kstars - en to it translation catalogue (7318 entries)

en: Sky
it: Cielo

en: Messier Object
it: Oggetto di Messier

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
it: Oggetto con collegamenti

en: Star Name
it: Nome stella

en: Deep Sky Object Name
it: Nome oggetto del profondo cielo

en: Planet Name
it: Nome pianeta

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
it: Nome costell.

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
it: Linea costell.

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
it: Confini costell.

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
it: Evidenziazione confini costell.

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
it: Via Lattea

en: Equator
it: Equatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
it: Eclittica

en: Horizon
it: Orizzonte

en: Local Meridian
it: Meridiano locale

en: Compass Labels
it: Punti cardinali

en: Equatorial Coordinate Grid
it: Reticolo delle coordinate equatoriali

en: Horizontal Coordinate Grid
it: Reticolo delle coordinate orizzontali

en: Info Box Text
it: Testo riquadro informavo

en: Info Box Selected
it: Riquadro informazioni selezionato

en: Info Box Background
it: Sfondo riquadro informazioni

en: Target Indicator
it: Indicatore obiettivo

en: User Labels
it: Etichette utente

en: Planet Trails
it: Scie dei pianeti

en: Angular Distance Ruler
it: Righello per distanza angolare

en: Observing List Label
it: Etichetta oggetti preferiti

en: Star-Hop Route
it: Percorso per lo star hop

en: Visible Satellites
it: Satelliti visibili

en: Satellites
it: Satelliti

en: Satellites Labels
it: Etichette dei satelliti

en: Supernovae
it: Supernove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artificialHorizonCheck)
en: Artificial Horizon
it: Orizzonte artificiale

en: RA Guide Error
it: Errore di guida in AR

en: DEC Guide Error
it: Errore di guida in DEC

en: Solver FOV
it: CDV del risolutore

en: Sensor FOV
it: CDV del sensore

en: HiPS Grid
it: Griglia HIPS

en: FITS Image Object Label
it: Etichetta dell'oggetto immagine FITS

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
it: Colori predefiniti

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
it: Mappa celeste

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
it: Visione notturna

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
it: Impossibile aprire il file degli schemi di colore locali.
    Lo schema non può essere memorizzato.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
it: Impossibile aprire il file indice degli schemi di colore locali.
    Lo schema non può essere memorizzato.

en: Data verification failed
it: Verifica dei dati non riuscita

en: File verification failed
it: Verifica del file non riuscita

en: Downloading
it: Scaricamento

en: Downloading Data...
it: Scaricamento dei dati...

en: Awaiting response from server...
it: In attesa di risposta del server...

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
it: Binocolo 7x35

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
it: Un grado

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
it: 30 m a 1,3 cm

en: No FOV
it: Nessun CDV

en: KStars Exported Sky Image
it: Immagine del cielo esportata da KStars

en: Error: Unable to save image: %1
it: Errore: impossibile salvare l'immagine: %1

en: Saved image to %1
it: Salva l'immagine su %1

en: Could not upload image to remote location: %1
it: Impossibile trasferire immagine alla posizione remota: %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
it: Impossibile esportare l'immagine: l'URL %1 non è valido

[ctx: @title:window]
en: KStars image viewer: %1
it: Visore immagini di KStars: %1

en: Invert colors
it: Inverti i colori

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
it: Inverti i colori dell'immagine. È utile per migliorare il contrasto, a volte. Questo ha effetto sulla visualizzazione, non sul salvataggio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
it: Salva

en: Save the image to disk
it: Salva l'immagine su disco

en: Remove temporary file %1 from disk?
it: Eliminare il file temporaneo %1 dal disco?

en: Confirm Removal
it: Conferma la rimozione

en: Download
it: Scarica

en: Please wait while image is being downloaded...
it: Attendi che l'immagine venga scaricata...

en: Image Viewer
it: Visore di immagini

en: Loading of the image %1 failed.
it: Caricamento dell'immagine %1 non riuscito.

[ctx: @title:window]
en: Save Image
it: Salva immagine

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
it: Un file di nome «%1» esiste già. Sovrascriverlo?

en: Overwrite File?
it: Sovrascrivere il file?

en: Saving of the image %1 failed.
it: Salvataggio dell'immagine %1 non riuscito.

en: DSS Download
it: Scarica DSS

en: Please wait while DSS image is being downloaded...
it: Attendi mentre l'immagine DSS viene scaricata...

en: Auto close in ...
it: Chiudi automaticamente dopo ...

en: Question
it: Domanda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
it: Sì

en: Warning
it: Attenzione

en: Continue
it: Continua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
it: Annulla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
it: Errore

en: Sorry
it: Spiacente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
it: Informazioni

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
it: SSO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
it: SO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
it: OSO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
it: O

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
it: ONO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
it: NO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
it: NNO

en: The selected Astrometry Index File Location:
     %1 
     does not exist.  Do you want to make the directory?
it: La posizione del file indice di Astrometry selezionato:
     %1 
    non esiste. Vuoi creare la cartella?

en: Make Astrometry Index File Directory?
it: Creare la cartella del file indice di Astrometry?

en: The Default Astrometry Index File Location was created.
it: La posizione predefinita del file indice di Astrometry è stata creata.

en: The Default Astrometry Index File Directory does not exist and was not able to be created.
it: La cartella del file indice di Astrometry non esiste e non è stato possibile crearla.

en: Astrometry Configuration File Read Error.
it: Errore di lettura del file di configurazione di Astrometria.

en: Internal Astrometry Configuration File Write Error.
it: Errore di scrittura interno del file di configurazione di Astrometria.

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2/NEF to JPEG.
it: Impossibile trovare dcraw e cjpeg. Installa i programmi richiesti per convertire i file CR2/NEF in JPEG.

en: Cannot open %1: %2
it: Impossibile aprire %1: %2

en: Cannot unpack_thumb %1: %2
it: Impossibile eseguire unpack_thumb %1: %2

en: Cannot write %s %1: %2
it: Impossibile scrivere %s %1: %2

[ctx: @title:window]
en: Startup Wizard
it: Procedura guidata iniziale

en: &Next >
it: &Successivo→

en: < &Back
it: ←&Precedente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHManualDone)
en: Done
it: Fatto

en: There was no default data directory found in the app bundle.
it: Non c'era alcuna cartella dei dati predefinita nel pacchetto dell'applicazione.

en: There was a problem creating the data directory ~/Library/Application Support/.
it: C'è stato un problema nella creazione della cartella dei dati ~/Library/Application Support/.

en: File write error.
it: Errore di scrittura su file.

en: Data folder permissions error.
it: Errore nei permessi della cartella dati.

[ctx: default theme name]
en: Default
it: Predefinito

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
it: La regione tagliata sarà ridimensionata a [%1 × %2]

[ctx: @title:window]
en: Edit Thumbnail Image
it: Modifica miniatura

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
it: Taglia regione: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
it: Editor immagini miniatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
it: Taglia regione: [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
it: (la regione tagliata sarà ridimensionata a 200x200)

en: Loading images...
it: Caricamento immagini...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
it: Risultati ricerca:

en: Failed to load image at %1
it: Impossibile caricare l'immagine in %1

en: Failed to load image
it: Caricamento dell'immagine non riuscito

en: Choose Thumbnail Image
it: Scegli miniatura

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
it: Selettore miniature

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
it: Inserisci posizione immagine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
it: Miniatura corrente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
it: Modifica imma&gine...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
it: Scarta immagine

[ctx: @title:window]
en: XPlanet Solar System Simulator: %1
it: Simulatore del sistema solare XPlanet: %1

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
it: Sole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
it: Mercurio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
it: Venere

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
it: Terra

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
it: Luna

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
it: Marte

en: Phobos
it: Fobos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
it: Giove

en: Ganymede
it: Ganimede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
it: Saturno

en: Titan
it: Titano

en: Enceladus
it: Encelado

en: Tethys
it: Teti

en: Rhea
it: Rea

en: Hyperion
it: Iperione

en: Iapetus
it: Giapeto

en: Phoebe
it: Febe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
it: Urano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
it: Nettuno

en: Triton
it: Tritone

en: This allows you to select a new object/target for XPlanet to view
it: Questo permette di selezionare un nuovo oggetto/obiettivo da mostrare con XPlanet

en: from
it: da

en: This allows you to select a viewing location
it: Questo ti consente di selezionare una posizione di visualizzazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
it: Posizione:

en: XPlanet Latitude, Longitude, and object radius in %. This is only valid when viewing the object from the same object
it: Latitudine e longitudine di XPlanet e raggio dell'oggetto in %. Questo è valido solo quando si visualizza l'oggetto dallo stesso oggetto.

en: Reset XPlanet Location to the location specified in the XPlanet Options
it: Ripristina la posizione di XPlanet a quella specificata nelle opzioni di XPlanet

en: Hover over target and freely rotate view with mouse in XPlanet Viewer
it: Passa il mouse sopra l'obiettivo e ruota liberamente la vista nel visore di XPlanet con il mouse

en: Recenters the XPlanet image once it has been moved
it: Centra nuovamente l'immagine di XPlanet una volta che è stata spostata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: FOV:
it: CDV:

en: Sets the FOV to the Specified value.   Note: has no effect if hovering over object.
it: Imposta il CDV al valore specificato.   Nota: non ha alcun effetto se si passa sopra l'oggetto col mouse.

en: Zoom to the current KStars FOV.   Note: has no effect if hovering over object.
it: Ingrandisci all'attuale CDV di KStars.   Nota: non ha alcun effetto se si passa sopra l'oggetto col mouse.

en: Zoom to a specific FOV. This has no effect when hovering over an object
it: Ingrandisci a un CDV specifico. Non ha alcun effetto quando si passa sopra un oggetto col mouse

en: Optimum FOV for the target, FOV parameter not specified.  Note: has no effect if hovering over object.
it: CDV ottimale per l'obiettivo, parametro CDV non specificato. Nota: non ha alcun effetto se si passa sopra l'oggetto col mouse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotation:
it: Rotazione:

en: Set the view rotation to the desired angle
it: Imposta la rotazione della vista all'angolazione desiderata

en: Rotate the view 180 degrees
it: Ruota la vista di 180 gradi

en: Reset view rotation to 0
it: Ripristina la rotazione della vista a 0

en: Bring up XPlanet Options
it: Visualizza le opzioni XPlanet

en: Allows you to set the XPlanet time to a different date/time from KStars
it: Ti permette di impostare l'ora di XPlanet ad una data/ora diversa da quella di KStars

en: Sets the XPlanet time to the current KStars time
it: Imposta l'ora di XPlanet all'ora corrente di KStars

en: Current XPlanet Time
it: Ora corrente di XPlanet

en: This sets the time step from the current XPlanet time, good for viewing events
it: Imposta il passo temporale in base al tempo corrente di XPlanet, buono per vedere gli eventi

en: This sets the time step from the current XPlanet time
it: Imposta il passo temporale in base al tempo corrente di XPlanet

en: years
it: anni

en: months
it: mesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
it: giorni

en: hours
it: ore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_1_2_7)
en: minutes
it: minuti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs0c) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas0c) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas2c) i18n: ectx: p
en: seconds
it: secondi

en: Lets you change the units for the timestep in the animation
it: Fa cambiare le unità dei tempi delle animazioni

en: Lets you run the animation
it: Fa partire l'animazione

en: Resets the animation to 0 timesteps from the current XPlanet Time
it: Ripristina l'animazione a 0 passi temporali dal tempo corrente di XPlanet

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
it: Il percorso del binario di Xplanet è vuoto nel pannello di configurazione.

en: The configured Xplanet binary does not exist or is not executable.
it: Il binario configurato di Xplanet non esiste o non è eseguibile.

en: XPlanet View: %1 from %2 on %3
it: Vista di XPlanet: %1 da %2 su %3

en: XPlanet View: %1 from %2 on %3 at FOV: %4 deg
it: Vista di XPlanet: %1 da %2 su %3 con CDV: %4 gradi

en: Loading of the image of object %1 failed.
it: Caricamento dell'immagine dell'oggetto %1 non riuscito.

en: XPlanet failed to generate the image for object %1 before the timeout expired.
it: XPlanet non è riuscito a generare l'immagine dell'oggetto %1 in tempo utile.

en: Error making FIFO file %1: %2.
it: Errore durante la creazione del file FIFO %1: %2.

en: Choose a field-of-view
it: Seleziona un campo di vista

en: FOV to render in XPlanet:
it: CDV da rendere in XPlanet:

en: Saving of the image to %1 failed.
it: Salvataggio dell'immagine su %1 non riuscito.

en: Catalog with that ID already exists.
it: Un catalogo con quell'ID esiste già.

en: Catalog could not be found.
it: Catalogo non trovato.

en: Catalog with id=%1 not found.
it: Catalogo con id =%1 non trovato.

en: Catalog is immutable!
it: Il catalogo è immutabile.

en: The object is already in the catalog!
it: L'oggetto è già nel catalogo.

en: Could not insert object! %1
it: Impossibile inserire l'oggetto. %1

en: Output file is not writable.
it: Il file di uscita non è scrivibile.

en: Could not attach output file.<br>%1
it: Impossibile allegare il file di uscita.<br>%1

en: Could not copy catalog to output file.<br>%1
it: Impossibile copiare il catalogo nel file di uscita.<br>%1

en: Could not create catalog registry in output file.<br>%1
it: Impossibile creare il registro del catalogo nel file di uscita.<br>%1

en: Could not insert catalog into registry in output file.<br>%1
it: Impossibile inserire il catalogo nel registro nel file di uscita.<br>%1

en: Could not insert set exported database version.<br>%1
it: Impossibile inserire la versione impostata della banca dati esportata.<br>%1

en: Could not insert set exported database application id.<br>%1
it: Impossibile inserire l'ID applicazione impostato della banca dati esportata.<br>%1

en: Catalog file is not readable.
it: Il file del catalogo non è leggibile.

en: Could not attach input file.<br>%1
it: Impossibile allegare il file in ingresso.<br>%1

en: Invalid catalog file.
it: File catalogo non valido.

en: Could not migrate old catalog format.<br>%1
it: Impossibile migrare il vecchio formato del catalogo.<br>%1

en: Could read the catalog id.<br>%1
it: Impossibile leggere l'id del catalogo.<br>%1

en: Catalog already exists in the database!
it: Catalogo già esistente nella banca dati.

en: Could not import the catalog.<br>%1
it: Impossibile importare il catalogo.<br>%1

en: Could not refresh the master catalog.<br>
it: Impossibile aggiornare il catalogo principale.<br>

en: Removing the user catalog is not allowed.
it: La rimozione del catalogo utente non è permessa.

en: Could not remove the catalog from the registry.<br>%1
it: Impossibile rimuovere il catalogo dal registro.<br>%1

en: Both catalogs have to exist!
it: Devono esistere entrambi i cataloghi.

en: Destination catalog has to be mutable!
it: Il catalogo delle destinazioni deve essere modificabile!

en: Cannot update nonexisting catalog.
it: Impossibile aggiornare un catalogo non esistente.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
it: Ai&uto

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
it: Barra degli strumenti Processo

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
it: Te&mpo

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
it: &Puntamento

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
it: &Proiezione

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
it: S&trumenti

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
it: &Dispositivi

note: i18n: ectx: Menu (data)
en: &Data
it: &Dati

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
it: &Aggiornamenti

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
it: &Osservazione

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Imp&ostazioni

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
it: Riquadri &informativi

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
it: Barra di &stato

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
it: Barra degli strumenti di visualizzazione

note: i18n: ectx: ToolBar (INDIToolBar)
en: INDI Toolbar
it: Barra degli strumenti INDI

note: i18n: ectx: ToolBar (TelescopeToolBar)
en: Telescope Toolbar
it: Barra degli strumenti Telescopio

note: i18n: ectx: ToolBar (DomeToolBar)
en: Dome Toolbar
it: Barra degli strumenti Cupola

en: Reverse
it: Inverti

en: Up/Down
it: Su/giù

en: Left/Right
it: Sinistra/destra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text
en: RA:
it: AR:

en: HA:
it: AO:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel)
en: Target:
it: Obiettivo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
it: Tipo:

en: RA/DE
it: AR/DE

en: HA/DE
it: AO/DE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
it: Epoca:

en: PARK
it: PARCHEGGIA

en: UNPARK
it: SPARCHEGGIA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Status:
it: Stato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
it: Inattiva

en: What's Interesting...
it: Cosa c'è di interessante...

en: Naked-Eye Objects
it: Oggetti a occhio nudo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
it: Pianeti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
it: Stelle

en: Constellations
it: Costellazioni

en: Deep-sky Objects
it: Oggetti del profondo cielo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
it: Asteroidi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
it: Comete

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
it: Galassie

en: Nebulae
it: Nebulose

en: Clusters
it: Ammassi

en: Explore Catalogs
it: Esplora cataloghi

en: Messier Catalog
it: Catalogo Messier

en: NGC Catalog
it: Catalogo NGC

en: IC Catalog
it: Catalogo IC

en: Sharpless Catalog
it: Catalogo Sharpless

en: No Items to display
it: Nessun elemento da visualizzare

en: text
it: testo

en: More Details
it: Ulteriori dettagli

en: Center in Map
it: Centra nella mappa

en:  Auto     Track
it:  Auto     Insegui

en: Slew Telescope
it: Ruota il telescopio

en: Object Information
it: Informazioni sull'oggetto

en: Wikipedia Infotext
it: Testo informativo di Wikipedia

en: Info Text
it: Testo informativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Explanation of the What's Interesting Panel
it: Spiegazione del pannello Cosa c'è di interessante

en: The What's Interesting Panel is intended to allow you to explore many different interesting objects in the night sky.  It includes objects visible to the naked eye as well as objects that require telescopes.  It is intended to appeal to both beginners and advanced astronomers.  If you click on a category or catalog, a list of objects will appear.  Clicking on an object in the list will bring up the details view where you can find out more information about the object.  If you have thumbnail images or wikipedia information for this object, these will be displayed as well.  If not, you can download them using the download icon.  If you make What's Interesting wider, the display will dynamically change to display the information more conveniently.  Please see the descriptions below for details on what the buttons at the bottom do.
it: Il pannello Cosa c'è di interessante ti consente di esplorare molti oggetti interessanti nel cielo notturno. Include sia oggetti visibili ad occhio nudo che altri per i quali è richiesto un telescopio. Fa appello sia ai principianti che agli astronomi avanzati. Facendo clic su una categoria o su un catalogo verrà visualizzato un elenco di oggetti, mentre facendo clic su un oggetto in questo elenco verrà visualizzata la vista dei dettagli, in cui è possibile trovare ulteriori informazioni sull'oggetto. Se ci sono delle immagini in miniatura o delle informazioni di Wikipedia per questo oggetto, verranno visualizzate anche queste, ma in caso contrario le potrai scaricare utilizzando l'icona apposita. Allargando Cosa c'è di interessante lo schermo si modificherà dinamicamente, in modo da poter visualizzare meglio le informazioni. Consulta le descrizioni di seguito per avere i dettagli su ciò che fanno i pulsanti in basso.

en: This button will bring up the What's Interesting Settings. It will let you configure what is displayed in What's Interesting based upon which equipment you are using and the observing conditions.
it: Questo pulsante visualizza le impostazioni di Cosa c'è di interessante. Ti consente di configurare cosa viene visualizzato in Cosa c'è di interessante in base all'apparecchiatura che stai utilizzando e alle condizioni di osservazione.

en: This button will turn on and off the Inspector Mode.  In this mode you can click on any object in the map and What's Interesting will display the information about it.
it: Questo pulsante attiva e disattiva la modalità Ispettore. In questa modalità puoi fare clic su qualsiasi oggetto nella mappa e Cosa c'è di interessante ti mostrerà le informazioni a riguardo.

en: This button will reload the current object list, update all displayed information, update any images, and update the information and images for the currently selected object.
it: Questo pulsante ricarica l'elenco di oggetti attuale, aggiorna tutte le informazioni visualizzate, aggiorna le immagini e aggiorna le informazioni e le immagini per l'oggetto attualmente selezionato.

en: This button will toggle whether to filter the list to display only currently visible objects in a list or to display all of the objects in the list.  The visibility is determined based on the current KStars date and time, the current observing equipment, and the current sky conditions based on the What's Interesting Settings.
it: Questo pulsante ti consente di scegliere se filtrare l'elenco in modo da poter visualizzare solo gli oggetti attualmente visibili in un elenco, oppure di visualizzare tutti gli oggetti in esso contenuti. La visibilità viene determinata in base alla data e all'ora attuali di KStars, all'attrezzatura di osservazione corrente e alle condizioni del cielo attuali, che sono basate sulle impostazioni di Cosa c'è di interessante.

en: This button will toggle whether to filter the list to display only 'interesting' objects or to display any of the objects in the list.  This setting only applies to the Galaxies, Nebulas, and Clusters lists.  The objects are considered 'interesting' if they appear on the KStars 'interesting' list.
it: Questo pulsante ti consente di scegliere se filtrare l'elenco in modo da visualizzare solo oggetti "interessanti", o di visualizzare invece qualsiasi oggetto nell'elenco. Questa impostazione si applica solo agli elenchi di galassie, di nebulose e di ammassi. Gli oggetti vengono considerati "interessanti" se compaiono nell'elenco "interessante" di KStars.

en: This button will attempt to download information and pictures about the object(s) from Wikipedia.  You can select whether to download the information about just one object, all of the objects in a list, or only the objects in a list for which no data was downloaded yet.  Please note: If the list is currently filtered for visible objects or 'interesting' objects, only the filtered objects will be downloaded.  If you actually want all the objects in the list, turn off the filters.
it: Questo pulsante tenterà di scaricare le informazioni e le immagini degli oggetti da Wikipedia. Puoi selezionare se scaricare le informazioni di un solo oggetto, di tutti quelli in un elenco o solo degli oggetti che sono nell'elenco di quelli per i quali non sono stati ancora stati scaricati i dati. Nota: verranno scaricati solo gli oggetti filtrati nel caso in cui l'elenco sia filtrato per oggetti visibili o per oggetti "interessanti". Se vuoi che la lista includa tutti gli oggetti nell'elenco, disattiva i filtri.

en: Back
it: Indietro

en: Guess object data from text
it: Indovina dati dell'oggetto dal testo

en: Copy-paste a text blurb with data on the object, and KStars will try to guess the contents of the fields from the text. The result is just a guess, so please verify the coordinates and the other information.
it: Copia-incolla un trafiletto di testo con i dati sull'oggetto e KStars tenterà di indovinare il contenuto dei campi dal testo. Il risultato è solo una congettura, verifica dunque le coordinate e le altre informazioni.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddCatalogObject)
en: Add/Edit DSO
it: Aggiungi/Modifica DSO

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Basics
it: Fondamentali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: e.g. PGC 54559
it: es. PGC 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: RA / Dec (J2000):
it: AR / Dec (J2000):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Apparent magnitude:
it: Magnitudine apparente:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Check if magnitude is unknown
it: Verifica se la magnitudine è sconosciuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
it: Sconosciuto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_35)
en: Optional
it: Facoltativo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Size Info in Arcminutes
it: Informazioni dimensione in minuti d'arco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Major axis:
it: Asse maggiore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Minor axis:
it: Asse minore:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Misc
it: Varie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Some catalog specific identifier, like the NGC number.
it: Alcuni identificatori specifici del catalogo, ad esempio il numero NGC.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Catalog identifier:
it: Identificatore catalogo:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, catalog_identifier)
en: e.g. 54559
it: es. 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Flux:
it: Flusso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Position angle (°):
it: Angolo di posizione (°):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Long name:
it: Nome esteso:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, long_name)
en: e.g. Hoag's Object
it: es. Oggetto di Hoag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: This feature allows you to copy-paste a piece of text from e.g. a website or another app and magically try to infer the contents of this form from it.
it: Questa funzionalità ti permette di copiare-incollare una parte di testo, per esempio da un sito web o un'altra applicazione e magicamente provare a dedurre il contenuto di questo formulario da esso.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: Guess from &Text
it: Indovina dal &testo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
it: Importa file

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
it: Inserisci nome file da importare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
it: Per importare un file di dati esistente, inserisci qui il suo nome. Più in basso potrai descrivere il suo contenuto. Puoi non indicare alcun nome per creare un file di catalogo con intestazione valida ma senza dati.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
it: Contenuto del file di dati importato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
it: Quando selezioni un file di dati nella riga sopra, il suo contenuto è mostrato qui.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
it: Descrivi campi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
it: <b>Campi catalogo:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
it: <b>Campi disponibili:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
it: L'epoca delle coordinate per il catalogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
it: Prefisso nome catalogo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
it: Colore simbolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
it: Epoca coordinate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
it: Delimitato da spazi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
it: Anteprima risultat&o

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
it: Inserisci il nome file per il catalogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
it: Nome catalogo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
it: Salva catalogo come:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
it: Inserisci un nome per il catalogo

[ctx: @title:window]
en: Add Custom URL to %1
it: Aggiungi URL personalizzato a %1

en: Show image of
it: Mostra immagine di

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
it: L'URL non è valido. Vuoi che apra una nuova finestra del browser con il motore di ricerca Google?

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Browse Google
it: Consulta Google

en: Do Not Browse
it: Non consultare

en: Show webpage about
it: Mostra pagina web su

en: object
it: oggetto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
it: Tipo di risorsa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
it: Immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
it: Informazioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
it: Testo che descrive la risorsa collegata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
it: Descrizione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
it: L'URL che verrà mostrato per questa voce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
it: Apri URL in una nuova finestra del browser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
it: Puoi verificare l'URL inserito aprendolo in una finestra del browser con questo pulsante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
it: Controlla URL

en: Critical error
it: Errore grave

en: Catalog with id %1 not found.
it: Catalogo con id %1 non trovato.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
it: Predefinito

en: Could not insert new colors.<br>
it: Impossibile inserire nuovi colori.<br>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogColorEditor)
en: Catalog Colors
it: Colori catalogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click on a color to change it...
it: Fai clic su un colore per modificarlo...

en: Degrees
it: Gradi

en: Hours
it: Ore

[ctx: @title:window]
en: Import Catalog
it: Importa catalogo

en: Any File
it: Qualsiasi file

en: Could not open the csv file.<br>It does not exist.
it: Impossibile aprire il file csv.<br>Non esiste.

en: Ignore
it: Ignora

en: %1 Object | %1 Objects
it[0]: %1 oggetto
it[1]: %1 oggetti

en: Text
it: Testo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
it: Tipo

en: default
it: predefinito

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogCSVImport)
en: CSV Import
it: Importazione CSV

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input
it: Ingresso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: lines
it: linee

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Skip first:
it: Salta prima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Separator:
it: Separatore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, file_select_button)
en: Select/Read...
it: Seleziona/Leggi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Comment prefix:
it: Prefisso del commento:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Coordinate Units
it: Unità coordinate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, column_mapping)
en: Mapping
it: Mappatura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, type_mapping)
en: Type Mapping
it: Mappatura dei tipi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button)
en: Preview
it: Anteprima

en: Showing <= %1 entries. Enter a name (case sensitive) to narrow down the search.
it: Sono mostrate <= %1 voci. Digita un nome (è sensibile a maiuscole/minuscole) per restringere la ricerca.

en: Could not load the catalog with id=%1
it: Impossibile caricare il catalogo con id=%1

en: Could not update the catalog.<br>%1
it: Impossibile aggiornare il catalogo.<br>%1

en: Could not add the object.<br>%1
it: Impossibile aggiungere l'oggetto.<br>%1

en: Could not remove the object.<br>%1
it: Impossibile rimuovere l'oggetto.<br>%1

en: Could not add the objects.<br>%1
it: Impossibile aggiungere gli oggetti.<br>%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogDetails)
en: Catalog Details
it: Dettagli del catalogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
it: Autore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Source:
it: Fonte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Version:
it: Versione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maintainer:
it: Responsabile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maintainer)
en: _maint
it: _resp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: License:
it: Licenza:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
it: Oggetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
it: Modifica...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
it: Rimuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit)
en: Edit Catalog Meta...
it: Modifica metadati catalogo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_object)
en: Add Object...
it: Aggiungi oggetto...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, import_csv)
en: Import CSV...
it: Importa CSV...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name_filter)
en: Filter by Name
it: Filtra per nome

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogsUInewCatalog)
en: Create/Edit Catalog
it: Crea/Modifica catalogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
it: Colore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color)
en: Edit
it: Modifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rAGuideEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, racal) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_01) i18n: ectx: 
en: RA
it: AR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
it: Nome

en: Long Name
it: Nome lungo

en: Identifier
it: Identificatore

en: Major Axis
it: Asse maggiore

en: Minor Axis
it: Asse minore

en: Position Angle
it: Angolo di posizione

en: Flux
it: Flusso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, coldPixelsEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hotPixelsEnabled)
en: Enabled
it: Abilitato

en: Precedence
it: Precedenza

en: Author
it: Autore

en: Mutable
it: Variabile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
it: Versione

en: License
it: Licenza

en: Maintainer
it: Responsabile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, activateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingEnableButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, f_UseAutoFocus)
en: Enable
it: Abilita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: Disable
it: Disabilita

en: Could not enable/disable the catalog.<br>%1
it: Impossibile abilitare/disabilitare il catalogo.<br>%1

[ctx: @title:window]
en: Export Catalog
it: Esplora catalogo

en: Catalog
it: Catalogo

en: Could not export the catalog.<br>%1
it: Impossibile esportare il catalogo.<br>%1

en: Could not remove the catalog.<br>%1
it: Impossibile rimuovere il catalogo.<br>%1

en: Could not create the catalog.<br>%1
it: Impossibile creare il catalogo.<br>%1

en: Could not copy the objects to the new catalog.<br>%1
it: Impossibile copiare gli oggetti nel nuovo catalogo.<br>%1

en: Could not clean up and remove the new catalog.<br>%1
it: Impossibile pulire e rimuovere il nuovo catalogo.<br>%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogsDBUI)
en: DSO Catalogs
it: Cataloghi DSO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
it: Importa catalogo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create Catalog...
it: Crea catalogo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ExportButton)
en: Export...
it: Esporta...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dublicateButton)
en: Clone...
it: Clona...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
it: Colori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton)
en: More...
it: Altro...

[ctx: @title:window]
en: Object Details
it: Dettagli oggetto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
it: Generale

en: %1 star
it: Stella %1

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
it: multipla

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
it: variabile

[ctx: Proper motion of a star]
en: Proper Motion:
it: Movimento corretto:

[ctx: The first arg is proper motion in right ascension and the second in the declination. The unit stands for milliarcsecond per year]
en: %1 %2 mas/yr
it: %1 %2 mas/anno

en: G5 star
it: stella G5

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Pluto
it: Plutone

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Ceres
it: Cerere

en: Dwarf planet
it: Pianeta nano

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
it: %1 UA

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
it: %1 secondi d'arco

en: Discovery Date:
it: Data della scoperta:

en: Host Galaxy:
it: Galassia ospite:

en: Red Shift:
it: Spostamento verso il rosso:

[ctx: integrated flux at a frequency]
en: Flux(%1):
it: Flusso(%1):

[ctx: Distance in astronomical units]
en: %1 AU
it: %1 UA

[ctx: Rotation period in hours]
en: %1 h
it: %1 o

[ctx: Orbit period in years]
en: %1 y
it: %1 a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
it: Posizione

en: RA (%1):
it: AR (%1):

en: Circumpolar
it: Circumpolare

en: Never rises
it: Non sorge mai

en: Links
it: Collegamenti

en: Could not add the link.
it: Impossibile aggiungere il collegamento.

en: Advanced
it: Avanzate

en: Log
it: Registro

en: Record here observation logs and/or data on %1.
it: Registra qui osservazioni e/o dati su %1.

[ctx: @title:window]
en: Edit Link
it: Modifica collegamento

en: Could not edit the entry.
it: Impossibile modificare la voce.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
it: Vuoi davvero eliminare il collegamento %1?

en: Delete Confirmation
it: Conferma eliminazione

en: Could not delete the entry.
it: Impossibile eliminare la voce.

en: Could not update the user log.
it: Impossibile aggiornare il registro utente.

en: No connected mounts found.
it: Non è stata trovata alcuna montatura connessa.

en: Mount %1 is offline. Please connect and retry again.
it: La montatura %1 non è in linea. Connettila e riprova.

en: Danger! Viewing the Sun without adequate solar filters is dangerous and will result in permanent eye damage!
it: Pericolo! Osservare il sole senza un filtro solare adeguato è pericoloso e causa danni oculari permanenti!

en: Unable to save image to %1
it: impossibile salvare l'immagine su %1

en: Save Thumbnail
it: Salva miniatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
it: Nome principale, altri nomi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
it: 0.00 mag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
it: Dimensione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
it: Indice B - V:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
it: Distanza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
it: Magnitudine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
it: Illuminazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
it: 0.00 pc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CatalogLabel)
en: Catalog:
it: Catalogo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
it: Aggiungi a oggetti preferiti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
it: Centra nella mappa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
it: Centra nel telescopio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
it: Perielio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Perihelion) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOID)
en: 0.0 AU
it: 0.00 UA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
it: ID orbitale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
it: ID orbitale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
it: Diametro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
it: Periodo di rotazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
it: Classe orbitale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
it: Classe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
it: Dimensioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
it: Periodo:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
it: Dettagli – Basi di dati in linea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
it: Scegli base di dati in linea

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
it: Dettagli – Collegamenti a risorse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
it: Collegamenti ad informazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
it: Collegamenti ad immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
it: Mostra risorsa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
it: Aggiungi collegamento...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
it: Modifica collegamento...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
it: Elimina collegamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
it: Registro utente

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
it: Dettagli – Dati posizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
it: Coordinate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: DE (2000.0):
it: DEC (2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA0Label)
en: RA (J2000.0):
it: AR (J2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
it: AR (2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec0Label)
en: DE (J2000.0):
it: DEC (J2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
it: Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
it: Massa d'aria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
it: Altezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
it: Angolo orario:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
it: Sorge/Tramonta/Culmina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
it: Ora del tramonto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
it: Ora del culmine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
it: Ora del sorgere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
it: Azimut al tramonto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
it: Altezza al culmine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
it: Azimut al sorgere:

en: Preview image
it: Anteprima immagine

[ctx: @title:window]
en: Export sky image
it: Esportata immagine del cielo

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Full legend
it: Legenda completa

en: Scale with magnitudes chart
it: Scala e diagramma delle magnitudini

en: Only scale
it: Solo scala

en: Only magnitudes
it: Solo magnitudini

en: Only symbols
it: Solo simboli

en: Upper left corner
it: Angolo in alto a sinistra

en: Upper right corner
it: Angolo in alto a destra

en: Lower left corner
it: Angolo in basso a sinistra

en: Lower right corner
it: Angolo in basso a destra

en: Could not export image
it: Impossibile esportare l'immagine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
it: Configurazione legenda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
it: Aggiungi legenda all'immagine del cielo esportata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
it: Orientazione legenda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
it: Tipo di legenda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
it: Posizione legenda:

en: Any
it: Tutti

en: Solar System
it: Sistema Solare

en: Open Clusters
it: Ammassi aperti

en: Globular Clusters
it: Ammassi globulari

en: Gaseous Nebulae
it: Nebulose gassose

en: Planetary Nebulae
it: Nebulose planetarie

[ctx: @title:window]
en: Find Object
it: Trova oggetto

en: Details...
it: Dettagli...

en: Andromeda Galaxy
it: Galassia di Andromeda

en: Search the Internet for %1
it: Cerca %1 su Internet

[ctx: no text to search for]
en: (nothing)
it: (niente)

en: No object named %1 found.
it: Nessun oggetto chiamato %1 è stato trovato.

en: Bad object name
it: Nome oggetto non valido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
it: Filtro per nome:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showHistoryB)
en: Find History
it: Trova cronologia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearHistoryB)
en: Clear History
it: Cancella cronologia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
it: Filtro per tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, InternetSearchButton)
en: Search the Internet for (nothing)
it: Cerca (niente) su Internet

[ctx: @title:window]
en: Set Coordinates Manually
it: Imposta coordinate manualmente

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
it: L'ascensione retta deve essere compresa tra 0.0 e 24.0.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
it: La declinazione deve essere compresa tra -90.0 e 90.0.

en: Invalid Coordinate Data
it: Dati coordinate non validi

en: Invalid Epoch format
it: Formato epoca non valido

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
it: L'azimut deve essere compreso tra 0.0 e 360.0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
it: L'altezza deve essere compresa tra -90.0 e 90.0.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
it: AR/Dec

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
it: Declinazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, JNowB)
en: Set Epoch to now
it: Imposta epoca ad adesso...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, J2000B)
en: Set Epoch to J2000
it: Imposta epoca a J2000

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
it: Ascensione retta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, azLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Azimuth
it: Azimut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Altitude. Interpreted as the apparent altitude when refraction corrections are enabled.
it: Altezza. Interpretata come apparente se le correzioni di rifrazione sono abilitate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alt (apparent):
it: Alt (apparente):

[ctx: @title:window]
en: Set FOV Indicator
it: Imposta indicatore CDV

[ctx: @title:window]
en: New FOV Indicator
it: Nuovo indicatore CDV

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
it: Specifica il CDVA

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
it: Ramsden (Tipico)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
it: Ortoscopico (Tipico)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
it: Ploessl (Tipico)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
it: Erfle (Tipico)

en: 1000 yards
it: 1000 iarde

en: 1000 meters
it: 1000 metri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
it: piedi

en: meters
it: metri

[ctx: @title:window]
en: Telescope Focal Length Calculator
it: Calcolatore Lunghezza focale telescopio

en: inch
it: pollici

en: Aperture diameter:
it: Diametro d'apertura:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
it: Rapporto focale:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
it: Modifica simboli CDV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
it: Aggiungi un nuovo simbolo CDV

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
it: Aggiungi un nuovo simbolo di campo di vista (CDV) alla lista.  Puoi definire la forma, la dimensione e il colore del nuovo simbolo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
it: Nuovo...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
it: Modifica il simbolo CDV evidenziato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
it: Premi il pulsante per modificare il simbolo di CDV selezionato.  Puoi cambiarne la forma, la dimensione e il colore.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
it: Rimuovi simbolo CDV selezionato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
it: Premi questo pulsante per rimuovere dalla lista il simbolo CDV selezionato.

[ctx: @title:window]
en: Set Geographic Location
it: Imposta luogo geografico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
it: Regola ora legale:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
it[0]: Una città corrisponde ai criteri di ricerca
it[1]: %1 città corrispondono ai criteri di ricerca

en: Are you sure you want to remove %1?
it: Vuoi davvero eliminare %1?

en: Remove City?
it: Eliminare la città?

en: This city already exists in the database.
it: Questa città esiste già nel database.

en: Error: Duplicate Entry
it: Errore: voce doppia

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
it: Tutti i campi (tranne la provincia) devono essere riempiti per aggiungere questo luogo.

en: Fields are Empty
it: Alcuni campi sono vuoti

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
it: Impossibile interpretare la latitudine o la longitudine.

en: Bad Coordinates
it: Coordinate non valide

en: UTC Offset must be selected.
it: La differenza da TU deve essere selezionata.

en: UTC Offset
it: Differenza TU

en: Daylight Saving Time Rules
it: Regole ora legale

en: Cannot add new location -- city name blank
it: Non è possibile aggiungere il nuovo luogo – il nome della città è vuoto

en: Cannot add new location -- country name blank
it: Non è possibile aggiungere il nuovo luogo – il nome della nazione è vuoto

en: Cannot add new location -- invalid latitude / longitude
it: Non è possibile aggiungere il nuovo luogo – longitudine o latitudine non valida

en: Cannot add new location -- missing UTC Offset
it: Non è possibile aggiungere il nuovo luogo – manca lo scostamento rispetto a UTC

en: City is Read Only. Change name to add new city.
it: La città è a sola lettura. Cambia il nome per aggiungere una nuova città.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
it: Scegli città

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
it: Filtro nazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
it: Filtro città:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
it: Filtro provincia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
it: 0 città corrispondono ai criteri di ricerca

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
it: Mostra o modifica i dati del luogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
it: Città:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
it: Provincia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
it: Nazione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, NewLat)
en: <html><head/><body><p>Latitude in degrees. North of equator is positive and South is negative.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Latitudine in gradi. A nord dell'equatore è positiva, a sud è negativa.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
it: Longitudine:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, NewLong)
en: <html><head/><body><p>Longitude in degrees. East of Greenwich is positive and West is negative.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Longitudine in gradi. A est di Greenwich è positiva, a ovest è negativa.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
it: Latitudine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ElevationLabel)
en: Elevation
it: Altitudine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
it: Scostamento da TU:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GetLocationButton)
en: Get Location
it: Ottieni luogo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
it: Pulisci &campi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddCityButton)
en: Add City
it: Aggiungi città

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpdateButton)
en: Update City
it: Aggiorna città

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove City
it: Elimina città

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
it: Nuovo indicatore CDV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Name </span><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">*</span><span style=" font-weight:600;">:</span></p></body></html>
it: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Nome </span><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">*</span><span style=" font-weight:600;">:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
it: Nome per simbolo CDV

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
it: Il nome per il simbolo del campo di vista (CDV). Questo nome appare nel menu del CDV e nello strumento «Modifica simboli CDV».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
it: Oculare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
it: Lunghezza focale telescopio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
it: Lunghezza focale del telescopio, in millimetri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
it: Inserisci la lunghezza focale del telescopio, in millimetri.
    
    Questa è una delle informazioni richieste per definire un simbolo di campo di vista (CDV) che corrisponda all'oculare di un telescopio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
it: Lunghezza focale oculare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
it: Lunghezza focale dell'oculare, in millimetri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
it: Inserisci la lunghezza focale dell'oculare, in millimetri.
    
    Questa è una delle informazioni richieste per definire un simbolo di campo di vista (CDV) che corrisponda all'oculare di un telescopio.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
it: Inserisci il campo di vista apparente dell'oculare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
it: CDVA oculare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
it: campo di vista dell'oculare, in minuti d'arco

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
it: Inserisci l'angolo del campo di vista dell'oculare, in minuti d'arco.
    
    Questo è uno dei dati necessari per definire un simbolo di campo di vista (CDV) che corrisponda al campo di vista dell'oculare di un telescopio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
it: gradi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
it: o calcola dal rapporto focale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
it: Nota: Panoptic, Nagler, Radian, Delos ed Ethos sono marchi di fabbrica di Tele Vue Optics, Inc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
it: Calcola campo di vista in base ai dati immessi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
it: Questo pulsante calcola il campo di vista (CDV) per una combinazione oculare/telescopio. Devi specificare per primi nelle caselle qui sopra le lunghezze focali del telescopio e dell'oculare, e il CDV dell'oculare.
    
    Il CDV calcolato (in minuti d'arco) sarà mostrato nel riquadro «Campo di vista».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
it: Calcola CDV

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
it: Telecamera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Telescope Focal length:
it: Lunghezza focale telescopio:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
it: Inserisci la lunghezza focale del telescopio, in millimetri.
    
    Questo è uno dei dati richiesti per definire un simbolo di campo di vista (CDV) che corrisponda al campo di vista di una macchina fotografica montata su un telescopio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera W:
it: Fotocamera - L:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_16)
en: H:
it: A:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
it: pixel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Pixel W:
it: Pixel - L:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
it: Dimensioni del chip o della pellicola, in millimetri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
it: Inserisci la dimensione fisica del chip CCD o del negativo della pellicola.
    
    Questo è uno dei dati richiesti per definire un simbolo di campo di vista (CDV) che corrisponda al campo di vista di una macchina fotografica montata su un telescopio.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
it: Questo pulsante calcolerà il campo di vista (CDV) per una combinazione specifica telescopio/macchina fotografica. Devi prima specificare la lunghezza focale del telescopio e la dimensione del chip CCD o del negativo della pellicola.
    
    Il CDV calcolato (in minuti d'arco) sarà mostrato nella casella «Campo di vista».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetectFromINDI)
en: Detect from Ekos
it: Rileva da Ekos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
it: Binocolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
it: Campo di vista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
it: Ad una distanza di:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
it: Questo pulsante calcolerà il campo di vista (CDV) per un binocolo. Devi specificare il CDV lineare come indicato sul binocolo.
    
    Il CDV calcolato (in minuti d'arco) sarà mostrato nella casella «Campo di vista».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Radio Telescope
it: Radiotelescopio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_3)
en: Radio Telescope diameter:
it: Diametro del radiotelescopio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
it: Lunghezza d'onda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
it: Calcola HPBW del radiotelescopio in base ai dati immessi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
it: Questo pulsante calcolerà la larghezza del beam a metà potenza (half power beam width, HPBW) per una combinazione specifica di radiotelescopio e lunghezza d'onda, nell'ipotesi che il radiotelescopio non disponga di un ricevitore multibeam. Devi prima specificare il diametro del radiotelescopio e la lunghezza d'onda di osservazione.
    
    L'angolo HPBW (in minuti d'arco) apparirà nella casella «Campo di vista».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
it: Calcola HPBW

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
it: Campo di vista:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditRotation)
en: <p>Frame rotation with respect to Celestial Pole. Zero degrees indicates that <b>UP</b> is pointing directly at the pole. 90 degrees indicates that <b>UP</b> is rotated 90 degrees clockwise with respect to the pole.</p>
it: <p>La rotazione del fotogramma rispetto al polo celeste. Zero gradi indica che <b>SU</b> sta puntando direttamente al polo. 90 gradi indica che <b>SU</b> è ruotato di 90 gradi in senso orario rispetto al polo.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditOffsetY)
en: Desired vertical offset in arcminutes
it: Scostamento verticale desiderato, in minuti d'arco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
it: Scostamento Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Degrees E of N
it: Gradi ad E di N

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
it: Campo di vista desiderato, in minuti d'arco

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
it: Inserisci la dimensione angolare che desideri per il simbolo del campo di vista (CDV).
    
    Puoi inserire un valore direttamente, oppure usare le schede «Oculare» o «Macchina fotografica» per calcolare una dimensione angolare per oculari o macchine fotografiche specifiche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
it: Scostamento X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en:  x
it:  ×

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditOffsetX)
en: Desired horizontal offset in arcminutes
it: Scostamento orizzontale desiderato, in minuti d'arco

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Rotation is performed with respect to the celestial pole.
it: La rotazione viene eseguita rispetto al polo celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Lock to Celestial Pole
it: Blocca al polo celeste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
it: Seleziona il colore per il simbolo del campo di vista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
it: Seleziona un colore per il simbolo del campo di vista (CDV).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
it: Seleziona una forma per il simbolo del campo di vista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
it: Seleziona una forma per il simbolo del campo di vista (CDV). Le forme possibili sono:
    
    cerchio, quadrato, mirino, bersaglio.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Rectangle
it: Rettangolo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
it: Cerchio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
it: Mirino

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
it: Bersaglio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
it: Cerchio semitrasparente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
it: Forma:

[ctx: @title:window set clock to a new time]
en: Set UTC Time
it: Imposta l'ora UTC

[ctx: @title:window set clock to a new time]
en: Set Time
it: Imposta l'ora

en: UTC Now
it: Adesso UTC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
it: Adesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: KStars Data Directory
it: Cartella dei dati di KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback1)
en: The KStars Data Directory called kstars should be located at:
it: La cartella dei dati di KStars, chiamata kstars, dovrebbe trovarsi in:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback2)
en: Your data directory was not found.  You can click the button below to copy a default KStars data directory to the correct location, or if you have a KStars directory already some place else, you can exit KStars and copy it to that location yourself.
it: La tua cartella dei dati non è stata trovata. Puoi fare clic sul pulsante in basso per copiare una cartella predefinita dei dati di KStars nella posizione corretta, oppure, se hai già una cartella di KStars in un altro posto, puoi uscire da KStars e copiarla tu stesso in quella posizione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyKStarsData)
en: Copy KStars Data Directory
it: Copia la cartella dei dati di KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Optional Files for the Data directory:
it: File aggiuntivi per la cartella dei dati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GSCFeedback)
en: Installing this in your data directory will enable the CCD Simulator in KStars to take realistic images. This is useful for testing sequences, plate solving, and learning to use KStars. Just click the button to install or unzip the zip file and place the gsc folder in the data directory.
it: La sua installazione nella cartella dei dati abiliterà il simulatore CCD in KStars a ottenere immagini realistiche. Utile per sequenze di prova, risoluzione delle lastre e l'apprendimento nell'uso di KStars. Fai clic sul pulsante per installare o decomprimere il file zip e posizionare la cartella gsc nella cartella dei dati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
it: Scarica dati aggiuntivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadText)
en: <p>You may now download optional data files to enhance KStars, such as Messier object images, or a more complete NGC/IC catalog. Press the <b>Download Extra Data</b> button to proceed. </p><p>You can also use this tool later, by selecting <b>Download New Data</b> from the <b>File</b> menu.</p>
it: <p>Puoi scaricare file di dati opzionali per migliorare KStars, come le immagini degli oggetti di Messier, o un catalogo NGC/IC più completo. Premi il pulsante <b>Scarica dati aggiuntivi</b> per procedere.</p><p>Puoi anche usare questo strumento in seguito, selezionando <b>Scarica dati</b> dal menu <b>File</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
it: Scarica dati aggiuntivi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
it: Scegli il tuo luogo di base

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>Select a City near your location from the list. You may filter the list by the name of your city, province, and country.</p><p>Once you have selected a City, press <b>Next</b>.</p>
it: <p>Seleziona una città nelle tue vicinanze dalla lista. Puoi filtrare la lista usando il nome della città, la provincia e lo stato.</p><p>Dopo aver selezionato la città, premi <b>Successivo</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
it: Filtra la lista per nome di città

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
it: Filtra la lista per nome di nazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
it: Filtra la lista per nome di provincia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
it: La lista delle città che corrispondono ai criteri di ricerca attuali.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: Welcome to the KStars Startup Wizard
it: Benvenuto nella procedura guidata iniziale di KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>This wizard will help you set up some basic options, such as your location on Earth.</p><p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
it: <p>Questa procedura guidata aiuta ad impostare alcune opzioni base, come la tua posizione sulla Terra.</p><p>Per iniziare, premi il pulsante <b>Successivo</b>.</p>

en: <table><tr><th colspan="2">Object %1: %2</th></tr><tr><td>RA:</td><td>%3</td></tr><tr><td>DE:</td><td>%4</td></tr><tr><td>dRA:</td><td>%5</td></tr><tr><td>dDE:</td><td>%6</td></tr></table>
it: <table><tr><th colspan="2">Oggetto %1: %2</th></tr><tr><td>AR:</td><td>%3</td></tr><tr><td>DE:</td><td>%4</td></tr><tr><td>dAR:</td><td>%5</td></tr><tr><td>dDE:</td><td>%6</td></tr></table>

en: Are you sure you want to clear all of the solution points?
it: Vuoi davvero eliminare tutti i punti della soluzione?

en: Clear Solution Points
it: Elimina i punti della soluzione

en: Solver timed out.
it: Il tempo è scaduto per il risolutore.

en: Mount does not support syncing.
it: La montatura non supporta la sincronizzazione.

en: Effective telescope focal length is updated to %1 mm.
it: La lunghezza focale effettiva del telescopio è stata aggiornata a %1 mm.

en: Warning! The calculated field of view (%1) is out of bounds. Ensure the telescope focal length and camera pixel size are correct.
it: Attenzione: il campo di vista calcolato (%1) è fuori dai limiti. Assicurati che la lunghezza focale del telescopio e la dimensione in pixel della fotocamera siano corrette.

en: <p>Effective field of view size in arcminutes.</p><p>Please capture and solve once to measure the effective FOV or enter the values manually.</p><p>Calculated FOV: %1</p>
it: <p>Dimensioni effettive del campo di vista in arcominuti.</p><p>Acquisisci e risolvi per misurare il CDV effettivo, oppure inserisci i valori manualmente.</p><p>CDV calcolato: %1</p>

en: <p>Effective field of view size in arcminutes.</p>
it: <p>Dimensioni effettive del campo di vista in arcominuti.</p>

en: Error: No camera detected.
it: Errore: nessuna fotocamera rilevata.

en: Error: lost connection to camera.
it: Errore: connessione con la fotocamera persa.

en: Astrometry alignment failed
it: Allineamento astrometrico non riuscito

en: Telescope aperture and focal length are missing. Please check your optical train settings and try again.
it: Mancano l'apertura e la lunghezza focale del telescopio. Controlla le impostazioni del gruppo ottico e riprova.

en: CCD pixel size is missing. Please check your driver settings and try again.
it: Manca la dimensione del pixel del CCD. Controlla le impostazioni del driver e riprova.

en: Error: lost connection to filter wheel.
it: Errore: connessione con la ruota portafiltri persa.

en: Image transfer is disabled for this camera. Would you like to enable it?
it: Il trasferimento di immagini è disabilitato per questa fotocamera. Vuoi abilitarlo?

en: Cannot capture while focus module is busy. Retrying in %1 seconds...
it: Impossibile acquisire se il modulo di messa a fuoco è occupato. Nuovo tentativo tra %1 secondi...

en: Cannot capture while CCD exposure is in progress. Retrying in %1 seconds...
it: Impossibile acquisire se l'esposizione del CCD è in corso. Nuovo tentativo tra %1 secondi...

en: No remote astrometry driver detected, switching to StellarSolver.
it: Nessun driver astrometrico remoto rilevato, passo a StellarSolver.

en: Capturing image...
it: Acquisizione immagine...

en: Image received.
it: Immagine ricevuta.

en: No index files were found on your system in the specified index file directories.  Please download some index files or add the correct directory to the list.
it: Non sono stati trovati file indice nel tuo sistema, nelle cartelle dei file indice specificate. Scarica alcuni file indice o aggiungi la cartella corretta all'elenco.

en: Solver completed after %1 seconds.
it: Il risolutore ha completato dopo %1 secondi.

en: Solver RA (%1) DEC (%2) Orientation (%3) Pixel Scale (%4) Parity (%5)
it: AR del risolutore (%1) DEC (%2) Orientazione (%3) Scala dei pixel (%4) Parità (%5)

en: WCS information updated. Images captured from this point forward shall have valid WCS.
it: Informazioni WCS aggiornate. Le immagini acquisite da qui in avanti avranno un WCS valido.

en: Target is within %1 degrees of solution coordinates.
it: Il bersaglio è all'interno di %1 gradi di coordinate della soluzione.

en: Astrometry alignment completed successfully
it: Allineamento astrometrico completato correttamente

en: Maximum number of iterations reached. Solver failed.
it: Il numero massimo di iterazioni è stato raggiunto. Il risolutore non ha avuto successo.

en: Target is within acceptable range. Astrometric solver is successful.
it: Il bersaglio è in un intervallo accettabile. Il risolutore astrometrico ha avuto successo.

en: Solver Failed.
it: Soluzione non riuscita.

en: Please check you have sufficient stars in the image, the indicated FOV is correct, and the necessary index files are installed. Enable Alignment Logging in Setup Tab -> Logs to get detailed information on the failure.
it: Verifica di avere stelle sufficienti nell'immagine, il CDV indicato è corretto e i file indice richiesti sono installati. Abilita il registro dell'allineamento nella scheda Configurazione -> Registri per ottenere informazioni dettagliate sull'insuccesso.

en: Setting position angle to %1 degrees E of N...
it: Imposta l'angolo di posizione a %1 gradi E di N...

en: Current PA is %1; Target PA is %2; diff: %3
it: La AP attuale è %1; la AP del bersaglio è %2; diff: %3

en: Refresh is complete.
it: L'aggiornamento è completo.

en: Capture aborted.
it: Acquisizione interrotta.

en: Solver aborted after %1 seconds.
it: Risolutore interrotto dopo %1 secondi.

en: Mount completed slewing near celestial pole. Capture again to verify.
it: La montatura ha completato la rotazione vicino al polo celeste. Acquisisci di nuovo per verificare.

en: Mount is synced to solution coordinates.
it: La montatura è sincronizzata alle coordinate della soluzione.

en: Settling...
it: Stabilizzazione...

en: Differential slewing complete.
it: Rotazione differenziale completata.

en: Slew complete. Target accuracy is not met, running solver again...
it: Rotazione completata. Accuratezza sull'obiettivo non raggiunta, riesecuzione del risolutore...

en: Slew complete. Solving Alignment Point. . .
it: Rotazione completata. Risoluzione del punto di allineamento. . .

en: Syncing failed.
it: Sincronizzazione non riuscita.

en: Slewing failed.
it: Rotazione non riuscita.

en: Rotator reached target position angle.
it: Il rotatore ha raggiunto l'angolo di posizione desiderato.

en: Rotator failed to arrive at the requested position angle. Check power, backlash, or obstructions.
it: Il rotatore non è riuscito ad arrivare all'angolo di posizione richiesto. Verifica l'alimentazione, il gioco o eventuali ostruzioni.

en: Rotator failed to arrive at the requested position angle. Try to reverse rotation direction in Rotator Settings.
it: Il rotatore non è riuscito ad arrivare all'angolo di posizione richiesto. Prova a invertire la direzione della rotazione nelle Impostazioni del rotatore.

en: Slew detected, suspend solving...
it: Rotazione rilevata, sospensione della risoluzione...

en: Syncing to RA (%1) DEC (%2)
it: Sincronizzazione ad AR (%1) DEC (%2).

en: Slewing to target coordinates: RA (%1) DEC (%2).
it: Rotazione del telescopio alle coordinate dell'obiettivo: AR(%1) DEC(%2).

en: Ekos job (%1) - Telescope synced
it: Processo di Ekos (%1) - telescopio sincronizzato

[ctx: @title:window]
en: Load Image
it: Carica immagine

en: World Coordinate System (WCS) is enabled.
it: Il sistema di coordinate mondiali (WCS) è abilitato.

en: World Coordinate System (WCS) is disabled.
it: Il sistema di coordinate mondiali (WCS) è disabilitato.

en: Capture error. Aborting...
it: Errore di acquisizione. Interruzione...

en: Restarting capture attempt #%1
it: Riavvio del tentativo di acquisizione n. %1

[ctx: @title:window]
en: Align Frame
it: Allinea fotogramma

en: StellarSolver Options
it: Opzioni di StellarSolver

en: External & Online Programs
it: Programmi esterni e in linea

en: Scale & Position
it: Scala e posizione

en: Align Options Profiles Editor
it: Editor delle opzioni dei profili di allineamento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Files
it: File indice

en: dRA (arcsec)
it: dAR (sec. d'arco)

en: dDE (arcsec)
it: dDEC (sec. d'arco)

en: Filter operation failed.
it: Operazione di filtraggio non riuscita.

en: Changing focus offset by %1 steps...
it: Cambio dello scostamento del fuoco di %1 passi...

en: Changing filter to %1...
it: Cambio del filtro a %1...

en: Auto focus on filter change...
it: Messa a fuoco automatica al cambio di filtro...

en: Invalid FOV.
it: Cdv non valido.

[ctx: @title:window]
en: Export Solution Points
it: Esporta i punti della soluzione

en: Invalid URL: %1
it: URL non valido: %1

en: Unable to write to file %1
it: Impossibile scrivere il file %1

en: Could Not Open File
it: Impossibile aprire il file

en: Error in table structure.
it: Errore nella struttura della tabella.

en: Solution Points Saved as: %1
it: Punti della soluzione salvati come: %1

en: Polar Alignment
it: Allineamento polare

en: Capture timed out.
it: Cattura fuori tempo massimo.

en: Capturing still running, Retrying in %1 seconds...
it: Cattura ancora in corso. Nuovo tentativo fra %1 secondi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trainLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Train:
it: Gruppo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlBox)
en: Solver Control
it: Controllo del risolutore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Capture && Solve
it: Acquisisci e risolvi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load a FITS image and solve. Slew mount to image central coordinates.
it: Cattura un'immagine FITS e risolvi. Ruota la montatura verso le coordinate centrali dell'immagine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load && Slew...
it: Carica &e punta...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
it: Interrompi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select which action to perform after the captured image is solved
it: Seleziona l'azione da effettuare dopo la risoluzione dell'immagine acquisita

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select what action to take once a solution is found.
it: Seleziona l'azione da eseguire una volta trovata una soluzione.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Solver Action
it: Azione del risolutore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, syncR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates
it: Sincronizza il telescopio alle coordinate della soluzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, syncR)
en: S&ync
it: S&incronizza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, slewR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates and then slew to the target coordinates
it: Sincronizza il telescopio alle coordinate della soluzione e poi puntalo alle coordinate del bersaglio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, slewR)
en: S&lew to Target
it: Ruota verso il soggetto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, nothingR)
en: Just solve
it: Risolvi solamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingR)
en: &Nothing
it: &Niente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, telescopeCoordinateGroup)
en: Telescope Coordinates (JNow)
it: Coordinate del telescopio (JNow)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignAccuracyThreshold) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy threshold in arcseconds between solution and target coordinates. Plate solver shall be repeatedly executed until the solution coordinates are below the accuracy threshold
it: Soglia di accuratezza in secondi d'arco tra le coordinate della soluzione e il bersaglio. Il risolutore delle lastre (plate solver) dovrà essere eseguito ripetutamente fino a che le coordinate della soluzione non saranno sotto la soglia di accuratezza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignSettlingTime)
en: After telescope completes slewing, wait until it settles for this many milliseconds before capturing the next image.
it: Dopo che il telescopio ha completato la rotazione, attendi che si stabilizzi per molti millisecondi prima di acquisire l'immagine successiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Settle
it: Stabilizza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy
it: Accuratezza

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, solutionCoordinatesGroupBox)
en: Solution Coordinates (JNow)
it: Coordinate della soluzione (JNow)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVOut)
en: Effective field of view size in arcminutes.
it: Dimensioni effettive del campo di vista in arcominuti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, err) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, errOut)
en: Difference between telescope coordinates and solution coordinates in arcsec
it: Differenza tra le coordinate del telescopio e della soluzione, in secondi d'arco

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pixScaleOut)
en: Image scale in arcsecs/pixel
it: Scala dell'immagine in secondi d'arco/pixel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Image rotation angle, East of North
it: Angolo di rotazione dell'immagine, da nord verso est

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: PA:
it: AP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, PAOut)
en: Position angle in degrees, East of North
it: Angolo di posizione in gradi, Est di Nord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: FL:
it: LF:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FocalLengthOut)
en: <html><head/><body><p>Active telescope supplied (effective) focal length in millimeters. Update telescope focal length to match the effective focal length to speed up plate solving.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Lunghezza focale (effettiva) in millimetri fornita dal telescopio attivo. Aggiorna la lunghezza focale del telescopio in modo che corrisponda alla lunghezza focale effettiva per accelerare la risoluzione delle lastre (plate solving).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FocalRatioOut)
en: <html><head/><body><p>Active telescope calculated (effective) focal ratio. The effective focal ratio is measured from astrometry.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Rapporto focale calcolato (effettivo) del telescopio attivo. Il rapporto focale effettivo viene misurato dall'astrometria.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ReducerOut) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Reducer)
en: Reducer
it: Riduttore

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, plateSolverOptionsGroup)
en: Plate Solve Capture Options
it: Opzioni di acquisizione del risolutore lastre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainLabel)
en: Gain:
it: Guadagno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showFITSViewerB)
en: Show in FITS Viewer
it: Mostra nel visore FITS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignDarkFrame)
en: Subtract dark frame. If no suitable dark frame is available, a dark frame shall be captured.
it: Sottrai il dark frame. Se non ce n'è uno adatto, dovrà essere acquisito.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignBinning)
en: Camera binning
it: Binning della camera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleFullScreenB)
en: Toggle full screen
it: Passa a schermo intero

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, alignExposure)
en: Exposure duration in seconds
it: Durate dell'esposizione in secondi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, alignGain) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_21) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureGainN)
en: Camera Gain
it: Guadagno (gain) della camera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
it: Filtro:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignISO) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureISOS)
en: Camera ISO
it: ISO della fotocamera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Exp:
it: Esp:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, rotatorB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RotatorDialog)
en: Rotator Settings
it: Impostazioni rotatore

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stellarSolverOptionsGroup)
en: Solver Mode
it: Modalità del risolutore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteSolverR)
en: Remote
it: Remota

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, solutionResults)
en: Solution Results
it: Risultati della soluzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: The results from Astrometric Solutions from the Capture and Solve Tool, the Load and Slew Tool, and the Mount Model Tool will be displayed below.
it: I risultati delle soluzioni astrometriche provenienti dallo strumento Acquisisci e Risolvi, dallo strumento Acquisisci e Ruota e dallo strumento Modello montatura verranno visualizzate sotto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Obj Name
it: Nome oggetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: dRA
it: dAR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: dDE
it: dDEC

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllSolutionsB)
en: Clear all of the solutions from the solutions table.  Be careful because you cannot get them back.
it: Cancella tutte le soluzioni dalla tabella delle soluzioni. Attenzione perché non puoi recuperarle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeSolutionB)
en: Remove the selected row from the solutions table.  This can be useful for getting rid of results that did not actually solve from the table and/or results that you do not need any more.  It can clean up clutter on both the graph and table.
it: Rimuovi la riga selezionata dalla tabella delle soluzioni. Questo può essere utile per sbarazzarsi di risultati che non sono stati effettivamente risolti dalla tabella, oppure da risultati che non sono più necessari. Può ripulire il disordine sia nel grafico che nella tabella.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exportSolutionsCSV)
en: Export all of the solutions in the Solution Results table to CSV file of your choosing for further analysis in a spreadsheet.
it: Esporta tutte le soluzioni nella tabella dei risultati della soluzione in un file CSV a tua scelta per un'ulteriore analisi in un foglio elettronico.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, autoScaleGraphB)
en: Auto scale and center the Solution Results graph.
it: Scala automaticamente e centra il grafico dei risultati della soluzione.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mountModelB)
en: Launch the mount model tool. This tool enables you to create pre-programmed list of points to go to and solve. It can aid in building a pointing model for better accuracy.
it: Avvia lo strumento del modello di montatura. Questo strumento consente di creare un elenco pre-programmato di punti da raggiungere e risolvere. Può aiutare a costruire un modello di puntamento per una migliore precisione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mountModelB)
en: Mount Model
it: Modello della montatura

[ctx: North Celestial Pole]
en: NCP
it: PCN

[ctx: South Celestial Pole]
en: SCP
it: PCS

en: RA Axis
it: Asse AR

en: Error starting solver: %1
it: Errore nell'avvio del risolutore: %1

en: Starting solver...
it: Avviamento del risolutore...

en: Solver failed. Try again.
it: Soluzione non riuscita. Riprova.

en: Solver completed in %1 second. | Solver completed in %1 seconds.
it[0]: Il risolutore ha completato in %1 secondo.
it[1]: Il risolutore ha completato in %1 secondi.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualRotator)
en: Manual Rotator
it: Rotatore manuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpLabel)
en: <p>To disable rotation validation, uncheck the Rotator option in Alignment Options.</p>
it: <p>Per disabilitare la convalida della rotazione, disattiva l'opzione Rotatore nelle opzioni di allineamento.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentRotationL)
en: Current PA
it: AP attuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetRotationL)
en: Target PA
it: AP bersaglio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, takeImageB)
en: Take Another Image
it: Scatta un'altra immagine

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Alignment List
it: Apri lista di allineamento di Ekos

en: Unable to open file %1
it: Impossibile aprire il file %1

en: Deprecated sequence file format version %1. Please construct a new sequence file.
it: Versione obsoleta del formato del file di sequenza %1. Costruisci un nuovo file di sequenza.

