[ctx: star name]
en: Mesarthim
el: Μεσαρθίμ

[ctx: star name]
en: Rasalas
el: Ρασάλας

[ctx: star name]
en: Azha
el: Άζχα

[ctx: star name]
en: Zuben el Hakrabi
el: Ζούμπεν ελ Χακράμπι

[ctx: star name]
en: Kitalpha
el: Κιτάλφα

[ctx: star name]
en: Asellus Australis
el: Ασέλους Αουστράλις

[ctx: star name]
en: Menkib
el: Μενκίμπ

[ctx: star name]
en: Alcor
el: Αλκόρ

[ctx: star name]
en: Mekbuda
el: Μεκμπούντα

[ctx: star name]
en: Dulfim
el: Ντουλφίμ (Δελφίν)

[ctx: star name]
en: Beid
el: Μπεΐντ

[ctx: star name]
en: Syrma
el: Σύρμα

[ctx: star name]
en: Alkes
el: Αλκές

[ctx: star name]
en: Muliphein
el: Μουλιφέιν

[ctx: star name]
en: Merope
el: Μερόπη

[ctx: star name]
en: Ancha
el: Άνκα

[ctx: star name]
en: Chara
el: Χαρά

[ctx: star name]
en: Acubens
el: Ακουμπένς (δαγκάνες)

[ctx: star name]
en: Taygeta
el: Ταϋγέτα

[ctx: star name]
en: Alkalurops
el: Αλ Καλαύροψ (Ραβδί βοσκού)

[ctx: star name]
en: Botein
el: Μποτάιν

[ctx: star name]
en: Minhar al Shuja
el: Μινχάρ αλ Σούγια

[ctx: star name]
en: Cujam
el: Κουγιάμ

[ctx: star name]
en: Dziban
el: Τζιμπάν

[ctx: star name]
en: Alya
el: Άλυα

[ctx: star name]
en: Asellus Borealis
el: Όνος Μπορεάλις

[ctx: star name]
en: Marsik
el: Μάρσικ

[ctx: star name]
en: Pleione
el: Πλειόνη

[ctx: star name]
en: Asterope
el: Αστερόπη

[ctx: star name]
en: Mira
el: Μίρα

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Simbad
el: Σεβάχ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Aladin
el: Αλαντίν

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Skyview
el: Όψη ουρανού

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
el: Ακτίνες γάμμα

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
el: Ακτίνες Χ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
el: Ορατό

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
el: Υπέρυθρο

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
el: Ακτινοβολία

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
el: Αστροφυσική αρχειοθήκη υψηλής ενέργειας (HEASARC)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
el: Πρόσφατες αποστολές ακτίνων Χ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
el: Προηγούμενη αποστολή ακτίνων Χ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
el: Αποστολές ακτίνων γάμμα

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
el: Άλλες αποστολές

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
el: Δημοφιλείς επιλογές καταλόγου

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
el: Κατάλογοι πολλαπλού μήκους κύματος

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
el: Εξωγαλαξιακή βάση δεδομένων NASA (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
el: Θέσεις

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
el: Αστροφυσικό σύστημα δεδομένων NASA (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
el: Αστρονομία και αστροφυσική

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
el: Επιστημονικός εξοπλισμός

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
el: Φυσική και Γεωφυσική

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
el: Προτυπώσεις αστροφυσικής

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
el: Αρχειοθήκη πολλαπλής αποστολής σε διαστημικό τηλεσκόπιο (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: ORFEUS
el: ΟΡΦΕΑΣ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: COPERNICUS
el: ΚΟΠΕΡΝΙΚΟΣ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
el: Εικόνες

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
el: Φάσματα

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
el: Άλλο

en: Refraction effects disabled
el: Απενεργοποίηση εφέ διάθλασης

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
el: Όταν ο ορίζοντας είναι απενεργοποιημένος, τα εφέ διάθλασης απενεργοποιούνται προσωρινά και αυτά.

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
el: Αδυναμία εύρεσης εξυπηρετητή του INDI. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι το πακέτο που παρέχει το εκτελέσιμο 'indiserver' έχει εγκατασταθεί.

en: Catalogs
el: Κατάλογοι

en: Guides
el: Οδηγοί

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
el: Σενάρια του KStars (*.kstars)

en: Could not open file %1
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου %1

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
el: Το επιλεγμένο σενάριο περιέχει μη αναγνωρίσιμα στοιχεία, το οποίο υποδηλώνει ότι δε δημιουργήθηκε με τον κατασκευαστή σεναρίων του KStars. Το σενάριο αυτό μπορεί να μη λειτουργεί σωστά, και μπορεί επίσης να περιέχει κακόβουλο κώδικα. Επιθυμείτε την εκτέλεσή του ούτως ή άλλως;

en: Script Validation Failed
el: Αποτυχία επαλήθευσης σεναρίου

en: Run Nevertheless
el: Εκτέλεση ούτως ή άλλως

en: Running script: %1
el: Εκτελούμενο σενάριο: %1

en: Script finished.
el: Το σενάριο ολοκληρώθηκε.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
el: Μπορείτε να αποταμιεύσετε μελάνι στον εκτυπωτή χρησιμοποιώντας το θέμα χρωμάτων "Χάρτης αστέρων", το οποίο χρησιμοποιεί ένα λευκό φόντο. Επιθυμείτε την προσωρινή εναλλαγή στο θέμα χρωμάτων του χάρτη αστέρων για εκτύπωση;

en: Switch to Star Chart Colors?
el: Εναλλαγή στο θέμα χάρτη αστέρων;

en: Switch Color Scheme
el: Εναλλαγή θέματος χρωμάτων

en: Do Not Switch
el: Να μη γίνει εναλλαγή

en: Engage &Tracking
el: Ενεργοποίηση &ανίχνευσης

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
el: Εισάγετε την επιθυμητή γωνία πεδίου παρατήρησης

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
el: Εισάγετε μια γωνία πεδίου παρατήρησης σε μοίρες:

en: Critical File Not Found: %1
el: Δε βρέθηκε ένα κρίσιμο αρχείο: %1

en: Reading time zone rules
el: Ανάγνωση κανόνων ζωνών ώρας

en: Loading city data
el: Φόρτωση δεδομένων πόλεων

en: Loading User Information
el: Φόρτωση πληροφοριών χρήστη

en: Loading sky objects
el: Φόρτωση ουράνιων αντικειμένων

en: Loading Image URLs
el: Φόρτωση URL εικόνων

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
el: Αδυναμία ορισμού της ώρας: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
el: Αδυναμία ορισμού θέσης με το όνομα %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
el: Το αρχείο προσαρμοσμένων δεσμών εικόνων δεν μπορεί να ανοιχτεί.
    Ο δεσμός δε θα καταγραφεί για μελλοντικές συνεδρίες.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
el: Το αρχείο προσαρμοσμένων δεσμών πληροφοριών δεν μπορεί να ανοιχτεί.
    Ο δεσμός δε θα καταγραφεί για μελλοντικές συνεδρίες.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
el: ζενίθ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
el: βόρεια

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
el: ανατολικά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
el: νότια

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
el: δυτικά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
el: βορειοανατολικά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
el: νοτιοανατολικά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
el: νοτιοδυτικά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
el: βορειοδυτικά

en: Download New Data...
el: Λήψη νέων δεδομένων...

en: Downloads new data
el: Λήψη νέων δεδομένων

en: &Save Sky Image...
el: &Αποθήκευση εικόνας ουρανού...

en: &Run Script...
el: &Εκτέλεση σεναρίου...

en: Set Time to &Now
el: Ορισμός της ώρας στο &τώρα

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
el: &Ορισμός ώρας...

en: Stop &Clock
el: Σταμάτημα &ρολογιού

en: &Zenith
el: &Ζενίθ

en: &North
el: &Βορράς

en: &East
el: &Ανατολή

en: &South
el: &Νότος

en: &West
el: &Δύση

en: &Find Object...
el: &Εύρεση αντικειμένου...

en: Set Coordinates &Manually...
el: Ορισμός συντεταγμένων με το &χέρι...

en: &Default Zoom
el: &Προκαθορισμένη εστίαση

en: &Zoom to Angular Size...
el: &Εστίαση σε γωνιακό μέγεθος...

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
el: Ισεμβαδικές αζιμουθιακές &Lambert

en: &Azimuthal Equidistant
el: &Αζιμουθιακές ισαπέχουσες

en: &Orthographic
el: &Ορθογραφικές

en: &Equirectangular
el: &Ισορθωγώνιες

en: &Stereographic
el: &Στερεογραφικές

en: &Gnomonic
el: &Ορθοκανονικές

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
el: Εμφάνιση πλαισίων &πληροφοριών

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
el: Εμφάνιση πλαισίου ώ&ρας

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
el: Εμφάνιση πλαισίου &εστίασης

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
el: Εμφάνιση πλαισίου &θέσης

en: Show Main Toolbar
el: Εμφάνιση κύριας γραμμής εργαλείων

en: Show View Toolbar
el: Εμφάνιση γραμμής εργαλείων προβολής

en: Show Statusbar
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης

en: Show Az/Alt Field
el: Εμφάνιση πεδίου Az/Alt

en: Show RA/Dec Field
el: Εμφάνιση πεδίου RA/Dec

en: C&olor Schemes
el: Θέματα &χρωμάτων

en: &Classic
el: &Κλασικό

en: &Star Chart
el: &Χάρτης αστέρων

en: &Night Vision
el: &Νυχτερινή όραση

en: &Moonless Night
el: Έ&ναστρη νύχτα

en: &FOV Symbols
el: &Σύμβολα FOV

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
el: &Γεωγραφική...

en: Startup Wizard...
el: Οδηγός έναρξης...

en: Calculator
el: Υπολογιστής

en: Observation Planner
el: Σχεδιαστής παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
el: Ύψωση έναντι Χρόνου

en: What's up Tonight
el: Τι συμβαίνει απόψε

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
el: Ουράνιο ημερολόγιο

en: Script Builder
el: Κατασκευαστής σεναρίων

en: Jupiter's Moons
el: Σελήνες του Δία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
el: Σημαίες

en: Telescope Wizard...
el: Οδηγός τηλεσκοπίου...

en: Device Manager...
el: Διαχείριση συσκευών...

en: INDI Control Panel...
el: Πίνακας ελέγχου του INDI...

en: Displays the Tip of the Day
el: Εμφάνιση της συμβουλής της ημέρας

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
el: Χρησιμοποιήστε το συγκεκριμένο για να καθοριστεί ο ρυθμός με τον οποίο κυλά ο χρόνος στην εξομοίωση.
    Για χρονικό βήμα 'Χ' ως 10 λεπτά, ο χρόνος κυλά με ρυθμό 'Χ' ανά δευτερόλεπτο.
    Για χρονικά βήματα μεγαλύτερα των 10 λεπτών, τα καρέ εμφανίζονται μετά από ένα χρονικό διάστημα 'Χ'.

en: Time step control
el: Έλεγχος βήματος χρόνου

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
el: Αστέρια

en: Toggle stars
el: Εναλλαγή αστεριών

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
el: Βαθύς ουρανός

en: Toggle deep sky objects
el: Εναλλαγή αντικειμένων βαθέως ουρανού

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
el: Ηλιακό σύστημα

en: Toggle Solar system objects
el: Εμφάνιση αντικειμένων του ηλιακού συστήματος

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
el: Αστερ. Γραμμές

en: Toggle constellation lines
el: Εναλλαγή γραμμών των αστερισμών

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
el: Αστερ. Ονόματα

en: Toggle constellation names
el: Εναλλαγή ονομάτων των αστερισμών

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
el: Όρια αστερισμού

en: Toggle constellation boundaries
el: Εναλλαγή ορίων των αστερισμών

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
el: Γαλαξίας

en: Toggle milky way
el: Εναλλαγή γαλαξία

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
el: Πλέγμα ισημερινών συντεταγμένων

en: Toggle equatorial coordinate grid
el: Εναλλαγή πλέγματος ισημερινών συντεταγμένων

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
el: Πλέγμα οριζόντιων συντεταγμένων

en: Toggle horizontal coordinate grid
el: Εναλλαγή πλέγματος οριζόντιων συντεταγμένων

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
el: Έδαφος

en: Toggle opaque ground
el: Εναλλαγή αδιαφάνειας του εδάφους

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
el: Σημαίες

en: Toggle flags
el: Εναλλαγή σημαιών

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
el: Δορυφόροι

en: Toggle satellites
el: Εναλλαγή δορυφόρων

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
el: Υπερκαινοφανείς αστέρες

en: Toggle supernovae
el: Εναλλαγή υπερκαινοφανών αστέρων

en: Edit FOV Symbols...
el: Επεξεργασία συμβόλων FOV...

en:  Welcome to KStars
el:  Καλώς ήρθατε στο KStars

en: nothing
el: τίποτα

en: Initial Position is Below Horizon
el: Η αρχική θέση βρίσκεται κάτω από τον ορίζοντα

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
el: Η αρχική θέση βρίσκεται κάτω από τον ορίζοντα.
    Επιθυμείτε την επαναφορά της στην προκαθορισμένη θέση;

en: Reset Position
el: Επαναφορά θέσης

en: Do Not Reset
el: Χωρίς επαναφορά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
el: Πλούτωνας

en: Desktop Planetarium
el: Πλανητάριο επιφάνειας εργασίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
el: Περιγραφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
el: Προσθήκη

en: Server Port
el: Θύρα εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
el: Ορισμός ώρας

en: Month
el: Μήνας

en: Constellation Lines
el: Γραμμές αστερισμών

en: Constellation Names
el: Ονόματα αστερισμών

en: Milky Way
el: Γαλαξίας

[ctx: Northeast]
en: NE
el: ΒΑ

[ctx: Southeast]
en: SE
el: ΝΑ

[ctx: Southwest]
en: SW
el: ΝΔ

[ctx: Northwest]
en: NW
el: ΒΔ

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
el: Καλώς ήρθατε στο KStars. Παρακαλώ περιμένετε για τη φόρτωση...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
el: Εγκατάλειψη κίνησης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew
el: Εγκατάλειψη περιστροφής

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew/Track
el: Εγκατάλειψη περιστροφής/ανίχνευσης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
el: Εγκατάλειψη

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
el: Απόλυτη θέση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
el: Ενεργοποίηση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
el: Ενεργό φίλτρο

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
el: Πραγματικός χρόνος

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
el: Διάφραγμα (χλστ)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Atmosphere
el: Ατμόσφαιρα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auxiliary
el: Βοηθός

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Back Light
el: Οπίσθιος φωτισμός

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bias
el: Πόλωση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Binning
el: Συνένωση εικονοστοιχείων (Binning)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bits per pixel
el: Μπιτ ανά εικονοστοιχείο

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
el: Μπλε

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
el: Φωτεινότητα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Bias
el: Πόλωση CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
el: Πληροφορίες για το CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Maximum ADU
el: Μέγιστο ADU του CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
el: Θόρυβος CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Simulator
el: Εξομοιωτής CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X Pixel Size
el: Μέγεθος εικονοστοιχείου του CCD στον Χ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
el: Ανάλυση του CCD στον Χ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y Pixel Size
el: Μέγεθος εικονοστοιχείου του CCD στον Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
el: Ανάλυση του CCD στον Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCDs
el: CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
el: Μοντέλο φωτογραφικής

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Celsius
el: Κελσίου

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
el: Κεντράρισμα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
el: Χρώμα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet DEC motion arcmin/day
el: Κίνηση κομήτη DEC σε λεπτά του τόξου/ημέρα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet RA motion arcmin/day
el: Κίνηση RA κομήτη σε λεπτά του τόξου/ημέρα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet tracking parameters
el: Παράμετροι ανίχνευσης κομήτη

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
el: Κομήτης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
el: Επικοινωνία

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
el: Συμπίεση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
el: Συμπίεση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
el: Διαμόρφωση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
el: Σύνδεση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
el: Σύνδεση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
el: Αντίθεση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
el: Έλεγχος

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DEC (dd:mm:ss)
el: DEC (ηη:λλ:δδ)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
el: Ημερομηνία

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
el: Ημερομηνία/ώρα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
el: Ημερομηνία/ώρα/θέση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (arcmin)
el: Dec (λεπτά του τόξου)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (dd:mm:ss)
el: Dec (ηη:λλ:δδ)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec D:M:S
el: Dec Η:Λ:Δ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Declination axis
el: Άξονας απόκλισης:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Deep Sky Catalogs
el: Κατάλογοι βαθέως ουρανού

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
el: Συσκευή

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
el: Κατεύθυνση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
el: Απενεργοποίηση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Driver Info
el: Πληροφορίες οδηγού

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
el: Διάρκεια (δευτερόλεπτα)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ Coord
el: Συντεταγμένες EQ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Eq. Coordinates
el: Ισημ. συντεταγμένες

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose Abort
el: Εγκατάλειψη έκθεσης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose
el: Έκθεση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
el: Έκθεση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extended GPS Features
el: Εκτεταμένα χαρακτηριστικά GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extrema
el: Ακρότατα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM (arcseconds)
el: FWHM (δεύτερα του τόξου)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
el: Τροφοδοσία

