kstars 0 - en to hr translation catalogue (377 entries)

en: Sky
hr: Nebo

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
hr: Objekt s vezama

en: Star Name
hr: Ime zvijezde

en: Planet Name
hr: Ime planeta

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
hr: Ime sazviježđa

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
hr: LInija sazviježđa

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
hr: Mlječna staza

en: Equator
hr: Ekvator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
hr: Ekliptika

en: Compass Labels
hr: Oznake kompasa

en: User Labels
hr: Korisničke oznake

en: Planet Trails
hr: Tragovi planeta

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
hr: 30 m uz 1,3 cm

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
hr: Datoteka naziva "%1" već postoji- Želite li je prepisati?

en: Overwrite File?
hr: Prepisati datoteku?

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
hr: Ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
hr: Merkur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
hr: Venera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
hr: Zemlja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
hr: Mjesec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
hr: Uran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
hr: Neptun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
hr: dana

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
hr: &Uređaji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
hr: Epoha:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
hr: Planete

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
hr: Zvijezde

en: Constellations
hr: Sazvježđa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
hr: Asteroidi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
hr: Komete

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
hr: Galaksije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
hr: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Show image of
hr: Prikaži sliku

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
hr: URL nije valjan. Želite li otvoriti prozor web-preglednika
    s Google tražilicom?

en: Invalid URL
hr: Neispravan URL

en: Browse Google
hr: Pretraži &Google

en: Do Not Browse
hr: Ne pretražuj

en: Show webpage about
hr: Pikaži web-stranicu o

en: object
hr: objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
hr: Slika

en: Ignore
hr: Ignoriraj

en: Text
hr: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
hr: Uredi …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
hr: Boja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
hr: Ime

en: Major Axis
hr: Glavna os

en: Minor Axis
hr: Pomoćna os

en: Position Angle
hr: Kut položaja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
hr: Verzija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
hr: Boje

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
hr: Opće

[ctx: number in magnitudes]
note: i18nc("number in magnitudes", "%1 mag", QLocale().toString( ((KSComet *)selectedObject)->getTotalMagnitudeParameter(), 'f', 2)));  //show to hundredth place } else{
en: %1 mag
hr: %1 magnit

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
hr: višestruka

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
hr: promjenjiva

en: G5 star
hr: G5 zvijezda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
hr: Položaj

en: RA (%1):
hr: DU (%1):

en: Circumpolar
hr: Cirkumpolarna

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
hr: Nije raspoloživo

en: Links
hr: Veze

en: Advanced
hr: Napredno

en: Log
hr: Zapisnik

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
hr: Jeste li sigurni da želite ukloniti vezu %1?

en: Delete Confirmation
hr: Potvrda brisanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
hr: Veličina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
hr: Udaljenost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
hr: Magnituda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
hr: Iluminacija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
hr: Dodaj vezu …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
hr: Uredi vezu …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
hr: Ukloni vezu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
hr: Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRise) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransit) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLength) i18n: ectx: prope
en: 00:00
hr: 00:00:00

en: Any
hr: Bilo koji

en: Open Clusters
hr: Otvorena jata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
hr: Deklinacija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
hr: Desno uspinjanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
hr: Dodaj novu oznaku kuta pogleda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
hr: Dodajte novu oznaku kuta pogleda na popis. Možete odrediti veličinu, oblik i boju nove oznake.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
hr: Novo …

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
hr: Sva polja (osim pokrajine) moraju biti ispunjena da bi se mogla dodati ova lokacija.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
hr: Grad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
hr: Pokrajina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
hr: Država:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
hr: Kamera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
hr: Valna duljina:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
hr: Krug

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
hr: Oblik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
hr: Sad

en: Invalid URL: %1
hr: Neispravan URL: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB)
en: Start
hr: Pokreni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
hr: Statistike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
hr: Brojač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
hr: Ekspozicija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
hr: Srednje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
hr: Poveži

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
hr: Prekini vezu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
hr: Prilagođeno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
hr: Automatski

en: unnamed
hr: bez imena

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
hr: Zadrška između dvije slijedne slike, u sekundama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
hr: Zadrška:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Prefix:
hr: Prefiks:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
hr: Boj slika za snimanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
hr: Stanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
hr: Magnituda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
hr: Računalo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
hr: Žarišna duljina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
hr: Vrijednost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
hr: Komentar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
hr: Prikaz

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
hr: Upravitelj uređajima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
hr: Uređaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
hr: Način

