kstars - en to nn translation catalogue (1159 entries)

en: Sky
nn: Himmel

en: Messier Object
nn: Messierobjekt

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
nn: Objekt med lenkjer

en: Star Name
nn: Stjernenamn

en: Planet Name
nn: Planetnamn

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
nn: Stjernebiletnamn

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
nn: Stjernebiletlinje

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
nn: Stjernebiletgrenser

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
nn: Utheva stjernebiletgrenser

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
nn: Mjølkevegen

en: Equator
nn: Ekvator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
nn: Ekliptisk

en: Horizon
nn: Horisont

en: Compass Labels
nn: Kompassetikett

en: Info Box Text
nn: Infobokstekst

en: Info Box Selected
nn: Vald infoboks

en: Info Box Background
nn: Infoboksbakgrunn

en: Target Indicator
nn: Målindikator

en: User Labels
nn: Brukaretikettar

en: Planet Trails
nn: Planetstiar

en: Angular Distance Ruler
nn: Linjal for vinkelavstand

en: Observing List Label
nn: Etikett for observasjonsliste

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
nn: Standardfargar

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
nn: Stjernekart

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
nn: Nattsyn

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
nn: Lokal fargetabellfil kan ikkje opnast.
    Tabell kan ikkje lagrast.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
nn: Klarte ikkje å opna indeksfila for fargetabellen.
    Fargeskjemaet kan ikkje lagrast.

en: Downloading
nn: Lastar ned

en: No FOV
nn: Inkje synsfelt

en: Could not upload image to remote location: %1
nn: Klarte ikkje lasta opp biletet til nettadressa: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
nn: Lagra

en: Save the image to disk
nn: Lagra biletet til disken

en: Loading of the image %1 failed.
nn: Kunne ikkje lasta biletet %1.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
nn: Ei fil med namnet «%1» finst allereir. Vil du overskriva ho?

en: Overwrite File?
nn: Overskriva fil?

en: Saving of the image %1 failed.
nn: Klarte ikkje å lagra biletet %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
nn: Ja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
nn: Nei

en: Warning
nn: Åtvaring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
nn: Avbryt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
nn: Feil

[ctx: default theme name]
en: Default
nn: Standard

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
nn: Sol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
nn: Jorda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
nn: Måne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
nn: Stad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotation:
nn: Rotasjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
nn: dagar

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
nn: &Hjelp

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
nn: &Projeksjon

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nn: V&erktøy

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
nn: &Einingar

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
nn: &Infoboksar

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
nn: &Statuslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
nn: Vis verktøylinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel)
en: Target:
nn: Mål:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
nn: Epoke:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
nn: Planetar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
nn: Stjerner

en: Constellations
nn: Stjernebilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
nn: Asteroidar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
nn: Kometar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
nn: Galaksar

en: Nebulae
nn: Stjernetåker

en: text
nn: tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
nn: Neste

en: Previous
nn: Førre

en: Back
nn: Tilbake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
nn: Ukjend

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_35)
en: Optional
nn: Valfri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
nn: Importer fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
nn: Oppgje namnet på fila som skal importerast

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
nn: Oppgje namnet på ei eksistrerande datafil for å importera ho. Nedanfor skildrar du innhaldet i fila. Du kan la filnamnet stå tomt dersom du vil laga ei katalogfil med gyldig filhovud, men utan data.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
nn: Innhaldet i den importerte datafila

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
nn: Når du vel ei datafil på linja ovanfor, vert innhaldet vist her.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
nn: Skildra datafelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
nn: <b>Katalogfelt:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
nn: <b>Tilgjengelege felt:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
nn: Koordinatepoken for katalogen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
nn: Prefiks på katalognamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
nn: Symbolfarge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
nn: Koordinatepoke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
nn: Førehandsvis &utdata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
nn: Oppgje filnamnet på katalogfila med utdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
nn: Katalognamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
nn: Lagra katalogen som:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
nn: Skriv inn eit namn på katalogen

en: Show image of
nn: Vis bilete av

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
nn: URL-en er ikkje gyldig. Vil du opna ein nettlesar og søkja med
    søkjemotoren Google?

en: Invalid URL
nn: Ugyldig nettadresse

en: Browse Google
nn: Søk i Google

en: Do Not Browse
nn: Ikkje søk

en: Show webpage about
nn: Vis nettside om

en: object
nn: objekt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
nn: Ressurstype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
nn: Bilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
nn: Informasjon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
nn: Skildringstekst for ressursen det er lenkja til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
nn: Skildring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, URLLabel)
en: URL:
nn: Nettadresse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
nn: Nettadressa som vert vist ved sida av dette elementet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
nn: Opna nettadressa i ein nettlesar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
nn: Du kan godkjenna nettadressa som er skriven inn ved å opna ho i ein nettlesar med denne knappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
nn: Sjekk nettadresse

en: Degrees
nn: Gradar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: File
nn: Fil

en: Ignore
nn: Oversjå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
nn: Forfattar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
nn: Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
nn: Rediger …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
nn: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
nn: Farge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color)
en: Edit
nn: Rediger

en: Major Axis
nn: Storakse

en: Minor Axis
nn: Litenakse

en: Position Angle
nn: Plasseringsvinkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
nn: Fargar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
nn: Generelt

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
nn: fleire

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
nn: variabel

en: G5 star
nn: G5-stjerne

en: Dwarf planet
nn: Dvergplanet

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
nn: %1 bogemin

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
nn: %1 bogesek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
nn: Posisjon

en: Circumpolar
nn: Sirkumpolar

en: Never rises
nn: Stig aldri opp

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
nn: Ikkje tilgjengeleg

en: Links
nn: Lenkjer

en: Advanced
nn: Avansert

en: Log
nn: Logg

en: Record here observation logs and/or data on %1.
nn: Lagra observasjonsloggar og/eller data på %1.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
nn: Er du sikker på at du vil fjerne %1-lenkja?

en: Delete Confirmation
nn: Bekreft sletting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
nn: Hovudnamn, andre namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
nn: 0,0 mag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
nn: Storleik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
nn: 0,0 bogemin

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
nn: Avstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
nn: Storleiksklasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
nn: Opplysning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
nn: 0,0 pc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, BVIndex) i18n: ectx: property (text), widget (QComboBox, inputCombo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalImages) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, masterTime) i18n: ectx: pro
en: --
nn: –

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
nn: Legg til i observasjonslista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
nn: Sentrer på kartet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Albedo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDrift) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, AltGeoBox)
en: 0.0
nn: 0,0

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
nn: Detaljar – Databasar på Internett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
nn: Vel Internett-database

