kstars - en to hi translation catalogue (1488 entries)

en: Sky
hi: आकाश

en: Messier Object
hi: मेसियर वस्तु

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
hi: कड़ियां सहित वस्तु

en: Star Name
hi: तारा नाम

en: Planet Name
hi: ग्रह नाम

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
hi: तारामंडल नाम

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
hi: तारामंडल पंक्ति

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
hi: तारामंडल किनारा

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
hi: तारामंडल किनारा उभारें

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
hi: मिल्की वे

en: Equator
hi: भूमध्य रेखा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
hi: इक्लिप्टिक

en: Horizon
hi: क्षितिज

en: Compass Labels
hi: कम्पास लेबल्स

en: Info Box Text
hi: जानकारी बक्सा पाठ

en: Info Box Selected
hi: जानकारी बक्सा चुना गया

en: Info Box Background
hi: जानकारी बक्सा पृष्ठभूमि

en: Target Indicator
hi: लक्ष्य सूचक

en: User Labels
hi: उपयोक्ता लेबल्स

en: Planet Trails
hi: ग्रह पुछल्ले

en: Angular Distance Ruler
hi: एंगुलर डिस्टैंस रूलर

en: Observing List Label
hi: सूची लेबल देखा जा रहा है

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
hi: डिफ़ॉल्ट रंग

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
hi: तारा चार्ट

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
hi: रात्रि दर्शन

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
hi: स्थानीय रंग योजना फ़ाइल खोला नहीं जा सका.
    योजना रेकार्ड नहीं की जा सकती.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
hi: स्थानीय रंग योजना निर्देशिका फ़ाइल खोला नहीं जा सका.
     योजना रेकार्ड नहीं की जा सकी.

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
hi: 7x35 दूरबीन

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
hi: एक डिग्री

[ctx: use HST field-of-view indicator]
en: HST WFPC2
hi: एचएसटी डबल्यूएफपीसी2

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
hi: 30मीटर 1.3सेमी पर

en: No FOV
hi: एफओवी नहीं

en: Could not upload image to remote location: %1
hi: रिमोट स्थान: %1पर छवि अपलोड नहीं कर सका

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
hi: सहेजें

en: Save the image to disk
hi: छवि को डिस्क में सहेजें

en: Loading of the image %1 failed.
hi: छवि %1 को लोड करने में असफल.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
hi: एक फ़ाइल नाम "%1" से पहले से ही अस्तित्व में है. इसके ऊपर ही लिखें?

en: Overwrite File?
hi: फ़ाइल को मिटाकर लिखें?

en: Saving of the image %1 failed.
hi: छवि %1 को सहेजने में असफल.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
hi: क्षेत्र काटें: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
hi: लघुछवि संपादक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
hi: क्षेत्र काटें: [0,0 200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
hi: (काटे गए क्षेत्र को 200x200 पर स्केल किया जाएगा)

en: Loading images...
hi: छवियां लोड की जा रही हैं...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
hi: खोज परिणाम:

en: Failed to load image at %1
hi: %1 पर छवि लोड करने में असफल

en: Failed to load image
hi: छवि लोड करने में असफल

en: Choose Thumbnail Image
hi: लघुछवियाँ चित्र चुनें

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
hi: लघुछवि चयनक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
hi: छवि स्थान निर्धारित करें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
hi: मौज़ूदा लघुछवि:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
hi: छवि संपादित करें... (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
hi: छवि हटाएँ

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
hi: रवि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
hi: मर्क्यूरी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
hi: शुक्र ग्रह

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
hi: पृथ्वी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
hi: चन्द्रमा

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
hi: मंगल ग्रह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
hi: वृहस्पति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
hi: शनि ग्रह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
hi: उरण ग्रह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
hi: वरूण ग्रह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
hi: स्थानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
hi: दिन

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखें (&V)

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
hi: मदद (&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
hi: औज़ार-पट्टी प्रक्रिया

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
hi: समय (&i)

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
hi: इंगित करें रहे (&P)

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
hi: प्रोजेक्शन (&P)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hi: औज़ार (&T)

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
hi: औज़ार (&D)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
hi: जानकारी बक्से (&I)

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
hi: स्थिति-पट्टी (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
hi: औज़ार पट्टी दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
hi: क़िस्मः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
hi: युगः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
hi: ग्रह

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
hi: तारे

en: Constellations
hi: नक्षत्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
hi: क्षुद्रग्रह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
hi: घूमकेतु

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
hi: आकाशगंगाएँ

en: Nebulae
hi: नेबुले

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
hi: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
hi: फ़ाइल आयात करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
hi: इम्पोर्ट डाटा फ़ाइल-नाम भरें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
hi: आयातित डाटा फ़ाइल की सामग्रियाँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
hi: डाटा फील्ड का वर्णन करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
hi: <b>कैटलॉग फ़ील्ड्स:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
hi: <b>उपलब्ध फ़ील्ड्स:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
hi: कैटलॉग के लिए निर्देशांक इपो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
hi: कैटलॉग नाम के प्रथमाक्षरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
hi: चिह्न रंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
hi: निर्देशांक इपो:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
hi: आउटपुट का पूर्वावलोकन (&O)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
hi: निर्यात कैटलॉग का आउटपुट फ़ाइल नाम भरें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
hi: कैटलॉग नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
hi: कैटलॉग इस रूप में सहेजें:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
hi: कैटलॉग के लिए एक नाम भरें

en: Show image of
hi: इसका छवि दिखाएँ:

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
hi: यूआरएल वैध नहीं है. क्या आप
    गूगल सर्च इंजिन पर ब्राउज़र विंडो खोलना पसंद करेंगे?

en: Invalid URL
hi: अवैध यूआरएल

en: Browse Google
hi: गूगल ब्राउज़ करें

en: Do Not Browse
hi: ब्राउज़ नहीं करें

en: Show webpage about
hi: के बारे में वेब पृष्ठ दिखाएँ

en: object
hi: वस्तु

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
hi: रिसोर्स क़िस्म

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
hi: छवि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
hi: जानकारी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
hi: लिंक किए रिसोर्स का वर्णन करता पाठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
hi: वर्णनः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, URLLabel)
en: URL:
hi: यूआरएल:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
hi: इस वस्तु द्वारा प्रदर्शित किया जाने वाला यूआरएल

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
hi: यूआरएल को ब्राउज़र विंडो में खोलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
hi: यूआरएल जांचें

en: Ignore
hi: नज़रअंदाज़ करें

en: Text
hi: पाठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
hi: क़िस्म

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
hi: लेखकः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
hi: वस्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
hi: संपादन...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
hi: हटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
hi: रंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
hi: नाम

en: Major Axis
hi: मुख्य अक्ष

en: Minor Axis
hi: छुद्र अक्ष

en: Position Angle
hi: कोण स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
hi: संस्करण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
hi: केटलॉग आयात करें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
hi: रंग

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
hi: सामान्य

[ctx: number in magnitudes]
note: i18nc("number in magnitudes", "%1 mag", QLocale().toString( ((KSComet *)selectedObject)->getTotalMagnitudeParameter(), 'f', 2)));  //show to hundredth place } else{
en: %1 mag
hi: %1 आवर्धन

[ctx: larger than 2000 parsecs]
en: > 2000 pc
hi: > 2000 पीसी

[ctx: number in parsecs]
en: %1 pc
hi: %1 पीसी

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
hi: अनेक

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
hi: चर

en: G5 star
hi: जी५ तारा

[ctx: distance in kilometers]
en: %1 km
hi: %1 किमी

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
hi: %1 एयू

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
hi: %1 आर्कमिन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
hi: स्थिति

en: Circumpolar
hi: सर्कमपोलर

en: Never rises
hi: कभी उदय नहीं होता

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
hi: लागू नहीं

en: Links
hi: लिंक्स

en: Advanced
hi: विस्तृत

en: Log
hi: लॉग

en: Record here observation logs and/or data on %1.
hi: यहाँ %1पर अवलोकन लॉग और/या डाटा रेकार्ड करें.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
hi: क्या आप वाक़ई लिंक %1 को मिटाना चाहते हैं?

en: Delete Confirmation
hi: मिटाना पुष्टिकरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
hi: प्राथमिक नाम, अन्य नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
hi: ०.० मैग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
hi: आकारः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
hi: ०.० आर्कमिन

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
hi: दूरीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
hi: परिमाणः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
hi: प्रदीप्ति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
hi: 0.0 पीसी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
hi: देखने की सूची में जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
hi: नक्शे में बीच में

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
hi: विवरण - ऑनलाइन डाटाबेसेस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
hi: ऑनलाइन डाटाबेस चुनें

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
hi: विवरण - रिसोर्स कड़ियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
hi: जानकारी कड़ियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
hi: छवि लिंक्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
hi: रिसोर्स देखें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
hi: लिंक जोड़ें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
hi: लिंक का संपादन करें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
hi: लिंक मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
hi: उपयोक्ता लॉग

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
hi: विवरण - स्थान डाटा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
hi: निर्देशांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
hi: आरए (2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
hi: दिगंश:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
hi: एयरमास:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
hi: उन्नतांशः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
hi: घंटा कोण:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
hi: उदय/अस्त/पारगमन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
hi: अस्त समय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
hi: पारगमन समयः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
hi: उदय समयः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
hi: अस्त पर दिगंश:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
hi: पारगमन पर ऊँचाई:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
hi: उदय पर दिगंश:

en: Any
hi: कोई भी

en: Solar System
hi: सौर मण्डल

en: Open Clusters
hi: गुच्छ खोलें

en: Globular Clusters
hi: ग्लोबुलर गुच्छ

en: Gaseous Nebulae
hi: गैसीय नेबुले

en: Planetary Nebulae
hi: प्लेनेटेरी नेबुले

en: Andromeda Galaxy
hi: एंड्रोमेडा आकाशगंगा

en: Aldebaran
hi: आल्देबारान

en: Aaltje
hi: आल्तजे

en: Aarseth-Brewington (1989 W1)
hi: आरसेथ-ब्रेविंगटन (१९८९ डबल्यू१)

en: No object named %1 found.
hi: कोई %1 नाम का वस्तु नहीं मिला.

en: Bad object name
hi: खराब वस्तु नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
hi: नाम के अनुसार फ़िल्टर करें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
hi: क़िस्म के अनुसार फ़िल्टर करें :

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
hi: राइट आरोहण मूल्य 0.0 तथा 24.0 के बीच होना चाहिए.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
hi: उतार मूल्य -90.0 तथा 90.0 के बीच होना चाहिए.

en: Invalid Coordinate Data
hi: अवैध निर्देशांक डाटा

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
hi: दिगंश मूल्य 0.0 तथा 360.0 के बीच होना चाहिए.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
hi: उन्नतांश मूल्य -90.0 तथा 90.0 के बीच होना चाहिए.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
hi: उतार

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
hi: उचित आरोहण

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
hi: एफओवी चिह्न का संपादन करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
hi: एक नया एफओवी चिह्न जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
hi: नया...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
hi: उभारा गया एफओवी चिह्न परिवर्धित करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
hi: उभारा गया एफओवी चिह्न मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
hi: उभारा गया एफओवी चिह्न को सूची में से मिटाने के लिए इस बटन को दबाएँ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
hi: डीएसटी नियम:

en: Error: Duplicate Entry
hi: त्रुटिः दोहरी प्रविष्टि

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
hi: सभी फील्ड्स (प्रांत को छोड़कर) भरने आवश्यक हैं इस स्थान को जोड़ने के लिए.

