kstars - en to ja translation catalogue (5564 entries)

en: Sky
ja: 天空

en: Messier Object
ja: メシエ天体

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
ja: ウェブにリンクした天体

en: Star Name
ja: 恒星名

en: Deep Sky Object Name
ja: 深宇宙天体の名前

en: Planet Name
ja: 惑星名

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
ja: 星座名

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
ja: 星座線

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
ja: 星座境界 (通常)

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
ja: 星座境界 (強調)

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
ja: 天の川

en: Equator
ja: 天の赤道

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
ja: 黄道

en: Horizon
ja: 地平線

en: Compass Labels
ja: 方位点ラベル

en: Info Box Text
ja: 情報ボックスの文字 (通常)

en: Info Box Selected
ja: 情報ボックスの文字 (選択時)

en: Info Box Background
ja: 情報ボックスの背景

en: Target Indicator
ja: ターゲットインジケータ

en: User Labels
ja: ユーザラベル

en: Planet Trails
ja: 惑星の光跡

en: Angular Distance Ruler
ja: 角距離ルーラー

en: Observing List Label
ja: 観測リストラベル

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
ja: 標準色

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
ja: 星図

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
ja: 夜間モード

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
ja: ローカルの色スキームファイルが見つかりません。
    スキームは記録できません。

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
ja: ローカル色スキームインデックスファイルを開けませんでした。
    スキームは記録できません。

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
ja: 7x35 の双眼鏡

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
ja: 1 度

[ctx: use HST field-of-view indicator]
en: HST WFPC2
ja: ハッブル望遠鏡の WFPC2 (広視野惑星カメラ 2)

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
ja: 1.3cm で 30m

en: No FOV
ja: FOV 記号なし

en: Could not upload image to remote location: %1
ja: 画像をアップロードできませんでした: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
ja: 保存

en: Save the image to disk
ja: 画像をディスクに保存

en: Loading of the image %1 failed.
ja: 画像 %1 のロードに失敗しました。

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
ja: ‘%1’ という名前のファイルは既に存在します。上書きしますか？

en: Overwrite File?
ja: ファイルを上書きしますか？

en: Saving of the image %1 failed.
ja: 画像 %1 の保存に失敗しました。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
ja: 切り取った領域を [%1 x %2] に縮小します

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
ja: 切り取り領域: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
ja: サムネイルエディタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
ja: 切り取り領域: [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
ja: (切り取った領域を 200x200 に縮小します)

en: Loading images...
ja: 画像をロード中...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
ja: 検索結果:

en: Failed to load image at %1
ja: %1 で画像のロードに失敗しました

en: Failed to load image
ja: 画像のロードに失敗

en: Choose Thumbnail Image
ja: サムネイル画像を選択

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
ja: サムネイルピッカー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
ja: 画像の場所を指定:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
ja: 現在のサムネイル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
ja: 画像を編集(&G)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
ja: 画像を解除

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
ja: 太陽

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
ja: 水星

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
ja: 金星

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
ja: 地球

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
ja: 月

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
ja: 火星

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
ja: 木星

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
ja: 土星

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
ja: 天王星

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
ja: 海王星

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
ja: 場所:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
ja: 日

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
ja: 設定パネルの Xplanet 実行ファイルのパスが空です。

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
ja: プロセスツールバー

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
ja: 時刻(&I)

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
ja: 位置(&P)

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
ja: 投影法(&P)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
ja: デバイス(&D)

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
ja: 観測(&O)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
ja: 情報ボックス(&I)

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
ja: ステータスバー(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
ja: ビューツールバー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text
en: RA:
ja: 赤経:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
ja: タイプ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
ja: 元期:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
ja: 惑星

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
ja: 恒星

en: Constellations
ja: 星座

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
ja: 小惑星

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
ja: 彗星

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
ja: 銀河

en: Nebulae
ja: 星雲

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
ja: 未知

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
ja: ファイルをインポート

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
ja: インポートするデータファイル名を入力

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
ja: 既存のデータファイルをインポートするには、そのファイル名をここに入力します。そしてファイルの内容を下に記述します。ファイル名を空にしておくと、有効なヘッダのみでデータのないカタログファイルが作成されます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
ja: インポートされたデータファイルの内容

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
ja: 上の行でデータファイルを選ぶと、そのファイルの内容がここに表示されます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
ja: データフィールドを記述

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
ja: カタログフィールド:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
ja: 有効なフィールド:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
ja: カタログの座標元期

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
ja: カタログ名プレフィックス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
ja: 記号の色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
ja: 座標元期:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
ja: 出力をプレビュー(&O)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
ja: 出力カタログファイルのファイル名を入力

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
ja: カタログ名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
ja: 名前を付けてカタログを保存:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
ja: カタログの名前を入力

en: Show image of
ja: 画像を表示 >>

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
ja: URL が不正です。
    検索エンジン Google をブラウザで開きますか？|/|$[set-answers yes 'Google を開く(&Y)' no '開かない(&N)']

en: Invalid URL
ja: 不正な URL

en: Browse Google
ja: Google を開く

en: Do Not Browse
ja: 開かない

en: Show webpage about
ja: ウェブページを表示 >>

en: object
ja: 天体

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
ja: リソースのタイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
ja: 画像

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
ja: 情報

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
ja: リンクされたリソースの内容を説明するテキスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
ja: 説明:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
ja: この項目によって表示される URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
ja: URL をブラウザで開く

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
ja: このボタンを押して URL をブラウザで開くことにより、入力した URL が正しいか確認することができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
ja: URL をチェック

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
ja: デフォルト

en: Ignore
ja: 無視

en: Text
ja: テキスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
ja: タイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
ja: 赤緯:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
ja: 作者:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
ja: 天体

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
ja: 編集...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
ja: 色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
ja: 名前

en: Major Axis
ja: 主軸

en: Minor Axis
ja: 短軸

en: Position Angle
ja: 位置角

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
ja: バージョン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
ja: カタログをインポート...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
ja: 色

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
ja: 全般

[ctx: number in magnitudes]
note: i18nc("number in magnitudes", "%1 mag", QLocale().toString( ((KSComet *)selectedObject)->getTotalMagnitudeParameter(), 'f', 2)));  //show to hundredth place } else{
en: %1 mag
ja: %1 等級

[ctx: larger than 2000 parsecs]
en: > 2000 pc
ja: 2000 パーセク超

[ctx: number in parsecs]
en: %1 pc
ja: %1 パーセク

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
ja: 重星

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
ja: 変光星

en: G5 star
ja: G5 型星

en: Dwarf planet
ja: 準惑星

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
ja: %2 の %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
ja: 位置

en: RA (%1):
ja: 赤経 (%1):

en: Circumpolar
ja: 周極星

en: Never rises
ja: 昇らない

en: Links
ja: リンク

en: Advanced
ja: 詳細

en: Log
ja: ログ

en: Record here observation logs and/or data on %1.
ja: ここに %1 の観測ログやデータを記録します。

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
ja: リンク %1 を削除しますか？

en: Delete Confirmation
ja: 削除の確認

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
ja: 第一名称、別名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
ja: 0.0 等級

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
ja: サイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
ja: 0.0 分

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
ja: 距離:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
ja: 等級:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
ja: 照度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
ja: 0.0 パーセク

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
ja: 観測リストに追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
ja: 天球図の中心に

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
ja: 詳細 - オンラインデータベース

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
ja: オンラインデータベースを選択

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
ja: 詳細 - リソースリンク

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
ja: 情報リンク

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
ja: 画像リンク

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
ja: リソースを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
ja: リンクを追加...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
ja: リンクを編集...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
ja: リンクを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
ja: ユーザのログ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
ja: 詳細 - 位置データ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
ja: 座標

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
ja: 赤経 (2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
ja: 方位:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
ja: エアマス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
ja: 高度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
ja: 時角:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
ja: 出/入り/南中

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
ja: 入りの時刻:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
ja: 南中時刻:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
ja: 出の時刻:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
ja: 入りの方位角:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
ja: 南中高度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
ja: 出の方位角:

en: Any
ja: すべて

en: Solar System
ja: 太陽系

en: Open Clusters
ja: 散開星団

en: Globular Clusters
ja: 球状星団

en: Gaseous Nebulae
ja: ガス星雲

en: Planetary Nebulae
ja: 惑星状星雲

en: Andromeda Galaxy
ja: アンドロメダ星雲 (Andromeda Galaxy)

en: Aldebaran
ja: アルデバラン (Aldebaran)

en: Aaltje
ja: アールチェ (Aaltje)

en: Aarseth-Brewington (1989 W1)
ja: オーセット・ブルーイントン彗星 (Aarseth-Brewington 1989 W1)

en: No object named %1 found.
ja: %1 という名前の天体が見つかりません。

en: Bad object name
ja: 不正な天体名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
ja: 名前でフィルタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
ja: 型でフィルタ:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
ja: 赤経は 0.0 と 24.0 の間でなければなりません。

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
ja: 赤緯は -90.0 と 90.0 の間でなければなりません。

en: Invalid Coordinate Data
ja: 不正な座標データです

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
ja: 方位は 0.0 と 360.0 の間でなければなりません。

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
ja: 高度は -90.0 と 90.0 の間でなければなりません。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
ja: 赤経/赤緯

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
ja: 赤緯

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
ja: 赤経

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aaTab)
en: Az/Alt
ja: 方位/高度

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Az:
ja: 方位:

en: 1000 yards
ja: 1000 ヤード

en: 1000 meters
ja: 1000 メートル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
ja: フィート

en: meters
ja: メートル

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
ja: FOV 記号を編集

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
ja: FOV 記号を追加

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
ja: リストに新しい FOV 記号を追加します。新しい記号には、大きさ、形状、色を指定することができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
ja: 新規...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
ja: 選択されている FOV 記号を編集

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
ja: このボタンを押すと、選択されている FOV 記号を編集することができます。サイズ、形状、色を変更できます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
ja: 選択されている FOV 記号を削除

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
ja: このボタンを押すと、選択されている FOV 記号がリストから削除されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
ja: 夏時間規則:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
ja[0]: 1 個の都市が検索条件にマッチしました
ja[1]: %1 個の都市が検索条件にマッチしました

en: Are you sure you want to remove %1?
ja: 本当に %1 を削除しますか？

en: Error: Duplicate Entry
ja: エラー: 重複したエントリ

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
ja: この場所を追加するには、すべてのフィールド (県は除く) を埋める必要があります。

en: Fields are Empty
ja: フィールドが空です

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
ja: 緯度/経度を解析できませんでした。

en: Bad Coordinates
ja: 不正な座標

en: Daylight Saving Time Rules
ja: 夏時間規則

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
ja: 都市を選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
ja: 国フィルタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
ja: 都市フィルタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
ja: 地方フィルタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
ja: 検索条件にマッチする都市はありません

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
ja: 場所データを表示/編集

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
ja: 都市:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
ja: 地方:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
ja: 国:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
ja: 経度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
ja: 緯度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
ja: 世界時補正:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
ja: フィールドをクリア(&L)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
ja: 新しい FOV 記号

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
ja: FOV 記号の名前

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
ja: FOV 記号の名前。この名前は FOV メニューおよびツール「FOV 記号を編集」に表示されます。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
ja: 接眼レンズ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
ja: 望遠鏡焦点距離:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
ja: 望遠鏡の焦点距離 (ミリメートル単位)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
ja: 望遠鏡の焦点距離をミリメートルで入力してください。
    
    これは望遠鏡の接眼レンズの視野角に合う FOV 記号を定義するために必要なフィールドの一つです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
ja: 接眼レンズ焦点距離:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
ja: 接眼レンズの焦点距離 (ミリメートル)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
ja: 接眼レンズの焦点距離をミリメートルで入力してください。
    
    これは望遠鏡の接眼レンズの視野角に合う FOV 記号を定義するために必要なフィールドの一つです。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
ja: 接眼レンズの視野角 (分)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
ja: 接眼レンズの視野角を分で入力してください。
    
    これは望遠鏡の接眼レンズの視野角に合う FOV 記号を定義するために必要なフィールドの一つです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
ja: 度

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
ja: 上のデータフィールドから視野を計算

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ja: このボタンは、特定の接眼レンズと望遠鏡の組み合わせに対して視野 (FOV) 角度を計算します。先に望遠鏡と接眼レンズの焦点距離および接眼レンズの FOV 角度を上の入力フィールドで指定する必要があります。
    
    計算された FOV 角度 (分角) は「視野角」編集ボックスに表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
ja: 視野を計算

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
ja: カメラ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
ja: 望遠鏡の焦点距離をミリメートルで入力してください。
    
    これは、望遠鏡据付カメラの視野に合った FOV 記号を定義するために必要なデータフィールドの一つです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
ja: ピクセル

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
ja: チップまたはフィルムのサイズ (ミリメートル)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
ja: CCD チップまたはネガフィルムの物理的なサイズを入力してください。
    
    これは、望遠鏡に取り付けられたカメラの視野に合った FOV 記号を定義するために必要なデータフィールドの一つです。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ja: このボタンは、特定のカメラと望遠鏡の組み合わせに対して視野 (FOV) 角度を計算します。先に望遠鏡の焦点距離と CCD チップまたはフィルムネガのサイズを指定する必要があります。
    
    計算された FOV 角度 (分角) は「視野角」編集ボックスに表示されます。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
ja: 双眼鏡

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
ja: 視野:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
ja: 距離:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ja: このボタンは望遠鏡の視野 (FOV) 角度を計算します。望遠鏡に示されている linear FOV を指定する必要があります。
    
    計算された FOV 角度 (分角) は「視野角」編集ボックスに表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
ja: 波長:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
ja: 上のデータフィールドから電波望遠鏡の HPBW を計算

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ja: このボタンは、電波望遠鏡にマルチビームレシーバがないものとして、特定の電波望遠鏡と観測波長の組み合わせに対して半値電力幅 (HPBW) 角度を計算します。先に電波望遠鏡の直径と観測波長を指定する必要があります。
    
    計算された HPBW 角度 (分角) は「視野角」編集ボックスに表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
ja: HPBW を計算

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
ja: 分

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
ja: 視野:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
ja: 希望する視野の大きさ (分角)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
ja: FOV (視野) 記号の視野角を入力してください。
    
    値を直接入力するか、「接眼レンズ」または「カメラ」タブで特定の接眼レンズ/カメラに対して視野角を計算します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
ja: FOV 記号の色を選択

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
ja: 視野 (FOV) 記号の色を選択してください。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
ja: FOV 記号の形状を選択

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
ja: FOV 記号の形状を選択してください。
    
    選択可能な形状は、円、正方形、十字線、多重円です。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
ja: 円

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
ja: 十字線

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
ja: 多重円

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
ja: 半透明円

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
ja: 形状:

en: UTC Now
ja: 協定世界時の現在

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
ja: 現在

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
ja: <h3>拡張データファイルをダウンロード</h3>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
ja: 拡張データをダウンロード...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
ja: <h3>お住まいの場所を選択</h3>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
ja: 都市名でリストを絞る

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
ja: 国名でリストを絞る

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
ja: 地方名でリストを絞る

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
ja: 現在の検索フィルタに合致する都市のリスト

en: Invalid URL: %1
ja: 不正な URL: %1

en: Could Not Open File
ja: ファイルを開けませんでした

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
ja: フィルタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
ja: 赤緯:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
ja: 速度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
ja: 高度:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB)
en: Start
ja: 開始

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
ja: 統計

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
ja: 枚数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
ja: 終了値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
ja: 時間:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
ja: 露出:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
ja: 平均値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileFilterS) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
ja: フィルタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
ja: フィルタ・ホイール

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
ja: 出力:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
ja: ステータスバーに INDI ステータスメッセージを表示

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
ja: KStars のステータスバーに INDI からの状態メッセージを表示します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
ja: ステータスバーに INDI メッセージを表示する(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
ja: ポート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
ja: 接続

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
ja: 切断

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
ja: 次へ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
ja: 閉じる

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
ja: カスタム

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
ja: なし

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
ja: 自動

en: unnamed
ja: 名前なし

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
ja: 画像間の遅延秒数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
ja: 間隔:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureLabel_2)
en: Set the exposure time in seconds for individual images, if applicable
ja: 個々の画像の露出時間を指定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Prefix:
ja: プレフィックス:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
ja: キャプチャする画像の枚数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
ja: オン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
ja: オフ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
ja: 状態

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
ja: 制限

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
ja: 削除

[ctx: North]
en: N
ja: 北

[ctx: South]
en: S
ja: 南

[ctx: West]
en: W
ja: 西

[ctx: East]
en: E
ja: 東

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
ja: 実行

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
ja: 等級

en: %1 is online.
ja: %1 はオンラインです。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
ja: INDI コントロールパネル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
ja: クリア

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
ja: 度

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
ja: 中止

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
ja: 自動スケール

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
ja: 分

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
ja: ポート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
ja: ホスト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
ja: 天候:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
ja: 焦点距離:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
ja: 追尾

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
ja: FITS ヘッダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
ja: キーワード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
ja: 値

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
ja: コメント

en: Linear Scale
ja: 線形スケール

en: Logarithmic Scale
ja: 対数スケール

en: Square Root Scale
ja: 平方根スケール

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
ja: ヒストグラム

en: Save Changes to FITS?
ja: FITS の変更を保存しますか？

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
ja: 現在の FITS ファイルには未保存の変更があります。閉じる前に保存しますか？

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
ja: 表示

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
ja: 天体

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
ja: ドライバ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
ja: ラベル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
ja: 新規追加

en: Cannot start INDI server: port error.
ja: INDI サーバを開始できません: ポートエラー。

en: Failed to open INDI Driver file: %1
ja: INDI ドライバファイルを開けませんでした: %1

en: Error: the port number is invalid.
ja: エラー: ポート番号が不正です。

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
ja: ホスト: %1 ポート: %2 は既に存在します。

en: You need to disconnect the client before removing it.
ja: 削除する前に、クライアントを切断する必要があります。

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
ja: クライアント %1 を削除しますか？

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
ja: デバイスマネージャ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
ja: ローカル/サーバ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
ja: デバイス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
ja: モード

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
ja: サーバのログ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
ja: ローカル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
ja: サーバ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
ja: サービスを実行

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
ja: サービスを停止

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
ja: クライアント

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
ja: ホスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
ja: 変更...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
ja: 接続

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
ja: 現在 INDI デバイスは動作していません。デバイスを動作させるには、「デバイス」メニューから「デバイスの管理」を開き、デバイスを選択してください。

en: Add Host
ja: ホストを追加

en: Modify Host
ja: ホストを修正

en: Cannot open file %1 for reading
ja: ファイル ‘%1’ を読み込みのために開けません

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
ja: 時間

en: Upload
ja: アップロード

en: Data file saved to %1
ja: データファイルを %1 に保存しました。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
ja: デフォルトの INDI ビデオポート

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
ja: キャプチャされてダウンロードされた新しい FITS 画像を保存する場所を指定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
ja: デフォルトの FITS ディレクトリ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Synchronize KStars date and time automatically from the update source.
ja: KStars の日付と時間を自動的に更新元と同期させます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
ja: 新しいドライバを開始するときに INDI サーバがバインドするポートの範囲を指定します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
ja: 天球図に望遠鏡の位置を表示

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
ja: 望遠鏡の動きを追跡するために天球図に望遠鏡の位置を示すマーカーを表示します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
ja: 映像ストリーム

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
ja: 望遠鏡セットアップウィザード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
ja: 戻る(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
ja: <h3>1. 望遠鏡モデル</h3>
    
    下のリストから望遠鏡モデルを選択してください。モデルを選択したら「次へ」をクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
ja: <html>【ヒント】<br/>ミード望遠鏡でないもののうちいくつかは、LX200 コマンドセットのサブセットをサポートしています。それらのデバイスを操作するには、<tt>LX200 Basic</tt> を選択してください。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
ja: <qt><h3>2. 望遠鏡の調整</h3>
    <p>KStars から望遠鏡を正しく制御するには、まず望遠鏡を調整する必要があります。望遠鏡のマニュアルを参照して調整してください。</p>
    <p>調整ができたら、望遠鏡の RS232 インターフェースをコンピュータのシリアルポートか USB ポートに接続してください。</p>
    <p>続けるには「次へ」をクリックしてください。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
ja: <h3>3. ローカル設定の確認</h3>
    
    以下の時刻、日付、場所の設定が正しいか確認してください。間違っているものがあれば、「時刻をセット」と「場所をセット」ボタンを使って修正してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
ja: 場所

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
ja: 時刻

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
ja: 日付

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
ja: 時刻をセット...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
ja: 場所をセット...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
ja: ポート:

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
ja: KStars が通信ポートをスキャンして接続されている望遠鏡を探しています。
    完了までに数分かかることがあります。お待ちください。

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
ja: KStars が望遠鏡に接続するまでお待ちください...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
ja: KStars は接続されている望遠鏡を検出できませんでした。設定を確認してやり直してください。

en: Rise time: %1
ja: 出の時刻: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
ja: 入りの時刻: %1

en: No rise time: Circumpolar
ja: 出の時刻なし: 周極星

en: No set time: Circumpolar
ja: 入りの時刻なし: 周極星

en: No rise time: Never rises
ja: 出の時刻なし: 昇らない

en: No set time: Never rises
ja: 入りの時刻なし: 昇らない

en: Transit time: %1
ja: 南中時刻: %1

en: Empty sky
ja: 天体なし

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
ja: SDSS 画像を表示

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
ja: DSS 画像を表示

en: star
ja: 恒星

en: Solar system object
ja: 太陽系の天体

en: Center && Track
ja: 中心に置いて追尾

en: Angular Distance To...            [
ja: 角距離を計算 (始点)

en: Remove Label
ja: ラベルを削除

en: Attach Label
ja: ラベルを付ける

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
ja: 詳細

en: Remove From Observing WishList
ja: 観測希望リストから削除

en: Add to Observing WishList
ja: 観測希望リストに追加

en: Remove Trail
ja: 光跡を削除

en: Add Trail
ja: 光跡を追加

en: Stop &Tracking
ja: 追尾を停止(&T)

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
ja: 時間情報ボックスの位置

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
ja: 時間情報ボックスの画面座標です。

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
ja: フォーカス情報ボックスの位置

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
ja: フォーカス情報ボックスの画面座標です。

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
ja: 場所情報ボックスの位置

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
ja: 場所情報ボックスの画面座標です。

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
ja: 時間情報ボックスの詳細を隠しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
ja: 有効にすると、時間情報ボックスは最初の 1 行のデータのみを表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
ja: フォーカス情報ボックスの詳細を隠しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
ja: 有効にすると、フォーカス情報ボックスは最初の 1 行のデータのみを表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
ja: 場所情報ボックスの詳細を隠しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
ja: 有効にすると、場所情報ボックスは最初の 1 行のデータのみを表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
ja: すべての情報ボックスの表示を切り替えるメタオプション

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
ja: 三つの情報ボックスの表示をまとめて切り替えます。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
ja: 時間情報ボックスを表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
ja: 時間情報ボックスの表示を切り替えます。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
ja: フォーカス情報ボックスを表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
ja: フォーカス情報ボックスの表示を切り替えます。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
ja: 場所情報ボックスを表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
ja: 場所情報ボックスの表示を切り替えます。

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
ja: 時間情報ボックス固定フラグ

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
ja: 場所情報ボックス固定フラグ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
ja: ステータスバーを表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
ja: ステータスバーの表示を切り替えます。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
ja: ステータスバーに高度/方位を表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
ja: ステータスバーにマウスカーソルが指している点の地平座標を表示するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
ja: ステータスバーに赤経/赤緯を表示しますか？

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
ja: メインウィンドウの幅 (ピクセル単位)

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
ja: メインウィンドウの高さ (ピクセル単位)

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
ja: KStars の起動時にスタートアップウィザードを実行しますか？

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
ja: 定義済みのカスタム天体カタログのファイル名です。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
ja: カスタム天体カタログのファイル名一覧です。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
ja: カスタム天体カタログの表示/非表示の一覧です。

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
ja: 地上の場所を自動的に更新しますか？

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
ja: 日付と時刻を自動的に更新しますか？

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
ja: 天球図に望遠鏡の位置を示す十字形を表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
ja: 天球図に望遠鏡の位置を示す十字形を表示するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
ja: ステータスバーに INDI メッセージを表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
ja: KStars のステータスバーに INDI メッセージを表示するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
ja: デフォルトの FITS ディレクトリ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
ja: FITS ファイルのデフォルトの保存場所

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
ja: INDI サーバの開始ポート

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
ja: INDI サーバの終了ポート

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
ja: indiserver 実行ファイルのパス

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
ja: INDI ドライバのディレクトリのパス

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
ja: 地上の場所の都市名

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
ja: 現在の地上の場所の都市名です。

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
ja: 地上の場所の地方名

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
ja: 地上の場所の国名

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
ja: 現在の地上の場所の国名です。

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
ja: 地上の場所の経度

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
ja: 現在の地上の場所の経度です。

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
ja: 地上の場所の緯度

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
ja: 現在の地上の場所の緯度です。

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
ja: 地上の場所の海抜高度 (メートル単位)

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
ja: 地上の場所の夏時間補正値 (時間単位)

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
ja: 地上の場所で使用される夏時間規則を表す 2 文字のコード

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
ja: 夏時間の開始日と終了日を決定する 2 文字のコードです。「地上の場所」設定ウィンドウで「夏時間規則の説明」ボタンを押すと、規則を見ることができます。

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
ja: フォーカス位置を変えたときに旋回するアニメーションを表示しますか？

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
ja: 選択した FOV 記号の名前

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
ja: 惑星の光跡を背景色に減衰させますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
ja: 有効にすると、太陽系の惑星の光跡が背景色に溶け込みます。

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
ja: フォーカス位置の赤経

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
ja: フォーカス位置の赤緯

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
ja: フォーカスする天体の名前

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
ja: 追尾を行いますか？

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
ja: 天球図が動いている間は、天体を隠しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
ja: 天球図が動いている間はその動きを滑らかにするために一部の天体を非表示にするかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
ja: 天球図が動いている間は、星座の境界線を隠しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
ja: 天球図が動いている間は星座の境界線を非表示にするかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
ja: 天球図が動いている間は、星座線を隠しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
ja: 天球図が動いている間は星座線を非表示にするかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
ja: 星座の表し方

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
ja: 星座の表し方を選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
ja: 天球図が動いている間は、星座名を隠しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
ja: 天球図が動いている間は星座名を非表示にするかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
ja: 天球図が動いている間は、天の川を隠しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
ja: 天球図が動いている間は天の川を非表示にするかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
ja: 天球図が動いている間は、追加の天体を隠しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
ja: 天球図が動いている間は追加の天体を非表示にするかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
ja: 天球図が動いている間は、太陽系の天体を隠しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
ja: 天球図が動いている間は太陽系の天体を非表示にするかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
ja: 天球図が動いている間は、暗い恒星を隠しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
ja: 天球図が動いている間は暗い恒星を非表示にするかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
ja: 天球図が動いている間は、名前ラベルを隠しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
ja: 天球図が動いている間は名前ラベルを非表示にするかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
ja: 天球図に小惑星を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
ja: 天球図に小惑星を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
ja: 天球図に小惑星の名前ラベルを表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
ja: 天球図に小惑星の名前ラベルを描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
ja: 天球図に彗星を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
ja: 天球図に彗星を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
ja: 天球図に彗星の名前ラベルを表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
ja: 天球図に彗星の名前ラベルを描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
ja: 天球図に星座の境界線を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
ja: 天球図に星座の境界線を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
ja: 天球図中央の星座の境界線を強調表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
ja: 天球図の中心点を含む星座の境界線を強調表示するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
ja: 天球図に星座線を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
ja: 天球図に星座線を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
ja: 天球図に星座名を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
ja: 天球図に星座名を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
ja: 天球図に深宇宙の天体を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
ja: 天球図に深宇宙の天体を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
ja: 天球図に黄道を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
ja: 天球図に黄道を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
ja: 天球図に天の赤道を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
ja: 天球図に天の赤道を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
ja: 天球図で地面を不透明にしますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
ja: 地平線より下の領域を不透明にするかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
ja: 天球図に地平線を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
ja: 天球図に地平線を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
ja: 天球図にフラグを描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
ja: 天球図にフラグを描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
ja: 天球図に追加の深宇宙天体を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
ja: 天球図に追加の深宇宙天体を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
ja: 天球図に天の川の輪郭を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
ja: 天球図に天の川の輪郭を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
ja: 天の川を塗りつぶしますか？(しない場合は輪郭のみを描画します)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
ja: 天球図のすべての惑星に関するメタオプション

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
ja: 天球図にすべての主要な惑星 (と太陽および月) を描画するかどうかをまとめて選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
ja: 画像を使って天球図に惑星を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
ja: 画像を使って天球図に主要な惑星 (と太陽および月) を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
ja: 天球図に惑星の名前ラベルを表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
ja: 天球図に主要な惑星 (と太陽および月) の名前ラベルを描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
ja: 天球図に太陽を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
ja: 天球図に太陽を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
ja: 天球図に月を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
ja: 天球図に月を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
ja: 天球図に水星を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
ja: 天球図に水星を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
ja: 天球図に金星を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
ja: 天球図に金星を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
ja: 天球図に火星を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
ja: 天球図に火星を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
ja: 天球図に木星を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
ja: 天球図に木星を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
ja: 天球図に土星を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
ja: 天球図に土星を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
ja: 天球図に天王星を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
ja: 天球図に天王星を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
ja: 天球図に海王星を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
ja: 天球図に海王星を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
ja: 天球図に冥王星を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
ja: 天球図に冥王星を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
ja: 天球図に恒星を描画しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
ja: 天球図に恒星を描画するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
ja: 天球図に恒星の等級ラベルを表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
ja: 天球図に恒星の等級 (明るさ) ラベルを表示するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
ja: 天球図に恒星の名前ラベルを表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
ja: 天球図に恒星の名前ラベルを表示するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
ja: 天球図に深宇宙天体の等級ラベルを表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
ja: 天球図に深宇宙天体の等級 (明るさ) ラベルを表示するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
ja: 天球図に深宇宙天体のラベルを表示しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
ja: 天球図に深宇宙天体の名前ラベルを表示するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
ja: 強制的に旋回モードを有効にするタイムスケールの下限

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
ja: このタイムスケールを超えると、常に旋回モードが有効になります。

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
ja: 情報ボックスの背景モード

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
ja: スクリーン上の情報ボックスの背景モード: 0=背景なし, 1=半透明の背景, 2=不透明な背景

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
ja: 天球図の投影法

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
ja: 天球図の作成に用いる投影法です。

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
ja: 省略形の星座名を使いますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
ja: 国際天文学連合 (IAU) の公式略号を使って星座名を表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
ja: ラテン語の星座名を使いますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
ja: ラテン語の星座名を使用します。

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
ja: ローカライズされた星座名を使いますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
ja: ローカライズされた星座名を使用します。ローカライズされた名前がない場合は、ラテン語の名前を使用します。

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
ja: 地平座標を使いますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
ja: 地平座標を使って天球を表示します (しない場合は赤道座標を使用します)。

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
ja: 中心に置かれた天体に自動的にラベルを付けますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
ja: 中心に置かれた天体に自動的に名前ラベルを付けるかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
ja: 中心に置かれた太陽系の天体に自動的に光跡を付けますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
ja: 中心に置かれた太陽系の天体が中心にある間は自動的に光跡を付けるかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
ja: マウスの下の天体に一時的なラベルを付けますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
ja: マウスの下にある天体に一時的な名前ラベルを付けるかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
ja: 大気差を考慮して位置を補正しますか？

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
ja: 大気差によるずれを考慮して天体の位置を補正するかどうかを選択します (地平座標を使用している場合にのみ適用されます)。

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
ja: 画面の描画にアンチエイリアシングを使いますか？

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
ja: ズーム率 (ラジアンあたりのピクセル数)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
ja: ズームレベルを 1 ラジアンあたりのピクセル数で指定します。

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
ja: 描画する小惑星の暗さの下限

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
ja: 描画する最も暗い小惑星の等級を指定します。

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
ja: 小惑星の名前ラベルの密度

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
ja: 天球図に描画する小惑星の名前ラベルの相対数を制御します。

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
ja: 描画する深宇宙天体の暗さの下限

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
ja: 完全に拡大したときに描画する最も暗い深宇宙天体の等級を指定します。

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
ja: 縮小時に描画する深宇宙天体の暗さの下限

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
ja: 完全に縮小したときに描画する最も暗い深宇宙天体の等級を指定します。

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
ja: 描画する恒星の暗さの下限

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
ja: 完全に拡大したときに描画する最も暗い恒星の等級を指定します。

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
ja: 視野の恒星の密度

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
ja: 視野の恒星の密度を設定

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
ja: 縮小時に描画する恒星の暗さの下限

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
ja: 完全に縮小したときに描画する最も暗い恒星の等級を指定します。

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
ja: 旋回時に描画する恒星の暗さの下限

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
ja: 天球図が動いているときに描画する最も暗い恒星の等級を指定します (天球図が動いている間は暗い恒星を隠すように設定している場合にのみ適用されます)。

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
ja: 恒星の名前/等級ラベルの密度

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
ja: 天球図に描画する恒星の名前/等級ラベルの相対数を制御します。

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
ja: 深宇宙天体の名前/等級ラベルの密度

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
ja: 天球図に描画する深宇宙天体の名前/等級ラベルの相対数を制御します。

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
ja: ラベルのフォントサイズ

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
ja: 名前を表示する彗星の太陽からの最大距離 (AU 単位)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
ja: 描画する彗星の太陽からの最大距離です。

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
ja: 記号を使って観測リストの天体を強調する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
ja: 記号を付けて観測リストにある天体を天球図で強調します。

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
ja: テキストを使って観測リストの天体を強調する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
ja: 色付きの名前ラベルを付けて観測リストにある天体を天球図で強調します。

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
ja: 恒星の描画モード

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
ja: 恒星の彩度

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
ja: 恒星の彩度。「実際の色」モードを使用している場合にのみ適用されます。

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
ja: 角距離ルーラーの色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
ja: 角距離測定ルーラーの色です。

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
ja: 情報ボックスの背景色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
ja: スクリーン上の情報ボックスの背景色です。

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
ja: 情報ボックスをマウスでつかんだときの文字色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
ja: マウスクリックでスクリーン上の情報ボックスがアクティブになったときの文字の色です。

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
ja: 情報ボックスの文字色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
ja: スクリーン上の情報ボックスの通常の文字色です。

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
ja: 星座の境界線の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
ja: 星座の境界線の色です。

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
ja: 星座の境界線の強調表示色

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
ja: 星座線の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
ja: 星座線の色です。

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
ja: 星座名の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
ja: 星座名の色です。

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
ja: 地平線上の主要方位点ラベルの色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
ja: 主要方位点ラベルの色です。

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
ja: 黄道の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
ja: 黄道の色です。

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
ja: 天の赤道の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
ja: 天の赤道の色です。

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
ja: 追加のリンクがある天体の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
ja: 追加のリンクが利用できる天体の色です。

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
ja: 地平線の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
ja: 地平線と不透明な地面の色です。

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
ja: 天の川の輪郭の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
ja: 天の川の輪郭の色です。

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
ja: 恒星の名前ラベルの色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
ja: 恒星の名前ラベルの色です。

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
ja: 深宇宙天体の名前ラベルの色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
ja: 深宇宙天体の名前ラベルの色です。

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
ja: 惑星の名前ラベルの色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
ja: 太陽系の天体のラベルの色です。

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
ja: 惑星の光跡の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
ja: 太陽系の天体の光跡の色です。

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
ja: 天空の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
ja: 天空の背景色です。

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
ja: 望遠鏡記号の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
ja: 望遠鏡の照準記号の色です。

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
ja: ユーザが付けたラベルの色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
ja: ユーザが天体に付けたラベルの色です。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
ja: Xplanet 実行ファイルのパス

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
ja: Xplanet 実行ファイルのパス

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
ja: Xplanet ウィンドウの幅

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
ja: Xplanet ウィンドウの高さ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label
ja: ラベルを表示する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
ja: 有効な場合、ラベルを右上隅に表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
ja: GMT ラベルを表示する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
ja: 地方標準時を表示します。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
ja: 地方標準時ではなく GMT を表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
ja: 惑星のラベル

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
ja: フォントサイズ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
ja: フォントサイズを指定します。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
ja: ラベルの色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
ja: ラベルの色を設定します。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
ja: 日付書式

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
ja: 左上

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
ja: 右上

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
ja: 右下

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
ja: 左下

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
ja: 太陽の輝き

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
ja: ランダムな緯度と経度

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
ja: 観察者をランダムな緯度と経度の上に配置する

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
ja: 緯度と経度

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
ja: 観察者を指定した緯度と経度の上に配置します

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
ja: 緯度 (-360 から 360 の値で)

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
ja: 経度 (-360 から 360 の値で)

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
ja: 投影法

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
ja: 背景を使う

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
ja: 画像ファイルまたは色を背景として使い、惑星をその上に描画します。このオプションは -projection オプションを指定した場合にのみ意味があります。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
ja: 背景に画像を使う

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
ja: 画像ファイルを背景として使います。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
ja: 背景画像のパス

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
ja: 背景画像のパス。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
ja: 背景に色を使う

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
ja: 色を背景として使います。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
ja: 背景色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
ja: 背景の色です。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
ja: ベース等級

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
ja: 指定した等級の星が 1 ピクセルの明るさになります。標準の値は 10 です。この値が大きいほど星はより明るく描画されます。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
ja: arc ファイル

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
ja: チェックすると、背景の星に対して arc ファイルをプロットします。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
ja: arc ファイルのパス

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
ja: 背景の星に対してプロットする arc ファイルを指定します。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
ja: 設定ファイル

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
ja: チェックすると、設定ファイルを使います。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
ja: 設定ファイルのパス

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
ja: 指定した設定ファイルを使います。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
ja: チェックすると、KStars の FOV を使います。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
ja: マーカーファイルを使う

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
ja: チェックすると、指定したマーカーファイルを使います。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
ja: マーカーファイルのパス

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
ja: 背景の星に対して表示するユーザ定義のマーカーデータを含むファイルを指定します。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
ja: マーカー境界を書き込む

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
ja: チェックすると、各マーカーの境界ボックスの座標をファイルに書き込みます。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
ja: マーカー境界ファイルのパス

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
ja: 各マーカーの境界ボックスの座標をこのファイルに書き込みます。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
ja: 星図

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
ja: チェックすると、星図ファイルを使って背景の星を描画します。

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
ja: 星図ファイルのパス

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
ja: 出力ファイルの画質

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
ja: このオプションは JPEG 画像を作成する場合にのみ使われます。画質は 0 から 100 の値で設定します。標準の値は 80 です。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
ja: 天球図に衛星の軌道を描画するかどうかを選択します。

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
ja: 西洋の星座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
ja: アンドロメダ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
ja: ポンプ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
ja: ふうちょう座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
ja: みずがめ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
ja: わし座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
ja: さいだん座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
ja: おひつじ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
ja: ぎょしゃ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
ja: うしかい座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
ja: ちょうこくぐ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
ja: きりん座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
ja: かに座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
ja: りょうけん座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
ja: おおいぬ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
ja: こいぬ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
ja: やぎ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
ja: りゅうこつ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
ja: カシオペア座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
ja: ケンタウルス座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
ja: ケフェウス座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
ja: くじら座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
ja: カメレオン座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
ja: コンパス座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
ja: はと座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
ja: かみのけ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
ja: みなみのかんむり座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
ja: かんむり座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
ja: からす座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
ja: コップ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
ja: 南十字星

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
ja: はくちょう座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
ja: いるか座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
ja: かじき座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
ja: りゅう座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
ja: こうま座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
ja: エリダヌス座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
ja: ろ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
ja: ふたご座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
ja: つる座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
ja: ヘラクレス座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
ja: とけい座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
ja: うみへび座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
ja: みずへび座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
ja: インディアン座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
ja: とかげ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
ja: しし座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
ja: こじし座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
ja: うさぎ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
ja: てんびん座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
ja: おおかみ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
ja: やまねこ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
ja: こと座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
ja: テーブルさん座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
ja: けんびきょう座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
ja: いっかくじゅう座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
ja: はえ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
ja: じょうぎ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
ja: はちぶんぎ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
ja: へびつかい座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
ja: オリオン座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
ja: くじゃく座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
ja: ペガサス座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
ja: ペルセウス座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
ja: ほうおう座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
ja: がか座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
ja: うお座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
ja: みなみのうお座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
ja: とも座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
ja: らしんばん座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
ja: こあみ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
ja: や座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
ja: いて座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
ja: さそり座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
ja: ちょうこくしつ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
ja: たて座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
ja: へび座 (頭)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
ja: へび座 (尾)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
ja: ろくぶんぎ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
ja: おうし座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
ja: ぼうえんきょう座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
ja: さんかく座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
ja: みなみのさんかく座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
ja: きょしちょう座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
ja: おおぐま座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
ja: こぐま座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
ja: ほ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
ja: おとめ座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
ja: とびうお座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
ja: こぎつね座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
ja: 中国の星座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
ja: 北斗

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
ja: 勾陳

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
ja: 貫索

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
ja: 翼

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
ja: 軫

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
ja: 尾

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
ja: 箕

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
ja: 斗

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
ja: 河鼓

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
ja: 三台

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
ja: 常陳

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
ja: 角

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
ja: 柳

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
ja: 輦道

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
ja: 天厨

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
ja: 鱉

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
ja: 胃

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
ja: 天大将軍

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
ja: 壁

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
ja: 奎

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
ja: 氐

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
ja: 天塁城

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
ja: 閣道

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
ja: 外屏

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
ja: 天津

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
ja: 七公

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
ja: 天市

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
ja: 五車

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
ja: 巻舌

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
ja: 畢

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
ja: 厠

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
ja: 屏

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
ja: 軍市

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
ja: 天倉

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
ja: 参

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
ja: 四涜

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
ja: 井

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
ja: 南河

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
ja: 北河

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
ja: 五諸侯

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
ja: 天園

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
ja: 天苑

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
ja: 天囷

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
ja: 紫微垣

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
ja: 張

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
ja: 庫楼

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
ja: 天鉤

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
ja: 太微垣

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
ja: 玉井

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
ja: 梗河

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
ja: 天船

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
ja: 大陵

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
ja: 狗

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
ja: 天社

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
ja: 弧矢

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
ja: 杵

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
ja: 臼

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
ja: 危

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
ja: 霹靂

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
ja: 車府

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
ja: 瓠瓜

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
ja: 敗瓜

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
ja: 室

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
ja: 雷電

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
ja: 闕邱

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
ja: 虚

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
ja: 織女

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
ja: 女

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
ja: 牛

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
ja: 心

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
ja: 房

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
ja: 天淵

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
ja: 建

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
ja: 天棓

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
ja: 天槍

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
ja: 右旗

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
ja: 左旗

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
ja: 天桴

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
ja: 婁

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
ja: 女床

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
ja: 西咸

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
ja: 東咸

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
ja: 天田

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
ja: 星

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
ja: 鬼

[ctx: Constellation name (optional)]
en: XUANYUAN
ja: 軒轅

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
ja: 周鼎

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
ja: 亢

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ZAOFU
ja: 造父

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
ja: 天弁

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
ja: エジプトの星座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
ja: 獅子