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
nn: Detaljar – Ressurslenkjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
nn: Informasjonslenkjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
nn: Biletlenkjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
nn: Vis ressurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
nn: Legg til lenkje …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
nn: Rediger lenkje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
nn: Fjern lenkje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
nn: Brukarlogg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
nn: Detaljar – Posisjonsdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
nn: Koordinatar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Airmass)
en: 0.00
nn: 0,00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
nn: Rektasensjon (2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
nn: Asimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
nn: Luftmasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
nn: Høgde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
nn: Time/vinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
nn: Oppgang/nedgang/transitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
nn: Nedgangstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
nn: Transittid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
nn: Oppgangstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
nn: Asimut ved nedgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
nn: Høgde ved transitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
nn: Asimut ved oppgang:

en: Horizontal
nn: Vassrett

en: Vertical
nn: Loddrett

en: Any
nn: Alt

en: Solar System
nn: Solsystem

en: Open Clusters
nn: Opne hopar

en: Globular Clusters
nn: Kulehopar

en: Gaseous Nebulae
nn: Gasstjernetåker

en: Planetary Nebulae
nn: Planetariske stjernetåker

en: Andromeda Galaxy
nn: Andromedagalaksen

en: No object named %1 found.
nn: Fann ikkje noko objekt med namnet %1.

en: Bad object name
nn: Feil objektnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
nn: Filtrer på namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
nn: Filtrer på type:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
nn: Rektascensjonsverdien må liggja mellom 0,0 og 24,0.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
nn: Deklinasjonsverdien må liggja mellom -90,0 og 90,0.

en: Invalid Coordinate Data
nn: Ugyldig koordinatdata

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
nn: Asimutverdien må liggja mellom 0,0 og 360,0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
nn: Høgda må vera mellom -90,0 og 90,0

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
nn: Rektasensjon/deklinasjon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
nn: Deklinasjon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
nn: Rektascensjon

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aaTab)
en: Az/Alt
nn: Asimut/høgde

en: 1000 yards
nn: 1000 yard

en: 1000 meters
nn: 1000 meter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
nn: fot

en: meters
nn: meter

en: inch
nn: tomme

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
nn: Rediger FOV-symbol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
nn: Legg til eit nytt FOV-symbol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
nn: Legg til eit nytt synsfeltsymbol (FOV) på lista. Du kan velja storleik, form og farge på det nye symbolet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
nn: Ny …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
nn: Endra det valde FOV-symbolet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
nn: Trykk på denne knappen for å endra det valde FOV-symbolet. Du kan endra storleik, form og farge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
nn: Fjern det valde FOV-symbolet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
nn: Trykk på denne knappen for å fjerna det valde FOV-symbolet frå lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
nn: Regel for sommartid:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
nn[0]: Éin by møtte søkjekriteria
nn[1]: %1 byar møtte søkjekriteria

en: Error: Duplicate Entry
nn: Feil: Dobbeloppføring

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
nn: Alle felt (utanom delstat/område) må fyllast ut for å leggja til denne staden.

en: Fields are Empty
nn: Felta er tomme

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
nn: Klarte ikkje tolka breidde- og lengdegradane.

en: Bad Coordinates
nn: Feil med koordinatane

en: UTC Offset
nn: UTC-forskyving

en: Daylight Saving Time Rules
nn: Reglar for sommartid

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
nn: Vel by

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
nn: Filtrer på land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
nn: Filtrer på by:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
nn: Filtrer på delstat/område:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
nn: Ingen byar møtte søkjekriteria

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
nn: Vis/rediger staddata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
nn: By:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
nn: Delstat/område:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
nn: Land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
nn: Lengdegrad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
nn: Breiddegrad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ElevationLabel)
en: Elevation
nn: Høgd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
nn: Tidsforskyving:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
nn: &Tøm felta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
nn: Ny FOV-indikator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
nn: Namn på FOV-symbol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
nn: Namnet på synsfeltsymbolet (FOV). Dette namnet dukkar opp i FOV-menyen og i verktøyet «Rediger FOV-symbol».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
nn: Okular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
nn: Brennvidde på teleskopet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
nn: Brennvidde på teleskopet, i millimeter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
nn: Oppgje brennvidda på teleskopet, i millimeter.
    
    Dette er eit av datafelta som er kravde for å laga eit synsfeltsymbol (FOV) som stemmer med synsfeltet på eit teleskopokular.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
nn: Brennvidde på okularet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
nn: Brennvidde på okularet, i millimeter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
nn: Oppgje brennvidda på okularet, i millimeter.
    
    Dette er eit av datafelta som er kravde for å laga eit synsfeltsymbol (FOV) som stemmer med synsfeltet på eit teleskopokular.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
nn: Synsfelt i okularet, i bogeminutt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
nn: Oppgje synsfeltet i okularet, i bogeminutt.
    
    Dette er eit av datafelta som er kravde for å laga eit synsfeltsymbol (FOV) som stemmer med synsfeltet på eit teleskopokular.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
nn: grader

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
nn: Rekn ut synsfelt frå dataa ovanfor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
nn: Denne knappen reknar ut synsfeltvinkelen (FOV) for ein viss kombinasjon mellom teleskop og okular. Du må først oppgje brennviddene på teleskopet og okularet og synsfeltvinkelen på okularet, i datafelta ovanfor.
    
    Synsfeltvinkelen som vert rekna ut (i bogeminutt), vert vist i redigeringsboksen «Synsfelt».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
nn: Rekn ut synsfelt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
nn: Kamera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
nn: Oppgje brennvidda på teleskopet, i millimeter.
    
    Dette er eit av datafelta som er nødvendige for å finna eit synsfeltsymbol som passar til synsfeltet for eit kamera som er montert på eit teleskop.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
nn: Storleik på brikke eller film, i millimeter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
nn: Oppgje den fysiske storleiken på CCD-brikka eller negativen.
    
    Dette er eit av datafelta som er nødvendige for å finna eit synsfeltsymbol som passar til synsfeltet for eit kamera som er montert på eit teleskop.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
nn: Denne knappen reknar ut synsfeltvinkelen (FOV) for ein viss kombinasjon mellom teleskop og kamera. Du må først oppgje brennvidda på teleskopet og storleiken på CCD-brikka eller negativen.
    
    Synsfeltvinkelen som vert rekna ut (i bogeminutt), vert vist i redigeringsboksen «Synsfelt».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
nn: Bølgjelengd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
nn: bogeminutt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
nn: Vel ei form for synsfeltsymbolet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
nn: Vel ei form for synsfeltsymbolet (FOV). Dette kan du velja mellom:
    
    Sirkel, kvadrat, sikte og blink.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
nn: Sirkel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
nn: Trådkross

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
nn: Blink

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
nn: Form:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
nn: No

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
nn: Last ned fleire datafiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
nn: Last ned meir data …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
nn: Filtrer lista på bynamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
nn: Filtrer lista på landnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
nn: Filtrer lista på namn på delstat/område

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
nn: Lista over byar som passar til dei gjeldande søkjefiltera.

en: Invalid URL: %1
nn: Ugyldig adresse: %1

en: Could Not Open File
nn: Kunne ikkje opne fila.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
nn: Stopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy
nn: Nøyaktigheit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignDarkFrame) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, darkB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: Dark
nn: Mørk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Generate
nn: Lag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Overlay
nn: Overlegg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
nn: Innstillingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: High
nn: Høg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Low
nn: Låg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Required
nn: Påkravd

en: Delete File(s)
nn: Slett fil(er)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: Open
nn: Opna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Direction:
nn: Retning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: West
nn: Vest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: East
nn: Aust

