kstars - en to sv translation catalogue (7790 entries)

en: Sky
sv: Himmel

en: Messier Object
sv: Messier-objekt

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
sv: Objekt med länkar

en: Star Name
sv: Stjärnnamn

en: Deep Sky Object Name
sv: Namn på avlägset himmelsobjekt

en: Planet Name
sv: Planetnamn

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
sv: Stjärnbildsnamn

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
sv: Stjärnbildslinje

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
sv: Stjärnbildsgräns

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
sv: Markerad stjärnbildsgräns

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
sv: Vintergatan

en: Equator
sv: Ekvator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
sv: Ekliptikan

en: Horizon
sv: Horisont

en: Local Meridian
sv: Lokal meridian

en: Compass Labels
sv: Kompassbeteckningar

en: Equatorial Coordinate Grid
sv: Ekvatoriellt koordinatnät

en: Horizontal Coordinate Grid
sv: Horisontellt koordinatnät

en: Info Box Text
sv: Text i informationsruta

en: Info Box Selected
sv: Markerad informationsruta

en: Info Box Background
sv: Bakgrund för informationsruta

en: Target Indicator
sv: Målindikering

en: User Labels
sv: Användarbeteckningar

en: Planet Trails
sv: Planetspår

en: Angular Distance Ruler
sv: Vinkelavståndslinjal

en: Observing List Label
sv: Beteckning för observationslista

en: Star-Hop Route
sv: Väg från stjärna till stjärna

en: Visible Satellites
sv: Synliga satelliter

en: Satellites
sv: Satelliter

en: Satellites Labels
sv: Satellitbeteckningar

en: Supernovae
sv: Supernovor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artificialHorizonCheck)
en: Artificial Horizon
sv: Artificiell horisont

en: RA Guide Error
sv: RA-guidningsfel

en: DEC Guide Error
sv: DEK-guidningsfel

en: Solver FOV
sv: Synfältslösningsverktyg

en: Sensor FOV
sv: Sensorsynfält

en: HiPS Grid
sv: HiPS-rutnät

en: FITS Image Object Label
sv: Objektbeteckning för FITS-bild

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
sv: Förvalda färger

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
sv: Stjärnkarta

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
sv: Nattseende

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
sv: Lokal färgschemafil kunde inte öppnas.
    Schemat kan inte sparas.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
sv: Lokal indexfil för färgschema kunde inte öppnas.
    Schemat kan inte sparas.

en: Data verification failed
sv: Dataverifiering misslyckades

en: File verification failed
sv: Filverifiering misslyckades

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: Downloading Data...
sv: Laddar ner data...

en: Awaiting response from server...
sv: Väntar på svar från servern...

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
sv: 7x35 kikare

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
sv: En grad

[ctx: use HST field-of-view indicator]
en: HST WFPC2
sv: Hubbles WFPC2

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
sv: 30 m vid 1,3 cm

en: No FOV
sv: Inget synfält

en: KStars Exported Sky Image
sv: Kstars exporterad himmelsbild

en: Error: Unable to save image: %1
sv: Fel: Kunde inte spara bild: %1

en: Saved image to %1
sv: Sparade bild till %1

en: Could not upload image to remote location: %1
sv: Kunde inte ladda upp bild till fjärrplats: %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
sv: Kunde inte exportera bild: Webbadressen %1 ogiltig

[ctx: @title:window]
en: KStars image viewer: %1
sv: Kstars bildvisning: %1

en: Invert colors
sv: Invertera färger

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
sv: Invertera bildens färger. Det är ibland användbart för att öka kontrasten. Det påverkar bara visningen och inte vad som sparas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
sv: Spara

en: Save the image to disk
sv: Spara bilden på disk

en: Remove temporary file %1 from disk?
sv: Ta bort tillfällig fil %1 från hårddisken?

en: Confirm Removal
sv: Bekräfta borttagning

en: Download
sv: Laddar ner

en: Please wait while image is being downloaded...
sv: Vänta medan bilden laddas ner...

en: Image Viewer
sv: Bildvisning

en: Loading of the image %1 failed.
sv: Misslyckades ladda bilden %1.

[ctx: @title:window]
en: Save Image
sv: Spara bild

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
sv: En fil med namn "%1" finns redan. Skriv över den?

en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

en: Saving of the image %1 failed.
sv: Misslyckades spara bilden %1.

en: DSS Download
sv: DSS-nerladdning

en: Please wait while DSS image is being downloaded...
sv: Vänta medan DSS-bild laddas ner...

en: Auto close in ...
sv: Automatisk instängning ...

en: Question
sv: Fråga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
sv: Ja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
sv: Nej

en: Warning
sv: Varning

en: Continue
sv: Fortsätt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
sv: Avbryt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
sv: Fel

en: Sorry
sv: Tyvärr

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
sv: Information

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNE
sv: NNÖ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NE
sv: NÖ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ENE
sv: ÖNÖ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: E
sv: Ö

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ESE
sv: ÖSÖ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SE
sv: SÖ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSE
sv: SSÖ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
sv: SSV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
sv: SV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
sv: VSV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
sv: V

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
sv: VNV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
sv: NV

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
sv: NNV

en: The selected Astrometry Index File Location:
     %1 
     does not exist.  Do you want to make the directory?
sv: Den valda platsen för Astrometry indexfil:
     %1 
    finns inte. Vill du skapa katalogen?

en: Make Astrometry Index File Directory?
sv: Skapa indexfilkatalog för Astrometry?

en: The Default Astrometry Index File Location was created.
sv: Standardplatsen för Astrometry indexfil har skapats.

en: The Default Astrometry Index File Directory does not exist and was not able to be created.
sv: Standardkatalogen för Astrometry indexfil finns inte och kunde inte skapas:

en: Astrometry Configuration File Read Error.
sv: Läsfel av inställningsfil för Astrometry.

en: Internal Astrometry Configuration File Write Error.
sv: Internt skrivfel av inställningsfil för Astrometry.

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2/NEF to JPEG.
sv: Kan inte hitta dcraw och cjpeg. Installera nödvändiga verktyg för att konvertera CR2/NEF till JPEG.

en: Cannot open %1: %2
sv: Kan inte öppna %1: %2

en: Cannot unpack_thumb %1: %2
sv: Kan inte packa upp miniatyrbild %1: %2

en: Cannot write %s %1: %2
sv: Kan inte skriva %s %1: %2

[ctx: @title:window]
en: Startup Wizard
sv: Startguide

en: &Next >
sv: &Nästa >

en: < &Back
sv: < Till&baka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHManualDone)
en: Done
sv: Klar

en: There was no default data directory found in the app bundle.
sv: Ingen standarddatakatalog hittades i applikationspacken.

en: There was a problem creating the data directory ~/Library/Application Support/.
sv: Ett problem uppstod när datakatalogen ~/Library/Application Support/ skulle skapas.

en: File write error.
sv: Filskrivfel.

en: Data folder permissions error.
sv: Åtkomstskyddsfel för datakatalog.

[ctx: default theme name]
en: Default
sv: Standard

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
sv: Beskärt område kommer att skalas till %1 x %2

[ctx: @title:window]
en: Edit Thumbnail Image
sv: Redigera miniatyrbild

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
sv: Område att beskära: [%1,%2  %3 x %4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
sv: Miniatyrbildseditor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
sv: Område att beskära: [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
sv: (område att beskära skalas till 200 x 200)

en: Loading images...
sv: Laddar bilder...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
sv: Sökresultat:

en: Failed to load image at %1
sv: Misslyckades ladda bild från %1

en: Failed to load image
sv: Misslyckades ladda bild

en: Choose Thumbnail Image
sv: Välj en miniatyrbild

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
sv: Miniatyrbildsväljare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
sv: Ange bildens plats:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
sv: Nuvarande miniatyrbild:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
sv: Redi&gera bild...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
sv: Avmarkera bild

[ctx: @title:window]
en: XPlanet Solar System Simulator: %1
sv: XPlanet solsystemsimulator: %1

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
sv: Solen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
sv: Merkurius

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
sv: Jorden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
sv: Månen

en: Ganymede
sv: Ganymedes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
sv: Saturnus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
sv: Neptunus

en: This allows you to select a new object/target for XPlanet to view
sv: Låter dig välja ett nytt objekt/mål att visa i XPlanet

en: from
sv: från

en: This allows you to select a viewing location
sv: Låter dig välja en plats att visa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
sv: Plats:

en: XPlanet Latitude, Longitude, and object radius in %. This is only valid when viewing the object from the same object
sv: XPlanet latitud, longitud och objektradie i procent. De är bara giltiga när objektet visas från samma objekt.

en: Reset XPlanet Location to the location specified in the XPlanet Options
sv: Återställ XPlanet-platsen till platsen angiven i XPlanet-alternativen

en: Hover over target and freely rotate view with mouse in XPlanet Viewer
sv: Håll musen över målet och rotera fritt i XPlanet-visning

en: Recenters the XPlanet image once it has been moved
sv: Centrerar XPlanet-bilden igen efter den har flyttats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: FOV:
sv: Synfält:

en: Sets the FOV to the Specified value.   Note: has no effect if hovering over object.
sv: Ställer in synfältet till angivet värde. Observera: Har ingen effekt när musen hålls över objekt.

en: Zoom to the current KStars FOV.   Note: has no effect if hovering over object.
sv: Zooma till aktuellt synfält i Kstars. Observera: Har ingen effekt när musen hålls över ett objekt.

en: Zoom to a specific FOV. This has no effect when hovering over an object
sv: Zooma till ett specifikt synfält. Det har ingen effekt när musen hålls över ett objekt.

en: Optimum FOV for the target, FOV parameter not specified.  Note: has no effect if hovering over object.
sv: Optimalt synfält för målet. Synfältsparameter ej angiven. Observera: Har ingen effekt när musen hålls över objekt.

en: Set the view rotation to the desired angle
sv: Ställ in visningsrotationen till önskad vinkel

en: Rotate the view 180 degrees
sv: Rotera visningen 180 grader

en: Reset view rotation to 0
sv: Nollställ visningsrotation till 0

en: Bring up XPlanet Options
sv: Visa XPlanet-alternativ

en: Allows you to set the XPlanet time to a different date/time from KStars
sv: Låter dig ställa in XPlanet-tiden till ett annat datum och en annan tid än i Kstars

en: Sets the XPlanet time to the current KStars time
sv: Ställer in XPlanet-tiden till aktuell Kstars-tid

en: Current XPlanet Time
sv: Aktuell XPlanet-tid

en: This sets the time step from the current XPlanet time, good for viewing events
sv: Det här ställer in tidsstegen från aktuell XPlanet-tid, bra för att visa händelser

en: This sets the time step from the current XPlanet time
sv: Ställer in tidsstegen från aktuell XPlanet-tid

en: years
sv: år

en: months
sv: månader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
sv: dagar

en: hours
sv: timmar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_1_2_7)
en: minutes
sv: minuter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs0c) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas0c) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas2c) i18n: ectx: p
en: seconds
sv: sekunder

en: Lets you change the units for the timestep in the animation
sv: Låter dig ändra enhet för tidssteget i animeringen

en: Lets you run the animation
sv: Låter dig starta animeringen

en: Resets the animation to 0 timesteps from the current XPlanet Time
sv: Nollställer animeringen till 0 tidssteg från den aktuella XPlanet-tiden

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
sv: Binärsökvägen till xplanet är tom i inställningsrutan.

en: The configured Xplanet binary does not exist or is not executable.
sv: Den inställda binärfilen Xplanet finns inte eller går inte att köra.

en: XPlanet View: %1 from %2 on %3
sv: XPlanet-visning: %1 från %2 på %3

en: XPlanet View: %1 from %2 on %3 at FOV: %4 deg
sv: XPlanet-visning: %1 från %2 på %3 med synfält: %4 grader

en: Loading of the image of object %1 failed.
sv: Inläsning av bilden på objekt %1 misslyckades.

en: XPlanet failed to generate the image for object %1 before the timeout expired.
sv: XPlanet misslyckades skapa bilden för objekt %1 innan tidsgränsen löpte ut.

en: Error making FIFO file %1: %2.
sv: Fel när FIFO-fil %1 skulle skapas: %2.

en: Choose a field-of-view
sv: Välj ett synfält

en: FOV to render in XPlanet:
sv: Synfält att återge i XPlanet

en: Saving of the image to %1 failed.
sv: Misslyckades spara bilden i %1.

en: Catalog with that ID already exists.
sv: Katalog med den identifieraren finns redan.

en: Catalog could not be found.
sv: Katalog kunde inte hittas.

en: Catalog with id=%1 not found.
sv: Katalog med identifierare = %1 hittades inte.

en: Catalog is immutable!
sv: Katalogen är inte ändringsbar.

en: The object is already in the catalog!
sv: Objektet finns redan i katalogen.

en: Could not insert object! %1
sv: Kunde inte infoga objekt. %1

en: Output file is not writable.
sv: Utdatafilen är inte skrivbar.

en: Could not attach output file.<br>%1
sv: Kunde inte ansluta utdatafil.<br>%1

en: Could not copy catalog to output file.<br>%1
sv: Kunde inte kopiera katalog till utdatafil.<br>%1

en: Could not create catalog registry in output file.<br>%1
sv: Kunde inte skapa katalogregister i utdatafil.<br>%1

en: Could not insert catalog into registry in output file.<br>%1
sv: Kunde inte infoga katalog i register i utdatafil.<br>%1

en: Could not insert set exported database version.<br>%1
sv: Kunde inte infoga exporterad databasversion.<br>%1

en: Could not insert set exported database application id.<br>%1
sv: Kunde inte infoga exporterad identifierare för databasprogram.<br>%1

en: Catalog file is not readable.
sv: Katalogfil är inte läsbar.

en: Could not attach input file.<br>%1
sv: Kunde inte ansluta indatafil.<br>%1

en: Invalid catalog file.
sv: Ogiltig katalogfil.

en: Could not migrate old catalog format.<br>%1
sv: Kunde inte flytta gammalt katalogformat.<br>%1

en: Could read the catalog id.<br>%1
sv: Kunde inte läsa katalogidentifierare.<br>%1

en: Catalog already exists in the database!
sv: Katalogen finns redan i databasen.

en: Could not import the catalog.<br>%1
sv: Kunde inte importera katalogen.<br>%1

en: Could not refresh the master catalog.<br>
sv: Kunde inte uppdatera huvudkatalogen.<br>

en: Removing the user catalog is not allowed.
sv: Borttagning av användarkatalogen är inte tillåtet.

en: Could not remove the catalog from the registry.<br>%1
sv: Kunde inte ta bort katalogen från registret.<br>%1

en: Both catalogs have to exist!
sv: Båda kataloger måste finnas.

en: Destination catalog has to be mutable!
sv: Målkatalogen måste vara ändringsbar.

en: Cannot update nonexisting catalog.
sv: Kan inte uppdatera katalog som inte finns.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
sv: Behandla verktygsrad

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
sv: T&id

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
sv: &Pekning

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
sv: &Projektion

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
sv: &Enheter

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
sv: Uppdatera

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
sv: &Informationsrutor

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
sv: &Statusrad

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
sv: Vyverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (INDIToolBar)
en: INDI Toolbar
sv: INDI-verktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (TelescopeToolBar)
en: Telescope Toolbar
sv: Teleskopverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (DomeToolBar)
en: Dome Toolbar
sv: Kupolverktygsrad

en: Reverse
sv: Omvänt

en: Up/Down
sv: Upp/ner

en: Left/Right
sv: Vänster/höger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: DE:
sv: DEK:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altLabel)
en: AL:
sv: ELEV:

en: HA:
sv: Timvinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel)
en: Target:
sv: Mål:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
sv: Typ:

en: RA/DE
sv: RA/DEK

en: AZ/AL
sv: AZ/ELEV

en: HA/DE
sv: Timvinkel/DEK

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
sv: Epok:

en: GOTO
sv: GÅ TILL

en: SYNC
sv: SYNK

en: PARK
sv: PARKERA

en: UNPARK
sv: FRIGÖR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
sv: Overksam

en: What's Interesting...
sv: Vad är intressant...

en: Naked-Eye Objects
sv: Objekt synliga med blotta ögat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
sv: Planeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
sv: Stjärnor

en: Constellations
sv: Stjärnbilder

en: Deep-sky Objects
sv: Avlägsna himmelsobjekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
sv: Asteroider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
sv: Kometer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
sv: Galaxer

en: Nebulae
sv: Nebulosor

en: Clusters
sv: Stjärnhopar

en: Explore Catalogs
sv: Utforska kataloger

en: Messier Catalog
sv: Messier-katalog

en: NGC Catalog
sv: NGC-katalog

en: IC Catalog
sv: IC-katalog

en: Sharpless Catalog
sv: Sharpless-katalog

en: No Items to display
sv: Inga objekt att visa

en: More Details
sv: Mer information

en: Center in Map
sv: Centrera på kartan

en:  Auto     Track
sv:  Följ automatiskt

en: Slew Telescope
sv: Förflytta teleskop

en: Object Information
sv: Objektinformation

en: Wikipedia Infotext
sv: Wikipedia-informationstext

en: Info Text
sv: Informationstext

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
sv: Nästa

en: Previous
sv: Föregående

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Explanation of the What's Interesting Panel
sv: Förklaring av rutan Vad är intressant

en: The What's Interesting Panel is intended to allow you to explore many different interesting objects in the night sky.  It includes objects visible to the naked eye as well as objects that require telescopes.  It is intended to appeal to both beginners and advanced astronomers.  If you click on a category or catalog, a list of objects will appear.  Clicking on an object in the list will bring up the details view where you can find out more information about the object.  If you have thumbnail images or wikipedia information for this object, these will be displayed as well.  If not, you can download them using the download icon.  If you make What's Interesting wider, the display will dynamically change to display the information more conveniently.  Please see the descriptions below for details on what the buttons at the bottom do.
sv: Rutan Vad är intressant är avsedd att låta dig utforska många olika intressanta objekt på natthimlen. Den innehåller objekt synliga för blotta ögat samt objekt som kräver teleskop. Den är avsedd att tilltala både nybörjare och avancerade astronomer. Om du klickade på en kategori eller en katalog så visas en lista med objekt. Klicka på ett objekt i listan för att visa den detaljerade vyn där du får reda på mer information om objektet. Om du har miniatyrbilder eller information från Wikipedia om objektet visas det också. Om inte kan de laddas ner genom att använda nerladdningsikonen. Om du gör Vad är intressant bredare, ändras visningen dynamiskt för att visa informationen på ett bekvämare sätt. Se beskrivningen nedan för detaljinformation om vad knapparna längst ner gör.

en: This button will bring up the What's Interesting Settings. It will let you configure what is displayed in What's Interesting based upon which equipment you are using and the observing conditions.
sv: Knappen visar inställningarna för Vad är intressant. De låter dig ställa in vad som visas i Vad är intressant baserat på vilken utrustning du använder och observationsförhållanden.

en: This button will turn on and off the Inspector Mode.  In this mode you can click on any object in the map and What's Interesting will display the information about it.
sv: Knappen sätter på eller stänger av inspektionsläget. Med det här läget kan du klicka på vilket objekt som helst på kartan så visar Vad är intressant information om det.

en: This button will reload the current object list, update all displayed information, update any images, and update the information and images for the currently selected object.
sv: Knappen läser in den aktuella objektlistan igen, uppdatera all visad information, uppdatera eventuella bilder samt uppdatera information och bilder för objektet som för närvarande är markerat.

en: This button will toggle whether to filter the list to display only currently visible objects in a list or to display all of the objects in the list.  The visibility is determined based on the current KStars date and time, the current observing equipment, and the current sky conditions based on the What's Interesting Settings.
sv: Knappen ändrar om listan filtreras för att bara visa objekt som för närvarande är synliga i listan eller för att visa alla objekt. Synligheten bestäms baserat på aktuellt datum och tid i Kstars, aktuell observationsutrustning och aktuella himmelsförhållanden, baserat på inställningarna av Vad är intressant.

en: This button will toggle whether to filter the list to display only 'interesting' objects or to display any of the objects in the list.  This setting only applies to the Galaxies, Nebulas, and Clusters lists.  The objects are considered 'interesting' if they appear on the KStars 'interesting' list.
sv: Knappen ändrar om listan filtreras för att bara visa 'intressanta' objekt eller för att visa alla objekt i listan. Inställningen gäller bara listorna över galaxer, nebulosor och stjärnhopar. Objekten anses 'intressanta' om de finns i Kstars 'intressanta' lista.

en: This button will attempt to download information and pictures about the object(s) from Wikipedia.  You can select whether to download the information about just one object, all of the objects in a list, or only the objects in a list for which no data was downloaded yet.  Please note: If the list is currently filtered for visible objects or 'interesting' objects, only the filtered objects will be downloaded.  If you actually want all the objects in the list, turn off the filters.
sv: Knappen försöker ladda ner information och bilder om projektet från Wikipedia. Du kan välja att ladda ner information om bara ett objekt, alla objekten i en lista, eller bara objekten i en lista för vilka ingen data ännu har laddats ner. Observera: Om listan för närvarande filtreras för synliga objekt eller 'intressanta' objekt, laddas bara de filtrerade objekten ner. Stäng av filtren om du verkligen vill ha alla objekten i listan.

en: Back
sv: Tillbaka

en: Guess object data from text
sv: Gissa objektdata från text

en: Copy-paste a text blurb with data on the object, and KStars will try to guess the contents of the fields from the text. The result is just a guess, so please verify the coordinates and the other information.
sv: Kopiera och klistra in ett textavsnitt med information om objektet, så försöker Kstars gissa innehållet i fälten från texten. Resultatet är bara en gissning, så verifiera koordinaterna och övrig information.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddCatalogObject)
en: Add/Edit DSO
sv: Lägg till eller redigera avlägsna himmelsobjekt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Basics
sv: Grundläggande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: e.g. PGC 54559
sv: t.ex. PGC 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: RA / Dec (J2000):
sv: RA / Dek (J2000):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Apparent magnitude:
sv: Skenbar magnitud:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Check if magnitude is unknown
sv: Kontrollera om magnituden är okänd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
sv: Okänd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_35)
en: Optional
sv: Valfritt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Size Info in Arcminutes
sv: Storleksinformation i bågminuter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Major axis:
sv: Större axel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Minor axis:
sv: Mindre axel:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Misc
sv: Diverse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Some catalog specific identifier, like the NGC number.
sv: Vissa katalogspecifika identifierare, som NGC-numret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Catalog identifier:
sv: Katalogidentifierare:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, catalog_identifier)
en: e.g. 54559
sv: t.ex. 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Flux:
sv: Flöde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Position angle (°):
sv: Positionsvinkel (°):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Long name:
sv: Långt namn:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, long_name)
en: e.g. Hoag's Object
sv: t.ex. Hoags objekt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: This feature allows you to copy-paste a piece of text from e.g. a website or another app and magically try to infer the contents of this form from it.
sv: Funktionen låter dig kopiera och klistra in ett textavsnitt från t.ex. en webbplats eller annat program, och magiskt försöka härleda innehållet i formuläret från den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: Guess from &Text
sv: Gissa från &text

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
sv: Importera fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
sv: Ange filnamn för importdata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
sv: Ange filnamn här för att importera en befintlig datafil. Därefter kan du beskriva filens innehåll nedan. Du kan lämna filnamnet tomt för att skapa en katalogfil med ett giltigt huvud, men ingen data.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
sv: Innehållet i den importerade datafilen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
sv: När du väljer en datafil på raden ovan, visas dess innehåll här.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
sv: Beskriv datafält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
sv: <b>Katalogfält:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
sv: <b>Tillgängliga fält:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
sv: Koordinatepoken för katalogen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
sv: Katalogens namnprefix:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
sv: Symbolfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
sv: Koordinatepok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
sv: Avgränsad med mellanslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
sv: Förhandsgranska &utdata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
sv: Ange filnamn för katalogens utdatafil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
sv: Katalognamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
sv: Spara katalog som:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
sv: Ange namn på katalogen

[ctx: @title:window]
en: Add Custom URL to %1
sv: Lägg till egen webbadress till %1

en: Show image of
sv: Visa bild av

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
sv: Webbadressen är inte giltig. Vill du att jag ska öppna ett
    webbläsarfönster med sökmotorn Google?

en: Invalid URL
sv: Ogiltig webbadress

en: Browse Google
sv: Bläddra med Google

en: Do Not Browse
sv: Bläddra inte

en: Show webpage about
sv: Visa webbsida om

en: object
sv: objekt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
sv: Resurstyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
sv: Bild

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
sv: Text som beskriver länkresursen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
sv: Beskrivning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, URLLabel)
en: URL:
sv: Webbadress:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
sv: Webbadressen som visas av alternativet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
sv: Öppna webbadressen i ett webbläsarfönster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
sv: Du kan kontrollera den inskrivna webbadressen genom att öppna den i ett webbläsarfönster med den här knappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
sv: Kontrollera webbadress

en: Critical error
sv: Kritiskt fel

en: Catalog with id %1 not found.
sv: Katalog med identifierare %1 hittades inte.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
sv: Förval

en: Could not insert new colors.<br>
sv: Kunde inte infoga nya färger.<br>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogColorEditor)
en: Catalog Colors
sv: Katalogfärger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click on a color to change it...
sv: Klicka på en färg för att ändra den...

en: Degrees
sv: Grader

en: Hours
sv: Timmar

[ctx: @title:window]
en: Import Catalog
sv: Importera katalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: File
sv: Fil

en: Any File
sv: Godtycklig fil

en: Could not open the csv file.<br>It does not exist.
sv: Kunde inte öppna csv-filen.<br>Den finns inte.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: %1 Object | %1 Objects
sv[0]: %1 objekt
sv[1]: %1 objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
sv: Typ

en: default
sv: förval

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogCSVImport)
en: CSV Import
sv: Importera från CSV

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input
sv: Indata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: lines
sv: rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Skip first:
sv: Hoppa över första:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Separator:
sv: Skiljetecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, file_select_button)
en: Select/Read...
sv: Markera och läs...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Comment prefix:
sv: Kommentarprefix:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Coordinate Units
sv: Koordinatenheter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
sv: Dek:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, column_mapping)
en: Mapping
sv: Avbildning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, type_mapping)
en: Type Mapping
sv: Typavbildning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Showing <= %1 entries. Enter a name (case sensitive) to narrow down the search.
sv: Visar ≤ %1 poster. Ange ett (skiftlägeskänsligt) namn för att reducera sökresultatet.

en: Could not load the catalog with id=%1
sv: Kunde inte läsa in katalog med identifierare = %1

en: Could not update the catalog.<br>%1
sv: Kunde inte uppdatera katalog.<br>%1

en: Could not add the object.<br>%1
sv: Kunde inte lägga till objektet.<br>%1

en: Could not remove the object.<br>%1
sv: Kunde inte ta bort objektet.<br>%1

en: Could not add the objects.<br>%1
sv: Kunde inte lägga till objekten.<br>%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogDetails)
en: Catalog Details
sv: Kataloginformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: ID:
sv: Id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Prec:
sv: Noggrannhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
sv: Författare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Source:
sv: Källa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Desc:
sv: Beskrivning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maintainer:
sv: Underhållsansvarig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: License:
sv: Licens:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
sv: Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
sv: Redigera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit)
en: Edit Catalog Meta...
sv: Redigera katalogmetadata...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_object)
en: Add Object...
sv: Lägg till objekt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, import_csv)
en: Import CSV...
sv: Importera CSV...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name_filter)
en: Filter by Name
sv: Filtrera enligt namn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogsUInewCatalog)
en: Create/Edit Catalog
sv: Skapa eller redigera katalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
sv: Färg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color)
en: Edit
sv: Redigera

en: Dec
sv: Dek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
sv: Namn

en: Long Name
sv: Långt namn

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Major Axis
sv: Transversalaxel

en: Minor Axis
sv: Konjugataxel

en: Position Angle
sv: Positionsvinkel

en: Flux
sv: Flöde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, coldPixelsEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hotPixelsEnabled)
en: Enabled
sv: Aktiverad

en: ID
sv: Id

en: Precedence
sv: Prioritet

en: Author
sv: Upphovsman

en: Mutable
sv: Ändringsbar

en: License
sv: Licens

en: Maintainer
sv: Underhållsansvarig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, activateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingEnableButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, f_UseAutoFocus)
en: Enable
sv: Aktivera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: Disable
sv: Inaktivera

en: Could not enable/disable the catalog.<br>%1
sv: Kunde inte aktivera eller inaktivera katalogen.<br>%1

[ctx: @title:window]
en: Export Catalog
sv: Exportera katalog

en: Catalog
sv: Katalog

en: Could not export the catalog.<br>%1
sv: Kunde inte exportera katalogen.<br>%1

en: Could not remove the catalog.<br>%1
sv: Kunde inte ta bort katalogen.<br>%1

en: Could not create the catalog.<br>%1
sv: Kunde inte skapa katalogen.<br>%1

en: Could not copy the objects to the new catalog.<br>%1
sv: Kunde inte kopiera objekten till den nya katalogen.<br>%1

en: Could not clean up and remove the new catalog.<br>%1
sv: Kunde inte rensa och ta bort den nya katalogen.<br>%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogsDBUI)
en: DSO Catalogs
sv: Kataloger över avlägsna himmelsobjekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
sv: Importera katalog...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create Catalog...
sv: Skapa katalog...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ExportButton)
en: Export...
sv: Exportera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dublicateButton)
en: Clone...
sv: Duplicera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
sv: Färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton)
en: More...
sv: Mer...

[ctx: @title:window]
en: Object Details
sv: Information om objekt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
sv: Allmänt

en: %1 star
sv: %1 stjärna

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
sv: multipel

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
sv: variabel

[ctx: Proper motion of a star]
en: Proper Motion:
sv: Egenrörelse:

[ctx: The first arg is proper motion in right ascension and the second in the declination. The unit stands for milliarcsecond per year]
en: %1 %2 mas/yr
sv: %1 %2 mbs/år

en: G5 star
sv: C5-stjärna

en: Dwarf planet
sv: Dvärgplanet

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
sv: %1 AE

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
sv: %1 bågmin

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
sv: %1 bågsekund

en: Discovery Date:
sv: Upptäcktsdatum:

en: Host Galaxy:
sv: Värdgalax:

en: Red Shift:
sv: Rödskift:

[ctx: integrated flux at a frequency]
en: Flux(%1):
sv: Flöde (%1):

[ctx: Distance in astronomical units]
en: %1 AU
sv: %1 AE

[ctx: Rotation period in hours]
en: %1 h
sv: %1 t

[ctx: Orbit period in years]
en: %1 y
sv: %1 å

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
sv: %1 i %2

en: DE (%1):
sv: Dek (%1):

en: Circumpolar
sv: Polär bana

en: Never rises
sv: Går aldrig upp

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
sv: Gäller ej

en: Links
sv: Länkar

en: Could not add the link.
sv: Kunde inte lägga till länken.

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Log
sv: Logg

en: Record here observation logs and/or data on %1.
sv: Spara observationsloggar och eller data för %1 här.

[ctx: @title:window]
en: Edit Link
sv: Redigera länk

en: Could not edit the entry.
sv: Kunde inte redigera posten.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
sv: Är du säker på att du vill ta bort länken %1?

en: Delete Confirmation
sv: Bekräfta borttagning

en: Could not delete the entry.
sv: Kunde inte ta bort posten.

en: Could not update the user log.
sv: Kunde inte uppdatera användarloggen.

en: Danger! Viewing the Sun without adequate solar filters is dangerous and will result in permanent eye damage!
sv: Fara! Att betrakta solen utan riktiga solfilter är farligt och resulterar i permanenta ögonskador!

en: Unable to save image to %1
sv: Kunde inte spara bild i %1

en: Save Thumbnail
sv: Spara miniatyrbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
sv: Vanligt namn, andra namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
sv: 0,0 mag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
sv: Storlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
sv: 0,0 bågminuter

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
sv: B-V index:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
sv: Avstånd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
sv: Magnitud:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
sv: Ljusstyrka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
sv: 0,0 pc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CatalogLabel)
en: Catalog:
sv: Katalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
sv: Lägg till i observationslista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
sv: Centrera på kartan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
sv: Centrera i teleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
sv: Perihelium:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Perihelion) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOID)
en: 0.0 AU
sv: 0,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
sv: Omlopps-ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
sv: Omloppsspår

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NEOLabel)
en: NEO:
sv: NO:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NEO)
en: NEO
sv: NO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Diameter) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dimensions)
en: 0.0 km
sv: 0,0 km

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
sv: Rotationsperiod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Rotation)
en: 0.0 h
sv: 0,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOIDLabel)
en: Earth MOID:
sv: Jorden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
sv: Omloppsbanans klass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
sv: &Klass

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Albedo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDrift) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, AltGeoBox)
en: 0.0
sv: 0,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Period)
en: 0 y
sv: 0 år

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
sv: Information - Direktdatabaser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
sv: Välj en direktdatabas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
sv: Information - Resurslänkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
sv: Informationslänkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
sv: Bildlänkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
sv: Visa resurser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
sv: Lägg till länk...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
sv: Redigera länk...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
sv: Ta bort länk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
sv: Användarlogg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
sv: Information - Positionsdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
sv: Koordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: DE (2000.0):
sv: Dek (2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA0Label)
en: RA (J2000.0):
sv: RA (J2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Airmass)
en: 0.00
sv: 0,00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
sv: RA (2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec0Label)
en: DE (J2000.0):
sv: Dek (J2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
sv: Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
sv: Luftmassa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
sv: Elevation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
sv: Timvinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
sv: Uppgång, nedgång och övergång

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
sv: Nedgångstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
sv: Övergångstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
sv: Uppgångstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
sv: Azimut vid nedgång:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
sv: Elevation vid övergång:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
sv: Azimut vid uppgång:

en: Preview image
sv: Förhandsgranskning bild

[ctx: @title:window]
en: Export sky image
sv: Exportera himmelsbild

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Full legend
sv: Fullständig förklaring

en: Scale with magnitudes chart
sv: Skala med magnituddiagram

en: Only scale
sv: Bara skala

en: Only magnitudes
sv: Bara magnituder

en: Only symbols
sv: Bara symboler

en: Upper left corner
sv: Övre vänstra hörnet

en: Upper right corner
sv: Övre högra hörnet

en: Lower left corner
sv: Nedre vänstra hörnet

en: Lower right corner
sv: Nedre högra hörnet

en: Could not export image
sv: Kunde inte exportera bild

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
sv: Anpassning av förklaring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
sv: Lägg till förklaring på exporterad himmelsbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
sv: Förklaringens orientering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
sv: Förklaringens typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
sv: Förklaringens position:

en: Any
sv: Alla

en: Solar System
sv: Solsystemet

en: Open Clusters
sv: Öppna stjärnhopar

en: Globular Clusters
sv: Klotformiga stjärnhopar

en: Gaseous Nebulae
sv: Gasnebulosor

en: Planetary Nebulae
sv: Planetära nebulosor

[ctx: @title:window]
en: Find Object
sv: Sök objekt

en: Details...
sv: Information...

en: Andromeda Galaxy
sv: Andromedagalaxen

en: Search the Internet for %1
sv: Sök på Internet efter %1

[ctx: no text to search for]
en: (nothing)
sv: (ingenting)

en: No object named %1 found.
sv: Något objekt som heter %1 hittades inte.

en: Bad object name
sv: Felaktigt objektnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
sv: Filtrera enligt namn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showHistoryB)
en: Find History
sv: Sök historik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearHistoryB)
en: Clear History
sv: Rensa historik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
sv: Filtrera enligt typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, InternetSearchButton)
en: Search the Internet for (nothing)
sv: Sök på Internet efter (ingenting)

[ctx: @title:window]
en: Set Coordinates Manually
sv: Ställ in koordinater manuellt

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
sv: Rektascensionen måste vara mellan 0,0 och 24,0.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
sv: Deklinationen måste vara mellan -90,0 och 90,0.

en: Invalid Coordinate Data
sv: Felaktig koordinatinformation

en: Invalid Epoch format
sv: Ogiltigt epokformat.