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
ja: イヌイットの星座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
ja: 朝鮮・韓国の星座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Lakota
ja: ラコタの星座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
ja: マオリの星座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Navaro
ja: ナバホの星座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
ja: 北欧の星座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
ja: ポリネシアの星座

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tupi-Guarani
ja: トゥピ・グアラニーの星座

[ctx: Sky Culture]
en: Western
ja: 西洋の星座

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
ja: 中国の星座

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
ja: エジプトの星座

[ctx: Sky Culture]
en: Inuit
ja: イヌイットの星座

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
ja: 韓国の星座

[ctx: Sky Culture]
en: Lakota
ja: ラコタの星座

[ctx: Sky Culture]
en: Maori
ja: マオリの星座

[ctx: Sky Culture]
en: Navaro
ja: ナバホの星座

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
ja: 北欧の星座

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
ja: ポリネシアの星座

[ctx: Sky Culture]
en: Tupi-Guarani
ja: トゥピ・グアラニーの星座

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aabenraa
ja: アーベンラー

[ctx: City in Germany]
en: Aachen
ja: アーヘン

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aalborg
ja: オールボルグ

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aarhus
ja: オルフス

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Abakan
ja: アバカン

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Abbotsford
ja: アボッツフォード

[ctx: City in Idaho USA]
en: Aberdeen
ja: アバディーン

[ctx: City in Maryland USA]
en: Aberdeen
ja: アバディーン

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Aberdeen
ja: アバディーン

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Aberdeen
ja: アバディーン

[ctx: City in Washington USA]
en: Aberdeen
ja: アバディーン

[ctx: City in Ivory coast]
en: Abidjan
ja: アビジャン

[ctx: City in Kansas USA]
en: Abilene
ja: アビリーン

[ctx: City in Texas USA]
en: Abilene
ja: アビリーン

[ctx: City in Nigeria]
en: Abuja
ja: アブジャ

[ctx: City in Mexico]
en: Acapulco
ja: アカプルコ

[ctx: City in Ghana]
en: Accra
ja: アクラ

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Ada
ja: エイダ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Adak
ja: エイダック

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Adams
ja: アダムス

[ctx: City in Pitcairn Islands]
en: Adamstown
ja: アダムスタウン

[ctx: City in Ethiopia]
en: Addis Ababa
ja: アジスアベバ

[ctx: City in South Australia Australia]
en: Adelaide
ja: アデレード

[ctx: City in Yemen]
en: Aden
ja: アデン

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Afton
ja: アフトン

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Afton
ja: アフトン

[ctx: City in Niger]
en: Agadez
ja: アガデズ

[ctx: City in Morocco]
en: Agadir
ja: アガディール

[ctx: City in Guam]
en: Agana
ja: アガニャ

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Aginskoe
ja: アギンスコエ

[ctx: City in California USA]
en: Ahwahnee
ja: アワニー

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Aiken
ja: エーケン

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Ainsworth
ja: エーンズワース

[ctx: City in Corse du Sud France]
en: Ajaccio
ja: アジャクシオ

[ctx: City in Arizona USA]
en: Ajo
ja: アジョ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Akron
ja: アクロン

[ctx: City in Bahrain]
en: Al Manamah
ja: マナマ

[ctx: City in California USA]
en: Alameda
ja: アラメダ

[ctx: City in Nevada USA]
en: Alamo
ja: アラモ

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Alamogordo
ja: アラモゴード

[ctx: City in Spain]
en: Albacete
ja: アルバセテ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Albany
ja: アルバニー

[ctx: City in New York USA]
en: Albany
ja: アルバニー

[ctx: City in Oregon USA]
en: Albany
ja: アルバニー

[ctx: City in Idaho USA]
en: Albion
ja: アルビオン

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Albuquerque
ja: アルバカーキ

[ctx: City in Spain]
en: Alcalá de Henares
ja: アルカラデエナーレス

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Alcoa
ja: アルコア

[ctx: City in United Kingdom]
en: Aldermaston
ja: オルダーマストン

[ctx: City in Nunavut Canada]
en: Alert
ja: アラート

[ctx: City in Italy]
en: Alessandria
ja: アレッサンドリア

[ctx: City in Alabama USA]
en: Alexander City
ja: アレキサンダーシティー

[ctx: City in Egypt]
en: Alexandria
ja: アレクサンドリア

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Alexandria
ja: アレクサンドリア

[ctx: City in Virginia USA]
en: Alexandria
ja: アレクサンドリア

[ctx: City in Algeria]
en: Algiers
ja: アルジェー

[ctx: City in Canada]
en: Algonquin
ja: アルゴンキン

[ctx: City in California USA]
en: Alhambra
ja: アルハンブラ

[ctx: City in Spain]
en: Alicante
ja: アリカンテ

[ctx: City in Northern Territory Australia]
en: Alice Springs
ja: アリススプリングズ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Allegheny Obs.
ja: アレゲーニー観測所

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Allentown
ja: アレンタウン

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Alliance
ja: アライアンス

[ctx: City in Kazakhstan]
en: Alma Ata
ja: アルマ・アタ

[ctx: City in Spain]
en: Almería
ja: アルメリア

[ctx: City in Georgia USA]
en: Alpharetta
ja: アルファレッタ

[ctx: City in California USA]
en: Alpine
ja: アルパイン

[ctx: City in Germany]
en: Altenstadt
ja: アルテンシュタット

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Altoona
ja: アルトゥーナ

[ctx: City in Lithuania]
en: Alytus
ja: アリートゥス

[ctx: City in Japan]
en: Amami Island
ja: 奄美諸島

[ctx: City in Texas USA]
en: Amarillo
ja: アマリロ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Ambler
ja: アンブラー

[ctx: City in Alaska USA]
en: Amchitka
ja: アムチトカ

[ctx: City in Idaho USA]
en: American Falls
ja: アメリカ滝

[ctx: City in Iowa USA]
en: Ames
ja: エームズ

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Amherst
ja: アマースト

[ctx: City in Ohio USA]
en: Amherst
ja: アマースト

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Amherst Obs.
ja: アマースト観測所

[ctx: City in Somme France]
en: Amiens
ja: アミアン

[ctx: City in Cape Verde]
en: Amilcar Cabral
ja: アミルカ・キャブラル

[ctx: City in Jordan]
en: Amman
ja: アンマン

[ctx: City in Netherlands]
en: Amsterdam
ja: アムステルダム

[ctx: City in Montana USA]
en: Anaconda
ja: アナコンダ

[ctx: City in Far East Russia]
en: Anadyr
ja: アナドゥイリ

[ctx: City in California USA]
en: Anaheim
ja: アナハイム

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Anahim Lake
ja: アナハイムレイク

[ctx: City in Alaska USA]
en: Anchorage
ja: アンカレジ

[ctx: City in Italy]
en: Ancona
ja: アンコーナ

[ctx: City in Indiana USA]
en: Anderson
ja: アンダーソン

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Anderson
ja: アンダーソン

[ctx: City in Guam]
en: Anderson AFB
ja: アンダーソン空軍基地

[ctx: City in Italy]
en: Andria
ja: アンドリア

[ctx: City in Palau]
en: Angaur Island
ja: アンガウル島

[ctx: City in Turkey]
en: Ankara
ja: アンカラ

[ctx: City in Michigan USA]
en: Ann Arbor
ja: アナーバー

[ctx: City in Algeria]
en: Annabah
ja: アンナバ

[ctx: City in Maryland USA]
en: Annapolis
ja: アナポリス

[ctx: City in Haute-Savoie France]
en: Annecy
ja: アヌシー

[ctx: City in Alaska USA]
en: Annette Island
ja: アネット島

[ctx: City in Alabama USA]
en: Anniston
ja: アニストン

[ctx: City in Germany]
en: Ansbach
ja: アンスバハ

[ctx: City in Madagascar]
en: Antananarivo
ja: アンタナナリボ

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Antlers
ja: アントラーズ

[ctx: City in Chile]
en: Antofagasta
ja: アントファガスタ

[ctx: City in Madagascar]
en: Antsirabe
ja: アンシラベ

[ctx: City in Belgium]
en: Antwerp
ja: アントワープ

[ctx: City in Italy]
en: Aosta
ja: アオスタ

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Appleton
ja: アップルトン

[ctx: City in Jordan]
en: Aqaba
ja: アクバ

[ctx: City in California USA]
en: Arcade-Arden
ja: アーケードアーデン

[ctx: City in Italy]
en: Arcetri
ja: アルチェトリ

[ctx: City in Germany]
en: Archenhold
ja: アルヘンホールド

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Ardmore
ja: アードモア

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Arecibo Obs.
ja: アレシボ観測所

[ctx: City in Italy]
en: Arese
ja: アレーゼ

[ctx: City in Italy]
en: Arezzo
ja: アレッツォ

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Argyle
ja: アーガイル

[ctx: City in Chile]
en: Arica
ja: アリカ

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Arkadelphia
ja: アーカデルフィア

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Arkhangelsk
ja: アルハンゲリスク

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Arlington
ja: アーリントン

[ctx: City in Texas USA]
en: Arlington
ja: アーリントン

[ctx: City in Virginia USA]
en: Arlington
ja: アーリントン

[ctx: City in Illinois USA]
en: Arlington Heights
ja: アーリントンハイツ

[ctx: City in Northern Ireland United Kingdom]
en: Armagh
ja: アーマー

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Armour
ja: アーマー

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Arnold's Cove
ja: アーノルズコーブ

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Arrecife
ja: アレシフェ

[ctx: City in Uganda]
en: Arua
ja: アルア

[ctx: City in Colorado USA]
en: Arvada
ja: アーヴァダ

[ctx: City in Arizona USA]
en: Ash Fork
ja: アッシュ・フォーク

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Asheville
ja: アシュビル

[ctx: City in Kansas USA]
en: Ashland
ja: アシュランド

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Ashland
ja: アシュランド

[ctx: City in Maine USA]
en: Ashland
ja: アシュランド

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Ashley
ja: アシュリー

[ctx: City in Italy]
en: Asiago
ja: アジアーゴ

[ctx: City in Eritrea]
en: Asmera
ja: アスメラ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Aspen
ja: アスペン

[ctx: City in Eritrea]
en: Assab
ja: アッサブ

[ctx: City in Oregon USA]
en: Astoria
ja: アストリア

[ctx: City in Paraguay]
en: Asunción
ja: アスンシオン

[ctx: City in Egypt]
en: Aswan
ja: アスワン

[ctx: City in Egypt]
en: Asyut
ja: アシュート

[ctx: City in Greece]
en: Atenas
ja: アテナス

[ctx: City in Greece]
en: Athens
ja: アセンズ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Athens
ja: アセンズ

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Athens
ja: アセンズ

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Athlone
ja: アスローン

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Atkinson
ja: アトキンソン

[ctx: City in Georgia USA]
en: Atlanta
ja: アトランタ

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Atlantic City
ja: アトランティックシティー

[ctx: City in Alabama USA]
en: Atmore
ja: アトモア

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Attleboro
ja: アトルバロ

[ctx: City in Alabama USA]
en: Auburn
ja: オーバーン

[ctx: City in Maine USA]
en: Auburn
ja: オーバーン

[ctx: City in New Zealand]
en: Auckland
ja: オークランド

[ctx: City in Germany]
en: Augsburg
ja: アウクスブルク

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Augusta
ja: オーガスタ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Augusta
ja: オーガスタ

[ctx: City in Maine USA]
en: Augusta
ja: オーガスタ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Aurora
ja: オーロラ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Aurora
ja: オーロラ

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Aurora
ja: オーロラ

[ctx: City in Nevada USA]
en: Austin
ja: オースティン

[ctx: City in Texas USA]
en: Austin
ja: オースティン

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Avalon
ja: アヴァロン

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Avalon
ja: アヴァロン

[ctx: City in Italy]
en: Aviano
ja: アビアノ

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Avon
ja: エイボン

[ctx: City in Japan]
en: Ayase
ja: 綾瀬

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Aztec
ja: アズテック

[ctx: City in Palau]
en: Babelthuap Island
ja: バベルチュアプ島

[ctx: City in Philippines]
en: Bacolod
ja: バコロド

[ctx: City in Spain]
en: Badajoz
ja: バダホス

[ctx: City in Spain]
en: Badalona
ja: バダロナ

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Baddeck
ja: バデック

[ctx: City in Germany]
en: Baden-Baden
ja: バーデンバーデン

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Badger
ja: バッジャー

[ctx: City in Guinea Bissau]
en: Bafata
ja: バファタ

[ctx: City in Iraq]
en: Baghdad
ja: バグダード

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Bahrain
ja: バーレーン

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Baie-Comeau
ja: ベ・コモ

[ctx: City in Montana USA]
en: Baker
ja: ベーカー

[ctx: City in California USA]
en: Bakersfield
ja: ベーカーズフィールド

[ctx: City in Panama]
en: Balboa
ja: バルボア

[ctx: City in California USA]
en: Baldwin Park
ja: ボールドウィンパーク

[ctx: City in Indonesia]
en: Bali
ja: バリ

[ctx: City in Maryland USA]
en: Baltimore
ja: ボルティモア

[ctx: City in Mali]
en: Bamako
ja: バマコ

[ctx: City in Germany]
en: Bamberg
ja: バンベルク

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Bancroft
ja: バンクロフト

[ctx: City in Iran]
en: Bandar Abbass
ja: バンダルアバス

[ctx: City in Iran]
en: Bandar Lengeh
ja: バンダラ レンゲ

[ctx: City in Brunei]
en: Bandar Seri Begawan
ja: バンダールスリブガワン

[ctx: City in Turkey]
en: Bandirma
ja: バンドゥルマ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Banff
ja: バンフ

[ctx: City in India]
en: Bangalore
ja: バンガロール

[ctx: City in Central African Republic]
en: Bangassou
ja: バンガッソー

[ctx: City in Thailand]
en: Bangkok
ja: バンコク

[ctx: City in Maine USA]
en: Bangor
ja: バンガー

[ctx: City in Central African Republic]
en: Bangui
ja: バンギー

[ctx: City in Gambia]
en: Banjul
ja: バンジュル

[ctx: City in Maine USA]
en: Bar Harbor
ja: バー・ハーバー

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Baraboo
ja: バラブー

[ctx: City in Spain]
en: Barcelona
ja: バルセロナ

[ctx: City in Italy]
en: Bari
ja: バリ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Barkerville
ja: ベイカービル

[ctx: City in Italy]
en: Barletta
ja: バルレッタ

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Barnaul
ja: バルナウル

[ctx: City in Ohio USA]
en: Barnesville
ja: バーンズビル

[ctx: City in Colombia]
en: Barranquilla
ja: バランキヤ

[ctx: City in Vermont USA]
en: Barre
ja: バリー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Barrie
ja: バリー

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Barron
ja: バロン

[ctx: City in Alaska USA]
en: Barrow
ja: バロー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Barry's Bay
ja: バリーズベイ

[ctx: City in California USA]
en: Barstow
ja: バーストー

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Bartlesville
ja: バートルズビル

[ctx: City in Vermont USA]
en: Barton
ja: バートン

[ctx: City in Iraq]
en: Basrah
ja: バスラ

[ctx: City in Haute-Corse France]
en: Bastia
ja: バスティア

[ctx: City in Equatorial Guinea]
en: Bata
ja: バタ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Batesburg
ja: ベイツバーグ

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Baton Rouge
ja: バトンルージュ

[ctx: City in Michigan USA]
en: Battle Creek
ja: バトルクリーク

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Bay Bulls
ja: ベイブルズ

[ctx: City in Michigan USA]
en: Bay City
ja: ベイシティー

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Bay St. Louis
ja: セントルイス湾

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bayonne
ja: ベーヨン

[ctx: City in Pyrénées atlantiques France]
en: Bayonne
ja: ベーヨン

[ctx: City in Texas USA]
en: Baytown
ja: ベイタウン

[ctx: City in Israel]
en: Be'er Sheva
ja: ベールシェバ

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Beach
ja: ビーチ

[ctx: City in Nevada USA]
en: Beatty
ja: ビーティ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Beaufort
ja: ビューフォート

[ctx: City in Texas USA]
en: Beaumont
ja: ボーモント

[ctx: City in Utah USA]
en: Beaver
ja: ビーヴァー

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Beaverlodge
ja: ビーバーロッジ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Beavermouth
ja: ビーヴァーマウス

[ctx: City in Oregon USA]
en: Beaverton
ja: ビーヴァートン

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Beckley
ja: ベックリー

[ctx: City in China]
en: Beijing
ja: 北京

[ctx: City in Mozambique]
en: Beira
ja: ベイラ

[ctx: City in Lebanon]
en: Beirut
ja: ベイルート

[ctx: City in Portugal]
en: Beja
ja: ベジャ

[ctx: City in Brazil]
en: Belem
ja: ベレム

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Belen
ja: ベレン

[ctx: City in Northern Ireland United Kingdom]
en: Belfast
ja: ベルファスト

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Belgorod
ja: ベルゴロド

[ctx: City in Yugoslavia]
en: Belgrade
ja: ベオグラード

[ctx: City in Belize]
en: Belize City
ja: ベリーズシティー

[ctx: City in Illinois USA]
en: Belleville
ja: ベルビル

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Belleville
ja: ベルビル

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Bellevue
ja: ベルビュー

[ctx: City in Washington USA]
en: Bellevue
ja: ベルビュー

[ctx: City in California USA]
en: Bellflower
ja: ベルフラワー

[ctx: City in Washington USA]
en: Bellingham
ja: ベリンガム

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bellows Falls
ja: ベローズフォールズ

[ctx: City in Morocco]
en: Ben Guerir
ja: ベンガル

[ctx: City in Oregon USA]
en: Bend
ja: ベンド

[ctx: City in Somalia]
en: Bender Cassim
ja: ベンダーカシム

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Bendigo
ja: ベンディゴ

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bennington
ja: ベニントン

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Benton
ja: ベントン

[ctx: City in Somalia]
en: Berbera
ja: ベルベラ

[ctx: City in Italy]
en: Bergamo
ja: ベルガモ

[ctx: City in Norway]
en: Bergen
ja: ベルゲン

[ctx: City in Germany]
en: Bergisch-Gladbach
ja: ベルギッシュグラートバハ

[ctx: City in California USA]
en: Berkeley
ja: バークリー

[ctx: City in Germany]
en: Berlin
ja: ベルリン

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Berlin
ja: ベルリン

[ctx: City in Switzerland]
en: Bern
ja: ベルン

[ctx: City in Doubs France]
en: Besançon
ja: ブザンソン

[ctx: City in Alaska USA]
en: Bethel
ja: ベスル

[ctx: City in Maryland USA]
en: Bethesda
ja: ベテスダ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Bethlehem
ja: ベスレヘム

[ctx: City in Iowa USA]
en: Bettendorf
ja: ベッテンドーフ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Bettles Field
ja: ベテルス・フィールド

[ctx: City in Maine USA]
en: Biddeford
ja: ビデフォード

[ctx: City in California USA]
en: Big Bear Solar Obs.
ja: ビッグベアーソーラー観測所

[ctx: City in Alaska USA]
en: Big Delta
ja: ビッグデルタ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Big Lake
ja: ビッグレイク

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Big River
ja: ビッグリバー

[ctx: City in Spain]
en: Bilbao
ja: ビルバオ

[ctx: City in Montana USA]
en: Billings
ja: ビリングズ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Biloxi
ja: ビロクシー

[ctx: City in New York USA]
en: Binghamton
ja: ビンガムトン

[ctx: City in Central African Republic]
en: Birao
ja: ビラオ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Birmingham
ja: バーミンガム

[ctx: City in Alabama USA]
en: Birmingham
ja: バーミンガム

[ctx: City in Far East Russia]
en: Birobidzhan
ja: ビロビジャン

[ctx: City in Iran]
en: Biruni
ja: ビールーニー

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Bismarck
ja: ビスマーク

[ctx: City in Guinea Bissau]
en: Bissau
ja: ビサオ

[ctx: City in Germany]
en: Bitburg
ja: ビットブルグ

[ctx: City in New Zealand]
en: Black Birch
ja: ブラックバーチ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Blackpool
ja: ブラックプール

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Blackwell
ja: ブラックウェル

[ctx: City in Malawi]
en: Blantyre
ja: ブランタイヤ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Blind River
ja: ブランドリバー

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bloomfield
ja: ブルームフィールド

[ctx: City in Illinois USA]
en: Bloomington
ja: ブルーミントン

[ctx: City in Indiana USA]
en: Bloomington
ja: ブルーミントン

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Bloomington
ja: ブルーミントン

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Blue River
ja: ブルーリバー

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Bluefield
ja: ブルーフィールド

[ctx: City in Utah USA]
en: Bluff
ja: ブラフ

[ctx: City in Burkina Faso]
en: Bobo-Dioulasso
ja: ボボ・デュラッソ

[ctx: City in Florida USA]
en: Boca Raton
ja: ボーカラトーン

[ctx: City in Germany]
en: Bochum
ja: ボーフム

[ctx: City in Norway]
en: Bodo
ja: ボーデ

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Bogalusa
ja: ボーガルーサ

[ctx: City in Colombia]
en: Bogotá
ja: ボゴタ

[ctx: City in Idaho USA]
en: Boise
ja: ボイシ

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Boise City
ja: ボイシシティー

[ctx: City in Ghana]
en: Bolgatanga
ja: ボルガタンガ

[ctx: City in Italy]
en: Bologna
ja: ボローニャ

[ctx: City in Italy]
en: Bolzano
ja: ボルツァーノ

[ctx: City in Germany]
en: Bonn
ja: ボン

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Bonnyville
ja: ボニービル

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Boone
ja: ブーン

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Booneville
ja: ブーンビル

[ctx: City in Gironde France]
en: Bordeaux
ja: ボルドー

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bordentown
ja: ボーデンタウン

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Borinquen
ja: ボリンケン

[ctx: City in Poland]
en: Borowiec
ja: ボロヴィエク

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Boscobel
ja: ボスカベル

[ctx: City in Indonesia]
en: Bosscha
ja: ボスカ

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Bossier City
ja: ボシアーシティー

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Boston
ja: ボストン

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Boston Bar
ja: ボストンバー

[ctx: City in Germany]
en: Bottrop
ja: ボットロプ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Boulder
ja: ボールダー

[ctx: City in Nevada USA]
en: Boulder City
ja: ボールダーシティー

[ctx: City in California USA]
en: Boulder Creek
ja: ボウルダー・クリーク

[ctx: City in Pas-de-Calais France]
en: Boulogne-sur-mer
ja: ブローニュ・スル・メール

[ctx: City in Utah USA]
en: Bountiful
ja: バウンティフル

[ctx: City in Cher France]
en: Bourges
ja: ブールジュ

[ctx: City in Maryland USA]
en: Bowie
ja: ボウイ

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Bowling Green
ja: ボーリンググリーン

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Bowman
ja: ボウマン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Bowmanville
ja: ボウマンビル

[ctx: City in South Africa]
en: Boyden
ja: ボイデン

[ctx: City in Montana USA]
en: Bozeman
ja: ボーズマン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Bracebridge
ja: ブレイスブリッジ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Bradford
ja: ブラッドフォード

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Brampton
ja: ブランプトン

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Brandon
ja: ブランドン

[ctx: City in Vermont USA]
en: Brandon
ja: ブランドン

[ctx: City in Brazil]
en: Brasilia
ja: ブラジリア

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Bratsk
ja: ブラーツク

[ctx: City in Vermont USA]
en: Brattleboro
ja: ブラトルバラ

[ctx: City in Germany]
en: Braunschweig
ja: ブラウンシュワイク

[ctx: City in Congo]
en: Brazzaville
ja: ブラザヴィル

[ctx: City in Germany]
en: Bremen
ja: ブレーメン

[ctx: City in Germany]
en: Bremerhaven
ja: ブレーマーハーフェン

[ctx: City in Washington USA]
en: Bremerton
ja: ブレマートン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Brent
ja: ブレント

[ctx: City in Italy]
en: Brera
ja: ブレーラ

[ctx: City in Italy]
en: Brescia
ja: ブレシア

[ctx: City in Finistère France]
en: Brest
ja: ブレスト

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Bridgeport
ja: ブリッジポート

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bridgeton
ja: ブリッジトン

[ctx: City in Barbados]
en: Bridgetown
ja: ブリッジタウン

[ctx: City in Ohio USA]
en: Brilliant
ja: ブリリアント

[ctx: City in Italy]
en: Brindisi
ja: ブリンディジ

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Brisbane
ja: ブリズベン

[ctx: City in United Kingdom]
en: Bristol
ja: ブリストル

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Bristol
ja: ブリストル

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Bristol
ja: ブリストル

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Bristol
ja: ブリストル

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bristol
ja: ブリストル

[ctx: City in United Kingdom]
en: Brize Norton
ja: ブリズノートン

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Brockton
ja: ブロックトン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Brockville
ja: ブロックビル

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Broken Arrow
ja: ブロークンアロー

[ctx: City in Oregon USA]
en: Brookings
ja: ブルッキングズ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Brookings
ja: ブルッキングズ

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Brookline
ja: ブルックライン

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Brooklyn Park
ja: ブルックリン・パーク

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Brooks
ja: ブルックス

[ctx: City in Delaware USA]
en: Brookside Park
ja: ブルックサイドパーク

[ctx: City in Texas USA]
en: Brownsville
ja: ブラウンズビル

[ctx: City in Georgia USA]
en: Brunswick
ja: ブランズウィック

[ctx: City in Maine USA]
en: Brunswick
ja: ブランズウィック

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
ja: ブリュッセル

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Bryansk
ja: ブリャンスク

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
ja: ブカレスト

[ctx: City in Germany]
en: Buckeburg
ja: ハンブルグ

[ctx: City in California USA]
en: Buena Park
ja: ブエナパーク

[ctx: City in Argentina]
en: Buenos Aires
ja: ブエノスアイレス

[ctx: City in New York USA]
en: Buffalo
ja: バッファロー

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Buffalo
ja: バッファロー

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Buffalo Narrows
ja: バッファローナローズ

[ctx: City in Burundi]
en: Bujumburo
ja: ブジュンブロ

[ctx: City in Rwanda]
en: Bukavu
ja: ブカユ

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Bulawayo
ja: ブラワヨ

[ctx: City in California USA]
en: Burbank
ja: バーバンク

[ctx: City in Spain]
en: Burgos
ja: ブルゴス

[ctx: City in Colorado USA]
en: Burlington
ja: バーリントン

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Burlington
ja: バーリントン

[ctx: City in Iowa USA]
en: Burlington
ja: バーリントン

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Burlington
ja: バーリントン

[ctx: City in Vermont USA]
en: Burlington
ja: バーリントン

[ctx: City in Washington USA]
en: Burlington
ja: バーリントン

[ctx: City in Oregon USA]
en: Burns
ja: バーンズ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Burns Lake
ja: バーンズレイク

[ctx: City in Burundi]
en: Bururi
ja: ブルリ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Burwash
ja: バーウォシユ

[ctx: City in Montana USA]
en: Butte
ja: ビュート

[ctx: City in Malaysia]
en: Butterworth
ja: バターワース

[ctx: City in Armenia]
en: Byurakan
ja: ビュラカン

[ctx: City in Calvados France]
en: Caen
ja: カーン

[ctx: City in Italy]
en: Cagliari
ja: カリアリ

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
ja: カイロ

[ctx: City in Spain]
en: Calar Alto
ja: カラーアルト

[ctx: City in Idaho USA]
en: Caldwell
ja: コールドウェル

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Caledonia
ja: カレドニア

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Calgary
ja: カルガリー

[ctx: City in Nevada USA]
en: Caliente
ja: カリエンテ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Caliper Lake
ja: カリパーレイク

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Calling Lake
ja: コーリングレイク

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Calvert
ja: カルバート

[ctx: City in United Kingdom]
en: Cambridge
ja: ケンブリッジ

[ctx: City in Maryland USA]
en: Cambridge
ja: ケンブリッジ

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Cambridge
ja: ケンブリッジ

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Camden
ja: カムデン

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Campbell River
ja: キャンベルリバー

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Campbellton
ja: キャンベルトン

[ctx: City in Italy]
en: Campobasso
ja: カンポバッソ

[ctx: City in ACT Australia]
en: Canberra
ja: キャンベラ

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Cannes
ja: カンヌ

[ctx: City in California USA]
en: Canoga Park
ja: カノガパーク

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Canora
ja: カノーラ

[ctx: City in China]
en: Canton
ja: カントン

[ctx: City in Ohio USA]
en: Canton
ja: カントン

[ctx: City in Maryland USA]
en: Cantonsville
ja: ケイトンズビル

[ctx: City in Florida USA]
en: Cape Canaveral
ja: ケープカナベラル

[ctx: City in Missouri USA]
en: Cape Girardeau
ja: ケープジラードー

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Cape May
ja: ケープメー

[ctx: City in South Africa]
en: Cape Town
ja: ケープタウン

[ctx: City in Venezuela]
en: Caracas
ja: カラカス

[ctx: City in Washington USA]
en: Carbonado
ja: カーボネード

[ctx: City in Illinois USA]
en: Carbondale
ja: カーボンデール

[ctx: City in Wales United Kingdom]
en: Cardiff
ja: カーディフ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Carleton Place
ja: カールトンプレイス

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Carlton
ja: カールトン

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Carlyle
ja: カーライル

[ctx: City in California USA]
en: Carmichael
ja: カーマイケル

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Carrizozo
ja: カリゾゾ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Carrollton
ja: カロルトン

[ctx: City in California USA]
en: Carson
ja: カーソン

[ctx: City in Nevada USA]
en: Carson City
ja: カーソンシティー

[ctx: City in Spain]
en: Cartagena
ja: カルタヘナ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Cartersville
ja: チャーターズビレ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Cary
ja: カリー

[ctx: City in Arizona USA]
en: Casa Grande
ja: カサグランデ

[ctx: City in Morocco]
en: Casablanca
ja: カサブランカ

[ctx: City in Italy]
en: Caserta
ja: カゼルタ

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Casper
ja: カスパー

[ctx: City in Spain]
en: Castellon de la Plana
ja: カステリョンデラプラナ

[ctx: City in Washington USA]
en: Castlerock
ja: キャッスルロック

[ctx: City in St. Lucia]
en: Castries
ja: カストリー

[ctx: City in Italy]
en: Catania
ja: カタニア

[ctx: City in Italy]
en: Catanzaro
ja: カタンツァロ

[ctx: City in Arizona USA]
en: Cave Creek
ja: ケイブクリーク

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cavendish
ja: カベンディッシュ

[ctx: City in French Guiana]
en: Cayenne
ja: カイエンヌ

[ctx: City in Utah USA]
en: Cedar City
ja: シーダーシティー

[ctx: City in Iowa USA]
en: Cedar Falls
ja: シーダー・フォールス

[ctx: City in Iowa USA]
en: Cedar Rapids
ja: シーダーラピッズ

[ctx: City in New York USA]
en: Central Islip
ja: セントラルアイスリップ

[ctx: City in Maryland USA]
en: Centreville
ja: センターヴィル

[ctx: City in California USA]
en: Cerritos
ja: セリトス

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Calán
ja: セロ カラン

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Tololo Int'l Obs.
ja: セロトロロアメリカ連合観測所

[ctx: City in Spain]
en: Ceuta
ja: セウタ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Chagrin Falls
ja: シャグリンフォール

[ctx: City in Illinois USA]
en: Champaign
ja: シャンペーン

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Chapais
ja: シャペ

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Chapel Hill
ja: チャペルヒル

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Charleston
ja: チャールストン

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Charleston
ja: チャールストン

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Charlevoix
ja: シャーレボイ

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Charlotte
ja: シャーロット

[ctx: City in Virginia USA]
en: Charlottesville
ja: シャーロッツビル

[ctx: City in Prince Edward Island Canada]
en: Charlottetown
ja: シャーロットタウン

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Chattanooga
ja: チャタヌーガ

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Cheboksary
ja: チェボクサルイ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Cheltenham
ja: チェルトナム

[ctx: City in Ural Russia]
en: Chelyabinsk
ja: チェリヤビンスク

[ctx: City in Germany]
en: Chemnitz
ja: ケムニッツ

[ctx: City in India]
en: Chennai
ja: チェンナイ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Cheraw
ja: チェロー

[ctx: City in Manche France]
en: Cherbourg
ja: シェルブール

[ctx: City in South Region Russia]
en: Cherkessk
ja: チェルケスク

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Cherokee
ja: チェロキー

[ctx: City in Virginia USA]
en: Chesapeake
ja: チェサピーク

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Chester
ja: チェスター

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Chester
ja: チェスター

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Cheyenne
ja: シャイアン

[ctx: City in Thailand]
en: Chiang Mai
ja: チエンマイ

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Chibougamau
ja: シブガモ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Chicago
ja: シカゴ

[ctx: City in Peru]
en: Chiclayo
ja: チクラヨ

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Chicopee
ja: チコピー

[ctx: City in Alaska USA]
en: Chignik
ja: チグニック

[ctx: City in Illinois USA]
en: Chillicothe
ja: チリコシー

[ctx: City in Missouri USA]
en: Chillicothe
ja: チリコシー

[ctx: City in Ohio USA]
en: Chillicothe
ja: チリコシー

[ctx: City in Zambia]
en: Chingola
ja: チンゴラ

[ctx: City in California USA]
en: Chino
ja: チノ

[ctx: City in California USA]
en: Chino Hills
ja: チノヒルズ

[ctx: City in Montana USA]
en: Chinook
ja: チヌック

[ctx: City in Somalia]
en: Chisimayu
ja: チシマユ

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Chita
ja: チタ

[ctx: City in Japan]
en: Chitose
ja: 千歳

[ctx: City in Bangladesh]
en: Chittagong
ja: チッタゴン

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Chitungwiza
ja: チツングウィザ

[ctx: City in New Zealand]
en: Christchurch
ja: クライストチャーチ

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
ja: クリスマス島

[ctx: City in California USA]
en: Chula Vista
ja: チューラビスタ

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Churchill
ja: チャーチル

[ctx: City in Micronesia]
en: Chuuk
ja: チューク

[ctx: City in Illinois USA]
en: Cicero
ja: シセロ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Cincinnati
ja: シンシナティ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Circle
ja: サークル

[ctx: City in Ohio USA]
en: Circleville
ja: サークルビル

[ctx: City in Spain]
en: Ciudad Real
ja: シウダードレアル

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Claremont
ja: クレアモント

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Clarenville
ja: クラレンビル

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Clark
ja: クラーク

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Clark's Harbour
ja: クラークスハーバー

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Clarksburg
ja: クラークスバーグ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Clarksdale
ja: クラークスデール

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Clarksville
ja: クラークスビル

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Clayhurst
ja: クレイハースト

[ctx: City in Delaware USA]
en: Claymont
ja: クレモント

[ctx: City in Alaska USA]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: City in Texas USA]
en: Clear Lake City
ja: クリアレイクシティー

[ctx: City in California USA]
en: Clearlake
ja: クリアレイク

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Clearwater
ja: クリアウォーター

[ctx: City in Florida USA]
en: Clearwater
ja: クリアウォーター

[ctx: City in Puy-de-Dôme France]
en: Clermont-Ferrand
ja: クレルモン＝フェラン

[ctx: City in Ohio USA]
en: Cleveland
ja: クリーブランド

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Cleveland
ja: クリーブランド

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Clifton
ja: クリフトン

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Clinton
ja: クリントン

[ctx: City in Iowa USA]
en: Clinton
ja: クリントン

[ctx: City in Germany]
en: Cloppenburg
ja: クロッペンブルグ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Cloud Bay
ja: クラウドベイ

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Clovis
ja: クロービス

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Cochrane
ja: コックレイン

[ctx: City in Turks and Caicos Islands]
en: Cockburn Town
ja: コックバーン・タウン

[ctx: City in Maryland USA]
en: Cockeysville
ja: コッキーズビル

[ctx: City in Australia]
en: Cocos Island
ja: ココス島

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Cody
ja: コーディ

[ctx: City in Portugal]
en: Coimbra
ja: コインブラ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Cold Bay
ja: コールドベイ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cold Lake
ja: コールドレーク

[ctx: City in Maryland USA]
en: College Park
ja: カレッジパーク

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Collegedale
ja: コレジダーレ

[ctx: City in Germany]
en: Cologne
ja: コローニュ

[ctx: City in Sri Lanka]
en: Colombo
ja: コロンボ

[ctx: City in Panama]
en: Colon
ja: コロン

[ctx: City in Colorado USA]
en: Colorado Springs
ja: コロラドスプリングズ

[ctx: City in Missouri USA]
en: Columbia
ja: コロンビア

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Columbia
ja: コロンビア

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Columbia
ja: コロンビア

[ctx: City in Ohio USA]
en: Columbia Station
ja: コロンビアステーション

[ctx: City in Georgia USA]
en: Columbus
ja: コロンバス

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Columbus
ja: コロンバス

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Columbus
ja: コロンバス

[ctx: City in Ohio USA]
en: Columbus
ja: コロンバス

[ctx: City in Italy]
en: Como
ja: コモ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Comox
ja: コモックス

[ctx: City in California USA]
en: Compton
ja: コンプトン

[ctx: City in Guinea]
en: Conakry
ja: コナクリ

[ctx: City in Chile]
en: Concepcion
ja: コンセプシオン

[ctx: City in California USA]
en: Concord
ja: コンコード

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Concord
ja: コンコード

[ctx: City in Oregon USA]
en: Condon
ja: カンドン

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Consort
ja: コンソート

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Conway
ja: コンウェー

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Conway
ja: コンウェー

[ctx: City in Australia]
en: Coonabarabran
ja: クーナバラブラン

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
ja: コペンハーゲン

[ctx: City in Iowa USA]
en: Coralville
ja: コーラルヴィラ

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Corbin
ja: コービン

[ctx: City in Alaska USA]
en: Cordova
ja: コードバ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Corinth
ja: コリント

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Cork
ja: コーク

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Corner Brook
ja: コーナー・ブルック

[ctx: City in Iowa USA]
en: Corning
ja: コーニング

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Cornwall
ja: コーンウォール

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Coronation
ja: コロネイション

[ctx: City in Texas USA]
en: Corpus Christi
ja: コーパスクリスティ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Cortez
ja: コルテス

[ctx: City in Oregon USA]
en: Corvallis
ja: コーバリス

[ctx: City in Italy]
en: Cosenza
ja: コゼンツァ

[ctx: City in California USA]
en: Costa Mesa
ja: コスタメサ

[ctx: City in Bénin]
en: Cotonou
ja: コトヌー

[ctx: City in Germany]
en: Cottbus
ja: コトブス

[ctx: City in Idaho USA]
en: Couer d'Alene
ja: コーダレーン

[ctx: City in Iowa USA]
en: Council Bluffs
ja: カウンシルブラフス

[ctx: City in United Kingdom]
en: Coventry
ja: コベントリー

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Covington
ja: コビントン

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Cranbrook
ja: クランブルック

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Cranford
ja: クランフォード

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Cranston
ja: クランストン

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Crawford
ja: クロフォード

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Crawford Hill
ja: クロフォードヒル

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Crestwood
ja: クレストウッド

[ctx: City in Missouri USA]
en: Crestwood
ja: クレストウッド

[ctx: City in Colorado USA]
en: Cripple Creek
ja: クリップルクリーク

[ctx: City in Missouri USA]
en: Crocker
ja: クロッカー

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Crofton
ja: クロフトン

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Crowsnest Pass
ja: クロウズネスト・パス

[ctx: City in Spain]
en: Cuenca
ja: クエンカ

[ctx: City in Australia]
en: Culgoora
ja: カルグーラ

[ctx: City in California USA]
en: Culver City
ja: カルバーシティー

[ctx: City in Maryland USA]
en: Cumberland
ja: カンバーランド

[ctx: City in Montana USA]
en: Cut Bank
ja: カットバンク

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Cypress River
ja: サイプレスリバー

[ctx: City in Spain]
en: Córdoba
ja: コルドバ

[ctx: City in Bangladesh]
en: Dacca
ja: ダッカ

[ctx: City in Senegal]
en: Dakar
ja: ダカール

[ctx: City in Western sahara]
en: Dakhla
ja: ダフラ

[ctx: City in Texas USA]
en: Dallas
ja: ダラス

[ctx: City in Finland]
en: Dalsbruk
ja: ダルスブルク

[ctx: City in California USA]
en: Daly City
ja: デーリーシティー

[ctx: City in Syria]
en: Damascus
ja: ダマスカス

[ctx: City in Italy]
en: Damecuta
ja: ダメクータ

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Danbury
ja: ダンベリー

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Daniel's Harbour
ja: ダニエルズハーバー

