kstars - en to hne translation catalogue (2184 entries)

en: Sky
hne: आकास

en: Messier Object
hne: मेसियर चीज

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
hne: कड़ियां सहित चीज

en: Star Name
hne: तारा नाम

en: Planet Name
hne: ग्रह नाम

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
hne: तारामंडल नाम

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
hne: तारामंडल पंक्ति

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
hne: तारामंडल किनारा

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
hne: तारामंडल किनारा चमकाव

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
hne: मिल्की वे

en: Equator
hne: भूमध्य रेखा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
hne: इक्लिप्टिक

en: Horizon
hne: छितिज

en: Compass Labels
hne: कम्पास लेबल्स

en: Info Box Text
hne: जानकारी डब्बा पाठ

en: Info Box Selected
hne: जानकारी डब्बा चुने गे

en: Info Box Background
hne: जानकारी डब्बा पिछोत अंगना

en: Target Indicator
hne: लक्छ्य सूचक

en: User Labels
hne: कमइया लेबल्स

en: Planet Trails
hne: ग्रह पुछल्ले

en: Angular Distance Ruler
hne: वगुलर डिस्टैंस रूलर

en: Observing List Label
hne: सूची लेबल देखत हे

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
hne: डिफाल्ट रंग

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
hne: तारा चार्ट

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
hne: रात दर्सन

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
hne: लोकल रंग योजना फाइल  खोले नइ जा सकिस.
    योजना रेकार्ड नइ करे जा सके.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
hne: लोकल रंग योजना निर्देसिका फाइल  खोले नइ जा सकिस.
     योजना रेकार्ड नइ कर सकिस.

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
hne: 7x35 दूरबीन

[ctx: use a Telrad field-of-view indicator]
en: Telrad
hne: टेलराद

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
hne: एक डिग्री

[ctx: use HST field-of-view indicator]
en: HST WFPC2
hne: एचएसटी डबल्यूएफपीसी2

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
hne: 30मीटर 1.3सेमी पर

en: No FOV
hne: एफओवी नइ

en: Could not upload image to remote location: %1
hne: रिमोट जगह: %1पर फोटू अपलोड नइ कर सकिस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
hne: सहेजव

en: Save the image to disk
hne: फोटू ल डिस्क मं सहेजव

en: Loading of the image %1 failed.
hne: फोटू %1 ल लोड करे मं फेल.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
hne: एक फाइल नाम "%1" से पहिली से ही अस्तित्व मं हे. एखर ऊपर ही लिखव?

en: Overwrite File?
hne: फाइल ल मेटाय के लिखव?

en: Saving of the image %1 failed.
hne: फोटू %1 ल सहेजे मं फेल.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
hne: खारिज करव

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
hne: छेत्र काटव: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
hne: छोटेफोटू संपादक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
hne: छेत्र काटव: [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
hne: (काटे गे छेत्र ल 200x200 मं स्केल करे जाही)

en: Loading images...
hne: फोटू लोड करत हे ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
hne: खोज परिनाम:

en: Failed to load image at %1
hne: %1 मं फोटू लोड करे मं फेल

en: Failed to load image
hne: फोटू लोड करे मं फेल

en: Choose Thumbnail Image
hne: छोटेफोटू फोटू चुनव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
hne: छोटेफोटू चुनइया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
hne: फोटू जगह निरधारित करव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
hne: अभी हाल के छोटेफोटू:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
hne: फोटू संपादित करव... (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
hne: फोटू हटाव

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
hne: रवि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
hne: मर्क्यूरी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
hne: सुक्र ग्रह

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
hne: पृथ्वी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
hne: चन्द्रमा

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
hne: मंगल ग्रह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
hne: वृहस्पति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
hne: सनि ग्रह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
hne: उरन ग्रह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
hne: वरून ग्रह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
hne: जगहः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
hne: दिन

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hne: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hne: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hne: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
hne: मदद (&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
hne: औजार-पट्टी काम

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
hne: समय (&i)

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
hne: इंगित करव रहे (&P)

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
hne: प्रोजेक्सन (&P)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hne: औजार (&T)

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
hne: औजार (&D)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hne: सेटिंग (&S)

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
hne: जानकारी डब्बा (&I)

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
hne: स्थिति-पट्टी (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
hne: औजार पट्टी देखाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
hne: किसिमः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
hne: युगः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
hne: ग्रह

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
hne: तारे

en: Constellations
hne: नक्छत्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
hne: छुद्रग्रह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
hne: घूमकेतु

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
hne: आकासगंगा

en: Nebulae
hne: नेबुले

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
hne: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
hne: अग्यात

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
hne: फाइल आयात करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
hne: इम्पोर्ट डाटा फाइल-नाम भरव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
hne: आयातित डाटा फाइल के सामग्रियाँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
hne: डाटा फील्ड के वर्नन करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
hne: <b>कैटलाग फील्ड मन:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
hne: <b>मिलत फील्ड मन:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
hne: कैटलाग बर निर्देसांक इपो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
hne: कैटलाग नाम के पहिली अक्छरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
hne: चिनहा रंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
hne: निर्देसांक इपो:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
hne: आउटपुट के प्रिव्यू (&O)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
hne: निर्यात कैटलाग के आउटपुट फाइल नाम भरव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
hne: कैटलाग नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
hne: कैटलाग एखर रूप मं सहेजव:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
hne: कैटलाग बर एक नाम भरव

en: Show image of
hne: एखर फोटू देखाव:

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
hne: यूआरएल वैध नइ हे. का आप
    गूगल सर्च इंजिन मं ब्राउजर विंडो खोलना पसंद करहू?

en: Invalid URL
hne: अवैध यूआरएल

en: Browse Google
hne: गूगल ब्राउज करव

en: Do Not Browse
hne: ब्राउज नइ करव

en: Show webpage about
hne: परिचय वेब पेज देखाव

en: object
hne: चीज

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
hne: रिसोर्स किसिम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
hne: फोटू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
hne: जानकारी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
hne: संकली करे रिसोर्स के वर्नन करे पाठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
hne: वर्ननः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, URLLabel)
en: URL:
hne: यूआरएल:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
hne: ये चीज से प्रदर्सित करे जाय वाले यूआरएल

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
hne: यूआरएल ल ब्राउजर विंडो मं खोलव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
hne: यूआरएल जांचव

en: Ignore
hne: अनदेखा करव

en: Text
hne: पाठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
hne: किसिम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
hne: लेखकः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
hne: चीज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
hne: संपादन...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
hne: हटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
hne: रंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
hne: नाम

en: Major Axis
hne: मुख्य अक्छ

en: Minor Axis
hne: छुद्र अक्छ

en: Position Angle
hne: कोन स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
hne: संस्करन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
hne: केटलाग आयात करव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
hne: रंग

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
hne: सामान्य

[ctx: number in magnitudes]
note: i18nc("number in magnitudes", "%1 mag", QLocale().toString( ((KSComet *)selectedObject)->getTotalMagnitudeParameter(), 'f', 2)));  //show to hundredth place } else{
en: %1 mag
hne: %1 आवर्धन

[ctx: larger than 2000 parsecs]
en: > 2000 pc
hne: > 2000 पीसी

[ctx: number in parsecs]
en: %1 pc
hne: %1 पीसी

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
hne: अनेक

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
hne: चर

en: G5 star
hne: जी५ तारा

en: Dwarf planet
hne: छुद्र ग्रह

[ctx: distance in kilometers]
en: %1 km
hne: %1 किमी

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
hne: %1 एयू

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
hne: %1 आर्कमिन

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
hne: %1 आर्कसेक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
hne: स्थिति

en: Circumpolar
hne: सर्कमपोलर

en: Never rises
hne: कभी उदय नइ होय

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
hne: लागू नइ

en: Links
hne: संकली

en: Advanced
hne: विस्तृत

en: Log
hne: लाग

en: Record here observation logs and/or data on %1.
hne: इहां %1पर अवलोकन लाग और/या डाटा रेकार्ड करव.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
hne: का आप मन सही मं संकली %1 ल मिटाना चाहथो ?

en: Delete Confirmation
hne: मिटाना पुस्टिकरन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
hne: प्राथमिक नाम, अउ दूसरा नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
hne: ०.० मैग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
hne: आकारः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
hne: ०.० आर्कमिन

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
hne: दूरीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
hne: परिमानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
hne: प्रदीप्ति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
hne: 0.0 पीसी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
hne: देखे के सूची मं जोड़व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
hne: नक्सा मं बीच में

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
hne: विवरन - आनलाइन डाटाबेसेस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
hne: आनलाइन डाटाबेस चुनव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
hne: विवरन - रिसोर्स कड़ियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
hne: जानकारी कड़ियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
hne: फोटू संकली

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
hne: रिसोर्स देखव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
hne: संकली जोड़व...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
hne: संकली के संपादन करव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
hne: संकली मेटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
hne: कमइया लाग

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
hne: विवरन - जगह डाटा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
hne: निर्देसांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
hne: आरए (2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
hne: दिगंस:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
hne: एयरमास:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
hne: उन्नतांसः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
hne: घंटा कोन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
hne: उदय/अस्त/पारगमन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
hne: अस्त समय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
hne: पारगमन समयः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
hne: उदय समयः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
hne: अस्त मं दिगंस:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
hne: पारगमन मं ऊँचाई:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
hne: उदय मं दिगंस:

en: Any
hne: कोई भी

en: Solar System
hne: सौर मन्डल

en: Open Clusters
hne: गुक्छ खोलव

en: Globular Clusters
hne: ग्लोबुलर गुक्छ

en: Gaseous Nebulae
hne: गैसीय नेबुले

en: Planetary Nebulae
hne: प्लेनेटेरी नेबुले

en: Andromeda Galaxy
hne: वड्रोमेडा आकासगंगा

en: Aldebaran
hne: आल्देबारान

en: Aaltje
hne: आल्तजे

en: Aarseth-Brewington (1989 W1)
hne: आरसेथ-ब्रेविंगटन (१९८९ डबल्यू१)

en: No object named %1 found.
hne: कोई %1 नाम के चीज नइ मिलिस.

en: Bad object name
hne: खराब चीज नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
hne: नाम के अनुसार छनइया करव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
hne: किसिम के अनुसार छनइया करव :

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
hne: राइट आरोहन मूल्य 0.0 अउ 24.0 के बीच होना चाही.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
hne: उतार मूल्य -90.0 अउ 90.0 के बीच होना चाही.

en: Invalid Coordinate Data
hne: अवैध निर्देसांक डाटा

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
hne: दिगंस मूल्य 0.0 अउ 360.0 के बीच होना चाही.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
hne: उन्नतांस मूल्य -90.0 अउ 90.0 के बीच होना चाही.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
hne: उतार

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
hne: उचित आरोहन

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
hne: एफओवी चिनहा के संपादन करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
hne: एक नवा एफओवी चिनहा जोड़व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
hne: नवा...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
hne: उभारे गे एफओवी चिनहा सुधारव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
hne: उभारे गे एफओवी चिनहा मेटाव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
hne: उभारे गे एफओवी चिनहा ल सूची मं से मेटाय बर ए बटन ल दबाव.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
hne: डीएसटी नियम:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
hne[0]: एक सहर मं खोज मापदन्ड मिलिस
hne[1]: %1 सहर मं खोज मापदन्ड मिलिस

en: Error: Duplicate Entry
hne: गलतीः दोहरी प्रविस्टि

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
hne: सब्बो फील्ड्स (प्रांत ल छोड़के) भरे जरूरी हेएखर जगह ल जोड़े बर.

en: Fields are Empty
hne: फील्ड्स खाली हे

en: Bad Coordinates
hne: खराब निर्देसांक

en: Daylight Saving Time Rules
hne: दिवाप्रकास संचयन समय नियम

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
hne: सहर चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
hne: देस फिल्टरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
hne: सहर फिल्टरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
hne: प्रदेस फिल्टरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
hne: खोज मापदन्ड मं 0 सहर मेल खाथें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
hne: जगह डाटा देखव/संपादित करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
hne: सहर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
hne: प्रांतः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
hne: देस:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
hne: देसान्तरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
hne: अच्छांसः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
hne: यूटी आफसेट:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
hne: फील्ड्स साफ करे (&C)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
hne: नवा एफओवी सूचक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
hne: एफओवी चिनहा बर नाम

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
hne: आईपीस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
hne: दूरदर्सी के फोकल लम्बाईः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
hne: दूरदर्सी के फोकल लम्बाई मिलिसमीटर में

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ect
en: mm
hne: मिमी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
hne: आईपीस फोकल लम्बाई

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
hne: आईपीस के फोकल लम्बाई मिलिसमीटर में

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
hne: आईपीस के फील्ड-ओफ-व्यू, आर्कमिनट्स में

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
hne: डिग्री

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
hne: ऊपर दे डाटा फाइल से फील्ड-ओफ-व्यू गनन करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
hne: एफओवी गनन करव

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
hne: कैमरा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
hne: मिलिसमीटर मं चिप या फिल्म के आकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_4)
en: m
hne: मि.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
hne: वेवलेंथ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_2_3)
en: cm
hne: सेमी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
hne: ऊपर दे डाटा फील्ड से रेडियोटेलिस्कोप एचपीबीडब्ल्यू गनना करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
hne: एचपीबीडब्ल्यू गनना करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
hne: आर्कमिन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
hne: वांछित फील्ड-ओफ-व्यू आकार, आर्कमिनट्स में

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
hne: फील्ड-ओफ-व्यू चिनहा बर रंग चुनव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
hne: फील्ड-ओफ-व्यू (एफओवी) चिनहा बर एक रंग चुनव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
hne: फील्ड-ओफ-व्यू (एफओवी) चिनहा बर एक आकृति चुनव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
hne: फील्ड-ओफ-व्यू (एफओवी) चिनहा आकार चुनव.  संभावित आकार हे:
    
    वृत्त, वर्ग, क्रासहेयर, बुल्सआई.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
hne: वृत्त

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
hne: क्रासहेयर्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
hne: बुल्सआई

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
hne: अर्द्धपारदर्सी वृत्त

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
hne: आकृतिः

en: UTC Now
hne: यूटीसी अभी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
hne: अभी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
hne: अतिरिक्त डाटा फाइल मन ल डाउनलोड करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
hne: अतिरिक्त डाटा डाउनलोड करव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
hne: अपन घर जगह चुनव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
hne: सहर नाम के अनुसार छांटव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
hne: देस नाम के अनुसार छांटव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
hne: प्रदेस नाम के अनुसार छांटव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
hne: अभी हाल के सर्च फिल्टर से मेल खाते सहर के सूची.

en: Invalid URL: %1
hne: अवैध यूआरएल: %1

en: Could Not Open File
hne: फाइल खोल नइ सकिस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
hne: फिल्टर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
hne: उतार:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
hne: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
hne: गतिः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
hne: आंकड़ा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
hne: गननाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
hne: को:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
hne: एक्सपोजरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
hne: मीन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileFilterS) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
hne: फिल्टर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
hne: फिल्टर व्हील

