kstars - en to nb translation catalogue (3250 entries)

en: Sky
nb: Himmelen

en: Messier Object
nb: Messier-objekt

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
nb: Objekter m/ lenker

en: Star Name
nb: Stjernenavn

en: Deep Sky Object Name
nb: Navn på fjernt objekt

en: Planet Name
nb: Navn på planet

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
nb: Stjernebildenavn

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
nb: Stjernebildelinje

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
nb: Stjernebildegrense

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
nb: Framhevet stjernebildegrense

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
nb: Melkeveien

en: Equator
nb: Ekvator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
nb: Ekliptikken

en: Horizon
nb: Horisonten

en: Compass Labels
nb: Kompassretninger

en: Equatorial Coordinate Grid
nb: Ekvatorialkoordinatnett

en: Horizontal Coordinate Grid
nb: Horisont-koordinatnett

en: Info Box Text
nb: Infoboks-tekst

en: Info Box Selected
nb: Infoboks valgt

en: Info Box Background
nb: Infoboks bakgrunnsfarge

en: Target Indicator
nb: Mål-indikator

en: User Labels
nb: Bruker-merkelapper

en: Planet Trails
nb: Planetspor

en: Angular Distance Ruler
nb: Vinkelavstandslinjal

en: Observing List Label
nb: Etikett for observasjonsliste

en: Star-Hop Route
nb: Star-Hop-rute

en: Visible Satellites
nb: Synlige satellitter

en: Satellites
nb: Satellitter

en: Satellites Labels
nb: Satellittetiketter

en: Supernovae
nb: Supernovaer

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
nb: Standard farger

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
nb: Stjernekart

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
nb: Nattsyn

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
nb: Den lokale fila med fargeskjemaet kan ikke åpnes.
    Fargeskjemaet kan ikke lagres.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
nb: Den lokale fila med fargeskjemaindeksen kan ikke åpnes.
    Fargeskjemaet kan ikke lagres.

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
nb: 7x35-kikkert

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
nb: Én grad

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
nb: 30m på 1.3cm

en: No FOV
nb: Intet synsfelt

en: KStars Exported Sky Image
nb: KStars eksportert himmelbilde

en: Could not upload image to remote location: %1
nb: Klarte ikke laste opp bildet til nettadressen: %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
nb: Kunne ikke eksportere bildet: URL %1 ugyldig

en: Invert colors
nb: Snu om farger

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
nb: Snu om fargene i bildet. Dette er nyttig noen ganger for å bedre kontrasten. Bare skjermen og ikke lagret bilde blir påvirket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
nb: Lagre

en: Save the image to disk
nb: Lagre bildet på disk

en: Download
nb: Last ned

en: Loading of the image %1 failed.
nb: Lasting av bildet %1 mislyktes.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
nb: Det finnes en fil som heter «%1» fra før. Vil du overskrive den?

en: Overwrite File?
nb: Overskrive fil?

en: Saving of the image %1 failed.
nb: Klarte ikke å lagre bildet %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
nb: Ja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
nb: Nei

en: Warning
nb: Advarsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
nb: Avbryt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
nb: Feil

en: Sorry
nb: Beklager

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNE
nb: NNØ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NE
nb: NØ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ENE
nb: ØNØ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: E
nb: Ø

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ESE
nb: ØSØ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SE
nb: SØ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSE
nb: SSØ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
nb: SSV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
nb: SV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
nb: VSV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
nb: V

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
nb: VNV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
nb: NV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
nb: VNV

en: &Next >
nb: &Neste →

en: < &Back
nb: ← &Tilbake

[ctx: default theme name]
en: Default
nb: Standard

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
nb: Klippeområdet blir skalert til [ %1 * %2 ]

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
nb: Klippeområde: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
nb: Redigere minibilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
nb: Klipp område: [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
nb: (klippeområdet blir skalert til 200x200)

en: Loading images...
nb: Laster inn bilder …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
nb: Søkeresultater:

en: Failed to load image at %1
nb: Klarte ikke laste bildet ved %1

en: Failed to load image
nb: Klarte ikke laste bilde

en: Choose Thumbnail Image
nb: Velg minibilde

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
nb: Minibilde-velger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
nb: Oppgi bildeadresse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
nb: Gjeldende minibilde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
nb: Redi&ger bilde …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
nb: Fravelg bilde

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
nb: Sola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
nb: Merkur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
nb: Jorden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
nb: Måne

en: Ganymede
nb: Ganymedes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
nb: Neptun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
nb: Sted:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotation:
nb: Dreiing:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
nb: dager

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
nb: Stien til xplanet-programmet mangler i oppsettspanelet.

en: Error making FIFO file %1: %2.
nb: Feil ved oppretting av FIFO-fil %1: %2

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nb: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
nb: &Hjelp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
nb: Prosess-verktøylinje

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
nb: T&id

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
nb: &Peker

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
nb: &Projeksjon

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nb: Verk&tøy

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
nb: &Enheter

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
nb: &Oppdateringer

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
nb: &Observasjon

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nb: &Innstillinger

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
nb: &Infobokser

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
nb: &Statuslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
nb: Visnings-verktøylinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
nb: Inaktiv

en: What's Interesting...
nb: Interessant …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
nb: Planeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
nb: Stjerner

en: Constellations
nb: Stjernebilder

en: Deep-sky Objects
nb: Fjerne himmelobjekter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
nb: Asteroider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
nb: Kometer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
nb: Galakser

en: Nebulae
nb: Tåker

en: Clusters
nb: Stjernehoper

en: text
nb: tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
nb: Neste

en: Previous
nb: Forrige

en: Back
nb: Tilbake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
nb: Navn :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
nb: Ukjent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_35)
en: Optional
nb: Valgfri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
nb: Importer fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
nb: Oppgi filnavn med data som skal importeres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
nb: Oppgi filnavn her for å importere en eksisterende datafil. Nedenfor skal du beskrive innholdet i fila. Du kan la filnavnet være tomt for å bygge en katalogfil med gyldig filhode, men uten data.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
nb: Innhold i den importerte datafila

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
nb: Når du velger en datafil i linja ovenfor, så vises innholdet her.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
nb: Beskriv datafelter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
nb: <b>Katalogfelter:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
nb: <b>Tilgjengelige felter:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
nb: Epoch for koordinater i katalogen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
nb: Prefiks for katalognavnet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
nb: Symbolfarge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
nb: Koordinat-epoch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
nb: Skilt med mellomrom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
nb: F&orhåndsvis utdata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
nb: Oppgi filnavn på katalogfila som skal skrives

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
nb: Katalognavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
nb: Lagre katalog som:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
nb: Oppgi et navn for katalogen

en: Show image of
nb: Vis bilde av

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
nb: Nettadressen er ikke gyldig. Vil du åpne en nettleser og foreta et søk
    med søkemotoren Google?

en: Invalid URL
nb: Ugyldig nettadresse

en: Browse Google
nb: Bla i Google

en: Do Not Browse
nb: Ikke bla

en: Show webpage about
nb: Vis nettside om

en: object
nb: Objekt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
nb: Ressurstype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
nb: Bilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
nb: Informasjon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
nb: Tekst som beskriver ressursen det lenkes til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
nb: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, URLLabel)
en: URL:
nb: Nettadresse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
nb: URL-en som dette elementet vil vise

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
nb: Åpne URL i et nettleservindu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
nb: Du kan verifisere den URL-en som er oppgitt ved å åpne den i et nettleservindu med denne knappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
nb: Sjekk nettadresse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
nb: Standard

en: Degrees
nb: Grader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: File
nb: Fil

en: Ignore
nb: Ignorer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
nb: Dekl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button)
en: Preview
nb: Forhåndsvis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
nb: Forfatter:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
nb: Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
nb: Rediger …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
nb: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
nb: Farge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
nb: Navn

en: Major Axis
nb: Store akse

en: Minor Axis
nb: Lille akse

en: Position Angle
nb: Posisjonsvinkel

en: Flux
nb: Fluks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
nb: Versjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, activateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingEnableButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, f_UseAutoFocus)
en: Enable
nb: Slå på

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
nb: Importer katalog …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
nb: Farger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
nb: Generelt

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
nb: multippel

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
nb: variabel

en: G5 star
nb: G5-stjerne

en: Dwarf planet
nb: Dvergplanet (plutoide)

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
nb: %1 buemin

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
nb: %1 buesek

[ctx: integrated flux at a frequency]
en: Flux(%1):
nb: Fluks(%1):

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
nb: %1 i %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
nb: Posisjon

en: Circumpolar
nb: Sirkumpolar

en: Never rises
nb: Stiger aldri opp

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
nb: Ikke tilgjengelig

en: Links
nb: Lenker

en: Advanced
nb: Avansert

en: Log
nb: Logg

en: Record here observation logs and/or data on %1.
nb: Oppgi her observasjonslogg og/eller data om %1.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne %1-lenka?

en: Delete Confirmation
nb: Bekreft sletting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
nb: Primærnavn, andre navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
nb: 0.00 mag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
nb: Størrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
nb: 0.00 buemin

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
nb: B – V index:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
nb: Avstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
nb: Størrelsesklasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
nb: Belysning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
nb: 0.00 pc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
nb: Legg til observasjonsliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
nb: Sentrer i kart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
nb: Sentrer i teleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
nb: Perihelium:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
nb: BaneID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
nb: BaneID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
nb: Rotasjonsperiode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOIDLabel)
en: Earth MOID:
nb: MOID for Jorden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
nb: Baneklasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
nb: Klasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
nb: Dimensjoner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
nb: Periode:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
nb: Detaljer – databaser på nett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
nb: Velg database på nettet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
nb: Detaljer – ressurslenker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
nb: Informasjonslenker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
nb: Bildelenker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
nb: Vis ressurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
nb: Legg til Lenke …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
nb: Rediger lenke …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
nb: Fjern lenke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
nb: Brukerlogg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
nb: Detaljer – posisjonsdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
nb: Koordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA0Label)
en: RA (J2000.0):
nb: RA (2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
nb: Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
nb: Luftmasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
nb: Høyde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
nb: Timevinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
nb: Opp/ned/transit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
nb: Nedgangstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
nb: Transittid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
nb: Oppgangstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
nb: Asimut ved nedgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
nb: Høyde ved transitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
nb: Asimut ved oppgang:

en: Preview image
nb: Forhåndsvis bilde

en: Horizontal
nb: Vannrett

en: Vertical
nb: Loddrett

en: Full legend
nb: Full beskrivelse

en: Scale with magnitudes chart
nb: Skaler med størrelsesdiagram

en: Only scale
nb: Bare skaler

en: Only magnitudes
nb: Bare størrelsesklasser

en: Only symbols
nb: Bare symboler

en: Upper left corner
nb: Øvre venstre hjørne

en: Upper right corner
nb: Øvre høyre hjørne

en: Lower left corner
nb: Nedre venstre hjørne

en: Lower right corner
nb: Nedre høyre hjørne

en: Could not export image
nb: Kunne ikke eksportere bildet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
nb: Oppsett av beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
nb: Legg til beskrivelse til eksportert himmelbilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
nb: Retning for beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
nb: Beskrivelsestype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
nb: Posisjon for beskrivelse:

en: Any
nb: Alle

en: Solar System
nb: Solsystemet

en: Open Clusters
nb: Åpne stjernehoper

en: Globular Clusters
nb: Kulehoper

en: Gaseous Nebulae
nb: Gasståker

en: Planetary Nebulae
nb: Planetariske tåker

en: Details...
nb: Detaljer …

en: Andromeda Galaxy
nb: Andromeda-galaksen

en: No object named %1 found.
nb: Fant ikke noe objekt med navnet %1.

en: Bad object name
nb: Feil objektnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
nb: Filtrer etter navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
nb: Filtrer etter type:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
nb: Rektasensjonen må være mellom 0,0 og 24,0.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
nb: Deklinasjonen må være mellom -90.0 og 90.0.

en: Invalid Coordinate Data
nb: Ugyldige koordinatdata

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
nb: Asimut-verdien må være mellom 0,0 og 360,0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
nb: Høyden må være mellom -90.0 og 90.0.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
nb: RA/Dek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
nb: Deklinasjon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
nb: Rektasensjon

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aaTab)
en: Az/Alt
nb: Asimut/høyde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, azLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Azimuth
nb: Asimut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Az:
nb: As:

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
nb: Oppgi AFOV (tilsynelatende synsfelt)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
nb: Ramsden (Typisk)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
nb: Ortoskopisk (Typisk)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
nb: Ploessl (Typisk)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
nb: Erfle (Typisk)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
nb: Tele Vue Ethos (Typisk)

en: 1000 meters
nb: 1000 meter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
nb: fot

en: meters
nb: meter

en: Aperture diameter:
nb: Åpningsdiameter:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
nb: F-tall:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
nb: Rediger synsfeltsymboler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
nb: Legg til et nytt synsfelt-symbol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
nb: Legg til et nytt synsfeltsymbol til lista. Du kan definere størrelse, form og farge på det nye symbolet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
nb: Nytt …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
nb: Endre det markerte synsfelt-symbolet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
nb: Trykk på denne knappen for å endre det markerte synsfeltsymbolet. Du kan endre størrelse, form og farge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
nb: Fjern det markerte synsfeltsymbolet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
nb: Trykk denne knappen for å fjerne det markerte synsfeltsymbolet fra lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
nb: Sommertidsregel:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
nb[0]: En by passer med søkekriteriene
nb[1]: %1 byer passer med søkekriteriene

en: Error: Duplicate Entry
nb: Feil: duplisert oppføring

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
nb: Alle felt (utenom Provins) må fylles ut for å legge til dette stedet.

en: Fields are Empty
nb: Noen felter er tomme

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
nb: Klarte ikke tolke bredde/lengde.

en: Bad Coordinates
nb: Feil koordinater

en: Daylight Saving Time Rules
nb: Sommertidsregler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
nb: Velg by

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
nb: Søkestreng for land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
nb: Søkestreng for by:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
nb: Søkestreng for provins:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
nb: 0 byer passer med søkekriteriet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
nb: Vis/endre stedsdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
nb: By:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
nb: Provins:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
nb: Land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
nb: Lengdegrad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
nb: Breddegrad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
nb: tidsavstand fra UT:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
nb: &Tøm felter

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
nb: Ny FOV-indikator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
nb: Navn på synsfeltsymbol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
nb: Navnet på synsfeltsymbolet. Dette navnet vises i FOV-menyen og i verktøyet «Rediger synsfeltsymboler».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
nb: Okular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
nb: Brennvidde for teleskopet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
nb: Teleskopets brennvidde, i mm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
nb: Oppgi teleskopets brennvidde i millimeter.
    
    Dette er et av datafeltene som trengs for å definere et synsfeltsymbol som passer med synsfeltet for et teleskop-okular.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
nb: Brennvidde for okularet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
nb: Okularets brennvidde, i mm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
nb: Oppgi okularets brennvidde, i millimeter.
    
    Dette er et av datafeltene som trengs for å definere et synsfeltsymbol som passer med synsfeltet for et teleskop-okular.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
nb: Gå inn i okularets Tilsynelatende synsfelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
nb: Tilsynelatende synsfelt for okularet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
nb: okularets synsfelt, i bueminutter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
nb: Oppgi okularets synsfeltvinkel, i bueminutter.
    
    Dette er et av datafeltene som trengs for å definere et synsfeltsymbol som passer med synsfeltet for et teleskop-okular.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
nb: grader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
nb: eller regn ut på grunnlag av F-tallet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
nb: Merk: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos er varemerker som tilhører Tele Vue Optics, Inc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
nb: Beregn synsfeltet ut fra datafeltene over

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
nb: Denne knappen beregner synsfeltvinkelen (FOV) for en bestemt kombinasjon av teleskop og okular. Du må først oppgi brennviddene for teleskopet og okularet, og okularets synsfeltvinkel, i datafeltene ovenfor.
    
    Den beregnede synsfeltvinkelen (i bueminutter) blir vist i redigeringsboksen «Synsfelt».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
nb: Beregn synsfelt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
nb: Kamera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
nb: Oppgi teleskopets brennvidde i millimeter.
    
    Dette er et av datafeltene som trengs for å definere et synsfeltsymbol som passer med synsfeltet for et kamera montert på et teleskop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
nb: piksler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
nb: Størrelse på brikke eller film, i mm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
nb: Oppgi fysisk størrelse på CCD-brikken eller filmnegativet.
    
    Dette er et av datafeltene som trengs for å definere et synsfeltsymbol som passer med synsfeltet for et kamera montert på et teleskop.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
nb: Denne knappen beregner synsfeltvinkelen (FOV) for en bestemt kombinasjon av kamera og teleskop. Du må først oppgi brennvidden for teleskopet og størrelsen på CCD-brikken eller filmnegativet.
    
    Den beregnede synsfeltvinkelen (i bueminutter) blir vist i redigeringsboksen «Synsfelt».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
nb: Prismekikkert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
nb: Synsfelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
nb: På avstanden:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
nb: Denne knappen beregner synsfeltvinkelen (FOV) for en prismekikkert. Du må  oppgi det lineære synsfeltet som angitt på kikkerten.
    
    Den beregnede synsfeltvinkelen (i bueminutter) blir vist i redigeringsboksen «Synsfelt».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
nb: Bølgelengde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
nb: Beregn radioteleskopets HPBW ut fra datafeltene over

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
nb: Denne knappen beregner Half Power Beam Width (HPBW) for et bestemt  radioteleskop ved gitt observasjonsbølgelengde, med antakelse at det ikke finnes en flerstråle-mottaker ved teleskopet. Du må først oppgi diameter for radioteleskopet og observasjonsbølgelengden.
    
    Den beregnede HPBW-vinkelen (i bueminutter) blir vist i redigeringsboksen «Synsfelt».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
nb: Beregn HPBW

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
nb: buemin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
nb: Synsfelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
nb: Forskyvning Y:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
nb: Ønsket synsfelt, i bueminutter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
nb: Oppgi ønsket vinkelstørrelse for synsfeltsymbolet.
    
    Du kan enten oppgi en verdi direkte, eller bruke fanene «Okular» og «Kamera» til å beregne en vinkelstørrelse for bestemte okularer eller kameraer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
nb: Forskyvning X:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
nb: Velg farge for synsfeltsymbolet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
nb: Velg en farge for synsfeltsymbolet (FOV).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
nb: Velg en form til synsfeltsymbolet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
nb: Velg en form til synsfeltsymbolet. De mulige formene er:
    
    Sirkel, kvadrat, trådkors, blink.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
nb: Sirkel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
nb: Trådkors

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
nb: Blink

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
nb: Halvgjennomsiktig sirkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
nb: Form:

en: UTC Now
nb: UTC Nå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
nb: Nå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
nb: Last ned ekstra datafiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
nb: Last ned ekstra data …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
nb: Oppgi hvor du er

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
nb: Filtrer lista etter navn på by

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
nb: Filtrer lista etter landsnavn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
nb: Filtrer lista etter provinsnavn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
nb: Lista over byer som passer med søkefiltrene.

en: CCD pixel size is missing. Please check your driver settings and try again.
nb: CCD pikselstørrelse mangler. Sjekk driverinnstillingene og prøv igjen.

en: Capturing image...
nb: Fanger inn bilde …

en: Image received.
nb: Bilde mottatt.

en: Capture aborted.
nb: Innfanging avbrutt.

en: Syncing failed.
nb: Synkronisering mislyktes.

en: Invalid URL: %1
nb: Ugyldig adresse: %1

en: Could Not Open File
nb: Kunne ikke åpne fila

en: Polar Alignment
nb: Polar  innretting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Capture && Solve
nb: Fang opp og løs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
nb: Stopp

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select what action to take once a solution is found.
nb: Velg hva som skal gjøres når en løsning er funnet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, syncR)
en: S&ync
nb: S&ynkroniser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, nothingR)
en: Just solve
nb: Bare løs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy
nb: Nøyaktighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignDarkFrame) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, darkB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: Dark
nb: Mørk

en: Starting solver...
nb: Starter løseren …

en: Solver failed. Try again.
nb: Løseren mislyktes. Forsøk igjen.

en: Solver completed in %1 second. | Solver completed in %1 seconds.
nb[0]: Løseren fullførte på %1 sekund.
nb[1]: Løseren fullførte på %1 sekunder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
nb: Deklinasjon:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
nb: Valg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable
nb: Programfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: High
nb: Høy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Low
nb: Lav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Recommended
nb: Anbefalt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryConfFile)
en: Astrometry.net configuration file
nb: Oppsettsfil for astrometry.net

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryWCSInfo)
en: Astrometry.net wcsinfo binary
nb: Astrometry.net wcsinfo-program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: config:
nb: oppsett:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Direction:
nb: Retning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: West
nb: Vest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: East
nb: Øst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
nb: Høyde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text
en: Capture
nb: Fang inn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
nb: Oppsett

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, trackingGroup)
en: Tracking
nb: Sporing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Focus
nb: Fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Align
nb: Rett inn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIMountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount
nb: Monter

en: Aborted
nb: Kuttet

en: Connected
nb: Tilkoblet

en: Suspended
nb: I hvilemodus

en: Dithering
nb: Kompensasjon for fargereduksjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
nb: Statistikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailsButton)
en: Details
nb: Detaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
nb: Steg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
nb: Antall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Algorithm:
nb: Algoritme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
nb: Til:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
nb: Tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
nb: Eksponering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
nb: Middel:

en: Exposure
nb: Eksponering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Offset
nb: Forskyvning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FilterSettings) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterManagerB)
en: Filter Settings
nb: Filterinnstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
nb: Filterhjul

en: Waiting...
nb: Venter …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, logsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs
nb: Logger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, schedulerTab)
en: Scheduler
nb: Tidsplanlegger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIWeatherLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWeatherCB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherCheck)
en: Weather
nb: Været

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
nb: Utdata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAuxiliaryLogging)
en: Auxiliary
nb: Hjelpeenhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Alignment
nb: Innretting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Focuser
nb: Fokuserer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
nb: Vis INDI-meldinger på statuslinja

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
nb: Vis innkommende INDI-meldinger på KStars' statuslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
nb: INDI-&meldinger på statuslinja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
nb: Koble til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
nb: Koble fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
nb: &Neste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
nb: Lukk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
nb: Ingen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, calibrationOptions)
en: Calibration Options
nb: Alternativer for kalibrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualSourceC) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualDurationC)
en: Manual
nb: Manuell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wallSourceC)
en: Wall
nb: Vegg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Tolerance:
nb: Toleranse:

en: No pending jobs found. Please add a job to the sequence queue.
nb: Fant ingen ventende jobber. Legg til en jobb til sekvenskøen.

en: Received image %1 out of %2.
nb: Mottatt bilde %1 av %2.

en: Error: Lost connection to CCD.
nb: Feil: Mistet forbindelsen til CCD.

en: Failed to set sub frame.
nb: Klarte ikke å sette delramme.

en: Failed to set binning.
nb: Klarte ikke å sette binning.

en: Paused...
nb: Pauset …

en: unnamed
nb: navnløs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
nb: Forsinkelse i sekunder mellom påfølgende bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
nb: Forsinkelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureLabel_2)
en: Set the exposure time in seconds for individual images, if applicable
nb: Oppgi eksponeringstid i sekunder for enkeltbilder, om mulig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Offset:
nb: Forskyvning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Both
nb: Begge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileDurationS) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordDurationR)
en: Duration
nb: Varighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Prefix:
nb: Prefiks:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filePrefixT)
en: Target
nb: Mål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
nb: Ramme:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
nb: Antall bilder som skal fanges opp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
nb: På

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera:
nb: Kamera:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
nb: Sekvenskø

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
nb: Antall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Exp
nb: Eksp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
nb: Grenseverdier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_sequenceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence
nb: Sekvens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
nb: Slett

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, targetPAGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
nb: Innstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setRawAngleB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setPositionAngleB)
en: Set
nb: Velg

en: In Progress
nb: Pågår

en: Complete
nb: Ferdig

en: Waiting
nb: Venter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
nb: Passord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
nb: Brukernavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
nb: Modus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ekosLiveOnlineR)
en: Online
nb: Tilkoblet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ekosLiveOfflineR)
en: Offline
nb: Frakoblet

en: Idle.
nb: Tomgang.

en: Autofocus in progress...
nb: Autofokusering pågår …

en: Error: Lost connection to Focuser.
nb: Feil: Mistet forbindelsen til fokuserer.

en: FITS received. No stars detected.
nb: FITS mottatt. Ingen stjerner funnet.

en: Failed to automatically select a star. Please select a star manually.
nb: Klarte ikke å velge en stjerne automatisk. Velg en stjerne manuelt.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try increasing tolerance value.
nb: Autofokus klarte ikke å stille riktig fokus. Forsøk å øke toleranseverdien.

en: No stars detected, capturing again...
nb: Fant ingen stjerner, fanger inn igjen …

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
nb: FITS mottatt. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
nb: FITS mottatt. HFR %1 @ %2.