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
sv: Azimut måste vara mellan 0,0 och 360,0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
sv: Elevationen måste vara mellan -90,0 och 90,0.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
sv: RA/Dek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
sv: Deklination

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, JNowB)
en: Set Epoch to now
sv: Ställ in epok till nu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, J2000B)
en: Set Epoch to J2000
sv: Ställ in epok till J2000

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
sv: Rektascension

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, epochBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochTarget)
en: 2000.0
sv: 2000,0

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aaTab)
en: Az/Alt
sv: Az/El

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, azLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Azimuth
sv: Azimut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Altitude. Interpreted as the apparent altitude when refraction corrections are enabled.
sv: Elevation, tolkad som den skenbara elevationen när refraktionskorrigeringar är aktiverade.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alt (apparent):
sv: Elev (skenbar):

[ctx: @title:window]
en: Set FOV Indicator
sv: Ange synfältssymbol

[ctx: @title:window]
en: New FOV Indicator
sv: Ny synfältssymbol

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
sv: Ange skenbart synfält

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
sv: Ramsden (typiskt)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
sv: Ortoskopiskt (typiskt)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
sv: Ploessl (typiskt)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
sv: Erfle (typiskt)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
sv: Tele Vue Ethos (typiskt)

en: 1000 meters
sv: 1000 meter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
sv: fot

en: meters
sv: meter

[ctx: @title:window]
en: Telescope Focal Length Calculator
sv: Fokallängdsräknare för teleskop

en: inch
sv: tum

en: Aperture diameter:
sv: Öppningsdiameter:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
sv: Bländartal:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
sv: Redigera synfältssymboler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
sv: Lägg till ny synfältssymbol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
sv: Lägg till en ny synfältssymbol i listan. Du kan definiera storlek, form och färg för den nya symbolen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
sv: Ny...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
sv: Ändra den markerade synfältssymbolen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
sv: Tryck på knappen för att ändra den markerade synfältssymbolen. Du kan ändra dess storlek, form och färg.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
sv: Ta bort markerad synfältssymbol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
sv: Tryck på knappen för att ta bort markerad synfältssymbol från listan.

[ctx: @title:window]
en: Set Geographic Location
sv: Ställ in geografisk plats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
sv: Sommartidsregel:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
sv[0]: En stad passar in på sökbegreppet
sv[1]: %1 städer passar in på sökbegreppet

en: Are you sure you want to remove %1?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %1?

en: Remove City?
sv: Ta bort stad?

en: This city already exists in the database.
sv: Den här staden finns redan i databasen.

en: Error: Duplicate Entry
sv: Fel: Upprepad post

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
sv: Alla fält (utom region) måste fyllas i för att lägga till den här platsen.

en: Fields are Empty
sv: Fälten är tomma

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
sv: Kunde inte tolka latitud eller longitud.

en: Bad Coordinates
sv: Felaktiga koordinater

en: UTC Offset must be selected.
sv: UTC tidsskillnad måste väljas.

en: UTC Offset
sv: UTC tidsskillnad

en: Daylight Saving Time Rules
sv: Regler för sommartid

en: Cannot add new location -- city name blank
sv: Kan inte lägga till ny plats: stadsnamnet är tomt

en: Cannot add new location -- country name blank
sv: Kan inte lägga till ny plats: landsnamnet är tomt

en: Cannot add new location -- invalid latitude / longitude
sv: Kan inte lägga till ny plats: felaktig latitud eller longitud

en: Cannot add new location -- missing UTC Offset
sv: Kan inte lägga till ny plats: saknar UTC tidsskillnad

en: City is Read Only. Change name to add new city.
sv: Staden är skrivskyddad. Ändra namn för att lägga till ny stad.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
sv: Välj stad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
sv: Landsfilter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
sv: Stadsfilter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
sv: Regionfilter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
sv: Inga städer passar in på sökbegreppet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
sv: Visa eller redigera platsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
sv: Stad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
sv: Region:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
sv: Land:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, NewLat)
en: <html><head/><body><p>Latitude in degrees. North of equator is positive and South is negative.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Latitud i grader. Norr om ekvatorn är positiv och söder är negativ.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
sv: Longitud:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, NewLong)
en: <html><head/><body><p>Longitude in degrees. East of Greenwich is positive and West is negative.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Longitud i grader. Öster om Greenwich är positiv och väster är negativ.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
sv: Latitud:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ElevationLabel)
en: Elevation
sv: Höjd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
sv: Tidskillnad från UT:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GetLocationButton)
en: Get Location
sv: Hämta plats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
sv: &Rensa fält

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddCityButton)
en: Add City
sv: Lägg till stad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpdateButton)
en: Update City
sv: Uppdatera stad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove City
sv: Ta bort stad

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
sv: Ny synfältssymbol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Name </span><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">*</span><span style=" font-weight:600;">:</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Namn </span><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">*</span><span style=" font-weight:600;">:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
sv: Synfältssymbolens namn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
sv: Namnet på synfältssymbolen. Namnet syns i synfältsmenyn och i verktyget "Redigera synfältssymbol".

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
sv: Okular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
sv: Teleskopets fokallängd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
sv: Teleskopets fokallängd i millimeter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
sv: Skriv in teleskopets fokallängd i millimeter.
    
    Det här är ett av datafälten som krävs för att definiera en synfältssymbol som stämmer med synfältet i teleskopets okular.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
sv: Okularets fokallängd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
sv: Okularets fokallängd i millimeter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
sv: Skriv in okularets fokallängd i millimeter.
    
    Det här är ett av datafälten som krävs för att definiera en synfältssymbol som stämmer med synfältet i teleskopets okular.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
sv: Ange okularets skenbara synfält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
sv: Okularets skenbara synfält:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
sv: synfält för okularet i bågminuter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
sv: Skriv in okularets synfältsvinkel i bågminuter.
    
    Det här är ett av datafälten som krävs för att definiera en synfältssymbol som stämmer med synfältet i teleskopets okular.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
sv: grader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
sv: eller beräkna från bländartalet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
sv: Observera:  Panoptic, Nagler, Radian, Delos och Ethos är varumärken som tillhör Tele Vue Optics, Inc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
sv: Beräkna synfältet från ovanstående datafält

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
sv: Den här knappen beräknar synfältsvinkeln för en viss kombination av okular och teleskop. Du måste först ange fokallängder för teleskop och okular, och okularets synfältsvinkel i inmatningsfälten ovan.
    
    Den beräknade synfältsvinkeln (i bågminuter) visas i redigeringsrutan "Synfält".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
sv: Beräkna synfält

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
sv: Kamera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Telescope Focal length:
sv: Teleskopets fokallängd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
sv: Skriv in teleskopets fokallängd i millimeter.
    
    Det här är ett av datafälten som krävs för att definiera en synfältssymbol som stämmer med synfältet för en kamera monterad på ett teleskop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera W:
sv: Kamera B:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
sv: bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Pixel W:
sv: Bildpunktsstorlek B:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
sv: Storlek på krets eller film i millimeter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
sv: Skriv in den fysiska storleken på CCD-kretsen eller filmnegativet.
    
    Det här är ett av datafälten som krävs för att definiera en synfältssymbol som stämmer med synfältet för en kamera monterad på ett teleskop.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
sv: Den här knappen beräknar synfältsvinkeln för en viss kombination av kamera och teleskop. Du måste först ange fokallängder för teleskop och storleken på CCD-kretsen eller filmnegativet.
    
    Den beräknade synfältsvinkeln (i bågminuter) visas i redigeringsrutan "Synfält".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetectFromINDI)
en: Detect from Ekos
sv: Detektera från Ekos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
sv: Kikare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
sv: Synfält:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
sv: På avståndet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
sv: Den här knappen beräknar synfältsvinkeln för en kikare. Du måste ange det linjära synfältet som anges på kikaren.
    
    Den beräknade synfältsvinkeln (i bågminuter) visas i redigeringsrutan "Synfält".

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Radio Telescope
sv: Radioteleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_3)
en: Radio Telescope diameter:
sv: Diameter för radioteleskop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
sv: Våglängd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
sv: Beräkna radioteleskopets halvvärdesbredd från ovanstående datafält

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
sv: Den här knappen beräknar halvvärdesbredden (HPBW) för en viss kombination av radioteleskop och observationsvåglängd, med antagandet att ingen flerstrålemottagare är tillgänglig för teleskopet. Du måste först ange radioteleskopets diameter och observationsvåglängden.
    
    Den beräknade vinkeln för halvvärdesbredden (i bågminuter) visas i redigeringsrutan "Synfält".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
sv: Beräkna halvvärdesbredd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
sv: bågmin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
sv: Synfält:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditRotation)
en: <p>Frame rotation with respect to Celestial Pole. Zero degrees indicates that <b>UP</b> is pointing directly at the pole. 90 degrees indicates that <b>UP</b> is rotated 90 degrees clockwise with respect to the pole.</p>
sv: <p>Rotation av bildrutan med avseende på himmelspolen. Noll grader anger att <b>UPP</b> pekar direkt mot polen. 90 grader anger att <b>UPP</b> är roterat 90 grader medurs med avseende på polen.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditOffsetY)
en: Desired vertical offset in arcminutes
sv: Önskad vertikal position i bågminuter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
sv: Position Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Degrees E of N
sv: Grader öst om nord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
sv: Önskad synfältsvinkel, i bågminuter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
sv: Skriv in önskad vinkelstorlek på synfältssymbolen.
    
    Du kan antingen direkt skriva in ett värde eller använda flikarna "Okular" eller "Kamera" för att beräkna en vinkelstorlek för särskilda okular eller kameror.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
sv: Position X:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditOffsetX)
en: Desired horizontal offset in arcminutes
sv: Önskad horisontell position i bågminuter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Rotation is performed with respect to the celestial pole.
sv: Rotation utförs i förhållande till himmelspolen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Lock to Celestial Pole
sv: Lås till himmelspol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
sv: Välj färg på synfältssymbolen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
sv: Välj en färg för synfältssymbolen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
sv: Välj en form för synfältssymbolen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
sv: Välj form för synfältssymbolen. De möjliga formerna är:
    
    Cirkel, fyrkant, hårkors, måltavla.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Rectangle
sv: Rektangel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
sv: Cirkel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
sv: Hårkors

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
sv: Måltavla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
sv: Halvgenomskinlig cirkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
sv: Form:

[ctx: @title:window set clock to a new time]
en: Set UTC Time
sv: Ställ in UTC-tid

[ctx: @title:window set clock to a new time]
en: Set Time
sv: Ställ in tid

en: UTC Now
sv: UTC nu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
sv: Nu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: KStars Data Directory
sv: Kstars datakatalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback1)
en: The KStars Data Directory called kstars should be located at:
sv: Kstars datakatalog benämnd kstars ska finnas i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback2)
en: Your data directory was not found.  You can click the button below to copy a default KStars data directory to the correct location, or if you have a KStars directory already some place else, you can exit KStars and copy it to that location yourself.
sv: Datakatalogen hittades inte. Du kan klicka på knappen nedan för att kopiera en standarddatakatalog för Kstars till den riktiga platsen, eller om du redan har en katalog för Kstars någon annanstans, kan du avsluta Kstars och kopiera den till platsen själv.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyKStarsData)
en: Copy KStars Data Directory
sv: Kopiera Kstars datakatalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Optional Files for the Data directory:
sv: Valfria filer för datakatalogen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>GSC: <a href="https://drive.google.com/file/d/0B_ivMJINsdQ8cDhNcU5ESkZMZ0E/view?usp=sharing"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Guide Star Catalog</span></a> (305 MB)</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>GSC: <a href="https://drive.google.com/file/d/0B_ivMJINsdQ8cDhNcU5ESkZMZ0E/view?usp=sharing"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Katalog över guidestjärnor</span></a> (305 MB)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GSCFeedback)
en: Installing this in your data directory will enable the CCD Simulator in KStars to take realistic images. This is useful for testing sequences, plate solving, and learning to use KStars. Just click the button to install or unzip the zip file and place the gsc folder in the data directory.
sv: Genom att installera den i datakatalogen aktiveras CCD-simulatorn i Kstars för att ta realistiska bilder. Det är användbart för utprovning av sekvenser, för automatisk analys av bilder, och för att lära sig att använda Kstars. Packa bara upp zip-filen och placera katalogen gsc i datakatalogen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
sv: Ladda ner extra datafiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadText)
en: <p>You may now download optional data files to enhance KStars, such as Messier object images, or a more complete NGC/IC catalog. Press the <b>Download Extra Data</b> button to proceed. </p><p>You can also use this tool later, by selecting <b>Download New Data</b> from the <b>File</b> menu.</p>
sv: <p>Nu kan du ladda ner valfria datafiler för att förbättra Kstars, såsom Messier-objektbilder, eller en fullständigare NGC/IC-katalog. Tryck på knappen <b>Ladda ner ytterligare data</b> för att fortsätta. </p><p>Du kan också använda verktyget senare, genom att välja <b>Ladda ner ny data</b> i menyn <b>Arkiv</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
sv: Ladda ner extra data...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
sv: Välj din hemposition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>Select a City near your location from the list. You may filter the list by the name of your city, province, and country.</p><p>Once you have selected a City, press <b>Next</b>.</p>
sv: <p>Välj en stad nära din position i listan. Du kan filtrera listan med namnet på din stad, provins och land.</p><p>När du väl har valt en stad, tryck på <b>Nästa</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
sv: Filtrera listan med stadsnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
sv: Filtrera listan med landsnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
sv: Filtrera listan med regionnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
sv: Listan med städer som motsvarar nuvarande sökfilter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: Welcome to the KStars Startup Wizard
sv: Välkommen till Kstars startguide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>This wizard will help you set up some basic options, such as your location on Earth.</p><p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
sv: <p>Den här guiden hjälper dig anpassa några grundläggande inställningar, som din position på jordytan.</p><p>För att börja, tryck på knappen <b>Nästa</b>.</p>

en: <table><tr><th colspan="2">Object %1: %2</th></tr><tr><td>RA:</td><td>%3</td></tr><tr><td>DE:</td><td>%4</td></tr><tr><td>dRA:</td><td>%5</td></tr><tr><td>dDE:</td><td>%6</td></tr></table>
sv: <table><tr><th colspan="2">Objekt %1: %2</th></tr><tr><td>RA:</td><td>%3</td></tr><tr><td>DEK:</td><td>%4</td></tr><tr><td>dRA:</td><td>%5</td></tr><tr><td>dDEK:</td><td>%6</td></tr></table>

en: Are you sure you want to clear all of the solution points?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla lösningspunkterna?

en: Clear Solution Points
sv: Ta bort lösningspunkter

en: Solver timed out.
sv: Tidsgräns överskreds för lösningsverktyg.

en: Mount does not support syncing.
sv: Stativet stöder inte synkronisering.

en: Effective telescope focal length is updated to %1 mm.
sv: Teleskopets effektiva fokallängd är uppdaterad till %1 mm.

en: Warning! The calculated field of view (%1) is out of bounds. Ensure the telescope focal length and camera pixel size are correct.
sv: Varning: Det beräknade synfältet (%1) är utanför gränserna. Säkerställ att teleskopets fokallängd och kamerans bildpunktsstorlek är riktiga.

en: <p>Effective field of view size in arcminutes.</p><p>Please capture and solve once to measure the effective FOV or enter the values manually.</p><p>Calculated FOV: %1</p>
sv: <p>Effektiv synfältsstorlek i bågminuter.</p><p>Ta och lös en bild för att mäta effektivt synfält eller ange värdena manuellt.</p><p>Beräknat synfält: %1</p>

en: <p>Effective field of view size in arcminutes.</p>
sv: <p>Effektiv synfältsstorlek i bågminuter.</p>

en: Error: No camera detected.
sv: Fel: Ingen kamera detekterad.

en: Error: lost connection to camera.
sv: Fel: Förlorade anslutning till kameran.

en: Astrometry alignment failed
sv: Inriktning för astrometri misslyckades

en: CCD pixel size is missing. Please check your driver settings and try again.
sv: CCD-bildpunktsstorlek saknas. Kontrollera drivrutinens inställningar och försök igen.

en: Error: lost connection to filter wheel.
sv: Fel: Förlorade anslutning till filterhjulet.

en: Image transfer is disabled for this camera. Would you like to enable it?
sv: Bildöverföring är inaktiverad för kameran. Vill du aktivera den?

en: Cannot capture while focus module is busy. Retrying in %1 seconds...
sv: Kan inte ta bild medan fokuseringsmodulen är upptagen. Försöker igen om %1 sekunder...

en: Cannot capture while CCD exposure is in progress. Retrying in %1 seconds...
sv: Kan inte ta bild medan CCD-exponering pågår. Försöker igen om %1 sekunder...

en: No remote astrometry driver detected, switching to StellarSolver.
sv: Ingen drivrutin för fjärrastrometri detekterades, byter till StellarSolver.

en: Capturing image...
sv: Tar bild...

en: Image received.
sv: Bild mottagen.

en: No index files were found on your system in the specified index file directories.  Please download some index files or add the correct directory to the list.
sv: Inga indexfiler hittades på systemet i de angivna indexfilkatalogerna. Ladda ner indexfiler eller lägg till rätt katalog i listan.

en: Solving with blind image scale...
sv: Löser med blind bildskalning...

en: Solving with blind image position...
sv: Löser med blind bildposition...

en: Solver completed after %1 seconds.
sv: Lösningsverktyget färdig efter %1 sekunder.

en: Solver RA (%1) DEC (%2) Orientation (%3) Pixel Scale (%4) Parity (%5)
sv: Lösningsverktygets RA (%1) Dek (%2) Orientering (%3) Bildpunktsskala (%4) Paritet (%5)

en: WCS information updated. Images captured from this point forward shall have valid WCS.
sv: Information om världskoordinatsystem uppdaterad. Bilder tagna efter detta tillfälle bör ha giltigt världskoordinatsystem.

en: Target is within %1 degrees of solution coordinates.
sv: Målet är inom %1 grader från lösningskoordinaterna.

en: Astrometry alignment completed successfully
sv: Inriktning för astrometri avslutades med lyckat resultat

en: Maximum number of iterations reached. Solver failed.
sv: Maximalt antal iterationer uppnådda. Lösning misslyckades.

en: Target is within acceptable range. Astrometric solver is successful.
sv: Målet är inom acceptabelt intervall. Astrometrisk lösning lyckades.

en: Solver Failed.
sv: Lösningsverktyg misslyckades.

en: Please check you have sufficient stars in the image, the indicated FOV is correct, and the necessary index files are installed. Enable Alignment Logging in Setup Tab -> Logs to get detailed information on the failure.
sv: Kontrollera att det finns tillräckligt med stjärnor på bilden, att indikerat synfält är korrekt och att nödvändiga indexfiler är installerade. Aktivera loggning av inriktning under inställningsfliken -> Loggar för att få detaljerad information om felet.

en: Setting position angle to %1 degrees E of N...
sv: Ställer in positionsvinkel till %1 grader Ö om N ...

en: Refresh is complete.
sv: Uppdatering är färdig.

en: Capture aborted.
sv: Tagning avbruten.

en: Solver aborted after %1 seconds.
sv: Lösningsverktyget avbröts efter %1 sekunder.

en: Mount completed slewing near celestial pole. Capture again to verify.
sv: Stativet har förflyttats färdigt nära himmelspolen. Ta en bild igen för att verifiera.

en: Settling...
sv: Dämpning...

en: Slew complete. Target accuracy is not met, running solver again...
sv: Förflyttning färdig. Målnoggrannhet ej uppnådd, kör lösningsverktyg igen ...

en: Slew complete. Solving Alignment Point. . .
sv: Förflyttning klar. Löser inriktningspunkter...

en: Syncing failed.
sv: Synkronisering misslyckades.

en: Slewing failed.
sv: Förflyttning misslyckades.

en: Rotator reached target position angle.
sv: Rotatör nådde målpositionsvinkel.

en: Slew detected, suspend solving...
sv: Förflyttning detekterad, avbryter lösning ...

en: Syncing to RA (%1) DEC (%2)
sv: Synkroniserar till RA (%1) Dek (%2)

en: Slewing to target coordinates: RA (%1) DEC (%2).
sv: Förflyttar teleskopet till målkoordinater: RA (%1) Dek (%2).

en: Ekos job (%1) - Telescope synced
sv: Ekos-jobb (%1) - teleskop synkroniserat

[ctx: @title:window]
en: Load Image
sv: Läs in bild

en: World Coordinate System (WCS) is enabled.
sv: Världskoordinatsystem (WCS) är aktiverat.

en: World Coordinate System (WCS) is disabled.
sv: Världskoordinatsystem (WCS) är inaktiverat.

en: Capture error. Aborting...
sv: Tagningsfel. Avbryter...

en: Restarting capture attempt #%1
sv: Startar om tagningsförsök nr. %1

[ctx: @title:window]
en: Align Frame
sv: Justera ruta

en: StellarSolver Options
sv: Alternativ för StellarSolver

en: External & Online Programs
sv: Externa och nätprogram

en: Scale & Position
sv: Skala och position

en: Align Options Profiles Editor
sv: Editor av justeringsalternativprofiler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Files
sv: Indexfiler

en: dRA (arcsec)
sv: dRA (bågmin)

en: dDE (arcsec)
sv: dDE (bågsek)

en: Filter operation failed.
sv: Filtrering misslyckades.

en: Changing focus offset by %1 steps...
sv: Ändrar fokuseringsposition med %1 steg...

en: Changing filter to %1...
sv: Byter filter till %1...

en: Auto focus on filter change...
sv: Automatisk fokusering vid filterbyte...

en: Invalid FOV.
sv: Ogiltigt synfält.

[ctx: @title:window]
en: Export Solution Points
sv: Exportera lösningspunkter

en: Invalid URL: %1
sv: Ogiltig webbadress: %1

en: Unable to write to file %1
sv: Kan inte skriva till filen %1

en: Could Not Open File
sv: Kunde inte öppna filen

en: Error in table structure.
sv: Fel i tabellstruktur.

en: Solution Points Saved as: %1
sv: Lösningspunkter sparade som: %1

en: Polar Alignment
sv: Polärinriktning

en: Capture timed out.
sv: Tidsgräns för tagning överskriden.

en: Capturing still running, Retrying in %1 seconds...
sv: Tagning pågår fortfarande. Försöker igen om %1 sekunder...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlBox)
en: Solver Control
sv: Lösningskontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Capture && Solve
sv: Ta bild och lös

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load a FITS image and solve. Slew mount to image central coordinates.
sv: Läs in en FITS-bild och lös. Förflytta stativet till bildens centrumkoordinater.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load && Slew...
sv: Läs in och förflytta...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
sv: Stoppa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select which action to perform after the captured image is solved
sv: Välj vilken åtgärd som ska utföras efter den tagna bilden har lösts

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select what action to take once a solution is found.
sv: Välj åtgärd att utföra när väl en lösning har hittats.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Solver Action
sv: Lösningsåtgärd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, syncR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates
sv: Synkronisera teleskopet med lösningens koordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, syncR)
en: S&ync
sv: S&ynkronisera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, slewR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates and then slew to the target coordinates
sv: Synkronisera teleskopet med lösningens koordinater och förflytta det därefter till målkoordinaterna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, slewR)
en: S&lew to Target
sv: Förf&lytta till mål

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, nothingR)
en: Just solve
sv: Bara lös

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingR)
en: &Nothing
sv: I&ngenting

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, telescopeCoordinateGroup)
en: Telescope Coordinates (JNow)
sv: Teleskopkoordinater (JNow)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignAccuracyThreshold) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy threshold in arcseconds between solution and target coordinates. Plate solver shall be repeatedly executed until the solution coordinates are below the accuracy threshold
sv: Noggrannhetströskel i bågsekunder mellan lösnings- och målkoordinater. Analys av astrobilder måste utföras upprepade gånger tills lösningskoordinaterna är under noggrannhetströskeln.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignSettlingTime)
en: After telescope completes slewing, wait until it settles for this many milliseconds before capturing the next image.
sv: När teleskopet har avslutat förflyttningen, vänta tills det är stadigt under så här många millisekunder innan nästa bild tas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Settle
sv: Dämpning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy
sv: Noggrannhet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, solutionCoordinatesGroupBox)
en: Solution Coordinates (JNow)
sv: Lösningskoordinater (JNow)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVOut)
en: Effective field of view size in arcminutes.
sv: Effektiv synfältsstorlek i bågminuter.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, err) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, errOut)
en: Difference between telescope coordinates and solution coordinates in arcsec
sv: Skillnad mellan teleskopets koordinater och lösningens koordinater i bågsekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, err)
en: Err:
sv: Fel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pixScaleOut)
en: Image scale in arcsecs/pixel
sv: Bildskala i bågsekunder/bildpunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Pix:
sv: Bildpunkt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Image rotation angle, East of North
sv: bildrotationsvinkel, öst om nord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: PA:
sv: PV:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FocalLengthOut)
en: <html><head/><body><p>Active telescope supplied (effective) focal length in millimeters. Update telescope focal length to match the effective focal length to speed up plate solving.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Det aktiva teleskopets (effektiva) fokallängd i millimeter. Uppdatera teleskopets fokallängd så att den motsvarar den effektiva fokallängden för att snabba upp lösning av astrobilder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FocalRatioOut)
en: <html><head/><body><p>Active telescope calculated (effective) focal ratio. The effective focal ratio is measured from astrometry.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Det aktiva teleskopets beräknade (effektiva) fokalförhållande. Det effektiva fokalförhållandet är beräknat från astrometri.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, plateSolverOptionsGroup)
en: Plate Solve Capture Options
sv: Tagningsalternativ för analys av astrobilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainLabel)
en: Gain:
sv: Förstärkning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bin:
sv: Del:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showFITSViewerB)
en: Show in FITS Viewer
sv: Visa i FITS-visning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignDarkFrame)
en: Subtract dark frame. If no suitable dark frame is available, a dark frame shall be captured.
sv: Subtrahera mörk bild. Om ingen lämplig mörk bild är tillgänglig, måste en mörk bild tas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignDarkFrame) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, darkB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: Dark
sv: Mörk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignBinning)
en: Camera binning
sv: Kameraindelning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleFullScreenB)
en: Toggle full screen
sv: Växla fullskärmsläge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, alignExposure)
en: Exposure duration in seconds
sv: Exponeringstid i sekunder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, alignGain) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_21) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureGainN)
en: Camera Gain
sv: Kameraförstärkning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignISO) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureISOS)
en: Camera ISO
sv: Kamera ISO

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, rotatorB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RotatorDialog)
en: Rotator Settings
sv: Rotatörsinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stellarSolverOptionsGroup)
en: Solver Mode
sv: Lösningsmetod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteSolverR)
en: Remote
sv: Fjärrverktyg

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, solutionResults)
en: Solution Results
sv: Lösningsresultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: The results from Astrometric Solutions from the Capture and Solve Tool, the Load and Slew Tool, and the Mount Model Tool will be displayed below.
sv: Resultat från astrometriska lösningar från verktygen Ta bild och lös, Inläsning och förflyttning och stativmodell visas nedan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dECGuideEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dEDisplayedOnGuideGraph) i18n: ectx: property (text), widget (QLab
en: DEC
sv: Dek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Obj Name
sv: Objektnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllSolutionsB)
en: Clear all of the solutions from the solutions table.  Be careful because you cannot get them back.
sv: Ta bort alla lösningar från lösningstabellen. Var försiktig, för det går inte att få tillbaka dem.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeSolutionB)
en: Remove the selected row from the solutions table.  This can be useful for getting rid of results that did not actually solve from the table and/or results that you do not need any more.  It can clean up clutter on both the graph and table.
sv: Ta bort markerad rad från lösningstabellen. Det kan vara användbart för att bli av med resultat som inte faktiskt var en lösning från tabellen och/eller resultat som inte längre behövs. Det kan ta bort skräp från både diagrammet och tabellen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exportSolutionsCSV)
en: Export all of the solutions in the Solution Results table to CSV file of your choosing for further analysis in a spreadsheet.
sv: Exportera alla lösningar från tabellen med lösningsresultat till en fritt vald CSV-fil, för ytterligare analys i ett kalkylprogram.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, autoScaleGraphB)
en: Auto scale and center the Solution Results graph.
sv: Skala och centrera diagrammet med lösningsresultat automatiskt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mountModelB)
en: Launch the mount model tool. This tool enables you to create pre-programmed list of points to go to and solve. It can aid in building a pointing model for better accuracy.
sv: Starta stativmodellverktyget. Verktyget gör det möjligt att skapa en förprogrammerad lista med punkter att försöka lösa. Det kan hjälpa till att bygga en pekningsmodell för bättre noggrannhet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mountModelB)
en: Mount Model
sv: Stativmodell

en: RA Axis
sv: RA-axel

en: Error starting solver: %1
sv: Fel vid start av lösningsverktyg: %1

en: Starting solver...
sv: Startar lösningsverktyg...

en: Solver failed. Try again.
sv: Lösning misslyckades. Försök igen.

en: Solver completed in %1 second. | Solver completed in %1 seconds.
sv[0]: Lösning färdig på %1 sekund.
sv[1]: Lösning färdig på %1 sekunder.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualRotator)
en: Manual Rotator
sv: Manuell rotatör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpLabel)
en: <p>To disable rotation validation, uncheck the Rotator option in Alignment Options.</p>
sv: <p>För att inaktivera validering av rotationen, avmarkera rotatörsalternativet i justeringsalternativen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentRotationL)
en: Current PA
sv: Aktuell positionsvinkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetRotationL)
en: Target PA
sv: Målpositionsvinkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, takeImageB)
en: Take Another Image
sv: Ta en bild till

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Alignment List
sv: Öppna Ekos inriktningslista

en: Unable to open file %1
sv: Kunde inte öppna filen %1

en: Deprecated sequence file format version %1. Please construct a new sequence file.
sv: Föråldrat sekvensfilformat version %1. Konstruera en ny sekvensfil.