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text
en: Capture
nn: Opptak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
nn: Oppsett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Focus
nn: Fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Align
nn: Juster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIMountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount
nn: Monter

en: Connected
nn: Kopla til

en: Looping
nn: Lykkjer

en: Suspended
nn: I pause

en: Dithering
nn: Skuggelegging

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
nn: Statistikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailsButton)
en: Details
nn: Detaljar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
nn: Steg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Algorithm:
nn: Algoritme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
nn: Til:

en: Exposure
nn: Eksponering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Offset
nn: Forskyving

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FilterSettings) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterManagerB)
en: Filter Settings
nn: Filterinnstillingar

en: Paused
nn: Pause

en: Waiting...
nn: Ventar …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, logsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs
nn: Loggar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIWeatherLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWeatherCB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherCheck)
en: Weather
nn: Vêrmelding

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Alignment
nn: Justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
nn: Koble til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
nn: Koble frå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
nn: &Neste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
nn: Lukk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
nn: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualSourceC) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualDurationC)
en: Manual
nn: Manuell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wallSourceC)
en: Wall
nn: Vegg

en: Downloading...
nn: Lastar ned …

en: Paused...
nn: Pause …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Offset:
nn: Forskyving:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_15)
en: W:
nn: B:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Both
nn: Begge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Directory:
nn: Mappe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
nn: Ramme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
nn: På

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera:
nn: Kamera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
nn: Tal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
nn: Grenseverdiar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_sequenceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence
nn: Sekvens

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, targetPAGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
nn: Innstillingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setRawAngleB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setPositionAngleB)
en: Set
nn: Vel

en: In Progress
nn: I gang

en: Waiting
nn: Ventar

en: Running
nn: Køyrer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
nn: Passord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
nn: Brukarnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
nn: Modus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ekosLiveOnlineR)
en: Online
nn: Tilkopla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ekosLiveOfflineR)
en: Offline
nn: Fråkopla

en: Idle.
nn: Ingen jobbar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Steps:
nn: Steg:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Threshold
nn: Grensenivå

en: Calibration
nn: Kalibrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Dither
nn: Utjamning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loopB)
en: Loop
nn: Repeter

[ctx: West]
en: W
nn: V

[ctx: East]
en: E
nn: A

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
nn: Køyr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
nn: Storleik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Frequency
nn: Frekvens

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Fast
nn: Rask

en: Logging
nn: Loggar

en: %1 is online.
nn: %1 er tilkopla.

en: Confirm Delete
nn: Stadfest sletting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Profile:
nn: Profil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileB)
en: Remove profile
nn: Fjern profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
nn: INDI Kontrollpanel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, altLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Altitude
nn: Høgd

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (QPushButton, mountToolBoxB)
en: Ctrl+S
nn: Ctrl+H

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
nn: Avbryt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: Ready
nn: Klar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
nn: Autoskala

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Configuration
nn: Oppsett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_neverLoadConfig)
en: Ne&ver
nn: &Aldri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
nn: bogeminutt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListMiscOptions)
en: Miscellaneous
nn: Ymse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: Profile
nn: Profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PiAutoDetectB)
en: Auto Detect
nn: Autooppdaging

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraWFOVLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVWLabel)
en: W
nn: V

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
nn: Spor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priorityLabel)
en: Priority:
nn: Prioritet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Start Time
nn: Starttid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: End Time
nn: Sluttid

en: Invalid
nn: Ugyldig

en: Calibrate
nn: Kalibrer

en: Processing...
nn: Handsamar …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Method:
nn: Metode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, statusEdit)
en: Ready.
nn: Klar.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
nn: FITS topplinje

en: Intensity
nn: Intensitet

en: Linear Scale
nn: Linær skala

en: Logarithmic Scale
nn: Logaritmisk skala

en: Square Root Scale
nn: Kvadratrotskala

en: Save Changes to FITS?
nn: Lagra endringar til FITS?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
nn: Det er endringar i gjeldande FITS-fil som ikkje er lagra. Vil du lagra før den lukkast?

en: Equalize
nn: Jamn ut

en: Rotate Right
nn: Roter til høgre

en: Rotate Left
nn: Roter til venstre

en: Flip Horizontal
nn: Spegla vassrett

en: Flip Vertical
nn: Spegla loddrett

en: Size
nn: Storleik

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
nn: Kjelder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Memory:
nn: Minne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
nn: Drivar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
nn: Merkelapp:

en: Cannot start INDI server: port error.
nn: Kan ikkje starta INDI-tenaren: portfeil.

en: Error: the port number is invalid.
nn: Feil: portnummer er ugyldig.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
nn: Vert: %1 Port: %2 eksisterer allereie.

en: You need to disconnect the client before removing it.
nn: Du må kopla frå klienten før du fjernar han.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
nn: Er du sikker på at du vil fjerne %1-klienten?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
nn: Einingshandsaming

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
nn: Lokal/tenar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
nn: Modus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
nn: Tenarlogg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
nn: Lokal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
nn: Tenar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
nn: Køyr teneste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
nn: Stopp teneste

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
nn: Det er ingen INDI-einingar i gang nå. Vel einingar frå Einingshandsamar i einingsmenyen for å køyra dei.

en: Add Host
nn: Legg til vert

en: Modify Host
nn: Endra vert

en: INDI DATA STREAM
nn: INDI-DATASTRAUM

en: Cannot open file %1 for reading
nn: Kan ikkje opna fila %1 for lesing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
nn: Tidspunkt

en: Upload
nn: Last opp

en: Data file saved to %1
nn: Datafil lagra til %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
nn: Spel av/pause

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordFramesR)
en: Frames
nn: Rammer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File name
nn: Filnamn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
nn: Videostraum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
nn: &Tilbake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
nn: <b>Stad</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
nn: <b>Tidspunkt</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
nn: <b>Dato</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
nn: Vel tidspunkt …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
nn: Vel plassering …

en: Rise time: %1
nn: Oppgangstid: %1

en: No rise time: Circumpolar
nn: Inga oppgangstid: Sirkumpolar

en: No rise time: Never rises
nn: Inga oppgangstid: Stig aldri opp

en: Transit time: %1
nn: Transittid: %1

en: Empty sky
nn: Tom himmel

en: star
nn: stjerne

en: Center && Track
nn: Sentrer && følg

en: Angular Distance To...            [
nn: Vinkelavstand

en: Remove Label
nn: Fjern etikett

en: Attach Label
nn: Heng på etikett

en: Select this object
nn: Vel dette objektet

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
nn: Detaljar

en: Remove Trail
nn: Fjern spor

en: Add Trail
nn: Legg til sti

en: Stop &Tracking
nn: S&topp følging

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
nn: Legg spor til sentrert solsystem-objekt automatisk