en: Fields are Empty
hi: फील्ड्स खाली हैं

en: Bad Coordinates
hi: खराब निर्देशांक

en: Daylight Saving Time Rules
hi: दिवाप्रकाश संचयन समय नियम

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
hi: शहर चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
hi: देश फ़िल्टरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
hi: शहर फ़िल्टरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
hi: प्रदेश फ़िल्टरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
hi: खोज मापदण्ड में 0 शहर मेल खाते हैं

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
hi: स्थान डाटा देखें/संपादित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
hi: शहर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
hi: प्रांतः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
hi: देश:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
hi: देशान्तरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
hi: अक्षांशः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
hi: यूटी ऑफ़सेट:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
hi: फील्ड्स साफ करे (&C)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
hi: नया एफओवी सूचक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
hi: एफओवी चिह्न के लिए नाम

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
hi: आईपीस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
hi: दूरदर्शी का फोकल लम्बाईः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
hi: दूरदर्शी का फोकल लम्बाई मिलीमीटर्स में

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ect
en: mm
hi: मिमी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
hi: आईपीस फोकल लम्बाई

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
hi: आईपीस का फोकल लम्बाई मिलीमीटर्स में

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
hi: आईपीस का फील्ड-ऑफ-व्यू, आर्कमिनट्स में

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
hi: ऊपर दिए डाटा फ़ाइल से फील्ड-ऑफ-व्यू गणन करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
hi: एफओवी गणन करें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
hi: कैमरा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
hi: मिलीमीटर में चिप या फिल्म का आकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_4)
en: m
hi: मि.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
hi: वेवलेंथ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_2_3)
en: cm
hi: सेमी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
hi: ऊपर दिए डाटा फील्ड से रेडियोटेलिस्कोप एचपीबीडब्ल्यू गणना करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
hi: एचपीबीडब्ल्यू गणना करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
hi: आर्कमिन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
hi: वांछित फील्ड-ऑफ-व्यू आकार, आर्कमिनट्स में

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
hi: फील्ड-ऑफ-व्यू चिह्न के लिए रंग चुनें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
hi: फील्ड-ऑफ-व्यू (एफओवी) चिह्न के लिए एक रंग चुनें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
hi: फील्ड-ऑफ-व्यू (एफओवी) चिह्न के लिए एक आकृति चुनें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
hi: फ़ील्ड-ऑफ़-व्यू (एफ़ओवी) चिह्न आकार चुनें.  संभावित आकार हैं:
    
    वृत्त, वर्ग, क्रासहेयर, बुल्सआई.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
hi: वृत्त

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
hi: क्रासहेयर्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
hi: बुल्सआई

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
hi: अर्द्धपारदर्शी वृत्त

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
hi: आकृतिः

en: UTC Now
hi: यूटीसी अभी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
hi: अभी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
hi: अतिरिक्त डाटा फ़ाइलें डाउनलोड करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
hi: अतिरिक्त डाटा डाउनलोड करें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
hi: अपना घर स्थान चुनें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
hi: शहर नाम के अनुसार छाँटें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
hi: देश नाम के अनुसार छाँटें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
hi: प्रदेश नाम के अनुसार छाँटें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
hi: वर्तमान सर्च फ़िल्टरों से मेल खाते शहरों की सूची.

en: Invalid URL: %1
hi: अवैध यूआरएल: %1

en: Could Not Open File
hi: फ़ाइल खोल नहीं सका

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
hi: फ़िल्टर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
hi: उतार:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
hi: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
hi: गतिः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
hi: आंकड़े

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
hi: गणनाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
hi: को:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
hi: एक्सपोज़रः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
hi: मीन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileFilterS) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
hi: फ़िल्टर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
hi: फिल्टर व्हील

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
hi: आउटपुटः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
hi: स्थिति पट्टी पर आईएनडीआई स्थिति संदेश दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
hi: स्थिति पट्टी में आईएनडीआई संदेश (&b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
hi: पोर्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
hi: कनेक्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
hi: डिस्कनेक्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
hi: अगला (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
hi: बंद करें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
hi: मनपसंद

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
hi: कुछ नहीं

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
hi: स्वतः

en: unnamed
hi: बेनाम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
hi: निरंतर छवियों के मध्य सेकंडों में अंतराल.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
hi: देरीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Prefix:
hi: प्रीफ़िक्स:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
hi: कैप्चर की जाने वाली छवियों की संख्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
hi: चालू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
hi: बंद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
hi: स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
hi: सीमाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
hi: चलाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
hi: परिमाण

en: %1 is online.
hi: %1 आनलाइन है.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
hi: आईएनडीआई नियंत्रण फलक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
hi: साफ करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
hi: आटो स्केल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
hi: पोर्टः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
hi: होस्टः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
hi: फोकल लम्बाई:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
hi: ट्रैक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
hi: एफआईटीएस हेडर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
hi: कीवर्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
hi: मान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Linear Scale
hi: लीनियर स्केल

en: Logarithmic Scale
hi: लॉगरिदमिक स्केल

en: Square Root Scale
hi: वर्ग मूल स्केल

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
hi: हिस्टोग्राम

en: Save Changes to FITS?
hi: परिवर्तनों को फिट्स में सहेजें?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
hi: प्रदर्शक

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
hi: स्रोत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
hi: ड्राइवर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
hi: लेबल:

en: Cannot start INDI server: port error.
hi: आईएनडीआई सर्वर प्रारंभ नहीं कर सकाः पोर्ट त्रुटि.

en: Error: the port number is invalid.
hi: त्रुटिः पोर्ट क्रमांक अवैध है.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
hi: होस्ट: %1 पोर्ट: %2 पहले ही मौजूद है.

en: You need to disconnect the client before removing it.
hi: इसे मिटाने से पहले इसे क्लाइंट को डिस्कनेक्ट करना होगा.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
hi: क्या आप वाक़ई क्लाएंट %1 को मिटाना चाहते हैं?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
hi: उपकरण प्रबंधक

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
hi: स्थानीय/सर्वर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
hi: उपकरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
hi: मोड

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
hi: सर्वर लॉग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
hi: स्थानीय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
hi: सर्वर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
hi: सेवा चलाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
hi: सेवा बन्द करें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
hi: क्लाएंट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
hi: होस्ट्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
hi: सुधारें...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
hi: कनेक्शन

en: Add Host
hi: होस्ट जोड़ें

en: Modify Host
hi: होस्ट परिवर्धित करें

en: INDI DATA STREAM
hi: इंडी डााटा स्ट्रीम

en: Cannot open file %1 for reading
hi: फ़ाइल %1 को पढ़ने के लिए नहीं खोल सका

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
hi: समय

en: Upload
hi: अपलोड

en: Data file saved to %1
hi: डाटा फ़ाइल को %1 में सहेजा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
hi: डिफ़ॉल्ट आईएनडीआई वीडियो पोर्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
hi: डिफ़ॉल्ट एफआईटीएस डिरेक्ट्री:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
hi: आकाश नक्शे पर दूरदर्शी स्थिति प्रदर्शित करता है

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
hi: बजाएँ/ठहरें

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
hi: वीडियो स्ट्रीम

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
hi: टेलिस्कोप विजार्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
hi: रद्द करें (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
hi: पीछे (&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
hi: <b>स्थान</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
hi: <b>समय</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
hi: <b>तारीख़</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
hi: समय नियत करें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
hi: स्थान नियत करें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
hi: <b>पोर्ट:</b>

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
hi: जब तक के-स्टार्स आपके दूरदर्शी से जुड़ता है तब तक कृपया इंतजार करें...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
hi: माफ करें, के-स्टार्स कोई भी संलग्न टेलिस्कोप का पता लगाने में असफल रहा. अपना विन्यास जाँचे तथा फिर कोशिश करें.

en: Rise time: %1
hi: उदय समय: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
hi: अस्त समय: %1

en: No rise time: Circumpolar
hi: कोई उदय समय नहीं: सर्कमपोलर

en: No set time: Circumpolar
hi: कोई अस्त समय नहीं: सर्कमपोलर

en: No rise time: Never rises
hi: कोई उदय समय नहीं: कभी भी उदय नहीं होता

en: No set time: Never rises
hi: कोई अस्त समय नहीं: कभी उदय नहीं होता

en: Transit time: %1
hi: पारगमन समय: %1

en: Empty sky
hi: खाली आकाश

en: star
hi: तारा

en: Center && Track
hi: केंद्र व ट्रेक

en: Angular Distance To...            [
hi: से कोणीय दूरी...            [

en: Remove Label
hi: लेबल मिटाएँ

en: Attach Label
hi: लेबल लगाएँ

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
hi: विवरण

en: Remove Trail
hi: पुछल्ला हटाएँ

en: Add Trail
hi: पुछल्ला जोड़ें

en: Stop &Tracking
hi: ट्रेकिंग बंद करें (&T)

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
hi: समय जानकारी-बक्सा की स्थिति.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
hi: समय जानकारी-बक्सा का स्क्रीन निर्देशांक.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
hi: फ़ोकस जानकारी-बक्सा की स्थिति.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
hi: फ़ोकस जानकारी-बक्सा का स्क्रीन निर्देशांक.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
hi: भौगोलिक जानकारी-बक्सा की स्थिति

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
hi: भौगोलिक स्थिति जानकारी-बक्सा का स्क्रीन निर्देशांक

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
hi: क्या समय जानकारी-बक्सा "छायादार" स्थिति में है?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
hi: यदि सत्य होगा तो समय जानकारी-बक्सा में सिर्फ इसके शीर्ष पंक्ति का डाटा दिखाई देगा.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
hi: क्या फोकस जानकारी-बक्सा "छायादार" स्थिति में है?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
hi: यदि सत्य होगा तो फोकस जानकारी-बक्सा में सिर्फ इसके शीर्ष पंक्ति का डाटा दिखाई देगा.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
hi: क्या भौगोलिक जानकारी-बक्सा "छायादार" स्थिति में है?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
hi: यदि सत्य होगा तो भौगोलिक स्थान जानकारी-बक्सा में सिर्फ इसके शीर्ष पंक्ति का डाटा दिखाई देगा.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
hi: सभी जानकारी-बक्सों के प्रदर्शन को टॉगल करने के लिए मेटा-विकल्प

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
hi: सभी तीन जानकारी-बक्सों के प्रदर्शन को टॉगल करता है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
hi: समय जानकारी-बक्सा प्रदर्शित करें?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
hi: समय जानकारी-बक्सा प्रदर्शन टॉगल करता है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
hi: फ़ोकस जानकारी-बक्सा प्रदर्शित करें?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
hi: फ़ोकस जानकारी-बक्सा प्रदर्शन टॉगल करता है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
hi: भौगोलिक जानकारी-बक्सा प्रदर्शित करें?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
hi: भौगोलिक जानकारी-बक्सा प्रदर्शन टॉगल करता है.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
hi: समय जानकारी-बक्सा एंकर झंडा

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
hi: भौगोलिक जानकारी-बक्सा एंकर झंडा

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
hi: स्थिति पट्टी प्रदर्शित करें?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
hi: स्थिति पट्टी का प्रदर्शन टॉगल करें.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
hi: स्थिति पट्टी में Alt/Az निर्देशांक प्रदर्शित करें?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
hi: स्थिति पट्टी में RA/Dec निर्देशांक प्रदर्शित करें?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
hi: पिक्सेल्स में मुख्य विंडो की चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
hi: पिक्सेल में मुख्य विंडो की चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
hi: जब केस्टार्स चालू हो तब स्टार्टअप विज़ार्ड चलाएँ?

