kdeedu - en to sq translation catalogue (685 entries)

en: Sky
sq: Qielli

en: Messier Object
sq: Objekt i Përzier

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
sq: Objekti me lidhje

en: Star Name
sq: Emri i Yllit

en: Planet Name
sq: Emri i Planetit

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
sq: Emri i Kostelacionit

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
sq: Vija e Kostelacionit

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
sq: Kufiri i Kostelacionit

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
sq: Nxirr në Pah Kufirin e Kostelacionit

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
sq: Rruga e Qumështit

en: Equator
sq: Ekuatori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
sq: Ekliptik

en: Horizon
sq: Horizonti

en: Compass Labels
sq: Etiketat e busullës

en: Info Box Text
sq: Tekst në Kuti Informacioni

en: Info Box Selected
sq: Kutia e Informacionit u Zgjodh

en: Info Box Background
sq: Sfondi i Kutisë së Informacionit

en: Target Indicator
sq: Treguesi i Shënjestrës

en: User Labels
sq: Etiketat të Përdoruesit

en: Planet Trails
sq: Gjurmë Planeti

en: Angular Distance Ruler
sq: Vizore këndore e distancës

en: Observing List Label
sq: Etiketa e listës së vështrimit

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
sq: Ngjyrat e Parazgjedhura

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
sq: Pamje e Natës

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
sq: Skedari lokal i skemës së ngjyrës nuk mund të hapet.
    Skema nuk mund të regjistrohet.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
sq: Skedari tregues i skemës lokale të ngjyrës nuk mund të hapet.
    Skema nuk mund të regjistrohet.

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
sq: 7x35 Dylbi

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
sq: Një Gradë

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
sq: 30m në 1.3cm

en: No FOV
sq: Jo FOV

en: Could not upload image to remote location: %1
sq: Nuk mund të ngarkojmë imazhin në vendndodhjen e largët: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
sq: Ruaje

en: Save the image to disk
sq: Regjistroje imazhin në disk

en: Loading of the image %1 failed.
sq: Ngarkimi i imazhit %1 dështoi.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
sq: Një skedar i emërtuar "%1" ekziston tashmë. Ta mbishkruajmë atë?

en: Overwrite File?
sq: Ta Mbishkruajmë Skedarin?

en: Saving of the image %1 failed.
sq: Regjistrimi i imazhit %1 dështoi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
sq: Anullo

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
sq: Dielli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
sq: Mërkuri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
sq: Venusi (Afërdita)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
sq: Hëna

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
sq: Marsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
sq: Jupiteri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
sq: Saturni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
sq: Urani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
sq: Neptuni

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sq: &Skedari

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sq: &Modifiko

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sq: &Shfaq

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
sq: Shiriti Kryesor

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
sq: Shiriti i Proçeseve

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
sq: Yjet

en: Constellations
sq: Konstelacionet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
sq: Asteroidët

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
sq: Kometat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
sq: Galaktikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
sq: I Panjohur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
sq: Importo Kartelë

en: Show image of
sq: Shfaq imazhin e

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
sq: URL-ja nuk është e vlefshme. Dëshironi të hapni një dritare të shfletuesit
    për tek motori i kërkimit Google?

en: Invalid URL
sq: URL e Pavlefshme

en: Browse Google
sq: Shfletoni Google

en: Do Not Browse
sq: Mos Shfletoni

en: Show webpage about
sq: Shfaqni Faqen e Internetit rreth

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
sq: Imazhi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
sq: Informacioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
sq: Përshkrimi:

en: Ignore
sq: Injoro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
sq: Hiqe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
sq: Emri

en: Major Axis
sq: Boshti më i Madh

en: Minor Axis
sq: Boshti më i Vogël

en: Position Angle
sq: Këndi i Pozicionit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
sq: Versioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
sq: Ngjyrat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
sq: Të Përgjithshme

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
sq: i shumëfishtë

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
sq: i ndryshueshëm

en: G5 star
sq: yll G5

en: Dwarf planet
sq: Planet xhuxh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
sq: Pozicioni

en: Circumpolar
sq: Rrethpolar

en: Never rises
sq: Nuk ngrohet kurrë

en: Links
sq: Lidhjet

en: Advanced
sq: Të Avancuara

en: Log
sq: Hyrje

en: Record here observation logs and/or data on %1.
sq: Regjistro  këtu hyrjet e vëzhgimeve dhe të dhënave për %1.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
sq: Jeni i sigurtë se doni ta hiqni lidhjen %1?

