kstars_3.6.1 - en to fr translation catalogue (8843 entries)

en: Sky
fr: Ciel

en: Messier Object
fr: Objet de Messier

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
fr: Objet avec des liens

en: Star Name
fr: Nom de l'étoile

en: Deep Sky Object Name
fr: Nom de l'objet du ciel profond

en: Planet Name
fr: Nom de la planète

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
fr: Nom de la constellation

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
fr: Ligne de la constellation

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
fr: Limite de la constellation

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
fr: Limite const. en surbrillance

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
fr: Voie Lactée

en: Equator
fr: Équateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
fr: Écliptique

en: Local Meridian
fr: Méridien local

en: Compass Labels
fr: Étiquettes de la boussole

en: Equatorial Coordinate Grid
fr: Grille des coordonnées équatoriales

en: Horizontal Coordinate Grid
fr: Grilles des coordonnées horizontales

en: Info Box Text
fr: Texte de la boîte d'informations

en: Info Box Selected
fr: Boîte d'informations sélectionnée

en: Info Box Background
fr: Couleur de fond de la boîte d'informations

en: Target Indicator
fr: Indicateur de cible

en: User Labels
fr: Étiquettes utilisateur

en: Planet Trails
fr: Traces des planètes

en: Angular Distance Ruler
fr: Règle des distances angulaires

en: Observing List Label
fr: Légende de la liste d'observation

en: Star-Hop Route
fr: Cheminement d'étoiles

en: Visible Satellites
fr: Satellites visibles

en: Satellites Labels
fr: Étiquettes des satellites

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artificialHorizonCheck)
en: Artificial Horizon
fr: Horizon artificiel

en: RA Guide Error
fr: Erreur du guidage en AD

en: DEC Guide Error
fr: Erreur du guidage en DEC

en: Solver FOV
fr: CdV Résolveur

en: Sensor FOV
fr: CdV Capteur

en: HiPS Grid
fr: Grille HiPS

en: FITS Image Object Label
fr: Étiquette d'objet Image FITS

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
fr: Couleurs par défaut

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
fr: Carte du ciel

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
fr: Vision nocturne

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
fr: Le fichier de modèle de couleurs local est introuvable.
    Il est impossible d'enregistrer le modèle.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier d'index de modèle de couleurs local.
    Il n'est pas possible d'enregistrer le modèle.

en: Data verification failed
fr: Échec de la vérification des données

en: File verification failed
fr: Échec de la vérification du fichier

en: Downloading
fr: Téléchargement

en: Downloading Data...
fr: Téléchargement des données…

en: Awaiting response from server...
fr: En attente de la réponse du serveur…

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
fr: Jumelles 7x35

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
fr: Un degré

[ctx: use HST field-of-view indicator]
en: HST WFPC2
fr: HST WFPC2

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
fr: 30 m à 1,3 cm

en: No FOV
fr: Pas de champ de vision

en: KStars Exported Sky Image
fr: Image du ciel exportée par KStars

en: Error: Unable to save image: %1
fr: Erreur : impossible d'enregistrer l'image : %1

en: Saved image to %1
fr: Image enregistrée sous %1

en: Could not upload image to remote location: %1
fr: Impossible de télécharger l'image vers l'emplacement distant : %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
fr: Impossible d'exporter l'image : URL %1 non valable

[ctx: @title:window]
en: KStars image viewer: %1
fr: Afficheur d'images de KStars :%1

en: Invert colors
fr: Inverser les couleurs

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
fr: Inverse les couleurs de l'image. Cette fonction est utile pour améliorer parfois le contraste. Elle n'affecte que l'affichage et pas l'enregistrement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
fr: Enregistrer

en: Save the image to disk
fr: Enregistrer l'image sur le disque

en: Remove temporary file %1 from disk?
fr: Supprimer le fichier temporaire « %1 » du disque ?

en: Confirm Removal
fr: Confirmer la suppression

en: Download
fr: Télécharger

en: Please wait while image is being downloaded...
fr: Veuillez patienter pendant le téléchargement de l'image…

en: Image Viewer
fr: Afficheur d'images

en: Loading of the image %1 failed.
fr: Échec du chargement de l'image « %1 ».

[ctx: @title:window]
en: Save Image
fr: Enregistrer l'image

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
fr: Un fichier nommé « %1 » existe déjà. L'écraser ?

en: Overwrite File?
fr: Écraser le fichier ?

en: Saving of the image %1 failed.
fr: Échec enregistrement de l'image %1.

en: DSS Download
fr: Téléchargement DSS

en: Please wait while DSS image is being downloaded...
fr: Veuillez patienter pendant le téléchargement de l'image DSS…

en: Auto close in ...
fr: Fermeture automatique…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
fr: Oui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
fr: Non

en: Warning
fr: Alerte

en: Continue
fr: Continuer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
fr: Annuler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
fr: Erreur

en: Sorry
fr: Désolé

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
fr: Information

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
fr: SSO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
fr: SO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
fr: OSO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
fr: O

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
fr: ONO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
fr: NO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
fr: NNO

en: The selected Astrometry Index File Location:
     %1 
     does not exist.  Do you want to make the directory?
fr: Emplacement du fichier d'index d'astrométrie sélectionné : 
    %1
    n'existe pas. Voulez-vous créer le dossier ?

en: Make Astrometry Index File Directory?
fr: Créer le dossier pour le fichier d'index d'astrométrie ?

en: The Default Astrometry Index File Location was created.
fr: L'emplacement du fichier d'index d'astrométrie a été créé.

en: The Default Astrometry Index File Directory does not exist and was not able to be created.
fr: Le dossier par défaut du fichier d'index d'astrométrie n'existe pas. Il n'a pas été possible de le créer.

en: Astrometry Configuration File Read Error.
fr: Erreur de lecture du fichier de configuration d'astrométrie.

en: Internal Astrometry Configuration File Write Error.
fr: Erreur interne d'écriture du fichier de configuration d'astrométrie.

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2/NEF to JPEG.
fr: Impossible de trouver dcraw et cjpeg. Veuillez installer les outils de conversion des formats CR2/ NEF vers JPEG.

en: Cannot open %1: %2
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %1: %2

en: Cannot unpack_thumb %1: %2
fr: Impossible de décompresser l'aperçu %1 : %2

en: Cannot write %s %1: %2
fr: Impossible d'écrire %s %1 : %2

[ctx: @title:window]
en: Startup Wizard
fr: Assistant de démarrage

en: &Next >
fr: &Suivant >

en: < &Back
fr: < &Précédent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHManualDone)
en: Done
fr: Fait

en: There was no default data directory found in the app bundle.
fr: Pas de dossier de données par défaut dans le paquet d'applications.

en: There was a problem creating the data directory ~/Library/Application Support/.
fr: Problème lors de la création du dossier de données ~/Library/Application Support/.

en: File write error.
fr: Erreur d'écriture fichier.

en: Data folder permissions error.
fr: Erreur permissions dossier de données.

[ctx: default theme name]
en: Default
fr: Défaut

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
fr: La région rognée sera redimensionnée en [ %1 * %2 ]

[ctx: @title:window]
en: Edit Thumbnail Image
fr: Modifier la vignette

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
fr: Rogner la région : [%1, %2 %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
fr: Éditeur de vignettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
fr: Rogner la région : [0,0 200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
fr: (la région rognée sera redimensionnée à 200x200)

en: Loading images...
fr: Chargement des images…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
fr: Résultats de la recherche

en: Failed to load image at %1
fr: Il est impossible de charger l'image à %1

en: Failed to load image
fr: Il est impossible de charger l'image

en: Choose Thumbnail Image
fr: Choisir une vignette

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
fr: Sélecteur de vignettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
fr: Spécifiez l'emplacement de l'image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
fr: Vignette courante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
fr: Modifier une ima&ge…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
fr: Image désactivée

[ctx: @title:window]
en: XPlanet Solar System Simulator: %1
fr: Simulateur XPlanet pour le système solaire : %1

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
fr: Soleil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
fr: Mercure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
fr: Vénus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
fr: Terre

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
fr: Lune

en: Ganymede
fr: Ganymède

en: Europa
fr: Europe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
fr: Saturne

en: Enceladus
fr: Encelade

en: Iapetus
fr: Japet

en: Titania
fr: Titan

en: This allows you to select a new object/target for XPlanet to view
fr: Permet de sélectionner un nouvel objet/cible pour un affichage avec XPlanet

en: from
fr: vu de

en: This allows you to select a viewing location
fr: Ceci vous permet de sélectionner un emplacement pour affichage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
fr: Position

en: XPlanet Latitude, Longitude, and object radius in %. This is only valid when viewing the object from the same object
fr: La latitude, la longitude et le rayon de l'objet en % pour XPlanet. Cela n'est valable que pour la vision de l'objet depuis lui-même.

en: Reset XPlanet Location to the location specified in the XPlanet Options
fr: Réinitialiser l'emplacement XPlanet à l'emplacement spécifié dans les options de XPlanet

en: Hover over target and freely rotate view with mouse in XPlanet Viewer
fr: Survoler la cible et faire tourner l'affichage avec la souris dans l'afficheur XPlanet

en: Recenters the XPlanet image once it has been moved
fr: Recentre une image XPlanet après mouvement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: FOV:
fr: CdV

en: Sets the FOV to the Specified value.   Note: has no effect if hovering over object.
fr: Définit le champ de vision (CdV) à la valeur spécifiée. Remarque: aucun effet en cas de survol

en: Zoom to the current KStars FOV.   Note: has no effect if hovering over object.
fr: Zoom du champ de vision courant de KStars. Remarque : aucun effet en cas de survol de l'objet.

en: Zoom to a specific FOV. This has no effect when hovering over an object
fr: Zoom à un champ de vision particulier. Aucun effet en cas de survol de l'objet.

en: Optimum FOV for the target, FOV parameter not specified.  Note: has no effect if hovering over object.
fr: Champ de vision optimal pour la cible, Le paramètre CdV étant non spécifié. Remarque : aucun effet en cas de survol de l'objet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotation:
fr: Rotation

en: Set the view rotation to the desired angle
fr: Définit la rotation de l'affichage jusqu'à l'angle désiré.

en: Rotate the view 180 degrees
fr: Pivoter l'affichage de 180° degrés

en: Reset view rotation to 0
fr: Réinitialiser la rotation à 0

en: Bring up XPlanet Options
fr: Faire apparaître les options de XPlanet

en: Allows you to set the XPlanet time to a different date/time from KStars
fr: Cette option permet de définir une heure pour XPlanet différente de l'heure et de la date de KStars.

en: Sets the XPlanet time to the current KStars time
fr: Définit le temps XPlanet comme le temps courant de KStars

en: Current XPlanet Time
fr: Heure XPlanet actuelle

en: This sets the time step from the current XPlanet time, good for viewing events
fr: Ceci définit le pas de temps à partir de l'heure courante de XPlanet, adapté pour suivre des évènements

en: This sets the time step from the current XPlanet time
fr: Ceci définit un pas de temps pour l'heure actuelle de XPlanet

en: years
fr: années

en: months
fr: mois

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
fr: jours

en: hours
fr: heures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs0c) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas0c) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas2c) i18n: ectx: p
en: seconds
fr: secondes

en: Lets you change the units for the timestep in the animation
fr: Vous permet de changer les unités pour les pas de temps dans l'animation.

en: Lets you run the animation
fr: Vous permet de lancer l'animation

en: Resets the animation to 0 timesteps from the current XPlanet Time
fr: Réinitialise l'animation à des pas de temps de 0, à partir de l'heure actuelle de XPlanet

en: XPlanet View: %1 from %2 on %3
fr: Affichage XPlanet : %1 vu de %2 le %3

en: XPlanet View: %1 from %2 on %3 at FOV: %4 deg
fr: Affichage XPlanet : %1 vu de %2 le %3 de CdV %4 deg

en: Loading of the image of object %1 failed.
fr: Impossible de charger l'image de l'objet %1.

en: XPlanet failed to generate the image for object %1 before the timeout expired.
fr: Échec de XPlanet pour la génération de l'image de l'objet %1 avant la fin du délai imparti.

en: Error making FIFO file %1: %2.
fr: Erreur lors de la création d'un fichier FIFO %1: %2.

en: Choose a field-of-view
fr: Choisissez un champ de vision

en: FOV to render in XPlanet:
fr: CdV à restituer avec XPlanet

en: Saving of the image to %1 failed.
fr: Impossible d'enregistrer l'image %1.

en: Catalog with that ID already exists.
fr: Le catalogue avec cet ID existe déjà.

en: Catalog could not be found.
fr: Impossible de trouver le catalogue.

en: Catalog with id=%1 not found.
fr: Impossible de trouver le catalogue avec l'ID %1.

en: Catalog is immutable!
fr: Le catalogue est non modifiable !

en: The object is already in the catalog!
fr: Cet objet existe déjà dans le catalogue !

en: Could not insert object! %1
fr: Impossible d'insérer l'objet %1 !

en: Output file is not writable.
fr: Le fichier de sortie n'est pas accessible en écriture.

en: Could not attach output file.<br>%1
fr: Impossible d'attacher le fichier de sortie.<br>%1

en: Could not copy catalog to output file.<br>%1
fr: Impossible de copier le catalogue dans le fichier de sortie.<br>%1

en: Could not create catalog registry in output file.<br>%1
fr: Impossible de créer le registre de catalogue dans le fichier de sortie.<br>%1

en: Could not insert catalog into registry in output file.<br>%1
fr: Impossible d'insérer le catalogue dans le registre, dans le fichier de sortie.<br>%1

en: Could not insert set exported database version.<br>%1
fr: Impossible d'insérer la version définie de la base de données exportée.<br>%1

en: Could not insert set exported database application id.<br>%1
fr: Impossible d'insérer l'id de l'application définie de la base de données exportée.<br>%1

en: Catalog file is not readable.
fr: Le fichier de catalogue n'est pas accessible en lecture.

en: Could not attach input file.<br>%1
fr: Impossible d'attacher le fichier d'entrée.<br>%1

en: Invalid catalog file.
fr: Fichier de catalogue non valable.

en: Could not migrate old catalog format.<br>%1
fr: Impossible de migrer l'ancien format de catalogue.<br>%1

en: Could read the catalog id.<br>%1
fr: Impossible de lire l'id du catalogue.<br>%1

en: Catalog already exists in the database!
fr: Le catalogue existe déjà dans la base de données !

en: Could not import the catalog.<br>%1
fr: Impossible d'importer le catalogue.<br>%1

en: Could not refresh the master catalog.<br>
fr: Impossible de rafraîchir le catalogue principal.<br>

en: Removing the user catalog is not allowed.
fr: La suppression du catalogue utilisateur n'est pas autorisée.

en: Could not remove the catalog from the registry.<br>%1
fr: Impossible de supprimer le catalogue à partir du registre.<br>%1

en: Both catalogs have to exist!
fr: Les deux catalogues doivent exister !

en: Destination catalog has to be mutable!
fr: Le catalogue de destination doit être modifiable !

en: Cannot update nonexisting catalog.
fr: Impossible de mettre à jour un catalogue non existant.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Affichage

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
fr: &Aide

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
fr: Barre de traitement

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
fr: H&eure

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
fr: &Pointage

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fr: &Outils

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
fr: &Périphériques

note: i18n: ectx: Menu (data)
en: &Data
fr: &Données

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
fr: &Mises à jour

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
fr: Boîtes d'&informations

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
fr: &Barre d'état

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
fr: Afficher la barre d'outils

note: i18n: ectx: ToolBar (INDIToolBar)
en: INDI Toolbar
fr: Barre d'outils INDI

note: i18n: ectx: ToolBar (TelescopeToolBar)
en: Telescope Toolbar
fr: Barre d'outils Télescope

note: i18n: ectx: ToolBar (DomeToolBar)
en: Dome Toolbar
fr: Barre d'outils Dome

en: Reverse
fr: Inverser

en: Up/Down
fr: Haut/Bas

en: Left/Right
fr: Gauche/Droite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text
en: RA:
fr: AD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: AZ:
fr: AZ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: DE:
fr: DEC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altLabel)
en: AL:
fr: AL

en: HA:
fr: AH

en: ZA:
fr: ZA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel)
en: Target:
fr: Cible

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
fr: Type

en: RA/DE
fr: AD/DEC

en: HA/DE
fr: AH/DE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
fr: Date de référence (epoch)

en: PARK
fr: PARQUER

en: UNPARK
fr: DEPARQUER

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Status:
fr: État

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
fr: à l'arrêt

en: What's Interesting...
fr: Digne d'intérêt…

en: Naked-Eye Objects
fr: Objets visibles à l'œil nu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
fr: Planètes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
fr: Étoiles

en: Deep-sky Objects
fr: Objets du ciel profond

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
fr: Astéroïdes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
fr: Comètes

en: Nebulae
fr: Nébuleuses

en: Clusters
fr: Amas

en: Explore Catalogs
fr: Explorer les catalogues

en: Messier Catalog
fr: Catalogue de Messier

en: NGC Catalog
fr: Catalogue NGC

en: IC Catalog
fr: Catalogue IC

en: Sharpless Catalog
fr: Catalogue Sharpless

en: No Items to display
fr: Aucun élément à afficher

en: text
fr: texte

en: More Details
fr: Plus de détails

en: Center in Map
fr: Centrer sur la carte

en:  Auto     Track
fr: Suivi automatique

en: Slew Telescope
fr: Pointer le télescope

en: Object Information
fr: Informations sur un objet

en: Wikipedia Infotext
fr: Informations textuelles de Wikipédia

en: Info Text
fr: Informations textuelles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Loading...
fr: Téléchargement en cours…

en: Explanation of the What's Interesting Panel
fr: Explication du panneau « Digne d'intérêt ! »

en: The What's Interesting Panel is intended to allow you to explore many different interesting objects in the night sky.  It includes objects visible to the naked eye as well as objects that require telescopes.  It is intended to appeal to both beginners and advanced astronomers.  If you click on a category or catalog, a list of objects will appear.  Clicking on an object in the list will bring up the details view where you can find out more information about the object.  If you have thumbnail images or wikipedia information for this object, these will be displayed as well.  If not, you can download them using the download icon.  If you make What's Interesting wider, the display will dynamically change to display the information more conveniently.  Please see the descriptions below for details on what the buttons at the bottom do.
fr: Le panneau « Digne d'intérêt » permet d'explorer de différentes façons, les objects observables cette nuit. Il inclut les objets visibles à l'œil nu aussi bien que ceux nécessitant un instrument. Il s'adresse à la fois aux astronomes débutants ou expérimentés. En cliquant sur une catégorie ou un catalogue, une liste d'objets apparaît. Cliquez sur un objet dans la liste, les détails le concernant s'afficheront. Si on dispose de miniatures ou d'informations Wikipedia, elles s'afficheront également. Sinon, vous pouvez les télécharger. En élargissant la fenêtre « Digne d'intérêt », l'affichage se modifiera dynamiquement. Voir ci-dessous pour le descriptif de chaque bouton.

en: This button will bring up the What's Interesting Settings. It will let you configure what is displayed in What's Interesting based upon which equipment you are using and the observing conditions.
fr: Ce bouton vous permettra d'accéder aux paramètres de la section « Digne d'intérêt ! ». Il vous permettra de configurer ce qu'il sera affiché dans cette section, selon l'équipement que vous utilisez et les conditions d'informations.

en: This button will turn on and off the Inspector Mode.  In this mode you can click on any object in the map and What's Interesting will display the information about it.
fr: Ce bouton activera ou non le mode Inspecteur. Dans ce mode, vous pouvez cliquer sur n'importe quel objet de la carte et la section « Digne d'intérêt ! » vous affichera les informations le concernant.

en: This button will reload the current object list, update all displayed information, update any images, and update the information and images for the currently selected object.
fr: Ce bouton rechargera la liste des objets courants. Il mettra aussi à jour toutes les informations affichées, toutes les images ainsi que les informations et les images pour l'objet actuellement sélectionné.

en: This button will toggle whether to filter the list to display only currently visible objects in a list or to display all of the objects in the list.  The visibility is determined based on the current KStars date and time, the current observing equipment, and the current sky conditions based on the What's Interesting Settings.
fr: Ce bouton permettra de choisir de filtrer la liste à afficher des seuls objets visibles dans une liste ou d'afficher tous les objets dans une liste. La visibilité est calculée selon les informations courantes de KStars de date et d'heure, l'équipement courant d'observation et les conditions actuelles météo selon les paramètres « Digne d'intérêt ! ».

en: This button will toggle whether to filter the list to display only 'interesting' objects or to display any of the objects in the list.  This setting only applies to the Galaxies, Nebulas, and Clusters lists.  The objects are considered 'interesting' if they appear on the KStars 'interesting' list.
fr: Ce bouton permettra de choisir de filtrer la liste à afficher des seuls objets intéressants dans une liste ou d'afficher tous les objets dans une liste. Ce paramètre ne s'applique qu'aux listes de galaxies, nébuleuses et groupes. Les objets sont considérés comme intéressants que s'ils apparaissent dans la liste Digne d'intérêt de KStars.

en: This button will attempt to download information and pictures about the object(s) from Wikipedia.  You can select whether to download the information about just one object, all of the objects in a list, or only the objects in a list for which no data was downloaded yet.  Please note: If the list is currently filtered for visible objects or 'interesting' objects, only the filtered objects will be downloaded.  If you actually want all the objects in the list, turn off the filters.
fr: Ce bouton vous permettra de télécharger des informations et des images concernant les objets à partir de Wikipedia. Vous pouvez sélectionner soit de télécharger des informations, juste pour l'un d'entre eux, pour tous les objets de la liste ou seulement pour les objets de la liste ne possédant encore aucune information téléchargée. Remarque : si la liste est déjà filtrée pour les objets visibles ou les objets intéressants, seuls les objets filtrés seront téléchargés. Si vous voulez actuellement avoir tous les objets dans la liste, veuillez désactiver les filtres.

en: Back
fr: Précédent

en: Guess object data from text
fr: Deviner les données de l'objet à partir du texte

en: Copy-paste a text blurb with data on the object, and KStars will try to guess the contents of the fields from the text. The result is just a guess, so please verify the coordinates and the other information.
fr: Copie-colle un descriptif contenant des données sur l'objet que KStars va utiliser pour essayer de deviner le contenu des champs à partir du texte. Le résultat n'est qu'une supposition donc veuillez vérifier les coordonnées et autres informations.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddCatalogObject)
en: Add/Edit DSO
fr: Ajouter/Modifier un objet du CP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Basics
fr: Essentiels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
fr: Nom

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: e.g. PGC 54559
fr: p. ex. PGC 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: RA / Dec (J2000):
fr: AD/DEC (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Apparent magnitude:
fr: Magnitude apparente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Check if magnitude is unknown
fr: Veuillez vérifier si la magnitude est inconnue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
fr: Inconnu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_35)
en: Optional
fr: Optionnel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Size Info in Arcminutes
fr: Informations de taille en minutes d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Major axis:
fr: Grand axe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Minor axis:
fr: Petit axe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Misc
fr: Divers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Some catalog specific identifier, like the NGC number.
fr: Identifiants spécifiques de catalogue, comme le numéro NGC.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Catalog identifier:
fr: Identifiant du catalogue

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, catalog_identifier)
en: e.g. 54559
fr: p. ex 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Flux:
fr: Flux

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Position angle (°):
fr: Angle de position (°)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Long name:
fr: Nom long

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, long_name)
en: e.g. Hoag's Object
fr: p. ex. objet de Hoag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: This feature allows you to copy-paste a piece of text from e.g. a website or another app and magically try to infer the contents of this form from it.
fr: Cette fonctionnalité permet de copier-coller du texte à partir, par exemple, d'un site web ou une autre application, et essaie magiquement d'en déduire le contenu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: Guess from &Text
fr: Deviner à partir du &texte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
fr: Importer un ficher

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
fr: Saisissez un nom de fichier de données à importer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
fr: Pour importer un fichier de données existant, saisissez son nom ici. Décrivez ensuite le contenu ci-dessous. Vous pouvez laisser le nom de fichier vide pour construire un fichier catalogue comportant un en-tête valable, mais sans données.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
fr: Contenu du fichier de données importé

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
fr: Lorsque vous sélectionnez un fichier de données sur la ligne ci-dessus, son contenu est affiché ici.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
fr: Décrivez les champs de données

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
fr: <b>Champs du catalogue :</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
fr: <b>Champs disponibles :</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
fr: Époque des coordonnées du catalogue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
fr: Préfixe du nom du catalogue :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
fr: Couleur du symbole :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
fr: Époque des coordonnées :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
fr: Délimité par des espaces

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
fr: &Aperçu de la sortie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
fr: Saisissez le nom de fichier pour le fichier de catalogue de sortie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
fr: Nom du catalogue :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
fr: Enregistrer le catalogue sous :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
fr: Saisissez un nom pour le catalogue

[ctx: @title:window]
en: Add Custom URL to %1
fr: Ajouter une URL personnalisée à %1

en: Show image of
fr: Afficher l'image de

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
fr: L'URL n'est pas valable. Voulez-vous ouvrir une fenêtre de navigateur
    avec le moteur de recherche Google ?

en: Invalid URL
fr: URL mal formée

en: Browse Google
fr: Naviguer avec Google

en: Do Not Browse
fr: Ne pas naviguer

en: Show webpage about
fr: Afficher la page web sur

en: object
fr: objet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
fr: Type de ressource

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
fr: Informations

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
fr: Texte décrivant la ressource liée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
fr: Description

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, URLLabel)
en: URL:
fr: URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
fr: URL affiché par cet élément

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
fr: Ouvrir l'URL dans une fenêtre de navigateur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
fr: Vous pouvez vérifier l'URL saisie en l'ouvrant dans une fenêtre de navigateur à l'aide de ce bouton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
fr: Vérifier l'URL

en: Critical error
fr: Erreur critique

en: Catalog with id %1 not found.
fr: Impossible de trouver le catalogue avec l'ID %1.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
fr: Par défaut

en: Could not insert new colors.<br>
fr: Il est impossible d'insérer de nouvelles couleurs.<br>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogColorEditor)
en: Catalog Colors
fr: Couleurs de catalogue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click on a color to change it...
fr: Cliquez sur une couleur pour la modifier…

en: Degrees
fr: Degrés

en: Hours
fr: Heures

[ctx: @title:window]
en: Import Catalog
fr: Importer un catalogue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: File
fr: Fichier

en: Any File
fr: Tout fichier

en: Could not open the csv file.<br>It does not exist.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier csv.<br>Il n'existe pas.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: %1 Object | %1 Objects
fr[0]: %1 Objet
fr[1]: %1 Objets

en: Text
fr: Texte

en: default
fr: Par défaut

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogCSVImport)
en: CSV Import
fr: Importer CSV

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input
fr: Entrée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: lines
fr: lignes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Skip first:
fr: Ignorer les premières

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Separator:
fr: Séparateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, file_select_button)
en: Select/Read...
fr: Sélectionner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Comment prefix:
fr: Préfixe de commentaire

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Coordinate Units
fr: Unités des coordonnées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
fr: DEC

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, column_mapping)
en: Mapping
fr: Correspondance

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, type_mapping)
en: Type Mapping
fr: Type de correspondance

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button)
en: Preview
fr: Aperçu

en: Showing <= %1 entries. Enter a name (case sensitive) to narrow down the search.
fr: Affichage au plus de %1 entrées. Saisissez un nom (sensible à la casse) pour affiner la recherche.

en: Could not load the catalog with id=%1
fr: Impossible de charger le catalogue avec l'ID=%1

en: Could not update the catalog.<br>%1
fr: Impossible de mettre à jour le catalogue.<br>%1

en: Could not add the object.<br>%1
fr: Impossible d'ajouter l'objet.<br>%1

en: Could not remove the object.<br>%1
fr: Impossible de supprimer l'objet.<br>%1

en: Could not add the objects.<br>%1
fr: Impossible d'ajouter les objets.<br>%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogDetails)
en: Catalog Details
fr: Détails du catalogue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: ID:
fr: ID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Prec:
fr: Priorité

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
fr: Auteur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Source:
fr: Source

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Desc:
fr: Description

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Version:
fr: Version

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maintainer:
fr: Mainteneur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: License:
fr: Licence

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
fr: Objet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
fr: Modifier…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
fr: Supprimer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit)
en: Edit Catalog Meta...
fr: Modifier les métadonnées d'un catalogue…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_object)
en: Add Object...
fr: Ajouter un objet…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, import_csv)
en: Import CSV...
fr: Importer un fichier CSV…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name_filter)
en: Filter by Name
fr: Filtrer par nom

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogsUInewCatalog)
en: Create/Edit Catalog
fr: Créer/Modifier un catalogue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
fr: Couleur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color)
en: Edit
fr: &Choisir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rAGuideEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, racal) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_01) i18n: ectx: 
en: RA
fr: AD

en: Dec
fr: DEC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
fr: Nom

en: Long Name
fr: Nom long

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Major Axis
fr: Grand axe

en: Minor Axis
fr: Petit axe

en: Position Angle
fr: Angle de position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, coldPixelsEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hotPixelsEnabled)
en: Enabled
fr: Activé

en: Precedence
fr: Priorité

en: Author
fr: Auteur

en: Mutable
fr: Modifiable

en: License
fr: Licence

en: Maintainer
fr: Mainteneur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, activateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingEnableButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, f_UseAutoFocus)
en: Enable
fr: Activer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: Disable
fr: Désactiver

en: Could not enable/disable the catalog.<br>%1
fr: Impossible d'activer/désactiver le catalogue.<br>%1

[ctx: @title:window]
en: Export Catalog
fr: Exporter le catalogue

en: Catalog
fr: Catalogue

en: Could not export the catalog.<br>%1
fr: Impossible d'exporter le catalogue.<br>%1

en: Could not remove the catalog.<br>%1
fr: Impossible de supprimer le catalogue.<br>%1

en: Could not create the catalog.<br>%1
fr: Impossible de créer le catalogue.<br>%1

en: Could not copy the objects to the new catalog.<br>%1
fr: Impossible de copier les objets vers le nouveau catalogue.<br>%1

en: Could not clean up and remove the new catalog.<br>%1
fr: Impossible de nettoyer et de supprimer le nouveau catalogue.<br>%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogsDBUI)
en: DSO Catalogs
fr: Catalogues des objets du CP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
fr: Importer un catalogue…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create Catalog...
fr: Créer un catalogue…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ExportButton)
en: Export...
fr: Exporter…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dublicateButton)
en: Clone...
fr: Cloner…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
fr: Couleurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton)
en: More...
fr: Plus…

[ctx: @title:window]
en: Object Details
fr: Détails de l'objet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
fr: Général

en: %1 star
fr: Étoile %1

[ctx: Proper motion of a star]
en: Proper Motion:
fr: Mouvement propre

[ctx: The first arg is proper motion in right ascension and the second in the declination. The unit stands for milliarcsecond per year]
en: %1 %2 mas/yr
fr: %1 %2 mas/année

en: G5 star
fr: Étoile G5

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Pluto
fr: Pluton

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Ceres
fr: Cérès

en: Dwarf planet
fr: Planète naine

[ctx: distance in kilometers]
en: %1 km
fr: %1 km

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
fr: %1 UA

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
fr: %1 min d'arc

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
fr: %1 sec d'arc

en: Discovery Date:
fr: Date de découverte

en: Host Galaxy:
fr: Galaxie hôte

en: Red Shift:
fr: Décalage vers le rouge

[ctx: integrated flux at a frequency]
en: Flux(%1):
fr: Flux(%1)

[ctx: Distance in astronomical units]
en: %1 AU
fr: %1 UA

[ctx: Orbit period in years]
en: %1 y
fr: %1 a

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
fr: %1 dans %2

en: RA (%1):
fr: AD (%1)

en: DE (%1):
fr: DEC (%1)

en: Circumpolar
fr: Circumpolaire

en: Never rises
fr: Ne se lève jamais

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
fr: n/d

en: Links
fr: Liens

en: Could not add the link.
fr: Il est impossible d'ajouter le lien.

en: Advanced
fr: Avancé

en: Log
fr: Journal

en: Record here observation logs and/or data on %1.
fr: Enregistrez ici les journaux d'observation et/ou les données sur %1.

[ctx: @title:window]
en: Edit Link
fr: Modifier un lien

en: Could not edit the entry.
fr: Il est impossible de modifier l'entrée.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
fr: Confirmez-vous la suppression du lien %1 ?

en: Delete Confirmation
fr: Confirmation de la suppression

en: Could not delete the entry.
fr: Impossible de supprimer l'entrée.

en: Could not update the user log.
fr: Impossible de mettre à jour le journal utilisateur.

en: No connected mounts found.
fr: Aucune monture connectée n'a été trouvée.

en: Mount %1 is offline. Please connect and retry again.
fr: La monture %1 est déconnectée. Veuillez la connecter et essayer à nouveau.

en: Danger! Viewing the Sun without adequate solar filters is dangerous and will result in permanent eye damage!
fr: Danger ! L'observation du Soleil sans filtres adéquats est dangereux et pourrait conduire à des séquelles permanentes au niveau des yeux.

en: Unable to save image to %1
fr: Impossible d'enregistrer l'image vers %1

en: Save Thumbnail
fr: Enregistrer la vignette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
fr: Nom principal, autres noms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
fr: 0,0 mag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
fr: Taille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
fr: 0,0 min d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
fr: Indice B - V

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
fr: Distance

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
fr: Magnitude

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
fr: Illumination

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
fr: 0,0 pc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CatalogLabel)
en: Catalog:
fr: Catalogue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
fr: Ajouter à la liste d'observation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
fr: Centrer sur la carte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
fr: Centrer dans le télescope

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
fr: Périhélie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Perihelion) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOID)
en: 0.0 AU
fr: 0,0 UA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
fr: ID de l'orbite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
fr: ID de l'orbite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NEOLabel)
en: NEO:
fr: NEO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
fr: Diamètre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Diameter) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dimensions)
en: 0.0 km
fr: 0,0 km

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
fr: Période de rotation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Rotation)
en: 0.0 h
fr: 0,0 h

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOIDLabel)
en: Earth MOID:
fr: DMI avec la Terre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
fr: Classe orbitale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
fr: Classe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlbedoLabel)
en: Albedo:
fr: Albédo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Albedo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDrift) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, AltGeoBox)
en: 0.0
fr: 0,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
fr: Dimensions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
fr: Période

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Period)
en: 0 y
fr: 0 a

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
fr: Détails - Bases de données en ligne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
fr: Choisissez une base de données en ligne

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
fr: Détails - Liens des ressources

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
fr: Liens d'informations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
fr: Liens d'image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
fr: Voir la ressource

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
fr: Ajouter un lien…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
fr: Modifier un lien…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
fr: Supprimer un lien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
fr: Journal de l'utilisateur

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
fr: Détails - Données de position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
fr: Coordonnées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: DE (2000.0):
fr: DEC (2000.0)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA0Label)
en: RA (J2000.0):
fr: AD (J2000.0)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Airmass)
en: 0.00
fr: 0,00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
fr: AD (2000.0)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec0Label)
en: DE (J2000.0):
fr: DEC (J2000.0)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
fr: Azimut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
fr: Masse d'air

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
fr: Altitude

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
fr: Angle horaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
fr: Lever/Coucher/Transit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
fr: Heure de coucher

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
fr: Heure du transit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
fr: Heure de lever

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
fr: Azimut au coucher

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
fr: Altitude au transit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
fr: Azimut au lever

en: Preview image
fr: Aperçu de l'image

[ctx: @title:window]
en: Export sky image
fr: Exporter une image du ciel

en: Horizontal
fr: Horizontale

en: Vertical
fr: Verticale

en: Full legend
fr: Légende complète

en: Scale with magnitudes chart
fr: Échelle avec carte des magnitudes

en: Only scale
fr: Seulement l'échelle

en: Only magnitudes
fr: Seulement les magnitudes

en: Only symbols
fr: Seulement les symboles

en: Upper left corner
fr: Coin supérieur gauche

en: Upper right corner
fr: Coin supérieur droit

en: Lower left corner
fr: Coin inférieur gauche

en: Lower right corner
fr: Coin inférieur droit

en: Could not export image
fr: Impossible d'exporter cette image

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
fr: Configuration des légendes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
fr: Ajouter une légende à l'image céleste exportée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
fr: Orientation de la légende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
fr: Type de légende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
fr: Position de la légende

en: Any
fr: Quelconque

en: Solar System
fr: Système solaire

en: Open Clusters
fr: Amas ouverts

en: Globular Clusters
fr: Amas globulaires

en: Gaseous Nebulae
fr: Nébuleuses gazeuses

en: Planetary Nebulae
fr: Nébuleuses planétaires

[ctx: @title:window]
en: Find Object
fr: Chercher un objet

en: Details...
fr: Détails…

en: Andromeda Galaxy
fr: Galaxie d'Andromède

en: Search the Internet for %1
fr: Chercher %1 sur Internet

[ctx: no text to search for]
en: (nothing)
fr: (rien)

en: No object named %1 found.
fr: Aucun objet nommé %1 n'a été trouvé.

en: Bad object name
fr: Nom d'objet incorrect

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
fr: Filtrer par nom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showHistoryB)
en: Find History
fr: Trouver l'historique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearHistoryB)
en: Clear History
fr: Effacer l'historique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
fr: Filtrer par type

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, InternetSearchButton)
en: Search the Internet for (nothing)
fr: Chercher sur Internet pour (rien)

[ctx: @title:window]
en: Set Coordinates Manually
fr: Définir les coordonnées manuellement

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
fr: L'ascension droite doit être comprise entre 0,0 et 24,0.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
fr: La déclinaison doit être comprise entre -90,0 et 90,0.

en: Invalid Coordinate Data
fr: Données de coordonnées erronées

en: Invalid Epoch format
fr: Format Époque non valable.

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
fr: L'azimut doit être compris entre 0,0 et 360,0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
fr: L'altitude doit être comprise entre -90,0 et 90,0.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
fr: AD/DEC

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
fr: Déclinaison

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, JNowB)
en: Set Epoch to now
fr: Définir l'époque à maintenant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, J2000B)
en: Set Epoch to J2000
fr: Définir l'époque à J2000

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
fr: Ascension droite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, azLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Azimuth
fr: Azimut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Az:
fr: Az

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Altitude. Interpreted as the apparent altitude when refraction corrections are enabled.
fr: Hauteur. Interprétée comme l'altitude apparente quand les corrections de réfraction sont activées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alt (apparent):
fr: Hauteur (apparente)

[ctx: @title:window]
en: Set FOV Indicator
fr: Définir l'indicateur de champ de vision

[ctx: @title:window]
en: New FOV Indicator
fr: Nouvel indicateur de champ de vision

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
fr: Spécifier CdVA

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
fr: Ramsden (typique)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
fr: Orthoscopique (typique)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
fr: Ploessl (typique)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
fr: Erfle (typique)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Radian
fr: TeleVue Radian

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Panoptic
fr: TeleVue Panoptic

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Delos
fr: TeleVue Delos

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Nagler
fr: TeleVue Nagler

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
fr: TeleVue Ethos (typique)

en: 1000 yards
fr: 1000 verges

en: 1000 meters
fr: 1000 mètres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
fr: pieds

en: meters
fr: mètres

[ctx: @title:window]
en: Telescope Focal Length Calculator
fr: Calculateur de distance focale du télescope

en: inch
fr: pouce

en: Aperture diameter:
fr: Diamètre d'ouverture

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
fr: Nombre focal

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
fr: Modifier les indicateurs de champ de vision

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
fr: Ajouter un nouvel indicateur de champ de vision

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
fr: Ajoutez un nouvel indicateur de champ de vision (CdV) à la liste. Vous pouvez définir la taille, la forme et la couleur du nouvel indicateur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
fr: Nouveau…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
fr: Modifier l'indicateur de champ de vision en surbrillance

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
fr: Cliquez sur ce bouton pour modifier l'indicateur de champ de vision en surbrillance. Vous pouvez changer sa taille, sa forme et sa couleur.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
fr: Supprimer l'indicateur de champ de vision en surbrillance

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
fr: Cliquez sur ce bouton pour supprimer de la liste l'indicateur de champ de vision (CdV) en surbrillance.

[ctx: @title:window]
en: Set Geographic Location
fr: Définir la position géographique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
fr: Règle de l'heure d'été

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
fr[0]: Une seule ville correspond aux critères de recherche
fr[1]: %1 villes correspondent aux critères de recherche

en: Are you sure you want to remove %1?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer %1 ?

en: Remove City?
fr: Supprimer la ville ?

en: This city already exists in the database.
fr: Cette ville existe déjà dans la base de données.

en: Error: Duplicate Entry
fr: Erreur : entrée en double

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
fr: Tous les champs (sauf Région) doivent être complétés pour ajouter ce lieu.

en: Fields are Empty
fr: Des champs sont vides

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
fr: Il est impossible d'analyser la latitude/longitude.

en: Bad Coordinates
fr: Coordonnées incorrectes

en: UTC Offset must be selected.
fr: Le décalage UTC doit être sélectionné.

en: UTC Offset
fr: Décalage UTC

en: Daylight Saving Time Rules
fr: Règles de passage à l'heure d'été

en: Cannot add new location -- city name blank
fr: Impossible d'ajouter une nouvelle position -- nom de ville vide

en: Cannot add new location -- country name blank
fr: Impossible d'ajouter une nouvelle position -- nom de pays vide

en: Cannot add new location -- invalid latitude / longitude
fr: Impossible d'ajouter une nouvelle position -- Latitude/Longitude non valable

en: Cannot add new location -- missing UTC Offset
fr: Impossible d'ajouter une nouvelle position -- Décalage UTC manquant

en: City is Read Only. Change name to add new city.
fr: La ville est en lecture seule. Veuillez changer de nom pour ajouter une nouvelle ville.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
fr: Choisissez une ville

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
fr: Filtrer par pays

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
fr: Filtrer par ville

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
fr: Filtrer par région

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
fr: Aucune ville ne correspond aux critères

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
fr: Affichez/Modifiez les données de position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
fr: Ville

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
fr: Région

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
fr: Pays

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, NewLat)
en: <html><head/><body><p>Latitude in degrees. North of equator is positive and South is negative.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Latitude en degrés. Au nord de l'équateur elle est positive, négative au sud.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
fr: Longitude

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, NewLong)
en: <html><head/><body><p>Longitude in degrees. East of Greenwich is positive and West is negative.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Longitude en degrés. L'est de Greenwich est positif et l'ouest négatif.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
fr: Latitude

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ElevationLabel)
en: Elevation
fr: Altitude

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
fr: Décalage avec le TU

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GetLocationButton)
en: Get Location
fr: Obtenir la position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
fr: &Effacer les champs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddCityButton)
en: Add City
fr: Ajouter une ville

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpdateButton)
en: Update City
fr: Mettre à jour la ville

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove City
fr: Supprimer une ville

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
fr: Nouvel indicateur de champ de vision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Name </span><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">*</span><span style=" font-weight:600;">:</span></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Nom </span><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
fr: Nom pour l'indicateur de champ de vision

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
fr: Le nom de l'indicateur de champ de vision (CdV). Ce nom apparaît dans le menu Champ de vision et dans l'outil Modifier les indicateurs de champ de vision.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
fr: Oculaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
fr: Longueur focale du télescope

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
fr: Longueur focale du télescope en millimètres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
fr: Saisissez la longueur focale du télescope, en millimètres.
    
    Il s'agit d'un des champs de données requis pour définir le champ de vision (CdV) correspondant à celui d'un oculaire d'un télescope.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
fr: Longueur focale de l'oculaire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
fr: Longueur focale de l'oculaire en millimètres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
fr: Saisissez la longueur focale de l'oculaire, en millimètres.
    
    Il s'agit d'un des champs de données requis pour définir un champ de vision (CdV) qui correspond à celui d'un oculaire de télescope.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
fr: Saisissez le champ de vision apparent de l'oculaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
fr: Champ de vision apparent de l'oculaire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
fr: champ de vision de l'oculaire, en minutes d'arc

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
fr: Saisissez l'angle de champ de vision de l'objectif, en minutes d'arc.
    
    Il s'agit d'un des champs de données requis pour définir un champ de vision (CdV) qui correspond à celui d'un oculaire de télescope.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
fr: degrés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
fr: ou calculer à partir du rapport F/D

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
fr: Remarque : Panoptic, Nagler, Radian, Delos et Ethos sont des marques déposées de Tele Vue Optics, Inc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
fr: Calculer le champ de vision à partir des données ci-dessus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
fr: Ce bouton calculera l'angle de champ de vision (CdV) pour une combinaison oculaire/télescope spécifique. Vous devez d'abord préciser la longueur focale du télescope et de l'oculaire, ainsi que l'angle de champ de vision de l'oculaire dans les champs de saisie ci-dessus.
    
    L'angle de champ de vision calculé (en minutes d'arc) sera affiché dans la zone de texte Champ de vision.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
fr: Calcul du champ de vision

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
fr: Caméra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Telescope Focal length:
fr: Longueur focale du télescope

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
fr: Saisissez la longueur focale du télescope, en millimètres.
    
    Il s'agit d'un des champs de données requis pour définir un indicateur de champ de vision (CdV) qui correspond au champ de vision d'une caméra montée sur un télescope.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera W:
fr: Caméra L

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_16)
en: H:
fr: H

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Pixel W:
fr: Pixel L

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
fr: Taille du capteur ou du film en millimètres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
fr: Saisissez la taille physique du capteur CCD.
    
    Il s'agit d'un des champs de données requis pour définir un indicateur de champ de vision (CdV) qui correspond au champ de vision d'une caméra montée sur un télescope.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
fr: Ce bouton calculera l'angle de champ de vision (CdV) pour une combinaison caméra/télescope spécifique. Vous devez d'abord préciser le longueur focale du télescope et la taille du capteur CCD.
    
    L'angle du champ de vision calculé (en minutes d'arc) sera affiché dans la zone de texte Champ de vision.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetectFromINDI)
en: Detect from Ekos
fr: Détecter par Ekos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
fr: Binoculaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
fr: Champ de vision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
fr: À une distance de

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
fr: Ce bouton calculera l'angle de champ de vision (CdV) pour un binoculaire. Vous devez d'abord spécifier le champ de vision linéaire comme mentionné sur le binoculaire.
    
    L'angle de champ de vision calculé (en minutes d'arc) sera affiché dans la zone de texte Champ de vision.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Radio Telescope
fr: Radiotélescope

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_3)
en: Radio Telescope diameter:
fr: Diamètre du radiotélescope

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
fr: Longueur d'onde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
fr: Calcule l'ouverture à mi-puissance du faisceau (HPBW) du radiotélescope depuis les champs de données ci-dessus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
fr: Ce bouton calcule l'angle d'ouverture à mi-puissance du faisceau (HPBW) pour obtenir une combinaison d'un radiotélescope spécifique et d'une longueur d'onde d'observation, en supposant qu'aucun récepteur multi-faisceau n'est disponible sur le télescope. Vous devez d'abord spécifier le diamètre du télescope et la longueur d'onde d'observation.
    
    L'angle d'ouverture à mi-puissance du faisceau (HPBW) calculé (en minutes d'arc) sera affiché dans la zone de texte Champ de vision.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
fr: Calculer l'ouverture à mi-puissance du faisceau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
fr: Champ de vision

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditRotation)
en: <p>Frame rotation with respect to Celestial Pole. Zero degrees indicates that <b>UP</b> is pointing directly at the pole. 90 degrees indicates that <b>UP</b> is rotated 90 degrees clockwise with respect to the pole.</p>
fr: <p>Rotation du cadre en respectant le pôle céleste. Zéro degré indique que <b>UP</b> est pointé directement vers le pôle. Une valeur de 90 degrés indique que <b>UP</b> est tournée de 90 degrés dans le sens des aiguilles d'une montre par rapport au pôle.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditOffsetY)
en: Desired vertical offset in arcminutes
fr: Décalage vertical souhaité en minutes d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
fr: Décalage Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Degrees E of N
fr: Degrés à l'est du nord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
fr: Taille de champ de vision souhaitée, en minutes d'arc

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
fr: Saisissez la taille angulaire souhaitée pour l'indicateur de champ de vision (CdV).
    
    Vous pouvez soit indiquer une valeur directement, soit utiliser les onglets Oculaire ou Caméra pour calculer une taille angulaire pour des oculaires ou des caméras spécifiques.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
fr: Décalage X

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditOffsetX)
en: Desired horizontal offset in arcminutes
fr: Décalage horizontal souhaité en minutes d'arc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Rotation is performed with respect to the celestial pole.
fr: La rotation est réalisée par rapport au pôle céleste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Lock to Celestial Pole
fr: Verrouiller sur le pôle céleste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
fr: Sélectionner une couleur pour l'indicateur de champ de vision

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
fr: Sélectionner une couleur pour l'indicateur de champ de vision.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
fr: Sélectionner une forme pour l'indicateur de champ de vision.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
fr: Sélectionner une forme pour l'indicateur de champ de vision (CdV). Les formes possibles sont:
    
    cercle, carré, croix, cible.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
fr: Cercle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
fr: Croix

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
fr: Cible

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
fr: Cercle semi-transparent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
fr: Forme

[ctx: @title:window set clock to a new time]
en: Set UTC Time
fr: Régler l'heure UTC

[ctx: @title:window set clock to a new time]
en: Set Time
fr: Régler l'heure

en: UTC Now
fr: Maintenant en UTC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
fr: Maintenant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: KStars Data Directory
fr: Dossier de données de KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback1)
en: The KStars Data Directory called kstars should be located at:
fr: Le dossier de données de KStars nommé kstars devrait se trouver à :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback2)
en: Your data directory was not found.  You can click the button below to copy a default KStars data directory to the correct location, or if you have a KStars directory already some place else, you can exit KStars and copy it to that location yourself.
fr: Votre dossier de données n'existe pas. Vous pouvez cliquez sur le bouton ci-dessous pour copier le dossier de données par défaut de KStars vers l'emplacement correct ou si vous avez déjà un dossier KStars déjà disponible quelque part ailleurs, vous pouvez quitter KStars et le copier vous même vers l'emplacement correct.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyKStarsData)
en: Copy KStars Data Directory
fr: Copier le dossier de données de KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Optional Files for the Data directory:
fr: Fichiers optionnels pour le dossier de données :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>GSC: <a href="https://drive.google.com/file/d/0B_ivMJINsdQ8cDhNcU5ESkZMZ0E/view?usp=sharing"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Guide Star Catalog</span></a> (305 MB)</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>GSC : <a href="https://drive.google.com/file/d/0B_ivMJINsdQ8cDhNcU5ESkZMZ0E/view?usp=sharing"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Catalogue de Guidage pour les étoiles</span></a> (305 Mo)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GSCFeedback)
en: Installing this in your data directory will enable the CCD Simulator in KStars to take realistic images. This is useful for testing sequences, plate solving, and learning to use KStars. Just click the button to install or unzip the zip file and place the gsc folder in the data directory.
fr: Son installation dans votre dossier de données permettra au simulateur CCD de KStars de prendre des images réalistes. Cela est utile pour tester les séquences, la résolution astrométrique des clichés et l'apprentissage de l'utilisation de KStars. Cliquez juste sur le bouton pour l'installer ou décompresser le fichier zip et installer le dossier gsc dans le dossier de données.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
fr: Télécharger des fichiers de données supplémentaires

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadText)
en: <p>You may now download optional data files to enhance KStars, such as Messier object images, or a more complete NGC/IC catalog. Press the <b>Download Extra Data</b> button to proceed. </p><p>You can also use this tool later, by selecting <b>Download New Data</b> from the <b>File</b> menu.</p>
fr: <p>Vous pouvez maintenant télécharger des fichiers de données optionnels pour améliorer KStars, tels que des images d'objets de Messier ou le catalogue NGC/IC plus complet. Cliquez sur le bouton <span style="font-weight:600;">Télécharger des données supplémentaires</span> pour continuer.</p><p>Vous pouvez également utiliser cet outil ultérieurement, en choisissant <span style="font-weight:600;">Télécharger de nouvelles données</span> depuis le menu <span style="font-weight:600;">Fichier</span>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
fr: Télécharger des données supplémentaires…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
fr: Choisissez votre position géographique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>Select a City near your location from the list. You may filter the list by the name of your city, province, and country.</p><p>Once you have selected a City, press <b>Next</b>.</p>
fr: <p>Sélectionnez une ville proche de votre position à partir de la liste. Vous pouvez filter la liste par le nom de votre ville, région et pays. </p><p>Une fois que vous avez sélectionné une ville, veuillez appuyer sur <b>Suivant</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
fr: Filtrer la liste par nom de ville

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
fr: Filtrer la liste par nom de pays

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
fr: Filtrer la liste par nom de région

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
fr: La liste des villes qui correspondent aux filtres de recherche présents.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: Welcome to the KStars Startup Wizard
fr: Bienvenue dans l'assistant de démarrage de KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>This wizard will help you set up some basic options, such as your location on Earth.</p><p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
fr: <p>L'assistant vous aidera à définir certaines options basiques, comme votre position sur Terre.</p><p>Pour démarrer, veuillez appuyer sur le bouton <b>Suivant</b>.</p>

en: <table><tr><th colspan="2">Object %1: %2</th></tr><tr><td>RA:</td><td>%3</td></tr><tr><td>DE:</td><td>%4</td></tr><tr><td>dRA:</td><td>%5</td></tr><tr><td>dDE:</td><td>%6</td></tr></table>
fr: <table><tr><th colspan="2">Objet %1 : %2</th></tr><tr><td>RA :</td><td>%3</td></tr><tr><td>DE :</td><td>%4</td></tr><tr><td>dRA :</td><td>%5</td></tr><tr><td>dDE :</td><td>%6</td></tr></table>

en: Are you sure you want to clear all of the solution points?
fr: Voulez-vous vraiment effacer tous les points de solution ?

en: Clear Solution Points
fr: Effacer tous les points de solutions

en: Solver timed out.
fr: Fin du délai imparti pour le résolveur.

en: Mount does not support syncing.
fr: La monture ne prend pas en charge la synchronisation.

en: Effective telescope focal length is updated to %1 mm.
fr: La longueur focale réelle du télescope a été mise à jour avec %1 mm.

en: Warning! The calculated field of view (%1) is out of bounds. Ensure the telescope focal length and camera pixel size are correct.
fr: Attention ! Le champ de vision calculé (%1) est hors limites. Veuillez vous assurer que la longueur focale du télescope et la taille en pixels de la caméra sont correctes.

en: <p>Effective field of view size in arcminutes.</p><p>Please capture and solve once to measure the effective FOV or enter the values manually.</p><p>Calculated FOV: %1</p>
fr: <p>Champ de vision effectif en minutes d'arc.</p><p>Veuillez acquérir puis résoudre pour mesurer le champ de vision réel ou saisissez manuellement les valeurs.</p><p>Champ de vision calculé : %1</p>

en: <p>Effective field of view size in arcminutes.</p>
fr: <p>Taille réelle du champ de vision, en minutes d'arc.</p>

en: Error: No camera detected.
fr: Erreur : aucune caméra détectée.

en: Error: lost connection to camera.
fr: Erreur : perte de connexion à la caméra.

en: Astrometry alignment failed
fr: Échec de l'alignement astrométrique

en: Telescope aperture and focal length are missing. Please check your optical train settings and try again.
fr: L'ouverture du télescope et la longueur focale sont absentes. Veuillez vérifier le paramétrage du train optique et réessayez.

en: CCD pixel size is missing. Please check your driver settings and try again.
fr: La taille en pixels du CCD est manquante. Veuillez vérifier le paramétrage de votre pilote et réessayez.

en: Error: lost connection to filter wheel.
fr: Erreur : perte de connexion à la roue à filtres.

en: Image transfer is disabled for this camera. Would you like to enable it?
fr: Le transfert d'image est désactivé pour cette caméra. Voulez-vous l'activer ?

en: Cannot capture while focus module is busy. Retrying in %1 seconds...
fr: Impossible de faire une acquisition pendant une mise au point. Nouvel essai dans %1 secondes…

en: Cannot capture while CCD exposure is in progress. Retrying in %1 seconds...
fr: Impossible de faire une acquisition pendant qu'une exposition du CCD est en cours. Nouvel essai dans %1 secondes…

en: No remote astrometry driver detected, switching to StellarSolver.
fr: Aucun pilote distant d'astrométrie détecté. Basculement vers StellarSolver.

en: Capturing image...
fr: Acquisition d'une image…

en: Image received.
fr: Image reçue.

en: No index files were found on your system in the specified index file directories.  Please download some index files or add the correct directory to the list.
fr: Aucun fichier d'index n'a été trouvé sur votre système dans les dossier spécifiés. Veuillez télécharger quelques fichiers d'index ou ajouter un dossier correct à la liste.

en: Solving with blind image scale...
fr: Résolution à l'aveugle (échelle inconnue)…

en: Solving with blind image position...
fr: Résolution avec une position d'image en aveugle…

en: Solver completed after %1 seconds.
fr: Résolution terminée après %1 secondes.

en: Solver RA (%1) DEC (%2) Orientation (%3) Pixel Scale (%4) Parity (%5)
fr: Résolveur AD (%1) DEC (%2) Orientation (%3) Échelle de pixels (%4) Parité (%5)

en: WCS information updated. Images captured from this point forward shall have valid WCS.
fr: Informations WCS mises à jour. Les images acquises dès maintenant possèderont des informations WCS valables.

en: Target is within %1 degrees of solution coordinates.
fr: La cible se trouve à %1 degrés des coordonnées de la solution.

en: Astrometry alignment completed successfully
fr: L'alignement d'astrométrie s'est terminé avec succès.

en: Maximum number of iterations reached. Solver failed.
fr: Nombre maximal d'itérations atteint. Échec de la résolution.

en: Target is within acceptable range. Astrometric solver is successful.
fr: La cible est dans une plage acceptable. La résolution s'est terminée avec succès.

en: Solver Failed.
fr: Échec du résolveur.

en: Please check you have sufficient stars in the image, the indicated FOV is correct, and the necessary index files are installed. Enable Alignment Logging in Setup Tab -> Logs to get detailed information on the failure.
fr: Veuillez vérifier que vous avez suffisamment d'étoiles dans l'image, que le champ de vision (CdV) indiqué est correct et que les fichiers d'index nécessaires sont installés. Veuillez activer la journalisation de l'alignement dans l'onglet « Configuration » pour obtenir des informations détaillées sur la raison de l'échec.

en: Setting position angle to %1 degrees E of N...
fr: Définition de l'angle de position de %1 degrés E vers N…

en: Current PA is %1; Target PA is %2; diff: %3
fr: L'angle de position actuel AP est de %1. AP cible est de %2. La différence est : %3

en: Refresh is complete.
fr: Le rafraîchissement est terminé.

en: Capture aborted.
fr: Acquisition interrompue.

en: Solver aborted after %1 seconds.
fr: La résolution a été annulée après %1 secondes.

en: Mount completed slewing near celestial pole. Capture again to verify.
fr: La monture a terminé sa rotation à proximité du pôle céleste. Relancer l'acquisition pour vérifier.

en: Mount is synced to solution coordinates.
fr: La monture est synchronisée avec les coordonnées de la solution.

en: Settling...
fr: Stabilisation…

en: Differential slewing complete.
fr: Rotation différentielle terminée.

en: Slew complete. Target accuracy is not met, running solver again...
fr: Pointage terminé. La précision sur la cible n'est pas atteinte, nouvelle tentative de résolution…

en: Slew complete. Solving Alignment Point. . .
fr: Pointage terminé. Résolution en cours du point d'alignement…

en: Syncing failed.
fr: La synchronisation a échoué.

en: Slewing failed.
fr: Échec du pointage.

en: Rotator reached target position angle.
fr: Le rotateur a atteint l'angle de position demandé.

en: Rotator failed to arrive at the requested position angle. Check power, backlash, or obstructions.
fr: Le rotateur a échoué à atteindre l'angle de position demandé. Veuillez vérifier l'alimentation, le jeu mécanique ou une obstruction.

en: Rotator failed to arrive at the requested position angle. Try to reverse rotation direction in Rotator Settings.
fr: Le rotateur a échoué à atteindre l'angle de position demandé. Essayer d'inverser la direction de rotation dans la configuration du rotateur.

en: Slew detected, suspend solving...
fr: Pointage détecté, suspension de la résolution…

en: Syncing to RA (%1) DEC (%2)
fr: Synchronisation aux coordonnées : AD (%1) DEC (%2)

en: Slewing to target coordinates: RA (%1) DEC (%2).
fr: Pointage vers les coordonnées cibles : AD (%1) DEC (%2).

en: Ekos job (%1) - Telescope synced
fr: Tâche Ekos (%1) - Télescope synchronisé

[ctx: @title:window]
en: Load Image
fr: Charger une image

en: World Coordinate System (WCS) is enabled.
fr: Le système WCS est activé.

en: World Coordinate System (WCS) is disabled.
fr: Le système WCS est désactivé.

en: Capture error. Aborting...
fr: Erreur d'acquisition. Annulation en cours…

en: Restarting capture attempt #%1
fr: Nouvel essai d'acquisition #%1

[ctx: @title:window]
en: Align Frame
fr: Aligner des trames

en: StellarSolver Options
fr: Options de StellarSolver

en: External & Online Programs
fr: Programmes externes et en ligne

en: Scale & Position
fr: Échelle & Position

en: Align Options Profiles Editor
fr: Éditeur de profils pour les options d'alignement

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Files
fr: Fichiers d'index

en: dRA (arcsec)
fr: dAD (minutes d'arc)

en: dDE (arcsec)
fr: dDEC (secondes d'arc)

en: Filter operation failed.
fr: L'opération de filtrage a échoué.

en: Changing focus offset by %1 steps...
fr: Modification du décalage de mise au point par pas de %1…

en: Changing filter to %1...
fr: Changement de filtre en cours pour %1…

en: Auto focus on filter change...
fr: Mise au point automatique après modification de filtre…

en: Invalid FOV.
fr: Champ de vision non valable

[ctx: @title:window]
en: Export Solution Points
fr: Exporter des points de solution

en: Invalid URL: %1
fr: URL mal formée : %1

en: Unable to write to file %1
fr: Impossible d'écrire le fichier %1

en: Could Not Open File
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Error in table structure.
fr: Erreur dans la structure de table

en: Solution Points Saved as: %1
fr: Points de solution enregistrés comme : %1

en: Polar Alignment
fr: Alignement polaire

en: Capture timed out.
fr: Délai d'exécution de l'acquisition dépassé.

en: Capturing still running, Retrying in %1 seconds...
fr: Acquisition encore en cours. Nouvel essai dans %1 secondes…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trainLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Train:
fr: Train

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlBox)
en: Solver Control
fr: Contrôle du résolveur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Capture && Solve
fr: Acquisition && Résolution

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load a FITS image and solve. Slew mount to image central coordinates.
fr: Charger une image FITS et lancer le résolveur. Pointer la monture jusqu'aux coordonnées centrales de l'image.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load && Slew...
fr: Charger && Pointer…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
fr: Arrêter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select which action to perform after the captured image is solved
fr: Sélectionner l'action à lancer après la résolution de l'image acquise.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select what action to take once a solution is found.
fr: Choisir l'action à effectuer une fois la solution trouvée.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Solver Action
fr: Action du résolveur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, syncR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates
fr: Synchroniser le télescope avec les coordonnées de la solution

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, slewR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates and then slew to the target coordinates
fr: Synchroniser le télescope avec les coordonnées de la solution et ensuite le pointer jusqu'aux coordonnées cibles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, slewR)
en: S&lew to Target
fr: P&ointer vers la cible

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, nothingR)
en: Just solve
fr: Seulement résoudre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingR)
en: &Nothing
fr: Rie&n

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, telescopeCoordinateGroup)
en: Telescope Coordinates (JNow)
fr: Coordonnées du télescope (JNow)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignAccuracyThreshold) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy threshold in arcseconds between solution and target coordinates. Plate solver shall be repeatedly executed until the solution coordinates are below the accuracy threshold
fr: Le seuil de précision en secondes d'arc entre les coordonnées de la solution et de la cible. Le résolveur devra être lancé de façon répétée, jusqu'à ce que les coordonnées de la solution soient en dessous du seuil de précision.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignSettlingTime)
en: After telescope completes slewing, wait until it settles for this many milliseconds before capturing the next image.
fr: Une fois que le télescope a terminé son pointage, attendre jusqu'à ce qu'il se stabilise. Cela peut prendre quelques millisecondes avant l'acquisition de la prochaine image.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Settle
fr: Stabilisation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy
fr: Précision

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, solutionCoordinatesGroupBox)
en: Solution Coordinates (JNow)
fr: Coordonnées de la solution (JNow)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVOut)
en: Effective field of view size in arcminutes.
fr: Taille de champ de vision effectif en minutes d'arc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, err) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, errOut)
en: Difference between telescope coordinates and solution coordinates in arcsec
fr: Différence entre les coordonnées du télescope et de la solution en secondes d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, err)
en: Err:
fr: Err

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pixScaleOut)
en: Image scale in arcsecs/pixel
fr: L'échantillonnage représente la portion angulaire du ciel vue par un pixel du capteur CCD mesurée en secondes d'arc par pixel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Pix:
fr: Éch.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Image rotation angle, East of North
fr: Angle de rotation de l'image à l'est du nord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: PA:
fr: AP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, PAOut)
en: Position angle in degrees, East of North
fr: Angle de position en degrés, à l'est du nord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: FL:
fr: LF

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FocalLengthOut)
en: <html><head/><body><p>Active telescope supplied (effective) focal length in millimeters. Update telescope focal length to match the effective focal length to speed up plate solving.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Longueur focale fournie par le télescope actif en millimètres. Mettre à jour la longueur focale du télescope pour qu'elle corresponde à la longueur focale réelle afin d'accélérer la résolution astrométrique.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: F/:
fr: F/D

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FocalRatioOut)
en: <html><head/><body><p>Active telescope calculated (effective) focal ratio. The effective focal ratio is measured from astrometry.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Rapport F/D calculé pour le télescope actif. Ce rapport effectif est mesuré par astrométrie.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R:
fr: D

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ReducerOut) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Reducer)
en: Reducer
fr: Réducteur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, plateSolverOptionsGroup)
en: Plate Solve Capture Options
fr: Options de résolution astrométrique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainLabel)
en: Gain:
fr: Gain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bin:
fr: Regroupement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showFITSViewerB)
en: Show in FITS Viewer
fr: Afficher dans l'afficheur FITS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignDarkFrame)
en: Subtract dark frame. If no suitable dark frame is available, a dark frame shall be captured.
fr: Soustrait un dark. Si aucun dark n'est disponible, on devra en acquérir un.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignBinning)
en: Camera binning
fr: Binning caméra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleFullScreenB)
en: Toggle full screen
fr: (Dés)active le mode plein écran

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, alignExposure)
en: Exposure duration in seconds
fr: Durée d'exposition en secondes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, alignGain) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_21) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureGainN)
en: Camera Gain
fr: Gain de la caméra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
fr: Filtre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignISO) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureISOS)
en: Camera ISO
fr: ISO de l'APN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Exp:
fr: Durée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, rotatorB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RotatorDialog)
en: Rotator Settings
fr: Configuration du rotateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ISOLabel)
en: ISO:
fr: ISO

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stellarSolverOptionsGroup)
en: Solver Mode
fr: Mode du résolveur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteSolverR)
en: Remote
fr: Distant

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, solutionResults)
en: Solution Results
fr: Résultats de la solution

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: The results from Astrometric Solutions from the Capture and Solve Tool, the Load and Slew Tool, and the Mount Model Tool will be displayed below.
fr: Les résultats des solutions d'astrométrie des outils « Acquisition & résolution », « Charger & Pointer » et « Modélisation de la monture » seront affichés ci-dessous.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Obj Name
fr: Nom de l'objet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: dRA
fr: dAD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: dDE
fr: dDEC

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllSolutionsB)
en: Clear all of the solutions from the solutions table.  Be careful because you cannot get them back.
fr: Effacer toutes les solutions de la table des solutions. Veuillez être prudent car cela sera définitif.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeSolutionB)
en: Remove the selected row from the solutions table.  This can be useful for getting rid of results that did not actually solve from the table and/or results that you do not need any more.  It can clean up clutter on both the graph and table.
fr: Supprimer la ligne sélectionnée de la table des solutions. Cela peut être utile pour se débarrasser de résultats ne proposant pas de solution de la table et/ou de résultats dont vous n'avez pas plus besoin. Cela peut nettoyer les données inutiles à la fois pour le graphique et la table.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exportSolutionsCSV)
en: Export all of the solutions in the Solution Results table to CSV file of your choosing for further analysis in a spreadsheet.
fr: Exporte toutes les solutions de la table des résultats de solutions vers un fichier CSV de votre choix pour une analyse ultérieure dans une table de calcul.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, autoScaleGraphB)
en: Auto scale and center the Solution Results graph.
fr: Ajuster automatiquement l'échelle et centrer le graphique des résultats de la solution.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mountModelB)
en: Launch the mount model tool. This tool enables you to create pre-programmed list of points to go to and solve. It can aid in building a pointing model for better accuracy.
fr: Lancer l'outil de modélisation de la monture. Cet outil autorise la création de liste préprogrammée de points à atteindre et à résoudre. Il peut aider à la construction d'un modèle de pointage pour une meilleure précision.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mountModelB)
en: Mount Model
fr: Modélisation de la monture

en: RA Axis
fr: Axe AD

en: Error starting solver: %1
fr: Impossible de démarrer le résolveur : %1

en: Starting solver...
fr: Démarrage de la résolution…

en: Solver failed. Try again.
fr: La résolution a échoué. Réessayez.

en: Solver completed in %1 second. | Solver completed in %1 seconds.
fr[0]: La résolution s'est terminée en %1 seconde.
fr[1]: La résolution s'est terminée en %1 secondes.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualRotator)
en: Manual Rotator
fr: Rotateur manuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpLabel)
en: <p>To disable rotation validation, uncheck the Rotator option in Alignment Options.</p>
fr: <p>Pour désactiver la validation de la rotation, veuillez désélectionner l'option « Rotateur » dans les options « Alignement ».</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentRotationL)
en: Current PA
fr: AP actuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetRotationL)
en: Target PA
fr: AP cible

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, takeImageB)
en: Take Another Image
fr: Prendre une autre image

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Alignment List
fr: Ouvrir une liste d'alignement Ekos

en: Unable to open file %1
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %1.

en: Deprecated sequence file format version %1. Please construct a new sequence file.
fr: Version %1 de format de fichier de séquence obsolète. Veuillez construire un nouveau fichier de séquence.

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Alignment List
fr: Enregistrer une liste d'alignement Ekos

en: Failed to save alignment list
fr: Impossible d'enregistrer la liste d'alignement

en: Alignment List saved to %1
fr: Liste d'alignement enregistrée dans %1

en: DEC is below the altitude limit
fr: Le paramètre DEC est en dessous de l'altitude limite

en: Point calculation error.
fr: Erreur lors du calcul sur le point.

en: Sky Point
fr: Point céleste

en: Are you sure you want to clear all the alignment points?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer tous les points d'alignement ?

en: Clear Align Points
fr: Effacer les points d'alignement

en: The Mount Model Tool is Reset.
fr: L'outil de modélisation du ciel est réinitialisé.

en: Please Check the Alignment Points.
fr: Veuillez vérifier les points d'alignement.

en: In the Align Module, "Nothing" is Selected for the Solver Action.  This means that the mount model tool will not sync/align your mount but will only report the pointing model errors.  Do you wish to continue?
fr: Dans le module Alignement, l'option Rien est sélectionné pour les activités du résolveur. Cela signifie que l'outil de modélisation de monture ne fera ni synchronisation ni alignement mais ne fera que présenter les erreurs du modèle de pointage. Voulez-vous continuer ?

en: Pointing Model Report Only?
fr: Uniquement un rapport de modélisation de pointage ?

en: The Mount Model Tool is Starting.
fr: L'outil de modélisation de la monture est démarré.

en: The Mount Model Tool is Paused.
fr: L'outil de modélisation de la monture est en pause.

en: The Mount Model Tool is Finished.
fr: L'outil de modélisation de la monture a terminé.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, mountModel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpsAstrometryIndexFiles)
en: Dialog
fr: Dialogue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p>This tool can help your mount build a better pointing model by moving the mount to different points in the sky and solving captured images. This can increase the accuracy of your GOTOs. To qualify, your mount must be capable of improving its internal pointing model after each <b>Sync</b>  commanded by Ekos. If this is not the case, then this tool is not suitable for your mount.</p>
fr: <p>Cet outil peut aider votre monture à construire un meilleur modèle de pointage en la déplaçant en différents points du ciel et en résolvant les images acquises. Cela peut accroître la précision de vos pointages.<br/>Pour être applicable, votre monture doit être capable d'améliorer son modèle de pointage interne, après chaque <b>synchronisation</b> demandée par Ekos. Si cela n'est pas le cas, alors cet outil n'est pas adapté à votre monture.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Mount Model Wizard
fr: Assistant de modèle de pointage de la monture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Object Type:
fr: Type d'objet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: <html><head/><body><p>Select the type of objects/points added by the wizard.</p><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> all of the options except Fixed DEC start with a grid of RA/DEC points.</p>
    <ul>
    <li><b>Any Stars:</b> The wizard searches for the nearest star.</li>
    <li><b>Any object:</b>  The wizard searches for the nearest object of any type.</li>
    <li><b>Named Stars</b> The wizard searches for the nearest star in the currently visible star list. Note that the first named star might be fairly far from the intended point and also sometimes the same star could be the closest one for multiple points.</li>
    <li><b>Fixed DEC:</b> The wizard generates all points at the chosen DEC.</li>
    <li><b>Fixed Grid:</b>  The wizard just uses the original grid without trying to pair it with objects.</li>
    </ul>
    </body></html>
fr: <html><head/><body><p>Sélectionner les objets/points ajoutés par l'assistant.</p><p><span style=" font-weight:600;">Remarque :</span>Toutes les options sauf DEC fixe, commencent par un quadrillage de points AD/DEC.</p>
    <ul>
    <li><b>Toute étoile :</b> L'assistant recherche l'étoile la plus proche.</li>
    <li><b>Tout objet :</b> L'assistant recherche tout objet de tout type le plus proche.</li>
    <li><b>Étoiles nommées :</b> L'assistant recherche l'étoile la plus proche dans la liste des étoiles actuellement visibles. Veuillez notez que la première étoile nommée peut être plutôt loin du point attendu et la même étoile pourrait être aussi la plus proche de points multiples.</li>
    <li><b>DEC fixe :</b> L'assistant génère tous les points pour le DEC choisi.</li>
    <li><b>Quadrillage fixe :</b> L'assistant utilise seulement le quadrillage original sans essayer de l'associer avec les objets.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Any Stars
fr: Toute étoile

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Named Stars
fr: Étoiles nommées

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Any Object
fr: Tout objet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Fixed DEC
fr: DEC fixée

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Fixed Grid
fr: Quadrillage fixée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Automatically generate the specified number of alignment points in the table below. They will be generated based on the options selected in this wizard.
fr: Générer automatiquement le nombre spécifié de points d'alignement dans la table ci-dessous. Ils seront générés à partir des options sélectionnées dans l'assistant.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Generate
fr: Générer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignDec)
en: The Declination of the points that will be generated.  This option only applies to the Fixed DEC Option.
fr: La déclinaison des points qui seront générés. Cette option ne s'applique que à l'option DEC fixe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum Alt:
fr: Hauteur minimale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAltBox)
en: This is the minimum altitude above the horizon to use in generating points with the wizard.
fr: Ceci est l'élévation minimale au dessus de l'horizon pour utiliser les points en cours de génération par l'assistant.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Alignment Points:
fr: Points d'alignement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
fr: Déclinaison

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignPtNum)
en: The Number of points the wizard should generate. If this number is less than 5, it will generate them at the same DEC. After that they will be evenly distributed over RA and DEC. Note, if Fixed DEC is selected, all of the points will be at the same DEC.
fr: Le nombre de points que l'assistant devrait générer. Si ce nombre est inférieur à 5, il les généra avec le même paramètre DEC. Ensuite, ils seront répartis uniformément entre AD et DEC. Remarque : si le choix est fait d'un paramètre DEC fixée, tous les points auront la même valeur de paramètre DEC.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Add Currently Visible Stars
fr: Ajouter les étoiles actuellement visibles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Common Names:
fr: Noms communs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, starListBox)
en: These are the common names for the named stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
fr: Voici les noms habituels des étoiles cataloguées et actuellement visibles à votre position. Si vous sélectionnez une étoile, elle sera ajoutée à la table ci-dessous.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Greek:
fr: Grec

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, greekStarListBox)
en: These are the Greek names for the brighter stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
fr: Voici les noms grecs des étoiles les plus lumineuses et actuellement visibles à votre position. Si vous sélectionnez une étoile, elle sera ajoutée à la table ci-dessous.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mount Model Alignment Points
fr: Points d'alignement du modèle de ciel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllAlignB)
en: Clear the entire table of alignment points below.  Note that this will not affect your mount in any way.  It will not clear your pointing model.  It just clears the list of points so that if you run the mount model routine again, these points will not be included.
fr: Effacer la totalité de la table de points d'alignement ci-dessous. Veuillez remarquer que cela n'affectera pas votre monture. Votre modèle de pointage ne sera pas effacé. Cela n'effacera que la liste des points. Ainsi, si vous relancez la procédure de modélisation du ciel, ces points ne seront pas inclus.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAlignB)
en: <p>Remove the selected row from the alignment point table below. Note that it does <b>not</b> command your mount to clear that point from the model, it just means that if you run the mount model routine, that point will not be included in the list.</p>
fr: <p>Supprimer la ligne sélectionnée de la table des points d'alignement ci-dessous. Veuillez noter que cela <b>ne lance pas</b> de commande à votre monture pour effacer ce point du modèle. Cela signifie seulement que si vous lancer la procédure de modélisation du ciel, ce point ne sera pas inclus dans la liste.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAlignB)
en: Add an empty row to the alignment list so that you can manually add an RA and DE for a position you would like the telescope to slew to when doing the mount model routine.
fr: Ajouter une ligne vide dans la liste des alignements, afin que vous puissiez ajouter manuellement des paramètres AD et DEC pour une position vers laquelle vous voudriez que le télescope se déplace durant la procédure du modélisation du ciel.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, findAlignB)
en: Open the Find Object dialog so that you can select an object to get an RA and DEC automatically that you would like the telescope to slew to when doing the mount model routine.
fr: Ouvrir la boîte de dialogue Trouver un objet afin que vous puissiez trouver un objet et trouver automatiquement les paramètres AD et DEC. Ainsi, vous allez pouvoir faire tourner le télescope durant la procédure de modélisation du ciel.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, sortAlignB)
en: Sort the alignment points, starting with the point closest to the current telescope position, to try to minimize the distance between each slew.
fr: Trier les points d'alignement, en démarrant avec le point le plus près de la position actuelle du télescope pour tenter de réduire la distance entre chaque pointage.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alignTable)
en: This is a table of alignment points that you would like the mount model routine to use in aligning your telescope.  If you would like to add or remove points, you may use the buttons above.  If you would like to run, pause, or stop the mount model routine, you may use the buttons below.  You can directly edit an RA or DE for a particular point directly in the cells.  Just be sure to follow the format hh:mm:ss. The object name is just provided for convenience and is not used.  If you want to change the order of the alignment points, you can drag the row up or down using the vertical header for that row on the left.
fr: Ceci est une table de points d'alignement que vous aimeriez utiliser durant la procédure de modélisation du guidage de la monture pour l'alignement du télescope. Si vous voulez ajouter ou supprimer des points, vous devriez utiliser les boutons ci-dessus. Si vous voulez lancer l'exécution ou la mise en pause ou l'arrêt de la procédure, vous devrez utiliser les boutons ci-dessous. Vous pouvez modifier une AD ou une DEC pour un point particulier directement dans les cellules. Veuillez vous assurer d'utiliser le format hh:mm:ss. Le nom de l'objet n'est fourni que pour le confort et n'est pas utilisé. Si vous voulez modifier l'ordre des point d'alignements, vous pouvez faire glisser la colonne vers le haut ou le bas en utilisant l'en-tête verticale de cette colonne sur la gauche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: RA (J2000)
fr: AD (J2000)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadAlignB)
en: Load a saved alignment point list so that you can run the same alignment you ran on a previous occasion.
fr: Charger une liste enregistrée de points d'alignement, ainsi vous pourrez exécuter cet alignement réalisé précédemment.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveAlignB)
en: Save the alignment list so that you can run this alignment again in the future.
fr: Enregistrer cette liste d'alignement pour pouvoir exécuter de nouveau cet alignement dans l'avenir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previewB)
en: Display the alignment points on the skymap as flags.  Clicking it again will remove the flags.  The flags will not be saved.
fr: Afficher les points d'alignement sur une carte du ciel comme des étiquettes. Un nouveau clic permettra de supprimer les étiquettes. Celles-ci ne seront pas enregistrées.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startAlignB)
en: Start or pause the mount model routine.  It will slew to and astrometrically solve the list of points in the table above using the settings in the align module.  If the routine was previously paused, it will pick up where it left off.  If it was stopped or it had finished it will start the routine over again.
fr: Démarrer ou mettre en pause la procédure de modélisation de la monture. Il fera pointer et résoudre astrométriquement la liste des points dans la table ci-dessus en utilisant ces paramètres dans le module d'alignement. Si la procédure avait été mise en pause antérieurement, elle reprendra à son point d'arrêt. Si elle a été arrêtée ou terminée, elle sera redémarrée.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopAlignB)
en: <p>Stop the mount model routine.  It will <b>not</b> clear any points from your telescope's pointing model.  It will stop the routine and any points currently being solved. If you run the mount model again after hitting stop, it will start the routine over again with the first point.</p>
fr: <p> Arrêter la procédure. Cela <b>n'effacera</b> aucun point du modèle de pointage de votre télescope. La procédure sera arrêtée et tous les points seront résolus. Si vous relancez la procédure une nouvelle fois après l'avoir stoppée, la procédure repartira à partir du premier point.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: StellarSolver Settings
fr: Configuration de StellarSolver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_73)
en: Source Extraction Method
fr: Méthode d'extraction de sources

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: Options for the method of Star Extraction.  Internal SEP uses an internal library in KStars, External Sextractor requires an external program, and Built In uses whatever default Star Extraction process your selected solving method uses.
fr: Options pour la méthode d'extraction d'étoiles. Internal SEP utilise une bibliothèque interne de KStars, la méthode externe Sextractor nécessite un programme externe. Enfin, la méthode intégrée utilise n'importe quel processus d'extraction d'étoiles par défaut que votre méthode de résolution choisie utilise.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: Internal SEP
fr: SEP interne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: External SExtractor
fr:  Programme SExtractor externe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: BuiltIn method for solver
fr: Méthode intégrée pour le résolveur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Selects the method of plate solving with the StellarSolver Library.  The StellarSolver option uses StellarSolver's internal build of Astrometry.net and requires no external programs.  Local Astrometry uses a local installation of command line astrometry.net on Linux and Mac or ANSVR on Windows.  Local Watney uses a local installation of the Watney Astrometry Solver Program.  Local ASTAP uses a local installation of the ASTAP program.  And Online uses either astrometry.net over the internet or ANSVR on a nearby computer.
fr: Sélectionne la méthode de résolution par plaque avec la bibliothèque « StellarSolver ». L'option « StellarSolver » utilise la compilation interne de « StellarSolver » d'Astrometry.net et ne nécessite aucun programme externe. L'astrométrie locale utilise une installation locale en ligne de commandes pour « astrometry.net » sous Linux et Mac ou avec « ANSVR » sous Windows. « Watney local » utilise une installation locale du programme de résolveur d'astrométrie Watney. La bibliothèque « ASTAP » utilise une installation locale du programme « ASTAP ». Enfin, la version en ligne utilise soit « astrometry.net » sur Internet, soit « ANSVR » sur un ordinateur voisin.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Internal Solver
fr: Résolveur interne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local Astrometry
fr: Astrométrie locale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local ASTAP
fr: ASTAP local

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local Watney
fr: Watney local

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Online Astrometry
fr: Astrométrie en ligne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: Solving Method
fr: Méthode de résolution

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_71)
en: Options Profile:
fr: Options du profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolveOptionsProfile)
en: Selects the Options Profile to use for Plate Solving
fr: Sélectionne les options du profil pour utilisation du résolveur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editSolverProfile)
en: Opens the currently selected Options Profile in the Options Profile Editor
fr: Ouvre les options du profil courant dans l'éditeur des options de profil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Alignment Options
fr: Options d'alignement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverWCS)
en: enable World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
fr: Active le système de coordonnées mondiales (WCS), utilisé pour encoder les coordonnées AD/DEC dans les images CCD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Display received FITS images unto solver FOV rectangle in the sky map
fr: Afficher les images FITS reçues dans le rectangle FOV du résolveur dans la carte stellaire.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Overlay
fr: Recouvrement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PAHAutoPark)
en: <html><head/><body><p>Automatically park mount after completing Polar Alignment Assistant Tools.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Parquer automatiquement la monture à la fin de l'exécution des outils d'assistance à l'alignement polaire.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PAHAutoPark) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, AutoPark)
en: Auto Park
fr: Parcage auto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Threshold:
fr: Seuil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_AstrometryRotatorThreshold)
en: <html><head/><body><p>Rotator threshold in arc-minutes when using Load &amp; Slew. If the difference between measured position angle and FITS position angle is below this value, the Load &amp; Slew operation is considered successful.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Le seuil de rotation en minutes d'arc lors de l'utilisation de Charger &amp; Pointer. Si la différence entre l'angle mesuré de la position et l'angle de la position FITS est sous ce seuil, alors le pointage est considérée comme réussie.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseRotator)
en: <html><head/><body><p>Use automatic or manual rotation control when using Load &amp; Slew. For automatic control, the mechanized rotator is commanded to rotate to match the desired position angle. For manual control, the user is asked to manually rotate the camera until the desired position angle is reached.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Utiliser le contrôle de rotation automatique ou manuel lors de l'utilisation de « Charger & Pointer ». Pour le contrôle automatique, le rotateur mécanisé est commandé pour effectuer une rotation pour correspondre à l'angle de position souhaité. Pour le contrôle manuel, l'utilisateur doit effectuer la rotation manuellement jusqu'à que l'angle de position souhaitée est atteint.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseRotator)
en: Automatic && Manual Rotator Control
fr: Contrôle du rotateur automatique et manuel

[ctx: @title:window]
en: Select ASTAP executable
fr: Sélectionner l'exécutable ASTAP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ASTAPDownSampleValue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPDownSample)
en: <html><head/><body><p>Down sample prior to solving. Also called binning. A zero value will result in auto selection downsampling.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Sous-échantillonner avant la résolution, aussi appelé binning. Une valeur de zéro conduira à un sous-échantillonnage en sélection automatique.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ASTAPExecutable)
en: <html><head/><body><p>Full path to the ASTAP executable application.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Emplacement complet vers l'exécutable d'ASTAP</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ASTAPSearchRadiusValue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius)
en: <html><head/><body><p>The program will search in a square spiral around the start position up to this radius.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Le programme cherchera sur une spirale autour de la position de départ jusqu'à ce rayon.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable
fr: Exécutable

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPDownSample)
en: Down Sample
fr: Sous-échantillonner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: <html><head/><body><p>Update the fits header with the found solution.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Mettre à jour les en-têtes FITS avec la solution trouvée</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: Update FITS
fr: Mettre à jour FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Search Radius
fr: Rechercher dans un rayon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPLargeSearchWindow)
en: <html><head/><body><p>Improve solving reliability in some cases. Search window will be large with overlap but it can slow down solving.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Améliorer la fiabilité de la résolution dans certains cas. La fenêtre de recherche sera élargie avec un débordement mais cela peut ralentir la résolution.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPLargeSearchWindow)
en: Force Large Search Window
fr: Forcer une grande fenêtre de recherche

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Imaging Options
fr: Options d'imagerie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_41) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_12)
en: The lower end of the imager scale, calculated as a little smaller than the shorter dimension of the image.
fr: Limite inférieure de la taille de l'imageur, calculée de façon légèrement plus petite que la dimension la plus petite de l'image.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale) i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseImageScale), group (Align)
en: Set image scale to speed up solver as it does not have to search index files of different image scales.
fr: Définir la taille de l'image pour accélérer le résolveur puisque qu'il n'aura pas à rechercher des fichiers d'index d'échelles différentes d'images.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale)
en: Use Scale
fr: Utiliser une taille

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_50)
en: <p>The units of the imager scale bounds above.</p>
    <ul>
    <li>dw: degree width</li>
    <li>aw: arcminute width</li>
    </ul>
fr: <p>Unités des limites de l'image ci-dessus.</p>
    <ul>
    <li>dw : largeur en degrés</li>
    <li>aw : largeur en minutes d'arc</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_42) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The high end of the imager scale, calculated as a little bigger than the longer dimension of the image.
fr: Limite supérieure de la taille de l'imageur, calculée de façon légèrement plus importante que la dimension la plus grande de l'image.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateScale)
en: Update Image Scale Bounds from the currently active camera and telescope combination.
fr: Mettre à jour les limites de taille de l'image à partir de la combinaison de la caméra et du télescope actifs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: High
fr: Haut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale)
en: Automatically update image scale values when CCD and/or Mount parameters are updated.
fr: Mettre à jour automatiquement les tailles des images quand les paramètres de la monture et/ou CCD sont mis à jour.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Auto Update
fr: Mise à jour auto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageWarningLabel)
en: Image Scale Auto Update is turned off.
fr: La mise à jour automatique de la taille de l'image est désactivée.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_AstrometryImageScaleUnits)
en: <p>The units of the imager scale bounds above.</p>
    <ul>
    <li>dw: degree width</li>
    <li>aw: arcminute width</li>
    <li>app: arcsecs per pixel</li>
    </ul>
fr: <p>Les unités pour les limites de taille de l'imageur ci-dessous.</p>
    <ul>
    <li>dw : hauteur en degrés </li>
    <li>aw : largeur en minutes d'arc</li>
    <li>app : secondes d'arc par pixel</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: units
fr: unités

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Low
fr: Bas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position Options
fr: Options de position

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition) i18n: ectx: label, entry (AstrometryUsePosition), group (Align)
en: Set estimated position to speed up astrometry solver as it does not have to search in other areas of the sky.
fr: Définir une position estimée pour accélérer le résolveur d'astrométrie, n'ayant pas à rechercher dans d'autres zones du ciel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition)
en: Use Position
fr: Utiliser la position

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_44) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: label, entry (AstrometryRadius), group (Align)
en: The Search Radius for the Estimated Telescope/Image Field Position in degrees.
fr: Rayon de recherche pour une position estimée du champ du télescope/images, en degrés.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_47) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, estRA) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_14)
en: The RA of the Estimated Telescope/Image Field Position in hh:mm:ss notation
fr: Paramètre AD pour la position estimée du champ du télescope/image sous la forme hh:mm:ss.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, estDec) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_48)
en: The DEC of the Estimated Telescope/Image Field Position in dd:mm:ss notation
fr: Paramètre DEC pour la position estimée du champ du télescope/image sous forme dd:mm:ss.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updatePosition)
en: Update coordinates to the current telescope position
fr: Mettre à jour les coordonnées avec la position actuelle du télescope.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Radius
fr: Rayon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Automatically update position coordinates when mount completes slewing.
fr: Mettre à jour automatiquement les coordonnées de position quand la monture a terminé le pointage.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, positionWarningLabel)
en: Position Auto Update is turned off.
fr: La mise à jour automatique de position est désactivée.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDifferentialSlewing)
en: Do not use Sync when Slew to Target is selected. Use differential slewing to correct for discrepancies. This is useful on some mounts (e.g. Paramount).
fr: Ne pas utiliser la synchronisation quand Charger && Pointer est sélectionné. Veuillez utiliser la correction d'orientation pour traiter les écarts. Cela est utile pour certaines montures (par exemple, Paramount).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDifferentialSlewing)
en: Use differential slewing instead of syncing
fr: Utiliser un pointage différentiel plutôt qu'une synchronisation

en: Downloads Disabled, this is not a directory, it is a list of all index files.
fr: Téléchargements désactivés. Cela n'est pas un dossier mais une liste de tous les fichiers d'index.

en: Downloads Enabled, the directory exists and is writeable.
fr: Téléchargements activés. Le dossier existe et autorise l'écriture.

en: Downloads Disabled, directory permissions issue.
fr: Téléchargements désactivés suite à un problème de permissions sur le dossier.

en: Downloads Disabled, directory does not exist.
fr: Téléchargements désactivés. Le dossier n'existe pas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Required
fr: Requis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Recommended
fr: Recommandé

en: Download Timed out.  Either the network is not fast enough, the file is not accessible, or you are not connected.
fr: Délai dépassé pour le téléchargement. Soit le réseau n'est pas assez rapide, soit le fichier n'est pas accessible, soit vous n'êtes pas connecté.

en: File Write Error
fr: Erreur d'écriture du fichier

en: Astrometry Folder Permissions Error
fr: Erreur de permission pour le dossier d'astrométrie

en: The selected Index File directory does not exist.  Please either create it or choose another.
fr: Le dossier sélectionné de fichiers d'index n'existe pas. Veuillez en créer un ou en choisir un autre.

en: The file %1 already exists in another directory.  Are you sure you want to download it to this directory as well?
fr: Le fichier %1 existe déjà dans un autre dossier. Voulez-vous vraiment le télécharger celui-ci ?

en: Install File(s)
fr: Installer un(des) fichier(s)

en: Could not contact Astrometry Index Server.
fr: Impossible de contacter le serveur d'index d'astrométrie.

en: Are you sure you want to delete these index files? %1
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ces fichiers d'index ? %1

en: Delete File(s)
fr: Supprimer le(s) fichier(s)

en: File Delete Error
fr: Erreur de suppression de fichier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Offline</span> astrometry.net solver requires index files in order to solve an image.  Please see the Astrometry.net <a href="http://astrometry.net/doc/readme.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">README</span></a> for details. The following list provides a complete list of the index files, along with recommended index files to install given the current CCD Field of View. Installed index files are checked. Next to each index file is an icon that represents the following:</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Offline</span> astrometry.net a besoin de fichiers d'index afin de résoudre l'image. Voir le site Astrometry.net <a href="http://astrometry.net/doc/readme.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">README</span></a> pour les détails. La liste suivante décrit les fichiers d'index nécessaires, ainsi que ceux recommandés, à installer pour couvrir le CdV de l'imageur. Une fois installés, les index correspondants sont cochés. Une icône en face de chaque index indique l'état suivant :</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, required_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_32)
en: <html><head/><body><p>This index file is required and must be installed for the solver to work correctly.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ce fichier d'index est nécessaire et doit être installé pour que le résolveur fonctionne correctement.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, recommended_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_33)
en: <html><head/><body><p>This index file is recommended. Installing the index file might help in improving the solver.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ce fichier d'index est recommandé. Son installation peut aider à améliorer le résolveur.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, optional_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_35)
en: <html><head/><body><p>This index file is not required.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ce fichier d'index n'est pas nécessaire.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_27)
en: <html><head/><body><p>This displays the path to the folder for the Astrometry Index Files on your computer.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ceci affiche l'emplacement du dossier pour les fichiers d'index d'astrométrie sur votre ordinateur.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Index Files Location:
fr: Emplacement des fichiers d'index

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_31) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_28)
en: <html><head/><body><p>This displays the current CCD field of view that will be used to calculate which index files are needed.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ceci affiche le champ de vision CCD courant, à utiliser pour calculer quels fichiers d'index sont nécessaires.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Folder Details:
fr: Détails du dossier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addIndexFileDirectory)
en: Add a folder where index files are stored
fr: Ajoute un dossier où seront enregistrés les fichiers d'index

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeIndexFileDirectory)
en: Remove an index files location
fr: Supprimer un emplacement de fichiers d'index

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory)
en: <html><head/><body><p>This button will open the Astrometry Index File folder on your filesystem so that you can see where it is located and copy files into it if needed.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ce bouton ouvrira le dossier contenant les fichiers d'index d'astrométrie présent sur votre ordinateur. Ainsi, vous pourrez voir où il se trouve et copier les fichiers dedans, si nécessaire.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: Open
fr: Ouvrir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Current CCD FOV:
fr: Champ de vision actuel CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_24)
en: The URL of the server where index files live
fr: L'URL du serveur où se trouve les fichiers index

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Index Files URL:
fr: URL des fichiers d'index

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4210_perc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4212_perc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4209_perc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4107_perc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4
en: perc
fr: pourcent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_73)
en: (615 M)
fr: (615 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Tycho2/Gaia Catalog
fr: Catalogue Tycho2/Gaia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: SkyMark
fr: Marqueur stellaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: Diameters
fr: Diamètres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: (arcminutes)
fr: (minutes d'arc)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_134) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_135)
en: (filesize)
fr: (taille du fichier)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: 2Mass Catalog
fr: 2Catalogue complet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: (310 M)
fr: (310 M)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Load Typical Default Paths
fr: Charger les emplacements standards par défaut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Choose your current setup from the list to load the typical paths to those programs for your computer
fr: Sélectionner votre configuration courante à partir de la liste, pour charger des emplacements vers ces programmes sur votre ordinateur.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Select to load one of the default sets
fr: Sélectionner pour charger un des paramétrages par défaut

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux Default
fr: Linux par défaut

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux KStars Internal
fr: Linux KStars interne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Mac Homebrew
fr: Homebrew pour Mac

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Local Sextractor Program
fr: Programme Sextractor local

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: sextractor binary:
fr: Exécutable de sextractor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_SextractorBinary)
en: Path to Sextractor binary file
fr: Emplacement vers le fichier exécutable Sextractor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Local Astrometry.net or Local ANSVR
fr: Astrometry.net local ou ANSVR local

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryConfFile)
en: Astrometry.net configuration file
fr: Fichier de configuration de astrometry.net

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryWCSInfo)
en: Astrometry.net wcsinfo binary
fr: Exécutable de WCSinfo d'astrometry.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: wcsinfo:
fr: wcsinfo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometrySolverBinary)
en: Astrometry.net solve-field binary path
fr: Emplacement de l'exécutable du résolveur Astrometry.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: solver binary:
fr: Exécutable du résolveur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: config:
fr: Configuration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: ASTAP binary:
fr: Exécutable de ASTAP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ASTAPExecutable)
en: ASTAP Program binary path
fr: Emplacement de l'exécutable de ASTAP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Watney Solver
fr: Résolveur Watney

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Watney binary:
fr: Exécutable du résolveur Watney

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_WatneyBinary)
en: Watney Program binary path
fr: Emplacement de l'exécutable Watney

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Online Astrometry.net or Remote ANSVR
fr: Astrometry.net en ligne ou ANSVR distant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: API URL:
fr: API URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time out:
fr: Délai limite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AstrometryTimeout)
en: Timeout in seconds to wait for astrometry solver to complete
fr: Délai limite en secondes pour que le résolveur d'astrométrie termine.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryAPIKey)
en: API Key
fr: Clé API

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: API Key:
fr: Touche API

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseJPEG)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the online astrometry.net service
fr: Utiliser le format JPEG plutôt que FITS pour charger des images vers le service en ligne astrometry.net.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseJPEG)
en: Upload JPG
fr: Envoyer JPG

en: First Capture
fr: Première acquisition

en: First Solve
fr: Première résolution

en: Finding CP
fr: Recherche CP

en: First Rotation
fr: Première rotation

en: First Settle
fr: Première stabilisation

en: Second Capture
fr: Deuxième acquisition

en: Second Solve
fr: Deuxième résolution

en: Second Rotation
fr: Seconde rotation

en: Second Settle
fr: Deuxième stabilisation

en: Third Capture
fr: Troisième acquisition

en: Third Solve
fr: Troisième résolution

en: Select Star
fr: Sélectionner une étoile

en: Refreshing
fr: Rafraîchissement

en: Refresh Complete
fr: Rafraîchissement terminé

en: <p>Polar Alignment tool requires a German Equatorial Mount.</p>
fr: <p>L'outil d'alignement polaire nécessite une monture équatoriale allemande.</p>

en: Refresh solver timed out: %1s
fr: Actualisation du délai imparti au résolveur : %1 s

en: Refresh solver failed: %1s
fr: Échec de l'actualisation du résolveur : %1 s

en: PAA: Stopping, solver failed too many times.
fr: PAA : arrêt car le résolveur a échoué trop de fois.

en: Mount first rotation is complete.
fr: La première rotation de la monture est terminée.

en: Mount second rotation is complete.
fr: La seconde rotation de la monture est terminée.

en: Mount aborted. Reverse RA axis direction and try again.
fr: Échec de la monture. Inversez la direction de l'axe AD et essayez à nouveau.

en: Warning: Equatorial Grid Lines will not be drawn due to limited resources mode.
fr: Attention : les lignes de quadrillage équatoriale n'ont pas pu être tracées à cause d'un mode limité de ressources.

en: Clearing mount Alignment Model...
fr: Effacement du modèle d'alignement de la monture…

en: This could cause the telescope to cross the meridian.
fr: Ceci pourrait conduire le télescope à traverser le méridien.

en: Are you sure you want to stop the polar alignment process?
fr: Voulez-vous vraiment arrêter le processus d'alignement polaire ?

en: Polar Alignment Assistant
fr: Assistant d'alignement polaire

en: Parking the mount...
fr: Parcage de la monture…

en: Please wait until mount completes rotating to RA (%1) DE (%2)
fr: Veuillez attendre que la monture ait terminé sa rotation vers AD (%1) DE (%2)

en: PAA: Failed to findCorrectedPixel.
fr: PAA : échec de findCorrectedPixel.

en: PAA: Failed to find RA Axis center.
fr: PAA : impossible de trouver le centre de l'axe AD.

en: Polar-alignment star cannot be updated during refresh phase as it might affect error measurements.
fr: Impossible de mettre à jour l'étoile d'alignement polaire durant la phase de rafraîchissement, cela pourrait affecter les mesures d'erreur.

en: First manual rotation done.
fr: Première rotation manuelle effectuée.

en: Second manual rotation done.
fr: Deuxième rotation manuelle effectuée.

en: Mount is synced to celestial pole. You can now continue Polar Alignment Assistant procedure.
fr: La monture est synchronisée sur le pôle céleste. Vous pouvez maintenant poursuivre la procédure d'alignement polaire.

en: Please wait while WCS data is processed...
fr: Veuillez patienter pendant le traitement des données WCS…

en: WCS data processing is complete.
fr: Le traitement des données WCS est terminé.

en: WCS info is now valid. Capturing next frame...
fr: Les informations WCS sont maintenant valables. Acquisition de la prochaine trame…

en: Failed to process World Coordinate System: %1. Try again.
fr: Échec du traitement du système de coordonnées mondiales WCS : %1. Veuillez réessayer.

en: PAA: Failed to find the RA axis. Quitting.
fr: PAA : impossible de trouver l'axe AD. Abandon.

en: Cannot change to MoveStar algorithm once refresh has begun
fr: Impossible de passer à l'algorithme MoveStar une fois que l'actualisation a démarré.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QStackedWidget, PAHWidgets)
en: <p>Polar Alignment Helper tool requires the following:</p><p>1. German Equatorial Mount</p><p>2. Wide FOV &gt; 1 degrees</p><p>For small FOVs, use the Legacy Polar Alignment Tool.</p>
fr: <p>L'outil d'aide à l'alignement polaire nécessite les éléments suivants :</p><p>1. Monture équatoriale allemande</p><p>2. Champ de vision FOV &gt; 1 degré</p><p>Pour des champs de vision plus réduits, veuillez utiliser l'ancien outil d'alignement polaire.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introText)
en: <html><head/><body><p>Put your equatorial mount either (a) in the home position pointed toward the celestial pole or (b) pointed anywhere ideally near the meridian. Select <span style=" font-weight:600;">mount direction</span> and <span style=" font-weight:600;">speed </span>and then click <span style=" font-weight:600;">Start</span> to begin the polar alignment process.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Placez votre monture équatoriale soit (a) en position de départ pointée vers le pôle céleste ou (b) pointée vers tout autre point, idéalement près du méridien. Sélectionnez sa <span style="font-weight:600;">direction</span> et sa <span style=" font-weight:600;">vitesse</span> et ensuite cliquez sur <span style="font-weight:600;">Démarrer</span> pour lancer le processus d'alignement polaire.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FOVDisabledLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Disabled: FOV must be 10 arcmins or wider. 60+ arcminutes is recommended.</span></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Désactivé : le champ de vision doit être de 10 minutes d'arc ou plus. Une valeur de 60 minutes d'arc au moins est recommandée.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Direction:
fr: Direction

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHDirection)
en: Mount direction
fr: Direction de la monture

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: West
fr: ouest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: East
fr: est