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
hi: पारिभाषित कस्टम ऑब्जैक्ट कैटलॉग के फ़ाइलनाम.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
hi: कस्टम ऑब्जैक्ट कैटलॉग को प्रदर्शित करने के लिए टॉगल की सूची

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
hi: आकाश नक्शे में दूरदर्शी स्थिति पर क्रासहेयर बनाएँ?

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
hi: स्थिति पट्टी में आईएनडीआई संदेश दिखाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
hi: केस्टार्स स्थितिपट्टी में आईएनडीआई संदेश का प्रदर्शन टॉगल करें.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
hi: डिफ़ॉल्ट एफआईटीएस डिरेक्ट्री

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
hi: सहेजे गए एफआईटीएस फ़ाइलों के लिए डिफ़ॉल्ट लोकेशन

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
hi: आईएनडीआई सर्वर प्रारंभ पोर्ट

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
hi: आईएनडीआई सर्वर फाइनल पोर्ट

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
hi: भौगोलिक स्थान के शहरों के नाम.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
hi: वर्तमान भौगोलिक स्थान के शहर का नाम.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
hi: भौगोलिक स्थान के राज्य का नाम.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
hi: भौगोलिक स्थान के देश का नाम.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
hi: वर्तमान भौगोलिक स्थान के देश का नाम.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
hi: भौगोलिक देशांतर, डिग्री में.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
hi: वर्तमान भौगोलिक स्थान का देशांतर, दशमलव डिग्री में.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
hi: भौगोलिक अक्षांश, डिग्री में.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
hi: वर्तमान भौगोलिक स्थान का अक्षांश, दशमलव डिग्री में.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
hi: भौगोलिक स्थान की समुद्र सतह से ऊंचाई, मीटरों में.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
hi: भौगोलिक स्थान का समय क्षेत्र ऑफसेट, घंटों में.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
hi: जब फोकस स्थान बदला जा रहा हो तो एनीमेटेड स्लीविंग प्रभाव इस्तेमाल करें?

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
hi: ग्रहों के ट्रेल को पृष्ठभूमि रंग में फेड करें?

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
hi: फोकस स्थिति का उचित आरोहण

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
hi: फोकस स्थिति का उतार

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
hi: फोकस किए गए वस्तु का नाम

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
hi: क्या ट्रेकिंग एंगेज्ड है?

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
hi: जब खिसकाया जाए तो वस्तु छिपाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
hi: टॉगल करता है कि डिस्प्ले के आसानी से घूमने के लिए क्या के-स्टार्स कुछ वस्तुओं को छुपा दे जब डिस्प्ले घूम रहा होता है.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
hi: खिसकाते समय तारामंडल सीमाओं को छुपाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
hi: टॉगल करता है कि क्या तारामंडल की सीमाएँ छुपा दी जाएँ जब डिस्प्ले घूम रहा होता है.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
hi: जब खिसकाया जाए, नक्षत्र पंक्तियों को छुपाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
hi: टॉगल करता है कि क्या तारामंडल की रेखाएँ छुपा दी जाएँ जब डिस्प्ले घूम रहा होता है.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
hi: जब खिसकाया जाए, नक्षत्रों को छुपाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
hi: टॉगल करें कि जब प्रदर्शन को खिसकाया जा रहा हो तो क्या तारामंडल नामों को छुपाएँ.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
hi: जब खिसकाया जाए, मिल्की वे कंटूर को छुपाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
hi: टॉगल करें कि मिल्की वे रूपरेखा छुप जाएगा जब नक्शा गतिमान रहेगा.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
hi: जब खिसकाया जाए, अतिरिक्त वस्तुओं को छुपाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
hi: टॉगल करता है कि क्या अतिरिक्त वस्तुएँ छुपा दी जाएँ जब डिस्प्ले घूम रहा होता है.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
hi: जब खिसकाया जाए, सौर मण्डल वस्तुओं को छुपाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
hi: टॉगल करता है कि क्या सौर मंडल की वस्तुएँ छुपा दी जाएँ जब डिस्प्ले घूम रहा होता है.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
hi: जब खिसकाया जाए, धुंधले तारों को छुपाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
hi: टॉगल करता है कि क्या फीके तारों को छुपा दिया जाए जब डिस्प्ले घूम रहा होता है.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
hi: जब खिसकाया जाए, वस्तु नाम लेबलों को छुपाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
hi: टॉगल करता है कि क्या नाम लेबल छुपा दिए जाएँ जब डिस्प्ले घूम रहा होता है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर क्षुद्र ग्रहों को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में क्षुद्र ग्रहों को बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर क्षुद्र ग्रहों पर लेबल लगाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या छुद्र ग्रह नाम लेबलों को छुपा दिया जाए जब डिस्प्ले घूम रहा होता है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर धूमकेतुओं को बनाएं?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में धूमकेतुओं को बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर धूमकेतुओं पर लेबल लगाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या धूमकेतु नाम लेबलों को छुपा दिया जाए जब डिस्प्ले घूम रहा होता है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
hi: आकाश नक्शे में तारामंडल सीमाओं को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या तारामंडल सीमाओं को आकाश नक्शे में बनाया जाना है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
hi: आकाश नक्शे में केंद्रीय तारामंडल सीमा को उभारें?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
hi: आकाश नक्शे में तारामंडल पंक्तियों को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या तारामंडल पंक्तियों को आकाश नक्शे में बनाया जाना है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर तारामंडल नामों को लिखें?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या तारामंडल नाम लेबलों को आकाश नक्शे में बनाया जाना है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
hi: आकाश नक्शे में "गहरे आकाश" की वस्तुओं को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या गहरे आकाश की वस्तुओं को आकाश नक्शे में बनाया जाना है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
hi: आकाश नक्शे में एक्लिप्टिक लाइनों को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या एक्लिप्टिक लाइनों को आकाश नक्शे में बनाया जाना है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
hi: आकाश नक्शे में भूमध्य रेखा बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या भूमध्य रेखाओं को आकाश नक्शे में बनाया जाना है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
hi: आकाश नक्शे में अपारदर्शी भूमि बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
hi: टॉगल करता है कि क्या क्षितिज के नीचे के क्षेत्र अपारदर्शी हों.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
hi: आकाश नक्शे में क्षितिज लाइन बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या क्षितिज लाइन को आकाश नक्शे में बनाया जाना है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
hi: आकाश नक्शे में अत्यंत गहरे आकाश की वस्तुओं को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या अतिरिक्त वस्तुओं को आकाश नक्शे में बनाया जाना है.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
hi: आकाश नक्शे में आकाश गंगा कंटूर बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या आकाश गंगा कंटूर को आकाश नक्शे में बनाया जाना है.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
hi: आकाश गंगा कंटूर को भरें? (फाल्स का अर्थ होगा सिर्फ आउटलाइन)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
hi: आकाश नक्शे में सभी ग्रहों के लिए मेटा-विकल्प.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
hi: आकाश नक्शे में ग्रहों को छवियों के रूप में बनाएँ?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर ग्रहों के नाम लेबल लगाएँ?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर सूर्य बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में सूर्य को बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर चन्द्रमा बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में चन्द्रमा बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर बुधग्रह को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में बुध ग्रह को बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर शुक्र ग्रह को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में शुक्र ग्रह को बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर मंगल ग्रह को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में मंगल ग्रह को बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर वृहस्पति ग्रह को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में वृहस्पति ग्रह को बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर शनि ग्रह को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में शनि ग्रह को बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर यूरेनस ग्रह को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में यूरेनस ग्रह को बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर नेपच्यून ग्रह को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में नेपच्यून ग्रह को बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर प्लूटो ग्रह को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में प्लूटो ग्रह को बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर तारों को बनाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
hi: टॉगल करें कि क्या आकाश नक्शे में तारों को बनाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर तारा मैग्नीट्यूड लेबल लगाएँ?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
hi: आकाश नक्शे पर तारा नामों पर लेबल लगाएँ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या आकाश नक्शे पर तारा नाम लेबलों को दिखाया जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
hi: फोर्स्ड-स्लीविंग मोड के लिए न्यूनतम टाइमस्केल

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
hi: जानकारी-बक्सा पृष्ठभूमि फिल मोड

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
hi: मैपिंग प्रोजेक्शन अल्गोरिदम

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
hi: मैपिंग प्रोजेक्शन के लिए अल्गोरिदम.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
hi: संक्षिप्त तारामंडल नाम इस्तेमाल करें?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
hi: तारामंडल नामों के लिए आधिकारिक आईएयू संक्षिप्त नाम प्रयोग करें.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
hi: लातिन तारामंडल नाम इस्तेमाल करें?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
hi: लातिन तारामंडल नाम इस्तेमाल करें.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
hi: स्थानीयकृत तारामंडल नाम इस्तेमाल करें?

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
hi: क्षैतिज निर्देशांक तंत्र प्रयोग करें?

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
hi: केंद्रित वस्तुओं पर नाम लेबल्स स्वचालित लगाएँ?

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
hi: केंद्रित सौर मण्डल के अवयव पुछल्ला स्वचलित जोड़ें?

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
hi: माउस घूमने पर अस्थाई लेबल जोड़ें?

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
hi: एटमास्फेरिक रीफ्रेक्शन के लिए स्थिति सही करें?

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
hi: जब स्क्रीन बना रहे हों तो एंटीएलियासिंग प्रयोग करें?