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
nn: Skriftstorleik

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
nn: Datoformat

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
nn: Projeksjon

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
nn: Stjernekart

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
nn: Vestlege stjernebilete

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
nn: LUFTPUMPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
nn: PARADISFUGLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
nn: VASSMANNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
nn: ØRNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
nn: ALTARET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
nn: VÊREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
nn: KUSKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
nn: BJØRNEPASSAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
nn: GRAVSTIKKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
nn: SJIRAFFEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
nn: KREPSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
nn: JAKTHUNDANE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
nn: STORE HUND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
nn: VESLE HUND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
nn: STEINBUKKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
nn: KJØLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
nn: KASSIOPEIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
nn: KENTAUREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
nn: KEFEUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
nn: KVALEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
nn: KAMELEONEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
nn: PASSAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
nn: DUA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
nn: BERENIKES HÅR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
nn: DEN SØRLEGE KRONA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
nn: DEN NORDLEGE KRONA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
nn: RAMNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
nn: BEGERET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
nn: SØRKROSSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
nn: SVANEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
nn: DELFINEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
nn: GULLFISKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
nn: DRAKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
nn: FØLET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
nn: OMNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
nn: TVILLINGANE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
nn: TRANA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
nn: HERKULES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
nn: URET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
nn: VASSLANGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
nn: DEN SØRLEGE VASSLANGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
nn: INDAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
nn: ØGLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
nn: LØVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
nn: DEN VESLE LØVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
nn: HAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
nn: VEKTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
nn: ULVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
nn: GAUPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
nn: LYREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
nn: TAFFELBERGET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
nn: MIKROSKOPET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
nn: EINHYRNINGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
nn: FLUGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
nn: VINKELHAKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
nn: OKTANTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
nn: SLANGEBERAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
nn: PÅFUGLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
nn: FØNIKS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
nn: MÅLAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
nn: FISKANE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
nn: DEN SØRLEGE FISKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
nn: AKTERSTAMNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
nn: KOMPASSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
nn: NETTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
nn: PILA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
nn: SKYTTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
nn: SKORPIONEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
nn: BILETHOGGAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
nn: SKJOLDET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
nn: SLANGENS HOVUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
nn: SLANGENS HALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
nn: SEKSTANTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
nn: TYREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
nn: TELESKOPET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
nn: TRIANGELET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
nn: DET SØRLEGE TRIANGELET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
nn: TUKANEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
nn: STORE BJØRN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
nn: VESLE BJØRN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
nn: SEGLET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
nn: JOMFRUA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
nn: FLYGEFISKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
nn: REVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
nn: Kinesiske stjernebilete

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
nn: KARLSVOGNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
nn: KURVEOPPSTILLINGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
nn: PISKEKVEILEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
nn: VENGENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
nn: STRIDSVOGNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
nn: HALEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
nn: REINSEKORGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
nn: FOSSEKALLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
nn: TROMMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
nn: TRESTEGET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
nn: KEISARGARDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
nn: HORNET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
nn: PILETREET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
nn: KEISARPASSASJEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
nn: KJØKKENET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
nn: ELVESKJELPADDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
nn: MAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
nn: STORGENERALEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
nn: MUREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
nn: FØTENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
nn: ROTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
nn: FESTNINGSVOLLANE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
nn: FLYGEKORRIDOREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
nn: YTTERGJERDET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
nn: VADESTADEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
nn: DEI SJU EKSELLENSANE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
nn: MARKNADEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
nn: DEI SJU STRIDSVOGNENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
nn: DEN RULLA TUNGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
nn: NETTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
nn: TOALETTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
nn: SKJERMEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
nn: SOLDATMARKNADEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
nn: DET FIRKANTA KORNKAMMERET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
nn: DEI TRE STJERNENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
nn: DEI FIRE KANALANE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
nn: BRØNNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
nn: SØRELVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
nn: NORDELVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
nn: DEI FEM FØYDALKONGANE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
nn: FRUKTHAGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
nn: BLOMEENGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
nn: DET RUNDE KORNKAMMERET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
nn: DET LILLA PALASSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
nn: DET UTVIDA NETTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
nn: ARSENALET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
nn: KROKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
nn: OVERPALASSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
nn: JADEBRØNNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
nn: LANSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
nn: BÅTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
nn: MAUSOLEET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
nn: HUNDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
nn: JORDGUDTEMPELET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
nn: PILA OG BOGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
nn: STØYTAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
nn: MORTAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
nn: TAKRYGGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
nn: TORESLAGET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
nn: STRIDSVOGNSPLASSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
nn: DET FERSKE GRASKARET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
nn: DET ROTNE GRASKARET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
nn: LEIREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
nn: LYNET OG TORA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
nn: PALASSPORTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
nn: TOMLEIKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
nn: DEN VINKANDE JENTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
nn: JENTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
nn: OKSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
nn: HJARTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
nn: ROMMET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
nn: Egyptiske stjerneteikn

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
nn: OKSEFRAMFOTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
nn: LØVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
nn: TRIANGELET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
nn: FERJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
nn: KROKODILLA

[ctx: Sky Culture]
en: Western
nn: Vestleg

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
nn: Kinesisk

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
nn: Egyptisk

[ctx: Sky Culture]
en: Inuit
nn: Inuittisk

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
nn: Koreansk

[ctx: Sky Culture]
en: Navaro
nn: Navajo

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
nn: Norrøn

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
nn: Polynesisk

[ctx: City in Ethiopia]
en: Addis Ababa
nn: Addis Abeba

[ctx: City in Algeria]
en: Algiers
nn: Alger

[ctx: City in Belgium]
en: Antwerp
nn: Antwerpen

[ctx: City in Yugoslavia]
en: Belgrade
nn: Beograd

[ctx: City in Belize]
en: Belize City
nn: Belize by

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Bethlehem
nn: Betlehem

[ctx: City in Far East Russia]
en: Birobidzhan
nn: Birobidsjan

[ctx: City in Norway]
en: Bodo
nn: Bodø

[ctx: City in Italy]
en: Bologna
nn: Bologne

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
nn: Brüssel

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
nn: Bucuresti

[ctx: City in Ukraine]
en: Cherkasy
nn: Tsjerkasy

[ctx: City in South Region Russia]
en: Cherkessk
nn: Tsjerkessk

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernihiv
nn: Tsjernihiv

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernivtsi
nn: Tsjernivtsi

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Chita
nn: Tsjita

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
nn: Christmasøya

[ctx: City in Alaska USA]
en: Circle
nn: Sirkel

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
nn: København

[ctx: City in Alaska USA]
en: Denali National Park
nn: Denali nasjonalpark

[ctx: City in Ukraine]
en: Dnipropetropsk
nn: Dnipro

[ctx: City in Ukraine]
en: Donets'k
nn: Donetsk

[ctx: City in Switzerland]
en: Geneva
nn: Geneve

[ctx: City in Sweden]
en: Gothenburg
nn: Göteborg

[ctx: City in South Region Russia]
en: Grozny
nn: Groznyj

[ctx: City in Guatemala]
en: Guatemala City
nn: Guatemala by

[ctx: City in China]
en: Hong Kong
nn: Hongkong

[ctx: City in Ukraine]
en: Ivano-Frankivs'k
nn: Ivano-Frankivsk

[ctx: City in US Territory]
en: Johnston Atoll
nn: Johnstonatollen

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Kenmar
nn: Kenema

[ctx: City in Ukraine]
en: Khmel'nyts'kyi
nn: Khmelnytskyj

[ctx: City in Ukraine]
en: Kirovohrad
nn: Kropyvnytskyj

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Krasnoyarsk
nn: Krasnojarsk

[ctx: City in Kuwait]
en: Kuwait City
nn: Kuwait by

[ctx: City in Ukraine]
en: L'viv
nn: Lviv

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Lebanon
nn: Libanon

[ctx: City in Missouri USA]
en: Lebanon
nn: Libanon

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Lebanon
nn: Libanon

[ctx: City in Ukraine]
en: Lugans'k
nn: Luhansk

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Lunenburg
nn:  Luxembourg

[ctx: City in Ukraine]
en: Luts'k
nn: Lutsk

[ctx: City in Ukraine]
en: Makiivka
nn: Makijivka

[ctx: City in Maldives]
en: Male
nn: Mann

[ctx: City in Hauts-de-Seine France]
en: Meudon (observatory)
nn: Meudon (observatorium)