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
nb: Endringen i HFR er for liten. Forsøk å øke stegstørrelsen eller minske toleransen.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
nb: Kom i vranglås. Forsøk igjen med andre innstillinger.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
nb: Autofokus klarte ikke å stille riktig fokus. Forsøk å justere toleranseverdien.

en: Focuser error, check INDI panel.
nb: Fokuseringsfeil, kontroller INDI-panelet.

en: Starting continuous exposure...
nb: Begynner kontinuerlig eksponering …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focuser:
nb: Fokuserer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusInB)
en: Focus In
nb: Fokus inn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusOutB)
en: Focus Out
nb: Fokus ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Steps:
nb: Steg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleFullScreenB)
en: Toggle Full Screen
nb: Vend fullskjerm av/på

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Auto Select Star
nb: Autovelg stjerne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Threshold
nb: Terskel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: V-Curve
nb: V-kurve

en: Calibration
nb: Kalibrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Dither
nb: Raster*

en: Calibration completed.
nb: Kalibrering fullført.

en: Autoguiding started.
nb: Autoguiding startet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
nb: Styring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Apply filter to image after capture to enhance it
nb: Bruk filter på bildet etter innfanging for å forbedre det

[ctx: West]
en: W
nb: V

[ctx: East]
en: E
nb: Ø

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
nb: Kjør

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
nb: %1 info mangler. Sett opp verdiene i INDI styringspanel.

en: Lost track of the guide star. Try increasing the square size or reducing pulse duration.
nb: Mistet sporet av guide-stjernen. Forsøk å øke kvadratstørrelsen eller redusere pulsvarigheten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
nb: Størrelsesklasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
nb: Puls:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
nb: To-akse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Frequency
nb: Frekvens

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Fast
nb: Rask

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_19)
en: Algorithm
nb: Algoritme

en: Ekos requires at least one CCD or Guider to operate.
nb: Ekos trenger minst én CCD eller Guider for å virke.

en: Connecting INDI devices...
nb: Kopler til enheter …

en: Disconnecting INDI devices...
nb: Kopler fra IDI-enheter …

en: INDI services stopped.
nb: INDI-tjenester stoppet.

en: Remote devices established. Please connect devices.
nb: Fjerntjenester startet. Kople til enheter.

en: %1 is online.
nb: %1 er tilkoblet.

en: %1 is offline.
nb: %1 er frakoblet.

en: Guider port from %1 is ready.
nb: Guider-port fra %1 er klar.

en: Confirm Delete
nb: Bekreft sletting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Profile:
nb: Profil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileB)
en: Remove profile
nb: Fjern profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
nb: INDI Kontrollsenter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, altLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Altitude
nb: Høyde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
nb: Alternativer …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
nb: Nullstill

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
nb: grad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOnB)
en: ON
nb: På

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOffB)
en: OFF
nb: Av

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
nb: Avbryt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: Ready
nb: Klar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
nb: Autoskala

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Configuration
nb: Oppsett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_neverLoadConfig)
en: Ne&ver
nb: Al&dri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
nb: buemin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, guideTypeCombo)
en: Internal
nb: Internt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: Profile
nb: Profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
nb: Vert:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
nb: Været:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PiAutoDetectB)
en: Auto Detect
nb: Auto-oppdag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraWFOVLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVWLabel)
en: W
nb: V

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
nb: Følg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priorityLabel)
en: Priority:
nb: Prioritet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Start Time
nb: Start-tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: End Time
nb: Slutt-tid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerAlgorithmCombo)
en: Classic
nb: Klassisk

en: Scheduled
nb: Planlagt

en: Calibrate
nb: Kalibrer

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
nb: 1D FITS-bilder er ikke støttet i KStars.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Offset:
nb: X-forskyvning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y Offset:
nb: Y-forskyvning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, statusEdit)
en: Ready.
nb: Klar.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
nb: FITS topplinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
nb: Nøkkelord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
nb: Verdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
nb: Kommentar

en: Intensity
nb: Intensitet

en: Linear Scale
nb: Lineær skala

en: Logarithmic Scale
nb: Logaritmisk skala

en: Square Root Scale
nb: Kvadratrot-skala

en: Save Changes to FITS?
nb: Lagre endringer til FITS?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
nb: Det er endringer i gjeldende FITS-fil som ikke er lagret. Vil du lagre før den lukkes?

en: Default Zoom
nb: Standardoppløsning

en: Auto Stretch
nb: Autostrekk

en: High Contrast
nb: Høy kontrast

en: Equalize
nb: Jevn ut

en: High Pass
nb: Høypass

en: Mark Stars
nb: Marker stjerner

en: Size
nb: Størrelse

en: Unmark Stars
nb: Avmarker stjerner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Processing
nb: Behandler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Mean
nb: Slem

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
nb: Vis

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
nb: Kilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Memory:
nb: Minne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
nb: Etikett:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
nb: Legg til ny

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
nb: Driveren %1 kjører fra før, vil du restarte den?

en: Cannot start INDI server: port error.
nb: Kan ikke starte INDI-tjener: portfeil.

en: Invalid port entry: %1
nb: Ugyldig portoppføring: %1

en: Failed to open INDI Driver file: %1
nb: Klarte ikke åpne INDI-driverfil: %1

en: Error: the port number is invalid.
nb: Feil: ugyldig portnummer.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
nb: Vert %1 port %2 finnes fra før.

en: You need to disconnect the client before removing it.
nb: Klienten må kobles fra før den fjernes.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne %1-klienten?

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
nb: Klarte ikke skrive til fila «indihosts.xml»
    Eventuelle endringer i oppsettet for INDI-verter blir ikke lagret.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
nb: Enhetsbehandler

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
nb: Lokal/tjener

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
nb: Enhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
nb: Modus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
nb: Tjenerlogg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
nb: Lokal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
nb: Tjener

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
nb: Kjør tjeneste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
nb: Stopp tjeneste

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
nb: Klient

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
nb: Verter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
nb: Endre …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
nb: Tilkobling

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
nb: Det er ingen INDI-enheter i gang nå. Velg enheter fra Enhetsbehandler i enhetsmenyen for å kjøre dem.

en: Add Host
nb: Legg til vert

en: Modify Host
nb: Endre vert

en: INDI DATA STREAM
nb: INDI DATASTRØM

en: Cannot open file %1 for reading
nb: Klarte ikke åpne fila %1 for lesing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
nb: Tid

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
nb: Slå på binær dataoverføring fra denne egenskapen til KStars og omvendt.

en: Upload
nb: Last opp

en: Data file saved to %1
nb: Datafil lagret til %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
nb: Standard INDI videoport

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
nb: Oppgi hvor nye FITS-bilder lagres når de er fanget inn og lastet ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
nb: Standard FITS-mappe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Synchronize KStars date and time automatically from the update source.
nb: Symkroniser KStars dato og klokkeslett automatisk med kilden for oppdateringer.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
nb: Oppgi portområde som INDI-tjeneren vil binde til når nye drivere startes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
nb: Vis teleskop-posisjonen på himmelkartet

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
nb: Vis en teleskopmarkør på himmelkartet for å spore teleskopets bevegelse over himmelen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Record:
nb: Post:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
nb: Spill/pause

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordFramesR)
en: Frames
nb: Rammer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File name
nb: Filnavn

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
nb: Fant ikke driver %1 på systemet. Se etter at pakka som skaffer programmet «%1» er installert.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
nb: Video-strøm

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
nb: Teleskopveiviser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
nb: &Avbryt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
nb: Til&bake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
nb: <h3>1. Teleskopmodell</h3>
    
    Velg teleskopmodell fra lista nedenfor. Trykk Neste når du har valgt en modell.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
nb: <b>Tips</b>
    <br/>Noen ikke-Meade teleskoper støtter noen, men ikke alle LX200-kommandoene. Velg <tt>LX200 Generic</tt> for å styre slike enheter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
nb: <h3>2. Sett opp teleskopet</h3>
    
    Du må rette inn teleskopet før du kan styre det riktig fra KStars. Se i brukerhåndboka for teleskopet hvordan dette skal gjøres.
    <br/><br/>
    Når teleskopet er ferdig satt opp og rettet inn, kobler du teleskopets RS232-kontakt til datamaskinens serie- eller USB-port.
    <br/><br/><br/>Trykk Neste for å fortsette.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
nb: <h3>3. Sjekk lokale innstillinger</h3>
    
    Se etter om følgende innstillinger for tid, dato og sted er riktige. Hvis noe av det ikke er riktig, kan du rette på det med <tt>Sett tid</tt> og <tt>Sett sted</tt>-knappene.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
nb: <b>Sted</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
nb: <b>Tid</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
nb: <b>Dato</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
nb: Sett tid …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
nb: Sett sted …

en: Are you sure you want to cancel?
nb: Er du sikker på at du vil avbryte?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
nb: Vent mens KStars ser etter tilkoblede teleskoper.
    Dette kan ta noen minutter.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
nb: Vent mens KStars forsøker å få kontakt med teleskopet …

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
nb: Beklager. KStars fant ingen tilkoblede teleskoper, sjekk innstillingene og prøv igjen.

en: Telescope Wizard completed successfully.
nb: Teleskopveiviseren  vellykket fullført.

en: Rise time: %1
nb: Opp-tid: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
nb: Ned-tid: %1

en: No rise time: Circumpolar
nb: Ingen opp-tid: Sirkumpolart objekt

en: No set time: Circumpolar
nb: Ingen ned-tid: Sirkumpolart objekt

en: No rise time: Never rises
nb: Ingen opp-tid: Stiger aldri opp

en: No set time: Never rises
nb: Ingen ned-tid: Stiger aldri opp

en: Transit time: %1
nb: Transitt-tid: %1

en: Empty sky
nb: Tom himmel

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
nb: Vis SDSS-bilde

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
nb: Vis DSS-bilde

en: star
nb: stjerne

en: Solar system object
nb: Solsystemobjekt

en: satellite
nb: satellitt

en: Center && Track
nb: Sentrer && følg

en: Angular Distance To...            [
nb: Vinkelavstand til …                  [

en: Starhop from here to...
nb: Starhop herfra til …                  [

en: Remove Label
nb: Fjern merkelapp

en: Attach Label
nb: Fest merkelapp

en: Select this object
nb: Velg dette objektet

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
nb: Detaljer

en: Remove From Observing WishList
nb: Fjern fra observasjonsønskelista

en: Add to Observing WishList
nb: Legg til observasjonsønskeliste

en: Remove Trail
nb: Fjern spor

en: Add Trail
nb: Legg til spor

en: Image Resources
nb: Bilderessurser

en: Stop &Tracking
nb: S&topp følging

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
nb: Plassering av tids-infoboksen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
nb: Skjermkoordinater for tids-infoboksen.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
nb: Plassering av fokus-infoboksen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
nb: Skjermkoordinater for fokus-infoboksen.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
nb: Plassering av geografisk infoboks.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
nb: Skjermkoordinater for infoboks med geografisk sted.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
nb: Er tids-infoboksen «rullet»?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
nb: Hvis dette er på, viser tidsinfoboksen bare den øverste linja med data.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
nb: Er fokus-infoboksen «rullet»?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
nb: Hvis dette er på, viser fokus-infoboksen bare den øverste linja med data.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
nb: Er infoboksen for geografi «rullet»?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
nb: Hvis dette er på, viser geografi-infoboksen bare den øverste linja med data.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
nb: Meta-valg for å slå av/på visning av alle infobokser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
nb: Slår av/på visning av alle infobokser.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
nb: Vis tids-infoboksen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
nb: Slår av/på visning av tids-infoboksen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
nb: Vis fokus-infoboksen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
nb: Slår av/på visning av fokus-infoboksen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
nb: Vis geografisk infoboks?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
nb: Slår av/på visning av geografisk infoboks.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
nb: Ankermerke for tids-infoboks

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
nb: Ankermerke for geografisk infoboks

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
nb: Vis statuslinja?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
nb: Slå av/på visning av statuslinja.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
nb: Vis Alt/Az-koordinater på statuslinja?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
nb: Slår på/av visning av musepekerens horisont-koordinater på statuslinja.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
nb: Vis RA/Dek-koordinater i statuslinja?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
nb: Bredde for hovedvinduet, i piksler

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
nb: Høyde for hovedvinduet, i piksler

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
nb: Kjøre oppstartsveiviseren når KStars startes?

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
nb: Filnavn på definerte selvvalgte objektkataloger.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
nb: Liste over filnavnene for selvvalgte objektkataloger.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
nb: Liste over brytere for å vise selvvalgte objektkataloger.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
nb: Liste over heltall som slår av/på visning av hver selvvalgte objektkatalog (et tall som ikke er null angir at objektene i den kaatalogen blir vist).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List for displaying custom object catalogs.
nb: Liste for å vise selvvalgte objektkataloger.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List of names for which custom catalogs are to be displayed.
nb: Liste over navn som egendefinerte kataloger skal vises for

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
nb: Still inn automatisk teleskopets geografiske sted?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
nb: Skal teleskopets dato og klokke stilles automatisk?

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
nb: Skal teleskop-posisjonen på himmelkartet markeres med trådkors?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
nb: Slå på/av trådkors sentrert på det stedet teleskopet peker på i KStars' himmelkart.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
nb: Vise INDI-meldinger på statuslinja?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
nb: Slå på/av visning av INDI-meldinger på KStars' statuslinje.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
nb: Standard FITS-mappe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
nb: Standardmappe for lagrede FITS-filer

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
nb: Startport for INDI-tjener

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
nb: INDI-tjeneren vil forsøke å binde til porter, begynner med denne porten

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
nb: Sluttport for INDI-tjener

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
nb: INDI-tjeneren vil forsøke å binde til porter, slutter med denne porten

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
nb: Sti til indiserver-programmet

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
nb: Sti til mappe med indi-drivere

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
nb: Stedsnavn på nytt geografisk sted.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
nb: Stedsnavnet på gjeldende geografiske sted.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
nb: Provinsnavn for gjeldende geografiske sted.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
nb: Landnavn for geografisk sted.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
nb: Landsnavnet for gjeldende geografiske sted.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
nb: Geografisk lengde, i grader.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
nb: Lengden for gjeldende geografiske sted, i grader med desimaler.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
nb: Geografisk bredde, i grader.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
nb: Bredden for gjeldende geografiske sted, i grader med desimaler.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
nb: Høyde over havet for gjeldende geografiske sted, i meter.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
nb: Tidssoneforskyving for for gjeldende geografiske sted, i timer.

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
nb: Tobokstavs kode for sommertidsregelen som brukes på det geografiske stedet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
nb: Tobokstavers kode som bestemmer datoene når sommertid begynner og slutter (du kan se reglene ved å trykke «Forklar ST-regler» i vinduet for geografisk sted).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
nb: Bruke animerte dreieeffekter når fokusposisjon endres?

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
nb: Navn på valgte synsfeltindikatorer

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
nb: Skal planetspor fades til bakgrunnsfarge?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
nb: Hvis dette er krysset av vil sporene etter solsystemobjekter gradvis blendes over i himmelens bakgrunnsfarge.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
nb: Rektasensjon til fokusposisjon

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
nb: Deklinasjon for fokuspunktet

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
nb: Navn på det fokuserte objektet

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
nb: Er sporing slått på?

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
nb: Skjule objekter ved flytting?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
nb: Bestem om KStars skal skjule noen objekter mens kartet beveger seg, slik at bevegelsen blir jevnere.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
nb: Skjul stjernebildegrenser under flytting?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
nb: Hvis du velger dette, så skjules stjernebildegrenser mens kartet er i bevegelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
nb: Skjul stjernebildelinjer ved flytting?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
nb: Bestem om stjernebildelinjer skjules mens kartet er i bevegelse.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
nb: Himmelkultur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
nb: Velg himmelkultur.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
nb: Skjul stjernebildenavn ved flytting?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
nb: Bestem om stjernebildenavn skal skjules mens kartet er i bevegelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
nb: Skjul koordinat-nett ved flytting?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
nb: Bestem om koordinatnettet skal skjules mens kartet er i bevegelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
nb: Skjule konturen av Melkeveien ved flytting?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
nb: Bestem om konturen av Melkeveien skal skjules mens kartet er i bevegelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
nb: Skjule ekstra objekter ved flytting?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
nb: Bestem om ekstra objekter skal skjules mens kartet flyttes.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
nb: Skjule solsystemobjekter ved flytting?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
nb: Bestem om alle himmellegemer i solsystemet skal skjules mens kartet er i bevegelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
nb: Skjule svake stjerner ved flytting?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
nb: Bestem om  lyssvakere stjerner skal skjules mens himmelkartet beveger seg.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
nb: Skjule objektmerkelapper ved flytting?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
nb: Bestem om merkelapper på objekter skal skjules mens visningen flyttes.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
nb: Tegn asteroider på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
nb: Bestemmer om asteroider skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
nb: Skal asteroidenavn vises på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
nb: Bestem om asteroiders navn skal  tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
nb: Tegne kometer på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
nb: Bestem om kometer skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
nb: Skal kometnavn tegnes på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
nb: Bestem om kometnavn skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
nb: Tegne supernovaer på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
nb: Bestemmer om supernovaer skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
nb: Skal supernovaers navn vises på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
nb: Bestem om supernovaers navn skal  tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
nb: Angi grense for størrelsesklasse for at supernovaer skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
nb: Angi grense for størrelsesklasse for at supernovaer skal tegnes på himmelkartet..

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Show supernova alerts?
nb: Vise supernova-varsler?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
nb: Slå supernova-varsler av/på

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
nb: Angi svakeste størrelsesklasse for å varsle om supernovaer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
nb: Angi svakeste størrelsesklasse for å varsle om supernovaer.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
nb: Tegne stjernebildegrenser på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
nb: Bestem om stjernebildegrenserm skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
nb: Skal grensen for det sentrerte stjernebildet framheves på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
nb: Bestem om grensen for det stjernebildet som inneholder sentralfokuspunktet skal framheves på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
nb: Tegn stjernebildelinjer på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
nb: Bestem om stjernebildelinjer skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
nb: Tegn stjernebildenavn på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
nb: Bestem om  stjernebildenavn skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
nb: Skal fjerne objekter tegnes på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
nb: Bestem om  fjerne objekter skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
nb: Tegne ekliptikken i himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
nb: Bestem om ekliptikken skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
nb: Tegne ekvatorlinja på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
nb: Bestem om himmelekvator skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
nb: Skal rutenett tegnes for det aktive koordinatsystemet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
nb: Koordinatnett endres automatisk i følge det aktive koordinatsystemet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
nb: Skal ekvatorial-koordinatnett tegnes på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
nb: Bestem om rutenett for ekvatorialkoordinater skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
nb: Skal horisont-koordinatnett tegnes på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
nb: Bestem om rutenett for horisontalkoordinater skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
nb: Tegn ugjennomsiktig jord på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
nb: Bestem om området under horisonten skal være ugjennomsiktig.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
nb: Tegne horisontlinje på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
nb: Bestem om horisontlinja skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
nb: Tegne flagg på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
nb: Bestem om flagg blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
nb: Tegne ekstra fjerne objekter på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
nb: Bestem om ekstra objekter skal tegnes i himmelkartet eller ikke.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
nb: Tegne konturen av Melkeveien på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
nb: Bestem om Melkevei-konturen skal tegnes på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
nb: Skal Melkevei-konturen fylles? (nei betyr bruk bare konturen)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
nb: Meta-valg for alle planeter på himmelkartet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
nb: Overordnet valg som bestemmer om alle de større planetene (og Solen og Månen) tegnespå himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
nb: Tegne planetene som bilder på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
nb: Bestem om de store planetene (og Solen og Månen) skal tegnes som bilder på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
nb: Skal planetnavnene vises på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
nb: Bestem om de store planetene og (Solen og Månen) får sine navn på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
nb: Tegne Solen på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
nb: Bestem om Solen blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
nb: Tegne Månen på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
nb: Bestem om Månen blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
nb: Tegne Merkur på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
nb: Bestem om Merkur blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
nb: Tegne Venus på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
nb: Bestem om Venus blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
nb: Tegne Mars på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
nb: Bestem om Mars blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
nb: Tegne Jupiter på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
nb: Bestem om Jupiter blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
nb: Tegne Saturn på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
nb: Bestem om Saturn blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
nb: Tegne Uranus på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
nb: Bestem om Uranus blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
nb: Tegne Neptun på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
nb: Bestem om Neptun blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
nb: Tegne Pluto på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
nb: Bestem om Pluto blir tegnet på kartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
nb: Tegne stjerner på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
nb: Betem om stjerner blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
nb: Vise stjernenes størrelsesklasser på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
nb: Bestem om størrelsesklasser skal vises som merkelapper på stjernene påhimmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
nb: Skal stjernenes navn vises på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
nb: Bestem om stjernenavn blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
nb: Vise fjerne objekters størrelsesklasser på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
nb: Bestem om størrelsesklasser skal vises som merkelapper på fjerne objekterpå himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
nb: Skal det settes merkelapper på fjerne objekter på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
nb: Bestem om navn på fjerne objekter blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
nb: Minimum tidsskala for tvunget hurtigbevegelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
nb: Over denne tidsskalaen blir hurtig bevegelse alltid brukt.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
nb: Hvordan infoboksers bakgrunn fylles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
nb: Bakgrunnsfylling for informasjonsbokser på skjermen: 0 = «ingen bakgrunn», 1=«halvgjennomsiktig BG«, 2=«tett BG»

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
nb: Kartprojeksjonsalgoritme

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
nb: Algoritme for kartprojeksjonen.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
nb: Bruke forkortede stjernebildenavn?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
nb: Bruk offisielle IAU-forkortelser for stjernebildenavn.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
nb: Bruke latinske stjernebildenavn?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
nb: Bruk latinske stjernebildenavn.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
nb: Bruke lokaliserte stjernebildenavn?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
nb: Bruk lokaliserte (norske) stjernebildenavn (hvis lokaliserte navn ikke finnes, så bruk latinske navn).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
nb: Skal horisont-koordinater brukes?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
nb: Vis himmelen med horisontkoordinater (ellers brukes ekvatorialkoordinater).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
nb: Sett automatisk merkelapp på senterobjektet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
nb: Bestem om et sentrert objekt automatisk skal få en navnemerkelapp.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
nb: Legg automatisk spor til sentrert solsystem-objekt?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
nb: Bestem om et sentrert solsystemobjekt automatisk skal få tilknyttet et spor, så lenge det forblir sentrert.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
nb: Sette på midlertidig navnelapp under musepekeren når den står stille?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
nb: Bestem om objektet under musepekeren skal få en midlertidig navneetikett.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
nb: Korriger posisjoner for atmosfærisk brytning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
nb: Bestem om objektposisjoner skal korrigeres for virkningen av brytning i atmosfæren (gjelder bare når horisontkoordinater brukes).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
nb: Bruk relativistiske korreksjoner på grunn av lysets avbøying i Solens gravitasjonsfelt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
nb: Slå av/på om det skal korrigeres for lysavbøying nær Solen

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
nb: Bruke kantutjevning når skjermen tegnes opp?