en: Delete Confirmation
sq: Fshije Konfirmimin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
sq: Përmasa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
sq: Distanca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
sq: Magnituda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
sq: Ndriçimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
sq: Hiq lidhjen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
sq: Koordinatat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
sq: Lartësia:

en: Any
sq: Çfarëdo

en: Solar System
sq: Sistemi Diellor

en: Open Clusters
sq: Retë e Hapura

en: Globular Clusters
sq: Retë Globulare

en: Gaseous Nebulae
sq: Mjegullnaja e Gaztë

en: Planetary Nebulae
sq: Mjegullnaja Planetare

en: Andromeda Galaxy
sq: Galaktika Andromeda

en: No object named %1 found.
sq: Nuk u gjet asnjë objekt i emërtuar %1.

en: Bad object name
sq: Emër objekti jo i saktë

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
sq: Vlera e Saktë e Lëvizjes duhet të jetë midis 0.0 dhe 24.0.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
sq: Vlera e këndit duhet të jetë midis -90.0 dhe90.0.

en: Invalid Coordinate Data
sq: Të Dhëna të Pavlefshme të Koordinatës

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
sq: Vlera e Azimuthit duhet të jetë midis 0.0 dhe 360.0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
sq: Vlera e lartësisë duhet të jetë midis -90.0 dhe 90.0.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
sq: Këndi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
sq: Hyrja e Djathtë

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
sq: Tregues i ri FOV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
sq: gradë

en: Invalid URL: %1
sq: URL e pavlefshme: %1

en: Could Not Open File
sq: Nuk Mundëm të Hapim Skedarin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
sq: Statistikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
sq: Porti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
sq: &Tjetër

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
sq: E Përzgjedhur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
sq: Asnjë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
sq: Gjendja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
sq: Magnituda

en: %1 is online.
sq: %1 është në linjë.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
sq: Paneli i Kontrollit INDI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
sq: Vetë Përshkallëzo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
sq: arcminuta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
sq: Kreu i FITS

en: Linear Scale
sq: Shkallë Lineare

en: Logarithmic Scale
sq: Shkallë Logaritmike

en: Square Root Scale
sq: Shkallë rrënje Katrore

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
sq: Histogrami

en: Save Changes to FITS?
sq: T@i regjistrojmë ndryshimet e FITS?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
sq: Skedari i tanushëm FITS jka ndryshime të paregjistruara. Dëshironi t'i regjistroni para se ta mbyllni atë?

en: Cannot start INDI server: port error.
sq: Nuk mundëm të nisim serverin INDI: gabim në port.

en: Failed to open INDI Driver file: %1
sq: Dështuam në hapjen e skedarit të driverave INDI: %1

en: Error: the port number is invalid.
sq: Gabim: Numri i portit është i pavlefshëm.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
sq: Mbartësi: %1 Porti: %2 ekzistojnë tashmë.

en: You need to disconnect the client before removing it.
sq: Juve ju nevojitet ta shkëpusni klientin para se ta hiqni atë.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
sq: A jeni i sigurtë që doni ta hiqni klientin %1?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
sq: Menaxhuesi i Pajisjes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
sq: Pajisja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
sq: Mënyra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
sq: Lokale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
sq: Serveri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
sq: Klienti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
sq: Mbartësit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
sq: Ndrysho...

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
sq: Nuk ka pajisje INDI të aktivizuara për momentin. Për të nisur pajisjet, ju lutemi zgjidhni pajisjet nga Menaxhuesi i Pajisjeve në menunë e pajisjeve.

en: Add Host
sq: Shto Mbartës

en: Modify Host
sq: Modifiko Mbartësin

en: Cannot open file %1 for reading
sq: Nuk mund të hapim skedarin %1 për ta lexuar

en: Upload
sq: Ngarko

en: Data file saved to %1
sq: Skedarët e të dhënave u regjistruan tek %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
sq: &Mbrapsht

en: Rise time: %1
sq: Koha e lindjes: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
sq: Koha e perëndimit: %1