[ctx: City in Mexico]
en: Mexico City
nn: Mexico by

[ctx: City in Ukraine]
en: Mykolaiv
nn: Mykolajiv

[ctx: City in Germany]
en: Mönchengladbach
nn: Münchengladbach

[ctx: City in Cher France]
en: Nancay (observatory)
nn: Nancay (observatorium)

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Nizhnii Novgorod
nn: Nisjnyj Novgorod

[ctx: City in Falster Denmark]
en: Nykoebing Falster
nn: Nykøbing Falster

[ctx: City in Ukraine]
en: Odessa
nn: Odesa

[ctx: City in Missouri USA]
en: Pacific
nn: Stillehavet

[ctx: City in Far East Russia]
en: Petropavlovsk-Kamchatskiy
nn: Petropavlovsk-Kamtsjatskij

[ctx: City in Hautes-Pyrénées France]
en: Pic du Midi (observatory)
nn: Pic du Midi (observatorium)

[ctx: City in Hautes Alpes France]
en: Plateau de Bure (observatory)
nn: Plateau de Bure (observatorium)

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Plateau de Calern (observatory)
nn: Plateau de Calern (observatorium)

[ctx: City in Myanmar]
en: Rangoon
nn: Yangon

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Ringkoebing
nn: Ringkøbing

[ctx: City in US Territory]
en: Rota Island
nn: Rota

[ctx: City in US Territory]
en: Saipan Island
nn: Saipan

[ctx: City in Uzbekistan]
en: Tashkent
nn: Tasjkent

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
nn: Teheran

[ctx: City in Ukraine]
en: Ternopil'
nn: Ternopil

[ctx: City in US Territory]
en: Tinian Island
nn: Tinian

[ctx: City in Finland]
en: Tornio
nn: Torneå

[ctx: City in Ukraine]
en: Uzhhorod
nn: Uzjhorod

[ctx: City in Italy]
en: Venice
nn: Venezia

[ctx: City in California USA]
en: Venice
nn: Venezia

[ctx: City in Austria]
en: Vienna
nn: Wien

[ctx: City in US Territory]
en: Wake Island
nn: Wakeøya

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yakutsk
nn: Jakutsk

[ctx: City in Ukraine]
en: Yalta
nn: Jalta

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Yoshkar Ola
nn: Josjkar Ola

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
nn: Jutsjno-Sakhalinsk

[ctx: City in Ukraine]
en: Zaporizhia
nn: Zaporizjzjia

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhovkva
nn: Zjovkva

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhytomyr
nn: Zjytomyr

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Azores
nn: Asorane

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
nn: Kanariøyene

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
nn: Christmasøya

[ctx: Region/state in USA]
en: DC
nn: Washington DC

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Faroe Islands
nn: Færøyene

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
nn: Ny-Caledonia

[ctx: Region/state in USA]
en: North Carolina
nn: Nord-Carolina

[ctx: Region/state in USA]
en: North Dakota
nn: Nord-Dakota

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
nn: Nord-Irland

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
nn: Skottland

[ctx: Region/state in Russia]
en: Siberia
nn: Sibir

[ctx: Region/state in USA]
en: South Carolina
nn: Sør-Carolina

[ctx: Region/state in USA]
en: South Dakota
nn: Sør-Dakota

[ctx: Country name]
en: Algeria
nn: Algerie

[ctx: Country name]
en: Antarctica
nn: Antarktika

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
nn: Antigua og Barbuda

[ctx: Country name]
en: Ascension Island
nn: Ascension

[ctx: Country name]
en: Austria
nn: Austerrike

[ctx: Country name]
en: Belgium
nn: Belgia

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
nn: Bosnia-Hercegovina

[ctx: Country name]
en: Brazil
nn: Brasil

[ctx: Country name]
en: Bénin
nn: Benin

[ctx: Country name]
en: Cameroon
nn: Kamerun

[ctx: Country name]
en: Cape Verde
nn: Kapp Verde

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
nn: Caymanøyene

[ctx: Country name]
en: Central African Republic
nn: Den sentralafrikanske republikken

[ctx: Country name]
en: Chad
nn: Tsjad

[ctx: Country name]
en: China
nn: Kina

[ctx: Country name]
en: Congo
nn: Kongo-Brazzaville

[ctx: Country name]
en: Congo (Democratic Republic)
nn: Kongo

[ctx: Country name]
en: Croatia
nn: Kroatia

[ctx: Country name]
en: Cyprus
nn: Kypros

[ctx: Country name]
en: Dem rep of Congo
nn: Kongo

[ctx: Country name]
en: Denmark
nn: Danmark

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
nn: Den dominikanske republikken