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feedback
el: Ανάδραση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #1
el: Φίλτρο #2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #2
el: Φίλτρο #2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #3
el: Φίλτρο #3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #4
el: Φίλτρο #4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #5
el: Φίλτρο #5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Simulator
el: Εξομοιωτής φίλτρου

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Wheel
el: Τροχός φίλτρου

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter
el: Φίλτρο

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
el: Εύρεση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
el: Πληροφορίες firmware

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
el: Δεδομένα firmware

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
el: Έκδοση firmware

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
el: Επίπεδο

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fluorescent
el: Φθορίζον

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
el: Εστιακή απόσταση (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
el: Έλεγχος εστίασης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus In
el: Εστίαση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Out
el: Αναίρεση εστίασης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Speed
el: Ταχύτητα εστίασης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Timer
el: Χρονόμετρο εστίασης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus in
el: Εστίαση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
el: Αναίρεση εστίασης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser Simulator
el: Εξομοιωτής εστιαστή

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser
el: Eστιαστής

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focusers
el: Εστιαστές

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
el: Συχνότητα καρέ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
el: Καρέ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
el: Τύπος καρέ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Freq
el: Συχνότητα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Power
el: Ισχύς GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
el: Κατάσταση GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
el: Σύστημα GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS/16 inch Features
el: GPS/Χαρακτηριστικά 16 ιντσών

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Gamma
el: Γάμμα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Generic Video4Linux
el: Γενικό Video4Linux

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
el: Γεωγραφική θέση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
el: Πράσινο

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Grey
el: Γκρι

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Wheel
el: Τροχός οδηγού

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Aperture (mm)
el: Διάφραγμα οδηγού (χλστ)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Control
el: Έλεγχος οδηγού

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Focal Length (mm)
el: Εστιακή απόσταση οδηγού (χλστ)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Image
el: Εικόνα οδηγού

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H:M:S
el: Ω:Λ:Δ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Halt
el: Τερματισμός

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height m
el: Ύψος μ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
el: Ύψος

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Horizontal Coords
el: Οριζόντιες συντεταγμένες

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hour axis
el: Άξονας ώρας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hourangle Coords
el: Συντεταγμένες ωρικής γωνίας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
el: Απόχρωση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Humidity Perc.
el: Ποσοστό υγρασίας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
el: Προσαρμογές εικόνας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
el: Έλεγχος εικόνας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
el: Δεδομένα εικόνας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
el: Πληροφορίες εικόνας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
el: Ρυθμίσεις εικόνας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
el: Τύπος εικόνας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
el: Εικόνα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Indoor
el: Εσωτερικά

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
el: Πληροφορίες

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Jupiter
el: Δίας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: LX200 Basic
el: Βασικό LX200

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat.  D:M:S +N
el: Γ.πλάτος  Η:Λ:Δ +Β

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat. D:M:S +N
el: Γ.πλάτος Η:Λ:Δ +Β

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
el: Βιβλιοθήκη

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
el: Φόρτωση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lon (dd:mm:ss)
el: Γ.μήκος (ηη:λλ:δδ)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Long. D:M:S +E
el: Γ.μήκος Η:Λ:Δ +Α

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
el: Φωτεινότητα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lunar
el: Σεληνιακός

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
el: Βασικός έλεγχος

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mars
el: Άρης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max slew Rate
el: Μέγιστος ρυθμός περιστροφής

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max
el: Μέγ.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
el: Ερμής

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mode
el: Λειτουργία

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Model
el: Μοντέλο

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
el: Σελήνη

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion Control
el: Έλεγχος κίνησης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
el: Κίνηση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Movement Control
el: Έλεγχος κίνησης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
el: Ποσειδώνας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
el: Μείωση θορύβου

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
el: Ανενεργό

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
el: Ενεργό

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Temperature (C)
el: Θερμοκρασία ΟΤΑ (C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
el: Ενημέρωση ΟΤΑ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
el: Πληροφορίες αντικειμένου

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
el: Αριθμός αντικειμένου

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
el: Αντικείμενο

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
el: Ανενεργό

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
el: Ενεργό

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
el: Επιλογές

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Philips Webcam
el: Διαδικτυακή κάμερα Philips

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size (um)
el: Μέγεθος εικονοστοιχείου (um)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
el: Μέγεθος εικονοστοιχείου X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
el: Μέγεθος εικονοστοιχείου Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pluto
el: Πλούτωνας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Port
el: Θύρα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
el: Θύρες

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
el: Θέση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
el: Ισχύς

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pressure hPa
el: Πίεση hPa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA  H:M:S
el: RA Ω:Λ:Δ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcmin)
el: RA (λεπτά του τόξου)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (hh:mm:ss)
el: RA (ωω:λλ:δδ)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA H:M:S
el: RA Ω:Λ:Δ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ra (hh:mm:ss)
el: Ra (ωω:λλ:δδ)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rate
el: Ρυθμός

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
el: Κόκκινο

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
el: Σχετική θέση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
el: Ανάλυση X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
el: Ανάλυση Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
el: Επανεκκίνηση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
el: Επαναφορά

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturn
el: Κρόνος

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
el: Αποθήκευση αρχικής

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
el: Αποθήκευση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
el: Τύρβη (seeing)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
el: Επιλογή αντικειμένου...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
el: Επιλογή

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
el: Εξομοίωση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Config
el: Διαμόρφωση εξομοίωσης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
el: Ρυθμίσεις εξομοίωσης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Accuracy
el: Ακρίβεια περιστροφής

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew rate
el: Ρυθμός περιστροφής

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew
el: Περιστροφή

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
el: Ταχύτητα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
el: Κατάλογοι αστέρων

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Step delay
el: Καθυστέρηση βήματος

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
el: Διακοπή

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
el: Εναλλαγή κουμπιών

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 1
el: Εναλλαγή 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 2
el: Εναλλαγή 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 3
el: Εναλλαγή 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 4
el: Εναλλαγή 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
el: Συγχρονισμός

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
el: Εξομοιωτής τηλεσκοπίου

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
el: Τηλεσκόπιο

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
el: Τηλεσκόπια

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
el: Οδηγός Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
el: Έκδοση Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
el: Θερμοκρασία K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Theta D:M:S
el: Θήτα Ω:Λ:Δ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
el: Χρονικός συντελεστής

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
el: Χρόνος

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer (ms)
el: Χρονόμετρο (χιλιοστά του δευτερολέπτου)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
el: Χρονόμετρο

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
el: Συνολικός χρόνος έκθεσης (χιλιοστά του δευτερόλεπτου)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
el: Λειτουργία ανίχνευσης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
el: Ανίχνευση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Accuracy
el: Ακρίβεια ανίχνευσης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
el: Συχνότητα ανίχνευσης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
el: Λειτουργία ανίχνευσης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
el: Λειτουργία ανίχνευσης

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
el: Μετασχηματισμός

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
el: Ενημέρωση προγράμματος πελάτη

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
el: Ενημέρωση GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
el: Ενημέρωση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Uranus
el: Ουρανός

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Venus
el: Αφροδίτη

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Version
el: Έκδοση

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
el: Ροή βίντεο

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video
el: Βίντεο

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
el: Όνομα διαδικτυακής κάμερας

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
el: Ισορροπία λευκού

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
el: Λευκότητα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
el: Πλάτος

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
el: δεύτερα του τόξου

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: danger
el: κίνδυνος

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
el: έλεγχος θόλου

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: lunar
el: σεληνιακός

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
el: ανενεργό

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
el: ενεργό

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
el: επαναφορά

en: Converted labels containing technical terms to links to documentation
el: Μετατροπή των ετικετών που περιέχουν τεχνικούς όρους σε συνδέσμους προς τα έγγραφα τεκμηρίωσης

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
el: Τεχνική τεκμηρίωση στην Αστρονομία και στο KStars

en: Guiding code based on lin_guider
el: Κώδικας οδήγησης βασισμένος στον lin_guider

en: Artwork
el: Γραφικά

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
el: Αδυναμία ανάλυσης της μορφής της εικόνας %1: θεώρηση ότι πρόκειται για PNG.

en: Script executed.
el: Το σενάριο εκτελέστηκε.

en: Could not execute script.
el: Αδυναμία εκτέλεσης του σεναρίου.

en: Using CPU date/time instead.
el: Χρήση ημερομηνίας του υπολογιστή.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
el: Τηλεσκόπιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Id:
el: Αναγνωριστικό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
el: Μοντέλο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
el: Κατασκευαστής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
el: Διάφραγμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
el: Μονάδα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
el: Αποθήκευση προσοφθάλμιου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
el: Ορατό FOV:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: rad
el: ακτίνια

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
el: Συντελεστής μεγέθυνσης του φακού Barlow/Shapley

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
el: Συντελεστής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
el: Αποθήκευση φακού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
el: Αποθήκευση φίλτρου

en: End Session
el: Τέλος συνεδρίας

en: Save and End the current session
el: Αποθήκευση και τερματισμός τρέχουσας συνεδρίας

en: Next Page >
el: Επόμενη σελίδα >

en: site_
el: θέση_

en: session_
el: συνεδρία_

en: Next Target >
el: Επόμενος προορισμός >

en: observation_
el: παρατήρηση_

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
el: Εκτέλεση συνεδρίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
el: Καταχωρήστε λεπτομέρειες συνεδρίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
el: ορισμός θέσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
el: Έναρξη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
el: Εξοπλισμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
el: Σχόλια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
el: Γλώσσα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
el: Προβολή λεπτομερειών αντικειμένου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
el: Ορθή αναφορά:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
el: Περιστροφή τηλεσκοπίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
el: Καταχωρήστε τις λεπτομέρειες της παρατήρησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
el: Παρατηρητής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
el: Τηλεσκόπιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
el: Προσοφθάλμιος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
el: Φακός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
el: Τύρβη (seeing):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
el: δευτερόλεπτα τόξου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
el: Ασθενέστερος αστέρας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
el: (φαιν. μέγεθος)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
el: Επόμενο >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
el: Βήμα 1: Λεπτομέρειες συνεδρίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
el: Προσθήκη νέου αντικειμένου στη λίστα

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
el: Βήμα 2. Παρατηρήσεις

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
el: Υπάρχει ήδη Παρατηρητής με το ίδιο Όνομα και Επώνυμο, να αντικατασταθεί;

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
el: &Γενικά

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
el: Συστήματα υποστήριξης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
el: Διόρθωση των συντεταγμένων των αντικειμένων εξαιτίας της ατμόσφαιρας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
el: Η ατμόσφαιρα στρεβλώνει το φως που τη διαπερνά, όπως ένας φακός. Αν αυτό το αντικείμενο επιλεγεί, θα υπάρχει εξομοίωση αυτής της "ατμοσφαιρικής διάθλασης" στον χάρτη.  Σημειώστε ότι αυτή η διόρθωση εφαρμόζεται μόνο κατά τη χρήση του οριζόντιου συστήματος συντεταγμένων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
el: Διόρθωση ατμοσφαιρικής διάθλασης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
el: Διόρθωση για την επίδραση της βαρύτητας του ήλιου στη θέση των αστέρων, όπως προβλέφθηκε από τη γενική θεωρία της σχετικότητας και επιβεβαιώθηκε από το πείραμα του Έντινγκτον.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
el: Γενικά εφέ διάθλασης κοντά στον ήλιο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug-free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
el: Η ενεργοποίηση της συγκεκριμένης επιλογής προκαλεί τον επανυπολογισμό των ισημερινών συντεταγμένων από τις συντεταγμένες καταλόγου (π.χ. εφαρμογή διορθώσεων προπόρευσης, νεύσης και εκτροπής) σε κάθε επανασχεδιασμό του χάρτη. Αυτό κάνει την επεξεργασία πιο αργή όταν υπάρχουν πολλοί αστέρες που πρέπει να χειριστούν, αλλά είναι πιο πιθανή η λειτουργία χωρίς σφάλματα. Υπάρχουν γνωστά σφάλματα στην απεικόνιση των αστέρων όταν αποφεύγεται ο επανυπολογισμός.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
el: Εικόνες DSS

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
el: Εμφάνιση και Αίσ&θηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
el: Εμφάνιση ετικέτας ονόματος του κεντραρισμένου αντικειμένου;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα γίνει προσάρτηση μιας ετικέτας ονόματος στο αντικείμενο που είναι κεντραρισμένο στην προβολή. Μπορείτε να προσαρτήσετε μια σταθερή ετικέτα σε οποιοδήποτε αντικείμενο χρησιμοποιώντας το αναδυόμενο μενού με δεξί κλικ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
el: Προσάρτηση ετικέτας στο κεντραρισμένο αντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
el: Προσάρτηση προσωρινής ετικέτας όταν το ποντίκι βρίσκεται από πάνω

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή, για ομαλότερα (αλλά πιο αργά) γραφικά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
el: Χρήση εξομάλυνσης σχεδίασης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
el: Εμφάνιση της κίνησης περιστροφής κατά την αλλαγή της θέσης εστίασης;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η αλλαγή της θέσης εστίασης θα έχει σαν αποτέλεσμα την ορατή κίνηση "περιστροφής" στη νέα θέση. Σε άλλη περίπτωση, η προβολή θα κεντραριστεί στη νέα θέση αμέσως.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
el: Χρήση κινούμενης περιστροφής

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
el: Να μη γίνεται σχεδίαση όλων των αντικειμένων όταν μετακινείται ο χάρτης.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
el: Όταν ο χάρτης βρίσκεται σε κίνηση, η ομαλή κίνηση περιορίζεται αν το πρόγραμμα έχει να σχεδιάσει πολλά αντικείμενα στον χάρτη: ενεργοποιήστε αυτό το αντικείμενο για την προσωρινή απόκρυψη κάποιων αντικειμένων όταν η προβολή βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
el: Απόκρυψη αντικειμένων κατά την κίνηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
el: Απόκρυψη επίσης αν το χρονικό βήμα είναι μεγαλύτερο από:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τα ασθενέστερα αστέρια θα κρύβονται όταν ο χάρτης βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
el: Τα ασθενέστερα αστέρια από αυτό δε θα σχεδιάζονται όταν ο χάρτης κινείται.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
el: Απόκρυψη σωμάτων ηλιακού συστήματος κατά την κίνηση;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
el: Αν ενεργοποιηθεί, όλα τα σώματα του ηλιακού συστήματος θα κρύβονται όταν ο χάρτης βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
el: Ηλιακό σύστημα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
el: Ετικέτες αντικειμένου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι γραμμές των αστερισμών θα κρύβονται όταν ο χάρτης βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
el: Γραμμές αστερισμών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα γίνει απόκρυψη του πλέγματος συντεταγμένων όταν ο χάρτης βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
el: Πλέγματα συντεταγμένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
el: Όρια αστερισμών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τα ονόματα των αστερισμών θα κρύβονται όταν ο χάρτης βρίσκεται σε κίνηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
el: Όνομα αστερισμών

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
el: &Λίστα παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
el: Ετικέτες λίστας παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListImageryOptions)
en: Preferred Imagery
el: Προτιμώμενες εικόνες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
el: Εμφάνιση &ονόματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
el: Εμφάνιση &φαιν. μεγέθους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
el: Πυκνότητα ετικετών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
el: Εμφάνιση &ονόματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
el: Εμφάνιση &μεγάλων ονομάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
el: Εμφάνιση &φαιν. μεγέθους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
el: Ασθενές όριο σμίκρυνσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
el: Ασθενές όριο μεγέθυνσης:

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
el: Έναστρη νύχτα

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
el: Πραγματικά χρώματα

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
el: Συμπαγές κόκκινο

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
el: Συμπαγές μαύρο

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
el: Συμπαγές λευκό

en: New Color Scheme
el: Νέο θέμα χρωμάτων

en: Enter a name for the new color scheme:
el: Εισάγετε ένα όνομα για το νέο θέμα χρωμάτων:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
el: Το τοπικό αρχείο ευρετηρίου χρωμάτων δεν μπορεί να ανοιχτεί.
    Το θέμα δεν μπορεί να αφαιρεθεί.

en: Could not delete the file: %1
el: Αδυναμία διαγραφής του αρχείου: %1

en: Error Deleting File
el: Σφάλμα διαγραφής αρχείου

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
el: Αδυναμία εύρεσης μιας καταχώρησης με το όνομα %1 στο colors.dat.

en: Scheme Not Found
el: Το θέμα δε βρέθηκε

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
el: Τρέχουσες ρυθμίσεις χρωμάτων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
el: Η λίστα όλων των προσαρμόσιμων χρωμάτων του προγράμματος. Δίπλα σε κάθε αντικείμενο υπάρχει ένα τετράγωνο με το τρέχον ορισμένο χρώμα σε αυτό. Κάντε κλικ σε οποιοδήποτε αντικείμενο για την αλλαγή του χρώματός του.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
el: Λειτουργία φόντου πληροφοριών:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
el: Χωρίς γέμισμα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
el: Διαφανές