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, pAHRotation)
en: Rotation magnitude in degrees
fr: Ampleur de la rotation en degrés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
fr: Vitesse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pAHManualSlew)
en: Toggle for manual slewing with non-GOTO mounts
fr: (Dés)activer le pointage manuelle pour les montures n'ayant pas de fonction GOTO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAHManualSlew)
en: Manual slew
fr: Pointage manuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAHMessageText)
en: <p>The assistant requires three images to find a solution.  Ekos is now capturing the first image...</p>
fr: <p>L'assistant a besoin de trois images pour trouver une solution. Ekos est maintenant en cours d'acquisition de la première image…</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualRotateText)
en: Please rotate your mount in RA
fr: Veuillez faire tourner votre monture selon l'axe AD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHRefreshB)
en: Start the refresh phase--where image captures loop while you adjust the altitude and azimuth knobs to correct polar alignment.
fr: Démarrer la phase d'actualisation où les images sont acquises en boucle tout en ajustant les molettes d'altitude et d'azimut pour corriger l'alignement polaire.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHRefreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshSourceB)
en: Refresh
fr: Actualiser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pAHExposure)
en: Exposure duration in seconds during refresh phase
fr: Durée de l'exposition en secondes durant la phase d'actualisation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAHIteration)
en: Image#
fr: Image #

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select polar-alignment correction algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Plate Solve</span>: Uses plate solving to track what the corrected alignment error is during the Refresh process. User should try to reduce the error in the Updated Err line below and minimize the size of the arrows. This is the only scheme that can fully correct an error larger than the image field-of-view, but depends on reliable plate solving. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Move Star</span>: A triangle is overlayed on the above captured image. User selects a star and moves the star along the triangle to improve the polar alignment. Corrected polar-alignment error is not estimated during the process. If the alignment error is larger than the image field-of-view, this scheme must be used iteratively.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Move Star and Calc Error</span>: Like Move Star, but Ekos attempts to track the star being moved and estimates the current alignment error when it can.</li></ul><p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Sélectionner l'algorithme de correction de l'alignement polaire :</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Résolution</span> : utilise la résolution pour suivre les erreurs d'alignement corrigées durant le processus d'actualisation. L'utilisateur doit essayer de réduire l'erreur de la ligne d'erreur actualisée ci-dessous et minimiser la taille des flèches. Cela est la seule méthode pour corriger une erreur plus grande que le champ de vision de l'image mais dépend d'une résolution fiable.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Étoile en déplacement</span> : un triangle est superposé sur l'image acquise. L'utilisateur choisit une étoile et la déplace le long du triangle pour améliorer l'alignement polaire. Les erreurs corrigées de l'alignement polaire ne sont pas estimées durant ce processus. Si l'erreur de l'alignement est plus grande que le champ de vision de l'image, cette procédure doit être itérée.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Étoile en déplacement et erreur de calcul</span> : comme « Étoile en déplacement », mais Ekos essaie de suivre l'étoile en déplacement et estime l'erreur d'alignement polaire quand il peut.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Plate Solve
fr: Résolveur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Move Star
fr: Étoile en déplacement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Move Star & Calc Error
fr: Étoile en déplacement & Erreur de calcul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorTotal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorTotal)
en: Polar Alignment total error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
fr: Erreur totale d'alignement polaire, mesurée par 3 images au démarrage de la procédure d'alignement polaire.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorTotal)
en: Measured Err:
fr: Erreur mesurée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorAlt)
en: Polar Alignment altitude error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
fr: Erreur d'altitude pour l'alignement polaire, mesurée par 3 images au démarrage de la procédure.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
fr: Hauteur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorAz)
en: Polar Alignment azimuth error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
fr: Erreur d'azimut pour l'alignement polaire, mesurée par 3 images au démarrage de la procédure.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorTotal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorTotal)
en: Polar Alignment total error estimated after recent adjustments.
fr: Erreur totale estimée sur l'alignement polaire après les derniers ajustements.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorTotal)
en: Updated Err:
fr: Erreur MaJ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorAlt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorAlt)
en: Polar Alignment altitude error estimated after recent adjustments.
fr: Erreur estimée d'alignement d'altitude polaire après les derniers ajustements.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorAz) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorAz)
en: Polar Alignment azimuth error estimated after recent adjustments.
fr: Erreur estimée d'alignement d'azimut polaire après les derniers ajustements.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB)
en: Start
fr: Démarrer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text
en: Capture
fr: Acquisition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso3)
en: Solve
fr: Résoudre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAs1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAs2)
en: Slew
fr: Rotation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
fr: Configuration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAadjust)
en: Adjust
fr: Ajuster

en: Cannot set solver to remote. The Ekos equipment profile must include the astrometry Auxiliary driver.
fr: Impossible de passer le résolveur en mode distant. Le profil Ekos des équipements doit inclure le pilote auxiliaire d'astrométrie.

en: Cannot open file %1 for reading.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %1 en lecture.

en: Failed to find solver properties.
fr: Impossible de trouver les propriétés du résolveur.

en: Not enough memory for file %1.
fr: Mémoire insuffisante pour le fichier %1.

en: Starting remote solver...
fr: Démarrage du résolveur distant…

en: Failed to find solver settings.
fr: Impossible de trouver les paramètres du résolveur.

en: Parked
fr: Parquée

en: Parking
fr: Parcage

en: Slewing
fr: Pointage

en: Moving
fr: En mouvement

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, trackingGroup)
en: Tracking
fr: En cours de suivi

en: Current Session
fr: Session actuelle

en: Read from File
fr: Lire depuis le fichier

en: Set alternative image-file base directory
fr: Dossier racine alternatif pour les fichiers d'images

[ctx: @title:window]
en: Select input file
fr: Sélectionner un fichier d'entrée

en: Analyze Log (*.analyze);;All Files (*)
fr: Journaux (*.analyze);; Tous les fichiers (*)

en: Set an alternate base directory for your captured images
fr: Définir un dossier racine alternatif pour vos images

en: Could not find image file: %1
fr: Impossible de trouver le fichier image : %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Focus
fr: Mise au point

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Align
fr: Alignement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Guide
fr: Guidage

en: Flip
fr: Retourner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIMountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount
fr: Monture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: Job
fr: Tâche

en: The "Auto Compute HFR" option in the KStars FITS options menu is not set. You won't get HFR values without it. Once you set it, newly captured images will have their HFRs computed.
fr: L'option Calcul automatique du HFR dans le menu des options FITS de KStars n'est pas définie. Vous n'obtiendrez pas de valeurs HFR sans elle. Une fois que vous la sélectionnez, les images nouvellement acquises auront leurs HFR calculés.

en: The "Auto Compute HFR" option in the KStars FITS options menu is not set. You won't get # stars in capture image values without it. Once you set it, newly captured images will have their stars detected.
fr: L'option « Calcul automatique du HFR » dans le menu des options FITS de KStars n'est pas paramétrée. Vous n'obtiendrez pas # de valeur dans l'image acquise. Une fois paramétrées, les images nouvellement acquises verront leurs étoiles détectées.

en: Aborted
fr: Interrompu

en: Connected
fr: Connecté

en: Disconnected
fr: Déconnecté

en: Capturing
fr: Acquisition en cours

en: Looping
fr: En boucle

en: Subtracting
fr: Soustraction

en: Subframing
fr: Sous-trame

en: Selecting star
fr: Sélection d'une étoile

en: Calibrating
fr: Calibrage en cours

en: Calibration error
fr: Erreur de calibration

en: Calibrated
fr: Calibré

note: i18n("Calibrating");
en: Guiding
fr: Guidage

en: Suspended
fr: Suspendu

en: Reacquiring
fr: Nouvelle acquisition en cours

en: Dithering
fr: Décalage

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualDither)
en: Manual Dithering
fr: Décalage manuel

en: Dithering error
fr: Erreur de décalage

en: Dithering successful
fr: Décalage réussi

en: Settling
fr: Stabilisation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timelineLabel)
en: Timeline
fr: Chronologie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
fr: Entrée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, inputCombo)
en: <html><head/><body><p>Select the input for the plots. This can be the current Ekos session, or it can be read from a file.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Sélectionner l'entrée pour les tracés. Cela peut être la session courante Ekos ou être lu à partir d'un fichier.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: <html><head/><body><p>Keep the plot at the full input width.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Conserver le tracé avec toutes les données.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: Full Width
fr: Plein champ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, keepCurrentCB)
en: <html><head/><body><p>While recording live, Keep the plot recent. That is, the most recent actions performed by Ekos are shown on the right side of the plot.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Pendant l'enregistrement en direct, conserver le dernier tracé. Les dernières actions réalisées par Ekos sont affichées sur le côté droit du tracé.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepCurrentCB)
en: Latest
fr: Dernier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: Help
fr: Aide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
fr: Statistiques

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, zoomInB)
en: <html><head/><body><p>Zoom in to the x-axis on the Timeline and Statistics plots. That is, show a shorter time period.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Faire un zoom avant sur l'axe des X sur les tracés de chronologique et des statistiques. Cela affichera une période de temps réduite.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cursorTimeOut)
en: <html><head/><body><p>The number of seconds from the start of the log to the statistics cursor. If there is no cursor and latest is checked, then it is the time at the right-side of the plot.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Nombre de secondes depuis le début du journal jusqu'au curseur de statistiques. S'il n'y a pas de curseur et que la case Dernier est cochée, c'est alors la durée à droite du graphique.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cursorClockTimeOut)
en: <html><head/><body><p>The clock-time for the statistics plot cursor. If there is no cursor and latest is checked, then it is the clock time at the right-side of the plot.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Heure de l'horloge pour le curseur de tracé des statistiques. S'il n'y a aucun curseur et que le dernier est cochée, alors, c'est l'heure de l'horloge à droite du tracé.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, zoomOutB)
en: <html><head/><body><p>Zoom out on the x-axis on the Timeline and Statistics plots. That is, show a longer time period.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Faire un zoom arrière suivant l'axe des X sur les tracés de la frise chronologique et des statistiques. Affichera donc une période de temps plus grande.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollBar, analyzeSB)
en: <html><head/><body><p>If possible display previous (scroll to left) or future (scroll to right) sections of the Timeline and Statistics plot.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si possible, afficher les sections précédentes (défilement vers la gauche) ou suivantes (défilement vers la droite) pour le tracé chronologique et de statistiques.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, raCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the right ascension (RA) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer l'erreur de dérive en ascension droite (AD) en secondes d'arc.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, raCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mountRaCB)
en: ra
fr: ad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, raOut)
en: <html><head/><body><p>The right ascension (RA) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>L'erreur de dérive en ascension droite (AD) en secondes d'arc.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, decOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer l'erreur de dérive de déclinaison (DEC) en secondes d'arc.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, raPulseCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the right ascension (RA) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer les impulsions de guidage en ascension droite (AD) en millisecondes.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, raPulseCB)
en: ra pulse
fr: Impulsion AD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, raPulseOut)
en: <html><head/><body><p>The right ascension (RA) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Les impulsions de guidage de l'ascension droite (AD) en millisecondes.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decPulseCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer les impulsions de guidage de déclinaison (DEC) en millisecondes.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, decPulseOut)
en: <html><head/><body><p>The declination (DEC) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Les impulsions de guidage de déclinaison (DEC) en millisecondes.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, driftCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the combined RA and DEC drift error in arc-seconds.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer l'erreur de dérive combinée AD et DEC en secondes d'arc.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, driftCB)
en: drift
fr: Dérive

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, driftOut)
en: <html><head/><body><p>The combined RA and DEC drift error in arc-seconds.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>L'erreur de dérive combinée entre AD et DEC en secondes d'arc.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rmsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer la valeur en moyenne quadratique (Root-Mean-Squared, RMS) de la dérive combinée AD et DEC en secondes d'arc, moyennée sur approximativement les 40 derniers échantillons.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, rmsOut)
en: <html><head/><body><p>The root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>La valeur en moyenne quadratique (Root-Mean-Squared, RMS) de la dérive combinée RA et DEC, en arc-secondes, moyennée sur approximativement les 40 derniers échantillons.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, skyBgCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the sky background light (computed by SEP from the guide images).</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer la lumière du fond du ciel (Calculé par SEP à partir des images de guidage).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, skyBgCB)
en: sky
fr: ciel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, skyBgOut)
en: <html><head/><body><p>The sky background light level (computed by SEP from the guide images).</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer le niveau de lumière du fo du ciel (Calculé par « SEP à partir des images de guidage).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, numStarsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the guide images.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer le nombre d'étoiles détectées dans les images de guidage.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numStarsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numCaptureStarsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ect
en: stars
fr: étoiles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, numStarsOut)
en: <html><head/><body><p>The number of stars detected in the guide images.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Nombre d'étoiles détectées dans les images de guidage.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, snrCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the signal-to-noise ratio (SNR) of the guide star.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer le rapport signal-bruit (SNR) de l'étoile de guidage.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snrOut)
en: <html><head/><body><p>The signal-to-noise ratio (SNR) of the guide star.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Le rapport Signal/Bruit (SNR) de l'étoile de guidage.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountRaCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Right Ascension (RA) where the telescope is pointing.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer l'erreur de dérive d'ascension droite (AD) là où le telescope pointe.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountRaOut)
en: <html><head/><body><p>The Right Ascension (RA) in HMS where the telescope is pointing.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>L'ascension droite (AD) au format H:M:S où le télescope pointe.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountDecCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Declination (DEC) in where the telescope is pointing.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer la déclinaison (DEC) là où le télescope pointe.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountDecOut)
en: <html><head/><body><p>The Declination (DEC) in degrees:arc-minutes:arc-seconds where the telescope is pointing.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>La déclinaison (DEC) au format degrés:minutes-d'arc:secondes-d'arc là où DEC dans le télescope pointe.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, azCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the telescope's azimuth (degrees).</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer l'azimut du télescope (en degrés).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, azOut)
en: <html><head/><body><p>The telescope's azimuth (degrees).</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>L'azimut du télescope (en degrés).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, altCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the telescope's altitude (degrees).</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer l'altitude du télescope (en degrés).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, altOut)
en: <html><head/><body><p>The telescope's altitude (degrees).</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Hauteur du télescope (en degrés).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pierSideCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the mount's pier side (left) -> where the mount is pointing.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer le côté du pied de la monture (gauche) => la direction dans laquelle la monture pointe.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pierSideCB)
en: side
fr: côté

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pierSideOut)
en: <html><head/><body><p>The mount's pier side (left) -> where the mount is pointing.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Le côté du pied de la monture (gauche) => la direction dans laquelle la monture pointe.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountHaCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the mount's hour angle value.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer la valeur de l'angle horaire de la monture.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mountHaCB)
en: ha
fr: ah

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountHaOut)
en: <html><head/><body><p>The mount's hour angle value.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>La valeur de l'angle horaire de la monture.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hfrCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Half-Flux Radius (in pixels) of the captured images.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer le rayon de demi-flux (HFR) en pixels des images acquises.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hfrOut)
en: <html><head/><body><p>The Half-Flux Radius (in pixels) of the captured images.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Le rayon de demi-flux (HFR) en pixels des images acquises.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, numCaptureStarsCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, numCaptureStarsOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the captured images.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer le nombre d'étoiles détectées dans les images acquises.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, medianCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, medianOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the median sample value in the captured images.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer la valeur médiane d'échantillonnage dans les images acquises.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, medianCB)
en: median
fr: Médiane

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eccentricityCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, eccentricityOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the median star eccentricity in the captured images.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer l'excentricité médiane des étoiles dans les images acquises.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eccentricityCB)
en: ecc
fr: ECC

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, temperatureCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, temperatureOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the ambient temperature.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Effectuer un tracé de la température ambiante.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, temperatureCB)
en: temp
fr: Temp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rmsCCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples, but only in during capture.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer la valeur en moyenne quadratique (Root-Mean-Squared, RMS) de la dérive en RA et DEC, en secondes d'arc, moyennée sur approximativement les 40 derniers échantillons, mais, uniquement durant la capture.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, rmsCOut)
en: <html><head/><body><p>The root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples, but only in during capture.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>La valeur en moyenne quadratique (Root-Mean-Squared, RMS) de la dérive combinée RA et DEC, en secondes d'arc moyennée sur approximativement les 40 derniers échantillons, mais, uniquement durant la capture.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, targetDistanceCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, targetDistanceOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the distance between the plate-solved captured image and the target position in arc-seconds. Must be enabled in scheduler options.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Tracer la distance (en secondes d'arc) entre l'image résolue et la position de la cible. Doit être activé dans les options de l'ordonnanceur.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailsButton)
en: Details
fr: Détails

en: Failed to load %1: %2
fr: Impossible de charger %1 : %2

en: Using available dark frame with %1 seconds exposure. Please take a dark frame with %1 seconds exposure for more accurate results.
fr: Utilisation du dark disponible avec une exposition de %1 secondes. Veuillez prendre un dark avec une exposition de %1 secondes pour des résultats plus précis.

en: Dark frame %s is expired. Please create new master dark.
fr: Le dark %s a expiré. Veuillez créer un nouveau dark maître.

en: Removing bad dark frame file %1
fr: Suppression du fichier de dark %1

en: Failed to load defect map %1
fr: Impossible de charger la carte %1 des défauts

en: Failed to load defect map file %1
fr: Impossible de charger le fichier %1 de correspondance des défauts

en: Failed to load dark frame file %1
fr: Impossible de charger le fichier dark %1 darks

en: Failed to process dark data.
fr: Impossible de traiter le dark.

en: Failed to load dark data.
fr: Impossible de charger le dark.

en: Received %1/%2 images.
fr: %1/%2 images reçues.

en: Are you sure you want to delete all dark frames images and data?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer tous les darks et données ?

en: In progress...
fr: En cours…

en: Failed to save master frame: %1
fr: Impossible d'enregistrer la trame maître : %1

en: Master Dark saved to %1
fr: Dark maître enregistré dans %1

en: Capture completed.
fr: Acquisition terminée.

en: Defect map saved to %1
fr: Carte des défauts enregistrée dans %1.

en: Failed to save defect map to %1
fr: Impossible d'enregistrer la carte des défauts vers %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DarkLibrary)
en: Dark Library
fr: Bibliothèque de darks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Prefer:
fr: Préférer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, preferDarksRadio)
en: For the selected camera, remove noise by means of dark frame subtraction.
fr: Pour la caméra sélectionnée, supprimez le bruit par soustraction du dark.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, preferDefectsRadio)
en: For the selected camera, remove noise by means of defect map filtering.
fr: Pour la caméra sélectionnée, supprimez le bruit par un filtrage avec la carte des défauts.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, preferDefectsRadio)
en: Defects
fr: Défauts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binningLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Binning:
fr: Regroupement de pixels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Exp. Range:
fr: Plage d'exposition

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combinAlgorithmCombo)
en: Average
fr: Moyenne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
fr: Pas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureLabel)
en: T. Range:
fr: Plage de température

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, totalTime)
en: Total estimated time until all dark frames are captured and processed.
fr: Durée totale estimée jusqu'à l'acquisition et le traitement de tous les darks.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
fr: Nombre de trames

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Algorithm:
fr: Algorithme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, exposureStepSin)
en: Step size in seconds
fr: Taille du pas en secondes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Total Time:
fr: Temps total

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minExposureSpin)
en: Minimum exposure time in seconds.
fr: Exposition minimale en secondes.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, countSpin)
en: Captures per configuration. This number of images would be averaged to produce the master dark frame.
fr: Captures par configuration. Ces images seront moyennées pour produire le dark maître.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
fr: Vers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maxExposureSpin)
en: Maximum exposure time in seconds.
fr: Durée d'exposition maximale en secondes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Total Images:
fr: Total Images

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, defectMapsTab)
en: Defect Maps
fr: Cartes des défauts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Master Dark:
fr: Dark maître

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
fr: Heure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
fr: Durée d'exposition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Temperature:
fr: Température

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
fr: Moyenne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLabel_2)
en: Median:
fr: Médiane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Std. Deviation:
fr: Écart-type

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Bad Pixels
fr: Pixels défectueux

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Hot Pixels
fr: Pixels chauds

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, coldPixelsCount) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, hotPixelsCount)
en: Detected pixels after aggressiveness filter
fr: Pixels détectés après un filtrage d'agressivité

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Cold Pixels
fr: Pixels froids

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, coldPixelsEnabled)
en: Enable cold pixel detection in the master dark frame.
fr: Activer la détection des pixels froids dans le dark maître.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, aggresivenessHotSlider)
en: Aggressiveness level. Increase value to include more hot pixels. Click Generate Map to execute.
fr: Niveau d'agressivité. Augmenter cette valeur pour inclure plus de pixels chauds. Cliquer sur « Générer une carte » pour lancer l'exécution.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hotPixelsEnabled)
en: Enable detection of hot pixels in the master dark frame.
fr: Activer la détection des pixels chauds dans le dark maître.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, aggresivenessColdSlider)
en: Aggressiveness level. Increase value to include more cold pixels.  Click Generate Map to execute.
fr: Niveau d'agressivité. Augmenter cette valeur pour inclure plus de pixels froid. Cliquer sur « Générer une carte » pour lancer l'exécution.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetMapParametersB)
en: Reset aggressiveness sliders to default values.
fr: Réinitialiser les curseurs d'agressivité aux valeurs par défaut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetMapParametersB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetFrameB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Reset
fr: Réinitialiser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Detect hot and cold pixels within the aggressiveness threshold.
fr: Détecter les pixels chauds et froids selon un seuil d'agressivité.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Generate Map
fr: Générer une carte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveMapB)
en: Save defect map to disk once the map results are satisfactory.
fr: Enregistrer la carte des défauts sur le disque lorsque les résultats de la carte sont satisfaisants.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mastersTab)
en: Masters
fr: Maîtres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Remove one row from the database and delete the associated dark frame from disk
fr: Supprimer une ligne de la base de données et supprimer le dark associé sur le disque

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Clear Row
fr: Effacer une ligne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: label, entry (MaxDarkTemperatureDiff), group (DarkLibrary)
en: Maximum acceptable difference between current and recorded dark frame temperature set point. When the difference exceeds this value, a new dark frame shall be captured for this set point.
fr: Différence maximale acceptable entre le point de consigne de température du dark courant et celui enregistré. Lorsque la différence dépasse cette valeur, une nouvelle image sombre doit être acquise pour ce point de consigne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: T. threshold:
fr: Seuil de T°

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Remove all dark frames data and files
fr: Supprimer tous les fichiers et données de dark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Clear All
fr: Tout effacer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: ° C
fr: °C

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: label, entry (DarkLibraryDuration), group (Capture)
en: Reuse dark frames from the dark library for this many days. If exceeded, a new dark frame shall be captured and stored for future use.
fr: Réutiliser les darks de la bibliothèque de darks pendant ce nombre de jours. S'il est dépassé, un nouveau dark devra être acquis et enregistré pour une utilisation future.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Dark validity:
fr: Validité du dark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openDarksFolderB)
en: Open folder where dark frames are stored
fr: Ouvrir le dossier où sont enregistrées les darks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDarksFolderB)
en: Darks Folder
fr: Dossier des darks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearExpiredB)
en: Clear Expired
fr: Effacement expiré

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableView, darkTableView)
en: Double click to load dark frame
fr: Double clic pour charger le dark

en: No suitable dark frames or defect maps found. Please run the Dark Library wizard in Capture module.
fr: Aucun dark valable ou carte de défaut trouvé. Veuillez lancer l'assistant pour Bibliothèque Dark dans le module d'acquisition.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileFilterS) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
fr: Filtre

en: Filter exposure time during focus
fr: Temps d'exposition du filtre durant la mise au point

en: Exposure
fr: Exposition

en: Relative offset in steps
fr: Décalage relatif en nombre de pas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Offset
fr: Décalage

en: Start Auto Focus when filter is activated
fr: Démarrer la mise au point automatique quand le filtre est activé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Auto Focus
fr: Démarrer

en: Lock specific filter when running Auto Focus
fr: Verrouiller le filtre durant l'exécution de la mise au point automatique.

en: Lock Filter
fr: Verrouillage

en: Flat frames are captured at this focus position. It is updated automatically by focus process if enabled.
fr: Les flats sont acquis à cette position de mise au point. Elle est ajustée automatiquement par le processus de focalisation, si activé.

en: Flat Focus Position
fr: Position de mise au point du flat

en: Set filter to %1. Is filter set?
fr: Changer le filtre à %1. Est-ce que le filtre est prêt ?

en: Confirm Filter
fr: Confirmer le filtre

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FilterSettings) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterManagerB)
en: Filter Settings
fr: Réglages des filtres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
fr: Roue à filtres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Set <span style=" font-style:italic;">relative</span> filter focus offset in steps. The offsets are global and are applied when the filter changes.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Définir un décalage <span style=" font-style:italic;">relatif</span> pour la mise au point du filtre en pas. Les décalages sont globaux et sont appliqués lors du changement de filtre.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlatSyncFocus)
en: <html><head/><body><p>If using a filter wheel and an absolute position focuser, then always remember the focus position of the autofocus process for light frames in each filter. Before a flat frame is captured, the focuser is moved to the same focus point as light frames.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si une roue à filtre est utilisée ainsi qu'un moteur de mise au point à position absolue, il faut mémoriser la position de mise au point pour chaque filtre. Avant l'acquisition d'un flat, il doit être déplacé à la même position que pour les brutes.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlatSyncFocus)
en: Capture flat frames at the same focus as light frames
fr: Acquisition des flats avec la même mise au point que les brutes

en: Paused
fr: En pause

en: Completed
fr: Terminé

en: Preparing...
fr: En préparation…

en: Waiting...
fr: En attente…

en: Dithering...
fr: Décalage…

en: Focusing...
fr: Mise au point en cours…

en: Filter change...
fr: Changement de filtre en cours…

en: Aligning...
fr: Alignement en cours…

en: Calibrating...
fr: Calibration en cours…

en: Meridian flip...
fr: Retournement au méridien en cours…

en: Pause planned...
fr: Pause planifiée…

en: Filter selected.
fr: Filtre sélectionné.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LedStatusWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeridianFlipStatusWidget)
en: Form
fr: Format

en: Clear all logs (%1)
fr: Effacer tous les journaux (%1)

en: Are you sure you want to delete all logs?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer tous les journaux ?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearLogsB)
en: Clear all logs
fr: Effacer tous les journaux

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Enable Logs to diagnose issues with Ekos and INDI. Only enable the necessary logs to help in diagnosing specific problems. Logs consume resources and may slow the system down. Turn off logs when no longer used.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Activer les journaux pour caractériser les problèmes avec Ekos et INDI. N'activez que les journaux nécessaires. Les journaux consomment des ressources et peuvent ralentir le système. Supprimez les fichiers journaux quand vous n'en n'avez plus besoin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, logsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs
fr: Messages

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging)
en: Log Ekos Scheduler module activity
fr: Journaliser l'activité du module Ekos de planification

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, schedulerTab)
en: Scheduler
fr: Ordonnanceur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIWeatherLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWeatherCB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherCheck)
en: Weather
fr: Météo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging)
en: Log Ekos Guide module activity
fr: Journaliser l'activité du module Ekos de guidage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Have problem with Ekos? Turn on logging for Ekos modules that exhibit issues.
fr: Avez-vous des problèmes avec Ekos ? Veuillez activer la journalisation pour les modules Ekos posant des problèmes.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Enable regular debug output
fr: Activer la sortie de débogage standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Reg&ular
fr: Nor&mal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
fr: Sortie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: Disable all logging output
fr: Désactiver toutes les sorties de journalisation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: &Disable
fr: &Désactiver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDILogging)
en: Log INDI devices activity
fr: Journaliser l'activité des périphériques INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FITSLogging)
en: Log FITS processing activity
fr: Journaliser l'activité du traitement FITS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: Log output to log file
fr: Journaliser la sortie dans un fichier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAuxiliaryLogging)
en: Auxiliary
fr: Auxiliaire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Log debug messages to default output device used by the platform (e.g. Standard Error)
fr: Journaliser les messages de débogage sur le périphérique de sortie par défaut utilisé par la plate-forme (par exemple, la sortie d'erreur standard).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Defaul&t
fr: Défau&t

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIDomeLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, domeBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDomeCB)
en: Dome
fr: Dôme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verbosity:
fr: Niveau de détails

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging)
en: Log Ekos Capture module activity
fr: Enregistrer l'activité du module d'acquisition de Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Astrometry
fr: Astrométrie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging)
en: Log Ekos Alignment module activity
fr: Enregistrer l'activité du module Ekos d'alignement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Alignment
fr: Alignement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging)
en: <html><head/><body><p>Log Ekos Observatory module activity</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Enregistre les activités du module Observatoire d'Ekos</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Observatory)
en: Observatory
fr: Observatoire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: Enable verbose debug output
fr: Activer la sortie de débogage détaillé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: &Verbose
fr: &Verbeux

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIDetectorLogging)
en: Detector
fr: Détecteur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAOLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AOLabel)
en: Adaptive Optics
fr: Optique adaptative

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging)
en: Log Ekos Focus module activity
fr: Enregistrer l'activité du module de mise au point d'Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Focuser
fr: Moteur de mise au point

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIRotatorLogging)
en: Rotator
fr: Rotateur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Have problems with INDI drivers? Turn on logging for drivers that exhibit issues.
fr: Avez-vous des problèmes avec les pilotes INDI ? Veuillez activer la journalisation pour les pilotes posant des problèmes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Drivers
fr: Pilotes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging)
en: Log Ekos Mount module activity
fr: Enregistrer l'activité du module Monture d'Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_LoggerLevel)
en: The Logging Level for StellarSolver and Astrometry.net
fr: Niveau de journalisation pour StellarSolver et Astrometry.net.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryLogToFile)
en: Option to log astrometry messages to a separate file.  If you select LOG_ALL you REALLY want to check this box.
fr: Option pour enregistrer les message d'astrométrie dans un fichier séparé. Si vous sélectionnez LOG_ALL, vous souhaitez VRAIMENT sélectionner cette option.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryLogToFile)
en:  Separate Log File:
fr: Fichier de journalisation séparé

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryLogFilepath)
en: The external Log File for astrometry logging
fr: Le fichier externe de journal pour enregistrement de l'astrométrie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
fr: Afficher les messages d'état INDI dans la barre d'état

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
fr: Afficher les messages d'état INDI entrants dans la barre d'état de KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
fr: Messages INDI dans la &barre d'état

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Open Logs Directory
fr: Ouvrir le dossier des journaux

en: New Train
fr: Nouveau train optique

en: Telescope cover
fr: Capuchon du télescope

en: Dust Cap
fr: Capuchon antipoussière

en: Flat field light source
fr: Source de lumière uniforme

en: Light Box
fr: Boîte à flat

en: Telescope or Lens
fr: Télescope ou objectif

en: Scope/Lens
fr: Télescope/objectif

en: Reducer/Barlow
fr: Réducteur/Barlow

en: Guider
fr: Guide

en: Device receiving guiding correction pulses
fr: Périphérique recevant les commandes de correction de guidage.

en: Primary
fr: Imageur

en: Secondary
fr: Télescope guide

en: Missing device detected (%1). Please reconfigure the optical trains before proceeding any further.
fr: Périphérique absent détecté (%1). Veuillez reconfigurer les trains optiques avant de continuer.

en: Missing devices detected (%1). Please reconfigure the optical trains before proceeding any further.
fr: Périphérique absent détecté (%1). Veuillez reconfigurer les trains optiques avant de continuer.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpticalTrain)
en: Optical Trains
fr: Trains Optiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, opticalElementsB)
en: Telescopes && Lenses
fr: Télescopes && Objectifs

en: Serial
fr: Série

en: Select <b>Serial</b> if your device is connected via Serial to USB adapter.
fr: Sélectionnez <b>Série</b> si votre périphérique est connecté via un port série à un adaptateur USB.

en: Network
fr: Réseau

en: Select <b>Network</b> if your device is connected via Ethernet or WiFi.
fr: Sélectionnez <b>Réseau</b> si votre périphérique est connecté via Ethernet ou le Wifi.

en: Select Serial port
fr: Sélectionner un port série

en: Select Baud rate
fr: Sélectionner le taux de transmission

en: Host name or IP address.
fr: Nom de l'hôte ou adresse IP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
fr: Connecter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Connect All
fr: Tout Connecter

[ctx: @title:window]
en: Port Selector
fr: Sélecteur de port

en: To assign a permanent designation to the device, you need to unplug the device from stellarmate then replug it after 1 second. Click on the <b>Start Scan</b> to begin this procedure.
fr: Pour assigner une désignation permanente à un périphérique, vous avez besoin de le déconnecter de Stellarmate et ensuite de le reconnecter après une seconde. Cliquer sur l'élément <b>Démarrer le balayage</b> pour lancer cette procédure.

en: Start Scan
fr: Démarrer le balayage

en: Home
fr: Début

en: Skip Device
fr: Ignorer le périphérique

en: Physical Port Mapping
fr: Correspondance avec les ports physiques

en: Assign the permanent name based on which physical port the device is plugged to in StellarMate. This is useful to distinguish between two identical USB adapters. The device must <b>always</b> be plugged into the same port for this to work.
fr: Assigner un nom permanent selon le port physique du périphérique sur lequel il est connecté à StellarMate. Cela est utile pour faire la distinction entre deux adaptateurs USB identiques. Le périphérique doit <b>toujours</b> être connecté dans le même port pour que cela fonctionne.

en: Standby, Scanning...
fr: En attente, balayage en cours…

en: Link
fr: Lien

en: Serial #
fr: Série #

en: Hardware Port?
fr: Port matériel ?

en: Start Scanning
fr: Démarrer le balayage

en: Failed to scan devices.
fr: Échec du balayage des périphériques.

en: Failed to detect any devices. Please make sure device is powered and connected to StellarMate via USB.
fr: Impossible de détecter des périphériques. Veuillez vous assurer que votre périphérique est bien sous tension et connecté à StellarMate par USB.

en: Duplicate devices detected. You must remove one mapping or enable hardware slot mapping.
fr: Détection doublon de périphériques. Vous devez supprimer un mappage ou activer le mappage matériel.

en: Mapping is successful.
fr: Mappage réalisé avec succès.

en: Failed to add a new rule.
fr: Impossible d'ajouter une nouvelle règle.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SerialPortAssistant)
en: Serial Port Assistant
fr: Assistant Ports Série

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Welcome to StellarMate <span style=" font-weight:600;">Serial Port Assistant</span> tool.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Bienvenue dans StellarMate, l'outil <span style=" font-weight:600;"> d'assistance pour les ports séries</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>This tool shall assign <span style=" font-style:italic;">permanent</span> names to your <span style=" font-weight:600;">Serial to USB</span> devices so that they are easier to connect to in the future.</p><p><br/></p><p>Click <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Cet outil attribuera des noms <span style=" font-style:italic;">permanents</span> à vos périphériques <span style=" font-weight:600;">série vers USB</span> afin qu'ils soient plus faciles à connecter à l'avenir. </p><p><br/></p><p>Cliquez sur <span style=" font-weight:600;">Suivant</span> pour continuer.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Existing Mapping
fr: Mappage existant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearRuleB)
en: Remove rule
fr: Supprimer une règle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayOnStartupC)
en: Display on detecting unmapped ports
fr: Afficher lors de la détection de ports non associés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
fr: &Suivant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: All devices are successfully mapped.
fr: Tous les périphériques ont été correctement associés.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: You can now connect to your equipment.
fr: Vous pouvez maintenant vous connecter à votre équipement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
fr: Fermer

en: Default focus star-extraction.
fr: Mise au point par défaut pour l'extraction d'étoiles.

en: Profile for the source extraction of all the stars in an image.
fr: Profil pour l'extraction de sources de toutes les étoiles dans une image.

en: Profile optimized for source extraction of smaller stars.
fr: Profil pour l'extraction de sources des étoiles les plus petites.

en: Profile optimized for source extraction of medium sized stars.
fr: Profil pour l'extraction de sources des étoiles de taille moyenne.

en: Profile optimized for source extraction of larger stars.
fr: Profil pour l'extraction de sources de grandes étoiles.

en: Default guider star-extraction.
fr: Extraction d'étoiles par défaut du guide.

en: Default profile. Generic and not optimized for any specific purpose.
fr: Profil par défaut. Générique et non optimisé pour aucun usage spécifique.

en: Profile intended for Plate Solving telescopic sized images in a single CPU Thread
fr: Profil destiné à la résolution astrométrique pour des champs de télescope avec un seul processus de traitement.

en: Profile intended for Plate Solving camera lens sized images
fr: Profil destiné à la résolution astrométrique pour des champs d'objectif d'APN.

en: Profile intended for Plate Solving telescopic sized images
fr: Profil destiné à la résolution astrométrique pour des champs télescopiques

en: Default. Set for typical HFR estimation.
fr: Par défaut. Défini pour une estimation HFR classique.

en: Set for typical HFR estimation on big stars.
fr: Défini une estimation classique HFR pour les étoiles massives.

en: Set for HFR estimation on most stars.
fr: Défini une estimation HFR pour la plupart des étoiles.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Options Profiles
fr: Profils d'options

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Selects the profile group that the editor is working with
fr: Sélectionne le groupe de profils que l'éditeur utilise.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Alignment Profiles
fr: Profils d'alignement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Focus SEP Profiles
fr: Profils de mise au point SEP

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Guide SEP Profiles
fr: Profils de guidage SEP

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: HFR SEP Profiles
fr: Profils HFR SEP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reloadProfiles)
en: Reloads the options profiles from the saved file
fr: Recharge les profils d'options à partir du fichier enregistré.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadBackups)
en: Loads an alternate or backup file of profiles you saved somewhere else on your computer into and replaces all profiles in this group
fr: Charge un fichier alternatif ou un fichier de sauvegarde de profils que vous avez enregistrés ailleurs sur votre ordinateur et remplace tous les profils de ce groupe.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveBackups)
en: Saves your current set of profiles in this group somewhere else on your computer
fr: Enregistre votre paramétrage courant des profils de ce groupe, à un autre emplacement sur votre ordinateur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadDefaults)
en: Loads the default set of profiles, clearing any modifications or custom profiles.
fr: Charge le paramétrage par défaut des profils, en supprimant toutes modifications et profils personnalisés.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, optionsProfile)
en: This lets you select which options profile you want to load and edit.
fr: Vous permet de sélectionner quel profil d'options vous voulez charger et modifier.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addOptionProfile)
en: This allows you to add a new Options Profile and give it a name
fr: Ceci vous permet d'ajouter un nouveau profil d'option en lui donnant un nom.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeOptionProfile)
en: This allows you to remove the currently selected options profile
fr: Ceci vous permet de supprimer le profil actuellement sélectionné d'options.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveProfile)
en: Saves this single profile to a separate file on your computer so that you can back it up or sent it to someone else.
fr: Enregistre ce profil unique dans un fichier séparé sur votre ordinateur afin de sauvegarde ou l'envoyer à quelqu'un.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openProfile)
en: Opens a profile from a file on your computer and loads it into this profile group
fr: Ouvre un profil à partir d'un fichier de votre ordinateur et le charge dans ce groupe de profils.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyProfile)
en: Copies the current options profile so that you can either make a duplicate in this profile group or copy it into another profile group
fr: Copie le profil actuel d'options afin que vous puissiez soit faire un double dans ce groupe de profils ou le copier dans un autre groupe de profils

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, description)
en: Description of the selected profile
fr: Description du profil sélectionné

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sextractorOptions)
en: Sextractor Parameters
fr: Paramètres Sextractor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_min)
en: The minimum radius for stars for flux calculations.
fr: Rayon minimal des étoiles pour les calculs de flux.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, fwhm)
en: A variable to store the fwhm in pixels used to generate the convolution filter for star detection.
fr: Variable pour stocker fwhm en pixels, utilisé pour générer le filtre de convolution pour la détection d'étoiles.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, magzero)
en: This is the 'zero' magnitude used for setting the magnitude scale for the stars in the image during sextraction.
fr: Il s'agit de la magnitude zéro utilisée pour définir l'échelle de magnitude des étoiles dans l'image pendant le traitement sextraction.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, deblend_contrast)
en: The percentage of flux a separate peak must have to be considered a separate object.
fr: Pourcentage de flux qu'un pic séparé doit avoir pour être considéré comme un objet séparé.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Min Cont.
fr: Cont. Min.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kron_fact)
en: This sets the Kron Factor for use with the kron radius for flux calculations.
fr: Ceci définit le facteur Kron à utiliser avec le rayon de kron pour les calculs de flux.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Kron Factor
fr: Facteur Kron

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, convFilter)
en: The type of Convolution Filter that SEP will apply to the image prior to star extraction.  These filters are comparable to the included filters in a SExtractor installation, but here you have the flexibility to change the FWHM.  The Default filter is the fastest filter, but does NOT change with the FWHM setting, and so is best for small stars.  The Gaussian Filter is best for faint object detection.  The Mexican Hat filter is good in crowded star fields or in the vicinity of nebulae.  The Top Hat filter is good for extended, low brightness objects.  Note: The "Custom" filter selection is meant for testing purposes and should only be used by developers
fr: Le type de filtre de convolution que SEP va appliquer à l'image avant l'extraction de l'image. Ces filtres sont comparables aux filtres inclus dans un installation de SExtractor, mais ici vous avez la flexibilité de modifier le FWHM. Le filtre par défaut est le plus rapide mais ne modifie PAS le réglage de FWHM et est par conséquent le meilleur pour les petites étoiles. Le filtre gaussien est très performant pour détecter des objets très faibles. Le filtre Mexican Hat est bon pour les champs d'étoiles très chargés ou à proximité de nébuleuses. Le filtre Top Hat est bon pour les objets étendus et de faible luminosité. Remarque : le filtre personnalisé n'est utilisé que pour des tests et ne devrait être utilisé que par des développeurs.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
fr: Personnalisé

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Gaussian
fr: Gaussien

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, deblend_thresh)
en: The number of thresholds the intensity range is divided up into.
fr: Plage de nombre de seuils d'intensité.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_38)
en: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html" >Extraction Params</a>
fr: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html" >Paramètres d'extraction</a>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, apertureShape)
en: Whether to use the SEP_SUM_ELLIPSE method or the SEP_SUM_CIRCLE method or automatically choose.  NOTE: Circle is usually better at the moment
fr: Utilisez soit la méthode SEP_SUM_ELLIPSE soit la méthode SEP_SUM_CIRCLE, ou sélection automatique. REMARQUE : la méthode Cercle est habituellement préférable pour le moment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html">Deblending Params</a>
fr: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html">Paramètres de démixage</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Thresh
fr: Seuil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.sum_ellipse.html">Photometry Params</a>
fr: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.sum_ellipse.html">Paramètres de photométrie</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Conv Filter
fr: Filtre de convolution

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Shape
fr: Forme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Attempts to 'clean' the image to remove artifacts caused by bright objects
fr: Tentatives de nettoyer l'image pour supprimer les artefacts causés par les objets brillants

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Clean?
fr: Nettoyer ?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, clean_param)
en:  The cleaning parameter
fr: Paramétrage de nettoyage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Sub Pix
fr: Sous-pixel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, subpix)
en: The subpixel sampling factor for star extraction
fr: Facteur d'échantillonnage pour l'extraction d'étoiles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Min Area
fr: Zone minimale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minarea)
en: This is the minimum area in pixels for a star detection, smaller stars are ignored.
fr: Zone minimale en pixels pour la détection d'une étoile. Les étoiles plus petites sont ignorées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Thresh Offset
fr: Décalage du seuil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, threshOffset)
en: Add this offset to the detection threshold
fr: Ajouter ce décalage au seuil de détection

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Thresh Multiple
fr: Multiple de seuil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, threshMultiple)
en: Add the multiple times the rms background level to the detection threshold.
fr: Ajouter ce multiple au niveau de background rms pour le seuil de détection.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, starFilterOptions)
en: Star Filtering Parameters (Make these settings 0 to disable them)
fr: Paramètres de filtrage des étoiles (saisir la valeur 0 pour désactiver ces paramètres)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxEllipse)
en: The maximum ratio between the semi-major and semi-minor axes for stars to include (a/b), this will allow you to exclude elliptical sources like galaxies or badly distorted stars.
fr: Le rapport maximal entre demi-grand axe et demi-petit axe, pour les étoiles à inclure (a/b). Cela vous permettra d'exclure les sources elliptiques comme les galaxies ou les étoiles fortement déformées.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, brightestPercent)
en: The percentage of brightest stars to remove from the list
fr: Pourcentage d'étoiles les plus brillantes à supprimer de la liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: Cut Dimmest
fr: Effacer les plus faibles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, dimmestPercent)
en: The percentage of dimmest stars to remove from the list
fr: Le pourcentage des étoiles les plus faibles à supprimer de la liste.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, saturationLimit)
en: Remove all stars above a certain threshold percentage of saturation
fr: Supprimer toutes les étoiles au dessus d'un certain pourcentage de seuil de saturation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_46)
en: Sat. Limit
fr: Limites de sat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minSize)
en: The minimum size of stars to include in the final list in pixels based on semi-major and semi-minor axes
fr: Taille minimale des étoiles, à inclure dans la liste finale en pixels, reposant sur le demi-grand axe et demi-petit axe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Max Ellipse
fr: Ellipse maximale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_56)
en: Min Size
fr: Taille minimale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_43)
en: Max Size
fr: Taille maximale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxSize)
en: The maximum size of stars to include in the final list in pixels based on semi-major and semi-minor axes
fr: Taille maximale des étoiles, à inclure dans la liste finale en pixels, fondée sur le demi-grand et le demi-petit axe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Cut Brightest
fr: Supprimer la plus brillante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_54)
en: Keep #
fr: Conserver #

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keepNum)
en: The number of stars to keep in the list after star extraction.  This parameter is based on magnitude and is most useful to speed up plate solving, such as in the Align Module.
fr: Le nombre d'étoiles à conserver dans la liste après extraction. Ce paramètre est fondé sur la magnitude. Il est le plus utile pour accélérer la résolution astrométrique dans le module d'alignement.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialKeep)
en: The number of stars to keep in the list initially.  This filter is based on the size of the stars.  It is primarily useful for speeding up star extraction with HFR such as in Focus, Guide, and HFR monitoring.
fr: Nombre d'étoiles à conserver dans la liste initiale. Ce filtre repose sur la taille des étoiles. Il est principalement utile pour accélérer l'extraction d'étoiles avec HFR comme dans la mise au point, le guidage et la surveillance HFR.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, astrometryOptions)
en: Astrometry Parameters
fr: Paramètres d'astrométrie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Maximum time
fr: Temps maximum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, downsample)
en: Factor to use for downsampling the image before SEP for plate solving.  Can speed it up.
fr: Facteur à utiliser pour le sous-échantillonnage d'une image avant SEP pour la résolution astrométrique. Peut l'accélérer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: DownSample
fr: Sous-échantillonnage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Algorithm for running multiple threads on possibly multiple cores to solve faster
fr: Algorithme pour exécuter plusieurs processus sur un processeur multi-cœurs et une résolution astrométrique plus rapide.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
fr: Aucun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: MultiScales
fr: Échelles multiples

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: MultiDepths
fr: Multi-profondeurs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxWidth)
en: If no scale estimate is given, this is the limit on the maximum field width in degrees.
fr: Si aucune estimation d'échelle n'est fournie, ceci est la limite de largeur maximale du champ en degrés.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, radius)
en: Only search in indexes within 'radius' of the field center given by RA and DEC
fr: Ne rechercher que les index pour un rayon de centre de champ, fourni par AD et DEC.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, resort)
en: Whether to resort the stars based on magnitude. NOTE: This is REQUIRED to be true for the filters above
fr: Définit s'il faut ou non re-trier les étoiles selon leurs magnitudes. Remarque : il est OBLIGATOIRE que cette valeur soit vraie, pour les filtres ci-dessus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resort)
en: Resort
fr: Retriage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minWidth)
en: If no scale estimate is given, this is the limit on the minimum field width in degrees.
fr: Si aucune échelle n'est donnée, ceci est la limite en degrés de la largeur minimale de champ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, minWidth)
en: 0.1
fr: 0,1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Min Degree Width
fr: Largeur minimale en degrés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Parallel Algorithm
fr: Algorithme parallèle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Max Degree Width
fr: Largeur maximale en degrés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, solverTimeLimit)
en: Give up solving after the specified number of seconds of CPU time
fr: Abandonner la résolution après le nombre spécifié de secondes de temps processeur.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoDownsample)
en: Automatically Downsamples the image based on the image size
fr: Sous-échantillonne automatiquement l'image selon sa taille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDownsample)
en: Auto DownSample
fr: Sous-échantillonnage automatique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Check the indices in parallel by loading them simultaneously into memory? If the indices you are using take less than 2 GB of space, and you have at least as much physical memory as indices, you want this enabled.
fr: Vérifier les indices en parallèle en les chargeant simultanément en mémoire ? Si les indices utilisés prennent moins de 2 Go d'espace et que vous avez au moins autant de mémoire physique, vous voulez que ceci soit activé.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Load all Indexes in Memory
fr: Charger tous les index en mémoire

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, calibrationOptions)
en: Calibration Options
fr: Options de calibration

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify the source the flat field evenly illuminated light source
fr: Spécifier la source lumineuse uniforme des flats

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Flat Source
fr: Source homogène

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, manualSourceC)
en: Light source triggered by the user manually
fr: Source de lumière déclenchée manuellement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualSourceC) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualDurationC)
en: Manual
fr: Manuel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, flatDeviceSourceC)
en: For dark and bias frames, close the dust cap before proceeding. For flat frames, close the dust cap and turn on the light source.
fr: Pour les darks et offsets, veuillez fermer le capuchon antipoussière avant de poursuivre. Pour les flats, veuillez fermer le capuchon antipoussière et allumer la source de lumière.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flatDeviceSourceC)
en: Dust Cover with Built-in Flat Light
fr: Cache antipoussière avec une lumière uniforme intégrée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, darkDeviceSourceC)
en: For dark and bias frames, close the dust cap before proceeding. For flat frames, open the dust cap and turn on the light source.
fr: Pour les darks et offsets, veuillez fermer le capuchon antipoussière avant de poursuivre. Pour les flats, veuillez ouvrir le capuchon antipoussière et allumer la source de lumière.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, darkDeviceSourceC)
en: Dust Cover with External Flat Light
fr: Capuchon antipoussière avec une lumière uniforme externe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, wallSourceC)
en: Slew mount to the specified Azimuth/Altitude coordinates before taking flat field images
fr: Pointer la monture vers les coordonnées d'azimut/hauteur avant de prendre des images flat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wallSourceC)
en: Wall
fr: Mur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, dawnDuskFlatsC)
en: Use Dawn and Dusk light
fr: Utiliser la lumière de l'aube et du crépuscule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, dawnDuskFlatsC)
en: Dawn/Dusk
fr: Aube/Crépuscule

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Flat Duration
fr: Durée d'exposition du flat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, manualDurationC)
en: Use the frame exposure value
fr: Utiliser la valeur d'exposition de trame

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, ADUC) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, ADUValue)
en: Calculate optimal exposure time given the required ADU. If a controllable device is selected, calculate optimal brightness.
fr: Calcule un temps d'exposition optimal selon le paramètre obligatoire ADU. Si un périphérique pilotable est sélectionné, calculez la luminosité optimale.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, ADUTolerance)
en: <html><head/><body><p>Accept ADU values that fall within this range around the desired ADU target. For example, if the ADU value was set to 10000 and the tolerance was set to 100, then frames with ADU values f 9900 and 10100 shall be accepted.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Accepte des valeurs ADU qui sont dans la plage autour de la valeur ADU désirée. Par exemple, si la valeur ADU est définie à 10 000 et la tolérance à 100, alors les valeurs ADU de 9900 and 10100 seront acceptées.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Tolerance:
fr: Tolérance

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkMountC) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkMountCheck)
en: Park Mount
fr: Parquer la monture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkDomeC) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertDomeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningDomeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkDomeCheck)
en: Park Dome
fr: Parquer le dôme

en: Add job to sequence queue
fr: Ajouter une tâche à la file des séquences

en: Remove job from sequence queue
fr: Supprimer une tâche de la file des séquences

en: Pausing only possible while frame capture is running.
fr: Mise en pause possible que lorsque l'acquisition est lancée.

en: Sequence shall be paused after current exposure is complete.
fr: La séquence sera mise en pause à la fin de l'exposition courante.

en: Resume Sequence
fr: Reprendre la séquence

en: Stop Sequence
fr: Arrêter une séquence

en: Sequence resumed.
fr: Reprise de la séquence

en: No pending jobs found. Please add a job to the sequence queue.
fr: Pas de travail en cours. Veuillez ajouter un travail à la file de séquences.

en: All jobs are complete. Do you want to reset the status of all jobs and restart capturing?
fr: Toutes les tâches sont terminées. Voulez-vous réinitialiser l'état de toutes les tâches et relancer l'acquisition ?

en: Reset job status
fr: Réinitialiser l'état des tâches

en: Warning: option "Always Reset Sequence When Starting" is enabled and resets the sequence counts.
fr: Attention : l'option « Toujours réinitialiser la séquence au démarrage » est activée et réinitialisera les compteurs de séquence.

en: Warning: Guide deviation is selected but autoguide process was not started.
fr: Attention : l'option de dérive du guidage est sélectionnée mais le processus de guidage automatique n'était pas démarré.

en: Warning: in-sequence focusing is selected but autofocus process was not started.
fr: Attention : l'option de mise au point en séquence est sélectionnée mais le processus de mise au point automatique n'était pas démarré.

en: Warning: temperature delta check is selected but autofocus process was not started.
fr: Attention : l'option de vérification du delta de température est sélectionnée mais le processus de mise au point automatique n'était pas démarré.

en: CCD capture suspended
fr: Acquisition CCD interrompue

en: CCD capture complete
fr: Acquisition CCD terminée.

en: CCD capture aborted
fr: Acquisition CCD annulée

en: CCD capture stopped
fr: Acquisition CCD arrêtée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Expose (-/-):
fr: Exposition (-/-)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startB)
en: Start Sequence
fr: Démarrer une séquence

en: Framing...
fr: Mise en trame…

en: Download Time: %1 s, New Download Time Estimate: %2 s.
fr: Temps de téléchargement : %1 s, nouvelle estimation du temps de téléchargement : %2 s

en: Captured image received
fr: Réception de l'image

en: Received image %1 out of %2.
fr: Trame %1 sur %2 reçue

en: Captured %1
fr: Image %1 enregistrée

en: WARNING: remaining and potentially unknown placeholders %1 in %2
fr: AVERTISSEMENT : espaces %1 restants et potentiellement inconnus dans %2

en: Executing post capture script %1
fr: Exécution du script post-acquisition %1

en: Executing post job script %1
fr: Exécution du script de clôture de tâches %1

note: i18n("CCD capture sequence completed"));
en: CCD capture sequence completed
fr: Séquence d'acquisition CCD terminée

en: Executing pre capture script %1
fr: Exécution du script de préacquisition %1

en: Scheduled refocus starting after %1 seconds...
fr: Nouvelle mise au point planifiée après %1 secondes…

en: Refocus starting because of temperature change of %1 °C...
fr: Nouvelle mise au point par suite d'un changement de température de %1 °C…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, meridianRefocusS)
en: Refocus after meridian flip
fr: Réinitialiser la mise au point après le retournement au méridien.

en: Cannot capture while focus module is busy.
fr: Impossible de faire une acquisition tant que le module de mise au point est occupé.

en: Cannot start framing while focus module is busy.
fr: Impossible de démarrer l'acquisition parce que le module de mise au point est occupé.

en: Starting framing...
fr: Démarrage de l'acquisition des trames…

en: Error: Lost connection to CCD.
fr: Erreur : connexion CCD perdue.

en: Cannot calculate ADU levels in non-FITS images.
fr: Impossible de calculer les niveaux ADU dans des images non FITS.

en: Capturing %1-second %2 image...
fr: Acquisition d'une trame %2 de %1 secondes…

en: Failed to set sub frame.
fr: Impossible de définir une trame.

en: Failed to set binning.
fr: Impossible de définir un regroupement de pixels (binning).

en: Capture failed. Check INDI Control Panel for details.
fr: Échec de l'acquisition. Veuillez vérifier le tableau de bord INDI pour plus de détails.

en: Downloading...
fr: Téléchargement en cours…

en: You must set remote directory for Local & Both modes.
fr: Vous devez définir un dossier distant pour les modes « Client et Les Deux ».

en: You must set local directory for Client & Both modes.
fr: Vous devez définir un dossier local pour les modes « Client et Les Deux ».

en: Job #%1 changes applied.
fr: Les modifications ont été appliquées pour la tâche #%1.

en: No view available for previews. Enable FITS viewer?
fr: Aucun affichage disponible pour les aperçus. Activer l'afficheur FITS ?

en: Display preview
fr: Aperçu de l'affichage

en: Job requires %1-second %2 images, has already %3/%4 captures and does not need to run.
fr: La tâche nécessite des trames %2 de %1 secondes. Elle en a déjà acquis %3/%4 et n'a pas besoin d'être lancée.

en: Job requires %1-second %2 images, has %3/%4 frames captured and will be processed.
fr: La tâche nécessite des trames %2 de %1 secondes. Elle en a déjà acquis %3/%4 qui vont être traitées.

en: Image Transfer
fr: Transfert de l'image

en: Executing pre job script %1
fr: Exécution du script de préacquisition %1

en: Setting temperature to %1 °C...
fr: Définition de la température à %1 °C…

en: Set Temp to %1 °C...
fr: Définir la température à %1 °C…

en: Waiting for guide drift below %1"...
fr: En attente d'une dérive du guidage en dessous de %1 secondes d'arc…

en: Wait for Guider < %1"...
fr: En attente du guidage < %1 secondes d'arc…

en: Setting rotation to %1 degrees E of N...
fr: Définition de la rotation de %1 degrés d'est vers nord…

en: Set Rotator to %1 deg...
fr: Définir le rotateur à %1 degré…

en: Warning: Calibration process was prematurely terminated.
fr: Attention : le processus de calibration s'est terminé prématurément.

en: Initial guiding deviation %1 below limit value of %2 arcsecs
fr: La déviation de guidage %1 est toujours supérieure à la valeur limite de %2 secondes d'arc.

en: Initial guiding deviation %1 exceeded limit value of %2 arcsecs
fr: La déviation de guidage initial %1 a dépassé la valeur limite de %2 secondes d'arc.

en: Post meridian flip calibration completed successfully.
fr: La calibration après le retournement au méridien s'est terminée avec succès.

en: Guiding deviation at capture startup %1 exceeded limit %2 arcsecs.
fr: La déviation de guidage au début de l'acquisition %1 a dépassé la valeur limite de %2 secondes d'arc.

en: Guiding deviation %1 exceeded limit value of %2 arcsecs for %4 consecutive samples, suspending exposure and waiting for guider up to %3 seconds.
fr: La déviation de guidage %1 a dépassé la valeur limite de %2 secondes d'arc, pendant %4 échantillons consécutifs, conduisant à suspendre l'exposition et attendre l'assistant de guidage jusqu'à %3 secondes.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure.
fr: La déviation de guidage %1 est maintenant inférieure à la valeur limite de %2 secondes d'arc, reprise de l'acquisition.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure in %3 seconds.
fr: La déviation de guidage %1 est maintenant inférieure à la valeur limite de %2 secondes d'arc, reprise de l'exposition dans %3 secondes.

en: Guiding deviation %1 is still higher than limit value of %2 arcsecs.
fr: La déviation de guidage %1 est toujours supérieure à la valeur limite de %2 secondes d'arc.

en: Focus complete.
fr: Mise au point terminée.

en: Autofocus failed. Aborting exposure...
fr: Échec de la mise au point automatique. Annulation de l'acquisition en cours…

en: Autofocus failed.
fr: Erreur de la mise au point automatique.

en: Paused...
fr: En pause…

en: Meridian Flip...
fr: Retournement au méridien…

en: Meridian flip started
fr: Démarrage du retournement au méridien

en: Flip complete.
fr: Retournement terminé.

en: unnamed
fr: sans nom

[ctx: @title:window]
en: FITS Save Directory
fr: Dossier d'enregistrement des fichiers FITS

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Sequence Queue
fr: Ouvrir la file de séquences Ekos

en: Meridian flip configuration has been shifted to the mount module. Please configure the meridian flip there.
fr: La configuration du retournement au méridien a été déplacée vers le module « Monture ». Veuillez vous y rendre pour le configurer.

en: Warning: Filter %1 not found in filter wheel.
fr: Attention : le filtre %1 ne se trouve pas la roue à filtre.

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Sequence Queue
fr: Enregistrer la file de séquences Ekos

en: Failed to save sequence queue
fr: Échec de l'enregistrement de la file de séquences Ekos

en: Could not open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Warning: HFR-based autofocus is set but option "Save Sequence HFR Value to File" is not enabled. Current HFR value will not be written to sequence file.
fr: Attention : la mise au point fondée sur HFR est paramétrée mais l'option « Enregistrer la valeur de séquence HFR » est désactivée. La valeur courante de séquence HFR ne sera pas écrite dans le fichier de séquence.

en: Sequence queue saved to %1
fr: File de séquences enregistrée dans %1

en: Are you sure you want to reset status of all jobs?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser l'état de toutes les tâches ?

en: Editing job #%1...
fr: Modification de la tâche #%1…

en: Apply job changes.
fr: Appliquer les modifications de tâches.

en: Cancel job changes.
fr: Annuler les modifications de la tâche.

en: Editing job canceled.
fr: Annulation des modifications de la tâche.

en: Meridian flip is successfully completed
fr: Le retournement au méridien s'est terminé avec succès.

en: Sequence paused.
fr: Séquence en pause.

en: Guide module timed out.
fr: Délai du module de guidage écoulé

en: Post flip re-alignment completed successfully.
fr: Le réalignement après le retournement s'est terminé avec succès.

en: Post-flip alignment failed.
fr: Échec de l'alignement après retournement au méridien.

en: Post-flip alignment failed. Retrying...
fr: Échec de l'alignement après retournement au méridien. Nouvel essai…

en: Dithering succeeded.
fr: Décalage réussi.

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Dither complete. Resuming in %1 seconds...
fr: Décalage terminé. Reprise dans %1 secondes…

en: Dither complete.
fr: Décalage terminé.

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Warning: Dithering failed. Resuming in %1 seconds...
fr: Attention : échec du décalage. Reprise dans %1 secondes…

en: Warning: Dithering failed.
fr: Avertissement : échec du décalage.

en: Autoguiding stopped. Waiting for autofocus to finish...
fr: Guidage automatique arrêté. En attente de la fin de la mise au point automatique…

en: Autoguiding stopped. Aborting...
fr: Guidage automatique arrêté. Annulation en cours…

en: Post meridian flip calibration error. Aborting...
fr: Erreur de calibration après le retournement au méridien. Annulation en cours…

en: Wall coordinates are invalid.
fr: Les coordonnées du mur ne sont pas valables.

en: Autoguiding resumed.
fr: Reprise du guidage automatique.

en: Autoguiding suspended.
fr: Guidage automatique suspendu.

en: Flat calibration failed. Captured image is only %1-bit while requested ADU is %2.
fr: Échec de la calibration du flat. L'image acquise n'est que de %1 bits alors que la valeur ADU demandée est %2.

en: Current image is saturated (%1). Next exposure is %2 seconds.
fr: L'image courante est saturée (%1). La prochaine exposition est prévue dans %2 secondes.

en: Current ADU %1 within target ADU tolerance range.
fr: La valeur courante ADU %1 est dans la plage de tolérance.

en: Unable to calculate optimal exposure settings, please capture the flats manually.
fr: Impossible de calculer les paramètres optimaux d'exposition. Veuillez acquérir manuellement les flats.

en: Current ADU is %1 Next exposure is %2 seconds.
fr: La valeur courante ADU est %1. La prochaine exposition est dans %2 secondes.

en: Remote image saved to %1
fr: Image distante enregistrée dans %1

en: Pre capture script finished with code %1.
fr: Le script de préacquisition s'est terminé avec le code %1.

en: Post capture script finished with code %1.
fr: Le script de post-acquisition s'est terminé avec le code %1.

en: Processing meridian flip...
fr: Retournement au méridien en cours…

en: Resuming sequence...
fr: Reprise de la séquence…

en: Pre job script finished with code %1.
fr: Le script d'initialisation de la tâche s'est terminé avec le code %1.

en: Post job script finished with code %1.
fr: Le script de fin de tâche s'est terminé avec le code de %1.

[ctx: @title:window]
en: Select Current Observer
fr: Sélectionner l'observateur courant

en: Current Observer:
fr: Observateur courant

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObserverAdd)
en: Manage Observers
fr: Gestion des observateurs

en: Ekos will refocus in %1 seconds.
fr: Le module Ekos va refaire une mise au point dans %1 secondes.

en: Ekos will refocus in %1 seconds, last procedure was %2 seconds ago.
fr: Ekos fera une nouvelle mise au point dans %1 secondes. La dernière procédure s'est déroulée il y a %2 secondes.

en: Ekos will refocus as soon as possible, last procedure was %1 seconds ago.
fr: Ekos fera une nouvelle mise au point dès que possible. La dernière procédure s'est déroulée il y a %1 secondes.

en: Reset %1 configuration to default?
fr: Réinitialiser la configuration %1 à la valeur par défaut ?

en: Cooler is on
fr: Refroidissement activé

en: Cooler is off
fr: Refroidissement désactivé

en: Exposure timeout. Aborting...
fr: Durée d'exposition écoulée. Annulation…

en: Exposure timeout. Restarting exposure...
fr: Durée d'exposition écoulée. Redémarrage de l'exposition…

en: Are you sure you want to restart %1 camera driver?
fr: Voulez-vous vraiment relancer le pilote de la camera %1 ?

en: Driver Restart
fr: Redémarrage du pilote

[ctx: Temperature ramp celcius per minute]
en: Ramp (C/min):
fr: Pente (°C/min)

en: Maximum temperature change per minute when cooling or warming the camera. Set zero to disable.
fr: Variation maximale de température par minute lors du refroidissement ou du réchauffement de l'appareil. Mettre zéro pour désactiver.

en: Maximum difference between camera and target temperatures
fr: Différence maximale entre la température de la caméra et la température cible

[ctx: @title:window]
en: Set Temperature Regulation
fr: Définir la température de régulation

en: One dark flats job was created. | %1 dark flats jobs were created.
fr[0]: Une tâche pour les dark-flats a été créée.
fr[1]: %1 tâches pour les dark-flats ont été créées.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CCDFWGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ccdGroup)
en: Camera && Filter Wheel
fr: Caméra et roue à filtres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <b>File Settings</b>
fr: <b>Réglages des fichiers</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureFormatS)
en: Image capture format
fr: Format d'acquisition de l'image

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureEncodingS)
en: Image transfer format
fr: Format de transfert de l'image

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, captureEncodingS)
en: Native
fr: Natif

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinHN)
en: Horizontal binning
fr: Regroupement horizontal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_11)
en: V:
fr: V

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinVN)
en: Vertical binning
fr: Regroupement vertical

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
fr: Délai en secondes entre images consécutives

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
fr: Délai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_26)
en: X:
fr: X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_27)
en: Y:
fr: Y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, currentGainLabel)
en: Current camera gain
fr: Gain de la caméra actuelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureGainN)
en: Target camera gain
fr: Gain de la caméra cible

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterEditB)
en: Edit filter names
fr: Modifier les noms des filtres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureLabel_2)
en: Set the exposure time in seconds for individual images, if applicable
fr: Définir le temps de pose en secondes pour les images individuelles, si applicable

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, currentOffsetLabel)
en: Current camera offset
fr: Décalage caméra actuelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureOffsetN)
en: Target camera offset
fr: Décalage caméra cible

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_20)
en: Camera Offset
fr: Décalage caméra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Offset:
fr: Décalage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Format:
fr: Format

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calibrationB)
en: Dark & Flat frames automatic calibration options
fr: Options de calibration automatique pour les darks et les flats

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customValuesB)
en: Manage INDI sequence properties
fr: Gérer les propriétés INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset CCD frame & size values to default values
fr: Réinitialiser les paramètres de taille CCD à leurs valeurs par défaut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, generateDarkFlatsB)
en: <html><head/><body><p>Generate Dark Flats after adding Flat frames to the sequence queue.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Générer des dark-flats après ajout de flats dans la file d'attente de la séquence.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, rotatorB)
en: Rotator Control
fr: Contrôle du rotateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_15)
en: W:
fr: O

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Locally
fr: Local

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Remotely
fr: Distant

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Both
fr: Les deux

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Post-capture script to be executed after an image is captured. The capture sequence is resumed when the script is executed successfully.
fr: Le script post-acquisition à exécuter après l'acquisition d'une image. La séquence d'acquisition est mise en pause jusqu'à l'exécution correcte du script.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Postfix:
fr: Suffixe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fileFilterS)
en: Append the active filter slot to the prefix
fr: Ajouter le filtre actif au préfixe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fileDurationS)
en: Append the expose duration to the prefix
fr: Ajouter la durée d'exposition au préfixe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileDurationS) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordDurationR)
en: Duration
fr: Durée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fileTimestampS)
en: Append time stamp to the prefix
fr: Ajouter un horodatage au préfixe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileTimestampS)
en: TS
fr: Horodatage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: Local directory to save sequence images
fr: Dossier local pour enregistrement les séquences d'images

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Directory:
fr: Dossier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: <p>Prefix is used to generate file names ( e.g. M42_HA_240_secs_001.fits)</p>
    <ul>
    <li><strong>Target</strong>: Target Name (e.g. M42)</li>
    <li><strong>Filter</strong>: When using a filter wheel, the filter name is appended to the file name (e.g. HA)</li>
    <li><strong>Duration</strong>: Capture duration is appended to the file name (e.g. 240_secs)</li>
    <li><strong>TS</strong>: ISO 8601 timestamp is appended to the file name (e.g. 2016-10-20T22:42:10)</li>
    </ul>
fr: <p>Le préfixe est utilisé pour définir les noms de fichiers (par exemple, M42_HA_240_secs_001.fits) </p>
    <ul>
    <li><strong>Cible</strong> : nom de la cible (p. ex. M42)</li>
    <li><strong>Filtre</strong> : lors de l'utilisation d'une roue à filtres, le nom du filtre est ajouté au nom du fichier (par exemple, Hα)</li>
    <li><strong>Durée</strong> : la durée d'acquisition est ajoutée au nom du fichier (par exemple, 240_secs)</li>
    <li><strong>TS</strong>: l'horodatage ISO 8601 est ajouté au nom du fichier (par exemple, 2016-10-20T22:42:10)</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Prefix:
fr: Préfixe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: When storing images on remote devices, specify the directory where captured images are saved to.
fr: Lors de l'enregistrement d'images sur des périphériques distants, spécifier le dossier où les images seront enregistrées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: Remote:
fr: Distant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p>Select how captured images are uploaded:</p><ol style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Locally</span>: Captured images are saved locally on disk in the directory specified above.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Remotely</span>: When connecting to a remote device, select this option to save images on the remote device only. No images are uploaded to Ekos.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Both</span>: Captured images are saved on both the remote computer <span style=" font-weight:600;">and</span> on the local disk as well.</li></ol><p>When selecting <span style=" font-style:italic;">Remotely</span> or <span style=" font-style:italic;">Both</span>, you must specify the remote directory where the remote images are saved to. By default, all captured images are saved <span style=" font-style:italic;">Locally</span>.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Sélectionnez la façon dont les images sont téléchargées : </p><ol style="margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-list-indent : 1 ;"><li style=" margin-top:12px ; margin-bottom:0px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">Localement</span> : les images sont enregistrées localement sur le disque dans le dossier spécifié ci-dessus.</li><li style=" margin-top:0px ; margin-bottom:0px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">À distance</span> : lors de la connexion à un appareil distant, sélectionnez cette option pour enregistrer les images sur l'appareil distant uniquement. Aucune image n'est téléchargée sur Ekos.</li><li style=" margin-top:0px ; margin-bottom:12px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">Les deux</span> : les images sont enregistrées à la fois sur l'ordinateur distant <span style=" font-weight:600 ;">et</span> sur le disque local également.</li>.</ol><p>Lorsque vous sélectionnez <span style=" font-style:italic ;">À distance</span> ou <span style=" font-style:italic ;">Les deux</span>, vous devez spécifier le dossier distant dans lequel les images distantes sont enregistrées. Par défaut, toutes les images sont enregistrées <span style=" font-style:italic ;">localement</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Save:
fr: Enregistrer

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filePrefixT)
en: Target
fr: Cible

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Capture Settings</b>
fr: <b>Options d'acquisition</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Horizontal and Vertical binning
fr: Regroupement (binning) vertical et horizontal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
fr: Image

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
fr: Nombre d'images à acquérir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, restartCameraB)
en: Restart camera driver
fr: Redémarrer le pilote de la caméra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, temperatureRegulationB)
en: Temperature regulation
fr: Régulation de température

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setTemperatureB)
en: Set CCD temperature
fr: Définir la température du capteur CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraTemperatureN)
en: Desired CCD temperature
fr: Température souhaitée du capteur CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, temperatureOUT)
en: Current CCD temperature
fr: Température courante CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearConfigurationB)
en: Clear camera configuration
fr: Effacer la configuration de la caméra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: Turn cooler on
fr: Activer le refroidissement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
fr: Allumé

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, coolerOffB)
en: Turn cooler off
fr: Arrêter le refroidissement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
fr: Éteint

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cameraTemperatureS)
en: <html><head/><body><p>Enforce temperature value before capturing an image</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Forcer la valeur de température avant l'acquisition d'une image.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cooler:
fr: Refroidissement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera:
fr: Caméra

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
fr: File d'attente de séquences

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: Reset status of all jobs
fr: Réinitialiser l'état de toutes les tâches

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, observerB)
en: Select Observer
fr: Sélectionner un observateur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueLoadB)
en: Load capture sequence from file
fr: Charger la séquence d'acquisition à partir d'un fichier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save capture sequence
fr: Enregistrer la séquence d'acquisition

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save capture sequence as ...
fr: Enregistrer la séquence d'acquisition comme…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
fr: État

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
fr: Nombre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Exp
fr: Durée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previewB)
en: Capture a preview
fr: Acquérir un aperçu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loopB)
en: Start framing (looping)
fr: Démarrer les trames (en boucle)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, liveVideoB)
en: Live Video
fr: Vidéo en temps réel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseB)
en: Pause Sequence
fr: Mettre la séquence en pause

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, toolsGroup)
en: Tools
fr: Outils

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, darkLibraryB)
en: Create and manage Dark Library
fr: Créer et gérer la bibliothèque de Dark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, limitsB)
en: Configure Guide & Focus limits
fr: Configurer les limites du guide et de la mise au point

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
fr: Limites

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, scriptManagerB)
en: Manage sequence scripts
fr: Gérer les scripts de séquences

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, darkB)
en: <html><head/><body><p>Automatically apply dark subtraction on preview images if a suitable dark frame is available.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Appliquer automatiquement la soustraction de dark sur les images en aperçu, si un dark valable est disponible.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: total remaining:
fr: Durée totale restante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, progressLabel)
en: <b>Progress</b>
fr: <b>Progression</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, avgDownloadLabel)
en: Avg. Download:
fr: Téléchargement moyen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftLabel)
en: Target drift:
fr: Dérive cible

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_sequenceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence
fr: Séquence

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_overallLabel)
en: Overall
fr: Global

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QProgressBar, gr_imageProgress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QProgressBar, imageProgress)
en: Progress of the currently active capture.
fr: Progression de l'acquisition active courante.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_frameDetailsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameDetailsLabel)
en: exposure: 360 sec
fr: Durée d'exposition : 360 sec

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_sequenceRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to complete the active capture sequence</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Temps restant pour terminer la séquence active d'acquisition.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_frameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Light Luminance
fr: Luminance

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, gr_sequenceProgressBar)
en: <html><head/><body><p>Captured images in active sequence</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Images acquises dans la séquence active.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, gr_overallProgressBar)
en: <html><head/><body><p>Percentage of total images captured</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Pourcentage du total des images acquises.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, switchToTextButton)
en: Switch to the text display of capture counts display.
fr: Passer en affichage textuel pour le compteur d'acquisition.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_frameRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, frameRemainingTime)
en: Remaining time for current capture
fr: Temps restant de l'acquisition courante

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_overallRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, overallRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to completion</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Temps restant pour terminer</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, jobRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to complete one job iteration</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Temps restant pour terminer une itération de tâche.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Type and filter (if present) of the currently active capture.
fr: Type et filtre (si présent) de l'acquisition courante active.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, switchToGraphicsButton)
en: Switch display to the graphical mode of capture counts display.
fr: (Dés)active l'affichage des compteurs d'acquisition en mode graphique.

en: Remove cover from the telescope in order to continue.
fr: Enlever le capuchon du télescope pour continuer.

en: Telescope Covered
fr: Télescope couvert

en: Does %1 have a shutter?
fr: Est-ce que %1 possède un obturateur ?

en: Dark Exposure
fr: Acquisition des dark

en: Performing post flip re-calibration and guiding...
fr: Réalisation d'une nouvelle calibration et reprise du guidage après retournement au méridien…

en: Post meridian flip calibration error. Restarting...
fr: Erreur de calibration après le retournement au méridien. Redémarrage en cours…

en: Performing post flip re-alignment...
fr: Réalisation d'un réalignement après retournement au méridien…

en: Do you really want to delete %1 from the file system?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer %1 du système de fichiers ?

en: Delete %1
fr: Supprimer %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
fr: Supprimer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel)
en: Target:
fr: Cible

en: No target
fr: Aucune cible

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureStatisticsHeader)
en: Capture statistics
fr: Statistiques d'acquisition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameValue)
en: <Filename>
fr: <Nomfichier>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameTypeLabel)
en: Light Red
fr: Lumière rouge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteCurrentFrameButton)
en: <html><head/><body><p>Delete current frame</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Supprimez la trame courante</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, geometryValue)
en: <width x height>
fr: <largeur x hauteur>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftLabel)
en: Target Drift:
fr: Dérive cible

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftValue)
en: <drift>
fr: <Dérive>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomProperties)
en: Custom Capture Properties
fr: Propriétés d'acquisition personnalisées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tipLabel)
en: <html><head/><body><p>Select custom properties to be set when the sequence job is executed in batch mode. After the desired property value is set in INDI Control Panel, add it to the<span style=" font-weight:600;"> Job Properties</span> section. Click <span style=" font-weight:600;">Apply</span> to record the property values.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Sélectionnez les propriétés personnalisées à définir quand la tâche de séquences est exécutée en mode lot. Une fois que la valeur désirée de la propriété est définie dans le tableau de bord INDI, ajoutez la dans la section <span style=" font-weight:600;"> Propriétés des tâches</span>. Cliquez sur <span style=" font-weight:600;">Appliquer</span> pour enregistrer les valeurs des propriétés.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available Properties
fr: Propriétés disponibles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Job Properties
fr: Propriétés d'une tâche

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DSLRInfo)
en: DSLR Camera Settings
fr: Paramètres APN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Please fill the required information below. This is a one-time setup. You can obtain these values from your camera manual or from online sources such as <a href="https://www.digicamdb.com/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Digital Camera Database</span></a>.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Veuillez fournir les informations requises ci-dessous. Il s'agit d'une configuration unique. Vous pouvez obtenir ces valeurs à partir du manuel de votre caméra ou de sources en ligne telles que la <a href="https://www.digicamdb.com/"><span style=" text-decoration : underline; color:#007af4;">Base de données des appareils photo numériques</span></a>. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Sensor resolution in pixels (W x H)</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Résolution du capteur en pixels (L x H)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Sensor Resolution:
fr: Résolution du capteur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p>Pixel pitch in micrometers. For squared-pixel cameras, put the same value in the horizontal and vertical pixel pitches.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Pas de pixel en micromètres. Pour des caméras à pixels carrés, saisissez la même valeur en horizontal et en vertical.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Pixel Pitch:
fr: Taille de pixel

en: Invalid values. Please set all values.
fr: Valeurs non valables. Veuillez définir toutes les valeurs.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Limits)
en: Guide & Focus Limits
fr: Conditions de guidage et de mise au point

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, guideGroupBox)
en: Guide Limits
fr: Conditions de guidage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitGuideDeviationS)
en: Abort sequence if guiding deviation exceed this value
fr: Annuler la séquence si la dérive de guidage dépasse cette valeur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitGuideDeviationS)
en: Abort if Guiding Deviation >
fr: Annuler si la déviation de guidage est >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, startGuiderDriftS)
en: Start capturing only if guide deviation is below the given threshold (ignored for previews)
fr: Démarrer l'acquisition uniquement si l'écart en guidage est inférieur au seuil indiqué (ceci est ignoré pour les aperçus)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startGuiderDriftS)
en: Only Start if Guide Deviation <
fr: Démarrer si la déviation de guidage est <

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGroupBox)
en: Focus Limits
fr: Conditions de mise au point

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitFocusHFRS)
en: Perform autofocusing once Half-Flux-Radius (HFR) value exceeds this limit
fr: Réaliser une mise au point automatique une fois que la valeur HFR (Half-Flux-Radius) dépasse cette limite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitFocusHFRS)
en: Autofocus if HFR >
fr: Mise au point automatique si HFR est >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitFocusDeltaTS)
en: <html><head/><body><p>Perform autofocus when the change in temperature since last focus exceeded this limit</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Réaliser une mise au point automatique quand le changement de température depuis la dernière mise au point dépasse cette limite.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitFocusDeltaTS)
en: Autofocus if ΔT°  >
fr: Mise au point automatique si ΔT° >

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitRefocusS)
en: Refocus every
fr: Refaire une mise au point toutes les

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, meridianRefocusS)
en: <html><head/><body><p>Perform autofocus after meridian flip</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Réaliser une mise au point automatique après un retournement au méridien.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, targetPAGroup)
en: <html><head/><body><p>Set the <span style=" font-weight:600;">desired</span> target position angle for a sequence job. Click OK then add the sequence job to the sequence queue. When the job is executed, the position angle is first set to this target value prior to capturing the image.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Définit l'angle de la position <span style="font-weight:600;">désirée</span> de la cible pour la tâche des séquences. Cliquez sur Ok et ajoutez une tâche de séquences dans la file de séquences. Quand la tâche est exécutée, l'angle de position est ajusté avec cette valeur, avant d'acquérir l'image.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, targetPAGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
fr: Configuration

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceRotationCheck)
en: <html><head/><body><p>Set target position angle before sequence capture is started.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Définir l'angle de position de la cible avant de lancer la séquence d'acquisition.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceRotationCheck)
en: Add to Job
fr: Ajouter une tâche

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ReverseDirectionCheck)
en: Reverse rotator direction
fr: Inverser la direction du rotateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ReverseDirectionCheck)
en: Reverse Direction
fr: Inverser la direction

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rotatorControlGroup)
en: Rotator Angle Control
fr: Contrôle de l'angle du rotateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setRawAngleB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setPositionAngleB)
en: Set
fr: Définir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Raw Angle:
fr: Angle brut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, currentPAGroup)
en: <html><head/><body><p>Position Angle (PA) is defined as degrees E of N. Zero degrees indicate frame <span style=" font-weight:600;">UP</span> points directly toward the celestial pole. 90 degrees indicate frame <span style=" font-weight:600;">UP</span> points 90 degrees counter-clockwise with respect to the celestial pole.</p><p>PA is calculated from raw rotator angle plus modifiers to match the rotation angle as measured by astrometry. Enter the modifiers manually or solve an image in the Align Module to generate them automatically.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>L'angle de position (Position Angle) est défini du nord vers l'est. Une valeur de zéro indique que le cadre <span style=" font-weight:600;">UP</span> pointe directement vers le pôle céleste. Une valeur de 90 degrés indique que le cadre <span style=" font-weight:600;">UP</span> pointe directement vers l'est.</p><p>L'angle de position (Position Angle) est calculé à partir d'un angle brut du rotateur, plus les corrections d'angle pour faire correspondre l'angle de rotation mesuré par astrométrie. Veuillez saisir les corrections d'angle manuellement ou trouver une image dans le module d'alignement pour les générer automatiquement.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, currentPAGroup)
en: Position Angle Control
fr: Contrôle angle de position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Sky Angle:
fr: Angle du ciel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Target Position Angle
fr: Angle de position cible

[ctx: @title:window]
en: Pre Job Script
fr: Script d'initialisation de tâche

[ctx: @title:window]
en: Post Job Script
fr: Script de clôture de la tâche

[ctx: @title:window]
en: Post Capture Script
fr: Script de post-acquisition

[ctx: @title:window]
en: Pre Capture Script
fr: Script de préacquisition

en: File %1 is not executable.
fr: Le fichier %1 n'est pas un programme exécutable.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptsManager)
en: Script Manager
fr: Gestionnaire de scripts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pre-Job Script:
fr: Script d'initialisation de la tâche

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, preJobScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, preCaptureScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, postCaptureScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, postJobScript
en: Script Executable
fr: Script exécutable

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pre-Capture Script:
fr: Script de préacquisition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Post-Capture Script:
fr: Script de post-acquisition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Post-Job Script:
fr: Script de clôture de la tâche

en: In Progress
fr: En cours

en: Complete
fr: Terminé

en: Flat Frame
fr: Flat

en: Cover the telescope in order to take a dark exposure.
fr: Couvrir le télescope pour faire un dark.

en: Parking dust cap...
fr: Fermeture du capuchon antipoussière…

en: Turn light box light on...
fr: Allumer la boîte à flat…

en: Unparking dust cap...
fr: Ouverture du capuchon antipoussière…

en: Turn light box light off...
fr: Éteindre la boîte à flat…

en: Mount slewing to wall position...
fr: Pointer la monture vers la position du mur…

en: Slew to wall position complete, stop tracking.
fr: Pointage terminé vers la position du mur, arrêt du suivi.

en: Parking mount failed, aborting...
fr: Échec du parcage de la monture. Annulation…

en: Parking mount prior to calibration frames capture...
fr: Parcage de la monture avant l'acquisition des trames de calibration…

en: Parking dome failed, aborting...
fr: Échec du parcage du dôme. Annulation…

en: Parking dome prior to calibration frames capture...
fr: Parcage du dôme avant acquisition des trames de calibration…

en: Light box on.
fr: Boîte à flat allumée.

en: Dust cap parked.
fr: Parcage du capuchon antipoussière effectuée.

en: Dust cap unparked.
fr: Ouverture du capuchon antipoussière.

en: Pause Planned
fr: Pause planifiée

en: Waiting
fr: En attente

en: Image Received
fr: Image reçue

en: Focusing
fr: En cours de mise au point

en: Filter Focus
fr: Mise au point du filtre

en: Changing Filter
fr: Changement du filtre

en: Guider Settling
fr: Stabilisation du guidage

en: Setting Temperature
fr: Paramétrage de la température

en: Setting Rotator
fr: Paramétrage du rotateur

en: Aligning
fr: Alignement en cours

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MeridianFlipGroup)
en: Meridian Flip
fr: Retournement au méridien

en: Failed
fr: Échec

en: User Input
fr: Saisie utilisateur

en: Framing
fr: Tramage

en: Successful
fr: Succès

en: Syncing
fr: Synchronisation

en: Rotating
fr: En cours de rotation

en: Focus Offset
fr: Décalage de la mise au point

en: Startup
fr: Démarrage

en: Running
fr: Exécution

en: Shutdown
fr: Extinction

en: Loading
fr: Téléchargement en cours

en: Username or password is missing.
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe manquant.

en: Error authentication with Ekos Live server: %1
fr: Erreur d'authentification avec le serveur Ekos Live : %1

en: Error parsing server response: %1
fr: Erreur en analysant la réponse du serveur : %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ekos Live Service
fr: Service Ekos Live

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
fr: Mot de passe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCredentialsCheck)
en: Remember Credentials
fr: Se rappeler des identifiants

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
fr: Nom d'utilisateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
fr: Mode

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, ekosLiveOnlineR)
en: Connect to EkosLive on the Cloud. Requires Internet connection.
fr: STEVESe connecter au service Ekos Live dans le Cloud. Ce service requiert une connexion à Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ekosLiveOnlineR)
en: Online
fr: En ligne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, ekosLiveOfflineR)
en: Connects to EkosLive offline.
fr: Se connecte au service Ekos Live hors ligne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ekosLiveOfflineR)
en: Offline
fr: Hors ligne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoStartCheck)
en: Automatically connect to EkosLive service on startup.
fr: Se connecter automatiquement au service Ekos Live au démarrage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoStartCheck)
en: Auto Start
fr: Démarrage automatique

en: Mosaic import failed.
fr: Échec de l'importation de la mosaïque.

en: Idle.
fr: Inactif.

en: Focus Options Profile Editor
fr: Modificateur de profils pour les options de mise au point

en: No Focuser connected.
fr: Aucun dispositif de mise au point connecté.

en: No CCD connected.
fr: Aucun CCD connecté.

en: Starting pulse step is too low. Increase the step size to %1 or higher...
fr: Pas d'impulsion de départ trop faible. Veuillez augmenter la taille du pas à %1 ou plus…

en: Autofocus is already running, discarding start request.
fr: La mise au point automatique est déjà en cours. Annulation de la demande de démarrage.

en: Autofocus in progress...
fr: Démarrage de la mise au point automatique…

en: Please wait until image capture is complete...
fr: Veuillez attendre que l'acquisition de l'image soit terminée…

en: Autofocus operation started
fr: Démarrage de l'opération de mise au point automatique

en: Detection in progress, please wait.
fr: Détection en cours. Veuillez patienter.

en: Autofocus aborted.
fr: Annulation de la mise au point automatique.

en: Error: No Camera detected.
fr: Erreur : aucune caméra détectée.

en: Error: Lost connection to Camera.
fr: Erreur : perte de connexion à la caméra.

en: Error: No Filter Wheel detected.
fr: Erreur : aucune roue à filtres détectée.

en: Error: Lost connection to Filter Wheel.
fr: Erreur : perte de connexion à la roue à filtres.

en: Error: No Focuser detected.
fr: Erreur : aucun moteur de mise au point détecté.

en: Error: Lost connection to Focuser.
fr: Erreur : connexion au moteur de mise au point perdue.

en: outward
fr: extérieure

en: inward
fr: intérieure

en: Focusing %2 by %1 steps...
fr: Mise au point %2 par pas de %1…

en: Focusing %2 by %1 step... | Focusing %2 by %1 steps...
fr[0]: Mise au point %2 par pas de %1…
fr[1]: Mise au point %2 par pas de %1…

en: Focusing %2 by %1 ms...
fr: Mise au point %2 de %1 ms…

en: Focuser is not responding to commands. Aborting...
fr: Le moteur de mise au point ne répond pas aux commandes. Annulation en cours…

en: Focus motion timed out (%1). Focusing to %2 steps...
fr: Expiration du délai alloué à la mise au point automatique (%1). Procédure en %2 étapes…

en: Focus motion timed out (%1). Focusing %3 by %2 steps...
fr: Expiration du délai alloué à la mise au point automatique (%1). Procédure de %3 en %2 étapes…

en: Focus motion timed out (%1). Focusing %3 by %2 ms...
fr: Expiration du délai alloué à la mise au point automatique (%1). Procédure de %3 par %2 ms…

en: Detection complete.
fr: Détection terminée.

en: Detecting sources...
fr: Détection des sources…

en: Autofocus operation completed successfully
fr: L'opération de mise au point automatique s'est terminée avec succès.

en: Autofocus operation failed
fr: Échec de l'opération de mise au point automatique

en: Focus procedure completed after %1 iteration. | Focus procedure completed after %1 iterations.
fr[0]: Procédure de mise au point terminée après %1 itération.
fr[1]: Procédure de mise au point terminée après %1 itérations.

en: Settling for %1s...
fr: Stabilisation pour %1 s…

en: Settling complete.
fr: Stabilisation terminée.

en: Autofocus failed, moving back to initial focus position %1.
fr: Échec de la mise au point automatique. Retour à la position initiale %1.

en: FITS received. No stars detected.
fr: Image FITS reçue. Aucune étoile détectée.

en: Failed to automatically select a star. Please select a star manually.
fr: Échec de la sélection automatique d'une étoile. Veuillez en choisir une manuellement.

en: Capture complete. Select a star to focus.
fr: Acquisition terminée. Sélectionnez une étoile pour la mise au point.

en: No stars detected while testing HFR, capturing again...
fr: Aucune étoile détectée, durant le test HFR. Lancement d'une nouvelle acquisition…

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try increasing tolerance value.
fr: La mise au point automatique n'a pas réussi à atteindre une mise au point correcte. Essayez d'augmenter la valeur de tolérance.

en: No stars detected, capturing again...
fr: Aucune étoile détectée, nouvelle acquisition…

en: Failed to detect any stars at position %1. Continuing...
fr: Échec de la détection d'une étoile à la position %1. Poursuite de la détection…

en: Failed to detect any stars. Reset frame and try again.
fr: Échec de la détection d'une étoile. Réinitialiser la trame et essayer à nouveau.

en: Curve Fit check failed R2=%1 focusR2Limit=%2 retrying...
fr: Échec de la régression de la courbe R2=%1 focusR2Limit=%2, nouvel essai…

en: Curve Fit check failed again R2=%1 focusR2Limit=%2 but continuing...
fr: La régression de la courbe a échoué à nouveau R2=%1 focusR2Limit=%2, mais poursuite…

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
fr: Image FITS reçue. HFR = %1 @ %2. Delta (%3%)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
fr: Image FITS reçue. HFR = %1 @ %2

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
fr: Le changement de HFR est trop petit. Essayez d'augmenter la taille de pas ou de diminuer la tolérance.

en: Failed to detect focus star in frame. Capture and select a focus star.
fr: Impossible de détecter une étoile focalisée dans l'image. Acquérir une image et sélectionner une étoile à focaliser.

en: Found polynomial solution @ %1
fr: Solution polynomiale trouvée @ %1

en: Focuser cannot move further, device limits reached. Autofocus aborted.
fr: Le moteur de mise au point ne peut aller plus loin. Les limites du périphérique sont atteintes. La mise au point automatique est abandonnée.

en: Unstable fluctuations. Try increasing initial step size or exposure time.
fr: Fluctuations instables. Veuillez essayer d'augmenter la taille initiale du pas ou le temps d'exposition.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
fr: Impasse ! Veuillez essayer à nouveau avec des paramètres différents.

en: Maximum travel limit reached. Autofocus aborted.
fr: Limite maximale de course atteinte. Mise au point interrompue.

en: FITS received. HFR %1. Delta (%2%) Min HFR (%3)
fr: Image FITS reçue. HFR = %1. Delta (%2 %) Min HFR (%3)

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
fr: La mise au point automatique n'a pas réussi à atteindre une mise au point correcte. Essayez d'ajuster la valeur de tolérance.

en: Focuser error, check INDI panel.
fr: Erreur de mise au point, vérifiez le panneau INDI.

en: Restarting autofocus process...
fr: Nouveau démarrage du processus de mise au point automatique…

en: Starting continuous exposure...
fr: Démarrage de l'exposition en continue…

en: Disabling Auto Star Selection as star selection box was moved manually.
fr: Désactivation de la sélection automatique d'étoiles car la boîte de dialogue de sélection d'étoiles a été déplacée manuellement.

en: Focus star is selected.
fr: Une étoile à focaliser est sélectionnée.

en: No star was selected. Using last known position...
fr: Aucune étoile détectée. Utilisation de la dernière position connue…

en: No star was selected. Aborting...
fr: Aucune étoile sélectionnée. Annulation…

[ctx: @title:window]
en: Focus Frame
fr: Trame de mise au point

en: Capturing image again...
fr: Nouvelle acquisition d'image…

en: Failed to save image. Aborting...
fr: Impossible d'enregistrer une image. Annulation en cours…

en: Exposure failure. Aborting...
fr: Échec de l'exposition. Annulation…

en: Exposure failure. Restarting exposure...
fr: Échec de l'exposition. Redémarrage de l'exposition…

[ctx: @title:window]
en: Relative Profile
fr: Profil relatif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focuser:
fr: Moteur de mise au point

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopGotoB)
en: Stop focuser motion
fr: Arrêter le déplacement du moteur de mise au point

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusInB)
en: Focus In
fr: Mise au point vers l'intérieur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startGotoB)
en: Go to an absolute focus position
fr: Aller à une position absolue

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, absTicksSpin)
en: Desired absolute focus position
fr: Position absolue désirée de la mise au point

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Start:
fr: Mise au point automatique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, captureB)
en: Capture image
fr: Acquérir une image

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusOutB)
en: Focus Out
fr: Mise au point vers l'extérieur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop Auto Focus process
fr: Arrêter le processus de mise au point automatique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, absTicksLabel)
en: Current absolute focuser position
fr: Position courante et absolue du moteur de mise au point

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Steps:
fr: Positions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startLoopB)
en: Start framing
fr: Démarrer l'acquisition des trames en boucle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Start Auto Focus process
fr: Démarrer le processus de mise au point automatique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset focus subframe to full capture
fr: Réinitialiser la sous-trame de mise au point à une acquisition complète.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleFullScreenB)
en: Toggle Full Screen
fr: (Dés)activer le plein écran

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, defaultFocusTemperatureSource)
en: Select focuser temperature source
fr: Sélectionner une source de température pour le moteur de mise au point

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteTemperatureLabel)
en: Source temperature in Celsius
fr: Température de la source en Celsius.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Temp. =
fr: T =

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_31) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, deltaTemperatureLabel)
en: Delta temperature in Celsius. It is the difference between the last recorded temperature when autofocus was successful and the current source temperature.
fr: Delta de température en Celsius. C'est la différence entre la dernière température enregistrée lors de la dernière mise au point automatique réussie et la température actuelle de la source.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gainLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Exposure time in seconds
fr: Durée d'exposition en secondes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, temperatureSourceLabel)
en: Focuser temperature source
fr: Source de température pour le moteur de mise au point

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureSourceLabel)
en: TS.
fr: ST

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Automatically select the best focus star from the image
fr: Sélectionne automatiquement la meilleure étoile à focaliser dans l'image.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Auto Select Star
fr: Étoile sélectionnée automatiquement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding while autofocus in progress
fr: Suspendre le guidage pendant que la mise au point automatique est en cours

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding
fr: Suspendre le guidage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guideSettleTime)
en: Wait this many seconds before resuming guiding.
fr: Attendre ce nombre de secondes avant la reprise du guidage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Settle:
fr: Stabilisation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusFullFieldInnerRadius)
en: <html><body><p>During full field focusing, stars which are inside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 0%). Detection algorithms may also have an inherent filter.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Durant la mise au point plein champ, les étoiles qui sont à l'intérieur de ce pourcentage de la trame ont été filtrées en dehors du calcul « HFR » (défaut à 0%). Les algorithmes de détection peuvent aussi avoir un filtre intrinsèque.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusFullFieldOuterRadius)
en: <html><body><p>During full field focusing, stars which are outside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 100%). Detection algorithms may also have an inherent filter.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Durant la mise au point plein champ, les étoiles qui sont à l'extérieur de ce pourcentage de la trame ont été filtrées en dehors du calcul « HFR » (défaut à 100%). Les algorithmes de détection peuvent aussi avoir un filtre intrinsèque.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Annulus:
fr: Anneau

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusBoxSize)
en: <html><body><p>Size of the subframe to constrain capture to, in pixels.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Taille en pixels des sous-trames pour contraindre l'acquisition.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Box:
fr: Boîte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Subframe around the focus star during the autofocus procedure
fr: Sous-trame autour de l'étoile focalisée durant la procédure de mise au point automatique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Sub Frame
fr: Sous-trame

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusUseFullField)
en: <html><head/><body><p>Measure average HFR from all stars combined in a full frame. This method defaults to the Centroid detection, but can use SEP detection too. Its performance decreases as the number of stars increases.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Mesurer le « HFR » moyen de toutes les étoiles combinées dans une image complète. Cette méthode prend par défaut la détection centroïde, mais peut également utiliser la détection « SEP ». Sa performance diminue à mesure que le nombre d'étoiles augmente.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusUseFullField)
en: Full Field
fr: Plein champ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusUseWeights)
en: <html><head/><body><p>Check to use the standard deviation of the star HFR as a weighting to the curve fitting algorithm. If unchecked, all data points are given equal weighting. Currently only available when using Full Field (multiple stars) and a Curve Fit of Hyperbola or Parabola under the Linear 1 Pass algorithm. This feature is experimental.</p></body></html>
fr: <html><head><body><p>Cocher cette case pour utiliser la déviation standard du HFR de l'étoile comme poids pour l'algorithme de régression de la courbe. Si décochée, tous les points auront le même poids. Cette fonctionnalité est actuellement expérimentale et n'est disponible que pour l'algorithme Plein Champ (étoiles multiples) et une régression hyperbolique ou parabolique de l'algorithme linéaire à une passe.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusUseWeights)
en: Use Weights
fr: Utiliser des poids

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: R² Limit:
fr: Limite R²

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusR2Limit)
en: <html><head/><body><p>Set a minimum for the acceptable R² when performing an Auto Focus run. The value is between 0 (no fit) and 1 (perfect fit). 0.8 is a good start. If the minimum is not met, Auto Focus will rerun once to try to improve the R². Currently only available for the Linear 1 Pass algorithm when using a Curve Fit of Hyperbola or Parabola. This feature is experimental.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Fixer une valeur minimale acceptable pour R² lors d'une mise au point automatique. La valeur se trouve entre 0 (pas de résultat) et 1 (résultat parfait). 0,8 est une bonne valeur pour commencer. Si le minimum n'est pas atteint, la mise au point automatique sera relancée pour essayer d'améliorer R². Cette fonctionnalité est expérimentale et n'est disponible que pour l'algorithme linéaire à une passe à régression hyperbolique ou parabolique.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFocusDarkFrame)
en: Use dark frames from the library.
fr: Utiliser des trames sombres de la bibliothèque.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFocusDarkFrame)
en: Dark Frame
fr: Dark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAFBacklashComp)
en: <html><head/><body><p>Enable to have AutoFocus perform Backlash Compensation. Use in conjunction with the Backlash field.  Either the autofocus algorithm or the driver/focuser should perform backlash compensation but not both.</p><p>Used by Linear and Linear 1 Pass algorithms.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Activer pour que la mise au point automatique réalise la compensation de jeu. Utiliser en conjonction avec le champ de jeu. La compensation du jeu doit être réalisée soit par l'algorithme de la mise au point soit par le pilote de mise au point mais pas par les deux.</p><html><head></body>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAFBacklashComp)
en: AF Backlash Comp
fr: Compensation du jeu par la mise au point automatique

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, processTab)
en: Process
fr: Traitement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Num. of rows:
fr: Nombre de lignes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: SEP Profile:
fr: Profil SEP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Average over:
fr: Moyenne sur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Kernel size:
fr: Taille du noyau

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusFramesCount)
en: <html><body><p>Number of frames to capture in order to average the HFR value at the current focuser position.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Nombre de trames à acquérir pour moyenner la valeur « HFR » à la position courante du moteur de mise au point.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusFramesCount)
en:  frames
fr:  trames

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMultiRowAverage)
en: <html><head/><body><p>Combine this number of rows in the Bahtinov max average calculation. Change this value might help to match the Bahtinov lines on the star pattern more accurate.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Combiner ce nombre de lignes dans le calcul de la moyenne maximale de Bahtinov. Une modification de cette valeur pourrait aider à faire correspondre de façon plus précise, les lignes de Bahtinov sur le modèle d'étoile.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusTolerance)
en: Decrease value to narrow optimal focus point solution radius. Increase to expand solution radius
fr: Réduire la valeur pour restreindre le rayon optimal pour la solution de mise au point sur le point. Augmenter pour étendre le rayon de la solution.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select focus process algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Iterative</span>: Moves focuser by discreet steps initially decided by the step size. Once a curve slope is calculated, further step sizes are calculated to reach optimal solution. The algorithm stops when the measured HFR is within percentage tolerance of the minimum HFR recorded in the procedure.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Polynomial</span>: Starts with iterative method. Upon crossing to the other side of the V-Curve, polynomial fitting coefficients along with possible minimum solution are calculated. This algorithm can be faster than purely iterative approach given a good data set.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear</span>: Samples focus inward in a regular fashion, using 2 passes. The algorithm can be slow, but it is more resilient to backlash. Start with the focuser positioned near good focus. Set Initial Step Size and Max Travel for the desired sampling interval and range around start focus position. Tolerance should be around 5%.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear 1 Pass</span>: Starts like <span style=" font-weight:600;">Linear</span> but after completing the 1st pass, instead of doing a 2nd pass, moves straight to the minimum HFR value calculated. Use Curve Fit of Hyperbola or Parabola.</li></ul></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Sélectionnez l'algorithme du processus de mise au point : </p><ul style="margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-list-indent : 1 ;"><li style=" margin-top:12px ; margin-bottom:0px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">Itératif</span> : déplace le moteur de mise au point par pas discrets, selon un pas préalablement défini. Une fois que la pente de la courbe est calculée, d'autres tailles de pas sont calculées pour atteindre la solution optimale. L'algorithme s'arrête lorsque le HFR mesuré se situe dans la tolérance en pourcentage du HFR minimum enregistré dans la procédure.</li><li style=" margin-top:0px ; margin-bottom:0px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">Polynomial</span> : commence par une méthode itérative. En passant de l'autre côté de la courbe en V, les coefficients d'ajustement polynomiaux ainsi que la solution minimale possible sont calculés. Cet algorithme peut être plus rapide que l'approche purement itérative, moyennant un bon ensemble de données.</li><li style=" margin-top:0px ; margin-bottom:12px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">Linéaire</span> : les échantillons se concentrent vers l'intérieur de façon régulière, en utilisant 2 passes. L'algorithme peut être lent, mais il est plus résistant aux contrecoups. Commencez avec le moteur de mise au point positionné près de la bonne mise au point. Définissez la taille du pas initial et le déplacement maximal pour l'intervalle d'échantillonnage souhaité et la plage autour de la position de départ de la mise au point. La tolérance devrait être d'environ 5 %.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Linéaire 1 passe</span> : commence comme <span style="font-weight:600;">linéaire</span> mais après avoir terminé la première passe et plutôt que d'en faire une seconde, se déplace directement à la valeur minimale du HFR calculé. Utilise une régression hyperbolique ou parabolique.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Iterative
fr: Itératif

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Linear
fr: Linéaire

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Linear 1 Pass
fr: Linéaire 1 passe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusDetection)
en: <html><head/><body><p>Star detection method:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">SEP:</span> Source Extractor and Photometry, an efficient source detection method based on Source Extractor (Bertin and Arnouts 1996; Bertin 2016). See <a href="https://joss.theoj.org/papers/10.21105/joss.00058.pdf"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">SEP: Source Extractor as a library</span></a> in the Journal of Open Source Software.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Centroid</span>: a source detection based on estimating star mass around signal peaks.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gradient</span>: a single source detection based on the Sobel filter. Initial or full-field analysis will use SEP instead of this method.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Threshold</span>: a single source detection based on pixel values. Initial or full-field analysis will use SEP instead of this method.</li></ul></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Méthode de détection des étoiles : </p><ul style="margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-list-indent : 1 ;"><li style=" margin-top:12px ; margin-bottom:12px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">SEP :</span> Extracteur de Sources et Photométrie (Source Extractor and Photometry), une méthode de détection de sources efficace reposant sur l'extracteur de sources (Bertin et Arnouts 1996 ; Bertin 2016). Veuillez consulter <a href="https://joss.theoj.org/papers/10.21105/joss.00058.pdf"><span style=" text-decoration : underline ; color:#0000ff ;">« SEP : Source Extractor as a library »</span></a> dans le Journal du logiciel libre.</li><li style=" margin-top:12px ; margin-bottom:12px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">Centroïde</span> : une détection de source reposant sur l'estimation de la masse des étoiles autour des pics de signal.</li><li style=" margin-top:12px ; margin-bottom:12px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">Gradient</span> : une détection de source unique reposant sur le filtre de Sobel. L'analyse initiale ou plein champ utilisera la SEP à la place de cette méthode.</li><li style=" margin-top:12px ; margin-bottom:12px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">Seuil</span> : une détection de source unique reposant sur les valeurs des pixels. L'analyse initiale ou plein champ utilisera la SEP au lieu de cette méthode.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Centroid
fr: Centroïde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Threshold
fr: Seuil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Detection:
fr: Détection

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusGaussianSigma)
en: <html><head/><body><p>The gaussian blur sigma value. Used for blurring the image before for instance the Bahtinov edge detection.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>La valeur en sigma du flou gaussien. Utilisé pour flouter l'image, avant, par exemple, la détection des bords de Bahtinov.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusThreshold)
en: <html><body><p>Increase to restrict the centroid to bright cores. Decrease to enclose fuzzy stars.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Augmenter pour restreindre l'ellipsoïde à des cœurs brillants. Réduire pour saisir des étoiles floues.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusGaussianKernelSize)
en: <html><head/><body><p>The gaussian blur kernel size. Used for blurring the image before for instance the Bahtinov edge detection.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>La taille du noyau du flou gaussien. Utilisé pour flouter l'image avant, par exemple, la détection de Bahtinov des bords.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Sigma:
fr: Sigma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Curve Fit:
fr: Courbe de régression

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: <html><head/><body><p>Select the type of curve to fit to the data:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Quadratic</span>: Uses a polynomial fit of degree 2.  This is currently the default option and currently the only option for all Algorithms except Linear 1 Pass.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Hyperbola</span>: Fits a hyperbola to the data points.  This is currently only available for the Linear 1 Pass Algorithm and is experimental.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Parabola</span>: Fits a parabola to the data points.  This is currently only available for the Linear 1 Pass Algorithm and is experimental.</li></ul></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Sélectionner le type de courbes de régression :</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Quadratique</span> : utilise un régression polynomiale de degrés 2. C'est l'option par défaut actuelle et actuellement la seule option pour tous les algorithmes excepté l'algorithme linéaire à 1 passe.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Hyperbolique</span> : utilise une régression hyperbolique. Actuellement seulement disponible pour l'algorithme linéaire à 1 passe et est expérimental.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Parabolique</span> : utilise une régression parabolique. Actuellement seulement disponible pour l'algorithme linéaire à 1 passe et est expérimental.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Quadradic
fr: Quadratique

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Hyperbola
fr: Hyperbole

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Parabola
fr: Parabole

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mechanicsTab)
en: Mechanics
fr: Mécanique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12b)
en: Out Step Multiple:
fr: Multiple du pas extérieur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusOutSteps)
en: <html><body><p>This number multiplied by initial-step-size is number of outward steps the Linear Focus algorithm moves away from the initial position at the start of focusing.</p></body></html>
fr: <html><corps><p>Ce nombre multiplié par la taille de l'étape initiale est le nombre d'étapes vues de l'extérieur dont l'algorithme de mise au point linéaire s'éloigne de la position initiale à partir du début de la mise au point.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Motion Timeout:
fr: Délai de déplacement dépassé

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusCaptureTimeout) i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusCaptureTimeout), group (Focus)
en: Maximum time in seconds to wait for a captured image to be received before declaring a timeout.
fr: Durée maximale en secondes pour attendre la réception d'une image avant de déclarer un dépassement de délai.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusTicks)
en: <b>Initial</b> step size in ticks to cause a noticeable change in HFR value. For timer based focuser, it is the initial time in milliseconds to move the focuser inward or outward
fr: Taille <b>initiale</b> de l'étape en pas pouvant produire une modification visible de la valeur « HFR ». Pour la gestion de mise au point utilisant un minuteur, c'est le temps initial en millisecondes pour déplacer le gestionnaire de mise au point vers l'intérieur ou vers l'extérieur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Max Step size:
fr: Taille de pas maximale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMaxSingleStep)
en: <html><head/><body><p>The maximum single step size the algorithm is allowed to command as it searches for the critical focus zone. The calculated step size would be limited to this maximum value.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>La taille maximale d'un simple pas que l'algorithme est en mesure de piloter dans sa recherche pour une zone critique de mise au point. La taille calculée du pas sera limitée à cette valeur maximale.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Capture Timeout:
fr: Délai d'acquisition maximal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusMaxTravel)
en: <html><head/><body><p>Maximum travel in steps before the autofocus process aborts</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Trajet maximal en pas avant que le processus de mise au point automatique ne soit annulé.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Backlash:
fr: Jeu (backlash)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial Step size:
fr: Taille de pas initiale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMotionTimeout) i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMotionTimeout), group (Focus)
en: Maximum time in seconds to wait for a focuser to move to desired position before declaring a timeout.
fr: Durée maximale en secondes d'attente pour que le moteur de mise au point se déplace à la position désirée avant de déclarer un dépassement de délai.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusBacklash)
en: <html><head/><body><p>For backlash-aware focuser, the amount of backlash to apply when reversing movement direction.</p><p>For the Linear 1 Pass algorithm, set backlash field &gt;= focuser backlash to have backlash neutralised during an Autofocus run.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Pour des moteurs de mise au point gérant le backlash, la quantité de réactions à appliquer lors du renversement de la direction de mouvement.</p><p>Pour l'algorithme linéaire à 1 passe, appliquer un champ de backlash &gt;= au backlash du moteur de mise au point pour neutraliser le backlash durant la procédure de mise au point automatique.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusSettleTime)
en: <html><head/><body><p>Wait for this many seconds after moving the focuser before capturing the next image during Auto Focus.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Attendre ce nombre de secondes après le déplacement du moteur de mise au point, avant d'acquérir la prochaine image durant la phase de mise au point automatique.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Max Travel:
fr: Trajet maximal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: V-Curve
fr: Courbe en V

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: HFR:
fr: HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, HFROut)
en: <html><body><p>HFR value in pixels consolidated at the current focuser position.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Valeur « HFR » (half-flux radius) en pixels consolidée par la position actuelle du moteur de mise au point.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Stars:
fr: Étoiles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, starsOut)
en: <html><body><p>Number of stars used for HFR computation at the current focuser position.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Nombre d'étoiles à utiliser pour le calcul « HFR » (half-flux radius) à la position courante du moteur de mise au point.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Iteration:
fr: Itération

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, iterOut)
en: <html><body><p>Focuser iteration.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Nombre actuel d'itération du moteur de mise au point</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, relativeProfileB)
en: Relative Profile...
fr: Profil relatif…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDataB)
en: Clear Data
fr: Effacer les données

en: Called newMeasurement after a solution was found.
fr: Appel à une nouvelle mesure une fois la solution trouvée.

en: Solution found.
fr: Solution trouvée.

en: Too many steps.
fr: Trop d'étapes.

en: Solution lies outside max travel.
fr: La solution est en dehors de la course maximale.

