KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (2883 entries)

en: Sky
hu: Ég

en: Messier Object
hu: Messier objektum

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
hu: Objektum (linkekkel)

en: Star Name
hu: A csillag neve

en: Deep Sky Object Name
hu: Mélyég objektum neve

en: Planet Name
hu: A bolygó neve

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
hu: Csillagkép neve

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
hu: Csillagkép-vonal

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
hu: Csillagkép-határvonal

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
hu: Csillagkép-határvonal kiemelve

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
hu: Tejút

en: Equator
hu: Egyenlítő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
hu: Ekliptika

en: Horizon
hu: Horizont

en: Local Meridian
hu: Helyi délkör

en: Compass Labels
hu: Iránytű-címkék

en: Equatorial Coordinate Grid
hu: Ekvatoriális koordinátarács

en: Horizontal Coordinate Grid
hu: Horizontális koordinátarács

en: Info Box Text
hu: Információs ablak - szöveg

en: Info Box Selected
hu: Információs ablak - kijelölt szöveg

en: Info Box Background
hu: Információs ablak - háttér

en: Target Indicator
hu: Céljelző

en: User Labels
hu: Felhasználói cimkék

en: Planet Trails
hu: Bolygónyomvonalak

en: Angular Distance Ruler
hu: Szögtávolság-vonalzó

en: Observing List Label
hu: A megfigyelési lista címe

en: Star-Hop Route
hu: Csillag nyomkövetési útvonal

en: Visible Satellites
hu: Látható műholdak

en: Satellites
hu: Műholdak

en: Satellites Labels
hu: Műholdak címkéi

en: Supernovae
hu: Szupernóvák

en: RA Guide Error
hu: RA vezetési hiba

en: DEC Guide Error
hu: DEC vezetési hiba

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
hu: Alapértelmezett színek

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
hu: Csillagkatalógus

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
hu: Éjszakai mód

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
hu: Nem sikerült megnyitni a helyi színösszeállítás-fájlt,
    ezért a színösszeállítást nem lehet elmenteni.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
hu: A helyi színösszeállítások indexfájlja nem nyitható meg,
    ezért a színösszeállítást nem lehet elmenteni.

en: Data verification failed
hu: Adatellenőrzés sikertelen

en: File verification failed
hu: Fájlellenőrzés sikertelen

en: Downloading
hu: Letöltés

en: Downloading Data...
hu: Adatok letöltése…

en: Awaiting response from server...
hu: Várakozás a kiszolgáló válaszára…

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
hu: 7x35-ös távcsövek

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
hu: 1 fok

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
hu: 30 m 1,3 cm-nél

en: No FOV
hu: Nincs FOV

en: KStars Exported Sky Image
hu: Exportált KStars égkép

en: Error: Unable to save image: %1
hu: Hiba: nem lehet menteni a képet: %1

en: Saved image to %1
hu: Kép mentve ide: %1

en: Could not upload image to remote location: %1
hu: Nem sikerült feltölteni a képet a(z) %1 címre.

en: Could not export image: URL %1 invalid
hu: Nem sikerült exportálni a képet: a(z) %1 URL érvénytelen

[ctx: @title:window]
en: KStars image viewer: %1
hu: KStars képnézegető: %1

en: Invert colors
hu: Színek invertálása

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
hu: Megfordítja a kép színeit. Ez időnként hasznos a kontraszt kiemeléséhez. Csak a megjelenésre van hatással, a mentésre nem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
hu: Mentés

en: Save the image to disk
hu: A kép mentése lemezre

en: Confirm Removal
hu: Eltávolítás megerősítése

en: Download
hu: Letöltés

en: Please wait while image is being downloaded...
hu: Kis türelmet, a kép letöltése folyamatban…

en: Image Viewer
hu: Képnézegető

en: Loading of the image %1 failed.
hu: A(z) %1 képet nem sikerült betölteni.

[ctx: @title:window]
en: Save Image
hu: Kép mentése

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
hu: Már létezik "%1" nevű fájl. Felül szeretné írni?

en: Overwrite File?
hu: Szeretné felülírni a fájlt?

en: Saving of the image %1 failed.
hu: A(z) %1 képet nem sikerült elmenteni.

en: DSS Download
hu: DSS letöltés

en: Please wait while DSS image is being downloaded...
hu: Kis türelmet, a DSS kép letöltése folyamatban…

en: Auto close in ...
hu: Automatikis bezárás…

en: Ok
hu: OK

en: Question
hu: Kérdés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
hu: Igen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
hu: Nem

en: Warning
hu: Figyelem

en: Continue
hu: Folytatás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
hu: Mégsem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
hu: Hiba

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
hu: Információ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: N
hu: É

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNE
hu: ÉÉK

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NE
hu: ÉK

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ENE
hu: KÉK

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: E
hu: K

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ESE
hu: KDK

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SE
hu: DK

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSE
hu: DDK

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: S
hu: D

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
hu: DDNY

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
hu: DNY

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
hu: NYDNY

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
hu: NY

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
hu: NYÉNY

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
hu: ÉNY

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
hu: ÉÉNY

en: Cannot open %1: %2
hu: %1 nem nyitható meg: %2

[ctx: @title:window]
en: Startup Wizard
hu: Indítási varázsló

en: &Next >
hu: &Tovább >

en: < &Back
hu: <&Vissza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHManualDone)
en: Done
hu: Kész

en: File write error.
hu: Fájlírási hiba.

[ctx: default theme name]
en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
hu: a levágott terület erre a méretre lesz skálázva: %1 * %2

[ctx: @title:window]
en: Edit Thumbnail Image
hu: Előnézeti kép szerkesztése

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
hu: Tartomány levágása: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
hu: Előnézet-szerkesztő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
hu: Terület levágása: [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
hu: (a levágott terület 200x200-as arányra lesz skálázva)

en: Loading images...
hu: Képek betöltése...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
hu: A keresés eredménye:

en: Failed to load image at %1
hu: Nem sikerült betölteni egy képet innen: %1

en: Failed to load image
hu: Nem sikerült betölteni egy képet

en: Choose Thumbnail Image
hu: Előnézeti kép kiválasztása

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
hu: Előnézet-választó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
hu: A kép helye:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
hu: Az aktuális előnézet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
hu: A kép sz&erkesztése...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
hu: A képhozzárendelés megszüntetése

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
hu: Nap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
hu: Merkúr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
hu: Vénusz

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
hu: Föld

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
hu: Hold

en: Ganymede
hu: Ganümédesz

en: Io
hu: Ió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
hu: Szaturnusz

en: Titan
hu: Titán

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
hu: Uránusz

en: Titania
hu: Titánia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
hu: Neptunusz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
hu: Hely:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotation:
hu: Elforgatás:

en: years
hu: év

en: months
hu: hónap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
hu: nap

en: hours
hu: óra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_1_2_7)
en: minutes
hu: perc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs0c) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas0c) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas2c) i18n: ectx: p
en: seconds
hu: másodperc

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
hu: Az Xplanet bináris útvonala üres a beállítópanelen.

en: Error making FIFO file %1: %2.
hu: Hiba az átmeneti fájl készítésekor. %1: %2.

en: Invalid catalog file.
hu: Érvénytelen katalógusfájl.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hu: &Fájl

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hu: S&zerkesztés

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hu: Né&zet

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
hu: &Súgó

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
hu: Állapotjelző eszköztár

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
hu: &Idő

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
hu: &Irány

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
hu: &Projekció

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hu: &Eszközök

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
hu: &Eszközök

note: i18n: ectx: Menu (data)
en: &Data
hu: A&dat

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
hu: &Frissítések

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
hu: &Megfigyelés

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hu: &Beállítások

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
hu: Információs &ablakok

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
hu: Állapots&or

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
hu: Az eszköztár megjelenítése

note: i18n: ectx: ToolBar (INDIToolBar)
en: INDI Toolbar
hu: INDI eszköztár

note: i18n: ectx: ToolBar (TelescopeToolBar)
en: Telescope Toolbar
hu: Teleszkóp eszköztár

en: Up/Down
hu: Fel/Le

en: Left/Right
hu: Balra/Jobbra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text
en: RA:
hu: Ra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel)
en: Target:
hu: Cél:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
hu: Típus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
hu: Epocha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Status:
hu: Állapot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
hu: Várakozik

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
hu: Bolygók

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
hu: Csillagok

en: Constellations
hu: Csillagképek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
hu: Kisbolygók

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
hu: Üstökösök

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
hu: Galaxisok

en: Nebulae
hu: Ködök

en: Clusters
hu: Halmazok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
hu: Következő

en: Previous
hu: Előző

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
hu: Név:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
hu: Fájl importálása

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
hu: Adja meg az importálandó fájl nevét

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
hu: Adatfájl importálása esetén itt kell megadni a fájl nevét. A fájl tartalmát alább lehet leírni. A fájlnév üresen hagyható, ha érvényes fejlécű, de adattartalom nélküli katalógusfájlt szeretne létrehozni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
hu: Az importált adatfájl tartalma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
hu: Ha a fenti mezőben kiválaszt egy adatfájlt, annak tartalma itt jelenik meg.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
hu: Az adatmezők leírása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
hu: <b>Katalógusmezők:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
hu: <b>A rendelkezésre álló mezők:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
hu: A katalógus koordináta epochája

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
hu: A katalógusnév előtagja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
hu: Szimbólumszín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
hu: Koordináta epocha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
hu: A kimenet &előnézete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
hu: Adja meg a kimeneti katalógus fájlnevét

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
hu: Katalógusnév:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
hu: A katalógus mentése mint:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
hu: Adjon egy nevet a katalógusnak

en: Show image of
hu: Kép megjelenítése erről:

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
hu: A megadott URL érvénytelen. Szeretne megnyitni egy böngészőablakot,
    hogy a Google keresőszolgáltatón ellenőrizni lehessen a címet?

en: Invalid URL
hu: Érvénytelen URL

en: Browse Google
hu: A Google böngészése

en: Do Not Browse
hu: Nem kell böngészni

en: Show webpage about
hu: Weboldal megjelenítése erről:

en: object
hu: objektum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
hu: Erőforrástípus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
hu: kép

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
hu: Jellemzők

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
hu: A hivatkozott erőforrás leírása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
hu: Leírás:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
hu: Az elemmel megjelenített URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
hu: Az URL megnyitása böngészőablakban

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
hu: A beírt URL ellenőrzéséhez nyissa meg egy böngészőablakban ezzel a gombbal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
hu: Az URL ellenőrzése

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Degrees
hu: fok

en: Ignore
hu: Figyelmen kívül hagyás

en: Text
hu: Szöveg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
hu: Típus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
hu: Dekl.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
hu: Szerző:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
hu: Objektum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
hu: Szerkesztés…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
hu: Eltávolítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
hu: Szín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
hu: Név

en: Major Axis
hu: Nagytengely

en: Minor Axis
hu: Kistengely

en: Position Angle
hu: Pozíciószög

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
hu: Verzió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
hu: Katalógus importálása...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
hu: Színek

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
hu: Általános

[ctx: number in magnitudes]
note: i18nc("number in magnitudes", "%1 mag", QLocale().toString( ((KSComet *)selectedObject)->getTotalMagnitudeParameter(), 'f', 2)));  //show to hundredth place } else{
en: %1 mag
hu: %1 magnitudó

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
hu: többszörös

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
hu: változó

en: G5 star
hu: G5-ös csillag

en: Dwarf planet
hu: Törpebolygó

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
hu: %1 CSE

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
hu: %1 szögperc

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
hu: %1 szögmásodperc

en: Supernova
hu: Szupernóva

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
hu: %1 ebben: %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
hu: Pozíció

en: RA (%1):
hu: Ra (%1):

en: Circumpolar
hu: Cirkumpoláris

en: Never rises
hu: Sohasem kel fel

en: Links
hu: Linkek

en: Advanced
hu: Speciális

en: Log
hu: Napló

en: Record here observation logs and/or data on %1.
hu: Itt lehet beírni a(z) %1 objektummal kapcsolatos megfigyelési és egyéb adatokat.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
hu: Biztosan szeretné eltávolítani ezt a linket: %1?

en: Delete Confirmation
hu: A törlés megerősítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
hu: Elsődleges név, egyéb nevek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
hu: 0,0 mag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
hu: Méret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
hu: 0,0 szögperc

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
hu: B-V index

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
hu: Távolság:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
hu: Magnitúdó:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
hu: Illumináció:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
hu: 0,0 pc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
hu: Hozzáadás a megfigyelési listához

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
hu: Középpontba állítás a térképen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
hu: Középpontba állítás a teleszkópon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
hu: Napközelpont:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Perihelion) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOID)
en: 0.0 AU
hu: 0.0 CSE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
hu: Pályaazonosító:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
hu: Pályaazonosító

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
hu: Átmérő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Diameter) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dimensions)
en: 0.0 km
hu: 0,0 km

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
hu: Forgási ciklus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Rotation)
en: 0.0 h
hu: 0.0 ó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOIDLabel)
en: Earth MOID:
hu: Föld MOID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
hu: Pályaosztály:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
hu: Osztály

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Albedo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDrift) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, AltGeoBox)
en: 0.0
hu: 0,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
hu: Dimenziók:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
hu: Ciklus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Period)
en: 0 y
hu: 0 é

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
hu: Részletek - Internetes adatbázisok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
hu: Válasszon egy internetes adatbázist

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
hu: Részletek - Erőforráslinkek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
hu: Információs URL-ek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
hu: Képre mutató linkek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
hu: Erőforrás megtekintése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
hu: Link felvétele...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
hu: Link módosítása...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
hu: Link eltávolítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
hu: Felhasználói napló

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
hu: Részletek - Pozícióadatok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
hu: Koordináták

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Airmass)
en: 0.00
hu: 0,00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
hu: Ra (2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
hu: Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
hu: Levegőtömeg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
hu: Magasság:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
hu: Óraszög:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
hu: Felkel/lenyugszik/delel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
hu: Lenyugvási idő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
hu: Delelési idő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
hu: Felkelési idő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRise) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransit) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLength) i18n: ectx: prope
en: 00:00
hu: 00.00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
hu: Az azimut lenyugváskor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
hu: Delelési magasság:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
hu: Az azimut felkeléskor:

en: Preview image
hu: Előnézeti kép

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Full legend
hu: Teljes jelmagyarázat

en: Scale with magnitudes chart
hu: Magnitúdóskála

en: Only scale
hu: Csak méretezés

en: Only magnitudes
hu: Csak magnitúdók

en: Only symbols
hu: Csak szimbólumok

en: Upper left corner
hu: Bal felső sarok

en: Upper right corner
hu: Jobb felső sarok

en: Lower left corner
hu: Bal alsó sarok

en: Lower right corner
hu: Jobb alsó sarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
hu: Jelmagyarázat beállítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
hu: Jelmagyarázat hozzáadása az exportált égképhez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
hu: Jelmagyarázat tájolása:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
hu: Jelmagyarázat típusa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
hu: Jelmagyarázat helyzete:

en: Any
hu: Minden

en: Solar System
hu: Naprendszer

en: Open Clusters
hu: Nyílt halmazok

en: Globular Clusters
hu: Gömbhalmazok

en: Gaseous Nebulae
hu: Gázködök

en: Planetary Nebulae
hu: Planetáris ködök

en: Details...
hu: Részletek…

en: Andromeda Galaxy
hu: Androméda galaxis

en: No object named %1 found.
hu: Nem található %1 nevű objektum.

en: Bad object name
hu: Hibás objektumnév

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
hu: Szűrés névre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
hu: Szűrés típusra:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
hu: A rektaszcenzió értékének 0 és 24 közé kell esnie.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
hu: A deklináció értékének -90,0 és +90,0 közé kell esnie.

en: Invalid Coordinate Data
hu: Hibás koordináták

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
hu: Az azimut értékének 0 és 360 közé kell esnie.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
hu: A magasság értékének -90,0 és +90,0 közé kell esnie.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
hu: Ra/Dekl.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
hu: Deklináció

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
hu: Rektaszcenzió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, epochBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochTarget)
en: 2000.0
hu: 2000,0

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aaTab)
en: Az/Alt
hu: Azi./mag.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Az:
hu: Az.:

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
hu: Látszólagos látómező kézi beállítás

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
hu: Ramsden (tipikus)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
hu: Ortoszkopikus (tipikus)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
hu: Ploessl (tipikus)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
hu: Efle (tipikus)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Panoptic
hu: Tele Vue Panoptikus

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
hu: Tele Vue Ethos (tipukis)

en: 1000 yards
hu: 1000 yard

en: 1000 meters
hu: 1000 méter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
hu: láb

en: meters
hu: méter

en: inch
hu: hüvelyk

en: Aperture diameter:
hu: Nyílás átmérő:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
hu: F-szám:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
hu: A látómező-szimbólumok szerkesztése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
hu: Új látómező-szimbólum felvétele

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
hu: Új látómező-szimbólum felvétele a listába. Meg lehet adni az új szimbólum méretét, alakját és színét.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
hu: Új…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
hu: A kijelölt látómező-szimbólum módosítása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
hu: Kattintson erre a gombra a kiválasztott látómező-szimbólum módosításához. Megváltoztatható a szimbólum mérete, alakja és színe.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
hu: A kijelölt látómező-szimbólum eltávolítása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
hu: Kattintson erre a gombra a listában kijelölt látómező-szimbólum eltávolításához.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
hu: A nyári időszámítás szabálya:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
hu[0]: Egy város felel meg a keresési feltételnek
hu[1]: %1 város felel meg a keresési feltételnek

en: Error: Duplicate Entry
hu: Hiba: dupla bejegyzés

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
hu: Az összes mezőt (kivéve az Állam/megye) ki kell tölteni a hely felvételéhez.

en: Fields are Empty
hu: A mezők üresek

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
hu: Nem sikerült feldolgozni a szélességet/hosszúságot.

en: Bad Coordinates
hu: Hibás koordináták

en: Daylight Saving Time Rules
hu: A nyári időszámítás szabálya

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
hu: Válasszon ki egy várost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
hu: Ország szerinti szűrés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
hu: Város szerinti szűrés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
hu: Megye/közigazgatási terület szerinti szűrés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
hu: Egy város sem felel meg a keresési feltételnek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
hu: A helyadatok megtekintése/szerkesztése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
hu: Város:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
hu: Megye:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
hu: Ország:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
hu: Hosszúság:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
hu: Szélesség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
hu: UT-eltolás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
hu: A mezők &törlése

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
hu: Új látómező-jelző

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
hu: A látómező-szimbólum neve

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
hu: A látómező (FOV) szimbólumának neve. Ez a név megjelenik a Látómező menüben és „A látómező-szimbólumok szerkesztése” eszközben.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
hu: Okulár

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
hu: A teleszkóp fókuszának hossza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
hu: A teleszkóp fókuszának hossza (milliméterben)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
hu: Adja meg a teleszkóp fókuszának hosszát (milliméterben).
    
    Ez az egyik olyan adat, mely szükséges a látómező-szimbólum definiálásához, mely a teleszkóp okulárjához tartozó látómezőnek felel meg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
hu: Az okulár fókuszának hossza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
hu: Az okulár fókuszának hossza (milliméterben)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
hu: Adja meg az okulár fókuszának hosszát (milliméterben).
    
    Ez az egyik olyan adat, mely szükséges a látómező-szimbólum definiálásához, mely a teleszkóp okulárjához tartozó látómezőnek felel meg.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
hu: Az okulár látszólagos látómezeje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
hu: A okulár látómezője:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
hu: az okulár látómezője (szögpercben)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
hu: Adja meg az okulár látómezőjének szögét (szögpercben).
    
    Ez az egyik olyan adat, mely szükséges a látómező-szimbólum definiálásához, mely a teleszkóp okulárjához tartozó látómezőnek felel meg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
hu: fok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
hu: vagy számítsuk az F-számból

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
hu: Megjegyzés:A Panoptic, Nagler, Radian, Delos és Ethos a Tele Vue Optics, Inc. védjegyei.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
hu: A látómező kiszámítása a megadott adatokból

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
hu: Ezzel a nyomógombbal lehet kiszámítani a látómező szögét egy adott okulár-teleszkóp kombináció esetén. Először meg kell adni a teleszkóp és a okulár fókuszának hosszát, majd a okulár látómezőjének szögét.
    
    A kiszámított szög (szögpercben) megjelenik a "látómező" szövegmezőben.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
hu: A látómező kiszámítása

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
hu: Kamera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
hu: Itt kell megadni a teleszkóp fókuszának hosszát (milliméterben).
    
    Ez az egyik olyan adat, mely szükséges a látómező-szimbólum definiálásához, mely a teleszkópra szerelt kamera látómezőjének felel meg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
hu: képpont

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
hu: A csip vagy a film mérete, milliméterben

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
hu: Adja meg a CCD csip vagy filmnegatív fizikai méretét.
    
    Ez az egyik olyan adat, mely szükséges a látómező-szimbólum definiálásához, mely a teleszkópra szerelt kamera látómezőjének felel meg.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
hu: Ezzel a nyomógombbal lehet kiszámítani a látómező szögét egy adott kamera-teleszkóp kombináció esetén. Először meg kell adni a teleszkóp fókuszának hosszát, majd a CCD csip ill. a filmnegatív fizikai méretét.
    
    A kiszámított szög (szögpercben) megjelenik a "látómező" szövegmezőben.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
hu: Binokulár

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
hu: látómező (szögperc):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
hu: Szögtávolság:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
hu: Ezzel a nyomógombbal lehet kiszámítani a látómező szögét egy adott kamera-teleszkóp kombináció esetén. Először meg kell adni a teleszkóp fókuszának hosszát, majd a CCD csip ill. a filmnegatív fizikai méretét.
    