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
nb: Forstørringsfaktor, i piksler pr. radian

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
nb: Forstørringsnivået, målt i piksler per radian.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
nb: Nedre størrelsesgrense for asteroider

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
nb: Angi svakeste lysstyrke for å tegne asteroider.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
nb: Merkelapptetthet for navn på asteroider

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
nb: Styrer det relative antall merkelapper for asteroidenavn som tegnes på kartet.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
nb: Nedre størrelsesgrense for fjerne himmelobjekter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
nb: Nedre lysstyrkegrense for å tegne fjerne himmelobjekter ved full forstørrelse.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
nb: Nedre størrelsesgrense for fjerne himmelobjekter  når zoomet helt ut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
nb: Nedre lysstyrkegrense for å tegne fjerne himmelobjekter når forstørrelsen er minst mulig.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
nb: Størrelsesgrense for stjerner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
nb: Angi svakeste lysstyrke for å tegne stjerner, ved full forstørrelse.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
nb: Stjernetetthet i synsfeltet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
nb: Angir tettheten av stjerner i synsfeltet

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
nb: Nedre størrelsesgrense for stjerner ved minste forstørrelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
nb: Nedre lysstyrkegrense for å tegne stjerner ved minste forstørrelse.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
nb: Nedre størrelsesgrense for stjerner under rask dreiing

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
nb: Nedre lysstyrkegrense for å tegne stjerner når kartet er i rask bevegelse (brukes bare hvis svake stjerner skal skjules når kartet beveger seg).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
nb: Relativ tetthet for å tegne navn og/eller størrrelsesklasser på stjerner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
nb: Den relative tettheten for å tegne navn og/eller størrelsesklasser på stjerner.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
nb: Relativ tetthet for å tegne navn og/eller størrrelsesklasser på fjerne objekter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
nb: Den relative tettheten for å tegne navn og/eller størrelsesklasser på fjerne objekter.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
nb: Skal lange navn vises i merkelapper på fjerne objekter?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
nb: Hvis dette er valgt blir det vist lange navn (vanlige navn) i etikettene på fjerne objekter.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
nb: Skriftstørrelse for etikett

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
nb: Største avstand fra Solen for å tegne kometnavn, i AU

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
nb: Største avstand fra Solen for å tegne kometer.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
nb: Bytt til OpenGL-motor

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
nb: La klokka gå

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RunClock), group (View)
en: The state of the clock (running or not)
nb: Klokkas tilstand (går eller står)

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
nb: Bruk symboler for å merke objekter på observasjonslista

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
nb: Objekter på observasjonslista blir framhevet i kartet med et symbol.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
nb: Bruk tekst til å merke objekter på observasjonslista

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
nb: Objekter på observasjonslista blir framhevet med en farget navneetikett på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Digitized Sky Survey imagery in the observing list
nb: Foretrekk bilder fra Digitized Sky Survey i observasjonslista

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer DSS imagery while downloading imagery.
nb: Observasjonslista vil foretrekke DSS-bilder når bilder lastes ned.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Sloan Digital Sky Survey imagery in the observing list
nb: Foretrekk bilder fra Sloan Digital Sky Survey i observasjonslista

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer SDSS imagery while downloading imagery.
nb: Observasjonslista vil foretrekke SDSS-bilder når bilder lastes ned.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
nb: Navn på  fargeskjemaet

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
nb: Hvordan stjerner skal tegnes

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
nb: Metningen for stjernefarger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
nb: Fargemetningsnivået for stjerner (bare hvis de tegnes med «realistiske farger»).

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
nb: Farge på vinkelavstandslinjal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
nb: Fargen på linjalen som viser vinkelavstand.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
nb: Bakgrunnsfarge for infobokser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
nb: Bakgrunnsfarge for informasjonsboksene på skjermen.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
nb: Tekstfarge for infobokser når de gripes med mus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
nb: Tekstfargen for informasjonsboksene på skjermen, når de skrus på med et musetrykk.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
nb: Tekstfarge for infobokser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
nb: Normal tekstfarge for infobokser på skjermen.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
nb: Farge for stjernebildegrenser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
nb: Fargen for linjene som danner stjernebildegrenser.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
nb: Farge for framhevede stjernebildegrenser

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
nb: Farge for stjernebildelinjer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
nb: Farge for figurlinjene i stjernebilder.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
nb: Farge for stjernebildenavn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
nb: Fargen for stjernebildenavnene.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
nb: Farge for hovedkompassretningene langs horisonten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
nb: Fargen for etikettene på hovedkompassretningene.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
nb: Farge på ekliptikklinja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
nb: Fargen på ekliptikklinja.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
nb: Farge på ekvatorlinja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
nb: Fargen på ekvatorlinja.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
nb: Farge på rutelinjene for ekvatorial-koordinatnettet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
nb: Fargen på rutelinjene for ekvatorial-koordinatnettet.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
nb: Farge på rutelinjene for horisontal-koordinatnettet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
nb: Fargen på rutelinjene for horisontal-koordinatnettet.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
nb: Farge på objekter med ekstra lenker tilgjengelige

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
nb: Fargen på objekter som har ekstra URL-lenker tilgjengelige.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
nb: Farge på horisontlinja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
nb: Fargen for horisontlinja og ugjennomsiktig jord.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
nb: Farge for Melkeveikonturen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
nb: Fargen på konturen av Melkeveien.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
nb: Farge for stjernenavn-etiketter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
nb: Fargen på stjernenavn-etiketter.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
nb: Farge for merkelapper på fjerne objekter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
nb: Fargen på merkelapper på fjerne objekter.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
nb: Farge for planetnavn-etiketter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
nb: Fargen på etiketter for solsystemobjekter.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
nb: Farge for planetspor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
nb: Fargen på spor etter solsystemobjekter.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
nb: Himmelfarge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
nb: Farge for himmelbakgrunnen.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
nb: Farge for teleskopsymboler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
nb: Velg farge for teleskopets målsymboler.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
nb: Farge for synlige satellitter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
nb: Farge for synlige satellitter.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
nb: Farge for usynlige satellitter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
nb: Farge for usynlige satellitter.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
nb: Farge for satellittetiketter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
nb: Farge for satellittetiketter.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
nb: Farge for supernovaer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
nb: Farge for supernova

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
nb: Farge for brukerdefinerte etiketter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
nb: Fargen på objektetiketter som bruker legger til.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
nb: Sti til xplanet-programmet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
nb: Xplanet-sti

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
nb: Bredde for xplanet-vinduet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
nb: Høyde for xplanet-vinduet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label
nb: Vis etikett

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
nb: Hvis dette er krysset av, så vis en etikett i øvre høyre hjørne.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
nb: Vis GMT-etikett

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
nb: Vis lokal tid.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
nb: VIs GMT i stedet for lokal tid.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
nb: Planetstreng

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
nb: Skriftstørrelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
nb: Skriftstørrelse i punkter.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
nb: Tekstfarge for etikett

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
nb: Velg farge på etiketten.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
nb: Datoformat

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
nb: Øvre venstre

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
nb: Øvre høyre

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
nb: Nedre høyre

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
nb: Nede til venstre

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
nb: Solblending

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
nb: Tilfeldig bredde og lengde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
nb: Plasser observatøren over en tilfeldig bredde og lengde

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
nb: Bredde-lengde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
nb: Plasser observatøren over en oppgitt lengde og  bredde

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
nb: Bredde, i grader.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
nb: Lengde, i grader.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
nb: Projeksjon

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
nb: Bruk bakgrunn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
nb: Bruk en fil som bakgrunnsbilde, med planeten lagt over det. Dette har bare betydning med valget -projection. En farge kan også oppgis.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
nb: Bruk bakgrunnsbilde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
nb: Bruk en fil som bakgrunnsbilde.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
nb: Sti til bakgrunnsbilde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
nb: Stien til bakgrunnsbildet.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
nb: Bruk bakgrunnsfarge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
nb: Bruk en farge som bakgrunn.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
nb: Bakgrunnsfarge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
nb: Farge for bakgrunnen.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
nb: Basis-størrelsesklasse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
nb: En stjerne av den gitte størrelsesklassen får en piksel-lysstyrke på 1. Standardverdien er 10. Stjerner blir tegnet med større lysstyrke hvis dette tallet er større.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
nb: Buefil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
nb: Hvis dette er krysset av, så tegn opp en bue-fil mot bakgrunnsstjernene.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
nb: Sti til buefil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
nb: Oppgi en buefil som skal tegnes opp mot bakgrunnsstjernene.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
nb: Oppsettsfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
nb: Bruk en oppsettsfil hvis dette er krysset av.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
nb: Sti til oppsettsfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
nb: Bruk den oppgitte oppsettsfila.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
nb: Bruk synsfelt fra kstars hvis dette er krysset av.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
nb: Bruk markørfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
nb: Bruk den oppgitte markørfila hvis dette er krysset av.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
nb: Sti til markørfill

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
nb: Oppgi en fil som inneholder brukerdefinerte markørdata som skal vises mot bakgrunnsstjernene.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
nb: Skriv markørgrenser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
nb: Skriv koordinater for omskrevet boks for hver markør til en fil hvis dette er krysset av.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
nb: Sti til markørgrensefil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
nb: Skriv koordinater for omskrevet boks for hver markør til denne fila.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
nb: Stjernekart

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
nb: Hvis du velger dette brukes en stjernekartfil til å tegne bakgrunnsstjernene.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
nb: Sti til sjernekartfil

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
nb: Kvalitet på utdatafila

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
nb: Dette brukes bare når JPEG-bilder blir laget. Kvaliteten kan være fra 0 til 100, 80 blir brukt om ikke oppgitt.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
nb: Tegne satellitter på himmelkartet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
nb: Bestem om satellittspor blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
nb: Tegn bare synlige satellitter på himmelkartet

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
nb: Hvis dette er valgt blir satellitter tegnet som stjerner, elles tegnes satellitter som små fargede kvadrater.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
nb: Tegne satellittetiketter?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
nb: Bestem om satellittetiketter blir tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
nb: Valgte satellitter.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
nb: Liste over valgte satellitter.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
nb: Beregn alltid koordinater på nytt.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
nb: Hvis dette krysses av blir gjeldende ekvatorialkoordinater beregnet på nytt fra katalogkoordinater (dvs. korreksjoner for presesjon, nutasjon og aberrasjon blir tatt i bru) hver gang himmelkartet tegnes på nytt. Dette gjør behandlingen langsommere når det er mange stjerner som skal vises, men resultatet blir antakelig feilfritt. Det er kjente feil i opptegning av stjerner når denne omregningen sløyfes.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
nb: Standard størrelse for DSS-bilder

note: i18n: ectx: label, entry (DSSPadding), group (General)
en: Additional padding around DSS Images of deep-sky objects
nb: Tilleggsfylling rundt DSS-bilder av fjerne objekter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSSPadding), group (General)
en: To include parts of the star field, we add some extra padding around DSS images of deep-sky objects. This option configures the total (both sides) padding added to either dimension of the field.
nb: For å ta med deler av stjernefeltet legger vi til litt ekstra luft rundt DSS-bilder av fjerne objekter. Dette valget bestemmer totalt luftfyll (begge sider) som legges til begge dimensjoner i feltet.

note: i18n: ectx: label, entry (BortleClass), group (WISettings)
en: Bortle dark-sky rating
nb: Bortle indeks for mørk himmel

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeCheck), group (WISettings)
en: Availability of telescope
nb: Tilgjengelighet til teleskopet

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsCheck), group (WISettings)
en: Availability of binoculars
nb: Tilgjengelighet til kikkerter

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsAperture), group (WISettings)
en: Aperture of available binocular
nb: Åpning for tilgjengelig kikkert

note: i18n: ectx: label, entry (ScopeListIndex), group (WISettings)
en: Index of selected scope from list of scopes
nb: Indeks for valgt skop i liste over skop

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
nb: Last aldri enhetsoppsett?

note: i18n: ectx: label, entry (loadConfigOnConnection), group (Ekos)
en: Load device configuration upon successful connection?
nb: Laste enhetens standardoppsett ved vellykket tilkobling?

note: i18n: ectx: label, entry (loadDefaultConfig), group (Ekos)
en: Always load device default configuration upon successful connection?
nb: Skal enhetens standardoppsett alltid lastes ved vellykket tilkobling?

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Default Focuser step ticks
nb: Standard stegstørrelse for fokuserer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Step size of the absolute focuser. The step size TICKS should be adjusted so that when the focuser moves TICKS steps, the difference in HFR is more than 0.1 pixels. Lower the value when you are close to optimal focus.
nb: Stegstørrelse for den absolutte fokusereren. Stegstørrelsen TICKS må justeres slik at når fokusereren flytter TICKS steg, så er forskjelllen i HFR mer enn 0.1 piksler. Minsk verdien når du er nær beste fokus.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
nb: Standard tolreanseverdi for fokusering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: The tolerance specifies the percentage difference between the current focusing position and the minimum obtained during the focusing run. Adjustment of this value is necessary to prevent the focusing algorithm from oscillating back and forth.
nb: Toleransen oppgir forskjellen i prosent mellom nåværende fokusposisjon og den minste som ble funnet under fokuskjøring. Denne verdien må justeres for å unngå at fokuseringsalgoritmen svinger fram og tilbake.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Default Focuser star selection box size
nb: Standard boks-størrelse for fokuserers valg av stjerne

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Set box size to select a focus star.
nb: Oppgi boks-størrelse for å velge en fokus-stjerne

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAutoStarEnabled), group (Focus)
en: Automatically select a star to focus.
nb: Velg automatisk en stjerne å fokusere på

note: i18n: ectx: label, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Default alignment exposure value
nb: Standard eksponeringsverdi for innretting

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: astrometry.net solve-field binary
nb: Astrometry.net solve-field-program

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: astrometry.net wcsinfo binary
nb: Astrometry.net wcsinfo-program

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: astrometry.net configuration file
nb: Oppsettsfil for astrometry.net

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
nb: C Vestlig

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
nb: VANNMANNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
nb: ØRNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
nb: VÆREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
nb: KUSKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
nb: OKSEDRIVEREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
nb: GIRAFFEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
nb: KREPSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
nb: JAKTHUNDENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
nb: STORE HUND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
nb: LILLE HUND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
nb: STEINBUKKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
nb: KASSIOPEIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
nb: KENTAUREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
nb: KEFEUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
nb: HVALEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
nb: KAMELEONEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
nb: DUEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
nb: BERENIKES HÅR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
nb: DEN SØRLIGE KRONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
nb: DEN NORDLIGE KRONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
nb: KRÅKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
nb: BEGERET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
nb: SØRKORSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
nb: SVANEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
nb: DELFINEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
nb: GULLFISKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
nb: DRAKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
nb: FØLLET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
nb: FLODEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
nb: OVNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
nb: TVILLINGENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
nb: TRANEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
nb: HERKULES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
nb: URET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
nb: VANNSLANGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
nb: DEN SØRLIGE VANNSLANGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
nb: FIRFISLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
nb: LØVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
nb: DEN LILLE LØVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
nb: HAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
nb: VEKTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
nb: ULVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
nb: GAUPEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
nb: LYREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
nb: BORDET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
nb: MIKROSKOPET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
nb: ENHJØRNINGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
nb: FLUEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
nb: VINKELHAKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
nb: OKTANTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
nb: SLANGEBÆREREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
nb: PÅFUGLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
nb: FØNIKS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
nb: MALEREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
nb: FISKENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
nb: DEN SYDLIGE FISK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
nb: AKTERSTAVNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
nb: KOMPASSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
nb: NETTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
nb: PILEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
nb: SKYTTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
nb: SKORPIONEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
nb: SKJOLDET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
nb: SLANGENS HODE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
nb: SLANGENS HALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
nb: SEKSTANTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
nb: TYREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
nb: TELESKOPET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
nb: TRIANGELET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
nb: DET SYDLIGE TRIANGELET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
nb: TUKANEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
nb: STORE BJØRN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
nb: LILLE BJØRN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
nb: SEILET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
nb: JOMFRUEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
nb: FLYGEFISKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
nb: REVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
nb: C Kinesisk

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
nb: NORDLIGE ØSE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
nb: KURVEOPPSTILLING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
nb: PISKEKVEILEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
nb: VINGENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
nb: STRIDSVOGNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
nb: HALEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
nb: RENSEKURVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
nb: FOSSEKALLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
nb: TROMMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
nb: TRE STEG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
nb: KEISERGARDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
nb: HORNET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
nb: PILETREET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
nb: KEISERPASSASJEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
nb: KJØKKENET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
nb: ELVESKILPADDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
nb: MAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
nb: STORGENERALEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
nb: MUREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
nb: FØTTENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
nb: ROTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
nb: FESTNINGSVOLLENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
nb: FLYGEKORRIDOREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
nb: YTTERGJERDET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
nb: VADESTEDET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
nb: DE SJU EKSELLENSENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
nb: MARKEDET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
nb: FEM STRIDSVOGNER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
nb: RULLET TUNGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
nb: NETT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
nb: SKJERMEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
nb: SOLDATMARKEDET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
nb: DET FIRKANTA KORNKAMMERET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
nb: TRE STJERNER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
nb: FIRE KANALER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
nb: BRØNNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
nb: SØRELVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
nb: NORDELVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
nb: FEM FØYDALKONGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
nb: FRUKTHAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
nb: BLOMSTERENGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
nb: DET RUNDE KORNKAMMERET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
nb: DET LILLA PALASSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
nb: DET UTVIDA NETTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
nb: ARSENALET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
nb: KROKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
nb: OVERPALASSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
nb: JADEBRØNNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
nb: LANSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
nb: BÅTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
nb: MAUSOLEET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
nb: JORDGUDENS TEMPEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
nb: PIL OG BUE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
nb: STØTEREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
nb: MORTEREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
nb: TAKRYGGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
nb: TORDENSLAGET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
nb: STRIDSVOGNSPLASSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
nb: DET FERSKE GRESSKARET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
nb: DET RÅTNE GRESSKARET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
nb: LEIREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
nb: TORDEN OG LYN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
nb: SLOTTSPORTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
nb: TOMHETEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
nb: VEVERJENTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
nb: JENTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
nb: OKSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
nb: HJERTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
nb: ROMMET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
nb: KILDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
nb: SLIULEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
nb: SPYDET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
nb: HØYRE FLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
nb: VENSTRE FLAG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
nb: TROMMESTIKKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
nb: BINDING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
nb: KVINNESENG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
nb: VESTRE DØR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
nb: ØSTRE DØR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
nb: DYRKET MARK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
nb: STJERNE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
nb: ÅNDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
nb: TREFOTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
nb: NAKKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
nb: MARKEDSOFFISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
nb: C Egyptisk

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
nb: OKSEFORBEIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
nb: TO STAVER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
nb: LØVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
nb: TO KJEVER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
nb: FUGL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
nb: TRIANGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
nb: FERJEBÅT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
nb: KROKODILLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
nb: BAUG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
nb: SAUEKVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
nb: KJEMPE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
nb: FLODHEST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
nb:  FLOKK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
nb: STJERNEPAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
nb: KHANUWY-FISK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
nb: KJEVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
nb: FORTØYINGSPÅLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
nb: SAU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
nb: VANNSTJERNER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
nb: TO SOLSTRÅLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
nb: TO LANGT FRA HVERANDRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
nb: HUNDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
nb: KRAGEBEIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
nb: LAMPEHOLDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
nb: TO FORAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
nb: BRYSTBEIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
nb: LØPERE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
nb: SPEKKBEHOLDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
nb: DEN BAKERSTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
nb: C Koreansk