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
hne: आउटपुटः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDILogging)
en: INDI
hne: इन्डी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
hne: स्थिति पट्टी मं आईएनडीआई स्थिति संदेस देखाव

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
hne: केस्टार स्थिति पट्टी मं आवक आईएनडीआई स्थिति संदेस देखाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
hne: स्थिति पट्टी मं आईएनडीआई संदेस (&b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
hne: पोर्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
hne: कनेक्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
hne: डिस्कनेक्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
hne: अगला (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
hne: बंद करव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
hne: मनमाफिक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
hne: कुछ नइ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
hne: अपन आप

en: unnamed
hne: बेनाम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
hne: निरंतर फोटू मन के मध्य सेकन्डों मं अंतराल.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
hne: देरीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Prefix:
hne: प्रीफिक्स:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
hne: कैप्चर होय वाले फोटू मन के संख्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
hne: चालू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
hne: बंद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
hne: स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
hne: सीमा

[ctx: North]
en: N
hne: उ

[ctx: South]
en: S
hne: द

[ctx: West]
en: W
hne: प

[ctx: East]
en: E
hne: पू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
hne: चलाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
hne: परिमान

en: %1 is online.
hne: %1 आनलाइन हे.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
hne: आईएनडीआई नियंत्रन फलक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
hne: साफ करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
hne: आटो स्केल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
hne: आर्कमिनट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
hne: पोर्टः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
hne: होस्टः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
hne: फोकल लम्बाई:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
hne: ट्रैक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
hne: एफआईटीएस हेडर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
hne: कीवर्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
hne: मान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
hne: टिप्पनी

en: Linear Scale
hne: लीनियर स्केल

en: Logarithmic Scale
hne: लागरिदमिक स्केल

en: Square Root Scale
hne: वर्ग असली स्केल

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
hne: हिस्टोग्राम

en: Save Changes to FITS?
hne: बदलाव मन ल फिट्स मं सहेजव?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
hne: प्रदर्सक

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
hne: स्रोत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
hne: ड्राइवर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
hne: लेबल:

en: Cannot start INDI server: port error.
hne: आईएनडीआई सर्वर चालू नइ कर सकिसः पोर्ट गलती.

en: Failed to open INDI Driver file: %1
hne: आइएनडीआई फाइल: %1 खोले मं अक्छम

en: Error: the port number is invalid.
hne: गलतीः पोर्ट नंबर अवैध हे.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
hne: होस्ट: %1 पोर्ट: %2 पहिली ही मौजूद हे.

en: You need to disconnect the client before removing it.
hne: एला मेटाय से पहिली एला क्लाइंट ल डिस्कनेक्ट करना होही.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
hne: का आप मन सही मं क्लायंट %1 ल मिटाना चाहथो ?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
hne: उपकरन प्रबंधक

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
hne: लोकल/सर्वर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
hne: उपकरन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
hne: मोड

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
hne: सर्वर लाग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
hne: लोकल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
hne: सर्वर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
hne: सेवा चलाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
hne: सेवा बन्द करव

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
hne: क्लायंट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
hne: होस्ट्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
hne: सुधारव...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
hne: कनेक्सन

en: Add Host
hne: होस्ट जोड़व

en: Modify Host
hne: होस्ट सुधारव

en: INDI DATA STREAM
hne: इंडी डाटा स्ट्रीम

en: Cannot open file %1 for reading
hne: फाइल %1 ल पढ़े बर नइ खोल सकिस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
hne: समय

en: Upload
hne: अपलोड

en: Data file saved to %1
hne: डाटा फाइल ल %1 मं सहेजिस

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
hne: डिफाल्ट आईएनडीआई वीडियो पोर्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
hne: डिफाल्ट एफआईटीएस डिरेक्टरी:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
hne: आकास नक्सा मं दूरदर्सी स्थिति प्रदर्सित करथे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
hne: बजाव/ठहरव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
hne: वीडियो स्ट्रीम

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
hne: टेलिस्कोप विजार्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
hne: खारिज करव (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
hne: पीछू (&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
hne: <b>जगह</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
hne: <b>समय</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
hne: <b>तारीक</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
hne: समय सेट करव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
hne: जगह सेट करव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
hne: <b>पोर्ट:</b>

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
hne: जब तक के-स्टार आप मन के दूरदर्सी से जुड़थे  तब तक किरपा करके, अगोरव...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
hne: माफ करव, के-स्टार कोनो संलग्न टेलिस्कोप के पता लगाय मं फेल रहिस. अपन सेटिंग जांचव अउ फिर कोसिस करव.

en: Rise time: %1
hne: उदय समय: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
hne: अस्त समय: %1

en: No rise time: Circumpolar
hne: कोई उदय समय नइ: सर्कमपोलर

en: No set time: Circumpolar
hne: कोई अस्त समय नइ: सर्कमपोलर

en: No rise time: Never rises
hne: कोई उदय समय नइ: कभी घलोक उदय नइ होय

en: No set time: Never rises
hne: कोई अस्त समय नइ: कभी उदय नइ होय

en: Transit time: %1
hne: पारगमन समय: %1

en: Empty sky
hne: खाली आकास

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
hne: एसडीएसएस फोटू देखाव

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
hne: डीएसएस फोटू देखाव

en: star
hne: तारा

en: Center && Track
hne: केंद्र अउ ट्रेक

en: Angular Distance To...            [
hne: से कोनीय दूरी...            [

en: Remove Label
hne: लेबल मेटाव

en: Attach Label
hne: लेबल लगाव

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
hne: विवरन

en: Remove Trail
hne: पुछल्ला हटाव

en: Add Trail
hne: पुछल्ला जोड़व

en: Stop &Tracking
hne: ट्रेकिंग बंद करव (&T)

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
hne: समय जानकारी-डब्बा के स्थिति.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
hne: समय जानकारी-डब्बा के स्क्रीन निर्देसांक.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
hne: फोकस जानकारी-डब्बा के स्थिति.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
hne: फोकस जानकारी-डब्बा के स्क्रीन निर्देसांक.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
hne: भौगोलिक जानकारी-डब्बा के स्थिति

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
hne: भौगोलिक स्थिति जानकारी-डब्बा के स्क्रीन निर्देसांक

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
hne: का समय जानकारी-डब्बा "छइंहादार" स्थिति मं हे?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
hne: यदि सत्य होही तहां समय जानकारी-डब्बा मं सिरिफ एखर सीर्स लकीर के डाटा दिखही.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
hne: का फोकस जानकारी-डब्बा "छइंहादार" स्थिति मं हे?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
hne: यदि सत्य होही तहां फोकस जानकारी-डब्बा मं सिरिफ एखर सीर्स लकीर के डाटा दिखही.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
hne: का भौगोलिक जानकारी-डब्बा "छइंहादार" स्थिति मं हे?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
hne: यदि सत्य होही तहां भौगोलिक जगह जानकारी-डब्बा मं सिरिफ एखर सीर्स लकीर के डाटा दिखाई देगा.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
hne: सब्बो जानकारी-डब्बा मन के प्रदर्सन ल टागल करे बर मेटा-विकल्प

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
hne: सब्बो तीन जानकारी-डब्बा मन के प्रदर्सन ल टागल करथे .

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
hne: समय जानकारी-डब्बा देखाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
hne: समय जानकारी-डब्बा प्रदर्सन टागल करथे .

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
hne: फोकस जानकारी-डब्बा देखाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
hne: फोकस जानकारी-डब्बा प्रदर्सन टागल करथे .

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
hne: भौगोलिक जानकारी-डब्बा देखाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
hne: भौगोलिक जानकारी-डब्बा प्रदर्सन टागल करथे .

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
hne: समय जानकारी-डब्बा एंकर झंडा

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
hne: भौगोलिक जानकारी-डब्बा एंकर झंडा

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
hne: स्थिति पट्टी देखाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
hne: स्थिति पट्टी के प्रदर्सन टागल करव.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
hne: स्थिति पट्टी मं Alt/Az निर्देसांक देखाव?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
hne: स्थिति पट्टी मं RA/Dec निर्देसांक देखाव?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
hne: पिक्सेल्स मं मुख्य विंडो के चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
hne: पिक्सेल मं मुख्य विंडो के चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
hne: जब केस्टार चालू हो तब स्टार्टअप विजार्ड चलाव?

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
hne: परिभासित कस्टम ओब्जैक्ट कैटलाग के फाइलनाम.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
hne: कस्टम ओब्जैक्ट कैटलाग ल प्रदर्सित करे बर टागल के सूची

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
hne: भौगोलिक स्थिति ल अपने अपन अपडेट करव?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
hne: समय अउ तारीक ल अपने अपन अपडेट करव?

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं दूरदर्सी स्थिति मं क्रासहेयर बनाव?

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
hne: स्थिति पट्टी मं आईएनडीआई संदेस देखाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
hne: केस्टार स्थितिपट्टी मं आईएनडीआई संदेस के प्रदर्सन टागल करव.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
hne: डिफाल्ट एफआईटीएस डिरेक्टरी

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
hne: सहेजे गे एफआईटीएस फाइल मन बर डिफाल्ट लोकेसन

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
hne: आईएनडीआई सर्वर चालू पोर्ट

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
hne: आईएनडीआई सर्वर फाइनल पोर्ट

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
hne: इंडीसर्वर बाइनरी बर रस्ता

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
hne: आईएनडीआई सर्वर डिरेक्टरी बर रस्ता

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
hne: भौगोलिक जगह के सहरों के नाम.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
hne: अभी हाल के भौगोलिक जगह के सहर के नाम.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
hne: भौगोलिक जगह के राज्य के नाम.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
hne: भौगोलिक जगह के देस के नाम.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
hne: अभी हाल के भौगोलिक जगह के देस के नाम.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
hne: भौगोलिक देसांतर, डिग्री में.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
hne: अभी हाल के भौगोलिक जगह के देसांतर, दसमलव डिग्री में.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
hne: भौगोलिक अच्छांस, डिग्री में.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
hne: अभी हाल के भौगोलिक जगह के अच्छांस, दसमलव डिग्री में.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
hne: भौगोलिक जगह के समुद्र सतह से ऊंचाई, मीटरों में.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
hne: भौगोलिक जगह के समय छेत्र आफसेट, घंटों में.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
hne: जब फोकस जगह बदले जाही तहां एनीमेटेड स्लीविंग प्रभाव उपयोग करव?

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
hne: ग्रहों के ट्रेल ल पिछोत अंगना रंग मं फेड करव?

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
hne: फोकस स्थिति के उचित आरोहन

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
hne: फोकस स्थिति के उतार

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
hne: फोकस करे चीज के नाम

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
hne: का ट्रेकिंग वगेज्ड हे?

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
hne: जब खिसकाय जाय तहां चीज लुकायव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
hne: टागल करथे  कि डिस्प्ले के आसानी से घूमने बर के के-स्टार कुछ चीज मन ल छुपा दे जब डिस्प्ले घूमत रहिथे.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
hne: खिसकाते समय तारामंडल सीमाओं ल लुकाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
hne: टागल करथे  कि का तारामंडल के सीमा छुपा दे जाव जब डिस्प्ले घूमत रहिथे.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
hne: जब खिसकाय जाए, नक्छत्र पंक्तियों ल लुकाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
hne: टागल करथे  कि का तारामंडल के रेखाव छुपा दे जाव जब डिस्प्ले घूमत रहिथे.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
hne: आकास कल्चर

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
hne: आकास कल्चर चुनव

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
hne: जब खिसकाय जाए, नक्छत्रों ल लुकाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
hne: टागल करव कि जब प्रदर्सन ल खिसकाय जाही तहां का तारामंडल नांव मन ल लुकाव.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
hne: जब खिसकाय जाए, मिल्की ओ मन कंटूर ल लुकाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
hne: टागल करव कि मिल्की ओ मन रूपरेखा छुप जाही जब नक्सा गतिमान रहिही.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
hne: जब खिसकाय जाए, अतिरिक्त चीज मन ल लुकाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
hne: टागल करथे  कि का अतिरिक्त चीज छुपा दे जाव जब डिस्प्ले घूमत रहिथे.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
hne: जब खिसकाय जाए, सौर मन्डल चीज मन ल लुकाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
hne: टागल करथे  कि का सौर मंडल के चीज छुपा दे जाव जब डिस्प्ले घूमत रहिथे.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
hne: जब खिसकाय जाए, धुंधले तारों ल लुकाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
hne: टागल करथे  कि का फीके तारों ल छुपा दे जाही जब डिस्प्ले घूमत रहिथे.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
hne: जब खिसकाय जाए, चीज नाम लेबल मन ल लुकाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
hne: टागल करथे  कि का नाम लेबल छुपा दे जाय जब डिस्प्ले घूमत रहिथे .

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं छुद्र ग्रहों ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं छुद्र ग्रहों ल बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं छुद्र ग्रहों मं लेबल लगाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का छुद्र ग्रह नाम लेबल मन ल छुपा दे जाही जब डिस्प्ले घूमत रहिथे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं धूमकेतुओं ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं धूमकेतुओं ल बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं धूमकेतुओं मं लेबल लगाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का धूमकेतु नाम लेबल मन ल छुपा दे जाही जब डिस्प्ले घूमत रहिथे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं तारामंडल सीमाओं ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का तारामंडल सीमाओं ल आकास नक्सा मं बनाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं केंद्रीय तारामंडल सीमा ल चमकाव?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं तारामंडल पंक्तियों ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का तारामंडल पंक्तियों ल आकास नक्सा मं बनाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं तारामंडल नांव मन ल लिखव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का तारामंडल नाम लेबल मन ल आकास नक्सा मं बनाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं "गहरे आकास" के चीज मन ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का गहरे आकास के चीज मन ल आकास नक्सा मं बनाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं एक्लिप्टिक लाइन मन ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का एक्लिप्टिक लाइन मन ल आकास नक्सा मं बनाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं भूमध्य लकीर बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का भूमध्य रेखा ल आकास नक्सा मं बनाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं अपारदर्सी जमीन बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
hne: टागल करथे  कि का छितिज के नीचे के छेत्र अपारदर्सी हों.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं छितिज लाइन बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का छितिज लाइन ल आकास नक्सा मं बनाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं बहुत गहरे आकास के चीज मन ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का अतिरिक्त चीज मन ल आकास नक्सा मं बनाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं आकास गंगा कंटूर बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का आकास गंगा कंटूर ल आकास नक्सा मं बनाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
hne: आकास गंगा कंटूर ल भरव? (फाल्स के मतलब होही सिरिफ आउटलाइन)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
hne: आकास नक्सा मं सब्बो ग्रहों बर मेटा-विकल्प.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं ग्रहों ल फोटू मन के रूप मं बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का बड़े ग्रह (अउ सूरज अउ चंदा) मन ल आकास नक्सा मं फोटू बनाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं ग्रहों के नाम लेबल लगाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का बड़े ग्रह (अउ सूरज अउ चंदा) मन ल आकास नक्सा मं लेबल करना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं सुरुज बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं सुरुज ल बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं चन्द्रमा बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं चन्द्रमा बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं बुधग्रह ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं बुध ग्रह ल बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं सुक्र ग्रह ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं सुक्र ग्रह ल बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं मंगल ग्रह ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं मंगल ग्रह ल बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं वृहस्पति ग्रह ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं वृहस्पति ग्रह ल बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं सनि ग्रह ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं सनि ग्रह ल बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं यूरेनस ग्रह ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं यूरेनस ग्रह ल बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं नेपच्यून ग्रह ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं नेपच्यून ग्रह ल बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं प्लूटो ग्रह ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं प्लूटो ग्रह ल बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं तारों ल बनाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
hne: टागल करव कि का आकास नक्सा मं तारों ल बनाय जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं तारा मैग्नीट्यूड लेबल लगाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का आकास नक्सा मं तारा मैग्नीट्यूड (चमकीलापन) लेबल मन ल देखाय  जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
hne: आकास नक्सा मं तारा नांव मन मं लेबल लगाव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का आकास नक्सा मं तारा नाम लेबल मन ल देखाय  जाए.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
hne: फोर्स्ड-स्लीविंग मोड बर सबसे कम टाइमस्केल

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
hne: जानकारी-डब्बा पिछोत अंगना फिल मोड

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
hne: मैपिंग प्रोजेक्सन अल्गोरिदम

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
hne: मैपिंग प्रोजेक्सन बर अल्गोरिदम.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
hne: संक्छिप्त तारामंडल नाम उपयोग करव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
hne: तारामंडलनाम मन बरआधिकारिक आईएयू संक्छिप्त नाम परयोग करव.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
hne: लातिन तारामंडल नाम उपयोग करव?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
hne: लातिन तारामंडल नाम उपयोग करव.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
hne: लोकलकृत तारामंडल नाम उपयोग करव?