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
hi: जूम फैक्टर, पिक्सेल प्रति रेडियन में

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
hi: जूम स्तर, पिक्सेल प्रति रेडियन में मापा गया.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
hi: क्षुद्रग्रह के लिए धुंधलेपन की सीमा

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
hi: क्षुद्रग्रह बनाने के लिए धुंधलापन परिमाण सीमा.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
hi: क्षुद्र ग्रहों के नामों के लिए लेबल घनत्व?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
hi: नक्शे में छुद्रग्रहों के नाम लेबलों की सापेक्ष संख्या को नियंत्रित करता है.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
hi: गहरे आकाश की वस्तुओं के लिए धुंधलापन सीमा

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
hi: जब ज़ूम आउट किया जाए तो गहरे आकाश की वस्तुओं के लिए धुंधलेपन की सीमा

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
hi: तारों के लिए धुंधलेपन की सीमा

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
hi: जब जूम आउट किया जाए तो तारों के लिए धुंधलेपन की सीमा

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
hi: जब स्लीयूइंग किया जा रहा हो तो तारों के धुंधलेपन की सीमा

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
hi: तारा नाम लेबलों के लिए सापेक्ष घनत्व तथा/या परिमाण

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
hi: तारा नाम तथा परिमाण लेबलों को बनाने के लिए सापेक्ष घनत्व.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
hi: धूमकेतुओं पर लेबल लगाने हेतु सूर्य से अधिकतम दूरी, एयू में

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
hi: धूमकेतुओं को बनाने के लिए अधिकतम सौर्य दूरी.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
hi: देखने की सूची की वस्तुओं पर लेबल लगाने के लिए चिह्नों का प्रयोग करें

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
hi: नक्शे पर देखने की सूची की वस्तुएँ चिह्न के रूप में उभारी जाएंगी.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
hi: देखने की सूची पर लेबल लगाने के लिए पाठ का प्रयोग करें

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
hi: तारों को बनाने के लिए विधि

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
hi: तारा रंगों के संतृप्तता स्तर

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
hi: कोणीय दूरी मापक का रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
hi: कोणीय दूरी मापक मापनी के लिए रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
hi: जानकारी-बक्सा पृष्ठभूमि का रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
hi: ऑन-स्क्रीन जानकारी बक्सों के पृष्ठभूमि रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
hi: जब माउस द्वारा ग्रैब किया जाता है तो जानकारी-बक्सों के पाठ रंग

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
hi: जानकारी-बक्सों के पाठ का रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
hi: ऑन-स्क्रीन जानकारी बक्सों के सामान्य पाठ रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
hi: तारामंडल सीमाओं के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
hi: तारामंडल सीमा रेखाओं के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
hi: तारामंडल के उभारे गए सीमा के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
hi: तारामंडल लाइनों के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
hi: तारामंडल चित्र लाइनों के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
hi: तारामंडल नामों के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
hi: तारामंडल नामों के लिए रंग

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
hi: क्षितिज के साथ कार्डिनल कम्पास लेबलों के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
hi: कार्डिनल कम्पास पाइंट लेबलों हेतु रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
hi: एक्लिप्टिक लाइन का रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
hi: एक्लिप्टिक लाइन का रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
hi: भूमध्य रेखा का रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
hi: भूमध्य रेखा का रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
hi: उन वस्तुओं के रंग जिनके अतिरिक्त लिंक उपलब्ध हैं

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
hi: उन वस्तुओं के रंग जिनके अतिरिक्त रुप से यूआरएल लिंक उपलब्ध हैं.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
hi: क्षितिज लकीर का रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
hi: क्षितिज लाइन तथा अपारदर्शी भूमि के लिए रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
hi: आकाशगंगा कंटूर का रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
hi: आकाश गंगा कंटूर का रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
hi: तारा नाम लेबलों के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
hi: तारा नाम लेबलों के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
hi: ग्रह नाम लेबलों के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
hi: सौर तंत्र वस्तुओं के लेबलों के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
hi: ग्रहों के ट्रेल के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
hi: सौर तंत्र की वस्तुओं के ट्रेल के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
hi: आसमान का रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
hi: आकाश के पृष्ठ भूमि का रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
hi: दूरदर्शी चिह्न का रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
hi: दूरदर्शी लक्ष्य चिह्न का रंग

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
hi: उपयोक्ता द्वारा जोड़े गए लेबलों के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
hi: उपयोक्ता द्वारा जोड़े गए वस्तु लेबलों के रंग.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
hi: टॉगल करता है कि क्या उपग्रह ट्रैकों को आकाश नक्शे में बनाया जाना है.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
hi: एन्ड्रोमेडा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
hi: एन्टीला

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
hi: एपस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
hi: अक्वारियस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
hi: एक्विला

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
hi: आरा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
hi: एरीस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
hi: ऑरिगा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
hi: बूट्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
hi: केलम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
hi: केमेलोपार्दालिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
hi: कर्क

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
hi: केंस वेनाटिसी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
hi: केनिस मेजर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
hi: केनिस माइनर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
hi: केप्रिकार्नस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
hi: केरिना

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
hi: केसिओपिया

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
hi: सेंटारस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
hi: सेफेयस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
hi: सेटस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
hi: केमेलियॉन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
hi: सिर्कीनस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
hi: कोलम्बा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
hi: कोमा बर्निकेस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
hi: कोरोना ऑस्ट्रालिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
hi: कोरोना बोरेआलिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
hi: कॉर्वस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
hi: कार्टर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
hi: क्रुक्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
hi: सायग्नस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
hi: डेल्फिनस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
hi: दोरादो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
hi: ड्रेको

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
hi: इक्वेलस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
hi: एरिदानस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
hi: फॉर्नेक्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
hi: जेमिनी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
hi: ग्रस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
hi: हर्क्युलिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
hi: होरोलोगिम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
hi: हाइड्रा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
hi: हाइड्रस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
hi: इंडस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
hi: लासेर्टा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
hi: लियो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
hi: लियो माइनर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
hi: लेपस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
hi: तुला

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
hi: ल्यूपस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
hi: लायंक्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
hi: लायरा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
hi: मेन्सा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
hi: माइक्रोस्कोपियम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
hi: मोनोसेरॉस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
hi: मुस्का

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
hi: नॉर्मा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
hi: ऑक्टान्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
hi: ऑपिह्यूकस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
hi: ऑरियन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
hi: पावो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
hi: पेगासस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
hi: पेर्सस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
hi: फीनिक्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
hi: पिक्टर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
hi: मीन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
hi: पिसिस ऑस्त्रीनस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
hi: पपीस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
hi: पायक्सिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
hi: रेटिकुलम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
hi: सेगिता

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
hi: सेगिटारस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
hi: स्कॉर्पियस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
hi: स्कल्पचर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
hi: स्कटम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
hi: सर्पेनस कापुट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
hi: सर्पेनस काउदा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
hi: सेक्सटान्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
hi: टॉरस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
hi: टेलिस्कोपियम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
hi: ट्राएंगुलम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
hi: ट्राएंगुलम आस्त्राले

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
hi: तुकाना

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
hi: उर्सा मेजर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
hi: उर्सा माइनर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
hi: वेला

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
hi: कन्या

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
hi: वोलान्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
hi: वल्पेकुला

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
hi: कॉमेट इम्पैक्ट स्कार्स (एचएसटी)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
hi: गैलीलियाई उपग्रह (एचएसटी)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
hi: वैश्विक धूल तूफान (एचएसटी)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
hi: गुरू ग्रह तथा आईओ (एचएसटी)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
hi: एपीओडी छवि दिखाएँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
hi: एपीओडी छवि दिखाएँ (रेडार)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
hi: एपीओडी छवि दिखाएँ (वेर्ना लैंडर)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
hi: शनि तथा चंद्र के कोलाज दिखाएँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (आउरा)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (विस्तृत)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (विस्तृत)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (हबल V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (हबल X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ ( एम 31 में तारे)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
hi: एचएसटी दिखाएँ (वलय तथा चन्द्रमा)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
hi: केपीएनओ एओपी छवि दिखाएँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
hi: एमजीएस छवि दिखाएँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
hi: नासा मोजाएक दिखाएँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
hi: नोआओ छवि दिखाएँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
hi: एनओएओ छवि दिखाएँ (हालफा)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
hi: एनओएओ छवि दिखाएँ (ऑप्टिकल)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
hi: सेड्स छवि दिखाएँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
hi: स्पिट्जर छवि दिखाएँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
hi: सूर्य छवि दिखाएँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
hi: वाइकिंग लैंडर छवि दिखाएँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
hi: वोएजर १ छवि दिखाएँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
hi: पूर्ण ग्रहण छवि

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
hi: तिहरा ग्रहण (एचएसटी)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
hi: पुच्छलतारा शूमेकर लेवी 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
hi: नित्य सूर्य छवियाँ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
hi: नासा मंगल मिशन

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
hi: एसईडीएस जानकारी पृष्ठ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
hi: द अपोलो प्रोग्राम

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
hi: द कैसिनि मिशन

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
hi: द गैलिलियो मिशन

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
hi: द मैगेलन मिशन

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
hi: द मैरिनर १० मिशन

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
hi: द मार्स सोसायटी

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
hi: द वोयेजर मिशन्स

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
hi: संपूर्ण मंगल कैटलॉग

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
hi: मंगल में आपका स्वागत है!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
hi: विकिपीडिया पृष्ठ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Simbad
hi: सिमबाद

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Aladin
hi: अलादिन

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Skyview
hi: स्काईव्यू

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
hi: गामा-रे

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
hi: एक्स-रे

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: EUV
hi: ईयूवी

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: UV
hi: यूवी

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
hi: ऑप्टिकल

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
hi: इन्फ्रारेड

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
hi: रेडियो

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
hi: उच्च ऊर्जा एस्ट्रोफिजिकल फ़ाइल (HEASARC)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
hi: हालिया एक्स-रे मिशन्स

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
hi: पिछले एक्स-रे मिशन

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
hi: गामा-रे मिशन्स

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
hi: अन्य मिशन

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
hi: लोकप्रिय सूचीपत्र चुनाव

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
hi: मल्टीवेवलैंथ केटलॉग

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
hi: नासा एक्स्ट्रागेलेक्टिक डाटाबेस (एनईडी)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
hi: स्थिति

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
hi: नासा एस्ट्रोफिजिक्स डाटा तंत्र (एडीएस)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
hi: खगोलविद्या तथा खगोलशास्त्र

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
hi: इंस्ट्रूमेंटेशन

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
hi: भौतिकी तथा भूभौतिकी

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
hi: खगोलशास्त्र प्रीप्रिंट्स

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
hi: मल्टी मिशन फ़ाइल स्पेस दूरदर्शी पर (एमएएसटी)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: HST
hi: एचएसटी

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: ASTRO
hi: आस्ट्रो

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: ORFEUS
hi: ओरफ्यूस

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: COPERNICUS
hi: कोपरनिकस

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
hi: छवियाँ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
hi: स्पेक्ट्रा

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
hi: अन्य

en: Catalogs
hi: सूची पत्र

en: Guides
hi: मार्गदर्शक

en: Could not open file %1
hi: फ़ाइल %1 खोल नहीं सका

en: Script Validation Failed
hi: स्क्रिप्ट वेलिडेशन असफल.

en: Run Nevertheless
hi: जैसे भी हो, चलाएं

en: Running script: %1
hi: स्क्रिप्ट: %1 चलाया जा रहा है

en: Script finished.
hi: स्क्रिप्ट पूर्ण.

en: Switch to Star Chart Colors?
hi: स्टार चार्ट रंगों में स्विच करें?

en: Switch Color Scheme
hi: रंग योजना स्विच करें

en: Do Not Switch
hi: स्विच नहीं करें

en: Engage &Tracking
hi: एंगेज ट्रेकिंग (&T)

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
hi: वांछित फील्ड-ऑफ-व्यू कोण प्रविष्ट करें

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
hi: फील्ड-ऑफ-व्यू कोण डिग्री में प्रविष्ट करें:

en: Critical File Not Found: %1
hi: महत्वपूर्ण फ़ाइल नहीं मिलाः %1

en: Reading time zone rules
hi: टाइम जोन नियमों को पढ़ा जा रहा है

en: Loading city data
hi: सिटी डाटा लोड किया जा रहा है

en: Loading sky objects
hi: आकाश की वस्तुएँ लोड की जा रही हैं

en: Loading Image URLs
hi: छवि यूआरएल लोड किया जा रहा है

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
hi: समय नियत नहीं कर सकाः %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
hi: स्थान नियत नहीं कर सका जिनके नाम हैं %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
hi: मनपसंद छवि-लिंक फ़ाइल खोला नहीं जा सका.
    भविष्य के सत्रों के लिए लिंक को रेकॉर्ड नहीं किया जा सकता.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
hi: मनपसंद जानकारी-लिंक फ़ाइल खोला नहीं जा सका.
    भविष्य के सत्रों के लिए लिंक को रेकॉर्ड नहीं किया जा सकता.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
hi: शिरोबिन्दु