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
nb: HELLIG KAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
nb: HOVEDSTADSGÅRDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
nb: KONGENS VERDIGHET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
nb: NOMINASJON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
nb: HIMMELPORT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
nb: LIKHET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
nb: HJELPER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
nb: DEN HELLIGE KONGENS STED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
nb: DRAGENAKKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
nb: HALSHUGGING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
nb: DOMMER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
nb: BLAFRENDE FLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
nb: HIMMELSPYD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
nb: DET LANGE LIVETS STOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
nb: GJESTEÅRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
nb: HIMMELMELK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
nb: DRONNINGHUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
nb: GAMMEL STRIDSVOGN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
nb: KONGEVOGN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
nb: KAVALERIGENERAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
nb: KEISERKAVALERI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
nb: INFANTERIGENERAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
nb: ØSTVEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
nb: PORTSLÅ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
nb: DØRLÅS OG NØKKEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
nb: STRAFF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
nb: KONGEHALL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
nb: KAMMERHERRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
nb: SOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
nb: VESTVEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
nb: KEISERTRONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
nb: FEM TROPPER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
nb: HIMMELELV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
nb: BØNN OM AVKOM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
nb: FISK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
nb: SPÅDOM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
nb: KEISERINNEPLASSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
nb: HELLIG SLOTT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
nb: RENSING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
nb: YTRE STØTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
nb: KLINT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
nb: ORDFØRER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
nb: BYGNING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
nb: HIMMELFUGL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
nb: HIMMELTEMPEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
nb: NORDØSTRE NASJONER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
nb: GAMMEL BONDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
nb: NEBBSKILPADDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
nb: KEISERVEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
nb: VEVEREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
nb: ELV VED TÅRN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
nb: ELVETROMME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
nb: HIMMELTROMMESTIKKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
nb: KU SOM LEDER MANN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
nb: ELVEBREDD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
nb: SILKEORMKURV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
nb: KJERREOFFISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
nb: HIMMELFERJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
nb: FRUKT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
nb: FRØ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
nb: DAMENS LAGERPLASS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
nb: HOFFDAME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
nb: BEDØM FEIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
nb: RETT OPP FEIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
nb: GI LIV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
nb: STRAFF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
nb: TOMT HUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
nb: GRÅT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
nb: HULK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
nb: BORG MED VOLL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
nb: KJOLEKROK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
nb: HESTEKAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOTEER
nb: STRIDSVOGNKJØRER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
nb: MENNESKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
nb: INDRE STØTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
nb: HIMMELLAGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
nb: GRAV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
nb: HUSTAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
nb: KNUST MORTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
nb: KLATRENDE SLANGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
nb: KEISERSLOTT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
nb: FRITTSTÅENDE SLOTT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICIAL FOR MATERIALS SUPPLY
nb: INTENDANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
nb: LYN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
nb: FESTNINGSVOLL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
nb: HIMMELTROPPER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
nb: PATRULJELANDSBY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
nb: HIMMELNETT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
nb: HIMMELSTALL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
nb: ØSTMUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
nb: INGENIØR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
nb: LYNSTRÅLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
nb: SKYER OG REGN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
nb: HOVEDVEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
nb: PISK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
nb: STRIDSVOGNOFFISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
nb: SIDEVEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
nb: ARSENAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
nb: KEISERENS SØRPORT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
nb: YTRE SKJERMBRETT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
nb: TOALETTET PÅ HIMMELEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
nb: ARKITEKT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPERATOR
nb: KEISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
nb: VAKTTÅRN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
nb: VENSTRE ALM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
nb: HØYRE ALM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
nb: HIMMELMAGASINET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
nb: KORNSTAKK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
nb: HIMMELSKIP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
nb: VANNBASSENG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
nb: LIKHAUG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
nb: TIGERMAGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
nb: HIRSELAGER FOR GUDSTJENESTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
nb: KORNLAGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
nb: BRYNE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
nb: HIMMELSJAMAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
nb: ØRE OG ØYE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
nb: MÅNE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
nb: HIMMELTOPP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
nb: HIMMELKONSPIRASJON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
nb: FÔR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
nb: STRIDSVOGNSKJUL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
nb: FISKEDAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
nb: SØYLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
nb: HIMMELPYTT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
nb: KONGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
nb: HIMMELPORT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
nb: SAAM-FLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
nb: HIMMELLANDSBY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
nb: HIMMELUTSIKT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
nb: GRENSEGENERAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CELEBRATION OF SKY
nb: HIMMELFEIRING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
nb: KEISERFLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
nb: NI TERRITORIER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
nb: HIMMELHAGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
nb: ROLIG FLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
nb: ULYKKESVARSEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
nb: TRE TROPPERS SPEIDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
nb: EKSPEDISJONSSTYRKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
nb: SOLDATBRØNN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
nb: JADEBRØNN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
nb: SKJERMBRETT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
nb: PIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
nb: STABLET KRATT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
nb: NORDRE ELV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
nb: FEM HERRER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
nb: HIMMELVINGLASS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
nb: ØSTRE BRØNN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
nb: FLOMVERN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
nb: VANNVEKT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
nb: FIRE ELVEÅNDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
nb: SØNDRE ELV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
nb: TVILLINGPORT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
nb: BUE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
nb: ULVESTJERNE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
nb: VILLFUGLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
nb: MARKED FOR HÆREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
nb: BARNEBARN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
nb: SØNN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
nb: VOKSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
nb: GAMMEL MANN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
nb: FYRLYKT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
nb: HIMMELØYE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
nb: HAUG AV DØDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
nb: GRØNN ÅSKAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
nb: YTRE KJØKKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
nb: HIMMELHUND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
nb: GURYOUNGS ÅND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
nb: VINOFFISERENS FLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
nb: KJØKKENOFFISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
nb: JEVNBYRDIG OG RETTFERDIG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
nb: KEISER HEONWON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
nb: HIMMELHOVEDSTAD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
nb: BONDESJEF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
nb: GRAVOFFISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
nb: HIMMELGRAV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
nb: RØD FUGLS VINGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
nb: ØSTLIG KERAMIKK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
nb: KEISERVOGN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
nb: SAND FOR LIV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
nb: TROPPEPORT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
nb: VAKTRIDDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
nb: FEM FØYDALHERRER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
nb: LAVT GJERDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
nb: HØYT GJERDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
nb: NI HERRER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
nb: TIGERMØKK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
nb: KRONPRINS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
nb: FEM KEISERE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
nb: TRE MINISTERE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
nb: PUBLIKUMSOFFISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
nb: GRAVFORSIDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
nb: OBSERVATORIUM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
nb: KVINNELIG OFFISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
nb: BRED LOSJIPLASS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
nb: ÅTTE KORNSORTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
nb: FORTROPP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
nb: DYD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
nb: KEISERS KRIGSGUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
nb: KEISERS VÆRGUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
nb: INDRE KJØKKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
nb: FLAGGSLAG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
nb: GENERAL OG MINISTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
nb: HIMMELFENGSEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
nb: SEKS DEPARTMENTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
nb: INDRE TRAPP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
nb: HIMMELLANSE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
nb: KEISERVERN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
nb: FEM KEISERES STED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
nb: ÅR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
nb: HIMMELKJØKKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
nb: NORDPOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
nb: SÅREDES HUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
nb: TRESTAMMEBRU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
nb: STORKEISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
nb: MENINGSOFFISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
nb: HIMMELSØYLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
nb: SEKRETÆR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
nb: TJENESTEPIKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
nb: KVINNEBORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
nb: DOMMERFENGSEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
nb: PURPURGJERDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
nb: HIMMELORDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
nb: SJU MINISTRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
nb: TRÅDSTRÅ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
nb: MARKEDSGJERDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
nb: FØYDALHERRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
nb: KEISERTRONE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
nb: KONGEFAMILIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
nb: FAMILIEOVERHODE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
nb: FAMILIESAGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
nb: FAMILIEOFFISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
nb: MARKEDSTÅRN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
nb: KORNMÅL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
nb: KORNMÅLSREGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
nb: EVNUKK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
nb: STRIDSVOGNOFFISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
nb: MENGDEMÅL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
nb: SLAKTERI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
nb: JUVELOFFISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
nb: KONGELIG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LORD
nb: HERRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
nb: VENSTRE BØDDEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
nb: HØYRE BØDDEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
nb: KRYSSBJELKE FOR HEO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
nb: MYNTER PÅ TRÅD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
nb: HÅND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
nb: SLANGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
nb: ILDSTED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
nb: LØPSBANE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
nb: DYR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ELK
nb: HJORT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
nb: SJU SMÅ JENTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
nb: TØRT PILETRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
nb: SKILPADDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
nb: TORDENFUGL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
nb: BJØRNEHYTTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
nb: TAMA RERETIS STORE BÅT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
nb: MANN MED SKREVENDE BEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
nb: FIRFISLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
nb: DEN FØRSTE STORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
nb: KANINSPOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
nb: DEN FØRSTE SLANKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
nb: C Norrønt

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
nb: AURVANDILS TÅ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
nb: FENRIS' KJEFT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
nb: FISKERNE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
nb: KVINNEKJERRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
nb: MANNEKJERRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
nb: ÆSENES VAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
nb: C Polynesisk

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
nb: ØSER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
nb: GLEDESTEMME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
nb: DE SJU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
nb: MAUIs FISKEKROK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
nb: NAVIGATØRENS TREKANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
nb: KAWELOS DRAGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
nb: FREGATTFUGL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
nb: DOLFIN

[ctx: Sky Culture]
en: Western
nb: Vestlig

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
nb: Kinesisk

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
nb: Egyptisk

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
nb: Koreansk

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
nb: Norrønt

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
nb: Polynesisk

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aabenraa
nb: Åbenrå

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aalborg
nb: Ålborg

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aarhus
nb: Århus

[ctx: City in Ethiopia]
en: Addis Ababa
nb: Addis Abeba

[ctx: City in Spain]
en: Almería
nb: Almerí­a

[ctx: City in Japan]
en: Amami Island
nb: Amami -øya

[ctx: City in Indiana USA]
en: Anderson
nb: nderson

[ctx: City in Belgium]
en: Antwerp
nb: Antwerpen

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Arkhangelsk
nb: Arkangelsk

[ctx: City in Egypt]
en: Aswan
nb: Assuan

[ctx: City in Greece]
en: Athens
nb: Aten

[ctx: City in Georgia USA]
en: Athens
nb: Aten

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Athens
nb: Aten

[ctx: City in Iraq]
en: Baghdad
nb: Bagdad

[ctx: City in Iran]
en: Bandar Abbass
nb: Bandar Abbas

[ctx: City in Yugoslavia]
en: Belgrade
nb: Beograd

[ctx: City in Far East Russia]
en: Birobidzhan
nb: Birobidjan

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Blaavands huk
nb: Blåvands huk

[ctx: City in Norway]
en: Bodo
nb: Bodø

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bridgeton
nb: ridgeton

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
nb: Bryssel

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
nb: Bucuresti

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
nb: Kairo

[ctx: City in Ural Russia]
en: Chelyabinsk
nb: Tsjeljabinsk

[ctx: City in South Region Russia]
en: Cherkessk
nb: Tsjerkessk

[ctx: City in Bornholm Denmark]
en: Christiansoe
nb: Christiansø

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
nb: Christmasøya

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Clifton
nb: lifton

[ctx: City in Germany]
en: Cologne
nb: Køln

[ctx: City in Australia]
en: Coonabarabran
nb: Connabarabran

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
nb: København

[ctx: City in Bangladesh]
en: Dacca
nb: Dhaka

[ctx: City in Syria]
en: Damascus
nb: Damaskus

[ctx: City in Illinois USA]
en: Decataur
nb: Decatur

[ctx: City in Ukraine]
en: Dnipropetropsk
nb: Dnipropetrovsk

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dominion Radio Astrophysical Obs
nb: Dominion Astrofysiske radioobservatorium

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Ephrata
nb: Efrata

[ctx: City in Italy]
en: Florence
nb: Firenze

[ctx: City in Alabama USA]
en: Florence
nb: Firenze

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Florence
nb: Firenze

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort St. James
nb: Fort St James

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Frederiksvaerk
nb: Frederiksværk

[ctx: City in Switzerland]
en: Geneva
nb: Geneve

[ctx: City in Italy]
en: Genoa
nb: Genova

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Godthaab
nb: Godthåb

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Gorno-Altaysk
nb: Gorno-Altaisk

[ctx: City in Sweden]
en: Gothenburg
nb: Göteborg

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Grenaa
nb: Grenå

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Happy Valley - Goose Bay
nb: Happy Valley – Goose Bay

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Helsingoer
nb: Helsingør

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Hilleroed
nb: Hillerød

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hjoerring
nb: Hjørring

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Holbaek
nb: Holbæk

[ctx: City in Nepal]
en: Kathmandu
nb: Katmandu

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Koege
nb: Køge

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Korsoer
nb: Korsør

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Krasnoyarsk
nb: Krasnojarsk

[ctx: City in Ukraine]
en: Kyiv
nb: Kiev

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Lebanon
nb: Libanon

[ctx: City in Slovakia]
en: Lomnicky stit
nb: Lomnický štit

[ctx: City in Egypt]
en: Louxor
nb: Luxor

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg City
nb: Luxemburg City

[ctx: City in Germany]
en: Mengersgereuth-Hämern
nb: Mengersgereuth-Hämmern

[ctx: City in Hauts-de-Seine France]
en: Meudon (observatory)
nb: Meudon (observatorie)

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Middelfart
nb: Midelfart

[ctx: City in Italy]
en: Milan
nb: Milano

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Moscow
nb: Moskva

[ctx: City in Germany]
en: Munich
nb: München

[ctx: City in Ukraine]
en: Mykolaiv
nb: Mykolayiv

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Naestved
nb: Næstved

[ctx: City in Cher France]
en: Nancay (observatory)
nb: Nancay (observatorie)

[ctx: City in Italy]
en: Naples
nb: Napoli

[ctx: City in Florida USA]
en: Naples
nb: Napoli

[ctx: City in Estonia]
en: Narva-Jõesuu
nb: Narva-Jöesuu

[ctx: City in India]
en: New Delhi
nb: ew Delhi

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Nizhnii Novgorod
nb: Niznij-Novgorod

[ctx: City in Germany]
en: Nuremberg
nb: Nürnberg

[ctx: City in Falster Denmark]
en: Nykoebing Falster
nb: Nykøbing Falster

[ctx: City in Italy]
en: Obs. Milan
nb: Obs. Milano

[ctx: City in Far East Russia]
en: Petropavlovsk-Kamchatskiy
nb: Petropavlovsk-Kamtsjatskij

[ctx: City in Hautes-Pyrénées France]
en: Pic du Midi (observatory)
nb: Pic du Midi (observatorie)

[ctx: City in Hautes Alpes France]
en: Plateau de Bure (observatory)
nb: Plateau de Bure (observatorie)

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Plateau de Calern (observatory)
nb: Plateau de Calern (observatorie)

[ctx: City in Far East Russia]
en: Provideniya Bay
nb: Providenya-bukta

[ctx: City in Estonia]
en: Põltsamaa
nb: Pöltsamaa

[ctx: City in Estonia]
en: Põlva
nb: Pölva

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Ringkoebing
nb: Ringkøbing

[ctx: City in Bornholm Denmark]
en: Roenne
nb: Rønne

[ctx: City in Italy]
en: Rome
nb: Roma

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Rosetown
nb: osetown

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Ryazan
nb: Rjazan

[ctx: City in Iraq]
en: Samarrah
nb: Samarra

[ctx: City in Denmark]
en: Soeborg
nb: Søborg

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Soenderborg
nb: Sønderborg

[ctx: City in Greenland]
en: Sondrestrom
nb: Søndre Strømfjord

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Spiritwood
nb: piritwood

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: St. Stephen
nb: St.Stephen

[ctx: City in South Region Russia]
en: Stavropol'
nb: Stavropol

[ctx: City in Morocco]
en: Tangier
nb: Tanger

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
nb: Teheran

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Toender
nb: Tønder

[ctx: City in Mali]
en: Tombouctou
nb: Timbuktu

[ctx: City in Finland]
en: Tornio
nb: Torneå

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Trenton
nb: renton

[ctx: City in Italy]
en: Turin
nb: Torino

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tver'
nb: Tverj

[ctx: City in Ural Russia]
en: Tyumen'
nb: Tyumen

[ctx: City in Estonia]
en: Tõrva
nb: õrva

[ctx: City in Estonia]
en: Türi
nb: üri

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ust'-Ordynsky
nb: Ust-Ordonskij

[ctx: City in Estonia]
en: Valga
nb: alga

[ctx: City in Vatican]
en: Vaticano
nb: Vatikanet

[ctx: City in Italy]
en: Venice
nb: Venezia

[ctx: City in California USA]
en: Venice
nb: Venezia

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Vermilion
nb: Vermillion

[ctx: City in Austria]
en: Vienna
nb: Wien

[ctx: City in Estonia]
en: Viljandi
nb: iljandi

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
nb: Warszawa

[ctx: City in Ukraine]
en: Yalta
nb: Jalta

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Azores
nb: Azorene

[ctx: Region/state in France]
en: Bouches-du-rhône
nb: Bouches-du-Rhône

[ctx: Region/state in Canada]
en: British Columbia
nb: Britisk Columbia

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
nb: Kanariøyene

[ctx: Region/state in Russia]
en: Central Region
nb: Sentralregionen

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
nb: Christmasøya

[ctx: Region/state in France]
en: Côte d'or
nb: Côte d'Or

[ctx: Region/state in Russia]
en: Far East
nb: Fjerne Østen

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Faroe Islands
nb: Færøyene

[ctx: Region/state in Belgium]
en: Flandre occidentale
nb: Vest-Flandern

[ctx: Region/state in France]
en: Ille-et-vilaine
nb: Ille-et-Vilaine

[ctx: Region/state in France]
en: Loire-atlantique
nb: Loire-Atlantique

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
nb: Ny Kaledonia

[ctx: Region/state in Russia]
en: North-West Region
nb: Nordvest-regionen

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
nb: Nord-Irland

[ctx: Region/state in Canada]
en: Northwest Territories
nb: Nordvest-territoriene

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
nb: Skottland

[ctx: Region/state in Russia]
en: Siberia
nb: Sibir

[ctx: Region/state in Russia]
en: South Region
nb: Sør-regionen

[ctx: Region/state in France]
en: St-Pierre and Miquelon
nb: St-Pierre og Miquelon

[ctx: Region/state in Russia]
en: Volga Region
nb: Volga-regionen

[ctx: Region/state in Australia]
en: Western Australia
nb: Vest-Australia

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Zealand
nb: Sjælland

[ctx: Country name]
en: Algeria
nb: Algerie

[ctx: Country name]
en: Antarctica
nb: Antarktika

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
nb: Antigua og Barbuda

[ctx: Country name]
en: Ascension Island
nb: Ascension-øya

[ctx: Country name]
en: Austria
nb: Østerrike

[ctx: Country name]
en: Bahrain
nb: Bahrein

[ctx: Country name]
en: Belgium
nb: Belgia

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
nb: Bosnia og Herzegovina

[ctx: Country name]
en: Brazil
nb: Brasil

[ctx: Country name]
en: Cameroon
nb: Kamerun

[ctx: Country name]
en: Cape Verde
nb: Kapp Verde

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
nb: Kayman-øyene

[ctx: Country name]
en: Central African Republic
nb: Sentralafrikarepublikken

[ctx: Country name]
en: Chad
nb: Tsjad

[ctx: Country name]
en: China
nb: Kina

[ctx: Country name]
en: Congo (Democratic Republic)
nb: Kongo (Folkerepublikken)

[ctx: Country name]
en: Croatia
nb: Kroatia

[ctx: Country name]
en: Cyprus
nb: Kypros

[ctx: Country name]
en: Denmark
nb: Danmark

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
nb: Dominikanske Republikk

[ctx: Country name]
en: Estonia
nb: Estland

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
nb: Etiopia

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
nb: Falklandsøyene

[ctx: Country name]
en: France
nb: Frankrike

[ctx: Country name]
en: French Guiana
nb: Fransk Guyana

[ctx: Country name]
en: French Polynesia
nb: Fransk Polynesia

[ctx: Country name]
en: Germany
nb: Tyskland

[ctx: Country name]
en: Greece
nb: Hellas

[ctx: Country name]
en: Greenland
nb: Grønland

[ctx: Country name]
en: Hungary
nb: Ungarn

[ctx: Country name]
en: Iceland
nb: Island

[ctx: Country name]
en: Iraq
nb: Irak

[ctx: Country name]
en: Ireland
nb: Irland

[ctx: Country name]
en: Isle of Man
nb: Man

[ctx: Country name]
en: Italy
nb: Italia

[ctx: Country name]
en: Ivory coast
nb: Elfenbenskysten

[ctx: Country name]
en: Kazakhstan
nb: Kasakstan

[ctx: Country name]
en: Lebanon
nb: Libanon

[ctx: Country name]
en: Lithuania
nb: Litauen

[ctx: Country name]
en: Luxembourg
nb: Luxemburg

[ctx: Country name]
en: Macedonia
nb: Makedonia

[ctx: Country name]
en: Madagascar
nb: Madagaskar

[ctx: Country name]
en: Maldives
nb: Maldivene

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
nb: Marshalløyene

[ctx: Country name]
en: Micronesia
nb: Mikronesia

[ctx: Country name]
en: Morocco
nb: Marokko

[ctx: Country name]
en: Myanmar
nb: Burma

[ctx: Country name]
en: Netherlands
nb: Nederland

[ctx: Country name]
en: Norway
nb: Norge

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
nb: Papua Ny Guinea

[ctx: Country name]
en: Philippines
nb: Filippinene

[ctx: Country name]
en: Pitcairn Islands
nb: Pitcairn-øyene

[ctx: Country name]
en: Poland
nb: Polen

[ctx: Country name]
en: Russia
nb: Russland

[ctx: Country name]
en: Seychelles
nb: Seychellene

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
nb: Salomonøyene

[ctx: Country name]
en: South Africa
nb: Sør-Afrika

[ctx: Country name]
en: South Korea
nb: Sør-Korea

[ctx: Country name]
en: Spain
nb: Spania

[ctx: Country name]
en: Sweden
nb: Sverige

[ctx: Country name]
en: Switzerland
nb: Sveits

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
nb: Trinidad og Tobago

[ctx: Country name]
en: Tunisia
nb: Tunis

[ctx: Country name]
en: Turkey
nb: Tyrkia

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
nb: Turk- og Caicos-øyene

[ctx: Country name]
en: US Territory
nb: US territorier

[ctx: Country name]
en: Ukraine
nb: Ukraina

[ctx: Country name]
en: United Arab Emirates
nb: Forente Arabiske Emirater

[ctx: Country name]
en: Uzbekistan
nb: Usbekistan

[ctx: Country name]
en: Vatican
nb: Vatikanstaten

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
nb: Jomfruøyene

[ctx: Country name]
en: Western sahara
nb: Vest-Sahara

[ctx: Country name]
en: Yemen
nb: Jemen

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
nb: Serbia og Montenegro

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
nb: Arr etter kometinnfall (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
nb: Galileiske satellitter (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
nb: Global støvstorm (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
nb: Jupiter og Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
nb: Vis APOD-bilde

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
nb: Vis APOD-bilde (radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
nb: Vis APOD-bilde (Venera-landeren)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
nb: Vis collage av Saturn og månene

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
nb: Vis HST-bilde

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
nb: Vis HST-bilde (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
nb: Vis HST-bilde (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
nb: Vis HST-bilde (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
nb: Vis HST-bilde (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
nb: Vis HST-bilde (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
nb: Vis HST-bilde (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
nb: Vis HST-bilde (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
nb: Vis HST-bilde (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
nb: Vis HST-bilde (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
nb: Vis HST-bilde (detalj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
nb: Vis HST-bilde (detalj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
nb: Vis HST-bilde (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
nb: Vis HST-bilde (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
nb: Vis HST-bilde (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
nb: Vis HST-bilde (stjerner i M 31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
nb: Vis HST (Ringer og måner)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
nb: Vis KPNO AOP-bilde

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
nb: Vis MGS-bilde

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
nb: Vis sammensatt NASA-bilde

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
nb: Vis NOAO-bilde

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
nb: Vis NOAO-bilde (Halpha)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
nb: Vis NOAO-bilde (Optisk)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
nb: Vis SEDS-bilde

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
nb: Vis Spitzer-bilde

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
nb: Vis sol-bilde

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
nb: Vis bilde fra Viking Lander

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
nb: Vis bilde fra Voyager 1

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
nb: Bilde av totalformørkelse

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
nb: Trippelformørkelse (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
nb: Komet Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
nb: Daglige solbilder

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
nb: NASA Mars-ekspedisjoner

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
nb: SEDS informasjonsside

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
nb: Apollo-programmet

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
nb: Cassini-ekspedisjonen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
nb: «Ansiktet» på Mars

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
nb: Galileo-ekspedisjonen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
nb: Magellan-ekspedisjonen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
nb: Mariner 10-ekspedisjonen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
nb: Mars-selskapet

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
nb: Voyager-ekspedisjonene

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
nb: Velkommen til Mars!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
nb: Wikipedia-side

[ctx: Satellite group name]
en: Last Launches
nb: Seneste oppskytinger

[ctx: Satellite group name]
en: Brightest
nb: Lyssterkeste

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
nb: Vær

[ctx: Satellite group name]
en: Earth Resources
nb: Jordressurser

[ctx: Satellite group name]
en: Search & Rescue (SARSAT)
nb: Søk og redning (SARSAT)