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
el: Αδιαφανές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
el: Λειτουργία χρώματος αστέρων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
el: Ορισμός της λειτουργίας χρώματος αστέρων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
el: Υπάρχουν τέσσερις λειτουργίες σχεδίασης των αστεριών στον χάρτη. Προκαθορισμένα, τα αστέρια είναι κύκλοι με ένα λευκό πυρήνα και ένα δακτύλιο το οποίο χρωματίζεται για να αντικατοπτρίζει το πραγματικό χρώμα του αστεριού.  Μπορείτε επίσης να επιλέξετε τη σχεδίαση των αστεριών με συμπαγείς λευκούς, κόκκινους, ή μαύρους κύκλους για να ταιριάζουν με το συνολικό θέμα χρωμάτων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
el: Έντασης χρώματος αστέρων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
el: Ορισμός της έντασης του χρώματος των αστέρων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
el: Όταν χρησιμοποιείται η λειτουργία ρεαλιστικού χρώματος αστέρων, αυτή η επιλογή θέτει το επίπεδο κορεσμού των χρωμάτων των αστέρων. Μια υψηλότερη τιμή σημαίνει πιο έντονα χρώματα.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
el: Προκαθορισμένα θέματα χρωμάτων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
el: Λίστα των προκαθορισμένων θεμάτων χρωμάτων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
el: Λίστα όλων των γνωστών θεμάτων χρωμάτων. Πολλά προσφέρονται από την αρχή, ενώ μπορείτε να ορίσετε και τα δικά σας.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
el: Δημιουργία ενός νέου προκαθορισμένου θέματος χρωμάτων χρησιμοποιώντας τις τρέχουσες ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
el: Μετά την τροποποίηση των χρωμάτων σε ένα θέμα που σας αρέσει, πατήστε αυτό το κουμπί για τη δημιουργία ενός νέου θέματος χρησιμοποιώντας αυτά τα χρώματα. Το θέμα σας θα εμφανιστεί εδώ στη λίστα των προκαθορισμένων, καθώς επίσης θα είναι διαθέσιμο στο μενού "Ρυθμίσεις" του κύριου παραθύρου.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
el: Αφαίρεση ενός προκαθορισμένου θέματος χρωμάτων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για την αφαίρεση του τονισμένου θέματος χρωμάτων. Αυτό λειτουργεί μόνο για τα δικά σας προσαρμοσμένα θέματα χρωμάτων.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
el: Εμφάνιση γραμμών αστερισμών;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζονται οι γραμμές των αστερισμών στον χάρτη του ουρανού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
el: &Γραμμές αστερισμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
el: Πολιτισμός ουρανού:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
el: Επιλέξτε πολιτισμό ουρανού

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
el: Εδώ, μπορείτε να επιλέξετε τον τρόπο αναπαράστασης των αστερισμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
el: Ό&ρια αστερισμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
el: Τονισμός κεντρικών ορίων αστερισμών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
el: Εμφάνιση ονομάτων αστερισμών;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα εμφανίζονται τα ονόματα των αστερισμών στον χάρτη του ουρανού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
el: Ο&νόματα αστερισμών

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
el: Επιλογές ονομάτων αστερισμών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
el: Χρήση λατινικών ονομάτων αστερισμών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
el: Ενεργοποιήστε αυτό για τη χρήση των λατινικών ονομάτων των αστερισμών στο χάρτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
el: &Λατινικά

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
el: Χρήση ονομάτων αστερισμών στην τοπική γλώσσα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
el: Ενεργοποιήστε αυτό για τη χρήση ονομάτων των αστερισμών στην τοπική σας γλώσσα (αν είναι διαθέσιμα)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
el: Στη τοπική γλώσσα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
el: Χρήση συντομογραφιών IAU

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
el: Ενεργοποιήστε αυτό για τη χρήση των συντομογραφιών από τη Διεθνή Αστρονομική Ένωση (IAU) για τα ονόματα αστερισμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
el: Συντομο&γραφίες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
el: Σχεδίαση εκλειπτικής;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζεται η εκλειπτική στον χάρτη. Η εκλειπτική είναι ένας μεγάλος κύκλος στον ουρανό τον οποίο ακολουθεί ο Ήλιος στη διάρκεια ενός έτους. Όλα τα υπόλοιπα ηλιακά σώματα χονδρικά ακολουθούν επίσης την εκλειπτική τροχιά.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
el: Χρήση γεμισμένου περιγράμματος του Γαλαξία;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζεται ένα γεμισμένο περίγραμμα του Γαλαξία στο χάρτη. Ενώ σε άλλη περίπτωση θα σχεδιάζεται μόνο το περίγραμμα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
el: Σχεδίαση ορίζοντα;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιαστεί μια γραμμή που θα αναπαριστά τον τοπικό ορίζοντα πάνω στον χάρτη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
el: Ορί&ζοντας (γραμμή)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
el: Σχεδίαση του περιγράμματος του Γαλαξία;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζεται ένα περίγραμμα του Γαλαξία στον χάρτη του ουρανού

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: If checked, coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
el: Αν ενεργοποιηθεί,  οι συντεταγμένες πλέγματος θα αλλάζουν αυτόματα σύμφωνα με το ενεργό σύστημα συντεταγμένων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
el: Αυτόματη επιλογή πλέγματος συντεταγμένων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
el: Σχεδίαση σημαιών;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιαστούν σημαίες στον ουράνιο χάρτη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
el: Σχεδίαση πλέγματος ισημερινών συντεταγμένων;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζονται οι γραμμές του πλέγματος κάθε δύο ώρες της ορθής αναφοράς και κάθε 20 μοίρες της απόκλισης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
el: Πλέγμα ισημερινών συντεταγμένων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
el: Σχεδίαση πλέγματος οριζοντίων συντεταγμένων;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 30 degrees in Azimuth and every 20 degrees in Altitude.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζονται οι γραμμές πλέγματος κάθε 30 μοίρες του αζιμούθιου και κάθε 20 μοίρες του υψόμετρου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
el: Πλέγμα ορι&ζόντιων συντεταγμένων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
el: Σχεδίαση αδιαφανούς εδάφους;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η περιοχή κάτω από τον ορίζοντα θα γεμίσει με χρώμα, για να εξομοιώσει το έδαφος που βρίσκεται από κάτω. Σημειώστε ότι το έδαφος δε σχεδιάζεται ποτέ όταν χρησιμοποιείται το ισημερινό σύστημα συντεταγμένων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
el: Αδιαφανές έδα&φος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
el: Σχεδίαση του ουράνιου ισημερινού;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα σχεδιάζεται ο ουράνιος ισημερινός στον χάρτη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
el: Ουράνιος ιση&μερινός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
el: Εμφάνιση δορυφόρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
el: Εμφάνιση μόνο ορατών δορυφόρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
el: Εμφάνιση ετικετών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
el: Σχεδίαση δορυφόρων όπως τους αστέρες

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
el: Αναζήτηση δορυφόρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
el: Ενημέρωση TLE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
el: Εμφάνιση αντικειμένων του ηλιακού συστήματος

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
el: Ήλιος, σελήνη και πλανήτες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
el: Σχεδίαση Κρόνου;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Κρόνος θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
el: Σχεδίαση των κύριων ουράνιων σωμάτων ως εικόνες;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι πλανήτες, ο Ήλιος και η Σελήνη θα εμφανίζονται ως ψηφιακή εικόνα στον χάρτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
el: Χρήση εικόνων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
el: Σχεδίαση του Άρη;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Άρης θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
el: Προσάρτηση ετικετών ονομάτων στα κύρια ουράνια σώματα του ηλιακού συστήματος;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα εμφανίζονται ετικέτες ονομάτων στους πλανήτες, τον Ήλιο και τη Σελήνη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
el: Χρήση ετικετών ονομάτων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
el: Επιλογή όλων των κύριων σωμάτων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για την επιλογή σχεδίασης όλων των πλανητών, του Ήλιου και της Σελήνης στον χάρτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
el: Επιλογή όλων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
el: Αποεπιλογή όλων των κύριων σωμάτων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για την αναίρεση σχεδίασης όλων των πλανητών, του Ήλιου και της Σελήνης στον χάρτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
el: Επιλογή κανενός

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
el: Σχεδίαση Αφροδίτης;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η Αφροδίτη θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
el: Σχεδίαση του Ήλιου;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Ήλιος θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
el: Ο Ήλιος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
el: Σχεδίαση του Δία;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Δίας θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
el: Σχεδίαση της Σελήνης;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η Σελήνη θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
el: Η Σελήνη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
el: Σχεδίαση του Ερμή;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Ερμής θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
el: Σχεδίαση του Ποσειδώνα;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Ποσειδώνας θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
el: Σχεδίαση του Ουρανού;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο Ουρανός θα σχεδιαστεί στον χάρτη.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
el: Δευτερεύοντες πλανήτες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
el: Σχεδίαση αστεροειδών;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι αστεροειδείς θα σχεδιαστούν στον χάρτη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
el: Σχεδίαση κομητών;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι κομήτες θα σχεδιαστούν στον χάρτη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
el: Εμφάνιση ονομάτων κομητών κοντά στον Ήλιο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι κομήτες κοντά στον Ήλιο θα έχουν ετικέτες ονομάτων. Οι κομήτες κυμαίνονται ως προς την φωτεινότητά τους κατά μήκος της τροχιάς τους, έτσι σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να έχει ισχύ το φαινόμενο μέγεθος.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
el: Ορισμός του ασθενέστερου φαινόμενου μεγέθους για τη σχεδίαση αστεροειδών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
el: Μέγιστη απόσταση για ονόματα κομητών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
el: Ορισμός της μέγιστης απόστασης ενός κομήτη από τον Ήλιο για την εμφάνιση μιας ετικέτας ονόματος, σε Αστρονομικές Μονάδες (AU).  Το 1 AU είναι η απόσταση της Γης από τον Ήλιο, περίπου 150 εκατομμύρια χιλιόμετρα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
el: Προσάρτηση ονομάτων στους αστεροειδείς;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα εμφανίζονται ονόματα στους αστεροειδείς

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
el: Εμφάνιση ονομάτων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
el: Ίχνη τροχιάς

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
el: Αυτόματο ίχνος σε ανιχνευόμενα σώματα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
el: Αν ενεργοποιηθεί τότε κάθε σώμα του ηλιακού συστήματος θα έχει ένα προσωρινό ίχνος προσαρτημένο όσο αυτό βρίσκεται στο κέντρο της προβολής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
el: Πάντα εμφάνιση ίχνους κατά την ανίχνευση ενός σώματος του ηλιακού συστήματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
el: Σβήσιμο των ιχνών με το χρώμα φόντου;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
el: Αν ενεργοποιηθεί, το χρώμα του ίχνους του πλανήτη θα αναμιχθεί με το φόντο του χρώματος του ουρανού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
el: Σβήσιμο ιχνών με το χρώμα φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
el: Καθαρισμός όλων των ιχνών τροχιάς

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για τον καθαρισμός όλων των ιχνών τροχιάς τα οποία ενεργοποιήσατε για σώματα του ηλιακού συστήματος με το αναδυόμενο μενού του δεξί κλικ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
el: Αφαίρεση όλων των ιχνών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
el: Ίχνη δορυφόρων Γης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
el: Εμφάνιση υπερκαινοφανούς

en: Names:
el: Ονόματα:

en: B-V index:
el: Δείκτης B-V:

en: Asteroid/Comet details
el: Λεπτομέρειες αστεροειδή/κομήτη

en: Date, time and location:
el: Ημερομηνία, ώρα και θέση:

en: Could not upload file
el: Αδύνατη η αποστολή του αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
el: Σύλληψη εκ νέου...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
el: Διαγραφή στιγμιότυπου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
el: Αποθήκευση σε αρχείο...

en: Open Cluster
el: Ανοικτό σμήνος

en: Asterism
el: Αστερισμός

en: Globular Cluster
el: Σφαιρωτό σμήνος

en: Gaseous Nebula
el: Νεφέλωμα διάχυσης

en: Dark Nebula
el: Σκοτεινό νεφέλωμα

en: Planetary Nebula
el: Πλανητικό νεφέλωμα

en: Supernova Remnant
el: Παλιός σουπερνόβα

en: Galaxy
el: Γαλαξίας

en: Galactic Cluster
el: Γαλαξιακό σμήνος

en: Star Magnitudes:
el: Φαιν. μεγέθη αστέρων:

en: Chart Scale:
el: Κλίμακα γραφήματος:

en: Observer:
el: Παρατηρητής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Site:
el: Τοποθεσία:

en: Power:
el: Ισχύς:

en: Star hopper returned empty path. We advise you to change star hopping settings or use manual capture mode.
el: Το συστατικό αστρο-αλμάτων επέστρεψε μια κενή διαδρομή. Σας συμβουλεύουμε να αλλάξετε τις ρυθμίσεις αστρο-αλμάτων ή να χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία χειροκίνητης σύλληψης.

en: Star hopper failed to find path
el: Το συστατικό αστρο-αλμάτων απέτυχε να βρει διαδρομή

en: Go to next Wizard page
el: Μετάβαση στην επόμενη σελίδα του μάγου

en: Go to previous Wizard page
el: Μετάβαση στην προηγούμενη σελίδα του μάγου

en: Logging Form
el: Φόρμα καταγραφών

en: Field of View Snapshots
el: Στιγμιότυπα πεδίου παρατήρησης

en: Details About Object
el: Λεπτομέρειες για το αντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Basic Finder Chart Settings
el: Βασικές ρυθμίσεις γραφήματος εύρεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
el: Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
el: Υπότιτλος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Additional Finder Chart Contents
el: Επιλογή επιπλέον περιεχομένων του γραφήματος εύρεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
el: Πίνακες λεπτομερειών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, generalCheckBox)
en: Add general details table
el: Προσθήκη πίνακα γενικών λεπτομερειών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, posCheckBox)
en: Add position details table
el: Προσθήκη πίνακα λεπτομερειών θέσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
el: Προσθήκη ανατολής/δύσης/μετάβασης στον πίνακα λεπτομερειών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, astComCheckBox)
en: Add Asteroid/Comet details table
el: Προσθήκη αστεροειδούς/κομήτη στον πίνακα λεπτομερειών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggingFormLabel)
en: Logging form
el: Φόρμα καταγραφών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loggingFormBox)
en: Add basic logging form to finder chart
el: Προσθήκη φόρμας καταγραφών στο γράφημα εύρεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Browse Captured Field of View Images
el: Περιήγηση στις εικόνες πεδίου παρατήρησης που έχουν συλληφθεί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: Browse captured FOV snapshots
el: Περιήγηση στα στιγμιότυπα FOV που έχουν συλληφθεί

en: Only magnitudes chart
el: Μόνο γράφημα φαιν. μεγεθών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Basic Field of View Capture Settings
el: Καθορισμός βασικών ρυθμίσεων σύλληψης πεδίου παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
el: Χρήση του χρωματικού θέματος "Γράφημα ουρανού"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overrideShapeBox)
en: Override FOV shape to rectangular
el: Αντικατάσταση του σχήματος του FOV με ορθογώνιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
el: Κλίμακα και γράφημα φαιν. μεγεθών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendBox)
en: Add scale and magnitudes chart to exported FOV images
el: Προσθήκη γραφήματος κλίμακας και φαιν. μεγεθών στις εικόνες FOV προς εξαγωγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
el: Χρήση φόντου με ανάμειξη άλφα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
el: Προσανατολισμός διαγράμματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
el: Θέση διαγράμματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
el: Τύπος διαγράμματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Manually Capture Field of View Snapshots
el: Χειροκίνητη σύλληψη στιγμιοτύπων πεδίου παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
el: Εκκίνηση σύλληψης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Star Hopper FOV Capture Options
el: Καθορισμός επιλογών σύλληψης FOV του συστατικού αστρο-αλμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
el: Επιλογή αστέρα εκκίνησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
el: Επιλογή αντικειμένου από τη λίστα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pointButton)
en: Point object on sky map
el: Σκόπευση αντικειμένου στον χάρτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
el: Εμφάνιση λεπτομερειών...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Hopping FOV:
el: FOV άλματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Hop magnitude limit:
el: Όριο φαιν. μεγέθους άλματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Choose Field of View Capture Method
el: Επιλογή μεθόδου σύλληψης πεδίου παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
el: Μέθοδος καθορισμού πεδίου παρατήρησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualRadio)
en: Manually capture field of view snapshots
el: Χειροκίνητη σύλληψη στιγμιοτύπων πεδίου παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hopperRadio)
en: Star hopper-based fields of view capture (experimental)
el: Σύλληψη πεδίων παρατήρησης βασισμένη στο συστατικό αστρο-αλμάτων (πειραματικά)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
el: Επιλογή αντικειμένου ουρανού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
el: Επιλεγμένο αντικείμενο:

en: Could not upload file to remote location: %1
el: Αδυναμία αποστολής του αρχείου στην απομακρυσμένη τοποθεσία: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
el: Προεπισκόπηση, εκτύπωση και εξαγωγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
el: Προεπισκόπηση εκτύπωσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
el: Εκτύπωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
el: Καλώς ήρθατε στον οδηγό εκτύπωσης του KStars

en: Loading asteroids
el: Φόρτωση αστεροειδών

en: Loading comets
el: Φόρτωση κομητών

en: Constellation Boundaries
el: Όρια αστερισμών

en: Loading Constellation Boundaries
el: Φόρτωση ορίων αστερισμών

en: Star HD%1 not found.
el: Το άστρο HD%1 δε βρέθηκε.