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
hne: छैतिज निर्देसांक सिसटम परयोग करव?

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
hne: केंद्रित चीज मन मनाम लेबल्स अपने अपन लगाव?

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
hne: केंद्रित सौर मन्डल के अवयव पुछल्ला अपने अपन जोड़व?

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
hne: मुसुवा घूमने मं अस्थाई लेबल जोड़व?

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
hne: एटमास्फेरिक रीफ्रेक्सन बर स्थिति सही करव?

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
hne: जब स्क्रीन बनात होही तहां एंटीएलियासिंग परयोग करव?

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
hne: जूम फैक्टर, पिक्सेल प्रति रेडियन में

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
hne: जूम स्तर, पिक्सेल प्रति रेडियन मं मापा गिस.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
hne: छुद्रग्रह बर धुंधलेपन के सीमा

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
hne: छुद्रग्रह बनाए बर धुंधलापन परिमान सीमा.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
hne: छुद्र ग्रहों केनाम मन बरलेबल घनत्व?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
hne: नक्सा मं छुद्रग्रहों के नाम लेबल मन के सापेक्छ संख्या ल नियंत्रित करथे .

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
hne: गहरे आकास के चीज मन बर धुंधलापन सीमा

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
hne: जब जूम आउट करे जाय तहां गहरे आकास के चीज मन बर धुंधलेपन के सीमा

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
hne: जब जूम आउट करे जाय तहां गहरे आकास के चीज मन बर धुंधलेपन के सीमा

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
hne: तारों बर धुंधलेपन के सीमा

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
hne: जब जूम आउट करे जाय तहां तारों बर धुंधलेपन के सीमा

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
hne: जब स्लीयूइंग करे जाही तहां तारों के धुंधलेपन के सीमा

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
hne: तारा नाम लेबल मन बर सापेक्छ घनत्व तथा/या परिमान

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
hne: तारा नाम अउ परिमान लेबल मन ल बनाए बर सापेक्छ घनत्व.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
hne: धूमकेतुओं मं लेबल लगाय बर सुरुज से सबसे अधिक दूरी, एयू में

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
hne: धूमकेतुओं ल बनाए बर सबसे अधिक सौर्य दूरी.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
hne: देखे के सूची के चीज मन मं लेबल लगाय बर चिनहा के परयोग करव

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
hne: नक्सा मं देखे के सूची के चीज चिनहा के रूप मं उभारे जावगी.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
hne: देखे के सूची मं लेबल लगाय बर पाठ के परयोग करव

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
hne: तारों ल बनाए बर विधि

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
hne: तारा रंग के संतृप्तता स्तर

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
hne: कोनीय दूरी मापक के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
hne: कोनीय दूरी मापक मापनी बर रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
hne: जानकारी-डब्बा पिछोत अंगना के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
hne: ओन-स्क्रीन जानकारी डब्बा मन के पिछोत अंगना रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
hne: जब मुसुवा से ग्रैब होथे  तहां जानकारी-डब्बा मन के पाठ रंग

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
hne: जानकारी-डब्बा मन के पाठ के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
hne: ओन-स्क्रीन जानकारी डब्बा मन के सामान्य पाठ रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
hne: तारामंडल सीमाओं के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
hne: तारामंडल सीमा रेखा के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
hne: तारामंडल के चमकाय गे सीमा के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
hne: तारामंडल लाइन मन के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
hne: तारामंडल फोटू लाइन मन के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
hne: तारामंडल नांव मन के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
hne: तारामंडलनाम मन बररंग

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
hne: छितिज के साथ कार्डिनल कम्पास लेबल मन के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
hne: कार्डिनल कम्पास पाइंट लेबल मन बर रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
hne: एक्लिप्टिक लाइन के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
hne: एक्लिप्टिक लाइन के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
hne: भूमध्य लकीर के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
hne: भूमध्य लकीर के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
hne: उन चीज मन के रंग जऊन के अतिरिक्त संकली मिलत हे

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
hne: उन चीज मन के रंग जऊन के अतिरिक्त रुप से यूआरएल संकली मिलत हे.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
hne: छितिज लकीर के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
hne: छितिज लाइन अउ अपारदर्सी जमीन बर रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
hne: आकासगंगा कंटूर के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
hne: आकास गंगा कंटूर के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
hne: तारा नाम लेबल मन के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
hne: तारा नाम लेबल मन के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
hne: ग्रह नाम लेबल मन के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
hne: सौर तंत्र चीज मन के लेबल मन के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
hne: ग्रहों के ट्रेल के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
hne: सौर तंत्र के चीज मन के ट्रेल के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
hne: आसमान के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
hne: आकास के पिछोत अंगना के रंग.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
hne: दूरदर्सी चिनहा के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
hne: दूरदर्सी लक्छ्य चिनहा के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
hne: कमइया से जोड़े गे लेबल मन के रंग

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
hne: कमइया से जोड़े गे चीज लेबल मन के रंग.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
hne: टागल करथे  कि का उपग्रह ट्रैकों ल आकास नक्सा मं बनाना हे.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
hne: सी पस्चिमी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
hne: एन्ड्रोमेडा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
hne: एन्टीला

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
hne: एपस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
hne: अक्वारियस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
hne: एक्विला

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
hne: आरा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
hne: एरीस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
hne: ओरिगा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
hne: बूट्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
hne: केलम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
hne: केमेलोपार्दालिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
hne: कर्क

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
hne: केंस वेनाटिसी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
hne: केनिस मेजर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
hne: केनिस माइनर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
hne: केप्रिकार्नस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
hne: केरिना

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
hne: केसिओपिया

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
hne: सेंटारस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
hne: सेफेयस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
hne: सेटस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
hne: केमेलियान

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
hne: सिर्कीनस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
hne: कोलम्बा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
hne: कोमा बर्निकेस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
hne: कोरोना ओस्ट्रालिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
hne: कोरोना बोरेआलिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
hne: कार्वस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
hne: कार्टर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
hne: क्रुक्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
hne: सायग्नस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
hne: डेल्फिनस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
hne: दोरादो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
hne: ड्रेको

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
hne: इक्वेलस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
hne: एरिदानस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
hne: फार्नेक्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
hne: जेमिनी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
hne: ग्रस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
hne: हर्क्युलिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
hne: होरोलोगिम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
hne: हाइड्रा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
hne: हाइड्रस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
hne: इंडस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
hne: लासेर्टा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
hne: लियो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
hne: लियो माइनर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
hne: लेपस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
hne: तुला

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
hne: ल्यूपस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
hne: लायंक्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
hne: लायरा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
hne: मेन्सा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
hne: माइक्रोस्कोपियम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
hne: मोनोसेरास

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
hne: मुस्का

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
hne: नार्मा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
hne: ओक्टान्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
hne: ओपिह्यूकस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
hne: ओरियन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
hne: पावो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
hne: पेगासस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
hne: पेर्सस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
hne: फीनिक्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
hne: पिक्टर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
hne: मीन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
hne: पिसिस ओस्त्रीनस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
hne: पपीस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
hne: पायक्सिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
hne: रेटिकुलम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
hne: सेगिता

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
hne: सेगिटारस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
hne: स्कार्पियस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
hne: स्कल्पचर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
hne: स्कटम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
hne: सर्पेनस कापुट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
hne: सर्पेनस काउदा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
hne: सेक्सटान्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
hne: टारस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
hne: टेलिस्कोपियम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
hne: ट्रावगुलम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
hne: ट्रावगुलम आस्त्राले

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
hne: तुकाना

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
hne: उर्सा मेजर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
hne: उर्सा माइनर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
hne: वेला

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
hne: कन्या

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
hne: वोलान्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
hne: वल्पेकुला

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
hne: सी चीनी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
hne: उत्तरी डिप्पर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
hne: वक्रीय ऐरे

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
hne: क्वाइल्ड थांग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
hne: विंग्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
hne: रथ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
hne: पुछल्ला

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
hne: विनोविंग बास्केट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
hne: डिप्पर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
hne: ड्रम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
hne: थ्री स्टेप्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
hne: इम्पीरियल गार्ड्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
hne: हार्न

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
hne: विलो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
hne: इम्पीरियल पैसेजवे

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
hne: किचन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
hne: रिवर टर्टल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
hne: स्टोमक

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
hne: ग्रेट सामान्य

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
hne: दीवार

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
hne: लेग्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
hne: रूट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
hne: रेमपार्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
hne: फ्लाइंग कारीडोर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
hne: बाहिरी फेंस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
hne: फोर्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
hne: सेवन एक्सीलेंस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
hne: मार्केट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
hne: पांच रथ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
hne: रोल्ड टंग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
hne: नेट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
hne: टायलट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
hne: स्क्रीन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
hne: स्क्वेयर ग्रेनरी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
hne: तीन तारा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
hne: चार चैनल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
hne: वेल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
hne: साउथ रिवर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
hne: नार्थ रिवर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
hne: फाइव फ्यूदल किंग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
hne: आर्चर्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
hne: मेडोस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
hne: सर्कुलर ग्रेनरी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
hne: पर्पल पैलेस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
hne: एक्सटेंडेड नेट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
hne: आर्सनल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
hne: हुक

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
hne: सुप्रीम पैलेस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
hne: जेड वेल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
hne: लांस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
hne: नाव

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
hne: माउसोलेम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
hne: कुत्ता

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
hne: पृथ्वी के देवता का मंदिर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
hne: तीर धनुस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
hne: पेस्टल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
hne: मोर्टार

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
hne: रूफटाप

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
hne: थंडरबोल्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
hne: चेरियट यार्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
hne: गुड गोर्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
hne: राटन गोर्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
hne: एनकेपमेंट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
hne: थंडर एंड लाइटनिंग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
hne: पैलेस गेट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
hne: एम्प्टीनेस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
hne: वीविंग गर्ल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
hne: गर्ल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
hne: आक्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
hne: हर्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
hne: रूम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
hne: स्प्रिंग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
hne: इस्टेब्लिसमेंट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
hne: फ्लेइल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
hne: स्पीयर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
hne: राइट फ्लेग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
hne: लेफ्ट फ्लेग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
hne: ड्रमस्टिक

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
hne: बान्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
hne: वूमन्स बेड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
hne: वेस्टर्न डोर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
hne: ईस्टर्न डोर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
hne: फार्मलैंड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
hne: तारा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
hne: घोस्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: XUANYUAN
hne: जुआनयुआन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
hne: ट्रिपाड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
hne: नेक

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ZAOFU
hne: जाओफु

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
hne: मार्केट आफिसर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
hne: सी मिस्री

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
hne: बुल्स फोरलेग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
hne: टू पोल्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
hne: सिंह

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
hne: टू जास

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAH
hne: साह

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
hne: बर्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEK
hne: सेक

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
hne: त्रिभुज

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
hne: फेरी बोट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
hne: क्रोकोडाइल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SELKIS
hne: सेलेकिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
hne: प्रो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORUS
hne: होरुस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
hne: सेफोल्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
hne: जायन्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
hne: हिप्पोपोटामस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
hne: फ्लॉक

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
hne: पेयर आफ स्टार

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
hne: खानवे फिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
hne: जा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
hne: मूरिंग पोस्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KENEMET
hne: केनमेट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHEMATY
hne: चेमाटी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATY BEKETY
hne: वाटी बेकेटी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
hne: सीप

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
hne: स्टार आफ वाटर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
hne: सी इनुइट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
hne: टू सनबीम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
hne: टू प्लेस्ड फार अपार्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
hne: कुत्ते

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
hne: कालरबोन्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
hne: लैम्प स्टेन्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
hne: कारिबोउ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
hne: टू इन फ्रन्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
hne: ब्रेस्टबोन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
hne: रनर्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
hne: ब्लबर कंटेनर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
hne: द वन बिहाइंड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
hne: सी कोरियाई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
hne: होली केटल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
hne: फार्म आफ केपिटल सिटी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
hne: डिगनिटी आफ किंग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
hne: नामिनेसन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
hne: गेट आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
hne: इक्वेलिटि

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
hne: हेलपर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
hne: पोजीसन आफ होली किंग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
hne: नेक आफ ड्रेगन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
hne: बीहेडिंग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
hne: जज

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
hne: जेवलिन आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
hne: सीट फार लांगेविटी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
hne: ओआर फार विजिटर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
hne: मिल्क आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
hne: हाउस आफ क्वीन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
hne: एन्सिएन्ट चेरियट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
hne: कैरिज फार किंग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
hne: जनरल आप कावालरी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
hne: कावालरी आप एम्परर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
hne: जनरल आफ मोबाइल ट्रूप्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
hne: पूर्वी रोड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
hne: गेट बोल्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
hne: डोर लाक एंड की

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
hne: पेनाल्टी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
hne: रायल हाल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
hne: चेम्बरलेन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
hne: सूर्य

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
hne: वेस्ट रोड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
hne: सीट आफ एम्परर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
hne: फाइव ट्रूप्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
hne: रिवर आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
hne: प्रेयर फार प्रोग्नी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
hne: फिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
hne: यार्ड फार एम्प्रेस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
hne: होली पैलेस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
hne: विनोव

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
hne: आउटर पेस्तल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
hne: चाफ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
hne: हेड आफ टाउन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
hne: बिल्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
hne: फाउल आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
hne: नार्थईस्टर्न नेसन्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
hne: स्नेपिंग टर्टल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
hne: रोड फार एम्परर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
hne: द वीवर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
hne: रिवर एडजाइनिंग टावर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
hne: ड्रम आफ रिवर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
hne: ड्रमस्टिक आफ स्काइ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
hne: काउ लीडिंग मेन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
hne: बैंक स्प्रेड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
hne: बास्केट फार सिल्कवार्म