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Alignment List
sv: Spara Ekos inriktningslista

en: Failed to save alignment list
sv: Misslyckades spara inriktningslista

en: Alignment List saved to %1
sv: Inriktningslista sparad i %1

en: DEC is below the altitude limit
sv: DEK är under elevationsgränsen

en: Point calculation error.
sv: Beräkningsfel för punkt.

en: Sky Point
sv: Himmelspunkt

en: Are you sure you want to clear all the alignment points?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla inriktningspunkter?

en: Clear Align Points
sv: Ta bort inriktningspunkter

en: The Mount Model Tool is Reset.
sv: Stativmodellverktyget är nollställt.

en: Please Check the Alignment Points.
sv: Kontrollera inriktningspunkterna.

en: In the Align Module, "Nothing" is Selected for the Solver Action.  This means that the mount model tool will not sync/align your mount but will only report the pointing model errors.  Do you wish to continue?
sv: I inriktningsmodulen är "Ingenting" valt som lösningsåtgärd. Det betyder att stativmodellverktyget inte synkroniserar eller riktar in stativet utan bara rapportera pekningsmodellens fel. Vill du fortsätta?

en: Pointing Model Report Only?
sv: Bara pekningsmodellrapport?

en: The Mount Model Tool is Starting.
sv: Stativmodellverktyget startas.

en: The Mount Model Tool is Paused.
sv: Stativmodellverktyget är pausat.

en: The Mount Model Tool is Finished.
sv: Stativmodellverktyget är klart.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, mountModel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpsAstrometryIndexFiles)
en: Dialog
sv: Dialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p>This tool can help your mount build a better pointing model by moving the mount to different points in the sky and solving captured images. This can increase the accuracy of your GOTOs. To qualify, your mount must be capable of improving its internal pointing model after each <b>Sync</b>  commanded by Ekos. If this is not the case, then this tool is not suitable for your mount.</p>
sv: <p>Verktyget kan hjälpa stativet att bygga en pekningsmodell genom att flytta stativet till olika punkter på himlen och lösa tagna bilder. Det kan öka noggrannheten hos GOTO. För att vara kvalificerat, måste stativet kunna förbättra sin interna pekningsmodell efter varje <b>synkronisering</b> kommenderad av Ekos. Om så inte är fallet, är verktyget inte lämpligt för stativet.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Mount Model Wizard
sv: Stativmodellguide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Object Type:
sv: Objekttyp:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: <html><head/><body><p>Select the type of objects/points added by the wizard.</p><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> all of the options except Fixed DEC start with a grid of RA/DEC points.</p>
    <ul>
    <li><b>Any Stars:</b> The wizard searches for the nearest star.</li>
    <li><b>Any object:</b>  The wizard searches for the nearest object of any type.</li>
    <li><b>Named Stars</b> The wizard searches for the nearest star in the currently visible star list. Note that the first named star might be fairly far from the intended point and also sometimes the same star could be the closest one for multiple points.</li>
    <li><b>Fixed DEC:</b> The wizard generates all points at the chosen DEC.</li>
    <li><b>Fixed Grid:</b>  The wizard just uses the original grid without trying to pair it with objects.</li>
    </ul>
    </body></html>
sv: <html><head/><body><p>Välj typ av objekt eller punkter som läggs till av guiden.</p><p><span style=" font-weight:600;">Observera:</span> Alla alternativ förutom Fast DEK börjar med ett rutnät av RA/DEK-punkter.</p>
    <ul>
    <li><b>Alla stjärnor:</b> Guiden söker efter närmaste stjärna.</li>
    <li><b>Alla objekt:</b> Guiden söker efter närmaste objekt av vilken typ som helst.</li>
    <li><b>Namngivna stjärnor:</b> Guiden söker efter närmaste stjärna i listan över nu synliga stjärnor. Observera att den första namngivna stjärnan kan vara ganska långt bort från den avsedda punkten och samma stjärna kan också vara den närmaste för flera punkter.</li>
    <li><b>Fast DEK:</b> Guiden genererar alla punkter för vald DEK.</li>
    <li><b>Fast rutnät:</b> Guiden använder bara det ursprungliga rutnätet utan att försöka para ihop det med objekt.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Any Stars
sv: Alla stjärnor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Named Stars
sv: Namngivna stjärnor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Any Object
sv: Alla objekt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Fixed DEC
sv: Fast DEK

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Fixed Grid
sv: Fast rutnät

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Automatically generate the specified number of alignment points in the table below. They will be generated based on the options selected in this wizard.
sv: Generera automatiskt det angivna antalet inriktningspunkter i tabellen nedan. De genereras baserat på alternativen som väljes i guiden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Generate
sv: Generera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignDec)
en: The Declination of the points that will be generated.  This option only applies to the Fixed DEC Option.
sv: Deklination för punkterna som kommer att genereras. Alternativet gäller bara för alternativet Fast DEK.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum Alt:
sv: Minimal elevation:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAltBox)
en: This is the minimum altitude above the horizon to use in generating points with the wizard.
sv: Den minimala elevationen över horisonten att använda när punkter genereras med guiden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Alignment Points:
sv: Inriktningspunkter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
sv: Deklination:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignPtNum)
en: The Number of points the wizard should generate. If this number is less than 5, it will generate them at the same DEC. After that they will be evenly distributed over RA and DEC. Note, if Fixed DEC is selected, all of the points will be at the same DEC.
sv: Antal punkter som guiden ska generera. Om antalet är färre än 5, generas alla för samma DEK. Därefter distribueras de jämnt över RA and DEK. Observera att om Fast DEK är vald, är alla punkter på samma DEK.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Add Currently Visible Stars
sv: Lägg till nu synliga stjärnor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Common Names:
sv: Vanliga namn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, starListBox)
en: These are the common names for the named stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
sv: Här är de vanliga namnen på de namngivna stjärnorna som för närvarande syns från din position. Om du markerar en stjärna, läggs den till i tabellen nedan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Greek:
sv: Grekiska:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, greekStarListBox)
en: These are the Greek names for the brighter stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
sv: Här är de grekiska namnen på de ljusstarkare stjärnorna som för närvarande syns från din position. Om du markerar en stjärna, läggs den till i tabellen nedan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mount Model Alignment Points
sv: Stativmodellens inriktningspunkter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllAlignB)
en: Clear the entire table of alignment points below.  Note that this will not affect your mount in any way.  It will not clear your pointing model.  It just clears the list of points so that if you run the mount model routine again, these points will not be included.
sv: Rensa hela tabellen nedan från inriktningspunkter. Observera att det inte påverkar stativet på något sätt. Det rensar inte pekningsmodellen. Det rensar bara listan över punkter så att om stativmodellrutinen körs igen, inkluderas inte punkterna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAlignB)
en: <p>Remove the selected row from the alignment point table below. Note that it does <b>not</b> command your mount to clear that point from the model, it just means that if you run the mount model routine, that point will not be included in the list.</p>
sv: <p>Ta bort markerad rad från tabellen med inriktningspunkter nedan. Observera att det <b>inte</b> ger ett kommando till stativet att rensa punkten från modellen, det betyder bara att om stativmodellrutinen körs igen, inkluderas inte punkten i listan.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAlignB)
en: Add an empty row to the alignment list so that you can manually add an RA and DE for a position you would like the telescope to slew to when doing the mount model routine.
sv: Lägg till en tom rad i inriktningslistan så att du kan lägga till RA och DEK manuellt för en position som du vill att teleskopet ska förflytta sig till när stativmodellrutinen utförs.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, findAlignB)
en: Open the Find Object dialog so that you can select an object to get an RA and DEC automatically that you would like the telescope to slew to when doing the mount model routine.
sv: Visa dialogrutan Sök objekt, så att du kan välja ett objekt för att automatiskt hämta RA och DEK som du vill att teleskopet ska förflytta sig till när stativmodellrutinen utförs.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, sortAlignB)
en: Sort the alignment points, starting with the point closest to the current telescope position, to try to minimize the distance between each slew.
sv: Sortera inriktningspunkterna, med början på punkten närmast teleskopets nuvarande position, för att försöka minimera avståndet mellan varje förflyttning.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alignTable)
en: This is a table of alignment points that you would like the mount model routine to use in aligning your telescope.  If you would like to add or remove points, you may use the buttons above.  If you would like to run, pause, or stop the mount model routine, you may use the buttons below.  You can directly edit an RA or DE for a particular point directly in the cells.  Just be sure to follow the format hh:mm:ss. The object name is just provided for convenience and is not used.  If you want to change the order of the alignment points, you can drag the row up or down using the vertical header for that row on the left.
sv: Det här är en tabell med inriktningspunkter som du vill att stativmodellrutinen ska använda för att rikta in teleskopet. Om du vill lägga till eller ta bort punkter, kan knapparna ovan användas. Om du vill köra, pausa eller stoppa stativmodellrutinen, kan knapparna nedan användas. Du kan direkt redigera RA eller DEK för en viss punkt i cellerna. Försäkra dig bara om att följa formatet tt:mm:ss. Objektnamnet tillhandahålls bara av bekvämlighetsskäl och används inte. Om du vill ändra inriktningspunkternas ordning, kan du dra raden uppåt eller neråt med den vertikala radrubriken till vänster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: DEC (J2000)
sv: DEK (J2000)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadAlignB)
en: Load a saved alignment point list so that you can run the same alignment you ran on a previous occasion.
sv: Läs in en sparad lista över inriktningspunkter så att samma inriktning kan utföras som vid ett tidigare tillfälle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveAlignB)
en: Save the alignment list so that you can run this alignment again in the future.
sv: Spara inriktningslistan så att den här inriktningen kan utföras igen i framtiden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previewB)
en: Display the alignment points on the skymap as flags.  Clicking it again will remove the flags.  The flags will not be saved.
sv: Spara inriktningspunkterna på himmelskartan som flaggor. Att klicka igen tar bort flaggorna. Flaggorna sparas inte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startAlignB)
en: Start or pause the mount model routine.  It will slew to and astrometrically solve the list of points in the table above using the settings in the align module.  If the routine was previously paused, it will pick up where it left off.  If it was stopped or it had finished it will start the routine over again.
sv: Starta eller pause stativmodellrutinen. Det förflyttar sig till och löser astrometriskt listan med punkter i tabellen ovan med användning av inställningarna i inriktningsmodulen. Om rutinen tidigare pausats, fortsätter den där den avbröts. Om den hade stoppats eller avslutats startas rutinen återigen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopAlignB)
en: <p>Stop the mount model routine.  It will <b>not</b> clear any points from your telescope's pointing model.  It will stop the routine and any points currently being solved. If you run the mount model again after hitting stop, it will start the routine over again with the first point.</p>
sv: <p>Stoppa stativmodellrutinen. Det rensar <b>inte</b> några punkter från teleskopets pekningsmodell. Det stoppar rutinen och alla punkter som för närvarande håller på att lösas. Om stativmodellen körs igen efter att ha tryckt på stopp, startas rutinen igen med den första punkten.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: StellarSolver Settings
sv: Inställningar av StellarSolver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_73)
en: Source Extraction Method
sv: Metod för källextrahering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: Options for the method of Star Extraction.  Internal SEP uses an internal library in KStars, External Sextractor requires an external program, and Built In uses whatever default Star Extraction process your selected solving method uses.
sv: Alternativ för metod av stjärnextrahering. Intern SEP använder ett internt bibliotek i Kstars, Extern SExtractor kräver ett externt program, och inbyggd använder den standardprocess för stjärnextrahering som den valda lösningsmetoden använder.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: Internal SEP
sv: Intern SEP

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: External SExtractor
sv: Extern SExtractor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: BuiltIn method for solver
sv: Inbyggd metod för lösning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Selects the method of plate solving with the StellarSolver Library.  The StellarSolver option uses StellarSolver's internal build of Astrometry.net and requires no external programs.  Local Astrometry uses a local installation of command line astrometry.net on Linux and Mac or ANSVR on Windows.  Local Watney uses a local installation of the Watney Astrometry Solver Program.  Local ASTAP uses a local installation of the ASTAP program.  And Online uses either astrometry.net over the internet or ANSVR on a nearby computer.
sv: Väljer metod för analys av astrobilder med biblioteket StellarSolver. Alternativet StellarSolver använder StellarSolvers intern byggning av Astrometry.net och kräver inte något externt program. Lokal astrometri använder en lokal installation av kommandoradsversionen av Astrometry.net på Linux och Mac, eller ANSVR på Windows. Lokal Watney använder en lokal installation av astrometrilösningsprogrammet Watney. Lokal ASTAP använder en lokal installation av programmet ASTAP. Nätbaserad använder antingen Astrometry.net via Internet eller ANSVR på en närbelägen dator.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Internal Solver
sv: Internt lösningsverktyg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local Astrometry
sv: Lokal Astrometri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local ASTAP
sv: Lokal ASTAP

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local Watney
sv: Lokal Watney

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Online Astrometry
sv: Nätbaserad astrometri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: Solving Method
sv: Lösningsmetod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_71)
en: Options Profile:
sv: Alternativprofil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolveOptionsProfile)
en: Selects the Options Profile to use for Plate Solving
sv: Väljer alternativprofil att använda för analys av astrobilder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editSolverProfile)
en: Opens the currently selected Options Profile in the Options Profile Editor
sv: Öppnar den för närvarande valda alternativprofilen i editorn av alternativprofiler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Alignment Options
sv: Inriktningsalternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverWCS)
en: enable World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
sv: Aktivera världskoordinatsystem (WCS). WCS används för att koda Rekt. och Dek. koordinater i tagna CCD-bilder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverWCS)
en: WCS
sv: Världskoordinatsystem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Display received FITS images unto solver FOV rectangle in the sky map
sv: Visa mottagna FITS-bilder i lösningsverktygets synfältsrektangel på himmelskartan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Overlay
sv: Överlagra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PAHAutoPark) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, AutoPark)
en: Auto Park
sv: Automatisk parkering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Threshold:
sv: Tröskel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_AstrometryRotatorThreshold)
en: <html><head/><body><p>Rotator threshold in arc-minutes when using Load &amp; Slew. If the difference between measured position angle and FITS position angle is below this value, the Load &amp; Slew operation is considered successful.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Rotatörströskel in bågminuter när ladda och förflytta används. Om skillnaden mellan uppmätt positionsvinkel och FITS-positionsvinkel är under värdet, anses ladda och förflytta ha lyckats.</p></body></html>

[ctx: @title:window]
en: Select ASTAP executable
sv: Välj ASTAP körbart program

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ASTAPDownSampleValue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPDownSample)
en: <html><head/><body><p>Down sample prior to solving. Also called binning. A zero value will result in auto selection downsampling.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Nedsampling innan lösning. Kallas också indelning. Värdet noll resulterar i automatiskt val av nedsampling.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ASTAPExecutable)
en: <html><head/><body><p>Full path to the ASTAP executable application.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Fullständig sökväg ASTAP körbart program.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ASTAPSearchRadiusValue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius)
en: <html><head/><body><p>The program will search in a square spiral around the start position up to this radius.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Programmet söker i en fyrkantig spiral omkring startpositionen upp till den här radien.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable
sv: Körbart program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPDownSample)
en: Down Sample
sv: Nedsampla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: <html><head/><body><p>Update the fits header with the found solution.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Uppdatera FITS-huvud med funnen lösning.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: Update FITS
sv: Uppdatera FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Search Radius
sv: Sökradie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPLargeSearchWindow)
en: <html><head/><body><p>Improve solving reliability in some cases. Search window will be large with overlap but it can slow down solving.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Förbättra lösningens tillförlitlighet i vissa fall. Sökfönstret blir större med överlappning, men det kan göra lösningen långsammare.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPLargeSearchWindow)
en: Force Large Search Window
sv: Tvinga stort sökfönster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Imaging Options
sv: Bildalternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_41) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_12)
en: The lower end of the imager scale, calculated as a little smaller than the shorter dimension of the image.
sv: Bildskalningens lägsta värde, beräknat som något något mindre än bildens kortaste dimension.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale) i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseImageScale), group (Align)
en: Set image scale to speed up solver as it does not have to search index files of different image scales.
sv: Ställ in bildskalan för att snabba upp astrometrilösningsverktyget genom att det inte behöver söka i indexfiler med andra bildskalor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale)
en: Use Scale
sv: Använd skalning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_50)
en: <p>The units of the imager scale bounds above.</p>
    <ul>
    <li>dw: degree width</li>
    <li>aw: arcminute width</li>
    </ul>
sv: <p>Enhet för bildhanterarens skalningsgränser ovan.</p>
    <ul>
    <li>db: grader bredd</li>
    <li>bb: bågminuter bredd</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_42) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The high end of the imager scale, calculated as a little bigger than the longer dimension of the image.
sv: Bildskalningens högsta värde, beräknat som något större än bildens längsta dimension.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateScale)
en: Update Image Scale Bounds from the currently active camera and telescope combination.
sv: Uppdatera bildens skalningsgränser från kombinationen av kameran och teleskopet som för närvarande är aktiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: High
sv: Hög

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale)
en: Automatically update image scale values when CCD and/or Mount parameters are updated.
sv: Uppdatera automatiskt bildskalans värden när CCD- och/eller stativparametrar uppdateras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Auto Update
sv: Automatisk uppdatering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageWarningLabel)
en: Image Scale Auto Update is turned off.
sv: Automatisk uppdatering av bildskala är avstängd.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_AstrometryImageScaleUnits)
en: <p>The units of the imager scale bounds above.</p>
    <ul>
    <li>dw: degree width</li>
    <li>aw: arcminute width</li>
    <li>app: arcsecs per pixel</li>
    </ul>
sv: <p>Enhet för bildhanterarens skalningsgränser ovan.</p>
    <ul>
    <li>db: grader bredd</li>
    <li>bb: bågminuter bredd</li>
    <li>bpb: bågsekunder per bildpunkt</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: units
sv: enheter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Low
sv: Låg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AstrometryImageScaleUnits)
en: dw
sv: db

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AstrometryImageScaleUnits)
en: aw
sv: bb

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AstrometryImageScaleUnits)
en: app
sv: bpb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position Options
sv: Positioneringsalternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition) i18n: ectx: label, entry (AstrometryUsePosition), group (Align)
en: Set estimated position to speed up astrometry solver as it does not have to search in other areas of the sky.
sv: Ställ in uppskattad position för att snabba upp astrometrilösningsverktyget genom att det inte behöver söka på andra himmelsområden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition)
en: Use Position
sv: Använd position

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_44) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: label, entry (AstrometryRadius), group (Align)
en: The Search Radius for the Estimated Telescope/Image Field Position in degrees.
sv: Sökradien för den uppskattade teleskopets eller bildens fältposition i grader.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_47) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, estRA) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_14)
en: The RA of the Estimated Telescope/Image Field Position in hh:mm:ss notation
sv: Rektascension för den uppskattade teleskopets eller bildens fältposition med notationen tt:mm:ss

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, estDec) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_48)
en: The DEC of the Estimated Telescope/Image Field Position in dd:mm:ss notation
sv: Deklinationen för den uppskattade teleskopets eller bildens fältposition med notationen tt:mm:ss

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updatePosition)
en: Update coordinates to the current telescope position
sv: Uppdatera koordinater till teleskopets aktuella position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Radius
sv: Radie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Automatically update position coordinates when mount completes slewing.
sv: Uppdatera automatiskt positionskoordinater efter teleskopets förflyttning är färdig.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, positionWarningLabel)
en: Position Auto Update is turned off.
sv: Automatisk uppdatering av position är avstängd.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDifferentialSlewing)
en: Do not use Sync when Slew to Target is selected. Use differential slewing to correct for discrepancies. This is useful on some mounts (e.g. Paramount).
sv: Använd inte synkronisering när Förflytta till mål är valt. Använd differentiell förflyttning för att korrigera avvikelser. Det är användbart för vissa stativ (t.ex. Paramount).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDifferentialSlewing)
en: Use differential slewing instead of syncing
sv: Använd differentiell förflyttning istället för synkronisering

en: Downloads Disabled, this is not a directory, it is a list of all index files.
sv: Nerladdningar inaktiverade, det här är inte en katalog, det är en lista av alla indexfiler.

en: Downloads Enabled, the directory exists and is writeable.
sv: Nerladdningar aktiverade, katalogen finns och är skrivbar.

en: Downloads Disabled, directory permissions issue.
sv: Nerladdningar inaktiverade, problem med katalogrättigheter.

en: Downloads Disabled, directory does not exist.
sv: Nerladdningar inaktiverade, katalogen finns inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Required
sv: Krävs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Recommended
sv: Rekommenderas

en: Download Timed out.  Either the network is not fast enough, the file is not accessible, or you are not connected.
sv: Tidsgräns för nerladdning har gått ut. Antingen är nätverket inte snabbt nog, eller är filen inte tillgänglig eller är du inte ansluten.

en: File Write Error
sv: Filskrivfel

en: Astrometry Folder Permissions Error
sv: Åtkomstskyddsfel för astrometrikatalog

en: The selected Index File directory does not exist.  Please either create it or choose another.
sv: Den valda indexfilkatalogen för Astrometry finns inte. Antingen skapa den eller välj en annan.

en: The file %1 already exists in another directory.  Are you sure you want to download it to this directory as well?
sv: Filen %1 finns redan i en annan katalog. Är du säker på att du också vill ladda ner den till den här katalogen?

en: Install File(s)
sv: Installera fil(er)

en: Could not contact Astrometry Index Server.
sv: Kunde inte kontakta Astrometry indexserver.

en: Are you sure you want to delete these index files? %1
sv: Är du säker på att du vill ta bort indexfilerna? %1

en: Delete File(s)
sv: Ta bort fil(er)

en: File Delete Error
sv: Fel vid filborttagning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Offline</span> astrometry.net solver requires index files in order to solve an image.  Please see the Astrometry.net <a href="http://astrometry.net/doc/readme.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">README</span></a> for details. The following list provides a complete list of the index files, along with recommended index files to install given the current CCD Field of View. Installed index files are checked. Next to each index file is an icon that represents the following:</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Lokalt</span> astrometry.net lösningsverktyg kräver indexfiler för att lösa en bild. Se Astrometry.net <a href="http://astrometry.net/doc/readme.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">README</span></a> för detaljerad information. Följande lista innehåller en fullständig listning av indexfilerna, tillsammans med rekommenderade indexfiler att installera givet aktuellt CCD-synfält. Installerade indexfiler kontrolleras. Intill varje indexfil finns en ikon som representerar följande:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, required_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_32)
en: <html><head/><body><p>This index file is required and must be installed for the solver to work correctly.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Indexfilen krävs och måste installeras för att lösningsverktyget ska fungera riktigt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, recommended_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_33)
en: <html><head/><body><p>This index file is recommended. Installing the index file might help in improving the solver.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Indexfilen rekommenderas. Om indexfilen installeras kan det hjälpa till att förbättra lösningsverktyget.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, optional_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_35)
en: <html><head/><body><p>This index file is not required.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Indexfilen krävs inte.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_27)
en: <html><head/><body><p>This displays the path to the folder for the Astrometry Index Files on your computer.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visar sökvägen till katalogen för indexfiler för astrometri på datorn.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Index Files Location:
sv: Indexfilernas plats:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_31) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_28)
en: <html><head/><body><p>This displays the current CCD field of view that will be used to calculate which index files are needed.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visar aktuellt CCD-synfält som används för att beräkna vilka indexfiler som behövs.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Folder Details:
sv: Kataloginformation:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addIndexFileDirectory)
en: Add a folder where index files are stored
sv: Lägg till en katalog där indexfiler är lagrade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeIndexFileDirectory)
en: Remove an index files location
sv: Ta bort en indexfilplats

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory)
en: <html><head/><body><p>This button will open the Astrometry Index File folder on your filesystem so that you can see where it is located and copy files into it if needed.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Knappen öppnar indexfilkatalogen för astrometri på filsystemet så att du kan se var den finns och kopiera filer till den vid behov.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: Open
sv: Öppna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Current CCD FOV:
sv: Aktuellt CCD-synfält:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_24)
en: The URL of the server where index files live
sv: Webbadressen till servern där indexfiler finns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Index Files URL:
sv: Webbadress för indexfiler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4210_perc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4212_perc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4209_perc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4107_perc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4
en: perc
sv: procent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Tycho2/Gaia Catalog
sv: Tycho2/Gaia-katalogen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_75)
en: (2.5 G)
sv: (2,5 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_76) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_54)
en: (8.8 G)
sv: (8,8 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_63)
en: (5.1 M)
sv: (5,1 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4206_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4202_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4200_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4203_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4
en: info
sv: information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_78)
en: (13.6 G)
sv: (13,6 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_74) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_51)
en: (1.2 G)
sv: (1,2 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_53) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_77)
en: (4.8 G)
sv: (4,8 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_44)
en: (7.6 M)
sv: (7,6 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_61)
en: (1.3 M)
sv: (1,3 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: Diameters
sv: Diametrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: (arcminutes)
sv: (bågminuter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_134) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_135)
en: (filesize)
sv: (filstorlek)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: 2Mass Catalog
sv: 2Mass-katalogen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_64)
en: (9.7 M)
sv: (9,7 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: (2.1 M)
sv: (2,1 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_62)
en: (2.6 M)
sv: (2,6 M)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Load Typical Default Paths
sv: Läs in typiska standardsökvägar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Choose your current setup from the list to load the typical paths to those programs for your computer
sv: Välj nuvarande inställning från listan för att läsa in typiska sökvägar till programmen för datorn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Select to load one of the default sets
sv: Välj för att läsa in en av standarduppsättningarna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux Default
sv: Linux standard

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux KStars Internal
sv: Linux Kstars intern

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Local Sextractor Program
sv: Lokalt SExtractor-program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: sextractor binary:
sv: SExtractor binärfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_SextractorBinary)
en: Path to Sextractor binary file
sv: Sökväg till SExtractor binärfil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Local Astrometry.net or Local ANSVR
sv: Lokal Astrometry.net eller lokal ANSVR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryConfFile)
en: Astrometry.net configuration file
sv: Inställningsfil för astrometry.net

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryWCSInfo)
en: Astrometry.net wcsinfo binary
sv: Astrometry.net binärfil wcsinfo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometrySolverBinary)
en: Astrometry.net solve-field binary path
sv: Astrometry.net binärsökväg för solve-field

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: solver binary:
sv: Lösningsbinärfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: config:
sv: inställning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: ASTAP binary:
sv: ASTAP-binärfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ASTAPExecutable)
en: ASTAP Program binary path
sv: Sökväg för ASTAP-binärprogram

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Watney Solver
sv: Watney lösningsverktyg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Watney binary:
sv: Watney-binärfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_WatneyBinary)
en: Watney Program binary path
sv: Sökväg för Watney-binärprogram

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Online Astrometry.net or Remote ANSVR
sv: Nätbaserad Astrometry.net eller fjärr-ANSVR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryAPIURL)
en: API URL
sv: API-webbadress

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: API URL:
sv: API-webbadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time out:
sv: Tidsgräns:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AstrometryTimeout)
en: Timeout in seconds to wait for astrometry solver to complete
sv: Tidsgräns att vänta på att lösningsverktyget för astrometri ska bli färdigt i sekunder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryAPIKey)
en: API Key
sv: API-nyckel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: API Key:
sv: API-nyckel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseJPEG)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the online astrometry.net service
sv: Använd JPEG-format istället för FITS vid uppladdning av bilder till Internet-tjänsten astromenety.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseJPEG)
en: Upload JPG
sv: Ladda upp JPG

en: First Capture
sv: Första tagning

en: First Solve
sv: Första lösning

en: Finding CP
sv: Söker efter CP

en: First Rotation
sv: Första rotation

en: First Settle
sv: Första dämpning

en: Second Capture
sv: Andra tagning

en: Second Solve
sv: Andra lösning

en: Second Rotation
sv: Andra rotation

en: Second Settle
sv: Andra dämpning

en: Third Capture
sv: Tredje tagning

en: Third Solve
sv: Tredje lösning

en: Select Star
sv: Välj stjärna

en: Refreshing
sv: Uppdaterar

en: Refresh Complete
sv: Uppdatering klar

en: Refresh solver timed out: %1s
sv: Tidsgräns överskreds för uppdatering av lösningsverktyg: %1 s

en: Refresh solver failed: %1s
sv: Uppdatering av lösningsverktyg misslyckades: %1 s

en: PAA: Stopping, solver failed too many times.
sv: PAA: Stoppar, lösningsverktyg misslyckades för många gånger.

en: Mount first rotation is complete.
sv: Stativets första rotation är färdig.

en: Mount second rotation is complete.
sv: Stativets andra rotation är färdig.

en: Mount aborted. Reverse RA axis direction and try again.
sv: Stativ avbrutet. Byt RA-axelns riktning och försök igen.

en: Warning: Equatorial Grid Lines will not be drawn due to limited resources mode.
sv: Varning: Ekvatoriella rutlinjer ritas inte på grund av resursbegränsningsläge.

en: Clearing mount Alignment Model...
sv: Rensar stativets inriktningsmodell...

en: This could cause the telescope to cross the meridian.
sv: Det kan göra att teleskopet korsar meridianen.

en: Are you sure you want to stop the polar alignment process?
sv: Är du säker på att du vill stoppa den polära inriktningsprocessen?

en: Polar Alignment Assistant
sv: Polärinriktningsguide

en: Parking the mount...
sv: Parkerar stativet...

en: Please wait until mount completes rotating to RA (%1) DE (%2)
sv: Vänta tills stativet har roterat till RA (%1) Dek (%2)

en: PAA: Failed to findCorrectedPixel.
sv: PAA: Misslyckades hitta korrigerad bildpunkt.

en: PAA: Failed to find RA Axis center.
sv: PAA: Misslyckades hitta RA-axelns centrum.

en: Polar-alignment star cannot be updated during refresh phase as it might affect error measurements.
sv: Polärinriktningsstjärna kan inte ändras under uppdateringsfasen eftersom det kan påverka felmätningar.

en: First manual rotation done.
sv: Första manuella rotation utförd.

en: Second manual rotation done.
sv: Andra manuella rotation utförd.

en: Mount is synced to celestial pole. You can now continue Polar Alignment Assistant procedure.
sv: Stativet är synkroniserat till himmelspolen. Du kan nu fortsätta med polärinriktningsproceduren.

en: Please wait while WCS data is processed...
sv: Vänta medan världskoordinatdata behandlas ...

en: WCS data processing is complete.
sv: Behandling av världskoordinatdata är färdig.

en: WCS info is now valid. Capturing next frame...
sv: Information om världskoordinatsystem är nu giltig. Tar nästa bild...

en: Failed to process World Coordinate System: %1. Try again.
sv: Misslyckades behandla världskoordinatsystem: %1. Försök igen.

en: PAA: Failed to find the RA axis. Quitting.
sv: PAA: Misslyckades hitta RA-axeln. Avslutar.

en: Cannot change to MoveStar algorithm once refresh has begun
sv: Kan inte byta till algoritmen Flytta stjärna efter uppdateringen har börjat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QStackedWidget, PAHWidgets)
en: <p>Polar Alignment Helper tool requires the following:</p><p>1. German Equatorial Mount</p><p>2. Wide FOV &gt; 1 degrees</p><p>For small FOVs, use the Legacy Polar Alignment Tool.</p>
sv: <p>Polärinriktningsverktyget behöver följande:</p><p>1. Tyskt ekvatoriellt stativ</p><p>2. Stort synfält &gt; 1 grad</p><p>Använd det gamla polärinriktningsverktyget för små synfält.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introText)
en: <html><head/><body><p>Put your equatorial mount either (a) in the home position pointed toward the celestial pole or (b) pointed anywhere ideally near the meridian. Select <span style=" font-weight:600;">mount direction</span> and <span style=" font-weight:600;">speed </span>and then click <span style=" font-weight:600;">Start</span> to begin the polar alignment process.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ställ in det ekvatoriella stativet antingen till (a) hempositionen som pekar mot himmelspolen eller (b) att peka var som helst idealiskt nära meridianen. Välj <span style=" font-weight:600;">stativriktning</span> och <span style=" font-weight:600;">hastighet</span> och klicka sedan på <span style=" font-weight:600;">Starta</span> för att påbörja den polära inriktningsprocessen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FOVDisabledLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Disabled: FOV must be 10 arcmins or wider. 60+ arcminutes is recommended.</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Inaktiverat: Synfältet måste vara 10 bågminuter eller bredare. Mer än 60 bågminuter rekommenderas.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Direction:
sv: Riktning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHDirection)
en: Mount direction
sv: Stativets riktning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: West
sv: Väster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: East
sv: Öster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, pAHRotation)
en: Rotation magnitude in degrees
sv: Rotationsmagnitud i grader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
sv: Hastighet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pAHManualSlew)
en: Toggle for manual slewing with non-GOTO mounts
sv: Ändra för manuell förflyttning med stativ utan GÅ TILL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAHManualSlew)
en: Manual slew
sv: Manuell förflyttning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAHMessageText)
en: <p>The assistant requires three images to find a solution.  Ekos is now capturing the first image...</p>
sv: <p>Guiden behöver tre bilder för att hitta en lösning. Ekos tar nu den första bilden...</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualRotateText)
en: Please rotate your mount in RA
sv: Rotera stativet i RA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHRefreshB)
en: Start the refresh phase--where image captures loop while you adjust the altitude and azimuth knobs to correct polar alignment.
sv: Starta uppdateringsfasen, där bildtagningen upprepas medan du justerar elevations- och azimutinställningarna för att korrigera polärinriktningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHRefreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshSourceB)
en: Refresh
sv: Uppdatera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pAHExposure)
en: Exposure duration in seconds during refresh phase
sv: Exponeringstid i sekunder under uppdateringsfasen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAHIteration)
en: Image#
sv: Bild nr

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select polar-alignment correction algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Plate Solve</span>: Uses plate solving to track what the corrected alignment error is during the Refresh process. User should try to reduce the error in the Updated Err line below and minimize the size of the arrows. This is the only scheme that can fully correct an error larger than the image field-of-view, but depends on reliable plate solving. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Move Star</span>: A triangle is overlayed on the above captured image. User selects a star and moves the star along the triangle to improve the polar alignment. Corrected polar-alignment error is not estimated during the process. If the alignment error is larger than the image field-of-view, this scheme must be used iteratively.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Move Star and Calc Error</span>: Like Move Star, but Ekos attempts to track the star being moved and estimates the current alignment error when it can.</li></ul><p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Välj polärinriktningens korrigeringsalgoritm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Analys av astrobilder</span>: Använder analys av astrobilder för att följa vad det korrigerade inriktningsfelet är under uppdateringsprocessen. Användaren ska försöka minska felet på raden uppdateringsfel nedan och minimera pilarnas storlekar. Det är den enda metoden som helt kan korrigera ett fel större än synfältet, men den beror på tillförlitlig analys av astrobilder. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Flytta stjärna</span>: En triangel är överlagrad på den tagna bilden ovan. Användaren väljer en stjärna och flyttar den längs triangeln för att förbättra polärinriktningen. Det korrigerade polärinriktningsfelet uppskattas inte under processen. Om inriktningsfelet är större än bildens synfält, måste metoden användas iterativt.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Flytta stjärna och beräkna fel</span>: Liksom Flytta stjärna, men Ekos försöker följa stjärnan som flyttas och uppskatta det aktuella inriktningsfelet om det går.</li></ul><p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Plate Solve
sv: Analys av astrobilder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Move Star
sv: Flytta stjärna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Move Star & Calc Error
sv: Flytta stjärna och beräkna fel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorTotal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorTotal)
en: Polar Alignment total error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
sv: Polärinriktningens totala fel uppmätt med de tre exponeringarna i början av polärinriktningsproceduren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorTotal)
en: Measured Err:
sv: Uppmätt fel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorAlt)
en: Polar Alignment altitude error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
sv: Polärinriktningens elevationsfel uppmätt med de tre exponeringarna i början av polärinriktningsproceduren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
sv: Elev:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorAz)
en: Polar Alignment azimuth error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
sv: Polärinriktningens azimutfel uppmätt med de tre exponeringarna i början av polärinriktningsproceduren.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorTotal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorTotal)
en: Polar Alignment total error estimated after recent adjustments.
sv: Polärinriktningens totala fel uppskattat efter de senaste justeringarna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorTotal)
en: Updated Err:
sv: Uppdaterat fel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorAlt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorAlt)
en: Polar Alignment altitude error estimated after recent adjustments.
sv: Polärinriktningens elevationsfel uppskattat efter de senaste justeringarna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorAz) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorAz)
en: Polar Alignment azimuth error estimated after recent adjustments.
sv: Polärinriktningens azimutfel uppskattat efter de senaste justeringarna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB)
en: Start
sv: Starta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text
en: Capture
sv: Ta bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso3)
en: Solve
sv: Lös

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAs1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAs2)
en: Slew
sv: Förflytta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
sv: Inställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAadjust)
en: Adjust
sv: Justera

en: Cannot set solver to remote. The Ekos equipment profile must include the astrometry Auxiliary driver.
sv: Kan inte ställa in lösningsverktyg till fjärrverktyg. Ekos utrustningsprofil måste inkludera astrometry extra drivrutin.

en: Cannot open file %1 for reading.
sv: Kan inte öppna filen %1 för läsning.

en: Failed to find solver properties.
sv: Misslyckades hitta lösningsegenskaper.

en: Not enough memory for file %1.
sv: Inte tillräckligt med minne för filen %1.

en: Starting remote solver...
sv: Startar fjärrlösningsverktyg...

en: Failed to find solver settings.
sv: Misslyckades hitta lösningsinställningar.

en: Parked
sv: Parkerad

en: Parking
sv: Parkerar

en: Slewing
sv: Förflyttar

en: Moving
sv: Flyttar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, trackingGroup)
en: Tracking
sv: Följer

en: Current Session
sv: Aktuell session

en: Read from File
sv: Läs från fil

en: Set alternative image-file base directory
sv: Ange alternativ baskatalog för bildfiler

[ctx: @title:window]
en: Select input file
sv: Välj indatafil

en: Analyze Log (*.analyze);;All Files (*)
sv: Analyslogg (*.analyze);;Alla filer (*)

en: Set an alternate base directory for your captured images
sv: Ange en alternativ baskatalog för tagna bilder

en: Could not find image file: %1
sv: Kunde inte hitta bildfil: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Focus
sv: Fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Align
sv: Rikta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Guide
sv: Hjälplinjer

en: Flip
sv: Vänd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIMountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount
sv: Stativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: Job
sv: Jobb

en: The "Auto Compute HFR" option in the KStars FITS options menu is not set. You won't get HFR values without it. Once you set it, newly captured images will have their HFRs computed.
sv: Alternativet "Beräkna HFR automatiskt" i Kstars FITS-alternativmeny är inte aktiverat. Du får inte HFR-värden utan det. När det väl har aktiverats, beräknas HFR för nytagna bilder.

en: The "Auto Compute HFR" option in the KStars FITS options menu is not set. You won't get # stars in capture image values without it. Once you set it, newly captured images will have their stars detected.
sv: Alternativet "Beräkna HFR automatiskt" i Kstars FITS-alternativmeny är inte aktiverat. Du får inte antal stjärnor i tagna bildvärden utan det. När det väl har aktiverats, får nytagna bilder sina stjärnor detekterade.