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Alignment List
it: Salva lista di allineamento di Ekos

en: Failed to save alignment list
it: Impossibile salvare la lista di allineamento

en: Alignment List saved to %1
it: Lista di allineamento salvata in %1

en: DEC is below the altitude limit
it: DEC è sotto il limite di altezza

en: Point calculation error.
it: Errore del punto di calibrazione.

en: Sky Point
it: Punto del cielo

en: Are you sure you want to clear all the alignment points?
it: Vuoi davvero eliminare tutti i punti di allineamento?

en: Clear Align Points
it: Elimina i punti di allineamento

en: The Mount Model Tool is Reset.
it: Lo strumento Modello montatura è stato ripristinato.

en: Please Check the Alignment Points.
it: Controlla i punti di allineamento.

en: In the Align Module, "Nothing" is Selected for the Solver Action.  This means that the mount model tool will not sync/align your mount but will only report the pointing model errors.  Do you wish to continue?
it: È stata selezionata «Nessuna» come azione del risolutore nel modulo di allineamento. Questo significa che lo strumento del modello della montatura non sincronizzerà e non allineerà la tua montatura ma si limiterà a riportare gli errori del modello di puntamento. Vuoi continuare?

en: Pointing Model Report Only?
it: Eseguire solamente il rapporto del modello di puntamento?

en: The Mount Model Tool is Starting.
it: Lo strumento Modello montatura si sta avviando.

en: The Mount Model Tool is Paused.
it: Lo strumento Modello montatura è in pausa.

en: The Mount Model Tool is Finished.
it: Lo strumento Modello montatura ha finito.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, mountModel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpsAstrometryIndexFiles)
en: Dialog
it: Finestra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p>This tool can help your mount build a better pointing model by moving the mount to different points in the sky and solving captured images. This can increase the accuracy of your GOTOs. To qualify, your mount must be capable of improving its internal pointing model after each <b>Sync</b>  commanded by Ekos. If this is not the case, then this tool is not suitable for your mount.</p>
it: <p>Questo strumento può aiutare la tua montatura a costruire un modello di puntamento migliore, spostandola in punti diversi nel cielo e risolvendo le immagini catturate. Ciò potrebbe aumentare l'accuratezza dei tuoi GOTO. Per essere idonea, la tua montatura deve essere in grado di migliorare il suo modello di puntamento interno dopo ciascuna <b>sincronizzazione</b> gestita da Ekos. Se non è questo il caso, allora questo strumento non è adatto alla montatura.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Mount Model Wizard
it: Assistente per il modello della montatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Object Type:
it: Tipo di oggetto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: <html><head/><body><p>Select the type of objects/points added by the wizard.</p><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> all of the options except Fixed DEC start with a grid of RA/DEC points.</p>
    <ul>
    <li><b>Any Stars:</b> The wizard searches for the nearest star.</li>
    <li><b>Any object:</b>  The wizard searches for the nearest object of any type.</li>
    <li><b>Named Stars</b> The wizard searches for the nearest star in the currently visible star list. Note that the first named star might be fairly far from the intended point and also sometimes the same star could be the closest one for multiple points.</li>
    <li><b>Fixed DEC:</b> The wizard generates all points at the chosen DEC.</li>
    <li><b>Fixed Grid:</b>  The wizard just uses the original grid without trying to pair it with objects.</li>
    </ul>
    </body></html>
it: <html><head/><body><p>Seleziona il tipo di oggetti o di punti aggiunti dalla procedura guidata.</p><p><span style=" font-weight:600;">Nota:</span> tutte le opzioni eccetto il DEC fisso iniziano con una griglia di punti AR o DEC.</p>
    <ul>
    <li><b>Qualsiasi stella:</b> la procedura guidata cerca la stella più vicina.</li>
    <li><b>Qualsiasi oggetto:</b>  la procedura guidata cerca l'oggetto più vicino di qualsiasi tipo.</li>
    <li><b>Stella con nome</b> la procedura guidata cerca la stella più vicina nell'elenco di stelle attualmente visibili. Nota che la prima stella con nome potrebbe essere abbastanza lontana dal punto previsto, inoltre a volte la stessa stella potrebbe essere la più vicina per punti diversi.</li>
    <li><b>DEC fisso:</b> La procedura guidata genera tutti i punti al DEC scelto.</li>
    <li><b>Griglia fissa:</b>  la procedura guidata utilizza solo la griglia originale, senza cercare di accoppiarla agli oggetti.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Any Stars
it: Qualsiasi stella

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Named Stars
it: Stelle con nome

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Any Object
it: Qualsiasi oggetto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Fixed DEC
it: DEC fisso

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Fixed Grid
it: Griglia fissa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Automatically generate the specified number of alignment points in the table below. They will be generated based on the options selected in this wizard.
it: Genera automaticamente il numero di punti di allineamento specificati nella tabella qui sotto. Questi verranno generati in base alle opzioni selezionate nella procedura guidata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Generate
it: Genera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignDec)
en: The Declination of the points that will be generated.  This option only applies to the Fixed DEC Option.
it: La declinazione dei punti che verranno generati. Quest'opzione si applica solo all'opzione DEC fisso.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum Alt:
it: Altezza min:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAltBox)
en: This is the minimum altitude above the horizon to use in generating points with the wizard.
it: Questa è l'altezza minima sopra l'orizzonte da utilizzare per generare punti con la procedura guidata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Alignment Points:
it: Punti di allineamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
it: Declinazione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignPtNum)
en: The Number of points the wizard should generate. If this number is less than 5, it will generate them at the same DEC. After that they will be evenly distributed over RA and DEC. Note, if Fixed DEC is selected, all of the points will be at the same DEC.
it: Il numero di punti che dovrebbe generare la procedura guidata: se è inferiore a 5 verranno generati tutti con la stessa DEC, dopo di ciò verranno distribuiti uniformemente su AR e su DEC. Nota che se è stato selezionato DEC fissa avranno tutti la stessa DEC.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Add Currently Visible Stars
it: Aggiungi le stelle attualmente visibili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Common Names:
it: Nomi comuni:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, starListBox)
en: These are the common names for the named stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
it: Questi sono i nomi comuni delle stelle nominate che si trovano attualmente nella tua posizione. Se selezioni una stella, questa verrà aggiunta alla tabella seguente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Greek:
it: Greci:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, greekStarListBox)
en: These are the Greek names for the brighter stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
it: Questi sono i nomi greci delle stelle più luminose che si trovano attualmente nella tua posizione. Se selezioni una stella, questa verrà aggiunta alla tabella seguente.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mount Model Alignment Points
it: Punti di allineamento del modello montatura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllAlignB)
en: Clear the entire table of alignment points below.  Note that this will not affect your mount in any way.  It will not clear your pointing model.  It just clears the list of points so that if you run the mount model routine again, these points will not be included.
it: Azzera l'intera tabella dei punti di allineamento sottostante. Nota che non influenzerà in alcun modo la tua montatura. Non azzera il tuo modello di puntamento: azzera solo l'elenco dei punti in modo che, se riavvii la routine del modello di montatura, questi punti non verranno inclusi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAlignB)
en: <p>Remove the selected row from the alignment point table below. Note that it does <b>not</b> command your mount to clear that point from the model, it just means that if you run the mount model routine, that point will not be included in the list.</p>
it: <p>Rimuove la riga selezionata dalla tabella dei punti di allineamento sottostante. Nota che <b>non</b> istruisce la tua montatura a eliminare quel punto dal modello, ma significa soltanto che, se avvii la routine del modello di montatura, quel punto non verrà incluso nell'elenco.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAlignB)
en: Add an empty row to the alignment list so that you can manually add an RA and DE for a position you would like the telescope to slew to when doing the mount model routine.
it: Aggiunge una riga vuota all'elenco di allineamento, in modo che tu possa aggiungere manualmente un AR e un DE per una posizione che vuoi che il telescopio stabilizzi quando esegue la routine del modello di montatura.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, findAlignB)
en: Open the Find Object dialog so that you can select an object to get an RA and DEC automatically that you would like the telescope to slew to when doing the mount model routine.
it: Apre la finestra di dialogo Trova oggetto in modo da poter selezionare un oggetto per ottenere automaticamente un AR e un DEC che vuoi che il telescopio stabilizzi quando esegue la routine del modello di montatura.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, sortAlignB)
en: Sort the alignment points, starting with the point closest to the current telescope position, to try to minimize the distance between each slew.
it: Ordina i punti di allineamento, a cominciare dal punto più vicino alla posizione corrente del telescopio, cerca di minimizzare la distanza da ogni rotazione.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alignTable)
en: This is a table of alignment points that you would like the mount model routine to use in aligning your telescope.  If you would like to add or remove points, you may use the buttons above.  If you would like to run, pause, or stop the mount model routine, you may use the buttons below.  You can directly edit an RA or DE for a particular point directly in the cells.  Just be sure to follow the format hh:mm:ss. The object name is just provided for convenience and is not used.  If you want to change the order of the alignment points, you can drag the row up or down using the vertical header for that row on the left.
it: Questa è una tabella dei punti di allineamento sfruttabile dalla routine del modello di montatura durante l'allineamento del tuo telescopio. Se vuoi aggiungere o rimuovere dei punti, puoi utilizzare i pulsanti sopra. Se vuoi avviare, mettere in pausa o interrompere la routine del modello di montatura, puoi utilizzare i pulsanti sotto. Puoi modificare un AR o un DE per un particolare punto direttamente nelle celle. Accertati solo di seguire il formato hh:mm:ss. Il nome dell'oggetto viene fornito solo per comodità e non è utilizzato. Se vuoi cambiare l'ordine dei punti di allineamento, puoi trascinare la riga su o giù utilizzando l'intestazione verticale a sinistra della riga.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: RA (J2000)
it: AR (J2000)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadAlignB)
en: Load a saved alignment point list so that you can run the same alignment you ran on a previous occasion.
it: Carica un elenco di punti di allineamento salvato in modo da poter eseguire lo stesso allineamento eseguito in un'occasione precedente.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveAlignB)
en: Save the alignment list so that you can run this alignment again in the future.
it: Salva lista di allineamento in modo che potrai eseguire nuovamente questo allineamento in futuro.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previewB)
en: Display the alignment points on the skymap as flags.  Clicking it again will remove the flags.  The flags will not be saved.
it: Mostra i punti di allineamento sulla mappa celeste come indicatori. Facendoci nuovamente clic sopra rimuoverai gli indicatori. Gli indicatori non verranno salvati.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startAlignB)
en: Start or pause the mount model routine.  It will slew to and astrometrically solve the list of points in the table above using the settings in the align module.  If the routine was previously paused, it will pick up where it left off.  If it was stopped or it had finished it will start the routine over again.
it: Avvia o metti in pausa la routine del modello di montatura. Ruoterà e risolverà automaticamente l'elenco di punti nella tabella sopra, utilizzando le impostazioni nel modulo di allineamento. Se la routine è stata precedentemente messa in pausa, riprenderà da dove è stata lasciata. Se è stata fermata o ha terminato, ricomincerà la routine.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopAlignB)
en: <p>Stop the mount model routine.  It will <b>not</b> clear any points from your telescope's pointing model.  It will stop the routine and any points currently being solved. If you run the mount model again after hitting stop, it will start the routine over again with the first point.</p>
it: <p>Ferma la routine del modello di montatura. <b>Non</b> azzererà alcun punto dal modello di puntamento del tuo telescopio. Fermerà la routine e tutti i punti che attualmente si stanno risolvendo. Se esegui di nuovo il modello di montatura dopo aver premuto Interrompi, ricomincerà la routine col primo punto.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: StellarSolver Settings
it: Impostazioni StellarSolver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_73)
en: Source Extraction Method
it: Metodo di estrazione della fonte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: Options for the method of Star Extraction.  Internal SEP uses an internal library in KStars, External Sextractor requires an external program, and Built In uses whatever default Star Extraction process your selected solving method uses.
it: Opzioni per il metodo di «Star Extraction». Il SEP interno usa una libreria interna in KStars, il Sextractor esterno richiede un programma esterno e il metodo Integrato usa qualsiasi processo di Star Extraction predefinito che il tuo metodo di risolutore selezionato utilizza.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: Internal SEP
it: SEP interno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: External SExtractor
it: SExtractor esterno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: BuiltIn method for solver
it: Metodo integrato del risolutore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Selects the method of plate solving with the StellarSolver Library.  The StellarSolver option uses StellarSolver's internal build of Astrometry.net and requires no external programs.  Local Astrometry uses a local installation of command line astrometry.net on Linux and Mac or ANSVR on Windows.  Local Watney uses a local installation of the Watney Astrometry Solver Program.  Local ASTAP uses a local installation of the ASTAP program.  And Online uses either astrometry.net over the internet or ANSVR on a nearby computer.
it: Seleziona il metodo di risoluzione delle lastre (plate solving) con la libreria StellarSolver.  L'opzione StellarSolver usa la build interna di Astrometry.net di StellarSolver e non richiede programmi esterni. Astrometry locale usa un'installazione locale di astrometry.net a riga di comando su Linux e Mac o ANSVR su Windows. Watney locale usa un'installazione di Watney Astrometry Solver Program. ASTAP locale usa un'installazione locale del programma ASTAP. Online usa astrometry.net in internet oppure ANSVR in un computer nelle vicinanze.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Internal Solver
it: Risolutore interno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local Astrometry
it: Astrometry locale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local ASTAP
it: ASTAP locale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local Watney
it: Watney locale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Online Astrometry
it: Astrometry online

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: Solving Method
it: Metodo di risoluzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_71)
en: Options Profile:
it: Opzioni dei profili:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolveOptionsProfile)
en: Selects the Options Profile to use for Plate Solving
it: Seleziona le Opzioni dei profili per usare la risoluzione delle lastre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editSolverProfile)
en: Opens the currently selected Options Profile in the Options Profile Editor
it: Apre le opzioni dei profili attualmente selezionate nell'editor delle opzioni dei profili

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Alignment Options
it: Opzioni di allineamento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverWCS)
en: enable World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
it: Abilita il sistema di coordinate mondiali (World Coordinate System, WCS). Esso viene usato per codificare le coordinate AR/DEC nelle immagini catturate dal CCD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Display received FITS images unto solver FOV rectangle in the sky map
it: Mostra le immagini FITS ricevute sopra il rettangolo del CDV sulla mappa celeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Overlay
it: Sovrapponi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PAHAutoPark) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, AutoPark)
en: Auto Park
it: Parcheggio automatico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Threshold:
it: Soglia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_AstrometryRotatorThreshold)
en: <html><head/><body><p>Rotator threshold in arc-minutes when using Load &amp; Slew. If the difference between measured position angle and FITS position angle is below this value, the Load &amp; Slew operation is considered successful.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Soglia del rotatore in arcominuti quando si utilizza Carica &amp; punta. Se la differenza tra l'angolo di posizione misurato e l'angolo di posizione FITS è sotto questo valore, l'operazione Carica &amp; punta viene considerata riuscita.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseRotator)
en: <html><head/><body><p>Use automatic or manual rotation control when using Load &amp; Slew. For automatic control, the mechanized rotator is commanded to rotate to match the desired position angle. For manual control, the user is asked to manually rotate the camera until the desired position angle is reached.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Usa il controllo di rotazione automatico o manuale quando si utilizza Carica &amp; punta. Per il controllo automatico, il rotatore meccanizzato è comandato per ruotare fino a incontrare l'angolo di posizione desiderato. Per il controllo manuale, all'utente viene richiesto di ruotare manualmente la fotocamera fino al raggiungimento dell'angolo di posizione desiderato.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseRotator)
en: Automatic && Manual Rotator Control
it: Controllo del rotatore manuale e automatico

[ctx: @title:window]
en: Select ASTAP executable
it: Seleziona eseguibile di ASTAP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ASTAPDownSampleValue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPDownSample)
en: <html><head/><body><p>Down sample prior to solving. Also called binning. A zero value will result in auto selection downsampling.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Sottocampiona prima di risolvere. Detto anche binning. Un valore zero restituirà il sottocampionamento automatico della selezione.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ASTAPExecutable)
en: <html><head/><body><p>Full path to the ASTAP executable application.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Percorso completo dell'eseguibile di ASTAP.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ASTAPSearchRadiusValue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius)
en: <html><head/><body><p>The program will search in a square spiral around the start position up to this radius.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Il programma ricercherà eseguendo una spirale quadrata dalla posizione di partenza fino a questo raggio.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable
it: Eseguibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPDownSample)
en: Down Sample
it: Sottocampiona

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: <html><head/><body><p>Update the fits header with the found solution.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Aggiorna l'intestazione FITS con la soluzione trovata.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: Update FITS
it: Aggiorna FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Search Radius
it: Raggio di ricerca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPLargeSearchWindow)
en: <html><head/><body><p>Improve solving reliability in some cases. Search window will be large with overlap but it can slow down solving.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Migliora l'affidabilità della risoluzione in alcuni casi. La finestra di ricerca sarà grande e con sovrapposizione, ma può rallentare la risoluzione.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPLargeSearchWindow)
en: Force Large Search Window
it: Forza la finestra di ricerca grande

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Imaging Options
it: Opzioni di cattura immagini

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_41) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_12)
en: The lower end of the imager scale, calculated as a little smaller than the shorter dimension of the image.
it: Il limite inferiore della scala del riproduttore d'immagini, calcolata come un po' più piccola della dimensione più piccola dell'immagine.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale) i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseImageScale), group (Align)
en: Set image scale to speed up solver as it does not have to search index files of different image scales.
it: Imposta la scala dell'immagine per velocizzare il risolutore, in modo che non debba cercare dei file indice di diverse scale dell'immagine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale)
en: Use Scale
it: Usa scala

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_50)
en: <p>The units of the imager scale bounds above.</p>
    <ul>
    <li>dw: degree width</li>
    <li>aw: arcminute width</li>
    </ul>
it: <p>Le unità della scala del riproduttore d'immagini qui sopra.</p>
    <ul>
    <li>dw: larghezza in gradi (degree width)</li>
    <li>aw: larghezza in minuti d'arco (arcminute width)</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_42) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The high end of the imager scale, calculated as a little bigger than the longer dimension of the image.
it: Il limite superiore della scala del riproduttore d'immagini, calcolata come un po' più grande della dimensione più grande dell'immagine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, lineEdit_42) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraHFOVLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVHLabel) i18n:
en: H
it: A

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateScale)
en: Update Image Scale Bounds from the currently active camera and telescope combination.
it: Aggiorna i limiti della scala dell'immagine della combinazione tra telecamera e telescopio attualmente attiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: High
it: Alto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale)
en: Automatically update image scale values when CCD and/or Mount parameters are updated.
it: Aggiorna automaticamente i valori di scala dell'immagine quando vengono aggiornati i parametri del CCD o della montatura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Auto Update
it: Aggiornamento automatico

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageWarningLabel)
en: Image Scale Auto Update is turned off.
it: L'aggiornamento automatico della scala delle immagini è disattivato.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_AstrometryImageScaleUnits)
en: <p>The units of the imager scale bounds above.</p>
    <ul>
    <li>dw: degree width</li>
    <li>aw: arcminute width</li>
    <li>app: arcsecs per pixel</li>
    </ul>
it: <p>Le unità della scala del riproduttore d'immagini qui sopra.</p>
    <ul>
    <li>dw: larghezza in gradi (degree width)</li>
    <li>aw: larghezza in minuti d'arco (arcminute width)</li>
    <li>app: secondi d'arco per pixel (arcsecs per pixel)</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: units
it: unità

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Low
it: Basso

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position Options
it: Opzioni di posizionamento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition) i18n: ectx: label, entry (AstrometryUsePosition), group (Align)
en: Set estimated position to speed up astrometry solver as it does not have to search in other areas of the sky.
it: Imposta la posizione stimata per accelerare il solutore astrometrico, in modo che non debba cercare in altre aree del cielo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition)
en: Use Position
it: Usa posizione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_44) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: label, entry (AstrometryRadius), group (Align)
en: The Search Radius for the Estimated Telescope/Image Field Position in degrees.
it: Il raggio di ricerca del telescopio o della posizione del campo dell'immagine in gradi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_47) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, estRA) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_14)
en: The RA of the Estimated Telescope/Image Field Position in hh:mm:ss notation
it: L'AR della posizione stimata del telescopio o della posizione del campo dell'immagine nella notazione hh:mm:ss

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, estDec) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_48)
en: The DEC of the Estimated Telescope/Image Field Position in dd:mm:ss notation
it: Il DEC della posizione stimata del telescopio o della posizione del campo dell'immagine nella notazione dd:mm:ss

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updatePosition)
en: Update coordinates to the current telescope position
it: Aggiorna le coordinate alla posizione attuale del telescopio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Radius
it: Raggio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Automatically update position coordinates when mount completes slewing.
it: Aggiorna automaticamente le coordinate della posizione quando la montatura completa il puntamento.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, positionWarningLabel)
en: Position Auto Update is turned off.
it: L'aggiornamento automatico della posizione è disattivato.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDifferentialSlewing)
en: Do not use Sync when Slew to Target is selected. Use differential slewing to correct for discrepancies. This is useful on some mounts (e.g. Paramount).
it: Non usare la sincronizzazione quando è selezionato Ruota verso il soggetto. Usa la rotazione differenziale per correggere le discrepanze. Ciò è utile con alcune montature (ad es. Paramount).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDifferentialSlewing)
en: Use differential slewing instead of syncing
it: Usa la rotazione differenziale invece della sincronizzazione

en: Downloads Disabled, this is not a directory, it is a list of all index files.
it: Scaricamenti disabilitati, questa non è una cartella, è un elenco di tutti i file indice.

en: Downloads Enabled, the directory exists and is writeable.
it: Scaricamenti abilitati, la cartella esiste ed è scrivibile.

en: Downloads Disabled, directory permissions issue.
it: Scaricamenti disabilitati, problema con i permessi della cartella.

en: Downloads Disabled, directory does not exist.
it: Scaricamenti disabilitati, la cartella non esiste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Required
it: Obbligatorio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Recommended
it: Raccomandato

en: Download Timed out.  Either the network is not fast enough, the file is not accessible, or you are not connected.
it: Tempo scaduto per lo scaricamento: o la rete non è abbastanza veloce o il file non è accessibile oppure non sei connesso.

en: File Write Error
it: Errore di scrittura su file

en: Astrometry Folder Permissions Error
it: Errore sui permessi della cartella dell'astrometria

en: The selected Index File directory does not exist.  Please either create it or choose another.
it: La cartella selezionata dei file indice non esiste; creala o scegline un'altra.

en: The file %1 already exists in another directory.  Are you sure you want to download it to this directory as well?
it: Il file %1 esiste già in un'altra cartella. Vuoi davvero scaricarlo anche in questa?

en: Install File(s)
it: Installa file

en: Could not contact Astrometry Index Server.
it: Non è stato possibile contattare il server dell'astrometria.

en: Are you sure you want to delete these index files? %1
it: Vuoi davvero eliminare questi file indice? %1

en: Delete File(s)
it: Elimina file

en: File Delete Error
it: Errore nell'eliminazione del file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Offline</span> astrometry.net solver requires index files in order to solve an image.  Please see the Astrometry.net <a href="http://astrometry.net/doc/readme.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">README</span></a> for details. The following list provides a complete list of the index files, along with recommended index files to install given the current CCD Field of View. Installed index files are checked. Next to each index file is an icon that represents the following:</p></body></html>
it: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Non in linea</span> Il risolutore di astrometry.net richiede file indice per risolvere un'immagine. Consulta il documento <a href="http://astrometry.net/doc/readme.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">README</span></a> di Astrometry.net per i dettagli. Il seguente elenco fornisce un elenco completo dei file indice, insieme ai file di indice consigliati da installare in base al campo visivo del CCD corrente. I file di indice installati vengono controllati. Accanto a ciascun file indice è presente un'icona, che rappresenta quanto segue:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, required_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_32)
en: <html><head/><body><p>This index file is required and must be installed for the solver to work correctly.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Questo file indice è richiesto, e deve essere installato affinché il solutore funzioni correttamente.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, recommended_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_33)
en: <html><head/><body><p>This index file is recommended. Installing the index file might help in improving the solver.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Questo file indice è raccomandato. La sua installazione potrebbe migliorare il risolutore.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, optional_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_35)
en: <html><head/><body><p>This index file is not required.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Questo file indice non è richiesto.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_27)
en: <html><head/><body><p>This displays the path to the folder for the Astrometry Index Files on your computer.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Questo visualizza il percorso della cartella dei file indice di Astrometry sul tuo computer.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Index Files Location:
it: Posizione dei file indice:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_31) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_28)
en: <html><head/><body><p>This displays the current CCD field of view that will be used to calculate which index files are needed.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Questo visualizza il campo visivo del CCD corrente, che verrà utilizzato per calcolare quali file indice sono necessari.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Folder Details:
it: Dettagli della cartella:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addIndexFileDirectory)
en: Add a folder where index files are stored
it: Aggiungi una cartella nella quale vengono salvati i file indice

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeIndexFileDirectory)
en: Remove an index files location
it: Rimuovi una posizione dei file indice

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory)
en: <html><head/><body><p>This button will open the Astrometry Index File folder on your filesystem so that you can see where it is located and copy files into it if needed.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Questo pulsante aprirà la cartella dei file indice di Astrometry del tuo filesystem, in modo che tu possa vedere dove si trova e copiarci i file, se necessario.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: Open
it: Apri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Current CCD FOV:
it: CDV attuale del CCD:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_24)
en: The URL of the server where index files live
it: URL del server dove risiedono i file indice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Index Files URL:
it: URL dei file indice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Tycho2/Gaia Catalog
it: Catalogo Tycho2/Gaia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_75)
en: (2.5 G)
it: (2,5 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_76) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_54)
en: (8.8 G)
it: (8,8 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_63)
en: (5.1 M)
it: (5,1 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4206_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4202_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4200_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4203_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4
en: info
it: informazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_78)
en: (13.6 G)
it: (13,6 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_74) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_51)
en: (1.2 G)
it: (1,2 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_53) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_77)
en: (4.8 G)
it: (4,8 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_44)
en: (7.6 M)
it: (7,6 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_61)
en: (1.3 M)
it: (1,3 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: Diameters
it: Diametri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: (arcminutes)
it: (arcominuti)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_134) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_135)
en: (filesize)
it: (dimensione del file)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: 2Mass Catalog
it: Catalogo 2Mass

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_64)
en: (9.7 M)
it: (9,7 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: (2.1 M)
it: (2,1 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_62)
en: (2.6 M)
it: (2,6 M)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Load Typical Default Paths
it: Carica i percorsi predefiniti tipici

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Choose your current setup from the list to load the typical paths to those programs for your computer
it: Scegli la configurazione corrente dall'elenco per caricare i percorsi tipici di questi programmi per il tuo computer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Select to load one of the default sets
it: Seleziona per caricare uno degli insiemi predefiniti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux Default
it: Predefinito per Linux

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux KStars Internal
it: KStars per Linux interno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Mac Homebrew
it: Homebrew per Mac

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Windows ANSVR
it: ANSVR per Windows

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Windows Cygwin
it: Cygwin in Windows

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Local Sextractor Program
it: Programma Sextractor locale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: sextractor binary:
it: eseguibile di sextractor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_SextractorBinary)
en: Path to Sextractor binary file
it: Percorso del file binario di Sextractor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Local Astrometry.net or Local ANSVR
it: Astrometry.net locale o ANSVR locale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryConfFile)
en: Astrometry.net configuration file
it: File di configurazione di Astrometry.net

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryWCSInfo)
en: Astrometry.net wcsinfo binary
it: File binario wcsinfo di Astrometry.net

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometrySolverBinary)
en: Astrometry.net solve-field binary path
it: Percorso del file binario solve-field di Astrometry.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: solver binary:
it: binario del risolutore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: config:
it: configurazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: ASTAP binary:
it: Binario di ASTAP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ASTAPExecutable)
en: ASTAP Program binary path
it: Percorso del binario del programma ASTAP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Watney Solver
it: Risolutore Watney

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Watney binary:
it: Binario di Watney:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_WatneyBinary)
en: Watney Program binary path
it: Percorso del binario del programma Watney

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Online Astrometry.net or Remote ANSVR
it: Astrometry.net online o ANSVR remoto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryAPIURL)
en: API URL
it: URL delle API

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: API URL:
it: URL delle API:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time out:
it: Durata massima:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AstrometryTimeout)
en: Timeout in seconds to wait for astrometry solver to complete
it: Tempo massimo in secondi per attendere il completamento del risolutore astrometrico

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryAPIKey)
en: API Key
it: Chiave API

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: API Key:
it: Chiave delle API:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseJPEG)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the online astrometry.net service
it: Usa il formato JPEG invece di FITS per inviare le immagini al servizio di astrometry.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseJPEG)
en: Upload JPG
it: Carica JPG

en: First Capture
it: Prima acquisizione

en: First Solve
it: Prima risolvi

en: Finding CP
it: Ricerca del PC

en: First Rotation
it: Prima rotazione

en: First Settle
it: Prima stabilizzazione

en: Second Capture
it: Seconda acquisizione

en: Second Solve
it: Seconda risoluzione

en: Second Rotation
it: Seconda rotazione

en: Second Settle
it: Seconda stabilizzazione

en: Third Capture
it: Terza acquisizione

en: Third Solve
it: Terza risoluzione

en: Select Star
it: Seleziona stella

en: Refreshing
it: Aggiornamento

en: Refresh Complete
it: Aggiornamento completato

en: <p>Polar Alignment tool requires a German Equatorial Mount.</p>
it: <p>Lo strumento di allineamento polare richiede una montatura equatoriale alla tedesca.</p>

en: Refresh solver timed out: %1s
it: L'aggiornamento del risolutore è scaduto: %1s

en: Refresh solver failed: %1s
it: Aggiornamento del risolutore non riuscito: %1s

en: PAA: Stopping, solver failed too many times.
it: PAA: Interruzione, il risolutore ha fallito troppe volte.

en: Mount first rotation is complete.
it: Montatura della prima rotazione completata.

en: Mount second rotation is complete.
it: Montatura della seconda rotazione completata.

en: Mount aborted. Reverse RA axis direction and try again.
it: Montatura interrotta. Inverti la direzione dell'asse AR e riprova.

en: Warning: Equatorial Grid Lines will not be drawn due to limited resources mode.
it: Attenzione: le linee della griglia equatoriale non verranno tracciate a causa della modalità a risorse limitate.

en: Clearing mount Alignment Model...
it: Azzeramento della montatura del modello di allineamento...

en: This could cause the telescope to cross the meridian.
it: Il telescopio potrebbe oltrepassare il meridiano.

en: Are you sure you want to stop the polar alignment process?
it: Vuoi davvero interrompere il processo di allineamento polare?

en: Polar Alignment Assistant
it: Assistente per l'allineamento polare

en: Parking the mount...
it: Parcheggio della montatura...

en: Please wait until mount completes rotating to RA (%1) DE (%2)
it: Attendi mentre la montatura completa la rotazione verso AR (%1) DE (%2)

en: PAA: Failed to findCorrectedPixel.
it: AAP: impossibile trovare il pixel corretto.

en: PAA: Failed to find RA Axis center.
it: AAP: impossibile trovare il centro dell'asse AR.

en: Polar-alignment star cannot be updated during refresh phase as it might affect error measurements.
it: La stella di allineamento polare non può essere aggiornata durante la fase di aggiornamento in quanto potrebbe influire sulle misurazioni degli errori.

en: First manual rotation done.
it: Prima rotazione manuale eseguita.

en: Second manual rotation done.
it: Seconda rotazione manuale eseguita.

en: Mount is synced to celestial pole. You can now continue Polar Alignment Assistant procedure.
it: La montatura è sincronizzata col polo celeste. Puoi continuare la procedura con l'assistente di allineamento polare.

en: Please wait while WCS data is processed...
it: Attendi mentre il WCS viene elaborato...

en: WCS data processing is complete.
it: L'elaborazione del dati WCS è completa.

en: WCS info is now valid. Capturing next frame...
it: Le informazioni WCS sono ora valide. Cattura del fotogramma successivo...

en: Failed to process World Coordinate System: %1. Try again.
it: Impossibile elaborare il sistema di coordinate mondiali (WCS): %1. Riprova.

en: PAA: Failed to find the RA axis. Quitting.
it: AAP: impossibile trovare l'asse AR. In uscita.

en: Cannot change to MoveStar algorithm once refresh has begun
it: Impossibile cambiare l'algoritmo Sposta stella (MoveStar) una volta che l'aggiornamento è iniziato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QStackedWidget, PAHWidgets)
en: <p>Polar Alignment Helper tool requires the following:</p><p>1. German Equatorial Mount</p><p>2. Wide FOV &gt; 1 degrees</p><p>For small FOVs, use the Legacy Polar Alignment Tool.</p>
it: <p>Lo strumento di supporto per l'allineamento polare richiede:</p><p>1. montatura equatoriale alla tedesca</p><p>2. CDV largo &gt; 1 grado</p><p>Per CDV piccoli usa il vecchio strumento per l'allineamento polare.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introText)
en: <html><head/><body><p>Put your equatorial mount either (a) in the home position pointed toward the celestial pole or (b) pointed anywhere ideally near the meridian. Select <span style=" font-weight:600;">mount direction</span> and <span style=" font-weight:600;">speed </span>and then click <span style=" font-weight:600;">Start</span> to begin the polar alignment process.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Posiziona la montatura equatoriale o (a) nella posizione iniziale puntata verso il polo celeste oppure (b) puntata idealmente verso un punto qualsiasi vicino al meridiano. Seleziona <span style=" font-weight:600;">direzione della montatura</span> e <span style=" font-weight:600;">velocità</span>, poi fai clic su <span style=" font-weight:600;">Avvia</span> per iniziare il processo di allineamento polare.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FOVDisabledLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Disabled: FOV must be 10 arcmins or wider. 60+ arcminutes is recommended.</span></p></body></html>
it: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Disabilitato: il CDV deve essere 10 minuti d'arco o più ampio. Sono raccomandati almeno 60 minuti d'arco.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Direction:
it: Direzione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHDirection)
en: Mount direction
it: Direzione della montatura

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: West
it: Ovest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: East
it: Est

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, pAHRotation)
en: Rotation magnitude in degrees
it: Magnitudine della rotazione in gradi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
it: Velocità:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pAHManualSlew)
en: Toggle for manual slewing with non-GOTO mounts
it: Attiva/disattiva la rotazione manuale con supporti non GOTO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAHManualSlew)
en: Manual slew
it: Rotazione manuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAHMessageText)
en: <p>The assistant requires three images to find a solution.  Ekos is now capturing the first image...</p>
it: <p>L'assistente richiede tre immagini per trovare una soluzione.  Ekos sta catturando la prima immagine...</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualRotateText)
en: Please rotate your mount in RA
it: Ruota la montatura in AR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHRefreshB)
en: Start the refresh phase--where image captures loop while you adjust the altitude and azimuth knobs to correct polar alignment.
it: Inizia la fase di ricarica--dove le acquisizioni delle immagini si ripetono mentre regoli le manopole dell'altitudine e dell'azimut per correggere l'allineamento polare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHRefreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshSourceB)
en: Refresh
it: Ricarica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pAHExposure)
en: Exposure duration in seconds during refresh phase
it: Durata dell'esposizione in secondi durante la fase di aggiornamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAHIteration)
en: Image#
it: Immagine#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select polar-alignment correction algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Plate Solve</span>: Uses plate solving to track what the corrected alignment error is during the Refresh process. User should try to reduce the error in the Updated Err line below and minimize the size of the arrows. This is the only scheme that can fully correct an error larger than the image field-of-view, but depends on reliable plate solving. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Move Star</span>: A triangle is overlayed on the above captured image. User selects a star and moves the star along the triangle to improve the polar alignment. Corrected polar-alignment error is not estimated during the process. If the alignment error is larger than the image field-of-view, this scheme must be used iteratively.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Move Star and Calc Error</span>: Like Move Star, but Ekos attempts to track the star being moved and estimates the current alignment error when it can.</li></ul><p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Seleziona l'algoritmo di correzione dell'allineamento polare:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Risolvi lastre</span>: usa la risoluzione delle lastre per tracciare qual è l'errore dell'allineamento corretto durante il processo di ricarica. L'utente dovrebbe tentare di ridurre l'errore nella riga Errore aggiornato sotto e minimizzare la dimensione delle frecce. Questo è l'unico schema che può correggere completamente un errore più grande del campo di vista dell'immagine, ma dipende da una risoluzione delle lastre affidabile. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Sposta stella</span>: viene sovrapposto un triangolo sull'immagine catturata sopra. L'utente seleziona una stella e la sposta lungo il triangolo per migliorare l'allineamento polare. L'errore di allineamento polare corretto non viene stimato durante il processo. Se l'errore di allineamento è più grande del campo di vista dell'immagine, questo schema deve essere usato iterativamente.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Sposta stella e Calcola errore</span>: come Sposta stella, ma Ekos tenta di tracciare la stella che si muove e stima l'errore di allineamento corrente quando può.</li></ul><p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Plate Solve
it: Risolvi lastre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Move Star
it: Sposta stella

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Move Star & Calc Error
it: Sposta stella e Calcola errore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorTotal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorTotal)
en: Polar Alignment total error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
it: L'errore totale dell'allineamento polare misurato dalle tre esposizioni all'inizio della procedura di allineamento polare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorTotal)
en: Measured Err:
it: Errore misurato:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorAlt)
en: Polar Alignment altitude error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
it: L'errore di altitudine dell'allineamento polare misurato dalle tre esposizioni all'inizio della procedura di allineamento polare.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorAz)
en: Polar Alignment azimuth error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
it: L'errore di azimut dell'allineamento polare misurato dalle tre esposizioni all'inizio della procedura di allineamento polare.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorTotal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorTotal)
en: Polar Alignment total error estimated after recent adjustments.
it: L'errore totale stimato dell'allineamento polare dopo le recenti regolazioni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorTotal)
en: Updated Err:
it: Errore aggiornato:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorAlt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorAlt)
en: Polar Alignment altitude error estimated after recent adjustments.
it: L'errore di altitudine stimato dell'allineamento polare dopo le recenti regolazioni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorAz) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorAz)
en: Polar Alignment azimuth error estimated after recent adjustments.
it: L'errore di azimut stimato dell'allineamento polare dopo le recenti regolazioni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB)
en: Start
it: Avvia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text
en: Capture
it: Acquisisci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso3)
en: Solve
it: Risoluzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAs1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAs2)
en: Slew
it: Rotazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
it: Configurazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAadjust)
en: Adjust
it: Regolazione

en: Cannot set solver to remote. The Ekos equipment profile must include the astrometry Auxiliary driver.
it: Impossibile impostare il risolutore su remoto. Il profilo dell'equipaggiamento Ekos deve includere il driver ausiliario astrometrico.

en: Cannot open file %1 for reading.
it: Impossibile aprire il file %1 in lettura.

en: Failed to find solver properties.
it: Impossibile trovare le proprietà del risolutore.

en: Not enough memory for file %1.
it: Memoria insufficiente per il file %1.

en: Starting remote solver...
it: Avviamento del risolutore remoto...

en: Failed to find solver settings.
it: Impossibile trovare le impostazioni del risolutore.

en: Parked
it: Parcheggiato

en: Parking
it: Parcheggio

en: Slewing
it: Rotazione

en: Moving
it: Spostamento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, trackingGroup)
en: Tracking
it: Inseguimento

en: Current Session
it: Sessione attuale

en: Read from File
it: Leggi da file

en: Set alternative image-file base directory
it: Imposta cartella alternativa dei file immagine

[ctx: @title:window]
en: Select input file
it: Seleziona il file in ingresso

en: Analyze Log (*.analyze);;All Files (*)
it: Registro di Analyze (*.analyze);;Tutti i file (*)

en: Set an alternate base directory for your captured images
it: Imposta una cartella di base alternativa per le immagini acquisite

en: Could not find image file: %1
it: Impossibile trovare il file dell'immagine: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Focus
it: Fuoco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Align
it: Allinea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Guide
it: Guida

en: Flip
it: Ribalta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIMountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount
it: Montatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: Job
it: Processo

en: The "Auto Compute HFR" option in the KStars FITS options menu is not set. You won't get HFR values without it. Once you set it, newly captured images will have their HFRs computed.
it: L'opzione «Calcola HFR automaticamente», nel menu delle opzioni FITS di KStars, non è impostata. Senza di essa non otterrai i valori HFR. Una volta impostata, per le immagini di nuova cattura verrà calcolato l'HFR.

en: The "Auto Compute HFR" option in the KStars FITS options menu is not set. You won't get # stars in capture image values without it. Once you set it, newly captured images will have their stars detected.
it: L'opzione «Calcola HFR automaticamente», nel menu delle opzioni FITS di KStars, non è impostata. Senza di essa non otterrai # stelle nei valori delle immagini catturate. Una volta impostata, per le immagini di nuova cattura saranno rilevate le stelle.

en: Aborted
it: Interrotto

en: Connected
it: Connesso

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Capturing
it: Cattura

en: Looping
it: Ciclo

en: Subtracting
it: Sottrazione

en: Subframing
it: Sotto-inquadratura

en: Selecting star
it: Seleziona stella

en: Calibrating
it: Calibrazione

en: Calibration error
it: Errore di calibrazione

en: Calibrated
it: Calibrato

note: i18n("Calibrating");
en: Guiding
it: Guida automatica

en: Suspended
it: In sospeso

en: Reacquiring
it: Riacquisizione

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualDither)
en: Manual Dithering
it: Dithering manuale

en: Dithering error
it: Errore di dithering

en: Dithering successful
it: Dithering riuscito

en: Settling
it: Impostazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timelineLabel)
en: Timeline
it: Linea temporale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
it: Ingresso:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, inputCombo)
en: <html><head/><body><p>Select the input for the plots. This can be the current Ekos session, or it can be read from a file.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Seleziona l'input per i grafici: può essere la sessione corrente di Ekos oppure può essere letto da un file.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: <html><head/><body><p>Keep the plot at the full input width.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Mantieni il grafico all'intera larghezza dell'input.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: Full Width
it: Larghezza intera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, keepCurrentCB)
en: <html><head/><body><p>While recording live, Keep the plot recent. That is, the most recent actions performed by Ekos are shown on the right side of the plot.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Durante la registrazione dal vivo mantieni il grafico recente. Cioè, le azioni più recenti eseguite da Ekos vengono mostrate sul lato destro del grafico.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepCurrentCB)
en: Latest
it: Ultimo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: Help
it: Aiuto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
it: Statistiche

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, zoomInB)
en: <html><head/><body><p>Zoom in to the x-axis on the Timeline and Statistics plots. That is, show a shorter time period.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Ingrandisci l'asse x sui grafici Linea temporale e Statistiche. Cioè, mostra un periodo di tempo più breve.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cursorTimeOut)
en: <html><head/><body><p>The number of seconds from the start of the log to the statistics cursor. If there is no cursor and latest is checked, then it is the time at the right-side of the plot.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Il numero di secondi dall'inizio del registro al cursore delle statistiche. Se non è presente alcun cursore e l'ultimo è selezionato, allora l'ora è sul lato destro del grafico.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cursorClockTimeOut)
en: <html><head/><body><p>The clock-time for the statistics plot cursor. If there is no cursor and latest is checked, then it is the clock time at the right-side of the plot.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>L'ora dell'orologio per il cursore del grafico delle statistiche. Se non è presente alcun cursore e l'ultimo è selezionato, allora l'ora dell'orologio è sul lato destro del grafico.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, zoomOutB)
en: <html><head/><body><p>Zoom out on the x-axis on the Timeline and Statistics plots. That is, show a longer time period.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Rimpicciolisce l'asse x sui grafici Linea temporale e Statistiche. Mostra cioè un periodo di tempo più lungo.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollBar, analyzeSB)
en: <html><head/><body><p>If possible display previous (scroll to left) or future (scroll to right) sections of the Timeline and Statistics plot.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Visualizza, se possibile, le sezioni precedenti (scorre verso sinistra) o future (scorre verso destra) della linea temporale e del grafico delle statistiche.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, raCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the right ascension (RA) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia l'errore di deriva dell'ascensione retta (AR) in secondi d'arco.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, raCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mountRaCB)
en: ra
it: ar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, raOut)
en: <html><head/><body><p>The right ascension (RA) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>L'errore di deriva dell'ascensione retta (AR) in secondi d'arco.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, decOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia il grafico dell'errore di deriva della declinazione (DEC) in secondi d'arco.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, raPulseCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the right ascension (RA) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia gli impulsi guida dell'ascensione retta (AR) in millisecondi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, raPulseCB)
en: ra pulse
it: impulso ar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, raPulseOut)
en: <html><head/><body><p>The right ascension (RA) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Gli impulsi di guida dell'ascensione retta (AR) in millisecondi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decPulseCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia gli impulsi guida della declinazione (DEC) in millisecondi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, decPulseOut)
en: <html><head/><body><p>The declination (DEC) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Gli impulsi di guida della declinazione (DEC) in millisecondi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, driftCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the combined RA and DEC drift error in arc-seconds.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia il grafico dell'errore di deriva combinato di AR e DEC in secondi d'arco.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, driftCB)
en: drift
it: deriva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, driftOut)
en: <html><head/><body><p>The combined RA and DEC drift error in arc-seconds.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>L'errore combinato di deriva di AR e DEC in secondi d'arco.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rmsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia il valore efficace (RMS) della deriva di AR e DEC combinate in secondi d'arco, calcolata come media su circa gli ultimi 40 campioni.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, rmsOut)
en: <html><head/><body><p>The root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Il valore efficace (RMS) della deriva di AR e DEC combinate in secondi d'arco, calcolata come media su circa gli ultimi 40 campioni.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, skyBgCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the sky background light (computed by SEP from the guide images).</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia la luce di fondo del cielo (calcolata da SEP dalle immagini guida).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, skyBgCB)
en: sky
it: cielo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, skyBgOut)
en: <html><head/><body><p>The sky background light level (computed by SEP from the guide images).</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Il livello della luce di fondo del cielo (calcolato da SEP dalle immagini guida).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, numStarsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the guide images.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia il numero di stelle rilevate nelle immagini guida.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numStarsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numCaptureStarsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ect
en: stars
it: stelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, numStarsOut)
en: <html><head/><body><p>The number of stars detected in the guide images.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Il numero di stelle rilevate nelle immagini guida.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, snrCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the signal-to-noise ratio (SNR) of the guide star.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia il rapporto segnale-rumore (SNR) della stella guida.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snrOut)
en: <html><head/><body><p>The signal-to-noise ratio (SNR) of the guide star.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Il rapporto segnale-rumore (SNR) della stella guida.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountRaCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Right Ascension (RA) where the telescope is pointing.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia l'ascensione retta (AR) dove sta puntando il telescopio.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountRaOut)
en: <html><head/><body><p>The Right Ascension (RA) in HMS where the telescope is pointing.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>L'ascensione retta (AR) in HMS dove sta puntando il telescopio.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountDecCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Declination (DEC) in where the telescope is pointing.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia la declinazione (DEC) dove sta puntando il telescopio.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountDecOut)
en: <html><head/><body><p>The Declination (DEC) in degrees:arc-minutes:arc-seconds where the telescope is pointing.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>La declinazione (DEC) in gradi:minuti-d'arco:secondi-d'arco a cui punta il telescopio.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, azCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the telescope's azimuth (degrees).</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia l'azimut (in gradi) del telescopio.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, azOut)
en: <html><head/><body><p>The telescope's azimuth (degrees).</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>L'azimut (in gradi) del telescopio.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, altCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the telescope's altitude (degrees).</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia l'altezza del telescopio (in gradi).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, altOut)
en: <html><head/><body><p>The telescope's altitude (degrees).</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>L'altezza del telescopio (in gradi).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pierSideCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the mount's pier side (left) -> where the mount is pointing.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia lo stato di puntamento della montatura (sinistro) -> dove sta puntando la montatura.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pierSideCB)
en: side
it: lato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pierSideOut)
en: <html><head/><body><p>The mount's pier side (left) -> where the mount is pointing.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Lo stato di puntamento della montatura (sinistro) -> dove sta puntando la montatura.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountHaCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the mount's hour angle value.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia il valore dell'angolo orario della montatura.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mountHaCB)
en: ha
it: ao

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountHaOut)
en: <html><head/><body><p>The mount's hour angle value.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Il valore dell'angolo orario della montatura.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hfrCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Half-Flux Radius (in pixels) of the captured images.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia l'Half-Flux Radius (in pixel) delle immagini acquisite.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hfrOut)
en: <html><head/><body><p>The Half-Flux Radius (in pixels) of the captured images.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>L'Half-Flux Radius (in pixel) delle immagini acquisite.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, numCaptureStarsCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, numCaptureStarsOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the captured images.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia il numero di stelle rilevate nelle immagini acquisite.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, medianCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, medianOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the median sample value in the captured images.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia il valore mediano del campione nelle immagini acquisite.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, medianCB)
en: median
it: mediana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eccentricityCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, eccentricityOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the median star eccentricity in the captured images.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia l'eccentricità mediana della stella nelle immagini acquisite.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, temperatureCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, temperatureOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the ambient temperature.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia la temperatura ambiente.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rmsCCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples, but only in during capture.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia il valore efficace (RMS) della deriva di AR e DEC combinate in secondi d'arco, calcolata come media su circa gli ultimi 40 campioni, ma solo durante l'acquisizione.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, rmsCOut)
en: <html><head/><body><p>The root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples, but only in during capture.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Il valore efficace (RMS) della deriva di AR e DEC combinate in secondi d'arco, calcolata come media su circa gli ultimi 40 campioni, ma solo durante l'acquisizione.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, targetDistanceCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, targetDistanceOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the distance between the plate-solved captured image and the target position in arc-seconds. Must be enabled in scheduler options.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Traccia la distanza in secondi d'arco tra l'immagine acquisita con la risoluzione delle lastre e la posizione del bersaglio. Deve essere abilitata nelle opzioni del pianificatore.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailsButton)
en: Details
it: Dettagli

en: Failed to load %1: %2
it: Impossibile caricare %1: %2

en: Using available dark frame with %1 seconds exposure. Please take a dark frame with %1 seconds exposure for more accurate results.
it: Uso del dark frame disponibile con %1 secondi di esposizione. Scatta un dark frame con %1 secondi di esposizione per risultati più accurati.

en: Dark frame %s is expired. Please create new master dark.
it: Il dark frame %s è scaduto. Crea un nuovo master dark.

en: Removing bad dark frame file %1
it: Rimozione del file dark non valido %1

en: Failed to load defect map %1
it: Impossibile caricare la mappa dei difetti %1

en: Failed to load defect map file %1
it: Impossibile caricare il file della mappa dei difetti %1

en: Failed to load dark frame file %1
it: Impossibile caricare il file del dark frame %1

en: Failed to process dark data.
it: Impossibile elaborare i dati dark.

en: Failed to load dark data.
it: Impossibile caricare i dati dark.

en: Received %1/%2 images.
it: Ricevute %1 immagini di %2.

en: Are you sure you want to delete all dark frames images and data?
it: Vuoi davvero eliminare tutte le immagini e i dati dei dark frame?

en: In progress...
it: In corso...

en: Failed to save master frame: %1
it: Impossibile salvare il master frame: %1

en: Master Dark saved to %1
it: Master dark salvato in %1

en: Capture completed.
it: Acquisizione completata.

en: Defect map saved to %1
it: Mappa dei difetti salvata in %1

en: Failed to save defect map to %1
it: Impossibile salvare la mappa dei difetti in %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DarkLibrary)
en: Dark Library
it: Libreria dark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Prefer:
it: Preferire:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, preferDarksRadio)
en: For the selected camera, remove noise by means of dark frame subtraction.
it: Per la fotocamera selezionata, rimuove il rumore per mezzo della sottrazione dei dark frame.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, preferDarksRadio) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, darkTab) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, darkLibraryB)
en: Darks
it: Dark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, preferDefectsRadio)
en: For the selected camera, remove noise by means of defect map filtering.
it: Per la fotocamera selezionata, rimuove il rumore per mezzo del filtraggio con mappa dei difetti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, preferDefectsRadio)
en: Defects
it: Difetti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Exp. Range:
it: Intervallo esposizione:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combinAlgorithmCombo)
en: Average
it: Medio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
it: Passo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureLabel)
en: T. Range:
it: Intervallo t.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, totalTime)
en: Total estimated time until all dark frames are captured and processed.
it: Tempo totale stimato prima dell'acquisizione e dell'elaborazione di tutti i dark frame.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
it: Numero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Algorithm:
it: Algoritmo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, exposureStepSin)
en: Step size in seconds
it: Dimensione passi in secondi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Total Time:
it: Tempo totale:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minExposureSpin)
en: Minimum exposure time in seconds.
it: Tempo di esposizione minimo in secondi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, countSpin)
en: Captures per configuration. This number of images would be averaged to produce the master dark frame.
it: Acquisizioni per configurazione. Verrà eseguita la media delle immagini per produrre il master dark frame.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
it: A:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maxExposureSpin)
en: Maximum exposure time in seconds.
it: Tempo di esposizione massimo in secondi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Total Images:
it: Immagini totali:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, defectMapsTab)
en: Defect Maps
it: Mappe dei difetti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Master Dark:
it: Master dark:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
it: Data/ora:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
it: Esposizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Temperature:
it: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
it: Media:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLabel_2)
en: Median:
it: Mediana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Std. Deviation:
it: Deviazione std:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Bad Pixels
it: Pixel difettosi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Hot Pixels
it: Pixel bruciati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, coldPixelsCount) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, hotPixelsCount)
en: Detected pixels after aggressiveness filter
it: Pixel rilevati dopo un filtraggio aggressivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Cold Pixels
it: Pixel freddi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, coldPixelsEnabled)
en: Enable cold pixel detection in the master dark frame.
it: Abilita il rilevamento di pixel freddi nel master dark frame.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, aggresivenessHotSlider)
en: Aggressiveness level. Increase value to include more hot pixels. Click Generate Map to execute.
it: Livello di aggressività. Aumenta il valore per includere più pixel bruciati. Fai clic su Genera mappa per eseguire.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hotPixelsEnabled)
en: Enable detection of hot pixels in the master dark frame.
it: Abilita il rilevamento di pixel bruciati nel master dark frame.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, aggresivenessColdSlider)
en: Aggressiveness level. Increase value to include more cold pixels.  Click Generate Map to execute.
it: Livello di aggressività. Aumenta il valore per includere più pixel freddi. Fai clic su Genera mappa per eseguire.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetMapParametersB)
en: Reset aggressiveness sliders to default values.
it: Imposta regolatori di aggressività ai valori predefiniti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetMapParametersB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetFrameB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Reset
it: Ripristina

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Detect hot and cold pixels within the aggressiveness threshold.
it: Individua i pixel bruciati e freddi all'interno della soglia di aggressività.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Generate Map
it: Genera mappa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveMapB)
en: Save defect map to disk once the map results are satisfactory.
it: Salva la mappa dei difetti sul disco una volta che i risultati della mappa sono soddisfacenti.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mastersTab)
en: Masters
it: Master

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Remove one row from the database and delete the associated dark frame from disk
it: Rimuovi una riga dalla banca dati ed elimina dal disco il dark frame associato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Clear Row
it: Pulisci colonna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: label, entry (MaxDarkTemperatureDiff), group (DarkLibrary)
en: Maximum acceptable difference between current and recorded dark frame temperature set point. When the difference exceeds this value, a new dark frame shall be captured for this set point.
it: Differenza massima accettabile tra la temperatura corrente e quella registrata nel punto impostato. Quando la differenza supera questo valore verrà acquisito un nuovo dark frame nel punto impostato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: T. threshold:
it: Soglia t.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Remove all dark frames data and files
it: Rimuovi tutti i dati e i file dei dark frame

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Clear All
it: Cancella tutto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: label, entry (DarkLibraryDuration), group (Capture)
en: Reuse dark frames from the dark library for this many days. If exceeded, a new dark frame shall be captured and stored for future use.
it: Riutilizza i dark frame della loro libreria per questo numero di giorni. Se viene superato dovrà essere acquisito e salvato un nuovo dark frame per gli usi futuri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Dark validity:
it: Validità del dark:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openDarksFolderB)
en: Open folder where dark frames are stored
it: Apri la cartella dove sono salvati i dark frame

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDarksFolderB)
en: Darks Folder
it: Cartella dei dark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearExpiredB)
en: Clear Expired
it: Cancella gli scaduti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableView, darkTableView)
en: Double click to load dark frame
it: Doppio clic per caricare dark frame

en: No suitable dark frames or defect maps found. Please run the Dark Library wizard in Capture module.
it: Non sono stati trovati dark frame o mappe dei difetti. Avvia la procedura guidata Libreria dark nel modulo Acquisisci.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileFilterS) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
it: Filtro

en: Filter exposure time during focus
it: Tempo di esposizione del filtro durante il fuoco

en: Exposure
it: Esposizione

en: Relative offset in steps
it: Scostamento relativo in passi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Offset
it: Scostamento

en: Start Auto Focus when filter is activated
it: Inizia la messa a fuoco automatica quando il filtro è attivato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Auto Focus
it: Messa a fuoco automatica

en: Lock specific filter when running Auto Focus
it: Blocca il filtro specifico quando è in esecuzione la messa a fuoco automatica

en: Lock Filter
it: Blocca filtro

en: Flat frames are captured at this focus position. It is updated automatically by focus process if enabled.
it: I flat frame sono acquisiti in questa posizione del fuoco. È aggiornata automaticamente dall'elaborazione del fuoco, se abilitata.

en: Flat Focus Position
it: Posizione del fuoco flat

en: Set filter to %1. Is filter set?
it: Imposta filtro a %1. È impostato il filtro?

en: Confirm Filter
it: Conferma filtro

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FilterSettings) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterManagerB)
en: Filter Settings
it: Impostazioni filtro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
it: Ruota portafiltri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Set <span style=" font-style:italic;">relative</span> filter focus offset in steps. The offsets are global and are applied when the filter changes.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Imposta lo scostamento del fuoco del filtro <span style=" font-style:italic;">relativo</span> in passi. Gli scostamenti sono globali e vengono applicati quando il filtro cambia.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlatSyncFocus)
en: <html><head/><body><p>If using a filter wheel and an absolute position focuser, then always remember the focus position of the autofocus process for light frames in each filter. Before a flat frame is captured, the focuser is moved to the same focus point as light frames.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Se stai usando una ruota portafiltri e un focheggiatore con posizione assoluta, ricorda sempre la posizione del fuoco del processo di messa a fuoco automatica per i light frame in ciascun filtro. Prima che venga acquisito un flat frame, il focheggiatore è spostato allo stesso punto focale dei light frame.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlatSyncFocus)
en: Capture flat frames at the same focus as light frames
it: Acquisisci i flat frame allo stesso fuoco dei light frame

en: Paused
it: In pausa

en: Completed
it: Completata

en: Preparing...
it: In preparazione...

en: Waiting...
it: Attendi...

en: Focusing...
it: Messa a fuoco...

en: Filter change...
it: Cambio di filtro...

en: Aligning...
it: Allineamento...

en: Calibrating...
it: Calibrazione...

en: Meridian flip...
it: Inversione del meridiano...

en: Pause planned...
it: Pausa pianificata...

en: Filter selected.
it: Filtro selezionato.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LedStatusWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeridianFlipStatusWidget)
en: Form
it: Formato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusText)
en: <unknown>
it: <sconosciuto>

en: Clear all logs (%1)
it: Cancella tutti i registri (%1)

en: Are you sure you want to delete all logs?
it: Vuoi davvero cancellare tutti i registri?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearLogsB)
en: Clear all logs
it: Cancella tutti i registri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Enable Logs to diagnose issues with Ekos and INDI. Only enable the necessary logs to help in diagnosing specific problems. Logs consume resources and may slow the system down. Turn off logs when no longer used.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Abilita i registri per diagnosticare problemi con Ekos e con INDI. Abilita solo i registri necessari che ti aiutano nella diagnosi di problemi specifici. La registrazione consuma risorse e può rallentare il sistema. Disattiva i registri se non li utilizzi più.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, logsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs
it: Registri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging)
en: Log Ekos Scheduler module activity
it: Registra l'attività del modulo Pianificatore di Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, schedulerTab)
en: Scheduler
it: Pianificatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIWeatherLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWeatherCB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherCheck)
en: Weather
it: Meteo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging)
en: Log Ekos Guide module activity
it: Registra l'attività del modulo di guida automatica di Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Have problem with Ekos? Turn on logging for Ekos modules that exhibit issues.
it: Hai problemi con Ekos? Abilita la registrazione dei moduli di Ekos che presentano dei problemi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Enable regular debug output
it: Attiva il normale output di debug

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Reg&ular
it: N&ormale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: Disable all logging output
it: Disabilita tutti gli output di registrazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: &Disable
it: &Disabilita

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDILogging)
en: Log INDI devices activity
it: Registra l'attività dei dispositivi INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FITSLogging)
en: Log FITS processing activity
it: Registra le attività di elaborazione FITS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: Log output to log file
it: Registra il log su file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAuxiliaryLogging)
en: Auxiliary
it: Ausiliario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Log debug messages to default output device used by the platform (e.g. Standard Error)
it: Registra i messaggi di debug sull'output predefinito della piattaforma (ad es. Standard Error)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Defaul&t
it: Predefini&to

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIDomeLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, domeBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDomeCB)
en: Dome
it: Cupola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verbosity:
it: Verbosità:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging)
en: Log Ekos Capture module activity
it: Registra l'attività del modulo di acquisizione di Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Astrometry
it: Astrometria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging)
en: Log Ekos Alignment module activity
it: Registra l'attività del modulo di allineamento di Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Alignment
it: Allineamento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging)
en: <html><head/><body><p>Log Ekos Observatory module activity</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Registra l'attività del modulo Osservatorio di Ekos</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Observatory)
en: Observatory
it: Osservatorio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: Enable verbose debug output
it: Attiva l'output di debug prolisso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: &Verbose
it: &Prolissa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAOLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AOLabel)
en: Adaptive Optics
it: Ottiche adattive

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAOLogging)
en: AO
it: OA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging)
en: Log Ekos Focus module activity
it: Registra l'attività del modulo di messa a fuoco di Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Focuser
it: Focheggiatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIRotatorLogging)
en: Rotator
it: Rotatore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Have problems with INDI drivers? Turn on logging for drivers that exhibit issues.
it: Hai dei problemi con i driver INDI? Abilita la registrazione dei driver che mostrano i problemi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Drivers
it: Driver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging)
en: Log Ekos Mount module activity
it: Registra l'attività del modulo della montatura di Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_LoggerLevel)
en: The Logging Level for StellarSolver and Astrometry.net
it: Il livello di registrazione per StellarSolver e Astrometry.net

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryLogToFile)
en: Option to log astrometry messages to a separate file.  If you select LOG_ALL you REALLY want to check this box.
it: Opzione per registrare i messaggi astrometrici in un file separato. Se selezioni LOG_ALL devi DAVVERO spuntare questa casella di scelta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryLogToFile)
en:  Separate Log File:
it: File di registro separato:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryLogFilepath)
en: The external Log File for astrometry logging
it: Il file di registro per la registrazione dei dati astrometrici

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
it: Mostra i messaggi INDI nella barra di stato

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
it: Mostra i messaggi di stato INDI in arrivo nella barra di stato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
it: Messaggi INDI nella &barra di stato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Open Logs Directory
it: Apri cartella dei registri

en: New Train
it: Nuovo gruppo

en: Telescope cover
it: Copri telescopio

en: Dust Cap
it: Parapolvere

en: Flat field light source
it: Sorgente luminosa del flat field

en: Light Box
it: Scatola luminosa

en: Telescope or Lens
it: Telescopio o lente

en: Scope/Lens
it: Ambito/Lente

en: Reducer/Barlow
it: Riduttore/Barlow

en: Guider
it: Telescopio guida

en: Device receiving guiding correction pulses
it: Il dispositivo sta ricevendo impulsi di correzione della guida

en: Primary
it: Principale

en: Secondary
it: Secondario

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpticalTrain)
en: Optical Trains
it: Gruppo ottico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, opticalElementsB)
en: Telescopes && Lenses
it: Telescopi e lenti

en: Serial
it: Seriale

en: Select <b>Serial</b> if your device is connected via Serial to USB adapter.
it: Seleziona <b>Seriale</b> se il tuo dispositivo è collegato tramite adattatore seriale all'USB.

en: Network
it: Rete

en: Select <b>Network</b> if your device is connected via Ethernet or WiFi.
it: Seleziona <b>Rete</b> se il tuo dispositivo è collegato tramite Ethernet o WiFi.

en: Select Serial port
it: Seleziona porta seriale

en: Select Baud rate
it: Seleziona velocità in baud

en: Host name or IP address.
it: Nome host o indirizzo IP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
it: Porta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
it: Connetti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Connect All
it: Connetti tutto

[ctx: @title:window]
en: Port Selector
it: Selettore porta

en: To assign a permanent designation to the device, you need to unplug the device from stellarmate then replug it after 1 second. Click on the <b>Start Scan</b> to begin this procedure.
it: Per assegnare una designazione permanente al dispositivo devi scollegarlo da stellarmate e poi ricollegarlo dopo 1 secondo. Fai clic su <b>Avvia analisi</b> per iniziare questa procedura.

en: Start Scan
it: Avvia scansione

en: Skip Device
it: Salta dispositivo

en: Physical Port Mapping
it: Associazione fisica delle porte

en: Assign the permanent name based on which physical port the device is plugged to in StellarMate. This is useful to distinguish between two identical USB adapters. The device must <b>always</b> be plugged into the same port for this to work.
it: Assegna il nome permanente basandosi sulla porta fisica cui il dispositivo è collegato StellarMate. Utile per distinguere tra due adattatori USB identici. Affinché il sistema funzioni, il dispositivo deve <b>sempre</b> essere collegato alla stessa porta.

en: Standby, Scanning...
it: Analisi, attendi...

en: Link
it: Collegamento

en: Serial #
it: N. di serie

en: Hardware Port?
it: Porta hardware?

en: Start Scanning
it: Avvia analisi

en: Failed to scan devices.
it: Impossibile analizzare i dispositivi.

en: Failed to detect any devices. Please make sure device is powered and connected to StellarMate via USB.
it: Impossibile rilevare qualsiasi dispositivo. Assicurati che il dispositivo sia alimentato e collegato a StellarMate tramite USB.

en: Duplicate devices detected. You must remove one mapping or enable hardware slot mapping.
it: Rilevati dispositivi duplicati. Devi rimuovere un'associazione oppure abilitare l'associazione degli slot hardware.

en: Mapping is successful.
it: La mappatura è riuscita.

en: Failed to add a new rule.
it: Impossibile aggiungere una nuova regola.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SerialPortAssistant)
en: Serial Port Assistant
it: Assistente della porta seriale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Welcome to StellarMate <span style=" font-weight:600;">Serial Port Assistant</span> tool.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Benvenuto nell'<span style=" font-weight:600;">assistente della porta seriale</span> di StellarMate.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>This tool shall assign <span style=" font-style:italic;">permanent</span> names to your <span style=" font-weight:600;">Serial to USB</span> devices so that they are easier to connect to in the future.</p><p><br/></p><p>Click <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Questo strumento assegnerà <span style=" font-style:italic;">in maniera permanente</span> i nomi dei dispositivi<span style=" font-weight:600;">da seriale a USB</span> in modo che possano essere facilmente connessi in futuro.</p><p><br/></p><p>Fai clic su <span style=" font-weight:600;">Successivo</span> per continuare.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Existing Mapping
it: Associazione esistente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearRuleB)
en: Remove rule
it: Rimuovi regola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayOnStartupC)
en: Display on detecting unmapped ports
it: Visualizza al rilevamento di porte non assegnate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
it: S&uccessivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: All devices are successfully mapped.
it: Tutti i dispositivi sono stati assegnati correttamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: You can now connect to your equipment.
it: Puoi ora connettere il tuo equipaggiamento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
it: Chiudi

en: Default focus star-extraction.
it: Estrazione stella con fuoco predefinito.

en: Profile for the source extraction of all the stars in an image.
it: Profilo per l'estrazione della sorgente di tutte le stelle in un'immagine.

en: Profile optimized for source extraction of smaller stars.
it: Profilo ottimizzato per l'estrazione della sorgente delle stelle più piccole.

en: Profile optimized for source extraction of medium sized stars.
it: Profilo ottimizzato per l'estrazione della sorgente di stelle di medie dimensioni.

en: Profile optimized for source extraction of larger stars.
it: Profilo ottimizzato per l'estrazione della sorgente di stelle di grandi dimensioni.

en: Default guider star-extraction.
it: Estrazione stella con telescopio guida predefinito.

en: Default profile. Generic and not optimized for any specific purpose.
it: Profilo base. Generico e non ottimizzato per scopi specifici.

en: Profile intended for Plate Solving telescopic sized images in a single CPU Thread
it: Profilo programmato per immagini in formato telescopico con risoluzione delle lastre in un singolo thread della CPU

en: Profile intended for Plate Solving camera lens sized images
it: Profilo programmato per immagini in formato obbiettivo della fotocamera con risoluzione delle lastre

en: Profile intended for Plate Solving telescopic sized images
it: Profilo programmato per immagini in formato telescopico con risoluzione delle lastre

en: Default. Set for typical HFR estimation.
it: Predefinito. Impostato per stima HFR tipica.

en: Set for typical HFR estimation on big stars.
it: Impostato per stima HFR tipica sulle grandi stelle.

en: Set for HFR estimation on most stars.
it: Impostato per stima HFR sulla maggior parte delle stelle.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Options Profiles
it: Opzioni dei profili

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Selects the profile group that the editor is working with
it: Seleziona il gruppo di profili con cui sta lavorando l'editor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Alignment Profiles
it: Profili di allineamento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Focus SEP Profiles
it: Profili SEP Fuoco

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Guide SEP Profiles
it: Profili SEP Guida

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: HFR SEP Profiles
it: Profili SEP HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reloadProfiles)
en: Reloads the options profiles from the saved file
it: Ricarica i profili delle opzioni dal file salvato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadBackups)
en: Loads an alternate or backup file of profiles you saved somewhere else on your computer into and replaces all profiles in this group
it: Carica un file di profili alternativo o di sicurezza salvato in altra posizione sul computer e sostituisce tutti i profili in questo gruppo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveBackups)
en: Saves your current set of profiles in this group somewhere else on your computer
it: Salva l'attuale insieme di profili in questo gruppo da qualche altra parte sul tuo computer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadDefaults)
en: Loads the default set of profiles, clearing any modifications or custom profiles.
it: Carica l'insieme di profili predefinito, cancellando eventuali modifiche o profili personalizzati.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, optionsProfile)
en: This lets you select which options profile you want to load and edit.
it: Questo ti permette di selezionare quali opzioni del profilo vuoi caricare e modificare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addOptionProfile)
en: This allows you to add a new Options Profile and give it a name
it: Questo ti permette di aggiungere delle nuove opzioni del profilo e di dargli un nome

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeOptionProfile)
en: This allows you to remove the currently selected options profile
it: Questo ti permette di rimuovere le opzioni del profilo attualmente selezionate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveProfile)
en: Saves this single profile to a separate file on your computer so that you can back it up or sent it to someone else.
it: Salva questo singolo profilo in un file separato sul tuo computer, in modo che tu possa eseguirne la copia di sicurezza oppure inviarlo a qualcun altro.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openProfile)
en: Opens a profile from a file on your computer and loads it into this profile group
it: Apre un profilo da un file sul tuo computer e lo carica in questo gruppo di profili

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyProfile)
en: Copies the current options profile so that you can either make a duplicate in this profile group or copy it into another profile group
it: Copia le opzioni dei profili attuali in modo che tu possa sia farne un duplicato in questo gruppo di profili, sia copiarle in un altro gruppo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, description)
en: Description of the selected profile
it: Descrizione del profilo selezionato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sextractorOptions)
en: Sextractor Parameters
it: Parametri di Sextractor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_min)
en: The minimum radius for stars for flux calculations.
it: Il raggio minimo delle stelle per i calcoli del flusso.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, r_min) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kron_fact)
en: 3.5
it: 3,5

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, fwhm)
en: A variable to store the fwhm in pixels used to generate the convolution filter for star detection.
it: Variabile per memorizzare il fwhm in pixel utilizzato per generare il filtro di convoluzione per il rilevamento di stelle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, magzero)
en: This is the 'zero' magnitude used for setting the magnitude scale for the stars in the image during sextraction.
it: Questa è la magnitudine «zero» usata per impostare la scala delle magnitudini per le stelle nell'immagine durante l'estrazione di sorgenti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, deblend_contrast)
en: The percentage of flux a separate peak must have to be considered a separate object.
it: La percentuale di flusso che un picco separato deve avere per essere considerato un oggetto separato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Min Cont.
it: Cont. min.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kron_fact)
en: This sets the Kron Factor for use with the kron radius for flux calculations.
it: Imposta il Fattore di Kron da usare col raggio di Kron per i calcoli di flusso.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Kron Factor
it: Fattore di Kron

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Conv FWHM
it: FWHM convoluzione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, convFilter)
en: The type of Convolution Filter that SEP will apply to the image prior to star extraction.  These filters are comparable to the included filters in a SExtractor installation, but here you have the flexibility to change the FWHM.  The Default filter is the fastest filter, but does NOT change with the FWHM setting, and so is best for small stars.  The Gaussian Filter is best for faint object detection.  The Mexican Hat filter is good in crowded star fields or in the vicinity of nebulae.  The Top Hat filter is good for extended, low brightness objects.  Note: The "Custom" filter selection is meant for testing purposes and should only be used by developers
it: Il tipo di filtro della convoluzione che SEP applicherà all'immagine prima dell'estrazione di stelle. Questi filtri sono comparabili ai filtri inclusi in un'installazione di SExtractor, ma qui hai la flessibilità di cambiare la FWHM. Il filtro predefinito è il filtro più veloce, ma NON cambia con l'impostazione FWHM, ed è meglio per le piccole stelle. Il filtro gaussiano è meglio per il rilevamento di oggetti deboli. Il filtro Mexican Hat è buono per campi stellari affollati o in prossimità di nebulose. Il filtro Top Hat è buono per oggetti estesi, con poca luminosità. Nota: la selezione del filtro «Personalizzato» è pensata per ragioni di test e deve essere usata solo dagli sviluppatori

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
it: Personalizzato

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Gaussian
it: Gaussiano

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, deblend_thresh)
en: The number of thresholds the intensity range is divided up into.
it: Il numero di soglie in cui l'intervallo dell'intensità è suddiviso.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_38)
en: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html" >Extraction Params</a>
it: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html" >Parametri di estrazione</a>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, apertureShape)
en: Whether to use the SEP_SUM_ELLIPSE method or the SEP_SUM_CIRCLE method or automatically choose.  NOTE: Circle is usually better at the moment
it: Se utilizzare o no il metodo SEP_SUM_ELLIPSE o il metodo SEP_SUM_CIRCLE oppure scegliere automaticamente. NOTA: Cerchio è solitamente migliore al momento

[ctx: Aperture Shape]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape)
en: Auto
it: Automatica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape)
en: Ellipse
it: Ellisse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html">Deblending Params</a>
it: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html">Parametri di deblending</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Thresh
it: Soglia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.sum_ellipse.html">Photometry Params</a>
it: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.sum_ellipse.html">Parametri fotometrici</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Conv Filter
it: Filtro convoluzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Shape
it: Forma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Attempts to 'clean' the image to remove artifacts caused by bright objects
it: Tenta di «pulire» l'immagine per rimuovere gli artefatti causati dagli oggetti luminosi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Clean?
it: Pulire?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, clean_param)
en:  The cleaning parameter
it:  Il parametro di pulizia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Sub Pix
it: Subpixel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, subpix)
en: The subpixel sampling factor for star extraction
it: Il fattore di campionamento dei pixel secondari per l'estrazione di stelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Min Area
it: Area min

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minarea)
en: This is the minimum area in pixels for a star detection, smaller stars are ignored.
it: Questa è l'area minima in pixel per il rilevamento di una stella, quelle più piccole vengono ignorate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Thresh Offset
it: Scostamento soglia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, threshOffset)
en: Add this offset to the detection threshold
it: Aggiungi questo scostamento alla soglia di rilevamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Thresh Multiple
it: Soglia multipla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, threshMultiple)
en: Add the multiple times the rms background level to the detection threshold.
it: Aggiungi più volte il livello di sfondo rms alla soglia di rilevamento.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, starFilterOptions)
en: Star Filtering Parameters (Make these settings 0 to disable them)
it: Parametri di filtraggio stelle (0 per disabilitare)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxEllipse)
en: The maximum ratio between the semi-major and semi-minor axes for stars to include (a/b), this will allow you to exclude elliptical sources like galaxies or badly distorted stars.
it: La proporzione massima tra il semiasse maggiore e il semiasse minore per le stelle da includere (a/b), questo ti permette di escludere le sorgenti ellittiche come le galassie o le stelle grandemente distorte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, brightestPercent)
en: The percentage of brightest stars to remove from the list
it: La percentuale di stelle più luminose da rimuovere dalla lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: Cut Dimmest
it: Taglia più deboli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, dimmestPercent)
en: The percentage of dimmest stars to remove from the list
it: La percentuale di stelle più deboli da rimuovere dalla lista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, saturationLimit)
en: Remove all stars above a certain threshold percentage of saturation
it: Rimuove tutte le stelle sopra una determinata soglia (in percentuale) di saturazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_46)
en: Sat. Limit
it: Limite sat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minSize)
en: The minimum size of stars to include in the final list in pixels based on semi-major and semi-minor axes
it: La dimensione minima di stelle da includere nell'elenco finale in pixel basato sui semiassi maggiore e minore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Max Ellipse
it: Ellisse massima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_56)
en: Min Size
it: Dimensione minima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_43)
en: Max Size
it: Dimensione massima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxSize)
en: The maximum size of stars to include in the final list in pixels based on semi-major and semi-minor axes
it: La dimensione massima di stelle da includere nell'elenco finale in pixel basato sui semiassi maggiore e minore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Cut Brightest
it: Taglia più luminosi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_54)
en: Keep #
it: Mantieni #

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keepNum)
en: The number of stars to keep in the list after star extraction.  This parameter is based on magnitude and is most useful to speed up plate solving, such as in the Align Module.
it: Il numero di stelle da mantenere nell'elenco dopo l'estrazione delle stelle. Questo parametro si basa sulla magnitudine ed è il più utile per accelerare la risoluzione delle lastre, come nel modulo di allineamento.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialKeep)
en: The number of stars to keep in the list initially.  This filter is based on the size of the stars.  It is primarily useful for speeding up star extraction with HFR such as in Focus, Guide, and HFR monitoring.
it: Il numero di stelle da mantenere inizialmente nell'elenco. Questo filtro si basa sulla dimensione delle stelle. È utile principalmente per aumentare l'estrazione delle stelle con HFR come il fuoco, la guida e il monitoraggio HFR.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: InitialKeep
it: Mantenimento iniziale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, astrometryOptions)
en: Astrometry Parameters
it: Parametri astrometrici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Maximum time
it: Tempo massimo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, downsample)
en: Factor to use for downsampling the image before SEP for plate solving.  Can speed it up.
it: Fattore da utilizzare per il sottocampionamento dell'immagine prima del SEP per la risoluzione delle lastre. Può accelerare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: DownSample
it: Sottocampiona

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Algorithm for running multiple threads on possibly multiple cores to solve faster
it: Algoritmo per eseguire più thread su più core in modo da risolvere più velocemente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
it: Nessuno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: MultiScales
it: Multiscala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: MultiDepths
it: Multiprofondità

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
it: Automatico

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxWidth)
en: If no scale estimate is given, this is the limit on the maximum field width in degrees.
it: Se non è specificata alcuna stima in scala, questo è il limite sulla larghezza del campo massimo in gradi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, radius)
en: Only search in indexes within 'radius' of the field center given by RA and DEC
it: Ricerca solo negli indici all'interno del 'raggio' del centro del campo specificato da AR e DEC

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, resort)
en: Whether to resort the stars based on magnitude. NOTE: This is REQUIRED to be true for the filters above
it: Se ricorrere alle stelle in base alla magnitudine. NOTA: per i filtri sopra indicati, è OBBLIGATORIO che sia vero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resort)
en: Resort
it: Ricorri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minWidth)
en: If no scale estimate is given, this is the limit on the minimum field width in degrees.
it: Se non è specificata alcuna stima in scala, questo è il limite sulla larghezza del campo minimo in gradi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, minWidth)
en: 0.1
it: 0,1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Min Degree Width
it: Larghezza min in gradi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Parallel Algorithm
it: Algoritmo parallelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Max Degree Width
it: Larghezza max in gradi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, solverTimeLimit)
en: Give up solving after the specified number of seconds of CPU time
it: Abbandona la risoluzione dopo il numero specificato di secondi del tempo della CPU

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoDownsample)
en: Automatically Downsamples the image based on the image size
it: Sottocampiona automaticamente l'immagine in base alla sua dimensione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDownsample)
en: Auto DownSample
it: Sottocampiona automaticamente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Check the indices in parallel by loading them simultaneously into memory? If the indices you are using take less than 2 GB of space, and you have at least as much physical memory as indices, you want this enabled.
it: Controllare gli indici in parallelo caricandoli simultaneamente nella memoria? Se gli indici che stai utilizzando occupano meno di 2 GB di spazio e hai almeno tanta memoria fisica quanto gli indici, puoi tenere abilitata l'opzione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Load all Indexes in Memory
it: Carica tutti gli indici in memoria

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, calibrationOptions)
en: Calibration Options
it: Opzioni di calibrazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify the source the flat field evenly illuminated light source
it: Specifica la sorgente luminosa illuminata uniformemente del flat field

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Flat Source
it: Sorgente flat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, manualSourceC)
en: Light source triggered by the user manually
it: Sorgente luminosa attivata manualmente dall'utente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualSourceC) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualDurationC)
en: Manual
it: Manuale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, flatDeviceSourceC)
en: For dark and bias frames, close the dust cap before proceeding. For flat frames, close the dust cap and turn on the light source.
it: Per i dark e i bias frame chiudi il tappo antipolvere prima di procedere. Per i flat chiudi il tappo antipolvere e accendi la sorgente luminosa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flatDeviceSourceC)
en: Dust Cover with Built-in Flat Light
it: Cappuccio antipolvere con luce piatta integrata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, darkDeviceSourceC)
en: For dark and bias frames, close the dust cap before proceeding. For flat frames, open the dust cap and turn on the light source.
it: Per i dark e i bias frame chiudi il tappo antipolvere prima di procedere. Per i flat apri il tappo antipolvere ed accendi la sorgente luminosa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, darkDeviceSourceC)
en: Dust Cover with External Flat Light
it: Cappuccio antipolvere con luce piatta esterna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, wallSourceC)
en: Slew mount to the specified Azimuth/Altitude coordinates before taking flat field images
it: Ruota la montatura alle coordinate di azimuth/altitudine specificate prima di scattare immagini del campo flat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wallSourceC)
en: Wall
it: Muro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, dawnDuskFlatsC)
en: Use Dawn and Dusk light
it: Usa la luce dell'alba e del tramonto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, dawnDuskFlatsC)
en: Dawn/Dusk
it: Alba/tramonto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Flat Duration
it: Durata del flat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, manualDurationC)
en: Use the frame exposure value
it: Usa il valore di esposizione del fotogramma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, ADUC) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, ADUValue)
en: Calculate optimal exposure time given the required ADU. If a controllable device is selected, calculate optimal brightness.
it: Calcola il tempo di esposizione ottimale in base all'ADU richiesto. Se è selezionato un dispositivo controllabile, calcola la luminosità ottimale.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, ADUTolerance)
en: <html><head/><body><p>Accept ADU values that fall within this range around the desired ADU target. For example, if the ADU value was set to 10000 and the tolerance was set to 100, then frames with ADU values f 9900 and 10100 shall be accepted.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Accetta i valori ADU che ricadono all'interno di questo intervallo per l'obiettivo ADU desiderato. Per esempio, il valore ADU è stato impostato a 10000 e la tolleranza a 100, allora saranno accettati i frame con valori ADU f 9900 e 10100.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Tolerance:
it: Tolleranza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkMountC) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkMountCheck)
en: Park Mount
it: Parcheggia la montatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkDomeC) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertDomeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningDomeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkDomeCheck)
en: Park Dome
it: Parcheggia la cupola

en: Add job to sequence queue
it: Aggiungi processo alla coda della sequenza

en: Remove job from sequence queue
it: Rimuovi processo dalla coda della sequenza

en: Pausing only possible while frame capture is running.
it: La messa in pausa è possibile solo quando è in esecuzione la cattura del fotogramma.

en: Sequence shall be paused after current exposure is complete.
it: La sequenza dovrebbe essere messa in pausa dopo che è stata completata l'esposizione corrente.

en: Resume Sequence
it: Ripristina sequenza

en: Stop Sequence
it: Ferma sequenza

en: Sequence resumed.
it: Sequenza ripristinata.

en: No pending jobs found. Please add a job to the sequence queue.
it: Non ci sono lavori pendenti. Aggiungi un lavoro alla coda della sequenza.

en: All jobs are complete. Do you want to reset the status of all jobs and restart capturing?
it: Tutti i lavori sono completati. Vuoi ripristinare lo stato dei lavori e ricominciare ad acquisire immagini?

en: Reset job status
it: Azzera lo stato del lavoro

en: Warning: option "Always Reset Sequence When Starting" is enabled and resets the sequence counts.
it: Attenzione: l'opzione «Azzera sempre la sequenza all'avvio» è abilitata e azzera il conto della sequenza.

en: Warning: Guide deviation is selected but autoguide process was not started.
it: Attenzione: è stata selezionata la deviazione della guida ma il processo di guida automatica non è stato avviato.

en: Warning: in-sequence focusing is selected but autofocus process was not started.
it: Attenzione: è stata selezionata la messa a fuoco nella sequenza ma il processo di messa a fuoco automatica non è stato avviato.

en: Warning: temperature delta check is selected but autofocus process was not started.
it: Attenzione: è stata selezionato il controllo della delta temperatura ma il processo di messa a fuoco automatica non è stato avviato.

en: CCD capture suspended
it: Cattura CCD sospesa

en: CCD capture aborted
it: Cattura CCD interrotta

en: CCD capture stopped
it: Cattura CCD fermata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Expose (-/-):
it: Esponi (-/-):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startB)
en: Start Sequence
it: Sequenza di avvio

en: Framing...
it: Inquadratura...

en: Download Time: %1 s, New Download Time Estimate: %2 s.
it: Tempo di scaricamento: %1 s, tempo stimato per il nuovo scaricamento: %2 s.

en: Captured image received
it: Immagine acquisita ricevuta

en: Received image %1 out of %2.
it: Ricevuta immagine %1 di %2.

en: Captured %1
it: Catturato %1

en: WARNING: remaining and potentially unknown placeholders %1 in %2
it: ATTENZIONE: segnaposto restanti e potenzialmente sconosciuti %1 in %2

en: Executing post capture script %1
it: Esecuzione dello script %1 di post acquisizione

en: Executing post job script %1
it: Esecuzione del processo %1 di post cattura

note: i18n("CCD capture sequence completed"));
en: CCD capture sequence completed
it: Sequenza di cattura CCD completata

en: Executing pre capture script %1
it: Esecuzione dello script %1 di pre-cattura

en: Scheduled refocus starting after %1 seconds...
it: La rimessa a fuoco pianificata inizia dopo %1 secondi...

en: Refocus starting because of temperature change of %1 °C...
it: Inizio della rimessa a fuoco a causa del cambio di temperatura di %1 °C...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, meridianRefocusS)
en: Refocus after meridian flip
it: Rimessa a fuoco dopo l'inversione del meridiano

en: Cannot capture while focus module is busy.
it: Impossibile catturare quando il modulo di messa a fuoco è occupato.

en: Cannot start framing while focus module is busy.
it: Impossibile avviare l'inquadratura quando il modulo di messa a fuoco è occupato.

en: Starting framing...
it: Avvio dell'inquadratura...

en: Error: Lost connection to CCD.
it: Errore: connessione con il CCD persa.

en: Cannot calculate ADU levels in non-FITS images.
it: Impossibile calcolare i livelli ADU nelle immagini non FITS.

en: Capturing %1-second %2 image...
it: Acquisizione %1-secondo %2 immagine...

en: Failed to set sub frame.
it: Impossibile impostare il sottoframe

en: Failed to set binning.
it: Impossibile impostare il binning.

en: Capture failed. Check INDI Control Panel for details.
it: Acquisizione non riuscita. Controlla il pannello di controllo di INDI per i dettagli.

en: Downloading...
it: Scaricamento...

en: You must set remote directory for Local & Both modes.
it: Devi impostare la cartella remota per le modalità Locale e Entrambi.

en: You must set local directory for Client & Both modes.
it: Devi impostare la cartella locale per le modalità Client e Entrambi.

en: Job #%1 changes applied.
it: Le modifiche del lavoro n. %1 sono state applicate.

en: No view available for previews. Enable FITS viewer?
it: Nessuna vista disponibile per le anteprime. Abilitare il visore FITS?

en: Display preview
it: Anteprima di visualizzazione

en: Image Transfer
it: Trasferimento immagine

en: Executing pre job script %1
it: Esecuzione dello script %1 di preprocesso

en: Setting temperature to %1 °C...
it: Impostazione della temperatura a %1 °C...

en: Set Temp to %1 °C...
it: Imposta la temperatura a %1 °C...

en: Waiting for guide drift below %1"...
it: Attesa della deriva della guida sotto %1"...

en: Wait for Guider < %1"...
it: Attesa della guida < %1"...

en: Setting rotation to %1 degrees E of N...
it: Impostazione della rotazione a %1 gradi E di N...

en: Set Rotator to %1 deg...
it: Imposta rotatore a %1 gradi...

en: Warning: Calibration process was prematurely terminated.
it: Attenzione: il processo di calibrazione è stato interrotto prematuramente.

en: Initial guiding deviation %1 below limit value of %2 arcsecs
it: Deviazione iniziale della guida %1 sotto il valore limite di %2 secondi d'arco

en: Initial guiding deviation %1 exceeded limit value of %2 arcsecs
it: Deviazione iniziale della guida %1 oltre il valore limite di %2 secondi d'arco

en: Post meridian flip calibration completed successfully.
it: Calibrazione dopo l'inversione del meridiano completata correttamente.

en: Guiding deviation %1 exceeded limit value of %2 arcsecs for %4 consecutive samples, suspending exposure and waiting for guider up to %3 seconds.
it: Deviazione della guida %1 oltre il valore limite di %2 secondi d'arco per %4 campioni consecutivi, sospensione dell'esposizione e attesa della guida fino a %3 secondi.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure.
it: La deviazione della guida %1 è ora inferiore al valore limite di %2 secondi d'arco, riavvio dell'esposizione.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure in %3 seconds.
it: La deviazione della guida %1 è ora inferiore al valore limite di %2 secondi d'arco, riavvio dell'esposizione in %3 secondi.

en: Guiding deviation %1 is still higher than limit value of %2 arcsecs.
it: La deviazione della guida %1 è ancora superiore del valore limite di %2 secondi d'arco.

en: Focus complete.
it: Messa a fuoco completata.

en: Autofocus failed. Aborting exposure...
it: Messa a fuoco automatica non riuscita. Esposizione interrotta...

en: Autofocus failed.
it: Messa a fuoco automatica non riuscita.

en: Paused...
it: In pausa...

en: Meridian Flip...
it: Inversione del meridiano...

en: Meridian flip started
it: Inversione del meridiano iniziata

en: Flip complete.
it: Inversione completata.

en: unnamed
it: senza nome

[ctx: @title:window]
en: FITS Save Directory
it: Cartella di salvataggio dei file FITS

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Sequence Queue
it: Apri la coda della sequenza Ekos

en: Meridian flip configuration has been shifted to the mount module. Please configure the meridian flip there.
it: La configurazione dell'inversione del meridiano è stata spostata nel modulo della montatura: configurala lì.