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
hne: आफिसर फार कार्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
hne: फैरी आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
hne: फ्रूट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
hne: सीड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
hne: स्टोरेज फार लेडी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
hne: कोर्ट लेडी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
hne: जल फाल्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
hne: अमेंड फाल्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
hne: ग्रांट लाइफ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
hne: पनिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
hne: एम्प्टी हाउस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
hne: वीप

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
hne: साब

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
hne: केसल विथ रेम्पार्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
hne: हुक फार ड्रेस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
hne: ग्रूम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
hne: ह्यूमन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
hne: इनर पेस्टल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
hne: वेयरहाउस आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
hne: टोम्ब

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
hne: कवर आफ हाउस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
hne: ब्रोकन मोर्टार

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
hne: क्लाइम्बिंग सरपेंट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
hne: पैलेस आफ एम्परर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
hne: डीटेच्ड पैलेस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
hne: रामपार्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
hne: ट्रूप्स आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
hne: विलेज फार पेट्रोल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
hne: नेट आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
hne: स्टेबल आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
hne: ईस्टर्न वाल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
hne: सिविल इंजीनियर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
hne: थंडरबोल्टल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
hne: क्लाउड एंड रेन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
hne: हाईवे

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
hne: व्हिप

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
hne: साइड रोड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
hne: आरमरी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
hne: सदर्न गेट आफ एम्पेरेटर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
hne: आउटर फोल्डिंग स्क्रीन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
hne: टायलट आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
hne: आर्किटेक्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPERATOR
hne: एम्पेरेटर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
hne: वाचटावर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
hne: लेफ्ट एल्म

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
hne: राइट एल्म

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
hne: स्टोरहाउस आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
hne: स्टैक आफ सीरियल्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
hne: सिप आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
hne: स्टोर आफ वाटर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
hne: स्टमक आफ टाइगर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
hne: स्टोरहाउस फार सीरियल्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
hne: व्हीटस्टोन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
hne: सेमान आफ स्काइ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
hne: चन्द्रमा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
hne: हिल आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
hne: कान्सिपेरी आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
hne: फोडर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
hne: गैरेज फार चेरियट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
hne: पांड फार फिस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
hne: पिलर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
hne: पडल आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
hne: किंग्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
hne: गेटवे आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
hne: फ्लेग आफ साम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
hne: विलेज आफ स्काइ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
hne: बेलवर्दे आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
hne: जनरल आफ बार्डर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
hne: फ्लेग आफ एम्परर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
hne: गार्डन आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
hne: सेटल्ड फ्लेग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAAM
hne: साम

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
hne: एक्सपेडिशनरी फोर्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
hne: वेल आफ जेड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
hne: फोल्डिंग स्क्रीन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
hne: एरो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
hne: पाइल्ड ब्रशवुड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
hne: नार्दर्न रिवर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
hne: फाइ लार्ड्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
hne: ईस्टर्न वेल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
hne: फ्लड कंट्रोल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
hne: बैलेंस आफ वाटर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
hne: सदर्न रिवर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
hne: ट्वि गेट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
hne: बो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
hne: स्टार आफ वूल्फ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
hne: वाइल्ड फाउल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
hne: मार्केट फार आर्मी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
hne: ग्रैण्ड चिल्ड्रन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
hne: सन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
hne: ग्रोन-अप

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
hne: बीकन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
hne: आई आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
hne: पाइल आफ डीड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
hne: ग्रीन रिज

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
hne: आउटर किचन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
hne: डाग आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
hne: स्पिरिट आफ गुरीयोंग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
hne: फ्लैग आफ विनर आफिसर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
hne: आफिसर आफ किचन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
hne: इक्वेलिटी एंड फेयर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
hne: एम्परर हेनवान

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
hne: केपिटल आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
hne: चीफ आफ फारमिंग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
hne: आफिसर आफ टाम्ब

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
hne: टाम्ब आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
hne: विंग आफ रेड बर्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
hne: ईस्टर्न पाटरी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
hne: चेरियट आफ एम्परर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
hne: सेंड फार लाइफ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
hne: गेटवे फार ट्रूप्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
hne: गार्जियन नाइट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
hne: फाइव फ्यूदल लार्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SANGJIIN
hne: सेंगजिन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
hne: लो फेंस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
hne: टाल फेंस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
hne: नाइन लार्ड्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
hne: डंग आफ टाइगर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
hne: क्राउन प्रिंस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
hne: थ्री मिनिस्टर्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
hne: आफिसर फार आडियंस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
hne: ग्रेव फ्रंट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
hne: ओब्सर्वेटरी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
hne: फीमेल आफीसर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
hne: वाइड लाजिंग एरिया

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
hne: एट सीरियल्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
hne: एडवांस गार्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
hne: वर्च्यू

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
hne: एम्परर्स गाड आफ वार

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
hne: एम्परर्स गाड वेदर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
hne: इनर किचन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
hne: फ्लेप आफ फ्लेग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MINISTER
hne: मिनिस्टर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
hne: जनरल एंड मिनिस्टर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
hne: जेल आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
hne: इनर स्टेयरवे

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
hne: स्पीयर आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
hne: कवर फार एम्परर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
hne: प्लेस फार फाइव एम्परर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
hne: साल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
hne: किचन आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
hne: नार्थ पोल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
hne: वाउन्ड लाज

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
hne: सिंगल-लाग ब्रिज

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
hne: ग्रेट एम्परर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
hne: आफिसर फार ओपिनियन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
hne: पिलर आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
hne: सेक्रेटरी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
hne: मेड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
hne: डेस्क आफ वूमन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
hne: जज प्रिजन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
hne: पर्पल फेंस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
hne: आर्डर आफ स्काई

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
hne: थ्रेड स्ट्रा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
hne: मार्केट फेंस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
hne: फ्यूडल लार्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
hne: सीट फार एम्परर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
hne: रायल फेमिली

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
hne: हेड आफ फेमिली

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
hne: आफिसर फार फेमिली

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
hne: टावर इन मार्केट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
hne: मीजर सीरियल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
hne: सीरियल मीजर रेगुलेसन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
hne: एनंच

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
hne: आफिसर फार चेरियट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
hne: मीसर माउन्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
hne: बुचरी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
hne: आफिसर फार ज्वेल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
hne: रायल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LORD
hne: लार्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
hne: लेफ्ट एक्जीक्यूटर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
hne: राइट एक्जीक्यूटर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
hne: क्रासबीम फार हियो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
hne: थ्रेडिंग काइन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Lakota
hne: सी लाकोटा

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
hne: हैंड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
hne: स्नेक

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
hne: फायरप्लेस

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
hne: रेस ट्रेक

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
hne: एनीमल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ELK
hne: एल्क

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
hne: सेवन लिटिल गर्ल्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
hne: ड्राइड विलो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SALAMANDER
hne: सलामन्देर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
hne: टर्टल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
hne: थंडरबर्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
hne: बीयर्स लाज

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
hne: सी माओरी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAKI-O-AUTAHI
hne: ताकी-ओ-आउताही

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TE TAURA-O-TE-WAKA-O-TAMARERETI
hne: ते ताउरा-ओ-ते-वाका-ओ-तामारेरेती

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAU-TORO
hne: ताऊ-तोरो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
hne: द ग्रेट बोट आफ तामा रेरेती

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MATAKAREHU
hne: मताकेराएहू

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Navaro
hne: सी नवारो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
hne: मेन विद फीट अपार्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
hne: लिजार्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DILYEHE
hne: दिलयेहे

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
hne: फर्स्ट बिग वन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
hne: रेबिट ट्रेक्स

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
hne: फर्स्ट स्लिम वन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
hne: सी नोर्से

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
hne: अरवेन्डिल्स टो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
hne: वूल्फ्स माउथ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
hne: द फिसरमेन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
hne: वूमन्स कार्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
hne: मेन्स कार्ट

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
hne: द असर बेटलफील्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
hne: सी पालीनेसियाइ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
hne: बेलर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
hne: केट्स क्रेडल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
hne: वाइस आफ जाय

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
hne: द सेवन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
hne: माउइस फिसबुक

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
hne: नेविगेटर्स ट्रायेंगल

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
hne: काइट आफ कावेलो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
hne: फ्रिगेट बर्ड

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
hne: केयर्ड फार बाय मून

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
hne: डाल्फिन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tupi-Guarani
hne: सी टुपी-गुआरानी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMA (GUIRA-NHANDU)
hne: एमा (गुइरा-न्हान्दु)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOMEM VELHO (TUIVAE)
hne: होमेन वेल्हो (तुइवाए)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTA DO NORTE (TAPI'I)
hne: एन्ता दो नोर्ते (तापिआई)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VEADO
hne: वेआदो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JOYKEXO
hne: जोयकेएक्सो

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VESPEIRO (EIXU)
hne: वेसपेरिओ (ऐइएक्सू)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
hne: कामेट इम्पैक्ट स्कार (एचएसटी)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
hne: गैलीलेई उपग्रह (एचएसटी)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
hne: वैस्विक धूल तूफान (एचएसटी)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
hne: गुरू ग्रह अउ आईओ (एचएसटी)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
hne: एपीओडी फोटू देखाव

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
hne: एपीओडी फोटू देखाव (रेडार)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
hne: एपीओडी फोटू देखाव (वेर्ना लैंडर)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
hne: सनि अउ चंद्र के कोलाज देखाव

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
hne: एचएसटी फोटू देखाव

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (आउरा)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (विस्तृत)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (विस्तृत)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (हबल V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (हबल X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
hne: एचएसटी फोटू देखाव (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
hne: एचएसटी फोटू देखाव ( एम 31 मं तारे)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
hne: एचएसटी देखाव (वलय अउ चन्द्रमा)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
hne: केपीएनओ एओपी फोटू देखाव

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
hne: एमजीएस फोटू देखाव

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
hne: नासा मोजाएक देखाव

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
hne: नोआओ फोटू देखाव

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
hne: एनओएओ फोटू देखाव (हालफा)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
hne: एनओएओ फोटू देखाव (आप्टिकल)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
hne: सेड्स फोटू देखाव

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
hne: स्पिट्जर फोटू देखाव

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
hne: सुरुज फोटू देखाव

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
hne: वाइकिंग लैंडर फोटू देखाव

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
hne: वोएजर १ फोटू देखाव

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
hne: पूरा ग्रहन फोटू

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
hne: तिहरा ग्रहन (एचएसटी)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
hne: पुक्छलतारा सूमेकर लेवी 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
hne: नित्य सुरुज फोटू

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
hne: नासा मंगल मिसन

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
hne: एसईडीएस जानकारी पेज

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
hne: द अपोलो प्रोग्राम

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
hne: द कैसिनि मिसन

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
hne: मंगल का "चेहरा"

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
hne: द गैलिलियो मिसन

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
hne: द मैगेलन मिसन

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
hne: द मैरिनर १० मिसन

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
hne: द मार सोसायटी

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
hne: द वोयेजर मिसन्स

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
hne: पूरा मंगल कैटलाग

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
hne: मंगल मं आप मन के स्वागत हे!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
hne: विकिपीडिया पेज