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
hi: उत्तर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
hi: पूर्व

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
hi: दक्षिण

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
hi: पश्चिम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
hi: उत्तरपूर्व

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
hi: दक्षिणपूर्व

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
hi: दक्षिणपश्चिम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
hi: उत्तरपश्चिम

en: Downloads new data
hi: नए डाटा डाउनलोड

en: &Save Sky Image...
hi: आकाश छवि सहेजें... (&S)

en: &Run Script...
hi: स्क्रिप्ट चलाएँ... (&R)

en: Set Time to &Now
hi: समय अभी पर नियत करें (&N)

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
hi: अस्त समय... (&S)

en: Stop &Clock
hi: घड़ी बन्द करें (&C)

en: Stop Clock
hi: घड़ी बन्द करें

en: &Zenith
hi: शिरोबिन्दु (&Z)

en: &North
hi: उत्तर (&N)

en: &East
hi: पूर्व (&E)

en: &South
hi: दक्षिण (&S)

en: &West
hi: पश्चिम (&W)

en: &Find Object...
hi: वस्तु ढूंढें... (&F)

en: &Default Zoom
hi: डिफ़ॉल्ट ज़ूम (&D)

en: &Zoom to Angular Size...
hi: कोणीय आकार पर ज़ूम करें... (&Z)

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
hi: लैम्बार्ट अजिमुथल इक्वल-एरिया (&L)

en: &Azimuthal Equidistant
hi: अजीमुथल इक्विडिस्टेंट (&A)

en: &Orthographic
hi: ऑर्थोग्राफिक (&O)

en: &Equirectangular
hi: इक्विरेक्टेंगुलर (&E)

en: &Stereographic
hi: स्टीरियोग्राफ़िक (&S)

en: &Gnomonic
hi: ग्नोमोनिक (&G)

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
hi: जानकारी बक्से दिखाएँ (&I)

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
hi: समय बक्सा दिखाएँ (&T)

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
hi: फ़ोकस बक्सा दिखाएँ (&F)

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
hi: स्थिति बक्सा दिखाएँ (&L)

en: Show Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार-पट्टी दिखाएँ

en: Show View Toolbar
hi: दृश्य औज़ार-पट्टी दिखाएँ

en: Show Statusbar
hi: स्थिति-पट्टी दिखाएँ

en: Show Az/Alt Field
hi: Az/Alt फ़ील्ड दिखाएँ

en: Show RA/Dec Field
hi: RA/Dec फ़ील्ड दिखाएँ

en: C&olor Schemes
hi: रंग योजनाएँ (&o)

en: &Classic
hi: क्लासिक (&C)

en: &Star Chart
hi: चार्ट प्रारंभ करें (&S)

en: &Night Vision
hi: रात्रि अवलोकन (&N)

en: &Moonless Night
hi: चंद्र रहित रात्रि (&M)

en: &FOV Symbols
hi: एफओवी चिह्न (&F)

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
hi: जियोग्राफिक... (&G)

en: Startup Wizard...
hi: स्टार्टअप विजार्ड...

en: Calculator
hi: गणक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
hi: उन्नतांश वि. समय

en: What's up Tonight
hi: आज रात्रि में क्या है

en: Script Builder
hi: स्क्रिप्ट बिल्डर

en: Telescope Wizard...
hi: टेलिस्कोप विजार्ड...

en: Device Manager...
hi: उपकरण प्रबंधक...

en: INDI Control Panel...
hi: आईएनडीआई नियंत्रण फलक...

en: Time step control
hi: समय चरण नियंत्रण

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
hi: तारे

en: Toggle stars
hi: तारे टागल करें

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
hi: आकाश की गहराई में

en: Toggle deep sky objects
hi: गहरे आकाश की वस्तुएँ टॉगल करें

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
hi: सौर मण्डल

en: Toggle Solar system objects
hi: सौर मण्डल के वस्तुओं को टागल करें

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
hi: तारामंडल पंक्तियाँ

en: Toggle constellation lines
hi: तारामंडल पंक्तियाँ टॉगल करें

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
hi: तारामंडल नाम

en: Toggle constellation names
hi: तारामंडल नाम टॉगल करें

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
hi: ता. सीमाएँ

en: Toggle constellation boundaries
hi: तारामंडल सीमाएँ टॉगल करें

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
hi: मिल्की वे

en: Toggle milky way
hi: मिल्की वे टॉगल करें

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
hi: आधार

en: Toggle opaque ground
hi: अपारदर्शी मैदान टॉगल करें

en: Edit FOV Symbols...
hi: एफओवी चिह्न का संपादन करें...

en:  Welcome to KStars
hi: के-स्टार्स में आपका स्वागत है

en: nothing
hi: कुछ नहीं

en: Initial Position is Below Horizon
hi: आरंभिक स्थिति क्षितिज से नीचे है

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
hi: आरंभिक स्थिति क्षितिज से नीचे है.
    क्या आप डिफ़ॉल्ट स्थिति को रीसेट करना चाहेंगे?

en: Reset Position
hi: स्थिति रीसेट करें

en: Do Not Reset
hi: रीसेट नहीं करें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
hi: प्लूटो

en: KStars
hi: के-स्टार्स

en: Desktop Planetarium
hi: डेस्कटॉप प्लेनेटेरियम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
hi: वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
hi: जोड़ें

en: Server Port
hi: सर्वर पोर्ट

en: Constellation Names
hi: नक्षत्र नाम

en: Milky Way
hi: मिल्की वे

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
hi: के-स्टार्स में आपका स्वागत है. इसके लोड होते तक कृपया इंतजार करें...

en: Jason Harris
hi: जेसन हैरिस

en: Jasem Mutlaq
hi: जासेम मुतलाक

en: James Bowlin
hi: जेम्स बाउलिन

en: Pablo de Vicente
hi: पाब्लो द विंसेट

en: Thomas Kabelmann
hi: थॉमस काबलमेन

en: Heiko Evermann
hi: हेइको इवरमान

en: Carsten Niehaus
hi: कार्सटन निहाउस

en: Mark Hollomon
hi: मार्क होलोमन

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
hi: %1 की छवि फार्मेट की व्याख्या नहीं कर सका, PNG माना गया.

en: Script executed.
hi: स्क्रिप्ट चलाया.

en: Could not execute script.
hi: स्क्रिप्ट चला नहीं सका.

en: Using CPU date/time instead.
hi: बदले में सीपीयू तिथि/समय उपयोग में लिया जा रहा है.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
hi: दूरदर्शी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
hi: एपर्चरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
hi: उचित आरोहण:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
hi: वातावरण के प्रभाव के लिए वस्तुओं के कोआर्डिनेट्स सुधारें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
hi: वायुमण्डल अपवर्तन के लिए सुधार करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
hi: केंद्रित वस्तु का नाम लेबल दिखाएँ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
hi: केंद्रित वस्तु में लेबल लगाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
hi: जब माउस विंडोज़ पर घूमेगा तो अस्थाई लेबल संलग्न करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
hi: स्मूथ ग्राफिक्स (परंतु धीमे) के लिए इसे चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
hi: एंटीएलियास ड्राइंग इस्तेमाल करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
hi: जब फ़ोकस बदले तो घुमाव गति दिखाएँ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
hi: एनिमेटेड घुमाव इस्तेमाल करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
hi: जब नक्शा घूम रहा हो तो सभी वस्तुओं को आरेखित न करें?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
hi: जब खिसकाया जाए वस्तु छिपाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
hi: तब भी छुपाएँ जब समय बढ़े इससे ज्यादाः

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
hi: यदि चेक किया जाता है तो धुंधले तारे छुप जाएँगे जब नक्शा गतिमान रहेगा.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
hi: जब नक्शा घुमाया जा रहा हो तो इससे धुंधले तारों को नहीं बनाया जाएगा.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
hi: जब खिसकाया जाए, सौर मण्डल वस्तुओं को छुपाएँ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
hi: यदि चेक किया जाता है तो सौर मण्डल के सभी अवयव छुप जाएँगे जब नक्शा गतिमान रहेगा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
hi: सौर मण्डल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
hi: वस्तु लेबल

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
hi: यदि चेक किया जाता है तो नक्षत्र पंक्तियाँ छुप जाएँगी जब नक्शा गतिमान रहेगा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
hi: नक्षत्र पंक्तियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
hi: नक्षत्र सीमाएँ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
hi: यदि चेक किया जाता है तो नक्षत्र नाम छुप जाएँगे जब नक्शा गतिमान रहेगा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
hi: नक्षत्र नाम

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
hi: देखने की सूची के लेबल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
hi: नाम दिखाएँ (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
hi: परिमाण दिखाएँ (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
hi: लेबल घनत्व:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
hi: धुंधली सीमा ज़ूम आउट परः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
hi: धुंधली सीमा ज़ूम इन परः

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
hi: चंद्र रहित रात्रि

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
hi: वास्तविक रंग

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
hi: ठोस लाल

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
hi: ठोस काला

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
hi: ठोस सफेद

en: New Color Scheme
hi: नई रंग योजना

en: Enter a name for the new color scheme:
hi: नई रंग योजना के लिए एक नाम भरें:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
hi: स्थानीय रंग योजना निर्देशिका फ़ाइल खोला नहीं जा सका.
     योजना मिटाया नहीं जा सका.

en: Could not delete the file: %1
hi: फ़ाइलः %1 को मिटा नहीं सका

en: Error Deleting File
hi: फ़ाइल मिटाने में त्रुटि

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
hi: प्रविष्टि नाम %1 colors.dat में ढूंढा नहीं जा सका.

en: Scheme Not Found
hi: योजना नहीं मिला

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
hi: मौज़ूदा रंग विन्यास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
hi: जानकारी-बक्सा बीजी मोड:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
hi: भरें नहीं

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
hi: पारदर्शी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
hi: अपारदर्शी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
hi: तारा रंग मोडः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
hi: तारा रंग मोड नियत करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
hi: तारा रंग तीव्रताः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
hi: तारा रंगों की तीव्रता नियत करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
hi: पूर्व-नियत रंग योजनाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
hi: पूर्व-नियत रंग योजनाओं की सूची

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
hi: मौज़ूदा विन्यास के उपयोग से नया पूर्व-नियत रंग योजना बनाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
hi: एक पूर्व-नियत रंग योजना मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
hi: नक्षत्र पंक्तियाँ दिखाएँ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
hi: यदि चुना जाता है, आकाश नक्शे पर नक्षत्र पंक्तियाँ आरेखित की जाएंगी.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
hi: तारामंडल लाइनें (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
hi: तारामंडल सीमाएँ (&b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
hi: केंद्रीय तारामंडल सीमाओं को उभारें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
hi: नक्षत्र नाम आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
hi: यदि चुना जाता है, आकाश नक्शे पर नक्षत्र नाम आरेखित किए जाएंगे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
hi: तारामंडल नाम (&n)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
hi: नक्षत्र नाम विकल्प

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
hi: लातिन नक्षत्र नाम इस्तेमाल करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
hi: आकाश नक्शे पर लातिन नक्षत्र नाम उपयोग करने के लिए इसे चुनें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
hi: लातिन (&a)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
hi: स्थानीय नक्षत्र नाम इस्तेमाल करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
hi: स्थानीयकृत