[ctx: HFR graphics tooltip; %1 is the Focus Position; %2 is the Half Flux Radius;]
en: <table><tr><td>POS:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>HFR:   </td><td>%2</td></tr></table>
fr: <table><tr><td>POS : </td><td>%1</td></tr><tr><td>HFR : </td><td>%2</td></tr></table>

en: The host was not found. Please check the host name and port settings in Guide options.
fr: Impossible de trouver l'hôte. Veuillez vérifier le nom de l'hôte et les paramètres du port dans les options du guide.

en: The connection was refused by the peer. Make sure the LinGuider is running, and check that the host name and port settings are correct.
fr: La connexion a été refusée par le pair. Veuillez vous assurer que le composant « LinGuider » est lancé et que le nom de l'hôte et les paramètres de port sont corrects.

en: The following error occurred: %1.
fr: L'erreur suivante est survenue : %1.

en: Invalid response.
fr: Réponse non valable.

en: Connected to LinGuider %1
fr: Connecté à LinGuider %1

en: Only LinGuider v4.1.0 or higher is supported. Please upgrade LinGuider and try again.
fr: Seules les versions v4.1.0 ou supérieure de « LinGuider » sont prises en charge. Veuillez mettre à jour le composant « LinGuider » et essayer à nouveau.

en: Auto star selected %1
fr: Sélection automatique de l'étoile %1

en: Failed to process star position.
fr: Impossible de traiter la position de l'étoile.

en: Failed to set guider reticle position.
fr: Impossible de définir une position du réticule de guidage.

en: Failed to set guider square position.
fr: Impossible de définir une position à angle droit du guidage.

en: Failed to start guider.
fr: Impossible de démarrer le guidage.

en: Failed to stop guider.
fr: Impossible d'arrêter le guidage.

en: Failed to get RA/DEC Drift.
fr: Impossible d'obtenir la dérive AD/DEC.

en: Failed to set dither range.
fr: Échec pour définir l'intervalle de décalage.

en: PHD2: There was no dithering response from PHD2, but continue guiding.
fr: PHD2 : aucune réponse en décalage de PHD2 mais poursuite du guidage.

en: Giving up reconnecting.
fr: Abandon de la reconnexion

en: Reconnecting to PHD2 Host: %1, on port %2. . .
fr: Reconnexion en cours à l'hôte PHD2 : %1, sur le port %2…

en: Connecting to PHD2 Host: %1, on port %2. . .
fr: Connexion à l'hôte PHD2 : %1 sur le port %2…

en: Aborting any capture before disconnecting equipment...
fr: Annulation en cours de toute acquisition avec déconnexion de l'équipement…

en: Disconnected from PHD2 Host: %1, on port %2.
fr: Déconnexion de l'hôte PHD2 : %1, sur le port %2.

en: The host disconnected.
fr: L'hôte s'est déconnecté.

en: The connection was refused by the peer. Make sure the PHD2 is running, and check that the host name and port settings are correct.
fr: La connexion a été refusée par le pair. Veuillez vous assurer que le composant PHD2 est lancé et que le nom de l'hôte et les paramètres de port sont corrects.

en: PHD2: invalid response received: %1
fr: PHD : réponse non valable reçue : %1

en: PHD2: JSON error: %1
fr: PHD2 : erreur JSON : %1

en: Unknown PHD2 event: %1
fr: Évènement PHD2 inconnu : %1

en: PHD2: Version %1
fr: PHD2 : version %1

en: PHD2: Calibration Complete.
fr: PHD2 : calibration terminée.

en: PHD2: Waiting for guiding to settle.
fr: PHD2 : en attente de fin de guidage.

en: PHD2: Calibration Failed (%1).
fr: PHD2 : échec de la calibration (%1).

en: Calibration Data Flipped.
fr: Basculement des données de calibration.

en: PHD2: Settling failed (%1).
fr: PHD2 : échec de la résolution (%1).

en: PHD2: There was a dithering error, but continue guiding.
fr: PHD2 : une erreur de décalage est survenue mais le guidage se poursuit.

en: PHD2: Settling failed, aborted.
fr: PHD2 : échec de la stabilisation. Annulation.

en: PHD2: Settling complete, Guiding Started.
fr: PHD2 : stabilisation terminée. Démarrage du guidage.

en: PHD2: Star found, guiding is resuming...
fr: PHD2 : une étoile a été trouvée. Le guidage est relancé…

en: PHD2 %1: %2
fr: PHD2 %1 : %2

en: PHD2: Looping Exposures Stopped.
fr: PHD2 : arrêt de la boucle d'expositions.

en: PHD2: Guiding Stopped.
fr: PHD2 : guidage arrêté.

en: PHD2: Lock Position Set.
fr: PHD2 : verrouillage de l'ensemble de la position.

en: PHD2: Star Selected.
fr: PHD2 : étoile sélectionnée.

en: PHD2: Guiding resumed.
fr: PHD2 : reprise du guidage.

en: PHD2: Guiding started.
fr: PHD2 : démarrage du guidage.

en: PHD2: Lock Position Lost, continuing calibration.
fr: PHD2 : perte du verrouillage de la position, poursuite de la calibration.

en: PHD2: Star Lost. Trying to reacquire for %1s.
fr: PHD2 : étoile perdue. Nouvelle tentative d'acquisition sur %1 sec.

en: PHD2: Lock Position Lost.
fr: PHD2 : perte du verrouillage de la position.

en: PHD2: Guiding paused.
fr: PHD2 : guidage mis en pause.

en: PHD2: Calibrating, timing out in %1s.
fr: PHD2 : calibration en cours. Délai échu dans %1 s.

en: PHD2: Calibration turned to looping, failed.
fr: PHD2 : la calibration boucle. Échec.

en: PHD2: Looping Exposures.
fr: PHD2 : réalisation de boucles d'exposition.

en: PHD2: Dithering started.
fr: PHD2: démarrage du décalage.

en: PHD2: Calibration is cleared
fr: PHD2 : la calibration est réinitialisée.

en: PHD2: DEC Guide Mode is Set to: %1
fr: PHD2 : le mode de guidage DEC est fixé à « %1 »

en: PHD2: Exposure Time set to:
fr: PHD2 : temps d'exposition défini à

en: PHD2: Valid Exposure Times: Auto,
fr: PHD2 : temps d'exposition valable : « Auto »

en: PHD2: Please set CCD and telescope parameters in PHD2, Pixel Scale is invalid.
fr: PHD2 : veuillez définir les paramètres du CCD et du télescope dans PHD2. La taille du pixel est non valable.

en: PHD2: Pixel Scale is %1 arcsec per pixel
fr: PHD2 : la taille de pixel est de %1 secondes d'arc par pixel

en: PHD2 Error: unhandled '%1'
fr: Erreur PHD2 : « %1 » non géré

en: PHD2 Error: Equipment not connected.
fr: Erreur PHD2 : équipement non connecté.

en: PHD2: Guiding is already running.
fr: PHD2 : le guidage est déjà lancé.

en: PHD2: Connecting Equipment. . .
fr: PHD2 : connexion à l'équipement…

en: PHD2: Disconnecting Equipment. . .
fr: PHD2 : déconnexion de l'équipement…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Dither
fr: Décalage

en: GPG RA Guider
fr: Guidage PGG en AD

en: PHD2's current camera: %1, is NOT connected to Ekos.  The PHD2 Guide Star Image will be received, but the full external guide frames cannot.
fr: La caméra courante pour PHD2 : %1 n'est PAS connecté à Ekos. L'image de l'étoile guide de PHD2 sera reçue mais pas les trames complètes.

en: PHD2's current camera: %1, IS connected to Ekos.  You can select whether to use the full external guide frames or just receive the PHD2 Guide Star Image using the SubFrame checkbox.
fr: La caméra actuelle PHD2 %1 est connectée à Ekos. Vous pouvez choisir d'utiliser des trames complètes externes de guidage ou de ne recevoir que l'image d'une étoile de guidage PHD2 en utilisant la case à cocher « Sous-trame ».

en: Connection to the guide CCD is lost.
fr: La connexion au guidage est perdue.

en: Error: lost connection to CCD.
fr: Erreur : perte de connexion au CCD.

en: Exposure timeout. Aborting Autoguide.
fr: Délai d'exposition dépassé. Annulation du guidage automatique.

en: Exposure timeout. Aborting Dithering.
fr: Délai d'exposition dépassé. Annulation du décalage.

en: Exposure timeout. Aborting Calibration.
fr: Délai d'exposition dépassé. Annulation de la calibration.

en: The mount is parked. Unpark to start guiding.
fr: La monture est parquée. Déparquer pour démarrer le guidage.

en: Pier side change detected. Clearing calibration.
fr: Détection d'un changement de côté du pied. Réinitialisation de la calibration.

en: Mount is moving. Resetting calibration...
fr: La monture se déplace. Réinitialisation de la calibration…

en: Mount is parking. Aborting guide...
fr: Parcage de la monture. Annulation du guidage en cours…

en: Mount is slewing. Aborting guide...
fr: La monture est en cours de pointage. Annulation du guidage…

en: Calibration is cleared.
fr: La calibration est effacée.

en: External guider connected.
fr: Guidage externe connecté.

en: External guider disconnected.
fr: Guidage externe déconnecté.

en: Calibration completed.
fr: Calibration terminée.

en: Calibration started.
fr: Démarrage de la calibration.

en: Guiding resumed.
fr: Reprise du guidage.

en: Autoguiding started.
fr: Guidage automatique démarré.

en: Autoguiding aborted.
fr: Guidage automatique annulé.

en: Guiding suspended.
fr: Guidage mis en pause.

en: Manual dithering in progress.
fr: Décalage manuel en cours.

en: Dithering in progress.
fr: Décalage en cours.

en: Post-dither settling for %1 second... | Post-dither settling for %1 seconds...
fr[0]: Délai après décalage %1 seconde…
fr[1]: Délai après décalage de %1 secondes…

en: Dithering failed.
fr: Échec du décalage.

en: Dithering completed successfully.
fr: Décalage totalement réussi.

en: %1x%1 guide binning is not supported.
fr: Le binning %1x%1 n'est pas autorisé pour le guidage.

en: Exposure failed. Restarting exposure...
fr: Échec de l'exposition. Nouvelle exposition…

en: Cannot change guider type while active.
fr: Impossible de modifier le type de guide quand il est actif.

en: Warning: Reset Guiding Calibration is enabled. It is recommended to turn this option off for PHD2.
fr: Attention : la réinitialisation de la calibration du guidage est activé. Il est recommandé de désactiver cette option pour PHD2.

en: Calibration failed to start.
fr: Échec du démarrage de calibration.

en: Auto star selected.
fr: Sélection automatique d'une étoile.

en: Failed to select an auto star.
fr: Échec de la sélection automatique d'une étoile.

en: Select a guide star to calibrate.
fr: Sélectionner une étoile de guidage à calibrer.

en: The PHD2 camera is not available to Ekos, so you cannot see the captured images.  But you will still see the Guide Star Image when you guide.
fr: La caméra PHD2 est indisponible pour Ekos. Ainsi, vous ne pourrez voir les images acquises. Mais, vous devriez toujours voir l'image de l'étoile ciblée lors du guidage.

en: To receive PHD2 images other than the Guide Star Image, SubFrame must be unchecked.  Unchecking it now to enable your image captures.  You can re-enable it before Guiding
fr: Pour recevoir des images de PHD2 autre que l'image de l'étoile de guidage, le paramètre « Sous-trame » doit être désactivé. Sa désactivation vous permet maintenant de faire des acquisitions d'images. Vous pouvez le réactiver avant le guidage.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
fr: Contrôle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideAutoStar)
en: <html><head/><body><p>Automatically select the calibration star. <br/>Please note: 'SEP Multi Star' does  <span style=" font-weight:600;">always</span> use 'auto star' detection.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Sélectionner automatiquement l'étoile de calibration. <br/>Veuillez noter que le processus « SEP Multi Étoiles » utilise <span style=" font-weight:600;">toujours</span> la détection avec « étoile automatique ».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideAutoStar)
en: Auto Star
fr: Étoile automatique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearCalibrationB)
en: Clear calibration data.
fr: Effacer les données de calibration.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, manualDitherB)
en: Manual Dither
fr: Décalage manuel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: <html><head/><body><p>Subtract dark frame. If no dark frame is available, a new dark frame shall be captured and saved for future use.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Soustraire le dark. Si aucun dark n'est disponible, un nouveau sera acquis et enregistré pour un usage ultérieur.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loopB)
en: Loop
fr: En boucle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: <html><head/><body><p>Subframe the image around the guide star. Or for PHD2, receive the Guide Star Image instead of the full image frame. For the Internal Guider, before checking this option, you must <span style=" font-weight:600;">first</span> capture an image and select a guide star. Uncheck it to take a full frame again. <br/>Please note: 'SEP Multi Star' <span style=" font-weight:600;">cannot</span> use subframe.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Utiliser des sous-trames de l'image autour de l'étoile de guidage. Ou, avec PHD2, recevez l'image de l'étoile de guidage au lieu de la trame complète de l'image. Pour l'assistant de guidage interne, avant de cocher cette option, vous devez <span style=" font-weight:600;">d'abord</span> acquérir une image et sélectionner une étoile de guidage. Décochez cette option pour recevoir une trame complète à nouveau.<br/>Veuillez noter que SEP Multi Star ne peut <span style="font-wight:600;">pas</span> utiliser de sous-trames.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: Subframe
fr: Sous-trame

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eastRAGuideEnabled)
en: East Direction Guiding
fr: Guidage en direction de l'est

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, westRAGuideEnabled)
en: West Direction Guiding
fr: Guidage en direction de l'ouest

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, externalConnectB)
en: Connect to external guiding application.
fr: Connecter l'application externe de guidage.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dECGuideEnabled)
en: Guide Declination Axis
fr: Axe de déclinaison du guidage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Guide star tracking box size. Box size must be set in accordance to the selected star size.
fr: Taille de la boîte de suivi pour l'étoile de guidage. La taille de la boîte doit être cohérente avec la taille de l'étoile sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, externalDisconnectB)
en: Disconnect from external guiding application.
fr: Déconnecter l'application externe de guidage.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Apply filter to image after capture to enhance it
fr: Appliquer un filtre à une image après acquisition pour l'améliorer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Guide camera binning. It is recommended to set binning to 2x2 or higher.
fr: Binning de la caméra de guidage. Il est recommandé de définir le binning à 2x2 ou plus.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rAGuideEnabled)
en: Guide Right Ascention Axis
fr: Axe d'ascension droite du guidage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guideDelay)
en: Delay next guide exposure this many seconds after a pulse is sent
fr: Reporter la prochaine acquisition du guide ce nombre de secondes après l'envoi d'une impulsion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, northDECGuideEnabled)
en: North Direction Guiding
fr: Guidage en direction du nord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, southDECGuideEnabled)
en: South Direction Guiding
fr: Guidage en direction du sud

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupScope)
en: Scope / Lens Info
fr: Informations du télescope et de l'objectif

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FOV)
en: Field of View (arcmin)
fr: Champ de vision (min d'arc)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Aperture)
en: Aperture (mm)
fr: Ouverture (mm)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Focal)
en: Focal Length (mm)
fr: Longueur focale (mm)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FbyD) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51_2)
en: Focal Ratio
fr: Ratio de focale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroup)
en: Guide Info
fr: Informations de guidage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_17)
en: Pulse Length (ms)
fr: Durée d'impulsion (ms)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_16)
en: Guiding Delta "
fr: Delta de guidage (sec)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_PulseRA)
en: Generated RA pulse
fr: Impulsion AD générée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_PulseDEC)
en: Generated DEC pulse
fr: Impulsion DEC générée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_DeltaRA)
en: Immediate Guiding RA deviation in arcseconds
fr: Dérive immédiate de guidage AD en secondes d'arc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_DeltaDEC)
en: Immediate Guiding DEC deviation in arcseconds
fr: Dérive immédiate de guidage DEC en secondes d'arc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_17b)
en: Guiding RMS error
fr: Erreur RMS de guidage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_17b)
en: RMS" (RA/DEC)
fr: RMS" (AD/DEC)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_ErrRA)
en: Guiding RA RMS error
fr: Erreur RMS en AD du guidage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_ErrDEC)
en: Guiding DEC RMS error
fr: Erreur RMS en DEC du guidage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7b)
en: Guide SNR
fr: Rapport signal/bruit (SNR) du guide

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, correctionSlider)
en: <html><head/><body><p>Drag the slider to adjust the scale of the Corrections Graphs relative to the scale of the drift graphs.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Faire glisser le curseur pour ajuster l'échelle des graphiques des corrections vers l'échelle des graphiques de dérives.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Drift Plot
fr: Tracé de la dérive

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Calibration Plot
fr: Courbe de calibration

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rADisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the RA graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Afficher le graphique AD dans le tracé du graphique de dérive.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rADisplayedOnGuideGraph)
en: RA
fr: AD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rACorrDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the RA Corrections graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Afficher le graphique de corrections AD dans le tracé du graphique de dérive.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rACorrDisplayedOnGuideGraph) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dECorrDisplayedOnGuideGraph)
en: Corr
fr: Correction

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dEDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display DEC graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Afficher le graphique DEC dans le tracé du graphique de dérive.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dECorrDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the DEC Corrections graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Afficher le graphique de corrections DEC dans le tracé du graphique de dérive.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, sNRDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display SNR graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Afficher le graphique SNR dans le tracé du graphique de dérive.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rMSDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display RMS graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Afficher le graphique RMS dans le tracé du graphique de dérive.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideZoomInXB)
en: <html><head/><body><p>Zoom in for the X-Axis.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Zoom avant sur l'axe des X.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideZoomOutXB)
en: <html><head/><body><p>Zoom out for the X-Axis.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Zoom arrière sur l'axe des X.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Trace:
fr: Trace

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, guideSlider)
en: <html><head/><body><p>Drag the slider to scroll through guide history while displaying the RA and DEC error points on both graphs. Dragging to the far right will set the guide plots to display the latest guide data and autoscroll the graph.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Glisser le curseur pour naviguer dans l'historique du guidage, en affichant en même temps les points d'erreur AD et DEC sur les graphiques. Le glissement vers la butée à droite définira les valeurs d'intervalles pour afficher les dernières données de guidage et permettra un défilement automatique du graphe.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, latestCheck)
en: <html><head/><body><p>Check to display the latest guide data and autoscroll the graph.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Vérifier l'affichage des dernières données de guidage et ajuster le graphique.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideAutoScaleGraphB)
en: <html><head/><body><p>Autoscale both Guide Graphs to their default scale. If any points are located outside this range, the view is expanded to include them (with the exception of the time axis in the drift graphics).</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Définir l'échelle automatiquement à la fois pour tous les graphiques de guidage comme échelle par défaut. Si des points sont situés hors de cet intervalle, l'affichage est étendu pour les inclure (avec l'exception de l'axe des temps dans le graphique de dérive.</body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideSaveDataB)
en: <html><head/><body><p>Export the guide data from the current session to a CSV file readable by a spreadsheet program.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Exporter les données de guidage de la session actuelle vers un fichier CSV, pouvant être exploité par un tableur.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideDataClearB)
en: <html><head/><body><p>Clear all the recent guide data.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Effacer toutes les données récentes de guidage.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guiderAccuracyThreshold)
en: <html><head/><body><p>Set the desired guiding accuracy in the Drift Plot. The number represents the radius of the green concentric circle in arcseconds.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Définir la précision souhaitée de guidage dans le graphique de dérive. Le nombre représente le rayon du cercle concentrique vert en secondes d'arc.</p></body></html>

en: drift (arcsec)
fr: décalage (secondes d'arc)

en: pulse (ms)
fr: impulsion (ms)

[ctx: Drift graphics tooltip; %1 is local time; %2 is RA deviation; %3 is DE deviation in arcseconds; %4 is the RMS error in arcseconds; %5 is the SNR]
en: <table><tr><td>LT:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr></table>
fr: <table><tr><td>LT : </td><td>%1</td></tr><tr><td>AD : </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DEC : </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS : </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR : </td><td>%5 "</td></tr></table>

[ctx: Drift graphics tooltip; %1 is local time; %2 is RA deviation; %3 is DE deviation in arcseconds; %4 is the RMS error in arcseconds; %5 is the SNR; %6 is RA Pulse in ms; %7 is DE Pulse in ms]
en: <table><tr><td>LT:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr><tr><td>RA Pulse:   </td><td>%6 ms</td></tr><tr><td>DE Pulse:   </td><td>%7 ms</td></tr></table>
fr: <table><tr><td>LT : </td><td>%1</td></tr><tr><td>AD : </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DEC : </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS : </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR : </td><td>%5 "</td></tr><tr><td>Impulsion AD : </td><td>%6 ms</td></tr><tr><td>Impulsion DEC : </td><td>%7 ms</td></tr></table>

[ctx: West]
en: W
fr: O

[ctx: @title:window]
en: Export Guide Data
fr: Exporter les données de guidage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preparingStateLabel)
en: Prep
fr: préparation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
fr: actif

en: RA drifting forward...
fr: Dérive AD en avant…

en: Guide Star found.
fr: Étoile trouvée pour le guidage.

en: Calibrating RA Out
fr: Calibration AD extérieur en cours

en: RA drifting reverse...
fr: Dérive AD inversée…

en: Calibration rejected. Star drift is too short. Check for mount, cable, or backlash problems.
fr: Calibration rejetée. La dérive de l'étoile est trop courte. Veuillez vérifier la monture, le câble ou des problèmes de jeu.

en: Calibration Failed: Drift too short.
fr: Échec de la calibration : décalage trop court.

en: Calibrating RA In
fr: Calibration AD Intérieur en cours

en: Calibration Failed: couldn't reach start.
fr: Échec de la calibration : impossible d'atteindre le départ.

en: Guide RA: Scope cannot reach the start point after %1 iteration. Possible mount or backlash problems... | GUIDE_RA: Scope cannot reach the start point after %1 iterations. Possible mount or backlash problems...
fr[0]: Guidage AD : impossible pour le télescope d'atteindre le point de départ
    après %1 itération. Problèmes possibles de monture ou de jeu…
fr[1]: Guidage AD : impossible pour le télescope d'atteindre le point de départ
    après %1 itérations. Problèmes possibles de monture ou de jeu…

en: DEC backlash...
fr: Correctif DEC…

en: DEC drifting forward...
fr: Dérive DEC en avant…

en: Calibration Failed: drift too short.
fr: Échec de la calibration : décalage trop court.

en: Calibrating DEC Backlash
fr: Calibration de la réaction DEC en cours

en: Calibrating DEC Out
fr: Calibration DEC Extérieur en cours

en: DEC drifting reverse...
fr: Dérive DEC inversée…

en: Calibration Failed: couldn't reach start point.
fr: Échec de la calibration : impossible d'atteindre le point de départ.

en: Guide DEC: Scope cannot reach the start point after %1 iteration.
    Possible mount or backlash problems... | GUIDE DEC: Scope cannot reach the start point after %1 iterations.
    Possible mount or backlash problems...
fr[0]: Guidage DEC : impossible pour le télescope d'atteindre le point de départ
    après %1 itération. Problèmes possibles de monture ou de jeu…
fr[1]: Guidage DEC : impossible pour le télescope d'atteindre le point de départ
    après %1 itérations. Problèmes possibles de monture ou de jeu…

en: Calibrating DEC In
fr: Calibration DEC Intérieur en cours

en: DEC swap enabled.
fr: Échange DEC activé.

en: DEC swap disabled.
fr: Échange DEC désactivé.

en: Calibration Successful
fr: Calibration réussie

en: Warning: Dithering failed. Autoguiding shall continue as set in the options in case of dither failure.
fr: Attention : le décalage a échoué. Le guidage automatique doit continuer comme défini dans les options en cas d'échec du décalage.

en: Warning: Manual Dithering failed.
fr: Avertissement : échec du décalage manuel.

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
fr: Les informations pour %1 sont manquantes. Veuillez définir les valeurs dans le tableau de bord INDI.

en: Missing Information
fr: Information manquante

en: Guiding calibration restored
fr: Calibration du guidage restaurée.

en: Lost track of the guide star. Try increasing the square size or reducing pulse duration.
fr: Perte de la trace de l'étoile guide. Essayez d'augmenter la taille du carré ou réduisez la durée d'impulsion.

en: Guide Star lost.
fr: Perte de l'étoile de guidage.

en: Guiding calibration failed
fr: Échec de la calibration du guidage

en: Guiding calibration completed successfully
fr: Calibration du guidage terminée avec succès

en: Lost track of the guide star. Searching for guide stars...
fr: Perte de la trace de l'étoile de guidage. En recherche d'étoiles de guidage…

en: Delta RMS threshold value exceeded. Searching for guide stars...
fr: La valeur de seuil pour le delta RMS est dépassée. À la recherche d'étoiles pour le guidage…

en: Failed to find any suitable guide stars. Aborting...
fr: Impossible de trouver une étoile adaptée pour le guidage. Annulation en cours…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_29) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_CalibrationPulseDuration)
en: Initial pulse size for calibration.
fr: Taille initiale de l'impulsion pour la calibration.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
fr: Impulsion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AutoModeIterations)
en: Maximum number of iterations calibration should use per phase.
fr: Le nombre maximal d'itérations de calibration qui devraient être utilisé par phase.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of iterations calibration should use per phase. It may use fewer (if max move is reached).
fr: Nombre maximum d'itérations que la calibration doit utiliser par phase. Elle peut en utiliser moins (si le déplacement maximal est atteint).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Max Iterations:
fr: Maximum d'itérations

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of pixels the calibration should move. Once it exceeds this amount, it will finish the calibration phase.  It may move less if  max iterations is reached.
fr: Nombre maximum de pixels que la calibration doit déplacer. Une fois cette quantité dépassée, il terminera la phase de calibration. Il peut se déplacer moins si le maximum d'itérations est atteinte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Max move (px):
fr: Déplacement maximal (px)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_CalibrationMaxMove) i18n: ectx: label, entry (CalibrationMaxMove), group (Guide)
en: Maximum number of pixels the calibration should move (approximate).
fr: Le nombre maximal de pixels que la calibration doit déplacer (approximativement).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
fr: Deux axes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled) i18n: ectx: label, entry (GuideAutoSquareSizeEnabled), group (Guide)
en: Automatically select the square size based on the selected star width.
fr: Sélectionne automatiquement la taille du carré selon la largeur de l'étoile sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled)
en: Auto Square Size
fr: Taille du carré automatique

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reticle
fr: Réticule

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_26)
en: X position of the guide star
fr: Position en X de l'étoile de guidage.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_27)
en: Y position of the guide star
fr: Position en Y de l'étoile de guidage.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Calibrated Values
fr: Valeurs calibrées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: ms/arcsec
fr: ms/secondes d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec_cal_degrees_unit)
en: degrees (swapped)
fr: degrés (permuté)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideCalibrationBacklash)
en: <html><head/><body><p>Remove the effect of DEC backlash when calibrating guider.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Supprimer l'effet de xxxx DEC lors de la calibration de l'assistant de guidage.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideCalibrationBacklash)
en: Remove DEC backlash in guide calibration
fr: Suppression du jeu DEC dans la calibration du guide

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResetGuideCalibration)
en: <html><head/><body><p>If checked,  always re-calibrate when guiding is started. This is often not necessary when a good quality calibration has previously been done and the guide camera has not been rotated or re-installed.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si coché, relance toujours la calibration lorsque le guidage est lancé. Cela est souvent inutile quand une bonne calibration a été effectuée et que la caméra n'a pas subi une rotation ou un déplacement.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetGuideCalibration)
en: Reset Guide Calibration After Each Mount Slew
fr: Réinitialiser la calibration du guide après chaque pointage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseGuideCalibration)
en: <html><head/><body><p>Store and attempt to reuse calibrations. This only works on opposite sides of the meridian if the pier-side can be automatically determined from your mount. The "Reset Guide on Slew" option above must be unchecked for this to be attempted.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Stocke et essaye de réutiliser les calibrations. Cela ne fonctionne que sur le côté opposé du méridien, si la position par rapport au pied peut être déterminée automatiquement à partir de votre monture. L'option « Réinitialiser la calibration du guide après chaque pointage » ci-dessus doit être décochée pour que cette opération puisse être tentée.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseGuideCalibration)
en: Store and reuse guide calibration when possible.
fr: Enregistrer et réutiliser la calibration si possible

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseDecOnPierSideChange)
en: <html><head/><body><p>When re-using a calibration, reverse the DEC angle if the current pier side differs from the one at calibration. This only applies when re-using calibrations. The value you need is a property of your mount that should be researched. </p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Lors de la réutilisation d'une calibration, inverse l'angle DEC si le côté du pied actuel diffère de celui de la calibration. Cela ne s'applique que lors de la réutilisation des calibrations. La valeur dont vous avez besoin est une propriété de votre monture qui devrait être étudiée.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseDecOnPierSideChange) i18n: ectx: label, entry (ReverseDecOnPierSideChange), group (Scheduler)
en: Reverse DEC on pier-side change when reusing calibration.
fr: Inverser DEC si modification du côté du pied lors de la réutilisation d'une calibration

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DitherPixels)
en: Number of pixels to move the guiding square in a random direction.
fr: Nombre de pixels pour déplacer le carré de guidage dans une direction aléatoire.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherSettle) i18n: ectx: label, entry (DitherSettle), group (Guide)
en: After dither is successful, wait for this many seconds before proceeding.
fr: Une fois le décalage réussi, attendre ce nombre de secondes avant de continuer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: PHD2 Dither Threshold
fr: Seuil décalage PHD2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherTimeout)
en: <html><head/><body><p>Maximum allowable distance for dithering to be considered settled (PHD2 only).</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Distance maximale admissible pour que le décalage soit considéré comme réussi (PHD2 uniquement).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Move locked guiding square location after frame capture
fr: Déplacer le carré de guidage verrouillé après l'acquisition de la trame

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DitherThreshold)
en: Maximum allowable distance for guiding to be considered settled (PHD2 only).
fr: Distance maximale permise pour que le guidage soit considéré comme réussi en cas d'utilisation de PHD2.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: PHD2 Dither Timeout
fr: Délai décalage PHD2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherFrames) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15)
en: Dither after this many captured frames in the CCD module
fr: Décaler après ce nombre de trames acquises dans le module CCD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: frames
fr: trames

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Frequency
fr: Fréquence

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherMaxIterations)
en: <html><head/><body><p>Maximum dithering iteration attempts before giving up</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Nombre maximal d'itérations de décalage avant abandon.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Max. Iterations
fr: Itérations maximales

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherWithOnePulse)
en: <html><head/><body><p>If checked, dithering amount is randomly generated, pulses are sent, but the resultant pixel dithering amount is not enforced so only the one dither pulse is sent. This is quicker, and recommended as dither amount is random anyway. It is necessary when 2-D dither is required but guiding is only done in one axis.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si cette case est cochée, la quantité de décalage est générée de manière aléatoire, les impulsions sont envoyées, mais le nombre de pixels résultant n'est pas appliqué, donc seule la première impulsion est envoyée. C'est plus rapide et recommandé, car le nombre de pixels de décalage est de toute façon aléatoire. C'est nécessaire lorsque le tramage 2-D est requis, le guidage ne se faisant que sur un seul axe.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherWithOnePulse)
en: One Pulse Dither
fr: Décalage mono-impulsion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherFailAbortsAutoGuide)
en: <html><head/><body><p>If checked, autoguiding is aborted when dithering fails. Otherwise, guiding resumes normally.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si cette option est cochée, le guidage automatique est annulé en cas d'échec du décalage. Sinon, il se poursuit normalement.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherFailAbortsAutoGuide)
en: Abort Autoguide on failure
fr: Annuler le guidage automatique en cas d'erreur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherNoGuiding)
en: <html><head/><body><p>Perform dithering when not guiding.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Réaliser un décalage lorsque le guidage automatique n'est pas actif.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherNoGuiding)
en: Non-Guide Dither Pulse
fr: Décalage sans guidage automatique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherNoGuidingPulse)
en: Pulse length in milliseconds to command mount motion in a random direction
fr: Durée de l'impulsion en millisecondes pour commander le mouvement de la monture dans une direction aléatoire.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p><a href="https://ieeexplore.ieee.org/document/7105398"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">The Gaussian Process Guider</span></a>, <span style=" font-style:italic;">(c) 2014-2017 Max Planck Society</span>, is used for RA guiding only. Most parameters <br/>can stay at their defaults. <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Enable GPG</span> with the checkbox below. It can be used with all Guide star-detection<br/>algorithms but has been tested most and is recommended with <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">SEP MultiStar</span>. It combines a reactive<br/>correction whose aggressiveness is controlled with <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Control Gain</span> and <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Minimum Move</span>, with a predictive<br/>correction controlled by <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Prediction Gain</span>.</p><p>The most important parameter is <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Major Period</span>. If you can determine it for your mount, it's much <br/>better to set it yourself and uncheck <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Estimate Period.</span></p><hr/></body></html>
fr: <html><head/><body><p><a href="https://ieeexplore.ieee.org/document/7105398"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Le processus de guidage Gaussien (PGG)</span></a>, <span style=" font-style:italic;">(c) 2014-2017 Max Planck Society</span>, est utilisé uniquement pour du guidage en AD.<br/>La plupart des paramètres peuvent être conservés avec leur valeur par défaut.<br/> Ce processus peut être utilisé avec tous les algorithmes de détection d'étoiles mais il a été testé en profondeur avec l'algorithme recommandé<span style="font-weight:600; color:#8ae234;"> SEP MultiStar</span>.<br/>Il combine une bonne correction dont l'agressivité est contrôlée avec <span style="font-weight:600; color:#8ae234;">Contrôler le gain </span>et <span style="font-weight:600; color:#8ae234;">Déplacement minimal</span>, avec une correction prédictive contrôlée par <span style="font-weight:600; color:#8ae234;">Prédiction du gain</span>.</p><p>Le paramètre le plus important est <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Période Maximale</span>. Si vous pouvez le déterminer pour votre monture <br/>il est bien plus efficace de le régler manuellement en décochant <span style="font-weight:600; color:#8ae234;">Estimer la période.</span><br/><br/>Veuillez cocher la case ci-dessous pour <span style="font-weight:600; color:#8ae234;">activer PGG</span>.</p><hr/></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GPGEnabled) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpg0)
en: Enable the GPG guider for RA guiding.
fr: Activer le guidage PGG pour le guidage en AD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpg0)
en: Enable GPG
fr: Activer PGG

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGDarkGuidingInterval)
en: Maximum time between emitting predictive corrections while capturing guide images. This might be on the order of 1 second or less, with the guide exposure much longer. The exact values and the ratio between them will depend greatly on your mount and environmental conditions; but generally, the worse periodic error of your mount, the greater the ratio between guide exposure and dark guiding interval.
fr: Durée maximale entre l'émission de corrections prédictives pendant l'acquisition des images de guidage. Elle est de l'ordre d'une seconde ou moins tandis que la durée d'exposition du guide est bien plus importante. Les valeurs exactes et leur rapport dépendra fortement de la monture et des conditions environnementales ; mais en général, plus l'erreur périodique de la monture est importante, plus grand sera le rapport entre la durée d'exposition du guide et l'intervalle de guidage dark.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Dark guiding interval
fr: Intervalle de guidage dark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs0a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGPeriod)
en: The length in seconds of the mount's major period (that's being corrected).
fr: Durée en secondes de la période de la monture (qui est en cours de correction).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs0a)
en: Major Period
fr: Période principale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs2a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGpWeight)
en: The fraction of its prediction the GPG uses to move the mount.
fr: La fraction de sa prédiction utiliser par « PGG » pour faire déplacer la monture.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs2a)
en: Prediction Gain
fr: Prédiction de gain

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgsDarkGuiding) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GPGDarkGuiding)
en: Enable predictive corrections during acquisition of guide camera images
fr: Activer les corrections prédictives durant l'acquisition des images de la caméra de guidage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgsDarkGuiding)
en: Intra-frame dark guiding
fr: Guidage dark intra-trame

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs1a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GPGEstimatePeriod)
en: If checked, the GPG estimates the mount's major period. Otherwise, it uses the entry above.
fr: Si coché, « PGG » estime la période principale de la monture. Sinon, il utilise la saisie ci-dessus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs1a)
en: Estimate Period
fr: Estimer la période

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Uses RA "Aggressiveness" from Guide controls
fr: Jouer sur l'agressivité en AD dans l'onglet Guide

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs4a)
en: The min-move parameter the GPG uses to move the mount when it uses its backoff proportional guider.
fr: Le paramètre « Déplacement Minimal » utilisé par PGG pour déplacer la monture quand il utilise son guidage proportionnel avec délai d'attente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs4a)
en: Minimum Move
fr: Déplacement minimal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Uses RA "Min error" from Guide controls
fr: Jouer sur l'erreur minimale en AD dans l'onglet Guide

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs3a)
en: The fraction of the guide-star drift that the GPG uses to move the mount.
fr: Une partie de la dérive associée à l'étoile de guidage, utilisé par « PGG » pour déplacer la monture.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs3a)
en: Control Gain
fr: Contrôler le gain

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Settings
fr: Configuration avancée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas0a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGSE0KLengthScale)
en: <html><head/><body><p>Length scale of the long range kernel in seconds.</p><p>This 
              parameter accounts for the long-term drift in periodic error, on the scale of several major periods. This might be due to, for
              example:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Harmonic interaction between the gears in the whole gear train,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Change in
              loading due to gravity,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;
              -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Thermal variations.</li></ul><p>This should probably be several
              times larger than the major period.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Longueur de l'échelle pour le noyau à longue portée.</p><p>Ce 
              paramètre gère la dérive de l'erreur périodique sur le long terme, sur une échelle de plusieurs périodes majeures. Cela peut être dû à, 
              par exemple :</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">des interactions harmoniques entre les rouages dans tout le train de rouages,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">un changement dans
              la charge dû à la gravitation,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;
              -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ou encore à des variations thermiques.</li></ul><p>Elle devrait probablement être de plusieurs
              ordre de grandeur plus grande que la période majeure.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas0a)
en: Long-range Length Scale
fr: Échelle de longueur à grande focale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas1a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGSE0KSignalVariance)
en: <html><head/><body><p>Long-range kernel signal variance.</p><p>This describes how 
              much the error changes over the long-term time scale. A higher variance means a larger change in error, on
              average.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Variance du signal du noyau à longue portée</p><p>Cela décrit 
              le changement de l'erreur sur une échelle de temps longue. Une plus grande variance signifie un plus grand changement de l'erreur, en
              moyenne.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas1a)
en: Long-range Variance
fr: Variance à longue portée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas2a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGPKLengthScale)
en: <html><head/><body><p>Periodic Kernel length scale, in seconds.</p><p>This 
              describes how quickly the error changes within a single period. It can be thought of as the wavelength of the noise component
              above which the noise becomes unpredictable. A higher length scale means the predictable error has less high-frequency
              components; a shorter length-scale means it has more.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Échelle de longueur du noyau périodique, en secondes.</p><p>Cela 
              décrit la vitesse de variation de l'erreur sur une seule période. On peut se l'imaginer comme la longueur d'onde de la composante du bruit
              au-dessus de laquelle le bruit devient imprédictible. Une plus grande échelle de longueur signifie que l'erreur prédictible possède moins de
              composantes à haute fréquence ; une plus courte signifie qu'elle en a plus.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas2a)
en: Periodic Length Scale
fr: Échelle de longueur périodique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas3a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGPKSignalVariance)
en: <html><head/><body><p>Periodic kernel signal variance.</p><p>This describes how 
              much the error changes during the periodic length scale.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Variance du signal du noyau périodique.</p><p>Cela décrit 
              la quantité de variation de l'erreur sur une échelle de longueur périodique.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas3a)
en: Periodic Variance
fr: Variance périodique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas4a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGSE1KLengthScale)
en: <html><head/><body><p>Length scale of the short-range kernel in 
              seconds.</p><p>This is a measure of the scale of the non-periodic short-term noise, caused by things such
              as:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Grit in the gearchain,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px;
              margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Wind gusts,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Structural vibrations, such as footsteps or traffic,</li><li style=" margin-top:12px;
              margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Swinging or dragging
              cables.</li></ul></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Longueur d'échelle pour le noyau à courte portée, en 
              secondes.</p><p>Cela est une mesure de l'échelle du bruit à court terme non-périodique, qui peut être causé par des choses telles
              que :</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">des grincements dans la chaîne d'engrenages,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px;
              margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">des rafales de vents,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">des vibrations structurelles telles que des pas ou le traffic,</li><li style=" margin-top:12px;
              margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ou encore des câbles qui flottent ou qui trainent.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas4a)
en: Short-range Length Scale
fr: Échelle de longueur à courte portée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas5a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGSE1KSignalVariance)
en: <html><head/><body><p>Short-range kernel signal 
              variance.</p><p><br/></p><p>How much the short-range noise changes in the short-term length
              scale.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Variance du signal du noyau à courte portée<p><br/></p><p>Combien varie le bruit à courte portée dans l'échelle de longueur à courte portée.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas5a)
en: Short-range Variance
fr: Variance à courte portée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas6a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGPointsForApproximation)
en: Number of points used in the Gaussian Process approximation
fr: Nombre de points utilisés dans l'approximation de la méthode de Gauss

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas6a)
en: Approximation Points
fr: Points d'approximation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas7a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGMinPeriodsForInference)
en: The min number of periods that must be sampled before prediction is fully used. Before that, it is mixed with the control/proportional guider.
fr: Nombre minimum de périodes qui doivent être échantillonnées pour que la prédiction soit utilisable. Avant cela, c'est mélangé avec le contrôle proportionnel du guide.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas7a)
en: Num Periods for Inference
fr: Nombre de périodes pour inférer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas8a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGMinPeriodsForPeriodEstimate)
en: The min number of periods that must be sampled before GPG fully estimates the period.
fr: Nombre minimal de périodes qui doivent être échantillonnées pour que PGG détermine complètement la période.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas8a)
en: Num Periods for Period Estimate
fr: Nombre de périodes pour son estimation

en: Guide Options Profile Editor
fr: Éditeur de profils pour les options de guidage

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Control Parameters
fr: Paramètres de contrôle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_12)
en: <html><head/><body><p>This adds a correction term based on the average of the past 50 guide deviations. For example, if the deviation is consistently negative, this will attempt to compensate. Best to start with 0.0 (no effect) and only use this if necessary.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ceci ajoute un terme de correction fondé sur la moyenne des 50 écarts de guidage passés. Ainsi, si la déviation est toujours négative, ceci déclenchera une compensation. Il vaut mieux démarrer avec les valeurs 0,0 (pas d'effet) et utiliser seulement si nécessaire.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_12)
en: Integral gain (0-1.0)
fr: Gain intégral (0 - 1,0)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_11)
en: <html><head/><body><p>How aggressively the guider attempts to correct the guide deviations. 1.0 would attempt to fully correct the error. It's best to use an aggressiveness less than 1.0 to avoid oscillations.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Contrôle l'agressivité avec laquelle le guide essaye de corriger l'écart de guidage. 1,0 implique une correction complète de l'erreur. Il est conseillé d'utiliser une valeur inférieure à 1,0 pour éviter des oscillations.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_11)
en: Aggressiveness (0-1.0)
fr: Agressivité (0 - 1,0)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_14)
en: <html><head/><body><p>Maximum guide pulse that is generated by the guider and sent to the mount in arc-second units. That is, the guider will not attempt to move the mount more than this many arc-seconds at any given time.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Impulsion maximale de guidage générée par l'assistant de guidage et envoyée à la monture en secondes d'arc. L'assistant de guidage ne tentera pas de déplacer la monture plus que ce nombre de secondes d'arc à un moment donné.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_14)
en: Max response (arcsec)
fr: Réponse maximale (secondes d'arc)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_15)
en: <html><head/><body><p>Minimum guide deviation, in arc-seconds, for which a guide pulse would be sent to the mount. If the guide error is less than this value, then no pulse is sent to the mount.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p> La déviation minimale de guidage, exprimée en secondes d'arc, pour laquelle une impulsion de guidage doit être envoyée à la monture. Si l'erreur de guidage est inférieure à cette valeur, alors, aucune impulsion n'est envoyée.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_15)
en: Min error (arcsec)
fr: Erreur minimale (secondes d'arc)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Other Settings
fr: Autres paramètres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: <html><head/><body><p>If star tracking is lost due to passing clouds or other reasons, wait this many seconds before giving up.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si la poursuite d'une étoile s'interrompt à cause du passage de nuages ou pour d'autres raisons, attendre alors ces quelques secondes avant d'abandonner.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Lost Star timeout
fr: Délai maximal pour perte d'étoile

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: Maximum delta RMS permitted before stopping guide process and searching for new guide stars.
fr: Différence maximale de moyenne quadratique avant l'arrêt du processus de guidage et la recherche de nouvelles étoiles pour le guidage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Max Delta RMS
fr: Delta Max RMS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_24) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_MaxMultistarReferenceStars)
en: Maximum number of reference stars used by SEP MultiStar.
fr: Nombre maximal d'étoiles de référence utilisé par le guidage SEP multi-étoiles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Max MultiStar Ref Stars
fr: Nombre maximal d'étoiles de référence pour le guidage multi-étoiles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_20)
en: The StellarSolver profile to use when detecting stars--used with the SEP MultiStar and SEP algorithms.
fr: Le profil « StellarSolver » à utiliser pour la détection des étoiles ; est utilisé avec les algorithmes « SEP MultiStar » et « SEP ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_20)
en: SEP Profile
fr: Profil SEP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GuideMaxHFR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_20)
en: Maximum HFR allowed for SEP MultiStar guide star.
fr: HFR maximal autorisé pour le guidage SEP multi-étoiles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Max MultiStar HFR
fr: HFR maximale d'étoiles multiples

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: arcsecs
fr: secondes d'arc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideLog)
en: <html><head/><body><p>If checked and the internal guider is run, a log file is saved in the default logging directory. This is not a debug log, it is meant for user's to improve logging and can be viewed with phd2logview.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p> Si cette case est cochée et que le guide interne est exécuté, un fichier journal est enregistré dans le dossier de journalisation par défaut. Il ne s'agit pas d'un journal de débogage mais il est destiné en vue d'améliorer la journalisation et il peut être affiché avec phd2logview.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideLog)
en: Save Internal Guider User Log
fr: Enregistrer le journal du guidage interne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Smart
fr: Intelligent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Fast
fr: Rapide

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Auto Threshold
fr: Seuil automatique

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: No Threshold
fr: Aucun seuil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: SEP Multi Star (recommended)
fr: SEP multi-étoiles (recommandé)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_19)
en: The algorithm that tracks guide stars and determines the guide deviation.
fr: L'algorithme suivant les étoiles de guidage et déterminant la déviation du guidage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_19)
en: Algorithm
fr: Algorithme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_MinDetectionsSEPMultistar) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: label, entry (MinDetectionsSEPMultistar), group (Guide)
en: Minimum number of stars detected for SEP MultiStar to initialize.
fr: Nombre minimal d'étoiles détectées HFR (half-flux radius) pour le guidage SEP multi-étoiles pour lancer l'initialisation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Min MultiStar Star Detections
fr: Détections minimales d'étoiles multiples

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_16)
en: <html><head/><body><p>[PHD2] If calibration takes more time than this many seconds, abort guiding.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>[PHD2] Si la calibration prend plus de temps que ces quelques secondes, annuler le guidage.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Calibration timeout
fr: Délai maximal pour la calibration

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseGuideHead)
en: <html><head/><body><p>If the camera used for guiding has a dedicated guiding chip, you can decide which of the camera chips should be used for guiding: the primary chip or the guiding chip.</p><p>For cameras that have only one chip, this option is ignored.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si la caméra utilisée pour le guidage possède une puce dédiée au guidage, vous pouvez décider laquelle des puces de la caméra sera utilisée pour le guidage : la puce principale ou la puce de guidage.</p><p>Cette option est ignorée pour les caméra n'ayant qu'une seule puce.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseGuideHead)
en: Use dedicated Guiding Chip for Guiding
fr: Utiliser la puce dédiée au guidage pour guider

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, INDIHub)
en: INDI Hub Settings
fr: Configuration du Hub INDI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><h2 style=" margin-top:16px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:x-large; font-weight:600;">Share access to your observatory on </span><a href="https://indihub.space"><span style=" font-size:x-large; font-weight:600; text-decoration: underline; color:#007af4;">indihub.space</span></a></h2></body></html>
fr: <html><head/><body><h2 style=" margin-top:16px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:x-large; font-weight:600;">Partager l'accès à votre observatoire </span><a href="https://indihub.space"><span style=" font-size:x-large; font-weight:600; text-decoration: underline; color:#007af4;">indihub.space</span></a></h2></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, solorR)
en: Use you equipment without opening remote access but equipment is still connected to INDIHUB-network and all images taken are contributed for scientific purposes.
fr: Utiliser votre équipement sans ouvrir un accès distant. Cependant, l'équipement reste connecté au réseau « INDIHUB » et toutes les images prises sont disponibles pour des besoins scientifiques.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solorR)
en: Solo
fr: Seul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, shareR)
en: <html><head/><body><p>Open remote access to your equipment via INDIHUB-network of telescopes, so you can provide remote imaging sessions to your guests.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ouvrir un accès distant vers votre équipement grâce au réseau « INDIHUB ». Ainsi, vous pouvez mettre à disposition des sessions d'imagerie à distance pour vos invités.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, shareR)
en: Share
fr: Partager

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, roboticR)
en: <html><head/><body><p>Open remote access to your equipment to be controlled by scheduler running in INDIHUB-cloud (experimental).</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ouvrir un accès distant vers votre équipement devant être contrôlé par l'ordonnanceur s'exécutant dans le nuage « INDIHUB » (expérimental).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, roboticR)
en: Robotic (Experimental)
fr: Robotique (expérimental)

[ctx: @title:window]
en: Ekos - %1 Profile
fr: Ekos - Profil %1

en: Connection in progress. Click to abort.
fr: Connexion en cours. Cliquez pour annuler.

en: Logging
fr: Journalisation

en: Analyze
fr: Analyse

en: Ekos requires at least one CCD or Guider to operate.
fr: Ekos requiert au moins un CCD ou un guide pour fonctionner.

en: Ekos detected that PTP Camera is running and may prevent a Canon or Nikon camera from connecting to Ekos. Do you want to quit PTP Camera now?
fr: Ekos a détecté que la caméra PTP est en fonctionnement et peut empêcher une caméra Canon ou Nikon de se connecter à Ekos. Voulez-vous vraiment quitter la caméra PTP maintenant ?

en: PTP Camera
fr: Appareil PTP

en: Starting INDI services...
fr: Démarrage des services INDI…

en: Ekos detected an instance of INDI server running. Do you wish to shut down the existing instance before starting a new one?
fr: Ekos a détecté qu'une instance du serveur INDI est en fonctionnement. Voulez-vous vraiment fermer l'instance existante avant d'en démarrer une nouvelle ?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: INDI Server
fr: Serveur INDI

en: Connecting to remote INDI server at %1 on port %2 ...
fr: Connexion au serveur INDI distant à %1 sur le port %2…

en: Failed to start profile on remote INDI Web Manager.
fr: Impossible de démarrer le profil pour le gestionnaire Internet distant INDI.

en: Starting profile on remote INDI Web Manager...
fr: Démarrage d'un profil sur le gestionnaire Internet d'un serveur distant INDI…

en: Establishing communication with remote INDI Web Manager...
fr: Établissement de la communication avec le gestionnaire Internet distant INDI…

en: Warning: INDI Web Manager is not online.
fr: Attention : le gestionnaire Internet d'un serveur distant INDI n'est pas disponible.

en: INDI services started on port %1.
fr: Démarrage des services INDI sur le port %1.

en: INDI services started on port %1. Please connect devices.
fr: Démarrage des services INDI sur le port %1. Veuillez connecter les périphériques.

en: INDI services started. Connection to remote INDI server %1:%2 is successful. Waiting for devices...
fr: Démarrage des services INDI. La connexion au serveur INDI distant %1:%2 a été réalisée avec succès. En attente des périphériques…

en: Failed to connect to local INDI server %1:%2
fr: Impossible de se connecter au serveur INDI local %1:%2

en: Failed to connect to remote INDI server %1:%2
fr: Impossible de se connecter au serveur INDI distant %1:%2

en: Lost connection to local INDI server %1:%2
fr: Perte de connexion au serveur INDI local %1:%2

en: Lost connection to remote INDI server %1:%2
fr: Perte de connexion au serveur INDI distant %1:%2

en: Failed to connect to %1. Please ensure device is connected and powered on.
fr: La connexion à %1 a échoué. Veuillez vous assurer que le périphérique est connecté et alimenté.

en: Failed to connect to 
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
fr: La connexion à %1 a échoué.
    Veuillez vous assurer que le périphérique est connecté et alimenté.

en: Unable to establish:
    %1
    Please ensure the device is connected and powered on.
fr: Impossible d'établir :
    %1
    Veuillez vous assurer que le périphérique est connecté et alimenté.

en: Ekos startup error
fr: Erreur au démarrage Ekos

en: Unable to establish the following devices:
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
fr: Il est impossible d'établir une connexion avec les périphériques suivants :
    %1
    Veuillez vous assurer que chaque périphérique est connecté et alimenté.

en: Unable to remotely establish:
    %1
    Please ensure the device is connected and powered on.
fr: Impossible d'établir une connexion à distance : %1
    Veuillez vous assurer que votre périphérique est connecté et alimenté.

en: Unable to remotely establish the following devices:
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
fr: Impossible d'établir une connexion distante avec les périphériques suivants :
    %1
    Veuillez vous assurer que chaque périphérique est connecté et alimenté.

en: Connecting INDI devices...
fr: Connexion aux périphériques INDI…

en: Disconnecting INDI devices...
fr: Déconnexion des périphériques INDI…

en: INDI services stopped.
fr: Services INDI arrêtés.

en: Remote devices established.
fr: Connexion établie avec les périphériques distants.

en: Remote devices established. Please connect devices.
fr: Connexion établie avec les périphériques distants. Veuillez connecter les périphériques.

en: %1 failed to connect.
    Please ensure the device is connected and powered on.
fr: %1 n'a pas réussi à se connecter.
    Veuillez vous assurer que le périphérique est connecté et alimenté.

en: %1 is disconnected.
fr: Le périphérique %1 est déconnecté.

en: %1 is online.
fr: Le périphérique %1 est connecté.

en: %1 filter is online.
fr: Le filtre %1 est connecté.

en: %1 focuser is online.
fr: Le moteur de mise au point %1 est connecté.

en: Rotator %1 is online.
fr: Le rotateur %1 est connecté.

en: %1 Weather is online.
fr: La météo %1 est connectée.

en: %1 GPS is online.
fr: Le GPS %1 est connecté.

en: %1 Dust cap is online.
fr: Le bouchon antipoussière %1 est connecté.

en: %1 Light box is online.
fr: La boîte à lumière %1 est connectée.

en: %1 is offline.
fr: Le périphérique %1 est déconnecté.

en: Guider port from %1 is ready.
fr: Le port du guide depuis %1 est prêt.

en: Are you sure you want to delete the profile?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le profil ?

en: Confirm Delete
fr: Confirmer la suppression

en: Site location updated to %1.
fr: Position du site mis à jour à %1.

en: Failed to update site location to %1. City not found.
fr: Impossible de mettre à jour la position à %1. Impossible de trouver la ville.

en: Enabling debug logging for %1...
fr: Activation du journal de débogage pour %1…

en: Disabling debug logging for %1...
fr: Désactivation du débogage pour la connexion de %1…

en: Re-enabling debug logging for %1...
fr: Réactivation du débogage de connexion pour %1…

en: Re-disabling debug logging for %1...
fr: Désactivation de la journalisation de débogage pour %1…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: 1. Select Profile
fr: 1. Sélectionnez un profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Profile:
fr: Profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addProfileB)
en: Add profile
fr: Ajouter un profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileB)
en: Edit profile
fr: Modifier un profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileB)
en: Remove profile
fr: Supprimer le profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customDriversB) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomDrivers)
en: Custom Drivers
fr: Pilotes personnalisés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, wizardProfileB)
en: Launch Ekos Profile Wizard
fr: Lancer l'assistant de profil Ekos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2. Start && Stop Ekos
fr: 2. Démarrer et/ou Arrêter Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
fr: Tableau de bord INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, portSelectorB)
en: <html><head/><body><p>Devices Port Selector</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Sélecteur de ports de périphérique.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Ekos Options
fr: Options Ekos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: 3. Connect && Disconnect Devices
fr: 3. Connecter et/ou Déconnecter des périphériques

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, altLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Altitude
fr: Hauteur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Advanced Ekos Options
fr: Options avancées Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
fr: Options…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
fr: Effacer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: HFR:
fr: HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (FocusProfilePlot, profilePlot)
en: Focus HFR profile
fr: Profil de focus HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, focusStarView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStarView)
en: Focus star
fr: Étoile de mise au point

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Guide:
fr: Guide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Total RMS:
fr: RMS total

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en:  σRA:
fr:  σAD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: σDEC:
fr: σDEC

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guideStarView)
en: Guide star
fr: Étoile de guidage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStarView)
en: guide star
fr: Étoile de guidage

en: Meridian flip inactive (no scope connected)
fr: Le retournement au méridien est inactif (aucun télescope connecté)

en: Meridian flip inactive (flip not requested)
fr: Le retournement au méridien est inactif (retournement non demandé)

en: Meridian flip inactive (parked)
fr: Le retournement au méridien est inactif (monture parquée)

en: Meridian flip inactive (no target set)
fr: Le retournement au méridien est inactif (aucune cible définie)

en: Meridian flip inactive (slew after meridian)
fr: Le retournement au méridien est inactif (rotation au delà du méridien)

en: Meridian flip in %1
fr: Retournement au méridien dans %1.

en: Meridian flip failed - time too short, pier side unknown.
fr: Impossible d'effectuer un retournement au méridien. Trop peu de temps. Côté de la butée inconnu.

en: meridian flip failed, retrying in 4 minutes
fr: Échec du retournement au méridien. Nouvel essai dans 4 minutes

en: No successful Meridian Flip done, delay too long
fr: Le retournement au méridien s'est mal terminé. Le délai était trop long

en: Meridian flip completed OK.
fr: Le retournement au méridien s'est terminé correctement.

en: Telescope completed the meridian flip.
fr: Le télescope a terminé son retournement au méridien.

en: Status: inactive
fr: État : inactif

en: Meridian flip planned...
fr: Retournement au méridien planifié…

en: Meridian flip waiting...
fr: Retournement au méridien en attente…

en: Meridian flip ready to start...
fr: Retournement au méridien prêt à débuter…

en: Meridian flip running...
fr: Retournement au méridien en cours d'exécution…

en: Meridian flip completed.
fr: Retournement au méridien terminé.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, statusText)
en: Meridian Flip Status
fr: État du retournement au méridien

en: Are you sure you want to clear all mount configurations?
fr: Voulez-vous vraiment effacer toutes les configurations de la monture ?

en: Mount Configuration
fr: Configuration de la monture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mountToolBoxB)
en: Mount Control
fr: Contrôle de la monture

en: GPS driver detected. KStars and mount time and location settings are now synced to the GPS driver.
fr: Un pilote GPS a été détecté. KStars, l'heure et la position de la monture sont maintenant synchronisés avec le pilote GPS.

en: GPS is detected. Do you want to switch time and location source to GPS?
fr: Un GPS est détecté. Voulez-vous utiliser le GPS comme source de temps et de position ?

en: GPS Settings
fr: Configuration GPS

en: Are you sure you want to turn off mount tracking?
fr: Voulez-vous vraiment arrêter le pointage de la monture ?

en: Mount Tracking
fr: Suivi de la monture

en: Telescope altitude is below minimum altitude limit of %1. Aborting motion...
fr: L'altitude du télescope est en dessous de la limite minimale d'élévation de %1. Annulation du déplacement…

en: Telescope altitude is above maximum altitude limit of %1. Aborting motion...
fr: L'élévation du télescope est au dessus de la limite maximale d'élévation de %1. Annulation du déplacement…

en: Telescope hour angle is more than the maximum hour angle of %1. Aborting motion...
fr: L'angle horaire du télescope est plus grand que l'angle horaire maximale de %1. Annulation du déplacement…

en: Meridian flip set inactive during polar alignment.
fr: Le retournement au méridien est inactif pendant l'alignement polaire.

en: Polar alignment motions finished, meridian flip activated.
fr: Les déplacements d'alignement polaire sont terminés. Le retournement au méridien est activé.

en: Alignment Model cleared.
fr: Effacement du modèle d'alignement.

en: Failed to clear Alignment Model.
fr: Échec de l'effacement du modèle d'alignement.

en: Mount already parked.
fr: Monture déjà parquée.

en: Parking time cannot be in the past.
fr: Impossible que l'heure de parcage soit dans le passé.

en: Parking time must be within 24 hours of current time.
fr: Le temps de mise en sécurité doit être dans les 24 heures à partir de l'heure actuelle.

en: Warning! Parking time is more than 12 hours away.
fr: Attention ! Le temps de mise en sécurité est encore au delà des 12 heures.

en: Caution: do not use Auto Park while scheduler is active.
fr: Attention : ne pas utiliser la mise en sécurité automatique quand l'ordonnanceur est activé.

en: Parking timer is up.
fr: La temporisation de la mise en sécurité est activée.

en: Starting auto park...
fr: Démarrage de la mise en sécurité automatique…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, opticalTrainCombo)
en: Optical Train
fr: Train optique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Hour Angle
fr: Angle horaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: HA
fr: AH

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Local Sidereal TIme
fr: Heure sidérale locale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: LST
fr: HSL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, executeMeridianFlip)
en: <html><head/><body><p>Request a meridian flip if the hour angle exceeds the specified value. Capture and Guiding will be suspended and resumed after the flip is complete.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Demander un retournement au méridien si l'angle horaire dépasse la valeur spécifiée. L'acquisition et le guidage seront suspendus et repris une fois le retournement terminé.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, executeMeridianFlip)
en: Flip if HA >
fr: Retourner si AH >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, meridianFlipOffsetDegrees)
en: RA position in degrees behind the meridian where the meridian flip should be activated.
fr: Position en AD en degré avant le méridien pour le lancement du retournement au méridien.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearParkingB)
en: Clear Parking
fr: Effacer le parcage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAlignmentModelB)
en: Deletes all mount alignment points
fr: Supprime tous les points d'alignement de la monture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAlignmentModelB)
en: Clear  Model
fr: Effacer le modèle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, purgeConfigB)
en: Purge all configuration
fr: Purger toutes les configurations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Park At:
fr: Parquer à

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Automatically start the park timer on startup
fr: Démarrer automatiquement le minuteur de parcage au démarrage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Every day
fr: Tous les jours

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (QPushButton, mountToolBoxB)
en: Ctrl+S
fr: « Ctrl » + « S »

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, parkingTitle)
en: Parking Status
fr: État du parcage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, parkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domePark)
en: Park
fr: Parquer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unparkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: UnPark
fr: Déparquer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumHaLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxHaLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum Hour Angle limit if the mount has not flipped. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Limite maximale d'angle horaire si la monture ne s'est pas retournée. Si le télescope est sous cette limite, il recevra une commande d'arrêt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimits)
en: <html><head/><body><p>Enable or Disable the mount travel range limits. Once enabled, Ekos monitors the mount's altitude while slewing or tracking. If the mount slews/tracks below or above the limits, it shall be commanded to stop and tracking will be turned off.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Active ou désactive les limites pour la plage de déplacement de la monture. Une fois activé, Ekos surveille l'altitude de la monture pendant la rotation ou le suivi. Si la monture tourne/fait un suivi en dessous ou au dessus des limites, elle recevra une commande d'arrêt et le suivi sera arrêté.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimits)
en: Enable Alt Limits
fr: Activer les limites d'altitude

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minimumAltLimit)
en: <html><head/><body><p>Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Limite minimale pour l'élévation du télescope. Si ce dernier est sous cette limite, il recevra une commande d'arrêt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumAltLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Limite maximale d'élévation du télescope. Si le télescope dépasse cette limite, il recevra une commande d'arrêt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minAltLabel) i18n: ectx: whatsthis, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.
fr: Limite minimale d'élévation du télescope. Si le télescope est en dessous de cette limite, il recevra une commande d'arrêt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAltLabel)
en: Min. Alt:
fr: Alt min

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxHaLabel)
en: Max. HA (hours):
fr: Max. AH (heures)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHaLimit)
en: <html><head/><body><p>Enable or Disable the mount Hour Angle limit. Once enabled, Ekos monitors the mount's hour angle while slewing or tracking. If the mount slews/tracks past the limit while the Pier Side is in the state that does not allow that, it shall be commanded to stop and tracking will be turned off. Requires a mount that reports the pier side correctly.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Active ou désactive la limite de l'angle horaire de la monture. Une fois activé, Ekos surveille l'angle horaire de la monture pendant sa rotation ou son suivi. Si celui-ci tourne/suit au delà de la limite et que l' état courant du côté de la butée ne le permet pas, alors il recevra une commande d'arrêt et le suivi sera désactivé. Cela nécessite une monture fournissant correctement le côté de pied.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableHaLimit)
en: Enable HA Limits
fr: Activer les limites AH

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: Max. Alt:
fr: Alt max

en: %1 error. See INDI log for details.
fr: Erreur %1. Veuillez consulter le journal INDI pour plus de détails.

en: Rolloff roof
fr: Rouler le toit

en: %1 is idle.
fr: %1 est inactif.

en: Opening
fr: Ouverture

en: Unparking
fr: Déparquage en cours

en: Rolloff roof opening...
fr: Ouverture du toit…

en: Dome is moving clockwise...
fr: Le dôme tourne dans le sens horaire…

en: Closing
fr: Fermeture en cours

en: Unpark
fr: Déparquer

en: Rolloff roof is closing...
fr: Fermeture du toit en cours…

en: Dome is moving counter clockwise...
fr: Le dôme est en mouvement dans le sens horaire…

en: %1 is parked.
fr: %1 est parqué.

en: %1 is parking...
fr: Parcage de %1 en cours…

en: %1 is unparking...
fr: Déparcage de %1 en cours…

en: %1 is tracking.
fr: %1 est en cours de suivi.

en: Unparked
fr: Déparqué

en: Closed
fr: Fermé

en: Opened
fr: Ouvert

en: Shutter is open.
fr: L'obturateur est ouvert.

en: Shutter is opening...
fr: L'obturateur est en cours d'ouverture…

en: Shutter is closed.
fr: L'obturateur est fermé.

en: Shutter is closing...
fr: L'obturateur est en cours de fermeture…

en: Weather is OK
fr: La météo est correcte

en: Weather Warning
fr: Alarme météo

en: Weather Alert
fr: Alerte météo

en: %1 second remaining | %1 seconds remaining
fr[0]: %1 seconde restante
fr[1]: %1 secondes restantes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, motionLabel)
en: Motion
fr: Mouvement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, absoluteMotionSB)
en: Absolute position the dome should move.
fr: La position absolue dont le dôme doit bouger.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionMoveAbsButton)
en: Move the dome to the given absolute position.
fr: Orienter le dôme vers les coordonnées absolues fournies.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionMoveAbsButton)
en: Move (abs)
fr: Déplacer (abs)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, relativeMotionSB)
en: Relative position the dome should move.
fr: La position relative dont le dôme doit bouger.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionMoveRelButton)
en: Move the dome for the given degrees and direction.
fr: Déplacer le dôme dans une direction et nombre de degrés donnés.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionMoveRelButton)
en: Move (rel)
fr: Mouvement (rel)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCWButton)
en: Rotate clockwise
fr: Rotation dans le sens horaire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCCWButton)
en: Rotate counter clockwise
fr: Rotation dans le sens antihoraire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slaving
fr: Asservissement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, slavingEnableButton)
en: <html><head/><body><p>Enable slaving, dome motion <span style=" font-weight:600;">follows telescope motion</span></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Activer l'asservissement. Le déplacement du dôme <span style=" font-weight:600;">suit le déplacement du télescope.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: <html><head/><body><p>Disable slaving, dome <span style=" font-weight:600;">does not follow telescope motion</span>.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Désactiver l'asservissement. Le déplacement du dôme <span style=" font-weight:600;">ne suit pas le déplacement du télescope.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, domePark)
en: <html><head/><body><p>Park the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Parquer le dôme. Pour des contrôles avancés du dôme, veuillez utiliser l'onglet INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: <html><head/><body><p>Unpark the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Déparquer le dôme. Pour des contrôles avancés du dôme, veuillez utiliser l'onglet INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort dome motion
fr: Interrompre le déplacement du dôme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
fr: Interrompre

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutterBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useShutterCB)
en: Shutter
fr: Obturateur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: <html><head/><body><p>Close the shutter of the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Fermer l'obturateur du dôme. Pour des contrôles avancés du dôme, veuillez utiliser l'onglet INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: <html><head/><body><p>Open the shutter of the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ouvrir l'obturateur du dôme. Pour des contrôles avancés du dôme, veuillez utiliser l'onglet INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusDefinitionBox)
en: Observatory Status
fr: État de l'observatoire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useDomeCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the dome needs to be unparked for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si cette option est sélectionnée, le dôme doit être débloqué pour que l'état d'observation soit &quot;PRÊT&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useShutterCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the shutter needs to be open for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si cette option est sélectionnée, l'obturateur doit être ouvert pour que l'état d'observation soit &quot;PRÊT&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useWeatherCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the weather needs to be OK for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si cette option est sélectionnée, la météo doit être bonne pour que l'état d'observation soit &quot;PRÊT&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: <html><head/><body><p>Observatory status. Select the observatory elements that are relevant for the status:</p>
    <ul>
    <li><b>Dome</b>: unparked &rarr; ready</li>
    <li><b>Shutter</b>: open &rarr; ready</li>
    <li><b>Weather</b>: OK &rarr; ready</li>
    </ul>
    </body></html>
fr: <html><head/><body><p>État de l'observatoire. Sélectionner les éléments de l'observatoire dont l'état est pertinent :</p>
    <ul>
    <li><b>Dôme</b> : débloqué &rarr; prêt</li>
    <li><b>Couvercle</b> : ouvert &rarr; prêt</li>
    <li><b>Météo</b> : Ok &rarr; prêt</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: Ready
fr: Prêt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: <html><head/><body><p>Scale the value axis to the current value range.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Définir l'axe des valeurs comme l'intervalle courant de valeurs.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
fr: Échelle automatique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearGraphHistory)
en: <html><head/><body><p>Clear sensor data history</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Effacer l'historique des données du capteur</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherAlertBox)
en: Ale&rt
fr: Ale&rte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertShutterCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningShutterCB)
en: Close Shutter
fr: Fermer l'obturateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertSchedulerCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningSchedulerCB)
en: Stop Scheduler
fr: Arrêter l'ordonnanceur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertStatusLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningStatusLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Status: inactive</span></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">État : inactif</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertDelayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningDelayLabel)
en: Delay (sec):
fr: Délai (sec)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherWarningBox)
en: War&ning
fr: Avertisseme&nt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, sensorData)
en: <html><head/><body><p>Current data of the weather sensors. Click on the sensor name to display its data over time.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Données courantes concernant les capteurs de météo. Veuillez cliquer sur le nom d'un capteur pour l'affichage de ses données en temps réel.</p></body></html>

en: rolloff roof
fr: Rentrer le toit

en: dome
fr: dôme

en: Parking %1...
fr: En cours de parcage de %1…

en: Unparking %1...
fr: En cours de déparcage de %1…

en: Slaving activated.
fr: Asservissement activé.

en: Slaving deactivated.
fr: Asservissement désactivé.

en: Aborting...
fr: Annulation…

en: Opening shutter...
fr: Ouverture de l'obturateur…

en: Closing shutter...
fr: Fermeture de l'obturateur…

en: opening
fr: ouverture

en: closing
fr: fermeture

[ctx: %2 dome or rolloff roof motion %1...]
en: %2 rolloff roof %1...
fr: Toit roulant %2 %1…

en: clockwise
fr: sens horaire

en: counter clockwise
fr: sens antihoraire

[ctx: %2 dome or rolloff roof motion %1...]
en: %2 dome motion %1...
fr: %2 déplacement du dôme %1…

en: You must restart KStars for this change to take effect.
fr: Vous devez redémarrer KStars pour que cette modification prenne effet.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QTabWidget, OpsEkos)
en: TabWidget
fr: Composant graphique d'onglets

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Load device configuration:
fr: Charger une configuration de périphérique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_neverLoadConfig)
en: Ne&ver
fr: &Jamais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadConfigOnConnection)
en: O&n connection
fr: Lors de la co&nnexion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadDefaultConfig)
en: Alwa&ys load defaults
fr: Tou&jours charger les réglages par défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Icons orientation:
fr: Orientation des icônes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons) i18n: ectx: label, entry (EkosTopIcons), group (Ekos)
en: Ekos modules icons are placed on the top of pages
fr: Les icônes des modules Ekos sont disposées en haut des pages

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons)
en: Top
fr: Haut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: Ekos module icons are placed to the left of pages
fr: Les icônes des modules Ekos sont disposées sur la gauche des pages

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: &Left
fr: &Gauche

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowEkos)
en: Make Ekos window independent from KStars main window. Requires restart to take effect.
fr: Rend la fenêtre Ekos indépendante de la fenêtre principale KStars. Cela nécessite un redémarrage pour prendre effet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowEkos) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowFITS) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowINDI)
en: Independent window
fr: Fenêtre indépendante

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Offsets
fr: Décalages

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, leadTimeLabel)
en: <html><head/><body><p>Lead time is the minimum time in minutes between jobs. The scheduler starts execution of a job before its scheduled startup time by this lead time. Early execution is useful as focusing, alignment, and guiding procedures may take prolonged periods to time to complete.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Le délai d'activation est le temps minimal en minutes entre des tâches. L'ordonnanceur démarre l'exécution d'une tâche avant le temps de démarrage planifié par le délai d'activation. L'exécution en avance est utile pour les procédures ayant besoin de longues périodes pour se terminer, comme la mise au point, l'alignement ou le guidage.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leadTimeLabel)
en: Lead time:
fr: Durée totale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, preDawnLabel)
en: <html><head/><body><p>Do not permit jobs to be scheduled or executed past this many minutes before dawn.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Interdire aux tâches d'être planifiées ou exécutées après ces quelques minutes après l'aube.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preDawnLabel)
en: Pre-dawn:
fr: Avant aube

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PreemptiveShutdown)
en: <html><head/><body><p>In case no scheduler job is scheduled for this many hours, perform a complete shutdown procedure and restart observatory operations once the next job is ready.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Dans le cas d'absence de tâche planifiée pendant ce nombre d'heures, effectuer une procédure d'arrêt complet et relancer les opérations d'observations, une fois la tâche prête.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PreemptiveShutdown)
en: Pre-emptive shutdown:
fr: Arrêt préemptif

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_PreemptiveShutdownTime)
en: <html><head/><body><p>Pre-emptive shutdown hours</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Heures pour des arrêts préemptifs.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, settingAltitudeCutoffLabel)
en: <html><body><p>Do not permit jobs to be scheduled less than this many degrees before the altitude restriction. Actual execution proceeds until the altitude limit.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ne pas autoriser que les tâches soient planifiés à moins de ce nombre de degrés avant la restriction d'élévation. L'exécution réelle se poursuit jusqu'à la limite d'élévation.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, settingAltitudeCutoffLabel)
en: Setting altitude cutoff:
fr: Définition de l'élévation de coupure

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, duskOffsetLabel)
en: <html><body><p>Offset astronomical dusk by this many hours. This positive or negative value adjusts the twilight restriction.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Décaler le crépuscule astronomique de plusieurs heures. La valeur positive ou négative ajuste la restriction de pénombre.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, duskOffsetLabel)
en: Dusk offset:
fr: Décalage du crépuscule

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, dawnOffsetLabel)
en: <html><body><p>Offset astronomical dawn by this many hours. This positive or negative value adjusts the twilight restriction.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Décaler l'aube astronomique de plusieurs heures. La valeur positive ou négative ajuste la restriction de pénombre.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dawnOffsetLabel)
en: Dawn offset:
fr: Décalage de l'aube

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Cleanup
fr: Nettoyage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StopEkosAfterShutdown)
en: After shutdown procedure is successfully executed, stop INDI and Ekos.
fr: Une fois la procédure d'arrêt exécutée correctement, arrêter INDI et Ekos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StopEkosAfterShutdown)
en: Stop Ekos after shutdown
fr: Arrêter Ekos après l'arrêt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShutdownScriptTerminatesINDI)
en: <html><head/><body><p>If the shutdown script terminates INDI server, enable this option so that no disconnection errors are generated.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si le script d'arrêt arrête le serveur INDI, activer cette option pour qu'aucune erreur de déconnexion ne soit générée.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShutdownScriptTerminatesINDI)
en: Shutdown script terminates INDI
fr: Le script d'arrêt stoppe INDI

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Jobs
fr: Tâches

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: <html><head/><body><p>When processing a scheduled job, resume the sequence starting from the last image present in storage.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Lors du traitement d'une tâche programmée, poursuivre le démarrage de séquence à partir de la dernière image disponible en enregistrement.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: Remember job progress
fr: Se rappeler de l'avancement des tâches

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
fr: minutes d'arc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ForceAlignmentBeforeJob)
en: If Align is enabled, scheduler would initiate a realignment procedure before restarting any jobs even if guiding is active.
fr: Si l'option Alignement est activée, l'ordonnanceur lancera une procédure de réalignement avant de relancer toute tâche, même si le guidage est actif.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceAlignmentBeforeJob)
en: Force re-alignment before re-starting jobs
fr: Forcer le réalignement avant le redémarrage des tâches

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: label, entry (AlignCheckFrequency), group (Scheduler)
en: When calculating position after captures, compute it every Nth capture. Set to 0 to disable.
fr: Lors du calcul de position après des acquisitions, la calculer toutes les N-ième acquisitions. Mettre à 0 pour désactiver.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Verify captured image position every
fr: Vérifier la position de l'image chaque

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelBeforeJob)
en: Reset mount model before starting each job
fr: Réinitialiser le modèle de monture avant le démarrage de chaque tâche

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: label, entry (AlignCheckThreshold), group (Scheduler)
en: If captured position exceeds target position by more this many arcminutes, abort capture and reschedule the pipeline.
fr: Si la position de l'acquisition dépasse la position cible de plus de ces quelques minutes d'arc, alors annuler l'acquisition et reprogrammer la file d'attente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Reset pipeline if verified image delta exceeds
fr: Réinitialiser la file d'attente si le delta d'images vérifiées dépasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelOnAlignFail)
en: Reset mount model on alignment failure
fr: Réinitialiser le modèle de monture suite à un échec d'alignement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RealignAfterCalibrationFailure)
en: <html><head/><body><p>If guiding calibration fails then restart alignment process before proceeding to guiding recalibration process again. This can help recenter the target object in the field of view if the calibration process strayed too far off.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si la calibration du guidage échoue, redémarrez le processus d'alignement avant de relancer le processus de recalibration du guidage. Cela peut aider à recentrer l'objet cible dans le champ de vision si le processus de calibration s'éloigne de trop.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RealignAfterCalibrationFailure)
en: Restart alignment on guiding calibration failure
fr: Relancer l'alignement après un échec de la calibration du guidage

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListMiscOptions)
en: Miscellaneous
fr: Divers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GuidingSettle)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed before starting capture
fr: Attendre ces quelques secondes après que le guidage ait été relancé avant le démarrage d'une acquisition

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Maximum acceptable difference between requested and measured temperature set point. When the temperature threshold is below this value, the temperature set point request is deemed successful.
fr: Différence maximale acceptable entre le point d'ensemble de la température mesurée et demandée. Quand le seuil de température est inférieur à cette valeur, la requête du point d'ensemble de température est réputé réussie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Temperature threshold:
fr: Seuil de température

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed to stabilize the guiding performance before capture.
fr: Attendre ces quelques secondes après que le guidage ait été relancé pour stabiliser les performances de guidage avant la capture.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Guiding settle:
fr: Réglage du guidage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15)
en: Cover or uncover telescope dialog timeout in seconds
fr: Couvrir ou découvrir le délai imparti pour les échanges avec le télescope en secondes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Dialog timeout:
fr: Délai imparti pour le dialogue

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysResetSequenceWhenStarting)
en: <html><head/><body><p>When starting to process a sequence list, reset all capture counts to zero. Scheduler overrides this option when Remember job progress is enabled.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Lorsque vous commencez à traiter une liste de séquences, remet à zéro tous les comptages d'acquisition. L'ordonnanceur passe outre cette option lorsque l'option « Mémoriser la progression du travail » est activée.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysResetSequenceWhenStarting)
en: Always reset sequence when starting
fr: Toujours réinitialiser la séquence au démarrage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelAfterMeridian)
en: Reset mount model after meridian flip
fr: Réinitialiser le modèle de pointage après le retournement au méridien

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSummaryPreview)
en: Display received FITS in the Summary screen preview window.
fr: Affichage des FITS reçus dans la fenêtre d'aperçus de l'écran de résumé.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSummaryPreview)
en: Summary screen preview
fr: Aperçu de l'écran de résumé

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: DSLR
fr: Appareil photo numérique (APN)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ForceDSLRPresets)
en: <html><head/><body><p>Force exposure times to align with DSLR exposure presets. This insures accurate exposure times for sub-second exposures.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Forcer les temps d'exposition à s'aligner sur les préréglages d'exposition APN. Cela garantit des temps d'exposition précis pour les expositions inférieures à la seconde.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceDSLRPresets)
en: Force DSLR presets
fr: Forcer les préréglages APN

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: Display received DSLR images in the Image Viewer
fr: Afficher les images de l'APN reçues dans l'afficheur d'images

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: DSLR image viewer
fr: Afficheur d'images de l'APN

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear saved DSLR sizes
fr: Effacer les tailles pour l'APN enregistrées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear DSLR Info
fr: Effacer les informations de l'APN

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: In-Sequence Focus
fr: Suivi de la mise au point

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p>Set HFR Threshold percentage gain. When an autofocus operation is completed, the autofocus HFR value is increased by this threshold percentage value and stored within the capture module. If In-Sequence-Focus is engaged, the autofocus module only performs autofocusing procedure if current HFR value exceeds the capture module HFR threshold. Increase value to permit more relaxed changes in HFR values without requiring a full autofocus run.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Définir le gain en pourcentage du seuil HFR. Lorsqu'une opération de mise au point automatique est terminée, sa valeur HFR est augmentée de ce pourcentage de seuil et stockée dans le module d'acquisition. Si « Suivi de la mise au point » est engagé, le module de mise au point automatique ne s'exécute que si la valeur HFR actuelle dépasse le seuil HFR du module d'acquisition. Augmenter la valeur pour permettre des changements plus souples des valeurs HFR sans nécessiter une mise au point automatique complète.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: HFR threshold modifier:
fr: Modificateur de seuil HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: Run in-sequence HFR check after this many frames.
fr: Exécuter une vérification HFR en suivant après ce certain nombre de trames.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: In-sequence HFR check:
fr: Vérification HFR après

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_InSequenceCheckFrames) i18n: ectx: label, entry (InSequenceCheckFrames), group (Capture)
en: Run In-Sequence HFR check after this many frames.
fr: Exécuter à la suite la vérification HFR après ce certain nombre de trames.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseMedianFocus)
en: <html><head/><body><p>Calculate median focus value after each autofocus operation is complete. If the autofocus results become progressively worse with time, the median value shall reflect this trend and prevent unnecessary autofocus operations when the seeing conditions deteriorate.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Calculer la valeur médiane de la mise au point après la fin de chaque opération. Si les résultats de la mise au point automatique se dégradent progressivement avec le temps, la valeur médiane doit refléter cette tendance et empêcher les opérations de mise au point automatique inutiles lorsque les conditions de vision se détériorent.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMedianFocus)
en: Use median focus
fr: Utiliser la mise au point médiane

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveHFRToFile)
en: <html><head/><body><p>In-sequence HFR threshold value controls when the autofocus process is started. If the measured HFR value exceeds the HFR threshold, autofocus process is initiated. If the HFR threshold value is zero initially (default), then the autofocus process best HFR value is used to set the new HFR threshold, after applying the HFR threshold modifier percentage. This new HFR threshold is then used for subsequent In-Sequence focus checks. If this option is enabled, the HFR threshold value is constant and gets saved to the sequence file.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>La valeur de seuil de HFR contrôle quand la mise au point automatique doit démarrer. Si la valeur mesurée dépasse ce seuil, une mise au point automatique est déclenchée. Si la valeur de seuil est zéro (par défaut), alors la meilleure valeur HFR de la mise au point automatique est utilisée pour établir une nouvelle valeur de seuil, après application du pourcentage de modification du seuil de HFR. Cette nouvelle valeur est utilisée pour les contrôles de processus de mise au point automatique. Si cette option est valable, la valeur de seuil est constante et est enregistrée dans le fichier de séquence.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveHFRToFile)
en: Save sequence HFR value to file
fr: Enregistrer la valeur de séquence HFR dans un fichier

[ctx: @title:window]
en: Profile Editor
fr: Modificateur de profil

en: Cannot save an empty profile.
fr: Impossible d'enregistrer avec un profil vide.

en: Profile name already exists.
fr: Ce nom de profil existe déjà.

en: <nobr>Available as <b>Remote</b> Driver. To use locally, install the corresponding driver.<nobr/>
fr: <nobr>Disponible comme pilote<b>distant</b>. Pour utiliser localement, veuillez installer le pilote correspondant.<nobr/>

en: <nobr><b>Label</b>: %1 &#9473; <b>Driver</b>: %2 &#9473; <b>Exec</b>: %3<nobr/>
fr: <nobr><b>Étiquette </b> : %1 &#9473; <b>Pilote</b> : %2 &#9473; <b>Exécutable</b> : %3<nobr/>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, guideTypeCombo)
en: Internal
fr: Interne

[ctx: @title:window]
en: Scanning Network
fr: Analyse du réseau en cours

en: Scanning network for INDI Web Managers...
fr: Analyse du réseau pour trouver des gestionnaires Internet INDI…

en: Found INDI Web Manager at %1
fr: Un gestionnaire Internet INDI a été trouvé à %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: Profile
fr: Profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: <html><head/><body><p>After establishing connection with INDI server, automatically connect all devices.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Après établissement d'une connexion avec un serveur INDI, connecter automatiquement tous les périphériques.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: Auto Connect
fr: Connexion automatique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, portSelectorCheck)
en: Show port selector dialog when first connecting to equipment. It is automatically disabled after connection is established.
fr: Afficher la boîte de dialogue du sélecteur de port lors de la première connexion à l'équipement. Elle est automatiquement désactivée une fois la connexion établie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, portSelectorCheck)
en: Port Selector
fr: Sélecteur de port

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: <html><head/><body>
    <p>Send current KStars geographical site settings to drivers once Ekos is online.</p>
    <p>This option should only be used when connecting to a remote geographic site.</p>
    </body></html>
fr: <html><head/><body>
    <p>Envoyez les paramètres actuels du site géographique de KStars vers les pilotes de périphériques, une fois qu'Ekos est en ligne.</p>
    <p>Cette option ne doit être utilisée que lors de la connexion à un site géographique distant.</p>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: Site Info
fr: Informations sur le site

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guidingTypeLabel)
en: <html><body><p>Select which plug-in the Guider module should use.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Sélectionner quel module externe du module d'assistance au guidage doit être utilisé.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guidingTypeLabel)
en: Guiding:
fr: Guidage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, modeLabel)
en: <html><head/><body>
    <p>Connection mode to use for the INDI server:</p>
    <p><span style="font-weight:600">Local</span><br/>Connect to a local INDI server, created when Ekos starts.</p>
    <p><span style="font-weight:600">Remote</span><br/>Connect to a remote INDI server that is already running.</p>
    </body></html>
fr: <html><head/><body>
    <p>Mode connexion pour le serveur INDI</p>
    <p><span style="font-weight:600">Local</span><br/>Connexion à un serveur INDI local, créé lors du démarrage d'Ekos.</p>
    <p><span style="font-weight:600">Distant</span><br/>Connexion à un serveur INDI distant déjà actif.</p>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
fr: Port

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteMode)
en: Re&mote
fr: &Distant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
fr: Hôte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, INDIWebManagerPort)
en: <html><body><p>INDI Web Manager port.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Port du gestionnaire Internet INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteHost)
en: <html><body><p>Remote INDI server host or address.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Supprimer l'hôte ou l'adresse du serveur INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remotePort)
en: <html><body><p>Remote INDI Server Port.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Port du serveur distant INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, externalGuideHost)
en: <html><body><p>External guider host or address.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Hôte ou adresse de l'assistant externe de guidage.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, externalGuideHost)
en: localhost
fr: hôte local

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indihubB)
en: <html><head/><body><p>Configure INDIHub.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Configurer INDIHub.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, indihubB)
en: INDI Hub
fr: Concentrateur INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, externalGuidePort)
en: <html><body><p>External guider port.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Port du guidage externe.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, scanB)
en: <html><body><p>Scan local network for INDI web managers.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Parcourir le réseau local à la recherche de gestionnaires Internet INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scanB)
en: Scan
fr: Balayer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, INDIWebManagerCheck)
en: <html><body><p>Store profile on remote INDI Web Manager. Use INDI Web Manager on the remote device to start/stop INDI server.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Enregistrer le profil dans le gestionnaire INDI sur Internet. Utiliser ce dernier sur un périphérique distant pour démarrer/arrêter le server INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, INDIWebManagerCheck)
en: INDI Web Manager
fr: Gestionnaire Internet INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: <html><body><p>Open Web Manager in browser.</p></body></html>
fr: <html><body><p>Ouvrir le gestionnaire Internet dans le navigateur.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: Web Manager
fr: Gestionnaire Internet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driversGroupBox)
en: Select Devices
fr: Sélection des périphériques

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, aux3Label)
en: Auxiliary #3
fr: Auxiliaire #3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aux3Label)
en: Aux 3:
fr: Aux 3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, aux4Label)
en: Auxiliary #4
fr: Auxiliaire #4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aux4Label)
en: Aux 4:
fr: Aux 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera 2:
fr: Caméra 2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, aux1Label)
en: Auxiliary #1
fr: Auxiliaire #1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aux1Label)
en: Aux 1:
fr: Aux 1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: <html><head/><body><p>Add remote INDI drivers to chain with the local INDI server configured by this profile. Format this field as a comma-separated list of quoted driver name, host name/address and optional port:</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;ZWO ASI120MC&quot;@192.168.1.50:8000</span><br/>Connect to the named camera on 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;EQMod Mount&quot;@192.168.1.50</span><br/>Connect to the named mount on 192.168.1.50, port 7624.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50:8000</span><br/>Connect to all drivers found on 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50</span><br/>Connect to all drivers found on 192.168.1.50, port 7624.</p><p>When omitted, host defaults to localhost and port defaults to 7624.<br/>Remote INDI drivers must be already running for the connection to succeed.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ajouter des pilotes INDI distants à chaîner avec le serveur INDI local configuré dans ce profil. Formatez ce champ comme une liste de noms de pilotes, de noms d'hôtes/adresses, le port facultatif, séparée par des virgules :</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;ZWO ASI120MC&quot;@192.168.1.50:8000</span><br/>Connecte la caméra à l'adresse 192.168.1.50, le port 8000,</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;Monture EQMod&quot;@192.168.1.50</span><br/>Connecte la monture nommée, à l'adresse 192.168.1.50, le port 7624,</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50:8000</span><br/>Connecte tous les pilotes trouvés sur l'adresse 192.168.1.50, port 7624</p><p>Sinon, les hôtes par défaut sur localhost et port par défaut 7624.<br/>Les pilotes INDI distants doivent déjà être actifs pour pouvoir être connectés.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, domeLabel)
en: Dome Controller
fr: Contrôleur du dôme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeLabel)
en: Dome:
fr: Dôme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AOLabel)
en: AO:
fr: AO

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, aux2Label)
en: Auxiliary #2
fr: Auxiliaire #2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aux2Label)
en: Aux 2:
fr: Aux 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Camera 1:
fr: Caméra 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mount:
fr: Monture

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, weatherLabel)
en: Weather Station
fr: Station météo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
fr: Météo

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, remoteDrivers)
en: driver@host:port,driver@host,@host:port,@host,driver
fr: driver@host:port, driver@host, @host:port, @host,driver

en: Delay this many seconds before executing pre driver script.
fr: Retarder de ce nombre de secondes l'exécution du script d'initialisation du pilote.

en: Delay this many seconds after driver startup before executing post driver script.
fr: Attendre ce nombre de secondes après l'initialisation du pilote et avant l'exécution du script de post-initialisation du pilote.

en: Select script to execute before starting the driver
fr: Sélectionner le script à exécuter avant le démarrage du pilote

en: Select script to execute after starting the driver
fr: Sélectionner le script à exécuter après le démarrage du pilote

[ctx: @title:window]
en: Select Pre Driver Startup Script
fr: Sélectionner le script de démarrage avant initialisation du pilote

[ctx: @title:window]
en: Select Post Driver Startup Script
fr: Sélectionner le script de démarrage après initialisation du pilote

en: Profile Scripts Editor
fr: Éditeur de scripts de profil

en: Add Rule
fr: Ajouter une règle

en: Invalid port.
fr: Port non valable.

en: Host name cannot be empty.
fr: Le champ « Hôte » ne peut être vide.

en: Profile name cannot be empty.
fr: Impossible d'avoir un nom de profil vide.