[ctx: star name]
en: Sirius
hne: सिरियस

[ctx: star name]
en: Canopus
hne: केनोपस

[ctx: star name]
en: Arcturus
hne: आर्कटुरुस

[ctx: star name]
en: Rigel Kentaurus
hne: रिगेल केन्ताउरुस

[ctx: star name]
en: Vega
hne: वेगा

[ctx: star name]
en: Capella
hne: कपेला

[ctx: star name]
en: Rigel
hne: रिगेल

[ctx: star name]
en: Procyon
hne: प्रोक्यान

[ctx: star name]
en: Achernar
hne: एचेरनार

[ctx: star name]
en: Betelgeuse
hne: बेतेलगेउसे

[ctx: star name]
en: Hadar
hne: हदर

[ctx: star name]
en: Altair
hne: अल्तेयर

[ctx: star name]
en: Acrux
hne: एक्रुक्स

[ctx: star name]
en: Aldebaran
hne: आल्देबारान

[ctx: star name]
en: Spica
hne: स्पिका

[ctx: star name]
en: Antares
hne: आंतारेस

[ctx: star name]
en: Pollux
hne: पोलुक्स

[ctx: star name]
en: Fomalhaut
hne: फोमालहाउत

[ctx: star name]
en: Mimosa
hne: मिमोसा

[ctx: star name]
en: Deneb
hne: डेनेब

[ctx: star name]
en: Regulus
hne: रेगुलस

[ctx: star name]
en: Adhara
hne: आधार

[ctx: star name]
en: Castor
hne: केस्टर

[ctx: star name]
en: Gacrux
hne: गाक्रक्स

[ctx: star name]
en: Shaula
hne: साउला

[ctx: star name]
en: Bellatrix
hne: बेलेट्रिक्स

[ctx: star name]
en: Alnath
hne: अलनाथ

[ctx: star name]
en: Miaplacidus
hne: मिआप्लासिदस

[ctx: star name]
en: Alnilam
hne: अलनिलम

[ctx: star name]
en: Al Na'ir
hne: अल नायर

[ctx: star name]
en: Alnitak
hne: अलनितक

[ctx: star name]
en: Regor
hne: रेगोर

[ctx: star name]
en: Alioth
hne: अलिओथ

[ctx: star name]
en: Mirfak
hne: मिराफक

[ctx: star name]
en: Kaus Australis
hne: काउस आस्ट्रालिस

[ctx: star name]
en: Dubhe
hne: दुबहे

[ctx: star name]
en: Wezen
hne: वेजेन

[ctx: star name]
en: Alkaid
hne: अलकेद

[ctx: star name]
en: Sargas
hne: सारगस

[ctx: star name]
en: Avior
hne: एविओर

[ctx: star name]
en: Menkalinan
hne: मेनकालिनान

[ctx: star name]
en: Alhena
hne: अलहेना

[ctx: star name]
en: Peacock
hne: पीकाक

[ctx: star name]
en: Polaris
hne: पोलारिस

[ctx: star name]
en: Mirzam
hne: मिरजाम

[ctx: star name]
en: Alphard
hne: अलफार्ड

[ctx: star name]
en: Hamal
hne: हमल

[ctx: star name]
en: Al Gieba
hne: अल गिएबा

[ctx: star name]
en: Diphda
hne: दिफदा

[ctx: star name]
en: Nunki
hne: नुनकी

[ctx: star name]
en: Menkent
hne: मेनकेन्त

[ctx: star name]
en: Alpheratz
hne: अलफेरात्ज

[ctx: star name]
en: Saiph
hne: साइफ

[ctx: star name]
en: Mirach
hne: मिराच

[ctx: star name]
en: Kocab
hne: कोकाब

[ctx: star name]
en: Rasalhague
hne: रसलहग

[ctx: star name]
en: Algol
hne: अलगोल

[ctx: star name]
en: Almach
hne: अलमाच

[ctx: star name]
en: Denebola
hne: देनेबोला

[ctx: star name]
en: Navi
hne: नावी

[ctx: star name]
en: Naos
hne: नाओस

[ctx: star name]
en: Aspidiske
hne: असपिदिस्के

[ctx: star name]
en: Alphecca
hne: अलफेका

[ctx: star name]
en: Mizar
hne: मिजार

[ctx: star name]
en: Sadr
hne: सदर

[ctx: star name]
en: Suhail
hne: सुहैल

[ctx: star name]
en: Schedar
hne: सेदर

[ctx: star name]
en: Eltanin
hne: एलतानिन

[ctx: star name]
en: Mintaka
hne: मिनताका

[ctx: star name]
en: Caph
hne: केफ

[ctx: star name]
en: Dschubba
hne: द्सचुबा

[ctx: star name]
en: Men
hne: मेन

[ctx: star name]
en: Merak
hne: मेराक

[ctx: star name]
en: Pulcherrima
hne: पुलचेरिमा

[ctx: star name]
en: Enif
hne: एनिफ

[ctx: star name]
en: Ankaa
hne: अंका

[ctx: star name]
en: Phecda
hne: फेकदा

[ctx: star name]
en: Scheat
hne: स्चेअत

[ctx: star name]
en: Aludra
hne: अलुद्रा

[ctx: star name]
en: Alderamin
hne: एल्डरमिन

[ctx: star name]
en: Gienah
hne: जिएनाह

[ctx: star name]
en: Markab
hne: मरकब

[ctx: star name]
en: Menkab
hne: मेनकाब

[ctx: star name]
en: Zozma
hne: जोज्मा

[ctx: star name]
en: Graffias
hne: ग्राफिआस

[ctx: star name]
en: Arneb
hne: अरनेब

[ctx: star name]
en: Zuben el Chamali
hne: जुबेन अल चमाली

[ctx: star name]
en: Unukalhai
hne: उनुकलहइ

[ctx: star name]
en: Sheratan
hne: सेरटन

[ctx: star name]
en: Phakt
hne: फक्त

[ctx: star name]
en: Kraz
hne: क्रज

[ctx: star name]
en: Ruchbah
hne: रुचबाह

[ctx: star name]
en: Muphrid
hne: मुफरिद

[ctx: star name]
en: Kabdhilinan
hne: कबधहिलिनान

[ctx: star name]
en: Lesath
hne: लेसाथ

[ctx: star name]
en: Kaus Media
hne: काउस मीडिया

[ctx: star name]
en: Tarazed
hne: ताराज्द

[ctx: star name]
en: Yed Prior
hne: येद प्रियर

[ctx: star name]
en: Na'ir al Saif
hne: नायर अल सेफ

[ctx: star name]
en: Zuben El Genubi
hne: जुबेन अल जेनुबी

[ctx: star name]
en: Kelb al Rai
hne: केल्ब अल राय

[ctx: star name]
en: Cursa
hne: कुर्सा

[ctx: star name]
en: Kornephoros
hne: कार्नफोरस

[ctx: star name]
en: Ras Algethi
hne: रास अलगेती

[ctx: star name]
en: Rastaban
hne: रास्ताबान

[ctx: star name]
en: Nihal
hne: निहाल

[ctx: star name]
en: Kaus Borealis
hne: काउस बोरेआलिस

[ctx: star name]
en: Algenib
hne: अल्जेनिब

[ctx: star name]
en: Atik
hne: अतिक

[ctx: star name]
en: Tchou
hne: त्चोऊ

[ctx: star name]
en: Alcyone
hne: एल्सायोन

[ctx: star name]
en: Vindemiatrix
hne: विंदेमियाट्रिक्स

[ctx: star name]
en: Deneb Algiedi
hne: देनेब अरगिएदी

[ctx: star name]
en: Tejat
hne: तेजत

[ctx: star name]
en: Acamar
hne: अकामार

[ctx: star name]
en: Gomeisa
hne: गोमेसिया

[ctx: star name]
en: Cor Caroli
hne: कोर कारोली

[ctx: star name]
en: Al Niyat
hne: अल नियत

[ctx: star name]
en: Sadalsud
hne: सादालसुद

[ctx: star name]
en: Matar
hne: मातार

[ctx: star name]
en: Algorab
hne: अलगोराब

[ctx: star name]
en: Sadalmelik
hne: सादालमेलिक

[ctx: star name]
en: Zaurak
hne: जाउराक

[ctx: star name]
en: Al Nasl
hne: अल नसल

[ctx: star name]
en: Pherkab
hne: फेरकाब

[ctx: star name]
en: Al Dhanab
hne: अल दानाब

[ctx: star name]
en: Furud
hne: फुरुद

[ctx: star name]
en: Minkar
hne: मिनकर

[ctx: star name]
en: Maaz
hne: माज

[ctx: star name]
en: Seginus
hne: सेगिनस

[ctx: star name]
en: Dabih
hne: दाबिह

[ctx: star name]
en: Albireo
hne: अलबिरेओ

[ctx: star name]
en: Mebsuta
hne: मेबसुता

[ctx: star name]
en: Tania Australis
hne: तानिया आस्ट्रेलिस

[ctx: star name]
en: Altais
hne: अलताइस

[ctx: star name]
en: Al Nair
hne: अल नायर

[ctx: star name]
en: Talitha Borealis
hne: तालिथा बोरेआलिस

[ctx: star name]
en: Sarin
hne: सरिन

[ctx: star name]
en: Wazn
hne: वाज्न

[ctx: star name]
en: Kaou Pih
hne: काउ पिह

[ctx: star name]
en: Er Rai
hne: एर राइ

[ctx: star name]
en: Yed Posterior
hne: येद पोस्टेरियर

[ctx: star name]
en: Alphirk
hne: अलफ्रिक

[ctx: star name]
en: Sulaphat
hne: सुलाफट

[ctx: star name]
en: Skat
hne: स्कत

[ctx: star name]
en: Edasich
hne: एदासिच

[ctx: star name]
en: Megrez
hne: मगरेज

[ctx: star name]
en: Chertan
hne: चेरटन

[ctx: star name]
en: Asmidiske
hne: एसमिदिस्के

[ctx: star name]
en: Muscida
hne: मुसिदा

[ctx: star name]
en: Heze
hne: हेज

[ctx: star name]
en: Auva
hne: अउवा

[ctx: star name]
en: Homan
hne: होमन

[ctx: star name]
en: Mothallah
hne: मोथालाह

[ctx: star name]
en: Adhafera
hne: अधाफेरा

[ctx: star name]
en: Al Thalimain
hne: अल थालिमेन

[ctx: star name]
en: Tania Borealis
hne: तानिया बोरेआलिस

[ctx: star name]
en: Nekkar
hne: नेक्कर

[ctx: star name]
en: Alula Borealis
hne: अलुला बोरेआलिस

[ctx: star name]
en: Wasat
hne: वासत

[ctx: star name]
en: Sadalbari
hne: सादलबारी

[ctx: star name]
en: Rana
hne: राना

[ctx: star name]
en: Tseen Ke
hne: त्सीन के

[ctx: star name]
en: Sheliak
hne: सेलियाक

[ctx: star name]
en: Baham
hne: बाहम

[ctx: star name]
en: Ain
hne: एइन

[ctx: star name]
en: Tarf
hne: तर्फ

[ctx: star name]
en: Schemali
hne: सेमाली

[ctx: star name]
en: Talitha Australis
hne: तलिथा आस्ट्रालिस

[ctx: star name]
en: Al Giedi
hne: अल जिएदी

[ctx: star name]
en: Zawijah
hne: जाविजाह

[ctx: star name]
en: Atlas
hne: एटलस

[ctx: star name]
en: Rotanev
hne: रोटानेव

[ctx: star name]
en: Primus Hyadum
hne: प्रिमस हायदम

[ctx: star name]
en: Chow
hne: चोव

[ctx: star name]
en: Nusakan
hne: नुसाकान

[ctx: star name]
en: Thuban
hne: थुबान

[ctx: star name]
en: Nashira
hne: नासिरा

[ctx: star name]
en: Sadatoni
hne: सादाटोनी

[ctx: star name]
en: Marfik
hne: मारफिक

[ctx: star name]
en: Alshain
hne: अलसैन

[ctx: star name]
en: Electra
hne: इलेक्ट्रा

[ctx: star name]
en: Prijipati
hne: प्रिजिपति

[ctx: star name]
en: Grumium
hne: ग्रुमियम

[ctx: star name]
en: Baten
hne: बातेन

[ctx: star name]
en: Svalocin
hne: स्वालोसिन

[ctx: star name]
en: Albali
hne: अलबाली

[ctx: star name]
en: Praecipula
hne: प्रेसिपुला

[ctx: star name]
en: Sadachbia
hne: सादाचबिया

[ctx: star name]
en: Maia
hne: माइया

[ctx: star name]
en: Mesarthim
hne: मेसारथिम

[ctx: star name]
en: Rasalas
hne: रासालास

[ctx: star name]
en: Azha
hne: आजहा

[ctx: star name]
en: Zuben el Hakrabi
hne: जुबेन अल हकराबी

[ctx: star name]
en: Kitalpha
hne: किताल्फा

[ctx: star name]
en: Asellus Australis
hne: एसेलुस आस्ट्रेलिस

[ctx: star name]
en: Menkib
hne: मेनकिब

[ctx: star name]
en: Alcor
hne: एल्कोर

[ctx: star name]
en: Mekbuda
hne: मेकबुदा

[ctx: star name]
en: Dulfim
hne: दुलफिम

[ctx: star name]
en: Beid
hne: बेइद

[ctx: star name]
en: Syrma
hne: साइरमा

[ctx: star name]
en: Alkes
hne: अलकेस

[ctx: star name]
en: Muliphein
hne: मुलिफेइन

[ctx: star name]
en: Merope
hne: मेरोप

[ctx: star name]
en: Ancha
hne: अंचा

[ctx: star name]
en: Chara
hne: चारा

[ctx: star name]
en: Acubens
hne: एकुबेन्स

[ctx: star name]
en: Taygeta
hne: तायगेता

[ctx: star name]
en: Alkalurops
hne: अलकालुरोप्पस

[ctx: star name]
en: Botein
hne: बोतेइन

[ctx: star name]
en: Minhar al Shuja
hne: मिनहार अल सुजा

[ctx: star name]
en: Cujam
hne: कुजाम

[ctx: star name]
en: Dziban
hne: द्जिबेन

[ctx: star name]
en: Alya
hne: अल्या

[ctx: star name]
en: Asellus Borealis
hne: आसेलस बोरेआलिस

[ctx: star name]
en: Marsik
hne: मारसिक

[ctx: star name]
en: Pleione
hne: प्लेइओन

[ctx: star name]
en: Asterope
hne: आस्तेरोप

[ctx: star name]
en: Mira
hne: मिरा

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Simbad
hne: सिमबाद

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Aladin
hne: अलादिन

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Skyview
hne: स्काईव्यू

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
hne: गामा-रे

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
hne: एक्स-रे

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: EUV
hne: ईयूवी

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: UV
hne: यूवी

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
hne: आप्टिकल

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
hne: इन्फ्रारेड

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
hne: रेडियो

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
hne: जादा ऊर्जा एस्ट्रोफिजिकल अभिलेख (HEASARC)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
hne: हाल केएक्स-रे मिसन्स

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
hne: पिछले एक्स-रे मिसन

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
hne: गामा-रे मिसन्स

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
hne: अऊ दूसर मिसन

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
hne: लोकप्रिय सूचीपत्र चुनाव

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
hne: मल्टीवेवलैंथ केटलाग

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
hne: नासा एक्स्ट्रागेलेक्टिक डाटाबेस (एनईडी)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
hne: स्थिति

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
hne: नासा एस्ट्रोफिजिक्स डाटा सिसटम (एडीएस)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
hne: खगोलविद्या अउ खगोलसास्त्र

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
hne: इंस्ट्रूमेंटेसन

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
hne: भौतिकी अउ भूभौतिकी

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
hne: खगोलसास्त्र प्रीप्रिंट्स

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
hne: मल्टी मिसन अभिलेख स्पेस दूरदर्सी मं (एमएएसटी)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: HST
hne: एचएसटी

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: ASTRO
hne: आस्ट्रो

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: ORFEUS
hne: ओरफ्यूस

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: COPERNICUS
hne: कोपरनिकस

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
hne: फोटू

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
hne: स्पेक्ट्रा

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
hne: अन्य

en: Catalogs
hne: सूची पत्र

en: Guides
hne: मार्गदर्सक

en: Could not open file %1
hne: फाइल %1 खोल नइ सकिस

en: Script Validation Failed
hne: स्क्रिप्ट वेलिडेसन फेल.

en: Run Nevertheless
hne: जइसन भी हो, चलाव

en: Running script: %1
hne: स्क्रिप्ट: %1 चलाय जात हे

en: Script finished.
hne: स्क्रिप्ट पूरा.

en: Switch to Star Chart Colors?
hne: स्टार चार्ट रंग मं स्विच करव?

en: Switch Color Scheme
hne: रंग योजना स्विच करव

en: Do Not Switch
hne: स्विच नइ करव

en: Engage &Tracking
hne: वगेज ट्रेकिंग (&T)

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
hne: वांछित फील्ड-ओफ-व्यू कोन भरव

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
hne: फील्ड-ओफ-व्यू कोन डिग्री मं भरव:

en: Critical File Not Found: %1
hne: जरूरी फाइल नइ मिलिसः %1

en: Reading time zone rules
hne: टाइम जोन नियम मन ल पढ़त हे

en: Loading city data
hne: सिटी डाटा लोड करत हे

en: Loading sky objects
hne: आकास के चीज लोड करत हे

en: Loading Image URLs
hne: फोटू यूआरएल लोड करत हे

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
hne: समय सेट नइ कर सकिसः %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
hne: जगह सेट नइ कर सकिस जऊन के नाम हे%1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
hne: मनमाफिक फोटू-संकली फाइल  खोले नइ जा सकिस.
    भविस्य के सत्र मन बर संकली ल रेकार्ड नइ कर सकिस.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
hne: मनमाफिक जानकारी-संकली फाइल  खोले नइ जा सकिस.
    भविस्य के सत्र मन बर संकली ल रेकार्ड नइ कर सकिस.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
hne: सिरोबिन्दु

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
hne: उत्तर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
hne: पूर्व

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
hne: दक्छिन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
hne: पस्चिम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
hne: उत्तरपूर्व

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
hne: दक्छिनपूर्व

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
hne: दक्छिनपस्चिम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
hne: उत्तरपस्चिम

en: Download New Data...
hne: नवा डाटा डाउनलोड करव...

en: Downloads new data
hne: नवा डाटा डाउनलोड

en: &Save Sky Image...
hne: आकास फोटू सहेजव... (&S)

en: &Run Script...
hne: स्क्रिप्ट चलाव... (&R)

en: Set Time to &Now
hne: समय अभी मं सेट करव (&N)