[ctx: Satellite group name]
en: Disaster Monitoring
nb: Katastrofe-overvåking

[ctx: Satellite group name]
en: Geostationary
nb: Geostasjonære

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
nb: Amatørradio

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
nb: Eksperimentell

[ctx: Satellite group name]
en: Other
nb: Andre

[ctx: Satellite group name]
en: GPS Operational
nb: GPS-drift

[ctx: Satellite group name]
en: Glonass Operational
nb: Glonass-drift

[ctx: Satellite group name]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
nb: Satellitt-basert forsterkingssystem (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Satellite group name]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
nb: US Navy navigasjonssatellittsystem (NNSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Russian LEO Navigation
nb: Russisk LEO-navigasjon

[ctx: Satellite group name]
en: Space & Earth Science
nb: Rom-og Jord-forsking

[ctx: Satellite group name]
en: Geodetic
nb: Geodetisk

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
nb: Teknisk

[ctx: Satellite group name]
en: Education
nb: Utdanning

[ctx: Satellite group name]
en: Miscellaneous Military
nb: Diverse militære

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
nb: Radarkalibrering

[ctx: Satellite group name]
en: Other Miscellaneous
nb: Andre diverse

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GPS
nb: Ekstra GPS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GLONASS
nb: Ekstra GLONASS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental METEOSAT
nb: Ekstra METEOSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental INTELSAT
nb: Ekstra INTELSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental ORBCOMM
nb: Ekstra ORBCOMM

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
nb: Gamma-stråling

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
nb: Röntgenstråling

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: EUV
nb: Ekstrem UV

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: UV
nb: Ultrafiolett

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
nb: Synlig

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
nb: Infrarødt

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
nb: Nylige Röntgen-oppdrag

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
nb: Tidligere Röntgen-oppdrag

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
nb: Gammastråle-oppdrag

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
nb: Andre oppdrag

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
nb: Populære katalogvalg

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
nb: Kataloger for flere bølgelengder

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
nb: NASA Ekstragalaktisk Database (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
nb: Posisjoner

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
nb: Astronomi og Astrofysikk

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
nb: Instrumentering

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
nb: Fysikk og geofysikk

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
nb: Astrofysikk særtrykk

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
nb: Multi-oppdragsarkivet ved Space Telescope

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
nb: Bilder

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
nb: Spektra

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
nb: Andre

en: Refraction effects disabled
nb: Brytningseffekter slått av

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
nb: Når horisonten er slått av, er brytningseffekter midlertidig slått av.

en: Light Pollution Settings
nb: Innstillinger for lysforurensing

en: Equipment Settings - Equipment Type and Parameters
nb: Utstyrsinnstillinger – type utstyr og parametre

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
nb: Klarte ikke å finne INDI-tjeneren. Se etter at pakka som leverer «indiserver»-programmet er installert.

en: Catalogs
nb: Kataloger

en: Guides
nb: Henvisninger

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
nb: KStars-skripter (*.kstars)

en: Could not open file %1
nb: Klarte ikke åpne fila %1

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
nb: Det valgte skriptet inneholder ukjente elementer, som viser at det ikke ble laget med KStars skriptbygger. Dette skriptet vil kanskje ikke virke riktig, og kan til og med inneholde skadelig kode. Vil du kjøre det likevel?

en: Script Validation Failed
nb: Validering av skriptet mislyktes

en: Run Nevertheless
nb: Kjør likevel

en: Running script: %1
nb: Kjører skript: %1

en: Script finished.
nb: Skript ferdig.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
nb: Du kan spare skriverblekk ved å bruke fargeoppsettet «Stjernediagram», som skriver på hvit bakgrunn. Vil du bytte midlertidig til dette oppsettet for utskrift?

en: Switch to Star Chart Colors?
nb: Bytte til farger for Stjernediagram?

en: Switch Color Scheme
nb: Bytt fargeoppsett

en: Do Not Switch
nb: Ikke bytt

en: Engage &Tracking
nb: Slå på &følging

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 degrees
nb: Omtrentlig synsfelt: %1 grader

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcminutes
nb: Omtrentlig synsfelt: %1 bueminutter

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcseconds
nb: Omtrentlig synsfelt: %1 buesekunder

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
nb: Oppgi ønsket vinkel for synsfeltet

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
nb: Oppgi synsfeltvinkel i grader:

en: Critical File Not Found: %1
nb: Fant ikke viktig fil: %1

en: Reading time zone rules
nb: Leser tidssoneregler

en: Loading city data
nb: Laster inn stedsdata

en: Loading User Information
nb: Laster inn brukerinformasjon

en: Loading sky objects
nb: Laster inn himmelobjekter

en: Loading Image URLs
nb: Laster inn URL-er til bilder

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
nb: Klarte ikke stille klokka: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
nb: Klarte ikke stille inn stedet kalt %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
nb: Fila med dine bildelenker kunne ikke åpnes.
    Lenka kan ikke lagres for senere økter.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
nb: Fila med dine informasjonslenker kunne ikke åpnes.
    Lenka kan ikke lagres for senere økter.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
nb: senit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
nb: nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
nb: øst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
nb: sør

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
nb: vest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
nb: nordøst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
nb: sørøst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
nb: sørvest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
nb: nordvest

en: Download New Data...
nb: Last ned nye data …

en: Downloads new data
nb: Laster ned nye data …

en: &Save Sky Image...
nb: Lagre himmel&bilde …

en: &Run Script...
nb: &Kjør skript …

en: Set Time to &Now
nb: Sett tiden til &nå

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
nb: &Still klokka …

en: Stop &Clock
nb: Stopp &klokka

en: &Zenith
nb: &Senit

en: &North
nb: &Nord

en: &East
nb: &Øst

en: &South
nb: &Sør

en: &West
nb: &Vest

en: &Find Object...
nb: &Finn objekt …

en: Set Coordinates &Manually...
nb: Sett koordinater &manuelt …

en: &Default Zoom
nb: Stan&dardvisning

en: &Zoom to Angular Size...
nb: &Zoom til vinkelstørrelse …

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
nb: &Lambert arealriktig asimutal

en: &Azimuthal Equidistant
nb: &Asimutal ekvidistant

en: &Orthographic
nb: &Ortografisk

en: &Equirectangular
nb: &Ekvirektangulær

en: &Stereographic
nb: &Stereografisk

en: &Gnomonic
nb: &Gnomonisk

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
nb: Vis &infobokser

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
nb: Vis &tidsboks

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
nb: Vis &fokusboks

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
nb: Vis &stedsboks

en: Show Main Toolbar
nb: Vis hovedverktøylinje

en: Show View Toolbar
nb: Vis visnings-verktøylinje

en: Show Statusbar
nb: Vis statuslinje

en: Show Az/Alt Field
nb: Vis Alt-Az-feltet

en: Show RA/Dec Field
nb: Vis RA/Dek-feltet

en: C&olor Schemes
nb: Farge&oppsett

en: &Classic
nb: &Klassisk

en: &Star Chart
nb: &Stjernediagram

en: &Night Vision
nb: &Nattsyn

en: &Moonless Night
nb: &Måneløs natt

en: &FOV Symbols
nb: Syns&feltsymboler

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
nb: &Geografisk …

en: Startup Wizard...
nb: Oppstartsveiviser …

en: Calculator
nb: Kalkulator

en: Observation Planner
nb: Observasjonsplanlegger

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
nb: Høyde/Tid

en: What's up Tonight
nb: Hva er oppe i natt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
nb: Himmelkalender

en: Script Builder
nb: Skriptbygger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
nb: Flagg

en: Telescope Wizard...
nb: Teleskopveiviser …

en: Device Manager...
nb: Enhetshåndtering …

en: INDI Control Panel...
nb: INDI Kontrollsenter …

en: Displays the Tip of the Day
nb: Viser dagens tips

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
nb: Bruk dette til å stille inn farten som simuleringen kjøres med.
    For tidssteg «X» opp til 10 minutter går tiden med «X» per sekund.
    For tidssteg større enn 10 minutter blir bilderutene vist med et intervall på «X».

en: Time step control
nb: Styring av tidssteg

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
nb: Stjerner

en: Toggle stars
nb: Slå stjerner av/på

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
nb: Fjerne objekter

en: Toggle deep sky objects
nb: Slå fjerne objekter av/på

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
nb: Solsystemet

en: Toggle Solar system objects
nb: Slå av/på solsystemobjekter

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
nb: Stjernebildelinje

en: Toggle constellation lines
nb: Slå stjernebildelinjer av/på

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
nb: Stjernebildenavn

en: Toggle constellation names
nb: Slå stjernebildenavn av/på

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
nb: Stjernebildegrenser

en: Toggle constellation boundaries
nb: Slå stjernebildegrenser av/på

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
nb: Melkeveien

en: Toggle milky way
nb: Slå Melkeveien av/på

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
nb: Ekvatorialkoord.-rutenett

en: Toggle equatorial coordinate grid
nb: Slå ekvatorialkoordinatnett av/på

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
nb: Horisont-koordinatnett

en: Toggle horizontal coordinate grid
nb: Slå horisontalkoordinatnett av/på

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
nb: Bakken

en: Toggle opaque ground
nb: Slå av/på ugjennomsiktig bakke

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
nb: Flagg

en: Toggle flags
nb: Slå flagg av/på

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
nb: Satellitter

en: Toggle satellites
nb: Slå satellitter av/på

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
nb: Supernovaer

en: Toggle supernovae
nb: Slå supernovaer av/på

en: Edit FOV Symbols...
nb: Rediger synsfeltsymboler …

en:  Welcome to KStars
nb:  Velkommen til KStars

en: nothing
nb: ingenting

en: Initial Position is Below Horizon
nb: Startposisjonen er under horisonten

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
nb: Startposisjon er under horisonten.
    Vil du gå tilbake til standardposisjonen?

en: Reset Position
nb: Tilbakestill posisjon

en: Do Not Reset
nb: Ikke tilbakestill

en: &Themes
nb: &Temaer

en: Version: %1
nb: Versjon: %1

en: About
nb: Om

en: Desktop Planetarium
nb: Planetarium for skrivebordet

en: Distance
nb: Avstand

en: Dimensions
nb: Dimensjoner

en: Period
nb: Periode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
nb: Beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
nb: Legg til

en: Country:
nb: Land:

en: Server Port
nb: Tjenerport

en: Available Devices
nb: Tilgjengelige enheter

en: NW
nb: NV

en: NE
nb: NO

en: SW
nb: SV

en: SE
nb: SO

en: Equirectangular
nb: Ekvirektangulær

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
nb: Oppgi tid

en: Month
nb: Måned

en: Constellation Lines
nb: Stjernebildelinjer

en: Constellation Names
nb: Stjernebildenavn

en: Milky Way
nb: Melkeveien

en: Start tutorial
nb: Start veileder

[ctx: Northeast]
en: NE
nb: NØ

[ctx: Southeast]
en: SE
nb: SØ

[ctx: Southwest]
en: SW
nb: SV

[ctx: Northwest]
en: NW
nb: NV

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
nb: Velkommen til KStars. Vent mens det lastes inn …

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP UTC Offset
nb: tidsavstand fra AP UTC:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
nb: Forskyvning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
nb: På

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
nb: Valg

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Outdoor
nb: Utendørs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Scope
nb: Parker skopet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park
nb: Parker

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
nb: Periodisk feil

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Philips Webcam
nb: Philips nettkamera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size (um)
nb: Pikselstørrelse (µm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
nb: Pikselstørrelse X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
nb: Pikselstørrelse Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
nb: Porter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
nb: Posisjon

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
nb: Effekt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pressure hPa
nb: Trykk hPa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
nb: Egenskap

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA  H:M:S
nb: RA  T:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcmin)
nb: RA (buemin)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (hh:mm:ss)
nb: RA ([tt]:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA H:M:S
nb: RA T:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA motor
nb: RA-motor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ra (hh:mm:ss)
nb: Ra (=[tt]:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
nb: Rå

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
nb: Rød

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
nb: Relativ posisjon

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
nb: Oppløsning i x

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
nb: Oppløsning i y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
nb: Omstart

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
nb: Gjenopprett

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: STAR
nb: STJERNE

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturation Mag
nb: Størrelsesklasse for metning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
nb: Lagre hjemsted

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
nb: Lagre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Location
nb: Teleskopsted

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Properties
nb: Teleskop-egenskaper

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
nb: Ser

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
nb: Velg objekt …

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
nb: Velg

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Selenographic Sync
nb: Selenografisk synk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set Register
nb: Oppgi register

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set home
nb: Oppgi hjemsted

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set register
nb: Oppgi register

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
nb: Oppgi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
nb: Innstillinger

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Shutter Speed
nb: Lukkerhastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
nb: Stjernetid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
nb: Stjernetid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal
nb: Siderisk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
nb: Simulering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Config
nb: Simulatoroppsett

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
nb: Simulatorinnstillinger

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 1
nb: Sted 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 2
nb: Sted 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 3
nb: Sted 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 4
nb: Sted 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
nb: Behandling av steder

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
nb: Navn på stedet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
nb: Steder

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Glow (magnitudes)
nb: Himmelglød (størrelsesklasser)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sleep
nb: Hvile

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Accuracy
nb: Svingnøyaktighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew rate
nb: Svinghastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew
nb: Sving

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
nb: Langsomt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
nb: Solsystemet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
nb: Sør (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
nb: Sør (s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
nb: Sør

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
nb: Fart

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
nb: Stjernekataloger

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Step delay
nb: Stegforsinkelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
nb: Stopp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream Off
nb: Strøm av

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream On
nb: Strøm på

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
nb: Bytt knapper

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 1
nb: Bytt 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 2
nb: Bytt 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 3
nb: Bytt 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 4
nb: Bytt 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
nb: Synkroniser

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
nb: Teleskopsimulator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
nb: Teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
nb: Teleskoper

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
nb: Temma-driver

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
nb: Temma-versjon

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
nb: Temperatur K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
nb: Tidsfaktor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
nb: Tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer (ms)
nb: Tidsur (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
nb: Tidsur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Top
nb: Øverst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
nb: Total eksponeringstid (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
nb: Følgemodus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
nb: Følg

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Accuracy
nb: Følgenøyaktighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
nb: Følgefrekvens

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
nb: Følgemodus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
nb: Følgemodus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
nb: Transformasjon

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
nb: tidsavstand fra UT

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
nb: UTC-tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
nb: Oppdater klient

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
nb: Oppdater GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
nb: Oppdater

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Use Pulse Cmd
nb: Bruk Pulse-komm.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Version
nb: Versjon

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
nb: Video-strøm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: W/E Rate
nb: V/Ø-rate

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Wake up
nb: Vekk opp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
nb: Vevkamera-navn

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
nb: Vest (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (sec)
nb: Vest (sek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
nb: Vest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West/East
nb: Vest/Øst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance Mode
nb: Hvitbalansemodus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
nb: Hvitbalanse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
nb: Hvithet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
nb: Bredde

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app. to refracted
nb: app. til brutt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., tel., observed
nb: app., refr., tel., observert

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., telescope
nb: app., refr., teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
nb: buesekunder

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: cold
nb: kaldt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: danger
nb: fare

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
nb: kuppelstyring

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: identity
nb: identitet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: manual
nb: manuelt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
nb: av

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
nb: på

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: rel. to HA
nb: rel. til HA

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
nb: nullstill

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: sidereal
nb: stjernetid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
nb: udefinert

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: warm
nb:  varm

en: Original Author
nb: Opprinnelig forfatter

en: Current Maintainer
nb: Nåværende vedlikeholder

en: Converted labels containing technical terms to links to documentation
nb: Gjorde om etiketter med tekniske termer til lenker til dokumentasjon

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
nb: Teknisk dokumentasjon om astronomi og KStars

en: Guiding code based on lin_guider
nb: Guider-kode basert på lin_guider

en: Artwork
nb: Grafikk

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
nb: Klarte ikke å tolke bildeformatet for %1, antar PNG.

en: Script executed.
nb: Skript er kjørt.

en: Could not execute script.
nb: Klarte ikke kjøre skript.

en: Using CPU date/time instead.
nb: Bruker CPU dato/tid i stedet.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
nb: Teleskop

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
nb: Refraktor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
nb: Newtonsk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
nb: Modell:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
nb: Leverandør:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
nb: Åpning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
nb: Enhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
nb: Lagre okular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
nb: Tilsynelatende synsfelt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
nb: Forstørrelse for Barlow/Shapley-linsen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
nb: Faktor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
nb: Lagre linse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
nb: Lagre filter

en: End Session
nb: Avslutt økt

en: Save and End the current session
nb: Lagre og avslutt gjeldende økt

en: Next Page >
nb: Neste side >

en: site_
nb: sted_

en: session_
nb: økt_

en: Next Target >
nb: Neste mål >

en: observation_
nb: observasjon_

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
nb: Kjør økt

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
nb: Oppgi øktdetaljer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
nb: sett sted

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
nb: Begynn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
nb: Utstyr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
nb: Kommentarer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
nb: Språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
nb: Vis objektdetaljer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
nb: Rektasensjon:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
nb: Sving teleskopet

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
nb: Oppgi observasjonsdetaljer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
nb: Observatør

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
nb: Teleskop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
nb: Okular:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
nb: Linse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
nb: Ser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
nb: buesekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
nb: Svakeste stjerne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
nb: (størrelsesklasse)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
nb: Neste >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
nb: Steg 1: Øktdetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
nb: Legg til nytt objekt til lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
nb: Steg 2: observasjoner

en: Overwrite
nb: Skriv over

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
nb: Det finnes fra før en annen observatør med oppgitt navn og etternavn, skrive over?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
nb: &Generelt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
nb: Bakgrunnsmotorer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
nb: Korriger objektenes koordinater for virkningene av atmosfæren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
nb: Lys som passerer gjennom atmosfæren blir avbøyd, som i en linse. Hvis dette er krysset av blir «atmosfærisk refraksjon» simulert på himmelkartet.  Merk at denne korreksjonen bare blir brukt når koordinatsystemet som brukes er horisont-systemet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
nb: Korriger for atmosfærisk refraksjon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
nb: Korriger for virkningen av Solens gravitasjon på stjerners posisjoner, slik det forutsies av den generelle relativitetsteorien og bekreftes av Eddingtons eksperiment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
nb: Effekter i følge generell relativitet nær Solen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug-free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
nb: Hvis dette krysses av blir gjeldende ekvatorialkoordinater beregnet på nytt fra katalogkoordinater (dvs. korreksjoner for presesjon, nutasjon og aberrasjon blir tatt i bru) hver gang himmelkartet tegnes på nytt. Dette gjør behandlingen langsommere når det er mange stjerner som skal vises, men resultatet blir antakelig feilfritt. Det er kjente feil i opptegning av stjerner når denne omregningen sløyfes.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
nb: DSS-bilder

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
nb: Utseende og opp&førsel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
nb: Vis navnelapp på sentrert objekt?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
nb: Hvis dette er krysset av blir det satt en midlertidig navnelapp på et objekt så lenge det er sentrert i bildet. Med sprettoppmenyen på høyre museknapp kan du legge på en mer permanent merkelapp på et hvilket som helst objekt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
nb: Sett merkelapp på senterobjektet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
nb: Sett på midlertidig navnelapp under musepekeren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
nb: Velg dette for å få jevnere (men langsommere) grafikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
nb: Bruk kantutjevning ved tegning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
nb: Vis dreiebevegelse når fokus endres?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
nb: Hvis dette er krysset av blir det vist en synlig bevegelse («dreiing») til den nye posisjonen. Hvis ikke, så blir bildet sentrert på den nye posisjonen med en gang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
nb: Bruk animasjon ved dreiing

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
nb: Ikke tegne alle objekter under flyttingen?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
nb: Når himmelkartet beveger seg, blir bevegelsen rykkete hvis programmet må tegne altfor mange objekter på kartet. Kryss av her for å skjule noen objekter midlertidig mens kartet beveger seg til ny posisjon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
nb: Skjul objekter ved flytting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
nb: Skjul også når tidssteget er større enn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
nb: Hvis du velger dette, skjules lyssvakere stjerner mens himmelkartet beveger seg.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
nb: Stjerner lyssvakere enn dette blir ikke tegnet mens kartet beveger seg.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
nb: Skjul solsystemobjekter ved flytting?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
nb: Hvis du velger dette, så skjules alle himmellegemer i solsystemet mens kartet er i bevegelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
nb: Solsystemet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
nb: Objektnavn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
nb: Hvis du velger dette, så skjules stjernebildelinjer mens kartet er i bevegelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
nb: Stjernebildelinjer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
nb: Hvis du velger dette, så skjules koordinat-nettene mens kartet er i bevegelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
nb: Koordinatnett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
nb: Stjernebildegrenser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
nb: Hvis du velger dette, så skjules stjernebildenavn mens kartet er i bevegelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
nb: Stjernebildenavn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
nb: Observasjons&liste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
nb: Etiketter for observasjonsliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListText)
en: Te&xt
nb: &Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
nb: Vis &navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
nb: Vis stø&rrelsesklasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
nb: Merkelapptetthet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
nb: Vis &navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
nb: Vis &lange navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
nb: Vis s&tørrelsesklasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
nb: Nedre størrelse når zoomet ut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
nb: Nedre størrelse når zoomet inn:

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
nb: Måneløs natt

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
nb: Ekte farger

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
nb: Ensfarget rød

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
nb: Ensfarget sort

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
nb: Ensfarget hvit

en: New Color Scheme
nb: Nytt fargeoppsett

en: Enter a name for the new color scheme:
nb: Angi et navn for det nye fargeskjemaet:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
nb: Den lokale fila med fargeskjemaindeksen kan ikke åpnes.
    Fargeskjemaet kan ikke lagres.

en: Could not delete the file: %1
nb: klarte ikke å slette fila: %1

en: Error Deleting File
nb: Feil ved sletting av fil

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
nb: Kunne ikke finne et element kalt %1 i colors.dat.

en: Scheme Not Found
nb: Fant ikke fargeskjema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
nb: Gjeldende fargeinnstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
nb: Lista over alle innstillbare farger i programmet. Ved siden av hver oppføring er en liten firkant som viser fargen som er innstilt nå. Du kan endre farge på en oppføring når du trykker på den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
nb: Infoboks BG-modus:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
nb: Ingen fylling

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
nb: Gjennomsiktig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
nb: Ugjennomsiktig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
nb: Fargemåte for stjerner:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
nb: Angi tegnemåte for stjernefarge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
nb: Stjerner tegnes på kartet på fire måter. Standard er å tegne stjerner som sirkler med en hvit kjerne og en rand som er farget for å vise stjernens virkelige farge. Du kan også velge å tegne stjernene som ensfarget hvite, røde eller svarte sirkler, for å tilpasse til det totale fargeoppsettet ditt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
nb: Intensitet for stjernefarge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
nb: Angir intensiteten for stjernefarger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
nb: Når du bruker realistisk fargemodus vil denne innstillinga sette metningsnivået for stjernens farger. Høyere verdi gir mer intense farger.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
nb: Forhåndsinnstilte fargeoppsett

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
nb: Liste over forhåndsinnstilte fargeoppsett

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
nb: Liste over alle kjente fargeoppsett. Flere leveres som standard, og du kan også definere dine egne.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
nb: Lag et nytt fargeoppsett med de innstillingene som er satt opp nå

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
nb: Når du har endret fargene og fått til et oppsett du liker, kan du trykke denne knappen for å lagre et nytt fargeoppsett med disse fargene. Oppsettet ditt blir vist her i lista, og blir også å finne i «Innstillinger»-menyen i hovedvinduet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Save As...
nb: Lagre som …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
nb: Fjern et fargeoppsett