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Sequence Queue
it: Salva la coda della sequenza Ekos

en: Failed to save sequence queue
it: Impossibile salvare la coda della sequenza

en: Could not open file
it: Impossibile aprire il file

en: Warning: HFR-based autofocus is set but option "Save Sequence HFR Value to File" is not enabled. Current HFR value will not be written to sequence file.
it: Attenzione: è impostata la messa a fuoco automatica basata su HFR ma l'opzione «Salva il valore della sequenza HFR su file» non è abilitata. Il valore HFR attuale non verrà scritto nel file della sequenza.

en: Sequence queue saved to %1
it: Coda della sequenza salvata in %1

en: Are you sure you want to reset status of all jobs?
it: Vuoi davvero azzerare lo stato di tutti i lavori?

en: Editing job #%1...
it: Modifica del lavoro %1...

en: Apply job changes.
it: Applica le modifiche al lavoro.

en: Cancel job changes.
it: Annulla le modifiche al lavoro.

en: Editing job canceled.
it: Modifica del lavoro annullata.

en: Meridian flip is successfully completed
it: Inversione del meridiano completata con successo

en: Sequence paused.
it: Sequenza in pausa.

en: Guide module timed out.
it: Il modulo della guida è scaduto.

en: Post flip re-alignment completed successfully.
it: Il riallineamento dopo l'inversione è stato completato correttamente.

en: Post-flip alignment failed.
it: Allineamento dopo l'inversione non riuscito.

en: Post-flip alignment failed. Retrying...
it: Allineamento dopo l'inversione non riuscito. Nuovo tentativo...

en: Dithering succeeded.
it: Dithering riuscito.

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Dither complete. Resuming in %1 seconds...
it: Dithering completato. Ripresa tra %1 secondi...

en: Dither complete.
it: Retinatura completata.

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Warning: Dithering failed. Resuming in %1 seconds...
it: Attenzione: Dithering non riuscito. Ripresa tra %1 secondi...

en: Warning: Dithering failed.
it: Attenzione: dithering non riuscito.

en: Autoguiding stopped. Waiting for autofocus to finish...
it: Guida automatica fermata. In attesa della messa a fuoco automatica per terminare...

en: Autoguiding stopped. Aborting...
it: Guida automatica fermata. Interruzione...

en: Post meridian flip calibration error. Aborting...
it: Errore di calibrazione dopo l'inversione del meridiano. Interruzione...

en: Wall coordinates are invalid.
it: Le coordinate del muro non sono valide.

en: Autoguiding resumed.
it: Guida automatica ripresa.

en: Autoguiding suspended.
it: Guida automatica sospesa.

en: Flat calibration failed. Captured image is only %1-bit while requested ADU is %2.
it: Calibrazione del flat non riuscita. L'immagine catturata è solo %1 bit mentre l'ADU richiesto è %2.

en: Current image is saturated (%1). Next exposure is %2 seconds.
it: L'immagine attuale è saturata (%1). La prossima esposizione è di %2 secondi.

en: Current ADU %1 within target ADU tolerance range.
it: ADU %1 attuale all'interno dell'intervallo di tolleranza dell'ADU obiettivo.

en: Unable to calculate optimal exposure settings, please capture the flats manually.
it: Impossibile calcolare le impostazioni per l'esposizione ottimale, scatta manualmente i flat.

en: Current ADU is %1 Next exposure is %2 seconds.
it: L'ADU attuale è %1. La prossima esposizione è di %2 secondi.

en: Remote image saved to %1
it: Immagine remota salvata in %1

en: Pre capture script finished with code %1.
it: Script di pre-acquisizione terminato con codice %1.

en: Post capture script finished with code %1.
it: Script di post-acquisizione terminato con codice %1.

en: Processing meridian flip...
it: Elaborazione dell'inversione del meridiano...

en: Resuming sequence...
it: Riprendi sequenza...

en: Pre job script finished with code %1.
it: Script di pre-processo terminato con codice %1.

en: Post job script finished with code %1.
it: Script di post-processo terminato con codice %1.

[ctx: @title:window]
en: Select Current Observer
it: Seleziona l'osservatore attuale

en: Current Observer:
it: Osservatore attuale:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObserverAdd)
en: Manage Observers
it: Gestisci gli osservatori

en: Ekos will refocus in %1 seconds.
it: Ekos rimetterà a fuoco tra %1 secondi.

en: Ekos will refocus in %1 seconds, last procedure was %2 seconds ago.
it: Ekos rimetterà a fuoco tra %1 secondi, l'ultima procedura è stata %2 secondi fa.

en: Ekos will refocus as soon as possible, last procedure was %1 seconds ago.
it: Ekos rimetterà a fuoco il più presto possibile, l'ultima procedura è stata %1 secondi fa.

en: Reset %1 configuration to default?
it: Reimpostare la configurazione %1 ai valori predefiniti?

en: Confirmation
it: Conferma

en: Cooler is on
it: Ventola accesa

en: Cooler is off
it: Ventola spenta

en: Exposure timeout. Aborting...
it: Tempo scaduto per l'esposizione. Interruzione...

en: Exposure timeout. Restarting exposure...
it: Tempo scaduto per l'esposizione. Riavvio dell'esposizione...

en: Are you sure you want to restart %1 camera driver?
it: Vuoi davvero riavviare il driver della fotocamera %1?

en: Driver Restart
it: Riavvio driver

[ctx: Temperature ramp celcius per minute]
en: Ramp (C/min):
it: Rampa (C/min):

en: Maximum temperature change per minute when cooling or warming the camera. Set zero to disable.
it: Cambio di temperatura massimo per minuto durante il raffreddamento o il riscaldamento della fotocamera. Imposta a zero per disabilitare.

en: Maximum difference between camera and target temperatures
it: Differenza massima tra le temperature della fotocamera e dell'obiettivo

[ctx: @title:window]
en: Set Temperature Regulation
it: Imposta la regolazione della temperatura

en: One dark flats job was created. | %1 dark flats jobs were created.
it[0]: È stato creato un processo dark flat.
it[1]: Sono stati creati %1 processi dark flat.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CCDFWGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ccdGroup)
en: Camera && Filter Wheel
it: Fotocamera e ruota portafiltri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <b>File Settings</b>
it: <b>Impostazioni file</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureFormatS)
en: Image capture format
it: Formato dell'immagine acquisita

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureEncodingS)
en: Image transfer format
it: Formato di trasferimento dell'immagine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, captureEncodingS)
en: Native
it: Nativo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinHN)
en: Horizontal binning
it: Binning orizzontale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinVN)
en: Vertical binning
it: Binning verticale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
it: Ritardo in secondi tra immagini consecutive

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
it: Ritardo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterEditB)
en: Edit filter names
it: Modifica nomi dei filtri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureLabel_2)
en: Set the exposure time in seconds for individual images, if applicable
it: Imposta il tempo di esposizione in secondi per singole immagini, se applicabile

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_20)
en: Camera Offset
it: Scostamento della fotocamera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Offset:
it: Scostamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Format:
it: Formato:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calibrationB)
en: Dark & Flat frames automatic calibration options
it: Opzioni di calibrazione automatica per i dark e i flat frame

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customValuesB)
en: Manage INDI sequence properties
it: Gestisci le proprietà delle sequenze INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset CCD frame & size values to default values
it: Reimposta i valori del frame e della dimensione del CCD ai valori predefiniti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, generateDarkFlatsB)
en: <html><head/><body><p>Generate Dark Flats after adding Flat frames to the sequence queue.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Genera dark flat dopo aver aggiunto flat frame alla coda della sequenza.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, rotatorB)
en: Rotator Control
it: Controllo del rotatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_15)
en: W:
it: L:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Locally
it: Localmente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Remotely
it: In remoto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Both
it: Entrambi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Post-capture script to be executed after an image is captured. The capture sequence is resumed when the script is executed successfully.
it: Script di post cattura, da eseguire dopo che un'immagine è stata catturata. La sequenza di cattura viene ripresa quando lo script è stato eseguito correttamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Postfix:
it: Suffisso:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fileFilterS)
en: Append the active filter slot to the prefix
it: Aggiungi la posizione del filtro attivo al prefisso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fileDurationS)
en: Append the expose duration to the prefix
it: Aggiungi la durata dell'esposizione in coda al prefisso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileDurationS) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordDurationR)
en: Duration
it: Durata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fileTimestampS)
en: Append time stamp to the prefix
it: Aggiungi ora e data in coda al prefisso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: Local directory to save sequence images
it: Cartella locale dove salvare la sequenza di immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Directory:
it: Cartella:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: <p>Prefix is used to generate file names ( e.g. M42_HA_240_secs_001.fits)</p>
    <ul>
    <li><strong>Target</strong>: Target Name (e.g. M42)</li>
    <li><strong>Filter</strong>: When using a filter wheel, the filter name is appended to the file name (e.g. HA)</li>
    <li><strong>Duration</strong>: Capture duration is appended to the file name (e.g. 240_secs)</li>
    <li><strong>TS</strong>: ISO 8601 timestamp is appended to the file name (e.g. 2016-10-20T22:42:10)</li>
    </ul>
it: <p>Il prefisso viene usato per generare i nomi dei file (ad es. M42_HA_240_secs_001.fits)</p>
    <ul>
    <li><strong>Soggetto</strong>: nome del soggetto (ad es. M42)</li>
    <li><strong>Filtro</strong>: quando viene usata una ruota portafiltri il nome del filtro viene aggiunto al nome del file (ad es. HA)</li>
    <li><strong>Durata</strong>: la durata della cattura viene aggiunta al nome del file (ad es. 240_secs)</li>
    <li><strong>TS</strong>: data e ora ISO 8601 vengono aggiunte al nome del file (ad es. 2016-10-20T22:42:10)</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Prefix:
it: Prefisso:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: When storing images on remote devices, specify the directory where captured images are saved to.
it: Quando si salvano le immagini su un dispositivo remoto, specifica la cartella nella quale vengono salvate le immagini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: Remote:
it: Remoto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p>Select how captured images are uploaded:</p><ol style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Locally</span>: Captured images are saved locally on disk in the directory specified above.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Remotely</span>: When connecting to a remote device, select this option to save images on the remote device only. No images are uploaded to Ekos.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Both</span>: Captured images are saved on both the remote computer <span style=" font-weight:600;">and</span> on the local disk as well.</li></ol><p>When selecting <span style=" font-style:italic;">Remotely</span> or <span style=" font-style:italic;">Both</span>, you must specify the remote directory where the remote images are saved to. By default, all captured images are saved <span style=" font-style:italic;">Locally</span>.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Seleziona come le immagini acquisite vengono caricate:</p><ol style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Localmente</span>: le immagini acquisite sono salvate localmente nel disco nella cartella specificata sopra.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">In remoto</span>: quando ti colleghi a un dispositivo remoto, seleziona questa opzione per salvare le immagini solo nel dispositivo remoto. In Ekos non viene caricata alcuna immagine.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Entrambi</span>: le immagini acquisite vengono salvate sia nel computer remoto<span style=" font-weight:600;">and</span>, sia nel disco locale.</li></ol><p>Quando selezioni <span style=" font-style:italic;">In remoto</span> o <span style=" font-style:italic;">Entrambi</span>, devi specificare la cartella remota in cui le immagini remote sono salvate. Per impostazione predefinita, tutte le immagini acquisite vengono salvate <span style=" font-style:italic;">Localmente</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Save:
it: Salva:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filePrefixT)
en: Target
it: Destinazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Capture Settings</b>
it: <b>Impostazioni di cattura</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Horizontal and Vertical binning
it: Binning orizzontale e verticale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
it: Numero di immagini da catturare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, restartCameraB)
en: Restart camera driver
it: Riavvia il driver della fotocamera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, temperatureRegulationB)
en: Temperature regulation
it: Regolazione temperatura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setTemperatureB)
en: Set CCD temperature
it: Imposta la temperatura del CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraTemperatureN)
en: Desired CCD temperature
it: Temperatura desiderata del CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, temperatureOUT)
en: Current CCD temperature
it: Temperatura attuale CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearConfigurationB)
en: Clear camera configuration
it: Elimina la configurazione della fotocamera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: Turn cooler on
it: Accendi la ventola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
it: Acceso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, coolerOffB)
en: Turn cooler off
it: Spegni la ventola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
it: Spento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cameraTemperatureS)
en: <html><head/><body><p>Enforce temperature value before capturing an image</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Rispetta il valore della temperatura prima di catturare un'immagine</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cooler:
it: Ventola:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera:
it: Fotocamera:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
it: Coda della sequenza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: Reset status of all jobs
it: Azzera lo stato di tutti i lavori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, observerB)
en: Select Observer
it: Seleziona osservatore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueLoadB)
en: Load capture sequence from file
it: Carica sequenza di cattura da file

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save capture sequence
it: Salva sequenza di cattura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save capture sequence as ...
it: Salva sequenza di cattura come ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
it: Stato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
it: Numero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Exp
it: Esp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: ISO/Gain
it: ISO/Guadagno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previewB)
en: Capture a preview
it: Acquisisci un'anteprima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loopB)
en: Start framing (looping)
it: Avvio dell'inquadratura (ciclo)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, liveVideoB)
en: Live Video
it: Video in diretta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseB)
en: Pause Sequence
it: Metti in pausa sequenza

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, toolsGroup)
en: Tools
it: Strumenti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, darkLibraryB)
en: Create and manage Dark Library
it: Crea e gestisci la libreria Dark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, limitsB)
en: Configure Guide & Focus limits
it: Configura i limiti della guida e al fuoco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
it: Limiti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, scriptManagerB)
en: Manage sequence scripts
it: Gestisci gli script delle sequenze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scriptManagerB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scriptsB)
en: Scripts
it: Script

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, darkB)
en: <html><head/><body><p>Automatically apply dark subtraction on preview images if a suitable dark frame is available.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Applica automaticamente la sottrazione scura nelle immagini di anteprima, se è disponibile un dark frame adatto.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: total remaining:
it: totale restante:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, progressLabel)
en: <b>Progress</b>
it: <b>Avanzamento</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, avgDownloadLabel)
en: Avg. Download:
it: Scaricamento medio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftLabel)
en: Target drift:
it: Deriva obiettivo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_sequenceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence
it: Sequenza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_overallLabel)
en: Overall
it: Complessivo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QProgressBar, gr_imageProgress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QProgressBar, imageProgress)
en: Progress of the currently active capture.
it: Progresso dell'acquisizione attualmente attiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_frameDetailsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameDetailsLabel)
en: exposure: 360 sec
it: esposizione: 360 sec

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_sequenceRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to complete the active capture sequence</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Tempo rimanente al completamento della sequenza di acquisizione attiva</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_frameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Light Luminance
it: Luminanza della luce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, gr_sequenceProgressBar)
en: <html><head/><body><p>Captured images in active sequence</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Immagini acquisite nella sequenza attiva</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, gr_overallProgressBar)
en: <html><head/><body><p>Percentage of total images captured</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Percentuale delle immagini totali acquisite</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, switchToTextButton)
en: Switch to the text display of capture counts display.
it: Commuta alla visualizzazione testuale della vista dei conteggi delle acquisizioni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_frameRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, frameRemainingTime)
en: Remaining time for current capture
it: Tempo restante per l'acquisizione corrente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_overallRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, overallRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to completion</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Tempo restante per il completamento</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, jobRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to complete one job iteration</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Tempo restante per il completamento dell'iterazione di un processo</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Type and filter (if present) of the currently active capture.
it: Tipo e filtro (se presente) dell'acquisizione attualmente attiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, overallLabel)
en: Total
it: Totale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, switchToGraphicsButton)
en: Switch display to the graphical mode of capture counts display.
it: Commuta alla visualizzazione grafica della vista dei conteggi delle acquisizioni.

en: Remove cover from the telescope in order to continue.
it: Togli la copertura dal telescopio per poter continuare.

en: Telescope Covered
it: Telescopio coperto

en: Does %1 have a shutter?
it: %1 ha un otturatore?

en: Dark Exposure
it: Esposizione scura

en: Performing post flip re-calibration and guiding...
it: Esecuzione di ricalibrazione e guida dopo l'inversione...

en: Post meridian flip calibration error. Restarting...
it: Errore di calibrazione dopo l'inversione del meridiano. Riavvio ...

en: Performing post flip re-alignment...
it: Esecuzione del riallineamento dopo l'inversione...

en: Do you really want to delete %1 from the file system?
it: Vuoi davvero eliminare %1 dal file system?

en: Delete %1
it: Elimina %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
it: Elimina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel)
en: Target:
it: Obiettivo:

en: No target
it: Nessun obiettivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureStatisticsHeader)
en: Capture statistics
it: Statistiche di cattura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetValue)
en: <offset>
it: <scostamento>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameValue)
en: <Filename>
it: <Nome file>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameTypeLabel)
en: Light Red
it: Rosso chiaro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteCurrentFrameButton)
en: <html><head/><body><p>Delete current frame</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Elimina frame corrente</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, geometryValue)
en: <width x height>
it: <larghezza x altezza>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftLabel)
en: Target Drift:
it: Deriva obiettivo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftValue)
en: <drift>
it: <deriva>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomProperties)
en: Custom Capture Properties
it: Proprietà di acquisizione personalizzate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tipLabel)
en: <html><head/><body><p>Select custom properties to be set when the sequence job is executed in batch mode. After the desired property value is set in INDI Control Panel, add it to the<span style=" font-weight:600;"> Job Properties</span> section. Click <span style=" font-weight:600;">Apply</span> to record the property values.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Seleziona le proprietà personalizzate da impostare quando la sequenza dei processi viene eseguita in modalità non interattiva. Dopo averle impostate nel pannello di controllo di INDI aggiungile nella sezione <span style=" font-weight:600;">Proprietà del processo</span>. Fai clic su <span style=" font-weight:600;">Applica</span> per registrare i valori delle proprietà.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available Properties
it: Proprietà disponibili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Job Properties
it: Proprietà del processo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DSLRInfo)
en: DSLR Camera Settings
it: Impostazioni fotocamera DSLR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Please fill the required information below. This is a one-time setup. You can obtain these values from your camera manual or from online sources such as <a href="https://www.digicamdb.com/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Digital Camera Database</span></a>.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Compila le informazioni richieste di seguito. Questa è una configurazione unica. Puoi ottenere questi valori dal manuale della fotocamera, oppure da fonti come <a href="https://www.digicamdb.com/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Digital Camera Database</span></a>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Sensor resolution in pixels (W x H)</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Risoluzione del sensore in pixel (L x A)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Sensor Resolution:
it: Risoluzione sensore:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p>Pixel pitch in micrometers. For squared-pixel cameras, put the same value in the horizontal and vertical pixel pitches.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Punto del pixel in micrometri. Per le telecamere a pixel quadrati inserisci lo stesso valore nel valore orizzontale e in quello verticale.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Pixel Pitch:
it: Punto del pixel:

en: Invalid values. Please set all values.
it: Valori non validi. Impostare tutti i valori.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Limits)
en: Guide & Focus Limits
it: Limiti della guida e al fuoco

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, guideGroupBox)
en: Guide Limits
it: Limiti di guida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitGuideDeviationS)
en: Abort sequence if guiding deviation exceed this value
it: Interrompi sequenza se la deviazione della guida supera questo valore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitGuideDeviationS)
en: Abort if Guiding Deviation >
it: Interrompi se deviazione della guida >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, startGuiderDriftS)
en: Start capturing only if guide deviation is below the given threshold (ignored for previews)
it: Inizia ad acquisire solo se la deviazione della guida è sotto la soglia specificata (ignorata per le anteprime)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startGuiderDriftS)
en: Only Start if Guide Deviation <
it: Inizia solo se deviazione della guida <

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGroupBox)
en: Focus Limits
it: Limiti al fuoco

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitFocusHFRS)
en: Perform autofocusing once Half-Flux-Radius (HFR) value exceeds this limit
it: Esegui la messa a fuoco automatica se il valore di Half-Flux-Radius (HFR) eccede questo limite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitFocusHFRS)
en: Autofocus if HFR >
it: Messa a fuoco automatica se HFR >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitFocusDeltaTS)
en: <html><head/><body><p>Perform autofocus when the change in temperature since last focus exceeded this limit</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Esegui la messa a fuoco automatica quando la variazione di temperatura dall'ultima messa a fuoco supera questo limite</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitFocusDeltaTS)
en: Autofocus if ΔT°  >
it: Messa a fuoco automatica se ΔT°  >

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitRefocusS)
en: Refocus every
it: Rimetti a fuoco ogni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, meridianRefocusS)
en: <html><head/><body><p>Perform autofocus after meridian flip</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Esegui la messa a fuoco automatica dopo l'inversione del meridiano</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, targetPAGroup)
en: <html><head/><body><p>Set the <span style=" font-weight:600;">desired</span> target position angle for a sequence job. Click OK then add the sequence job to the sequence queue. When the job is executed, the position angle is first set to this target value prior to capturing the image.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Imposta l'angolo di posizione <span style=" font-weight:600;">desiderato</span> dell'obiettivo per il processo di una sequenza. Fai clic su OK poi aggiungi il processo alla coda delle sequenze. Quando il processo viene eseguito, l'angolo della posizione è per prima cosa impostato al valore di questo obiettivo prima di acquisire l'immagine.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, targetPAGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
it: Impostazioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceRotationCheck)
en: <html><head/><body><p>Set target position angle before sequence capture is started.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Imposta l'angolo di posizione desiderato prima di avviare l'acquisizione in sequenza.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceRotationCheck)
en: Add to Job
it: Aggiungi al processo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ReverseDirectionCheck)
en: Reverse rotator direction
it: Direzione inversa del rotatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ReverseDirectionCheck)
en: Reverse Direction
it: Inverti direzione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rotatorControlGroup)
en: Rotator Angle Control
it: Controllo angolo del rotatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setRawAngleB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setPositionAngleB)
en: Set
it: Imposta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Raw Angle:
it: Angolo grezzo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, currentPAGroup)
en: <html><head/><body><p>Position Angle (PA) is defined as degrees E of N. Zero degrees indicate frame <span style=" font-weight:600;">UP</span> points directly toward the celestial pole. 90 degrees indicate frame <span style=" font-weight:600;">UP</span> points 90 degrees counter-clockwise with respect to the celestial pole.</p><p>PA is calculated from raw rotator angle plus modifiers to match the rotation angle as measured by astrometry. Enter the modifiers manually or solve an image in the Align Module to generate them automatically.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>L'angolo di posizione (PA) è definito come gradi E di N. Il valore di zero gradi indica che il frame <span style=" font-weight:600;">SU</span> punta direttamente verso il polo celeste. 90 gradi indica il frame <span style=" font-weight:600;">SU</span> che punta 90 gradi in senso antiorario rispetto al polo celeste.</p><p>L'AP viene calcolato dall'angolo grezzo del rotatore più i modificatori in modo da far corrispondere l'angolo di rotazione come misurato dall'astrometria. Digita manualmente i modificatori o risolvi un'immagine nel modulo di allineamento per generarli automaticamente.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, currentPAGroup)
en: Position Angle Control
it: Controllo dell'angolo di posizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Sky Angle:
it: Angolo celeste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Target Position Angle
it: Angolo di posizione desiderato

[ctx: @title:window]
en: Pre Job Script
it: Script di pre-processo

[ctx: @title:window]
en: Post Job Script
it: Script di post-processo

[ctx: @title:window]
en: Post Capture Script
it: Script di post-acquisizione

[ctx: @title:window]
en: Pre Capture Script
it: Script di pre-acquisizione

en: File %1 is not executable.
it: Il file %1 non è eseguibile.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptsManager)
en: Script Manager
it: Gestore degli script

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pre-Job Script:
it: Script di pre-processo:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, preJobScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, preCaptureScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, postCaptureScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, postJobScript
en: Script Executable
it: Eseguibile script

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pre-Capture Script:
it: Script di pre-acquisizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Post-Capture Script:
it: Script di post-acquisizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Post-Job Script:
it: Script di post-processo:

en: In Progress
it: In corso

en: Complete
it: Completata

en: Flat Frame
it: Flat frame

en: Cover the telescope in order to take a dark exposure.
it: Copri il telescopio per poter eseguire un'esposizione per dark frame.

en: Parking dust cap...
it: Parcheggio para polvere...

en: Turn light box light on...
it: Accendi la luce della scatola luminosa...

en: Unparking dust cap...
it: Sparcheggio parapolvere...

en: Turn light box light off...
it: Spegni la luce della scatola luminosa...

en: Mount slewing to wall position...
it: Rotazione montatura alla posizione del muro...

en: Slew to wall position complete, stop tracking.
it: Rotazione alla posizione del muro completata, inseguimento fermato.

en: Parking mount failed, aborting...
it: Parcheggio della montatura non riuscito, interruzione...

en: Parking mount prior to calibration frames capture...
it: Parcheggio della montatura prima di calibrare la cattura dei fotogrammi...

en: Parking dome failed, aborting...
it: Parcheggio della cupola non riuscito. Interruzione...

en: Parking dome prior to calibration frames capture...
it: Parcheggio della cupola prima di calibrare la cattura dei fotogrammi...

en: Light box on.
it: Scatola luminosa accesa.

en: Dust cap parked.
it: Parapolvere parcheggiato.

en: Dust cap unparked.
it: Parapolvere non parcheggiato.

en: Pause Planned
it: Pausa pianificata

en: Waiting
it: Attendi

en: Image Received
it: Immagine ricevuta

en: Focusing
it: Messa a fuoco

en: Filter Focus
it: Fuoco del filtro

en: Changing Filter
it: Cambio del filtro

en: Guider Settling
it: Stabilizzazione guida

en: Setting Temperature
it: Impostazione della temperatura

en: Setting Rotator
it: Impostazione del rotatore

en: Aligning
it: Allineamento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MeridianFlipGroup)
en: Meridian Flip
it: Inversione del meridiano

en: Failed
it: Non riuscita

en: User Input
it: Input utente

en: Framing
it: Inquadratura

en: Successful
it: Riuscito

en: Syncing
it: Sincronizzazione

en: Rotating
it: Rotazione

en: Focus Offset
it: Scostamento del fuoco

en: Startup
it: Avvio

en: Running
it: In esecuzione

en: Shutdown
it: Spegni

en: Loading
it: Caricamento

en: Username or password is missing.
it: Nome utente o password mancante.

en: Error authentication with Ekos Live server: %1
it: Errore di autenticazione con il server di Ekos Live: %1

en: Error parsing server response: %1
it: Errore nell'elaborazione della risposta del server: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ekos Live Service
it: Servizio Ekos Live

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCredentialsCheck)
en: Remember Credentials
it: Ricorda le credenziali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
it: Nome utente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
it: Modalità:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, ekosLiveOnlineR)
en: Connect to EkosLive on the Cloud. Requires Internet connection.
it: Si connette a EkosLive nel cloud. Richiede una connessione ad Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ekosLiveOnlineR)
en: Online
it: In linea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, ekosLiveOfflineR)
en: Connects to EkosLive offline.
it: Si connette a EkosLive non in linea.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ekosLiveOfflineR)
en: Offline
it: Non in linea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoStartCheck)
en: Automatically connect to EkosLive service on startup.
it: Connessione automatica al servizio EkosLive all'avvio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoStartCheck)
en: Auto Start
it: Avvio automatico

en: Mosaic import failed.
it: Importazione del mosaico non riuscita.

en: Idle.
it: Inattiva.

en: Focus Options Profile Editor
it: Editor delle opzioni dei profili di messa a fuoco

en: No Focuser connected.
it: Nessun focheggiatore connesso.

en: No CCD connected.
it: Nessun CCD è connesso.

en: Starting pulse step is too low. Increase the step size to %1 or higher...
it: L'avvio del passo di impulso è troppo basso. Aumenta la dimensione del passo a %1 o maggiore...

en: Autofocus is already running, discarding start request.
it: Messa a fuoco automatica già in esecuzione, la richiesta di avvio viene scartata.

en: Autofocus in progress...
it: Messa a fuoco automatica in corso...

en: Please wait until image capture is complete...
it: Attendi che l'acquisizione dell'immagine sia completa...

en: Autofocus operation started
it: Operazione di messa a fuoco automatica iniziata

en: Detection in progress, please wait.
it: Rilevamento in corso, attendi.

en: Autofocus aborted.
it: Messa a fuoco automatica interrotta.

en: Error: No Camera detected.
it: Errore: nessuna fotocamera rilevata.

en: Error: Lost connection to Camera.
it: Errore: connessione con la fotocamera persa.

en: Error: No Filter Wheel detected.
it: Errore: nessuna ruota portafiltri rilevata.

en: Error: Lost connection to Filter Wheel.
it: Errore: connessione con la ruota portafiltri persa.

en: Error: No Focuser detected.
it: Errore: nessun focheggiatore rilevato.

en: Error: Lost connection to Focuser.
it: Errore: connessione con il focheggiatore persa.

en: outward
it: verso l'esterno

en: inward
it: verso l'interno

en: Focusing %2 by %1 steps...
it: Messa a fuoco di %2 di %1 passi...

en: Focusing %2 by %1 step... | Focusing %2 by %1 steps...
it[0]: Messa a fuoco di %2 di 1 passo...
it[1]: Messa a fuoco di %2 di %1 passi...

en: Focusing %2 by %1 ms...
it: Messa a fuoco di %2 di %1 ms...

en: Focuser is not responding to commands. Aborting...
it: Il focheggiatore non risponde ai comandi. Interruzione...

en: Detection complete.
it: Rilevamento completato.

en: Detecting sources...
it: Rilevamento sorgenti...

en: Autofocus operation completed successfully
it: Operazione di messa a fuoco automatica completata correttamente

en: Autofocus operation failed
it: Operazione di messa a fuoco automatica non riuscita

en: Focus procedure completed after %1 iteration. | Focus procedure completed after %1 iterations.
it[0]: Messa a fuoco completata dopo una iterazione.
it[1]: Messa a fuoco completata dopo %1 iterazioni.

en: Settling for %1s...
it: Stabilizzazione per %1s...

en: Settling complete.
it: Stabilizzazione completata.

en: Autofocus failed, moving back to initial focus position %1.
it: Messa a fuoco automatica non riuscita, ritorno alla posizione di messa a fuoco iniziale %1.

en: FITS received. No stars detected.
it: Ricevuto FITS. Nessuna stella identificata.

en: Failed to automatically select a star. Please select a star manually.
it: Selezione automatica di una stella non riuscita. Seleziona una stella manualmente.

en: Capture complete. Select a star to focus.
it: Acquisizione completa. Seleziona una stella da mettere a fuoco.

en: No stars detected while testing HFR, capturing again...
it: Nessuna stella trovata durante il test di HFR, nuova esecuzione acquisizione...

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try increasing tolerance value.
it: L'autofocus non ha raggiunto un fuoco ottimale. Prova a incrementare il valore di tolleranza.

en: No stars detected, capturing again...
it: Nessuna stella trovata, nuova esecuzione cattura...

en: Failed to detect any stars at position %1. Continuing...
it: Impossibile rilevare stelle alla posizione %1. Prosecuzione in corso...

en: Failed to detect any stars. Reset frame and try again.
it: Impossibile rilevare stelle. Ripristina il fotogramma e riprova.

en: Curve Fit check failed R2=%1 focusR2Limit=%2 retrying...
it: Controllo Adattamento curva non riuscito R2=%1 focusR2Limit=%2, sto ritentando...

en: Curve Fit check failed again R2=%1 focusR2Limit=%2 but continuing...
it: Controllo Adattamento curva di nuovo non riuscito R2=%1 focusR2Limit=%2, ma sto continuando...

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
it: FITS ricevuto. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
it: FITS ricevuto. HFR %1 @ %2.

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
it: Il cambio in HFR è troppo piccolo. Prova a incrementare la dimensione del passo o ridurre la tolleranza.

en: Failed to detect focus star in frame. Capture and select a focus star.
it: Impossibile rilevare stelle a fuoco nel fotogramma. Cattura e seleziona una stella messa a fuoco.

en: Found polynomial solution @ %1
it: Trovata soluzione polinomiale @ %1

en: Focuser cannot move further, device limits reached. Autofocus aborted.
it: Il focheggiatore non può spostarsi oltre, sono stati raggiunti i limiti del dispositivo. La messa a fuoco automatica è stata interrotta.

en: Unstable fluctuations. Try increasing initial step size or exposure time.
it: Fluttuazioni instabili. Prova a incrementare la dimensione del passo iniziale o il tempo di esposizione.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
it: Raggiunto un punto morto. Prova di nuovo con impostazioni diverse.

en: Maximum travel limit reached. Autofocus aborted.
it: Limite di corsa massima raggiunto. Messa a fuoco automatica interrotta.

en: FITS received. HFR %1. Delta (%2%) Min HFR (%3)
it: FITS ricevuto. HFR %1. Delta (%2%) HFR min (%3)

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
it: La messa a fuoco automatica non è riuscita. Prova a correggere il valore della tolleranza.

en: Focuser error, check INDI panel.
it: Errore nella messa a fuoco, controlla il pannello INDI.

en: Restarting autofocus process...
it: Riavvio della messa a fuoco automatica...

en: Starting continuous exposure...
it: Avviata un'esposizione continua...

en: Focus star is selected.
it: La stella messa a fuoco è selezionata.

en: No star was selected. Using last known position...
it: Non è stata selezionata alcuna stella. Uso l'ultima posizione conosciuta...

en: No star was selected. Aborting...
it: Non è stata selezionata alcuna stella. Interruzione...

[ctx: @title:window]
en: Focus Frame
it: Fotogramma della messa a fuoco

en: Capturing image again...
it: Nuovo tentativo di acquisizione immagine...

en: Failed to save image. Aborting...
it: Salvataggio dell'immagine non riuscito. Interruzione...

en: Exposure failure. Aborting...
it: Esposizione non riuscita. Interruzione...

en: Exposure failure. Restarting exposure...
it: Esposizione non riuscita. Riavvio dell'esposizione...

[ctx: @title:window]
en: Relative Profile
it: Profilo relativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focuser:
it: Focheggiatore:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopGotoB)
en: Stop focuser motion
it: Ferma il movimento del focheggiatore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusInB)
en: Focus In
it: A fuoco

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startGotoB)
en: Go to an absolute focus position
it: Vai in una posizione di messa a fuoco assoluta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, absTicksSpin)
en: Desired absolute focus position
it: Posizione di messa a fuoco desiderata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Start:
it: Inizio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, captureB)
en: Capture image
it: Cattura immagine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusOutB)
en: Focus Out
it: Fuori fuoco

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop Auto Focus process
it: Ferma il processo di messa a fuoco automatica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, absTicksLabel)
en: Current absolute focuser position
it: Posizione assoluta attuale del focheggiatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Steps:
it: Passi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startLoopB)
en: Start framing
it: Avvio dell'inquadratura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Start Auto Focus process
it: Avvio del processo di messa a fuoco automatica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset focus subframe to full capture
it: Reimposta il subframe del fuoco per l'acquisizione completa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleFullScreenB)
en: Toggle Full Screen
it: Passa a schermo intero

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, defaultFocusTemperatureSource)
en: Select focuser temperature source
it: Seleziona la sorgente della temperatura del focheggiatore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteTemperatureLabel)
en: Source temperature in Celsius
it: Temperatura sorgente in Celsius

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_31) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, deltaTemperatureLabel)
en: Delta temperature in Celsius. It is the difference between the last recorded temperature when autofocus was successful and the current source temperature.
it: Temperatura delta in Celsius. È la differenza tra l'ultima temperatura registrata quando la messa a fuoco automatica è avvenuta correttamente e la temperatura sorgente attuale.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gainLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Exposure time in seconds
it: Tempo di esposizione in secondi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, temperatureSourceLabel)
en: Focuser temperature source
it: Sorgente della temperatura del focheggiatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureSourceLabel)
en: TS.
it: ST.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Automatically select the best focus star from the image
it: Seleziona automaticamente la miglior stella per la messa a fuoco dell'immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Auto Select Star
it: Seleziona automaticamente una stella

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding while autofocus in progress
it: Sospendi la guida automatica mentre è in corso la messa a fuoco automatica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding
it: Sospendi guida automatica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guideSettleTime)
en: Wait this many seconds before resuming guiding.
it: Aspetta questo numero di secondi prima di ripristinare la guida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Settle:
it: Stabilizza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusFullFieldInnerRadius)
en: <html><body><p>During full field focusing, stars which are inside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 0%). Detection algorithms may also have an inherent filter.</p></body></html>
it: <html><body><p>Durante la messa a fuoco del campo completo, le stelle che si trovano all'interno di questa percentuale del fotogramma non vengono prese in considerazione dal calcolo HFR (predefinito 0%). Gli algoritmi di rilevamento potrebbero avere anche un filtro intrinseco.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusFullFieldOuterRadius)
en: <html><body><p>During full field focusing, stars which are outside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 100%). Detection algorithms may also have an inherent filter.</p></body></html>
it: <html><body><p>Durante la messa a fuoco del campo completo, le stelle che si trovano al di fuori di questa percentuale del fotogramma non vengono prese in considerazione dal calcolo HFR (predefinito 100%). Gli algoritmi di rilevamento potrebbero avere anche un filtro intrinseco.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Annulus:
it: Anello:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusBoxSize)
en: <html><body><p>Size of the subframe to constrain capture to, in pixels.</p></body></html>
it: <html><body><p>Dimensioni del subframe a cui limitare l'acquisizione, in pixel.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Box:
it: Riquadro:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Subframe around the focus star during the autofocus procedure
it: Subframe attorno alla stella del fuoco durante la procedura di messa a fuoco automatica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Sub Frame
it: Subframe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusUseFullField)
en: <html><head/><body><p>Measure average HFR from all stars combined in a full frame. This method defaults to the Centroid detection, but can use SEP detection too. Its performance decreases as the number of stars increases.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Misura la media HFR da tutte le stelle combinate in un fotogramma completo. Questo metodo è predefinito nel rilevamento del baricentro, ma può utilizzare anche il rilevamento SEP. Le sue prestazioni diminuiscono all'aumento del numero di stelle.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusUseFullField)
en: Full Field
it: Campo completo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusUseWeights)
en: Use Weights
it: Usa pesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: R² Limit:
it: Limite R²:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusR2Limit)
en: <html><head/><body><p>Set a minimum for the acceptable R² when performing an Auto Focus run. The value is between 0 (no fit) and 1 (perfect fit). 0.8 is a good start. If the minimum is not met, Auto Focus will rerun once to try to improve the R². Currently only available for the Linear 1 Pass algorithm when using a Curve Fit of Hyperbola or Parabola. This feature is experimental.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Imposta un valore minimo per la R² accettabile durante l'esecuzione di una messa a fuoco automatica. Il valore è tra 0 (nessun adattamento) e 1 (adattamento perfetto). 0,8 è un buon inizio. Se il minimo non viene soddisfatto, la messa a fuoco automatica verrà riavviata una volta per tentare di migliorare la R². Attualmente disponibile solo per l'algoritmo Lineare 1 passo quando si utilizza un adattamento della curva dell'iperbole o della parabola. Questa funzionalità è sperimentale.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFocusDarkFrame)
en: Use dark frames from the library.
it: Usa un dark frame dalla libreria.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFocusDarkFrame)
en: Dark Frame
it: Dark frame

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, processTab)
en: Process
it: Processo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Num. of rows:
it: Num. di righe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: SEP Profile:
it: Profilo SEP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Average over:
it: Media sopra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Kernel size:
it: Dimensione del nocciolo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusFramesCount)
en: <html><body><p>Number of frames to capture in order to average the HFR value at the current focuser position.</p></body></html>
it: <html><body><p>Numero di fotogrammi da acquisire per calcolare la media del valore HFR nella posizione attuale del focheggiatore.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusFramesCount)
en:  frames
it:  fotogrammi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusTolerance)
en: Decrease value to narrow optimal focus point solution radius. Increase to expand solution radius
it: Riduci il valore per restringere il raggio di risoluzione del punto focale ottimale. Aumenta per espandere il raggio di risoluzione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select focus process algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Iterative</span>: Moves focuser by discreet steps initially decided by the step size. Once a curve slope is calculated, further step sizes are calculated to reach optimal solution. The algorithm stops when the measured HFR is within percentage tolerance of the minimum HFR recorded in the procedure.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Polynomial</span>: Starts with iterative method. Upon crossing to the other side of the V-Curve, polynomial fitting coefficients along with possible minimum solution are calculated. This algorithm can be faster than purely iterative approach given a good data set.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear</span>: Samples focus inward in a regular fashion, using 2 passes. The algorithm can be slow, but it is more resilient to backlash. Start with the focuser positioned near good focus. Set Initial Step Size and Max Travel for the desired sampling interval and range around start focus position. Tolerance should be around 5%.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear 1 Pass</span>: Starts like <span style=" font-weight:600;">Linear</span> but after completing the 1st pass, instead of doing a 2nd pass, moves straight to the minimum HFR value calculated. Use Curve Fit of Hyperbola or Parabola.</li></ul></body></html>
it: <html><head/><body><p>Seleziona l'algoritmo del processo di messa a fuoco:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Iterativo</span>: sposta il focheggiatore con passi discreti inizialmente decisi dalla dimensione del passo. Una volta calcolata una pendenza della curva, vengono calcolate ulteriori dimensioni del passo in modo da raggiungere la soluzione ottimale. L'algoritmo si interrompe quando l'HFR misurato rientra nella tolleranza percentuale dell'HFR minimo registrato nella procedura.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Polinomiale</span>: si inizia con il metodo iterativo. Al passaggio all'altro lato della curva V vengono calcolati i coefficienti di adattamento polinomiale, insieme alla possibile soluzione minima. Questo algoritmo può essere più veloce dell'approccio puramente iterativo se viene fornito un buon insieme di dati.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Lineare</span>: i campioni si concentrano verso l'interno in modo regolare, usando 2 passaggi. L'algoritmo può anche essere lento ma è più resistente alle reazioni. Inizia con il focheggiatore posizionato vicino a una buona messa a fuoco. Imposta la dimensione del passo iniziale e la corsa massima per l'intervallo di campionamento e l'intervallo desiderati attorno alla posizione di messa a fuoco iniziale. La tolleranza dovrebbe aggirarsi intorno al 5%.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Lineare 1 passo</span>: inizia come <span style=" font-weight:600;">Lineare</span> ma dopo aver completato il primo passo anziché eseguire un secondo passo si sposta direttamente al valore HFR minimo calcolato. Usa Adattamento curva dell'iperbole o della parabola.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Iterative
it: Iterativo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Polynomial
it: Polinomiale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Linear
it: Lineare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Linear 1 Pass
it: Lineare 1 passo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Gradient
it: Gradiente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Centroid
it: Baricentro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Threshold
it: Soglia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Detection:
it: Rilevamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Curve Fit:
it: Adattamento curva:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Quadradic
it: Quadratico

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Hyperbola
it: Iperbole

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mechanicsTab)
en: Mechanics
it: Meccanica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Motion Timeout:
it: Tempo massimo del moviimento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusCaptureTimeout) i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusCaptureTimeout), group (Focus)
en: Maximum time in seconds to wait for a captured image to be received before declaring a timeout.
it: Tempo massimo in secondi per aspettare un'immagine catturata prima di dichiarare scaduto il tempo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Max Step size:
it: Dimensione massima del passo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Capture Timeout:
it: Tempo massimo acquisizione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusMaxTravel)
en: <html><head/><body><p>Maximum travel in steps before the autofocus process aborts</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Corsa massima in passi prima che il processo di messa a fuoco automatica venga interrotto</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Backlash:
it: Gioco:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial Step size:
it: Dimensione iniziale del passo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMotionTimeout) i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMotionTimeout), group (Focus)
en: Maximum time in seconds to wait for a focuser to move to desired position before declaring a timeout.
it: Tempo massimo in secondi per aspettare lo spostamento di un focalizzatore alla posizione desiderata prima di dichiarare scaduto il tempo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusSettleTime)
en: <html><head/><body><p>Wait for this many seconds after moving the focuser before capturing the next image during Auto Focus.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Attendi questi secondi dopo aver spostato il focheggiatore prima di catturare l'immagine successiva durante la messa a fuoco automatica.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Max Travel:
it: Corsa max.:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: V-Curve
it: Curva-V

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Stars:
it: Stelle:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, starsOut)
en: <html><body><p>Number of stars used for HFR computation at the current focuser position.</p></body></html>
it: <html><body><p>Numero di stelle utilizzate per il calcolo dell'HFR nella posizione attuale del focheggiatore.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Iteration:
it: Iterazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, relativeProfileB)
en: Relative Profile...
it: Profilo relativo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDataB)
en: Clear Data
it: Svuota dati

en: Solution found.
it: Soluzione trovata.

en: Too many steps.
it: Troppi passaggi.

en: The host was not found. Please check the host name and port settings in Guide options.
it: L'host non è stato trovato. Controlla il nome host e le impostazioni della porta nelle opzioni di guida.

en: The connection was refused by the peer. Make sure the LinGuider is running, and check that the host name and port settings are correct.
it: La connessione è stata rifiutata dal nodo. Assicurati che LinGuider sia in esecuzione e controlla che il nome dell'host e la porta siano corretti.

en: The following error occurred: %1.
it: Si è verificato il seguente errore: %1.

en: Invalid response.
it: Risposta non valida.

en: Connected to LinGuider %1
it: Connesso a LinGuider %1

en: Only LinGuider v4.1.0 or higher is supported. Please upgrade LinGuider and try again.
it: È supportato solo LinGuider v4.1.0 o superiore. Aggiorna LinGuider e prova di nuovo.

en: Failed to process star position.
it: Impossibile elaborare la posizione della stella.

en: Failed to start guider.
it: Impossibile avviare la guida.

en: Failed to stop guider.
it: Impossibile fermare la guida.

en: Failed to set dither range.
it: Impossibile impostare l'intervallo di dithering.

en: PHD2: There was no dithering response from PHD2, but continue guiding.
it: PHD2: non c'è stata alcuna risposta al dithering da PHD2 ma la guida continua.

en: Reconnecting to PHD2 Host: %1, on port %2. . .
it: Riconnessione con PHD2 Host: %1, sulla porta %2. . .

en: Connecting to PHD2 Host: %1, on port %2. . .
it: In connessione con PHD2 Host: %1, sulla porta %2. . .

en: Aborting any capture before disconnecting equipment...
it: Interruzione di qualsiasi cattura prima di scollegare l'apparecchiatura ...

en: Disconnected from PHD2 Host: %1, on port %2.
it: Disconnesso da PHD2 Host: %1, sulla porta %2.

en: The host disconnected.
it: L'host si è disconnesso.

en: The connection was refused by the peer. Make sure the PHD2 is running, and check that the host name and port settings are correct.
it: La connessione è stata rifiutata da nodo. Assicurati che PHD2 sia in esecuzione e controlla che siano corretti il nome host e le impostazioni della porta.

en: PHD2: invalid response received: %1
it: PHD2: risposta ricevuta non valida: %1

en: PHD2: JSON error: %1
it: PHD2: errore JSON: %1

en: Unknown PHD2 event: %1
it: Evento PHD2 sconosciuto: %1

en: PHD2: Version %1
it: PHD2: versione %1

en: PHD2: Calibration Complete.
it: PHD2: calibrazione completata.

en: PHD2: Waiting for guiding to settle.
it: PHD2: attesa della guida da stabilizzare.

en: PHD2: Calibration Failed (%1).
it: PHD2: calibrazione non riuscita (%1).

en: Calibration Data Flipped.
it: Dati di calibrazione ribaltati.

en: PHD2: Settling failed (%1).
it: PHD2: stabilizzazione non riuscita (%1).

en: PHD2: There was a dithering error, but continue guiding.
it: PHD2: c'è stato un errore di dithering, ma la guida continua.

en: PHD2: Settling failed, aborted.
it: PHD2: stabilizzazione non riuscita, interruzione.

en: PHD2: Settling complete, Guiding Started.
it: PHD2: stabilizzazione completata, guida avviata.

en: PHD2: Star found, guiding is resuming...
it: PHD2: stella trovata, riprendo la guida...

en: PHD2: Guiding Stopped.
it: PHD2: guida interrotta.

en: PHD2: Lock Position Set.
it: PHD2: insieme di posizioni di blocco.

en: PHD2: Star Selected.
it: PHD2: stella selezionata.

en: PHD2: Guiding resumed.
it: PHD2: guida ripristinata.

en: PHD2: Guiding started.
it: PHD2: guida avviata.

en: PHD2: Lock Position Lost, continuing calibration.
it: PHD2: posizione di blocco persa, proseguimento della calibrazione.

en: PHD2: Star Lost. Trying to reacquire for %1s.
it: PHD2: stella persa. Provo ad acquisire nuovamente per %1s.

en: PHD2: Lock Position Lost.
it: PHD2: posizione di blocco persa.

en: PHD2: Guiding paused.
it: PHD2: guida sospesa.

en: PHD2: Calibrating, timing out in %1s.
it: PHD2: sto calibrando, scadenza in %1s.

en: PHD2: Calibration turned to looping, failed.
it: PHD2: calibrazione diventata in ciclo, non riuscita.

en: PHD2: Looping Exposures.
it: PHD2: esposizioni in ciclo.

en: PHD2: Dithering started.
it: PHD2: dithering avviato.

en: PHD2: Calibration is cleared
it: PHD2: la calibrazione è stata cancellata

en: PHD2: DEC Guide Mode is Set to: %1
it: PHD2: modalità di guida in DEC impostata a «%1»

en: PHD2: Exposure Time set to:
it: PHD2: tempo di esposizione impostato a:

en: PHD2: Please set CCD and telescope parameters in PHD2, Pixel Scale is invalid.
it: PHD2: imposta i parametri del CCD e del telescopio in PHD2. La scala dei pixel non è valida.

en: PHD2: Pixel Scale is %1 arcsec per pixel
it: PHD2: la scala dei pixel è %1 arcosec per pixel

en: PHD2 Error: unhandled '%1'
it: Errore PHD2: «%1» non gestito

en: PHD2 Error: Equipment not connected.
it: Errore PHD2: equipaggiamento non connesso.

en: PHD2: Guiding is already running.
it: PHD2: la guida è già in esecuzione.

en: PHD2: Connecting Equipment. . .
it: PHD2: connessione all'equipaggiamento. . .

en: PHD2: Disconnecting Equipment. . .
it: PHD2: disconnessione dall'equipaggiamento. . .

en: Calibration
it: Calibrazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Dither
it: Dithering

en: GPG RA Guider
it: Telescopio guida AR GPG

en: PHD2's current camera: %1, is NOT connected to Ekos.  The PHD2 Guide Star Image will be received, but the full external guide frames cannot.
it: La fotocamera attuale di PHD2, %1, NON è connessa a Ekos. L'immagine della stella guida di PHD2 verrà ricevuta, ma non i fotogrammi completi di guida esterni.

en: PHD2's current camera: %1, IS connected to Ekos.  You can select whether to use the full external guide frames or just receive the PHD2 Guide Star Image using the SubFrame checkbox.
it: La fotocamera attuale di PHD2, %1, È connessa a Ekos. Puoi selezionare se usare i fotogrammi completi di guida esterni oppure ricevere semplicemente l'immagine della stella guida usando la casella SubFrame.

en: Connection to the guide CCD is lost.
it: La connessione al CCD guida è stata persa.

en: Error: lost connection to CCD.
it: Errore: connessione con il CCD persa.

en: Exposure timeout. Aborting Autoguide.
it: Tempo scaduto per l'esposizione. Interruzione guida automatica.

en: Exposure timeout. Aborting Dithering.
it: Tempo scaduto per l'esposizione. Interruzione dithering.

en: Exposure timeout. Aborting Calibration.
it: Tempo scaduto per l'esposizione. Interruzione calibrazione.

en: The mount is parked. Unpark to start guiding.
it: La montatura è parcheggiata. Sparcheggiala per iniziare la guida.

en: Pier side change detected. Clearing calibration.
it: Rilevata modifica dello stato di puntamento. Cancellazione della calibrazione.

en: Mount is moving. Resetting calibration...
it: La montatura si sta spostando. Ripristino calibrazione...

en: Mount is parking. Aborting guide...
it: La montatura si sta parcheggiando. Interruzione della guida...

en: Mount is slewing. Aborting guide...
it: La montatura sta ruotando. Guida interrotta...

en: Calibration is cleared.
it: La calibrazione è stata cancellata.

en: External guider connected.
it: Guida esterna connessa.

en: External guider disconnected.
it: Guida esterna disconnessa.

en: Calibration completed.
it: Calibrazione completata.

en: Calibration started.
it: Calibrazione iniziata.

en: Guiding resumed.
it: Guida automatica ripresa.

en: Autoguiding started.
it: Guida automatica avviata.

en: Autoguiding aborted.
it: Guida automatica interrotta.

en: Guiding suspended.
it: Guida sospesa.

en: Manual dithering in progress.
it: Dithering manuale in corso.

en: Dithering in progress.
it: Dithering in corso.

en: Post-dither settling for %1 second... | Post-dither settling for %1 seconds...
it[0]: Stabilizzazione post-dither per 1 secondo...
it[1]: Stabilizzazione post-dither per %1 secondi...

en: Dithering failed.
it: Dithering non riuscito.

en: Dithering completed successfully.
it: Dithering completato correttamente.

en: %1x%1 guide binning is not supported.
it: Il binning di guida %1x%1 non è supportato.

en: Exposure failed. Restarting exposure...
it: Esposizione non riuscita. Riavvio dell'esposizione...

en: Cannot change guider type while active.
it: Impossibile cambiare il tipo di telescopio guida mentre è attivo.

en: Calibration failed to start.
it: La calibrazione non si è avviata.

en: Auto star selected.
it: Stella automatica selezionata.

en: Failed to select an auto star.
it: Selezione di una stella automatica non riuscita.

en: Select a guide star to calibrate.
it: Seleziona una stella guida per calibrare.

en: x (pixels)
it: x (pixel)

en: y (pixels)
it: y (pixel)

en: The PHD2 camera is not available to Ekos, so you cannot see the captured images.  But you will still see the Guide Star Image when you guide.
it: La fotocamera di PHD2 non è disponibile per Ekos, quindi non puoi vedere le immagini catturate; vedrai però l'immagine della stella guida durante la guida.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
it: Controllo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideAutoStar)
en: Auto Star
it: Stella automatica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearCalibrationB)
en: Clear calibration data.
it: Cancellazione dei dati di calibrazione.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, manualDitherB)
en: Manual Dither
it: Dithering manuale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: <html><head/><body><p>Subtract dark frame. If no dark frame is available, a new dark frame shall be captured and saved for future use.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Sottrai il dark frame. Se non ce n'è uno disponibile se ne dovrà catturare uno e salvarlo per un uso futuro.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loopB)
en: Loop
it: Ciclo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eastRAGuideEnabled)
en: East Direction Guiding
it: Guida in direzione est

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, westRAGuideEnabled)
en: West Direction Guiding
it: Guida in direzione ovest

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, externalConnectB)
en: Connect to external guiding application.
it: Connetti all'applicazione di guida esterna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dECGuideEnabled)
en: Guide Declination Axis
it: Asse di declinazione della guida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, externalDisconnectB)
en: Disconnect from external guiding application.
it: Sconnettiti dall'applicazione di guida esterna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Apply filter to image after capture to enhance it
it: Applica il filtro all'immagine dopo la cattura per migliorarla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Guide camera binning. It is recommended to set binning to 2x2 or higher.
it: Binning della fotocamera di guida. È raccomandabile impostarlo a 2x2 o maggiore.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rAGuideEnabled)
en: Guide Right Ascention Axis
it: Asse di ascensione retta della guida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_9)
en: Directions
it: Direzioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guideDelay)
en: Delay next guide exposure this many seconds after a pulse is sent
it: Ritarda di questo numero di secondi la prossima esposizione della guida dopo aver inviato un impulso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, northDECGuideEnabled)
en: North Direction Guiding
it: Guida in direzione nord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, southDECGuideEnabled)
en: South Direction Guiding
it: Guida in direzione sud

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FOV)
en: Field of View (arcmin)
it: Campo di vista (arcmin)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Aperture)
en: Aperture (mm)
it: Apertura (mm)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Focal)
en: Focal Length (mm)
it: Lunghezza focale (mm)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FbyD) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51_2)
en: Focal Ratio
it: Rapporto focale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroup)
en: Guide Info
it: Informazioni sulla guida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_17)
en: Pulse Length (ms)
it: Lunghezza impulso (ms)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_PulseRA)
en: Generated RA pulse
it: Impulso AR generato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_PulseDEC)
en: Generated DEC pulse
it: Impulso DEC generato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_17b)
en: RMS" (RA/DEC)
it: RMS" (AR/DEC)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Total RMS"
it: Totale RMS"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7b)
en: Guide SNR
it: SNR guida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rADisplayedOnGuideGraph)
en: RA
it: AR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, sNRDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display SNR graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Visualizza il grafico SNR in quello della deriva della grafica.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rMSDisplayedOnGuideGraph)
en: RMS
it: Valore efficace

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Trace:
it: Traccia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideSaveDataB)
en: <html><head/><body><p>Export the guide data from the current session to a CSV file readable by a spreadsheet program.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Esporta i dati della guida della sessione corrente in un file CSV leggibile da un foglio elettronico.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideDataClearB)
en: <html><head/><body><p>Clear all the recent guide data.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Cancella i dati recenti di guida.</p></body></html>

en: drift (arcsec)
it: deriva (arcosec)

en: pulse (ms)
it: Impulso (ms)

[ctx: Drift graphics tooltip; %1 is local time; %2 is RA deviation; %3 is DE deviation in arcseconds; %4 is the RMS error in arcseconds; %5 is the SNR]
en: <table><tr><td>LT:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr></table>
it: <table><tr><td>TL:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>AR:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5" </td></tr></table>

[ctx: Drift graphics tooltip; %1 is local time; %2 is RA deviation; %3 is DE deviation in arcseconds; %4 is the RMS error in arcseconds; %5 is the SNR; %6 is RA Pulse in ms; %7 is DE Pulse in ms]
en: <table><tr><td>LT:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr><tr><td>RA Pulse:   </td><td>%6 ms</td></tr><tr><td>DE Pulse:   </td><td>%7 ms</td></tr></table>
it: <table><tr><td>TL:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>AR:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr><tr><td>Impulso AR:   </td><td>%6 ms</td></tr><tr><td>Impulso DE:   </td><td>%7 ms</td></tr></table>

[ctx: West]
en: W
it: O

[ctx: @title:window]
en: Export Guide Data
it: Esporta dati della guida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
it: Esegui

en: Guide Star found.
it: Stella guida trovata.

en: Guide RA: Scope cannot reach the start point after %1 iteration. Possible mount or backlash problems... | GUIDE_RA: Scope cannot reach the start point after %1 iterations. Possible mount or backlash problems...
it[0]: Guida AR: il telescopio non riesce a raggiungere il punto iniziale dopo un'iterazione. Possibili problemi della montatura o di gioco...
it[1]: Guida AR: il telescopio non riesce a raggiungere il punto iniziale dopo %1 iterazioni. Possibili problemi della montatura o di gioco...

en: DEC backlash...
it: Gioco in DEC

en: Guide DEC: Scope cannot reach the start point after %1 iteration.
    Possible mount or backlash problems... | GUIDE DEC: Scope cannot reach the start point after %1 iterations.
    Possible mount or backlash problems...
it[0]: Guida DEC: il telescopio non riesce a raggiungere il punto iniziale dopo un'iterazione.
    Possibili problemi della montatura o di gioco...
it[1]: Guida DEC: il telescopio non riesce a raggiungere il punto iniziale dopo %1 iterazioni.
    Possibili problemi della montatura o di gioco...

en: Calibration Successful
it: Calibrazione riuscita

en: Warning: Dithering failed. Autoguiding shall continue as set in the options in case of dither failure.
it: Attenzione: dithering non riuscito. La guida automatica continuerà come impostato nelle opzioni in caso di dithering non riuscito.

en: Warning: Manual Dithering failed.
it: Attenzione: dithering manuale non riuscito.

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
it: Non ci sono informazioni su %1. Scegli i valori dal pannello di controllo INDI.

en: Missing Information
it: Informazioni mancanti

en: Guiding calibration restored
it: Calibrazione della guida ripristinata

en: Lost track of the guide star. Try increasing the square size or reducing pulse duration.
it: Traccia della stella guida persa. Prova ad aumentare la dimensione del quadrato o a ridurre la durata dell'impulso.

en: Guide Star lost.
it: Stella guida persa.

en: Guiding calibration failed
it: Calibrazione della guida non riuscita

en: Guiding calibration completed successfully
it: Calibrazione della guida completata correttamente

en: Lost track of the guide star. Searching for guide stars...
it: Inseguimento della stella guida perso. Ricerca di stelle guida...

en: Failed to find any suitable guide stars. Aborting...
it: Impossibile trovare una stella guida adatta. Interruzione...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
it: Magnitudine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_29) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_CalibrationPulseDuration)
en: Initial pulse size for calibration.
it: Dimensione dell'impulso iniziale per la calibrazione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
it: Impulso:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AutoModeIterations)
en: Maximum number of iterations calibration should use per phase.
it: Il numero massimo di iterazioni che la calibrazione deve usare per fase.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of iterations calibration should use per phase. It may use fewer (if max move is reached).
it: Il numero massimo di iterazioni che la calibrazione deve usare per fase. Potrebbe usarne meno, se viene raggiunto lo spostamento massimo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Max Iterations:
it: Iterazioni massime:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of pixels the calibration should move. Once it exceeds this amount, it will finish the calibration phase.  It may move less if  max iterations is reached.
it: Il numero massimo di pixel che la calibrazione deve utilizzare per lo spostamento. Superato questo limite, la fase di calibrazione terminerà. Lo spostamento potrebbe essere inferiore se viene raggiunto il numero massimo di iterazioni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Max move (px):
it: Spostamento massimo (px):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_CalibrationMaxMove) i18n: ectx: label, entry (CalibrationMaxMove), group (Guide)
en: Maximum number of pixels the calibration should move (approximate).
it: Il numero massimo di pixel che la calibrazione deve utilizzare per lo spostamento (approssimato).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
it: Due assi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled) i18n: ectx: label, entry (GuideAutoSquareSizeEnabled), group (Guide)
en: Automatically select the square size based on the selected star width.
it: Seleziona automaticamente la dimensione del riquadro in base alla larghezza della stella selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled)
en: Auto Square Size
it: Dimensione riquadro automatica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reticle
it: Reticolo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_26)
en: X position of the guide star
it: Posizione X della stella guida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_27)
en: Y position of the guide star
it: Posizione Y della stella guida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Calibrated Values
it: Valori calibrati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: ms/arcsec
it: ms/sec. d'arco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec_cal_degrees_unit)
en: degrees (swapped)
it: gradi (scambiati)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideCalibrationBacklash)
en: <html><head/><body><p>Remove the effect of DEC backlash when calibrating guider.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Rimuove l'effetto del gioco DEC quando si calibra la guida.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideCalibrationBacklash)
en: Remove DEC backlash in guide calibration
it: Rimuovi gioco DEC nella calibrazione guida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResetGuideCalibration)
en: <html><head/><body><p>If checked,  always re-calibrate when guiding is started. This is often not necessary when a good quality calibration has previously been done and the guide camera has not been rotated or re-installed.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Se l'opzione è attivata, ricalibra sempre quando la guida è avviata. Spesso non è necessaria quando è stata raggiunta in precedenza una buona qualità di calibrazione e la fotocamera della guida non è stata ruotata o reinstallata.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetGuideCalibration)
en: Reset Guide Calibration After Each Mount Slew
it: Ripristina la calibrazione della guida dopo ciascuna rotazione della montatura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherSettle) i18n: ectx: label, entry (DitherSettle), group (Guide)
en: After dither is successful, wait for this many seconds before proceeding.
it: Dopo che il dithering è riuscito, attende i secondi indicati prima di procedere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: PHD2 Dither Threshold
it: Soglia dithering PHD2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: PHD2 Dither Timeout
it: Tempo massimo dithering PHD2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherFrames) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15)
en: Dither after this many captured frames in the CCD module
it: Dithering dopo questo numero di catture nel modulo CCD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: frames
it: fotogrammi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Frequency
it: Frequenza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherMaxIterations)
en: <html><head/><body><p>Maximum dithering iteration attempts before giving up</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Numero massimo di tentativi di iterazione del dithering prima di arrendersi</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Max. Iterations
it: Iterazioni massime

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherFailAbortsAutoGuide)
en: <html><head/><body><p>If checked, autoguiding is aborted when dithering fails. Otherwise, guiding resumes normally.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Se selezionato, la guida automatica viene interrotta se il dithering non riesce. Diversamente la guida riprende normalmente.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherFailAbortsAutoGuide)
en: Abort Autoguide on failure
it: Interrompi la guida automatica in caso di errore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherNoGuiding)
en: <html><head/><body><p>Perform dithering when not guiding.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Esegui il dithering mentre non si è in guida.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherNoGuidingPulse)
en: Pulse length in milliseconds to command mount motion in a random direction
it: Lunghezza dell'impulso in millisecondi per ordinare un movimento della montatura in una direzione casuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpg0)
en: Enable GPG
it: Abilita GPG

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs0a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGPeriod)
en: The length in seconds of the mount's major period (that's being corrected).
it: La lunghezza in secondi del periodo principale della montatura (che viene corretto).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs0a)
en: Major Period
it: Periodo principale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs1a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GPGEstimatePeriod)
en: If checked, the GPG estimates the mount's major period. Otherwise, it uses the entry above.
it: Se spuntato, il GPG stima il periodo principale della montatura, altrimenti viene utilizza la voce sopra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs1a)
en: Estimate Period
it: Periodo stimato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs4a)
en: Minimum Move
it: Movimento minimo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Settings
it: Impostazioni avanzate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas2a)
en: Periodic Length Scale
it: Scala periodica della lunghezza

en: Guide Options Profile Editor
it: Editor dei profili delle opzioni di guida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Control Parameters
it: Parametri di controllo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_12)
en: Integral gain (0-1.0)
it: Guadagno integrale (0-1.0)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_11)
en: Aggressiveness (0-1.0)
it: Aggressività (0-1.0)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_15)
en: Min error (arcsec)
it: Errore min (arcosec)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Other Settings
it: Altre impostazioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: <html><head/><body><p>If star tracking is lost due to passing clouds or other reasons, wait this many seconds before giving up.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Se l'inseguimento della stella viene perso a causa del passaggio di nuvole o per altre ragioni, aspetta questo numero di secondi prima di desistere.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_20)
en: SEP Profile
it: Profilo SEP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: arcsecs
it: sec. d'arco

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Smart
it: Intelligente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Fast
it: Veloce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Auto Threshold
it: Soglia automatica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: No Threshold
it: Nessuna soglia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_19)
en: Algorithm
it: Algoritmo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_16)
en: <html><head/><body><p>[PHD2] If calibration takes more time than this many seconds, abort guiding.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>[PHD2] Se la calibrazione impiega più tempo di questo numero di secondi, interrompere la guida.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Calibration timeout
it: Tempo massimo di calibrazione

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, INDIHub)
en: INDI Hub Settings
it: Impostazioni di INDI Hub

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><h2 style=" margin-top:16px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:x-large; font-weight:600;">Share access to your observatory on </span><a href="https://indihub.space"><span style=" font-size:x-large; font-weight:600; text-decoration: underline; color:#007af4;">indihub.space</span></a></h2></body></html>
it: <html><head/><body><h2 style=" margin-top:16px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:x-large; font-weight:600;">Condividi l'accesso al tuo osservatorio su </span><a href="https://indihub.space"><span style=" font-size:x-large; font-weight:600; text-decoration: underline; color:#007af4;">indihub.space</span></a></h2></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, solorR)
en: Use you equipment without opening remote access but equipment is still connected to INDIHUB-network and all images taken are contributed for scientific purposes.
it: Utilizza la tua attrezzatura senza aprire l'accesso remoto, ma l'apparecchiatura è comunque collegata alla rete INDIHUB, e tutte le immagini scattate sono fornite per scopi scientifici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solorR)
en: Solo
it: Solitario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, shareR)
en: <html><head/><body><p>Open remote access to your equipment via INDIHUB-network of telescopes, so you can provide remote imaging sessions to your guests.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Apri l'accesso remoto alla tua attrezzatura tramite la rete di telescopi INDIHUB, in modo da poter fornire sessioni di cattura immagini a distanza ai tuoi ospiti.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, shareR)
en: Share
it: Condividi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, roboticR)
en: <html><head/><body><p>Open remote access to your equipment to be controlled by scheduler running in INDIHUB-cloud (experimental).</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Apri un accesso remoto alla tua attrezzatura per farla controllare dal pianificatore in esecuzione su INDIHUB-cloud (sperimentale).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, roboticR)
en: Robotic (Experimental)
it: Robotica (sperimentale)

[ctx: @title:window]
en: Ekos - %1 Profile
it: Ekos - profilo %1

en: Connection in progress. Click to abort.
it: Connessione in corso. Fai clic per interrompere.

en: Logging
it: Registrazione

en: Analyze
it: Analizza

en: Ekos requires at least one CCD or Guider to operate.
it: Ekos richiede almeno un CCD o un telescopio guida per operare.

en: Ekos detected that PTP Camera is running and may prevent a Canon or Nikon camera from connecting to Ekos. Do you want to quit PTP Camera now?
it: Ekos ha rilevato che è in esecuzione Fotocamera PTP e che può impedire che si connettano ad Ekos delle fotocamere Canon o Nikon. Vuoi uscire da Fotocamera PTP adesso?

en: PTP Camera
it: Fotocamera PTP

en: Starting INDI services...
it: Avvio dei servizi INDI...

en: Ekos detected an instance of INDI server running. Do you wish to shut down the existing instance before starting a new one?
it: Ekos ha rilevato un'istanza di server INDI in esecuzione. Vuoi fermare l'istanza esistente prima di avviarne una nuova?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: INDI Server
it: Server INDI

en: Connecting to remote INDI server at %1 on port %2 ...
it: Connessione al server INDI remoto in %1 sulla porta %2 ...

en: Failed to start profile on remote INDI Web Manager.
it: Impossibile avviare il profilo su INDI Web Manager remoto.

en: Starting profile on remote INDI Web Manager...
it: Avvio del profilo su INDI Web Manager remoto...

en: Establishing communication with remote INDI Web Manager...
it: Avvio della comunicazione con INDI Web Manager remoto...

en: Warning: INDI Web Manager is not online.
it: Attenzione: INDI Web Manager non è in linea.

en: INDI services started on port %1.
it: Servizi INDI avviati sulla porta %1.

en: INDI services started on port %1. Please connect devices.
it: Servizi INDI avviati sulla porta %1. Connetti i dispositivi.

en: Unable to establish:
    %1
    Please ensure the device is connected and powered on.
it: Impossibile avviare:
    %1
    Assicurati che il dispositivo sia connesso ed alimentato.

en: Ekos startup error
it: Errore di avvio di Ekos

en: Unable to establish the following devices:
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
it: Impossibile avviare i seguenti dispositivi: 
    %1
    Assicurati che ogni dispositivo sia collegato ed alimentato.

en: Connecting INDI devices...
it: Connessione delle periferiche INDI...

en: Disconnecting INDI devices...
it: Disconnessione delle periferiche INDI...

en: INDI services stopped.
it: I servizi INDI sono stati fermati.

en: Remote devices established.
it: Dispositivi remoti avviati.

en: Remote devices established. Please connect devices.
it: Dispositivi remoti avviati. Connetti i dispositivi.

en: %1 is disconnected.
it: %1 è disconnesso.

en: %1 is online.
it: %1 è in linea.

en: %1 filter is online.
it: Il filtro %1 è in linea.

en: %1 focuser is online.
it: Il focheggiatore %1 è in linea.

en: %1 is offline.
it: %1 non è in linea.

en: Guider port from %1 is ready.
it: La porta del telescopio guida da %1 è pronta.

en: Are you sure you want to delete the profile?
it: Vuoi davvero eliminare il profilo?

en: Confirm Delete
it: Conferma l'eliminazione

en: Site location updated to %1.
it: Luogo del sito aggiornato a %1.

en: Failed to update site location to %1. City not found.
it: Impossibile aggiornare il luogo del sito a %1: città non trovata.

en: Enabling debug logging for %1...
it: Abilitazione della registrazione di debug per %1...

en: Disabling debug logging for %1...
it: Disabilitazione della registrazione di debug per %1...

en: Re-enabling debug logging for %1...
it: Ri-abilitazione della registrazione di debug per %1...

en: Re-disabling debug logging for %1...
it: Ri-disabilitazione della registrazione di debug per %1...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: 1. Select Profile
it: 1. Seleziona il profilo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Profile:
it: Profilo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addProfileB)
en: Add profile
it: Aggiungi profilo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileB)
en: Edit profile
it: Modifica profilo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileB)
en: Remove profile
it: Rimuovi profilo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customDriversB) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomDrivers)
en: Custom Drivers
it: Driver personalizzati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, wizardProfileB)
en: Launch Ekos Profile Wizard
it: Lancia la procedura guidata per il profilo di Ekos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2. Start && Stop Ekos
it: 2. Avvia o ferma Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
it: Pannello di controllo INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Ekos Options
it: Opzioni di Ekos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: 3. Connect && Disconnect Devices
it: 3. Connetti &e disconnetti periferiche

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, altLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Altitude
it: Altezza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Advanced Ekos Options
it: Opzioni avanzate di Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
it: Opzioni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
it: Pulisci

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, focusStarView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStarView)
en: Focus star
it: Stella a fuoco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Guide:
it: Guida:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guideStarView)
en: Guide star
it: Stella guida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStarView)
en: guide star
it: stella guida

en: Meridian flip inactive (no scope connected)
it: Inversione del meridiano inattiva (nessun telescopio connesso)

en: Meridian flip inactive (flip not requested)
it: Inversione del meridiano inattiva (inversione non richiesta)

en: Meridian flip inactive (parked)
it: Inversione del meridiano inattiva (parcheggiata)

en: Meridian flip inactive (no target set)
it: Inversione del meridiano inattiva (nessuna destinazione impostata)

en: Meridian flip inactive (slew after meridian)
it: Inversione del meridiano inattiva (rotazione dopo il meridiano)

en: Meridian flip in %1
it: Inversione del meridiano in %1

en: Meridian flip failed - time too short, pier side unknown.
it: Inversione del meridiano non riuscita - tempo troppo breve, stato di puntamento sconosciuto.