[ctx: Country name]
en: Equatorial Guinea
nn: Ekvatorial-Guinea

[ctx: Country name]
en: Estonia
nn: Estland

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
nn: Etiopia

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
nn: Falklandsøyene

[ctx: Country name]
en: France
nn: Frankrike

[ctx: Country name]
en: French Guiana
nn: Fransk Guyana

[ctx: Country name]
en: French Polynesia
nn: Fransk Polynesia

[ctx: Country name]
en: Germany
nn: Tyskland

[ctx: Country name]
en: Greece
nn: Hellas

[ctx: Country name]
en: Greenland
nn: Grønland

[ctx: Country name]
en: Hong Kong
nn: Hongkong

[ctx: Country name]
en: Hungary
nn: Ungarn

[ctx: Country name]
en: Iceland
nn: Island

[ctx: Country name]
en: Iraq
nn: Irak

[ctx: Country name]
en: Ireland
nn: Irland

[ctx: Country name]
en: Italy
nn: Italia

[ctx: Country name]
en: Ivory coast
nn: Elfenbeinskysten

[ctx: Country name]
en: Kazakhstan
nn: Kasakhstan

[ctx: Country name]
en: Lebanon
nn: Libanon

[ctx: Country name]
en: Lithuania
nn: Litauen

[ctx: Country name]
en: Macedonia
nn: Makedonia

[ctx: Country name]
en: Madagascar
nn: Madagaskar

[ctx: Country name]
en: Maldives
nn: Maldivane

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
nn: Marshalløyene

[ctx: Country name]
en: Micronesia
nn: Mikronesiaføderasjonen

[ctx: Country name]
en: Morocco
nn: Marokko

[ctx: Country name]
en: Mozambique
nn: Mosambik

[ctx: Country name]
en: Netherlands
nn: Nederland

[ctx: Country name]
en: Norway
nn: Noreg

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
nn: Papua Ny-Guinea

[ctx: Country name]
en: Philippines
nn: Filippinane

[ctx: Country name]
en: Poland
nn: Polen

[ctx: Country name]
en: Russia
nn: Russland

[ctx: Country name]
en: Saudi Arabia
nn: Saudi-Arabia

[ctx: Country name]
en: Seychelles
nn: Seychellane

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
nn: Salomonøyene

[ctx: Country name]
en: South Africa
nn: Sør-Afrika

[ctx: Country name]
en: South Korea
nn: Sør-Korea

[ctx: Country name]
en: Spain
nn: Spania

[ctx: Country name]
en: Sweden
nn: Sverige

[ctx: Country name]
en: Switzerland
nn: Sveits

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
nn: Trinidad og Tobago

[ctx: Country name]
en: Turkey
nn: Tyrkia

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
nn: Turks- og Caicosøyene

[ctx: Country name]
en: US Territory
nn: Amerikansk territorium

[ctx: Country name]
en: Ukraine
nn: Ukraina

[ctx: Country name]
en: United Arab Emirates
nn: Dei sameinte arabiske emirata

[ctx: Country name]
en: United Kingdom
nn: Storbritannia

[ctx: Country name]
en: Uzbekistan
nn: Usbekistan

[ctx: Country name]
en: Vatican
nn: Vatikanstaten

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
nn: Jomfruøyene

[ctx: Country name]
en: Western sahara
nn: Vest-Sahara

[ctx: Country name]
en: Yemen
nn: Jemen

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
nn: Jugoslavia

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
nn: Arr etter kometinnfall (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
nn: Galileiske satellittar (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
nn: Global støvstorm (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
nn: Jupiter og Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
nn: Vis APOD-bilete

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
nn: Vis APOD-bilete (radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
nn: Vis APOD-bilete (Venera-landaren)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
nn: Vis collage av Saturn og månane

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
nn: Vis HST-bilete

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
nn: Vis HST-bilete (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
nn: Vis HST-bilete (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
nn: Vis HST-bilete (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
nn: Vis HST-bilete (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
nn: Vis HST-bilete (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
nn: Vis HST-bilete (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
nn: Vis HST-bilete (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
nn: Vis HST-bilete (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
nn: Vis HST-bilete (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
nn: Vis HST-bilete (detalj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
nn: Vis HST-bilete (detalj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
nn: Vis HST-bilete (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
nn: Vis HST-bilete (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
nn: Vis HST-bilete (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
nn: Vis HST-bilete (stjerner i M 31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
nn: Vis HST (ringar og månar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
nn: Vis KPNO AOP-bilete

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
nn: Vis MGS-bilete

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
nn: Vis samansett NASA-bilete

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
nn: Vis NOAO-bilete

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
nn: Vis NOAO-bilete (Halpha)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
nn: Vis NOAO-bilete (optisk)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
nn: Vis SEDS-bilete

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
nn: Vis Spitzer-bilete

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
nn: Vis solbilete

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
nn: Vis bilete frå landaren til Viking

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
nn: Vis bilete frå Voyager 1

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
nn: Bilete av totalformørking

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
nn: Trippelformørking (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
nn: Kometen Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
nn: Daglege solbilete

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
nn: NASA Mars-ekspedisjonar

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
nn: Informasjonsside om SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
nn: Apollo-programmet

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
nn: Cassini-ekspedisjonen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
nn: «Ansiktet» på Mars

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
nn: Galileo-ekspedisjonen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
nn: Magellan-ekspedisjonen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
nn: Mariner 10-ekspedisjonen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
nn: Mars-selskapet

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
nn: Voyager-ekspedisjonane

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
nn: Velkommen til Mars!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
nn: Wikipedia-side

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
nn: Gammastråling

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
nn: Røntgenstråling

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: EUV
nn: Ekstrem UV

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: UV
nn: Ultrafiolett

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
nn: Synleg

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
nn: Infraraudt

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
nn: Nylege røntgenoppdrag

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
nn: Tidlegare røntgenoppdrag

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
nn: Gammastråleoppdrag

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
nn: Andre oppdrag

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
nn: Populære katalogval

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
nn: Katalogar for fleire bølgjelengder

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
nn: Plasseringar

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
nn: Astronomi og astrofysikk

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
nn: Instrumentering

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
nn: Fysikk og geofysikk

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
nn: Astrofysikk, særtrykk

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
nn: Bilete

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
nn: Spektra

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
nn: Andre

en: Catalogs
nn: Katalogar

en: Guides
nn: Tilvisingar

en: Could not open file %1
nn: Klarte ikkje opna fila %1

en: Run Nevertheless
nn: Køyr likevel

en: Running script: %1
nn: Køyrer skript: %1

en: Switch Color Scheme
nn: Endra fargeoppsett

en: Do Not Switch
nn: Ikkje endra

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
nn: Oppgje ønskt synsfeltvinkel

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
nn: Oppgje ein synsfeltvinkel i gradar:

en: Critical File Not Found: %1
nn: Fann ikkje viktig fil: %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
nn: senit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
nn: nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
nn: aust

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
nn: sør

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
nn: vest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
nn: nordaust

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
nn: søraust

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
nn: sørvest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
nn: nordvest

en: Download New Data...
nn: Last ned nye data …

en: Downloads new data
nn: Lastar ned nye data

en: &Save Sky Image...
nn: &Lagra himmelbilete …

en: &Run Script...
nn: &Køyr skript …

en: Set Time to &Now
nn: Vel &noverande tidspunkt

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
nn: &Vel tidspunkt …

en: Stop &Clock
nn: Stopp &tida

en: &Zenith
nn: &Senit

en: &North
nn: &Nord

en: &East
nn: &Aust

en: &South
nn: &Sør

en: &West
nn: &Vest

en: &Find Object...
nn: &Finn objekt …

en: &Default Zoom
nn: &Standard zoom

en: &Zoom to Angular Size...
nn: &Forstørr/forminsk til vinkelstorleik …

en: &Orthographic
nn: &Ortografisk

en: &Equirectangular
nn: &Ekvirektangulært

en: Show Main Toolbar
nn: Vis hovudverktøylinje

en: Show View Toolbar
nn: Vis visingsverktøylinje

en: Show Statusbar
nn: Vis statuslinje

en: C&olor Schemes
nn: &Fargeoppsett

en: &Classic
nn: &Klassisk

en: Startup Wizard...
nn: Oppstartsvegvisar …

en: Calculator
nn: Kalkulator

en: What's up Tonight
nn: Kva skjer i natt

en: Telescope Wizard...
nn: Teleskopvegvisar …

en: Device Manager...
nn: Einingshandsaming …

en: Time step control
nn: Tidsstegskontroll

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
nn: Stjerner

en: Toggle stars
nn: Vis/gøym stjerner

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
nn: Fjerne objekt

en: Toggle deep sky objects
nn: Vis/gøym fjerne objekt

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
nn: Solsystemet

en: Toggle Solar system objects
nn: Vis/gøym objekt i solsystemet

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
nn: Stjernebiletlinjer

en: Toggle constellation lines
nn: Slå av/på stjernebiletlinjer

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
nn: Stjernebiletnamn

en: Toggle constellation names
nn: Vis/gøym stjernebiletnamn

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
nn: Stjernebiletgrenser

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
nn: Mjølkevegen

en: Toggle milky way
nn: Vis/gøym Mjølkevegen

en:  Welcome to KStars
nn: Velkommen til KStars

en: nothing
nn: ingenting

en: Do Not Reset
nn: Ikkje nullstill

en: &Themes
nn: &Tema

en: Version: %1
nn: Versjon: %1

en: Dec (%1):
nn: Desimal (%1):