[ctx: @title:window]
en: Detecting StellarMate...
fr: Détection de « StellarMate »…

en: Please wait while searching for StellarMate...
fr: Veuillez patienter pendant la recherche de « StellarMate »…

en: Failed to detect any StellarMate gadget. Make sure it is powered and on the same network.
fr: Impossible de détecter des accessoires pour StellarMate. Veuillez vous assurer qu'il est bien sous tension et sur le même réseau.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ProfileWizard)
en: Ekos Profile Wizard
fr: Assistant de profils Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intoPageLabel)
en: <html><head/><body><p>Welcome to the <span style=" font-weight:600;">Ekos Profile Wizard</span></p><p>Ekos is the premier observatory control and automation platform. With Ekos, you can capture images and gather scientific data with ease. This Wizard will help you create your equipment profile. You will be asked to verify some basic information. </p><p>Please click <span style=" font-weight:600;">next</span> to continue. </p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Bienvenue dans l'<span style=" font-weight:600;">assistant de profil d'Ekos.</span></p><p>Ekos est une plate-forme permettant de contrôler et d'automatiser un observatoire. Avec Ekos, vous pouvez procéder à l'acquisition d'images et de données scientifiques aisément. Cet assistant vous aidera à créer votre profil de matériel. Vous devrez renseigner un certain nombres d'informations de base.</p><p> Cliquez sur <span style=" font-weight:600;">Suivant</span> pour continuer.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Online Resources:</span></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ressources Internet</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, INDIInfoB)
en: What is
    INDI?
fr: Qu'est-ce que
    INDI ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, discoverEkosB)
en: Discover
    Ekos
fr: Découvrir
    Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, videoTutorialsB)
en: Video
    Tutorials
fr: Vidéo
    Tutoriels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Where is your equipment connected?
fr: Où est connecté votre matériel ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, localEquipmentB)
en: Equipment is attached
    to this device
fr: Le matériel est connecté
    à ce périphérique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentB)
en: Equipment is attached to
    a remote device
fr: Le matériel est connecté
    à un périphérique distant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: <html><head/><body><p>Which <span style=" color:#ff5500;">remote</span> device is the equipment connected to?</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>À quel périphérique <span style=" color:#ff5500;">distant votre équipement est-il connecté ?</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, equipmentOtherB)
en: Other
fr: Autre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Enter the remote computer information:
fr: Saisissez les informations de l'ordinateur distant

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, remoteHostEdit) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, PiHost)
en: Enter IP address or host name
fr: Saisissez l'adresse IP ou le nom de l'hôte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p><a href="https://github.com/knro/indiwebmanager"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI Web Manager</span></a> running on the Remote Computer?</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p><a href="https://github.com/knro/indiwebmanager"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Gestionnaire Internet INDI </span></a> s'exécutant sur un ordinateur distant ?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNotSureB)
en: Not Sure
fr: Pas sûr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: <span style=" font-style:italic;">INDI Web Manager</span> is a service that runs on remote devices to help you start and stop INDI services remotely.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Astuce</span>: <span style=" font-style:italic;">Le gestionnaire Internet de serveur INDI</span> est un service s'exécutant sur les périphériques distants et vous aidant à démarrer et arrêter à distance les services INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Enter host name and port. If you do not know, leave as is.
fr: Saisissez un nom et un port pour cet hôte. Si vous ne savez pas, laissez en l'état.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PiAutoDetectB)
en: Auto Detect
fr: Détecter automatiquement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: <html><head/><body><p>Using Ekos locally on Windows is not supported. You must connect to a remote gadget to control devices.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>L'utilisation de Ekos localement pour Windows n'est pas pris en charge. Vous devez vous connecter à un accessoire distant pour contrôler les périphériques.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which INDI Server do you want to use?
fr: Quel serveur INDI voulez-vous utiliser ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useInternalINDIB)
en: Internal INDI
    Server
fr: Serveur interne
    INDI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useExternalINDIB)
en: External INDI
    Server
fr: Serveur externe
    INDI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: External INDI Server can be <a href="http://www.cloudmakers.eu/indigoserver/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI Server for OSX</span></a> or an INDI Server launched manually locally. If unsure, select Internal INDI Server.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Astuce</span> : un serveur externe INDI peut être un <a href="http://www.cloudmakers.eu/indigoserver/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;"> serveur INDI pour OSX</span></a> ou un serveur INDI démarré localement et manuellement. En cas de doute, veuillez sélectionner un serveur INDI interne.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <html><head/><body><p>You're almost done...</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Vous avez presque fini…</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: <html><head/><body><p>What do you want to name your profile?</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Comment voulez-vous nommer votre profil ?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: My Astro Gear
fr: Mon équipement astronomique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <html><head/><body><p>Which guider application do you want to use?</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Quelle application de guidage voulez-vous utiliser ?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useInternalGuiderR)
en: Internal Guider
fr: Guidage interne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useLinGuiderR)
en: Lin Guider
fr: LinGuider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: Internal Guider is recommended. Using external guider applications requires additional setup instructions outside the scope of Ekos.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Astuce</span> : l'assistant de guidage interne est recommandé. L'utilisation d'applications externes pour l'assistance au guidage nécessite une configuration spécifique qui est en dehors du périmètre d'Ekos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: <html><head/><body><p>Do you want to select additional services?</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Voulez-vous sélectionner des services additionnels ?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useJoystickCheck)
en: <html><head/><body><p>Use INDI Joystick driver to enable control of mounts, domes, and focusers with any compatible game pad.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Utiliser un pilote de joystick INDI pour activer le contrôle des montures, des dômes et des gestionnaires de mise au point avec tout manette compatible.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useRemoteAstrometryCheck)
en: <html><head/><body><p>If the remote computer has astrometry.net installed, you can run the remote astrometry driver and use it to solve images in Ekos Align module.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si l'ordinateur distant est équipé d'un accès à « astrometry.net », il est possible d'exécuter le pilote d'astrométrie à distance et l'utiliser pour résoudre les images dans le module Alignement d'Ekos. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRemoteAstrometryCheck)
en: Remote Astrometry
fr: Astrométrie distante

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useWatchDogCheck)
en: <html><head/><body><p>Use the INDI WatchDog driver. It monitors connection between your remote equipment and Ekos. If the communication is lost between the two, the WatchDog driver goes into safe mode and executes a shutdown procedure to protect your equipment.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Utilisez le pilote INDI WatchDog. Il gère les connexions entre votre équipement distant et Ekos. Si la communication est perdue, le pilote passe en mode sécurisé et exécute un arrêt des procédures afin de protéger vos équipements.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWatchDogCheck)
en: Watch Dog
fr: WatchDog

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSkySafariCheck)
en: <html><head/><body><p>If you plan to use SkySafari to monitor and/or control your mount, check this box to start INDI SkySafari Server. You can connect SkySafari to this server and it shall enable you to connect and control your mount. For more details, please check the <a href="https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI SkySafari Documentation.</span></a></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si vous comptez utiliser Skysafari pour gérer et/ou contrôler votre monture, cochez cette case pour démarrer le serveur INDI Skysafari. Vous pouvez connecter Skysafari à ce serveur et il vous permettra d'y connecter et contrôler votre monture. Pour plus de détails, consultez <a href="https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI SkySafari Documentation.</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createProfileB)
en: Create Profile &&
    Select Devices
fr: Créer un profil &&
    Sélectionner des périphériques

en:  Scheduler job |  Scheduler jobs
fr[0]: Tâche d'ordonnanceur
fr[1]: Tâches d'ordonnanceur

en:  (first only)
fr:  (uniquement le premier)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FramingAssistant)
en: Mosaic Planner
fr: Planificateur de mosaïque

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, equipmentGroup)
en: ↓ Confirm Equipment
fr: ↓ Confirmer le matériel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pixelHSizeSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Height of a single camera photosite, in micrometers.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Hauteur d'un photosite unique de la caméra, en micromètres.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Camera frame width and height in pixels
fr: Largeur et hauteur du capteur de la caméra en pixels

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Fetch equipment information from the Ekos active profile, if any.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Rechercher les informations sur l'équipement à partir du profil actif Ekos, si existant.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchB)
en: Fetch
fr: Rechercher

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focalLenSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Focal length of the telescope to use for the mosaic.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Longueur focale du télescope à utiliser pour la mosaïque.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: Camera pixel size in microns
fr: Taille des pixels de la caméra en microns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Pixel Size:
fr: Taille des pixels

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cameraHSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Height of the frame produced by the camera, in pixels.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Hauteur de la trame produite par la caméra, en pixels.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraWFOVLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVWLabel)
en: W
fr: O

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cameraWSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Width of the frame produced by the camera, in pixels.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Largeur de la trame produite par la caméra, en pixels.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pixelWSizeSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Width of a single camera photosite, in micrometers.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Largeur d'un photosite unique de la caméra, en micromètres.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Mount focal length in millimeters
fr: Longueur focale de la monture, en millimètres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
fr: Longueur focale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToSelectGridB)
en: Go to Grid Selection page
fr: Aller à la page de sélection de la grille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToSelectGridB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToSelectGrid) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToAdjustGridB)
en: Select Grid
fr: Sélectionner la grille

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup)
en: ↓ Select Grid
fr: ↓ Sélectionner la grille

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, transparencySlider)
en: Adjust tiles transparency
fr: Ajuste la transparence des tuiles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Camera's rotation angle (East of North) in degrees. To measure the angle, solve an image and use the astrometry solver solution's rotation angle
fr: Angle de rotation de la caméra (à l'est du nord) en degrés. Pour mesurer l'angle, résolvez une image et utilisez l'angle de rotation de la solution du résolveur d'astrométrie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Position Angle:
fr: Angle de position

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraHFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Field height of the camera in arcminutes.</p><p align="justify">This value is computed from the equipment information, and defines the height of the field covered by one tile of the mosaic.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Hauteur du champ de la caméra en minutes d'arc.</p><p align="justify">Cette valeur est calculée à partir des informations de votre équipement et définit la hauteur du champ couverte par une tuile de la mosaïque.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, targetFOVLabel)
en: Final mosaic field of view size in arc minutes. Click update to calculate it or enter it manually.
fr: Champ final de la mosaïque pour la taille de l'affichage en minutes d'arc. Cliquez sur « Mettre à jour » pour la calculer ou saisissez la manuellement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVLabel)
en: Mosaic FOV:
fr: Champ de vision de la mosaïque

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, reverseOddRows)
en: <html><head/><body><p>When checked, orders mosaic tiles so that the mount moves minimally between jobs (S-shape).</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si cette option est cochée, trie les tuiles de mosaïque de façon à ce que la monture se déplace le moins possible entre 2 tâches (forme en S).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverseOddRows)
en: Minimum mount move
fr: Déplacement minimal de la monture

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetHFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Minimum field height that the mosaic must cover, in arcminutes.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the number of tiles on the mosaic height. </p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Hauteur minimale du champ que la mosaïque doit couvrir, exprimé en minutes d'arc.</p><p align="justify">La modification de cette valeur change immédiatement le nombre de tuiles sur la hauteur de la mosaïque.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Recompute the mosaic field from the number of tiles.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Recalculer le champ de la mosaïque à partir du nombre de tuiles.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetB)
en: Cover FOV
fr: Couvrir le CdV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mosaicWSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Number of tiles on the mosaic width.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the width of the field covered by the mosaic.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Nombre de tuiles sur la largeur de la mosaïque. </p><p align="justify">La modification de cette valeur change immédiatement la largeur du champ couvert par la mosaïque.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, overlapLabel)
en: Percentage of overlap between two neighbouring images
fr: Pourcentage de recouvrement entre deux images voisines.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, overlapLabel)
en: Overlap:
fr: Recouvrement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tile Transparency:
fr: Transparence de tuiles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV in arc minutes as determined from equipment parameters above
fr: CdV de la camera en minutes d'arc comme défini à partir des paramètres d'équipement ci-dessus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV:
fr: CdV Caméra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mosaicHSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Number of tiles on the mosaic height.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the height of the field covered by the mosaic.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Nombre de tuiles sur la hauteur de la mosaïque.</p><p align="justify">La modification de cette valeur change immédiatement la hauteur du champ couvert par la mosaïque.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Specify the number of rows and columns of the final mosaic image
fr: Spécifier le nombre de lignes et de colonnes pour l'image finale de la mosaïque

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Mosaic Grid:
fr: Grille de la mosaïque

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraWFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Field width of the camera in arcminutes.</p><p align="justify">This value is computed from the equipment information, and defines the width of the field covered by one tile of the mosaic.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Largeur de champ de la caméra en minutes d'arc. </p><p align="justify">Cette valeur est calculée à partir des informations de votre équipement et définit la largeur du champ couverte par une tuile de la mosaïque.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetWFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Minimum field width that the mosaic must cover, in arcminutes.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the number of tiles on the mosaic width.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Largeur minimale de champ que la mosaïque doit couvrir, exprimée en minutes d'arc.</p><p align="justify">La modification de cette valeur change immédiatement le nombre de tuiles sur la largeur de la mosaïque.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, overlapSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Overlap between each tile of the mosaic. See the main help icon in the corner of the sky chart.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Superposer chaque tuile de la mosaïque. Veuillez regarder l'icône principale d'aide dans un coin du graphique du ciel.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, rotationSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Orientation of the camera field of view.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Orientation du champ de vision de la caméra.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, rotationSpin)
en:  East of North
fr:  à l'est du nord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToEquipmentB)
en: Go to equipment selection page
fr: Aller à la page de sélection du matériel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToEquipmentB)
en: Confirm Equipment
fr: Confirmer le matériel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, importB)
en: Import Mosaic from Telescopius
fr: Importer une mosaïque depuis Telescopius

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importB)
en: Import...
fr: Importer…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, recenterB)
en: Reset mosaic center to sky map center
fr: Réinitialiser le centre de la mosaïque au centre de la carte du ciel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recenterB)
en: Recenter
fr: Recentrer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToAdjustGrid)
en: Go to grid adjustment page
fr: Passe à la page précédente de l'assistant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToAdjustGrid)
en: Adjust Grid
fr: Ajuster la grille

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup_2)
en: ↓ Adjust Grid
fr: ↓ Ajuster la grille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: J2000 Center
fr: Centrer J2000

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Adjust Grid center by manually entering the J2000 center or by dragging the center of the mosaic on the sky map.
fr: Ajustez le centre de la grille en saisissant le centre J2000 ou en tirant le centre de la mosaïque sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToSelectGrid) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToAdjustGridB)
en: Go to grid selection page
fr: Aller à la page de sélection de la grille

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goSolveB)
en: Go and plate solve mosaic center
fr: Aller et résoudre le centre de la mosaïque

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, goSolveB)
en: Go && Solve
fr: Aller && Résoudre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToJobsB)
en: Go to scheduler job creation page
fr: Aller à la page de création de tâches de l'ordonnanceur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToJobsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createJobsB)
en: Create Jobs
fr: Créer des tâches

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobsGroup)
en: ↓Create  Scheduler Jobs
fr: ↓Créer des tâches d'ordonnanceur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Perform calibration and autoguiding before proceeding to the next step.
fr: Réaliser la calibration et le guidage automatique avant de démarrer la prochaine étape.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, directoryEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, jobsDir)
en: <html><head/><body><p align="justify">Filesystem folder where the Scheduler jobs required to cover the mosaic will be created in.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Le dossier dans le système de fichiers où les tâches de l'ordonnanceur ayant besoin de couvrir la mosaïque sera créé.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Ekos Sequence File
fr: Fichier de séquence Ekos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: <html><head/><body><p>Sequence: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Séquence <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Perform alignment using astrometry solver before proceeding to the next step.
fr: Réaliser un alignement en utilisant le résolveur d'astrométrie avant de démarrer la prochaine étape.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Select which steps to execute before starting the capture process.
fr: Sélectionner quelles étapes lancer avant le démarrage de la procédure d'acquisition.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alignEveryLabel)
en: Align Every
fr: Aligner toute les

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSequenceB)
en: Load the image sequence queue.
fr: Fichier de séquence d'acquisition préalablement créé et enregistré dans l'onglet « Acquisition »

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, targetEdit)
en: M 31
fr: M 31

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trackStepCheck)
en: Slew to the target and track it before proceeding to the next step.
fr: Faire tourner vers la cible et la suivre avant de démarrer la prochaine étape.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
fr: Suivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Target: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Cible <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusEveryLabel)
en: Focus Every
fr: Mise au point toutes les

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: Directory to save sequence images
fr: Dossier pour l'enregistrement des images de séquence

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: <html><head/><body><p>Directory: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Dossier <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignEvery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusEvery)
en: Perform autofocus every N jobs.
fr: Réaliser une mise au point automatique toutes les N tâches.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Perform autofocusing before proceeding to the next step.
fr: Réaliser la mise au point avant de démarrer la prochaine étape.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, createJobsB)
en: Create scheduler jobs to execute the mosaic plan
fr: Créer des tâches planifiées pour exécuter le plan de mosaïque

[ctx: @title:window]
en: Select Sequence Queue
fr: Sélectionner une file d'attente de séquences

en: Ekos Sequence Queue (*.esq)
fr: File d'attente de séquences Ekos (*.esq)

[ctx: @title:window]
en: Select Mosaic Import
fr: Sélectionner l'importation d'une mosaïque

en: Telescopius CSV (*.csv)
fr: Fichier CSV de Telescopius (*.csv)

en: Import must contain center coordinates.
fr: Le fichier d'importation doit contenir les coordonnées du centre.

[ctx: @title:window]
en: Select Jobs Directory
fr: Sélectionner le dossier des tâches

en: Job '%1' has no more batches remaining.
fr: La tâche « %1 » a terminé son lot de travaux.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, mosaicDialog)
en: Mosaic Job Creator
fr: Créateur de tâches en mosaïque

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, equipmentGroup)
en: ↓ Equipment
fr: ↓ Équipement

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup)
en: ↓ FOV
fr: ↓ CdV

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobsGroup)
en: ↓ Jobs
fr: ↓ Tâches

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroup)
en: ↓ Output
fr: ↓ Sortie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, jobCountSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Total number of Scheduler jobs required to cover the mosaic field, and that the tool will produce.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Nombre total de tâches de l'ordonnanceur nécessaires pour couvrir le champ de mosaïque et que l'outil aura à produire.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, jobCountLabel)
en: Number of scheduler jobs required to capture the mosaic image. Click update to calculate it
fr: Nombre de tâches de l'ordonnanceur nécessaires pour acquérir l'image en mosaïque. Cliquez sur la « Mettre à jour » pour le calculer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobCountLabel)
en: Job Count:
fr: Compteur de tâches

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, helpIcon)
en: <html><head/><body><p>This sky chart shows the expected distribution of mosaic tiles.</p><p><span style=" font-style:italic;">Note:</span> this version of the Mosaic Tool uses a simple plane projection and lacks precision when declination is higher than 70 degrees. Carefully overlap your tiles to avoid holes.</p><p>• The setting &quot;Overlap&quot; controls how tiles are overlaid, its effect can be seen with transparency. Tiles are then distributed as a grid from setting &quot;Mosaic Grid&quot;. They are rendered in transparent green and match the field of the camera from setting &quot;Camera FOV&quot;.</p><p>• The extent of the mosaic field matches the setting &quot;Mosaic FOV&quot; and is rendered as a red background to help you fill holes by adjusting overlap.</p><p>• The job options allow you to execute the mount alignment or the focus adjustment once out of several iterations only. This checks or doesn't check the relevant Scheduler job steps. You may leave those to zero if you use a mount model in Align or configure periodic re-focus in Capture.</p><p>• Top-right numbers in tiles indicate the order in which Scheduler jobs will be created. Setting targets are captured first, from west to east. Center numbers indicate the coordinates of the target of the job that will be generated for each tile. Bottom numbers indicate the angle those tiles are shifted compared to the center of the mosaic.</p><p>The suggested order of actions is to:</p><p>1. Fetch or enter equipment information.<br/>2. Configure the tile overlap.<br/>3. Configure the extent of the mosaic by adjusting its grid.<br/>4. Adjust the alignment and focus job options.<br/>5. Choose an output folder, where sequence and scheduler job lists will be written.<br/>6. Accept the dialog.</p><p>Use the overlap percentage to control the area over which adjacent tiles may be stitched:</p><p>• <span style=" font-weight:600;">0-10%</span> if you plan to register your frames over a synthetic field built from catalog stars.</p><p>• <span style=" font-weight:600;">10-20%</span> if you plan to stitch adjacent frames by aligning the stars in their overlapping sky patches.</p><p>• <span style=" font-weight:600;">50-80%</span> if you plan to process a single stack with the frames produced by the mosaic jobs.</p><p align="justify">Changing the overlap value immediately updates the number of tiles in order to cover the mosaic field entirely. The generated tiles may thus cover more field than required. For this reason, the overlap should be the first setting to consider. To recompute the field covered by the mosaic from the number of tiles considering the current overlap, click 'Cover FOV'.</p><p align="justify">When processing a single stack, <span style=" font-weight:600;">50%</span> and <span style=" font-weight:600;">75%</span> are interesting overlap values. You may want to increase these slightly to work around tile rotation, apply cropping while capturing or before stacking, or avoid flat frame calibration artifacts on borders. If your sequence contains a single exposure, configure the mosaic to achieve a minimum of 13 layers at the center of the mosaic, as this will allow stacking with the winsorized sigma rejection method. As illustrations:</p><p align="justify">• A 5x5 mosaic with an overlap of 80% has 25 subframes at its center.<br/>• A 4x4 mosaic with an overlap of 75% has 16 subframes at its center.<br/>• A 3x3 mosaic with an overlap of 66.6% has 9 subframes at its center, and will require two passes.</p><p align="justify">Note that overlapped mosaic tiles may suffer from large-scale gradients, which will require additional processing after calibration and before stacking. Thus, capture mosaics in really dark skies and avoid placing your object of interest on the border of a tile.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Ce diagramme du ciel affiche la distribution prévue des tuiles de mosaïque.</p><p><span style="font-style:italic;">Remarque :</span> Cette version de l'outil « Mosaïque » utilise une projection plane simple et manque de précision lorsque la déclinaison est supérieure à 70 degrés. Veuillez chevaucher soigneusement les tuiles pour éviter des trous.</p><p>• Le paramètre &quot;Superposition&quot; contrôle la façon dont les tuiles sont chevauchées, son effet peut être vu avec la transparence. Les tuiles sont ensuite distribuées sous forme de grille à partir du paramètre &quot;Grille des tuiles&quot;. Elles sont rendues avec un vert transparent et correspondent au champ de la caméra à partir du paramètre &quot;Champ de vision de la caméra&quot;.</p><p>• L'extension du champ de mosaïque correspond au paramètre « Champ de vision de la mosaïque » et est rendue avec un arrière-plan rouge pour vous aider à remplir les trous en ajustant le chevauchement.</p><p>• Les options de tâches permettent d'exécuter l'alignement de la monture ou le réglage de la mise au point, en une fois à partir de plusieurs itérations seulement. Ceci vérifie ou ne vérifie pas les étapes de tâches de l'ordonnanceur. Vous pouvez les laisser à zéro si vous utilisez un modèle de monture dans « Alignement » ou configurer une nouvelle mise au point périodique dans « Acquisition ».<p>• Les chiffres en haut à droite dans les tuiles indiquent l'ordre dans lequel les tâches de l'ordonnanceur seront créées. L'acquisition des cibles est d'abord effectuée, d'ouest en est. Les numéros au centre indiquent les coordonnées de la cible de la tâche étant générée pour chaque tuile. Les nombres en bas indiquent l'angle de déplacement des tuiles par rapport au centre de la mosaïque.</p><p>L'ordre d'action suggéré est le suivant :</p><p>1. Charger ou saisir les informations relatives à l'équipement.<br/>2. Configurer le chevauchement des tuiles.<br/>3. Configurer l'extension de la mosaïque par ajustement de la grille.<br/>4. Ajuster les options d'alignement et de mise au point.<br/>5. Sélectionner un dossier de sortie, où les listes de tâches de séquence et d'ordonnanceur seront écrites.<br/> 6. Enregistrez vos choix.</p><p>Utiliser le pourcentage de chevauchement pour contrôler la zone sur laquelle les carreaux adjacents peuvent être collés :<p>• <span style="font-weight:600;">0 - 10 %</span>  si vous prévoyez d'enregistrer vos trames sur un champ synthétique construit à partir d'étoiles du catalogue.</p><p>• <span style="font-weight:600;">10 - 20 %</span> si vous prévoyez de coller les trames adjacentes par alignement des étoiles dans leurs zones de ciel superposées.</p><p>• <span style="font-weight:600;">50 - 80 %</span> si vous prévoyez de traiter une seule pile avec les trames produites par les tâches de mosaïques.</p><p align="justify">Modifier la valeur de chevauchement met à jour immédiatement le nombre de tuiles afin de couvrir complètement le champ de la mosaïque. Les tuiles générées peuvent cependant couvrir un champ plus large que nécessaire. Pour cette raison, le chevauchement devrait être déterminé en priorité. Pour recalculer le champ couvert par la mosaïque, à partir du nombre de tuiles et du taux de recouvrement, cliquez « Couvrir le CdV ».</p><p align="justify">Lorsqu'on traite une seule pile <span style="font-weight:600;">50%</span> et <span style="font-weight:600;">75%</span> sont des valeurs de recouvrement intéressantes. Vous pouvez vouloir augmenter cette valeur légèrement en fonction de la rotation, appliquer un redimensionnement pendant l'acquisition ou avant l'empilement, ou évitez des effets de bords sur les flats. Si votre séquence contient une seule acquisition, configurez la mosaïque avec un minimum de 13 couches au centre de la mosaïque, ce qui permettra l'empilement avec la méthode winsorized sigma rejection. Exemple :</p><p align="justify">• Une mosaïque 5x5, avec un chevauchement de 80% aura 25 sous-trames à son centre.<br/>• Une mosaïque 4x4 avec un chevauchement de 75% aura 16 sous-trames à son centre.<br/>• Une mosaïque 3x3 avec un recouvrement de 66.6% aura 9 sous-trames en son centre, et exigera deux passes.</p><p align="justify">Notez que le chevauchement des tuiles peut engendrer des gradients importants, qui demanderont des traitements supplémentaires avant l'empilement. Donc, faites vos images avec un ciel très noir et évitez de placer l'objet en bord de tuile.</p></body></html>

en: Job scheduler list.
    Click to select a job in the list.
    Double click to edit a job with the left-hand fields.
fr: Liste de l'ordonnanceur de tâches.
    Cliquez pour sélectionner une tâche dans la liste.
    Double cliquez pour modifier une tâche avec les champs listés sur le côté gauche.

en: Remove selected job from the observation list.
    Job properties are copied in the edition fields before removal.
fr: Supprimer la tâche sélectionnée de la liste d'observation.
    Les propriétés de la tâche sont copiées dans les champs de modifications avant leurs suppressions.

en: Move selected job one line up in the list.
fr: Déplacer la tâche sélectionnée d'une place vers le haut.

en: Move selected job one line down in the list.
fr: Déplacer la tâche sélectionnée d'une place vers le bas.

en: Reset state and force reevaluation of all observation jobs.
fr: Réinitialiser l'état et forcer la réévaluation de toutes les tâches d'observation.

en: Reset state and sort observation jobs per altitude and movement in sky, using the start time of the first job.
    This action sorts setting targets before rising targets, and may help scheduling when starting your observation.
    Note the algorithm first calculates all altitudes using the same time, then evaluates jobs.
fr: Réinitialiser l'état et trier les tâches d'observations par altitude et mouvement dans le ciel en utilisant l'heure de début de la première tâche.
    Cette action trie les cibles en fonction de leur lever et peut aider à planifier le démarrage de l'observation.
    Notez que l'algorithme calcule d'abord toutes les altitudes à la même heure, puis évalue les tâches.

[ctx: @title:window]
en: Select FITS Image
fr: Sélectionner une image FITS

en: FITS header: cannot find OBJCTRA (%1).
fr: En-tête FITS : impossible de trouver « OBJCTRA » (%1).

en: FITS header: cannot find OBJCTDEC (%1).
fr: En-tête FITS : impossible de trouver « OBJCTDEC » (%1).

[ctx: @title:window]
en: Select Startup Script
fr: Sélectionner le script de démarrage

[ctx: @title:window]
en: Select Shutdown Script
fr: Sélectionner le script d'arrêt

en: Warning: You cannot add or modify a job while the scheduler is running.
fr: Attention : vous ne pouvez ajouter ou modifier une tâche quand l'ordonnanceur est lancé.

en: Warning: Target name is required.
fr: Attention : un nom de cible est requis.

en: Warning: Sequence file is required.
fr: Attention : un fichier de séquence est requis.

en: Warning: Target coordinates are required.
fr: Attention : des coordonnées cibles sont requises.

en: Warning: RA value %1 is invalid.
fr: Attention : la valeur AD %1 est non valable.

en: Warning: DEC value %1 is invalid.
fr: Attention : la valeur DEC %1 est non valable.

en: Warning: job '%1' has startup time %2 resulting in a negative score, and will be marked invalid when processed.
fr: Attention : la tâche « %1 » possède une heure de démarrage %2, fournissant un score négatif. Elle sera marquée comme non valable lorsque traitée.

en: Warning: job '%1' at row %2 has a duplicate target at row %3, the scheduler may consider the same storage for captures.
fr: Attention : la tâche « %1 » à la ligne %2 possède une cible dupliquée à la ligne %3. L'ordonnanceur pourrait prendre en compte le même emplacement de stockage pour les acquisitions.

en: Warning: jobs '%1' at row %2 and %3 probably require a different repeat count as currently they will complete simultaneously after %4 batches (or disable option 'Remember job progress')
fr: Attention : les tâches « %1 » aux lignes %2 et %3 nécessitent probablement un nombre de répétitions différent car ils se termineront simultanément après %4 lots (ou désactivez l'option « Mémoriser la progression des tâches »).

en: Warning: job '%1' at row %2 might require a specific startup time or a different priority, as currently they will start in order of insertion in the table
fr: Avertissement : la tâche « %1 » à la ligne %2 peut nécessiter une heure de démarrage spécifique ou une priorité différente, car actuellement, ils commenceront dans l'ordre d'insertion dans la table.

en: Warning: you cannot add or modify a job while the scheduler is running.
fr: Attention : vous ne pouvez ajouter ou modifier une tâche quand l'ordonnanceur est lancé.

en: Use edition fields to create a new job in the observation list.
fr: Utilisez les champs de modifications pour créer une nouvelle tâche dans la liste des observations.

en: Job '%1' has not been processed upon scheduler stop, marking aborted.
fr: La tâche « %1 » n'a pas été traitée lors de l'arrêt de l'ordonnanceur. Marquée comme annulée.

en: Scheduler aborted.
fr: Annulation de l'ordonnanceur.

en: Scheduler is in shutdown until next job is ready
fr: L'ordonnanceur est en arrêt jusqu'à ce que la prochaine tâche soit prête.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startB)
en: Start Scheduler
fr: Démarrer l'ordonnanceur

en: Warning: startup script URL %1 is not valid.
fr: Attention : l'URL du script de démarrage %1 est non valable.

en: Warning: shutdown script URL %1 is not valid.
fr: Attention : l'URL du script d'arrêt %1 est non valable.

en: Scheduler started.
fr: Ordonnanceur démarré.

en: Scheduler resuming.
fr: Reprise de l'ordonnanceur.

en: Scheduler pause planned...
fr: Pause planifiée de l'ordonnanceur…

en: Resume Scheduler
fr: Relancer l'ordonnanceur

en: Scheduler paused.
fr: Mise en pause de l'ordonnanceur.

en: No job running
fr: Aucune tâche lancée

en: All jobs aborted. Waiting %1 seconds to re-schedule.
fr: Toutes les tâches sont annulés. En attente de %1 secondes pour replanifier.

en: Scheduler waits for a retry.
fr: L'ordonnanceur est en attente d'une reprise.

en: No jobs left in the scheduler queue.
fr: Aucune tâche restante dans la file d'attente de l'ordonnanceur.

en: Only %1 jobs left in the scheduler queue, rescheduling those.
fr: Il ne reste que %1 tâches dans la file d'attente de l'ordonnanceur. Replanification des tâches restantes.

en: Warning: job '%1' has fixed startup time %2 set in the past, marking invalid.
fr: Attention : la tâche « %1 » est définie à une heure de début fixe dans le passé %2. Signalée comme non valable.

en: Warning: job '%1' has a fixed start time incompatible with its twilight restriction, marking invalid.
fr: Attention : la tâche « %1 » débute à une heure fixe incompatible avec sa restriction crépusculaire. Signalée comme non valable.

en: Warning: job '%1' has a fixed start time incompatible with its altitude restriction, marking invalid.
fr: Attention : la tâche « %1 » a une heure de début fixe incompatible avec sa restriction d'élévation. Signalée comme non valable.

en: Warning: job '%1' has a fixed start time incompatible with its Moon separation restriction, marking invalid.
fr: Attention : la tâche « %1 » a une heure de début fixe incompatible avec sa restriction de séparation de la Lune, ce qui la rend non valable.

en: Warning: job '%1' has fixed startup time %2 unachievable due to the completion time of its previous sibling, marking invalid.
fr: Attention : la tâche « %1 », marquée non valable, a corrigé son temps de démarrage %2, incompatible avec le temps de réalisation de sa tâche fille précédente.

en: Warning: Job '%1' cannot start because its previous sibling has no completion time, marking invalid.
fr: Attention : la tâche « %1 » ne peut démarrer car sa tâche précédente n'a aucun temps d'achèvement. Signalée comme non valable.

en: Warning: job '%1' execution overlaps daylight, it will be interrupted at dawn and rescheduled on next night time.
fr: Attention : l'exécution de la tâche « %1 » chevauche la journée. Elle sera interrompue à l'aube et reprogrammée la nuit suivante.

en: Warning: job '%1' requires culmination offset of %2 minutes, not achievable, marking invalid.
fr: Attention : la tâche « %1 » nécessite un décalage de culmination de %2 minutes, non réalisable. Signalée comme non valable.

en: Warning: job '%1' requires minimum altitude %2 and Moon separation %3, not achievable, marking invalid.
fr: Attention : la tâche « %1 » nécessite une altitude minimale de %2 et une séparation avec la Lune de %3. Non réalisable et signalée comme non valable.

en: Warning: job '%1' is constrained by the start time of the next job, and cannot finish in time, marking aborted.
fr: Attention : la tâche « %1 » est contrainte par l'heure de démarrage de la prochaine tâche. Elle ne peut finir à l'heure donnée. Signalée comme annulée.

en: Job '%1' completion time (%2) could not be achieved before start up time (%3)
fr: Il est impossible que l'heure de réalisation (%2) pour la tâche « %1 » soit atteinte avant l'heure de démarrage (%3).

en: No jobs left in the scheduler queue after evaluating.
fr: Aucune tâche restante dans la file d'attente de l'ordonnanceur, après évaluation.

en: Only aborted jobs left in the scheduler queue after evaluating, rescheduling those.
fr: Il ne reste que les tâches annulées dans la queue de l'ordonnanceur. Après évaluation, ré-ordonnancement de celles-ci.

en: No jobs scheduled.
fr: Aucune tâche programmée.

en: No jobs left in the scheduler queue after schedule cleanup.
fr: Aucune tâche restante dans la file d'attente de l'ordonnanceur, après un nettoyage planifié.

en: Scheduler is awake.
fr: L'ordonnanceur est activé.

en: Scheduler is awake. Jobs shall be started when ready...
fr: L'ordonnanceur est actif. Les tâches seront lancées dès que possible…

en: Scheduler is awake. Jobs shall be started when scheduler is resumed.
fr: L'ordonnanceur est actif. Les tâches seront lancées dès que l'ordonnanceur sera redémarré.

en: Ekos job started (%1)
fr: Démarrage de la tâche Ekos (%1)

en: Ekos started.
fr: Démarrage d'Ekos

en: Starting Ekos failed. Retrying...
fr: Le démarrage d'Ekos a échoué. Nouvelle tentative…

en: Starting Ekos failed.
fr: Le démarrage d'Ekos a échoué.

en: Starting Ekos timed out. Retrying...
fr: Le démarrage d'Ekos dans le temps imparti a échoué. Nouvelle tentative…

en: Starting Ekos timed out.
fr: Le démarrage d'Ekos dans le temps imparti a échoué.

en: Ekos stopped.
fr: Arrêt d'Ekos.

en: INDI devices connected.
fr: Périphériques INDI connectés.

en: One or more INDI devices failed to connect. Retrying...
fr: Un ou plusieurs périphériques INDI n'ont pas réussi à se connecter. Nouvelle tentative…

en: One or more INDI devices failed to connect. Check INDI control panel for details.
fr: Un ou plusieurs périphériques INDI n'ont pas réussi à se connecter. Vérifier le tableau de bord INDI pour plus de détails.

en: One or more INDI devices timed out. Retrying...
fr: Un ou plusieurs périphériques INDI n'ont pas répondu dans le temps imparti. Nouvelle tentative…

en: One or more INDI devices timed out. Check INDI control panel for details.
fr: Un ou plusieurs périphériques INDI n'ont pas répondu dans le temps imparti. Vérifier le tableau de bord INDI pour plus de détails.

en: INDI devices disconnected.
fr: Déconnexion des périphériques INDI.

en: Warning: dome device not ready after timeout, attempting to recover...
fr: Attention : le périphérique du dôme n'est pas prêt dans le temps imparti. Tentative de reprise…

en: Dome unpark required but dome is not yet ready.
fr: Le déparcage du dôme est requis mais le dôme n'est pas encore prêt.

en: Warning: mount device not ready after timeout, attempting to recover...
fr: Attention : le périphérique de la monture n'est pas prêt dans le temps imparti. Tentative de reprise…

en: Warning: cap device not ready after timeout, attempting to recover...
fr: Attention : le périphérique du capuchon n'est pas prêt dans le temps imparti. Tentative de reprise…

en: Observatory is in the startup process
fr: L'observatoire a lancé le processus de démarrage

en: Ekos is already started, skipping startup script...
fr: Ekos est déjà lancé. Le script de démarrage est ignoré…

en: Observatory is in the shutdown process
fr: L'observatoire a lancé le processus d'arrêt

en: Warming up CCD...
fr: Réchauffement du capteur CCD

en: Warning: Bypassing parking procedures, no INDI connection.
fr: Attention : contournement des procédures de mise en sécurité. Aucune connexion avec INDI.

en: park/unpark wait procedure failed, aborting...
fr: Échec de la procédure d'attente pour la mise en sécurité/déblocage. Annulation…

en: Executing script %1...
fr: Exécution du script %1…

en: Startup script failed, aborting...
fr: Échec du script de démarrage. Annulation en cours…

en: Shutdown script failed, aborting...
fr: Échec du script d'arrêt. Annulation en cours…

en: Shutdown complete.
fr: Arrêt complet.

en: Shutdown procedure failed, aborting...
fr: Échec de la procédure d'arrêt. Annulation en cours…

en: Job '%1' reached completion time %2, stopping.
fr: La tâche « %1 » a atteint son temps de traitement %2. Arrêt.

en: Job '%1' current altitude (%2 degrees) fails constraints, marking idle.
fr: La tâche « %1 » pour l'altitude courante (%2 degrés) ne respecte pas les contraintes. Tâche marquée inactive.

en: Job '%2' current moon separation (%1 degrees) is lower than minimum constraint (%3 degrees), marking idle.
fr: La tâche « %2 » pour la séparation courante de la lune (%1 degrés) est en dessous de la contrainte minimale (%3 degrés). Tâche marquée inactive.

en: Job '%3' is now approaching astronomical twilight rise limit at %1 (%2 minutes safety margin), marking idle.
fr: La tâche « %3 » approche maintenant la limite astronomique de l'ombre du lever à %1 (%2 minutes de marge de sécurité). Tâche marquée inactive.

en: Warning: job '%1' alignment procedure failed, marking aborted.
fr: Attention : la tâche « %1 » pour la procédure d'alignement a échoué. Tâche marquée annulée.

en: Warning: job '%1' capture procedure failed, marking aborted.
fr: Attention : la tâche « %1 » pour la procédure d'acquisition a échoué. Tâche marquée annulée.

en: Warning: job '%1' focusing procedure failed, marking aborted.
fr: Attention : la tâche « %1 » pour la procédure de mise au point a échoué. Tâche marquée annulée.

en: Warning: job '%1' guiding procedure failed, marking aborted.
fr: Attention : la tâche « %1 » pour la procédure de guidage a échoué. Tâche marquée annulée.

en: Warning: job '%1' lost connection to the mount, attempting to reconnect.
fr: Attention: la tâche « %1 » a perdu la connexion à la monture. Tentative de reconnexion.

en: Warning: job '%1' lost connection to the dome, attempting to reconnect.
fr: Attention : la tâche « %1 » a perdu la connexion au dôme. Tentative de reconnexion.

en: Guiding already running, directly start capturing.
fr: Le guidage est toujours en cours d'exécution. Démarrage direct de l'acquisition.

en: Job '%1' is proceeding directly to capture stage because only calibration frames are pending.
fr: La tâche « %1 » réalise directement la phase d'acquisition parce que les trames de calibration sont en attente.

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Scheduler List
fr: Ouvrir la liste de l'ordonnanceur Ekos

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Scheduler List
fr: Enregistrer la liste de l'ordonnanceur Ekos

en: Failed to save scheduler list
fr: Échec de l'enregistrement de la liste de l'ordonnanceur

en: Scheduler list saved to %1
fr: Liste de l'ordonnanceur enregistrée dans %1

en: Job '%1' is slewing to target.
fr: La tâche « %1 » effectue la rotation vers la cible

en: Warning: job '%1' is unable to proceed with autofocus, not supported.
fr: Alarme : le traitement pour la tâche « %1 » est impossible avec la mise au point automatique et non pris en charge.

en: Job '%1' is focusing.
fr: La tâche « %1 » réalise la mise au point.

en: Job '%1' is terminated due to errors.
fr: La tâche « %1 » s'est terminée par suite d'erreurs.

en: Job '%1' is aborted.
fr: La tâche « %1 » a été annulée.

en: Waiting %1 seconds to restart job '%2'.
fr: En attente de %1 secondes pour relancer la tâche « %2 ».

en: Job '%1' is complete.
fr: La tâche « %1 » est terminée.

en: Job '%1' is complete after #%2 batch. | Job '%1' is complete after #%2 batches.
fr[0]: La tâche « %1 » s'est terminée après %2 itération.
fr[1]: La tâche « %1 » s'est terminée après %2 itérations.

en: Job '%1' is repeating, #%2 batch remaining. | Job '%1' is repeating, #%2 batches remaining.
fr[0]: La tâche « %1 » se répète, #%2 reste dans le lot de tâches.
fr[1]: La tâche « %1 » se répète, #%2 reste dans les lots de tâches.

en: Job '%1' is repeating, looping indefinitely.
fr: La tâche « %1 » se répète en boucle de façon infinie.

en: Job '%1' stopping, reached completion time with #%2 batch done. | Job '%1' stopping, reached completion time with #%2 batches done.
fr[0]: Arrêt de la tâche « %1 », temps d'achèvement atteint avec #%2 lot terminé.
fr[1]: Arrêt de la tâche « %1 », temps d'achèvement atteint avec les #%2 lots terminés.

en: Job '%1' completed #%2 batch before completion time, restarted. | Job '%1' completed #%2 batches before completion time, restarted.
fr[0]: Tâche « %1 » terminée. #%2 lot avant le temps d'achèvement, redémarré.
fr[1]: Tâche « %1 » terminée. #%2 lots avant le temps d'achèvement, redémarrés.

en: Warning: job '%1' target FITS file does not exist.
fr: Attention : le fichier FITS de la cible de la tâche %1 n'existe pas.

en: Warning: job '%1' loadAndSlew request received DBUS error: %2
fr: Attention : la requête %1 de la tâche loadAndSlew %1 a reçu l'erreur D-Bus %2.

en: Warning: job '%1' loadAndSlew request failed.
fr: Attention : la requête de la tâche loadAndSlew %1 a échoué.

en: Job '%1' is plate solving %2.
fr: La tâche %1 est en cours de la résolution %2.

en: Warning: job '%1' setTargetCoords request received DBUS error: %2
fr: Attention : la requête de la tâche setTargetCoords %1 a reçu l'erreur D-Bus %2.

en: Warning: job '%1' setTargetPositionAngle request received DBUS error: %2
fr: Attention : la requête de la tâche setTargetPositionAngle %1 a reçu l'erreur D-Bus %2.

en: Warning: job '%1' captureAndSolve request received DBUS error: %2
fr: Attention : la requête de la tâche captureAndSolve %1 a reçu l'erreur D-Bus %2.

en: Warning: job '%1' captureAndSolve request failed.
fr: Attention : la requête de la tâche captureAndSolve %1 a échoué.

en: Job '%1' is capturing and plate solving.
fr: La tâche %1 est en cours d'acquisition et de résolution.

en: Guiding already running for %1 ...
fr: Le guidage est déjà lancé pour %1…

en: Starting guiding procedure for %1 ...
fr: Démarrage de la procédure de guidage pour %1…

en: Ekos job (%1) - Capture started
fr: Tâche Ekos (%1) - Acquisition débutée

en: Job '%1' capture is in progress (batch #%2)...
fr: La tâche d'acquisition « %1 » est en cours (itération #%2)…

en: Job '%1' capture is in progress...
fr: La tâche d'acquisition « %1 » est en cours…

en: Warning: job '%1' has inaccessible sequence '%2', marking invalid.
fr: Attention : la tâche « %1 » possède une séquence inaccessible « %2 », marquée non valable.

en: Warning: Job '%1' has its focus step disabled, periodic and/or HFR procedures currently set in its sequence will not occur.
fr: Attention : la tâche « %1 » a son étape de mise au point désactivée. Les procédures périodiques et/ou « HFR » actuellement définies dans sa séquence ne se produiront pas.

en: Job '%1' %2x%3" %4
fr: Tâche « %1 » %2 x %3" %4

en: Parking mount in progress...
fr: Parcage de la monture en cours…

en: Mount already unparked.
fr: Monture déjà déparquée.

en: Mount parked.
fr: Monture parquée.

en: Mount unparked.
fr: Monture déparquée.

en: Warning: mount unpark operation timed out on attempt %1/%2. Restarting operation...
fr: Avertissement : le temps imparti pour l'opération de déverrouillage de la sécurité de la monture a été atteint lors de la tentative %1/%2. Redémarrage de l'opération…

en: Warning: mount unpark operation timed out on last attempt.
fr: Avertissement : dépassement du délai pour l'opération de déblocage de la monture lors de la dernière tentative.

en: Warning: mount park operation timed out on attempt %1/%2. Restarting operation...
fr: Avertissement : le temps imparti pour l'opération de mise en sécurité de la monture a été atteint lors de la tentative %1/%2. Redémarrage de l'opération…

en: Warning: mount park operation timed out on last attempt.
fr: Avertissement : dépassement du délai pour l'opération de mise en sécurité de la monture lors de la dernière tentative.

en: Mount unparking error.
fr: Erreur lors du déblocage de la monture.

en: Warning: mount park operation failed on attempt %1/%2. Restarting operation...
fr: Avertissement : l'opération de parcage de la monture a échoué lors de la tentative %1/%2. Redémarrage de l'opération…

en: Mount parking error.
fr: Erreur de parcage de la monture.

en: Parking dome...
fr: Mise en sécurité du dôme en cours…

en: Dome already parked.
fr: Dôme déjà en sécurité.

en: Unparking dome...
fr: Le déblocage du dôme est en cours…

en: Dome already unparked.
fr: Dome déjà débloqué.

en: Dome parked.
fr: Dôme en sécurité.

en: Dome unparked.
fr: Dome débloqué.

en: Operation timeout. Restarting operation...
fr: Dépassement du temps imparti à l'opération. Redémarrage de l'opération…

en: Dome parking failed. Restarting operation...
fr: Échec de la mise en sécurité du dôme. Tentative de reprise…

en: Dome parking error.
fr: Erreur lors de la mise en sécurité du dôme.

en: Dome unparking failed. Restarting operation...
fr: Échec du déblocage du dôme. Tentative de reprise…

en: Dome unparking error.
fr: Erreur lors du déblocage du dôme.

en: Parking Cap...
fr: Fermeture du capuchon antipoussière…

en: Cap already parked.
fr: Capuchon antipoussière déjà en sécurité.

en: Unparking cap...
fr: Retrait du capuchon antipoussière…

en: Cap already unparked.
fr: Capuchon antipoussière déjà débloqué.

en: Cap parked.
fr: Capuchon fermé.

en: Cap unparked.
fr: Déblocage du capuchon antipoussière.

en: Cap parking error.
fr: Erreur lors du retrait du capuchon.

en: Cap unparking error.
fr: Erreur lors du déblocage du couvercle antipoussière.

en: Do you want to keep the existing jobs in the mosaic schedule?
fr: Voulez-vous conserver les tâches existantes dans la planification en mosaïque ?

en: Mosaic file %1 saved successfully.
fr: Le fichier de mosaïque %1 a été correctement enregistré.

en: Error saving mosaic file %1. Please reload job.
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier de mosaïque %1. Veuillez relancer la tâche.

en: Turning off astronomial twilight check may cause the observatory to run during daylight. This can cause irreversible damage to your equipment!
fr: La désactivation de la vérification du crépuscule astronomique pourrait provoquer le déclenchement de l'observation durant la journée. Cela pourrait causer des dommages irréversibles à votre équipement !

en: Astronomial Twilight Warning
fr: Alerte sur la crépuscule astronomique

en: Manual startup procedure completed successfully.
fr: La procédure manuelle de démarrage s'est terminée avec succès.

en: Manual startup procedure terminated due to errors.
fr: La procédure manuelle de démarrage s'est terminée par suite d'erreurs.

en: Warning: executing startup procedure manually...
fr: Attention : lancement de la procédure manuelle de démarrage…

en: Are you sure you want to execute the startup procedure manually?
fr: Voulez-vous vraiment lancer la procédure de démarrage manuellement ?

en: Startup procedure terminated.
fr: Procédure de démarrage terminée.

en: Manual shutdown procedure completed successfully.
fr: La procédure manuelle d'arrêt s'est terminée avec succès.

en: Manual shutdown procedure terminated due to errors.
fr: La procédure manuelle d'arrêt s'est terminée par suite d'erreurs.

en: Warning: executing shutdown procedure manually...
fr: Attention : lancement de la procédure manuelle d'arrêt…

en: Are you sure you want to execute the shutdown procedure manually?
fr: Voulez-vous vraiment lancer la procédure d'arrêt manuellement ?

en: Shutdown procedure terminated.
fr: Procédure d'arrêt terminée.

en: Unable to open sequence queue file '%1'
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de séquence « %1 »

en: Sleeping for %1 on simulation clock update until next observation job is ready...
fr: En attente de %1 pour la mise à jour de l'horloge de simulation jusqu'à ce que la tâche d'observation suivante soit prête…

en: Job '%1' alignment is complete.
fr: La tâche « %1 » d'alignement est terminée.

en: Warning: job '%1' alignment failed.
fr: Attention : la tâche « %1 » d'alignement a échoué.

en: Warning: job '%1' forcing mount model reset after failing alignment #%2.
fr: Attention : la tâche %1 force la réinitialisation du modèle de pointage après un défaut d'alignement #%2.

en: Restarting %1 alignment procedure...
fr: Redémarrage de la procédure d'alignement %1 en cours…

en: Job '%1' guiding is in progress.
fr: La tâche « %1 » de guidage est en cours.

en: Warning: job '%1' guiding failed.
fr: Attention : la tâche « %1 » de guidage a échoué.

en: Warning: job '%1' calibration failed.
fr: Attention : la tâche « %1 » de calibration a échoué.

en: Job '%1' is guiding, guiding procedure will be restarted in %2 seconds.
fr: La tâche « %1 » effectue le guidage. La procédure de guidage sera relancée dans %2 secondes.

en: Warning: job '%1' failed to capture target.
fr: Attention : la tâche « %1 » d'acquisition de la cible a échoué.

en: Job '%1' is capturing, is restarting its guiding procedure (attempt #%2 of %3).
fr: La tâche « %1 » effectue l'acquisition et relance la procédure de guidage (tentative #%2 sur %3).

en: Warning: job '%1' failed its capture procedure, restarting capture.
fr: Attention : la tâche « %1 » a échoué dans sa procédure d'acquisition. Redémarrage de l'acquisition.

en: Warning: job '%1' failed its capture procedure, marking aborted.
fr: Attention : la tâche « %1 » a échoué dans sa procédure d'acquisition. Marquée annulée.

en: Ekos job (%1) - Capture finished
fr: Tâche Ekos (%1) - Acquisition terminée

en: Job '%1' focusing is complete.
fr: La tâche « %1 » de mise au point est terminée.

en: Warning: job '%1' focusing failed.
fr: Attention : la tâche « %1 » de mise au point a échoué.

en: Job '%1' is restarting its focusing procedure.
fr: La tâche « %1 » effectue une relance de la procédure de mise au point.

en: Job '%1' slew is complete.
fr: La tâche « %1 » de rotation est terminée.

en: Warning: job '%1' slew failed, marking terminated due to errors.
fr: Attention : la tâche « %1 » pour la rotation a échoué. Marquée annulée par suite d'erreurs.

en: Warning: job '%1' found not slewing, restarting.
fr: Attention : la tâche « %1 » n'a pas trouvé de rotation. Redémarrage.

en: Job '%1' repositioning is complete.
fr: La tâche « %1 » de repositionnement est terminée.

en: Warning: job '%1' repositioning failed, marking terminated due to errors.
fr: Attention : la tâche « %1 » de repositionnement a échoué. Marquée annulée par suite d'erreurs.

en: Warning: job '%1' found not repositioning, restarting.
fr: Attention : la tâche « %1 » n'a pas trouvé de repositionnement. Redémarrage.

en: Weather conditions are OK.
fr: Les conditions météo sont bonnes.

en: Warning: weather conditions are in the WARNING zone.
fr: Attention : les conditions météo sont dans la zone d'alerte.

en: Caution: weather conditions are in the DANGER zone!
fr: Prudence : les conditions météo sont dans la zone de danger !

en: Weather conditions in warning zone
fr: Conditions météo dans la zone d'alarme

en: Weather conditions are critical. Observatory shutdown is imminent
fr: Les conditions météo sont critiques. L'arrêt de l'observatoire est imminent.

en: Starting shutdown procedure due to severe weather.
fr: Lancement de la procédure d'arrêt par suite de météo très mauvaise.

en: Job '%1' scheduled for execution at %2. Observatory scheduled for shutdown until next job is ready.
fr: La tâche planifiée « %1 » pour être réalisée à %2. L'observatoire a entamé un arrêt sauf si la prochaine tâche est prête.

en: Job '%1' scheduled for execution at %2. Parking the mount until the job is ready.
fr: La tâche planifiée « %1 » pour être réalisée à %2. Parcage de la monture jusqu'à ce que la prochaine tâche soit prête.

en: Sleeping until observation job %1 is ready at %2...
fr: En attente que la tâche d'observation « %1 » soit prête à %2…

en: Scheduler is in sleep mode
fr: L'ordonnanceur est en mode de veille

en: Warning: Job '%1' is %2 away from now, you may want to enable Preemptive Shutdown.
fr: Attention : la tâche « %1» est à %2 de distance dans le temps par rapport à maintenant. Vous pourriez vouloir activer l'arrêt préemptif.

en: Solver timed out: %1s %2
fr: Fin du délai imparti au résolveur : %1s %2

en: Solver failed: %1s %2
fr: Échec du résolveur : %1s %2

en: Captured frame is %1 arcminutes away from target, re-aligning...
fr: Trame acquise est à %1 minutes d'arc de la cible, réalignement en cours…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobSequenceGroup)
en: Object && Sequence Selection
fr: Sélection de l'objet et de la séquence

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FITSLabel)
en: Select optional FITS file to be used for alignment. When using FITS, specify the object or the estimated coordinates which are used to slew the mount.
fr: Sélectionner le fichier optionnel FITS à utiliser pour l'alignement. Lors de l'utilisation de FITS, spécifier l'objet ou les coordonnées estimées qui doivent être utilisés pour pointer la monture.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FITSLabel)
en: FITS File:
fr: Fichier FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence:
fr: Séquence

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priorityLabel)
en: Priority:
fr: Priorité

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, prioritySpin)
en: Assigned priority to each job with 1 being the highest priority and 20 being the lowest priority
fr: Priorité assignée à chaque tâche. La valeur 1 étant la plus haute priorité et la valeur 20 la plus basse.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Ekos Device Profile
fr: Profil du périphérique « Ekos »

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Target coordinates in J2000 Epoch
fr: Coordonnées cibles en époque J2000

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: J2000:
fr: J2000

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copySkyCenterB)
en: Fill coordinates with Sky Map center
fr: Saisir les coordonnées avec le centre de la carte du ciel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotationLabel)
en: PA
fr: AP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin)
en: Position Angle in Degrees
fr: Angle de position en degrés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mosaicB)
en: Open the Mosaic Planner
fr: Ouvrir le planificateur de mosaïque

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueAppendB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Load schedule from file and append jobs to queue.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Charger un agenda à partir d'un fichier et ajouter les tâches à la file d'attente.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueLoadB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Load schedule from file and replace jobs from queue.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="justify">Charger un agenda à partir d'un fichier et remplacer les tâches dans la file d'attente.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save schedule
fr: Enregistrer le planning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save schedule as...
fr: Enregistrer le planning comme…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Captures
fr: Images

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Start Time
fr: début

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: End Time
fr: Heure de fin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Est. Duration
fr: Durée estimée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Lead time
fr: Durée totale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseB)
en: Pause Scheduler
fr: Mettre l'ordonnanceur en pause

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, schedulerAlgorithmCombo)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Classic</span>: Start jobs that meet the constraints by priority and score.</p><p><span style=" font-weight:600;">Greedy</span>: Always attempt to run a job. It picks the highest priority job that can run according to its constraints. Priority is assigned according to row in table above. Higher row has higher priority. It will interrupt running jobs if a higher priority job can run.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p><span style="font-weight:600;">Classique</span> : démarrer les tâches qui remplissent les contraintes de priorité et de score.</p><p><span style="font-weight:600;">Greedy</span> : toujours tenter de démarrer une tâche. L'algorithme choisit la tâche de plus haute priorité qui peut être démarrée en tenant compte de ses contraintes. Celles de rang plus élevé ont une priorité plus élevée. Cela interrompra les tâches actives si une tâche de plus haute priorité peut être lancée.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerAlgorithmCombo)
en: Classic
fr: Classique

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, completionGroup)
en: Job Completion Conditions
fr: Conditions de fin de la tâche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatCompletionR)
en: &Repeat for
fr: &Répéter pendant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, sequenceCompletionR)
en: The observation job is completed when the sequence is complete.
fr: La tâche d'observation est terminée avec la fin de la séquence.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sequenceCompletionR)
en: Se&quence completion
fr: Achèvement des séquences

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, timeCompletionR)
en: Terminate the job on the given date and time.
fr: Finir la tâche à une heure et date données.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, timeCompletionR)
en: Repeat &until
fr: Répéter j&usqu'à

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, repeatsSpin)
en: Restart job until it is executed this many times.
fr: Relancer la tâche jusqu'à ce qu'elle soit exécutée ce nombre de fois.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, repeatsSpin)
en:  runs
fr:  fois

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, loopCompletionR)
en: Restart the sequence job indefinitely.
fr: Relancer indéfiniment la tâche de la séquence.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loopCompletionR)
en: Repeat &until terminated
fr: Répéter j&usqu'à achèvement

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroup)
en: Job Startup Conditions
fr: Conditions de démarrage de la tâche

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, culminationConditionR)
en: Start the observation job when the object reaches culmination adjusted for the offset value in minutes. By default, the observation job runs 60 minutes prior to culmination.
fr: Démarrer la tâche d'observation quand l'objet atteint le point culminant, ajusté avec la valeur de décalage en minutes. Par défaut, la tâche d'observation s'exécute durant 60 minutes avant d'arriver au point culminant.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, culminationConditionR)
en: Cul&mination Offset
fr: Décalage du point cul&minant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: start the job on the specified date and time
fr: Démarre la tâche à l'heure et à la date spécifiée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: O&n
fr: Pla&nifié à

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, culminationOffset)
en: <html><head/><body><p>Offset in minutes to start imaging before or after culmination time.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Décalage en minutes pour démarrer l'acquisition avant ou après l'heure de culmination.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, asapConditionR)
en: Start the observation job as soon as all the constraints, if any, are met. The best candidate target shall be imaged first.
fr: Démarrer la tâche d'observation dès que toutes les contraintes, s'il y en a, sont remplies. La cible la plus prometteuse sera acquise la première.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, asapConditionR)
en: ASAP
fr: Dès que possible

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contraintsGroup)
en: Job Constraints
fr: Contraintes de la tâche

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, moonSeparationCheck)
en: The moon separation must remain equal to or higher than the given value.
fr: La séparation de la lune doit rester égale ou supérieure à cette valeur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moonSeparationCheck)
en: Moon  >
fr: Lune >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, altConstraintCheck)
en: The object's altitude must remain equal or higher than the given value.
fr: L'altitude de l'objet doit rester égale ou supérieure à cette valeur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, altConstraintCheck)
en: Alt >
fr: Altitude >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, weatherCheck)
en: <html><head/><body><p>Weather conditions must remain safe. When weather conditions become dangerous, shutdown procedure is initiated.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Les conditions météorologiques doivent demeurer sûres. Lorsqu'elles deviennent dangereuses, la procédure d'arrêt est démarrée.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, twilightCheck)
en: <html><body><p>The twilight restriction constrains jobs to execute in astronomical darkness. Use the dusk and dawn offsets in the Ekos Scheduler options to adjust the interval.</p></body></html>
fr: <html><corps><p>La restriction du crépuscule limite l'exécution des tâches pendant l'obscurité astronomique. Utilisez les décalages du crépuscule et de l'aube dans les options de l'ordonnanceur Ekos pour ajuster l'intervalle.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, twilightCheck)
en: Twilight
fr: Aube

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, artificialHorizonCheck)
en: <html><body><p>The artificial horizon restriction constrains the altitude of the target to be above the artificial horizon, if any are defined and enabled. See the artificial horizon item in the KStars Settings menu.</p></body></html>
fr: <html><body><p>La restriction à l'horizon artificiel contraint l'altitude de la cible à être supérieure à celui-ci, s'il a été défini et activé. Voir le paragraphe « Horizon artificiel » dans le menu de configuration de kStars.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, nightTime)
en: <html><head/><body><p>Astronomical dawn and dusk for the Scheduler job currently selected, or for today if no job is selected.</p><p>- The first value is <span style=" font-weight:600;">dusk</span>, specifically the next local time the Sun sets below an altitude of -18° after the job starts.</p><p>- The second value is <span style=" font-weight:600;">dawn</span>, specifically the next local time the Sun rises higher than an altitude of -18° after the job starts.</p><p>A warning symbol indicates the Sun will not travel below the astronomical dusk boundary after the job starts, and that dawn and dusk times are calculated from its minimal altitude. In that situation, the Twilight restriction prevents job execution unless the Ekos Dawn Offset and Dusk Offset options are configured appropriately.</p><p>Note that the Ekos Pre-Dawn Offset option virtually advances dawn by a default of 30 minutes and will thus prevent a job from starting just before that moment.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>L'aube astronomique et le crépuscule pour la tache planifiée courante ou pour la date courante si aucune tâche n'est disponible.</p><p> - la première valeur concerne <span style="font-weight:600;">le crépuscule</span>, spécifiquement la prochaine heure locale où le Soleil sera plus haut que -18° d'altitude après le démarrage de la tâche.</p><p>Un symbole d'avertissement indique que le Soleil ne descendra pas en dessous de la limite astronomique du crépuscule après le début du travail, et que les heures de l'aube et du crépuscule sont calculées à partir de son altitude minimale. Dans cette situation, la restriction crépusculaire empêche l'exécution du travail, à moins que les options Ekos Dawn Offset et Dusk Offset soient configurées de manière appropriée.</p><p>Notez que l'option de décalage de préaube avance virtuellement l'aube par défaut de 30 minutes and évitera donc qu'une tâche ne démarre juste avant ce moment.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, shutdownGroupBox)
en: <html><head/><body><p>One-time shutdown procedure to be executed after all scheduler jobs are completed. The script is executed <span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">after</span> the shutdown procedures (e.g. parking), if selected, are completed.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Procédure d'arrêt unique à exécuter après la fin de toutes les tâches de l'ordonnanceur. Le script est exécuté <span style="font-weight:600; text- decoration: underline;">après</span> les procédures d'arrêt (par ex. parcage) qui, si elles sont sélectionnées, seront complétées.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutdownGroupBox)
en: Observatory Shutdown Procedure
fr: Procédure d'arrêt de l'observation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, warmCCDCheck)
en: Turn off CCD cooler.
fr: Arrêter le refroidissement du capteur CCD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, warmCCDCheck)
en: Warm CCD
fr: Chauffage CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, capCheck)
en: Close dust cover
fr: Fermer le couvercle antipoussière.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capCheck)
en: Cap
fr: Capuchon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, parkMountCheck) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, unparkMountCheck)
en: Park telescope to home position.
fr: Mettre le télescope en sécurité dans sa position par défaut.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, parkDomeCheck) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, unparkDomeCheck)
en: Park dome to home position
fr: Mettre le dôme en sécurité dans sa position par défaut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Script:
fr: Script

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, errorHandlingGroup)
en: <html><head/><body><p>Define what should happen when a job steps into an error or aborts:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Don't re-schedule</span>: Don't restart the job in case of an error or an abort.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Re-schedule after all terminated</span>: If a job gets aborted, the scheduler will only re-schedule it if when all jobs are finished or aborted. If this is the case, the scheduler re-schedules all aborted jobs and sleeps for the given delay.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Re-schedule immediately</span>: As soon as a job gets aborted, the scheduler will re-schedule it and waits the given delay.</li></ul><p>If the option for re-scheduling errors is selected, errors are handled like aborts. Otherwise, jobs that step into an error are never re-scheduled.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Définissez ce qui doit se passer lorsqu'un travail se retrouve face à une erreur ou s'interrompt : </p><ul style="margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-list-indent : 1 ;"><li style=" margin-top:12px ; margin-bottom:0px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">Aucun</span> : ne pas relancer le travail en cas d'erreur ou d'annulation.</li><li style=" margin-top:0px ; margin-bottom:0px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">Mettre en file</span> : si une tâche est abandonnée, l'ordonnanceur ne la replanifie que si toutes les tâches sont terminées ou abandonnées. Dans ce cas, l'ordonnanceur replanifie tous les travaux annulés et s'endort pendant le délai donné.</li><li style=" margin-top:0px ; margin-bottom:12px ; margin-left:0px ; margin-right:0px ; -qt-block-indent:0 ; text-indent:0px ;"><span style=" font-weight:600 ;">Immédiat</span> : dès qu'une tâche est abandonnée, l'ordonnanceur la replanifie et attend le délai donné.</li></ul></p> <p>Si l'option de replanification des erreurs est sélectionnée, les erreurs sont traitées comme des annulations. Sinon, les travaux qui font face à une erreur ne sont jamais réordonnancés.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, errorHandlingGroup)
en: Aborted Job Management
fr: Procédures des tâches annulées

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: Do not re-schedule aborted jobs.
fr: Ne pas replanifier les tâches annulées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: &None
fr: Aucu&n

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartQueueButton)
en: Re-schedule aborted jobs as soon as all executable jobs are either completed or aborted.
fr: Replanifier les tâches annulées, dès que toutes les tâches exécutables sont soit terminées soit annulées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartQueueButton)
en: &Queue
fr: &Mettre en file

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartImmediatelyButton)
en: Re-schedule an aborted job immediately.
fr: Replanifier immédiatement une tâche annulée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartImmediatelyButton)
en: I&mmediate
fr: I&mmédiat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, errorHandlingRescheduleErrorsCB)
en: Treat errors like aborts.
fr: Traiter les erreurs comme des annulations.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, errorHandlingRescheduleErrorsCB)
en: Re-schedule errors
fr: Erreurs de replanification

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, errorHandlingDelaySB)
en: Delay in seconds.
fr: Délai en secondes

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, errorHandlingDelaySB)
en:  s wait
fr:  s de pause

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, startupGroupBox)
en: <html><head/><body><p>One-time startup procedure to be executed before starting Ekos. The script is executed <span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">before</span> the startup procedures (e.g. unpark scope), if selected, are executed.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Procédure de démarrage unique à exécuter avant de démarrer Ekos. Le script est lancé <span style=" font-weight:600; text-decoration : underline;">avant</span> les procédures de démarrage (par exemple, le déblocage du télescope), qui, si elles sont sélectionnées, seront alors lancées. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroupBox)
en: Observatory Startup Procedure
fr: Procédure de démarrage de l'observation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, unparkDomeCheck)
en: UnPark Dome
fr: Déparquer le dôme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, unparkMountCheck)
en: UnPark Mount
fr: Déparquer la monture

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, uncapCheck)
en: Open dust cover
fr: Ouvrir le couvercle antipoussière

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, uncapCheck)
en: UnCap
fr: Enlever le capuchon

en: Ekos job failed (%1)
fr: Échec de la tâche Ekos (%1)

en: Current status of job '%1', managed by the Scheduler.
    If invalid, the Scheduler was not able to find a proper observation time for the target.
    If aborted, the Scheduler missed the scheduled time or encountered transitory issues and will reschedule the job.
    If complete, the Scheduler verified that all sequence captures requested were stored, including repeats.
fr: État courant de la tâche %1, géré par le Planificateur.
    Si non valable, l'ordonnanceur ne pourra pas trouver une heure adéquate d'observation pour la cible.
    En cas d'abandon, l'ordonnanceur a manqué l'heure prévue ou a rencontré des problèmes transitoires et il reprogrammera la tâche.
    Si complété, l'ordonnanceur vérifie que toutes les séquences ont été enregistrées, incluant les répétitions.

en: Current altitude of the target of job '%1'.
    A rising target is indicated with an arrow going up.
    A setting target is indicated with an arrow going down.
fr: Hauteur actuelle de la cible de la tâche %1.
    Une cible montante est indiquée avec une flèche vers le haut.
    Une cible de réglage est indiquée avec une flèche descendante.

en: Startup time for job '%1', as estimated by the Scheduler.
    The altitude at startup, if available, is displayed too.
    Fixed time from user or culmination time is marked with a chronometer symbol.
fr: Temps de démarrage de la tâche %1, estimé par l'ordonnanceur.
    L'élévation au démarrage, si disponible, est également affichée.
    Un temps fixe à partir de l'heure de l'utilisateur ou de la culmination est marqué avec un symbole de chronomètre.

en: Completion time for job '%1', as estimated by the Scheduler.
    You may specify a fixed time to limit duration of looping jobs. A warning symbol indicates the altitude at completion may cause the job to abort before completion.
fr: Temps de réalisation de la tâche « %1 », tel qu'estimé par l'ordonnanceur.
    Vous pouvez spécifier un temps fixe pour limiter la durée des tâches en boucle. Un symbole d'avertissement indique que l'élévation à la fin de la tâche peut entraîner la fin de la tâche avant son achèvement.

en: Count of captures stored for job '%1', based on its sequence job.
    This is a summary, additional specific frame types may be required to complete the job.
fr: Nombre d'images enregistrées pour la tâche « %1 », en fonction de la séquence de la tâche.
    Il s'agit d'un résumé, d'autres types de trames spécifiques peuvent être nécessaires pour terminer le travail.

en: Current score for job '%1', from its altitude, moon separation and sky darkness.
    Negative if adequate altitude is not achieved yet or if there is no proper observation time today.
    The Scheduler will refresh scores when picking a new candidate job.
fr: Score actuel pour la tâche « %1 », à partir de son élévation, de la séparation de la lune et de l'obscurité du ciel.
    Négatif si l'élévation adéquate n'est pas encore atteinte ou s'il n'y a pas de temps d'observation approprié
     aujourd'hui. L'ordonnanceur rafraîchira les scores lors de la sélection d'une nouvelle tâche candidate.

en: Time interval from the job which precedes job '%1'.
    Adjust the Lead Time in Ekos options to increase that duration and leave time for jobs to complete.
    Rearrange jobs to minimize that duration and optimize your imaging time.
fr: Intervalle de temps séparant la tâche qui précède la tâche %1.
    Ajustez le délai limite dans les options d'Ekos pour augmenter cette durée et laisser du temps pour achever les tâches.
    Réarrangez les tâches pour minimiser cette durée et optimiser votre temps de capture.

en: Duration job '%1' will take to complete when started, as estimated by the Scheduler.
    Depends on the actions to be run, and the sequence job to be processed.
fr: La durée de la tâche %1 sera calculée à son démarrage, selon l'estimation faite par l'ordonnanceur.
    Dépend des actions à exécuter et de la tâche de la séquence à traiter.

en: Evaluating
fr: Évaluation en cours

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Invalid
fr: Non valable

en: Slew complete
fr: Rotation terminée

en: Focus complete
fr: Mise au point terminée

en: Align complete
fr: Alignement terminé

en: Repositioning
fr: Repositionnement

en: Repositioning complete
fr: Repositionnement terminé

en: Guiding complete
fr: Guidage terminé

en: Calibrate
fr: Calibrer

en: Error reading fits buffer: %1.
fr: Erreur de lecture du tampon FITS : %1.

en: Failed to unpack compressed fits
fr: Impossible d'ouvrir un fichier compressé FITS.

en: Error opening fits file %1 : %2
fr: Erreur à l'ouverture du fichier FITS %1 : %2

en: Error reading fits buffer: %1
fr: Erreur de lecture du tampon FITS : %1

en: Could not locate image HDU: %1
fr: Impossible de trouver une image HDU : %1

en: FITS file open error (fits_get_img_param): %1
fr: Erreur à l'ouverture du fichier FITS (fits_get_img_param) : %1

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
fr: Les images FITS 1D ne sont pas prises en charge dans KStars.

en: Bit depth %1 is not supported.
fr: La profondeur de bit %1 n'est pas prise en charge.

en: Image has invalid dimensions %1x%2
fr: L'image a des dimensions non valables %1 x %2.

en: Error reading image: %1
fr: Erreur de lecture de l'image : %1

en: FITSData: Not enough memory for image_buffer channel. Requested: %1 bytes
fr: Données FITS : mémoire insuffisante pour le canal image_buffer. Demandé : %1 octets

en: Cannot open file %1: %2
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %1 : %2

en: Cannot open buffer: %1
fr: Impossible d'ouvrir le tampon : %1

en: Cannot unpack_thumb: %1
fr: Impossible de décompresser l'aperçu : %1

en: Cannot dcraw_process: %1
fr: Impossible de « dcraw_process » : %1

en: Cannot load to memory: %1
fr: Changement en mémoire impossible : %1

en: Saving compressed files is not supported.
fr: L'enregistrement des fichiers compressés n'est pas pris en charge.

en: Failed to close file: %1
fr: Impossible de fermer le fichier : %1.

en: Failed to create file: %1
fr: Impossible de créer le fichier : %1

en: Failed to create image: %1
fr: Impossible de créer l'image : %1

en: Failed to update key: %1
fr: Impossible de mettre à jour la clé : %1

en: Failed to update date: %1
fr: Impossible de mettre à jour la date : %1

en: Failed to update history: %1
fr: Impossible de mettre à jour l'historique : %1

en: Failed to write image: %1
fr: Impossible d'enregistrer l'image : %1

en: No world coordinate systems found.
fr: Aucun système de coordonnées mondiales trouvé.

en: Only 8 and 16 bits bayered images supported.
fr: Seules des images de Bayer en 8 ou 16 bits sont prises en charge.

en: Unsupported bayer pattern %1.
fr: Profil de Bayer %1 non pris en charge.

en: Unsupported bayer offsets %1 %2.
fr: Décalage de Bayer non pris en charge %1 %2.

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer: %1
fr: Impossible d'allouer de la mémoire pour le tampon temporaire de « Bayer » : %1

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer.
fr: Impossible d'allouer de la mémoire pour le tampon temporaire de « Bayer ».

en: Debayer failed (%1)
fr: Échec du Debayer (%1)

en: Processing...
fr: Traitement en cours…

en: Complete.
fr: Terminé.

en: Debayer failed.
fr: Échec du filtre de Bayer.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSDebayerDialog)
en: Image Debayering
fr: Utilisation d'un filtre de Bayer pour l'image

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterCombo)
en: RGGB
fr: RVVB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterCombo)
en: GBRG
fr: VBRV

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterCombo)
en: GRBG
fr: VRBV

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterCombo)
en: BGGR
fr: BVVR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Method:
fr: Méthode :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Nearest
fr: Le plus proche

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: BILinear
fr: Bilinéaire

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: HQLinear
fr: HQ Linéaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Offset:
fr: Décalage en X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y Offset:
fr: Décalage en Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, statusEdit)
en: Ready.
fr: Prêt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
fr: En-tête FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
fr: Mot clé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
fr: Valeur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
fr: Commentaire

en: Intensity
fr: Intensité

en: Linear Scale
fr: Échelle linéaire

en: Logarithmic Scale
fr: Échelle logarithmique

en: Square Root Scale
fr: Échelle de racine carrée

[ctx: Histogram tooltip; %1 is intensity; %2 is frequency;]
en: <table><tr><td>Intensity:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R Frequency:   </td><td>%2</td></tr></table>
fr: <table><tr><td>Intensité : </td><td>%1</td></tr><tr><td>Fréquence « R » : </td><td>%2</td></tr></table>

[ctx: Histogram tooltip; %1 is intensity; %2 is frequency;]
en: <table><tr><td>Intensity:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R Frequency:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>G Frequency:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>B Frequency:   </td><td>%4</td></tr></table>
fr: <table><tr><td>Intensité : </td><td>%1</td></tr><tr><td>Fréquence « R » : </td><td>%2</td></tr><tr><td>Fréquence « V » : </td><td>%3</td></tr><tr><td>Fréquence « B » : </td><td>%4</td></tr></table>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
fr: Histogramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: G
fr: V

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyB)
en: Apply
fr: Appliquer

[ctx: Half Flux Radius]
en: HFR: %1
fr: HFR : %1

en: Continue Slew
fr: Continuer la rotation

en: KStars did not find any active mounts.
fr: KStars n'a trouvé aucune monture active.

en: Save Changes to FITS?
fr: Enregistrer les changements dans le FITS ?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
fr: Le fichier FITS actuel comporte des changements non enregistrés. Voulez-vous les enregistrer avant de fermer le fichier ?

en: Recent Images
fr: Images récentes

[ctx: @title:window]
en: Save FITS
fr: Enregistrer FITS

en: Image save error: %1
fr: Erreur lors de l'enregistrement de l'image : %1

en: Image Save
fr: Enregistrement d'image

en: File saved to %1
fr: Fichier enregistré dans %1

en: Rescaling image failed.
fr: Échec de la mise à l'échelle de l'image.

en: Cannot zoom in further due to active limited resources mode.
fr: Impossible de poursuivre le zoom avant à cause d'un mode actif avec ressources limitées.

en: Finding stars...
fr: Recherche d'étoiles en cours…

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Default Zoom
fr: Zoom par défaut

en: Zoom to Fit
fr: Zoomer pour ajuster

en: Toggle Stretch
fr: (Dés)activer le mode d'étirement

en: Show Cross Hairs
fr: Afficher les réticules

en: Show Pixel Gridlines
fr: Afficher les lignes de quadrillage en pixels

en: Detect Stars in Image
fr: Détecter les étoiles dans cette image

en: View Star Profile
fr: Afficher le profil d'une étoile

en: Show Equatorial Gridlines
fr: Afficher le quadrillage équatorial

en: Show Objects in Image
fr: Afficher des objets dans une image

en: Center Telescope
fr: Centrer le télescope

en: Auto Stretch
fr: Étirement automatique

en: High Contrast
fr: Contraste élevé

en: Equalize
fr: Égaliser

en: High Pass
fr: Passe haute

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Median
fr: Médian

en: Gaussian blur
fr: Flou gaussien

en: Rotate Right
fr: Tourner à droite

en: Rotate Left
fr: Tourner à gauche

en: Flip Horizontal
fr: Retournement horizontal

en: Flip Vertical
fr: Retourner verticalement

en: Debayer...
fr: Filtre de Bayer…

en: &Selection Statistics
fr: &Sélection de statistiques

en: Show Clipping
fr: Afficher le découpage

en: Center Telescope
    *No Telescopes Detected*
fr: Centrer le télescope.
    * Aucun télescope détecté *

en: Zoom To Fit
fr: Zoomer pour ajuster

en: View 3D Graph
fr: Afficher en graphique 3D

en: Mark Stars
fr: Marquer des étoiles

[ctx: @title:window]
en: KStars FITS Viewer
fr: Afficheur FITS de KStars

en: HFR:%2 Ecc:%3 %1 star. | HFR:%2 Ecc:%3 %1 stars.
fr[0]: HFR = %2 Ecc = %3 %1 étoile
fr[1]: HFR = %2 Ecc = %3 %1 étoiles

en: HFR:%2, %1 star. | HFR:%2, %1 stars.
fr[0]: HFR = %2 %1 étoile
fr[1]: HFR = %2 %1 étoiles

en: Cannot find tab with UID %1 in the FITS Viewer
fr: Impossible de trouver l'onglet d'UID %1 dans l'afficheur FITS

en: currentView 3D Graph
fr: Graphique 3D currentView

en: Cross Hairs
fr: Réticules

en: Clipping
fr: Découpage

en: Equatorial Gridines
fr: Quadrillage équatorial

en: Objects in Image
fr: Objets dans une image

en: Pixel Gridlines
fr: Lignes de quadrillage en pixels

[ctx: @title:window]
en: Open Image
fr: Ouvrir une image

en: Hide %1
fr: Cacher %1

en: Show %1
fr: Afficher %1

en: Center Telescope
    *Ready*
fr: Centrer le télescope
    * Prêt *

en: Show Equatorial Gridlines
    *No WCS Info*
fr: Afficher les lignes de grille équatoriale
    * Aucune information WCS *

en: Center Telescope
    *No WCS Info*
fr: Centrer le télescope
    * Aucune information WCS *

en: Show Objects in Image
    *No WCS Info*
fr: Afficher les objets dans l'image
    * Aucune information WCS *

en: Selection Rectangle
fr: Sélection d'un rectangle

en: Size
fr: Taille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Width
fr: Largeur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Height
fr: Hauteur

en: Equatorial Gridlines
fr: Quadrillage équatorial

en: Unmark Stars
fr: Décocher des étoiles

en: Processing %1...
fr: Traitement de %1 en cours…

en: HFR Options Profile Editor
fr: Modificateur de profils pour les options HFR

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FITSViewerGroup)
en: Look && Feel
fr: Apparence

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Automatically display received images in the FITS Viewer
fr: Afficher automatiquement les images reçues dans l'afficheur FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Use FITS viewer
fr: Utiliser l'afficheur FITS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS) i18n: ectx: whatsthis, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single tab instead of multiple tabs per image.
fr: Afficher toutes les images FITS dans un unique onglet plutôt que dans un onglet par image.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS)
en: Single preview tab
fr: Onglet d'aperçu unique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowCapturedFITS)
en: Display captured FITS images from all cameras in a single FITS Viewer window instead of a dedicated window to each camera.
fr: Affichez les images FITS de toutes les caméras dans une seule fenêtre d'afficheur FITS au lieu d'une fenêtre dédiée à chaque caméra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowCapturedFITS)
en: Single window capture
fr: Fenêtre d'acquisition unique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowOpenedFITS)
en: Display opened FITS images in a single FITS Viewer window instead of a dedicated window to each file.
fr: Afficher les images ouvertes FITS avec une fenêtre simple d'afficheur FITS, plutôt qu'une fenêtre dédiée pour chaque fichier.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowOpenedFITS)
en: Single window open
fr: Ouverture d'une fenêtre unique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFITSOnNewImage)
en: Bring the FITSViewer window to the foreground when receiving a new image
fr: Mettre la fenêtre d'affichage FITS au premier plan lors de la réception d'une nouvelle image.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFITSOnNewImage)
en: Focus on receiving an image
fr: Focus sur la réception d'une image

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowFITS)
en: Make FITS Viewer window independent from KStars
fr: Rend la fenêtre d'affichage FITS indépendante de la fenêtre principale KStars.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Down Sampling
fr: Sous-échantillonnage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AdaptiveSampling)
en: <html><head/><body><p>Automatically down sample images based on available resources.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Sous-échantillonner automatiquement les images reposant sur des ressources disponibles.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdaptiveSampling)
en: Adaptive sampling
fr: Échantillonnage adaptatif

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stretchPreviewSamplingLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StretchPreviewSampling) i18n: ectx: label, entry (StretchPreviewSampling), group (Capture)
en: Set the coarseness of the preview shown when sliding the fitsviewer's stretch parameter sliders. 1 is full resolution, but can be slow, 4 would be coarse resolution and fast.
fr: Définir la grossièreté de l'aperçu affiché lors du glissement des curseurs de paramètres d'étirement de l'afficheur FITS. Une valeur de 1 correspond à une pleine résolution, mais peut conduire à du ralentissement, une valeur de 4 correspond à une résolution grossière mais rapide.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stretchPreviewSamplingLabel)
en: Stretch preview:
fr: Aperçu de l'étirement

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Processing
fr: Traitement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Always apply auto stretch to images in FITS Viewer
fr: Toujours appliquer un étirement automatique aux images dans l'afficheur FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Auto stretch
fr: Étirement automatique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_LimitedResourcesMode)
en: <html><head/><body><p>Enable limited resource mode to turn off any resource-intensive operations:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Auto debayer</span>: Bayered images will not be debayered. Only grayscale images are shown.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Auto WCS</span>: World Coordinate System data will not be processed. WCS maps sky coordinates to image coordinates. Equatorial grid lines, object identification, and telescope slew within an image are disabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">3D Cube</span>: RGB images will not be processed. Only grayscale images are shown.</li></ul></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Activez le mode ressources limitées pour désactiver toutes les opérations gourmandes en ressources : </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Auto debayer</span>: les images bayérisées ne seront pas débayérisées. Seules les images en niveau de gris sont affichées.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Auto WCS</span>: les données du système de coordonnées mondiales ne seront pas traitées. Le WCS fait correspondre les coordonnées du ciel aux coordonnées de l'image. Les lignes de la grille équatoriale, l'identification des objets et la rotation du télescope dans une image sont désactivées.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">3D Cube</span> : les images RVB ne seront pas traitées. Seules les images en niveaux de gris sont affichées.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LimitedResourcesMode)
en: Limited resources mode
fr: Mode avec ressources limitées

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDebayer)
en: Automatically debayer captured image if it contains a bayer pattern
fr: Débayérisation automatique de l'image acquise si elle contient une matrice de Bayer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDebayer)
en: Auto debayer
fr: Filtre de Bayer automatique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoWCS)
en: <html><head/><body><p>Automatically load World-Coordinate-System (WCS) data when opening a FITS file.</p><p><span style=" font-weight:600;">Warning: Only enable this option on very fast machines as it can lead to unpredictable behavior resulting in crashes on slower machines.</span></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Chargement automatique des données du World-Coordinate-System (WCS) lors de l'ouverture d'un fichier FITS.</p><p><span style="font-weight:600;"> Attention : activer cette option seulement sur des machines très rapides car elle peut conduire à des comportements imprévisibles aboutissant à un crash sur des machines lentes.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoWCS)
en: Auto WCS
fr: WCS automatique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Auto3DCube)
en: Process 3D (RGB) FITS images. If unchecked, only first channel is processed.
fr: Traiter les images FITS 3D (RVB). Si non cochée, seul le premier canal est traité.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Auto3DCube)
en: 3D cube
fr: Cube 3D

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_NonLinearHistogram)
en: <html><head/><body><p>Display histogram for the stretched non-linear image.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Afficher un histogramme pour l'image avec étirement non-linéaire.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NonLinearHistogram)
en: Non linear histogram
fr: Histogramme non linéaire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoHFR)
en: Compute the HFR of images loaded into fitsviewer.
fr: Calculer le HFR des images chargées dans l'afficheur FITS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoHFR)
en: Auto compute HFR
fr: Calculer automatiquement HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_QuickHFR)
en: When computing the HFR, run it quickly by only looking at 25% of the image.
fr: Lors du calcul du HFR, l'exécuter rapidement en n'utilisant que 25 % de l'image.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_QuickHFR)
en: Quick HFR
fr: HFR rapide

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, hfrSepLabel)
en: Set the StellarSolver SEP profile for Capture-image HFR calculations.
fr: Définir le profil SEP pour le résolveur Stellarsolver pour les calculs HFR de l'image acquise.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hfrSepLabel)
en: HFR SEP profile:
fr: Profil SEP pour HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StellarSolverPartition) i18n: ectx: label, entry (StellarSolverPartition), group (FITSViewer)
en: Enable StellarSolver partition. Partitions the image in multiple threads to speed up detecting stars. This may significantly speed up source extraction but may result in unstable operation.
fr: Activer le découpage pour StellarSolver. Découpe l'image en plusieurs parties pour accélérer la détection des étoiles. Cela peut accélérer significativement l'extraction des sources mais peut rendre instable l'opération.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StellarSolverPartition)
en: StellarSolver Partitioning
fr: Découpage de StellarSolver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: DE
fr: DEC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: PixScale
fr: Taille des pixels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Solve Image
fr: Résoudre une image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optionsB)
en: Solve Options
fr: Options du résolveur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logB)
en: Display Log
fr: Afficher le journal

en: Pixel Values
fr: Valeurs des pixels

en: Couldn't initialize the OpenGL context.
fr: Impossible d'initialiser le contexte « OpenGL ».

[ctx: @title:window]
en: View Star Profile
fr: Afficher le profil d'une étoile

en: Maximum Value on the graph
fr: Valeur maximale sur le graphique

en: Cuttoff Maximum for eliminating hot pixels and bright stars.
fr: Seuil maximal pour l'élimination des pixels brillants et des étoiles lumineuses.

en: Enable or Disable the Max Value Cutoff
fr: Activer ou désactiver le seuil de valeur maximale

en: Toggle Cutoff
fr: (Dés)activer la coupure

en: Sets the Minimum Value on the graph
fr: Définit la valeur minimale sur le graphique

en: Sets the Maximum Value on the graph
fr: Définit la valeur maximale sur le graphique

en: Sets the Cuttoff Maximum for eliminating hot pixels and bright stars.
fr: Définit le seuil maximum pour l'élimination des pixels chauds et des étoiles brillantes.

en: Cut
fr: Couper

en: Minimum Value on the graph
fr: Valeur minimale sur le graphique

en: AutoScale
fr: Échelle automatique

en: Automatically scales the sliders for the subFrame.
    Uncheck to leave them unchanged when you pan around.
fr: Met automatiquement à l'échelle les curseurs de la sous-trame.
    Décochez cette case pour qu'ils restent inchangés lorsque vous effectuez un panoramique.

en: Hides and shows the scaling side panel
fr: Masque et affiche le panneau latéral de dimensionnement.

en: Changes the type of selection
fr: Modifie le type de sélection

en: Item
fr: Élément

en: Toggles the slice view when horizontal or vertical items are selected
fr: (Dés)activer la vue en tranche quand les éléments horizontaux et verticaux sont sélectionnés.

en: Shows the x, y coordinates of star centers in the frame
fr: Affiche les coordonnées en x,y des centres des étoiles dans la trame.

en: Shows the HFR of stars in the frame
fr: Affiche le HFR des étoiles dans la trame

en: Shows the peak values of star centers in the frame
fr: Affiche les valeurs de pic du centre des étoiles dans la trame.

en: Changes the sample size shown in the graph
fr: Modifie la taille des échantillons affichée dans le graphique.

en: Zooms the view to preset locations.
fr: Zoome l'affichage sur les positions présélectionnées.

en: ZoomTo:
fr: Zoomer vers :

en: Front
fr: Avant

en: Front High
fr: Avant droit

en: Overhead
fr: Surcharge

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Hides and shows the Vertical and Horizontal Selection Sliders
fr: Cache et affiche les curseurs de sélection verticaux et horizontaux

en: Selects the Vertical Value
fr: Sélectionne la valeur verticale

en: Selects the Horizontal Value
fr: Sélectionne la valeur horizontale

en: Vertical:
fr: Vertical :

en: Horizontal:
fr: Horizontal :

en: Zooms automatically as the sliders change
fr: Zoom automatique suivant déplacement des curseurs.

en: Changes the color scheme
fr: Modifie le modèle de couleurs.

en: Cut: %1
fr: Effacer : %1

en: Max: %1
fr: Max : %1

en: Min: %1
fr: Min : %1

en: Selected Pixel: (%1, %2): %3
fr: Pixel sélectionné : (%1, %2) : %3

en: Cut Disabled
fr: Effacer celle désactivée

en: Star %1:
fr: Étoile %1 :

en: HFR: %1
fr: HFR : %1

en: Peak: %1
fr: Pic : %1

en: Star %1
fr: Étoile %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Mean
fr: Moyenne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Std. Dev
fr: Dév. std

en: Show Capture Process Information
fr: Afficher les informations du processus d'acquisition

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
fr: Affichage

[ctx: @title:window]
en: HiPS Offline Storage
fr: Stockage de HiPS hors-ligne

en: HiPS Update
fr: Mise à jour de HiPS

en: Downloading HiPS sources...
fr: Téléchargement de sources HiPS…

en: Error downloading HiPS sources: %1
fr: Erreur durant le téléchargement des sources HiPS : %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_HIPSNetCache)
en: Cache space on hard disk used to store HiPS images.
fr: Taille du cache sur le disque dur utiliser pour enregistrer des images HiPS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Disk:
fr: Disque

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: MB
fr: Mo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_HIPSMemoryCache)
en: Cache space in RAM used to store HiPS images.
fr: Taille du cache en RAM utilisé pour l'enregistrement des images HiPS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Memory:
fr: Mémoire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSUseOfflineSource)
en: Do not download HiPS from Internet. Use DSS offline storage path to load all data.
fr: Ne pas télécharger HiPS de l'Internet. Utiliser l'emplacement de DSS hors-ligne pour charger toutes les données.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSUseOfflineSource)
en: DSS Offline Source
fr: Source DSS hors-ligne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSShowGrid)
en: Show HiPS grid
fr: Afficher la grille HiPS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSPanning)
en: Show HiPS While Panning
fr: Afficher HiPS pendant le panorama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSBiLinearInterpolation)
en: Linear interpolation
fr: Interpolation linéaire

en: Failed to connect to INDI server %1:%2
fr: Impossible de se connecter au serveur INDI %1:%2

en: Connection to INDI host at %1 on port %2 lost. Server disconnected: %3
fr: Connexion à l'hôte INDI à %1 sur le port %2 perdue. Serveur déconnecté : %3

en: Could not connect to the Web Manager
fr: Impossible de se connecter au gestionnaire Internet.

en: Invalid response from Web Manager
fr: Réponse non valable du gestionnaire Internet

en: Web Manager Status: Online
fr: État du gestionnaire Internet : connecté

en: Active Profile: %1
fr: Profil actif : %1

en: Web Manager Status: Offline
fr: État du gestionnaire Internet : déconnecté

en: Web Manager Status:
fr: État du gestionnaire Internet :

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2 to JPEG.
fr: Impossible de trouver « dcraw » et « cjpeg ». Veuillez installer les outils requis pour convertir « CR2 » vers « JPEG ».

en: Label already exists. Label must be unique.
fr: L'étiquette existe déjà. Elle doit être unique.

en: Failed to add new driver. Is the label unique?
fr: Impossible d'ajouter un nouveau pilote. Est que le label est unique ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
fr: Pilote

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Family:
fr: Famille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Executable:
fr: Exécutable

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
fr: Étiquette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Manufacturer:
fr: Fabricant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
fr: Ajouter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>To create an <span style=" font-weight:600;">Alias</span> from an existing driver, select an existing driver and then only change the <span style=" font-weight:600;">Label </span>then press<span style=" font-weight:600;"> Add.</span></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Pour créer un <span style="font-weight:600;">Alias</span> à partir d'un pilote existant, sélectionnez un pilote existant, puis modifiez uniquement <span style="font-weight:600;">l'étiquette</span> et enfin, appuyez sur <span style="font-weight:600;">Ajouter.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>KStars must be restarted for new drivers to take effect.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>KStars doit être redémarré pour la prise en compte des nouveaux pilotes.</p></body></html>

[ctx: @title:window]
en: Device Manager
fr: Gestionnaire de périphériques

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
fr: Le pilote %1 est déjà en cours d'exécution. Voulez-vous le redémarrer ?

en: Cannot start INDI server: port error.
fr: Impossible de démarrer le serveur INDI : erreur de port.

en: Failed to create local INDI server
fr: Impossible de créer un serveur INDI local

en: Invalid port entry: %1
fr: Port non valable : %1

en: Connected to INDI server
fr: Connecté au serveur INDI

en: Unable to find INDI drivers directory: %1
    Please make sure to set the correct path in KStars configuration
fr: Il est impossible de trouver le dossier des pilotes du serveur INDI : %1
    Veuillez vous assurer d'avoir défini l'emplacement correct dans la configuration de KStars.

en: Failed to open INDI Driver file: %1
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de pilotes INDI : %1

[ctx: @title:window]
en: Add Host
fr: Ajouter un hôte

en: Error: the port number is invalid.
fr: Erreur : le numéro de port n'est pas valable.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
fr: L'hôte %1 sur le port %2 existe déjà.

[ctx: @title:window]
en: Modify Host
fr: Modifier l'hôte

en: You need to disconnect the client before removing it.
fr: Vous devez déconnecter le client avant de le supprimer.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le client %1 ?

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
fr: Impossible d'écrire dans le fichier « indihosts.xml »
    Aucun changement apporté aux configurations des hôtes INDI ne sera enregistré.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
fr: Gestionnaire de périphériques

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
fr: Local/Serveur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
fr: Périphérique

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
fr: Journal du serveur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
fr: Serveur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
fr: Lancer le service

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
fr: Arrêter le service

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
fr: Hôtes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addB)
en: Add...
fr: Ajouter…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
fr: Modifier…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
fr: Connexion

[ctx: @title:window]
en: INDI Control Panel
fr: Tableau de bord INDI

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
fr: Pas de périphériques INDI en cours de fonctionnement actuellement. Pour démarrer des périphériques, veuillez les sélectionner dans le gestionnaire de périphériques, depuis le menu Périphériques.

en: Video Recording Stopped
fr: Arrêt de l'enregistrement vidéo

en: Video Recording Started
fr: Démarrage de l'enregistrement vidéo

en: Failed writing image to %1
    Please check folder, filename & permissions.
fr: Impossible d'écrire une image sur %1.
    Veuillez vérifier le dossier, le nom du fichier et les autorisations.

en: Image Write Failed
fr: Échec de l'écriture de l'image

en: %1 file saved to %2
fr: Fichier %1 enregistré dans %2

en: Image file is received
fr: Le fichier d'image a été reçu

en: %1 Preview
fr: Aperçu %1

en: Moving clockwise
fr: Rotation en sens horaire

en: Moving counter clockwise
fr: Rotation en sens antihoraire

en: UnParking
fr: Déblocage en cours

en: Dome parking is in progress
fr: La mise en sécurité du dôme est en cours.

en: Dome unparking is in progress
fr: Le déblocage du dôme est en cours

en: Dome parked
fr: Dôme bloqué

en: Dome unparked
fr: Dome débloqué

en: Shutter closing is in progress
fr: La fermeture de l'obturateur est en cours…

en: Shutter opening is in progress
fr: L'ouverture de l'obturateur est en cours…

en: Shutter closed
fr: Obturateur en place

en: Shutter opened
fr: Obturateur enlevé

en: Add Host
fr: Ajouter un hôte

en: Modify Host
fr: Modifier un hôte

en: INDI DATA STREAM
fr: FLUX DE DONNÉES INDI

en: Cannot open file %1 for reading
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %1 en lecture

en: Not enough memory for file %1
fr: Mémoire insuffisante pour le fichier %1

en: INDI Server Message
fr: Message du serveur INDI

en: Mount is slewing to target location
fr: La monture se déplace vers la position cible

en: Mount arrived at target location
fr: La monture est arrivée à la position ciblée

en: Mount motion was aborted
fr: Le mouvement de la monture a été annulé.

en: Mount parking failed
fr: Échec du parcage de la monture

en: Mount parking is in progress
fr: Parcage monture en cours.

en: Mount unparking is in progress
fr: Déparcage monture en cours

en: Mount parked
fr: Monture parquée

en: Mount unparked
fr: Monture déparquée

en: Warning! Looking at the Sun without proper protection can lead to irreversible eye damage!
fr: Attention : regarder le Soleil sans une protection adaptée peut conduite à des dommages irréversibles pour les yeux !

en: Sun Warning
fr: Alarme pour le soleil

en: Requested altitude %1 is outside the specified altitude limit boundary (%2,%3).
fr: L'altitude demandée %1 est en dehors des bornes spécifiées de limite d'altitude (%2, %3).

en: Requested altitude is below the horizon. Are you sure you want to proceed?
fr: L'élévation demandée est en dessous de l'horizon. Voulez-vous vraiment le faire ?

en: Telescope Motion
fr: Mouvement du télescope

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
fr: Heure

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
fr: Activer le transfert de données binaires depuis cette propriété vers KStars et vice versa.

en: Upload
fr: Envoyer

en: GPS Location
fr: Position GPS

en: Mount Location
fr: Position monture

en: Data file saved to %1
fr: Fichier de données enregistré dans %1

en: Driver %1 failed to start on the remote INDI server.
fr: Impossible de démarrer le pilote %1 sur le serveur « INDI » distant.

en: Internal or external INDI server?
fr: Serveur « INDI » interne ou externe ?

en: Internal or external INDI drivers?
fr: Pilotes « INDI » internes ou externes ?

en: You need to restart KStars for this change to take effect.
fr: Vous devez redémarrer KStars pour que cette modification prenne effet.