en: meridian flip failed, retrying in 4 minutes
it: Inversione del meridiano non riuscita, riprovo tra 4 minuti

en: No successful Meridian Flip done, delay too long
it: Inversione del meridiano non riuscita, ritardo troppo lungo

en: Meridian flip completed OK.
it: Inversione del meridiano completata OK.

en: Telescope completed the meridian flip.
it: Il telescopio ha completato l'inversione del meridiano.

en: Status: inactive
it: Stato: inattivo

en: Meridian flip planned...
it: Inversione del meridiano pianificata...

en: Meridian flip waiting...
it: Inversione del meridiano in attesa...

en: Meridian flip running...
it: Inversione del meridiano in esecuzione...

en: Meridian flip completed.
it: Inversione del meridiano completata.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, statusText)
en: Meridian Flip Status
it: Stato dell'inversione del meridiano

en: Are you sure you want to clear all mount configurations?
it: Vuoi davvero eliminare tutte le configurazioni delle montature?

en: Mount Configuration
it: Configurazione della montatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mountToolBoxB)
en: Mount Control
it: Controllo della montatura

en: GPS driver detected. KStars and mount time and location settings are now synced to the GPS driver.
it: Trovati i driver del GPS: l'orario e la posizione di KStars e della montatura sono ora sincronizzati a quelli del driver del GPS.

en: GPS is detected. Do you want to switch time and location source to GPS?
it: Il GPS è stato rilevato: vuoi cambiare la fonte di orario e di posizione a GPS?

en: GPS Settings
it: Impostazioni GPS

en: Are you sure you want to turn off mount tracking?
it: Vuoi davvero disattivare l'inseguimento della montatura?

en: Mount Tracking
it: Inseguimento della montatura

en: Telescope altitude is below minimum altitude limit of %1. Aborting motion...
it: L'altezza del telescopio è sotto il limite minimo di %1. Interruzione del movimento...

en: Telescope altitude is above maximum altitude limit of %1. Aborting motion...
it: L'altezza del telescopio è sopra il limite massimo di %1. Interruzione del movimento...

en: Telescope hour angle is more than the maximum hour angle of %1. Aborting motion...
it: L'angolo orario del telescopio è maggiore dell'angolo orario massimo di %1. Interruzione del movimento...

en: Meridian flip set inactive during polar alignment.
it: L'inversione del meridiano è impostata su inattiva durante l'allineamento polare.

en: Polar alignment motions finished, meridian flip activated.
it: I movimenti di allineamento polare sono terminati, l'inversione del meridiano è attivata.

en: Alignment Model cleared.
it: Modello di allineamento azzerato.

en: Failed to clear Alignment Model.
it: Azzeramento del modello di allineamento non riuscito.

en: Mount already parked.
it: Montatura già parcheggiata.

en: Parking time cannot be in the past.
it: L'orario di parcheggio non può essere nel passato.

en: Parking time must be within 24 hours of current time.
it: L'orario di parcheggio deve essere entro 24 ore dall'ora corrente.

en: Warning! Parking time is more than 12 hours away.
it: Attenzione: l'orario di parcheggio è a oltre 12 ore di distanza.

en: Caution: do not use Auto Park while scheduler is active.
it: Attenzione: non usare il parcheggio automatico mentre il pianificatore è attivo.

en: Starting auto park...
it: Avvio parcheggio automatico...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, opticalTrainCombo)
en: Optical Train
it: Gruppo ottico

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Hour Angle
it: Angolo orario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: HA
it: AO

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Local Sidereal TIme
it: Tempo siderale locale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: LST
it: TLS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, executeMeridianFlip)
en: <html><head/><body><p>Request a meridian flip if the hour angle exceeds the specified value. Capture and Guiding will be suspended and resumed after the flip is complete.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Richiedi un'inversione del meridiano se l'angolo orario supera il valore specificato. La cattura e la guida verranno sospese e riprese al termine dell'inversione.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, executeMeridianFlip)
en: Flip if HA >
it: Ribalta se AO >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, meridianFlipOffsetDegrees)
en: RA position in degrees behind the meridian where the meridian flip should be activated.
it: Posizione AR in gradi dietro il meridiano dove l'inversione del meridiano deve essere attivata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
it: gradi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearParkingB)
en: Clear Parking
it: Annulla parcheggio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAlignmentModelB)
en: Deletes all mount alignment points
it: Elimina tutti i punti di allineamento della montatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAlignmentModelB)
en: Clear  Model
it: Azzera modello

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, purgeConfigB)
en: Purge all configuration
it: Elimina tutta la configurazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Park At:
it: Parcheggia in:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Automatically start the park timer on startup
it: Avvia automaticamente il timer di parcheggio all'avvio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Every day
it: Ogni giorno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOnB)
en: ON
it: Acceso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOffB)
en: OFF
it: Spento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, parkingTitle)
en: Parking Status
it: Stato del parcheggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, parkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domePark)
en: Park
it: Parcheggia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unparkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: UnPark
it: Sparcheggia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimits)
en: Enable Alt Limits
it: Abilita limiti Alt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minimumAltLimit)
en: <html><head/><body><p>Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Limite dell'altezza minima del telescopio. Se il telescopio è sotto questo limite verrà obbligato a fermarsi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumAltLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Limite massimo dell'altezza del telescopio. Se il telescopio è sopra il limite verrà obbligato a fermarsi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minAltLabel) i18n: ectx: whatsthis, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.
it: Limite dell'altezza minima del telescopio. Se il telescopio è sotto questo limite verrà obbligato a fermarsi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAltLabel)
en: Min. Alt:
it: Alt. min.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxHaLabel)
en: Max. HA (hours):
it: AO max (ore):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableHaLimit)
en: Enable HA Limits
it: Abilita limiti per AO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: Max. Alt:
it: Alt. mass.:

en: %1 error. See INDI log for details.
it: Errore %1. Vedi il registro di INDI per i dettagli.

en: Rolloff roof
it: Tetto apribile

en: %1 is idle.
it: %1 è inattivo.

en: Opening
it: Apertura

en: Unparking
it: Sparcheggio

en: Rolloff roof opening...
it: Il tetto apribile si sta aprendo...

en: Dome is moving clockwise...
it: La cupola si sta muovendo in senso orario...

en: Closing
it: Chiusura

en: Unpark
it: Sparcheggio

en: Rolloff roof is closing...
it: Il tetto apribile si sta chiudendo...

en: Dome is moving counter clockwise...
it: La cupola si sta muovendo in senso antiorario...

en: %1 is parked.
it: %1 è parcheggiato.

en: %1 is parking...
it: %1 si sta parcheggiando...

en: %1 is unparking...
it: %1 si sta sparcheggiando...

en: %1 is tracking.
it: %1 sta inseguendo.

en: Unparked
it: Sparcheggiato

en: Closed
it: Chiuso

en: Opened
it: Aperto

en: Shutter is open.
it: L'otturatore è aperto.

en: Shutter is opening...
it: L'otturatore si sta aprendo...

en: Shutter is closed.
it: L'otturatore è chiuso.

en: Shutter is closing...
it: L'otturatore si sta chiudendo...

en: Weather is OK
it: Il tempo meteorologico è OK

en: Weather Warning
it: Avviso meteo

en: Weather Alert
it: Allerta meteo

en: %1 second remaining | %1 seconds remaining
it[0]: 1 secondo rimanente
it[1]: %1 secondi rimanenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, motionLabel)
en: Motion
it: Movimento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, absoluteMotionSB)
en: Absolute position the dome should move.
it: Posizione assoluta in cui la cupola che dovrebbe spostarsi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionMoveAbsButton)
en: Move the dome to the given absolute position.
it: Sposta la cupola nella posizione assoluta indicata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionMoveAbsButton)
en: Move (abs)
it: Sposta (ass)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, relativeMotionSB)
en: Relative position the dome should move.
it: Posizione relativa in cui la cupola che dovrebbe spostarsi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionMoveRelButton)
en: Move the dome for the given degrees and direction.
it: Sposta la cupola dei gradi indicati e nella direzione indicata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionMoveRelButton)
en: Move (rel)
it: Sposta (rel)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCWButton)
en: Rotate clockwise
it: Ruota in senso orario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionCWButton)
en: &CW
it: &O

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCCWButton)
en: Rotate counter clockwise
it: Ruota in senso antiorario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionCCWButton)
en: CCW
it: AO

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, domePark)
en: <html><head/><body><p>Park the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Parcheggia la cupola. Per il controllo avanzato della cupola usa la scheda INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort dome motion
it: Interrompi movimento cupola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
it: Interrompi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutterBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useShutterCB)
en: Shutter
it: Otturatore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: <html><head/><body><p>Close the shutter of the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Chiudi l'otturatore della cupola. Per un controllo avanzato della cupola utilizza la scheda INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: <html><head/><body><p>Open the shutter of the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Apri l'otturatore della cupola. Per un controllo avanzato della cupola utilizza la scheda INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusDefinitionBox)
en: Observatory Status
it: Stato dell'osservatorio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: <html><head/><body><p>Observatory status. Select the observatory elements that are relevant for the status:</p>
    <ul>
    <li><b>Dome</b>: unparked &rarr; ready</li>
    <li><b>Shutter</b>: open &rarr; ready</li>
    <li><b>Weather</b>: OK &rarr; ready</li>
    </ul>
    </body></html>
it: <html><head/><body><p>Stato dell'osservatorio. Seleziona gli elementi dell'osservatorio che sono rilevanti per lo stato:</p>
    <ul>
    <li><b>Cupola</b>: non parcheggiata &rarr; pronta</li>
    <li><b>Otturatore</b>: aperta &rarr; pronto</li>
    <li><b>Tempo meteorologico</b>: OK &rarr; pronto</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: Ready
it: Pronto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: <html><head/><body><p>Scale the value axis to the current value range.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Scala il valore dell'asse all'intervallo corrente di valori.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
it: Scala automatica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearGraphHistory)
en: <html><head/><body><p>Clear sensor data history</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Cancella la cronologia dei dati del sensore</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherActionsBox)
en: Actions
it: Azioni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherAlertBox)
en: Ale&rt
it: A&vviso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertShutterCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningShutterCB)
en: Close Shutter
it: Chiudi otturatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertSchedulerCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningSchedulerCB)
en: Stop Scheduler
it: Arresta pianificatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertStatusLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningStatusLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Status: inactive</span></p></body></html>
it: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Stato: inattivo</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertDelayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningDelayLabel)
en: Delay (sec):
it: Ritardo (sec):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherWarningBox)
en: War&ning
it: Atte&nzione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, sensorData)
en: <html><head/><body><p>Current data of the weather sensors. Click on the sensor name to display its data over time.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Dati attuali dei sensori meteorologici. Fai clic sul nome del sensore per visualizzare i suoi dati nel tempo.</p></body></html>

en: rolloff roof
it: tetto apribile

en: dome
it: cupola

en: Parking %1...
it: Parcheggio di %1...

en: Unparking %1...
it: Sparcheggio di %1...

en: Aborting...
it: Interruzione...

en: Opening shutter...
it: Apertura otturatore...

en: Closing shutter...
it: Chiusura dell'otturatore...

en: opening
it: apertura

en: closing
it: chiusura

[ctx: %2 dome or rolloff roof motion %1...]
en: %2 rolloff roof %1...
it: %2 tetto apribile %1...

en: clockwise
it: in senso orario

en: counter clockwise
it: in senso antiorario

[ctx: %2 dome or rolloff roof motion %1...]
en: %2 dome motion %1...
it: %2 movimento della cupola %1...

en: You must restart KStars for this change to take effect.
it: Devi riavviare KStars affinché queste modifiche abbiano effetto.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QTabWidget, OpsEkos)
en: TabWidget
it: oggettoScheda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Configuration
it: Configurazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Load device configuration:
it: Carica la configurazione della periferica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_neverLoadConfig)
en: Ne&ver
it: &Mai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadConfigOnConnection)
en: O&n connection
it: Alla co&nnessione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadDefaultConfig)
en: Alwa&ys load defaults
it: Car&ica sempre i valori predefiniti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Icons orientation:
it: Orientazione delle icone:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons) i18n: ectx: label, entry (EkosTopIcons), group (Ekos)
en: Ekos modules icons are placed on the top of pages
it: Le icone dei moduli Ekos sono messe nella parte alta delle pagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons)
en: Top
it: In alto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: Ekos module icons are placed to the left of pages
it: Le icone dei moduli Ekos sono messe nella parte sinistra delle pagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: &Left
it: A &sinistra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowEkos)
en: Make Ekos window independent from KStars main window. Requires restart to take effect.
it: Rende la finestra di Ekos indipendente dalla finestra principale di KStars. Richiede un riavvio per avere effetto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowEkos) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowFITS) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowINDI)
en: Independent window
it: Finestra indipendente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Offsets
it: Scostamenti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, leadTimeLabel)
en: <html><head/><body><p>Lead time is the minimum time in minutes between jobs. The scheduler starts execution of a job before its scheduled startup time by this lead time. Early execution is useful as focusing, alignment, and guiding procedures may take prolonged periods to time to complete.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Il tempo di consegna è il tempo minimo in minuti tra i processi. Il pianificatore avvia l'esecuzione di un processo prima del tempo di avvio pianificato di questo tempo di consegna. L'esecuzione anticipata è utile in quanto le procedure di messa a fuoco, di allineamento e di guida possono richiedere tempi prolungati per il completamento.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leadTimeLabel)
en: Lead time:
it: Tempo di consegna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, preDawnLabel)
en: <html><head/><body><p>Do not permit jobs to be scheduled or executed past this many minutes before dawn.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Non permettere di programmare o di eseguire i processi oltre questi minuti prima dell'alba.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preDawnLabel)
en: Pre-dawn:
it: Prima dell'alba:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PreemptiveShutdown)
en: <html><head/><body><p>In case no scheduler job is scheduled for this many hours, perform a complete shutdown procedure and restart observatory operations once the next job is ready.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Nel caso in cui nessun lavoro pianificato sia programmato per questo numero di ore, esegui una procedura di spegnimento completa e riavvia le operazioni dell'osservatorio una volta che il lavoro successivo è pronto.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PreemptiveShutdown)
en: Pre-emptive shutdown:
it: Arresto preventivo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_PreemptiveShutdownTime)
en: <html><head/><body><p>Pre-emptive shutdown hours</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Ore per l'arresto preventivo</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, settingAltitudeCutoffLabel)
en: <html><body><p>Do not permit jobs to be scheduled less than this many degrees before the altitude restriction. Actual execution proceeds until the altitude limit.</p></body></html>
it: <html><body><p>Non permettere che i processi vengano programmati a meno di questo numero di gradi prima della limitazione dell'altezza. L'esecuzione effettiva procede fino al limite di altezza.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, settingAltitudeCutoffLabel)
en: Setting altitude cutoff:
it: Imposta soglia di altezza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, duskOffsetLabel)
en: <html><body><p>Offset astronomical dusk by this many hours. This positive or negative value adjusts the twilight restriction.</p></body></html>
it: <html><body><p>Scostamento del crepuscolo astronomico di queste ore. Questo valore, positivo o negativo, regola la limitazione del crepuscolo.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, duskOffsetLabel)
en: Dusk offset:
it: Scostamento dal tramonto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, dawnOffsetLabel)
en: <html><body><p>Offset astronomical dawn by this many hours. This positive or negative value adjusts the twilight restriction.</p></body></html>
it: <html><body><p>Scostamento dell'aurora astronomica di queste ore. Questo valore, positivo o negativo, regola la limitazione del crepuscolo.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dawnOffsetLabel)
en: Dawn offset:
it: Scostamento dall'alba:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Cleanup
it: Pulizia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StopEkosAfterShutdown)
en: After shutdown procedure is successfully executed, stop INDI and Ekos.
it: Dopo che la procedura di spegnimento è stata eseguita con successo, ferma INDI e Ekos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StopEkosAfterShutdown)
en: Stop Ekos after shutdown
it: Arresta Ekos dopo lo spegnimento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShutdownScriptTerminatesINDI)
en: <html><head/><body><p>If the shutdown script terminates INDI server, enable this option so that no disconnection errors are generated.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Se lo script di spegnimento termina il server INDI abilita questa opzione in modo che non vengano generati errori di disconnessione.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShutdownScriptTerminatesINDI)
en: Shutdown script terminates INDI
it: Lo script di spegnimento termina INDI

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Jobs
it: Processi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: <html><head/><body><p>When processing a scheduled job, resume the sequence starting from the last image present in storage.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Quando elabori un lavoro pianificato riprendi la sequenza a partire dall'ultima immagine presente nella memoria.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: Remember job progress
it: Ricorda l'avanzamento del processo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
it: arcominuti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ForceAlignmentBeforeJob)
en: If Align is enabled, scheduler would initiate a realignment procedure before restarting any jobs even if guiding is active.
it: Se Allineamento è attivato, il pianificatore inizierebbe una procedura di riallineamento prima di riavviare qualsiasi processo anche se la guida è attiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelBeforeJob)
en: Reset mount model before starting each job
it: Ripristina il modello della montatura prima di iniziare qualsiasi processo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelOnAlignFail)
en: Reset mount model on alignment failure
it: Ripristina il modello della montatura in caso di allineamento non riuscito

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RealignAfterCalibrationFailure)
en: <html><head/><body><p>If guiding calibration fails then restart alignment process before proceeding to guiding recalibration process again. This can help recenter the target object in the field of view if the calibration process strayed too far off.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Se la calibrazione della guida non riesce allora riavvia il processo di allineamento prima di procedere nuovamente al processo di ricalibrazione della guida. Questo può aiutare a centrare nuovamente il soggetto nel campo di vista se il processo di calibrazione si è allontanato troppo.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RealignAfterCalibrationFailure)
en: Restart alignment on guiding calibration failure
it: Riavvia l'allineamento in caso di insuccesso nella calibrazione della guida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListMiscOptions)
en: Miscellaneous
it: Varie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GuidingSettle)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed before starting capture
it: Attendi questi secondi dopo aver ripreso la guida prima di iniziare la cattura.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Maximum acceptable difference between requested and measured temperature set point. When the temperature threshold is below this value, the temperature set point request is deemed successful.
it: Differenza massima accettabile tra la temperatura richiesta e quella misurata nel punto impostato. Quando la soglia di temperatura è inferiore a questo valore, la richiesta di temperatura nel punto impostato viene considera soddisfatta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Temperature threshold:
it: Soglia temperatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed to stabilize the guiding performance before capture.
it: Attendi questi secondi dopo aver ripreso la guida in modo da stabilizzare le prestazioni di guida prima della cattura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Guiding settle:
it: Assestamento della guida:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15)
en: Cover or uncover telescope dialog timeout in seconds
it: Durata in secondi della finestra copri o scopri il telescopio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Dialog timeout:
it: Durata della finestra:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysResetSequenceWhenStarting)
en: <html><head/><body><p>When starting to process a sequence list, reset all capture counts to zero. Scheduler overrides this option when Remember job progress is enabled.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Quando si inizia a elaborare un elenco di sequenze, tutti i conteggi di acquisizione vengono reimpostati a zero. Il pianificatore non tiene conto di questa opzione se è abilitato Ricorda l'avanzamento del processo.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysResetSequenceWhenStarting)
en: Always reset sequence when starting
it: Azzera sempre la sequenza all'avvio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelAfterMeridian)
en: Reset mount model after meridian flip
it: Ripristina il modello della montatura dopo l'inversione del meridiano

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSummaryPreview)
en: Display received FITS in the Summary screen preview window.
it: Mostra le immagini FITS ricevute nella schermata di riepilogo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSummaryPreview)
en: Summary screen preview
it: Schermata di riepilogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceDSLRPresets)
en: Force DSLR presets
it: Forza le preimpostazioni della DSLR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: Display received DSLR images in the Image Viewer
it: Mostra le immagini ricevute dalla DLSR nel visore di immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: DSLR image viewer
it: Visore di immagini DSLR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear saved DSLR sizes
it: Cancella dimensioni salvate della DSLR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear DSLR Info
it: Pulisci informazioni DSLR

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: In-Sequence Focus
it: Messa a fuoco nella sequenza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: HFR threshold modifier:
it: Modificatore soglia HFR:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: Run in-sequence HFR check after this many frames.
it: Esegui il controllo dell'HFR nella sequenza dopo questo numero di fotogrammi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: In-sequence HFR check:
it: Controllo dell'HFR nella sequenza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_InSequenceCheckFrames) i18n: ectx: label, entry (InSequenceCheckFrames), group (Capture)
en: Run In-Sequence HFR check after this many frames.
it: Esegui il controllo dell'HFR nella sequenza dopo questo numero di fotogrammi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseMedianFocus)
en: <html><head/><body><p>Calculate median focus value after each autofocus operation is complete. If the autofocus results become progressively worse with time, the median value shall reflect this trend and prevent unnecessary autofocus operations when the seeing conditions deteriorate.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Calcola il valore di messa a fuoco mediana al termine di ciascuna operazione di messa a fuoco automatica. Se i risultati della messa a fuoco automatica peggiorano progressivamente nel tempo il valore mediano deve riflettere questa tendenza, in modo da prevenire operazioni di messa a fuoco automatica non necessarie quando le condizioni di vista si deteriorano.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMedianFocus)
en: Use median focus
it: Usa fuoco mediano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveHFRToFile)
en: Save sequence HFR value to file
it: Salva il valore della sequenza HFR su file

[ctx: @title:window]
en: Profile Editor
it: Editor dei profili

en: Cannot save an empty profile.
it: Impossibile salvare un profilo vuoto.

en: Profile name already exists.
it: Il nome del profilo esiste già.

en: <nobr>Available as <b>Remote</b> Driver. To use locally, install the corresponding driver.<nobr/>
it: <nobr>Disponibile come driver <b>remoto</b>. Per usarlo localmente, installa il driver corrispondente.<nobr/>

en: <nobr><b>Label</b>: %1 &#9473; <b>Driver</b>: %2 &#9473; <b>Exec</b>: %3<nobr/>
it: <nobr><b>Etichetta</b>: %1 &#9473; <b>Driver</b>: %2 &#9473; <b>Exec</b>: %3<nobr/>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, guideTypeCombo)
en: Internal
it: Interno

[ctx: @title:window]
en: Scanning Network
it: Scansione della rete

en: Scanning network for INDI Web Managers...
it: Scansione della rete alla ricerca di INDI Web Manager...

en: Found INDI Web Manager at %1
it: INDI Web Manager trovato in %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: Profile
it: Profilo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: <html><head/><body><p>After establishing connection with INDI server, automatically connect all devices.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Dopo aver stabilito la connessione al server INDI connetti automaticamente tutti i dispositivi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: Auto Connect
it: Connessione automatica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: <html><head/><body>
    <p>Send current KStars geographical site settings to drivers once Ekos is online.</p>
    <p>This option should only be used when connecting to a remote geographic site.</p>
    </body></html>
it: <html><head/><body>
    <p>Invia le impostazioni correnti del sito geografico di KStars ai driver quando Ekos è online.</p>
    <p>Questa opzione dovrebbe venire utilizzata solo quando ci si connette a un sito geografico remoto.</p>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: Site Info
it: Informazioni sul sito

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guidingTypeLabel)
en: <html><body><p>Select which plug-in the Guider module should use.</p></body></html>
it: <html><body><p>Seleziona quale estensione dovrebbe essere utilizzata dal modulo di Guida.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guidingTypeLabel)
en: Guiding:
it: Guida:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, modeLabel)
en: <html><head/><body>
    <p>Connection mode to use for the INDI server:</p>
    <p><span style="font-weight:600">Local</span><br/>Connect to a local INDI server, created when Ekos starts.</p>
    <p><span style="font-weight:600">Remote</span><br/>Connect to a remote INDI server that is already running.</p>
    </body></html>
it: <html><head/><body>
    <p>Modalità di connessione da utilizzare per il server INDI:</p>
    <p><span style="font-weight:600">Locale</span><br/>Connettiti a un server INDI locale, creato all'avvio di Ekos.</p>
    <p><span style="font-weight:600">Remoto</span><br/>Connettiti a un server INDI remoto già in esecuzione.</p>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
it: Porta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteMode)
en: Re&mote
it: Re&mota

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, INDIWebManagerPort)
en: <html><body><p>INDI Web Manager port.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Porta di INDI Web Manager.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteHost)
en: <html><body><p>Remote INDI server host or address.</p></body></html>
it: <html><body><p>Host o indirizzo del server INDI remoto.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remotePort)
en: <html><body><p>Remote INDI Server Port.</p></body></html>
it: <html><body><p>Porta del server INDI remoto.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, externalGuideHost)
en: <html><body><p>External guider host or address.</p></body></html>
it: <html><body><p>Host o indirizzo della guida esterna.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indihubB)
en: <html><head/><body><p>Configure INDIHub.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Configura INDIHub.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localMode)
en: &Local
it: &Locale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, externalGuidePort)
en: <html><body><p>External guider port.</p></body></html>
it: <html><body><p>Porta della guida esterna.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, scanB)
en: <html><body><p>Scan local network for INDI web managers.</p></body></html>
it: <html><body><p>Cerca INDI Web Manager nella rete locale.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scanB)
en: Scan
it: Analizza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, INDIWebManagerCheck)
en: <html><body><p>Store profile on remote INDI Web Manager. Use INDI Web Manager on the remote device to start/stop INDI server.</p></body></html>
it: <html><body><p>Salva il profilo in un INDI Web Manager remoto. Usa INDI Web Manager sul dispositivo remote per avviare o per fermare il server INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: <html><body><p>Open Web Manager in browser.</p></body></html>
it: <html><body><p>Apri il Manager Web nel browser.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: Web Manager
it: Manager web

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driversGroupBox)
en: Select Devices
it: Seleziona dispositivi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, aux3Label)
en: Auxiliary #3
it: Ausiliario n.3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, aux4Label)
en: Auxiliary #4
it: Ausiliario n.4

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, aux1Label)
en: Auxiliary #1
it: Ausiliario n.1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, domeLabel)
en: Dome Controller
it: Controllore della cupola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeLabel)
en: Dome:
it: Cupola:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AOLabel)
en: AO:
it: OA:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, aux2Label)
en: Auxiliary #2
it: Ausiliario n.2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mount:
it: Montatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, weatherLabel)
en: Weather Station
it: Stazione meteo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
it: Meteo:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, remoteDrivers)
en: driver@host:port,driver@host,@host:port,@host,driver
it: driver@host:porta,driver@host,@host:porta,@host,driver

en: Invalid port.
it: Porta non valida.

en: Host name cannot be empty.
it: Il nome host non può essere vuoto.

en: Profile name cannot be empty.
it: Il nome del profilo non può essere vuoto.

[ctx: @title:window]
en: Detecting StellarMate...
it: Rilevamento di StellarMate...

en: Please wait while searching for StellarMate...
it: Attendi durante la ricerca di StellarMate...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ProfileWizard)
en: Ekos Profile Wizard
it: Procedura guidata per il profilo di Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intoPageLabel)
en: <html><head/><body><p>Welcome to the <span style=" font-weight:600;">Ekos Profile Wizard</span></p><p>Ekos is the premier observatory control and automation platform. With Ekos, you can capture images and gather scientific data with ease. This Wizard will help you create your equipment profile. You will be asked to verify some basic information. </p><p>Please click <span style=" font-weight:600;">next</span> to continue. </p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Benvenuto nella <span style=" font-weight:600;">procedura guidata per il profilo di Ekos</span></p><p>Ekos è la principale piattaforma per il controllo e per l'automazione dell'osservatorio. Con Ekos puoi acquisire immagini e raccogliere dati scientifici con facilità. Questa procedura guidata ti aiuterà a creare il profilo per il tuo equipaggiamento. Ti verrà chiesto di verificare alcune informazioni di base.</p><p>Fai clic su <span style=" font-weight:600;">successivo</span> per continuare. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Online Resources:</span></p></body></html>
it: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Risorse online:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, INDIInfoB)
en: What is
    INDI?
it: Che cos'è
    INDI?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, discoverEkosB)
en: Discover
    Ekos
it: Scopri
    Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, videoTutorialsB)
en: Video
    Tutorials
it: Esercitazioni
    video

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Where is your equipment connected?
it: Dov'è connesso il tuo equipaggiamento?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, localEquipmentB)
en: Equipment is attached
    to this device
it: L'equipaggiamento è collegato
    a questo dispositivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentB)
en: Equipment is attached to
    a remote device
it: L'equipaggiamento è collegato
    ad un dispositivo remoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: <html><head/><body><p>Which <span style=" color:#ff5500;">remote</span> device is the equipment connected to?</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>A quale dispositivo <span style=" color:#ff5500;">remoto</span> è connesso l'equipaggiamento?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, equipmentOtherB)
en: Other
it: Altro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Enter the remote computer information:
it: Inserisci le informazioni sul computer remoto:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, remoteHostEdit) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, PiHost)
en: Enter IP address or host name
it: Inserisci l'indirizzo IP o il nome host

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p><a href="https://github.com/knro/indiwebmanager"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI Web Manager</span></a> running on the Remote Computer?</p></body></html>
it: <html><head/><body><p><a href="https://github.com/knro/indiwebmanager"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;"> Il Web Manager INDI </span></a> è in esecuzione su un computer remoto?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNotSureB)
en: Not Sure
it: Non sono sicuro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: <span style=" font-style:italic;">INDI Web Manager</span> is a service that runs on remote devices to help you start and stop INDI services remotely.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Suggerimento</span>: <span style=" font-style:italic;">INDI Web Manager</span> è un servizio in esecuzione sui dispositivi remoti per aiutarti ad avviare e a fermare i servizi INDI da remoto.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Enter host name and port. If you do not know, leave as is.
it: Inserisci nome host e porta. Se non li conosci, lascia così com'è.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PiAutoDetectB)
en: Auto Detect
it: Rileva automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: <html><head/><body><p>Using Ekos locally on Windows is not supported. You must connect to a remote gadget to control devices.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>L'uso di Ekos localmente su Windows non è supportato. Devi connetterti a un gadget remoto per controllare i dispositivi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which INDI Server do you want to use?
it: Che tipo di server INDI vuoi usare?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useInternalINDIB)
en: Internal INDI
    Server
it: Server INDI
    interno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useExternalINDIB)
en: External INDI
    Server
it: Server INDI
    esterno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: External INDI Server can be <a href="http://www.cloudmakers.eu/indigoserver/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI Server for OSX</span></a> or an INDI Server launched manually locally. If unsure, select Internal INDI Server.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Suggerimento</span>: un server INDI esterno può essere un <a href="http://www.cloudmakers.eu/indigoserver/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">server INDI per OSX</span></a> oppure un server INDI avviato manualmente in locale. Se non sei sicuro seleziona il server INDI interno.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <html><head/><body><p>You're almost done...</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Hai quasi finito...</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: <html><head/><body><p>What do you want to name your profile?</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Come vuoi chiamare il tuo profilo?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: My Astro Gear
it: Il mio equipaggiamento astronomico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <html><head/><body><p>Which guider application do you want to use?</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Quale applicazione di guida vuoi usare?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useInternalGuiderR)
en: Internal Guider
it: Guida interna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: Internal Guider is recommended. Using external guider applications requires additional setup instructions outside the scope of Ekos.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Suggerimento</span>: è raccomandata la guida interna. L'uso di un'applicazione di guida esterna richiede delle istruzioni per l'impostazione che vanno oltre l'obiettivo di Ekos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: <html><head/><body><p>Do you want to select additional services?</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Vuoi selezionare dei servizi aggiuntivi?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useJoystickCheck)
en: <html><head/><body><p>Use INDI Joystick driver to enable control of mounts, domes, and focusers with any compatible game pad.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Usa il driver del joystick di INDI per abilitare il controllo di montature, cupole e focalizzatori con qualsiasi game pad compatibile.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useRemoteAstrometryCheck)
en: <html><head/><body><p>If the remote computer has astrometry.net installed, you can run the remote astrometry driver and use it to solve images in Ekos Align module.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>se il computer remoto ha installato astrometry.net puoi avviare il driver astrometrici remoti ud usarli per risolvere l'immagine nel modulo di allineamento di Ekos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRemoteAstrometryCheck)
en: Remote Astrometry
it: Astrometria remota

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useWatchDogCheck)
en: <html><head/><body><p>Use the INDI WatchDog driver. It monitors connection between your remote equipment and Ekos. If the communication is lost between the two, the WatchDog driver goes into safe mode and executes a shutdown procedure to protect your equipment.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Usa il driver INDI WatchDog. Esso controlla la connessione tra la tua attrezzatura remota ed Ekos. Se la comunicazione tra i due viene persa, il driver WatchDog passa alla modalità protetta ed esegue una procedura di spegnimento per proteggere la tua attrezzatura.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSkySafariCheck)
en: <html><head/><body><p>If you plan to use SkySafari to monitor and/or control your mount, check this box to start INDI SkySafari Server. You can connect SkySafari to this server and it shall enable you to connect and control your mount. For more details, please check the <a href="https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI SkySafari Documentation.</span></a></p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Se progetti di usare SkySafari per monitorare e/o controllare la tua montatura, spunta questa casella di controllo per avviare il server INDI SkySafari. Puoi connettere SkySafari a questo server e ti consentirà di collegare e controllare la tua montatura. Per ulteriori dettagli, consulta la <a href="https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">documentazione di INDI SkySafari.</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createProfileB)
en: Create Profile &&
    Select Devices
it: Crea il profilo e
    Seleziona i dispositivi

en:  Scheduler job |  Scheduler jobs
it[0]:  Processo del pianificatore
it[1]:  Processi del pianificatore

en:  (first only)
it: (solo primo)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FramingAssistant)
en: Mosaic Planner
it: Pianificatore del mosaico

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, equipmentGroup)
en: ↓ Confirm Equipment
it: ↓ Conferma l'attrezzatura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pixelHSizeSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Height of a single camera photosite, in micrometers.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p align="justify">Altezza di un singolo fotosito della fotocamera, in micrometri.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Camera frame width and height in pixels
it: Larghezza e altezza in pixel del fotogramma della fotocamera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Fetch equipment information from the Ekos active profile, if any.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p align="justify">Recupera le informazioni sull'attrezzatura dal profilo Ekos attivo, se presente.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchB)
en: Fetch
it: Preleva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focalLenSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Focal length of the telescope to use for the mosaic.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p align="justify">Lunghezza focale del telescopio da utilizzare per il mosaico.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: Camera pixel size in microns
it: Dimensione del pixel della fotocamera, in micron

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Pixel Size:
it: Dimensione pixel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cameraHSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Height of the frame produced by the camera, in pixels.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p align="justify">Altezza del fotogramma prodotto dalla fotocamera, in pixel.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraWFOVLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVWLabel)
en: W
it: O

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cameraWSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Width of the frame produced by the camera, in pixels.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p align="justify">Larghezza del fotogramma prodotto dalla fotocamera, in pixel.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pixelWSizeSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Width of a single camera photosite, in micrometers.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p align="justify">Larghezza di un singolo fotosito della fotocamera, in micrometri.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Mount focal length in millimeters
it: Lunghezza focale della montatura, in millimetri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
it: Lunghezza focale:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToSelectGridB)
en: Go to Grid Selection page
it: Vai alla pagina di selezione della griglia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToSelectGridB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToSelectGrid) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToAdjustGridB)
en: Select Grid
it: Seleziona griglia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup)
en: ↓ Select Grid
it: ↓ Seleziona griglia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, transparencySlider)
en: Adjust tiles transparency
it: Regola trasparenza delle tessere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Position Angle:
it: Angolo di posizione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, targetFOVLabel)
en: Final mosaic field of view size in arc minutes. Click update to calculate it or enter it manually.
it: Campo di vista del mosaico finale in minuti d'arco. Fai clic per calcolarlo o inseriscilo a mano.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVLabel)
en: Mosaic FOV:
it: CDV del mosaico:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverseOddRows)
en: Minimum mount move
it: Movimento montatura minimo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetB)
en: Cover FOV
it: CDV del cappuccio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, overlapLabel)
en: Percentage of overlap between two neighbouring images
it: Percentuale di sovrapposizione tra due immagini vicine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, overlapLabel)
en: Overlap:
it: Sovrapposizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tile Transparency:
it: Trasparenza tessere:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV in arc minutes as determined from equipment parameters above
it: CDV della fotocamera in minuti d'arco, determinato dai suddetti parametri dell'attrezzatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV:
it: CDV della fotocamera:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Specify the number of rows and columns of the final mosaic image
it: Specifica il numero di righe e colonne dell'immagine mosaico finale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Mosaic Grid:
it: Griglia del mosaico:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToJobsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createJobsB)
en: Create Jobs
it: Crea processi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Perform calibration and autoguiding before proceeding to the next step.
it: Esegui la calibrazione e la guida automatica prima di procedere col passo successivo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Ekos Sequence File
it: File della sequenza Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Perform alignment using astrometry solver before proceeding to the next step.
it: Esegui l'allineamento usando un risolutore astrometrico prima di procedere al passaggio successivo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Select which steps to execute before starting the capture process.
it: Seleziona i passaggi da eseguire prima di avviare il processo di cattura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alignEveryLabel)
en: Align Every
it: Allinea ogni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSequenceB)
en: Load the image sequence queue.
it: Carica immagine della coda della sequenza.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trackStepCheck)
en: Slew to the target and track it before proceeding to the next step.
it: Ruota verso l'obiettivo e inseguilo prima di procedere al passaggio successivo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
it: Insegui

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: Directory to save sequence images
it: Cartella dove salvare la sequenza di immagini

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Perform autofocusing before proceeding to the next step.
it: Esegui la messa a fuoco automatica prima di procedere al passaggio successivo.

[ctx: @title:window]
en: Select Sequence Queue
it: Seleziona coda della sequenza

en: Ekos Sequence Queue (*.esq)
it: Coda della sequenza Ekos (*.esq)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, equipmentGroup)
en: ↓ Equipment
it: ↓ Attrezzatura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup)
en: ↓ FOV
it: ↓ CDV

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobsGroup)
en: ↓ Jobs
it: ↓ Processi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroup)
en: ↓ Output
it: ↓ Uscita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobCountLabel)
en: Job Count:
it: Numero di processi:

en: Job scheduler list.
    Click to select a job in the list.
    Double click to edit a job with the left-hand fields.
it: Elenco dei processi del pianificatore.
    Fai clic per selezionare un lavoro nell'elenco.
    Fai doppio clic per modificare un processo con i campi a sinistra.

en: Remove selected job from the observation list.
    Job properties are copied in the edition fields before removal.
it: Rimuovi il processo selezionato dalla lista delle osservazioni.
    Le proprietà del processo vengono copiate nei campi dell'edizione prima della rimozione.

[ctx: @title:window]
en: Select FITS Image
it: Seleziona immagine FITS

en: FITS header: cannot find OBJCTRA (%1).
it: Intestazione FITS: impossibile trovare OBJCTRA (%1).

en: FITS header: cannot find OBJCTDEC (%1).
it: Intestazione FITS: impossibile trovare OBJCTDEC (%1).

[ctx: @title:window]
en: Select Startup Script
it: Seleziona script di avvio

[ctx: @title:window]
en: Select Shutdown Script
it: Seleziona script di chiusura

en: Warning: You cannot add or modify a job while the scheduler is running.
it: Attenzione: non puoi aggiungere o modificare un processo mentre il pianificatore è in esecuzione.

en: Warning: Target name is required.
it: Attenzione: è richiesto il nome del soggetto.

en: Warning: Sequence file is required.
it: Attenzione: è richiesto il file di sequenza.

en: Warning: Target coordinates are required.
it: Attenzione: sono richieste le coordinate del soggetto.

en: Warning: RA value %1 is invalid.
it: Attenzione: il valore %1 di AR non è valido.

en: Warning: DEC value %1 is invalid.
it: Attenzione: il valore %1 di DEC non è valido.

en: Warning: you cannot add or modify a job while the scheduler is running.
it: Attenzione: non puoi aggiungere o modificare un processo mentre il pianificatore è in esecuzione.

en: Job '%1' has not been processed upon scheduler stop, marking aborted.
it: Il processo «%1» non è stato elaborato al momento dell'arresto del pianificatore, contrassegnato come interrotto.

en: Scheduler aborted.
it: Pianificatore interrotto.

en: Scheduler is in shutdown until next job is ready
it: Il pianificatore è in arresto finché non è pronto un nuovo processo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startB)
en: Start Scheduler
it: Avvia pianificatore

en: Warning: startup script URL %1 is not valid.
it: Attenzione: l'URL %1 dello script di avvio non è valido.

en: Warning: shutdown script URL %1 is not valid.
it: Attenzione: l'URL %1 dello script di spegnimento non è valido.

en: Scheduler started.
it: Pianificatore avviato.

en: Scheduler resuming.
it: Pianificatore in ripristino.

en: Scheduler pause planned...
it: Pausa pianificata del pianificatore...

en: Resume Scheduler
it: Riprendi pianificatore

en: Scheduler paused.
it: Pianificatore in pausa.

en: No job running
it: Nessun processo in esecuzione

en: All jobs aborted. Waiting %1 seconds to re-schedule.
it: Tutti i processi interrotti. Attendi %1 secondi per ripianificarli.

en: Scheduler waits for a retry.
it: Pianificatore in attesa di un nuovo tentativo.

en: No jobs left in the scheduler queue.
it: Nessun processo rimasto nella coda del pianificatore.

en: Only %1 jobs left in the scheduler queue, rescheduling those.
it: Solo %1 processi rimasti nella coda del pianificatore, vengono riprogrammati.

en: No jobs left in the scheduler queue after evaluating.
it: Nessun processo rimasto nella coda del pianificatore dopo la valutazione.

en: Only aborted jobs left in the scheduler queue after evaluating, rescheduling those.
it: Solo i processi interrotti sono rimasti nella coda del pianificatore dopo la valutazione, riprogrammare quelli.

en: Scheduler is awake.
it: Il pianificatore è attivo.

en: Scheduler is awake. Jobs shall be started when ready...
it: Il pianificatore è attivo. I processi inizieranno quando pronti...

en: Scheduler is awake. Jobs shall be started when scheduler is resumed.
it: Il pianificatore è attivo. I processi inizieranno quando sarà ripristinato.

en: Ekos job started (%1)
it: Processo di Ekos avviato (%1)

en: Ekos started.
it: Ekos avviato.

en: Starting Ekos failed. Retrying...
it: Avvio di Ekos non riuscito. Nuovo tentativo...

en: Starting Ekos failed.
it: Avvio di Ekos non riuscito.

en: Starting Ekos timed out. Retrying...
it: Avvio di Ekos oltre il tempo massimo. Nuovo tentativo...

en: Starting Ekos timed out.
it: Avvio di Ekos oltre il tempo massimo.

en: Ekos stopped.
it: Ekos arrestato.

en: INDI devices connected.
it: Dispositivi INDI connessi.

en: One or more INDI devices failed to connect. Retrying...
it: Uno o più dispositivi INDI non riescono a connettersi. Riprovo...

en: One or more INDI devices failed to connect. Check INDI control panel for details.
it: Uno o più dispositivi INDI non riescono a connettersi. Controlla il pannello di controllo di INDI per maggiori dettagli.

en: One or more INDI devices timed out. Retrying...
it: Uno o più dispositivi di INDI hanno impiegato più del tempo massimo. Riprovo...

en: One or more INDI devices timed out. Check INDI control panel for details.
it: Uno o più dispositivi di INDI hanno impiegato più del tempo massimo. Controlla il pannello di controllo di INDI per i dettagli.

en: INDI devices disconnected.
it: Dispositivi INDI disconnessi.

en: Observatory is in the startup process
it: L'osservatorio si sta avviando

en: Ekos is already started, skipping startup script...
it: Ekos è già avviato, salto lo script di avvio...

en: Observatory is in the shutdown process
it: L'osservatorio si sta arrestando

en: Warming up CCD...
it: Riscaldamento del CCD...

en: park/unpark wait procedure failed, aborting...
it: Procedura di attesa del parcheggio/sparcheggio non riuscita, interruzione...

en: Executing script %1...
it: Esecuzione dello script %1...

en: Startup script failed, aborting...
it: Lo script di avvio non ha avuto successo, interruzione...

en: Shutdown script failed, aborting...
it: Lo script di spegnimento non ha avuto successo, interruzione...

en: Shutdown complete.
it: Spegnimento completato.

en: Shutdown procedure failed, aborting...
it: Procedura di spegnimento non riuscita, interruzione...

en: Job '%1' reached completion time %2, stopping.
it: Il processo «%1» ha raggiunto il tempo di completamento %2, interrotto.

en: Warning: job '%1' alignment procedure failed, marking aborted.
it: Attenzione: la procedura di allineamento del processo «%1» non ha avuto successo, la contrassegno come interrotta.

en: Warning: job '%1' capture procedure failed, marking aborted.
it: Attenzione: la procedura di cattura del processo «%1» non ha avuto successo, la contrassegno come interrotta.

en: Warning: job '%1' focusing procedure failed, marking aborted.
it: Attenzione: la procedura di messa a fuoco del processo «%1» non ha avuto successo, la contrassegno come interrotta.

en: Warning: job '%1' guiding procedure failed, marking aborted.
it: Attenzione: la procedura di guida del processo «%1» non ha avuto successo, la contrassegno come interrotta.

en: Warning: job '%1' lost connection to the mount, attempting to reconnect.
it: Attenzione: il processo «%1» ha perso la connessione con la montatura, tentativo di riconnessione.

en: Warning: job '%1' lost connection to the dome, attempting to reconnect.
it: Attenzione: il processo «%1» ha perso la connessione con la cupola, tentativo di riconnessione.

en: Guiding already running, directly start capturing.
it: Guida già in esecuzione, avvia la cattura direttamente.

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Scheduler List
it: Apri lista del pianificatore di Ekos

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Scheduler List
it: Salva lista del pianificatore di Ekos

en: Failed to save scheduler list
it: Impossibile salvare la lista del pianificatore

en: Scheduler list saved to %1
it: Lista del pianificatore salvata in %1

en: Job '%1' is slewing to target.
it: Il processo «%1» sta ruotando verso il soggetto.

en: Warning: job '%1' is unable to proceed with autofocus, not supported.
it: Attenzione: il processo «%1» non è in grado di avanzare senza la messa a fuoco automatica, che non è supportata.

en: Job '%1' is focusing.
it: Il processo «%1» sta mettendo a fuoco.

en: Job '%1' is terminated due to errors.
it: Il processo «%1» è terminato a causa di errori.

en: Job '%1' is aborted.
it: Il processo «%1» è stato interrotto.

en: Waiting %1 seconds to restart job '%2'.
it: Attendi %1 secondi per riavviare il processo «%2».

en: Job '%1' is complete.
it: Il processo «%1» è completo.

en: Guiding already running for %1 ...
it: Guida già in esecuzione per %1 ...

en: Starting guiding procedure for %1 ...
it: Avvio della procedura di guida per %1...

en: Ekos job (%1) - Capture started
it: Processo di Ekos (%1) - cattura iniziata

en: Job '%1' capture is in progress...
it: La cattura del processo «%1» è in corso...

en: Job '%1' %2x%3" %4
it: Processo «%1» %2x%3" %4

en: Parking mount in progress...
it: Parcheggio della montatura in corso...

en: Mount already unparked.
it: Montatura già sparcheggiata.

en: Mount parked.
it: Montatura parcheggiata.

en: Mount unparked.
it: Montatura sparcheggiata.

en: Warning: mount unpark operation timed out on attempt %1/%2. Restarting operation...
it: Attenzione: l'operazione di sparcheggio della montatura ha impiegato troppo tempo nel tentativo %1 di %2. Riavvio dell'operazione...

en: Warning: mount unpark operation timed out on last attempt.
it: Attenzione: l'operazione di sparcheggio della montatura ha impiegato troppo tempo nell'ultimo tentativo.

en: Warning: mount park operation timed out on attempt %1/%2. Restarting operation...
it: Attenzione: l'operazione di parcheggio della montatura ha impiegato troppo tempo nel tentativo %1 di %2. Riavvio dell'operazione...

en: Warning: mount park operation timed out on last attempt.
it: Attenzione: l'operazione di parcheggio della montatura ha impiegato troppo tempo nell'ultimo tentativo.

en: Mount unparking error.
it: Errore nello sparcheggio della montatura.

en: Warning: mount park operation failed on attempt %1/%2. Restarting operation...
it: Attenzione: operazione di parcheggio della montatura non riuscita nel tentativo %1 di %2. Riavvio dell'operazione...

en: Mount parking error.
it: Errore di parcheggio della montatura.

en: Parking dome...
it: Parcheggio della cupola...

en: Dome already parked.
it: La cupola è già parcheggiata.

en: Unparking dome...
it: Sparcheggio della cupola...

en: Dome already unparked.
it: Cupola già sparcheggiata.

en: Dome parked.
it: Cupola parcheggiata.

en: Dome unparked.
it: Cupola sparcheggiata.

en: Operation timeout. Restarting operation...
it: L'operazione ha impiegato troppo tempo. Riavvio dell'operazione...

en: Dome parking failed. Restarting operation...
it: Parcheggio della cupola non riuscito. Riavvio dell'operazione...

en: Dome parking error.
it: Errore di parcheggio della cupola.

en: Dome unparking failed. Restarting operation...
it: Sparcheggio della cupola non riuscito. Riavvio dell'operazione...

en: Dome unparking error.
it: Errore nello sparcheggio della cupola.

en: Mosaic file %1 saved successfully.
it: File mosaico %1 salvato con successo.

en: Error saving mosaic file %1. Please reload job.
it: Errore nel salvataggio del file mosaico %1. Ricarica il processo.

en: Turning off astronomial twilight check may cause the observatory to run during daylight. This can cause irreversible damage to your equipment!
it: La disattivazione del controllo astronomico del crepuscolo può far funzionare l'osservatorio alla luce del giorno. Ciò può causare danni irreversibili all'attrezzatura!

en: Astronomial Twilight Warning
it: Allarme crepuscolo astronomico

en: Manual startup procedure completed successfully.
it: La procedura di avvio manuale è stata completata correttamente.

en: Manual startup procedure terminated due to errors.
it: La procedura di avvio manuale è terminata a causa di errori.

en: Warning: executing startup procedure manually...
it: Attenzione: esecuzione manuale della procedura di avvio...

en: Are you sure you want to execute the startup procedure manually?
it: Vuoi davvero eseguire la procedura di avvio manualmente?

en: Startup procedure terminated.
it: Procedura di avvio terminata.

en: Manual shutdown procedure completed successfully.
it: La procedura di spegnimento manuale è stata completata correttamente.

en: Manual shutdown procedure terminated due to errors.
it: Procedura di spegnimento manuale terminata a causa di errori.

en: Warning: executing shutdown procedure manually...
it: Attenzione: esecuzione manuale della procedura di spegnimento...

en: Are you sure you want to execute the shutdown procedure manually?
it: Vuoi davvero eseguire la procedura di spegnimento manualmente?

en: Shutdown procedure terminated.
it: Procedura di spegnimento terminata.

en: Unable to open sequence queue file '%1'
it: Impossibile aprire il file della coda della sequenza «%1»

en: Sleeping for %1 on simulation clock update until next observation job is ready...
it: Sospensione per %1 dell'aggiornamento dell'orologio di simulazione fino a quando il processo di osservazione successivo è pronto...

en: Job '%1' alignment is complete.
it: L'allineamento del processo «%1» è completo.

en: Warning: job '%1' alignment failed.
it: Attenzione: il processo di allineamento «%1» non ha avuto successo.

en: Restarting %1 alignment procedure...
it: Riavvio della procedura di allineamento %1...

en: Job '%1' guiding is in progress.
it: La guida del processo «%1» è in corso.

en: Warning: job '%1' guiding failed.
it: Attenzione: il processo di guida «%1» non ha avuto successo.

en: Warning: job '%1' calibration failed.
it: Attenzione: il processo di guida «%1» non ha avuto successo.

en: Warning: job '%1' failed to capture target.
it: Attenzione: il processo «%1» non è riuscito a catturare il soggetto.

en: Warning: job '%1' failed its capture procedure, restarting capture.
it: Attenzione: la procedura di cattura del processo «%1» non ha avuto successo, riavvio della cattura.

en: Warning: job '%1' failed its capture procedure, marking aborted.
it: Attenzione: la procedura di cattura del processo «%1» non ha avuto successo, la contrassegno come interrotta.

en: Ekos job (%1) - Capture finished
it: Processo Ekos (%1) - cattura completata

en: Warning: job '%1' focusing failed.
it: Attenzione: la procedura di messa a fuoco del processo «%1» non ha avuto successo.

en: Job '%1' slew is complete.
it: La rotazione del processo «%1» è stata completata.

en: Warning: job '%1' slew failed, marking terminated due to errors.
it: Attenzione: la procedura di rotazione del processo «%1» non ha avuto successo, la contrassegno come terminata a causa di errori.

en: Warning: job '%1' repositioning failed, marking terminated due to errors.
it: Attenzione: la procedura di riposizionamento del processo «%1» non ha avuto successo, la contrassegno come terminata a causa di errori.

en: Weather conditions are OK.
it: Le condizioni meteorologiche sono ok.

en: Warning: weather conditions are in the WARNING zone.
it: Attenzione: le condizioni meteorologiche sono in zona di AVVISO.

en: Caution: weather conditions are in the DANGER zone!
it: Attenzione: le condizioni meteorologiche sono nella zona di PERICOLO.

en: Weather conditions in warning zone
it: Condizioni meteorologiche in zona di avviso

en: Weather conditions are critical. Observatory shutdown is imminent
it: Condizioni meteorologiche critiche. Lo spegnimento dell'osservatorio è imminente

en: Starting shutdown procedure due to severe weather.
it: Avvio della procedura di spegnimento a causa del maltempo.

en: Sleeping until observation job %1 is ready at %2...
it: In attesa fino a quando il lavoro di osservazione %1 è pronto alle %2 ...

en: Scheduler is in sleep mode
it: Il pianificatore è in modalità risparmio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobSequenceGroup)
en: Object && Sequence Selection
it: Oggetti e selezione della sequenza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FITSLabel)
en: Select optional FITS file to be used for alignment. When using FITS, specify the object or the estimated coordinates which are used to slew the mount.
it: Seleziona un file FITS opzionale da utilizzare per l'allineamento. Quando si utilizza FITS, specifica l'oggetto o le coordinate stimate che vengono utilizzate per ruotare la montatura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FITSLabel)
en: FITS File:
it: File FITS:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence:
it: Sequenza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priorityLabel)
en: Priority:
it: Priorità:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, prioritySpin)
en: Assigned priority to each job with 1 being the highest priority and 20 being the lowest priority
it: Priorità assegnata a ciascun processo, dove 1 rappresenta la priorità massima e 20 la minima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Ekos Device Profile
it: Profilo del dispositivo Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copySkyCenterB)
en: Fill coordinates with Sky Map center
it: Riempi le coordinate col centro della mappa celeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotationLabel)
en: PA
it: AP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save schedule
it: Salva la pianificazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save schedule as...
it: Salva la pianificazione come...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Captures
it: Catture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Score
it: Punteggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Start Time
it: Ora di inizio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: End Time
it: Ora di fine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Est. Duration
it: Durata stimata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Lead time
it: Tempo di consegna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseB)
en: Pause Scheduler
it: Metti in pausa il pianificatore

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerAlgorithmCombo)
en: Classic
it: Classica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, completionGroup)
en: Job Completion Conditions
it: Condizioni di completamento del processo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatCompletionR)
en: &Repeat for
it: &Ripeti per

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, sequenceCompletionR)
en: The observation job is completed when the sequence is complete.
it: Il processo di osservazione è completato al termine della sequenza.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sequenceCompletionR)
en: Se&quence completion
it: Completamento della se&quenza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, timeCompletionR)
en: Terminate the job on the given date and time.
it: Termina il processo alla data e all'ora indicate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, timeCompletionR)
en: Repeat &until
it: Ripeti f&ino

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, repeatsSpin)
en: Restart job until it is executed this many times.
it: Riavvia il processo finché non viene eseguito questo numero di volte.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, repeatsSpin)
en:  runs
it:  esecuzioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, loopCompletionR)
en: Restart the sequence job indefinitely.
it: Riavvia il processo della sequenza indefinitamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loopCompletionR)
en: Repeat &until terminated
it: Ripeti f&ino al termine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroup)
en: Job Startup Conditions
it: Condizioni di avvio del processo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, culminationConditionR)
en: Start the observation job when the object reaches culmination adjusted for the offset value in minutes. By default, the observation job runs 60 minutes prior to culmination.
it: Inizia il processo di osservazione quando l'oggetto raggiunge il culmine, anticipato da uno scostamento in minuti pari al valore. Come impostazione predefinita il processo di osservazione viene eseguito 60 minuti prima del culmine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, culminationConditionR)
en: Cul&mination Offset
it: Scostamento dal culmine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: start the job on the specified date and time
it: avvia il processo all'ora e alla data specificate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: O&n
it: Acce&so

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, culminationOffset)
en: <html><head/><body><p>Offset in minutes to start imaging before or after culmination time.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Scostamento in minuti per avviare la sessione prima o dopo l'orario del culmine.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, asapConditionR)
en: Start the observation job as soon as all the constraints, if any, are met. The best candidate target shall be imaged first.
it: Inizia il processo di osservazione non appena tutti i vincoli sono soddisfatti. L'obiettivo meglio candidato deve essere ripreso per primo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, asapConditionR)
en: ASAP
it: Al più presto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contraintsGroup)
en: Job Constraints
it: Vincoli del processo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, moonSeparationCheck)
en: The moon separation must remain equal to or higher than the given value.
it: La separazione lunare deve rimanere uguale o superiore al valore dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moonSeparationCheck)
en: Moon  >
it: Luna  >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, altConstraintCheck)
en: The object's altitude must remain equal or higher than the given value.
it: L'altezza dell'oggetto deve rimanere uguale o superiore al valore dato.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, weatherCheck)
en: <html><head/><body><p>Weather conditions must remain safe. When weather conditions become dangerous, shutdown procedure is initiated.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Le condizioni meteorologiche devono rimanere sicure. Quando diventano pericolose viene avviata la procedura di spegnimento.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, twilightCheck)
en: <html><body><p>The twilight restriction constrains jobs to execute in astronomical darkness. Use the dusk and dawn offsets in the Ekos Scheduler options to adjust the interval.</p></body></html>
it: <html><body><p>La restrizione crepuscolare limita i lavori da eseguire nell'oscurità astronomica. Utilizza gli scostamenti dal crepuscolo e dall'alba nelle opzioni del pianificatore di Ekos per regolare l'intervallo.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, twilightCheck)
en: Twilight
it: Crepuscolo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutdownGroupBox)
en: Observatory Shutdown Procedure
it: Procedura di spegnimento dell'osservatorio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, warmCCDCheck)
en: Turn off CCD cooler.
it: Spegni la ventola del CCD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, warmCCDCheck)
en: Warm CCD
it: Riscalda il CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, capCheck)
en: Close dust cover
it: Chiudi il cappuccio antipolvere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, parkMountCheck) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, unparkMountCheck)
en: Park telescope to home position.
it: Parcheggia il telescopio nella posizione iniziale.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, parkDomeCheck) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, unparkDomeCheck)
en: Park dome to home position
it: Parcheggia la cupola nella posizione iniziale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, errorHandlingGroup)
en: <html><head/><body><p>Define what should happen when a job steps into an error or aborts:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Don't re-schedule</span>: Don't restart the job in case of an error or an abort.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Re-schedule after all terminated</span>: If a job gets aborted, the scheduler will only re-schedule it if when all jobs are finished or aborted. If this is the case, the scheduler re-schedules all aborted jobs and sleeps for the given delay.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Re-schedule immediately</span>: As soon as a job gets aborted, the scheduler will re-schedule it and waits the given delay.</li></ul><p>If the option for re-scheduling errors is selected, errors are handled like aborts. Otherwise, jobs that step into an error are never re-scheduled.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Definisci cosa dovrebbe accadere quando un lavoro incontra un errore o si interrompe:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Non riprogrammare</span>: Non riavvia il processo in caso di errori o di interruzione.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Riprogramma dopo che tutti gli altri sono terminati</span>: Se un processo viene interrotto il pianificatore lo riprogrammerà solo quando tutti gli altri saranno terminati o interrotti: in tal caso il pianificatore riprogramma tutti i lavori interrotti e va in pausa per il ritardo specificato.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Riprogramma immediatamente</span>: Non appena un lavoro viene interrotto il pianificatore lo riprogrammerà, poi resta in attesa per un ritardo dato.</li></ul><p>Se l'opzione per la riprogrammazione degli errori è selezionata gli errori vengono gestiti come interruzioni. In caso contrario, i processi che generano un errore non vengono mai riprogrammati.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, errorHandlingGroup)
en: Aborted Job Management
it: Gestione del processo interrotto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: Do not re-schedule aborted jobs.
it: Non riprogrammare i lavori interrotti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: &None
it: &Nessuno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartQueueButton)
en: Re-schedule aborted jobs as soon as all executable jobs are either completed or aborted.
it: Riprogramma i lavori interrotti non appena tutti i processi eseguibili sono stati completati o interrotti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartQueueButton)
en: &Queue
it: Acco&da

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartImmediatelyButton)
en: Re-schedule an aborted job immediately.
it: Riprogramma immediatamente un lavoro interrotto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartImmediatelyButton)
en: I&mmediate
it: I&mmediata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, errorHandlingRescheduleErrorsCB)
en: Treat errors like aborts.
it: Tratta gli errori come interruzioni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, errorHandlingRescheduleErrorsCB)
en: Re-schedule errors
it: Riprogramma gli errori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, errorHandlingDelaySB)
en: Delay in seconds.
it: Ritardo in secondi.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, errorHandlingDelaySB)
en:  s wait
it:  s di attesa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroupBox)
en: Observatory Startup Procedure
it: Procedura di avvio dell'osservatorio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, unparkDomeCheck)
en: UnPark Dome
it: Sparcheggia la cupola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, unparkMountCheck)
en: UnPark Mount
it: Sparcheggia la montatura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, uncapCheck)
en: Open dust cover
it: Apri il cappuccio antipolvere

en: Ekos job failed (%1)
it: Processo di Ekos non riuscito (%1)

en: Current altitude of the target of job '%1'.
    A rising target is indicated with an arrow going up.
    A setting target is indicated with an arrow going down.
it: Altitudine attuale del soggetto del processo «%1».
    Un oggetto che sorge viene indicato con una freccia in su.
    Un oggetto che tramonta viene indicato con una freccia in giù.

en: Time interval from the job which precedes job '%1'.
    Adjust the Lead Time in Ekos options to increase that duration and leave time for jobs to complete.
    Rearrange jobs to minimize that duration and optimize your imaging time.
it: Intervallo di tempo dal processo che precede il processo «%1».
    Regola il tempo di consegna nelle opzioni di Ekos per aumentare la durata lasciando così al processo il tempo di completarsi.
    Riorganizza i processi per minimizzare la durata e per ottimizzare il tempo di ripresa.

en: Evaluating
it: Valutazione

en: Scheduled
it: Pianificato

en: Invalid
it: Non valido

en: Slew complete
it: Rotazione completata

en: Focus complete
it: Messa a fuoco completata

en: Align complete
it: Allineamento completato

en: Repositioning
it: Riposizionamento

en: Repositioning complete
it: Riposizionamento completato

en: Guiding complete
it: Guida completata

en: Normal
it: Normale

en: Calibrate
it: Calibra

en: Error reading fits buffer: %1.
it: Errore di lettura del buffer di fit: %1.

en: Failed to unpack compressed fits
it: Estrazione dei fits compressi non riuscita

en: Error opening fits file %1 : %2
it: Errore all'apertura del file fits %1: %2

en: Error reading fits buffer: %1
it: Errore di lettura del buffer di fits: %1

en: Could not locate image HDU: %1
it: Impossibile trovare immagine HDU: %1

en: FITS file open error (fits_get_img_param): %1
it: Errore di apertura del file FITS (fits_get_img_param): %1

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
it: Le immagini FITS 1D non sono supportate in KStars.

en: Bit depth %1 is not supported.
it: La profondità di bit %1 non è supportata.

en: Image has invalid dimensions %1x%2
it: L'immagine ha dimensioni non valide %1×%2

en: Error reading image: %1
it: Errore di lettura dell'immagine: %1

en: FITSData: Not enough memory for image_buffer channel. Requested: %1 bytes
it: Dati FITS: non vi è memoria sufficiente per il canale image_buffer. Richiesti: %1 byte

en: Cannot open file %1: %2
it: Impossibile aprire il file %1: %2

en: Cannot open buffer: %1
it: Impossibile aprire il buffer: %1

en: Cannot unpack_thumb: %1
it: Impossibile eseguire unpack_thumb : %1

en: Cannot dcraw_process: %1
it: Impossibile eseguire dcraw_process: %1

en: Cannot load to memory: %1
it: Impossibile caricare in memoria: %1

en: Saving compressed files is not supported.
it: Il salvataggio di file compressi non è supportato.

en: Failed to close file: %1
it: Impossibile chiudere il file: %1

en: Failed to create file: %1
it: Creazione del file non riuscita: %1

en: Failed to create image: %1
it: Creazione dell'immagine non riuscita: %1

en: Failed to update key: %1
it: Aggiornamento della chiave non riuscito: %1

en: Failed to update date: %1
it: Aggiornamento della data non riuscito: %1

en: Failed to update history: %1
it: Aggiornamento della cronologia non riuscito: %1

en: Failed to write image: %1
it: Scrittura dell''immagine non riuscita: %1

en: No world coordinate systems found.
it: Nessun sistema di coordinate mondiali trovato.

en: Only 8 and 16 bits bayered images supported.
it: Sono gestite solo immagini bayer a 8 o 16 bit.

en: Unsupported bayer pattern %1.
it: Schema Bayer %1 non supportato.

en: Unsupported bayer offsets %1 %2.
it: Scostamenti Bayer non supportati %1 %2.

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer: %1
it: Impossibile allocare la memoria per il buffer temporaneo di bayer: %1

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer.
it: Impossibile allocare la memoria per il buffer temporaneo di bayer.

en: Debayer failed (%1)
it: Debayerizzazione non riuscita (%1)

en: Processing...
it: In esecuzione...

en: Complete.
it: Completata.

en: Debayer failed.
it: Debayerizzazione non riuscita.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSDebayerDialog)
en: Image Debayering
it: Debayerizzazione dell'immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Method:
it: Metodo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Nearest
it: Più vicino

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Simple
it: Semplice

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: BILinear
it: Bilineare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: HQLinear
it: AQLineare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Offset:
it: Scostamento X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y Offset:
it: Scostamento Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, statusEdit)
en: Ready.
it: Pronto.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
it: Intestazione FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
it: Parola chiave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
it: Valore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
it: Commento

en: Intensity
it: Intensità

en: Linear Scale
it: Scala lineare

en: Logarithmic Scale
it: Scala logaritmica

en: Square Root Scale
it: Scala radice quadrata

[ctx: Histogram tooltip; %1 is intensity; %2 is frequency;]
en: <table><tr><td>Intensity:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R Frequency:   </td><td>%2</td></tr></table>
it: <table><tr><td>Intensità:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>Frequenza di R:   </td><td>%2</td></tr></table>

[ctx: Histogram tooltip; %1 is intensity; %2 is frequency;]
en: <table><tr><td>Intensity:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R Frequency:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>G Frequency:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>B Frequency:   </td><td>%4</td></tr></table>
it: <table><tr><td>Intensità:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>Frequenza di R:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>Frequenza di G:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>Frequenza di B:   </td><td>%4</td></tr></table>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
it: Istogramma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyB)
en: Apply
it: Applica

en: Continue Slew
it: Continua la rotazione

en: Save Changes to FITS?
it: Salva le modifiche al FITS?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
it: Il file FITS corrente ha modifiche non salvate. Vuoi salvarlo prima di chiuderlo?

en: Recent Images
it: Immagini recenti

[ctx: @title:window]
en: Save FITS
it: Salva FITS

en: Image save error: %1
it: Errore di salvataggio dell'immagine: %1

en: Image Save
it: Salvataggio dell'immagine

en: File saved to %1
it: File salvato in %1

en: Rescaling image failed.
it: Ridimensionamento dell'immagine non riuscito.

en: Cannot zoom in further due to active limited resources mode.
it: Impossibile ingrandire ulteriormente a causa della modalità a risorse limitate.

en: Finding stars...
it: Ricerca stelle...

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Default Zoom
it: Ingrandimento predefinito

en: Zoom to Fit
it: Ingrandimento adattativo

en: Toggle Stretch
it: Attiva/disattiva allungamento

en: Show Cross Hairs
it: Mostra mirino

en: Show Pixel Gridlines
it: Mostra linee della griglia dei pixel

en: Detect Stars in Image
it: Rileva le stelle nell'immagine

en: View Star Profile
it: Visualizza il profilo della stella

en: Show Equatorial Gridlines
it: Mostra linee della griglia equatoriali

en: Show Objects in Image
it: Mostra gli oggetti nell'immagine

en: Center Telescope
it: Centra il telescopio

en: Auto Stretch
it: Allungamento automatico

en: High Contrast
it: Alto contrasto

en: Equalize
it: Equalizza

en: High Pass
it: Passa alto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Median
it: Mediana

en: Gaussian blur
it: Sfocatura gaussiana

en: Rotate Right
it: Ruota a destra

en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

en: Flip Horizontal
it: Ribalta in orizzontale

en: Flip Vertical
it: Ribalta in verticale

en: Debayer...
it: Debayerizzazione...

en: Center Telescope
    *No Telescopes Detected*
it: Centra il telescopio
    *Nessun telescopio rilevato*

en: Zoom To Fit
it: Ingrandimento adattativo

en: View 3D Graph
it: Visualizza grafico 3D

en: Mark Stars
it: Segna stelle

[ctx: @title:window]
en: KStars FITS Viewer
it: Visore FITS di KStars

en: Cross Hairs
it: Mirino

en: Equatorial Gridines
it: Linee della griglia equatoriali

en: Objects in Image
it: Oggetti nell'immagine

en: Pixel Gridlines
it: Linee della griglia dei pixel

[ctx: @title:window]
en: Open Image
it: Apri immagine

en: Hide %1
it: Nascondi %1

en: Show %1
it: Mostra %1

en: Center Telescope
    *Ready*
it: Centra il telescopio
    *Pronto*

en: Show Equatorial Gridlines
    *No WCS Info*
it: Mostra linee della griglia equatoriali
    *Nessuna informazione WCS*

en: Center Telescope
    *No WCS Info*
it: Centra in telescopio
    *Nessuna informazione sul WCS*

en: Show Objects in Image
    *No WCS Info*
it: Mostra gli oggetti nell'immagine
    *Nessuna informazione WCS*

en: Size
it: Dimensione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Width
it: Larghezza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Height
it: Altezza

en: Equatorial Gridlines
it: Linee della griglia equatoriali

en: Unmark Stars
it: Rimuovi segni da stelle

en: Processing %1...
it: Elaborazione di %1...

en: HFR Options Profile Editor
it: Editor delle opzioni dei profili per HFR

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FITSViewerGroup)
en: Look && Feel
it: Aspetto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Automatically display received images in the FITS Viewer
it: Visualizza automaticamente le immagini ricevute nel visore FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Use FITS viewer
it: Usa visore FITS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS) i18n: ectx: whatsthis, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single tab instead of multiple tabs per image.
it: Mostra tutte le immagini FITS acquisite in una scheda sola invece che più schede per immagine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS)
en: Single preview tab
it: Scheda anteprima singola

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowCapturedFITS)
en: Display captured FITS images from all cameras in a single FITS Viewer window instead of a dedicated window to each camera.
it: Mostra le immagini FITS acquisite da tutte le fotocamere in una sola finestra del visore FITS invece che in una finestra dedicata per ogni fotocamera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowCapturedFITS)
en: Single window capture
it: Finestra di cattura singola

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowOpenedFITS)
en: Display opened FITS images in a single FITS Viewer window instead of a dedicated window to each file.
it: Mostra le immagini FITS aperte in una singola finestra del visore FITS invece che in una finestra dedicata per ciascun file.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowOpenedFITS)
en: Single window open
it: Apri finestra singola

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFITSOnNewImage)
en: Bring the FITSViewer window to the foreground when receiving a new image
it: Porta la finestra del visore FITS in primo piano alla ricezione di una nuova immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFITSOnNewImage)
en: Focus on receiving an image
it: Fuoco alla ricezione di un'immagine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowFITS)
en: Make FITS Viewer window independent from KStars
it: Rendi la finestra del visore FITS indipendente da KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stretchPreviewSamplingLabel)
en: Stretch preview:
it: Anteprima di allungamento:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Processing
it: Elaborazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Always apply auto stretch to images in FITS Viewer
it: Applica sempre l'allungamento automatico alle immagini nel visore FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Auto stretch
it: Allungamento automatico

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_LimitedResourcesMode)
en: <html><head/><body><p>Enable limited resource mode to turn off any resource-intensive operations:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Auto debayer</span>: Bayered images will not be debayered. Only grayscale images are shown.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Auto WCS</span>: World Coordinate System data will not be processed. WCS maps sky coordinates to image coordinates. Equatorial grid lines, object identification, and telescope slew within an image are disabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">3D Cube</span>: RGB images will not be processed. Only grayscale images are shown.</li></ul></body></html>
it: <html><head/><body><p>Abilita la modalità risorse limitate per disattivare qualsiasi operazione che fa uso intensivo di risorse:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Debayerizzazione automatica</span>: Le immagini bayerizzate non saranno debayerizzate. Vengono mostrate solo quelle in scala di grigi.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">WCS automatico</span>: i dati del sistema di coordinate mondiali (WCS) non saranno elaborati. Questi associano le coordinate celesti alle coordinate dell'immagine. Le linee della griglia equatoriale, l'identificazione dell'oggetto e la rotazione del telescopio all'interno di un'immagine sono disabilitate.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Cubo 3D</span>: le immagini RGB non verranno elaborate. Vengono mostrate solo quelle in scala di grigi.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LimitedResourcesMode)
en: Limited resources mode
it: Modalità risorse limitate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDebayer)
en: Automatically debayer captured image if it contains a bayer pattern
it: Debayerizza automaticamente le immagini catturate se contengono uno schema Bayer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDebayer)
en: Auto debayer
it: Debayerizzazione automatica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoWCS)
en: <html><head/><body><p>Automatically load World-Coordinate-System (WCS) data when opening a FITS file.</p><p><span style=" font-weight:600;">Warning: Only enable this option on very fast machines as it can lead to unpredictable behavior resulting in crashes on slower machines.</span></p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Carica automaticamente i dati WCS (World-Coordinate-System - sistema di coordinate mondiali) all'apertura di un file FITS.</p><p><span style=" font-weight:600;">Attenzione: abilita questa opzione solo se hai un computer molto veloce, perché può portare ad un comportamento imprevedibile e mandare in crash le macchine più lente.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoWCS)
en: Auto WCS
it: WCS automatico

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Auto3DCube)
en: Process 3D (RGB) FITS images. If unchecked, only first channel is processed.
it: Elabora le immagini FITS 3D (RGB). Se non è spuntato viene elaborato solo il primo canale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Auto3DCube)
en: 3D cube
it: Cubo 3D

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_NonLinearHistogram)
en: <html><head/><body><p>Display histogram for the stretched non-linear image.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Visualizza l'istogramma per le immagini non lineari allungate.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NonLinearHistogram)
en: Non linear histogram
it: Istogramma non lineare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoHFR)
en: Compute the HFR of images loaded into fitsviewer.
it: Calcola l'HFR delle immagini caricate nel visore FITS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoHFR)
en: Auto compute HFR
it: Calcola HFR automaticamente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_QuickHFR)
en: When computing the HFR, run it quickly by only looking at 25% of the image.
it: Quando si calcola l'HFR, eseguilo rapidamente controllando solo il 25% dell'immagine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_QuickHFR)
en: Quick HFR
it: HFR rapido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Rotation
it: Rotazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Solution
it: Soluzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Solve Image
it: Risolvi l'immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optionsB)
en: Solve Options
it: Opzioni di risoluzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logB)
en: Display Log
it: Visualizza registro

en: Pixel Values
it: Valori del pixel

en: Couldn't initialize the OpenGL context.
it: Impossibile inizializzare il contesto OpenGL.