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
hi: आईएयू संक्षेप इस्तेमाल करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
hi: संक्षिप्त (&v)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
hi: इक्लिप्टिक आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
hi: भरा हुआ मिल्की वे रूपरेखा इस्तेमाल करें?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
hi: क्षितिज आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
hi: यदि चुना जाता है, आकाश नक्शे पर स्थानीय क्षितिज का प्रतिनिधित्व करती एक रेखा आरेखित की जाएगी.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
hi: क्षितिज (रेखा) (&z)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
hi: मिल्की वे रूपरेखा आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
hi: अपारदर्शी मैदान आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
hi: अपारदर्शी भूमि (&g)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
hi: खगोलीय भूमध्य रेखा आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
hi: यदि चुना जाता है, आकाश नक्शे पर खगोलीय भूमध्य रेखा आरेखित की जाएगी.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
hi: खगोलीय भूमध्य रेखा (&q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
hi: सौर मण्डल के वस्तुओं को दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
hi: सूर्य, चन्द्र व ग्रह

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
hi: शनि ग्रह आरेखित करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
hi: यदि चुना जाता है, आकाश नक्शे पर शनि ग्रह आरेखित किया जाएगा.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
hi: मुख्य वस्तुओं को छवि की तरह आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
hi: छवि इस्तेमाल करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
hi: मंगल ग्रह आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
hi: यदि चुना जाता है, नक्शे पर मंगल ग्रह आरेखित किया जाएगा.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
hi: सौर मण्डल के मुख्य वस्तुओं पर नाम लेबल्स लगाएँ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
hi: जब चुना जाता है, ग्रहों, सूर्य तथा चंद्रमा पर नाम लेबल लगा दिया जाता है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
hi: नाम लेबल्स इस्तेमाल करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
hi: सभी मुख्य वस्तु चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
hi: सभी चुनें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
hi: सभी मुख्य वस्तु अचयनित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
hi: कुछ नहीं चुनें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
hi: शुक्र ग्रह आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
hi: यदि चुना जाता है, नक्शे पर शुक्र ग्रह आरेखित किया जाएगा.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
hi: सूर्य आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
hi: यदि चुना जाता है, नक्शे पर सूर्य आरेखित किया जाएगा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
hi: सूर्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
hi: वृहस्पति आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
hi: यदि चुना जाता है, नक्शे पर वृहस्पति ग्रह आरेखित किया जाएगा.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
hi: चन्द्रमा आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
hi: यदि चुना जाता है, नक्शे पर चन्द्रमा आरेखित किया जाएगा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
hi: चन्द्रमा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
hi: बुध ग्रह आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
hi: यदि चुना जाता है, नक्शे पर बुध ग्रह आरेखित किया जाएगा.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
hi: वरूण ग्रह आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
hi: यदि चुना जाता है, नक्शे पर वरूण ग्रह आरेखित किया जाएगा.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
hi: उरण ग्रह आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
hi: यदि चुना जाता है, नक्शे पर उरण ग्रह आरेखित किया जाएगा.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
hi: छोटे ग्रह

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
hi: क्षुद्र ग्रहों को आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
hi: यदि चुना जाता है, नक्शे पर क्षुद्र ग्रहों को आरेखित किया जाएगा.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
hi: धूमकेतुओं को आरेखित करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
hi: यदि चुना जाता है, नक्शे पर धूमकेतुओं को आरेखित किया जाएगा.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
hi: सूर्य के पास धूमकेतुओं के नाम दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
hi: क्षुद्रग्रह आरेखित करने के लिए अत्यंत धुंधला परिमाण नियत करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
hi: धूमकेतु नामों के लिए अधिकतम दूरी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
hi: छुद्र ग्रहों पर नाम लेबल लगाएँ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
hi: जब चुना जाता है, छुद्र ग्रहों पर नाम लेबल लगा दिया जाता है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
hi: नाम दिखाएं

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
hi: परिक्रमापथ पुछल्ले

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
hi: ट्रेक किए जा रहे अवयवों के लिए स्वचलित पुछल्ले

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
hi: जब सौर मण्डल के एक अवयव को ट्रेक कर रहे हों तो पुछल्ला हमेशा दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
hi: पुछल्ला रंग को पृष्ठ भूमि रंग में विलीन करें?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
hi: यदि चेक किया जाता है, ग्रह का पुछल्ला रंग,  पृष्ठभूमि आकाश रंग में सम्मिश्रित हो जाएगा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
hi: पुछल्लों को पृष्ठ भूमि रंग में विलीन करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
hi: सभी परिक्रमापथ पुछल्ले साफ करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
hi: सभी पुछल्ले मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
hi: पृथ्वी के उपग्रहों के ट्रैक

en: Could not upload file
hi: फ़ाइल अपलोड नही कर सका

en: Open Cluster
hi: गुच्छ खोलें

en: Globular Cluster
hi: ग्लोबुलर गुच्छ

en: Gaseous Nebula
hi: गैसीय नीहारिका

en: Planetary Nebula
hi: प्लेनेटेरी नीहारिका

en: Supernova Remnant
hi: सुपरनोवा अवशिष्ट

en: Galaxy
hi: गेलेक्सी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
hi: तारीख़ः

en: Go to next Wizard page
hi: विजाऱड के अगले पृष्ठ पर जाएँ

en: Go to previous Wizard page
hi: विजार्ड के पिछले पृष्ठ पर जाएँ

en: Requested Position Below Horizon
hi: निवेदित स्थिति क्षितिज से नीचे

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
hi: निवेदित स्थान क्षितिज से नीचे है.
    जैसे भी हो आप वहाँ जाना चाहेंगे?

en: Go Anyway
hi: जैसे भी हो जाएं

en: Keep Position
hi: स्थान रखे रहें

en: Angular distance: %1
hi: कोणीय दूरी: %1

en: No object selected.
hi: कोई वस्तु चुना नहीं गया.

en: Object Details
hi: वस्तु विवरण

[ctx: Jupiter's moon Europa]
en: Europa
hi: यूरोपा

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
hi: जेनीमीड

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
hi: केलिस्टो

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
hi: पूर्णिमा

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
hi: चन्द्रोदय

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
hi: प्रथम पक्ष

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
hi: तृतीय पक्ष

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
hi: वेक्सिंग क्रेसेन्ट

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
hi: वेक्सिंग गिब्बस

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
hi: वेनिंग गिब्बस

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
hi: वेनिंग क्रेसेंट

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Star
hi: तारा

en: Catalog Star
hi: तारा सूचीपत्र

en: Planet
hi: ग्रह

en: Comet
hi: धूमकेतु

en: Asteroid
hi: क्षुद्रग्रह

en: Constellation
hi: तारामंडल

en: Unknown Type
hi: अज्ञात क़िस्म

en: Show HST Image
hi: एचएसटी छवि दिखाएँ

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
hi: %1: हबल स्पेस दूरदर्शी, नासा के लिए STScI द्वारा संचालित [पब्लिक डोमेन]

en: Show Spitzer Image
hi: स्पिट्जर छवि दिखाएँ

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
hi: %1: स्पिट्जर अंतरिक्ष दूरदर्शी, नासा/जेपीएल-कालटेक [पब्लिक डोमेन] से साभार

en: Show SEDS Image
hi: सेड्स छवि दिखाएँ

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
hi: %1: एसईडीएस, http://www.seds.org [अ-व्यावसायिक उपयोग के लिए मुफ़्त]

en: Show KPNO AOP Image
hi: केपीएनओ एओपी छवि दिखाएँ

en: Show NOAO Image
hi: नोआओ छवि दिखाएँ

en: Show
hi: दिखाएँ

en: unnamed object
hi: बेनाम वस्तु

en: alpha
hi: अल्फा

en: beta
hi: बीटा

en: gamma
hi: गामा

en: delta
hi: डेल्टा

en: epsilon
hi: एप्सिलन

en: zeta
hi: जेटा

en: eta
hi: ईटा

en: theta
hi: थीटा

en: iota
hi: आयोटा

en: kappa
hi: काप्पा

en: lambda
hi: लेम्बडा

en: mu
hi: म्यू

en: nu
hi: न्यू

en: xi
hi: एक्साई

en: omicron
hi: ऑमिक्रॉन

en: pi
hi: पाई

en: rho
hi: रो

en: sigma
hi: सिग्मा

en: tau
hi: ताऊ

en: upsilon
hi: अप्सिलॉन

en: phi
hi: फ़ाई

en: chi
hi: चाई

en: psi
hi: साई

en: omega
hi: ओमेगा

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
hi: समय-क्षेत्र-नियम की व्याख्या में त्रुटि, खाली नियम नियत किया जा रहा है

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
hi: 		<p>आकाश नक्शे को एक नए स्थान पर घुमाने के लिए
     माउस क्लिक कर खींचें
    			आकाश पर.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
hi: 		<p>ऑन-स्क्रीन इन्फ़ो बक्से छुपाए या दिखाए जा सकते हैं-
    			"विन्यास->इन्फ़ो बक्से" मेन्यू के उपयोग से
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
hi: 		<p>औज़ार-पट्टियाँ छुपाई या दिखाई जा सकती हैं- "विन्यास->औज़ारपट्टियाँ" मेन्यू से.
    		</p>

en: Local Time
hi: स्थानीय समय

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
hi: प्लाटेड वस्तु का नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
hi: वस्तु ढूंढें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
hi: प्लाट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
hi: फील्ड्स साफ करे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
hi: सूची साफ करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
hi: स्थानीय समय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
hi: शहर चुनें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
hi: लंबा_

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
hi: अक्षां.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
hi: अद्यतन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
hi: समायोजनयोग्य विकल्पों की सूची

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
hi: मूल्यः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
hi: विकल्पों का ट्री व्यू दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
hi: चुने गए विकल्पों के मूल्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
hi: विकल्प:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
hi: फ़ाइल नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
hi: छवि की चौड़ाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
hi: छवि की ऊंचाईः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
hi: सूची में से वस्तु चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
hi: डिर.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
hi: वस्तु या दिशा लक्ष्य करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
hi: छपाई संवाद दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
hi: तारा चार्ट रंग इस्तेमाल करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
hi: रंग नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
hi: रंग मूल्य:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
hi: देश नाम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
hi: शहर नाम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
hi: प्रांत नाम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
hi: बताए गए स्थान से एक फ़ाइल खोलें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
hi: ट्रेकिंग चालू/बन्द टागल करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
hi: ठहरें देरी सेकंड में

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
hi: कुंजीः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
hi: इस कुंजी को दबाए जाने के लिए इंतजार करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
hi: ज़ूम स्तरः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
hi: नया ज़ूम स्तर

en: Calculator modules
hi: कैल्कुलेटर मॉड्यूल्स

en: Time Calculators
hi: समय गणक

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
hi: जूलियन दिन

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
hi: साइडरीयल समय

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
hi: तारीख़ पत्र

en: Equinoxes & Solstices
hi: इक्विनॉक्स तथा सॉल्स्टिक्स

en: Coordinate Converters
hi: कोआर्डिनेट परिवर्तक

en: Equatorial/Galactic
hi: भूमध्यरेखीय/गेलेक्टिक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
hi: प्रत्यक्ष निर्देशांक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
hi: क्षैतिज निर्देशांक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
hi: इक्लिप्टिक निर्देशांक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
hi: कोणीय दूरी

en: Geodetic Coordinates
hi: जिओडेटिक निर्देशांक

en: LSR Velocity
hi: एलएसआर गति

en: Planets Coordinates
hi: ग्रह निर्देशांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
hi: ग्रीनविच, यूनाइटेड किंगडम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
hi: गणना करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
hi: वर्नल इक्विनॉक्स:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
hi: ग्रीष्म संक्रांति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
hi: वसन्त विषुवत:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
hi: शीतकालीन संक्रांति:

[ctx: Right Ascension]
en: RA
hi: आरए

[ctx: Declination]
en: Dec
hi: दिसं.