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Danielson
ja: ダニエリソン

[ctx: City in Iowa USA]
en: Danville
ja: ダンビル

[ctx: City in Virginia USA]
en: Danville
ja: ダンビル

[ctx: City in Togo]
en: Dapaong
ja: ダポング

[ctx: City in Tanzania]
en: Dar es Salaam
ja: ダルエスサラーム

[ctx: City in Germany]
en: Darmstadt
ja: ダルムシュタット

[ctx: City in Northern Territory Australia]
en: Darwin
ja: ダーウィン

[ctx: City in Iowa USA]
en: Davenport
ja: ダベンポート

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Davidson
ja: デイビッドソン

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dawson Creek
ja: ドーソンクリーク

[ctx: City in Ohio USA]
en: Dayton
ja: デートン

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dayton
ja: デートン

[ctx: City in Florida USA]
en: Daytona Beach
ja: デートナビーチ

[ctx: City in South Africa]
en: De Aar
ja: デアール

[ctx: City in Indiana USA]
en: DeMotte
ja: デモット

[ctx: City in Alaska USA]
en: Deadhorse
ja: デッドホース

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Deadwood
ja: デッドウッド

[ctx: City in Michigan USA]
en: Dearborn
ja: ディアボーン

[ctx: City in Michigan USA]
en: Dearborn Heights
ja: デアボーンハイエット

[ctx: City in Illinois USA]
en: Dearborn Obs.
ja: ディアボーン観測所

[ctx: City in California USA]
en: Death Valley
ja: デスバリー

[ctx: City in Illinois USA]
en: Decataur
ja: ディケイター

[ctx: City in Italy]
en: Decimomannu
ja: デチモマンヌ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Deep River
ja: ディープリバー

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Deer Lake
ja: ディアレイク

[ctx: City in Illinois USA]
en: Dekalb
ja: デカルブ

[ctx: City in Texas USA]
en: Del Rio
ja: デルリオ

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Delavan
ja: デラバン

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Delhi
ja: デリー

[ctx: City in Utah USA]
en: Delta
ja: デルタ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Delta Junction
ja: デルタ・ジャンクション

[ctx: City in Alaska USA]
en: Denali National Park
ja: デナリ国立公園

[ctx: City in Texas USA]
en: Denton
ja: デントン

[ctx: City in Colorado USA]
en: Denver
ja: デンバー

[ctx: City in United Kingdom]
en: Derby
ja: ダービー

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Derby
ja: ダービー

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Derry
ja: デリー

[ctx: City in Iowa USA]
en: Des Moines
ja: デモイン

[ctx: City in Illinois USA]
en: Des Plaines
ja: デスプレーンズ

[ctx: City in Germany]
en: Dessau
ja: デッサウ

[ctx: City in Michigan USA]
en: Detroit
ja: デトロイト

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Devils Lake
ja: デビルズレーク

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Dhahran
ja: ダーラン

[ctx: City in California USA]
en: Diamond Bar
ja: ダイヤモンドバー

[ctx: City in California USA]
en: Diamond Springs
ja: ダイヤモンドスプリングス

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Dickinson
ja: ジキンソン

[ctx: City in Texas USA]
en: Dickinson
ja: ジキンソン

[ctx: City in US Territory]
en: Diego Garcia
ja: ジエゴ・ガルシア島

[ctx: City in Côte d'or France]
en: Dijon
ja: ディジョン

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Dillingham
ja: ジリンハム

[ctx: City in Montana USA]
en: Dillon
ja: ディロン

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Dillon
ja: ディロン

[ctx: City in Turkey]
en: Diyarbakir
ja: ディヤルバクル

[ctx: City in Indonesia]
en: Djakarta
ja: ジャカルタ

[ctx: City in Tunisia]
en: Djerba
ja: ジェルバ

[ctx: City in Djibouti]
en: Djibouti
ja: ジブチ

[ctx: City in Kansas USA]
en: Dodge City
ja: ドッジシティー

[ctx: City in Tanzania]
en: Dodoma
ja: ドドマ

[ctx: City in Qatar]
en: Doha
ja: ドーハ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dome Creek
ja: ドームクリーク

[ctx: City in Germany]
en: Dortmund
ja: ドルトムント

[ctx: City in Alabama USA]
en: Dothan
ja: ドーサン

[ctx: City in Cameroon]
en: Douala
ja: ドゥアラ

[ctx: City in Isle of Man]
en: Douglas
ja: ダグラス

[ctx: City in United Kingdom]
en: Dover
ja: ドーバー

[ctx: City in Delaware USA]
en: Dover
ja: ドーバー

[ctx: City in Florida USA]
en: Dover
ja: ドーバー

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Dover
ja: ドーバー

[ctx: City in California USA]
en: Downey
ja: ダウニー

[ctx: City in Norway]
en: Drammen
ja: ドランメン

[ctx: City in Germany]
en: Dresden
ja: ドレスデン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Driftwood
ja: ドリフトウッド

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Dryden
ja: ドライデン

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Dubai
ja: ドバイ

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Dublin
ja: ダブリン

[ctx: City in Croatia]
en: Dubrovnik
ja: ドゥブロブニク

[ctx: City in Iowa USA]
en: Dubuque
ja: ドゥビューク

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Dudinka
ja: ドゥディンカ

[ctx: City in Germany]
en: Duisburg
ja: デュースブルク

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Duluth
ja: ダルース

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Duncan
ja: ダンカン

[ctx: City in Maryland USA]
en: Dundalk
ja: ダンドーク

[ctx: City in New Zealand]
en: Dunedin
ja: ダニディン

[ctx: City in Iowa USA]
en: Dunlap
ja: ダンラップ

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Dunsink
ja: ダンシンク

[ctx: City in Colorado USA]
en: Durango
ja: ドゥランゴ

[ctx: City in South Africa]
en: Durban
ja: ダーバン

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Durham
ja: ダラム

[ctx: City in Alaska USA]
en: Dutch Harbor
ja: ダッチハーバー

[ctx: City in Netherlands]
en: Dwingeloo Obs.
ja: ドゥインジェル観測所

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dyer Observatory
ja: ダイアー天文台

[ctx: City in Germany]
en: Düsseldorf
ja: デュッセンドルフ

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Eagan
ja: イーガン

[ctx: City in Alaska USA]
en: Eagle
ja: イーグル

[ctx: City in Alaska USA]
en: Eagle River
ja: イーグルリバー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ear Falls
ja: イアフォールス

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Earlton
ja: アールトン

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: East Boston
ja: イーストボストン

[ctx: City in New Jersey USA]
en: East Brunswick
ja: イーストブランズウィック

[ctx: City in Michigan USA]
en: East Lansing
ja: イーストランシング

[ctx: City in Nevada USA]
en: East Las Vegas
ja: イーストラスベガス

[ctx: City in South Africa]
en: East London
ja: イーストロンドン

[ctx: City in California USA]
en: East Los Angeles
ja: イーストロサンゼルス

[ctx: City in New Jersey USA]
en: East Orange
ja: イーストオレンジ

[ctx: City in Georgia USA]
en: East Point
ja: イーストポイント

[ctx: City in Illinois USA]
en: East St. Louis
ja: イーストセントルイス

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: East Stroudsburg
ja: イーストストラウズバーグ

[ctx: City in Washington USA]
en: East Wenatchee
ja: イーストウェナチー

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Eastampton
ja: イースタンプトン

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Eastport
ja: イーストポート

[ctx: City in Georgia USA]
en: Eatonton
ja: イートントン

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Eau Claire
ja: オークレア

[ctx: City in Spain]
en: Ebro
ja: エブロ川

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Eddystone
ja: エディストーン

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Edina
ja: エディナ

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Edinburgh
ja: エディンバラ

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Edmond
ja: エドモンド

[ctx: City in Washington USA]
en: Edmonds
ja: エドモンズ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Edmonton
ja: エドモントン

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Edmundston
ja: エドマンズトン

[ctx: City in Texas USA]
en: Edna
ja: エドナ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Edson
ja: エドソン

[ctx: City in Vanuatu]
en: Efate
ja: エファーテ

[ctx: City in Germany]
en: Effelsberg
ja: エッフェルスベルク

[ctx: City in Illinois USA]
en: Effingham
ja: エフィンハム

[ctx: City in Far East Russia]
en: Egvekinot
ja: エグヴェキノト

[ctx: City in Ural Russia]
en: Ekaterinburg
ja: エカテリンブルグ

[ctx: City in Western sahara]
en: El Aaiun
ja: エルアーイウン

[ctx: City in California USA]
en: El Cajon
ja: エルカホン

[ctx: City in Arkansas USA]
en: El Dorado
ja: エルドラド

[ctx: City in Sudan]
en: El Fasher
ja: エルファシル

[ctx: City in Arizona USA]
en: El Mirage
ja: エル・ミラージュ

[ctx: City in California USA]
en: El Monte
ja: エルモンテ

[ctx: City in Sudan]
en: El Obeid
ja: エルオベイド

[ctx: City in Texas USA]
en: El Paso
ja: エルパソ

[ctx: City in Egypt]
en: El fayum
ja: エルファイユーム

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Elbow
ja: エルボー

[ctx: City in Spain]
en: Elche
ja: エルチェ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Eldorado
ja: エルドラド

[ctx: City in Iowa USA]
en: Eldridge
ja: エルドリッジ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Elgin
ja: エルジン

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Elizabeth
ja: エリザベス

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Elizabeth City
ja: エリザベスシティー

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Elizabethtown
ja: エリザベスタウン

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Elk City
ja: エルクシティー

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Elk Point
ja: エルクポイント

[ctx: City in Indiana USA]
en: Elkhart
ja: エルクハート

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Elkins
ja: エルキンズ

[ctx: City in Nevada USA]
en: Elko
ja: エルコ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Elliot Lake
ja: エリオットレイク

[ctx: City in New York USA]
en: Elmira
ja: エルマイラ

[ctx: City in Delaware USA]
en: Elsmere
ja: エルスメア

[ctx: City in Estonia]
en: Elva
ja: エルヴァ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Elverson
ja: エルヴァーソン

[ctx: City in Ohio USA]
en: Elyria
ja: イリリア

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Emerson
ja: エマーソン

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Enfield
ja: エンフィールド

[ctx: City in Colorado USA]
en: Englewood
ja: エングルウッド

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Enid
ja: イーニッド

[ctx: City in Uganda]
en: Entebbe
ja: エンテベ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Ephrata
ja: エフラタ

[ctx: City in Germany]
en: Erding
ja: エルジング

[ctx: City in Germany]
en: Erfurt
ja: エルフルト

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Erickson
ja: エリクソン

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Erie
ja: エリー

[ctx: City in Germany]
en: Erlangen
ja: エルランゲン

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Esbjerg
ja: エスビエル

[ctx: City in California USA]
en: Escondido
ja: エスコンディード

[ctx: City in Iran]
en: Esfahan
ja: イスファハン

[ctx: City in Finland]
en: Espoo
ja: エスポー

[ctx: City in Germany]
en: Essen
ja: エッセン

[ctx: City in Vermont USA]
en: Essex Junction
ja: エセックスジャンクション

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Eston
ja: エストン

[ctx: City in Ohio USA]
en: Euclid
ja: ユークリッド

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Eudora
ja: ユードラ

[ctx: City in Oregon USA]
en: Eugene
ja: ユージーン

[ctx: City in California USA]
en: Eureka
ja: エウレカ

[ctx: City in Nevada USA]
en: Eureka
ja: エウレカ

[ctx: City in Utah USA]
en: Eureka
ja: エウレカ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Evanston
ja: エバンストン

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Evanston
ja: エバンストン

[ctx: City in Indiana USA]
en: Evansville
ja: エバンズビル

[ctx: City in Washington USA]
en: Everett
ja: エバレット

[ctx: City in Colorado USA]
en: Evergreen
ja: エバーグリーン

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Ewa
ja: エワ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Exeter
ja: エクセター

[ctx: City in Mauritania]
en: F'Dérik
ja: フデリック

[ctx: City in Spain]
en: Fabra
ja: ファブラ

[ctx: City in Vermont USA]
en: Fair Haven
ja: フェアヘブン

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fairbanks
ja: フェアバンクス

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Fairfax
ja: フェアファックス

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Fairfax
ja: フェアファックス

[ctx: City in California USA]
en: Fairfield
ja: フェアフィールド

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Fairfield
ja: フェアフィールド

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fairmont
ja: フェアモント

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Fairmont
ja: フェアモント

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fairview
ja: フェアビュー

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Faith
ja: フェイス

[ctx: City in Colorado USA]
en: Falcon
ja: ファルコン

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Falcon Lake
ja: ファルコンレイク

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Fall River
ja: フォールリバー

[ctx: City in Nevada USA]
en: Fallon
ja: ファロン

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Falmouth
ja: ファルマス

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Fargo
ja: ファーゴ

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Farmington
ja: ファーミントン

[ctx: City in United Kingdom]
en: Farnborough
ja: ファーンバラ

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Fayetteville
ja: フェーエットビル

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Fayetteville
ja: フェーエットビル

[ctx: City in Italy]
en: Ferrara
ja: フェララ

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Ferriday
ja: フェリディ

[ctx: City in Morocco]
en: Fes
ja: フェス

[ctx: City in United Kingdom]
en: Finningley
ja: フィニングリー

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Fisher
ja: フィッシャー

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Fitchburg
ja: フィッチバーグ

[ctx: City in Arizona USA]
en: Flagstaff
ja: フラッグスタッフ

[ctx: City in Michigan USA]
en: Flint
ja: フリント

[ctx: City in Alabama USA]
en: Florala
ja: フロララ

[ctx: City in Italy]
en: Florence
ja: フローレンス

[ctx: City in Alabama USA]
en: Florence
ja: フローレンス

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Florence
ja: フローレンス

[ctx: City in Missouri USA]
en: Florissant
ja: フロリサント

[ctx: City in Texas USA]
en: Flower Mound
ja: フラワーマウンド

[ctx: City in Italy]
en: Foggia
ja: フォッジャ

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Folsom
ja: フォルサム

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Fond du Lac
ja: フォンジュラック

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Ford Island
ja: フォードアイランド

[ctx: City in Italy]
en: Forli`
ja: フォルリ

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Forrest City
ja: フォレスト・シティー

[ctx: City in Montana USA]
en: Forsyth
ja: フォーサイス

[ctx: City in Colorado USA]
en: Fort Collins
ja: フォートコリンズ

[ctx: City in Iowa USA]
en: Fort Dodge
ja: フォートドッジ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Fort Frances
ja: フォートフランシス

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fort Greely
ja: フォートグリーリー

[ctx: City in Florida USA]
en: Fort Lauderdale
ja: フォートローダーデール

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fort McMurray
ja: フォートマクマリー

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Fort McPherson
ja: フォートマックファーソン

[ctx: City in Florida USA]
en: Fort Myers
ja: フォートマイアーズ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort Nelson
ja: フォートネルソン

[ctx: City in Alabama USA]
en: Fort Payne
ja: フォートペイン

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Fort Qu'Appelle
ja: フォートカペル

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fort Richardson
ja: フォートリチャードソン

[ctx: City in Kansas USA]
en: Fort Riley
ja: フォートライリー

[ctx: City in New York USA]
en: Fort Salonga
ja: フォートサロンガ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fort Saskatchewan
ja: フォートサスカチュワン

[ctx: City in Kansas USA]
en: Fort Scott
ja: フォートスコット

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Fort Simpson
ja: フォートシンプソン

[ctx: City in Poland]
en: Fort Skala
ja: フォートスカラ

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Fort Smith
ja: フォートスミス

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort St. John
ja: フォートセントジョン

[ctx: City in Indiana USA]
en: Fort Wayne
ja: フォートウェーン

[ctx: City in Texas USA]
en: Fort Worth
ja: フォートワース

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fort Yukon
ja: フォートユーコン

[ctx: City in Martinique France]
en: Fort-de-France
ja: フォール・ド・フランス

[ctx: City in California USA]
en: Fountain Valley
ja: ファウンテン・バリー

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fox Creek
ja: フォックスクリーク

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Fox Valley
ja: フォックスバレー

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Framingham
ja: フレーミングハム

[ctx: City in Gabon]
en: Franceville
ja: フランスビル

[ctx: City in Botswana]
en: Francistown
ja: ランシスタウン

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Frankfort
ja: フランクフォート

[ctx: City in Germany]
en: Frankfurt
ja: フランクフルト

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Franklin
ja: フランクリン

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Franklin
ja: フランクリン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Fraserdale
ja: フレイザーデール

[ctx: City in Arizona USA]
en: Fred Lawrence Whipple Obs.
ja: フレッド・ローレンス・ウィップル観測所

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Fredericia
ja: フレデリシア

[ctx: City in Maryland USA]
en: Frederick
ja: フレデリック

[ctx: City in Virginia USA]
en: Fredericksburg
ja: フレデリックスバーグ

[ctx: City in Missouri USA]
en: Fredericktown
ja: フレデリックタウン

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Fredericton
ja: フレデリックトン

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Frederikshavn
ja: フレデリックスハウン

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Frederiksvaerk
ja: フレデリックスヴァエルク

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Freehold
ja: フリーホルド

[ctx: City in Bahamas]
en: Freeport
ja: フリーポート

[ctx: City in Sierra Leone]
en: Freetown
ja: フリータウン

[ctx: City in Germany]
en: Freiburg
ja: フライブルク

[ctx: City in California USA]
en: Fremont
ja: フレモント

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Fremont
ja: フレモント

[ctx: City in California USA]
en: Fremont Peak Observatory
ja: フレモント天文台

[ctx: City in Ontario Canada]
en: French River
ja: フレンチリバー

[ctx: City in California USA]
en: Fresno
ja: フレズノ

[ctx: City in Florida USA]
en: Fruitland Park
ja: フルーツランドパーク

[ctx: City in Japan]
en: Fujigane
ja: 藤金

[ctx: City in Japan]
en: Fukuoka
ja: 福岡

[ctx: City in California USA]
en: Fullerton
ja: フラートン

[ctx: City in Madeira Portugal]
en: Funchal
ja: フンシャル

[ctx: City in India]
en: GMRT
ja: 巨大メートル波電波望遠鏡

[ctx: City in Tunisia]
en: Gabes
ja: ガベス

[ctx: City in Botswana]
en: Gaborone
ja: ハボローネ

[ctx: City in Alabama USA]
en: Gadsden
ja: ガズデン

[ctx: City in Florida USA]
en: Gainesville
ja: ゲーンズビル

[ctx: City in Georgia USA]
en: Gainesville
ja: ゲーンズビル

[ctx: City in Maryland USA]
en: Gaithersburg
ja: ゲーサーズバーグ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Galena
ja: ガリーナ

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Gallup
ja: ギャラップ

[ctx: City in Texas USA]
en: Galveston
ja: ガルベストン

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Gander
ja: ガンダー

[ctx: City in Mali]
en: Gao
ja: ガオ

[ctx: City in Algeria]
en: Gardaia
ja: ガルダヤ

[ctx: City in Kansas USA]
en: Garden City
ja: ガーデンシティー

[ctx: City in California USA]
en: Garden Grove
ja: ガーデングローブ

[ctx: City in Texas USA]
en: Garland
ja: ガーランド

[ctx: City in Utah USA]
en: Garland
ja: ガーランド

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Garrison
ja: ガリソン

[ctx: City in Indiana USA]
en: Gary
ja: ゲーリー

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Gaspe
ja: ガスペ

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Gassaway
ja: ガサウェー

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Gastonia
ja: ガストニア

[ctx: City in Niger]
en: Gaya
ja: ガヤ

[ctx: City in Poland]
en: Gdansk
ja: グダニスク

[ctx: City in Falster Denmark]
en: Gedser
ja: ゲサー

[ctx: City in Germany]
en: Geilenkirchen
ja: ガイレンキルヘン

[ctx: City in Germany]
en: Gelsenkirchen
ja: ゲルゼンキルヘン

[ctx: City in Switzerland]
en: Geneva
ja: ジュネーブ

[ctx: City in Italy]
en: Genoa
ja: ジェノア

[ctx: City in Ascension Island]
en: Georgetown
ja: ジョージタウン

[ctx: City in Cayman Islands]
en: Georgetown
ja: ジョージタウン

[ctx: City in Guyana]
en: Georgetown
ja: ジョージタウン

[ctx: City in Delaware USA]
en: Georgetown
ja: ジョージタウン

[ctx: City in Germany]
en: Gera
ja: ゲーラ

[ctx: City in Spain]
en: Gerona
ja: ヘロナ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Ghost Lake
ja: ゴーストレイク

[ctx: City in United Kingdom]
en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Gift Lake
ja: ギフトレイク

[ctx: City in Arizona USA]
en: Gila Bend
ja: ジラベンド

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Gillette
ja: ジレット

[ctx: City in Burundi]
en: Gitega
ja: ギテガ

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Gladstone
ja: グラッドストーン

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Glasgow
ja: グラスゴー

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Glasgow
ja: グラスゴー

[ctx: City in Arizona USA]
en: Glendale
ja: グレンデール

[ctx: City in California USA]
en: Glendale
ja: グレンデール

[ctx: City in California USA]
en: Glendora
ja: グレンドーラ

[ctx: City in Idaho USA]
en: Glenns Ferry
ja: グレネスフェリー

[ctx: City in New York USA]
en: Glens Falls
ja: グレンズフォールズ

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Glenwood
ja: グレンウッド

[ctx: City in Colorado USA]
en: Glenwood Springs
ja: グレンウッド

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Glovertown
ja: グローバータウン

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Godthaab
ja: ゴットホーブ

[ctx: City in Greenland]
en: Godthåb
ja: ゴットホープ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Gold River
ja: ゴールドリバー

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Golden
ja: ゴールデン

[ctx: City in Nevada USA]
en: Goldfield
ja: ゴールドフィールド

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Goldsboro
ja: ゴールズバラ

[ctx: City in California USA]
en: Goldstone
ja: ゴールドストーン

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Goose Creek
ja: グースクリーク

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gore Bay
ja: ゴアベイ

[ctx: City in Maine USA]
en: Gorham
ja: ゴーラム

[ctx: City in Switzerland]
en: Gornergrat
ja: ゴルナーグラート

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Gorno-Altaysk
ja: ゴルノ・アルタイスク

[ctx: City in Sweden]
en: Gothenburg
ja: ヨーテボリ

[ctx: City in Spain]
en: Granada
ja: グラナダ

[ctx: City in California USA]
en: Granada Hills
ja: グラナダヒル

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Grand Bank
ja: グランドバンク

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Grand Bend
ja: グランドベンド

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Grand Falls-Windsor
ja: グランドフォールズ・ウィンザー

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Grand Forks
ja: グランドフォークス

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Grand Forks
ja: グランドフォークス

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Grand Island
ja: グランドアイランド

[ctx: City in Colorado USA]
en: Grand Junction
ja: グランドジャンクション

[ctx: City in Texas USA]
en: Grand Prairie
ja: グランド・プレイリー

[ctx: City in Michigan USA]
en: Grand Rapids
ja: グランドラピッズ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Grande Prairie
ja: グランド・プレイリー

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Granger
ja: グランガー

[ctx: City in Idaho USA]
en: Grangeville
ja: グランジビル

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Granite Falls
ja: グラニット・フォールス

[ctx: City in Oregon USA]
en: Grants Pass
ja: グランツ・パス

[ctx: City in California USA]
en: Grass Valley
ja: グラスバレイ

[ctx: City in Montana USA]
en: Great Falls
ja: グレートフォールズ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Great Falls
ja: グレートフォールズ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Greeley
ja: グリーリー

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Green Bank Obs.
ja: グリーンバンク観測所

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Green Bay
ja: グリーンベイ

[ctx: City in Utah USA]
en: Green River
ja: グリーンリバー

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Green River
ja: グリーンリバー

[ctx: City in Maryland USA]
en: Greenbelt
ja: グリーンベルト

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Greensboro
ja: グリーンズバラ

[ctx: City in Maine USA]
en: Greenville
ja: グリーンビル

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Greenville
ja: グリーンビル

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Greenville
ja: グリーンビル

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Greenville
ja: グリーンビル

[ctx: City in United Kingdom]
en: Greenwich
ja: グリニッチ

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Greenwich
ja: グリニッチ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Greenwood
ja: グリーンウッド

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Greenwood
ja: グリーンウッド

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Grenaa
ja: グレンナー

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Grenfell
ja: グレンフェル

[ctx: City in Isère France]
en: Grenoble
ja: グルノーブル

[ctx: City in Oregon USA]
en: Gresham
ja: グレシャム

[ctx: City in Netherlands]
en: Groningen
ja: フローニンゲン

[ctx: City in Italy]
en: Grosseto
ja: グロッセート

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Groton
ja: グロトン

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Groveton
ja: グローブトン

[ctx: City in South Region Russia]
en: Grozny
ja: グロズヌイ

[ctx: City in Spain]
en: Guadalajara
ja: グアダラハラ

[ctx: City in Cuba]
en: Guantanamo Bay
ja: グアンタナモ湾

[ctx: City in Guatemala]
en: Guatemala City
ja: グアテマラシティー

[ctx: City in Ecuador]
en: Guayaquil
ja: グアヤキル

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Guelph
ja: グェルフ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Gulfport
ja: ガルフポート

[ctx: City in Alaska USA]
en: Gulkana
ja: ガルカナ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gull Bay
ja: ガルベイ

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Guthrie
ja: ガスリー

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Gweru
ja: グウェル

[ctx: City in Germany]
en: Gönsdorf
ja: ガンスドルフ

[ctx: City in Germany]
en: Göttingen
ja: ゲッティンゲン

[ctx: City in Germany]
en: Gütersloh
ja: ギューテルスロー

[ctx: City in Estonia]
en: Haapsalu
ja: ハープサル

[ctx: City in Netherlands]
en: Haarlem
ja: ハールレム

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Haderslev
ja: ハーデルスレウ

[ctx: City in Germany]
en: Hagen
ja: ハーゲン

[ctx: City in Maryland USA]
en: Hagerstown
ja: ヘーガーズタウン

[ctx: City in Israel]
en: Haifa
ja: ハイファ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Haiku
ja: ハイク

[ctx: City in Idaho USA]
en: Hailey
ja: ハイリー

[ctx: City in Alaska USA]
en: Haines
ja: ヘインズ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Haleakala
ja: ハレアカラ

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Halifax
ja: ハリファックス

[ctx: City in Germany]
en: Halle
ja: ハレ

[ctx: City in Germany]
en: Hamburg
ja: ハンブルク

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Hamden
ja: ハムデン

[ctx: City in Bermuda]
en: Hamilton
ja: ハミルトン

[ctx: City in Ohio USA]
en: Hamilton
ja: ハミルトン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Hamilton
ja: ハミルトン

[ctx: City in Germany]
en: Hamm
ja: ハム

[ctx: City in Indiana USA]
en: Hammond
ja: ハモンド

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Hampden
ja: ハムデン

[ctx: City in Virginia USA]
en: Hampton
ja: ハンプトン

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Hana
ja: ハナ

[ctx: City in Michigan USA]
en: Hancock
ja: ハンコック

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Hankinson
ja: ハンキンソン

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Hanna
ja: ハンナ

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Hannah
ja: ハンナ

[ctx: City in Missouri USA]
en: Hannibal
ja: ハンニバル

[ctx: City in Germany]
en: Hannover
ja: ハノーバー

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hanstholm
ja: ハンスホルム

[ctx: City in French Polynesia]
en: Hao
ja: ハオ

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Harare
ja: ハラレ

[ctx: City in Liberia]
en: Harbel
ja: ハーベル

[ctx: City in Liberia]
en: Harper
ja: ハーパー

[ctx: City in Michigan USA]
en: Harper Woods
ja: ハーパーウッズ

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Harpers Ferry
ja: ハーパーズフェリー

[ctx: City in Delaware USA]
en: Harrington
ja: ハリントン

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Harrisburg
ja: ハリスバーグ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Harrisburg
ja: ハリスバーグ

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Harrison
ja: ハリスン

[ctx: City in Virginia USA]
en: Harrisonburg
ja: ハリソンバーグ

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Hartford
ja: ハートフォード

[ctx: City in South Africa]
en: Hartrao
ja: ハートラオ

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Harvard Obs.
ja: ハーバード観測所

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Harvey
ja: ハービー

[ctx: City in Algeria]
en: Hassi Messaoud
ja: ハッシ・メサウド

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Hastings
ja: ヘースティングズ

[ctx: City in California USA]
en: Hat Creek Radio Obs.
ja: ハットクリークラジオ天文台

[ctx: City in Thailand]
en: Hat Yai
ja: ハートヤイ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Hattiesburg
ja: ハッティズバーグ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Hauula
ja: ハウウラ

[ctx: City in Cuba]
en: Havana
ja: ハバナ

[ctx: City in Montana USA]
en: Havre
ja: ハバー

[ctx: City in California USA]
en: Hawthorne
ja: ホーソーン

[ctx: City in Nevada USA]
en: Hawthorne
ja: ホーソーン

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Haystack Obs.
ja: ヘイスタック観測所

[ctx: City in California USA]
en: Hayward
ja: ヘーワード

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Hazard
ja: アザール

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Hearst
ja: ハースト

[ctx: City in Germany]
en: Heidelberg
ja: ハイデルベルク

[ctx: City in Germany]
en: Heilbronn
ja: ハイルブロン

[ctx: City in Montana USA]
en: Helena
ja: ヘレナ

[ctx: City in Germany]
en: Helgoland
ja: ヘルゴラント

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Helsingoer
ja: ヘルシンガー

[ctx: City in Finland]
en: Helsinki
ja: ヘルシンキ

[ctx: City in Egypt]
en: Helwan
ja: ヘルワン

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Henderson
ja: ヘンダーソン

[ctx: City in Nevada USA]
en: Henderson
ja: ヘンダーソン

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Hendersonville
ja: ヘンダーソンヴィル

[ctx: City in Virginia USA]
en: Herndon
ja: ハーンダン

[ctx: City in Germany]
en: Herne
ja: ヘルネ

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Herning
ja: ヘルニング

[ctx: City in United Kingdom]
en: Herstmonceux
ja: ハーストモンスー

[ctx: City in Florida USA]
en: Hialeah
ja: ハイアリーア

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Hickory
ja: ヒッコリー

[ctx: City in Japan]
en: Hida
ja: 飛弾

[ctx: City in North Carolina USA]
en: High Point
ja: ハイポイント

[ctx: City in Alberta Canada]
en: High Prairie
ja: ハイ・プレイリー

[ctx: City in Alberta Canada]
en: High River
ja: ハイリバー

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Highland Lakes
ja: ハイランドレイクス

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Highmore
ja: ハイモア

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Hill City
ja: ヒルシティ

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Hilleroed
ja: ヒレロッド

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Hillsboro
ja: ヒルズバロ

[ctx: City in Oregon USA]
en: Hillsboro
ja: ヒルズバロ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Hilo
ja: ヒロ

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Hinton
ja: ヒントン

[ctx: City in Tasmania Australia]
en: Hobart
ja: ホバート

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Hobbs
ja: ホッブズ

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hobro
ja: ホーブロ

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Holbaek
ja: ホルベク

[ctx: City in Arizona USA]
en: Holbrook
ja: ホールブルック

[ctx: City in New York USA]
en: Hollis Hills
ja: ホリスヒルズ

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Holliston
ja: ホリストン

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Holly Springs
ja: ホリィ・スプリングス

[ctx: City in California USA]
en: Hollywood
ja: ハリウッド

[ctx: City in Florida USA]
en: Hollywood
ja: ハリウッド

[ctx: City in Israel]
en: Holon
ja: ホーローン

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Holstebro
ja: ホルステブロ

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Holyoke
ja: ホールヨーク

[ctx: City in Alaska USA]
en: Homer
ja: ホーマー

[ctx: City in China]
en: Hong Kong
ja: 香港

[ctx: City in Guadalcanal Solomon Islands]
en: Honiara
ja: ホニアラ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Honolulu
ja: ホノルル

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Hooker
ja: フッカー

[ctx: City in Alaska USA]
en: Hooper Bay
ja: フーパーベイ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Hope
ja: ホープ

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Hopkinsville
ja: ホプキンズビル

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Horsens
ja: ホルセンス

[ctx: City in Spain]
en: Hospit. de Llobregat, L'
ja: オスピタレット デ ジョブレガット

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Hot Springs National Park
ja: ホットスプリングス・ナショナルパーク

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Houma
ja: ホウマー

[ctx: City in Texas USA]
en: Houston
ja: ヒューストン

[ctx: City in Angola]
en: Huambo
ja: フアンボ

[ctx: City in Peru]
en: Huancayo
ja: ワンカヨ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Hudson's Hope
ja: ハドソンズホープ

[ctx: City in Spain]
en: Huelva
ja: ウエルバ

[ctx: City in Spain]
en: Huesca
ja: ウエスカ

[ctx: City in Belgium]
en: Humain
ja: ヒューメイン

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Humboldt
ja: ハンボルト

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Humboldt
ja: ハンボルト

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Huntington
ja: ハンチントン

[ctx: City in California USA]
en: Huntington Beach
ja: ハンティントンビーチ

[ctx: City in New York USA]
en: Huntington Station
ja: ハンチントンステーション

[ctx: City in Alabama USA]
en: Huntsville
ja: ハンツビル

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Huntsville
ja: ハンツビル

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Hurley
ja: ハーレイ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Huron
ja: ヒューロン

[ctx: City in Kansas USA]
en: Hutchinson
ja: ハッチンソン

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Hutchinson
ja: ハッチンソン

[ctx: City in Croatia]
en: Hvar
ja: フバル島

[ctx: City in Andhra Pradesh India]
en: Hyderabad
ja: ハイデラバード

[ctx: City in Nigeria]
en: Ibadan
ja: イバダン

[ctx: City in Idaho USA]
en: Idaho Falls
ja: アイダホフォールズ

[ctx: City in Turkey]
en: Incirlik
ja: インジルリッキ

[ctx: City in Kansas USA]
en: Independence
ja: インディペンデンス

[ctx: City in Missouri USA]
en: Independence
ja: インディペンデンス

[ctx: City in Indiana USA]
en: Indianapolis
ja: インディアナポリス

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Ine
ja: イネ

[ctx: City in California USA]
en: Inglewood
ja: イングルウッド

[ctx: City in Austria]
en: Innsbruck
ja: インスブルック

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Inuvik
ja: イヌヴィク

[ctx: City in New Zealand]
en: Invercargill
ja: インバーカーギル

[ctx: City in Iowa USA]
en: Iowa City
ja: アイオワシティー

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Ipswich
ja: イプスウィッチ

[ctx: City in Nunavut Canada]
en: Iqaluit
ja: イカルイト

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Irkutsk
ja: イルクーツク

[ctx: City in Michigan USA]
en: Iron River
ja: アイロンリバー

[ctx: City in California USA]
en: Irvine
ja: アービン

[ctx: City in Texas USA]
en: Irving
ja: アービング

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Irvington
ja: アービントン

[ctx: City in Italy]
en: Ischia
ja: イスキア

[ctx: City in Pakistan]
en: Islamabad
ja: イスラマバード

[ctx: City in Turkey]
en: Istanbul
ja: イスタンブール

[ctx: City in Italy]
en: Istrana
ja: イストラナ

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Ivanovo
ja: イワノヴォ

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Izhevsk
ja: イジェフスク

[ctx: City in Michigan USA]
en: Jackson
ja: ジャクソン

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Jackson
ja: ジャクソン

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Jackson
ja: ジャクソン

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Jacksonville
ja: ジャクソンビル

[ctx: City in Florida USA]
en: Jacksonville
ja: ジャクソンビル

[ctx: City in Indonesia]
en: Jakarta
ja: ジャカルタ

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Jaluit
ja: ヤルート

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Jamestown
ja: ジェームズタウン

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Janesville
ja: ジェーンズビル

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Jasper
ja: ジャスパー

[ctx: City in Indonesia]
en: Jatiluhur
ja: ジャティルフール

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Jeddah
ja: ジェッダ

[ctx: City in Missouri USA]
en: Jefferson City
ja: ジェファーソンシティー

[ctx: City in Germany]
en: Jena
ja: イェナ

[ctx: City in Florida USA]
en: Jensen Beach
ja: イェンセンビーチ

[ctx: City in Spain]
en: Jerez de la Frontera
ja: ヘレスデラフロンテラ

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Jersey City
ja: ジャージーシティー

[ctx: City in Israel]
en: Jerusalem
ja: エレサレム

[ctx: City in Uganda]
en: Jinja
ja: ジンジャ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Jodrell Bank
ja: ジョドレルバンク

[ctx: City in South Africa]
en: Johannesburg
ja: ヨハネスブルク

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Johnson City
ja: ジョンソンシティー

[ctx: City in US Territory]
en: Johnston Atoll
ja: ジョンストン環礁

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Johnstown
ja: ジョンズタウン

[ctx: City in Illinois USA]
en: Joliet
ja: ジョリエット

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Joliette
ja: ジョリエット

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Jonesboro
ja: ジョーンズバラ

[ctx: City in Missouri USA]
en: Joplin
ja: ジョプリン

[ctx: City in California USA]
en: Julian
ja: ジュリアン

[ctx: City in Alaska USA]
en: Juneau
ja: ジュノー

[ctx: City in Afghanistan]
en: Kabul
ja: カブール

[ctx: City in Zambia]
en: Kabwe
ja: カブウェ

[ctx: City in Nigeria]
en: Kaduna
ja: カドゥナ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kaena Point
ja: カエナ岬

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kahului
ja: カフルイ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kailua Kona
ja: カイルア・コナ

[ctx: City in Tunisia]
en: Kairouan
ja: ケロアン

[ctx: City in Germany]
en: Kaiserslautern
ja: カイゼルスラウテルン

[ctx: City in Michigan USA]
en: Kalamazoo
ja: カラマズー

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kalapana
ja: カラパナ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kalaupapa
ja: カラウパパ

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Kaliningrad
ja: カリーニングラード

[ctx: City in Montana USA]
en: Kalispell
ja: カリスペル

[ctx: City in Estonia]
en: Kallaste
ja: カラステ

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kaluga
ja: カルガ

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Kalundborg
ja: カルンボア

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Kamloops
ja: カムループス

[ctx: City in Uganda]
en: Kampala
ja: カンパラ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kamuela
ja: カムエラ

[ctx: City in Utah USA]
en: Kanab
ja: カナブ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kaneohe Bay
ja: カネオヘ湾

[ctx: City in Illinois USA]
en: Kankakee
ja: カンカキー

[ctx: City in Guinea]
en: Kankan
ja: カンカン

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Kannapolis
ja: カナポリス

[ctx: City in Nigeria]
en: Kano
ja: カノ

[ctx: City in Kansas USA]
en: Kansas City
ja: カンザスシティー

[ctx: City in Missouri USA]
en: Kansas City
ja: カンザスシティー

[ctx: City in Senegal]
en: Kaolack
ja: カオラック

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kapaa
ja: カパア

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kapalua
ja: カパルア

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kapuskasing
ja: カパスケーシング

[ctx: City in Pakistan]
en: Karachi
ja: カラチ

[ctx: City in Germany]
en: Karlsruhe
ja: カルルスルーエ

[ctx: City in Malawi]
en: Karonga
ja: カロンガ

[ctx: City in Germany]
en: Kassel
ja: カッセル

[ctx: City in Nepal]
en: Kathmandu
ja: カトマンズ

[ctx: City in Namibia]
en: Katima Mulilo
ja: カティマ・ムリリョ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kaunakakai
ja: カウナカカイ

[ctx: City in Lithuania]
en: Kaunas
ja: カウナス

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Kazan
ja: カザン

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Keahole
ja: ケアホレ

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Kearney
ja: カーニー

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Keene
ja: キーン

[ctx: City in Iceland]
en: Keflavik
ja: ケプラビーク

[ctx: City in Estonia]
en: Keila
ja: ケイラ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kekaha
ja: ケカハ

[ctx: City in Washington USA]
en: Kelso
ja: ケルソー

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Kemerovo
ja: ケメロボ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Kenai
ja: キーナイ半島

[ctx: City in Sierra Leone]
en: Kenema
ja: ケネマ

[ctx: City in Maine USA]
en: Kennebunk
ja: ケネバンク

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Kenner
ja: ケナー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kenora
ja: ケノーラ

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Kenosha
ja: ケノーシャ

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Kentville
ja: ケントビル

[ctx: City in Alaska USA]
en: Ketchikan
ja: ケチカン

[ctx: City in Ohio USA]
en: Kettering
ja: ケタリング

[ctx: City in Far East Russia]
en: Khabarovsk
ja: ハバロフスク

[ctx: City in Ural Russia]
en: Khanty-Mansiysk
ja: ハントゥイ・マンシースク

[ctx: City in Ukraine]
en: Kharkiv
ja: ジャルコフ

[ctx: City in Sudan]
en: Khartoum
ja: カーツーム

[ctx: City in Germany]
en: Kiel
ja: キール

[ctx: City in Rwanda]
en: Kigali
ja: キガリ

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Kili
ja: キリ島

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Kimball
ja: キンブル

[ctx: City in Virginia USA]
en: King George
ja: キングジョージ山

[ctx: City in Alaska USA]
en: King Salmon
ja: キング・サーモン

[ctx: City in Arizona USA]
en: Kingman
ja: キングマン

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Kings Beach
ja: キングス・ビーチ

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Kingsport
ja: キングズポート

[ctx: City in Jamaica]
en: Kingston
ja: キングストン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kingston
ja: キングストン

[ctx: City in Congo (Democratic Republic)]
en: Kinshasa
ja: キンシャサ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kiosk
ja: キオスク

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kirkland Lake
ja: カークランドレイク

[ctx: City in Sweden]
en: Kiruna
ja: キルナ

[ctx: City in Dem rep of Congo]
en: Kisangani
ja: キサンガニ

[ctx: City in Somalia]
en: Kismayu
ja: キスマイヨ

[ctx: City in Japan]
en: Kiso
ja: 木曽

[ctx: City in Florida USA]
en: Kissimmee
ja: キシミー

[ctx: City in Kenya]
en: Kisumu
ja: キスム

[ctx: City in Colorado USA]
en: Kit Carson
ja: キット・カースン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kitchener
ja: キッチナー

[ctx: City in Arizona USA]
en: Kitt Peak Nat'l. Obs.
ja: キットピーク国立天文台

[ctx: City in Zambia]
en: Kitwe
ja: キトウェ

[ctx: City in Estonia]
en: Kiviõli
ja: キビオリ

[ctx: City in Lithuania]
en: Klaipėda
ja: クライペダ

[ctx: City in Oregon USA]
en: Klamath Falls
ja: クラマスフォールズ

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Knightdale
ja: ナイトダーレ

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Knoxville
ja: ノックスビル

[ctx: City in Germany]
en: Koblenz
ja: コブレンツ

[ctx: City in India]
en: Kodaikanal
ja: コダイカーナル

[ctx: City in Alaska USA]
en: Kodiak
ja: コディアック

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Koege
ja: クーエ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kohala
ja: コハラ半島