en: About
nn: Om

en: Desktop Planetarium
nn: Skrivebordsplanetarium

en: Distance
nn: Avstand

en: Period
nn: Periode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
nn: Skildring

en: Server Port
nn: Tenarport

en: Connected to %1
nn: Kopla til %1

en: Available Devices
nn: Tilgjengelege einingar

en: NW
nn: NV

en: NE
nn: NA

en: SW
nn: SV

en: SE
nn: SA

en: Sync
nn: Synkroniser

en: Equirectangular
nn: Ekvirektangulært

en: Month
nn: Månad

en: Constellation Names
nn: Stjernebiletenamn

en: Milky Way
nn: Mjølkevegen

en: Start tutorial
nn: Start opplæring

[ctx: Northeast]
en: NE
nn: NA

[ctx: Southeast]
en: SE
nn: SA

[ctx: Southwest]
en: SW
nn: SV

[ctx: Northwest]
en: NW
nn: NV

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
nn: Velkommen til KStars. Vent litt mens det vert lasta inn …

en: Alexey Khudyakov
nn: Aleksej Khudijakov

en: Artwork
nn: Bilete

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
nn: Teleskop

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
nn: &Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListText)
en: Te&xt
nn: Te&kst

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
nn: Ekte fargar

en: Enter a name for the new color scheme:
nn: Vel eit namn for det nye fargeskjemaet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Save As...
nn: Lagra som …

en: Names:
nn: Namn:

en: Could not upload file
nn: Klarte ikkje lasta opp fila

en: Site:
nn: Nettstad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
nn: Tittel:

en: No icon
nn: Ingen ikon

en: Loading %1
nn: Lastar inn %1

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
nn: Lastar inn Mjølkevegen

en: Loading solar system
nn: Lastar inn solsystem

en: Loading stars
nn: Lastar inn stjerner

en: Object Details
nn: Objektdetaljar

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
nn: Fullmåne

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
nn: Nymåne

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
nn: Første kvarter

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
nn: Tredje kvarter

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
nn: Veksande månesigd

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
nn: Veksande måne

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
nn: Minkande måne

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
nn: Minkande månesigd

en: unknown
nn: ukjend

en: Success
nn: Vellukka

en: Unknown error
nn: Ukjend feil

en: Show
nn: Vis

en: Local Sidereal Time
nn: Lokal siderisk tid

en: Local Time
nn: Lokal tid

en: &Print...
nn: &Skriv ut …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
nn: Lokal tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
nn: Vel by …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
nn: L.grad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
nn: B.grad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
nn: Oppdater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
nn: Verdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
nn: Filnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
nn: Biletbreidde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
nn: Bilethøgde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
nn: Fargenamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
nn: Fargeverdi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
nn: Landnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
nn: Bynamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
nn: Namn på område

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
nn: <font color="#00007f">Sek:</font>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
nn: Tast:

en: Time Calculators
nn: Tidskalkulatorar

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
nn: Juliansk dag

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
nn: Siderisk tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
nn: Greenwich, Storbritannia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
nn: og

en: Flipped
nn: Snudd

en: Preset:
nn: Standard:

[ctx: Declination]
en: Dec
nn: Dek

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
nn: Teleskop %1 er fråkopla. Kopla til og prøv ein gong til.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Regions
nn: Regionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
nn: Dato og klokkeslett:

en: computed by KStars
nn: rekna ut av KStars

en: Unknown planet
nn: Ukjend planet

en: date
nn: dato

en: location
nn: stad

en: %1 and %2
nn: %1 og %2

en: %1, %2 and %3
nn: %1, %2 og %3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
nn: Siderisk tid:

en: # computed by KStars
    #
nn: # rekna ut av KStars
    #

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
nn: 1. jan 2007  00:00

en: Do Not Try
nn: Ikkje prøv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
nn: Vel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
nn: Midten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
nn: Alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
nn: til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
nn: Frå:

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
nn: X-posisjon (AU)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
nn: Y-posisjon (AU)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
nn: I dag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPolarisHA)
en: TextLabel
nn: Tekstmerkelapp

en: Functions
nn: Funksjonar

en: InfoBoxes
nn: Infoboksar

en: Toggle display of all InfoBoxes
nn: Slå av/på vising av alle infoboksar

en: Toggle display of Time InfoBox
nn: Slå av på vising av tids-infoboksen

en: Toggle display of Geographic InfoBox
nn: Slå av/på vising av geografisk infoboks

en: Toggle display of Focus InfoBox
nn: Slå av/på vising av fokus-infoboksen

en: (un)Shade Time InfoBox
nn: Rull saman/ut tids-infoboksen

en: (un)Shade Geographic InfoBox
nn: Rull saman/ut geografisk infoboks

en: (un)Shade Focus InfoBox
nn: Rull saman/ut fokus-infoboksen

en: Toolbars
nn: Verktøylinjer

en: Toggle display of main toolbar
nn: Slå hovudverktøylinja av/på

en: Toggle display of view toolbar
nn: Slå visings-verktøylinja av/på

en: Show Objects
nn: Vis objekt

en: Toggle display of Stars
nn: Slå av/på vising av stjerner

en: Toggle display of all deep-sky objects
nn: Slå av/på vising av alle fjerne objekt

en: Toggle display of all solar system bodies
nn: Slå av/på vising av alle solsystemobjekt

en: Toggle display of Sun
nn: Slå av/på vising av Sola

en: Toggle display of Moon
nn: Slå av/på vising av Månen

en: Toggle display of Mercury
nn: Slå av/på vising av Merkur

en: Toggle display of Venus
nn: Slå av/på vising av Venus

en: Toggle display of Mars
nn: Slå av/på vising av Mars

en: Toggle display of Jupiter
nn: Slå av/på vising av Jupiter

en: Toggle display of Saturn
nn: Slå av/på vising av Saturn

en: Toggle display of Uranus
nn: Slå av/på vising av Uranus

en: Toggle display of Neptune
nn: Slå av/på vising av Neptun

en: Toggle display of Asteroids
nn: Slå av/på vising av asteroidar

en: Toggle display of Comets
nn: Slå av/på vising av kometar

en: Show Other
nn: Vis andre

en: Toggle display of constellation lines
nn: Slå av/på vising av stjernebiletelinjer

en: Toggle display of constellation boundaries
nn: Slå av/på vising av stjernebiletegrenser