en: No rise time: Circumpolar
sq: Nuk ka kohë lindje: Circumpolar

en: No set time: Circumpolar
sq: Nuk ka kohë perëndimi: Circumpolar

en: No rise time: Never rises
sq: Nuk ka lindje: Nuk lindet kurrë

en: No set time: Never rises
sq: Nuk ka kohë perëndimi: Nuk perëndon kurrë

en: Transit time: %1
sq: Koha e tranzitit: %1

en: Empty sky
sq: Qiell i zbrazët

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
sq: Shfaq Imazhin SDSS

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
sq: Shfaq Imazhin DSS

en: star
sq: yll

en: Solar system object
sq: Objekt i sistemit diellor

en: Center && Track
sq: Qendër && Gjurmo

en: Angular Distance To...            [
sq: Distanca Këndore për tek... [

en: Remove Label
sq: Hiq Shënimin

en: Attach Label
sq: Ngjit Etiketën

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
sq: Hollësitë

en: Remove Trail
sq: Hiq Gjurmë

en: Add Trail
sq: Shto Gjurmë

en: Stop &Tracking
sq: Ndalo &Gjurmimin

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
sq: C Perëndimor

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
sq: UJORI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
sq: DASHI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
sq: GAFORRJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
sq: BRICJAPI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
sq: KASIOPEA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
sq: CENTAURI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
sq: CEFEU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
sq: KAMELEONI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
sq: KORBI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
sq: KRYQI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
sq: MJELLMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
sq: DELFINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
sq: DRAKO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
sq: BINJAKËT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
sq: HERKULI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
sq: LUANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
sq: LUANI I VOGËL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
sq: LIRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
sq: ORIONI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
sq: FENIKSI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
sq: PESHQIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
sq: SHIGJETARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
sq: SHIGJETARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
sq: AKREPI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
sq: DEMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
sq: ARUSHA E MADHE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
sq: ARUSHA E VOGËL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
sq: VIRGJËRESHA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
sq: C Kinez

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
sq: DIPPER VERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
sq: KRAHËT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
sq: KARROCA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
sq: BISHTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
sq: DAULLJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
sq: TRE HAPAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
sq: ROJAT PERANDORAKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
sq: BRIRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
sq: SHTEGU MBRETËROR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
sq: KUZHINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
sq: BRESHKA E LUMIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
sq: STOMAKU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
sq: GJENERALI I MADH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
sq: MURI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
sq: KËMBËT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
sq: RRËNJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
sq: KORRIDORI FLUTURUES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
sq: GARDHI I JASHTËM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
sq: SHTATË SHKËLQESITË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
sq: TREGU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
sq: PESË KARROT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
sq: GJUHA E MBLEDHUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
sq: RRJETA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
sq: BANJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
sq: EKRANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
sq: TREGU I USHTARËVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
sq: DEPOJA KATRORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
sq: TRE YJET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
sq: KATËR KANALET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
sq: PUSI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
sq: LUMI JUGOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
sq: LUMI VERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
sq: PESË MBRETËRIT FEUDALË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
sq: LËNDINAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
sq: DEPOJA E RRUBMULLAKËT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
sq: PALLATI I PURPURT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
sq: RRJETA E ZGJERUAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
sq: ARSENALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
sq: GREMÇI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
sq: PALLATI SUPREM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
sq: PUSI I ZHADES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
sq: SHTIZA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
sq: ANIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
sq: MAUZOLEU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
sq: QENI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
sq: TEMPULLI I ZOTIT TË TOKËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
sq: HARKU DHE SHIGJETA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
sq: MORTAJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
sq: KULMI I ÇATISË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
sq: KOPSHTI I KARROCAVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
sq: BUBULLIMA DHE VETËTIMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
sq: PORTA E PALLATIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
sq: ZBRAZËTIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
sq: VAJZA DRITHËRUESE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
sq: VAJZA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
sq: BUALLI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
sq: ZEMRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
sq: DHOMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
sq: PRANVERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
sq: NGULIMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
sq: SHIGJETA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
sq: FLAMURI DJATHTAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
sq: FLAMURI MAJTAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
sq: SHTRATI I GRUAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
sq: DERA PERËNDIMORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
sq: DERA LINDORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
sq: ARAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
sq: YLLI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
sq: FANTAZMAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
sq: TRIKËMBËSHI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
sq: QAFA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
sq: OFICERI I TREGUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
sq: C Egjiptiane