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Koko Head
ja: ココヘッド

[ctx: City in Indiana USA]
en: Kokomo
ja: ココモ

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Kolding
ja: コリング

[ctx: City in India]
en: Kolkata
ja: コルカタ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Koloa
ja: コロア

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kona
ja: コナ

[ctx: City in Thailand]
en: Korat
ja: コラト高原

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Korsoer
ja: コソー

[ctx: City in Micronesia]
en: Kosrae
ja: コスラエ

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kostroma
ja: コストロマ

[ctx: City in Malaysia]
en: Kota Kinabalu
ja: コタキナバル

[ctx: City in Alaska USA]
en: Kotzebue
ja: コツェビュー

[ctx: City in South Region Russia]
en: Krasnodar
ja: クラスノダール

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Krasnoyarsk
ja: クラスノヤルスク

[ctx: City in Germany]
en: Krefeld
ja: クレーフェルト

[ctx: City in Norway]
en: Kristiansand
ja: クリスティアンサン

[ctx: City in Malaysia]
en: Kuala Lumpur
ja: クアラルンプール

[ctx: City in Malaysia]
en: Kuching
ja: クチン

[ctx: City in Austria]
en: Kuffner
ja: カフナー

[ctx: City in Estonia]
en: Kunda
ja: クンダ

[ctx: City in Finland]
en: Kuopio
ja: クオピオ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kure Island
ja: クレ島

[ctx: City in Estonia]
en: Kuressaare
ja: クレサーレ

[ctx: City in Ural Russia]
en: Kurgan
ja: クーガン

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kursk
ja: クルスク

[ctx: City in Kuwait]
en: Kuwait City
ja: クウェートシティー

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Kwajalein Atoll
ja: クワジャレイン環礁

[ctx: City in Japan]
en: Kwasan
ja: 花山

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Kyle
ja: カイル

[ctx: City in Japan]
en: Kyoto
ja: 京都

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Kyzyl
ja: クイズイル

[ctx: City in Estonia]
en: Kärdla
ja: カルドラ

[ctx: City in Italy]
en: L'Aquila
ja: ラクイラ

[ctx: City in Spain]
en: La Coruña
ja: ラコルーニャ

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: La Crosse
ja: ラクロス

[ctx: City in Oregon USA]
en: La Grande
ja: ラグランド

[ctx: City in Georgia USA]
en: La Grange
ja: ラグレーンジ

[ctx: City in Cuba]
en: La Habana
ja: ラハバナ

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: La Loche
ja: ラロシュ

[ctx: City in California USA]
en: La Mesa
ja: ラメーサ

[ctx: City in Canary Islands Spain]
en: La Palma Obs.
ja: ラ・パルマ観測所

[ctx: City in Bolivia]
en: La Paz
ja: ラパス

[ctx: City in Charente-Maritime France]
en: La Rochelle
ja: ラ・ロシェル

[ctx: City in Chile]
en: La Silla Obs.
ja: ラシラ観測所

[ctx: City in Italy]
en: La Spezia
ja: ラスペツィア

[ctx: City in California USA]
en: La Verne
ja: ラバーン

[ctx: City in Michigan USA]
en: LaPeer
ja: ラピア

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Laconia
ja: ラコニア

[ctx: City in Indiana USA]
en: Lafayette
ja: ラフィーエット

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Lafayette
ja: ラフィーエット

[ctx: City in Nigeria]
en: Lagos
ja: ラゴス

[ctx: City in Pakistan]
en: Lahore
ja: ラホール

[ctx: City in Germany]
en: Lahr
ja: ラール

[ctx: City in Finland]
en: Lahti
ja: ラハティ

[ctx: City in Azores Portugal]
en: Lajes
ja: ラジェス

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Lake Charles
ja: レークチャールズ

[ctx: City in Florida USA]
en: Lake City
ja: レークシティー

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lake Louise
ja: レイク・ルイーズ

[ctx: City in Oregon USA]
en: Lake Oswego
ja: オスウィーゴ湖

[ctx: City in Illinois USA]
en: Lake Villa
ja: レーク・ヴィラ

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Lake Village
ja: レイクヴィレッジ

[ctx: City in Florida USA]
en: Lakeland
ja: レークランド

[ctx: City in California USA]
en: Lakewood
ja: レークウッド

[ctx: City in Colorado USA]
en: Lakewood
ja: レークウッド

[ctx: City in Ohio USA]
en: Lakewood
ja: レークウッド

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Lakota
ja: ラコタ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Lamar
ja: ラマー

[ctx: City in Gabon]
en: Lambarene
ja: ランバレネ

[ctx: City in Italy]
en: Lampedusa
ja: ランペドゥーサ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Lanai City
ja: ラナイシティー

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Lancaster
ja: ランカスター

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Lancaster
ja: ランカスター

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Lander
ja: ランダー

[ctx: City in Michigan USA]
en: Lansing
ja: ランシング

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Laramie
ja: ララミー

[ctx: City in Texas USA]
en: Laredo
ja: ラレード

[ctx: City in Florida USA]
en: Largo
ja: ラーゴ

[ctx: City in Chile]
en: Las Campanas Obs.
ja: ラスキャンパナス観測所

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Las Cruces
ja: ラスクルーセス

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Las Palmas de Gran Canaria
ja: ラ・パルマ グランカナリア

[ctx: City in Nevada USA]
en: Las Vegas
ja: ラスベガス

[ctx: City in ACT Australia]
en: Latham
ja: ラザム

[ctx: City in Italy]
en: Latina
ja: ラティナ

[ctx: City in Delaware USA]
en: Laurel
ja: ローレル

[ctx: City in Maryland USA]
en: Laurel
ja: ローレル

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Laurel
ja: ローレル

[ctx: City in Switzerland]
en: Lausanne
ja: ローザンヌ

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Laval
ja: ラバル

[ctx: City in Kansas USA]
en: Lawrence
ja: ロレンス

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Lawrence
ja: ロレンス

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Lawton
ja: ロートン

[ctx: City in Utah USA]
en: Layton
ja: レートン

[ctx: City in Seine-maritime France]
en: Le Havre
ja: ルアーブル

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Leader
ja: リーダー

[ctx: City in Western Australia Australia]
en: Learmonth
ja: リアーマンス

[ctx: City in Kansas USA]
en: Leavenworth
ja: レブンワース

[ctx: City in Washington USA]
en: Leavenworth
ja: レブンワース

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Lebanon
ja: レバノン

[ctx: City in Missouri USA]
en: Lebanon
ja: レバノン

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Lebanon
ja: レバノン

[ctx: City in Italy]
en: Lecce
ja: レッチェ

[ctx: City in Lecco Italy]
en: Lecco
ja: レッコ

[ctx: City in Germany]
en: Leck
ja: レック

[ctx: City in Lebanon]
en: Lee
ja: リー

[ctx: City in United Kingdom]
en: Leeds
ja: リーズ

[ctx: City in Spain]
en: Leganés
ja: レガニェス

[ctx: City in United Kingdom]
en: Leicester
ja: レスター

[ctx: City in Netherlands]
en: Leiden
ja: ライデン

[ctx: City in South Africa]
en: Leiden Sur
ja: ライデン・スール

[ctx: City in Germany]
en: Leipzig
ja: ライプチヒ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Lemmon
ja: レモン

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Lemvig
ja: レムビ

[ctx: City in Austria]
en: Leopold Figl
ja: レオポルト・フィグル

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lethbridge
ja: レスブリッジ

[ctx: City in Germany]
en: Leverkusen
ja: レーバークーゼン

[ctx: City in Delaware USA]
en: Lewes
ja: ルイス

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Lewisburg
ja: リューイスバーグ

[ctx: City in Idaho USA]
en: Lewiston
ja: ルイストン

[ctx: City in Maine USA]
en: Lewiston
ja: ルイストン

[ctx: City in New York USA]
en: Lewiston
ja: ルイストン

[ctx: City in Montana USA]
en: Lewistown
ja: リューイスタウン

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Lexington
ja: レキシントン

[ctx: City in Spain]
en: León
ja: リオン

[ctx: City in Tibet China]
en: Lhasa
ja: ラサ

[ctx: City in Gabon]
en: Libreville
ja: リーブルビル

[ctx: City in California USA]
en: Lick Obs.
ja: リック天文台

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Lihue
ja: リフエ

[ctx: City in Nord France]
en: Lille
ja: リール

[ctx: City in Malawi]
en: Lilongwe
ja: リロングウェ

[ctx: City in Peru]
en: Lima
ja: リマ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Lima
ja: リマ

[ctx: City in Haute-Vienne France]
en: Limoges
ja: リモージュ

[ctx: City in Kansas USA]
en: Lincoln
ja: リンカーン

[ctx: City in Maine USA]
en: Lincoln
ja: リンカーン

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Lincoln
ja: リンカーン

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lindbergh
ja: リンドバーグ

[ctx: City in New York USA]
en: Lindenhurst
ja: リンデンハースト

[ctx: City in Austria]
en: Linz
ja: リンツ

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Lipetsk
ja: リペツク

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
ja: リスボン

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Lisbon
ja: リスボン

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Litchville
ja: リッチビル

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Little Rock
ja: リトルロック

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Littleton
ja: リトルトン

[ctx: City in United Kingdom]
en: Liverpool
ja: リバプール

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Liverpool
ja: リバプール

[ctx: City in Alabama USA]
en: Livingston
ja: リビングストン

[ctx: City in Montana USA]
en: Livingston
ja: リビングストン

[ctx: City in Zambia]
en: Livingstone
ja: リビングストーン

[ctx: City in Michigan USA]
en: Livonia
ja: リボニア

[ctx: City in Italy]
en: Livorno
ja: リボルノ

[ctx: City in Slovenia]
en: Ljubljana
ja: リュブリャナ

[ctx: City in Venezuela]
en: Llano del Hato
ja: リアノデルハト

[ctx: City in Botswana]
en: Lobatsi
ja: ロバッツィ

[ctx: City in California USA]
en: Lockwood Valley
ja: ロックウッドベリー

[ctx: City in Utah USA]
en: Logan
ja: ローガン

[ctx: City in Spain]
en: Logroño
ja: ログロノ

[ctx: City in Italy]
en: Loiano
ja: ロリアーノ

[ctx: City in Estonia]
en: Loksa
ja: ロクサ

[ctx: City in Montana USA]
en: Lolo
ja: ロロ

[ctx: City in Slovakia]
en: Lomnicky stit
ja: ロムニスキースティット

[ctx: City in California USA]
en: Lompoc
ja: ロンポック

[ctx: City in Togo]
en: Lomé
ja: ロメ

[ctx: City in United Kingdom]
en: London
ja: ロンドン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: London
ja: ロンドン

[ctx: City in California USA]
en: Long Beach
ja: ロングビーチ

[ctx: City in Texas USA]
en: Longview
ja: ロングビュー

[ctx: City in Washington USA]
en: Longview
ja: ロングビュー

[ctx: City in Ohio USA]
en: Lorain
ja: ロレーン

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Lordsburg
ja: ローズバーグ

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Los Alamos
ja: ロスアラモス

[ctx: City in California USA]
en: Los Altos Hills
ja: ロスアルトス・ヒルズ

[ctx: City in California USA]
en: Los Angeles
ja: ロサンゼルス

[ctx: City in Georgia USA]
en: Louisville
ja: ルイビル

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Louisville
ja: ルイビル

[ctx: City in Egypt]
en: Louxor
ja: ルクソール

[ctx: City in Colorado USA]
en: Loveland
ja: ラブランド

[ctx: City in Nevada USA]
en: Lovelock
ja: ラブロック

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Lowell
ja: ローエル

[ctx: City in Arizona USA]
en: Lowell Obs.
ja: ローウェル天文台

[ctx: City in Angola]
en: Luanda
ja: ルアンダ

[ctx: City in Texas USA]
en: Lubbock
ja: ラボック

[ctx: City in Italy]
en: Lucca
ja: ルッカ

[ctx: City in Germany]
en: Ludwigshafen
ja: ルートウィヒスハーフェン

[ctx: City in Angola]
en: Luena
ja: ルエナ

[ctx: City in Spain]
en: Lugo
ja: ルゴ

[ctx: City in Sweden]
en: Luleå
ja: ルーレ

[ctx: City in Sweden]
en: Lund
ja: ルンド

[ctx: City in Zambia]
en: Lusaka
ja: ルサカ

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg City
ja: ルクセンブルク

[ctx: City in Virginia USA]
en: Lynchburg
ja: リンチバーグ

[ctx: City in Washington USA]
en: Lynden
ja: リンデン

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Lynn
ja: リン

[ctx: City in Florida USA]
en: Lynn Haven
ja: リン ヘイヴン

[ctx: City in Rhône France]
en: Lyon
ja: リヨン

[ctx: City in Spain]
en: Lérida
ja: レリダ

[ctx: City in Germany]
en: Lübeck
ja: リューベック

[ctx: City in Estonia]
en: Maardu
ja: マールドゥ

[ctx: City in Netherlands]
en: Maastricht
ja: マーストリヒト

[ctx: City in China]
en: Macao
ja: マカオ

[ctx: City in Germany]
en: Machern
ja: マチェルン

[ctx: City in Idaho USA]
en: Mackay
ja: マッカイ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Macon
ja: メーコン

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Madelia
ja: マデリア

[ctx: City in Alabama USA]
en: Madison
ja: マディソン

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Madison
ja: マディソン

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Madison
ja: マディソン

[ctx: City in Spain]
en: Madrid
ja: マドリッド

[ctx: City in Far East Russia]
en: Magadan
ja: マガダン

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Magdalena
ja: マグダレナ

[ctx: City in Germany]
en: Magdeburg
ja: マクデブルク

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Magnolia
ja: マグノリア

[ctx: City in Germany]
en: Mahlow
ja: マーロー

[ctx: City in Germany]
en: Mainz
ja: マインツ

[ctx: City in Venezuela]
en: Maiquetia
ja: マイケチア

[ctx: City in Madagascar]
en: Majunga
ja: マジュンガ

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Majuro
ja: マジュロ

[ctx: City in South Region Russia]
en: Makhachkala
ja: マハチカラ

[ctx: City in Equatorial Guinea]
en: Malabo
ja: マラボ

[ctx: City in Germany]
en: Malchin
ja: マルチン

[ctx: City in Germany]
en: Malchow
ja: マールヒョウ

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Malden
ja: モールデン

[ctx: City in Maldives]
en: Male
ja: マレ

[ctx: City in Sweden]
en: Malmö
ja: マルメ

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Maloelap
ja: モロエラップ環礁

[ctx: City in New York USA]
en: Malone
ja: マローン

[ctx: City in Mayotte France]
en: Mamoudzou
ja: マムズ

[ctx: City in Nicaragua]
en: Managua
ja: マナグア

[ctx: City in Brazil]
en: Manaus
ja: マナウス

[ctx: City in United Kingdom]
en: Manchester
ja: マンチェスター

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Manchester
ja: マンチェスター

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Manchester
ja: マンチェスター

[ctx: City in Myanmar]
en: Mandalay
ja: マンダレー

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Mandan
ja: マンダン

[ctx: City in Germany]
en: Manebach
ja: マネバッハ

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Mangum
ja: マンガム

[ctx: City in Kansas USA]
en: Manhattan
ja: マンハッタン

[ctx: City in California USA]
en: Manhattan Beach
ja: マンハッタンビーチ

[ctx: City in Philippines]
en: Manila
ja: マニラ

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Manitowoc
ja: マニトウォク

[ctx: City in Germany]
en: Mannheim
ja: マンハイム

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Manning
ja: マニング

[ctx: City in Germany]
en: Mansfeld
ja: マンスフェルト

[ctx: City in Ohio USA]
en: Mansfield
ja: マンスフィールド

[ctx: City in California USA]
en: Manton
ja: マントン

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Mantorville
ja: マントルヴィレ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Manyberries
ja: メニーベリーズ

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Maple Creek
ja: メイプルクリーク

[ctx: City in Mozambique]
en: Maputo
ja: マプト

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Marathon
ja: マラソン

[ctx: City in Germany]
en: Marbach
ja: マルバッハ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Mariana Lake
ja: マリアナレイク

[ctx: City in Germany]
en: Marienberg
ja: マリエンブルク

[ctx: City in Georgia USA]
en: Marietta
ja: マリエッタ

[ctx: City in Lithuania]
en: Marijampolė
ja: マリヤーンポレ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Marion
ja: マリオン

[ctx: City in Germany]
en: Markersbach
ja: マーカスバッハ

[ctx: City in Germany]
en: Markersdorf
ja: マーカスドルフ

[ctx: City in Germany]
en: Markkleeberg
ja: マーククリーベルグ

[ctx: City in Germany]
en: Markneukirchen
ja: マルクノイキルヒェン

[ctx: City in Germany]
en: Markranstät
ja: マーカランシュタット

[ctx: City in Germany]
en: Marlow
ja: マーロー

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Marlton
ja: マ―ルトン

[ctx: City in Michigan USA]
en: Marquette
ja: マーケット

[ctx: City in Morocco]
en: Marrakech
ja: マラケシュ

[ctx: City in Bouches-du-rhône France]
en: Marseille
ja: マルセイユ

[ctx: City in Texas USA]
en: Marshall
ja: マーシャル

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Martinsburg
ja: マーティンズバーグ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Martinsville
ja: マーチンズビル

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Marystown
ja: メリースタウン

[ctx: City in Lesotho]
en: Maseru
ja: マセル

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Mashpee
ja: マシュピー

[ctx: City in Iowa USA]
en: Mason City
ja: メーソンシティー

[ctx: City in Italy]
en: Massa
ja: マッサ

[ctx: City in Eritrea]
en: Massawa
ja: マッサワ

[ctx: City in Germany]
en: Massen
ja: マッセン

[ctx: City in Dem rep of Congo]
en: Matadi
ja: マタディ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Mauldin
ja: モールディン

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Mauna Kea Obs.
ja: マウナケア天文台

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Mayaguez
ja: マヤグエス

[ctx: City in South Region Russia]
en: Maykop
ja: マイコープ

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Maysville
ja: メーズビル

[ctx: City in Dem rep of Congo]
en: Mbandaka
ja: ムバンダカ

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: McAdam
ja: マックアダム

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: McAlester
ja: マッカレスター

[ctx: City in Texas USA]
en: McAllen
ja: マッカレン

[ctx: City in Nebraska USA]
en: McCook
ja: マックック

[ctx: City in Virginia USA]
en: McCormick Obs.
ja: マコーミク天文台

[ctx: City in Texas USA]
en: McDonald Obs.
ja: マクドナルド天文台

[ctx: City in Nevada USA]
en: McGill
ja: マッギール

[ctx: City in Alaska USA]
en: McGrath
ja: マグラス

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: McKeesport
ja: マッキーズポート

[ctx: City in Alberta Canada]
en: McLennan
ja: マックレナン

[ctx: City in Arizona USA]
en: McNary
ja: マクナリー

[ctx: City in Louisiana USA]
en: McNary
ja: マクナリー

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Meadow Lake
ja: メドウレイク

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Meat Cove
ja: ミートコーブ

[ctx: City in Tunisia]
en: Medenine
ja: メデニン

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Medford
ja: メドフォード

[ctx: City in Oregon USA]
en: Medford
ja: メドフォード

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Medicine Hat
ja: メディシンハット

[ctx: City in Germany]
en: Medingen
ja: メディンゲン

[ctx: City in Germany]
en: Meerane
ja: メラーネ

[ctx: City in Germany]
en: Meinersdorf
ja: マイネスドルフ

[ctx: City in Germany]
en: Meiningen
ja: マイニンゲン

[ctx: City in Morocco]
en: Meknès
ja: メクネス

[ctx: City in Florida USA]
en: Melbourne
ja: メルボルン

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Melbourne
ja: メルボルン

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Melfort
ja: メルフォート

[ctx: City in Spain]
en: Melilla
ja: メリリャ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Melksham
ja: メルクシャム

[ctx: City in Germany]
en: Mellenbach-Glasbach
ja: メレンバッハ-グラスバッハ

[ctx: City in Germany]
en: Mellingen
ja: メリンゲン

[ctx: City in Illinois USA]
en: Melrose Park
ja: メルローズパーク

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Memphis
ja: メンフィス

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Mena
ja: メナ

[ctx: City in Germany]
en: Menteroda
ja: メンテローダ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Meredith
ja: メレジス

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Meriden
ja: メリデン

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Meridian
ja: メリディアン

[ctx: City in Alabama USA]
en: Meridianville
ja: メリディアンヴィレ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Merrimack
ja: メリマク

[ctx: City in Florida USA]
en: Merritt Island
ja: メリットアイランド

[ctx: City in Germany]
en: Merseburg
ja: メルゼブルク

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mesa
ja: メーサ

[ctx: City in Texas USA]
en: Mesquite
ja: メスキート

[ctx: City in Italy]
en: Messina
ja: メッシナ

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Metairie
ja: メタリー

[ctx: City in Moselle France]
en: Metz
ja: メス

[ctx: City in Hauts-de-Seine France]
en: Meudon (observatory)
ja: ムードン (天文台)

[ctx: City in Germany]
en: Meuselwitz
ja: モイゼルヴィッツ

[ctx: City in Missouri USA]
en: Mexico
ja: メキシコ

[ctx: City in Mexico]
en: Mexico City
ja: メキシコシティー

[ctx: City in Florida USA]
en: Miami
ja: マイアミ

[ctx: City in Florida USA]
en: Miami Beach
ja: マイアミビーチ

[ctx: City in Germany]
en: Michendorf
ja: ミーヘンドルフ

[ctx: City in Nevada USA]
en: Midas
ja: ミダス

[ctx: City in Netherlands]
en: Middelburg
ja: ミデルブルグ

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Middelfart
ja: メデルファード

[ctx: City in Vermont USA]
en: Middlebury
ja: ミドルベリ

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Middleton
ja: ミドルトン

[ctx: City in Delaware USA]
en: Middletown
ja: ミドルタウン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Midland
ja: ミッドランド

[ctx: City in Texas USA]
en: Midland
ja: ミッドランド

[ctx: City in US Territory]
en: Midway Island
ja: ミッドウェイ島

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Midwest City
ja: ミッドウェストシティー

[ctx: City in Italy]
en: Milan
ja: ミラノ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Milbank
ja: ミルバンク

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Milford
ja: ミルフォード

[ctx: City in Delaware USA]
en: Milford
ja: ミルフォード

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Milford
ja: ミルフォード

[ctx: City in Utah USA]
en: Milford
ja: ミルフォード

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Mili
ja: ミリ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Milk River
ja: ミルクリバー

[ctx: City in Germany]
en: Milkau
ja: ミルカウ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Milledgeville
ja: ミリッジビル

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Miller
ja: ミラー

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Millville
ja: ミルビル

[ctx: City in California USA]
en: Milpitas
ja: ミルピタス

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Milwaukee
ja: ミルウォーキー

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Mine Hill
ja: マイン・ヒル

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Minneapolis
ja: ミネアポリス

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Minnetonka
ja: ミネトンカ

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Minot
ja: マイノット

[ctx: City in St-Pierre and Miquelon France]
en: Miquelon Island
ja: ミクロン島

[ctx: City in Florida USA]
en: Miramar
ja: ミラマー

[ctx: City in Far East Russia]
en: Mirnyi
ja: ミルニー

[ctx: City in Indiana USA]
en: Mishawaka
ja: ミシャウォーカ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Mississauga
ja: ミシサーガ

[ctx: City in Montana USA]
en: Missoula
ja: ミズーラ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Mitchell
ja: ミッチェル

[ctx: City in Israel]
en: Mitzpe Ramon
ja: ミツペ・ラモン

[ctx: City in Japan]
en: Mizusawa
ja: 水沢

[ctx: City in Alabama USA]
en: Mobile
ja: モビール

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Mobridge
ja: モーブリッジ・トリビューン

[ctx: City in Italy]
en: Modena
ja: モデナ

[ctx: City in California USA]
en: Modesto
ja: モデスト

[ctx: City in Arizona USA]
en: Moenkopi
ja: モエンコピ

[ctx: City in Germany]
en: Moers
ja: メールス

[ctx: City in Somalia]
en: Mogadishu
ja: モガディシュ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Moline
ja: モリーン

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Molokai
ja: モロカイ島

[ctx: City in Australia]
en: Molonglo
ja: モロングロ

[ctx: City in Kenya]
en: Mombasa
ja: モンバサ

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Moncton
ja: モンクトン

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Monroe
ja: モンロー

[ctx: City in Liberia]
en: Monrovia
ja: モンロビア

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Mont-Joli
ja: モンジョリ

[ctx: City in Monaco]
en: Monte Carlo
ja: モンテカルロ

[ctx: City in California USA]
en: Montebello
ja: モンテベロ

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Montebello
ja: モンテベロ

[ctx: City in Jamaica]
en: Montego Bay
ja: モンテゴベイ

[ctx: City in California USA]
en: Monterey
ja: モンテレー

[ctx: City in California USA]
en: Monterey Park
ja: モンテレーパーク

[ctx: City in Uruguay]
en: Montevideo
ja: モンテビデオ

[ctx: City in Alabama USA]
en: Montgomery
ja: モントゴメリー

[ctx: City in Indiana USA]
en: Monticello
ja: モンティチェロ

[ctx: City in Maine USA]
en: Monticello
ja: モンティチェロ

[ctx: City in Utah USA]
en: Monticello
ja: モンティチェロ

[ctx: City in Indiana USA]
en: Montpelier
ja: モントピーリア

[ctx: City in Vermont USA]
en: Montpelier
ja: モントピーリア

[ctx: City in Herault France]
en: Montpellier
ja: モンペリエ

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Montreal
ja: モントリオール

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Montreal Lake
ja: モントリオールレイク

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Montreal River
ja: モントリオールリバー

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Moore
ja: ムーア

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Moose Jaw
ja: ムースジョー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Moose River
ja: ムースリバー

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Morden
ja: モーデン

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Morehead
ja: モアヘッド

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Morgan City
ja: モーガンシティー

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Morgantown
ja: モーガンタウン

[ctx: City in Tanzania]
en: Morogoro
ja: モロゴロ

[ctx: City in Uganda]
en: Moroto
ja: モロト

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Morristown
ja: モリスタウン

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Morristown
ja: モリスタウン

[ctx: City in Georgia USA]
en: Morrow
ja: モロウ

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Moscow
ja: モスクワ

[ctx: City in Idaho USA]
en: Moscow
ja: モスクワ

[ctx: City in Washington USA]
en: Moses Lake
ja: モーゼス湖

[ctx: City in Italy]
en: Mount Ekar
ja: エカル山

[ctx: City in Antarctica]
en: Mount Erebus
ja: エレバス山

[ctx: City in Colorado USA]
en: Mount Evans Obs.
ja: エヴァンズ山観測所

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Mount Forest
ja: マウントフォレスト

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Graham Obs.
ja: グレアム山観測所

[ctx: City in New Zealand]
en: Mount John
ja: マウントジョン

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Lemmon Obs.
ja: レモン山観測所

[ctx: City in Italy]
en: Mount Mario
ja: マリオ山

[ctx: City in California USA]
en: Mount Palomar Obs.
ja: パロマ天文台

[ctx: City in Australia]
en: Mount Pleasant
ja: マウントプレザント

[ctx: City in Australia]
en: Mount Stromlo
ja: ストロムロ山

[ctx: City in New York USA]
en: Mount Vernon
ja: マウントバーノン

[ctx: City in California USA]
en: Mount Wilson Obs.
ja: ウィルソン山観測所

[ctx: City in Alabama USA]
en: Mountain Brook
ja: ブルック山

[ctx: City in California USA]
en: Mountain View
ja: マウンテンビュー

[ctx: City in Missouri USA]
en: Mountain View
ja: マウンテンビュー

[ctx: City in Ulster Ireland]
en: Moville
ja: マントルヴィレ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Mullard
ja: マラード

[ctx: City in India]
en: Mumbai
ja: ムンバイ

[ctx: City in Indiana USA]
en: Muncie
ja: マンシー

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Muncy
ja: マンシー

[ctx: City in Germany]
en: Munich
ja: ミュンヘン

[ctx: City in Spain]
en: Murcia
ja: ムルシア

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Murfreesboro
ja: マーフリーズバラ

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Murmansk
ja: ムルマンスク

[ctx: City in Utah USA]
en: Murray
ja: マレー川

[ctx: City in Michigan USA]
en: Muskegon
ja: マスキーゴン

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Muskogee
ja: マスコギー

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Myrtle Beach
ja: マートルビーチ

[ctx: City in Malawi]
en: Mzuzu
ja: ムズズ

[ctx: City in Spain]
en: Málaga
ja: マラガ

[ctx: City in Germany]
en: Mülheim
ja: ミュルハイム

[ctx: City in Germany]
en: Münster
ja: ミュンスター

[ctx: City in Chad]
en: N'djamina
ja: ンジャナメ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Naalehu
ja: ナアレフ

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Naestved
ja: ネストベズ

[ctx: City in Japan]
en: Nagasaki
ja: 長崎

[ctx: City in Japan]
en: Nagoya
ja: 名古屋

[ctx: City in India]
en: Nagpur
ja: ナーグプル

[ctx: City in India]
en: Naini Tal
ja: ナイニタール

[ctx: City in Kenya]
en: Nairobi
ja: ナイロビ

[ctx: City in Lolland Denmark]
en: Nakskov
ja: ナクスコウ

[ctx: City in South Region Russia]
en: Nal'chik
ja: ナルチック

[ctx: City in Angola]
en: Namibe
ja: ナミベ

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Namorik
ja: ナモリック

[ctx: City in Idaho USA]
en: Nampa
ja: ナンパ

[ctx: City in Mozambique]
en: Nampula
ja: ナンプラ

[ctx: City in Fiji]
en: Nandi
ja: ナンディ

[ctx: City in Loire-atlantique France]
en: Nantes
ja: ナント

[ctx: City in California USA]
en: Napa
ja: ナパ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Naperville
ja: ネーパービル

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Napierville
ja: ネーパービル

[ctx: City in Italy]
en: Naples
ja: ナポリ

[ctx: City in Florida USA]
en: Naples
ja: ナポリ

[ctx: City in Estonia]
en: Narva
ja: ナルバ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Nashua
ja: ナシュア

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Nashville
ja: ナッシュビル

[ctx: City in Bahamas]
en: Nassau
ja: ナッサウ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Nassau Obs.
ja: ナッサウ山観測所

[ctx: City in Brazil]
en: Natal
ja: ナタール

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Natchez
ja: ナチェズ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Needles
ja: ニードルズ

[ctx: City in California USA]
en: Needles
ja: ニードルズ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Nelson
ja: ネルソン

[ctx: City in Alaska USA]
en: Nenana
ja: ネナナ

[ctx: City in Germany]
en: Neuss
ja: ノイス

[ctx: City in Missouri USA]
en: Nevada
ja: ネバダ

[ctx: City in Indiana USA]
en: New Albany
ja: ニューオールバニ

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: New Bedford
ja: ニューベッドフォード

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New Britian
ja: ニューブリテン

[ctx: City in New Jersey USA]
en: New Brunswick
ja: ニューブランズウィック

[ctx: City in Quebec Canada]
en: New Carlisle
ja: ニューカーライル

[ctx: City in Maryland USA]
en: New Carrollton
ja: ニューカロルトン

[ctx: City in Delaware USA]
en: New Castle
ja: ニューカッスル

[ctx: City in Indiana USA]
en: New Castle
ja: ニューカッスル

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: New Castle
ja: ニューカッスル

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: New Castle
ja: ニューカッスル

[ctx: City in India]
en: New Delhi
ja: ニュー・デリー

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: New Glasgow
ja: ニューグラスゴー

[ctx: City in Iowa USA]
en: New Hampton
ja: ニューハンプトン

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New Hartford
ja: ニューハートフォード

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New Haven
ja: ニューヘーブン

[ctx: City in Louisiana USA]
en: New Iberia
ja: ニューイベリア

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New London
ja: ニューロンドン

[ctx: City in Idaho USA]
en: New Meadows
ja: ニューメドウズ

[ctx: City in Louisiana USA]
en: New Orleans
ja: ニューオリンズ

[ctx: City in New York USA]
en: New Rochelle
ja: ニューロシェル

[ctx: City in North Dakota USA]
en: New Rockford
ja: ニューロックフォード

[ctx: City in California USA]
en: New Washoe City
ja: ニューワショーシティー

[ctx: City in New York USA]
en: New York
ja: ニューヨーク

[ctx: City in Delaware USA]
en: Newark
ja: ニューアーク

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Newark
ja: ニューアーク

[ctx: City in United Kingdom]
en: Newcastle
ja: ニューカッスル

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Newell
ja: ニューウェル

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Newport
ja: ニューポート

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Newport
ja: ニューポート

[ctx: City in Oregon USA]
en: Newport
ja: ニューポート

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Newport
ja: ニューポート

[ctx: City in Vermont USA]
en: Newport
ja: ニューポート

[ctx: City in California USA]
en: Newport Beach
ja: ニューポートビーチ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Newport News
ja: ニューポートニューズ

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Newton
ja: ニュートン

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Newton
ja: ニュートン

[ctx: City in New York USA]
en: Niagara Falls
ja: ナイアガラフォールズ

[ctx: City in Niger]
en: Niamey
ja: ニアメ

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Nice
ja: ニース

[ctx: City in Cyprus]
en: Nicosia
ja: ニコシア

[ctx: City in Netherlands]
en: Nijmegen
ja: ナイメーヘン

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Nitro
ja: ナイトロ

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Nizhnii Novgorod
ja: ニジニ・ノヴゴロド

[ctx: City in Japan]
en: Nobeyama
ja: 野辺山

[ctx: City in Arizona USA]
en: Nogales
ja: ノガレス

[ctx: City in Alaska USA]
en: Nome
ja: ノーム

[ctx: City in California USA]
en: Norco
ja: ノーコー

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Norfolk
ja: ノーフォーク

[ctx: City in Virginia USA]
en: Norfolk
ja: ノーフォーク

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Norman
ja: ノーマン

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: North Battleford
ja: ノースバトルフォード

[ctx: City in Ontario Canada]
en: North Bay
ja: ノースベイ

[ctx: City in New York USA]
en: North Bellmore
ja: ノースベルモア

[ctx: City in New Jersey USA]
en: North Cape May
ja: ノースケープメー

[ctx: City in South Carolina USA]
en: North Charleston
ja: ノースチャールストン

[ctx: City in California USA]
en: North Hollywood
ja: ノースハリウッド

[ctx: City in Nevada USA]
en: North Las Vegas
ja: ノースラスヴェガス

[ctx: City in Iowa USA]
en: North Liberty Obs.
ja: ノースリバティ観測所

[ctx: City in Arkansas USA]
en: North Little Rock
ja: ノースリトルロック

[ctx: City in Ohio USA]
en: North Olmstead
ja: ノースオルムステッド

[ctx: City in Nebraska USA]
en: North Platte
ja: ノースプラット

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Northfield
ja: ノースフィールド

[ctx: City in Washington USA]
en: Northport
ja: ノースポート

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Northrop Strip
ja: ノースロップストリップ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Northway
ja: ノースウェイ

[ctx: City in Kansas USA]
en: Norton
ja: ノートン

[ctx: City in Virginia USA]
en: Norton
ja: ノートン

[ctx: City in California USA]
en: Norwalk
ja: ノーウォーク

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Norwalk
ja: ノーウォーク

[ctx: City in Maine USA]
en: Norway
ja: ノルウェー

[ctx: City in United Kingdom]
en: Nottingham
ja: ノッティンガム

[ctx: City in Mauritania]
en: Nouakchott
ja: ヌアクショット

[ctx: City in New Caledonia France]
en: Noumea
ja: ヌメア

[ctx: City in Italy]
en: Novara
ja: ノバラ

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Novgorod
ja: ノブゴロド

[ctx: City in Michigan USA]
en: Novi
ja: ノビ

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Novosibirsk
ja: ノボシビルスク

[ctx: City in Germany]
en: Nuremberg
ja: ニュルンベルク

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Nyborg
ja: ニューボア

[ctx: City in Falster Denmark]
en: Nykoebing Falster
ja: ニューケベング・ファルスター

[ctx: City in Illinois USA]
en: Oak Park
ja: オークパーク

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Oak Point
ja: オークポイント

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Oak Ridge
ja: オークリッジ

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Oak Ridge Obs.
ja: オークリッジ観測所

[ctx: City in Maine USA]
en: Oakfield
ja: オークフィールド

[ctx: City in California USA]
en: Oakland
ja: オークランド

[ctx: City in Kansas USA]
en: Oakley
ja: オークレー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Oakville
ja: オークビル

[ctx: City in Germany]
en: Oberhausen
ja: オーバーハウゼン

[ctx: City in Ohio USA]
en: Oberlin
ja: オバーリン

[ctx: City in Germany]
en: Oberpfaffenhofen
ja: オーバーパッフェンホーフェン

[ctx: City in Spain]
en: Obs. Astronomico de Madrid
ja: マドリード国立天文台

[ctx: City in Italy]
en: Obs. Milan
ja: ミラン天文台

[ctx: City in Alpes de Haute Provence France]
en: Observatoire de Haute Provence
ja: オート・プロバンス観測所

[ctx: City in Florida USA]
en: Ocala
ja: オカラ

[ctx: City in Maryland USA]
en: Ocean City
ja: オーシャンシティー

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Ocean Grove
ja: オーシャングローブ

[ctx: City in California USA]
en: Oceanside
ja: オーシャンサイド

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Odense
ja: オーデンセ

[ctx: City in Ukraine]
en: Odessa
ja: オデッサ

[ctx: City in Texas USA]
en: Odessa
ja: オデッサ

[ctx: City in Germany]
en: Offenbach
ja: オッフェンバハ

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Ogallala
ja: オガララ

[ctx: City in Utah USA]
en: Ogden
ja: オグデン

[ctx: City in Lecco Italy]
en: Oggiono
ja: オッジョーノ

[ctx: City in New Zealand]
en: Ohakea
ja: オハケア

[ctx: City in Japan]
en: Okayama
ja: 岡山

[ctx: City in Japan]
en: Okinawa
ja: 沖縄

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Oklahoma City
ja: オクラホマシティー

[ctx: City in Kansas USA]
en: Olathe
ja: オラース

[ctx: City in Italy]
en: Olbia
ja: オルビア

[ctx: City in Germany]
en: Oldenburg
ja: オルデンブルク

[ctx: City in Germany]
en: Oldendorf
ja: オルデンドルフ

[ctx: City in New York USA]
en: Olean
ja: オレアン

[ctx: City in Washington USA]
en: Olympia
ja: オリンピア

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Omaha
ja: オマハ

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Omsk
ja: オムスク

[ctx: City in Sweden]
en: Onsala
ja: オンサラ

[ctx: City in California USA]
en: Ontario
ja: オンタリオ

[ctx: City in Flandre occidentale Belgium]
en: Oostende
ja: オーステンデ

[ctx: City in India]
en: Ooty
ja: ウーティー

[ctx: City in Alabama USA]
en: Opelika
ja: オペライカ

[ctx: City in Montana USA]
en: Opheim
ja: オプハイム

[ctx: City in Portugal]
en: Oporto
ja: オポルト

[ctx: City in Algeria]
en: Oran
ja: オラン

[ctx: City in California USA]
en: Orange
ja: オレンジ

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Orange
ja: オレンジ

[ctx: City in Vaucluse France]
en: Orange
ja: オレンジ

[ctx: City in Florida USA]
en: Orange Park
ja: オレンジパーク

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Orangeburg
ja: オレンジバーグ

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Orel
ja: オレル

[ctx: City in Utah USA]
en: Orem
ja: オレム

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Orenburg
ja: オレンブルグ

[ctx: City in Spain]
en: Orense
ja: オレンセ

[ctx: City in Florida USA]
en: Orlando
ja: オーランド

[ctx: City in Loiret France]
en: Orleans
ja: オルレアン

[ctx: City in Japan]
en: Osaka
ja: 大阪

[ctx: City in Kansas USA]
en: Osborne
ja: オズボーン

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Oshkosh
ja: オシュコッシュ

[ctx: City in Norway]
en: Oslo
ja: オスロ

[ctx: City in Germany]
en: Osnabrück
ja: オスナブリュック

[ctx: City in Italy]
en: Otranto
ja: オトラント

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ottawa
ja: オタワ

[ctx: City in Iowa USA]
en: Ottumwa
ja: オタムワ

[ctx: City in Finland]
en: Oulu
ja: オウル

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Outlook
ja: アウトルック

[ctx: City in Kansas USA]
en: Overland Park
ja: オーバーランドパーク

[ctx: City in Spain]
en: Oviedo
ja: オビエド

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Owen Sound
ja: オーウェンサウンド

[ctx: City in California USA]
en: Owens Valley Radio Obs.
ja: オーウェンスバリー電波天文台

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Owensboro
ja: オーウェンズバラ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Oxford
ja: オックスフォード

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Oxford
ja: オックスフォード

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Oxford
ja: オックスフォード

[ctx: City in California USA]
en: Oxnard
ja: オックスナード

[ctx: City in Far East Russia]
en: Oymiakon
ja: オイミヤコン

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Ozark
ja: オザーク

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Paauilo
ja: パーウイロ

[ctx: City in Missouri USA]
en: Pacific
ja: パシフィック

[ctx: City in California USA]
en: Pacific Beach
ja: パシフィックビーチ

[ctx: City in Germany]
en: Paderborn
ja: パーダーボルン

[ctx: City in Italy]
en: Padova
ja: パドバ

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Paducah
ja: パデューカ

[ctx: City in US Territory]
en: Pagan Island
ja: ペイガン島

[ctx: City in Samoa]
en: Pago Pago
ja: パゴパゴ

[ctx: City in Estonia]
en: Paide
ja: パイデ

[ctx: City in Far East Russia]
en: Palana
ja: パラナ

[ctx: City in Estonia]
en: Paldiski
ja: パルジスキ

[ctx: City in Indonesia]
en: Palembang
ja: パレンバン

[ctx: City in Spain]
en: Palencia
ja: パレンシア

[ctx: City in Italy]
en: Palermo
ja: パレルモ

[ctx: City in Florida USA]
en: Palm City
ja: パームシティー

[ctx: City in Spain]
en: Palma de Mallorca
ja: パルマ・デ・マリョルカ

[ctx: City in California USA]
en: Palmdale
ja: パームデール

[ctx: City in Alaska USA]
en: Palmer
ja: パーマー

[ctx: City in California USA]
en: Palo Alto
ja: パロアルト

[ctx: City in Spain]
en: Pamplona
ja: パンプロナ

[ctx: City in Panama]
en: Panama City
ja: パナマシティー

[ctx: City in Florida USA]
en: Panama City
ja: パナマシティー

[ctx: City in Lithuania]
en: Panevėžys
ja: パネヴェジース

[ctx: City in Italy]
en: Pantelleria
ja: パンテレリア島

[ctx: City in French Polynesia]
en: Papeete
ja: パペーテ

[ctx: City in Nevada USA]
en: Paradise
ja: パラダイス

[ctx: City in Christmas Island Kiribati]
en: Paris
ja: パリ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Paris
ja: パリ