[ctx: @title:window]
en: View Star Profile
it: Visualizza il profilo della stella

en: Maximum Value on the graph
it: Valore massimo nel grafico

en: Sets the Minimum Value on the graph
it: Imposta il valore minimo nel grafico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Min
it: Minimo

en: Sets the Maximum Value on the graph
it: Imposta il valore massimo nel grafico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Max
it: Massimo

en: Cut
it: Taglia

en: Minimum Value on the graph
it: Valore minimo nel grafico

en: AutoScale
it: Scala automatica

en: Changes the type of selection
it: Cambia il tipo di selezione

en: Item
it: Voce

en: Shows the x, y coordinates of star centers in the frame
it: Mostra le coordinate x, y della stella centrata nel fotogramma

en: Shows the HFR of stars in the frame
it: Mostra l'HFR delle stelle nel fotogramma

en: Shows the peak values of star centers in the frame
it: Mostra il valore di picco della stella centrata nel fotogramma

en: Changes the sample size shown in the graph
it: Modifica la dimensione del campione mostrato nel grafico

en: Zooms the view to preset locations.
it: Ingrandisci la vista alle posizioni predefinite.

en: ZoomTo:
it: IngrandisciA:

en: Front
it: Fronte

en: Iso. L
it: Iso. S

en: Iso. R
it: Iso.D

en: Selected
it: Selezionato

en: Hides and shows the Vertical and Horizontal Selection Sliders
it: Mostra e nasconde i cursori di selezione orizzontale e verticale

en: Selects the Vertical Value
it: Seleziona il valore verticale

en: Selects the Horizontal Value
it: Seleziona il orizzontale verticale

en: Vertical:
it: Verticale:

en: Horizontal:
it: Orizzontale:

en: Zooms automatically as the sliders change
it: Ingrandisci automaticamente quando il cursore cambia

en: Changes the color scheme
it: Modifica il colore dello schema

en: Cut: %1
it: Taglia: %1

en: Max: %1
it: Massimo: %1

en: Min: %1
it: Minimo: %1

en: Selected Pixel: (%1, %2): %3
it: Pixel selezionato: (%1, %2): %3

en: Cut Disabled
it: Taglio disabilitato

en: Star %1:
it: Stella %1:

en: Peak: %1
it: Picco: %1

en: Star %1
it: Stella %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Mean
it: Media

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Std. Dev
it: Dev. std

en: Show Capture Process Information
it: Mostra informazioni sul processo di cattura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
it: Visualizza

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
it: Sorgenti

en: HiPS Update
it: Aggiorna HiPS

en: Downloading HiPS sources...
it: Scaricamento delle fonti HIPS...

en: Error downloading HiPS sources: %1
it: Errore nello scaricamento delle fonti HIPS: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_HIPSNetCache)
en: Cache space on hard disk used to store HiPS images.
it: Spazio su disco della cache usato per salvare le immagini HiPS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Disk:
it: Disco:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_HIPSMemoryCache)
en: Cache space in RAM used to store HiPS images.
it: Spazio nella RAM della cache usato per salvare le immagini HiPS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Memory:
it: Memoria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSShowGrid)
en: Show HiPS grid
it: Mostra griglia HIPS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSPanning)
en: Show HiPS While Panning
it: Mostra HiPS durante il movimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSBiLinearInterpolation)
en: Linear interpolation
it: Interpolazione lineare

en: Could not connect to the Web Manager
it: Impossibile connettere al manager web

en: Invalid response from Web Manager
it: Risposta del manager web non valida

en: Web Manager Status: Online
it: Stato del manager web: in linea

en: Active Profile: %1
it: Profilo attivo: %1

en: Web Manager Status: Offline
it: Stato del manager web: non in linea.

en: Web Manager Status:
it: Stato del manager web:

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2 to JPEG.
it: Impossibile trovare dcraw e cjpeg. Installa i programmi richiesti per convertire i file CR2 in JPEG.

en: Label already exists. Label must be unique.
it: L'etichetta esiste già. Deve essere unica.

en: Failed to add new driver. Is the label unique?
it: Aggiunta dei nuovi driver non riuscita. L'etichetta è unica?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Family:
it: Famiglia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Executable:
it: Eseguibile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
it: Etichetta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Manufacturer:
it: Produttore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>To create an <span style=" font-weight:600;">Alias</span> from an existing driver, select an existing driver and then only change the <span style=" font-weight:600;">Label </span>then press<span style=" font-weight:600;"> Add.</span></p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Per creare un <span style=" font-weight:600;">Alias</span> di un driver esistente, selezionalo e quindi cambia l'<span style=" font-weight:600;">etichetta </span>, quindi premi<span style=" font-weight:600;"> Aggiungi.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>KStars must be restarted for new drivers to take effect.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>KStars deve essere riavviato affinché i nuovi driver diventino effettivi.</p></body></html>

[ctx: @title:window]
en: Device Manager
it: Gestore dei dispositivi

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
it: Il driver %1 è già in esecuzione, vuoi riavviarlo?

en: Cannot start INDI server: port error.
it: Impossibile avviare server INDI: errore di porta.

en: Invalid port entry: %1
it: Porta d'ingresso non valida: %1

en: Connected to INDI server
it: Connesso al server INDI

en: Unable to find INDI drivers directory: %1
    Please make sure to set the correct path in KStars configuration
it: Impossibile trovare la cartella dei driver INDI: %1
    Assicurati di aver impostato i percorsi corretti nella configurazione di KStars.

en: Failed to open INDI Driver file: %1
it: Impossibile aprire il file del driver INDI: %1

[ctx: @title:window]
en: Add Host
it: Aggiungi host

en: Error: the port number is invalid.
it: Errore: numero di porta non valido.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
it: Host: %1 Porta: %2 esiste già.

[ctx: @title:window]
en: Modify Host
it: Modifica host

en: You need to disconnect the client before removing it.
it: Devi sconnettere il client prima di eliminarlo.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
it: Vuoi davvero eliminare il client %1?

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
it: Impossibile scrivere nel file «indihosts.xml»
    Le modifiche alla configurazione degli host INDI non saranno salvate.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
it: Gestore dei dispositivi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
it: Locale/Server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
it: Periferica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
it: Modalità

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
it: Log server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
it: Locale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
it: Avvia servizio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
it: Arresta servizio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
it: Host

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addB)
en: Add...
it: Aggiungi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
it: Modifica...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
it: Connessione

[ctx: @title:window]
en: INDI Control Panel
it: Pannello di controllo INDI

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
it: Nessuna periferica INDI attivata. Per attivare i dispositivi, selezionali dal Gestore dei dispositivi nel menu Dispositivi.

en: Video Recording Stopped
it: Registrazione video interrotta

en: Video Recording Started
it: Registrazione video iniziata

en: Failed writing image to %1
    Please check folder, filename & permissions.
it: Impossibile scrivere l'immagine in %1
    Controlla la cartella, il nome del file e i permessi.

en: Image Write Failed
it: Scrittura immagine non riuscita

en: %1 file saved to %2
it: %1 salvato come %2

en: Image file is received
it: File immagine ricevuto

en: %1 Preview
it: Anteprima %1

en: Moving clockwise
it: Movimento in senso orario

en: Moving counter clockwise
it: Movimento in senso antiorario

en: UnParking
it: Sparcheggio

en: Dome parking is in progress
it: Parcheggio della cupola in corso

en: Dome unparking is in progress
it: Lo sparcheggio della cupola è in corso

en: Dome parked
it: Cupola parcheggiata

en: Dome unparked
it: Cupola sparcheggiata

en: Shutter closing is in progress
it: Chiusura dell'otturatore in corso

en: Shutter opening is in progress
it: Apertura dell'otturatore in corso

en: Shutter closed
it: Otturatore chiuso

en: Shutter opened
it: Otturatore aperto

en: Add Host
it: Aggiungi host

en: Modify Host
it: Modifica host

en: INDI DATA STREAM
it: FLUSSO DI DATI INDI

en: Cannot open file %1 for reading
it: Impossibile aprire il file %1 in lettura

en: Not enough memory for file %1
it: Memoria insufficiente per il file %1

en: INDI Server Message
it: Messaggio del server INDI

en: Mount is slewing to target location
it: La montatura sta ruotando verso la posizione di destinazione

en: Mount arrived at target location
it: La montatura è arrivata alla posizione di destinazione

en: Mount motion was aborted
it: Il movimento della montatura è stato interrotto

en: Mount parking failed
it: Parcheggio della montatura non riuscito

en: Mount parking is in progress
it: Parcheggio della montatura in corso

en: Mount unparking is in progress
it: Lo sparcheggio della montatura è in corso

en: Mount parked
it: Montatura parcheggiata

en: Mount unparked
it: Montatura sparcheggiata

en: Warning! Looking at the Sun without proper protection can lead to irreversible eye damage!
it: Attenzione: guardare il Sole senza un'apposita protezione può portare a danni irreversibili.

en: Sun Warning
it: Attenzione al Sole

en: Requested altitude %1 is outside the specified altitude limit boundary (%2,%3).
it: L'altezza richiesta %1 è oltre il limite di altezza specificato (%2,%3).

en: Requested altitude is below the horizon. Are you sure you want to proceed?
it: L'altezza richiesta è sotto l'orizzonte. Vuoi davvero procedere?

en: Telescope Motion
it: Movimento telescopio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
it: Data/ora

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
it: Abilita il trasferimento binario dei dati da questa proprietà a KStars e viceversa.

en: Upload
it: Invia

en: GPS Location
it: Posizione GPS

en: Mount Location
it: Posizione di montaggio

en: Data file saved to %1
it: File di dati salvato in %1

en: Driver %1 failed to start on the remote INDI server.
it: Il driver %1 non si è avviato sul server remoto INDI.

en: Internal or external INDI server?
it: Server INDI interno o esterno?

en: Internal or external INDI drivers?
it: Driver INDI interni o esterni?

en: You need to restart KStars for this change to take effect.
it: Devi riavviare KStars affinché queste modifiche abbiano effetto.

[ctx: @title:window]
en: FITS Default Directory
it: Cartella FITS predefinita

[ctx: @title:window]
en: INDI Drivers Directory
it: Cartella dei driver INDI

[ctx: @title:window]
en: Select INDIHub Agent
it: Seleziona INDIHub Agent

en: %1 is not a valid INDI server binary.
it: %1 non è un eseguibile valido del server INDI.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiServerIsInternal)
en: INDI Server binary is internal to the application bundle
it: Il file binario del server INDI è nel pacchetto dell'applicazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
it: Porta video INDI predefinita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_2)
en: INDI server:
it: Server INDI:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiServer)
en: Path to the indiserver binary
it: Percorso dell'eseguibile indiserver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiDriversAreInternal)
en: INDI Drivers are internal to the application bundle
it: I driver INDI sono nel pacchetto dell'applicazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: INDI drivers XML directory:
it: Cartella dei driver XML di INDI:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiDriversDir)
en: Path to the INDI drivers XML directory
it: Percorso della cartella XML dei driver INDI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
it: Specifica dove salvare le immagini FITS una volta catturate e scaricate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
it: Cartella FITS predefinita:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, autoGroup)
en: Select time and location synchronization settings between KStars and INDI Devices
it: Seleziona le impostazioni di sincronizzazione di orario e di posizione tra KStars e i dispositivi INDI

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoGroup)
en: Time && Location Updates
it: Aggiornamenti di orario e di posizione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useKStarsSource)
en: <html><head/><body><p>KStars is the master source for time and location settings. All INDI devices time and locations settings are synchronized to KStars settings.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>KStars è la fonte principale per le impostazioni di orario e di posizione. Tutte le impostazioni di ora e di posizione dei dispositivi INDI sono sincronizzate con le impostazioni di KStars.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useKStarsSource)
en: KStars updates all devices
it: KStars aggiorna tutti i dispositivi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Enable time synchronization upon connection between KStars and INDI
it: Abilita la sincronizzazione dell'ora alla connessione tra KStars e INDI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Synchronize KStars date and time automatically from the update source.
it: Sincronizza automaticamente data e ora di KStars dalla fonte di aggiornamento.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useMountSource)
en: <html><head/><body><p>Mount handset is the master source of time and location settings. KStars time and location settings are synchronized with controller settings.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Il ricevitore della montatura è la fonte principale delle impostazioni di data e ora e della posizione. Le impostazioni di data e ora e della posizione di KStars sono sincronizzate con le impostazioni del controller.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useMountSource)
en: Mount updates KStars
it: La montatura aggiorna Kstars

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useGeographicUpdate)
en: Enable geographic location synchronization upon connection between KStars and INDI
it: Abilita la sincronizzazione del luogo geografico alla connessione tra KStars e INDI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useGeographicUpdate)
en: Synchronize KStars location settings from the update source.
it: Sincronizza l'impostazione della posizione di KStars dalla fonte di aggiornamento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useGeographicUpdate)
en: Location
it: Posizione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useGPSSource)
en: <html><head/><body><p>GPS driver is the master source of time and location settings. KStars time and location settings are synchronized with GPS settings.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Il driver GPS è la fonte principale delle impostazioni dell'ora e della posizione. Le impostazioni di ora e posizione di KStars sono sincronizzate con le impostazioni del GPS.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useGPSSource)
en: GPS updates KStars
it: Il GPS aggiorna KStars

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
it: Specifica l'intervallo delle porte su cui il server INDI effettuerà il bind all'avvio dei nuovi driver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Transfer buffer (MB):
it: Buffer di trasferimento (MB):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Port from:
it: Dalla porta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port to:
it: Alla porta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
it: Mostra la posizione del telescopio sulla mappa celeste

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
it: Mostra un indicatore del telescopio sulla mappa celeste per tracciare il movimento del telescopio sulla volta celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: &Telescope crosshair
it: Mirino del &telescopio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI) i18n: ectx: whatsthis, entry (messageNotificationINDI), group (indi)
en: Show INDI messages as desktop notifications instead of dialogs.
it: Mostra i messaggi INDI come notifiche desktop anziché come finestre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI)
en: Message notifications
it: Messaggi di notifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Show INDI Logs...
it: Mostra i registri di INDI...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, recordingOptions)
en: Recording Options
it: Opzioni di registrazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordDurationR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, durationSpin)
en: Record stream for specified duration in seconds
it: Registra flusso per la durata in secondi specificata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Record:
it: Registra:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordFramesR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, framesSpin)
en: Record stream until this many frames are captured
it: Registra flusso finché non vengono catturati questo numero di fotogrammi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordFramesR)
en: Frames
it: Fotogrammi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordUntilStoppedR)
en: Record stream until manually stopped
it: Registra flusso finché non viene fermato manualmente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordUntilStoppedR)
en: Until Stopped
it: Fino all'interruzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File name
it: Nome file

en: INDI server failed to start: %1
it: Impossibile avviare il server INDI: %1

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
it: Il driver %1 non è stato trovato nel sistema. Assicurati che il pacchetto che fornisce il binario di «%1» sia installato.

en: INDI Driver <b>%1</b> crashed. Restart it?
it: Il driver INDI <b>%1</b> è andato in crash. Lo riavvio?

en: Driver crash
it: Il driver è andato in crash

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
it: Stream video

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, recordB)
en: Start recording
it: Inizia a registrare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Recording options
it: Opzioni di registrazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset frame
it: Reimposta fotogramma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, debayerB)
en: Toggle debayer
it: Mostra o nascondi debayerizzatore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: Zoom level
it: Livello d'ingrandimento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: 10x
it: 10×

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, NSSlider)
en: Move zoomed view Up/Down
it: Sposta la vista ingrandita su/giù

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, WESlider)
en: Move zoomed view Left/Right
it: Sposta la vista ingrandita a sinistra/a destra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetFrameDurationSpin)
en: Video frame duration in seconds
it: Durata del video in secondi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame (s)
it: Fotogrammi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, avgFPS)
en: Average FPS
it: FPS medi

[ctx: @title:window]
en: %1 Live Video
it: Video in diretta %1

en: Stop recording
it: Ferma la registrazione

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
it: Procedura guidata telescopio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
it: &Annulla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
it: &Precedente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intoPageLabel)
en: Welcome to the <b>KStars Telescope Setup Wizard</b>
    <br><br>
    This Wizard will help you to connect to your telescope and control it from KStars. You will be asked to verify some basic information.
    <br>
    <br>You can get extended information on telescope support in KStars by pressing the <tt>help</tt> button at any point during the Wizard.
    <br><br>
    Please click next to continue.
it: Benvenuto nella <b>procedura guidata di configurazione del telescopio</b> 
    <br><br>
    Questa procedura guidata ti aiuterà a connettere il tuo telescopio e a controllarlo da KStars. Ti sarà chiesto di verificare alcune informazioni di base.
    <br>
    <br>Puoi ottenere informazioni dettagliate sul supporto ai telescopi in KStars premendo il pulsante <tt>Aiuto</tt> in qualsiasi momento.
    <br><br>
    Fai clic su Successivo per continuare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
it: <h3>1. Modello telescopio</h3>
    
    Seleziona il modello del tuo telescopio dall'elenco qui sotto, quindi fai clic su Successivo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
it: <b>Suggerimento</b>
    <br>Alcuni telescopi non Meade supportano un sottoinsieme dei comandi dell'LX200. Seleziona <tt>LX200 base</tt> per controllare queste periferiche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
it: <h3>2. Allinea il tuo telescopio</h3>
    
    Devi allineare il tuo telescopio prima di poterlo controllare da KStars. Consulta il manuale del telescopio per le istruzioni sull'allineamento.
    <br><br>
    Dopo un corretto allineamento, connetti l'interfaccia RS232 del telescopio alla porta seriale o USB del computer. 
    <br><br><br>Premi Successivo per continuare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
it: <h3>3. Verifica impostazioni locali</h3>
    
    Verifica che l'ora, la data e la posizione seguenti siano corrette. In caso contrario puoi correggerli tramite i pulsanti <tt>Imposta data/ora</tt> e <tt>Imposta posizione</tt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
it: <b>Luogo</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
it: <b>Ora</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
it: <b>Data</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
it: Imposta data/ora...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
it: Imposta luogo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portPageLabel)
en: <h3>4. Determine Connection Port</h3>
    
    Enter the port number your telescope is connected to. If you only have one serial port in your computer, the port is usually <tt>/dev/ttyUSB0</tt>
    <br><br>If you are unsure about the port number, you can leave the field empty and KStars will try to scan the ports for attached telescopes. Beware that the autoscan process might take a few minutes to complete.
it: <h3>4. Determina porta di connessione</h3>
    
    Inserisci il numero della porta cui il telescopio è connesso. Se hai soltanto una porta seriale nel tuo computer, si tratta solitamente di <tt>/dev/ttyUSB0</tt>.
    <br><br>In caso di dubbi puoi lasciare vuoto questo campo, e KStars tenterà di sondare le porte in cerca di telescopi collegati. Attenzione: il processo di autorilevamento potrebbe durare alcuni minuti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
it: <b>Porta:</b>

en: Are you sure you want to cancel?
it: Vuoi davvero annullare?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
it: Attendere mentre KStars sonda le porte di comunicazione in cerca di telescopi collegati.
    Questo processo potrebbe richiedere alcuni minuti.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
it: Attendere mentre KStars cerca di connettersi al telescopio...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
it: Spiacente, KStars non ha rilevato alcun telescopio collegato. Controlla le impostazioni e prova ancora.

en: Telescope Wizard completed successfully.
it: La procedura guidata del telescopio è stata completata correttamente.

en: Rise time: %1
it: Ora del sorgere: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
it: Ora del tramonto: %1

en: No rise time: Circumpolar
it: Non sorge mai: circumpolare

en: No set time: Circumpolar
it: Non tramonta mai: circumpolare

en: No rise time: Never rises
it: Non sorge mai

en: No set time: Never rises
it: Nessun tramonto: non sorge mai

en: Transit time: %1
it: Ora del culmine: %1

en: Empty sky
it: Cielo vuoto

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
it: Mostra immagine SDSS

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
it: Mostra immagine DSS

en: star
it: stella

en: Solar system object
it: Oggetto del sistema solare

en: Velocity: %1 km/s
it: Velocità: %1 km/s

en: Altitude: %1 km
it: Altezza: %1 km

en: Center && Track
it: Centra e insegui

en: Angular Distance To...            [
it: Distanza angolare da...           [

en: Starhop from here to...
it: Starhop da qui a...

en: Copy TLE to Clipboard
it: Copia TLE negli appunti

en: Remove Label
it: Rimuovi etichetta

en: Attach Label
it: Allega etichetta

en: Select this object
it: Seleziona questo oggetto

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
it: Dettagli

en: Copy Coordinates
it: Copia coordinate

en: Remove From Observing WishList
it: Elimina dalla lista delle osservazioni desiderate

en: Add to Observing WishList
it: Aggiungi alla lista delle osservazioni desiderate

en: Remove Trail
it: Rimuovi scia

en: Add Trail
it: Aggiungi scia

en: Simulate Eyepiece View
it: Simula vista dall'oculare

en: View in XPlanet
it: Visualizza in XPlanet

en: View in What's Interesting
it: Visualizza in Cosa c'è di interessante

en: Add Flag...
it: Aggiungi indicatore...

en: Edit Flag
it: Modifica indicatore

en: Delete Flag
it: Elimina indicatore

en: Edit Flag...
it: Modifica indicatore...

en: Delete Flag...
it: Elimina indicatore...

en: Image Resources
it: Risorse (immagini)

en: Web Links
it: Collegamenti web

en: Remove From Local Catalog
it: Rimuovi dal catalogo locale

[ctx: Move mount to target]
en: Goto
it: Vai a

[ctx: Synchronize mount to target]
en: Sync
it: Sincronizza

en: Goto && Set As Parking Position
it: Esegui il goto ed imposta come posizione di parcheggio

en: Find Telescope
it: Trova telescopio

en: Stop &Tracking
it: Arresta &inseguimento

en: Switch to Star Globe View (Equatorial &Coordinates)
it: Passa alla vista del globo delle stelle (&Coordinate equatoriali)

en: Switch to Horizonal View (Horizontal &Coordinates)
it: Passa alla vista orizzontale (Coordinate &orizzontali)

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
it: Posizione del riquadro informativo Tempo.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
it: Le coordinate sullo schermo del riquadro informativo Tempo.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
it: Posizione del riquadro informativo sulla posizione.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
it: Le coordinate sullo schermo del riquadro informativo Posizione.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
it: Posizione del riquadro informativo geografico.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
it: Le coordinate sullo schermo del riquadro informativo sul luogo geografico.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
it: Il riquadro informativo del tempo è nello stato "arrotolato"?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
it: Se vale true, il riquadro informativo Tempo mostra solo i dati della prima riga.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
it: Il riquadro informativo della posizione è nello stato "arrotolato"?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
it: Se vale true, il riquadro informativo Luogo mostrerà solo la prima riga di dati.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
it: Il riquadro informativo geografico è nello stato "arrotolato"?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
it: Se vale true, il riquadro informativo Luogo geografico mostrerà solo la prima riga di dati.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
it: Meta-opzione per mostrare o per nascondere tutti i riquadri informativi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
it: Mostra o nascondi tutti e tre i riquadri informazioni.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
it: Mostrare il riquadro informazioni sul tempo?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
it: Mostra o nascondi il riquadro informativo Tempo.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
it: Mostrare il riquadro informazioni sull'area di interesse?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
it: Mostra o nascondi il riquadro informazioni Area di interesse.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
it: Mostrare il riquadro informativo geografico?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
it: Mostra o nascondi il riquadro informazioni Luogo geografico.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
it: Indicatore per l'aggancio del riquadro informativo Tempo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyTimeBox), group (GUI)
en: Is the Time InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
it: Il riquadro informativo Tempo è agganciato al bordo della finestra? 0 = non agganciato; 1 = agganciato al lato destro; 2 = agganciato al bordo inferiore; 3 = agganciato sia al bordo destro che al bordo inferiore.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Is the Focus InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
it: Il riquadro informativo A fuoco è agganciato al bordo della finestra? 0 = non agganciato; 1 = agganciato al lato destro; 2 = agganciato al bordo inferiore; 3 = agganciato sia al bordo destro che al bordo inferiore.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
it: Indicatore per l'aggancio del riquadro informativo geografico

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Is the Geographic Location InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
it: Il riquadro informativo Luogo geografico è agganciato al bordo della finestra? 0 = non agganciato; 1 = agganciato al lato destro; 2 = agganciato al bordo inferiore; 3 = agganciato sia al bordo destro che al bordo inferiore.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
it: Mostrare la barra di stato?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
it: Mostra o nascondi la barra di stato.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
it: Mostrare le coordinate Alt/Az nella barra di stato?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
it: Mostra o nascondi le coordinate orizzontali del puntatore del mouse nella barra di stato.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
it: Mostrare le coordinate AR/Dec nella barra di stato?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Toggle display of the Equatorial coordinates of the mouse cursor at the current epoch in the status bar.
it: Mostra o nascondi le coordinate equatoriali del puntatore del mouse nell'epoca corrente nella barra di stato.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJ2000RADecField), group (GUI)
en: Display J2000.0 RA/Dec coordinates in the statusbar?
it: Mostrare le coordinate AR/Dec J2000.0 nella barra di stato?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJ2000RADecField), group (GUI)
en: Toggle display of the Equatorial coordinates of the mouse cursor at the standard epoch in the status bar.
it: Mostra o nascondi le coordinate equatoriali del puntatore del mouse nell'epoca standard nella barra di stato.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSensorFOV), group (GUI)
en: Display CCD sensor angular size on the sky map?
it: Visualizzare la dimensione angolare del sensore CCD sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
it: Larghezza della finestra principale, in pixel

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
it: Altezza della finestra principale, in pixel

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
it: Esegui la procedura guidata iniziale quando KStars si avvia?

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentTheme), group (GUI)
en: Current application theme
it: Tema dell'applicazione corrente

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
it: Nomi dei file dei cataloghi di oggetti personali definiti.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
it: Elenco dei nomi di file di cataloghi personali di oggetti.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
it: Elenco di commutatori per mostrare cataloghi di oggetti personali

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
it: Elenco di interi che attivano e disattivano ciascun catalogo di oggetti personali (qualsiasi valore diverso da zero indica che gli oggetti di quel catalogo saranno mostrati).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List for displaying custom object catalogs.
it: Elenco per mostrare cataloghi di oggetti personali.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List of names for which custom catalogs are to be displayed.
it: Elenco di nomi per cui i cataloghi personalizzati devono essere mostrati.

note: i18n: ectx: label, entry (ResolveNamesOnline), group (Catalogs)
en: Resolve names using online services.
it: Risolvi i nomi utilizzando i servizi online.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ResolveNamesOnline), group (Catalogs)
en: Names of objects entered into the find dialog are resolved using online services and stored in the database. This option also toggles the display of such resolved objects on the sky map.
it: I nomi degli oggetti immessi nella finestra Trova vengono risolti utilizzando i servizi in linea e memorizzati nella banca dati. Questa opzione attiva anche la visualizzazione di tali oggetti risolti sulla mappa del cielo.

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowWidth), group (indi)
en: INDI window width
it: Larghezza finestra INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowHeight), group (indi)
en: INDI window height
it: Altezza finestra INDI

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
it: Aggiorna automaticamente il luogo geografico?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
it: Aggiorna automaticamente data e ora?

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowINDI), group (indi)
en: Make INDI Control Panel window independent of KStars main window
it: Rendi la finestra del pannello di controllo di INDI indipendente dalla finestra principale di KStars

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
it: Disegnare un mirino alla posizione del telescopio sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
it: Mostra o nascondi il mirino centrato sulla posizione a cui punta il telescopio nella mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
it: Mostrare i messaggi INDI nella barra di stato?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
it: Mostra o nascondi i messaggi INDI nella barra di stato di KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveFocusImages), group (indi)
en: Save autofocus images on disk?
it: Salvare sul disco le immagini messe a fuoco automaticamente?

note: i18n: ectx: label, entry (messageNotificationINDI), group (indi)
en: INDI message notifications
it: Notifiche dei messaggi INDI

note: i18n: ectx: label, entry (useKStarsSource), group (indi)
en: Use KStars time and location for synchronization?
it: Uso l'ora e la posizione di KStars per la sincronizzazione?

note: i18n: ectx: label, entry (useMountSource), group (indi)
en: Use mount time and location for synchronization?
it: Usare ora e posizione della montatura per la sincronizzazione?

note: i18n: ectx: label, entry (useGPSSource), group (indi)
en: Use GPS time and location for synchronization?
it: Uso l'ora e la posizione del GPS per la sincronizzazione?

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
it: Cartella FITS predefinita

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
it: Il percorso di salvataggio predefinito per i file FITS

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
it: Porta iniziale del server INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
it: Il server INDI cercherà di collegarsi a porte che iniziano da questa porta

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
it: Porta finale del server INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
it: Il server INDI cercherà di collegarsi a porte che finiscono a questa porta

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
it: Percorso dell'eseguibile indiserver

note: i18n: ectx: label, entry (INDIHubAgent), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (INDIHubAgent), group (indi)
en: PATH to indihub-agent binary
it: Percorso del binario di indihub-agent

note: i18n: ectx: label, entry (indiServerIsInternal), group (indi)
en: Internal or External INDI Server?
it: Server INDI interno o esterno?

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
it: Percorso della cartella dei driver INDI

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversAreInternal), group (indi)
en: Internal or External Astrometry Solver?
it: Risolutore astrometrico interno o esterno?

note: i18n: ectx: label, entry (streamWindowWidth), group (indi)
en: Video streaming window width
it: Larghezza della finestra del flusso video

note: i18n: ectx: label, entry (streamWindowHeight), group (indi)
en: Video streaming window height
it: Altezza della finestra del flusso video

note: i18n: ectx: label, entry (INDIMountLogging), group (indi)
en: Enable INDI Mount logging
it: Abilita la registrazione della montatura di INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIFocuserLogging), group (indi)
en: Enable INDI Focuser logging
it: Abilita la registrazione del focheggiatore INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDICCDLogging), group (indi)
en: Enable INDI CCD logging
it: Abilita la registrazione del CCD di INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIFilterWheelLogging), group (indi)
en: Enable INDI Filter Wheel logging
it: Abilita la registrazione della ruota portafiltri di INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIDomeLogging), group (indi)
en: Enable INDI Dome logging
it: Abilita la registrazione della cupola di INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIDetectorLogging), group (indi)
en: Enable INDI Detector logging
it: Abilita la registrazione del Detector di INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWeatherLogging), group (indi)
en: Enable INDI Weather logging
it: Abilita la registrazione del tempo meteorologico di INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIAuxiliaryLogging), group (indi)
en: Enable INDI Auxiliary logging
it: Abilita la registrazione Ausiliario di INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIRotatorLogging), group (indi)
en: Enable INDI Rotator logging
it: Abilita la registrazione del rotatore di INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIGPSLogging), group (indi)
en: Enable INDI GPS logging
it: Abilita la registrazione del GPS di INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIAOLogging), group (indi)
en: Enable INDI Adaptive Optics logging
it: Abilita la registrazione dell'ottica adattiva di INDI

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
it: Nome della città del luogo geografico.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
it: Il nome della città dell'attuale luogo geografico.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
it: Nome della provincia del luogo geografico.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ProvinceName), group (Location)
en: The Province name of the current geographic location. This is the name of the state for locations in the U. S.
it: Il nome della provincia dell'attuale luogo geografico. È il nome dello stato per i luoghi degli USA.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
it: Nome dello stato del luogo geografico.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
it: Il nome dello stato del luogo geografico attuale.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
it: Longitudine geografica, in gradi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
it: La longitudine dell'attuale luogo geografico, in gradi decimali.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
it: Latitudine geografica, in gradi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
it: La latitudine dell'attuale luogo geografico, in gradi decimali.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
it: Quota sopra il livello del mare del luogo geografico, in metri.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
it: Scostamento del fuso orario del luogo geografico, in ore.

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
it: Codice di due lettere per le regole dell'ora legale usate nel luogo geografico.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
it: Codice di due lettere che determina le date in cui l'ora legale inizia e termina (puoi vedere le regole premendo il pulsante «Spiega le regole dell'ora legale» nella finestra del luogo geografico).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
it: Usare gli effetti animati quando si sposta l'area d'interesse?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: If true, focus changes will cause the sky to visibly spin to the new position. Otherwise, the display will "snap" instantly to the new position.
it: Se vero, i cambiamenti di messa a fuoco faranno ruotare visibilmente il cielo alla nuova posizione. In caso contrario lo schermo si "aggancerà" istantaneamente alla nuova posizione.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftClickSelectsObject), group (View)
en: Select objects on left click?
it: Selezionare gli oggetti con un clic sinistro?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LeftClickSelectsObject), group (View)
en: If true, clicking on the skymap will select the closest object and highlights it.
it: Se è vero, facendo clic sulla mappa celeste si selezionerà l'oggetto più vicino e lo si evidenzierà.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCursor), group (View)
en: Select default Skymap cursor?
it: Selezionare il cursore predefinito della mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCursor), group (View)
en: Type of cursor when exploring the sky map.
it: Tipo di cursore nell'esplorazione della mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
it: Nome degli indicatori del CDV selezionato

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FOVNames), group (View)
en: The names of the currently selected field-of-view indicators. The list of defined FOV indicator names is listed in the "Settings|FOV Symbols" menu.
it: Il nome degli indicatori di campo di vista attualmente selezionati. L'elenco degli indicatori di CDV è mostrato nel menu «Impostazioni→Simboli CDV».

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
it: Le scie dei pianeti devono dissolversi nel colore di sfondo?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
it: Se è vero, le scie attaccate ai corpi del sistema solare si fonderanno con il colore del cielo di sfondo.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
it: Ascensione retta della posizione d'interesse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusRA), group (View)
en: The right ascension of the initial focus position of the sky map, in decimal hours. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
it: L'ascensione retta della posizione d'interesse iniziale sulla mappa celeste, in ore decimali. Il valore è volatile; è reimpostato quando il programma termina.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
it: Declinazione della posizione d'interesse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusDec), group (View)
en: The declination of the initial focus position of the sky map, in decimal degrees. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
it: La declinazione della posizione d'interesse iniziale sulla mappa celeste, in gradi decimali. Il valore è volatile; è reimpostato quando il programma termina.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
it: Nome dell'oggetto centrato

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusObject), group (View)
en: The name of the object that should be centered and tracked on startup. If no object should be centered, set to "nothing". This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
it: Il nome dell'oggetto che dovrebbe essere centrato e inseguito all'avvio. Se non dev'essere centrato nessun oggetto, imposta a «nulla». Questo valore è volatile; è reimpostato quando il programma viene fatto terminare.

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
it: L'inseguimento è attivo?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IsTracking), group (View)
en: True if the skymap should track on its initial position on startup. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
it: Se la mappa celeste debba inseguire la posizione iniziale all'avvio. Questo valore è volatile; è reimpostato quando il programma viene fatto terminare.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
it: Nascondi oggetti durante il movimento?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
it: Se KStars debba nascondere alcuni oggetti mentre la mappa è in movimento, per un'animazione più fluida.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
it: Nascondi i contorni delle costellazioni durante il movimento?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
it: Se i contorni delle costellazioni debbano essere nascosti mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
it: Nascondi linee costellazioni durante il movimento?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
it: Se le linee delle costellazioni debbano essere nascosti mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
it: Cultura celeste

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
it: Scegli la cultura celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
it: Nascondi nomi costellazioni durante il movimento?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
it: Se i nomi delle costellazioni debbano essere nascosti mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
it: Nascondi i reticoli di coordinate durante il movimento?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
it: Se i reticoli delle coordinate debbano essere nascosti mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
it: Nascondere contorno Via Lattea durante il movimento?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
it: Se il contorno della Via Lattea debba essere nascosto mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
it: Nascondi oggetti extra durante il movimento?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
it: Se gli oggetti extra debbano essere nascosti mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
it: Nascondi i corpi del Sistema Solare durante il movimento?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
it: Se gli oggetti del Sistema Solare debbano essere nascosti mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
it: Nascondi stelle deboli durante il movimento?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
it: Se le stelle deboli debbano essere nascoste mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
it: Nascondi le etichette dei nomi degli oggetti durante il movimento?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
it: Se le etichette dei nomi debbano essere nascoste mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
it: Disegna gli asteroidi sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
it: Se gli asteroidi debbano essere disegnati sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
it: Etichettare i nomi degli asteroidi nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
it: Se le etichette dei nomi degli asteroidi debbano essere disegnate nella mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (OrbitalElementsAutoUpdate), group (View)
en: Update orbital elements for comets and asteroids from online sources on startup.
it: Aggiorna all'avvio da fonti in linea gli elementi orbitali per le comete e gli asteroidi.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
it: Disegna le comete sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
it: Se le comete debbano essere disegnate sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometComas), group (View)
en: Draw comet comas in the sky map?
it: Disegna le chiome delle comete sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometComas), group (View)
en: Toggle whether comet comas are drawn in the sky map.
it: Se le chiome delle comete debbano essere disegnate sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
it: Etichettare i nomi delle comete nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
it: Se le etichette coi nomi delle comete debbano essere disegnate nella mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
it: Disegnare le supernove nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
it: Se le supernove debbano essere disegnate sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
it: Etichette dei nomi delle supernove sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
it: Se le etichette con i nomi delle supernove debbano essere disegnate sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
it: Imposta la magnitudine limite per cui le supernove saranno disegnate sulla mappa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
it: Imposta la magnitudine limite per cui le supernove saranno disegnate sulla mappa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Show supernova alerts?
it: Mostrare gli avvisi sulle supernove?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
it: Mostra o nascondi gli avvisi sulle supernove.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
it: Imposta la magnitudine limite per gli avvertimenti delle supernove.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
it: Imposta la magnitudine limite per gli avvertimenti delle supernove.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
it: Disegnare i contorni delle costellazioni sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
it: Se i contorni delle costellazioni debbano essere disegnati sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
it: Evidenziare i confini della costellazione centrale nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
it: Se i confini della costellazione contenente la posizione centrata debbano essere disegnati sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
it: Disegnare le linee delle costellazioni sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
it: Se le linee delle costellazioni debbano essere disegnate sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstellationArt), group (View)
en: Draw constellation art in the sky map?
it: Mostrare la rappresentazione delle costellazioni nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowConstellationArt), group (View)
en: Toggle whether constellation art drawn in the sky map.
it: Se la rappresentazione delle costellazioni debba essere disegnata sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
it: Indicare i nomi delle costellazioni nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
it: Se le etichette coi nomi delle costellazioni debbano essere disegnata sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
it: Disegnare gli oggetti del profondo cielo nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
it: Se l'equatore celeste debba essere disegnato sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
it: Disegnare l'eclittica sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
it: Se la linea dell'eclittica debba essere disegnate sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
it: Disegnare la linea dell'equatore nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
it: Se l'equatore debba essere disegnato nella mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
it: Disegnare i reticoli in accordo con il sistema di coordinate attuali?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
it: I reticoli di coordinate cambieranno automaticamente in base al sistema di coordinate attivo.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
it: Disegnare il reticolo delle coordinate equatoriali sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
it: Se il reticolo delle coordinate equatoriali debba essere disegnata sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
it: Disegnare il reticolo delle coordinate orizzontali sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
it: Se il reticolo delle coordinate orizzontali debba essere disegnata sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLocalMeridian), group (View)
en: Draw local meridian line in the sky map?
it: Disegnare la linea del meridiano locale sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLocalMeridian), group (View)
en: Toggle whether the local meridian line is drawn in the sky map.
it: Se la linea del meridiano locale debba essere disegnata sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
it: Disegnare il terreno come opaco nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
it: Se la regione al di sotto dell'orizzonte debba essere opaca.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
it: Disegnare la linea dell'orizzonte nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
it: Se la linea dell'orizzonte debba essere disegnata sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
it: Disegnare gli indicatori nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
it: Se gli indicatori debbano essere disegnati sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
it: Disegnare gli oggetti del profondo cielo aggiuntivi nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
it: Se gli oggetti extra debbano essere disegnati sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
it: Disegnare il contorno della Via Lattea nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
it: Se i contorni della Via Lattea debbano essere disegnati sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
it: Il contorno della Via Lattea dev'essere riempito? (falso vuol dire disegnare solo il contorno)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is filled. When this option is false, the Milky Way is shown as an outline.
it: Se i contorni della Via Lattea debbano essere riempiti. Se l'opzione è falsa sarà disegnato solo il suo contorno.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
it: Meta-opzione per tutti i pianeti nella mappa celeste.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
it: Meta-opzione per far sì che tutti i pianeti, il Sole e la Luna siano disegnati sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
it: I pianeti devono essere disegnati come immagini nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
it: Se i pianeti maggiori, oltre al Sole e alla Luna, debbano essere disegnati come immagini realistiche sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
it: Etichette dei nomi dei pianeti sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
it: Se i pianeti maggiori, oltre al Sole e alla Luna, debbano essere etichettati nella mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
it: Disegnare il Sole nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
it: Se il Sole debba essere disegnato sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
it: Disegnare la Luna nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
it: Se la Luna debba essere disegnata sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
it: Disegnare Mercurio nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
it: Se Mercurio debba essere disegnato sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
it: Disegnare Venere nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
it: Se Venere debba essere disegnato sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
it: Disegnare Marte nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
it: Se Marte debba essere disegnato sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
it: Disegnare Giove nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
it: Se Giove debba essere disegnato sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
it: Disegnare Saturno nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
it: Se Saturno debba essere disegnato sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
it: Disegnare Urano nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
it: Se Urano debba essere disegnato sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
it: Disegnare Nettuno nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
it: Se Nettuno debba essere disegnato sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
it: Disegnare Plutone nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
it: Se Plutone debba essere disegnato sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
it: Disegnare le stelle nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
it: Se le stelle debbano essere disegnate sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
it: Etichette con la magnitudine delle stelle sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
it: Se l'etichetta con la magnitudine (la luminosità) delle stelle debba essere mostrata sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
it: Etichette dei nomi delle stelle sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
it: Se le etichette coi nomi delle stelle debbano essere mostrate sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
it: Etichetta per la magnitudine degli oggetti del profondo cielo sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
it: Se l'etichetta della magnitudine (la luminosità) degli oggetti del profondo cielo debba essere mostrata sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
it: Etichetta per gli oggetti del profondo cielo sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
it: Se l'etichetta coi nomi degli oggetti del profondo cielo debba essere mostrata sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
it: Scala dei tempi minima per la modalità di puntamento forzato

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
it: La scala dei tempi oltre la quale la modalità di spostamento forzato è sempre attiva.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
it: Modalità di riempimento dello sfondo dei riquadri informativi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
it: La modalità per la riempimento dello sfondo dei riquadri informativi su schermo: 0=«nessuno sfondo»; 1=«sfondo semitrasparente»; 2=«sfondo opaco»

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
it: Algoritmo di proiezione della mappa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
it: Algoritmo per la proiezione della mappa.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
it: Usare i nomi abbreviati per le costellazioni?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
it: Usa le abbreviazioni IAU ufficiali per i nomi delle costellazioni.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
it: Usare i nomi latini per le costellazioni?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
it: Usa i nomi latini per le costellazioni.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
it: Usa i nomi italiani delle costellazioni?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
it: Usa i nomi italiani delle costellazioni (dove i nomi italiani non sono disponibili, vengono usati quelli latini).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
it: Usare il sistema di coordinate orizzontali?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
it: Mostra il cielo usando le coordinate orizzontali (altrimenti saranno usate le coordinate equatoriali).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
it: Mostrare automaticamente il nome dell'oggetto centrato?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
it: Se l'oggetto centrato debba ricevere automaticamente l'etichetta del nome.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
it: Aggiungere automaticamente le scie agli oggetti centrati del sistema solare?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
it: Se un oggetto del sistema solare centrato debba mostrare automaticamente la scia, fintanto che resta centrato.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
it: Indicare il nome al passaggio del mouse?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
it: Se debba essere indicato il nome dell'oggetto sotto il puntatore del mouse.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
it: Correggere le posizioni per la rifrazione atmosferica?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
it: Se le posizioni degli oggetti debbano essere corrette per tener conto degli effetti della rifrazione atmosferica (si applica solo quando sono usate le coordinate orizzontali).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
it: Applica le correzioni relativistiche dovute alla curvatura della luce nel campo gravitazionale del Sole

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
it: Se debbano essere prese in considerazione le correzioni dovute alla curvatura della luce attorno al Sole

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
it: Usare l'antialias per disegnare lo schermo?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAntialias), group (View)
en: Toggle whether the sky is rendered using antialiasing. Lines and shapes are smoother with antialiasing, but rendering the screen will take more time.
it: Se debbano essere usate tecniche di antialias per disegnare il cielo. Le linee e le forme saranno più lisce con l'antialias attivo, ma il disegno dello schermo richiederà più tempo.

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
it: Fattore di ingrandimento, in pixel per radiante

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
it: Il livello d'ingrandimento, misurato in pixel per radiante.

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: Zoom scroll sensitivity.
it: Sensibilità allo scorrimento nell'ingrandimento.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: When zooming in or out, change zoom speed factor by this multiplier.
it: Modifica la velocità del fattore di ingrandimento di questo moltiplicatore quando ingrandisci o rimpicciolisci.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
it: Magnitudine limite per gli asteroidi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
it: La magnitudine limite per disegnare gli asteroidi.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroidDownload), group (View)
en: Maximum magnitude for asteroids to be downloaded from JPL.
it: Magnitudine massima degli asteroidi da scaricare da JPL.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroidDownload), group (View)
en: The maximum magnitude (visibility) to filter the asteroid data download from JPL.
it: La magnitudine massima (visibilità) per filtrare i dati degli asteroidi da scaricare da JPL.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
it: Densità delle etichette dei nomi asteroidi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
it: Controlla il numero relativo di indicazioni dei nomi degli asteroidi sulla mappa.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
it: Magnitudine limite per gli oggetti del profondo cielo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
it: La magnitudine limite per disegnare gli oggetti del profondo cielo, all'ingrandimento massimo.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
it: Magnitudine limite per gli oggetti del profondo cielo, all'ingrandimento minimo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
it: La magnitudine limite per disegnare gli oggetti del profondo cielo, all'ingrandimento minimo.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: Show deep-sky objects of unknown magnitude
it: Mostra oggetti del profondo cielo di magnitudine sconosciuta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: When enabled, objects whose magnitudes are unknown, or not available to KStars, are drawn irrespective of the faint limits set.
it: Se abilitato, gli oggetti le cui magnitudini sono sconosciute o non sono disponibili a KStars vengono disegnati indipendentemente dai limiti di visibilità impostati.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
it: Magnitudine limite per le stelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
it: La magnitudine limite per disegnare le stelle, all'ingrandimento massimo.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
it: Densità delle stelle nel campo di vista

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
it: Imposta la densità delle stelle nel campo di vista

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
it: Magnitudine limite quando l'ingrandimento è al minimo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
it: La magnitudine limite quando l'ingrandimento è al minimo.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
it: Magnitudine limite delle stelle durante gli spostamenti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
it: La magnitudine limite per il disegno delle stelle quando la mappa è in movimento (si applica solo se le stelle deboli sono nascoste quando la mappa è in movimento).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
it: Densità relativa per le indicazioni dei nomi delle stelle e/o magnitudini

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
it: La densità relativa per disegnare le indicazioni dei nomi e magnitudini delle stelle.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
it: Densità relativa per le indicazioni di nomi e/o magnitudini degli oggetti del profondo cielo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
it: La densità relativa delle etichette dei nomi e magnitudini degli oggetti del profondo cielo.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
it: Mostro i nomi lunghi nelle etichette per i nomi degli oggetti del cielo profondo?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
it: Se è vero, i nomi lunghi (quelli comuni) degli oggetti del profondo cielo sono visualizzati nelle etichette.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
it: Altezza delle etichette

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
it: Distanza massima dal sole per mostrare i nomi delle comete, in UA

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
it: Distanza massima dal sole delle comete da disegnare.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
it: Passa alla modalità OpenGL

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGL), group (View)
en: Use experimental OpenGL backend (deprecated).
it: Usa il motore sperimentale per OpenGL (deprecato).

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
it: Avvia l'orologio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RunClock), group (View)
en: The state of the clock (running or not)
it: Lo stato dell'orologio (attivo o no)

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
it: Usa i simboli per etichettare gli oggetti della lista di osservazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
it: Gli oggetti della lista di osservazione saranno evidenziati con un simbolo sulla mappa.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
it: Usa il testo per etichettare gli oggetti della lista di osservazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
it: Gli oggetti della lista di osservazione saranno evidenziati con un'indicazione testuale colorata sulla mappa.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Digitized Sky Survey imagery in the observing list
it: Preferisci le immagini del Digitized Sky Survey nell'elenco di osservazioni

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer DSS imagery while downloading imagery.
it: L'elenco di osservazioni preferirà le immagini DSS quando scarica le immagini.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Sloan Digital Sky Survey imagery in the observing list
it: Preferisci le immagini dello Sloan Digital Sky Survey nell'elenco delle osservazioni

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer SDSS imagery while downloading imagery.
it: L'elenco delle osservazioni preferirà le immagini SDSS quando scarica le immagini.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListHoleSize), group (ObservingList)
en: This is the angular distance from the zenith, in degrees, below which you can easily point your telescope.
it: È la distanza angolare dallo zenit, in gradi, sotto la quale puoi puntare il tuo telescopio con facilità.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
it: Il nome dello schema di colori

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
it: Modalità di disegno delle stelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: The method for rendering stars: 0="realistic colors"; 1="solid red"; 2="solid black"; 3="solid white"; 4="solid real colors"
it: Il metodo per il disegno delle stelle: 0=«colori realistici»; 1=«rosso pieno»; 2=«nero pieno»; 3=«bianco pieno»; 4=«colori reali pieni»

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
it: Livello di saturazione dei colori delle stelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
it: Il livello di saturazione del colore delle stelle (solo quando è in uso la modalità a «colori realistici»).

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
it: Colore per il righello per le distanze angolari

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
it: Il colore per il righello per la misurazione delle distanze angolari.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
it: Colore di fondo dei riquadri informativi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
it: Il colore di fondo dei riquadri informativi su schermo.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
it: Colore del testo dei riquadri informazioni quando trascinati col mouse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
it: Il colore del testo dei riquadri informativi, quando attivati con un clic del mouse.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
it: Colore del testo dei riquadri informazioni

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
it: Il colore del testo normale per i riquadri di informazione su schermo.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
it: Colore per i contorni delle costellazioni

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
it: Il colore da usare per i confini delle costellazioni.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
it: Colore dei confini della costellazione evidenziata

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
it: Colore delle linee delle costellazioni

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
it: Il colore per le linee delle costellazioni.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
it: Colore per i nomi delle costellazioni

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
it: Il colore da usare per i nomi delle costellazioni.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
it: Colore per le indicazioni dei punti cardinali sull'orizzonte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
it: Il colore da usare per le indicazioni dei punti cardinali sull'orizzonte.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
it: Colore per la linea dell'eclittica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
it: Il colore da usare per disegnare la linea dell'eclittica.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
it: Colore per la linea dell'equatore

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
it: Il colore da usare per disegnare la linea dell'equatore.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
it: Colore per il reticolo delle coordinate equatoriali

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
it: Il colore per il reticolo di coordinate equatoriali.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
it: Colore per il reticolo delle coordinate orizzontali

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
it: Il colore per il reticolo di coordinate orizzontali.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
it: Colore per gli oggetti con collegamenti aggiuntivi disponibili

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
it: Il colore per gli oggetti che hanno collegamenti URL aggiuntivi disponibili.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
it: Colore per la linea dell'orizzonte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
it: Il colore da usare per disegnare la linea dell'orizzonte e per il terreno opaco.

note: i18n: ectx: label, entry (LocalMeridianColor), group (Colors)
en: Color of local meridian line
it: Colore della linea del meridiano locale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocalMeridianColor), group (Colors)
en: The color for the local meridian line.
it: Il colore da usare per la linea del meridiano locale.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
it: Colore per il contorno della Via Lattea

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
it: Il colore da usare per disegnare il contorno della Via Lattea.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
it: Colore dei nomi delle stelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
it: Il colore per i nomi delle stelle.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
it: Colore per l'indicazione del nome dei pianeti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
it: Il colore per i nomi degli oggetti del profondo cielo.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
it: Colore per l'indicazione del nome dei pianeti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
it: Il colore per le indicazioni degli oggetti del Sistema Solare.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
it: Colore delle scie dei pianeti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
it: Il colore delle scie degli oggetti del sistema solare.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
it: Colore del cielo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
it: Il colore da usare per lo sfondo del cielo.

note: i18n: ectx: label, entry (ArtificialHorizonColor), group (Colors)
en: Color Artificial Horizon
it: Colore dell'orizzonte artificiale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArtificialHorizonColor), group (Colors)
en: The color for the artificial horizon region.
it: Il colore per la regione dell'orizzonte artificiale.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
it: Colore per i simboli del telescopio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
it: Il colore per i simboli del mirino del telescopio.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
it: Colore per i satelliti visibili

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
it: Colore per i satelliti visibili.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
it: Colore dei satelliti invisibili

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
it: Colore dei satelliti invisibili.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
it: Colore per l'indicazione del nome dei satelliti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
it: Il colore per l'indicazione del nome dei satelliti.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
it: Colore per le supernove

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
it: Colore delle supernove

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
it: Colore delle etichette aggiunte dall'utente

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
it: Il colore delle etichette degli oggetti aggiunti dall'utente.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: Color of RA Guide Error
it: Colore dell'errore di guida in AR

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: The color for RA Guide Error bar in Ekos guide module.
it: Il colore della barra dell'errore di guida in AR nel modulo di guida di Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: Color of DEC Guide Error
it: Colore dell'errore di guida in DEC

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: The color for DEC Guide Error bar in Ekos guide module.
it: Il colore della barra dell'errore di guida in DEC nel modulo di guida di Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (xplanetIsInternal), group (Xplanet)
en: Internal or External XPlanet?
it: XPlanet esterno o interno?

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
it: Percorso dell'eseguibile di xplanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
it: Percorso dell'eseguibile di xplanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetUseFIFO), group (Xplanet)
en: Use FIFO file
it: Usa file FIFO

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: XPlanet timeout
it: Tempo di attesa per XPlanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: How long to wait for XPlanet before giving up in milliseconds
it: Quanto tempo in millisecondi attendere XPlanet prima di lasciar perdere

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: XPlanet animation delay
it: Ritardo dell'animazione di XPlanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: How long to pause between frames in the XPlanet Animation
it: Quanto lunga deve essere la pausa tra i fotogrammi dell'animazione di XPlanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
it: Larghezza della finestra di xplanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
it: Altezza della finestra di xplanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label
it: Mostra etichetta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
it: Se è vero, mostra un'etichetta nell'angolo in alto a destra.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
it: Mostra etichetta GMT

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
it: Mostra ora locale.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
it: Mostra l'ora GMT invece di quella locale.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
it: Stringa del pianeta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth". Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
it: Specifica il testo della prima riga dell'etichetta. Normalmente dice qualcosa come «Guarda a Terra». Tutte le occorrenze di %t saranno sostituite dal nome dell'obiettivo, e tutte le occorrenze di %o saranno sostituite dal nome dell'origine.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
it: Dimensione caratteri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
it: Specifica la dimensione in punti.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
it: Colore etichetta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
it: Imposta il colore dell'etichetta.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
it: Formato della data

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Specify the format for the date/time label. This format string is passed to strftime(3). The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the locale’s appropriate date and time representation.
it: Specifica il formato dell'etichetta di data e ora. Questa stringa di formato è passata a strftime(3). Il valore predefinito è «%c %Z», che mostra la data, l'ora e il fuso orario nella rappresentazione appropriata per la località.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
it: In alto a sinistra

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
it: In alto a destra

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
it: In basso a destra

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
it: In basso a sinistra

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
it: Alone solare

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun. The default value is 28.
it: Disegna un alone attorno al Sole con un raggio del numero di volte specificate più grande di quello del Sole. Il valore iniziale è 28.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
it: Latitudine e longitudine casuali

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
it: Metti l'osservatore in una latitudine e longitudine casuale

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
it: Latitudine-longitudine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
it: Mette l'osservatore alla latitudine e longitudine indicata

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
it: Latitudine in gradi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees). The default value is 0.
it: Disegna il corpo in esame come visto dalla latitudine specificata (in gradi). Il valore predefinito è 0.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
it: Longitudine in gradi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees). Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242. The default value is 0.
it: Mette l'osservatore alla longitudine indicata (in gradi). La longitudine è positiva in direzione Est, negativa verso Ovest (per la Terra e la Luna), quindi per esempio Los Angeles è a -118 o 242. Il valore predefinito è 0.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
it: Proiezione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetProjection), group (Xplanet)
en: The default is no projection. Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
it: A meno di indicazioni differenti, non sarà usata nessuna proiezione. I corpi multipli non saranno mostrati se questa opzione è specificata, ma le ombre saranno ancora disegnate.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
it: Usa sfondo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
it: Usa un file come immagine di sfondo, con i pianeti sovrapposti ad essa. Questa opzione ha senso solo con l'opzione -projection. È possibile specificare anche un colore.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
it: Usa un'immagine di sfondo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
it: Usa un file come immagine di sfondo.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
it: Percorso dell'immagine di sfondo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
it: Il percorso dell'immagine di sfondo.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
it: Usa un colore di sfondo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
it: Il colore da usare come sfondo.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
it: Colore di fondo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
it: Il colore dello sfondo.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
it: Magnitudine di base

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
it: Una stella della magnitudine specificata avrà la luminosità in pixel di 1. Il valore predefinito è 10. Le stelle saranno disegnate più luminose all'aumentare di questo numero.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
it: File degli archi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
it: Se spuntato, usa un file degli archi da tracciare sullo sfondo delle stelle.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
it: Percorso del file degli archi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
it: Specifica un file degli archi da tracciare sullo sfondo delle stelle.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
it: File di configurazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
it: Se spuntato, usa un file di configurazione.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
it: Percorso del file di configurazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
it: Usa il file di configurazione specificato.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFOV), group (Xplanet)
en: Use KStars's FOV
it: Usa il CDV di KStars

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
it: Se questa casella è marcata, usa il CDV di KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
it: Usa file di indicatori

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
it: Se la casella è marcata, usa il file di indicatori specificato.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
it: Percorso del file di indicatori

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
it: Specifica un file contenente dati sugli indicatori definiti dall'utente da mostrare sulle stelle di sfondo.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
it: Scrivi limiti degli indicatori

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
it: Se questa casella è marcata, le coordinate del rettangolo circoscritto a ciascun indicatore vengono scritte su un file.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
it: Percorso del file dei limiti degli indicatori

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
it: Scrivi le coordinate del rettangolo circoscritto a ciascun indicatore vengono scritte su questo file.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
it: Mappa stellare

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
it: Se spuntato, l'equatore celeste sarà disegnato nella mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
it: Percorso del file della mappa stellare

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
it: Qualità di uscita del file

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
it: Quest'opzione è usata solo durante la creazione di immagini JPEG. La qualità può variare fra 0 e 100. Il valore predefinito è 80.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
it: Disegnare i satelliti nella mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
it: Se i percorsi dei satelliti debbano essere disegnati sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
it: Disegna solo i satelliti visibili nella mappa celeste

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
it: Se selezionato, i satelliti verranno disegnati come stelle, se no come quadratini colorati.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
it: Mostro le etichette dei satelliti?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
it: Se le etichette dei satelliti debbano essere disegnate sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
it: Satelliti selezionati.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
it: Elenco dei satelliti selezionati.

note: i18n: ectx: label, entry (KStarsFirstRun), group (General)
en: Is this the first time running KStars?
it: È la prima volta che esegui KStars?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KStarsFirstRun), group (General)
en: This allows KStars to perform several operations if it has never been installed before.
it: Questo consente a KStars di eseguire diverse operazioni se non è mai stato installato prima.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
it: Ricalcola sempre le coordinate

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
it: Selezionando questa opzione le coordinate equatoriali attuali saranno ricalcolate dalle coordinate dei cataloghi ad ogni aggiornamento della mappa (cioè verranno applicate le correzione per precessione, nutazione e aberrazione). Ciò rende il processo più lento quando molte stelle sono visibili, ma è più probabile che sia esente da bug. Ci sono bug noti nel disegno delle stelle quando questo calcolo è evitato.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
it: Dimensione predefinita delle immagini DSS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: The default size for DSS images downloaded from the Internet.
it: La dimensione predefinita delle immagini DSS scaricate da Internet.

note: i18n: ectx: label, entry (DSSPadding), group (General)
en: Additional padding around DSS Images of deep-sky objects
it: Spazio aggiuntivo attorno alle immagini DSS degli oggetti del profondo cielo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSSPadding), group (General)
en: To include parts of the star field, we add some extra padding around DSS images of deep-sky objects. This option configures the total (both sides) padding added to either dimension of the field.
it: Per includere parti del campo stellato, aggiungiamo un po' di spazio aggiuntivo attorno alle immagini DSS degli oggetti del profondo cielo. Questa opzione configura lo spazio aggiuntivo totale aggiunto a ciascuna dimensione del campo.

note: i18n: ectx: label, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Enable Verbose Logging
it: Abilita registrazione dettagliata

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate verbose debug information for diagnostic purposes. This may cause slowdown of KStars.
it: Selezionando questa opzione KStars genera informazioni di debug dettagliate a fini diagnostici. Ciò può causare il rallentamento di KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (RegularLogging), group (General)
en: Enable Regular Logging
it: Abilita registrazione normale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RegularLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate regular debug information.
it: Selezionando questa opzione KStars genera le normali informazioni di debug.

note: i18n: ectx: label, entry (DisableLogging), group (General)
en: Disable Verbose Logging
it: Disabilita registrazione dettagliata

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisableLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to stop generating ANY debug information.
it: Selezionando questa opzione KStars smette di generare QUALSIASI informazione di debug.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToDefault), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to the default output used by the platform (e.g. Standard Error).
it: Selezionando questa opzione i messaggi di debug del registro di KStars vengono generati sull'output predefinito utilizzato dalla piattaforma (ad es. Standard Error).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToFile), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to a log file as specified.
it: Selezionando questa opzione i messaggi di debug del registro di KStars vengono registrati in un file di registro come specificato.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FITSLogging), group (General)
en: Log FITS Data activity.
it: Registra attività dei dati FITS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (INDILogging), group (General)
en: Log INDI devices activity.
it: Registra l'attività dei dispositivi INDI.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CaptureLogging), group (General)
en: Log Ekos Capture Module activity.
it: Registra l'attività del modulo di cattura di Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusLogging), group (General)
en: Log Ekos Focus Module activity.
it: Registra l'attività del modulo di messa a fuoco di Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveGuideImages), group (General)
en: Save Internal Guider images on disk?
it: Salvare sul disco le immagini della guida interna?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideLogging), group (General)
en: Log Ekos Guide Module activity.
it: Registra l'attività del modulo di guida automatica di Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlignmentLogging), group (General)
en: Log Ekos Alignment Module activity.
it: Registra l'attività del modulo di allineamento di Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MountLogging), group (General)
en: Log Ekos Mount Module activity.
it: Registra l'attività del modulo della montatura di Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObservatoryLogging), group (General)
en: Log Ekos Observatory Module activity.
it: Registra l'attività del modulo Osservatorio di Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (useFITSViewer), group (FITSViewer)
en: Display every image captured in a FITS Viewer window.
it: Mostra tutte le immagini catturate in una finestra del visore FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Preview FITS in a single tab?
it: Vedi l'anteprima FITS in una scheda singola?

note: i18n: ectx: label, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS in one window?
it: Mostrare tutte i FITS catturati in una finestra?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single FITS Viewer window. By default each camera create its own FITS Viewer instance
it: Mostra tutte le immagini FITS catturate in una sola finestra del visore. Per impostazione predefinita, ciascuna fotocamera crea una propria istanza del visore

note: i18n: ectx: label, entry (singleWindowOpenedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all opened FITS in one window?
it: Mostrare tutti i FITS aperti in una finestra?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowOpenedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all opened FITS images in a single FITS Viewer window.
it: Mostra tutte le immagini FITS aperte in una singola finestra del visore FITS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusFITSOnNewImage), group (FITSViewer)
en: Bring the FITSViewer window to the foreground when receiving a new image.
it: Porta la finestra del visore FITS in primo piano alla ricezione di una nuova immagine.

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowFITS), group (FITSViewer)
en: Make FITS Viewer window independent of KStars main window
it: Rendi la finestra del visore FITS indipendente dalla finestra principale di KStars

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDebayer), group (FITSViewer)
en: Automatically debayer a FITS image if it is contains a bayer pattern
it: Debayerizza automaticamente un'immagine FITS se contiene uno schema Bayer

note: i18n: ectx: label, entry (AutoHFR), group (FITSViewer)
en: Automatically compute HFRs of fits images
it: Calcola automaticamente gli HFR delle immagini FITS

note: i18n: ectx: label, entry (AutoWCS), group (FITSViewer)
en: Automatically process World-Coordinate-System (WCS) data when loading a FITS file.
it: Elabora automaticamente i dati del sistema mondiale di coordinate (WCS) al caricamento di un file FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (LimitedResourcesMode), group (FITSViewer)
en: Conserve CPU and memory by disabling all resource-intensive features in FITS Viewer
it: Risparmia CPU e memoria disabilitando tutte le funzionalità che usa molte risorse nel visore FITS

note: i18n: ectx: label, entry (BortleClass), group (WISettings)
en: Bortle dark-sky rating
it: Classe di cielo buio di Bortle

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeCheck), group (WISettings)
en: Availability of telescope
it: Disponibilità del telescopio

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsCheck), group (WISettings)
en: Availability of binoculars
it: Disponibilità dei binocoli

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsAperture), group (WISettings)
en: Aperture of available binocular
it: Apertura del binocolo disponibile

note: i18n: ectx: label, entry (ScopeListIndex), group (WISettings)
en: Index of selected scope from list of scopes
it: Indice del telescopio selezionato dalla lista di telescopi

note: i18n: ectx: label, entry (EkosWindowWidth), group (Ekos)
en: Ekos window width
it: Larghezza della finestra di Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (EkosWindowHeight), group (Ekos)
en: Ekos window height
it: Altezza della finestra di Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLeftIcons), group (Ekos)
en: Ekos modules icons are placed to the left of pages
it: Le icone dei moduli di Ekos sono poste alla sinistra delle pagine

note: i18n: ectx: label, entry (RememberCredentials), group (Ekos)
en: Remember Ekos Live credentials.
it: Ricorda le credenziali di Ekos Live.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStartEkosLive), group (Ekos)
en: Start Ekos Live on KStars startup.
it: Avvia Ekos Live all'avvio di KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveOnline), group (Ekos)
en: Whether EkosLive connection mode is online.
it: Se la modalità di connessione EkosLive è in linea.

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveUsername), group (Ekos)
en: EkosLive username
it: Nome utente di EkosLive

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowEkos), group (Ekos)
en: Make Ekos window independent of KStars main window
it: Rendi la finestra di Ekos indipendente dalla finestra principale di KStars

note: i18n: ectx: label, entry (profile), group (Ekos)
en: Ekos drivers profile
it: Profilo dei driver di Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
it: Non caricare mai la configurazione della periferica?

note: i18n: ectx: label, entry (loadConfigOnConnection), group (Ekos)
en: Load device configuration upon successful connection?
it: Caricare la configurazione per la periferica in caso di collegamento riuscito?

note: i18n: ectx: label, entry (loadDefaultConfig), group (Ekos)
en: Always load device default configuration upon successful connection?
it: Caricare sempre i valori predefiniti per la periferica in caso di collegamento riuscito?

note: i18n: ectx: label, entry (autoLoadSerialAssistant), group (Ekos)
en: Automatically load Serial Port Assistant tool when detecting unmapped serial ports?
it: Caricare automaticamente l'assistente della porta seriale al rilevamento di porte seriali non assegnate?

note: i18n: ectx: label, entry (shutterfulCCDs), group (DarkLibrary)
en: List of CCDs with mechanical or electronic shutters.
it: Elenco dei CCD con otturatori meccanici o elettronici.

note: i18n: ectx: label, entry (shutterlessCCDs), group (DarkLibrary)
en: List of CCDs without mechanical or electronic shutters.
it: Elenco dei CCD senza otturatori meccanici o elettronici.

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Default minimum mount altitude limit
it: Limite minimo predefinito di altezza per la montatura

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Default maximum mount altitude limit.
it: Limite massimo predefinito di altezza per la montatura.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.
it: Limite massimo dell'altezza del telescopio. Se il telescopio è sopra il limite verrà obbligato a fermarsi.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAltitudeLimits), group (Mount)
en: Enable mount altitude limits.
it: Abilita i limiti di altezza della montatura.

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumHaLimit), group (Mount)
en: Default maximum limit for the hour angle.
it: Limite massimo predefinito per l'angolo orario.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumHaLimit), group (Mount)
en: Maximum limit for the hour angle of the telescope. If the hour angle of the telescope is above this limit, a meridian flip will be forced.
it: Limite massimo per l'angolo orario del telescopio. Se l'angolo orario del telescopio è al di sopra di questo limite, verrà forzato un'inversione del meridiano.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableHaLimit), group (Mount)
en: Enable mount hour angle limit.
it: Abilita limite all'angolo orario della montatura.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftRightReversed), group (Mount)
en: Reverse the direction of right and left buttons in mount control.
it: Inverti la direzione dei pulsanti destro e sinistro del controllo della montatura.

note: i18n: ectx: label, entry (UpDownReversed), group (Mount)
en: Reverse the direction of up and down buttons in mount control.
it: Inverti la direzione dei pulsanti in su e in giù del controllo della montatura.

note: i18n: ectx: label, entry (ParkEveryDay), group (Mount)
en: Automatically start parking timer on startup.
it: Avvia automaticamente il timer di parcheggio all'avvio.

note: i18n: ectx: label, entry (ParkTime), group (Mount)
en: Park mount at this time in 12 hour format.
it: Parcheggio della montatura in quest'ora nel formato 12 ore.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultObserver), group (Capture)
en: Default observer full name.
it: Nome e cognome dell'osservatore predefinito.

note: i18n: ectx: label, entry (PAMultiplier), group (Capture)
en: Position angle multiplier
it: Moltiplicatore dell'angolo di posizione

note: i18n: ectx: label, entry (PAOffset), group (Capture)
en: Position angle offset
it: Scostamento dell'angolo di posizione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: If HFR deviation exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
it: Se la deviazione dell'HFR supera questo limite verrà avviato automaticamente il sottoprogramma per la messa a fuoco automatica.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxFocusTemperatureDelta), group (Capture)
en: Default maximum focus temperature delta
it: Delta temperatura massimo predefinito per la messa a fuoco

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxFocusTemperatureDelta), group (Capture)
en: If the temperature change exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
it: Se la variazione di temperatura supera questo limite verrà avviato automaticamente il sottoprogramma per la messa a fuoco automatica.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceGuideDeviation), group (Capture)
en: Enforce guiding deviation limit.
it: Imponi limite alla deviazione di guida.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocus), group (Capture)
en: Enforce Autofocus HFR limit.
it: Imponi limite all'HFR per la messa a fuoco automatica.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocusOnTemperature), group (Capture)
en: Enforce Autofocus on temperature change.
it: Imponi la messa a fuoco automatica al cambio di temperatura.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceRefocusEveryN), group (Capture)
en: Enforce Refocus Every N Minutes.
it: Imponi la rimessa a fuoco ogni N minuti.

note: i18n: ectx: label, entry (RefocusEveryN), group (Capture)
en: Number of minute between forced refocus attempts
it: Numero di minuti tra i tentativi di rimessa a fuoco forzata

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelAfterMeridian), group (Capture)
en: Reset mount model after meridian flip.
it: Ripristina il modello della montatura dopo l'inversione del meridiano.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxTemperatureDiff), group (Capture)
en: Maximum acceptable difference between requested and measured temperature set point.
it: Differenza massima accettabile tra la temperatura richiesta e quella misurata nel punto impostato.

note: i18n: ectx: label, entry (GuidingSettle), group (Capture)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed before starting capture.
it: Attendi questi secondi dopo aver ripreso la guida prima di iniziare la cattura..