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
sq: KËMBA E PËRPARME E DEMIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
sq: DY POLET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
sq: LUANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
sq: DY NOFULLAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
sq: ZOGU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
sq: TREKËNDËSHI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
sq: ANIJA E LUMIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
sq: KROKODILI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
sq: GJIGANDI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
sq: HIPOPOTAMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
sq: ÇIFT SHKALLËSH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
sq: PESHKU KHANUWY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
sq: NOFULLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
sq: DELJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
sq: YJET E UJIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
sq: DY RREZET E DIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
sq: DY VENDE TË LARGËTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
sq: QENTË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
sq: KOCKAT E QAFËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
sq: DY NË BALLË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
sq: KOCKAT E KRAHARORIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
sq: VRAPUESIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
sq: MBARTËSI I FLLUSKAVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
sq: AI QË NGELET PAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
sq: C Koreane

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
sq: FERMA E KRYEQYTETIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
sq: DINJITETI I MBRETIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
sq: EMËRIMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
sq: PORTA E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
sq: BARAZIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
sq: NDIHMËSI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
sq: POZICIONI I MBRETIT TË SHENJTË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
sq: QAFA E DRAGOIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
sq: PRERJA E KOKËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
sq: GJYKATËSI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
sq: FLAMURI QË VALËVITET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
sq: SHTIZA E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
sq: VENDI I JETËGJATËSISË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
sq: THIRRJA E VIZITORIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
sq: QUMËSHTI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
sq: SHTËPIA E MBRETËRESHËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
sq: KARROJA E VJETËR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
sq: KARROCA E MBRETIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
sq: GJENERALI I KALORËSISË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
sq: KALORËSIA E PERANDORIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
sq: GJENERALI I TRUPAVE TË KËMBËSORISË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
sq: RRUGA E LINDJES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
sq: MBAJTËSJA E PORTËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
sq: KYÇI DHE ÇELËSI I DERËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
sq: DËNIMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
sq: OBORRI MBRETËROR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
sq: TELLALLI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
sq: DIELLI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
sq: RRUGA E PERËNDIMIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
sq: FRONI I PERANDORIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
sq: PESË TRUPAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
sq: LUMI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
sq: LUTËSI PËR PASARDHËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
sq: PESHKU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
sq: PARASHIKIMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
sq: OBORRI PËR PERANDORESHAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
sq: PALLATI I SHENJTË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
sq: KREU I QYTETIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
sq: NDËRTESA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
sq: KOMBET VERI-LINDORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
sq: FERMERI PLAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
sq: BRESHKA E SHPEJTË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
sq: RRUGA PËR PERANDORIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
sq: DRIDHËSI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
sq: LUMI PRANË KULLËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
sq: DAULLJA E LUMIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
sq: SHKOPI I DAULLES SË QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
sq: BARIU I LOPËVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
sq: BREGU I HAPUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
sq: OFICERI PËR KARROT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
sq: HEKURUDHA E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
sq: FRUTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
sq: FARA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
sq: SHPORTA PËR ZONJAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
sq: DAMA E OBORRIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
sq: GABIMI I GJYKATËSIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
sq: GABIMI I TË BETUARIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
sq: I FALET JETA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
sq: NDËSHKOHET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
sq: SHTËPIJA BOSH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
sq: KËSHTJELLA ME RRETHIM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
sq: RRIPI PËR FUSTANIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
sq: DHËNDËRRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
sq: NJERIU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
sq: MAGAZINA E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
sq: VARRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
sq: MBULESA E SHTËPISË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
sq: MORTAJA E PRISHUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
sq: GJARPËRI QË NGJITET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
sq: PALLATI I PERANDORIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
sq: PALLATI I SHKËPUTUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
sq: NDRIÇIMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
sq: TRUPAT E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
sq: FSHATI PËR PATRULLIM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
sq: RRJETA E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
sq: BOSHTI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
sq: MURI LINDOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
sq: INXHINIERI CIVIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
sq: VETËTIMAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
sq: RE DHE SHI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
sq: AUTOSTRADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
sq: OFICERI PËR KARROCËN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
sq: ANA E RRUGËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
sq: MBUROJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
sq: PORTA JUGORE E PERANDORIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
sq: EKRANI RRETHUES I JASHTËM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
sq: BANJOJA E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
sq: ARKITEKTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPERATOR
sq: PERANDORI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
sq: KULLA KRYESORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
sq: BEDENI I MAJTË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
sq: BEDENI I DJATHTË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
sq: MAGAZINA E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
sq: DEPOJA E DRITHIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
sq: ANIJA E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
sq: DEPOZITA E UJIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
sq: FUSHA ME DRITHË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
sq: STOMAKU I TIGRIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
sq: MAGAZINA E MIELLIT PËR SHËRBIME FETARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
sq: MAGAZINA E DRITHIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
sq: SHAMANI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
sq: VESHI DHE SYRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
sq: HËNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
sq: KODRA E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
sq: KONSPIRACIONI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
sq: GARAZHI I KARROVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
sq: MBRETËRIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