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Connected
sv: Ansluten

en: Disconnected
sv: Nerkopplad

en: Capturing
sv: Tar bild

en: Looping
sv: Upprepa

en: Subtracting
sv: Subtraherar

en: Subframing
sv: Delbildruta

en: Selecting star
sv: Väljer stjärna

en: Calibrating
sv: Kalibrerar

en: Calibration error
sv: Kalibreringsfel

en: Calibrated
sv: Kalibrerad

note: i18n("Calibrating");
en: Guiding
sv: Guidning

en: Suspended
sv: Stoppad

en: Reacquiring
sv: Återhämtar

en: Dithering
sv: Gitter

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualDither)
en: Manual Dithering
sv: Manuellt gitter

en: Dithering error
sv: Gitterfel

en: Dithering successful
sv: Gitter lyckades

en: Settling
sv: Dämpning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timelineLabel)
en: Timeline
sv: Tidslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
sv: Indata:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, inputCombo)
en: <html><head/><body><p>Select the input for the plots. This can be the current Ekos session, or it can be read from a file.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Välj indata för diagrammen. Det kan vara den nuvarande Ekos-sessionen, eller kan läsas från en fil.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: <html><head/><body><p>Keep the plot at the full input width.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Behåll diagrammet med fullständig indatabredd.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: Full Width
sv: Full bredd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, keepCurrentCB)
en: <html><head/><body><p>While recording live, Keep the plot recent. That is, the most recent actions performed by Ekos are shown on the right side of the plot.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Håll diagrammet aktuellt vid direktinspelning. Det vill säga visa de senaste åtgärderna utförda av Ekos på höger sida av diagrammet.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepCurrentCB)
en: Latest
sv: Senaste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: Help
sv: Hjälp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
sv: Statistik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, zoomInB)
en: <html><head/><body><p>Zoom in to the x-axis on the Timeline and Statistics plots. That is, show a shorter time period.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Zooma i på X-axel på tidslinje- och statistikdiagrammen. Det vill säga, visa en kortare tidsperiod.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cursorTimeOut)
en: <html><head/><body><p>The number of seconds from the start of the log to the statistics cursor. If there is no cursor and latest is checked, then it is the time at the right-side of the plot.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Antal sekunder från loggens början till statistikmarkören. Om det inte finns någon markör och senaste är markerat, är det tiden på diagrammets högersida.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cursorClockTimeOut)
en: <html><head/><body><p>The clock-time for the statistics plot cursor. If there is no cursor and latest is checked, then it is the clock time at the right-side of the plot.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Klocktiden för statistikdiagrammets markör. Om det inte finns någon markör och senaste är markerat, är det klocktiden på diagrammets högersida.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, zoomOutB)
en: <html><head/><body><p>Zoom out on the x-axis on the Timeline and Statistics plots. That is, show a longer time period.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Zooma ut på X-axel på tidslinje- och statistikdiagrammen. Det vill säga, visa en längre tidsperiod.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollBar, analyzeSB)
en: <html><head/><body><p>If possible display previous (scroll to left) or future (scroll to right) sections of the Timeline and Statistics plot.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om möjligt visa föregående del (rulla åt vänster) eller framtida del (rulla åt höger) av tidslinje- och statistikdiagrammen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, raCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the right ascension (RA) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa rektascensionens (RA) avdriftsfel i bågsekunder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, raCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mountRaCB)
en: ra
sv: RA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, raOut)
en: <html><head/><body><p>The right ascension (RA) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Rektascensionens (RA) avdriftsfel i bågsekunder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, decOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa deklinationens (DEK) avdriftsfel i bågsekunder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decPulseCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mountDecCB)
en: dec
sv: DEK

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, raPulseCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the right ascension (RA) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa rektascensionens (RA) guidningspulser i millisekunder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, raPulseCB)
en: ra pulse
sv: RA-puls

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, raPulseOut)
en: <html><head/><body><p>The right ascension (RA) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Rektascensionens (RA) guidningspulser i millisekunder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decPulseCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa deklinationens (DEK) guidningspulser i millisekunder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, decPulseOut)
en: <html><head/><body><p>The declination (DEC) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Deklinationens (DEK) guidningspulser i millisekunder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, driftCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the combined RA and DEC drift error in arc-seconds.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa kombinerat RA- och DEK-avdriftsfel i bågsekunder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, driftOut)
en: <html><head/><body><p>The combined RA and DEC drift error in arc-seconds.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Kombinerat RA- och DEK-avdriftsfel i bågsekunder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rmsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa kvadratiskt medelvärde (RMS) av den kombinerade RA- och DEK-avdriften, med ett medelvärde av approximativt 40 samplingar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rmsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rmsCCB)
en: rms
sv: RMS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, rmsOut)
en: <html><head/><body><p>The root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Kvadratiskt medelvärde av den kombinerade RA- och DEK-avdriften, med ett medelvärde av approximativt 40 samplingar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, skyBgCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the sky background light (computed by SEP from the guide images).</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa himmelsbakgrundens ljusnivå (beräknad av SEP från guidningsbilderna.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, skyBgCB)
en: sky
sv: himmel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, skyBgOut)
en: <html><head/><body><p>The sky background light level (computed by SEP from the guide images).</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Himmelsbakgrundens ljusnivå (beräknad av SEP från guidningsbilderna.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, numStarsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the guide images.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa antal stjärnor detekterade i guidningsbilderna.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numStarsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numCaptureStarsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ect
en: stars
sv: stjärnor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, numStarsOut)
en: <html><head/><body><p>The number of stars detected in the guide images.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Antal stjärnor detekterade i guidningsbilderna.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, snrCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the signal-to-noise ratio (SNR) of the guide star.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa guidestjärnans signal-brus-förhållande.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, snrCB)
en: snr
sv: signal-brus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snrOut)
en: <html><head/><body><p>The signal-to-noise ratio (SNR) of the guide star.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Guidestjärnans signal-brus-förhållande.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountRaCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Right Ascension (RA) where the telescope is pointing.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa rektascension (RA) dit teleskopet pekar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountRaOut)
en: <html><head/><body><p>The Right Ascension (RA) in HMS where the telescope is pointing.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Rektascension (RA) i HMS dit teleskopet pekar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountDecCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Declination (DEC) in where the telescope is pointing.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa deklinationen (DEK) dit teleskopet pekar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountDecOut)
en: <html><head/><body><p>The Declination (DEC) in degrees:arc-minutes:arc-seconds where the telescope is pointing.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Deklinationen (DEK) i grader:bågminuter:bågsekunder dit teleskopet pekar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, azCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the telescope's azimuth (degrees).</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa teleskopets azimut (grader).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, azCB)
en: az
sv: AZ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, azOut)
en: <html><head/><body><p>The telescope's azimuth (degrees).</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Teleskopets azimut (grader).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, altCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the telescope's altitude (degrees).</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa teleskopets elevation (grader).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, altCB)
en: alt
sv: ALT

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, altOut)
en: <html><head/><body><p>The telescope's altitude (degrees).</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Teleskopets elevation (grader).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pierSideCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the mount's pier side (left) -> where the mount is pointing.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa stativets pirsida (vänster) -> dit stativet pekar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pierSideCB)
en: side
sv: sida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pierSideOut)
en: <html><head/><body><p>The mount's pier side (left) -> where the mount is pointing.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Stativets pirsida (vänster) -> dit stativet pekar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountHaCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the mount's hour angle value.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa stativet timvinkelvärde.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mountHaCB)
en: ha
sv: timvinkel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountHaOut)
en: <html><head/><body><p>The mount's hour angle value.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Stativets timvinkelvärde.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hfrCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Half-Flux Radius (in pixels) of the captured images.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa halvflödesradien (i bildpunkter) för tagna bilder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hfrCB)
en: hfr
sv: HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hfrOut)
en: <html><head/><body><p>The Half-Flux Radius (in pixels) of the captured images.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Halvflödesradien (i bildpunkter) för tagna bilder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, numCaptureStarsCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, numCaptureStarsOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the captured images.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa antal stjärnor detekterade i de tagna bilderna.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, medianCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, medianOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the median sample value in the captured images.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa mediansamplingsvärdet i tagna bilder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eccentricityCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, eccentricityOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the median star eccentricity in the captured images.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa median av stjärnexcentricitet i de tagna bilderna.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eccentricityCB)
en: ecc
sv: exc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, temperatureCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, temperatureOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the ambient temperature.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa omgivningstemperaturen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rmsCCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples, but only in during capture.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa kvadratiskt medelvärde (RMS) av den kombinerade RA- och DEK-avdriften i bågsekunder, med ett medelvärde av approximativt 40 samplingar, men bara under tagning.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, rmsCOut)
en: <html><head/><body><p>The root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples, but only in during capture.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Kvadratiskt medelvärde av den kombinerade RA- och DEK-avdriften i bågsekunder, med ett medelvärde av approximativt 40 samplingar, men bara under tagning.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, targetDistanceCB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, targetDistanceOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the distance between the plate-solved captured image and the target position in arc-seconds. Must be enabled in scheduler options.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Rita upp avståndet mellan den analyserade tagna bilden och målpositionen i bågsekunder. Måste vara aktiverat i schemaläggningsalternativen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, targetDistanceCB)
en: dist a-s
sv: avstånd a-m

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailsButton)
en: Details
sv: Information

en: Failed to load %1: %2
sv: Misslyckades läsa in %1: %2

en: Using available dark frame with %1 seconds exposure. Please take a dark frame with %1 seconds exposure for more accurate results.
sv: Använd tillgänglig mörk bildruta med %1 sekunders exponering. Ta en mörk bildruta med %1 sekunders exponering för noggrannare resultat.

en: Dark frame %s is expired. Please create new master dark.
sv: Mörk bild %s har utgått. Skapa en ny mörk huvudbild.

en: Removing bad dark frame file %1
sv: Tar bort felaktig mörk bildfil %1

en: Failed to load defect map %1
sv: Misslyckades läsa in defektbild %1

en: Failed to load defect map file %1
sv: Misslyckades läsa in defektbildfil %1

en: Failed to load dark frame file %1
sv: Misslyckades ladda mörk bildfil %1

en: Failed to process dark data.
sv: Misslyckades behandla mörk data.

en: Failed to load dark data.
sv: Misslyckades läsa in mörk data.

en: Received %1/%2 images.
sv: Tog emot %1 av %2 bilder.

en: Are you sure you want to delete all dark frames images and data?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla mörka bilder och data?

en: In progress...
sv: Pågår ...

en: Failed to save master frame: %1
sv: Misslyckades spara huvudbild: %1

en: Master Dark saved to %1
sv: Mörk huvudbild sparad i %1

en: Capture completed.
sv: Tagning slutförd.

en: Defect map saved to %1
sv: Defektbild sparad i %1

en: Failed to save defect map to %1
sv: Misslyckades spara defektbild i %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DarkLibrary)
en: Dark Library
sv: Bibliotek med mörka bildrutor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Prefer:
sv: Föredra:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, preferDarksRadio)
en: For the selected camera, remove noise by means of dark frame subtraction.
sv: Ta bort brus med hjälp av subtraktion av mörka bildrutor för den valda kameran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, preferDarksRadio) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, darkTab) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, darkLibraryB)
en: Darks
sv: Mörka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, preferDefectsRadio)
en: For the selected camera, remove noise by means of defect map filtering.
sv: Ta bort brus med hjälp av filtrering med defektbild för den valda kameran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, preferDefectsRadio)
en: Defects
sv: Defekter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binningLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Binning:
sv: Indelning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Exp. Range:
sv: Exp. intervall:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combinAlgorithmCombo)
en: Average
sv: Medelvärde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
sv: Steg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureLabel)
en: T. Range:
sv: T. intervall:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, totalTime)
en: Total estimated time until all dark frames are captured and processed.
sv: Totalt beräknad tid tills alla mörka bildrutor har tagits och behandlats.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bin1Check)
en: 1x1
sv: 1 x 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bin2Check)
en: 2x2
sv: 2 x 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bin4Check)
en: 4x4
sv: 4 x 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
sv: Antal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Algorithm:
sv: Algoritm:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, exposureStepSin)
en: Step size in seconds
sv: Stegstorlek i sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Total Time:
sv: Total tid:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minExposureSpin)
en: Minimum exposure time in seconds.
sv: Minimal exponeringstid i sekunder.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, countSpin)
en: Captures per configuration. This number of images would be averaged to produce the master dark frame.
sv: Tagningar per inställning. Medelvärdet beräknas för så här många bilder för att skapa den mörka huvudbildrutan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
sv: Till:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maxExposureSpin)
en: Maximum exposure time in seconds.
sv: Maximal exponeringstid i sekunder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Total Images:
sv: Totalt antal bilder:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, defectMapsTab)
en: Defect Maps
sv: Defektbilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Master Dark:
sv: Mörk huvudbild:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
sv: Tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
sv: Exponering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Temperature:
sv: Temperatur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
sv: Medel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Std. Deviation:
sv: Standardavvikelse:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Bad Pixels
sv: Felaktiga bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Hot Pixels
sv: Heta bildpunkter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, coldPixelsCount) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, hotPixelsCount)
en: Detected pixels after aggressiveness filter
sv: Detekterade bildpunkter efter aggressivitetsfilter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Cold Pixels
sv: Kalla bildpunkter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, coldPixelsEnabled)
en: Enable cold pixel detection in the master dark frame.
sv: Aktivera detektering av kalla bildpunkter i den mörka huvudbildrutan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, aggresivenessHotSlider)
en: Aggressiveness level. Increase value to include more hot pixels. Click Generate Map to execute.
sv: Aggressivitetsnivå. Öka värdet för att inkludera flera heta bildpunkter. Klicka på Generera bild för att utföra.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hotPixelsEnabled)
en: Enable detection of hot pixels in the master dark frame.
sv: Aktivera detektering av heta bildpunkter i den mörka huvudbildrutan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, aggresivenessColdSlider)
en: Aggressiveness level. Increase value to include more cold pixels.  Click Generate Map to execute.
sv: Aggressivitetsnivå. Öka värdet för att inkludera flera kalla bildpunkter. Klicka på Generera bild för att utföra.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetMapParametersB)
en: Reset aggressiveness sliders to default values.
sv: Återställ aggressivitetsreglage till normalvärden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetMapParametersB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetFrameB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Reset
sv: Återställ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Detect hot and cold pixels within the aggressiveness threshold.
sv: Detektera heta och kalla bildpunkter inom aggressivitetströskeln.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Generate Map
sv: Generera bild

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveMapB)
en: Save defect map to disk once the map results are satisfactory.
sv: Spara defektbild på disk när resultaten är tillfredsställande.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mastersTab)
en: Masters
sv: Huvudbilder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Remove one row from the database and delete the associated dark frame from disk
sv: Ta bort en rad från databasen och ta bort motsvarande mörk bild från disken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Clear Row
sv: Ta bort rad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: label, entry (MaxDarkTemperatureDiff), group (DarkLibrary)
en: Maximum acceptable difference between current and recorded dark frame temperature set point. When the difference exceeds this value, a new dark frame shall be captured for this set point.
sv: Maximal acceptabel skillnad mellan aktuell och tagen mörk bilds temperaturinställningspunkt. När skillnaden överskrider det här värdet, måste en ny mörk bild för inställningspunkten tas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: T. threshold:
sv: T. tröskel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Remove all dark frames data and files
sv: Ta bort all data om mörka bilder och alla filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Clear All
sv: Ta bort alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: ° C
sv: °C

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: label, entry (DarkLibraryDuration), group (Capture)
en: Reuse dark frames from the dark library for this many days. If exceeded, a new dark frame shall be captured and stored for future use.
sv: Återanvänd mörka bilder från biblioteket med mörka bilder för detta antal dagar. Om det överskrids, måste en ny mörk bild tas och lagras för framtida användning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Dark validity:
sv: Mörk giltighet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openDarksFolderB)
en: Open folder where dark frames are stored
sv: Öppna katalogen där mörka bilder är lagrade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDarksFolderB)
en: Darks Folder
sv: Katalog med mörka bildrutor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearExpiredB)
en: Clear Expired
sv: Rensa utgångna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableView, darkTableView)
en: Double click to load dark frame
sv: Dubbelklicka för att läsa in mörk bild

en: No suitable dark frames or defect maps found. Please run the Dark Library wizard in Capture module.
sv: Inga lämpliga mörka bildrutor eller defektbilder hittades. Kör guiden Bibliotek med mörka bildrutor i tagningsmodulen.

en: Filter exposure time during focus
sv: Filtrets exponeringstid under fokusering

en: Exposure
sv: Exponering

en: Relative offset in steps
sv: Relativ position i steg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Offset
sv: Position

en: Start Auto Focus when filter is activated
sv: Starta automatisk fokusering när filter aktiveras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Auto Focus
sv: Automatisk fokusering

en: Lock specific filter when running Auto Focus
sv: Lås specifikt filter när automatisk fokusering utförs

en: Lock Filter
sv: Lås filter

en: Flat frames are captured at this focus position. It is updated automatically by focus process if enabled.
sv: Plana bilder tas med den här fokuseringspositionen. Det uppdateras automatiskt av fokuseringsprocessen om aktiverat.

en: Flat Focus Position
sv: Plan fokuseringsposition

en: Set filter to %1. Is filter set?
sv: Ställ in filter till %1. Är filtret inställt?

en: Confirm Filter
sv: Bekräfta filtrering

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FilterSettings) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterManagerB)
en: Filter Settings
sv: Filterinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
sv: Filterhjul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Set <span style=" font-style:italic;">relative</span> filter focus offset in steps. The offsets are global and are applied when the filter changes.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ställ in filtrets <span style=" font-style:italic;">relativa</span>  fokuseringsposition i steg. Positionerna är globala och verkställs när filtret ändras.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlatSyncFocus)
en: <html><head/><body><p>If using a filter wheel and an absolute position focuser, then always remember the focus position of the autofocus process for light frames in each filter. Before a flat frame is captured, the focuser is moved to the same focus point as light frames.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om ett filterhjul och en fokuseringsenhet med absolut position används, kom alltid ihåg fokuseringsposition för den automatiska fokuseringsprocessen för ljusbilder för varje filter. Innan en plan bild tas, flyttas fokuseringsenheten till samma fokuseringsposition som för ljusa bilder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlatSyncFocus)
en: Capture flat frames at the same focus as light frames
sv: Ta plana bilder med samma fokus som ljusa bilder.

en: Paused
sv: Paus

en: Completed
sv: Färdig

en: Preparing...
sv: Förbereder...

en: Waiting...
sv: Väntar...

en: Dithering...
sv: Gitter...

en: Focusing...
sv: Fokusering...

en: Filter change...
sv: Filterbyte...

en: Aligning...
sv: Riktar in...

en: Calibrating...
sv: Kalibrerar...

en: Meridian flip...
sv: Meridianvändning...

en: Pause planned...
sv: Paus planerad...

en: Filter selected.
sv: Filter valt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LedStatusWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeridianFlipStatusWidget)
en: Form
sv: Formulär

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusText)
en: <unknown>
sv: <okänd>

en: Clear all logs (%1)
sv: Rensa alla loggar (%1)

en: Are you sure you want to delete all logs?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla loggar?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearLogsB)
en: Clear all logs
sv: Rensa alla loggar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Enable Logs to diagnose issues with Ekos and INDI. Only enable the necessary logs to help in diagnosing specific problems. Logs consume resources and may slow the system down. Turn off logs when no longer used.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Aktivera loggar för att diagnosticera problem med Ekos och INDI. Aktivera bara nödvändiga loggar som hjälp att diagnosticera specifika problem. Loggning förbrukar resurser och kan sakta ner systemet. Stäng av loggar när de  inte längre används.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, logsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs
sv: Loggar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging)
en: Log Ekos Scheduler module activity
sv: Logga aktivitet för Ekos-schemaläggningsmodul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, schedulerTab)
en: Scheduler
sv: Schemaläggning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIWeatherLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWeatherCB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherCheck)
en: Weather
sv: Väder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging)
en: Log Ekos Guide module activity
sv: Logga aktivitet för Ekos-guidningsmodul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Have problem with Ekos? Turn on logging for Ekos modules that exhibit issues.
sv: Har du problem med Ekos? Aktivera loggning för Ekos-moduler som uppvisar problem.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Enable regular debug output
sv: Aktivera vanlig felsökningsutmatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Reg&ular
sv: &Vanlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
sv: Utdata:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: Disable all logging output
sv: Inaktivera all loggutmatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: &Disable
sv: &Inaktivera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDILogging)
en: Log INDI devices activity
sv: Logga aktivitet för INDI-enheter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FITSLogging)
en: Log FITS processing activity
sv: Logga aktivitet för FITS-behandling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: Log output to log file
sv: Logga utmatning i loggfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAuxiliaryLogging)
en: Auxiliary
sv: Extra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Log debug messages to default output device used by the platform (e.g. Standard Error)
sv: Logga felsökningsmeddelanden på standardutmatningsenheten som används av plattformen (t.ex. standardfelutmatning)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Defaul&t
sv: &Förval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIDomeLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, domeBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDomeCB)
en: Dome
sv: Kupol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verbosity:
sv: Detaljnivå:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging)
en: Log Ekos Capture module activity
sv: Logga aktivitet för Ekos-tagningsmodul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Astrometry
sv: Astrometri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging)
en: Log Ekos Alignment module activity
sv: Logga aktivitet för Ekos inriktningsmodul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Alignment
sv: Inriktning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging)
en: <html><head/><body><p>Log Ekos Observatory module activity</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Logga aktivitet för Ekos-observationsmodul</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Observatory)
en: Observatory
sv: Observatorium

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: Enable verbose debug output
sv: Logga detaljerad felsökningsutmatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: &Verbose
sv: &Detaljerad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIDetectorLogging)
en: Detector
sv: Detektor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAOLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AOLabel)
en: Adaptive Optics
sv: Adaptiv optik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging)
en: Log Ekos Focus module activity
sv: Logga aktivitet för Ekos-fokuseringsmodul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Focuser
sv: Fokuseringsenhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIRotatorLogging)
en: Rotator
sv: Rotatör

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Have problems with INDI drivers? Turn on logging for drivers that exhibit issues.
sv: Har du problem med INDI-drivrutiner? Aktivera loggning för drivrutiner som uppvisar problem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Drivers
sv: Drivrutiner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging)
en: Log Ekos Mount module activity
sv: Logga aktivitet för Ekos-stativmodul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_LoggerLevel)
en: The Logging Level for StellarSolver and Astrometry.net
sv: Loggningsnivå för StellarSolver och Astrometry.net

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoggerLevel)
en: LOG_NONE
sv: LOGGA INGENTING

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoggerLevel)
en: LOG_ERROR
sv: LOGGA FEL

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoggerLevel)
en: LOG_MSG
sv: LOGGA MEDDELANDEN

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoggerLevel)
en: LOG_VERB
sv: LOGGA VERB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoggerLevel)
en: LOG_ALL
sv: LOGGA ALLT

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryLogToFile)
en: Option to log astrometry messages to a separate file.  If you select LOG_ALL you REALLY want to check this box.
sv: Alternativ för att logga astrometrimeddelanden i en separat fil. Om du väljer LOGGA ALLT bör du VERKLIGEN markera den här rutan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryLogToFile)
en:  Separate Log File:
sv: Separat loggfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryLogFilepath)
en: The external Log File for astrometry logging
sv: Den externa loggfilen för astrometriloggning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
sv: Visa INDI-statusmeddelanden i statusraden

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
sv: Visa inkommande INDI-statusmeddelanden i Kstars statusrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
sv: INDI-meddelanden i status&raden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Open Logs Directory
sv: Öppna loggkatalog

en: Dust Cap
sv: Dammskydd

en: Serial
sv: Seriell

en: Select <b>Serial</b> if your device is connected via Serial to USB adapter.
sv: Välj <b>Seriell</b> om enheten är ansluten via seriell till USB-adapter.

en: Network
sv: Nätverk

en: Select <b>Network</b> if your device is connected via Ethernet or WiFi.
sv: Välj <b>Nätverk</b> om enheten är ansluten via Ethernet eller WiFi.

en: Select Serial port
sv: Välj serieport

en: Select Baud rate
sv: Välj baudhastighet

en: Host name or IP address.
sv: Värddatornamn eller IP-adress.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
sv: Anslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
sv: Koppla ner

en: Connect All
sv: Anslut alla

[ctx: @title:window]
en: Port Selector
sv: Portväljare

en: To assign a permanent designation to the device, you need to unplug the device from stellarmate then replug it after 1 second. Click on the <b>Start Scan</b> to begin this procedure.
sv: För att tilldela enheten en permanent beteckning, måste enheten kopplas bort från StellarMate och därefter kopplas in igen efter 1 sekund. Klicka på <b>Starta sökning</b> för att påbörja proceduren.

en: Start Scan
sv: Starta sökning

en: Home
sv: Hem

en: Skip Device
sv: Hoppa över enhet

en: Physical Port Mapping
sv: Fysisk porttilldelning

en: Assign the permanent name based on which physical port the device is plugged to in StellarMate. This is useful to distinguish between two identical USB adapters. The device must <b>always</b> be plugged into the same port for this to work.
sv: Tilldela det permanenta namnet baserat på vilken fysisk port som enheten är inkopplat till StellarMate. Det är användbart för att skilja på två identiska USB-anslutningar. Enheten måste <b>alltid</b> kopplas in via samma port för att det ska fungera.

en: Standby, Scanning...
sv: Vänta, söker...

[ctx: Product ID]
en: PID
sv: Process-ID

en: Link
sv: Länk

en: Serial #
sv: Serienummer

en: Hardware Port?
sv: Hårdvaruport?

en: Start Scanning
sv: Starta sökning

en: Failed to scan devices.
sv: Misslyckades söka efter enheter.

en: Failed to detect any devices. Please make sure device is powered and connected to StellarMate via USB.
sv: Misslyckades detektera några enheter. Försäkra dig om att enheten är påslagen och ansluten till StellarMate via USB.

en: Duplicate devices detected. You must remove one mapping or enable hardware slot mapping.
sv: Duplicerade enheter detekterades. En tilldelning måste tas bort eller så måste hårdvaruplatstilldelning aktiveras.

en: Mapping is successful.
sv: Tilldelning lyckades.

en: Failed to add a new rule.
sv: Misslyckades lägga till en ny regel.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SerialPortAssistant)
en: Serial Port Assistant
sv: Serieportguide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Welcome to StellarMate <span style=" font-weight:600;">Serial Port Assistant</span> tool.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Välkommen till StellarMate <span style=" font-weight:600;">serieportguide</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>This tool shall assign <span style=" font-style:italic;">permanent</span> names to your <span style=" font-weight:600;">Serial to USB</span> devices so that they are easier to connect to in the future.</p><p><br/></p><p>Click <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Verktyget tilldelar <span style=" font-style:italic;">permanenta</span> namn till dina <span style=" font-weight:600;">Seriella till USB</span>-enheter så att de blir enklare att ansluta till i framtiden.</p><p><br/></p><p>Klicka på <span style=" font-weight:600;">Nästa</span> för att fortsätta.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Existing Mapping
sv: Befintlig tilldelning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearRuleB)
en: Remove rule
sv: Ta bort regel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayOnStartupC)
en: Display on detecting unmapped ports
sv: Visa när otilldelade portar upptäcks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
sv: &Nästa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: All devices are successfully mapped.
sv: Alla enheter tilldelade med lyckat resultat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: You can now connect to your equipment.
sv: Det går nu att ansluta utrustningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
sv: Stäng

en: Default focus star-extraction.
sv: Extrahering av förvald fokuseringsstjärna.

en: Profile for the source extraction of all the stars in an image.
sv: Profil för extrahering av källa för alla stjärnor på en bild.

en: Profile optimized for source extraction of smaller stars.
sv: Profil optimerad för extrahering av mindre stjärnor.

en: Profile optimized for source extraction of medium sized stars.
sv: Profil optimerad för extrahering av mellanstora stjärnor.

en: Profile optimized for source extraction of larger stars.
sv: Profil optimerad för extrahering av större stjärnor.

en: Default guider star-extraction.
sv: Extrahering av förvald guidestjärna.

en: Default profile. Generic and not optimized for any specific purpose.
sv: Standardprofil. Generell och inte optimerad för något särskilt syfte.

en: Profile intended for Plate Solving telescopic sized images in a single CPU Thread
sv: Profil avsedd för lösning av astrobilder med teleskopbilder i en enda processortråd

en: Profile intended for Plate Solving camera lens sized images
sv: Profil avsedd för lösning av astrobilder med kameralinsbilder

en: Profile intended for Plate Solving telescopic sized images
sv: Profil avsedd för lösning av astrobilder med teleskopbilder

en: Default. Set for typical HFR estimation.
sv: Förval. Använd för typisk HFR-uppskattning

en: Set for typical HFR estimation on big stars.
sv: Använd för typisk HFR-uppskattning av stora stjärnor.

en: Set for HFR estimation on most stars.
sv: Använd för typisk HFR-uppskattning av de flesta stjärnor.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Options Profiles
sv: Alternativprofiler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Selects the profile group that the editor is working with
sv: Väljer profilgruppen som editorn arbetar med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Alignment Profiles
sv: Justeringsprofiler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Focus SEP Profiles
sv: SEP-fokuseringsprofiler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Guide SEP Profiles
sv: SEP-guidningsprofiler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: HFR SEP Profiles
sv: HFR SEP-profiler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reloadProfiles)
en: Reloads the options profiles from the saved file
sv: Läser in alternativprofilerna från den sparade filen igen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadBackups)
en: Loads an alternate or backup file of profiles you saved somewhere else on your computer into and replaces all profiles in this group
sv: Läser in en alternativ fil eller säkerhetskopia av profiler som sparats någon annanstans på datorn och ersätter alla profiler i gruppen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveBackups)
en: Saves your current set of profiles in this group somewhere else on your computer
sv: Sparar den nuvarande uppsättningen profiler i gruppen någon annanstans på datorn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadDefaults)
en: Loads the default set of profiles, clearing any modifications or custom profiles.
sv: Läser in uppsättningen med standardprofiler, och tar bort alla ändringar eller egna profiler.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, optionsProfile)
en: This lets you select which options profile you want to load and edit.
sv: Gör det möjligt att välja vilken alternativprofil som ska läsas in och redigeras.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addOptionProfile)
en: This allows you to add a new Options Profile and give it a name
sv: Gör det möjligt att lägga till en ny alternativprofil och ge den ett namn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeOptionProfile)
en: This allows you to remove the currently selected options profile
sv: Gör det möjligt att ta bort den för närvarande valda alternativprofilen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveProfile)
en: Saves this single profile to a separate file on your computer so that you can back it up or sent it to someone else.
sv: Sparar den enskilda profilen i en separat fil på datorn så att det går att säkerhetskopiera den eller skicka den till någon annan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openProfile)
en: Opens a profile from a file on your computer and loads it into this profile group
sv: Öppnar en profil från en fil på datorn och läser in den i profilgruppen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyProfile)
en: Copies the current options profile so that you can either make a duplicate in this profile group or copy it into another profile group
sv: Kopierar den aktuella alternativprofilen så att det antingen går att skapa en dubblett i profilgruppen eller kopiera den till en annan profilgrupp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, description)
en: Description of the selected profile
sv: Beskrivning av vald profil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sextractorOptions)
en: Sextractor Parameters
sv: SExtractor-parametrar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_min)
en: The minimum radius for stars for flux calculations.
sv: Minimal stjärnradie för flödesberäkningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, r_min) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kron_fact)
en: 3.5
sv: 3,5

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, fwhm)
en: A variable to store the fwhm in pixels used to generate the convolution filter for star detection.
sv: En variabel för att lagra FWHM i bildpunkter som används för att skapa faltningsfiltret för stjärndetektering.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, magzero)
en: This is the 'zero' magnitude used for setting the magnitude scale for the stars in the image during sextraction.
sv: Det här är 'nollmagnituden' använd för att ställa in magnitudskalan för stjärnorna på bilden för SExtractor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, deblend_contrast)
en: The percentage of flux a separate peak must have to be considered a separate object.
sv: Flödesprocent en separat topp måste ha för att anses vara ett separat objekt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Min Cont.
sv: Minimal kont.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kron_fact)
en: This sets the Kron Factor for use with the kron radius for flux calculations.
sv: Ställer in Kron-faktorn för användning med Kron-radien vid flödesberäkningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Kron Factor
sv: Kron-faktor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Conv FWHM
sv: Konv FWHM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: magzero
sv: nollförstoring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, convFilter)
en: The type of Convolution Filter that SEP will apply to the image prior to star extraction.  These filters are comparable to the included filters in a SExtractor installation, but here you have the flexibility to change the FWHM.  The Default filter is the fastest filter, but does NOT change with the FWHM setting, and so is best for small stars.  The Gaussian Filter is best for faint object detection.  The Mexican Hat filter is good in crowded star fields or in the vicinity of nebulae.  The Top Hat filter is good for extended, low brightness objects.  Note: The "Custom" filter selection is meant for testing purposes and should only be used by developers
sv: Typ av faltningsfilter som SEP lägger till i bilden innan stjärnextrahering. Filtren är jämförbara med filtren som ingår i en installation av SExtractor, men har flexibilitet att ändra FWHM. Standardfiltret är det snabbaste filtret, men ändras INTE med FWHM-inställning, och är därför bäst för små stjärnor. Det Gaussiska filtret är bäst för detektering av svaga objekt. Filtret Mexikansk hatt är bra i trånga stjärnfält eller i närhet av nebulosor. Filtret Cylinderhatt är bra för utsträckta objekt med svag ljusstyrka. Observera: Valet *Eget* är avsett för utprovning, och bör bara användas av utvecklare.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
sv: Eget

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Gaussian
sv: Gaussiskt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Mexican Hat
sv: Mexikansk hatt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Top Hat
sv: Cylinderhatt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, deblend_thresh)
en: The number of thresholds the intensity range is divided up into.
sv: Antal trösklar som intensitetsintervallet delas upp i.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_38)
en: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html" >Extraction Params</a>
sv: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html" >Extraheringsparametrar</a>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, apertureShape)
en: Whether to use the SEP_SUM_ELLIPSE method or the SEP_SUM_CIRCLE method or automatically choose.  NOTE: Circle is usually better at the moment
sv: Om metoden SEP SUMMERA ELLIPS, SEP SUMMERA CIRKEL eller automatiskt val ska användas. Observera: Cirkel är oftast bättre för tillfället.