    A kiszámított szög (szögpercben) megjelenik a "látómező" szövegmezőben.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
hu: Hullámhossz:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
hu: A HPBW (félteljesítményű sávszélesség) kiszámítása a fenti adatokból

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
hu: Ezzel a nyomógombbal lehet kiszámíttatni a HPBW (félteljesítményű sávszélesség) értékét egy adott rádióteleszkóp és megfigyelési hullámhossz kombináció esetén (ha nincs többsugaras vevőegység a teleszkópban). Először meg kell adni a rádióteleszkóp átmérőjét és a megfigyelési hullámhossz értékét.
    
    A kiszámított HPBW érték (szögpercben) megjelenik a "látómező" szövegmezőben.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
hu: A HPBW (félteljesítményű sávszélesség) kiszámítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
hu: szögperc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
hu: Látómező (szögperc):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
hu: Y eltolás:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
hu: A kért látómező mérete, szögpercben

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
hu: Adja meg a látómező-szimbólum szögértékét.
    
    Közvetlenül is megadható egy érték, vagy használja a „okulár” vagy „Kamera” lapokat a megadott okulár vagy kamera szögének kiszámításához.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
hu: X eltolás:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
hu: Válassza ki a látómező-szimbólum színét

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
hu: Válassza ki a látómező-szimbólum színét.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
hu: Válassza ki a látómező szimbólumát

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
hu: Válassza ki a látómező (FOV) szimbólumát. A választható formák:
    
    kör, négyzet, célkereszt, bikaszem.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
hu: Kör

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
hu: Célkereszt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
hu: Bikaszem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
hu: Félig áttetsző kör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
hu: Alak:

en: UTC Now
hu: UTC most

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
hu: most

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
hu: Kiegészítő fájlok letöltése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
hu: Kiegészítő adatok letöltése...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
hu: Válassza ki az Ön tartózkodási helyét

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
hu: A lista szűrése városnév szerint

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
hu: A lista szűrése országnév szerint

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
hu: A lista szűrése megyenév szerint

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
hu: A keresési feltételnek eleget tevő városnevek.

en: Capturing image...
hu: Képek készítés...

en: Invalid URL: %1
hu: Érvénytelen URL: %1

en: Unable to write to file %1
hu: A(z) %1 fájl nem írható

en: Could Not Open File
hu: A fájl megnyitása nem sikerült

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
hu: Állj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
hu: Szűrő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
hu: Deklináció:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
hu: Beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
hu: Sebesség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
hu: Mag.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB)
en: Start
hu: Indítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text
en: Capture
hu: Rögzítés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
hu: Beállítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Focus
hu: Fókusz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Align
hu: Igazítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Guide
hu: Vezetés

en: Capturing
hu: Felvétel

note: i18n("Calibrating");
en: Guiding
hu: Vezetés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
hu: Statisztika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binningLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Binning:
hu: Előfeldolgozás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
hu: Lépés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
hu: Számláló:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
hu: Eddig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
hu: Idő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
hu: Expozíció:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
hu: Középérték:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileFilterS) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
hu: Szűrő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
hu: Szűrő kerék

en: Waiting...
hu: Várakozás…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, schedulerTab)
en: Scheduler
hu: Ütemező

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIWeatherLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWeatherCB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherCheck)
en: Weather
hu: Időjárás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
hu: Kimenet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Focuser
hu: Fókuszáló

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
hu: INDI állapotüzenetek megjelenítése az állapotsorban

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
hu: A bejövő INDI állapotüzenetek megjelenítése a KStars állapotsorban

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
hu: INDI üzenetek az álla&potsorban

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
hu: Csatlakozás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
hu: A kapcsolat bontása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
hu: &Tovább

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
hu: Bezárás

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
hu: Egyéni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
hu: Nincs

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
hu: Automatikus

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, calibrationOptions)
en: Calibration Options
hu: Kalibrációk beállítása

en: Error: Lost connection to CCD.
hu: Hiba: Megszakadt a kapcsolat a CCD-vel

en: Downloading...
hu: Letöltés…

en: unnamed
hu: névtelen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
hu: Az egymást követő képek időköze (s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
hu: Késleltetés:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureLabel_2)
en: Set the exposure time in seconds for individual images, if applicable
hu: Az exponálási idő (másodpercben) beállítása az egyes képekhez, ha lehetséges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_15)
en: W:
hu: NY

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileDurationS) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordDurationR)
en: Duration
hu: Időtartam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Directory:
hu: Könyvtár:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Prefix:
hu: Előtag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
hu: Keret:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
hu: A felvenni kívánt képek száma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
hu: Be

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
hu: Ki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
hu: Állapot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
hu: Számláló:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Exp
hu: Exponálás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
hu: Korlátok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
hu: Törlés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setRawAngleB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setPositionAngleB)
en: Set
hu: Beállítás

en: Complete
hu: Kész

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
hu: Mód:

en: Autofocus in progress...
hu: Autofókusz folyamatban...

en: Error: Lost connection to Focuser.
hu: Hiba: Megszakadt a kapcsolat a fókuszálóval

en: FITS received. No stars detected.
hu: FITS kép fogadva. Nem találtam csillagot

en: No stars detected, capturing again...
hu: Nem találtam csillagot, újra próbálkozás...

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
hu: FITS kép fogadva. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
hu: FITS kép fogadva. HFR %1 @ %2.

en: Focuser error, check INDI panel.
hu: Fókuszáló hiba. Ellenőrizd az INDI panelt.

en: Starting continuous exposure...
hu: Folyamatos exponálás kezdése...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focuser:
hu: Fókuszáló:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusInB)
en: Focus In
hu: Fókusz bekapcsolva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusOutB)
en: Focus Out
hu: Fókuszon kikapcsolva

en: Calibration
hu: Kalibrálás

en: Calibration completed.
hu: Kalibrálás befejezve.

en: Autoguiding started.
hu: Vezetés indítása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
hu: Vezérlő

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Focal)
en: Focal Length (mm)
hu: Fókusztávolság (mm).

[ctx: North]
en: N
hu: É

[ctx: South]
en: S
hu: D

[ctx: West]
en: W
hu: NY

[ctx: East]
en: E
hu: K

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
hu: Futtatás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
hu: Magnitúdó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
hu: Pulzus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
hu: Két tengely

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_19)
en: Algorithm
hu: Algoritmus

en: Connecting INDI devices...
hu: INDI-eszköz csatlakoztatása...

en: Disconnecting INDI devices...
hu: INDI-eszköz leválasztása...

en: %1 is online.
hu: %1 elérhető.

en: %1 is offline.
hu: %1 nem érhető el.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
hu: INDI vezérlőpanel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
hu: Beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
hu: Törlés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
hu: fok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
hu: Megszakítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
hu: Automatikus skálázás

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Configuration
hu: Beállítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
hu: szögperc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
hu: Gépnév:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, weatherLabel)
en: Weather Station
hu: Időjárásjelző állomás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
hu: Időjárás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
hu: Fókusztávolság:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
hu: Követés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Start Time
hu: Kezdési idő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: End Time
hu: Befejezési idő

en: Invalid
hu: Érvénytelen

en: Calibrate
hu: Kalibrálás

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
hu: 1D FITS képeket a KStars nem támogatja.

en: Processing...
hu: Feldolgozás…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Method:
hu: Módszer:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Simple
hu: Egyszerű

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, statusEdit)
en: Ready.
hu: Kész.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
hu: FITS-fejléc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
hu: Kulcsszó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
hu: Érték

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Linear Scale
hu: Lineáris skálázás

en: Logarithmic Scale
hu: Logaritmikus skálázás

en: Square Root Scale
hu: Négyzetgyökös skálázás

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
hu: Hisztogram

en: Save Changes to FITS?
hu: El szeretné menteni a módosításokat a FITS-be?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
hu: Az aktuális FITS-fájl nem mentett módosításokat tartalmaz. El szeretné menteni a fájlt bezárás előtt?

en: Auto Stretch
hu: Automatikus skálázás

en: High Contrast
hu: Magas kontraszt

en: High Pass
hu: Felüláteresztő szűrő

en: Rotate Right
hu: Forgatás jobbra

en: Rotate Left
hu: Forgatás balra

en: Mark Stars
hu: Csillag jelölő

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
hu: Megjelenítés

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
hu: Források

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
hu: Meghajtó:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
hu: Címke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
hu: Új hozzáadása

en: Cannot start INDI server: port error.
hu: Az INDI-kiszolgálót nem sikerült elindítani: a megadott port hibás.

en: Invalid port entry: %1
hu: Érvénytelen port bejegyzés: %1

en: Failed to open INDI Driver file: %1
hu: Nem sikerült megnyitni az INDI meghajtófájlt: %1

en: Error: the port number is invalid.
hu: Hiba: a megadott port értéke érvénytelen.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
hu: Már létezik - gépnév: %1, port: %2.

en: You need to disconnect the client before removing it.
hu: Eltávolítás előtt le kell választani a klienst.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
hu: Biztosan el szeretné távolítani a(z) %1 klienst?

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
hu: Nem sikerült írni az 'indihosts.xml' fájlba.
    Az INDI gépnevek módosításai nem lesznek elmentve.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
hu: Eszközkezelő

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
hu: Helyi/kiszolgáló

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
hu: Eszköz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
hu: Mód

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
hu: Kiszolgálónapló

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
hu: Helyi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
hu: Kiszolgáló

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
hu: A szolgáltatás elindítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
hu: A szolgáltatás leállítása

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
hu: Kliens

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
hu: Gépnevek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
hu: Módosítás...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
hu: Csatlakozás

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
hu: Pillanatnyilag egy INDI eszköz sem működik. Ha el szeretne indítani egyet, válassza ki az eszközt a vezérlőpanelből, az Eszközök menüben.

en: Add Host
hu: Gépnév felvétele

en: Modify Host
hu: A gépnév módosítása

en: Cannot open file %1 for reading
hu: Nem sikerült olvasásra megnyitni a(z) %1 fájlt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
hu: Idő

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Data file saved to %1
hu: Az adatfájl elmentése megtörtént %1 néven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
hu: Alapértelmezett INDI videoport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
hu: Az alapértelmezett FITS-könyvtár:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
hu: Az INDI-kiszolgáló ezeken a portokon vár csatlakozó kliensekre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
hu: A teleszkóp pozíciójának megjelenítése az égtérképen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
hu: Lejátszás/szünet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
hu: Sugárzott videó

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
hu: Teleszkópbeállítási varázsló

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
hu: &Mégsem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
hu: &Vissza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
hu: <h3>1. A teleszkóp típusa</h3>
    
    Válassza ki az alábbi listából a teleszkóp típusát, majd kattintson a Tovább gombra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
hu: <b>Tipp</b>
    <br>Néhány nem-Meade teleszkóp nem támogatja a teljes LX200-es parancskészletet. Ilyen eszköz esetén válassza az <tt>LX200-es (általános)</tt> típust.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
hu: <h3>2. A teleszkóp beállítása</h3>
    
    A teleszkópot használatba vétel előtt be kell állítani. A pontos beállítási utasítások a teleszkóp használati utasításában találhatók.
    <br><br>
    Ha a beállítás megtörtént, kösse össze a teleszkópot és a számítógépet egy soros vagy USB-csatlakozón keresztül. 
    <br><br><br>Ha ez megtörtént, kattintson a Tovább gombra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
hu: <h3>3. A helyi beállítások ellenőrzése</h3>
    
    Ellenőrizze, hogy az alábbi idő, dátum és földrajzi helyzet helyes-e. A hibás adatok kijavításához kattintson <tt>Az idő beállítása</tt> vagy <tt>A földrajzi pozíció beállítása</tt> gombokra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
hu: <b>Földrajzi pozíció</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
hu: <b>Idő</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
hu: <b>Dátum</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
hu: Lenyugvási idő...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
hu: A hely beállítása...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
hu: <b>Csatlakozó:</b>

en: Are you sure you want to cancel?
hu: Biztosan el szeretné távolítani?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
hu: Egy kis türelmet kérünk - a program megkeresi, melyik csatlakozóra van kötve teleszkóp.
    A művelet több percig is eltarthat.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
hu: Egy kis türelmet kérek - a program megpróbál csatlakozni a teleszkóphoz...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
hu: Egy teleszkópot sem sikerült találni, kérjük ellenőrizze a beállításokat és próbálkozzon újra.

en: Rise time: %1
hu: Felkelési idő: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
hu: Lenyugvási idő: %1

en: No rise time: Circumpolar
hu: Nincs felkelési idő: cirkumpoláris

en: No set time: Circumpolar
hu: Nincs lenyugvási idő: cirkumpoláris

en: No rise time: Never rises
hu: Nincs felkelési idő: sohasem kel fel

en: No set time: Never rises
hu: Nincs lenyugvási idő: sohasem kel fel

en: Transit time: %1
hu: Áthaladási idő: %1

en: Empty sky
hu: Üres ég

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
hu: SDSS-kép megjelenítése

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
hu: DSS-kép megjelenítése

en: star
hu: csillag

en: Solar system object
hu: Naprendszer objektum

en: satellite
hu: műhold

en: Center && Track
hu: Középpontba, majd követés

en: Angular Distance To...            [
hu: Szögtávolság ettől...

en: Starhop from here to...
hu: Csillagkövetés innét ...

en: Remove Label
hu: A címke eltávolítása

en: Attach Label
hu: Címke csatolása

en: supernova
hu: szupernova

en: Select this object
hu: Az objektum kiválasztása

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
hu: Részletek

en: Remove From Observing WishList
hu: Eltávolítás a megfigyelési kívánságlistából

en: Add to Observing WishList
hu: Hozzáadás a megfigyelési kívánságlistához

en: Remove Trail
hu: A nyomvonal eltávolítása

en: Add Trail
hu: Nyomvonal hozzáadása

en: Stop &Tracking
hu: A követés &leállítása

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
hu: Az Idő mező pozíciója

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
hu: Az Idő mező pozíciója a képernyőn.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
hu: A Fókusz mező pozíciója a képernyőn.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
hu: A Fókusz mező koordinátái a képernyőn.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
hu: A Földrajzi mező pozíciója.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
hu: A Földrajzi mező koordinátái a képernyőn.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
hu: Az Idő mező "árnyékolt" állapotú legyen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
hu: Ha igaz, az Idő mezőben csak az első adatsor lesz látható.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
hu: A Fókusz mező "árnyékolt" állapotú legyen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
hu: Ha igaz, a Fókusz mezőben csak az első adatsor lesz látható.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
hu: A Földrajzi hely mező "árnyékolt" állapotú legyen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
hu: Ha igaz, a Földrajzi hely mezőben csak az első adatsor lesz látható.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
hu: Az összes információs mező ki-be kapcsolása

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
hu: Ki-be kapcsolja a három információs mezőt.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
hu: Látható legyen az Idő mező?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
hu: Ki-be kapcsolja a Idő mezőt.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
hu: Látható legyen a Fókusz mező?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
hu: Ki-be kapcsolja a Fókusz mezőt.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
hu: Látható legyen a Földrajzi hely mező?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
hu: Ki-be kapcsolja a Földrajzi hely mezőt.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
hu: Rögzítő az Idő mezőhöz

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
hu: Rögzítő a Földrajzi hely mezőhöz

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
hu: Látható legyen az állapotsor?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
hu: Ki-be kapcsolja az állapotsort.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
hu: Ki legyen írva a magasság/azimut értéke az állapotsorban?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
hu: Ki-be kapcsolja az egérmutató horizontális koordinátájának megjelenítését az állapotsorban.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
hu: Ki legyen írva a rektaszcenzió/deklináció értéke az állapotsorban?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
hu: A főablak szélessége képpontban

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
hu: A főablak magassága képpontban

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
hu: Elinduljon a Beállítóvarázsló a program indulásakor?

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
hu: Egyéni objektumkatalógusok fájlnevei.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
hu: Egyéni objektumkatalógusok fájlneveinek listája.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
hu: Egyéni objektumkatalógusok ki-be kapcsolása.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
hu: Egész számokból álló lista, az egyedi katalógusok ki-be kapcsolásához (ha nem nulla az értéke, akkor a katalógus objektumai megjelennek).

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
hu: A földrajzi helyzet automatikus frissítése?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
hu: A dátum és idő automatikus frissítése?

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
hu: Célkereszt rajzolása az égtérképre a teleszkóp pozíciójában

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
hu: Célkeresztet rajzol a teleszkóp pozíciójában az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
hu: Megjelenjenek az INDI-üzenetek az állapotsorban?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
hu: Ki-be kapcsolja az INDI-üzenetek kiírását az állapotsorban.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
hu: Alapértelmezett FITS-könyvtár

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
hu: A mentett FITS-fájlok alapértelmezett könyvtára

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
hu: INDI-kiszolgáló kezdőport

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
hu: INDI-kiszolgáló záróport

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
hu: INDI-kiszolgáló elérési útvonala

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
hu: INDI meghajtók elérési útvonala

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
hu: A földrajzi hely mint városnév.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
hu: Az aktuális földrajzi helyzet városnévként.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
hu: A földrajzi hely mint tartománynév.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
hu: A földrajzi hely mint országnév.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
hu: Az aktuális földrajzi hely mint országnév.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
hu: A földrajzi hosszúság fokban.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
hu: Az aktuális földrajzi helyzet hosszúsága fokban.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
hu: A földrajzi szélesség fokban.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
hu: Az aktuális földrajzi helyzet szélessége fokban.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
hu: A földrajzi hely tengerszint feletti magassága méterben.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
hu: Az aktuális földrajzi hely időzónája órában.

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
hu: Az aktuális földrajzi helyre érvényes kétbetűs időzónakód.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
hu: Kétbetűs kód, mely a nyári időszámítás kezdetét és végét mutatja meg (további információ kérhető „A nyári időszámítás szabályai” gombbal a Földrajzi helyzet mezőben).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
hu: Animált elmozgatás új fókuszpozícióba váltáskor

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
hu: A kijelölt FOV-jelző neve

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
hu: A bolygók nyomvonalai fokozatosan olvadjanak be a háttérbe?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
hu: Ha igaz, az égitestek nyomvonalai beleolvadnak az ég háttérszínébe.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
hu: Rektaszcenzió a fókuszpozícióban

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
hu: A fókuszpozíció deklinációja

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
hu: A fókuszált objektum neve

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
hu: Követés legyen?

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
hu: Az objektumok elrejtése mozgás közben

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
hu: A folyamatosabb megjelenítés érdekében a program el tud rejteni bizonyos objektumokat mozgatáskor.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
hu: El legyenek rejtve a csillagképek határai mozgás közben?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
hu: Ha be van jelölve, a csillagképek határai el lesznek rejtve, amíg az égtérkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
hu: A csillagképvonalak el legyenek rejtve mozgás közben?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
hu: Ha ez be van jelölve, a csillagképvonalak el lesznek rejtve, amíg az égtérkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
hu: Ég kultúra

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
hu: Válassz az ég kultúrák közül

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
hu: El legyenek rejtve a csillagképnevek mozgás közben?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
hu: Ha be van jelölve, a csillagképek nevei el lesznek rejtve, amíg az égtérkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
hu: A koordinátarács el legyen rejtve mozgás közben?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
hu: Ha be van jelölve, a koordinátarács el lesz rejtve, amíg az égtérkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
hu: El legyen rejtve a Tejút körvonala mozgás közben?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
hu: Ha be van jelölve, akkor a Tejút körvonala el lesz rejtve, amíg az égtérkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
hu: Az extra objektumok el legyenek rejtve mozgás közben?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
hu: Ha be van jelölve, az extra objektumok el lesznek rejtve, amíg az égtérkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
hu: El legyenek rejtve a Naprendszer égitestei mozgás közben?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
hu: Ha be van jelölve, a Naprendszer égitestei el lesznek rejtve, amíg az égtérkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
hu: El legyenek rejtve a halvány csillagok mozgás közben?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
hu: Ha be van jelölve, a halvány csillagok el lesznek rejtve, amíg az égtérkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
hu: El legyenek rejtve az objektumnevek mozgás közben?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
hu: Ha be van jelölve, az objektumnevek el lesznek rejtve, amíg az égtérkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
hu: Ki legyenek rajzolva a kisbolygók az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a kisbolygók fel lesznek tüntetve az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
hu: A kisbolygónevek megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a kisbolygónevek megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
hu: Az üstökösök megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, az üstökösök megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
hu: Az üstökösnevek megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, az üstökösnevek megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
hu: A szupernóvák megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a szupernóvák fel lesznek tüntetve az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
hu: A szupernóva nevek megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a kisbolygónevek megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
hu: A térképen megjelenített szupernóvák határmagnitúdójának beállítása

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
hu: A térképen megjelenített szupernóvák határmagnitúdójának beállítása

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
hu: Szupernóva riasztást ki/be.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
hu: Határmagnitúdó beállítása a szupernóva értesítésekhez

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
hu: Határmagnitúdó beállítása a szupernóva értesítésekhez