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
hi: दूरदर्शी %1 ऑफलाइन है. कृपया कनेक्ट हों तथा फिर से कोशिश करें.

[ctx: Altitude]
en: Alt
hi: ऑल्ट

en: offset from Jupiter (arcmin)
hi: वृहस्पति से ऑफसेट (arcmin)

en: time since now (days)
hi: अब से तब तक समय (दिनों में)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
hi: अंतर्क्रिया मोड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
hi: तारीख़ और समय:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
hi: विषुवत निर्देशांक (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
hi: वस्तु चुनें...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
hi: प्रथम स्थिति

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
hi: द्वितीय स्थिति

en: Could not open file %1.
hi: फ़ाइल %1 खोल नहीं सका.

en: Invalid file: %1
hi: अवैध फ़ाइल: %1

en: Invalid file
hi: अवैध फ़ाइल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
hi: कोणीय दूरी:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
hi: बैच मोड

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
hi: इनपुट फ़ाइल में फील्ड्स चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
hi: आरंभिक अवरोहण:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
hi: अंतिम अवरोहण:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
hi: आउटपुट फ़ाइल में परिणाम तथा फील्ड्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
hi: फ़ाइल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
hi: इनपुट फ़ाइल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
hi: आउटपुट फ़ाइलः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
hi: सूचीपत्र निर्देशांक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
hi: लक्ष्य समय व तारीख़

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
hi: अभी पर रीसेट करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
hi: प्रत्यक्ष निर्देशांक:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
hi: आउटपुट फ़ाइल में दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
hi: सभी पैरामीटर्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
hi: इनपुट फ़ाइल में सिर्फ यही पैरामीटर्स

en: Does not rise
hi: उदय नहीं होता

en: Does not set
hi: अस्त नहीं होता

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
hi: %1 के लिए अल्मानाक

en: computed by KStars
hi: गणनाएँ के-स्टार्स द्वारा

en: Results of Almanac calculation
hi: अल्मानाक गणना का परिणाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
hi: दोपहर पर उन्नतांशः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
hi: दिन की लम्बाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
hi: सूर्योदय दिशंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
hi: उदय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
hi: दोपहरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
hi: सूर्यास्त दिशंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
hi: पारगमन पर ऊँचाई:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
hi: चन्द्रोदय दिगंश:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
hi: पारगमन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
hi: चंद्रास्त दिगंश:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
hi: फेसः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
hi: वेक्सिंग गिब्बस (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
hi: बैच मोड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
hi: इनपुट फ़ाइल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
hi: आउटपुट फ़ाइल:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
hi: विषुवत निर्देशांक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
hi: गैलेक्टिक निर्देशांक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
hi: इनपुट फ़ाइल में पैरामीटर्स चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
hi: गैले. देशां.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
hi: गैले. अक्षां.:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
hi: आउटपुट फ़ाइल के लिए पैरामीटर चुनें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
hi: फ़ाइल नाम चुनें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
hi: इनपुट निर्देशांक चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
hi: कार्टेसियन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
hi: जियोग्राफिक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
hi: इक्लिप्साइड मॉडल चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
hi: बदलें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
hi: कार्टेसियन निर्देशांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, XCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, XGeoCheckBatch)
en: X (km):
hi: X (किमी):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, YCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, YGeoCheckBatch)
en: Y (km):
hi: Y (किमी):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ZCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ZGeoCheckBatch)
en: Z (km):
hi: Z (किमी):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
hi: जियोग्राफिक निर्देशांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
hi: उत्कर्ष (मीटर्स):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
hi: इले. (m):

en: Results of Julian day calculation
hi: गणना द्वारा जूलियन दिन का परिणाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
hi: जूलियन दिन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
hi: परिवर्धित जूलियन दिन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
hi: इनपुट पैरामीटर:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
hi: तिथि और समय

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
hi: जूलियन दिन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
hi: परिवर्धित जूलियन दिन

en: Incorrect number of fields in line %1:
hi: पंक्ति %1 में फ़ील्ड्स की ग़लत संख्या:

en: Present fields %1.
hi: मौजूदा फील्ड्स %1.

en: Required fields %1.
hi: आवश्यक फील्ड्स %1.

en: Unknown planet
hi: अज्ञात ग्रह

en:  in line %1:
hi: पंक्ति %1 में:

en: Line %1 contains an invalid time
hi: पंक्ति %1 में अवैध समय है

en: Line %1 contains an invalid date:
hi: पंक्ति %1 में अवैध तिथि है:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
hi: इनपुट फ़ाइल में कुछ लाइनों को समझने के दौरान कुछ त्रुटियाँ हुईं

en: Errors in lines
hi: पंक्तियों में त्रुटियाँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
hi: इनपुट पैरामीटर्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
hi: सौर मण्डल वस्तु

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
hi: हेलिओसेंट्रिक इक्लिप्टिक निर्देशांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
hi: दूरी (ए.यू.):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
hi: जिओसेंट्रिक इक्लिप्टिक निर्देशांक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
hi: आउटपुट फ़ाइल के लिए निर्देशांक तंत्र चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
hi: हेलिओसेंट्रिक इक्लिप्टिक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
hi: भूमध्यरेखीय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
hi: जिओसेंट्रिक इक्लिप्टिक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
hi: आड़ा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
hi: आउटपुट फ़ाइल के लिए अन्य पैरामीटर्स

en: Hint for writing location strings
hi: स्थान वाक्यांश लिखने के लिए संकेत

en: local time
hi: स्थानीय समय

en: sidereal time
hi: साइडरीयल समय

en: date
hi: तारीख़

en: location
hi: स्थान

en: %1 and %2
hi: %1 तथा %2

en: %1, %2 and %3
hi: %1, %2 तथा %3

en: Specify %1 in the input file.
hi: इनपुट फ़ाइल में %1 को निर्धारित करें.

en: Results of Sidereal time calculation
hi: साइडरीयल समय गणना के परिणाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
hi: साइडरीयल समय:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
hi: साइडरीयल समय गणना करें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
hi: मानक समय गणना करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
hi: इनपुट फ़ाइल से पढ़ें

en: Sun's Declination
hi: सूर्य का उतार

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
hi: # इक्विनाक्स तथी सोलास्टिक्सिस

en: # computed by KStars
    #
hi: # के-स्टार्स द्वारा कम्प्यूटित किया गया
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
hi: इक्विनाक्स तथा सोलास्टिक्सिस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
hi: वर्ष के लिए इक्विनॉक्स तथा सोलस्टिक्सिस:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
hi: 1 जनवरी 2007 00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
hi: लक्ष्य स्थान:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
hi: रेडियल गतियाँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: V<sub>LSR</sub>:
hi: वी<sub>एलएसआर</sub>:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
hi: हेलियोसेंट्रिक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
hi: खगोलीय भूमध्य रेखा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
hi: टोपोसेंट्रिक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
hi: एलिवेशन (मी.):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
hi: इनपुट गति:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
hi: हेलियोसेंट्रिक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
hi: खगोलीय भूमध्य रेखा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
hi: टोपोसेंट्रिक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: LSR
hi: एलएसआर

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
hi: ओवरव्यू

[ctx: Magnitude]
en: Mag
hi: मैग

en: Added %1 to observing list.
hi: %1 को ऑब्जर्विंग सूची में जोड़ा.

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
hi: फ़ाइल %1 लोड नहीं किया जा सका.  भिन्न फ़ाइलनाम कोशिश करें?

en: Try Different
hi: कोई अन्य आजमाएँ

en: Do Not Try
hi: कोशिश नहीं करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
hi: डिस्क से देखने की सूची लोड करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
hi: मौज़ूदा देखने की सूची डिस्क में सहेजें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
hi: मौज़ूदा देखने की सूची डिस्क में सहेजें, फ़ाइलनाम निर्धारित करते हुए

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
hi: देखने की सूची का विजार्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
hi: बीच में

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
hi: आयताकार क्षेत्र में

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
hi: वृत्तीय क्षेत्र में

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
hi: सारे आकाश में

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
hi: गुच्छ खोलें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
hi: ग्लोबुलर गुच्छ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
hi: गैसीय नेबुले

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
hi: प्लेनेटेरी नेबुले

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
hi: सूर्य, चन्द्र व ग्रह

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
hi: अवैध वृत्त निर्दिष्ट है, कोीई क्षेत्रीय चयन संभव नहीं है.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
hi: तारामंडल से

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
hi: सूची में सभी वस्तुओं को चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
hi: सभी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
hi: सूची में सभी चयनित वस्तुओं को मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
hi: सूची में से सभी "गहरे-आकाश" वस्तु किस्मों को चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
hi: गहरा आकाश

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
hi: सूची में सभी सौर मंडल वस्तुओं को चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
hi: मैं वस्तुओं को चुनना चाहता हूं:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
hi: को

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
hi: Dec सीमाएँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
hi: RA सीमाएँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
hi: सेंटर RA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
hi: सेंटर Dec:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
hi: त्रिज्या (डिग्री में):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
hi: सेः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
hi: उन वस्तुओं को चुनें जो देखे जा सकते हैं:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
hi: इससे ज्यादा चमकीले वस्तुओं को चुनें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
hi: ऐसी वस्तुएँ शामिल हैं जिनमें कोई पारिभाषित मैग्नीट्यूड नहीं है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
hi: आपकी ऑब्जर्विंग सूची में वर्तमान में ० वस्तुएँ हैं.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
hi: विकल्प नाम

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
hi: एक्स स्थििति (एयू)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
hi: वाय-स्थिति (एयू)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
hi: आज

en: Increase the display Zoom Level.
hi: ज़ूम स्तर प्रदर्शक बढ़ाएँ

en: Decrease the display Zoom Level.
hi: ज़ूम स्तर प्रदर्शक घटाएँ

en: Set the display Zoom Level to its default value.
hi: प्रदर्शक ज़ूम स्तर इसके डिफ़ॉल्ट मान पर नियत करता है.

en: Set the display Zoom Level manually.
hi: ज़ूम स्तर प्रदर्शक हस्तचालित नियत करें

en: Set the system clock to the specified Local Time.
hi: तंत्र घड़ी को उल्लेखित स्थानीय समय पर नियत करें.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
hi: स्क्रिप्ट को चलाना निर्धारित सेकंडों तक ठहराए रहें.

en: Set whether the display is tracking the current location.
hi: नियत करें कि क्या प्रदर्शक मौज़ूदा स्थान को ट्रेक करता है

en: Change view option named %1 to value %2.
hi:  %1 नाम के दृश्य विकल्प को मूल्य %2 पर बदलें.

en: Set the color named %1 to the value %2.
hi:  %1 नाम के रंग को मूल्य %2 पर बदलें.

en: Load the color scheme specified by name.
hi: नाम द्वारा निर्दिष्ट रंग योजना लोड करें.