en: Loading constellation names
el: Φόρτωση ονομάτων αστερισμών

en: No icon
el: Χωρίς εικονίδιο

en: Creating horizon
el: Δημιουργία ορίζοντα

en: Loading %1
el: Φόρτωση %1

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
el: Φόρτωση γαλαξία

en: Loading Large Magellanic Clouds
el: Φόρτωση μεγάλων Μαγγελανικών Νεφών

en: Loading Small Magellanic Clouds
el: Φόρτωση μικρών Μαγγελανικών Νεφών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
el: Περιστροφή χάρτη προς το το αντικείμενο

en: Loading satellites
el: Φόρτωση δορυφόρων

en: Update TLEs...
el: Ενημέρωση TLE...

en: Update %1 satellites
el: Ενημέρωση %1 δορυφόρων

en: Loading solar system
el: Φόρτωση ηλιακού συστήματος

en: Loading stars
el: Φόρτωση αστέρων

en: Requested Position Below Horizon
el: Η ζητούμενη θέση είναι κάτω από ορίζοντα

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
el: Η ζητούμενη θέση είναι κάτω από τον ορίζοντα.
    Επιθυμείτε να μετακινηθείτε εκεί ούτως ή άλλως;

en: Go Anyway
el: Μετάβαση

en: Keep Position
el: Διατήρηση θέσης

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
el: Εικόνα Sloan Digital Sky Survey που προσφέρεται από το Astrophysical Research Consortium [ελεύυερη για μη εμπορική χρήση].

en: Angular distance: %1
el: Γωνιακή απόσταση: %1

en: Star Hopper: Choose a field-of-view
el: Συστατικό αστρο-αλμάτων: Επιλογή πεδίου παρατήρησης

en: FOV to use for star hopping:
el: To FOV που θα χρησιμοποιηθεί στα αστρο-άλματα:

en: Star Hopper: Enter field-of-view to use
el: Συστατικό αστρο-αλμάτων: Καταχωρήστε το πεδίο παρατήρησης που θα χρησιμοποιηθεί

en: FOV to use for star hopping (in arcminutes):
el: To FOV που θα χρησιμοποιηθεί στα αστρο-άλματα (σε λεπτά του τόξου):

en: No object selected.
el: Δεν επιλέχθηκε αντικείμενο.

en: Object Details
el: Λεπτομέρειες αντικειμένου

[ctx: Jupiter's moon Io]
en: Io
el: Ιώ

[ctx: Jupiter's moon Europa]
en: Europa
el: Ευρώπη

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
el: Γανυμήδης

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
el: Καλλιστώ

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
el: Πανσέληνος

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
el: Νέα σελήνη

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
el: Πρώτο τέταρτο

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
el: Τελευταίο τέταρτο

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
el: Αύξουσα ημισέληνος

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
el: Αυξανόμενο αμφίκυρτο

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
el: Χλωμό αμφίκυρτο

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
el: Χλωμή ημισέληνος

en: unknown
el: άγνωστο

en: Star
el: Αστέρας

en: Catalog Star
el: Αστέρας καταλόγου

en: Planet
el: Πλανήτης

en: Comet
el: Κομήτης

en: Asteroid
el: Αστεροειδής

en: Constellation
el: Αστερισμός

en: Galaxy Cluster
el: Σμήνος γαλαξιών

en: Satellite
el: Δορυφόρος

en: Radio Source
el: Ραδιενεργή πηγή

en: Multiple Star
el: Πολλαπλός αστέρας

en: Unknown Type
el: Άγνωστος τύπος

en: Show HST Image
el: Εμφάνιση εικόνας HST

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
el: %1: Διαστημικό τηλεσκόπιο Hubble, χρησιμοποιείται από την STScI για τη NASA [δημόσια χρήση]

en: Show Spitzer Image
el: Εμφάνιση εικόνας Spitzer

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
el: %1: Διαστημικό τηλεσκόπιο Spitzer, ιδιοκτησία της NASA/JPL-Caltech [δημόσια χρήση]

en: Show SEDS Image
el: Εμφάνιση εικόνας SEDS

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
el: %1: SEDS, http://www.seds.org [ελεύθερο για μη εμπορική χρήση]

en: Show KPNO AOP Image
el: Εμφάνιση εικόνας KPNO AOP

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
el: %1: Advanced Observing Program στο εθνικό παρατηρητήριο Kitt Peak [ελεύθερο για μη εμπορική χρήση, μη έντυπη αναπαραγωγή του υλικού]

en: Show NOAO Image
el: Εμφάνιση εικόνας NOAO

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
el: %1: National Optical Astronomy Observatories και AURA [ελεύθερο για μη εμπορική χρήση]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
el: %1: Very Large Telescope, λειτουργούμενο από το European Southern Observatory [ελεύθερο για μη εμπορική χρήση, μη έντυπη αναπαραγωγή του υλικού]

en: Show
el: Εμφάνιση

en: unnamed object
el: ανώνυμο αντικείμενο

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
el: Οι παράμετροι lat και LST πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο σε αντικείμενα KSPlanetBase.

en: alpha
el: άλφα

en: beta
el: βήτα

en: gamma
el: γάμα

en: delta
el: δέλτα

en: epsilon
el: έψιλον

en: zeta
el: ζήτα

en: eta
el: ήτα

en: theta
el: θήτα

en: iota
el: γιώτα

en: kappa
el: κάπα

en: lambda
el: λάμδα

en: mu
el: μι

en: nu
el: νι

en: xi
el: ξι

en: omicron
el: όμικρον

en: pi
el: πι

en: rho
el: ρο

en: sigma
el: σίγμα

en: tau
el: ταυ

en: upsilon
el: ύψιλον

en: phi
el: φι

en: chi
el: χι

en: psi
el: ψι

en: omega
el: ωμέγα

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
el: Σφάλμα ανάλυσης TimeZoneRule, ορισμός στον κενό κανόνα.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
el: Αδυναμία συντακτικής ανάλυσης του %1 ως έγκυρου κωδικού μήνα.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
el: Αδυναμία συντακτικής ανάλυσης του %1 ως έγκυρου κωδικού ημέρας.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να εντοπίσετε αντικείμενα στον ουρανό με το όνομά τους.
    			Χρησιμοποιήστε το Ctrl+Ε, την επιλογή μενού "Σκόπευση->Εύρεση αντικειμένου" ή το κουμπί "Εύρεση αντικειμένου"
    			από τη γραμμή εργαλείων.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
el: 		<p>Για να τροποποιήσετε τη γεωγραφική σας θέση,
    			χρησιμοποιήστε το Ctrl+Γ, την επιλογή μενού "Ρυθμίσεις->Γεωγραφική...",
    			ή το κουμπί της γραμμής εργαλείων "υδρόγειος".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να ανιχνεύετε ένα αντικείμενο, έτσι ώστε αυτό να είναι πάντα στο κέντρο
    			της προβολής.<br/>
    			Χρησιμοποιήστε το Ctrl+Α, την επιλογή μενού "Σκόπευση->Ενεργοποίηση ανίχνευσης", ή το κουμπί "κλείδωμα"
    			της γραμμής εργαλείων. Μπορείτε επίσης να κεντράρετε το αντικείμενο με
    			διπλό κλικ σε αυτό ή επιλέγοντας το "Κεντράρισμα και ανίχνευση" από το 
    			αναδυόμενο μενού του αντικειμένου.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
el: 		<p>Το εγχειρίδιο του KStars περιλαμβάνει το έργο AstroInfo, μια σειρά
    			πληροφοριακών άρθρων σχετικά με την Αστρονομία.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
el: 		<p>Υπάρχουν τρία "Πλαίσια πληροφοριών" στην οθόνη τα οποία εμφανίζουν δεδομένα σχετικά με την
    			ώρα/ημερομηνία, τη γεωγραφική σας θέση και την τρέχουσα κεντρική θέση στον
    			ουρανό (την εστίαση).  Μπορείτε να σύρετε αυτά τα πλαίσια με το ποντίκι και να τα "σκιάσετε" 
    			με διπλό κλικ σε αυτά για να δείτε περισσότερες (ή λιγότερες) πληροφορίες.  Μπορείτε να τα κρύψετε
    			από το μενού Ρυθμίσεις->Πλαίσια πληροφοριών.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
el: 		<p>Το KStars έχει μια λειτουργία πλήρους οθόνης: μπορείτε να εναλλάσετε σε αυτήν τη λειτουργία με τη χρήση του
    			κουμπιού της γραμμής εργαλείων "πλήρης οθόνη", ή πατώντας το Ctrl+Shift+Π.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
el: 		<p>Τα πλήκτρα Β,Ν,Δ,Α θα μεταφέρουν την προβολή στα σημεία του Βορρά,
    			του Νότου, της Ανατολής και της Δύσης στον ορίζοντα. Το πλήκτρο Ζ θα μεταφέρει την
    			προβολή στο Ζενίθ.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
el: 		<p>Τα πλήκτρα 0-9 θα κεντράρουν την προβολή σε ένα από τα κύρια σώματα του ηλιακού συστήματος.
    			Το 0 φέρνει στο κέντρο τον Ήλιο, το 3 τη Σελήνη και τα υπόλοιπα είναι οι οκτώ
    			πλανήτες, σε σειρά ανάλογα με την απόστασή τους από τον Ήλιο.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
el: 		<p>Κάντε κλικ και σύρετε με το ποντίκι για να περιστρέψετε το χάρτη του ουρανού σε μια νέα θέση
    			στον ουρανό.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
el: 		<p>Διπλό κλικ με το ποντίκι για να κεντράρετε την προβολή στη θέση
    			του δρομέα του ποντικιού. Αν κάνετε διπλό κλικ σε ένα αντικείμενο, το KStars θα
    			εκκινήσει αυτόματα την ανίχνευσή του.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
el: 		<p>Η γραμμή κατάστασης εμφανίζει τις τρέχουσες ουράνιες συντεταγμένες του δρομέα του ποντικιού,
    			τόσο σε Οριζόντιο όσο και σε Ισημερινό σύστημα συντεταγμένων.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
el: 		<p>Η προβολή μπορεί να μεγεθυνθεί ή να σμικρυνθεί με το γύρισμα στο ροδάκι του ποντικιού,
    			ή με σύρσιμο του ποντικιού πάνω ή κάτω με πατημένο το μεσαίο κουμπί του ποντικιού.  Μπορείτε
    			επίσης να χρησιμοποιήσετε τα πλήκτρα +/-, ή τις επιλογές "Μεγέθυνση"/"Σμίκρυνση" στη γραμμή εργαλείων
    			και στο μενού προβολής. Το επίπεδο εστίασης μπορεί να οριστεί χειροκίνητα χρησιμοποιώντας την επιλογή "Εστίαση σε γωνιακό
    			μέγεθος" στο μενού προβολής (Shift+Ctrl+Ε), και μπορείτε να το ορίσετε γραφικά
    			κρατώντας πατημένο το πλήκτρο Ctrl ενώ σέρνετε το ποντίκι για τον καθορισμό ενός ορθογωνίου για τα
    			νέα όρια του παραθύρου.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να ορίσετε χειροκίνητα τις συντεταγμένες του κεντρικού σημείου εστίασης.
    			Πατήστε Ctrl+M, ή χρησιμοποιήστε το μενού "Σκόπευση->Ορισμός συντεταγμένων με το χέρι..." και καταχωρήστε
    			τις επιθυμητές συντεταγμένες στο αναδυόμενο παράθυρο.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
el: 		<p>Για να εναλλάσσετε ανάμεσα στο Ισημερινό και Οριζόντιο σύστημα 
    			συντεταγμένων, χρησιμοποιήστε την επιλογή μενού "Προβολή->Συντεταγμένες", ή πατήστε το space.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
el: 		<p>Για τον ορισμό της ώρας και ημερομηνίας, πατήστε το Ctrl+Ο, χρησιμοποιήστε το μενού "Ώρα->Ορισμός ώρας",
    			ή πατήστε το κουμπί της γραμμής εργαλείων "ώρα".  Σημειώστε ότι οι ημερομηνίες στο KStars μπορούν να είναι πολύ
    			μακρινές: μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιαδήποτε χρονιά μεταξύ του -50,000 και +50,000.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Ctrl+Τ ή την επιλογή μενού "Ώρα->Ορισμός της ώρας στο τώρα" για το συγχρονισμό
    			του ρολογιού εξομοίωσης με την ώρα του υπολογιστή σας.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
el: 		<p>Το πλαίσιο κίνησης αριθμού στη γραμμή εργαλείων σας επιτρέπει να ρυθμίσετε το χρονικό βήμα που
    			χρησιμοποιείται από το ρολόι του KStars: ορίζοντάς το σε "1.0 δευτ" λειτουργεί σε "πραγματικό χρόνο".
    			Σημείωση: οι αρνητικές τιμές κινούν το χρόνο ανάποδα.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να σταματήσετε και να εκκινήσετε το ρολόι με το κουμπί "Έναρξη/παύση"
    			στη γραμμή εργαλείων, ή με την επιλογή του μενού "Ώρα->Σταμάτημα ρολογιού".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να προχωρήσετε το ρολόι εξομοίωσης μπροστά ή πίσω κατά
    			ένα χρονικό βήμα πατώντας τα πλήκτρα "&gt;" ή "&lt;".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
el: 		<p>Όταν κάνετε κλικ το ποντίκι σας στον χάρτη, το αντικείμενο του ουρανού εγγύτερα
    			του δρομέα του ποντικιού αναγνωρίζεται στη γραμμή κατάστασης.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
el: 		<p>Όταν κρατάτε το δρομέα του ποντικιού ακίνητο για λίγο, το εγγύτερο αντικείμενο
    			θα αναγνωριστεί με μια προσωρινή ετικέτα ονόματος η οποία σβήνει
    			μόλις κινήστε το ποντίκι ξανά.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
el: 		<p>Κάντε δεξί κλικ με το ποντίκι για να ανοίξει ένα αναδυόμενο μενού με λεπτομερείς επιλογές
    			για ένα συγκεκριμένο αντικείμενο, περιλαμβάνοντας δεσμούς σε εικόνες και πληροφορίες στο
    			διαδίκτυο.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
el: 		<p>Τα αντικείμενα βαθέως ουρανού με ένα ειδικό χρώμα (προκαθορισμένα το κόκκινο)
    			περιέχουν επιπλέον δεσμούς URL διαθέσιμους στο αναδυόμενο μενού τους.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
el: 		<p>Προκαθορισμένα, τα αστέρια στο KStars εμφανίζονται με ρεαλιστικά χρώματα.
    			Το χρώμα ενός αστεριού εξαρτάται από τη θερμοκρασία του: τα ψυχρότερα αστέρια είναι κόκκινα,
    			ενώ τα θερμότερα είναι μπλε.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
el: 		<p>Αν επιθυμείτε τις τελευταίες πληροφορίες τροχιάς για αστεροειδείς και
    			κομήτες (περιλαμβάνοντας νέες ανακαλύψεις), επιλέξτε το εργαλείο "Λήψη 
    			δεδομένων" ("Αρχείο->Λήψη νέων δεδομένων" ή Ctrl+Λ) για ενημερωμένα αστρονομικά
    			ημερολόγια.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
el: 		<p>Το παράθυρο λεπτομερειών προσφέρει πολλές πληροφορίες για κάθε 
    			αντικείμενο του ουρανού, περιλαμβάνοντας συντεταγμένες, ώρα ανατολής/δύσης, διαδικτυακούς συνδεσμούς 
    			 και τις προσωπικές σας σημειώσεις. Το παράθυρο λεπτομερειών προσπελάσεται μέσω του
    			αναδυόμενου μενού, ή κάνοντας κλικ σε ένα αντικείμενο και έπειτα πατώντας "D".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να προσαρτήσετε μια ετικέτα ονόματος σε οποιοδήποτε αντικείμενο του ουρανού. Η ετικέτα εναλλάσσεται 
    			με το αναδυόμενο μενού, ή κάνοντας κλικ στο αντικείμενο και έπειτα
    			πατώντας το "L".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
el: 		<p>Ο αστρονομικός υπολογιστής του KStars (Ctrl+C) σας δίνει τη δυνατότητα πρόσβασης πολλών 
    			από τους υπολογισμούς που εκτελεί το KStars κατά τη λειτουργία του.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
el: 		<p>Το εργαλείο γεννήτριας καμπύλης φωτός AAVSO (Ctrl+V) συνδέεται σε έναν εξυπηρετητή στην 
    			Αμερικάνικη Ένωση Παρατηρητών Αστέρων, και κατασκευάζει μια
    			καμπύλη φωτός για οποιοδήποτε από τα 6000+ μεταβλητά αστέρια που παρακολουθούν
    			σε καθημερινή βάση.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
el: 		<p>Το εργαλείο ύψωσης έναντι χρόνου (Ctrl+A) σχεδιάζει καμπύλες ύψωσης για οποιαδήποτε ομάδα
    			αντικειμένων επιλέγετε. Είναι ένα θαυμάσιο εργαλείο για προγραμματισμό
    			συνεδριών παρατήρησης.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
el: 		<p>Το εργαλείο κατασκευής σεναρίων σας επιτρέπει τη δημιουργία πολύπλοκων 
    			σεναρίων D-Bus χρησιμοποιώντας ένα απλό γραφικό περιβάλλον. Τα σενάρια μπορούν να εκτελεστούν αργότερα
    			από τη γραμμή εντολών, ή μέσα από το KStars.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
el: 		<p>Το εργαλείο προβολής του ηλιακού συστήματος (Ctrl+Y) εμφανίζει μια κάτοψη του ηλιακού
    			συστήματος, εμφανίζοντας τις θέσεις των κύριων πλανητών για την τρέχουσα
    			ημερομηνία εξομοίωσης.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
el: 		<p>Το εργαλείο των δορυφόρων του Δία (Ctrl+J) εμφανίζει τις σχετικές θέσεις των τεσσάρων 
    			μεγαλύτερων δορυφόρων του Δία (Ιώ, Ευρώπη, Γανυμήδης, Καλλιστώ), όπως αυτοί φαίνονται από τη
    			Γη, και σε συνάρτηση με το χρόνο.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να εξάγετε την εικόνα του ουρανού σε ένα αρχείο χρησιμοποιώντας την "Αποθήκευση εικόνας του ουρανού"
    			, ή πατώντας το Ctrl+I. Επιπλέον μπορείτε να εκτελέσετε το 
    			KStars από μια γραμμή εντολών με την παράμετρο "--dump" για την αποθήκευση μιας 
    			εικόνας του ουρανού στο δίσκο χωρίς να ανοίξετε το παράθυρο του προγράμματος. Αυτό μπορεί
    			να χρησιμοποιηθεί για τη δημιουργία δυναμικών ταπετσαριών για την επιφάνεια εργασίας του KDE.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
el: 		<p>Για να προσθέσετε τα προσωπικά URL εικόνων/πληροφοριών σε 
    			οποιοδήποτε αντικείμενο, επιλέξτε "Προσθήκη δεσμού..." από το αναδυόμενο μενού του αντικειμένου.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να μεταβάλετε δεκάδες επιλογές εμφάνισης κάνοντας κλικ στο
    			κουμπί της γραμμής εργαλείων "ρύθμιση", ή επιλέγοντας "Ρυθμίσεις->Ρύθμιση του KStars..."
    			από το μενού.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
el: 		<p>Τα πλαίσια πληροφοριών πάνω στην οθόνη μπορεί να κρυφτούν ή να εμφανιστούν χρησιμοποιώντας το 
    			"Ρυθμίσεις->Πλαίσια πληροφοριών" από το μενού.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
el: 		<p>Οι γραμμές εργαλείων μπορούν να αποκρυφτούν ή να εμφανιστούν χρησιμοποιώντας το "Ρυθμίσεις->Γραμμές εργαλείων" από το μενού.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να κρύψετε ένα από τα πεδία συντεταγμένων Ra/Dec ή Az/Alt στη γραμμή κατάστασης,
    			ή να κρύψετε τη γραμμή κατάστασης εξολοκλήρου, χρησιμοποιώντας το μενού Ρυθμίσεις->Γραμμή κατάστασης.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε εύκολα να εναλλάσσεστε ανάμεσα στα προκαθορισμένα θέματα χρωμάτων επιλέγοντας
    			το θέμα από την επιλογή μενού "Ρυθμίσεις->Θέματα χρωμάτων".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να ορίσετε τις δικές σας γεωγραφικές θέσεις. Συμπληρώστε
    			τα απαιτούμενα πεδία στο διάλογο "Ορισμός γεωγραφικής θέσης" και έπειτα πατήστε το 
    			κουμπί "Προσθήκη πόλης στη λίστα". Οι τοποθεσίες σας θα είναι διαθέσιμες σε όλες τις
    			μελλοντικές συνεδρίες.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να ορίσετε τα δικά σας θέματα χρωμάτων. Ρυθμίστε τα χρώματα
    			στην καρτέλα του παραθύρου ρυθμίσεων "Χρώματα", και έπειτα πατήστε το κουμπί "Αποθήκευση
    			τρέχοντων χρωμάτων". Το θέμα χρωμάτων σας θα εμφανιστεί στη λίστα σε
    			όλες τις μελλοντικές συνεδρίες.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
el: 		<p>Μπορείτε να κατασκευάσετε τα δικά σας σύμβολα πεδίου παρατήρησης (FOV), χρησιμοποιώντας τον
    			επεξεργαστή FOV στο μενού Ρυθμίσεις->Σύμβολα FOV. Μπορείτε να ορίσετε το γωνιακό μέγεθος, το 
    			σχήμα και το χρώμα των νέων σας συμβόλων.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
el: 		<p>Η καρτέλα προχωρημένων του παραθύρου ρυθμίσεων του KStars σας επιτρέπει να βελτιώσετε τη
    			συμπεριφορά του KStars. Μπορείτε να ορίσετε αν θα γίνεται διόρθωση για ατμοσφαιρική
    			διάθλαση, και αν θα χρησιμοποιείται περιστροφή με κίνηση. Μπορείτε επίσης να ορίσετε ποια 
    			αντικείμενα θα αποκρύπτονται όταν η προβολή βρίσκεται σε κίνηση.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
el: 		<p>Η γραμμή στον ουρανό που φαίνεται να ακολουθούν ο ήλιος και όλοι οι πλανήτες
    			ονομάζεται εκλειπτική.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
el: 		<p>Οι θέσεις των αντικειμένων στο KStars περιλαμβάνουν τις δράσεις της μετάπτωσης, ηλιοτροπίας,
    			αποπλάνησης, ατμοσφαιρικής διάθλασης, και την ταχύτητα του φωτός (για τους πλανήτες).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
el: 		<p>Η μεγάλη ομάδα γαλαξιών μεταξύ του Λέων, της Παρθένου και της Κόμης της Βερενίκης
    			ονομάζεται Σμήνος Γαλαξιών της Παρθένου.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
el: 		<p>Η μεγάλη ομάδα σμηνών και νεφελωμάτων κοντά στον νότιο ουράνιο πόλο
    			είναι αντικείμενα του Μεγάλου Μαγγελανικού Νέφους, τα οποία είναι ένας μικρός γαλαξίας
    			σε τροχιά γύρω από τον Γαλαξία μας.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
el: 		<p>Ο κατάλογος Messier είναι μια λίστα με τα 110 από τα φωτεινότερα μη αστρικά αντικείμενα
    			στου ουρανού.  Περιλαμβάνει πολλά διάσημα αντικείμενα όπως το Νεφέλωμα του Ωρίωνα (M 42), το
    			Γαλαξία της Ανδρομέδας (M 31), και τις Πλειάδες (M 45).
    		</p>