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
hu: A csillagképek határvonalai megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a csillagképek határvonalai megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
hu: Ki legyenek emelve a csillagképek középvonalai az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a csillagképek középvonalai ki lesznek emelve az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
hu: A csillagképvonalak megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a csillagképvonalak megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
hu: A csillagképnevek megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a csillagképnevek megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
hu: A mélyégobjektumok megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a mélyégobjektumok megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
hu: Az ekliptikus vonal megjelenjen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, az ekliptikus vonal megjelenik az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
hu: Az egyenlítő megjelenjen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, az egyenlítő vonala megjelenik az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
hu: Horizontális koordinátarendszer legyen érvényes?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
hu: Horizontális koordinátarendszer legyen érvényes?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
hu: Ekvatoriális koordinátarács rajzolása az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
hu: Az ekvatoriális koordinátarács rajzolásának ki/bekapcsolása az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
hu: Legyen koordinátarács az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, koordinátarács lesz látható az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
hu: Nem átlátszó felszínű legyen az égtérkép?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
hu: Ha igen, akkor a horizont alatti terület nem lesz átlátszó.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
hu: Legyen horizont az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, horizontvonal lesz látható az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
hu: Mutassam a jelölőket az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a jelölők megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
hu: A kiegészítő mélyégobjektumok láthatóak legyenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a kiegészítő objektumok láthatóak lesznek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
hu: A Tejút körvonala látható legyen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a Tejút körvonala látható lesz az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
hu: A Tejút körvonala ki legyen töltve (vagy csak a körvonal látszódjon)?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
hu: Metaopció az égtérkép összes bolygójához.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
hu: Ez határozza meg, hogy a nagyobb bolygók (továbbá a Nap és a Hold) láthatóak legyenek-e az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
hu: A bolygók képként megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a nagyobb bolygók, továbbá a Nap és a Hold képként megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
hu: A bolygónevek megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a nagyobb bolygók, továbbá a Nap és a Hold megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
hu: A Nap megjelenjen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a Nap megjelenik az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
hu: A Hold megjelenjen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a Hold megjelenik az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
hu: A Merkúr megjelenjen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a Merkúr megjelenik az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
hu: A Vénusz megjelenjen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a Vénusz megjelenik az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
hu: A Mars megjelenjen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a Mars megjelenik az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
hu: A Jupiter megjelenjen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a Jupiter megjelenik az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
hu: A Szaturnusz megjelenjen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a Szaturnusz megjelenik az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
hu: Az Uránusz megjelenjen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, az Uránusz megjelenik az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
hu: A Neptunusz megjelenjen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a Neptunusz megjelenik az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
hu: A Plútó megjelenjen az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a Plútó megjelenik az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
hu: A csillagok megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a csillagok megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
hu: A csillagok magnitúdói megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a csillagok magnitúdói (fényességei) megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
hu: A csillagnevek megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a csillagok nevei megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
hu: A csillagok magnitúdói megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a mélyégobjektumok magnitúdói (fényességei) megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
hu: A mélyégobjektumok nevei láthatóak legyenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a mélyégobjektumok nevei megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
hu: Minimális időskála kényszerített eltolási módban

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
hu: Ezen az időskálán felül mindig eltolási mód lesz érvényes.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
hu: Az információs mezők háttérkitöltési módja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
hu: Háttérkitöltési mód információs mezőknél: 0="nincs"; 1="félig átlátszó"; 2="nem átlátszó"

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
hu: Projekciós leképezési algoritmus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
hu: A projekciós leképezés algoritmusa.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
hu: A csillagképnevek rövidítve jelenjenek meg?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
hu: A csillagképek hivatalos IAU rövidítése lesz látható.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
hu: A csillagképek latin neve jelenjen meg?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
hu: A csillagképek latin neve fog megjelenni.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
hu: A csillagképek magyar neve jelenjen meg?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
hu: Magyar csillagképnevek használata (ha azok nem elérhetők, akkor az alapértelmezett latin neveket használja).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
hu: Horizontális koordinátarendszer legyen érvényes?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
hu: Az ég horizontális koordináta-rendszerrel jelenjen meg (máskülönben ekvatoriális koordináta-rendszer).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
hu: A fókuszált objektum kapjon névcímkét?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
hu: Ha be van jelölve, akkor a középre helyezett objektumhoz névcímke lesz kapcsolva.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
hu: Látszódjon nyomvonal naprendszerbeli objektum középre helyezésekor?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
hu: Ha be van kapcsolva, akkor a középpontba helyezett naprendszerbeli objektum nyomvonalat kap.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
hu: Ideiglenes címke jelenjen meg, ha az egérmutató az objektum felett van

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
hu: Ha be van kapcsolva, az egérmutató alatti objektumok átmeneti névcímkét kapnak.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
hu: Az atmoszférikus refrakció korrigálva legyen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
hu: Ha be van kapcsolva, az objektumpozíciókat a program korrigálja az atmoszférikus refrakciónak megfelelően (csak horizontális koordinátarendszer esetén).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
hu: Élsimítva történjen a kirajzolás?

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
hu: Nagyítási tényező (képpont/radián)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
hu: A nagyítási szint értéke képpont/radián formában.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
hu: Halványsági korlát kisbolygóknál

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
hu: Halványsági magnitúdókorlát kisbolygók megjelenítésekor.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
hu: A kisbolygók névcímkéiben jelenjen meg a sűrűség

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
hu: Meghatározza a kisbolygók névcímkéinek relatív számát a térképen.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
hu: Halványsági korlát mélyégobjektumoknál

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
hu: Halványsági korlát mélyégobjektumoknál teljes kinagyításnál.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
hu: Halványsági korlát mélyégobjektumoknál kicsinyítéskor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
hu: Halványsági magnitúdókorlát mélyégobjektumok kirajzolásakor, teljes lekicsinyítés esetén.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
hu: Halványsági korlát csillagoknál

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
hu: Halványsági magnitúdókorlát csillagok kirajzolásakor, teljes kinagyítás esetén.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
hu: A csillagok színei ilyen intenzitásúak lesznek

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
hu: A csillagok színintenzitásának beállításai

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
hu: Halványsági korlát csillagoknál kicsinyítéskor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
hu: Halványsági magnitúdókorlát csillagok kirajzolásakor, teljes lekicsinyítés esetén.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
hu: Halványsági korlát csillagoknál eltoláskor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
hu: Halványsági korlát csillagok kirazolásakor, ha a térkép mozgásban van (csak akkor van hatása, ha a halvány csillagok elrejtése be van kapcsolva a térkép mozgatásakor)

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
hu: Relatív sűrűségkorlát a csillagok névcímkéinek és/vagy magnitúdóinak kiírásához

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
hu: Relatív sűrűségi korlát a csillagok nevének és/vagy magnitúdójának kirajzolásához.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
hu: Relatív sűrűség a mélyégobjektumok névcímkéinek és/vagy magnitúdóinak kiírásához

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
hu: Relatív sűrűség a mélyégobjektumok  nevének és/vagy magnitúdójának kirajzolásához.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
hu: Mutassam a mélyégobjektumok teljes nevét?

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
hu: Címke betűmérete

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
hu: Maximális távolság a Naptól üstököscímkék kiírásához (csillagászati egységben)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
hu: A maximális naptávolság üstökösök kirajzolásához.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
hu: Váltás OpenGL háttérprogramra

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
hu: Óra indítása

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
hu: Szimbólumok használata a megfigyelt objektumok névcímkéiben

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
hu: A megfigyelési listában található objektumok szimbólummal lesznek kiemelve a térképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
hu: Szöveges címke a megfigyelt objektumok névcímkéiben

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
hu: A megfigyelési listában található objektumok színes névcímkével lesznek kiemelve a térképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
hu: Az új színösszeállítás neve:

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
hu: Csillagkirajzolási mód

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
hu: A csillagszínek telítettségi szintje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
hu: A csillagok színtelítettsége (csak "valós színek" módban érvényes).

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
hu: A szögtávolság-vonalzó színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
hu: A szögtávolság-vonalzó színe.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
hu: Az információs mezők háttérszíne

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
hu: Az információs mezők háttérszíne.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
hu: Az információs mezők szövegszíne, ha a felhasználó megfogja egérrel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
hu: Az információs mezők szövegszíne, ha egérkattintással aktiválódtak.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
hu: Az információs mezők szövegszíne

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
hu: Az információs mezők normál szövegszíne.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
hu: A csillagkép-határvonalak színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
hu: A csillagkép-határvonalak színe.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
hu: A kiemelt csillagkép-határvonalak színe

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
hu: A csillagképvonalak színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
hu: A csillagkép-alakzatok vonalainak színe.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
hu: A csillagképnevek színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
hu: A csillagképek színe.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
hu: A kardinális iránytűpontok címkéinek színe a horizont mentén

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
hu: A kardinális iránytűpontok címkéinek színe.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
hu: Az ekliptika színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
hu: Az ekliptika színe.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
hu: Az egyenlítő színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
hu: Az egyenlítő színe.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
hu: Az ekvatoriális koordinátarács vonalainak színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
hu: Az ekvatoriális koordinátarács vonalainak színe.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
hu: A koordinátarács vonalainak színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
hu: A koordinátarács vonalainak színe.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
hu: Extra linkeket tartalmazó objektumok színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
hu: Azoknak az objektumoknak a színe, amelyekhez további URL-ek tartoznak.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
hu: A horizontvonal színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
hu: A horizontvonal és a felszín színe.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
hu: A Tejút körvonalának színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
hu: A Tejút körvonalának színe.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
hu: A csillagok névcímkéinek színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
hu: A csillagok névcímkéinek színe.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
hu: A mélyégobjektumok névcímkéinek színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
hu: A mélyégobjektumok névcímkéinek színe.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
hu: A bolygók névcímkéinek színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
hu: A Naprendszer objektumcímkéinek színe.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
hu: A bolygónyomvonalak színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
hu: A naprendszerbeli objektumok nyomvonalszíne.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
hu: Az ég színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
hu: Az ég háttérszíne.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
hu: A teleszkópszimbólumok színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
hu: A teleszkóp célszimbólumának színe.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
hu: A látható műholdak színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
hu: A látható műholdak színe.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
hu: A nem látható műholdak színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
hu: A nem látható műholdak színe.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
hu: A műholdak címkéinek színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
hu: A műholdak címkéinek színe.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
hu: A szupernóvák színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
hu: A szupernóva színe

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
hu: A felhasználói címkék színe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
hu: A felhasználói objektumcímkék színe.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
hu: Az Xplanet bináris útvonala

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
hu: Xplanet bináris útvonal

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
hu: Az Xplanet ablak szélessége

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
hu: Az Xplanet ablak magassága

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label
hu: Címke megjelenítése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
hu: Ha igaz, megjelenik a címke a jobb felső sarokban.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
hu: GMT címke megjelenítése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
hu: Helyi idő megjelenítése.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
hu: GMT megjelenítése a helyi idő helyett.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
hu: Bolygók

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
hu: Betűméret

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
hu: Címkeszín

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
hu: A címkék színének beállítása.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
hu: Dátumformátum

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
hu: Balra fent

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
hu: Jobbra fent

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
hu: Jobbra lent

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
hu: Balra lent

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
hu: Nap ragyogása

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
hu: Véletlenszerű Szélesség és Hosszúság:

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
hu: Szélesség - Hosszúság:

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
hu: Szélesség fokban

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
hu: Hosszúság fokban

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
hu: Vetület

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
hu: Háttér használata

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
hu: Háttérkép használata

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
hu: A fájl használata háttérképként

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
hu: A háttérkép elérési útvonala

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
hu: A háttérkép elérési útvonala

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
hu: Háttérszín használata

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
hu: A szín használata háttérszínkét

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
hu: Háttérszín

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
hu: A háttér színe.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
hu: Magnitúdó

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
hu: Konfigurációs fájl

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
hu: Ha ez be van jelölve, használd a konfigurációs fájlt!

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
hu: A konfigurációs fájl elérési útvonala

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
hu: Jelölő fájl használata

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
hu: A csillag térkép

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
hu: Csillagtérkép fájl útvonal

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
hu: Kimeneti fájl minősége:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
hu: Ez a beállítás csak JPEG képek létrehozásakor lesz használva. A minőség 0 és 100 között lehet. Az alapértelmezett érték 80.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
hu: A műholdak nyomvonalai megjelenjenek az égtérképen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a műholdak nyomvonalai megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
hu: Csak a látható műholdak nyomvonalai jelenjenek meg az égtérképen?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
hu: A műholdak nevei jelenjenek meg?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
hu: Ha be van jelölve, a műholdak nyomvonalai megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
hu: A kijelölt műholdak

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
hu: A kiválasztott műholdak listája.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
hu: Mindig számolja újra a koordinátákat

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
hu: A DSS képek alapértelmezett mérete

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
hu: Eszközbeállítás betöltése?

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Default Focuser step ticks
hu: A fókuszáló alapértelmezett  lépésköze

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
hu: A fókuszáló tűréshatára

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
hu: Nyigati [Csillagkép neve (opcionális)]

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
hu: ANDROMÉDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
hu: LÉGSZIVATTYÚ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
hu: PARADICSOMMADÁR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
hu: VÍZÖNTŐ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
hu: SAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
hu: OLTÁR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
hu: KOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
hu: SZEKERES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
hu: ÖKÖRHAJCSÁR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
hu: VÉSŐ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
hu: ZSIRÁF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
hu: RÁK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
hu: VADÁSZEBEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
hu: NAGY KUTYA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
hu: KIS KUTYA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
hu: BAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
hu: HAJÓGERINC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
hu: KASSZIOPEIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
hu: KENTAUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
hu: CEFEUSZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
hu: CETHAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
hu: KAMÉLEON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
hu: KÖRZŐ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
hu: GALAMB

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
hu: BERENIKÉ HAJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
hu: DÉLI KORONA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
hu: ÉSZAKI KORONA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
hu: HOLLÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
hu: SERLEG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
hu: DÉL KERESZTJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
hu: HATTYÚ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
hu: DELFIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
hu: ARANYHAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
hu: SÁRKÁNY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
hu: CSIKÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
hu: ERIDÁNUSZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
hu: KEMENCE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
hu: IKREK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
hu: DARU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
hu: HERKULES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
hu: INGAÓRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
hu: ÉSZAKI VIZIKÍGYÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
hu: DÉLI VIZIKÍGYÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
hu: HINDU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
hu: GYÍK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
hu: OROSZLÁN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
hu: KIS OROSZLÁN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
hu: NYÚL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
hu: MÉRLEG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
hu: FARKAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
hu: HIÚZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
hu: LANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
hu: TÁBLAHEGY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
hu: MIKROSZKÓP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
hu: EGYSZARVÚ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
hu: LÉGY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
hu: SZÖGMÉRŐ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
hu: OKTÁNS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
hu: KÍGYÓTARTÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
hu: PÁVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
hu: PEGAZUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
hu: PERZEUSZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
hu: FŐNIX

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
hu: FESTŐ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
hu: HALAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
hu: DÉLI HAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
hu: HAJÓFARA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
hu: TÁJOLÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
hu: HÁLÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
hu: NYÍL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
hu: NYILAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
hu: SKORPIÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
hu: SZOBRÁSZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
hu: PAJZS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
hu: SZEKSZTÁNS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
hu: BIKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
hu: TÁVCSŐ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
hu: HÁROMSZÖG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
hu: DÉLI HÁROMSZÖG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
hu: TUKÁN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
hu: NAGY MEDVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
hu: KIS MEDVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
hu: HAJÓVITORLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
hu: SZŰZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
hu: REPÜLŐHAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
hu: RÓKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
hu: kínai [Csillagkép neve (opcionális)]

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
hu: Csillag

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
hu: Egyiptomi [Csillagképek nevei (opcionális)]

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
hu: OROSZLÁN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
hu: Inuit [Csillagképek nevei (opcionális)]

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
hu: Koreai [Csillagképek nevei (opcionális)]

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Lakota
hu: Lakota

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
hu: Maori [Csillagképek nevei (opcionális)]

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Navaro
hu: Navaro [Csillagképek nevei (opcionális)]

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
hu: Norse [Csillagképek nevei (opcionális)]

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
hu: Francia Polinéziai [Csillagképek nevei (opcionális)]

[ctx: Sky Culture]
en: Western
hu: Nyugati

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
hu: Kínai

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
hu: Egyiptomi

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
hu: Koreai

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
hu: Polinéz

[ctx: Sky Culture]
en: Tupi-Guarani
hu: Tupi-Guarani (ég kultúra)

[ctx: City in Yemen]
en: Aden
hu: Áden

[ctx: City in Nunavut Canada]
en: Alert
hu: Figyelmeztetés

[ctx: City in Algeria]
en: Algiers
hu: Algír

[ctx: City in Netherlands]
en: Amsterdam
hu: Amszterdam

[ctx: City in Belgium]
en: Antwerp
hu: Antwerpen

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Arkhangelsk
hu: Arhangelszk

[ctx: City in Egypt]
en: Aswan
hu: Asszuán

[ctx: City in Greece]
en: Athens
hu: Athén

[ctx: City in Georgia USA]
en: Athens
hu: Athén

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Athens
hu: Athén

[ctx: City in Iraq]
en: Baghdad
hu: Bagdad

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Bahrain
hu: Bahrein

[ctx: City in India]
en: Bangalore
hu: Bangalor

[ctx: City in China]
en: Beijing
hu: Peking

[ctx: City in Lebanon]
en: Beirut
hu: Bejrút

[ctx: City in Yugoslavia]
en: Belgrade
hu: Belgrád

[ctx: City in Far East Russia]
en: Birobidzhan
hu: Birobidzsán

[ctx: City in Brazil]
en: Brasilia
hu: Brazíliaváros

[ctx: City in Germany]
en: Bremen
hu: Bréma

[ctx: City in Finistère France]
en: Brest
hu: Breszt

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
hu: Brüsszel

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Bryansk
hu: Brjanszk

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
hu: Bukarest

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
hu: Kairó

[ctx: City in South Africa]
en: Cape Town
hu: Fokváros

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Cheboksary
hu: Csebokszari

[ctx: City in Ural Russia]
en: Chelyabinsk
hu: Cseljabinszk

[ctx: City in India]
en: Chennai
hu: Csennai

[ctx: City in Ukraine]
en: Cherkasy
hu: Cserkaszi

[ctx: City in South Region Russia]
en: Cherkessk
hu: Cserkeszk

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernihiv
hu: Csernyihiv

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernivtsi
hu: Csernyivci

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Cherokee
hu: Cseroki

[ctx: City in Thailand]
en: Chiang Mai
hu: Csiangmai

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Chita
hu: Csita

[ctx: City in Bangladesh]
en: Chittagong
hu: Csittagong

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
hu: Karácsony-szigetek

[ctx: City in Alaska USA]
en: Circle
hu: Kör

[ctx: City in Alaska USA]
en: Clear
hu: Törlés

[ctx: City in Panama]
en: Colon
hu: Kettőspont

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
hu: Koppenhága

[ctx: City in Syria]
en: Damascus
hu: Damaszkusz

[ctx: City in Utah USA]
en: Delta
hu: Változás

[ctx: City in Djibouti]
en: Djibouti
hu: Dzsibuti

[ctx: City in Ukraine]
en: Donets'k
hu: Doneck

[ctx: City in Germany]
en: Dresden
hu: Drezda

[ctx: City in Iran]
en: Esfahan
hu: Iszfahán

[ctx: City in Italy]
en: Florence
hu: Firenze

[ctx: City in Alabama USA]
en: Florence
hu: Firenze

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Florence
hu: Firenze

[ctx: City in Switzerland]
en: Geneva
hu: Genf

[ctx: City in Italy]
en: Genoa
hu: Genova

[ctx: City in United Kingdom]
en: Gibraltar
hu: Gibraltár

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Gorno-Altaysk
hu: Gorno-Altajszk

[ctx: City in South Region Russia]
en: Grozny
hu: Groznij

[ctx: City in Guatemala]
en: Guatemala City
hu: Guatemalaváros

[ctx: City in Cuba]
en: Havana
hu: Havanna

[ctx: City in Andhra Pradesh India]
en: Hyderabad
hu: Haidarábád

[ctx: City in Pakistan]
en: Islamabad
hu: Iszlámábád

[ctx: City in Turkey]
en: Istanbul
hu: Isztambul

[ctx: City in Ukraine]
en: Ivano-Frankivs'k
hu: Ivano-Frankivszk

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Izhevsk
hu: Izsevszk

[ctx: City in Israel]
en: Jerusalem
hu: Jeruzsálem

[ctx: City in US Territory]
en: Johnston Atoll
hu: Johnston-atoll

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Kaliningrad
hu: Kalinyingrád

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Kazan
hu: Kazány

[ctx: City in Far East Russia]
en: Khabarovsk
hu: Habarovszk

[ctx: City in Ural Russia]
en: Khanty-Mansiysk
hu: Hanti-Manszijszk

[ctx: City in Ukraine]
en: Kharkiv
hu: Harkiv

[ctx: City in Ukraine]
en: Kherson
hu: Herszon

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kostroma
hu: Kosztroma

[ctx: City in South Region Russia]
en: Krasnodar
hu: Krasznodar

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Krasnoyarsk
hu: Krasznojarszk

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kursk
hu: Kurszk

[ctx: City in Kuwait]
en: Kuwait City
hu: Kuvaitváros

[ctx: City in Ukraine]
en: Kyiv
hu: Kijev

[ctx: City in Japan]
en: Kyoto
hu: Kiotó

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Kyzyl
hu: Kizil

[ctx: City in Ukraine]
en: L'viv
hu: Lviv

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Laconia
hu: Laconía

[ctx: City in Pakistan]
en: Lahore
hu: Lahor

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Lebanon
hu: Libanon

[ctx: City in Missouri USA]
en: Lebanon
hu: Libanon

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Lebanon
hu: Libanon

[ctx: City in Tibet China]
en: Lhasa
hu: Lhásza

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Lipetsk
hu: Lipeck

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
hu: Lisszabon

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Lisbon
hu: Lisszabon

[ctx: City in Ukraine]
en: Luts'k
hu: Luck

[ctx: City in Spain]
en: Lérida
hu: Lleida

[ctx: City in China]
en: Macao
hu: Makaó

[ctx: City in South Region Russia]
en: Makhachkala
hu: Mahacskala

[ctx: City in Maldives]
en: Male
hu: Hímnem

[ctx: City in South Region Russia]
en: Maykop
hu: Majkop

[ctx: City in Mexico]
en: Mexico City
hu: Mexikóváros

[ctx: City in Italy]
en: Milan
hu: Milánó

[ctx: City in Alabama USA]
en: Mobile
hu: Mobil

[ctx: City in Jamaica]
en: Montego Bay
hu: Montego-öböl

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Moscow
hu: Moszkva

[ctx: City in Idaho USA]
en: Moscow
hu: Moszkva

[ctx: City in Germany]
en: Munich
hu: München

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Murmansk
hu: Murmanszk

[ctx: City in Japan]
en: Nagasaki
hu: Nagaszaki

[ctx: City in Japan]
en: Nagoya
hu: Nagoja

[ctx: City in Italy]
en: Naples
hu: Nápoly

[ctx: City in Florida USA]
en: Naples
hu: Nápoly

[ctx: City in India]
en: New Delhi
hu: Újdelhi

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Nice
hu: Nizza

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Novosibirsk
hu: Novoszibirszk