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysResetSequenceWhenStarting), group (Capture)
en: <html><head/><body><p>When starting to process a sequence list, reset all capture counts to zero. Scheduler overrides this option when Remember Job Progress is enabled.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Quando si inizia a elaborare un elenco di sequenze, tutti i conteggi di acquisizione vengono reimpostati a zero. Il pianificatore non tiene conto di questa opzione se è abilitato Ricorda l'avanzamento del processo.</p></body></html>

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStretch), group (Capture)
en: Perform auto stretch on captured images in FITS Viewer.
it: Esegui l'allungamento automatico sulle immagini catturate nel visore FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (useSummaryPreview), group (Capture)
en: Display every image captured sequence image in the Ekos summary screen preview window.
it: Mostra ogni sequenza di immagini catturate nella finestra dell'anteprima del riassunto di Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (useDSLRImageViewer), group (Capture)
en: Display every captured DSLR image in the Image Viewer window.
it: Mostra tutte le immagini catturate dalla DSLR nella finestra del visore di immagini.

note: i18n: ectx: label, entry (ManualCoverTimeout), group (Capture)
en: Cover or uncover telescope dialog timeout in seconds.
it: Durata in secondi della finestra copri o scopri il telescopio.

note: i18n: ectx: label, entry (fileSettingsUseFilter), group (Capture)
en: Add the filter name to the capture file name.
it: Aggiungi il nome del filtro al nome del file di cattura.

note: i18n: ectx: label, entry (fileSettingsUseDuration), group (Capture)
en: Add the capture duration to the capture file name.
it: Aggiungi la durata dell'acquisizione al nome del file di cattura.

note: i18n: ectx: label, entry (fileSettingsUseTimestamp), group (Capture)
en: Add the capture timestamp to the capture file name.
it: Aggiungi data e ora della cattura al nome del file catturato.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusSettleTime), group (Focus)
en: Wait for this many seconds after moving the focuser before capturing the next image during AutoFocus.
it: Attendere questi secondi dopo aver spostato il focheggiatore prima di catturare l'immagine successiva durante la messa a fuoco automatica.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideSettleTime), group (Focus)
en: Wait for this many seconds after resuming guide.
it: Aspetta questo numero di secondi dopo aver ripristinato la guida.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
it: Valore di tolleranza predefinito del focheggiatore

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: The tolerance specifies the percentage difference between the current focusing position and the minimum obtained during the focusing run. Adjustment of this value is necessary to prevent the focusing algorithm from oscillating back and forth.
it: La tolleranza specifica la differenza percentuale tra la posizione di messa a fuoco attuale e il minimo ottenuto durante l'esecuzione della messa a fuoco. Modifiche a questo valore sono necessarie per evitare che l'algoritmo di messa a fuoco oscilli avanti e indietro.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Maximum Focus Travel Distance
it: Corsa massima della messa a fuoco

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Set the maximum travel distance of an absolute focuser.
it: Imposta la corsa massima di un focheggiatore assoluto.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGain), group (Focus)
en: Default Focuser gain value
it: Valore di guadagno predefinito del focheggiatore

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAutoStarEnabled), group (Focus)
en: Automatically select a star to focus.
it: Seleziona automaticamente una stella da mettere a fuoco.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSuspendGuiding), group (Focus)
en: Suspend guiding while autofocus in progress.
it: Sospendi la guida automatica mentre è in corso la messa a fuoco automatica.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFocusDarkFrame), group (Focus)
en: Take a dark frame and subtract it before running autofocus operation.
it: Scatta un dark frame e sottrailo prima di eseguire l'operazione di messa a fuoco automatica.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDetection), group (Focus)
en: Star detection algorithm
it: Algoritmo di rilevamento stella

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAlgorithm), group (Focus)
en: Focus process algorithm
it: Algoritmo del processo di messa a fuoco

note: i18n: ectx: label, entry (FocusUseWeights), group (Focus)
en: Use weights in the curve fitting process.
it: Usa i pesi nel processo di adattamento della curva.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusR2Limit), group (Focus)
en: Acceptable limit on R2 from curve fit.
it: Limite accettabile su R2 dall'adattamento curva.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor for Focusing.
it: Sextractor interno o esterno per la messa a fuoco.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction when Focusing.
it: Opzioni dei profili per Sextraction nella messa a fuoco.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor for Guiding.
it: Sextractor interno o esterno per la guida.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction when Guiding.
it: Opzioni dei profili per Sextraction durante la guida.

note: i18n: ectx: label, entry (SolveSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal, External, or BuiltIn Sextractor for Solving.
it: Sextractor interno, esterno o integrato per la risoluzione.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverMode), group (StellarSolver)
en: Local (0) or Remote (1) solver.
it: Risolutore Locale (0) o Remoto (1)

note: i18n: ectx: label, entry (SolveOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Solving.
it: Opzioni dei profili per il risolutore.

note: i18n: ectx: label, entry (LoggerLevel), group (StellarSolver)
en: Level of verbosity in the log.
it: Livello di verbosità del registro.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryLogToFile), group (StellarSolver)
en: Whether to log to a file instead.
it: Se registrare invece su file.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of folders in which astrometry Index Files can be found.
it: Elenco delle cartelle nelle quali possono essere trovati i file indice

note: i18n: ectx: label, entry (AlignDarkFrame), group (Align)
en: Take a dark frame and subtract it before running astrometry operation.
it: Scatta un dark frame e sottrailo prima di eseguire l'operazione astrometrica.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverGotoOption), group (Align)
en: Action to take if solver if successful (Sync, Slew to Target, or None)
it: Azione da eseguire se il risolutore ha successo (Sincronizza, Ruota verso il soggetto o Niente)

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverWCS), group (Align)
en: World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
it: Sistema di coordinate mondiali (World Coordinate System, WCS). Esso viene usato per codificare le coordinate AR/DEC nelle immagini catturate dal CCD.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverOverlay), group (Align)
en: Display received FITS images unto solver FOV rectangle in the sky map.
it: Mostra le immagini FITS ricevute sopra il rettangolo del CDV sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDifferentialSlewing), group (Align)
en: Do not use Sync when Slew to Target is selected. Use differential slewing to correct for discrepancies.
it: Non usare la sincronizzazione quando è selezionato Ruota verso il soggetto. Usa la rotazione differenziale per correggere le discrepanze.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignSettlingTime), group (Align)
en: Time to wait in milliseconds after telescope slewing is complete before starting the next capture.
it: Tempo di attesa in millisecondi dopo il completamento della rotazione del telescopio prima di iniziare la cattura successiva.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseResort), group (Align)
en: Check this option if your image does not have much nebulosity. If it does have strong nebulosity, uncheck it.
it: Spunta questa opzione se la tua immagine non ha molta nebulosità; se ne ha molta, spuntala.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoUpdateImageScale), group (Align)
en: Automatically update image scale when CCD or Mount parameters are updated.
it: Aggiorna automaticamente la scala dell'immagine quando vengono aggiornati i parametri del CCD o della montatura.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleUnits), group (Align)
en: Image scale units in arcminutes (aw), degrees (dw), or arcsec per pixel (app)
it: Unità di scala dell'immagine in minuti d'arco (aw), gradi (dw) o arcsec per pixel (app)

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryPositionRA), group (Align)
en: User supplied Right Ascension value in degrees to be passed to the solver.
it: Valore fornito dall'utente dell'ascensione retta in gradi da passare al risolutore.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryPositionDE), group (Align)
en: User supplied declination value in degrees to be passed to the solver.
it: Valore fornito dall'utente della declinazione in gradi da passare al risolutore.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoUpdatePosition), group (Align)
en: Automatically update position coordinates when mounts completes slewing.
it: Aggiorna automaticamente le coordinate della posizione quando la montatura completa la rotazione.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDetectParity), group (Align)
en: Detect parity and reuse it to speed up solver.
it: Rileva la parità e riutilizzala per accelerare il risolutore.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryCustomOptions), group (Align)
en: Additional optional astrometry.net options
it: Opzioni aggiuntive facoltative di astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: astrometry.net solve-field binary
it: File binario solve-field di Astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: Path to astrometry.net solver location.
it: Percorso del risolutore di astrometry.net.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: astrometry.net wcsinfo binary
it: File binario wcsinfo di astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: Path to astrometry.net wcsinfo location.
it: Percorso dell'eseguibile wcsinfo di astrometry.net.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: astrometry.net configuration file
it: File di configurazione di astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: Path to astrometry.net file location.
it: Percorso in cui si trova il file di astrometry.net.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SextractorBinary), group (Align)
en: Path to the Sextractor executable.
it: Percorso dell'eseguibile di Sextractor.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: astrometry.net API Key
it: Chiave delle API di astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: Key to access astrometry.net online web services. You must register with astrometry.net to obtain a key.
it: Chiave di accesso ai servizi su web di astrometry.net. Devi registrarti con astrometry.net per ottenere una chiave.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIURL), group (Align)
en: astrometry.net API URL
it: URL delle API di astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseJPEG), group (Align)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the astrometry.net online service.
it: Usa il formato JPEG invece di FITS per inviare immagini al servizio online di astrometry.net.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryTimeout), group (Align)
en: Timeout in seconds to wait for astrometry solver to complete.
it: Tempo massimo in secondi per attendere il completamento del risolutore astrometrico.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHAutoPark), group (Align)
en: Automatically park the mount after Polar Alignment Assistant Tool is complete.
it: Parcheggia automaticamente la montatura quando l'assistente per l'Allineamento polare ha terminato.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideExposure), group (Guide)
en: Guider exposure duration in seconds.
it: Durata dell'esposizione della guida in secondi.

note: i18n: ectx: label, entry (GuiderType), group (Guide)
en: Which guider process to utilize for guiding (0 Internal Guider, 1 PHD2, 2 lin_guider)
it: Quale processo di guida utilizzare per la guida (0 guida interna, 1 PHD2, 2 lin_guider)

note: i18n: ectx: label, entry (PHD2Host), group (Guide)
en: Host name of external PHD2 service
it: Nome host del servizio esterno PHD2

note: i18n: ectx: label, entry (PHD2Port), group (Guide)
en: PHD2 Event Monitoring Port
it: Porta di monitoraggio degli eventi PHD2

note: i18n: ectx: label, entry (LinGuiderPort), group (Guide)
en: Lin_guider Event Monitoring Port
it: Porta di monitoraggio degli eventi Lin_guider

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationPulseDuration), group (Guide)
en: Pulse duration in milliseconds used for guiding pulses during calibration stage.
it: Durata dell'impulso in millisecondi usato per gli impulsi di guida nella fase di calibrazione.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideAutoStar), group (Guide)
en: Automatically select calibration star and perform calibration.
it: Seleziona automaticamente una stella e avvia la calibrazione.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideCalibrationTimeout), group (Guide)
en: When calibration starts, wait this many seconds before aborting.
it: Quando inizia la calibrazione aspetta questo numero di secondi prima di interrompere.

note: i18n: ectx: label, entry (TwoAxisEnabled), group (Guide)
en: Use both axes to perform calibration.
it: Usa entrambi gli assi per fare la calibrazione.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDarkFrame), group (Guide)
en: Take dark frame for autoguider images.
it: Scatta un dark frame per le immagini della guida automatica.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherPixels), group (Guide)
en: How many pixels to move between subsequent exposures under auto dithering mode.
it: Di quanti pixel spostarsi tra le esposizioni successive in modalità dithering automatico.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherFrames), group (Guide)
en: Dither after this many frames.
it: Dithering dopo questo numero di fotogrammi.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherMaxIterations), group (Guide)
en: How many dithering attempts to undertake before giving up.
it: Quanti tentativi di dithering intraprendere prima di arrendersi.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherFailAbortsAutoGuide), group (Guide)
en: If dithering fails then abort autoguide.
it: Se il dithering non riesce interrompi la guida automatica.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherEnabled), group (Guide)
en: Use Auto Dithering when guiding.
it: Usa il dithering automatico durante la guida.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherNoGuiding), group (Guide)
en: Perform dithering even when not guiding.
it: Esegui il dithering anche mentre non si è in guida.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the RA axis.
it: Abilita la guida automatica sull'asse AR.

note: i18n: ectx: label, entry (DECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the DEC axis.
it: Abilita la guida automatica sull'asse DEC.

note: i18n: ectx: label, entry (NorthDECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable North autoguiding in the DEC axis.
it: Abilita la guida automatica a nord sull'asse DEC.

note: i18n: ectx: label, entry (SouthDECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable South autoguiding in the DEC axis.
it: Abilita la guida automatica a sud sull'asse DEC.

note: i18n: ectx: label, entry (EastRAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable East autoguiding in the RA axis.
it: Abilita la guida automatica a est sull'asse AR.

note: i18n: ectx: label, entry (WestRAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable West autoguiding in the RA axis.
it: Abilita la guida automatica a ovest sull'asse AR.

note: i18n: ectx: label, entry (SNRDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the SNR Plot on the Guide Drift Graphics.
it: Visualizza il grafico SNR su quello della deriva della guida.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SchedulerLogging), group (Scheduler)
en: Log Ekos Scheduler Module activity.
it: Registra l'attività del modulo Pianificatore di Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (StopEkosAfterShutdown), group (Scheduler)
en: After shutdown procedure is successfully executed, shutdown INDI and Ekos.
it: Dopo che la procedura di spegnimento è stata eseguita con successo, spegni INDI ed Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (ShutdownScriptTerminatesINDI), group (Scheduler)
en: Whether shutdown script, if exists, terminates INDI server in the process.
it: Se lo script di spegnimento, qualora esista, termina il server INDI nel processo.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelBeforeJob), group (Scheduler)
en: Reset mount model before starting each job.
it: Ripristina il modello della montatura prima di iniziare qualsiasi processo.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetGuideCalibration), group (Scheduler)
en: Always Reset guiding calibration before starting each job.
it: Ripristina sempre la calibrazione della guida prima di iniziare qualsiasi processo.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceAlignmentBeforeJob), group (Scheduler)
en: Force alignment before starting or restarting each job.
it: Forza l'allineamento prima di avviare o di riavviare ogni processo.

note: i18n: ectx: label, entry (RealignAfterCalibrationFailure), group (Scheduler)
en: If guiding calibration fails, run alignment process again before proceeding to recalibration.
it: Se la calibrazione della guida non riesce, esegui nuovamente il processo di allineamento prima di procedere alla ricalibrazione.

note: i18n: ectx: label, entry (RememberJobProgress), group (Scheduler)
en: When processing a scheduled job, resume the sequence starting from the last image present in storage.
it: <html><head/><body><p>Quando elabori un lavoro pianificato, riprendi la sequenza a partire dall'ultima immagine presente nella memoria.</p></body></html>

note: i18n: ectx: label, entry (LeadTime), group (Scheduler)
en: Minimum time between jobs in minutes.
it: Tempo minimo tra i processi in minuti.

note: i18n: ectx: label, entry (PreDawnTime), group (Scheduler)
en: Do not permit jobs to be scheduled or executed past this many minutes before dawn.
it: Non consentire che i processi vengano programmati o eseguiti oltre questi minuti prima dell'alba.

note: i18n: ectx: label, entry (SettingAltitudeCutoff), group (Scheduler)
en: Do not permit jobs to be scheduled less than this many degrees before the altitude restriction. Actual execution proceeds until the altitude limit.
it: Non permettere che i processi vengano programmati a meno di questo numero di gradi prima della limitazione dell'altezza. L'esecuzione effettiva procede fino al limite di altezza.

note: i18n: ectx: label, entry (DawnOffset), group (Scheduler)
en: Offset astronomical dawn by this many hours to relax twilight restriction when using narrowband filters.
it: Scostamento dell'alba astronomica di queste ore per mitigare la limitazione del crepuscolo quando si utilizzano filtri a banda stretta.

note: i18n: ectx: label, entry (DuskOffset), group (Scheduler)
en: Offset astronomical dusk by this many hours to relax twilight restriction when using narrowband filters.
it: Scostamento del crepuscolo astronomico di queste ore per mitigare la limitazione del crepuscolo quando si utilizzano filtri a banda stretta.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeFocalLength), group (Scheduler)
en: Telescope focal length in millimeters.
it: Lunghezza focale del telescopio, in millimetri.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraPixelWidth), group (Scheduler)
en: Camera pixel size width in micrometers.
it: Dimensione della larghezza dei pixel della fotocamera in micrometri.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraPixelHeight), group (Scheduler)
en: Camera pixel size height in micrometers.
it: Dimensione dell'altezza dei pixel della fotocamera in micrometri.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraWidth), group (Scheduler)
en: Camera Width in pixels.
it: Larghezza della fotocamera in pixel.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraHeight), group (Scheduler)
en: Camera Height in pixels.
it: Altezza della fotocamera in pixel.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraRotation), group (Scheduler)
en: Position angle of the camera with respect to north.
it: Angolo di posizione della fotocamera rispetto a nord.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeHFR), group (Analyze)
en: Display HFR on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza HFR nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeNumCaptureStars), group (Analyze)
en: Display number of stars detected in the capture on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza il numero di stelle della cattura nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeTemperature), group (Analyze)
en: Display the ambient temperature on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza la temperatura ambiente nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeSNR), group (Analyze)
en: Display SNR on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza SNR nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRA), group (Analyze)
en: Display RA on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza AR nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDEC), group (Analyze)
en: Display DEC on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza DEC nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRAp), group (Analyze)
en: Display RA Pulses on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza gli impulsi AR nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDECp), group (Analyze)
en: Display DEC Pulses on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza gli impulsi DEC nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDrift), group (Analyze)
en: Display Drift on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza la deriva nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRMS), group (Analyze)
en: Display RMS Error on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza RMS dell'errore nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRMSC), group (Analyze)
en: Display RMS Error (during capture) on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza RMS dell'errore (durante la cattura) nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountRA), group (Analyze)
en: Display Mount RA on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza l'AR della montatura nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountDEC), group (Analyze)
en: Display Mount DEC on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza la DEC della montatura nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountHA), group (Analyze)
en: Display Mount Hour Angle on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza l'angolo orario della montatura nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeAz), group (Analyze)
en: Display Azimuth on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza l'azimuth nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeAlt), group (Analyze)
en: Display Altitude on the Analyze Statistics Plot.
it: Visualizza l'altezza nel grafico Analisi delle statistiche.

note: i18n: ectx: label, entry (LastServer), group (INDI Lite)
en: The address of last used server
it: L'indirizzo dell'ultimo server usato

note: i18n: ectx: label, entry (LastServerPort), group (INDI Lite)
en: The port of last used server
it: La porta dell'ultimo server usato

note: i18n: ectx: label, entry (LastWebManagerPort), group (INDI Lite)
en: The port of last used Web Manager
it: La porta dell'ultimo manager web usato

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSMemoryCache), group (HIPS)
en: RAM cache size in MB used to store cached HIPS images.
it: Dimensione in MB della cache nella RAM usata per memorizzare le immagini HIPS.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSNetCache), group (HIPS)
en: Hard disk cache size in MB used to store cached HIPS images.
it: Dimensione in MB della cache sul disco rigido usata per memorizzare le immagini HIPS.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSBiLinearInterpolation), group (HIPS)
en: Use Bilinear interpolation when rendering HiPS images?
it: Usare l'interpolazione bilineare nella resa delle immagini HiPS?

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSShowGrid), group (HIPS)
en: Show HiPS grid on the sky map.
it: Mostra la griglia HIPS sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSPanning), group (HIPS)
en: Redraw HiPS while panning.
it: Ridisegna HiPS durante il movimento.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHIPS), group (HIPS)
en: Draw HiPS sources in the sky map?
it: Disegnare le sorgenti HIPS sulla mappa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHIPS), group (HIPS)
en: Toggle whether the HIPS sources are drawn in the sky map.
it: Se le sorgenti HIPS debbano essere disegnate sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSource), group (Terrain)
en: Terrain Filename.
it: Nome file terreno.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSourceCorrectAlt), group (Terrain)
en: Terrain Altitude Correction.
it: Correzione altezza terreno.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainDownsampling), group (Terrain)
en: Terrain Downsampling
it: Sottocampionamento del terreno

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainPanning), group (Terrain)
en: Terrain While panning.
it: Terreno durante il movimento.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainPanning), group (Terrain)
en: Redraw terrain while panning.
it: Ridisegna il terreno durante il movimento.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTerrain), group (Terrain)
en: Draw terrain
it: Disegna il terreno

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTerrain), group (Terrain)
en: Toggle whether the terrain is drawn in the sky map.
it: Se il terreno debba essere disegnato sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainTransparencySpeedup), group (Terrain)
en: Terrain Transparency Speedup.
it: Accelerazione della trasparenza del terreno.

note: i18n: ectx: label, entry (warningActionsActive), group (Observatory)
en: Will be reacted upon warnings?
it: Si reagirà agli avvertimenti?

note: i18n: ectx: label, entry (alertActionsActive), group (Observatory)
en: Will be reacted upon alerts?
it: Si reagirà agli avvisi?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningCloseDome), group (Observatory)
en: Shall the dome being closed when a weather warning occurs?
it: La cupola dovrà essere chiusa in caso di avviso meteo?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningCloseShutter), group (Observatory)
en: Shall the shutter being closed when a weather warning occurs?
it: L'otturatore dovrà essere chiuso in caso di avviso meteo?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningStopScheduler), group (Observatory) i18n: ectx: label, entry (weatherAlertCloseShutter), group (Observatory) i18n: ectx: label, entry (weatherAlertStopScheduler), group (Observatory)
en: Shall the shutter being closed when a weather alert occurs?
it: L'otturatore dovrà essere chiuso in caso di allerta meteo?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningDelay), group (Observatory)
en: Delay for reacting upon a weather warning.
it: Ritardo per reagire ad un avviso meteo.

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAlertCloseDome), group (Observatory)
en: Shall the dome being closed when a weather alert occurs?
it: La cupola dovrà essere chiusa in caso di allerta meteo?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAlertDelay), group (Observatory)
en: Delay for reacting upon a weather alert.
it: Ritardo per reagire ad un'allerta meteo.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseDome), group (Observatory)
en: Dome status relevant for the Observatory status.
it: Stato della cupola rilevante per lo stato dell'osservatorio.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseShutter), group (Observatory)
en: Shutter status relevant for the Observatory status.
it: Stato dell'otturatore rilevante per lo stato dell'osservatorio.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseWeather), group (Observatory)
en: Weather status relevant for the Observatory status.
it: Condizioni meteo rilevanti per lo stato dell'osservatorio.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPExecutable), group (ASTAP)
en: Full path to the ASTAP executable.
it: Percorso completo dell'eseguibile ASTAP.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPDownSample), group (ASTAP) i18n: ectx: label, entry (ASTAPDownSampleValue), group (ASTAP)
en: Down sample prior to solving. Also called binning. A value 0 will result in auto selection downsampling.
it: Sottocampiona prima di risolvere. Detto anche binning. Un valore 0 restituirà il sottocampionamento automatico della selezione.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPSearchRadius), group (ASTAP) i18n: ectx: label, entry (ASTAPSearchRadiusValue), group (ASTAP)
en: The program will search in a square spiral around the start position up to this radius.
it: Il programma ricercherà eseguendo una spirale quadrata dalla posizione di partenza fino a questo raggio.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPUpdateFITS), group (ASTAP)
en: Update the fits header with the found solution.
it: Aggiorna l'intestazione FITS con la soluzione trovata.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPLargeSearchWindow), group (ASTAP)
en: Increase search window size.
it: Aumenta la dimensione della finestra di ricerca.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MosaicTransparencyAuto), group (Mosaic)
en: Manage the mosaic panel transparency level automatically.
it: Gestisci automaticamente il livello di trasparenza del pannello del mosaico.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MosaicTransparencyLevel), group (Mosaic)
en: Control mosaic panel transparency level.
it: Controlla il livello di trasparenza del mosaico.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
it: C occidentali

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
it: POMPA PNEUMATICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
it: UCCELLO DEL PARADISO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
it: ACQUARIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
it: ALTARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
it: ARIETE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
it: BIFOLCO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
it: BULINO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
it: GIRAFFA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
it: CANCRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
it: CANI DA CACCIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
it: CANE MAGGIORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
it: CANE MINORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
it: CAPRICORNO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
it: CARENA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
it: CASSIOPEA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
it: CENTAURO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
it: CEFEO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
it: BALENA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
it: CAMALEONTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
it: COMPASSO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
it: COLOMBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
it: CHIOMA DI BERENICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
it: CORONA AUSTRALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
it: CORONA BOREALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
it: CORVO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
it: COPPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
it: CROCE DEL SUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
it: CIGNO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
it: DELFINO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
it: DRAGONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
it: CAVALLINO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
it: ERIDANO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
it: FORNACE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
it: GEMELLI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
it: GRU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
it: ERCOLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
it: OROLOGIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
it: IDRA FEMMINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
it: IDRA MASCHIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
it: INDIANO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
it: LUCERTOLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
it: LEONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
it: LEONE MINORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
it: LEPRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
it: BILANCIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
it: LUPO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
it: LINCE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
it: LIRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
it: MICROSCOPIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
it: UNICORNO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
it: MOSCA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
it: REGOLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
it: OTTANTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
it: OFIUCO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
it: ORIONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
it: PAVONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
it: PEGASO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
it: PERSEO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
it: FENICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
it: CAVALLETTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
it: PESCI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
it: PESCE AUSTRALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
it: POPPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
it: BUSSOLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
it: RETICOLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
it: FRECCIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
it: SAGITTARIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
it: SCORPIONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
it: SCULTORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
it: SCUDO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
it: TESTA DEL SERPENTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
it: CODA DEL SERPENTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
it: SESTANTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
it: TORO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
it: TELESCOPIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
it: TRIANGOLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
it: TRIANGOLO AUSTRALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
it: TUCANO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
it: ORSA MAGGIORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
it: ORSA MINORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
it: VERGINE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
it: PESCE VOLANTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
it: VOLPETTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
it: C cinesi

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
it: MESTOLO DEL NORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
it: SCHIERAMENTO CURVO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
it: CINGHIA ARROTOLATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
it: ALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
it: BIGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
it: CODA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
it: CESTO DA SPULATURA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
it: SIVIERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
it: TAMBURO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
it: TRE SCALINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
it: GUARDIE IMPERIALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
it: CORNO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
it: SALICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
it: ATTRAVERSAMENTO IMPERIALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
it: CUCINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
it: TARTARUGA DI FIUME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
it: STOMACO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
it: GRAN GENERALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
it: MURO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
it: GAMBE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
it: RADICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
it: BASTIONI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
it: CORRIDOIO AEREO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
it: RECINTO ESTERNO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
it: GUADO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
it: SETTE ECCELLENZE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
it: MERCATO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
it: CINQUE BIGHE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
it: LINGUA ARROTOLATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
it: RETE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
it: TOELETTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
it: SCHERMO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
it: MERCATO DEI SOLDATI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
it: GRANAIO QUADRATO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
it: TRE STELLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
it: QUATTRO CANALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
it: POZZO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
it: FIUME DEL SUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
it: FIUME DEL NORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
it: CINQUE RE FEUDALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
it: FRUTTETO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
it: PRATI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
it: GRANAIO CIRCOLARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
it: PALAZZO PURPUREO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
it: RETE STESA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
it: ARSENALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
it: GANCIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
it: PALAZZO SUPREMO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
it: POZZO DI GIADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
it: LANCIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
it: BARCA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
it: MAUSOLEO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
it: CANE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
it: TEMPIO DEL DIO DELLA TERRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
it: ARCO E FRECCIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
it: PESTELLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
it: MORTAIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
it: TETTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
it: SAETTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
it: DEPOSITO PER CARROZZE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
it: ZUCCA BUONA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
it: ZUCCA MARCIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
it: ACCAMPAMENTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
it: TUONO E FULMINE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
it: CANCELLO DEL PALAZZO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
it: VUOTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
it: TESSITRICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
it: RAGAZZA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
it: BUE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
it: CUORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
it: STANZA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
it: MOLLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
it: AZIENDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
it: MAZZAFRUSTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
it: LANCIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
it: BANDIERA DESTRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
it: BANDIERA SINISTRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
it: BACCHETTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
it: LEGAME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
it: LETTO DELLA DONNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
it: PORTA OCCIDENTALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
it: PORTA ORIENTALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
it: TERRA AGRICOLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
it: STELLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
it: FANTASMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
it: TREPPIEDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
it: COLLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
it: UFFICIALE DEL MERCATO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
it: C egiziane

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
it: ZAMPE ANTERIORI DEL TORO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
it: DUE PALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
it: LEONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
it: DUE MANDIBOLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
it: UCCELLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
it: TRIANGOLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
it: TRAGHETTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
it: COCCODRILLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
it: PRUA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORUS
it: HORO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
it: OVILE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
it: GIGANTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
it: IPPOPOTAMO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
it: STORMO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
it: COPPIA DI STELLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
it: PESCE KHANUWY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
it: MANDIBOLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
it: PALO PER ORMEGGIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
it: PECORA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
it: STELLE DELL'ACQUA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
it: C inuit

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
it: DUE RAGGI DI SOLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
it: DUE MESSI LONTANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
it: CANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
it: CLAVICOLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
it: PORTALAMPADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
it: CARIBÙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
it: DUE DI FRONTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
it: STERNO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
it: CORRIDORI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
it: CONTENITORE DI GRASSO DI BALENA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
it: QUELLO DIETRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
it: C coreane

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
it: BOLLITORE SACRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
it: FATTORIA DELLA CITTÀ CAPITALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
it: DIGNITÀ DI RE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
it: NOMINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
it: CANCELLO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
it: EGUAGLIANZA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
it: AIUTANTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
it: POSIZIONE DEL RE SACRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
it: COLLO DI DRAGO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
it: DECAPITAZIONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
it: GIUDICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
it: BANDIERA SVENTOLANTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
it: GIAVELLOTTO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
it: SEDILE PER LA LONGEVITÀ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
it: REMO PER VISITATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
it: LATTE DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
it: CASA DI REGINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
it: COCCHIO ANTICO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
it: CARRO DA RE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
it: GENERALE DI CAVALLERIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
it: CAVALLERIA DELL'IMPERATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
it: GENERALE DELLE TRUPPE MOBILI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
it: STRADA DELL'EST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
it: CHIAVISTELLO DEL CANCELLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
it: PORTA, LUCCHETTO E CHIAVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
it: PENALITÀ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
it: SALONE REALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
it: CIAMBELLANO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
it: SOLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
it: STRADA DELL'OVEST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
it: SEDILE PER L'IMPERATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
it: CINQUE SOLDATI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
it: FIUME DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
it: PREGHIERA PER LA PROGENIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
it: PESCE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
it: PREVISIONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
it: GIARDINO DELL'IMPERATRICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
it: PALAZZO SACRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
it: SETACCIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
it: PESTELLO ESTERNO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
it: PULA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
it: CAPO DELLA CITTÀ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
it: COSTRUZIONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
it: POLLAME DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
it: SANTUARIO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
it: NAZIONI DEL NORDEST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
it: VECCHIO CONTADINO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
it: TARTARUGA MORDACE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
it: STRADA PER L'IMPERATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
it: LA TESSITRICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
it: TORRE ADIACENTE AL FIUME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
it: TAMBURO DI FIUME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
it: BACCHETTA DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
it: MUCCA CHE GUIDA UN UOMO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
it: RIVA AMPIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
it: CESTO DI BACHI DA SETA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
it: UFFICIALE PER CARRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
it: TRAGHETTO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
it: FRUTTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
it: SEME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
it: DISPENSA DI DAMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
it: DAMA DI CORTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
it: ERRORE DEL GIUDICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
it: CORREZIONE DELL'ERRORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
it: CONCESSIONE DELLA VITA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
it: PUNIZIONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
it: CASA VUOTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
it: PIANTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
it: SINGHIOZZO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
it: CASTELLO CON BASTIONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
it: GANCIO PER VESTITO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
it: SPOSO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOTEER
it: COCCHIERE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
it: UMANO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
it: PESTELLO INTERNO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
it: MAGAZZINO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
it: TOMBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
it: COPERTURA DELLA CASA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
it: MORTAIO ROTTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
it: SERPENTE SCALANTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
it: PALAZZO DI IMPERATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
it: PALAZZO DISTACCATO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICIAL FOR MATERIALS SUPPLY
it: UFFICIALE PER LE SCORTE DI MATERIALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
it: FULMINE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
it: BASTIONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
it: TRUPPE DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
it: VILLAGGIO PER PATTUGLIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
it: RETE DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
it: STALLA DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
it: MURO ORIENTALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
it: INGEGNERE CIVILE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
it: SAETTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
it: NUVOLE E PIOGGIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
it: STRADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
it: FRUSTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
it: UFFICIALE PER CARRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
it: STRADA LATERALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
it: ARMERIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
it: CANCELLO MERIDIONALE DELL'IMPERATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
it: PARAVENTO ESTERNO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
it: TOELETTA DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
it: ARCHITETTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPERATOR
it: IMPERATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
it: TORRE DI GUARDIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
it: OLMO DI SINISTRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
it: OLMO DI DESTRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
it: MAGAZZINO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
it: PILA DI CEREALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
it: NAVE DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
it: MAGAZZINO PER L'ACQUA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
it: MUCCHIO DI CADAVERI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
it: STOMACO DELLA TIGRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
it: MAGAZZINO DI MIGLIO PER SERVIZI RELIGIOSI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
it: MAGAZZINO PER CEREALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
it: PIETRA PER MOLARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
it: SCIAMANO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
it: ORECCHIO E OCCHIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
it: LUNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
it: COLLINA DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
it: COSPIRAZIONE DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
it: BIADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
it: RIMESSA PER COCCHIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
it: LAGHETTO PER PESCI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
it: PILASTRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
it: POZZANGHERA DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
it: I RE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
it: CANCELLO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
it: BANDIERA DI SAAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
it: VILLAGGIO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
it: BELVEDERE DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
it: GENERALE DI CONFINE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CELEBRATION OF SKY
it: CELEBRAZIONE DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
it: BANDIERA DELL'IMPERATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
it: NOVE TERRITORI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
it: GIARDINO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
it: BANDIERA SISTEMATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
it: CALAMITÀ PREVISTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
it: ESPLORATORE DI TRE GRUPPI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
it: FORZA DI SPEDIZIONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
it: POZZO PER MILITARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
it: POZZO DI GIADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
it: SCHERMO PIEGHEVOLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
it: FRECCIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
it: PILA DI LEGNA DA ARDERE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
it: FIUME DEL NORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
it: CINQUE SIGNORI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
it: BICCHIERE DI VINO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
it: POZZO ORIENTALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
it: CONTROLLO D'INONDAZIONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
it: BILANCIAMENTO D'ACQUA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
it: QUATTRO SPIRITI DEL FIUME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
it: FIUME DEL SUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
it: CANCELLO GEMELLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
it: ARCO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
it: STELLA DEL LUPO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
it: POLLI SELVATICI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
it: MERCATO PER L'ESERCITO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
it: NIPOTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
it: FIGLIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
it: ADULTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
it: VECCHIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
it: FARO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
it: OCCHIO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
it: PILA DI MORTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
it: CRESTA VERDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
it: CUCINA ESTERNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
it: CANE DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
it: SPIRITO DI GURYONG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
it: BANDIERA DELL'UFFICIALE DEL VINO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
it: UFFICIALE DI CUCINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
it: EGUAGLIANZA E GIUSTIZIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
it: IMPERATORE HEONWON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
it: CAPITALE DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
it: FATTORE CAPO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
it: UFFICIALE DELLA TOMBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
it: TOMBA DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
it: ALA DI UCCELLO ROSSO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
it: VASELLAME ORIENTALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
it: COCCHIO IMPERIALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
it: SABBIA PER LA VITA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
it: CANCELLO PER LE TRUPPE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
it: CAVALIERE GUARDIANO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
it: CINQUE SIGNORI FEUDALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
it: RECINTO BASSO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
it: RECINTO ALTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
it: NOVE SIGNORI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
it: STERCO DI TIGRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
it: PRINCIPE DELLA CORONA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
it: CINQUE IMPERATORI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
it: TRE MINISTRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
it: UFFICIALE D'UDIENZA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
it: FRONTE DELLA TOMBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
it: OSSERVATORIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
it: UFFICIALE DONNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
it: AMPIA AREA DI RIFUGIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
it: OTTO CEREALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
it: GUARDIA AVANZATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
it: VIRTÙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
it: DIO DELLA GUERRA DELL'IMPERATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
it: DIO DEL TEMPO DELL'IMPERATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
it: CUCINA INTERNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
it: GARRIRE DI BANDIERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MINISTER
it: MINISTRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
it: GENERALE E MINISTRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
it: PRIGIONE DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
it: SEI DIPARTIMENTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
it: SCALA INTERNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
it: LANCIA DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
it: COPERTURA PER L'IMPERATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
it: SPAZIO PER CINQUE IMPERATORI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
it: ANNI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
it: CUCINA DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
it: POLO NORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
it: RIFUGIO DEI FERITI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
it: PONTE A TRONCO UNICO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
it: GRANDE IMPERATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
it: UFFICIALE D'OPINIONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
it: PILASTRO DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
it: SEGRETARIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
it: CAMERIERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
it: SCRIVANIA DI DONNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
it: PRIGIONE DEL GIUDICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
it: STACCIONATA VIOLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
it: ORDINE DEL CIELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
it: SETTE MINISTRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
it: FILO DI PAGLIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
it: STACCIONATA DEL MERCATO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
it: SIGNORE FEUDALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
it: SEDILE PER L'IMPERATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
it: FAMIGLIA REALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
it: CAPOFAMIGLIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
it: REGISTRO DI FAMIGLIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
it: UFFICIALE PER FAMIGLIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
it: TORRE NEL MERCATO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
it: MISURA DEL CEREALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
it: REGOLAMENTO DELLA MISURA DEL CEREALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
it: EUNUCO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
it: UFFICIALE PER CARRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
it: QUANTITÀ DI MISURA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
it: MACELLERIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
it: UFFICIALE PER GIOIELLI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
it: REGALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LORD
it: SIGNORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
it: ESECUTORE DI DESTRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
it: ESECUTORE DI SINISTRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
it: TRAVE PER HEO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
it: MONETE FILETTATE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
it: MANO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
it: SERPENTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
it: FOCOLAIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
it: PISTA DA CORSA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
it: ANIMALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ELK
it: ALCE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
it: LE SETTE BAMBINE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
it: SALICE ASCIUTTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SALAMANDER
it: SALAMANDRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
it: TARTARUGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
it: UCCELLO DEL TUONO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
it: RIFUGIO DELL'ORSO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
it: C maori

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
it: LA GRANDE BARCA DI TAMA RERETI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Navaro
it: C Navajo

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
it: UOMO CON PIEDI STACCATI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
it: LUCERTOLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
it: PRIMO GROSSO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
it: TRACCE DI CONIGLIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
it: PRIMO MAGRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
it: C norrene

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
it: DITO DI AURVANDIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
it: BOCCA DEL LUPO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
it: IL PESCATORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
it: CARRO DELLA DONNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
it: CARRO DELL'UOMO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
it: IL CAMPO DI BATTAGLIA DI ASAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
it: C polinesiane

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
it: BUGLIOLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
it: CULLA DEL GATTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
it: VOCE DI GIOIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
it: I SETTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
it: AMO DI MAUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
it: TRIANGOLO DEL NAVIGANTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
it: AQUILONE DI KAWELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
it: FREGATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
it: AMATO DALLA LUNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
it: DELFINO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tupi-Guarani
it: C Tupi-Guaraní

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMA (GUIRA-NHANDU)
it: EMÙ (GUIRA-NHANDU)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOMEM VELHO (TUIVAE)
it: UOMO VECCHIO (TUIVAE)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTA DO NORTE (TAPI'I)
it: TAPIRO DEL NORD (TAPI'I)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VEADO
it: CERVO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VESPEIRO (EIXU)
it: VESPAIO (EIXU)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: QUEIXADA DA ANTA (TAPI'I RAINHYKA)
it: MASCELLA DI TAPIRO (TAPI'I RAINHYKA)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tongan
it: C Tongane

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western (sternenkarten.com)
it: C occidentali (sternenkarten.com)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS
it: SERPENTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIAMOND OF VIRGO
it: DIAMANTE DELLA VERGINE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT SQUARE OF PEGASUS
it: GRANDE PIAZZA DI PEGASO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINTER HEXAGON
it: ESAGONO INVERNALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TEAPOT
it: TEIERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SICKLE
it: FALCE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FALSE CROSS
it: FALSA CROCE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIAMOND CROSS
it: CROCE DI DIAMANTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COAT HANGER
it: ATTACCAPANNI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KEMBLE'S CASCADE
it: CASCATA DI KEMBLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYADES
it: IADI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOZENGE
it: LOSANGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JOB'S COFFIN
it: BARA DI GIOBBE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PONIATOWSKI'S BULL
it: TORO DI PONIATOWSKI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCLET
it: CERCHIETTO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHALE'S HEAD
it: TESTA DI BALENA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SAIL
it: LA VELA

[ctx: Sky Culture]
en: Western
it: Occidentale

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
it: Cinese

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
it: Egiziana

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
it: Coreana

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
it: Norrena

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
it: Polinesiana

[ctx: Sky Culture]
en: Tupi-Guarani
it: Tupi-Guaraní

[ctx: Sky Culture]
en: Tongan
it: Tongana

[ctx: City in Germany]
en: Aachen
it: Aquisgrana

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aarhus
it: Århus

[ctx: City in Ethiopia]
en: Addis Ababa
it: Addis Abeba

[ctx: City in Egypt]
en: Alexandria
it: Alessandria

[ctx: City in Virginia USA]
en: Alexandria
it: Alessandria

[ctx: City in Algeria]
en: Algiers
it: Algeri

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Allegheny Obs.
it: Oss. di Allegheny

[ctx: City in Japan]
en: Amami Island
it: Isola Amami

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Amherst Obs.
it: Oss. di Amherst

[ctx: City in Palau]
en: Angaur Island
it: Isola Angaur

[ctx: City in Algeria]
en: Annabah
it: Annaba

[ctx: City in Belgium]
en: Antwerp
it: Anversa

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Arecibo Obs.
it: Oss. di Arecibo

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Arkhangelsk
it: Arcangelo

[ctx: City in Eritrea]
en: Asmera
it: Asmara

[ctx: City in Egypt]
en: Aswan
it: Assuan

[ctx: City in Greece]
en: Athens
it: Atene

[ctx: City in Palau]
en: Babelthuap Island
it: Isola Babelthuap

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Bahrain
it: Bahrein

[ctx: City in Maryland USA]
en: Baltimore
it: Baltimora

[ctx: City in Spain]
en: Barcelona
it: Barcellona

[ctx: City in Iraq]
en: Basrah
it: Bassora

[ctx: City in China]
en: Beijing
it: Pechino

[ctx: City in Yugoslavia]
en: Belgrade
it: Belgrado

[ctx: City in Belize]
en: Belize City
it: Belize

[ctx: City in Libya]
en: Benghazi
it: Bengasi

[ctx: City in Germany]
en: Berlin
it: Berlino

[ctx: City in Switzerland]
en: Bern
it: Berna

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Bethlehem
it: Betlemme

[ctx: City in California USA]
en: Big Bear Solar Obs.
it: Oss. solare Big Bear

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Blaavands huk
it: Blåvandshuk

[ctx: City in Norway]
en: Bodo
it: Bodø

[ctx: City in Germany]
en: Bremen
it: Brema

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
it: Bruxelles

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
it: Bucarest

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
it: Il Cairo

[ctx: City in South Africa]
en: Cape Town
it: Città del Capo

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Tololo Int'l Obs.
it: Oss. internazionale di Cerro Tololo

[ctx: City in Bornholm Denmark]
en: Christiansoe
it: Christiansø

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
it: Isola Christmas

[ctx: City in Hambuk North Korea]
en: Chŏngjin
it: Chongjin

[ctx: City in Australia]
en: Cocos Island
it: Isola Cocos

[ctx: City in Germany]
en: Cologne
it: Colonia

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
it: Copenaghen

[ctx: City in Spain]
en: Cádiz
it: Cadice

[ctx: City in Spain]
en: Córdoba
it: Cordova

[ctx: City in Syria]
en: Damascus
it: Damasco

[ctx: City in Illinois USA]
en: Dearborn Obs.
it: Oss. di Dearborn

[ctx: City in California USA]
en: Death Valley
it: Valle della morte

[ctx: City in Côte d'or France]
en: Dijon
it: Digione

[ctx: City in Indonesia]
en: Djakarta
it: Giacarta

[ctx: City in Djibouti]
en: Djibouti
it: Gibuti

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dominion Radio Astrophysical Obs
it: Oss. astrofisico Dominion Radio

[ctx: City in Germany]
en: Dresden
it: Dresda

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Dublin
it: Dublino

[ctx: City in Netherlands]
en: Dwingeloo Obs.
it: Oss. di Dwingeloo

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dyer Observatory
it: Oss. di Dyer

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Edinburgh
it: Edimburgo

[ctx: City in Egypt]
en: El fayum
it: Faiyum

[ctx: City in Italy]
en: Florence
it: Firenze

[ctx: City in Italy]
en: Forli`
it: Forlì

[ctx: City in Germany]
en: Frankfurt
it: Francoforte

[ctx: City in Arizona USA]
en: Fred Lawrence Whipple Obs.
it: Oss. Fred Lawrence Whipple

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Frederiksvaerk
it: Frederiksværk

[ctx: City in California USA]
en: Fremont Peak Observatory
it: Osservatorio di Fremont Peak

[ctx: City in Poland]
en: Gdansk
it: Danzica

[ctx: City in Switzerland]
en: Geneva
it: Ginevra

[ctx: City in Italy]
en: Genoa
it: Genova

[ctx: City in United Kingdom]
en: Gibraltar
it: Gibilterra

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Godthaab
it: Godthåb

[ctx: City in Greenland]
en: Godthåb
it: Nuuk

[ctx: City in Sweden]
en: Gothenburg
it: Göteborg

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Green Bank Obs.
it: Oss. di Green Bank

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Grenaa
it: Grenå

[ctx: City in Netherlands]
en: Groningen
it: Groninga

[ctx: City in Cuba]
en: Guantanamo Bay
it: Baia di Guantanamo

[ctx: City in Guatemala]
en: Guatemala City
it: Città del Guatemala

[ctx: City in Germany]
en: Göttingen
it: Gottinga

[ctx: City in Germany]
en: Gütersloh
it: Gutersloh

[ctx: City in Germany]
en: Hamburg
it: Amburgo

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Harvard Obs.
it: Oss. di Harvard

[ctx: City in California USA]
en: Hat Creek Radio Obs.
it: Oss. radio Hat Creek

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Haystack Obs.
it: Oss. Haystack

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Helsingoer
it: Helsingör

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Hilleroed
it: Hilleröd

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hjoerring
it: Hjørring

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Holbaek
it: Holbæk

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Hot Springs National Park
it: Parco Nazionale Hot Springs

[ctx: City in Croatia]
en: Hvar
it: Lesina

[ctx: City in Indonesia]
en: Jakarta
it: Giacarta

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Jeddah
it: Gedda

[ctx: City in Israel]
en: Jerusalem
it: Gerusalemme

[ctx: City in Austria]
en: Kanzelhoehe
it: Kanzelhöhe

[ctx: City in Nepal]
en: Kathmandu
it: Katmandu

[ctx: City in Iceland]
en: Keflavik
it: Keflavík

[ctx: City in Hambuk North Korea]
en: Kimchaek
it: Kimch'aek

[ctx: City in Arizona USA]
en: Kitt Peak Nat'l. Obs.
it: Oss. naz. Kitt Peak

[ctx: City in Germany]
en: Koblenz
it: Coblenza

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Koege
it: Køge

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Korsoer
it: Korsør

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kure Island
it: Isola Kure

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Kwajalein Atoll
it: Atollo Kwajalein

[ctx: City in Ukraine]
en: Kyiv
it: Kiev

[ctx: City in Cuba]
en: La Habana
it: L'Avana

[ctx: City in Canary Islands Spain]
en: La Palma Obs.
it: Oss. La Palma

[ctx: City in Chile]
en: La Silla Obs.
it: Oss. La Silla

[ctx: City in Chile]
en: Las Campanas Obs.
it: Oss. Las Campanas

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Las Palmas de Gran Canaria
it: Las Palmas di Gran Canaria

[ctx: City in Switzerland]
en: Lausanne
it: Losanna

[ctx: City in Netherlands]
en: Leiden
it: Leida

[ctx: City in Germany]
en: Leipzig
it: Lipsia

[ctx: City in California USA]
en: Lick Obs.
it: Oss. Lick

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Lipetsk
it: Lipeck

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
it: Lisbona

[ctx: City in Slovenia]
en: Ljubljana
it: Lubiana

[ctx: City in United Kingdom]
en: London
it: Londra

[ctx: City in Egypt]
en: Louxor
it: Luxor

[ctx: City in Arizona USA]
en: Lowell Obs.
it: Oss. Lowell

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg City
it: Lussemburgo

[ctx: City in Rhône France]
en: Lyon
it: Lione

[ctx: City in Germany]
en: Lübeck
it: Lubecca

[ctx: City in Germany]
en: Magdeburg
it: Magdeburgo

[ctx: City in Bouches-du-rhône France]
en: Marseille
it: Marsiglia

[ctx: City in Eritrea]
en: Massawa
it: Massaua

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Mauna Kea Obs.
it: Oss. Mauna Kea

[ctx: City in Virginia USA]
en: McCormick Obs.
it: Oss. McCormik

[ctx: City in Texas USA]
en: McDonald Obs.
it: Oss. McDonald

[ctx: City in Hauts-de-Seine France]
en: Meudon (observatory)
it: Meudon (osservatorio)

[ctx: City in Mexico]
en: Mexico City
it: Città del Messico

[ctx: City in US Territory]
en: Midway Island
it: Isole Midway

[ctx: City in Italy]
en: Milan
it: Milano

[ctx: City in St-Pierre and Miquelon France]
en: Miquelon Island
it: Isola Miquelon

[ctx: City in Somalia]
en: Mogadishu
it: Mogadiscio

[ctx: City in Monaco]
en: Monte Carlo
it: Montecarlo

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Montreal
it: Montréal

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Moscow
it: Mosca

[ctx: City in Italy]
en: Mount Ekar
it: Cima Ekar

[ctx: City in Antarctica]
en: Mount Erebus
it: Monte Erebus

[ctx: City in Colorado USA]
en: Mount Evans Obs.
it: Oss. Monte Evans

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Graham Obs.
it: Oss. Monte Graham

[ctx: City in New Zealand]
en: Mount John
it: Monte John

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Lemmon Obs.
it: Oss. Monte Lemmon

[ctx: City in Italy]
en: Mount Mario
it: Monte Mario

[ctx: City in California USA]
en: Mount Palomar Obs.
it: Oss. Monte Palomar

[ctx: City in Australia]
en: Mount Stromlo
it: Monte Stromlo

[ctx: City in California USA]
en: Mount Wilson Obs.
it: Oss. Monte Wilson

[ctx: City in Germany]
en: Munich
it: Monaco di Baviera

[ctx: City in Spain]
en: Málaga
it: Malaga

[ctx: City in Germany]
en: Mönchengladbach
it: Münchengladbach

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Naestved
it: Næstved

[ctx: City in Cher France]
en: Nancay (observatory)
it: Nancay (osservatorio)

[ctx: City in Italy]
en: Naples
it: Napoli

[ctx: City in Ohio USA]
en: Nassau Obs.
it: Oss. Nassau

[ctx: City in India]
en: New Delhi
it: Nuova Delhi

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Nice
it: Nizza

[ctx: City in Netherlands]
en: Nijmegen
it: Nimega

[ctx: City in Iowa USA]
en: North Liberty Obs.
it: Oss. North Liberty

[ctx: City in Germany]
en: Nuremberg
it: Norimberga

[ctx: City in Falster Denmark]
en: Nykoebing Falster
it: Nykøbing Falster

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Oak Ridge Obs.
it: Oss. Oak Ridge

[ctx: City in Spain]
en: Obs. Astronomico de Madrid
it: Oss. Astronomico di Madrid

[ctx: City in Italy]
en: Obs. Milan
it: Oss. Milano

[ctx: City in Alpes de Haute Provence France]
en: Observatoire de Haute Provence
it: Osservatorio dell'Alta Provenza

[ctx: City in Flandre occidentale Belgium]
en: Oostende
it: Ostenda

[ctx: City in Algeria]
en: Oran
it: Orano

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Orel
it: Orël

[ctx: City in Loiret France]
en: Orleans
it: Orléans

[ctx: City in California USA]
en: Owens Valley Radio Obs.
it: Oss. radio Owens Valley

[ctx: City in US Territory]
en: Pagan Island
it: Isola Pagan

[ctx: City in Spain]
en: Palma de Mallorca
it: Palma di Maiorca

[ctx: City in Panama]
en: Panama City
it: Panama

[ctx: City in Florida USA]
en: Panama City
it: Città di Panamá

[ctx: City in Paris France]
en: Paris
it: Parigi

[ctx: City in Russia]
en: Pechory
it: Pečory

[ctx: City in China]
en: Peking
it: Pechino

[ctx: City in Ohio USA]
en: Perkins Obs.
it: Oss. Perkins

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Philadelphia
it: Filadelfia

[ctx: City in Hautes-Pyrénées France]
en: Pic du Midi (observatory)
it: Pic du Midi (osservatorio)

[ctx: City in Hautes Alpes France]
en: Plateau de Bure (observatory)
it: Plateau de Bure (osservatorio)

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Plateau de Calern (observatory)
it: Plateau de Calern (osservatorio)

[ctx: City in Czechia]
en: Prague
it: Praga

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Princeton Obs.
it: Oss. Princeton

[ctx: City in Croatia]
en: Pula
it: Pola

[ctx: City in China]
en: Purple Mountain
it: Montagna Purpurea

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Quebec
it: Québec

[ctx: City in Algeria]
en: Qustantinah
it: Costantina

[ctx: City in Italy]
en: Reggio di Calabria
it: Reggio Calabria

[ctx: City in Iceland]
en: Reykjavik
it: Reykjavík

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Ringkoebing
it: Ringkøbing

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Riyadh
it: Riyād

[ctx: City in Bornholm Denmark]
en: Roenne
it: Rønne

[ctx: City in Italy]
en: Rome
it: Roma

[ctx: City in South Region Russia]
en: Rostov na Donu
it: Rostov sul Don

[ctx: City in US Territory]
en: Rota Island
it: Isola Rota

[ctx: City in Croatia]
en: Rovinj
it: Rovigno

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Ryazan
it: Rjazan'

[ctx: City in US Territory]
en: Saipan Island
it: Isola Saipan

[ctx: City in Austria]
en: Salzburg
it: Salisburgo

[ctx: City in Iraq]
en: Samarrah
it: Samarra

[ctx: City in Costa Rica]
en: San Jose
it: San José

[ctx: City in Bosnia and Herzegovina]
en: Sarajevo
it: Saraievo

[ctx: City in Algeria]
en: Satif
it: Sétif

[ctx: City in Ukraine]
en: Sevastopol
it: Sebastopoli

[ctx: City in Spain]
en: Sevilla
it: Siviglia

[ctx: City in Ukraine]
en: Simferopol
it: Simferopoli

[ctx: City in Denmark]
en: Soeborg
it: Søborg

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Soenderborg
it: Sønderborg

[ctx: City in Greenland]
en: Sondrestrom
it: Kangerlussuaq

[ctx: City in Croatia]
en: Split
it: Spalato

[ctx: City in Mexico]
en: St. María Tonantzintla
it: S. María Tonantzintla

[ctx: City in Florida USA]
en: St. Petersburg
it: San Pietroburgo

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: St. Petersburg
it: San Pietroburgo

[ctx: City in Sweden]
en: Stockholm
it: Stoccolma

[ctx: City in Bas-Rhin France]
en: Strasbourg
it: Strasburgo

[ctx: City in Germany]
en: Stuttgart
it: Stoccarda

[ctx: City in Csongrád Hungary]
en: Szeged
it: Seghedino

[ctx: City in Brazil]
en: São Paulo
it: San Paolo

[ctx: City in Morocco]
en: Tangier
it: Tangeri

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Taora Island
it: Isola di Taroa

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
it: Teheran

[ctx: City in Greece]
en: Thessaloníki
it: Salonicco

[ctx: City in US Territory]
en: Tinian Island
it: Isola Tinian

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Toender
it: Tønder

[ctx: City in Mali]
en: Tombouctou
it: Timbuctù

[ctx: City in Haute-Garonne France]
en: Toulouse
it: Tolosa

[ctx: City in Tunisia]
en: Tunis
it: Tunisi

[ctx: City in Italy]
en: Turin
it: Torino

[ctx: City in Washington, DC USA]
en: US Naval Observatory
it: Osservatorio Navale US

[ctx: City in Belgium]
en: Ukkel
it: Uccle

[ctx: City in Germany]
en: Ulm
it: Ulma

[ctx: City in Spain]
en: Uni. de Barcelona
it: Uni. di Barcelona

[ctx: City in Malta]
en: Valletta
it: La Valletta

[ctx: City in Spain]
en: Valéncia
it: Valencia

[ctx: City in Vatican]
en: Vaticano
it: Città del Vaticano

[ctx: City in Italy]
en: Venice
it: Venezia

[ctx: City in Ukraine]
en: Vinnytsia
it: Vinnicja

[ctx: City in US Territory]
en: Wake Island
it: Isola Wake

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
it: Varsavia

[ctx: City in California USA]
en: Wilcox Solar Obs.
it: Oss. solare Wilcox

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Yale Obs.
it: Oss. Yale

[ctx: City in Cameroon]
en: Yaounde
it: Yaoundé

[ctx: City in Micronesia]
en: Yap Island
it: Isola Yap

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Yerkes Obs.
it: Oss. Yerkes

[ctx: City in Croatia]
en: Zadar
it: Zara

[ctx: City in Ukraine]
en: Zaporizhia
it: Zaporižžja

[ctx: City in Spain]
en: Zaragoza
it: Saragozza

[ctx: City in Switzerland]
en: Zürich
it: Zurigo

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes Maritimes
it: Alpi Marittime

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes de Haute Provence
it: Alpi dell'Alta Provenza

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Azores
it: Azzorre

[ctx: Region/state in France]
en: Bas-Rhin
it: Basso Reno

[ctx: Region/state in Germany]
en: Bavaria
it: Baviera

[ctx: Region/state in France]
en: Bouches-du-rhône
it: Bocche del Rodano

[ctx: Region/state in Canada]
en: British Columbia
it: Columbia Britannica

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
it: Isole Canarie

[ctx: Region/state in Russia]
en: Central Region
it: Regione Centrale

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
it: Isola Christmas

[ctx: Region/state in France]
en: Corse du Sud
it: Corsica del Sud

[ctx: Region/state in Russia]
en: Far East
it: Estremo oriente

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Faroe Islands
it: Ford Island

[ctx: Region/state in Belgium]
en: Flandre occidentale
it: Fiandre occidentali

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Fyn
it: Fionia

[ctx: Region/state in France]
en: Gironde
it: Gironda

[ctx: Region/state in France]
en: Guadeloupe
it: Guadalupa

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Corse
it: Alta Corsica

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Garonne
it: Alta Garonna

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Loire
it: Alta Loira

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Savoie
it: Alta Savoia

[ctx: Region/state in France]
en: Hautes Alpes
it: Alte Alpi

[ctx: Region/state in France]
en: Hautes-Pyrénées
it: Alti Pirenei

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Jylland
it: Jutland

[ctx: Region/state in North Korea]
en: Kangwon
it: Gangwon

[ctx: Region/state in France]
en: Loire
it: Loira

[ctx: Region/state in France]
en: Loire-atlantique
it: Loire-atlantico

[ctx: Region/state in Saudi Arabia]
en: Madina
it: Medina

[ctx: Region/state in France]
en: Manche
it: Manica

[ctx: Region/state in France]
en: Marne
it: Marna

[ctx: Region/state in France]
en: Martinique
it: Martinica

[ctx: Region/state in France]
en: Moselle
it: Mosella

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

[ctx: Region/state in USA]
en: North Carolina
it: Carolina del Nord

[ctx: Region/state in USA]
en: North Dakota
it: Dakota del Nord

[ctx: Region/state in Russia]
en: North-West Region
it: Regione Nord-Ovest

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
it: Irlanda del Nord

[ctx: Region/state in Australia]
en: Northern Territory
it: Territorio del Nord

[ctx: Region/state in Canada]
en: Northwest Territories
it: Territori del Nord-Ovest

[ctx: Region/state in Canada]
en: Nova Scotia
it: Nuova Scozia

[ctx: Region/state in France]
en: Paris
it: Parigi

[ctx: Region/state in Canada]
en: Prince Edward Island
it: Isola Principe Edoardo

[ctx: Region/state in USA]
en: Puerto Rico
it: Porto Rico

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées Orientales
it: Pirenei Orientali

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées atlantiques
it: Pirenei atlantici

[ctx: Region/state in North Korea]
en: Pyŏngbuk
it: Pyungbuk

[ctx: Region/state in France]
en: Rhône
it: Rodano

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
it: Scozia

[ctx: Region/state in France]
en: Seine-maritime
it: Senna-marittima

[ctx: Region/state in Australia]
en: South Australia
it: Australia Meridionale

[ctx: Region/state in USA]
en: South Carolina
it: Carolina del Sud

[ctx: Region/state in USA]
en: South Dakota
it: Dakota del Sud

[ctx: Region/state in Russia]
en: South Region
it: Regione Sud

[ctx: Region/state in France]
en: St-Pierre and Miquelon
it: St-Pierre e Miquelon

[ctx: Region/state in Russia]
en: Volga Region
it: Regione del Volga

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Wales
it: Galles

[ctx: Region/state in USA]
en: West Virginia
it: Virginia Occidentale

[ctx: Region/state in Australia]
en: Western Australia
it: Australia Occidentale

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Zealand
it: Zelanda

[ctx: Country name]
en: Antarctica
it: Antartide

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

[ctx: Country name]
en: Ascension Island
it: Isola di Ascensione

[ctx: Country name]
en: Bahrain
it: Bahrein

[ctx: Country name]
en: Belgium
it: Belgio

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia Erzegovina

[ctx: Country name]
en: Brazil
it: Brasile

[ctx: Country name]
en: Bénin
it: Benin

[ctx: Country name]
en: Cameroon
it: Camerun

[ctx: Country name]
en: Cape Verde
it: Capo Verde

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

[ctx: Country name]
en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

[ctx: Country name]
en: Chad
it: Ciad

[ctx: Country name]
en: Chile
it: Cile

[ctx: Country name]
en: China
it: Cina

[ctx: Country name]
en: Congo (Democratic Republic)
it: Congo (Repubblica Democratica)

[ctx: Country name]
en: Croatia
it: Croazia

[ctx: Country name]
en: Cyprus
it: Cipro

[ctx: Country name]
en: Czechia
it: Cechia

[ctx: Country name]
en: Dem rep of Congo
it: Rep. Dem. del Congo

[ctx: Country name]
en: Denmark
it: Danimarca

[ctx: Country name]
en: Djibouti
it: Gibuti

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

[ctx: Country name]
en: Egypt
it: Egitto

[ctx: Country name]
en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
it: Etiopia

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

[ctx: Country name]
en: Fiji
it: Figi

[ctx: Country name]
en: Finland
it: Finlandia

[ctx: Country name]
en: France
it: Francia

[ctx: Country name]
en: French Guiana
it: Guyana Francese

[ctx: Country name]
en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

[ctx: Country name]
en: Germany
it: Germania

[ctx: Country name]
en: Greece
it: Grecia

[ctx: Country name]
en: Greenland
it: Groenlandia

[ctx: Country name]
en: Hungary
it: Ungheria

[ctx: Country name]
en: Iceland
it: Islanda

[ctx: Country name]
en: Ireland
it: Irlanda

[ctx: Country name]
en: Isle of Man
it: Isola di Man

[ctx: Country name]
en: Israel
it: Israele

[ctx: Country name]
en: Italy
it: Italia

[ctx: Country name]
en: Ivory coast
it: Costa d'Avorio

[ctx: Country name]
en: Jamaica
it: Giamaica

[ctx: Country name]
en: Japan
it: Giappone

[ctx: Country name]
en: Jordan
it: Giordania

[ctx: Country name]
en: Kazakhstan
it: Kazakistan

[ctx: Country name]
en: Latvia
it: Lettonia

[ctx: Country name]
en: Lebanon
it: Libano

[ctx: Country name]
en: Libya
it: Libia

[ctx: Country name]
en: Lithuania
it: Lituania

[ctx: Country name]
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

[ctx: Country name]
en: Maldives
it: Maldive

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

[ctx: Country name]
en: Mexico
it: Messico

[ctx: Country name]
en: Monaco
it: Principato di Monaco

[ctx: Country name]
en: Morocco
it: Marocco

[ctx: Country name]
en: Mozambique
it: Mozambico

[ctx: Country name]
en: Netherlands
it: Paesi Bassi

[ctx: Country name]
en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

[ctx: Country name]
en: North Korea
it: Corea del Nord

[ctx: Country name]
en: Norway
it: Norvegia

[ctx: Country name]
en: Panama
it: Panamá

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

[ctx: Country name]
en: Peru
it: Perù

[ctx: Country name]
en: Philippines
it: Filippine

[ctx: Country name]
en: Pitcairn Islands
it: Isole Pitcairn

[ctx: Country name]
en: Poland
it: Polonia

[ctx: Country name]
en: Portugal
it: Portogallo

[ctx: Country name]
en: Rwanda
it: Ruanda

[ctx: Country name]
en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

[ctx: Country name]
en: Slovakia
it: Slovacchia

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

[ctx: Country name]
en: South Africa
it: Sudafrica

[ctx: Country name]
en: South Korea
it: Corea del Sud

[ctx: Country name]
en: Spain
it: Spagna

[ctx: Country name]
en: St. Lucia
it: Santa Lucia

[ctx: Country name]
en: Sweden
it: Svezia

[ctx: Country name]
en: Switzerland
it: Svizzera

[ctx: Country name]
en: Syria
it: Siria

[ctx: Country name]
en: Thailand
it: Tailandia

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

[ctx: Country name]
en: Turkey
it: Turchia

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

[ctx: Country name]
en: US Territory
it: Territorio US

[ctx: Country name]
en: Ukraine
it: Ucraina

[ctx: Country name]
en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

[ctx: Country name]
en: United Kingdom
it: Regno Unito

[ctx: Country name]
en: Vatican
it: Città del Vaticano

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
it: Isole Vergini

[ctx: Country name]
en: Western sahara
it: Sahara Occidentale

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
it: Iugoslavia

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
it: Tracce impatto cometa (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
it: Satelliti galileiani (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
it: Tempesta di sabbia globale (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
it: Giove e Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
it: Mostra immagine APOD

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
it: Mostra immagine APOD (radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
it: Mostra immagine APOD (sonda Venera)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
it: Mostra collage di Saturno e delle sue lune

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
it: Mostra immagine HST

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
it: Mostra immagine HST (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
it: Mostra immagine HST (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
it: Mostra immagine HST (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
it: Mostra immagine HST (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
it: Mostra immagine HST (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
it: Mostra immagine HST (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
it: Mostra immagine HST (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
it: Mostra immagine HST (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
it: Mostra immagine HST (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
it: Mostra immagine HST (dettaglio)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
it: Mostra immagine HST (dettaglio)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
it: Mostra immagine HST (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
it: Mostra immagine HST (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
it: Mostra immagine HST (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
it: Mostra immagine HST (stelle in M31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
it: Mostra immagine HST (anelli e lune)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
it: Mostra immagine KPNO AOP

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
it: Mostra immagine MGS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
it: Mostra mosaico NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
it: Mostra immagine NOAO

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
it: Mostra immagine NOAO (H alfa)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
it: Mostra immagine NOAO (ottico)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
it: Mostra immagine SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
it: Mostra immagine Spitzer

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
it: Mostra immagine del Sole

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
it: Mostra immagine Viking Lander

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
it: Mostra immagine Voyager 1

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
it: Immagine eclisse totale

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
it: Eclisse tripla (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
it: Cometa Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker–Levy 9 Wikipedia page
it: Pagina di Wikipedia della Cometa Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
it: Immagini solari quotidiane

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Eclipse page
it: Pagina eclissi della NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
it: Missioni NASA su Marte

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Science Mariner missions
it: Missioni scientifiche Mariner della NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Solar System Exploration Page
it: Pagina dell'esplorazione del sistema solare della NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Sun-Earth Days page
it: Pagina Sun-Earth Day NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Nine Planets Page
it: Pagina dei nove pianeti

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
it: Pagina informazioni SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
it: Il programma Apollo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
it: La missione Cassini

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
it: La "faccia" di Marte

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
it: La missione Galileo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
it: La missione Magellan

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
it: La missione Mariner 10

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
it: La Mars Society

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
it: Le missioni Voyager

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
it: Il catalogo completo di Marte

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
it: Benvenuti su Marte!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
it: Pagina Wikipedia

[ctx: star name]
en: Sirius
it: Sirio

[ctx: star name]
en: Canopus
it: Canopo

[ctx: star name]
en: Arcturus
it: Arturo

[ctx: star name]
en: Procyon
it: Procione

[ctx: star name]
en: Pollux
it: Polluce

[ctx: star name]
en: Regulus
it: Regolo

[ctx: star name]
en: Castor
it: Castore

[ctx: star name]
en: Polaris
it: Stella Polare

[ctx: star name]
en: Kocab
it: Kochab

[ctx: star name]
en: Alphecca
it: Gemma

[ctx: star name]
en: Alcyone
it: Alcione

[ctx: star name]
en: Atlas
it: Atlante

[ctx: star name]
en: Electra
it: Elettra

[ctx: star name]
en: Alphekka Meridiana
it: Alfecca Meridiana

[ctx: Satellite group name]
en: Last Launches
it: Ultimi lanci

[ctx: Satellite group name]
en: International Space Station
it: Stazione spaziale internazionale

[ctx: Satellite group name]
en: Brightest
it: Più luminosi

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
it: Metereologici

[ctx: Satellite group name]
en: Earth Resources
it: Risorse della terra

[ctx: Satellite group name]
en: Search & Rescue (SARSAT)
it: Ricerca e soccorso (SARSAT)

[ctx: Satellite group name]
en: Disaster Monitoring
it: Monitoraggio disastri

[ctx: Satellite group name]
en: Geostationary
it: Geostazionari

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
it: Radio amatoriale

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
it: Sperimentali

[ctx: Satellite group name]
en: Other
it: Altro

[ctx: Satellite group name]
en: GPS Operational
it: Operativi GPS

[ctx: Satellite group name]
en: Glonass Operational
it: Operativi GLONASS

[ctx: Satellite group name]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
it: Sistema di aumentazione basato su satelliti (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Satellite group name]
en: Russian LEO Navigation
it: Navigazione Russa in orbita bassa

[ctx: Satellite group name]
en: Space & Earth Science
it: Scienze spaziali e della terra

[ctx: Satellite group name]
en: Geodetic
it: Geodetici

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
it: Ingegneristici

[ctx: Satellite group name]
en: Education
it: Educativi

[ctx: Satellite group name]
en: Miscellaneous Military
it: Militari vari

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
it: Calibrazione radar

[ctx: Satellite group name]
en: Other Miscellaneous
it: Altri vari

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GPS
it: Supplementari GPS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GLONASS
it: Supplementari GLONASS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental METEOSAT
it: Supplementari METEOSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental INTELSAT
it: Supplementari INTELSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental ORBCOMM
it: Supplementari ORBCOMM

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
it: Raggi gamma

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
it: Raggi X

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
it: Ottico

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
it: Infrarosso

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
it: Archivio Astrofisica Alte Energie (HEASARC)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
it: Missioni recenti nei raggi X

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
it: Missioni passate nei raggi X

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
it: Missioni nei raggi gamma

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
it: Altre missioni

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
it: Scelte popolari cataloghi

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
it: Cataloghi multi-lunghezza d'onda

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
it: Database extragalattico NASA (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
it: Posizioni

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
it: Sistema Dati Astrofisica NASA (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
it: Strumentazione

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
it: Fisica e geofisica

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
it: Preprint astrofisica

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
it: Archivio Multimissione dello Space Telescope (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
it: Immagini

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
it: Spettri

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
it: Altro

en: Refraction effects disabled
it: Effetti di rifrazione disabilitati

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
it: Quando l'orizzonte non è attivo, gli effetti di rifrazione sono temporaneamente disabilitati.

en: Due to a known issue in the kde frameworks, updating already downloaded items is currently not possible. <br> Please uninstall and reinstall them to update.
it: A causa di un problema in KDE frameworks, non è al momento possibile l'aggiornamento degli elementi già scaricati. <br> Rimuovili e installali di nuovo per aggiornarli.

en: The catalog "%1" is corrupt.
it: Il catalogo «%1» è danneggiato.

en: The catalog "%1" is corrupt.<br>Expected id=%2 but got id=%3
it: Il catalogo «%1» è danneggiato.<br>Id atteso=%2 ma id ottenuto=%3

en: Could not import the catalog "%1"<br>%2
it: Impossibile importare il catalogo «%1<br>%2

en: Light Pollution Settings
it: Impostazioni per l'inquinamento luminoso

en: Equipment Settings - Equipment Type and Parameters
it: Impostazioni dell'attrezzatura – Tipo di attrezzatura e parametri

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
it: Impossibile trovare il server INDI. Assicurati che il pacchetto che fornisce il programma «indiserver» sia installato.

en: INDI Device Manager should only be used by advanced technical users. It cannot be used with Ekos. Do you still want to open INDI device manager?
it: Il gestore dei dispositivi INDI dovrebbe essere usato solo da utenti tecnicamente avanzati. Non può essere usato senza Ekos. Vuoi ancora aprirlo?

en: INDI Device Manager
it: Gestore dei dispositivi INDI

en: Catalogs
it: Cataloghi

en: Guides
it: Guide

en: Terrain
it: Terreno

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Hide Terrain
it: Nascondi terreno

en: Show Terrain
it: Mostra il terreno

en: Open FITS
it: Apri FITS

[ctx: @title:window]
en: Export Image
it: Esporta immagine

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
it: Script di KStars (*.kstars)

en: Executing remote scripts is not supported.
it: L'esecuzione di script remoti non è gestita.

en: Could not open file %1
it: Impossibile aprire il file %1

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
it: Lo script selezionato contiene elementi non riconosciuti. Ciò indica che non è stato creato con il Costruttore di script di KStars. Lo script potrebbe non funzionare correttamente o contenere codice malintenzionato. Vuoi eseguirlo comunque?

en: Script Validation Failed
it: Validazione script non riuscita

en: Run Nevertheless
it: Esegui comunque

en: Running script: %1
it: Esecuzione script %1

en: Script finished.
it: Script completato.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
it: Puoi risparmiare inchiostro usando lo schema di colori «Mappa celeste», che ha uno sfondo bianco. Vuoi passare temporaneamente allo schema Mappa celeste per la stampa?

en: Switch to Star Chart Colors?
it: Passare ai colori Mappa celeste?

en: Switch Color Scheme
it: Cambia schema di colori

en: Do Not Switch
it: Non cambiare

en: Engage &Tracking
it: Attiva &inseguimento

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 degrees
it: CDV approssimativo: %1 gradi

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcminutes
it: CDV approssimativo: %1 arcominuti

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcseconds
it: CDV approssimativo: %1 arcosecondi

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
it: Inserisci angolo campo di vista

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
it: Inserisci l'angolo del campo di vista in gradi:

en: Attempt to determine from image
it: Tentativo di determinarlo dall'immagine

en: Eyepiece View: Choose a field-of-view
it: Vista dell'oculare: seleziona un campo di vista

en: Critical File not Found: %1
it: File critico non trovato: %1

en: The file  %1 could not be found. KStars cannot run properly without this file. KStars searches for this file in following locations:
    
    	%2
    
    It appears that your setup is broken.
it: Il file %1 non è stato trovato. KStars non può funzionare senza di esso. KStars cerca il file nel seguente percorso:
    
    	%2
    
    Sembra che la tua configurazione sia rotta.

en: Critical File Not Found: %1
it: File critico non trovato: %1

en: Reading time zone rules
it: Lettura regole fuso orario

en: Upgrade existing user city db to support geographic elevation.
it: Aggiorna la banca dati utente delle città esistenti per supportare l'elevazione geografica.

en: Adding "Elevation" column to city table.
it: Aggiunta della colonna «Elevazione» alla tabella delle città.

en: City table already contains "Elevation".
it: La tabella delle città contiene già la colonna «Elevazione».

en: City table missing from database.
it: Tabella delle città mancante dal database.

en: Loading city data
it: Caricamento dati città

en: Loading User Information
it: Caricamento delle informazioni dell'utente

en: Loading sky objects
it: Caricamento oggetti del cielo

en: Loading Image URLs
it: Caricamento URL immagini

en: The user notes log file %1 is malformatted in the opening of the entry starting at %2. KStars can still run without fully reading this file. Press Continue to run KStars with whatever partial reading was successful. The file may get truncated if KStars writes to the file later. Press Cancel to instead abort now and manually fix the problem.
it: Il file del registro %1 delle note utente, durante l'apertura della voce a partire da %2, è malformato. KStars riesce ancora ad avviarsi senza dover leggere in modo completo questo file. Premi Continua per avviare KStars con una lettura parziale, seppur riuscita. Il file potrebbe essere troncato se KStars scrivesse nel file in un momento successivo. Premi invece Annulla per interrompere ora e  risolvere manualmente il problema.

en: Malformed file %1
it: File malformato %1

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
it: Impossibile impostare data e ora: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
it: Impossibile impostare la posizioni %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
it: Impossibile aprire il file dei collegamenti personalizzati a immagini
    Il collegamento non può essere memorizzato per sessioni future.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
it: Impossibile aprire il file dei collegamenti personalizzati a informazioni.
    Il collegamento non può essere memorizzato per sessioni future.

en: Userdata at index %1 does not exist.
it: I dati utente all'indice %1 non esistono.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
it: zenit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
it: nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
it: est

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
it: sud

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
it: ovest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
it: nordest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
it: sudest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
it: sudovest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
it: nordovest

[ctx: @title:window]
en: Print Sky
it: Stampa cielo

en: Download New Data...
it: Scarica nuovi dati...

en: Downloads new data
it: Scarica nuovi dati

en: Open Image...
it: Apri immagine...

en: &Save Sky Image...
it: &Salva immagine del cielo...

en: &Run Script...
it: &Esegui script...

[ctx: start Printing Wizard]
en: Printing &Wizard...
it: Procedura &guidata di stampa...

en: Set Time to &Now
it: Usa &ora attuale

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
it: &Imposta data/ora...

en: Stop &Clock
it: &Ferma orologio

en: Resume Clock
it: Riprendi orologio

en: Stop Clock
it: Ferma orologio

en: Advance One Step Forward in Time
it: Avanza di un passo in avanti nel tempo

en: Advance One Step Backward in Time
it: Avanza di un passo all'indietro nel tempo

en: &Zenith
it: &Zenit

en: &North
it: &Nord

en: &East
it: &Est

en: &South
it: &Sud

en: &West
it: &Ovest

en: &Find Object...
it: &Trova oggetto...

en: Set Coordinates &Manually...
it: Imposta coordinate &manualmente...

en: &Default Zoom
it: Ingrandimento pre&definito

en: &Zoom to Angular Size...
it: &Ingrandimento a scala angolare...