en: Local Time
el: Τοπική ώρα

en: &Print...
el: &Εκτύπωση...

en: Print the Altitude vs. time plot
el: Εκτύπωση γραφήματος υψομέτρου με χρόνο

en: Elevation vs. Time Plot
el: Γράφημα υψομέτρου με χρόνο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
el: Όνομα του σχεδιασμένου αντικειμένου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
el: Υπάρχουν δύο τρόποι χρήσης αυτού του πεδίου:  
    
    1. Απλά πληκτρολογήστε το όνομα ενός γνωστού αντικειμένου και πατήστε το κουμπί "Σχεδίαση" (ή πατήστε το Enter).  Η καμπύλη Ύψωσης έναντι Χρόνου θα προστεθεί στο γράφημα, και οι συντεταγμένες του θα εμφανιστούν παρακάτω.
    
    2. Πληκτρολογήστε μια ετικέτα ονόματος για ένα προσαρμοσμένο αντικείμενο. Θα χρειαστεί να ορίσετε και τις συντεταγμένες RA και Dec του αντικειμένου, και έπειτα να πατήσετε το κουμπί "Σχεδίαση" για την προσθήκη της καμπύλης του στο γράφημα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
el: Εύρεση αντικειμένου...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
el: Σχεδίαση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
el: Καθαρισμός πεδίων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
el: Καθαρισμός λίστας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
el: Τοπική ώρα:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
el: Ημερομηνία και θέση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
el: Επιλογή πόλης...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
el: Γ.μήκος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
el: Γ.πλάτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
el: Ενημέρωση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
el: Λίστα ρυθμιζόμενων επιλογών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
el: Τιμή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
el: Εμφάνιση προβολής δέντρου των επιλογών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για την επιλογή μιας ρύθμισης από μια λίστα δέντρου, στην οποία είναι ομαδοποιημένες κατά θέμα. Επίσης εμφανίζεται μια σύντομη περιγραφή κάθε ρύθμισης και ο τύπος δεδομένων τις τιμής της ρύθμισης (συμβολοσειρά, ακέραιος, δεκαδικός ή δυαδικός).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
el: τιμή της επιλεγμένης ρύθμισης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
el: Επιλογή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
el: Όνομα αρχείου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
el: Πλάτος εικόνας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
el: Ύψος εικόνας:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
el: Επιλογή αντικειμένου από μια λίστα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
el: Ανοίγει το διάλογο εύρεσης αντικειμένου, ο οποίος σας επιτρέπει να επιλέξετε ένα αντικείμενο από τη λίστα γνωστών αντικειμένων. Όταν επιλεγεί ένα αντικείμενο, το όνομά του θα εμφανιστεί στο πλαίσιο "κατεύθ" στα αριστερά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
el: Κατάλ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
el: Αντικείμενο στόχος ή κατεύθυνση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
el: Επιλέξτε μια κατεύθυνση ή ένα αντικείμενο για κεντράρισμα. Το πλαίσιο συνδυασμών προσφέρει μια λίστα με γνωστές κατευθύνσεις περιλαμβάνοντας κύρια σημεία του ορίζοντα της πυξίδας, όπως επίσης και το ζενίθ. Μπορείτε επίσης να εισάγετε το όνομα ενός γνωστού αντικειμένου, ή να επιλέξετε ένα αντικείμενα από τη λίστα γνωστών αντικειμένων πατώντας του κουμπί "Αντικείμενο".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
el: Εμφάνιση διαλόγου εκτύπωσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
el: Χρήση χρωμάτων πίνακα αστέρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
el: Όνομα χρώματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
el: Τιμή χρώματος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
el: Όνομα χώρας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
el: Όνομα πόλης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
el: Όνομα επαρχίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
el: Άνοιγμα του εργαλείου ορισμού θέσης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για το άνοιγμα του διαλόγου ορισμού θέσης, ο οποίος θα σας επιτρέψει να επιλέξετε μια τοποθεσία από λίστα 2500 πόλεων σε όλο τον κόσμο. Μόλις επιλεχθεί μια τοποθεσία, η πόλη, η επαρχία και χώρα θα συμπληρωθεί.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
el: Εναλλαγή ανίχνευσης ενεργή/ανενεργή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο ουρανός θα παραμείνει κεντραρισμένος στην τρέχουσα θέση ή αντικείμενο όσο περνά ο χρόνος. Αυτό ονομάζεται "Ανίχνευση".  Σημειώστε ότι η ανίχνευση ενεργοποιείται αυτόματα όταν ένα αντικείμενο κεντραριστεί στο σημείο εστίασης. Έτσι, αν χρησιμοποιήσετε το "Κοίτα Προς" με ένα όνομα αντικειμένου, δε χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την ανίχνευση.  
    
    Αν απενεργοποιηθεί, η ανίχνευση θα παραμένει κλειστή, ακόμη και αν ένα αντικείμενο είναι κεντραρισμένο και καθώς περνά ο χρόνος, ο ουρανός θα κινείται αργά (εξαιτίας της περιστροφής της Γης).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
el: <font color="#00007f">Δευτ:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
el: Παύση σε δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
el: Εισάγετε τον αριθμό των δευτερολέπτων που θα παραμείνει το σενάριο σε παύση πριν την εκτέλεση των υπολοίπων εντολών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
el: Πλήκτρο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
el: Αναμονή για το πάτημα αυτού του πλήκτρου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
el: Η εκτέλεση του σεναρίου θα παύσει μέχρι ο χρήστης να πατήσει το καθορισμένο εδώ πλήκτρο.  
    
    Αυτή τη στιγμή μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο απλά πλήκτρα: δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πλήκτρα τροποποίησης όπως τα Ctrl ή Shift.  Πληκτρολογήστε "space" για τον καθορισμό του κενού πλήκτρου, ή σε άλλη περίπτωση χρησιμοποιήστε το ίδιο το πλήκτρο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
el: Επίπεδο εστίασης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
el: Νέο επίπεδο εστίασης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
el: Ορισμός του επιπέδου εστίασης για την προβολή. Μπορείτε προοδευτικά να τροποποιήσετε αυτή την επιλογή χρησιμοποιώντας την "Μεγέθυνση" και "Σμίκρυνση".  
    
    Το επίπεδο εστίασης ορίζει τον αριθμό των εικονοστοιχείων που βρίσκονται σε τόξο ενός ακτινίου. Λογικές τιμές είναι ανάμεσα στο 300 και 10,000,000.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
el: <QT><H2>Αστρικός υπολογιστής KStars</H2><P>Ο αστρικός υπολογιστής KStars περιέχει διάφορα <B>αρθρώματα</b> τα οποία εκτελούν διάφορους υπολογισμούς σχετικά με υπολογισμούς. Τα αρθρώματα οργανώνονται σε διάφορες κατηγορίες: <UL><LI><B>Υπολογιστές χρόνου: </B>Μετατροπή ανάμεσα στα διάφορα συστήματα του χρόνου, και πρόβλεψη του χρόνου ουράνιων γεγονότων</LI><LI><B>Μετατροπείς συντεταγμένων: </B>Μετατροπή διάφορων συστημάτων συντεταγμένων</LI><LI><B>Ηλιακό σύστημα: </B>Πρόβλεψη της θέσης οποιουδήποτε πλανήτη, για μια δοσμένη τοποθεσία στη Γη σε μια δοσμένη χρονική στιγμή</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
el: <QT>Το τμήμα περιλαμβάνει αλγόριθμους για τον υπολογισμό του αστρικού ημερολογίου<UL><LI><B>Ιουλιανή ημέρα:</B> Μετατροπή σε Ιουλιανό ημερολόγιο</LI><LI><B>Αστρική ώρα:</B> Μετατροπή σε αστρική/παγκόσμια ώρα</LI><LI><B>Διάρκεια ημέρας:</B> Ανατολή, δύση και μεσημβρία και θέσεις του Ήλιου και της σελήνης</LI><LI><B>Ισημερίες & ηλιοστάσια:</B> Ισημερίες, ηλιοστάσια και διάρκεια των εποχών</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
el: <QT>Το τμήμα περιλαμβάνει αλγορίθμους για τη μετατροπή διαφορετικών αστρονομικών συστημάτων συντεταγμένων<UL><LI><B>Γαλαξιακές:</B> Μετατροπή Γαλαξιακών/Ισημερινών συντεταγμένων</LI><LI><B>Προφανείς:</B> Υπολογισμός των τρεχουσών ισημερινών συντεταγμένων για μια δοσμένη εποχή</LI><LI><B>Εκλειπτικές:</B> Μετατροπή Εκλειπτικών/Ισημερινών συντεταγμένων</LI><LI><B>Οριζόντιες:</B> Υπολογισμός του αζιμουθίου και του υψόμετρου για μια δοσμένη πηγή, ώρα και τοποθεσία στη Γη</LI><LI><B>Γωνιακή απόσταση:</B> Υπολογισμός της γωνιακής απόστασης μεταξύ δύο αντικειμένων των οποίων οι θέσεις δύνονται σε ισημερινές συντεταγμένες</LI><LI><B>Γεωδαιτικές συντεταγμένες:</B> Μετατροπή Γεωδαιτικών/XYZ συντεταγμένων</LI><LI><B>Ταχύτητα LSR:</B> Υπολογισμός της ηλιοκεντρικής, γεωκεντρικής και τοποκεντρικής ακτινικής ταχύτητας μιας πηγής από την ταχύτητα LSR</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
el: <QT>Το τμήμα περιλαμβάνει αλγορίθμους σχετικά με πληροφορίες σωμάτων του ηλιακού συστήματος συντεταγμένων και ώρας<UL><LI><B>Πλανητικές συντεταγμένες:</B> Συντεταγμένες των πλανητών, της Σελήνης και του Ήλιου για μια δοσμένη ώρα και μια συγκεκριμένη θέση στη Γη </LI></UL></QT>

en: Calculator modules
el: Αρθρώματα υπολογιστή

en: Time Calculators
el: Υπολογιστές χρόνου

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
el: Ιουλιανή ημέρα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
el: Αστρική ώρα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
el: Αλμανάκ

en: Equinoxes & Solstices
el: Ισημερίες & ηλιοστάσια

en: Coordinate Converters
el: Μετατροπείς συντεταγμένων

en: Equatorial/Galactic
el: Ισημερινού/Γαλαξιακές

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
el: Προφανείς συντεταγμένες

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
el: Οριζόντιες συντεταγμένες

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
el: Εκλειπτικές συντεταγμένες

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
el: Γωνιακή απόσταση

en: Geodetic Coordinates
el: Γεωδαιτικές συντεταγμένες

en: LSR Velocity
el: Ταχύτητα LSR

en: Planets Coordinates
el: Πλανητικές συντεταγμένες

en: Conjunctions
el: Σύνδεσμοι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
el: Τοπική χρόνος

en: Universal time
el: Παγκόσμιος χρόνος

en: Julian date
el: Ημερομηνία στο Ιουλιανό

en: Conjunction/Opposition
el: Σύνδεσμοι / αντιθέσεις

en: Separation
el: Διαχωρισμός

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
el: Ο μέγιστος διαχωρισμός που έχει εισαχθεί δεν είναι έγκυρη γωνία. Χρησιμοποιήστε το στοιχείο'τί είναι αυτό;' για να πληροφορηθείτε για τη σωστή εισαγωγή μιας έγκυρης γωνίας

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα αντικείμενο για τον έλεγχο συνδέσμων, κάνοντας κλικ στο κουμπί 'Εύρεση αντικειμένου'.