[ctx: City in Ukraine]
en: Odessa
hu: Odessza

[ctx: City in Texas USA]
en: Odessa
hu: Odessza

[ctx: City in Japan]
en: Okayama
hu: Okajama

[ctx: City in Japan]
en: Okinawa
hu: Okinava

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Omsk
hu: Omszk

[ctx: City in Algeria]
en: Oran
hu: Orán

[ctx: City in Japan]
en: Osaka
hu: Oszaka

[ctx: City in Missouri USA]
en: Pacific
hu: Csendes-óceán

[ctx: City in Christmas Island Kiribati]
en: Paris
hu: Párizs

[ctx: City in Illinois USA]
en: Paris
hu: Párizs

[ctx: City in Paris France]
en: Paris
hu: Párizs

[ctx: City in Ohio USA]
en: Parma
hu: Párma

[ctx: City in Pakistan]
en: Peshawar
hu: Pesavar

[ctx: City in Virginia USA]
en: Petersburg
hu: Szentpétervár

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Petrozavodsk
hu: Petrozavodszk

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Pskov
hu: Pszkov

[ctx: City in Italy]
en: Rome
hu: Róma

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Ryazan
hu: Rjazany

[ctx: City in Japan]
en: Sapporo
hu: Szapporo

[ctx: City in Bosnia and Herzegovina]
en: Sarajevo
hu: Szarajevó

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Saransk
hu: Szaranszk

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Saratov
hu: Szaratov

[ctx: City in Georgia USA]
en: Savannah
hu: Szavanna

[ctx: City in China]
en: Shanghai
hu: Sanghaj

[ctx: City in Iran]
en: Shiraz
hu: Siráz

[ctx: City in Ukraine]
en: Simferopol
hu: Szevasztopol

[ctx: City in Singapore]
en: Singapore
hu: Szingapúr

[ctx: City in Macedonia]
en: Skopje
hu: Szkopje

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Smolensk
hu: Szmolenszk

[ctx: City in Bulgaria]
en: Sofia
hu: Szófia

[ctx: City in Florida USA]
en: St. Petersburg
hu: Szentpétervár

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: St. Petersburg
hu: Szentpétervár

[ctx: City in Egypt]
en: Suez
hu: Szuez

[ctx: City in Ukraine]
en: Sumy
hu: Szumi

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Syktyvkar
hu: Sziktivkar

[ctx: City in New York USA]
en: Syracuse
hu: Siracusa

[ctx: City in Iran]
en: Tabriz
hu: Tebriz

[ctx: City in Taiwan]
en: Taipei
hu: Tajpej

[ctx: City in Uzbekistan]
en: Tashkent
hu: Taskent

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
hu: Teherán

[ctx: City in Israel]
en: Tel Aviv
hu: Tel-Aviv

[ctx: City in Ukraine]
en: Ternopil'
hu: Ternopil

[ctx: City in Algeria]
en: Tlemcen
hu: Tlemecen

[ctx: City in Japan]
en: Tokyo
hu: Tokió

[ctx: City in Toledo Spain]
en: Toledo
hu: Toledó

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Tomsk
hu: Tomszk

[ctx: City in Italy]
en: Trieste
hu: Trieszt

[ctx: City in Tunisia]
en: Tunis
hu: Tunisz

[ctx: City in Italy]
en: Turin
hu: Torino

[ctx: City in Ukraine]
en: Uzhhorod
hu: Ungvár

[ctx: City in Italy]
en: Venice
hu: Velence

[ctx: City in California USA]
en: Venice
hu: Velence

[ctx: City in Austria]
en: Vienna
hu: Bécs

[ctx: City in South Region Russia]
en: Vladikavkaz
hu: Vlagyikavkaz

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Vladimir
hu: Vlagyimir

[ctx: City in Far East Russia]
en: Vladivostok
hu: Vlagyivosztok

[ctx: City in South Region Russia]
en: Volgograd
hu: Volgográd

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
hu: Varsó

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Winner
hu: A győztes

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yakutsk
hu: Jakutszk

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
hu: Juzsno-Szahalinszk

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhytomyr
hu: Zsitomir

[ctx: Region/state in USA]
en: Alaska
hu: Alaszka

[ctx: Region/state in India]
en: Andhra Pradesh
hu: Ándhra Prades

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Azores
hu: Azori-szigetek

[ctx: Region/state in Canada]
en: British Columbia
hu: Brit Columbia

[ctx: Region/state in USA]
en: California
hu: Kalifornia

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
hu: Kanári-szigetek

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
hu: Karácsony-szigetek

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Faroe Islands
hu: Faroe-szigetek

[ctx: Region/state in India]
en: Maharashtra
hu: Mahárástra

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

[ctx: Region/state in Canada]
en: Newfoundland
hu: Új-Fundland

[ctx: Region/state in USA]
en: North Carolina
hu: Észak-Karolina

[ctx: Region/state in USA]
en: North Dakota
hu: Észak-Dakota

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
hu: Észak-Írország

[ctx: Region/state in Canada]
en: Nova Scotia
hu: Új-Skócia

[ctx: Region/state in France]
en: Paris
hu: Párizs

[ctx: Region/state in Canada]
en: Prince Edward Island
hu: Prince Edward-sziget

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
hu: Skócia

[ctx: Region/state in Australia]
en: South Australia
hu: Dél-Ausztrália

[ctx: Region/state in USA]
en: South Carolina
hu: Dél-Karolina

[ctx: Region/state in USA]
en: South Dakota
hu: Dél-Dakota

[ctx: Region/state in Russia]
en: South Region
hu: Déli régió

[ctx: Region/state in Spain]
en: Toledo
hu: Toledó

[ctx: Region/state in Russia]
en: Ural
hu: Urál

[ctx: Region/state in USA]
en: West Virginia
hu: Nyugat-Virginia

[ctx: Region/state in Australia]
en: Western Australia
hu: Nyugat-Ausztrália

[ctx: Country name]
en: Afghanistan
hu: Afganisztán

[ctx: Country name]
en: Algeria
hu: Algéria

[ctx: Country name]
en: Antarctica
hu: Antarktisz

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

[ctx: Country name]
en: Argentina
hu: Argentína

[ctx: Country name]
en: Australia
hu: Ausztrália

[ctx: Country name]
en: Austria
hu: Ausztria

[ctx: Country name]
en: Bahrain
hu: Bahrein

[ctx: Country name]
en: Bangladesh
hu: Banglades

[ctx: Country name]
en: Bolivia
hu: Bolívia

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

[ctx: Country name]
en: Brazil
hu: Brazília

[ctx: Country name]
en: Bulgaria
hu: Bulgária

[ctx: Country name]
en: Cameroon
hu: Kamerun

[ctx: Country name]
en: Canada
hu: Kanada

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

[ctx: Country name]
en: Chad
hu: Csád

[ctx: Country name]
en: China
hu: Kína

[ctx: Country name]
en: Colombia
hu: Kolumbia

[ctx: Country name]
en: Congo
hu: Kongó

[ctx: Country name]
en: Croatia
hu: Horvátország

[ctx: Country name]
en: Cuba
hu: Kuba

[ctx: Country name]
en: Cyprus
hu: Ciprus

[ctx: Country name]
en: Denmark
hu: Dánia

[ctx: Country name]
en: Djibouti
hu: Dzsibuti

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

[ctx: Country name]
en: Egypt
hu: Egyiptom

[ctx: Country name]
en: Estonia
hu: Észtország

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
hu: Etiópia

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
hu: Falkland-szigetek

[ctx: Country name]
en: Finland
hu: Finnország

[ctx: Country name]
en: France
hu: Franciaország

[ctx: Country name]
en: Germany
hu: Németország

[ctx: Country name]
en: Ghana
hu: Ghána

[ctx: Country name]
en: Greece
hu: Görögország

[ctx: Country name]
en: Greenland
hu: Grönland

[ctx: Country name]
en: Guinea Bissau
hu: Bissau-Guinea

[ctx: Country name]
en: Hong Kong
hu: Hongkong

[ctx: Country name]
en: Hungary
hu: Magyarország

[ctx: Country name]
en: Iceland
hu: Izland

[ctx: Country name]
en: Indonesia
hu: Indonézia

[ctx: Country name]
en: Iran
hu: Irán

[ctx: Country name]
en: Iraq
hu: Irak

[ctx: Country name]
en: Ireland
hu: Írország

[ctx: Country name]
en: Isle of Man
hu: Man sziget

[ctx: Country name]
en: Israel
hu: Izrael

[ctx: Country name]
en: Italy
hu: Olaszország

[ctx: Country name]
en: Japan
hu: Japán

[ctx: Country name]
en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

[ctx: Country name]
en: Latvia
hu: Lettország

[ctx: Country name]
en: Lebanon
hu: Libanon

[ctx: Country name]
en: Libya
hu: Líbia

[ctx: Country name]
en: Lithuania
hu: Litvánia

[ctx: Country name]
en: Macedonia
hu: Macedónia

[ctx: Country name]
en: Madagascar
hu: Madagaszkár

[ctx: Country name]
en: Malaysia
hu: Malajzia

[ctx: Country name]
en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

[ctx: Country name]
en: Malta
hu: Málta

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

[ctx: Country name]
en: Mauritania
hu: Mauritánia

[ctx: Country name]
en: Micronesia
hu: Mikronézia

[ctx: Country name]
en: Morocco
hu: Marokkó

[ctx: Country name]
en: Mozambique
hu: Mozambik

[ctx: Country name]
en: Myanmar
hu: Mianmar

[ctx: Country name]
en: Namibia
hu: Namíbia

[ctx: Country name]
en: Nepal
hu: Nepál

[ctx: Country name]
en: Netherlands
hu: Hollandia

[ctx: Country name]
en: New Zealand
hu: Új-Zéland

[ctx: Country name]
en: Nigeria
hu: Nigéria

[ctx: Country name]
en: Pakistan
hu: Pakisztán

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

[ctx: Country name]
en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

[ctx: Country name]
en: Pitcairn Islands
hu: Pitcairn-szigetek

[ctx: Country name]
en: Poland
hu: Lengyelország

[ctx: Country name]
en: Portugal
hu: Portugália

[ctx: Country name]
en: Qatar
hu: Katar

[ctx: Country name]
en: Romania
hu: Románia

[ctx: Country name]
en: Russia
hu: Oroszország

[ctx: Country name]
en: Rwanda
hu: Ruanda

[ctx: Country name]
en: Samoa
hu: Szamoa

[ctx: Country name]
en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

[ctx: Country name]
en: Senegal
hu: Szenegál

[ctx: Country name]
en: Singapore
hu: Szingapúr

[ctx: Country name]
en: Slovakia
hu: Szlovákia

[ctx: Country name]
en: Slovenia
hu: Szlovénia

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

[ctx: Country name]
en: Somalia
hu: Szomália

[ctx: Country name]
en: South Korea
hu: Dél-Korea

[ctx: Country name]
en: Sudan
hu: Szudán

[ctx: Country name]
en: Swaziland
hu: Szváziföld

[ctx: Country name]
en: Sweden
hu: Svédország

[ctx: Country name]
en: Switzerland
hu: Svájc

[ctx: Country name]
en: Syria
hu: Szíria

[ctx: Country name]
en: Taiwan
hu: Tajvan

[ctx: Country name]
en: Tanzania
hu: Tanzánia

[ctx: Country name]
en: Thailand
hu: Thaiföld

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

[ctx: Country name]
en: Tunisia
hu: Tunézia

[ctx: Country name]
en: Turkey
hu: Törökország

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks- és Caicos-szigetek

[ctx: Country name]
en: Ukraine
hu: Ukrajna

[ctx: Country name]
en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

[ctx: Country name]
en: Vatican
hu: Vatikán

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
hu: Virgin-szigetek

[ctx: Country name]
en: Yemen
hu: Jemen

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
hu: Jugoszlávia

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
hu: Üstökösbecsapódási nyomok (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
hu: Galilei-holdak (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
hu: Globális homokvihar (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
hu: A Jupiter és az Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
hu: APOD-kép megjelenítése

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
hu: APOD-kép megjelenítése (radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
hu: APOD-kép megjelenítése (Venera leszállóegység)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
hu: A Szaturnusz és holdjainak bemutatása

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
hu: HST-kép megjelenítése

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
hu: HST kép megjelenítése (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
hu: HST-kép megjelenítése (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
hu: HST-kép megjelenítése (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
hu: HST-kép megjelenítése (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
hu: HST-kép megjelenítése (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
hu: HST-kép megjelenítése (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
hu: HST-kép megjelenítése (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
hu: HST-kép megjelenítése (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
hu: HST-kép megjelenítése (Auróra)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
hu: HST-kép megjelenítése (részletes)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
hu: HST-kép megjelenítése (részletes)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
hu: HST-kép megjelenítése (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
hu: HST-kép megjelenítése (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
hu: HST-kép megjelenítése (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
hu: HST-kép megjelenítése (csillagok az M31-ben)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
hu: HST kép megjelenítése (gyűrűk és holdak)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
hu: KPNO AOP-kép megjelenítése

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
hu: MGS-kép megjelenítése

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
hu: NASA-mozak megjelenítése

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
hu: NOAO-kép megjelenítése

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
hu: NOAO kép megjelenítése (Halpha)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
hu: NOAO-kép megjelenítése (optikai)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
hu: SEDS-kép megjelenítése

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
hu: Spitzer-kép megjelenítése

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
hu: Kép megjelenítése a Napról

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
hu: Kép megjelenítése a Viking leszállóegységről

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
hu: Kép mutatása a Voyager 1-ről

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
hu: Kép megjelenítése a teljes napfogyatkozásról

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
hu: Tripla napfogyatkozás (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
hu: A ShoeMaker-Levy 9 üstökös

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
hu: Felvételek a Napról (naponta)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
hu: NASA Mars-kutatás

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
hu: SEDS információs oldal

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
hu: Az Apollo program

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
hu: A Cassini-program

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
hu: A Mars "arca"

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
hu: A Galileo-program

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
hu: A Magellán-program

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
hu: A Mariner 10-program

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
hu: Mars-társaság

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
hu: A Voyager-program

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
hu: Teljes Mars-katalógus

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
hu: Üdvözöljük a Marson!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
hu: Wikipedia-lap

[ctx: star name]
en: Atlas
hu: Atlasz

[ctx: star name]
en: Electra
hu: Elektra

[ctx: star name]
en: Maia
hu: Maja

[ctx: star name]
en: Asterope
hu: Aszteropé

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
hu: Időjárás

[ctx: Satellite group name]
en: Earth Resources
hu: Földi erőforrások

[ctx: Satellite group name]
en: Search & Rescue (SARSAT)
hu: Keresés és mentés (SARSAT)

[ctx: Satellite group name]
en: Disaster Monitoring
hu: Katasztrófa figyelés

[ctx: Satellite group name]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
hu: Követő és adatkésleltető műholdrendszer (TDRSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Geostationary
hu: Geostacionárius

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
hu: Amatőr rádiózás

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
hu: Kísérleti

[ctx: Satellite group name]
en: GPS Operational
hu: GPS működőképes

[ctx: Satellite group name]
en: Glonass Operational
hu: Glonass működőképes

[ctx: Satellite group name]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
hu: Műhold-alapú növekedési rendszer (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Satellite group name]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
hu: Tengeri navigációs műholdrendszer (NNSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Russian LEO Navigation
hu: Orosz LEO navigáció

[ctx: Satellite group name]
en: Space & Earth Science
hu: Űr és Föld tudomány

[ctx: Satellite group name]
en: Geodetic
hu: Geodetikus

[ctx: Satellite group name]
en: Education
hu: Oktatás

[ctx: Satellite group name]
en: Miscellaneous Military
hu: Egyéb katonai

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
hu: Radar kalibrálás

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Simbad
hu: Szinbád

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
hu: Gamma-sugár

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
hu: X-sugár

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
hu: Optikai

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
hu: Infravörös

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
hu: Rádió

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
hu: Nagyenergiájú asztrofizikai archívum (HEASARC)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
hu: Legújabb X-sugaras missziók

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
hu: Régebbi X-sugaras missziók

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
hu: Gamma-sugaras missziók

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
hu: Egyéb missziók

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
hu: Népszerű katalógusok

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
hu: Többhullámhosszú katalógusok

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
hu: NASA extragalaktikus adatbázis (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
hu: Pozíciók

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
hu: NASA asztrofizikai adatbázis (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
hu: Csillagászat és asztrofizika

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
hu: Műszerek

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
hu: Fizika és geofizika

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
hu: Asztrofizikai félkész anyagok

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
hu: Többmissziós archívum az űrteleszkópnál (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
hu: Képek

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
hu: Spektrumok

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
hu: Egyéb

en: Refraction effects disabled
hu: Fénytörés-hatás letiltva

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
hu: Amikor a horizont ki van kapcsolva, a fénytörés-hatás ideiglenesen le van tiltva.

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
hu: Nem találom az INDI kiszolgálót: Ellenőrizd, hogy az 'indiserver' csomag telepítve van-e

en: Catalogs
hu: Katalógusok

en: Guides
hu: Segédvonalak

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
hu: KStars Szcriptek (*.kstars)

en: Could not open file %1
hu: Nem sikerült megnyitni a(z) %1 nevű fájlt

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
hu: A kiválasztott szkript nem azonosítható elemeket tartalmaz, valószínűleg azért, mert nem a KStars szkriptkészítőjével készült. Lehet, hogy a szkript nem fog jól működni, sőt akár adatbiztonságot veszélyeztető kódot is tartalmazhat. Biztosan végre szeretné hajtani?

en: Script Validation Failed
hu: A szkript ellenőrzése nem sikerült

en: Run Nevertheless
hu: Igen, végrehajtás

en: Running script: %1
hu: Szkript futtatása: %1

en: Script finished.
hu: A szkript befejeződött.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
hu: Ha takarékoskodni szeretne a festékkazettával, válassza a  "Csillagtérkép" színösszeállítást, melynél a háttér fehérre van állítva. Át szeretne váltani átmenetileg erre a színösszeállításra?

en: Switch to Star Chart Colors?
hu: Át szeretne váltani a csillagtérkép-színekre?

en: Switch Color Scheme
hu: Más színösszeállítás

en: Do Not Switch
hu: Nem kell váltani

en: Engage &Tracking
hu: A követés elke&zdése

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
hu: A kívánt látómező-szög

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
hu: Írja be a látómező-szöget fokban:

en: Critical File Not Found: %1
hu: Ez az alkalmazásfájl nem található: %1

en: Reading time zone rules
hu: Időzóna-számítási szabályok beolvasása

en: Loading city data
hu: A városok adatainak betöltése

en: Loading sky objects
hu: Égi objektumok betöltése

en: Loading Image URLs
hu: A képek URL-jeinek betöltése

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
hu: Az idő beállítása nem sikerült: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
hu: Nem sikerült beállítani a(z) %1, %2, %3 helyzetet.

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
hu: Nem sikerült megnyitni azt a fájlt, amely az egyéni képekre mutató linkeket tartalmazza.
    A linket nem sikerült elmenteni.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
hu: Nem sikerült megnyitni azt a fájlt, amely az egyéni információs linkeket tartalmazza.
    A linket nem sikerült elmenteni.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
hu: zenit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
hu: észak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
hu: kelet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
hu: dél

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
hu: nyugat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
hu: északkelet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
hu: délkelet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
hu: délnyugat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
hu: északnyugat

en: Download New Data...
hu: Új adatok letöltése…

en: Downloads new data
hu: Adatok letöltése

en: &Save Sky Image...
hu: Az égbolt képének m&entése...

en: &Run Script...
hu: &Szkript futtatása...

en: Set Time to &Now
hu: A mostani &idő beállítása

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
hu: Az &idő beállítása...

en: Stop &Clock
hu: Az óra &leállítása

en: &Zenith
hu: &Zenit

en: &North
hu: Ész&ak

en: &East
hu: K&elet

en: &South
hu: &Dél

en: &West
hu: Ny&ugat

en: &Find Object...
hu: &Objektum keresése...

en: Set Coordinates &Manually...
hu: Koordináták ké&zi beállítása…

en: &Default Zoom
hu: &Alapértelmezett nagyítás

en: &Zoom to Angular Size...
hu: Na&gyítás szögméretre...