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
nb: Fjern det markerte fargeoppsettet med denne knappen. Det fungerer bare for dine selvvalgte oppsett.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
nb: Vis stjernebildelinjer?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
nb: Hvis du velger dette, blir stjernebildelinjer tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
nb: &Stjernebildelinjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
nb: Himmelkultur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
nb: Velg himmelkultur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
nb: Her kan du velge hvordan stjernebildene vises

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
nb: Stjerne&bildegrenser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
nb: Framhev grensen for det sentrale stjernebildet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
nb: Tegn stjernebildenavn?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
nb: Hvis du velger dette blir stjernebildenavn tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
nb: Stjernebilde&navn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
nb: Valg for navngivning av stjernebildene

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
nb: Bruk latinske stjernebildenavn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
nb: Velg dette for å bruke latinske stjernebildenavn på himmelkartet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
nb: Bruk lokaliserte stjernebildenavn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
nb: Velg dette for å bruke stjernebildenavn som tilsvarer det lokale du har satt opp ( hvis de finnes)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
nb: Lokale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
nb: Bruk IAU-forkortelser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
nb: Forkortelser fra International Astronomical Union blir brukt som navn på stjernebilde om du velger dette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
nb: Fork&ortet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
nb: Tegn ekliptikken?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
nb: Hvis du velger dette blir ekliptikken tegnet på himmelkartet.  Ekliptikken er en storsirkel på himmelen som solen ser ut til å følge i løpet av ett år.  Alle andre himmellegemer i solsystemet følger også nokså nær ekliptikken.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
nb: Bruk fylt Melkevei-kontur?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
nb: Hvis du velger dette, blir Melkeveikonturen tegnet fylt. Ellers blir bare omrisset tegnet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
nb: Tegn horisonten?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
nb: Hvis du velger dette blir det tegnet en linje på himmelkartet som viser den lokale horisonten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
nb: Hori&sont (linja)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
nb: Tegn konturen av Melkeveien?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
nb: Hvis du velger dette blir en kontur som viser Melkeveien tegnet på himmelkartet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: If checked, coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
nb: Hvis dette er krysset av vil koordinatnett endres automatisk i følge det aktive koordinatsystemet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
nb: Velg koordinatnett automatisk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
nb: Tegn flagg?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
nb: Hvis du velger dette blir flagg tegnet på kartet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
nb: Tegn ekvatorial-koordinatnett?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
nb: Hvis du velger dette blir et koordinatnett tegner for hver 2. time i rektasensjon og hver 20. grad i deklinasjon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
nb: Ekvatorialkoordinat-nett

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
nb: Tegn horisontal-koordinatnett?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 30 degrees in Azimuth and every 20 degrees in Altitude.
nb: Hvis du velger dette blir et koordinatnett tegner for hver 30. grad i asimut og 20. grad i høyde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
nb: Horisont-koor&dinatnett

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
nb: Tegn ugjennomsiktig jord?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
nb: Hvis du velger dette, blir området under horisonten fylt for å simulere bakken under deg. Merk at bakken tegnes aldri når ekvatorialsystemet brukes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
nb: Ugjennomsiktig &jord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
nb: Tegn himmelekvator?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
nb: Hvis du velger dette blir himmelekvator tegnet på himmelkartet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
nb: Himmelek&vator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
nb: Vis satellitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
nb: Vis bare synlige satellitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
nb: Vis etiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
nb: Tegn satellitter som stjerner

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
nb: Søk i satellitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
nb: Oppdater TLE-er (to-linje-elementer)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
nb: Vis solsystemobjekter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
nb: Sol, Måne og planeter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
nb: Tegn Saturn?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
nb: Hvis du velger dette blir Saturn tegnet på kartet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
nb: Tegn større himmellegemer som bilder?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
nb: Hvis dette er krysset av blir planetene, Solen og Månen tegnet som bitkart-bilder på kartet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
nb: Bruk bilder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
nb: Tegn Mars?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
nb: Hvis du velger dette blir Mars tegnet på kartet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
nb: Vis navn for de større himmellegemene i solsystemet?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
nb: Hvis du velger dette vil det bli tegnet navn for planetene, Solen og Månen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
nb: Vis navn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
nb: Velg alle større himmellegemer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
nb: Trykker du her blir alle planetene, Solen og Månen tegnet på himmelkartet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
nb: Velg alle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
nb: Fravelg alle større himmellegemer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
nb: Trykk denne knappen for å la være å tegne planetene, Solen og Månen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
nb: Velg ingen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
nb: Tegn Venus?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
nb: Hvis du velger dette blir Venus tegnet på kartet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
nb: Tegn Solen?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
nb: Hvis du velger dette blir Solen tegnet på kartet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
nb: Solen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
nb: Tegn Jupiter?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
nb: Hvis du velger dette blir Jupiter tegnet på kartet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
nb: Tegn Månen?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
nb: Hvis du velger dette blir Månen tegnet på kartet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
nb: Månen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
nb: Tegn Merkur?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
nb: Hvis du velger dette blir Merkur tegnet på kartet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
nb: Tegn Neptun?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
nb: Hvis du velger dette blir Neptun tegnet på kartet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
nb: Tegn Uranus?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
nb: Hvis du velger dette blir Uranus tegnet på kartet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
nb: Mindre planeter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
nb: Tegn asteroider?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
nb: Hvis du velger dette blir asteroider tegnet på kartet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
nb: Tegn kometer?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
nb: Hvis du velger dette blir kometer tegnet på kartet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
nb: Vis navn på kometer nær Solen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
nb: Hvis du velger dette vil det bli tegnet navn på kometer nær Solen. Kometer varierer i lysstyrke i banen, så størrelsesklassen kan ikke brukes i dette tilfellet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
nb: Angi svakeste lysstyrke for å tegne asteroider

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
nb: Største avstand for kometnavn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
nb: Angi største avstand fra Solen for kometer som skal ha vist navnet, i AU. 1 AU er avstanden mellom Solen og Jorden, omtrent 150 millioner km

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
nb: Vis navn på lyssterke asteroider?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
nb: Hvis du velger dette blir det tegnet navn på lyssterke asteroider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
nb: Vis navn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
nb: Banespor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
nb: Autosporing av fulgte legemer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
nb: Hvis dette er krysset av vil alle legemer i solsystemet få et midlertidig spor tegnet så lenge det er sentrert i kartet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
nb: Vis alltid banen når et legeme i solsystemet følges

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
nb: Blende sporfargen inn i bakgrunnen?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
nb: Hvis dette er krysset av vil fargen på planetsporet gradvis blendes over i himmelens bakgrunnsfarge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
nb: Visk spor til bakgrunnsfarge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
nb: Visk ut alle banespor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
nb: Trykk her for å fjerne alle banespor du kan ha lagt til himmellegemer i solsystemet med sprettoppmenyen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
nb: Fjern alle spor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
nb: Spor av Jordsatellitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
nb: Vis supernovaer

en: Names:
nb: Navn:

en: Asteroid/Comet details
nb: Detaljer om asteroide/komet

en: Date, time and location:
nb: Dato, tid og sted:

en: Could not upload file
nb: Klarte ikke laste opp fila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
nb: Fang opp bilde igjen …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
nb: Slett bilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
nb: Lagre til fil …

en: Open Cluster
nb: Åpen stjernehop

en: Asterism
nb: Asterisme

en: Globular Cluster
nb: Kulehop

en: Gaseous Nebula
nb: Gasståke

en: Dark Nebula
nb: Mørk tåke

en: Planetary Nebula
nb: Planetarisk tåke

en: Supernova Remnant
nb: Rest etter en supernova

en: Galaxy
nb: Galakse

en: Quasar
nb: Kvasar

en: Galactic Cluster
nb: Galaksehop

en: Star Magnitudes:
nb: Størrelsesklasser:

en: Chart Scale:
nb: Diagramskala:

en: Observer:
nb: Observatør:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
nb: Dato:

en: Site:
nb: Sted:

en: Power:
nb: Effekt:

en: Star hopper returned empty path. We advise you to change star hopping settings or use manual capture mode.
nb: Stjernehopperen oppga en tom sti. Du bør endre innstillinger for stjernehopping eller bruke manuell innfanging.

en: Star hopper failed to find path
nb: Stjernehopper fant ikke sti

en: Go to next Wizard page
nb: Gå til neste veiviserside

en: Go to previous Wizard page
nb: Gå til forrige veiviserside

en: Logging Form
nb: Loggeskjema

en: Field of View Snapshots
nb: Bilder av synsfelt

en: Details About Object
nb: Detaljer om objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Basic Finder Chart Settings
nb: Grunnleggende innstillinger for finnerdiagrammet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
nb: Tittel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
nb: Undertittel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Additional Finder Chart Contents
nb: Velg mer innhold i finnerdiagrammet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
nb: Detaljtabeller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, generalCheckBox)
en: Add general details table
nb: Legg til generell detaljtabell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, posCheckBox)
en: Add position details table
nb: Legg til tabell om posisjonsdetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
nb: Legg til opp/ned/transit-detaljtabell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, astComCheckBox)
en: Add Asteroid/Comet details table
nb: Legg til detaljtabell om asteroider/kometer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggingFormLabel)
en: Logging form
nb: Loggeskjema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loggingFormBox)
en: Add basic logging form to finder chart
nb: Legg til enkelt loggeskjema til finnerdiagrammet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Browse Captured Field of View Images
nb: Bla i innfangede synsfeltbilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: Browse captured FOV snapshots
nb: Bla i synsfeltbilder

en: Only magnitudes chart
nb: Bare diagram for størrelsesklasser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Basic Field of View Capture Settings
nb: Grunnleggende innstillinger for opptak av synsfelter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
nb: Bruk stjernekartfarger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overrideShapeBox)
en: Override FOV shape to rectangular
nb: Overstyr synsfeltformen til rektangulær

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
nb: Målestokk og størrelsesdiagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendBox)
en: Add scale and magnitudes chart to exported FOV images
nb: Legg til målestokk og størrelsesdiagram til eksporterte synsfeltbilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
nb: Bruk alfa-blandet bakgrunn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
nb: Diagramorientering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
nb: Diagramposisjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
nb: Diagramtype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Manually Capture Field of View Snapshots
nb: Ta bilder manuelt av synsfelter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
nb: Begynn innfanging

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Star Hopper FOV Capture Options
nb: Sett opp valg for synsfeltinnfanging med stjernehopper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
nb: Velg startstjerne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
nb: Velg objekt fra en liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pointButton)
en: Point object on sky map
nb: Pek ut objekt på himmelkartet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
nb: Vis detaljer …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Hopping FOV:
nb: Hoppe-synsfelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Hop magnitude limit:
nb: Grense for størrelsesklasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Choose Field of View Capture Method
nb: Velg metode for synsfeltinnfanging

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
nb: Metode for definisjon av synsfelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualRadio)
en: Manually capture field of view snapshots
nb: Ta bilder manuelt av synsfelter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hopperRadio)
en: Star hopper-based fields of view capture (experimental)
nb: Stjernehopper-basert innfanging av synsfelter (eksperimentell)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
nb: Velg himmelobjekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
nb: Valgt objekt:

en: Could not upload file to remote location: %1
nb: Klarte ikke laste opp fila til nettadressen: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
nb: Forhåndsvis, skriv ut og eksporter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
nb: Forhåndsvis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
nb: Skriv ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
nb: Dette er utskriftsveiviseren for KStars

en: Loading asteroids
nb: Laster inn asteroider

en: Loading comets
nb: Laster inn kometer

en: Constellation Boundaries
nb: Stjernebildegrenser

en: Loading Constellation Boundaries
nb: Laster inn stjernebildegrenser

en: Star HD%1 not found.
nb: Stjerne HD%1 ikke funnet.

en: Loading constellation names
nb: Laster inn stjernebildenavn

en: No icon
nb: Ikke noe ikon

en: Creating horizon
nb: Oppretter horisonten

en: Loading %1
nb: Laster inn %1

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
nb: Laster inn Melkeveien

en: Loading Large Magellanic Clouds
nb: Laster inn Store Magellanske skyer

en: Loading Small Magellanic Clouds
nb: Laster inn Små Magellanske skyer

en: Host Galaxy :: %1
nb: Vertsgalakse:: %1

en: Magnitude :: %1
nb: Størrelsesklasse:: %1

en: Type :: %1
nb: Type:: %1

en: Position :: RA : %1 Dec : %2
nb: Posisjon:: RA: %1 Dekl: %2

en: Date :: %1
nb: Dato:. %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
nb: Flytt kartet til objektet

en: Loading satellites
nb: Laster inn satellitter

en: Update TLEs...
nb: Oppdater TLE-er …

en: Update %1 satellites
nb: Oppdater %1 satellitter

en: Loading solar system
nb: Laster inn solsystemet

en: Loading stars
nb: Laster inn stjerner

en: Requested Position Below Horizon
nb: Ønsket posisjon er under horisonten

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
nb: Ønsket posisjon er under horisonten.
    Vil du allikevel gå dit?

en: Go Anyway
nb: Gå likevel

en: Keep Position
nb: Behold posisjon

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
nb: Sloan Digital Sky Survey image leveresav Astrophysical Research Consortium [gratis for ikke-kommersiell bruk].

en: Angular distance: %1
nb: Vinkelavstand: %1

en: Star Hopper: Choose a field-of-view
nb: Stjernehopper: Velg et synsfelt

en: FOV to use for star hopping:
nb: Synsfelt brukt til stjernehopping

en: Star Hopper: Enter field-of-view to use
nb: Stjernehopper: Oppgi synsfelt som skal brukes

en: FOV to use for star hopping (in arcminutes):
nb: Synsfelt brukt til stjernehopping (i bueminutter)

en: No object selected.
nb: Det er ikke valgt noe objekt.

en: Object Details
nb: Objektdetaljer

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
nb: Ganymedes

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
nb: Fullmåne

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
nb: Nymåne

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
nb: Første kvarter

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
nb: Tredje kvarter

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
nb: Voksende månesigd

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
nb: Voksende måne

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
nb: Minkende måne

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
nb: Minkende månesigd

en: unknown
nb: ukjent

en: Success
nb: Vellykket

en: Unknown error
nb: Ukjent feil

en: Star
nb: Stjerne

en: Catalog Star
nb: Katalogstjerne

en: Comet
nb: Komet

en: Asteroid
nb: Asteroide

en: Constellation
nb: Stjernebilde

en: Galaxy Cluster
nb: Galaksehop

en: Satellite
nb: Satellitt

en: Radio Source
nb: Radiokilde

en: Multiple Star
nb: (Fler-)dobbeltstjerne

en: Unknown Type
nb: Ukjent type

en: Show HST Image
nb: Vis HST-bilde

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
nb: %1: Hubble Space Telescope, drives av  STScI for NASA [i det fri]

en: Show Spitzer Image
nb: Vis Spitzer-bilde

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
nb: %1: Spitzer Space Telescope, fra NASA/JPL-Caltech [i det fri]

en: Show SEDS Image
nb: Vis SEDS-bilde

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
nb: %1: SEDS, http://www.seds.org [gratis for ikke-kommersiell bruk]

en: Show KPNO AOP Image
nb: Vis KPNO AOP-bilde

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
nb: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [gratis for ikke-kommersiell bruk, ingen fysisk reproduksjon tillatt]

en: Show NOAO Image
nb: Vis NOAO-bilde

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
nb: %1: National Optical Astronomy Observatories og AURA [gratis for ikke-kommersiell bruk]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
nb: %1: Very Large Telescope,  drives av  European Southern Observatory [gratis for ikke-kommersiell bruk, ingen fysisk reproduksjon]

en: Show
nb: Vis

en: unnamed object
nb: objekt uten navn

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
nb: bredde og LST-parametre bør bare brukes i KSPlanetBase-objekter.

en: alpha
nb: alfa

en: mu
nb: my

en: nu
nb: ny

en: upsilon
nb: ypsilon

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
nb: Feil ved tolking av tidssone-regel, bruker tom regel.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
nb: Klarte ikke tolke %1 som en gyldig månedskode.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
nb: Klarte ikke tolke %1 som en gyldig dagskode.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan søke etter objekter på himmelen etter navnet.
    			Bruk Ctrl+F, menyvalget «Peker->Finn Objekt», eller «Finn objekt»-knappen
    			på verktøylinja.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan endre ditt geografiske sted.
    			Bruk Ctrl+G, menyvalget «Innstillinger->Sett geografisk sted …»
    			eller «globus»-knappen på verktøylinja.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan følge et objekt slik at det alltid vises midt på
    			bildet.<br/>
    			Bruk Ctrl+T, menyvalget «Peker->Følg objekt», eller «lås»-knappen
    			på verktøylinja. Du kan også sentrere objektet ved å dobbeltklikke
    			på det eller velge «Sentrer og følg» fra sprettoppmenyen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
nb: 		<p>KStars-håndboka inneholder Astroinfo-prosjektet, en rekke
    			informative artikler om astronomi.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
nb: 		<p> Det er tre «infobokser» på skjermen som viser opplysninger om
    			dato og klokkeslett, geografisk sted, og nåværende sentralposisjon på himmelen
    			(fokus). Du kan flytte disse boksene med musa, og dobbeltklikke på dem
    			for å vise mer (eller mindre) informasjon. Du kan skjule dem helt ved å bruke
    			menyvalget «Innstillinger->Infobokser». 		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
nb: 		<p>KStars kan bruke hele skjermen til visning, du kan slå dette av og på
    			med knappen «fullskjerm» på verktøylinja, eller trykk Ctrl+Shift+F.
    		</p>
    t

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
nb: 		<p>N,S,Ø,V-tastene retter skjermbildet inn mot Nord,
    			Sør, Øst eller Vest på horisonten. Z-tasten retter bildet mot senit.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
nb: 		<p>Tastene 0-9 retter bildet mot et av de store himmellegemene i
    			solsystemet. 0 sentrerer mot Solen, 3 mot Månen, resten er de åtte
    			planetene i økende avstand fra Solen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
nb: 		<p>Klikk og dra med musa for å vri himmelkartet til en ny posisjon.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
nb: 		<p> Dobbeltklikk med musa for å sentrere skjermbildet om stedet der
    			musepekeren står. Hvis du dobbeltklikker på et objekt vil KStars
    			automatisk begynne å følge det.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
nb: 		<p>Statuslinja viser alltid musepekerens himmelkoordinater,
    			både i ekvator- og horisont-koordinater.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
nb: 		<p>Himmelkartet kan bringes nærmere eller fjernere ved å snurre rullehjulet på musa,
    			eller ved å dra musepekeren oppover eller nedover med midtre museknapp holdt nede.
    			Du kan også bruke +/- tastene, eller «Zoom inn» «Zoom ut» på verktøylinja og i «Vis»-menyen.
    			Zoom-nivået kan stilles inn manuelt med «Zoom til vinkelstørrelse» i «Vis»-menyen
    			(Shift+Ctrl+Z), og du kan stille det grafisk ved å holde Ctrl-tasten nede mens du drar
    			musepekeren for å definere et rektangel som blir grensen for det nye vinduet.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan sette koordinater for det sentrale fokus-punktet manuelt.
    			Trykk Ctrl+M, eller bruk menyvalget «Peker->Sett fokus manuelt» og skriv inn
    			koordinatene du vil ha i sprettoppvinduet.		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan bytte mellom ekvatoriale og horisont-koordinater ved
    			å bruke menyvalget «Vis->koordinater», eller trykk mellomromstasten.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
nb: 		 <p>Du kan stille inn klokkeslett og dato ved å bruke Ctrl+S, menyvalget «Tid->sett tid»,
    			 eller «timeglass»-knappen på verktøylinja. Merk at datoer i KStars kan være svært
    			fjerne, du kan bruke år mellom –50 000 og +50 000.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan bruke Ctrl+E eller menyvalget «Tid->Sett tid til nå» for å
    			synkronisere simuleringsklokka med CPU-klokka.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
nb: 		<p> Du kan bruke tallboksen i verktøylinja til å justere tidsskrittene
    			som KStars-klokka bruker. Setter du den til «1 s» får du virkning som
    			i sann tid. Negative verdier får klokka til å gå baklengs.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan stoppe og starte klokka med «Spill/Pause»-knappen
    			på verktøylinja, eller med menyvalget «Tid->Stoppeklokke».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan kjøre simuleringsklokka forover eller bakover et enkelt skritt
    			ved å trykke «&gt;» eller «&lt;»-tastene.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
nb: 		<p>Når du gjør et museklikk i himmelkartet, vises det nærmeste
    			himmelobjektet på statuslinja.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
nb: 		<p>Når du holder musepekeren stille et øyeblikk, vises det en midlertidig
    			navnelapp ved det nærmeste objektet. Denne navnelappen svinner
    			automatisk bort når du flytter musepekeren igjen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
nb: 		<p>Trykker du høyre museknapp. åpnes det en meny med detaljerte valg
    			for et bestemt objekt, bl.a. linker til bilder og informasjon på Internett.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
nb: 		<p>Fjerne objekter med en spesiell farge (standard er rød)
    			har ekstra URL-lenker i sin sprettoppmeny.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
nb: 		<p>I utgangspunktet blir stjernene i KStars vist med realistiske
    			farger. Stjernens farge velges ut fra temperaturen den har; kaldere
    			stjerner er røde, mens varmere er blå.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
nb: 		<p>Hvis du vil ha de aller siste baneopplysninger for asteroider og
    			kometer (medregnet nyoppdagede objekter), bruk verktøyet
    			«Last ned data» («Fil→Last ned nye data» eller Ctrl+D) ofte for å hente
    			oppdaterte efemerider.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
nb: 		<p>Vinduet «Detaljer» viser en mengde informasjon om ethvert objekt
    			på himmelen, deriblant koordinater, tid for opp- og nedgang, Internett-
    			lenker og dine egne notater. Detaljer-vinduet finner du via
    			sprettoppmenyen, eller ved å trykke på et objekt og så trykke «D».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
nb: 		<p>Du kan feste en merkelapp med navn på ethvert objekt på himmelen.
    			Bruk sprettoppmenyen til å slå av/på merkelapp, eller trykk på
    			objektet og trykk så «L».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
nb: 		<p>Astrokalkulatoren i KStars (Ctrl+C) gir direkte tilgang til mange
    			av de beregningene som KStars gjør bak scenen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
nb: 		 <p>Verktøyet «AAVSO Lyskurvegenerator» (Ctrl+V) kobler seg til en tjener
    			hos American Association of Variable Star Observers, og bygger en
    			lyskurve for enhver av de mer enn 6000 variable stjerner som de
    			overvåker daglig.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
nb: 		 <p> Verktøyet «Høyde/Tid» (Ctrl+A) lager høydekurver for en gruppe objekter
    			som du velger. Dette er et fint verktøy for å planlegge observasjoner.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
nb: 		<p>Med skriptbygger-verktøyet kan du bygge omfattende D-Bus-
    			skripter med en enkel grafisk brukerflate. Skriptene kan spilles av
    			senere fra kommandolinja, eller inne i KStars.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
nb: 		<p>Verktøyet Solsystemviser (Ctrl+Y) viser solsystemet sett «ovenfra», med
    			posisjoner for de større planetene på den simulerte datoen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
nb: 		 <p>Verktøyet «Jupiter-måner» (Ctrl+J) viser posisjonene for Jupiters fire
    			største måner (Io, Europa, Ganymedes og Callisto), slik de ses fra
    			Jorden, og som en funksjon av tiden.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
nb: 		<p> Du kan eksportere himmelbildet til en fil ved å velge «Lagre himmelbilde»
    			i Filmenyen, eller ved å trykke Ctrl+I. Dessuten kan du kjøre KStars fra
    			kommandolinja med argumentet «--dump» for å lagre et himmelbilde til
    			disk uten en gang å åpne programvinduet. Dette kan brukes til å lage
    			dynamisk tapet for KDE-skrivebordet ditt.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan legge til dine egne bilder/informasjonslenker til
    			alle objekter. Velg «Legg til lenke …» fra sprettoppmenyen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan justere en mengde visningsvalg ved å trykke på
    			fastnøkkel-knappen på verktøylinja, eller bruke menyvalget
    			«Innstillinger->Tilpass KStars …»
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan skjule eller vise info-bokser på skjermen ved å bruke
    			«Innstillinger->Infobokser»-menyen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
nb: 		 <p>Du kan skjule eller vise verktøylinjene. Velg innstillingene dine
    			i «Innstillinger->Verktøylinjer»-menyen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
nb: 		 <p>Du kan skjule enten Ra/Dek eller Az/Alt-koordinatfeltene i statuslinja,
    			eller skjule statuslinja helt, ved å bruke menyen Innstillinger->Statuslinje.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan enkelt bytte mellom forhåndsdefinerte fargeskjemaer
    			ved å velge skjema fra «Innstillinger->Fargeskjema»-menyen 		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan definere ditt eget geografiske sted. Fyll ut de feltene
    			som trengs i dialogen «Angi geografisk sted» og trykk så på knappen
    			«Legg til by i liste». De geografiske stedene du definerer blir tilgjengelige
    			i alle senere økter. 		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan definere dine egne fargeoppsett. Juster fargene
    			i «Farger»-siden i oppsettsvinduet, og trykk på knappen
    			«Lagre farger». Fargeoppsettet blir synlig i lista i alle senere økter.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
nb: 		<p>Du kan lage dine egne synsfeltsymboler med FOV-redigerer under
    			 menyen Innstillinger→FOV-symboler. Du kan definere vinkelstørrelse, form og farge på
    			de nye symbolene.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
nb: 		 <p>På «Avansert»-fanen i KStars oppsett-vindu kan du
    			fininnstille KStars' oppførsel. Du kan oppgi om det skal korrigeres
    			for atmosfærisk brytning, og om det skal brukes animasjon ved
    			dreiing til nytt sted. Du kan også oppgi hvilke objekter som skal
    			skjules mens bildet beveger seg.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
nb: 		<p>Den linja på himmelen som sola og alle planetene ser ut til å følge
    			kalles Ekliptikken.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
nb: 		 <p>Objektposisjoner i KStars inkluderer virkningen av preøkt, nutasjon,
    			aberrasjon, atmosfærisk brytning og lyshastigheten (for planeter).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
nb: 		<p>Den store gruppen galakser mellom Løven, Jomfruen og Berenikes Hår
    			kalles Virgohopen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
nb: 		 <p>Den store gruppen hoper og tåker nær den sørlige himmelpolen
    			er objekter i Den store magellanske skyen, som er en dverggalakse
    			som går i bane rundt Melkeveien.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
nb: 		<p>Messier-katalogen er en liste over 110 av de klareste objektene på
    			himmelen som ikke er stjerner eller planeter. Den inneholder
    			berømte objekter som Orion-tåken (M 42), Andromeda-galaksen
    			(M 31) og Pleiadene (M45). 		</p>