[ctx: Aperture Shape]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape)
en: Auto
sv: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape)
en: Ellipse
sv: Ellips

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html">Deblending Params</a>
sv: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html">Avbländningsparametrar</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Thresh
sv: Tröskel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.sum_ellipse.html">Photometry Params</a>
sv: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.sum_ellipse.html">Fotometriparametrar</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Conv Filter
sv: Faltningsfilter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Shape
sv: Form

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Attempts to 'clean' the image to remove artifacts caused by bright objects
sv: Försöker 'rensa' bilden för att ta bort förvrängningar orsakade av ljusstarka objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Clean?
sv: Rensa?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, clean_param)
en:  The cleaning parameter
sv: Rensningsparametern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Sub Pix
sv: Delbildpunkter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, subpix)
en: The subpixel sampling factor for star extraction
sv: Samplingsfaktorn i delbildpunkter för stjärnextrahering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Min Area
sv: Minimal area

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minarea)
en: This is the minimum area in pixels for a star detection, smaller stars are ignored.
sv: Det minimala området i bildpunkter för en stjärndetektering. Mindre stjärnor ignoreras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Thresh Offset
sv: Tröskelposition

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, threshOffset)
en: Add this offset to the detection threshold
sv: Lägg till positionen till detekteringströskeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Thresh Multiple
sv: Tröskelmultipel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, threshMultiple)
en: Add the multiple times the rms background level to the detection threshold.
sv: Lägg till multipeln gånger kvadratiskt medelvärde av bakgrundsnivån till detekteringströskeln.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, starFilterOptions)
en: Star Filtering Parameters (Make these settings 0 to disable them)
sv: Stjärnfiltreringsparametrar (nollställ inställningarna för att inaktivera dem)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxEllipse)
en: The maximum ratio between the semi-major and semi-minor axes for stars to include (a/b), this will allow you to exclude elliptical sources like galaxies or badly distorted stars.
sv: Maximalt förhållande mellan halv storaxel och halv lillaxel för stjärnor som ska inkluderas (a/b). Det gör det möjligt att undanta elliptiska källor såsom galaxer eller svårt förvrängda stjärnor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, brightestPercent)
en: The percentage of brightest stars to remove from the list
sv: Procent ljusstarkaste stjärnor att ta bort från listan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: Cut Dimmest
sv: Klipp bort ljussvagaste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, dimmestPercent)
en: The percentage of dimmest stars to remove from the list
sv: Procent ljussvagaste stjärnor att ta bort från listan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, saturationLimit)
en: Remove all stars above a certain threshold percentage of saturation
sv: Ta bort alla stjärnor ovanför ett visst tröskelvärde i mättnadsprocent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_46)
en: Sat. Limit
sv: Mättnadsgräns

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minSize)
en: The minimum size of stars to include in the final list in pixels based on semi-major and semi-minor axes
sv: Minimal stjärnstorlek i bildpunkter att inkludera i den slutliga listan baserat på halv storaxel och halv lillaxel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Max Ellipse
sv: Maximal ellips

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_56)
en: Min Size
sv: Minimal storlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_43)
en: Max Size
sv: Maximal storlek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxSize)
en: The maximum size of stars to include in the final list in pixels based on semi-major and semi-minor axes
sv: Maximal stjärnstorlek i bildpunkter att inkludera i den slutliga listan baserat på halv storaxel och halv lillaxel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_57) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_49)
en: px
sv: bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Cut Brightest
sv: Klipp bord ljusstarkaste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_54)
en: Keep #
sv: Behåll antal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keepNum)
en: The number of stars to keep in the list after star extraction.  This parameter is based on magnitude and is most useful to speed up plate solving, such as in the Align Module.
sv: Antal stjärnor att behålla i listan efter stjärnextrahering. Parametern är baserad på magnitud och är mest användbar för att snabba upp lösning av astrobilder, såsom i inriktningsmodulen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialKeep)
en: The number of stars to keep in the list initially.  This filter is based on the size of the stars.  It is primarily useful for speeding up star extraction with HFR such as in Focus, Guide, and HFR monitoring.
sv: Antal stjärnor att ha i listan initialt. Filtret är baserad på stjärnornas storlek. Det är mest användbar för att snabba upp stjärnextrahering med HFR såsom i fokusering, guidning och HFR-övervakning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: InitialKeep
sv: Behåll initialt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, astrometryOptions)
en: Astrometry Parameters
sv: Astrometriparametrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Maximum time
sv: Maximal tid

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, downsample)
en: Factor to use for downsampling the image before SEP for plate solving.  Can speed it up.
sv: Faktor att använda för nedsampling av bilden innan SEP för analys av astrobilder. Kan snabba upp den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: DownSample
sv: Nedsampling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Algorithm for running multiple threads on possibly multiple cores to solve faster
sv: Algoritm för att köra flera trådar på flera möjliga kärnor för snabbare lösning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: MultiScales
sv: Multiskalor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: MultiDepths
sv: Multidjup

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
sv: Automatisk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxWidth)
en: If no scale estimate is given, this is the limit on the maximum field width in degrees.
sv: Om ingen skalningsuppskattning anges, är det här gränsen för maximal fältbredd i grader.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, radius)
en: Only search in indexes within 'radius' of the field center given by RA and DEC
sv: Sök bara i index inom fältcentrums 'radie' angiven av RA och DEK

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, resort)
en: Whether to resort the stars based on magnitude. NOTE: This is REQUIRED to be true for the filters above
sv: Om stjärnor baserat på magnitud ska tas till. Observera: Det MÅSTE vara sant för filtren ovan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resort)
en: Resort
sv: Sortera om

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minWidth)
en: If no scale estimate is given, this is the limit on the minimum field width in degrees.
sv: Om ingen skalningsuppskattning anges, är det här gränsen för minimal fältbredd i grader.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, minWidth)
en: 0.1
sv: 0,1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Min Degree Width
sv: Minimal bredd i grader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Parallel Algorithm
sv: Parallell algoritm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Max Degree Width
sv: Maximal bredd i grader

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, solverTimeLimit)
en: Give up solving after the specified number of seconds of CPU time
sv: Ge upp lösning efter angivet antal sekunder av processortid

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoDownsample)
en: Automatically Downsamples the image based on the image size
sv: Automatisk nedsampling av bilden baserat på bildstorlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDownsample)
en: Auto DownSample
sv: Automatisk nedsampling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Check the indices in parallel by loading them simultaneously into memory? If the indices you are using take less than 2 GB of space, and you have at least as much physical memory as indices, you want this enabled.
sv: Kontrollera index i parallell genom att läsa in dem samtidigt i minne? Om indexen som används upptar mindre än 2 GiB utrymme, och det finns åtminstone lika mycket fysiskt minne som index, bör det aktiveras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Load all Indexes in Memory
sv: Läs in alla index i minnet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, calibrationOptions)
en: Calibration Options
sv: Kalibreringsalternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify the source the flat field evenly illuminated light source
sv: Ange källan för planfältets jämnt upplysta ljuskälla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Flat Source
sv: Plankälla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, manualSourceC)
en: Light source triggered by the user manually
sv: Ljuskälla manuellt utlöst av användaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualSourceC) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualDurationC)
en: Manual
sv: Manuell

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, flatDeviceSourceC)
en: For dark and bias frames, close the dust cap before proceeding. For flat frames, close the dust cap and turn on the light source.
sv: Stäng först dammskyddet för mörka bilder och avvikelsebilder innan du fortsätter. Stäng dammskyddet och sätt på ljuskällan för plana bilder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flatDeviceSourceC)
en: Dust Cover with Built-in Flat Light
sv: Dammskydd med inbyggt planljus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, darkDeviceSourceC)
en: For dark and bias frames, close the dust cap before proceeding. For flat frames, open the dust cap and turn on the light source.
sv: Stäng först dammskyddet för mörka bilder och avvikelsebilder innan du fortsätter. Öppna dammskyddet och sätt på ljuskällan för plana bilder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, darkDeviceSourceC)
en: Dust Cover with External Flat Light
sv: Dammskydd med externt planljus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, wallSourceC)
en: Slew mount to the specified Azimuth/Altitude coordinates before taking flat field images
sv: Förflytta stativet till angivna azimut- och elevationskoordinater innan planfältsbilder tas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wallSourceC)
en: Wall
sv: Vägg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, dawnDuskFlatsC)
en: Use Dawn and Dusk light
sv: Använd grynings- och skymningsljus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, dawnDuskFlatsC)
en: Dawn/Dusk
sv: Gryning och skymning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Flat Duration
sv: Planlängd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, manualDurationC)
en: Use the frame exposure value
sv: Använd bildrutans exponeringsvärde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, ADUC) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, ADUValue)
en: Calculate optimal exposure time given the required ADU. If a controllable device is selected, calculate optimal brightness.
sv: Beräkna optimal exponeringstid givet önskad ADU. Om en kontrollerbar enhet väljes, beräkna optimal ljusstyrka.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, ADUTolerance)
en: <html><head/><body><p>Accept ADU values that fall within this range around the desired ADU target. For example, if the ADU value was set to 10000 and the tolerance was set to 100, then frames with ADU values f 9900 and 10100 shall be accepted.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Acceptera ADU-värden som ligger inom intervallet omkring önskat ADU-mål. Om ADU-värdet exempelvis ställdes in till 10000 och toleransen till 100, accepteras bilder med ADU-värden från 9900 till 10100.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Tolerance:
sv: Tolerans:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkMountC) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkMountCheck)
en: Park Mount
sv: Parkera stativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkDomeC) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertDomeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningDomeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkDomeCheck)
en: Park Dome
sv: Parkera kupol

en: Add job to sequence queue
sv: Lägg till jobb i sekvenskö

en: Remove job from sequence queue
sv: Ta bort jobb från sekvenskö

en: Pausing only possible while frame capture is running.
sv: Paus är bara möjlig när bildtagning kör.

en: Sequence shall be paused after current exposure is complete.
sv: Sekvensen ska pausas när aktuell exponering är klar.

en: Resume Sequence
sv: Återuppta sekvens

en: Stop Sequence
sv: Stoppa sekvens

en: Sequence resumed.
sv: Sekvens återupptagen

en: No pending jobs found. Please add a job to the sequence queue.
sv: Inga väntande jobb hittades. Lägg till ett jobb i sekvenskön.

en: All jobs are complete. Do you want to reset the status of all jobs and restart capturing?
sv: Alla jobb är färdiga. Är du säker på att du vill återställa status för alla jobb och starta om tagning?

en: Reset job status
sv: Återställ jobbstatus

en: Warning: option "Always Reset Sequence When Starting" is enabled and resets the sequence counts.
sv: Varning: Alternativet "Nollställ alltid sekvens vid start" är aktiverat och nollställer sekvensräknarna.

en: Warning: Guide deviation is selected but autoguide process was not started.
sv: Varning: Guidningsavvikelse är vald, men processen för automatisk guidning har inte startats.

en: Warning: in-sequence focusing is selected but autofocus process was not started.
sv: Varning: Fokusering i sekvens är vald, men processen för automatisk fokusering har inte startats.

en: Warning: temperature delta check is selected but autofocus process was not started.
sv: Varning: Deltakontroll av temperatur är vald, men processen för automatisk fokusering har inte startats.

en: CCD capture suspended
sv: CCD-tagning tillfälligt stoppad

en: CCD capture aborted
sv: CCD-tagning avbruten

en: CCD capture stopped
sv: CCD-tagning stoppad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Expose (-/-):
sv: Exponera (-/-):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startB)
en: Start Sequence
sv: Starta sekvens

en: Framing...
sv: Inramning...

en: Download Time: %1 s, New Download Time Estimate: %2 s.
sv: Nerladdningstid: %1 s, ny uppskattning av nerladdningstid: %2 s.

en: Captured image received
sv: Tagen bild mottagen

en: Received image %1 out of %2.
sv: Tog emot bild %1 av %2.

en: Captured %1
sv: Tog %1

en: WARNING: remaining and potentially unknown placeholders %1 in %2
sv: Varning: Kvarvarande och potentiellt okända platsmarkörer %1 i %2

en: Executing post capture script %1
sv: Kör eftertagningsskript %1

en: Executing post job script %1
sv: Kör efterjobbskript %1

note: i18n("CCD capture sequence completed"));
en: CCD capture sequence completed
sv: CCD-tagningssekvens färdig

en: Executing pre capture script %1
sv: Kör förtagningsskript %1

en: Scheduled refocus starting after %1 seconds...
sv: Schemalagd omfokusering påbörjas efter %1 sekunder...

en: Refocus starting because of temperature change of %1 °C...
sv: Omfokusering startas på grund av en temperaturändring av %1 °C ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, meridianRefocusS)
en: Refocus after meridian flip
sv: Fokusera om efter meridianvändning

en: Cannot capture while focus module is busy.
sv: Kan inte ta bild medan fokuseringsmodulen är upptagen.

en: Cannot start framing while focus module is busy.
sv: Kan inte starta inramning medan fokuseringsmodulen är upptagen.

en: Starting framing...
sv: Startar inramning...

en: Error: Lost connection to CCD.
sv: Fel: Förlorade anslutning till CCD.

en: Cannot calculate ADU levels in non-FITS images.
sv: Kan inte beräkna ADU-nivåer i andra bilder än FITS-bilder.

en: Capturing %1-second %2 image...
sv: Tar %1-sekunders %2 bild...

en: Failed to set sub frame.
sv: Misslyckades ställa in delruta.

en: Failed to set binning.
sv: Misslyckades ställa in indelning.

en: Capture failed. Check INDI Control Panel for details.
sv: Tagning misslyckades. Se INDI-inställningsrutan för mer detaljerad information.

en: Downloading...
sv: Laddar ner...

en: You must set remote directory for Local & Both modes.
sv: Fjärrkatalog måste anges för lokalt och båda lägen.

en: You must set local directory for Client & Both modes.
sv: Lokal katalog måste anges för klient och båda lägen.

en: Job #%1 changes applied.
sv: Ändringar för jobb nummer %1 utförda.

en: No view available for previews. Enable FITS viewer?
sv: Ingen visning tillgänglig för förhandsgranskningar. Aktivera FITS-visning?

en: Display preview
sv: Visa förhandsgranskning

en: Job requires %1-second %2 images, has already %3/%4 captures and does not need to run.
sv: Jobb kräver %1-sekunders %2 bilder, har redan %3/%4 tagningar och behöver inte köras.

en: Job requires %1-second %2 images, has %3/%4 frames captured and will be processed.
sv: Jobb kräver %1-sekunders %2 bilder, har redan %3/%4 tagna bilder och kommer att behandlas.

en: Image Transfer
sv: Bildöverföring

en: Executing pre job script %1
sv: Kör förjobbskript %1

en: Setting temperature to %1 °C...
sv: Ställer in temperaturen till %1 °C ...

en: Set Temp to %1 °C...
sv: Ställer in temperaturen till %1 °C ...

en: Waiting for guide drift below %1"...
sv: Väntar på guidningsavdrift under %1" ...

en: Wait for Guider < %1"...
sv: Väntar på guidning < %1" ...

en: Setting rotation to %1 degrees E of N...
sv: Ställer in rotation till %1 grader Ö om N ...

en: Set Rotator to %1 deg...
sv: Ställ in rotatör till %1 grader...

en: Warning: Calibration process was prematurely terminated.
sv: Varning: Kalibreringsprocessen avbröts i förtid.

en: Initial guiding deviation %1 below limit value of %2 arcsecs
sv: Guidningsavvikelse %1 är fortfarande högre än gränsvärdet %2 bågsekunder

en: Initial guiding deviation %1 exceeded limit value of %2 arcsecs
sv: Guidningsavvikelse %1 är fortfarande högre än gränsvärdet %2 bågsekunder

en: Post meridian flip calibration completed successfully.
sv: Kalibrering efter meridianvändning avslutades med lyckat resultat.

en: Guiding deviation %1 exceeded limit value of %2 arcsecs for %4 consecutive samples, suspending exposure and waiting for guider up to %3 seconds.
sv: Guidningsavvikelse %1 överskrider gränsvärdet %2 bågsekunder under %4 samplingar i följd, stoppar tillfälligt exponering och väntar upp till %3 sekunder på guidningen.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure.
sv: Guidningsavvikelse %1 är nu lägre än gränsvärdet %2 bågsekunder, återupptar exponering.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure in %3 seconds.
sv: Guidningsavvikelse %1 är nu lägre än gränsvärdet %2 bågsekunder, återupptar exponering om %3 sekunder.

en: Guiding deviation %1 is still higher than limit value of %2 arcsecs.
sv: Guidningsavvikelse %1 är fortfarande högre än gränsvärdet %2 bågsekunder.

en: Focus complete.
sv: Fokusering färdig.

en: Autofocus failed. Aborting exposure...
sv: Automatisk fokusering misslyckades. Avbryter exponering...

en: Autofocus failed.
sv: Automatisk fokusering misslyckades.

en: Paused...
sv: Paus...

en: Meridian Flip...
sv: Meridianvändning...

en: Meridian flip started
sv: Medianvändning startad

en: Flip complete.
sv: Vändning färdig.

en: unnamed
sv: namnlös

[ctx: @title:window]
en: FITS Save Directory
sv: FITS-sparkatalog

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Sequence Queue
sv: Öppna Ekos sekvenskö

en: Meridian flip configuration has been shifted to the mount module. Please configure the meridian flip there.
sv: Inställning av meridianvändning har flyttats till stativmodulen. Ställ in meridianvändning där.

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Sequence Queue
sv: Spara Ekos sekvenskö

en: Failed to save sequence queue
sv: Misslyckades spara sekvenskö

en: Could not open file
sv: Kunde inte öppna fil

en: Warning: HFR-based autofocus is set but option "Save Sequence HFR Value to File" is not enabled. Current HFR value will not be written to sequence file.
sv: Varning: HFR-baserad automatisk fokusering är vald, men alternativet "Spara HFR-sekvensvärde i fil" är inte aktiverat. Aktuellt HFR-värde kommer inte att skrivas i sekvensfilen.

en: Sequence queue saved to %1
sv: Sekvenskö sparad i %1

en: Are you sure you want to reset status of all jobs?
sv: Är du säker på att du vill återställa status för alla jobb?

en: Editing job #%1...
sv: Redigerar jobb nummer %1...

en: Apply job changes.
sv: Verkställ jobbändringar.

en: Cancel job changes.
sv: Avbryt jobbändringar.

en: Editing job canceled.
sv: Redigering av jobb avbruten.

en: Meridian flip is successfully completed
sv: Medianvändning slutfördes med lyckat resultat

en: Sequence paused.
sv: Sekvens pausad.

en: Guide module timed out.
sv: Guidningsmodulens tidsgräns överskriden.

en: Post flip re-alignment completed successfully.
sv: Återinriktning efter vändning avslutades med lyckat resultat.

en: Post-flip alignment failed.
sv: Återinriktning efter vändning misslyckades.

en: Post-flip alignment failed. Retrying...
sv: Återinriktning efter vändning misslyckades. Försöker igen ...

en: Dithering succeeded.
sv: Gitter lyckades.

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Dither complete. Resuming in %1 seconds...
sv: Gitter slutförd. Återupptar om %1 sekunder ...

en: Dither complete.
sv: Gitter slutförd.

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Warning: Dithering failed. Resuming in %1 seconds...
sv: Varning: Gitter misslyckades. Återupptar om %1 sekunder ...

en: Warning: Dithering failed.
sv: Varning: Gitter misslyckades.

en: Autoguiding stopped. Waiting for autofocus to finish...
sv: Automatisk guidning stoppad. Väntar på att automatisk fokusering ska avslutas ...

en: Autoguiding stopped. Aborting...
sv: Automatisk guidning stoppad. Avbryter...

en: Post meridian flip calibration error. Aborting...
sv: Kalibreringsfel efter meridianvändning. Avbryter ...

en: Wall coordinates are invalid.
sv: Väggkoordinater är ogiltiga.

en: Autoguiding resumed.
sv: Automatisk guidning återupptagen.

en: Autoguiding suspended.
sv: Automatisk guidning stoppad.

en: Flat calibration failed. Captured image is only %1-bit while requested ADU is %2.
sv: Plankalibrering misslyckades. Tagen bild är bara %1-bit medan begärd ADU är %2.

en: Current image is saturated (%1). Next exposure is %2 seconds.
sv: Aktuell bild är mättad (%1). Nästa exponering är %2 sekunder.

en: Current ADU %1 within target ADU tolerance range.
sv: Aktuell ADU är %1 från målets ADU-toleransintervall.

en: Unable to calculate optimal exposure settings, please capture the flats manually.
sv: Kan inte beräkna optimala exponeringsinställningar, ta de plana bilderna manuellt.

en: Current ADU is %1 Next exposure is %2 seconds.
sv: Aktuell ADU är %1. Nästa exponering är %2 sekunder.

en: Remote image saved to %1
sv: Fjärrbild sparad till %1

en: Pre capture script finished with code %1.
sv: Förtagningsskript avslutades med kod %1.

en: Post capture script finished with code %1.
sv: Eftertagningsskript avslutades med kod %1.

en: Processing meridian flip...
sv: Behandlar meridianvändning...

en: Resuming sequence...
sv: Återuppta sekvens...

en: Pre job script finished with code %1.
sv: Förjobbskript avslutades med kod %1.

en: Post job script finished with code %1.
sv: Efterjobbskript avslutades med kod %1.

[ctx: @title:window]
en: Select Current Observer
sv: Välj nuvarande observatör

en: Current Observer:
sv: Nuvarande observatör:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObserverAdd)
en: Manage Observers
sv: Hantera observatörer

en: Ekos will refocus in %1 seconds.
sv: Ekos kommer att omfokusera om %1 sekunder.

en: Ekos will refocus in %1 seconds, last procedure was %2 seconds ago.
sv: Ekos kommer att omfokusera om %1 sekunder, senaste proceduren utfördes för %2 sekunder sedan.

en: Ekos will refocus as soon as possible, last procedure was %1 seconds ago.
sv: Ekos kommer att omfokusera så snart som möjligt, senaste proceduren utfördes för %1 sekunder sedan.

en: Reset %1 configuration to default?
sv: Återställ inställning av %1 till standardvärde?

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Cooler is on
sv: Kylenhet är på

en: Cooler is off
sv: Kylenhet är av

en: Exposure timeout. Aborting...
sv: Tidsgräns för exponering överskriden. Avbryter...

en: Exposure timeout. Restarting exposure...
sv: Tidsgräns för exponering överskriden. Startar om exponering...

en: Are you sure you want to restart %1 camera driver?
sv: Är du säker på att du vill starta om kameradrivrutinen %1?

en: Driver Restart
sv: Starta om drivrutin

en: Maximum temperature change per minute when cooling or warming the camera. Set zero to disable.
sv: Maximal temperaturändring per minut när kameran kyls ner eller värms upp. Ställ in till noll för att inaktivera.

en: Maximum difference between camera and target temperatures
sv: Maximal skillnad mellan kamerans och målets temperatur

[ctx: @title:window]
en: Set Temperature Regulation
sv: Ställ in temperaturreglering

en: One dark flats job was created. | %1 dark flats jobs were created.
sv[0]: Ett jobb för mörka plana bilder skapades.
sv[1]: %1 jobb för mörka plana bilder skapades.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CCDFWGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ccdGroup)
en: Camera && Filter Wheel
sv: Kamera och filterhjul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <b>File Settings</b>
sv: <b>Filinställningar</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureFormatS)
en: Image capture format
sv: Bildtagningsformat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureEncodingS)
en: Image transfer format
sv: Bildöverföringsformat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, captureEncodingS)
en: Native
sv: Inbyggt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinHN)
en: Horizontal binning
sv: Horisontell indelning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinVN)
en: Vertical binning
sv: Vertikal indelning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
sv: Fördröjning i sekunder mellan på varandra följande bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
sv: Fördröjning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterEditB)
en: Edit filter names
sv: Redigera filternamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureLabel_2)
en: Set the exposure time in seconds for individual images, if applicable
sv: Ställ in exponeringstid i sekunder för enskilda bilder, om det behövs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_20)
en: Camera Offset
sv: Kameraposition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Offset:
sv: Position:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calibrationB)
en: Dark & Flat frames automatic calibration options
sv: Alternativ för automatisk kalibrering av mörka och plana bilder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customValuesB)
en: Manage INDI sequence properties
sv: Hantera INDI-sekvensegenskaper

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset CCD frame & size values to default values
sv: Återställ CCD ram- och storleksvärden till normalvärden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, generateDarkFlatsB)
en: <html><head/><body><p>Generate Dark Flats after adding Flat frames to the sequence queue.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Generera mörka plana bilder efter att ha lagt till plana bilder i sekvenskön.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, rotatorB)
en: Rotator Control
sv: Rotatörskontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_15)
en: W:
sv: B:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Locally
sv: Lokalt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Remotely
sv: Fjärrenhet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Both
sv: Båda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Post-capture script to be executed after an image is captured. The capture sequence is resumed when the script is executed successfully.
sv: Skript att köra efter en bild har tagits. Tagningssekvensen återupptas när skriptet har kört färdigt med lyckat resultat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fileFilterS)
en: Append the active filter slot to the prefix
sv: Lägg till den aktiva filterplatsen sist i prefixet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fileDurationS)
en: Append the expose duration to the prefix
sv: Lägg till exponeringstiden sist i prefixet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileDurationS) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordDurationR)
en: Duration
sv: Längd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fileTimestampS)
en: Append time stamp to the prefix
sv: Lägg till tidsstämpel sist i prefixet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: Local directory to save sequence images
sv: Lokal katalog för att spara sekvensbilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Directory:
sv: Katalog:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: <p>Prefix is used to generate file names ( e.g. M42_HA_240_secs_001.fits)</p>
    <ul>
    <li><strong>Target</strong>: Target Name (e.g. M42)</li>
    <li><strong>Filter</strong>: When using a filter wheel, the filter name is appended to the file name (e.g. HA)</li>
    <li><strong>Duration</strong>: Capture duration is appended to the file name (e.g. 240_secs)</li>
    <li><strong>TS</strong>: ISO 8601 timestamp is appended to the file name (e.g. 2016-10-20T22:42:10)</li>
    </ul>
sv: <p>Prefixet används för att skapa filnamn (t.ex. M42_HA_240_sek_001.fits)</p>
    <ul>
    <li><strong>Mål</strong>: Målets namn (t.ex. M42)</li>
    <li><strong>Filter</strong>: När ett filterhjul används, läggs filtrets namn till i filnamnet (t.ex. HA)</li>
    <li><strong>Längd</strong>: Tagningens längd läggs till i filnamnet(t.ex. 240_sek)</li>
    <li><strong>TS</strong>: ISO-8601 tidsstämpel läggs till i filnamnet (t.ex. 2016-10-20T22:42:10)</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: When storing images on remote devices, specify the directory where captured images are saved to.
sv: När bilder lagras på fjärrenheter, ange katalogen där tagna bilder sparas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: Remote:
sv: Fjärrkatalog:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p>Select how captured images are uploaded:</p><ol style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Locally</span>: Captured images are saved locally on disk in the directory specified above.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Remotely</span>: When connecting to a remote device, select this option to save images on the remote device only. No images are uploaded to Ekos.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Both</span>: Captured images are saved on both the remote computer <span style=" font-weight:600;">and</span> on the local disk as well.</li></ol><p>When selecting <span style=" font-style:italic;">Remotely</span> or <span style=" font-style:italic;">Both</span>, you must specify the remote directory where the remote images are saved to. By default, all captured images are saved <span style=" font-style:italic;">Locally</span>.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Välj hur tagna bilder laddas upp:</p><ol style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Lokalt</span>: Tagna bilder sparas lokalt på disk i katalogen angiven ovan.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Fjärrenhet</span>: Vid anslutning till en fjärrenhet, välj det här alternativet för att bara spara bilder på fjärrenheten. Inga bilder laddas upp till Ekos.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Båda</span>: Tagna bilder sparas både på fjärrdatorn <span style=" font-weight:600;">och</span> dessutom på den lokala disken.</li></ol><p>Vid val av <span style=" font-style:italic;">Fjärrenhet</span> eller <span style=" font-style:italic;">Båda</span>, måste du ange fjärrkatalogen där bilder sparas. Normalt sparas alla tagna bilder <span style=" font-style:italic;">Lokalt</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Save:
sv: Spara:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filePrefixT)
en: Target
sv: Mål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <b>Capture Settings</b>
sv: <b>Tagningsinställningar</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Horizontal and Vertical binning
sv: Horisontell och vertikal indelning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
sv: Bildruta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
sv: Antal bilder att ta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, restartCameraB)
en: Restart camera driver
sv: Starta om kameradrivrutin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, temperatureRegulationB)
en: Temperature regulation
sv: Temperaturreglering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setTemperatureB)
en: Set CCD temperature
sv: Ställ in CCD-temperatur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraTemperatureN)
en: Desired CCD temperature
sv: Önskad CCD-temperatur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, temperatureOUT)
en: Current CCD temperature
sv: Nuvarande CCD-temperatur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearConfigurationB)
en: Clear camera configuration
sv: Nollställ kamerainställning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: Turn cooler on
sv: Sätt på kylenhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
sv: Den

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, coolerOffB)
en: Turn cooler off
sv: Stäng av kylenhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
sv: Av

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cameraTemperatureS)
en: <html><head/><body><p>Enforce temperature value before capturing an image</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Upprätthåll temperaturvärde innan en bild tas</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cooler:
sv: Kylenhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera:
sv: Kamera:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
sv: Sekvenskö

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: Reset status of all jobs
sv: Återställ status för alla jobb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, observerB)
en: Select Observer
sv: Välj observatör

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueLoadB)
en: Load capture sequence from file
sv: Läs in tagningssekvens från fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save capture sequence
sv: Spara tagningssekvens

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save capture sequence as ...
sv: Spara tagningssekvens som...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
sv: Antal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Bin
sv: Del

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: ISO/Gain
sv: ISO/förstärkning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previewB)
en: Capture a preview
sv: Tag en förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loopB)
en: Start framing (looping)
sv: Starta inramning (upprepad)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, liveVideoB)
en: Live Video
sv: Direktsänd video

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseB)
en: Pause Sequence
sv: Pausa sekvens

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, toolsGroup)
en: Tools
sv: Verktyg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, darkLibraryB)
en: Create and manage Dark Library
sv: Skapa och hantera bibliotek med mörka bilder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, limitsB)
en: Configure Guide & Focus limits
sv: Anpassa guidnings- och fokuseringsgränser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
sv: Gränser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, scriptManagerB)
en: Manage sequence scripts
sv: Hantera sekvensskript

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scriptManagerB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scriptsB)
en: Scripts
sv: Skript

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, darkB)
en: <html><head/><body><p>Automatically apply dark subtraction on preview images if a suitable dark frame is available.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Utför automatiskt mörk subtraktion av förhandsgranskningsbilder om en lämplig mörk bild är tillgänglig.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: total remaining:
sv: totalt återstående:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, progressLabel)
en: <b>Progress</b>
sv: <b>Förlopp</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, avgDownloadLabel)
en: Avg. Download:
sv: Medelnerladdning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, secLabel)
en: sec
sv: sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftLabel)
en: Target drift:
sv: Målavdrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_sequenceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence
sv: Sekvens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_overallLabel)
en: Overall
sv: Totalt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QProgressBar, gr_imageProgress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QProgressBar, imageProgress)
en: Progress of the currently active capture.
sv: Förlopp för tagningen som för närvarande pågår.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_frameDetailsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameDetailsLabel)
en: exposure: 360 sec
sv: exponeringstid: 360 s

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_sequenceRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to complete the active capture sequence</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Återstående tid för att göra färdigt den aktiva tagningssekvensen</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_frameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Light Luminance
sv: Ljusluminans

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, gr_sequenceProgressBar)
en: <html><head/><body><p>Captured images in active sequence</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Tagna bilder i aktiv sekvens</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, gr_overallProgressBar)
en: <html><head/><body><p>Percentage of total images captured</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Procent av totalt antal tagna bilder</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, switchToTextButton)
en: Switch to the text display of capture counts display.
sv: Byt till textvisning av antal tagningar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_frameRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, frameRemainingTime)
en: Remaining time for current capture
sv: Återstående tid för pågående tagning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_overallRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, overallRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to completion</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Återstående tid till färdig</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, jobRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to complete one job iteration</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Återstående tid för att göra färdigt en jobbomgång</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Type and filter (if present) of the currently active capture.
sv: Den aktiva tagningssekvensens typ och filter (om det finns något).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, overallLabel)
en: Total
sv: Totalt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, switchToGraphicsButton)
en: Switch display to the graphical mode of capture counts display.
sv: Byt visning av antal tagningar till grafiskt läge.

en: Remove cover from the telescope in order to continue.
sv: Ta bort lock teleskopet för att fortsätta.

en: Telescope Covered
sv: Teleskop täckt

en: Does %1 have a shutter?
sv: Har %1 en slutare?

en: Dark Exposure
sv: Mörk exponering

en: Performing post flip re-calibration and guiding...
sv: Utför återkalibrering och guidning efter vändning...

en: Post meridian flip calibration error. Restarting...
sv: Kalibreringsfel efter meridianvändning. Startar om ...

en: Performing post flip re-alignment...
sv: Utför återinriktning efter vändning...

en: Do you really want to delete %1 from the file system?
sv: Vill du verkligen ta bort %1 från filsystemet?

en: Delete %1
sv: Ta bort %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel)
en: Target:
sv: Mål:

en: No target
sv: Inget mål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureStatisticsHeader)
en: Capture statistics
sv: Lagra statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetValue)
en: <offset>
sv: <position>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainValue)
en: <gain>
sv: <förstärkning>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureDate)
en: dd.mm.yyyy hh:mm
sv: yyyy-MM-dd HH:mm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameValue)
en: <Filename>
sv: <filnamn>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameTypeLabel)
en: Light Red
sv: Ljusröd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteCurrentFrameButton)
en: <html><head/><body><p>Delete current frame</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ta bort aktuell bildruta</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, geometryValue)
en: <width x height>
sv: <bredd x höjd>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftLabel)
en: Target Drift:
sv: Målavdrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftValue)
en: <drift>
sv: <avdrift>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomProperties)
en: Custom Capture Properties
sv: Egna tagningsegenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tipLabel)
en: <html><head/><body><p>Select custom properties to be set when the sequence job is executed in batch mode. After the desired property value is set in INDI Control Panel, add it to the<span style=" font-weight:600;"> Job Properties</span> section. Click <span style=" font-weight:600;">Apply</span> to record the property values.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Välj egna egenskaper att ställa in när sekvensjobbet körs i bakgrundsläge. Efter önskat egenskapsvärde har ställts in med INDI-kontrollpanelen, lägg till det i sektionen <span style=" font-weight:600;">Jobbegenskaper</span>. Klicka på <span style=" font-weight:600;">Verkställ</span> för att lagra egenskapsvärdena.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available Properties
sv: Tillgängliga egenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Job Properties
sv: Jobbegenskaper

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DSLRInfo)
en: DSLR Camera Settings
sv: Inställningar av digital spegelreflexkamera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Please fill the required information below. This is a one-time setup. You can obtain these values from your camera manual or from online sources such as <a href="https://www.digicamdb.com/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Digital Camera Database</span></a>.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Fyll i nödvändig information nedan. Det är en engångsinställning. Värdena kan hämtas från kamerans handbok eller från källor på nätet såsom <a href="https://www.digicamdb.com/">Digital Camera Database</span></a>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Sensor resolution in pixels (W x H)</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Sensorupplösning i bildpunkter (B x H)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Sensor Resolution:
sv: Sensorupplösning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p>Pixel pitch in micrometers. For squared-pixel cameras, put the same value in the horizontal and vertical pixel pitches.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Bildpunktsavstånd i mikrometer. Ange samma värde för horisontellt och vertikalt bildpunktsavstånd för kameror med fyrkantiga bildpunkter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Pixel Pitch:
sv: Bildpunktsstorlek:

en: Invalid values. Please set all values.
sv: Ogiltiga värden. Ange alla värden.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Limits)
en: Guide & Focus Limits
sv: Guidnings- och fokuseringsgränser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, guideGroupBox)
en: Guide Limits
sv: Guidningsgränser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitGuideDeviationS)
en: Abort sequence if guiding deviation exceed this value
sv: Avbryt sekvensen om guidningsavvikelsen överskrider det här värdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitGuideDeviationS)
en: Abort if Guiding Deviation >
sv: Avbryt om guidningsavvikelse >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, startGuiderDriftS)
en: Start capturing only if guide deviation is below the given threshold (ignored for previews)
sv: Påbörja bara tagning om guidningsavvikelsen är under den angivna tröskeln (ignoreras vid förhandsgranskningar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startGuiderDriftS)
en: Only Start if Guide Deviation <
sv: Starta bara om guidningsavvikelse <