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
hr: Lokalno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
hr: Poslužitelj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
hr: Zaustavi uslugu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
hr: Klijent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
hr: Računalo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
hr: Veza

en: Add Host
hr: Dodaj računalo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
hr: Vrijeme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
hr: &Natrag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
hr: <b>Vrijeme</b>

en: star
hr: zvijezda

en: Remove Label
hr: Ukloni oznaku

en: Add Trail
hr: Dodaj trag

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
hr: ZRAČNA PUMPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
hr: RAJSKA PTICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
hr: VODENJAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
hr: ORAO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
hr: OLTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
hr: OVAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
hr: KOČIJAŠ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
hr: VOLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
hr: DLIJETO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
hr: ŽIRAFA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
hr: RAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
hr: LOVAČKI PSI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
hr: VELIKI PAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
hr: MALI PAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
hr: JARAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
hr: KOBILICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
hr: KASIOPEJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
hr: KENTAUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
hr: CEFEJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
hr: KIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
hr: KAMELEON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
hr: ŠESTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
hr: GOLUB

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
hr: BERENKINA KOSA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
hr: JUŽNA KRUNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
hr: SJEVERNA KRUNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
hr: GAVRAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
hr: PEHAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
hr: KRIŽ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
hr: LABUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
hr: DUPIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
hr: ZLATNA RIBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
hr: ZMAJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
hr: ŽDRIJEBE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
hr: ERIDAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
hr: PEĆ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
hr: BLIZANCI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
hr: ŽDRAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
hr: HERAKLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
hr: URA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
hr: VODENA ZMIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
hr: MALA VODENA ZMIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
hr: INDIJAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
hr: GUŠTERICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
hr: LAV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
hr: MALI LAV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
hr: ZEC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
hr: VAGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
hr: VUK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
hr: RIS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
hr: LIRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
hr: STOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
hr: MIKROSKOP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
hr: JEDNOROG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
hr: MUŠICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
hr: RAVNALO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
hr: OKTANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
hr: ZMIJONOSAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
hr: PAUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
hr: PEGAZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
hr: PERZEJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
hr: FENIKS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
hr: SLIKARSKI STALAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
hr: RIBE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
hr: JUŽNA RIBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
hr: KRMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
hr: BUSOLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
hr: MREŽA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
hr: STRIJELA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
hr: STRIJELAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
hr: ŠKORPION

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
hr: SKULPTOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
hr: ŠTIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
hr: ZMIJSKA GLAVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
hr: ZMIJSKI REP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
hr: SEKSTANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
hr: BIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
hr: TELESKOP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
hr: TROKUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
hr: JUŽNI TROKUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
hr: TUKAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
hr: VELIKI MEDVJED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
hr: MALI MEDVJED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
hr: JEDRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
hr: DJEVICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
hr: LETEĆA RIBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
hr: LISICA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
hr: Ožiljci od udara komete (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
hr: Galileanski sateliti (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
hr: Globalna pješčana oluja (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
hr: Jupiter i Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
hr: Prikaži APOD sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
hr: Prikaži APOD sliku (radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
hr: Prikaži APOD sliku (Venera)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
hr: Prikaži kolaž Saturna i njegovih mjeseca

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
hr: Prikaži HST sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
hr: Prikaži HST sliku (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
hr: Prikaži HST sliku (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
hr: Prikaži HST sliku (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
hr: Prikaži HST sliku (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
hr: Prikaži HST sliku (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
hr: Prikaži HST sliku (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
hr: Prikaži HST sliku (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
hr: Prikaži HST sliku (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
hr: Prikaži HST sliku (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
hr: Prikaži HST sliku (detalji)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
hr: Prikaži HST sliku (detalji)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
hr: Prikaži HST sliku (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
hr: Prikaži HST sliku (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
hr: Prikaži HST sliku (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
hr: Prikaži HST sliku (zvijezde u M31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
hr: Prikaži HST (prsteni i mjeseci)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
hr: Prikaži KPNO AOP sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
hr: Prikaži MGS sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
hr: Prikaži NASA mozaik

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
hr: Prikaži NOAO sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
hr: Prikaži NOAO sliku (Halpha)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
hr: Prikaži NOAO sliku (vidljivo)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
hr: Prikaži SEDS sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
hr: Prikaži Spitzer sliku

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
hr: Prikaži sliku Sunca

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
hr: Prikažu sliku Vikinga

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
hr: Prikaži sliku Voyagera 1

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
hr: Slika potpunog zamračenja

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
hr: Trostruko zamračenje (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
hr: Kometa Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
hr: Dnevne solarne slike

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
hr: NASA-ine misije na Mars

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
hr: Strana s podacima SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
hr: Program Apollo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
hr: Misija Cassini

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
hr: Misija Galileo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
hr: Misija Magellan

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
hr: Misija Mariner 10

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
hr: Marsovsko društvo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
hr: Misije Voyager

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
hr: Potpuni katalog Marsa

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
hr: Dobrodošli na Mars!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
hr: Wikipedia stranica