[ctx: @title:window]
en: FITS Default Directory
fr: Dossier « FITS » par défaut

[ctx: @title:window]
en: INDI Drivers Directory
fr: Dossier des pilotes « INDI »

[ctx: @title:window]
en: Select INDIHub Agent
fr: Sélectionner l'agent « INDIHub »

en: %1 is not a valid INDI server binary.
fr: %1 n'est pas un exécutable du serveur INDI valable.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiServerIsInternal)
en: INDI Server binary is internal to the application bundle
fr: L'exécutable du serveur INDI est interne au paquet de l'application.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
fr: Port vidéo INDI par défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_2)
en: INDI server:
fr: Serveur INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiServer)
en: Path to the indiserver binary
fr: Emplacement de l'exécutable « indiserver »

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiDriversAreInternal)
en: INDI Drivers are internal to the application bundle
fr: Les pilotes INDI sont internes au paquet de l'application.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: INDI drivers XML directory:
fr: Dossier XML des pilotes INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiDriversDir)
en: Path to the INDI drivers XML directory
fr: Emplacement vers le dossier des fichiers de configuration XML des pilotes INDI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: INDIHub agent:
fr: Agent INDIHub

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
fr: Indiquer où sont enregistrées les nouvelles images FITS une fois acquises et téléchargées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
fr: Dossier FITS par défaut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, autoGroup)
en: Select time and location synchronization settings between KStars and INDI Devices
fr: Sélectionner des paramètres de synchronisation pour l'heure et la position entre KStars et les périphériques INDI.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoGroup)
en: Time && Location Updates
fr: Mises à jour de l'heure et de la position

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useKStarsSource)
en: <html><head/><body><p>KStars is the master source for time and location settings. All INDI devices time and locations settings are synchronized to KStars settings.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>KStars est la source principale pour les réglages d'heure et de position. Tous les paramètres d'heure et de position des périphériques INDI sont synchronisés avec les paramètres de KStars.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useKStarsSource)
en: KStars updates all devices
fr: KStars synchronise tous les périphériques

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Enable time synchronization upon connection between KStars and INDI
fr: Autoriser la synchronisation de l'heure à la connexion entre KStars et INDI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Synchronize KStars date and time automatically from the update source.
fr: Synchroniser automatiquement la date et l'heure de KStars depuis la source de mise à jour.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useMountSource)
en: <html><head/><body><p>Mount handset is the master source of time and location settings. KStars time and location settings are synchronized with controller settings.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>La raquette est la source principale de paramètres d'heure/date et de position. KStars sera synchronisé avec ces paramètres.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useMountSource)
en: Mount updates KStars
fr: La monture synchronise KStars

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useGeographicUpdate)
en: Enable geographic location synchronization upon connection between KStars and INDI
fr: Activer la synchronisation de la position géographique lors de la connexion entre KStars et INDI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useGeographicUpdate)
en: Synchronize KStars location settings from the update source.
fr: Synchroniser les paramètres de position de KStars depuis la source de mise à jour.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useGeographicUpdate)
en: Location
fr: Position

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useGPSSource)
en: <html><head/><body><p>GPS driver is the master source of time and location settings. KStars time and location settings are synchronized with GPS settings.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Le pilote GPS est la principale paramètres de temps et de localisation. L'heure et les paramètres de localisation de KStars sont synchronisés avec les paramètres GPS.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useGPSSource)
en: GPS updates KStars
fr: KStars est synchronisé par le GPS

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
fr: Indiquer la plage de ports à laquelle le serveur INDI se liera lors du démarrage de nouveaux pilotes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Transfer buffer (MB):
fr: Tampon de transfert (Mo)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Port from:
fr: Port de

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port to:
fr: Port vers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
fr: Afficher la position du télescope sur la carte du ciel

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
fr: Afficher un marqueur de télescope sur la carte du ciel afin de suivre le déplacement du télescope à travers le ciel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: &Telescope crosshair
fr: Réticule du &télescope

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI) i18n: ectx: whatsthis, entry (messageNotificationINDI), group (indi)
en: Show INDI messages as desktop notifications instead of dialogs.
fr: Afficher les messages INDI comme des notifications de bureau plutôt que dans des boîtes de dialogue.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI)
en: Message notifications
fr: Notifications de messages

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Show INDI Logs...
fr: Afficher les journaux INDI…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, recordingOptions)
en: Recording Options
fr: Options d'enregistrement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordDurationR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, durationSpin)
en: Record stream for specified duration in seconds
fr: Enregistrer le flux durant la durée spécifiée en secondes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Record:
fr: Enregistrement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, recordDirectoryEdit)
en: <html><head/><body>
    <p>Set SER video <b>remote</b> directory name. If INDI server is running locally, then a local directory can be selected. However, if you are connected to a remote INDI server, then the directory must be a valid directory on the remote file system where it is saved.</p>
    <p>Record directories may contain some patterns to make them dynamic:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> for the date in YYYY-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> for time in HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> for ISO8601 time stamp.</li>
    <li><b>_F_</b> for filter name, if any.</li>
    </ul>
    </body></html>
fr: <html><head/><body>
    <p>Nom du dossier des vidéos SER <b>distante</b>. Si le serveur INDI est actif localement, alors un dossier local peut être sélectionné. Cependant, si vous êtes connecté à un serveur INDI distant, alors le dossier doit être un dossier valable sur le système de fichiers distant ou il sera sauvé.</p>
    <p>Les dossiers d'enregistrement peuvent contenir des token pour les rendre dynamiques :</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> pour la date YYYY-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> pour le temps HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> pour l'horodatage ISO8601.</li>
    <li><b>_F_</b> pour le nom du filtre, si besoin.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
fr: Lecture/Pause

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, recordFilenameEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body>
    <p>Set SER video file name. Record files may contain some patterns to make them dynamic:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> for the date in YYYY-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> for time in HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> for ISO8601 time stamp.</li>
    <li><b>_F_</b> for filter name, if any.</li>
    </ul>
    </body></html>
fr: <html><head/><body>
    <p>Nom des fichiers vidéos SER. Les fichiers enregistrées peuvent contenir des tokens pour les rendre dynamiques :</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> pour la date YYYY-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> pour l'heure HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> pour l'horodatage ISO8601.</li>
    <li><b>_F_</b> pour le nom de filtre, si besoin.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordFramesR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, framesSpin)
en: Record stream until this many frames are captured
fr: Enregistrer le flux jusqu'à ce que ce nombre de trames soient acquises.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordFramesR)
en: Frames
fr: Trames

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordUntilStoppedR)
en: Record stream until manually stopped
fr: Enregistrer le flux jusqu'à son arrêt manuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordUntilStoppedR)
en: Until Stopped
fr: Jusqu'à l'arrêt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File name
fr: Nom du fichier

en: Unable to create INDI FIFO file %1
fr: Impossible de créer le fichier FIFO %1

en: INDI server failed to start: %1
fr: Impossible de démarrer le serveur INDI : %1

en: Pre driver startup script failed with exit code: %1
fr: Le script de démarrage avant l'initialisation du pilote a échoué avec le code %1

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
fr: Le pilote %1 est introuvable sur le système. Veuillez vous assurer que le paquet fournissant l'exécutable de « %1 » est installé.

en: Post driver startup script failed with exit code: %1
fr: Le script de démarrage après l'initialisation du pilote a échoué avec le code %1

en: Connection to INDI server %1:%2 terminated: %3.
fr: La connexion au serveur INDI %1:%2 s'est terminée : %3

en: INDI Driver <b>%1</b> crashed. Restart it?
fr: Le pilote INDI <b>%1</b> s'est planté. Faut-il le redémarrer ?

en: Driver crash
fr: Plantage du pilote

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
fr: Flux vidéo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, recordB)
en: Start recording
fr: Démarrer l'enregistrement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Recording options
fr: Options d'enregistrement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset frame
fr: Réinitialiser la trame

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, debayerB)
en: Toggle debayer
fr: (Dés)activer le filtre de Bayer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: Zoom level
fr: Niveau de zoom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, NSSlider)
en: Move zoomed view Up/Down
fr: Déplacer la zone zoomée vers le haut ou vers le bas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, WESlider)
en: Move zoomed view Left/Right
fr: Déplacer la zone zoomée vers la gauche ou vers la droite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetFrameDurationSpin)
en: Video frame duration in seconds
fr: Durée des trames vidéo exprimée en secondes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame (s)
fr: Trame(s)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, changeFPSB)
en: Apply FPS and restart stream
fr: Appliquer une valeur « FPS » et relancer le flux.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: FPS:
fr: Trames/s

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, avgFPS)
en: Average FPS
fr: Moyenne Trames/s

[ctx: @title:window]
en: SER Record Directory
fr: Dossier d'enregistrement « SER »

[ctx: @title:window]
en: %1 Live Video
fr: Vidéo en temps réel %1

en: Stop recording
fr: Arrêter l'enregistrement

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
fr: Assistant de configuration de télescope

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
fr: &Annuler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
fr: &Précédent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intoPageLabel)
en: Welcome to the <b>KStars Telescope Setup Wizard</b>
    <br><br>
    This Wizard will help you to connect to your telescope and control it from KStars. You will be asked to verify some basic information.
    <br>
    <br>You can get extended information on telescope support in KStars by pressing the <tt>help</tt> button at any point during the Wizard.
    <br><br>
    Please click next to continue.
fr: Bienvenue dans l'<b>Assistant de configuration de télescope de KStars !</b>
    <br><br>
    Cet assistant va vous aider à vous connecter à votre télescope et à le contrôler depuis KStars. Il vous sera demandé de vérifier certaines informations de base.
    <br>
    <br>Vous pouvez obtenir de plus amples informations sur la prise en charge des télescopes dans KStars en cliquant sur le bouton <tt>Aide</tt> à tout moment pendant l'utilisation de l'assistant.
    <br><br>
    Veuillez cliquer sur « Suivant » pour continuer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
fr: <h3>1. Modèle de télescope</h3>
    
    Veuillez sélectionner le modèle de votre télescope dans la liste ci-dessous. Cliquez sur « Suivant » après avoir sélectionné un modèle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
fr: <b>Astuce</b>
    <br>Certains télescopes différents des « Meade » prennent en charge un sous-ensemble du jeu de commandes LX200 Basic. Cliquez sur <tt>LX200 Basic</tt> pour contrôler ce type de périphérique.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
fr: <h3>2 Alignez votre télescope</h3>
    
    Vous devez aligner votre télescope avant de pouvoir le contrôler correctement depuis KStars. Veuillez consulter le manuel utilisateur de votre télescope pour obtenir les instructions d'alignement.
    <br><br>
    Une fois l'alignement réussi, connectez l'interface RS232 de votre télescope au port série ou USB de votre ordinateur.
    <br><br><br>Cliquez sur « Suivant » pour continuer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
fr: <h3>3. Vérifiez les réglages locaux</h3>
    
    Vérifiez si les réglages suivants d'heure, de date et de lieu sont corrects. Si l'un des paramètres est incorrect, vous pouvez le corriger par le biais des boutons <tt>Régler l'heure</tt> et <tt>Définir le lieu</tt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
fr: <b>Position</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
fr: <b>Heure</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
fr: Régler l'heure…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
fr: Définir la position…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portPageLabel)
en: <h3>4. Determine Connection Port</h3>
    
    Enter the port number your telescope is connected to. If you only have one serial port in your computer, the port is usually <tt>/dev/ttyUSB0</tt>
    <br><br>If you are unsure about the port number, you can leave the field empty and KStars will try to scan the ports for attached telescopes. Beware that the autoscan process might take a few minutes to complete.
fr: <h3>4. Déterminez le port de connexion</h3>
    
    Saisissez le numéro de port auquel votre télescope est connecté. Si vous n'avez qu'un seul port série sur votre ordinateur, il s'agit habituellement de <tt>/dev/ttyS0</tt>.
    <br><br>Si vous n'êtes pas sûr du numéro de port, vous pouvez laisser le champ vide. KStars essaiera de balayer les ports pour y rechercher les télescopes raccordés. Sachez que le processus de recherche automatique peut prendre quelques minutes pour aboutir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
fr: <b>Port</b>

en: Are you sure you want to cancel?
fr: Voulez-vous vraiment annuler ?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
fr: Veuillez patienter pendant que KStars balaie les ports de communication à la recherche
    de télescopes raccordés. Ce processus peut prendre quelques minutes pour aboutir.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
fr: Veuillez patienter pendant que KStars tente de se connecter à votre télescope…

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
fr: Désolé. KStars n'a pas réussi à détecter de télescope raccordé. Veuillez vérifier vos réglages et essayer à nouveau.

en: Telescope Wizard completed successfully.
fr: L'assistant d'installation du télescope a terminé avec succès.

en: Rise time: %1
fr: Heure du lever : %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
fr: Heure du coucher : %1

en: No rise time: Circumpolar
fr: Pas d'heure de lever du Soleil : circumpolaire

en: No set time: Circumpolar
fr: Pas d'heure du coucher : circumpolaire

en: No rise time: Never rises
fr: Pas d'heure de lever du Soleil : ne se lève jamais

en: No set time: Never rises
fr: Pas d'heure du coucher : ne se lève jamais

en: Transit time: %1
fr: Heure du transit : %1

en: Empty sky
fr: Ciel vide

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
fr: Afficher l'image SDSS

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
fr: Afficher l'image DSS

en: star
fr: étoile

en: Solar system object
fr: Objet du Système solaire

en: Velocity: %1 km/s
fr: Vitesse : %1 km/s

en: Altitude: %1 km
fr: Altitude : %1 km

en: Range: %1 km
fr: Distance : %1 km

en: Center && Track
fr: Centrer et Suivre

en: Angular Distance To...            [
fr: Distance angulaire à … 	 [

en: Starhop from here to...
fr: Saut d'étoile d'ici à …

en: Copy TLE to Clipboard
fr: Copier le « TLE » vers le presse-papier

en: Remove Label
fr: Supprimer l'étiquette

en: Attach Label
fr: Attacher une étiquette

en: Select this object
fr: Sélectionner cet objet

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
fr: Détails

en: Copy Coordinates
fr: Copier les coordonnées

en: Remove From Observing WishList
fr: Supprimer de la liste de souhaits d'observation

en: Add to Observing WishList
fr: Ajouter à la liste de souhaits d'observation

en: Remove Trail
fr: Supprimer la trace

en: Add Trail
fr: Ajouter une trace

en: Simulate Eyepiece View
fr: Simuler la vue à l'oculaire

en: View in XPlanet
fr: Affichage dans XPlanet

en: View in What's Interesting
fr: Digne d'intérêt

en: Add Flag...
fr: Ajouter une étiquette…

en: Edit Flag
fr: Modifier une étiquette

en: Delete Flag
fr: Supprimer une étiquette

en: Edit Flag...
fr: Modifier une étiquette…

en: Delete Flag...
fr: Supprimer une étiquette…

en: Image Resources
fr: Ressources d'images

en: Web Links
fr: Liens Internet

en: Remove From Local Catalog
fr: Supprimer du catalogue local

[ctx: Move mount to target]
en: Goto
fr: Aller à

[ctx: Synchronize mount to target]
en: Sync
fr: Synchroniser

en: Track satellite
fr: Suivre un satellite

en: Goto && Set As Parking Position
fr: Aller à et définir comme position de parcage

en: Find Telescope
fr: Trouver un télescope

en: Stop &Tracking
fr: &Arrêter le suivi

en: Switch to Star Globe View (Equatorial &Coordinates)
fr: Passer en &coordonnées équatoriales

en: Switch to Horizonal View (Horizontal &Coordinates)
fr: Passer en &coordonnées horizontales

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
fr: Position de la boîte d'informations de temps.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
fr: Les coordonnées à l'écran de la boîte d'informations de temps.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
fr: Position de la boîte d'informations de la mise au point.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
fr: Les coordonnées à l'écran de la boîte d'informations de la mise au point.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
fr: Position de la boîte d'informations géographiques.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
fr: Les coordonnées à l'écran de la boîte d'informations sur la position géographique.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
fr: La boîte d'informations de temps est-elle dans l'état « ombragé » ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
fr: Si oui, la boîte d'informations de temps n'affichera que sa ligne de données du haut.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
fr: La boîte d'informations de mise au point est-elle dans l'état « ombragé » ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
fr: Si oui, la boîte d'informations de focus n'affichera que sa ligne de données du haut.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
fr: La boîte d'informations géographiques est-elle dans l'état « ombragé » ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
fr: Si cette case est cochée, la boîte d'informations sur la position géographique n'affichera que sa ligne de données du haut.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
fr: Méta-option pour (dés)activer l'affichage de toutes les boîtes d'informations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
fr: (Dés)active l'affichage des trois boîtes d'informations.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
fr: Afficher la boîte d'informations de temps ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
fr: (Dés)active l'affichage de la boîte d'informations de temps.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
fr: Afficher la boîte d'informations de la mise au point ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
fr: (Dés)active l'affichage de la boîte d'informations de la mise au point.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
fr: Afficher la boîte d'informations géographiques ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
fr: /Dés)active l'affichage de la boîte d'informations géographiques.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
fr: Drapeau d'ancres de la boîte d'informations de temps

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyTimeBox), group (GUI)
en: Is the Time InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
fr: La boîte d'informations de temps est-elle ancrée à un bord de la fenêtre ? 0 = non ancrée ; 1 = ancrée au bord droit ; 2 = ancrée au bord inférieur ; 3 = ancrée aux bords inférieur et droit.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Is the Focus InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
fr: La boîte d'informations de focus est-elle ancrée à un bord de la fenêtre ? 0 = non ancrée ; 1 = ancrée au bord droit ; 2 = ancrée au bord inférieur ; 3 = ancrée aux bords inférieur et droit.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
fr: Drapeau d'ancrage de la boîte d'informations géographiques

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Is the Geographic Location InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
fr: La boîte d'informations de position géographique est-elle ancrée à un bord de la fenêtre ? 0 = non ancrée ; 1 = ancrée au bord droit ; 2 = ancrée au bord inférieur ; 3 = ancrée aux bords inférieur et droit.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
fr: Afficher la barre d'état ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
fr: (Dés)ative l'affichage de la barre d'état.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
fr: Afficher les coordonnées Alt/Az dans la barre d'état ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
fr: (Dés)active l'affichage des coordonnées horizontales du pointeur de la souris dans la barre d'état.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
fr: Afficher les coordonnées AD/DEC dans la barre d'état ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Toggle display of the Equatorial coordinates of the mouse cursor at the current epoch in the status bar.
fr: (Dés)active l'affichage des coordonnées équatoriales du pointeur de la souris vers l'époque actuelle dans la barre d'état.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJ2000RADecField), group (GUI)
en: Display J2000.0 RA/Dec coordinates in the statusbar?
fr: Afficher les coordonnées J2000.0 AD/DEC dans la barre d'état ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJ2000RADecField), group (GUI)
en: Toggle display of the Equatorial coordinates of the mouse cursor at the standard epoch in the status bar.
fr: (Dés)active l'affichage des coordonnées équatoriales du pointeur de la souris vers l'époque standard dans la barre d'état.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSensorFOV), group (GUI)
en: Display CCD sensor angular size on the sky map?
fr: Afficher la taille angulaire du capteur CCD sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
fr: Largeur de la fenêtre principale, en pixels

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
fr: Hauteur de la fenêtre principale, en pixels

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
fr: Exécuter l'assistant au lancement de KStars ?

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentTheme), group (GUI)
en: Current application theme
fr: Thème de l'application courante

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
fr: Noms de fichier de catalogues d'objets personnalisés définis.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
fr: Liste des noms de fichiers de catalogues d'objets personnalisés.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
fr: Liste d'interrupteurs pour l'affichage de catalogues d'objets personnalisés.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
fr: Liste d'entiers basculant l'affichage de chaque catalogue d'objets personnalisés (toute valeur non nulle indique que les objets de ce catalogue seront affichés).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List for displaying custom object catalogs.
fr: Liste d'affichage des catalogues d'objets personnalisés.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List of names for which custom catalogs are to be displayed.
fr: Liste de noms pour lesquels des catalogues personnalisés doivent être affichés.

note: i18n: ectx: label, entry (ResolveNamesOnline), group (Catalogs)
en: Resolve names using online services.
fr: Résoudre les noms en utilisant les services en ligne.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ResolveNamesOnline), group (Catalogs)
en: Names of objects entered into the find dialog are resolved using online services and stored in the database. This option also toggles the display of such resolved objects on the sky map.
fr: Les noms des objets saisis dans la boîte de dialogue de recherche sont résolus à l'aide de services en ligne et enregistrés dans la base de données. Cette option permet également de (dés)activer l'affichage de ces objets résolus sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOCachePercentage), group (Catalogs)
en: Percentage of the sky to cache DSOs for.
fr: Pourcentage du ciel pour mettre en cache les CP.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSOCachePercentage), group (Catalogs)
en: The DSOs are loaded from a sqlite database and
             cached in memory. This setting regulates how much of the DSOs
             will be cached. Turning this value up yields better
             performance at the cost of memory.
fr: Les objets du ciel profond (CP) sont chargés à partir d'une base de données « sqlite » et 
    		mis en cache dans la mémoire. Ce paramètre régule la quantité d'objets qui seront 
    		mis en cache. Le réglage de cette valeur conduit à de meilleures
    		performances au détriment de la consommation mémoire.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOMinZoomFactor), group (Catalogs)
en: Minimum zoom level to render DeepSkyObjects.
fr: Niveau minimal de zoom pour le rendu des objets du ciel profond.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOCatalogFilename), group (Catalogs)
en: The filename of the DSO catalog.
fr: Le nom de fichier du catalogue des objets du ciel profond (CP).

note: i18n: ectx: label, entry (DSODefaultCatalogFilename), group (Catalogs)
en: The filename of the default DSO catalog (OpenNGC).
fr: Le nom de fichier du catalogue par défaut des objets du ciel profond (CP) (OpenNGC).

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowWidth), group (indi)
en: INDI window width
fr: Largeur de la fenêtre « INDI »

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowHeight), group (indi)
en: INDI window height
fr: Hauteur de la fenêtre « INDI »

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
fr: Actualiser automatiquement la position géographique ?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
fr: Actualiser automatiquement la date et l'heure ?

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowINDI), group (indi)
en: Make INDI Control Panel window independent of KStars main window
fr: Rend la fenêtre du tableau de bord INDI indépendante de la fenêtre principale KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
fr: Dessiner des croix sur la carte du ciel à la position du télescope ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
fr: (Dés)active l'affichage de croix centrées à l'endroit où pointe le télescope sur la carte du ciel de KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
fr: Afficher les messages INDI dans la barre d'état ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
fr: (Dés)active l'affichage des messages INDI dans la barre d'état.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveFocusImages), group (indi)
en: Save autofocus images on disk?
fr: Enregistrer les images de mise au point automatique sur le disque ?

note: i18n: ectx: label, entry (messageNotificationINDI), group (indi)
en: INDI message notifications
fr: Notifications de messages INDI

note: i18n: ectx: label, entry (useKStarsSource), group (indi)
en: Use KStars time and location for synchronization?
fr: Utiliser la date et la position fournis par KStars pour la synchronisation ?

note: i18n: ectx: label, entry (useMountSource), group (indi)
en: Use mount time and location for synchronization?
fr: Utiliser l'heure/date et la position de la monture pour la synchronisation ?

note: i18n: ectx: label, entry (useGPSSource), group (indi)
en: Use GPS time and location for synchronization?
fr: Utiliser une date et une position GPS pour la synchronisation ?

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
fr: Dossier FITS par défaut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
fr: L'endroit par défaut où sont enregistrés les fichiers FITS

note: i18n: ectx: label, entry (serverTransferBufferSize), group (indi)
en: INDI Server Transfer Buffer
fr: Tampon de transfert du serveur INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverTransferBufferSize), group (indi)
en: Allows drivers to queue buffers not exceeding this size in MB
fr: Permet aux pilotes de mettre en file d'attente les tampons dont la taille est inférieur à ce seuil en Mo.

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
fr: Port de démarrage du serveur INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
fr: Le serveur INDI tentera de se lier à des ports à partir de ce numéro

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
fr: Port final du serveur INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
fr: Le serveur INDI tentera de se lier à des ports jusqu'à ce numéro

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
fr: Emplacement de l'exécutable de indiserver

note: i18n: ectx: label, entry (INDIHubAgent), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (INDIHubAgent), group (indi)
en: PATH to indihub-agent binary
fr: Emplacement de l'exécutable de indihub-agent

note: i18n: ectx: label, entry (indiServerIsInternal), group (indi)
en: Internal or External INDI Server?
fr: Serveur INDI interne ou externe ?

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
fr: Emplacement du dossier des pilotes INDI

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversAreInternal), group (indi)
en: Internal or External Astrometry Solver?
fr:  Résolveur d'astrométrie interne ou externe ?

note: i18n: ectx: label, entry (streamWindowWidth), group (indi)
en: Video streaming window width
fr: Largeur de la fenêtre pour le flux vidéo

note: i18n: ectx: label, entry (streamWindowHeight), group (indi)
en: Video streaming window height
fr: Hauteur de la fenêtre pour les flux vidéo.

note: i18n: ectx: label, entry (INDIMountLogging), group (indi)
en: Enable INDI Mount logging
fr: Activer l'enregistrement de la monture INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIFocuserLogging), group (indi)
en: Enable INDI Focuser logging
fr: Activer la connexion INDI au gestionnaire de mise au point.

note: i18n: ectx: label, entry (INDICCDLogging), group (indi)
en: Enable INDI CCD logging
fr: Activer la connexion INDI au capteur CCD

note: i18n: ectx: label, entry (INDIFilterWheelLogging), group (indi)
en: Enable INDI Filter Wheel logging
fr: Activer la journalisation de la roue à filtre INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIDomeLogging), group (indi)
en: Enable INDI Dome logging
fr: Activer la connexion INDI au dôme

note: i18n: ectx: label, entry (INDIDetectorLogging), group (indi)
en: Enable INDI Detector logging
fr: Activer la connexion INDI au détecteur

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWeatherLogging), group (indi)
en: Enable INDI Weather logging
fr: Activer la connexion INDI à la météo

note: i18n: ectx: label, entry (INDIAuxiliaryLogging), group (indi)
en: Enable INDI Auxiliary logging
fr: Activer la connexion auxiliaire INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIRotatorLogging), group (indi)
en: Enable INDI Rotator logging
fr: Activer la connexion INDI au rotateur

note: i18n: ectx: label, entry (INDIGPSLogging), group (indi)
en: Enable INDI GPS logging
fr: Activer la connexion INDI au GPS

note: i18n: ectx: label, entry (INDIAOLogging), group (indi)
en: Enable INDI Adaptive Optics logging
fr: Activer la journalisation pour l'optique adaptative INDI

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
fr: Nom de ville d'une position géographique.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
fr: Le nom de ville de la position géographique actuel.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
fr: Nom de région d'une position géographique.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ProvinceName), group (Location)
en: The Province name of the current geographic location. This is the name of the state for locations in the U. S.
fr: Le nom de la région de la position géographique actuelle. Il s'agit du nom de département dans le cas de la France.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
fr: Nom de pays de la position géographique.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
fr: Le pays de la position géographique actuelle.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
fr: Longitude géographique, en degrés.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
fr: La longitude de la position géographique actuelle, en degrés décimaux.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
fr: Latitude géographique, en degrés.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
fr: La latitude de la position géographique actuelle, en degrés décimaux.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
fr: Altitude par rapport au niveau de la mer de la position géographique actuelle, en mètres.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
fr: Décalage horaire de la position géographique actuelle, en heures.

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
fr: Code à deux lettres pour la règle de passage à l'heure d'été utilisée par une position géographique.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
fr: Code à deux lettres qui détermine les dates auxquelles l'heure d'été commence et se termine (vous pouvez en voir les règles en cliquant sur le bouton « Expliquer les règles de passage à l'heure d'été » dans la fenêtre « Position géographique »).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
fr: Utiliser des effets animés de réorientation lors d'un changement de position de la mise au point ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: If true, focus changes will cause the sky to visibly spin to the new position. Otherwise, the display will "snap" instantly to the new position.
fr: Si cette option est cochée, les changements de mise au point feront tourner visiblement le ciel vers la nouvelle position. Sinon, l'affichage « se collera » instantanément à la nouvelle position.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftClickSelectsObject), group (View)
en: Select objects on left click?
fr: Sélectionner des objets par un clic gauche ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LeftClickSelectsObject), group (View)
en: If true, clicking on the skymap will select the closest object and highlights it.
fr: Si vrai, un clic sur la carte du ciel sélectionnera l'objet de plus proche et le mettra en valeur.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCursor), group (View)
en: Select default Skymap cursor?
fr: Sélectionner le curseur par défaut « Skymap » ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCursor), group (View)
en: Type of cursor when exploring the sky map.
fr: Type de curseur lors de l'exploration de la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
fr: Nom des indicateurs de champ de vision sélectionnés

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FOVNames), group (View)
en: The names of the currently selected field-of-view indicators. The list of defined FOV indicator names is listed in the "Settings|FOV Symbols" menu.
fr: Les noms des indicateurs actuellement sélectionnés des champs de vision. La liste des noms définis des indicateurs des champs de vision définis se trouve dans le menu « Configuration / Symboles des champ de vision ».

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
fr: Fondre les traces de planètes dans la couleur d'arrière-plan ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
fr: Si cette option est cochée, les traces attachées à des corps du système solaire se fondront dans la couleur d'arrière-plan du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
fr: Ascension droite de la position de la mise au point

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusRA), group (View)
en: The right ascension of the initial focus position of the sky map, in decimal hours. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
fr: L'ascension droite de la position initiale de mise au point de la carte du ciel, en heures décimales. Cette valeur est volatile. Elle est réinitialisée à chaque fois que vous quittez le programme.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
fr: Déclinaison de la position de la mise au point

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusDec), group (View)
en: The declination of the initial focus position of the sky map, in decimal degrees. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
fr: La déclinaison de la position initiale de mise au point de la carte du ciel, en degrés décimaux. Cette valeur est volatile. Elle est réinitialisée à chaque fois que vous quittez le programme.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
fr: Nom de l'objet ciblé

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusObject), group (View)
en: The name of the object that should be centered and tracked on startup. If no object should be centered, set to "nothing". This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
fr: Le nom de l'objet devant être centré et suivi au démarrage. Si aucun objet ne doit être centré, définissez ce paramètre à « Rien ». Cette valeur est volatile. Elle est réinitialisée à chaque fois que vous quittez le programme.

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
fr: Le suivi est-il activé ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IsTracking), group (View)
en: True if the skymap should track on its initial position on startup. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
fr: Ce paramètre est « Vrai » si la carte du ciel doit se replacer à sa position initiale au démarrage. Cette valeur est volatile ; elle est réinitialisée à chaque fois que vous quittez le programme.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
fr: Cacher les objets pendant le déplacement ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
fr: Décide si KStars doit ou non cacher certains objets lorsque l'affichage se déplace, pour obtenir un déplacement plus fluide.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
fr: Cacher les limites de constellations pendant le déplacement ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
fr: Décide si les limites de constellations doivent ou non être cachées lorsque l'affichage est en mouvement.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
fr: Cacher les lignes des constellations pendant le déplacement ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
fr: Décide si les lignes de constellations doivent ou non être cachées lorsque l'affichage est en mouvement.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
fr: Culture céleste

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
fr: Choisir une culture céleste.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
fr: Cacher les noms des constellations pendant le déplacement

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
fr: Décide si les noms de constellations doivent ou non être cachés lorsque l'affichage est en mouvement.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
fr: Cacher les grilles des coordonnées pendant le déplacement

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
fr: Décide si les grilles des coordonnées doivent ou non être cachées lorsque l'affichage est en mouvement.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
fr: Cacher le contour de la Voie Lactée pendant le déplacement ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
fr: Décide si le contour de la Voie Lactée doit ou non être caché lorsque l'affichage est en mouvement.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
fr: Cacher les objets supplémentaires pendant le déplacement ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
fr: Décide si les objets supplémentaires doivent ou non être cachés lorsque l'affichage est en mouvement.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
fr: Cacher les objets du système solaire pendant le déplacement ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
fr: Décide si les objets du système solaire doivent ou non être cachés lorsque l'affichage est en mouvement.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
fr: Cacher les étoiles faibles pendant le déplacement

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
fr: Décide si les étoiles faibles doivent ou non être cachées lorsque l'affichage est en mouvement.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
fr: Cacher les noms d'objets pendant le déplacement

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
fr: Décide si les étiquettes des noms doivent ou non être cachées lorsque l'affichage est en mouvement.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
fr: Dessiner les astéroïdes sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
fr: Décide si les astéroïdes doivent ou non être dessinés sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
fr: Étiqueter les noms des astéroïdes sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
fr: Décide si les étiquettes des noms des astéroïdes doivent ou non être affichées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (OrbitalElementsAutoUpdate), group (View)
en: Update orbital elements for comets and asteroids from online sources on startup.
fr: Mettre à jour les éléments orbitaux pour les comètes et les astéroïdes à partir des sources en ligne au démarrage.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
fr: Dessiner les comètes sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
fr: Décide si les comètes doivent ou non être dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometComas), group (View)
en: Draw comet comas in the sky map?
fr: Dessiner les chevelures de comètes sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometComas), group (View)
en: Toggle whether comet comas are drawn in the sky map.
fr: Indique si les chevelures de comètes doivent être dessinées ou non sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
fr: Étiqueter les noms de comètes sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
fr: Décide si les noms de comètes doivent ou non être affichés sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
fr: Dessiner les supernovae sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
fr: Décide si les supernovae sont ou non dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
fr: Étiqueter les noms des supernovas sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
fr: Décide si les étiquettes des noms des supernovas sont ou non dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
fr: Définir la limite de magnitude concernant les supernovae à afficher sur la carte du ciel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
fr: Définit la limite de magnitude concernant les supernovae à afficher sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Show supernova alerts?
fr: Afficher les alertes des supernovas ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
fr: (Dés)active les alertes concernant les supernovas.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
fr: Définir la limite de magnitude concernant les supernovae faisant l'objet d'alertes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
fr: Définit la limite de magnitude concernant les supernovae faisant l'objet d'alertes.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
fr: Dessiner les limites de constellations sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
fr: Décide si les limites de constellations doivent ou non être dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
fr: Surligner la limite de la constellation centrale sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
fr: Décide si la limite de la constellation contenant le point central de la mise au point doit ou non être mise en surbrillance sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
fr: Dessiner les lignes de constellations sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
fr: Décide si les lignes de constellations doivent ou non être dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstellationArt), group (View)
en: Draw constellation art in the sky map?
fr: Dessiner les formes de constellations sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowConstellationArt), group (View)
en: Toggle whether constellation art drawn in the sky map.
fr: Indique si les figures de constellations doivent être dessinées ou non sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
fr: Dessiner les noms de constellations sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
fr: Décide si les étiquettes de noms de constellations doivent ou non être dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
fr: Dessiner les objets du ciel profond sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
fr: Décide si les objets du ciel profond doivent ou non être dessinés sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
fr: Dessiner la ligne d'écliptique sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
fr: Décide si la ligne d'écliptique doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
fr: Dessiner la ligne équatoriale sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
fr: Décide si la ligne équatoriale doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
fr: Dessiner des grilles en fonction du système de coordonnées actif ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
fr: Les grilles des coordonnées changent automatiquement en fonction du système de coordonnées actif.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
fr: Dessiner la grille des coordonnées équatoriales sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
fr: Décide si la grille des coordonnées équatoriales doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
fr: Dessiner la grille des coordonnées horizontales sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
fr: Décide si la grille des coordonnées horizontales doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLocalMeridian), group (View)
en: Draw local meridian line in the sky map?
fr: Dessiner la ligne pour le méridien local sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLocalMeridian), group (View)
en: Toggle whether the local meridian line is drawn in the sky map.
fr: Indique si la ligne du méridien local doit être dessiné ou non sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
fr: Dessiner le sol opaque sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
fr: Décide si la région se trouvant sous l'horizon doit ou non être opaque.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
fr: Dessiner la ligne d'horizon sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
fr: Décide si la ligne d'horizon doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
fr: Dessiner les drapeaux sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
fr: Décide si les drapeaux doivent ou non être dessinés sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
fr: Dessiner des objets du ciel profond supplémentaires sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
fr: Indique si des objets supplémentaires doivent ou non être dessinés sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
fr: Dessiner le contour de la Voie Lactée sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
fr: Indique si le contour de la Voie Lactée doit ou non être dessiné sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
fr: Remplir le contour de la Voie Lactée ? (« non » signifie utiliser uniquement les bords)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is filled. When this option is false, the Milky Way is shown as an outline.
fr: Indiquer si le contour de la Voie Lactée doit ou non être rempli. Lorsque cette option est décochée, la Voie Lactée est affichée sous la forme d'un contour.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
fr: Méta-option pour toutes les planètes sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
fr: Méta-option pour contrôler si toutes les planètes principales (ainsi que le Soleil et la Lune) doivent ou non être dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
fr: Dessiner les planètes en tant qu'images sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
fr: Indique si les planètes principales (ainsi que le Soleil et la Lune) doivent ou non être rendues en tant qu'images sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
fr: Étiqueter les noms de planètes sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
fr: Indique si les planètes principales (ainsi que le Soleil et la Lune) doivent ou non être étiquetées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
fr: Dessiner le Soleil sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
fr: Indique si le Soleil doit ou non être dessiné sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
fr: Dessiner la Lune sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
fr: Indique si la Lune doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
fr: Dessiner Mercure sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
fr: Indique si Mercure doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
fr: Dessiner Vénus sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
fr: Indique si Vénus doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
fr: Dessiner Mars sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
fr: Indique si Mars doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
fr: Dessiner Jupiter sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
fr: Indique si Jupiter doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
fr: Dessiner Saturne sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
fr: Indique si Saturne doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
fr: Dessiner Uranus sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
fr: Indique si Uranus doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
fr: Dessiner Neptune sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
fr: Indique si Neptune doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
fr: Dessiner Pluton sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
fr: Indique si Pluton doit ou non être dessinée sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
fr: Dessiner les étoiles sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
fr: Indique si les étoiles doivent ou non être dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
fr: Étiqueter les magnitudes d'étoiles sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
fr: Indique si les étiquettes de magnitude (brillance) des étoiles doivent ou non être dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
fr: Étiqueter les noms d'étoiles sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
fr: Indique si les noms des constellations doivent ou non être affichés sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
fr: Étiqueter les magnitudes d'objets du ciel profond sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
fr: Indique si les étiquettes de magnitude (brillance) des objets du ciel profond doivent ou non être dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
fr: Étiqueter les objets du ciel profond sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
fr: Indique si les étiquettes de noms d'objets du ciel profond doivent ou non être dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMosaicPanel), group (View)
en: Draw Mosaic Panel in the sky map?
fr: Dessiner le panneau de mosaïque sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMosaicPanel), group (View)
en: Toggle whether the Mosaic Panel are drawn in the sky map.
fr: Indique si le panneau de mosaïque doit ou non être dessiné sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
fr: Échelle de temps minimale pour le mode de réorientation forcé

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
fr: L'échelle de temps au-dessus de laquelle le mode de réorientation est forcé en permanence.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
fr: Type de remplissage d'arrière-plan des boîtes d'informations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
fr: Le mode de remplissage d'arrière-plan des boîtes d'informations à l'écran : 0 : « pas de fond » ; 1 : « fond semi-transparent » ; 2 : « fond opaque »

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
fr: Algorithme de projection cartographique

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
fr: Algorithme pour la projection cartographique.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
fr: Utiliser les noms de constellations abrégés ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
fr: Utilise les abréviations officielles de l'IAU pour les noms de constellation.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
fr: Utiliser les noms de constellations latins ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
fr: Utilise les noms de constellations latins.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
fr: Utiliser les noms de constellations localisés ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
fr: Utilise les noms de constellations localisés (si les noms localisés ne sont pas disponibles, utilise les noms latins).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
fr: Utiliser le système de coordonnées azimutales ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
fr: Affiche le ciel avec les coordonnées azimutales (si cette option n'est pas cochée, les coordonnées équatoriales seront utilisées).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
fr: Étiqueter automatiquement l'objet focalisé ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
fr: Indique si un objet centré doit ou non obtenir automatiquement un nom d'étiquette attaché.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
fr: Ajouter automatiquement une trace au corps du système solaire centré ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
fr: Indique si la trace d'un objet du système solaire centré doit ou non obtenir automatiquement une trace attachée, tant qu'il reste centré.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
fr: Ajouter une étiquette temporaire au survol de la souris ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
fr: Indique si l'objet se trouvant sous le pointeur de la souris doit ou non obtenir une étiquette de nom transitoire.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
fr: Corriger les positions de la réfraction atmosphérique ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
fr: Indique si les positions des objets sont corrigées pour annuler les effets de la réfraction atmosphérique (ne s'applique lorsqu'on utilise les coordonnées azimutales).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
fr: Appliquer des corrections relatives dues à la courbe de la lumière dans le champ de gravitation du Soleil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
fr: Indique si les corrections dues à la courbe de la lumière autour du Soleil doivent ou non être prises en compte

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
fr: Utiliser l'anticrénelage en traçant l'écran ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAntialias), group (View)
en: Toggle whether the sky is rendered using antialiasing. Lines and shapes are smoother with antialiasing, but rendering the screen will take more time.
fr: Indiquer si le ciel doit ou non être rendu à l'aide de l'anticrénelage. Les lignes et les formes sont plus fluides avec l'anticrénelage mais le rendu de l'écran prendra plus de temps.

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
fr: Facteur de zoom, en pixels par radian

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
fr: Le niveau de zoom, mesuré en pixels par radian.

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: Zoom scroll sensitivity.
fr: Sensibilité du défilement du zoom

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: When zooming in or out, change zoom speed factor by this multiplier.
fr: Lors d'un zoom avant ou arrière, modifier le facteur de vitesse de zoom par ce multiplicateur.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
fr: Limite de pâleur des astéroïdes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
fr: La limite de magnitude de pâleur pour dessiner les astéroïdes.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroidDownload), group (View)
en: Maximum magnitude for asteroids to be downloaded from JPL.
fr: Magnitude maximale pour les astéroïdes à télécharger à partir du site « JPL ».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroidDownload), group (View)
en: The maximum magnitude (visibility) to filter the asteroid data download from JPL.
fr: La magnitude maximale (visibilité) pour filtrer les données d'astéroïdes, téléchargées à partir du JPL.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
fr: Densité des étiquettes des noms d'astéroïdes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
fr: Contrôle le nombre relatif d'étiquettes des noms d'astéroïdes dessinés sur la carte.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
fr: Limite de pâleur des objets du ciel profond

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
fr: La limite de magnitude de pâleur pour dessiner les objets du ciel profond, lorsqu'on augmente le zoom dessus au maximum.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
fr: Limite de pâleur des objets du ciel profond, lorsqu'on réduit le zoom dessus au minimum

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
fr: La limite de magnitude de pâleur pour dessiner les objets du ciel profond, lorsqu'on réduit le zoom dessus au minimum.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: Show deep-sky objects of unknown magnitude
fr: Afficher les objets du ciel profond de magnitude inconnue

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: When enabled, objects whose magnitudes are unknown, or not available to KStars, are drawn irrespective of the faint limits set.
fr: Lorsque cette option est activée, les objets dont la magnitude est inconnue ou non disponible pour KStars, sont dessinés indépendamment des faibles limites définies.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInlineImages), group (View)
en: Draw inline images for some objects on the sky?
fr: Dessiner les images en ligne pour certains objets du ciel ?

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
fr: Limite de pâleur des étoiles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
fr: La limite de magnitude de pâleur pour dessiner les étoiles, lorsqu'on augmente le zoom dessus au maximum.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
fr: Densité des étoiles dans le champ de vision

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
fr: Définit la densité des étoiles dans le champ de vision

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
fr: Limite de pâleur des étoiles lorsqu'on réduit le zoom dessus au minimum

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
fr: La limite de magnitude de pâleur pour dessiner les étoiles, lorsqu'on réduit le zoom dessus au minimum.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
fr: Limite de pâleur des étoiles lors de la réorientation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
fr: La limite de magnitude de pâleur pour dessiner les étoiles, lorsque la carte est en mouvement (applicable seulement si les étoiles pâles sont définies pour être cachées lorsque la carte est en mouvement).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
fr: Densité relative des étiquettes de noms et/ou des magnitudes des étoiles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
fr: La densité relative pour dessiner les étiquettes des noms d'étoiles et les étiquettes de magnitude.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
fr: Densité relative des étiquettes de noms et/ou des magnitudes des objets du ciel profond

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
fr: La densité relative pour dessiner les étiquettes de noms et de magnitude des objets du ciel profond.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
fr: Afficher les noms longs dans les étiquettes de noms d'objets du ciel profond ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
fr: Si cette option est cochée, les noms longs (noms communs) des objets du ciel profond sont affichés dans les étiquettes.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
fr: Taille de police de l'étiquette

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFontScaling), group (View)
en: Set this to adjust the font-size of labels placed on the sky map
fr: Cochez cette option pour la taille des polices des étiquettes placées sur la carte du ciel

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
fr: Distance maximale à partir du Soleil pour l'étiquetage des comètes, en UA

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
fr: La distance solaire maximale pour dessiner les comètes.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
fr: Passer au moteur OpenGL

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGL), group (View)
en: Use experimental OpenGL backend (deprecated).
fr: Utiliser le moteur expérimental « OpenGL » (déconseillé).

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
fr: Lancer l'horloge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RunClock), group (View)
en: The state of the clock (running or not)
fr: L'état de l'horloge (en cours de fonctionnement ou non)

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
fr: Utiliser des symboles pour étiqueter les objets de la liste d'observation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
fr: Les objets présents dans la liste d'observation seront surlignés à l'aide d'un symbole sur la carte.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
fr: Utiliser du texte pour étiqueter les objets de la liste d'observation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
fr: Les objets présents dans la liste d'observation seront surlignés sur la carte à l'aide d'une étiquette de nom colorée.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Digitized Sky Survey imagery in the observing list
fr: Préférer l'imagerie DSS dans la liste d'observation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer DSS imagery while downloading imagery.
fr: La liste d'observation préférera l'imagerie DSS lors du téléchargement d'imagerie.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Sloan Digital Sky Survey imagery in the observing list
fr: Préférer l'imagerie SDSS dans la liste d'observation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer SDSS imagery while downloading imagery.
fr: La liste d'observation préférera l'imagerie SDSS lors du téléchargement d'imagerie.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListDemoteHole), group (ObservingList)
en: While sorting by percentage altitude in the observing list, demote objects present in the Dobsonian hole
fr: En triant par pourcentage d'élévation dans la liste d'observation, rétrogradez les objets présents dans le trou du Dobsonien.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListDemoteHole), group (ObservingList)
en: Check this if you use a large Dobsonian telescope. Sorting by percentage current altitude is an easy way of determining what objects are well-placed for observation. However, when using a large Dobsonian telescope, objects close to the zenith are hard to observe. Since tracking there corresponds to a rotation in azimuth, it is both counterintuitive and requires the observer to frequently move the ladder. The region around the zenith where this is particularly frustrating is called the Dobsonian hole. This checkbox makes the observing list consider objects present in the hole as unfit for observation.
fr: Veuillez vérifier ceci si vous utilisez un grand télescope dobsonien. Le tri par pourcentage de l'altitude actuelle est un moyen facile de déterminer quels objets sont bien placés pour être observés. Cependant, lorsque vous utilisez un grand télescope dobsonien, les objets proches du zénith sont difficiles à observer. Puisque le suivi à cet endroit correspond à une rotation en azimut, il est à la fois contre-intuitif et nécessite que l'observateur déplace fréquemment l'échelle. La région autour du zénith où cela est particulièrement frustrant est appelée le trou dobsonnien. Cette case à cocher permet à la liste d'observation de considérer les objets présents dans le trou comme impropres à l'observation.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListHoleSize), group (ObservingList)
en: This is the angular distance from the zenith, in degrees, below which you can easily point your telescope.
fr: Cela est la distance angulaire à partir du zénith, en degrés, en dessous duquel vous pouvez facilement pointer votre télescope.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListHoleSize), group (ObservingList)
en: This specifies the angular radius of the Dobsonian hole, i.e. the region where a large Dobsonian telescope cannot be pointed easily.
fr: Cela spécifie le rayon angulaire du trou dobsonien, c'est-à-dire la région où un grand télescope dobsonien peine à se rendre.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListCoverage), group (ObservingList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, coverage)
en: The object must obey the minimum and maximum altitudes at least this much percentage of the indicated time range.
fr: L'objet doit respecter les élévations minimales et maximales, au moins autant de ce pourcentage de la plage horaire indiquée.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
fr: Le nom du modèle de couleurs

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
fr: Mode de rendu des étoiles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: The method for rendering stars: 0="realistic colors"; 1="solid red"; 2="solid black"; 3="solid white"; 4="solid real colors"
fr: La méthode de rendu des étoiles : 0 : « couleurs réalistes » ; 1 : « rouge uniforme » ; 2 : « noir uniforme » ; 3 : « blanc uniforme » ; 3 : « couleurs réalistes uniformes »

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
fr: Niveau de saturation des couleurs des étoiles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
fr: La niveau de saturation des couleurs des étoiles (seulement applicable lorsqu'on utilise le mode « couleurs réalistes »).

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
fr: Couleur de l'outil de réglage de la distance angulaire

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
fr: La couleur de l'outil de réglage de mesure de la distance angulaire.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
fr: Couleur de fond des boîtes d'informations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
fr: La couleur de fond des boîtes d'informations à l'écran.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
fr: La couleur du texte des boîtes d'informations lorsqu'il est capturé à la souris

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
fr: La couleur du texte des boîtes d'informations à l'écran, lorsqu'elles sont activées par un clic de souris.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
fr: Couleur du texte des boîtes d'informations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
fr: La couleur normale du texte des boîtes d'informations à l'écran.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
fr: Couleur des limites des constellations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
fr: La couleur employée pour les lignes de contour des constellations.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
fr: Couleur de limite surlignée des constellations

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
fr: Couleur des lignes de constellations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
fr: La couleur employée pour les lignes des figures des constellations.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
fr: Couleur des noms de constellations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
fr: La couleur employée pour les noms de constellations.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
fr: Couleur des étiquettes des points cardinaux le long de l'horizon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
fr: La couleur employée pour les étiquettes des points cardinaux sur la boussole.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
fr: Couleur de la ligne écliptique

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
fr: La couleur employée pour la ligne d'écliptique.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
fr: Couleur de la ligne équatoriale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
fr: La couleur employée pour la ligne équatoriale.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
fr: Couleur des lignes de la grille des coordonnées équatoriales

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
fr: La couleur employée pour les lignes de la grille des coordonnées équatoriales.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
fr: Couleur des lignes de la grille des coordonnées horizontales

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
fr: La couleur employée pour les lignes de la grille des coordonnées horizontales.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
fr: Couleur employée pour les objets disposant de liens supplémentaires

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
fr: La couleur employée pour les objets disposant de liens d'URL supplémentaires.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
fr: Couleur de la ligne d'horizon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
fr: La couleur employée pour la ligne d'horizon et le sol opaque.

note: i18n: ectx: label, entry (LocalMeridianColor), group (Colors)
en: Color of local meridian line
fr: Couleur de la ligne méridienne locale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocalMeridianColor), group (Colors)
en: The color for the local meridian line.
fr: La couleur pour la ligne du méridien local.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
fr: Couleur du contour de la Voie Lactée

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
fr: La couleur employée pour le contour de la Voie Lactée.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
fr: Couleur des étiquettes des noms d'étoiles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
fr: La couleur employée pour les étiquettes de noms d'étoiles.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
fr: Couleur des étiquettes des objets du ciel profond

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
fr: La couleur employée pour les étiquettes de noms d'objets du ciel profond.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
fr: Couleur des étiquettes de noms de planètes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
fr: La couleur employée pour les étiquettes des objets du Système solaire.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
fr: Couleur des traces de planètes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
fr: La couleur employée pour les traces d'objets du Système solaire.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
fr: Couleur du ciel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
fr: La couleur employée pour l'arrière-plan du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ArtificialHorizonColor), group (Colors)
en: Color Artificial Horizon
fr: Couleur de la ligne d'horizon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArtificialHorizonColor), group (Colors)
en: The color for the artificial horizon region.
fr: La couleur employée pour la zone de l'horizon artificiel.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
fr: Couleur des symboles du télescope

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
fr: La couleur employée pour les symboles de cible de télescope.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
fr: Couleur des satellites visibles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
fr: Couleur des satellites visibles.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
fr: Couleur des satellites invisibles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
fr: Couleur des satellites invisibles.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
fr: Couleur des étiquettes des satellites

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
fr: Couleur des étiquettes des satellites.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
fr: Couleur des supernovae

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
fr: Couleur d'une supernova

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
fr: Couleur des étiquettes ajoutées par l'utilisateur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
fr: La couleur employée pour les étiquettes d'objets ajoutées par l'utilisateur.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: Color of RA Guide Error
fr: Couleur de l'erreur de guidage en AD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: The color for RA Guide Error bar in Ekos guide module.
fr: La couleur pour la barre d'erreur de guidage AD dans le module de guidage Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: Color of DEC Guide Error
fr: Couleur d'erreur de guidage en DEC

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: The color for DEC Guide Error bar in Ekos guide module.
fr: La couleur pour la barre d'erreur de guidage DEC dans le module de guidage Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverFOVColor), group (Colors)
en: Color of solver FOV box
fr: Couleur de la boîte du CdV du résolveur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SolverFOVColor), group (Colors)
en: The color for solver FOV box in Ekos alignment module.
fr: La couleur pour la boîte du CdV du résolveur dans le module d'alignement Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (xplanetIsInternal), group (Xplanet)
en: Internal or External XPlanet?
fr: XPlanet interne ou externe ?

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
fr: Emplacement de l'exécutable XPlanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
fr: Emplacement de l'exécutable XPlanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetUseFIFO), group (Xplanet)
en: Use FIFO file
fr: Utiliser un fichier FIFO

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetUseFIFO), group (Xplanet)
en: Option to use a FIFO file instead of saving to the hard disk
fr: Option pour l'utilisation d'un fichier FIFO à la place d'un enregistrement sur le disque dur

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: XPlanet timeout
fr: Attente maximale pour XPlanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: How long to wait for XPlanet before giving up in milliseconds
fr: Définit la durée d'attente pour XPlanet en millisecondes avant d'abandonner

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: XPlanet animation delay
fr: Retard de l'animation pour XPlanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: How long to pause between frames in the XPlanet Animation
fr: Durée de pause entre les trames dans l'animation XPlanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
fr: Largeur de la fenêtre XPlanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
fr: Hauteur de la fenêtre XPlanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label
fr: Afficher l'étiquette

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
fr: Si cette option est cochée, une étiquette est affichée dans le coin supérieur droit.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
fr: Afficher l'étiquette GMT

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
fr: Affiche l'heure locale.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
fr: Affiche le temps GMT au lieu de l'heure locale.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
fr: Chaîne de planète

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth". Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
fr: Spécifiez le texte de la première ligne de l'étiquette. Par défaut, il indique un message tel que « Observation de la Terre ». Toute instance de « %t » sera remplacée par le nom de la cible et toute instance de « %o » sera remplacée par le nom de l'origine.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
fr: Taille de la police

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
fr: Indique la taille du point.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
fr: Couleur de l'étiquette

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
fr: Définissez la couleur de l'étiquette.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
fr: Format de date

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
fr: En haut à gauche

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
fr: En haut à droite

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
fr: En bas à droite

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
fr: En bas à gauche

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
fr: Éclat du Soleil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun. The default value is 28.
fr: Dessiner une lueur autour du Soleil avec un rayon de la valeur spécifiée plus importante que le Soleil. La valeur par défaut est 28.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
fr: Latitude et longitude aléatoires

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
fr: Placer l'observateur au-dessus d'une latitude et d'une longitude aléatoires

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
fr: Place l'observateur au-dessus de la longitude et de la latitude indiquée

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
fr: Latitude, en degrés

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees). The default value is 0.
fr: Effectuer un rendu du corps de la cible comme observé au-dessus de la latitude spécifiée (en degrés). La valeur par défaut est 0.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
fr: Longitude en degrés

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees). Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242. The default value is 0.
fr: Placer l'observateur au-dessus de la longitude spécifiée (en degrés). La longitude est positive en direction de l'est, négative en direction de l'ouest (pour la Terre et la Lune). Ainsi, par exemple, Los Angeles est à -118 ou 242. La valeur par défaut est 0.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetProjection), group (Xplanet)
en: The default is no projection. Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
fr: La valeur par défaut est « Aucune projection ». Les corps multiples ne seront pas affichés si cette option est cochée, bien que les ombres restent encore dessinées.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
fr: Utiliser un arrière-plan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
fr: Utilise un fichier comme image de fond, avec la planète en surimpression sur cette image. Cette option n'a d'intérêt qu'avec le paramètre « -projection ». Une couleur peut également être fournie.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
fr: Utiliser une image d'arrière-plan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
fr: Utiliser un fichier comme image d'arrière-plan.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
fr: Emplacement de l'image d'arrière-plan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
fr: L'emplacement de l'image d'arrière-plan.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
fr: Utiliser une couleur d'arrière-plan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
fr: Utilise une couleur comme arrière-plan.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
fr: La couleur employée pour l'arrière-plan.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
fr: Magnitude de base

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
fr: Une étoile de la magnitude spécifiée aura une brillance de pixel de 1. La valeur par défaut est 10. Les étoiles seront dessinées plus brillamment si ce nombre est grand.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
fr: Fichier Arc

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
fr: Si cette option est cochée, un fichier Arc sera tracé par rapport aux étoiles d'arrière-plan.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
fr: Emplacement du fichier Arc

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
fr: Spécifiez un fichier Arc à dessiner par rapport aux étoiles d'arrière-plan.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
fr: Fichier de configuration

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
fr: Si cette option est cochée, un fichier de configuration sera utilisé.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
fr: Emplacement du fichier de configuration

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
fr: Utilise le fichier de configuration spécifié.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFOV), group (Xplanet)
en: Use KStars's FOV
fr: Utiliser le champ de vision de KStars

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
fr: Si cette case est cochée, utilisez le champ de vision de KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
fr: Utiliser un fichier marqueur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
fr: Si cette case est cochée, utilise le fichier de marqueurs spécifié.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
fr: Emplacement du fichier de marqueurs

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
fr: Spécifie un fichier contenant des données de marqueurs définies par l'utilisateur à afficher contre les étoiles d'arrière-plan.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
fr: Écrire les limites de marqueurs

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
fr: Si cette option est cochée, les coordonnées du volume englobant pour chaque marqueur sont écrites dans un fichier.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
fr: Emplacement du fichier de limites de marqueurs

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
fr: Écrivez les coordonnées du volume englobant minimal pour chaque marqueur dans ce fichier.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
fr: Carte des étoiles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
fr: Si cette case est cochée, utilisez un fichier de carte d'étoiles pour dessiner les étoiles d'arrière-plan.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
fr: Emplacement du fichier de carte des étoiles

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
fr: Qualité du fichier de sortie

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
fr: Cette option n'est utilisée que lors de la création d'images JPEG. La qualité peut être comprise entre 0 et 100. La valeur par défaut est 80.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
fr: Dessiner les satellites sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
fr: Indique si les traces des satellites doivent ou non être dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
fr: Dessiner sur la carte du ciel uniquement les satellites visibles

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
fr: Si cette case est cochée, les satellites seront dessinés comme les étoiles. Sinon, tracez les satellites aussi petits qu'un carré coloré.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
fr: Dessiner les étiquettes des satellites ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
fr: Indique si les étiquettes des satellites doivent ou non être dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
fr: Satellites sélectionnés.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
fr: Liste des satellites sélectionnés.

note: i18n: ectx: label, entry (KStarsFirstRun), group (General)
en: Is this the first time running KStars?
fr: Est-ce la première fois que vous lancez KStars ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KStarsFirstRun), group (General)
en: This allows KStars to perform several operations if it has never been installed before.
fr: Ceci permet à KStars de réaliser plusieurs opérations s'il n'a jamais été installé avant.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
fr: Toujours recalculer les coordonnées

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
fr: Cocher cette option entraîne le re-calcul des coordonnées équatoriales actuelles depuis les coordonnées du catalogue (c'est-à-dire l'application des corrections de précession, nutation et aberration) pour chaque nouveau tracé de la carte. Cette opération ralentit le traitement lorsqu'il y a beaucoup d'étoiles à traiter, mais présente sans doute moins de risques de bogues. Il existe des bogues connus dans le rendu des étoiles lorsque ce re-calcul est évité.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
fr: Taille par défaut des images DSS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: The default size for DSS images downloaded from the Internet.
fr: La taille par défaut des images DSS téléchargées depuis Internet.

note: i18n: ectx: label, entry (DSSPadding), group (General)
en: Additional padding around DSS Images of deep-sky objects
fr: Remplissage additionnel autour des images DSS des objets du ciel profond

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSSPadding), group (General)
en: To include parts of the star field, we add some extra padding around DSS images of deep-sky objects. This option configures the total (both sides) padding added to either dimension of the field.
fr: Pour inclure des parties du champ d'étoiles, on ajoute du remplissage additionnel autour des images DSS des objets du ciel profond. Cette option configure le remplissage total (des deux côtés) ajouté à n'importe quelle dimension du champ.

note: i18n: ectx: label, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Enable Verbose Logging
fr: Activer les traces verbeuses

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate verbose debug information for diagnostic purposes. This may cause slowdown of KStars.
fr: En cochant cette option, KStars génère des informations de débogage verbeuses à des fins de diagnostic. Cela peut provoquer un ralentissement de KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (RegularLogging), group (General)
en: Enable Regular Logging
fr: Activer les traces classiques

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RegularLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate regular debug information.
fr: La sélection de cette option impose la génération par KStars, d'informations classiques de débogage.

note: i18n: ectx: label, entry (DisableLogging), group (General)
en: Disable Verbose Logging
fr: Désactiver les traces verbeuses

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisableLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to stop generating ANY debug information.
fr: La sélection de cette option conduit à l'arrêt de la génération par KStars, de toute information de débogage.

note: i18n: ectx: label, entry (LogToDefault), group (General)
en: Log debug message to default output
fr: Journaliser les messages de débogage vers la sortie par défaut.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToDefault), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to the default output used by the platform (e.g. Standard Error).
fr: La sélection de cette option force les messages de débogage du journal de KStars sur la sortie par défaut utilisée par la plate-forme (par ex. erreur standard).

note: i18n: ectx: label, entry (LogToFile), group (General)
en: Log debug message to a log file
fr: Journaliser les messages de débogage dans un fichier de journal.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToFile), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to a log file as specified.
fr: La sélection de cette option conduit KStars à journaliser les messages de débogage dans le fichier spécifié de journal.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FITSLogging), group (General)
en: Log FITS Data activity.
fr: Enregistrer l'activité pour les données FITS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (INDILogging), group (General)
en: Log INDI devices activity.
fr: Enregistrer l'activité des périphériques INDI.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CaptureLogging), group (General)
en: Log Ekos Capture Module activity.
fr: Enregistrer l'activité du module d'acquisition d'Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusLogging), group (General)
en: Log Ekos Focus Module activity.
fr: Enregistrer l'activité du module de mise au point d'Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveGuideImages), group (General)
en: Save Internal Guider images on disk?
fr: Enregistrer les images de guidage interne sur disque ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideLogging), group (General)
en: Log Ekos Guide Module activity.
fr: Enregistrer l'activité du module de guidage d'Ekos .

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlignmentLogging), group (General)
en: Log Ekos Alignment Module activity.
fr: Enregistrer l'activité du module d'alignement d'Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MountLogging), group (General)
en: Log Ekos Mount Module activity.
fr: Enregistrer l'activité du module de monture d'Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObservatoryLogging), group (General)
en: Log Ekos Observatory Module activity.
fr: Enregistrer l'activité du module d'observation d'Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (useFITSViewer), group (FITSViewer)
en: Display every image captured in a FITS Viewer window.
fr: Afficher chaque image acquise dans une fenêtre de l'afficheur FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Preview FITS in a single tab?
fr: Aperçu FITS dans un seul onglet ?

note: i18n: ectx: label, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS in one window?
fr: Afficher toutes les images FITS acquises dans une unique fenêtre ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single FITS Viewer window. By default each camera create its own FITS Viewer instance
fr: Afficher toutes les images FITS acquises dans une seule fenêtre de l'afficheur FITS. Par défaut, chaque caméra créé sa propre instance d'afficheur FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (singleWindowOpenedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all opened FITS in one window?
fr: Afficher toutes les images FITS ouvertes dans une unique fenêtre ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowOpenedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all opened FITS images in a single FITS Viewer window.
fr: Afficher toutes les images FITS ouvertes dans une unique fenêtre de l'afficheur FITS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusFITSOnNewImage), group (FITSViewer)
en: Bring the FITSViewer window to the foreground when receiving a new image.
fr: Passer la fenêtre de l'afficheur FITS en second plan lors de la réception d'une nouvelle image.

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowFITS), group (FITSViewer)
en: Make FITS Viewer window independent of KStars main window
fr: Rendre la fenêtre de l'afficheur FITS indépendante de la fenêtre principale KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDebayer), group (FITSViewer)
en: Automatically debayer a FITS image if it is contains a bayer pattern
fr: Débayérisation automatique si l'image FITS contient une matrice de Bayer

note: i18n: ectx: label, entry (Auto3DCube), group (FITSViewer)
en: Process 3D FITS Cube (RGB). If false, only first channel is processed.
fr: Traitement du cube « 3D FITS » (RGB). Si « Faux », seul le premier canal est traité.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoHFR), group (FITSViewer)
en: Automatically compute HFRs of fits images
fr: Calculer automatiquement les HFR des images FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (QuickHFR), group (FITSViewer)
en: Compute the HFRs of normal images quickly by looking at the center 25% only.
fr: Calculer les HFR des images normales rapidement en regardant 25 % du centre seulement.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoWCS), group (FITSViewer)
en: Automatically process World-Coordinate-System (WCS) data when loading a FITS file.
fr: Traiter automatiquement les données « WCS » (Système de coordonnées mondiales) lors du chargement d'un fichier « FITS ».

note: i18n: ectx: label, entry (LimitedResourcesMode), group (FITSViewer)
en: Conserve CPU and memory by disabling all resource-intensive features in FITS Viewer
fr: Conserver les ressources de processeurs et de mémoire, en désactivant toutes les fonctionnalités consommant beaucoup de ressources dans l'afficheur FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (NonLinearHistogram), group (FITSViewer)
en: Create histogram from non-linear auto-stretched image rather than linear raw image data.
fr: Créer un histogramme à partir d'une image non-linéaire auto-dimensionnable, plutôt qu'à partir de données linéaires et brutes d'une image.

note: i18n: ectx: label, entry (BortleClass), group (WISettings)
en: Bortle dark-sky rating
fr: Échelle de Bortle d'évaluation de la qualité du ciel noir

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeCheck), group (WISettings)
en: Availability of telescope
fr: Disponibilité du télescope

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsCheck), group (WISettings)
en: Availability of binoculars
fr: Disponibilité des binoculaires

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsAperture), group (WISettings)
en: Aperture of available binocular
fr: Ouverture du binoculaire disponible

note: i18n: ectx: label, entry (ScopeListIndex), group (WISettings)
en: Index of selected scope from list of scopes
fr: Index du télescope sélectionné issu de la liste des télescopes

note: i18n: ectx: label, entry (EkosWindowWidth), group (Ekos)
en: Ekos window width
fr: Largeur de la fenêtre Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (EkosWindowHeight), group (Ekos)
en: Ekos window height
fr: Hauteur de la fenêtre Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLeftIcons), group (Ekos)
en: Ekos modules icons are placed to the left of pages
fr: Les icônes des modules « Ekos » sont placées sur la gauche des pages.

note: i18n: ectx: label, entry (RememberCredentials), group (Ekos)
en: Remember Ekos Live credentials.
fr: Se souvenir des identifiants de la version en ligne d'Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStartEkosLive), group (Ekos)
en: Start Ekos Live on KStars startup.
fr: Lancer la version en ligne d'Ekos au démarrage de KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveOnline), group (Ekos)
en: Whether EkosLive connection mode is online.
fr: Si le mode de connexion « EkosLive » est en ligne.

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveUsername), group (Ekos)
en: EkosLive username
fr: Nom d'utilisateur « EkosLive »

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowEkos), group (Ekos)
en: Make Ekos window independent of KStars main window
fr: Rend la fenêtre Ekos indépendante de la fenêtre principale KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (profile), group (Ekos)
en: Ekos drivers profile
fr: Profils de pilotes Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
fr: Ne jamais charger la configuration du périphérique ?

note: i18n: ectx: label, entry (loadConfigOnConnection), group (Ekos)
en: Load device configuration upon successful connection?
fr: Ne jamais charger la configuration du périphérique lorsque la connexion a réussi ?

note: i18n: ectx: label, entry (loadDefaultConfig), group (Ekos)
en: Always load device default configuration upon successful connection?
fr: Toujours charger la configuration par défaut du périphérique lorsque la connexion a réussi ?

note: i18n: ectx: label, entry (autoLoadSerialAssistant), group (Ekos)
en: Automatically load Serial Port Assistant tool when detecting unmapped serial ports?
fr: Charger automatiquement l'outil d'assistance pour les ports série lors de la détection de ports série non alloués ?

note: i18n: ectx: label, entry (shutterfulCCDs), group (DarkLibrary)
en: List of CCDs with mechanical or electronic shutters.
fr: Liste des capteurs CCD avec des obturateurs mécaniques ou électroniques.

note: i18n: ectx: label, entry (shutterlessCCDs), group (DarkLibrary)
en: List of CCDs without mechanical or electronic shutters.
fr: Liste des capteurs CCD avec des obturateurs mécaniques ou électroniques.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGraphicalCountsDisplay), group (Manager)
en: Use the graphical version for capture/sequence/total counting using round progress bars.
fr: Utiliser la version graphique pour l'acquisition, la séquence, le comptage et le total en utilisant des barres de progression rondes.

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Default minimum mount altitude limit
fr: Altitude minimale par défaut pour la monture.

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Default maximum mount altitude limit.
fr: Altitude maximale par défaut pour la monture.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.
fr: Limite maximale d'altitude du télescope. Si le télescope est au dessus de cette limite, il est recommandé de tout arrêter.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAltitudeLimits), group (Mount)
en: Enable mount altitude limits.
fr: Activer les limites d'altitude pour la monture.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBelowHorizon), group (Mount)
en: Warn user before command mount to go to a target below horizon.
fr: Avertir l'utilisateur avant de pointer la monture vers une cible sous l'horizon.

note: i18n: ectx: label, entry (MeridianFlipOffsetDegrees), group (Mount)
en: Default hour angle to perform meridian flip in degrees.
fr: Angle horaire en degrés par défaut pour réaliser un retournement au méridien.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MeridianFlipOffsetDegrees), group (Mount)
en: If the target hour angle exceeds this value, Ekos will command a meridian flip and if successful it will resume guiding and capture operations.
fr: Si l'angle horaire de la cible dépasse cette valeur, Ekos commandera un retournement de méridien. Si cela réussit, alors, Ekos reprendra les opérations de guidage et d'acquisition.

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumHaLimit), group (Mount)
en: Default maximum limit for the hour angle.
fr: Limite maximale par défaut pour l'angle horaire.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumHaLimit), group (Mount)
en: Maximum limit for the hour angle of the telescope. If the hour angle of the telescope is above this limit, a meridian flip will be forced.
fr: Limite maximale pour l'angle horaire du télescope. Si l'angle horaire du télescope est au-dessus de cette limite, un retournement du méridien sera forcé.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableHaLimit), group (Mount)
en: Enable mount hour angle limit.
fr: Activer la limite de l'angle horaire de la monture.

note: i18n: ectx: label, entry (ExecuteMeridianFlip), group (Mount)
en: Flips the mount when reaching the meridian, if supported.
fr: Retourne la monture lors de l'atteinte du méridien, si pris en charge.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftRightReversed), group (Mount)
en: Reverse the direction of right and left buttons in mount control.
fr: Inverser la direction des boutons vers le haut et vers le bas pour le contrôle de la monture.

note: i18n: ectx: label, entry (UpDownReversed), group (Mount)
en: Reverse the direction of up and down buttons in mount control.
fr: Inverser la direction des boutons vers le haut et vers le bas pour le contrôle de la monture.

note: i18n: ectx: label, entry (ParkEveryDay), group (Mount)
en: Automatically start parking timer on startup.
fr: Démarrer automatiquement le minuteur de parcage au démarrage.

note: i18n: ectx: label, entry (ParkTime), group (Mount)
en: Park mount at this time in 12 hour format.
fr: Parcage monture à l'heure saisie, dans un format de 12 heures.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultObserver), group (Capture)
en: Default observer full name.
fr: Nom complet par défaut de l'observateur.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncFOVPA), group (Capture)
en: Sync FOV indicator Position Angle with Rotator Settings Position Angle
fr: Synchronisation de l'angle de position pour l'indicateur de champ de vision avec l'angle de position des paramètres du rotateur.

note: i18n: ectx: label, entry (PAMultiplier), group (Capture)
en: Position angle multiplier
fr: Multiplicateur pour l'angle de position

note: i18n: ectx: label, entry (PAOffset), group (Capture)
en: Position angle offset
fr: Décalage de l'angle de position

note: i18n: ectx: label, entry (PAPierSide), group (Capture)
en: Position angle calibration pier side
fr: Angle de position pour la calibration du pied

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable guide deviation
fr: Déviation maximale par défaut admissible pour le guidage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: If guide deviation exceeds this limit, the exposure will be automatically aborted and only resumed when the deviation is within this limit.
fr: Si la déviation de guidage dépasse cette limite, l'exposition sera automatiquement abandonnée et reprise uniquement lorsque la déviation se situe dans cette limite.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable HFR deviation
fr: Déviation HFR maximale admissible par défaut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: If HFR deviation exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
fr: Si la déviation HFR dépasse cette limite, la routine de mise au point automatique sera automatiquement démarrée.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxFocusTemperatureDelta), group (Capture)
en: Default maximum focus temperature delta
fr: Delta maximal par défaut pour la température de mise au point

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxFocusTemperatureDelta), group (Capture)
en: If the temperature change exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
fr: Si la modification de température dépasse cette limite, la routine d'auto-focus sera automatiquement démarrée.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDark), group (Capture)
en: Automatically apply dark subtraction if a suitable dark frame is available.
fr: Appliquer automatiquement la soustraction de l'obscurité si une image sombre appropriée est disponible.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceGuideDeviation), group (Capture)
en: Enforce guiding deviation limit.
fr: Renforcer la limite de déviation pour le guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocus), group (Capture)
en: Enforce Autofocus HFR limit.
fr: Renforcer la limite HFR pour la mise au point automatique.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocusOnTemperature), group (Capture)
en: Enforce Autofocus on temperature change.
fr: Effectuer une mise au point automatique lors d'un changement de température.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceRefocusEveryN), group (Capture)
en: Enforce Refocus Every N Minutes.
fr: Imposer une nouvelle mise au point toutes les N minutes.

note: i18n: ectx: label, entry (RefocusEveryN), group (Capture)
en: Number of minute between forced refocus attempts
fr: Nombre de minutes entre les nouvelles tentatives de mise au point forcée.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RefocusEveryN), group (Capture)
en: Sets the time interval before forced autofocus attempts during a capture sequence.
fr: Définit l'intervalle de temps avant les tentatives de mise au point automatique forcées durant une séquence d'acquisition.

note: i18n: ectx: label, entry (RefocusAfterMeridianFlip), group (Capture)
en: Refocus after meridian flip is done
fr: Refaire une mise au point après le retournement au méridien

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelAfterMeridian), group (Capture)
en: Reset mount model after meridian flip.
fr: Réinitialiser le modèle de pointage après le retournement au méridien.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationADUValue), group (Capture)
en: Desired flat field ADU
fr: Valeur ADU désirée du flat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalibrationADUValue), group (Capture)
en: If set, Ekos will capture a few flat images to determine the optimal exposure time to achieve the desired ADU value.
fr: Si cette option est choisie, Ekos acquerra quelques images planes afin de déterminer le temps optimal d'exposition pour atteindre la valeur ADU souhaitée.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationADUValueTolerance), group (Capture)
en: ADU Value tolerance
fr: Tolérance de valeur ADU

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalibrationADUValueTolerance), group (Capture)
en: Maximum difference between measured and target ADU values to deem the value as acceptable.
fr: Différence maximale entre les valeurs ADU mesurées et objectives pour statuer que la valeur est acceptable.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationFlatSourceIndex), group (Capture)
en: Index of flat source option.
fr: Index de l'option de source du flat.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationFlatDurationIndex), group (Capture)
en: Index of flat duration option.
fr: Index de l'option de durée du flat.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationWallAz), group (Capture)
en: Azimuth of calibration wall location.
fr: Azimuth de l'emplacement du mur de calibration.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationWallAlt), group (Capture)
en: Altitude of calibration wall location.
fr: Hauteur de l'emplacement du mur de calibration.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxTemperatureDiff), group (Capture)
en: Maximum acceptable difference between requested and measured temperature set point.
fr: Différence maximale acceptable entre le point d'ensemble de la température mesurée et demandée.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxStartGuiderDrift), group (Capture)
en: Maximum acceptable guider drift allowed before starting capture.
fr: Dérive maximale acceptable de l'assistant de guidage permis avant le démarrage de l'acquisition.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceStartGuiderDrift), group (Capture)
en: Enforce maximum acceptable guider drift allowed before starting capture.
fr: Appliquer la dérive maximale acceptable pour le guidage avant de commencer l'acquisition.

note: i18n: ectx: label, entry (GuidingSettle), group (Capture)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed before starting capture.
fr: Se mettre en attente de quelques secondes après que le guidage ait repris et avant de démarrer l'acquisition.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysResetSequenceWhenStarting), group (Capture)
en: <html><head/><body><p>When starting to process a sequence list, reset all capture counts to zero. Scheduler overrides this option when Remember Job Progress is enabled.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Lorsque vous commencez à traiter une liste de séquences, réinitialisez tous les compteurs d'acquisition à zéro. L'ordonnanceur remplace cette option lorsque l'option « Mémoriser la progression de la tâche » est activée.</p></body></html>

note: i18n: ectx: label, entry (FlatSyncFocus), group (Capture)
en: Capture flat frames at the same focus position of light frames.
fr: Acquérir les flats avec la même position de mise au point que les trames lumineuses.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRThresholdPercentage), group (Capture)
en: Increase autofocus HFR value by this percentage gain and store it in Capture Module.
fr: Augmenter la valeur HFR de mise au point automatique de ce gain en pourcentage et l'enregistrer dans le module d'acquisition.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMedianFocus), group (Capture)
en: Calculate median focus value after each autofocus operation is complete.
fr: Le calcul de la valeur médiane de la mise au point après chaque opération de mise au point automatique est terminé.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveHFRToFile), group (Capture)
en: When saving a sequence file, save current HFR threshold value. By default, zero value is used.
fr: Lors de l'enregistrement d'un fichier de séquence, enregistrer la valeur courante du seuil HFR. Par défaut, la valeur de zéro est utilisée.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStretch), group (Capture)
en: Perform auto stretch on captured images in FITS Viewer.
fr: Réaliser un redimensionnement automatique des images acquises dans l'afficheur FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (AdaptiveSampling), group (Capture)
en: Automatically down sample images based on available resources.
fr: Sous-échantillonner automatiquement les images selon les ressources disponibles.

note: i18n: ectx: label, entry (useSummaryPreview), group (Capture)
en: Display every image captured sequence image in the Ekos summary screen preview window.
fr: Afficher chaque image de la séquence dans la fenêtre d'aperçu de l'écran de résumé d'Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (useDSLRImageViewer), group (Capture)
en: Display every captured DSLR image in the Image Viewer window.
fr: Afficher chaque image de l'APN dans la fenêtre d'affichage des images.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDSLRPresets), group (Capture)
en: Force exposure times to align with DSLR exposure presets. This insures accurate exposure times for sub-second exposures.
fr: Forcer les durées d'exposition à s'aligner sur les préréglages d'exposition APN. Cela garantit des durées d'exposition précises pour les expositions inférieures à la seconde.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureDirectory), group (Capture)
en: Path to capture directory to save images.
fr: Emplacement du dossier pour l'enregistrement des images.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoteCaptureDirectory), group (Capture)
en: Path to remote capture directory to save images.
fr: Emplacement du dossier distant pour l'enregistrement des images.

note: i18n: ectx: label, entry (ManualCoverTimeout), group (Capture)
en: Cover or uncover telescope dialog timeout in seconds.
fr: Couvrir ou découvrir le temps maximum pour les échanges avec le télescope en secondes.

note: i18n: ectx: label, entry (fileSettingsUseFilter), group (Capture)
en: Add the filter name to the capture file name.
fr: Ajouter un nom de filtre au nom du fichier d'image.

note: i18n: ectx: label, entry (fileSettingsUseDuration), group (Capture)
en: Add the capture duration to the capture file name.
fr: Ajouter une durée au nom du fichier d'image.

note: i18n: ectx: label, entry (fileSettingsUseTimestamp), group (Capture)
en: Add the capture timestamp to the capture file name.
fr: Ajouter un horodatage au nom du fichier d'image.

note: i18n: ectx: label, entry (CapturePosition), group (Capture)
en: Calculate position after captures.
fr: Calculer une position après les acquisitions.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFocusTemperatureSource), group (Focus)
en: Default focus module temperature source.
fr: Source de température par défaut du module de mise au point.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Default Focuser step ticks
fr: Pas de mise au point du viseur par défaut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Step size of the absolute focuser. The step size TICKS should be adjusted so that when the focuser moves TICKS steps, the difference in HFR is more than 0.1 pixels. Lower the value when you are close to optimal focus.
fr: Taille de pas du viseur absolu. La taille de pas « TICKS » doit être ajustée pour que, lorsque le viseur déplace des pas « TICKS », la différence de HFR soit supérieure à 0,1 pixels. Abaissez la valeur lorsque vous êtes proche de la mise au point optimale.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusSettleTime), group (Focus)
en: Wait for this many seconds after moving the focuser before capturing the next image during AutoFocus.
fr: Attendez ce nombre de secondes après avoir déplacé le moteur de mise au point avant l'acquisition de l'image suivante pendant la mise au point automatique.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideSettleTime), group (Focus)
en: Wait for this many seconds after resuming guide.
fr: Attendre quelques secondes après la reprise du guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
fr: Valeur de tolérance du viseur par défaut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: The tolerance specifies the percentage difference between the current focusing position and the minimum obtained during the focusing run. Adjustment of this value is necessary to prevent the focusing algorithm from oscillating back and forth.
fr: La tolérance spécifie la différence de pourcentage entre la position de la mise au point actuelle et le minimum obtenu pendant l'exécution de la mise au point. L'ajustement de cette valeur est nécessaire pour empêcher l'algorithme de mise au point d'osciller d'arrière en avant.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Maximum Focus Travel Distance
fr: Distance maximale de déplacement de la mise au point

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Set the maximum travel distance of an absolute focuser.
fr: Définir la distance maximale de déplacement d'un moteur de mise au point absolu.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusOutSteps), group (Focus)
en: Initial Focus Out Steps
fr: Étapes initiales d'une mise au point vers l'extérieur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusOutSteps), group (Focus)
en: Number of outward steps (this number multiplied by initial-step-size) the Linear Focus algorithm moves away from the initial position at the start of focusing.
fr: Nombre d'étapes vers l'extérieur (ce nombre est multiplié par la taille initiale de l'étape). L'algorithme de mise au point linéaire s'éloigne de la position initiale au début de la mise au point.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGain), group (Focus)
en: Default Focuser gain value
fr: Valeur de gain par défaut pour la mise au point

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusGain), group (Focus)
en: Specifies gain value of CCD when performing focusing if supported by camera.
fr: Spécifie la valeur du gain pour le capteur CCD lors de la réalisation d'une mise au point, si pris en charge par la caméra.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusISO), group (Focus)
en: Default Focuser Camera ISO value
fr: Valeur par défaut ISO de la caméra de mise au point

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Default Focuser star selection box size
fr: Taille par défaut de la boîte de sélection d'étoile à cibler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Set box size to select a focus star.
fr: Définir la taille de la boîte pour choisir une étoile pour la mise au point.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBinning), group (Focus)
en: Default Camera binning
fr: Binning par défaut de la caméra

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBinning), group (Focus)
en: Set binning of camera while in focus mode.
fr: Positionner le binning de la caméra quand elle est en mode mise au point.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFilter), group (Focus)
en: Default Filter Wheel filter
fr: Filtre par défaut pour la roue à filtres

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSubFrame), group (Focus)
en: Subframe the focus star during the autofocus procedure.
fr: Sous-tramer l'étoile de mise au point durant la procédure de mise au point automatique.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusUseFullField), group (Focus)
en: Measure average HFR from all stars combined in a full frame. This method defaults to the Centroid detection, but can use SEP detection too. Its performance decreases as the number of stars increases.
fr: Mesurer la valeur moyenne du HFR de toutes les étoiles combinées dans une trame complète. Cette méthode utilise par défaut la détection centroïde, mais peut aussi utiliser la détection SEP. Sa performance diminue à mesure que le nombre d'étoiles augmente.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFullFieldInnerRadius), group (Focus)
en: Full field inner radius.
fr: Rayon intérieur du champ complet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFullFieldInnerRadius), group (Focus)
en: During full field focusing, stars which are inside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 0%). Detection algorithms may also have an inherent filter.
fr: Pendant la mise au point de plein champ, les étoiles se trouvant à l'intérieur de ce pourcentage de la trame sont filtrées hors du calcul HFR (0 % par défaut). Les algorithmes de détection peuvent également avoir un filtre inhérent.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFullFieldOuterRadius), group (Focus)
en: Full field outer radius.
fr: Rayon extérieur du champ complet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFullFieldOuterRadius), group (Focus)
en: During full field focusing, stars which are outside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 100%). Detection algorithms may also have an inherent filter.
fr: Lors de la mise au point en plein champ, les étoiles étant en dehors de ce pourcentage de la trame sont filtrées en dehors du calcul HFR (100 % par défaut). Les algorithmes de détection peuvent également avoir un filtre inhérent.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAutoStarEnabled), group (Focus)
en: Automatically select a star to focus.
fr: Sélectionner automatiquement l'étoile pour la mise au point

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSuspendGuiding), group (Focus)
en: Suspend guiding while autofocus in progress.
fr: Suspendre le guidage pendant que la mise au point automatique est en cours.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFocusDarkFrame), group (Focus)
en: Take a dark frame and subtract it before running autofocus operation.
fr: Prendre une trame sombre et la soustraire avant de lancer l'opération de mise au point automatique.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusThreshold), group (Focus)
en: Relative percentage strength of centroid edge pixel strength to average pixel value.
fr: Pourcentage relatif de l'intensité du pixel du bord du centroïde par rapport à la valeur moyenne des pixels.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDetection), group (Focus)
en: Star detection algorithm
fr: Algorithme de détection d'étoiles

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAlgorithm), group (Focus)
en: Focus process algorithm
fr: Algorithme pour traitement de la mise au point automatique

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSEPProfile), group (Focus)
en: Focus source extraction profile
fr: Profil d'extraction source de la mise au point

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBacklash), group (Focus)
en: Focus backlash in steps. Zero disables backlash compensation.
fr: Jeu de la mise au point en pas. Une valeur de zéro désactive la compensation de jeu.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFramesCount), group (Focus)
en: Number of focus frames to average for HFR calculations.
fr: Nombre de trames de mise au point pour moyenner les calculs HFR.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMaxSingleStep), group (Focus)
en: Maximum single step the focus algorithm is permitted to command.
fr: Étape unitaire maximale que l'algorithme de mise au point est autorisé à commander.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusExposure), group (Focus)
en: Default focus exposure time when no filters are used.
fr: Temps d'exposition par défaut pour la mise au point lorsqu'aucun filtre n'est utilisé.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGaussianSigma), group (Focus)
en: Gaussian blur sigma value.
fr: Valeur en sigma pour le flou gaussien.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGaussianKernelSize), group (Focus)
en: Gaussian blur kernel size.
fr: Taille du noyau pour le flou gaussien.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMultiRowAverage), group (Focus)
en: Number of rows to combine in the Bahtinov average calculation.
fr: Nombre de lignes à combiner pour le calcul de la moyenne de Bahtinov.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusCurveFit), group (Focus)
en: Curve Type.
fr: Type de courbe

note: i18n: ectx: label, entry (FocusUseWeights), group (Focus)
en: Use weights in the curve fitting process.
fr: Utiliser des poids dans le calcul de régression.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusR2Limit), group (Focus)
en: Acceptable limit on R2 from curve fit.
fr: Limite acceptable pour R2 depuis la courbe de régression.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor for Focusing.
fr: Sextractor interne ou externe pour la mise au point.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction when Focusing.
fr: Options du profil pour le programme d'extraction d'étoiles Sextractor lors de la mise au point.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor to compute subs HFR.
fr: Sextractor interne ou externe pour le calcul des sous HFR.

note: i18n: ectx: label, entry (HFROptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction to compute subs HFR
fr: Options du profil pour le programme Sextractor pour le calcul des sous-HFR.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor for Guiding.
fr: Sextractor interne ou externe pour le guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction when Guiding.
fr: Options du profil pour le programme Sextractor lors du guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (SolveSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal, External, or BuiltIn Sextractor for Solving.
fr: Interne, externe ou Sextractor intégré pour la résolution.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverMode), group (StellarSolver)
en: Local (0) or Remote (1) solver.
fr: Résolveur local (0) ou distant (1).

note: i18n: ectx: label, entry (SolverType), group (StellarSolver)
en: Local solving method. 0 for Internal Solver. 1 for Local Astrometry. 2 for Local ASTAP. 3 for Online Astrometry.
fr: Méthode de résolution locale. 0 pour le résolveur interne. 1 pour l'astrométrie locale. 2 pour ASTAP local. 3 pour l'astrométrie en ligne.

note: i18n: ectx: label, entry (SolveOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Solving.
fr: Options du profil pour le résolveur.

note: i18n: ectx: label, entry (LoggerLevel), group (StellarSolver)
en: Level of verbosity in the log.
fr: Niveau de détails dans le journal.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryLogToFile), group (StellarSolver)
en: Whether to log to a file instead.
fr: Journaliser ou non dans un fichier à la place.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryLogFilepath), group (StellarSolver)
en: Path of the log file to save astrometry logging to.
fr: Emplacement du fichier de journal pour enregistrer les connexions d'astrométrie.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of index folder paths.
fr: Liste des emplacements pour les dossiers d'index.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of folders in which astrometry Index Files can be found.
fr: Liste des dossiers où les fichiers d'index d'astrométrie peuvent être trouvés.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Default alignment exposure value
fr: Valeur d'exposition d'alignement par défaut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Specifies exposure value of camera in seconds when performing plate solving.
fr: Spécifie le temps de pose en secondes de la caméra pendant la résolution astrométrique.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignBinning), group (Align)
en: Default camera binning in alignment mode
fr: Binning par défaut de la caméra dans le mode d'alignement

note: i18n: ectx: label, entry (AlignGain), group (Align)
en: Default camera gain in alignment mode
fr: Gain par défaut de la caméra dans le mode d'alignement

note: i18n: ectx: label, entry (AlignISO), group (Align)
en: Default camera ISO in alignment mode
fr: ISO par défaut de la caméra dans le mode d'alignement

note: i18n: ectx: label, entry (AlignDarkFrame), group (Align)
en: Take a dark frame and subtract it before running astrometry operation.
fr: Prendre un dark et le soustraire avant l'exécution de l'opération d'astrométrie.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignFilter), group (Align)
en: Default filter wheel filter in alignment mode
fr: Filtre par défaut de la roue à filtres le mode d'alignement

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryUseRotator), group (Align)
en: Use rotator when performing load and slew.
fr: Utiliser le rotateur lors de la réalisation du chargement et du balayage.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryRotatorThreshold), group (Align)
en: Threshold between measured and FITS position angles in arcminutes to consider the load and slew operation successful.
fr: Seuil entre les angles de position mesurés et FITS en minutes d'arc pour considérer comme réussis le chargement et l'opération de déplacement.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverGotoOption), group (Align)
en: Action to take if solver if successful (Sync, Slew to Target, or None)
fr: Action à réaliser si le résolveur a terminé avec succès (Sync, Pivoter vers la cible ou Rien).

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverWCS), group (Align)
en: World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
fr: Système de coordonnées mondiales (World Coordinate System, WCS). Ce système est utilisé pour l'encodage des coordonnées AD/DEC dans les images CCD acquises.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverOverlay), group (Align)
en: Display received FITS images unto solver FOV rectangle in the sky map.
fr: Afficher les images FITS reçues vers le rectangle CdV du résolveur de la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDifferentialSlewing), group (Align)
en: Do not use Sync when Slew to Target is selected. Use differential slewing to correct for discrepancies.
fr: Ne pas utiliser la synchronisation quand la rotation vers la destination est sélectionnée. Utilisez la rotation différentielle pour corriger les écarts.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignAccuracyThreshold), group (Align)
en: Accuracy threshold in arcseconds between solution and target coordinates.
fr: La limite de précision en arc de secondes entre les coordonnées de la solution et de la cible.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignSettlingTime), group (Align)
en: Time to wait in milliseconds after telescope slewing is complete before starting the next capture.
fr: Temps d'attente en millisecondes une fois que la rotation du télescope est terminée, avant le démarrage de la prochaine acquisition.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseNoFITS2FITS), group (Align)
en: Do not sanitize FITS. This option should only be checked if astrometry.net version is 0.67 or earlier. Uncheck for any versions greater than 0.67.
fr: Ne pas nettoyer FITS. Cette option ne doit être sélectionnée que si la version de « astrometry.net » est 0.67 ou antérieure. Décochez la pour toute version supérieure à 0.67.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseResort), group (Align)
en: Check this option if your image does not have much nebulosity. If it does have strong nebulosity, uncheck it.
fr: Cochez cette option si l'image ne possède trop de nébulosité. S'il y a beaucoup de nébulosité, décochez là.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseNoVerify), group (Align)
en: This will prevent the solver from looking at an already existing WCS Header before blindly trying to solve the image. It is recommended to keep it checked.
fr: Cela empêchera le résolveur de chercher un en-tête WCS déjà existant, avant d'essayer de résoudre l'image par une recherche étendue. Il est recommandé de conserver cette option cochée.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleLow), group (Align)
en: Lower image scale.
fr: Échelle inférieure de l'image.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleHigh), group (Align)
en: Upper image scale.
fr: Échelle supérieure de l'image.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoUpdateImageScale), group (Align)
en: Automatically update image scale when CCD or Mount parameters are updated.
fr: Mettre à jour automatiquement l'échelle de l'image, quand les paramètres CCD ou de la monture sont mis à jour.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleUnits), group (Align)
en: Image scale units in arcminutes (aw), degrees (dw), or arcsec per pixel (app)
fr: Unités d'échelle d'images en minutes d'arc (aw), degrés (dw) ou secondes d'arc par pixel (app).

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseDownsample), group (Align)
en: Downsample the image to shrink its size and speed up the solver.
fr: Sous-échantillonner l'image pour réduire sa taille et accélérer le résolveur.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDownsample), group (Align)
en: Downsample factor
fr: Facteur de sous-échantillonnage

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoDownsample), group (Align)
en: Automatically downsample based on image size.
fr: Sous-échantillonage automatique selon la taille de l'image.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryPositionRA), group (Align)
en: User supplied Right Ascension value in degrees to be passed to the solver.
fr: Valeur correcte pour l'ascension droite, fournie par l'utilisateur, en degrés, à fournir au résolveur.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryPositionDE), group (Align)
en: User supplied declination value in degrees to be passed to the solver.
fr: Valeur de déclinaison fournie par l'utilisateur en degrés étant transmise au résolveur.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoUpdatePosition), group (Align)
en: Automatically update position coordinates when mounts completes slewing.
fr: Mise à jour automatiquement des coordonnées de position quand la monture a terminé son pointage.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDetectParity), group (Align)
en: Detect parity and reuse it to speed up solver.
fr: Détecter la parité et la réutiliser pour améliorer la résolution.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryCustomOptions), group (Align)
en: Additional optional astrometry.net options
fr: Options additionnelles pour le programme astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: astrometry.net solve-field binary
fr: Exécutable du résolveur d'astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: Path to astrometry.net solver location.
fr: Emplacement du fichier de résolution astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: astrometry.net wcsinfo binary
fr: Exécutable wcsinfo d'astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: Path to astrometry.net wcsinfo location.
fr: Emplacement du fichier des informations wcsinfo astronomy.net.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: astrometry.net configuration file
fr: Fichier de configuration d'astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: Path to astrometry.net file location.
fr: Emplacement du fichier d'astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SextractorBinary), group (Align)
en: Path to the Sextractor executable.
fr: Emplacement vers l'exécutable Sextractor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WatneyBinary), group (Align)
en: Path to the Watney Solver executable.
fr: Emplacement vers l'exécutable du résolveur Watney

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: astrometry.net API Key
fr: Clé API pour astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: Key to access astrometry.net online web services. You must register with astrometry.net to obtain a key.
fr: Clé pour accéder aux services Internet en ligne d'astrometry.net. Vous devez créer un compte sur astrometry.net pour obtenir une clé.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIURL), group (Align)
en: astrometry.net API URL
fr: URL de l'API pour astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseJPEG), group (Align)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the astrometry.net online service.
fr: Utiliser le format JPEG plutôt que FITS, pour envoyer des images vers le service en ligne astrometry.net.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryTimeout), group (Align)
en: Timeout in seconds to wait for astrometry solver to complete.
fr: Durée maximal en secondes d'attente pour que le résolveur d'astrométrie se termine.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHMountSpeed), group (Align)
en: Speed to set mount in Polar Alignment Assistant Tool.
fr: Vitesse pour positionner la monture avec l'assistant d'alignement polaire.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHRotaion), group (Align)
en: Rotate mount by this many degrees during polar alignment.
fr: Angle de rotation en degrés de la monture pendant l'alignement polaire.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHRefreshAlgorithm), group (Align)
en: The algorithm used for polar-align refresh.
fr: L'algorithme pour l'actualisation de l'alignement polaire.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHDirection), group (Align)
en: Mount rotation direction during polar alignment.
fr: Direction de la rotation de la monture pendant l'alignement polaire.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHAutoPark), group (Align)
en: Automatically park the mount after Polar Alignment Assistant Tool is complete.
fr: Parquer automatiquement la monture une fois que l'assistant d'alignement polaire a terminé.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHManualSlew), group (Align)
en: User should manually rotate the mount about its axis during polar alignment.
fr: L'utilisateur devrait tourner manuellement la monture autour de son axe pendant l'alignement polaire.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHExposure), group (Align)
en: Polar Alignment Assistant exposure duration in seconds.
fr: Durée d'exposition en secondes de l'assistant d'alignement polaire.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideExposure), group (Guide)
en: Guider exposure duration in seconds.
fr: Durée d'exposition du guidage en secondes.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDelay), group (Guide)
en: Delay next exposure by this many seconds.
fr: Reporter la prochaine acquisition de ce nombre de secondes.

note: i18n: ectx: label, entry (GuiderType), group (Guide)
en: Which guider process to utilize for guiding (0 Internal Guider, 1 PHD2, 2 lin_guider)
fr: Quel processus de guidage utilisé (0 : guidage interne, 1 : PHD2, 2 : lin_guider)

note: i18n: ectx: label, entry (GuideAlgorithm), group (Guide)
en: Which Algorithm to use track guide square (0 smart, 1 SEP, 2 fast, 3 threshold, 4 no threshold, 5 SEP multistar).
fr: Algorithme pour utiliser le carré de guidage de la piste (0 intelligent, 1 SEP, 2 rapide, 3 à seuil, 4 sans seuil, 5 SEP multi-étoile).

note: i18n: ectx: label, entry (PHD2Host), group (Guide)
en: Host name of external PHD2 service
fr: Nom d'hôte pour le service externe PHD2

note: i18n: ectx: label, entry (PHD2Port), group (Guide)
en: PHD2 Event Monitoring Port
fr: Port de surveillance des évènements PHD2

note: i18n: ectx: label, entry (LinGuiderHost), group (Guide)
en: Host name of external lin_guider service
fr: Nom d'hôte pour le service externe « lin_guider ».

note: i18n: ectx: label, entry (LinGuiderPort), group (Guide)
en: Lin_guider Event Monitoring Port
fr: Port de la surveillance des évènements « lin_guider »

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationPulseDuration), group (Guide)
en: Pulse duration in milliseconds used for guiding pulses during calibration stage.
fr: Durée de l'impulsion en millisecondes utilisée pour les impulsions de guidage durant la phase de calibration.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSquareSize), group (Guide)
en: Guide square size selection in pixels.
fr: Taille des carrés du guide de la sélection en pixels.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideBinning), group (Guide)
en: Guide binning.
fr: Regroupement de pixels (binning) du guide.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideAutoStar), group (Guide)
en: Automatically select calibration star and perform calibration.
fr: Sélectionner automatiquement l'étoile pour la calibration et lance la calibration.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoModeIterations), group (Guide)
en: Number of automode iterations for calibration process.
fr: Nombre d'itérations en mode automatique pour la procédure de calibration.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideLostStarTimeout), group (Guide)
en: When star tracking is lost, wait this many seconds before aborting.
fr: Lors de la perte de suivi d'étoile, attendre cette quantité de secondes avant annulation.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideCalibrationTimeout), group (Guide)
en: When calibration starts, wait this many seconds before aborting.
fr: Lors du démarrage de la calibration, attendre cette quantité de secondes avant annulation.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideMaxDeltaRMS), group (Guide)
en: Maximum delta RMS permitted while guiding before aborting.
fr: Maximum de delta RMS autorisé lors du guidage avant annulation.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideMaxHFR), group (Guide)
en: Maximum HFR permitted for SEP MultiStar guide star.
fr: HFR maximal autorisé pour le guidage SEP multi-étoiles.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxMultistarReferenceStars), group (Guide)
en: Maximum number of SEP MultiStar number of stars used as references.
fr: Nombre maximum d'étoiles utilisées comme référence pour le guidage SEP multi-étoiles.

note: i18n: ectx: label, entry (TwoAxisEnabled), group (Guide)
en: Use both axes to perform calibration.
fr: Utiliser tous les axes pour réaliser la calibration.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGuideHead), group (Guide)
en: Use the guider chip for guiding from cameras that have a dedicated guider chip.
fr: Utilise la puce du guide pour le guidage pour les caméras qui possèdent une puce dédié au guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveGuideLog), group (Guide)
en: Automatically save internal guider user logs.
fr: Enregistrer automatiquement les journaux utilisateurs du guidage interne.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDarkFrame), group (Guide)
en: Take dark frame for autoguider images.
fr: Prendre une trame sombre comme images de guidage automatique.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSubframe), group (Guide)
en: Subframe guide image around selected region
fr: Sous-trame de l'image de guidage autour de la région sélectionnée

note: i18n: ectx: label, entry (DitherPixels), group (Guide)
en: How many pixels to move between subsequent exposures under auto dithering mode.
fr: Combien de pixels à déplacer entre les expositions suivantes en mode de diffusion automatique d'erreurs.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherFrames), group (Guide)
en: Dither after this many frames.
fr: Effectuer une diffusion d'erreurs après ce nombre de trames.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherThreshold), group (Guide)
en: Maximum distance (pixels) for guiding to be considered settled.
fr: Distance maximale (pixels) pour que le guidage soit considéré atteint.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherTimeout), group (Guide)
en: Time limit (seconds) on dithering to settle down.
fr: Limite de temps (secondes) à hésiter pour la diffusion d'erreurs.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherMaxIterations), group (Guide)
en: How many dithering attempts to undertake before giving up.
fr: Combien de diffusions d'erreurs à tenter avant de renoncer.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherNoGuidingPulse), group (Guide)
en: Pulse length in milliseconds used for non-guiding dither.
fr: Longueur de l'impulsion en millisecondes pour une oscillation hors guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherFailAbortsAutoGuide), group (Guide)
en: If dithering fails then abort autoguide.
fr: En cas d'échec de la diffusion d'erreurs, alors annuler le guidage automatique.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherWithOnePulse), group (Guide)
en: Dithering amount is randomly generated, pulses are sent, but the resultant pixel dithering amount is not enforced, so only the one dither pulse is sent. This is quicker, and recommended as dither amount is random anyway. It is necessary when 2-D dither is required but guiding is only done in one axis.
fr: Le pas de décalage est généré aléatoirement, les impulsions sont envoyées, mais le nombre de pixel de déplacement n'est pas forcé, aussi seule l'impulsion de déplacement est envoyée. C'est plus rapide, et recommandé car la quantité de décalage est de toute façon aléatoire. Il est nécessaire lorsque le tramage 2-D est requis mais que le guidage ne se fait alors que sur un seul axe.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherEnabled), group (Guide)
en: Use Auto Dithering when guiding.
fr: Utiliser une diffusion automatique d'erreurs lors du guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherNoGuiding), group (Guide)
en: Perform dithering even when not guiding.
fr: Réaliser une diffusion d'erreur même en dehors du guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the RA axis.
fr: Activer le guidage automatique sur l'axe AD

note: i18n: ectx: label, entry (DECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the DEC axis.
fr: Activer le guidage automatique sur l'axe DEC.

note: i18n: ectx: label, entry (NorthDECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable North autoguiding in the DEC axis.
fr: Activer le guidage automatique vers le nord sur l'axe DEC.

note: i18n: ectx: label, entry (SouthDECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable South autoguiding in the DEC axis.
fr: Activer le guidage automatique vers le sud sur l'axe DEC.

note: i18n: ectx: label, entry (EastRAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable East autoguiding in the RA axis.
fr: Activer le guidage automatique vers l'est sur l'axe AD.

note: i18n: ectx: label, entry (WestRAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable West autoguiding in the RA axis.
fr: Activer le guidage automatique vers l'ouest sur l'axe AD.

note: i18n: ectx: label, entry (GuiderAccuracyThreshold), group (Guide)
en: Accuracy threshold for the Guide Graphs.
fr: Seuil de précision pour les graphiques de guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (RADisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RA Plot on the Guide Drift Graphics.
fr: Afficher le tracé AD sur le graphique de dérive du guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (DEDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the DEC Plot on the Guide Drift Graphics.
fr: Afficher le tracé DEC sur le graphique de dérive du guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (RACorrDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RA Corrections Plot on the Guide Drift Graphics.
fr: Afficher le tracé des corrections AD sur le graphique de dérive du guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (DECorrDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the DEC Corrections Plot on the Guide Drift Graphics.
fr: Afficher le tracé des corrections DEC sur le graphique de dérive du guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (SNRDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the SNR Plot on the Guide Drift Graphics.
fr: Afficher le tracé SNR sur le graphique de dérive du guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (RMSDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RMS Error Plot on the Guide Drift Graphics.
fr: Afficher le tracé d'erreur RMS sur le graphique de dérive du guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAlgorithm), group (Scheduler)
en: Scheduler algorithm
fr: Algorithme de l'ordonnanceur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SchedulerLogging), group (Scheduler)
en: Log Ekos Scheduler Module activity.
fr: Journaliser l'activité du module Ekos de planification.

note: i18n: ectx: label, entry (StopEkosAfterShutdown), group (Scheduler)
en: After shutdown procedure is successfully executed, shutdown INDI and Ekos.
fr: Une fois que la procédure d'arrêt a été réalisée avec succès, arrêtez INDI et Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (ShutdownScriptTerminatesINDI), group (Scheduler)
en: Whether shutdown script, if exists, terminates INDI server in the process.
fr: Selon le script d'arrêt, s'il existe, arrête le serveur INDI dans le processus.

note: i18n: ectx: label, entry (PreemptiveShutdown), group (Scheduler)
en: Perform pre-emptive shutdown if no jobs are due for a number of hours.
fr: Réaliser un arrêt préemptif si aucune tâche n'est programmée durant un certain nombre d'heures.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelOnAlignFail), group (Scheduler)
en: Reset mount model in case of alignment failure.
fr: Réinitialiser le modèle de pointage suite à un échec d'alignement.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelBeforeJob), group (Scheduler)
en: Reset mount model before starting each job.
fr: Réinitialiser le modèle de pointage avant le démarrage de chaque tâche.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetGuideCalibration), group (Scheduler)
en: Always Reset guiding calibration before starting each job.
fr: Toujours réinitialiser la calibration du guidage avant le démarrage de chaque tâche.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceAlignmentBeforeJob), group (Scheduler)
en: Force alignment before starting or restarting each job.
fr: Forcer l'alignement avant le démarrage ou le redémarrage de chaque tâche.

note: i18n: ectx: label, entry (ReuseGuideCalibration), group (Scheduler)
en: Guider may re-use guiding calibration if one is available.
fr: L'assistant de guidage peut réutiliser la calibration du guidage si une est disponible.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideCalibrationBacklash), group (Scheduler)
en: Remove DEC backlash when calibrating guider.
fr: Supprimer le jeu DEC lors de la calibration du guidage.

note: i18n: ectx: label, entry (SerializedCalibration), group (Scheduler)
en: Last Calibration serialized.
fr: Dernière calibration sérialisée.

note: i18n: ectx: label, entry (RealignAfterCalibrationFailure), group (Scheduler)
en: If guiding calibration fails, run alignment process again before proceeding to recalibration.
fr: En cas d'échec de la calibration de guidage, relancer le processus d'alignement, avant de réaliser une nouvelle calibration.

note: i18n: ectx: label, entry (PreemptiveShutdownTime), group (Scheduler)
en: Maximum number of hours before the next job is due to trigger a pre-emptive shutdown.
fr: Nombre maximum d'heures avant que la prochaine tâche soit à même de déclencher un arrêt préemptif.

note: i18n: ectx: label, entry (RememberJobProgress), group (Scheduler)
en: When processing a scheduled job, resume the sequence starting from the last image present in storage.
fr: Lors du traitement d'une tâche planifiée, reprendre la séquence en démarrant de la dernière image présente dans la mémoire de stockage.

note: i18n: ectx: label, entry (LeadTime), group (Scheduler)
en: Minimum time between jobs in minutes.
fr: Durée minimale entre deux tâches exprimée en minutes.

note: i18n: ectx: label, entry (PreDawnTime), group (Scheduler)
en: Do not permit jobs to be scheduled or executed past this many minutes before dawn.
fr: Ne pas autoriser des tâches à être planifiées ou lancées avant ces quelques minutes avant l'aube.

note: i18n: ectx: label, entry (SettingAltitudeCutoff), group (Scheduler)
en: Do not permit jobs to be scheduled less than this many degrees before the altitude restriction. Actual execution proceeds until the altitude limit.
fr: Ne pas autoriser des tâches à être planifiées sous ces quelques degrés avant la restriction d'altitude. L'exécution en cours s'effectue jusqu'à la limite d'altitude.

note: i18n: ectx: label, entry (DawnOffset), group (Scheduler)
en: Offset astronomical dawn by this many hours to relax twilight restriction when using narrowband filters.
fr: Décaler l'aube astronomique de ce nombre d'heures pour relâcher la restriction de la pénombre lors de l'utilisation de filtres à bande étroite.

note: i18n: ectx: label, entry (DuskOffset), group (Scheduler)
en: Offset astronomical dusk by this many hours to relax twilight restriction when using narrowband filters.
fr: Décalez le crépuscule astronomique de ce nombre d'heures pour assouplir la restriction du crépuscule lors de l'utilisation de filtres à bande étroite.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeFocalLength), group (Scheduler)
en: Telescope focal length in millimeters.
fr: Longueur focale du télescope, en millimètres.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraPixelWidth), group (Scheduler)
en: Camera pixel size width in micrometers.
fr: Largeur de la taille des pixels de la caméra en micromètres.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraPixelHeight), group (Scheduler)
en: Camera pixel size height in micrometers.
fr: Hauteur de la taille des pixels de la caméra en micromètres.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraWidth), group (Scheduler)
en: Camera Width in pixels.
fr: Largeur de la caméra en pixels.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraHeight), group (Scheduler)
en: Camera Height in pixels.
fr: Hauteur de la caméra en pixels.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraRotation), group (Scheduler)
en: Position angle of the camera with respect to north.
fr: Angle de position de la caméra selon le nord.

note: i18n: ectx: label, entry (ErrorHandlingStrategy), group (Scheduler)
en: Strategy how to react, when a job aborts or steps into an error.
fr: Stratégie d'action quand une tâche s'arrête ou passe en mode d'erreur.

note: i18n: ectx: label, entry (ErrorHandlingStrategyDelay), group (Scheduler)
en: Delay in minutes how long the scheduler should pause before restarting an aborted job or a job that ran into an error.
fr: Durée en minutes pour la durée de pause du planificateur avant de relancer une tâche annulée ou une tâche ayant rencontrée une erreur.

note: i18n: ectx: label, entry (RescheduleErrors), group (Scheduler)
en: Re-schedule jobs that ran into errors.
fr: Replanifier des tâches ayant rencontré des erreurs.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerParkDome), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for parking dome on shutdown.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour le parcage du dôme lors de l'extinction.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerParkMount), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for parking mount on shutdown.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour le parcage de la monture lors de l'extinction.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerCloseDustCover), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for closing dust cover on shutdown.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour la fermeture du bouchon antipoussière lors de l'extinction.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerWarmCCD), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for warming the CCD on shutdown.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour le réchauffement du CCD lors de l'extinction.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUnparkDome), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for unparking dome on startup.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour le déparcage du dôme au démarrage.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUnparkMount), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for unparking mount on startup.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour le déparcage de la monture au démarrage.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerOpenDustCover), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for opening dust cover on startup.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour l'ouverture du bouchon antipoussière au démarrage.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerTrackStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for starting mount tracking on job startup.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour le démarrage du suivi de la monture au démarrage d'une tâche.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerFocusStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for running autofocus on job startup.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour la mise au point automatique au démarrage d'une tâche.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerGuideStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for starting guiding on job startup.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour démarrer le guidage au démarrage d'une tâche.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAlignStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for aligning on job startup.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour l'alignement au démarrage d'une tâche.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAltitude), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job altitude constraints.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour les contraintes en altitude d'une tâche.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAltitudeValue), group (Scheduler)
en: Default scheduler job altitude constraint.
fr: Contrainte par défaut en altitude d'une tâche pour l'ordonnanceur.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerHorizon), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job artificial horizon constraints.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour les contraintes de l'horizon artificiel d'une tâche.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerMoonSeparation), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job moon separation constraints.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur pour les contraintes de la séparation de la Lune d'une tâche.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerMoonSeparationValue), group (Scheduler)
en: Default scheduler job moon separation constraint.
fr: Contrainte par défaut sur la séparation de la Lune d'une tâche.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerWeather), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job weather constraints.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur sur les contraintes météo d'une tâche.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerTwilight), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job twilight constraints.
fr: Case à cocher par défaut de l'ordonnanceur sur les contraintes du crépuscule d'une tâche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeHFR), group (Analyze)
en: Display HFR on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher HFR sur le tracé de statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeNumCaptureStars), group (Analyze)
en: Display number of stars detected in the capture on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher le nombre d'étoiles détectées dans l'image sur le tracé des statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMedian), group (Analyze)
en: Display median sample value for the capture on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher la valeur médiane de l'échantillon pour l'image sur le tracé des statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeEccentricity), group (Analyze)
en: Display the median eccentricity for the stars in the capture on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher l'excentricité médiane pour les étoiles de l'image dans le tracé des statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeTemperature), group (Analyze)
en: Display the ambient temperature on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher la température ambiante sur le tracé de statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeNumStars), group (Analyze)
en: Display NumStars on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher le nombre d'étoiles sur le tracé de statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeSkyBg), group (Analyze)
en: Display SkyBackground on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher le fond du ciel sur le tracé de statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeSNR), group (Analyze)
en: Display SNR on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher SNR sur le tracé de statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRA), group (Analyze)
en: Display RA on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher AD sur le tracé de statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDEC), group (Analyze)
en: Display DEC on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher DEC sur le tracé de statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRAp), group (Analyze)
en: Display RA Pulses on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher les impulsions en AD sur le tracé de statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDECp), group (Analyze)
en: Display DEC Pulses on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher les impulsions en DEC sur le tracé de statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDrift), group (Analyze)
en: Display Drift on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher la dérive sur le tracé de statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRMS), group (Analyze)
en: Display RMS Error on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher l'erreur RMS sur le tracé des statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeTargetDistance), group (Analyze)
en: Display the arc-seconds distance between the target position and the plate-solved captured image on the Analyze plot.
fr: Afficher la distance en secondes d'arc entre la position de la cible et l'image résolue dans le tracé des statistiques d'analyses.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRMSC), group (Analyze)
en: Display RMS Error (during capture) on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher l'erreur RMS (durant l'acquisition) sur le tracé des statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountRA), group (Analyze)
en: Display Mount RA on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher l'AD de la monture sur le tracé des statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountDEC), group (Analyze)
en: Display Mount DEC on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher la DES de la monture sur le tracé des statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountHA), group (Analyze)
en: Display Mount Hour Angle on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher l'angle horaire monture sur le tracé des statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeAz), group (Analyze)
en: Display Azimuth on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher l'azimut sur le tracé des statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeAlt), group (Analyze)
en: Display Altitude on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher l'altitude sur le tracé des statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzePierSide), group (Analyze)
en: Display PierSide on the Analyze Statistics Plot.
fr: Afficher le côté de la butée sur le tracé des statistiques de l'onglet Analyse.

note: i18n: ectx: label, entry (LastServer), group (INDI Lite)
en: The address of last used server
fr: L'adresse du dernier serveur utilisé.

note: i18n: ectx: label, entry (LastServerPort), group (INDI Lite)
en: The port of last used server
fr: Le port du dernier serveur utilisé.

note: i18n: ectx: label, entry (LastWebManagerPort), group (INDI Lite)
en: The port of last used Web Manager
fr: Le portage du dernier gestionnaire Internet utilisé

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSMemoryCache), group (HIPS)
en: RAM cache size in MB used to store cached HIPS images.
fr: Taille du cache mémoire en Mo, utilisé pour enregistrer les images HIPS en cache.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSNetCache), group (HIPS)
en: Hard disk cache size in MB used to store cached HIPS images.
fr: Taille du cache disque en Mo, utilisé pour enregistrer les images HIPS en cache.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSSource), group (HIPS)
en: HIPS source catalog title.
fr: Titre du catalogue de sources HIPS.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSBiLinearInterpolation), group (HIPS)
en: Use Bilinear interpolation when rendering HiPS images?
fr: Utiliser une interpolation bilinéaire lors du rendu des images HiPS ?