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
hu: &Lambert-féle azimutális vetület

en: &Azimuthal Equidistant
hu: &Azimutális ekvidisztancia

en: &Orthographic
hu: &Ortografikus

en: &Equirectangular
hu: &Ekvirektanguláris

en: &Stereographic
hu: &Sztereografikus

en: &Gnomonic
hu: &Gnomonikus

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
hu: Az inf&ormációs ablakok megjelenítése

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
hu: Az i&dőkijelző ablak megjelenítése

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
hu: A fók&uszablak megjelenítése

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
hu: A po&zícióablak megjelenítése

en: Show Main Toolbar
hu: A fő eszköztár megjelenítése

en: Show View Toolbar
hu: A Nézet eszköztár megjelenítése

en: Show Statusbar
hu: Az állapotsor megjelenítése

en: Show Az/Alt Field
hu: Az Az/Mag. mező megjelenítése

en: Show RA/Dec Field
hu: Az Rekt/Dekl mező megjelenítése

en: C&olor Schemes
hu: Színösszeá&llítások

en: &Classic
hu: &Klasszikus

en: &Star Chart
hu: Csillag&térkép

en: &Night Vision
hu: Éjszakai &látvány

en: &Moonless Night
hu: &Hold nélküli éjszaka

en: &FOV Symbols
hu: &FOV szimbólumok

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
hu: &Földrajzi...

en: Startup Wizard...
hu: Indítási varázsló...

en: Calculator
hu: Számológép

en: Observation Planner
hu: Megfigyelés tervező

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
hu: Magasság - idő

en: What's up Tonight
hu: Mi látható ma éjszaka?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
hu: Égnaptár

en: Script Builder
hu: Szkriptszerkesztő

en: Jupiter's Moons
hu: A Jupiter holdjai...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
hu: Zászlók

en: Telescope Wizard...
hu: Teleszkópbeállítási varázsló...

en: Device Manager...
hu: Eszközkezelő...

en: INDI Control Panel...
hu: INDI-vezérlőpanel...

en: Displays the Tip of the Day
hu: Megjeleníti a nap tippjét

en: Time step control
hu: Időlépés-kezelés

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
hu: Csillagok

en: Toggle stars
hu: Csillagok be-ki

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
hu: Mélyég

en: Toggle deep sky objects
hu: Mélyégobjektumok be-ki

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
hu: Naprendszer

en: Toggle Solar system objects
hu: A Naprendszer objektumai be-ki

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
hu: Csillagképvonalak

en: Toggle constellation lines
hu: Csillagképvonalak be-ki

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
hu: Csillagképnevek

en: Toggle constellation names
hu: Csillagképnevek be-ki

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
hu: Csillagkép-határvonalak

en: Toggle constellation boundaries
hu: Csillagkép-határvonalak be-ki

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
hu: Tejút

en: Toggle milky way
hu: Tejút be-ki

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
hu: Ekvatoriális koordinátarács

en: Toggle equatorial coordinate grid
hu: Ekvatoriális koordinátarács be-ki

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
hu: Vízszintes koordinátarács

en: Toggle horizontal coordinate grid
hu: Vízszintes koordinátarács be-ki

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
hu: Talaj

en: Toggle opaque ground
hu: Áttetsző talaj be-ki

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
hu: Zászlók

en: Toggle flags
hu: Zászlók be-ki

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
hu: Műholdak

en: Toggle satellites
hu: Műholdak be-ki

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
hu: Szupernóva

en: Toggle supernovae
hu: Szupernóva be-ki

[ctx: Toggle the INDI Control Panel in the display]
en: INDI Control Panel
hu: INDI vezérlőpanel

en: Edit FOV Symbols...
hu: A látómező-szimbólumok szerkesztése...

en:  Welcome to KStars
hu:  Üdvözöljük a KStars-ban!

en: nothing
hu: (semmi)

en: Initial Position is Below Horizon
hu: A kezdőpozíció a horizont alatt van!

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
hu: A kért kezdőpozíció a horizont alatt található.
    Vissza szeretné állítani az alapértelmezett pozíciót?

en: Reset Position
hu: A pozíció alaphelyzetbe hozása

en: Do Not Reset
hu: Nem kell alaphelyzetbe hozni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
hu: Plútó

en: Desktop Planetarium
hu: Planetárium a munkaasztalon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
hu: Leírás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
hu: Hozzáadás

en: Server Port
hu: Kiszolgálóport

en: Sync
hu: Szinkronizálás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
hu: Idő beállítása

en: Month
hu: hónap

en: Constellation Lines
hu: Csillagképvonalak

en: Constellation Names
hu: Csillagképnevek

en: Milky Way
hu: Tejút

[ctx: Northeast]
en: NE
hu: ÉK

[ctx: Southeast]
en: SE
hu: DK

[ctx: Southwest]
en: SW
hu: DNY

[ctx: Northwest]
en: NW
hu: ÉNY

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
hu: Üdvözöljük a KStars-ban! Egy kis türelmet kérek, az adatok betöltése folyik...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP UTC Offset
hu: UT-eltolás:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP local time
hu: helyi idő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP sidereal time
hu: szidereális idő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
hu: Mozgás megszakítása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew
hu: Forgatás megszakítása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
hu: Megszakítás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
hu: Abszolút pozíció

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
hu: Aktiválás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
hu: Aktív szűrő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
hu: Helyi idő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
hu: Igazítás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
hu: Apertúra, mm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Atmosphere
hu: Atmoszféra

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto
hu: Automatikus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
hu: Kék

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
hu: Fényesség

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Bias
hu: CCD érzékenység

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
hu: CCD információk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
hu: CCD zaj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Simulator
hu: CCD szimulátor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X Pixel Size
hu: CCD X pixel méret

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
hu: CCD X felbontás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y Pixel Size
hu: CCD Y Pixel méret

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
hu: CCD Y felbontás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCDs
hu: CCD-k

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
hu: Kamera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Celsius
hu: Celziusz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
hu: Középre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
hu: Szín:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet DEC motion arcmin/day
hu: Üstökös Deklinációs mozgása szögperc/nap

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet RA motion arcmin/day
hu: Üstökös Rektaszcenziós mozgása szögperc/nap

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet tracking parameters
hu: Üstökös követési adatok

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
hu: Üstökös

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
hu: Kapcsolat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
hu: Tömörítés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
hu: Tömörítés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
hu: Beállítás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
hu: Csatlakozás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
hu: Csatlakozás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
hu: Kontraszt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
hu: Vezérlő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
hu: Számláló:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
hu: Dátum:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
hu: Dátum és idő:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
hu: Dátum, idő és hely

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (arcmin)
hu: Deklináció

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Declination axis
hu: Deklináció

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Deep Sky Catalogs
hu: Mélyégobjektum-katalógus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
hu: Alapértelmezett

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
hu: Eszköz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
hu: Irány

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
hu: Tiltva

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
hu: A kapcsolat bontása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome control
hu: Kupola vezérlés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
hu: Időtartam:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
hu: K&elet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East/West
hu: Kelet/Nyugat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Eq. Coordinates
hu: Equatoriális Koordináták

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Equatorial JNow
hu: Ekvatoriális

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exec
hu: Futtatás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose Abort
hu: Expozíció: megszakítása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose
hu: Expozíció:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
hu: Expozíció:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM (arcseconds)
hu: FWHM szögmásodperc

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Factory
hu: Gyári

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fan
hu: Ventillátor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
hu: Gyors

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
hu: Csatorna

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feedback
hu: Visszajelzés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #1
hu: Szűrő #1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #2
hu: Szűrő #2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #3
hu: Szűrő #3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #4
hu: Szűrő #4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #5
hu: Szűrő #5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Count
hu: Szűrő számláló

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Simulator
hu: Szűrő szimulátor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Wheel
hu: Szűrő kerék

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter
hu: Szűrő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
hu: Keresés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
hu: Szoftververzió információ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
hu: Szoftververzió adat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
hu: Szoftververzió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware
hu: Szoftververzió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fluorescent
hu: Fluoreszkáló

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
hu: Fókusztávolság (mm).

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
hu: Fókuszvezérlő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus In
hu: Fókusz bekpcsolása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Out
hu: Fókusz kikapcsolása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Speed
hu: Fókusz sebesség

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Timer
hu: Fókuszáló időzítő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus in
hu: Fókusz be

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
hu: Fókusz ki

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser Simulator
hu: Fókuszáló szimulátor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser
hu: Fókuszáló

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focusers
hu: Fókuszálók

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
hu: Képsebesség

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
hu: Kép

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
hu: Kép típus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
hu: Teljes

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
hu: GPS állapot

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
hu: GPS rendszer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Gamma
hu: gamma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
hu: &Földrajzi helyzet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Goto
hu: Ugrás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
hu: Zöld

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Abort
hu: Vezetés megszakítása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide
hu: Vezetés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Aperture (mm)
hu: Apertúra, mm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Control
hu: Vezérlő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Focal Length (mm)
hu: Vezető fókusztávolsága:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H Alpha
hu: H-alfa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height m
hu: Magasság:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
hu: Magasság:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: High
hu: Magasság

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Horizontal Coords
hu: Horizontális koordináták

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hour axis
hu: Óra tengely

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
hu: Fényesség

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
hu: Vezérlő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
hu: Kép adat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
hu: Kép információ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
hu: Kép beállítások

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
hu: képtípus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
hu: kép

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
hu: Információ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
hu: Balra

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
hu: Könyvtár

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Long. D:M:S +E
hu: Hosszúság:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
hu: Alacsony

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
hu: Fényesség

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lunar
hu: Lunáris

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
hu: Fő Vezérlő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Blue
hu: Kézi kék

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Red
hu: Kézi Vörös

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual
hu: Kézi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Master alarm
hu: Fő riasztás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max
hu: Maximum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
hu: Merkúr

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mode
hu: Mód

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Model
hu: Modell:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
hu: Hold

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion Control
hu: Vezérlő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
hu: Mozgás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Movement Control
hu: Mozgásvezérlő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
hu: Név

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
hu: Neptunusz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
hu: Zajszűrés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
hu: Nincs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
hu: Észak (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
hu: Észak (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
hu: Észaak/Dél

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
hu: Szám

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
hu: KI

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
hu: BE

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
hu: Frissítés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
hu: Objektum információ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
hu: Objektum szám

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
hu: Objektum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
hu: Ki

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
hu: Eltolás:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
hu: Be

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
hu: Beállítások

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
hu: Periodikus hiba

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Philips Webcam
hu: Philips Webkamera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
hu: Pixel méret X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
hu: Pixel méret Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pluto
hu: Plútó

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polar
hu: Sarki

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
hu: Port

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
hu: Pozíció

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
hu: Tulajdonság

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcmin)
hu: RA (szögperc)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
hu: Nyers

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
hu: Vörös

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
hu: Relatív pozíció

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
hu: X felbontás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
hu: Y felbontás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
hu: Újraindítás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
hu: Visszaállítás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: STAR
hu: Csillag

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturn
hu: Szaturnusz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
hu: Saját hely mentése

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
hu: Mentés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Location
hu: Hely beállítása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Properties
hu: A teleszkóp tulajdonságai

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
hu: Láthatóság

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
hu: Objektum kiválasztása...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
hu: Kiválasztás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Selenographic Sync
hu: &Szelenografikus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set Register
hu: Regiszter beállítása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set home
hu: Saját hely beállítása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set register
hu: Regiszter beállítása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
hu: Beállítás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
hu: &Beállítások

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Shutter Speed
hu: Záridő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
hu: Szidereális idő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
hu: Szidereális idő:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal
hu: Szidereális idő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
hu: Szimuláció

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
hu: Stimuláció beállítása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
hu: Oldal kezelés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
hu: Oldal neve

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
hu: oldalak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
hu: Lassú

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
hu: Naprendszer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar
hu: Szoláris

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
hu: Dél (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
hu: Dél (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
hu: &Dél

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
hu: Sebesség:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
hu: &Csillagkatalógusok

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
hu: INDI leállítása

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
hu: Gombok felcserélése

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
hu: Szinkronizálás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
hu: Teleszkóp Szimulátor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
hu: Teleszkóp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
hu: Teleszkópok:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
hu: Temma Meghajtó

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
hu: Temma Verzió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temp.
hu: Hőmérséklet:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
hu: Hőmérséklet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ticks
hu: osztások

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
hu: Idő tényező

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
hu: Idő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
hu: Időzítő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
hu: Teljes exponálási idő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
hu: Követés módja

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
hu: Követés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
hu: Követési frekvencia:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
hu: Követési mód

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
hu: Követési mód

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
hu: Átalakítás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
hu: UT-eltolás:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
hu: UTC idő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC
hu: UT:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
hu: Frissítés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
hu: GPS frissítés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
hu: Frissítés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Uranus
hu: Uránusz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Venus
hu: Vénusz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Version
hu: Verzió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
hu: Sugárzott videó

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video
hu: Videoport:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
hu: Webkamera neve

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
hu: Nyugat (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
hu: Ny&ugat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance Mode
hu: Fehéregyensúly mód

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
hu: Fehéregyensúj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
hu: Szélesség:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
hu: szögmásodperc

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: danger
hu: Veszély

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
hu: kupola vezérlés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: manual
hu: Kézi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: max Alt
hu: maximum Alt.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
hu: ki

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
hu: be

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
hu: visszaállítás

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: sidereal
hu: szidereális idő

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: solar
hu: szoláris

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
hu: nem definiált

en: Current Maintainer
hu: Jelenlegi karbantartó

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
hu: Nem sikerült meghatározni a(z) %1 kép formátumát - PNG lesz feltételezve.

en: Script executed.
hu: A parancsfájl lefutott.

en: Could not execute script.
hu: A parancsfájl futtatása nem sikerült.

en: Using CPU date/time instead.
hu: Inkább a CPU szerinti dátum/idő felhasználása.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
hu: Teleszkóp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Id:
hu: Azonosító:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
hu: Refraktor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
hu: Newtoni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
hu: Modell:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
hu: Gyártó:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
hu: Apertúra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
hu: Egység:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
hu: okulár mentése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
hu: Faktor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
hu: Lencsék mentése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
hu: Szűrő mentése

en: End Session
hu: Munkafolyamat befejezése

en: Save and End the current session
hu: Jelenlegi munkafolyamat mentése és befejezése

en: Next Page >
hu: Következő oldal >

en: site_
hu: oldal_

en: session_
hu: munkafolyamat_

en: Next Target >
hu: Következő cél >

en: observation_
hu: Megfigyelés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
hu: hely beállítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
hu: Kezdés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
hu: Felszerelés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
hu: Megjegyzések:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
hu: Nyelv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
hu: Az objektum részletes adatai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
hu: Rektaszcenzió:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
hu: Megnyitja a megfigyelési adatokat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
hu: Megfigyelő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
hu: Teleszkóp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
hu: okulár

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
hu: Lencsék:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
hu: Láthatóság

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
hu: szögmásodperc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
hu: Amelyek halványabbak, mint

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
hu: magnitúdó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
hu: Tovább >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
hu: Új objektum hozzáadása a listához

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
hu: 2. lépés: megfigyelések

en: Overwrite
hu: Felülírás

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
hu: Á&ltalános

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
hu: Háttérprogramok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
hu: Az objektumok korrigált koordinátái a légköri effektus miatt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
hu: A fény áthaladáskor megtörik a légkörben, mintha az lencse lenne. Ha ez az opció be van jelölve, ez az "atmoszférikus refrakció" szimulálva lesz az égtérképen. A korrekció csak horizontális koordinátarendszer esetén lesz figyelembe véve.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
hu: Az atmoszférikus refrakció korrigálása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
hu: DSS ábrázolás

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
hu: &Megjelenés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
hu: Legyen címke a középre helyezett objektum mellett?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, az átmenetileg középre helyezett objektumok mellett névcimkét jelenít meg a program. A felbukkanó menü segítségével megmaradó névcimkét lehet rendelni az objektumokhoz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
hu: Címke kapcsolása a középre helyezett objektumhoz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
hu: Ideiglenes címke kapcsolása, ha az egérmutató az objektum felett van

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
hu: Ennek hatására a kirajzolás simább, de lassabb lesz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
hu: Élsimítás használata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
hu: Fokozatos átmenet legyen pozícióváltáskor?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a fókusz megváltoztatásakor jól látható, fokozatos átmenet történik az új pozícióba. Máskülönben a program azonnal az új pozícióra vált, átmenet nélkül.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
hu: Az elfordulások animálása

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
hu: Nem kell minden objektumot kirajzolni, amikor a térkép mozog?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
hu: Amikor a térkép mozgásban van, az animáció akadozni kezdhet, ha túlságosan sok objektumot kell kirajzolni. Ha bejelöli ezt az opciót, mozgás közben bizonyos objektumok el lesznek rejtve a gyorsabb megjelenítés érdekében.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
hu: Az objektumok elrejtése mozgás közben

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
hu: Akkor is legyen elrejtés, ha az időskála lépésköze nagyobb, mint:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
hu: Ha ez be van jelölve, a halványabb csillagok el lesznek rejtve, amíg a térkép mozog.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
hu: Az ennél halványabb csillagok nem lesznek kirajzolva, amíg az égtérkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
hu: El legyenek rejtve a Naprendszer égitestei mozgás közben?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
hu: Ha ez be van jelölve, a Naprendszer égitestei el lesznek rejtve, amíg a térkép mozog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
hu: Naprendszer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
hu: Objektumcímkék

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
hu: Ha ez be van jelölve, a csillagképvonalak el lesznek rejtve, amíg az égtérkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
hu: Csillagképvonalak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a koordinátarács el lesz rejtve, amikor a térkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
hu: Koordinátarácsok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
hu: Csillagkép-határolók

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a csillagképek nevei el lesznek rejtve, amíg az égtérkép mozgásban van.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
hu: Csillagképnevek

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
hu: Megfigyelési &lista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
hu: A megfigyelési listák feliratai

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListImageryOptions)
en: Preferred Imagery
hu: Előnyben részesített ábrázolás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
hu: A név me&gjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
hu: A m&agnitúdó megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
hu: Címkesűrűség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
hu: Név &megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
hu: Hosszú &nevek megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
hu: A m&agnitúdó megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
hu: A halványsági küszöb kicsinyítéskor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
hu: Az elhalványodási kör (nagyításkor):

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
hu: Hold nélküli éjszaka

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
hu: valós színek

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
hu: egyszínű, vörös

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
hu: egyszínű, fekete

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
hu: egyszínű, fehér

en: New Color Scheme
hu: Új színösszeállítás

en: Enter a name for the new color scheme:
hu: Adja meg az új színösszeállítás nevét:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
hu: A helyi színösszeállítások indexfájlját nem sikerült megnyitni,
    ezért a színösszeállítást nem lehet eltávolítani.

en: Could not delete the file: %1
hu: A következő fájl törlése nem sikerült: %1

en: Error Deleting File
hu: Hiba történt a fájl törlése közben

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
hu: Nem található %1 nevű bejegyzés a colors.dat fájlban.

en: Scheme Not Found
hu: Egy színösszeállítás nem található

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
hu: A jelenlegi színbeállítás

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
hu: A programban testreszabható színek listája. Mindegyik elem mellett egy négyzet látható, az aktuális színnel kirajzolva. Kattintson rá arra az elemre, amelynek színét meg szeretné változtatni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
hu: Az információs ablakok háttere:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
hu: Nincs kitöltés

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
hu: Áttetsző

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
hu: Nem áttetsző

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
hu: A csillagok színezési módja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
hu: A csillagok színezési módjának beállítása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
hu: A csillagok négyféle módon jelenhetnek meg az égtérképen. Alapértelmezés szerint a csillagok körök, fehér maggal és olyan színű peremmel, mely a csillag hőmérsékletére utal. A csillagok kirajzolhatók fehér, vörös vagy fekete kör formájában, a választott színösszeállításhoz jól illeszkedő módon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
hu: A csillagok színintenzitása:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
hu: A csillagok színei ilyen intenzitásúak lesznek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
hu: Valós színezés használata esetén ez az opció a csillagok színeinek telítettségét állítja be. Magasabb érték esetén a színek intenzívebbek lesznek.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
hu: Beépített színösszeállítások

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
hu: Beépített színösszeállítások

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
hu: A színösszeállítások listája. A program tartalmaz néhány előre definiált, beépített színösszeállítást, de egyéni összeállításokat is létre lehet hozni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
hu: Új színösszeállítás létrehozása a pillanatnyi beállítások alapján

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
hu: Ha beállította  a kívánt színeket, kattintson erre a gombra egy új színséma létrehozásához. A színséma bekerül a listába, és elérhető lesz a főablak "Beállítások" menüjéből.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
hu: Előre beállított színösszeállítás eltávolítása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
hu: Kattintson erre a gombra a kijelölt színösszeállítás eltávolításához. A beépített színösszeállításokat nem lehet eltávolítani, csak az egyénieket.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
hu: A csillagképvonalak meg legyenek jelenítve?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a csillagképek vonalai megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
hu: Csillagkép&vonalak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
hu: Ég kuiltúra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
hu: Válassz ég kultúrát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
hu: Csillagké&p-határok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
hu: A csillagkép-határolók kiemelése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
hu: A csillagképnevek meg legyenek jelenítve?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a csillagképek nevei megjelennek az égtérképen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
hu: Csillagképn&evek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
hu: A csillagképnevek beállításai

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
hu: A csillagképek latin nevének megjelenítése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
hu: Jelölje be ezt, ha a csillagképek nevét latinul szeretné látni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
hu: &Latin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
hu: A csillagképek magyar nevének megjelenítése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
hu: Jelölje be ezt, ha a csillagképek nevét magyarul szeretné látni (ahol le van fordítva)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
hu: Magyar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
hu: Az IAU-rövidítések használata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
hu: Jelölje be ezt az opciót, ha a Nemzetközi Csillagászati Egyesület (International Astronomical Union) rövidítéseit szeretné a csillagképek cimkéjén használni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
hu: &Rövidített

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
hu: Az Ekliptika látszódjon?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a program kirajzolja az égtérképre az ekliptikát. Az ekliptika az a kör az égen, amelyet a Nap egy év során látszólag bejár. A naprendszerbeli többi égitest is nagyjából az ekliptikát követi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
hu: Ki legyen töltve a Tejút körvonala?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a Tejút körvonala ki lesz töltve, máskülönben csak a körvonal fog megjelenni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
hu: A horizont látszódjon?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a program megjeleníti a térképen a helyi horizontot jelképező egyenest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
hu: Hori&zont (vonal)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
hu: Meg szeretné rajzolni a Tejút körvonalát?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
hu: Ha ez be van jelölve, a Tejút is rákerül az égtérképre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
hu: Automatikusan válasszon koordinátarácsot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
hu: Rajzoljon zászlókat?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
hu: Ha ez be van jelölve, a zászlók rajta lesznek az égtérképen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
hu: Ekvatoriális koordinátarács rajzolása?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a program koordinátarácsot fog kirajzolni, rektaszcenzió irányában 2 óránként, deklináció irányában 20 fokonként.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
hu: Ekvatoriális koordinátarács

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
hu: Rajzoljon vízszintes koordinátarácsot?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
hu: Vízszintes koor&dinátarács

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
hu: Áttetsző legyen a földfelszín?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a horizont alatti terület ki lesz töltve, a földfelszínt jelképezve. Ekvatoriális koordináta-rendszer használata esetén a földfelszín sohasem jelenik meg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
hu: Nem átlátszó &földfelszín