en: Local Sidereal Time
nb: Lokal siderisk tid

en: Local Time
nb: Lokal tid

en: &Print...
nb: &Skriv ut …

en: Print the Altitude vs. time plot
nb: Skriv ut diagram over høyde/tid

en: Elevation vs. Time Plot
nb: Elevasjon/tid-graf

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
nb: Navn på det plottede objektet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
nb: Det er to måter å bruke dette feltet: 
    
    1. Bare skriv inn navnet på et kjent objekt og trykk «Plott»-knappen (eller trykk Enter). Objektets høyde/tidskurve blir lagt til plottet, og koordinatene blir vist nedenfor.
    
    2. Skriv inn navnetiketten for et selvvalgt objekt. Du må også oppgi RA og Dekl-koordinatene for objektet, og så trykke «Plott» for å legge kurven til plottet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
nb: Finn objekt …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
nb: Plott

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
nb: Tøm felter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
nb: Tøm liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
nb: Lokal tid:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
nb: Dato && sted

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
nb: Velg by …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
nb: Leng.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
nb: Brd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
nb: Oppdater

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
nb: Liste over justerbare innstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
nb: Verdi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
nb: Trevisning av innstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
nb: Visningsinnstillinger blir vist i tre-struktur om du trykker på denne knappen. I denne visningen grupperes innstillingene etter emne, og det vises også en kort beskrivelse av hver innstilling og datatypen som hører til (streng, heltall, flyttall eller boolsk verdi).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
nb: verdi for valgt innstilling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
nb: Innstilling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
nb: Filnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
nb: Bildebredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
nb: Bildehøyde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
nb: Velg objekt fra en liste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
nb: Åpner «Finn objekt»-dialogen, der du kan velge et objekt fra lista over kjente objekter. Når du har valgt et objekt vises navnet i «Retn:»-boksen til venstre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
nb: Retn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
nb: Målobjekt eller retning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
nb: Velg en retning eller et objekt du vil se mot. Kombinasjonsboksen inneholder en liste over kompassretninger på horisonten, samt senit. Du kan også oppgi navnet på et kjent objekt her, eller velge et objekt fra lista over kjente objekter ved å trykke på «Objekt»-knappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
nb: Vis utskriftsdialog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
nb: Bruk stjernekartfarger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
nb: Fargenavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
nb: Fargeverdi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
nb: Navn på land

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
nb: By

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
nb: Provinsnavn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
nb: Åpne verktøyet for å angi sted

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
nb: Trykker du denne knappen, så åpnes et verktøy du kan bruke til å velge et sted fra lista vår med over 2500 byer i hele verden. Når du har valgt et sted blir feltene for By, Provins og Land fylt ut.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
nb: Slå følging av/på

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
nb: Hvis dette er krysset av vil himmelkartet være fokusert på det samme punktet eller objektet ettersom tiden går. Dette kalles «følging» («tracking»). Merk at følging slås automatisk på når du fokuserer på et objekt. Så, hvis du bruker «Se mot» med et objektnavn trenger du ikke slå på følging.
    
    Hvis krysset tas vekk vil følging alltid slås av, selv om et objekt er satt i fokus. Som tiden går vil det se ut som om himmelen dreier rundt (på grunn av Jordens rotasjon).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
nb: <font color="#00007f">s:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
nb: Pauseforsinkelse i sekunder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
nb: Oppgi antall sekunder som skriptet skal vente før neste kommando kjøres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
nb: Tast:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
nb: Vent til denne tasten trykkes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
nb: Skriptkjøringen stopper til brukeren trykker den tasten som oppgis her.
    
    For tiden kan bare enkelttaster brukes, du kan ikke bruke valgtaster som Ctrl eller Shift. Oppgi «space» for mellomromstasten, eller bruk selve tasten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
nb: Zoom-nivå:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
nb: Nytt zoom-nivå

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
nb: Angi zoom-nivå for visningen. Du kan øke eller minske denne verdien med «Zoom inn» og «Zoom ut».  
    
    Zoom-nivået bestemmer antall piksler som spenner over en bueradian. Fornuftige verdier bør være mellom 300 og 10 000 000.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
nb: <QT><H2>KStars Astrokalkulator</H2><P>KStars Astrokalkulator inneholder flere <B>moduler</b> som utfører en rekke astronomiske beregninger. Modulene er organisert i flere kategorier: <UL><LI><B>Tidskalkulatorer:</B> Konverter mellom tidssystemer og forutsi tidspunkt for hendelser på stjernehimmelen</LI><LI><B>Koordinatkonverterere:</B> Konverter mellom forskjellige koordinatsystemer</LI><LI><B>Solsystemet: </B> Forutsi posisjonen til en planet, fra et gitt sted på Jorden på et gitt tidspunkt</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
nb: <QT>Avsnitt som inneholder beregning av posisjoner over tid (efemerider)<UL><LI><B>Juliansk dag:</B> Konvertering mellom Juliansk dag og kalender</LI><LI><B>Siderisk tid:</B> Konvertering mellom siderisk og universal tid</LI><LI><B>Dagens varighet:</B> Soloppgang, solnedgang, middagstid og posisjoner for disse hendelsene</LI><LI><B>Jevndøgn og solhverv:</B> Jevndøgn, solhverv og varighet av årstidene.</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
nb: <QT>Avsnitt med algoritmer for konvertering mellom forskjellige astronomiske koordinatsystemer<UL><LI><B>Galaktisk:</B> Konvertering mellom galaktiske og ekvatorkoordinater</LI><LI><B>Tilsynelatende:</B> Beregning av nåværende ekvatorkoordinater fra en gitt epoch</LI><LI><B>Ekliptikk:</B> Konvertering mellom ekliptikk- og ekvatorkoordinater</LI> <LI><B>Vannrett:</B> Beregning av asimut og høyde for en gitt kilde, tid og sted på Jorden.</LI> <LI><B>Vinkelavstand:</B>Beregner vinkelavstanden mellom to objekter som har posisjoner gitt i ekvator-koordinater.</LI><LI> <B>LSR-hastighet:</B> Beregner en kildes heliosentriske, geosentriske og toposentriske radialhastighet ut fra dens LSR-hastighet</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
nb: <QT>Avsnitt med algoritmer om informasjon om koordinater og tider for objekter i solsystemet<UL><LI><B>Planetkoord.:</B> Koordinater for planetene, Månen og Solen til en gitt tid og fra en gitt posisjon på Jorden </LI></UL></QT>

en: Calculator modules
nb: Kalkulatormoduler

en: Time Calculators
nb: Tidskalkulatorer

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
nb: Juliansk dato

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
nb: Stjernetid

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
nb: Almanakk

en: Equinoxes & Solstices
nb: Jevndøgn og solverv

en: Coordinate Converters
nb: Koordinatkonverterere

en: Equatorial/Galactic
nb: Ekvatorial/galaktisk

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
nb: Tilsynelatende koordinater

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
nb: Horisont-koordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
nb: Ekliptikk-koordinater

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
nb: Vinkelavstand

en: Geodetic Coordinates
nb: Geodetiske koordinater

en: LSR Velocity
nb: LSR-hastighet

en: Planets Coordinates
nb: Planetkoordinater

en: Conjunctions
nb: Samstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
nb: Lokal tid:

en: Universal time
nb: Universal tid

en: Julian date
nb: Juliansk dato

en: Conjunction/Opposition
nb: Samstilling/Opposisjon

en: Separation
nb: Separasjon

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
nb: Oppgitt maksimal vinkelavstand er ikke en gyldig vinkel. Bruk «Hva er dette» for å finne ut hvordan en gyldig vinkel kan oppgis.

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
nb: Bruk «Finn objekt»-knappen til å velge et objekt som det skal sjekkes samstilling med.

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
nb: Velg to forskjellige objekter som det skal sjekkes samstilling med.

en: Compute conjunction...
nb: Beregn samstilling …

en: Compute conjunction between %1 and %2
nb: Beregn samstilling mellom %1 og %2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
nb: Samstilling

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
nb: Opposisjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
nb: Greenwich, Storbritannia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
nb: Slutter den:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
nb: og

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
nb: Begynner den:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
nb: Vis samstillinger/opposisjoner for:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
nb: Mellom objekter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
nb: Største tillatte vinkelavstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
nb: Beregn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
nb: Samstillinger/Opposisjoner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
nb: Vårjevndøgn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
nb: Sommersolverv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
nb: Høstjevndøgn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
nb: Vintersolverv:

en: Flipped
nb: Snudd

en: Preset:
nb: Forhåndsinnstillinger:

[ctx: Declination]
en: Dec
nb: Dek

en: Icon
nb: Ikon

en: Label
nb: Etikett

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
nb: Teleskop %1 er frakoblet. Koble til og forsøk igjen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
nb: Tekstfarge for etikett:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
nb: Ikon:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Regions
nb: Regioner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Points
nb: Punkter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addPointB)
en: Add Point
nb: Legg til punkt

en: offset from Jupiter (arcmin)
nb: avstand fra Jupiter (buemin)

en: time since now (days)
nb: tid fra nå (dager)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
nb: Interaktiv modus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
nb: Dato og klokkeslett:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
nb: Ekvatorialkoordinater (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
nb: Velg objekt …

en: First position: %1
nb: Første posisjon: %1

en: Second position: %1
nb: Andre posisjon: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
nb: Første posisjon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
nb: Andre posisjon

en: Could not open file %1.
nb: Klarte ikke åpne fila %1.

en: Invalid file: %1
nb: Ugyldig fil: %1

en: Invalid file
nb: Ugyldig fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
nb: Vinkelavstand:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
nb: Batch-modus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
nb: Velg felter i inndata-fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
nb: Start-rektasensjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
nb: Start-deklinasjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
nb: Endelig rektasensjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
nb: Endelig deklinasjon:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
nb: Felter i utdata-fil pluss resultat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
nb: Filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
nb: Inndata-fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
nb: Utdata-fil:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
nb: Katalogkoordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
nb: Tid og dato for målet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
nb: Tilkabestill tiden til Nå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
nb: Tilsynelatende koordinater:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
nb: Vis i utdata-fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
nb: Alle parametre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
nb: Bare parametre i inndata-fil

en: Does not rise
nb: Står ikke opp

en: Does not set
nb: Går ikke ned

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
nb: Almanakk for %1

en: computed by KStars
nb: beregnet av KStars

en: Results of Almanac calculation
nb: Resultater av almanakkberegning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
nb: Høyde ved middag:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
nb: Nedgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
nb: Dagslengde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
nb: Soloppgangens asimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
nb: Oppgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
nb: Middag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
nb: Solnedgangens asimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
nb: Transitthøyde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
nb: Måneoppgangens asimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
nb: Transitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
nb: Månenedgangens asimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
nb: Fase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
nb: Voksende måne (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
nb: Batch-modus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
nb: Inndata-fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
nb: Utfil:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
nb: Ekvatorialkoordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
nb: Galaktiske koordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
nb: Velg parametre i inndata-fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
nb: Hvis dette er krysset av blir verdien lest fra inndata-fila. Hvis ikke blir verdien lest fra boksen ved siden av

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
nb: Gal. leng.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
nb: Gal. br.:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
nb: Velg parametre for utdata-fil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
nb: Velg filnavn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
nb: Oppgi inndata-koordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
nb: Kartesisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
nb: Geografisk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
nb: Velg ellipsoidemodell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
nb: Konverter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
nb: Kartesiske koordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
nb: Geografiske koordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
nb: Høyde (meter):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
nb: H. (m):

en: Results of Julian day calculation
nb: Resultater av Juliansk dato-beregning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
nb: Juliansk dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
nb: Endret juliansk dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
nb: Inndata-parameter:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
nb: Dato og klokkeslett

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
nb: Juliansk dag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
nb: Endret juliansk dag

en: Incorrect number of fields in line %1:
nb: Feil antall felter i linje %1:

en: Present fields %1.
nb: Felter som finnes %1.

en: Required fields %1.
nb: Påkrevde felter %1.

en: Unknown planet
nb: Ukjent planet

en:  in line %1:
nb:  på linje %1:

en: Line %1 contains an invalid time
nb: Linje %1 inneholder en ugyldig tid

en: Line %1 contains an invalid date:
nb: Linje %1 inneholder en ugyldig dato:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
nb: Feil funnet ved tolking av noen linjer i inndata-fila

en: Errors in lines
nb: Feil i linjer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
nb: Inndata-parametre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
nb: Himmellegeme i Solsystemet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
nb: Heliosentriske ekliptikk-koordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
nb: Avstand (AU):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
nb: Geodetiske ekliptikk-koordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
nb: Velg koordinatsystem for utdata-fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
nb: Heliosentrisk ekliptikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
nb: Ekvatorial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
nb: Geosentrisk ekliptikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
nb: Vannrett

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
nb: Andre parametre for utdata-fil

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
nb: Stedsstrenger består av navn på by, provins og land, atskilt med komma. Hvis strengen inneholder mellomrom må den omsluttes av hermetegn så den kan tolkes riktig.

en: Hint for writing location strings
nb: Tips for å skrive stedsstrenger

en: local time
nb: lokal tid

en: sidereal time
nb: stjernetid

en: date
nb: dato

en: location
nb: sted

en: %1 and %2
nb: %1 og %2

en: %1, %2 and %3
nb: %1, %2 og %3

en: Specify %1 in the input file.
nb: Oppgi %1 i inndata-fila.

en: Results of Sidereal time calculation
nb: Resultater av stjernetidsberegning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
nb: Stjernetid:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
nb: Beregn stjernetid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
nb: Beregn standard tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
nb: Les fra inndata-fil

en: Sun's Declination
nb: Solens deklinasjon

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
nb: # Tider for jevndøgn og solverv

en: # computed by KStars
    #
nb: # beregnet av KStars
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
nb: # Vårjevndøgn		Sommersolverv			Høstjevndøgn		Vintersolverv
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
nb: Jevndøgn og solverv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
nb: Jevndøgn og solverv for året:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
nb: Målets posisjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
nb: Radiale hastigheter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
nb: Heliosentrisk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
nb: Geosentrisk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
nb: Toposentrisk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
nb: Høyde (meter):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
nb: Oppgi hastighet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
nb: Heliosentrisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
nb: Geosentrisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
nb: Toposentrisk

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
nb: Oversikt

en: Moon Phase Calendar
nb: Månefase-almanakk

en: Alternate Name
nb: Alternativt navn

en: %1 is already in your wishlist.
nb: %1 er allerede i ønskelista.

en: %1 is already in the session plan.
nb: %1 er allerede i øktplanen.

en: Added %1 to observing list.
nb: La til %1 i observasjonslista.

en: Added %1 to session list.
nb: La til %1 i øktplanen.

en: The specified file is invalid
nb: Den oppgitte fila er ugyldig

en: Do you want to save the current session?
nb: Vil du lagre gjeldende økt?

en: Save Current session?
nb: Lagre gjeldende økt?

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
nb: Klarte ikke åpne fila %1. Forsøke et annet filnavn?

en: Try Different
nb: Forsøk et annet

en: Do Not Try
nb: Ikke forsøk

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
nb: Dette vil slette alle lagrede bilder. Er du sikker på at du vil gjøre dette?

en: Delete All Images
nb: Slett alle bildene

en: Image Chooser
nb: Bildevelger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
nb: Åpne en observasjonsøktliste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
nb: Last inn en observasjonsliste fra disk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
nb: Lagre observasjonsøkta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
nb: Lagre gjeldende observasjonsliste på disk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
nb: Lagre observasjonsøkta som …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
nb: Lagre gjeldende observasjonsliste på disk, med oppgitt filnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
nb: Velg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
nb: Oppdater tabellen og plottet for ny dato og nytt sted.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
nb: Last ned SDSS/DSS-bildene av alle objektene i den gjeldende lista.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
nb: Sletter alle lagrede DSS/SDSS-bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
nb: Slett alle bildene

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
nb: Veiviser for observasjonsliste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
nb: Veiviseren hjelper deg å bygge observasjonslister basert på filtrering etter objekttype, posisjon på himmelen og størrelsesklasse.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
nb: Åpne FindDialog

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
nb: Åpne FindDialog for å legge til objekter til lista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
nb: Åpne WUT-dialogen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
nb: Ønskeliste

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
nb: Øktplan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
nb: Planlagt tid

en: Add to session plan
nb: Legg til øktplan

en: Add objects visible tonight to session plan
nb: Legg til objekter som er synlige i natt til øktplanen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
nb: Senter

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
nb: Skop

en: Show SDSS image
nb: Vis SDSS-bilde

en: Show DSS image
nb: Vis DSS-bilde

en: Show images from web
nb: Vis bilder fra nettet

en: Remove from WishList
nb: Fjern fra ønskelista

en: Remove from Session Plan
nb: Fjern fra øktplanen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
nb: i et rektangulært område

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
nb: i et sirkulært område

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
nb: over hele himmelen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
nb: Åpne stjernehoper

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
nb: Kulehoper

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
nb: Gasståker

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
nb: Planetariske tåker

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
nb: Sol, Måne, planeter

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
nb: Ugyldig sirkel oppgitt, ikke mulig å velge område.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
nb[0]: Din observasjonsliste har nå 1 objekt
nb[1]: Din observasjonsliste har nå %1 objekter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
nb: etter stjernebilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
nb: <html><head></head><body><p>Dette er observasjonsliste-veiviseren</p><p></p><p>Med dette verktøyet kan du lage en observasjonsliste ved å filtrere på forskjellige måter lista over alle objekter. Først velger du objekter etter <span style=" font-weight:600;">type</span>. Deretter kan du bare velge objekter som finnes i et bestemt <span style=" font-weight:600;">område på himmelen</span>. Lista kan så reduseres ved å velge objekter i et område av <span style=" font-weight:600;">størrelsesklasser</span>. Til slutt kan du velge å beholde bare objekter som er <span style=" font-weight:600;">synlige på en bestemt dato</span>.</p><p></p><p>Trykk knappen <span style=" font-weight:600;">Neste</span> for å begynne med å velge hvilke objekttyper du vil ha med i observasjonslista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
nb: <html><head></head><body><p>Velg objekter etter type</p><p></p><p>Framhev de objekttypene du vil ha med i observasjonslista i boksen nedenfor. Du kan markere mer enn én oppføring i lista. Knappene til høyre kan brukes som snarveier til noen vanlige utvalg.</p><p></p><p>Trykk knappen <span style=" font-weight:600;">Neste</span> når du er ferdig.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
nb: Velg alle himmellegemer på lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
nb: Alle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
nb: Tøm alle valgte elementer i lista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
nb: Velg alle «fjerne objekttyper» i lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
nb: Fjerne objekter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
nb: Velg alle objekttyper for solsystemet i lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
nb: <html><head></head><body><p>Velg etter område</p><p></p><p>Nå kan du begrense objektlista til å omfatte bare dem som finnes i et bestemt område på himmelen. Det er tre måter å velge område på: etter <span style=" font-weight:600;">stjernebilde</span>, ved å angi et <span style=" font-weight:600;">rektangulært område</span>, eller ved å angi et <span style=" font-weight:600;">sirkulært område</span>. Du kan også hoppe over områdevalg, som da omfatter objekter <span style=" font-weight:600;">over hele himmelen</span>. </p><p></p><p>Velg nedenfor og trykk <span style=" font-weight:600;">Neste</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
nb: Jeg vil velge objekter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
nb: <html><head></head><body><p>Velg objekter i ett eller flere stjernebilder</p><p></p><p>Velg stjernebilder til observasjonslista i lista nedenfor. Bare objekter i de valgte stjernebildene blir tatt med på lista.</p><p></p><p>Når du er ferdig, trykk <span style=" font-weight:600;">Neste</span> for å fortsette.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
nb: <html><head></head><body><p>Velg objekter i et rektangulært område.</p><p></p><p>På denne siden kan du begrense observasjonslista til objekter innenfor et bestemt rektangulært område på himmelen. Oppgi et rektangulært område ved å velge grenser som definerer det ved rektasensjon (RA) og deklinasjon (Dek). </p><p></p><p>Når du er ferdig, trykk <span style=" font-weight:600;">Neste</span> for å fortsette.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
nb: til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
nb: Dek.-grenser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
nb: RA-grenser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
nb: <html><head></head><body><p>Velg objekter i et sirkulært område.</p><p></p><p>På denne siden kan du begrense observasjonslista til de objektene som finnes i et bestemt sirkulært område på himmelen. Oppgi det sirkulære området ved å angi rektasensjon (RA) og deklinasjon (Dec) for sirkelsenteret, og radien for sirkelen, i grader. </p><p></p><p>Når du er ferdig, trykk <span style=" font-weight:600;">Neste</span> for å fortsette.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
nb: RA for sentrum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
nb: Dekl. for sentrum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
nb: Radius (i grader):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
nb: <html><head></head><body><p>Velg objekter som kan observeres på en dato:</p><p></p><p> På denne siden kan du begrense observasjonslista til bare de objektene som kan observeres på en bestemt dato (og fra et bestemt sted på Jorden). Lista kan filtreres på denne måten ved å sette kryss nedenfor og deretter velge ønsket dato. Hvis det ikke settes kryss her, så velges objekter uansett om de kan observeres eller ikke (dette er standard). Du kan også endre det geografiske stedet som brukes til å besemme om objekter kan observeres.</p><p></p><p>Når du er ferdig, så trykk <span style=" font-weight:600;">Neste</span> for å fortsette.</p><p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
nb: Fra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
nb: Fra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
nb: Velg objekter som kan observeres den:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
nb: Velg objekter med lysstyrke større enn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
nb: Ta med objekter som ikke har oppgitt størrelsesklasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
nb: Observasjonslista har nå 0 objekter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
nb: Oppdater antall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
nb: Innstillingsnavn

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
nb: X-posisjon (AU)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
nb: Y-posisjon (AU)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
nb: I dag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPolarisHA)
en: TextLabel
nb: Tekstetikett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twentyFourHourR)
en: 24 Hours
nb: 24 timer

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
nb: Rett himmelkartet mot oppgitt sted. %1 kan være navnet på et objekt, en kompassretning, eller senit.

en: Add a name label to the object named %1.
nb: Legg til navnemerkelapp til objektet %1.

en: Remove the name label from the object named %1.
nb: Fjern navnemerkelapp fra objektet %1.

en: Add a trail to the solar system body named %1.
nb: Legg til spor til solsystem-objektet %1.

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
nb: Fjern sporet fra solsystemobjektet %1.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
nb: Rett himmelkartet mot oppgitte RA/Dek-koordinater. RA er uttrykt i timer, Dek er uttrykt i grader.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
nb: Rett himmelkartet mot oppgitte Høyde/asimut-koordinater. Høyde og asimut er uttrykt i grader.

en: Increase the display Zoom Level.
nb: Øk visningens zoom-nivå.

en: Decrease the display Zoom Level.
nb: Minsk visningens zoom-nivå.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
nb: Still inn visningens zoom-nivå til standardverdi.

en: Set the display Zoom Level manually.
nb: Still inn visningens zoom-nivå manuelt.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
nb: Sett systemklokka til oppgitt lokal tid.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
nb: Stopp skriptkjøring i oppgitt antall sekunder.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
nb: Stopp skriptkjøring til den oppgitte tasten trykkes.  Bare enkelttaster kan brukes, angi «space» for mellomromstasten.

en: Set whether the display is tracking the current location.
nb: Angi om visningen følger det oppgitte stedet.

en: Change view option named %1 to value %2.
nb: Endre visningsinnstillinga %1 til verdien %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
nb: Angi geografisk sted for byen oppgitt ved by, provins og land.

en: Set the color named %1 to the value %2.
nb: Still fargen med navnet %1 til verdien %2.

en: Load the color scheme specified by name.
nb: Last inn fargeoppsettet oppgitt ved navn.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
nb: Eksporter himmelbildet til fila, med angitt bredde og høyde.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
nb: Skriv ut himmelbildet til en skriver eller fil. Hvis %1 er sann, vises utskriftsdialogen. Hvis %2 er sann brukes fargeoppsettet Stjernekart til utskrift.

en: Halt the simulation clock.
nb: Stopp simuleringsklokken.

en: Start the simulation clock.
nb: Start simuleringsklokken.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
nb: Angi tidsskalaen for simuleringsklokken til oppgitt skala. 1.0 betyr sann tid, 2.0 betyr dobbelt så fort som sann tid, osv.

en: Functions
nb: Funksjoner

en: InfoBoxes
nb: Infobokser

en: Toggle display of all InfoBoxes
nb: Slå visning av alle infobokser av/på

en: Toggle display of Time InfoBox
nb: Slå visning av tids-infoboksen av/på

en: Toggle display of Geographic InfoBox
nb: Slå visning av geografisk infoboks av/på

en: Toggle display of Focus InfoBox
nb: Slå visning av fokus-infoboksen av/på

en: (un)Shade Time InfoBox
nb: Rull sammen/ut tids-infoboksen

en: (un)Shade Geographic InfoBox
nb: Rull sammen/ut geografisk infoboks

en: (un)Shade Focus InfoBox
nb: Rull sammen/ut fokus-infoboksen

en: Toolbars
nb: Verktøylinjer

en: Toggle display of main toolbar
nb: Slå hovedverktøylinja av/på

en: Toggle display of view toolbar
nb: Slå visnings-verktøylinja av/på

en: Show Objects
nb: Vis objekter

en: Toggle display of Stars
nb: Slå visning av stjerner av/på

en: Toggle display of all deep-sky objects
nb: Slå visning av alle fjerne objekter av/på

en: Toggle display of all solar system bodies
nb: Slå visning av alle legemer i solsystemet av/på

en: Toggle display of Sun
nb: Slå visning av Solen av/på

en: Toggle display of Moon
nb: Slå visning av Månen av/på

en: Toggle display of Mercury
nb: Slå visning av Merkur av/på

en: Toggle display of Venus
nb: Slå visning av Venus av/på

en: Toggle display of Mars
nb: Slå visning av Mars av/på

en: Toggle display of Jupiter
nb: Slå visning av Jupiter av/på

en: Toggle display of Saturn
nb: Slå visning av Saturn av/på

en: Toggle display of Uranus
nb: Slå visning av Uranus av/på

en: Toggle display of Neptune
nb: Slå visning av Neptun av/på

en: Toggle display of Asteroids
nb: Slå visning av asteroider av/på

en: Toggle display of Comets
nb: Slå visning av kometer av/på

en: Show Other
nb: Vis andre

en: Toggle display of constellation lines
nb: Slå visning av stjernebildelinjer av/på

en: Toggle display of constellation boundaries
nb: Slå visning av stjernebildegrenser av/på

en: Toggle display of constellation names
nb: Slå visning av stjernebildenavn av/på

en: Toggle display of Milky Way
nb: Slå visning av Melkeveien av/på

en: Toggle display of the coordinate grid
nb: Slå visning av koordinat-nettet av/på

en: Toggle display of the celestial equator
nb: Slå visning av himmelekvator av/på

en: Toggle display of the ecliptic
nb: Slå visning av ekliptikken av/på

en: Toggle display of the horizon line
nb: Slå visning av horisontlinja av/på

en: Toggle display of the opaque ground
nb: Slå visning av ugjennomsiktig grunn av/på

en: Toggle display of star name labels
nb: Slå visning av stjernenavn av/på

en: Toggle display of star magnitude labels
nb: Slå visning av stjerners størrelsesklasse av/på

en: Toggle display of asteroid name labels
nb: Slå visning av asteroidenavn av/på

en: Toggle display of comet name labels
nb: Slå visning av kometnavn av/på

en: Toggle display of planet name labels
nb: Slå visning av planetnavn av/på

en: Toggle display of planet images
nb: Slå visning av planetbilder av/på

en: Show Latin constellation names
nb: Vis latinske stjernebildenavn

en: Show constellation names in local language
nb: Vis stjernebildenavn på norsk

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
nb: Vis stjernebildenavn som standard IAU-forkortelser

en: Hide Items
nb: Skjul elementer

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
nb: Bestem om objekter skal skjules mens visningen flyttes

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
nb: Tidssteg-terskel (i sekunder) for skjuling av objekter

en: double
nb: dobbelt

en: Hide faint stars while slewing?
nb: Skjul svake stjerner under flytting?

en: Hide solar system bodies while slewing?
nb: Skjul solsystem-objekter under flytting?

en: Hide Milky Way while slewing?
nb: Skjul Melkeveien under flytting?

en: Hide constellation names while slewing?
nb: Skjul stjernebildenavn under flytting?

en: Hide constellation lines while slewing?
nb: Skjul stjernebildelinjer under flytting?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
nb: Skjul stjernebildegrenser under flytting?

en: Hide coordinate grid while slewing?
nb: Skjul rutenettet under flytting?

en: Skymap Options
nb: Himmelkart-innstillinger

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
nb: Bruk horisont-koordinater? (hvis ikke, bruk ekvatorial)

en: Set the Zoom Factor
nb: Angi Zoom-faktor

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
nb: Velg vinkelstørrelse på synsfeltsymbolet (i bueminutter)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
nb: Velg en form til synsfeltsymbolet (0=kvadrat, 1=sirkel, 2=trådkors, 4=blink)

en: Select color for the FOV symbol
nb: Velg farge for synsfeltsymbolet

en: string
nb: streng

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
nb: Vis bevegelse under flytting? (ellers «klikk» til ny fokus)

en: Correct for atmospheric refraction?
nb: Korriger for atmosfærisk refraksjon?

en: Automatically attach name label to centered object?
nb: Sett merkelapp på senterobjektet?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
nb: Sette på midlertidig navnemerkelapp under stille musepeker?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
nb: Planetspor fader ut til himmelfarge? (ellers er fargen konstant)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
nb: størrelsesklasse for svakeste stjerne navngitt på kartet

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
nb: størrelsesklasse for sterkeste stjerne som skjules under flytting

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
nb: størrelsesklasse på lyssvakeste asteroide tegnet på kartet

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
nb: størrelsesklasse på lyssvakeste asteroide merket på kartet

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
nb: kometer nærmere Sola enn denne (i AU) er merket på kartet

en: Could not download remote file.
nb: Kunne ikke hente fil fra nettet.

en: Download Error
nb: Nedlastingsfeil

en: Save Changes to Script?
nb: Lagre endringer i skriptet?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
nb: Det er endringer i skriptet som ikke er lagret. Vil du lagre skriptet før det lukkes?

en: Could not parse script.  Line was: %1
nb: Klarte ikke tolke skriptet. Linja var: %1

en: true
nb: sann

en: Function index out of bounds.
nb: Funksjonsindeks utenfor område.

en: false
nb: usann

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
nb: Funksjon og Arg-element passer ikke sammen. (Ventet %1)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
nb: Nytt skript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
nb: Sletter gjeldende skript og begynner på et nytt. Spør om ulagrede endringer i gjeldende skript skal lagres først.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
nb: Åpner et eksisterende skript. Spør om eventuelle endringer skal lagres først.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
nb: Lagre skript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
nb: Lagrer gjeldende skript. Hvis skriptet ikke har vært lagret før, er dette det samme som «Lagre som …»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
nb: Lagre skript som …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
nb: Lagrer skriptet til en fil, slik at du først oppgir filnavnet og et navn på skriptet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
nb: Test skript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window.  You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
nb: Kjører skriptet i hovedvinduet til KStars. Du vil kanskje flytte Skriptbygger-verktøyet slik at himmelkartet er synlig.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
nb: Gjeldende skript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script.  Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below.  Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
nb: Dette viser lista over de kommandoene som finnes i det gjeldende skriptet. Markerer du en kommando, så vises et vindu nedenfor der du kan oppgi argumentene. Bruk knappene til høyre for å kopiere, fjerne eller endre plass for den markerte kommandoen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
nb: Legg til funksjon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
nb: Hvis en funksjon er markert i «Funksjonsoversikten», så vil denne knappen legge funksjonen til i det gjeldende skriptet. Den nye funksjonen legges til rett etter den funksjonen som er markert i «Gjeldende skript».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
nb: Fjern funksjon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
nb: Hvis en funksjon er markert i «Gjeldende skript», vil denne knappen fjerne den fra skriptet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
nb: Kopier funksjon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
nb: Hvis en funksjon er markert i «Gjeldende skript», vil denne knappen legge til et duplikat av funksjonen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
nb: Flytt opp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
nb: Hvis en funksjon er markert i «Gjeldende skript», vil denne knappen flytte den opp én plass i skriptet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
nb: Flytt ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
nb: Hvis en funksjon er markert i «Gjeldende skript», vil denne knappen flytte den én plass nedover i skriptet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
nb: Funksjonsargumenter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
nb: Funksjonsoversikt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
nb: Funksjonshjelp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
nb: Hvis en funksjon er markert i Funksjonsoversikten, vises litt dokumentasjon om funksjonen i dette vinduet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
nb: Angi et navn for dette skriptet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
nb: Oppgi et navn for skriptet. Dette er ikke filnavnet, bare en kort beskrivende tekst.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
nb: Oppgi forfatterens navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
nb: Skriptnavn:

en: Print the Sky Calendar
nb: Skriv ut himmelkalenderen

en: Please Wait
nb: Vent litt

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
nb: %1 står opp

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
nb: %1 går ned

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
nb: %1 i transitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
nb: Månedsdelere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
nb: Interne delere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
nb: Loddrett rutenett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
nb: Dagen i dag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
nb: År:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
nb: Intervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
nb: dag(er)

en: Now visible: About %1 degrees above the %2 horizon
nb: Synlig nå: Omtrent %1 grader over horisonten i %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
nb: Teleskopdetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
nb: Leverandør:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
nb: Prismekikkerter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binoApertureText)
en: Specify aperture:
nb: Oppgi åpning:

en: Magnitude:  --
nb: Størrelsesklasse:  --

en: Surface Brightness: %1
nb: Lysstyrke på overflaten: %1

en: Size: %1
nb: Størrelse: %1

en: at %1
nb: kl. %1

en: The night of %1
nb: Natten til %1

en: Star Clusters
nb: Stjernehoper

en: circumpolar
nb: sirkumpolar

en: does not rise
nb: står ikke opp

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
nb: Solnedgang: %1 %2

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
nb: Soloppgang: %1 %2

en: Night duration: %1
nb: Nattens lengde: %1

en: Night duration: %1 hours
nb: Nattens lengde: %1 timer

en: Night duration: %1 hour
nb: Nattens lengde: %1 time

en: Night duration: %1 minutes
nb: Nattens lengde: %1 minutter

en: Night duration: %1 minute
nb: Nattens lengde: %1 minutt

en: Moon rises at: %1 on %2
nb: Månen går opp: %1 %2

en: Moon sets at: %1 on %2
nb: Månen går ned: %1 %2

en: No Object Selected
nb: Det er ikke valgt noe objekt

en: Object Not Found
nb: Fant ikke objektet

en: Rises at: %1
nb: Går opp: %1

en: Transits at: %1
nb: Transitt-tid: %1

en: Sets at: %1
nb: Går ned: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
nb: Natten til DATO

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
nb: Velg en ny dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
nb: Endre dato …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
nb: på LOKASJON

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
nb: Velg et nytt geografisk sted

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
nb: Endre sted …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
nb: Vis objekter som er oppe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
nb: Velg tidsintervall

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
nb: Om kvelden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
nb: Om morgenen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
nb: Når som helst i natt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
nb: Velg objekter med lysstyrke større enn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
nb: Klokkeslett når Månen står opp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
nb: Viser klokkeslettet når Månen står opp på den valgte datoen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
nb: Månen opp:  13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
nb: Nattens varighet den valgte datoen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
nb: Viser tiden mellom solnedgang og soloppgang på den valgte datoen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
nb: Nattens varighet: 11:00 timer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
nb: Solnedgangstid

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
nb: Viser klokkeslettet for solnedgang på den valgte datoen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
nb: Solnedgang:  19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
nb: Klokkeslett når Månen går ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
nb: Viser klokkeslettet når Månen går ned på den valgte datoen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
nb: Månen ned: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
nb: Klokkeslett for soloppgang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
nb: Viser klokkeslettet for soloppgang på den valgte datoen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
nb: Soloppgang:  07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
nb: Månens belysningsandel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
nb: Viser hvor mye av Månen som er opplyst på den valgte datoen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
nb: Månebelysn.: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
nb: Velg en kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
nb: Objekter som passer:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
nb: Objektnavn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
nb: Viser tidspunktet når det markerte objektet stiger over horisonten på den valgte datoen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
nb: Står opp:  22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
nb: Viser tidspunktet når det markerte objektet krysser den lokale meridianen på den valgte datoen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
nb: Transitt:  03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
nb: Viser tidspunktet når det markerte objektet går under horisonten på den valgte datoen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
nb: Går ned:  08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
nb: Sentrer dette objektet i himmelvisningen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
nb: Sentrer himmelvisningen på dette objektet og begynn å følge det. Gjør det samme som «Sentrer og følg» i sprettoppmenyen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
nb: Senterobjekt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
nb: Åpne objektdetaljer-vinduet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
nb: Åpne Detaljer-vinduet for det markerte objektet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
nb: Legger til de markerte objektene til observasjonslista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
nb: Legg til lista

en: Angle value in degrees.
nb: Vinkelverdi i grader.

en: Angle value in hours.
nb: Vinkelverdi i timer.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
nb: Denne boksen viser en vinkel i grader. De tre tallene som vises er vinkelens grader, bueminutter og buesekunder.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
nb: Denne boksen viser en vinkel i timer. De tre tallene som vises er vinkelens timer, minutter og sekunder.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
nb:   Du kan oppgi et enkelt heltall, eller en flyttallsverdi, eller verdier atskilt med kolon eller mellomrom som oppgir grader, bueminutter og buesekunder

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
nb: Oppgi en vinkelverdi i grader. Vinkelen kan uttrykkes som et enkelt heltall («12»), en flyttallsverdi («12.33»), eller som verdier atskilt med mellomrom eller kolon som oppgir grader, bueminutter og buesekunder («12:20», «12:20:00»,«12 20», «12 20 00.0» osv.).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
nb:   Du kan oppgi et enkelt heltall, eller en flyttallsverdi, eller verdier atskilt med kolon eller mellomrom som oppgir timer, minutter og sekunder

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
nb: %1 x %2 buemin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousYear) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextYear)
en: ...
nb: …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
nb: I fjor

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
nb: Lengd:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
nb: Breddegr.:

[ctx: seconds]
en: secs
nb: sek

[ctx: second]
en: sec
nb: sek

[ctx: minutes]
en: mins
nb: mtr

en: hour
nb: time

[ctx: hours]
en: hrs
nb: timer

[ctx: sidereal day]
en: sid day
nb: sid. dag

en: day
nb: dag

en: week
nb: uke

[ctx: weeks]
en: wks
nb: uker

en: month
nb: måned

[ctx: months]
en: mths
nb: mndr

en: year
nb: år

[ctx: years]
en: yrs
nb: år

en: Adjust time step
nb: Juster tidssteg

en: Adjust time step units
nb: Juster tidsstegsenheter

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
nb: Angi tidsskala for simuleringsklokka. «1 s» betyr at klokka går i sanntid og holder nøyaktig takt med CPU-klokka. Høyere verdier gjør at simuleringsklokka går fortere, lavere verdier gjør at den går langsommere. Negative verdier gjør at simuleringen går baklengs.
    
    Det er to par opp/ned-knapper. Paret til venstre går gjennom alle tilgjengelige tidssteg etter hverandre. Siden det er et stort antall tidssteg kan paret til høyre brukes til å hoppe til neste større/mindre tidsenhet. Hvis tidsskalaen for eksempel er «1 min», så vil opp-knappen til høyre sette den til «1 tim», og høyre ned-knapp setter det til «1 s»

[ctx: Map projection method]
en: No projection
nb: Ingen projeksjon

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
nb: Antikk

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
nb: Azimutal

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
nb: Gnomonisk

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
nb: Halvkule

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
nb: Ortografisk

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
nb: Polykonisk

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
nb: Rektangulær

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
nb: Xplanet-sti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
nb: Oppgi sti til programmet xplanet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
nb: Vindustørrelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
nb: Angi bredden på vinduet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
nb: Angi høyden på vinduetk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
nb: Bruk synsfelt fra kstars?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
nb: Bruk synsfelt fra kstars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
nb: Basis-størrelsesklasse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
nb: En stjerne av den gitte størrelsesklassen får en piksel-lysstyrke på 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
nb: Oppsettsfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
nb: Sti til oppsettsfil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
nb: Bruk den oppgitte oppsettsfila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
nb: Bruk selvvalgt stjernekart?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
nb: Stjernekart:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
nb: Buefil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
nb: Sti til buefil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
nb: Radius for blendeskinnet rundt Solen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun.  The default value is 28.
nb: Tegn blendende skinn rundt solen med en radius med oppgitt verdi større enn Solen. Standardverdi er 28.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
nb: Kvalitet på utdatafila:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
nb: JPEG-kvalitet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
nb: Etiketter og markører

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
nb: Etiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
nb: Etikettstreng:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
nb: Oppgi tekst for den første linja på etiketten.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
nb: Oppgi teksten for første linje i etiketten. Som standard vil det stå noe slikt som «Ser på Jorden». Alle strenger «%t» blir erstattet med målets navn, og alle strenger «%o» blir erstattet med navnet på startpunktet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
nb: Datoformat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
nb: Oppgi format for dato/tid-etiketten.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
nb: Oppgi format for dato/tid-etiketten. Denne formatstrengen sendes til strftime(3). Standarden er »%c %Z», som viser dato, tid og tidssone på den måten som stemmer med lokal måte å vise dato og tid. …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
nb: Skriftstørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
nb: Etikettposisjon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
nb: Vis etikett?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
nb: Hvis dette er krysset av, så vis en etikett i øvre høyre hjørne.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
nb: Markører

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
nb: Bruk markørfil?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
nb: Bruk markørfil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
nb: Oppgi en fil som inneholder bnrukerdefinerte markørdata som skal vises mot bakgrunnsstjernene.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
nb: Skriv markørgrenser til en fil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
nb: Skriv koordinater for omskrevet boks for hver markør til en fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
nb: Skriv markørgrenser til:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude
nb: Plasser observatøren over bredde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
nb: Tegn opp himmellegemet som sett fra over den oppgitte bredden ( i grader). Standardverdi er 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude
nb: og lengde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
nb: Plasser observatøren over oppgitt lengde (i grader). Lengde er positiv østover, negativ vestover (for Jorden og Månen), så for eksempel Los Angeles er ved -118 eller 242. Standardverdien er 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
nb: i grader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
nb: Projeksjon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
nb: Projeksjonstype

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
nb: Standard er ingen projeksjon. Flere legemer blir ikke vist hvis dette er oppgitt, selv om skygger fremdeles vil bli tegnet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
nb: Bakgrunn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
nb: Bruk bakgrunn?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
nb: Hvis du velger dette, så bruk en fil eller en farge som bakgrunn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
nb: Bakgrunnsbilde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
nb: Bruk denne fila som bakgrunnsbilde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
nb: Oppgi her stien til fila med bakgrunnsbildet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
nb: Bakgrunnsfarge:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
nb: Oppgi farge for bakgrunnen.