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSShowGrid), group (HIPS)
en: Show HiPS grid on the sky map.
fr: Afficher la grille HiPS sur la carte du ciel

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSPanning), group (HIPS)
en: Redraw HiPS while panning.
fr: Redessiner HiPS durant le panoramique.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHIPS), group (HIPS)
en: Draw HiPS sources in the sky map?
fr: Dessiner les sources HiPS sur la carte du ciel ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHIPS), group (HIPS)
en: Toggle whether the HIPS sources are drawn in the sky map.
fr: Indique si les sources HIPS doivent être dessinées ou non sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSUseOfflineSource), group (HIPS)
en: Use offline storage to load HiPS?
fr: Faut-il utiliser le stockage hors-ligne pour charger HiPS ?

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOfflinePath), group (HIPS)
en: HIPS offline full path.
fr: Emplacement local complet des images HiPS.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSource), group (Terrain)
en: Terrain Filename.
fr: Nom du fichier de terrain.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSource), group (Terrain)
en: Terrain source filename.
fr: Nom du fichier de la source de terrain.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSourceCorrectAz), group (Terrain)
en: Terrain Azimuth Correction.
fr: Correction d'azimut du terrain.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSourceCorrectAz), group (Terrain)
en: Terrain source azimuth correction.
fr: Correction d'azimut de la source du terrain.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSourceCorrectAlt), group (Terrain)
en: Terrain Altitude Correction.
fr: Correction d'élévation du terrain.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSourceCorrectAlt), group (Terrain)
en: Terrain source altitude correction.
fr: Correction d'élévation de la source du terrain.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainDownsampling), group (Terrain)
en: Terrain Downsampling
fr: Sous-échantillonnage du terrain

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainDownsampling), group (Terrain)
en: Speed quality tradeoff for rendering the terrain image.
fr: Compromis Qualité / Vitesse pour le rendu de l'image de terrain.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainPanning), group (Terrain)
en: Terrain While panning.
fr: Terrain durant le panoramique.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainPanning), group (Terrain)
en: Redraw terrain while panning.
fr: Re-dessiner le terrain durant le panoramique.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTerrain), group (Terrain)
en: Draw terrain
fr: Dessiner le terrain

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTerrain), group (Terrain)
en: Toggle whether the terrain is drawn in the sky map.
fr: Indique si le terrain doit être dessiné ou non sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSkipSpeedup), group (Terrain)
en: Terrain Skip Speedup
fr: Accélération du saut de terrain

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSkipSpeedup), group (Terrain) i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainTransparencySpeedup), group (Terrain)
en: Enable a one of the terrain drawing speedups.
fr: Activer une des accélérations de dessin de terrain.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainTransparencySpeedup), group (Terrain)
en: Terrain Transparency Speedup.
fr: Accélération de la transparence de terrain.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSmoothPixels), group (Terrain)
en: Terrain Smooth Pixels.
fr: Pixels lissés de terrain.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSmoothPixels), group (Terrain)
en: Smooth pixels for a more pleasant, but slower rendering.
fr: Pixels lissés pour un rendu plus agréable mais plus lent.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultObservatoryWeatherSource), group (Observatory)
en: Default observatory module weather source.
fr: Source météo par défaut du module d'observatoire.

note: i18n: ectx: label, entry (warningActionsActive), group (Observatory)
en: Will be reacted upon warnings?
fr: Réactions potentielles sur alarmes ?

note: i18n: ectx: label, entry (alertActionsActive), group (Observatory)
en: Will be reacted upon alerts?
fr: Réactions potentielles sur alertes ?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningCloseDome), group (Observatory)
en: Shall the dome being closed when a weather warning occurs?
fr: L'obturateur doit-il être fermé quand une alarme météo est reçue ?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningCloseShutter), group (Observatory)
en: Shall the shutter being closed when a weather warning occurs?
fr: L'obturateur doit-il être fermé quand une alarme météo est reçue ?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningStopScheduler), group (Observatory) i18n: ectx: label, entry (weatherAlertCloseShutter), group (Observatory) i18n: ectx: label, entry (weatherAlertStopScheduler), group (Observatory)
en: Shall the shutter being closed when a weather alert occurs?
fr: Le dôme doit-il être fermé quand une alerte météo est reçue ?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningDelay), group (Observatory)
en: Delay for reacting upon a weather warning.
fr: Durée de réaction sur une alarme météo ?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAlertCloseDome), group (Observatory)
en: Shall the dome being closed when a weather alert occurs?
fr: Le dôme doit-il être fermé quand une alerte météo est reçue ?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAlertDelay), group (Observatory)
en: Delay for reacting upon a weather alert.
fr: Délai de réaction sur une alarme météo.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseDome), group (Observatory)
en: Dome status relevant for the Observatory status.
fr: État pertinent du dôme pour l'état d'observation.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseShutter), group (Observatory)
en: Shutter status relevant for the Observatory status.
fr: État pertinent de l'obturateur pour l'état d'observation.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseWeather), group (Observatory)
en: Weather status relevant for the Observatory status.
fr: État pertinent de la météo pour l'état d'observation.

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAutoScaleValues), group (Observatory)
en: Scale the sensor graph value axis to the values range.
fr: Mettre l'axe des valeurs du graphique du capteur à l'échelle des valeurs.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPExecutable), group (ASTAP)
en: Full path to the ASTAP executable.
fr: Emplacement complet vers l'exécutable ASTAP.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPDownSample), group (ASTAP) i18n: ectx: label, entry (ASTAPDownSampleValue), group (ASTAP)
en: Down sample prior to solving. Also called binning. A value 0 will result in auto selection downsampling.
fr: Sous-échantillonnage avant sa résolution. Également appelé regroupement (binning). Une valeur de 0 entraînera un sous-échantillonnage par sélection automatique.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPSearchRadius), group (ASTAP) i18n: ectx: label, entry (ASTAPSearchRadiusValue), group (ASTAP)
en: The program will search in a square spiral around the start position up to this radius.
fr: Le programme recherchera selon un spirale carrée autour de la position de départ, jusqu'à ce rayon.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPUpdateFITS), group (ASTAP)
en: Update the fits header with the found solution.
fr: Mettre à jour l'en-tête FITS avec la solution trouvée.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPLargeSearchWindow), group (ASTAP)
en: Increase search window size.
fr: Augmenter la taille de la fenêtre de recherche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MosaicTransparencyAuto), group (Mosaic)
en: Manage the mosaic panel transparency level automatically.
fr: Gérer automatiquement le niveau de transparence des panneaux de mosaïque.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MosaicTransparencyLevel), group (Mosaic)
en: Control mosaic panel transparency level.
fr: Contrôler le niveau de transparence des panneaux de mosaïque.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
fr: C Ouest

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
fr: Andromède

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
fr: Machine Pneumatique

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
fr: Oiseau de Paradis

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
fr: Verseau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
fr: Aigle

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
fr: Autel

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
fr: Bélier

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
fr: Cocher

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
fr: Bouvier

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
fr: Burin

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
fr: Girafe

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
fr: Cancer

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
fr: Chiens de Chasse

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
fr: Grand Chien

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
fr: Petit Chien

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
fr: Capricorne

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
fr: Carène

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
fr: Cassiopée

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
fr: Centaure

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
fr: Céphée

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
fr: Baleine

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
fr: Caméléon

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
fr: Compas

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
fr: Colombe

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
fr: Chevelure de Bérénice

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
fr: Couronne australe

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
fr: Couronne boréale

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
fr: Corbeau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
fr: Coupe

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
fr: Croix du Sud

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
fr: Cygne

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
fr: Dauphin

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
fr: Dorade

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
fr: Dragon

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
fr: Petit Cheval

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
fr: Éridan

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
fr: Fourneau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
fr: Gémeaux

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
fr: Grue

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
fr: Hercule

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
fr: Horloge

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
fr: Hydre femelle

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
fr: Hydre mâle

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
fr: Indien

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
fr: Lézard

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
fr: Lion

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
fr: Petit Lion

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
fr: Lièvre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
fr: Balance

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
fr: Loup

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
fr: Lynx

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
fr: Lyre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
fr: Table

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
fr: Microscope

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
fr: Licorne

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
fr: Mouche

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
fr: Règle

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
fr: Octant

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
fr: Ophiucus

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
fr: Orion

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
fr: Paon

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
fr: Pégase

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
fr: Persée

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
fr: Phénix

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
fr: Chevalet du peintre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
fr: Poissons

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
fr: Poisson austral

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
fr: Poupe

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
fr: Boussole

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
fr: Réticule

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
fr: Flèche

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
fr: Sagittaire

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
fr: Scorpion

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
fr: Atelier du Sculpteur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
fr: Écu de Sobieski

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
fr: Tête du serpent

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
fr: Queue du serpent

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
fr: Sextant

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
fr: Taureau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
fr: Télescope

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
fr: Triangle

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
fr: Triangle austral

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
fr: Toucan

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
fr: Grande Ourse

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
fr: Petite Ourse

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
fr: Voiles

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
fr: Vierge

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
fr: Poisson volant

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
fr: Petit Renard

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
fr: C Chinois

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
fr: Louche du Nord

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
fr: Ensemble incurvé

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
fr: Lanière enroulée

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
fr: Ailes

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
fr: Chariot

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
fr: Queue

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
fr: Van

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
fr: Louche

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
fr: Tambour

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
fr: Trois Marches

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
fr: Gardes impériaux

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
fr: Corne

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
fr: Saule

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
fr: Passage impérial

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
fr: Cuisine

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
fr: Tortue de rivière

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
fr: Estomac

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
fr: Grand Général

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
fr: Mur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
fr: Jambes

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
fr: Racine

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
fr: Remparts

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
fr: Couloir volant

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
fr: Clôture externe

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
fr: Gué

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
fr: Sept Excellences

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
fr: Marché

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
fr: Cinq Chariots

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
fr: Langue enroulée

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
fr: Filet

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
fr: Toilette

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
fr: Paravent

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
fr: Marché aux Soldats

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
fr: Grenier carré

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
fr: Trois étoiles

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
fr: Quatre Canaux

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
fr: Puits

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
fr: Rivière du Sud

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
fr: Rivière du Nord

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
fr: Cinq Rois Féodaux

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
fr: Verger

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
fr: Prairie

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
fr: Grenier circulaire

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
fr: Palais violet

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
fr: Filet étendu

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
fr: Arsenal

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
fr: Crochet

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
fr: Palais suprême

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
fr: Puits de jade

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
fr: Lance

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
fr: Bateau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
fr: Mausolée

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
fr: Chien

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
fr: Temple des Dieux sur Terre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
fr: Arc et Flèche

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
fr: Pilon

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
fr: Mortier

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
fr: Toiture

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
fr: Éclair

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
fr: Cour du Chariot

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
fr: Bonne Courge

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
fr: Gourde pourrie

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
fr: Campement

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
fr: Foudre et Éclair

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
fr: Porte du Palais

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
fr: Vide

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
fr: Tisserande

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
fr: Fille

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
fr: Bœuf

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
fr: Cœur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
fr: Salle

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
fr: Ressort

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
fr: Établissement

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
fr: Fléau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
fr: Lance

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
fr: Drapeau de droite

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
fr: Drapeau de gauche

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
fr: Baguette

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
fr: Lien

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
fr: Lit de la Dame

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
fr: Porte de l'Ouest

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
fr: Porte de l'Est

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
fr: Terrain de cultivation

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
fr: Étoile

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
fr: Fantômes

[ctx: Constellation name (optional)]
en: XUANYUAN
fr: Xuanyuan

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
fr: Trépied

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
fr: Cou

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ZAOFU
fr: Zaofu

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
fr: Officier du Marché

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
fr: C Égyptienne

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
fr: Patte avant du Taureau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
fr: Deux Poteaux

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
fr: Lion

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
fr: Deux Mâchoires

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAH
fr: Sah

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
fr: Oiseau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEK
fr: Sek

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
fr: Triangle

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
fr: Traversier

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
fr: Crocodile

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SELKIS
fr: Selkis

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
fr: Proue

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORUS
fr: Horus

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
fr: Bergerie

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
fr: Géant

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
fr: Hippopotame

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
fr: Troupeau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
fr: Paire d'Étoiles

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
fr: Poisson Khanuwy

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
fr: Mâchoire

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
fr: Point d'amarrage

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KENEMET
fr: Kenemet

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHEMATY
fr: Chematy

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATY BEKETY
fr: Waty Bekety

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
fr: Mouton

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
fr: Étoiles d'eau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
fr: Deux Rayons de Soleil

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
fr: Deux Éloignés

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
fr: Chiens

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
fr: Clavicules

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
fr: Pied de lampe

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
fr: Caribou

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
fr: Deux devant

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
fr: Sternum

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
fr: Coureurs

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
fr: Récipient de graisse de baleine

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
fr: Celui de derrière

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
fr: C Corée

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
fr: Bouilloire sainte

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
fr: Ferme de la capitale

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
fr: Dignité du Roi

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
fr: Nomination

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
fr: Porte du ciel

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
fr: Égalité

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
fr: Assistant

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
fr: Position du roi sacré

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
fr: Cou du dragon

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
fr: Décapitation

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
fr: Juge

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
fr: Drapeau virevoltant

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
fr: Javelot céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
fr: Siège de longévité

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
fr: Aviron du visiteur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
fr: Lait céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
fr: Maison de la Reine

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
fr: Chariot ancien

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
fr: Transport du Roi

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
fr: Général de cavalerie

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
fr: Cavalerie de l'Empereur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
fr: Général des troupes mobiles

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
fr: Route orientale

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
fr: Verrou de porte

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
fr: Serrure et clé de porte

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
fr: Pénalité

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
fr: Hall royal

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
fr: Chambellan

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
fr: Soleil

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
fr: Route occidentale

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
fr: Siège de l'Empereur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
fr: Cinq troupes

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
fr: Rivière céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
fr: Prière pour la descendance

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
fr: Poisson

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
fr: Prévisions

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
fr: Cour des impératrices

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
fr: Palais sacré

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
fr: Trieuse

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
fr: Pilon extérieur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
fr: Ivraie

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
fr: Chef de la ville

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
fr: Charpente

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
fr: Poule céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
fr: Sanctuaire céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
fr: Nations du nord-est

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
fr: Vieux fermier

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
fr: Tortue serpentine

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
fr: Route de l'Empereur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
fr: Le tisserand

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
fr: Tour prêt de la rivière

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
fr: Tambour de la rivière

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
fr: Baguette céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
fr: Garçon vacher

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
fr: Prolongation de la grève

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
fr: Panier de ver à soie

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
fr: Officier de charrette

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
fr: Ferry céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
fr: Fruit

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
fr: Graine

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
fr: Stockage de la reine

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
fr: Dame de la cour

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
fr: Faute du juge

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
fr: Faute d'amende

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
fr: Accord de vie

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
fr: Punition

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
fr: Maison vide

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
fr: Pleur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
fr: Sanglot

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
fr: Château avec remparts

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
fr: Crochet de la robe

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
fr: Valet d'écurie

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOTEER
fr: Chariot

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
fr: Humain

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
fr: Pilon intérieur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
fr: Magasin céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
fr: Tombe

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
fr: Couverture de maison

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
fr: Mortier brisé

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
fr: Serpent grimpant

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
fr: Palais de l'Empereur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
fr: Palais détaché

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICIAL FOR MATERIALS SUPPLY
fr: Officier d'approvisionnement en matières premières

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
fr: Foudre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
fr: Rempart

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
fr: Troupes célestes

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
fr: Village de patrouille

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
fr: Filet céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
fr: Étable céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
fr: Mur oriental

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
fr: Ingénieur civil

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
fr: Coups de tonnerre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
fr: Nuages et pluie

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
fr: Grande route

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
fr: Fouet

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
fr: Officier du chariot

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
fr: Route secondaire

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
fr: Arsenal

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
fr: Porte sud de l'Imperator

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
fr: Écran pliant extérieur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
fr: Toilette céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
fr: Architecte

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPERATOR
fr: Imperator

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
fr: Tour de guet

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
fr: Orme de gauche

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
fr: Orme de droite

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
fr: Entrepôt céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
fr: Pile de céréales

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
fr: Vaisseau céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
fr: Entrepôt d'eau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
fr: Pile de corps

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
fr: Estomac du tigre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
fr: Magasin de millet pour service religieux

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
fr: Entrepôt à céréales

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
fr: Pierre à aiguiser

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
fr: Shaman céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
fr: Oreille et œil

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
fr: Lune

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
fr: Colline céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
fr: Complot céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
fr: Fourrage

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
fr: Garage du chariot

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
fr: Bassin à poissons

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
fr: Pilier

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
fr: Flaque céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
fr: Rois

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
fr: Passerelle céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
fr: Drapeau de Saam

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
fr: Village céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
fr: Belvédère céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
fr: Général de frontière

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CELEBRATION OF SKY
fr: Célébration céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
fr: Drapeau de l'Empereur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
fr: Neuf territoires

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
fr: Gardien céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
fr: Drapeau en berne

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
fr: Prévision catastrophique

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
fr: Éclaireur des trois troupes

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAAM
fr: Saam

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
fr: Force expéditionnaire

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
fr: Puits militaire

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
fr: Puits de Jade

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
fr: Écran pliant

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
fr: Flèche

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
fr: Tas de broussailles

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
fr: Rivière du nord

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
fr: Cinq seigneurs

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
fr: Verre de vin céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
fr: Puits oriental

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
fr: Contrôle d'inondation

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
fr: Balance de l'eau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
fr: Quatre esprits de la rivière

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
fr: Rivière du sud

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
fr: Portes jumelles

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
fr: Arc

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
fr: Étoile du loup

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
fr: Poulets sauvages

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
fr: Marché militaire

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
fr: Petit-fils

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
fr: Fils

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
fr: Adulte

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
fr: Vieil homme

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
fr: Balise

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
fr: Œil céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
fr: Tas de morts

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
fr: Corniche verte

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
fr: Cuisine extérieure

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
fr: Chien céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
fr: Esprit de Guryoung

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
fr: Drapeau de l'officier de vin

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
fr: Officier de la cuisine

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
fr: Égalité et justice

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
fr: Empereur Heonwon

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
fr: Capitale céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
fr: Chef de l'agriculture

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
fr: Officier de la tombe

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
fr: Tombe céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
fr: Aile de l'oiseau rouge

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
fr: Poterie orientale

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
fr: Chariot de l'Empereur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
fr: Sable de la vie

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
fr: Passerelle des troupes

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
fr: Chevalier gardien

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
fr: Cinq seigneurs féodaux

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SANGJIIN
fr: Sangjiin

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
fr: Basse clôture

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
fr: Haute clôture

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
fr: Neufs seigneurs

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
fr: Crotte de tigre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
fr: Prince couronné

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
fr: Cinq empereurs

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
fr: Trois ministres

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
fr: Officier d'audience

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
fr: Façade de cimetière

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
fr: Observatoire

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
fr: Femme officier

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
fr: Large zone d'abri

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
fr: Huit céréales

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
fr: Garde avancée

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
fr: Valeur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
fr: Dieu impérial de la guerre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
fr: Dieu impérial de la météo

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
fr: Cuisine intérieure

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
fr: Volet du drapeau

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MINISTER
fr: Ministre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
fr: Général et ministre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
fr: Prison céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
fr: Six départements

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
fr: Escalier intérieur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
fr: Lance céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
fr: Couverture de l'Empereur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
fr: Place des cinq empereurs

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
fr: Années

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
fr: Cuisine céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
fr: Pôle nord

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
fr: Abri des blessés

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
fr: Passerelle simple poutre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
fr: Grand empereur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
fr: Officier d'opinion

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
fr: Pilier céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
fr: Secrétaire

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
fr: Servante

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
fr: Bureau de femme

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
fr: Prison du juge

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
fr: Clôture violette

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
fr: Ordre céleste

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
fr: Sept ministres

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
fr: Fil de paille

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
fr: Portail de marché

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
fr: Seigneur féodal

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
fr: Siège de l'Empereur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
fr: Famille royale

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
fr: Tête de famille

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
fr: Registre de famille

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
fr: Officier de famille

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
fr: Tour du marché

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
fr: Céréale de mesure

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
fr: Régulation de mesure de céréales

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
fr: Eunuque

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
fr: Officier de chariots

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
fr: Unité de mesure

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
fr: Boucherie

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
fr: Officier de bijou

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
fr: Royal

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LORD
fr: Seigneur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
fr: Exécuteur de gauche

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
fr: Exécuteur de droite

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
fr: Faisceaux croisés de Héo

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
fr: Pièces filetées

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
fr: Main

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
fr: Serpent

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
fr: Cheminée

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
fr: Piste de course

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
fr: Animal

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ELK
fr: Wapiti

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
fr: Sept petites filles

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
fr: Saule sec

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SALAMANDER
fr: Salamandre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
fr: Tortue

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
fr: Oiseau de tonnerre

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
fr: Caverne de l'ours

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAKI-O-AUTAHI
fr: TakiI-O-Autahi

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TE TAURA-O-TE-WAKA-O-TAMARERETI
fr: Te TauraO-Te-Waka-O-Tamarereti

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAU-TORO
fr: Tau-Toro

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
fr: Le grand bateau de Tama Rereti

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MATAKAREHU
fr: Matakarehu

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
fr: L'homme aux pieds séparés

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
fr: Lézard

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DILYEHE
fr: Dilyehe

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
fr: Grand premier

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
fr: Traces du lapin

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
fr: Petit premier

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
fr: C Norse

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
fr: L'orteil d'Aurvandil

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
fr: La gueule du loup

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
fr: Les pécheurs

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
fr: Charrette de la femme

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
fr: Charrette de l'homme

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
fr: Le champ de bataille d'Asar

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
fr: C Polynésie

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
fr: Écope

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
fr: Berceau du chat

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
fr: Voix de Joy

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
fr: Les sept

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
fr: Hameçon de Maui

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
fr: Triangle du navigateur

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
fr: Cerf-volant de Kawelo

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
fr: Oiseau frégate

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
fr: Veillée par la lune

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
fr: Dauphin

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOMEM VELHO (TUIVAE)
fr: Homem Velho (Tuivae)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTA DO NORTE (TAPI'I)
fr: Anta do Norte (Tapi I)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VEADO
fr: Veado

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JOYKEXO
fr: Joykexo

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VESPEIRO (EIXU)
fr: Vespeiro (Eixu)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: QUEIXADA DA ANTA (TAPI'I RAINHYKA)
fr: Queixada da Anta (Tapi'I Rainhyka)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUINGA IKA
fr: TUINGA IKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Asterisms
fr: C Astérismes

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING TRIANGLE
fr: TRIANGLE DU PRINTEMPS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIAMOND OF VIRGO
fr: DIAMANT DE VIRGO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUMMER TRIANGLE
fr: TRIANGLE DE L'ETE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT SQUARE OF PEGASUS
fr: GRAND CARRE DE PEGASE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINTER TRIANGLE
fr: TRIANGLE DE L'HIVER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINTER HEXAGON
fr: HEXAGONE D'HIVER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION'S BELT
fr: CEINTURE D'ORION

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TEAPOT
fr: LA THEIERE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIG DIPPER
fr: LA GRANDE CASSEROLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LITTLE DIPPER
fr: LA PETITE CASSEROLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA W
fr: CASSIOPEE W

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH HOOK
fr: HAMECON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN CROSS
fr: CROIX DU NORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SICKLE
fr: LA FAUCILLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN CROSS
fr: LA CROIX DU SUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FALSE CROSS
fr: LA FAUSSE CROIX

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIAMOND CROSS
fr: LA CROIX DE DIAMANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COAT HANGER
fr: LE CINTRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KEMBLE'S CASCADE
fr: LA CASCADE DE KEMBLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYADES
fr: LES HYADES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS HOUSE
fr: MAISON DE CEPHEE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KEYSTONE
fr: Base

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOZENGE
fr: LE LOSANGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JOB'S COFFIN
fr: LE CERCUEIL DE JOB

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PONIATOWSKI'S BULL
fr: LE TAUREAU DE PONIATOWSKI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCLET
fr: LE CIRQUE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: Y OF AQUARIUS
fr: Y DU VERSEAU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHALE'S HEAD
fr: LA TÊTE DE LA BALEINE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SAIL
fr: LA VOILE

[ctx: Sky Culture]
en: Western
fr: Occidental

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
fr: Chinois

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
fr: Égyptien

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
fr: Coréen

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
fr: Scandinave

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
fr: Polynésien

[ctx: Sky Culture]
en: Asterisms
fr: Astérismes

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: 100 Mile House
fr: 100 Mile House

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aabenraa
fr: Åbenrå

[ctx: City in Germany]
en: Aachen
fr: Aix-la-Chapelle

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aalborg
fr: Ålborg

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aarhus
fr: Århus

[ctx: City in Ethiopia]
en: Addis Ababa
fr: Addis-Abeba

[ctx: City in South Australia Australia]
en: Adelaide
fr: Adelaïde

[ctx: City in Libya]
en: Al Jawf
fr: Al-Jaouf

[ctx: City in Bahrain]
en: Al Manamah
fr: Manama

[ctx: City in Spain]
en: Alcalá de Henares
fr: Alcalá de Henares

[ctx: City in Italy]
en: Alessandria
fr: Alexandrie

[ctx: City in Egypt]
en: Alexandria
fr: Alexandrie

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Alexis Creek
fr: Alexis Creek

[ctx: City in Algeria]
en: Algiers
fr: Alger

[ctx: City in Northern Territory Australia]
en: Alice Springs
fr: Alice Springs

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Allegheny Obs.
fr: Observatoire d'Allegheny

[ctx: City in Kazakhstan]
en: Alma Ata
fr: Almaty

[ctx: City in Spain]
en: Almería
fr: Alméria

[ctx: City in Japan]
en: Amami Island
fr: Îles Amami

[ctx: City in Idaho USA]
en: American Falls
fr: American Falls

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Amherst Obs.
fr: Observatoire d'Amherst

[ctx: City in Cape Verde]
en: Amilcar Cabral
fr: Amilcar Cabral

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Anahim Lake
fr: Anahim Lake

[ctx: City in Italy]
en: Ancona
fr: Ancône

[ctx: City in Palau]
en: Angaur Island
fr: Angaur

[ctx: City in Michigan USA]
en: Ann Arbor
fr: Ann Arbor

[ctx: City in Algeria]
en: Annabah
fr: Annaba

[ctx: City in Alaska USA]
en: Annette Island
fr: Île Annette

[ctx: City in Madagascar]
en: Antananarivo
fr: Tananarive

[ctx: City in Madagascar]
en: Antsirabe
fr: Antsirabé

[ctx: City in Belgium]
en: Antwerp
fr: Anvers

[ctx: City in Italy]
en: Aosta
fr: Aoste

[ctx: City in Germany]
en: Archenhold
fr: Observatoire d'Archenhold

[ctx: City in Utah USA]
en: Arches National Park (IDS)
fr: Parc national Arches (IDS)

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Arecibo Obs.
fr: Observatoire d'Arecibo

[ctx: City in Illinois USA]
en: Arlington Heights
fr: Arlington Heights

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Arnold's Cove
fr: Arnold's Cove

[ctx: City in Arizona USA]
en: Ash Fork
fr: Ash Fork

[ctx: City in Eritrea]
en: Asmera
fr: Asmara

[ctx: City in Egypt]
en: Aswan
fr: Assouan

[ctx: City in Egypt]
en: Asyut
fr: Assiout

[ctx: City in Greece]
en: Atenas
fr: Athènes

[ctx: City in Greece]
en: Athens
fr: Athènes

[ctx: City in Texas USA]
en: Athens
fr: Athènes

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Atlantic City
fr: Atlantic City

[ctx: City in Germany]
en: Augsburg
fr: Augsbourg

[ctx: City in Palau]
en: Babelthuap Island
fr: Babeldaob

[ctx: City in Guinea Bissau]
en: Bafata
fr: Bafatá

[ctx: City in Iraq]
en: Baghdad
fr: Bagdad

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Bahrain
fr: Bahreïn

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Baie Verte
fr: Baie Verte

[ctx: City in California USA]
en: Baldwin Park
fr: Baldwin Park

[ctx: City in Iran]
en: Bandar Abbass
fr: Bandar Abbass

[ctx: City in Iran]
en: Bandar Lengeh
fr: Bandar Lengeh

[ctx: City in Brunei]
en: Bandar Seri Begawan
fr: Bandar Seri Begawan

[ctx: City in Turkey]
en: Bandirma
fr: Bandırma

[ctx: City in Maine USA]
en: Bar Harbor
fr: Bar Harbor

[ctx: City in Spain]
en: Barcelona
fr: Barcelone

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Barnaul
fr: Barnaoul

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Barrage Manic-5
fr: Barrage Manic-5

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Barry's Bay
fr: Barry's Bay

[ctx: City in Iraq]
en: Basrah
fr: Bassorah

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Baton Rouge
fr: Bâton-Rouge

[ctx: City in Michigan USA]
en: Battle Creek
fr: Battle Creek

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Bay Bulls
fr: Bay Bulls

[ctx: City in Michigan USA]
en: Bay City
fr: Bay City

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Bay St. Louis
fr: Bay St. Louis

[ctx: City in Israel]
en: Be'er Sheva
fr: Beer-Sheva

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Beaupre
fr: Beaupré

[ctx: City in China]
en: Beijing
fr: Pékin

[ctx: City in Lebanon]
en: Beirut
fr: Beyrouth

[ctx: City in Brazil]
en: Belem
fr: Belém

[ctx: City in Belize]
en: Belize City
fr: Belize City

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bellows Falls
fr: Bellows Falls

[ctx: City in Morocco]
en: Ben Guerir
fr: Ben Guerir

[ctx: City in Somalia]
en: Bender Cassim
fr: Boosaaso

[ctx: City in Italy]
en: Bergamo
fr: Bergame

[ctx: City in Germany]
en: Bergisch-Gladbach
fr: Bergisch Gladbach

[ctx: City in Switzerland]
en: Bern
fr: Berne

[ctx: City in Alaska USA]
en: Bettles Field
fr: Bettles Field

[ctx: City in California USA]
en: Big Bear Solar Obs.
fr: Big Bear (obs. solaire de)

[ctx: City in Alaska USA]
en: Big Delta
fr: Big Delta

[ctx: City in Alaska USA]
en: Big Lake
fr: Big Lake

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Big River
fr: Big River

[ctx: City in Ukraine]
en: Bila Tserkva
fr: Bila Tserkva

[ctx: City in Far East Russia]
en: Birobidzhan
fr: Birobidjan

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Blaavands huk
fr: Blåvandshuk

[ctx: City in New Zealand]
en: Black Birch
fr: Black Birch

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Blind River
fr: Blind River

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Blue River
fr: Blue River

[ctx: City in Israel]
en: Bnei Brak
fr: Bnei Brak

[ctx: City in Norway]
en: Bodo
fr: Bod ø

[ctx: City in Italy]
en: Bologna
fr: Bologne

[ctx: City in Italy]
en: Bolzano
fr: Bozen

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Bossier City
fr: Bossier City

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Boston Bar
fr: Boston Bar

[ctx: City in Nevada USA]
en: Boulder City
fr: Boulder City

[ctx: City in California USA]
en: Boulder Creek
fr: Boulder Creek

[ctx: City in Pas-de-Calais France]
en: Boulogne-sur-mer
fr: Boulogne-sur-Mer

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Bowling Green
fr: Bowling Green

[ctx: City in Germany]
en: Braunschweig
fr: Brunswick

[ctx: City in Germany]
en: Bremen
fr: Brême

[ctx: City in United Kingdom]
en: Brize Norton
fr: Brize Norton

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Broken Arrow
fr: Broken Arrow

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Brooklyn Park
fr: Brooklyn Park

[ctx: City in Delaware USA]
en: Brookside Park
fr: Brookside Park

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
fr: Bruxelles

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
fr: Bucarest

[ctx: City in Germany]
en: Buckeburg
fr: Bückeburg

[ctx: City in California USA]
en: Buena Park
fr: Buena Park

[ctx: City in Argentina]
en: Buenos Aires
fr: Buenos Aires

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Buffalo Narrows
fr: Buffalo Narrows

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Burns Lake
fr: Burns Lake

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cadotte Lake
fr: Cadotte Lake

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
fr: Le Caire

[ctx: City in Spain]
en: Calar Alto
fr: Calar Alto

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Caliper Lake
fr: Caliper Lake

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Calling Lake
fr: Calling Lake

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Campbell River
fr: Campbell River

[ctx: City in California USA]
en: Canoga Park
fr: Canoga Park

[ctx: City in Florida USA]
en: Cape Canaveral
fr: Cap Canaveral

[ctx: City in Missouri USA]
en: Cape Girardeau
fr: Cape Girardeau

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Cape May
fr: Cape May

[ctx: City in South Africa]
en: Cape Town
fr: Le Cap

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Carleton Place
fr: Carleton Place

[ctx: City in Nevada USA]
en: Carson City
fr: Carson City

[ctx: City in Spain]
en: Cartagena
fr: Cartagène

[ctx: City in Arizona USA]
en: Casa Grande
fr: Casa Grande

[ctx: City in Italy]
en: Caserta
fr: Caserte

[ctx: City in Spain]
en: Castellon de la Plana
fr: Castellón de la Plana

[ctx: City in Italy]
en: Catania
fr: Catane

[ctx: City in Arizona USA]
en: Cave Creek
fr: Cave Creek

[ctx: City in Utah USA]
en: Cedar City
fr: Cedar City

[ctx: City in Iowa USA]
en: Cedar Falls
fr: Cedar Falls

[ctx: City in Iowa USA]
en: Cedar Rapids
fr: Cedar Rapids

[ctx: City in New York USA]
en: Central Islip
fr: Central Islip

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Calán
fr: Cerro Cala

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Tololo Int'l Obs.
fr: Cerro Tololo (obs. int. de)

[ctx: City in Ohio USA]
en: Chagrin Falls
fr: Chagrin Falls

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Channel-Port aux Basques
fr: Channel-Port aux Basques

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Chapel Hill
fr: Chapel Hill

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Cheboksary
fr: Tcheboksary

[ctx: City in Ural Russia]
en: Chelyabinsk
fr: Tcheliabinsk

[ctx: City in Ukraine]
en: Cherkasy
fr: Tcherkassy

[ctx: City in South Region Russia]
en: Cherkessk
fr: Tcherkessk

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernihiv
fr: Tchernihiv

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Cheticamp
fr: Chéticamp

[ctx: City in Thailand]
en: Chiang Mai
fr: Chiang Mai

[ctx: City in California USA]
en: Chino Hills
fr: Chino Hills

[ctx: City in Somalia]
en: Chisimayu
fr: Kismaayo

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Chita
fr: Tchita

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
fr: Île Christmas

[ctx: City in California USA]
en: Chula Vista
fr: Chula Vista

[ctx: City in Hambuk North Korea]
en: Chŏngjin
fr: Chongjin

[ctx: City in Spain]
en: Ciudad Real
fr: Ciudad Real

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Clark's Harbour
fr: Clark's Harbour

[ctx: City in Texas USA]
en: Clear Lake City
fr: Clear Lake City

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Cloud Bay
fr: Cloud Bay

[ctx: City in Turks and Caicos Islands]
en: Cockburn Town
fr: Cockburn Town

[ctx: City in Australia]
en: Cocos Island
fr: Îles Cocos

[ctx: City in Portugal]
en: Coimbra
fr: Coïmbre

[ctx: City in Alaska USA]
en: Cold Bay
fr: Cold Bay

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cold Lake
fr: Cold Lake

[ctx: City in Maryland USA]
en: College Park
fr: College Park

[ctx: City in Panama]
en: Colon
fr: Colón

[ctx: City in Colorado USA]
en: Colorado Springs
fr: Colorado Springs

[ctx: City in Ohio USA]
en: Columbia Station
fr: Columbia Station

[ctx: City in Italy]
en: Como
fr: Côme

[ctx: City in Chile]
en: Concepcion
fr: Concepción

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
fr: Copenhague

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Corner Brook
fr: Corner Brook

[ctx: City in Texas USA]
en: Corpus Christi
fr: Corpus Christi

[ctx: City in California USA]
en: Costa Mesa
fr: Costa Mesa

[ctx: City in Idaho USA]
en: Couer d'Alene
fr: Cœur d'Alene

[ctx: City in Iowa USA]
en: Council Bluffs
fr: Council Bluffs

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Crawford Hill
fr: Crawford Hill

[ctx: City in Illinois USA]
en: Creve Coeur
fr: Creve Coeur

[ctx: City in Colorado USA]
en: Cripple Creek
fr: Cripple Creek

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Crowsnest Pass
fr: Crowsnest Pass

[ctx: City in Philippines]
en: Cubi Point
fr: Cubi Point

[ctx: City in California USA]
en: Culver City
fr: Culver City

[ctx: City in Montana USA]
en: Cut Bank
fr: Cut Bank

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Cypress River
fr: Cypress River

[ctx: City in Spain]
en: Cádiz
fr: Cadix

[ctx: City in Spain]
en: Córdoba
fr: Cordoue

[ctx: City in Western sahara]
en: Dakhla
fr: Ad Dakhla

[ctx: City in California USA]
en: Daly City
fr: Daly City

[ctx: City in Syria]
en: Damascus
fr: Damas

[ctx: City in Tanzania]
en: Dar es Salaam
fr: Dar es Salaam

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dawson Creek
fr: Dawson Creek

[ctx: City in Florida USA]
en: Daytona Beach
fr: Daytona Beach

[ctx: City in South Africa]
en: De Aar
fr: De Aar

[ctx: City in Michigan USA]
en: Dearborn Heights
fr: Dearborn Heights

[ctx: City in Illinois USA]
en: Dearborn Obs.
fr: Dearborn (Observatoire de)

[ctx: City in California USA]
en: Death Valley
fr: Death Valley

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Deep River
fr: Deep River

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Deer Lake
fr: Deer Lake

[ctx: City in Texas USA]
en: Del Rio
fr: Del Rio

[ctx: City in Alaska USA]
en: Delta Junction
fr: Delta Junction

[ctx: City in Alaska USA]
en: Denali National Park
fr: Parc national de Denali

[ctx: City in Iowa USA]
en: Des Moines
fr: Des Moines

[ctx: City in Illinois USA]
en: Des Plaines
fr: Des Plaines

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Devils Lake
fr: Devils Lake

[ctx: City in California USA]
en: Diamond Bar
fr: Diamond Bar

[ctx: City in California USA]
en: Diamond Springs
fr: Diamond Springs

[ctx: City in US Territory]
en: Diego Garcia
fr: Diego Garcia

[ctx: City in Ukraine]
en: Dnipropetropsk
fr: Dnipropetrovsk

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dome Creek
fr: Dome Creek

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dominion Radio Astrophysical Obs
fr: Observatoire fédéral de radio-astrophysique

[ctx: City in Ukraine]
en: Donets'k
fr: Donetsk

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Dore Lake
fr: Dore Lake

[ctx: City in United Kingdom]
en: Dover
fr: Douvres

[ctx: City in Germany]
en: Dr. Remeis
fr: Dr Remeis

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Drayton Valley
fr: Drayton Valley

[ctx: City in Germany]
en: Dresden
fr: Dresde

[ctx: City in Croatia]
en: Druvar
fr: Daruvar

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Dubai
fr: Dubaï

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Dudinka
fr: Doudinka

[ctx: City in Germany]
en: Duisburg
fr: Duisbourg

[ctx: City in Pas-de-Calais France]
en: Dunkirk
fr: Dunkerque

[ctx: City in Alaska USA]
en: Dutch Harbor
fr: Dutch Harbor

[ctx: City in Netherlands]
en: Dwingeloo Obs.
fr: Dwingeloo (Observatoire de)

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dyer Observatory
fr: Dyer (obs.)

[ctx: City in Alaska USA]
en: Eagle River
fr: Eagle River

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ear Falls
fr: Ear Falls

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Earlton
fr: Armstrong

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: East Boston
fr: East Boston

[ctx: City in New Jersey USA]
en: East Brunswick
fr: East Brunswick

[ctx: City in Michigan USA]
en: East Lansing
fr: East Lansing

[ctx: City in Nevada USA]
en: East Las Vegas
fr: East Las Vegas

[ctx: City in South Africa]
en: East London
fr: East London

[ctx: City in California USA]
en: East Los Angeles
fr: Los Angeles Est

[ctx: City in New Jersey USA]
en: East Orange
fr: East Orange

[ctx: City in Georgia USA]
en: East Point
fr: East Point

[ctx: City in Illinois USA]
en: East St. Louis
fr: East St. Louis

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: East Stroudsburg
fr: East Stroudsburg

[ctx: City in Washington USA]
en: East Wenatchee
fr: East Wenatchee

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Eau Claire
fr: Eau Claire

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Edinburgh
fr: Édimbourg

[ctx: City in Germany]
en: Effelsberg
fr: Radio télescope d'Effelsberg

[ctx: City in Ural Russia]
en: Ekaterinburg
fr: Iekaterinbourg

[ctx: City in Western sahara]
en: El Aaiun
fr: El Aaiún

[ctx: City in California USA]
en: El Cajon
fr: El Cajon

[ctx: City in Arkansas USA]
en: El Dorado
fr: El Dorado

[ctx: City in Sudan]
en: El Fasher
fr: Al Fashir

[ctx: City in Arizona USA]
en: El Mirage
fr: El Mirage

[ctx: City in California USA]
en: El Monte
fr: El Monte

[ctx: City in Sudan]
en: El Obeid
fr: El Obeid

[ctx: City in Texas USA]
en: El Paso
fr: El Paso

[ctx: City in Egypt]
en: El fayum
fr: Faiyum

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Elizabeth City
fr: Elizabeth City

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Elk City
fr: Elk City

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Elk Point
fr: Elk Point

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Elliot Lake
fr: Elliot Lake

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Eriksdale
fr: Ericksdale

[ctx: City in Iran]
en: Esfahan
fr: Ispahan

[ctx: City in Vermont USA]
en: Essex Junction
fr: Essex Junction

[ctx: City in Mauritania]
en: F'Dérik
fr: Fdérik

[ctx: City in Vermont USA]
en: Fair Haven
fr: Fair Haven

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Falcon Lake
fr: Falcon Lake

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Fall River
fr: Fall River

[ctx: City in Italy]
en: Ferrara
fr: Ferrare

[ctx: City in Morocco]
en: Fes
fr: Fès

[ctx: City in Texas USA]
en: Flower Mound
fr: Flower Mound

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Fond du Lac
fr: Fond du Lac

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Ford Island
fr: Île de Ford

[ctx: City in Italy]
en: Forli`
fr: Forli

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Forrest City
fr: Forrest City

[ctx: City in Colorado USA]
en: Fort Collins
fr: Fort Collins

[ctx: City in Iowa USA]
en: Fort Dodge
fr: Fort Dodge

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Fort Frances
fr: Fort Frances

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fort Greely
fr: Fort Greely

[ctx: City in Florida USA]
en: Fort Lauderdale
fr: Fort Lauderdale

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fort McMurray
fr: Fort McMurray

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Fort McPherson
fr: Fort McPherson

[ctx: City in Florida USA]
en: Fort Myers
fr: Fort Myers

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort Nelson
fr: Fort Nelson

[ctx: City in Alabama USA]
en: Fort Payne
fr: Fort Payne

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Fort Qu'Appelle
fr: Fort Qu'Appelle

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fort Richardson
fr: Fort Richardson

[ctx: City in Kansas USA]
en: Fort Riley
fr: Fort Riley

[ctx: City in New York USA]
en: Fort Salonga
fr: Fort Salonga

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fort Saskatchewan
fr: Fort Saskatchewan

[ctx: City in Kansas USA]
en: Fort Scott
fr: Fort Scott

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Fort Simpson
fr: Fort Simpson

[ctx: City in Poland]
en: Fort Skala
fr: Fort Skala

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Fort Smith
fr: Fort Smith

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort St. James
fr: Fort St James

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort St. John
fr: Fort St. John

[ctx: City in Indiana USA]
en: Fort Wayne
fr: Fort Wayne

[ctx: City in Texas USA]
en: Fort Worth
fr: Fort Worth

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fort Yukon
fr: Fort Yukon

[ctx: City in California USA]
en: Fountain Valley
fr: Fountain Valley

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fox Creek
fr: Fox Creek

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Fox Valley
fr: Fox Valley

[ctx: City in Germany]
en: Frankfurt
fr: Francfort-sur-le-Main

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fraser Lake
fr: Fraser Lake

[ctx: City in Arizona USA]
en: Fred Lawrence Whipple Obs.
fr: Fred Lawrence Whipple (Observatoire de)

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Fredericton
fr: Frédéricton

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Frederiksvaerk
fr: Frederiksværk

[ctx: City in Germany]
en: Freiburg
fr: Fribourg-en-Brisgau

[ctx: City in California USA]
en: Fremont Peak Observatory
fr: Fremont Peak (Observatoire de)

[ctx: City in Ontario Canada]
en: French River
fr: French River

[ctx: City in Florida USA]
en: Fruitland Park
fr: Fruitland Park

[ctx: City in Japan]
en: Fujigane
fr: Fujikawaguchiko

[ctx: City in Tunisia]
en: Gabes
fr: Gabès

[ctx: City in Algeria]
en: Gardaia
fr: Ghardaïa

[ctx: City in Kansas USA]
en: Garden City
fr: Garden City

[ctx: City in California USA]
en: Garden Grove
fr: Garden Grove

[ctx: City in Germany]
en: Gars am Inn
fr: Gars am Inn

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Gaspe
fr: Gaspé

[ctx: City in Poland]
en: Gdansk
fr: Gdańsk

[ctx: City in Switzerland]
en: Geneva
fr: Genève

[ctx: City in Italy]
en: Genoa
fr: Gênes

[ctx: City in Spain]
en: Gerona
fr: Gérone

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Ghost Lake
fr: Ghost Lake

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Gift Lake
fr: Gift Lake

[ctx: City in Arizona USA]
en: Gila Bend
fr: Gila Bend

[ctx: City in Idaho USA]
en: Glenns Ferry
fr: Glenns Ferry

[ctx: City in New York USA]
en: Glens Falls
fr: Glens Falls

[ctx: City in Colorado USA]
en: Glenwood Springs
fr: Glenwood Springs

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Godthaab
fr: Godthåb

[ctx: City in Greenland]
en: Godthåb
fr: Nuuk

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Gold River
fr: Gold River

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Goose Creek
fr: Goose Creek

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gore Bay
fr: Gore Bay

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Gorno-Altaysk
fr: Gorno-Altaïsk

[ctx: City in Spain]
en: Granada
fr: Grenade

[ctx: City in California USA]
en: Granada Hills
fr: Granada Hills

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Grand Bank
fr: Grand Bank

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Grand Bend
fr: Grand Bend

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Grand Falls-Windsor
fr: Grand Falls-Windsor

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Grand Falls/Grand-Sault
fr: Grand Falls/Grand-Sault

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Grand Forks
fr: Grand Forks

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Grand Forks
fr: Grand Forks

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Grand Island
fr: Grand Island

[ctx: City in Colorado USA]
en: Grand Junction
fr: Grand Junction

[ctx: City in Texas USA]
en: Grand Prairie
fr: Grand Prairie

[ctx: City in Michigan USA]
en: Grand Rapids
fr: Grand Rapids

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Grande Cache
fr: Grande Cache

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Grande Prairie
fr: Grande Prairie

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Grande-Vallee
fr: Grande-Vallée

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Granite Falls
fr: Granite Falls

[ctx: City in Oregon USA]
en: Grants Pass
fr: Grants Pass

[ctx: City in California USA]
en: Grass Valley
fr: Grass Valley

[ctx: City in Montana USA]
en: Great Falls
fr: Great Falls

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Great Falls
fr: Great Falls

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Green Bank Obs.
fr: Green Bank (Observatoire de)

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Green Bay
fr: Green Bay

[ctx: City in Utah USA]
en: Green River
fr: Green River

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Green River
fr: Green River

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Grenaa
fr: Grenå

[ctx: City in Netherlands]
en: Groningen
fr: Groningue

[ctx: City in Cuba]
en: Guantanamo Bay
fr: Guantanamo Bay

[ctx: City in Guatemala]
en: Guatemala City
fr: Guatemala City

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gull Bay
fr: Gull Bay

[ctx: City in Germany]
en: Gönsdorf
fr: Gronsdorf

[ctx: City in Israel]
en: Haifa
fr: Haïfa

[ctx: City in Germany]
en: Hamburg
fr: Hambourg

[ctx: City in Germany]
en: Hannover
fr: Hanovre

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Harbour Breton
fr: Harbour Breton

[ctx: City in Michigan USA]
en: Harper Woods
fr: Harper Woods

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Harpers Ferry
fr: Harpers Ferry

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Harvard Obs.
fr: Harvard (Observatoire de)

[ctx: City in Algeria]
en: Hassi Messaoud
fr: Hassi Messaoud

[ctx: City in California USA]
en: Hat Creek Radio Obs.
fr: Hat Creek (obs. radio de)

[ctx: City in Thailand]
en: Hat Yai
fr: Hat Yai

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Haystack Obs.
fr: Haystack (Observatoire de)

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Head-Smashed-In Buffalo Jump
fr: Précipice à bisons Head-Smashed-In

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Helsingoer
fr: Elseneur

[ctx: City in North Carolina USA]
en: High Point
fr: High Point

[ctx: City in Alberta Canada]
en: High Prairie
fr: High Prairie

[ctx: City in Alberta Canada]
en: High River
fr: High River

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Highland Lakes
fr: Highland Lakes

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Hill City
fr: Hill City

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Hilleroed
fr: Hillerød

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Holbaek
fr: Holbæk

[ctx: City in New York USA]
en: Hollis Hills
fr: Hollis Hills

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Holly Springs
fr: Holly Springs

[ctx: City in China]
en: Hong Kong
fr: Hong Kong

[ctx: City in Alaska USA]
en: Hooper Bay
fr: Hooper Bay

[ctx: City in Spain]
en: Hospit. de Llobregat, L'
fr: L'Hospitalet de Llobregat

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Hot Springs National Park
fr: Hot Springs (parc national de)

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Hudson's Hope
fr: Hudson's Hope

[ctx: City in California USA]
en: Huntington Beach
fr: Huntington Beach

[ctx: City in New York USA]
en: Huntington Station
fr: Huntington Station

[ctx: City in Andhra Pradesh India]
en: Hyderabad
fr: Hyderâbâd

[ctx: City in Hamnam North Korea]
en: Hŭngnam
fr: Hungnam

[ctx: City in Idaho USA]
en: Idaho Falls
fr: Idaho Falls

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Ile-a-la-Crosse
fr: Ile-à-la-Crosse

[ctx: City in Turkey]
en: Incirlik
fr: İncirlik

[ctx: City in Iowa USA]
en: Iowa City
fr: Iowa City

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Irkutsk
fr: Irkoutsk

[ctx: City in Michigan USA]
en: Iron River
fr: Iron River

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Iroquois Falls
fr: Iroquois Falls

[ctx: City in Ukraine]
en: Ivano-Frankivs'k
fr: Ivano-Frankivsk

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Izaña
fr: Izana

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Izhevsk
fr: Ijevsk

[ctx: City in United Kingdom]
en: J. Horrocks
fr: J. Horrocks

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Jeddah
fr: Djeddah

[ctx: City in Missouri USA]
en: Jefferson City
fr: Jefferson City

[ctx: City in Germany]
en: Jena
fr: Iéna

[ctx: City in Florida USA]
en: Jensen Beach
fr: Jensen Beach

[ctx: City in Spain]
en: Jerez de la Frontera
fr: Jerez de la Frontera

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Jersey City
fr: Jersey City

[ctx: City in Israel]
en: Jerusalem
fr: Jérusalem

[ctx: City in United Kingdom]
en: Jodrell Bank
fr: Jodrell Bank

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Johnson City
fr: Johnson City

[ctx: City in US Territory]
en: Johnston Atoll
fr: Atoll de Johnston

[ctx: City in Afghanistan]
en: Kabul
fr: Kaboul

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kaena Point
fr: Kaena Point

[ctx: City in North Korea]
en: Kaesŏng
fr: Kaesong

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kailua Kona
fr: Kailua Kona

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kaluga
fr: Kalouga

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kaneohe Bay
fr: Kaneohe Bay

[ctx: City in Kansas USA]
en: Kansas City
fr: Kansas City

[ctx: City in Missouri USA]
en: Kansas City
fr: Kansas City

[ctx: City in Germany]
en: Kassel
fr: Cassel

[ctx: City in Nepal]
en: Kathmandu
fr: Katmandou

[ctx: City in Namibia]
en: Katima Mulilo
fr: Katima Mulilo

[ctx: City in Greece]
en: Khaniá
fr: La Canée

[ctx: City in Ural Russia]
en: Khanty-Mansiysk
fr: Khanty-Mansiïsk

[ctx: City in Ukraine]
en: Khmel'nyts'kyi
fr: Khmelnitski

[ctx: City in Virginia USA]
en: King George
fr: King George

[ctx: City in Alaska USA]
en: King Salmon
fr: King Salmon

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Kings Beach
fr: Kings Beach

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kirkland Lake
fr: Kirkland Lake

[ctx: City in Somalia]
en: Kismayu
fr: Kismaayo

[ctx: City in Colorado USA]
en: Kit Carson
fr: Kit Carson

[ctx: City in Arizona USA]
en: Kitt Peak Nat'l. Obs.
fr: Kitt Peak (Observatoire de)

[ctx: City in Oregon USA]
en: Klamath Falls
fr: Klamath Falls

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Kleena Kleene
fr: Kleena Kleene

[ctx: City in Germany]
en: Koblenz
fr: Coblence

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Koege
fr: Køge

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Koko Head
fr: Koko Head

[ctx: City in India]
en: Kolkata
fr: Calcutta

[ctx: City in Thailand]
en: Korat
fr: Nakhon Ratchasima

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Korsoer
fr: Korsør

[ctx: City in Malaysia]
en: Kota Kinabalu
fr: Kota Kinabalu

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Krasnoyarsk
fr: Krasnoïarsk

[ctx: City in Malaysia]
en: Kuala Lumpur
fr: Kuala Lumpur

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kure Island
fr: Kure Island

[ctx: City in Ural Russia]
en: Kurgan
fr: Kourgan

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kursk
fr: Koursk

[ctx: City in Kuwait]
en: Kuwait City
fr: Koweït

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Kwajalein Atoll
fr: Kwajalein

[ctx: City in Ukraine]
en: Kyiv
fr: Kiev

[ctx: City in Italy]
en: L'Aquila
fr: Aquila

[ctx: City in Quebec Canada]
en: L'Etape
fr: L'Étape

[ctx: City in Ukraine]
en: L'viv
fr: Lviv

[ctx: City in Spain]
en: La Coruña
fr: La Corogne

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: La Crosse
fr: La Crosse

[ctx: City in Oregon USA]
en: La Grande
fr: La Grande

[ctx: City in Georgia USA]
en: La Grange
fr: La Grange

[ctx: City in Cuba]
en: La Habana
fr: La Havane

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: La Loche
fr: La Loche

[ctx: City in California USA]
en: La Mesa
fr: La Mesa

[ctx: City in Canary Islands Spain]
en: La Palma Obs.
fr: La Palma (Observatoire de)

[ctx: City in Bolivia]
en: La Paz
fr: La Paz

[ctx: City in Quebec Canada]
en: La Pocatiere
fr: La Pocatière

[ctx: City in Charente-Maritime France]
en: La Rochelle
fr: La Rochelle

[ctx: City in Quebec Canada]
en: La Sarre
fr: La Sarre

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: La Scie
fr: La Scie

[ctx: City in Chile]
en: La Silla Obs.
fr: La Silla (Observatoire de)

[ctx: City in Italy]
en: La Spezia
fr: La Spezia

[ctx: City in Quebec Canada]
en: La Tuque
fr: La Tuque

[ctx: City in California USA]
en: La Verne
fr: La Verne

[ctx: City in Michigan USA]
en: LaPeer
fr: Lapeer

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lac La Biche
fr: Lac La Biche

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Lac du Bonnet
fr: Lac du Bonnet

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Lac-Megantic
fr: Lac-Mégantic

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Lake Charles
fr: Lake Charles

[ctx: City in Florida USA]
en: Lake City
fr: Lake City

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lake Louise
fr: Lake Louise

[ctx: City in Oregon USA]
en: Lake Oswego
fr: Lake Oswego

[ctx: City in Illinois USA]
en: Lake Villa
fr: Lake Villa

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Lake Village
fr: Lake Village

[ctx: City in Gabon]
en: Lambarene
fr: Lambaréné

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Lanai City
fr: Lanai City

[ctx: City in Chile]
en: Las Campanas Obs.
fr: Las Campanas (Observatoire de)

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Las Cruces
fr: Las Cruces

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Las Palmas de Gran Canaria
fr: Las Palmas de Gran Canaria

[ctx: City in Nevada USA]
en: Las Vegas
fr: Las Vegas

[ctx: City in Seine-maritime France]
en: Le Havre
fr: Le Havre

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Lebel-sur-Quevillon
fr: Lebel-sur-Quévillon

[ctx: City in Netherlands]
en: Leiden
fr: Layde

[ctx: City in South Africa]
en: Leiden Sur
fr: Leiden Sur

[ctx: City in Germany]
en: Leipzig
fr: Liepzig

[ctx: City in Austria]
en: Leopold Figl
fr: Leopold Figl

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Les Escoumins
fr: Les Escoumins

[ctx: City in Tibet China]
en: Lhasa
fr: Lhassa

[ctx: City in California USA]
en: Lick Obs.
fr: Lick (Observatoire de)

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
fr: Lisbonne

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Little Rock
fr: Little Rock

[ctx: City in Italy]
en: Livorno
fr: Livourne

[ctx: City in Venezuela]
en: Llano del Hato
fr: Llano del Hato

[ctx: City in California USA]
en: Lockwood Valley
fr: Lockwood Valley

[ctx: City in Slovakia]
en: Lomnicky stit
fr: Lomnicky Stit

[ctx: City in United Kingdom]
en: London
fr: Londres

[ctx: City in California USA]
en: Long Beach
fr: Long Beach

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Los Alamos
fr: Los Alamos

[ctx: City in California USA]
en: Los Altos Hills
fr: Los Altos Hills

[ctx: City in California USA]
en: Los Angeles
fr: Los Angeles

[ctx: City in Arizona USA]
en: Lowell Obs.
fr: Lowell (Observatoire de)

[ctx: City in Italy]
en: Lucca
fr: Lucques

[ctx: City in Ukraine]
en: Lugans'k
fr: Lugansk

[ctx: City in Sweden]
en: Luleå
fr: Lulea

[ctx: City in Ukraine]
en: Luts'k
fr: Loutsk

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg City
fr: Luxembourg

[ctx: City in Florida USA]
en: Lynn Haven
fr: Lynn Haven

[ctx: City in Spain]
en: Lérida
fr: Lerida

[ctx: City in Germany]
en: Magdeburg
fr: Magdebourg

[ctx: City in Germany]
en: Mahlow
fr: Blankenfelde-Mahlow

[ctx: City in Germany]
en: Mainz
fr: Mayence

[ctx: City in Venezuela]
en: Maiquetia
fr: Maiquetía

[ctx: City in South Region Russia]
en: Makhachkala
fr: Makhatchkala

[ctx: City in Maldives]
en: Male
fr: Malé

[ctx: City in California USA]
en: Manhattan Beach
fr: Manhattan Beach

[ctx: City in Philippines]
en: Manila
fr: Manille

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Maple Creek
fr: Maple Creek

[ctx: City in Germany]
en: Marbach
fr: Marbac am Neckar

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Mariana Lake
fr: Mariana Lake

[ctx: City in Germany]
en: Markranstät
fr: Markranstädt

[ctx: City in Iowa USA]
en: Mason City
fr: Mason City

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Mauna Kea Obs.
fr: Mauna Kea (Observatoire de)

[ctx: City in South Region Russia]
en: Maykop
fr: Maïkop

[ctx: City in Virginia USA]
en: McCormick Obs.
fr: McCormik (obs.)

[ctx: City in Texas USA]
en: McDonald Obs.
fr: McDonald (obs.)

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: McLeod Lake
fr: McLeod Lake

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Meadow Lake
fr: Meadow Lake

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Meat Cove
fr: Meat Cove

[ctx: City in Tunisia]
en: Medenine
fr: Madanīyīn

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Medicine Hat
fr: Medicine Hat

[ctx: City in Germany]
en: Mellensee
fr: Am Mellensee

[ctx: City in Illinois USA]
en: Melrose Park
fr: Melrose Park

[ctx: City in Florida USA]
en: Merritt Island
fr: Merritt Island

[ctx: City in Germany]
en: Merseburg
fr: Mersebourg

[ctx: City in Italy]
en: Messina
fr: Messine

[ctx: City in Hauts-de-Seine France]
en: Meudon (observatory)
fr: Meudon (Observatoire de)

[ctx: City in Mexico]
en: Mexico City
fr: Mexico

[ctx: City in Florida USA]
en: Miami Beach
fr: Miami Beach

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Mica Creek
fr: Mica Creek

[ctx: City in US Territory]
en: Midway Island
fr: Île Midway

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Midwest City
fr: Midwest City

[ctx: City in Germany]
en: Mieäste
fr: Mieste

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Milk River
fr: Milk River

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Mine Hill
fr: Mine Hill

[ctx: City in St-Pierre and Miquelon France]
en: Miquelon Island
fr: Grande Miquelon

[ctx: City in Far East Russia]
en: Mirnyi
fr: Mirny

[ctx: City in Libya]
en: Misratah
fr: Mişrātah

[ctx: City in Israel]
en: Mitzpe Ramon
fr: Mitzpe Ramon

[ctx: City in Italy]
en: Modena
fr: Modène

[ctx: City in Somalia]
en: Mogadishu
fr: Mogadiscio

[ctx: City in Monaco]
en: Monte Carlo
fr: Monte-Carlo

[ctx: City in Jamaica]
en: Montego Bay
fr: Montego Bay

[ctx: City in California USA]
en: Monterey Park
fr: Monterey Park

[ctx: City in New York USA]
en: Montour Falls
fr: Montour Falls

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Montreal
fr: Montréal

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Montreal Lake
fr: Montreal Lake

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Montreal River
fr: Montreal River

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Moose Jaw
fr: Moose Jaw

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Moose River
fr: Moose River

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Morgan City
fr: Morgan City

[ctx: City in Spain]
en: Morón
fr: Morón de la Frontera

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Moscow
fr: Moscou

[ctx: City in Idaho USA]
en: Moscow
fr: Moscou

[ctx: City in Washington USA]
en: Moses Lake
fr: Moses Lake

[ctx: City in South Africa]
en: Mosselbaai
fr: Mossel Bay

[ctx: City in Italy]
en: Mount Ekar
fr: Mont Ekar

[ctx: City in Antarctica]
en: Mount Erebus
fr: Mont Erébus

[ctx: City in Colorado USA]
en: Mount Evans Obs.
fr: Mont Evans (Observatoire de)

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Mount Forest
fr: Mount Forest

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Graham Obs.
fr: Mont Graham (obs. du)

[ctx: City in New Zealand]
en: Mount John
fr: Mount John

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Lemmon Obs.
fr: Mont Lemmon (obs. du)

[ctx: City in Italy]
en: Mount Mario
fr: Mont Mario

[ctx: City in California USA]
en: Mount Palomar Obs.
fr: Mont Palomar (obs. du)

[ctx: City in Australia]
en: Mount Pleasant
fr: Mont Pleasant

[ctx: City in Australia]
en: Mount Stromlo
fr: Mont Stromlo

[ctx: City in New York USA]
en: Mount Vernon
fr: Mount Vernon

[ctx: City in California USA]
en: Mount Wilson Obs.
fr: Mont Wilson (obs. du)

[ctx: City in Alabama USA]
en: Mountain Brook
fr: Mountain Brook

[ctx: City in California USA]
en: Mountain View
fr: Mountain View

[ctx: City in Missouri USA]
en: Mountain View
fr: Mountain View

[ctx: City in India]
en: Mumbai
fr: Bombay

[ctx: City in Spain]
en: Murcia
fr: Murcie

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Murmansk
fr: Mourmansk

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Myrtle Beach
fr: Myrtle Beach

[ctx: City in Spain]
en: Málaga
fr: Malaga

[ctx: City in Germany]
en: Mülheim
fr: Mülheim an der Ruhr

[ctx: City in Chad]
en: N'djamina
fr: N'djamena

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Naestved
fr: Næstved

[ctx: City in India]
en: Naini Tal
fr: Nainital

[ctx: City in South Region Russia]
en: Nal'chik
fr: Naltchik

[ctx: City in Cher France]
en: Nancay (observatory)
fr: Nançay (Observatoire de)

[ctx: City in Ohio USA]
en: Nassau Obs.
fr: Nassau (Observatoire de)

[ctx: City in Indiana USA]
en: New Albany
fr: New Albany

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: New Bedford
fr: New Bedford

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New Britian
fr: New Britian

[ctx: City in New Jersey USA]
en: New Brunswick
fr: New Brunswick

[ctx: City in Quebec Canada]
en: New Carlisle
fr: New Carlisle

[ctx: City in Maryland USA]
en: New Carrollton
fr: New Carrollton

[ctx: City in Delaware USA]
en: New Castle
fr: New Castle

[ctx: City in Indiana USA]
en: New Castle
fr: New Castle

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: New Castle
fr: Newcastle

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: New Castle
fr: New Castle

[ctx: City in India]
en: New Delhi
fr: New Delhi

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: New Glasgow
fr: New Glasgow

[ctx: City in Iowa USA]
en: New Hampton
fr: New Hampton

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New Hartford
fr: New Hartford

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New Haven
fr: New Haven

[ctx: City in Louisiana USA]
en: New Iberia
fr: New Iberia

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New London
fr: New London

[ctx: City in Idaho USA]
en: New Meadows
fr: New Meadows

[ctx: City in Louisiana USA]
en: New Orleans
fr: La Nouvelle-Orléans

[ctx: City in New York USA]
en: New Rochelle
fr: New Rochelle

[ctx: City in North Dakota USA]
en: New Rockford
fr: New Rockford

[ctx: City in California USA]
en: New Washoe City
fr: New Washoe City

[ctx: City in New York USA]
en: New York
fr: New York

[ctx: City in California USA]
en: Newport Beach
fr: Newport Beach

[ctx: City in Virginia USA]
en: Newport News
fr: Newport News

[ctx: City in New York USA]
en: Niagara Falls
fr: Niagara Falls

[ctx: City in Cyprus]
en: Nicosia
fr: Nicosie

[ctx: City in Netherlands]
en: Nijmegen
fr: Nimègue

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Nizhnii Novgorod
fr: Nijni-Novgorod

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: North Battleford
fr: North Battleford

[ctx: City in Ontario Canada]
en: North Bay
fr: North Bay

[ctx: City in New York USA]
en: North Bellmore
fr: North Bellmore

[ctx: City in New Jersey USA]
en: North Cape May
fr: North Cape May

[ctx: City in South Carolina USA]
en: North Charleston
fr: North Charleston

[ctx: City in California USA]
en: North Hollywood
fr: North Hollywood

[ctx: City in Nevada USA]
en: North Las Vegas
fr: North Las Vegas

[ctx: City in Iowa USA]
en: North Liberty Obs.
fr: North Liberty (obs.)

[ctx: City in Arkansas USA]
en: North Little Rock
fr: North Little Rock

[ctx: City in Ohio USA]
en: North Olmstead
fr: North Olmstead

[ctx: City in Nebraska USA]
en: North Platte
fr: North Platte

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Northrop Strip
fr: Northrop Strip

[ctx: City in New Caledonia France]
en: Noumea
fr: Nouméa

[ctx: City in Italy]
en: Novara
fr: Novare

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Novosibirsk
fr: Novossibirsk

[ctx: City in Falster Denmark]
en: Nykoebing Falster
fr: Nykøbing

[ctx: City in Illinois USA]
en: Oak Park
fr: Oak Park

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Oak Point
fr: Oak Point

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Oak Ridge
fr: Oak Ridge

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Oak Ridge Obs.
fr: Oak Ridge (obs.)

[ctx: City in Spain]
en: Obs. Astronomico de Madrid
fr: Madrid (obs. astronomique de)

[ctx: City in Italy]
en: Obs. Milan
fr: Milan (Observatoire de)

[ctx: City in Alpes de Haute Provence France]
en: Observatoire de Haute Provence
fr: Haute-Provence (Observatoire de)

[ctx: City in Maryland USA]
en: Ocean City
fr: Ocean City

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Ocean Grove
fr: Ocean Grove

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Oklahoma City
fr: Oklahoma City

[ctx: City in Germany]
en: Oldenburg
fr: Oldenbourg

[ctx: City in Namibia]
en: Ondangwa
fr: Ondangua

[ctx: City in Flandre occidentale Belgium]
en: Oostende
fr: Ostende

[ctx: City in Florida USA]
en: Orange Park
fr: Orange Park

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Orenburg
fr: Orenbourg

[ctx: City in Loiret France]
en: Orleans
fr: Orléans

[ctx: City in Italy]
en: Otranto
fr: Otrante

[ctx: City in Kansas USA]
en: Overland Park
fr: Overland Park

[ctx: City in Spain]
en: Oviedo
fr: Oviede

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Owen Sound
fr: Owen Sound

[ctx: City in California USA]
en: Owens Valley Radio Obs.
fr: Owens Valley (obs. radio de)

[ctx: City in Far East Russia]
en: Oymiakon
fr: Oymyakon

[ctx: City in California USA]
en: Pacific Beach
fr: Pacific Beach

[ctx: City in Italy]
en: Padova
fr: Padoue

[ctx: City in US Territory]
en: Pagan Island
fr: Pagan

[ctx: City in Samoa]
en: Pago Pago
fr: Pago Pago

[ctx: City in Italy]
en: Palermo
fr: Palerme

[ctx: City in Florida USA]
en: Palm City
fr: Palm City

[ctx: City in Spain]
en: Palma de Mallorca
fr: Palma de Majorque

[ctx: City in California USA]
en: Palo Alto
fr: Palo Alto

[ctx: City in Spain]
en: Pamplona
fr: Pampelune

[ctx: City in Panama]
en: Panama City
fr: Panama City

[ctx: City in Florida USA]
en: Panama City
fr: Panama City

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Park Rapids
fr: Park Rapids

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Park View
fr: Park View

[ctx: City in Italy]
en: Parma
fr: Parme

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Parry Sound
fr: Parry Sound

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Peace River
fr: Peace River

[ctx: City in Russia]
en: Pechory
fr: Petchory

[ctx: City in China]
en: Peking
fr: Pékin

[ctx: City in Ohio USA]
en: Perkins Obs.
fr: Perkins (obs.)

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Perth Amboy
fr: Perth Amboy

[ctx: City in Italy]
en: Perugia
fr: Pérouse

[ctx: City in Israel]
en: Petach Tikva
fr: Petah Tikva

[ctx: City in Far East Russia]
en: Petropavlovsk-Kamchatskiy
fr: Petropavlovsk-Kamtchatski

[ctx: City in Alabama USA]
en: Phenix City
fr: Phenix City

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Philadelphia
fr: Philadelphie

[ctx: City in Italy]
en: Piacenza
fr: Plaisance

[ctx: City in Hautes-Pyrénées France]
en: Pic du Midi (observatory)
fr: Pic du Midi (obs. du)

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Pickle Lake
fr: Pickle Lake

[ctx: City in California USA]
en: Pico Rivera
fr: Pico Rivera

[ctx: City in Spain]
en: Pico de Veleta
fr: Pico Veleta

[ctx: City in California USA]
en: Pilot Hill
fr: Pilot Hill

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Pine Bluff
fr: Pine Bluff

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Pine City
fr: Pine City

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Pine Falls
fr: Pine Falls

[ctx: City in Italy]
en: Pisa
fr: Pise

[ctx: City in Hautes Alpes France]
en: Plateau de Bure (observatory)
fr: Observatoire du Plateau de Bure

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Plateau de Calern (observatory)
fr: Observatoire du Plateau de Calern

[ctx: City in Maryland USA]
en: Pocomoke City
fr: Pocomoke City

[ctx: City in Micronesia]
en: Pohnpei
fr: Ponape

[ctx: City in Alaska USA]
en: Point Hope
fr: Point Hope

[ctx: City in Congo]
en: Pointe Noire
fr: Pointe Noire

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Pointe au Baril Station
fr: Pointe-au-Baril-Station

[ctx: City in Florida USA]
en: Pompano Beach
fr: Pompano Beach

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Ponca City
fr: Ponca City

[ctx: City in Missouri USA]
en: Poplar Bluff
fr: Poplar Bluff

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Port Alberni
fr: Port Alberni

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Port Allen
fr: Port Allen

[ctx: City in Texas USA]
en: Port Arthur
fr: Port Arthur

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Port Colborne
fr: Port Colborne

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Port Dover
fr: Norfolk

[ctx: City in South Africa]
en: Port Elizabeth
fr: Port Elizabeth

[ctx: City in Gabon]
en: Port Gentil
fr: Port-Gentil

[ctx: City in Nigeria]
en: Port Harcourt
fr: Port Harcourt

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Port Hawkesbury
fr: Port Hawkesbury

[ctx: City in Michigan USA]
en: Port Huron
fr: Port Huron

[ctx: City in Papua New Guinea]
en: Port Moresby
fr: Port Moresby

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Port Renfrew
fr: Port Renfrew

[ctx: City in Florida USA]
en: Port Salerno
fr: Port Salerno

[ctx: City in Sudan]
en: Port Soudan
fr: Port-Soudan

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Port Sulphur
fr: Port Sulphur

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Port au Choix
fr: Port au Choix

[ctx: City in Trinidad and Tobago]
en: Port of Spain
fr: Port-d'Espagne

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Portage la Prairie
fr: Portage la Prairie

[ctx: City in Bénin]
en: Porto Novo
fr: Porto-Novo

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Powell River
fr: Powell River

[ctx: City in Poland]
en: Poznan
fr: Poznań

[ctx: City in South Africa]
en: Pretoria
fr: Prétoria

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Prince Albert
fr: Prince Albert

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Prince George
fr: Prince George

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Prince Rupert
fr: Prince Rupert

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Princeton Obs.
fr: Princeton (Observatoire de)

[ctx: City in Alaska USA]
en: Prudhoe Bay
fr: Prudhoe Bay

[ctx: City in Chile]
en: Puerto Montt
fr: Puerto Montt

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Puerto Real
fr: Puerto Real

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Puerto del Rosario
fr: Puerto del Rosario

[ctx: City in China]
en: Purple Mountain
fr: Purple Mountain

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Quebec
fr: Québec

[ctx: City in Spain]
en: R.M. Aller de S. de Compostela
fr: R.M. Aller de Saint-Jacques-de-Compostelle

[ctx: City in Israel]
en: Ra'anana
fr: Raanana

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Rainy River
fr: Rainy River

[ctx: City in Israel]
en: Ramat Gan
fr: Ramat Gan

[ctx: City in California USA]
en: Rancho Palos Verdes
fr: Rancho Palos Verdes

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ranger Lake
fr: Ranger Lake

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Rapid City
fr: Rapid City

[ctx: City in Italy]
en: Ravenna
fr: Ravenne

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Red Deer
fr: Red Deer

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Red Lake
fr: Red Lake

[ctx: City in California USA]
en: Redondo Beach
fr: Redondo Beach

[ctx: City in California USA]
en: Redwood City
fr: Redwood City

[ctx: City in Germany]
en: Regensburg
fr: Ratisbonne

[ctx: City in Italy]
en: Reggio di Calabria
fr: Reggio de Calabre

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Regina
fr: Régina

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Richibucto
fr: Richibouctou

[ctx: City in Brazil]
en: Rio de Janeiro
fr: Rio de Janeiro

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Riviere-Eternite
fr: Rivière-Éternité

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Riviere-du-Loup
fr: Rivière-du-Loup

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Riyadh
fr: Riyad

[ctx: City in Spain]
en: Robledo de Chavela
fr: Robledo de Chavela

[ctx: City in United Kingdom]
en: Rochdale Lanc
fr: Rochdale

[ctx: City in Michigan USA]
en: Rochester Hills
fr: Rochester Hills

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Rock Bay
fr: Rock Bay

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Rock Hill
fr: Rock Hill

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Rock Springs
fr: Rock Springs

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Rocky Harbour
fr: Rocky Harbour

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Rocky Mount
fr: Rocky Mount

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Rocky Mountain House
fr: Rocky Mountain House

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Roosevelt Roads
fr: Roosevelt Roads

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Roque de los Muchachos
fr: Roque de los Muchachos

[ctx: City in South Region Russia]
en: Rostov na Donu
fr: Rostov-sur-le-Don

[ctx: City in US Territory]
en: Rota Island
fr: Rota

[ctx: City in California USA]
en: Rowland Heights
fr: Rowland Heights

[ctx: City in Michigan USA]
en: Royal Oak
fr: Royal Oak

[ctx: City in United Kingdom]
en: Rutherford Appleton Lab.
fr: Rutherford Appleton (lab. de)

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Ryazan
fr: Riazan

[ctx: City in Germany]
en: Saarbrücken
fr: Sarrebruck

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sable Island
fr: Île de Sable

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Saganaga Lake
fr: Saganaga Lake

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Saint John
fr: Saint-Jean

[ctx: City in Loire France]
en: Saint-Etienne
fr: Saint-Étienne

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Felicien
fr: Saint-Félicien

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Jerome
fr: Saint-Jérôme

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sainte-Adele
fr: Sainte-Adèle

[ctx: City in US Territory]
en: Saipan Island
fr: Saipan

[ctx: City in Spain]
en: Salamanca
fr: Salamanque

[ctx: City in Italy]
en: Salerno
fr: Salernes

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Salmon Arm
fr: Salmon Arm

[ctx: City in Utah USA]
en: Salt Lake City
fr: Salt Lake City

[ctx: City in California USA]
en: Salton City
fr: Salton City

[ctx: City in Austria]
en: Salzburg
fr: Salzbourg

[ctx: City in Iraq]
en: Samarrah
fr: Samarra

[ctx: City in Texas USA]
en: San Angelo
fr: San Angelo

[ctx: City in Texas USA]
en: San Antonio
fr: San Antonio

[ctx: City in California USA]
en: San Bernardino
fr: San Bernardino

[ctx: City in California USA]
en: San Diego
fr: San Diego

[ctx: City in Spain]
en: San Fernando
fr: San Fernando

[ctx: City in California USA]
en: San Francisco
fr: San Francisco

[ctx: City in Costa Rica]
en: San Jose
fr: San Jose

[ctx: City in California USA]
en: San Jose
fr: San Jose

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: San Juan
fr: San Juan

[ctx: City in California USA]
en: San Leandro
fr: San Leandro

[ctx: City in California USA]
en: San Mateo
fr: San Mateo

[ctx: City in California USA]
en: San Pedro
fr: San Pedro

[ctx: City in Mexico]
en: San Pedro Martir
fr: San Pedro Mártir

[ctx: City in El Salvador]
en: San Salvador
fr: San Salvador

[ctx: City in Spain]
en: San Sebastián
fr: Saint-Sébastien

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: San Sebastián de la Gomera
fr: San Sebastián de la Gomera

[ctx: City in United Kingdom]
en: Sandhurst Surrey
fr: Sandhurst (Surrey)

[ctx: City in California USA]
en: Santa Ana
fr: Santa Ana

[ctx: City in California USA]
en: Santa Barbara
fr: Santa Barbara

[ctx: City in California USA]
en: Santa Clara
fr: Santa Clara

[ctx: City in Bolivia]
en: Santa Cruz
fr: Santa Cruz

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Santa Cruz de Tenerife
fr: Santa Cruz de Ténérife

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Santa Cruz de la Palma
fr: Santa Cruz de la Palma

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Santa Fe
fr: Santa Fe

[ctx: City in California USA]
en: Santa Maria
fr: Santa Maria

[ctx: City in Italy]
en: Santa Maria Capua Vetere
fr: Santa Maria Capua Vetere

[ctx: City in California USA]
en: Santa Monica
fr: Santa Monica

[ctx: City in California USA]
en: Santa Rosa
fr: Santa Rosa

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Santa Rosa
fr: Santa Rosa

[ctx: City in Dominican Republic]
en: Santo Domingo
fr: Saint-Domingue

[ctx: City in Algeria]
en: Satif
fr: Sétif

[ctx: City in Michigan USA]
en: Sault St. Marie
fr: Sault St. Marie

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sault Ste. Marie
fr: Sault Ste. Marie

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Savant Lake
fr: Savant Lake

[ctx: City in Italy]
en: Savona
fr: Savone

[ctx: City in California USA]
en: Seal Beach
fr: Seal Beach

[ctx: City in Spain]
en: Segovia
fr: Ségovie

[ctx: City in South Korea]
en: Seoul
fr: Séoul

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sept-Iles
fr: Sept-Îles

[ctx: City in Ukraine]
en: Sevastopol
fr: Sébastopol

[ctx: City in Spain]
en: Sevilla
fr: Séville

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sheet Harbour
fr: Sheet Harbour

[ctx: City in California USA]
en: Shell Beach
fr: Shell Beach

[ctx: City in Iran]
en: Shiraz
fr: Chiraz

[ctx: City in Australia]
en: Siding Spring
fr: Siding Spring

[ctx: City in Italy]
en: Siena
fr: Sienne

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Silver Dollar
fr: Silver Dollar

[ctx: City in Maryland USA]
en: Silver Spring
fr: Silver Spring

[ctx: City in California USA]
en: Simi Valley
fr: Simi Valley

[ctx: City in Singapore]
en: Singapore
fr: Singapour

[ctx: City in Iowa USA]
en: Sioux City
fr: Sioux City

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Sioux Falls
fr: Sioux Falls

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sioux Lookout
fr: Sioux Lookout

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sioux Narrows
fr: Sioux Narrows

[ctx: City in Italy]
en: Siracusa
fr: Syracuse

[ctx: City in Slovakia]
en: Skalnate Pleso
fr: Skalnaté Pleso

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Slate Falls
fr: Slate Falls

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Slave Lake
fr: Slave Lake

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Smiths Falls
fr: Smiths Falls

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Smoky Lake
fr: Smoky Lake

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Smooth Rock Falls
fr: Smooth Rock Falls

[ctx: City in South Region Russia]
en: Sochi
fr: Sotchi

[ctx: City in Idaho USA]
en: Soda Springs
fr: Soda Springs

[ctx: City in Greenland]
en: Sondrestrom
fr: Sondrestrom (base aérienne de)

[ctx: City in Indiana USA]
en: South Bend
fr: South Bend

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: South Brook
fr: South Brook

[ctx: City in California USA]
en: South Gate
fr: South Gate

[ctx: City in Hawaii USA]
en: South Kauai VORTAC
fr: VORTAC de South Kauai

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Spirit River
fr: Spirit River

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. Alban's
fr: St. Alban's

[ctx: City in Vermont USA]
en: St. Albans
fr: St. Albans

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. Bride's
fr: St. Bride's

[ctx: City in Ontario Canada]
en: St. Catharines
fr: Saint Catharines

[ctx: City in Missouri USA]
en: St. Charles
fr: St. Charles

[ctx: City in Michigan USA]
en: St. Clair Shores
fr: St. Clair Shores

[ctx: City in Minnesota USA]
en: St. Cloud
fr: St. Cloud

[ctx: City in Virgin Islands]
en: St. Croix
fr: Sainte-Croix

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. David's
fr: St. David's

[ctx: City in Utah USA]
en: St. George
fr: St. George

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
en: St. John's
fr: Saint John's

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. John's
fr: Saint John's

[ctx: City in Missouri USA]
en: St. Joseph
fr: St. Joseph

[ctx: City in Senegal]
en: St. Louis
fr: Saint-Louis

[ctx: City in Missouri USA]
en: St. Louis
fr: St. Louis

[ctx: City in Mexico]
en: St. María Tonantzintla
fr: St. María Tonantzintla

[ctx: City in Maryland USA]
en: St. Michales
fr: St. Michales

[ctx: City in Loire-atlantique France]
en: St. Nazaire
fr: Saint-Nazaire

[ctx: City in Alberta Canada]
en: St. Paul
fr: St. Paul

[ctx: City in Minnesota USA]
en: St. Paul
fr: St. Paul

[ctx: City in Guernsey United Kingdom]
en: St. Peter Port
fr: St. Peter-Port

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: St. Peter's
fr: St. Peter's

[ctx: City in Florida USA]
en: St. Petersburg
fr: Saint-Pétersbourg

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: St. Petersburg
fr: Saint-Pétersbourg

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: St. Stephen
fr: Saint-Stephen

[ctx: City in Virgin Islands]
en: St. Thomas
fr: Saint-Thomas

[ctx: City in Ontario Canada]
en: St. Thomas
fr: St. Thomas

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: St. Walburg
fr: St. Walburg

[ctx: City in Slovakia]
en: Stara Lesna
fr: Stará Lesná

[ctx: City in New York USA]
en: Staten Island
fr: Staten Island

[ctx: City in South Region Russia]
en: Stavropol'
fr: Stavropol

[ctx: City in Colorado USA]
en: Steamboat Springs
fr: Steamboat Springs

[ctx: City in Michigan USA]
en: Sterling Heights
fr: Sterling Heights

[ctx: City in New York USA]
en: Stony Brook
fr: Stony Brook

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sudbury
fr: Grand Sudbury

[ctx: City in Ukraine]
en: Sumy
fr: Soumy

[ctx: City in California USA]
en: Sun Valley
fr: Sun Valley

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Swan Hills
fr: Swan Hills

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Swan River
fr: Swan River

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Swift Current
fr: Swift Current

[ctx: City in Brazil]
en: São Paulo
fr: São Paulo

[ctx: City in Hong Kong]
en: Tai Tam
fr: Tai Tam

[ctx: City in Morocco]
en: Tangier
fr: Tanger

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Taora Island
fr: Île Taora

[ctx: City in Italy]
en: Taranto
fr: Tarente

[ctx: City in Spain]
en: Tarragona
fr: Tarragone

[ctx: City in Uzbekistan]
en: Tashkent
fr: Tachkent

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
fr: Téhéran

[ctx: City in Israel]
en: Tel Aviv
fr: Tel Aviv

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Temiskaming Shores
fr: Temiskaming Shores

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Tern Island
fr: Tern Island

[ctx: City in Ukraine]
en: Ternopil'
fr: Ternopil

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Terrace Bay
fr: Terrace Bay

[ctx: City in Indiana USA]
en: Terre Haute
fr: Terre Haute

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Tete Jaune Cache
fr: Tête Jaune Cache

[ctx: City in Lesotho]
en: Teyateayneng
fr: Teyateyaneng

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: The Pas
fr: The Pas

[ctx: City in Greece]
en: Thessaloníki
fr: Tessalonique

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Thetford Mines
fr: Thetford Mines

[ctx: City in Senegal]
en: Thies
fr: Thiès

[ctx: City in California USA]
en: Thousand Oaks
fr: Thousand Oaks

[ctx: City in Greenland]
en: Thule
fr: Thulé

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Thunder Bay
fr: Thunder Bay

[ctx: City in US Territory]
en: Tinian Island
fr: Tinian

[ctx: City in Madagascar]
en: Toamasina
fr: Tamatave

[ctx: City in Libya]
en: Tobruk
fr: Tobrouk

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Toender
fr: Tønder

[ctx: City in Toledo Spain]
en: Toledo
fr: Tolède

[ctx: City in Michigan USA]
en: Traverse City
fr: Traverse City

[ctx: City in Italy]
en: Trento
fr: Trente

[ctx: City in Italy]
en: Treviso
fr: Trévise

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Trois-Rivieres
fr: Trois-Rivières

[ctx: City in Micronesia]
en: Truk Atoll
fr: Atoll Truk

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Truth or Consequences
fr: Truth or Consequences

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tula
fr: Toula

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Tumbler Ridge
fr: Tumbler Ridge

[ctx: City in Idaho USA]
en: Twin Falls
fr: Twin Falls

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Two Hills
fr: Two Hills

[ctx: City in Ural Russia]
en: Tyumen'
fr: Tioumen

[ctx: City in Washington, DC USA]
en: US Naval Observatory
fr: US Naval (obs.)

[ctx: City in Thailand]
en: Ubon
fr: Ubon Ratchathani

[ctx: City in Thailand]
en: Udon-Thani
fr: Udon Thani

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Ufa
fr: Oufa

[ctx: City in Indonesia]
en: Ujung Pandang
fr: Ujung Pandang

[ctx: City in Belgium]
en: Ukkel
fr: Uccle

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ulan-Ude
fr: Oulan-Oude

[ctx: City in Spain]
en: Uni. de Barcelona
fr: Uni. de Barcelone

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Union City
fr: Union City

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Union City
fr: Union City

[ctx: City in Missouri USA]
en: University City
fr: University City

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Upolu Point
fr: Upolu Point

[ctx: City in Australia]
en: Uppsala Sur
fr: Uppsala Sur

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ust'-Ordynsky
fr: Ust-Ordynsky

[ctx: City in Ukraine]
en: Uzhhorod
fr: Oujhorod

[ctx: City in India]
en: Vainu Bappu
fr: Vainu Bappu (Observatoire de)

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Val Marie
fr: Val Marie

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Vallee-Jonction
fr: Vallée-Jonction

[ctx: City in Malta]
en: Valletta
fr: La Valette

[ctx: City in Maine USA]
en: Van Buren
fr: Van Buren

[ctx: City in California USA]
en: Van Nuys
fr: Van Nuys

[ctx: City in Poland]
en: Varsovia
fr: Varsovie

[ctx: City in Vatican]
en: Vaticano
fr: Vatican

[ctx: City in Italy]
en: Venice
fr: Venise

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Vermilion
fr: Vermillion

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Vermilion Bay
fr: Vermilion Bay

[ctx: City in Italy]
en: Verona
fr: Vérone

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Very Large Array
fr: Very Large Array

[ctx: City in Italy]
en: Vicenza
fr: Vicence

[ctx: City in Austria]
en: Vienna
fr: Vienne

[ctx: City in Ukraine]
en: Vinnytsia
fr: Vinnitsa

[ctx: City in Virginia USA]
en: Virginia Beach
fr: Virginia Beach

[ctx: City in Austria]
en: Vols
fr: Völs

[ctx: City in Sudan]
en: Wad Medani
fr: Wad Madani

[ctx: City in Sudan]
en: Wadi-Halfa
fr: Wadi Halfa

[ctx: City in Kuwait]
en: Wafra
fr: Al Wafra

[ctx: City in US Territory]
en: Wake Island
fr: Île Wake

[ctx: City in Washington USA]
en: Walla Walla
fr: Walla Walla

[ctx: City in California USA]
en: Walnut Creek
fr: Walnut Creek

[ctx: City in Namibia]
en: Walvis Bay
fr: Walvis Bay

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Wandering River
fr: Wandering River

[ctx: City in Georgia USA]
en: Warner Robins
fr: Warner Robins

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
fr: Varsovie

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: West Allis
fr: West Allis

[ctx: City in California USA]
en: West Covina
fr: West Covina

[ctx: City in Connecticut USA]
en: West Haven
fr: West Haven

[ctx: City in California USA]
en: West Hills
fr: West Hills

[ctx: City in Arkansas USA]
en: West Memphis
fr: West Memphis

[ctx: City in Florida USA]
en: West Palm Beach
fr: West Palm Beach

[ctx: City in Washington USA]
en: Whidbey Island
fr: Whidbey Island

[ctx: City in New York USA]
en: White Plains
fr: White Plains

[ctx: City in Ontario Canada]
en: White River
fr: White River

[ctx: City in Texas USA]
en: Wichita Falls
fr: Wichita Falls

[ctx: City in California USA]
en: Wilcox Solar Obs.
fr: Wilcox (obs. solaire de)

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Williams Lake
fr: Williams Lake

[ctx: City in Germany]
en: Wolfsburg
fr: Wolfsbourg

[ctx: City in California USA]
en: Woodland Hills
fr: Woodland Hills

[ctx: City in Germany]
en: Wurzburg
fr: Wurtzbourg

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yakutsk
fr: Iakoutsk

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Yale Obs.
fr: Yale (Observatoire de)

[ctx: City in Micronesia]
en: Yap Island
fr: Île de Yap

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Yerkes Obs.
fr: Yerkes (obs.)