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGroupBox)
en: Focus Limits
sv: Fokuseringsgränser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitFocusHFRS)
en: Perform autofocusing once Half-Flux-Radius (HFR) value exceeds this limit
sv: Utför automatisk fokusering när HFR-värdet (halvflödesradien) överskrider den här gränsen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitFocusHFRS)
en: Autofocus if HFR >
sv: Automatisk fokusering om HFR >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitFocusDeltaTS)
en: <html><head/><body><p>Perform autofocus when the change in temperature since last focus exceeded this limit</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Utför automatisk fokusering när temperaturändringen sedan senaste fokuseringen överskred gränsen</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitFocusDeltaTS)
en: Autofocus if ΔT°  >
sv: Automatisk fokusering om ΔT° >

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitRefocusS)
en: Refocus every
sv: Omfokusera efter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, meridianRefocusS)
en: <html><head/><body><p>Perform autofocus after meridian flip</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Utför automatisk fokusering efter meridianvändning</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, targetPAGroup)
en: <html><head/><body><p>Set the <span style=" font-weight:600;">desired</span> target position angle for a sequence job. Click OK then add the sequence job to the sequence queue. When the job is executed, the position angle is first set to this target value prior to capturing the image.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ställ in <span style=" font-weight:600;">önskad</span> målpositionsvinkel för ett sekvensjobb. Klicka på Ok och lägg därefter till sekvensjobbet i sekvenskön. När jobbet utförs ställs positionsvinkeln först in till det här målvärdet innan bilden tas.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, targetPAGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rotatorControlGroup)
en: Rotator Angle Control
sv: Rotatörsvinkelstyrning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setRawAngleB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setPositionAngleB)
en: Set
sv: Ställ in

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, currentPAGroup)
en: <html><head/><body><p>Position Angle (PA) is defined as degrees E of N. Zero degrees indicate frame <span style=" font-weight:600;">UP</span> points directly toward the celestial pole. 90 degrees indicate frame <span style=" font-weight:600;">UP</span> points 90 degrees counter-clockwise with respect to the celestial pole.</p><p>PA is calculated from raw rotator angle plus modifiers to match the rotation angle as measured by astrometry. Enter the modifiers manually or solve an image in the Align Module to generate them automatically.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Positionsvinkel (PV) definieras som grader Ö om N. Noll grader anger att bildrutans <span style=" font-weight:600;">UPP</span> pekar direkt mot himmelspolen. 90 grader anger att bildrutans <span style=" font-weight:600;">UPP</span> pekar 90 grader moturs med avseende på himmelspolen.</p><p>PV beräknas från den obehandlade rotatörsvinkeln plus modifieringar för att motsvara rotationsvinkeln som den mäts av astrometri. Ange modifieringarna manuellt, eller lös en bild i inriktningsmodulen för att skapa dem automatiskt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, currentPAGroup)
en: Position Angle Control
sv: Positionsvinkelstyrning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Target Position Angle
sv: Målpositionsvinkel

[ctx: @title:window]
en: Pre Job Script
sv: Förjobbskript

[ctx: @title:window]
en: Post Job Script
sv: Efterjobbskript

[ctx: @title:window]
en: Post Capture Script
sv: Eftertagningsskript

[ctx: @title:window]
en: Pre Capture Script
sv: Förtagningsskript

en: File %1 is not executable.
sv: Filen %1 är inte körbar.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptsManager)
en: Script Manager
sv: Skripthantering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pre-Job Script:
sv: Förjobbskript:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, preJobScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, preCaptureScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, postCaptureScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, postJobScript
en: Script Executable
sv: Körbart skript

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pre-Capture Script:
sv: Förtagningsskript:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Post-Capture Script:
sv: Eftertagningsskript:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Post-Job Script:
sv: Efterjobbskript:

en: In Progress
sv: Pågår

en: Complete
sv: Färdig

en: Flat Frame
sv: Planbild

en: Cover the telescope in order to take a dark exposure.
sv: Täck teleskopet för att ta en mörk exponering.

en: Parking dust cap...
sv: Parkerar dammskydd...

en: Turn light box light on...
sv: Sätter på ljuslådans ljus...

en: Unparking dust cap...
sv: Lossar dammskydd...

en: Turn light box light off...
sv: Stänger av ljuslådans ljus...

en: Mount slewing to wall position...
sv: Stativ förflyttas tillbaka till väggposition...

en: Slew to wall position complete, stop tracking.
sv: Förflyttning till väggposition slutförd, sluta följa.

en: Parking mount failed, aborting...
sv: Misslyckades parkera stativ, avbryter...

en: Parking mount prior to calibration frames capture...
sv: Parkerar stativ innan tagning av kalibreringsbilder ...

en: Parking dome failed, aborting...
sv: Misslyckades parkera kupol, avbryter...

en: Parking dome prior to calibration frames capture...
sv: Parkerar kupol innan tagning av kalibreringsbilder ...

en: Light box on.
sv: Ljuslåda på.

en: Dust cap parked.
sv: Dammskydd parkerat.

en: Dust cap unparked.
sv: Dammskydd lossat.

en: Pause Planned
sv: Paus planerad

en: Waiting
sv: Väntar

en: Image Received
sv: Bild mottagen

en: Focusing
sv: Fokuserar

en: Filter Focus
sv: Filterfokus

en: Changing Filter
sv: Byter filter

en: Guider Settling
sv: Guidningsdämpning

en: Setting Temperature
sv: Ställer in temperatur

en: Setting Rotator
sv: Ställer in rotatör

en: Aligning
sv: Inriktar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MeridianFlipGroup)
en: Meridian Flip
sv: Meridianvändning

en: Failed
sv: Misslyckades

en: User Input
sv: Användarindata

en: Framing
sv: Bildinramning

en: Syncing
sv: Synkroniserar

en: Focus Offset
sv: Fokuseringsposition

en: Startup
sv: Start

en: Running
sv: Kör

en: Shutdown
sv: Avstängning

en: Loading
sv: Läser in

en: Username or password is missing.
sv: Användarnamn eller lösenord saknas.

en: Error authentication with Ekos Live server: %1
sv: Fel vid behörighetskontroll på Ekos Live-server: %1

en: Error parsing server response: %1
sv: Fel vid tolkning av serverns svar: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ekos Live Service
sv: Ekos Live-tjänst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
sv: Lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCredentialsCheck)
en: Remember Credentials
sv: Kom ihåg inloggningsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
sv: Användarnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
sv: Läge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, ekosLiveOnlineR)
en: Connect to EkosLive on the Cloud. Requires Internet connection.
sv: Anslut till Ekos Live i molnet. Kräver Internetanslutning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ekosLiveOnlineR)
en: Online
sv: Nätbaserat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, ekosLiveOfflineR)
en: Connects to EkosLive offline.
sv: Ansluter till Ekos Live nerkopplad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ekosLiveOfflineR)
en: Offline
sv: Lokalt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoStartCheck)
en: Automatically connect to EkosLive service on startup.
sv: Anslut automatiskt till tjänsten Ekos Live vid start.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoStartCheck)
en: Auto Start
sv: Starta automatiskt

en: Idle.
sv: Overksam.

en: Focus Options Profile Editor
sv: Editor av fokusalternativprofiler

en: No Focuser connected.
sv: Ingen fokuseringsenhet ansluten.

en: No CCD connected.
sv: Ingen CCD ansluten.

en: Starting pulse step is too low. Increase the step size to %1 or higher...
sv: Pulssteg vid start är för litet. Öka stegstorleken till %1 eller större...

en: Autofocus is already running, discarding start request.
sv: Automatisk fokusering kör redan, bortser från begäran att starta.

en: Autofocus in progress...
sv: Automatisk fokusering pågår...

en: Please wait until image capture is complete...
sv: Vänta till tagning av bilden är färdig...

en: Autofocus operation started
sv: Automatisk fokuseringsåtgärd startad

en: Detection in progress, please wait.
sv: Detektering pågår, vänta ...

en: Autofocus aborted.
sv: Automatisk fokusering avbruten.

en: Error: No Camera detected.
sv: Fel: Ingen kamera detekterad.

en: Error: Lost connection to Camera.
sv: Fel: Förlorade anslutning till kameran.

en: Error: No Filter Wheel detected.
sv: Fel: Inget filterhjul detekterat.

en: Error: Lost connection to Filter Wheel.
sv: Fel: Förlorade anslutning till filterhjulet.

en: Error: No Focuser detected.
sv: Fel: Ingen fokuseringsenhet detekterad.

en: Error: Lost connection to Focuser.
sv: Fel: Förlorade anslutning till fokuseringsenhet.

en: outward
sv: utåt

en: inward
sv: inåt

en: Focusing %2 by %1 steps...
sv: Fokuserar %2 med %1 steg...

en: Focusing %2 by %1 step... | Focusing %2 by %1 steps...
sv[0]: Fokuserar %2 med %1 steg...
sv[1]: Fokuserar %2 med %1 steg...

en: Focusing %2 by %1 ms...
sv: Fokuserar %2 med %1 ms...

en: Focuser is not responding to commands. Aborting...
sv: Fokuseringsenheten svarar inte på kommandon. Avbryter ...

en: Detection complete.
sv: Detektering färdig.

en: Detecting sources...
sv: Detekterar källor...

en: Autofocus operation completed successfully
sv: Automatisk fokuseringsåtgärd avslutades med lyckat resultat

en: Autofocus operation failed
sv: Automatisk fokuseringsåtgärd misslyckades

en: Focus procedure completed after %1 iteration. | Focus procedure completed after %1 iterations.
sv[0]: Fokuseringsprocedur färdig efter %1 iteration.
sv[1]: Fokuseringsprocedur färdig efter %1 iterationer.

en: Settling for %1s...
sv: Dämpning under %1 s...

en: Settling complete.
sv: Dämpning färdig.

en: Autofocus failed, moving back to initial focus position %1.
sv: Automatisk fokusering misslyckades, går tillbaka till ursprunglig fokuseringsposition %1.

en: FITS received. No stars detected.
sv: FITS mottagen. Inga stjärnor detekterade.

en: Failed to automatically select a star. Please select a star manually.
sv: Misslyckades välja en stjärna automatiskt. Välj en stjärna manuellt.

en: Capture complete. Select a star to focus.
sv: Tagning färdig. Välj en stjärna att fokusera på.

en: No stars detected while testing HFR, capturing again...
sv: Inga stjärnor detekterade vid test av HFR, tar bilden igen...

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try increasing tolerance value.
sv: Automatisk fokusering misslyckades nå riktig fokusering. Försök att öka toleransvärdet.

en: No stars detected, capturing again...
sv: Inga stjärnor detekterade, tar bilden igen...

en: Failed to detect any stars at position %1. Continuing...
sv: Misslyckades detektera några stjärnor i position %1. Fortsätter ...

en: Failed to detect any stars. Reset frame and try again.
sv: Misslyckades detektera några stjärnor. Nollställ bildramen och försök igen.

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
sv: FITS mottagen. HFR %1 @ %2. Delta (%3 %)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
sv: FITS mottagen. HFR %1 @ %2.

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
sv: Ändringen i HFR är för liten. Försök att öka stegstorleken eller minska toleransen.

en: Failed to detect focus star in frame. Capture and select a focus star.
sv: Misslyckades detektera fokuseringsstjärna i bildrutan. Tag och välj en fokuseringsstjärna.

en: Found polynomial solution @ %1
sv: Hittade polynomisk lösning vid %1

en: Focuser cannot move further, device limits reached. Autofocus aborted.
sv: Fokuseringsenheten kan inte flyttas längre, enhetens gräns är nådd. Automatisk fokusering avbruten.

en: Unstable fluctuations. Try increasing initial step size or exposure time.
sv: Instabila fluktuationer. Försök att öka ursprunglig stegstorlek eller exponeringstid.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
sv: Låsning uppnådd. Försök igen med andra inställningar.

en: Maximum travel limit reached. Autofocus aborted.
sv: Maximal förflyttningsgräns nådd. Automatisk fokusering avbruten.

en: FITS received. HFR %1. Delta (%2%) Min HFR (%3)
sv: FITS mottagen. HFR %1. Delta (%2 %). Minimum HFR (%3)

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
sv: Automatisk fokusering misslyckades nå riktig fokusering. Försök att justera toleransvärdet.

en: Focuser error, check INDI panel.
sv: Fokuseringsfel, kontrollera INDI-rutan.

en: Restarting autofocus process...
sv: Startar om den automatiska fokuseringsprocessen...

en: Starting continuous exposure...
sv: Påbörjar kontinuerlig exponering...

en: Disabling Auto Star Selection as star selection box was moved manually.
sv: Inaktiverar automatiskt stjärnval eftersom rutan för stjärnval flyttades manuellt.

en: Focus star is selected.
sv: Fokuseringsstjärna har valts.

en: No star was selected. Using last known position...
sv: Ingen stjärna vald. Använder senast kända position...

en: No star was selected. Aborting...
sv: Ingen stjärna vald. Avbryter...

[ctx: @title:window]
en: Focus Frame
sv: Fokusbild

en: Capturing image again...
sv: Tar bild igen...

en: Failed to save image. Aborting...
sv: Misslyckades spara bild. Avbryter...

en: Exposure failure. Aborting...
sv: Exponering misslyckades. Avbryter...

en: Exposure failure. Restarting exposure...
sv: Exponering misslyckades. Startar om exponering...

[ctx: @title:window]
en: Relative Profile
sv: Relativ profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focuser:
sv: Fokuseringsenhet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopGotoB)
en: Stop focuser motion
sv: Stoppa fokuseringsrörelse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusInB)
en: Focus In
sv: Fokusera in

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startGotoB)
en: Go to an absolute focus position
sv: Gå till en absolut fokuseringsposition

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, absTicksSpin)
en: Desired absolute focus position
sv: Önskad absolut fokuseringsposition

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, captureB)
en: Capture image
sv: Ta bild

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusOutB)
en: Focus Out
sv: Fokusera ut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop Auto Focus process
sv: Stoppa automatisk fokuseringsprocess

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, absTicksLabel)
en: Current absolute focuser position
sv: Aktuell absolut fokuseringsposition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Steps:
sv: Steg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startLoopB)
en: Start framing
sv: Starta inramning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Start Auto Focus process
sv: Starta automatisk fokuseringsprocess

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset focus subframe to full capture
sv: Återställ fokus-delbildruta till fullständig tagning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleFullScreenB)
en: Toggle Full Screen
sv: Växla fullskärmsläge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, defaultFocusTemperatureSource)
en: Select focuser temperature source
sv: Välj fokuseringsenhetens temperaturkälla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteTemperatureLabel)
en: Source temperature in Celsius
sv: Källtemperatur i Celsius

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteTemperatureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deltaTemperatureLabel)
en: NA
sv: Ej tillgänglig

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_31) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, deltaTemperatureLabel)
en: Delta temperature in Celsius. It is the difference between the last recorded temperature when autofocus was successful and the current source temperature.
sv: Deltatemperatur i Celsius. Den är skillnaden mellan den senast lagrade temperaturen när automatisk fokusering lyckades och den nuvarande källtemperaturen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gainLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Exposure time in seconds
sv: Exponeringstid i sekunder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, temperatureSourceLabel)
en: Focuser temperature source
sv: Fokuseringsenhetens temperaturkälla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Automatically select the best focus star from the image
sv: Välj automatiskt den bästa fokuseringsstjärnan på bilden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Auto Select Star
sv: Välj stjärna automatiskt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding while autofocus in progress
sv: Stoppa guidning medan automatisk fokusering pågår

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding
sv: Stoppa guidning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guideSettleTime)
en: Wait this many seconds before resuming guiding.
sv: Vänta så här många sekunder innan guidning återupptas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Settle:
sv: Dämpning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusFullFieldInnerRadius)
en: <html><body><p>During full field focusing, stars which are inside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 0%). Detection algorithms may also have an inherent filter.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Vid fullständig fältfokusering, filtreras stjärnor som är inom detta procentvärde av bildrutan bort från HFR-beräkningarna (förval 0 %). Detekteringsalgoritmer kan också ha ett inneboende filter.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusFullFieldOuterRadius)
en: <html><body><p>During full field focusing, stars which are outside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 100%). Detection algorithms may also have an inherent filter.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Vid fullständig fältfokusering, filtreras stjärnor som är utanför detta procentvärde av bildrutan bort från HFR-beräkningarna (förval 100 %). Detekteringsalgoritmer kan också ha ett inneboende filter.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Annulus:
sv: Ring:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusBoxSize)
en: <html><body><p>Size of the subframe to constrain capture to, in pixels.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Delramens storlek att begränsa tagningen till, i bildpunkter.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusBoxSize)
en:  px
sv:  bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Box:
sv: Ruta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Subframe around the focus star during the autofocus procedure
sv: Delbildruta omkring fokuseringsstjärnan under proceduren för automatisk fokusering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Sub Frame
sv: Delbildruta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusUseFullField)
en: <html><head/><body><p>Measure average HFR from all stars combined in a full frame. This method defaults to the Centroid detection, but can use SEP detection too. Its performance decreases as the number of stars increases.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Mät HFR-medelvärdet från alla stjärnor kombinerade på en hel bildruta. Metoden använder normalt centroiddetektering, men kan också använda SEP-detektering. Dess prestanda minskar när antal stjärnor ökar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusUseFullField)
en: Full Field
sv: Hela fältet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFocusDarkFrame)
en: Use dark frames from the library.
sv: Använd mörka bildrutor från biblioteket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFocusDarkFrame)
en: Dark Frame
sv: Mörk bild

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, processTab)
en: Process
sv: Behandla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Num. of rows:
sv: Antal rader:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: SEP Profile:
sv: SEP-profil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Average over:
sv: Medelvärde över:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Kernel size:
sv: Kärnstorlek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusFramesCount)
en: <html><body><p>Number of frames to capture in order to average the HFR value at the current focuser position.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Antal bildrutor att ta för att skapa medelvärdet av HFR-värdet för fokuseringsenhetens nuvarande position.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusFramesCount)
en:  frames
sv:  bildrutor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMultiRowAverage)
en: <html><head/><body><p>Combine this number of rows in the Bahtinov max average calculation. Change this value might help to match the Bahtinov lines on the star pattern more accurate.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Kombinera så här många rader i Bahtinov maximal medelvärdesberäkning. Att ändra värdet kan hjälpa till att matcha Bahtinov-rader på stjärnmönstret med större noggrannhet.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusTolerance)
en: Decrease value to narrow optimal focus point solution radius. Increase to expand solution radius
sv: Minska värdet för att begränsa optimal lösningsradie för fokuseringspunkt. Öka det för att expandera lösningsradien.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Iterative
sv: Iterativ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Polynomial
sv: Polynomisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Linear
sv: Linjär

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusDetection)
en: <html><head/><body><p>Star detection method:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">SEP:</span> Source Extractor and Photometry, an efficient source detection method based on Source Extractor (Bertin and Arnouts 1996; Bertin 2016). See <a href="https://joss.theoj.org/papers/10.21105/joss.00058.pdf"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">SEP: Source Extractor as a library</span></a> in the Journal of Open Source Software.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Centroid</span>: a source detection based on estimating star mass around signal peaks.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gradient</span>: a single source detection based on the Sobel filter. Initial or full-field analysis will use SEP instead of this method.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Threshold</span>: a single source detection based on pixel values. Initial or full-field analysis will use SEP instead of this method.</li></ul></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Stjärndetekteringsmetod:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">SEP:</span> Source Extractor and Photometry, en effektiv metod för källdetektering baserad på Source Extractor (Bertin och Arnouts 1996; Bertin 2016). Se <a href="https://joss.theoj.org/papers/10.21105/joss.00058.pdf"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">SEP: Source Extractor as a library</span></a> i Journal of Open Source Software.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Centroid</span>: en källdetektering baserad på uppskattning av stjärnans massa omkring signaltoppar.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gradient</span>: detektering av en ensam källa baserat på Sobel-filter. Inledande eller fullfältsanalys använder SEP istället för den här metoden.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Tröskel</span>: detektering av en ensam källa baserad på bildpunktsvärden. Inledande eller fullfältsanalys använder SEP istället för den här metoden.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Threshold
sv: Tröskel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Detection:
sv: Detektering:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusGaussianSigma)
en: <html><head/><body><p>The gaussian blur sigma value. Used for blurring the image before for instance the Bahtinov edge detection.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Sigmavärdet för Gaussisk oskärpa. Används för att göra bilden suddig innan exempelvis Bahtinov kantdetektering.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusThreshold)
en: <html><body><p>Increase to restrict the centroid to bright cores. Decrease to enclose fuzzy stars.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Öka för att begränsa den geometriska tyngdpunkten till ljusa kärnor. Minska för att omsluta suddiga stjärnor.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusGaussianKernelSize)
en: <html><head/><body><p>The gaussian blur kernel size. Used for blurring the image before for instance the Bahtinov edge detection.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Kärnstorleken för Gaussisk oskärpa. Används för att göra bilden suddig innan exempelvis Bahtinov kantdetektering.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mechanicsTab)
en: Mechanics
sv: Mekanik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12b)
en: Out Step Multiple:
sv: Multipel för utåtsteg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusOutSteps)
en: <html><body><p>This number multiplied by initial-step-size is number of outward steps the Linear Focus algorithm moves away from the initial position at the start of focusing.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Värdet multiplicerat med initial stegstorlek är antal utåtsteg som den linjära fokuseringsalgoritmen går från den initiala positionen när fokuseringen påbörjas.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Motion Timeout:
sv: Tidsgräns för rörelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusCaptureTimeout) i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusCaptureTimeout), group (Focus)
en: Maximum time in seconds to wait for a captured image to be received before declaring a timeout.
sv: Maximal tid i sekunder för att vänta på att en tagen bild ska tas emot innan tidsgränsen löper ut.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusTicks)
en: <b>Initial</b> step size in ticks to cause a noticeable change in HFR value. For timer based focuser, it is the initial time in milliseconds to move the focuser inward or outward
sv: <b>Initial</b> stegstorlek i tick för att orsaka en märkbar ändring av HFR-värdet. För tidsbaserade fokuseringsenheter, är det den initiala tiden i millisekunder för att flytta fokus inåt eller utåt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Max Step size:
sv: Maximal stegstorlek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMaxSingleStep)
en: <html><head/><body><p>The maximum single step size the algorithm is allowed to command as it searches for the critical focus zone. The calculated step size would be limited to this maximum value.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Den maximala storleken på ett steg som fokuseringsalgoritmen tillåts utföra när den söker efter den kritiska fokuseringszonen. Den beräknade stegstorleken begränsas till detta maximala värde.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Capture Timeout:
sv: Tidsgräns för tagning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusMaxTravel)
en: <html><head/><body><p>Maximum travel in steps before the autofocus process aborts</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Maximal förflyttning i steg innan den automatiska fokuseringsprocessen avbryts</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Backlash:
sv: Glapp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial Step size:
sv: Initial stegstorlek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMotionTimeout) i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMotionTimeout), group (Focus)
en: Maximum time in seconds to wait for a focuser to move to desired position before declaring a timeout.
sv: Maximal tid i sekunder för att vänta på att en fokuseringsenhet ska flyttas till önskad position innan tidsgränsen löper ut.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusSettleTime)
en: <html><head/><body><p>Wait for this many seconds after moving the focuser before capturing the next image during Auto Focus.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Vänta så här många sekunder efter att fokuseringsenheten har flyttats innan nästa bild tas vid automatisk fokusering.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Max Travel:
sv: Maximal rörelse:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: V-Curve
sv: V-kurva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, HFROut)
en: <html><body><p>HFR value in pixels consolidated at the current focuser position.</p></body></html>
sv: <html><body><p>HFR-värde i bildpunkter sammanfört på fokuseringsenhetens nuvarande position.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Stars:
sv: Stjärnor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, starsOut)
en: <html><body><p>Number of stars used for HFR computation at the current focuser position.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Antal stjärnor använda för HFR-beräkning på fokuseringsenhetens nuvarande position.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Iteration:
sv: Upprepning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, iterOut)
en: <html><body><p>Focuser iteration.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Fokuseringsenhets upprepning.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, relativeProfileB)
en: Relative Profile...
sv: Relativ profil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDataB)
en: Clear Data
sv: Rensa data

en: Called newMeasurement after a solution was found.
sv: Kallas ny mätning efter en lösning har hittats.

en: Solution found.
sv: Lösning hittades.

en: Too many steps.
sv: För många steg.

[ctx: HFR graphics tooltip; %1 is the Focus Position; %2 is the Half Flux Radius;]
en: <table><tr><td>POS:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>HFR:   </td><td>%2</td></tr></table>
sv: <table><tr><td>Pos:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>HFR:   </td><td>%2</td></tr></table>

en: The host was not found. Please check the host name and port settings in Guide options.
sv: Värddatorn hittades inte. Kontrollera värddator- och portinställningar i guidningsinställningarna.

en: The connection was refused by the peer. Make sure the LinGuider is running, and check that the host name and port settings are correct.
sv: Anslutningen vägrades av motparten. Försäkra dig om att LinGuider kör, och kontrollera att värddator- och portinställningarna är riktiga.

en: The following error occurred: %1.
sv: Följande fel uppstod: %1.

en: Invalid response.
sv: Ogiltigt svar.

en: Connected to LinGuider %1
sv: Ansluten till LinGuider %1

en: Only LinGuider v4.1.0 or higher is supported. Please upgrade LinGuider and try again.
sv: Bara LinGuider v4.1.0 eller senare stöds. Uppgradera LinGuider och försök igen.

en: Auto star selected %1
sv: Automatiskt vald stjärna %1

en: Failed to process star position.
sv: Misslyckades behandla stjärnposition.

en: Failed to set guider reticle position.
sv: Misslyckades ställa in position för guidningens hårkors.

en: Failed to set guider square position.
sv: Misslyckades ställa in position för guidningens ruta.

en: Failed to start guider.
sv: Misslyckades starta guidning.

en: Failed to stop guider.
sv: Misslyckades stoppa guidning.

en: Failed to get RA/DEC Drift.
sv: Misslyckades hämta RA- och DEK-avdrift.

en: Failed to set dither range.
sv: Misslyckades ställa in gitterområde.

en: PHD2: There was no dithering response from PHD2, but continue guiding.
sv: PHD2: Inget gittersvar från PHD2, men guidning fortsätter.

en: Reconnecting to PHD2 Host: %1, on port %2. . .
sv: Ansluter till PHD2-värddator igen: %1, via port %2...

en: Connecting to PHD2 Host: %1, on port %2. . .
sv: Anslutning till PHD2-värddator: %1, via port %2...

en: Aborting any capture before disconnecting equipment...
sv: Avbryter eventuell tagning innan nerkoppling av utrustningen ...

en: Disconnected from PHD2 Host: %1, on port %2.
sv: Nerkopplad från PHD2-värddator: %1, via port %2.

en: The host disconnected.
sv: Värddatorn kopplade ner.

en: The connection was refused by the peer. Make sure the PHD2 is running, and check that the host name and port settings are correct.
sv: Anslutningen vägrades av motparten. Försäkra dig om att PHD2 kör, och kontrollera att värddator- och portinställningarna är riktiga.

en: PHD2: invalid response received: %1
sv: PHD2: ogiltigt svar mottaget: %1

en: PHD2: JSON error: %1
sv: PHD2: JSON-fel: %1

en: Unknown PHD2 event: %1
sv: Okänt PHD2-händelse: %1

en: PHD2: Calibration Complete.
sv: PHD2: Kalibrering slutförd.

en: PHD2: Waiting for guiding to settle.
sv: PHD2: Väntar på att guidning ska dämpas.

en: PHD2: Calibration Failed (%1).
sv: PHD2: Kalibrering misslyckades (%1).

en: Calibration Data Flipped.
sv: Kalibreringsdata vänd.

en: PHD2: Settling failed (%1).
sv: PHD2: Dämpning misslyckades (%1).

en: PHD2: There was a dithering error, but continue guiding.
sv: PHD: Ett gitterfel uppstod, men guidning fortsätter.

en: PHD2: Settling failed, aborted.
sv: PHD2: Dämpning misslyckades, avrbuten.

en: PHD2: Settling complete, Guiding Started.
sv: PHD2: Dämpning klar, guidning startad.

en: PHD2: Star found, guiding is resuming...
sv: PHD2: Stjärna funnen, guidning återupptas ...

en: PHD2: Looping Exposures Stopped.
sv: PHD2: Upprepade exponeringar stoppade.

en: PHD2: Guiding Stopped.
sv: PHD2: Guidning stoppad.

en: PHD2: Lock Position Set.
sv: PHD2: Låsposition inställd.

en: PHD2: Star Selected.
sv: PHD2: Stjärna vald.

en: PHD2: Guiding resumed.
sv: PHD2: Guidning återupptagen.

en: PHD2: Guiding started.
sv: PHD2: Guidning startad.

en: PHD2: Lock Position Lost, continuing calibration.
sv: PHD2: Låsposition förlorad, fortsätter kalibrering.

en: PHD2: Star Lost. Trying to reacquire for %1s.
sv: PHD2: Stjärna förlorad. Försöker återhämta under %1 s.

en: PHD2: Lock Position Lost.
sv: PHD2: Låsposition förlorad.

en: PHD2: Guiding paused.
sv: PHD2: Guidning stoppad.

en: PHD2: Calibrating, timing out in %1s.
sv: PHD2: Kalibrerar, tidsgräns går ut om %1 s.

en: PHD2: Calibration turned to looping, failed.
sv: PHD2: Kalibrering orsakande upprepning, misslyckades.

en: PHD2: Looping Exposures.
sv: PHD2: Upprepar exponeringar.

en: PHD2: Dithering started.
sv: PHD2: Gitter startad.

en: PHD2: Calibration is cleared
sv: PHD2: Kalibrering rensad

en: PHD2: DEC Guide Mode is Set to: %1
sv: PHD2: DEK guidningsläge inställt till: %1

en: PHD2: Exposure Time set to:
sv: PHD2: Exponeringstid inställd till:

en: PHD2: Valid Exposure Times: Auto,
sv: PHD2: Giltiga exponeringstider: automatiska,

en: PHD2: Please set CCD and telescope parameters in PHD2, Pixel Scale is invalid.
sv: PHD2: Ange CCD- och teleskopparametrar i PHD2, Bildpunktsskalan är ogiltig.

en: PHD2: Pixel Scale is %1 arcsec per pixel
sv: PHD2: Bildpunktsskalan är %1 bågsekunder per bildpunkt

en: PHD2 Error: unhandled '%1'
sv: PHD2-fel: Ohanterad '%1'

en: PHD2 Error: Equipment not connected.
sv: PHD2-fel: Utrustning inte ansluten.

en: PHD2: Guiding is already running.
sv: PHD2: Guidning kör redan.

en: PHD2: Connecting Equipment. . .
sv: PHD2: Ansluter till utrustning ...

en: PHD2: Disconnecting Equipment. . .
sv: PHD2: Kopplar ner från utrustning ...

en: Calibration
sv: Kalibrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Dither
sv: Gitter

en: GPG RA Guider
sv: GPG RA-guidningsverktyg

en: PHD2's current camera: %1, is NOT connected to Ekos.  The PHD2 Guide Star Image will be received, but the full external guide frames cannot.
sv: Aktuell PHD2-kamera: %1 är INTE ansluten till Ekos. PHD2 guidestjärnans bild tas emot, men de fullständiga externa guidebildrutorna kan inte tas emot.

en: PHD2's current camera: %1, IS connected to Ekos.  You can select whether to use the full external guide frames or just receive the PHD2 Guide Star Image using the SubFrame checkbox.
sv: Aktuell PHD2-kamera: %1 ÄR ansluten till Ekos. Du kan välja om de fullständiga externa guidebildrutorna ska användas, eller att bara ta emot PHD2 guidestjärnans bild, genom att använda kryssrutan Delbildruta.

en: Connection to the guide CCD is lost.
sv: Anslutning till guidnings-CCD har gått förlorad.

en: Error: lost connection to CCD.
sv: Fel: Förlorade anslutning till CCD.

en: Exposure timeout. Aborting Autoguide.
sv: Tidsgräns för exponering överskriden. Avbryter automatisk guidning.

en: Exposure timeout. Aborting Dithering.
sv: Tidsgräns för exponering överskriden. Avbryter gitter.

en: Exposure timeout. Aborting Calibration.
sv: Tidsgräns för exponering överskriden. Avbryter kalibrering.

en: The mount is parked. Unpark to start guiding.
sv: Stativet är parkerat. Frigör det för att starta guidning.

en: Pier side change detected. Clearing calibration.
sv: Ändring av pirsida detekterades. Rensar kalibrering.

en: Mount is moving. Resetting calibration...
sv: Stativet förflyttas. Nollställer kalibrering...

en: Mount is parking. Aborting guide...
sv: Stativet håller på att parkeras. Avbryter guidning ...

en: Mount is slewing. Aborting guide...
sv: Stativ håller på att förflyttas. Avbryter guidning ...

en: Calibration is cleared.
sv: Kalibrering rensad.

en: External guider connected.
sv: Extern guidefunktion ansluten.

en: External guider disconnected.
sv: Extern guidefunktion nerkopplad.

en: Calibration completed.
sv: Kalibrering slutförd.

en: Calibration started.
sv: Kalibrering startad.

en: Guiding resumed.
sv: Guidning återupptagen.

en: Autoguiding started.
sv: Automatisk guidning startad.

en: Autoguiding aborted.
sv: Automatisk guidning avbruten.

en: Guiding suspended.
sv: Guidning stoppad.

en: Manual dithering in progress.
sv: Manuellt gitter pågår.

en: Dithering in progress.
sv: Gitter pågår.

en: Post-dither settling for %1 second... | Post-dither settling for %1 seconds...
sv[0]: Dämpning efter gitter under %1 sekund...
sv[1]: Dämpning efter gitter under %1 sekunder...

en: Dithering failed.
sv: Gitter misslyckades.

en: Dithering completed successfully.
sv: Gitter avslutades med lyckat resultat.

en: %1x%1 guide binning is not supported.
sv: Guideindelningen %1 x %1 stöds inte.

en: Exposure failed. Restarting exposure...
sv: Exponering misslyckades. Startar om exponering...

en: Cannot change guider type while active.
sv: Kan inte ändra guidningstyp medan guidningen är aktiv.

en: Warning: Reset Guiding Calibration is enabled. It is recommended to turn this option off for PHD2.
sv: Varning: Nollställ guidningskalibrering är aktiverad. Det rekommenderas att stänga av alternativet för PHD2.

en: Calibration failed to start.
sv: Start av kalibrering misslyckades.

en: Auto star selected.
sv: Automatisk stjärna vald.

en: Failed to select an auto star.
sv: Misslyckades välja automatisk stjärna.