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
it: Azimutale area-equivalente di &Lambert

en: &Azimuthal Equidistant
it: &Azimutale equidistante

en: &Orthographic
it: &Ortografica

en: &Equirectangular
it: &Equidistante

en: &Stereographic
it: &Stereografica

en: &Gnomonic
it: &Gnomonica

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
it: Mostra riquadri &informativi

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
it: Mostra riquadro &Tempo

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
it: Mostra riquadro A &fuoco

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
it: Mostra riquadro &Luogo

en: Show Main Toolbar
it: Mostra la barra degli strumenti principale

en: Show View Toolbar
it: Mostra la barra degli strumenti di visualizzazione

en: Show Statusbar
it: Mostra la barra di stato

en: Show Az/Alt Field
it: Mostra campo Az/Alt

en: Show RA/Dec Field
it: Mostra campo AR/Dec

en: Show J2000.0 RA/Dec Field
it: Mostra campo AR/DEC J2000.0

en: C&olor Schemes
it: Schemi di c&olori

en: &Classic
it: &Classico

en: &Star Chart
it: &Mappa celeste

en: &Night Vision
it: Visione &notturna

en: &Moonless Night
it: Notte senza &Luna

en: &FOV Symbols
it: Si&mboli CDV

en: HiPS All Sky Overlay
it: Sovrapposizione a tutto cielo di HiPS

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
it: &Geografica...

en: Startup Wizard...
it: Procedura guidata iniziale...

en: Manage DSO Catalogs
it: Gestisci i cataloghi DSO

en: Update Comets Orbital Elements
it: Aggiorna gli elementi orbitali delle comete

en: Update Asteroids Orbital Elements
it: Aggiorna gli elementi orbitali degli asteroidi

en: Update Recent Supernovae Data
it: Aggiorna i dati sulle supernove recenti

en: Update Satellites Orbital Elements
it: Aggiorna gli elementi orbitali dei satelliti

en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Observation Planner
it: Pianificatore di osservazioni

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
it: Altezza in funzione del tempo

en: What's up Tonight
it: Cosa si vede stanotte

en: XPlanet Solar System Simulator
it: Simulatore del sistema solare XPlanet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
it: Calendario celeste

en: Script Builder
it: Costruttore di script

en: Jupiter's Moons
it: Lune di Giove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
it: Indicatori

en: List your &Equipment...
it: &Elenca la tua attrezzatura...

en: Manage Observer...
it: Gestisci osservatore...

en: Artificial Horizon...
it: Orizzonte artificiale...

en: Execute the Session Plan...
it: Esegui il piano della sessione...

en: Polaris Hour Angle...
it: Angolo orario polare...

en: Telescope Wizard...
it: Procedura guidata telescopio...

en: Device Manager...
it: Gestore dei dispositivi...

en: Custom Drivers...
it: Driver personalizzati...

en: INDI Control Panel...
it: Pannello di controllo INDI...

en: Displays the Tip of the Day
it: Mostra il suggerimento del giorno

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
it: Usalo per impostare la velocità di scorrimento del tempo della simulazione.
    Per un passo temporale «X» fino a 10 minuti, il tempo scorre al ritmo di «X» al secondo.
    Per un passo più grande di 10 minuti, gli aggiornamenti sono fatti ad un intervallo di «X».

en: Time step control
it: Controllo del passo temporale

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
it: Stelle

en: Toggle stars
it: Mostra o nascondi le stelle

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
it: Profondo cielo

en: Toggle deep sky objects
it: Mostra o nascondi gli oggetti del profondo cielo

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
it: Sistema Solare

en: Toggle Solar system objects
it: Mostra o nascondi gli oggetti del sistema solare

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
it: Linee costell.

en: Toggle constellation lines
it: Mostra o nascondi linee costellazioni

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
it: Nomi costell.

en: Toggle constellation names
it: Mostra o nascondi i nomi delle costellazioni

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
it: Contorni costell.

en: Toggle constellation boundaries
it: Mostra o nascondi i contorni delle costellazioni

[ctx: Toggle Constellation Art in the display]
en: C. Art (BETA)
it: Rappr. Cost. (BETA)

en: Toggle constellation art (BETA)
it: Mostra o nascondi la rappresentazione delle costellazioni (BETA)

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
it: Via Lattea

en: Toggle milky way
it: Mostra o nascondi la Via Lattea

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
it: Reticolo coordinate equatoriali

en: Toggle equatorial coordinate grid
it: Mostra o nascondi il reticolo delle coordinate equatoriali

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
it: Reticolo delle coord. orizzontali

en: Toggle horizontal coordinate grid
it: Mostra o nascondi il reticolo delle coordinate orizzontali

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
it: Terreno

en: Toggle opaque ground
it: Mostra o nascondi il terreno opaco

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
it: Indicatori

en: Toggle flags
it: Mostra o nascondi gli indicatori

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
it: Satelliti

en: Toggle satellites
it: Mostra o nascondi i satelliti

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
it: Supernove

en: Toggle supernovae
it: Mostra o nascondi le supernove

[ctx: Toggle What's Interesting]
en: What's Interesting
it: Cosa c'è di interessante

en: Toggle What's Interesting
it: Mostra o nascondi Cosa c'è di interessante

en: Toggle Ekos
it: Mostra o nascondi Ekos

[ctx: Toggle the INDI Control Panel in the display]
en: INDI Control Panel
it: Pannello di controllo INDI

en: Toggle INDI Control Panel
it: Mostra o nascondi il pannello di controllo INDI

[ctx: Toggle the FITS Viewer in the display]
en: FITS Viewer
it: Visore FITS

en: Toggle FITS Viewer
it: Mostra o nascondi il visore FITS

[ctx: Toggle the sensor Field of View]
en: Sensor FOV
it: CDV del sensore

en: Toggle Sensor FOV
it: Mostra o nascondi il CDV del sensore

[ctx: Toggle the Mosaic Panel]
en: Mosaic Panel
it: Pannello del mosaico

en: Toggle Mosaic Panel
it: Attiva/disattiva il pannello del mosaico

[ctx: Toggle the Mount Control Panel]
en: Mount Control
it: Controllo della montatura

en: Toggle Mount Control Panel
it: Attiva o disattiva il pannello di controllo della montatura

[ctx: Toggle the telescope center lock in display]
en: Center Telescope
it: Centra il telescopio

en: Toggle Lock Telescope Center
it: Attiva o disattiva il blocco del telescopio al centro

en: Toggle Telescope Tracking
it: Attiva o disattiva l'inseguimento del telescopio

en: Slew telescope to the focused object
it: Ruota il telescopio verso l'oggetto messo a fuoco

en: Sync telescope to the focused object
it: Seleziona il telescopio sull'oggetto più a fuoco

en: Abort telescope motions
it: Interrompi i movimenti del telescopio

en: Park telescope
it: Parcheggia telescopio

en: Unpark telescope
it: Sparcheggia il telescopio

en: Slew the telescope to the mouse pointer position
it: Ruota il telescopio alla posizione del puntatore del mouse

en: Sync the telescope to the mouse pointer position
it: Sincronizza il telescopio con la posizione del puntatore del mouse

en: Park dome
it: Parcheggia la cupola

en: Unpark dome
it: Sparcheggia la cupola

en: Edit FOV Symbols...
it: Modifica simboli CDV...

en: HiPS Settings...
it: Impostazioni HIPS

en:  Welcome to KStars
it:  Benvenuto in KStars

en: nothing
it: niente

en: Initial Position is Below Horizon
it: Posizione iniziale sotto l'orizzonte

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
it: La posizione iniziale è sotto l'orizzonte.
    Vuoi tornare alla posizione predefinita?

en: Reset Position
it: Reimposta posizione

en: Do Not Reset
it: Non reimpostare

en: &Themes
it: &Temi

en: Version: %1
it: Versione: %1

en: Build: %1
it: Versione: %1

en: (c), The KStars Team
it: ©, il team di KStars

en: License: GPLv2
it: Licenza: GPLv2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
it: Plutone

en: Not Implemented.
it: Non implementato.

en: About
it: Informazioni su

en: Desktop Planetarium
it: Planetario per il desktop

en: Distance
it: Distanza

en: B - V Index
it: Indice B - V

en: Illumination
it: Illuminazione

en: Perihelion
it: Perielio

en: OrbitID
it: ID orbitale

en: Diameter
it: Diametro

en: Rotation period
it: Periodo di rotazione

en: OrbitClass
it: Classe orbitale

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Period
it: Periodo

en: RA (J2000.0)
it: AR (J2000.0)

en: Dec (J2000.0)
it: DEC (J2000.0)

en: Hour angle
it: Angolo orario

en: Airmass
it: Massa d'aria

en: Rise time
it: Ora del sorgere

en: Transit time
it: Ora del culmine

en: Set time
it: Ora del tramonto

en: Azimuth at rise
it: Azimut all'alba

en: Azimuth at transit
it: Azimut al passaggio

en: Azimuth at set
it: Azimut al tramonto

en: Add Link
it: Aggiungi collegamento

en: Find an Object
it: Trova un oggetto

en: Filter by name:
it: Filtra per nome:

en: Filter by type:
it: Filtra per tipo:

en: Search in internet
it: Ricerca in Internet

en: %1 - Edit Link
it: %1 - modifica collegamento

en: %1 - Add a Link
it: %1 - aggiungi collegamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
it: Descrizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
it: Aggiungi

en: Please, fill in URL and Description
it: Compila l'URL e la descrizione

en: Edit location
it: Modifica posizione

en: View location
it: Mostra posizione

en: Add location
it: Aggiungi posizione

en: Please, wait while we are fetching coordinates
it: Attendi mentre stiamo recuperando le coordinate

en: Default city
it: Città predefinita

en: Default province
it: Provincia predefinita

en: Default country
it: Nazione predefinita

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Added with default name
it: Impossibile recuperare il nome del luogo (controlla la connessione ad Internet). Aggiunta con il nome predefinito

en: Failed to set location
it: Impossibile impostare il luogo

en: Successfully set your location
it: Luogo impostato con successo

en: Could not set your location
it: Impossibile impostare il tuo luogo

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Set default name
it: Impossibile recuperare il nome del luogo (controlla la connessione ad Internet). Imposta il nome predefinito

en: No location service (GPS, cellular service, etc.) is available.
    Please, switch on the location service, and retry
it: Non è disponibile nessun servizio per la posizione (GPS, servizio cellulare, ecc.)
    Attiva il servizio per la posizione e riprova

en: Unknown error occurred. Please contact the application developer.
it: Si è verificato un errore sconosciuto. Per favore contatta lo sviluppatore dell'applicazione.

en: Timeout occurred. Try again.
it: Tempo scaduto. Riprova.

en: Found your longitude and altitude
it: Longitudine e altezza trovati

en: Please, wait while we are retrieving location name
it: Attendi mentre stiamo recuperando il nome del luogo

en: City:
it: Città:

en: Province:
it: Provincia:

en: Country:
it: Nazione:

en: Latitude:
it: Latitudine:

en: Longitude:
it: Longitudine:

en: UT offset:
it: Scostamento TU:

en: DST rule:
it: Regola ora legale:

en: Set from GPS
it: Imposta dal GPS

en: Please, fill in the city
it: Riempi la città

en: Please, fill in the country
it: Riempi la nazione

en: Please, fill in the latitude
it: Riempi la latitudine

en: Please, fill in the longitude
it: Riempi la longitudine

en: Either the longitude or the latitude values are not valid
it: I valori della longitudine o della latitudine non sono validi

en: This location already exists. Change either the city, the province or the country
it: Questo luogo esiste già. Modifica la città, la provincia o la nazione

en: Failed to add location
it: Impossibile aggiungere il luogo

en: Added new location - %1
it: Aggiunto nuovo luogo - %1

en: Failed to edit city
it: Impossibile modificare la città

en: Set Geolocation
it: Imposta luogo geografico

en: Current Location:
it: Luogo corrente:

en: City filter:
it: Filtro città:

en: Province filter:
it: Filtro provincia:

en: Country filter:
it: Filtro nazione:

en: Add Location
it: Aggiungi luogo

en: View resource
it: Mostra risorsa

en: Set as my location
it: Imposta come mio luogo

en: Set %1 as the current location
it: Imposta %1 come il mio luogo attuale

en: Could not set as the current location
it: Impossibile impostare come luogo attuale

en: View
it: Visualizza

en: Deleted location %1
it: Luogo %1 eliminato

en: Image Preview - %1
it: Anteprima dell'immagine - %1

en: Save As
it: Salva come

en: IP Address or Hostname
it: Indirizzo IP o nome host

en: Web Manager Port
it: Porta del manager web

en: Get Status
it: Stato GPS

en: Active Profile:
it: Profilo attivo:

en: Profile: %1
it: Profilo: %1

en: Manage Profiles
it: Gestisci i profili

en: Server Port
it: Porta del server

en: INDI Server Port
it: Porta del server INDI

en: Successfully connected to the server
it: Connessione col server riuscita

en: Could not connect to the server
it: Impossibile connettersi al server

en: Connected to %1
it: Connesso a %1

en: Available Devices
it: Dispositivi disponibili

en: Disconnect INDI
it: Disconnetti INDI

en: NW
it: NO

en: SW
it: SO

en: Slew rate:
it: Velocità di rotazione:

en: Sky Map
it: Mappa celeste

en: Projection systems
it: Sistemi di proiezione

en: Color Schemes
it: Schemi di colore

en: FOV Symbols
it: Simboli CDV

en: Sync
it: Sincronizza

en: 0 secs
it: 0 sec

en: 0.1 secs
it: 0,1 sec

en: 0.25 secs
it: 0,25 sec

en: 0.5 secs
it: 0,5 sec

en: 2 secs
it: 2 sec

en: 5 secs
it: 5 sec

en: 10 secs
it: 10 sec

en: 20 secs
it: 20 sec

en: 30 secs
it: 30 sec

en: 2 mins
it: 2 min

en: 5 mins
it: 5 min

en: 10 mins
it: 10 min

en: 15 mins
it: 15 min

en: 30 mins
it: 30 min

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 2 hrs
it: 2 ore

en: 3 hrs
it: 3 ore

en: 6 hrs
it: 6 ore

en: 12 hrs
it: 12 ore

en: 0 days
it: 0 giorni

en: 1 sid day
it: 1 giorno sid

en: 1 day
it: 1 giorno

en: 2 days
it: 2 giorni

en: 3 days
it: 3 giorni

en: 5 days
it: 5 giorni

en: 1 week
it: 1 settimana

en: 2 wks
it: 2 sett

en: 3 wks
it: 3 sett

en: 1 month
it: 1 mese

en: 2 mths
it: 2 mesi

en: 3 mths
it: 3 mesi

en: 4 mths
it: 4 mesi

en: 6 mths
it: 6 mesi

en: 9 mths
it: 9 mesi

en: 1 year
it: 1 anno

en: 2 yrs
it: 2 anni

en: 3 yrs
it: 3 anni

en: 5 yrs
it: 5 anni

en: 10 yrs
it: 10 anni

en: 25 yrs
it: 25 anni

en: 50 yrs
it: 50 anni

en: 100 yrs
it: 100 anni

en: %1 are toggled on
it: %1 sono attivati

en: %1 is toggled on
it: %1 è attivato

en: %1 are toggled off
it: %1 sono disattivati

en: %1 is toggled off
it: %1 è disattivato

en: Empty Sky
it: Cielo vuoto

en: Center and Track
it: Centra e insegui

en: Star Chart
it: Mappa celeste

en: Night Vision
it: Visione notturna

en: Moonless Night
it: Notte senza Luna

en: Lambert (Default)
it: Lambertiana (predefinita)

en: Azimuthal Equidistant
it: Azimutale equidistante

en: Orthographic
it: Ortografica

en: Equirectangular
it: Cilindrica equidistante

en: Stereographic
it: Stereografica

en: Gnomonic
it: Gnomonica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
it: Imposta l'ora

en: Year
it: Anno

en: Month
it: Mese

en: Week
it: Settimana

en: Day
it: Giorno

en: Hour
it: Ora

en: Automatic mode
it: Modalità automatica

en: DeepSky Objects
it: Oggetti del profondo cielo

en: Constellation Lines
it: Linee costellazioni

en: Constellation Names
it: Nomi costellazioni

en: Constellation Art
it: Rappresentazione delle costellazioni

en: Constellation Bounds
it: Limiti delle costellazioni

en: Milky Way
it: Via Lattea

en: Equatorial Grid
it: Griglia equatoriale

en: Horizontal Grid
it: Griglia orizzontale

en: Are you sure you want to exit tutorial?
it: Vuoi davvero uscire dall'esercitazione?

en: Exit
it: Esci

en: Welcome to KStars Lite
it: Benvenuto in KStars Lite

en: KStars Lite is a free, open source, cross-platform Astronomy Software designed for mobile devices.
it: KStars Lite è un software astronomico gratuito, open source e multi piattaforma progettato per i dispositivi mobili.

en: A quick tutorial will introduce you to main functions of KStars Lite
it: Una breve esercitazione ti introdurrà alle funzioni principali di KStars Lite

en: Start tutorial
it: Avvia esercitazione

en: Global Drawer
it: Cassetto globale

en: By swiping from left to right on any page of KStars Lite you can access global drawer
it: Scorrendo da sinistra a destra in ogni pagina di KStars Lite puoi accedere al cassetto globale

en: Context Drawer
it: Cassetto a contesto

en: By swiping from right to left you can access context drawer with functions related to Sky Map. This menu is available only on Sky Map.
it: Scorrendo da destra a sinistra puoi accedere al cassetto a contesto con funzioni collegate alla mappa celeste. Questo menu è disponibile solo nella mappa celeste.

en: Top Menu
it: Menu in alto

en: By tapping on this arrow you can access top menu from which you can control visibility of different sky objects
it: Facendo clic su questa freccia puoi accedere al menu superiore, dal quale puoi controllare la visibilità dei vari oggetti del cielo

en: Bottom Menu
it: Menu in basso

en: By tapping on this arrow you can access bottom menu from which you can set time and start time simulation
it: Facendo clic su questa freccia puoi accedere al menu inferiore, dal qual puoi impostare l'orario ed iniziare la simulazione temporale

en: Set Location
it: Imposta luogo

en: Congratulations with your first steps in KStars Lite. Your tutorial is almost over. The last step to do is to set your location (you can do that either manually or from GPS). Click next to proceed.
it: Congratulazione per i tuoi primi passi in KStars Lite: l'esercitazione è quasi terminata. L'ultimo passo da compiere è impostare la tua posizione (puoi farlo sia dal GPS che manualmente). Fai clic per continuare.

[ctx: Southwest]
en: SW
it: SO

[ctx: Northwest]
en: NW
it: NO

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
it: Benvenuto in KStars. Attendi mentre sto caricando...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 100x
it: 100×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 10x
it: 10×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 1200x
it: 1200×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 12x
it: 12×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 600x
it: 600×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 64x
it: 64×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 900x
it: 900×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP UTC Offset
it: Differenza TU di AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP local time
it: Ora locale di AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP sidereal time
it: Tempo siderale di AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
it: Interrompi movimento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew
it: Interrompi rotazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew/Track
it: Interrompi rotazione/inseguimento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
it: Interrompi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
it: Posizione assoluta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute
it: Assoluta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
it: Attiva

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
it: Filtro attivo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
it: Tempo effettivo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
it: Allineamento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: All
it: Tutti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec Anti-backlash
it: Anti-gioco per Az/Dec

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec PEC
it: PEC per Alt/Dec

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
it: Apertura (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Atmosphere
it: Atmosfera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto Search
it: Cerca automaticamente

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auxiliary
it: Ausiliario

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Average (1 sec.)
it: Media (1 sec.)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra Anti-backlash
it: Anti-gioco per Az/Ra

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra PEC
it: PEC per Az/Ra

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Back Light
it: Retroilluminazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Backlash
it: Gioco

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Baud Rate
it: Velocità in baud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bits per pixel
it: Bit per pixel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
it: Blu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Both
it: Entrambi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
it: Luminosità

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Bias
it: Bias del CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD FOV
it: CDV del CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
it: Informazioni sul CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
it: Rumore del CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Simulator
it: Simulatore di CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X Pixel Size
it: Dimensione X del pixel del CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
it: Risoluzione X del CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y Pixel Size
it: Dimensione Y del pixel del CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
it: Risoluzione Y del CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCDs
it: CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
it: Modello di telecamera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
it: Centratura

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
it: Colore

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet DEC motion arcmin/day
it: Movimento DEC della cometa, arcmin/giorno

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet RA motion arcmin/day
it: Movimento AR della cometa, arcmin/giorno

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet tracking parameters
it: Parametri di inseguimento della cometa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
it: Cometa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
it: Comunicazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
it: Comprimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
it: Compressione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #1
it: Configurazione n.1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #2
it: Configurazione n.2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #3
it: Configurazione n.3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #4
it: Configurazione n.4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #5
it: Configurazione n.5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #6
it: Configurazione n.6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config Name
it: Nome configurazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
it: Configurazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
it: Connetti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection Mode
it: Modalità di connessione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
it: Connessione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
it: Contrasto

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
it: Controllo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Cooler
it: Ventola:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
it: Numero

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Current
it: Attuale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DE (arcsecs/s)
it: DEC (arcosec/s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DEC (dd:mm:ss)
it: DEC (gg:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DOME
it: CUPOLA

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
it: Data

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
it: Data/ora

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
it: Data/ora/luogo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Declination axis
it: Asse declinazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Deep Sky Catalogs
it: Cataloghi di oggetti del profondo cielo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
it: Periferica

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
it: Direzione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
it: Disabilita

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disabled
it: Disabilitata

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
it: Disconnetti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Divisor
it: Divisore

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome Simulator
it: Simulatore cupola

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome control
it: Controllo della cupola

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome locks
it: Cupola bloccata

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome parking policy
it: Politica di parcheggio della cupola

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome parks
it: Cupola parcheggiata

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Driver Info
it: Informazioni driver

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
it: Durata (s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (sec)
it: Durata (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dust Cover
it: Cappuccio antipolvere

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duty cycle
it: Ciclo di lavoro

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ Coord
it: Coord EQ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ PEC
it: PEC EQ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (ms)
it: Est (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (msec)
it: Est (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (pointing west)
it: Est (puntando ovest)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (sec)
it: Est (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
it: Est

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East/West
it: Est/Ovest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Elevation (m)
it: Altitudine (m)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enabled
it: Abilitato

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Encoder
it: Codificatore

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Eq. Coordinates
it: Coordinate eq.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Equatorial JNow
it: JNow equatoriale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exec
it: Esecuzione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose Abort
it: Interrompi esposizione`

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose
it: Esponi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
it: Esposizione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extended GPS Features
it: Funzionalità GPS estese

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extrema
it: Estremi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FITS Header
it: Intestazione FITS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM (arcseconds)
it: FWHM (arcosecondi)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Factory
it: Fabbrica

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fan
it: Ventola

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
it: Veloce

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
it: Fonte

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #1
it: Filtro n. 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #2
it: Filtro n. 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #3
it: Filtro n. 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #4
it: Filtro n. 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #5
it: Filtro n. 5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Count
it: Numero filtri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Simulator
it: Simulatore di filtri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Wheel
it: Ruota portafiltri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter
it: Filtro

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#1
it: Filtro n. 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#2
it: Filtro n. 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#3
it: Filtro n. 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#4
it: Filtro n. 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#5
it: Filtro n. 5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#6
it: Filtro n. 6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#7
it: Filtro n. 7

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#8
it: Filtro n. 8

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
it: Trova

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
it: Informazioni sul firmware

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
it: Dati del firmware

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
it: Versione del firmware

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
it: Piano

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fluorescent
it: Fluorescente

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
it: Lunghezza focale (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
it: Controllo focale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus In
it: A fuoco

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Out
it: Fuori fuoco

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Speed
it: Velocità di messa a fuoco

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Timer
it: Timer messa a fuoco

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus in
it: A fuoco

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
it: Fuori fuoco

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser Simulator
it: Simulatore di focheggiatore

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser
it: Focheggiatore

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focusers
it: Focheggiatori

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
it: Frequenza di aggiornamento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Type
it: Tipo di fotogramma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Values
it: Valori del fotogramma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
it: Fotogramma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
it: TipoFotogramma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frames
it: Fotogrammi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
it: Completi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Power
it: Potenza GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Simulator
it: Simulatore di GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
it: Stato GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
it: Sistema GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS/16 inch Features
it: Funzionalità GPS/16 pollici

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: General Info
it: Informazioni generali

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Generic Video4Linux
it: Video4Linux generico

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
it: Luogo geografico

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
it: Verde

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Grey
it: Grigio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Abort
it: Interrompi guida

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide E/W
it: Guida E/O

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide East/West
it: Guida est/ovest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Info
it: Informazioni sulla guida

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide N/S
it: Guida N/S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide North/South
it: Guida nord/sud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide West/East
it: Guida ovest/est

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Wheel
it: Ruota di guida

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide
it: Guida

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Aperture (mm)
it: Apertura del telescopio guida (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Control
it: Controllo del telescopio guida

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Focal Length (mm)
it: Lunghezza focale del telescopio guida (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Image
it: Immagine del telescopio guida

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: HA H:M:S
it: AO H:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height m
it: Altezza m

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
it: Altezza

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: High
it: Alto

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Horizontal Coords
it: Coord. orizzontali

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hour axis
it: Asse orario

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hourangle Coords
it: Coordinate angolo orario

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
it: Tinta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Humidity Perc.
it: Perc. Umidità

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ignore dome
it: Ignora cupola

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
it: Correzioni dell'immagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
it: Controllo dell'immagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
it: Dati dell'immagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
it: Informazioni sull'immagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
it: Impostazioni delle immagini

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
it: Tipo di immagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
it: Immagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Indoor
it: Al chiuso

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
it: Informazioni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Interface
it: Interfaccia

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Jupiter
it: Giove

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
it: Libreria

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Light
it: Chiaro

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Limiting Mag
it: Mag, limite

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
it: Carica

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Local
it: Locale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
it: Basso

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminance
it: Luminanza

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
it: Luminosità

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lunar
it: Lunare

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
it: Controlli principali

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Blue
it: Blu manuale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Red
it: Rosso manuale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual
it: Manuale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mars
it: Marte

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Master alarm
it: Allarme principale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max slew Rate
it: Velocità massima di rotazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Height
it: Altezza max.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Position
it: Posizione max.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Width
it: Larghezza max.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. travel
it: Corsa max.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum travel
it: Corsa massima

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Medium
it: Medio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
it: Mercurio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mode
it: Modalità

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Model
it: Modello

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
it: Luna

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion Control
it: Controllo movimento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion N/S
it: Movimento N/S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion W/E
it: Movimento O/E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
it: Movimento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor Steps
it: Passi del motore

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount coordinates
it: Coordinate di montaggio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mounting
it: Montaggio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Movement Control
it: Controllo del movimento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
it: Nome

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
it: Nettuno

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
it: Riduzione del rumore

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
it: Nessuno

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (ms)
it: Nord (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
it: Nord (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
it: Nord (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
it: Nord

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
it: Nord/sud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Note
it: Nota

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
it: Numero

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
it: Spento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
it: Acceso

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Temperature (C)
it: Temperatura OTA (C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
it: Aggiornamento OTA

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Oag Offset (arcminutes)
it: Scostamento Oag (in minuti d'arco)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
it: Informazioni oggetto

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
it: Numero oggetto

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
it: Oggetto

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Observer
it: Osservatore

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
it: Spento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
it: Scostamento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
it: Acceso

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
it: Opzioni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Outdoor
it: All'aperto

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE (arcminutes)
it: PAE (minuti d'arco)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE Drift (minutes)
it: Deriva PAE (minuti)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE N/S
it: EP N/S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE W/E
it: EP O/E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Options
it: Opzioni di parcheggio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Position
it: Posizione di parcheggio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Scope
it: Parcheggia telescopio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park
it: Parcheggia

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Parking
it: Parcheggio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Period (ms)
it: Periodo (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
it: Errore periodico

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Philips Webcam
it: Webcam Philips

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pier Side
it: Stato di puntamento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size (um)
it: Dimensione pixel (µm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
it: Dimensione pixel X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
it: Dimensione pixel Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pluto
it: Plutone

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polar
it: Polare

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Port
it: Porta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
it: Porte

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
it: Posizione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
it: Potenza

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Prefix
it: Prefisso

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pressure hPa
it: Pressione hPa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Presets
it: Preimpostazioni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 1
it: Preimpostazione 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 2
it: Preimpostazione 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 3
it: Preimpostazione 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Primary
it: Principale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
it: Proprietà

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Purge Data
it: Elimina i dati

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Purge
it: Elimina

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA  H:M:S
it: AR  H:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcmin)
it: AR (arcmin)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcsecs/s)
it: AR (arcosec/s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (hh:mm:ss)
it: AR (hh:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA H:M:S
it: AR H:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA motor
it: Motore AR

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ra (hh:mm:ss)
it: Ar (hh:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rapid Guide
it: Guida rapida

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rate
it: Frequenza

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
it: Grezza

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Duration)
it: Registra (durata)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Frames)
it: Registra (fotogrammi)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record File
it: Registra file

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Off
it: Registrazione fermata

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record On
it: Registrazione attivata

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Options
it: Opzioni di registrazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Recorder
it: Registratore

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
it: Rosso

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Refresh
it: Ricarica

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
it: Posizione relativa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative
it: Relativo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Reset
it: Ripristina

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
it: Risoluzione X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
it: Risoluzione Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
it: Riavvia

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
it: Ripristina

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rotation
it: Rotazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturn
it: Saturno

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
it: Salva

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scan Ports
it: Analizza porte

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Configs
it: Configurazioni telescopio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Location
it: Posizione del telescopio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Name
it: Nome telescopio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Properties
it: Proprietà del telescopio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
it: Seleziona voce...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
it: Seleziona

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Serial
it: Seriale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
it: Imposta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Shutter Speed
it: Velocità dell'otturatore

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
it: Tempo siderale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
it: Tempo siderale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal
it: Siderale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
it: Simulazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Config
it: Configurazione del simulatore

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
it: Impostazioni del simulatore

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 1
it: Sito 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 2
it: Sito 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 3
it: Sito 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 4
it: Sito 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
it: Gestione del sito

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
it: Nome del sito

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
it: Siti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Glow (magnitudes)
it: Bagliore del cielo (magnitudini)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Quality
it: Qualità del cielo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sleep
it: Sospendi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Accuracy
it: Accuratezza della rotazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Rate
it: Velocità di rotazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew rate
it: Velocità di rotazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew
it: Rotazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
it: Lenta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
it: Sistema Solare

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar
it: Solare

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (ms)
it: Sud (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
it: Sud (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
it: Sud (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
it: Sud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
it: Velocità

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
it: Cataloghi stellari

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Step delay
it: Ritardo passo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Steps
it: Passi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
it: Interrompi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
it: Scambia pulsanti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 1
it: Interruttore 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 2
it: Interruttore 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 3
it: Interruttore 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 4
it: Interruttore 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
it: Sincronizza

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
it: Simulatore di telescopio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
it: Telescopio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
it: Telescopi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
it: Driver di Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
it: Versione di Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature (C)
it: Temperatura (C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
it: Temperatura K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature
it: Temperatura

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ticks
it: Tic

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
it: Fattore temporale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
it: Ora

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Top
it: In alto

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
it: Tempo totale di esposizione (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
it: Modalità di inseguimento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
it: Insegui

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Accuracy
it: Accuratezza dell'inseguimento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
it: Frequenza di inseguimento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
it: Modalità di inseguimento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
it: Modalità di inseguimento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking
it: Inseguimento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
it: Trasformazione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
it: Differenza TU

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
it: Ora TU

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC
it: TU

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UnPark
it: Sparcheggia

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
it: Aggiorna client

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
it: Aggiorna GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
it: Aggiorna

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload Settings
it: Impostazioni di caricamento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload
it: Carica

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Uranus
it: Urano

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Venus
it: Venere

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Version
it: Versione

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
it: Stream video

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
it: Nome webcam

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (ms)
it: Ovest (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
it: Ovest (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (pointing east)
it: Ovest (puntando ad est)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (sec)
it: Ovest (sec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
it: Ovest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West/East
it: Ovest/est

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance Mode
it: Modalità di bilanciamento del bianco

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
it: Bilanciamento del bianco

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
it: Bianchezza

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
it: Larghezza

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Write Data
it: Scrivi dati

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
it: arcosecondi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: cold
it: freddo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: danger
it: pericolo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
it: controllo della cupola

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: identity
it: identità

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: lunar
it: lunare

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: manual
it: manuale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: max Alt
it: Alt mass.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: min Alt
it: Alt min.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
it: spento

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
it: acceso

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
it: reimposta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: sidereal
it: siderale

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: solar
it: solare

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
it: indefinito

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: warm
it: tiepido

en: Some images in KStars are for non-commercial use only. See README.images.
it: Alcune immagini in KStars sono esclusivamente per uso non commerciale. Vedi README.images.

en: Sorry, without a KStars Data Directory, KStars cannot operate. Exiting program now.
it: Spiacente, senza una cartella dei dati di KStars il programma non può funzionare. Uscita da KStars.

[ctx: Build number followed by copyright notice]
en: Build: %1
    
    %2
    
    %3
it: Versione: %1
    
    %2
    
    %3

en: Original Author
it: Autore originale

en: Current Maintainer
it: Responsabile attuale

en: FITSViewer & Ekos Improvements. KStars OSX Port
it: Miglioramenti al visore FITS e ad Ekos. Conversione di KStars per OSX

en: Ekos Scheduler Improvements
it: Miglioramenti al pianificatore di Ekos

en: Ekos Scheduler & Observatory Improvements
it: Miglioramenti al pianificatore di Ekos e all'osservatorio

en: FITS, Focus, Guide Improvements
it: FITS, fuoco, Miglioramenti nella guida

en: Converted labels containing technical terms to links to documentation
it: Conversione delle etichette con termini tecnici in collegamenti alla documentazione

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
it: Documentazione tecnica sull'astronomia e KStars

en: Guiding code based on lin_guider
it: Codice di guida basato su lin_guider

en: Artwork
it: Grafica

en: Improvements to observation plan execution, star hopper etc.
it: Miglioramenti all'esecuzione del piano delle osservazioni, allo star hopper ecc.

en: Extensive testing and suggestions for Ekos/INDI.
it: Test estensivi e suggerimenti per Ekos/INDI.

en: Extensive testing and suggestions for Ekos Scheduler. KStars OSX Port
it: Test estensivi e suggerimenti per il pianificatore di Ekos. Conversione per OSX

en: Splash screen for both regular KStars and KStars Lite.
it: Schermata iniziale sia per KStars che per KStars Lite.

en: KStars OSX Port.
it: Conversione di KStars per OSX.

en: Dump sky image to file.
it: Scarica l'immagine del cielo su file.

en: Script to execute.
it: Script da eseguire.

en: Width of sky image.
it: Larghezza immagine del cielo.

en: Height of sky image.
it: Altezza immagine del cielo.

en: Date and time.
it: Data e ora.

en: Start with clock paused.
it: Inizia con l'orologio in pausa.

en: FITS file(s) to open.
it: File FITS da aprire.

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
it: Impossibile stabilire il formato di %1, assumo sia PNG.

en: Supplied date string is invalid: %1. Using CPU date/time instead.
it: La stringa della data fornita non è valida: %1. Utilizzo quindi data e ora della CPU.

en: Script executed.
it: Script eseguito.

en: Could not execute script.
it: Impossibile eseguire lo script.

en: Using CPU date/time instead.
it: Utilizzo data e ora della CPU.

[ctx: @title:window]
en: Configure Equipment
it: Configura l'equipaggiamento

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
it: Telescopio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
it: Rifrattore

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
it: Newtoniano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
it: Modello:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
it: Fornitore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
it: Apertura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddScope)
en: Save telescope information
it: Salva informazioni del telescopio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewScope)
en: Clear data and add a new telescope
it: Cancella i dati e aggiungi un nuovo telescopio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveScope)
en: Remove current telescope
it: Rimuovi il telescopio corrente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
it: Unità:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
it: Salva oculare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
it: CDV apparente:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ScopeLens)
en: Barlow Lens
it: Lente di Barlow

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Enter Details of Barlow/Shapley Lenses
it: Inserisci i dettagli sulle lenti di Barlow/Shapley

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
it: Fattore d'ingrandimento della lente di Barlow/Shapley

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
it: Fattore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
it: Salva lente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Auto focus:
it: Messa a fuoco automatica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Locked filter:
it: Filtro bloccato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Abs. position:
it: Posiz. assol.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
it: Salva filtro

en: End Session
it: Termina sessione

en: Save and End the current session
it: Salva e termina la sessione attuale

[ctx: @title:window]
en: Execute Session
it: Esegui sessione

en: Next Page >
it: Pagina successiva→

en: site_
it: sito_

en: session_
it: sessione_

en: Next Target >
it: Obiettivo successivo→

en: observation_
it: osservazione_

[ctx: @title:window]
en: Save Session
it: Salva sessione

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
it: Esegui sessione

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
it: Inserisci i dettagli della sessione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
it: luogo impostato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
it: Inizio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
it: Attrezzatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
it: Commenti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
it: Lingua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
it: Mostra dettagli dell'oggetto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Scheduled time:
it: Ora programmata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
it: Ascensione retta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_4)
en: Set Observing Notes for the Object:
it: Imposta le note di osservazione per l'oggetto:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
it: Punta il telescopio

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
it: Inserisci i dettagli di osservazione dell'oggetto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
it: Osservatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
it: Telescopio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
it: Oculare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
it: Lente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
it: Traguardo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
it: arcosecondi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
it: Stella più debole:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
it: (magnitudine)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hintLabel)
en: Looks like you have not listed out your observers / equipment. Please hit Ctrl + 0 and Ctrl + 1 to fix this situation and come back here.
it: Non sembrerebbe che tu abbia elencato i tuoi osservatori o l'attrezzatura. Premi Ctrl + 0 e Ctrl + 1 per correggere questa situazione e poi torna qui.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
it: Successivo→

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
it: Passo 1: dettagli sulla sessione

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
it: Aggiungi nuovo oggetto alla lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, RemoveObject)
en: Remove object from list
it: Rimuovi oggetto da lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
it: Passo 2: osservazioni

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

[ctx: @title:window]
en: Manage Observers
it: Gestisci gli osservatori

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
it: Esiste già un altro osservatore con lo stesso nome e cognome, sovrascrivere?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Surname:
it: Cognome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact:
it: Contatto:

en: Warning! All KStars configuration is going to be purged. This cannot be reversed.
it: Attenzione: tutte le configurazioni di KStars stanno per essere eliminate. Questo processo non potrà più essere annullato.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
it: &Generale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
it: Motori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
it: Correggi le coordinate degli oggetti per gli effetti dell'atmosfera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
it: L'atmosfera devia la luce che vi passa attraverso, come una lente. Se questa opzione è selezionata, la "rifrazione atmosferica" sarà simulata nella mappa celeste. Nota che questa correzione si applica soltanto quando si usa il sistema di coordinate orizzontali.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
it: Correggi per rifrazione atmosferica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
it: Corregge l'effetto della gravità del sole sulla posizione delle stelle, come predetto dalla relatività generale e verificato dall'esperimento di Eddington.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
it: Effetti della relatività generale vicino al sole

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug-free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
it: Selezionando questa opzione le coordinate equatoriali attuali saranno ricalcolate dalle coordinate dei cataloghi ad ogni aggiornamento della mappa (cioè verranno applicate le correzione per precessione, nutazione e aberrazione). Ciò rende il processo più lento quando molte stelle sono visibili, ma è più probabile che sia esente da bug. Ci sono bug noti nel disegno delle stelle quando questo calcolo è evitato.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
it: Immagine DSS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default DSS image size:
it: Dimensione predefinita per le immagini DSS:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Padding around deep sky objects:
it: Spaziatura attorno agli oggetti del profondo cielo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Logging Output
it: Output della registrazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Show Logs...
it: Mostra il registro...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, purgeAllConfigB)
en: Clear all KStars configuration and user database.
it: Elimina la configurazione di KStars e la banca dati utente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, purgeAllConfigB)
en: Purge All Configuration
it: Elimina tutta la configurazione

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
it: A&spetto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Adjust speed of zooming when scrolling in and out with the mouse wheel
it: Regola la velocità d'ingrandimento allo scorrimento della rotellina del mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom scroll speed:
it: Velocità d'ingrandimento allo scorrimento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
it: Mostra nome dell'oggetto centrato?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
it: Se spuntato, il nome dell'oggetto al centro del display sarà temporaneamente mostrato. Puoi far sì che il nome di un oggetto sia sempre mostrato tramite il menu a comparsa attivato dal tasto destro del mouse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
it: Allega etichetta all'oggetto centrato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
it: Mostra nome al passaggio del mouse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Arrow
it: Freccia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Cross
it: Croce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
it: Seleziona questa opzione per un aspetto grafico più curato (ma più lento)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
it: Usa l'antialias per disegnare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LeftClickSelectsObject)
en: Left click selects object
it: Il clic sinistro seleziona gli oggetti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Default cursor:
it: Puntatore predefinito:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
it: Usare il movimento animato quando cambia la posizione?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
it: Se spuntato, il cambiamento di posizione avverrà tramite un movimento animato. In caso contrario, il display sarà centrato istantaneamente sulla nuova posizione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
it: Usa movimento animato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
it: Non disegnare tutti gli oggetti durante il movimento?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
it: Quando la mappa è in movimento, la fluidità dell'animazione è compromessa se il programma deve disegnare troppi oggetti; marca questo elemento per nascondere temporaneamente alcuni degli oggetti durante il movimento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
it: Nascondi oggetti durante il movimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
it: Nascondi anche quando il passo temporale è maggiore di:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
it: Se spuntato, le stelle più deboli di questo valore saranno nascoste durante il movimento.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
it: Stelle più deboli di questo valore non saranno disegnate mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
it: Nascondi i corpi del sistema solare durante il movimento?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
it: Se spuntato, tutti i corpi del sistema solare saranno nascosti mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
it: Sistema solare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
it: Etichette oggetti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
it: Se spuntato, le linee delle costellazioni saranno nascoste mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
it: Linee costellazioni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
it: Se spuntato, i reticoli di coordinate saranno nascosti mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
it: Reticoli coordinate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
it: Contorni delle costellazioni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
it: Se spuntato, i nomi delle costellazioni saranno nascosti mentre la mappa è in movimento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
it: Nomi costellazioni

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
it: E&lenco di osservazioni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
it: Etichette oggetti preferiti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListSymbol)
en: S&ymbol
it: S&imbolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListText)
en: Te&xt
it: Te&sto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListImageryOptions)
en: Preferred Imagery
it: Immagini preferite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStars)
en: &Star catalogs
it: Cataloghi &stellari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelStarDensity)
en: Star density:
it: Densità di stelle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
it: Mostra &nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
it: Mostra ma&gnitudine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
it: Densità delle etichette:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSky)
en: Deep-sky catalogs
it: Cataloghi di oggetti del profondo cielo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSOMInZoomLabel)
en: DSO minimal zoom:
it: Ingrandimento minimo DSO:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSOCacheLabel)
en: DSO cache percentage:
it: Percentuale cache DSO:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
it: Mostra &nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
it: Mostra &nomi lunghi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
it: Mostra ma&gnitudine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, manageButton)
en: Manage Deep Sky Catalogs...
it: Gestisci i cataloghi di oggetti del profondo cielo...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResolveNamesOnline)
en: If this checkbox is checked, when an object name unknown to KStars is entered in the Find Dialog, KStars will contact online services (such as CDS Sesame) to learn about the object and then add it to the database.
    The objects acquired in this manner are stored under a catalog that is called user, and it can be edited using the "Manage DSO Catalogs" feature.
it: Se questa casella è spuntata, quando viene inserito nella finestra Trova un nome non conosciuto da KStars, esso contatterà un servizio in linea (ad esempio CDS Sesame) per conoscere l'oggetto ed aggiungerlo alla banca dati.
    Gli oggetti acquisiti in questo modo vengono vengono salvati in un catalogo chiamato utente, e può essere modificato utilizzando la funzionalità «Gestisci cataloghi DSO».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResolveNamesOnline)
en: Resolve names not known to KStars using online services
it: Risolvi i nomi non noti a KStars utilizzando i servizi online

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSkyZoomOut) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Set the faint magnitude limit for deep-sky objects when zoomed out.
it: Imposta la magnitudine limite per gli oggetti del profondo cielo, all'ingrandimento minimo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
it: Magnitudine limite all'ingrandimento minimo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag4)
en: Set the faint magnitude limits for deep-sky objects when zoomed out.
it: La magnitudine limite per disegnare gli oggetti del profondo cielo, all'ingrandimento massimo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSky) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSky) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag3)
en: Set the faint magnitude limits for deep-sky objects when zoomed in.
it: Imposta i limiti della magnitudine limite per disegnare gli oggetti del profondo cielo, all'ingrandimento massimo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
it: Magnitudine limite all'ingrandimento massimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Show objects of unknown magnitude
it: Mostra gli oggetti di magnitudine sconosciuta

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
it: Notte senza Luna

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
it: Colori reali

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
it: Rosso pieno

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
it: Nero pieno

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
it: Bianco pieno

[ctx: show stars as colored circles]
en: Solid Colors
it: Colori solidi

en: New Color Scheme
it: Nuovo schema di colori

en: Enter a name for the new color scheme:
it: Inserisci un nome per il nuovo schema di colori:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
it: Impossibile aprire il file indice degli schemi di colore locali.
    Lo schema non può essere rimosso.

en: Could not delete the file: %1
it: Impossibile eliminare il file: %1

en: Error Deleting File
it: Errore durante l'eliminazione del file

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
it: Impossibile trovare una voce di nome %1 in colors.dat.

en: Scheme Not Found
it: Schema non trovato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Scheme Colors
it: Schema di colori attuale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
it: Impostazioni colori attuali

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
it: Lista di tutti i colori personalizzabili del programma. Accanto a ogni voce c'è un riquadro che mostra il colore attualmente impostato. Fai clic su una voce qualsiasi per modificarne il colore.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
it: Sfondo riquadri informazioni:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
it: Nessun riempimento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
it: Trasparente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
it: Opaco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
it: Modalità colore stelle:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
it: Imposta modalità colore stelle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
it: Ci sono quattro modi in cui le stelle possono essere disegnate sulla mappa. Nel modo predefinito le stelle sono cerchi bianchi all'interno e con un contorno che riflette il loro vero colore. Puoi anche scegliere di rappresentare le stelle come cerchi bianchi, rossi o neri, a seconda delle esigenze del tuo schema di colori.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
it: Intensità colore stelle:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
it: Imposta intensità colori stelle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
it: Quando si usa la modalità colori realistici per le stelle, questa opzione imposta il livello di saturazione dei colori. Un valore più alto corrisponde a colori più intensi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
it: Schemi di colori predefiniti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
it: Lista schemi di colori predefiniti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
it: Lista di tutti gli schemi di colori. Molti sono forniti di serie, ma puoi anche definirne di tuoi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
it: Crea un nuovo schema di colori in base alle impostazioni attuali

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
it: Dopo aver cambiato i colori secondi i tuoi gusti, premi questo pulsante per creare un nuovo schema. Il tuo schema apparirà qui nella lista delle preimpostazioni, e sarà anche disponibile nel menu «Impostazioni» della finestra principale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Save As...
it: Salva come...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
it: Elimina schema di colori predefinito

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
it: Premi questo pulsante per eliminare lo schema di colori selezionato. Funziona solo per schemi di colori personalizzati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Application Themes
it: Temi dell'applicazione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Developer Options
it: Opzioni per gli sviluppatori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFocusImages)
en: <html><head/><body><p>Save autofocus frames. Only enable to troubleshoot autofocus by examining frames. This can consume a lot of storage space.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Salva i fotogrammi della messa a fuoco automatica. Abilitare solo per risolvere i problemi della messa a fuoco automatica tramite disamina dei fotogrammi. Può occupare molto spazio di memoria.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFocusImages)
en: Save Focus Images
it: Salva immagini a fuoco

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideImages)
en: <html><head/><body><p>Save Internal Guider frames. Only enable to troubleshoot guider by examining frames. This can consume a lot of storage space.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Salva i fotogrammi del telescopio guida interno. Abilitare solo per risolvere i problemi del telescopio guida tramite disamina dei fotogrammi. Può occupare molto spazio di memoria.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideImages)
en: Save Guider Images
it: Salva immagini del telescopio guida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
it: Mostra linee costellazioni?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
it: Se spuntato, le linee delle costellazioni saranno disegnate sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
it: Linee &costellazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
it: Cultura celeste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
it: Scegli la cultura celeste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
it: Qui puoi scegliere come rappresentare le costellazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
it: Conto&rni delle costellazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowConstellationArt)
en: Constellation art
it: Rappresentazione delle costellazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
it: Evidenzia il confine della costellazione centrale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
it: Mostra nomi costellazioni?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
it: Se spuntato, i nomi delle costellazioni saranno disegnati sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
it: Nomi co&stellazioni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
it: Opzioni nomi costellazioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
it: Usa nomi latini delle costellazioni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
it: Seleziona questa voce per usare i nomi latini delle costellazioni nella mappa celeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
it: Lati&ni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
it: Usa i nomi italiani delle costellazioni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
it: Seleziona questa voce per usare i nomi delle costellazioni in italiano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
it: Italiani

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
it: Usa abbreviazioni IAU

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
it: Seleziona questa voce per usare le abbreviazioni dell'International Astronomical Union come nomi delle costellazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
it: Abbre&viati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
it: Mostra eclittica?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
it: Se spuntato, l'eclittica sarà disegnata sulla mappa celeste. L'eclittica è il cerchio massimo sulla volta celeste che il Sole sembra seguire nel corso di un anno. Tutti i corpi del sistema solare seguono approssimativamente l'eclittica.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
it: Attiva riempimento Via Lattea?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
it: Se spuntato, la Via Lattea sarà colorata. In caso contrario, sarà mostrato solo un contorno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Fill milk&y way
it: &Riempi Via Lattea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
it: Mostra orizzonte?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
it: Se spuntato, una linea rappresentante l'orizzonte locale sarà disegnata nella mappa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
it: Ori&zzonte (linea)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
it: Disegna il contorno della Via Lattea?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
it: Se spuntato, un contorno rappresentante la Via Lattea sarà disegnato nella mappa celeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Mil&ky way
it: Via &Lattea

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: If checked, coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
it: Se questa casella è marcata, i reticoli di coordinate cambieranno automaticamente in base al sistema di coordinate attivo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
it: Seleziona automaticamente il reticolo di coordinate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
it: Disegnare gli indicatori?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
it: Se spuntato, gli indicatori verranno disegnati sulla mappa celeste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
it: Mostra reticolo coordinate equatoriali?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
it: Se spuntato, sarà tracciato un reticolo di linee distanziate di due ore in ascensione retta e di 20 gradi in declinazione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
it: Reticolo delle coordinate equatoriali

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
it: Mostra reticolo coordinate orizzontali?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 30 degrees in Azimuth and every 20 degrees in Altitude.
it: Se spuntato, sarà tracciato un reticolo di linee distanziate di 30 gradi in azimut e 20 gradi in altezza.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
it: Reticolo delle coordinate orizzontali

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
it: Mostra terreno opaco?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
it: Se spuntato, l'area sotto l'orizzonte sarà riempita per simulare la presenza del terreno. Nota che il terreno non è mai disegnato quando si usa il sistema di coordinate equatoriali.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
it: &Terreno opaco

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
it: Mostra equatore celeste?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
it: Se spuntato, l'equatore celeste sarà disegnato sulla mappa celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
it: E&quatore celeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLocalMeridian)
en: Local meridian
it: Meridiano locale

en: Satellite Name
it: Nome del satellite

en: %1 position calculation error: %2.
it: Errore di calcolo della posizione %1: %2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: View Options
it: Opzioni di visualizzazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
it: Mostra satelliti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
it: Mostra solo i satelliti visibili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
it: Mostra etichette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
it: Disegna i satelliti come stelle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: List of Satellites
it: Elenco dei satelliti

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
it: Cerca satelliti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
it: Aggiorna TLE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
it: Mostra corpi del sistema solare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
it: Sole, Luna e pianeti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
it: Disegnare Saturno?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
it: Se spuntato, Saturno sarà visualizzato nella mappa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
it: Disegnare i corpi maggiori come immagini?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
it: Se spuntato, i pianeti, il Sole e la Luna saranno mostrati come immagini bitmap nella mappa celeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
it: Usa immagini

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
it: Disegnare Marte?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
it: Se spuntato, Marte sarà disegnato sulla mappa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
it: Mostra nomi dei corpi maggiori del sistema solare?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
it: Se spuntato, accanto ai pianeti, al Sole e alla Luna saranno mostrati i rispettivi nomi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
it: Usa etichette dei nomi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
it: Seleziona tutti i corpi maggiori

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
it: Premi qui per far sì che tutti i pianeti, il Sole e la Luna siano disegnati sulla mappa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
it: Seleziona tutti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
it: Deseleziona tutti i corpi maggiori

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
it: Premi questo pulsante per deselezionare tutti i pianeti, il Sole e la Luna in modo che non siano mostrati nella mappa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
it: Escludi tutti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
it: Disegnare Venere?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
it: Se spuntato, Venere sarà disegnato sulla mappa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
it: Disegnare il Sole?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
it: Se spuntato, il Sole sarà disegnato sulla mappa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
it: Sole

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
it: Disegnare Giove?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
it: Se spuntato, Giove sarà disegnato sulla mappa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
it: Disegnare la Luna?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
it: Se spuntato, la Luna sarà disegnata sulla mappa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
it: Luna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
it: Disegnare Mercurio?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
it: Se spuntato, Mercurio sarà disegnato sulla mappa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
it: Disegnare Nettuno?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
it: Se spuntato, Nettuno sarà visualizzato nella mappa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
it: Disegnare Urano?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
it: Se spuntato, Urano sarà visualizzato nella mappa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
it: Corpi minori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Download asteroids brighter than:
it: Scarica gli asteroidi più brillanti di:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
it: Disegnare asteroidi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
it: Se spuntato, gli asteroidi saranno disegnati sulla mappa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
it: Disegnare comete?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
it: Se spuntato, le comete saranno disegnate sulla mappa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagLimitAsteroidDownloadWarning)
en: This value might result in a big data file and reduced performance.
it: Questo valore potrebbe portare ad un file di dati di grandi dimensioni e a prestazioni ridotte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Show asteroids brighter than:
it: Mostra asteroidi più brillanti di:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
it: Mostra nomi comete vicine al Sole

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
it: Se spuntato, saranno mostrati i nomi delle comete vicine al Sole. La luminosità delle comete varia durante la loro orbita, quindi un limite in magnitudine non è efficace in questo caso.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets within:
it: Mostra nomi comete entro:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
it: Imposta la magnitudine più debole per disegnare gli asteroidi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
it: Distanza massima per nomi comete

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
it: Imposta la massima distanza dal Sole in Unità Astronomiche (UA) per cui indicare il nome di una cometa. Un'Unità Astronomica è la distanza tra la Terra e il Sole, circa 150 milioni di km

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: AU
it: UA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
it: Indica i nomi degli asteroidi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
it: Se spuntato, saranno indicati i nomi degli asteroidi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
it: Mostra i nomi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometComas)
en: Show comet comas
it: Disegna le chiome delle comete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OrbitalElementsAutoUpdate)
en: Update orbital element from online sources on startup.
it: Aggiorna gli elementi orbitali da fonti in linea all'avvio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OrbitalElementsAutoUpdate)
en: Auto online update
it: Aggiornamento automatico online

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
it: Scie orbitali

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
it: Aggiungi automaticamente una scia a corpi inseguiti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
it: Se spuntato, ad ogni corpo del sistema solare centrato nello schermo sarà associata una scia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
it: Mostra sempre la scia mentre insegui un oggetto del sistema solare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
it: Fai scomparire progressivamente le scie colorate?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
it: Se spuntato, le scie orbitali scompariranno gradualmente fondendosi con il colore del cielo di sfondo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
it: Dissolvi le scie nel colore di sfondo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
it: Elimina tutte le scie orbitali

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
it: Premi qui per eliminare tutte le scie orbitali eventualmente associate a corpi del sistema solare, tramite il menu a comparsa attivato dal tasto destro del mouse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
it: Elimina tutte le scie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
it: Percorsi dei satelliti terrestri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Supernovae Options
it: Opzioni per le supernove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
it: Mostra le supernove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set the magnitude limit for supernova to show:
it: Imposta la magnitudine limite per disegnare le supernove:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the magnitude limit for supernova alerts:
it: Imposta la magnitudine limite per gli avvisi sulle supernove:

[ctx: @title:window]
en: Terrain Image Filename
it: Nome file del terreno

en: PNG Files (*.png)
it: File PNG (*.png)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TerrainBox)
en: Source Options
it: Opzioni della fonte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTerrain)
en: Show terrain
it: Mostra il terreno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, terrainFileLabel)
en: Specify the terrain file to use.
it: Specifica il file del terreno da usare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainFileLabel)
en: Terrain file:
it: File del terreno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAzLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainSourceCorrectAz)
en: Rotate terrain in azimuth degrees so north is actually north
it: Ruota il terreno in gradi di azimuth, di modo che il nord corrisponda effettivamente al nord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAzLabel)
en: Terrain image azimuth correction degrees:
it: Gradi di correzione dell'azimuth dell'immagine del terreno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAltLabel)
en: Rotate terrain in altitude degrees so horizon is at 0 degrees altitude
it: Ruota il terreno in gradi di altitudine, di modo che l'orizzonte sia a 0 gradi di altitudine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAltLabel)
en: Terrain image altitude correction degrees:
it: Gradi di correzione dell'altitudine dell'immagine del terreno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainSourceCorrectAlt)
en: Rotate terrain in altitude degrees so north is actually north
it: Ruota il terreno in gradi di altitudine, di modo che il nord corrisponda effettivamente al nord

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TerrainSpeedupGroupBox_2)
en: Speedup options
it: Opzioni di accelerazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainDownsamplingLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainDownsampling)
en: Set the coarseness of the terrain image rendered. 1 is full resolution, but can be slow, 6 or more would be coarse resolution and fast.
it: Imposta la grossolanità del terreno dell'immagine resa. 1 è a risoluzione completa, che può risultare lenta, 6 o superiore restituisce una risoluzione grossolana e veloce.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainDownsamplingLabel)
en: Terrain downsampling:
it: Sottocampionamento del terreno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainPanning)
en: Show terrain while panning
it: Mostra il terreno durante il movimento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSmoothPixels)
en: Creates a smoother image at the cost of some extra computation.
it: Crea un'immagine più morbida al costo di qualche calcolo aggiuntivo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSmoothPixels)
en: Smooth pixels
it: Pixel morbidi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSkipSpeedup) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainTransparencySpeedup)
en: A speedup with minor image quality cost.
it: Accelerazione ma con qualità inferiore dell'immagine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSkipSpeedup)
en: Skip pixels speedup
it: Salta l'accelerazione dei pixel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainTransparencySpeedup)
en: Transparency speedup
it: Accelerazione della trasparenza

en: Names:
it: Nomi:

en: B-V index:
it: Indice B-V:

en: Asteroid/Comet details
it: Dettagli asteroide/cometa

en: Date, time and location:
it: Data, ora e luogo:

[ctx: @title:window]
en: Field of View Snapshot Browser
it: Navigatore di istantanee del campo di vista

en: Could not upload file
it: Impossibile trasferire il file

en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
it: CDV (%1/%2): %3 (%4′ × %5′)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
it: Cattura di nuovo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
it: Elimina istantanea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
it: Salvataggio su file...

en: Open Cluster
it: Ammasso aperto

en: Asterism
it: Asterismo

en: Globular Cluster
it: Ammasso globulare

en: Gaseous Nebula
it: Nebulosa gassosa

en: Dark Nebula
it: Nebulosa oscura

en: Planetary Nebula
it: Nebulosa planetaria

en: Supernova Remnant
it: Resto di supernova

en: Galaxy
it: Galassia

en: Galactic Cluster
it: Ammasso galattico

en: Star Magnitudes:
it: Magnitudine delle stelle:

en: Chart Scale:
it: Scala del diagramma:

en: Observer:
it: Osservatore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
it: Data:

en: Site:
it: Sito:

en: Trans:
it: Culmine:

en: Power:
it: Potenza:

en: Star hopper returned empty path. We advise you to change star hopping settings or use manual capture mode.
it: Lo star hop ha restituito un percorso vuoto. Consigliamo di cambiare le impostazioni dello star hop o di usare la modalità di acquisizione manuale.

en: Star hopper failed to find path
it: Lo star hop non è riuscito a trovare un percorso

[ctx: @title:window]
en: Printing Wizard
it: Procedura guidata di stampa

en: Go to next Wizard page
it: Vai alla pagina successiva della procedura guidata

en: Go to previous Wizard page
it: Vai alla pagina precedente della procedura guidata

en: Logging Form
it: Modulo di registrazione

en: Field of View Snapshots
it: Istantanee del campo di vista

[ctx: %1 = FOV index, %2 = FOV count, %3 = FOV name, %4 = FOV X size, %5 = FOV Y size]
en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
it: CDV (%1/%2): %3 (%4′ × %5′)

en: Details About Object
it: Dettagli sull'oggetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Basic Finder Chart Settings
it: Impostazioni base per la mappa di posizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic document details: title, subtitle and description.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
it: <p>Imposta i dettagli di base: titolo, sottotitolo e descrizione.</p>
    <p>Quando hai finito premi il pulsante <b>Successivo</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
it: Titolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
it: Sottotitolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Additional Finder Chart Contents
it: Seleziona contenuti aggiuntivi per la mappa di posizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Finder chart can contain additional elements such as details tables and logging forms. Select which you want to be included in finder chart and press <b>Next</b> to proceed.</p>
it: <p>Le mappe di posizione possono contenere degli elementi aggiuntivi come i dettagli sulle tabelle e il modulo di registrazione. Seleziona cosa vuoi includere nella mappa di posizione e premi <b>Successivo</b> per procedere.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
it: Tabelle dei dettagli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, generalCheckBox)
en: Add general details table
it: Aggiungi la tabella dei dettagli generali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, posCheckBox)
en: Add position details table
it: Aggiungi la tabella dei dettagli delle posizioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
it: Aggiungi la tabella sui dettagli di Sorge/Tramonta/Culmina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, astComCheckBox)
en: Add Asteroid/Comet details table
it: Aggiungi la tabella sui dettagli di asteroidi e comete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggingFormLabel)
en: Logging form
it: Modulo di registrazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loggingFormBox)
en: Add basic logging form to finder chart
it: Aggiungi un modulo di registrazione base alla mappa di posizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Browse Captured Field of View Images
it: Sfoglia le immagini acquisite del campo di vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: After FOV snapshots are captured, you can view, caption and delete them using Field of View Snapshot Browser window.
it: Dopo aver acquisito le istantanee del CDV puoi vederle, etichettarle e cancellarle usando la finestra Navigatore delle istantanee

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: Browse captured FOV snapshots
it: Sfoglia le istantanee acquisite del CDV

en: Only magnitudes chart
it: Solo diagramma delle magnitudini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Basic Field of View Capture Settings
it: Scegli le impostazioni base per la cattura del campo di vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic field of view capture settings: color scheme, legend and FOV image shape, then click <b>Next</b> to proceed.</p>
it: <p>Scegli le impostazioni base per la cattura del campo di vista: schema di colori, legenda e forma dell'immagine del CDV, quindi fai clic su <b>Successivo</b> per procedere.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
it: Usa schema di colori «mappa celeste»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overrideShapeBox)
en: Override FOV shape to rectangular
it: Forza la forma del CDV in rettangolare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
it: Diagramma di scala e magnitudine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendBox)
en: Add scale and magnitudes chart to exported FOV images
it: Aggiungi diagrammi di scala e magnitudine alle immagini CDV esportate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
it: Usa sfondo miscelato col canale alfa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
it: Orientazione del diagramma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
it: Posizione del diagramma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
it: Tipo di diagramma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Manually Capture Field of View Snapshots
it: Cattura manuale delle istantanee del campo di vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>In manual field of view capture method, user centers sky map to a point of interest, then captures snapshots of sky fragments inside the active FOV symbol.</p>
    <p>When in field of view capture mode, press <b>Page Up</b> and <b>Page Down</b> to switch FOV symbols. Snapshots are captured by pressing <b>K</b> key. When done, press <b>Escape</b> key to return to the Printing Wizard.</p>
    <p>Press <b>Next</b> when done.</p>
it: <p>Nel metodo di cattura manuale del campo di vista l'utente centra la mappa del cielo su un punto di interesse, quindi cattura delle istantanee di frammenti di cielo all'interno del simbolo del CDV attivo.</p>
    <p>Quando sei nella modalità di cattura del campo di vista premi <b>Pagina su</b> e <b>Pagina giù</b> per cambiare i simboli del CDV. Le schermate vengono catturate premendo il tasto <b>K</b>. Quando hai fatto premi il tasto <b>Esc</b> per tornare alla procedura guidata di stampa.</p>
    <p>Premi<b>Successivo</b> quando hai fatto.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
it: Inizia cattura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Star Hopper FOV Capture Options
it: Imposta le opzioni di CDV dello star hop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
it: Seleziona stella iniziale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
it: Seleziona oggetto dalla lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pointButton)
en: Point object on sky map
it: Punta oggetto sulla mappa celeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
it: Mostra i dettagli...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Hopping FOV:
it: CDV per hop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Hop magnitude limit:
it: Magnitudine limite per hop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Choose Field of View Capture Method
it: Scegli metodo di cattura del campo di vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select field of view capture method. There are two methods: manual and star hopping-based.</p>
    <p>In <b>manual method</b> you navigate the sky map to find the objects of interest, then capture multiple fields of view representations.</p>
    <p><b>Star hopping-based method</b> automatically captures FOV snapshots using star hopping. This is experimental feature.</p>
    <p>Once you have selected field of view capture method, press <b>Next</b>.</p>
it: <p>Seleziona il metodo di cattura del campo di vista. Esistono due metodi: quello manuale e quello basato sullo star-hop.</p>
    <p>Nel <b>metodo manuale</b> navighi nella mappa celeste per cercare l'oggetto che ti interessa, quindi catturi più rappresentazioni del campo di vista.</p>
    <p><b>Il metodo basato sullo star-hop</b> cattura invece automaticamente le schermate del CDV usando lo star-hop. Questa è una funzionalità sperimentale.</p>
    <p>Quando hai selezionato il metodo di cattura del campo di vista, premi <b>Successivo</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
it: Metodo di definizione del campo di vista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualRadio)
en: Manually capture field of view snapshots
it: Cattura manuale delle istantanee del campo di vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hopperRadio)
en: Star hopper-based fields of view capture (experimental)
it: Cattura basata sullo star-hop dei campi di vista (sperimentale)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
it: Seleziona oggetto celeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select observed sky object. You can select it from object list, by clicking <b>Select object from list</b> button or point it on sky map by pressing <b>Point object on sky map</b>. After object is located, press it with right mouse button and select <b>Select this object</b> option from context menu.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
it: <p>Seleziona l'oggetto celeste osservato. Puoi farlo dalla lista di oggetti, facendo clic sul pulsante <b>Seleziona oggetto dalla lista</b> oppure lo puoi puntare sulla mappa celeste, premendo <b>Punta oggetto sulla mappa celeste</b>. Una volta che l'oggetto è stato localizzato, facci clic sopra col pulsante destro del mouse e seleziona l'opzione <b>Seleziona questo oggetto</b> dal menu contestuale.</p>
    <p>Quando hai finito, premi il pulsante <b>Successivo</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
it: Oggetto selezionato:

[ctx: @title:window]
en: Export
it: Esporta

en: Could not upload file to remote location: %1
it: Impossibile trasferire il file all'indirizzo remoto: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
it: Anteprima, stampa ed esportazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Your document is ready to be printed. Click <b>Print preview</b> button to preview it and <b>Print</b> button to begin printing. You can also export it to file.</p>
    <p>If you wish to change contents of printed document, click <b>Previous</b> button to get back to previous steps.</p>
it: <p>Il tuo documento è pronto per essere stampato. Fai clic sul pulsante <b>Anteprima di stampa</b> per vedere l'anteprima, e su <b>Stampa</b> per iniziare a stampare. Puoi anche esportarlo su file.</p>
    <p>Se vuoi modificare il contenuto del documento da stampare, fai clic sul pulsante <b>Precedente</b> per tornare al passo precedente.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
it: Anteprima di stampa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
it: Stampa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: Export to File...
it: Esporta su file...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
it: Benvenuto nella procedura guidata di stampa di KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>This wizard will help you set up all the parameters for printing finder charts with logging forms.</p>
    <p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
it: <html><body><p>Questa procedura guidata ti aiuta ad impostare i parametri per stampare le mappe di posizione con moduli di registrazione.</p><p>Per iniziare, premi il pulsante <b>Successivo</b>.</p></body></html>

en: Loading asteroids
it: Caricamento degli asteroidi

en:  (Asteroid)
it: (Asteroide)

en: Asteroid Update
it: Aggiornamento asteroidi

en: Downloading asteroids updates...
it: Scaricamento degli aggiornamenti sugli asteroidi...

en: Error downloading asteroids data: %1
it: Errore durante lo scaricamento dei dati sugli asteroidi: %1

en: Import custom and internet resolved objects from the old DSO database into the new one?
it: Importare oggetti risolti internet e personalizzati dalla vecchia banca dati DSO in quella nuova?

en: Could not import the objects.
it: Impossibile importare gli oggetti.

en: Successfully added %1 object to the user catalog. | Successfully added %1 objects to the user catalog.
it[0]: %1 oggetto aggiunto con successo al catalogo utente.
it[1]: %1 oggetti aggiunti con successo al catalogo utente.

en: Loading comets
it: Caricamento delle comete

en: Comets Update
it: Aggiornamento delle comete

en: Downloading comets updates...
it: Scaricamento degli aggiornamenti sulle comete...

en: Constellation Boundaries
it: Contorni delle costellazioni

en: Loading Constellation Boundaries
it: Caricamento dei contorni delle costellazioni

en: Star HD%1 not found.
it: La stella HD%1 non è stata trovata.

en: Loading constellation names
it: Caricamento dei nomi delle costellazioni

en: No icon
it: Nessuna icona

en: Creating horizon
it: Creazione orizzonte

en: Loading %1
it: Caricamento di %1

en: Local Meridian Component
it: Componente meridiano locale

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
it: Caricamento della Via Lattea

en: Loading Large Magellanic Clouds
it: Caricamento della Grande nube di Magellano

en: Loading Small Magellanic Clouds
it: Caricamento della Piccola nube di Magellano

[ctx: @title:window]
en: New Supernova(e) Discovered
it: Nuove supernove scoperte

en: Host Galaxy :: %1
it: Galassia ospite :: %1

en: Magnitude :: %1
it: Magnitudine :: %1

en: Type :: %1
it: Tipo :: %1

en: Position :: RA : %1 Dec : %2
it: Posizione :: AR : %1 Dec : %2

en: Date :: %1
it: Data :: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
it: Centra la mappa sull'oggetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: New supernova(e) discovered
it: Nuove supernove scoperte

en: Loading satellites
it: Caricamento dei satelliti

en: Update TLEs...
it: Aggiorna TLE...

en: Update %1 satellites
it: Aggiorna %1 satelliti

[ctx: @title:window]
en: Satellite Orbital Elements Update
it: Aggiornamenti degli elementi orbitali dei satelliti

en: Failed to load the DSO database.
it: Impossibile caricare la banca dati DSO.

en: Do you want to start over with an empty database?
    This will move the current DSO database "%1"
    to "%2"
it: Vuoi iniziare su una banca dati vuota?
    Questo sposterà la banca dati DSO «%1» attuale
    in «%2»

en: Loading solar system
it: Caricamento del Sistema Solare

en: Loading stars
it: Caricamento stelle

en: Please wait while re-indexing stars...
it: Attendi mentre viene ricalcolato l'indice delle stelle...

en: Supernovae Update
it: Aggiorna supernove

en: Downloading Supernovae updates...
it: Scaricamento degli aggiornamenti delle supernove...

en: Error downloading supernova data: %1
it: Errore nello scaricamento dei dati delle supernove: %1

en: Requested Position Below Horizon
it: Posizione richiesta sotto l'orizzonte

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
it: La posizione richiesta è sotto l'orizzonte.
    Vuoi andarci comunque?

en: Go Anyway
it: Vai comunque

en: Keep Position
it: Mantieni posizione

en: Digitized Sky Survey image provided by the Space Telescope Science Institute [free for non-commercial use].
it: Immagine della Digitized Sky Survey fornita dallo Space Telescope Science Institute [gratuita per uso non commerciale].

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
it: Le immagini dello Sloan Digital Sky Survey sono fornite dall'Astrophysical Research Consortium [gratuite per fini non commerciali].

en: Angular distance: %1
it: Distanza angolare: %1

en: ; Physical distance: %1 pc
it: ; Distanza fisica: %1 pc

en: Star Hopper: Choose a field-of-view
it: Star Hopper: Seleziona un campo di vista

en: FOV to use for star hopping:
it: CDV da usare per star-hop:

en: Star Hopper: Enter field-of-view to use
it: Star Hopper: Inserisci il campo di vista da usare

en: FOV to use for star hopping (in arcminutes):
it: CDV da usare per star-hop (in arcominuti):

en: No object selected.
it: Nessun oggetto selezionato.

en: Object Details
it: Dettagli oggetto

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
it: Ganimede

en: Earth Shadow
it: Ombra della Terra

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
it: Luna piena

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
it: Luna nuova

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
it: Primo quarto

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
it: Ultimo quarto

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
it: Falce crescente

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
it: Gibbosa crescente

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
it: Gibbosa calante

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
it: Falce calante

en: unknown
it: sconosciuto

[ctx: Universal time]
en: UT
it: TU:

en: Success
it: Successo

en: Eccentricity >= 1.0 or < -0.001
it: Eccentricità >= 1.0 o < -0.001

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Star
it: Stella

en: Catalog Star
it: Stella catalogo

en: Planet
it: Pianeta

en: Comet
it: Cometa

en: Asteroid
it: Asteroide

en: Constellation
it: Costellazione

en: Galaxy Cluster
it: Ammasso di galassie

en: Radio Source
it: Radiosorgente

en: Multiple Star
it: Stella multipla

en: Unknown Type
it: Tipo sconosciuto

en: Show HST Image
it: Mostra immagine HST

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
it: %1: Telescopio Spaziale Hubble, gestito dallo STScI per la NASA [pubblico dominio]

en: Show Spitzer Image
it: Mostra immagine Spitzer

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
it: %1: Telescopio Spaziale Spitzer, cortesia NASA/JPL-Caltech [pubblico dominio]

en: Show SEDS Image
it: Mostra immagine SEDS

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
it: %1: SEDS, http://www.seds.org [liberamente disponibile per uso non commerciale]

en: Show KPNO AOP Image
it: Mostra immagine KPNO AOP

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
it: %1: Programma Osservativo Avanzato presso l'Osservatorio Nazionale di Kitt Peak [liberamente disponibile per uso non commerciale; riproduzione fisica vietata]

en: Show NOAO Image
it: Mostra immagine NOAO

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
it: %1: National Optical Astronomy Observatories e AURA [liberamente disponibile per uso non commerciale]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
it: %1: Very Large Telescope, gestito dall'European Southern Observatory [liberamente disponibile per uso non commerciale; riproduzione vietata]

en: Show
it: Mostra

en: unnamed object
it: oggetto senza nome

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
it: I parametri lat e TSL vanno usati solamente negli oggetti KSPlanetBase.

en: alpha
it: alfa

en: kappa
it: cappa

en: rho
it: ro

en: phi
it: fi

en: Failed to load terrain. Set terrain file in Settings.
it: Impossibile caricare il terreno. Imposta il file relativo nelle impostazioni.

en: Failed to load terrain image (%1). Set terrain file in Settings.
it: Impossibile caricare l'immagine del terreno (%1). Imposta il file relativo nelle impostazioni.