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
hne: अस्त समय... (&S)

en: Stop &Clock
hne: घड़ी बन्द करव (&C)

en: Stop Clock
hne: घड़ी बन्द करव

en: &Zenith
hne: सिरोबिन्दु (&Z)

en: &North
hne: उत्तर (&N)

en: &East
hne: पूर्व (&E)

en: &South
hne: दक्छिन (&S)

en: &West
hne: पस्चिम (&W)

en: &Find Object...
hne: चीज खोजव... (&F)

en: &Default Zoom
hne: डिफाल्ट जूम (&D)

en: &Zoom to Angular Size...
hne: कोनीय आकार मं जूम करव... (&Z)

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
hne: लैम्बार्ट अजिमुथल इक्वल-एरिया (&L)

en: &Azimuthal Equidistant
hne: अजीमुथल इक्विडिस्टेंट (&A)

en: &Orthographic
hne: ओर्थोग्राफिक (&O)

en: &Equirectangular
hne: इक्विरेक्टेंगुलर (&E)

en: &Stereographic
hne: स्टीरियोग्राफिक (&S)

en: &Gnomonic
hne: ग्नोमोनिक (&G)

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
hne: जानकारी डब्बा देखाव (&I)

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
hne: समय डब्बा देखाव (&T)

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
hne: फोकस डब्बा देखाव (&F)

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
hne: स्थिति डब्बा देखाव (&L)

en: Show Main Toolbar
hne: मुख्य औजार-पट्टी देखाव

en: Show View Toolbar
hne: दृस्य औजार-पट्टी देखाव

en: Show Statusbar
hne: स्थिति-पट्टी देखाव

en: Show Az/Alt Field
hne: Az/Alt फील्ड देखाव

en: Show RA/Dec Field
hne: RA/Dec फील्ड देखाव

en: C&olor Schemes
hne: रंग योजना (&o)

en: &Classic
hne: क्लासिक (&C)

en: &Star Chart
hne: चार्ट चालू करव (&S)

en: &Night Vision
hne: रात अवलोकन (&N)

en: &Moonless Night
hne: चंद्र रहित रात (&M)

en: &FOV Symbols
hne: एफओवी चिनहा (&F)

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
hne: जियोग्राफिक... (&G)

en: Startup Wizard...
hne: स्टार्टअप विजार्ड...

en: Calculator
hne: गनक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
hne: उन्नतांस वि. समय

en: What's up Tonight
hne: आज रात मं का हे

en: Script Builder
hne: स्क्रिप्ट बिल्डर

en: Telescope Wizard...
hne: टेलिस्कोप विजार्ड...

en: Device Manager...
hne: उपकरन प्रबंधक...

en: INDI Control Panel...
hne: आईएनडीआई नियंत्रन फलक...

en: Time step control
hne: समय चरन नियंत्रन

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
hne: तारे

en: Toggle stars
hne: तारे टागल करव

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
hne: आकास के गहराई में

en: Toggle deep sky objects
hne: गहरे आकास के चीज टागल करव

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
hne: सौर मन्डल

en: Toggle Solar system objects
hne: सौर मन्डल के चीज मन ल टागल करव

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
hne: तारामंडल पंक्तियाँ

en: Toggle constellation lines
hne: तारामंडल लाइन टागल करव

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
hne: तारामंडल नाम

en: Toggle constellation names
hne: तारामंडल नाम टागल करव

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
hne: ता. सीमा

en: Toggle constellation boundaries
hne: तारामंडल सीमा टागल करव

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
hne: मिल्की वे

en: Toggle milky way
hne: मिल्की ओ मन टागल करव

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
hne: आधार

en: Toggle opaque ground
hne: अपारदर्सी मैदान टागल करव

en: Edit FOV Symbols...
hne: एफओवी चिनहा के संपादन करव...

en:  Welcome to KStars
hne: के-स्टार मं आप मन के स्वागत हे

en: nothing
hne: कुछ नइ

en: Initial Position is Below Horizon
hne: सुरू के स्थिति छितिज से नीचे हे

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
hne: सुरू के स्थिति छितिज से नीचे हे.
    का आप मन डिफाल्ट स्थिति ल रीसेट करना चाहू?

en: Reset Position
hne: स्थिति रीसेट करव

en: Do Not Reset
hne: रीसेट नइ करव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
hne: प्लूटो

en: KStars
hne: के-स्टार्स

en: Desktop Planetarium
hne: डेस्कटाप प्लेनेटेरियम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
hne: वर्नन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
hne: जोड़व

en: Server Port
hne: सर्वर पोर्ट

en: Constellation Lines
hne: नक्छत्र पंक्तियाँ

en: Constellation Names
hne: नक्छत्र नाम

en: Milky Way
hne: मिल्की वे

[ctx: Northeast]
en: NE
hne: उपू

[ctx: Southeast]
en: SE
hne: दपू

[ctx: Southwest]
en: SW
hne: दप

[ctx: Northwest]
en: NW
hne: उप

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
hne: के-स्टार मं आप मन के स्वागत हे. एखर लोड होत तक किरपा करके, अगोरव...

en: Jason Harris
hne: जेसन हेरिस

en: Jasem Mutlaq
hne: जासेम मुतलाक

en: James Bowlin
hne: जेम्स बाउलिन

en: Pablo de Vicente
hne: पाब्लो द विंसेट

en: Thomas Kabelmann
hne: थामस काबलमेन

en: Heiko Evermann
hne: हेइको इवरमान

en: Carsten Niehaus
hne: कार्सटन निहाउस

en: Mark Hollomon
hne: मार्क होलोमन

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
hne: %1 के फोटू फार्मेट के व्याख्या नइ कर सकिस, PNG माने गे.

en: Script executed.
hne: स्क्रिप्ट चलाया.

en: Could not execute script.
hne: स्क्रिप्ट चला नइ सकिस.

en: Using CPU date/time instead.
hne: बदले मं सीपीयू तारीक/समय उपयोग मं ले जात हे.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
hne: दूरदर्सी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
hne: एपर्चरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
hne: उचित आरोहन:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
hne: वातावरन के प्रभाव बर चीज मन के कोआर्डिनेट्स सुधारव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
hne: वायुमन्डल अपवर्तन बर सुधार करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
hne: केंद्रित चीज के नाम लेबल देखाव?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
hne: केंद्रित चीज मं लेबल लगाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
hne: जब मुसुवा विंडोज मं घूमही तहां अस्थाई लेबल संलग्न करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
hne: स्मूथ ग्राफिक्स (परंतु धीमे) बर एला चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
hne: वटीएलेस ड्राइंग उपयोग करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
hne: जब फोकस बदले तहां घुमाव गति देखाव?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
hne: एनिमेटेड घुमाव उपयोग करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
hne: जब नक्सा घूमत होही तहां सब्बो चीज मन ल आरेखित नइ करव?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
hne: जब खिसकाय जाय चीज लुकायव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
hne: तब घलोक लुकाव जब समय बढ़े एखर से जादाः

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
hne: यदि चुने जाथे  तहां धुंधला तारा छुप जाही जब नक्सा गतिमान रहिही.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
hne: जब नक्सा घुमाइय जाही तहां एखर से धुंधले तारों ल नइ बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
hne: जब खिसकाय जाए, सौर मन्डल चीज मन ल लुकाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
hne: यदि चुने जाथे  तहां सौर मन्डल के सब्बो अवयव छुप जाही जब नक्सा गतिमान रहिही.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
hne: सौर मन्डल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
hne: चीज लेबल

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
hne: यदि चुने जाथे  तहां नक्छत्र लाइन छुप जावगी जब नक्सा गतिमान रहिही.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
hne: नक्छत्र पंक्तियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
hne: नक्छत्र सीमा

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
hne: यदि चुने जाथे  तहां नक्छत्र नाम छुप जाही जब नक्सा गतिमान रहिही.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
hne: नक्छत्र नाम

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
hne: देखे के सूची के लेबल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
hne: नाम देखाव (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
hne: परिमान देखाव (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
hne: लेबल घनत्व:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
hne: धुंधली सीमा जूम आउट परः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
hne: धुंधली सीमा जूम ए परः

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
hne: चंद्र रहित रात

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
hne: सही रंग

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
hne: ठोस लाल

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
hne: ठोस काला

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
hne: ठोस सफेद

en: New Color Scheme
hne: नवा रंग योजना

en: Enter a name for the new color scheme:
hne: नवा रंग योजना बर एक नाम भरव:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
hne: लोकल रंग योजना निर्देसिका फाइल  खोले नइ जा सकिस.
     योजना नइ मिटा सकिस.

en: Could not delete the file: %1
hne: फाइलः %1 ल मिटा नइ सकिस

en: Error Deleting File
hne: फाइल मेटाय मं गलती

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
hne: प्रविस्टि नाम %1 colors.dat मं खोजे नइ जा सकिस.

en: Scheme Not Found
hne: योजना नइ मिलिस

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
hne: अभी हाल के रंग सेटिंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
hne: जानकारी-डब्बा बीजी मोड:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
hne: भरव नइ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
hne: पारदर्सी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
hne: अपारदर्सी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
hne: तारा रंग मोडः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
hne: तारा रंग मोड सेट करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
hne: तारा रंग तीव्रताः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
hne: तारा रंग के तीव्रता सेट करव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
hne: पूर्व-नियत रंग योजना

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
hne: पूर्व-नियत रंग योजनाओं के सूची

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
hne: अभी हाल के सेटिंग के उपयोग से नवा पूर्व-नियत रंग योजना बनाव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
hne: एक पूर्व-नियत रंग योजना मेटाव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
hne: नक्छत्र लाइन देखाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
hne: यदि चुने जाथे , आकास नक्सा मं नक्छत्र लाइन बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
hne: तारामंडल लकीर (&C)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
hne: आकास कल्चर चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
hne: तारामंडल सीमा (&b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
hne: केंद्रीय तारामंडल सीमाओं ल चमकाव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
hne: नक्छत्र नाम ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
hne: यदि चुने जाथे , आकास नक्सा मं नक्छत्र नाम बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
hne: तारामंडल नाम (&n)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
hne: नक्छत्र नाम विकल्प

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
hne: लातिन नक्छत्र नाम उपयोग करव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
hne: आकास नक्सा मं लातिन नक्छत्र नाम उपयोग करे बर एला चुनव.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
hne: लातिन (&a)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
hne: लोकल नक्छत्र नाम उपयोग करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
hne: लोकलकृत

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
hne: आईएयू संक्छेप उपयोग करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
hne: संक्छिप्त (&v)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
hne: इक्लिप्टिक ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
hne: भरा होय मिल्की ओ मन रूपरेखा उपयोग करव?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
hne: छितिज ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
hne: यदि चुने जाथे , आकास नक्सा मं लोकल छितिज के प्रतिनिधित्व करती एक लकीर आरेखित के जाही.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
hne: छितिज (रेखा) (&z)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
hne: मिल्की ओ मन रूपरेखा ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
hne: अपारदर्सी मैदान ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
hne: अपारदर्सी जमीन (&g)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
hne: खगोलीय भूमध्य लकीर ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
hne: यदि चुने जाथे , आकास नक्सा मं खगोलीय भूमध्य लकीर आरेखित के जाही.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
hne: खगोलीय भूमध्य लकीर (&q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
hne: सौर मन्डल के चीज मन ल देखाव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
hne: सुरुज, चन्द्र अउ ग्रह

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
hne: सनि ग्रह ड्राइंग बनाव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
hne: यदि चुने जाथे , आकास नक्सा मं सनि ग्रह बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
hne: मुख्य चीज मन ल फोटू के जइसन ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
hne: फोटू उपयोग करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
hne: मंगल ग्रह ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
hne: यदि चुने जाथे , नक्सा मं मंगल ग्रह बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
hne: सौर मन्डल के मुख्य चीज मन मनाम लेबल्स लगाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
hne: जब चुने जाथे , ग्रहों, सुरुज अउ चंद्रमा मं नाम लेबल लगा दे जाथे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
hne: नाम लेबल्स उपयोग करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
hne: सब्बो मुख्य चीज चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
hne: सब्बो चुनव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
hne: सब्बो मुख्य चीज मतचुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
hne: कुछ नइ चुनव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
hne: सुक्र ग्रह ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
hne: यदि चुने जाथे , नक्सा मं सुक्र ग्रह बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
hne: सुरुज ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
hne: यदि चुने जाथे , नक्सा मं सुरुज बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
hne: सुरुज

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
hne: वृहस्पति ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
hne: यदि चुने जाथे , नक्सा मं वृहस्पति ग्रह बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
hne: चन्द्रमा ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
hne: यदि चुने जाथे , नक्सा मं चन्द्रमा बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
hne: चन्द्रमा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
hne: बुध ग्रह ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
hne: यदि चुने जाथे , नक्सा मं बुध ग्रह बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
hne: वरून ग्रह ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
hne: यदि चुने जाथे , नक्सा मं वरून ग्रह बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
hne: उरन ग्रह ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
hne: यदि चुने जाथे , नक्सा मं उरन ग्रह बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
hne: छोटे ग्रह

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
hne: छुद्र ग्रहों ल ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
hne: यदि चुने जाथे , नक्सा मं छुद्र ग्रहों ल बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
hne: धूमकेतुओं ल ड्राइंग बनाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
hne: यदि चुने जाथे , नक्सा मं धूमकेतुओं ल बनाय जाही.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
hne: सुरुज तिर धूमकेतुओं के नाम देखाव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
hne: छुद्रग्रह बनाय बर बहुत धुंधला परिमान सेट करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
hne: धूमकेतुनाम मन बरसबसे अधिक दूरी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
hne: छुद्र ग्रहों मं नाम लेबल लगाव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
hne: जब चुने जाथे , छुद्र ग्रहों मं नाम लेबल लगा दे जाथे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
hne: नाम दिखाव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
hne: परिक्रमापथ पुछल्ले

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
hne: ट्रेक करे जावत अवयव मन बर अपने अपन पुछल्ले

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
hne: जब सौर मन्डल के एक अवयव ल ट्रेक कर रहे होही तहां पुछल्ला हमेसा देखाव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
hne: पुछल्ला रंग ल पिछोत अंगना रंग मं विलीन करव?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
hne: यदि चुने जाथे , ग्रह के पुछल्ला रंग,  पिछोत अंगना आकास रंग मं सम्मिस्रित हो जाही.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
hne: पुछल्लों ल पिछोत अंगना रंग मं विलीन करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
hne: सब्बो परिक्रमापथ पुछल्ले साफ करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
hne: सब्बो पुछल्ले मेटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
hne: पृथ्वी के उपग्रहों के ट्रैक

en: Could not upload file
hne: फाइल अपलोड नइ कर सकिस

en: Open Cluster
hne: गुक्छ खोलव

en: Globular Cluster
hne: ग्लोबुलर गुक्छ

en: Gaseous Nebula
hne: गैसीय नीहारिका

en: Planetary Nebula
hne: प्लेनेटेरी नीहारिका

en: Supernova Remnant
hne: सुपरनोवा अवसिस्ट

en: Galaxy
hne: गेलेक्सी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
hne: तारीकः

en: Go to next Wizard page
hne: विजाऱड के अगले पेज मं जाव

en: Go to previous Wizard page
hne: विजार्ड के पिछले पेज मं जाव

en: Loading asteroids
hne: छुद्र ग्रह ल लोड करत हे

en: Loading comets
hne: पुच्छल तारा लोड करत हे

en: Constellation Boundaries
hne: नक्छत्र सीमा

en: Star HD%1 not found.
hne: तारा एचडी%1 नइ मिलिस.