[ctx: City in New York USA]
en: Yorktown Heights
fr: Yorktown Heights

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Yoshkar Ola
fr: Iochkar-Ola

[ctx: City in California USA]
en: Yuba City
fr: Yuba City

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
fr: Ioujno-Sakhalinsk

[ctx: City in Spain]
en: Zaragoza
fr: Saragosse

[ctx: City in Tunisia]
en: Zarzis
fr: Jarjīs

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhovkva
fr: Jovkva

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhytomyr
fr: Jitomir

[ctx: City in Switzerland]
en: Zürich
fr: Zurich

[ctx: Region/state in Australia]
en: ACT
fr: TCA

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes Maritimes
fr: Alpes-Maritimes

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes de Haute Provence
fr: Alpes-de-Haute-Provence

[ctx: Region/state in India]
en: Andhra Pradesh
fr: Andhra Pradesh

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Azores
fr: Açores

[ctx: Region/state in Germany]
en: Bavaria
fr: Bavière

[ctx: Region/state in France]
en: Bouches-du-rhône
fr: Bouches-du-Rhône

[ctx: Region/state in Canada]
en: British Columbia
fr: Colombie-Britannique

[ctx: Region/state in USA]
en: California
fr: Californie

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
fr: Îles Canaries

[ctx: Region/state in Russia]
en: Central Region
fr: Région du Centre

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
fr: Île Christmas

[ctx: Region/state in France]
en: Corse du Sud
fr: Corse-du-Sud

[ctx: Region/state in France]
en: Côte d'or
fr: Côte-d'Or

[ctx: Region/state in Russia]
en: Far East
fr: Région d'Extrême-Orient

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

[ctx: Region/state in Belgium]
en: Flandre occidentale
fr: Flandre-Occidentale

[ctx: Region/state in USA]
en: Florida
fr: Floride

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Fyn
fr: Fionie

[ctx: Region/state in USA]
en: Georgia
fr: Géorgie

[ctx: Region/state in Spain]
en: Gran Canaria
fr: Grande Canarie

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Guernsey
fr: Guernesey

[ctx: Region/state in France]
en: Hautes Alpes
fr: Hautes-Alpes

[ctx: Region/state in France]
en: Herault
fr: Hérault

[ctx: Region/state in France]
en: Ille-et-vilaine
fr: Ille-et-Vilaine

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Jylland
fr: Jutland

[ctx: Region/state in Namibia]
en: Khomas Hochland
fr: Khomas Hochland

[ctx: Region/state in France]
en: Loire-atlantique
fr: Loire-Atlantique

[ctx: Region/state in USA]
en: Louisiana
fr: Louisiane

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Madeira
fr: Madère

[ctx: Region/state in Saudi Arabia]
en: Madina
fr: Médine

[ctx: Region/state in USA]
en: Nebraska
fr: Nébraska

[ctx: Region/state in Canada]
en: New Brunswick
fr: Nouveau-Brunswick

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

[ctx: Region/state in USA]
en: New Hampshire
fr: New Hampshire

[ctx: Region/state in USA]
en: New Jersey
fr: New Jersey

[ctx: Region/state in USA]
en: New Mexico
fr: Nouveau-Mexique

[ctx: Region/state in Australia]
en: New South Wales
fr: Nouvelle-Galles du Sud

[ctx: Region/state in USA]
en: New York
fr: New York

[ctx: Region/state in Canada]
en: Newfoundland
fr: Terre-Neuve-et-Labrador

[ctx: Region/state in USA]
en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

[ctx: Region/state in USA]
en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

[ctx: Region/state in Russia]
en: North-West Region
fr: Région du Nord-Ouest

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
fr: Irlande du Nord

[ctx: Region/state in Australia]
en: Northern Territory
fr: Territoire du Nord

[ctx: Region/state in Canada]
en: Northwest Territories
fr: Territoires du Nord-Ouest

[ctx: Region/state in Canada]
en: Nova Scotia
fr: Nouvelle-Écosse

[ctx: Region/state in USA]
en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

[ctx: Region/state in Canada]
en: Prince Edward Island
fr: Île-du-Prince-Édouard

[ctx: Region/state in USA]
en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées Orientales
fr: Pyrénées-Orientales

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées atlantiques
fr: Pyrénées-Atlantiques

[ctx: Region/state in North Korea]
en: Pyŏngbuk
fr: Pyungbuk

[ctx: Region/state in Canada]
en: Quebec
fr: Québec

[ctx: Region/state in USA]
en: Rhode Island
fr: Rhode Island

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
fr: Écosse

[ctx: Region/state in France]
en: Seine-maritime
fr: Seine-Maritime

[ctx: Region/state in Russia]
en: Siberia
fr: Sibérie

[ctx: Region/state in Australia]
en: South Australia
fr: Australie-Méridionale

[ctx: Region/state in USA]
en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

[ctx: Region/state in USA]
en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

[ctx: Region/state in Russia]
en: South Region
fr: Région du Sud

[ctx: Region/state in France]
en: St-Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

[ctx: Region/state in Australia]
en: Tasmania
fr: Tasmanie

[ctx: Region/state in Spain]
en: Tenerife
fr: Ténérife

[ctx: Region/state in Spain]
en: Toledo
fr: Tolède

[ctx: Region/state in Russia]
en: Ural
fr: Oural

[ctx: Region/state in USA]
en: Virginia
fr: Virginie

[ctx: Region/state in Russia]
en: Volga Region
fr: Région de la Volga

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Wales
fr: Pays de Galles

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington, DC
fr: Washington DC

[ctx: Region/state in USA]
en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

[ctx: Region/state in Australia]
en: Western Australia
fr: Australie-Occidentale

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Zealand
fr: Seeland

[ctx: Country name]
en: Algeria
fr: Algérie

[ctx: Country name]
en: Antarctica
fr: Antarctique

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

[ctx: Country name]
en: Argentina
fr: Argentine

[ctx: Country name]
en: Armenia
fr: Armémie

[ctx: Country name]
en: Ascension Island
fr: Île de l'Ascension

[ctx: Country name]
en: Australia
fr: Australie

[ctx: Country name]
en: Austria
fr: Autriche

[ctx: Country name]
en: Bahrain
fr: Bahreïn

[ctx: Country name]
en: Barbados
fr: Barbade

[ctx: Country name]
en: Belgium
fr: Belgique

[ctx: Country name]
en: Bermuda
fr: Bermudes

[ctx: Country name]
en: Bolivia
fr: Bolivie

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

[ctx: Country name]
en: Brazil
fr: Brésil

[ctx: Country name]
en: Bulgaria
fr: Bulgarie

[ctx: Country name]
en: Burkina Faso
fr: Burkina Faso

[ctx: Country name]
en: Cameroon
fr: Cameroun

[ctx: Country name]
en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

[ctx: Country name]
en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

[ctx: Country name]
en: Chad
fr: Tchad

[ctx: Country name]
en: Chile
fr: Chili

[ctx: Country name]
en: China
fr: Chine

[ctx: Country name]
en: Colombia
fr: Colombie

[ctx: Country name]
en: Congo (Democratic Republic)
fr: Congo (République démocratique)

[ctx: Country name]
en: Costa Rica
fr: Costa Rica

[ctx: Country name]
en: Croatia
fr: Croatie

[ctx: Country name]
en: Cyprus
fr: Chypre

[ctx: Country name]
en: Czechia
fr: République tchèque

[ctx: Country name]
en: Dem rep of Congo
fr: République démocratique du Congo

[ctx: Country name]
en: Denmark
fr: Danemark

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

[ctx: Country name]
en: Ecuador
fr: Équateur

[ctx: Country name]
en: Egypt
fr: Égypte

[ctx: Country name]
en: El Salvador
fr: Salvador

[ctx: Country name]
en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

[ctx: Country name]
en: Eritrea
fr: Érythrée

[ctx: Country name]
en: Estonia
fr: Estonie

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
fr: Éthiopie

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
fr: Îles Malouines

[ctx: Country name]
en: Fiji
fr: Fidji

[ctx: Country name]
en: Finland
fr: Finlande

[ctx: Country name]
en: French Guiana
fr: Guyane française

[ctx: Country name]
en: French Polynesia
fr: Polynésie française

[ctx: Country name]
en: Gambia
fr: Gambie

[ctx: Country name]
en: Germany
fr: Allemagne

[ctx: Country name]
en: Greece
fr: Grèce

[ctx: Country name]
en: Greenland
fr: Groenland

[ctx: Country name]
en: Guinea
fr: Guinée

[ctx: Country name]
en: Guinea Bissau
fr: Guinée-Bissau

[ctx: Country name]
en: Haiti
fr: Haïti

[ctx: Country name]
en: Hong Kong
fr: Hong Kong

[ctx: Country name]
en: Hungary
fr: Hongrie

[ctx: Country name]
en: Iceland
fr: Islande

[ctx: Country name]
en: India
fr: Inde

[ctx: Country name]
en: Indonesia
fr: Indonésie

[ctx: Country name]
en: Iraq
fr: Irak

[ctx: Country name]
en: Ireland
fr: Irlande

[ctx: Country name]
en: Isle of Man
fr: Île de Man

[ctx: Country name]
en: Israel
fr: Israël

[ctx: Country name]
en: Italy
fr: Italie

[ctx: Country name]
en: Ivory coast
fr: Côte d'Ivoire

[ctx: Country name]
en: Jamaica
fr: Jamaïque

[ctx: Country name]
en: Japan
fr: Japon

[ctx: Country name]
en: Jordan
fr: Jordanie

[ctx: Country name]
en: Kuwait
fr: Koweït

[ctx: Country name]
en: Latvia
fr: Lettonie

[ctx: Country name]
en: Lebanon
fr: Liban

[ctx: Country name]
en: Libya
fr: Lybie

[ctx: Country name]
en: Lithuania
fr: Lituanie

[ctx: Country name]
en: Macedonia
fr: Macédoine

[ctx: Country name]
en: Malaysia
fr: Malaisie

[ctx: Country name]
en: Malta
fr: Malte

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

[ctx: Country name]
en: Mauritania
fr: Mauritanie

[ctx: Country name]
en: Mauritius
fr: Maurice

[ctx: Country name]
en: Mexico
fr: Mexique

[ctx: Country name]
en: Micronesia
fr: Micronésie

[ctx: Country name]
en: Morocco
fr: Maroc

[ctx: Country name]
en: Myanmar
fr: Birmanie

[ctx: Country name]
en: Namibia
fr: Namibie

[ctx: Country name]
en: Nepal
fr: Népal

[ctx: Country name]
en: Netherlands
fr: Pays-Bas

[ctx: Country name]
en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

[ctx: Country name]
en: Nigeria
fr: Nigéria

[ctx: Country name]
en: North Korea
fr: Corée du Nord

[ctx: Country name]
en: Norway
fr: Norvège

[ctx: Country name]
en: Palau
fr: Palaos

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

[ctx: Country name]
en: Peru
fr: Pérou

[ctx: Country name]
en: Pitcairn Islands
fr: Îles Pitcairn

[ctx: Country name]
en: Poland
fr: Pologne

[ctx: Country name]
en: Romania
fr: Roumanie

[ctx: Country name]
en: Russia
fr: Russie

[ctx: Country name]
en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

[ctx: Country name]
en: Senegal
fr: Sénégal

[ctx: Country name]
en: Singapore
fr: Singapour

[ctx: Country name]
en: Slovakia
fr: Slovaquie

[ctx: Country name]
en: Slovenia
fr: Slovénie

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

[ctx: Country name]
en: Somalia
fr: Somalie

[ctx: Country name]
en: South Africa
fr: Afrique du Sud

[ctx: Country name]
en: South Korea
fr: Corée du Sud

[ctx: Country name]
en: Spain
fr: Espagne

[ctx: Country name]
en: Sri Lanka
fr: Sri Lanka

[ctx: Country name]
en: St. Lucia
fr: Sainte-Lucie

[ctx: Country name]
en: Sudan
fr: Soudan

[ctx: Country name]
en: Sweden
fr: Suède

[ctx: Country name]
en: Switzerland
fr: Suisse

[ctx: Country name]
en: Syria
fr: Syrie

[ctx: Country name]
en: Taiwan
fr: Taïwan

[ctx: Country name]
en: Tanzania
fr: Tanzanie

[ctx: Country name]
en: Thailand
fr: Thaïlande

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

[ctx: Country name]
en: Tunisia
fr: Tunisie

[ctx: Country name]
en: Turkey
fr: Turquie

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

[ctx: Country name]
en: US Territory
fr: Territoire US

[ctx: Country name]
en: USA
fr: États-Unis

[ctx: Country name]
en: Uganda
fr: Ouganda

[ctx: Country name]
en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

[ctx: Country name]
en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

[ctx: Country name]
en: Uzbekistan
fr: Ouzbekistan

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
fr: Îles Vierges

[ctx: Country name]
en: Western sahara
fr: Sahara occidental

[ctx: Country name]
en: Yemen
fr: Yémen

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
fr: Yougoslavie

[ctx: Country name]
en: Zambia
fr: Zambie

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
fr: Cicatrices d'impacts de comètes (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
fr: Satellites galiléens (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
fr: Tempête de poussière globale (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
fr: Jupiter et Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
fr: Afficher une image APOD

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
fr: Afficher une image APOD (radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
fr: Afficher une image APOD (Venera Lander)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
fr: Afficher un montage de Saturne et de ses Lunes

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
fr: Afficher une image du HST

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
fr: Afficher une image du HST (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
fr: Afficher une image du HST (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
fr: Afficher une image du HST (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
fr: Afficher une image du HST (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
fr: Afficher une image du HST (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
fr: Afficher une image du HST (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
fr: Afficher une image du HST (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
fr: Afficher une image du HST (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
fr: Afficher une image du HST (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
fr: Afficher une image du HST (détail)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
fr: Afficher une image du HST (détail)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
fr: Afficher une image du HST (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
fr: Afficher une image du HST (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
fr: Afficher une image du HST (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
fr: Afficher une image du HST (étoiles dans M31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
fr: Afficher des images du HST (anneaux et Lunes)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
fr: Afficher une image AOP du KPNO

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
fr: Afficher une image de MGS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
fr: Afficher une mosaïque de la NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
fr: Afficher une image du NOAO

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
fr: Afficher une image du NOAO (Halpha)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
fr: Afficher une image du NOAO (optique)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
fr: Afficher une image du SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
fr: Afficher une image de Spitzer

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
fr: Afficher une image du Soleil

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
fr: Afficher une image de Viking Lander

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
fr: Afficher une image de Voyager 1

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
fr: Image d'éclipse totale

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
fr: Triple éclipse (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
fr: Comète Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker–Levy 9 Wikipedia page
fr: Page Wikipédia Comète Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
fr: Images solaires quotidiennes

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Eclipse page
fr: Page d'éclipse de la NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
fr: Missions martiennes de la NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Science Mariner missions
fr: Missions scientifiques « Mariner » de la NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Solar System Exploration Page
fr: Page de la NASA pour l'exploitation du système solaire

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Sun-Earth Days page
fr: Page de la NASA pour les jours Soleil/Terre

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Nine Planets Page
fr: Page des 9 planètes

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
fr: Page d'informations du SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
fr: Le programme Apollo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
fr: La mission Cassini

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
fr: Le « visage » sur Mars

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
fr: La mission Galileo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
fr: La mission Magellan

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
fr: La mission Mariner 10

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
fr: La « Mars Society »

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
fr: Les missions Voyager

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
fr: Le catalogue de Mars complet

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
fr: Bienvenue sur Mars !

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
fr: Page Wikipédia

[ctx: star name]
en: Rigel Kentaurus
fr: Rigel Kentaurus

[ctx: star name]
en: Vega
fr: Véga

[ctx: star name]
en: Betelgeuse
fr: Bételgeuse

[ctx: star name]
en: Aldebaran
fr: Aldébaran

[ctx: star name]
en: Antares
fr: Antarès

[ctx: star name]
en: Regulus
fr: Régulus

[ctx: star name]
en: Kaus Australis
fr: Kaus Australis

[ctx: star name]
en: Alkaid
fr: Alkaïd

[ctx: star name]
en: Peacock
fr: Paon

[ctx: star name]
en: Al Gieba
fr: Al Gieba

[ctx: star name]
en: Alpheratz
fr: Alphératz

[ctx: star name]
en: Saiph
fr: Saïph

[ctx: star name]
en: Rasalhague
fr: Ras Alhague

[ctx: star name]
en: Denebola
fr: Dénébola

[ctx: star name]
en: Scheat
fr: Schéat

[ctx: star name]
en: Zozma
fr: Zosma

[ctx: star name]
en: Gienah Corvi
fr: Gienah Corvi

[ctx: star name]
en: Zuben el Chamali
fr: Zuben Elschemali

[ctx: star name]
en: Kaus Media
fr: Kaus Média

[ctx: star name]
en: Yed Prior
fr: Yed Prior

[ctx: star name]
en: Na'ir al Saif
fr: Nair al Saif

[ctx: star name]
en: Zuben El Genubi
fr: Zuben Elgenubi

[ctx: star name]
en: Kelb al Rai
fr: Kalb Al Rai

[ctx: star name]
en: Ras Algethi
fr: Ras Algethi

[ctx: star name]
en: Kaus Borealis
fr: Kaus Borealis

[ctx: star name]
en: Deneb Algiedi
fr: Deneb-Algiedi

[ctx: star name]
en: Cor Caroli
fr: Cor Caroli

[ctx: star name]
en: Al Niyat
fr: Al Niyat

[ctx: star name]
en: Al Nasl
fr: El Nasl

[ctx: star name]
en: Al Dhanab
fr: Al Dhanab

[ctx: star name]
en: Tania Australis
fr: Tania Australis

[ctx: star name]
en: Altais
fr: Altaïs

[ctx: star name]
en: Al Nair
fr: Al Na'ir

[ctx: star name]
en: Talitha Borealis
fr: Talitha Borealis

[ctx: star name]
en: Kaou Pih
fr: Kaou Pih

[ctx: star name]
en: Er Rai
fr: Errai

[ctx: star name]
en: Yed Posterior
fr: Yed Posterior

[ctx: star name]
en: Segin
fr: Seginus

[ctx: star name]
en: Al Thalimain
fr: Al Thalimain

[ctx: star name]
en: Tania Borealis
fr: Tania Borealis

[ctx: star name]
en: Alula Borealis
fr: Alula Borealis

[ctx: star name]
en: Tseen Ke
fr: Tseen Ke

[ctx: star name]
en: Tarf
fr: Al Tarf

[ctx: star name]
en: Talitha Australis
fr: Talitha Australis

[ctx: star name]
en: Al Giedi
fr: Al Giedi

[ctx: star name]
en: Primus Hyadum
fr: Primus Hyadum

[ctx: star name]
en: Maia
fr: Maïa

[ctx: star name]
en: Zuben el Hakrabi
fr: Zuben el Hakrabi

[ctx: star name]
en: Asellus Australis
fr: Asellus Australis

[ctx: star name]
en: Alphekka Meridiana
fr: Alpha Coronae Australis

[ctx: star name]
en: Merope
fr: Mérope

[ctx: star name]
en: Minhar al Shuja
fr: Minhar al Shuja

[ctx: star name]
en: Asellus Borealis
fr: Asellus Borealis

[ctx: star name]
en: Pleione
fr: Pléioné

[ctx: star name]
en: Asterope
fr: Astérope

[ctx: Satellite group name]
en: Last Launches
fr: Derniers lancements

[ctx: Satellite group name]
en: International Space Station
fr: Station spatiale internationale

[ctx: Satellite group name]
en: Brightest
fr: La plus brillante

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
fr: Météo

[ctx: Satellite group name]
en: Earth Resources
fr: Ressources terrestres

[ctx: Satellite group name]
en: Search & Rescue (SARSAT)
fr: Rechercher et enregistrer (SARSAT)

[ctx: Satellite group name]
en: Disaster Monitoring
fr: Surveillance des sinistres

[ctx: Satellite group name]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
fr: Système satellite de suivi et de relais de données (TDRSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Geostationary
fr: Géostationnaire

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
fr: Radio-amateur

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
fr: Expérimental

[ctx: Satellite group name]
en: Other
fr: Autre

[ctx: Satellite group name]
en: GPS Operational
fr: GPS opérationnel

[ctx: Satellite group name]
en: Glonass Operational
fr: Glonass opérationnel

[ctx: Satellite group name]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
fr: Système d'augmentation par satellite (WAAS / EGNOS / MSAS)

[ctx: Satellite group name]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
fr: Système satellite de navigation marine (NNSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Russian LEO Navigation
fr: Navigation LEO russe

[ctx: Satellite group name]
en: Space & Earth Science
fr: Sciences de l'Espace & de la Terre

[ctx: Satellite group name]
en: Geodetic
fr: Géodésique

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
fr: Ingénierie

[ctx: Satellite group name]
en: Education
fr: Éducation

[ctx: Satellite group name]
en: Miscellaneous Military
fr: Militaire divers

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
fr: Calibrage radar

[ctx: Satellite group name]
en: Other Miscellaneous
fr: Autres divers

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GPS
fr: GPS supplémentaire

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GLONASS
fr: GLONASS supplémentaire

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental METEOSAT
fr: METEOSAT supplémentaire

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental INTELSAT
fr: INTELSAT supplémentaire

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental ORBCOMM
fr: ORBCOMM supplémentaire

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Skyview
fr: Vue du Ciel

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
fr: Rayon gamma

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
fr: Rayon X

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: EUV
fr: RUE

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
fr: Optique

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
fr: Infrarouge

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
fr: HEASARC (High Energy Astrophysical Archive)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
fr: Missions récentes dans les rayons X

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
fr: Mission dans les rayons X passées

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
fr: Missions dans les rayons gamma

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
fr: Autres missions

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
fr: Choix de catalogues populaires

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
fr: Catalogues multi-longueur d'onde

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
fr: NED (NASA Extragalactic Database)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
fr: ADS (NASA Astrophysics Data System)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
fr: Astronomie et Astrophysique

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
fr: Physique et géophysique

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
fr: Prépublications d'astrophysique

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
fr: MAST (Multimission Archive at Space Telescope)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
fr: Spectre

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
fr: Autre

en: Refraction effects disabled
fr: Effets de réfraction désactivés

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
fr: Quand l'horizon est désactivé, les effets de réfraction sont temporairement désactivés.

en: Due to a known issue in the kde frameworks, updating already downloaded items is currently not possible. <br> Please uninstall and reinstall them to update.
fr: En raison d'un problème connu dans les environnements de développement de KDE, la mise à jour des éléments déjà téléchargés est actuellement impossible. <br>Veuillez les désinstaller et les réinstaller pour les mettre à jour.

en: The catalog "%1" is corrupt.
fr: Le catalogue « %1 » est corrompu.

en: The catalog "%1" is corrupt.<br>Expected id=%2 but got id=%3
fr: Le catalogue « %1 » est corrompu.<br>Identifiant attendu = %2 mais identifiant obtenu = %3

en: Could not import the catalog "%1"<br>%2
fr: Impossible d'importer le catalogue « %1 »<br>%2

en: Light Pollution Settings
fr: Paramètres de la pollution lumineuse

en: Equipment Settings - Equipment Type and Parameters
fr: Paramètres de l'équipement - Type et paramètres de l'équipement

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
fr: Il est impossible de trouver le serveur INDI. Veuillez vous assurer que le paquet fournissant l'exécutable pour indiserver est installé.

en: INDI Device Manager should only be used by advanced technical users. It cannot be used with Ekos. Do you still want to open INDI device manager?
fr: Le gestionnaire de périphériques INDI ne devrait être utilisé que par les utilisateurs techniques avancés. Ne devrait pas être utilisé avec Ekos. Voulez-vous vraiment ouvrir le gestionnaire de périphériques INDI ?

en: INDI Device Manager
fr: Gestionnaire de périphériques INDI

en: Catalogs
fr: Catalogues

en: Xplanet
fr: XPlanet

en: Developer
fr: Développeur

en: Hide Terrain
fr: Masquer le terrain

en: Show Terrain
fr: Afficher le terrain

en: Open FITS
fr: Ouvrir FITS

[ctx: @title:window]
en: Export Image
fr: Exporter une image

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
fr: Scripts KStars (*.kstars)

en: Executing remote scripts is not supported.
fr: Le lancement de scripts distants n'est pas pris en charge.

en: Could not open file %1
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier « %1 »

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
fr: Le script sélectionné contient des éléments non reconnus, ce qui indique qu'il n'a pas été créé à l'aide du constructeur de scripts de KStars. Il est possible que ce script ne fonctionne pas correctement, voire qu'il contienne du code malveillant. Voulez-vous l'exécuter malgré tout ?

en: Script Validation Failed
fr: Échec de la validation du script

en: Run Nevertheless
fr: Exécuter malgré tout

en: Running script: %1
fr: Exécution du script : %1

en: Script finished.
fr: Script terminé.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
fr: Vous pouvez économiser l'encre de votre imprimante grâce au modèle de couleurs « Carte du ciel », qui utilise un fond blanc. Voulez-vous passer temporairement au modèle de couleurs « Carte du ciel » pour imprimer ?

en: Switch to Star Chart Colors?
fr: Passer en couleurs carte du ciel ?

en: Switch Color Scheme
fr: Changer de modèle de couleurs

en: Do Not Switch
fr: Ne pas changer

en: Engage &Tracking
fr: &Démarrer le suivi

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 degrees
fr: CdV approximatif : %1 degrés

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcminutes
fr: CdV approximatif : %1 minutes d'arc

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcseconds
fr: CdV approximatif : %1 secondes d'arc

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
fr: Saisissez l'angle de champ de vision souhaité

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
fr: Saisissez un angle de champ de vision en degrés

en: Attempt to determine from image
fr: Tentative de détermination à partir de l'image.

en: Eyepiece View: Choose a field-of-view
fr: Affichage de l'oculaire : choisissez un champ de vision

en: FOV to render eyepiece view for:
fr: CdV pour le rendu de la vue de l'oculaire pour

en: Critical File not Found: %1
fr: Impossible de trouver un fichier indispensable : %1

en: The file  %1 could not be found. KStars cannot run properly without this file. KStars searches for this file in following locations:
    
    	%2
    
    It appears that your setup is broken.
fr: Le fichier « %1 » est introuvable. KStars ne peut fonctionner correctement qu'avec ce fichier. KStars l'a cherché dans les emplacements suivants :
    
    	%2
    
    Il semble que votre installation soit corrompue.

en: Critical File Not Found: %1
fr: Fichier vital introuvable : %1

en: Reading time zone rules
fr: Lecture des règles de fuseaux horaires

en: Upgrade existing user city db to support geographic elevation.
fr: Mettre à jour la base de données existante pour les cités des utilisateurs pour la prise en charge de la hauteur géographique.

en: Adding "Elevation" column to city table.
fr: Ajout d'une colonne « Altitude » à la table des villes.

en: City table already contains "Elevation".
fr: La table des villes contient toujours des données d'altitude.

en: City table missing from database.
fr: La table des villes n'existe pas dans la base de données.

en: Loading city data
fr: Chargement des données concernant les villes

en: Loading User Information
fr: Chargement des informations utilisateur

en: Loading sky objects
fr: Chargement des objets célestes

en: Loading Image URLs
fr: Chargement des URL des images

en: The user notes log file %1 is malformatted in the opening of the entry starting at %2. KStars can still run without fully reading this file. Press Continue to run KStars with whatever partial reading was successful. The file may get truncated if KStars writes to the file later. Press Cancel to instead abort now and manually fix the problem.
fr: Le fichier journal des notes utilisateur %1 est mal formaté au début de l'entrée démarrant à %2. Continuez à exécuter KStars avec n'importe quelle lecture partielle qui a été réussie. Le fichier peut être tronqué si KStars écrit dans le fichier plus tard. Appuyez sur Annuler pour abandonner maintenant et corriger manuellement le problème.

en: Malformed file %1
fr: Fichier malformé %1

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
fr: Il est impossible de définir l'heure : %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
fr: Il est impossible de définir l'emplacement nommé %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier de liens d'images personnalisé.
    Il n'est pas possible d'enregistrer le lien pour les sessions futures.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier de liens d'informations personnalisé.
    Il n'est pas possible d'enregistrer le lien pour les sessions futures.

en: Userdata at index %1 does not exist.
fr: Les données utilisateurs à l'indice %1 n'existe pas.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
fr: zénith

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
fr: nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
fr: est

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
fr: sud

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
fr: ouest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
fr: nord-est

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
fr: sud-est

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
fr: sud-ouest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
fr: nord-ouest

[ctx: @title:window]
en: Print Sky
fr: Imprimer le ciel

en: Download New Data...
fr: Télécharger de nouvelles données…

en: Downloads new data
fr: Télécharge de nouvelles données

en: Open Image...
fr: Ouvrir une image…

en: &Save Sky Image...
fr: &Enregistrer l'image du ciel…

en: &Run Script...
fr: Exécute&r un script…

[ctx: start Printing Wizard]
en: Printing &Wizard...
fr: &Assistant d'impression…

en: Set Time to &Now
fr: Régler l'heure à &maintenant

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
fr: R&égler l'heure…

en: Stop &Clock
fr: &Arrêter l'horloge

en: Resume Clock
fr: Relancer l'horloge

en: Stop Clock
fr: Arrêter l'horloge

en: Advance One Step Forward in Time
fr: Avancer d'un pas dans le temps

en: Advance One Step Backward in Time
fr: Reculer d'un pas dans le temps

en: &Zenith
fr: &Zénith

en: &North
fr: &Nord

en: &East
fr: &Est

en: &South
fr: &Sud

en: &West
fr: &Ouest

en: &Find Object...
fr: &Chercher un objet…

en: Set Coordinates &Manually...
fr: Définir les coordonnées &manuellement…

en: &Default Zoom
fr: Zoom par &défaut

en: &Zoom to Angular Size...
fr: &Zoomer à la dimension angulaire…

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
fr: Azimutale équivalente de &Lambert

en: &Azimuthal Equidistant
fr: A&zimutale équidistante

en: &Orthographic
fr: &Orthographique

en: &Equirectangular
fr: Équir&ectangulaire

en: &Stereographic
fr: &Stéréographique

en: &Gnomonic
fr: &Gnomonique

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
fr: Afficher les boîtes d'&informations

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
fr: Afficher la boîte d'&heure

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
fr: Af&ficher la boîte de mise au point

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
fr: Afficher la boîte de &Position

en: Show Main Toolbar
fr: Afficher la barre principale

en: Show View Toolbar
fr: Afficher la barre d'affichage

en: Show Statusbar
fr: Afficher la barre d'état

en: Show Az/Alt Field
fr: Afficher le champ Az/Alt

en: Show RA/Dec Field
fr: Afficher le champ AD/DEC

en: Show J2000.0 RA/Dec Field
fr: Afficher le champ J2000.0 AD/DEC

en: C&olor Schemes
fr: &Modèles de couleurs

en: &Classic
fr: &Classique

en: &Star Chart
fr: Carte du &ciel

en: &Night Vision
fr: Vision &nocturne

en: &Moonless Night
fr: Nuit &sans Lune

en: &FOV Symbols
fr: Indicateurs de c&hamp de vision

en: HiPS All Sky Overlay
fr: Superposition HiPS

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
fr: Position &géographique…

en: Startup Wizard...
fr: Démarrer l'assistant…

en: Manage DSO Catalogs
fr: Gérer les catalogues du ciel profond (CP)

en: Update Comets Orbital Elements
fr: Éléments orbitaux des comètes

en: Update Asteroids Orbital Elements
fr: Éléments orbitaux des astéroïdes

en: Update Recent Supernovae Data
fr: Données des supernovas récentes

en: Update Satellites Orbital Elements
fr: Éléments orbitaux des satellites

en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Observation Planner
fr: Planificateur d'observations

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
fr: Hauteur selon l'heure

en: What's up Tonight
fr: Dans le ciel cette nuit

en: XPlanet Solar System Simulator
fr: Simulateur XPlanet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
fr: Agenda du ciel

en: Script Builder
fr: Constructeur de scripts

en: Jupiter's Moons
fr: Lunes de Jupiter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
fr: Drapeaux

en: List your &Equipment...
fr: Liste de votre équipement…

en: Manage Observer...
fr: Gérer l'observateur…

en: Artificial Horizon...
fr: Horizon artificiel…

en: Execute the Session Plan...
fr: Exécuter le plan de session…

en: Polaris Hour Angle...
fr: Angle horaire polaire

en: Telescope Wizard...
fr: Assistant de configuration du télescope…

en: Device Manager...
fr: Gestionnaire de périphériques…

en: Custom Drivers...
fr: Pilotes personnalisés…

en: INDI Control Panel...
fr: Tableau de bord INDI…

en: Displays the Tip of the Day
fr: Affiche l'astuce du jour

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
fr: Utilisez cette valeur pour définir la vitesse à tel moment dans les flux de simulation.
    Pour un pas de temps « X » allant jusqu'à 10 minutes, le temps passe à la vitesse de « X » par seconde.
    Pour des pas de temps supérieurs à 10 minutes, les images sont affichées à un intervalle de « X ».

en: Time step control
fr: Contrôle du pas de temps

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
fr: Étoiles

en: Toggle stars
fr: (Dés)active les étoiles

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
fr: Ciel profond

en: Toggle deep sky objects
fr: (Dés)active les objets du ciel profond

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
fr: Système solaire

en: Toggle Solar system objects
fr: (Dés)active les objets du Système solaire

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
fr: Lignes des constellations

en: Toggle constellation lines
fr: (Dés)active les lignes des constellations

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
fr: Noms des constellations

en: Toggle constellation names
fr: (Dés)active les noms des constellations

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
fr: Limites des constellations

en: Toggle constellation boundaries
fr: (Dés)active les limites des constellations

[ctx: Toggle Constellation Art in the display]
en: C. Art (BETA)
fr: C. Art (Bêta)

en: Toggle constellation art (BETA)
fr: (Dés)active les graphiques des constellations (Bêta)

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
fr: Voie Lactée

en: Toggle milky way
fr: (Dés)active la Voie Lactée

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
fr: Grille des coord. équatoriales

en: Toggle equatorial coordinate grid
fr: (Dés)active la grille des coordonnées équatoriales

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
fr: Grille des coord. horizontales

en: Toggle horizontal coordinate grid
fr: (Dés)active la grille des coordonnées horizontales

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
fr: Sol

en: Toggle opaque ground
fr: (Dés)active le sol opaque

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
fr: Drapeaux

en: Toggle flags
fr: (Dés)active les drapeaux

en: Toggle satellites
fr: (Dés)active les satellites

en: Toggle supernovae
fr: (Dés)active les supernovae

[ctx: Toggle What's Interesting]
en: What's Interesting
fr: Digne d'intérêt

en: Toggle What's Interesting
fr: (Dés)active « Digne d'intérêt »

en: Toggle Ekos
fr: (Dés)active Ekos

[ctx: Toggle the INDI Control Panel in the display]
en: INDI Control Panel
fr: Tableau de bord INDI

en: Toggle INDI Control Panel
fr: (Dés)active le tableau de bord INDI

[ctx: Toggle the FITS Viewer in the display]
en: FITS Viewer
fr: Afficheur FITS

en: Toggle FITS Viewer
fr: (Dés)active l'afficheur FITS

[ctx: Toggle the sensor Field of View]
en: Sensor FOV
fr: CdV Capteur

en: Toggle Sensor FOV
fr: (Dés)active le CdV du capteur

[ctx: Toggle the Mosaic Panel]
en: Mosaic Panel
fr: Panneau de mosaïque

en: Toggle Mosaic Panel
fr: (Dés)active le panneau de mosaïque

[ctx: Toggle the Mount Control Panel]
en: Mount Control
fr: Contrôle Monture

en: Toggle Mount Control Panel
fr: (Dés)active le tableau de bord de la monture

[ctx: Toggle the telescope center lock in display]
en: Center Telescope
fr: Centrer le télescope

en: Toggle Lock Telescope Center
fr: (Dés)active le verrou pour le centre du télescope

en: Toggle Telescope Tracking
fr: (Dés)active le suivi du télescope

en: Slew telescope to the focused object
fr: Faire tourner le télescope vers l'objet visé

en: Sync telescope to the focused object
fr: Synchroniser le télescope vers l'objet visé

en: Abort telescope motions
fr: Annuler les déplacements du télescope

en: Park telescope
fr: Parquer le télescope

en: Unpark telescope
fr: Déparquer le télescope

en: Slew the telescope to the mouse pointer position
fr: Orienter le télescope vers la position du pointeur de souris

en: Sync the telescope to the mouse pointer position
fr: Synchroniser le télescope vers la position du pointeur de souris

en: Park dome
fr: Parquer le dôme

en: Unpark dome
fr: Déparquer le dôme

en: Edit FOV Symbols...
fr: Modifier les indicateurs de champ de vision…

en: HiPS Settings...
fr: Paramètres HiPS…

en:  Welcome to KStars
fr:  Bienvenue dans KStars

en: nothing
fr: rien

en: Initial Position is Below Horizon
fr: La position initiale est au-dessous de l'horizon

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
fr: La position initiale est au-dessous de l'horizon.
    Voulez-vous réinitialiser à la position par défaut ?

en: Reset Position
fr: Réinitialiser la position

en: Do Not Reset
fr: Ne pas réinitialiser

en: &Themes
fr: &Thèmes

en: Version: %1
fr: Version : %1

en: Build: %1
fr: Compilation de : %1

en: (c), The KStars Team
fr: (c), L'Équipe de KStars

en: License: GPLv2
fr: Licence : GPLv2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
fr: Pluton

en: Dec (%1):
fr: Déc (%1) :

en: Not Implemented.
fr: Non implémenté.

en: About
fr: À propos

en: Desktop Planetarium
fr: Planétarium de bureau

en: B - V Index
fr: Indice B - V :

en: Perihelion
fr: Périgée

en: OrbitID
fr: ID d'orbite

en: Diameter
fr: Diamètre

en: Rotation period
fr: Période de rotation

en: EarthMOID
fr: MOID avec la Terre

en: OrbitClass
fr: Classe orbitale

en: Albedo
fr: Albédo

en: Period
fr: Période

en: RA (J2000.0)
fr: AD (J2000.0)

en: Dec (J2000.0)
fr: DEC (J2000.0)

en: Hour angle
fr: Angle horaire

en: Airmass
fr: Masse d'air

en: Rise time
fr: Heure du lever

en: Transit time
fr: Heure du transit

en: Set time
fr: Heure du coucher

en: Azimuth at rise
fr: Azimut au lever

en: Azimuth at transit
fr: Azimut au zénith

en: Azimuth at set
fr: Azimut au coucher

en: Add Link
fr: Ajouter un lien

en: Find an Object
fr: Chercher un objet

en: Filter by name:
fr: Filtrer par nom

en: Filter by type:
fr: Filtrer par type

en: Search in internet
fr: Effectuer une recherche sur Internet

en: %1 - Edit Link
fr: %1 - Modifier un lien

en: %1 - Add a Link
fr: %1 - Ajouter un lien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fr: Ajouter

en: Please, fill in URL and Description
fr: Veuillez remplir l'URL et la description.

en: Edit location
fr: Modifier une position

en: View location
fr: Afficher la position

en: Add location
fr: Ajouter une position

en: Please, wait while we are fetching coordinates
fr: Veuillez patienter pendant la recherche de coordonnées…

en: Default city
fr: Ville par défaut

en: Default province
fr: Province par défaut

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Added with default name
fr: Impossible de trouver le nom de la position (veuillez vérifier votre connexion Internet). Ajouté avec le nom par défaut.

en: Failed to set location
fr: Échec pour définir la position

en: Successfully set your location
fr: Définition de la position terminée avec succès

en: Could not set your location
fr: Impossible de définir votre position

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Set default name
fr: Impossible de trouver le nom de la position (veuillez vérifier votre connexion Internet). Défini avec le nom par défaut.

en: No location service (GPS, cellular service, etc.) is available.
    Please, switch on the location service, and retry
fr: Aucun service de localisation (GPS, cellulaire, etc.) n'est disponible.
    Veuillez basculer sur le service de localisation et réessayer.

en: Unknown error occurred. Please contact the application developer.
fr: Une erreur inconnue s'est produite. Veuillez contacter le développeur de l'application.

en: Timeout occurred. Try again.
fr: Dépassement du temps impartie. Veuillez réessayer.

en: Found your longitude and altitude
fr: Votre latitude et longitude ont été trouvées.

en: Please, wait while we are retrieving location name
fr: Veuillez patienter pendant la recherche du nom de votre position.

en: City:
fr: Ville

en: Province:
fr: Région

en: Country:
fr: Pays

en: Latitude:
fr: Latitude

en: Longitude:
fr: Longitude

en: UT offset:
fr: Décalage UT

en: DST rule:
fr: Règles DTS

en: Set from GPS
fr: Définir à partir du GPS

en: Please, fill in the city
fr: Veuillez saisir la ville

en: Please, fill in the country
fr: Veuillez remplir le pays

en: Please, fill in the latitude
fr: Veuillez remplir la latitude

en: Please, fill in the longitude
fr: Veuillez remplir la longitude

en: Either the longitude or the latitude values are not valid
fr: Soit les valeurs de latitude soit de longitude sont non valables.

en: This location already exists. Change either the city, the province or the country
fr: Cette position existe déjà. Veuillez modifier soit la ville, la province ou le pays.

en: Failed to add location
fr: Échec pour ajouter une position

en: Added new location - %1
fr: Nouvelle position %1 ajoutée

en: Failed to edit city
fr: Impossible de modifier la ville.

en: Set Geolocation
fr: Définir une géolocalisation

en: Current Location:
fr: Position actuelle

en: City filter:
fr: Filtre par ville

en: Province filter:
fr: Filtre par région

en: Country filter:
fr: Filtre par pays

en: Add Location
fr: Ajouter une position

en: View resource
fr: Afficher la ressource

en: Set as my location
fr: Définir comme ma position

en: Set %1 as the current location
fr: Définir %1 comme ma position actuelle

en: Could not set as the current location
fr: Impossible de définir comme position actuelle

en: View
fr: Affichage

en: Deleted location %1
fr: Supprimer la position %1

en: Image Preview - %1
fr: Aperçu d'image - %1

en: Save As
fr: Enregistrer sous…

en: IP Address or Hostname
fr: Adresse IP ou nom d'hôte

en: Web Manager Port
fr: Port du gestionnaire Internet

en: Get Status
fr: Obtenir un état

en: Active Profile:
fr: Profil actif

en: Profile: %1
fr: Profil : %1

en: Manage Profiles
fr: Gérer les profils

en: Server Port
fr: Port du serveur

en: INDI Server Port
fr: Port du serveur INDI

en: Successfully connected to the server
fr: Connecté avec succès au serveur.

en: Could not connect to the server
fr: Impossible de se connecter au serveur

en: Connected to %1
fr: Connecté à %1

en: Available Devices
fr: Périphériques disponibles

en: Disconnect INDI
fr: Se déconnecter du serveur INDI

en: NW
fr: NO

en: SW
fr: SO

en: Slew rate:
fr: Taux de rotation

en: Sky Map
fr: Carte du ciel

en: Projection systems
fr: Systèmes de projection

en: Color Schemes
fr: Modèles de couleurs

en: FOV Symbols
fr: Symboles de champ de vision

en: Sync
fr: Mise en phase

en: 0 secs
fr: 0 sec

en: 0.1 secs
fr: 0.1 sec

en: 0.25 secs
fr: 0.25 sec

en: 0.5 secs
fr: 0.5 sec

en: 2 secs
fr: 2 sec

en: 5 secs
fr: 5 sec

en: 10 secs
fr: 10 sec

en: 20 secs
fr: 20 sec

en: 30 secs
fr: 30 sec

en: 2 mins
fr: 2 min

en: 5 mins
fr: 5 min

en: 10 mins
fr: 10 min

en: 15 mins
fr: 15 min

en: 30 mins
fr: 30 min

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 2 hrs
fr: 2 heures

en: 3 hrs
fr: 3 heures

en: 6 hrs
fr: 6 heures

en: 12 hrs
fr: 12 heures

en: 0 days
fr: 0 jour

en: 1 sid day
fr: 1 jour sidéral

en: 1 day
fr: 1 jour

en: 2 days
fr: 2 jours

en: 3 days
fr: 3 jours

en: 5 days
fr: 5 jours

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: 2 wks
fr: 2 semaines

en: 3 wks
fr: 3 semaines

en: 1 month
fr: 1 mois

en: 2 mths
fr: 2 mois

en: 3 mths
fr: 3 mois

en: 4 mths
fr: 4 mois

en: 6 mths
fr: 6 mois

en: 9 mths
fr: 9 mois

en: 1 year
fr: 1 année

en: 2 yrs
fr: 2 années

en: 3 yrs
fr: 3 années

en: 5 yrs
fr: 5 années

en: 10 yrs
fr: 10 années

en: 25 yrs
fr: 25 années

en: 50 yrs
fr: 50 années

en: 100 yrs
fr: 100 années

en: %1 are toggled on
fr: %1 sont activés

en: %1 is toggled on
fr: %1 est activé

en: %1 are toggled off
fr: %1 sont désactivés

en: %1 is toggled off
fr: %1 est désactivé

en: Empty Sky
fr: Ciel vide

en: Center and Track
fr: Centrer et suivre

en: Star Chart
fr: Carte du ciel

en: Night Vision
fr: Vision nocturne

en: Moonless Night
fr: Nuit sans Lune

en: Lambert (Default)
fr: Lambert (Par défaut)

en: Azimuthal Equidistant
fr: Équidistance azimutale

en: Orthographic
fr: Orthographique

en: Equirectangular
fr: Équirectangulaire

en: Stereographic
fr: Stéréographique

en: Gnomonic
fr: Gnomonique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
fr: Régler l'heure

en: Year
fr: Année

en: Month
fr: Mois

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Hour
fr: Heure

en: Automatic mode
fr: Mode automatique

en: DeepSky Objects
fr: Objets du ciel profond

en: Constellation Lines
fr: Lignes de constellations

en: Constellation Names
fr: Noms des constellations

en: Constellation Art
fr: Constellation artistique

en: Constellation Bounds
fr: Limites de constellations

en: Milky Way
fr: Voie Lactée

en: Equatorial Grid
fr: Quadrillage équatorial

en: Horizontal Grid
fr: Grille horizontal

en: Are you sure you want to exit tutorial?
fr: Voulez-vous vraiment quitter le tutoriel ?

en: Exit
fr: Quitter

en: Welcome to KStars Lite
fr:  Bienvenue dans KStars version légère

en: KStars Lite is a free, open source, cross-platform Astronomy Software designed for mobile devices.
fr: KStars Lite est un logiciel gratuit, libre et multi plate-forme pour l'astronomie sur périphériques mobiles.

en: A quick tutorial will introduce you to main functions of KStars Lite
fr: Un tutoriel rapide vous présentera les fonctions principales de KStars Lite.

en: Start tutorial
fr: Démarrer le tutoriel

en: Global Drawer
fr: Dessin global

en: By swiping from left to right on any page of KStars Lite you can access global drawer
fr: En faisant un balayage de gauche à droite sur n'importe quelle page de KStars Lite, vous pouvez accéder au panneau général.

en: Context Drawer
fr: Menu contextuel

en: By swiping from right to left you can access context drawer with functions related to Sky Map. This menu is available only on Sky Map.
fr: En faisant glisser de droite à gauche, vous pouvez accéder au panneau de contexte avec des fonctions liées à la carte du ciel. Ce menu est disponible uniquement sur la carte du ciel.

en: Top Menu
fr: Menu principal

en: By tapping on this arrow you can access top menu from which you can control visibility of different sky objects
fr: En tapotant sur cette flèche, vous pouvez avoir accès au menu supérieur, à partir duquel vous pouvez contrôler la visibilité des différents objets célestes.

en: Bottom Menu
fr: Menu du bas

en: By tapping on this arrow you can access bottom menu from which you can set time and start time simulation
fr: En tapotant sur cette flèche, vous pouvez accéder au menu du bas, à partir duquel vous pouvez définir l'heure et démarrer la simulation du temps.

en: Set Location
fr: Définir une position

en: Congratulations with your first steps in KStars Lite. Your tutorial is almost over. The last step to do is to set your location (you can do that either manually or from GPS). Click next to proceed.
fr: Félicitations pour vos premiers pas dans KStars Lite. Votre tutoriel est presque terminé. La dernière étape à faire est de définir votre position (vous pouvez le faire soit manuellement ou à partir du GPS). Cliquez sur « Suivant » pour continuer.

[ctx: Southwest]
en: SW
fr: SO

[ctx: Northwest]
en: NW
fr: NO

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
fr: Bienvenue dans KStars. Veuillez patienter pendant le chargement…

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP UTC Offset
fr: Décalage UTC AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP local time
fr: Heure locale AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP sidereal time
fr: Heure sidérale AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
fr: Interrompre le déplacement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew
fr: Interrompre le pivotement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew/Track
fr: Interrompre le pivotement / le suivi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
fr: Interrompre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
fr: Position absolue

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute
fr: Absolue

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
fr: Activer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
fr: Filtre actif

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
fr: Heure réelle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
fr: Alignement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: All
fr: Tous

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt  D:M:S
fr: Élév J:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec Anti-backlash
fr: Élév / Déc sans rebond

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec PEC
fr: Élév / Déc PEC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Anti Flicker
fr: Anti scintillement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
fr: Ouverture (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Atmosphere
fr: Atmosphère

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto Search
fr: Recherche automatique

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auxiliary
fr: Auxiliaire

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Average (1 sec.)
fr: Moyenne (1 sec.)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra Anti-backlash
fr: Az / Ad sans rebond

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra PEC
fr: Az / Ad PEC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Back Light
fr: Rétro-éclairage

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Backlash
fr: Rebond

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Baud Rate
fr: Débit binaire

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bias
fr: Polarisation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bits per pixel
fr: Bits par pixel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
fr: Bleu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Both
fr: Les deux

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
fr: Brillance

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Bias
fr: Polarisation de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD FOV
fr: Champ de vision CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
fr: Informations de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Maximum ADU
fr: ADU maximale de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
fr: Bruit CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Simulator
fr: Simulateur CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X Pixel Size
fr: Taille de pixel X CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
fr: Résolution X CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y Pixel Size
fr: Taille de pixel Y CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
fr: Résolution Y CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCDs
fr: CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
fr: Modèle d'appareil photo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
fr: Centrage

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet DEC motion arcmin/day
fr: Mouvement de DEC des comètes (minutes d'arc / jour)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet RA motion arcmin/day
fr: Mouvement d'AD des comètes (minutes d'arc / jour)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet tracking parameters
fr: Paramètres de suivi des comètes

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
fr: Comète

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
fr: Comprimer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #1
fr: Configuration #1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #2
fr: Configuration #2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #3
fr: Configuration #3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #4
fr: Configuration #4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #5
fr: Configuration #5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #6
fr: Configuration #6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config Name
fr: Nom de configuration

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
fr: Connecter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection Mode
fr: Mode de connexion

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
fr: Connexion

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
fr: Contraste

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
fr: Contrôle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Cooler
fr: Refroidisseur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
fr: Total

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Current
fr: Courant

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DE (arcsecs/s)
fr: DEC (secondes d'arc/sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DEC (dd:mm:ss)
fr: DEC (jj:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DOME
fr: DÔME

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dark
fr: Foncé

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
fr: Date/Heure

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
fr: Date/Heure/Lieu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Debug
fr: Déboguer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (arcmin)
fr: DEC (minutes d'arc)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (dd:mm:ss)
fr: DEC (jj:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec D:M:S
fr: DEC J:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Declination axis
fr: Axe de déclinaison

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Deep Sky Catalogs
fr: Catalogues du ciel profond

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
fr: Périphérique

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Diff. Eq.
fr: Diff. éq.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dir
fr: Dir.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
fr: Désactiver

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disabled
fr: Désactivé

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
fr: Déconnecter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Divisor
fr: Diviseur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome Simulator
fr: Simulateur de dôme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome control
fr: Contrôle de coupole

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome locks
fr: Verrous de dôme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome parking policy
fr: Stratégie de mise en sécurité du dôme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome parks
fr: Le dôme se met en sécurité

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Driver Info
fr: Informations sur le pilote

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
fr: Durée(s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (sec)
fr: Durée (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dust Cover
fr: Capuchon antipoussière

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duty cycle
fr: Cycle d'utilisation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ Coord
fr: Coord. ÉQ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ PEC
fr: PEC éq.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (ms)
fr: Est (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (msec)
fr: Est (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (pointing west)
fr: Est (pointage vers l'ouest)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (sec)
fr: Est (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
fr: Est

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East/West
fr: Est/Ouest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Elevation (m)
fr: Altitude (m)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
fr: Activer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enabled
fr: Activé

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Encoder
fr: Encodeur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Eq. Coordinates
fr: Coordonnées éq.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Equatorial JNow
fr: Équatorial JNow

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exec
fr: Exécuter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose Abort
fr: Interrompre une exposition

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose
fr: Exposer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
fr: Exposition

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extended GPS Features
fr: Fonctionnalités GPS étendues

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extrema
fr: Extrême

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FITS Header
fr: En-tête FITS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM (arcseconds)
fr: FWHM (secondes d'arc)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Factory
fr: Fabrique

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fan
fr: Ventilateur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
fr: Rapide

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
fr: Source

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feedback
fr: Réaction

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Field De-rotator
fr: Dé-rotateur de champ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #1
fr: Filtre n°1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #2
fr: Filtre n°2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #3
fr: Filtre n°3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #4
fr: Filtre n°4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #5
fr: Filtre n°5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Count
fr: Nombre de filtres

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Simulator
fr: Simulateur de filtre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Slot
fr: Emplacement du filtre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Wheel
fr: Roue à filtres

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter
fr: Filtre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#1
fr: Filtre n°1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#2
fr: Filtre n°2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#3
fr: Filtre n°3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#4
fr: Filtre n°4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#5
fr: Filtre n°5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#6
fr: Filtre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#7
fr: Filtre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#8
fr: Filtre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
fr: Chercher

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
fr: Informations sur le micrologiciel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
fr: Données de micrologiciel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
fr: Version de micrologiciel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware
fr: Micrologiciel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
fr: Plat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
fr: Longueur focale (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
fr: Contrôle de la mise au point

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus In
fr: Mettre au point vers l'intérieur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Out
fr: Mettre au point vers l'extérieur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Speed
fr: Vitesse de mise au point

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Timer
fr: Minuterie de mise au point

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus in
fr: Mettre au point vers l'intérieur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
fr: Mettre au point vers l'extérieur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser Simulator
fr: Simulateur de mise au point

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser
fr: Moteur de mise au point

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focusers
fr: Moteurs de mise au point

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FPS
fr: Images/s

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
fr: Taux d'images

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Type
fr: Type de trame

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Values
fr: Valeurs de trames

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
fr: Image

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
fr: Type d'image

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frames
fr: Trames

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Freq
fr: Fréq

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
fr: Complète

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Power
fr: Puissance du GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Simulator
fr: Simulateur de GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
fr: État du GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
fr: Système GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS/16 inch Features
fr: Fonctionnalités du GPS/16 pouces

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: General Info
fr: Informations générales

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Generic Video4Linux
fr: Video4Linux générique

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
fr: Position géographique

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Goto
fr: Atteindre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
fr: Vert

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Grey
fr: Gris

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Abort
fr: Interrompre un guide

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide E/W
fr: Guide Est/Ouest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide East/West
fr: Guide Est/Ouest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Head
fr: Tête de guidage

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Info
fr: Informations de guidage

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide North/South
fr: Guide Nord/Sud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide West/East
fr: Guide Ouest/Est

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Wheel
fr: Roue de guidage

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Aperture (mm)
fr: Ouverture du guide (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Control
fr: Contrôle du guide

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Focal Length (mm)
fr: Longueur focale du guide (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Head
fr: Tête de guidage

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Head Rapid Guide
fr: Guide rapide pour tête de guidage

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Image
fr: Image du guide

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guiding Rate
fr: Taux de guidage

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H Alpha
fr: Hα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: HA H:M:S
fr: AH H:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H_Alpha
fr: Hα

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Halt
fr: Arrêter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height m
fr: Hauteur (m)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
fr: Hauteur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: High
fr: Haut

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Horizontal Coords
fr: Coordonnées horizontales

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hour axis
fr: Axe des heures

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hourangle Coords
fr: Coord. d'angle horaire

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
fr: Teinte

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Humidity Perc.
fr: Pourc. d'humidité

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ignore dome
fr: Ignorer le dôme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
fr: Ajustements des images

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
fr: Contrôle des images

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
fr: Données d'image

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
fr: Informations sur les images

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
fr: Paramètres des images

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
fr: Type d'image

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Indoor
fr: À l'intérieur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
fr: Informations

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Instant.
fr: Immédiat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: LX200 Basic
fr: LX200 Basic

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat (dd:mm:ss)
fr: Lat (jj:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat.  D:M:S +N
fr: Lat. J:M:S +N

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat. D:M:S +N
fr: Lat. J:M:S +N

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
fr: Gauche

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
fr: Bibliothèque

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Light
fr: Clair

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Limiting Mag
fr: Mag. limite

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
fr: Charger

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lon (dd:mm:ss)
fr: Lon (jj:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Long. D:M:S +E
fr: Long. J:M:S +E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
fr: Bas

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
fr: Luminosité

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lunar
fr: Lunaire

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
fr: Contrôle principal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Blue
fr: Bleu manuel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Red
fr: Rouge manuel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual
fr: Manuel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Master alarm
fr: Alarme principale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max slew Rate
fr: Taux de pivotement max

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Height
fr: Hauteur Max.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Position
fr: Position Max.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Width
fr: Largeur Max.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. travel
fr: Trajet max.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum Tick
fr: Tick maximal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum travel
fr: Trajet maximal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
fr: Mercure

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Minimum Tick
fr: Tick minimal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Model
fr: Modèle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
fr: Lune

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion Control
fr: Contrôle du mouvement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion N/S
fr: Mouvement N/S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion W/E
fr: Mouvement O/E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
fr: Mouvement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor Steps
fr: Pas de moteur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor steps per tick
fr: Pas de moteur par tick

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount coordinates
fr: Coordonnées de la monture

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount init.
fr: Initialisation Monture

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mounting
fr: Montage

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Move to rate
fr: Taux de mouvement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Movement Control
fr: Contrôle du mouvement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: N/S Rate
fr: Taux N/S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
fr: Nom

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
fr: Réduction du bruit

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
fr: Aucun

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (ms)
fr: Nord (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
fr: Nord (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
fr: Nord (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
fr: Nord

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
fr: Nord/Sud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
fr: Numéro

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
fr: DÉCONNECTÉ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
fr: CONNECTÉ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Temperature (C)
fr: Température ambiante (°C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
fr: Mise à jour ambiante

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Oag Offset (arcminutes)
fr: Décalage Oag (minutes d'arc)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
fr: Informations sur l'objet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
fr: Nom de l'objet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
fr: Objet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Observer
fr: Observateur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
fr: Déconnecté

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
fr: Décalage

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On Set
fr: Connexion définie

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
fr: Connecté

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Outdoor
fr: À l'extérieur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE (arcminutes)
fr: PAE (minutes d'arc)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE Drift (minutes)
fr: Dérive PAE (minutes)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE W/E
fr: PE O/E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Options
fr: Options de mise en sécurité

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Position
fr: Position de mise en sécurité

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Scope
fr: Bloquer le télescope

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park
fr: Bloquer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Parking
fr: Parcage

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Period (ms)
fr: Période (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
fr: Erreur périodique

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Philips Webcam
fr: Webcam Philips

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pier Side
fr: Côté pied

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size (um)
fr: Taille en pixels (um)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
fr: Taille des pixels X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
fr: Taille des pixels Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pluto
fr: Pluton

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polar
fr: Polaire

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polling
fr: Interrogation en cours

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
fr: Puissance

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Prefix
fr: Préfixe

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pressure hPa
fr: Pression hPa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Presets
fr: Préréglages

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 1
fr: Préréglage 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 2
fr: Préréglage 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 3
fr: Préréglage 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Primary
fr: Imageur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
fr: Propriété

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Purge Data
fr: Purger les données

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Purge
fr: Purger

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA  H:M:S
fr: AD  H:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcmin)
fr: AD (minutes d'arc)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcsecs/s)
fr: AD (secondes d'arc/sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (hh:mm:ss)
fr: AD (hh:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA H:M:S
fr: AD H:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA motor
fr: Moteur d'AD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ra (hh:mm:ss)
fr: AD (hh:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rapid Guide
fr: Guidage rapide

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rate
fr: Taux

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
fr: Brut

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Duration)
fr: Enregistrement (durée)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Frames)
fr: Enregistrement (trames)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record File
fr: Fichier d'enregistrement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Off
fr: Enregistrement désactivé

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record On
fr: Enregistrement activé

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Options
fr: Options d'enregistrement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Recorder
fr: Enregistreur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
fr: Rouge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Refresh
fr: Rafraîchir

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
fr: Position relative

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative
fr: Relatif

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Reset
fr: Réinitialiser

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
fr: Résolution x

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
fr: Résolution y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
fr: Redémarrer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rotation CW (degrees)
fr: Rotation CW (degrés)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: STAR
fr: ÉTOILE

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturation Mag
fr: Mag. de saturation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturn
fr: Saturne

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
fr: Enregistrer une position initiale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scan Ports
fr: Analyser les ports

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Configs
fr: Configurations du télescope

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Location
fr: Position du télescope

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Name
fr: Nom du télescope

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Properties
fr: Propriétés du télescope

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
fr: En cours d'observation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
fr: Sélectionner un élément…

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Selenographic Sync
fr: Sync. sélénographique

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Serial
fr: Série

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set Register
fr: Définir un registre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set home
fr: Définir une position initiale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set register
fr: Définir un registre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
fr: Définir

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
fr: Configuration

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Shutter Speed
fr: Vitesse d'obturateur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
fr: Temps sidéral

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
fr: Heure sidérale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal
fr: Sidéral

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Config
fr: Configuration du simulateur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
fr: Paramètres du simulateur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
fr: Gestion des sites

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
fr: Nom du site

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Glow (magnitudes)
fr: Lueur du ciel (magnitudes)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Quality
fr: Qualité du ciel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sleep
fr: Mise en veille

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Accuracy
fr: Précision du pivotement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Rate
fr: Taux de rotation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Target
fr: Tourner vers la cible

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew rate
fr: Taux de pivotement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew
fr: Pivotement

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
fr: Lent

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc connection
fr: Mode « DC » de surveillance

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc master alarm
fr: Alarme maîtresse DC de surveillance

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc mode
fr: Mode DC de surveillance

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop devices
fr: Périphériques de surveillance

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
fr: Système solaire

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar
fr: Solaire

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (ms)
fr: Sud (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
fr: Sud (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
fr: Sud (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
fr: Sud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
fr: Vitesse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
fr: Catalogues d'étoiles

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Step delay
fr: Délai de pas

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Steps
fr: Pas

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
fr: Arrêter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream Off
fr: Transmission déconnectée

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream On
fr: Transmission connectée

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Streaming
fr: Flux

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
fr: Échanger des boutons

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 1
fr: Commutateur 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 2
fr: Commutateur 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 3
fr: Commutateur 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 4
fr: Commutateur 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
fr: Synchroniser

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
fr: Simulateur de télescope

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
fr: Télescope

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
fr: Télescopes

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
fr: Pilote Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
fr: Version de Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temp.
fr: T

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature (C)
fr: Température (°C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
fr: Température (°K)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature
fr: Température

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Theta D:M:S
fr: Theta J:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
fr: Facteur de temps

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
fr: Heure

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer (ms)
fr: Minuteur (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
fr: Minuteur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Top
fr: Haut

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
fr: Temps d'exposition total (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
fr: Mode de suivi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Rates
fr: Taux des trajectoires

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
fr: Suivre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Accuracy
fr: Précision du suivi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
fr: Fréquence du suivi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
fr: Mode de suivi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
fr: Mode de suivi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking
fr: Poursuite

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
fr: Décalage avec l'heure UTC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
fr: Heure UTC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UnPark
fr: Débloquer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
fr: Mettre à jour le client

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
fr: Mettre à jour le GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
fr: Mettre à jour

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload Settings
fr: Envoyer les paramètres

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload
fr: Envoyer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Use Pulse Cmd
fr: Utiliser une commande d'impulsion

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Venus
fr: Vénus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Record
fr: Enregistrement vidéo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
fr: Flux vidéo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video
fr: Vidéo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: W/E Rate
fr: Taux O/E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Wake up
fr: Réveil

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
fr: Nom de la webcam

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (ms)
fr: Ouest (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
fr: Ouest (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (pointing east)
fr: Ouest (pointage vers l'est)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (sec)
fr: Ouest (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
fr: Ouest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West/East
fr: Ouest/Est

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance Mode
fr: Mode de balance des blancs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
fr: Balance des blancs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
fr: Blancheur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
fr: Largeur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Write Data
fr: Écrire les données

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app. to refracted
fr: app. à réfracter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., tel., observed
fr: app., refr., tél., observée

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., telescope
fr: app., réfr., télescope

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
fr: secondes d'arc

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: cold
fr: froid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: decPEC (dd:mm:ss)
fr: decPEC (jj:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
fr: contrôle de coupole

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: identity
fr: identité

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: lunar
fr: lunaire

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: manual
fr: manuel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: max Alt
fr: Alt max.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: min Alt
fr: Alt min.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
fr: déconnecté

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
fr: connecté

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: rel. to HA
fr: rel. à AH

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
fr: réinitialiser

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: sidereal
fr: sidéral

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: solar
fr: solaire

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
fr: indéfini

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: warm
fr: chaud

en: Some images in KStars are for non-commercial use only. See README.images.
fr: Certaines images de KStars ne sont destinées qu'à un usage non commercial. Veuillez consulter le fichier « README.images ».

en: Sorry, without a KStars Data Directory, KStars cannot operate. Exiting program now.
fr: Désolé, mais impossible pour KStars de fonctionner sans son dossier de données. Fermeture du programme immédiat.

en:  (c), The KStars Team
    
    The Gaussian Process Guider Algorithm: (c) 2014-2017 Max Planck Society
fr:  (c), L'équipe de KStars 
    
    L'algorithme de guidage selon un processus gaussien : (c) 2014-2017 Max Planck Society

[ctx: Build number followed by copyright notice]
en: Build: %1
    
    %2
    
    %3
fr: Compilation : %1
    
    %2
    
    %3

en: Original Author
fr: Auteur originel

en: Current Maintainer
fr: Mainteneur actuel

en: FITSViewer & Ekos Improvements. KStars OSX Port
fr: Améliorations de « FITSViewer » et « Ekos ». Port « OSX » de KStars

en: Ekos Scheduler Improvements
fr: Améliorations de l'ordonnanceur Ekos

en: Ekos Scheduler & Observatory Improvements
fr: Améliorations de l'ordonnanceur et de l'observatoire Ekos

en: FITS, Focus, Guide Improvements
fr: FITS, Mise au point, améliorations de guidage

en: Binary Asteroid List, DSO Database & Catalogs
fr: Liste d'astéroïdes binaire, base de données et catalogues CP

en: Converted labels containing technical terms to links to documentation
fr: Conversion des étiquettes contenant des termes techniques en lien vers la documentation

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
fr: Documentation technique sur l'Astronomie et KStars

en: Guiding code based on lin_guider
fr: Code du guidage reposant sur « lin_guider »

en: Artwork
fr: Création graphique

en: Improvements to observation plan execution, star hopper etc.
fr: Améliorations de l'exécution du plan d'observation, nurserie d'étoiles, etc.

en: Extensive testing and suggestions for Ekos/INDI.
fr: Tests renforcés et suggestions pour Ekos et INDI.

en: Extensive testing and suggestions for Ekos Scheduler. KStars OSX Port
fr: Tests renforcés et suggestions pour l'ordonnanceur Ekos. Portage sur OSX de KStars.

en: Splash screen for both regular KStars and KStars Lite.
fr: Écran de démarrage pour les versions normale et allégées de KStars.

en: KStars OSX Port.
fr: Portage OSX de KStars.

en: Bahtinov Focus Assistant.
fr: Assistant de mise au point Bahtinov.

en: Dump sky image to file.
fr: Copier l'image du ciel dans un fichier.

en: Script to execute.
fr: Script à exécuter.

en: Width of sky image.
fr: Largeur de l'image du ciel.

en: Height of sky image.
fr: Hauteur de l'image du ciel.

en: Date and time.
fr: Date et heure.

en: Start with clock paused.
fr: Démarrer avec l'horloge en pause.

en: FITS file(s) to open.
fr: Fichier(s) FITS à ouvrir.

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
fr: Il est impossible d'analyser le format d'image de %1, on suppose que c'est du PNG.

en: Supplied date string is invalid: %1. Using CPU date/time instead.
fr: La date fournie est non valable : %1. Remplacement par la date et l'heure du processeur à la place.

en: Script executed.
fr: Script exécuté.

en: Could not execute script.
fr: Il est impossible d'exécuter le script.

en: Using CPU date/time instead.
fr: Utilisation de la date et de l'heure du processeur à la place.

[ctx: @title:window]
en: Configure Equipment
fr: Configurer un équipement

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
fr: Télescope

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Id:
fr: Id

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
fr: Réfracteur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
fr: Newtonien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
fr: Modèle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
fr: Fabricant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
fr: Ouverture

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddScope)
en: Save telescope information
fr: Enregistrer les informations du télescope

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewScope)
en: Clear data and add a new telescope
fr: Effacer toutes les données et ajouter une nouveau télescope

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveScope)
en: Remove current telescope
fr: Supprimer le télescope actuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
fr: Unité

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
fr: Enregistrer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
fr: Champ de vision apparent

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, DSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: DSLR Lens
fr: Objectif APN

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51_2)
en: <html><head/><body><p>Lens Focal Ratio or F-Number</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Rapport focal de l'objectif ou F/D</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Focal Length
fr: Longueur focale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddDSLRLens)
en: <html><head/><body><p>Save DSLR lens information</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Enregistrer les information de l'objectif de l'APN</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewDSLRLens)
en: <html><head/><body><p>Clear data and add a new DSLR lens</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Effacer les données et ajouter un nouvel objectif pour l'APN</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveDSLRLens)
en: <html><head/><body><p>Remove current DSLR lens</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Supprimez l'objectif actuel de l'APN</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ScopeLens)
en: Barlow Lens
fr: Lentille de Barlow

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Enter Details of Barlow/Shapley Lenses
fr: Saisissez les détails des objectifs de Barlow/Shapley

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
fr: Facteur d'agrandissement de l'objectif de Barlow/Shapley

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
fr: Facteur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
fr: Enregistrer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: Filter focus offset
fr: Filtrer le décalage de mise au point

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Auto focus:
fr: Mise au point automatique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Locked filter:
fr: Filtre verrouillé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Abs. position:
fr: Position absolue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
fr: Enregistrer

en: End Session
fr: Terminer la session

en: Save and End the current session
fr: Enregistrer et terminer la session actuelle

[ctx: @title:window]
en: Execute Session
fr: Exécuter une session

en: Next Page >
fr: Page suivante >

en: Next Target >
fr: Cible suivante >

[ctx: @title:window]
en: Save Session
fr: Enregistrer une session

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
fr: Exécuter une session

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
fr: Saisissez les détails de la session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
fr: définir une position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
fr: Début

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
fr: Équipement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
fr: Commentaires

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
fr: Langue

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
fr: Affichez les détails de l'objet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Scheduled time:
fr: Heure planifiée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
fr: Ascension droite

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_4)
en: Set Observing Notes for the Object:
fr: Définir des notes d'observation pour l'objet

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
fr: Faire pivoter le télescope

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
fr: Saisissez les détails d'observation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
fr: Observateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
fr: Télescope

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
fr: Oculaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
fr: Objectif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
fr: En cours d'observation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
fr: secondes d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
fr: Étoile la plus faible

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hintLabel)
en: Looks like you have not listed out your observers / equipment. Please hit Ctrl + 0 and Ctrl + 1 to fix this situation and come back here.
fr: On dirait que vous n'avez pas dressé la liste de vos observateurs/équipement. Veuillez appuyer sur « CTRL » + « 0 » et « CTRL » + « 1 » pour corriger cette situation et revenir ici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
fr: Suivant >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
fr: Étape 1 : détails de la session

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
fr: Ajouter un nouvel objet à la liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, RemoveObject)
en: Remove object from list
fr: Supprimer un objet de la liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
fr: Étape 2 : observations

en: Overwrite
fr: Écraser

[ctx: @title:window]
en: Manage Observers
fr: Gérer les observateurs

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
fr: Un autre observateur portant ces nom et prénom existe déjà. Écraser ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Surname:
fr: Nom de famille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact:
fr: Contact

en: Purge complete. Please restart KStars.
fr: Nettoyage terminé. Veuillez redémarrer KStars.

en: Warning! All KStars configuration is going to be purged. This cannot be reversed.
fr: Attention ! La totalité de la configuration de KStars va être vidée. Toute annulation est impossible.

en: Clear Configuration
fr: Effacer la configuration

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
fr: &Général

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
fr: Moteurs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
fr: Corriger les coordonnées des objets concernant les effets de l'atmosphère

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
fr: L'atmosphère courbe la lumière qui la traverse, comme une lentille. Si cet élément est coché, cette « réfraction atmosphérique » sera simulée dans la carte du ciel. Notez que cette correction n'est appliquée que lorsqu'on utilise le système de coordonnées azimutales.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
fr: Corriger la réfraction atmosphérique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
fr: Corrige l'effet de la gravitation du Soleil sur la position des étoiles, comme prédit par la relativité générale et vérifié par les expériences d'Eddington.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
fr: Effets de la relativité générale près du Soleil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug-free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
fr: Cocher cette option entraîne le re-calcul des coordonnées équatoriales actuelles depuis les coordonnées du catalogue (c'est-à-dire l'application des corrections de précession, nutation et aberration) pour chaque nouveau tracé de la carte. Cette opération ralentit le traitement lorsqu'il y a beaucoup d'étoiles à traiter, mais présente sans doute moins de risques de bogues. Il existe des bogues connus dans le rendu des étoiles lorsque ce re-calcul est évité.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
fr: Imagerie DSS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default DSS image size:
fr: Taille d'image DSS par défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Padding around deep sky objects:
fr: Remplissage autour des objets du ciel profond

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Logging Output
fr: Journalisation de la sortie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Show Logs...
fr: Afficher les journaux…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, purgeAllConfigB)
en: Clear all KStars configuration and user database.
fr: Effacer toute la configuration de KStars et la base de données de l'utilisateur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, purgeAllConfigB)
en: Purge All Configuration
fr: Purger toutes les configurations

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
fr: A&pparence

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Adjust speed of zooming when scrolling in and out with the mouse wheel
fr: Ajuster la vitesse de zoom lors de l'usage de la roulette de souris en avant ou arrière.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom scroll speed:
fr: Vitesse de déroulement du zoom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
fr: Afficher l'étiquette du nom de l'objet centré

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
fr: Si cette case est cochée, une étiquette de nom sera temporairement attachée à un objet alors qu'il est centré dans l'affichage. Vous pouvez attacher une étiquette plus persistante à n'importe quel objet à l'aide du menu contextuel du clic droit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
fr: Attacher une étiquette à l'objet centré

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
fr: Attacher une étiquette temporaire lors du survol de la souris

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: Show inline images on the sky?
fr: Afficher des images en ligne du ciel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: If checked, inline images will be shown on the skymap.
fr: Si cette case est cochée, des images en ligne seront dessinés sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: Show inline images
fr: Afficher les images en ligne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Arrow
fr: Flèche

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Cross
fr: Croix

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
fr: Choisissez ce paramètre pour obtenir un graphisme plus fluide (mais plus lent)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
fr: Utiliser un tracé lissé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LeftClickSelectsObject)
en: Left click selects object
fr: Un clic gauche sélectionne un objet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Default cursor:
fr: Pointeur par défaut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
fr: Afficher le mouvement de réorientation lorsque la mise au point change

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
fr: Si cette case est cochée, le changement de la position de la mise au point aura pour résultat un « pivotement » animé visible vers la nouvelle position. Sinon, l'affichage se centrera sur la nouvelle position instantanément.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
fr: Utiliser la réorientation animée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font size of sky map labels:
fr: Taille de la police pour les étiquettes de la carte céleste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hideObjectsWhileSlewing)
en: Configure hidden objects while moving
fr: Configurer les objets cachés pendant le déplacement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
fr: Ne pas dessiner tous les objets lorsque la carte se déplace

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
fr: Quand la carte est en mouvement, une animation fluide est compromise si le programme a trop d'objets à dessiner sur la carte. Cochez cet élément pour cacher temporairement certains des objets lorsque l'affichage est en mouvement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
fr: Cacher les objets pendant le déplacement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Hide objects only if time step is larger than threshold
fr: Cacher les objects que si le pas de temps est supérieur au seuil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
fr: Cacher également si le pas de temps est supérieur à

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
fr: Si cette case est cochée, les étoiles plus faibles sont cachées lorsque la carte est en mouvement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Stars fainter than magnitude:
fr: Étoiles plus faibles que la magnitude

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
fr: Les étoiles plus faibles que celle-ci ne seront pas dessinées lorsque la carte se déplace.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
fr: Cacher les corps du Système solaire pendant le déplacement

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
fr: Si cette case est cochée, tous les corps du Système solaire sont cachés lorsque la carte est en mouvement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
fr: Système solaire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Hide object labels while moving?
fr: Cacher les étiquettes des objets pendant le déplacement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
fr: Étiquettes d'objets

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
fr: Si cette case est cochée, les lignes des constellations sont cachées lorsque la carte est en mouvement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
fr: Lignes des constellations

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
fr: Si cette case est cochée, les grilles des coordonnées sont cachées lorsque la carte est en mouvement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
fr: Grilles des coordonnées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
fr: Limites des constellations

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
fr: Si cette case est cochée, les noms des constellations sont cachés lorsque la carte est en mouvement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
fr: Noms des constellations

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
fr: &Liste d'observations

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
fr: Étiquettes de la liste d'observations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListSymbol)
en: S&ymbol
fr: S&ymbole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListText)
en: Te&xt
fr: Te&xte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListImageryOptions)
en: Preferred Imagery
fr: Imagerie préférée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListPreferDSS)
en: Digiti&zed Sky Survey (DSS)
fr: Surveillance du ciel &numérisé (DSS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListPreferSDSS)
en: Sloan &Digital Sky Survey (SDSS)
fr: Surveillance du ciel numérisé de Sloan (SDSS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObsListDemoteHole)
en: While sorting by percentage altitude, demote objects present in the Dobsonian hole
fr: Durant le tri par pourcentage d'élévation, dégrader les objets présents dans le trou de Dobson.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, holeSizeLabel)
en: Hole size in degrees:
fr: Taille du trou en degrés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStars)
en: &Star catalogs
fr: Catalogues d'étoile&s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelStarDensity)
en: Star density:
fr: Densité des étoiles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
fr: Afficher le &nom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
fr: Afficher la ma&gnitude

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
fr: Densité des étiquettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSky)
en: Deep-sky catalogs
fr: Catalogues du ciel profond

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSOMInZoomLabel)
en: DSO minimal zoom:
fr: Zoom minimal CP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSOCacheLabel)
en: DSO cache percentage:
fr: Pourcentage de cache CP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
fr: Afficher le no&m

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
fr: Afficher les noms &longs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
fr: Afficher la magni&tude

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, manageButton)
en: Manage Deep Sky Catalogs...
fr: Gérer les catalogues du ciel profond…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResolveNamesOnline)
en: If this checkbox is checked, when an object name unknown to KStars is entered in the Find Dialog, KStars will contact online services (such as CDS Sesame) to learn about the object and then add it to the database.
    The objects acquired in this manner are stored under a catalog that is called user, and it can be edited using the "Manage DSO Catalogs" feature.
fr: Si la case est cochée, lorsqu'un nom d'objet inconnu de KStars est saisi dans la fenêtre de Recherche, ce dernier contactera des services en ligne (comme CDS Sesame) pour une recherche de cet objet et l'ajoutera à la base de données.
    Les objets obtenus de cette manière sont enregistrés dans un catalogue nommé user et peuvent être modifiés en utilisant la fonctionnalité « Gestionnaire de catalogues du ciel profond ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResolveNamesOnline)
en: Resolve names not known to KStars using online services
fr: Trouver le nom d'objets inconnus de KStars en utilisant les services en ligne.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSkyZoomOut) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Set the faint magnitude limit for deep-sky objects when zoomed out.
fr: Régler la limite de magnitude de pâleur des objets du ciel profond lors d'un zoom arrière.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
fr: Limite de pâleur quand on réduit le zoom au minimum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag4)
en: Set the faint magnitude limits for deep-sky objects when zoomed out.
fr: Régler la limite de magnitude de pâleur des objets du ciel profond lors d'un zoom arrière complet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSky) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSky) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag3)
en: Set the faint magnitude limits for deep-sky objects when zoomed in.
fr: Fixer la limite de magnitude de pâleur pour les objets du ciel profond lors d'un zoom avant.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
fr: Limite de pâleur quand on augmente le zoom au maximum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Many objects do not have known magnitudes in the databases.
    They generally tend to be faint or very diffuse, but this is not always the case.
    Check this checkbox to show such objects which do not have known magnitudes in the database.
fr: Beaucoup d'objets ne possèdent pas de magnitude connue dans les bases de données.
    Ils ont tendance à être pâles ou très diffus mais ce n'est pas toujours le cas.
    Cocher cette case pour afficher ces objets qui n'ont pas de magnitude connue dans la base de données.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Show objects of unknown magnitude
fr: Afficher les objets de magnitude inconnue

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
fr: Nuit sans Lune

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
fr: Couleurs réalistes

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
fr: Rouge opaque

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
fr: Noir opaque

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
fr: Blanc opaque

[ctx: show stars as colored circles]
en: Solid Colors
fr: Couleurs naturelles

en: New Color Scheme
fr: Nouveau modèle de couleurs

en: Enter a name for the new color scheme:
fr: Saisissez un nom pour le nouveau modèle de couleurs :

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier local d'index de modèle de couleurs.
    Il n'est pas possible de supprimer le modèle.

en: Could not delete the file: %1
fr: Il est impossible de supprimer le fichier : %1

en: Error Deleting File
fr: Erreur de suppression de fichier

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
fr: Il est impossible de trouver un élément nommé « %1 » dans colors.dat.

en: Scheme Not Found
fr: Modèle de couleurs introuvable

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Scheme Colors
fr: Couleurs du modèle actuel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
fr: Paramètres de couleurs actuels

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
fr: La liste de toutes les couleurs personnalisables dans le programme. Près de chaque élément se trouve un carré affichant la couleur à laquelle il est actuellement associé. Cliquez sur n'importe quel élément pour en changer la couleur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
fr: Mode d'arrière-plan des boîtes d'informations

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
fr: Pas de remplissage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
fr: Mode de couleurs des étoiles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
fr: Définir le mode de couleurs des étoiles

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
fr: Il existe quatre façons de dessiner les étoiles sur la carte. Par défaut, les étoiles sont des cercles dotés d'un cœur blanc et d'un bord teinté pour refléter la couleur réelle de l'étoile. Vous pouvez aussi choisir de dessiner les étoiles sous la forme de cercles blancs, rouges ou noirs opaques, pour correspondre aux besoins de l'ensemble de votre modèle de couleurs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
fr: Intensité de couleur des étoiles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
fr: Définir l'intensité des couleurs des étoiles

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
fr: Lors de l'utilisation du mode de couleurs réalistes des étoiles, cette option définira le niveau de saturation des couleurs de l'étoile. Une valeur plus élevée signifie des couleurs plus intenses.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
fr: Modèles de couleurs prédéfinis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
fr: Liste des modèles de couleurs prédéfinis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
fr: Liste de tous les modèles de couleurs connus. Plusieurs sont fournis par défaut, et vous pouvez aussi définir les vôtres.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
fr: Créer un nouveau modèle de couleurs prédéfini utilisant les réglages actuels

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
fr: Après avoir changé les couleurs en un modèle qui vous convient, cliquez sur ce bouton pour créer un nouveau modèle utilisant ces couleurs. Votre modèle apparaîtra ici dans la liste des présélections et sera également disponible dans le menu « Configuration » de la fenêtre principale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Save As...
fr: Enregistrer sous…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
fr: Supprimer un modèle de couleurs prédéfini

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
fr: Cliquez sur ce bouton pour supprimer le modèle de couleurs surligné. Ce réglage ne fonctionnera que sur vos modèles de couleurs personnalisés.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Application Themes
fr: Thèmes d'application

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Developer Options
fr: Options pour développeur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFocusImages)
en: <html><head/><body><p>Save autofocus frames. Only enable to troubleshoot autofocus by examining frames. This can consume a lot of storage space.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Enregistrer les trames de mise au point automatique. Activer uniquement pour dépanner la mise au point automatique par examen des trames. Cela peut consommer un grand volume d'enregistrement.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFocusImages)
en: Save Focus Images
fr: Enregistrer les images de mise au point

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideImages)
en: <html><head/><body><p>Save Internal Guider frames. Only enable to troubleshoot guider by examining frames. This can consume a lot of storage space.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Enregistrer les trames internes de l'assistant de guidage. Activer uniquement pour dépanner l'assistant de guidage par examen des trames. Cela peut consommer un grand volume d'enregistrement.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideImages)
en: Save Guider Images
fr: Enregistrer les image du guidage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
fr: Afficher les lignes des constellations ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
fr: Si cette case est cochée, les lignes de constellations seront dessinées sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
fr: Lignes des &constellations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
fr: Culture céleste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
fr: Choisissez une culture céleste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
fr: Vous pouvez choisir ici la façon dont les constellations sont représentées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
fr: &Limites des constellations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowConstellationArt)
en: Constellation art
fr: Constellation artistique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
fr: Surligner la limite de la constellation centrale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
fr: Dessiner les noms des constellations ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
fr: Si cette case est cochée, les noms des constellations seront dessinés sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
fr: &Noms des constellations

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
fr: Options des noms de constellations

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
fr: Utiliser les noms latins des constellations

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
fr: Cochez cette option pour utiliser les noms latins des constellations sur la carte du ciel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
fr: Utiliser les noms de constellations localisés

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
fr: Cochez cette option pour utiliser les noms des constellations de votre localité (si disponible)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
fr: Localisés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
fr: Utiliser les abréviations de l'IAU

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
fr: Cochez cette option pour utiliser les abréviations de l'International Astronomical Union comme étiquettes de constellations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
fr: Abré&viations

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
fr: Dessiner l'écliptique ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
fr: Si cette case est cochée, l'écliptique sera dessiné sur la carte du ciel. L'écliptique est un grand cercle sur le ciel, que le Soleil semble suivre pendant toute sa course annuelle. Tous les autres corps du Système solaire suivent en gros la ligne d'écliptique.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
fr: Utiliser le remplissage du contour de la Voie Lactée ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
fr: Si cette case est cochée, le contour de la Voie Lactée est affiché rempli. Sinon, seul le contour sera dessiné.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Fill milk&y way
fr: Remplir la Voie Lac&tée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
fr: Dessiner l'horizon ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
fr: Si cette case est cochée, une ligne représentant l'horizon local sera dessinée sur la carte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
fr: Hori&zon (ligne)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
fr: Dessiner le contour de la Voie Lactée ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
fr: Si cette case est cochée, un contour représentant la Voie Lactée sera dessiné sur la carte du ciel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Mil&ky way
fr: Voie Lac&tée

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: If checked, coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
fr: Si cette case est cochée, les grilles des coordonnées changent automatiquement en fonction du système de coordonnées actif.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
fr: Sélectionner automatiquement la grille des coordonnées

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
fr: Dessiner les drapeaux ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
fr: Si cette case est cochée, des drapeaux seront dessinés sur la carte du ciel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
fr: Dessiner la grille des coordonnées équatoriales ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
fr: Si cette case est cochée, une grille de lignes sera dessinée toutes les 2 heures en ascension droite et tous les 20 degrés en déclinaison.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
fr: Grille des coordonnées équatoriales

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
fr: Dessiner la grille des coordonnées horizontales ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 30 degrees in Azimuth and every 20 degrees in Altitude.
fr: Si cette case est cochée, une grille de lignes sera dessinée tous les 30 degrés en azimut et tous les 20 degrés en hauteur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
fr: Grille des coor&données horizontales

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
fr: Dessiner le sol opaque ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
fr: Si cette case est cochée, la zone située au-dessous de l'horizon sera remplie, pour simuler le sol au-dessous de vous. Notez que le sol n'est jamais dessiné lorsqu'on utilise le système de coordonnées équatoriales.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
fr: &Sol opaque

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
fr: Dessiner l'équateur céleste ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
fr: Si cette case est cochée, l'équateur céleste est dessiné sur la carte du ciel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
fr: É&quateur céleste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLocalMeridian)
en: Local meridian
fr: Méridien local

en: Satellite Name
fr: Nom du satellite

en: %1 position calculation error: %2.
fr: Erreur de calcul de position %1 : %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: View Options
fr: Options d'affichage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
fr: Afficher les satellites

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
fr: N'afficher que les satellites visibles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
fr: Afficher les étiquettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
fr: Tracer les satellites comme des étoiles

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: List of Satellites
fr: Liste des satellites

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
fr: Chercher des satellites

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
fr: Actualiser les TLE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
fr: Afficher les objets du Système solaire

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
fr: Soleil, Lune et planètes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
fr: Dessiner Saturne ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
fr: Si cette case est cochée, Saturne sera dessinée sur la carte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
fr: Dessiner les corps majeurs en tant qu'images ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
fr: Si cette case est cochée, les planètes, le Soleil et la Lune seront dessinés sur la carte en tant qu'images bitmap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
fr: Utiliser des images

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
fr: Dessiner Mars ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
fr: Si cette case est cochée, Mars sera dessinée sur la carte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
fr: Attacher des étiquettes de noms aux corps principaux du Système solaire ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
fr: Si cette case est cochée, des étiquettes de noms seront attachés aux planètes, au Soleil et à la Lune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
fr: Utiliser des étiquettes de noms

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
fr: Sélectionner tous les corps majeurs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
fr: Choisir ce paramètre pour sélectionner toutes les planètes, le Soleil et la Lune pour les dessiner sur la carte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
fr: Tout sélectionner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
fr: Désélectionner tous les corps majeurs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
fr: Cliquez sur ce bouton pour désélectionner toutes les planètes, le Soleil et la Lune pour qu'ils ne soient pas dessinés sur la carte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
fr: Tout désélectionner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
fr: Dessiner Vénus ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
fr: Si cette case est cochée, Venus sera dessinée sur la carte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
fr: Dessiner le Soleil ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
fr: Si cette case est cochée, le Soleil sera dessiné sur la carte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
fr: Le Soleil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
fr: Dessiner Jupiter ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
fr: Si cette case est cochée, Jupiter sera dessinée sur la carte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
fr: Dessiner la Lune ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
fr: Si cette case est cochée, la Lune sera dessinée sur la carte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
fr: La Lune

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
fr: Dessiner Mercure ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
fr: Si cette case est cochée, Mercure sera dessinée sur la carte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
fr: Dessiner Neptune ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
fr: Si cette case est cochée, Neptune sera dessinée sur la carte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
fr: Dessiner Uranus ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
fr: Si cette case est cochée, Uranus sera dessinée sur la carte.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
fr: Planètes mineures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Download asteroids brighter than:
fr: Télécharger les astéroïdes plus lumineux que

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
fr: Dessiner les astéroïdes ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
fr: Si cette case est cochée, les astéroïdes seront dessinés sur la carte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
fr: Dessiner les comètes ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
fr: Si cette case est cochée, les comètes seront dessinées sur la carte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagLimitAsteroidDownloadWarning)
en: This value might result in a big data file and reduced performance.
fr: Cette valeur peut conduire comme résultat, à un fichier de données volumineux et une performance dégradée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Show asteroids brighter than:
fr: Afficher les astéroïdes plus lumineux que

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
fr: Afficher les noms des comètes près du Soleil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
fr: Si cette case est cochée, les comètes proches du Soleil porteront des noms d'étiquettes attachés. Comme les comètes varient en luminosité sur leur orbite, une magnitude faible n'a aucun intérêt ici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets within:
fr: Afficher les noms des comètes comprises dans un intervalle de

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
fr: Définir la magnitude la plus faible pour dessiner les astéroïdes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
fr: Distance maximale pour les noms des comètes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
fr: Définissez la distance maximale depuis le Soleil pour qu'une comète ait une étiquette de nom, en Unités Astronomiques (UA). Une UA représente la distance entre la Terre et le Soleil, approximativement 150 millions de km

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: AU
fr: UA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
fr: Attacher des étiquettes de nom aux astéroïdes ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
fr: Si cette case est cochée, des étiquettes de noms seront attachées aux astéroïdes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
fr: Afficher les noms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometComas)
en: Show comet comas
fr: Afficher les queues de comètes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OrbitalElementsAutoUpdate)
en: Update orbital element from online sources on startup.
fr: Mettre à jour un élément orbital à partir des sources en ligne au démarrage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OrbitalElementsAutoUpdate)
en: Auto online update
fr: Mise à jour en ligne automatique

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
fr: Traces orbitales

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
fr: Mettre des traces automatiquement aux corps suivis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
fr: Si cette case est cochée, tout corps du Système solaire a une trace temporaire attachée lorsqu'il est centré sur l'écran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
fr: Toujours afficher une trace lors du suivi d'un corps du Système solaire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
fr: La couleur de trace se fond-elle dans l'arrière-plan ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
fr: Si cette case est cochée, la couleur de la trace de la planète sera mélangée à la couleur d'arrière-plan du ciel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
fr: Fondre les traces dans la couleur d'arrière-plan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
fr: Effacer toutes les traces des orbites

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
fr: Choisissez ce paramètre pour effacer toutes les traces d'orbites que vous pouvez avoir attachées à des corps du Système solaire, à l'aide du menu contextuel du clic droit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
fr: Supprimer toutes les traces

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
fr: Traces des satellites de la Terre

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Supernovae Options
fr: Options pour les supernovas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
fr: Afficher les supernovae

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set the magnitude limit for supernova to show:
fr: Définir la limite de magnitude des supernovas à afficher

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the magnitude limit for supernova alerts:
fr: Définir la limite de magnitude concernant les alertes des supernovas

[ctx: @title:window]
en: Terrain Image Filename
fr: Nom du fichier de l'image de terrain

en: PNG Files (*.png)
fr: Fichiers PNG (*.png)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TerrainBox)
en: Source Options
fr: Options de la source

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTerrain)
en: Show terrain
fr: Afficher le terrain

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, terrainFileLabel)
en: Specify the terrain file to use.
fr: Spécifier le fichier de terrain à utiliser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainFileLabel)
en: Terrain file:
fr: Fichier de terrain

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAzLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainSourceCorrectAz)
en: Rotate terrain in azimuth degrees so north is actually north
fr: Faire pivoter le terrain selon les degrés d'azimut. Ainsi, le Nord est vraiment le Nord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAzLabel)
en: Terrain image azimuth correction degrees:
fr: Degrés de correction d'élévation pour l'image du terrain

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAltLabel)
en: Rotate terrain in altitude degrees so horizon is at 0 degrees altitude
fr: Faire pivoter le terrain selon les degrés d'élévation. Ainsi, l'horizon correspond à une élévation de 0 degré.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAltLabel)
en: Terrain image altitude correction degrees:
fr: Degrés de correction d'élévation pour l'image du terrain

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainSourceCorrectAlt)
en: Rotate terrain in altitude degrees so north is actually north
fr: Faire pivoter le terrain selon les degrés d'élévation. Ainsi, le Nord est vraiment le Nord.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TerrainSpeedupGroupBox_2)
en: Speedup options
fr: Options d'accélération

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainDownsamplingLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainDownsampling)
en: Set the coarseness of the terrain image rendered. 1 is full resolution, but can be slow, 6 or more would be coarse resolution and fast.
fr: Définir la grossièreté de l'image de terrain rendue. Une valeur de 1 correspond à une pleine résolution, mais peut conduire à du ralentissement, une valeur de 6 ou plus correspond à une résolution grossière mais rapide.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainDownsamplingLabel)
en: Terrain downsampling:
fr: Sous-échantillonnage du terrain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainPanning)
en: Show terrain while panning
fr: Afficher le terrain durant le panoramique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSmoothPixels)
en: Creates a smoother image at the cost of some extra computation.
fr: Créé une image plus lisse au prix de certains calculs additionnels.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSmoothPixels)
en: Smooth pixels
fr: Pixels lissés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSkipSpeedup) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainTransparencySpeedup)
en: A speedup with minor image quality cost.
fr: Une accélération au prix d'un coût mineur sur la qualité de l'image.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSkipSpeedup)
en: Skip pixels speedup
fr: Ignorer l'accélération des pixels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainTransparencySpeedup)
en: Transparency speedup
fr: Accélération de la transparence

en: Names:
fr: Noms

en: B-V index:
fr: Indice « BV » :

en: Asteroid/Comet details
fr: Détails sur un astéroïde / une comète

en: Date, time and location:
fr: Date, heure et lieu

[ctx: @title:window]
en: Field of View Snapshot Browser
fr: Navigateur d'instantanés du champs de vision

en: Could not upload file
fr: Il est impossible d'envoyer le fichier

en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
fr: CdV (%1/%2) : %3 (%4' x %5')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
fr: Nouvelle acquisition…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
fr: Supprimer l'instantané

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
fr: Enregistrer dans un fichier…

en: Open Cluster
fr: Amas ouvert

en: Asterism
fr: Astérisme

en: Globular Cluster
fr: Amas globulaire

en: Gaseous Nebula
fr: Nébuleuse gazeuse

en: Dark Nebula
fr: Nébuleuse obscure

en: Planetary Nebula
fr: Nébuleuse planétaire

en: Supernova Remnant
fr: Reste de supernova

en: Galaxy
fr: Galaxie

en: Galactic Cluster
fr: Amas galactique

en: Star Magnitudes:
fr: Magnitudes des étoiles

en: Chart Scale:
fr: Échelle de graduation

en: Observer:
fr: Observateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
fr: Date

en: Site:
fr: Site

en: Trans:
fr: Transit

en: Power:
fr: Puissance

en: Star hopper returned empty path. We advise you to change star hopping settings or use manual capture mode.
fr: Le saut d'étoiles a retourné un emplacement vide. Nous vous conseillons de changer les paramètres de saut d'étoile ou d'utiliser un mode de capture manuel.

en: Star hopper failed to find path
fr: Le saut d'étoiles n'a pas réussi à trouver l'emplacement

[ctx: @title:window]
en: Printing Wizard
fr: Assistant d'impression

en: Go to next Wizard page
fr: Passer à la page suivante de l'assistant

en: Go to previous Wizard page
fr: Passe à la page précédente de l'assistant

en: Logging Form
fr: Formulaire de journalisation

en: Field of View Snapshots
fr: Instantanés de champs de vision

[ctx: %1 = FOV index, %2 = FOV count, %3 = FOV name, %4 = FOV X size, %5 = FOV Y size]
en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
fr: CdV (%1/%2) : %3 (%4' x %5')

en: Details About Object
fr: Détails à propos de l'objet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Basic Finder Chart Settings
fr: Paramètres de base des graphiques de recherche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic document details: title, subtitle and description.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
fr: <p>Définir les détails de base du document : titre, sous-titre et description.</p>
    <p>Lorsque vous avez terminé, veuillez appuyer sur le bouton <b>Suivant</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
fr: Titre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
fr: Sous-titre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Additional Finder Chart Contents
fr: Sélectionnez un contenu de graphique de recherche supplémentaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Finder chart can contain additional elements such as details tables and logging forms. Select which you want to be included in finder chart and press <b>Next</b> to proceed.</p>
fr: <p>Le graphique « Chercheur » peut contenir des éléments supplémentaires tels que des tableaux détaillés et formulaires de journalisation. Sélectionnez celui que vous souhaitez inclure dans le graphique du « Chercheur » et appuyer sur <b>Suivant</b> pour continuer.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
fr: Tableaux de détails

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, generalCheckBox)
en: Add general details table
fr: Ajouter un tableau de détails généraux

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, posCheckBox)
en: Add position details table
fr: Ajouter un tableau de détails des positions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
fr: Ajouter un tableau de détails du lever / coucher / transit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, astComCheckBox)
en: Add Asteroid/Comet details table
fr: Ajouter un tableau de détails des astéroïdes / comètes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggingFormLabel)
en: Logging form
fr: Formulaire de journalisation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loggingFormBox)
en: Add basic logging form to finder chart
fr: Ajouter un formulaire de journalisation de base au graphique de recherche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Browse Captured Field of View Images
fr: Parcourir les images acquises de champs de vision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: After FOV snapshots are captured, you can view, caption and delete them using Field of View Snapshot Browser window.
fr: Après l'acquisition des copies du champ de vision, vous pouvez les afficher, les étiqueter et les supprimer en utilisant la fenêtre de navigation parmi les copies de champ de vision.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: Browse captured FOV snapshots
fr: Parcourir les instantanés de champs de vision

en: Only magnitudes chart
fr: Seulement la graduation des magnitudes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Basic Field of View Capture Settings
fr: Définir les paramètres de base d'acquisition des champs de vision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic field of view capture settings: color scheme, legend and FOV image shape, then click <b>Next</b> to proceed.</p>
fr: <p>Définissez les champs de base des paramètres d'acquisition du champ de vision : thèmes de couleurs, légende et forme de l'image du champ de vision. Veuillez ensuite cliquer sur <b>Suivant</b> pour continuer.</p>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
fr: Utiliser le modèle de couleurs de la « Carte du Ciel »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overrideShapeBox)
en: Override FOV shape to rectangular
fr: Redéfinir une forme de champ de vision en rectangle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
fr: Graphique des échelles et des magnitudes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendBox)
en: Add scale and magnitudes chart to exported FOV images
fr: Ajouter un graphique des échelles et des magnitudes aux images de champs de vision exportées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
fr: Utiliser un arrière-plan semi-transparent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
fr: Orientation du graphique :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
fr: Position du graphique :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
fr: Type de graphique :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Manually Capture Field of View Snapshots
fr: Acquérir manuellement des instantanés de champ de vision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>In manual field of view capture method, user centers sky map to a point of interest, then captures snapshots of sky fragments inside the active FOV symbol.</p>
    <p>When in field of view capture mode, press <b>Page Up</b> and <b>Page Down</b> to switch FOV symbols. Snapshots are captured by pressing <b>K</b> key. When done, press <b>Escape</b> key to return to the Printing Wizard.</p>
    <p>Press <b>Next</b> when done.</p>
fr: <p>Dans la méthode de capture manuelle du champ de vision, l'utilisateur centre la carte du ciel sur un point d'intérêt, puis capture des instantanés de fragments de ciel à l'intérieur du symbole CdV actif.</p>
    <p>En mode capture du champ de vision, appuyez <b>Page Up</b> et <b>Page Down</b> pour changer de symbole CdV. Les images sont acquises en appuyant sur la touche <b>K</b>. Une fois fait, appuyez sur <b>Escape</b> pour revenir à l'assistant d'impression.</p>
    <p>Appuyez sur <b>Suivant</b> une fois fait.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
fr: Commencer une acquisition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Star Hopper FOV Capture Options
fr: Définir les options d'acquisition de champ de vision pour les sauts d'étoiles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: Configure star hopper FOV capture: select object at which star hopping will begin, select FOV symbol and magnitude limit.
fr: Configurer la capture du champ de vision pour étoiles filantes : sélectionnez l'objet) partir duquel commencera l'étoile filante, puis sélectionnez le symbole du champ de vision (CdV) et la limite de magnitude.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
fr: Sélectionnez une étoile de départ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
fr: Sélectionner un objet à partir de la liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pointButton)
en: Point object on sky map
fr: Pointer un objet sur la carte céleste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
fr: Afficher les détails…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Hopping FOV:
fr: Champ de vision du saut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Hop magnitude limit:
fr: Limite de magnitude du saut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Choose Field of View Capture Method
fr: Choisir une méthode d'acquisition de champ de vision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select field of view capture method. There are two methods: manual and star hopping-based.</p>
    <p>In <b>manual method</b> you navigate the sky map to find the objects of interest, then capture multiple fields of view representations.</p>
    <p><b>Star hopping-based method</b> automatically captures FOV snapshots using star hopping. This is experimental feature.</p>
    <p>Once you have selected field of view capture method, press <b>Next</b>.</p>
fr: <p>Sélectionnez la méthode d'acquisition de champ de vision. Il existe 2 méthodes : manuelle et fondée sur le cheminement d'étoiles.</p>
    <p>Par la <b>méthode manuelle</b> vous naviguez sur la carte du ciel pour trouver des objets intéressants, puis acquérez plusieurs champs de vision.</p>
    <p><b>La méthode par cheminement d'étoiles</b> acquiert automatiquement des images du champ de vision. C'est une fonction expérimentale.</p>
    <p> Une fois sélectionnée la méthode d'acquisition du champ de vision, appuyez sur <b>Suivant</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
fr: Méthode de définition de champ de vision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualRadio)
en: Manually capture field of view snapshots
fr: Acquérir manuellement des instantanés de champ de vision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hopperRadio)
en: Star hopper-based fields of view capture (experimental)
fr: Capture de champs de vision reposant sur le saut d'étoiles (expérimental)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
fr: Sélectionner un objet céleste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select observed sky object. You can select it from object list, by clicking <b>Select object from list</b> button or point it on sky map by pressing <b>Point object on sky map</b>. After object is located, press it with right mouse button and select <b>Select this object</b> option from context menu.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
fr: <p>Sélectionnez l'objet à observer. Vous pouvez le choisir depuis une liste d'objets, en cliquant sur le bouton <b>Choisir objet depuis une liste</b> ou pointez le sur la carte du ciel en appuyant sur <b>Pointer objet sur la carte</b>. Après la localisation de l'objet, appuyez avec le bouton droit de la souris et choisir <b>Choisir cet objet</b> depuis le menu contextuel.</p>
    <p>Une fois fait, appuyez sur <b>Suivant</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
fr: Objet sélectionné

[ctx: @title:window]
en: Export
fr: Exporter

en: Could not upload file to remote location: %1
fr: Il est impossible d'envoyer un fichier vers un emplacement distant : %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
fr: Aperçu, impression et exportation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Your document is ready to be printed. Click <b>Print preview</b> button to preview it and <b>Print</b> button to begin printing. You can also export it to file.</p>
    <p>If you wish to change contents of printed document, click <b>Previous</b> button to get back to previous steps.</p>
fr: <p>Votre document est prêt pour l'impression. Cliquez sur <b>Aperçu impression </b> et <b>Imprimer</b> pour imprimer. Vous pouvez aussi l'exporter vers un fichier.</p>
    <p>Si vous désirez modifier le contenu du document, cliquez sur <b>Précédent</b> pour revenir à l'étape précédente.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
fr: Aperçu avant impression

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
fr: Imprimer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: Export to File...
fr: Exporter dans un fichier…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
fr: Bienvenue dans l'assistant d'impression de KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>This wizard will help you set up all the parameters for printing finder charts with logging forms.</p>
    <p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
fr: <html><head></head><body><p>Cet assistant va vous aider à configurer certaines paramètres, tels que pour imprimer les graphiques de recherche avec des formulaires de connexion.</p>
    <p>Pour commencer, cliquez sur le bouton <b>Suivant</b>.</p>

en: Loading asteroids
fr: Chargement des astéroïdes

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Europa
fr: Europe

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Asterope
fr: Astérope

en:  (Asteroid)
fr: (Astéroïde)

en: Asteroid Update
fr: Mise à jour des astéroïdes

en: Downloading asteroids updates...
fr: Téléchargement en cours des mises à jour des astéroïdes…

en: Error downloading asteroids data: %1
fr: Impossible de télécharger les données d'astéroïdes : %1

en: Could not load catalog objects in trixel: %1
fr: Impossible de charger les objets du catalogue dans trixel : %1

en: Import custom and internet resolved objects from the old DSO database into the new one?
fr: Importer des objets personnalisés et résolus par Internet de l'ancienne base de données des objets du ciel lointains dans une nouvelle ?

en: Could not import the objects.
fr: Impossible d'importer les objets.

en: Successfully added %1 object to the user catalog. | Successfully added %1 objects to the user catalog.
fr[0]: L'objet %1 a été ajouté avec succès au catalogue de l'utilisateur.
fr[1]: Les %1 objets ont été ajoutés avec succès au catalogue de l'utilisateur.

en: Loading comets
fr: Chargement des comètes

en: Comets Update
fr: Mise à jour des comètes

en: Downloading comets updates...
fr: Téléchargement en cours des mises à jour des comètes…

en: Constellation Boundaries
fr: Limites de constellations

en: Loading Constellation Boundaries
fr: Chargement des limites de constellations

en: Star HD%1 not found.
fr: Étoile HD%1 introuvable.

en: Loading constellation names
fr: Chargement des noms de constellations

en: No icon
fr: Pas d'icône

en: Creating horizon
fr: Création de l'horizon

en: Loading %1
fr: Chargement de %1

en: Local Meridian Component
fr: Composant local de méridien

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
fr: Chargement de la Voie Lactée

en: Loading Large Magellanic Clouds
fr: Chargement des Grands Nuages de Magellan

en: Loading Small Magellanic Clouds
fr: Chargement des Petits Nuages de Magellan

[ctx: @title:window]
en: New Supernova(e) Discovered
fr: Nouvelle(s) supernova(e) découverte(s) !

en: Host Galaxy :: %1
fr: Galaxie hôte :: %1

en: Magnitude :: %1
fr: Magnitude :: %1

en: Type :: %1
fr: Type :: %1

en: Position :: RA : %1 Dec : %2
fr: Position : AD : %1 DEC : %2

en: Date :: %1
fr: Date :: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
fr: Faire pivoter la carte vers un objet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: New supernova(e) discovered
fr: Nouvelle(s) supernova(e) découverte(s) !

en: Loading satellites
fr: Chargement des satellites

en: Update TLEs...
fr: Actualiser les TLE…

en: Update %1 satellites
fr: Actualiser %1 satellites

[ctx: @title:window]
en: Satellite Orbital Elements Update
fr: Mise à jour des éléments orbitaux des satellites

en: Failed to load the DSO database.
fr: Il est impossible de charger la base de données des objets du ciel profond.

en: Do you want to start over with an empty database?
    This will move the current DSO database "%1"
    to "%2"
fr: Voulez-vous recommencer avec une base de données vide ? Cela déplacera la base de données des objets du ciel profond (DSO) actuelle « %1 »
    vers « %2 ».

en: Loading solar system
fr: Chargement du Système solaire

en: Loading stars
fr: Chargement des étoiles

en: Please wait while re-indexing stars...
fr: Veuillez patienter pendant la réindexation des étoiles…

en: Supernovae Update
fr: Mise à jour des supernovas

en: Downloading Supernovae updates...
fr: Téléchargement en cours des mises à jour des supernovas…

en: Error downloading supernova data: %1
fr: Impossible de télécharger les données de supernovas : %1

en: Requested Position Below Horizon
fr: Position demandée au-dessous de l'horizon

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
fr: La position demandée est au-dessous de l'horizon.
    Voulez-vous y aller malgré tout ?

en: Go Anyway
fr: Y aller malgré tout

en: Keep Position
fr: Conserver la position

en: Digitized Sky Survey image provided by the Space Telescope Science Institute [free for non-commercial use].
fr: Image DSS (Digitized Sky Survey) fournie par le Space Telescope Science Institute [libre pour une utilisation non commerciale].