sq: PORTA E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
sq: FSHATI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
sq: BELVEDERE I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
sq: GJENERALI I KUFIRIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
sq: FLAMURI I PERANDORIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
sq: NËNTË TERRITORET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
sq: KOPSHTI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
sq: FLAMURI I ULUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
sq: PARASHIKIMI I KATASTROFËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
sq: DREJTUESI I TRE TRUPAVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
sq: FORCË VËZHGUESE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
sq: PUSI PËR USHTARËT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
sq: PUSI I ZHADES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
sq: EKRAN QË MBYLLET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
sq: SHIGJETA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
sq: DRURËT NË STIVË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
sq: LUMI VERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
sq: PESË ZOTAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
sq: GOTA E VERËS E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
sq: MURI LINDOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
sq: KONTROLLI I PËRMBYTJEVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
sq: BALANCA E UJIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
sq: KATËR SHPIRTRAT E LUMIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
sq: LUMI JUGOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
sq: PORTA BINJAKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
sq: HARKU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
sq: YLLI I UJKUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
sq: TREGU PËR USHTRINË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
sq: NIPAT DHE MBESAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
sq: DJALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
sq: TË RRITUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
sq: BURRI PLAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
sq: PROSHUTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
sq: SYRI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
sq: PIRGU ME TË VDEKUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
sq: URA E GJELBËR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
sq: KUZHINA E JASHTME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
sq: QENI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
sq: SHPIRTI I GURYOUNG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
sq: FLAMURI I OFICERIT TË VERËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
sq: OFICERI I KUZHINËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
sq: BARAZI DHE NDERSHMËRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
sq: PERANDORI HEONWON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
sq: KRYEQYTETI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
sq: DREJTUESI I MBJELLJEVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
sq: OFICERI I VARRIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
sq: VARRI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
sq: KRAHU U ZOGUT TË KUQ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
sq: POÇARIA LINDORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
sq: KARROJA E PERANDËRIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
sq: RËRË PËR JETË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
sq: PORTA E TRUPAVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
sq: KALORËSI ROJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
sq: PESË ZOTËRINJ FEUDALË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
sq: MURI I ULËT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
sq: MURI I LARTË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
sq: NËNTË LORDË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
sq: TRUPI I TIGRIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
sq: PRINCI I KURORËS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
sq: PESË PERANDORËT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
sq: TRE MINISTRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
sq: OFICERI PËR TURMËN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
sq: OBSERVATORI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
sq: OFICERI FEMËR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
sq: ZONË E GJERË QËNDRIMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
sq: TETË DRITHËRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
sq: ROJE I PËRPARIMIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
sq: VIRTYTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
sq: ZOTI I LUFTËS SË PERANDORIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
sq: ZOTI I MOTIT TË PERANDORIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
sq: KUZHINA E BRENDSHME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
sq: LËKUNDJA E FLAMURIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MINISTER
sq: MINISTRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
sq: GJENERALI DHE MINISTRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
sq: BURGU I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
sq: GJASHTË DEPARTAMENTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
sq: SHKALLËT E BRENDSHME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
sq: SHTIZA E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
sq: MBULESA E PERANDORIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
sq: VENDI PËR PESË PERANDORË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
sq: VITET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
sq: KUZHINA E QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
sq: POLI I VERIUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
sq: URË NJË KALIMËSHE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
sq: PERANDORI I MADH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
sq: OFICER PËR OPINIONIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
sq: BOSHTI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
sq: SEKRETARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
sq: NUSJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
sq: SHPORTA E GRUAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
sq: BURGU I GJYKATËSIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
sq: MBUROJA E PURPURT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
sq: RREGULLI I QIELLIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
sq: SHTATË MINISTRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
sq: MBUROJA E TREGUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
sq: LORDI FEUDAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
sq: FRONI I PERANDORIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
sq: FAMILJA MBRETËRORE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
sq: KREU I FAMILJES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
sq: KUJTIMET E FAMILJES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
sq: OFICERI PËR FAMILJEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
sq: KULLA NË TREG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
sq: PESHORJA E DRITHIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
sq: RREGULLIMI I MASËS SË DRITHIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
sq: EUNUKU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
sq: OFICERI PËR KARROT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
sq: MATËSI I NJËSIVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
sq: KASAPHANA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
sq: OFICERI PËR STOLITË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
sq: MBRETËROR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
sq: MONEDHAT QË BIEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
sq: DORA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
sq: GJARPËRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
sq: OXHAKU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
sq: RRUGA E GARAVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
sq: KAFSHA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ELK
sq: DRERI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
sq: SHTATË VAJZA TË VOGLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SALAMANDER
sq: SALAMANDRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
sq: BRESHKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
sq: ANIJA E MADHE E TAMA RERETI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
sq: NJERIU ME KËMBËT E NDARA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
sq: HARDHUCA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
sq: I MAHI I PARË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
sq: GJURMËT E LEPURIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
sq: i VOGLI I PARË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
sq: GOJA E UJKUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
sq: PESHKATARËT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
sq: KARROCA E GRUAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
sq: KARROCA E BURRAVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
sq: FUSHA E BETEJËS ASAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
sq: C Polineziane