[ctx: star name]
en: Pollux
hr: Poluks

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Skyview
hr: Nebeski pogled

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
hr: Gama-zrake

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
hr: X-zrake

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: EUV
hr: Ekstremno ultraljubičasto

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: UV
hr: Ultraljubičasto

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
hr: Vidljivo

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
hr: Infracrveno

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
hr: Arhiva visokoenergetske astrofizike (HEASARC)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
hr: Nedavne misije istraživanja X-zračenja

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
hr: Prethodne misije istraživanja X-zraka

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
hr: Misije gama-zraka

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
hr: Ostale misije

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
hr: Popularni kataloški odabiri

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
hr: Katalozi višestrukih valnih duljina

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
hr: NASA-ina ekstragalaktička baza podataka (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
hr: Položaji

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
hr: NASA-in astrofizički sustav podataka (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
hr: Astronomija i astrofizika

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
hr: Instrumentacija

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
hr: Fizika i geofizika

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
hr: Astrofizički pripremljeni ispisi

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
hr: Višemisijska arhiva pri svemirskom teleskopu (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
hr: Slike

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
hr: Ostalo

en: Catalogs
hr: Katalozi

en: Could not open file %1
hr: Nije moguće otvoriti datoteku %1

en: Script Validation Failed
hr: Validacija skripte nije uspjela

en: Run Nevertheless
hr: Ipak pokreni

en: Switch Color Scheme
hr: Promijeni shemu bojanja

en: Do Not Switch
hr: Ne mijenjaj

en: Engage &Tracking
hr: Uključi &praćenje

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
hr: Unesite željeni kut vidnog polja

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
hr: Unesite vidno polje u stupnjevima:

en: &North
hr: &Sjever

en: &East
hr: &Istok

en: &South
hr: &Jug

en: &West
hr: &Zapad

en: Show Main Toolbar
hr: Prikaži glavnu alatnu traku

en: Show View Toolbar
hr: Prikaži traku pregledavanja

en: Device Manager...
hr: Upravitelj uređajima …

en:  Welcome to KStars
hr:  Dobrodošli u KStars

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
hr: Pluton

en: Dec (%1):
hr: Dekl (%1):

en: Desktop Planetarium
hr: Planetarij radne površine

en: Milky Way
hr: Mliječna staza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
hr: Sunčevi sustav

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
hr: Bez ispune

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
hr: Prozirno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
hr: Pretapanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
hr: Bez odabira

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
hr: Mjesec

en: Could not upload file
hr: Datoteku nije moguće učitati

en: Galaxy
hr: Galaksija

en: Object Details
hr: Detalji objekata

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
hr: Ganimede

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
hr: Kalisto

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
hr: Uštap

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
hr: Mlađak

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
hr: Prva četvrt

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
hr: Zadnja četvrt

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
hr: Prva četvrt

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
hr: Prva četvrt

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
hr: Zadnja četvrt

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
hr: Zadnja četvrt

en: Star
hr: Zvijezda

en: Constellation
hr: Sazvježđe

en: Unknown Type
hr: Nepoznata vrsta

en: alpha
hr: alfa

en: gamma
hr: gama

en: theta
hr: teta

en: kappa
hr: kapa

en: xi
hr: ksi

en: omicron
hr: omikron

en: rho
hr: ro

en: phi
hr: fi

en: chi
hr: hi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
hr: Almanah

[ctx: Right Ascension]
en: RA
hr: DU

[ctx: Declination]
en: Dec
hr: Dek.

[ctx: Azimuth]
en: Az
hr: Az.

[ctx: Altitude]
en: Alt
hr: Vis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
hr: Kartezijski

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
hr: Elevacija (metri):

en: Do Not Try
hr: Ne pokušavaj

en: Functions
hr: Funkcije

en: Toolbars
hr: Alatne trake

en: Show Objects
hr: Prikaži objekte

en: Hide Items
hr: Sakrij stavke

en: double
hr: udvostručeno

en: Download Error
hr: Pogreška tijekom preuzimanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
hr: Prema vrhu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
hr: Prema dnu

en: Please Wait
hr: Pričekajte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
hr: Dodaj na popis

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
hr: Dulj.:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
hr: Šir.:

[ctx: second]
en: sec
hr: sek

[ctx: minutes]
en: mins
hr: min

en: hour
hr: sat

[ctx: hours]
en: hrs
hr: h

en: day
hr: dan

en: week
hr: tjedan

[ctx: weeks]
en: wks
hr: tj

en: month
hr: mjesec

[ctx: months]
en: mths
hr: mj

en: year
hr: godina

[ctx: years]
en: yrs
hr: g

en: Adjust time step
hr: Podesi vremenski korak

en: Adjust time step units
hr: Podesi jedinice vremenskog koraka