[ctx: City in Paris France]
en: Paris
ja: パリ

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Park Rapids
ja: パークラピッズ

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Park View
ja: パークビュー

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Parkersburg
ja: パーカーズバーグ

[ctx: City in Australia]
en: Parkes
ja: パークス

[ctx: City in Italy]
en: Parma
ja: パルマ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Parma
ja: パルマ

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Parrsboro
ja: パースボロ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Parry Sound
ja: パリーサウンド

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Parsons
ja: パーソンズ

[ctx: City in California USA]
en: Pasadena
ja: パサディナ

[ctx: City in Texas USA]
en: Pasadena
ja: パサディナ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Pascagoula
ja: パスカグーラ

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Paterson
ja: パターソン

[ctx: City in Pyrénées atlantiques France]
en: Pau
ja: ポー

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Pawtucket
ja: ポータケット

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Peace River
ja: ピースリバー

[ctx: City in Western Australia Australia]
en: Pearce
ja: ピアース

[ctx: City in Russia]
en: Pechory
ja: ペチョールィ

[ctx: City in China]
en: Peking
ja: 北京

[ctx: City in Mozambique]
en: Pemba
ja: ペンバ

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Pembina
ja: ペンビナ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Pembroke
ja: ペンブロウク

[ctx: City in Malaysia]
en: Penang
ja: ペナン

[ctx: City in Oregon USA]
en: Pendleton
ja: ペンドルトン

[ctx: City in Florida USA]
en: Pensacola
ja: ペンサコラ

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Penza
ja: ペンツァ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Peoria
ja: ピオリア

[ctx: City in Ohio USA]
en: Perkins Obs.
ja: パーキンズ観測所

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Perm
ja: パーム

[ctx: City in Pyrénées Orientales France]
en: Perpignan
ja: ペルピニャン

[ctx: City in Western Australia Australia]
en: Perth
ja: パース

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Perth Amboy
ja: パースアンボイ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Peru
ja: ペルー

[ctx: City in Italy]
en: Perugia
ja: ペルジャ

[ctx: City in Italy]
en: Pesaro
ja: ペザロ

[ctx: City in Italy]
en: Pescara
ja: ペスカーラ

[ctx: City in Pakistan]
en: Peshawar
ja: ペシャワル

[ctx: City in Israel]
en: Petach Tikva
ja: ペーター・ティクワ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Peterbell
ja: ピーターベル

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Peterborough
ja: ピーターボロ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Petersburg
ja: ピーターズバーグ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Petersburg
ja: ピーターズバーグ

[ctx: City in Far East Russia]
en: Petropavlovsk-Kamchatskiy
ja: ペトロパブロフスク

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Petrozavodsk
ja: ペトロザボーツク

[ctx: City in Far East Russia]
en: Pevek
ja: ペベク

[ctx: City in Germany]
en: Pforzheim
ja: プフォルツハイム

[ctx: City in Alabama USA]
en: Phenix City
ja: フェニックスシティー

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Philadelphia
ja: フィラデルフィア

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Philip
ja: フィリップ

[ctx: City in Arizona USA]
en: Phoenix
ja: フェニックス

[ctx: City in Thailand]
en: Phuket
ja: プーケット

[ctx: City in Italy]
en: Piacenza
ja: ピアツェンツァ

[ctx: City in Hautes-Pyrénées France]
en: Pic du Midi (observatory)
ja: ピク・デュ・ミディ (天文台)

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Picayune
ja: ピカユーン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Pickle Lake
ja: ピクルレイク

[ctx: City in California USA]
en: Pico Rivera
ja: ピコ・リベラ

[ctx: City in Spain]
en: Pico de Veleta
ja: ピコ・ド・ベレッタ

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Pierce
ja: ピアス

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Pierre
ja: ピア

[ctx: City in California USA]
en: Pilot Hill
ja: パイロットヒル

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Pine Bluff
ja: パインブラフ

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Pine City
ja: パインシティー

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Pine Falls
ja: パインフォールズ

[ctx: City in Italy]
en: Pisa
ja: ピサ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Pittsburgh
ja: ピッツバーグ

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Pittsfield
ja: ピッツフィールド

[ctx: City in California USA]
en: Placerville
ja: プレースビル

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Plainfield
ja: プレーンフィールド

[ctx: City in Mauritius]
en: Plaisance
ja: プレザンス

[ctx: City in Texas USA]
en: Plano
ja: プレーノー

[ctx: City in Hautes Alpes France]
en: Plateau de Bure (observatory)
ja: プラトー・ド・ビュール (天文台)

[ctx: City in New York USA]
en: Plattsburgh
ja: プラッツバーグ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Plymouth
ja: プリマス

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Plymouth
ja: プリマス

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Plymouth
ja: プリマス

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Plymouth
ja: プリマス

[ctx: City in Idaho USA]
en: Pocatello
ja: ポカテロ

[ctx: City in Maryland USA]
en: Pocomoke City
ja: ポコモクシティー

[ctx: City in Micronesia]
en: Pohnpei
ja: ポナペ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Point Hope
ja: ポイントホープ

[ctx: City in Montana USA]
en: Polson
ja: ポルソン

[ctx: City in California USA]
en: Pomona
ja: ポモーナ

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Ponca City
ja: ポンカシティー

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Ponce
ja: ポンセ

[ctx: City in Spain]
en: Pontevedra
ja: ポンテベドラ

[ctx: City in Michigan USA]
en: Pontiac
ja: ポンティアック

[ctx: City in Montana USA]
en: Poplar
ja: ポプラーロンドン

[ctx: City in Missouri USA]
en: Poplar Bluff
ja: ポプラブラフ

[ctx: City in Finland]
en: Pori
ja: ポリ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Port Allen
ja: アレン港

[ctx: City in Texas USA]
en: Port Arthur
ja: ポートアーサー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Port Dover
ja: ポートドーバー

[ctx: City in South Africa]
en: Port Elizabeth
ja: エリザベス港

[ctx: City in Gabon]
en: Port Gentil
ja: ジャンティ港

[ctx: City in Nigeria]
en: Port Harcourt
ja: ハーコート港

[ctx: City in Michigan USA]
en: Port Huron
ja: ポートヒューロン

[ctx: City in Papua New Guinea]
en: Port Moresby
ja: ポートモレスビー

[ctx: City in Florida USA]
en: Port Salerno
ja: ポートサレルノ

[ctx: City in Sudan]
en: Port Soudan
ja: スーダン港

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Port Sulphur
ja: ポート・サルファー

[ctx: City in Trinidad and Tobago]
en: Port of Spain
ja: ポート・オブ・スペイン

[ctx: City in Haiti]
en: Port-au-Prince
ja: ポルトープランス

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Portage la Prairie
ja: グランド・プレイリー

[ctx: City in Maine USA]
en: Portland
ja: ポートランド

[ctx: City in Oregon USA]
en: Portland
ja: ポートランド

[ctx: City in Bénin]
en: Porto Novo
ja: ノボ港

[ctx: City in United Kingdom]
en: Portsmouth
ja: ポーツマス

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Portsmouth
ja: ポーツマス

[ctx: City in Ohio USA]
en: Portsmouth
ja: ポーツマス

[ctx: City in Virginia USA]
en: Portsmouth
ja: ポーツマス

[ctx: City in South Africa]
en: Potchefstroom
ja: ポチェフストルーム

[ctx: City in Italy]
en: Potenza
ja: ポテンツァ

[ctx: City in Maryland USA]
en: Potomac
ja: ポトマック

[ctx: City in Germany]
en: Potsdam
ja: ポツダム

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Pottstown
ja: ポッツタウン

[ctx: City in New York USA]
en: Poughkeepsie
ja: ポキプシー

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Powell River
ja: パウエルリバー

[ctx: City in Poland]
en: Poznan
ja: ポズナン

[ctx: City in Italy]
en: Prato
ja: プラト

[ctx: City in Kansas USA]
en: Pratt
ja: プラット

[ctx: City in Arizona USA]
en: Prescott
ja: プレスコット

[ctx: City in Idaho USA]
en: Preston
ja: プレストン

[ctx: City in South Africa]
en: Pretoria
ja: プレトリア

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Prince Albert
ja: プリンスアルバート

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Prince George
ja: プリンスジョージ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Prince Rupert
ja: プリンスルーパート

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Princeton
ja: プリンストン

[ctx: City in Missouri USA]
en: Princeton
ja: プリンストン

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Princeton
ja: プリンストン

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Princeton
ja: プリンストン

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Princeton Obs.
ja: プリンストン天文台

[ctx: City in Italy]
en: Procida
ja: プロチダ

[ctx: City in Vermont USA]
en: Proctor
ja: プロクター

[ctx: City in Washington USA]
en: Prosser
ja: プロッサー

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Providence
ja: プロビデンス

[ctx: City in Far East Russia]
en: Provideniya Bay
ja: プロヴィデニア港

[ctx: City in Utah USA]
en: Provo
ja: プロボ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Provost
ja: プロボスト

[ctx: City in Alaska USA]
en: Prudhoe Bay
ja: プルドーベイ

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Pskov
ja: プスコフ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Pueblo
ja: プエブロ

[ctx: City in Chile]
en: Puerto Montt
ja: プエルトモント

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Puerto Real
ja: プエルト・レアル

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Puerto del Rosario
ja: プエルト・デル・ロサリオ

[ctx: City in Russia]
en: Pulkovo
ja: プルコヴォ

[ctx: City in China]
en: Purple Mountain
ja: 紫金山

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Putnam
ja: パトナム

[ctx: City in Washington USA]
en: Puyallup
ja: ピュアラップ

[ctx: City in Estonia]
en: Pärnu
ja: パルヌ

[ctx: City in Estonia]
en: Põltsamaa
ja: ポルサマ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Quakertown
ja: クエーカータウン

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Quebec
ja: ケベック

[ctx: City in Philippines]
en: Quezon
ja: ケソン市

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Quincy
ja: クインシー

[ctx: City in Ecuador]
en: Quito
ja: キト

[ctx: City in Israel]
en: Ra'anana
ja: ラナーナ

[ctx: City in Morocco]
en: Rabat
ja: ラバト

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Racine
ja: ラシーン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Rainy River
ja: レイニーリバー

[ctx: City in Estonia]
en: Rakvere
ja: ラクベレ

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Raleigh
ja: ローリー

[ctx: City in Israel]
en: Ramat Gan
ja: ラマトガン

[ctx: City in Germany]
en: Ramstein
ja: ラムシュタイン

[ctx: City in California USA]
en: Rancho Palos Verdes
ja: ランチョ・パロスバーデス

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Randers
ja: ラーネルス

[ctx: City in Vermont USA]
en: Randolph
ja: ランドルフ

[ctx: City in Maine USA]
en: Rangeley
ja: レーンジリー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ranger Lake
ja: レンジャーレイク

[ctx: City in Myanmar]
en: Rangoon
ja: ラングーン

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Rapid City
ja: ラピッドシティー

[ctx: City in Estonia]
en: Rapla
ja: ラプラ

[ctx: City in Germany]
en: Rastede
ja: ラステーデ

[ctx: City in Italy]
en: Ravenna
ja: ラベンナ

[ctx: City in Pakistan]
en: Rawalpindi
ja: ラワルピンディー

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Rawlins
ja: ローリンズ

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Raymore
ja: レイモア

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Reading
ja: レディング

[ctx: City in Brazil]
en: Recife
ja: レシフェ

[ctx: City in Germany]
en: Recklinghausen
ja: レクリングハウゼン

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Red Deer
ja: レッドディアー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Red Lake
ja: レッドレイク

[ctx: City in California USA]
en: Redding
ja: レディング

[ctx: City in California USA]
en: Redondo Beach
ja: リドンドビーチ

[ctx: City in California USA]
en: Redwood City
ja: レッドウッドシティー

[ctx: City in Germany]
en: Regensburg
ja: レーゲンスブルク

[ctx: City in Italy]
en: Reggio di Calabria
ja: レッジョディカラブリア

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Regina
ja: リジャイナ

[ctx: City in Israel]
en: Rehovot
ja: レホボト

[ctx: City in Marne France]
en: Reims
ja: ランス

[ctx: City in Germany]
en: Remscheid
ja: レムシャイト

[ctx: City in Ille-et-vilaine France]
en: Rennes
ja: レンヌ

[ctx: City in Nevada USA]
en: Reno
ja: リーノー

[ctx: City in California USA]
en: Reseda
ja: リシーダ

[ctx: City in Idaho USA]
en: Rexburg
ja: レックスバーグ

[ctx: City in Iceland]
en: Reykjavik
ja: レイキャビーク

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Rhinelander
ja: ラインランダー

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Ribe
ja: リベ

[ctx: City in Texas USA]
en: Richardson
ja: リチャードソン

[ctx: City in Washington USA]
en: Richland
ja: リッチランド

[ctx: City in California USA]
en: Richmond
ja: リッチモンド

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Richmond
ja: リッチモンド

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Richmond
ja: リッチモンド

[ctx: City in Utah USA]
en: Richmond
ja: リッチモンド

[ctx: City in Virginia USA]
en: Richmond
ja: リッチモンド

[ctx: City in Colorado USA]
en: Rifle
ja: ライフル

[ctx: City in Latvia]
en: Riga
ja: リガ

[ctx: City in Italy]
en: Rimini
ja: リミニ

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Ringsted
ja: リングステズ

[ctx: City in Brazil]
en: Rio de Janeiro
ja: リオデジャネイロ

[ctx: City in California USA]
en: Riverside
ja: リバーサイド

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Riverton
ja: リバートン

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Riyadh
ja: リヤド

[ctx: City in Virginia USA]
en: Roanoke
ja: ロアノーク

[ctx: City in Illinois USA]
en: Robinson
ja: ロビンソン

[ctx: City in Spain]
en: Robledo de Chavela
ja: ロブレードチャベラ

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Roblin
ja: ロブリン

[ctx: City in United Kingdom]
en: Rochdale Lanc
ja: ロカダーレランク

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Rochester
ja: ロチェスター

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Rochester
ja: ロチェスター

[ctx: City in New York USA]
en: Rochester
ja: ロチェスター

[ctx: City in Michigan USA]
en: Rochester Hills
ja: ロチェスターヒルズ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Rock Bay
ja: ロックベイ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Rock Hill
ja: ロックヒル

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Rock Springs
ja: ロックスプリングズ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Rockford
ja: ロックフォード

[ctx: City in Maine USA]
en: Rockland
ja: ロックランド

[ctx: City in Missouri USA]
en: Rockport
ja: ロックポート

[ctx: City in Maryland USA]
en: Rockville
ja: ロックビル

[ctx: City in Maine USA]
en: Rockwood
ja: ロックウッド

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Rocky Harbour
ja: ロッキーハーバー

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Rocky Mount
ja: ロッキーマウント

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Rocky Mountain House
ja: ロッキーマウンテンハウス

[ctx: City in Bornholm Denmark]
en: Roenne
ja: レンネ

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Rogers
ja: ロジャース

[ctx: City in Italy]
en: Rome
ja: ローマ

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Roosevelt Roads
ja: ローズベルト・ローズ

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Roque de los Muchachos
ja: ラ・パルマ天文台

[ctx: City in California USA]
en: Rosemead
ja: ローズミード

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Rosetown
ja: ロウズタウン

[ctx: City in California USA]
en: Roseville
ja: ローズビル

[ctx: City in Michigan USA]
en: Roseville
ja: ローズビル

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Roskilde
ja: ロスキレ

[ctx: City in Germany]
en: Rostock
ja: ロストク

[ctx: City in South Region Russia]
en: Rostov na Donu
ja: ロストフ・ナ・ドヌー

[ctx: City in Georgia USA]
en: Roswell
ja: ロズウェル

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Roswell
ja: ロズウェル

[ctx: City in US Territory]
en: Rota Island
ja: ロタ島

[ctx: City in Netherlands]
en: Rotterdam
ja: ロッテルダム

[ctx: City in Seine-maritime France]
en: Rouen
ja: ルーアン

[ctx: City in Montana USA]
en: Roundup
ja: ラウンドアップ

[ctx: City in Finland]
en: Rovaniemi
ja: ロヴァニエミ

[ctx: City in California USA]
en: Rowland Heights
ja: ローランドハイツ

[ctx: City in Michigan USA]
en: Royal Oak
ja: ロイヤルオーク

[ctx: City in Alaska USA]
en: Ruby
ja: ルビー

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Rugby
ja: ラグビー

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Rumford
ja: ラムフォード

[ctx: City in Kansas USA]
en: Russell
ja: ラッセル

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Russell
ja: ラッセル

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Ruston
ja: ラストン

[ctx: City in United Kingdom]
en: Rutherford Appleton Lab.
ja: ラザフォード研究所

[ctx: City in Vermont USA]
en: Rutland
ja: ラトランド

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Ryazan
ja: リャザン

[ctx: City in Estonia]
en: Räpina
ja: ラピーナ

[ctx: City in Germany]
en: Saarbrücken
ja: ザールブリュッケン

[ctx: City in Spain]
en: Sabadell
ja: サバデル

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sable Island
ja: セーブル島

[ctx: City in Maine USA]
en: Saco
ja: ソーコ

[ctx: City in California USA]
en: Sacramento
ja: サクラメント

[ctx: City in Michigan USA]
en: Saginaw
ja: サギノー

[ctx: City in Texas USA]
en: Saginaw
ja: サギノー

[ctx: City in Loire France]
en: Saint-Etienne
ja: サン＝エチエンヌ

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Georges
ja: セントジョージ

[ctx: City in US Territory]
en: Saipan Island
ja: サイパン島

[ctx: City in Spain]
en: Salamanca
ja: サラマンカ

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Sale
ja: セール

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Salem
ja: サーレム

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Salem
ja: サーレム

[ctx: City in Oregon USA]
en: Salem
ja: サーレム

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Salem
ja: サーレム

[ctx: City in Italy]
en: Salerno
ja: サレルノ

[ctx: City in Kansas USA]
en: Salina
ja: サライナ

[ctx: City in Utah USA]
en: Salina
ja: サライナ

[ctx: City in California USA]
en: Salinas
ja: サリーナス

[ctx: City in Maryland USA]
en: Salisbury
ja: ソールズベリー

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Sallisaw
ja: サリソウ

[ctx: City in Idaho USA]
en: Salmon
ja: サモン

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Salmon Arm
ja: サーモンアーム

[ctx: City in Utah USA]
en: Salt Lake City
ja: ソルトレークシティ

[ctx: City in California USA]
en: Salton City
ja: ソルトンシティー

[ctx: City in Austria]
en: Salzburg
ja: ザルツブルク

[ctx: City in Germany]
en: Salzgitter
ja: ザルツギッター

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Samara
ja: サマラ

[ctx: City in Iraq]
en: Samarrah
ja: サマラ

[ctx: City in Texas USA]
en: San Angelo
ja: サンアンジェロ

[ctx: City in Texas USA]
en: San Antonio
ja: サンアントニオ

[ctx: City in California USA]
en: San Bernardino
ja: サンバーナーディノ

[ctx: City in California USA]
en: San Diego
ja: サンディエゴ

[ctx: City in Spain]
en: San Fernando
ja: サンフェルナンド

[ctx: City in California USA]
en: San Francisco
ja: サンフランシスコ

[ctx: City in Costa Rica]
en: San Jose
ja: サンノゼ

[ctx: City in California USA]
en: San Jose
ja: サンノゼ

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: San Juan
ja: サン・ファン

[ctx: City in California USA]
en: San Leandro
ja: サンリアンドロ

[ctx: City in California USA]
en: San Mateo
ja: サンマテオ

[ctx: City in California USA]
en: San Pedro
ja: サンペドロ

[ctx: City in El Salvador]
en: San Salvador
ja: サンサルバドル

[ctx: City in Spain]
en: San Sebastián
ja: サンセバスティアン

[ctx: City in Arizona USA]
en: Sanders
ja: サンダーズ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Sandersville
ja: サンダーズビル

[ctx: City in Idaho USA]
en: Sandpoint
ja: サンドポイント

[ctx: City in Maine USA]
en: Sanford
ja: サンフォード

[ctx: City in California USA]
en: Santa Ana
ja: サンタアナ

[ctx: City in California USA]
en: Santa Barbara
ja: サンタバーバラ

[ctx: City in California USA]
en: Santa Clara
ja: サンタクララ

[ctx: City in Bolivia]
en: Santa Cruz
ja: サンタクルーズ

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Santa Cruz de Tenerife
ja: サンタクルスデテネリフェ

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Santa Cruz de la Palma
ja: サンタクルス・デ・パルマ

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Santa Fe
ja: サンタフェ

[ctx: City in California USA]
en: Santa Maria
ja: サンタマリア

[ctx: City in Italy]
en: Santa Maria Capua Vetere
ja: サンタマリア・カプア・ヴェテレ

[ctx: City in California USA]
en: Santa Monica
ja: サンタモニカ

[ctx: City in California USA]
en: Santa Rosa
ja: サンタローザ

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Santa Rosa
ja: サンタローザ

[ctx: City in Spain]
en: Santander
ja: サンタンデル

[ctx: City in Chile]
en: Santiago
ja: サンチアゴ

[ctx: City in Dominican Republic]
en: Santo Domingo
ja: サントドミンゴ

[ctx: City in Japan]
en: Sapporo
ja: 札幌

[ctx: City in Bosnia and Herzegovina]
en: Sarajevo
ja: サラエボ

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Saransk
ja: サランスク

[ctx: City in Florida USA]
en: Sarasota
ja: サラソータ

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Saratov
ja: サラトフ

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Sargent
ja: サージェント

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Saskatoon
ja: サスカトゥーン

[ctx: City in Italy]
en: Sassari
ja: サッサリ

[ctx: City in Algeria]
en: Satif
ja: サティフ

[ctx: City in Estonia]
en: Saue
ja: ザウアー

[ctx: City in Michigan USA]
en: Sault St. Marie
ja: スーセントマリー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sault Ste. Marie
ja: スーセントマリー

[ctx: City in Georgia USA]
en: Savannah
ja: サバナ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Savant Lake
ja: サバンレイク

[ctx: City in Italy]
en: Savona
ja: サボナ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Scarborough
ja: スカーバラ

[ctx: City in Germany]
en: Schauinsland
ja: シャウインスランド

[ctx: City in Illinois USA]
en: Schaumburg
ja: ショウンバーグ

[ctx: City in New York USA]
en: Schenectady
ja: スケネクタディ

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Schuyler
ja: スカイラー

[ctx: City in Germany]
en: Schwerin
ja: シュウェリン

[ctx: City in Arizona USA]
en: Scottsdale
ja: スコッツデール

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Scranton
ja: スクラントン

[ctx: City in Texas USA]
en: Seabrook
ja: シーブルック

[ctx: City in Delaware USA]
en: Seaford
ja: シーフォード

[ctx: City in California USA]
en: Seal Beach
ja: シールビーチ

[ctx: City in Washington USA]
en: Seattle
ja: シアトル

[ctx: City in Florida USA]
en: Sebastian
ja: セバスチアン

[ctx: City in Mali]
en: Segou
ja: セグ

[ctx: City in Spain]
en: Segovia
ja: セゴビア

[ctx: City in Alabama USA]
en: Selma
ja: セルマ

[ctx: City in Germany]
en: Selter
ja: セルター

[ctx: City in Spain]
en: Sevilla
ja: セビリア

[ctx: City in Alaska USA]
en: Seward
ja: スワード

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Seymour
ja: セイモア

[ctx: City in China]
en: Shanghai
ja: 上海

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Shannon
ja: シャノン

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Shaunavon
ja: ショーナボン

[ctx: City in Kansas USA]
en: Shawnee
ja: ショーニー

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Sheboygan
ja: シボイガン

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sheet Harbour
ja: シートハーバー

[ctx: City in United Kingdom]
en: Sheffield
ja: シェフィールド

[ctx: City in Ohio USA]
en: Shelby
ja: シェルビー

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Shelbyville
ja: シェルビービル

[ctx: City in Iowa USA]
en: Sheldon
ja: シェルダン

[ctx: City in California USA]
en: Shell Beach
ja: シェル・ビーチ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Shemya
ja: シェミャ

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sherbrooke
ja: シャーブルック

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sherbrooke
ja: シャーブルック

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Sheridan
ja: シェリダン

[ctx: City in Iran]
en: Shiraz
ja: シーラーズ

[ctx: City in Idaho USA]
en: Shoshone
ja: ショショーニ

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Shreveport
ja: シュリーブポート

[ctx: City in Alaska USA]
en: Shungnak
ja: シュンニャック

[ctx: City in Malaysia]
en: Sibu
ja: シブ

[ctx: City in Australia]
en: Siding Spring
ja: サイディングスプリング

[ctx: City in Germany]
en: Siegen
ja: ジーゲン

[ctx: City in Italy]
en: Siena
ja: シエナ

[ctx: City in Italy]
en: Sigonella
ja: シゴネラ

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Silkeborg
ja: シルケボア

[ctx: City in Estonia]
en: Sillamäe
ja: シリマエ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Silver Dollar
ja: シルバードラー

[ctx: City in Maryland USA]
en: Silver Spring
ja: シルバースプリング

[ctx: City in California USA]
en: Simi Valley
ja: シミ渓谷

[ctx: City in Estonia]
en: Sindi
ja: シンジ

[ctx: City in Singapore]
en: Singapore
ja: シンガポール

[ctx: City in Iowa USA]
en: Sioux City
ja: スーシティー

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Sioux Falls
ja: スーフォールズ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sioux Lookout
ja: スールックアウト

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sioux Narrows
ja: スーナローズ

[ctx: City in Italy]
en: Siracusa
ja: シラクーザ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Sitka
ja: シトカ

[ctx: City in Myanmar]
en: Sittwe
ja: シットウェ

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Skagen
ja: スカゲン

[ctx: City in Slovakia]
en: Skalnate Pleso
ja: スカルナテー・プレソ

[ctx: City in Norway]
en: Skibotn
ja: シーボトゥン

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Skive
ja: スキーベ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Skokie
ja: スコーキー

[ctx: City in Macedonia]
en: Skopje
ja: スコピエ

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Slagelse
ja: スラゲルセ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Slate Falls
ja: スレイトフォールス

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Slave Lake
ja: スレーブレイク

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Slidell
ja: スライデル

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Smiths Falls
ja: スミスフォールズ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Smoky Lake
ja: スモーキーレイク

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Smolensk
ja: スモレンスク

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Smooth Rock Falls
ja: スムースロックフォールズ

[ctx: City in Delaware USA]
en: Smyrna
ja: スミュルナ

[ctx: City in South Region Russia]
en: Sochi
ja: ソチ

[ctx: City in Idaho USA]
en: Soda Springs
ja: ソーダ・スプリングス

[ctx: City in Denmark]
en: Soeborg
ja: ソーホーグ

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Soenderborg
ja: スェンダーボー

[ctx: City in Bulgaria]
en: Sofia
ja: ソフィア

[ctx: City in Germany]
en: Solingen
ja: ゾーリンゲン

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Somerset
ja: サマセット

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Somerset
ja: サマセット

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Somerville
ja: サマービル

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Somerville
ja: サマービル

[ctx: City in Greenland]
en: Sondrestrom
ja: ゾンドレシュトロム

[ctx: City in Germany]
en: Sonnenberg
ja: ゾンネンベルク

[ctx: City in California USA]
en: Sonoma
ja: ソノマ

[ctx: City in Győr-Moson-Sopron Hungary]
en: Sopron
ja: ショプロン

[ctx: City in Spain]
en: Soria
ja: ソリア

[ctx: City in Indiana USA]
en: South Bend
ja: サウスベンド

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: South Brook
ja: サウスブルック

[ctx: City in California USA]
en: South Gate
ja: サウスゲート

[ctx: City in Hawaii USA]
en: South Kauai VORTAC
ja: 南カウアイ・ボルタック

[ctx: City in United Kingdom]
en: Southampton
ja: サウサンプトン

[ctx: City in New York USA]
en: Southampton
ja: サウサンプトン

[ctx: City in Michigan USA]
en: Southfield
ja: サウスフィールド

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Southington
ja: サジントン

[ctx: City in South Africa]
en: Soweto
ja: ソエト

[ctx: City in Angola]
en: Soyo
ja: ソヨ

[ctx: City in Nevada USA]
en: Sparks
ja: スパークス

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Spartanburg
ja: スパータンバーグ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Spenard
ja: スピナード

[ctx: City in Iowa USA]
en: Spencer
ja: スペンサー

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Spirit River
ja: スピリットリバー

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Spiritwood
ja: スピリットウッド

[ctx: City in Washington USA]
en: Spokane
ja: スポーケン

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Springdale
ja: スプリングデール

[ctx: City in Illinois USA]
en: Springfield
ja: スプリングフィールド

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Springfield
ja: スプリングフィールド

[ctx: City in Missouri USA]
en: Springfield
ja: スプリングフィールド

[ctx: City in Ohio USA]
en: Springfield
ja: スプリングフィールド

[ctx: City in Oregon USA]
en: Springfield
ja: スプリングフィールド

[ctx: City in Vermont USA]
en: Springfield
ja: スプリングフィールド

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. Alban's
ja: セントアルバンス

[ctx: City in Vermont USA]
en: St. Albans
ja: セントアルバンス

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. Bride's
ja: セントブライズ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: St. Catharines
ja: セントキャサリンズ

[ctx: City in Missouri USA]
en: St. Charles
ja: セントチャールズ

[ctx: City in Michigan USA]
en: St. Clair Shores
ja: セントクレア海岸

[ctx: City in Minnesota USA]
en: St. Cloud
ja: セント・クラウド

[ctx: City in Virgin Islands]
en: St. Croix
ja: セント・クロイ

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. David's
ja: セントデイビッズ

[ctx: City in Utah USA]
en: St. George
ja: セントジョージ

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
en: St. John's
ja: セントジョンズ

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. John's
ja: セントジョンズ

[ctx: City in Missouri USA]
en: St. Joseph
ja: セントジョセフ

[ctx: City in Senegal]
en: St. Louis
ja: セントルイス

[ctx: City in Missouri USA]
en: St. Louis
ja: セントルイス

[ctx: City in Maryland USA]
en: St. Michales
ja: セントマイケル教会

[ctx: City in Loire-atlantique France]
en: St. Nazaire
ja: サン・ナゼール

[ctx: City in Alberta Canada]
en: St. Paul
ja: セントポール

[ctx: City in Minnesota USA]
en: St. Paul
ja: セントポール

[ctx: City in Guernsey United Kingdom]
en: St. Peter Port
ja: セントピーターポート

[ctx: City in Florida USA]
en: St. Petersburg
ja: セントピーターズバーグ

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: St. Petersburg
ja: セントピーターズバーグ

[ctx: City in Virgin Islands]
en: St. Thomas
ja: セントトマス

[ctx: City in Ontario Canada]
en: St. Thomas
ja: セントトマス

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: St. Walburg
ja: セントウォルバーグ

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Stamford
ja: スタンフォード

[ctx: City in Falkland Islands]
en: Stanley
ja: スタンリー

[ctx: City in New York USA]
en: Staten Island
ja: スタテン島

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Statesville
ja: ステーツヴィル

[ctx: City in Norway]
en: Stavanger
ja: スタバンゲル

[ctx: City in South Region Russia]
en: Stavropol'
ja: スタブロポリ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Steamboat Springs
ja: スティームボート・スプリングス

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Steinbach
ja: スタインバック

[ctx: City in Illinois USA]
en: Sterling
ja: スターリング

[ctx: City in Virginia USA]
en: Sterling
ja: スターリング

[ctx: City in Michigan USA]
en: Sterling Heights
ja: スターリングハイツ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Steubenville
ja: スチューベンビル

[ctx: City in Germany]
en: Stockert
ja: ストッカート

[ctx: City in Sweden]
en: Stockholm
ja: ストックホルム

[ctx: City in Maine USA]
en: Stockholm
ja: ストックホルム

[ctx: City in California USA]
en: Stockton
ja: ストックトン

[ctx: City in New York USA]
en: Stony Brook
ja: ストーニー・ブルック

[ctx: City in Bas-Rhin France]
en: Strasbourg
ja: ストラスブール

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Stratford
ja: ストラトフォード

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Stratford
ja: ストラトフォード

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Struer
ja: スドルア

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Sturtevant
ja: スターテバント

[ctx: City in Germany]
en: Stuttgart
ja: スタットガート

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sudbury
ja: サドベリー

[ctx: City in Egypt]
en: Suez
ja: スエズ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Suffolk
ja: サフォーク

[ctx: City in Japan]
en: Sugadaira
ja: 菅平

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sultan
ja: サルタン

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Summerford
ja: サマーフォード

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Sumter
ja: サムター

[ctx: City in California USA]
en: Sun Valley
ja: サンバレー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sundridge
ja: サンリッジ

[ctx: City in California USA]
en: Sunnyvale
ja: サニーベール

[ctx: City in Florida USA]
en: Sunrise
ja: サンライズ

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Superior
ja: スペリオル

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Surrey
ja: サリー

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Sussex
ja: サセックス

[ctx: City in South Africa]
en: Sutherland
ja: サザーランド

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Svendborg
ja: スベンボル

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Swan Hills
ja: スワンヒルズ

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Swan River
ja: スワンリバー

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Swannanoa
ja: スワナノワ

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Swift Current
ja: スウィフトカレント

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Sydney
ja: シドニー

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sydney
ja: シドニー

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Syktyvkar
ja: スイクトゥイフカル

[ctx: City in New York USA]
en: Syracuse
ja: シラキュース

[ctx: City in Brazil]
en: São Paulo
ja: サンパウロ

[ctx: City in Iran]
en: Tabriz
ja: タブリーズ

[ctx: City in Washington USA]
en: Tacoma
ja: タコマ

[ctx: City in French Polynesia]
en: Tahiti
ja: タヒチ

[ctx: City in Hong Kong]
en: Tai Tam
ja: 大潭

[ctx: City in Taiwan]
en: Taipei
ja: 台北

[ctx: City in Ghana]
en: Takoradi
ja: タコラジ

[ctx: City in Peru]
en: Talara
ja: タララ

[ctx: City in Florida USA]
en: Tallahassee
ja: タラハッシー

[ctx: City in Estonia]
en: Tallinn
ja: タリン

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tambov
ja: タンボフ

[ctx: City in Florida USA]
en: Tampa
ja: タンパ

[ctx: City in Finland]
en: Tampere
ja: タンペレ

[ctx: City in Estonia]
en: Tamsalu
ja: タムサル

[ctx: City in Morocco]
en: Tangier
ja: タンジール

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Taora Island
ja: タオーラ島

[ctx: City in Estonia]
en: Tapa
ja: ターパ

[ctx: City in Italy]
en: Taranto
ja: タラント

[ctx: City in Spain]
en: Tarragona
ja: タラゴナ

[ctx: City in Estonia]
en: Tartu
ja: タルトゥ

[ctx: City in Uzbekistan]
en: Tashkent
ja: タシケント

[ctx: City in Michigan USA]
en: Taylor
ja: テイラー

[ctx: City in Honduras]
en: Tegucigalpa
ja: テグシガルパ

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
ja: テヘラン

[ctx: City in United Kingdom]
en: Teignmouth
ja: テーンマス

[ctx: City in Israel]
en: Tel Aviv
ja: テル・アビブ

[ctx: City in Arizona USA]
en: Tempe
ja: テンペ

[ctx: City in Singapore]
en: Tengah
ja: テンガ

[ctx: City in Washington USA]
en: Tenino
ja: テニノ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Tern Island
ja: ターン島

[ctx: City in Italy]
en: Terni
ja: テルニ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Terrace Bay
ja: テランスベイ

[ctx: City in Spain]
en: Terrassa
ja: テラッサ

[ctx: City in Indiana USA]
en: Terre Haute
ja: テレホート

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Terrenceville
ja: テレンスビル

[ctx: City in Spain]
en: Teruel
ja: テルエル

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Texarkana
ja: テクサーカナ

[ctx: City in Texas USA]
en: Texarkana
ja: テクサーカナ

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: The Pas
ja: ザパー

[ctx: City in Greece]
en: Thessaloníki
ja: テッサロニキ

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Thibodaux
ja: ティボドー

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Thisted
ja: ティステズ

[ctx: City in Alabama USA]
en: Thomasville
ja: トマスビル

[ctx: City in Colorado USA]
en: Thornton
ja: ソーントン

[ctx: City in California USA]
en: Thousand Oaks
ja: サウザンドオークス

[ctx: City in Greenland]
en: Thule
ja: チューレ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Thunder Bay
ja: サンダーベイ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Tifton
ja: ティフトン

[ctx: City in Cameroon]
en: Tiko
ja: チコ

[ctx: City in Netherlands]
en: Tilburg
ja: ティルブルフ

[ctx: City in New York USA]
en: Tillson
ja: ティルソン

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Timmins
ja: ティミンズ

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Tinak
ja: ティナ

[ctx: City in US Territory]
en: Tinian Island
ja: チニアン島

[ctx: City in Madagascar]
en: Toamasina
ja: トアマシナ

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Toender
ja: トゥナ

[ctx: City in Japan]
en: Tokyo
ja: 東京

[ctx: City in Ohio USA]
en: Toledo
ja: トリード

[ctx: City in Toledo Spain]
en: Toledo
ja: トリード

[ctx: City in Madagascar]
en: Toliara
ja: トゥリアラ

[ctx: City in Mali]
en: Tombouctou
ja: トンブクトゥ

[ctx: City in Arizona USA]
en: Tombstone
ja: トゥームストン

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Tomsk
ja: トムスク

[ctx: City in Kansas USA]
en: Topeka
ja: トピーカ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Toronto
ja: トロント

[ctx: City in California USA]
en: Torrance
ja: トランス

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Torrington
ja: トリントン

[ctx: City in Haute-Garonne France]
en: Toulouse
ja: トゥールーズ

[ctx: City in Indre-et-Loire France]
en: Tours
ja: トゥール

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Townsville
ja: タウンズビル

[ctx: City in Japan]
en: Toyokawa
ja: 豊川

[ctx: City in Tunisia]
en: Tozeur
ja: トゥズール

[ctx: City in Italy]
en: Trapani
ja: トラパニ

[ctx: City in Michigan USA]
en: Traverse City
ja: トラバースシティー

[ctx: City in Italy]
en: Trento
ja: トレント

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Trenton
ja: トレントン

[ctx: City in Italy]
en: Treviso
ja: トレビゾ

[ctx: City in Italy]
en: Trieste
ja: トリエステ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Trinidad
ja: トリニダード

[ctx: City in Libya]
en: Tripoli
ja: トリポリ

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Trois-Rivieres
ja: トロアリビエール

[ctx: City in Norway]
en: Tromsø
ja: トロムソ

[ctx: City in Norway]
en: Trondheim
ja: トロンヘイム

[ctx: City in Michigan USA]
en: Troy
ja: トロイ

[ctx: City in Montana USA]
en: Troy
ja: トロイ

[ctx: City in New York USA]
en: Troy
ja: トロイ

[ctx: City in Aube France]
en: Troyes
ja: トロワ

[ctx: City in Micronesia]
en: Truk Atoll
ja: トラック環礁

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Truth or Consequences
ja: トルース・オア・コンシクエンス

[ctx: City in Georgia USA]
en: Tucker
ja: タッカー

[ctx: City in Arizona USA]
en: Tucson
ja: トゥーソン

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Tucumcari
ja: トゥーカムカリ

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tula
ja: トゥーラ

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Tulsa
ja: タルサ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Tumbler Ridge
ja: タンブラーリッジ

[ctx: City in Tunisia]
en: Tunis
ja: チュニス

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Tupelo
ja: テューペロ

[ctx: City in Italy]
en: Turin
ja: チュリン

[ctx: City in Finland]
en: Turku
ja: トゥルク

[ctx: City in Alabama USA]
en: Tuscaloosa
ja: タスカルーサ

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tver'
ja: トベリ

[ctx: City in Idaho USA]
en: Twin Falls
ja: トウィンフォールズ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Two Hills
ja: ツーヒルズ

[ctx: City in Texas USA]
en: Tyler
ja: タイラー

[ctx: City in Ural Russia]
en: Tyumen'
ja: チュメニ

[ctx: City in Faroe Islands Denmark]
en: Tórshavn
ja: トースハウン

[ctx: City in Estonia]
en: Tõrva
ja: トルヴァ

[ctx: City in Estonia]
en: Türi
ja: トゥリ

[ctx: City in Washington, DC USA]
en: US Naval Observatory
ja: 米海軍天文台

[ctx: City in Thailand]
en: Ubon
ja: ウボン

[ctx: City in Italy]
en: Udine
ja: ウディネ

[ctx: City in Thailand]
en: Udon-Thani
ja: ウドンタニ

[ctx: City in Germany]
en: Uelzen
ja: ユルツェン

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Ufa
ja: ウファ

[ctx: City in Indonesia]
en: Ujung Pandang
ja: ウジュンパンダン

[ctx: City in Belgium]
en: Ukkel
ja: ユクル

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ulan-Ude
ja: ウラン・ウデ

[ctx: City in Germany]
en: Ulm
ja: ウルム

[ctx: City in Alaska USA]
en: Unalaska
ja: ウナラスカ

[ctx: City in Spain]
en: Uni. de Barcelona
ja: バルセロナ大学

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Union City
ja: ユニオンシティー

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Union City
ja: ユニオンシティー

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Unity
ja: ユニティー

[ctx: City in Missouri USA]
en: University City
ja: ユニバーシティー

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Upolu
ja: ウポル島

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Upolu Point
ja: ウポル岬

[ctx: City in Sweden]
en: Uppsala
ja: ウプサラ

[ctx: City in Australia]
en: Uppsala Sur
ja: ウプサラスール

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Upsala
ja: ウプサラ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Urbana
ja: アーバナ