en: Halt the simulation clock.
hi: सिमुलेशन घड़ी बन्द करें

en: Start the simulation clock.
hi: सिमुलेशन घड़ी चालू करें

en: Functions
hi: फंक्शन्स

en: InfoBoxes
hi: जानकारी-बक्से

en: Toggle display of all InfoBoxes
hi: सभी जानकारी-बक्सों को दिखाना टागल करें

en: bool
hi: बूल

en: Toggle display of Time InfoBox
hi: समय जानकारी-बक्सा प्रदर्शन टॉगल करें

en: Toggle display of Geographic InfoBox
hi: जियोग्राफिक जानकारी-बक्सा प्रदर्शन टॉगल करें

en: Toggle display of Focus InfoBox
hi: फ़ोकस जानकारी-बक्सा प्रदर्शन टॉगल करें

en: (un)Shade Time InfoBox
hi: समय जानकारी-बक्सा छायादार (नहीं) करें

en: (un)Shade Geographic InfoBox
hi: जियोग्राफिक जानकारी-बक्सा छायादार (नहीं) करें

en: (un)Shade Focus InfoBox
hi: फ़ोकस जानकारी-बक्सा छायादार (नहीं) करें

en: Toolbars
hi: औज़ार पट्टियाँ

en: Toggle display of main toolbar
hi: मुख्य औज़ारपट्टी दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of view toolbar
hi: दृश्य औज़ारपट्टी दिखाना टॉगल करें

en: Show Objects
hi: वस्तुएँ दिखाएँ

en: Toggle display of Stars
hi: तारे दिखाना टागल करें

en: Toggle display of all deep-sky objects
hi: गहरे आकाश की वस्तुएँ दिखाना टागल करें

en: Toggle display of all solar system bodies
hi: सौर मण्डल के सभी अवयवों को दिखाना टागल करें

en: Toggle display of Sun
hi: सूर्य दिखाना टागल करें

en: Toggle display of Moon
hi: चन्द्रमा दिखाना टागल करें

en: Toggle display of Mercury
hi: बुध ग्रह दिखाना टागल करें

en: Toggle display of Venus
hi: शुक्र ग्रह दिखाना टागल करें

en: Toggle display of Mars
hi: मंगल ग्रह दिखाना टागल करें

en: Toggle display of Jupiter
hi: वृहस्पति दिखाना टागल करें

en: Toggle display of Saturn
hi: शनि ग्रह दिखाना टागल करें

en: Toggle display of Uranus
hi: उरण ग्रह दिखाना टागल करें

en: Toggle display of Neptune
hi: वरूण ग्रह दिखाना टागल करें

en: Toggle display of Asteroids
hi: क्षुद्र ग्रह दिखाना टागल करें

en: Toggle display of Comets
hi: धूमकेतु दिखाना टागल करें

en: Show Other
hi: अन्य दिखाएँ

en: Toggle display of constellation lines
hi: नक्षत्र पंक्तियों को दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of constellation boundaries
hi: नक्षत्र सीमाएँ दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of constellation names
hi: नक्षत्र नाम दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of Milky Way
hi: मिल्की वे दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of the coordinate grid
hi: निर्देशांक ग्रिड को दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of the celestial equator
hi: खगोलीय भूमध्य रेखा दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of the ecliptic
hi: एक्लिप्टिक दिखाना टागल करें

en: Toggle display of the horizon line
hi: क्षितिज रेखा दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of the opaque ground
hi: अपारदर्शी मैदान दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of star name labels
hi: तारा नाम लेबल्स दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of star magnitude labels
hi: परिमाण लेबल्स दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of asteroid name labels
hi: क्षुद्रग्रह नाम लेबल्स दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of comet name labels
hi: धूमकेतु नाम लेबल्स दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of planet name labels
hi: ग्रह नाम लेबल्स दिखाना टॉगल करें

en: Toggle display of planet images
hi: ग्रह छवि दिखाना टॉगल करें

en: Show Latin constellation names
hi: लातिन नक्षत्र नाम दिखाएँ

en: Show constellation names in local language
hi: नक्षत्र नाम स्थानीय भाषा में दिखाएँ

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
hi: आईएयू-मानक नक्षत्र संक्षिप्त नाम दिखाएँ

en: Hide Items
hi: वस्तु छिपाएँ

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
hi: टॉगल करें कि जब प्रदर्शक को घुमाया जाए तो क्या वस्तु छिपाया जाए

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
hi: वस्तुओं को छुपाने के लिए टाइमस्टेप सीमा (सेकंडों में)

en: double
hi: डबल

en: Hide faint stars while slewing?
hi: जब घुमाया जाए, धुंधले तारों को छुपाएँ?

en: Hide solar system bodies while slewing?
hi: जब घुमाय जाए, सौर मण्डल वस्तुओं को छुपाएँ?

en: Hide Milky Way while slewing?
hi: जब घुमाया जाए, मिल्की वे को छुपाएँ?

en: Hide constellation names while slewing?
hi: जब घुमाया जाए, नक्षत्र नामों को छुपाएँ?

en: Hide constellation lines while slewing?
hi: जब घुमाया जाए, नक्षत्र पंक्तियों को छुपाएँ?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
hi: जब घुमाया जाए, नक्षत्र नामों को छुपाएँ?

en: Hide coordinate grid while slewing?
hi: जब घुमाया जाए, निर्देशांक ग्रिड को छुपाएँ?

en: Skymap Options
hi: आकाश नक्शा विकल्प

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
hi: क्षैतिज निर्देशांक इस्तेमाल करें? (अन्यथा, इस्तेमाल करें भूमध्यरेखीय)

en: Set the Zoom Factor
hi: ज़ूम फैक्टर नियत करें

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
hi: एफओवी चिह्न के लिए कोणीय आकार नियत करें (आर्क मिन में)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
hi: एफओवी चिह्न के लिए आकृति चुनें (0=वर्ग, 1=वृत्त, 2=क्रासहेयर्स, 4=बुल्सआई)

en: Select color for the FOV symbol
hi: एफओवी चिह्न के लिए एक रंग चुनें

en: string
hi: स्ट्रिंग

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
hi: एनिमेटेड घुमाव इस्तेमाल करें? (अन्यथा, नये फ़ोकस पर "snap" करें )

en: Correct for atmospheric refraction?
hi: वायुमण्डल अपवर्तन के लिए सुधार करें?

en: Automatically attach name label to centered object?
hi: केंद्रित वस्तुओं पर नाम लेबल्स स्वचलित लगाएँ?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
hi: यदि माउस संकेतक किसी वस्तु के ऊपर आता है तो अस्थाई नाम लेबल संलग्न करें

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
hi: ग्रह पुछल्ले आकाश रंगों में विलीन हों? (अन्यथा रंग स्थिर रहेंगे)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
hi: नक्शे पर लेबल किए अत्यंत धुंधले तारे का परिमाण

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
hi: जब घुमाया जाए तो अत्यंत चमकीले तारे का परिमाण

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
hi: नक्शे पर आरेखित अत्यंत धुंधले क्षुद्र ग्रह का परिमाण

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
hi: नक्शे पर लेबल किए अत्यंत धुंधले क्षुद्र ग्रह का परिमाण

en: Could not download remote file.
hi: रिमोट फ़ाइल डाउनलोड नहीं कर सका.

en: Download Error
hi: डाउनलोड त्रुटि

en: Save Changes to Script?
hi: परिवर्तनों को स्क्रिप्ट में सहेजें?

en: Could not parse script.  Line was: %1
hi: स्क्रिप्ट की व्याख्या न की जा सकी.  पंक्ति थी: %1

en: true
hi: सही

en: Function index out of bounds.
hi: बाउण्ड्स से बाहर फंक्शन इंडेक्स.

en: false
hi: गलत

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
hi: फंक्शन तथा आर्ग विजेट के बीच मिसमैच (वांछित %1.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
hi: नया स्क्रिप्ट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
hi: स्क्रिप्ट सहेजें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
hi: स्क्रिप्ट ऐसे सहेजें...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
hi: जाँच स्क्रिप्ट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
hi: मौज़ूदा स्क्रिप्ट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
hi: फंक्शन जोड़ें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
hi: फंक्शन मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
hi: फंक्शन नक़ल करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
hi: ऊपर जाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
hi: नीचे जाएँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
hi: फंक्शन आर्गुमेंट्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
hi: फंक्शन ब्राउज़र

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
hi: फंक्शन मदद

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
hi: स्क्रिप्ट के लिए नाम भरें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
hi: लेखक का नाम भरें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
hi: स्क्रिप्ट नामः

en: at %1
hi: %1 पर

en: The night of %1
hi: %1 की रात्रि

en: Star Clusters
hi: तारा गुच्छ

en: circumpolar
hi: सर्कमपोलर

en: does not rise
hi: उदय नहीं होता

en: No Object Selected
hi: कोई वस्तु चुना नहीं गया

en: Object Not Found
hi: ऑब्जेक्ट नहीं मिला

en: Rises at: %1
hi: उदय पर: %1

en: Transits at: %1
hi: पारगमन पर: %1

en: Sets at: %1
hi: अस्त पर: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
hi: तारीख की रात्रि

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
hi: एक नई तारीख़ चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
hi: तारीख़ बदलें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
hi: इस स्थान पर

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
hi: एक नया जियोग्राफिक स्थान चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
hi: स्थान बदलें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
hi: वस्तुएँ दिखाएँ जो ऊपर हैं

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
hi: समयान्तराल चुनें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
hi: शाम को

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
hi: सुबह को

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
hi: आज रात्रि में किसी भी समय

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
hi: चन्द्रोदय समय

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
hi: चुने गए तारीख़ का चन्द्रोदय समय दिखाता है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
hi: चन्द्रोदय:  13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
hi: चुने गए तारीख़ के लिए रात्रि की अवधि

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
hi: चुने गए तारीख़ का सूर्योदय तथा सूर्यास्त के बीच का अंतराल प्रदर्शित करता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
hi: रात्रि समयः11:00 घंटे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
hi: सूर्यास्त समय

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
hi: चुने गए तारीख़ के लिए सूर्यास्त समय प्रदर्शित करता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
hi: सूर्यास्त:  19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
hi: चन्द्रास्त समय

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
hi: चुने गए तारीख़ का चन्द्रास्त समय दिखाता है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
hi: चन्द्रास्त: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
hi: सूर्योदय का समय

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
hi: चुने गए तारीख़ के लिए सूर्योदय समय प्रदर्शित करता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
hi: सूर्योदय:  07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
hi: चन्द्रमा का प्रदीप्ति अंश

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
hi: चुने गए तारीख़ का चन्द्रमा का प्रदीप्ति अंश प्रदर्शित करता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
hi: चन्द्रमा प्रदीप्ति: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
hi: वर्ग चुनें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
hi: मेल खाती वस्तुएँ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
hi: वस्तु नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
hi: उदय होता है:  22:12

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
hi: पारगमन करता है:  03:45

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
hi: अस्त होता है:  08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
hi: इस वस्तु को प्रदर्शित आकाश में केंद्र पर रखें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
hi: केंद्रीय वस्तु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
hi: वस्तु विवरण विंडो खोलें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
hi: उभारी गई वस्तु के लिए विवरण विन्डो खोलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
hi: बड्डी सूची जोड़ें

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
hi: देशां:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
hi: अक्षां.:
