kstars - en to nds translation catalogue (2748 entries)

en: Sky
nds: Heven

en: Messier Object
nds: Messier-Objekt

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
nds: Objekt mit Links

en: Star Name
nds: Steernnaam

en: Deep Sky Object Name
nds: Deepruum-Objektnaam

en: Planet Name
nds: Planetnaam

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
nds: Steernbildnaam

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
nds: Steernbildlien

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
nds: Steernbildgrenz

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
nds: Rutheevt Steernbildgrenz

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
nds: Melkstraat

en: Equator
nds: Äquater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
nds: Sünnbahn

en: Horizon
nds: Kimm

en: Compass Labels
nds: Kompassricht

en: Equatorial Coordinate Grid
nds: Äquaterkoordinaten-Gadder

en: Horizontal Coordinate Grid
nds: Kimmkoordinaten-Gadder

en: Info Box Text
nds: Infofeld-Text

en: Info Box Selected
nds: Utsöcht Infofeld

en: Info Box Background
nds: Achtergrund vun't Infofeld

en: Target Indicator
nds: Teelwieser

en: User Labels
nds: Egen Beteker

en: Planet Trails
nds: Planetensporen

en: Angular Distance Ruler
nds: Winkelafstand-Lineaal

en: Observing List Label
nds: Kieklistmark

en: Star-Hop Route
nds: Steernsprungweg

en: Visible Satellites
nds: Sichtbor Satelliten

en: Satellites
nds: Satelliten

en: Satellites Labels
nds: Satellitennaams

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
nds: Standardklören

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
nds: Steernkoort

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
nds: Nachtkiek

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
nds: Lokaal Klöörschemadatei lett sik nich opmaken.
    Schema lett sik nich sekern.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
nds: Lokaal Klöörschema-Indexdatei lett sik nich opmaken.
    Schema lett sik nich sekern.

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
nds: 7x35 Feernglas

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
nds: Een Graad

[ctx: use HST field-of-view indicator]
en: HST WFPC2
nds: HWT WFPC2

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
nds: 30m bi 1,3 cm

en: No FOV
nds: Keen SF

en: KStars Exported Sky Image
nds: KStars: Hevenbild wöör exporteert

en: Could not upload image to remote location: %1
nds: Bild lett sik nich na dissen Oort hoochladen: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
nds: Sekern

en: Save the image to disk
nds: Dat Bild op de Fastplaat sekern

en: Loading of the image %1 failed.
nds: Laden vun Bild "%1" fehlslaan.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
nds: Dat gifft al en Datei mit den Naam "%1". Överschrieven?

en: Overwrite File?
nds: Datei överschrieven?

en: Saving of the image %1 failed.
nds: Sekern vun Bild "%1" fehlslaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
nds: Jo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
nds: Nee

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
nds: Afbreken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
nds: Fehler

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
nds: Tosneden Rebeet warrt op %1 x %2 topasst

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
nds: Rebeet utsnieden: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
nds: Vöransichtbild-Editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
nds: Rebeet tosnieden: [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
nds: (tosneden Rebeet warrt op 200x200 topasst)

en: Loading images...
nds: Biller warrt laadt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
nds: Söökresultaten:

en: Failed to load image at %1
nds: Bild lett sik nich vun "%1" laden

en: Failed to load image
nds: Bild lett sik nich laden

en: Choose Thumbnail Image
nds: Vöransichtbild utsöken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
nds: Vöransichtbild-Köör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
nds: Giff de Bildadress an:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
nds: Aktuell Vöransichtbild:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
nds: &Bild bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
nds: Bild torüchsetten

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
nds: Sünn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
nds: Merkuur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
nds: Eer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
nds: Maand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
nds: Neptuun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
nds: Steed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: FOV:
nds: SF:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotation:
nds: Dreihen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
nds: Daag

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
nds: Padd na't Programm "Xplanet" in't Instellenpaneel fehlt.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
nds: &Hülp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
nds: Vörankamen-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
nds: &Tiet

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
nds: &Kiekricht

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
nds: &Projizeren

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
nds: &Reedschappen

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
nds: &Opfrischen

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
nds: &Kieken

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
nds: &Infofinstern

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
nds: &Statusbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
nds: Ansicht-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text
en: RA:
nds: Rek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
nds: Typ:

en: GOTO
nds: Gahn na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
nds: Nix to doon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
nds: Planeten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
nds: Steerns

en: Constellations
nds: Steernbiller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
nds: Asteroiden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
nds: Kometen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
nds: Galaxien

en: Nebulae
nds: Nevels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
nds: Nich begäng

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
nds: Datei importeren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
nds: Giff de Importdaten ehr Dateinaam in

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
nds: Wenn Du en vörhannen Datendatei importeren wullt, giff hier ehr Dateinaam in. Achteran kannst Du nerrn den Inholt vun de Datei beschrieven. Wenn Du en Datei mit en gellen Dateikopp, man ahn Daten opstellen wullt, kannst Du den Dateinaam ok leddig laten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
nds: Inholt vun de importeerte Datendatei

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
nds: Wenn Du en Datendatei över de Reeg baven utsöchst, warrt hier ehr Inholt wiest.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
nds: Datenfeller beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
nds: <b>Kataloogfeller:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
nds: <b>Verföögbor Feller:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
nds: De Koordinaten-Epoch för dissen Kataloog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
nds: Prefix vun den Kataloognaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
nds: Symboolklöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
nds: Koordinaten-Epoch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
nds: Mit Freeteken trennt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
nds: &Utgaav-Vöransicht

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
nds: Giff den Dateinaam för de utgeven Kataloogdatei in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
nds: Kataloognaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
nds: Kataloog sekern as:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
nds: Giff en Naam för den Kataloog in

en: Show image of
nds: Bild wiesen vun

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
nds: De URL is leeg. Wullt Du en Nettkiekerfinster
    mit de Söökmaschien "Google" opmaken?

en: Invalid URL
nds: Leeg URL

en: Browse Google
nds: Google dörkieken

en: Do Not Browse
nds: Nich dörkieken

en: Show webpage about
nds: Nettsiet wiesen över

en: object
nds: Objekt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
nds: Typ vun de Ressource

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
nds: Bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
nds: Informatschonen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
nds: Text, de de linkte Ressource beschrifft

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
nds: Beschrieven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, URLLabel)
en: URL:
nds: Adress:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
nds: De URL, de vun dit Element wiest warrt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
nds: URL in en Nettkiekerfinster opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
nds: Du kannst de URL pröven, wenn Du ehr mit dissen Knoop in en Nettkiekerfinster opmaakst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
nds: URL pröven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
nds: Standard

en: Degrees
nds: Graad

en: Ignore
nds: Övergahn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
nds: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
nds: Dek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button)
en: Preview
nds: Vöransicht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
nds: Schriever:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
nds: Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
nds: Bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
nds: Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
nds: Klöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rAGuideEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, racal) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_01) i18n: ectx: 
en: RA
nds: Rek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
nds: Naam

en: Major Axis
nds: Hööft-Ass

en: Minor Axis
nds: Neven-Ass

en: Position Angle
nds: Positschoon-Winkel

en: Flux
nds: Energieflaatdicht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
nds: Verschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
nds: Kataloog importeren...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
nds: Klören

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
nds: Allgemeen

[ctx: larger than 2000 parsecs]
en: > 2000 pc
nds: > 2000 Parsek

[ctx: number in parsecs]
en: %1 pc
nds: %1 Parsek

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
nds: mehr as een Steern

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
nds: variabel Steern

en: G5 star
nds: G5-Steern

en: Dwarf planet
nds: Dwargplanet

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
nds: %1 AE

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
nds: %1′

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
nds: %1 "

[ctx: integrated flux at a frequency]
en: Flux(%1):
nds: Flaat (%1):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
nds: Positschoon

en: RA (%1):
nds: Rek (%1):

en: Circumpolar
nds: Poolkrink

en: Never rises
nds: Geiht nienich op

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
nds: k.A.

en: Advanced
nds: Verwiedert

en: Log
nds: Logbook

en: Record here observation logs and/or data on %1.
nds: Hier laat sik Kiek-Logböker un/oder Daten vun %1 sekern.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
nds: Wullt Du den Link "%1" redig wegdoon?

en: Delete Confirmation
nds: Wegdoon beglöven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
nds: Hööftnaam, Anner Naams

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
nds: 0,00 mag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
nds: Grött:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
nds: 0,00′

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
nds: B-V-Index:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
nds: Afstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
nds: Magnituud:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
nds: Lüchtstärk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
nds: 0,00 Parsek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
nds: Na de Kieklist tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
nds: Na Koortmerrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
nds: Na Teleskoopmerrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
nds: Perihel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Perihelion) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOID)
en: 0.0 AU
nds: 0,0 AE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
nds: Ümloopbahn-ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
nds: Ümloopbahn-ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
nds: Dörmaat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Diameter) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dimensions)
en: 0.0 km
nds: 0,0 km

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
nds: Dreihenduer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Rotation)
en: 0.0 h
nds: 0,0 h

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOIDLabel)
en: Earth MOID:
nds: Lüttst Afstand to Eerdümloopbahn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
nds: Ümloopbahn-Klass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
nds: Klass

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Albedo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDrift) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, AltGeoBox)
en: 0.0
nds: 0,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
nds: Afmeten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
nds: Tietduer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Period)
en: 0 y
nds: 0 J

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
nds: Enkelheiten - Nett-Datenbanken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
nds: Nett-Datenbank utsöken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
nds: Enkelheiten - Ressource-Links

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
nds: Informatschoon-Links

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
nds: Bild-Links

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
nds: Ressource ankieken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
nds: Link tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
nds: Link bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
nds: Link wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
nds: Bruker-Logbook

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
nds: Enkelheiten - Positschoondaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
nds: Koordinaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA0Label)
en: RA (J2000.0):
nds: Rek (J2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Airmass)
en: 0.00
nds: 0,00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
nds: Rek (2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
nds: Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
nds: Luftmass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
nds: Hööchde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
nds: Stünnwinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
nds: Opgang/Neddergang/Dörgang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
nds: Neddergang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
nds: Dörgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
nds: Opgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
nds: Azimut bi Neddergang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
nds: Hööchde bi Dörgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
nds: Azimut bi Opgang:

en: Preview image
nds: Bildvöransicht

en: Full legend
nds: Heel Verkloren

en: Scale with magnitudes chart
nds: Skala un Magnituden

en: Only scale
nds: Bloots Skala

en: Only magnitudes
nds: Bloots Magnituden

en: Only symbols
nds: Bloots Symbolen

en: Upper left corner
nds: Eck links baven

en: Upper right corner
nds: Eck rechts baven

en: Lower left corner
nds: Eck links nerrn

en: Lower right corner
nds: Eck rechts nerrn

en: Could not export image
nds: Bild lett sik nich exporteren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
nds: Verkloren instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
nds: Exporteert Hevenbild en Legenn tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
nds: Verklorenutrichten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
nds: Verklorentyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
nds: Verklorensteed:

en: Any
nds: All

en: Solar System
nds: Sünnsysteem

en: Open Clusters
nds: Apen Hopens

en: Globular Clusters
nds: Kugelhopen

en: Gaseous Nebulae
nds: Gasnevel

en: Planetary Nebulae
nds: Planetennevel

en: Details...
nds: Enkelheiten...

en: Andromeda Galaxy
nds: Andromeda-Galaxie

en: Aldebaran
nds: Aldebaraan

en: No object named %1 found.
nds: Keen Objekt mit den Naam "%1" funnen.

en: Bad object name
nds: Leeg Objektnaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
nds: Naamfilter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
nds: Typfilter:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
nds: De Weert för de Rektaszenschoon mutt twischen 0,0 un 24,0 Stünnen wesen.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
nds: De Weert för de Deklinatschoon mutt twischen -90,0 un 90,0 Graad wesen.

en: Invalid Coordinate Data
nds: Leeg Koordinaten

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
nds: De Azimutweert mutt twischen 0,0 un 360,0 Graad wesen.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
nds: De Weert för de Hööchde mutt twischen -90,0 un 90,0 Graad wesen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
nds: Rek/Dek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
nds: Deklinatschoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
nds: Rektaszenschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, epochBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochTarget)
en: 2000.0
nds: 2000,0

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aaTab)
en: Az/Alt
nds: Az/Hö

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
nds: SchSF fastleggen

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
nds: Ramsden (Normaal)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
nds: Orthoskoopsch (Normaal)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
nds: Ploessl (Normaal)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
nds: Erfle (Normaal)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
nds: Tele Vue Ethos (Normaal)

en: 1000 yards
nds: 1000 Yards

en: 1000 meters
nds: 1000 Meters

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
nds: Foot

en: meters
nds: Meters

en: inch
nds: Toll

en: Aperture diameter:
nds: Blenn-Dörmaat:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
nds: f-Weert:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
nds: SF-Symbolen bewerken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
nds: Nieg SF-Symbool tofögen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
nds: Föögt en nieg Sichtfeld-Symbool (SF) na de List to. Du kannst Grött, Form un Klöör vun dat niege Symbool fastleggen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
nds: Nieg...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
nds: Markeert SF-Symbool bewerken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du dat markeerte SF-Symbool bewerken wullt. Du kannst de Grött, Form un Klöör ännern.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
nds: Markeert SF-Symbool wegdoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du dat markeerte SF-Symbool ut de List wegdoon wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
nds: Sommertietregel:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
nds[0]: Een Stadt passt to Dien Söökanfraag
nds[1]: %1 Städer passt to Dien Söökanfraag

en: Error: Duplicate Entry
nds: Fehler: Dubbelt Indrag

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
nds: All Feller (mit Utnahm vun dat Rebeet) mööt utfüllt wesen , wenn Du dissen Standoort tofögen wullt.

en: Fields are Empty
nds: Feller sünd leddig

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
nds: Inleesfehler för Breed/Längde.

en: Bad Coordinates
nds: Leeg Koordinaten

en: Daylight Saving Time Rules
nds: Sommertietregeln

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
nds: Stadt utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
nds: Landfilter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
nds: Stadtfilter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
nds: Rebeetfilter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
nds: Keen Stadt passt to Dien Söökanfraag

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
nds: Standoortdaten ankieken/bewerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
nds: Stadt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
nds: Rebeet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
nds: Land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
nds: Längde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
nds: Breed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
nds: Verscheel to UT:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
nds: Feller &leddig maken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
nds: Nieg SF-Wieser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
nds: Naam för't SF-Symbool

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
nds: De Naam vun dat Sichtfeld-Symbool (SF). Disse Naam warrt binnen dat SF-Menü un dat Warktüüch "SF-Symbolen bewerken" bruukt.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
nds: Okulaar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
nds: Teleskoop-Brennwiet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
nds: Teleskoop-Brennwiet, in mm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
nds: Giff de Teleskoop-Brennwiet in Millimeters in.
    
    Disse Angaav deit noot, wenn Du en Sichtfeld-Symbool (SF) fastleggen wullt, dat to dat Sichtfeld vun Dien Teleskoop-Okulaar passt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
nds: Okulaar-Brennwiet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
nds: Okulaar-Brennwiet, in mm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
nds: Giff de Okulaar-Brennwiet in Millimeters in.
    
    Disse Angaav deit noot, wenn Du en Sichtfeld-Symbool (SF) fastleggen wullt, dat to dat Sichtfeld vun Dien Teleskoop-Okulaar passt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
nds: Bitte dat Okulaar sien schienbor Sichtfeld ingeven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
nds: Schienbor Okulaar-SF:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
nds: Sichtfeld vun dat Okulaar, in Bagenminuten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
nds: Giff dat Sichtfeld vun dat Okulaar in Bagenminuten in.
    
    Disse Angaav deit noot, wenn Du en Sichtfeld-Symbool (SF) fastleggen wullt, dat to dat Sichtfeld vun Dien Teleskoop-Okulaar passt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
nds: Graad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
nds: oder ut f-Weert utreken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
nds: Beacht: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos sünd Markentekens vun Tele Vue Optics, Inc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
nds: Sichtfeld ut de baven ingeven Daten utreken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
nds: Mit en Klick op dissen Knoop kannst Du den Winkel vun dat Sichtfeld (SF) för een geven Kombinatschoon ut Teleskoop un Okulaar utreken. Du muttst toeerst de Brennwieden vun Teleskoop un Okulaar un denn den SF-Winkel vun dat Okulaar in de Feller baven ingeven.
    
    De utreekt SF-Winkel (in Bagenminuten) warrt in't Feld "Sichtfeld" wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
nds: SF utreken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
nds: Kamera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
nds: Giff bitte de Teleskoop-Brennwiet in Millimeters in.
    
    Disse Angaav deit noot, wenn Du en Sichtfeld-Symbool (SF) fastleggen wullt, dat to dat Sichtfeld vun de Kamera passt, de Dien Teleskoop tokoppelt is.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
nds: Pixels

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
nds: Grött vun den Chip oder den Film, in Millimeters

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
nds: Giff bitte de physikaalsche Grött vun den CCD-Chip oder dat Filmnegatiev in.
    
    Disse Angaav deit noot, wenn Du en Sichtfeld-(SF-)Symbool fastleggen wullt, dat to dat Sichtfeld vun de Kamera passt, de Dien Teleskoop tokoppelt is.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
nds: Mit en Klick op dissen Knoop kannst Du den Winkel vun dat Sichtfeld (SF) för een geven Kombinatschoon ut Kamera un Teleskoop utreken. Du muttst toeerst de Brennwiet vun dat Teleskoop un de Grött vun den CCD-Chip oder Negatiev-Film ingeven.
    
    De utreekt SF-Winkel (in Bagenminuten) warrt in't Feld "Sichtfeld" wiest.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
nds: Feernglas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
nds: Sichtrebeet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
nds: Bi en Afstand vun:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
nds: Mit en Klick op dissen Knoop kannst Du den Winkel vun dat Sichtfeld (SF) för en Feernglas utreken. Du muttst dat lineaar SF vun dat Feernglas ingeven.
    
    De utreekt SF-Winkel (in Bagenminuten) warrt in't Feld "Sichtfeld" wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
nds: Bülgenlängde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
nds: HPBW vun dat Radioteleskoop ut de baven ingeven Daten utreken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
nds: Mit dissen Knoop kannst Du de Halfweertbreed (engl. "Half Power Beam Width") vun een geven Kombinatschoon ut Radioteleskoop un Kiek-Bülgenlängde utreken. Dor warrt bi annahmen, dat an't Teleskoop keen Mehrstrahl-Receiver anbuut is. Du muttst toeerst dat Dörmaat vun't Radioteleskoop un de Kiek-Bülgenlängde ingeven.
    
    De utreekt HPBW-Winkel (in Bagenminuten) warrt in't Feld "Sichtfeld" wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
nds: HPBW utreken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
nds: ′

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
nds: Sichtrebeet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
nds: Y-Verschuven:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
nds: Vörtrocken Sichtfeldgrött, in Bagenminuten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
nds: Giff de Winkelgrött vun dat Sichtfeld-Symbool (SF) in.
    
    Du kannst direktemang en Weert ingeven oder een vun de Paneels "Okulaar" un "Kamera" bruken, wenn Du de Winkelgrött för en geven Okulaar oder Kamera utreken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
nds: X-Verschuven:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
nds: Klöör för't Sichtfeld-Symbool utsöken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
nds: Söök en Klöör för't Sichtfeld-Symbool (SF) ut.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
nds: En Form för dat Kiekfeldsymbool utsöken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
nds: Söök en Form för dat Sichtfeldsymbool (SF) ut.  Mööglich Formen sünd:
    
    Krink, Quadraat, Teelkrüüz, Dreedubbelkrink.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
nds: Krink

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
nds: Teelkrüüz

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
nds: Dreedubbelkrink

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
nds: Halfdörsichtig Krink

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
nds: Form:

en: UTC Now
nds: UTC-Nu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
nds: Nu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
nds: Extra-Datendateien daalladen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadText)
en: <p>You may now download optional data files to enhance KStars, such as Messier object images, or a more complete NGC/IC catalog. Press the <b>Download Extra Data</b> button to proceed. </p><p>You can also use this tool later, by selecting <b>Download New Data</b> from the <b>File</b> menu.</p>
nds: <p>Du kannst hier Extra-Datendateien daalladen, de KStars verbetert, a.B. Biller vun Messier-Objekten oder en beter NGC/IC-Kataloog. Klick op <b>Extradaten daalladen</b>, wenn Du wiedermaken wullt. </p><p>Du kannst dat ok later noch doon. Bruuk denn den Punkt <b>Niege Daten daalladen</b> binnen dat Menü <b>Datei</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
nds: Extradaten daalladen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
nds: Dien Standoort utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>Select a City near your location from the list. You may filter the list by the name of your city, province, and country.</p><p>Once you have selected a City, press <b>Next</b>.</p>
nds: <p>Söök op de List en Stadt ut, de dicht bi Dien Standoort liggt. Du kannst de List na den Naam vun de Stadt, dat Bunnsland un dat Land filtern.</p><p>Hest Du en Stadt utsöcht, klick op <b>Nakamen</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
nds: List na Stadtnaams filtern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
nds: List na Stadtnaams filtern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
nds: List na Rebeetnaams filtern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
nds: De List vun Städer, op de de aktuelle Söökfilter passt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>This wizard will help you set up some basic options, such as your location on Earth.</p><p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
nds: <p>Disse Hölper ünnerstütt Di bi't Fastleggen vun en Reeg Optschonen, so as Dien Standoort op de Eer.</p><p>Klick op <b>Nakamen</b>, wenn Du anfangen wullt.</p>

en: CCD pixel size is missing. Please check your driver settings and try again.
nds: De CCD-Grött in Pixels fehlt. Prööv bitte Dien Drieverinstellen un versöök dat denn nochmaal.

en: Capturing image...
nds: Bild warrt opnahmen...

en: Image received.
nds: Bild opnahmen.

en: Capture aborted.
nds: Bildopnehmen afbraken.

en: Syncing failed.
nds: Synkroniseren fehlslaan.

en: Invalid URL: %1
nds: Leeg URL: %1

en: Could Not Open File
nds: Datei lett sik nich opmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Capture && Solve
nds: Opnehmen un Lösen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load a FITS image and solve. Slew mount to image central coordinates.
nds: En FITS-Bild laden un lösen. Utrichter na de Koordinaten vun de Bildmerrn swojen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load && Slew...
nds: Laden un Swojen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
nds: Anhollen

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select what action to take once a solution is found.
nds: Söök bitte ut, wat Du doont wullt, wenn en Lösen funnen wöör.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, syncR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates
nds: Dat Teleskoop mit de Lösen-Koordinaten synkroniseren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, nothingR)
en: Just solve
nds: Bloots lösen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dECGuideEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dEDisplayedOnGuideGraph) i18n: ectx: property (text), widget (QLab
en: DEC
nds: Dek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
nds: Deklinatschoon:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
nds: Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: East
nds: Oost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
nds: Gauheit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
nds: Hööchd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text
en: Capture
nds: Opnehmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
nds: Instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Focus
nds: Fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Guide
nds: Naföhren

en: Aborted
nds: Afbraken

note: i18n("Calibrating");
en: Guiding
nds: Naföhren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
nds: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binningLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Binning:
nds: Pixelbund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
nds: Schritt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
nds: Tall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
nds: bet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
nds: Tiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
nds: Belichten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
nds: Middel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
nds: Filterrad

en: Dithering...
nds: Bi to punkteren...

en: Focusing...
nds: Bi to scharpstellen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
nds: Utgaav:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Alignment
nds: Utrichten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
nds: INDI-Mellen binnen den Statusbalken wiesen

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
nds: Ankamen INDI-Mellen binnen den KStars-Statusbalken wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
nds: INDI-Mellen binnen Status&balken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
nds: Koppelsteed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
nds: Tokoppeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
nds: Afkoppeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
nds: &Nakamen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
nds: Tomaken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
nds: Egen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
nds: Keen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
nds: Automaatsch

en: No pending jobs found. Please add a job to the sequence queue.
nds: Keen utstahn Opgaven funnen. Föög bitte en de Töövreeg to.

en: Received image %1 out of %2.
nds: Bild %1 vun %2 haalt.

en: Error: Lost connection to CCD.
nds: Fehler: Verbinnen na CCD afreten.

en: Failed to set sub frame.
nds: Ünnerbild lett sik nich fastleggen.

en: Failed to set binning.
nds: Pixelbund laat sik nich fastleggen.

en: Downloading...
nds: Bi to daalladen...

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure.
nds: De Naföhr-Afwieken liggt mit %1 nu sieter as %2 Bagensekunnen, Belichten warrt wedderopnahmen.

en: Autofocus failed. Aborting exposure...
nds: Automaatsch scharpstellen is fehlslaan. Opnahm warrt afbraken...

en: unnamed
nds: ahn Naam

en: Dither complete.
nds: Punkteren afslaten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
nds: Paus twischen twee Opnahmen in Sekunnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
nds: Paus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureLabel_2)
en: Set the exposure time in seconds for individual images, if applicable
nds: Stellt de Belichtentiet in Sekunnen för enkelte Biller in, wenn verföögbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_15)
en: W:
nds: B:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
nds: Bild:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
nds: Tall vun Biller, de opnahmen warrn schöölt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
nds: An

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
nds: Ut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
nds: Töövreeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
nds: Tall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Exp
nds: Bel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Bin
nds: Bund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
nds: Grenzen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftUnit) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startGuiderDriftLabel)
en: "
nds: ″

en: Dark Exposure
nds: Düüsterbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
nds: Wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitFocusHFRS)
en: Autofocus if HFR >
nds: Autom. scharpstellen, wenn HFH >

en: Complete
nds: Afslaten

en: Idle.
nds: Nix to doon.

en: Autofocus in progress...
nds: Automaatsch bi to scharpstellen...

en: Please wait until image capture is complete...
nds: Tööv bitte, dat Bild is noch nich heel opnahmen...

en: Error: Lost connection to Focuser.
nds: Fehler: Verbinnen na Scharpsteller afreten

en: FITS received. No stars detected.
nds: FITS-Bild haalt, keen Steerns funnen.

en: Failed to automatically select a star. Please select a star manually.
nds: Dat automaatsche Utsöken vun en Steern is fehlslaan, söök bitte en vun Hand ut.

en: Capture complete. Select a star to focus.
nds: Bild opnahmen. Bitte en Steern för't Scharpstellen utsöken.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try increasing tolerance value.
nds: Automaatsch scharpstellen is fehlslaan Versöök dat maal un maak den tolaten Fehler wat höger.

en: No stars detected, capturing again...
nds: Keen Steerns funnen, warrt nochmaal opnahmen...

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
nds: FITS-Bild haalt. HFH %1 @ %2. Delta (%3%)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
nds: FITS-Bild haalt. HFH %1 @ %2.

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
nds: Ännern vun de HFH is to lütt. Versöök dat maal un maak de Schrittgrött grötter oder den tolaten Fehler lütter.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
nds: Bi't Enn ankamen. Versöök dat bitte mit anner Instellen.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
nds: Automaatsch scharpstellen is fehlslaan Versöök dat maal un pass den tolaten Fehler to.

en: Focuser error, check INDI panel.
nds: De Scharpsteller mellt en Fehler, kiek bitte op't INDI-Paneel.

en: Starting continuous exposure...
nds: Langtietbelichten fangt an...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focuser:
nds: Scharpsteller:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusInB)
en: Focus In
nds: Lütter maken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusOutB)
en: Focus Out
nds: Grötter maken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Automatically select the best focus star from the image
nds: Automaatsch den besten Steern för't Scharpstellen utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Auto Select Star
nds: Steern automaatsch utsöken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding while autofocus in progress
nds: Naföhren bi't automaatsche Scharpstellen anhollen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding
nds: Naföhren utsetten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Subframe around the focus star during the autofocus procedure
nds: Ünnerbild rund de Fokussteern bi't automaatsche Scharpstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Sub Frame
nds: Ünnerbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Max Travel:
nds: Gröttst Weg:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: V-Curve
nds: V-Bagen

en: Calibration
nds: Afstimmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Dither
nds: Punkteren

en: Connection to the guide CCD is lost.
nds: Verbinnen na Naföhrkamera is afreten.

en: Guiding resumed.
nds: Naföhren wedderopnahmen.

en: Autoguiding started.
nds: Automaatsch Naföhren anfungen

en: Guiding suspended.
nds: Naföhren is utsett.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
nds: Stüern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: Subframe
nds: Ünnerbild

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Apply filter to image after capture to enhance it
nds: Bild na de Opnahm mit Filter verbetern

[ctx: East]
en: E
nds: O

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
nds: Utföhren

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
nds: %1-Informatschonen fehlt. Föög de Weerten bitte binnen dat INDI-Stüerpaneel in.

en: Lost track of the guide star. Try increasing the square size or reducing pulse duration.
nds: De Spoor vun den Leedsteern is afreten. Versöök dat un sett de Quadraatgrött rop oder maak de Pulsen körter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
nds: Magnituud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: arcsecs
nds: Bagensekunnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_19)
en: Algorithm
nds: Algoritmus

en: Ekos requires at least one CCD or Guider to operate.
nds: Ekos bruukt tominnst een CCD- oder Naföhrkamera, wenn dat funkscheneren schall.

en: Connecting INDI devices...
nds: INDI-Reedschappen warrt tokoppelt...

en: Disconnecting INDI devices...
nds: INDI-Reedschappen warrt afkoppelt...

en: INDI services stopped.
nds: INDI-Deensten anhollen.

en: Remote devices established. Please connect devices.
nds: Feern Reedschappen inricht. Koppel bitte de Reedschappen to.

en: %1 is online.
nds: %1 is tokoppelt.

en: %1 is offline.
nds: %1 is afkoppelt.

en: Guider port from %1 is ready.
nds: Naföhrport vun %1 steiht praat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
nds: INDI-Kuntrull

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
nds: Optschonen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
nds: Leddig maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: HFR:
nds: HFH:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
nds: Graad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
nds: Afbreken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
nds: Automaatsche Skala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
nds: Bagenminuten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
nds: Reekner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
nds: Weder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
nds: Brennwiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
nds: Mittrecken

en: Complete.
nds: Afslaten.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
nds: FITS-Kopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
nds: Slötelwoort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
nds: Weert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
nds: Kommentar

en: Linear Scale
nds: Lineaar Skala

en: Logarithmic Scale
nds: Logaritmisch Skala

en: Square Root Scale
nds: Quadraatwörtel-Skala

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
nds: Histogramm

en: Save Changes to FITS?
nds: Ännern na FITS sekern?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
nds: De aktuell FITS-Datei bargt nich sekerte Ännern. Wullt Du ehr sekern, ehr Du ehr tomaakst?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
nds: Dorstellen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
nds: Objekten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
nds: Driever:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
nds: Beteker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
nds: Nieg tofögen

en: Cannot start INDI server: port error.
nds: INDI-Server lett sik nich starten: Port-Fehler.

en: Invalid port entry: %1
nds: Leeg Port-Indrag: %1

en: Failed to open INDI Driver file: %1
nds: INDI-Drieverdatei lett sik nich opmaken: %1

en: Error: the port number is invalid.
nds: Fehler: Leeg Portnummer.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
nds: Reekner "%1", Port %2 gifft dat al.

en: You need to disconnect the client before removing it.
nds: Du muttst den Client afkoppeln, ehr Du em wegmaakst.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
nds: Wullt Du den Client "%1" redig wegmaken?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
nds: Reedschap-Pleger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
nds: Lokaal/Server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
nds: Reedschap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
nds: Bedriefoort

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
nds: Server-Logbook

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
nds: Lokaal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
nds: Deenst utföhren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
nds: Deenst anhollen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
nds: Reekners

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
nds: Ännern...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
nds: Verbinnen

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
nds: Opstunns löppt keen INDI-Reedschap. Wenn Du en Reedschap lopen laten wullt, söök een in den Reedschap-Pleger binnen dat Reedschap-Menü ut.

en: Add Host
nds: Reekner tofögen

en: Modify Host
nds: Reekner ännern

en: INDI DATA STREAM
nds: INDI-Datenstroom

en: Cannot open file %1 for reading
nds: Datei "%1" lett sik nich lesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
nds: Tiet

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
nds: Daten bineer vun disse Egenschap na KStars överdregen, un ümdreiht.

en: Upload
nds: Hoochladen

en: Data file saved to %1
nds: Datendatei na "%1" sekert

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
nds: Standard-Koppelsteed för Video vun INDI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
nds: Angeven, woneem Du niege FITS-Biller na't Opnehmen un Daalladen sekern wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
nds: FITS-Standardorner:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Synchronize KStars date and time automatically from the update source.
nds: KStars sien Datum un Tiet automaatsch na den Opfrischborn synkroniseren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
nds: Rebeet vun Porten angeven, na de sik de INDI-Server tokoppelt, wenn nieg Drievers opropen warrt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
nds: Teleskoopteel op de Steernkoort wiesen

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
nds: En Teleskoopmark op de Hevenkoort wiesen, denn kannst sien Bewegen över den Heven beluern.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
nds: Afspelen/Paus

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
nds: Video-Stroom

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
nds: Teleskoop-Inrichthölper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
nds: &Afbreken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
nds: &Torüch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
nds: <h3>1. Teleskoop-Modell</h3>
    
    Bitte söök nerrn Dien Teleskoop ut. Klick op "Nakamen", wenn Du en Modell utsöcht hest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
nds: <b>Tipp</b>
    <br>En Reeg vun Teleskopen, de nich vun "Meade" sünd, ünnerstütt liekers de LX200-Befehlen deelwies. Söök <tt>LX200 Basic</tt> ut, wenn Du so en Reedschap stüern wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
nds: <h3>2. Dien Teleskoop utrichten</h3>
    
    Ehr Du Dien Teleskoop richtig mit KStars stüern kannst, muttst Du dat utrichten. Bitte kiek, wat dor Dien Teleskoop-Handbook över seggt.
    <br><br>
    Wenn Dien Teleskoop utricht is, koppel de RS-232-Koppelsteed vun Dien Teleskoop na de serielle oder USB-Koppelsteed vun Dien Reekner to.
    <br><br><br>Klick op "Nakamen", wenn Du wiedermaken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
nds: <h3>3. Lokale Instellen överpröven</h3>
    
    Överprööv, wat de nakamen Angaven för Tiet, Datum un Standoort passt. Wenn een dorvun falsch is, kannst Du ehr över de Knööp <tt>Tiet instellen</tt> oder <tt>Oort instellen</tt> ännern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
nds: <b>Standoort</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
nds: <b>Tiet</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
nds: <b>Datum</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
nds: Tiet instellen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
nds: Standoort instellen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
nds: <b>Koppelsteed:</b>

en: Are you sure you want to cancel?
nds: Wullt Du redig afbreken?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
nds: Bitte tööv, wielt KStars de Koppelsteden na tokoppelt Teleskopen dörkiekt.
    Dat mag en poor Minuten duern.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
nds: Bitte tööv, wielt KStars sik na Dien Teleskoop tokoppelt...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
nds: KStars kann keen tokoppelt Teleskoop finnen, deit mi leed. Bitte prööv Dien Instellen, un versöök dat denn nochmaal.

en: Rise time: %1
nds: Opgang: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
nds: Neddergang: %1

en: No rise time: Circumpolar
nds: Keen Opgang: Poolkrink

en: No set time: Circumpolar
nds: Keen Neddergang: Poolkrink

en: No rise time: Never rises
nds: Keen Opgang: Geiht nienich op

en: No set time: Never rises
nds: Keen Neddergang: Geiht nienich op

en: Transit time: %1
nds: Dörgang: %1

en: Empty sky
nds: Leddig Heven

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
nds: SDSS-Bild wiesen

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
nds: DSS-Bild wiesen

en: star
nds: Steern

en: Solar system object
nds: Sünnsysteem-Objekt

en: satellite
nds: Satellit

en: Center && Track
nds: Inmiddeln un mittrecken

en: Angular Distance To...            [
nds: Winkelafstand na...               [

en: Starhop from here to...
nds: Steernsprung vun hier na…

en: Remove Label
nds: Beteker wegmaken

en: Attach Label
nds: Beteker tofögen

en: supernova
nds: Supernova

en: Select this object
nds: Dit Objekt utsöken

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
nds: Enkelheiten

en: Remove From Observing WishList
nds: Vun de Kiek-Wunschlist wegmaken

en: Add to Observing WishList
nds: Na de Kiek-Wunschlist tofögen

en: Remove Trail
nds: Spoor wegmaken

en: Add Trail
nds: Spoor tofögen

en: Stop &Tracking
nds: &Mittrecken anhollen

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
nds: Steed vun de Tietinfo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
nds: De Schirmkoordinaten vun de Tietinfo

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
nds: Steed vun de Kiekrichtinfo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
nds: De Schirmkoordinaten vun de Kiekrichtinfo

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
nds: Steed vun de Standoortinfo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
nds: De Schirmkoordinaten vun de Standoortinfo

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
nds: Is de Tietinfo inrullt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
nds: Is se inrullt, wiest de Tietinfo bloots de böverste Reeg mit Daten.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
nds: Is de Kiekrichtinfo inrullt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
nds: Is se inrullt, wiest de Kiekrichtinfo bloots de böverste Reeg mit Daten.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
nds: Is de Standoortinfo inrullt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
nds: Is se inrullt, wiest de Standoortinfo bloots de böverste Reeg mit Daten.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
nds: Optschoon, mit de sik Informatschonen an- un utmaken laat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
nds: All dree Informatschonen an- oder utmaken

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
nds: De Tietinfo wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
nds: Maakt de Tietinfo an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
nds: De Kiekrichtinfo wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
nds: Maakt de Kiekrichtinfo an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
nds: De Standoortinfo wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
nds: Maakt de Standoortinfo an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
nds: Tietinfo-Ankermark

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
nds: Standoortinfo-Ankermark

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
nds: Statusbalken wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
nds: Den Statusbalken an- oder utmaken

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
nds: Hö/Az-Koordinaten op den Statusbalken wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
nds: Dat Wiesen vun den Muuswieser sien Kimmkoordinaten an- oder utmaken

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
nds: Rek/Dek-Koordinaten op den Statusbalken wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
nds: Breed vun't Hööftfinster, in Pixels

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
nds: Hööchde vun't Hööftfinster, in Pixels

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
nds: Bi't Opropen den Start-Hölper utföhren

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
nds: Dateinaams vun angeven Katalogen mit egen Objekten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
nds: List vun de Dateinaams vun Katalogen mit egen Objekten

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
nds: List vun Marken för't Wiesen vun Katalogen mit egen Objekten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
nds: List vun Heeltallen, de dat Wiesen vun de Katalogen mit egen Objekten anmaakt (bi en Weert anners as Null warrt den Kataloog sien Objekten wiest)

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
nds: Geograafsch Standoort automaatsch opfrischen

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
nds: Tiet un Datum automaatsch opfrischen

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
nds: Teleskoopteel op de Steernkoort wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
nds: Dat Wiesen vun't Teleskoopteel op KStars sien Steernkoort an- oder utmaken

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
nds: INDI-Mellen op den Statusbalken wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
nds: Wiesen vun INDI-Mellen op den KStars-Statusbalken an- oder utmaken

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
nds: FITS-Standardorner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
nds: De Standardsteed för sekert FITS-Dateien

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
nds: INDI-Server-Startport

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
nds: Mit dissen Port start de INDI-Server sien Tokoppelversöök.

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
nds: INDI-Server-Ennport

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
nds: Mit dissen Port beendt de INDI-Server sien Tokoppelversöök.

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
nds: Orner vun't Programm "indiserver"

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
nds: Orner mit de INDI-Drievers

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
nds: Stadtnaam vun den geograafschen Standoort

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
nds: Den aktuellen geograafschen Standoort sien Stadt

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
nds: Bunnsland vun den geograafschen Standoort

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
nds: Land vun den geograafschen Standoort

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
nds: Den aktuellen geograafschen Standoort sien Land

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
nds: Geograafsch Längde, in Graad

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
nds: Den aktuellen Standoort sien geograafsch Längde, in Dezimaalgraad.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
nds: Geograafsch Breed, in Graad

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
nds: Den aktuellen Standoort sien geograafsch Breed, in Dezimaalgraad.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
nds: Den aktuellen Standoort sien geograafsch Hööchde över Middelwater, in Meters

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
nds: Den aktuellen Standoort sien Tietrebeet-Verschuven, in Stünnen

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
nds: Twee-Bookstaven-Kode för den aktuellen Standoort sien Sommertietregel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
nds: Twee-Bookstaven-Kode, he leggt de Daag fast, op de de Sommertiet anfangt un ophöört (Du kannst de Regeln ankieken, wenn Du op den Knoop "Sommertietregeln verkloren" binnen de Standoortinfo klickst.)

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
nds: Swojen bi't Ännern vun de Kiekricht animeren

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
nds: Naam vun utsöcht SF-Wiesers

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
nds: Planetensporen na Achtergrundklöör övergahn laten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
nds: Wenn anmaakt, geiht de Klöör vun de Planetspoor na de Achtergrundklöör vun den Heven över.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
nds: Rektaszenschoon vun de Kiekricht

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
nds: Deklinatschoon vun de Kiekricht

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
nds: Naam vun't ankeken Objekt

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
nds: Mittrecken anmaken

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
nds: Objekten bi't Swojen versteken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
nds: An- oder utmaken, wat KStars bi't Swojen en Reeg Objekten versteken schall, dormit de Bewegen weker warrt.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
nds: Steernbildgrenzen bi't Swojen versteken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
nds: An- oder utmaken, wat de Steernbildgrenzen versteken warrt, bides de Koort sik beweegt.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
nds: Steernbildlienen bi't Swojen versteken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
nds: An- oder utmaken, wat de Steernbildlienen versteken warrt, bides de Koort sik beweegt.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
nds: Hevenkultuur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
nds: Hevenkultuur utsöken

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
nds: Steernbildnaams bi't Swojen versteken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
nds: An- oder utmaken, wat de Steernbildnaams versteken warrt, bides de Koort sik beweegt.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
nds: Melkstraatümreet bi't Swojen versteken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
nds: An- oder utmaken, wat de Melkstraatümreet versteken warrt, bides de Koort sik beweegt.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
nds: Extra-Objekten bi't Swojen versteken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
nds: An- oder utmaken, wat Extra-Objekten versteken warrt, bides de Koort sik beweegt.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
nds: Sünnsysteem-Objekten bi't Swojen versteken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
nds: An- oder utmaken, wat de Sünnsysteem-Objekten versteken warrt, bides de Koort sik beweegt.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
nds: Swach Steerns bi't Swojen versteken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
nds: An- oder utmaken, wat swach Steerns versteken warrt, bides de Koort sik beweegt.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
nds: Objektnaams bi't Swojen versteken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
nds: An- oder utmaken, wat de Objektnaams versteken warrt, bides de Koort sik beweegt.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
nds: Asteroiden wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat Asteroiden op de Koort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
nds: Asteroidennaams wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat Asteroidennaams op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
nds: Kometen wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat Kometen op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
nds: Kometennaams wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Kometennaams op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
nds: Supernovae op de Steernkoort wiesen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat Supernovae op de Koort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
nds: Supernova-Naams wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat Supernova-Naams op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
nds: Steernbildgrenzen wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Steernbildgrenzen op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
nds: Grenz vun't Zentraal-Steernbild rutheven

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Grenzen vun dat Steernbild rutheevt warrt, wat dat Kiekrichtteel bargt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
nds: Steernbildlienen wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Steernbildlienen op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
nds: Steernbildnaams wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Steernbildnaams op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
nds: Deepruum-Objekten wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat Deepruum-Objekten op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
nds: Sünnbahn wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Sünnbahn op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
nds: Äquater wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Hevenäquter op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
nds: Grund wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
nds: An- oder utmaken, wat Grund bet na de Kimm dörsichtig is

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
nds: Kimm wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Kimm op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
nds: Marken op de Steernkoort wiesen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat Marken op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
nds: Extra-Deepruumobjekten wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat Extra-Objekten op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
nds: Melkstraat-Ümreet wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Melkstraat ehr Ümreet op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
nds: Melkstraatümreet vullmaken

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
nds: Optschoon för all Planeten op de Steernkoort

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
nds: Mit disse Optschoon kannst Du fastleggen, wat all Planeten (un Maand un Sünn) op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
nds: Planeten as Biller wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Planten, de Maand un de Sünn op de Steernkoort as Biller wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
nds: Planetennaams wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Naams vun all Planeten, de Sünn un den Maand op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
nds: Sünn wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Sünn op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
nds: Maand wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Maand op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
nds: Merkuur wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Merkuur op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
nds: Venus wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Venus op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
nds: Mars wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Mars op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
nds: Jupiter wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Jupiter op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
nds: Saturn wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Saturn op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
nds: Uranus wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Uranus op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
nds: Neptuun wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Neptuun op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
nds: Pluto wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Pluto op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
nds: Steerns wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Steerns op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
nds: Steernmagnituden wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Steerns ehr Magnituden op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
nds: Steernnaams wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Steernnaams op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
nds: Deepruumobjektmagnituden wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat de Deepruumobjektmagnituden op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
nds: Deepruum-Objekten wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat Deepruumobjekten op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
nds: Lüttst Tiet för verdwungen Swojen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
nds: De Tiet, vun de af dat Swojen jümmers verdwungen warrt

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
nds: Achtergrund-Deckstärk för Infofeller

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
nds: De Deckstärk vun den Achtergrund för de Infofeller op den Schirm: 0 = keen Achtergrund, 1 = dörschienen, 2 = decken

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
nds: Projizeer-Algoritmus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
nds: De Algoritmus för't Projizeren vun de Koort

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
nds: Afkört Steernbildnaams bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
nds: Vun de IAU fastleggte Steernbildnaam-Afkörten bruken

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
nds: Latiensch Steernbildnaams bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
nds: Latiensch Steernbildnaams bruken

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
nds: Översett Steernbildnaams bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
nds: Översett Steernbildnaams bruken (wenn dat keen Översetten gifft, warrt de latienschen Naams bruukt)

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
nds: Kimmkoordinaten bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
nds: Den Heven mit Kimmkoordinaten wiesen (wenn utmaakt, warrt Äquaterkoordinaten bruukt)

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
nds: Automaatsch Naam vun't instellte Objekt wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
nds: An- oder utmaken, wat blang en instellt Objekt automaatsch sien Naam wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
nds: Spoor för inmiddelt Sünnsysteem-Objekten automaatsch wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
nds: An- oder utmaken, wat achter en inmiddelt Sünnsysteempbjekt so lang automaatsch sien Spoor wiest warrt, as dat inmiddelt blifft

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
nds: Bi't Anrögen mit de Muus tietwies den Naam wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
nds: An- oder utmaken, wat tietwies de Naam vun't Objekt ünner den Muuswieser wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
nds: Atmosfeersch Breken inreken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
nds: An- oder utmaken, wat na de Positschonen vun Objekten de Effekten vun de atmosfeersche Breken inreekt warrt (bloots bi Kimmkoordinaten)

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
nds: Steernpositschonen relativistsch richten, ehr Licht warrt binnen de Sünn ehr Swoorkraftfeld ümböögt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
nds: An- oder utmaken, wat bi Positschonen dat Ümbögen vun Licht rund de Sünn inreekt warrt

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
nds: Kantstreken för de Dorstellen bruken

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
nds: Ansichtgrött, in Pixels per Radiant

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
nds: De Ansichtgrött, in Pixels per Radiant (1 rad ≈ 57,3°)

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
nds: Sietst Helligkeit för Asteroiden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
nds: De düüsterst Magnituud för't Wiesen vun Asteroiden

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
nds: Tall vun Asteroidennaams

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
nds: Leggt de Tall vun Asteroidennaams, de op de Steernkoort wiest warrt, relatiev fast

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
nds: Sietst Helligkeit för Deepruum-Objekten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
nds: De düüsterst Magnituud för't Wiesen vun Deepruum-Objekten bi hööchst Ansichtgrött

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
nds: Sietst Helligkeit för Deepruum-Objekten in de Översicht

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
nds: De düüsterst Magnituud för't Wiesen vun Deepruum-Objekten bi sietst Ansichtgrött

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
nds: Sietst Helligkeit för Steerns

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
nds: De düüsterst Magnituud för't Wiesen vun Asteroiden bi hööchst Ansichtgrött

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
nds: Tall vun Steerns in't Sichtfeld

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
nds: Leggt de Tall vun Steerns in't Sichtfeld fast.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
nds: Sietste Helligkeit för Steerns in de Översicht

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
nds: De düüsterst Magnituud för't Wiesen vun Steerns bi sietst Ansichtgrött

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
nds: Sietst Helligkeit för Steerns bi't Swojen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
nds: De düüsterst Magnituud för't Wiesen vun Steerns bides de Koort sik beweegt (bloots wenn düüster Steerns bi't Swojen versteken warrt)

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
nds: Relatiev Tall vun Steernnaams un/oder -magnituden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
nds: De relative Tall vun wiest Steernnaams un -magnituden

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
nds: Relatiev Tall vun Deepruumobjektnaams un/oder -magnituden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
nds: De relative Tall vun wiest Deepruumobjektnaams un -magnituden

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
nds: Lang Deepruumobjektnaams wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
nds: Wenn anmaakt, warrt lang Naams (normaal Naams) för Deepruumobjekten wiest.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
nds: Textfeld-Schriftgrött

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
nds: Hööchstafstand vun de Sünn för't Wiesen vun Kometennaams, in AE

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
nds: Hööchstafstand vun de Sünn för't Wiesen vun Kometen

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
nds: Na OpenGL-Hülpprogramm wesseln

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
nds: Klock anmaken

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
nds: Symbolen blang Objekten op de Kieklist wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
nds: Objekten op de Kieklist warrt op de Steernkoort mit en Symbool rutheevt

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
nds: Text blang Objekten op de Kieklist wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
nds: Objekten op de Kieklist warrt op de Steernkoort mit en infarvt Text rutheevt

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
nds: De Naam vun't Klöörschema

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
nds: Wiesmetood för Steerns

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
nds: Steernklöör-Sattheit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
nds: De Sattheitstoop för Steernklören (bloots bi "rejell Klören")

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
nds: Klöör vun't Winkelafstand-Lineaal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
nds: De Klöör vun't Winkelafstand-Lineaal

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
nds: Achtergrundklöör för Infofeller

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
nds: De Achtergrundklöör vun de Infofeller op den Schirm

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
nds: Textklöör för anklickt Infofeller

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
nds: De Textklöör för de Infofeller op den Schirm na't Anklicken

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
nds: Textklöör för Infofeller

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
nds: De normale Textklöör för de Infofeller op den Schirm

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
nds: Steernbildgrenzen-Klöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
nds: De Klöör vun de Steernbildgrenzen

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
nds: Klöör för rutheevt Steernbildgrenzen

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
nds: Steernbildlienen-Klöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
nds: De Klöör för de Steernbildlienen

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
nds: Steernbildnaam-Klöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
nds: De Klöör för Steernbildnaams

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
nds: Klöör för de Kompass-Hööftrichten langs de Kimm

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
nds: De Klöör för de Kompass-Hööftrichten

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
nds: Sünnbahn-Klöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
nds: De Klöör för de Sünnbahn

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
nds: Äquater-Klöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
nds: De Klöör för de Äquater-Lien

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
nds: Klöör för Objekten mit Links

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
nds: De Klöör för Objekten, de Links praatstellt

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
nds: Kimm-Klöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
nds: De Klöör för de Kimm un för decken Grund

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
nds: Melkstraat-Ümreetklöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
nds: De Klöör för den Melkstraat-Ümreet

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
nds: Steernnaam-Klöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
nds: De Klöör för Steernnaams

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
nds: Deepruumobjektnaam-Klöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
nds: De Klöör för Deepruumobjektnaams

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
nds: Planetennaam-Klöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
nds: De Klöör för de Sünnsysteem-Objekten ehr Naams

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
nds: Planetenspoor-Klöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
nds: De Klöör för de Sünnsysteem-Objekten ehr Sporen

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
nds: Hevenklöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
nds: De Klöör för den Hevenachtergrund

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
nds: Klöör för Teleskoop-Symbolen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
nds: De Klöör för de Teleskoop-Teelsymbolen

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
nds: Klöör för sichtbor Satelliten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
nds: De Klöör för sichtbor Satelliten

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
nds: Klöör för nich-sichtbor Satelliten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
nds: De Klöör för nich-sichtbor Satelliten

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
nds: Klöör för Satellitennaams

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
nds: De Klöör för Satellitennaams

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
nds: Klöör för Supernovae

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
nds: Klöör för Supernova

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
nds: Klöör för sülven toföögt Naams

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
nds: De Klöör för de sülven toföögte Naams

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
nds: Padd na't Programm "Xplanet"

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
nds: Padd na't Programm "Xplanet"

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
nds: Breed vun't Xplanet-Finster

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
nds: Hööchde vun't Xplanet-Finster

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label
nds: Textfeld wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
nds: Wenn anmaakt, warrt in de bövere rechte Eck en Textfeld wiest.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
nds: GMT-Feld wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
nds: Lokaal Tiet wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
nds: GMT ansteed de lokaal Tiet wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
nds: Planeten-Tekenkeed

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
nds: Schriftgrött

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
nds: Punktgrött angeven

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
nds: Feldklöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
nds: De Feldklöör fastleggen

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
nds: Formaat vun't Datum

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
nds: Baven links

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
nds: Baven rechts

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
nds: Nerrn rechts

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
nds: Nerrn links

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
nds: Sünn-Överstrahlen

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
nds: Tofällig Breed un Längde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
nds: Den Kieker op en tofällig Breed un Längde stellen

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
nds: Breed-Längde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
nds: Den Kieker op de angeven Längde un Breed stellen

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
nds: Geograafsch Breed, in Graad

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
nds: Geograafsch Längde, in Graad

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
nds: Projizeren

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
nds: Achtergrund bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
nds: En Datei as Achtergrundbild bruken, op de de Planet vörblendt warrt. Disse Instellen is bloots mit de Optschoon "Projizeren" sinnvull. Een kann man ok en Klöör as Achtergrund nehmen.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
nds: Achtergrundbild bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
nds: En Datei as Achtergrundbild bruken

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
nds: Padd na de Achtergrundbilddatei

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
nds: De Padd na de Achtergrundbilddatei

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
nds: Achtergrundklöör bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
nds: En Klöör as Achtergrund bruken

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
nds: Achtergrundklöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
nds: De Klöör vun den Achtergrund

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
nds: Basis-Magnituud

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
nds: En Steern mit de angeven Magnituud hett "1" as Pixelhelligkeit. De Standardweert is "10". Steerns mit höger Tall warrt heller dorstellt.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
nds: "Arc"-Datei

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
nds: Wenn anmaakt, warrt en "arc"-Datei bruukt, de över de Achtergrundsteerns teekt warrt.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
nds: Padd na "arc"-Datei

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
nds: En "arc"-Datei angeven, de gegen de Achtergrundsteerns teekt warrt.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
nds: Instellendatei

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
nds: Wenn anmaakt, warrt en Instellendatei bruukt.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
nds: Padd na Instellendatei

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
nds: De angeven Instellendatei bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
nds: Wenn anmaakt, warrt dat KStars-SF bruukt.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
nds: Markeren-Datei bruken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
nds: Wenn anmaakt, warrt de angeven Markeren-Datei bruukt.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
nds: Padd na de Markeren-Datei

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
nds: Giff en Datei mit egen Markeren-Daten an, de gegen de Achtergrundsteerns teekt warrt.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
nds: Markerengrenzen schrieven

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Bildrebeetkoordinaten för elk Markeren na en Datei schreven.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
nds: Padd na de Markerengrenzen-Datei

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
nds: Bildrebeetkoordinaten för elk Markeren na disse Datei schrieven

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
nds: Steernkoort

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Achtergrundsteerns ut en Steernkoortdatei bruukt.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
nds: Padd na de Steernkoortdatei

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
nds: Utgaavdateigööd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
nds: Disse Optschoon warrt bloots för't Opstellen vun JPEG-Biller bruukt. De Gööd langt vun 0 bet 100. De Standardweert is 80.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
nds: Satelliten wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat Satellitensporen op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
nds: Bloots sichtbor Satelliten wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
nds: Wenn anmaakt, warrt Satelliten as Steerns wiest, anners as lütte bunte Rechtecken

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
nds: Satellitennaams wiesen?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
nds: An- oder utmaken, wat Satellitennaams op de Steernkoort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
nds: Utsöcht Satelliten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
nds: List vun utsöcht Satelliten

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
nds: Westen Steernbiller

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
nds: LUFTPUMP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
nds: PARADIESVAGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
nds: WATERMANN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
nds: AADLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
nds: ALTAAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
nds: RAMM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
nds: FÖHRMANN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
nds: BOORHÖDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
nds: PRICKEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
nds: GIRAFF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
nds: KREEFT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
nds: JAGDHUNNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
nds: GROOT HUND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
nds: LÜTT HUND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
nds: STEENBUCK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
nds: KIEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
nds: KASSIOPEIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
nds: ZENTAUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
nds: KEPHEUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
nds: WAAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
nds: KAMÄLEON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
nds: PASSER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
nds: DUUV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
nds: BERENIKE EHR HOOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
nds: SÖDEN KROON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
nds: NOORDEN KROON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
nds: RAAV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
nds: BEKER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
nds: KRÜÜZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
nds: SWAAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
nds: DELFIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
nds: GOLDFISCH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
nds: DRAKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
nds: FAHLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
nds: AVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
nds: TWEESCHEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
nds: KRAAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
nds: HERKULES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
nds: PENNELKLOCK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
nds: WATERSLANG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
nds: LÜTT WATERSLANG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
nds: INDIANER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
nds: EERDKRÜPER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
nds: LÖÖV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
nds: LÜTT LÖÖV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
nds: HAAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
nds: WAAG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
nds: WULF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
nds: LOSS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
nds: LIER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
nds: TAFELBARG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
nds: MIKROSKOOP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
nds: EENHOORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
nds: FLEEG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
nds: WINKELMAAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
nds: OKTANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
nds: SLANGDRÄGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
nds: PAGELUUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
nds: PHÖNIX

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
nds: MALER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
nds: FISCH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
nds: SÖDEN FISCH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
nds: ACHTERSTEVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
nds: KOMPASS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
nds: NETT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
nds: PIEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
nds: SCHÜTT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
nds: SKORPIOON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
nds: BILDHAUGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
nds: SCHILD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
nds: SLANGKOPP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
nds: SLANGSTEERT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
nds: SEXTANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
nds: BULL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
nds: FEERNROHR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
nds: DRE'ECK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
nds: SÖDEN DRE'ECK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
nds: TUKAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
nds: GROOT BOOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
nds: LÜTT BOOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
nds: SEIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
nds: JUMFER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
nds: FLEGEN FISCH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
nds: VOSS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
nds: Chineesch Steernbiller

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
nds: NOORDEN SLEEF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
nds: KRUMM FELD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
nds: OPWICKELT REEM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
nds: FLUNKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
nds: WAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
nds: STEERT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
nds: WORFELKURV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
nds: SLEEF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
nds: TRUMMEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
nds: DREE SCHREED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
nds: KAISERWACHLÜÜD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
nds: HOORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
nds: WICHEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
nds: KAISERGANG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
nds: KÖÖK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
nds: STROOM-SCHILDPADDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
nds: BUUK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
nds: GROOT SCHENERAAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
nds: MUER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
nds: BEEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
nds: WUDDEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
nds: BOLLWARKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
nds: FLEGEN DÖRGANG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
nds: BUTENTUUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
nds: FOOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
nds: SÖVEN EXZELLENZEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
nds: MARKT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
nds: FIEF WAGENS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
nds: RULLT TUNG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
nds: NETT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
nds: SCHIETHUUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
nds: SCHIRM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
nds: SULDATENMARKT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
nds: ECKIG KOORNHUUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
nds: DREE STEERNS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
nds: VEER KANAALS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
nds: BORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
nds: SÖDEN STROOM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
nds: NOORDEN STROOM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
nds: FIEF LEHNKÖNIGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
nds: AAFTGOORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
nds: WISCHEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
nds: RUND KOORNHUUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
nds: LILA PALAST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
nds: UTSMETEN NETT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
nds: WAPENKAMER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
nds: HAKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
nds: BÖVERPALAST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
nds: JADEBORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
nds: LANZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
nds: BOOT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
nds: GROFT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
nds: HUND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
nds: EERGOTTSTEMPEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
nds: BÖÖG UN PIEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
nds: RIEVSTEKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
nds: RIEVSCHAAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
nds: DACKFIRST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
nds: DUNNERKIEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
nds: WAGENHOFF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
nds: GOOT KÖRBS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
nds: GAMMELIG KÖRBS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
nds: FELDLAGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
nds: DUNNER UN BLIX

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
nds: PALASTDOOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
nds: LEDDIGKEIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
nds: WEVEN DEERN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
nds: DEERN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
nds: OSS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
nds: HART

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
nds: RUUM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
nds: SPRINGBORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
nds: ANLAAG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
nds: FLEGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
nds: SPEER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
nds: RECHTE FLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
nds: LINKE FLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
nds: TRUMMELSTEKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
nds: BINNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
nds: FRUENBETT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
nds: WESTEN DÖÖR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
nds: OOSTEN DÖÖR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
nds: FELD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
nds: STEERN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
nds: SPÖKELS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: XUANYUAN
nds: GEEL KAISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
nds: DREEBEEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
nds: NACK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ZAOFU
nds: GEBETKISSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
nds: MARKTBAAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
nds: Ägyptsch Steernbiller

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
nds: BULLENVÖRBEEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
nds: TWEE PÖHL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
nds: LÖÖV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
nds: TWEE KEVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
nds: VAGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
nds: DRE'ECK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
nds: FÄHRBOOT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
nds: KROKODIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
nds: BUG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
nds: SCHAAPTUUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
nds: REES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
nds: NILPEERD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
nds: HOOD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
nds: STEERNPOOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
nds: KHANUWYFISCH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
nds: KEEV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
nds: DUCKDALVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
nds: SCHAAP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
nds: WATERSTEERNS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
nds: De Eskimos ehr Steernbiller

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
nds: TWEE SÜNNSTROHLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
nds: TWEE WIET WEG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
nds: HUNNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
nds: SLÖTELBENEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
nds: LAMPENSTÄNNER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
nds: KARIBU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
nds: TWEE VÖRN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
nds: BORSTBEEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
nds: LÖPERS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
nds: TRAANPOTT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
nds: DE EEN ACHTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
nds: Koreaansch Steernbiller

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
nds: HILLIG KETEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
nds: HÖÖFTSTADTBUEREE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
nds: KÖNIG SIEN WÖÖRD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
nds: BEROPEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
nds: HEVENDOOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
nds: LIEKHEIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
nds: HÖLPER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
nds: HILLIG KÖNIG SIEN STEED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
nds: DRAKEN SIEN NACK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
nds: KÖPPEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
nds: RICHTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
nds: FLADDERN FLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
nds: HEVENSPEET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
nds: STOHL FÖR LANGLEVIGKEIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
nds: BESÖKERWAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
nds: HEVENMELK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
nds: KÖNIGIN EHR HUUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
nds: OOLT WAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
nds: KOOR FÖR KÖNIG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
nds: GENERAAL VUN DE KAVALLERIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
nds: DEN KAISER SIEN KAVALLERIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
nds: GENERAAL VUN DE MOBILEN TRUPPEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
nds: OOSTSTRAAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
nds: DOORBOLT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
nds: DÖÖRSLOTT UN SLÖTEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
nds: STRAAF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
nds: KÖNIGLICH HALL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
nds: KAMERHERR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
nds: SÜNN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
nds: WESTSTRAAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
nds: DEN KAISER SIEN STOHL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
nds: FIEF TRUPPEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
nds: HEVENSTROOM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
nds: GEBEET ÜM NAWASS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
nds: FISCH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
nds: UTBLICK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
nds: DE KAISERINNEN EHR HOFF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
nds: HILLIG PALAST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
nds: WANN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
nds: BUTER RIEVSTEKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
nds: KAFF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
nds: BÖRGERMEESTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
nds: BUU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
nds: HEVENHOHN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
nds: SCHAPP VUN'N HEVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
nds: NOORDOOST NATSCHONEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
nds: OOLT BUER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
nds: SNAPPSCHILDPADD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
nds: STRAAT FÖR KAISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
nds: DE WEVER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
nds: STROOM NEEGST TOORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
nds: STROOMDRUMMEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
nds: HEVEN SIEN TRUMMELSTEKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
nds: KAUH FÖHREN MANN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
nds: UTBREEDT UFER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
nds: KORV FÖR SIEDENRUUP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
nds: OFFIZEER FÖR WAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
nds: HEVENFÄHR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
nds: FRUCHT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
nds: SPRAAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
nds: SPIEKER FÖR DAAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
nds: HOFFDAAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
nds: RICHTERFEHLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
nds: AFÄNNERFEHLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
nds: GROOT LEVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
nds: STRAAF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
nds: LEDDIG HUUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
nds: KIEVITT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
nds: SÜCHTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
nds: SLOTT MIT BOLLWARK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
nds: KLEDAASCHHAKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
nds: BRÖDIGAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOTEER
nds: WAGENFÖHRER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
nds: MINSCH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
nds: BINNER RIEVSTEKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
nds: HEVENSPIEKER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
nds: GRAFF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
nds: DEEK VUN'T HUUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
nds: BRAKEN RIEVSCHAAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
nds: KLATTERN SLANG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
nds: KAISER SIEN PALAST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
nds: AFLÖÖST PALAST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICIAL FOR MATERIALS SUPPLY
nds: AMTMANN FÖR MATERIAALVERSORGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
nds: BLIX

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
nds: BOLLWARK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
nds: HEVENTRUPPEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
nds: PATRULL EHR DÖRP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
nds: HEVEN-NETT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
nds: HEVENSTALL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
nds: OOSTMUER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
nds: BUUINSCHENÖÖR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
nds: DUNNERKIELEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
nds: WULKEN UN REGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
nds: LANDSTRAAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
nds: PIETSCH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
nds: OFFIZEER FÖR WAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
nds: NEVENSTRAAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
nds: ARSENAAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
nds: DEN KAISER SIEN SÖDEN DOOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
nds: BUTER FOOLDEN SCHIRM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
nds: HEVENSCHIETHUUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
nds: ARCHITEKT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPERATOR
nds: KAISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
nds: WACHTOORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
nds: LINKE RÜSTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
nds: RECHTE RÜSTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
nds: HEVENLAGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
nds: KOORNSTAPEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
nds: HEVENSCHIPP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
nds: WATERSPIEKER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
nds: LIEKENHOPEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
nds: TIGERBUUK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
nds: HIRSSPIEKER FÖR'T BEDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
nds: KOORNHUUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
nds: GNIEDELSTEEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
nds: HEVENSCHAMAAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
nds: OHR UN OOG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
nds: MAAND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
nds: HEVENBARG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
nds: HEVEN-VERSWÖREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
nds: FODER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
nds: GARAASCH FÖR WAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
nds: FISCHDIEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
nds: STÄNNER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
nds: HEVENPOOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
nds: KÖNIGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
nds: HEVENDOOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
nds: FLOCK VUN SAAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
nds: HEVENDORP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
nds: BELVEDERE VUN'N HEVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
nds: GENERAAL VUN DE GRENZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CELEBRATION OF SKY
nds: HEVENFIER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
nds: DEN KAISER SIEN FLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
nds: NEGEN REBEDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
nds: HEVENGOORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
nds: FAST FLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
nds: VÖRUTSEHN MALLÖÖR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
nds: PADDLÖPER VUN DREE TRUPPEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
nds: STOOTKOPPEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
nds: BORN FÖR STRIETKRÄFTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
nds: JADEBORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
nds: FOOLDEN SCHIRM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
nds: PIEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
nds: KRATTBÜLT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
nds: NOORDSTROOM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
nds: FIEF LORDS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
nds: DEN HEVEN SIEN WIENGLAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
nds: OOSTBORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
nds: FLOOTWEHR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
nds: WATERBALETT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
nds: VEER STROOMGEISTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
nds: SÖDEN STROOM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
nds: DUBBELDOOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
nds: BAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
nds: WULFSTEERN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
nds: WILD FEDDERVEEH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
nds: MARKT FÖR DE ARMEE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
nds: ENKELKINNER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
nds: SÖHN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
nds: OPWUSSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
nds: OOLT MANN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
nds: BLINKFÜER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
nds: HEVENOOG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
nds: BÜLT VUN DODEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
nds: GRÖÖN KANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
nds: BUTER KÖÖK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
nds: HEVENHUND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
nds: GEIST VUN GURJUNG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
nds: DEN WIENOFFIZEER SIEN FLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
nds: OFFIZEER VUN DE KÖÖK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
nds: LIEKHEIT UN RECHTIGKEIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
nds: KAISER HEONWON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
nds: HEVENHÖÖFTSTADT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
nds: BAAS VUN DE BUEREE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
nds: OFFIZEER VUN'T GRAFF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
nds: HEVENGRAFF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
nds: ROOT VAGEL SIEN FLÖGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
nds: OOSTEN PÖTTEREE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
nds: DEN KAISER SIEN WAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
nds: SAND FÖR'T LEVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
nds: DOOR FÖR TRUPPEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
nds: SCHUULRIDDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
nds: FIEF LEHNLORDS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
nds: SIET TUUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
nds: HOOG TUUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
nds: NEGEN LORDS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
nds: TIGERSCHIET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
nds: KROONPRINZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
nds: FIEF KAISERS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
nds: DREE MINISTERS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
nds: OFFIZEER FÖR BESÖÖK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
nds: VÖRSIET VUN'T GRAFF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
nds: STEERNWACHT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
nds: OFFIZEERSCH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
nds: WIET WAHNREBEET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
nds: ACHT KÖÖRN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
nds: GROOT WACHTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
nds: MOOT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
nds: DEN KAISER SIEN KRIEGSGOTT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
nds: DEN KAISER SIEN WEDERGOTT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
nds: BINNER KÖÖK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
nds: TIMP VUN DE FLAGG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
nds: GENERAAL UN MINISTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
nds: HEVENKNAST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
nds: SÖSS AFDELEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
nds: BINNER TREPP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
nds: HEVENSPEER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
nds: DEEK FÖR KAISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
nds: PALAST FÖR FIEF KAISERS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
nds: JOHREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
nds: HEVENKÖÖK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
nds: NOORDPOOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
nds: KRÜLLT LOGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
nds: EENBOOM-BRÜCH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
nds: GROOT KAISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
nds: OFFIZEER FÖR DE MENEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
nds: HEVENSÜÜL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
nds: SEKRETÄR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
nds: DEERN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
nds: FRU EHR DISCH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
nds: RICHTER SIEN TRALLENSTUUV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
nds: LILA GADDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
nds: HEVENREEG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
nds: SÖVEN MINISTERS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
nds: STROHHALM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
nds: MARKTGADDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
nds: LEHNLORDS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
nds: STOHL FÖR DEN KAISER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
nds: KÖNIGLICH FAMILIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
nds: BAAS VUN DE FAMILIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
nds: BOOK VUN DE FAMILIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
nds: OFFIZEER FÖR FAMILIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
nds: MARKTTOORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
nds: KOORNMAAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
nds: KOORNMAAT-PASSER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
nds: KASTRAAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
nds: OFFIZEER FÖR WAGENS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
nds: MAATMENGDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
nds: SLACHTEREE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
nds: OFFIZEER FÖR SMUCK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
nds: DE KÖNIGLICHE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
nds: LINKE UTFÖHRER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
nds: RECHTE UTFÖHRER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
nds: HEO SIEN DWARSBALKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
nds: MÜNTMAKER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Lakota
nds: De Lakotas ehr Steernbiller

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
nds: SNAAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
nds: FÜERSTEED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
nds: RENNBAHN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
nds: DEERT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
nds: SÖVEN LÜTTJE DEERNS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
nds: DRÖÖG WIED

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
nds: SCHILDPADD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
nds: DUNNERVAGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
nds: DEN BOOR SIEN BUU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
nds: De Maori ehr Steernbiller

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
nds: DAT GROTE SCHIPP VUN TAMA RERETI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Navaro
nds: De Navajo ehr Steernbiller

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
nds: MANN MIT FÖÖT UTENEEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
nds: EERDKRÜPER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
nds: EERST GROOT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
nds: KANINKSPOREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
nds: EERST SLANK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
nds: Noordsch Steernbiller

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
nds: AURVANDIL SIEN TEHN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
nds: DEN WULF SIEN MUUL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
nds: DE FISCHER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
nds: DE FRU EHR WAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
nds: DEN MANN SIEN WAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
nds: DAT ASAR-SLACHTFELD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
nds: Polynees'sch Steernbiller

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
nds: ÖÖSCHFATT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
nds: FADENSPEEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
nds: DE FREID EHR STIMM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
nds: DE SÖVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
nds: MAUI SIEN ANGELHAKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
nds: NAVIGATOR SIEN DREE'ECK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
nds: KAWELO SIEN DRAKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
nds: FREGATTVAGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
nds: MAANDSNUCKEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
nds: DELFIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tupi-Guarani
nds: De Tupi-Guarani ehr Steernbiller

[ctx: Sky Culture]
en: Western
nds: Westen

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
nds: Chineesch

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
nds: Ägyptsch

[ctx: Sky Culture]
en: Inuit
nds: Eskimos

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
nds: Koreaansch

[ctx: Sky Culture]
en: Navaro
nds: Navajo

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
nds: Noordsch

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
nds: Polynees'sch

[ctx: City in Greece]
en: Athens
nds: Athen

[ctx: City in Maine USA]
en: Brunswick
nds: Brunswiek

[ctx: City in Italy]
en: Florence
nds: Florenz

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Florence
nds: Florenz

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
nds: Lissabon

[ctx: City in Idaho USA]
en: Moscow
nds: Moskau

[ctx: City in Italy]
en: Naples
nds: Neapel

[ctx: City in Panama]
en: Panama City
nds: Panama-Stadt

[ctx: City in Virginia USA]
en: Petersburg
nds: Petersborg

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: St. Petersburg
nds: St. Petersborg

[ctx: City in Italy]
en: Venice
nds: Venedig

[ctx: City in Namibia]
en: Windhoek
nds: Windhuuk

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
nds: Wiehnachts-Eiland

[ctx: Region/state in Canada]
en: New Brunswick
nds: Niegbrunswiek

[ctx: Country name]
en: Djibouti
nds: Dschibuti

[ctx: Country name]
en: Hong Kong
nds: Hongkong

[ctx: Country name]
en: Lebanon
nds: Libanon

[ctx: Country name]
en: Mexico
nds: Mexiko

[ctx: Country name]
en: Norway
nds: Norwegen

[ctx: Country name]
en: Singapore
nds: Singapur

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
nds: Kometen-Inslagsporen (HWT)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
nds: Galileo-Maanden (HWT)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
nds: Globaal Stoffstorm (HWT)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
nds: Jupiter un Io (HWT)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
nds: Bild för Vundaag wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
nds: Bild för Vundaag wiesen (Radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
nds: Bild för Vundaag wiesen (Venera-Lannkapsel)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
nds: Saturn un sien Manden tosamen wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
nds: HWT-Bild wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
nds: HWT-Bild wiesen (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
nds: HWT-Bild wiesen (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
nds: HWT-Bild wiesen (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
nds: HWT-Bild wiesen (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
nds: HWT-Bild wiesen (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
nds: HWT-Bild wiesen (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
nds: HWT-Bild wiesen (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
nds: HWT-Bild wiesen (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
nds: HWT-Bild wiesen (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
nds: HWT-Bild wiesen (Enkelheiten)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
nds: HWT-Bild wiesen (Enkelheiten)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
nds: HWT-Bild wiesen (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
nds: HWT-Bild wiesen (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
nds: HWT-Bild wiesen (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
nds: HWT-Bild wiesen (Steerns in M 31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
nds: HWT wiesen (Ringen un Manden)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
nds: KPNO-AOP-Bild wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
nds: MGS-Bild wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
nds: NASA Mosaic-Bild wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
nds: NOAO-Bild wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
nds: NOAO-Bild wiesen (Halpha)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
nds: NOAO-Bild wiesen (Optsch)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
nds: SEDS-Bild wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
nds: Spitzer-Bild wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
nds: Sünnbild wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
nds: Viking-Bild wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
nds: Voyager 1-Bild wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
nds: Bild vun Heelverdüüstern wiesen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
nds: Dreedubbelte Verdüüstern (HWT)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
nds: Komeet Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
nds: Dääglich Sünnbiller

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
nds: NASA Mars-Ünnernehmen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
nds: SEDS-Informatschonensiet

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
nds: Dat Apollo-Programm

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
nds: Dat Cassini-Ünnernehmen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
nds: Dat "Gesicht" op Mars

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
nds: Dat Galileo-Ünnernehmen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
nds: Dat Magellan-Ünnernehmen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
nds: Dat Mariner 10-Ünnernehmen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
nds: De Mars-Sellschap

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
nds: De Voyager-Ünnernehmen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
nds: De hele Mars-Kataloog

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
nds: Willkamen op den Mars!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
nds: Wikipedia-Siet

[ctx: star name]
en: Sirius
nds: Hundssteern

[ctx: star name]
en: Canopus
nds: Kanopus

[ctx: star name]
en: Arcturus
nds: Arktuur

[ctx: star name]
en: Rigel Kentaurus
nds: Rigel Zentaurus

[ctx: star name]
en: Vega
nds: Wega

[ctx: star name]
en: Capella
nds: Kapella

[ctx: star name]
en: Procyon
nds: Prokyon

[ctx: star name]
en: Betelgeuse
nds: Beteigeuze

[ctx: star name]
en: Aldebaran
nds: Aldebaraan

[ctx: star name]
en: Castor
nds: Kastor

[ctx: star name]
en: Alnath
nds: Etamin

[ctx: star name]
en: Al Na'ir
nds: Al Nair

[ctx: star name]
en: Alkaid
nds: Benetnasch

[ctx: star name]
en: Polaris
nds: Noordsteern

[ctx: star name]
en: Mirzam
nds: Murzim

[ctx: star name]
en: Al Gieba
nds: Algieba

[ctx: star name]
en: Diphda
nds: Deneb Kaitos

[ctx: star name]
en: Alpheratz
nds: Sirrah

[ctx: star name]
en: Kocab
nds: Kochab

[ctx: star name]
en: Rasalhague
nds: Ras Alhague

[ctx: star name]
en: Algol
nds: Algool

[ctx: star name]
en: Almach
nds: Alamak

[ctx: star name]
en: Aspidiske
nds: Tureis

[ctx: star name]
en: Alphecca
nds: Gemma

[ctx: star name]
en: Schedar
nds: Schedir

[ctx: star name]
en: Eltanin
nds: Etamin

[ctx: star name]
en: Pulcherrima
nds: Izar

[ctx: star name]
en: Phecda
nds: Pherkad

[ctx: star name]
en: Gienah
nds: Giennah

[ctx: star name]
en: Menkab
nds: Menkar

[ctx: star name]
en: Zozma
nds: Zosma

[ctx: star name]
en: Graffias
nds: Grafias

[ctx: star name]
en: Gienah Corvi
nds: Gamma Corvi

[ctx: star name]
en: Zuben el Chamali
nds: Zuben-el-schemali

[ctx: star name]
en: Unukalhai
nds: Unuk

[ctx: star name]
en: Ruchbah
nds: Ksora

[ctx: star name]
en: Muphrid
nds: Mufrid

[ctx: star name]
en: Kabdhilinan
nds: Hassaleh

[ctx: star name]
en: Kaus Media
nds: Kaus Medius

[ctx: star name]
en: Na'ir al Saif
nds: Nair al Saif

[ctx: star name]
en: Zuben El Genubi
nds: Zuben-el-dschenubi

[ctx: star name]
en: Kelb al Rai
nds: Cebalrai

[ctx: star name]
en: Rastaban
nds: Alwaid

[ctx: star name]
en: Alcyone
nds: Alkione

[ctx: star name]
en: Deneb Algiedi
nds: Deneb Algedi

[ctx: star name]
en: Acamar
nds: Akamar

[ctx: star name]
en: Sadalsud
nds: Sadalsuud

[ctx: star name]
en: Al Nasl
nds: Nash

[ctx: star name]
en: Al Dhanab
nds: Aldhanab

[ctx: star name]
en: Maaz
nds: Almaaz

[ctx: star name]
en: Dabih
nds: Giedi

[ctx: star name]
en: Al Nair
nds: Alnair

[ctx: star name]
en: Kaou Pih
nds: Aldhibah

[ctx: star name]
en: Er Rai
nds: Errai

[ctx: star name]
en: Alphirk
nds: Alfirk

[ctx: star name]
en: Sulaphat
nds: Sulafat

[ctx: star name]
en: Asmidiske
nds: Azmidiske

[ctx: star name]
en: Auva
nds: Minelava

[ctx: star name]
en: Mothallah
nds: Metallah

[ctx: star name]
en: Adhafera
nds: Aldhafera

[ctx: star name]
en: Tseen Ke
nds: Tseen Kee

[ctx: star name]
en: Tarf
nds: Altarf

[ctx: star name]
en: Schemali
nds: Deneb Kaitos Schemali

[ctx: star name]
en: Al Giedi
nds: Algedi

[ctx: star name]
en: Zawijah
nds: Zavijah

[ctx: star name]
en: Primus Hyadum
nds: Hyadum I

[ctx: star name]
en: Sadatoni
nds: Azaleh

[ctx: star name]
en: Alshain
nds: Alschain

[ctx: star name]
en: Baten
nds: Baten Kaitos

[ctx: star name]
en: Svalocin
nds: Sualocin

[ctx: star name]
en: Praecipula
nds: Praecipua

[ctx: star name]
en: Zuben el Hakrabi
nds: Zuben-el-Akrab

[ctx: star name]
en: Dulfim
nds: Deneb Dulfim

[ctx: star name]
en: Chara
nds: Asterion

[ctx: star name]
en: Acubens
nds: Akubens

[ctx: star name]
en: Minhar al Shuja
nds: Minchir

[ctx: star name]
en: Cujam
nds: Kajam

[ctx: star name]
en: Dziban
nds: Psi Draconis (Dsiban)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
nds: Gammastrahlen

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
nds: Röntgenstrahlen

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
nds: Optsch

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
nds: Infraroot

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
nds: Hoochenergeetsch Astrophysisch Archiv (HEASARC)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
nds: Nieg Röntgenstrahl-Ünnernehmen

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
nds: Öller Röntgenstrahl-Ünnernehmen

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
nds: Gammastrahl-Ünnernehmen

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
nds: Anner Ünnernehmen

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
nds: Faken bruukt Kataloogköören

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
nds: Mehrbülgenlängden-Katalogen

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
nds: De NASA ehr butengalaktsch Datenbank (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
nds: Positschonen

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
nds: De NASA ehr astrophysikaalsch Datensysteem (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
nds: Astronomie un Astrophysik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
nds: Messtechnik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
nds: Physik un Geophysik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
nds: Astrophysikaalsch Vörafdrucken

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
nds: Mehrünnernehmen-Archiv bi't Weltruumteleskoop (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: HST
nds: HWT

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
nds: Biller

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
nds: Spektrums

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
nds: Anner

en: Refraction effects disabled
nds: Lichtbrekeneffekten utmaakt

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
nds: Bi utmaakt Kimm sünd ok de Lichtbrekeneffekten tietwies utmaakt.

en: Catalogs
nds: Katalogen

en: Guides
nds: Hülplienen

en: Xplanet
nds: XPlanet

en: Could not open file %1
nds: Datei "%1" lett sik nich opmaken

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
nds: Dat utsöchte Skript bargt nich begäng Elementen, wat dor op hen wiest, dat wöör nich mit den Skriptpleger vun KStars opstellt. Dat Skript löppt villicht nich propper, un kann villicht ok bööshaftig Kode bargen. Wullt Du dat liekers utföhren?

en: Script Validation Failed
nds: Skriptöverpröven fehlslaan

en: Run Nevertheless
nds: Liekers utföhren

en: Running script: %1
nds: Skript warrt utföhrt: %1

en: Script finished.
nds: Skript is fardig

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
nds: Du kannst Druckerdint sporen, wenn Du dat Klöörschema "Steernkoort" bruukst, dat en witten Achtergrund bruukt. Wullt Du för't Drucken tietwies dat Klöörschema "Steernkoort" bruken?

en: Switch to Star Chart Colors?
nds: Na Steernkoort-Klören wesseln?

en: Switch Color Scheme
nds: Klöörschema wesseln

en: Do Not Switch
nds: Nich wesseln

en: Engage &Tracking
nds: &Mittrecken

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
nds: Giff den vörtrocken Sichtfeldwinkel in

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
nds: Giff en Sichtfeldwinkel in Graad in:

en: Critical File Not Found: %1
nds: Kritisch Datei lett sik nich finnen: %1

en: Reading time zone rules
nds: Tietrebeet-Regeln warrt leest

en: Loading city data
nds: Stadtdaten warrt laadt

en: Loading sky objects
nds: Hevenobjekten warrt laadt

en: Loading Image URLs
nds: Bildadressen warrt laadt

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
nds: Tiet lett sik nich instellen: %2.%1.%3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
nds: Standoort mit den Naam %1, %2, %3 lett sik nich instellen

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
nds: Datei mit egen Bildlinks lett sik nich opmaken.
    Link lett sik nich för tokamen Törns sekern.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
nds: Datei mit egen Info-Links lett sik nich opmaken.
    Link lett sik nich för tokamen Törns sekern.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
nds: kopppunkt

en: Download New Data...
nds: Nieg Daten daalladen...

en: Downloads new data
nds: Nieg Daten warrt daallaadt

en: &Save Sky Image...
nds: Hevenbild &sekern...

en: &Run Script...
nds: Skript &utföhren...

en: Set Time to &Now
nds: &Aktuell Tiet bruken

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
nds: Tiet &instellen...

en: Stop &Clock
nds: &Klock anhollen

en: Stop Clock
nds: Klock anhollen

en: &Zenith
nds: &Kopppunkt

en: &North
nds: &Noord

en: &East
nds: &Oost

en: &South
nds: &Sööd

en: &Find Object...
nds: Objekt &söken...

en: Set Coordinates &Manually...
nds: Koordinaten vun &Hand instellen…

en: &Default Zoom
nds: &Standardansicht

en: &Zoom to Angular Size...
nds: Ansicht op Winkelgrött &topassen...

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
nds: &Rebedenliek Azimutaalprojizeren

en: &Azimuthal Equidistant
nds: &Längdenliek Azimutaalprojizeren

en: &Orthographic
nds: &Ortograafsch Azimutaalprojizeren

en: &Equirectangular
nds: Längdenliek &Zylinnerprojizeren

en: &Stereographic
nds: &Stereograafsch Azimutaalprojizeren

en: &Gnomonic
nds: &Zentraalprojizeren

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
nds: &Infofinstern wiesen

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
nds: &Tietfinster wiesen

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
nds: &Kiekrichtfinster wiesen

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
nds: &Standoortfinster wiesen

en: Show Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken wiesen

en: Show View Toolbar
nds: Ansicht-Warktüüchbalken wiesen

en: Show Statusbar
nds: Statusbalken wiesen

en: Show Az/Alt Field
nds: Feld Az/Hö wiesen

en: Show RA/Dec Field
nds: Feld Rek/Dek wiesen

en: C&olor Schemes
nds: &Klöörschemas

en: &Classic
nds: &Klass'sch

en: &Star Chart
nds: &Steernkoort

en: &Night Vision
nds: &Nachtkiek

en: &Moonless Night
nds: &Maandfree Nacht

en: &FOV Symbols
nds: &SF-Symbolen

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
nds: &Standoort...

en: Startup Wizard...
nds: Inrichthölper...

en: Calculator
nds: Astroreekner

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
nds: Hööchde to Tiet

en: What's up Tonight
nds: Wat geiht af vunnacht

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
nds: Hevenkalenner

en: Script Builder
nds: Skriptmaker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
nds: Marken

en: Telescope Wizard...
nds: Teleskoop-Hölper...

en: Device Manager...
nds: Reedschap-Pleger...

en: INDI Control Panel...
nds: INDI-Kuntrullmoduul...

en: Displays the Tip of the Day
nds: Wiest den "Tipp för Vundaag"

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
nds: Bruuk dit, wenn Du de Afloopgauheit vun de Simuleren instellen wullt.
    Is Tietschritt "X" op tohööchst teihn Minuten instellt, löppt de Tiet mit en Gauheit vun "X" per Sekunn.
    Sünd länger Tietschreed as teihn Minuten instellt, warrt Biller in'n Tietafstand vun "X" wiest.

en: Time step control
nds: Tietschritt-Stüern

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
nds: Steerns

en: Toggle stars
nds: Steerns an/ut

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
nds: Deepruum

en: Toggle deep sky objects
nds: Deepruum-Objekten an/ut

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
nds: Sünnsysteem

en: Toggle Solar system objects
nds: Sünnsysteem-Objekten an/ut

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
nds: Steernbiller

en: Toggle constellation lines
nds: Steernbildlienen an/ut

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
nds: Steernbildnaams

en: Toggle constellation names
nds: Steernbildnaams an/ut

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
nds: Steernbildgrenzen

en: Toggle constellation boundaries
nds: Steernbildgrenzen an/ut

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
nds: Melkstraat

en: Toggle milky way
nds: Melkstraat an/ut

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
nds: Grund

en: Toggle opaque ground
nds: Grund an/ut

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
nds: Marken

en: Toggle flags
nds: Marken an/ut

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
nds: Satelliten

en: Toggle satellites
nds: Satelliten an/ut

en: Toggle supernovae
nds: Supernovae an/ut

en: Edit FOV Symbols...
nds: SF-Symbolen bewerken...

en:  Welcome to KStars
nds:  Willkamen bi KStars

en: nothing
nds: Keen

en: Initial Position is Below Horizon
nds: Startpositschoon in achter de Kimm

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
nds: Startpositschoon in achter de Kimm.
    Wullt Du na de Standardpositschoon torüchsetten?

en: Reset Position
nds: Positschoon torüchsetten

en: Do Not Reset
nds: Nich torüchsetten

en: Dec (%1):
nds: Dek (%1):

en: Desktop Planetarium
nds: Planetarium för den Schriefdisch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
nds: Beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
nds: Tofögen

en: Server Port
nds: Server-Port

en: Sync
nds: Synkroniseren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
nds: Tiet instellen

en: Constellation Lines
nds: Steernbildlienen

en: Constellation Names
nds: Steernbildnaams

en: Milky Way
nds: Melkstraat

[ctx: Northeast]
en: NE
nds: NO

[ctx: Southeast]
en: SE
nds: SO

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
nds: Willkamen bi KStars. Bitte tööv wat, dat Programm warrt laadt...

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
nds: Bildformaat vun "%1" lett sik nich inlesen, "PNG" warrt versöchtt.

en: Script executed.
nds: Skript utföhrt.

en: Could not execute script.
nds: Skript lett sik nich utföhren.

en: Using CPU date/time instead.
nds: Datum/Tiet vun de CPU warrt bruukt.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
nds: Teleskoop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Id:
nds: ID:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
nds: Linsenkieker

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
nds: Newton

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Kutter (Schiefspiegler)
nds: Kutter (Dwarsspegel)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
nds: Modell:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
nds: Maker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
nds: Blenn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
nds: Eenheit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
nds: Okulaar sekern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
nds: Sichtbor SF:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: rad
nds: Bagenmaat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
nds: Ansichtgrött-Koeffizient vun de Barlow-/Shapley-Lins

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
nds: Faktor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
nds: Lins sekern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
nds: Filter sekern

en: End Session
nds: Törn beennen

en: Save and End the current session
nds: Den aktuellen Törn sekern un utmaken?

en: Next Page >
nds: Nakamen Siet >

en: site_
nds: siet_

en: session_
nds: toern_

en: Next Target >
nds: Nakamen Teel >

en: observation_
nds: kieken_

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
nds: Törn utföhren

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
nds: Törn-Enkelheiten ingeven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
nds: Standoort instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
nds: Anfang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
nds: Reedschap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
nds: Kommentaren:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
nds: Spraak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
nds: Nieg Objekt-Enkelheiten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
nds: Rektaszenschoon:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
nds: Teleskoop swojen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
nds: Kiekenkelheiten ingeven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
nds: Luurmann

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
nds: Teleskoop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
nds: Okulaar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
nds: Lins:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
nds: Seeing (optsch Küsel):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
nds: Bagensekunnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
nds: Düüsterst Steern:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
nds: (Magnituud)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
nds: Nakamen >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
nds: Schritt 1: Törn-Enkelheiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
nds: En nieg Objekt na de List tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
nds: Schritt 2: Kieken

en: Overwrite
nds: Överschrieven

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
nds: Dat gifft al en anner Luurmann mit dissen Naam un Familiennaam. Överschrieven?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
nds: Objekten-Koordinaten üm atmosfeersch Effekten topassen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
nds: De Atmosfeer brickt dat dörgahn Licht, liek as en Lins. Wenn disse Optschoon anmaakt is, warrt de "atmosfeersch Breken" op de Steernkoort namaakt.  Beacht, dat disse Topassen bloots bi't Kimm-Koordinatensysteem bruukt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
nds: Atmosfeersch Lichtbreken inreken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
nds: De Sünn ehr Utwarken op sichtbor Steernpositschonen richten, as se vun de Allmeen Relativiteetstheorie vörutseggt un mit Eddington sien Experiment pröövt wöörn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
nds: Effekten vun de Allmeen Relativiteet blangen de Sünn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
nds: Naam vun't inmiddelte Objekt dor blang wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt tietwies blang elk Objekt sien Naam wiest, bides dor de Ansicht op inmiddelt is.  Mit dat Rechtsklickmenü kannst Du elk Objekt ok duerhaftig sien Naam tofögen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
nds: Naam blang inmiddelt Objekt wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
nds: Bi't Anrögen mit de Muus tietwies den Naam wiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
nds: Mit disse Optschoon warrt de Dorstellen weker, man ok langsamer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
nds: Kantstreken bruken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
nds: Swojen wiesen, bides sik de Kiekricht ännert

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
nds: Wenn dit anmaakt is, swojt de Steernkoort sichtbor na de niege Positschoon, wenn Du de Kiekricht ännerst. Anners warrt de Ansicht direktemang na de niege Positschoon ännert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
nds: Swojen animeren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
nds: Bi't Bewegen vun de Koort nich all Objekten wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
nds: Wenn de Koort sik ännert kann dat wesen, dat en egaal Animatschoon fehlsleit, wenn dat Programm to vele Objekten op de Koort dorstellen schall. Maak dit an, wenn Du en poor Objekten versteken wullt, wielt de Koort sik beweegt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
nds: Objekten bi't Swojen versteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
nds: Ok versteken, wenn Tietschritt grötter is as:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
nds: Wenn anmaakt, warrt swacher Steerns versteken, wielt sik de Koort beweegt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
nds: Swacher Steerns as dit warrt nich wiest, wielt sik de Koort beweegt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
nds: Sünnsysteem-Objekten bi't Swojen versteken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt de Sünnsysteem-Objekten versteken, wielt sik de Koort beweegt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
nds: Sünnsysteem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
nds: Objektnaams

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt de Steernbildlienen versteken, wielt sik de Koort beweegt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
nds: Steernbildlienen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
nds: Steernbildgrenzen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt de Steernbildnaams versteken, wielt sik de Koort beweegt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
nds: Steernbildnaams

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
nds: Kieklistmark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
nds: &Naam wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
nds: &Magnituud wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
nds: Naamstall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
nds: &Naam wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
nds: &Lang Naam wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
nds: &Magnituud wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
nds: Sietst Helligkeit för Översicht-Ansicht:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
nds: Sietst Helligkeit för Enkelheiten-Ansicht:

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
nds: Maandfree Nacht

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
nds: Echt Klören

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
nds: Root

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
nds: Swatt

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
nds: Witt

en: New Color Scheme
nds: Nieg Klöörschema

en: Enter a name for the new color scheme:
nds: Giff en Naam för dat niege Klöörschema in:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
nds: Indexdatei för lokale Klöörschemas lett sik nich opmaken.
    Schema lett sik nich wegdoon.

en: Could not delete the file: %1
nds: Datei lett sik nich wegdoon: %1

en: Error Deleting File
nds: Fehler bi't Wegdoon vun Datei

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
nds: Binnen "colors.dat" lett sik keen Indrag mit den Naam "%1" finnen.

en: Scheme Not Found
nds: Schema lett sik nich finnen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
nds: Aktuell Klöreninstellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
nds: De List mit all Klören, se sik binnen dat Programm instellen laat.  Dat Rechteck blang den Indrag wiest de aktuell instellte Klöör.  Klick op jichtenseen Indrag, wenn Du em sien tohören Klöör ännern wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
nds: Infofinster-Achtergrund:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
nds: Nich infarven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
nds: Dörsichtig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
nds: Decken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
nds: Steernklören:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
nds: Steernklören instellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
nds: Steerns laat sik op veer Oorden op de Steernkoort dorstellen.  Standardwies sünd Steerns Krinken mit en witten Karn un en infarvt Rand, de den Steern sien echte Klöör wiest. Du kannst de Steerns man ok witt, root oder swatt utfüllen laten, so dat se beter to Dien Klöörschema passt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
nds: Steernklöörstärk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
nds: De Stärk vun de Steernklören fastleggen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
nds: Wenn Du de Steerns mit ehr echte Klören wiest, leggt disse Optschoon de Sattheit vun de Klören fast.  En höger Weert bedüüdt höger Klöörstärk.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
nds: Verföögbor Klöörschemas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
nds: List mit verföögbor Klöörschemas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
nds: List mit all begäng Klöörschemas.  En poor warrt mitlevert, man Du kannst ok Dien egen fastleggen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
nds: En nieg Klöörschema mit de aktuelle Instellen opstellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
nds: Wenn Du de Klören na Dien Möög topasst hest , klick op dissen Knoop, wenn Du en nieg Schema mit disse Klören opstellen wullt.  Dien Schema warrt hier in de List mit verföögbor Schemas wiest, un is ok in't "Instellen"-Menü vun't Hööftfinster verföögbor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
nds: En Klöörschema wegdoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du dat markeerte Klöörschema wegdoon wullt.  Dit funkscheneert bloots mit Dien egen Klöörschemas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
nds: Steernbildlienen wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Steernbildlienen op de Steernkoort wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
nds: &Steernbildlienen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
nds: Hevenkultuur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
nds: Hevenkultuur utsöken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
nds: Hier kannst Du utsöken, wodennig de Konstellatschonen dorstellt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
nds: Steernbild&grenzen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
nds: Grenzen vun't Zentraalsteernbild rutheven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
nds: Steernbildnaams wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Steernbildnaams op de Steernkoort wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
nds: Steernbild&naams

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
nds: Steernbildnaam-Optschonen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
nds: Latiensch Steernbildnaams bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
nds: Söök dit ut, wenn Du latiensch Steernbildnaams op de Steernkoort hebben wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
nds: L&atiensch

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
nds: Översett Steernbildnaams bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
nds: Söök dit ut, wenn Du de plattdüütschen Steernbildnaams hebben wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
nds: Plattdüütsch

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
nds: IAU-Afkörten bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
nds: Söök dit ut, wenn Du Afkörten vun de Internatschonaal Astronoomsch Unioon as Steernbildnaams hebben wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
nds: &Afkört

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
nds: Sünnbahn wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Sünnbahn op de Koort wiest.  De Sünnbahn is en Grootkrink an den Heven, op den de Sünn dör't Johr löppt, as dat lett. Anner Objekten in't Sünnsysteem loopt ok groff op disse Bahn.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
nds: Melkstraatümreet füllen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Ümreet vun de Melkstraat füllt dorstellt. Anners warrt bloots de Grenzlienen wiest.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
nds: Kimm wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
nds: Wenn anmaakt, warrt de lokale Kimm as en Lien op de Koort wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
nds: &Kimm(lien)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
nds: Melkstraat-Ümreet wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
nds: Wenn anmaakt, warrt de Ümreet vun de Melkstraat op de Steernkoort wiest

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
nds: Marken wiesen?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
nds: Wenn anmaakt, warrt Marken op de Steernkoort wiest

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
nds: Wenn anmaakt, warrt för elk twee Stünnen vun de Rektaszenschoon un för elk 20 Graad vun de Deklinatschoon en Lien wiest.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
nds: Decken Grund wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
nds: Wenn anmaakt, warrt dat Rebeet nerrn de Kimm infarvt; dat lett denn as de Grund, op den Du steihst.  Beacht, dat de Grund bi't Äquater-Koordinatensysteem nienich wiest warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
nds: Decken &Grund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
nds: Hevenäquater wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Hevenäquater op de Steernkoort wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
nds: Hevenä&quater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
nds: Satelliten wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
nds: Bloots sichtbor Satelliten wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
nds: Beschriften wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
nds: Satelliten as Steerns wiesen

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
nds: Satelliten söken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
nds: TLEs opfrischen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
nds: Sünnsysteem-Objekten wiesen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
nds: Sünn, Maand un Planeten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
nds: Saturn wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Saturn op de Koort wiest.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
nds: Grootobjekten as Biller wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
nds: Wenn anmaakt, warrt de Planeten, de Sünn un de Maand as Bitmap-Biller op de Koort wiest

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
nds: Biller bruken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
nds: Mars wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Mars op de Koort wiest.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
nds: Naams blang de Grootobjekten vun dat Sünnsysteem wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt de Naams blang de Planeten, de Sünn un den Maand wiest

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
nds: Naam wiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
nds: All Grootobjekten utsöken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
nds: Klick hier, wenn Du all Planeten, de Sünn un den Maand op de Koort dorstellen wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
nds: All utsöken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
nds: Köör vun Grootobjekten opheven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du de Köör för all Planeten, de Sünn un den Maand opheven wullt, so dat se nich op de Koort dorstellt warrt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
nds: Nix utsöken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
nds: Venus wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Venus op de Koort wiest.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
nds: Sünn wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Sünn op de Koort wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
nds: Sünn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
nds: Jupiter wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
nds: Wenn anmaakt, warrt Jupiter op de Koort wiest.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
nds: Maand wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Maand op de Koort wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
nds: Maand

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
nds: Merkuur wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
nds: Wenn anmaakt, warrt Merkuur op de Koort wiest.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
nds: Neptuun wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
nds: Wenn anmaakt, warrt Neptuun op de Koort wiest.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
nds: Uranus wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Uranus op de Koort wiest.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
nds: Lüttplaneten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
nds: Asteroiden wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
nds: Wenn anmaakt, warrt Asteroiden op de Koort wiest

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
nds: Kometen wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
nds: Wenn anmaakt, warrt Kometen op de Koort wiest

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
nds: Naams vun Kometen neeg to de Sünn wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
nds: Wenn anmaakt, warrt blang de Kometen, de jüst neeg to de Sünn staht, ehr Naams wiest.  Kometen wesselt ehr Helligkeit langs ehr Ümloopbahn, d.h. de Magnituud lett sik hier nich bruken.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
nds: Leggt de düüsterst Magnituud för't Wiesen vun Asteroiden fast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
nds: Hööchstafstand bi Kometennaams

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
nds: Leggt den Hööchstafstand in astronoomsch Eenheiten (AE) twischen de Sünn un en Komeet fast, wenn em sien Naam wiest warrn schall.  Een AE is de Afstand twischen Eer un Sünn, so wat 150 Millionen Kilometers.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: AU
nds: AE

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
nds: Asteridennaams wiesen?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
nds: Wenn anmaakt, warrt de Naams blang Asteroiden wiest

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
nds: Naams wiesen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
nds: Ümloopbahn-Sporen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
nds: Automaatsche Loopbahn bi't Mittrecken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
nds: Wenn anmaakt, warrt elk Objekt vun't Sünnsysteem tietwies en Bahnspoor toföögt, wenn inmiddelt is.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
nds: Jümmers de Loopbahn wiesen, wenn mit en Objekt vun't Sünnsysteem mittrocken warrt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
nds: Spoorklöör na Achtergrundklöör övergahn laten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
nds: Wenn anmaakt, geiht de Klöör vun de Planetspoor na de Achtergrundklöör vun den Heven över.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
nds: Sporen na Achtergrundklöör övergahn laten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
nds: All Bahnsporen wegmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
nds: Klick hier, wenn Du all Bahnsporen, de Du vördem mit dat Rechtsklickmenü toföögt hest, wedder wegmaken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
nds: All Sporen wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
nds: Eersatelliten-Sporen

en: Names:
nds: Naams:

en: B-V index:
nds: B-V-Index:

en: Date, time and location:
nds: Datum, Tiet un Standoort:

en: Could not upload file
nds: Datei lett sik nich hoochladen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
nds: Nochmaal opnehmen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
nds: Snappschööt wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
nds: As Datei sekern...

en: Open Cluster
nds: Apen Hopen

en: Asterism
nds: Steernhopen

en: Globular Cluster
nds: Kugelhopen

en: Gaseous Nebula
nds: Gasnevel

en: Dark Nebula
nds: Düüsterwulk

en: Planetary Nebula
nds: Planetennevel

en: Supernova Remnant
nds: Supernova-Nablievels

en: Galaxy
nds: Galaxie

en: Quasar
nds: Quasaar

en: Galactic Cluster
nds: Galaxienhopen

en: Star Magnitudes:
nds: Steernmagnituden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
nds: Datum:

en: Go to next Wizard page
nds: Na nakamen Hölper-Siet gahn

en: Go to previous Wizard page
nds: Na verleden Hölper-Siet gahn

en: Details About Object
nds: Enkelheiten över dat Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
nds: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
nds: Ünnertitel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
nds: Steernkoort-Klöörschema bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
nds: Objekt ut List utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
nds: Enkelheiten wiesen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
nds: Ruumobjekt utsöken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
nds: Utsöcht Objekt:

en: Could not upload file to remote location: %1
nds: Datei lett sik nich na disse Steed hoochladen: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
nds: Vöransicht, Drucken un Exporteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
nds: Druckvöransicht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
nds: Drucken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
nds: Willkamen bi den Druckhölper vun KStars

en: Loading asteroids
nds: Asteroiden warrt laadt

en: Loading comets
nds: Kometen warrt laadt

en: Constellation Boundaries
nds: Steernbildgrenzen

en: Loading Constellation Boundaries
nds: Steernbildgrenzen warrt laadt

en: Star HD%1 not found.
nds: Steern "HD%1" nich funnen.

en: Loading constellation names
nds: Steernbildnaams warrt laadt

en: No icon
nds: Keen Lüttbild

en: Creating horizon
nds: Kimm warrt opstellt

en: Loading %1
nds: %1 warrt laadt

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
nds: Melkstraat warrt laadt

en: Loading Large Magellanic Clouds
nds: Groot Magellaansche Wulken warrt laadt

en: Loading Small Magellanic Clouds
nds: Lütt Magellaansche Wulken warrt laadt

en: Loading satellites
nds: Satelliten warrt laadt

en: Update TLEs...
nds: TLEs opfrischen…

en: Update %1 satellites
nds: %1 SAtelliten opfrischen

en: Loading solar system
nds: Sünnsysteem warrt laadt

en: Loading stars
nds: Steerns warrt laadt

en: Requested Position Below Horizon
nds: Anfraagt Positschoon is nerrn de Kimm

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
nds: De utsöchte Positschoon liggt nerrn de Kimm.
    Wullt Du dor liekers hengahn?

en: Go Anyway
nds: Liekers hengahn

en: Keep Position
nds: Positschoon wohren

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
nds: "Sloan digitaliseert Hevenvermetenbild", praatstellt vun't " Astrophysical Research Consortium" [för nich-warflich Bruuk gratis].

en: Angular distance: %1
nds: Winkelafstand: %1

en: No object selected.
nds: Keen Objekt utsöcht.

en: Object Details
nds: Objekt-Enkelheiten

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
nds: Ganymed

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
nds: Kallisto

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
nds: Vullmaand

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
nds: Niegmaand

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
nds: Tonehmen Halfmaand

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
nds: Afnehmen Halfmaand

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
nds: Tonehmen Seßel

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
nds: Tonehmen Maand

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
nds: Afnehmen Maand

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
nds: Afnehmen Seßel

en: unknown
nds: nich begäng

en: Star
nds: Steern

en: Catalog Star
nds: Kataloog-Steern

en: Comet
nds: Komet

en: Constellation
nds: Steernbild

en: Radio Source
nds: Funkborn

en: Unknown Type
nds: Nich begäng Typ

en: Show HST Image
nds: HWT-Bild wiesen

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
nds: %1: Hubble Weltruum-Teleskoop (HWT), bedreven vun STScI för de NASA [allmeenfree]

en: Show Spitzer Image
nds: Spitzer-Bild wiesen

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
nds: %1: Spitzer Weltruum-Teleskoop, Deenst vun NASA/JPL-Caltech [allmeenfree]

en: Show SEDS Image
nds: SEDS-Bild wiesen

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
nds: %1: SEDS, http://www.seds.org [för nich-warflich Bruuk gratis]

en: Show KPNO AOP Image
nds: Bild vun KPNO-AOP wiesen

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
nds: %1: "Advanced Observing Program" an de Kitt-Peak-Natschonaalsteernwacht [för nich-warflich Bruuk gratis, keen physikaalsch Kopien]

en: Show NOAO Image
nds: NOAO-Bild wiesen

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
nds: %1: "National Optical Astronomy Observatories" un" AURA" [för nich-warflich Bruuk gratis]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
nds: %1: Bannig groot Teleskoop, bedreven vun't "European Southern Observatory" [för nich-warflich Bruuk gratis, keen physikaalsch Kopien]

en: Show
nds: Wiesen

en: unnamed object
nds: Objekt ahn Naam

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
nds: De Parameters "Breed" un "LST" schöölt bloots in KSPlanetBase-Objekten bruukt warrn.

en: alpha
nds: Alpha

en: beta
nds: Beta

en: gamma
nds: Gamma

en: delta
nds: Delta

en: epsilon
nds: Epsilon

en: zeta
nds: Zeta

en: eta
nds: Eta

en: theta
nds: Theta

en: iota
nds: Jota

en: kappa
nds: Kappa

en: lambda
nds: Lambda

en: mu
nds: My

en: nu
nds: Ny

en: xi
nds: Xi

en: omicron
nds: Omikron

en: pi
nds: Pi

en: rho
nds: Rho

en: sigma
nds: Sigma

en: tau
nds: Tau

en: upsilon
nds: Ypsilon

en: phi
nds: Phi

en: chi
nds: Chi

en: psi
nds: Psi

en: omega
nds: Omega

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
nds: Fehler bi't Inlesen vun "TimeZoneRule", warrt op leddig Regel sett.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
nds: %1 lett sik nich as gellen Maand-Kode inlesen.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
nds: %1 lett sik nich as gellen Dag-Kode inlesen.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst Objekten an den Heven na ehr Naams finnen.
    			Bruuk STRG+F, dat Menü "Kiekricht" -> "Objekt söken", oder
    			den Warktüüchbalkenknoop "Objekt söken".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
nds: 		<p>Wenn Du Dien Standoort wesseln wullt, bruuk STRG+G, den
    			Menüpunkt "Instellen" -> "Standoort...", oder den
    			Warktüüchbalkenknoop "Globus".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst mit en Objekt mittrecken, so dat dat jümmers in de Merrn
    			vun de Ansicht blifft.<br/>
    			Bruuk STRG+T, den Menüpunkt "Kiekricht" -> "Mittrecken",
    			oder den "Slott"-Warktüüchbalkenknoop . Du kannst dat Objekt ok
    			eenfach inmiddeln, wenn Du ut dat Rechtsklickmenü vun dat Objekt
    			"Inmiddeln un mittrecken" utsöchst.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
nds: 		<p>Dat Handbook vun KStars bargt dat Projekt "AstroInfo",
    			en Reeg vun Informatschonen över de Steernkunn.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
nds: 		<p>Dat gifft dree "Op-Schirm"-Infofinstern: Tiet/Datum, Dien aktuell
    			 geograafsch Standoort un de aktuelle Hevenmerrn-Positschoon
    			(de Kiekricht). Disse Finstern laat sik mit de Muus verschuven, un för
    			mehr (oder weniger) Informatschonen mit en Dubbelklick ut-/inrullen.
    			Du kannst all op eenmaal mit den Menüpunkt "Instellen" -> "Infofinstern" versteken.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
nds: 		<p>KStars hett Heelschirmbedrief. Du kannst em mit den
    			Warktüüchbalkenknoop "Heelschirm" oder mit
    			STRG+Ümschalt+F an- un utmaken.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
nds: 		<p>De Tasten N,S,O un W richt de Ansicht na de Kimm na Noord, Sööd,
    			Oost un West ut. De Tast "Z" richt de Ansicht na den Kopppunkt ut.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
nds: 		<p>De Tasten 0 - 9 richt de Ansicht op een vun de Grootobjekten vun't
    			Sünnsysteem ut. 0 richt op de Sünn ut, 3 op den Mars, de Rest
    			sünd de acht annern Planeten, in de Reeg vun ehr Afstand vun de Sünn.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
nds: 		<p>Klick un dreeg mit de Muus, wenn Du de Hevenkoort na en
    			nieg Positschoon dreihen wullt.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
nds: 		<p>Mit en Dubbelklick vun de Muus lett sik de Ansicht op den Oort vun
    			den Muuswieser instellen.  Wenn Du dubbelt op en Objekt klickst,
    			treckt KStars automaatsch mit em mit.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
nds: 		<p>De Statusbalken wiest de aktuellen Hevendaten vun den Muuswieser,
    			in't Äquater- un Kimm-Koordinatensysteem.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
nds: 		<p>De Ansicht lett sik dör Dreihen vun't Muusrad oder Dregen mit daalhollen
    			Middel-Muusknoop grötter oder lütter maken. Du kannst ok de Tasten +/- oder
    			de Pünkt "Grötter maken"/"Lütter maken" vun den Warktüüchbalken
    			un dat Menü "Ansicht" bruken. De Ansichtstoop lett sik vun Hand mit
    			den Menüpunkt "Ansicht op Winkelgrött topassen" in't Menü "Ansicht"
    			(Ümschalt+STRG+Z) instellen. Du kannst ehr ok graafsch instellen:
    			Wenn Du de STRG-Tast daalhöllst, kannst Du dör Dregen mit de
    			Muus en rechteckig Rebeet as nieg Ansichtrebeet fastleggen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst de Koordinaten för de Kiekricht vun Hand fastleggen.
    			Drück STRG+M, oder bruuk den Menüpunkt "Kiekricht" -> "Koordinaten
    			vun Hand fastleggen...", un giff in't Opdukfinster de Koordinaten in.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
nds: 		<p>Wenn Du twischen Äquater- un Kimm-Koordinatensysteem wesseln wullt,
    			 bruuk den Menüpunkt "Ansicht" -> "Koordinaten", oder drück de Freetast.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
nds: 		<p>Wenn Du Tiet un Datum instellen wullt, drück STRG+S, bruuk den
    			Menüpunkt "Tiet" -> "Tiet instellen", oder klick op den Knoop "Klock".
    			Beacht, dat dat Datum in KStars bannig feern wesen kann.
    			Du kannst elk Johr twischen -50.000 un +50.000 bruken.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst de Klocksimuleren mit STRG+E oder den Menüpunkt
    			"Tiet" -> "Aktuell Tiet bruken" mit Dien Reeknerklock synkroniseren.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
nds: 		<p>Mit dat Utsöökfeld binnen den Warktüüchbalken kannst Du de
    			Tietschreed instellen, de de Klock vun KStars bruukt. Mit de Instellen
    			"1,0 s" löppt de Klock in "Echt-Tiet".
    			Beacht: Negativ Weerten laat de Tiet torüchlopen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst de Klock mit den Knoop "Afspelen/Paus" op den Warktüüchbalken
    			oder mit de Menüindrääg "Tiet" -> "Klock anhollen" un "Klock starten"
    			anhollen un starten.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst de Klocksimuleren en Enkelschritt wiederlopen laten,
    			wenn Du de Tasten "&gt;" oder "&lt;" drückst.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
nds: 		<p>Wenn Du mit de Muus op de Koort klickst, warrt binnen den Statusbalken
    			dat Objekt nöömt, wat neegst to den Muuswieser steiht.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
nds: 		<p>Wenn Du den Muuswieser en tietlang stillhöllst, kriggt dat toneegst liggen
    			Objekt en Naambetekeer. He warrt wedder utblendt, wenn Du de Muus
    			wedder beweegst.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst mit en Rechtsklick op en Objekt en Menü opmaken, binnen
    			dat sik Optschonen för dat Objekt un Internet-Links na Biller un
    			Informatschonen findt.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
nds: 		<p>För de Deepruum-Objekten mit en Sünnerklöör (normalerwies Root)
    			sünd binnen ehr Rechtsklickmenü besünner URL-Links verföögbor.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
nds: 		<p>KStars wiest de Steerns standardwies mit ehr richtig Klören.
    			De Klöör vun en Steern hangt vun em sien Temperatuur af. Köler Steerns
    			sünd root, un wärmer Steerns sünd blaag.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
nds: 		<p>Wenn Du de niegst Loopbahn-Informatschonen för Asteroiden un Kometen
    			(mit annerlest funnen Objekten) hebben wullt, denn kiek man af un an maal
    			mit dat Warktüüch "Daten daalladen" ("Datei" -> "Nieg Daten daalladen" oder
    			STRG+D) na opfrischt Ephemeriden.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
nds: 		<p>Dat Enkelheitenfinster stellt en helen Barg vun Informatschonen över
    			elk Objekt an den Heven praat: Koordinaten, Opgang- un Neddergangtiet,
    			Internet-Links un Dien egen Notizen. Du kannst dor mit dat Rechtsklickmenü
    op togriepen oder mit de Muus en Objekt anklicken un denn "D" ingeven.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst den Naam blang elk Objekt an den Heven wiesen. De Beteker
    			lett sik binnen dat Rechtsklickmenü an- un utmaken, man Du kannst ok dat
    			Objekt anklickt un denn "L" ingeven.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
nds: 		<p>Mit den Steernreekner vun KStars (STRG+C) kannst Du direktemang
    			op vele Bereken togriepen, de KStars in den Achtergrund utföhrt.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
nds: 		<p>Dat Warktüüch "AAVSO Lichtdiagramm-Maker" (STRG+V) koppelt sik na
    			en Server vun de "American Association of Variable Star Observers" to
    			un stellt en Lichtdiagramm för elk vun de mehr as 6000 variabel Steerns
    			op, de se dor elk Dag överwacht.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
nds: 		<p>Dat Warktüüch "Hööchde to Tiet" (STRG+A) teekt Hööchdenbagens
    			för elk utsöcht Objektkoppel. Dit is en deegt Warktüüch för't Planen
    			vun Kiektörns.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
nds: 		<p>Mit dat Skriptmaker-Warktüüch kannst Du vigeliensche D-Bus-Skripten
    			över en eenfach Böversiet opstellen. De Skripten laat sik later op de
    			Befehlsreeg oder binnen KStars utföhren.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
nds: 		<p>Dat Warktüüch "Sünnsysteem-Kieker" (STRG+Y) wiest en Översicht
    			vun dat Sünnsysteem mit de Positschonen vun de Grootplaneten an't
    			aktuell simuleerte Datum.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
nds: 		<p>Dat Warktüüch "Jupiter-Maanden" (STRG+J) wiest de relative Positschoon
    			vun Jupiter sien veer gröttst Maanden (Io, Europa, Ganymed un Callisto)
    			as Ansicht vun de Eer ut un as Tietfunkschoon.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst Dien Hevenbild na en Datei exporteren, wenn Du den Punkt
    			"Hevenbild sekern" ut dat Dateimenü bruukst oder de Tasten STRG+I
    			drückst. Du kannst KStars ok mit dat Argument "--dump" op en
    			Befehlsreeg utföhren, un so en Hevenbild na de Fastplaat sekern, ahn dat
    			Du ok dat Programmfinster opmaakst. Dit lett sik för't Opstellen vun
    			dünaamsch Achtergrundbiller för Dien KDE-Schriefdisch bruken.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst Dien egen Bild-/Info-URLs för elk Objekt tofögen. Bruuk
    			dor "Link tofögen" ut dat Rechtsklickmenü vun dat Objekt för.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst tig Ansichtoptschonen ännern, wenn Du op den
    			Knoop "Instellen" klickst oder den Menüpunkt "Instellen" ->
    			"KStars instellen" utsöchst.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
nds: 		<p>De Op-Schirm-Infofinstern laat sik in't Menü "Instellen" ->
    			"Infofinster" versteken oder wiesen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
nds: 		<p>De Warktüüchbalkens laat sik binnen dat Menü "Instellen ->
    			Warktüüchbalkens" wiesen oder versteken.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst binnen dat Menü "Instellen" -> "Statusbalken" de Rek/Dek-
    			oder Az/Hö-Koordinatenfeller op den Statusbalken oder ok den helen
    			Statusbalken versteken.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst mit dat Menü "Instellen" -> "Klöörschemas" eenfach
    			twischen vörinstellt Klöörschemas wesseln.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst Dien egen geograafsche Standöörd fastleggen. Füll de
    			Feller in den Dialoog "Geograafsch Standoort fastleggen" ut, un klick
    			denn op den Knoop "Stadt de List tofögen". De Standoort is nu för all
    			tokamen Törns verföögbor.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst Dien egen Klöörschemas fastleggen.  Pass de Klören
    			in't Paneel "Klören" vun't Instellfinster to, un klick denn op den
    			Knoop "Aktuell Klören sekern". Dien Klöörschema warrt nu in
    			all tokamen Törns binnen de List wiest.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
nds: 		<p>Du kannst mit den SF-Editor binnen dat Menü "Instellen" -> " SF-Symbolen"
    			Dien egen Sichtfeld-Symbolen opstellen. Du kannst de Winkelgrött, de Form
    			un de Klöör vun Dien nieg Symbolen fastleggen.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
nds: 		<p>Mit dat Paneel "Verwiedert" in't Instellen-Finster vun KStars kannst Du
    			dat Bedregen vun KStars nauer instellen. Du kannst angeven, wat de
    			atmosfeersch Lichtbreken inreekt un wat animeert Swojen bruukt
    			warrn schall. Du kannst ok angeven, welk Objekten wielt dat Swojen
    			vun de Ansicht versteken warrt.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
nds: 		<p>De Lien, op de de Sünn un all Planeten över den Heven loopt, warrt
    			"Ekliptik" oder "Sünnbahn" nöömt.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
nds: 		<p>Objektpositionen in KStars ümfaat de Effekten Küselbewegen,
    			Eerdass-Swunken, Afwieken, atmosfeersch Lichtbreken
    			un Lichtreistiet (för Planeten).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
nds: 		<p>De groot Koppel vun Galaxien twischen Lööv, Jumfer un
    			Berenike ehr Hoor warrt "Jumfern-Galaxienhopen" nöömt.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
nds: 		<p>De groot Koppel vun Hopens un Nevels neegst den söden Hevenpool
    			sünd Objekten binnen de Grote Magellaansche Wulk, de en Lüttgalaxie
    			mit en Ümloopbahn rund de Melkstraat is.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
nds: 		<p>De Messier-Kataloog is en List mit de 110 hellsten Objekten an den Heven,
    			de keen Steerns sünd. He bargt so begäng Objekten as den Orion-Nevel
    			(M 42), de Andromeda-Galaxie (M 31) un de Plejaden (M 45).
    		</p>

en: Local Time
nds: Lokaal Tiet

en: &Print...
nds: &Drucken...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
nds: Naam vun't teekt Objekt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
nds: Dit Feld lett sik op twee Oorden bruken:  
    
    1. Giff eenfach den Naam vun en begäng Objekt in un klick op den Knoop "Diagramm" (oder drück de "Ingaav"-Tast).  De Bagen vun dat Objekt sien Hööchde över de Tiet warrt dat Diagramm toföögt un nerrn de tohören Koordinaten wiest.
    
    2. Giff en Naam in, wenn Du en egen Objekt bruken wullt, un ok sien Rektaszenschoon un Deklinatschoon. Klick denn op den Knoop "Diagramm", wenn Du dat Diagramm den Bagen tofögen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
nds: Objekt söken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
nds: Diagramm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
nds: Feller leddig maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
nds: List leddig maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
nds: Lokaal Tiet:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
nds: Datum un Standoort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
nds: Stadt utsöken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
nds: Längde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
nds: Breed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
nds: Opfrischen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
nds: List mit instellbor Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
nds: Weert:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
nds: Optschonen as Boomansicht wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du en Ansicht-Optschoon ut en Boom mit de Themas utsöken wullt. En Kortbeschrieven vun elk Optschoon un de Datentyp vun ehr Weert warrt ok wiest (Tekenkeed, Heeltall, Fleetkommaweert oder Boolsch).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
nds: Weert för utsöcht Optschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
nds: Optschoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
nds: Dateinaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
nds: Bildbreed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
nds: Bildhööchde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
nds: Objekt ut en List utsöken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
nds: Maakt den Dialoog "Objekt söken" op, binnen den Du en Objekt ut en List mit begäng Objekten utsöken kannst. Wenn en Objekt utsöcht wöör, warrt de Naam in't Feld "Richt" linkerhand wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
nds: Richt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
nds: Teelobjekt oder Richt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
nds: Söök en Richt oder en Objekt ut, dat inmiddelt warrt. Dat Utsöökfeld stellt en List mit de Kompass-Hööftrichten op de Kimm un den Kopppunkt praat. Du kannst hier ok den Naam vun en begäng Objekt ingeven, oder mit den Knoop "Objekt" en Objekt ut de List mit begäng Objekten utsöken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
nds: Druckdialoog wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
nds: Steernkoort-Klören bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
nds: Klöörnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
nds: Klöörweert:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
nds: Naam vun't Land

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
nds: Stadtnaam

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
nds: Rebeetnaam

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
nds: Warktüüch "Standoort instellen" opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du den Dialoog för't Instellen vun den Standoort opmaken wullt, dat gifft dor en List mit mehr as 2500 Städer rund de Welt. Wenn en Standoort utsöcht wöör, warrt de Feller Stadt, Rebeet un Land utfüllt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
nds: Mittrecken an-/utmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
nds: Wenn anmaakt, blifft de Heven op de aktuelle Positschoon oder dat Objekt utricht, bides de Tiet vörbigeiht. Dit warrt "Mittrecken" nöömt. Beacht, dat Mittrecken warrt automaatsch anmaakt, wenn Du de Kiekricht op en Objekt utrichtst. Wenn Du also "lookToward" (kieken na) mit en Objektnaam bruukst, denn is ok "Mittrecken" automaatsch anmaakt.  
    
    Is dit utmaakt, blifft dat Mittrecken utmaakt, ok wenn Du en Objekt inmiddelst. Wenn de Tiet vörbigeiht, denn lett dat, as wenn de Heven vörbitreck (as Folg vun de Sülvstdreihen vun de Eer).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
nds: <font color="#00007f">Sek:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
nds: Töövtiet in Sekunnen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
nds: Giff in, woveel Sekunnen dat Skript töven schall, ehr dat de övrig Befehlen utföhrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
nds: Tast:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
nds: Tööv, bet disse Tast drückt warrt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
nds: Dat Skript warrt anhollen, bet de Bruker de hier angeven Tast drückt.  
    
    Opstunns laat sik bloots Enkeltasten bruken. Sünnertasten as "Strg" oder "Ümschalt" laat sik nich bruken. Giff "space" in, wenn Du de Freetast angeven wullt, anners giff de Tast sülven an.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
nds: Ansichtgrött-Stoop:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
nds: Nieg Ansichtgrött

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
nds: De Stoop vun de Ansichtgrött fastleggen.  Disse Weert lett sik mit "Lütter maken" un "Grötter maken" Schritt üm Schritt ännern.
    
    De Ansichtgrött-Stoop gifft de Tall vun Pixels an, de op een Radiant liggt.  Bruukbor Weerten liggt twischen 300 un 10.000.000.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
nds: <QT><H2>KStars-Astroreekner</H2><P>KStars sien Astroreekner bargt en Reeg <B>Modulen</b>, mit de sik verscheden astronoomsch Bereken utföhren laat: <UL><LI><B>Tietreekners: </B>Ümreken twischen Tietsystemen un de Tiet vun Hevenbegeefnissen vörutseggen</LI><LI><B>Koordinatenwanneln: </B>Ümreken twischen verscheden Koordinaten-Systemen</LI><LI><B>Sünnsysteem: </B>De Positschonen vun all Planeten vörutseggen, vun en angeven Steed op de Eer to en angeven Tiet</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
nds: <QT>Astronoomsch Bereken rund de Tiet<UL><LI><B>Juliaansch Daag:</B> Ümreken twischen Juliaansch Dag un Kalenner</LI><LI><B>Steerntiet:</B> Ümreken twischen Steerntiet un Universaaltiet</LI><LI><B>Dagduer:</B> Sünnopgang, Sünnneddergang, Middagtiet un de Positschonen för disse Begeefnissen</LI><LI><B>Liekdaag un Sünnwennen:</B> Vörjohr- un Harvstanfäng, Sünnwennen un de Duer vun de Johrstieden</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
nds: <QT>Afsnitt mit Ümreken twischen verscheden astronoomsch Koordinatensystemen<UL><LI><B>Galaktsch:</B> Ümreken twischen galaktsch un Äquaterkoordinaten</LI><LI><B>Sichtbor:</B> Utreken vun aktuelle Äquaterkoordinaten ut en geven Epoch</LI><LI><B>Sünnbahn:</B> Ümreken twischen Sünnbahn- un Äquaterkoordinaten</LI><LI><B>Kimm:</B> Utreken vun Azimut un Hööchde bi geven Objekt, Tiet un Standoort op de Eer</LI><LI><B>Winkelafstand:</B> Utreken vun den Winkelafstand twischen twee Objekten, de ehr Positschonen in Äquaterkoordinaten angeven sünd</LI><LI><B>Geodäätsch:</B> Ümreken twischen geodäätsch un XYZ-Koordinaten</LI><LI><B>LRS-Gauheit:</B> Utreken vun en Objekt sien heliozentersch, geozentersch un topozentersch Radiaalgauheit ut sien LRS-Gauheit</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
nds: <QT>Afsnitt mit Ümreken vun Koordinaten vun Sünnsysteem-Objekten un Tieden<UL><LI><B>Planetenkoordinaten:</B> Koordinaten för Planeten, Maand un Sünn bi geven Tiet un Standoort op de Eer</LI></UL></QT>

en: Calculator modules
nds: Astroreekner-Modulen

en: Time Calculators
nds: Tietreekners

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
nds: Juliaansch Dag

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
nds: Steerntiet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
nds: Almanach

en: Equinoxes & Solstices
nds: Liekdaag un Sünnwennen

en: Coordinate Converters
nds: Koordinaten-Ümreken

en: Equatorial/Galactic
nds: Äquatersch/Galaktsch

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
nds: Sichtbor Koordinaten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
nds: Kimm-Koordinaten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
nds: Sünnbahn-Koordinaten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
nds: Winkelafstand

en: Geodetic Coordinates
nds: Geodäätsch Koordinaten

en: LSR Velocity
nds: LRS-Gauheit

en: Planets Coordinates
nds: Planeten-Koordinaten

en: Conjunctions
nds: Konjunkschonen

en: Conjunction/Opposition
nds: Konjunkschoon/Oppositschoon

en: Separation
nds: Trennen

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
nds: De ingeven gröttst Trennen is keen gellen Winkel. Bruuk de "Wat is dat?"-Hülp, wenn Du mehr över de Ingaav vun gellen Winkels weten wullt.

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
nds: Bitte köör mit den Knoop "Objekt söken" en Objekt, för dat Du na Konjunkschonen kieken wullt.

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
nds: Bitte söök twee verscheden Objekt ut, för dat Du na Konjunkschonen kieken wullt.

en: Compute conjunction...
nds: Konjunkschoon utreken...

en: Compute conjunction between %1 and %2
nds: Konjunkschoon twischen %1 un %2 utreken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
nds: Konjunkschoon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
nds: Oppositschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
nds: Gröönwisch, Grootbritannien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
nds: Höllt op op:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
nds: un

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
nds: Fangt an op:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
nds: Konjunkschonen/Oppositschonen wiesen för:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
nds: Twischen Objekten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
nds: Hööchst tolaten Trennen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
nds: Utreken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
nds: Konjunkschonen/Oppositschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
nds: Vörjohr-Liekdag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
nds: Sommersünnwenn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
nds: Harvst-Liekdag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
nds: Wintersünnwenn:

[ctx: Right Ascension]
en: RA
nds: Rek

[ctx: Declination]
en: Dec
nds: Dek

en: Icon
nds: Lüttbild

en: Label
nds: Beteker

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
nds: Teleskoop "%1" is afkoppelt. Bitte tokoppeln un nochmaal versöken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
nds: Feldklöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
nds: Lüttbild:

[ctx: Altitude]
en: Alt
nds: Hööchde

en: offset from Jupiter (arcmin)
nds: Afstand vun Jupiter (Bagenminuten)

en: time since now (days)
nds: Tiet vun nu af (Daag)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
nds: Brukerstüert Bedrief

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
nds: Datum un Tiet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
nds: Äquaterkoordinaten (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
nds: Objekt utsöken...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
nds: Eerst Positschoon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
nds: Tweet Positschoon

en: Could not open file %1.
nds: Datei "%1" lett sik nich opmaken.

en: Invalid file: %1
nds: Leeg Datei: %1

en: Invalid file
nds: Leeg Datei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
nds: Winkelafstand:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
nds: Stapelbedrief

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
nds: Feller in Ingaav-Datei utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
nds: Anfang-Rektaszenschoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
nds: Anfang-Deklinatschoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
nds: Enn-Rektaszenschoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
nds: Enn-Deklinatschoon:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
nds: Feller in Utgaavdatei mit Resultaat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
nds: Dateien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
nds: Ingaavdatei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
nds: Utgaavdatei:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
nds: Kataloog-Koordinaten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
nds: Teel-Tiet un Datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
nds: Op Nu torüchsetten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
nds: Sichtbor Koordinaten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec)
en: +00d 00' 00.0"
nds: +00d 00′ 00,0″

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA)
en: 00h 00m 00.0s
nds: 00h 00m 00,0s

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
nds: Binnen Utgaav-Datei wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
nds: All Parameters

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
nds: Bloots Parameters vun de Ingaavdatei

en: Does not rise
nds: Geiht nich op

en: Does not set
nds: Geiht nich ünner

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
nds: Almanach för %1

en: computed by KStars
nds: utreekt vun KStars

en: Results of Almanac calculation
nds: Resultaat vun de Almanach-Bereken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
nds: Hööchde to Middag:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
nds: Neddergang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
nds: Daglängde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
nds: Sünnopgang-Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
nds: Opgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
nds: Middag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
nds: Sünnneddergang-Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
nds: Dörgang-Hööchde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
nds: Maandopgang-Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
nds: Dörgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
nds: Maandneddergang-Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
nds: Form:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
nds: Tonehmen Maand (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
nds: Stapelbedrief

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
nds: Ingaavdatei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
nds: Utgaavdatei:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
nds: Äquaterkoordinaten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
nds: Galaktsch Koordinaten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
nds: Parameters binnen Ingaav-Datei utsöken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
nds: Wenn anmaakt, warrt de Weert ut en Ingaavdatei leest, anners ut dat angrenzen Feld.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, epochBoxBatch)
en: 1950.0
nds: 1950,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
nds: Gal. Läng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
nds: Gal. Breed:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
nds: Parameters för Utgaav-Datei utsöken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
nds: Dateinaams utsöken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
nds: Ingaav-Koordinaten utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
nds: Karteesch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
nds: Geograafsch

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
nds: Ellipsoidmodell utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
nds: Ümwanneln

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
nds: Karteesch Koordinaten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
nds: Geograafsch Koordinaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
nds: Hööchde (m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
nds: Höö. (m):

en: Results of Julian day calculation
nds: Resultaat vun de Juliaansch-Dag-Bereken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
nds: Juliaansch Dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
nds: Ännert Juliaansch Dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
nds: Ingaav-Parameter:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
nds: Datum un Tiet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
nds: Juliaansch Dag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
nds: Ännert Juliaansch Dag

en: Incorrect number of fields in line %1:
nds: Leeg Tall vun Feller in Reeg %1:

en: Present fields %1.
nds: Vörhannen Feller %1.

en: Required fields %1.
nds: Nödig Feller %1.

en: Unknown planet
nds: Nich begäng Planet

en:  in line %1:
nds:  in Reeg %1:

en: Line %1 contains an invalid time
nds: Reeg %1 bargt en leeg Tiet

en: Line %1 contains an invalid date:
nds: Reeg %1 bargt en leeg Datum:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
nds: Fehlers bi't Inlesen vun en poor Regen ut de Ingaavdatei

en: Errors in lines
nds: Fehlers binnen Regen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
nds: Ingaav-Parameters

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
nds: Objekt in't Sünnsysteem:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
nds: Sünnbahn-heliozentersch Koordinaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
nds: Afstand (AE):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
nds: Sünnbahn-geozentersch Koordinaten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
nds: Koordinatensysteem för Utgaav-Datei utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
nds: Sünnbahn-heliozentersch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
nds: Äquatersch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
nds: Sünnbahn-geozentersch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
nds: Kimmsch

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
nds: Anner Parameters för Utgaavdatei

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
nds: En Steed-Tekenkeed besteiht ut de Naams vun Stadt, Bunnsland un Land. Bargt dor een vun Freetekens, sluut em in Goosfööt in, denn lett de Tekenkeed sik propper inlesen.

en: Hint for writing location strings
nds: Tipp för't Schrieven vun Steed-Tekenkeden

en: local time
nds: Lokaal Tiet

en: sidereal time
nds: Steerntiet

en: date
nds: Datum

en: location
nds: Standoort

en: %1 and %2
nds: %1 un %2

en: %1, %2 and %3
nds: %1, %2 un %3

en: Specify %1 in the input file.
nds: %1 in de Ingaavdatei angeven

en: Results of Sidereal time calculation
nds: Resultaat vun de Steerntiet-Bereken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
nds: Steerntiet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
nds: Steerntiet utreken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
nds: Standardtiet utreken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
nds: Ut Ingaavdatei lesen

en: Sun's Declination
nds: Sünn-Deklinatschoon

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
nds: # Tieden vun Liekdaag un Sünnwennen

en: # computed by KStars
    #
nds: # utreekt vun KStars
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
nds: # Vörjohr-Liekdaag		Sommer-Sünnwenn		Harvst-Liegdag		Winter-Sünnwenn
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
nds: Liekdaag un Sünnwennen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
nds: Liekdaag un Sünnwennen för't Johr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
nds: 1. Jan. 2007  00.00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
nds: Teelpositschoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
nds: Radiaalgauheiten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
nds: Heliozentersch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
nds: Geozentersch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
nds: Topozentersch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
nds: Hööchde (m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
nds: Ingaav Gauheit:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
nds: Heliozentersch

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
nds: Geozentersch

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
nds: Topozentersch

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: LSR
nds: LRS

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
nds: Översicht

en: %1 is already in your wishlist.
nds: %1 steiht al op Dien Wunschlist.

en: %1 is already in the session plan.
nds: %1 steiht al op den Törnplaan.

en: Added %1 to observing list.
nds: %1 na de Kieklist toföögt.

en: Added %1 to session list.
nds: %1 na de Törnlist toföögt.

en: The specified file is invalid
nds: De angeven Datei is leeg.

en: Do you want to save the current session?
nds: Wullt Du den aktuellen Törn sekern?

en: Save Current session?
nds: Den aktuellen Törn sekern?

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
nds: Datei "%1" lett sik nich opmaken.  En anner Dateinaam versöken?

en: Try Different
nds: Anner versöken

en: Do Not Try
nds: Nich versöken

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
nds: Dit deit all sekert Biller weg. Wullt Du dit redig doon?

en: Delete All Images
nds: All Biller wegdoon

en: Image Chooser
nds: Bildköör

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
nds: Kiektörnlist opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
nds: Vörhannen Kieklist vun Fastplaat laden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
nds: Kiektörnlist sekern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
nds: Aktuell Kieklist na Fastplaat sekern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
nds: Kiektörnlist sekern as...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
nds: Aktuell Kieklist mit angeven Dateinaam na Fastplaat sekern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
nds: Tabell un Diagramm för nieg Daten un Steden opfrischen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
nds: SDSS- un DSS-Biller för all Objekten in de aktuelle List daalladen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
nds: Deit all DSS- un SDSS-Biller weg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
nds: All Biller wegdoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
nds: Kieklist-Hölper

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
nds: De List-Hülper ünnerstütt Di bi't Opstellen vun Kieklisten mit Filtern för den Objekttyp, de Positschoon an den Heven un de Magnituud.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
nds: Söökdialoog opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
nds: Söökdialoog opmaken un Objekten de List tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
nds: Dialoog "Wat geiht af vunnacht?" opmaken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
nds: Wunschlist

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
nds: Törnplaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
nds: Plaant Tiet

en: Add to session plan
nds: Na Törnplaan tofögen

en: Add objects visible tonight to session plan
nds: Vunnacht sichtbor Objekten na Törnplaan tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
nds: Merrn

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
nds: Bekieken

en: Show SDSS image
nds: SDSS-Bild wiesen

en: Show DSS image
nds: DSS-Bild wiesen

en: Show images from web
nds: Biller ut dat Internet wiesen

en: Remove from WishList
nds: Vun de Wunschlist wegmaken

en: Remove from Session Plan
nds: Vun den Törnplaan wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
nds: Ut en Rechteck

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
nds: Ut en Krink

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
nds: Vun den helen Heven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
nds: Apen Hopens

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
nds: Kugelhopens

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
nds: Gasnevels

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
nds: Planetennevels

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
nds: Sünn, Maand, Planeten

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
nds: Leeg Krink angeven, keen Köör mööglich

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
nds[0]: Op Dien Kieklist steiht opstunns 1 Objekt
nds[1]: Op Dien Kieklist staht opstunns %1 Objekten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
nds: Na Steernbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
nds: <html><head></head><body><p>Willkamen bi den Hölper för de Kieklist</p><p></p><p>Mit dit Warktüüch kannst Du en Kieklist opstellen, wenn Du de List mit all Objekten op verscheden Oorden filtern deist. Toeerst söchst Du Objekten na <span style=" font-weight:600;">Typ</span> ut.  Dor na kannst Du Objekten ut en fastleggt <span style=" font-weight:600;">Hevenrebeet</span> utsöken. Du kannst de Kieklist wieder topassen, wenn Du Objekten binnen fastleggt <span style=" font-weight:600;">Magnituud-Grenzen</span> söchst.  Tolest kannst Du fastleggen, dat Du bloots Objekten hebben wullt, de <span style=" font-weight:600;">op en besünner Dag sichtbor</span> sünd.</p><p></p><p>Klick op <span style=" font-weight:600;">Nakamen</span>, wenn Du de Objekttypen fastleggen wullt, de op Dien List wesen schöölt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
nds: <html><head></head><body><p>Objekten na Typ utsöken</p><p></p><p>Söök nerrn de Objekttypen ut, de Du op Dien Kieklist hebben wullt.  Du kannst mehr as een Listindrag utsöken.  Mit de Knööp rechterhand kannst Du en Reeg faken bruukt Kören utsöken.</p><p></p><p>Wenn Du fardig büst, klick op <span style=" font-weight:600;">Nakamen</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
nds: All Listindrääg utsöken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
nds: All op de List utsöcht Elementen afkören

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
nds: All Deepruum-Objekttypen op de List utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
nds: Deepruum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
nds: All Sünnsysteem-Objekttypen op de List utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
nds: <html><head></head><body><p>Na Rebeet utsöken</p><p></p><p>Nu kannst Du Dien Objektenlist op de Objekten ingrenzen, de sik binnen en fastleggt Hevenrebeet finnen laat.  Du kannst dat Rebeet op dree Oorden angeven: na <span style=" font-weight:600;">Steernbild</span>, mit en <span style=" font-weight:600;">rechteckig Rebeet</span>, oder mit en <span style=" font-weight:600;">Krinkrebeet</span>.  Du kannst de Köör na Rebeet ok utlaten, denn warrt Objekten vun den  <span style=" font-weight:600;">helen Heven</span> utsöcht.</p><p></p><p>Söök Dien Objekten nerrn ut, denn klick op <span style=" font-weight:600;">Nakamen</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
nds: Objektköör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
nds: <html><head></head><body><p>Objekten in een oder mehr Steernbiller utsöken</p><p></p><p>Söök op de List nerrn de Steernbiller ut, de Du för Dien Köör bruken wullt.  Bloots Objekten ut de angeven Steernbiller warrt na de List opnahmen.</p><p></p><p>Klick op <span style=" font-weight:600;">Nakamen</span>, wenn du fardig büst un wiedermaken wullt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
nds: <html><head></head><body><p>Objekten ut en Rechteckrebeet utsöken</p><p></p><p>Op disse Siet kannst Du Dien Kieklist op Objekten ut en besünner rechteckig Hevenrebeet ingrenzen. Dat Rebeet giffts Du mit de Rektaszenschoon (Rek) un de Deklinatschoon (Dek) vun de Grenzen an.</p><p></p><p>Klick op <span style=" font-weight:600;">Nakamen</span>, wenn Du fardig büst un wiedermaken wullt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
nds: bet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
nds: Dek-Grenzen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
nds: Rek-Grenzen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
nds: <html><head></head><body><p>Objekten ut en Krinkrebeet utsöken</p><p></p><p>Op disse Siet kannst Du Dien Kieklist op Objekten ut en besünner Heven-Krinkrebeet ingrenzen. Dat Rebeet giffst Du mit de Rektaszenschoon (Rek) un de Deklinatschoon (Dek) vun den Krink sien Middelpunkt un sien Halfmaat in Graad an.</p><p></p><p>Klick op <span style=" font-weight:600;">Nakamen</span>, wenn Du fardig büst un wiedermaken wullt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
nds: Rek vun de Merrn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
nds: Dek vun de Merrn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
nds: Halfmaat (Graad):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
nds: <html><head></head><body><p>Op en Dag sichtbor Objekten utsöken:</p><p></p><p>Op disse Siet kannst Du Dien Kieklist ehr Indrääg op Objekten ingrenzen, de op en angeven Datum (un vun en fastleggt Steed op de Eer) sichtbor sünd. Krüüz dat Krüüzfeld nerrn an un söök denn dat Datum ut, wenn Du dat wullt. Lettst Du dat Krüüzfeld leddig, bargt Dien Kieklist all Objekten, liek wannehr se sichtbor sünd (dat is de Vörinstellen). Du kannst ok den Standoort ännern, he warrt för't Utreken vun de Objekten ehr Sichtborkeit bruukt.</p><p></p><p>Büst Du fardig un wullt Du wiedermaken, klick op <span style=" font-weight:600;">Nakamen</span>.</p><p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
nds: Vun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
nds: Vun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
nds: Objekten utsöken, de sichtbor sünd op den:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
nds: Objekten utsöken, de heller sünd as:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
nds: Objekten ahn fastleggt Magnituud insluten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
nds: Dien Kieklist bargt opstunns 0 Objekten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
nds: Tall opfrischen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
nds: Optschoon-Naam

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
nds: x-Positschoon (AE)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
nds: y-Positschoon (AE)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
nds: Vundaag

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
nds: Kiekricht op den angeven Oort instellen. %1 kann de Naam vun en Objekt, en Hööftricht op den Kompass oder "Kopppunkt" wesen.

en: Add a name label to the object named %1.
nds: En Beteker na't Objekt "%1" tofögen

en: Remove the name label from the object named %1.
nds: Den Beteker vun't Objekt "%1" wegmaken

en: Add a trail to the solar system body named %1.
nds: Spoor na't Sünnsysteem-Objekt %1 tofögen

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
nds: Spoor vun't Sünnsysteem-Objekt "%1" wegmaken

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
nds: Kiekricht op de angeven Rek-/Dek-Koordinaten instellen.  De Rektaszenschoon warrt in Stünnen un de Deklinatschoon in Graad angeven.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
nds: Kiekricht op de angeven Hö/Az-Koordinaten instellen.  Hööchde un Azimut warrt in Graad angeven.

en: Increase the display Zoom Level.
nds: Ansichtgrött-Stoop grötter maken

en: Decrease the display Zoom Level.
nds: Ansichtgrött-Stoop lütter maken

en: Set the display Zoom Level to its default value.
nds: Ansichtgrött-Stoop op Standardweert setten

en: Set the display Zoom Level manually.
nds: Ansichtgrött-Stoop vun Hand instellen

en: Set the system clock to the specified Local Time.
nds: Systeemklock op de angeven lokaal Tiet instellen

en: Pause script execution for specified number of seconds.
nds: Utföhren vun't Skript för angeven Tall Sekunnen anhollen