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
sq: STROFULLA E MACES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
sq: ZËRI I LUMTURISË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
sq: SHTATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
sq: TREKËNDËSHI I LUNDRIMTARIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
sq: ZOGU FREGATË

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
sq: KUJDESET NGA HËNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
sq: DELFINI

[ctx: Sky Culture]
en: Western
sq: Perëndimore

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
sq: Kineze

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
sq: Egjiptiane

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
sq: Koreane

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
sq: Norvegjeze

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
sq: Polineziane

[ctx: City in Macedonia]
en: Skopje
sq: Shkupi

[ctx: Country name]
en: Sweden
sq: Suedia

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
sq: Gërvishtje nga Përplasja e Kometës (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
sq: Satelitë Galileanë (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
sq: Stuhi Pluhuri Globale (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
sq: Jupiteri dhe Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
sq: Shfaq Imazhin e APOD

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
sq: Shfaq Imazhin e APOD (Radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
sq: Shfaq Imazhin e APOD (I uljes në Venus)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
sq: Shfaq një Kolazh të Saturnit dhe hënave

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
sq: Shfaq Imazh HST

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
sq: Shfaq Imazh HST (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
sq: Shfaq Imazh HST (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
sq: Shfaq Imazh HST (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
sq: Shfaq Imazh HST (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
sq: Shfaq Imazh HST (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
sq: Shfaq Imazh HST (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
sq: Shfaq Imazh HST (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
sq: Shfaq Imazh HST (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
sq: Shfaq Imazh HST (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
sq: Shfaq Imazh HST (i detajuar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
sq: Shfaq Imazh HST (I Detajuar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
sq: Shfaq Imazh HST (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
sq: Shfaq Imazh HST (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
sq: Shfaq Imazh HST (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
sq: Shfaq Imazh HST (yjet në M 31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
sq: Shfaq HST (Unazat dhe Hënat)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
sq: Shfaq Imazh KPNO AOP

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
sq: Shfaq Imazh MGS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
sq: Shfaq Mozaikun NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
sq: Shfaq Imazhin NOAO

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
sq: Shfaq Imazhin NOAO (Halpa)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
sq: Shfaq Imazhin NOAO (Optikal)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
sq: Shfaq Imazhin e SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
sq: Shfaq Imazhin e Spitzer

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
sq: Shfaq Imazhin e Diellit

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
sq: Shfaq Imazhin e Viking Lander

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
sq: Shfaq Imazhin e Voyager 1

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
sq: Imazh i Eklipsit Total

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
sq: Eklips i Trefishtë (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
sq: Kometa Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
sq: Imazhe të Përditshme Diellore

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
sq: Misionet e NASA në Mars

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
sq: Faqja e Informacionit të SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
sq: Programi Apollo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
sq: Misioni Cassini

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
sq: "Fytyra" në Mars

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
sq: Misioni Galileo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
sq: Misioni Magellan