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ust'-Ordynsky
ja: ウスチ・オルディンスキー

[ctx: City in New York USA]
en: Utica
ja: ユーティカ

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Utirik
ja: ウチリック

[ctx: City in Netherlands]
en: Utrecht
ja: ユトレヒト

[ctx: City in California USA]
en: Vacaville
ja: ヴァカヴィル

[ctx: City in India]
en: Vainu Bappu
ja: バイヌ・バップ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Valdez
ja: バルディーズ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Valdosta
ja: バルドスタ

[ctx: City in Oregon USA]
en: Vale
ja: ベイル

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Valentine
ja: バレンタイン

[ctx: City in Estonia]
en: Valga
ja: バルガ

[ctx: City in New York USA]
en: Valhalla
ja: バルハラ

[ctx: City in Spain]
en: Valladolid
ja: バリャドリド

[ctx: City in California USA]
en: Vallejo
ja: バレーオ

[ctx: City in Malta]
en: Valletta
ja: バレッタ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Valleyview
ja: バレービュー

[ctx: City in Chile]
en: Valparaiso
ja: バルパライソ

[ctx: City in Spain]
en: Valéncia
ja: ヴァレンシア

[ctx: City in Maine USA]
en: Van Buren
ja: バン・ビューレン

[ctx: City in California USA]
en: Van Nuys
ja: バンナイズ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Vancouver
ja: バンクーバー

[ctx: City in Washington USA]
en: Vancouver
ja: バンクーバー

[ctx: City in Austria]
en: Vandans
ja: ヴァンダン

[ctx: City in Morbihan France]
en: Vannes
ja: ヴァンヌ

[ctx: City in Finland]
en: Vantaa
ja: バンター

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Varde
ja: バルデ

[ctx: City in Poland]
en: Varsovia
ja: ヴァルソヴィア

[ctx: City in Vatican]
en: Vaticano
ja: ヴァチカン

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Vaughn
ja: ボーン

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Vejle
ja: バイレ

[ctx: City in Italy]
en: Venice
ja: ベニス

[ctx: City in California USA]
en: Venice
ja: ベニス

[ctx: City in California USA]
en: Ventura
ja: ベントゥーラ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Vermilion Bay
ja: バーミリオンベイ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Vermillion
ja: バーミリオン

[ctx: City in Utah USA]
en: Vernal
ja: バーナル

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Vernon
ja: バーノン

[ctx: City in Italy]
en: Verona
ja: ベロナ

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Very Large Array
ja: 超大型干渉電波望遠鏡群

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Viborg
ja: ビボル

[ctx: City in Italy]
en: Vicenza
ja: ビチェンツァ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Vicksburg
ja: ビックスバーグ

[ctx: City in Seychelles]
en: Victoria
ja: ビクトリア

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Victoria
ja: ビクトリア

[ctx: City in Texas USA]
en: Victoria
ja: ビクトリア

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Victoriaville
ja: ビクトリアビル

[ctx: City in Austria]
en: Vienna
ja: ウィーン

[ctx: City in Spain]
en: Vigo
ja: ビゴ

[ctx: City in Estonia]
en: Viljandi
ja: ヴィリヤンティ

[ctx: City in Lithuania]
en: Vilnius
ja: ビルニュス

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Vineland
ja: バインランド

[ctx: City in Virginia USA]
en: Virginia Beach
ja: バージニアビーチ

[ctx: City in California USA]
en: Visalia
ja: ヴァイセーリア

[ctx: City in Spain]
en: Vitoria-Gasteiz
ja: ビトリア・ガステイス

[ctx: City in South Region Russia]
en: Vladikavkaz
ja: ウラジカフカス

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Vladimir
ja: ウラジミール

[ctx: City in Far East Russia]
en: Vladivostok
ja: ウラジオストク

[ctx: City in South Region Russia]
en: Volgograd
ja: ヴォルゴグラード

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Vologda
ja: ヴォログダ

[ctx: City in Austria]
en: Vols
ja: ヴォルス

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Vordingborg
ja: ボアジングボア

[ctx: City in Estonia]
en: Võhma
ja: ヴォーマ

[ctx: City in Estonia]
en: Võru
ja: ヴォル

[ctx: City in Indiana USA]
en: Wabash
ja: ウォバシュ

[ctx: City in Texas USA]
en: Waco
ja: ウェーコ

[ctx: City in Kuwait]
en: Wafra
ja: ワフラ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Wahiawa
ja: ワヒアワ

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Waialua
ja: ワイアルア

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Waikola
ja: ワイコロア

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Wailuku
ja: ワイルク

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Waimea
ja: ワイメア

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Waipahu
ja: ワイパフ

[ctx: City in US Territory]
en: Wake Island
ja: ウェーク島

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Wakefield
ja: ウェークフィールド

[ctx: City in Maine USA]
en: Waldoboro
ja: ウォルドーボロ

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Walker
ja: ウォーカー

[ctx: City in Washington USA]
en: Walla Walla
ja: ワラワラ

[ctx: City in Idaho USA]
en: Wallace
ja: ウォーラス

[ctx: City in Oregon USA]
en: Wallowa
ja: ワラウア

[ctx: City in California USA]
en: Walnut Creek
ja: ウォールナットクリーク

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Waltham
ja: ウォルサム

[ctx: City in Namibia]
en: Walvis Bay
ja: ウォルビスベイ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Wandering River
ja: ワンダリングリバー

[ctx: City in Georgia USA]
en: Warner Robins
ja: ウォーナーロビンズ

[ctx: City in Michigan USA]
en: Warren
ja: ウォレン

[ctx: City in Ohio USA]
en: Warren
ja: ウォレン

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Warren
ja: ウォレン

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
ja: ワルシャワ

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Warwick
ja: ウォーウィック

[ctx: City in Oregon USA]
en: Wasco
ja: ワスコ

[ctx: City in DC USA]
en: Washington
ja: ワシントン

[ctx: City in Illinois USA]
en: Washington
ja: ワシントン

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Waterbury
ja: ウォーターベリー

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Waterford
ja: ウォーターフォード

[ctx: City in Iowa USA]
en: Waterloo
ja: ウォータールー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Waterloo
ja: ウォータールー

[ctx: City in New York USA]
en: Watertown
ja: ウォータータウン

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Watertown
ja: ウォータータウン

[ctx: City in Washington USA]
en: Waterville
ja: ウォータービル

[ctx: City in Illinois USA]
en: Waukegan
ja: ウォーキーガン

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Waukesha
ja: ウォーキシャ

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Wausau
ja: ウォーソー

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Wauwatosa
ja: ウォーワトサ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Waycross
ja: ウェークロス

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Wayne
ja: ウェーン

[ctx: City in Virginia USA]
en: Waynesboro
ja: ウェーンズバロ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Waynesburg
ja: ウェーンズバーグ

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Weirton
ja: ウィアトン

[ctx: City in New Zealand]
en: Wellington
ja: ウェリントン

[ctx: City in Nevada USA]
en: Wells
ja: ウェルズ

[ctx: City in Utah USA]
en: Wendover
ja: ウェンドーバー

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Wesleyville
ja: ウェズリービル

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: West Allis
ja: ウェストアリス

[ctx: City in California USA]
en: West Covina
ja: ウェストコービナ

[ctx: City in Connecticut USA]
en: West Haven
ja: ウェストヘーブン

[ctx: City in California USA]
en: West Hills
ja: ウェスト・ヒルズ

[ctx: City in Arkansas USA]
en: West Memphis
ja: ウェスト・メンフィス

[ctx: City in Florida USA]
en: West Palm Beach
ja: ウェストパームビーチ

[ctx: City in Maine USA]
en: Westbrook
ja: ウェストブルック

[ctx: City in Netherlands]
en: Westerbork
ja: ヴェスターボルク

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Westerly
ja: ウェスタリー

[ctx: City in Michigan USA]
en: Westland
ja: ウェストランド

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Westlock
ja: ウェストロック

[ctx: City in California USA]
en: Westminster
ja: ウェストミンスター

[ctx: City in Colorado USA]
en: Westminster
ja: ウェストミンスター

[ctx: City in Maryland USA]
en: Westminster
ja: ウェストミンスター

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Westport
ja: ウェストポート

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Weyburn
ja: ウェイバーン

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Weymouth
ja: ウェーマス

[ctx: City in Maryland USA]
en: Wheaton
ja: ホイートン

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Wheeling
ja: ホイーリング

[ctx: City in Washington USA]
en: Whidbey Island
ja: ホイッドビー島

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Whistler
ja: ウィスラー

[ctx: City in New York USA]
en: White Plains
ja: ホワイトプレーンズ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: White River
ja: ホワイトリバー

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Whitecourt
ja: ホワイトコート

[ctx: City in Yukon Canada]
en: Whitehorse
ja: ホワイトホース

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Whitney
ja: ホィットニー

[ctx: City in California USA]
en: Whittier
ja: ホイッティア

[ctx: City in Kansas USA]
en: Wichita
ja: ウィチタ

[ctx: City in Texas USA]
en: Wichita Falls
ja: ウィチタフォールズ

[ctx: City in Arizona USA]
en: Wickenburg
ja: ウィッケンバーグ

[ctx: City in Germany]
en: Wiesbaden
ja: ウィースバーデン

[ctx: City in California USA]
en: Wilcox Solar Obs.
ja: ウィルコックスソーラー天文台

[ctx: City in Idaho USA]
en: Wilder
ja: ワイルダー

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Wilkes-Barre
ja: ウィルクスバレ

[ctx: City in Arizona USA]
en: Willcox
ja: ウィルコックス

[ctx: City in Netherlands]
en: Willemstad
ja: ウィレムスタト

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Williams Lake
ja: ウィリアムズレイク

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Williston
ja: ウィリストン

[ctx: City in Delaware USA]
en: Wilmington
ja: ウィルミントン

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Wilmington
ja: ウィルミントン

[ctx: City in Idaho USA]
en: Winchester
ja: ウィンチェスター

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Winchester
ja: ウィンチェスター

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Winchester
ja: ウィンチェスター

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Winchester
ja: ウィンチェスター

[ctx: City in Virginia USA]
en: Winchester
ja: ウィンチェスター

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Windam
ja: ウィンダム

[ctx: City in Namibia]
en: Windhoek
ja: ウィントフク

[ctx: City in Khomas Hochland Namibia]
en: Windhoek
ja: ウィントフク

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Windsor
ja: ウィンザー

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Windsor
ja: ウィンザー

[ctx: City in Nevada USA]
en: Winnemucca
ja: ウィネマッカ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Winner
ja: ウィナー

[ctx: City in Montana USA]
en: Winnett
ja: ウィネット

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Winnfield
ja: ウィンフィールド

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Winnipeg
ja: ウィニペグ

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Winona
ja: ウィノーナ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Winona
ja: ウィノーナ

[ctx: City in Vermont USA]
en: Winooski
ja: ウィヌースキ川

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Winsted
ja: ウィンステッド

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Winston-Salem
ja: ウィンストン・セーレム

[ctx: City in Germany]
en: Witten
ja: ウィッテン

[ctx: City in Germany]
en: Wolfsburg
ja: ウォルフスブルク

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Wolseley
ja: ウォルズリー

[ctx: City in California USA]
en: Woodland Hills
ja: ウッドランドヒルズ

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Woodstock
ja: ウッドストック

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Woodsville
ja: ウッズビル

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Woodward
ja: ウッドウォード

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Woonsocket
ja: ウーンソケット

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Woonsocket
ja: ウーンソケット

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Worcester
ja: ウースター

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Wotje
ja: ウォッジェ

[ctx: City in Germany]
en: Wuppertal
ja: ブッパータール

[ctx: City in Germany]
en: Wurzburg
ja: ウュルツブルク

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Wynnewood
ja: ウィンウッド

[ctx: City in Michigan USA]
en: Wyoming
ja: ワイオミング

[ctx: City in Washington USA]
en: Yakima
ja: ヤキマ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Yakutat
ja: ヤクタット

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yakutsk
ja: ヤクーツク

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Yale Obs.
ja: エール観測所

[ctx: City in Ukraine]
en: Yalta
ja: ヤルタ

[ctx: City in Ivory coast]
en: Yamoussoukro
ja: ヤムスクロ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Yankton
ja: ヤンクトン

[ctx: City in Micronesia]
en: Yap Island
ja: ヤップ島

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Yardley
ja: ヤードレー

[ctx: City in Spain]
en: Yebes
ja: イェベス

[ctx: City in Liberia]
en: Yekepa
ja: イェケパ

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Yellowknife
ja: イェローナイフ

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Yerkes Obs.
ja: ヤーキズ観測所

[ctx: City in New York USA]
en: Yonkers
ja: ヨンカーズ

[ctx: City in United Kingdom]
en: York
ja: ヨーク

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: York
ja: ヨーク

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Yorkton
ja: ヨークトン

[ctx: City in New York USA]
en: Yorktown Heights
ja: ヨークタウン・ハイツ

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Yoshkar Ola
ja: ヨシュカル・オラ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Youngstown
ja: ヤングズタウン

[ctx: City in California USA]
en: Yuba City
ja: ユバシティー

[ctx: City in Arizona USA]
en: Yuma
ja: ユマ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Yuma
ja: ユマ

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
ja: ユジノ・サハリンスク

[ctx: City in Spain]
en: Zamora
ja: サモラ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Zanesville
ja: ゼーンズビル

[ctx: City in Tanzania]
en: Zanzibar
ja: ザンジバル

[ctx: City in Spain]
en: Zaragoza
ja: サラゴサ

[ctx: City in Russia]
en: Zelenchukskaya
ja: ゼレンチュクスカヤ

[ctx: City in Senegal]
en: Ziguinchor
ja: ジガンショール

[ctx: City in Switzerland]
en: Zimmerwald
ja: ツィンマーヴァルト

[ctx: City in Malawi]
en: Zomba
ja: ゾンバ

[ctx: City in Germany]
en: Zwickau
ja: ツウィッカウ

[ctx: City in Switzerland]
en: Zürich
ja: チューリッヒ

[ctx: City in Spain]
en: Ávila
ja: アビラ

[ctx: City in Lithuania]
en: Šiauliai
ja: シャウレイ

[ctx: Region/state in Australia]
en: ACT
ja: オーストラリア首都特別地域

[ctx: Region/state in USA]
en: Alabama
ja: アラバマ州

[ctx: Region/state in USA]
en: Alaska
ja: アラスカ州

[ctx: Region/state in Canada]
en: Alberta
ja: アルバータ州

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes Maritimes
ja: アルプ＝マリティーム県

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes de Haute Provence
ja: アルプ＝ド＝オート＝プロヴァンス県

[ctx: Region/state in India]
en: Andhra Pradesh
ja: アーンドラ・プラデーシュ州

[ctx: Region/state in USA]
en: Arizona
ja: アリゾナ州

[ctx: Region/state in USA]
en: Arkansas
ja: アーカンソー州

[ctx: Region/state in France]
en: Aube
ja: オーブ県

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Azores
ja: アゾレス諸島

[ctx: Region/state in France]
en: Bas-Rhin
ja: バ＝ラン県

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Bornholm
ja: ボーンホルム島

[ctx: Region/state in France]
en: Bouches-du-rhône
ja: ブーシュ＝デュ＝ローヌ県

[ctx: Region/state in Belgium]
en: Brabant
ja: ブラバン

[ctx: Region/state in Canada]
en: British Columbia
ja: ブリティッシュコロンビア州

[ctx: Region/state in USA]
en: California
ja: カリフォルニア州

[ctx: Region/state in France]
en: Calvados
ja: カルヴァドス県

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
ja: カナリア諸島

[ctx: Region/state in Russia]
en: Central Region
ja: 中央連邦管区

[ctx: Region/state in France]
en: Charente-Maritime
ja: シャラント＝マリティーム県

[ctx: Region/state in France]
en: Cher
ja: シェール県

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
ja: クリスマス島

[ctx: Region/state in USA]
en: Colorado
ja: コロラド州

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Connacht
ja: コノート

[ctx: Region/state in USA]
en: Connecticut
ja: コネチカット州

[ctx: Region/state in France]
en: Corse du Sud
ja: コルス＝デュ＝シュド県

[ctx: Region/state in France]
en: Côte d'or
ja: コート＝ドール県

[ctx: Region/state in USA]
en: DC
ja: コロンビア特別区

[ctx: Region/state in USA]
en: Delaware
ja: デラウェア州

[ctx: Region/state in France]
en: Doubs
ja: ドゥー県

[ctx: Region/state in France]
en: Eure-et-Loir
ja: ウール＝エ＝ロワール県

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Falster
ja: ファルスター島

[ctx: Region/state in Russia]
en: Far East
ja: 極東連邦管区

[ctx: Region/state in France]
en: Finistère
ja: フィニステール県

[ctx: Region/state in Belgium]
en: Flandre occidentale
ja: 西フランデレン

[ctx: Region/state in USA]
en: Florida
ja: フロリダ州

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Fyn
ja: フュン島

[ctx: Region/state in USA]
en: Georgia
ja: ジョージア州

[ctx: Region/state in France]
en: Gironde
ja: ジロンド県

[ctx: Region/state in Spain]
en: Gran Canaria
ja: グラン・カナリア

[ctx: Region/state in Solomon Islands]
en: Guadalcanal
ja: ガダルカナル島

[ctx: Region/state in France]
en: Guadeloupe
ja: グアドループ

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Guernsey
ja: ガーンジー島

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Győr-Moson-Sopron
ja: ジェール・モション・ショプロン県

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Corse
ja: オート＝コルス県

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Garonne
ja: オート＝ガロンヌ県

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Loire
ja: オート＝ロワール県

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Savoie
ja: オート＝サヴォワ県

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Vienne
ja: オート＝ヴィエンヌ県

[ctx: Region/state in France]
en: Hautes Alpes
ja: オート＝アルプ県

[ctx: Region/state in France]
en: Hautes-Pyrénées
ja: オート＝ピレネー県

[ctx: Region/state in France]
en: Hauts-de-Seine
ja: オー＝ド＝セーヌ県

[ctx: Region/state in USA]
en: Hawaii
ja: ハワイ州

[ctx: Region/state in France]
en: Herault
ja: エロー県

[ctx: Region/state in USA]
en: Idaho
ja: アイダホ州

[ctx: Region/state in France]
en: Ille-et-vilaine
ja: イル＝エ＝ヴィレーヌ県

[ctx: Region/state in USA]
en: Illinois
ja: イリノイ州

[ctx: Region/state in USA]
en: Indiana
ja: インディアナ州

[ctx: Region/state in France]
en: Indre-et-Loire
ja: アンドル＝エ＝ロワール県

[ctx: Region/state in USA]
en: Iowa
ja: アイオワ州

[ctx: Region/state in France]
en: Isère
ja: イゼール県

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Jylland
ja: ユトランド半島

[ctx: Region/state in USA]
en: Kansas
ja: カンザス州

[ctx: Region/state in USA]
en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

[ctx: Region/state in Italy]
en: Lecco
ja: レッコ

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Leinster
ja: レンスター

[ctx: Region/state in France]
en: Loire
ja: ロワール県

[ctx: Region/state in France]
en: Loire-atlantique
ja: ロワール＝アトランティック県

[ctx: Region/state in France]
en: Loiret
ja: ロワレ県

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Lolland
ja: ロラン島

[ctx: Region/state in USA]
en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Madeira
ja: マデイラ諸島

[ctx: Region/state in USA]
en: Maine
ja: メイン州

[ctx: Region/state in France]
en: Manche
ja: マンシュ県

[ctx: Region/state in Canada]
en: Manitoba
ja: マニトバ州

[ctx: Region/state in France]
en: Marne
ja: マルヌ県

[ctx: Region/state in France]
en: Martinique
ja: マルティニーク

[ctx: Region/state in USA]
en: Maryland
ja: メリーランド州

[ctx: Region/state in USA]
en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

[ctx: Region/state in France]
en: Mayotte
ja: マヨット海外準県

[ctx: Region/state in USA]
en: Michigan
ja: ミシガン州

[ctx: Region/state in USA]
en: Minnesota
ja: ミネソタ州

[ctx: Region/state in USA]
en: Mississippi
ja: ミシシッピ州

[ctx: Region/state in USA]
en: Missouri
ja: ミズーリ州

[ctx: Region/state in USA]
en: Montana
ja: モンタナ州

[ctx: Region/state in France]
en: Morbihan
ja: モルビアン県

[ctx: Region/state in France]
en: Moselle
ja: モゼル県

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Munster
ja: マンスター

[ctx: Region/state in USA]
en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

[ctx: Region/state in USA]
en: Nevada
ja: ネバダ

[ctx: Region/state in Canada]
en: New Brunswick
ja: ニューブランズウィック

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

[ctx: Region/state in USA]
en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

[ctx: Region/state in USA]
en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

[ctx: Region/state in USA]
en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

[ctx: Region/state in Australia]
en: New South Wales
ja: ニューサウスウェールズ州

[ctx: Region/state in USA]
en: New York
ja: ニューヨーク

[ctx: Region/state in Canada]
en: Newfoundland
ja: ニューファンドランド州

[ctx: Region/state in France]
en: Nièvre
ja: ニエーヴル県

[ctx: Region/state in France]
en: Nord
ja: ノール県

[ctx: Region/state in USA]
en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

[ctx: Region/state in USA]
en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

[ctx: Region/state in Russia]
en: North-West Region
ja: 北西連邦管区

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
ja: 北アイルランド

[ctx: Region/state in Australia]
en: Northern Territory
ja: ノーザンテリトリー (北部準州)

[ctx: Region/state in Canada]
en: Northwest Territories
ja: ノースウェスト準州

[ctx: Region/state in Canada]
en: Nova Scotia
ja: ノバスコシア州

[ctx: Region/state in Canada]
en: Nunavut
ja: ヌナブト州

[ctx: Region/state in USA]
en: Ohio
ja: オハイオ州

[ctx: Region/state in USA]
en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

[ctx: Region/state in Canada]
en: Ontario
ja: オンタリオ

[ctx: Region/state in USA]
en: Oregon
ja: オレゴン州

[ctx: Region/state in France]
en: Paris
ja: パリ

[ctx: Region/state in France]
en: Pas-de-Calais
ja: パ＝ド＝カレー県

[ctx: Region/state in USA]
en: Pennsylvania
ja: ペンシルベニア州

[ctx: Region/state in Canada]
en: Prince Edward Island
ja: プリンスエドワードアイランド州

[ctx: Region/state in USA]
en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

[ctx: Region/state in France]
en: Puy-de-Dôme
ja: ピュイ＝ド＝ドーム県

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées Orientales
ja: ピレネー＝オリアンタル県

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées atlantiques
ja: ピレネー＝アトランティック県

[ctx: Region/state in Canada]
en: Quebec
ja: ケベック

[ctx: Region/state in Australia]
en: Queensland
ja: クィーンズランド州

[ctx: Region/state in USA]
en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

[ctx: Region/state in France]
en: Rhône
ja: ローヌ県

[ctx: Region/state in Canada]
en: Saskatchewan
ja: サスカチュワン州

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
ja: スコットランド

[ctx: Region/state in France]
en: Seine-maritime
ja: セーヌ＝マリティーム県

[ctx: Region/state in Russia]
en: Siberia
ja: シベリア連邦管区

[ctx: Region/state in France]
en: Somme
ja: ソンム県

[ctx: Region/state in Australia]
en: South Australia
ja: 南オーストラリア州

[ctx: Region/state in USA]
en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

[ctx: Region/state in USA]
en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

[ctx: Region/state in Russia]
en: South Region
ja: 南部連邦管区

[ctx: Region/state in France]
en: St-Pierre and Miquelon
ja: サンピエール島・ミクロン島

[ctx: Region/state in Australia]
en: Tasmania
ja: タスマニア州

[ctx: Region/state in Spain]
en: Tenerife
ja: テネリフェ

[ctx: Region/state in USA]
en: Tennessee
ja: テネシー州

[ctx: Region/state in USA]
en: Texas
ja: テキサス州

[ctx: Region/state in China]
en: Tibet
ja: チベット

[ctx: Region/state in Spain]
en: Toledo
ja: トリード

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Ulster
ja: アルスター

[ctx: Region/state in Russia]
en: Ural
ja: ウラル連邦管区

[ctx: Region/state in USA]
en: Utah
ja: ユタ州

[ctx: Region/state in France]
en: Vaucluse
ja: ヴォクリューズ県

[ctx: Region/state in USA]
en: Vermont
ja: バーモント州

[ctx: Region/state in Australia]
en: Victoria
ja: ビクトリア

[ctx: Region/state in USA]
en: Virginia
ja: バージニア州

[ctx: Region/state in Russia]
en: Volga Region
ja: 沿ヴォルガ連邦管区

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Wales
ja: ウェールズ

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington
ja: ワシントン

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington, DC
ja: ワシントン D.C.

[ctx: Region/state in USA]
en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

[ctx: Region/state in Australia]
en: Western Australia
ja: 西オーストラリア州

[ctx: Region/state in Poland]
en: Wielkopolska
ja: ヴィエルコポルスカ県

[ctx: Region/state in USA]
en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

[ctx: Region/state in USA]
en: Wyoming
ja: ワイオミング

[ctx: Region/state in Canada]
en: Yukon
ja: ユーコン準州

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Zealand
ja: シェラン島

[ctx: Country name]
en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

[ctx: Country name]
en: Algeria
ja: アルジェリア

[ctx: Country name]
en: Angola
ja: アンゴラ

[ctx: Country name]
en: Antarctica
ja: 南極

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

[ctx: Country name]
en: Argentina
ja: アルゼンチン

[ctx: Country name]
en: Armenia
ja: アルメニア

[ctx: Country name]
en: Ascension Island
ja: アセンション島

[ctx: Country name]
en: Australia
ja: オーストラリア

[ctx: Country name]
en: Austria
ja: オーストリア

[ctx: Country name]
en: Bahamas
ja: バハマ

[ctx: Country name]
en: Bahrain
ja: バーレーン

[ctx: Country name]
en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

[ctx: Country name]
en: Barbados
ja: バルバドス

[ctx: Country name]
en: Belgium
ja: ベルギー

[ctx: Country name]
en: Belize
ja: ベリーズ

[ctx: Country name]
en: Bermuda
ja: バミューダ諸島

[ctx: Country name]
en: Bolivia
ja: ボリビア

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

[ctx: Country name]
en: Botswana
ja: ボツワナ

[ctx: Country name]
en: Brazil
ja: ブラジル

[ctx: Country name]
en: Brunei
ja: ブルネイ

[ctx: Country name]
en: Bulgaria
ja: ブルガリア

[ctx: Country name]
en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

[ctx: Country name]
en: Burundi
ja: ブルンジ

[ctx: Country name]
en: Bénin
ja: ベナン

[ctx: Country name]
en: Cameroon
ja: カメルーン

[ctx: Country name]
en: Canada
ja: カナダ

[ctx: Country name]
en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

[ctx: Country name]
en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

[ctx: Country name]
en: Chad
ja: チャド

[ctx: Country name]
en: Chile
ja: チリ

[ctx: Country name]
en: China
ja: 中国

[ctx: Country name]
en: Colombia
ja: コロンビア

[ctx: Country name]
en: Congo
ja: コンゴ共和国

[ctx: Country name]
en: Congo (Democratic Republic)
ja: コンゴ (民主共和国)

[ctx: Country name]
en: Costa Rica
ja: コスタリカ

[ctx: Country name]
en: Croatia
ja: クロアチア

[ctx: Country name]
en: Cuba
ja: キューバ

[ctx: Country name]
en: Cyprus
ja: キプロス

[ctx: Country name]
en: Dem rep of Congo
ja: コンゴ (民主共和国)

[ctx: Country name]
en: Denmark
ja: デンマーク

[ctx: Country name]
en: Djibouti
ja: ジブチ

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

[ctx: Country name]
en: Ecuador
ja: エクアドル

[ctx: Country name]
en: Egypt
ja: エジプト

[ctx: Country name]
en: El Salvador
ja: エルサルバドル

[ctx: Country name]
en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア共和国

[ctx: Country name]
en: Eritrea
ja: エリトリア

[ctx: Country name]
en: Estonia
ja: エストニア

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
ja: エチオピア

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
ja: フォークランド諸島

[ctx: Country name]
en: Fiji
ja: フィジー

[ctx: Country name]
en: Finland
ja: フィンランド

[ctx: Country name]
en: France
ja: フランス

[ctx: Country name]
en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

[ctx: Country name]
en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

[ctx: Country name]
en: Gabon
ja: ガボン

[ctx: Country name]
en: Gambia
ja: ガンビア

[ctx: Country name]
en: Germany
ja: ドイツ

[ctx: Country name]
en: Ghana
ja: ガーナ

[ctx: Country name]
en: Greece
ja: ギリシャ

[ctx: Country name]
en: Greenland
ja: グリーンランド

[ctx: Country name]
en: Guam
ja: グアム

[ctx: Country name]
en: Guatemala
ja: グアテマラ

[ctx: Country name]
en: Guinea
ja: ギニア

[ctx: Country name]
en: Guinea Bissau
ja: ギニアビサウ

[ctx: Country name]
en: Guyana
ja: ガイアナ

[ctx: Country name]
en: Haiti
ja: ハイチ

[ctx: Country name]
en: Honduras
ja: ホンジュラス

[ctx: Country name]
en: Hong Kong
ja: 香港

[ctx: Country name]
en: Hungary
ja: ハンガリー

[ctx: Country name]
en: Iceland
ja: アイスランド

[ctx: Country name]
en: India
ja: インド

[ctx: Country name]
en: Indonesia
ja: インドネシア

[ctx: Country name]
en: Iran
ja: イラン

[ctx: Country name]
en: Iraq
ja: イラク

[ctx: Country name]
en: Ireland
ja: アイルランド

[ctx: Country name]
en: Isle of Man
ja: マン島

[ctx: Country name]
en: Israel
ja: イスラエル

[ctx: Country name]
en: Italy
ja: イタリア

[ctx: Country name]
en: Ivory coast
ja: コートジボワール

[ctx: Country name]
en: Jamaica
ja: ジャマイカ

[ctx: Country name]
en: Japan
ja: 日本

[ctx: Country name]
en: Jordan
ja: ヨルダン

[ctx: Country name]
en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

[ctx: Country name]
en: Kenya
ja: ケニア

[ctx: Country name]
en: Kiribati
ja: キリバス

[ctx: Country name]
en: Kuwait
ja: クウェート

[ctx: Country name]
en: Latvia
ja: ラトビア

[ctx: Country name]
en: Lebanon
ja: レバノン

[ctx: Country name]
en: Lesotho
ja: レソト

[ctx: Country name]
en: Liberia
ja: リベリア

[ctx: Country name]
en: Libya
ja: リビア

[ctx: Country name]
en: Lithuania
ja: リトアニア

[ctx: Country name]
en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

[ctx: Country name]
en: Macedonia
ja: マケドニア

[ctx: Country name]
en: Madagascar
ja: マダガスカル

[ctx: Country name]
en: Malawi
ja: マラウイ

[ctx: Country name]
en: Malaysia
ja: マレーシア

[ctx: Country name]
en: Maldives
ja: モルジブ

[ctx: Country name]
en: Mali
ja: マリ

[ctx: Country name]
en: Malta
ja: マルタ

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

[ctx: Country name]
en: Mauritania
ja: モーリタニア

[ctx: Country name]
en: Mauritius
ja: モーリシャス

[ctx: Country name]
en: Mexico
ja: メキシコ

[ctx: Country name]
en: Micronesia
ja: ミクロネシア

[ctx: Country name]
en: Monaco
ja: モナコ

[ctx: Country name]
en: Morocco
ja: モロッコ

[ctx: Country name]
en: Mozambique
ja: モザンビーク

[ctx: Country name]
en: Myanmar
ja: ミャンマー

[ctx: Country name]
en: Namibia
ja: ナミビア

[ctx: Country name]
en: Nepal
ja: ネパール

[ctx: Country name]
en: Netherlands
ja: オランダ

[ctx: Country name]
en: New Zealand
ja: ニュージーランド

[ctx: Country name]
en: Nicaragua
ja: ニカラグア

[ctx: Country name]
en: Niger
ja: ニジェール

[ctx: Country name]
en: Nigeria
ja: ナイジェリア

[ctx: Country name]
en: Norway
ja: ノルウェー

[ctx: Country name]
en: Pakistan
ja: パキスタン

[ctx: Country name]
en: Palau
ja: パラオ

[ctx: Country name]
en: Panama
ja: パナマ

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

[ctx: Country name]
en: Paraguay
ja: パラグアイ

[ctx: Country name]
en: Peru
ja: ペルー

[ctx: Country name]
en: Philippines
ja: フィリピン

[ctx: Country name]
en: Pitcairn Islands
ja: ピトケアン諸島

[ctx: Country name]
en: Poland
ja: ポーランド

[ctx: Country name]
en: Portugal
ja: ポルトガル

[ctx: Country name]
en: Qatar
ja: カタール

[ctx: Country name]
en: Romania
ja: ルーマニア

[ctx: Country name]
en: Russia
ja: ロシア

[ctx: Country name]
en: Rwanda
ja: ルワンダ

[ctx: Country name]
en: Samoa
ja: サモア

[ctx: Country name]
en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

[ctx: Country name]
en: Senegal
ja: セネガル

[ctx: Country name]
en: Seychelles
ja: セーシェル

[ctx: Country name]
en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

[ctx: Country name]
en: Singapore
ja: シンガポール

[ctx: Country name]
en: Slovakia
ja: スロバキア

[ctx: Country name]
en: Slovenia
ja: スロベニア

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

[ctx: Country name]
en: Somalia
ja: ソマリア

[ctx: Country name]
en: South Africa
ja: 南アフリカ

[ctx: Country name]
en: South Korea
ja: 韓国

[ctx: Country name]
en: Spain
ja: スペイン

[ctx: Country name]
en: Sri Lanka
ja: スリランカ

[ctx: Country name]
en: St. Lucia
ja: セントルシア

[ctx: Country name]
en: Sudan
ja: スーダン

[ctx: Country name]
en: Swaziland
ja: スワジランド

[ctx: Country name]
en: Sweden
ja: スウェーデン

[ctx: Country name]
en: Switzerland
ja: スイス

[ctx: Country name]
en: Syria
ja: シリア

[ctx: Country name]
en: Taiwan
ja: 台湾

[ctx: Country name]
en: Tanzania
ja: タンザニア

[ctx: Country name]
en: Thailand
ja: タイ

[ctx: Country name]
en: Togo
ja: トーゴ

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

[ctx: Country name]
en: Tunisia
ja: チュニジア

[ctx: Country name]
en: Turkey
ja: トルコ

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
ja: タークス諸島・カイコス諸島

[ctx: Country name]
en: US Territory
ja: 米国領

[ctx: Country name]
en: USA
ja: アメリカ合衆国

[ctx: Country name]
en: Uganda
ja: ウガンダ

[ctx: Country name]
en: Ukraine
ja: ウクライナ

[ctx: Country name]
en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

[ctx: Country name]
en: United Kingdom
ja: イギリス

[ctx: Country name]
en: Uruguay
ja: ウルグアイ

[ctx: Country name]
en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

[ctx: Country name]
en: Vanuatu
ja: バヌアツ

[ctx: Country name]
en: Vatican
ja: バチカン

[ctx: Country name]
en: Venezuela
ja: ベネズエラ

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
ja: バージン諸島

[ctx: Country name]
en: Western sahara
ja: 西サハラ

[ctx: Country name]
en: Yemen
ja: イエメン

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
ja: ユーゴスラビア

[ctx: Country name]
en: Zambia
ja: ザンビア

[ctx: Country name]
en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
ja: 彗星衝突の痕 (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
ja: ガリレオ衛星 (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
ja: 惑星規模の砂嵐 (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
ja: 木星とイオ (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
ja: APOD 画像を表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
ja: APOD 画像を表示 (レーダー)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
ja: APOD 画像を表示 (ベネラ着陸船)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
ja: 土星と月のコラージュを表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (オーロラ)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (詳細)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (詳細)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (ハッブル-V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (ハッブル-X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
ja: ハッブル望遠鏡の画像を表示 (M31 星雲)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
ja: HST (輪と月) を表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
ja: KPNO AOP 画像を表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
ja: MGS 画像を表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
ja: NASA Mosaic を表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
ja: NOAO 画像を表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
ja: NOAO 画像を表示 (Halpha)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
ja: NOAO 画像を表示 (光学)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
ja: SEDS 画像を表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
ja: スピッツァー画像を表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
ja: 太陽の画像を表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
ja: バイキング探査機の画像を表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
ja: ボイジャー 1 号の画像を表示

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
ja: 皆既日食の画像

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
ja: 三重日食 (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
ja: シューメーカー・レビー第 9 周期彗星

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
ja: 毎日の太陽の画像

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
ja: NASA 火星計画

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
ja: SEDS 情報ページ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
ja: アポロ計画

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
ja: カッシーニ計画

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
ja: 火星の人面岩

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
ja: ガリレオ計画

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
ja: マゼラン計画

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
ja: マリナー 10 号計画

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
ja: 火星協会

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
ja: ボイジャー計画

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
ja: 火星カタログすべて

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
ja: 火星へようこそ!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
ja: Wikipedia ページ

[ctx: star name]
en: Sirius
ja: シリウス (Sirius)

[ctx: star name]
en: Canopus
ja: カノプス (Canopus)

[ctx: star name]
en: Arcturus
ja: アルクトゥルス (Arcturus)

[ctx: star name]
en: Rigel Kentaurus
ja: リゲル・ケンタウルス (Rigel Kentaurus)

[ctx: star name]
en: Vega
ja: ベガ (Vega)

[ctx: star name]
en: Capella
ja: カペラ (Capella)

[ctx: star name]
en: Rigel
ja: リゲル (Rigel)

[ctx: star name]
en: Procyon
ja: プロキオン (Procyon)

[ctx: star name]
en: Achernar
ja: アルケナル (Achernar)

[ctx: star name]
en: Betelgeuse
ja: ベテルギウス (Betelgeuse)

[ctx: star name]
en: Hadar
ja: ハダール (Hadar)

[ctx: star name]
en: Altair
ja: アルタイル (Altair)

[ctx: star name]
en: Acrux
ja: アクルックス (Acrux)

[ctx: star name]
en: Aldebaran
ja: アルデバラン (Aldebaran)

[ctx: star name]
en: Spica
ja: スピカ (Spica)

[ctx: star name]
en: Antares
ja: アンタレス (Antares)

[ctx: star name]
en: Pollux
ja: ポルックス (Pollux)

[ctx: star name]
en: Fomalhaut
ja: フォーマルハウト (Fomalhaut)

[ctx: star name]
en: Mimosa
ja: ミモザ (Mimosa)

[ctx: star name]
en: Deneb
ja: デネブ (Deneb)

[ctx: star name]
en: Regulus
ja: レグルス (Regulus)

[ctx: star name]
en: Adhara
ja: アダラ (Adhara)

[ctx: star name]
en: Castor
ja: カスター (Castor)

[ctx: star name]
en: Gacrux
ja: ガクルックス (Gacrux)

[ctx: star name]
en: Shaula
ja: シャウラ (Shaula)

[ctx: star name]
en: Bellatrix
ja: ベラトリクス (Bellatrix)

[ctx: star name]
en: Alnath
ja: アルナト (Alnath)

[ctx: star name]
en: Miaplacidus
ja: ミアブラギドス (Miaplacidus)

[ctx: star name]
en: Alnilam
ja: アルニラム (Alnilam)

[ctx: star name]
en: Al Na'ir
ja: アルナイル (Al Na'ir)

[ctx: star name]
en: Alnitak
ja: アルニタク (Alnitak)

[ctx: star name]
en: Regor
ja: レゴル (Regor)

[ctx: star name]
en: Alioth
ja: アリオト (Alioth)

[ctx: star name]
en: Mirfak
ja: ミルファク (Mirfak)

[ctx: star name]
en: Kaus Australis
ja: カウス・アウストラリス (Kaus Australis)

[ctx: star name]
en: Dubhe
ja: ズーべ (Dubhe)

[ctx: star name]
en: Wezen
ja: ウェズン (Wezen)

[ctx: star name]
en: Alkaid
ja: アルカイド (Alkaid)

[ctx: star name]
en: Sargas
ja: サルガス (Sargas)

[ctx: star name]
en: Avior
ja: アヴィオール (Avior)

[ctx: star name]
en: Menkalinan
ja: メンカリナン (Menkalinan)

[ctx: star name]
en: Alhena
ja: アルヘナ (Alhena)

[ctx: star name]
en: Peacock
ja: ピーコック (Peacock)

[ctx: star name]
en: Polaris
ja: 北極星 (Polaris)

[ctx: star name]
en: Mirzam
ja: ミルザム (Mirzam)

[ctx: star name]
en: Alphard
ja: アルファルド (Alphard)

[ctx: star name]
en: Hamal
ja: ハマル (Hamal)

[ctx: star name]
en: Al Gieba
ja: アルギエバ (Al Gieba)

[ctx: star name]
en: Diphda
ja: ディフダ (Diphda)

[ctx: star name]
en: Nunki
ja: ヌンキ (Nunki)

[ctx: star name]
en: Menkent
ja: メンケント (Menkent)

[ctx: star name]
en: Alpheratz
ja: アルフェラッツ (Alpheratz)

[ctx: star name]
en: Saiph
ja: サイフ (Saiph)

[ctx: star name]
en: Mirach
ja: ミラク (Mirach)

[ctx: star name]
en: Kocab
ja: コカブ (Kocab)

[ctx: star name]
en: Rasalhague
ja: ラスアルハゲ (Rasalhague)

[ctx: star name]
en: Algol
ja: アルゴール (Algol)

[ctx: star name]
en: Almach
ja: アルマク (Almach)

[ctx: star name]
en: Denebola
ja: デネボラ (Denebola)

[ctx: star name]
en: Navi
ja: ナビ (Navi)

[ctx: star name]
en: Naos
ja: ナオス (Naos)

[ctx: star name]
en: Aspidiske
ja: アスピディスケ (Aspidiske)

[ctx: star name]
en: Alphecca
ja: アルフェッカ (Alphecca)