en: Toggle display of constellation names
nn: Slå av/på vising av stjernebiletenamn

en: Toggle display of Milky Way
nn: Slå av/på vising av mjølkevegen

en: Toggle display of the coordinate grid
nn: Slå av/på vising av koordinat-nettet

en: Toggle display of the celestial equator
nn: Slå av/på vising av himmelekvator

en: Toggle display of the ecliptic
nn: Slå av/på vising av ekliptikken

en: Toggle display of the horizon line
nn: Slå av/på vising av horisontlinja

en: Toggle display of the opaque ground
nn: Slå av/på vising av ugjennomsiktig grunn

en: Toggle display of star name labels
nn: Slå av/på vising av stjernenamn

en: Toggle display of star magnitude labels
nn: Slå av/på vising av stjernestorleik

en: Toggle display of asteroid name labels
nn: Slå av/på vising av asteroidenamn

en: Toggle display of comet name labels
nn: Slå av/på vising av kometnamn

en: Toggle display of planet name labels
nn: Slå av/på vising av planetnamn

en: Toggle display of planet images
nn: Slå av/på vising av planetbilete

en: Show Latin constellation names
nn: Vis latinske stjernebiletenamn

en: Show constellation names in local language
nn: Vis stjernebiletenamn på norsk

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
nn: Vis stjernebiletenamn som standard IAU-forkortingar

en: Hide Items
nn: Gøym element

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
nn: Bestem om objekt skal gøymast mens visninga flyttast

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
nn: Tidssteg-terskel (i sekund) for gøyming av objekt

en: Hide faint stars while slewing?
nn: Gøym svake stjerner ved flytting

en: Hide solar system bodies while slewing?
nn: Gøym solsystemobjekt ved flytting?

en: Hide Milky Way while slewing?
nn: Gøym Mjølkevegen ved flytting

en: Hide constellation names while slewing?
nn: Gøym stjernebiletenamn ved flytting?

en: Hide constellation lines while slewing?
nn: Gøym stjernebiletelinjer ved flytting?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
nn: Gøym stjernebiletegrenser ved flytting?

en: Hide coordinate grid while slewing?
nn: Gøym rutenettet ved flytting?

en: Skymap Options
nn: Himmelkartinnstillingar

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
nn: Bruk horisontalkoordinatar? (elles, bruk ekvatoriale)

en: Set the Zoom Factor
nn: Oppgje forstørringsfaktoren

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
nn: Vel vinkelstorleik på synsfeltsymbolet (i bogeminutt)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
nn: Velg form til synsfeltsymbolet (0=kvadrat, 1=sirkel, 2=trådkors, 4=blink)

en: Select color for the FOV symbol
nn: Velg farge for synsfeltsymbolet

en: string
nn: streng

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
nn: Bruk animasjon ved dreiing (elles, «klikk» til ny fokus)

en: Correct for atmospheric refraction?
nn: Korriger for atmosfærisk refraksjon

en: Automatically attach name label to centered object?
nn: Sett merkelapp på det sentrerte objektet automatisk?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
nn: Set på mellombels namnelapp under stille musepeikar?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
nn: Skal planetspor gå over i himmelfarge? (elles er fargen konstant)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
nn: lysstyrke for svakaste stjerne namngjeven på kartet

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
nn: storleik på lyssterkaste stjerne gøymt under flytting

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
nn: storleik på lyssvakaste asteroide teikna på kartet

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
nn: storleik på lyssvakaste asteroide namngjeven på kartet

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
nn: Kometar nærare sola enn dette (i AU) er namngjevne på kartet

en: Could not download remote file.
nn: Klarte ikkje lasta ned fila over nettverket.

en: Download Error
nn: Feil ved nedlasting

en: Save Changes to Script?
nn: Lagra endringar i skriptet?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
nn: Endringane i skriptet er ikkje lagra. Vil du lagra før du lukkar?

en: Could not parse script.  Line was: %1
nn: Klarte ikkje tolka skriptet. Linja var: %1

en: true
nn: sann

en: Function index out of bounds.
nn: Funksjonsindeksen ligg utanfor grensene

en: false
nn: usann

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
nn: Funksjonen og Arg-skjermelementet passar ikkje saman. (forventa %1.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
nn: Nytt skript

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
nn: Lagra skriptet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
nn: Lagra skriptet som …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
nn: Skriptnamn:

en: Please Wait
nn: Vent litt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
nn: Intervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
nn: dag(ar)

en: Size: %1
nn: Storleik: %1

en: at %1
nn: ved %1

en: The night of %1
nn: Natta til %1

en: Star Clusters
nn: Stjernehopar

en: circumpolar
nn: sirkumpolar

en: does not rise
nn: står ikkje opp

en: Night duration: %1 hours
nn: Nattlengde: %1 timar

en: No Object Selected
nn: Ingen objekt er merka.

en: Object Not Found
nn: Fann ikkje objekt

en: Rises at: %1
nn: Står opp kl: %1

en: Transits at: %1
nn: Transitt kl: %1

en: Sets at: %1
nn: Nedgang kl: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
nn: Natta til DATO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
nn: på STAD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
nn: Vel kategori:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
nn: Objektnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
nn: Står opp kl.: 22.12

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
nn: Legg til i liste

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
nn: Lengd.gr:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
nn: Bredde.gr:

[ctx: seconds]
en: secs
nn: sek

[ctx: second]
en: sec
nn: sek

[ctx: minutes]
en: mins
nn: min

en: hour
nn: time

[ctx: hours]
en: hrs
nn: timar

en: day
nn: dag

en: week
nn: veke

[ctx: weeks]
en: wks
nn: veker

en: month
nn: månad

[ctx: months]
en: mths
nn: mdr

en: year
nn: år

[ctx: years]
en: yrs
nn: år

en: Adjust time step
nn: Juster tidssteg

en: Adjust time step units
nn: Juster tidsstegseiningar

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
nn: Oppgje tidsskala for simuleringsklokka. «1 s» tyder at klokka går i sanntid og held nøyaktig takt med CPU-klokka.  Høgare verdiar gjer at simuleringsklokka går fortare, lågare verdiar gjer at ho går seinare. Negative verdier gjer at simuleringa går baklengs.
    
    Det er to par opp/ned-knapper. Paret til venstre går gjennom alle tilgjengelege tidssteg etter kvarandre. Sidan det er eit stort tal tidssteg kan paret til høgre brukast til å hoppa til neste større/mindre tidseining. Dersom tidsskalaen for eksempel er «1 min», vil opp-knappen til høgre setja han til «1 tim», og høyre ned-knapp set han til «1 s»

[ctx: Map projection method]
en: No projection
nn: Ingen projeksjon

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
nn: Rektangulær

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
nn: Oppsettsfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
nn: Adresse til oppsettsfil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
nn: Bruk den oppgjevne oppsettsfila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
nn: Stjernekart:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
nn: JPEG-kvalitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
nn: Skriftstorleik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
nn: i grader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
nn: Projeksjon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
nn: Projeksjonstype:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
nn: Bakgrunnsbilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
nn: Bakgrunnsbilete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
nn: Bakgrunnsfarge:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
nn: Vel bakgrunnsfarge.