en: Select a guide star to calibrate.
sv: Välj en guidestjärna för att kalibrera.

en: x (pixels)
sv: x (bildpunkter)

en: y (pixels)
sv: y (bildpunkter)

en: The PHD2 camera is not available to Ekos, so you cannot see the captured images.  But you will still see the Guide Star Image when you guide.
sv: PHD2-kameran är nu tillgänglig för Ekos, så det går inte att se tagna bilder. Men guidestjärnans bild syns fortfarande under guidning.

en: To receive PHD2 images other than the Guide Star Image, SubFrame must be unchecked.  Unchecking it now to enable your image captures.  You can re-enable it before Guiding
sv: För att ta emot andra PHD2-bilder andra än guidestjärnans bild, måste Delbild avmarkeras. Avmarkera det nu för att aktivera bildtagningar. Det går att markera det igen innan guidning.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
sv: Styrning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideAutoStar)
en: <html><head/><body><p>Automatically select the calibration star. <br/>Please note: 'SEP Multi Star' does  <span style=" font-weight:600;">always</span> use 'auto star' detection.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Välj kalibreringsstjärnan automatiskt. <br/>Observera: 'SEP-multipelstjärna' använder  <span style=" font-weight:600;">alltid</span>  'automatisk stjärndetektering'.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideAutoStar)
en: Auto Star
sv: Automatisk stjärna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearCalibrationB)
en: Clear calibration data.
sv: Rensa kalibreringsdata.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, manualDitherB)
en: Manual Dither
sv: Manuellt gitter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: <html><head/><body><p>Subtract dark frame. If no dark frame is available, a new dark frame shall be captured and saved for future use.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Subtrahera mörk bild. Om ingen mörk bild är tillgänglig, tas en ny mörk bild som sparas för framtida användning.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loopB)
en: Loop
sv: Upprepa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: <html><head/><body><p>Subframe the image around the guide star. Or for PHD2, receive the Guide Star Image instead of the full image frame. For the Internal Guider, before checking this option, you must <span style=" font-weight:600;">first</span> capture an image and select a guide star. Uncheck it to take a full frame again. <br/>Please note: 'SEP Multi Star' <span style=" font-weight:600;">cannot</span> use subframe.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Skapa en delbildruta omkring guidestjärnan. Eller ta emot guidestjärnan istället för hela bildrutan för PHD2. Innan alternativet markeras med det interna guidningsverktyget måste du <span style=" font-weight:600;">först</span> ta en bild och välja en guidestjärna. Avmarkera det för att ta en hel bildruta igen.<br/>Observera: 'SEP-multipelstjärna' kan <span style=" font-weight:600;">inte</span> använde delbildruta.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: Subframe
sv: Delbildruta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eastRAGuideEnabled)
en: East Direction Guiding
sv: Guidning i östlig riktning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, westRAGuideEnabled)
en: West Direction Guiding
sv: Guidning i västlig riktning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, externalConnectB)
en: Connect to external guiding application.
sv: Anslut till externt guidningsprogram.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dECGuideEnabled)
en: Guide Declination Axis
sv: Guidningens deklinationsaxel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Guide star tracking box size. Box size must be set in accordance to the selected star size.
sv: Storlek på guidestjärnans följningsruta. Rutstorleken måste ställas in i enlighet med den valda stjärnans storlek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, externalDisconnectB)
en: Disconnect from external guiding application.
sv: Koppla ner från externt guidningsprogram.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Apply filter to image after capture to enhance it
sv: Filtrera bild efter den tagits för att förbättra den

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Guide camera binning. It is recommended to set binning to 2x2 or higher.
sv: Guidekamerans indelning. Det rekommenderas att ställa in indelningen till 2x2 eller större.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rAGuideEnabled)
en: Guide Right Ascention Axis
sv: Guidningens rektascensionsaxel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_9)
en: Directions
sv: Riktningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, northDECGuideEnabled)
en: North Direction Guiding
sv: Guidning i nordlig riktning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, southDECGuideEnabled)
en: South Direction Guiding
sv: Guidning i sydlig riktning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FOV)
en: Field of View (arcmin)
sv: Synfält (bågminuter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Aperture)
en: Aperture (mm)
sv: Öppningsdiameter (mm)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Focal)
en: Focal Length (mm)
sv: Fokallängd (mm)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FbyD) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51_2)
en: Focal Ratio
sv: Fokalförhållande

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroup)
en: Guide Info
sv: Guidningsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_17)
en: Pulse Length (ms)
sv: Pulslängd (ms)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_16)
en: Guiding Delta "
sv: Guidningsdelta "

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_PulseRA)
en: Generated RA pulse
sv: Skapad RA-puls

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_PulseDEC)
en: Generated DEC pulse
sv: Skapad DEK-puls

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_DeltaRA)
en: Immediate Guiding RA deviation in arcseconds
sv: Omedelbar guidningsavvikelse för RA i bågsekunder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_DeltaDEC)
en: Immediate Guiding DEC deviation in arcseconds
sv: Omedelbar guidningsavvikelse för DEK i bågsekunder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, correctionSlider)
en: <html><head/><body><p>Drag the slider to adjust the scale of the Corrections Graphs relative to the scale of the drift graphs.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Dra skjutreglaget för att justera korrektionsdiagrammens skala i förhållande till avdriftsdiagrammens skala.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Drift Plot
sv: Avdriftsdiagram

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Calibration Plot
sv: Kalibreringsdiagram

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rADisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the RA graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa RA-diagrammet i avdriftsgrafikens diagram.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rACorrDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the RA Corrections graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa RA-korrektionsdiagrammet i avdriftsgrafikens diagram.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rACorrDisplayedOnGuideGraph) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dECorrDisplayedOnGuideGraph)
en: Corr
sv: Korr

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dEDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display DEC graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa DEK-diagrammet i avdriftsgrafikens diagram.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dECorrDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the DEC Corrections graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa DEK-korrektionsdiagrammet i avdriftsgrafikens diagram.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, sNRDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display SNR graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa signal-brusförhållande i avdriftsgrafikdiagrammet.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sNRDisplayedOnGuideGraph)
en: SNR
sv: Signal-brusförhållande

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rMSDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display RMS graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa kvadratiskt medelvärdesfel i avdriftsgrafikdiagrammet.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rMSDisplayedOnGuideGraph)
en: RMS
sv: Kvadratiska medelvärdesfel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideZoomInXB)
en: <html><head/><body><p>Zoom in for the X-Axis.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Zooma in för X-axeln.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideZoomOutXB)
en: <html><head/><body><p>Zoom out for the X-Axis.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Zooma ut för X-axeln.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Trace:
sv: Spår:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, guideSlider)
en: <html><head/><body><p>Drag the slider to scroll through guide history while displaying the RA and DEC error points on both graphs. Dragging to the far right will set the guide plots to display the latest guide data and autoscroll the graph.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Dra skjutreglaget för att gå igenom guidningens historik medan RA- och DEK-felpunkter visas i båda diagrammen. Att dra det längst till höger ställer in guidningens diagram att visa den senaste guidningsinformationen och flytta diagrammet automatiskt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, latestCheck)
en: <html><head/><body><p>Check to display the latest guide data and autoscroll the graph.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Markera för att visa senaste guidningsinformation och flytta diagrammet automatiskt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, latestCheck)
en: Max
sv: Maximum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideAutoScaleGraphB)
en: <html><head/><body><p>Autoscale both Guide Graphs to their default scale. If any points are located outside this range, the view is expanded to include them (with the exception of the time axis in the drift graphics).</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Skala båda guidningsdiagrammen automatiskt till deras standardskala. Om några punkter är lokaliserade utan för intervallet, expanderas visningen för att inkludera dem (med undantag för tidsaxeln i avdriftsgrafik).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideSaveDataB)
en: <html><head/><body><p>Export the guide data from the current session to a CSV file readable by a spreadsheet program.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Exportera guidningsinformation från aktuell session till en CSV-fil läsbar av ett kalkylprogram.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideDataClearB)
en: <html><head/><body><p>Clear all the recent guide data.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Rensa all senaste guidningsinformation.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guiderAccuracyThreshold)
en: <html><head/><body><p>Set the desired guiding accuracy in the Drift Plot. The number represents the radius of the green concentric circle in arcseconds.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ställ in önskad guidningsnoggrannhet i avdriftsdiagrammet. Talet representerar radien av den gröna koncentriska cirkeln i bågsekunder.</p></body></html>

en: drift (arcsec)
sv: avdrift (bågsek)

en: pulse (ms)
sv: puls (ms)

[ctx: Drift graphics tooltip; %1 is local time; %2 is RA deviation; %3 is DE deviation in arcseconds; %4 is the RMS error in arcseconds; %5 is the SNR; %6 is RA Pulse in ms; %7 is DE Pulse in ms]
en: <table><tr><td>LT:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr><tr><td>RA Pulse:   </td><td>%6 ms</td></tr><tr><td>DE Pulse:   </td><td>%7 ms</td></tr></table>
sv: <table><tr><td>LT:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr><tr><td>RA-puls:    </td><td>%6 ms</td></tr><tr><td>DE-puls:    </td><td>%7 ms</td></tr></table>

[ctx: West]
en: W
sv: V

[ctx: East]
en: E
sv: Ö

[ctx: @title:window]
en: Export Guide Data
sv: Exportera guidedata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preparingStateLabel)
en: Prep
sv: Förbereder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
sv: Kör

en: RA drifting forward...
sv: RA driver framåt...

en: Guide Star found.
sv: Guidestjärna hittades.

en: Calibrating RA Out
sv: Kalibrerar RA ut

en: RA drifting reverse...
sv: RA driver bakåt...

en: Calibration rejected. Star drift is too short. Check for mount, cable, or backlash problems.
sv: Kalibrering förkastad. Stjärndriften är för kort. Kontrollera problem med stativ, kabel eller glapp.

en: Calibration Failed: Drift too short.
sv: Kalibrering misslyckades: Avdrift för kort.

en: Calibrating RA In
sv: Kalibrerar RA in

en: Calibration Failed: couldn't reach start.
sv: Kalibrering misslyckades: Kunde inte nå start.

en: Guide RA: Scope cannot reach the start point after %1 iteration. Possible mount or backlash problems... | GUIDE_RA: Scope cannot reach the start point after %1 iterations. Possible mount or backlash problems...
sv[0]: Guidning i RA: Teleskopet kan inte nå startpunkten efter %1 iteration. Möjligt problem med stativ eller glapp...
sv[1]: Guidning i RA: Teleskopet kan inte nå startpunkten efter %1 iterationer. Möjligt problem med stativ eller drivning...

en: DEC backlash...
sv: DEK-glapp...

en: DEC drifting forward...
sv: DEK driver framåt...

en: Calibration Failed: drift too short.
sv: Kalibrering misslyckades: Avdrift för kort.

en: Calibrating DEC Backlash
sv: Kalibrerar DEK-glapp

en: Calibrating DEC Out
sv: Kalibrerar DEK ut

en: DEC drifting reverse...
sv: DEK driver bakåt...

en: Calibration Failed: couldn't reach start point.
sv: Kalibrering misslyckades: Kunde inte nå startpunkt.

en: Guide DEC: Scope cannot reach the start point after %1 iteration.
    Possible mount or backlash problems... | GUIDE DEC: Scope cannot reach the start point after %1 iterations.
    Possible mount or backlash problems...
sv[0]: Guidning i DEK: Teleskopet kan inte nå startpunkten efter %1 iteration.
    Möjligt problem med stativ eller glapp...
sv[1]: Guidning i DEK: Teleskopet kan inte nå startpunkten efter %1 iterationer.
    Möjligt problem med stativ eller glapp...

en: Calibrating DEC In
sv: Kalibrerar DEK in

en: DEC swap enabled.
sv: Dek-byte aktiverat.

en: DEC swap disabled.
sv: Dek-byte inaktiverat.

en: Calibration Successful
sv: Kalibrering lyckades

en: Warning: Dithering failed. Autoguiding shall continue as set in the options in case of dither failure.
sv: Varning: Gitter misslyckades. Automatisk guidning kommer att fortsätta enligt inställningen i händelse av misslyckat gitter.

en: Warning: Manual Dithering failed.
sv: Varning: Manuellt gitter misslyckades.

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
sv: Information om %1 saknas. Ange värdena i INDI-inställningsrutan.

en: Missing Information
sv: Saknad information

en: Guiding calibration restored
sv: Guidningskalibrering återställd

en: Lost track of the guide star. Try increasing the square size or reducing pulse duration.
sv: Förlorade guidestjärnan. Försök att öka kvadratstorlek eller minska pulslängden.

en: Guide Star lost.
sv: Guidestjärna förlorad.

en: Guiding calibration failed
sv: Guidningskalibrering misslyckades

en: Guiding calibration completed successfully
sv: Guidningskalibrering avslutades med lyckat resultat

en: Lost track of the guide star. Searching for guide stars...
sv: Förlorade guidestjärnan. Söker efter guidestjärnor...

en: Delta RMS threshold value exceeded. Searching for guide stars...
sv: Delta kvadratiska medelvärdesfel tröskelvärde överskridet. Söker efter guidestjärnor...

en: Failed to find any suitable guide stars. Aborting...
sv: Misslyckades hitta lämpliga guidestjärnor. Avbryter...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
sv: Magnitud

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_29) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_CalibrationPulseDuration)
en: Initial pulse size for calibration.
sv: Ursprunglig pulsstorlek för kalibrering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
sv: Puls:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AutoModeIterations)
en: Maximum number of iterations calibration should use per phase.
sv: Maximalt antal iterationer kalibreringen ska använda per fas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of iterations calibration should use per phase. It may use fewer (if max move is reached).
sv: Maximalt antal iterationer kalibreringen ska använda per fas. Den kan använda färre (om maximal förflyttning nås).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Max Iterations:
sv: Maximalt antal upprepningar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of pixels the calibration should move. Once it exceeds this amount, it will finish the calibration phase.  It may move less if  max iterations is reached.
sv: Maximalt antal bildpunkter kalibreringen ska flyttas. När den överskrider värdet avslutas kalibreringsfasen. Den kan flyttas mindre om maximalt antal upprepningar nås.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Max move (px):
sv: Maximal förflyttning (bildpunkter):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_CalibrationMaxMove) i18n: ectx: label, entry (CalibrationMaxMove), group (Guide)
en: Maximum number of pixels the calibration should move (approximate).
sv: Maximalt antal bildpunkter kalibreringen ska flyttas (ungefärlig).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
sv: Två axlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled) i18n: ectx: label, entry (GuideAutoSquareSizeEnabled), group (Guide)
en: Automatically select the square size based on the selected star width.
sv: Välj automatiskt kvadratstorlek baserat på den valda stjärnans bredd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled)
en: Auto Square Size
sv: Automatisk kvadratstorlek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reticle
sv: Hårkors

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_26)
en: X position of the guide star
sv: Guidestjärnans x-position

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_27)
en: Y position of the guide star
sv: Guidestjärnans y-position

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Calibrated Values
sv: Kalibreringsvärden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: ms/arcsec
sv: ms/bågsekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec_cal_degrees_unit)
en: degrees (swapped)
sv: grader (utbytta)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideCalibrationBacklash)
en: <html><head/><body><p>Remove the effect of DEC backlash when calibrating guider.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ta bort effekten av DEK-glapp när guidning kalibreras.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideCalibrationBacklash)
en: Remove DEC backlash in guide calibration
sv: Ta bort DEK-glapp i guidningskalibrering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResetGuideCalibration)
en: <html><head/><body><p>If checked,  always re-calibrate when guiding is started. This is often not necessary when a good quality calibration has previously been done and the guide camera has not been rotated or re-installed.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om markerad, kalibrera alltid om när guidning startas. Det är oftast inte nödvändigt när en kalibrering av god kvalitet har tidigare gjorts och guidningskameran inte har roterats eller installerats om.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetGuideCalibration)
en: Reset Guide Calibration After Each Mount Slew
sv: Nollställ guidningskalibrering efter varje stativförflyttning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseGuideCalibration)
en: <html><head/><body><p>Store and attempt to reuse calibrations. This only works on opposite sides of the meridian if the pier-side can be automatically determined from your mount. The "Reset Guide on Slew" option above must be unchecked for this to be attempted.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Lagra och försök återanvända kalibreringar. Det fungerar bara på motsatta sidor av meridianen om pirsidan kan bestämmas automatiskt från stativet. Alternativet "Nollställ guidning efter förflyttning" ovan måste vara avmarkerat för att det ska försökas.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseGuideCalibration)
en: Store and reuse guide calibration when possible.
sv: Lagra och återanvänd guidningskalibrering om möjligt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseDecOnPierSideChange)
en: <html><head/><body><p>When re-using a calibration, reverse the DEC angle if the current pier side differs from the one at calibration. This only applies when re-using calibrations. The value you need is a property of your mount that should be researched. </p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>När en kalibrering återanvänds, vänd DEK-vinkeln om nuvarande pirsida skiljer sig från den vid kalibreringen. Det gäller bara när kalibreringar återanvänds. Värdet som behövs är en stativegenskap som bör efterforskas.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseDecOnPierSideChange) i18n: ectx: label, entry (ReverseDecOnPierSideChange), group (Scheduler)
en: Reverse DEC on pier-side change when reusing calibration.
sv: Vänd DEK vid ändring av pirsida när kalibrering återanvänds.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DitherPixels)
en: Number of pixels to move the guiding square in a random direction.
sv: Antal bildpunkter att flytta guidningskvadraten i en slumpmässig riktning.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherSettle) i18n: ectx: label, entry (DitherSettle), group (Guide)
en: After dither is successful, wait for this many seconds before proceeding.
sv: Efter gitter har lyckats, vänta under så här många sekunder innan nästa steg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: PHD2 Dither Threshold
sv: PHD2-gittertröskel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherTimeout)
en: <html><head/><body><p>Maximum allowable distance for dithering to be considered settled (PHD2 only).</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Maximalt tillåtet avstånd för att gitter ska anses stadigt (bara PHD2)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Move locked guiding square location after frame capture
sv: Flytta plats för låst guidningskvadrat efter tagning av bild

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DitherThreshold)
en: Maximum allowable distance for guiding to be considered settled (PHD2 only).
sv: Maximalt tillåtet avstånd för att guidning ska anses stadig (bara PHD2).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: PHD2 Dither Timeout
sv: Tidsgräns för PHD2-gitter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherFrames) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15)
en: Dither after this many captured frames in the CCD module
sv: Gitter efter det här antalet tagna bilder i CCD-modulen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: frames
sv: bildrutor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Frequency
sv: Frekvens

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherMaxIterations)
en: <html><head/><body><p>Maximum dithering iteration attempts before giving up</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Maximalt antal iterationsförsök som ska utföras innan gitter överges</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Max. Iterations
sv: Maximalt antal upprepningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherWithOnePulse)
en: <html><head/><body><p>If checked, dithering amount is randomly generated, pulses are sent, but the resultant pixel dithering amount is not enforced so only the one dither pulse is sent. This is quicker, and recommended as dither amount is random anyway. It is necessary when 2-D dither is required but guiding is only done in one axis.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om markerat, genereras gittervärdet slumpmässigt, pulser skickas, men det resulterande bildpunktsgittervärdet genomdrivs inte så att bara en enda gitterpuls skickas. Det är snabbare, och rekommenderas eftersom gittervärdet ändå är slumpmässigt. Det är nödvändigt när tvådimensionellt gitter krävs men guidning bara görs längs en axel.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherWithOnePulse)
en: One Pulse Dither
sv: Enpulsgitter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherFailAbortsAutoGuide)
en: <html><head/><body><p>If checked, autoguiding is aborted when dithering fails. Otherwise, guiding resumes normally.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om markerad, avbryts automatisk guidning när gitter misslyckas. Annars återupptas guidning normalt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherFailAbortsAutoGuide)
en: Abort Autoguide on failure
sv: Avbryt automatisk guidning vid fel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherNoGuiding)
en: <html><head/><body><p>Perform dithering when not guiding.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Utför gitter när guidning inte pågår</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherNoGuiding)
en: Non-Guide Dither Pulse
sv: Puls för icke-guidningsgitter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherNoGuidingPulse)
en: Pulse length in milliseconds to command mount motion in a random direction
sv: Pulslängd i millisekunder för att kommendera stativrörelse i slumpmässig riktning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p><a href="https://ieeexplore.ieee.org/document/7105398"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">The Gaussian Process Guider</span></a>, <span style=" font-style:italic;">(c) 2014-2017 Max Planck Society</span>, is used for RA guiding only. Most parameters <br/>can stay at their defaults. <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Enable GPG</span> with the checkbox below. It can be used with all Guide star-detection<br/>algorithms but has been tested most and is recommended with <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">SEP MultiStar</span>. It combines a reactive<br/>correction whose aggressiveness is controlled with <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Control Gain</span> and <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Minimum Move</span>, with a predictive<br/>correction controlled by <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Prediction Gain</span>.</p><p>The most important parameter is <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Major Period</span>. If you can determine it for your mount, it's much <br/>better to set it yourself and uncheck <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Estimate Period.</span></p><hr/></body></html>
sv: <html><head/><body><p><a href="https://ieeexplore.ieee.org/document/7105398"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Gaussisk processguidning</span></a>, <span style=" font-style:italic;">© 2014-2017 Max Planck-sällskapet</span>, används bara för RA-guidning. De flesta parametrar <br/>kan behålla sina standardinställningar. <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Aktivera GPG</span> med kryssrutan nedan. Den kan användas med alla algoritmer för<br/> detektering av guidestjärnor men har provats mest och rekommenderas med <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">SEP-multipelstjärna</span>. Den kombinerar en reaktiv<br/>korrigering vars aggressivitet bestäms av <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Styrförstärkning</span> och <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Minimal förflyttning</span>, med en prediktiv<br/>korrigering bestämd av <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Uppskattningsförstärkning</span>.</p><p>Den viktigaste parametern är <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Huvudperiod</span>. Om du kan avgöra perioden för ditt stativ är det mycket <br/>bättre att ställa in den själv och avmarkera <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Uppskatta period.</span></p><hr/></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GPGEnabled) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpg0)
en: Enable the GPG guider for RA guiding.
sv: Aktivera GPG-guidning för RA-guidning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpg0)
en: Enable GPG
sv: Aktivera GPG

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs0a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGPeriod)
en: The length in seconds of the mount's major period (that's being corrected).
sv: Längden av stativets huvudperiod i sekunder (som håller på att korrigeras).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs0a)
en: Major Period
sv: Huvudperiod

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs2a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGpWeight)
en: The fraction of its prediction the GPG uses to move the mount.
sv: Bråkdelen av sin uppskattning som GPG använder för att flytta stativet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs2a)
en: Prediction Gain
sv: Uppskattningsförstärkning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs1a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GPGEstimatePeriod)
en: If checked, the GPG estimates the mount's major period. Otherwise, it uses the entry above.
sv: Om markerat, uppskattar GPG stativets huvudperiod. Annars används posten ovan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs1a)
en: Estimate Period
sv: Uppskatta period

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Uses RA "Aggressiveness" from Guide controls
sv: Använder RA "Aggressivitet" från guidningsinställningarna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs4a)
en: The min-move parameter the GPG uses to move the mount when it uses its backoff proportional guider.
sv: Den minimala förflyttningsparametern som GPG använder för att flytta stativet när dess proportionella backande guidning används.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs4a)
en: Minimum Move
sv: Minimal förflyttning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Uses RA "Min error" from Guide controls
sv: Använder RA "Minimalt fel" från guidningsinställningarna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs3a)
en: The fraction of the guide-star drift that the GPG uses to move the mount.
sv: Bråkdelen av guidestjärnans drift som GPG använder för att flytta stativet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs3a)
en: Control Gain
sv: Styrförstärkning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Settings
sv: Expertinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas0a)
en: Long-range Length Scale
sv: Långdistanslängdskala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas1a)
en: Long-range Variance
sv: Långdistansvarians

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas2a)
en: Periodic Length Scale
sv: Periodisk längdskala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas3a)
en: Periodic Variance
sv: Periodisk varians

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas4a)
en: Short-range Length Scale
sv: Kortdistanslängdskala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas5a)
en: Short-range Variance
sv: Kortdistansvarians

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas6a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGPointsForApproximation)
en: Number of points used in the Gaussian Process approximation
sv: Antal punkter använda i Gaussisk processapproximering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas6a)
en: Approximation Points
sv: Uppskattningspunkter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas7a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGMinPeriodsForInference)
en: The min number of periods that must be sampled before prediction is fully used. Before that, it is mixed with the control/proportional guider.
sv: Det minimala antal perioder som måste samplas innan uppskattningen används helt. Innan det blandas den med kontroll/proportionell guidning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas7a)
en: Num Periods for Inference
sv: Antal perioder för slutledning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas8a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGMinPeriodsForPeriodEstimate)
en: The min number of periods that must be sampled before GPG fully estimates the period.
sv: Det minimala antalet perioder som måste samplas innan GPG uppskattar perioden fullständigt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas8a)
en: Num Periods for Period Estimate
sv: Antal perioder för perioduppskattning

en: Guide Options Profile Editor
sv: Editor av guidningsalternativprofiler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Control Parameters
sv: Styrparametrar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_12)
en: <html><head/><body><p>This adds a correction term based on the average of the past 50 guide deviations. For example, if the deviation is consistently negative, this will attempt to compensate. Best to start with 0.0 (no effect) and only use this if necessary.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Lägger till en korrektionsterm baserad på medelvärdet av de senaste 50 guidningsavvikelserna. Om avvikelsen exempelvis hela tiden är negativ, görs ett försök att kompensera. Det är bäst att starta med 0,0 (ingen effekt) och bara använda det om nödvändigt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_12)
en: Integral gain (0-1.0)
sv: Integrerande förstärkning (0 - 1,0)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_11)
en: <html><head/><body><p>How aggressively the guider attempts to correct the guide deviations. 1.0 would attempt to fully correct the error. It's best to use an aggressiveness less than 1.0 to avoid oscillations.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Hur aggressivt guidningen försöker korrigera guidningsavvikelserna. Värdet 1,0 skulle försöka korrigera felet fullständigt. Det är bäst att använda en aggressivitetsnivå som är mindre än 1,0 för att undvika oscillationer.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_11)
en: Aggressiveness (0-1.0)
sv: Aggressivitetsnivå (0 - 1,0)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_14)
en: <html><head/><body><p>Maximum guide pulse that is generated by the guider and sent to the mount in arc-second units. That is, the guider will not attempt to move the mount more than this many arc-seconds at any given time.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Maximal guidningspuls som genereras av guidningen och skickas till stativet med enheten bågsekund. Det vill säga, guidningen försöker inte flytta stativet mer än så här många bågsekunder när som helst.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_14)
en: Max response (arcsec)
sv: Maximalt svar (bågsekunder)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_15)
en: <html><head/><body><p>Minimum guide deviation, in arc-seconds, for which a guide pulse would be sent to the mount. If the guide error is less than this value, then no pulse is sent to the mount.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Minimal guidningsavvikelse i bågsekunder, som skulle skicka en guidningspuls till stativet. Om guidningsfelet är mindre än detta värde, skickas ingen puls till stativet.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_15)
en: Min error (arcsec)
sv: Minimalt fel (bågsekunder)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Other Settings
sv: Andra inställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: <html><head/><body><p>If star tracking is lost due to passing clouds or other reasons, wait this many seconds before giving up.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om sjärnguidning förloras på grund av passerande moln eller andra orsaker, vänta så här många sekunder innan den ges upp.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Lost Star timeout
sv: Tidsgräns vid förlorad stjärna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: Maximum delta RMS permitted before stopping guide process and searching for new guide stars.
sv: Maximalt delta kvadratiska medelvärdesfel tillåtet innan guidningsprocessen stoppas och nya guidestjärnor sökes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Max Delta RMS
sv: Maximalt delta kvadratiska medelvärdesfel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_20)
en: The StellarSolver profile to use when detecting stars--used with the SEP MultiStar and SEP algorithms.
sv: Profilen i StellarSolver som ska användas när stjärnor detekteras. Används med SEP-multipelstjärna och SEP-algoritmer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_20)
en: SEP Profile
sv: SEP-profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GuideMaxHFR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_20)
en: Maximum HFR allowed for SEP MultiStar guide star.
sv: Maximal tillåten HFR för SEP-multipelstjärna guidestjärna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Max MultiStar HFR
sv: Maximal HFR för multipelstjärna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: arcsecs
sv: bågsekunder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideLog)
en: <html><head/><body><p>If checked and the internal guider is run, a log file is saved in the default logging directory. This is not a debug log, it is meant for user's to improve logging and can be viewed with phd2logview.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om markerat och det interna guidningsverktyget körs, sparas en loggfil i den förvalda loggningskatalogen. Det är inte en felsökningslogg, utan är avsedd för att användare ska kunna förbättra loggning, och kan visas med phd2logview.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideLog)
en: Save Internal Guider User Log
sv: Spara användarlogg för internt guidningsverktyg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Fast
sv: Snabb

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Auto Threshold
sv: Automatisk tröskel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: No Threshold
sv: Ingen tröskel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: SEP Multi Star (recommended)
sv: SEP-multipelstjärna (rekommenderas)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_19)
en: The algorithm that tracks guide stars and determines the guide deviation.
sv: Algoritmen som följer guidestjärnor och bestämmer guidningsavvikelsen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_19)
en: Algorithm
sv: Algoritm

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_MinDetectionsSEPMultistar) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: label, entry (MinDetectionsSEPMultistar), group (Guide)
en: Minimum number of stars detected for SEP MultiStar to initialize.
sv: Maximalt antal detekterade stjärnor för att SEP-multipelstjärna ska initieras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Min MultiStar Star Detections
sv: Minimalt antal stjärndetekteringar för multipelstjärna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_16)
en: <html><head/><body><p>[PHD2] If calibration takes more time than this many seconds, abort guiding.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>[PHD2] Om kalibreringen tar längre tid än så här många sekunder, avbryt då guidning.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Calibration timeout
sv: Kalibreringstidsgräns

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, INDIHub)
en: INDI Hub Settings
sv: INDIHub-inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><h2 style=" margin-top:16px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:x-large; font-weight:600;">Share access to your observatory on </span><a href="https://indihub.space"><span style=" font-size:x-large; font-weight:600; text-decoration: underline; color:#007af4;">indihub.space</span></a></h2></body></html>
sv: <html><head/><body><h2 style=" margin-top:16px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:x-large; font-weight:600;">Dela åtkomst till ditt observatorium på </span><a href="https://indihub.space"><span style=" font-size:x-large; font-weight:600; text-decoration: underline; color:#007af4;">indihub.space</span></a></h2></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, solorR)
en: Use you equipment without opening remote access but equipment is still connected to INDIHUB-network and all images taken are contributed for scientific purposes.
sv: Använd din utrustning utan att öppna fjärråtkomst med låt det ändå vara anslutet till INDIHub-nätverket så att alla tagna bilder bidras i vetenskapligt syfte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solorR)
en: Solo
sv: Ensamläge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, shareR)
en: <html><head/><body><p>Open remote access to your equipment via INDIHUB-network of telescopes, so you can provide remote imaging sessions to your guests.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Öppna fjärråtkomst till din utrustning via teleskopnätverket INDIHub, så att du kan erbjuda gäster fjärrbildsessioner.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, shareR)
en: Share
sv: Dela

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, roboticR)
en: <html><head/><body><p>Open remote access to your equipment to be controlled by scheduler running in INDIHUB-cloud (experimental).</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Öppna fjärråtkomst till din utrustning så den kan styras av schemaläggningsverktyg som kör i INDIHub-molnet (experimentellt).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, roboticR)
en: Robotic (Experimental)
sv: Fjärrstyrning (experimentell)

[ctx: @title:window]
en: Ekos - %1 Profile
sv: Ekos - profil %1

en: Connection in progress. Click to abort.
sv: Anslutning pågår. Klicka för att avbryta.

en: Logging
sv: Loggning

en: Analyze
sv: Analysera

en: Ekos requires at least one CCD or Guider to operate.
sv: Ekos behöver minst en CCD eller guidekamera för att fungera.

en: Ekos detected that PTP Camera is running and may prevent a Canon or Nikon camera from connecting to Ekos. Do you want to quit PTP Camera now?
sv: Ekos detekterade att PTP-kamera används, vilket kan förhindra att en Canon- eller Nikon-kamera att ansluta till Ekos. Vill du sluta använda PTP-kameran nu?

en: PTP Camera
sv: PTP-kamera

en: Starting INDI services...
sv: Startar INDI-tjänster...

en: Ekos detected an instance of INDI server running. Do you wish to shut down the existing instance before starting a new one?
sv: Ekos detekterade en instans av INDI-servern som kör. Vill du avsluta befintlig instans innan en ny startas?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: INDI Server
sv: INDI-Server

en: Connecting to remote INDI server at %1 on port %2 ...
sv: Anslutning till INDI-fjärrserver på %1 via port %2...

en: Failed to start profile on remote INDI Web Manager.
sv: Misslyckades starta profil på INDI-fjärrwebbhanterare.

en: Starting profile on remote INDI Web Manager...
sv: Startar profil på INDI-fjärrwebbhanterare...

en: Establishing communication with remote INDI Web Manager...
sv: Upprättar kommunikation med INDI-fjärrwebbhanterare...

en: Warning: INDI Web Manager is not online.
sv: Varning: INDI-webbhanterare är inte uppkopplad.

en: INDI services started on port %1.
sv: INDI-tjänster startade på port %1.

en: INDI services started on port %1. Please connect devices.
sv: INDI-tjänster startade på port %1. Anslut enheter.

en: Unable to establish:
    %1
    Please ensure the device is connected and powered on.
sv: Kan inte etablera:
    %1
    Säkerställ att enheten är ansluten och påslagen.

en: Ekos startup error
sv: Ekos startfel

en: Unable to establish the following devices:
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
sv: Kan inte etablera följande enheter:
    %1
    Säkerställ att alla enheter är anslutna och påslagna.

en: Unable to remotely establish:
    %1
    Please ensure the device is connected and powered on.
sv: Kan inte etablera på distans:
    %1
    Säkerställ att enheten är ansluten och påslagen.

en: Unable to remotely establish the following devices:
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
sv: Kan inte etablera följande enheter på distans:
    %1
    Säkerställ att alla enheter är anslutna och påslagna.

en: Connecting INDI devices...
sv: Kopplar upp INDI-enheter...

en: Disconnecting INDI devices...
sv: Kopplar ner INDI-enheter...

en: INDI services stopped.
sv: INDI-tjänster stoppade.

en: Remote devices established.
sv: Fjärrenheter upprättade.

en: Remote devices established. Please connect devices.
sv: Fjärrtjänster upprättade. Anslut enheter.

en: %1 failed to connect.
    Please ensure the device is connected and powered on.
sv: Anslutning misslyckades för %1.
    Säkerställ att enheten är ansluten och påslagen.

en: %1 is disconnected.
sv: %1 är nerkopplad.

en: %1 is online.
sv: %1 är uppkopplad.

en: %1 filter is online.
sv: Filter %1 är uppkopplat.

en: %1 focuser is online.
sv: Fokuseringsenhet %1 är uppkopplad.