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
it: Errore nell'interpretare la regola di fuso orario, impostata come vuota.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
it: Non si riesce a interpretare %1 come codice di mese valido.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
it: Non si riesce a interpretare %1 come codice di giorno valido.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
it: 		<p>Puoi cercare per nome gli oggetti nel cielo.
    			Usa Ctrl+F, la voce di menu «Posizione→Trova oggetto» o il
    			pulsante «Trova oggetto» nella barra degli strumenti.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
it: 		<p>Per cambiare il luogo geografico
    			usa Ctrl+G, la voce di menu «Impostazioni→Geografica...»
    			o il pulsante «globo» nella barra degli strumenti.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
it: 		<p>Puoi inseguire un oggetto, in modo che sia sempre centrato
    			nella mappa celeste.<br/>
    			Usa Ctrl+T, la voce di menu «Puntamento→Attiva inseguimento» o il pulsante
    			«blocca» nella barra degli strumenti. Puoi anche centrare
    			un oggetto facendo doppio clic su di esso, o selezionando
    			«Centra e insegui» dal menu a comparsa.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
it: 		<p>Il manuale di KStars include il progetto AstroInfo, una serie 
    			di articoli divulgativi sull'Astronomia.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
it: 		<p>Ci sono tre "Riquadri informativi" sullo schermo che mostrano dati
    			relativi al giorno/ora, al tuo luogo geografico e alla posizione centrale
    			corrente nel cielo. Puoi trascinare questi riquadri col mouse, e
    			modificarli con un doppio clic in modo che mostrino più (o meno)
    			informazioni. Puoi nasconderli del tutto nel menu Impostazioni->Riquadri
    			informativi.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
it: 		<p>KStars ha una modalità a tutto schermo; puoi attivarla e disattivarla
    			tramite il pulsante "schermo intero" sulla barra degli strumenti, o
    			premendo Ctrl+Shift+F.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Help us improve the KStars project! Visit our website at https://edu.kde.org/kstars and join our mailing list at kstars-devel@kde.org to learn more. We welcome you to help us with bug reports, contributions of astronomy know-how and knowledge, code contributions, translations and many more kinds of contributions!
    		</p>
it: 		<p>Aiutaci a migliorare il progetto KStars! Visita il nostro sito web https://edu.kde.org/kstars ed unisciti alla nostra lista di distribuzione su kstars-devel@kde.org per saperne di più. Ti invitiamo ad aiutarci con segnalazioni di bug, contributi di conoscenze astronomiche, contributi in codice, in traduzioni, e molti altri tipi di contributi!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
it: 		<p>I tasti N, S, E, W puntano la mappa celeste verso i punti
    			nord, sud, est e ovest dell'orizzonte. Il tasto Z la punta verso
    			lo zenit.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
it: 		<p>I tasti 0-9 centrano la mappa su uno dei corpi maggiori del
    			sistema solare. 0 centra sul Sole, 3 sulla Luna; gli altri numeri
    			corrispondono agli otto pianeti, in ordine di distanza dal Sole.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
it: 		<p>Fai clic e trascina col mouse per centrare la mappa celeste su una nuova
    			posizione.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
it: 		<p>Doppio clic col mouse per centrare la mappa celeste sulla posizione
    			del puntatore. Se fai doppio clic su un oggetto, KStars inizierà
    			automaticamente a inseguirlo.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
it: 		<p>La barra di stato mostra le attuali coordinate celesti del puntatore del mouse,
    			sia nel sistema di coordinate equatoriali che in quello orizzontali.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
it: 		<p>L'ingrandimento della mappa celeste si può variare tramite la
    			rotella del mouse, o trascinando il mouse in alto e in basso tenendo
    			premuto il tasto centrale. Puoi anche servirti dei tasti +/-, o delle voci
    			«Ingrandisci» e «Rimpicciolisci» nel menu Visualizza e sulla barra
    			degli strumenti. Il livello d'ingrandimento può essere impostato
    			manualmente tramite la voce «Ingrandimento a scala angolare» nel menu
    			Visualizza (Shift+Ctrl+Z); puoi anche impostarlo graficamente tenendo
    			premuto il tasto Ctrl e trascinando il mouse per definire un rettangolo,
    			che corrisponderà alla nuova area all'interno della finestra.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
it: 		<p>Puoi impostare manualmente la coordinate del punto focale centrale. Premi Ctrl+M o
    			usa la voce di menu «Puntamento→Imposta coordinate manualmente...», e
    			inserisci le coordinate desiderate nella finestra che apparirà.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
it: 		<p>Per passare dal sistema di coordinate equatoriali a quelle
    			orizzontali e viceversa, usa la voce di menu «Visualizza→Coordinate»
    			o premi la barra spaziatrice.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
it: 		<p>Per impostare la data e l'ora, digita Ctrl+S, usa la voce di menu
    			«Tempo→Imposta data/ora» o premi il pulsante «ora» nella barra degli strumenti.
    			Nota che puoi spingerti a date molto remote con KStars; puoi selezionare
    			un anno qualsiasi tra -50.000 e +50.000.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
it: 		<p>Puoi usa Ctrl+E o «Tempo→Usa ora corrente» per sincronizzare
    			l'orologio della simulazione con l'orologio della tua CPU
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
it: 		<p>Un indicatore nella barra degli strumenti ti permette di modificare 
    			il passo temporale usato dall'orologio di KStars. Impostandolo a 
    			"1 sec" si ottiene il "tempo reale". Nota: valori negativi fanno
    			scorrere il tempo all'indietro.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
it: 		<p>Puoi fermare ed avviare l'orologio col pulsante «Avvia/Pausa»
    			nella barra degli strumenti, o con la voce di menu
    			«Tempo→Ferma/Avvia orologio».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
it: 		<p>Puoi far avanzare o arretrare l'orologio della simulazione di un
    			singolo passo temporale premendo i tasti «&gt;» o «&lt;».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
it: 		<p>Quando fai clic sulla mappa, l'oggetto celeste più vicino
    			al puntatore del mouse è identificato nella barra di stato.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
it: 		<p>Mantenendo fermo per qualche istante il puntatore del mouse, il nome
    			dell'oggetto più vicino sarà mostrato, per poi scomparire al movimento
    			successivo del mouse.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
it: 		<p>Fai clic col tasto destro del mouse per aprire un menu a comparsa con
    			opzioni dettagliate su un certo oggetto, inclusi collegamenti a immagini e informazioni su
    			Internet.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
it: 		<p>Gli oggetti del profondo cielo con un colore speciale (quello predefinito
    			è il rosso) hanno URL extra disponibili nel loro menu a comparsa.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
it: 		<p>Come impostazione predefinita, le stelle in KStars sono rappresentate
    			con colori realistici. Il colore di una stella dipende dalla sua temperatura; stelle
    			relativamente fredde sono rosse, quelle più calde sono blu.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
it: 		<p>Se desideri gli ultimi dati orbitali su asteroidi e comete (inclusi
    			oggetti scoperti di recente), usa regolarmente lo strumento "Scarica
    			dati" («File→Scarica nuovi dati» o Ctrl+D) per ottenere effemeridi aggiornate.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
it: 		<p>La finestra Dettagli fornisce una gran quantità d'informazioni
    			su un oggetto celeste, incluse le coordinate, gli istanti di
    			alba/tramonto, collegamenti a pagine web, e le tue note personali.
    			Puoi accedere a questa finestra tramite il menu a comparsa o facendo
    			clic su un oggetto e premendo «D».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
it: 		<p>Puoi attaccare un'etichetta con il nome a qualsiasi oggetto nel cielo. Mostra
    			o nascondi l'etichetta con il menu a comparsa, oppure facendo clic sull'oggetto
    			e premendo «L».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
it: 		<p>L'Astro calcolatrice di KStars (Ctrl+C) ti permette di accedere a gran
    			parte dei calcoli che KStars esegue dietro le quinte.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
it: 		<p>Il generatore di curve di luce AAVSO si connette a un server presso
    			l'Associazione Americana degli Osservatori di Stelle Variabili, e traccia
    			la curva di luce per una qualsiasi delle oltre seimila stelle variabili
    			monitorate giornalmente.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
it: 		<p>Lo strumento Altezza in funzione del tempo (Ctrl+A) traccia curve di altezza
    			per ogni gruppo di oggetti selezionati. Si tratta di uno strumento
    			prezioso per pianificare sessioni di osservazione.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>With the What's up Tonight? tool (Ctrl+U), you can tell at a glance what
    			objects will be visible from your location on a given night.
    		</p>
it: 		<p>Con «Cosa si vede stanotte» (Ctrl+U) puoi sapere subito quali oggetti
    			si vedranno dalla tua posizione durante una certa notte.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful Observation Planner tool
    			  (Ctrl + L). The planner helps you maintain a
    			  wish list of objects that you would like to
    			  observe, and then select some of these
    			  objects to plan out an observing
    			  session. The planner can then assign
    			  observing times, and present the objects in
    			  time order for easy observing workflow on
    			  the field.
    		</p>
it: 		<p>KStars ha un potente strumento, il pianificatore di
    			  osservazioni (Ctrl + L). Esso ti aiuta a mantenere una lista
    			  dei desideri contenente gli oggetti che vorresti
    			  osservare; da qui puoi selezionarne alcuni di questi
    			  per pianificare una sessione di osservazioni.
    			  Il pianificatore può poi assegnare degli orari di
    			  osservazione, oltre a presentare gli oggetti in ordine
    			  di tempo, così da rendere semplice sul campo il lavoro
    			  di osservazione.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful astrophotography suite called Ekos! Ekos lets you control your astrophotography equipment through INDI, perform auto-focus etc, and set up automatic capture sequences.
    		</p>
it: 		<p>KStars ha una potente suite di astrofotografia chiamata Ekos! Questa ti consente di controllare le apparecchiature per astrofotografia tramite INDI, di eseguire la messa a fuoco automatica ecc., e di impostare delle sequenze di acquisizioni automatiche.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
it: 		<p>Il Costruttore di script ti consente di realizzare script D-Bus complessi
    			tramite una semplice interfaccia grafica. È possibile eseguire gli script
    			in seguito dalla riga di comando, o dall'interno di KStars.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
it: 		<p>Il Visore del sistema solare (Ctrl+Y) offre una vista dall'alto del sistema
    			solare, con le posizioni dei pianeti maggiori alla data corrente della
    			simulazione.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
it: 		<p>Lo strumento Satelliti di Giove (Ctrl+J) mostra le posizioni relative dei quattro
    			satelliti maggiori di Giove (Io, Europa, Ganimede e Callisto), visti dalla
    			Terra, in funzione del tempo.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
it: 		<p>Puoi esportare l'immagine del cielo su un file tramite la voce
    			«Salva immagine del cielo» nel menu File, o premendo Ctrl+I. In aggiunta, 
    			puoi lanciare KStars da riga di comando con l'opzione «--dump» per
    			salvare un'immagine su disco senza nemmeno aprire la finestra del
    			programma. Ciò è utile per generare sfondi dinamici per il tuo desktop KDE.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom Object Catalogs, select "Import Catalog..." or 
    			"Create Catalog..." from the Catalogs page in the KStars Configuration window.
    			See the Handbook for instructions on formatting your catalog file.
    		</p>
it: 		<p>Per aggiungere i tuoi cataloghi personalizzati di oggetti, seleziona «Importa
    			 catalogo...» o «Crea catalogo...» dalla pagina Cataloghi nella finestra Configurazione
    			di KStars. Consulta il manuale per informazioni sul formato da dare al
    			tuo file di catalogo.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with the NGC and IC deep-sky object catalogs. You can download many more catalogs from the File->Download New Data option. You can also make your own custom catalogs and add them.
    		</p>
it: 		<p>Come impostazione predefinita KStars ti viene fornito coi cataloghi degli oggetti del profondo cielo NCG e IC. Puoi scaricarne molti altri da File->Scarica nuovi dati. Puoi anche creare dei tuoi cataloghi personalizzati ed aggiungerli.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with a catalog of stars up to about magnitude 8. You can download additional star catalogs (Tycho-2 and USNO NOMAD) to show up to 100 million stars down to about magnitude 16 using the File->Download New Data option.
    		</p>
it: 		<p>Per impostazione predefinita KStars ti viene fornito con un catalogo di stelle con magnitudo fino a circa 8. Puoi scaricarne altri (Tycho-2 e USNO NOMAD) che mostrano fino a 100 milioni di stelle con magnitudo fino a circa 16 usando l'opzione File->Scarica nuovi dati.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
it: 		<p>Per aggiungere i tuoi URL personalizzati di immagini/informazioni
    			a un oggetto, seleziona «Aggiungi collegamento...» dal menu a comparsa.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
it: 		<p>Puoi modificare decine di opzioni di visualizzazione facendo
    			clic sul pulsante «configura» nella barra degli strumenti, o selezionando
    			la voce di menu «Impostazioni→Configura KStars...»
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
it: 		<p>I riquadri informativi si possono mostrare o nascondere
    			tramite il menu «Impostazioni→Riquadri informativi».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
it: 		<p>Puoi mostrare o nascondere le barre degli strumenti
    			tramite il menu «Impostazioni→Barre strumenti».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
it: 		<p>Puoi nascondere le coordinate AR/Dec o Az/Alt nella barra di stato,
    			o nascondere completamente la barra stessa, tramite il menu
    			«Impostazioni→Barra di stato».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
it: 		<p>Puoi passare con facilità da uno schema di colori predefinito all'altro
    			selezionando lo schema dal menu «Impostazioni→Schemi di colori».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
it: 		<p>Puoi definire i tuoi luoghi geografici. Riempi i campi richiesti
    			nella finestra di dialogo «Imposta luogo geografico», quindi
    			premi il pulsante «Aggiungi città alla lista». I tuoi luoghi saranno
    			disponibili in tutte le future sessioni.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
it: 		<p>Puoi definire i tuoi schemi di colore. Modifica i colori nella
    			scheda «Colori» della finestra di configurazione, quindi premi il
    			pulsante «Salva colori attuali». I tuoi schemi di colore appariranno
    			nella lista in tutte le future sessioni.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
it: 		<p>Puoi realizzare i tuoi simboli di campo di vista (CDV) grazie
    			all'editor apposito del menu «Impostazioni→Simbolo CDV».
    			Puoi definire la dimensione angolare, la forma e il colore
    			del nuovo simbolo.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you use a camera to capture images, you can create a field-of-view (FOV) symbol that matches your camera sensor's size. You can then adjust the orientation of the FOV symbol to match the orientation of your camera, to see what fits into your imaging field. The FOV Editor may be accessed from the Settings->FOV Symbols menu.
    		</p>
it: 		<p>Se utilizzi una fotocamera per acquisire immagini puoi creare un simbolo del campo di vista (CDV) che corrisponda alle dimensioni del sensore della fotocamera. Puoi quindi regolare l'orientamento del simbolo CDV in modo che corrisponda all'orientamento della fotocamera, in modo da vedere cosa entra nel campo di ripresa. Puoi accedere all'editor di CDV dal menu Impostazioni->Simboli CDV.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
it: 		<p>La scheda Avanzate nella finestra di configurazione di KStars permette
    			di regolare in ogni dettaglio il comportamento di KStars. Puoi
    			specificare se correggere per la rifrazione atmosferica e se attivare il			movimento animato.
    			Puoi anche specificare quali oggetti vengono nascosti quando la mappa
    			celeste è in movimento.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars displays up to 100 million stars, more than 13,000 deep-sky objects, the 88 constellations,
    			all planets, the Sun, the Moon, thousands of comets and asteroids, and the
    			Milky Way.
    		</p>
it: 		<p>KStars visualizza fino a 100 milioni di stelle, più di 13.000 oggetti del profondo cielo, 			le 88 costellazioni, tutti i pianeti, il Sole, la Luna, migliaia di
    			comete e asteroidi e la Via Lattea.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
it: 		<p>La linea che il Sole e tutti i pianeti sembrano seguire nel cielo
    			è chiamata Eclittica.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
it: 		<p>Le posizioni degli oggetti in KStars includono gli effetti di precessione, nutazione,
    			aberrazione, rifrazione atmosferica e tempo di viaggio della luce (per i pianeti).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can simulate the famous experimental test of general relativity in KStars -- KStars can calculate the bending of star-light around the sun. Simply center on the sun, zoom in the sky map and toggle the corrections by pressing 'r' on the keyboard.
    		</p>
it: 		<p>Puoi simulare il famoso test sperimentale della relatività generale in KStars -- KStars può calcolare la curvatura della luce delle stelle attorno al Sole: centra semplicemente il Sole, ingrandisci la mappa celeste ed abilita la correzione premendo «r» sulla tastiera.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The nearest star to the Sun is Rigel Kentaurus (alpha Centauri).
    			The brightest star in the night sky is Sirius (alpha Canis Majoris).
    		</p>
it: 		<p>La stella più vicina al Sole è Rigel Kentaurus (alfa Centauri).
    			La stella più luminosa del cielo è Sirio (alfa del Cane Maggiore).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
it: 		<p>Il grande gruppo di galassie tra il Leone, la Vergine e la Chioma di Berenice
    			è chiamato l'ammasso di galassie della Vergine.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
it: 		<p>Il grande gruppo di ammassi e nebulose vicino al polo sud galattico
    			è composto da oggetti nella Grande Nube di Magellano, una galassia nana in
    			orbita attorno alla Via Lattea.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
it: 		<p> Il catalogo di Messier è una lista di 110 tra i più brillanti oggetti non stellari
    			del cielo. Include oggetti famosi come la Nebulosa di Orione (M 42), la
    			galassia di Andromeda (M 31) e le Pleiadi (M 45).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Every now and then, planets seem to stop, and temporarily change their direction of motion across the night sky. This is called retrograde motion. You can simulate it in KStars by attaching a trail to an outer planet and letting the simulation clock step quickly (at 1 sid day or so).
    		</p>
it: 		<p>Di tanto in tanto i pianeti sembrano fermarsi nel cielo notturno, per poi cambiare temporaneamente la loro direzione di moto: ciò è chiamato moto retrogrado. Puoi simularlo in KStars: attacca una scia ad un pianeta esterno, poi fai in modo che l'orologio simulato corra velocemente (a circa 1 giorno siderale).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>From a dark, country-side location, the Andromeda Galaxy (M 31) is visible to the naked eye! The galaxy lies about 2.2 million light years away from us, and yet it has an apparent size of 3 degrees, 6 times the apparent size of the full moon!
    		</p>
it: 		<p>Da una posizione buia, in campagna, la Galassia di Andromeda (M 31) è visibile ad occhio nudo! Essa si trova a circa 2.2 milioni di anni luce da noi, eppure ha una dimensione apparente di 3 gradi, 6 volte la dimensione apparente della luna piena!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Apparent sizes of deep-sky objects and planets are measured in arcminutes. An arc-minute is 1/60 of a degree. Stars have even smaller apparent sizes, which are measured in milli-arc-seconds (1/3600000 of a degree)!
    		</p>
it: 		<p>Le dimensioni apparenti degli oggetti del profondo cielo e dei pianeti sono misurate in arcominuti; un arcominuto corrisponde a 1/60 di un grado. Le stelle hanno dimensioni apparenti persino più piccole, che vengono misurate in milliarcosecondi (1/3600000 di un grado)!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Distance to the more nearby stars may be measured using "Parallax". The idea is explained in the Astro Info project. KStars shows the distances to many stars in the Details dialog. To access this information, simply right click on the star, and choose "Details" in the popup-menu.
    		</p>
it: 		<p>La distanza dalle stelle più vicine può essere misurata usando la «parallasse», la cui idea è spiegata nel progetto Astro Info. KStars mostra le distanze da molte stelle nella finestra Dettagli. Per aver accesso a queste informazioni fai semplicemente clic su una stella, quindi scegli «Dettagli» nel menu a comparsa.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Hubble Space Telescope images are usually in false-color. The colors are chosen to indicate the presence of the elements Hydrogen, Oxygen, and Sulfur. For real-color images, try the other image options.
    		</p>
it: 		<p>Le immagini del telescopio spaziale Hubble di solito sono in falsi colori. Essi stanno infatti ad indicare la presenza di idrogeno, ossigeno e zolfo. Per le immagini in colori reali, prova le altre opzioni di immagine.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Digitized Sky Survey (DSS) has digitized images from photographs of every region of the sky, made with the Oschin Schmidt telescope at Mt. Palomar, and the UK Schmidt Telescope. The DSS image of almost any region of the sky can be accessed from KStars by right-clicking on the sky map and selection "Show DSS Image".
    		</p>
it: 		<p>Il Digitized Sky Survey (DSS) ha digitalizzato immagini da fotografie di ogni regione del cielo; queste sono state realizzate con il telescopio Oschin Schmidt sul monte Palomar e il Telescopio Schmidt britannico. L'immagine DSS di quasi tutte le regioni del cielo è accessibile da KStars, basta fare clic con il tasto destro sulla mappa del cielo e selezionare «Mostra immagine DSS».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Edwin Hubble made the first measurements that showed that the distant galaxies are receding at very fast speeds from us. This was early evidence for the expansion of the universe. Learn more at the AstroInfo project in the KStars Handbook (Help->KStars Handbook).
    		</p>
it: 		<p>Edwin Hubble effettuò le prime misurazioni che dimostrarono che le galassie distanti si stanno allontanando da noi a velocità molto elevate. Questa fu la prima prova dell'espansione dell'universo. Scopri di più sul progetto AstroInfo nel Manuale di KStars (Aiuto->Manuale di KStars)
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The best way to observe a faint object in the night-sky is to not look straight at it but look in the region around it! This technique, called "averted vision", works because of the way the rod cells, which are sensitive to dim light, are placed on the retina in our eyes.
    		</p>
it: 		<p>Il modo migliore per osservare nel cielo notturno un oggetto debole è quello di non guardare il punto direttamente, ma la regione intorno ad esso! Questa tecnica, chiamata "visione distolta", funziona perché sulla retina dei nostri occhi ci sono i bastoncelli, che sono sensibili alla luce debole.
    		</p>

[ctx: @title:window]
en: Altitude vs. Time
it: Altezza in funzione del tempo

en: Local Sidereal Time
it: Tempo siderale locale

en: Local Time
it: Tempo locale

en: &Print...
it: Stam&pa...

en: Print the Altitude vs. time plot
it: Stampa grafico altezza in funzione del tempo

en: <table><tr><th colspan="2">%1</th></tr><tr><td>LST:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>LT:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>Altitude:   </td><td>%4</td></tr></table>
it: <table><tr><th colspan="2">%1</th></tr><tr><td>LST:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>LT:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>Altezza:   </td><td>%4</td></tr></table>

[ctx: @title:window]
en: Print elevation vs time plot
it: Stampa grafico elevazione su tempo

en: Elevation vs. Time Plot
it: Grafico elevazione su tempo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
it: Nome dell'oggetto tracciato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
it: Ci sono due modi di usare questo campo:  
    
    1. Digita il nome di un oggetto noto e premi il pulsante «Traccia» (o premi Invio). La curva dell'altezza in funzione del tempo per l'oggetto dato sarà aggiunta al grafico, e le coordinate saranno mostrate in basso.
    
    2, Digita il nome per un oggetto personalizzato. Dovrai anche specificare AR e Dec dell'oggetto, quindi premi il pulsante «Traccia» per aggiungere la curva al grafico.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
it: Trova oggetto...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
it: Traccia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
it: Pulisci campi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
it: Svuota lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Equinox:
it: Equinozio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
it: Ora locale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, computeButton)
en:     Compute
it:     Calcola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altitudeLabel)
en: Altitude:
it: Altezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, riseButton)
en: Object Rise
it: Sorge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setButton)
en: Object Set
it: Tramonta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, transitButton)
en: Transit
it: Culmina

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
it: Data e luogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
it: Scegli città...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
it: Aggiorna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
it: Lista opzioni modificabili

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, OptionName)
en: Select an option from this list to set its value.  You may also select the option using an organized Tree List using the "Browse Tree..." button.
it: Seleziona un'opzione da questa lista per impostarne il valore. Puoi anche selezionare l'opzione da una lista ad albero tramite il pulsante «Esamina albero...».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
it: Valore:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
it: Mostra vista ad albero delle opzioni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
it: Premi questo pulsante per selezionare un'opzione di visualizzazione da una lista ad albero, in cui sono raggruppate per tipo. Sono inoltre mostrati una breve descrizione di ogni opzione e il tipo di dati del suo valore (stringa, intero, virgola mobile o booleano).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Browse Tree...
it: Esamina albero...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
it: valore per opzione selezionata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: Set the value for the selected view option here.  Make sure the value you enter matches the data type expected by the option.  For example, the "UseAltAz" option expects a boolean value, so you should enter "true", "false", "1", or "0".  If you are unsure what data type is expected, examine the Tree View of options using the "Browse Tree..." button.
it: Imposta qui il valore per l'opzione di visualizzazione selezionata. Assicurati che il valore inserito corrisponda al tipo di dati previsto. Per esempio, l'opzione «UseAltAz» prevede un valore booleano, quindi devi inserire «true», «false», «1» o «0». Se non sei sicuro del tipo di dati previsto, esamina la vista ad albero delle opzioni tramite il pulsante «Esamina albero...».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
it: Opzione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
it: Nome file:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
it: Larghezza immagine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
it: Altezza immagine:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
it: Seleziona oggetto da lista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
it: Apre la finestra di dialogo Trova oggetto, che ti permette di selezionare un oggetto da una lista. Dopo che l'oggetto è stato selezionato, il suo nome apparirà nella casella "dir" a sinistra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Object...
it: Oggetto...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
it: Oggetto o direzione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
it: Seleziona una direzione o un oggetto da centrare. La lista a discesa comprende direzioni quali i punti cardinali lungo l'orizzonte e lo zenit. Puoi anche inserire il nome di un oggetto noto, o selezionarne uno dalla lista che apparirà premendo il pulsante «Oggetto».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
it: Mostra finestra stampa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
it: Usa colori mappa celeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
it: Nome colore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
it: Valore colore:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
it: Nome nazione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Enter the Country name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
it: Inserisci il nome della nazione per il luogo desiderato. Potrebbe essere più semplice usare il pulsante «Trova città...» per scegliere il tuo luogo dalla lista di città predefinite.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
it: Nome città

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, CityName)
en: Enter the City name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
it: Inserisci il nome della città per il luogo desiderato. Potrebbe essere più semplice usare il pulsante «Trova città...» per scegliere il tuo luogo dalla lista di città predefinite.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
it: Nome provincia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Enter the Province name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
it: Inserisci il nome della provincia per il luogo desiderato. Potrebbe essere più semplice usare il pulsante «Trova città...» per scegliere il tuo luogo dalla lista di città predefinite.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
it: Apri la finestra Imposta luogo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
it: Premi questo pulsante per aprire la finestra di dialogo Imposta luogo, che ti permette di sceglierne uno da una lista di oltre 2500 città sparse per il mondo. Una volta selezionato un luogo, appariranno i valori corrispondenti nei campi Città, Provincia e Nazione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Find City...
it: Trova città...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
it: Attiva o disattiva l'inseguimento

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
it: Se spuntato, la mappa celeste rimarrà centrata sulla posizione o sull'oggetto attuale con lo scorrere del tempo. Questo si chiama "inseguimento". Nota che l'inseguimento è attivato automaticamente quando un oggetto viene centrato. Quindi, se usi "lookToward" con un nome di oggetto, non occorre attivare l'inseguimento.
    
    Se non spuntato, l'inseguimento sarà disattivato, anche se un oggetto è stato centrato. Col passare del tempo, il cielo sembrerà spostarsi (a causa della rotazione terrestre).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
it: Pausa in secondi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
it: Inserisci il numero di secondi che lo script deve attendere prima di eseguire i comandi rimanenti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
it: Tasto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
it: Aspetta che sia premuto questo tasto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
it: L'esecuzione dello script si arresterà fino a quando l'utente premerà il tasto specificato qui.
    
    Al momento si possono usare solo tasti semplici, non modificatori come Ctrl o Shift. Digita "space" per indicare la barra spaziatrice, oppure premila direttamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
it: Livello d'ingrandimento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
it: Nuovo livello d'ingrandimento

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
it: Imposta il livello d'ingrandimento dello schermo. Puoi cambiare il valore in modo incrementale con «Ingrandisci» e «Rimpicciolisci».
    
    Il livello d'ingrandimento specifica il numero di pixel che sottendono un radiante. Valori ragionevoli sono compresi tra 300 e 10.000.000.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
it: <QT><H2>Astrocalcolatrice di KStars</H2><P>L'astrocalcolatrice di KStars contiene molti <B>moduli</b> che eseguono una varietà di calcoli astronomici. I moduli sono organizzati in diverse categorie: <UL><LI><B>Calcolatrici di tempo: </B>Convertono tra sistemi di misure temporali e predicono l'ora degli eventi celesti</LI><LI><B>Convertitori di coordinate: </B>Convertono tra vari sistemi di coordinate</LI><LI><B>Sistema solare: </B>Predicono la posizione dei pianeti, visti da una data posizione ad una data ora</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
it: <QT>Questa sezione include algoritmi per il calcolo delle effemeridi tempo<UL><LI><B>Giorno giuliano:</B> conversione da giorno giuliano a data del calendario</LI><LI><B>Tempo siderale:</B> conversione da ora siderale a universale</LI><LI><B>Almanacco:</B> orari in cui sorgono, tramontano e culminano il Sole e la Luna e la posizione di questi eventi</LI><LI><B>Equinozi e solstizi:</B> equinozi, solstizi e durata delle stagioni</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
it: <QT>Questa sezione include algoritmi per la conversione tra diversi sistemi di coordinate astronomiche<UL><LI><B>Galattiche:</B> conversione da coordinate galattiche a equatoriali</LI><LI><B>Apparenti:</B> calcolo delle coordinate equatoriali attuali a partire da una data epoca</LI><LI><B>Eclittiche:</B> conversione da coordinate eclittiche a equatoriali</LI><LI><B>Orizzontali:</B> calcolo di azimut e altezza dati la sorgente, l'istante e la posizione sulla Terra</LI><LI><B>Distanza angolare:</B> calcolo della distanza angolare tra due oggetti le cui posizioni sono espresse in coordinate equatoriali</LI><LI><B>Coord. Geodetiche:</B> Conversione coordinate geodetiche/XYZ</LI><LI><B>Velocità SRL:</B> calcolo della velocità radiale eliocentrica, geocentrica e topocentrica di una sorgente a partire dalla sua velocità nel SRL (sistema di riposo locale)</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
it: <QT>Sezione con algoritmi che forniscono informazioni sulle coordinate e gli orari degli oggetti del sistema solare<UL><LI><B>Coordinate dei pianeti:</B> coordinate dei pianeti, della Luna e del Sole in funzione della data e della posizione sulla Terra.</LI></UL></QT>

[ctx: @title:window]
en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Calculator modules
it: Moduli della calcolatrice

en: Time Calculators
it: Calcolatrici di tempo

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
it: Giorno giuliano

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
it: Tempo siderale

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
it: Almanacco

en: Equinoxes & Solstices
it: Equinozi e solstizi

en: Coordinate Converters
it: Convertitori di coordinate

en: Equatorial/Galactic
it: Da equatoriali a galattiche

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
it: Coordinate apparenti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
it: Coordinate orizzontali

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
it: Coordinate eclittiche

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
it: Distanza angolare

en: Geodetic Coordinates
it: Coordinate geodetiche

en: LSR Velocity
it: Velocità SRL

en: Planets Coordinates
it: Coordinate dei pianeti

en: Conjunctions
it: Congiunzioni

en: Eclipses
it: Eclissi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
it: Ora locale

en: Universal time
it: Ora universale

en: Julian date
it: Data giuliana

en: Single Object
it: Oggetto singolo

en: Conjunction/Opposition
it: Congiunzione/Opposizione

en: Date & Time (UT)
it: Data e ora (TU)

en: Object 1
it: Oggetto 1

en: Object 2
it: Oggetto 2

en: Separation
it: Separazione

[ctx: @title:window]
en: Save Conjunctions
it: Salva congiunzioni

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
it: La separazione massima inserita non è un angolo valido. Usa la funzione «Che cos'è?» per le informazioni su come inserire un angolo valido.

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
it: Seleziona un oggetto per cui controllare le congiunzioni facendo clic sul pulsante «Trova oggetto».

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
it: Devi scegliere due oggetti diversi per controllare le congiunzioni.

en: Compute conjunction...
it: Calcolo congiunzione...

[ctx: @title:window]
en: Conjunction
it: Congiunzione

en: Compute conjunction between %1 and %2
it: Calcola congiunzione tra %1 e %2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
it: Congiunzione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
it: Opposizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
it: Greenwich, Regno Unito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
it: Termina alle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
it: e

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
it: Inizia alle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
it: Mostra congiunzioni/opposizioni di:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
it: Fra gli oggetti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
it: Separazione massima ammessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
it: Calcola

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
it: Congiunzioni/Opposizioni

en: View in SkyMap
it: Visualizza in SkyMap

en: Show Details
it: Mostra dettagli

en: Full
it: Completo

en: Partial
it: Parziale

en: CSV Files (*.csv)
it: File CSV (*.csv)

[ctx: @title:window]
en: Export Eclipses
it: Esporta eclissi

en: Could not export.
it: Impossibile esportare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show eclipses for:
it: Mostra eclissi per:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
it: Risultati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
it: Equinozio di primavera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
it: Solstizio d'estate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
it: Equinozio d'autunno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
it: Solstizio d'inverno:

[ctx: @title:window]
en: Export eyepiece view
it: Esporta vista dall'oculare

en: Towards Zenith
it: Verso lo zenit

en: Dobsonian View
it: Vista dobsoniana

[ctx: @title:window]
en: Save Image as
it: Salva immagine come

en: Image files (*.png *.jpg *.xpm *.bmp *.gif)
it: File di immagine (*.png *.jpg *.xpm *.bmp *.gif)

[ctx: @title:window]
en: Eyepiece Field View
it: Campo di vista dell'oculare

[ctx: Export image]
en: Export
it: Esporta

en: Invert view
it: Inverti vista

en: Flip view
it: Ribalta vista

en: Fetch DSS image
it: Recupera immagine DSS

en: Flipped
it: Ribaltato

en: Preset:
it: Preimpostazione:

en: Failed to download DSS/SDSS image.
it: Impossibile scaricare immagine DSS/SDSS.

[ctx: @title:window]
en: Flag Manager
it: Gestore di indicatori

en: To add custom icons, just add images in %1. File names must begin with flag. For example, the file <i>flagSmall_red_cross.png</i> will be shown as <b>Small red cross</b> in the combo box.
it: Per aggiungere icone personalizzate, aggiungi le immagini in %1. I nomi dei file devono iniziare con «flag». Ad esempio, il file <i>flagCrocetta_rossa.png</i> verrà mostrato come <b>Crocetta rossa</b> nella casella combinata.

[ctx: Right Ascension]
en: RA
it: AR

en: Epoch
it: Epoca

en: Icon
it: Icona

en: Label
it: Etichetta

en: Invalid coordinates.
it: Coordinate non valide.

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
it: Il telescopio %1 non è in linea. Connettilo e prova ancora.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
it: Colore etichetta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
it: Icona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save Changes
it: Salva le modifiche

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Slew to the flag coordinates
it: Punta il telescopio alle coordinate dell'indicatore

en: Region is invalid.
it: La regione non è valida.

[ctx: @title:window]
en: Artificial Horizon Manager
it: Gestore dell'orizzonte artificiale

en: Region
it: Regione

en: Region is valid
it: La regione è valida

en: Region %1
it: Regione %1

en: %1 region is invalid.
it: La regione %1 non è valida.

en: Invalid angle value: %1
it: Valore dell'angolo non valido: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Regions
it: Regioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addRegionB)
en: Add Region
it: Aggiungi regione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeRegionB)
en: Remove Region
it: Elimina regione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveB)
en: Save Regions
it: Salva regione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Points
it: Punti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addPointB)
en: Add Point
it: Aggiungi punto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removePointB)
en: Remove Point
it: Rimuovi punto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearPointsB)
en: Clear all points
it: Elimina tutti i punti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectPointsB)
en: Select points from the sky map
it: Seleziona i punti dalla mappa celeste

[ctx: @title:window]
en: Jupiter Moons Tool
it: Strumento satelliti di Giove

en: offset from Jupiter (arcmin)
it: Distanza da Giove (arcmin)

en: time since now (days)
it: Tempo da ora (giorni)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
it: Modalità interattiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
it: Data e ora:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
it: Coordinate equatoriali (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
it: Seleziona oggetto...

en: First position: %1
it: Prima posizione: %1

en: Second position: %1
it: Seconda posizione: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
it: Prima posizione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
it: Seconda posizione

en: Could not open file %1.
it: Impossibile aprire il file %1.

en: Invalid file: %1
it: File non valido: %1

en: Invalid file
it: File non valido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
it: Distanza angolare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_2)
en: Position angle:
it: Angolo di posizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_3)
en: degrees E of N
it: gradi ad E di N

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
it: Modalità non interattiva

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
it: Seleziona campi nel file in ingresso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
it: Ascensione retta iniziale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
it: Declinazione iniziale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
it: Ascensione retta finale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
it: Declinazione finale:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
it: Campi nel file in uscita oltre al risultato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch)
en: A&ll parameters
it: Tutti i p&arametri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch)
en: Onl&y parameters in input file
it: Solo parametr&i nel file in ingresso

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
it: File

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
it: File in ingresso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
it: File in uscita:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
it: Coordinate catalogo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
it: Data e ora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
it: Reimposta all'ora attuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UTCheckBatch)
en: UT:
it: TU:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
it: Coordinate apparenti:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
it: Mostra nel file in uscita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
it: Tutti i parametri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
it: Solo parametri nel file in ingresso

en: Does not rise
it: Non sorge

en: Does not set
it: Non tramonta

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
it: Almanacco per %1

en: computed by KStars
it: calcolato da KStars

en: Results of Almanac calculation
it: Risultati del calcolo dell'almanacco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
it: Altezza a mezzogiorno:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
it: Tramonto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
it: Durata del giorno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
it: Azimut all'alba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
it: Alba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
it: Mezzogiorno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
it: Azimut al tramonto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
it: Altezza al culmine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
it: Azimut della Luna all'alba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
it: Culmine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
it: Azimut della Luna al tramonto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
it: Fase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
it: Gibbosa crescente (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
it: Modalità non interattiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Specify Dates for the Calculation in the Input File
it: Specifica le dati per il calcolo nel file in ingresso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
it: File in ingresso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
it: File in uscita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButtonBatch)
en: View Output...
it: Mostra risultato...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
it: Coordinate equatoriali

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
it: Coordinate galattiche

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
it: Seleziona i parametri nel file in ingresso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
it: Se spuntato, il valore sarà letto dal file in ingresso. In caso contrario, sarà letto dalla casella adiacente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
it: Long. gal.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
it: Lat. gal.:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
it: Seleziona i parametri per il file in uscita

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
it: Seleziona i nomi dei file

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
it: Seleziona le coordinate in ingresso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
it: Cartesiane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
it: Geografiche

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
it: Seleziona il modello di ellissoide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
it: Converti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
it: Coordinate cartesiane

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
it: Coordinate geografiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
it: Altitudine (metri):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
it: Alt. (m):

en: Results of Julian day calculation
it: Risultati del calcolo del giorno giuliano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
it: Giorno giuliano:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
it: Giorno giuliano modificato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
it: Parametri di ingresso:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
it: Data e ora

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
it: Giorno giuliano

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
it: Giorno giuliano modificato

en: Incorrect number of fields in line %1:
it: Numero di campi errato alla riga %1:

en: Present fields %1.
it: Campi presenti: %1.

en: Required fields %1.
it: Campi richiesti: %1.

en: Unknown planet
it: Pianeta sconosciuto

en:  in line %1:
it:  alla riga %1:

en: Line %1 contains an invalid time
it: La riga %1 contiene un tempo non valido

en: Line %1 contains an invalid date:
it: La riga %1 contiene una data non valida:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
it: Trovati errori durante la lettura di alcune righe del file in ingresso

en: Errors in lines
it: Errori alle righe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
it: Parametri di ingresso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
it: Corpo sistema solare:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
it: Coordinate eclittiche eliocentriche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
it: Distanza (UA):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
it: Coordinate eclittiche geocentriche

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
it: Seleziona il sistema di coordinate per il file di uscita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
it: Eclittiche eliocentriche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
it: Equatoriali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
it: Eclittiche geocentriche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
it: Orizzontali

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
it: Altri parametri per il file di uscita

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
it: Le stringhe dei luoghi consistono di nomi separati da virgole di città, provincia e stato. Se la stringa contiene spazi, devi racchiudila fra virgolette perché venga interpretata correttamente.

en: Hint for writing location strings
it: Suggerimenti per la scrittura delle stringhe dei luoghi

en: local time
it: ora locale

en: sidereal time
it: tempo siderale

en: date
it: data

en: location
it: luogo

en: %1 and %2
it: %1 e %2

en: %1, %2 and %3
it: %1, %2 e %3

en: Specify %1 in the input file.
it: Specifica %1 nel file di ingresso.

en: Results of Sidereal time calculation
it: Risultati dei calcoli del tempo siderale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
it: Tempo siderale:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
it: Calcola tempo siderale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
it: Calcola tempo standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
it: Leggi dal file in ingresso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HelpLabel)
en: Specify Local Time in the Input File
it: Specifica l'ora locale nel file di ingresso

en: Sun's Declination
it: Declinazione del sole

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
it: # Orari degli equinozi e solstizi

en: # computed by KStars
    #
it: # calcolato da KStars
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
it: # Equinozio primaverile		Solstizio estivo			Equinozio autunnale		Solstizio invernale
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
it: Equinozi e solstizi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
it: Equinozi e solstizi per l'anno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
it: 1 gen 2007  00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HelpLabel)
en: Specify Years for the Calculation in the Input File
it: Specifica gli anni da calcolare nel file di ingresso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
it: Posizione dell'obiettivo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
it: Velocità radiali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: V<sub>LSR</sub>:
it: V<sub>SRL</sub>:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
it: Eliocentrica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
it: Geocentrica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
it: Topocentrica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
it: Altitudine (m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
it: Inserisci velocità:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
it: Eliocentrica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
it: Geocentrica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
it: Topocentrica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: LSR
it: SRL

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
it: Panoramica

en: Moon Phase Calendar
it: Calendario delle fasi lunari

en: Error: sesameResolver failed. Could not resolve name on CDS Sesame.
it: Errore: sesameResolver non riuscito. Impossibile risolvere il nome nel CDS Sesame.

en: Attempting to resolve object %1 using CDS Sesame.
it: Tentativo di risolvere l'oggetto %1 usando CDS Sesame.

en: Error trying to get XML response from CDS Sesame server: %1
it: Errore nel tentativo di ottenere risposta XML dal server CDS Sesame: %1

en: Empty result instead of expected XML from CDS Sesame. Maybe bad Internet connection?
it: Risultato vuoto al posto del XML atteso da CDS Sesame. Potrebbe dipendere da una cattiva connessione Internet?

en: Error parsing XML from CDS Sesame: %1 on line %2 @ col = %3
it: Errore di interpretare XML da CDS Sesame: %1 in linea %2 @ col = %3

en: Resolved %1 successfully.
it: %1 risolto correttamente.

[ctx: @title:window]
en: Observation Planner
it: Pianificatore di osservazioni

en: Alternate Name
it: Nome alternativo

[ctx: Right Ascension]
en: RA (J2000)
it: AR (J2000)

en: Current Altitude
it: Altezza attuale

[ctx: Constellation]
en: Constell.
it: Costell.

[ctx: Short text to describe that object has not risen yet]
en: Not risen
it: Non sorto

en: %1 is already in your wishlist.
it: %1 è già sulla lista dei desideri.

en: %1 is already in the session plan.
it: %1 è già nel piano di sessione.

en: Added %1 to observing list.
it: Aggiunto %1 all'elenco di osservazione.

en: Added %1 to session list.
it: Aggiunto %1 alla lista di sessione.

en: DSS Image metadata: 
     Size: %1' x %2' 
     Photometric band: %3 
     Version: %4
it: Metadati dell'immagine DSS: 
     Dimensione: %1' x %2' 
     Banda fotometrica: %3 
     Versione: %4

en: No image info available.
it: Nessuna informazione sull'immagine.

en: No image available. Click on the placeholder image to download one.
it: Nessuna immagine disponibile. Fai clic sull'immagine segnaposto per scaricarne una.

[ctx: %1 magnitude of object, %2 type of sky object (planet, asteroid etc), %3 name of a constellation]
en: %1 mag %2 in %3
it: %2 di magnitudo %1 di %3

en: Batch add to observing session
it: Aggiungi in serie alla sessione di osservazione

en: Batch add to observing wishlist
it: Aggiungi in serie alla lista delle osservazioni desiderate

[ctx: @title:window]
en: Open Observing List
it: Apri l'elenco di osservazioni

en: The specified file is invalid
it: Il file specificato non è valido

en: Are you sure you want to clear all objects?
it: Vuoi davvero cancellare tutti gli oggetti?

en: Clear all?
it: Cancella tutto?

en: Do you want to save the current session?
it: Vuoi salvare la sessione attuale?

en: Save Current session?
it: Salvo la sessione attuale?

[ctx: @title:window]
en: Save Observing List
it: Salva l'elenco di osservazioni

en: Could not open the observing wishlist file %1 for writing. Your wishlist changes will not be saved. Check if the location is writable and not full.
it: Impossibile aprire il file della lista delle osservazioni desiderate %1 in scrittura. Le modifiche non saranno salvate. Controlla che la posizione sia scrivibile e non piena.

en: Could not save observing wishlist
it: Impossibile salvare la lista delle osservazioni desiderate

[ctx: @title:window]
en: Observing List Wizard
it: Procedura guidata oggetti preferiti

en: Please wait while loading observing wishlist...
it: Attendi mentre vengono caricate le osservazioni desiderate...

en: Canceling this will truncate your wishlist
it: L'annullamento troncherà la lista dei desiderati

en: If you cancel this operation, your wishlist will be truncated and the following objects will be removed from the wishlist when you exit KStars. Are you sure this is okay?
it: Se annulli questa operazione, la lista dei desiderati verrà troncata e gli oggetti seguenti verranno rimossi dalla lista all'uscita da KStars. Vuoi davvero procedere?

en: Observing wishlist truncated: %1 object not found | Observing wishlist truncated: %1 objects not found
it[0]: Lista delle osservazioni desiderate troncata: un oggetto non trovato
it[1]: Lista delle osservazioni desiderate troncata: %1 oggetti non trovati

en: Cannot save an empty session list.
it: Non posso salvare un elenco di sessione vuoto.

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
it: Impossibile aprire il file %1.  Provare un altro nome?

en: Try Different
it: Prova altro

en: Do Not Try
it: Non provare

en: Please wait while adding objects...
it: Attendi mentre vengono aggiunti gli oggetti...

en: Customized DSS Download
it: Scaricamenti DSS personalizzati

en: Specify image width (arcminutes):
it: Specifica la larghezza dell'immagine (arcominuti):

en: Specify image height (arcminutes):
it: Specifica l'altezza dell'immagine (arcominuti):

en: Specify version:
it: Specifica versione:

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
it: Verranno eliminate tutte le immagini salvate. Vuoi davvero procedere?

en: Delete All Images
it: Elimina tutte le immagini

en: Image Chooser
it: Scelta immagine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
it: Apri un elenco delle sessioni di osservazione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
it: Carica da disco un elenco di osservazioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
it: Salva la sessione di osservazione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
it: Salva su disco l'elenco di osservazioni attuale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
it: Salva sessione di osservazione come...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
it: Salva su disco l'elenco di osservazioni attuale, specificando il nome file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, OALExport)
en: Export to OAL...
it: Esporta su OAL...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
it: Scegli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
it: Aggiorna la tabella e il grafico per i nuovi data e luogo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, refLabel)
en: Reference images:
it: Immagini di riferimento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
it: Scarica le immagini SDSS/DSS di tutti gli oggetti nell'elenco attuale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download all Images
it: Scarica tutte le immagini

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
it: Elimina le immagini DSS/SDSS memorizzate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
it: Elimina tutte le immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addLabel)
en: Adding objects:
it: Aggiunta oggetti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
it: Procedura guidata oggetti preferiti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
it: Questa procedura ti aiuta a realizzare un elenco di osservazioni in base al tipo di oggetto, alla posizione in cielo e alla magnitudine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, WizardButton)
en: Wizard...
it: Procedura guidata...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
it: Apri la finestra di ricerca

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
it: Apre la finestra di ricerca per aggiungere gli oggetti alla lista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
it: Apri la finestra CSVS

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Opens the What's up Tonight dialog, from which objects can be added to the list
it: Apre la finestra «Cosa si vede stanotte», da cui si possono aggiungere oggetti alla lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, WUTButton)
en: What's up Tonight...
it: Cosa si vede stanotte...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, batchAddButton)
en: Batch add
it: Aggiunta in serie

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
it: Lista dei desideri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
it: Piano di sessione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
it: Ora programmata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickInfoLabel)
en: Select an Object to View Information here
it: Seleziona un oggetto per visualizzare le informazioni qui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagePreview)
en: (No Image)
it: (Nessuna immagine)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dssMetadataLabel)
en: Image Metadata Info
it: Informazioni sull'immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchImage)
en: Replace from Internet...
it: Sostituiscila da Internet...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteImage)
en: Delete Image
it: Elimina immagine

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, NotesEdit)
en: Record object notes here.
it: Registra qui le note sugli oggetti.

en: Add to session plan
it: Aggiungi al piano della sessione

en: Add objects visible tonight to session plan
it: Aggiungi gli oggetti visibili stanotte al piano di sessione

en: Add to Ekos Scheduler
it: Aggiungi al panificatore di Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
it: Centra

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
it: Punta

en: Eyepiece view
it: Vista dall'oculare

en: Show SDSS image
it: Mostra immagine SDSS

en: Show DSS image
it: Mostra immagine DSS

en: Customized DSS download
it: Scaricamenti DSS personalizzati

en: Show images from web
it: Mostra immagine dal Web

en: Remove from WishList
it: Elimina dalla lista dei desideri

en: Remove from Session Plan
it: Elimina dal piano di sessione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
it: in una regione rettangolare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
it: in una regione circolare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
it: in tutto il cielo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
it: Ammassi aperti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
it: Ammassi globulari

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
it: Nebulose gassose

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
it: Nebulose planetarie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
it: Sole, Luna e pianeti

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
it: Cerchio illegale specificato, non è possibile selezionare una regione.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
it[0]: Il tuo elenco di osservazione al momento ha 1 oggetto
it[1]: Il tuo elenco di osservazione al momento ha %1 oggetti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
it: per costellazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
it: <html><body><p>Benvenuto alla procedura guidata per gli elenchi di osservazioni</p><p></p><p>Con questo strumento puoi costruire un elenco di osservazioni filtrando la lista di tutti gli oggetti in vari modi. Per prima cosa, puoi selezionare gli oggetti per <b>tipo</b>. Poi, puoi selezionare solo gli oggetti che occupano una determinata <b>regione del cielo</b>.  Puoi ridurre ulteriormente l'elenco di osservazioni selezionando oggetti appartenenti ad un determinato <b>intervallo di magnitudine</b>.  Infine, puoi scegliere di tenere solo gli oggetti <b>osservabili in una data specifica</b>.</p><p></p><p>Premi il pulsante <b>Successivo</b> per iniziare a selezionare i tipi di oggetti da includere nell'elenco di osservazioni.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
it: <html><head></head><body><p>Seleziona gli oggetti per tipo</p><p></p><p>Evidenzia i tipi di oggetti da includere nell'elenco di osservazioni nel riquadro sottostante. Puoi evidenziare più di una voce della lista. I pulsanti sulla destra possono essere usati per scegliere velocemente alcune selezioni comuni.</p><p></p><p>Quando hai finito, premi il pulsante <span style=" font-weight:600;">Successivo</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
it: Seleziona tutti gli elementi dell'elenco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
it: Tutti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
it: Pulisci tutte le voci selezionate nella lista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
it: Seleziona tutti gli oggetti del «profondo cielo» dall'elenco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
it: Profondo cielo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
it: Seleziona tutti i tipi di oggetti del Sistema Solare nella lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
it: <html><body><p>Selezione per regione</p><p></p><p>Ora, puoi limitare l'elenco di oggetti a quelli che occupano una regione del cielo specifica. Ci sono tre modi di specificare la regione per la lista: per <b>costellazione</b>, specificando una <b>regione rettangolare</b> o specificando una <b>regione circolare</b>. Puoi anche saltare la selezione della regione, e quindi includere gli oggetti <b>di tutto il cielo</b>.</p><p></p><p>Fai la tua scelta e premi <b>Successivo</b>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
it: Voglio selezionare oggetti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
it: <html><body><p>Seleziona oggetti in una o più costellazioni</p><p></p><p>Dall'elenco sottostante, indica le costellazioni che vuoi usare nell'elenco di osservazioni. Solo gli oggetti che occupano le costellazioni selezionate saranno inclusi nell'elenco.</p><p></p><p>Quando hai finito, premi il pulsante <b>Successivo</b> per continuare.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
it: <html><body><p>Seleziona gli oggetti di una regione rettangolare</p><p></p><p>In questa pagina, puoi limitare l'elenco di osservazioni agli oggetti che occupano una particolare regione rettangolare del cielo. Specifica la regione selezionando i limiti di ascensione retta (AR) e declinazione (Dec) che definiscono la regione.</p><p></p><p>Quando hai finito, premi il pulsante <b>Successivo</b> per continuare.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
it: a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
it: Limiti Dec:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
it: Limiti AR:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
it: <html><body><p>Seleziona gli oggetti di una regione circolare</p><p></p><p>In questa pagina, puoi limitare l'elenco di osservazioni agli oggetti che occupano una particolare regione circolare del cielo. Specifica la regione selezionando l'ascensione retta (AR) e la declinazione (Dec) del centro del cerchio e la dimensione del raggio del cerchio, in gradi.</p><p></p><p>Quando hai finito, premi il pulsante <b>Successivo</b> per continuare.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
it: AR centro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
it: Dec centro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
it: Raggio (gradi):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
it: <html><body><p>Seleziona gli oggetti osservabili in una data</p><p></p><p>In questa pagina, puoi limitare l'elenco di osservazioni agli oggetti che occupano una particolare data (e da un luogo specifico sulla Terra). Per filtrare la lista in questo modo, marca la casella sottostante e seleziona la data desiderata. Se lasci la casella non marcata, la tua lista includerà gli oggetti indipendentemente dal fatto che siano osservabili o no (opzione predefinita). Puoi anche cambiare il luogo geografico usato per determinare se gli oggetti sono osservabili.</p><p></p><p>Quando hai finito, premi il pulsante <b>Successivo</b> per continuare.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
it: Da:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
it: Da:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Min. Altitude:
it: Altezza min.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Coverage:
it: Copertura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Max. Altitude:
it: Altezza max:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
it: Seleziona oggetti osservabili il:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagnitudeText)
en: <html><head/><body><p>Select bright objects</p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects brighter than a given magnitude. Be careful with this selection, because KStars does not have a magnitude for every object in its database. You need to indicate whether you want to include objects with an undefined magnitude.</p><p>If you do not wish to exclude faint objects with this selection, simply leave the checkbox below unchecked.</p><p>This is the final page of the Observing List Wizard. You can go back and modify previous pages with the <span style=" font-weight:600;">Back</span> button. When you are satisfied, press the <span style=" font-weight:600;">Ok</span> button to exit the wizard, and the Observing List tool will be populated with the objects you have specified here.</p><p><br/></p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Seleziona gli oggetti luminosi</p><p>In questa pagina puoi limitare l'elenco di osservazioni agli oggetti più brillanti di una magnitudine data. Fai attenzione con questa selezione, perché KStars non conosce le magnitudini di tutti gli oggetti. Devi indicare se vuoi che vengano mostrati gli oggetti di magnitudine sconosciuta.</p><p>Se non vuoi escludere gli oggetti deboli da questa selezione, lascia la casella non spuntata.</p><p>Questa è l'ultima pagina della procedura guidata per le liste di osservazione. Puoi tornare indietro e modificare le pagine precedenti col pulsante <span style=" font-weight:600;">Indietro</span>. Quando sei soddisfatto, premi il pulsante <span style=" font-weight:600;">Ok</span> per terminare la procedura, e lo strumento della lista di osservazione sarà popolato dagli oggetti che hai specificato qui.</p><p><br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
it: Seleziona oggetti più brillanti di:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
it: Includi oggetti senza magnitudine definita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
it: L'elenco di osservazioni ha 0 oggetti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
it: Aggiorna conteggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
it: Nome opzione

[ctx: @title:window]
en: Solar System Viewer
it: Visore del sistema solare

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
it: Posizione X (UA)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
it: Posizione Y (UA)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
it: Oggi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PolarisHourAngle)
en: Polaris Hour Angle
it: Angolo orario polare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Date / Time
it: Data / ora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPolarisHA)
en: TextLabel
it: EtichettaDiTesto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Polaris HourAngle
it: Angolo orario polare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, currentTimeB)
en: Current time
it: Ora attuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set Local Time
it: Imposta ora locale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twelveHourR)
en: 12 Hour
it: 12 ore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twentyFourHourR)
en: 24 Hours
it: 24 ore

[ctx: @title:window]
en: Options
it: Opzioni

[ctx: @title:window]
en: Script Data
it: Dati dello script

[ctx: @title:window]
en: Script Builder
it: Costruttore di script

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
it: Centra la mappa sul punto specificato. %1 può essere il nome di un oggetto, un punto cardinale sulla bussola o "zenit".

en: Add a name label to the object named %1.
it: Aggiungi un'etichetta all'oggetto chiamato %1.

en: Remove the name label from the object named %1.
it: Rimuove l'etichetta dall'oggetto chiamato %1.

en: Add a trail to the solar system body named %1.
it: Aggiunge una scia al corpo del sistema solare chiamato %1.

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
it: Rimuove la scia dal corpo del sistema solare chiamato %1.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
it: Centra la mappa alle coordinate AR/Dec specificate.  AR è espresso in ore, Dec in gradi.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
it: Centra la mappa alle coordinate Alt/Az specificate.  Sia Alt che Az sono espressi in gradi.

en: Increase the display Zoom Level.
it: Aumenta il livello d'ingrandimento.

en: Decrease the display Zoom Level.
it: Diminuisce il livello d'ingrandimento.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
it: Imposta il livello d'ingrandimento al valore predefinito.

en: Set the display Zoom Level manually.
it: Imposta il livello d'ingrandimento manualmente.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
it: Imposta l'orologio di sistema al tempo locale specificato.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
it: Arresta l'esecuzione dello script per il numero di secondi specificato.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
it: Arresta l'esecuzione dello script fino a quando non viene premuto il tasto specificato. Solo tasti singoli sono permessi, usa "space" per la barra spaziatrice.

en: Set whether the display is tracking the current location.
it: Attiva o disattiva l'inseguimento della posizione corrente.

en: Change view option named %1 to value %2.
it: Cambia l'opzione di visualizzazione %1 al valore %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
it: Imposta il luogo geografico alla città specificata da città, provincia e nazione.

en: Set the color named %1 to the value %2.
it: Imposta il colore %1 al valore %2.

en: Load the color scheme specified by name.
it: Carica lo schema di colori specificato per nome.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
it: Esporta immagine del cielo al file, con larghezza e altezza specificati.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
it: Stampa l'immagine del cielo su carta o su file. Se %1 è vero, mostrerà la finestra di dialogo per la stampa. Se %2 è vero, utilizzerà lo schema di colori Mappa celeste per la stampa.

en: Halt the simulation clock.
it: Arresta l'orologio della simulazione.

en: Start the simulation clock.
it: Avvia l'orologio della simulazione.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
it: Imposta la scala temporale dell'orologio della simulazione alla scala specificata. 1.0 significa tempo reale, 2.0 significa due volte più veloce, e così via.

en: Functions
it: Funzioni

en: InfoBoxes
it: Riquadri informazioni

en: Toggle display of all InfoBoxes
it: Mostra o nascondi tutti i riquadri informazioni

en: Toggle display of Time InfoBox
it: Mostra o nascondi il riquadro informazioni Tempo

en: Toggle display of Geographic InfoBox
it: Mostra o nascondi il riquadro informazioni geografiche

en: Toggle display of Focus InfoBox
it: Mostra o nascondi il riquadro informazioni A fuoco

en: (un)Shade Time InfoBox
it: Riduce/espande il riquadro informazioni Tempo

en: (un)Shade Geographic InfoBox
it: Riduce/espande il riquadro informazioni geografiche

en: (un)Shade Focus InfoBox
it: Riduce/espande il riquadro informazioni A fuoco

en: Toolbars
it: Barre degli strumenti

en: Toggle display of main toolbar
it: Mostra o nascondi la barra degli strumenti principale

en: Toggle display of view toolbar
it: Mostra o nascondi la barra degli strumenti di visualizzazione

en: Show Objects
it: Mostra oggetti

en: Toggle display of Stars
it: Mostra o nascondi le stelle

en: Toggle display of all deep-sky objects
it: Mostra o nascondi tutti gli oggetti del profondo cielo

en: Toggle display of all solar system bodies
it: Mostra o nascondi tutti i corpi del sistema solare

en: Toggle display of Sun
it: Mostra o nascondi il Sole

en: Toggle display of Moon
it: Mostra o nascondi la Luna

en: Toggle display of Mercury
it: Mostra o nascondi Mercurio

en: Toggle display of Venus
it: Mostra o nascondi Venere

en: Toggle display of Mars
it: Mostra o nascondi Marte

en: Toggle display of Jupiter
it: Mostra o nascondi Giove

en: Toggle display of Saturn
it: Mostra o nascondi Saturno

en: Toggle display of Uranus
it: Mostra o nascondi Urano

en: Toggle display of Neptune
it: Mostra o nascondi Nettuno

en: Toggle display of Asteroids
it: Mostra o nascondi gli asteroidi

en: Toggle display of Comets
it: Mostra o nascondi le comete

en: Show Other
it: Mostra altri

en: Toggle display of constellation lines
it: Mostra nasconde le linee delle costellazioni

en: Toggle display of constellation boundaries
it: Mostra o nascondi i contorni delle costellazioni

en: Toggle display of constellation names
it: Mostra o nascondi i nomi delle costellazioni

en: Toggle display of Milky Way
it: Mostra o nascondi la Via Lattea

en: Toggle display of the coordinate grid
it: Mostra o nascondi il reticolo delle coordinate

en: Toggle display of the celestial equator
it: Mostra o nascondi l'equatore celeste

en: Toggle display of the ecliptic
it: Mostra o nascondi l'eclittica

en: Toggle display of the horizon line
it: Mostra o nascondi la linea dell'orizzonte

en: Toggle display of the opaque ground
it: Mostra o nascondi il terreno opaco

en: Toggle display of star name labels
it: Mostra o nascondi i nomi delle stelle

en: Toggle display of star magnitude labels
it: Mostra o nascondi le magnitudini delle stelle

en: Toggle display of asteroid name labels
it: Mostra o nascondi i nomi degli asteroidi

en: Toggle display of comet name labels
it: Mostra o nascondi i nomi delle comete

en: Toggle display of planet name labels
it: Mostra o nascondi i nomi dei pianeti

en: Toggle display of planet images
it: Mostra o nascondi le immagini dei pianeti

en: Show Latin constellation names
it: Mostra nomi latini delle costellazioni

en: Show constellation names in local language
it: Mostra nomi italiani delle costellazioni

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
it: Mostra abbreviazioni standard IAU per le costellazioni

en: Hide Items
it: Nascondi voci

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
it: Mostra o nascondi oggetti mentre la mappa è in movimento

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
it: Soglia passo (in secondi) per nascondere oggetti

en: Hide faint stars while slewing?
it: Nascondere stelle deboli durante il movimento?

en: Hide solar system bodies while slewing?
it: Nascondere corpi del sistema solare durante il movimento?

en: Hide Milky Way while slewing?
it: Nascondere la Via Lattea durante il movimento?

en: Hide constellation names while slewing?
it: Nascondere nomi costellazioni durante il movimento?

en: Hide constellation lines while slewing?
it: Nascondere linee costellazioni durante il movimento?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
it: Nascondere contorni delle costellazioni durante la rotazione?

en: Hide coordinate grid while slewing?
it: Nascondere reticolo coordinate durante il movimento?

en: Skymap Options
it: Opzioni mappa celeste

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
it: Usa coordinate orizzontali? (in alternativa usa le equatoriali)

en: Set the Zoom Factor
it: Imposta l'ingrandimento

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
it: Seleziona la dimensione angolare del CDV (in arcmin)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
it: Seleziona la forma del simbolo del CDV (0=quadrato, 1=cerchio, 2=mirino, 4=bersaglio)

en: Select color for the FOV symbol
it: Seleziona colore per il simbolo del CDV

en: string
it: stringa

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
it: Usa movimento animato? (in caso contrario, "salta" alla nuova posizione)

en: Correct for atmospheric refraction?
it: Correggi per rifrazione atmosferica?

en: Automatically attach name label to centered object?
it: Mostra automaticamente il nome dell'oggetto centrato?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
it: Mostra temporaneamente il nome dell'oggetto sotto il puntatore del mouse?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
it: Dissolvenza delle scie orbitali? (diversamente i colori sono costanti)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
it: magnitudine limite delle stelle con nome visualizzato

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
it: magnitudine delle stelle più brillanti nascoste durante il movimento

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
it: magnitudine limite degli asteroidi visualizzati

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
it: magnitudine limite degli asteroidi con nome visualizzato

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
it: le comete più vicine al Sole di questo valore (in UA) sono etichettate sulla mappa

en: Could not download remote file.
it: Impossibile scaricare il file.

en: Download Error
it: Errore nello scaricamento

en: Save Changes to Script?
it: Salva le modifiche allo script?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
it: Lo script corrente ha modifiche non salvate. Vuoi salvarlo prima di chiuderlo?

en: Could not parse script.  Line was: %1
it: Impossibile interpretare lo script. Riga: %1

en: true
it: vero

en: Function index out of bounds.
it: Indice funzione fuori dai limiti.

en: false
it: falso

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
it: Incongruenza tra la funzione e l'elemento grafico Arg (era atteso %1).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
it: Nuovo script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
it: Abbandona lo script corrente e ne inizia uno nuovo. Ti sarà chiesto se salvare le modifiche allo script corrente.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open Script...
it: Apri script...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
it: Apre uno script esistente. Ti sarà chiesto se salvare eventuali modifiche allo script corrente.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
it: Salva script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
it: Salva lo script corrente. Se non è ancora stato salvato, il comando è equivalente a "Salva come..."

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
it: Salva script come...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
it: Salva lo script su un file, permettendoti di specificare un nome per il file e per lo script.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
it: Prova script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window.  You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
it: Esegue lo script nella finestra principale di KStars. Potresti voler riposizionare il Costruttore di script in modo che la mappa celeste sia visibile.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
it: Script corrente

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script.  Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below.  Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
it: Mostra la lista dei comandi presenti nello script corrente. Selezionando un comando, compariranno nel riquadro in basso delle caselle per specificarne gli argomenti. Usa i pulsanti a destra per copiare, eliminare o spostare il comando selezionato.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
it: Aggiungi funzione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
it: Se una funzione è selezionata nel «Browser funzioni», questo pulsante la aggiunge allo script corrente. La nuova funzione è inserita subito dopo la funzione selezionata nel riquadro «Script corrente».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
it: Elimina funzione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
it: Se una funzione è selezionata nel riquadro «Script corrente», questo pulsante la eliminerà dallo script.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
it: Copia funzione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
it: Se una funzione è selezionata nel riquadro «Script corrente», questo pulsante ne aggiungerà un duplicato.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
it: Sposta in alto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
it: Se una funzione è selezionata nel riquadro «Script corrente», questo pulsante la sposterà in alto di una posizione.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
it: Sposta in basso

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
it: Se una funzione è selezionata nel riquadro «Script corrente», questo pulsante la sposterà in basso di una posizione.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
it: Argomenti funzione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
it: Browser funzioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
it: Aiuto funzione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
it: Se una funzione è selezionata nel Browser funzioni, qui comparirà una breve documentazione a riguardo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
it: Inserisci un nome per lo script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
it: Inserisci un nome per lo script. Non si tratta di un nome file, ma solo di una breve descrizione.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
it: Inserisci il nome dell'autore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
it: Nome script:

[ctx: @title:window]
en: Sky Calendar
it: Calendario celeste

en: Print the Sky Calendar
it: Stampa il calendario celeste

en: Please Wait
it: Attendi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CreateButton)
en: Plot Planetary Almanac
it: Disegna l'almanacco planetario

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
it: %1 sorge

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
it: %1 tramonta

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
it: %1 culmina

[ctx: @title:window]
en: Print sky calendar
it: Stampa calendario celeste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Grids and Labels
it: Reticoli ed etichette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
it: Divisori del mese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
it: Divisori d'intervallo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
it: reticolo verticale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
it: Giorno attuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
it: Anno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
it: Intervallo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
it: giorno/i

en:  Slew %1 degrees %2 to find an %3 star of mag %4
it:  Ruota %1 di %2 gradi per trovare una stella %3 di mag %4

en:  Slew %1 degrees %2 to find a(n) %3
it:  Ruota %1 di %2 gradi per trovare un/una %3

en: triangle (of similar magnitudes)
it: triangolo (di magnitudini simili)

en: right-angled triangle
it: triangolo rettangolo

en: isosceles triangle
it: triangolo isoscele

en: straight line of 3 stars
it: Linea dritta di 3 stelle

en: equilateral triangle
it: triangolo equilatero

en:  within %1% of FOV of the marked star
it:  entro %1% di CDV della stella contrassegnata

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, StarHopperDialog)
en: Star-Hopper Results
it: Risultati dello star hop

en: NOT VISIBLE: About %1 degrees below the %2 horizon
it: NON VISIBILE: circa %1 gradi sotto l'orizzonte %2

en: Now visible: About %1 degrees above the %2 horizon
it: Visibile ora: circa %1 gradi sopra l'orizzonte %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeSelectLabel)
en: Select telescope from list to use or add a new telescope
it: Seleziona il telescopio dall'elenco per usare o aggiungere un nuovo telescopio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
it: Dettagli sul telescopio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
it: Fornitore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveNewScopeButton)
en: Add new telescope
it: Aggiungi un nuovo telescopio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
it: Binocolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binoApertureText)
en: Specify aperture:
it: Specifica l'apertura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lpText)
en: <p>How light-polluted is your night-sky? Rate your night-sky conditions from 1-9 based on the <b>Bortle Dark-Sky Scale</b>. A rating of <b>1</b> represents an <b>excellent dark-sky site</b>, while <b>9</b> represents a <b>brilliantly lit inner-city sky</b>.</p>
it: <p>Quanto inquinamento luminoso è presente nel tuo cielo notturno? Valuta le condizioni del cielo notturno con valori da 1 a 9 basandoti sulla <b>Scale di Bortle</b>. Una valutazione di <b>1</b> rappresenta un <b>sito con un eccellente cielo scuro</b>, mentre <b>9</b> rappresenta il <b>cielo illuminato fortemente del centro di una città</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bortleHelpText)
en: <html><head/><body><p align="right">For help: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale"><span style=" text-decoration: underline; color:#004183;">Wikipedia Link for Bortle dark-sky scale</span></a></p></body></html>
it: <html><head/><body><p align="right">Come aiuto: <a href="https://it.wikipedia.org/wiki/Scala_del_cielo_buio_di_Bortle"><span style=" text-decoration: underline; color:#004183;">Collegamento alla pagina di Wikipedia sulla scala del cielo buio di Bortle</span></a></p></body></html>

en: Magnitude:  --
it: Magnitudine:  --

en: Surface Brightness: %1
it: Luminosità di superficie: %1

en: Size: %1
it: Dimensione: %1

[ctx: @title:window]
en: What's up Tonight
it: Cosa si vede stanotte

en: at %1
it: a %1

en: The night of %1
it: La notte di %1

en: Star Clusters
it: Ammassi stellari

en: circumpolar
it: circumpolare

en: does not rise
it: non sorge

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
it: Tramonto: %1 del %2

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
it: Alba: %1 del %2

en: Night duration: %1
it: Durata notte: %1

en: Night duration: %1 hours
it: Durata notte: %1 ore

en: Night duration: %1 hour
it: Durata notte: %1 ora

en: Night duration: %1 minutes
it: Durata notte: %1 minuti

en: Night duration: %1 minute
it: Durata notte: %1 minuto

en: Moon rises at: %1 on %2
it: La Luna sorge: %1 del %2

en: Moon sets at: %1 on %2
it: La Luna tramonta: %1 del %2

en: No Object Selected
it: Nessun oggetto selezionato

en: Object Not Found
it: Oggetto non trovato

en: Rises at: %1
it: Sorge alle: %1

en: Transits at: %1
it: Culmina alle: %1

en: Sets at: %1
it: Tramonta alle: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
it: La notte di DATE

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
it: Scegli una nuova data

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DateButton)
en: Press this button to select a new date for the "What's up Tonight" tool.  Note that the date of the main window is not changed.
it: Premi questo pulsante per selezionare una nuova data per «Cosa si vede stanotte». Nota che la data della finestra principale non sarà modificata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
it: Cambia data...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
it: a LOCATION

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
it: Scegli un nuovo luogo geografico

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Press this button to select a new geographic location for the "What's up Tonight" tool.  Note that the location of the main window is not changed.
it: Premi questo pulsante per selezionare un nuovo luogo geografico per «Cosa si vede stanotte». Nota che il luogo della finestra principale non sarà modificato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
it: Cambia luogo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
it: Mostra oggetti visibili:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
it: Scegli un intervallo di tempo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: By default, the "What's up Tonight" tool displays all objects which are above the horizon between sunset and midnight (i.e., "in the evening").  You can also choose to show objects which are up between midnight and dawn (i.e., "in the morning"), or objects which are up at any time between sunset and sunrise (i.e., "any time tonight")
it: Il comportamento predefinito di «Cosa si vede stanotte» è di mostrare tutti gli oggetti al di sopra dell'orizzonte fra il tramonto e mezzanotte (ovvero "di sera"). Puoi anche scegliere di mostrare oggetti visibili tra mezzanotte e l'alba (ovvero "di mattina"), oppure oggetti visibili in un momento qualsiasi fra il tramonto e l'alba (ovvero "stanotte a qualsiasi ora").

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
it: Di sera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
it: Di mattina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
it: Stanotte a qualsiasi ora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
it: Mostra oggetti più brillanti della magnitudine:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
it: Ora a cui sorge la Luna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
it: Mostra l'ora a cui sorge la Luna per la data selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
it: La Luna sorge:  13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
it: Durata della notte per la data selezionata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
it: Mostra il tempo che intercorre fra tramonto e alba per la data selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
it: Durata notte: 11:00 ore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
it: Ora del tramonto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
it: Mostra l'ora a cui tramonta il Sole per la data selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
it: Tramonto:  19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
it: Ora a cui tramonta la Luna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
it: Mostra l'ora a cui tramonta la Luna per la data selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
it: La Luna tramonta: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
it: Ora dell'alba

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
it: Mostra a che ora sorge il Sole per la data selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
it: Alba:  07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
it: Frazione illuminata del disco lunare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
it: Mostra la percentuale di illuminazione del disco lunare per la data selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
it: Illum. Luna: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
it: Seleziona una categoria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
it: Oggetti corrispondenti:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
it: Nome oggetto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
it: Mostra l'ora del sorgere dell'oggetto evidenziato per la data selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
it: Sorge:  22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
it: Mostra l'ora a cui l'oggetto evidenziato transita sul meridiano locale per la data selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
it: Culmina:  03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
it: Mostra l'ora del tramonto dell'oggetto evidenziato per la data selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
it: Tramonta:  08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
it: Centra questo oggetto nella mappa celeste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
it: Centra la mappa celeste su questo oggetto e inizia a inseguirlo. Equivalente alla voce «Centra e insegui» nel menu contestuale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
it: Centra oggetto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
it: Apre la finestra Dettagli oggetto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
it: Apre la finestra Dettagli per l'oggetto selezionato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Object Details...
it: Dettagli oggetto...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
it: Aggiunge gli oggetti selezionati all'elenco di osservazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
it: Aggiungi all'elenco

en: Angle value in degrees.
it: Valore dell'angolo in gradi.

en: Angle value in hours.
it: Valore dell'angolo in ore.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
it: Questo riquadro mostra un angolo in gradi. I tre numeri mostrati sono gradi, arcominuti e arcosecondi.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
it: Questo riquadro mostra un angolo in ore. I tre numeri mostrati sono ora, minuti e secondi dell'angolo.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
it: Puoi inserire un numero intero, un valore in virgola mobile o una serie di valori separati da spazi o due punti, specificando gradi, arcominuti e arcosecondi

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
it: Inserisci il valore di un angolo in gradi. L'angolo può essere espresso come un semplice  intero («12»), come numero in virgola mobile («12.33») o da valori delimitati da spazi o due punti che specificano gradi, arcominuti e arcosecondi («12:20», «12:20:00», «12 20 00», «12 20 00.0», ecc.).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
it: Puoi inserire un semplice intero, o un valore in virgola mobile, o una serie di valori separati da spazi o due punti, specificando gradi, minuti e secondi d'arco

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
it: Inserisci il valore di un angolo in ore. L'angolo può essere espresso come un semplice  intero («12»), come numero in virgola mobile («12.33») o da valori delimitati da spazi o due punti che specificano ore, minuti e secondi («12:20», «12:20:00», «12 20», «12 20 00.0», ecc.).

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
it: %1 × %2 arcmin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
it: Anno precedente

[ctx: Local Time]
en: LT:
it: TL:

[ctx: Universal Time]
en: UT:
it: TU:

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
it: TS:

[ctx: Julian Day]
en: JD:
it: GG:

[ctx: Hour Angle]
en: HA
it: AO

[ctx: seconds]
en: secs
it: sec

[ctx: minutes]
en: mins
it: min

en: hour
it: ora

[ctx: hours]
en: hrs
it: ore

[ctx: sidereal day]
en: sid day
it: giorno sid.

en: day
it: giorno

en: week
it: settimana

[ctx: weeks]
en: wks
it: sett.

en: month
it: mese

[ctx: months]
en: mths
it: mesi

en: year
it: anno

[ctx: years]
en: yrs
it: anni

en: Adjust time step
it: Regola passo temporale

en: Adjust time step units
it: Regola le unità di passo temporale

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
it: Imposta il passo per l'orologio della simulazione. Un valore pari a «1 sec» fa sì che l'orologio segua il tempo reale, come l'orologio della CPU. Valori più alti fanno sì che l'orologio vada più veloce, valori più bassi lo rallentano. Valori negativi lo fanno andare all'indietro.
    
    Ci sono due paia di pulsanti su/giù. La coppia di sinistra permette di scorrere tutti i passi temporali disponibili. Dato che sono parecchi, la coppia di pulsanti a destra permette di saltare all'unità di tempo maggiore o minore. Per esempio, se il passo è impostato a «1 min», il pulsante «su» di destra passerà a «1 ora», mentre il pulsante «giù» passerà a «1 sec».

en: Increase Time Scale
it: Aumenta la scala temporale

en: Increase time scale to the next largest unit
it: Aumenta la scala temporale alla successiva unità più grande

en: Decrease Time Scale
it: Riduci la scala temporale

en: Decrease time scale to the next smallest unit
it: Riduci la scala temporale alla successiva unità più piccola

[ctx: Map projection method]
en: No projection
it: Nessuna proiezione

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
it: Antica

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
it: Azimutale

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
it: Gnomonica

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
it: Emisfero

[ctx: Map projection method]
en: Lambert
it: Lambertiana

[ctx: Map projection method]
en: Mercator
it: Mercatore

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
it: Ortografica

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
it: Policonica

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
it: Rettangolare

en: FIFO files are not supported on Windows
it: I file FIFO non sono supportati in Windows

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Config File
it: Seleziona file di configurazione XPlanet

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Star Map File
it: Seleziona file mappa stellare XPlanet

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Arc File
it: Seleziona file Arc XPlanet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_xplanetIsInternal)
en: Xplanet binary is internal to the application bundle
it: Il file binario di Xplanet è nel pacchetto dell'applicazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
it: Percorso di xplanet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
it: Inserisci qui il percorso dell'eseguibile di xplanet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
it: Dimensione della finestra:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
it: Imposta la larghezza della finestra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of the xplanet image
it: Imposta la larghezza dell'immagine di xplanet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
it: Imposta l'altezza della finestra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of the xplanet image
it: Imposta l'altezza dell'immagine di xplanet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetTimeout)
en: The time KStars will wait for XPlanet to complete before giving up.
it: Il tempo che KStars attenderà il completamento di XPlanet prima di lasciar perdere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: XPlanet timeout:
it: Tempo di attesa per XPlanet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animation delay:
it: Ritardo dell'animazione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetAnimationDelay)
en: The delay between frames for the animation
it: Il ritardo tra i fotogrammi per l'animazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use KStars's FOV?
it: Usa il CDV di KStars?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use FIFO File
it: Usa file FIFO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: (saves to memory instead of a hard disk)
it: (salva nella memoria invece che sul disco fisso)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
it: Devo usare il CDV di KStars?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
it: Usa il CDV di KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
it: Magnitudine base:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
it: Una stella della magnitudine specificata avrà la luminosità in pixel di 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
it: File di configurazione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
it: Percorso del file di configurazione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
it: Usa il file di configurazione specificato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
it: Usa una mappa stellare personalizzata?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
it: Mappa stellare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
it: File degli archi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
it: Percorso del file degli archi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
it: Raggio dell'alone attorno al Sole.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun.  The default value is 28.
it: Disegna un alone attorno al Sole con un raggio del numero di volte specificate più grande di quello del Sole. Il valore iniziale è 28.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGlare)
en: Glare of sun:
it: Alone del Sole:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
it: Qualità di file in uscita:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
it: Qualità JPEG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: XPlanet requires maps in order to function properly.  It does not ship with a lot of planetary maps.  You need to download some in order to get the full benefits of XPlanet.  This is a good place to start: <a href="http://xplanet.sourceforge.net/maps.php">http://xplanet.sourceforge.net/maps.php</a>
it: XPlanet ha bisogno di mappe per poter funzionare correttamente, ma non ti viene fornito con molte mappe planetarie; devi scaricarle tu per poter godere dei benefici di XPlanet. Questo è un buon posto da dove cominciare: <a href="http://xplanet.sourceforge.net/maps.php">http://xplanet.sourceforge.net/maps.php</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openXPlanetMaps)
en: XPlanet Planet Maps
it: Mappe dei pianeti di XPlanet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
it: Etichette e indicatori

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
it: Etichette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
it: Stringa dell'etichetta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
it: Specifica il testo della prima riga dell'etichetta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
it: Specifica il testo della prima riga dell'etichetta. Normalmente dice qualcosa come «Guarda a Terra». Tutte le occorrenze di %t saranno sostituite dal nome dell'obiettivo, e tutte le occorrenze di %o saranno sostituite dal nome dell'origine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
it: Formato della data:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
it: Specifica il formato dell'etichetta di data/ora.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
it: Specifica il formato dell'etichetta di data e ora. Questa stringa di formato è passata a strftime(3). Il valore predefinito è «%c %Z», che mostra la data, l'ora e il fuso orario nella rappresentazione appropriata per le impostazioni locali.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
it: Dimensione caratteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
it: Posizione dell'etichetta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
it: Mostro l'etichetta?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
it: Se spuntato, mostra un'etichetta nell'angolo in alto a destra.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
it: Indicatori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
it: Usa file di indicatori?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
it: Usa file di indicatori:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
it: specifica un file contenente dati con indicatori definiti dall'utente da mostrare sullo sfondo delle stelle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
it: Scrivi limiti degli indicatori in un file

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
it: Scrivi le coordinate dei rettangoli circoscritti ad ogni indicatore in un file.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
it: Scrivi limiti degli indicatori su:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude
it: Metti l'osservatore alla latitudine

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
it: Disegna il corpo in esame come visto dalla latitudine specificata (in gradi). Il valore predefinito è 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude
it:  e alla longitudine

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
it: Mette l'osservatore alla longitudine indicata (in gradi). La longitudine è positiva in direzione Est, negativa verso Ovest (per la Terra e la Luna), quindi per esempio Los Angeles è a -118 o 242. Il valore predefinito è 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
it: in gradi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
it: Proiezione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
it: Il tipo di proiezione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
it: A meno di indicazioni differenti, non sarà usata nessuna proiezione. I corpi multipli non saranno mostrati se questa opzione è specificata, ma le ombre saranno ancora disegnate.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
it: Sfondo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
it: Uso lo sfondo?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
it: Se questa opzione è marcata, usa un file o un colore come sfondo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
it: Immagine di sfondo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
it: Usa questo file come immagine di sfondo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
it: Inserisci qui il percorso dell'immagine di sfondo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
it: Colore di fondo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
it: Imposta il colore dello sfondo.