[ctx: star name]
en: Mizar
ja: ミザール (Mizar)

[ctx: star name]
en: Sadr
ja: サドル (Sadr)

[ctx: star name]
en: Suhail
ja: スハイル (Suhail)

[ctx: star name]
en: Schedar
ja: シュダル (Schedar)

[ctx: star name]
en: Eltanin
ja: エルタニン (Eltanin)

[ctx: star name]
en: Mintaka
ja: ミンタカ (Mintaka)

[ctx: star name]
en: Caph
ja: カーフ (Caph)

[ctx: star name]
en: Dschubba
ja: ジュバ (Dschubba)

[ctx: star name]
en: Men
ja: メン (Men)

[ctx: star name]
en: Merak
ja: メラク (Merak)

[ctx: star name]
en: Pulcherrima
ja: プルケリマ (Pulcherrima)

[ctx: star name]
en: Enif
ja: エニフ (Enif)

[ctx: star name]
en: Ankaa
ja: アンカ (Ankaa)

[ctx: star name]
en: Phecda
ja: フェグダ (Phecda)

[ctx: star name]
en: Scheat
ja: シェアト (Scheat)

[ctx: star name]
en: Aludra
ja: アルドラ (Aludra)

[ctx: star name]
en: Alderamin
ja: アルデラミン (Alderamin)

[ctx: star name]
en: Gienah
ja: ギェナー (Gienah)

[ctx: star name]
en: Markab
ja: マルカブ (Markab)

[ctx: star name]
en: Menkab
ja: メンカル (Menkab)

[ctx: star name]
en: Zozma
ja: ゾスマ (Zozma)

[ctx: star name]
en: Graffias
ja: グラッフィアス (Graffias)

[ctx: star name]
en: Arneb
ja: アルネブ (Arneb)

[ctx: star name]
en: Gienah Corvi
ja: からす座ガンマ星 (Gienah Corvi)

[ctx: star name]
en: Zuben el Chamali
ja: スベンエルカマリ (Zuben el Chamali)

[ctx: star name]
en: Unukalhai
ja: ウヌカルハイ (Unukalhai)

[ctx: star name]
en: Sheratan
ja: シェラタン (Sheratan)

[ctx: star name]
en: Phakt
ja: ファクト (Phakt)

[ctx: star name]
en: Kraz
ja: クラス (Kraz)

[ctx: star name]
en: Ruchbah
ja: ルクバ (Ruchbah)

[ctx: star name]
en: Muphrid
ja: ムフリッド (Muphrid)

[ctx: star name]
en: Kabdhilinan
ja: カブディリナン (Kabdhilinan)

[ctx: star name]
en: Lesath
ja: レサト (Lesath)

[ctx: star name]
en: Kaus Media
ja: カウス・メディア (Kaus Media)

[ctx: star name]
en: Tarazed
ja: タラゼド (Tarazed)

[ctx: star name]
en: Yed Prior
ja: イェド・プリオル (Yed Prior)

[ctx: star name]
en: Na'ir al Saif
ja: ナイルアルサイフ (Na'ir al Saif)

[ctx: star name]
en: Zuben El Genubi
ja: スベンエルゲヌビ (Zuben El Genubi)

[ctx: star name]
en: Kelb al Rai
ja: ケルブ・アルライ (Kelb al Rai)

[ctx: star name]
en: Cursa
ja: クルサ (Cursa)

[ctx: star name]
en: Kornephoros
ja: コルネフォロス (Kornephoros)

[ctx: star name]
en: Ras Algethi
ja: ラスアルゲティ (Ras Algethi)

[ctx: star name]
en: Rastaban
ja: ラスタバン (Rastaban)

[ctx: star name]
en: Nihal
ja: ニハル (Nihal)

[ctx: star name]
en: Kaus Borealis
ja: コース・ボレアリス (Kaus Borealis)

[ctx: star name]
en: Algenib
ja: アルゲニブ (Algenib)

[ctx: star name]
en: Atik
ja: アチク (Atik)

[ctx: star name]
en: Tchou
ja: チャオ (Tchou)

[ctx: star name]
en: Alcyone
ja: アルシオネ (Alcyone)

[ctx: star name]
en: Vindemiatrix
ja: ビンデミアトリックス (Vindemiatrix)

[ctx: star name]
en: Deneb Algiedi
ja: デネブ・アルゲジ (Deneb Algiedi)

[ctx: star name]
en: Tejat
ja: テジャト (Tejat)

[ctx: star name]
en: Acamar
ja: アカマル (Acamar)

[ctx: star name]
en: Gomeisa
ja: ゴメイサ (Gomeisa)

[ctx: star name]
en: Cor Caroli
ja: コルカロリ (Cor Caroli)

[ctx: star name]
en: Al Niyat
ja: アルニヤト (Al Niyat)

[ctx: star name]
en: Sadalsud
ja: サダルスド (Sadalsud)

[ctx: star name]
en: Matar
ja: マタール (Matar)

[ctx: star name]
en: Algorab
ja: アルゴラブ (Algorab)

[ctx: star name]
en: Sadalmelik
ja: サドアルメリク (Sadalmelik)

[ctx: star name]
en: Zaurak
ja: ザウラク (Zaurak)

[ctx: star name]
en: Al Nasl
ja: アルナスル (Al Nasl)

[ctx: star name]
en: Pherkab
ja: フェルカブ (Pherkab)

[ctx: star name]
en: Al Dhanab
ja: アルダナブ (Al Dhanab)

[ctx: star name]
en: Furud
ja: フルド (Furud)

[ctx: star name]
en: Minkar
ja: ミンカル (Minkar)

[ctx: star name]
en: Maaz
ja: マーズ (Maaz)

[ctx: star name]
en: Seginus
ja: セギヌス (Seginus)

[ctx: star name]
en: Dabih
ja: ダビー (Dabih)

[ctx: star name]
en: Albireo
ja: アルビレオ (Albireo)

[ctx: star name]
en: Mebsuta
ja: メブスタ (Mebsuta)

[ctx: star name]
en: Tania Australis
ja: タニア・アウストラリス (Tania Australis)

[ctx: star name]
en: Altais
ja: アルタイス (Altais)

[ctx: star name]
en: Al Nair
ja: アルナイル (Al Nair)

[ctx: star name]
en: Talitha Borealis
ja: タリタ・ボレアリス (Talitha Borealis)

[ctx: star name]
en: Sarin
ja: サリン (Sarin)

[ctx: star name]
en: Wazn
ja: ワズン (Wazn)

[ctx: star name]
en: Kaou Pih
ja: カオウ・ピー (Kaou Pih)

[ctx: star name]
en: Er Rai
ja: エルライ (Er Rai)

[ctx: star name]
en: Yed Posterior
ja: イェド・ポステリオル (Yed Posterior)

[ctx: star name]
en: Alphirk
ja: アルフィルク (Alphirk)

[ctx: star name]
en: Sulaphat
ja: スラファト (Sulaphat)

[ctx: star name]
en: Skat
ja: スカット (Skat)

[ctx: star name]
en: Edasich
ja: エダシク (Edasich)

[ctx: star name]
en: Megrez
ja: メグレズ (Megrez)

[ctx: star name]
en: Chertan
ja: シェルタン (Chertan)

[ctx: star name]
en: Asmidiske
ja: アスミディスケ (Asmidiske)

[ctx: star name]
en: Muscida
ja: ムシダ (Muscida)

[ctx: star name]
en: Heze
ja: ホーツォー (Heze)

[ctx: star name]
en: Auva
ja: アウバ (Auva)

[ctx: star name]
en: Homan
ja: ホーマン (Homan)

[ctx: star name]
en: Mothallah
ja: モサラ (Mothallah)

[ctx: star name]
en: Adhafera
ja: アダフェラ (Adhafera)

[ctx: star name]
en: Al Thalimain
ja: アルタリマイン (Al Thalimain)

[ctx: star name]
en: Tania Borealis
ja: タニア・ボレアリス (Tania Borealis)

[ctx: star name]
en: Nekkar
ja: ネッカル (Nekkar)

[ctx: star name]
en: Alula Borealis
ja: アルラ・ボレアリス (Alula Borealis)

[ctx: star name]
en: Wasat
ja: ワサト (Wasat)

[ctx: star name]
en: Sadalbari
ja: サダルバリ (Sadalbari)

[ctx: star name]
en: Rana
ja: ラナ (Rana)

[ctx: star name]
en: Tseen Ke
ja: ツィーンケ (Tseen Ke)

[ctx: star name]
en: Sheliak
ja: シェリャク (Sheliak)

[ctx: star name]
en: Baham
ja: バハム (Baham)

[ctx: star name]
en: Ain
ja: アン (Ain)

[ctx: star name]
en: Tarf
ja: タルフ (Tarf)

[ctx: star name]
en: Schemali
ja: シェマリ (Schemali)

[ctx: star name]
en: Talitha Australis
ja: タリタ・アウストラリス (Talitha Australis)

[ctx: star name]
en: Al Giedi
ja: アルゲジ (Al Giedi)

[ctx: star name]
en: Zawijah
ja: ザウィジャー (Zawijah)

[ctx: star name]
en: Atlas
ja: アトラス (Atlas)

[ctx: star name]
en: Rotanev
ja: ロタネブ (Rotanev)

[ctx: star name]
en: Primus Hyadum
ja: プリムス・ハイアドゥム (Primus Hyadum)

[ctx: star name]
en: Chow
ja: チャウ (Chow)

[ctx: star name]
en: Nusakan
ja: ヌサカン (Nusakan)

[ctx: star name]
en: Thuban
ja: トゥバン (Thuban)

[ctx: star name]
en: Nashira
ja: ナシラ (Nashira)

[ctx: star name]
en: Sadatoni
ja: サダトニ (Sadatoni)

[ctx: star name]
en: Marfik
ja: マルファク (Marfik)

[ctx: star name]
en: Alshain
ja: アルシャイン (Alshain)

[ctx: star name]
en: Electra
ja: エレクトラ (Electra)

[ctx: star name]
en: Prijipati
ja: プリジパティ (Prijipati)

[ctx: star name]
en: Grumium
ja: グルミウム (Grumium)

[ctx: star name]
en: Baten
ja: バテン (Baten)

[ctx: star name]
en: Svalocin
ja: スバロシン (Svalocin)

[ctx: star name]
en: Albali
ja: アルバリ (Albali)

[ctx: star name]
en: Praecipula
ja: プラエシプラ (Praecipula)

[ctx: star name]
en: Sadachbia
ja: サドアクビア (Sadachbia)

[ctx: star name]
en: Maia
ja: マイア (Maia)

[ctx: star name]
en: Mesarthim
ja: メサルティム (Mesarthim)

[ctx: star name]
en: Rasalas
ja: ラサラス (Rasalas)

[ctx: star name]
en: Azha
ja: アザ (Azha)

[ctx: star name]
en: Zuben el Hakrabi
ja: ズベンエルハクラビ (Zuben el Hakrabi)

[ctx: star name]
en: Kitalpha
ja: キタルファ (Kitalpha)

[ctx: star name]
en: Asellus Australis
ja: アセルス・アウストラリス (Asellus Australis)

[ctx: star name]
en: Menkib
ja: メンキブ (Menkib)

[ctx: star name]
en: Alcor
ja: アルコル (Alcor)

[ctx: star name]
en: Mekbuda
ja: メクブダ (Mekbuda)

[ctx: star name]
en: Dulfim
ja: ドゥルフィム (Dulfim)

[ctx: star name]
en: Beid
ja: ベード (Beid)

[ctx: star name]
en: Syrma
ja: シュルマ (Syrma)

[ctx: star name]
en: Alkes
ja: アルケス (Alkes)

[ctx: star name]
en: Muliphein
ja: ムリフェイン (Muliphein)

[ctx: star name]
en: Merope
ja: メローペ (Merope)

[ctx: star name]
en: Ancha
ja: アンカ (Ancha)

[ctx: star name]
en: Chara
ja: カーラ (Chara)

[ctx: star name]
en: Acubens
ja: アクベンス (Acubens)

[ctx: star name]
en: Taygeta
ja: タイゲタ (Taygeta)

[ctx: star name]
en: Alkalurops
ja: アルカルロプス (Alkalurops)

[ctx: star name]
en: Botein
ja: ボテイン (Botein)

[ctx: star name]
en: Minhar al Shuja
ja: ミンハ・アル・シュジャ (Minhar al Shuja)

[ctx: star name]
en: Cujam
ja: クヤム (Cujam)

[ctx: star name]
en: Dziban
ja: ディーバン (Dziban)

[ctx: star name]
en: Alya
ja: アリア (Alya)

[ctx: star name]
en: Asellus Borealis
ja: アセルス・ボレアリス (Asellus Borealis)

[ctx: star name]
en: Marsik
ja: マルシク (Marsik)

[ctx: star name]
en: Pleione
ja: プレイオネ (Pleione)

[ctx: star name]
en: Asterope
ja: アステローペ (Asterope)

[ctx: star name]
en: Mira
ja: ミラ (Mira)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
ja: ガンマ線

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
ja: X 線

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: EUV
ja: 極紫外線 (EUV)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: UV
ja: 紫外線

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
ja: 可視光

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
ja: 赤外線

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
ja: 電波

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
ja: 高エネルギー天体物理記録保管所 (HEASARC)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
ja: 最近の X 線ミッション

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
ja: 過去の X 線ミッション

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
ja: ガンマ線ミッション

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
ja: 他のミッション

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
ja: 著名なカタログ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
ja: 多波長カタログ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
ja: NASA の銀河系外のデータベース (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
ja: 位置

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
ja: NASA の天体物理学のデータシステム (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
ja: 天文学と天体物理学

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
ja: 計測器

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
ja: 物理学と地球物理学

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
ja: 宇宙物理学前刷

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
ja: 宇宙望遠鏡の多目的記録保管所 (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: HST
ja: ハッブル望遠鏡 (HST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: ASTRO
ja: アストロ (ASTRO)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: ORFEUS
ja: オルフェウス (ORFEUS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: COPERNICUS
ja: コペルニクス (COPERNICUS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
ja: 画像

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
ja: スペクトル

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
ja: その他

en: Catalogs
ja: カタログ

en: Guides
ja: ガイド線

en: Could not open file %1
ja: ファイル ‘%1’ を開けませんでした

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
ja: 選択されたスクリプトには認識されない要素が含まれています。これは KStars スクリプトビルダーを用いて作成されたものではありません。このスクリプトは正しく機能しないばかりか、悪意のあるコードを含んでいる可能性もあります。それでも実行しますか？

en: Script Validation Failed
ja: スクリプトの検証に失敗しました

en: Run Nevertheless
ja: とにかく実行

en: Running script: %1
ja: 実行中のスクリプト: %1

en: Script finished.
ja: スクリプトの実行が完了しました。

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
ja: 背景色に白色を用いる色スキーム「星図」を使えば、プリンタのインクを節約することができます。印刷用の色スキームを星図に切り替えますか？|/|$[set-answers yes '星図に切り替える(&Y)' no '切り替えない(&N)' cancel 'キャンセル(&C)']

en: Switch to Star Chart Colors?
ja: 星図の色に切り替えますか？

en: Switch Color Scheme
ja: 色スキームを切り替え

en: Do Not Switch
ja: 切り替えない

en: Engage &Tracking
ja: 追尾を開始(&T)

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
ja: 視野角を入力してください

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
ja: 視野角を「度」で入力:

en: Critical File Not Found: %1
ja: 重要なファイルが見つかりませんでした: %1

en: Reading time zone rules
ja: タイムゾーンルールを読み込み中

en: Loading city data
ja: 都市データをロード中

en: Loading sky objects
ja: 天体をロード中

en: Loading Image URLs
ja: 画像の URL をロード中

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
ja: 時刻をセットできませんでした: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
ja: 場所をセットできませんでした: %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
ja: カスタム画像リンクファイルが開けません。
    リンクを未来のセッションに記録できません。

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
ja: カスタム情報リンクファイルが開けません。
    リンクを未来のセッションに記録できません。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
ja: 天頂

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
ja: 北

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
ja: 東

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
ja: 南

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
ja: 西

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
ja: 北東

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
ja: 南東

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
ja: 南西

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
ja: 北西

en: Download New Data...
ja: 新しいデータをダウンロード...

en: Downloads new data
ja: 新しいデータをダウンロード

en: &Save Sky Image...
ja: 天空の画像を保存(&S)...

en: &Run Script...
ja: スクリプトを実行(&R)...

en: Set Time to &Now
ja: 現在の時刻にセット(&N)

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
ja: 時刻をセット(&S)...

en: Stop &Clock
ja: 時計を停止(&C)

en: &Zenith
ja: 天頂(&Z)

en: &North
ja: 北(&N)

en: &East
ja: 東(&E)

en: &South
ja: 南(&S)

en: &West
ja: 西(&W)

en: &Find Object...
ja: 天体を検索(&F)...

en: &Default Zoom
ja: 標準の大きさ(&D)

en: &Zoom to Angular Size...
ja: 視野角に合わせてズーム(&Z)...

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
ja: ランベルト正積方位図法(&L)

en: &Azimuthal Equidistant
ja: 正距方位図法(&A)

en: &Orthographic
ja: 正射方位図法(&O)

en: &Equirectangular
ja: 正距円筒図法(&E)

en: &Stereographic
ja: 平射方位図法(&S)

en: &Gnomonic
ja: 心射方位図法(&G)

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
ja: 情報ボックスを表示(&I)

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
ja: 時間情報ボックス(&T)

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
ja: フォーカス情報ボックス(&F)

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
ja: 場所情報ボックス(&L)

en: Show Main Toolbar
ja: メインツールバーを表示

en: Show View Toolbar
ja: ビューツールバーを表示

en: Show Statusbar
ja: ステータスバーを表示

en: Show Az/Alt Field
ja: 方位/高度フィールドを表示

en: Show RA/Dec Field
ja: 赤経/赤緯フィールドを表示

en: C&olor Schemes
ja: 色スキーム(&O)

en: &Classic
ja: クラシック(&C)

en: &Star Chart
ja: 星図(&S)

en: &Night Vision
ja: 夜間モード(&N)

en: &Moonless Night
ja: 月なしモード(&M)

en: &FOV Symbols
ja: FOV 記号(&F)

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
ja: 地上の場所(&G)...

en: Startup Wizard...
ja: スタートアップウィザード(&W)...

en: Calculator
ja: 計算機

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
ja: 高度対時間

en: What's up Tonight
ja: 今夜の星空

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
ja: 天文カレンダー

en: Script Builder
ja: スクリプトビルダー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
ja: フラグ

en: Telescope Wizard...
ja: 望遠鏡セットアップウィザード(&T)...

en: Device Manager...
ja: デバイスの管理(&D)...

en: INDI Control Panel...
ja: INDI コントロールパネル(&I)...

en: Time step control
ja: タイムステップ (時間の経過速度) を調整

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
ja: 恒星

en: Toggle stars
ja: 恒星をオン/オフ

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
ja: 深宇宙

en: Toggle deep sky objects
ja: 深宇宙の天体をオン/オフ

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
ja: 太陽系

en: Toggle Solar system objects
ja: 太陽系の天体をオン/オフ

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
ja: 星座線

en: Toggle constellation lines
ja: 星座線をオン/オフ

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
ja: 星座名

en: Toggle constellation names
ja: 星座名をオン/オフ

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
ja: 星座境界

en: Toggle constellation boundaries
ja: 星座境界をオン/オフ

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
ja: 天の川

en: Toggle milky way
ja: 天の川をオン/オフ

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
ja: 地面

en: Toggle opaque ground
ja: 地面の不透明表示をオン/オフ

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
ja: フラグ

en: Toggle flags
ja: フラグをオン/オフ

en: Edit FOV Symbols...
ja: FOV 記号を編集...

en:  Welcome to KStars
ja:  KStars へようこそ

en: nothing
ja: なし

en: Initial Position is Below Horizon
ja: 初期位置が地平線より下です

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
ja: この初期位置は地平線より下です。
    標準の位置にリセットしますか？|/|$[set-answers yes '位置をリセットする(&Y)' no 'リセットしない(&N)']

en: Reset Position
ja: 位置をリセット

en: Do Not Reset
ja: リセットしない

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
ja: 冥王星

en: Dec (%1):
ja: 赤緯 (%1):

en: Desktop Planetarium
ja: デスクトップ・プラネタリウム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
ja: 説明

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ja: 追加

en: Server Port
ja: サーバのポート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
ja: 時刻をセット

en: Constellation Lines
ja: 星座線

en: Constellation Names
ja: 星座名

en: Milky Way
ja: 天の川

en: Set Location
ja: 場所をセット

[ctx: Northeast]
en: NE
ja: 北東

[ctx: Southeast]
en: SE
ja: 南東

[ctx: Southwest]
en: SW
ja: 南西

[ctx: Northwest]
en: NW
ja: 北西

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
ja: KStars へようこそ。ロードが完了するまでお待ちください...

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
ja: %1 の画像フォーマットを解析できませんでした: PNG と見なします。

en: Script executed.
ja: スクリプトを実行しました。

en: Could not execute script.
ja: スクリプトを実行できませんでした。

en: Using CPU date/time instead.
ja: CPU の日付/時刻を使います。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
ja: 望遠鏡

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
ja: 屈折

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
ja: ニュートン

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Maksutov
ja: マクストフ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Schmidt-Cassegrain
ja: シュミット・カサグレン

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Cassegrain
ja: カセグレン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
ja: モデル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
ja: 製造:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
ja: 口径:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
ja: 単位:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
ja: 接眼レンズを保存

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: rad
ja: ラジアン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
ja: 倍率:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
ja: レンズを保存

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
ja: フィルタを保存

en: End Session
ja: セッションを終了

en: Save and End the current session
ja: 現在のセッションを保存して終了しますか？

en: Next Page >
ja: 次のページ >

en: Next Target >
ja: 次のターゲット >

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
ja: セッションを実行

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
ja: セッション詳細を入力:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
ja: 場所をセット

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
ja: 開始:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
ja: 機材:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
ja: 言語:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
ja: 天体の詳細:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
ja: 赤経:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
ja: 望遠鏡を向ける

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
ja: 観測詳細を入力:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
ja: 観測者

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
ja: 望遠鏡:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
ja: 接眼レンズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
ja: レンズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
ja: 秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
ja: 最も暗い星:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
ja: (等級)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
ja: 次へ >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
ja: ステップ 1: セッション詳細

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
ja: 天体をリストへ追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
ja: ステップ 2: 観測

en: Overwrite
ja: 上書き

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
ja: 天体の座標の大気による影響を補正

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
ja: レンズと同様に大気はその中を通過する光を屈折させます。この項目をチェックすると、この「大気差」を天球図でシミュレートします。この補正は地平座標系を使う場合にのみ適用されることに注意してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
ja: 大気差補正

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
ja: 中心に置かれた天体の名前ラベルを表示しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
ja: チェックすると、天体が画面の中心に置かれている間は、その天体に一時的な名前ラベルが付きます。右クリックのポップアップメニューから、固定ラベルを付けることができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
ja: 中心に置かれた天体にラベルを付ける

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
ja: マウスオーバー時に一時的なラベルを付ける

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
ja: 画像を滑らかにするにはこれを選択 (ただし描画が遅い)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
ja: アンチエイリアス表示を使う

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
ja: フォーカスの変更時に旋回する動きを表示しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
ja: チェックすると、フォーカスを変えたときに「旋回」して新しい位置に移動します。チェックしなければ、すぐに新しい位置に画面の中心が移ります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
ja: 旋回するアニメーションを表示する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
ja: 天球図が動いている間は、一部の天体を隠しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
ja: 天球図が動いているときにたくさんの天体を描画すると、アニメーションがスムーズに表示されません。ここをチェックすると、ディスプレイが動いている間は、一部の天体を描画しません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
ja: 天球図が動いている間は天体を隠す

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
ja: タイムステップがこの値を上回っても隠す:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
ja: チェックすると、天球図が動いている間は、これより暗い恒星を描画しません。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
ja: 天球図が動いている間は、この等級より暗い恒星を描画しません。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
ja: 天球図が動いている間は、太陽系の天体を隠しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
ja: チェックすると、天球図が動いている間は、太陽系の天体を描画しません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
ja: 太陽系

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
ja: 天体ラベル

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
ja: チェックすると、天球図が動いている間は、星座線を描画しません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
ja: 星座線

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
ja: 星座の境界線

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
ja: チェックすると、天球図が動いている間は、星座名を描画しません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
ja: 星座名

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
ja: 観測リストラベル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
ja: 名前を表示する(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
ja: 等級を表示する(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
ja: ラベルの密度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
ja: 名前を表示する(&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
ja: 長い名前を表示する(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
ja: 等級を表示する(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
ja: 縮小時に描画する暗さの下限:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: mag
ja: 等級

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
ja: 拡大時に描画する暗さの下限:

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
ja: 月なしモード

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
ja: 実際の色

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
ja: 無地の赤

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
ja: 無地の黒

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
ja: 無地の白

en: New Color Scheme
ja: 新しい色スキーム

en: Enter a name for the new color scheme:
ja: 新しいスキームの名前を入力:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
ja: ローカルの色スキームのインデックスファイルを開けませんでした。
    スキームは削除できません。

en: Could not delete the file: %1
ja: ファイルを削除できませんでした: %1

en: Error Deleting File
ja: ファイルの削除エラー

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
ja: ‘colors.dat’ に %1 という項目がありません。

en: Scheme Not Found
ja: スキームが見つかりません

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
ja: 現在の色設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
ja: プログラム中で変更可能な色の一覧です。隣りの四角く表示されている色が現在セットされている色です。クリックして色を変更します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
ja: 情報ボックスの背景モード:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
ja: 塗りつぶしなし

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
ja: 透明

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
ja: 不透明

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
ja: 恒星の色モード:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
ja: 恒星の色モードを設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
ja: 恒星の描画には 4 通りの方法があります。標準設定では、白い丸に実際の星の色を反映する縁が付きます。色スキームに合わせて、無地の白、赤、黒の円を選択することもできます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
ja: 恒星の色の強度:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
ja: 恒星の色の強度を設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
ja: 「実際の色」モードを使う場合、このオプションで恒星の色の彩度レベルをセットします。値を増やすと色の強度が増します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
ja: 設定済みの色スキーム

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
ja: 設定済みの色スキームの一覧

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
ja: 設定済みの色スキームの一覧です。あらかじめ、いくつか用意されています。あなた自身のスキームを定義することもできます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
ja: 現在の設定を使用して、新しい色スキームを作成

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
ja: 色を好みどおりに設定したら、このボタンを押して、これらの色を使った新しい色スキームを作ります。あなたの色スキームが既定の色スキームの一覧に表示され、メインウィンドウの「設定」メニューからも利用可能になります。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
ja: 設定済みの色スキームを削除

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
ja: このボタンを押すと、選択されている色スキームが削除されます。あなたの設定したカスタム色スキームにしか効果はありません。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
ja: 星座線を表示しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
ja: チェックすると、天球図に星座線を描画します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
ja: 星座線(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
ja: 星座の表し方:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
ja: 星座の表し方を選択

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
ja: 星座の表し方は文化によって異なります。ここでその文化を選択することができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
ja: 星座の境界線(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
ja: 天球図中央の星座の境界線を強調表示する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
ja: 星座名を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
ja: チェックすると、天球図に星座名を描画します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
ja: 星座名(&N)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
ja: 星座名オプション

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
ja: ラテン語の星座名を使用

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
ja: これを選択すると、天球図でラテン語の星座名を使います

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
ja: ラテン語名(&L)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
ja: ローカライズされた星座名を使用

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
ja: これを選択すると、天球図でローカライズされた星座名を使います (利用可能な場合)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
ja: ローカライズされた名前

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
ja: 国際天文学連合の省略形を使用

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
ja: これを選択すると、国際天文学連合の省略形の星座名を使います

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
ja: 省略形(&V)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
ja: 黄道を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
ja: チェックすると、天球図に黄道を描画します。黄道は、太陽が一年間でたどる見かけの通り道 (大円) です。他の太陽系の天体もすべて、おおむね黄道の後をたどっていきます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
ja: 天の川を塗りつぶしますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
ja: チェックすると、天の川を塗りつぶします。チェックしなければ、輪郭だけを描画します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
ja: 地平線を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
ja: チェックすると、天球図に地平線を描画します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
ja: 地平線(&Z)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
ja: 天の川の輪郭を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
ja: チェックすると、天球図に天の川の輪郭を描画します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
ja: フラグを描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
ja: チェックすると、天球図にフラグを描画します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
ja: チェックすると、赤経で 2 時間ごと、赤緯で 20 度ごとにグリッド線を描画します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
ja: 地面を不透明にしますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
ja: チェックすると、地平線より下にある領域を塗りつぶすことで、足下の地面をシミュレートします。【注】 赤道座標系では地面は描画されません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
ja: 地面を不透明にする(&G)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
ja: 天の赤道を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
ja: チェックすると、天球図に天の赤道を描画します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
ja: 天の赤道(&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
ja: 太陽系の天体を表示する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
ja: 太陽・月・惑星

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
ja: 土星を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
ja: チェックすると、天球図に土星を描画します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
ja: 画像を使って主要な天体を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
ja: チェックすると、惑星、太陽、月については、それぞれのビットマップ画像を使って天球図に描画します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
ja: 画像を使う

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
ja: 火星を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
ja: チェックすると、天球図に火星を描画します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
ja: これらの天体に名前ラベルを表示しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
ja: チェックすると、惑星、太陽、月に名前ラベルが付きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
ja: 名前ラベルを付ける

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
ja: すべての天体をチェック

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
ja: すべての惑星、太陽、月を選択して天球図に描画させるには、このボタンを押してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
ja: すべて選択

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
ja: すべての天体のチェックを外す

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
ja: すべての惑星、太陽、月の選択を解除して天球図に描画されないようにするには、このボタンを押してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
ja: すべて選択解除

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
ja: 金星を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
ja: チェックすると、天球図に金星を描画します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
ja: 太陽を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
ja: チェックすると、天球図に太陽を描画します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
ja: 太陽

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
ja: 木星を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
ja: チェックすると、天球図に木星を描画します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
ja: 月を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
ja: チェックすると、天球図に月を描画します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
ja: 月

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
ja: 水星を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
ja: チェックすると、天球図に水星を描画します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
ja: 海王星を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
ja: チェックすると、天球図に海王星を描画します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
ja: 天王星を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
ja: チェックすると、天球図に天王星を描画します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
ja: 小惑星

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
ja: 小惑星を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
ja: チェックすると、天球図に小惑星を描画します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
ja: 彗星を描画しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
ja: チェックすると、天球図に彗星を描画します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
ja: 太陽に近い彗星の名前を表示

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
ja: チェックすると、太陽に近い彗星に名前ラベルが付きます。彗星はその軌道によって明るさが変わるので、等級による制限は有効ではありません。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
ja: 描画する最も暗い小惑星の等級

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
ja: 名前を表示する彗星の最大距離

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
ja: 彗星に名前ラベルを付ける太陽からの最大距離を天文単位 (AU) でセットします。1 AU は地球と太陽の間の距離で、およそ 1 億 5 千万 km です。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
ja: 小惑星に名前ラベルを付けますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
ja: チェックすると、小惑星に名前ラベルが付きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
ja: 名前を表示する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
ja: 軌道の光跡

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
ja: 追尾する天体に自動的に光跡を付ける

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
ja: チェックすると、画面の中心に置かれている間は、太陽系の天体に一時的な光跡が付きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
ja: 太陽系の天体を追尾するときは常に光跡を表示する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
ja: 光跡を背景色に減衰させますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
ja: チェックすると、惑星の光跡の色が背景色に溶け込みます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
ja: 光跡を背景色に減衰させる

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
ja: すべての軌道の光跡をクリア

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
ja: これを押すと、右クリックのポップアップメニューで太陽系の天体に付けたすべての軌道の光跡がクリアされます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
ja: すべての光跡を消去

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
ja: 人工衛星の軌道

en: Could not upload file
ja: ファイルをアップロードできませんでした

en: Open Cluster
ja: 散開星団

en: Globular Cluster
ja: 球状星団

en: Gaseous Nebula
ja: ガス星雲

en: Planetary Nebula
ja: 惑星状星雲

en: Supernova Remnant
ja: 超新星の残骸

en: Galaxy
ja: 銀河系

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
ja: 日付:

en: Go to next Wizard page
ja: このウィザードの次のページに進む

en: Go to previous Wizard page
ja: このウィザードの前のページに戻る

en: Loading asteroids
ja: 小惑星をロード中

en: Loading comets
ja: 彗星をロード中

en: Constellation Boundaries
ja: 星座の境界線

en: Loading Constellation Boundaries
ja: 星座の境界線をロード中

en: Star HD%1 not found.
ja: 星 HD%1 が見つかりません。

en: Loading constellation names
ja: 星座名をロード中

en: Creating horizon
ja: 地平線を作成中

en: Loading %1
ja: %1 をロード中

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
ja: 天の川をロード中

en: Loading Large Magellanic Clouds
ja: 大マゼラン雲をロード中

en: Loading Small Magellanic Clouds
ja: 小マゼラン雲をロード中

en: Loading solar system
ja: 太陽系をロード中

en: Loading stars
ja: 恒星をロード中

en: Requested Position Below Horizon
ja: 位置が地平線より下です

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
ja: 位置が地平線より下です。
    それでもそこへ移動しますか？

en: Go Anyway
ja: 移動する

en: Keep Position
ja: 移動しない

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
ja: Astrophysical Research Consortium 提供のスローン・デジタル・スカイサーベイ (Sloan Digital Sky Survey) の画像 [非商用フリー]

en: Angular distance: %1
ja: 角距離: %1

en: No object selected.
ja: 天体が選択されていません。

en: Object Details
ja: 天体の詳細

[ctx: Jupiter's moon Io]
en: Io
ja: イオ (Io)

[ctx: Jupiter's moon Europa]
en: Europa
ja: エウロバ (Europa)

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
ja: ガニメデ (Ganymede)

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
ja: カリスト (Callisto)

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
ja: 満月

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
ja: 新月

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
ja: 半月 (上弦)

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
ja: 半月 (下弦)

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
ja: 上弦の三日月

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
ja: 十三夜月

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
ja: 居待月

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
ja: 二十三夜月

en: unknown
ja: 未知

en: Star
ja: 恒星

en: Catalog Star
ja: カタログ恒星

en: Planet
ja: 惑星

en: Comet
ja: 彗星

en: Asteroid
ja: 小惑星

en: Constellation
ja: 星座

en: Unknown Type
ja: 未知の型

en: Show HST Image
ja: HST 画像を表示

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
ja: %1: ハッブル宇宙望遠鏡 (STScI が NASA 向けに運用) [パブリックドメイン]

en: Show Spitzer Image
ja: スピッツァー画像を表示

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
ja: %1: スピッツァー宇宙望遠鏡 (NASA/JPL-Caltech 提供) [パブリックドメイン]

en: Show SEDS Image
ja: SEDS 画像を表示

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
ja: %1: SEDS, http://www.seds.org [非商用フリー]

en: Show KPNO AOP Image
ja: KPNO AOP 画像を表示

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
ja: %1: キットピーク国立天文台 [非商用フリー。物理的複製不可]

en: Show NOAO Image
ja: NOAO 画像を表示

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
ja: %1: アメリカ国立天文台 (NOAO) および AURA [非商用フリー]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
ja: %1: ヨーロッパ南天文台運用の VLT [非商用フリー。物理的複製不可]

en: Show
ja: 表示

en: unnamed object
ja: 名前のない天体

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
ja: LAT と LST パラメータは KSPlanetBase の天体でのみ使われます。

en: alpha
ja: アルファ α

en: beta
ja: ベータ β

en: gamma
ja: ガンマ γ

en: delta
ja: デルタ δ

en: epsilon
ja: エプシロン ε

en: zeta
ja: ゼータ ζ

en: eta
ja: エータ η

en: theta
ja: シータ θ

en: iota
ja: イオタ ι

en: kappa
ja: カッパ κ

en: lambda
ja: ラムダ λ

en: mu
ja: ミュー μ

en: nu
ja: ニュー ν

en: xi
ja: クサイ ξ

en: omicron
ja: オミクロン ο

en: pi
ja: パイ π

en: rho
ja: ロー ρ

en: sigma
ja: シグマ σ

en: tau
ja: タウ τ

en: upsilon
ja: ウプシロン υ

en: phi
ja: ファイ φ

en: chi
ja: カイ χ

en: psi
ja: プシー ψ

en: omega
ja: オメガ ω

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
ja: タイムゾーン規則の解析エラー、空の規則をセットします。

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
ja: <html><p align="left">名前で天体を見つけるときは、「位置」メニューの「天体を検索」(Ctrl+F) またはツールバーの「検索」ボタンを使います。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
ja: <html><p align="left">地上の場所を変更するときは、「設定」メニューの「地上の場所」(Ctrl+G) またはツールバーの「地球」のボタンを使います。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
ja: <html><p align="left">一つの天体をディスプレイの中心に固定して追尾することができます。「位置」メニューの「追尾を開始」(Ctrl+T) またはツールバーの「鍵」のボタンを使います。単に天体をダブルクリックするか、ポップアップメニューから「中心に置いて追尾」を選択して天体を中心に固定することもできます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
ja: <html><p align="left">KStars ハンドブックには天文学についての参考になる記事が収められた AstroInfo プロジェクトが含まれています。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
ja: <html><p align="left">「情報ボックス」は 3 つあり、時刻/日付関連のデータ、地上の場所、現在の天空の中心地点 (フォーカス) をスクリーン上に表示します。これらのボックスは、マウスでドラッグして移動することができます。ボックスをダブルクリックすると、表示される情報が増減します。また、「設定」メニューの「情報ボックス|情報ボックスを表示」によって、すべての情報ボックスをまとめて隠すこともできます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
ja: <html><p align="left">KStars にはフルスクリーンモードがあります。ツールバーの「フルスクリーン」ボタンまたはショートカット (Ctrl+Shift+F) を使ってください。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
ja: <html><p align="left">E、W、S、N キーで地平線の東西南北をそれぞれ表示します。Z キーで天頂を表示します。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
ja: <html><p align="left">0-9 キーで太陽系の主な天体を中心に表示します。0 は太陽、3 は月、残りは太陽からの距離の順に 8 つの惑星です。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
ja: <html><p align="left">マウスのクリック＆ドラッグで天球図を回転して新しい位置に移動します。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
ja: <html><p align="left">マウスをダブルクリックすると、マウスカーソルの指している場所がディスプレイの中心に移動します。天体をダブルクリックすると、自動的にその天体の追尾を始めます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
ja: <html><p align="left">ステータスバーは現在のマウスカーソルの座標を赤道座標系と地平座標系で表示します。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
ja: <html><p align="left">マウスホイールを上下に回すか、中ボタンを押したままマウスを上下させることによって、画面を拡大・縮小することができます。+/- キー、ツールバーや「表示」メニューの「拡大/縮小」項目も使えます。ズームレベルは「表示」メニューの「視野角に合わせてズーム」(Shift+Ctrl+Z) を使って手動でセットできます。また、Ctrl キーを押しながらマウスをドラッグして新しいウィンドウの境界を表す長方形をグラフィカルにセットすることも可能です。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
ja: <html><p align="left">赤道座標と地平座標を切り替えるときは、「表示」メニューの「赤道座標/地平座標」を使うか、スペースキーを押します。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
ja: <html><p align="left">日付と時刻をセットするには、「時刻」メニューの「時刻をセット」(Ctrl+S) またはツールバーの「時計」のボタンを使います。KStars で扱える日付の範囲は非常に広く、-50,000 年から +50,000 年まで指定できます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
ja: <html><p align="left">「時刻」メニューの「現在の時刻にセット」(Ctrl+E) を使えば、シミュレーション時計をマシン時計に合わせることができます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
ja: <html><p align="left">ツールバーのスピンボックスを使って、KStars の時計の進み具合を調節できます。「1.0 秒」に設定すると、現実の時間どおりに進みます。マイナスの値に設定すると、時間をさかのぼるようになります。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
ja: <html><p align="left">ツールバーの「時計を停止」ボタン、または「時刻」メニューの項目によって、時計を動かしたり止めたりすることができます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
ja: <html><p align="left">“&gt;” キーや “&lt;” キーを押すことで、シミュレーション時計を 1 ステップ単位で前後に動かすことができます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
ja: <html><p align="left">天球図の中でマウスをクリックすると、マウスカーソルから最も近い天体がステータスバーに表示されます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
ja: <html><p align="left">少しの間マウスカーソルを動かさずにいると、一番近い天体の名前が一時的なラベルに表示されます。このラベルはマウスを動かすと自動的に消えます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
ja: <html><p align="left">天体の上で右クリックすると、その天体の詳細オプションのポップアップメニューが開きます。これには、インターネット上の画像や情報へのリンクが含まれています。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
ja: <html><p align="left">特別な色 (標準は赤) をした深宇宙の天体には、ポップアップメニューから利用できる特別な URL へのリンクがあります。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
ja: <html><p align="left">KStars の標準設定では、恒星の色は実際の色で表示されます。温度の低い星は赤く、温度の高い星は青くなります。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
ja: <html><p align="left">小惑星や彗星 (最近見つかった天体を含む) の最新の軌道情報を取得したければ、「ファイル」メニューの「データをダウンロード」(Ctrl+D) を使って更新された天文歴がないか時々チェックしてください。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
ja: <html><p align="left">詳細ウィンドウは、天体に関する多くの情報 (座標、出/入りの時刻、インターネット上のリンク、あなた自身のメモ) を表示します。ポップアップメニューから、または天体をクリックして “D” キーを押すことで、詳細ウィンドウにアクセスします。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
ja: <html><p align="left">天空上の天体にはみな、名前ラベルを付けることができます。ポップアップメニューから、または天体をクリックして “L” キーを押すことで、ラベルを切り替えます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
ja: <html><p align="left">「KStars 天文学計算機」(Ctrl+C) を使えば、KStars がバックグラウンドで行なっている大量の計算に直接アクセスすることができます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
ja: <html><p align="left">ツール「AAVSO 光度曲線」(Ctrl+V) は、アメリカ変光星観測者協会 (AAVSO) のサーバに接続し、そこで日々監視されている 6000 以上の変光星の光度曲線を作図します。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
ja: <html><p align="left">ツール「高度対時間」(Ctrl+A) は、選択した複数の天体の高度曲線を描きます。これは観測活動の計画には素晴しいツールです。
    </p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
ja: <html><p align="left">ツール「スクリプトビルダー」を使えば、シンプルな GUI で複雑な D-Bus スクリプトを作ることができます。スクリプトはコマンドラインまたは KStars から実行できます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
ja: <html><p align="left">ツール「太陽系ビューア」(Ctrl+Y) を使えば、現在のシミュレーション日付における主な惑星の位置が表示され、頭上に広がる太陽系の見え方が分かります。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
ja: <html><p align="left">ツール「木星の衛星」(Ctrl+J) を使えば、地球から見える木星の四大衛星 (イオ、エウロバ、ガニメデ、カリスト) の相対位置と時間変位が分かります。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
ja: <html><p align="left">「ファイル」メニューの「天空画像を保存」(Ctrl+I) を使って、天空画像をファイルにエクスポートできます。また、コマンドプロンプトから KStars を <tt>--dump</tt> オプションを付けて起動すれば、プログラムウィンドウを開くことなく天空画像をディスクに保存できます。これによって、KDE デスクトップの壁紙も作れます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
ja: <html><p align="left">カスタム画像/情報の URL を天体に追加するときは、ポップアップメニューから「リンクを追加...」を選択してください。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
ja: <html><p align="left">「設定」メニューから「KStars を設定」を開くと、多くの表示オプションを調整することができます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
ja: <html><p align="left">「設定」メニューの「情報ボックス」の項目によって、情報ボックスの表示/非表示を切り替えられます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
ja: <html><p align="left">「設定」メニューの「ツールバー」の項目によって、ツールバーの表示/非常示を切り替えられます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
ja: <html><p align="left">「設定」メニューの「ステータスバー」の項目によって、ステータスバーの座標フィールドの「赤経/赤緯」や「方位/高度」を非表示にすることができます。また、ステータスバーそのものを完全に隠すこともできます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
ja: <html><p align="left">「設定」メニューの「色スキーム」からスキームを選択することで、定義済みの色スキームを簡単に切り替えることができます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
ja: <html><p align="left">あなた独自の地上の場所を定義することができます。「地上の場所」ダイアログで必要なフィールドを埋め、「リストに追加」ボタンを押します。以後のすべてのセッションで、その場所が有効になります。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
ja: <html><p align="left">あなた自身の色スキームを定義することができます。設定ウィンドウの「色」ページで色を調整し「現在の色を保存」ボタンを押します。以後のすべてのセッションでは、その色スキームが見られるようになります。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
ja: <html><p align="left">FOV エディタ (設定 → FOV 記号 → FOV 記号を編集) を使って新しい FOV 記号を作成することができます。新しい記号には、視野角、形状、色を指定できます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
ja: <html><p align="left">KStars 設定ウィンドウの「詳細」ページで KStars の挙動を細かく調整できます。大気差補正を行なうか、旋回する動きをアニメーション表示するかといったことを指定できます。また、天球図が動いている間は非表示にする天体を指定することもできます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
ja: <html><p align="left">太陽とすべての惑星がたどっているように見える天空の線は黄道と呼ばれます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
ja: <html><p align="left">KStars の天体の位置には、歳差運動、章動、光行差、大気差、地球に (惑星の) 光が到達するまでの時間といった効果が反映されています。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
ja: <html><p align="left">しし座、おとめ座、かみのけ座の間は、銀河系でも最大の一群をなしており、銀河系のおとめ座星団と呼ばれています。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
ja: <html><p align="left">南の天球の極近くの星雲や星団の大きな一群は、大マゼラン星雲の天体であり、天の川周辺の軌道にある小さな銀河です。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
ja: <html><p align="left">メシエカタログは、天空にある 110 の明るい非恒星型天体のリストです。有名なものに、オリオン星雲 (M42)、アンドロメダ星雲 (M31)、プレアデス星団 (M45) などがあります。</p></html>

en: Local Time
ja: 地方標準時

en: &Print...
ja: 印刷(&P)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
ja: 描画する天体の名前