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
el: Παρακαλώ επιλέξτε δύο διαφορετικά αντικείμενα για τον έλεγχο των συνδέσμων.

en: Compute conjunction...
el: Υπολογισμός συνδέσμων...

en: Compute conjunction between %1 and %2
el: Υπολογισμός συνδέσμων μεταξύ %1 και %2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
el: Σύνδεσμος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
el: Αντίθεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
el: Γκρίνουιτς, Ηνωμένο Βασίλειο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
el: Τέλος στις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
el: και

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
el: Αρχή στις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
el: Εμφάνιση συνδέσμων/αντιθέσεων για:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
el: Ανάμεσα στα αντικείμενα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
el: Μέγιστος επιτρεπόμενος διαχωρισμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
el: Υπολογισμός

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
el: Σύνδεσμοι / αντιθέσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
el: Εαρινή ισημερία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
el: Θερινό ηλιοστάσιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
el: Φθινοπωρινή ισημερία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
el: Χειμερινό ηλιοστάσιο:

en: Epoch
el: Εποχή

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Label
el: Ετικέτα

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
el: Το τηλεσκόπιο %1 δεν είναι συνδεδεμένο. Παρακαλώ συνδέστε το και δοκιμάστε ξανά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
el: Χρώμα ετικέτας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
el: Εικονίδιο:

en: offset from Jupiter (arcmin)
el: Μετατόπιση από Δία (λεπτά)

en: time since now (days)
el: ώρα από τώρα (ημέρες)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
el: Διαδραστική λειτουργία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
el: Ημερομηνία και ώρα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
el: Ισημερινές συντεταγμένες (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
el: Επιλογή αντικειμένου...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
el: Πρώτη θέση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
el: Δεύτερη θέση

en: Could not open file %1.
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου %1.

en: Invalid file: %1
el: Μη έγκυρο αρχείο: %1

en: Invalid file
el: Μη έγκυρο αρχείο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
el: Γωνιακή απόσταση:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
el: Ομαδική λειτουργία

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
el: Επιλογή πεδίων στο αρχείο εισόδου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
el: Αρχική ορθή αναφορά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
el: Αρχική απόκλιση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
el: Τελική ορθή αναφορά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
el: Τελική απόκλιση:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
el: Πεδία του αρχείου εξόδου και αποτέλεσμα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
el: Αρχεία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
el: Αρχείο εισόδου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
el: Αρχείο εξόδου:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
el: Συντεταγμένες καταλόγου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
el: Ώρα και ημερομηνία προορισμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
el: Επαναφορά στο τώρα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
el: Προφανείς συντεταγμένες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec)
en: +00d 00' 00.0"
el: +00η 00' 00.0"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA)
en: 00h 00m 00.0s
el: 00ω 00λ 00.0δ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
el: Εμφάνιση στο αρχείο εξόδου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
el: Όλες τις παραμέτρους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
el: Παραμέτρους μόνο του αρχείου εισόδου

en: Does not rise
el: Δεν ανατέλλει

en: Does not set
el: Δε δύει

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
el: Αλμανάκ για το %1

en: computed by KStars
el: υπολογίστηκε από το KStars

en: Results of Almanac calculation
el: Αποτελέσματα υπολογισμού άλμανακ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
el: Ύψωση μεσημβρίας:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
el: Δύση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
el: Διάρκεια ημέρας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
el: Αζιμούθιο ανατολής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
el: Ανατολή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
el: Μεσημβρία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
el: Αζιμούθιο δύσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
el: Υψόμετρο επαναφοράς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
el: Αζιμούθιο ανατολής σελήνης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
el: Επαναφορά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
el: Αζιμούθιο δύσης σελήνης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
el: Φάση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
el: Αυξανόμενο αμφίκυρτο (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
el: Ομαδική λειτουργία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
el: Αρχείο εισόδου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
el: Αρχείο εξόδου:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
el: Ισημερινές συντεταγμένες

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
el: Γαλαξιακές συντεταγμένες

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
el: Επιλογή παραμέτρων στο αρχείο εισόδου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, η τιμή θα αναγνωσθεί από το αρχείο εισόδου. Αν όχι, η τιμή θα αναγνωσθεί από το διπλανό πλαίσιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
el: Γαλ.Γ.Πλάτ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
el: Γαλ.Γ.Μήκ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
el: Επιλογή παραμέτρων στο αρχείο εξόδου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
el: Επιλογή ονομάτων αρχείων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
el: Επιλογή συντεταγμένων εισόδου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
el: Καρτεσιανές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
el: Γεωγραφικές

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
el: Επιλογή ελλειψοειδούς μοντέλου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
el: Μετατροπή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
el: Καρτεσιανές συντεταγμένες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, XCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, XGeoCheckBatch)
en: X (km):
el: X (χλμ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, YCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, YGeoCheckBatch)
en: Y (km):
el: Y (χλμ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ZCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ZGeoCheckBatch)
en: Z (km):
el: Z (χλμ):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
el: Γεωγραφικές συντεταγμένες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
el: Υψόμετρο (μέτρα):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
el: Υψόμ. (μ):

en: Results of Julian day calculation
el: Αποτελέσματα υπολογισμού Ιουλιανής ημέρας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
el: Ιουλιανή ημέρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
el: Τροποποιημένη Ιουλιανή ημέρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
el: Παράμετρος εισόδου:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
el: Ημερομηνία και ώρα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
el: Ιουλιανή ημέρα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
el: Τροποποιημένη Ιουλιανή ημέρα

en: Incorrect number of fields in line %1:
el: Λάθος πλήθος πεδίων στη γραμμή %1:

en: Present fields %1.
el: Παρόντα πεδία %1.

en: Required fields %1.
el: Απαιτούμενα πεδία %1.

en: Unknown planet
el: Άγνωστος πλανήτης

en:  in line %1:
el:  στη γραμμή %1:

en: Line %1 contains an invalid time
el: Η γραμμή %1 περιέχει μια μη έγκυρη ώρα

en: Line %1 contains an invalid date:
el: Η γραμμή %1 περιέχει μια μη έγκυρη ημερομηνία:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
el: Βρέθηκαν σφάλματα κατά την ανάλυση κάποιων γραμμών του αρχείου εισόδου

en: Errors in lines
el: Σφάλματα σε γραμμές

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
el: Παράμετροι εισόδου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
el: Σώμα ηλιακού συστήματος:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
el: Ηλιοκεντρικές εκλειπτικές συντεταγμένες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
el: Απόσταση (AU):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
el: Γεωκεντρικές εκλειπτικές συντεταγμένες

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
el: Επιλογή συστήματος συντεταγμένων για το αρχείο εξόδου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
el: Ηλιοκεντρικές εκλειπτικές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
el: Ισημερινού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
el: Γεωκεντρικές εκλειπτικές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
el: Οριζόντιες

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
el: Άλλες παράμετροι για το αρχείο εξόδου

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
el: Οι συμβολοσειρές τοποθεσίας αποτελούνται από τα ονόματα της πόλης, επαρχίας και χώρας διαχωρισμένες με κόμματα. Αν η συμβολοσειρά περιέχει κενά, εσωκλείστε τα σε εισαγωγικά έτσι ώστε να γίνει σωστή ανάλυση της συμβολοσειράς.

en: Hint for writing location strings
el: Υπόδειξη γραφής συμβολοσειρών τοποθεσίας

en: local time
el: τοπική ώρα

en: sidereal time
el: αστρική ώρα

en: date
el: ημερομηνία

en: location
el: τοποθεσία

en: %1 and %2
el: %1 και %2

en: %1, %2 and %3
el: %1, %2 και %3

en: Specify %1 in the input file.
el: Καθορισμός %1 στο αρχείο εισόδου.

en: Results of Sidereal time calculation
el: Αποτελέσματα υπολογισμού αστρικής ώρας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
el: Αστρική ώρα:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
el: Υπολογισμός αστρικής ώρας

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
el: Υπολογισμός τυπικής ώρας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
el: Ανάγνωση από αρχείο εισόδου

en: Sun's Declination
el: Απόκλιση Ηλίου

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
el: # Χρόνοι Ισημεριών και Ηλιοστασίων

en: # computed by KStars
    #
el: # υπολογίστηκε με το KStars
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
el: #Εαρινή ισημερία		Θερινό ηλιοστάσιο			Φθινοπωρινή ισημερία		Χειμερινό ηλιοστάσιο
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
el: Ισημερίες και ηλιοστάσια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
el: Ισημερίες και ηλιοστάσια του έτους:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
el: 1 Ιαν 2007  00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
el: Θέση προορισμού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
el: Ακτινικές ταχύτητες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
el: Ηλιοκεντρική:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
el: Γεωκεντρική:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
el: Τοποκεντρική:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
el: Υψόμετρο (μέτρα):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
el: Ταχύτητα εισόδου:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
el: Ηλιοκεντρική

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
el: Γεωκεντρική

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
el: Τοποκεντρική

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
el: Επισκόπηση

en: Moon Phase Calendar
el: Ημερολόγιο φάσεων σελήνης

[ctx: Magnitude]
en: Mag
el: Μεγ

en: %1 is already in your wishlist.
el: Το %1 βρίσκεται ήδη στη λίστα επιθυμιών σας.

en: %1 is already in the session plan.
el: Το %1 βρίσκεται ήδη στο σχέδιο συνεδρίας.

en: Added %1 to observing list.
el: Προστέθηκαν %1 στη λίστα παρατήρησης.

en: Added %1 to session list.
el: Προστέθηκαν %1 στη λίστα συνεδριών.

en: The specified file is invalid
el: Το συγκεκριμένο αρχείο δεν είναι έγκυρο.

en: Do you want to save the current session?
el: Επιθυμείτε την αποθήκευση της τρέχουσας συνεδρίας;

en: Save Current session?
el: Αποθήκευση τρέχουσας συνεδρίας;

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1. Δοκιμή με κάποιο άλλο αρχείο;

en: Try Different
el: Δοκιμή άλλου

en: Do Not Try
el: Να μη γίνει δοκιμή

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
el: Όλες οι αποθηκευμένες εικόνες θα διαγραφούν. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να γίνει κάτι τέτοιο;

en: Delete All Images
el: Διαγραφή όλων των εικόνων

en: Image Chooser
el: Επιλογέας εικόνας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
el: Άνοιγμα μιας λίστα συνεδριών παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
el: Φόρτωση μιας λίστας παρατήρησης από το δίσκο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
el: Αποθήκευση της συνεδρίας παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
el: Αποθήκευση της τρέχουσας λίστας παρατήρησης στο δίσκο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
el: Αποθήκευση συνεδρίας παρατήρησης ως...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
el: Αποθήκευση της τρέχουσας λίστας παρατήρησης στο δίσκο, ορίζοντας ένα όνομα αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
el: Επιλογή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
el: Ενημέρωση πίνακα και γραφήματος με τη νέα ημερομηνία και θέση.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
el: Λήψη των εικόνων SDSS/DSS όλων των αντικειμένων στην τρέχουσα λίστα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
el: Διαγράφει όλες τις αποθηκευμένες εικόνες DSS/SDSS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
el: Διαγραφή όλων των εικόνων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
el: Οδηγός λίστας παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
el: Ο οδηγός λίστας σάς βοηθά στη δημιουργία λιστών παρατήρησης βασισμένων στο φιλτράρισμα κατά τύπο αντικειμένου, θέση στον ουρανό και φαινόμενο μέγεθος.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου εύρεσης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
el: Άνοιγμα του διαλόγου εύρεσης για την προσθήκη αντικειμένων στη λίστα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου WUT

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
el: Λίστα επιθυμιών

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
el: Σχέδιο συνεδρίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
el: Προγραμματισμένη ώρα

en: Add to session plan
el: Προσθήκη στο σχέδιο συνεδρίας

en: Add objects visible tonight to session plan
el: Προσθήκη των ορατών απόψε αντικειμένων στο σχέδιο συνεδρίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
el: Κέντρο

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
el: Tηλεφακός

en: Show SDSS image
el: Εμφάνιση εικόνας SDSS

en: Show DSS image
el: Εμφάνιση εικόνας DSS

en: Show images from web
el: Εμφάνιση εικόνων από το διαδίκτυο

en: Remove from WishList
el: Αφαίρεση από τη λίστα επιθυμιών

en: Remove from Session Plan
el: Αφαίρεση από το σχέδιο συνεδρίας

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
el: σε μια ορθογώνια περιοχή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
el: σε μια κυκλική περιοχή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
el: όλου του ουρανού

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
el: Ανοικτά σμήνη

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
el: Σφαιρωτά σμήνη

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
el: Νεφελώματα διάχυσης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
el: Πλανητικά νεφελώματα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
el: Ήλιος, Σελήνη, πλανήτες

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
el: Μη έγκυρος κύκλος, δεν είναι δυνατή η επιλογή περιοχής.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
el[0]: Η λίστα παρατήρησής σας περιέχει 1 αντικείμενο
el[1]: Η λίστα παρατήρησής σας περιέχει %1 αντικείμενα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
el: κατά αστερισμό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
el: <html><head></head><body><p>Καλωσήλθατε στο Μάγο Λίστας Παρατήρησης</p><p></p><p>Με αυτό το εργαλείο, θα μπορέσετε να δημιουργήσετε μία λίστα παρατήρησης, επιλέγοντάς τα με διάφορα κριτήρια. Πρώτα θα επιλέξετε αντικείμενα σύμφωνα με τον <span style=" font-weight:600;">τύπο</span> τους. Στη συνέχεια θα κρατήσετε μόνο εκείνα που βρίσκονται σε συγκεκριμένη <span style="font-weight:600;">περιοχή του ουρανού</span>. Μπορείτε να περιορίσετε περισσότερο τη λίστα, επιλέγοντας αντικείμενα μιας συγκεκριμένης <span style=" font-weight:600;">περιοχής μεγέθους</span>. Τέλος, μπορείτε να κρατήσετε μόνο όσα είναι <span style=" font-weight:600;">ορατά μια δεδομένη ημερομηνία</span>.</p><p></p><p>Πατήστε το κουμπί <span style=" font-weight:600;">Επόμενο</span> για να ξεκινήσετε με την επιλογή του τύπου των αντικειμένων που θα εισαχθούν στη λίστα παρατήρησής σας.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
el: <html><head></head><body><p>Επιλογή αντικειμένων κατά τύπο</p><p></p><p>Επιλέξτε τους τύπους αντικειμένων που θέλετε να να περιλάβετε στη λίστα παρατήρησής σας, στο παρακάτω πεδίο.   Μπορείτε να επιλέξετε παραπάνω από έναν τύπο για εισαγωγή στη λίστα.  Χρησιμοποιήστε τα κουμπιά στα δεξιά για να κάνετε κάποιες συνήθεις επιλογές.</p><p></p><p>Όταν τελειώσετε, πατήστε το κουμπί <span style="font-weight:600;">Επόμενο</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
el: Επιλογή όλων των αντικειμένων της λίστας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
el: Όλα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
el: Καθαρισμός όλων των επιλεγμένων αντικειμένων της λίστας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
el: Επιλογή όλων των τύπων αντικειμένων "βαθέως ουρανού" της λίστας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
el: Βαθέως ουρανού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
el: Επιλογή όλων των τύπων αντικειμένων του ηλιακού συστήματος της λίστας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
el: <html><head></head><body><p>Επιλογή ανά περιοχή</p><p></p><p>Έπειτα, μπορείτε να περιορίσετε τη λίστα αντικειμένων σας μόνο σε αυτά που καταλαμβάνουν μια συγκεκριμένη περιοχή του ουρανού. Υπάρχουν τρεις μέθοδοι καθορισμού της περιοχής:  με by <span style=" font-weight:600;">αστερισμό</span>, καθορίζοντας μια <span style=" font-weight:600;">ορθογώνια περιοχή</span>, ή καθορίζοντας μια  <span style=" font-weight:600;">κυκλική περιοχή</span>.  Μπορείτε φυσικά να παραλείψετε την επιλογή μιας περιοχής, έτσι ώστε να συμπεριλάβετε όλα τα αντικείμενα <span style=" font-weight:600;">του ουρανού</span>.</p><p></p><p>Κάντε την επιλογή σας, και πιέστε το <span style=" font-weight:600;">Επόμενο</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
el: Επιθυμώ την επιλογή αντικειμένων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
el: <html><head></head><body><p>Επιλογή αντικειμένων σε έναν ή περισσότερους αστερισμούς</p><p></p><p>Στην παρακάτω λίστα, επιλέξτε τους αστερισμούς που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε στη λίστα παρατήρησής σας.  Μόνο αντικείμενα αυτών των αστερισμών θα συμπεριληφθούν στη λίστα.</p><p></p><p>Όταν τελειώσετε, πιέστε το <span style=" font-weight:600;">Επόμενο</span> για συνέχεια.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
el: <html><head></head><body><p>Επιλογή αντικειμένων σε μια ορθογώνια περιοχή</p><p></p><p>Σε αυτήν τη σελίδα, μπορείτε να περιορίσετε τη λίστα παρατήρησής σας στα αντικείμενα που βρίσκονται σε μια συγκεκριμένη ορθογώνια περιοχή του ουρανού. Καθορίστε την περιοχή επιλέγοντας την ορθή αναφορά (RA) και την απόκλιση (Dec) που ορίζουν την περιοχή.</p><p></p><p>Όταν τελειώσετε, πιέστε το <span style=" font-weight:600;">Επόμενο</span> για συνέχεια.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
el: έως