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
hu: Az Égi Egyenlítő látszódjon?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a program kirajzolja a térképre az Égi Egyenlítőt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
hu: Égi E&gyenlítő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
hu: Műholdak megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
hu: Csak a látható műholdakat mutasd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
hu: Címkék megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
hu: Műholdak rajzolása csillagként

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
hu: Műholdak keresése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
hu: TLE-k frissítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
hu: A Naprendszer objektumainak megjelenítése

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
hu: A Nap, a Hold és a bolygók

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
hu: Látszódjon a Szaturnusz?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
hu: Ha ez be van jelölve, a Szaturnusz rajta lesz a térképen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
hu: A nagyobb égitestek képként jelenjenek meg?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a bolygók, a Nap és a Hold (digitalizált) képként fog megjelenni a térképen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
hu: Képek használata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
hu: Látszódjon a Mars?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
hu: Ha ez be van jelölve, a Mars rajta lesz a térképen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
hu: Legyenek névcimkék a nagyobb naprendszerbeli objektumoknál?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a bolygók, a Nap és a Hold mellett névcímke fog megjelenni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
hu: Névcimkék használata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
hu: Az összes nagyobb égitest kijelölése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
hu: Kattintson erre a gombra a bolygók, a Nap és a Hold megjelenítésének bekapcsolásához

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
hu: Egyik sem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
hu: Egyik nagyobb égitest se legyen kiválasztva

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
hu: Kattintson erre a gombra a bolygók, a Nap és a Hold megjelenítésének kikapcsolásához

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
hu: Egyik sem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
hu: Látszódjon a Vénusz?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
hu: Ha ez be van jelölve, a Vénusz rajta lesz a térképen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
hu: Látszódjon a Nap?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
hu: Ha ez be van jelölve, a Nap rajta lesz a térképen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
hu: Nap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
hu: Látszódjon a Jupiter?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
hu: Ha ez be van jelölve, a Jupiter rajta lesz a térképen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
hu: Ki legyen rajzolva a Hold?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a program kirajzolja a térképre a Holdat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
hu: Hold

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
hu: Ki legyen rajzolva a Merkúr?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a program kirajzolja a térképre a Merkúrt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
hu: Ki legyen rajzolva a Neptunusz?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a program kirajzolja a térképre a Neptunuszt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
hu: Ki legyen rajzolva az Uránusz?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a program kirajzolja a térképre az Uránuszt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
hu: Kisebb bolygók

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
hu: Ki legyenek rajzolva a kisbolygók?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a kisbolygók fel lesznek tüntetve a térképen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
hu: Ki legyenek rajzolva az üstökösök?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a program kirajzolja a térképre az üstökösöket.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
hu: A Naphoz közeli üstökösök neveinek megjelenítése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a program kiírja a Naphoz közeli üstökösök nevét. Az ilyen üstökösök fényessége változik a pályájukon belüli pozíciótól függően, ezért ezeknél a halványsági magnitúdó nem használható.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
hu: Halványsági korlát kisbolygók megjelenítéséhez

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
hu: A maximális távolság, amelynél az üstökösök nevét ki kell írni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
hu: A Naptól ennél távolabbi (csillagászati egységben) üstökösöknél a program nem fog névcimkét megjeleníteni. 1 csillagászati egység definíció szerint megegyezik a Nap és a Föld távolságával (kb. 150 millió km).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: AU
hu: CSE

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
hu: Legyenek névcímkék a kisbolygók mellett?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
hu: Ha be van jelölve, a kisbolygókhoz névcímke lesz kapcsolva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
hu: A nevek megjelenítése

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
hu: Nyomvonalak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
hu: Nyomvonal minden nyomkövetett égitestnél

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a naprendszerbeli objektumok ideiglenesen nyomvonalat kapnak, amíg középre vannak helyezve.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
hu: Mindig látszódjon nyomvonal naprendszerbeli égitest követésekor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
hu: A nyomvonalak fokozatosan olvadjanak be a háttérbe?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, a bolygók nyomvonala bele fog olvadni az ég háttérszínébe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
hu: A nyomvonalak fokozatosan olvadjanak be a háttérbe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
hu: Az összes nyomvonal törlése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
hu: Ha erre kattint, a naprendszerbeli objektumokhoz a jobb egérgombos menüben kötött nyomvonalak mind törlődnek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
hu: Az összes nyomvonal eltávolítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
hu: Föld körüli műholdak nyomvonala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
hu: Szupernóva megjelenítése

en: Names:
hu: Nevek:

en: Asteroid/Comet details
hu: Kisbolygó/üstökös részletek

en: Date, time and location:
hu: Dátum, idő és hely

en: Could not upload file
hu: A fájl feltöltése nem sikerült

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
hu: Felvétel ismét…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
hu: Pillanatkép törlése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
hu: Mentés fájlba…

en: Open Cluster
hu: Nyílt halmaz

en: Globular Cluster
hu: Globuláris halmaz

en: Gaseous Nebula
hu: Gázköd

en: Dark Nebula
hu: Sötét köd

en: Planetary Nebula
hu: Planetáris köd

en: Supernova Remnant
hu: Szupernóva-maradvány

en: Galaxy
hu: Galaxis

en: Quasar
hu: Kvazár

en: Galactic Cluster
hu: Galaxishalmaz

en: Star Magnitudes:
hu: Csillag fényesség

en: Chart Scale:
hu: Térkép skála

en: Observer:
hu: Megfigyelő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
hu: Dátum:

en: Trans:
hu: Delelési idő:

en: Go to next Wizard page
hu: Lépés a varázsló következő oldalára

en: Go to previous Wizard page
hu: Visszalépés a varázsló előző oldalára

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
hu: Cím:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
hu: Alcím:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
hu: Részletek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
hu: Felkel/lenyugszik/delel

en: Only magnitudes chart
hu: Csak a magnitúdó skála

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
hu: Csillagtérkép-színek használata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
hu: Méret és fényesség skála

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
hu: Grafikontájolás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
hu: Grafikonpozíció:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
hu: Grafikontípus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
hu: A kép lementése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
hu: Csillag kiválasztása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
hu: Részletek megjelenítése…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
hu: látómező (szögperc):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
hu: Égobjektum kiválasztása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
hu: Kiválasztott objektumok:

en: Could not upload file to remote location: %1
hu: Nem sikerült feltölteni a képet a(z) %1 címre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
hu: Előnézet, nyomtatás és exportálás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
hu: Nyomtatási kép

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
hu: Nyomtatás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
hu: Üdvözöljük a KStars nyomtatóvarázslójában!

en: Loading asteroids
hu: Kisbolygók betöltése

en: Loading comets
hu: Üstökösök betöltése

en: Constellation Boundaries
hu: Csillagkép-határolók

en: Loading Constellation Boundaries
hu: Csillagkép-határolók betöltése

en: Star HD%1 not found.
hu: Nem található HD%1 nevű objektum

en: Loading constellation names
hu: A csillagképnevek betöltése

en: No icon
hu: Nincs ikon

en: Creating horizon
hu: A horizont létrehozása

en: Loading %1
hu: %1 betöltése

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
hu: A Tejút betöltése

en: Loading Large Magellanic Clouds
hu: Nagy Magellán-felhők betöltése

en: Loading Small Magellanic Clouds
hu: Kis Magellán-felhők betöltése

en: Loading satellites
hu: Műholdak betöltése

en: Update TLEs...
hu: TLE-k frissítése…

en: Update %1 satellites
hu: %1 műhold frissítése

en: Loading solar system
hu: A naprendszer betöltése

en: Loading stars
hu: Csillagok betöltése

en: Requested Position Below Horizon
hu: A kért pozíció a horizont alatt van!

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
hu: A kért pozíció a horizont alatt található.
    Biztosan ezt szeretné?

en: Go Anyway
hu: Igen, ugrás

en: Keep Position
hu: A pozíció megtartása

en: Angular distance: %1
hu: Szögtávolság: %1

en: No object selected.
hu: Nincs kiválasztva objektum.

en: Object Details
hu: Az objektum részletes adatai

[ctx: Jupiter's moon Io]
en: Io
hu: Ió

[ctx: Jupiter's moon Europa]
en: Europa
hu: Európa

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
hu: Ganümédesz

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
hu: Telihold

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
hu: Újhold

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
hu: Első negyed

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
hu: Harmadik negyed

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
hu: Növekvő sarló

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
hu: Növekvő félhold

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
hu: Csökkenő félhold

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
hu: Csökkenő sarló

en: unknown
hu: ismeretlen

en: Star
hu: Csillag

en: Catalog Star
hu: Csillagkatalógus

en: Planet
hu: Bolygó

en: Comet
hu: Üstökös

en: Asteroid
hu: Kisbolygó

en: Constellation
hu: Csillagkép

en: Galaxy Cluster
hu: galaxishalmaz

en: Satellite
hu: Műhold

en: Radio Source
hu: Rádió forrás

en: Multiple Star
hu: többszörös csillag

en: Unknown Type
hu: Ismeretlen típus

en: Show HST Image
hu: HST-kép megjelenítése

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
hu: %1: Hubble űrteleszkóp, az STScI üzemelteti a NASA számára (szabad hozzáférésű)

en: Show Spitzer Image
hu: Spitzer-kép megjelenítése

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
hu: %1: Spitzer űrteleszkóp, a NASA/JPL-Caltechnek köszönhetően (szabad hozzáférésű)

en: Show SEDS Image
hu: SEDS-kép megjelenítése

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
hu: %1: SEDS, http://www.seds.org [nem kereskedelmi célú felhasználásra ingyenes]

en: Show KPNO AOP Image
hu: KPNO AOP-kép megjelenítése

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
hu: %1: Advanced Observing Program a Kitt Peak National Observatory szervezetnél [nem kereskedelmi célra ingyenesen használható, fizikai másolat nem készíthető]

en: Show NOAO Image
hu: NAO-kód megjelenítése

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
hu: %1: National Optical Astronomy Observatories és AURA [nem kereskedelmi célra ingyenesen használható]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
hu: %1: nagyon nagy teleszkóp, a European Southern Observatory szervezethez tartozik [nem kereskedelmi célra ingyenes a használata, másolat nem készíthető]

en: Show
hu: Megjelenítés

en: unnamed object
hu: névtelen objektum

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
hu: A szélességi és LST paramétereket csak KSPlanetBase objektumoknál érdemes használni.

en: alpha
hu: alfa

en: beta
hu: béta

en: epsilon
hu: epszilon

en: zeta
hu: zéta

en: eta
hu: éta

en: iota
hu: ióta

en: mu
hu: mü

en: nu
hu: nü

en: xi
hu: kszí

en: omicron
hu: omikron

en: pi
hu: pí

en: rho
hu: ró

en: sigma
hu: szigma

en: upsilon
hu: üpszilon

en: phi
hu: fí

en: chi
hu: khí

en: psi
hu: pszí

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
hu: A TimeZoneRule változó értékének feldolgozása nem sikerült, üres szabály lesz beállítva.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
hu:  A %1 nem érvényes hónapkódként.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
hu:  A %1 nem érvényes napkódként.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
hu: 		<p>Az égtérképen név alapján is lehet objektumokat keresni.
    			Nyomja le a Ctrl+F-et, ill. válassza a "Fókusz->Objektumkeresés" menüpontot,
    			vagy nyomja le a "Keresés" gombot az eszköztáron.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
hu: 		<p>A földrajzi helyzet beállításához
    			nyomja le a Ctrl+G-t, ill. válassza a "Beállítások->A földrajzi pozíció beállítása..." 
    		menüpontot vagy nyomja le a "Földgömb" gombot az eszköztáron.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
hu: 		<p>Az objektumok követhetők, hogy mindig középre 
    			kerüljenek.<br/>
    			Nyomja le a Ctrl+T-t, ill. válassza a "Fókusz->Objektumkövetés"
    			menüpontot vagy nyomja le a "Zárolás" gombot az eszköztáron.
    			Egyszerű középre helyezéshez kattintson az objektumra duplán,
    			vagy válassza a "Középre helyezés és követés" menüpontot a felbukkanó menüből.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
hu: 		<p>A KStars kézikönyv tartalmazza az AstroInfo projekt anyagait,
    		amely egy ismeretterjesztő cikksorozat a csillagászatról.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
hu: 		<p>Három "információs doboz" látható a képernyőn, melyekben idő- és dátumadatok,
    			a földrajzi helyzet és az ég pillanatnyi nézőpontja (a fókusz) látható.
    			Ezek a dobozok elmozgathatók az egérrel, dupla kattintással "felgördíthetők",
    			ha erre szükség van. Akár az összes elrejthető
    			a Beállítások->Információs ablakok menüpontban.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
hu: 		<p>A KStars teljes képernyős módban is működhet. Ebbe átváltani az eszköztár
    			"Teljes képernyő" gombjával vagy a Ctrl+Shift+F lenyomásával lehet.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
hu: 		<p>Az N, S, E vagy W lenyomásával a horizont az északi,
    			déli, keleti ill. nyugati irányba állítható. A Z lenyomásával lehet
    			a megjelenítést a zenitre állítani.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
hu: 		<p>A 0-9 billentyűkkel lehet a Naprendszer nagyobb égitestjeit
    			a középpontba állítani. A 0-val a Napra, a 3-mal a Holdra, a többi nyolc számjeggyel
    			a többi bolygóra lehet állni, a Naptól mért távolság sorrendjében.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
hu: 		<p>Az egér húzásával lehet a csillagtérképen új pozícióba
    			állni.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
hu: 		<p>Ha egy helyen duplán kattint az egérrel, akkor a megjelenítés
    			középpontja az a pozíció lesz. Ha duplán kattint egy objektumra, a
    			KStars automatikus követési módba vált.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
hu: 		<p>Az állapotsoron mindig láthatóak az egérmutatónak megfelelő égi koordináták
    			ekvatoriális és horizontális koordináta-rendszer esetén.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
hu: 		<p>A megjelenítés kinagyítható és lekicsinyíthető az egérgörgő mozgatásával
    		vagy a középső egérgomb lenyomva tartása mellett az egér fel-le mozgatásával.  A
    			+/- billentyűk és a "Nagyítás"/"Kicsinyítés" bejegyzések is használhatók az eszköztáron
    			vagy a Nézet menüben. A nagyítási szint pontosan beállítható a "Nagyítás szögméretre"
    			menüponttal a Nézet menüben (Shift+Ctrl+Z), illetve a beállítás grafikusan is elvégezhető: a
    			Ctrl lenyomva tartása mellett az egérrel jelölje ki azt a négyszöget, amely
    			az új ablak határainak felel meg.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
hu: 		<p>Át lehet váltani az ekvatoriális és horizontális koordináta-rendszer
    			között. Válassza a "Nézet->Koordináták" menüpontot vagy nyomja le a szóközt.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
hu: 		<p>A dátum és az idő megadásához nyomja le a Ctrl+S-t, válassza az
    			"Idő->Az idő beállítása" menüpontot vagy nyomja le az "Idő" gombot az eszköztáron.
    			A dátumok nagyon nagy értékek is lehetnek, az év értéke -50 000 és +50 000 közé eshet.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
hu: 		<p>A Ctrl+E lenyomásával vagy az "Idő->Beállítás a pontos időre"
    			menüponttal szinkronizálható a szimuláció ideje és a rendszeridő.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
hu: 		<p>Az eszköztáron látható számbeállítóval megadható a KStars órájánál
    			használt időköz. "1,0 s" esetén "valós idejű" a megjelenítés.
    			Negatív érték megadása esetén az idő "visszafelé halad"!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
hu: 		<p>A szimuláció órája egy beosztással előre vagy hátra léptethető
    			a "&gt;" ill. a "&lt;" billentyű megnyomásával.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
hu: 		<p>Ha az egérrel rákattint a térképre, a kijelölt ponthoz legközelebb eső
    			objektum neve megjelenik az állapotsorban.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
hu: 		<p>Ha egy pillanatra mozdulatlanul hagyja az egérmutatót, a legközelebbi objektum mellett
    			megjelenik egy névcímke, mely fokozatosan elhalványodva eltűnik, amikor
    			ismét megmozdítja az egeret.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
hu: 		<p>Kattintson a jobb gombbal egy objektumra a hozzá tartozó opciók
    			megtekintéséhez (például ha az interneten található, az objektummal
    			kapcsolatos képekre mutató linkeket szeretné elérni).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
hu: 		<p>A megkülönböztető színű (alapértelmezésben piros) távoli égi objektumokhoz
    			internetes linkek tartoznak, melyek a felbukkanó menüből érhetők el.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
hu: 		<p>Alapértelmezés szerint a KStars-ban a csillagok valós színezéssel jelennek meg.
    			A csillagok színe a hőmérsékletüktől függ, a hűvösebbek sötétvörös,
    			a forróbb fehér csillagok kék színűek.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
hu: 		<p>Névcímke köthető az ég bármely objektumához. A felbukkanó menüben lehet 
    			ezt a címkét ki-be kapcsolni, vagy kattintson az objektumra és nyomja meg 
    			az "L" billentyűt.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
hu: 		<p>A KStars számológép (Ctrl+C) segítségével közvetlenül hozzá lehet
    			férni a KStarsban alkalmazott számítási eljárásokhoz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
hu: 		<p>Az AAVSO fénygörbe-generáló eszköz (Ctrl+V) csatlakozik egy kiszolgálóhoz
    			az American Association of Variable Star Observers egyesületnél, és
    			kiszámítja a náluk napi gyakorisággal megfigyelt 6000+ változócsillag
    			bármelyikének fénygörbéjét.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
hu: 		<p>A Magasság - Idő eszközzel (Ctrl+A) a kiválasztott objektumcsoport magassági
    			görbéit lehet kirajzolni. Ez nagy segítséget jelenthet
    			megfigyelések előkészítésekor.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
hu: 		<p>A Naprendszernézegető eszköz (Ctrl+Y) segítségével a Naprendszert lehet áttekinteni,
    			a nagyobb bolygók pozícióinak kiírásával, az aktuális szimulációs
    			dátumnak megfelelően.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
hu: 		<p>A Jupiter holdjai eszköz (Ctrl+J) segítségével a Jupiter négy legnagyobb
    			holdjának (Ió, Európa, Ganümédesz és Callistó) relatív pozícióit
    			lehet megjeleníteni, az idő függvényében, a Földről nézve.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
hu: 		<p>Az égbolt képe fájlba menthető a Fájl menü "Az égbolt képének elmentése"
    			menüpontjával vagy a Ctrl+I megnyomásával. Továbbá a KStars
    			parancssorból elindítható a "--dump" argumentummal, ha a képet a programablak
    			megnyitása nélkül szeretné elmenteni. Így például
    			dinamikus háttérképet lehet generálni a munkaasztalhoz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
hu: 		<p>Bármelyik objektumhoz egyéni képekre és más adatokra mutató 			linkeket lehet hozzáadni. Válassza a "Link hozzáadása..." menüpontot a felbukkanó menüből.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
hu: 		<p>Rengeteg megjelenítési opció érhető el a "Beállítások" eszköztárgombra
    			kattintva vagy a "Beállítások->A KStars beállításai..." menüpontból.
    			 
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
hu: 		<p>A képernyőn látható információs ablakok ki-be kapcsolhatók
    			a "Beállítások->Információs ablakok" menüben.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
hu: 		<p>Az eszköztárak ki-be kapcsolhatók a "Beállítások->Eszköztárak" menüben.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
hu: 		<p>Bármikor át lehet váltani egyik színösszeállításról a másikra
    			a "Beállítások->Színösszeállítások" menüpontban.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
hu: 		<p>Saját színösszeállítások is készíthetők. A színbeállításokat a
    			beállítóablak "Színek" lapján lehet módosítani; módosítás után
    nyomja meg "A színösszeállítás mentése" gombot. A 			színösszeállítás
    			bekerül a listába, később is felhasználható.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
hu: 		<p>A KStars beállítóablakának Speciális lapján a program néhány hangolási
    			paramétere található. Megadható, hogy a légköri refrakciót korrigálni kell-e,
    			animált legyen-e a mozgatás stb. Az is megadható, hogy mozgatás közben
    			mely objektumok legyenek elrejtve.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
hu: 		<p>Az égbolton azt a vonalat, amelyet a Nap és a bolygók látszólag követnek,
    			Ekliptikának nevezzük.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
hu: 		<p>A KStars-ban az objektumok helyzeteihez hozzátartozik a precesszió, a nutáció,
    			az aberráció, a légköri refrakció és a fénynek a Földhöz érési ideje is (bolygóknál).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
hu: 		<p>A nagy galaxishalmaz az Oroszlán, a Szűz és a Bereniké haja csillagképek
    			között az ún. Virgo-halmaz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
hu: 		<p>Az éggömb déli sarkánál megfigyelhető csillaghalmazok és ködök
    			a Nagy Magellán-felhő objektumai, mely egy olyan törpe galaxis,
    			amelyik a Tejút körül kering.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
hu: 		<p>A Messier-katalógus az ég 110 legfényesebb objektumát tartalmazza
    			(ami nem csillag). Közéjük tartozik például a híres Orion-köd (M 42), az
    			Androméda galaxis (M 31) és a Pleiádok (M 45).
    		</p>

en: Local Time
hu: Helyi idő

en: &Print...
hu: Nyomtatás

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
hu: Az ábrázolt objektum neve

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
hu: Ezt a mezőt kétféleképpen lehet felhasználni:  
    
    1. Írja be egy ismert objektum nevét és nyomja meg a "Kirajzolás" gombot (vagy az Entert). Az objektum Magasság - Idő görbéje hozzá lesz adva a grafikonhoz, a koordinátái megjelennek alul.
    