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
ja: このフィールドを使う方法は二つあります: 
    1. 単純に既知の天体の名前を入力し、「描画」ボタン (または Enter) を押す。高度/時間曲線がプロットに追加され、下に座標が表示されます。
    2. カスタム天体の名前ラベルを入力。天体の赤経/赤緯座標も必要です。「描画」ボタンを押して曲線をプロットに追加します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
ja: 天体を検索...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
ja: 描画

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
ja: フィールドをクリア

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
ja: リストをクリア

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
ja: 地方標準時:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
ja: 日付と場所

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
ja: 都市を選択...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
ja: 経度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
ja: 緯度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
ja: 更新

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
ja: 調整可能なオプションの一覧

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
ja: 値:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
ja: オプションをツリー表示

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
ja: このボタンを押すと、系統的にグループ分けされた一覧から表示オプションを選択できます。各オプションの短い説明と、オプションの値のデータタイプ (文字列型, 整数型, 実数型, ブール型) も表示されます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
ja: 選択したオプションの値

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
ja: オプション:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
ja: ファイル名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
ja: 画像の幅:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
ja: 画像の高さ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
ja: リストから天体を選択

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
ja: 天体検索ダイアログを開きます。ダイアログで既知の天体のリストから天体を選択できます。選択すると、その名前が左の「方位」ボックス内に表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
ja: 方位:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
ja: 方位または目標の天体

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
ja: 方位または中心に置く天体を選択します。コンボボックスには天頂と水平線上のコンパス主要方位点が表示されます。このボックスに既知の天体の名前を入力することもできます。あるいは「天体」ボタンを押してリストから天体を選択します。
    
    訳注: 方位を選択しても動かなければ、“zenith” または “southwest” のように入力してみてください。同様に、太陽系の天体名も “Jupiter” のように入力してください。先頭にギリシャ文字の読み (例えばアルファ) が付いているものについては、カタカナの部分を削除すると動くようです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
ja: 印刷ダイアログを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
ja: 星図の色を使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
ja: 色の名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
ja: 色の値:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
ja: 国名

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
ja: 都市名

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
ja: 地方名

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
ja: 場所の選択画面を表示

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
ja: このボタンを押して場所設定ダイアログを開きます。ダイアログで世界中の 2500 以上の都市のリストから場所を選択できます。場所を選択すると、都市、地方、国のフィールドが埋められます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
ja: 追尾をオン/オフ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
ja: チェックすると、時間が経っても空が現在の位置または天体にフォーカスし続けます。これが「追尾」です。また、天体が天球図中心のフォーカスポイントに置かれると、自動的にその天体の追尾を開始します。したがって、「lookToward」関数を天体の名前とともに使えば、追尾を使う必要はありません。
    チェックしなければ、天体を中心に置いても強制的に追尾がオフになり、時間の経過とともに空が (地球の自転によって) 動いているように見えます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
ja: <font color="#00007f">秒:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
ja: 一時停止の秒数

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
ja: 残りのコマンドを実行する前に停止する秒数を入力してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
ja: キー:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
ja: このキーを押すと一時停止します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
ja: ユーザがここで指定されたキーを押すまで、スクリプトの実行を一時停止します。
    
    これには普通のキーしか指定できません。Ctrl や Shift などの修飾キーは使用できません。スペースバーを指定する場合は、“space” と入力してください。それ以外の場合は、キーそのものをタイプします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
ja: ズームレベル:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
ja: 新しいズームレベル

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
ja: ディスプレイのズームレベルを指定します。「ZoomIn」や「ZoomOut」関数を使うと、この値を付加的に増減することができます。
    ズームレベルは、1 ラジアンに相当する長さをピクセル数で指定します。おおむね 300 と 10,000,000 の間が適切な値です。

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
ja: <qt><h2>KStars 天文学計算機</h2><p>KStars の天文学計算機には天文学に関するさまざまな計算を行うモジュールが含まれています。これらのモジュールは以下のカテゴリに分類されます。</p><ul><li>天文暦の計算: 異なる天文暦に変換したり、天文学的な事象の時期を予測したりします。</li><li>座標の変換: さまざまな座標系に変換します。</li><li>太陽系: 与えられた地球上の場所と日時における惑星の位置を予測します。</li></ul></qt>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
ja: <qt>天文暦を計算するアルゴリズムを含むセクション<ul><li>ユリウス日: ユリウス日/暦の変換</li><li>恒星時: 恒星時/世界時の変換</li><li>暦: 太陽と月の出、入り、南中時刻とその位置</li><li>分点と至点: 分点、至点とその時季の長さ</li></ul></qt>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
ja: <qt>異なる天球座標系を変換するアルゴリズムを含むセクション<ul><li>歳差: 元期間の座標の歳差</li><li>銀河座標: 銀河座標/赤道座標の変換</li><li>見かけ: 与えられた元期から現在の赤道座標を計算</li><li>黄道座標: 黄道座標/赤道座標の変換</li><li>地平座標: 与えられた入力、時刻、地上の場所に対する方位と高度を計算</li><li>角距離: 赤道座標で位置を指定した二天体間の角距離を計算</li><li>測地座標: 測地座標/XYZ 座標の変換</li><li>LSR 速度: 入力された値の LSR 速度から日心、地心、測心の視線速度を計算</li></ul></qt>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
ja: <qt>太陽系の座標と時刻の情報に関連するアルゴリズムを含むセクション<ul><li>惑星座標: 地球上の時刻における地球からの惑星、月、太陽の座標</li></ul></qt>

en: Calculator modules
ja: 計算機モジュール

en: Time Calculators
ja: 時間計算機

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
ja: ユリウス日

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
ja: 恒星時

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
ja: 暦

en: Equinoxes & Solstices
ja: 分点と至点

en: Coordinate Converters
ja: 座標変換

en: Equatorial/Galactic
ja: 赤道座標/銀河座標

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
ja: 見かけの座標

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
ja: 地平座標

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
ja: 黄道座標

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
ja: 角距離

en: Geodetic Coordinates
ja: 測地座標

en: LSR Velocity
ja: LSR 速度

en: Planets Coordinates
ja: 惑星座標

en: Conjunctions
ja: 合と衝

en: Conjunction/Opposition
ja: 合 / 衝

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
ja: 入力された最大離角は有効な角度ではありません。「これは何？」の情報を参照して正しく角度を入力してください。

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
ja: 「天体を検索」ボタンを押して、合または衝となる日時を調べる天体を選択してください。

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
ja: 合または衝となる日時を調べる 2 つの異なる天体を選択してください。

en: Compute conjunction...
ja: 合を計算...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
ja: 合 (コンジャンクション)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
ja: 衝 (オポジション)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
ja: グリニッジ、英国

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
ja: 終了:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
ja: と

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
ja: 開始:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
ja: 次の場所で観測できる合/衝を表示:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
ja: 次の天体間で:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
ja: 許可する最大離角:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
ja: 計算

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
ja: 合 / 衝

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
ja: 春分:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
ja: 夏至:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
ja: 秋分:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
ja: 冬至:

[ctx: Right Ascension]
en: RA
ja: 赤経

[ctx: Declination]
en: Dec
ja: 赤緯

en: Epoch
ja: 元期

en: Icon
ja: アイコン

en: Label
ja: ラベル

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
ja: 望遠鏡 %1 はオフラインです。接続して、やり直してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
ja: ラベルの色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
ja: アイコン:

[ctx: Azimuth]
en: Az
ja: 方位

[ctx: Altitude]
en: Alt
ja: 高度

en: offset from Jupiter (arcmin)
ja: 木星からのオフセット (分角)

en: time since now (days)
ja: 現在からの時間 (日)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
ja: 対話型モード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
ja: 日付と時刻:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
ja: 赤道座標 (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
ja: 天体を選択...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
ja: 始点

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
ja: 終点

en: Could not open file %1.
ja: ファイル ‘%1’ を開けませんでした。

en: Invalid file: %1
ja: 不正なファイル: %1

en: Invalid file
ja: 不正なファイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
ja: 角距離:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
ja: バッチモード

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
ja: 入力ファイルから読み取るデータフィールドを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
ja: 初期赤経:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
ja: 初期赤緯:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
ja: 最終赤経:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
ja: 最終赤緯:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
ja: 出力ファイルのフィールドと結果を選択

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
ja: ファイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
ja: 入力ファイル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
ja: 出力ファイル:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
ja: カタログ座標

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
ja: 時間と日付

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
ja: 現在の時刻にリセット

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UTCheckBatch)
en: UT:
ja: 世界時:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
ja: 見かけの座標:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
ja: 出力ファイルに表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
ja: すべてのパラメータ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
ja: 入力ファイルのパラメータのみ

en: Does not rise
ja: 昇りません

en: Does not set
ja: 沈みません

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
ja: %1 の暦

en: computed by KStars
ja: (KStars による計算)

en: Results of Almanac calculation
ja: 暦の計算結果

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
ja: 南中の高度:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
ja: 入り:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
ja: 昼間の長さ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
ja: 日の出方位:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
ja: 出:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
ja: 南中:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
ja: 日の入り方位:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
ja: 南中高度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
ja: 月の出方位:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
ja: 南中:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
ja: 月の入り方位:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
ja: 満ち欠け:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
ja: 十三夜月 (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
ja: バッチモード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
ja: 入力ファイル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
ja: 出力ファイル:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
ja: 赤道座標

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
ja: 銀河座標

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
ja: 入力ファイルのパラメータを選択

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
ja: チェックすると、入力ファイルから読み込みます。チェックしていない場合は、隣りの入力ボックスの値を読み込みます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
ja: 銀河経度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
ja: 銀河緯度:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
ja: 出力ファイルのパラメータを選択

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
ja: ファイル名を選択

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
ja: 入力座標を選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
ja: デカルト座標

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
ja: 地表座標

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
ja: 楕円モデルを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
ja: 変換

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
ja: デカルト座標

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
ja: 地表座標

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
ja: 標高 (メートル):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
ja: 標高 (m):

en: Results of Julian day calculation
ja: ユリウス日の計算結果

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
ja: ユリウス日:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
ja: 準ユリウス日:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
ja: 入力パラメータ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
ja: 日付と時刻

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
ja: ユリウス日

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
ja: 準ユリウス日

en: Incorrect number of fields in line %1:
ja: 行 %1 に不正なフィールド数:

en: Present fields %1.
ja: 現在のフィールド %1。

en: Required fields %1.
ja: 必要なフィールド %1。

en: Unknown planet
ja: 未知の惑星

en:  in line %1:
ja:  %1 行目:

en: Line %1 contains an invalid time
ja: 行 %1 は不正な時刻を含んでいます

en: Line %1 contains an invalid date:
ja: 行 %1 は不正な日付を含んでいます:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
ja: 入力ファイルの何行かを解析中にエラーが見つかりました

en: Errors in lines
ja: 行にエラー

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
ja: 入力パラメータ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
ja: 太陽系天体:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
ja: 日心黄道座標

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
ja: 距離 (AU):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
ja: 地心黄道座標

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
ja: 出力ファイルの座標系を選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
ja: 日心黄道座標

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
ja: 赤道座標

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
ja: 地心黄道

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
ja: 地平座標

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
ja: 出力ファイルのその他のパラメータ

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
ja: 場所を表す文字列は、コンマで区切られた都市名、地方名、国名から成ります。名前にスペースが含まれる場合は、正しく解析されるように引用符でくくってください。

en: Hint for writing location strings
ja: 場所を表す文字列の入力方法

en: local time
ja: 地方標準時

en: sidereal time
ja: 恒星時

en: date
ja: 日付

en: location
ja: 場所

en: %1 and %2
ja: %1 と %2

en: %1, %2 and %3
ja: %1, %2 と %3

en: Specify %1 in the input file.
ja: 入力ファイルで %1 を指定してください。

en: Results of Sidereal time calculation
ja: 恒星時の計算結果

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
ja: 恒星時:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
ja: 恒星時を計算

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
ja: 標準時を計算

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
ja: 入力ファイルから読む

en: Sun's Declination
ja: 太陽の赤緯

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
ja: # 分点と至点の時期

en: # computed by KStars
    #
ja: # KStars による計算
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
ja: # 春分		夏至			秋分		冬至
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
ja: 分点と至点

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
ja: この年の分点と至点:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
ja: 2007年1月1日 00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
ja: 目標位置:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
ja: 視線速度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
ja: 日心:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
ja: 地心:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
ja: 測心:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
ja: 標高 (メートル):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
ja: 入力速度:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
ja: 日心

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
ja: 地心

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
ja: 測心

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
ja: 概要

[ctx: Magnitude]
en: Mag
ja: 等級

en: %1 is already in your wishlist.
ja: %1 は既にあなたの希望リストにあります。

en: %1 is already in the session plan.
ja: %1 は既にセッション計画にあります。

en: Added %1 to observing list.
ja: %1 を観測リストに追加しました。

en: Added %1 to session list.
ja: %1 をセッションのリストに追加しました。

en: The specified file is invalid
ja: 指定されたファイルは不正です

en: Do you want to save the current session?
ja: 現在のセッションを保存しますか？

en: Save Current session?
ja: 現在のセッションを保存しますか？

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
ja: ファイル ‘%1’ を開けませんでした。ファイル名を変えてみますか？

en: Try Different
ja: 変えてみる

en: Do Not Try
ja: やめる

en: Delete All Images
ja: すべての画像を削除

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
ja: 観測セッションのリストを開く

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
ja: ディスクから観測リストをロード

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
ja: 観測セッションを保存

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
ja: 現在の観測リストをディスクに保存

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
ja: 名前を付けて観測セッションを保存...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
ja: 現在の観測リストをファイル名を付けてディスクに保存

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
ja: 保存されたすべての DSS/SDSS 画像を削除します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
ja: すべての画像を削除

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
ja: 観測リストウィザード

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
ja: このリストウィザードでは、天体の型、天球上の位置、等級による絞り込みを使って観測リストを作成します。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
ja: 希望リスト

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
ja: セッション計画

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
ja: 予定時刻

en: Add to session plan
ja: セッション計画に追加

en: Add objects visible tonight to session plan
ja: 今夜見える物体をセッション計画に追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
ja: 中心に

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
ja: 望遠鏡

en: Show SDSS image
ja: SDSS 画像を表示

en: Show DSS image
ja: DSS 画像を表示

en: Show images from web
ja: ウェブの画像を表示

en: Remove from WishList
ja: 希望リストから削除

en: Remove from Session Plan
ja: セッション計画から削除

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
ja: 矩形領域内で

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
ja: 円形領域内で

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
ja: 天空の全領域で

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
ja: 散開星団

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
ja: 球状星団

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
ja: ガス星雲

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
ja: 惑星状星雲

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
ja: 太陽、月、惑星

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
ja: 円の指定が不正です。領域を選択することができません。

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
ja[0]: あなたの観測リストには現在 1 個の天体があります
ja[1]: あなたの観測リストには現在 %1 個の天体があります

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
ja: 星座で

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
ja: <html><h2>観測リスト作成ウィザードへようこそ</h2><p>このツールを利用すると、すべての天体をさまざまなフィルタにかけて観測リストを作成することができます。最初に「天体の型」を選択します。次に特定の「天空の領域」にある天体のみを選択できます。天体の「等級の下限」を指定して、さらに観測リストを絞ることも可能です。最後に「特定の日に観測可能」な天体のみを観測リストに残すことができます。</p><p>作成を開始するには、「次へ」を押して、観測リストに含める天体の型を選択してください。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
ja: <html><h3>天体の型を選択</h3><p>観測リストに追加する天体の型を下のボックスで選択してください。型は複数選択できます。右側のボタンを使うと、一般的な選択を素早く指定できます。</p><p>選択し終えたら「次へ」を押してください。</p></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
ja: リストのすべてのアイテムを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
ja: すべて

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
ja: リストで選択済みのすべてのアイテムをクリア

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
ja: リストのすべての深宇宙天体を選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
ja: 深宇宙

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
ja: リストのすべての太陽系天体を選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
ja: <html><h3>領域を選択</h3><p>次に、天空の特定の領域にある天体のみに観測リストを絞ることができます。この領域は「星座」「矩形領域」「円形領域」のいずれかを指定して設定します。領域の設定は省略してもかまいません。その場合は「天空の全領域」の天体が含まれます。</p><p>下で選択方法を指定して「次へ」を押してください。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
ja: 天体の選択方法:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ja: <html><h3>星座の天体を選択</h3><p>観測リストに含める星座を下のリストで選択してください (複数可)。選択した星座に属する天体のみが観測リストに残ります。</p><p>選択し終えたら「次へ」を押して先に進んでください。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ja: <html><h3>矩形領域内の天体を選択</h3><p>このページでは、特定の矩形領域内にある天体のみに観測リストを絞ることができます。赤経と赤緯の範囲を指定して領域を設定します。</p><p>設定し終えたら「次へ」を押して先に進んでください。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
ja: まで

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
ja: 赤緯の範囲:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
ja: 赤経の範囲:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ja: <html><h3>円形領域内の天体を選択</h3><p>このページでは、特定の円形領域内にある天体のみに観測リストを絞ることができます。赤経と赤緯の座標で円の中心を決め、円の半径を度で指定して領域を設定します。</p><p>設定し終えたら「次へ」を押して先に進んでください。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
ja: 中心赤経:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
ja: 中心赤緯:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
ja: 半径 (度):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
ja: <html><h3>特定の日に観測可能な天体を選択</h3><p>このページでは、特定の日に特定の場所で観測可能な天体のみに観測リストを絞ることができます。このフィルタを使用する場合は、下のボックスをチェックして日付を選択してください。チェックを外したままにしておくと、観測可能な日に関係なく天体が含まれます (標準設定)。また、観測可能かどうかを決定する地上の場所を変更することもできます。</p><p>設定し終えたら「次へ」を押して先に進んでください。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
ja: 開始値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
ja: この日に観測可能な天体を選択:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
ja: これより明るい天体を選択:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
ja: 等級が定義されていない天体を含める

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
ja: あなたの観測リストには現在天体がありません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
ja: 数を更新

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
ja: オプションの名前

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
ja: X ポジション (AU)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
ja: Y ポジション (AU)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
ja: 今日

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
ja: 指定した場所に画面を移動します。%1 には天体の名前、コンパスの主要方位点または天頂を指定します。

en: Add a name label to the object named %1.
ja: 天体 %1 に名前ラベルを付けます。

en: Remove the name label from the object named %1.
ja: 天体 %1 の名前ラベルを削除します。

en: Add a trail to the solar system body named %1.
ja: 太陽系の天体 %1 に光跡を付けます。

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
ja: 太陽系の天体 %1 の光跡を削除します。

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
ja: 指定した赤経/赤緯の座標に画面を移動します。赤経は時、赤緯は度で表します。

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
ja: 指定した高度/方位の座標に画面を移動します。高度と方位は度で表します。

en: Increase the display Zoom Level.
ja: 画面のズームレベルを上げます。

en: Decrease the display Zoom Level.
ja: 画面のズームレベルを下げます。

en: Set the display Zoom Level to its default value.
ja: 画面のズームレベルを標準の値にセットします。

en: Set the display Zoom Level manually.
ja: 画面のズームレベルを手動でセットします。

en: Set the system clock to the specified Local Time.
ja: システム時間を指定した地方標準時にセットします。

en: Pause script execution for specified number of seconds.
ja: スクリプトの実行を指定した秒数だけ停止します。

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
ja: 指定したキーを押すまで、スクリプトの実行を一時停止します。単一のキーストロークのみ有効です。スペースバーを使う場合は “space” と入力します。

en: Set whether the display is tracking the current location.
ja: 現在の場所を追尾するかどうかをセットします。

en: Change view option named %1 to value %2.
ja: 名前 %1 の表示オプションを値 %2 に変更します。

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
ja: 都市、地方、国で指定された場所に地上の場所をセットします。

en: Set the color named %1 to the value %2.
ja: 名前 %1 の色を値 %2 に設定します。

en: Load the color scheme specified by name.
ja: 指定された名前の色スキームをロードします。

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
ja: 幅と高さを指定して天空画像をファイルにエクスポートします。

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
ja: 天空画像をプリンタまたはファイルに出力します。%1 が true なら印刷ダイアログを表示します。%2 が true なら星図の色スキームを使って印刷します。

en: Halt the simulation clock.
ja: シミュレーション時計を停止します。

en: Start the simulation clock.
ja: シミュレーション時計を開始します。

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
ja: シミュレーション時計を指定されたタイムスケールにセットします。1.0 は現実の時間どおり、2.0 にセットすると 2 倍の速さになります。

en: Functions
ja: 関数

en: InfoBoxes
ja: 情報ボックス

en: Toggle display of all InfoBoxes
ja: すべての情報ボックスの表示を切り替え

en: bool
ja: ブール型

en: Toggle display of Time InfoBox
ja: 時間情報ボックスの表示を切り替え

en: Toggle display of Geographic InfoBox
ja: 場所情報ボックスの表示を切り替え

en: Toggle display of Focus InfoBox
ja: フォーカス情報ボックスの表示を切り替え

en: (un)Shade Time InfoBox
ja: 時間情報ボックスの詳細情報の表示を切り替え

en: (un)Shade Geographic InfoBox
ja: 場所情報ボックスの詳細情報の表示を切り替え

en: (un)Shade Focus InfoBox
ja: フォーカス情報ボックスの詳細情報の表示を切り替え

en: Toolbars
ja: ツールバー

en: Toggle display of main toolbar
ja: メインツールバーの表示を切り替え

en: Toggle display of view toolbar
ja: メインツールバーの表示を切り替え

en: Show Objects
ja: 天体を表示

en: Toggle display of Stars
ja: 恒星の表示を切り替え

en: Toggle display of all deep-sky objects
ja: 深宇宙のすべての天体の表示を切り替え

en: Toggle display of all solar system bodies
ja: 太陽系のすべての天体の表示を切り替え

en: Toggle display of Sun
ja: 太陽の表示を切り替え

en: Toggle display of Moon
ja: 月の表示を切り替え

en: Toggle display of Mercury
ja: 水星の表示を切り替え

en: Toggle display of Venus
ja: 金星の表示を切り替え

en: Toggle display of Mars
ja: 火星の表示を切り替え

en: Toggle display of Jupiter
ja: 木星の表示を切り替え

en: Toggle display of Saturn
ja: 土星の表示を切り替え

en: Toggle display of Uranus
ja: 天王星の表示を切り替え

en: Toggle display of Neptune
ja: 海王星の表示を切り替え

en: Toggle display of Asteroids
ja: 小惑星の表示を切り替え

en: Toggle display of Comets
ja: 彗星の表示を切り替え

en: Show Other
ja: その他の表示

en: Toggle display of constellation lines
ja: 星座線の表示を切り替え

en: Toggle display of constellation boundaries
ja: 星座の境界線の表示を切り替え

en: Toggle display of constellation names
ja: 星座名の表示を切り替え

en: Toggle display of Milky Way
ja: 天の川の表示を切り替え

en: Toggle display of the coordinate grid
ja: 座標グリッドの表示を切り替え

en: Toggle display of the celestial equator
ja: 天の赤道の表示を切り替え

en: Toggle display of the ecliptic
ja: 黄道の表示を切り替え

en: Toggle display of the horizon line
ja: 地平線の表示を切り替え

en: Toggle display of the opaque ground
ja: 地面の不透明表示の切り替え

en: Toggle display of star name labels
ja: 恒星の名前ラベルの表示を切り替え

en: Toggle display of star magnitude labels
ja: 恒星の等級ラベルの表示を切り替え

en: Toggle display of asteroid name labels
ja: 小惑星の名前ラベルの表示を切り替え

en: Toggle display of comet name labels
ja: 彗星の名前ラベルの表示を切り替え

en: Toggle display of planet name labels
ja: 惑星の名前ラベルの表示を切り替え

en: Toggle display of planet images
ja: 惑星の画像の表示を切り替え

en: Show Latin constellation names
ja: ラテン語の星座名を表示

en: Show constellation names in local language
ja: 現地語の星座名を表示

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
ja: 国際天文学連合の省略形を表示

en: Hide Items
ja: 隠す項目

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
ja: 旋回している間、天体を隠すかどうか

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
ja: 天体を隠すタイムステップのしきい値 (秒)

en: double
ja: 実数型

en: Hide faint stars while slewing?
ja: 旋回している間は、暗い星を隠しますか？

en: Hide solar system bodies while slewing?
ja: 旋回している間は、太陽系の天体を隠しますか？

en: Hide Milky Way while slewing?
ja: 旋回している間は、天の川を隠しますか？

en: Hide constellation names while slewing?
ja: 旋回している間は、星座名を隠しますか？

en: Hide constellation lines while slewing?
ja: 旋回している間は、星座線を隠しますか？

en: Hide constellation boundaries while slewing?
ja: 旋回している間は、星座の境界線を隠しますか？

en: Hide coordinate grid while slewing?
ja: 旋回している間は、座標グリッドを隠しますか？

en: Skymap Options
ja: 天球図オプション

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
ja: 地平座標を使いますか？(しない場合は赤道座標)

en: Set the Zoom Factor
ja: ズームの倍率を設定

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
ja: FOV 記号の角度を選択 (分角)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
ja: FOV 記号の形状を選択 (0=円, 1=正方形, 2=十字線, 4=多重円)

en: int
ja: 整数

en: Select color for the FOV symbol
ja: FOV 記号の色を選択

en: string
ja: 文字列型

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
ja: 旋回をアニメーション表示しますか？(しない場合は新しい場所に「素早く」フォーカス)

en: Correct for atmospheric refraction?
ja: 大気差補正を使いますか？

en: Automatically attach name label to centered object?
ja: 中央に置かれている天体に自動的に名前ラベルを付けますか？

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
ja: 天体の上でマウスを停止したときに、一時的な名前ラベルを付けますか？

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
ja: 惑星の光跡を背景色に減衰させますか？(しない場合は色は一様)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
ja: 天球図でラベルを付ける最も暗い恒星の等級

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
ja: 旋回している間は表示しない最も明るい恒星の等級

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
ja: 天球図に描画する最も暗い小惑星の等級

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
ja: 天球図でラベルを付ける最も暗い小惑星の等級

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
ja: この値 (AU) より太陽に近い彗星にラベルを付ける

en: Could not download remote file.
ja: リモートファイルをダウンロードできませんでした。

en: Download Error
ja: ダウンロードエラー

en: Save Changes to Script?
ja: スクリプトの変更を保存しますか？

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
ja: 現在のスクリプトには未保存の変更があります。閉じる前に保存しますか？

en: Could not parse script.  Line was: %1
ja: スクリプトを構文解析できませんでした。行: %1

en: true
ja: 真

en: Function index out of bounds.
ja: 関数のインデックスが限界を超えました。

en: false
ja: 偽

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
ja: 関数と引数のウィジェットの不一致 (%1 が期待されます)。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
ja: 新しいスクリプト

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
ja: 現在のスクリプトを破棄して新いスクリプトの作成を開始します。現在のスクリプトに未保存の変更があれば、保存のプロンプトが表示されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
ja: 既存のスクリプトを開きます。現在のスクリプトに未保存の変更があれば、保存のプロンプトが表示されます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
ja: スクリプトを保存

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
ja: 現在のスクリプトを保存します。今までに保存されたことのないスクリプトであれば、名前を付けて保存します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
ja: 名前を付けてスクリプトを保存...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
ja: ファイルにスクリプトを保存します。最初にファイル名とスクリプトの名前を指定します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
ja: スクリプトの動作テスト

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window.  You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
ja: Kstars メインウィンドウでスクリプトを実行します。天球図が見えるように、スクリプトビルダーを移動する方がよいでしょう。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
ja: 現在のスクリプト

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script.  Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below.  Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
ja: 現在の作業スクリプトに含まれるコマンドを一覧表示します。コマンドを選択すると、その引数を指定するためのウィジェットが下に表示されます。右のアクションボタンを使って、選択したコマンドをコピー、削除、移動します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
ja: 関数を追加

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
ja: 「関数ブラウザ」ボックスでハイライトされている関数があれば、このボタンで現在の作業スクリプトに追加することができます。新しい関数は、「現在のスクリプト」ボックスでハイライトされている関数の次の位置に挿入されます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
ja: 関数を削除

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
ja: 「現在のスクリプト」ボックスでハイライトされている関数があれば、このボタンでスクリプトから削除することができます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
ja: 関数をコピー

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
ja: 「現在のスクリプト」ボックスでハイライトされている関数があれば、このボタンで関数を複製することができます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
ja: 上へ移動

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
ja: 「現在のスクリプト」ボックスでハイライトされている関数があれば、このボタンで一つ上の位置に移動させることができます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
ja: 下へ移動

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
ja: 「現在のスクリプト」ボックスでハイライトされている関数があれば、このボタンで一つ下の位置に移動させることができます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
ja: 関数の引数

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
ja: 関数ブラウザ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
ja: 関数のヘルプ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
ja: 「現在のスクリプト」ボックスでハイライトされている関数があれば、ここにその関数の簡単な説明が表示されます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
ja: スクリプトの名前を入力

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
ja: スクリプトの名前を入力してください。これはファイル名ではなく、短い説明文のようなものです。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
ja: 作者の名前を入力

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
ja: スクリプトの名前:

en: Print the Sky Calendar
ja: 天文カレンダーを印刷

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
ja: %1 の出

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
ja: %1 の入り

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
ja: %1 の南中

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
ja: 年:

en: at %1
ja: %1

en: The night of %1
ja: %1 の夜

en: Star Clusters
ja: 星団

en: circumpolar
ja: 周極

en: does not rise
ja: 昇りません

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
ja: 日の入り: %1 (%2)

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
ja: 日の出: %1 (%2)

en: Night duration: %1
ja: 夜間: %1 時間

en: Night duration: %1 hours
ja: 夜間: %1 時間

en: Night duration: %1 hour
ja: 夜間: %1 時間

en: Night duration: %1 minutes
ja: 夜間: %1 分

en: Night duration: %1 minute
ja: 夜間: %1 分

en: Moon rises at: %1 on %2
ja: 月の出: %1 (%2)

en: Moon sets at: %1 on %2
ja: 月の入り: %1 (%2)

en: No Object Selected
ja: 天体が選択されていません

en: Object Not Found
ja: 天体が見つかりません

en: Rises at: %1
ja: 出の時刻: %1

en: Transits at: %1
ja: 南中時刻: %1

en: Sets at: %1
ja: 入りの時刻: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
ja: 日付上の夜

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
ja: 新しい日付を選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
ja: 日付を変更...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
ja: 場所

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
ja: 新しい地上の場所を選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
ja: 場所を変更...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
ja: 天体を表示する時間帯:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
ja: 時間帯を選択

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
ja: 今夜

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
ja: 翌朝

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
ja: 夜間

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
ja: この等級より明るい天体を表示:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
ja: 月の出の時刻

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
ja: 選択した日の月の出の時刻です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
ja: 月の出:  13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
ja: 選択した日の夜間の長さ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
ja: 選択した日の日の入りから日の出までの時間です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
ja: 夜間: 11 時間

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
ja: 日の入りの時刻

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
ja: 選択した日の日の入りの時刻です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
ja: 日の入り:  19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
ja: 月の入りの時刻

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
ja: 選択した日の月の入りの時刻です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
ja: 月の入り: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
ja: 日の出の時刻

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
ja: 選択した日の日の出の時刻です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
ja: 日の出:  07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
ja: 月の照度の割合

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
ja: 選択した日の月の照度の割合です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
ja: 月の照度: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
ja: カテゴリを選択:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
ja: マッチした天体:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
ja: 天体の名前

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
ja: ハイライトされている天体が選択した日に地平線を越える時刻です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
ja: 出の時刻:  22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
ja: ハイライトされている天体が選択した日に子午線を通過する時刻です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
ja: 南中:  03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
ja: ハイライトされている天体が選択した日に地平線の下に沈む時刻です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
ja: 入りの時刻:  08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
ja: この天体を天球図の中心に配置

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
ja: 画面中央にこの天体を置いて追尾を開始します。これはポップアップメニューの「中心に置いて追尾」と同じです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
ja: 天体を中心に

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
ja: 天体の詳細のウィンドウを開く

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
ja: 選択されている天体の詳細画面を開く。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
ja: 選択した天体を観測リストに追加します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
ja: リストに追加

en: Angle value in degrees.
ja: 度数法での角度の値。

en: Angle value in hours.
ja: 時間表記での角度の値。

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
ja: このボックスは角度を度数法で表示します。表示されている 3 つの数値は角度の度、分、秒です。

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
ja: このボックスは角度を時間表記で表示します。表示されている 3 つの数値は角度の時、分、秒です。

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
ja: 単純な整数、浮動小数点数、あるいはスペースまたはコロンで区切られた度、分、秒の値を入力

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
ja: 角度を度数法で入力します。角度は単純な整数 (“12”)、浮動小数点数 (“12.333”)、あるいはスペースまたはコロンで区切られた度、分、秒 (“12:20”, “12:20:00”, “12:20”,“12 20.0” など) で表現します。

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
ja: 単純な整数、浮動小数点数、あるいはスペースまたはコロンで区切られた時、分、秒の値を入力

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
ja: 角度を時間表記で入力します。角度は単純な整数 (“12”)、浮動小数点数 (“12.333”)、あるいはスペースまたはコロンで区切られた時、分、秒 (“12:20”, “12:20:00”, “12:20”,“12 20.0” など) で表現します。

[ctx: Local Time]
en: LT:
ja: 地方標準時:

[ctx: Universal Time]
en: UT:
ja: 世界時:

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
ja: 恒星時:

[ctx: Julian Day]
en: JD:
ja: ユリウス日:

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
ja: 経度:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
ja: 緯度:

[ctx: seconds]
en: secs
ja: 秒

[ctx: second]
en: sec
ja: 秒

[ctx: minute]
en: min
ja: 分

[ctx: minutes]
en: mins
ja: 分

en: hour
ja: 時

[ctx: hours]
en: hrs
ja: 時

[ctx: sidereal day]
en: sid day
ja: 恒星時の日

en: day
ja: 日

en: week
ja: 週

[ctx: weeks]
en: wks
ja: 週

en: month
ja: 月

[ctx: months]
en: mths
ja: 月

en: year
ja: 年

[ctx: years]
en: yrs
ja: 年

en: Adjust time step
ja: タイムステップ (時間経過速度) を調整

en: Adjust time step units
ja: タイムステップ (時間経過速度) の単位を調整

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
ja: シミュレーション時計のタイムスケールをセットします。「1 秒」にセットすると、時計は CPU クロックに完全に追随して現実の時間どおりに進みます。値を増やせば時計は速く進み、減らせば遅くなります。負値にすると時計が逆向きに進みます。
    
    二対の上げ下げボタンがあります。左の対は、利用可能なすべてのタイムステップを順に通過します。このタイムステップは非常に数が多いので、間を飛ばして次の時間単位に切り替えられるように右の対が用意されています。例えば、現在のタイムスケールが「1 分」だとしたら、右の「上げる」ボタンはタイムスケールを「1 時間」に、右の「下げる」ボタンは「1 秒」にセットします。

[ctx: Map projection method]
en: No projection
ja: 投影法なし

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
ja: 古代

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
ja: 方位図法

[ctx: Map projection method]
en: Bonne
ja: ボンヌ図法

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
ja: 心射図法

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
ja: 半球図

[ctx: Map projection method]
en: Lambert
ja: ランベルト図法

[ctx: Map projection method]
en: Mercator
ja: メルカトル図法

[ctx: Map projection method]
en: Mollweide
ja: モルワイデ図法

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
ja: 正射図法

[ctx: Map projection method]
en: Peters
ja: ピーターズ図法

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
ja: 多円錐図法

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
ja: 円筒図法

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
ja: Xplanet のパス:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
ja: Xplanet 実行ファイルのパスを入力します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
ja: ウィンドウのサイズ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
ja: ウィンドウの幅を設定します

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
ja: ウィンドウの高さを設定します

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
ja: KStars の FOV を使いますか？

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
ja: KStars の FOV を使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
ja: ベース等級:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
ja: 指定した等級の星が 1 ピクセルの明るさになります

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
ja: 設定ファイル:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
ja: 設定ファイルのパス

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
ja: 指定した設定ファイルを使います

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
ja: 指定の星図を使いますか？

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
ja: 星図:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
ja: arc ファイル:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
ja: arc ファイルのパス

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
ja: 太陽の周りの輝きの半径

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
ja: 出力ファイルの画質:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
ja: JPEG 画質

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
ja: ラベルとマーカー

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
ja: ラベル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
ja: ラベルのテキスト:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
ja: ラベルの最初の行のテキストを指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
ja: ラベルの最初の行のテキストを指定します。標準では “Looking at Earth” のようになります。文字列中の %t は観察する天体の名前、%o は観察者側の天体の名前に置き換えられます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
ja: 日付書式:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
ja: 日付と時間のラベルの書式を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
ja: 日付と時間のラベルの書式を指定します。この文字列は strftime(3) に渡されます。標準の “%c %Z” は、日付、時間、タイムゾーンをロケールの日付と時間の書式で表示します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
ja: フォントサイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
ja: ラベルの位置:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
ja: ラベルを表示しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
ja: チェックすると、ラベルが右上隅に表示されます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
ja: マーカー

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
ja: マーカーファイルを使いますか？

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
ja: マーカーファイルを使う:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
ja: 背景の星に対して表示するユーザ定義のマーカーデータを含むファイルを指定します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
ja: マーカー境界をファイルに書き込みます

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
ja: 各マーカーの境界ボックスの座標をファイルに書き込みます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
ja: マーカー境界をこのファイルに書き込む:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude
ja: 観察者を次の位置に配置する: 緯度

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
ja: 指定した緯度の上から見た天体を描画します。標準の値は 0 です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude
ja:  経度

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
ja: 観察者を指定した経度の上に配置します。地球と月の場合は、正の値は 0 から東方向へ、負の値は西方向へカウントします。したがってロサンゼルスは -118 または 242 になります。標準の値は 0 です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
ja: (度数法で)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
ja: 投影法:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
ja: 投影法の種類

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
ja: 標準設定は投影法なしです。このオプションを指定すると、影は描画されますが複数の天体は表示されません。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
ja: 背景

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
ja: 背景を使いますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
ja: チェックすると、画像ファイルまたは色を背景として使います。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
ja: 背景画像:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
ja: このファイルを背景画像として使います

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
ja: 背景に使う画像ファイルのパスを入力します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
ja: 背景色:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
ja: 背景の色を設定します。