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
el: Όρια απόκλισης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
el: Όρια ορθής αναφοράς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
el: <html><head></head><body><p>Επιλογή αντικειμένων σε μια κυκλική περιοχή</p><p></p><p>Σε αυτήν τη σελίδα, μπορείτε να περιορίσετε τη λίστα παρατήρησής σας στα αντικείμενα που βρίσκονται σε μια συγκεκριμένη κυκλική περιοχή του ουρανού.  Καθορίστε την περιοχή επιλέγοντας την ορθή αναφορά (RA) και την απόκλιση (Dec) του κέντρου του κύκλου, καθώς και την ακτίνα του σε μοίρες.</p><p></p><p>Όταν τελειώσετε, πιέστε το <span style=" font-weight:600;">Επόμενο</span> για συνέχεια.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
el: κέντρο ορθής αναφοράς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
el: κέντρο απόκλισης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
el: Ακτίνα (σε μοίρες):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
el: <html><head></head><body><p>Επιλογή αντικειμένων παρατηρήσιμων σε μια ημερομηνία:</p><p></p><p>Σε αυτήν τη σελίδα, μπορείτε να περιορίσετε τη λίστα παρατήρησής σας σε αντικείμενα τα οποία μπορούν να παρατηρηθούν μια συγκεκριμένη ημερομηνία (και από μια συγκεκριμένη τοποθεσία της Γης).  Για το φιλτράρισμα αυτό, ενεργοποιήστε την παρακάτω επιλογή και επιλέξτε την επιθυμητή ημερομηνία. Αν αφήσετε την επιλογή ανενεργή, τότε η λίστα σας θα περιλαμβάνει όλα τα αντικείμενα, ανεξάρτητα από το αν είναι παρατηρήσιμα ή όχι.</p><p></p><p>Όταν τελειώσετε, πιέστε το <span style=" font-weight:600;">Επόμενο</span> για συνέχεια.</p><p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
el: Από:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
el: Από:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
el: Επιλογή ορατών αντικειμένων στις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
el: Επιλογή φωτεινότερων αντικειμένων από:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
el: Συμπερίληψη αντικειμένων χωρίς φαινόμενο μέγεθος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
el: Η λίστα παρατήρησής σας αυτή τη στιγμή περιέχει 0 αντικείμενα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
el: Ενημέρωση πλήθους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
el: Όνομα επιλογής

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
el: X-θέση (AU)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
el: Y-θέση (AU)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
el: Σήμερα

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
el: Σκόπευση της προβολής στην καθορισμένη θέση. Το %1 μπορεί να είναι το όνομα ενός αντικειμένου, ένα σημείο του ορίζοντα στη πυξίδα, ή το 'ζενίθ'.

en: Add a name label to the object named %1.
el: Προσθήκη ετικέτας ονόματος στο αντικείμενο με όνομα %1.

en: Remove the name label from the object named %1.
el: Αφαίρεση ετικέτας ονόματος από το αντικείμενο με όνομα %1.

en: Add a trail to the solar system body named %1.
el: Προσθήκη ίχνους στο ηλιακό σώμα με όνομα %1.

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
el: Αφαίρεση ίχνους από το ηλιακό σώμα με όνομα %1.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
el: Σκόπευση της προβολής στις δοσμένες συντεταγμένες RA/Dec. Η RA εκφράζεται σε ώρες και η Dec εκφράζεται σε μοίρες.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
el: Σκόπευση της προβολής στις δοσμένες συντεταγμένες Alt/Az. Τα Alt και Az εκφράζονται σε μοίρες.

en: Increase the display Zoom Level.
el: Αύξηση του επιπέδου εστίασης της προβολής.

en: Decrease the display Zoom Level.
el: Μείωση του επιπέδου εστίασης της προβολής.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
el: Ορισμός του επιπέδου εστίασης της προβολής στο προκαθορισμένο επίπεδο.

en: Set the display Zoom Level manually.
el: Ορισμός του επιπέδου εστίασης της προβολής χειροκίνητα.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
el: Ορισμός του ρολογιού του συστήματος στην καθορισμένη τοπική ώρα.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
el: Παύση της εκτέλεσης σεναρίου για καθορισμένο αριθμό δευτερολέπτων.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
el: Σταμάτημα της εκτέλεσης σεναρίου μέχρι να πατηθεί ένα καθορισμένο πλήκτρο. Είναι δυνατοί συνδυασμοί μόνο ενός πλήκτρου: χρησιμοποιήστε το 'space' για το πλήκτρο space.

en: Set whether the display is tracking the current location.
el: Ορισμός αν θα γίνεται ανίχνευση της τρέχουσας θέσης της προβολής.

en: Change view option named %1 to value %2.
el: Τροποποίηση της επιλογής προβολής με όνομα %1 στη τιμή %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
el: Ορισμός της γεωγραφικής θέσης για την πόλη που ορίζεται από τη χώρα, επαρχία και πόλη.

en: Set the color named %1 to the value %2.
el: Ορισμός του χρώματος με όνομα %1 στην τιμή %2.

en: Load the color scheme specified by name.
el: Φόρτωση του θέματος χρωμάτων με καθορισμένο όνομα.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
el: Εξαγωγή της εικόνας του ουρανού σε αρχείο, μα καθορισμένο πλάτος και ύψος.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
el: Εκτύπωση της εικόνας του ουρανού σε έναν εκτυπωτή ή αρχείο. Αν το %1 είναι ενεργό, θα εμφανιστεί ο διάλογος εκτύπωσης. Αν το %2 είναι ενεργό, θα χρησιμοποιηθεί στην εκτύπωση του θέματος χρωμάτων του χάρτη ουρανού.

en: Halt the simulation clock.
el: Σταμάτημα του ρολογιού εξομοίωσης.

en: Start the simulation clock.
el: Έναρξη του ρολογιού εξομοίωσης.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
el: Ορισμός της χρονικής κλίμακας του ρολογιού εξομοίωσης σε καθορισμένη κλίμακα. Το 1.0 σημαίνει πραγματικό χρόνο, το 2.0 διπλάσιο του πραγματικού χρόνου, κτλ.

en: Functions
el: Συναρτήσεις

en: InfoBoxes
el: Πλαίσια πληροφοριών

en: Toggle display of all InfoBoxes
el: Εναλλαγή εμφάνισης όλων των πλαισίων πληροφοριών

en: bool
el: δυαδικό

en: Toggle display of Time InfoBox
el: Εναλλαγή εμφάνιση του πλαισίου ώρας

en: Toggle display of Geographic InfoBox
el: Εναλλαγή εμφάνιση του γεωγραφικού πλαισίου

en: Toggle display of Focus InfoBox
el: Εναλλαγή εμφάνιση του πλαισίου εστίασης

en: (un)Shade Time InfoBox
el: Εναλλαγή σκίασης του πλαισίου χρόνου

en: (un)Shade Geographic InfoBox
el: Εναλλαγή σκίασης του γεωγραφικού πλαισίου

en: (un)Shade Focus InfoBox
el: Εναλλαγή σκίασης του πλαισίου εστίασης

en: Toolbars
el: Γραμμές εργαλείων

en: Toggle display of main toolbar
el: Εναλλαγή εμφάνισης της κύριας γραμμής εργαλείων

en: Toggle display of view toolbar
el: Εναλλαγή εμφάνισης της γραμμής εργαλείων προβολής

en: Show Objects
el: Εμφάνιση αντικειμένων

en: Toggle display of Stars
el: Εναλλαγή εμφάνιση των αστέρων

en: Toggle display of all deep-sky objects
el: Εναλλαγή εμφάνιση όλων των αντικειμένων βαθέως ουρανού

en: Toggle display of all solar system bodies
el: Εναλλαγή εμφάνιση όλων των σωμάτων του ηλιακού συστήματος

en: Toggle display of Sun
el: Εναλλαγή εμφάνισης του Ήλιου

en: Toggle display of Moon
el: Εναλλαγή εμφάνισης της Σελήνης

en: Toggle display of Mercury
el: Εναλλαγή εμφάνιση του Ερμή

en: Toggle display of Venus
el: Εναλλαγή εμφάνισης της Αφροδίτης

en: Toggle display of Mars
el: Εναλλαγή εμφάνισης του Άρη

en: Toggle display of Jupiter
el: Εναλλαγή εμφάνισης του Δία

en: Toggle display of Saturn
el: Εναλλαγή εμφάνισης του Κρόνου

en: Toggle display of Uranus
el: Εναλλαγή εμφάνισης του Ουρανού

en: Toggle display of Neptune
el: Εναλλαγή εμφάνισης του Ποσειδώνα

en: Toggle display of Asteroids
el: Εναλλαγή εμφάνισης των Αστεροειδών

en: Toggle display of Comets
el: Εναλλαγή εμφάνισης των Κομητών

en: Show Other
el: Εμφάνιση υπολοίπων

en: Toggle display of constellation lines
el: Εναλλαγή εμφάνισης των γραμμών αστερισμών

en: Toggle display of constellation boundaries
el: Εναλλαγή εμφάνισης των ορίων αστερισμών

en: Toggle display of constellation names
el: Εναλλαγή εμφάνισης των ονομάτων αστερισμών

en: Toggle display of Milky Way
el: Εναλλαγή εμφάνισης του Γαλαξία

en: Toggle display of the coordinate grid
el: Εναλλαγή εμφάνισης του καννάβου συντεταγμένων

en: Toggle display of the celestial equator
el: Εναλλαγή εμφάνισης του ουράνιου ισημερινού

en: Toggle display of the ecliptic
el: Εναλλαγή εμφάνισης της εκλειπτικής

en: Toggle display of the horizon line
el: Εναλλαγή εμφάνισης της γραμμής του ορίζοντα

en: Toggle display of the opaque ground
el: Εναλλαγή εμφάνισης του αδιαφανούς εδάφους

en: Toggle display of star name labels
el: Εναλλαγή εμφάνισης ετικετών ονομάτων αστέρων

en: Toggle display of star magnitude labels
el: Εναλλαγή εμφάνισης ετικετών φαιν. μεγέθους αστέρων

en: Toggle display of asteroid name labels
el: Εναλλαγή εμφάνισης ετικετών ονομάτων αστεροειδών

en: Toggle display of comet name labels
el: Εναλλαγή εμφάνισης ετικετών ονομάτων κομητών

en: Toggle display of planet name labels
el: Εναλλαγή εμφάνισης ετικετών ονομάτων πλανητών

en: Toggle display of planet images
el: Εναλλαγή εμφάνισης εικόνων των πλανητών

en: Show Latin constellation names
el: Εμφάνιση λατινικών ονομάτων αστερισμών

en: Show constellation names in local language
el: Εμφάνιση ονομάτων αστερισμών στην τοπική γλώσσα

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
el: Εμφάνιση συντομογραφιών IAU των αστερισμών

en: Hide Items
el: Απόκρυψη αντικειμένων

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
el: Εναλλαγή των κρυφών αντικειμένων κατά την περιστροφή της προβολής

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
el: Χρονικό κατώφλι (σε δευτερόλεπτα) για την απόκρυψη των αντικειμένων

en: double
el: δεκαδικός

en: Hide faint stars while slewing?
el: Απόκρυψη ασθενών αστέρων κατά την περιστροφή;

en: Hide solar system bodies while slewing?
el: Απόκρυψη σωμάτων του ηλιακού συστήματος κατά την περιστροφή;

en: Hide Milky Way while slewing?
el: Απόκρυψη του Γαλαξία κατά την περιστροφή;

en: Hide constellation names while slewing?
el: Απόκρυψη ονομάτων αστερισμών κατά την περιστροφή;

en: Hide constellation lines while slewing?
el: Απόκρυψη των γραμμών αστερισμών κατά την περιστροφή;

en: Hide constellation boundaries while slewing?
el: Απόκρυψη των ορίων αστερισμών κατά την περιστροφή;

en: Hide coordinate grid while slewing?
el: Απόκρυψη καννάβου συντεταγμένων κατά την περιστροφή;

en: Skymap Options
el: Επιλογές χάρτη

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
el: Χρήση οριζόντιων συντεταγμένων; (σε άλλη περίπτωση, χρήση ισημερινών)

en: Set the Zoom Factor
el: Ορισμός του βαθμού εστίασης

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
el: Ορισμός του γωνιακού μεγέθους του συμβόλου FOV (σε λεπτά)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
el: Ορισμός του σχήματος του συμβόλου FOV (0=Τετράγωνο, 1=Κύκλος, 2=Σταυρόνημα, 4=Στόχος)

en: int
el: ακέραιος

en: Select color for the FOV symbol
el: Επιλογή χρώματος του συμβόλου FOV

en: string
el: συμβολοσειρά

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
el: Χρήση κινούμενης περιστροφής; (σε άλλη περίπτωση, "μετάβαση" στη νέα εστία)

en: Correct for atmospheric refraction?
el: Διόρθωση ατμοσφαιρικής διάθλασης;

en: Automatically attach name label to centered object?
el: Αυτόματη προσάρτηση ονόματος στο κεντραρισμένο αντικείμενο;

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
el: Προσάρτηση προσωρινής ετικέτας ονόματος όταν το ποντίκι βρίσκεται πάνω από ένα αντικείμενο;

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
el: Σβήσιμο των ιχνών πλανητών στο χρώμα του ουρανού; (σε άλλη περίπτωση το χρώμα είναι σταθερό)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
el: φαινόμενο μέγεθος του ασθενέστερου αστέρα με ετικέτα στον χάρτη

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
el: φαινόμενο μέγεθος του φωτεινότερου αστέρα που αποκρύπτεται κατά την περιστροφή

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
el: φαινόμενο μέγεθος του ασθενέστερου αστεροειδούς που σχεδιάζεται στον χάρτη

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
el: μέγεθος του ασθενέστερου αστεροειδούς με ετικέτα στον χάρτη

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
el: κομήτες κοντύτερα στον Ήλιο από αυτό (σε AU) ονομάζονται στον χάρτη

en: Could not download remote file.
el: Αδύνατη η λήψη του απομακρυσμένου αρχείου.

en: Download Error
el: Σφάλμα λήψης

en: Save Changes to Script?
el: Αποθήκευση αλλαγών στο σενάριο;

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
el: Το τρέχον σενάριο έχει μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις. Επιθυμείτε την αποθήκευσή του πριν το κλείσιμο;

en: Could not parse script.  Line was: %1
el: Αδυναμία ανάλυσης του σεναρίου. Η γραμμή ήταν: %1

en: true
el: αληθές

en: Function index out of bounds.
el: Ο δείκτης συνάρτησης εκτός ορίων.

en: false
el: ψευδές

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
el: Πρόβλημα αντιστοίχησης ανάμεσα στη συνάρτηση και το γραφικό συστατικό Arg (αναμενόταν %1.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
el: Νέο σενάριο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
el: Απορρίπτει το τρέχον σενάριο και εκκινεί ένα καινούργιο. Θα ερωτηθείτε για την αποθήκευση τυχόν τροποποιήσεων του τρέχοντος σεναρίου.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
el: Άνοιγμα ενός υπάρχοντος σεναρίου. Θα ερωτηθείτε για την αποθήκευση τυχών τροποποιήσεων του τρέχοντος σεναρίου.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
el: Αποθήκευση σεναρίου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
el: Αποθήκευση του τρέχοντος σεναρίου. Αν το σενάριο δεν έχει αποθηκευτεί προηγουμένως, αυτό είναι ισοδύναμο με την "Αποθήκευση ως..."

