kstars - en to mai translation catalogue (219 entries)

en: Sky
mai: असमानी

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
mai: मूलभूत रँग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
mai: सहेजू

en: Overwrite File?
mai: फाइल केर उप्पर लिखू?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
mai: रद करू

en: Failed to load image
mai: चित्र सहेजबामे विफल

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
mai: रवि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
mai: मर्क्युरी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
mai: चन्द्रमा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
mai: स्थानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
mai: दिन

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mai: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mai: सँपादित करू (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mai: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
mai: मद्दति (&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
mai: मुख्य अओजार पट्टी

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
mai: अओजार (&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mai: जमावट (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
mai: प्रकार:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
mai: तारासभ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
mai: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
mai: अज्ञात

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
mai: फाइल निर्यात करू

en: Invalid URL
mai: अवैध URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
mai: चित्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
mai: सूचना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
mai: विवरण:

en: Ignore
mai: उपेक्षा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
mai: प्रकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
mai: लेखक:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
mai: वस्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
mai: संपादन...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
mai: हटाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
mai: रँग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
mai: नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
mai: संस्करण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
mai: रँग

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
mai: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
mai: स्थिति

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
mai: लागू नहि

en: Links
mai: लिंक

en: Advanced
mai: उन्नत

en: Log
mai: लघुगणक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
mai: आकार:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
mai: दूरी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
mai: संसाधन देखाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
mai: लिंक मेटाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
mai: निर्देशाँक

en: Any
mai: कोनो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
mai: फीट

en: meters
mai: मीटर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
mai: नवीन...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
mai: शहर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
mai: देश:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ect
en: mm
mai: मिमी

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
mai: कैमरा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
mai: पिक्सेल्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_2_3)
en: cm
mai: सेमी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
mai: वृत्त

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
mai: आकार:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
mai: फिल्टर:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
mai: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
mai: गति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
mai: सांख्यिकी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
mai: गिनतीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
mai: प्रति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
mai: उद्भासन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
mai: माध्य:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileFilterS) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
mai: फिल्टर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
mai: आउटपुटः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
mai: पोर्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
mai: जोड़ू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
mai: डिसकनेक्ट करू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
mai: आगाँ (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
mai: बन्न करू

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
mai: पसंदीदा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
mai: किछु नहि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
mai: स्वचालित

en: unnamed
mai: अनामित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
mai: शुरू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
mai: बन्न

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
mai: स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
mai: सीमा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
mai: मेटाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
mai: चलाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
mai: खाली

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
mai: पोर्टः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
mai: होस्ट:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
mai: ट्रैक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
mai: कीवर्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
mai: मान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
mai: टिप्पणी

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
mai: आयतचित्र

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
mai: देखाबू

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
mai: स्रोत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
mai: ड्राइवर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
mai: लेबल:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
mai: युक्ति प्रबंधक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
mai: डिवाइस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
mai: मोड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
mai: स्थानीय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
mai: सर्वर

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
mai: क्लाएँट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
mai: होस्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
mai: सुधारू...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
mai: कनेक्शन

en: Add Host
mai: होस्ट जोड़ू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
mai: समय

en: Upload
mai: अपलोड

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
mai: बजाउ/ठहरू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
mai: रद्द करू (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
mai: पाछाँ (&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
mai: <b>समय</b>

en: star
mai: तारा

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
mai: विवरण

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
mai: फाँट आकार

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
mai: दिनांक प्रारूप

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
mai: उप्परी बामाँ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
mai: उप्पर दहिन्ना

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
mai: तलवर्ती दहिन्ना

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
mai: तलवर्ती बामाँ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
mai: पृष्ठभूमि रंग

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
mai: स्क्रीन

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
mai: भविष्यवाणी

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
mai: तीर

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
mai: सालसभ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
mai: रेडियो

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
mai: बिंब

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
mai: आन

en: Catalogs
mai: कैटलौग

en: Guides
mai: निर्देश

en: Could not open file %1
mai: फाइल %1 खोलि नहि सकल

en: Download New Data...
mai: नवीन डाटा डाउनलोड करू...

en: Calculator
mai: कैलकुलेटर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
mai: फ्लैग

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
mai: तारासभ

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
mai: फ्लैग

en: nothing
mai: किछु नहि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
mai: विवरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
mai: जोड़ू

en: Carsten Niehaus
mai: कार्सटन निहाउस

en: New Color Scheme
mai: नवीन रंग योजना

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
mai: नहि भरब

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
mai: पारदर्शी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
mai: अपारदर्शक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
mai: सभ चुनू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
mai: कोनो केँ नहि चुनू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
mai: दिनांक:

en: Object Details
mai: वस्तु विवरण

en: unknown
mai: अज्ञात

en: Star
mai: तारा

en: Unknown Type
mai: अज्ञात किस्म

en: Show
mai: देखाबू

en: alpha
mai: अल्फा

en: beta
mai: बीटा

en: gamma
mai: गामा

en: delta
mai: डेल्टा

en: epsilon
mai: ऐप्सिलोन

en: zeta
mai: जेटा

en: eta
mai: एटा

en: theta
mai: थीटा

en: iota
mai: आयोटा

en: kappa
mai: कप्पा

en: mu
mai: मू

en: nu
mai: नू

en: xi
mai: जाइ

en: omicron
mai: ओमिक्रोन

en: rho
mai: रो

en: sigma
mai: सिग्मा

en: tau
mai: टाउ

en: upsilon
mai: अपसिलोन

en: phi
mai: फाइ

en: chi
mai: काइ

en: psi
mai: साइ

en: omega
mai: ओमेगा

en: &Print...
mai: छापू (&P)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
mai: अद्यतन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
mai: मान:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
mai: फाइल नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
mai: आओर

[ctx: Declination]
en: Dec
mai: दिसंबर

en: Icon
mai: चिह्न

en: Label
mai: लेबल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
mai: प्रतीक:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
mai: फाइल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
mai: बदलू

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
mai: दिनांक आओर समय

en: date
mai: तिथि

en: %1 and %2
mai: %1 आओर %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
mai: सारांश

en: Do Not Try
mai: कोसिस नहि करू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
mai: केंद्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
mai: सभ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
mai: मे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
mai: द्वारा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
mai: आइ

en: Functions
mai: प्रकार्यसभ

en: Toolbars
mai: टूलबार

en: string
mai: स्ट्रिंग

en: Download Error
mai: डाउनलोड त्रुटि

en: true
mai: सही

en: false
mai: गलत

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
mai: नवीन स्क्रिप्ट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
mai: उप्पर जाउ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
mai: नीच्चाँ जाउ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
mai: वर्षः

[ctx: second]
en: sec
mai: सकेंड

en: hour
mai: घंटा

en: day
mai: दिन

en: week
mai: सप्ताह

en: month
mai: महीना

en: year
mai: साल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
mai: लेबल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelGMT)
en: GMT
mai: जीएमटी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
mai: तिथि फार्मेटः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
mai: फाँट आकार:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
mai: पृष्ठभूमि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
mai: पृष्ठभूमि चित्र:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
mai: पृष्ठभूमि क' रंगः