    2. Adjon meg egy névcímkét egy egyéni objektumhoz. Meg kell adni az objektum rektaszcenzió és deklináció koordinátáit is, majd nyomja meg a "Kirajzolás" gombot a görbe megjelenítéséhez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
hu: Objektum keresése...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
hu: Kirajzolás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
hu: A mezők törlése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
hu: A lista tartalmának törlése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
hu: Helyi idő:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
hu: Dátum és hely

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
hu: Válasszon egy várost...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
hu: Hossz.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
hu: Szél.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
hu: Frissítés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
hu: A beállítható opciók listája

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
hu: Érték:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
hu: Az opciók megjelenítése fastruktúrában

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
hu: Nyomja meg ezt a gombot, ha ki szeretne választani egy nézeti opciót a fastruktúrából, ahol téma szerint vannak csoportosítva. Mindegyik opcióhoz megjelenik egy rövid leírás, továbbá az opció értékének adattípusa (sztring, egész, lebegőpontos vagy logikai).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
hu: a kiválasztott opció értéke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
hu: Opció:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
hu: Fájlnév:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
hu: A kép szélessége:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
hu: A kép magassága:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
hu: Válasszon egy objektumot a listából

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
hu: Megnyitja az Objektumkereső párbeszédablakot, ahol kiválasztható a kívánt objektum az ismert objektumok listájából. Ha kiválasztott egy objektumot, annak neve megjelenik a bal oldali "könyvtár" mezőben.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
hu: Könyvtár:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
hu: Céltárgy vagy célirány

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
hu: Válasszon ki egy irányt vagy egy középpontba helyezendő objektumot. A kombinált lista tartalmazza az összes ismert irányt, például a horizont kardinális iránytűpontjait és a zenitet. Egy ismert objektum neve is beírható, a név kiválasztható az ismert objektumok listájából is, ha megnyomja az "Objektum" gombot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
hu: Nyomtatási párbeszédablak megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
hu: Csillagtérkép-színek használata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
hu: Színnév:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
hu: Színérték:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
hu: Országnév

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
hu: Városnév

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
hu: Megyenév

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
hu: A Pozícióbeállító eszköz előhívása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
hu: Nyomja meg ezt a gombot a pozícióbeálító ablak megnyitásához: a listában felsorolt több mint 2500 város közül lehet kiválasztani a megfelelőt. Ha a hely már ki van jelölve, a Város, Megye és Ország mezőket automatikusan kitölti a program.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
hu: Követés ki-be

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
hu: Ha ez be van jelölve, az ég az aktuális pozícióra marad fókuszálva az idő változása közben. Ezt hívják "követésnek". A követés automatikusan bekapcsolódik, ha egy objektum a fókuszba kerül. Ezért ha a "lookForward" parancsot egy objektumnévvel adja ki, nem kell külön bekapcsolni a követést.  
    
    Ha nincs bejelölve, a követés ki lesz kapcsolva, még akkor is, ha az objektum a fókuszba lett helyezve. Ahogy az idő változik, az ég "sodródni" fog a Föld forgása miatt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
hu: <font color="#00007f">Másodperc:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
hu: Késleltetési idő (s)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
hu: Adja meg, hány másodpercig szüneteljen a szkript végrehajtása a hátralevő parancsok elvégzése előtt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
hu: Kulcs:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
hu: Várakozás a billentyű lenyomására

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
hu: A szkript végrehajtása fel lesz függesztve, amíg a felhasználó meg nem nyomja az itt megadott billentyűt.  
    
    Több billentyűből álló kombinációt nem lehet megadni, tehát olyan módosító billentyűket sem lehet használni, mint a Ctrl vagy a Shift. A "space" sztringgel lehet megadni a szóközt, a többi esetben egyszerűen meg lehet adni a billentyűt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
hu: Nagyítási szint:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
hu: Új nagyítási szint

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
hu: A megjelenítés nagyítási szintjét állítja be. Az érték fokozatosan változtatható a "Nagyítás" és "Kicsinyítés" gombokkal.  
    
    A nagyítási szint azt adja meg, hány képpont fed le egy radiánnyi szöget. Az értékek általában 300-tól 10 000 000-ig terjednek.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
hu: <QT><H2>KStars számológép</H2><P>A KStars számológép különféle <B>modulokat</b> tartalmaz, melyek csillagászati számítások elvégzésére alkalmasak. A modulok több kategóriára oszthatók: <UL><LI><B>Időszámítók: </B>Különféle időértékek közötti átváltásokra alkalmas, vagy bizonyos események dátumát adja meg</LI><LI><B>Koordinátaátváltók: </B>Különféle típusú koordinátákat vált át egymásba</LI><LI><B>Naprendszer: </B>Bolygók pozícióját adja meg adott időpontban, adott földrajzi helyzetben</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
hu: <QT>Ez a szakasz idővel kapcsolatos számítások elvégzését könnyíti meg<UL><LI><B>Julián-nap:</B> konverzió a normál és a Julián-nap között</LI><LI><B>Szidereális idő:</B> konverzió a szidereális és univerzális idő között</LI><LI><B>Almanac:</B> a Nap és a Hold felkelési/delelési/lenyugvási idői és pozíciói</LI><LI><B>Napéjegyenlőségek és napfordulók:</B> napéjegyenlőségek, napfordulók és az évszakok időtartama</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
hu: <QT>Ez a szakasz a különféle csillagászati koordináta-rendszerek közötti konverziók algoritmusait tartalmazza<UL><LI><B>Galaktikus:</B> konverzió a galaktikus és ekvatoriális koordináták között</LI><LI><B>Látszólagos:</B> a pillanatnyi ekvatoriális koordináták kiszámítása egy adott epochából</LI><LI><B>Ekliptikus:</B> konverzió az ekliptikus és ekvatoriális koordináták között</LI><LI><B>Horizontális:</B> az azimut és az eleváció kiszámítása egy adott forrás, időpont és földi pozíció esetén</LI><LI><B>Szögtávolság:</B> két olyan objektum szögtávolságának kiszámítása, melyek pozíciói ekvatoriális koordináta-rendszerben vannak megadva</LI><LI><B>Geodetikus koordináták:</B> konverzió geodetikus és XYZ koordináták között</LI><LI><B>LSR sebesség:</B> a heliocentrikus, geocentrikus és topocentrikus radiális sebesség kiszámítása a forrás LSR sebességéből</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
hu: <QT>Ez a szakasz a Naprendszer égitesteinek koordinátáival és időivel kapcsolatos algoritmusokat tartalmazza<UL><LI><B>Bolygókoordináták:</B> a bolygók, a Hold és a Nap koordinátái, adott időpontban, a Föld egy megadott pontjáról nézve</LI></UL></QT>

en: Calculator modules
hu: Számológépmodulok

en: Time Calculators
hu: Időszámítások

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
hu: Juliánus-nap

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
hu: Szidereális idő

en: Equinoxes & Solstices
hu: Napéjegyenlőségek és napfordulók

en: Coordinate Converters
hu: Koordinátakonvertálók

en: Equatorial/Galactic
hu: Ekvatoriális/galaktikus

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
hu: Láthatósági koordináták

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
hu: Horizontális koordináták

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
hu: Ekliptikus koordináták

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
hu: Szögtávolság

en: Geodetic Coordinates
hu: Geodetikus koordináták

en: LSR Velocity
hu: LSR sebesség

en: Planets Coordinates
hu: Bolygókoordináták

en: Conjunctions
hu: Konjukció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
hu: Helyi idő:

en: Universal time
hu: szidereális idő

en: Julian date
hu: Julián-dátum

en: Conjunction/Opposition
hu: Konjukció/oppozíció

en: Separation
hu: Szétválasztás

en: Compute conjunction...
hu: Konjukció számítás...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
hu: Kapcsolat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
hu: Ellentét

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
hu: Greenwich, Egyesült Királyság

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
hu: Vége:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
hu: és

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
hu: Kezdete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
hu: A konjukció/oppozíció megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
hu: Kiszámítás

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
hu: Kapcsolatok / Ellentétek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
hu: Tavaszi napéjegyenlőség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
hu: Nyári napforduló:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
hu: Őszi napéjegyenlőség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
hu: Téli napforduló:

[ctx: Right Ascension]
en: RA
hu: Ra

[ctx: Declination]
en: Dec
hu: Dekl

en: Epoch
hu: Epocha:

en: Icon
hu: Ikon

en: Label
hu: Címke:

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
hu: A(z) %1 teleszkóp nem érhető el. Csatlakoztassa és próbálkozzon újra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
hu: Címkeszín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
hu: Ikon:

[ctx: Altitude]
en: Alt
hu: Szls

en: offset from Jupiter (arcmin)
hu: távolság a Jupitertől (szögperc)

en: time since now (days)
hu: az idő mostantól számítva (nap)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
hu: Interaktív mód

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
hu: Dátum és idő:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
hu: Ekvatoriális koordináták (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
hu: Objektum kiválasztása...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
hu: Első pozíció

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
hu: Második pozíció

en: Could not open file %1.
hu: Nem sikerült megnyitni a(z) %1 fájlt.

en: Invalid file: %1
hu: Érvénytelen fájl: %1

en: Invalid file
hu: Érvénytelen fájl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
hu: Szögtávolság:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
hu: Kötegelt mód

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
hu: Válassza ki a bemeneti fájl mezőit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
hu: Kezdeti rektaszcenzió:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
hu: Kezdeti deklináció:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
hu: Végső rektaszcenzió:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
hu: Végső deklináció:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
hu: A kimeneti fájl mezői és az eredmény

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
hu: Fájlok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
hu: Bemeneti fájl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
hu: Kimeneti fájl:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
hu: Katalógus-koordináták

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
hu: Célidő és -dátum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
hu: Idő = most

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
hu: Látszólagos koordináták:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec)
en: +00d 00' 00.0"
hu: +00d 00' 00,0"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA)
en: 00h 00m 00.0s
hu: 00h 00m 00,0s

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
hu: Kiírás a kimeneti fájlba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
hu: Minden paraméter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
hu: Csak a bemeneti fájlban levő paraméterek

en: Does not rise
hu: Nem kel fel

en: Does not set
hu: Nem nyugszik le

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
hu: Almanac - %1

en: computed by KStars
hu: A KStars számításai alapján

en: Results of Almanac calculation
hu: Almanac-számítás alapján

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
hu: Delelési magasság:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
hu: Lenyugvás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
hu: A nap hossza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
hu: A napfelkelte azimutja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
hu: Felkelés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
hu: Delelés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
hu: A naplenyugta azimutja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
hu: Delelési magasság:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
hu: A Hold felkelési azimutja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
hu: Delelési idő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
hu: A Hold lenyugvási azimutja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
hu: Holdfázis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
hu: Növekvő félhold (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
hu: Kötegelt mód

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
hu: Bemeneti fájl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
hu: Kimeneti fájl:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
hu: Ekvatoriális koordináták

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
hu: Galaktikus koordináták

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
hu: Paraméterek a bemeneti fájlban

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
hu: Ha ez az opció be van jelölve, az érték fájlból lesz beolvasva. Ha nem, akkor a szövegmezőből.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, epochBoxBatch)
en: 1950.0
hu: 1950,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
hu: Gal. hossz.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
hu: Gal. szél.:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
hu: Paraméterek kiválasztása a kimeneti fájlhoz

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
hu: Fájlnevek kiválasztása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
hu: Bemeneti koordináták

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
hu: Descartes-féle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
hu: Geografikus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
hu: Ellipszoid-modell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
hu: Konvertálás

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
hu: Descartes-féle koordináták

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
hu: Geografikus koordináták

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
hu: Eleváció (m):

en: Results of Julian day calculation
hu: Julián-nap kiszámítása alapján

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
hu: Julián-nap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
hu: Módosított Julián-nap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
hu: Bemeneti paraméter:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
hu: Dátum és idő

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
hu: Julián-nap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
hu: Módosított Julián-nap

en: Incorrect number of fields in line %1:
hu: Hibás mezőszám a(z) %1. sorban:

en: Present fields %1.
hu: Jelenlevő mezők: %1.

en: Required fields %1.
hu: Kötelező mezők: %1.

en: Unknown planet
hu: Ismeretlen bolygó

en:  in line %1:
hu:  a(z) %1. sorban:

en: Line %1 contains an invalid time
hu: A(z) %1. sor érvénytelen időpontot tartalmaz

en: Line %1 contains an invalid date:
hu: A(z) %1. sor érvénytelen dátumot tartalmaz:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
hu: Hibát találtam a bemeneti fájl feldolgozása közben

en: Errors in lines
hu: Hibák

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
hu: Bemeneti paraméterek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
hu: Naprendszer-égitest

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
hu: Heliocentrikus, ekliptikus koordináták

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
hu: Távolság (cs.e.):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
hu: Geocentrikus, ekliptikus koordináták

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
hu: Koordinátarendszer a kimeneti fájlhoz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
hu: Heliocentrikus, ekliptikus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
hu: Ekvatoriális

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
hu: Geocentrikus, ekliptikus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
hu: Horizontális

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
hu: Egyéb paraméterek a kimeneti fájlhoz

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
hu: A helyleíró sztring egy város, egy megye és egy orszg nevét tartalmazza vesszővel elválasztva. A szóközöket idézőjelek közé kell tenni.

en: Hint for writing location strings
hu: Tipp helyi sztring írásához

en: local time
hu: helyi idő

en: sidereal time
hu: szidereális idő

en: date
hu: dátum

en: location
hu: hely

en: %1 and %2
hu: %1 és %2

en: %1, %2 and %3
hu: %1, %2 és %3

en: Specify %1 in the input file.
hu: %1 értékét a bemeneti fájlban kell megadni.

en: Results of Sidereal time calculation
hu: A szidereális időszámítás eredménye

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
hu: Szidereális idő:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
hu: A szidereális idő kiszámítása

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
hu: A standard idő kiszámítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
hu: Olvasás bemneti fájlból

en: Sun's Declination
hu: A Nap deklinációja

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
hu: # Napéjegyenlőségek és napfordulók időpontjai

en: # computed by KStars
    #
hu: # A KStars számításai alapján
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
hu: # Tavaszi napéjegyenlőség		Nyári napforduló			Őszi napéjegyenlőség		Téli napforduló
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
hu: Napéjegyenlőségek és napfordulók

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
hu: Napéjegyenlőségek és napfordulók ebben az évben:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
hu: Célpozíció:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
hu: Radiális sebességek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
hu: Heliocentrikus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
hu: Geocentrikus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
hu: Topocentrikus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
hu: Eleváció (m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
hu: A sebesség megadása:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
hu: Heliocentrikus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
hu: Geocentrikus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
hu: Topocentrikus

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
hu: Áttekintés

en: Moon Phase Calendar
hu: holdfázis naptár

en: %1 is already in your wishlist.
hu: %1 már szerepel a megfigyelési listában.

en: %1 is already in the session plan.
hu: %1 már szerepel a megfigyelési tervben.

en: Added %1 to observing list.
hu: %1 hozzáadva a megfigyelési listához.

en: Added %1 to session list.
hu: %1 hozzáadva a megfigyelési listához.

en: Do you want to save the current session?
hu: El szeretné menteni az aktuális listát?

en: Save Current session?
hu: El szeretné menteni az aktuális listát?

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
hu: Nem sikerült megnyitni a(z) %1 fájlt. Választ egy másikat?

en: Try Different
hu: Próba mással

en: Do Not Try
hu: Nem kell megpróbálni

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
hu: Minden mentett képet törölni fog. Biztosan ezt szeretné?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
hu: Megfigyelési lista betöltése lemezről

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
hu: Az aktuális megfigyelési lista lemezre mentése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
hu: Az aktuális megfigyelési lista lemezre mentése, a fájlnév megadásával

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
hu: Összes kép törlése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
hu: Varázsló: Megfigyelési lista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
hu: A listavarázsló segít létrehozni a kívánt megfigyelési listát, beállítva a megfelelő szűrőt objektumtípusra, égpozícióra és magnitúdóra.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
hu: Keresési párbeszédablak megnyitása

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
hu: Kívánságlista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagePreview)
en: (No Image)
hu: (Nincs kép)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteImage)
en: Delete Image
hu: Kép törlése

en: Add to session plan
hu: Megfigyelési terv hozzáadása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
hu: Középre

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
hu: Tartomány

en: Show SDSS image
hu: SDSS-kép megjelenítése

en: Show DSS image
hu: DSS-kép megjelenítése

en: Show images from web
hu: Képek megjelenítése a webről

en: Remove from WishList
hu: Eltávolítás a kívánságlistából

en: Remove from Session Plan
hu: Megfigyelési terv eltávolítása

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
hu: téglalap alakú területen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
hu: kör alakú területen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
hu: az egész égen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
hu: Nyílt halmazok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
hu: Globuláris halmazok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
hu: Gázködök

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
hu: Planetáris ködök

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
hu: A Nap, a Hold és a bolygók

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
hu: Érvénytelen a megadott kör, nem lehet kijelölni.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
hu[0]: A megfigyelési lista 1 objektumot tartalmaz
hu[1]: A megfigyelési lista %1 objektumot tartalmaz

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
hu: csillagképben

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
hu: <html><head></head><body><p>Üdvözöljük a megfigyelési lista varázslójában!</p><p></p><p>A varázsló segít Önnek a megfelelő megfigyelési lista összeállításában, a kívánt objektumok kijelölésében. Először az objektumok <span style=" font-weight:600;">típusát</span> lehet megadni. Ezután ki lehet jelölni egy <span style=" font-weight:600;">megfigyelési területet az égtérképen</span>. Ezután tovább lehet szűkíteni a listát egy <span style=" font-weight:600;">magnitúdótartomány</span> kijelölésével. Ezután ki lehet választani azokat az objektumokat, amelyek <span style=" font-weight:600;">egy adott napon megfigyelhetők</span>.</p><p></p><p>Kattintson a <span style=" font-weight:600;">Tovább</span> gombra , majd első lépésként adja meg, milyen típusú objektumokat szeretne megfigyelni.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
hu: <html><head></head><body><p>Objektumok kijelölése típus alapján</p><p></p><p>Jelölje ki, milyen típusú objektumokat szeretne felvenni a megfigyelési listába. Több elem is kiválasztható a listából. A jobb oldalon látható gombokkal könnyen elérhető néhány gyakoribb kijelölés.</p><p></p><p>Ha elkészült a kijelöléssel, kattintson a <span style=" font-weight:600;">Tovább</span> gombra.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
hu: Az összes elem kijelölése a listában

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
hu: Mind

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
hu: A megfigyelési lista törlése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
hu: Minden "mélyég" jellegű típus kijelölése a listában

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
hu: Mélyég

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
hu: Minden naprendszerbeli típus kijelölése a listában

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
hu: <html><head></head><body><p>Megfigyelési terület az égtérképen</p><p></p><p>Most meg lehet adni, hogy csak az égtérkép egy adott régiójában található objektumok legyenek megfigyelve. Három módon lehet kijelölni a területet: <span style=" font-weight:600;">csillagkép</span> nevével, egy <span style=" font-weight:600;">téglalap alakú régióval</span> vagy egy <span style=" font-weight:600;">kör alakú régióval</span>. Ha nem jelöl ki régiót, akkor <span style=" font-weight:600;">az egész égtérkép lesz a megfigyelési terület</span>.</p><p></p><p>Végezze el a kijelölést, majd kattintson a <span style=" font-weight:600;">Tovább</span> gombra.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
hu: Objektumok kiválasztása:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
hu: <html><head></head><body><p>Egy vagy több csillagképhez tartozó objektumok megfigyelése</p><p></p><p>Az alábbi listában jelölje ki, mely csillagképeket szeretné megfigyelni. Csak a csillagképekhez tartozó objektumok maradnak meg a megfigyelési listában.</p><p></p><p>Ha elkészült a kijelöléssel, kattintson a <span style=" font-weight:600;">Tovább</span> gombra.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
hu: <html><head></head><body><p>Objektumok egy téglalap alakú területen</p><p></p><p>Itt leszűkíthetők a megfigyelt objektumok az égtérkép egy adott, téglalap alakú területére. A téglalapot határoló rektaszcenzió és deklináció értékeket meg kell adni.</p><p></p><p>Ha beírta az értékeket, kattintson a <span style=" font-weight:600;">Tovább</span> gombra.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
hu: eddig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
hu: Deklinációkorlát:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
hu: Rektaszcenziókorlát:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
hu: <html><head></head><body><p>Objektumok egy kör alakú területen</p><p></p><p>Itt leszűkíthetők a megfigyelt objektumok az égtérkép egy adott, kör alakú területére. Meg kell adni a kör középpontjának rektaszcenzió és deklináció koordinátáit, továbbá a kör sugarát fokban.</p><p></p><p>Ha megadta az értékeket, kattintson a <span style=" font-weight:600;">Tovább</span> gombra.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
hu: A középpont rektaszcenziója:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
hu: A középpont deklinációja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
hu: Sugár (fok):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
hu: <html><head></head><body><p>Egy adott napon megfigyelhető objektumok kijelölése:</p><p></p><p>Itt egy adott napon megfigyelhető objektumokat lehet kijelölni (a Föld egy adott pontján érvényes). Ha érvényesíteni szeretné ezt a feltételt, jelölje be az alábbi opciót, majd írja be a kívánt dátumot. Ha nem jelöli be, akkor a listában a nem megfigyelhető objektumok is benne maradnak (ez az alapértelmezés). A megfigyeléshez feltételezett földrajzi helyzetet is meg kell adni.</p><p></p><p>Ha elkészült, kattintson a <span style=" font-weight:600;">Tovább</span> gombra.</p><p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
hu: Ettől:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
hu: Ettől:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
hu: Megfigyelhető objektumok kiválasztása:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
hu: Ennél fényesebb objektumok kijelölése:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
hu: A magnitúdó nélküli objektumok is

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
hu: A megfigyelési lista üres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
hu: Opciónév

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
hu: X pozíció (AU)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
hu: Y pozíció (AU)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
hu: Ma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, currentTimeB)
en: Current time
hu: Aktuális idő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set Local Time
hu: Helyi idő beállítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twelveHourR)
en: 12 Hour
hu: 12 óra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twentyFourHourR)
en: 24 Hours
hu: 24 óra