en: Loading constellation names
hne: नक्छत्र नाम लोड करत हे

en: Creating horizon
hne: छितिज बनात हे

en: Loading %1
hne: %1 लोड करत हे

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
hne: मिल्की वे लोड करत हे

en: Loading Large Magellanic Clouds
hne: बड़े मैगेलेनिक बादल ल लोड करत हे

en: Loading Small Magellanic Clouds
hne: छोटे मैगेलेनिक बादल ल लोड करत हे

en: Loading solar system
hne: सौर मन्डल लोड करत हे

en: Loading stars
hne: तारा लोड करत हे

en: Requested Position Below Horizon
hne: निवेदित स्थिति छितिज से नीचे

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
hne: निवेदित जगह छितिज से नीचे हे.
    जइसन भी हो आप मन वहाँ जाना चाहू?

en: Go Anyway
hne: जइसन भी हो जाव

en: Keep Position
hne: जगह रखे रहें

en: Angular distance: %1
hne: कोनीय दूरी: %1

en: No object selected.
hne: कोई चीज चुने नइ गे हे.

en: Object Details
hne: चीज विवरन

[ctx: Jupiter's moon Europa]
en: Europa
hne: यूरोपा

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
hne: जेनीमीड

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
hne: केलिस्टो

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
hne: पूर्निमा

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
hne: चन्द्र उदय

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
hne: पहिली पक्छ

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
hne: तीसर पक्छ

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
hne: वेक्सिंग क्रेसेन्ट

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
hne: वेक्सिंग गिब्बस

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
hne: वेनिंग गिब्बस

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
hne: वेनिंग क्रेसेंट

en: unknown
hne: अग्यात

en: Star
hne: तारा

en: Catalog Star
hne: तारा सूचीपत्र

en: Planet
hne: ग्रह

en: Comet
hne: धूमकेतु

en: Asteroid
hne: छुद्रग्रह

en: Constellation
hne: तारामंडल

en: Unknown Type
hne: अग्यात किसिम

en: Show HST Image
hne: एचएसटी फोटू देखाव

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
hne: %1: हबल स्पेस दूरदर्सी, नासा बर STScI से संचालित [पब्लिक डोमेन]

en: Show Spitzer Image
hne: स्पिट्जर फोटू देखाव

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
hne: %1: स्पिट्जर अंतरिक्छ दूरदर्सी, नासा/जेपीएल-कालटेक [पब्लिक डोमेन] से साभार

en: Show SEDS Image
hne: सेड्स फोटू देखाव

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
hne: %1: एसईडीएस, http://www.seds.org [अ-व्यावसायिक उपयोग बर मुफ्त]

en: Show KPNO AOP Image
hne: केपीएनओ एओपी फोटू देखाव

en: Show NOAO Image
hne: नोआओ फोटू देखाव

en: Show
hne: देखाव

en: unnamed object
hne: बेनाम चीज

en: alpha
hne: अल्फा

en: beta
hne: बीटा

en: gamma
hne: गामा

en: delta
hne: डेल्टा

en: epsilon
hne: एप्सिलन

en: zeta
hne: जेटा

en: eta
hne: ईटा

en: theta
hne: थीटा

en: iota
hne: आयोटा

en: kappa
hne: काप्पा

en: lambda
hne: लेम्बडा

en: mu
hne: म्यू

en: nu
hne: न्यू

en: xi
hne: एक्साई

en: omicron
hne: ओमिक्रान

en: pi
hne: पाई

en: rho
hne: रो

en: sigma
hne: सिग्मा

en: tau
hne: ताऊ

en: upsilon
hne: अप्सिलान

en: phi
hne: फाई

en: chi
hne: चाई

en: psi
hne: साई

en: omega
hne: ओमेगा

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
hne: समय-छेत्र-नियम के व्याख्या मं गलती, खाली नियम सेट करत हे

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
hne: 		<p>आकास नक्सा ल एक नवा जगह मं घुमाय बर
     मुसुवा किलिक कर खींचव
    			आकास पर.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
hne: 		<p>ओन-स्क्रीन इन्फो डब्बा छुपाए या देखाय जा सकथो -
    			"सेटिंग->इन्फो बक्से" मेन्यू के उपयोग से
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
hne: 		<p>औजार-पट्टी मन छुपाई या दिखाई जा सकथे - "सेटिंग->औजारपट्टी मन" मेन्यू से.
    		</p>

en: Local Time
hne: लोकल समय

en: &Print...
hne: छापव... (&P)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
hne: प्लाटेड चीज के नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
hne: चीज खोजव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
hne: प्लाट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
hne: फील्ड्स साफ करे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
hne: सूची साफ करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
hne: लोकल समय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
hne: सहर चुनव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
hne: लंबा_

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
hne: अच्छां.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
hne: अपडेट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
hne: एडजस्ट करे सके विकल्प मन के सूची

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
hne: मूल्यः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
hne: विकल्प मन के ट्री व्यू देखाव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
hne: चुने गे विकल्प मन के मूल्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
hne: विकल्प:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
hne: फाइल नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
hne: फोटू के चौड़ाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
hne: फोटू के ऊंचाईः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
hne: सूची मं से चीज चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
hne: डिर.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
hne: चीज या दिसा लक्छ्य करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
hne: छपाई गोठ देखाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
hne: तारा चार्ट रंग उपयोग करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
hne: रंग नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
hne: रंग मूल्य:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
hne: देस नाम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
hne: सहर नाम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
hne: प्रांत नाम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
hne: बताए गे जगह से एक फाइल खोलव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
hne: ट्रेकिंग चालू/बन्द टागल करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
hne: ठहरव देरी सेकन्ड में

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
hne: कुंजीः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
hne: ये कुंजी ल दबाए जाय बर अगोरव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
hne: जूम स्तरः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
hne: नवा जूम स्तर

en: Calculator modules
hne: कैल्कुलेटर माड्यूल्स

en: Time Calculators
hne: समय गनक

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
hne: जूलियन दिन

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
hne: साइडरीयल समय

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
hne: तारीक पत्र

en: Equinoxes & Solstices
hne: इक्विनाक्स अउ साल्स्टिक्स

en: Coordinate Converters
hne: कोआर्डिनेट बदलइया

en: Equatorial/Galactic
hne: भूमध्यरेखीय/गेलेक्टिक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
hne: प्रत्यक्छ निर्देसांक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
hne: छैतिज निर्देसांक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
hne: इक्लिप्टिक निर्देसांक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
hne: कोनीय दूरी

en: Geodetic Coordinates
hne: जिओडेटिक निर्देसांक

en: LSR Velocity
hne: एलएसआर गति

en: Planets Coordinates
hne: ग्रह निर्देसांक

en: Conjunctions
hne: कंजक्सन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
hne: ग्रीनविच, यूनाइटेड किंगडम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
hne: मं खतम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
hne: अउ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
hne: मं चालू:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
hne: ऑब्जेक्ट के बीच:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
hne: गनना करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
hne: वर्नल इक्विनाक्स:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
hne: ग्रीस्म संक्रांति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
hne: वसन्त विसुवत:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
hne: सीतकालीन संक्रांति:

[ctx: Right Ascension]
en: RA
hne: आरए

[ctx: Declination]
en: Dec
hne: दिसं.

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
hne: दूरदर्सी %1 आफलाइन हे. किरपा करके, कनेक्ट होही अउ फिर से कोसिस करव.

[ctx: Altitude]
en: Alt
hne: आल्ट

en: offset from Jupiter (arcmin)
hne: वृहस्पति से आफसेट (arcmin)

en: time since now (days)
hne: अब से तब तक समय (दिनों में)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
hne: इंटरेक्टिव मोड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
hne: तारीक अउ समय:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
hne: विसुवत निर्देसांक (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
hne: चीज चुनव...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
hne: पहिली स्थिति

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
hne: दुसरा स्थिति

en: Could not open file %1.
hne: फाइल %1 खोल नइ सकिस.

en: Invalid file: %1
hne: अवैध फाइल: %1

en: Invalid file
hne: अवैध फाइल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
hne: कोनीय दूरी:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
hne: बैच मोड

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
hne: इनपुट फाइल मं फील्ड्स चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
hne: सुरू के अवरोहन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
hne: आखरी अवरोहन:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
hne: आउटपुट फाइल मं परिनाम अउ फील्ड्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
hne: फाइल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
hne: इनपुट फाइल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
hne: आउटपुट फाइलः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
hne: सूचीपत्र निर्देसांक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
hne: लक्छ्य समय अउ तारीक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
hne: अभी मं रीसेट करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
hne: प्रत्यक्छ निर्देसांक:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
hne: आउटपुट फाइल मं देखाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
hne: सब्बो पैरामीटर्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
hne: इनपुट फाइल मं सिरिफ यही पैरामीटर्स

en: Does not rise
hne: उदय नइ होय

en: Does not set
hne: अस्त नइ होय

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
hne: %1 बर अल्मानाक

en: computed by KStars
hne: गननाव के-स्टार द्वारा

en: Results of Almanac calculation
hne: अल्मानाक गनना के परिनाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
hne: दोपहर मं उन्नतांसः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
hne: दिन के लम्बाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
hne: सुरुज उदय दिसंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
hne: उदय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
hne: दोपहरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
hne: सुरुज अस्त दिसंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
hne: पारगमन मं ऊँचाई:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
hne: चन्द्र उदय दिगंस:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
hne: पारगमन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
hne: चंद्रास्त दिगंस:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
hne: फेसः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
hne: वेक्सिंग गिब्बस (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
hne: बैच मोड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
hne: इनपुट फाइल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
hne: आउटपुट फाइल:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
hne: विसुवत निर्देसांक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
hne: गैलेक्टिक निर्देसांक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
hne: इनपुट फाइल मं पैरामीटर चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
hne: गैले. देसां.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
hne: गैले. अच्छां.:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
hne: आउटपुट फाइल बर पैरामीटर चुनव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
hne: फाइल नाम चुनव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
hne: इनपुट निर्देसांक चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
hne: कार्टेसियन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
hne: जियोग्राफिक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
hne: इक्लिप्साइड माडल चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
hne: बदलव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
hne: कार्टेसियन निर्देसांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, XCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, XGeoCheckBatch)
en: X (km):
hne: X (किमी):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, YCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, YGeoCheckBatch)
en: Y (km):
hne: Y (किमी):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ZCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ZGeoCheckBatch)
en: Z (km):
hne: Z (किमी):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
hne: जियोग्राफिक निर्देसांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
hne: उत्कर्स (मीटर्स):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
hne: इले. (m):

en: Results of Julian day calculation
hne: गनना से जूलियन दिन के परिनाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
hne: जूलियन दिन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
hne: परिवर्धित जूलियन दिन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
hne: इनपुट पैरामीटर:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
hne: तारीक अउ समय

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
hne: जूलियन दिन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
hne: परिवर्धित जूलियन दिन

en: Incorrect number of fields in line %1:
hne: लकीर %1 मं फील्ड मन के गलत संख्या:

en: Present fields %1.
hne: अभी हाल के फील्ड्स %1.

en: Required fields %1.
hne: जरूरी फील्ड्स %1.

en: Unknown planet
hne: अग्यात ग्रह

en:  in line %1:
hne: लकीर %1 में:

en: Line %1 contains an invalid time
hne: लकीर %1 मं अवैध समय हे

en: Line %1 contains an invalid date:
hne: लकीर %1 मं अवैध तारीक हे:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
hne: इनपुट फाइल मं कुछ लाइन मन ल समझने के समय कुछ गलती होइस

en: Errors in lines
hne: पंक्तियों मं गलती

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
hne: इनपुट पैरामीटर्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
hne: सौर मन्डल चीज

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
hne: हेलिओसेंट्रिक इक्लिप्टिक निर्देसांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
hne: दूरी (ए.यू.):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
hne: जिओसेंट्रिक इक्लिप्टिक निर्देसांक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
hne: आउटपुट फाइल बर निर्देसांक सिसटम चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
hne: हेलिओसेंट्रिक इक्लिप्टिक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
hne: भूमध्यरेखीय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
hne: जिओसेंट्रिक इक्लिप्टिक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
hne: आड़ा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
hne: आउटपुट फाइल बर अउ पैरामीटर्स

en: Hint for writing location strings
hne: जगह वाक्यांस लिखे बर संकेत

en: local time
hne: लोकल समय

en: sidereal time
hne: साइडरीयल समय

en: date
hne: तारीक

en: location
hne: जगह

en: %1 and %2
hne: %1 अउ %2

en: %1, %2 and %3
hne: %1, %2 अउ %3

en: Specify %1 in the input file.
hne: इनपुट फाइल मं %1 ल निरधारित करव.

en: Results of Sidereal time calculation
hne: साइडरीयल समय गनना के परिनाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
hne: साइडरीयल समय:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
hne: साइडरीयल समय गनना करव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
hne: मानक समय गनना करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
hne: इनपुट फाइल से पढ़व

en: Sun's Declination
hne: सुरुज के उतार

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
hne: # इक्विनाक्स तथी सोलास्टिक्सिस

en: # computed by KStars
    #
hne: # के-स्टार से कम्प्यूटित करिस
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
hne: इक्विनाक्स अउ सोलास्टिक्सिस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
hne: साल बर इक्विनाक्स अउ सोलस्टिक्सिस:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
hne: 1 जनवरी 2007  00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
hne: लक्छ्य जगह:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
hne: रेडियल गतियाँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: V<sub>LSR</sub>:
hne: वी<sub>एलएसआर</sub>:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
hne: हेलियोसेंट्रिक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
hne: खगोलीय भूमध्य रेखा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
hne: टोपोसेंट्रिक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
hne: एलिवेसन (मी.):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
hne: इनपुट गति:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
hne: हेलियोसेंट्रिक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
hne: खगोलीय भूमध्य रेखा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
hne: टोपोसेंट्रिक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: LSR
hne: एलएसआर

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
hne: ओवरव्यू

[ctx: Magnitude]
en: Mag
hne: मैग

en: Added %1 to observing list.
hne: %1 ल ओब्जर्विंग सूची मं जोड़ा.