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
nds: Skriptutföhren anhollen, bet dat Een de angeven Tast drückt.  Tolaten sünd bloots Enkeltasten un "space" för de Freetast.

en: Set whether the display is tracking the current location.
nds: Fastleggen, wat de Ansicht mit de aktuelle Positschoon mittreckt.

en: Change view option named %1 to value %2.
nds: Ansichtoptschoon %1 op den Weert %2 ännern.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
nds: Geograafsch Standoort op de Steed fastleggen, de mit Stadt, Bunnsland un Land angeven is.

en: Set the color named %1 to the value %2.
nds: De Klöör mit den Naam %1 op den Weert %2 instellen

en: Load the color scheme specified by name.
nds: Klöörschema mit den angeven Naam laden

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
nds: Hevenbild as Datei mit de angeven Breed un Hööchde exporteren

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
nds: Dat Hevenbild na en Drucker oder en Datei drucken.  Wenn %1 wohr is, warrt de Druckdialoog wiest.  Wenn %2 wohr is, warrt dat Steernkoort-Klöörschema för't Drucken bruukt.

en: Halt the simulation clock.
nds: Klock-Simuleren anhollen

en: Start the simulation clock.
nds: Klock-Simuleren starten

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
nds: Dat angeven Tietschrittmaat för de Klocksimuleren fastleggen.  1.0 bedüüdt Echttiet, 2.0 dubbelt Gauheit, usw.

en: Functions
nds: Funkschonen

en: InfoBoxes
nds: Info-Feller

en: Toggle display of all InfoBoxes
nds: All Infofinstern an/ut

en: bool
nds: boolsch

en: Toggle display of Time InfoBox
nds: Tiet-Infofonster an/ut

en: Toggle display of Geographic InfoBox
nds: Oort-Infofinster an/ut

en: Toggle display of Focus InfoBox
nds: Kiekricht-Infofinster an/ut

en: (un)Shade Time InfoBox
nds: Tietinfofinster ut-/inrullen

en: (un)Shade Geographic InfoBox
nds: Standoort-Infofinster ut-/inrullen

en: (un)Shade Focus InfoBox
nds: Kiekricht-Infofinster ut-/inrullen

en: Toolbars
nds: Warktüüchbalkens

en: Toggle display of main toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken an/ut

en: Toggle display of view toolbar
nds: Ansicht-Warktüüchbalken an/ut

en: Show Objects
nds: Objekten wiesen

en: Toggle display of Stars
nds: Steerns an/ut

en: Toggle display of all deep-sky objects
nds: Deepruum-Objekten an/ut

en: Toggle display of all solar system bodies
nds: All Sünnsysteem-Objekten an/ut

en: Toggle display of Sun
nds: Sünn an/ut

en: Toggle display of Moon
nds: Maand an/ut

en: Toggle display of Mercury
nds: Merkuur an/ut

en: Toggle display of Venus
nds: Venus an/ut

en: Toggle display of Mars
nds: Mars an/ut

en: Toggle display of Jupiter
nds: Jupiter an/ut

en: Toggle display of Saturn
nds: Saturn an/ut

en: Toggle display of Uranus
nds: Uranus an/ut

en: Toggle display of Neptune
nds: Neptuun an/ut

en: Toggle display of Asteroids
nds: Asteroiden an/ut

en: Toggle display of Comets
nds: Kometen an/ut

en: Show Other
nds: Anner wiesen

en: Toggle display of constellation lines
nds: Steernbildlienen an-/utmaken

en: Toggle display of constellation boundaries
nds: Steernbildgrenzen wiesen/versteken

en: Toggle display of constellation names
nds: Steernbildnaams wiesen/versteken

en: Toggle display of Milky Way
nds: Melkstraat an/ut

en: Toggle display of the coordinate grid
nds: Koordinatengadder an/ut

en: Toggle display of the celestial equator
nds: Hevenäquater an/ut

en: Toggle display of the ecliptic
nds: Sünnbahn an/ut

en: Toggle display of the horizon line
nds: Kimmlien an/ut

en: Toggle display of the opaque ground
nds: Dörsichtig Grund an/ut

en: Toggle display of star name labels
nds: Steernnaams an/ut

en: Toggle display of star magnitude labels
nds: Steerngrötten an/ut

en: Toggle display of asteroid name labels
nds: Asteroidennaams an/ut

en: Toggle display of comet name labels
nds: Kometennaams an/ut

en: Toggle display of planet name labels
nds: Planetennaams an/ut

en: Toggle display of planet images
nds: Planetenbiller an/ut

en: Show Latin constellation names
nds: Latiensch Steernbildnaams wiesen

en: Show constellation names in local language
nds: Steernbildnaams op Platt wiesen

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
nds: IAU-Standardafkörten för de Steernbiller wiesen

en: Hide Items
nds: Indrääg versteken

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
nds: Versteken vun Objekten wielt Ansicht swojt an/ut

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
nds: Tietschritt-Grenzweert (in Sekunnen) för't Versteken vun Objekten

en: double
nds: dubbel

en: Hide faint stars while slewing?
nds: Düüster Steerns bi't Swojen versteken?

en: Hide solar system bodies while slewing?
nds: Sünnsysteem-Objekten bi't Swojen versteken?

en: Hide Milky Way while slewing?
nds: Melkstraat bi't Swojen versteken?

en: Hide constellation names while slewing?
nds: Steernbildnaams bi't Swojen versteken?

en: Hide constellation lines while slewing?
nds: Steernbildlienen bi't Swojen versteken?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
nds: Steernbildgrenzen bi't Swojen versteken?

en: Hide coordinate grid while slewing?
nds: Koordinatengadder bi't Swojen versteken?

en: Skymap Options
nds: Hevenkoort-Optschonen

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
nds: Kimm-Koordinaten bruken? (Anners warrt Äquaterkoordinaten bruukt)

en: Set the Zoom Factor
nds: Ansichtgrött-Stoop fastleggen

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
nds: Winkelgrött för dat SF-Symbool utsöken (in Bagenminuten)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
nds: Form vun dat SF-Symbool utsöken (0=Quadraat, 1=Krink, 2=Teelkrüüz, 4=Dreedubbelkrink)

en: int
nds: Heeltall

en: Select color for the FOV symbol
nds: Klöör för SF-Symbool utsöken

en: string
nds: Tekenkeed

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
nds: Swojen animeren (Anners "jumpt" de Ansicht na de niege Kiekricht.)

en: Correct for atmospheric refraction?
nds: Atmosfeersch Breken inreken

en: Automatically attach name label to centered object?
nds: Automaatsch den Naam blang dat instellte Objekt wiesen

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
nds: Bi't Anrögen mit de Muus den Naam blang dat Objekt wiesen

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
nds: Planetensporen na de Hevenklöör utlopen laten (Anners blifft de Klöör de sülve)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
nds: Magnituud vun den düüsterst Steern, de op de Koort jüst noch en Naam kriggt

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
nds: Magnituud vun den hellst Steern, de bi't Swojen versteken warrt

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
nds: Magnituud vun den düüsterst Asteroid, de noch op de Koort wiest warrt

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
nds: Magnituud vun den düüsterst Asteroid, de op de Koort jüst noch en Naam kriggt

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
nds: Kometen dichter bi de Sünn as dit (in AE) kriggt op de Koort en Naam

en: Could not download remote file.
nds: Feern Datei lett sik nich daalladen.

en: Download Error
nds: Daallaad-Fehler

en: Save Changes to Script?
nds: Ännern an dat Skript sekern?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
nds: Dat aktuell Skript bargt nich sekert Ännern.  Wullt Du dat ehr't Tomaken sekern?

en: Could not parse script.  Line was: %1
nds: Skript lett sik nich inlesen.  Reeg weer: %1

en: true
nds: Wohr

en: Function index out of bounds.
nds: Funkschoon-Index güntsiets de Grenzen.

en: false
nds: Falsch

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
nds: Funkschoon passt nich to Argumentfeld (%1 wöör verwacht)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
nds: Nieg Skript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
nds: Deit dat aktuelle Skript weg un start en nieg.  Dat gifft en Affraag, wat Du de nich sekerten Ännern vun dat aktuelle Skript sekern wullt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
nds: Maakt en vörhannen Skript op.  Fraagt na, wat nich sekert Ännern an't aktuelle Skript sekert warrn schöölt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
nds: Skript sekern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
nds: Aktuell Skript sekern.  Wenn dat Skript vördem noch nich sekert wöör, is dit dat sülvige as "Sekern as..."

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
nds: Skript sekern as...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
nds: Sekert dat Skript na en Datei, fraagt toeerst na en Dateinaam un en Naam för dat Skript.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
nds: Skript utproberen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window.  You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
nds: Föhrt dat Skript binnen dat Hööftfinster vun KStars ut.  Verschuuv man den Skriptmaker, wenn he de Steernkoort överdeckt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
nds: Aktuell Skript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script.  Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below.  Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
nds: Dit is de List mit de Befehlen vun dat opstunns aktive Skript.  Wenn Du en Befehl utsöchst, warrt nerrn en Feld för't Fastleggen vun de tohören Argumenten wiest. Mit de Akschoonknööp rechterhand kannst Du den utsöchten Befehl koperen, wegdoon oder sien Positschoon ännern.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
nds: Funkschoon tofögen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
nds: Wenn en Funkschoon in't Feld "Funkschoon-Kieker" markeert is, föögt disse Knoop ehr na't aktuelle Skript to.  De niege Funkschoon warrt direktemang achter de in't Feld "Aktuell Skript" markeerte Funkschoon inföögt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
nds: Funkschoon wegdoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
nds: Wenn en Funkschoon binnen dat Feld "Aktuell Skript" markeert is, maakt disse Knoop ehr ut dat Skript weg.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
nds: Funkschoon koperen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
nds: Wenn en Funkschoon binnen dat Feld "Aktuell Skript" markeert is, föögt disse Knoop en Kopie vun de Funkschoon to.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
nds: Na baven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
nds: Wenn en Funkschoon binnen dat Feld "Aktuell Skript" markeert is, verschufft disse Knoop ehr binnen dat Skript een Positschoon na baven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
nds: Na nerrn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
nds: Wenn en Funkschoon binnen dat Feld "Aktuell Skript" markeert is, verschufft disse Knoop ehr binnen dat Skript een Positschoon na nerrn.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
nds: Funkschoon-Argumenten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
nds: Funkschoon-Kieker

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
nds: Funkschoon-Hülp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
nds: Wenn en Funkschoon binnen den Funkschoon-Kieker markeert is, gifft dat hier en Kortdokmentatschoon vun de Funkschoon.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
nds: Giff den Naam för dat Skript in

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
nds: Giff en Naam för dat Skript in.  Dit is keen Dateinaam, man bloots en Kortbeschrieven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
nds: Giff den Schriever sien Naam in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
nds: Skriptnaam:

en: Print the Sky Calendar
nds: Den Hevenkalenner drucken

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
nds: %1 geiht op

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
nds: %1 geiht ünner

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
nds: %1 geiht dör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
nds: Johr:

en: at %1
nds: bi %1

en: The night of %1
nds: De Nacht vun den %1

en: Star Clusters
nds: Steernhopens

en: circumpolar
nds: Poolkrink

en: does not rise
nds: geiht nich op

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
nds: Sünnneddergang: %1 op den %2

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
nds: Sünnopgang: %1 op den %2

en: Night duration: %1
nds: Nachtduer: %1

en: Night duration: %1 hours
nds: Nachtduer: %1 Stünnen

en: Night duration: %1 hour
nds: Nachtduer: %1 Stunn

en: Night duration: %1 minutes
nds: Nachtduer: %1 Minuten

en: Night duration: %1 minute
nds: Nachtduer: %1 Minuut

en: Moon rises at: %1 on %2
nds: Maandopgang: %1 op %2

en: Moon sets at: %1 on %2
nds: Maandneddergang: %1 op %2

en: No Object Selected
nds: Keen Objekt utsöcht

en: Object Not Found
nds: Objekt lett sik nich finnen

en: Rises at: %1
nds: Opgang: %1

en: Transits at: %1
nds: Dörgang: %1

en: Sets at: %1
nds: Neddergang: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
nds: De Nacht vun den DATE

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
nds: Nieg Datum utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
nds: Datum ännern...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
nds: bi LOCATION

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
nds: Nieg Standoort utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
nds: Standoort ännern...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
nds: Sichtbor Objekten wiesen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
nds: Tietafstand utsöken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
nds: An'n Avend

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
nds: An'n Morgen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
nds: Över de hele Nacht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
nds: Objekten wiesen, de heller sünd as:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
nds: Tiet vun den Maandopgang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
nds: Wiest de Tiet vun den Maandopgang an't utsöchte Datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
nds: Maandopgang:  13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
nds: Duer vun de Nacht an't utsöchte Datum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
nds: Wiest de Tiet twischen Sünnneddergang un Sünnopgang an't utsöchte Datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
nds: Nachtduer: 11:00 Stünnen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
nds: Tiet vun den Sünnneddergang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
nds: Wiest de Tiet vun den Sünnneddergang op't utsöchte Datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
nds: Sünnneddergang:  19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
nds: Tiet vun den Maandneddergang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
nds: Wiest de Tiet vun den Maandneddergang op't utsöchte Datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
nds: Maandneddergang: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
nds: Tiet vun den Sünnopgang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
nds: Wiest de Tiet vun den Sünnopgang an't utsöchte Datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
nds: Sünnopgang:  07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
nds: De belicht Deel vun den Maand

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
nds: Wiest den belicht Deel vun den Maand an't utsöchte Datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
nds: Maandutlüchten: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
nds: En Kategorie utsöken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
nds: Passen Objekten:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
nds: Objektnaam

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
nds: Wiest de Tiet, an de dat markeerte Objekt an't utsöchte Datum över de Kimm opdukt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
nds: Opgang:  22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
nds: Wiest de Tiet, an de dat markeerte Objekt an't utsöchte Datum den lokalen Meridiaan krüüzt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
nds: Dörgang:  03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
nds: Wiest de Tiet, an de dat markeerte Objekt an't utsöchte Datum achter de Kimm ünnergeiht.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
nds: Neddergang:  08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
nds: Objekt na de Merrn vun de Steernkoort stellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
nds: Richt de Hevenansicht op dit Objekt ut un start dat Mittrecken.  Dat sülve as de Menüindrag "Inmiddeln un mittrecken" binnen dat Rechtsklickmenü.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
nds: Objekt inmiddeln

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
nds: Objektenkelheiten-Finster opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
nds: Objektenkelheiten-Finster för dat utsöchte Objekt opmaken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
nds: Markeert Objekt na de Kieklist tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
nds: Na de List tofögen

en: Angle value in degrees.
nds: Winkelangaav in Graad

en: Angle value in hours.
nds: Winkelangaav in Stünnen

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
nds: Dit Feld wiest en Winkel in Graad. De dree Tallen sünd de Weerten för Graad, Bagenminuten un Bagensekunnen.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
nds: Dit Feld wiest en Winkel in Stünnen. De dree Tallen sünd de Weerten för Stünnen, Minuten un Sekunnen.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
nds:  Du kannst en eenfach Heeltall, en Fleetkommaweert, oder Weerten ingeven, trennt mit Freetekens oder Dubbelpünkt, de Graad, Bagenminuten un Bagensekunnen angeevt.

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
nds: En Winkel in Graad ingeven. Du kannst em as eenfach Heeltall ("12"), as Fleetkommatall ("12,33") oder as Weerten angeven, trennt vun Freetekens oder Dubbelpünkt, de Graad, Bagenminuten un Bagensekunnen angeevt ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00,0" usw.)

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
nds:  Du kannst en eenfach Heeltall, en Fleetkommaweert oder Weerten ingeven, trennt mit Freetekens oder Dubbelpünkt, de Stünnen, Minuten un Sekunnen angeevt.

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
nds: En Winkel in Stünnen ingeven. Du kannst em as eenfach Heeltall ("12"), as Fleetkommatall ("12,33") oder as Weerten angeven, trennt vun Freetekens oder Dubbelpünkt, de Stünnen, Minuten un Sekunnen angeevt ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00,0" usw.)

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
nds: %1 x %2′

[ctx: Local Time]
en: LT:
nds: OT:

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
nds: Längde:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
nds: Breed:

[ctx: seconds]
en: secs
nds: s

[ctx: second]
en: sec
nds: s

[ctx: minute]
en: min
nds: Min

[ctx: minutes]
en: mins
nds: Min

en: hour
nds: Stn

[ctx: hours]
en: hrs
nds: Stn

[ctx: sidereal day]
en: sid day
nds: Steerndag

en: day
nds: Dag

en: week
nds: Wkn

[ctx: weeks]
en: wks
nds: Wkn

en: month
nds: Mnd

[ctx: months]
en: mths
nds: Mnd

en: year
nds: Jhr

[ctx: years]
en: yrs
nds: Jhr

en: Adjust time step
nds: Tietschritt topassen

en: Adjust time step units
nds: Tietschritt-Eenheiten topassen

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
nds: Dat Tietschrittmaat för de Klocksimuleren fastleggen. En Weert vun "1 s" bedüüdt, dat de Klock in Echttiet löppt, liek as Dien Reeknerklock. Höger Weerten laat ehr gauer lopen, sieter Weerten langsamer. Mit negatiev Weerten löppt se torüch.
    
    Dat gifft twee Poren vun Hooch-/Daal-Knööp. Dat Poor linkerhand löppt schrittwies dör all verföögbor Tietschreed. Dat gifft vele Tietschreed, Een kann mit dat Poor rechterhand de nakamen högere/sietere Tieteenheit instellen. Wenn dat Tietmaat a.B. opstunns op "1 Min" steiht, stellt de rechte Hooch-Knoop ehr op "1 Stunn", un de rechte Daal-Knoop op "1 Sek".

[ctx: Map projection method]
en: No projection
nds: Keen Projizeren

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
nds: Ooltfranksch

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
nds: Azimutaal

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
nds: Zentraalprojizeren

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
nds: Halfkugel

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
nds: Normaalricht

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
nds: Mehrkoonsch

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
nds: Rechteckig

[ctx: Map projection method]
en: TSC
nds: Tangentenwörpel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
nds: Padd na Xplanet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
nds: Giff hier den Padd na't Programm "Xplanet" in.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
nds: Finstergrött:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
nds: Breed vun't Finster fastleggen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
nds: Hööchde vun't Finster fastleggen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
nds: KStars-SF bruken?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
nds: KStars-SF bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
nds: Basis-Magnituud:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
nds: En Steern mit de angeven Magnituud hett "1" as Pixelhelligkeit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
nds: Instellendatei:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
nds: Padd na de Instellendatei

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
nds: De angeven Instellendatei bruken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
nds: Egen Steernkoort bruken?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
nds: Steernkoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
nds: "Arc"-Datei:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
nds: Padd na de "arc"-Datei

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
nds: Halfmaat vun de Överstrahlen rund de Sünn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
nds: Gööd vun de Utgaavdatei:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
nds: JPEG-Gööd

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
nds: Textfeller un Markeren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
nds: Textfeller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
nds: Textfeld-Tekenkeed:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
nds: Den Text för de eerste Reeg vun't Textfeld angeven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
nds: Den Text för de eerste Reeg vun't Textfeld angeven. Standardwies is dat jichtenswat liek "Looking at Earth". För elk %t warrt de Teelnaam, un för elk %o Herkomstnaam insett.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
nds: Formaat vun't Datum:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
nds: Dat Datum- un Tietformaat för dat Textfeld fastleggen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
nds: Dat Datum- un Tietformaat för dat Textfeld fastleggen. Disse Formaat-Tekenkeed warrt na strftime(3) övergeven. Standard is "%c %Z". Dit wiest dat Datum, de Tiet un dat Tietrebeet in't lokaal Datum- un Tietformaat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
nds: Schriftgrött:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
nds: Textfeld-Positschoon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
nds: Textfeld wiesen?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
nds: Wenn anmaakt, warrt in de bövere rechte Eck en Textfeld wiest.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
nds: Markeren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
nds: Markeren-Datei bruken?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
nds: Markeren-Datei bruken:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
nds: Giff en Datei mit egen Markeren-Daten an, de gegen de Achtergrundsteerns teekt warrt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
nds: Markerengrenzen na en Datei schrieven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
nds: Bildrebeetkoordinaten för elk Markeren na en Datei schrieven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
nds: Markerengrenzen schrieven na:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude
nds: Den Kieker op en Breed stellen vun

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
nds: Dat Teel so dorstellen, as Een dat vun de angeven Breed (in Graad) ankieken dee. De Standardweert is "0".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude
nds:  un Längde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
nds: Den Kieker op de angeven Längde (in Graad) stellen. De Längde is Richt Oost positiv, un na West negativ (för de Eer un den Maand). Jaad liggt a.B. op -8 oder 352. De Standardweert is "0".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
nds: in Graad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
nds: Projizeren:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
nds: De Projizeertyp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
nds: Standardwies is "Projizeren" utmaakt. Wenn disse Optschoon anmaakt is, warrt en Reeg vun Objekten nich wiest, man Schaddens warrt noch dorstellt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
nds: Achtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
nds: Achtergrundklöör bruken?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
nds: Wenn anmaakt, warrt en Datei oder en Klöör as Achtergrund bruukt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
nds: Achtergrundbild:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
nds: Disse Datei as Achtergrundbild bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
nds: Giff hier den Padd na de Achtergrundbilddatei in.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
nds: Achtergrundklöör:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
nds: De Klöör för den Achtergrund fastleggen.