[ctx: @title:window]
en: Options
hu: Beállítások

[ctx: @title:window]
en: Script Builder
hu: Szkriptszerkesztő

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
hu: A megjelenítés beállítása egy bizonyos pozícióra. %1 egy objektumnév, az iránytű egy kardinális pontja vagy a 'zenith' sztring lehet.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
hu: A megjelenítés beállítása az rektaszcenzió/deklináció koordinátáknak megfelelően. Az előbbi órában, az utóbbi fokban van kifejezve.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
hu: A megjelenítés beállítása a magasság/azimut koordinátáknak megfelelően. Mindkettő fokban van kifejezve.

en: Increase the display Zoom Level.
hu: A nagyítási szint növelése.

en: Decrease the display Zoom Level.
hu: A nagyítási szint csökkentése.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
hu: A nagyítási szint beállítása az alapértelmezésre.

en: Set the display Zoom Level manually.
hu: A nagyítási szint kézi beállítása.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
hu: A rendszeróra beállítása a megadott helyi időre.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
hu: Felfüggeszti a szkript futását a megadott számú másodpercig.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
hu: A szkript futtatásának felfüggesztése egy adott billentyű lenyomásáig. Csak egy billentyűt lehet megadni. A szóközt a 'space' sztring reprezentálja.

en: Set whether the display is tracking the current location.
hu: Annak beállítása, hogy a megjelenítés kövesse-e az aktuális helyet.

en: Change view option named %1 to value %2.
hu: A(z) %1 nevű nézeti opció beállítása erre az értékre: %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
hu: Beállítja a földrajzi pozíciót a város, a megye és az ország neve alapján.

en: Set the color named %1 to the value %2.
hu: A(z) %1 nevű szín beállítása erre az értékre: %2.

en: Load the color scheme specified by name.
hu: Betölti a megadott nevű színsémát.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
hu: Az égbolt képét fájlba exportálja, adott szélességgel és magassággal.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
hu: Az ég képének kinyomtatása nyomtatóra vagy fájlba. Ha ez igaz: %1, megjelenik a nyomtatási párbeszédablak. Ha ez igaz: %2, a program a csillagtérkép színösszeállítását fogja használni nyomtatáskor.

en: Halt the simulation clock.
hu: A szimuláció időmérésének leállítása.

en: Start the simulation clock.
hu: A szimuláció időmérésének elindítása.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
hu: Beállítja a szimuláció időmérés-skáláját. 1,0 valós időt jelent, 2,0 annak kétszeresét stb.

en: Functions
hu: Függvények

en: InfoBoxes
hu: Információs ablakok

en: Toggle display of all InfoBoxes
hu: Az információs ablakok ki-be kapcsolása

en: bool
hu: logikai

en: Toggle display of Time InfoBox
hu: Az Idő ablak ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Geographic InfoBox
hu: A Földrajzi ablak ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Focus InfoBox
hu: A Fókusz ablak ki-be kapcsolása

en: (un)Shade Time InfoBox
hu: Az Idő ablak le- ill. felgördítése

en: (un)Shade Geographic InfoBox
hu: A Földrajzi ablak le- ill. felgördítése

en: (un)Shade Focus InfoBox
hu: A Fókusz ablak le- ill. felgördítése

en: Toolbars
hu: Eszköztárak

en: Toggle display of main toolbar
hu: A fő eszköztár ki-be kapcsolása

en: Toggle display of view toolbar
hu: A nézeti eszköztár ki-be kapcsolása

en: Show Objects
hu: Az objektumok megjelenítése

en: Toggle display of Stars
hu: A csillagok ki-be kapcsolása

en: Toggle display of all deep-sky objects
hu: A távoli égobjektumok ki-be kapcsolása

en: Toggle display of all solar system bodies
hu: A naprendszer égitesteinek ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Sun
hu: A Nap ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Moon
hu: A Hold ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Mercury
hu: A Merkúr ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Venus
hu: A Vénusz ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Mars
hu: A Mars ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Jupiter
hu: A Jupiter ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Saturn
hu: A Szaturnusz ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Uranus
hu: Az Uránusz ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Neptune
hu: A Neptunusz ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Asteroids
hu: A kisbolygók ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Comets
hu: Az üstökösök ki-be kapcsolása

en: Show Other
hu: A többi objektum megjelenítése

en: Toggle display of constellation lines
hu: A csillagképvonalak ki-be kapcsolása

en: Toggle display of constellation boundaries
hu: A csillagképhatárok ki-be kapcsolása

en: Toggle display of constellation names
hu: A csillagképnevek ki-be kapcsolása

en: Toggle display of Milky Way
hu: A Tejút ki-be kapcsolása

en: Toggle display of the coordinate grid
hu: A koordinátarács ki-be kapcsolása

en: Toggle display of the celestial equator
hu: Az égi egyenlítő ki-be kapcsolása

en: Toggle display of the ecliptic
hu: Az ekliptika ki-be kapcsolása

en: Toggle display of the horizon line
hu: A horizont vonalának ki-be kapcsolása

en: Toggle display of the opaque ground
hu: A nem áttetsző talaj ki-be kapcsolása

en: Toggle display of star name labels
hu: A csillagok névfeliratainak ki-be kapcsolása

en: Toggle display of star magnitude labels
hu: A csillagok magnitúdófeliratainak ki-be kapcsolása

en: Toggle display of asteroid name labels
hu: A kisbolygók névfeliratainak ki-be kapcsolása

en: Toggle display of comet name labels
hu: Az üstökösök névfeliratainak ki-be kapcsolása

en: Toggle display of planet name labels
hu: A bolygók névfeliratainak ki-be kapcsolása

en: Toggle display of planet images
hu: A bolygók képeinek ki-be kapcsolása

en: Show Latin constellation names
hu: A csillagképek latin nevének megjelenítése

en: Show constellation names in local language
hu: A csillagképek magyar nevének megjelenítése

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
hu: Az IAU standard szerinti csillagképnév-rövidítések megjelenítése

en: Hide Items
hu: Az elemek elrejtése

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
hu: A mozgás közbeni objektumelrejtés ki-be kapcsolása

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
hu: Időléptetési küszöb objektumok elrejtéséhez (s)

en: double
hu: dupla

en: Hide faint stars while slewing?
hu: El legyenek rejtve a halvány csillagok mozgás közben?

en: Hide solar system bodies while slewing?
hu: El legyenek rejtve a Naprendszer égitestei mozgás közben?

en: Hide Milky Way while slewing?
hu: El legyen rejtve a Tejút mozgás közben?

en: Hide constellation names while slewing?
hu: El legyenek rejtve a csillagképnevek mozgás közben?

en: Hide constellation lines while slewing?
hu: El legyenek rejtve a csillagképvonalak mozgás közben?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
hu: El legyenek rejtve a csillagképek határai mozgás közben?

en: Hide coordinate grid while slewing?
hu: El legyen rejtve a koordinátarács mozgás közben?

en: Skymap Options
hu: Az égtérkép beállításai

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
hu: Használja a horizontális koordinátákat? (egyébként ekvatoriálist használ)

en: Set the Zoom Factor
hu: A nagyítási tényező beállítása

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
hu: Válassza ki a FOV szimbólum szögméretét (szögpercben)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
hu: Válassza ki a FOV szimbólum alakját (0=négyzet, 1=kör, 2=célkereszt, 4=bikaszem)

en: int
hu: egész

en: Select color for the FOV symbol
hu: Válassza ki a FOV szimbólum színét

en: string
hu: sztring

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
hu: Animált legyen a mozgatás? (vagy elég "átugrani" az új fókuszra?)

en: Correct for atmospheric refraction?
hu: Az atmoszférikus refrakció korrigálva legyen?

en: Automatically attach name label to centered object?
hu: Címke legyen kapcsolva automatikusan a középre helyezett objektumhoz?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
hu: Jelenjen meg egy rövid időre címke, amikor az egérmutató egy objektum fölé ér?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
hu: A bolygók nyomvonalai beolvadjanak fokozatosan az ég színébe? (vagy a színük maradjon állandó)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
hu: a legalább ilyen magnitúdójú csillagok fel lesznek címkézve

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
hu: az ilyen vagy ennél kisebb magnitúdójú csillagok rejtve lesznek mozgatás közben

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
hu: a legalább ilyen magnitúdójú kisbolygók ki lesznek rajzolva

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
hu: a legalább ilyen magnitúdójú kisbolygók fel lesznek címkézve

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
hu: a Naphoz ennél közelebb levő üstökösök (AU-ban mérve) fel lesznek címkézve

en: Could not download remote file.
hu: Nem sikerült letölteni a távoli fájlt.

en: Download Error
hu: Letöltési hiba

en: Save Changes to Script?
hu: El szeretné menteni a módosított szkriptet?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
hu: Az aktuális szkript nem mentett módosításokat tartalmaz. El szeretné menteni bezárás előtt?

en: Could not parse script.  Line was: %1
hu: Nem sikerült feldolgozni a szkriptet. A sor száma: %1

en: true
hu: igaz

en: Function index out of bounds.
hu: A függvényindex nem a megengedett tartományba esik.

en: false
hu: hamis

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
hu: Ütközés a függvény és az Arg grafikus elem között (%1 kellett volna).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
hu: Új szkript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
hu: Az aktuális szkript eldobása, új szkript kezdése. A program felajánlja a megnyitott szkript mentését, ha abban módosítás történt az előző mentés óta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
hu: Egy már létező szkript megnyitása. A program felajánlja a megnyitott szkript mentését, ha abban módosítás történt az előző mentés óta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
hu: A szkript mentése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
hu: Az aktuális szkript elmentése. Ha a szkript még nem volt elmentve, akkor egyenértékű lesz a "Mentés másként..." funkcióval.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
hu: A szkript mentése másként...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
hu: A szkript elmentése fájlba. A program elehetővé teszi a fájlnév és a leírás megadását.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
hu: Szkript tesztelése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window.  You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
hu: Végrehajtja a KStars főablakában a szkriptet. Érdemes úgy elhelyezni a Szkriptszerkesztőt, hogy az Égtérkép jól látható legyen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
hu: Az aktuális szkript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script.  Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below.  Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
hu: Ezzel lehet kilistázni az aktuális szkriptben található parancsokat. Ha kijelöl egy parancsot, megjelenik egy grafikus elem, ahol megadhatók annak argumentumai. A jobb oldalon látható műveletgombokkal lehet másolni, eltávolítani vagy módosítani a kijelölt parancs pozícióját.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
hu: Függvény hozzáadása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
hu: Ha egy függvény ki van jelölve "Az aktuális szkript" keretben, ezzel a gombbal hozzá lehet azt adni az aktuális szkripthez. Az új függvény közvetlenül a kijelölt függvény után lesz beszúrva "Az aktuális szkript" keretben.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
hu: Függvény eltávolítása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
hu: Ha egy függvény ki van jelölve "Az aktuális szkript" keretben, ezzel a gombbal el lehet azt távolítani a szkriptből.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
hu: Függvény másolása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
hu: Ha egy függvény ki van jelölve "Az aktuális szkript" keretben, ezzel a gombbal létre lehet hozni a függvény egy másolatát.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
hu: Felfelé

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
hu: Ha egy függvény ki van jelölve "Az aktuális szkript" keretben, ezzel a gombbal eggyel feljebb mozgatható a szkriptben.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
hu: Lefelé

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
hu: Ha egy függvény ki van jelölve "Az aktuális szkript" keretben, ezzel a gombbal eggyel lejjebb mozgatható a szkriptben.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
hu: Függvényargumentumok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
hu: Függvényböngésző

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
hu: Segítség a függvényekhez

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
hu: Ha egy függvény ki van jelölve a függvényböngészőben, ezen a területen jelenik meg annak rövid leírása.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
hu: Adja meg a szkript nevét

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
hu: Adjon nevet a szkriptnek. Ez nem a fájl neve, hanem egy rövid leíró szöveg.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
hu: Adja meg a szerző nevét

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
hu: A szkript neve:

[ctx: @title:window]
en: Sky Calendar
hu: Égnaptár

en: Print the Sky Calendar
hu: Égnaptár nyomtatása

en: Please Wait
hu: Kis türelmet

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
hu: A(z) %1 felkel

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
hu: A(z) %1 lenyugszik

[ctx: @title:window]
en: Print sky calendar
hu: Égnaptár nyomtatása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Grids and Labels
hu: Rácsok és címkék

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
hu: Függőleges rács

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
hu: Aktuális nap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
hu: Év:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
hu: Időköz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
hu: nap

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
hu: Teleszkóp adatai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
hu: Gyártó:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveNewScopeButton)
en: Add new telescope
hu: Új teleszkóp hozzáadása

en: Magnitude:  --
hu: Magnitúdó:  --

en: Magnitude: %1
hu: Magnitúdó: %1

en: Size: %1
hu: Méret: %1

[ctx: @title:window]
en: What's up Tonight
hu: Mi látható ma éjszaka?

en: at %1
hu: ekkor: %1

en: The night of %1
hu: Éjszaka: %1

en: Star Clusters
hu: Csillaghalmazok

en: circumpolar
hu: cirkumpoláris

en: does not rise
hu: nem kel fel

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
hu: Napnyugta: %2 %1

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
hu: Napkelte: %2 %1

en: Night duration: %1
hu: Az éjszaka időtartama: %1

en: Night duration: %1 hours
hu: Az éjszaka időtartama: %1 h

en: Night duration: %1 hour
hu: Az éjszaka időtartama: %1 óra

en: Night duration: %1 minutes
hu: Az éjszaka időtartama: %1 perc

en: Night duration: %1 minute
hu: Az éjszaka időtartama: %1 perc

en: Moon rises at: %1 on %2
hu: A Hold felkel: %2 %1

en: Moon sets at: %1 on %2
hu: A Hold lenyugszik: %2 %1

en: No Object Selected
hu: Nincs kiválasztva objektum

en: Object Not Found
hu: Az objektum nem található

en: Rises at: %1
hu: Felkelési idő: %1

en: Transits at: %1
hu: Áthaladási idő: %1

en: Sets at: %1
hu: Lenyugvási idő: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
hu: Éjszaka: DATE

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
hu: Válasszon egy új dátumot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DateButton)
en: Press this button to select a new date for the "What's up Tonight" tool.  Note that the date of the main window is not changed.
hu: Nyomja meg ezt a gombot, ha új dátumot szeretne kiválasztani a „Mi látható ma éjszaka?” eszközhöz. A főablakban érvényes dátum nem fog megváltozni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
hu: A dátum megváltoztatása...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
hu: itt: LOCATION

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
hu: Új földrajzi pozíció választása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Press this button to select a new geographic location for the "What's up Tonight" tool.  Note that the location of the main window is not changed.
hu: Nyomja meg ezt a gombot új földrajzi pozíció kiválasztásához a „Mi látható ma éjszaka?” eszközhöz. A főablak pozíciója nem fog megváltozni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
hu: A hely megváltoztatása...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
hu: A látható objektumok megjelenítése:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
hu: Időintervallum választása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: By default, the "What's up Tonight" tool displays all objects which are above the horizon between sunset and midnight (i.e., "in the evening").  You can also choose to show objects which are up between midnight and dawn (i.e., "in the morning"), or objects which are up at any time between sunset and sunrise (i.e., "any time tonight")
hu: Alapértelmezés szerint a „Mi látható ma éjszaka?” eszköz megjeleníti az összes olyan objektumot, mely a horizont fölött van napnyugta és éjfél között (azaz „este”). Ha kívánja, azok is megjeleníthetők, amelyek éjfél és napfelkelte között láthatók (azaz „reggel”), sőt azok is, amelyek napnyugta és napkelte között (azaz „ma éjszaka”).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
hu: Este

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
hu: Reggel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
hu: Bármikor ma éjszaka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
hu: A holdfelkelte ideje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
hu: Megjeleníti, hogy a kiválasztott napon mikor kel fel a Hold.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
hu: A Hold felkel: 13.19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
hu: Az éjszaka időtartama a kiválasztott napon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
hu: Megjeleníti, hogy a kiválasztott napon mikor nyugszik le a Nap.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
hu: Az éjszaka időtartama: 11.00 óra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
hu: A napnyugta ideje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
hu: Megjeleníti, hogy a kiválasztott napon mikor nyugszik le a Nap.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
hu: A Nap lenyugszik: 19.15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
hu: A holdnyugta ideje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
hu: Megjeleníti, hogy a kiválasztott napon mikor nyugszik le a Hold.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
hu: A Hold lenyugszik: 04.27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
hu: A napfelkelte ideje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
hu: Megjeleníti, hogy a kiválasztott napon mikor kel fel a Nap.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
hu: A Nap felkel: 07.15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
hu: A Hold megvilágítottsági aránya

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
hu: Megjeleníti, hogy a kiválasztott napon a Hold mekkora része van megvilágítva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
hu: A Hold megvilágítottsága: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
hu: Válasszon egy kategóriát:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
hu: Illeszkedő objektumok:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
hu: Objektumnév

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
hu: Megjeleníti, hogy a kiválasztott objektum a megadott napon mikor emelkedik a horizont fölé.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
hu: Felkelési idő: 22.12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
hu: Megjeleníti, hogy a kijelölt objektum mikor halad át a helyi meridiánon a megadott dátumkor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
hu: Áthaladási idő: 03.45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
hu: Megjeleníti, hogy a kiválasztott napon mikor süllyed a kiválasztott objektum a horizont alá.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
hu: Lenyugvási idő: 08.22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
hu: Az objektum középre helyezése az ég képén

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
hu: Az objektum középre helyezése az égtérképen, majd a követés elkezdése. Egyenértékű a "Középre helyezés és követés" menüponttal (a felbukkanó menüben).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
hu: Az objektum középre állítása

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
hu: Megnyitja az objektum adatlapját

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
hu: A kijelölt objektum Részletek ablakának megnyitása.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
hu: Hozzáadja a kijelölt objektumokat a megfigyelési listához

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
hu: Hozzáadás a listához

en: Angle value in degrees.
hu: Szögérték fokban.

en: Angle value in hours.
hu: Szögérték órában.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
hu:   Az érték megadható egész vagy lebegőpontos számként, vagy szóközzel illetve kettősponttal elválasztott fok, körperc, körmásodperc alakban.

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
hu: Adjon meg egy szögértéket fokban. A szög megadható egész számként („12”), lebegőpontos számként („12,33”) számként, szóközzel vagy kettősponttal elválasztott fok, körperc, körmásodperc („12:20”, „12:20:00”, „12 20”, „12 20 00,0”, stb.).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
hu:   Az érték megadható egész vagy lebegőpontos számként, vagy szóközzel illetve kettősponttal elválasztott óra, perc, másodperc alakban.

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
hu: Adjon meg egy szögértéket órában. A szög megadható egész számként („12”), lebegőpontos számként („12,33”) számként, szóközzel vagy kettősponttal elválasztott óra, perc, másodperc alakban („12:20”, „12:20:00”, „12 20”, „12 20 00,0”, stb.).

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
hu: %1 x %2 körperc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousYear) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextYear)
en: ...
hu: …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
hu: Előző év

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
hu: Hossz.:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
hu: Szél.:

[ctx: seconds]
en: secs
hu: s

[ctx: second]
en: sec
hu: s

[ctx: minutes]
en: mins
hu: min

en: hour
hu: óra

[ctx: hours]
en: hrs
hu: óra

[ctx: sidereal day]
en: sid day
hu: sziderális nap

en: day
hu: nap

en: week
hu: hét

[ctx: weeks]
en: wks
hu: hét

en: month
hu: hónap

[ctx: months]
en: mths
hu: hónap

en: year
hu: év

[ctx: years]
en: yrs
hu: év

en: Adjust time step
hu: Az időlépték beállítása

en: Adjust time step units
hu: Az időlépték mértékegységének módosítása

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
hu: A szimuláció időmérésének skálázását lehet itt beállítani.  „1 s” esetén az idő mérése valós lesz, pontosan követni fogja a számítógép óráját. Nagyobb érték esetén a szimulációban gyorsabban, kisebb érték esetén lassabban fog telni az idő. Negatív érték esetén az óra visszafelé fog haladni.
    
    Két számbeállító nyílpár látható. A bal oldali párral sorban végig lehet lépkedni a rendelkezésre álló időlépésközökön. Ezekből igen sok van, ezért a jobb oldali nyílpárral a következő kisebb ill. nagyobb időegységgel lehet ugrani. Például: ha az aktuális skálázás „1 min”, akkor a jobb oldali felfelé nyíllal „1 óra”, a jobb oldali felfelé nyíllal pedig „1 s” állítható be.

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
hu: Ortografikus

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
hu: Polikonikus

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
hu: Téglalap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
hu: Xplanet útvonal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
hu: Ablak mérete:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
hu: Az ablak szélességének beállítása

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
hu: Az ablak magasságának beállítása

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
hu: Használja a KStars FOV-ját?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
hu: Alap magnitúdó:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
hu: Beállítófájl:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
hu: Beállítófájl útvonala

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
hu: A megadott beállítófájl használata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
hu: Egyéni csillagtérkép használata?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
hu: Csillagtérkép:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
hu: Ív fájl:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
hu: Ív fájl útvonala

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
hu: A Nap körüli ragyogás sugara.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
hu: Kimeneti fájl minősége:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
hu: JPEG minőség

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
hu: Címkék és jelölők

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
hu: Címkék

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
hu: Cimke szöveg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
hu: Dátumformátum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
hu: Betűméret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
hu: Címkepozíció:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
hu: Címke megjelenítése?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
hu: Jelölők

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
hu: Jelölő fájl használata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude
hu:  és hosszúság

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
hu: fokban

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
hu: Vetület:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
hu: A vetület típusa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
hu: Háttér

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
hu: Háttér használata?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
hu: Ha be van jelölve, egy fájl vagy egy szín lesz a háttérkép.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
hu: Háttérkép:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
hu: Használja ezt a fájlt háttérképként

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
hu: Itt adja meg a háttérkép-fájl útvonalát.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
hu: Háttérszín:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
hu: A háttérszín beállítása.