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
sq: Misioni Mariner 10

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
sq: Shoqëria e Marsit

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
sq: Misionet e Voyager

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
sq: Hatalogu i plotë i Marsit

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
sq: Mirëseerdhët në Mars!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
sq: Faqja e Wikipedia

en: Catalogs
sq: Katalogët

en: Guides
sq: Guidat

en: Could not open file %1
sq: Nuk mund të hapim skedarin %1

en: Script Validation Failed
sq: Vlerësimi i Skriptit Dështoi

en: Run Nevertheless
sq: Nise Gjithësesi

en: Running script: %1
sq: Duke nisur skriptin: %1

en: Script finished.
sq: Skripti përfundoi.

en: Switch to Star Chart Colors?
sq: Të kalojmë në Ngjyrat e Grafikut me Yje?

en: Switch Color Scheme
sq: Ndrysho Skemën e Ngjyrave

en: Do Not Switch
sq: Mos e Ndrysho

en: Engage &Tracking
sq: Nis &Gjurmimin

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
sq: Vendosn Këndin e Pamjes që Dëshironi

en: Critical File Not Found: %1
sq: Një Skedar Kritik nuk u Gjet: %1

en: Reading time zone rules
sq: Duke lexuar rregullat e zonës kohore

en: Loading city data
sq: Duke ngarkuar të dhënat e qytetit

en: Loading sky objects
sq: Duke ngarkuar objektet e qiellit

en: Loading Image URLs
sq: Duke ngarkuar URL-të e imazheve

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
sq: Nuk mundëm të vendosim kohën: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
sq: Nuk mundëm të vendosim vendndodhjen e emërtuar %1, %2, %3

en: Download New Data...
sq: Duke Shkarkuar Të Dhëna Të Reja...

en: Downloads new data
sq: Shkarkon Të Dhëna Të Reja

en: &Save Sky Image...
sq: &Regjistro Imazhin e Qiellit...

en: &Run Script...
sq: &Nise Skriptin...

en: Set Time to &Now
sq: Vendose Kohën Tek &Tani

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
sq: &Vendose Kohën...

en: Stop &Clock
sq: Ndale &Orën

en: &Zenith
sq: &Zeniti

en: &North
sq: &Veriu

en: &East
sq: &Lindja

en: &South
sq: &Jugu

en: &West
sq: &Perëndimi

en: &Find Object...
sq: &Gjej Objektin...

en: &Default Zoom
sq: &Zmadhim i Parazgjedhur

en: &Stereographic
sq: &Stereografik

en: Show Statusbar
sq: Shfaq Shiritin e Statusit

en: &FOV Symbols
sq: &FOV Simbolet

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
sq: &Gjeografike...

en: Device Manager...
sq: Menaxhuesi i Pajisjeve...

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
sq: Yjet

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
sq: Qielli i Thellë

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
sq: Sistemi Diellor

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
sq: Rruga e Qumështit

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
sq: Truall

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
sq: Flamurët

en: Toggle flags
sq: Ndërro flamurët

en: Edit FOV Symbols...
sq: Modifiko Simbolet FOV...

en:  Welcome to KStars
sq:  Mirëseerdhët në KStars

en: nothing
sq: asgjë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
sq: Shto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
sq: Teleskopi

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
sq: E Bardhë e Qëndrueshme

en: New Color Scheme
sq: Skemë e Re Ngjyre

en: Could not upload file
sq: Nuk mund të ngarkojmë skedarin

en: Object Details
sq: Detajet e Objektit

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
sq: Hëna e plotë

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
sq: Hëna e re

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
sq: Çereku i parë

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
sq: Çereku i tretë

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
sq: Faqja në rritje

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
sq: Faqja përgjysëm

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
sq: Faqja e zënë

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
sq: Faqja në rritje

en: unknown
sq: e panjohur

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
sq: Teleskopi %1 nuk është në linjë. Ju lutemi lidhuni dhe provoni përsëri.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
sq: Data dhe ora

en: Do Not Try
sq: Mos e Provo

en: Download Error
sq: Gabim Shkarkimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
sq: Shtoje në Listë

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
sq: Gjatësia:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
sq: Gjerësia:

en: year
sq: viti

[ctx: years]
en: yrs
sq: vitet

en: Adjust time step
sq: Rregulloni kohën

en: Adjust time step units
sq: Rregulloni njësitë e kohës