[ctx: Equatorial & Horizontal Coordinates]
en: JNow:	%1	%2
    J2000:	%3	%4
    AzAlt:	%5	%6
fr: JNow :	%1	%2
    J2000 :	%3	%4
    AzAlt :	%5	%6

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
fr: Image SDSS (Sloan Digital Sky Survey) fournie par le Astrophysical Research Consortium [libre pour une utilisation non commerciale].

en: Angular distance: %1
fr: Distance angulaire : %1

en: ; Physical distance: %1 pc
fr:  ; distance physique : %1 pc

en: Star Hopper: Choose a field-of-view
fr: Saut d'étoiles : choisissez un champ de vision

en: FOV to use for star hopping:
fr: Champ de vision à utiliser pour le saut d'étoiles :

en: Star Hopper: Enter field-of-view to use
fr: Saut d'étoiles : saisissez un champ de vision à utiliser

en: FOV to use for star hopping (in arcminutes):
fr: Champ de vision à utiliser pour le saut d'étoiles (en minutes d'arc) :

en: No object selected.
fr: Aucun objet sélectionné.

en: Object Details
fr: Détails de l'objet

[ctx: Jupiter's moon Europa]
en: Europa
fr: Europe

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
fr: Ganymède

en: Earth Shadow
fr: Ombre de la terre

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
fr: Pleine Lune

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
fr: Nouvelle Lune

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
fr: Premier quartier

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
fr: Troisième quartier

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
fr: Lune croissante

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
fr: Lune gibbeuse croissante

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
fr: Lune gibbeuse décroissante

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
fr: Lune descendante

en: unknown
fr: Inconnu

en: Success
fr: Succès

en: Eccentricity >= 1.0 or < -0.001
fr: Excentricité >= 1,0 ou < -0,001

en: Mean motion less than 0.0
fr: Vitesse de déplacement moyenne inférieure à 0.0

en: Satellite has decayed
fr: Le satellite s'est désintégré

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Star
fr: Étoile

en: Catalog Star
fr: Étoile du catalogue

en: Planet
fr: Planète

en: Comet
fr: Comète

en: Asteroid
fr: Astéroïde

en: Galaxy Cluster
fr: Amas de galaxies

en: Radio Source
fr: Source radio

en: Multiple Star
fr: Étoile multiple

en: Unknown Type
fr: Type inconnu

en: Show HST Image
fr: Afficher une image HST

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
fr: %1 : télescope spatial Hubble (HST), exploité par le STScI (Space Telescope Science Institute) pour la NASA [domaine public]

en: Show Spitzer Image
fr: Afficher une image Spitzer

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
fr: %1 : télescope spatial Spitzer (HST), avec l'aimable autorisation de la NASA / JPL-Caltech [domaine public]

en: Show SEDS Image
fr: Afficher une image du SEDS

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
fr: %1 : SEDS, http://www.seds.org [libre pour une utilisation non commerciale]

en: Show KPNO AOP Image
fr: Afficher l'image AOP du KPNO

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
fr: %1 : programme d'observation avancée à l'Observatoire national de Kitt Peak (Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory) [libre pour une utilisation non commerciale, pas de reproduction physique]

en: Show NOAO Image
fr: Afficher une image de l'Observatoire optique national d'astronomie (NOAO, National Optical Astronomy Observatories)

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
fr: %1 : observatoires nationaux d'astronomie optique et l'AURA (Association of Universities for Research in Astronomy) [gratuit pour une utilisation non commerciale]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
fr: %1 : très grand télescope, géré par l'Observatoire européen austral (ESO, European Southern Observatory) [libre pour une utilisation non commerciale, pas de reproductions]

en: Show
fr: Afficher

en: unnamed object
fr: objet sans nom

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
fr: Les paramètres lat et HSL ne doivent être utilisés que dans les objets KSPlanetBase.

en: rho
fr: rhô

en: omega
fr: oméga

en: Failed to load terrain. Set terrain file in Settings.
fr: Chargement du terrain impossible. Veuillez définir un fichier de terrain dans la configuration.

en: Failed to load terrain image (%1). Set terrain file in Settings.
fr: Impossible de charger l'image du terrain (%1). Définir le fichier de terrain dans la configuration.

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
fr: Erreur d'analyse de « TimeZoneRule », utilisation d'une règle vide.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
fr: Il est impossible d'analyser %1 comme code de mois valable.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
fr: Il est impossible d'analyser %1 comme code de jour valable.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez repérer des objets dans le ciel par leur nom.
    			Utilisez Ctrl+F, l'élément de menu « Pointage / Chercher un objet » ou le
    			bouton de barre d'outils « Chercher un objet »
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
fr: 		<p>Pour changer votre position géographique,
    			utilisez Ctrl+G, l'élément de menu « Configuration / Position géographique… »
    			ou le bouton de barre d'outils « Globe ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez suivre un objet, ainsi il sera toujours centré
    			dans l'affichage.<br/>
    			Utilisez Ctrl+T, l'élément de menu « Pointage / Commencer le suivi » ou le
    			bouton de barre d'outils « Arrêter le suivi ». Vous pouvez également vous
    			contenter de centrer l'objet en double-cliquant dessus ou en choisissant « Centrer et suivre »
    			depuis le menu contextuel de l'objet.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
fr: 		<p>Le manuel utilisateur de KStars inclut le projet AstroInfo, une série d'articles
    			informatifs sur l'astronomie.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
fr: 		<p>Il existe trois « boîtes d'informations » à l'écran, affichant les données relatives à
    			l'heure / la date, votre position géographique et la position centrale
    			actuelle dans le ciel (le focus). Vous pouvez faire glisser ces boîtes avec la souris et les
    			« enrouler » en double-cliquant dessus pour afficher plus (ou moins) d'informations.
    			Vous pouvez les cacher toutes d'un coup dans le menu « Configuration / Boîtes d'informations ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
fr: 		<p>KStars est doté d'un mode plein écran que vous pouvez activer ou désactiver
    			à l'aide du bouton de barre d'outils « Plein écran » ou en
    			appuyant sur Ctrl+Maj+F.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Help us improve the KStars project! Visit our website at https://edu.kde.org/kstars and join our mailing list at kstars-devel@kde.org to learn more. We welcome you to help us with bug reports, contributions of astronomy know-how and knowledge, code contributions, translations and many more kinds of contributions!
    		</p>
fr: 		<p>Aidez nous à améliorer le projet KStars ! Visitez notre site Internet à l'adresse « https://edu.kde.org/kstars » et rejoignez notre liste de diffusion à « kstars-devel@kde.org » pour en savoir plus. Nous vous invitons à nous aider par des rapports de bogues, des contributions sur le savoir-faire et des connaissances, des contributions au code, des traductions et de nombreuses autres sortes de contributions !
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
fr: 		<p>Les touches N, S, E, O feront pointer l'affichage vers le nord,
    			le sud, l'est et l'ouest sur l'horizon. La touche Z fera pointer
    			l'affichage au zénith.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
fr: 		<p>Les touches 0 à 9 centreront l'affichage sur l'un des corps principaux du Système solaire.
    			0 centre sur le Soleil, 3 centre sur la Lune, le reste correspond aux huit planètes, dans l'ordre
    			de leur distance à partir du Soleil.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
fr: 		<p>Cliquez et faites glisser avec la souris pour faire pivoter la carte du ciel vers une nouvelle position
    			sur le ciel.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
fr: 		<p>Double-cliquez avec la souris pour centrer l'affichage sur la position
    			du pointeur de la souris. Si vous double-cliquez sur un objet, KStars commence
    			automatiquement à le suivre.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
fr: 		<p>La barre d'état affiche les coordonnées célestes actuelles du pointeur de la souris,
    			à la fois dans les systèmes de coordonnées équatoriales et azimutales.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez augmenter ou réduire l'affichage du zoom en faisant tourner la molette de votre
    			souris ou en faisant glisser la souris vers le haut ou vers le bas en en maintenant enfoncé le bouton central.
    			Il est également possible d'utiliser les touches +/- ou les éléments « Zoom avant » et
    			« Zoom arrière » dans la barre d'outils et dans le menu Affichage. Le niveau de zoom
    			peut être réglé manuellement à l'aide de l'élément « Zoomer à la dimension angulaire »
    			dans le menu Affichage (Maj+Ctrl+Z) et vous pouvez le régler graphiquement
    			en maintenant enfoncé le bouton Ctrl tout en faisant glisser la souris pour définir un rectangle pour les
    			nouvelles limites de fenêtres.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez définir manuellement les coordonnées du point de focus central.
    			Appuyez sur Ctrl+M ou utilisez l'élément de menu « Pointage / Définir les coordonnées manuellement… »
    			et saisissez les coordonnées souhaitées dans la fenêtre qui apparaît.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
fr: 		<p>Pour basculer entre les systèmes de coordonnées équatoriales et azimutales,
    			utilisez l'élément de menu « Affichage / Coordonnées » ou appuyez sur la barre d'espacement.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
fr: 		<p>Pour définir l'heure et la date, saisissez Ctrl+S, utilisez l'élément de menu « Heure / Régler l'heure » ou
    			appuyez sur le bouton de barre d'outils « Heure ». Notez que les dates, dans KStars, peuvent être très distantes.
    			Vous pouvez utiliser n'importe quelle année entre -50 000 et +50 000.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez utiliser Ctrl+E ou l'élément de menu « Heure / Régler l'heure à maintenant »
    			pour synchroniser l'horloge de simulation avec l'horloge système.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
fr: 		<p>Le champ de saisie de la barre d'outils permet d'ajuster le pas de
    			temps utilisé par l'horloge de KStars. Le régler sur « 1,0 sec » fournit l'heure réelle.
    			Remarque : des valeurs négatives font reculer l'heure.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez arrêter et démarrer l'horloge avec le bouton « Lecture / Pause »
    			dans la barre d'outils ou avec l'élément de menu « Heure / Arrêter l'horloge ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez faire avancer ou reculer l'horloge de simulation
    			d'un seul pas de temps en appuyant sur les touches « &gt; » ou « &lt; ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
fr: 		<p>Lorsque vous cliquez avec la souris sur la carte, l'objet dans le ciel le plus proche du pointeur
    			de la souris est identifié dans la barre d'état.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
fr: 		<p>Lorsque vous maintenez immobile le pointeur de la souris pendant un certain temps, l'objet le plus
    			proche sera identifié par une étiquette de nom temporaire qui disparaîtra automatiquement
    			quand vous déplacerez à nouveau la souris.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
fr: 		<p>Cliquez avec le bouton droit de la souris pour ouvrir un menu où apparaissent
    			des options détaillées pour un objet particulier, y compris des liens vers des images
    			et des informations sur l'Internet.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
fr: 		<p>Les objets du ciel profond présentant une couleur spéciale (la couleur par défaut est rouge)
    			disposent de liens d'URL supplémentaires dans leur menu contextuel.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
fr: 		<p>Par défaut, les étoiles dans KStars sont affichées avec des couleurs
    			réalistes. La couleur d'une étoile dépend de sa température ; les étoiles
    			plus froides sont rouges alors que les plus chaudes sont bleues.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
fr: 		<p>Si vous voulez les toutes dernières informations orbitales concernant les astéroïdes
    			et les comètes (y compris les objets récemment découverts), cochez l'outil
    			« Télécharger des données » (« Fichier / Télécharger de nouvelles données » ou
    			appuyez sur Ctrl+D) fréquemment pour obtenir les mises à jour des éphémérides.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
fr: 		<p>La fenêtre « Détails » fournit une grande quantité d'informations sur n'importe quel
    			objet dans le ciel, y compris les coordonnées, les horaires de lever / coucher,
    			des liens Internet, ainsi que vos propres notes personnalisées. Accédez à 
    			la fenêtre « Détails » par le biais du menu contextuel ou en cliquant sur un objet, 
    			puis en appuyant sur la touche « D ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez attacher un nom d'étiquette à n'importe quel objet dans le ciel. (Dés)Activez
    			l'étiquette dans le menu contextuel ou en cliquant sur l'objet, puis en appuyant sur 			la touche « L ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
fr: 		<p>La calculatrice astronomique de KStars (Ctrl+C) donne un accès direct
    			à beaucoup des calculs que KStars effectue dans l'ombre.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
fr: 		<p>L'outil « Générateur de courbes de luminosité » (Ctrl+V) de l'AAVSO se connecte à un serveur à
    			l'American Association of Variable Star Observers et construit une courbe de luminosité
    			pour n'importe laquelle des 6 000 étoiles variables qu'il surveille quotidiennement.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
fr: 		<p>L'outil de hauteur selon l'heure (Ctrl+A) tracera des courbes de hauteur pour n'importe quel
    			groupe d'objets que vous sélectionnez. C'est un outil très performant pour planifier
    			des sessions d'observation.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>With the What's up Tonight? tool (Ctrl+U), you can tell at a glance what
    			objects will be visible from your location on a given night.
    		</p>
fr: 		<p>Avec l'outil « Dans le ciel cette nuit… » (CTRL + U), vous pouvez voir d'un coup
    			d'œil quels objets seront visibles à partir de votre position pour une nuit donnée.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful Observation Planner tool
    			  (Ctrl + L). The planner helps you maintain a
    			  wish list of objects that you would like to
    			  observe, and then select some of these
    			  objects to plan out an observing
    			  session. The planner can then assign
    			  observing times, and present the objects in
    			  time order for easy observing workflow on
    			  the field.
    		</p>
fr: 		<p>KStars est un puissant outil de planification d'observations 
    			 (Ctrl + L). Le planificateur vous aide à définir 
    			 une liste d'objets que vous aimeriez
    			 observer. Il vous permet ensuite d'en sélectionner certains
    			 pour planifier une session d'observations.
    			 L'ordonnanceur peut alors associer des
    			 périodes d'observation et vous présenter les objets
    			 dans un ordre chronologique pour avoir une séquence facile
    			 dans votre champ de vision.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful astrophotography suite called Ekos! Ekos lets you control your astrophotography equipment through INDI, perform auto-focus etc, and set up automatic capture sequences.
    		</p>
fr: 		<p>KStars intègre une suite très puissante d'astrophotographie nommée Ekos. Ce dernière vous permet de contrôler un équipement d'astrophotographie grâce à INDI, de réaliser la mise au point automatique, etc. et de mettre en place des séquences automatiques d'acquisition.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
fr: 		<p>L'outil « Constructeur de scripts » permet de construire des scripts
    			D-Bus complexes à l'aide d'une interface graphique simple. Les scripts
    			peuvent être réexécutés ultérieurement depuis la ligne de commande ou
    		depuis KStars.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
fr: 		<p>L'outil « Afficheur du Système solaire » (Ctrl+Y) présente une vue aérienne
    			du Système solaire, montrant les positions des planètes principales
    			à la date de simulation actuelle.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
fr: 		<p>L'outil « Lunes de Jupiter » (Ctrl+J) affiche les positions relatives des quatre
    			plus grandes Lunes de Jupiter (Io, Europe, Ganymède et Callisto), comme on les voit
    			de la Terre et en fonction du temps.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez exporter l'image du ciel dans un fichier à l'aide de l'élément
    			« Enregistrer l'image du ciel » du menu Fichier ou en appuyant sur Ctrl+I.
    			De plus, vous pouvez lancer KStars depuis une invite de commande avec
    			l'argument « --dump » pour enregistrer une image du ciel sur le disque, sans
    			même ouvrir la fenêtre du programme. Cette option peut être utilisée pour
    			générer un fond dynamique pour votre bureau KDE.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom Object Catalogs, select "Import Catalog..." or 
    			"Create Catalog..." from the Catalogs page in the KStars Configuration window.
    			See the Handbook for instructions on formatting your catalog file.
    		</p>
fr: 		<p>Pour ajouter vos propres catalogues d'objets, sélectionnez « Importer un catalogue » ou
    			« Créer un catalogue » depuis l'onglet « Catalogues » dans la fenêtre de configuration de
    			KStars. Veuillez consulter le manuel utilisateur pour connaître les instructions de formatage de
    			votre fichier de catalogue.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with the NGC and IC deep-sky object catalogs. You can download many more catalogs from the File->Download New Data option. You can also make your own custom catalogs and add them.
    		</p>
fr: 		<p>Par défaut, KStars est livré avec les catalogues d'objets du ciel profond NGC et IC. Vous pouvez télécharger beaucoup plus de catalogues à partir de l'option « Fichier / Télécharger de nouvelles données ». Vous pouvez aussi créer vos propres catalogues personnalisés et les ajouter.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with a catalog of stars up to about magnitude 8. You can download additional star catalogs (Tycho-2 and USNO NOMAD) to show up to 100 million stars down to about magnitude 16 using the File->Download New Data option.
    		</p>
fr: 		<p>Par défaut, KStars est livré avec un catalogue d'étoiles jusqu'à une magnitude d'environ 8. Vous pouvez télécharger des catalogues d'étoiles supplémentaires (Tycho-2 et USNO NOMAD) pour afficher jusqu'à 100 millions d'étoiles jusqu'à une magnitude d'environ 16 en utilisant l'option « Fichier / Télécharger de nouvelles données ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
fr: 		<p>Pour ajouter vos propres URL personnalisées d'images / d'informations
    			à n'importe quel objet, cliquez sur « Ajouter un lien… » depuis le menu contextuel de l'objet.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez ajuster quantités d'options d'affichage en cliquant sur
    			le bouton de barre d'outils « Configurer » ou choisissez l'élément de menu 			« Configuration / Configurer KStars… ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
fr: 		<p>Les boîtes d'informations à l'écran peuvent être cachées ou affichées à l'aide du menu
    			« Configuration / Boîtes d'informations ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
fr: 		<p>Les barres d'outils peuvent être cachées ou affichées à l'aide du menu « Configuration / Barres d'outils ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez soit cacher les champs des coordonnées AD / Déc, soit Az / Alt
    			dans la barre d'état, soit cacher complètement la barre d'état à l'aide du
    		menu « Configuration / Barre d'état ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez facilement basculer entre les modèles de couleurs prédéfinis en sélectionnant
    			le Modèle de couleurs depuis le menu « Configuration/Modèles de couleurs ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez définir vos propres positions géographiques. Remplissez les champs
    			requis dans la boîte de dialogue « Définir une position géographique » puis
    			cliquez sur le bouton « Ajouter la ville à la liste ». Vos positions
    			seront disponibles dans toutes les sessions futures.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez définir vos propres modèles de couleurs. Ajustez les couleurs
    			dans l'onglet « Couleurs » de la fenêtre de configuration, puis cliquez sur le
    			le bouton « Enregistrer les couleurs actuelles ». Votre modèle de couleurs apparaîtra sur
    			la liste lors de toutes les sessions futures.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez construire vos propres indicateurs de champ de vision (CdV)
    			à l'aide de l'éditeur de champ de vision, depuis le menu Configuration/Indicateurs de champ de vision.
    			Vous pouvez définir la dimension angulaire, la forme et la couleur de vos nouveaux indicateurs.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you use a camera to capture images, you can create a field-of-view (FOV) symbol that matches your camera sensor's size. You can then adjust the orientation of the FOV symbol to match the orientation of your camera, to see what fits into your imaging field. The FOV Editor may be accessed from the Settings->FOV Symbols menu.
    		</p>
fr: 		<p>Si vous utilisé une caméra pour acquérir des images, vous pouvez créer un symbole de champ de vision (CdV) qui représentera le capteur à l'échelle. Vous pouvez ensuite ajuster l'orientation du symbole de CdV pour correspondre à l'orientation de votre caméra. Vous voyez ainsi ce que celle-ci enregistrera. L'éditeur de CdV est accessible à partir du menu « Configuration / Symbole CdV ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
fr: 		<p>L'onglet Avancé de la fenêtre de configuration de KStars permet d'affiner le comportement 
    			de KStars. Vous pouvez spécifier s'il faut ou non corriger la réfraction atmosphérique et s'il faut
    			ou non utiliser la réorientation animée. Vous pouvez également indiquer quels objets sont cachés
    			lorsque l'affichage est en mouvement.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars displays up to 100 million stars, more than 13,000 deep-sky objects, the 88 constellations,
    			all planets, the Sun, the Moon, thousands of comets and asteroids, and the
    			Milky Way.
    		</p>
fr: 		<p>KStars affiche plus de 100 millions d'étoiles, 13 000 objets du ciel profond, 88 constellations,
    			toutes les planètes, le Soleil, la Lune, des milliers de comètes et d'astéroïdes, sans
    			oublier la Voie Lactée.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
fr: 		<p>La ligne dans le ciel que le Soleil et toutes les planètes semblent suivre
    			est appelée « l'écliptique ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
fr: 		<p>Les positions des objets dans KStars comprennent les effets de la précession, nutation,
    			de l'aberration, de la réfraction atmosphérique et du temps de trajet de la lumière (pour les planètes).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can simulate the famous experimental test of general relativity in KStars -- KStars can calculate the bending of star-light around the sun. Simply center on the sun, zoom in the sky map and toggle the corrections by pressing 'r' on the keyboard.
    		</p>
fr: 		<p>Vous pouvez simuler le célèbre test expérimental de la relativité générale dans KStars -- KStars peut calculer la courbure de la lumière des étoiles autour du soleil. Il suffit de se centrer sur le soleil, de zoomer dans la carte du ciel et de (dés)activer les corrections en appuyant sur la touche « r » sur le clavier.		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The nearest star to the Sun is Rigel Kentaurus (alpha Centauri).
    			The brightest star in the night sky is Sirius (alpha Canis Majoris).
    		</p>
fr: 		<p>L'étoile la plus proche du Soleil est Rigel Centaurus (alpha Centauri).
    			L'étoile la plus brillante dans le ciel est Sirius (alpha Canis Majoris).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
fr: 		<p>Le grand groupe de galaxies entre le Lion, la Vierge et la
    			Chevelure de Bérénice est appelé « Amas de galaxies de la Vierge ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
fr: 		<p>Le grand groupe d'amas et de nébuleuses près du pôle sud
    			céleste sont des objets du Grand Nuage de Magellan, lequel est une galaxie
    			naine en orbite autour de la Voie Lactée.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
fr: 		<p>Le catalogue de Messier est une liste des 110 objets non stellaires
    			les plus brillants dans le ciel. Il comprend des objets aussi célèbres que la
    			Nébuleuse d'Orion (M 42), la galaxie d'Andromède (M 31) et les Pléiades (M 45).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Every now and then, planets seem to stop, and temporarily change their direction of motion across the night sky. This is called retrograde motion. You can simulate it in KStars by attaching a trail to an outer planet and letting the simulation clock step quickly (at 1 sid day or so).
    		</p>
fr: 		<p> De temps en temps, les planètes semblent s'arrêter, et changer temporairement leur direction de mouvement dans le ciel nocturne. Cela est appelé mouvement rétrograde. Vous pouvez le simuler dans KStars en attachant une trace à une planète extérieure et en laissant l'horloge de simulation avancer rapidement (à un jour sidéral ou plus).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>From a dark, country-side location, the Andromeda Galaxy (M 31) is visible to the naked eye! The galaxy lies about 2.2 million light years away from us, and yet it has an apparent size of 3 degrees, 6 times the apparent size of the full moon!
    		</p>
fr: 		<p>Depuis un endroit sombre à la campagne, la galaxie d'Andromède (M 31) est visible à l'œil nu ! La galaxie se trouve à environ 2,2 millions d'années-lumière. Et pourtant, elle a une taille apparente de 3 degrés, soit 6 fois la taille apparente de la pleine lune !
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Apparent sizes of deep-sky objects and planets are measured in arcminutes. An arc-minute is 1/60 of a degree. Stars have even smaller apparent sizes, which are measured in milli-arc-seconds (1/3600000 of a degree)!
    		</p>
fr: 		<p>La taille apparente des objets du ciel profond et les planètes sont mesurés en minutes d'arc. Une minute d'arc est 1/60 de degré. Les étoiles souvent sont plus petites et mesurées en milli-arc-secondes (1/3600000 de degré) !
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Distance to the more nearby stars may be measured using "Parallax". The idea is explained in the Astro Info project. KStars shows the distances to many stars in the Details dialog. To access this information, simply right click on the star, and choose "Details" in the popup-menu.
    		</p>
fr: 		<p> La distance des étoiles les plus proches peuvent être mesurées par la méthode de la parallaxe. L'idée est exposée dans le projet Astro Info. Kstars affiche les distances de beaucoup d'étoiles dans la fenêtre de Détails. Pour y accéder, cliquez simplement droit sur l'étoile et choisissez « Détails » dans le menu pop-up.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Hubble Space Telescope images are usually in false-color. The colors are chosen to indicate the presence of the elements Hydrogen, Oxygen, and Sulfur. For real-color images, try the other image options.
    		</p>
fr: 		<p> Les images du télescope Hubble sont souvent en fausses couleurs. Les couleurs sont choisies pour indiquer la présence de l'hydrogène, l'oxygène et le soufre. Pour des images en vraies couleurs, essayez d'autres options.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Digitized Sky Survey (DSS) has digitized images from photographs of every region of the sky, made with the Oschin Schmidt telescope at Mt. Palomar, and the UK Schmidt Telescope. The DSS image of almost any region of the sky can be accessed from KStars by right-clicking on the sky map and selection "Show DSS Image".
    		</p>
fr: 		<p>Le Digitized Sky Survey (DSS) a numérisé des images à partir de photographies de chaque région du ciel, prises avec le télescope Oschin Schmidt au Mont Palomar, et le télescope Schmidt du Royaume-Uni. L'image DSS de presque toutes les régions du ciel est accessible depuis KStars en cliquant avec le bouton droit de la souris sur la carte du ciel et en sélectionnant « Afficher l'image DSS ».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Edwin Hubble made the first measurements that showed that the distant galaxies are receding at very fast speeds from us. This was early evidence for the expansion of the universe. Learn more at the AstroInfo project in the KStars Handbook (Help->KStars Handbook).
    		</p>
fr: 		<p>Edwin Hubble a fait les premières mesures qui ont montré que les galaxies lointaines s'éloignent de nous à très grande vitesse. C'était une preuve précoce de l'expansion de l'univers. Pour en savoir plus, consultez le projet AstroInfo dans le manuel KStars (Aide / Manuel KStars).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The best way to observe a faint object in the night-sky is to not look straight at it but look in the region around it! This technique, called "averted vision", works because of the way the rod cells, which are sensitive to dim light, are placed on the retina in our eyes.
    		</p>
fr: 		<p>La meilleure façon d'observer un objet peu lumineux dans le ciel nocturne est de ne pas le regarder directement mais de regarder dans la région qui l'entoure ! Cette technique, appelée « vision décalée », fonctionne grâce à la façon dont les cellules à bâtonnets, qui sont sensibles à la lumière faible, sont placées sur la rétine de nos yeux.
    		</p>

[ctx: @title:window]
en: Altitude vs. Time
fr: Hauteur en fonction de l'heure

en: Local Sidereal Time
fr: Heure sidérale locale

en: Local Time
fr: Heure locale

en: &Print...
fr: Im&primer…

en: Print the Altitude vs. time plot
fr: Imprimer le tracé de la hauteur par rapport à l'heure

en: <table><tr><th colspan="2">%1</th></tr><tr><td>LST:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>LT:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>Altitude:   </td><td>%4</td></tr></table>
fr: <table><tr><th colspan="2">%1</th></tr><tr><td>HSL : </td><td>%3</td></tr><tr><td>HL : </td><td>%2</td></tr><tr><td>Hauteur : </td><td>%4</td></tr></table>

[ctx: @title:window]
en: Print elevation vs time plot
fr: Imprimer le tracé de la hauteur selon l'heure

en: Elevation vs. Time Plot
fr: Tracé de la hauteur selon l'heure

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
fr: Nom de l'objet tracé

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
fr: Il existe deux manières d'utiliser ce champ : 
    
    1. Saisissez simplement le nom d'un objet connu et cliquez sur le bouton « Tracer » (ou appuyer sur Entrée). La courbe « Hauteur selon l'heure » de l'objet sera ajoutée au graphique et ses coordonnées seront affichées au-dessous.
    
    2. Saisissez une étiquette de nom pour un objet personnalisé. Vous devez aussi spécifier les coordonnées AD et DEC de l'objet, puis cliquez sur le bouton « Tracer » pour ajouter sa courbe au graphique.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
fr: Chercher un objet…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
fr: Tracer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
fr: Effacer les champs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
fr: Effacer la liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Equinox:
fr: Équinoxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
fr: Heure locale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, computeButton)
en:     Compute
fr:     Calculer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altitudeLabel)
en: Altitude:
fr: Hauteur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, riseButton)
en: Object Rise
fr: Lever

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setButton)
en: Object Set
fr: Coucher

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
fr: Date et Position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
fr: Choisir une ville…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
fr: Long.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
fr: Lat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
fr: Actualiser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
fr: Liste des options ajustables

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, OptionName)
en: Select an option from this list to set its value.  You may also select the option using an organized Tree List using the "Browse Tree..." button.
fr: Sélectionnez une option dans cette liste pour définir sa valeur. Vous pouvez également sélectionner l'option utilisant une liste en arborescence à l'aide du bouton « Naviguer dans l'arborescence ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
fr: Valeur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
fr: Afficher la vue en arbre des options

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
fr: Cliquez sur ce bouton pour choisir parmi les options d'affichage depuis une liste en arbre, où elles sont groupées par sujet. Sont également présentés une courte description de chaque option et le type de données de la valeur de l'option (chaîne, entier, nombre flottant ou booléen).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Browse Tree...
fr: Naviguer dans l'arborescence…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
fr: valeur pour l'option sélectionnée

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: Set the value for the selected view option here.  Make sure the value you enter matches the data type expected by the option.  For example, the "UseAltAz" option expects a boolean value, so you should enter "true", "false", "1", or "0".  If you are unsure what data type is expected, examine the Tree View of options using the "Browse Tree..." button.
fr: Définissez ici la valeur pour l'option d'affichage sélectionné. Veuillez vous assurer que la valeur que vous saisissez correspond au type de données attendu par l'option. Par exemple, comme l'option « UseAltAz » attend une valeur booléenne, vous devrez indiquer « Vrai », « Faux », « 1 » ou « 0 ». Si vous n'êtes pas sûr du type attendu de données, veuillez parcourir la vue en arborescence à l'aide du bouton « Naviguer dans l'arborescence… ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
fr: Option

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
fr: Nom du fichier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
fr: Largeur d'image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
fr: Hauteur d'image

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
fr: Sélectionner un objet dans une liste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
fr: Ouvre la boîte de dialogue « Chercher un objet », qui permet de sélectionner un objet dans la liste des objets connus. Quand un objet a été sélectionné, son nom apparaît dans la boîte « dos » à gauche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Object...
fr: Objet…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
fr: Dir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
fr: Objet cible ou direction

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
fr: Choisissez une direction ou un objet sur lequel se centrer. La zone de liste modifiable fournit une liste de directions connues comprenant les points cardinaux sur l'horizon, aussi bien que le zénith. Vous pouvez aussi saisir ici le nom d'un objet connu ou choisir un objet depuis la liste des objets connus en cliquant sur le bouton « Objet ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
fr: Afficher la boîte de dialogue d'impression

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
fr: Utiliser les couleurs de la carte du ciel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
fr: Nom de la couleur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
fr: Valeur de la couleur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
fr: Nom du pays

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Enter the Country name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
fr: Saisissez le nom du pays pour la position souhaitée. Il peut s'avérer plus facile d'utiliser « Chercher une ville » pour sélectionner votre position à partir de la liste des villes prédéfinies.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
fr: Nom de la ville

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, CityName)
en: Enter the City name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
fr: Saisissez le nom de la ville pour la position souhaitée. Il peut s'avérer plus facile d'utiliser « Chercher une ville » pour sélectionner votre position à partir d'une liste des villes prédéfinies.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
fr: Nom de la région

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Enter the Province name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
fr: Saisissez le nom de la ville pour la position souhaitée. Il peut s'avérer plus facile d'utiliser « Chercher une ville » pour sélectionner votre position à partir d'une liste des villes prédéfinies.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
fr: Ouvrir l'outil « Définir une position »

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
fr: Cliquez sur ce bouton pour ouvrir la boîte de dialogue « Définir une position », qui permet de choisir une position depuis notre liste de plus de 2 500 villes dans le monde. Dès lors qu'une position a été sélectionnée, les champs Ville, Région et Pays sont remplis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Find City...
fr: Chercher une ville…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
fr: (Dés)activer le suivi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
fr: Si cette option est cochée, le ciel reste focalisé sur sa position ou son objet actuel au fur et à mesure que le temps passe. Cette fonction est appelée « suivi ». Notez que le suivi est automatiquement engagée à chaque fois qu'un objet est centré au point de focus. Ainsi, si vous utilisez « lookToward » avec un nom d'objet, vous n'avez pas besoin d'engager le suivi.
    
    Si la case n'est pas cochée, alors le suivi sera désactivée, même si un objet a été centré. Au fur et à mesure que le temps passe, le ciel semble alors dériver (en raison de la rotation de la Terre).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
fr: <font color="#00007f">Sec :</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
fr: Délai de pause en secondes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
fr: Saisissez le nombre de secondes pendant lequel le script doit rester en pause avant d'exécuter les commandes restantes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
fr: Touche :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
fr: Attendre que cette touche soit enfoncée

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
fr: L'exécution du script se mettra en pause jusqu'à ce que l'utilisateur appuie sur la touche spécifiée ici.
    
    Seules les touches simples peuvent actuellement être utilisées. Il n'est pas possible d'employer des touches modificatrices comme Ctrl ou Maj. Saisissez « Espace » pour spécifier la barre d'espacement sinon, utilisez la touche elle-même.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
fr: Niveau de zoom :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
fr: Nouveau niveau de zoom

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
fr: Définissez le niveau de zoom pour l'affichage. Vous pouvez changer cette valeur incrémentalement à l'aide de « Zoom avant » et « Zoom arrière ».
    
    Le niveau de zoom spécifie le nombre de pixels qui représentent un radian d'arc. Des valeurs raisonnables devraient se situer entre 300 et 10 000 000.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
fr: <QT><H2>Calculatrice astronomique de KStars</H2><P>La calculatrice astronomique de KStars contient plusieurs <B>modules</b> effectuant divers calculs liés à l'astronomie. Les modules sont organisés en plusieurs catégories : <UL><LI><B>Les calculatrices de temps : </B>convertissent entre les systèmes de temps et prédisent le chronométrage d'évènements célestes</LI><LI><B>Les convertisseurs de coordonnées : </B>convertissent entre divers systèmes de coordonnées</LI><LI><B>Le Système solaire : </B>prédit la position de n'importe quelle planète depuis une position donnée sur la Terre à une heure donnée</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
fr: <QT>Section comprenant des algorithmes pour le calcul des éphémérides de temps<UL><LI><B>Jour julien :</B> conversion de jour julien / calendaire</LI> <LI><B>Temps sidéral :</B> conversion de temps sidéral  / universel</LI> <LI><B>Almanach :</B> horaire de lever / coucher / transit et données de position pour le Soleil et la Lune.</LI> <LI><B>Équinoxes et Solstices :</B> équinoxes, solstices et durée des saisons</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
fr: <QT>Section comprenant des algorithmes pour la conversion de différents systèmes de coordonnées astronomiques<UL><LI><B>Galactiques :</B> conversion de coordonnées galactiques / équatoriales</LI><LI><B>Apparentes :</B> calcul des coordonnées équatoriales actuelles à partir d'une date de référence (epoch) donnée</LI><LI><B>Écliptiques :</B> conversion de coordonnées écliptiques / équatoriales</LI> <LI><B>Horizontales :</B> calcul de l'azimut et de la hauteur pour une source, un moment et une position sur la Terre donnés</LI><LI><B>Distance angulaire :</B> calcul de la distance angulaire entre deux objets dont les positions sont indiquées en coordonnées équatoriales</LI><LI><B>Coordonnées géodésiques :</B> conversion de coordonnées géodésiques / XYZ</LI><LI><B>Vitesse « LRS » :</B> calcul de la vitesse radiale héliocentrique, géocentrique et topocentrique d'une source à partir de sa vitesse LRS</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
fr: <QT>Section comprenant des algorithmes concernant des informations sur les coordonnées et les heures des corps du Système solaire <UL><LI><B>Coordonnées des planètes :</B> coordonnées des planètes, de la Lune et du Soleil à un moment donné et depuis une position donnée sur la Terre</LI></UL></QT>

[ctx: @title:window]
en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Calculator modules
fr: Modules de calculatrices

en: Time Calculators
fr: Calculatrices de temps

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
fr: Jour julien

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
fr: Temps sidéral

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
fr: Almanach

en: Equinoxes & Solstices
fr: Équinoxes et Solstices

en: Coordinate Converters
fr: Convertisseurs de coordonnées

en: Equatorial/Galactic
fr: Équatoriales / Galactiques

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
fr: Coordonnées apparentes

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
fr: Coordonnées azimutales

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
fr: Coordonnées écliptiques

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
fr: Distance angulaire

en: Geodetic Coordinates
fr: Coordonnées géodésiques

en: LSR Velocity
fr: Vitesse LRS

en: Planets Coordinates
fr: Coordonnées des planètes

en: Conjunctions
fr: Conjonctions

en: Eclipses
fr: Éclipses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
fr: Heure locale

en: Universal time
fr: Temps universel

en: Julian date
fr: Date du calendrier julien

en: Single Object
fr: Objet isolé

en: Conjunction/Opposition
fr: Conjonction / Opposition

en: Date & Time (UT)
fr: Date & Heure (TU)

en: Object 1
fr: Objet 1

en: Object 2
fr: Objet 2

en: Separation
fr: Séparation

[ctx: @title:window]
en: Save Conjunctions
fr: Enregistrer les conjonctions

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
fr: La séparation maximale saisie n'est pas un angle valable. Utilisez la fonctionnalité d'aide « Qu'est-ce que c'est ? » pour obtenir des informations sur la manière de saisir un angle valable

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
fr: Veuillez sélectionner un objet avec lequel vérifier les conjonctions, en cliquant sur le bouton « Chercher un objet ».

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
fr: Veuillez sélectionner deux objets différents avec lesquels vérifier les conjonctions.

en: Compute conjunction...
fr: Calculer la conjonction…

[ctx: @title:window]
en: Conjunction
fr: Conjonction

en: Compute conjunction between %1 and %2
fr: Calculer la conjonction entre %1 et %2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
fr: Conjonction

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
fr: Greenwich, Royaume-Uni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
fr: Se termine le

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
fr: et

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
fr: Démarre le

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
fr: Afficher les conjonctions / oppositions pour

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
fr: Entre les objets

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
fr: Séparation maximale autorisée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
fr: Calculer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
fr: Conjonctions / Oppositions

en: View in SkyMap
fr: Afficher la carte du ciel

en: Show Details
fr: Afficher les détails

en: Full
fr: Intégral

en: Partial
fr: Partiel

en: CSV Files (*.csv)
fr: Fichiers CSV (*.csv)

[ctx: @title:window]
en: Export Eclipses
fr: Exporter les éclipses

en: Could not export.
fr: Exportation impossible.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show eclipses for:
fr: Afficher les éclipses pour

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
fr: Résultats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
fr: Équinoxe de printemps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
fr: Solstice d'été

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
fr: Équinoxe d'automne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
fr: Solstice d'hiver

[ctx: @title:window]
en: Export eyepiece view
fr: Exporter la vue de l'oculaire

en: Overlay orientation vs. time ticks:
fr: Recouvrir l'orientation par rapport aux messages d'horodatage

en: Towards Zenith
fr: En avant vers le zénith

en: Dobsonian View
fr: Affichage dobsonien

en: Note: This overlay makes sense only if the view was generated in alt/az mode with a preset such as Refractor or Vanilla
fr: Remarque : ce recouvrement n'est adapté que si l'affichage a été produit avec le mode Alt/Az avec un préréglage comme « Réfracteur » ou « Vanille ».

en: Note: This overlay  makes sense only if the view was generated in alt/az mode with a preset such as Dobsonian
fr: Remarque : ce recouvrement n'est adapté que si l'affichage a été produit avec le mode Alt/Az avec un préréglage comme « Dobsonien ».

[ctx: @title:window]
en: Save Image as
fr: Enregistrer l'image sous

en: Image files (*.png *.jpg *.xpm *.bmp *.gif)
fr: Fichiers d'images (*.png *.jpg *.xpm *.bmp *.gif)

[ctx: @title:window]
en: Eyepiece Field View
fr: Champ de vision de l'oculaire

[ctx: Export image]
en: Export
fr: Exporter

en: Invert view
fr: Affichage inversé

en: Flip view
fr: Affichage renversé

en: Fetch DSS image
fr: Chercher une image DSS

en: Vanilla
fr: Vanille

en: Flipped
fr: Renversé

en: Dobsonian
fr: Dobsonien

en: Preset:
fr: Préréglage :

en: Failed to download DSS/SDSS image.
fr: Impossible de télécharger une image DSS / SDSS

[ctx: @title:window]
en: Flag Manager
fr: Gestionnaire d'étiquettes

en: To add custom icons, just add images in %1. File names must begin with flag. For example, the file <i>flagSmall_red_cross.png</i> will be shown as <b>Small red cross</b> in the combo box.
fr: Pour ajouter des icônes personnalisées, il suffit d'ajouter des images dans %1. Les noms de fichiers doivent commencer par « flag ». Par exemple, le fichier « _flagPetite_croix_rouge.gif » sera affiché sous la forme « Petite croix rouge » dans la zone de liste modifiable.

[ctx: Right Ascension]
en: RA
fr: AD

[ctx: Declination]
en: Dec
fr: DEC

en: Epoch
fr: Date de référence (epoch)

en: Icon
fr: Icône

en: Label
fr: Étiquette

en: Invalid coordinates.
fr: Coordonnées erronées.

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
fr: Le télescope %1 est désactivé. Veuillez le connecter et essayer à nouveau.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
fr: Couleur de l'étiquette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
fr: Icône

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Slew to the flag coordinates
fr: Orienter le télescope vers les coordonnées cibles

en: Region is invalid.
fr: La région est non valable.

[ctx: @title:window]
en: Artificial Horizon Manager
fr: Gestionnaire d'horizon artificiel

en: Region
fr: Région

[ctx: Azimuth]
en: Az
fr: Azimuth

[ctx: Altitude]
en: Alt
fr: Hauteur

en: Region is valid
fr: La région est non valable

en: Region %1
fr: Région %1

en: %1 region is invalid.
fr: La région %1 est non valable.

en: Invalid angle value: %1
fr: Valeur d'angle non valable : %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Regions
fr: Régions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addRegionB)
en: Add Region
fr: Ajouter une région

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeRegionB)
en: Remove Region
fr: Supprimer une région

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleCeilingB)
en: Toggle Ceiling
fr: (Dés)activer le plafond

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveB)
en: Save Regions
fr: Enregistrer des régions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addPointB)
en: Add Point
fr: Chercher un point

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removePointB)
en: Remove Point
fr: Supprimer un point

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearPointsB)
en: Clear all points
fr: Effacer tous les points

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectPointsB)
en: Select points from the sky map
fr: Placer les points sur la carte du ciel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Artificial horizon is used to define <span style=" font-weight:600;">Regions</span> on the SkyMap that are <span style=" font-style:italic;">blocked</span> from view from your vantage point (e.g. by tall trees or buildings). Regions can be areas above or below line segments that you enter. </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To draw a <span style=" font-weight:600;">Region</span>, enter a list of <span style=" font-weight:600;">Points</span> (<span style=" font-style:italic;">minimum</span> 2) that outlines the top of a blocked area (the <span style=" font-weight:600;">blockage is below</span> the lines).</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Setting <span style=" font-style:italic;">ceiling/window mode</span> for a list of points instead sets the <span style=" font-weight:600;">blockage above</span> the lines.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Add the points manually, or preferably by selecting them from the Sky Map after clicking <span style=" font-style:italic;">Select Points</span> button. </li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enable a region by <span style=" font-style:italic;">checking its box</span>. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selecting a region displays its points on the SkyMap. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When done click <span style=" font-style:italic;">Apply</span>.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Defining regions is easier when used in conjunction with the Terrain background feature.</li></ul></body></html>
fr: <html><head/><body><p>L'horizon artificiel est utilisé pour définir les <span style="font-weight:600;">régions</span> sur la carte du ciel qui sont <span style="font-style:italic;">inaccessibles</span> depuis votre point d'observation (i.e. à cause d'arbres ou de bâtiments). Ces zones peuvent être au-dessus ou en dessous de segments de ligne que vous saisissez. Ces contraintes d'horizon artificiel sont tenues en compte par l'ordonnanceur pour démarrer ou arrêter une tâche.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Pour dessiner <span style="font-weight:600;">une région</span>, il faut placer une série de <span style="font-weight:600;">points</span> (<span style="font-style:italic;">au minimum</span> 2) qui délimite la zone.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Le mode <span style="font-style:italic;">plafond/fenêtre</span> permet de bloquer la zone au-dessus de la ligne (plafond) ou en dessous (fenêtre).</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Le bouton « + » ajoute une ligne dans le tableau de points et permet de saisir manuellement les coordonnée d'un point.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"> Vous pouvez également placer les points <span style="font-style:italic;">directement sur la carte du ciel</span> en utilisant le bouton <span style="font-weight:600;">Placer les points sur la carte du ciel</span>, en haut à droite.</li></ul><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Activez une région <span style="font-style:italic;">en cochant sa case</span>. </li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">La sélection d'une région affiche ses points sur la carte du ciel. </li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Confirmez en cliquant sur <span style="font-style:italic;">Appliquer</span>.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Définir des régions est plus facile avec la fonction « Terrain d'arrière-plan ».</li></ul></body></html>

[ctx: @title:window]
en: Jupiter Moons Tool
fr: Outil « Lunes de Jupiter »

en: offset from Jupiter (arcmin)
fr: éloignement de Jupiter (minutes d'arc)

en: time since now (days)
fr: temps écoulé depuis maintenant (jours)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
fr: Mode interactif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
fr: Date et heure

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
fr: Coordonnées équatoriales (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
fr: Sélectionner un objet…

en: First position: %1
fr: Première position : %1

en: Second position: %1
fr: Seconde position : %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
fr: Première position

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
fr: Seconde position

en: Could not open file %1.
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier %1.

en: Invalid file: %1
fr: Fichier non valable : %1

en: Invalid file
fr: Fichier non valable

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
fr: Distance angulaire :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_2)
en: Position angle:
fr: Angle de position :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_3)
en: degrees E of N
fr: Degrés E de N

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
fr: Mode de traitement par lots

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
fr: Sélectionner des champs dans le fichier d'entrée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
fr: Ascension droite initiale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
fr: Déclinaison initiale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
fr: Ascension droite finale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
fr: Déclinaison finale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
fr: Champs dans le fichier de sortie plus le résultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch)
en: A&ll parameters
fr: Tous &les paramètres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch)
en: Onl&y parameters in input file
fr: Seu&lement les paramètres du fichier d'entrée

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
fr: Fichiers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
fr: Fichier d'entrée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
fr: Fichier de sortie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
fr: Coordonnées de catalogue

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
fr: Date et heure cibles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
fr: Réinitialiser à maintenant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UTCheckBatch)
en: UT:
fr: TU

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
fr: Coordonnées apparentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA)
en: 00h 00m 00.0s
fr: 00h 00m 00,0s

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
fr: Afficher dans le fichier de sortie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
fr: Tous les paramètres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
fr: Seulement les paramètres du fichier d'entrée

en: Does not rise
fr: Ne se lève pas

en: Does not set
fr: Ne se couche pas

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
fr: Almanach pour %1

en: computed by KStars
fr: calculé par KStars

en: Results of Almanac calculation
fr: Résultats du calcul de l'almanach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
fr: Hauteur à midi

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
fr: Coucher

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
fr: Durée du jour

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
fr: Azimut du lever du soleil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
fr: Lever

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
fr: Midi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
fr: Azimut du coucher du soleil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
fr: Hauteur de transit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
fr: Azimut du lever de la lune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
fr: Transit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
fr: Azimut du coucher de la lune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
fr: Phase

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
fr: Lune gibbeuse (75 %)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
fr: Mode de traitement par lots

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Specify Dates for the Calculation in the Input File
fr: Spécifier les dates pour le calcul dans le fichier d'entrée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
fr: Fichier d'entrée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
fr: Fichier de sortie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButtonBatch)
en: View Output...
fr: Afficher la sortie…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
fr: Coordonnées équatoriales

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
fr: Coordonnées galactiques

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
fr: Sélectionnez les paramètres dans le fichier d'entrée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
fr: Si cette case est cochée, la valeur sera lue depuis le fichier d'entrée. Sinon, elle sera lue depuis la boîte adjacente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, epochBoxBatch)
en: 1950.0
fr: 1950,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
fr: Long. gal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
fr: Lat. gal.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
fr: Sélectionnez les paramètres pour le fichier de sortie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
fr: Sélectionnez les noms de fichiers

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
fr: Coordonnées d'entrée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
fr: Cartésiennes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
fr: Position géographique

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
fr: Modèle ellipsoïdal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
fr: Convertir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
fr: Coordonnées cartésiennes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, XCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, XGeoCheckBatch)
en: X (km):
fr: X (km)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, YCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, YGeoCheckBatch)
en: Y (km):
fr: Y (km)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ZCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ZGeoCheckBatch)
en: Z (km):
fr: Z (km)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
fr: Coordonnées géographiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
fr: Altitude (mètres)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
fr: Alt. (m)

en: Results of Julian day calculation
fr: Résultats du calcul du jour julien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
fr: Jour du calendrier julien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
fr: Jour du calendrier julien modifié

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
fr: Paramètre d'entrée

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
fr: Date et heure

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
fr: Jour du calendrier julien

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
fr: Jour du calendrier julien modifié

en: Incorrect number of fields in line %1:
fr: Nombre incorrect de champs dans la ligne %1 :

en: Present fields %1.
fr: Champs présents %1.

en: Required fields %1.
fr: Champs requis %1.

en: Unknown planet
fr: Planète inconnue

en:  in line %1:
fr:  dans la ligne %1 :

en: Line %1 contains an invalid time
fr: La ligne %1 contient une heure non valable

en: Line %1 contains an invalid date:
fr: La ligne %1 contient une date non valable

en: Errors found while parsing some lines in the input file
fr: Des erreurs ont été trouvées lors de l'analyse de certaines lignes du fichier d'entrée

en: Errors in lines
fr: Erreurs dans les lignes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
fr: Paramètres d'entrée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
fr: Corps du Système solaire

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
fr: Coordonnées écliptiques héliocentriques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
fr: Distance (UA)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
fr: Coordonnées écliptiques géocentriques

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
fr: Sélectionnez le système de coordonnées pour le fichier de sortie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
fr: Écliptiques héliocentriques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
fr: Équatoriales

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
fr: Écliptiques géocentriques

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
fr: Autres paramètres pour le fichier de sortie

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
fr: Les chaînes de position se composent des noms - séparés par des virgules- de la ville, de la région et du pays. Si la chaîne contient des espaces, entourez-la de guillemets pour qu'elle puisse être analysée correctement.

en: Hint for writing location strings
fr: Conseil pour l'écriture de chaînes de positions

en: local time
fr: heure locale

en: sidereal time
fr: temps sidéral

en: location
fr: position

en: %1 and %2
fr: %1 et %2

en: %1, %2 and %3
fr: %1, %2 et %3

en: Specify %1 in the input file.
fr: Spécifiez %1 dans le fichier d'entrée.

en: Results of Sidereal time calculation
fr: Résultat du calcul du temps sidéral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
fr: Heure sidérale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
fr: Calculer l'heure sidérale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
fr: Calculer l'heure standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
fr: Lire depuis le fichier d'entrée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HelpLabel)
en: Specify Local Time in the Input File
fr: Spécifiez l'heure locale dans le fichier d'entrée.

en: Sun's Declination
fr: Déclinaison du Soleil

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
fr: # Heure des Équinoxes et des Solstices

en: # computed by KStars
    #
fr: # calculé par KStars
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
fr: # Équinoxe de printemps		Solstice d'été			Équinoxe d'automne		Solstice d'hiver
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
fr: Équinoxes et Solstices

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
fr: Équinoxes et solstices pour l'année

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
fr: 1 Jan 2007  00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HelpLabel)
en: Specify Years for the Calculation in the Input File
fr: Spécifier les années pour le calcul dans le fichier d'entrée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
fr: Position de la cible

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
fr: Vitesses radiales

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: V<sub>LSR</sub>:
fr: V<sub>LRS</sub>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
fr: Héliocentrique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
fr: Géocentrique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
fr: Topocentrique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
fr: Altitude (m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
fr: Vitesse d'entrée

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
fr: Héliocentrique

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
fr: Géocentrique

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
fr: Topocentrique

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: LSR
fr: LRS

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Moon Phase Calendar
fr: Calendrier des phases de Lune

en: Error: sesameResolver failed. Could not resolve name on CDS Sesame.
fr: Erreur : échec du résolveur « sesame ». Impossible de trouver le nom sur « Sesame CDS ».

en: Attempting to resolve object %1 using CDS Sesame.
fr: Tentative de recherche de l'objet %1 en utilisant « Sesame CDS ».

en: Error trying to get XML response from CDS Sesame server: %1
fr: Erreur en essayant d'avoir une réponse XML du serveur « Sesame CDS » : %1

en: Empty result instead of expected XML from CDS Sesame. Maybe bad Internet connection?
fr: Résultat vide au lieu d'une donnée XML du serveur « Sesame CDS ». Il s'agit peut-être d'un problème de connexion Internet ?

en: Error parsing XML from CDS Sesame: %1 on line %2 @ col = %3
fr: Erreur de traitement des données XML du serveur « Sesame CDS » : %1 à la ligne %2 @ col = %3

en: Resolved %1 successfully.
fr: Résolution terminée avec succès pour %1.

[ctx: @title:window]
en: Observation Planner
fr: Planificateur d'observations

en: Alternate Name
fr: Nom(s) alternatif(s)

[ctx: Right Ascension]
en: RA (J2000)
fr: AD (J2000)

[ctx: Declination]
en: Dec (J2000)
fr: DEC (J2000)

en: Current Altitude
fr: Hauteur courante

[ctx: Constellation]
en: Constell.
fr: Constellation

[ctx: Short text to describe that object has not risen yet]
en: Not risen
fr: Non levé

[ctx: Object is in the Dobsonian hole]
en: In hole
fr: Dans le trou

en: Stars and objects whose names KStars does not know are not supported in the observing lists
fr: Les étoiles et objects que KStars ne connait pas ne sont pas prises en charge dans les listes d'observation

en: %1 is already in your wishlist.
fr: %1 se trouve déjà dans votre liste d'observation.

en: %1 is already in the session plan.
fr: %1 se trouve déjà dans le plan de session.

en: Added %1 to observing list.
fr: %1 ajouté à la liste d'observation.

en: Added %1 to session list.
fr: %1 ajouté à la liste de session.

en: DSS Image metadata: 
     Size: %1' x %2' 
     Photometric band: %3 
     Version: %4
fr: Métadonnées DSS de l'image
     Taille : %1 x %2 
     Bande photométrique : %3 
     Version : %4

en: No image info available.
fr: Aucune information disponible sur l'image.

en: No image available. Click on the placeholder image to download one.
fr: Aucune image disponible. Cliquez sur l'image de remplacement pour en télécharger une.

[ctx: %1 magnitude of object, %2 type of sky object (planet, asteroid etc), %3 name of a constellation]
en: %1 mag %2 in %3
fr:  %2 dans %3 de magnitude %1

en: Batch add to observing session
fr: Ajout d'un lot de tâches pour la session d'observation

en: Batch add to observing wishlist
fr: Ajout d'un lot de tâches pour la liste des souhaits d'observations

en: Specify a list of objects with one object on each line to add. The names must be understood to KStars, or if the internet resolver is enabled in settings, to the CDS Sesame resolver. Objects that are internet resolved will be added to the database.
fr: Spécifiez une liste d'objets, avec un objet par ligne.
    Les noms doivent être compris par KStars, ou si le résolveur internet est activé dans les paramètres, au résolveur CDS Sesame.
    Les objets qui sont résolus par Internet seront ajoutés à la base de données.

en: Batch add: %1 object not found | Batch add: %1 objects not found
fr[0]: Ajout d'un lot : impossible de trouver l'objet %1
fr[1]: Ajout d'un lot : impossible de trouver les %1 objets

en: %1 object could not be found in the database or resolved, and hence could not be added. See the details for more. | %1 objects could not be found in the database or resolved, and hence could not be added. See the details for more.
fr[0]: L'objet %1 n'a pas pu être trouvé dans la base de données ou n'as pas pu être résolu. Par conséquent, il n'a pu être ajouté. Veuillez consulter les informations détaillées.
fr[1]: Les %1 objets n'ont pas pu être trouvés dans la base de données ou n'ont pas pu être résolus. Par conséquent, il n'ont pas pu être ajoutés. Veuillez consulter les informations détaillées.

[ctx: @title:window]
en: Open Observing List
fr: Ouvrir la liste d'observations

en: The specified file is invalid. We expect an XML file based on the OpenAstronomyLog schema.
fr: Le fichier spécifié est non valable. Un fichier « XML » reposant sur un format « OpenAstronomyLog » est attendu.

en: The specified file is invalid
fr: Le fichier spécifié n'est pas valable

en: Are you sure you want to clear all objects?
fr: Voulez-vous vraiment effacer tous les objets ?

en: Clear all?
fr: Tout effacer ?

en: Do you want to save the current session?
fr: Voulez-vous enregistrer la session actuelle ?

en: Save Current session?
fr: Enregistrer la session actuelle ?

[ctx: @title:window]
en: Save Observing List
fr: Enregistrer la liste d'observations

en: Could not open the observing wishlist file %1 for writing. Your wishlist changes will not be saved. Check if the location is writable and not full.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %1 de la liste des souhaits d'observation en écriture. Les modifications de cette liste ne seront pas enregistrées. Veuillez vérifier si l'emplacement est accessible en écriture et avec de l'espace disponible.

en: Could not save observing wishlist
fr: Impossible d'enregistrer la liste des futures observations.

[ctx: @title:window]
en: Observing List Wizard
fr: Assistant de liste d'observations

en: Please wait while loading observing wishlist...
fr: Veuillez patienter pendant le chargement de la liste d'observation souhaitée…

en: Canceling this will truncate your wishlist
fr: L'annulation tronquera votre liste de souhaits.

en: If you cancel this operation, your wishlist will be truncated and the following objects will be removed from the wishlist when you exit KStars. Are you sure this is okay?
fr: En annulant cette opération, votre liste de souhaits sera tronquée et les objets suivants seront retirés de la liste de souhaits en quittant KStars. Voulez-vous vraiment annuler ?

en: Observing wishlist truncated: %1 object not found | Observing wishlist truncated: %1 objects not found
fr[0]: Observation de la liste tronquée de souhaits : impossible de trouver l'objet %1
fr[1]: Observation de la liste tronquée de souhaits : impossible de trouver %1 objets

en: %1 object could not be found in the database, and will be removed from the observing wish list. We recommend that you copy its name as a backup so you can add it later. | %1 objects could not be found in the database, and will be removed from the observing wish list. We recommend that you copy the detailed list as a backup, whereby you can later use the Batch Add feature in the Observation Planner to add them back using internet search.
fr[0]: L'objet %1 ne peut être trouvé dans la base de données et sera retiré de la liste d'observation souhaitée. Nous vous recommandons d'enregistrer une copie de son nom comme sauvegarde afin de la réintégrer plus tard.
fr[1]: Les %1 objets ne peuvent être trouvés dans la base de données et seront retirés de la liste d'observation souhaitée. Nous vous recommandons d'enregistrer une copie de cette liste détaillée comme sauvegarde. Vous pourrez ensuite utiliser la fonctionnalité d'ajout par lot dans l'outil de planification d'observation pour les réintégrer en utilisant une recherche par Internet.

en: Cannot save an empty session list.
fr: Impossible d'enregistrer une liste vide de session.

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier %1. Essayer un nom de fichier différent ?

en: Try Different
fr: Essayer un autre

en: Do Not Try
fr: Ne pas essayer

en: Please wait while adding objects...
fr: Veuillez patienter pendant l'ajout des objets…

en: Customized DSS Download
fr: Téléchargement personnalisé DSS

en: Specify image width (arcminutes):
fr: Spécifiez la largeur de l'image (en minutes d'arc)

en: Specify image height (arcminutes):
fr: Spécifiez la hauteur de l'image (en minutes d'arc)

en: Specify version:
fr: Spécifiez la version

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
fr: Cette action supprimera toutes les images enregistrées. Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Delete All Images
fr: Supprimer toutes les images

en: Image Chooser
fr: Sélecteur d'images

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
fr: Ouvrir une liste d'observation de session

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
fr: Charger une liste d'observation depuis le disque

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
fr: Enregistrer la session d'observation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
fr: Enregistrer la liste d'observation actuelle sur le disque

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
fr: Enregistrer la session d'observation sous…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
fr: Enregistrer la liste d'observation actuelle sur le disque, en indiquant le nom de fichier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, OALExport)
en: Export to OAL...
fr: Exporter vers OAL…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
fr: Choisir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
fr: Mettez à jour la table et le tracé pour la nouvelle date et la nouvelle position.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, refLabel)
en: Reference images:
fr: Images de référence

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
fr: Télécharger les images SDSS/DSS de tous les objets de la liste actuelle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download all Images
fr: Télécharger toutes les images

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
fr: Supprime toutes les images DSS/SDSS mémorisées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
fr: Supprimer toutes les images

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addLabel)
en: Adding objects:
fr: Ajout d'objets

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
fr: Assistant de création de liste d'observation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
fr: Cet assistant vous aide à construire des listes d'observation fondées sur le filtrage par type d'objet, la position dans le ciel et la magnitude.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, WizardButton)
en: Wizard...
fr: Assistant…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de recherche

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de recherche pour ajouter des objets à la liste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue « DLCCN »

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Opens the What's up Tonight dialog, from which objects can be added to the list
fr: Ouvre la boîte de dialogue « Dans le ciel cette nuit », à partir de laquelle vous pouvez ajouter des objets à la liste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, WUTButton)
en: What's up Tonight...
fr: Dans le ciel cette nuit…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, batchAddButton)
en: Batch add
fr: Ajouter un traitement par lots

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
fr: Liste de souhaits

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
fr: Plan de session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
fr: Heure planifiée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickInfoLabel)
en: Select an Object to View Information here
fr: Sélectionnez un objet pour afficher des informations ici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagePreview)
en: (No Image)
fr: (Aucune image)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dssMetadataLabel)
en: Image Metadata Info
fr: Informations sur les métadonnées des images

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchImage)
en: Replace from Internet...
fr: Remplacer à partir d'Internet…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteImage)
en: Delete Image
fr: Supprimer une image

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, NotesEdit)
en: Record object notes here.
fr: Enregistrer les notes sur les objets ici.

en: Add to session plan
fr: Ajouter au plan de session

en: Add objects visible tonight to session plan
fr: Ajouter les objets visibles ce soir au plan de session

en: Add to Ekos Scheduler
fr: Ajouter à l'ordonnanceur Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
fr: Centrer

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
fr: Viser

en: Eyepiece view
fr: Affichage en oculaire

en: Show SDSS image
fr: Afficher l'image SDSS

en: Show DSS image
fr: Afficher l'image DSS

en: Customized DSS download
fr: Téléchargement personnalisé DSS

en: Show images from web
fr: Afficher des images du Web

en: Remove from WishList
fr: Supprimer de la liste d'observation

en: Remove from Session Plan
fr: Supprimer du plan de session

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
fr: dans une région rectangulaire

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
fr: dans une région circulaire

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
fr: partout dans le ciel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
fr: Amas ouverts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
fr: Amas globulaires

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
fr: Nébuleuses gazeuses

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
fr: Nébuleuses planétaires

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
fr: Soleil, lune, planètes

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
fr: Cercle spécifié illégal, pas de sélection de région possible.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
fr[0]: Votre liste d'observation contient actuellement un seul objet
fr[1]: Votre liste d'observation contient actuellement %1 objets

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
fr: par constellation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
fr:  <html><head></head><body><p>Bienvenue dans l'assistant de création de listes d'observations</p> <p></p><p>Avec cet outil, vous pouvez élaborer une liste d'observations en filtrant la liste de tous les objets de différentes façons. Tout d'abord, vous sélectionnerez des objets par <span style="font-weight:600;">type</span>, puis seulement les objets qui occupent une <span style="font-weight:600;">région spécifique dans le ciel</span>. En outre, vous pouvez réduire la liste d'observations en sélectionnant des objets dans un <span style="font-weight:600;">intervalle de magnitude</span> spécifié. Enfin, vous pouvez choisir de ne conserver que les objets qui sont <span style="font-weight:600;">observables à une date particulière</span>.</p><p></p><p>Cliquez sur le bouton <span style="font-weight:600;">Suivant</span> pour commencer par sélectionner les types d'objets que vous voulez voir présents dans votre liste d'observations.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
fr: <html><head></head><body><p>Sélectionnez des objets par type</p><p></p><p>Mettez en surbrillance les types d'objets que vous voulez inclure dans votre liste d'observations dans la case ci-dessous. Vous pouvez surligner plus d'un élément dans la liste. Les boutons de droite peuvent être utilisés pour choisir rapidement certaines sélections communes.</p><p></p><p>Lorsque vous avez terminé, cliquez sur le bouton <span style="font-weight:600;">Suivant</span>.</p> </body> </html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
fr: Sélectionner tous les éléments dans la liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
fr: Tous

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
fr: Effacer tous les éléments sélectionnés dans la liste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
fr: Sélectionner tous les types d'« objets dans le ciel profond » dans la liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
fr: Ciel profond

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
fr: Sélectionner tous les types d'objets du Système solaire dans la liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
fr: <html><head></head><body><p>Sélectionnez par région</p><p></p><p>Ensuite, vous pouvez limiter votre liste d'objets aux seuls objets qui occupent une région spécifique dans le ciel. Il existe trois façons de préciser la région pour votre liste : par <span style="font-weight:600;">constellation</span>, en indiquant une <span style="font-weight:600;">région rectangulaire</span> ou en spécifiant une <span style="font-weight:600;">région circulaire</span>. Vous pouvez aussi ignorer la sélection par région, ce qui inclura les objets provenant de <span style="font-weight:600;">tout le ciel</span>.</p> <p></p><p>Faites votre choix ci-dessous, puis cliquez sur le bouton <span style="font-weight:600;">Suivant</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
fr: Je souhaite sélectionner les objets :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
fr: <html><head></head><body><p>Sélectionnez des objets dans une ou plusieurs constellations</p><p></p><p>Dans la liste ci-dessous, mettez en surbrillance les constellations que vous voulez utiliser pour votre liste d'observations. Seuls les objets occupant les constellations choisies seront inclus dans la liste.</p><p></p><p>Lorsque vous avez terminé, cliquez sur <span style="font-weight:600;">Suivant</span> pour continuer.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
fr: <html><head></head><body><p>Sélectionnez des objets dans une région rectangulaire</p><p></p><p>Sur cette page, vous pouvez limiter votre liste d'observation à ces objets occupant une région rectangulaire particulière dans le ciel. Indiquez la région rectangulaire en sélectionnant les limites de l'ascension droite (AD) et de la déclinaison (Déc) qui définissent la région.</p><p></p><p>Lorsque vous avez terminé, cliquez sur <span style="font-weight:600;">Suivant</span> pour continuer.</p> </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
fr: à

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
fr: Limites de DEC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
fr: Limites de l'AD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
fr: <html><head></head><body><p>Sélectionnez des objets dans une région circulaire</p><p></p><p>Sur cette page, vous pouvez limiter votre liste d'observation à ces objets occupant une région circulaire particulière dans le ciel. Indiquez la région circulaire en sélectionnant les coordonnées de l'ascension droite (AD) et de la déclinaison (Déc) pour le centre du cercle, ainsi que la taille du rayon du cercle, en degrés.</p><p></p><p>Lorsque vous avez terminé, cliquez sur <span style=" font-weight:600;">Suivant</span> pour continuer.</p> </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
fr: centrer l'AD :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
fr: centrer la Déc :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
fr: Rayon (en degrés) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
fr: <html><head></head><body><p>Sélectionnez des objets observables à une certaine date</p><p></p><p>Sur cette page, vous pouvez limiter votre liste d'observations aux seuls objets pouvant être observés à une certaine date (et depuis une position géographique particulière sur la Terre). Pour filtrer votre liste de cette façon, cochez la case ci-dessous puis sélectionnez la date souhaitée. Si vous laissez cette case non cochée, alors votre liste comprendra des objets, qu'ils soient ou non observables (réglage par défaut). Vous pouvez aussi changer la position géographique utilisée pour déterminer si les objets sont ou non observables.</p><p></p><p>Lorsque vous avez terminé, cliquez sur <span style=" font-weight:600;">Suivant</span> pour continuer.</p><p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
fr: De

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
fr: De

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Min. Altitude:
fr: Altitude minimale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Coverage:
fr: Couverture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Max. Altitude:
fr: Altitude maximale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
fr: Sélectionnez des objets observables le

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagnitudeText)
en: <html><head/><body><p>Select bright objects</p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects brighter than a given magnitude. Be careful with this selection, because KStars does not have a magnitude for every object in its database. You need to indicate whether you want to include objects with an undefined magnitude.</p><p>If you do not wish to exclude faint objects with this selection, simply leave the checkbox below unchecked.</p><p>This is the final page of the Observing List Wizard. You can go back and modify previous pages with the <span style=" font-weight:600;">Back</span> button. When you are satisfied, press the <span style=" font-weight:600;">Ok</span> button to exit the wizard, and the Observing List tool will be populated with the objects you have specified here.</p><p><br/></p></body></html>
fr: <html><head></head><body><p>Sélectionnez des objets brillants</p> <p></p><p>Sur cette page, vous pouvez limiter votre liste d'observations aux seuls objets plus brillant qu'une magnitude donnée. Soyez prudent avec cette sélection, car KStars ne dispose pas d'une magnitude pour chaque objet dans sa base de données. Il faut indiquer si vous voulez ou non inclure des objets comportant une magnitude non définie.</p><p></p><p>Si vous ne souhaitez pas exclure des objets faibles avec cette sélection, laissez simplement la case ci-dessous non cochée.</p><p></p><p>Cette page est la dernière de l'assistant de création de listes d'observations. Vous pouvez revenir en arrière et modifier les pages précédentes avec le bouton <span style="font-weight:600;">Précédent</span>. Lorsque vous êtes satisfait, cliquez sur le bouton <span style="font-weight:600;">Terminer</span> pour quitter l'assistant, et l'outil « Liste d'observations » sera rempli par les objets que vous avez spécifiés ici.</p><p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
fr: Sélectionnez les objets plus lumineux que

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
fr: Exclure les objets n'ayant pas de magnitude définie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
fr: Votre liste d'observations ne contient actuellement aucun objet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
fr: Actualiser le nombre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
fr: Nom de l'option

[ctx: @title:window]
en: Solar System Viewer
fr: Afficheur du système solaire

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
fr: Position X (UA)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
fr: Position Y (UA)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
fr: Aujourd'hui

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PolarisHourAngle)
en: Polaris Hour Angle
fr: Angle polaire des heures

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Date / Time
fr: Date/Heure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPolarisHA)
en: TextLabel
fr: Étiquette de texte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Polaris HourAngle
fr: Angle polaire des heures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, currentTimeB)
en: Current time
fr: Heure actuelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set Local Time
fr: Définir l'heure locale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twelveHourR)
en: 12 Hour
fr: 12 heures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twentyFourHourR)
en: 24 Hours
fr: 24 heures

[ctx: @title:window]
en: Script Data
fr: Données du script

[ctx: @title:window]
en: Script Builder
fr: Constructeur de scripts

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
fr: Pointe l'affichage à la position spécifiée. %1 peut être le nom d'un objet, un point cardinal sur la boussole, ou « zénith ».

en: Add a name label to the object named %1.
fr: Ajoute une étiquette de nom à l'objet nommé %1.

en: Remove the name label from the object named %1.
fr: Supprime l'étiquette de nom de l'objet nommé %1.

en: Add a trail to the solar system body named %1.
fr: Ajoute une trace au corps de Système solaire nommé %1.

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
fr: Supprime la trace du corps de Système solaire nommé %1.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
fr: Pointe l'affichage sur les coordonnées AD / Déc spécifiées. AD est exprimé en heures, Déc en degrés.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
fr: Pointe l'affichage sur les coordonnées Élév / Az spécifiées. Élév et Az sont exprimés en degrés.

en: Increase the display Zoom Level.
fr: Augmente le niveau de zoom de l'affichage.

en: Decrease the display Zoom Level.
fr: Réduit le niveau de zoom de l'affichage.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
fr: Associe le niveau de zoom de l'affichage à sa valeur par défaut.

en: Set the display Zoom Level manually.
fr: Définit le niveau de zoom de l'affichage manuellement.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
fr: Règle l'horloge système sur l'heure locale spécifiée.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
fr: Met en pause l'exécution du script pendant un nombre spécifié de secondes.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
fr: Arrête l'exécution du script jusqu'à ce qu'à ce que vous appuyiez sur la touche spécifiée. Seules les frappes de touches uniques sont possibles, utilisez le mot « espace » pour la barre d'espacement.

en: Set whether the display is tracking the current location.
fr: Définit si l'affichage suit ou non la position actuelle.

en: Change view option named %1 to value %2.
fr: Change l'option d'affichage nommée %1 en la valeur %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
fr: Associe la position géographique à la ville spécifiée par ville, région et pays indiqués.

en: Set the color named %1 to the value %2.
fr: Associe la couleur nommée %1 à la valeur %2.

en: Load the color scheme specified by name.
fr: Charge le modèle de couleurs spécifié par nom.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
fr: Exporte l'image du ciel dans le fichier, avec une largeur et une hauteur spécifiées.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
fr: Imprime l'image du ciel sur une imprimante ou dans un fichier. Si %1 est vrai, la boîte de dialogue d'impression s'affichera. Si %2 est vrai, le modèle de couleurs de la carte du ciel sera utilisée pour l'impression.

en: Halt the simulation clock.
fr: Arrête l'horloge de simulation.

en: Start the simulation clock.
fr: Démarre l'horloge de simulation.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
fr: Associe l'échelle de temps de l'horloge de simulation à l'échelle spécifiée. 1,0 correspond au temps réel, 2,0 au double du temps réel, etc.

en: Functions
fr: Fonctions

en: InfoBoxes
fr: Boîtes d'informations

en: Toggle display of all InfoBoxes
fr: (Dés)active l'affichage de toutes les boîtes d'informations

en: bool
fr: booléen

en: Toggle display of Time InfoBox
fr: (Dés)active l'affichage de la boîte d'informations de temps

en: Toggle display of Geographic InfoBox
fr: (Dés)active l'affichage de la boîte d'informations géographiques

en: Toggle display of Focus InfoBox
fr: (Dés)active l'affichage de la boîte d'informations de la mise au point

en: (un)Shade Time InfoBox
fr: (Dés)Enroule la boîte d'informations de temps

en: (un)Shade Geographic InfoBox
fr: (Dés)enroule la boîte d'informations géographiques

en: (un)Shade Focus InfoBox
fr: (Dés)enroule la boîte d'informations de la mise au point

en: Toolbars
fr: Barres d'outils

en: Toggle display of main toolbar
fr: (Dés)active l'affichage de la barre principale

en: Toggle display of view toolbar
fr: (Dés)active l'affichage de la barre d'affichage

en: Show Objects
fr: Afficher des objets

en: Toggle display of Stars
fr: (Dés)active l'affichage des étoiles

en: Toggle display of all deep-sky objects
fr: (Dés)active l'affichage des objets du ciel profond

en: Toggle display of all solar system bodies
fr: (Dés)active l'affichage de tous les corps du Système solaire

en: Toggle display of Sun
fr: (Dés)active l'affichage du Soleil

en: Toggle display of Moon
fr: (Dés)active l'affichage de la Lune

en: Toggle display of Mercury
fr: (Dés)active l'affichage de Mercure

en: Toggle display of Venus
fr: (Dés)active l'affichage de Vénus

en: Toggle display of Mars
fr: (Dés)active l'affichage de Mars

en: Toggle display of Jupiter
fr: (Dés)active l'affichage de Jupiter

en: Toggle display of Saturn
fr: (Dés)active l'affichage de Saturne

en: Toggle display of Uranus
fr: (Dés)active l'affichage d'Uranus

en: Toggle display of Neptune
fr: (Dés)active l'affichage de Neptune

en: Toggle display of Asteroids
fr: (Dés)active l'affichage des astéroïdes

en: Toggle display of Comets
fr: (Dés)active l'affichage des comètes

en: Show Other
fr: Afficher les autres

en: Toggle display of constellation lines
fr: (Dés)active l'affichage des lignes de constellations

en: Toggle display of constellation boundaries
fr: (Dés)active l'affichage des limites de constellations

en: Toggle display of constellation names
fr: (Dés)active l'affichage des noms de constellations

en: Toggle display of Milky Way
fr: (Dés)active l'affichage de la Voie Lactée

en: Toggle display of the coordinate grid
fr: (Dés)active l'affichage de la grille des coordonnées

en: Toggle display of the celestial equator
fr: (Dés)active l'affichage de l'équateur céleste

en: Toggle display of the ecliptic
fr: (Dés)active l'affichage de l'écliptique

en: Toggle display of the horizon line
fr: (Dés)active l'affichage de la ligne d'horizon

en: Toggle display of the opaque ground
fr: (Dés)active l'affichage du sol opaque

en: Toggle display of star name labels
fr: (Dés)active l'affichage des noms d'étoiles

en: Toggle display of star magnitude labels
fr: (Dés)active l'affichage de la magnitude des étoiles

en: Toggle display of asteroid name labels
fr: (Dés)active l'affichage des noms d'astéroïdes

en: Toggle display of comet name labels
fr: (Dés)active l'affichage des noms de comètes

en: Toggle display of planet name labels
fr: (Dés)active l'affichage des noms de planètes

en: Toggle display of planet images
fr: (Dés)active l'affichage des images de planètes

en: Show Latin constellation names
fr: Afficher les noms latins des constellations

en: Show constellation names in local language
fr: Afficher les noms des constellations dans la langue locale

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
fr: Afficher les abréviations des constellations selon le standard IAU

en: Hide Items
fr: Cacher les éléments

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
fr: Indique si les objets doivent ou non être cachés lors d'une réorientation de l'affichage

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
fr: Seuil de pas de temps (en secondes) pour cacher des objets

en: Hide faint stars while slewing?
fr: Cacher les étoiles faibles lors du déplacement vers la cible ?

en: Hide solar system bodies while slewing?
fr: Cacher les corps du Système solaire lors du déplacement vers la cible ?

en: Hide Milky Way while slewing?
fr: Cacher la Voie Lactée lors du déplacement vers la cible ?

en: Hide constellation names while slewing?
fr: Cacher les noms des constellations lors du déplacement vers la cible

en: Hide constellation lines while slewing?
fr: Cacher les lignes des constellations lors du déplacement vers la cible

en: Hide constellation boundaries while slewing?
fr: Cacher les limites des constellations lors du déplacement vers la cible

en: Hide coordinate grid while slewing?
fr: Cacher la grille des coordonnées lors du déplacement vers la cible

en: Skymap Options
fr: Options de la carte du ciel

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
fr: Utiliser les coordonnées azimutales ? (sinon, utiliser les coordonnées équatoriales)

en: Set the Zoom Factor
fr: Définir le facteur de zoom

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
fr: Sélectionner la dimension angulaire de l'indicateur de champ de vision (en minutes d'arc)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
fr: Sélectionner la forme de l'indicateur de champ de vision (0=Carré, 1=Cercle, 2=Croix, 4=Œil-de-bœuf)

en: int
fr: ent

en: Select color for the FOV symbol
fr: Sélectionner la couleur de l'indicateur de champ de vision

en: string
fr: chaîne

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
fr: Utiliser la réorientation animée ? (sinon, « coller » au nouveau focus)

en: Correct for atmospheric refraction?
fr: Corriger pour une réfraction atmosphérique ?

en: Automatically attach name label to centered object?
fr: Attacher automatiquement une étiquette de nom à un objet centré ?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
fr: Attacher temporairement une étiquette de nom lors du survol de la souris au-dessus d'un objet ?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
fr: Les traces des planètes se fondent-elles dans la couleur du ciel ? (sinon, la couleur est constante)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
fr: magnitude de l'étoile la plus faible étiquetée sur la carte

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
fr: magnitude de l'étoile la plus brillante cachée lors de la réorientation

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
fr: magnitude de l'astéroïde le plus faible dessiné sur la carte

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
fr: magnitude de l'astéroïde le plus faible étiqueté sur la carte

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
fr: les comètes plus proches du Soleil que celle-ci (en UA) sont étiquetées sur la carte

en: Could not download remote file.
fr: Il est impossible de télécharger un fichier distant.

en: Download Error
fr: Erreur de téléchargement

en: Save Changes to Script?
fr: Enregistrer les changements du script ?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
fr: Le script actuel comporte des changements non enregistrés. Voulez-vous les enregistrer avant de fermer le script ?

en: Could not parse script.  Line was: %1
fr: Il est impossible d'analyser le script. La ligne était : %1

en: true
fr: vrai

en: Function index out of bounds.
fr: Index de fonction hors des limites.

en: false
fr: faux

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
fr: Discordance entre la fonction et le composant graphique « Arg » (%1 était attendu)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
fr: Nouveau script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
fr: Abandonne le script actuel et en lance un nouveau. Vous recevrez une invite pour enregistrer tout changement non enregistré dans le script en cours.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open Script...
fr: Ouvrir un script…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
fr: Ouvre un script existant. Vous recevrez une invite pour enregistrer tout changement non enregistré dans le script en cours.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
fr: Enregistrer le script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
fr: Enregistre le script actuel. Si le script n'a pas été enregistré auparavant, cette option est équivalente à « Enregistrer sous... »

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
fr: Enregistrer le script sous…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
fr: Enregistre le script dans un fichier, vous permettant de spécifier d'abord le nom de fichier et un nom pour le script.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
fr: Tester le script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window.  You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
fr: Exécute le script dans la fenêtre principale de KStars. Vous pouvez être amené à repositionner l'outil « Constructeur de scripts » pour que la carte du ciel soit visible.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
fr: Script actuel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script.  Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below.  Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
fr: Cet élément affiche la liste des commandes présentes dans le script en cours d'exécution. Le surlignage de n'importe quelle commande présentera un composant graphique où vous pourrez spécifier ses arguments en dessous. Utilisez les boutons d'action à droite pour copier, supprimer ou changer la position de la commande sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
fr: Ajouter la fonction

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
fr: Si une fonction est surlignée dans la boîte « Navigateur de fonctions », ce bouton l'ajoute au script en cours d'exécution. La nouvelle fonction est insérée directement après la fonction surlignée dans la boîte « Script actuel ».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
fr: Supprimer la fonction

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
fr: Si une fonction est surlignée dans la boîte « Script actuel », ce bouton la supprime du script.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
fr: Copier la fonction

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
fr: Si une fonction est surlignée dans la case « Script actuel », ce bouton ajoute un double de la fonction.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
fr: Monter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
fr: Si une fonction est surlignée dans la boîte « Script actuel », ce bouton la fait monter d'une position dans le script.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
fr: Descendre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
fr: Si une fonction est surlignée dans la boîte « Script actuel », ce bouton la fait descendre d'une position dans le script.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
fr: Paramètres des fonctions

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
fr: Navigateur de fonctions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
fr: Aide sur les fonctions

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
fr: Si une fonction est surlignée dans le navigateur de fonctions, cette boîte affichera une brève documentation sur la fonction.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
fr: Saisissez un nom pour le script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
fr: Saisissez un nom pour le script. Il ne s'agit pas du nom du fichier, juste une courte ligne descriptive de texte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
fr: Saisissez le nom de l'auteur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
fr: Nom du script :

[ctx: @title:window]
en: Sky Calendar
fr: Agenda du ciel

en: Print the Sky Calendar
fr: Imprime l'agenda du ciel

en: Please Wait
fr: Veuillez patienter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CreateButton)
en: Plot Planetary Almanac
fr: Tracer l'almanach planétaire

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
fr: %1 se lève

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
fr: %1 se couche

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
fr: %1 transite

[ctx: @title:window]
en: Print sky calendar
fr: Imprimer un agenda du ciel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Grids and Labels
fr: Grilles et étiquettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
fr: Diviseurs de mois

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
fr: Diviseurs d'intervalles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
fr: Grille verticale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
fr: Jour actuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
fr: Année

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
fr: Intervalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
fr: jour(s)

en:  Slew %1 degrees %2 to find an %3 star of mag %4
fr: Tourner de %1 degrés %2 pour trouver une étoile %3 de magnitude %4

en:  Slew %1 degrees %2 to find a(n) %3
fr: Tourner de %1 degrés %2 pour trouver un %3

en: triangle (of similar magnitudes)
fr: triangle (de magnitudes similaires)

en: right-angled triangle
fr: triangle à angle droit

en: isosceles triangle
fr: Triangle isocèle

en: straight line of 3 stars
fr: Ligne droite de 3 étoiles

en: equilateral triangle
fr: triangle équilatéral

en:  within %1% of FOV of the marked star
fr: de l'ordre de %1% du champ de vision pour l'étoile sélectionnée

en: Star-hopper algorithm failed. If you're trying a large star hop, try using a smaller FOV or changing the source point
fr: L'algorithme « Star-hopper » a échoué. Si vous essayez un saut d'étoile important, essayez d'utiliser un champ de vision (CdV) plus petit ou de changer le point de la source.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, StarHopperDialog)
en: Star-Hopper Results
fr: Résultats du télescope « Star-Hopper »

en: NOT VISIBLE: About %1 degrees below the %2 horizon
fr: INVISIBLE : environ %1 degrés au-dessus de l'horizon %2

en: Now visible: About %1 degrees above the %2 horizon
fr: Maintenant visible(s) : environ %1 degrés au-dessus de l'horizon %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeSelectLabel)
en: Select telescope from list to use or add a new telescope
fr: Sélectionnez un télescope à utiliser dans la liste ou spécifier un nouveau télescope.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
fr: Détails du télescope

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
fr: Fabricant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveNewScopeButton)
en: Add new telescope
fr: Ajouter un nouveau télescope

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
fr: Binoculaires

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binoApertureText)
en: Specify aperture:
fr: Spécifier l'ouverture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lpText)
en: <p>How light-polluted is your night-sky? Rate your night-sky conditions from 1-9 based on the <b>Bortle Dark-Sky Scale</b>. A rating of <b>1</b> represents an <b>excellent dark-sky site</b>, while <b>9</b> represents a <b>brilliantly lit inner-city sky</b>.</p>
fr: <p>Quel est le degré de pollution lumineuse de votre ciel nocturne ? Veuillez Noter vos conditions de ciel nocturne de 1 à 9 en fonction de <b>l'échelle de Bortle d'évaluation de la qualité du ciel noir</b>. Une note de <b>1</b> représente un <b>excellent site de ciel noir</b>, tandis que <b>9</b> représente un <b>ciel de centre-ville brillamment illuminé</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bortleHelpText)
en: <html><head/><body><p align="right">For help: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale"><span style=" text-decoration: underline; color:#004183;">Wikipedia Link for Bortle dark-sky scale</span></a></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="right">Pour obtenir de l'aide : <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale"><span style=" text-decoration: underline; color:#004183;">lien vers Wikipédia relatif à l'échelle de Bortle d'évaluation de la qualité du ciel noir</span></a></p></body></html>

en: Magnitude:  --
fr: Magnitude : --

en: Magnitude: %1
fr: Magnitude : %1

en: Surface Brightness: %1
fr: Brillance de surface : %1

en: Size: %1
fr: Taille : %1

[ctx: @title:window]
en: What's up Tonight
fr: Dans le ciel cette nuit

en: at %1
fr: à %1

en: The night of %1
fr: La nuit du %1

en: Star Clusters
fr: Amas d'étoiles

en: circumpolar
fr: circumpolaire

en: does not rise
fr: ne se lève pas

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
fr: Coucher du Soleil le %2 à %1

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
fr: Lever du Soleil le %2 à %1

en: Night duration: %1
fr: Durée de la nuit : %1

en: Night duration: %1 hours
fr: Durée de la nuit : %1 heures

en: Night duration: %1 hour
fr: Durée de la nuit : %1 heure

en: Night duration: %1 minutes
fr: Durée de la nuit : %1 minutes

en: Night duration: %1 minute
fr: Durée de la nuit : %1 minute

en: Moon rises at: %1 on %2
fr: Lever de la Lune le %2 à %1

en: Moon sets at: %1 on %2
fr: Coucher de la Lune le %2 à %1

en: No Object Selected
fr: Pas d'objet sélectionné

en: Object Not Found
fr: Objet introuvable

en: Rises at: %1
fr: Se lève à %1

en: Transits at: %1
fr: Transite à %1

en: Sets at: %1
fr: Se couche à %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
fr: La nuit de la DATE

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
fr: Choisissez une nouvelle date

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DateButton)
en: Press this button to select a new date for the "What's up Tonight" tool.  Note that the date of the main window is not changed.
fr: Appuyez sur ce bouton pour sélectionner une nouvelle date pour l'outil « Dans le ciel cette nuit ». Veuillez noter que la date de la fenêtre principale n'est pas modifiée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
fr: Changer de date…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
fr: à la position

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
fr: Choisissez une nouvelle position géographique

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Press this button to select a new geographic location for the "What's up Tonight" tool.  Note that the location of the main window is not changed.
fr: Appuyez sur ce bouton pour sélectionner une nouvelle position géographique pour l'outil « Dans le ciel cette nuit ». Veuillez noter que l'emplacement de la fenêtre principale n'est pas modifié.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
fr: Changer de position…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
fr: Afficher les objets présents

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
fr: Choisir l'intervalle de temps

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: By default, the "What's up Tonight" tool displays all objects which are above the horizon between sunset and midnight (i.e., "in the evening").  You can also choose to show objects which are up between midnight and dawn (i.e., "in the morning"), or objects which are up at any time between sunset and sunrise (i.e., "any time tonight")
fr: Par défaut, l'outil « Dans le ciel cette nuit » affiche tous les objets se trouvant au-dessus de l'horizon entre le coucher du Soleil et minuit (c'est-à-dire « dans la soirée »). Vous pouvez aussi choisir d'afficher les objets présents entre minuit et l'aube (c'est-à-dire « dans la matinée ») ou les objets présents à n'importe quel moment entre le coucher et le lever du Soleil (c'est-à-dire « n'importe quand dans la nuit »).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
fr: Dans la soirée

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
fr: Dans la matinée

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
fr: N'importe quand dans la nuit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
fr: Afficher les objets plus lumineux que la magnitude

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
fr: Heure du lever de la Lune

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
fr: Affiche l'heure à laquelle la Lune se lève à la date sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
fr: La Lune se lève à : 13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
fr: Durée de la nuit pour la date sélectionnée

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
fr: Affiche la durée entre le coucher et le lever du Soleil pour la date sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
fr: Durée de la nuit : 11:00 heures

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
fr: Heure du coucher du Soleil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
fr: Affiche l'heure du coucher du Soleil pour la date sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
fr: Coucher du Soleil : 19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
fr: Heure du coucher de la Lune

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
fr: Affiche l'heure à laquelle la Lune se couche à la date sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
fr: Coucher de la Lune à : 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
fr: Heure du lever du Soleil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
fr: Affiche l'heure du lever du Soleil à la date sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
fr: Lever du Soleil : 07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
fr: Fraction d'illumination de la Lune

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
fr: Affiche la fraction d'illumination de la Lune pour la date sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
fr: Illum. lunaire : 42 %

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
fr: Choisissez une catégorie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
fr: Objets correspondants

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
fr: Nom de l'objet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
fr: Affiche l'heure à laquelle l'objet surligné s'élève au-dessus de l'horizon à la date sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
fr: Se lève à

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
fr: Affiche l'heure à laquelle l'objet surligné franchit le méridien local à la date sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
fr: Transite à

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
fr: Affiche l'heure à laquelle l'objet surligné se couche au-dessous de l'horizon à la date sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
fr: Se couche à

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
fr: Centrer cet objet dans l'affichage du ciel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
fr: Centrez l'affichage du ciel sur cet objet et commencez à le suivre. Équivalent à l'élément « Centrer et suivre » dans le menu contextuel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
fr: Centrer l'objet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
fr: Ouvrir la fenêtre Détails de l'objet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
fr: Ouvre la fenêtre Détails  de l'objet surligné.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Object Details...
fr: Détails de l'objet…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
fr: Ajoute l'objet sélectionné à la liste d'observation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
fr: Ajouter à la liste

en: Angle value in degrees.
fr: Valeur de l'angle en degrés.

en: Angle value in hours.
fr: Valeur de l'angle en heures.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
fr: Cette boîte affiche un angle en degrés. Les trois nombres affichés sont les degrés, minutes d'arc et secondes d'arc de l'angle.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
fr: Cette boîte affiche un angle en heures. Les trois nombres affichés sont les heures, minutes et secondes de l'angle.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
fr:  Vous pouvez saisir un entier simple, une valeur à virgule flottante, des valeurs délimitées par des espaces ou deux points spécifiant les degrés, minutes d'arc et secondes d'arc

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
fr: Saisissez une valeur d'angle en degrés. L'angle peut être exprimé sous la forme d'un entier simple (« 12 »), d'une valeur à virgule flottante (« 12,333 »), de valeurs délimitées par des espaces ou deux points spécifiant les degrés, minutes d'arc et secondes d'arc (« 12:20 », « 12:20:00 », « 12 20 », « 12 20 00.0 », etc.).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
fr:  Vous pouvez saisir un entier simple ou une valeur à virgule flottante, des valeurs délimitées par des espaces ou deux points spécifiant les heures, minutes et secondes

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
fr: Saisissez une valeur d'angle en heures. L'angle peut être exprimé sous la forme d'un entier simple (« 12 »), d'une valeur à virgule flottante (« 12,333 »), de valeurs délimitées par des espaces ou deux points spécifiant les heures, minutes et secondes (« 12:20 », « 12:20:00 », « 12 20 », « 12 20 00.0 », etc.).

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
fr: %1 x %2 min. d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousYear) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextYear)
en: ...
fr: …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
fr: Année précédente

[ctx: Local Time]
en: LT:
fr: Heure locale

[ctx: Universal Time]
en: UT:
fr: HU

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
fr: HS

[ctx: Julian Day]
en: JD:
fr: JJ

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
fr: Longitude

[ctx: Latitude]
en: Lat:
fr: Latitude

[ctx: Hour Angle]
en: HA
fr: AH

en: hour
fr: heure

[ctx: hours]
en: hrs
fr: h

[ctx: sidereal day]
en: sid day
fr: jour sidéral

en: day
fr: jour

en: week
fr: semaine

[ctx: weeks]
en: wks
fr: smns

en: month
fr: mois

[ctx: months]
en: mths
fr: mois

en: year
fr: année

[ctx: years]
en: yrs
fr: années

en: Adjust time step
fr: Ajuster le pas de temps

en: Adjust time step units
fr: Ajuster les unités de pas de temps

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
fr: Définit l'échelle de temps pour l'horloge de simulation. Un réglage de « 1 sec » signifie que l'horloge avance en temps réel, se maintenant parfaitement avec votre horloge système. Des valeurs supérieures font tourner l'horloge de simulation plus vite, des valeurs inférieures la font tourner plus lentement. Des valeurs négatives la font reculer.
    
    Il existe deux paires de boutons haut / bas. La paire de gauche boucle parcourt tous les pas de temps dans l'ordre. Comme il y a un grand nombre de pas de temps, la paire de droite est prévue pour passer directement à la prochaine unité de temps supérieure / inférieure. Par exemple, si l'échelle de temps est actuellement « 1 min », le bouton en haut à droite donnera « 1 heure » et le bouton en bas à droite donnera « 1 sec ».

en: Increase Time Scale
fr: Augmenter l'échelle de temps

en: Increase time scale to the next largest unit
fr: Augmenter l'échelle de temps jusqu'à la prochaine plus grande unité

en: Decrease Time Scale
fr: Diminuer l'échelle de temps

en: Decrease time scale to the next smallest unit
fr: Diminuer l'échelle de temps jusqu'à la prochaine plus petite unité

[ctx: Map projection method]
en: No projection
fr: Pas de projection

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
fr: Ancienne

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
fr: Azimutale

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
fr: Gnomonique

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
fr: Hémisphère

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
fr: Orthographique

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
fr: Polyconique

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
fr: Rectangulaire

en: FIFO files are not supported on Windows
fr: Les fichiers FIFO ne sont pas pris en charge par Windows

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Config File
fr: Sélectionner le fichier de configuration de XPlanet

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Star Map File
fr: Sélectionnez un fichier de correspondance d'étoiles pour XPlanet

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Arc File
fr: Sélectionner un fichier arc pour XPlanet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_xplanetIsInternal)
en: Xplanet binary is internal to the application bundle
fr: L'exécutable de XPlanet est interne au groupe d'applications.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
fr: Emplacement de XPlanet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
fr: Saisissez ici l'emplacement de l'exécutable XPlanet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
fr: Taille de la fenêtre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
fr: Définit la largeur de la fenêtre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of the xplanet image
fr: Définir la largeur d'image de XPlanet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
fr: Définit la hauteur de la fenêtre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of the xplanet image
fr: Définir la hauteur d'image de XPlanet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetTimeout)
en: The time KStars will wait for XPlanet to complete before giving up.
fr: KStars attendra cette durée que XPlanet se termine avant d'abandonner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: XPlanet timeout:
fr: Délai imparti pour XPlanet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animation delay:
fr: Retard d'animation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetAnimationDelay)
en: The delay between frames for the animation
fr: La durée entre deux trames d'animation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use KStars's FOV?
fr: Utiliser le champ de vision de KStars ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: <html><head/><body><p>If checked, XPlanet will use a FIFO file in the /tmp directory to temporarily save the XPlanet image for KStars to load them and update the view.  If not checked, XPlanet will actually save the files to the XPlanet folder in the KStars data directory.  Using a FIFO file should save the hard disk from excessive reads/writes and may offer a performance enhancement.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Si cette case est cochée, XPlanet utilisera un fichier FIFO dans le dossier /tmp pour enregistrer temporairement les images XPlanet afin que KStars les charge et mette à jour la vue. Si cette option n'est pas cochée, XPlanet enregistrera les fichiers dans le dossier XPlanet du dossier de données de KStars. L'utilisation d'un fichier FIFO devrait éviter au disque dur des lectures/écritures excessives et peut offrir une amélioration des performances.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use FIFO File
fr: Utiliser un fichier FIFO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: (saves to memory instead of a hard disk)
fr: (Enregistre en mémoire plutôt que sur disque dur)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
fr: Utiliser le champ de vision de KStars ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
fr: Utiliser le champ de vision de KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
fr: Magnitude de base

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
fr: Une étoile de la magnitude spécifiée aura une luminosité de pixel de 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
fr: Fichier de configuration

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
fr: Emplacement du fichier de configuration

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
fr: Utiliser le fichier de configuration spécifié

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
fr: Utiliser une carte des étoiles personnalisée ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
fr: Carte des étoiles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
fr: Fichier « Arc »

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
fr: Emplacement du fichier Arc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
fr: Rayon de l'éclat autour du Soleil.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun.  The default value is 28.
fr: Dessine une lueur autour du Soleil avec un rayon de la valeur spécifiée plus importante que le Soleil. La valeur par défaut est 128.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGlare)
en: Glare of sun:
fr: Éclat du Soleil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
fr: Qualité du fichier de sortie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
fr: Qualité JPEG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: XPlanet requires maps in order to function properly.  It does not ship with a lot of planetary maps.  You need to download some in order to get the full benefits of XPlanet.  This is a good place to start: <a href="http://xplanet.sourceforge.net/maps.php">http://xplanet.sourceforge.net/maps.php</a>
fr: XPlanet nécessite des cartes pour fonctionner correctement. Il n'est pas livré avec beaucoup de cartes planétaires. Vous devez en télécharger quelques-unes afin de profiter pleinement des avantages de XPlanet. Voici un bon point de départ : <a href="http://xplanet.sourceforge.net/maps.php">http://xplanet.sourceforge.net/maps.php</a>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openXPlanetMaps)
en: XPlanet Planet Maps
fr: Cartes des planètes de XPlanet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
fr: Étiquettes et marqueurs

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
fr: Étiquettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
fr: Chaîne d'étiquette

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
fr: Indiquez le texte de la première ligne de l'étiquette.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
fr: Spécifiez le texte de la première ligne de l'étiquette. Par défaut, il indique un message tel que « Observe la Terre ». Toute instance de « %t » sera remplacée par le nom de la cible et toute instance de « %o » sera remplacée par le nom de l'origine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
fr: Format de date

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
fr: Indiquez le format pour l'étiquette date/heure.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
fr: Taille de la police

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
fr: Position de l'étiquette

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
fr: Afficher l'étiquette ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
fr: Si cette case est cochée, affiche une étiquette dans le coin supérieur droit.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
fr: Marqueurs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
fr: Utiliser un fichier de marqueurs ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
fr: Utiliser le fichier de marqueurs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
fr: Spécifier un fichier contenant des données de marqueurs définies par l'utilisateur à afficher par rapport aux étoiles d'arrière-plan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
fr: Écrire les limites de marqueurs dans un fichier

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
fr: Écrire les coordonnées du volume englobant minimal pour chaque marqueur dans un fichier.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
fr: Écrire les limites de marqueurs dans

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude
fr: Placer l'observateur au-dessus de la latitude

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
fr: Rend le corps cible comme observé au-dessus de la latitude spécifiée (en degrés). La valeur par défaut est 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude
fr:  et longitude

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
fr: Place l'observateur au-dessus de la longitude spécifiée (en degrés). La longitude est positive en direction de l'est, négative en direction de l'ouest (pour la Terre et la Lune). Ainsi, par exemple, Los Angeles est à -118 ou 242. La valeur par défaut est 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
fr: en degrés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
fr: Projection :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
fr: Le type de projection

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
fr: La valeur par défaut est sans projection. Les corps multiples ne seront pas affichés si cette option est cochée, bien que les ombres soient toujours dessinées.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
fr: Arrière-plan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
fr: Utiliser un arrière-plan ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
fr: Si cette case est cochée, utilise un fichier ou une couleur comme arrière-plan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
fr: Image de fond

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
fr: Utiliser ce fichier comme image d'arrière-plan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
fr: Saisissez ici l'emplacement du fichier d'image d'arrière-plan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
fr: Couleur de l'arrière plan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
fr: Sélectionnez la couleur de fond.