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
hne: फाइल %1 लोड नइ कर सकिस.  भिन्न फाइलनाम कोसिस करव?

en: Try Different
hne: कोई अउ आजमाव

en: Do Not Try
hne: कोसिस नइ करव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
hne: डिस्क से देखे के सूची लोड करव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
hne: अभी हाल के देखे के सूची डिस्क मं सहेजव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
hne: अभी हाल के देखे के सूची डिस्क मं सहेजव, फाइलनाम निरधारित करत करत

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
hne: देखे के सूची के विजार्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
hne: बीच में

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
hne: आयताकार छेत्र में

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
hne: वृत्तीय छेत्र में

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
hne: सब्बो आकास में

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
hne: गुक्छ खोलव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
hne: ग्लोबुलर गुक्छ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
hne: गैसीय नेबुले

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
hne: प्लेनेटेरी नेबुले

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
hne: सुरुज, चन्द्र अउ ग्रह

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
hne: अवैध वृत्त निरधारित हे, कोीई छेत्रीय चयन संभव नइ हे.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
hne: तारामंडल से

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
hne: सूची मं सब्बो चीज मन ल चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
hne: सब्बो

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
hne: सूची मं सब्बो चुने गे चीज मन ल मेटाव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
hne: सूची मं से सब्बो "गहरे-आकास" चीज किसिमों ल चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
hne: गहरा आकास

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
hne: सूची मं सब्बो सौर मंडल चीज मन ल चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
hne: मैं चीज मन ल चुनना चाहता हूं:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
hne: को

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
hne: Dec सीमा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
hne: RA सीमा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
hne: सेंटर RA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
hne: सेंटर Dec:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
hne: त्रिज्या (डिग्री में):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
hne: सेः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
hne: उन चीज मन ल चुनव जऊन देखे जा सकथो :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
hne: एखर से जादा चमकीले चीज मन ल चुनव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
hne: अइसन चीज सामिल हे जऊन मं कोनो परिभासित मैग्नीट्यूड नइ हे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
hne: आप मन के ओब्जर्विंग सूची मं अभी हाल के मं ० चीज हे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
hne: विकल्प नाम

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
hne: एक्स स्थििति (एयू)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
hne: वाय-स्थिति (एयू)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
hne: आज

en: Increase the display Zoom Level.
hne: जूम स्तर प्रदर्सक बढ़ाव

en: Decrease the display Zoom Level.
hne: जूम स्तर प्रदर्सक घटाव

en: Set the display Zoom Level to its default value.
hne: प्रदर्सक जूम स्तर एखर डिफाल्ट मान मं सेट करथे .

en: Set the display Zoom Level manually.
hne: जूम स्तर प्रदर्सक हस्तचालित सेट करव

en: Set the system clock to the specified Local Time.
hne: तंत्र घड़ी ल निरधारित लोकल समय मं सेट करव.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
hne: स्क्रिप्ट ल चलाना निरधारित सेकन्डों तक ठहराए रहें.

en: Set whether the display is tracking the current location.
hne: नियत करव कि का प्रदर्सक अभी हाल के जगह ल ट्रेक करथे

en: Change view option named %1 to value %2.
hne:  %1 नाम के दृस्य विकल्प ल मूल्य %2 मं बदलव.

en: Set the color named %1 to the value %2.
hne:  %1 नाम के रंग ल मूल्य %2 मं बदलव.

en: Load the color scheme specified by name.
hne: नाम से निरधारित रंग योजना लोड करव.

en: Halt the simulation clock.
hne: सिमुलेसन घड़ी बन्द करव

en: Start the simulation clock.
hne: सिमुलेसन घड़ी चालू करव

en: Functions
hne: फंक्सन्स

en: InfoBoxes
hne: जानकारी-बक्से

en: Toggle display of all InfoBoxes
hne: सब्बो जानकारी-डब्बा मन ल दिखाना टागल करव

en: bool
hne: बूल

en: Toggle display of Time InfoBox
hne: समय जानकारी-डब्बा प्रदर्सन टागल करव

en: Toggle display of Geographic InfoBox
hne: जियोग्राफिक जानकारी-डब्बा प्रदर्सन टागल करव

en: Toggle display of Focus InfoBox
hne: फोकस जानकारी-डब्बा प्रदर्सन टागल करव

en: (un)Shade Time InfoBox
hne: समय जानकारी-डब्बा छइंहादार (नइ) करव

en: (un)Shade Geographic InfoBox
hne: जियोग्राफिक जानकारी-डब्बा छइंहादार (नइ) करव

en: (un)Shade Focus InfoBox
hne: फोकस जानकारी-डब्बा छइंहादार (नइ) करव

en: Toolbars
hne: औजार पट्टी मन

en: Toggle display of main toolbar
hne: मुख्य औजारपट्टी दिखाना टागल करव

en: Toggle display of view toolbar
hne: दृस्य औजारपट्टी दिखाना टागल करव

en: Show Objects
hne: चीज देखाव

en: Toggle display of Stars
hne: तारे दिखाना टागल करव

en: Toggle display of all deep-sky objects
hne: गहरे आकास के चीज दिखाना टागल करव

en: Toggle display of all solar system bodies
hne: सौर मन्डल के सब्बो अवयव मन ल दिखाना टागल करव

en: Toggle display of Sun
hne: सुरुज दिखाना टागल करव

en: Toggle display of Moon
hne: चन्द्रमा दिखाना टागल करव

en: Toggle display of Mercury
hne: बुध ग्रह दिखाना टागल करव

en: Toggle display of Venus
hne: सुक्र ग्रह दिखाना टागल करव

en: Toggle display of Mars
hne: मंगल ग्रह दिखाना टागल करव

en: Toggle display of Jupiter
hne: वृहस्पति दिखाना टागल करव

en: Toggle display of Saturn
hne: सनि ग्रह दिखाना टागल करव

en: Toggle display of Uranus
hne: उरन ग्रह दिखाना टागल करव

en: Toggle display of Neptune
hne: वरून ग्रह दिखाना टागल करव

en: Toggle display of Asteroids
hne: छुद्र ग्रह दिखाना टागल करव

en: Toggle display of Comets
hne: धूमकेतु दिखाना टागल करव

en: Show Other
hne: अऊ दूसर देखाव

en: Toggle display of constellation lines
hne: नक्छत्र पंक्तियों ल दिखाना टागल करव

en: Toggle display of constellation boundaries
hne: नक्छत्र सीमा दिखाना टागल करव

en: Toggle display of constellation names
hne: नक्छत्र नाम दिखाना टागल करव

en: Toggle display of Milky Way
hne: मिल्की ओ मन दिखाना टागल करव

en: Toggle display of the coordinate grid
hne: निर्देसांक ग्रिड ल दिखाना टागल करव

en: Toggle display of the celestial equator
hne: खगोलीय भूमध्य लकीर दिखाना टागल करव

en: Toggle display of the ecliptic
hne: एक्लिप्टिक दिखाना टागल करव

en: Toggle display of the horizon line
hne: छितिज लकीर दिखाना टागल करव

en: Toggle display of the opaque ground
hne: अपारदर्सी मैदान दिखाना टागल करव

en: Toggle display of star name labels
hne: तारा नाम लेबल्स दिखाना टागल करव

en: Toggle display of star magnitude labels
hne: परिमान लेबल्स दिखाना टागल करव

en: Toggle display of asteroid name labels
hne: छुद्रग्रह नाम लेबल्स दिखाना टागल करव

en: Toggle display of comet name labels
hne: धूमकेतु नाम लेबल्स दिखाना टागल करव

en: Toggle display of planet name labels
hne: ग्रह नाम लेबल्स दिखाना टागल करव

en: Toggle display of planet images
hne: ग्रह फोटू दिखाना टागल करव

en: Show Latin constellation names
hne: लातिन नक्छत्र नाम देखाव

en: Show constellation names in local language
hne: नक्छत्र नाम लोकल भाखा मं देखाव

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
hne: आईएयू-मानक नक्छत्र संक्छिप्त नाम देखाव

en: Hide Items
hne: चीज लुकायव

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
hne: टागल करव कि जब प्रदर्सक ल घुमाइस जाय तहां का चीज लुकायया जाए

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
hne: चीज मन ल लुकाय बर टाइमस्टेप सीमा (सेकन्डों में)

en: double
hne: डबल

en: Hide faint stars while slewing?
hne: जब घुमाइस जाए, धुंधले तारों ल लुकाव?

en: Hide solar system bodies while slewing?
hne: जब घुमाय जाए, सौर मन्डल चीज मन ल लुकाव?

en: Hide Milky Way while slewing?
hne: जब घुमाइस जाए, मिल्की ओ मन ल लुकाव?

en: Hide constellation names while slewing?
hne: जब घुमाइस जाए, नक्छत्र नांव मन ल लुकाव?

en: Hide constellation lines while slewing?
hne: जब घुमाइस जाए, नक्छत्र पंक्तियों ल लुकाव?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
hne: जब घुमाइस जाए, नक्छत्र नांव मन ल लुकाव?

en: Hide coordinate grid while slewing?
hne: जब घुमाइस जाए, निर्देसांक ग्रिड ल लुकाव?

en: Skymap Options
hne: आकास नक्सा विकल्प

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
hne: छैतिज निर्देसांक उपयोग करव? (नइ तो, उपयोग करव भूमध्यरेखीय)

en: Set the Zoom Factor
hne: जूम फैक्टर सेट करव

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
hne: एफओवी चिनहा बर कोनीय आकार सेट करव (आर्क मिन में)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
hne: एफओवी चिनहा बर आकृति चुनव (0=वर्ग, 1=वृत्त, 2=क्रासहेयर्स, 4=बुल्सआई)

en: Select color for the FOV symbol
hne: एफओवी चिनहा बर एक रंग चुनव

en: string
hne: स्ट्रिंग

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
hne: एनिमेटेड घुमाव उपयोग करव? (नइ तो, नये फोकस मं "snap" करव )

en: Correct for atmospheric refraction?
hne: वायुमन्डल अपवर्तन बर सुधार करव?

en: Automatically attach name label to centered object?
hne: केंद्रित चीज मन मनाम लेबल्स अपने अपन लगाव?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
hne: यदि मुसुवा संकेतक कोनो चीज के ऊपर आथे  तहां अस्थाई नाम लेबल संलग्न करव

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
hne: ग्रह पुछल्ले आकास रंग मं विलीन हों? (नइ तहां ले रंग स्थिर रहेंगे)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
hne: नक्सा मं लेबल करे बहुत धुंधले तारे के परिमान

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
hne: जब घुमाइस जाय तहां बहुत चमकीले तारे के परिमान

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
hne: नक्सा मं आरेखित बहुत धुंधले छुद्र ग्रह के परिमान

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
hne: नक्सा मं लेबल करे बहुत धुंधले छुद्र ग्रह के परिमान

en: Could not download remote file.
hne: रिमोट फाइल डाउनलोड नइ कर सकिस.

en: Download Error
hne: डाउनलोड गलती

en: Save Changes to Script?
hne: बदलाव मन ल स्क्रिप्ट मं सहेजव?

en: Could not parse script.  Line was: %1
hne: स्क्रिप्ट के व्याख्या नइ करे जा सकिस.  लकीर रहिस: %1

en: true
hne: सही

en: Function index out of bounds.
hne: बाउन्ड्स से बाहिर फंक्सन इंडेक्स.

en: false
hne: गलत

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
hne: फंक्सन अउ आर्ग विजेट के बीच मिसमैच (वांछित %1.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
hne: नवा स्क्रिप्ट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
hne: स्क्रिप्ट सहेजव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
hne: स्क्रिप्ट अइसन सहेजव...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
hne: जांच स्क्रिप्ट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
hne: अभी हाल के स्क्रिप्ट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
hne: फंक्सन जोड़व

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
hne: फंक्सन मेटाव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
hne: फंक्सन नकल करव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
hne: ऊपर जाव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
hne: नीचे जाव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
hne: फंक्सन आर्गुमेंट्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
hne: फंक्सन ब्राउजर

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
hne: फंक्सन मदद

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
hne: स्क्रिप्ट बर नाम भरव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
hne: लेखक के नाम भरव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
hne: स्क्रिप्ट नामः

en: Print the Sky Calendar
hne: आकास कलेन्डर ल छापव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
hne: सालः

en: at %1
hne: %1 पर

en: The night of %1
hne: %1 के रात

en: Star Clusters
hne: तारा गुक्छ

en: circumpolar
hne: सर्कमपोलर

en: does not rise
hne: उदय नइ होय

en: No Object Selected
hne: कोई चीज चुने नइ गे हे

en: Object Not Found
hne: आब्जेक्ट नइ मिलिस

en: Rises at: %1
hne: उदय पर: %1

en: Transits at: %1
hne: पारगमन पर: %1

en: Sets at: %1
hne: अस्त पर: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
hne: तारीक के रात

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
hne: एक नवा तारीक चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
hne: तारीक बदलव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
hne: ये जगह पर

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
hne: एक नवा जियोग्राफिक जगह चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
hne: जगह बदलव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
hne: चीज देखाव जऊन ऊपर हे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
hne: समयान्तराल चुनव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
hne: साम को

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
hne: भिनसरहा को

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
hne: आज रात तिर कोनो समय

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
hne: चन्द्र उदय समय

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
hne: चुने गे तारीक के चन्द्र उदय समय देखाथे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
hne: चन्द्र उदय:  13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
hne: चुने गे तारीक बर रात के अवधि

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
hne: चुने गे तारीक के सूरुज उदय अउ सूरुज अस्त के बीच के अंतराल प्रदर्सित करथे .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
hne: रात समयः11:00 घंटे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
hne: सूरुज अस्त समय

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
hne: चुने गे तारीक बर सूरुज अस्त समय प्रदर्सित करथे .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
hne: सूरुज अस्त:  19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
hne: चन्द्र अस्त समय

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
hne: चुने गे तारीक के चन्द्र अस्त समय देखाथे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
hne: चन्द्र अस्त: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
hne: सूरुज उदय के समय

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
hne: चुने गे तारीक बर सूरुज उदय समय प्रदर्सित करथे .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
hne: सूरुज उदय:  07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
hne: चन्द्रमा के प्रदीप्ति अंस

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
hne: चुने गे तारीक के चन्द्रमा के प्रदीप्ति अंस प्रदर्सित करथे .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
hne: चन्द्रमा प्रदीप्ति: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
hne: वर्ग चुनव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
hne: मिलत जुलत चीज:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
hne: चीज नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
hne: उदय होथे :  22:12

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
hne: पारगमन करथे :  03:45

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
hne: अस्त होथे :  08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
hne: ये चीज ल प्रदर्सित आकास मं केंद्र मं रखव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
hne: केंद्रीय चीज

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
hne: चीज विवरन विंडो खोलव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
hne: उभारे गे चीज बर विवरन विन्डो खोलव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
hne: सूची मं जोड़व

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
hne: देसां:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
hne: अच्छां.:

[ctx: seconds]
en: secs
hne: सेक.

[ctx: second]
en: sec
hne: सेक.

[ctx: minute]
en: min
hne: मि.

[ctx: minutes]
en: mins
hne: मिनट

en: hour
hne: घंटा

[ctx: hours]
en: hrs
hne: घंटा

en: day
hne: दिन

en: week
hne: हफ्ता

[ctx: weeks]
en: wks
hne: हफ्ता

en: month
hne: महिना

[ctx: months]
en: mths
hne: महिना

en: year
hne: साल

[ctx: years]
en: yrs
hne: साल

en: Adjust time step
hne: टाइम स्टेप एडजस्ट करव

en: Adjust time step units
hne: समय स्टेप यूनिट एडजस्ट करव