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
el: Αποθήκευση σεναρίου ως...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
el: Αποθηκεύει το σενάριο σε ένα αρχείο, επιτρέποντας τον καθορισμό του ονόματος αρχείου και του ονόματος του σεναρίου.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
el: Δοκιμή σεναρίου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window.  You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
el: Εκτελεί το σενάριο στο τρέχον παράθυρο του KStars.  Ίσως να χρειαστεί να μεταβάλετε τη θέση του εργαλείου κατασκευής σεναρίων έτσι ώστε ο χάρτης του ουρανού να είναι ορατός.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
el: Τρέχον σενάριο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script.  Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below.  Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
el: Αυτό εμφανίζει τη λίστα των εντολών που εμφανίζονται στο τρέχον σενάριο.  Η επιλογή κάποιας εντολής θα εμφανίσει ένα γραφικό συστατικό όπου θα μπορείτε να ορίσετε τις παραμέτρους της παρακάτω.  Χρησιμοποιήστε τα κουμπιά ενεργειών στα δεξιά για την αντιγραφή, την αφαίρεση, ή την τροποποίηση της θέσης της επιλεγμένης εντολής.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
el: Προσθήκη συνάρτησης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
el: Αν μια συνάρτηση είναι επιλεγμένη στο πλαίσιο "Περιήγηση συναρτήσεων", αυτό το κουμπί θα την προσθέσει στο τρέχον σενάριο. Η νέα συνάρτηση θα εισαχθεί αμέσως μετά την επιλεγμένη συνάρτηση στο πλαίσιο "Τρέχον σενάριο".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
el: Αφαίρεση συνάρτησης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
el: Αν μια συνάρτηση είναι επιλεγμένη στο πλαίσιο "Τρέχον σενάριο", αυτό το κουμπί θα την αφαιρέσει από το σενάριο.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
el: Αντιγραφή συνάρτησης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
el: Αν μια συνάρτηση είναι επιλεγμένη στο πλαίσιο "Τρέχον σενάριο", αυτό το κουμπί θα προσθέσει ένα αντίγραφο της συνάρτησης.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
el: Αν μια συνάρτηση είναι επιλεγμένη στο πλαίσιο "Τρέχον σενάριο", αυτό το κουμπί θα την μετακινήσει προς τα πάνω στο σενάριο κατά μία θέση.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
el: Αν μια συνάρτηση είναι επιλεγμένη στο πλαίσιο "Τρέχον σενάριο", αυτό το κουμπί θα την μετακινήσει προς τα κάτω στο σενάριο κατά μία θέση.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
el: Παράμετροι συνάρτησης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
el: Περιήγηση συναρτήσεων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
el: Βοήθεια συνάρτησης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
el: Αν μια συνάρτηση είναι επιλεγμένη στην περιήγηση συναρτήσεων, αυτή η περιοχή θα εμφανίσει μια σύντομη τεκμηρίωση για τη συνάρτηση.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
el: Εισάγετε όνομα για το σενάριο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
el: Εισάγετε όνομα για το σενάριο. Αυτό δεν είναι το όνομα αρχείου, αλλά μια σύντομη περιγραφική γραμμή κειμένου.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
el: Εισάγετε το όνομα συγγραφέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
el: Όνομα σεναρίου:

en: Print the Sky Calendar
el: Εκτύπωση του ουράνιου ημερολογίου

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
el: Ανατολή %1

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
el: Δύση %1

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
el: Επαναφορά %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
el: Διαχωριστές μήνα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
el: Διαχωριστές χρονικού διαστήματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
el: Κάθετο πλέγμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
el: Τρέχουσα ημέρα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
el: Έτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
el: Χρονικό διάστημα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
el: ημέρα(ες)

en: at %1
el: στις %1

en: The night of %1
el: Τη νύχτα της %1

en: Star Clusters
el: Σμήνη αστέρων

en: circumpolar
el: αειφανείς

en: does not rise
el: δεν ανατέλλει

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
el: Δύση Ηλίου: στις %1 την %2

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
el: Ανατολή Ηλίου: στις %1 την %2

en: Night duration: %1
el: Διάρκεια νύχτας: %1

en: Night duration: %1 hours
el: Διάρκεια νύχτας: %1 ώρες

en: Night duration: %1 hour
el: Διάρκεια νύχτας: %1 ώρα

en: Night duration: %1 minutes
el: Διάρκεια νύχτας: %1 λεπτά

en: Night duration: %1 minute
el: Διάρκεια νύχτας: %1 λεπτό

en: Moon rises at: %1 on %2
el: Η Σελήνη ανατέλλει στις: %1 σε %2

en: Moon sets at: %1 on %2
el: Η Σελήνη δύει στις: %1 σε %2

en: No Object Selected
el: Δεν επιλέχθηκε αντικείμενο

en: Object Not Found
el: Τα αντικείμενο δε βρέθηκε

en: Rises at: %1
el: Ανατέλλει στις: %1

en: Transits at: %1
el: Επανέρχεται στις: %1

en: Sets at: %1
el: Δύει στις: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
el: Τη νύχτα της ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
el: Επιλέξτε μια νέα ημερομηνία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
el: Τροποποίηση ημερομηνίας...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
el: στη ΘΕΣΗ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
el: Επιλέξτε μια νέα γεωγραφική θέση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
el: Αλλαγή θέσης...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
el: Εμφάνιση αντικειμένων που είναι πάνω:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
el: Επιλέξτε χρονικό διάστημα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
el: Το απόγευμα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
el: Το πρωί

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
el: Οποιαδήποτε ώρα απόψε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
el: Εμφάνιση αντικειμένων λαμπρότερων από φαιν. μέγεθος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
el: Ώρα ανατολής της σελήνης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
el: Εμφανίζει την ώρα της ανατολής της σελήνης για την επιλεγμένη ημερομηνία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
el: Ανατολή σελήνης:  13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
el: Διάρκεια της νύχτας για την επιλεγμένη ημερομηνία

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
el: Εμφανίζει τη διάρκεια μεταξύ της δύσης και ανατολής του ηλίου για την επιλεγμένη ημερομηνία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
el: Διάρκεια νύχτας: 11:00 ώρες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
el: Ώρα δύσης του ηλίου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
el: Εμφανίζει την ώρα της δύσης του ηλίου για την επιλεγμένη ημερομηνία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
el: Δύση ηλίου:  19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
el: Ώρα δύσης της σελήνης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
el: Εμφανίζει την ώρα της δύσης της σελήνης για την επιλεγμένη ημερομηνία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
el: Δύση σελήνης: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
el: Ώρα ανατολής του ηλίου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
el: Εμφανίζει την ώρα της ανατολής του ηλίου για την επιλεγμένη ημερομηνία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
el: Ανατολή ηλίου:  07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
el: Κλάσμα του φωτός της σελήνης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
el: Εμφανίζει το κλάσμα του φωτός της σελήνης για την επιλεγμένη ημερομηνία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
el: Φως σελήνης: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
el: Επιλέξτε μια κατηγορία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
el: Αντικείμενα που ταιριάζουν:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
el: Όνομα αντικειμένου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
el: Εμφανίζει την ώρα στην οποία το τονισμένο αντικείμενο ανατέλλει πάνω από τον ορίζοντα στην επιλεγμένη ημερομηνία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
el: Ανατέλλει στις:  22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
el: Εμφανίζει την ώρα στην οποία το τονισμένο αντικείμενο επανέρχεται στον τοπικό μεσημβρινό στην επιλεγμένη ημερομηνία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
el: Επαναφορά στις:  03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
el: Εμφανίζει την ώρα στην οποία το τονισμένο αντικείμενο δύει κάτω από τον ορίζοντα στην επιλεγμένη ημερομηνία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
el: Δύει στις:  08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
el: Κεντράρισμα αυτού του αντικειμένου στην προβολή του ουρανού

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
el: Κεντράρισμα της προβολής του ουρανού σε αυτό το αντικείμενο, και έναρξη ανίχνευσής του. Ισοδύναμο με το "Κεντράρισμα και ανίχνευση" στο αναδυόμενο μενού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
el: Κεντράρισμα αντικειμένου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
el: Άνοιγμα του παραθύρου λεπτομερειών αντικειμένου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
el: Άνοιγμα του παραθύρου λεπτομερειών για το τονισμένο αντικείμενο.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
el: Προσθήκη των επιλεγμένων αντικειμένων στη λίστα παρατήρησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
el: Προσθήκη στη λίστα

en: Angle value in degrees.
el: Τιμή γωνίας σε μοίρες.

en: Angle value in hours.
el: Τιμή γωνίας σε ώρες.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
el: Αυτό το πλαίσιο εμφανίζει μια γωνία σε μοίρες. Οι τρεις εμφανιζόμενοι αριθμοί είναι οι μοίρες, τα πρώτα λεπτά και τα δεύτερα της γωνίας.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
el: Αυτό το πλαίσιο εμφανίζει μια γωνία σε ώρες. Οι τρεις εμφανιζόμενοι αριθμοί είναι οι ώρες, τα πρώτα λεπτά και τα δεύτερα της γωνίας.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
el:   Μπορείτε να εισάγετε έναν απλό ακέραιο, ή μια δεκαδική τιμή, ή τιμές διαχωρισμένες με κενό/άνω κάτω τελεία που καθορίζουν τις μοίρες, λεπτά και δεύτερα

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
el: Εισάγετε μια τιμή γωνίας σε μοίρες.  Η γωνία μπορεί να εκφραστεί ως ένας απλός ακέραιος ("12"), ή δεκαδικός αριθμός ("12.33"), ή με τιμές διαχωρισμένες με κενό ή άνω κάτω τελεία που καθορίζουν τις μοίρες, λεπτά και δευτερόλεπτα ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", κτλ.).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
el:   Μπορείτε να εισάγετε έναν απλό ακέραιο, ή μια δεκαδική τιμή, ή τιμές διαχωρισμένες με κενό/άνω κάτω τελεία που καθορίζουν τις ώρες, λεπτά και δεύτερα

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
el: Εισάγετε μια τιμή γωνίας σε ώρες.  Η γωνία μπορεί να εκφραστεί ως ένας απλός ακέραιος ("12"), ή δεκαδικός αριθμός ("12.33"), ή με τιμές διαχωρισμένες με κενό ή άνω κάτω τελεία που καθορίζουν τις ώρες, λεπτά και δεύτερα ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", κτλ.).

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
el: %1 x %2 λεπτά

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
el: Προηγούμενο έτος

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
el: Γ.Μήκος:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
el: Γ.Πλάτος:

[ctx: seconds]
en: secs
el: δεύτερα

[ctx: second]
en: sec
el: δεύτερο

[ctx: minute]
en: min
el: λεπτό

[ctx: minutes]
en: mins
el: λεπτά

en: hour
el: ώρα

[ctx: hours]
en: hrs
el: ώρες

[ctx: sidereal day]
en: sid day
el: αστρ. ημέρα

en: day
el: ημέρα

en: week
el: εβδομάδα

[ctx: weeks]
en: wks
el: εβδς

en: month
el: μήνας

[ctx: months]
en: mths
el: μήνες

en: year
el: έτος

[ctx: years]
en: yrs
el: έτη

en: Adjust time step
el: Ρύθμιση χρονικού βήματος

en: Adjust time step units
el: Ρύθμιση μονάδων χρονικού βήματος

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
el: Ορισμός της χρονικής κλίμακας του ρολογιού εξομοίωσης. Η ρύθμιση "1 δεύτερο" σημαίνει ότι το ρολόι λειτουργεί σε πραγματικό χρόνο, σε πλήρη αντιστοιχία με το ρολόι του υπολογιστή. Ψηλότερες τιμές λειτουργούν το ρολόι γρηγορότερα, ενώ χαμηλότερες το κάνουν να λειτουργεί πιο αργά. Οι αρνητικές τιμές το αναγκάζουν να κινηθεί προς τα πίσω χρονικά.
    
    Υπάρχουν δύο ζεύγη με κουμπιά πάνω/κάτω. Το αριστερό ζεύγος ανακυκλώνεται στα διαθέσιμα χρονικά βήματα. Καθώς υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός χρονικών βημάτων, το δεξί ζεύγος δίνει τη δυνατότητα μετάβασης στην επόμενη υψηλότερη/χαμηλότερη μονάδα χρόνου. Για παράδειγμα, αν η χρονική κλίμακα είναι "1 λεπτό", το δεξί πάνω κουμπί θα την μεταβάλει σε "1 ώρα", και το δεξί κάτω κουμπί θα την κάνει ίση με "1 δεύτερο"

[ctx: Map projection method]
en: No projection
el: Χωρίς προβολή

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
el: Αρχαία

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
el: Αζιμουθιακή

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
el: Ορθοκανονική

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
el: Ημισφαίρια

[ctx: Map projection method]
en: Mercator
el: Μερκατορική

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
el: Ορθογραφική

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
el: Πολυκωνική

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
el: Ορθογώνια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
el: Διαδρομή xplanet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
el: Εισάγετε εδώ τη διαδρομή του εκτελέσιμου του xplanet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
el: Μέγεθος παραθύρου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
el: Ορισμός πλάτους του παραθύρου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
el: Ορισμός ύψους του παραθύρου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
el: Χρήση FOV του kstars;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
el: Χρήση FOV του kstars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
el: Βασικό μέγεθος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
el: Ένας αστέρας του καθορισμένου μεγέθους θα έχει φωτεινότητα εικονοστοιχείου 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
el: Αρχείο ρύθμισης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
el: Διαδρομή αρχείου ρύθμισης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
el: Χρήση του καθορισμένου αρχείου ρυθμίσεων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
el: Χρήση προσαρμοσμένου χάρτη αστέρων;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
el: Χάρτης αστέρων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
el: Αρχείο arc:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
el: Διαδρομή αρχείου arc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
el: Ακτίνα της λάμψης του Ήλιου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
el: Ποιότητα αρχείου εξόδου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
el: Ποιότητα JPEG

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
el: Ετικέτες και σημειώσεις

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
el: Ετικέτες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
el: Συμβολοσειρά ετικέτας:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
el: Καθορίστε το κείμενο της πρώτης γραμμής της ετικέτας.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
el: Καθορίστε το κείμενο της πρώτης γραμμής της ετικέτας. Προκαθορισμένα εμφανίζεται κάτι σαν το  "Κοιτώντας προς Γη".  Κάθε εμφάνιση του %t θα αντικατασταθεί με το όνομα προορισμού, και κάθε εμφάνιση του %o θα αντικατασταθούν με το όνομα προέλευσης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
el: Μορφή ημερομηνίας:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
el: Καθορίστε τη μορφή της ετικέτας ημερομηνίας/ώρας.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
el: Καθορίστε τη μορφή της ετικέτας ημερομηνίας/ώρας. Η συμβολοσειρά της μορφής θα χρησιμοποιηθεί με τη strftime(3).  Η προκαθορισμένη είναι η "%c %Z", η οποία εμφανίζει την ημερομηνία, ώρα και ωρολογιακή ζώνη με εμφάνιση εναρμονισμένη με τις ρυθμίσεις εντοπιότητας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
el: Μέγεθος γραμματοσειράς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
el: Θέση ετικέτας:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
el: Εμφάνιση ετικέτας;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
el: Αν ενεργοποιηθεί, εμφάνιση μιας ετικέτας στην πάνω δεξιά γωνία.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
el: Σημειώσεις

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
el: Χρήση αρχείου σημειώσεων;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
el: Χρήση αρχείου σημειώσεων:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
el: Καθορίστε ένα αρχείο δεδομένων σημειώσεων για την εμφάνισή του με τα αστέρια του φόντου.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
el: Εγγραφή ορίων σημειώσεων σε ένα αρχείο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
el: Εγγραφή συντεταγμένων του περιοριστικού πλαισίου για κάθε σημείωση σε ένα αρχείο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
el: Εγγραφή ορίων σημειώσεων σε:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude
el: Τοποθέτηση του παρατηρητή πάνω στο γεωγραφικό πλάτος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
el: Αποτύπωση του σώματος όπως θα φαινόταν πάνω από το καθορισμένο γεωγραφικό πλάτος (σε μοίρες). Η προκαθορισμένη τιμή είναι 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude
el:  και γεωγραφικό μήκος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
el: Τοποθέτηση του παρατηρητή πάνω από το καθορισμένο γεωγραφικό μήκος (σε μοίρες). Το γεωγραφικό μήκος είναι θετικό ανατολικά, αρνητικό δυτικά (για τη Γη και τη Σελήνη), έτσι για το Λος Άντζελες για παράδειγμα είναι -118 ή 242. Η προκαθορισμένη τιμή είναι 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
el: σε μοίρες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
el: Προβολή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
el: Ο τύπος της προβολής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
el: Προκαθορισμένα χωρίς προβολή. Διάφορα σώματα δε θα σχεδιαστούν αν αυτή η επιλογή καθοριστεί, παρόλο που θα σχεδιαστούν σκιές.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
el: Φόντο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
el: Χρήση φόντου;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα γίνει χρήση ενός αρχείου ή χρώματος ως φόντο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
el: Εικόνα φόντου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
el: Χρήση αυτού του αρχείου ως την εικόνα του φόντου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
el: Εισάγετε εδώ τη διαδρομή αρχείου της εικόνας του φόντου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
el: Ορισμός του χρώματος του φόντου.