en: %1 is offline.
sv: %1 är nerkopplad.

en: Guider port from %1 is ready.
sv: Guidningsport från %1 är redo.

en: Are you sure you want to delete the profile?
sv: Är du säker på att du vill ta bort profilen?

en: Confirm Delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Site location updated to %1.
sv: Platsinformation uppdaterad till %1.

en: Failed to update site location to %1. City not found.
sv: Misslyckades uppdatera platsinformation till %1. Staden hittades inte.

en: Enabling debug logging for %1...
sv: Aktiverar felsökningsloggning för %1 ...

en: Disabling debug logging for %1...
sv: Inaktiverar felsökningsloggning för %1 ...

en: Re-enabling debug logging for %1...
sv: Aktiverar felsökningsloggning för %1 igen ...

en: Re-disabling debug logging for %1...
sv: Inaktiverar felsökningsloggning för %1 igen ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: 1. Select Profile
sv: 1. Välj profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Profile:
sv: Profil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addProfileB)
en: Add profile
sv: Lägg till profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileB)
en: Edit profile
sv: Redigera profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileB)
en: Remove profile
sv: Ta bort profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customDriversB) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomDrivers)
en: Custom Drivers
sv: Egna drivrutiner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, wizardProfileB)
en: Launch Ekos Profile Wizard
sv: Starta Ekos profilguide

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2. Start && Stop Ekos
sv: 2. Starta och stoppa Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
sv: INDI-inställningsruta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, portSelectorB)
en: <html><head/><body><p>Devices Port Selector</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Portväljare för enheter</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Ekos Options
sv: Ekos-alternativ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: 3. Connect && Disconnect Devices
sv: 3. Koppla upp och koppla ner enheter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, altLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Altitude
sv: Elevation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Advanced Ekos Options
sv: Avancerade Ekos-alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
sv: Alternativ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
sv: Rensa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (FocusProfilePlot, profilePlot)
en: Focus HFR profile
sv: HFR fokuseringsprofil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, focusStarView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStarView)
en: Focus star
sv: Fokuseringsstjärna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Guide:
sv: Guidekamera:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guideStarView)
en: Guide star
sv: Guidestjärna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStarView)
en: guide star
sv: guidestjärna

en: Meridian flip in %1
sv: Medianvändning om %1

en: Meridian flip failed - time too short, pier side unknown.
sv: Medianvändning misslyckades - tiden är för kort, pirsida okänd.

en: meridian flip failed, retrying in 4 minutes
sv: Medianvändning misslyckades, försöker igen om 4 minuter

en: No successful Meridian Flip done, delay too long
sv: Ingen lyckad meridianvändning utförd, fördröjning för lång

en: Meridian flip completed OK.
sv: Medianvändning slutfördes ok.

en: Telescope completed the meridian flip.
sv: Teleskopet har gjort färdigt meridianvändningen.

en: Status: inactive
sv: Status: inaktiv

en: Meridian flip planned...
sv: Medianvändning planerad...

en: Meridian flip waiting...
sv: Medianvändning väntar...

en: Meridian flip running...
sv: Medianvändning pågår...

en: Meridian flip completed.
sv: Medianvändning slutförd.

en: Are you sure you want to clear all mount configurations?
sv: Är du säker på att du vill rensa alla stativinställningar?

en: Mount Configuration
sv: Stativinställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mountToolBoxB)
en: Mount Control
sv: Stativkontroll

en: GPS driver detected. KStars and mount time and location settings are now synced to the GPS driver.
sv: GPS-drivrutin detekterad. Kstars och stativets tid- och platsinställningar är nu synkroniserade med GPS-drivrutinen.

en: GPS is detected. Do you want to switch time and location source to GPS?
sv: GPS detekterad. Vill du byta tid- och platskälla till GPS?

en: GPS Settings
sv: Inställningar av GPS

en: Are you sure you want to turn off mount tracking?
sv: Är du säker på att du vill stänga av stativföljning?

en: Mount Tracking
sv: Stativföljning

en: Telescope altitude is below minimum altitude limit of %1. Aborting motion...
sv: Teleskopets elevation är under minimal elevationsgräns %1. Avbryter rörelsen.

en: Telescope altitude is above maximum altitude limit of %1. Aborting motion...
sv: Teleskopets elevation är över maximal elevationsgräns %1. Avbryter rörelsen.

en: Telescope hour angle is more than the maximum hour angle of %1. Aborting motion...
sv: Teleskopets timvinkel är större än den maximala timvinkeln %1. Avbryter rörelsen...

en: Meridian flip set inactive during polar alignment.
sv: Meridianvändning inaktiv under polärinriktning.

en: Polar alignment motions finished, meridian flip activated.
sv: Polärinriktningsrörelse klar, meridianvändning aktiverad.

en: Alignment Model cleared.
sv: Inriktningsmodell rensad.

en: Failed to clear Alignment Model.
sv: Misslyckades rensa inriktningsmodell.

en: Mount already parked.
sv: Stativ redan parkerat.

en: Parking time cannot be in the past.
sv: Parkeringstid kan inte vara i det förflutna.

en: Parking time must be within 24 hours of current time.
sv: Parkeringstid måste vara inom 24 timmar från aktuell tid.

en: Warning! Parking time is more than 12 hours away.
sv: Varning: Parkeringstiden är mer än 12 timmar i framtiden.

en: Caution: do not use Auto Park while scheduler is active.
sv: Iakttag försiktighet: Använd inte automatisk parkering medan schemaläggning pågår.

en: Parking timer is up.
sv: Parkeringstiden har gått ut.

en: Starting auto park...
sv: Startar automatisk parkering...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: ALT
sv: ELEV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Hour Angle
sv: Timvinkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: HA
sv: Timvinkel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Local Sidereal TIme
sv: Lokal siderisk tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: LST
sv: LSR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, executeMeridianFlip)
en: <html><head/><body><p>Request a meridian flip if the hour angle exceeds the specified value. Capture and Guiding will be suspended and resumed after the flip is complete.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Begär en meridianvändning om timvinkeln överskrider angivet värde. Tagning och guidning avbryts och återupptas efter vändningen är färdig.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, executeMeridianFlip)
en: Flip if HA >
sv: Vändning om timvinkel >

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
sv: grader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearParkingB)
en: Clear Parking
sv: Rensa parkering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAlignmentModelB)
en: Deletes all mount alignment points
sv: Tar bort alla stativets inriktningspunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAlignmentModelB)
en: Clear  Model
sv: Rensa modell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, purgeConfigB)
en: Purge all configuration
sv: Rensa alla inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Park At:
sv: Parkera:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Automatically start the park timer on startup
sv: Starta automatiskt parkeringstidtagning vid start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Every day
sv: Varje dag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOnB)
en: ON
sv: PÅ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOffB)
en: OFF
sv: AV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, parkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domePark)
en: Park
sv: Parkera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unparkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: UnPark
sv: Frigör

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumHaLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxHaLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum Hour Angle limit if the mount has not flipped. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Maximal timvinkelgräns om stativet inte har vänts. Om teleskopet är ovanför gränsen, beordras det att stoppa.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimits)
en: <html><head/><body><p>Enable or Disable the mount travel range limits. Once enabled, Ekos monitors the mount's altitude while slewing or tracking. If the mount slews/tracks below or above the limits, it shall be commanded to stop and tracking will be turned off.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Aktivera eller inaktivera stativets förflyttningsgränser. När de väl är aktiverade, övervakar Ekos stativets elevation vid förflyttning eller följning. Om stativet förflyttas eller följer under eller över gränserna, ska det kommenderas att stoppa och följning stängs av.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimits)
en: Enable Alt Limits
sv: Aktivera elevationsgränser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minimumAltLimit)
en: <html><head/><body><p>Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Minimal elevationsgräns för teleskopet. Om teleskopet är under gränsen, beordras det att stoppa.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumAltLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Maximal elevationsgräns för teleskopet. Om teleskopet är ovanför gränsen, beordras det att stoppa.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minAltLabel) i18n: ectx: whatsthis, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.
sv: Minimal elevationsgräns för teleskopet. Om teleskopet är under gränsen, beordras det att stoppa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAltLabel)
en: Min. Alt:
sv: Min elevation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxHaLabel)
en: Max. HA (hours):
sv: Maximal timvinkel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHaLimit)
en: <html><head/><body><p>Enable or Disable the mount Hour Angle limit. Once enabled, Ekos monitors the mount's hour angle while slewing or tracking. If the mount slews/tracks past the limit while the Pier Side is in the state that does not allow that, it shall be commanded to stop and tracking will be turned off. Requires a mount that reports the pier side correctly.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Aktivera eller inaktivera stativets timvinkelgräns. När den väl är aktiverad, övervakar Ekos stativets timvinkel vid förflyttning eller följning. Om stativet förflyttas eller följer förbi gränsen medan pirsida är i ett tillstånd som inte tillåter det, ska det kommenderas att stoppa och följning stängs av. Kräver ett stativ som rapporterar pirsida korrekt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableHaLimit)
en: Enable HA Limits
sv: Aktivera timvinkelgränser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: Max. Alt:
sv: Max elevation:

en: %1 error. See INDI log for details.
sv: Fel %1. Se INDI-loggen för detaljinformation.

en: Rolloff roof
sv: Avrullningstak

en: %1 is idle.
sv: %1 är overksam.

en: Opening
sv: Öppnas

en: Unparking
sv: Frigör

en: Rolloff roof opening...
sv: Avrullningstak öppnas...

en: Dome is moving clockwise...
sv: Kupol förflyttas medurs...

en: Closing
sv: Stängs

en: Unpark
sv: Frigör

en: Rolloff roof is closing...
sv: Avrullningstak stängs...

en: Dome is moving counter clockwise...
sv: Kupol förflyttas moturs...

en: %1 is parked.
sv: %1 är parkerad.

en: %1 is parking...
sv: %1 parkeras...

en: %1 is unparking...
sv: %1 frigörs...

en: %1 is tracking.
sv: %1 följer.

en: Unparked
sv: Frigjord

en: Closed
sv: Stängd

en: Opened
sv: Öppnad

en: Shutter is open.
sv: Lucka är öppen.

en: Shutter is opening...
sv: Lucka öppnas...

en: Shutter is closed.
sv: Lucka är stängd.

en: Shutter is closing...
sv: Lucka stängs...

en: Weather is OK
sv: Väder är ok

en: Weather Warning
sv: Vädervarning

en: Weather Alert
sv: Väderlarm

en: %1 second remaining | %1 seconds remaining
sv[0]: %1 sekund återstår
sv[1]: %1 sekunder återstår

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, motionLabel)
en: Motion
sv: Rörelse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, absoluteMotionSB)
en: Absolute position the dome should move.
sv: Absolut position som kupolen ska flyttas till.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionMoveAbsButton)
en: Move the dome to the given absolute position.
sv: Flytta kupolen till angiven absolut position.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionMoveAbsButton)
en: Move (abs)
sv: Flytta (abs)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, relativeMotionSB)
en: Relative position the dome should move.
sv: Relativ position som kupolen ska flyttas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionMoveRelButton)
en: Move the dome for the given degrees and direction.
sv: Flytta kupolen angivet antal grader och riktning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionMoveRelButton)
en: Move (rel)
sv: Flytta (rel)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCWButton)
en: Rotate clockwise
sv: Rotera medurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionCWButton)
en: &CW
sv: Med&urs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCCWButton)
en: Rotate counter clockwise
sv: Rotera moturs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionCCWButton)
en: CCW
sv: Moturs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slaving
sv: Följning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, slavingEnableButton)
en: <html><head/><body><p>Enable slaving, dome motion <span style=" font-weight:600;">follows telescope motion</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Aktivera följning, kupolens rörelse <span style=" font-weight:600;">följer teleskopets rörelse</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: <html><head/><body><p>Disable slaving, dome <span style=" font-weight:600;">does not follow telescope motion</span>.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Inaktivera följning, kupolen <span style=" font-weight:600;">följer inte teleskopets rörelse</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, domePark)
en: <html><head/><body><p>Park the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Parkera kupolen. För avancerad styrning av kupolen använd INDI-fliken.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: <html><head/><body><p>Unpark the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Frigör kupolen. För avancerad styrning av kupolen använd INDI-fliken.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort dome motion
sv: Avbryt kupolens förflyttning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
sv: Avbryt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutterBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useShutterCB)
en: Shutter
sv: Lucka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: <html><head/><body><p>Close the shutter of the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Stäng kupolens lucka. För avancerad styrning av kupolen använd INDI-fliken.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: <html><head/><body><p>Open the shutter of the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Öppna kupolens lucka. För avancerad styrning av kupolen använd INDI-fliken.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusDefinitionBox)
en: Observatory Status
sv: Observatoriets status

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useDomeCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the dome needs to be unparked for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om markerad, måste kupolen vara frigjord för att observatoriets status ska vara &quot;REDO&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useShutterCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the shutter needs to be open for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om markerad, måste luckan vara öppen för att observatoriets status ska vara &quot;REDO&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useWeatherCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the weather needs to be OK for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om markerad, måste vädret vara ok för att observatoriets status ska vara &quot;REDO&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: <html><head/><body><p>Observatory status. Select the observatory elements that are relevant for the status:</p>
    <ul>
    <li><b>Dome</b>: unparked &rarr; ready</li>
    <li><b>Shutter</b>: open &rarr; ready</li>
    <li><b>Weather</b>: OK &rarr; ready</li>
    </ul>
    </body></html>
sv: <html><head/><body><p>Observatoriestatus. Välj observatoriets element som är relevanta för status:</p>
    <ul>
    <li><b>Kupol</b>: frigjord &rarr; redo</li>
    <li><b>Slutare</b>: öppen &rarr; redo</li>
    <li><b>Väder</b>: ok &rarr; redo</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: Ready
sv: Redo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: <html><head/><body><p>Scale the value axis to the current value range.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Skala värdeaxeln till aktuellt värdeintervall.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
sv: Automatisk skalning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearGraphHistory)
en: <html><head/><body><p>Clear sensor data history</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Rensa sensordatahistorik</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherActionsBox)
en: Actions
sv: Åtgärder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherAlertBox)
en: Ale&rt
sv: La&rm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertShutterCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningShutterCB)
en: Close Shutter
sv: Stäng lucka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertSchedulerCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningSchedulerCB)
en: Stop Scheduler
sv: Stoppa schemaläggning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertStatusLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningStatusLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Status: inactive</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Status: inaktiv</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertDelayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningDelayLabel)
en: Delay (sec):
sv: Fördröjning (sek):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherWarningBox)
en: War&ning
sv: Var&ning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, sensorData)
en: <html><head/><body><p>Current data of the weather sensors. Click on the sensor name to display its data over time.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Vädersensorns aktuella information. Klicka på sensornamnet för att visa data över tid.</p></body></html>

en: rolloff roof
sv: avrullningstak

en: dome
sv: kupol

en: Parking %1...
sv: Parkerar %1...

en: Unparking %1...
sv: Frigör %1...

en: Slaving activated.
sv: Följning aktiverad.

en: Slaving deactivated.
sv: Följning inaktiverad.

en: Aborting...
sv: Avbryter...

en: Opening shutter...
sv: Öppnar lucka...

en: Closing shutter...
sv: Stänger lucka...

en: opening
sv: öppnas

en: closing
sv: stängs

[ctx: %2 dome or rolloff roof motion %1...]
en: %2 rolloff roof %1...
sv: %2 avrullningstak %1...

en: clockwise
sv: medurs

en: counter clockwise
sv: moturs

[ctx: %2 dome or rolloff roof motion %1...]
en: %2 dome motion %1...
sv: %2 kupolens förflyttning %1...

en: You must restart KStars for this change to take effect.
sv: Du måste starta om Kstars för att ändringarna ska få effekt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QTabWidget, OpsEkos)
en: TabWidget
sv: Flikkomponent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Configuration
sv: inställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Load device configuration:
sv: Läs in enhetsinställning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_neverLoadConfig)
en: Ne&ver
sv: Al&drig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadConfigOnConnection)
en: O&n connection
sv: Vid a&nslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadDefaultConfig)
en: Alwa&ys load defaults
sv: Läs alltid in standard&värden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Icons orientation:
sv: Ikonorientering:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons) i18n: ectx: label, entry (EkosTopIcons), group (Ekos)
en: Ekos modules icons are placed on the top of pages
sv: Ekos modulens ikoner placeras längst upp på sidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons)
en: Top
sv: Längst upp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: Ekos module icons are placed to the left of pages
sv: Ekos modulens ikoner placeras till vänster på sidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: &Left
sv: &Vänster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowEkos)
en: Make Ekos window independent from KStars main window. Requires restart to take effect.
sv: Gör Ekos fönster oberoende av Kstars huvudfönster. Kräver omstart för att få effekt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowEkos) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowFITS) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowINDI)
en: Independent window
sv: Oberoende fönster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Offsets
sv: Positioner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, leadTimeLabel)
en: <html><head/><body><p>Lead time is the minimum time in minutes between jobs. The scheduler starts execution of a job before its scheduled startup time by this lead time. Early execution is useful as focusing, alignment, and guiding procedures may take prolonged periods to time to complete.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ledtiden är den minimala tiden i minuter mellan jobb. Schemaläggningen börjar köra ett jobb innan dess schemalagda tid med denna ledtid. Tidig körning är användbar eftersom fokuserings-, inriktnings- och guidningsprocedurer kan ta en längre tid att utföra.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leadTimeLabel)
en: Lead time:
sv: Ledtid:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, preDawnLabel)
en: <html><head/><body><p>Do not permit jobs to be scheduled or executed past this many minutes before dawn.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Tillåt inte jobb att schemaläggas eller köras efter så här många minuter innan gryningen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preDawnLabel)
en: Pre-dawn:
sv: Innan gryning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PreemptiveShutdown)
en: <html><head/><body><p>In case no scheduler job is scheduled for this many hours, perform a complete shutdown procedure and restart observatory operations once the next job is ready.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om inga schemalagda jobb förfaller inom så här många timmar, utför en fullständig avstängningsprocedur och starta om observatoriets verksamhet när nästa jobb är redo..</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PreemptiveShutdown)
en: Pre-emptive shutdown:
sv: Förebyggande avstängning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_PreemptiveShutdownTime)
en: <html><head/><body><p>Pre-emptive shutdown hours</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Tider för förebyggande avstängning</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, settingAltitudeCutoffLabel)
en: <html><body><p>Do not permit jobs to be scheduled less than this many degrees before the altitude restriction. Actual execution proceeds until the altitude limit.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Tillåt inte att jobb schemaläggs mindre än så här många grader innan elevationsgränsen. Pågående körning fortsätter till elevationsgränsen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, settingAltitudeCutoffLabel)
en: Setting altitude cutoff:
sv: Inställning av elevationsavstängning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, duskOffsetLabel)
en: <html><body><p>Offset astronomical dusk by this many hours. This positive or negative value adjusts the twilight restriction.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Förskjut astronomisk skymning så här många timmar. Det här positiva eller negativa värdet justerar skymningsrestriktionen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, duskOffsetLabel)
en: Dusk offset:
sv: Skymningsförskjutning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, dawnOffsetLabel)
en: <html><body><p>Offset astronomical dawn by this many hours. This positive or negative value adjusts the twilight restriction.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Förskjut astronomisk gryning så här många timmar. Det här positiva eller negativa värdet justerar skymningsrestriktionen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dawnOffsetLabel)
en: Dawn offset:
sv: Gryningsförskjutning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Cleanup
sv: Rensning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StopEkosAfterShutdown)
en: After shutdown procedure is successfully executed, stop INDI and Ekos.
sv: After avstängningsproceduren har körts med lyckat resultat, stoppa INDI och Ekos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StopEkosAfterShutdown)
en: Stop Ekos after shutdown
sv: Stoppa Ekos efter avstängning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShutdownScriptTerminatesINDI)
en: <html><head/><body><p>If the shutdown script terminates INDI server, enable this option so that no disconnection errors are generated.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om avstängningsskriptet avslutar INDI-servern, aktivera alternativet så att inga nerkopplingsfel genereras.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShutdownScriptTerminatesINDI)
en: Shutdown script terminates INDI
sv: Avstängningsskript avslutar INDI

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Jobs
sv: Jobb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: <html><head/><body><p>When processing a scheduled job, resume the sequence starting from the last image present in storage.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>När ett schemalagt jobb behandlas, återuppta sekvensen med början på den senaste bilden i lagringsutrymmet.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: Remember job progress
sv: Kom ihåg jobbtillstånd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
sv: bågminuter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ForceAlignmentBeforeJob)
en: If Align is enabled, scheduler would initiate a realignment procedure before restarting any jobs even if guiding is active.
sv: Om inriktning är aktiverad, kommer schemaläggningen initiera en återinriktningsprocedur innan några jobb startas om även om guidning är aktiv.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceAlignmentBeforeJob)
en: Force re-alignment before re-starting jobs
sv: Tvinga återinriktning innan jobb startas om

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: label, entry (AlignCheckFrequency), group (Scheduler)
en: When calculating position after captures, compute it every Nth capture. Set to 0 to disable.
sv: När position beräknas efter tagning, beräkna den för var N:te tagning. Ange 0 för att inaktivera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Verify captured image position every
sv: Verifiera tagen bildposition var

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelBeforeJob)
en: Reset mount model before starting each job
sv: Återställ stativmodell innan varje jobb startas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: label, entry (AlignCheckThreshold), group (Scheduler)
en: If captured position exceeds target position by more this many arcminutes, abort capture and reschedule the pipeline.
sv: Om tagen position överskrider målposition med mer än så här många bågminuter, avbryt tagning och schemalägg följden igen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Reset pipeline if verified image delta exceeds
sv: Nollställ följden om verifierat bilddelta överskrider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelOnAlignFail)
en: Reset mount model on alignment failure
sv: Nollställ stativmodellen i händelse av inriktningsfel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RealignAfterCalibrationFailure)
en: <html><head/><body><p>If guiding calibration fails then restart alignment process before proceeding to guiding recalibration process again. This can help recenter the target object in the field of view if the calibration process strayed too far off.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om guidningskalibrering misslyckas, starta om inriktningsprocessen innan omkalibreringsprocessen utförs. Det kan hjälpa till att centrera om målobjektet i synfältet om kalibreringsprocessen avvek alltför mycket.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RealignAfterCalibrationFailure)
en: Restart alignment on guiding calibration failure
sv: Starta om inriktning om guidningskalibrering misslyckas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListMiscOptions)
en: Miscellaneous
sv: Diverse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GuidingSettle)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed before starting capture
sv: Vänta så här många sekunder efter guidning återupptas innan tagning påbörjas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Maximum acceptable difference between requested and measured temperature set point. When the temperature threshold is below this value, the temperature set point request is deemed successful.
sv: Maximal acceptabel skillnad mellan begärd och uppmätt temperaturinställning. När temperaturtröskeln är under det här värdet, anses begäran om temperaturinställning vara uppfylld.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Temperature threshold:
sv: Temperaturtröskel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed to stabilize the guiding performance before capture.
sv: Vänta så här många sekunder efter guidning återupptas för att stabilisera guidningsprestanda innan tagning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Guiding settle:
sv: Guidningsdämpning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15)
en: Cover or uncover telescope dialog timeout in seconds
sv: Tidsgräns i sekunder för att täcka eller visa teleskopdialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Dialog timeout:
sv: Tidsgräns för dialogruta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysResetSequenceWhenStarting)
en: <html><head/><body><p>When starting to process a sequence list, reset all capture counts to zero. Scheduler overrides this option when Remember job progress is enabled.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>När en sekvenslista börjar behandlas, nollställ alla tagningsräknare till noll. Schemaläggningen överskrider alternativet när Kom ihåg jobbtillstånd är aktiverat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysResetSequenceWhenStarting)
en: Always reset sequence when starting
sv: Nollställ alltid sekvens vid start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelAfterMeridian)
en: Reset mount model after meridian flip
sv: Nollställ stativmodell efter meridianvändning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSummaryPreview)
en: Display received FITS in the Summary screen preview window.
sv: Visa mottagna FITS-bilder på översiktsskärmens förhandsgranskningsfönster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSummaryPreview)
en: Summary screen preview
sv: Översiktsskärmens förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: DSLR
sv: Digital spegelreflexkamera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ForceDSLRPresets)
en: <html><head/><body><p>Force exposure times to align with DSLR exposure presets. This insures accurate exposure times for sub-second exposures.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Tvinga att exponeringstider är justerade enligt spegelreflexkamerans förinställda exponeringar. Det säkerställer noggranna exponeringstider för delsekundexponeringar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceDSLRPresets)
en: Force DSLR presets
sv: Tvinga förinställningar för spegelreflexkamera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: Display received DSLR images in the Image Viewer
sv: Visa automatiskt mottagna bilder från digital spegelreflexkamera i bildvisningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: DSLR image viewer
sv: Visning av bilder från digital spegelreflexkamera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear saved DSLR sizes
sv: Rensa sparade storlekar för digital spegelreflexkamera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear DSLR Info
sv: Rensa information för digital spegelreflexkamera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: In-Sequence Focus
sv: Fokus i sekvens

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p>Set HFR Threshold percentage gain. When an autofocus operation is completed, the autofocus HFR value is increased by this threshold percentage value and stored within the capture module. If In-Sequence-Focus is engaged, the autofocus module only performs autofocusing procedure if current HFR value exceeds the capture module HFR threshold. Increase value to permit more relaxed changes in HFR values without requiring a full autofocus run.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ställ in HFR-tröskelns procentuella ökning. När en automatisk fokuseringsåtgärd är klar, ökas den automatiska fokuseringens HFR-värde med detta procentuella tröskelvärde, och lagras i tagningsmodulen. Om fokusering i följd är aktiverad, utför modulen för automatisk fokusering bara proceduren för automatisk fokusering om det nuvarande HFR-värdet överskrider tagningsmodulens HFR-tröskel. Öka värdet för att tillåta friare ändringar av HFR-värden utan att kräva en fullständig körning av automatisk fokusering.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: HFR threshold modifier:
sv: HFR-tröskelmodifierare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: Run in-sequence HFR check after this many frames.
sv: Utför HFR-kontroll i sekvens efter så här många bildrutor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: In-sequence HFR check:
sv: HFR-kontroll i sekvens:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_InSequenceCheckFrames) i18n: ectx: label, entry (InSequenceCheckFrames), group (Capture)
en: Run In-Sequence HFR check after this many frames.
sv: Utför HFR-kontroll i sekvens efter så här många bildrutor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseMedianFocus)
en: <html><head/><body><p>Calculate median focus value after each autofocus operation is complete. If the autofocus results become progressively worse with time, the median value shall reflect this trend and prevent unnecessary autofocus operations when the seeing conditions deteriorate.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Beräkna medianfokusvärde efter varje automatisk fokuseringsoperation är färdig. Om det automatiska fokuseringsresultaten gradvis blir sämre med tiden, reflekterar medianvärdet denna trend och förhindrar onödiga automatiska fokuseringsoperationer när observationsförhållanden försämras.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMedianFocus)
en: Use median focus
sv: Använd medianfokus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveHFRToFile)
en: <html><head/><body><p>In-sequence HFR threshold value controls when the autofocus process is started. If the measured HFR value exceeds the HFR threshold, autofocus process is initiated. If the HFR threshold value is zero initially (default), then the autofocus process best HFR value is used to set the new HFR threshold, after applying the HFR threshold modifier percentage. This new HFR threshold is then used for subsequent In-Sequence focus checks. If this option is enabled, the HFR threshold value is constant and gets saved to the sequence file.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>HFR-tröskelvärde i sekvens bestämmer när den automatiska fokuseringsprocessen påbörjas. Om det uppmätta HFR-värdet överstiger HFR-tröskeln, initieras den automatiska fokuseringsprocessen. Om HFR-tröskelvärdet initialt är noll (standardvärdet), används den automatiska fokuseringsprocessens bästa HFR-värde för att ställa in den nya HFR-tröskeln, efter att HFR-tröskelmodifierarens procentvärde har används. Den nya HFR-tröskeln används sedan för efterföljande fokuseringskontroller i sekvens. Om alternativet aktiveras, är HFR-tröskelvärdet konstant, och sparas i sekvensfilen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveHFRToFile)
en: Save sequence HFR value to file
sv: Spara HFR-sekvensvärde i fil

[ctx: @title:window]
en: Profile Editor
sv: Profileditor

en: Cannot save an empty profile.
sv: Kan inte spara en tom profil.

en: Profile name already exists.
sv: Profilnamnet finns redan.

en: <nobr>Available as <b>Remote</b> Driver. To use locally, install the corresponding driver.<nobr/>
sv: <nobr>Tillgänglig som <b>fjärrdrivrutin</b>. För att använda lokalt, installera motsvarande drivrutin.<nobr/>

en: <nobr><b>Label</b>: %1 &#9473; <b>Driver</b>: %2 &#9473; <b>Exec</b>: %3<nobr/>
sv: <nobr><b>Beteckning</b>: %1 &#9473; <b>Drivrutin</b>: %2 &#9473; <b>Körbart program</b>: %3<nobr/>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, guideTypeCombo)
en: Internal
sv: Intern

[ctx: @title:window]
en: Scanning Network
sv: Söker igenom nätverket

en: Scanning network for INDI Web Managers...
sv: Söker igenom nätverket efter INDI-webbhanterare...

en: Found INDI Web Manager at %1
sv: Hittade INDI-webbhanterare på %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: Profile
sv: Profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: <html><head/><body><p>After establishing connection with INDI server, automatically connect all devices.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Anslut automatiskt alla enheter efter att ha upprättat anslutning till INDI-servern.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: Auto Connect
sv: Anslut automatiskt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, portSelectorCheck)
en: Show port selector dialog when first connecting to equipment. It is automatically disabled after connection is established.
sv: Visa dialogrutan Portväljare vid första anslutning till utrustning. Den inaktiveras automatiskt efter att anslutningen har upprättats.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, portSelectorCheck)
en: Port Selector
sv: Portväljare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: <html><head/><body>
    <p>Send current KStars geographical site settings to drivers once Ekos is online.</p>
    <p>This option should only be used when connecting to a remote geographic site.</p>
    </body></html>
sv: <html><head/><body>
    <p>Skicka Kstars aktuella geografiska platsinställningar till drivrutiner när Ekos väl är uppkopplat.</p>
    <p>Alternativet ska bara användas vid anslutning till en geografisk fjärrplats..</p>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: Site Info
sv: Platsinformation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guidingTypeLabel)
en: <html><body><p>Select which plug-in the Guider module should use.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Välj vilket insticksprogram guidningsmodulen ska använda.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guidingTypeLabel)
en: Guiding:
sv: Guidning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, modeLabel)
en: <html><head/><body>
    <p>Connection mode to use for the INDI server:</p>
    <p><span style="font-weight:600">Local</span><br/>Connect to a local INDI server, created when Ekos starts.</p>
    <p><span style="font-weight:600">Remote</span><br/>Connect to a remote INDI server that is already running.</p>
    </body></html>
sv: <html><head/><body>
    <p>Anslutningsmetod att använda för INDI-server:</p>
    <p><span style="font-weight:600">Lokal</span><br/>Anslut till en lokal INDI-server, skapad när Ekos startas.</p>
    <p><span style="font-weight:600">Fjärr</span><br/>Anslut till en INDI-fjärrserver som redan kör.</p>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteMode)
en: Re&mote
sv: &Fjärr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
sv: Värddator:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, INDIWebManagerPort)
en: <html><body><p>INDI Web Manager port.</p></body></html>
sv: <html><body><p>INDI-webbhanteringsport.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteHost)
en: <html><body><p>Remote INDI server host or address.</p></body></html>
sv: <html><body><p>INDI-fjärrservervärddator eller adress.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remotePort)
en: <html><body><p>Remote INDI Server Port.</p></body></html>
sv: <html><body><p>INDI-fjärrserverport.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, externalGuideHost)
en: <html><body><p>External guider host or address.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Extern guidningsvärddator eller adress.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, externalGuideHost)
en: localhost
sv: lokal dator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indihubB)
en: <html><head/><body><p>Configure INDIHub.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Anpassa INDIHub.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, indihubB)
en: INDI Hub
sv: INDIHub

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localMode)
en: &Local
sv: &Lokal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, externalGuidePort)
en: <html><body><p>External guider port.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Extern guidningsport.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, scanB)
en: <html><body><p>Scan local network for INDI web managers.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Avsök lokalt nätverk efter INDI-webbhanterare.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scanB)
en: Scan
sv: Avsök

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, INDIWebManagerCheck)
en: <html><body><p>Store profile on remote INDI Web Manager. Use INDI Web Manager on the remote device to start/stop INDI server.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Lagra profil på INDI-fjärrwebbhanterare. Använd INDI-webbhanterare på fjärrenheten för att starta eller soppa INDI-servern.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, INDIWebManagerCheck)
en: INDI Web Manager
sv: INDI-webbhanterare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: <html><body><p>Open Web Manager in browser.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Öppna webbhanterare i webbläsare.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: Web Manager
sv: Webbhanterare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driversGroupBox)
en: Select Devices
sv: Välj enheter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, aux3Label)
en: Auxiliary #3
sv: Extraenhet nr. 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aux3Label)
en: Aux 3:
sv: Extra 3:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, aux4Label)
en: Auxiliary #4
sv: Extraenhet nr. 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aux4Label)
en: Aux 4:
sv: Extra 4:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, aux1Label)
en: Auxiliary #1
sv: Extraenhet nr. 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aux1Label)
en: Aux 1:
sv: Extra 1:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: <html><head/><body><p>Add remote INDI drivers to chain with the local INDI server configured by this profile. Format this field as a comma-separated list of quoted driver name, host name/address and optional port:</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;ZWO ASI120MC&quot;@192.168.1.50:8000</span><br/>Connect to the named camera on 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;EQMod Mount&quot;@192.168.1.50</span><br/>Connect to the named mount on 192.168.1.50, port 7624.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50:8000</span><br/>Connect to all drivers found on 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50</span><br/>Connect to all drivers found on 192.168.1.50, port 7624.</p><p>When omitted, host defaults to localhost and port defaults to 7624.<br/>Remote INDI drivers must be already running for the connection to succeed.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Lägg till INDI-fjärrdrivrutiner i kedja med den lokala INDI-servern inställd av den här profilen. Formatera fältet som en lista med drivrutinsnamn inom citationstecken, åtskilda av kommatecken, värddatornamn/adress och valfri port:</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;ZWO ASI120MC&quot;@192.168.1.50:8000</span><br/>Anslut till namngiven kamera på 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;EQMod Mount&quot;@192.168.1.50</span><br/>Anslut till namngivet stativ på 192.168.1.50, port 7624.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50:8000</span><br/>Anslut till alla drivrutiner som finns på 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50</span><br/>Anslut till alla drivrutiner som finns på 192.168.1.50, port 7624.</p><p>När de utelämnas, blir värddator localhost och port 7624.<br/>INDI-fjärrdrivrutiner måste redan köra för att anslutningen ska lyckas.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, domeLabel)
en: Dome Controller
sv: Kupolstyrning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeLabel)
en: Dome:
sv: Kupol:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, aux2Label)
en: Auxiliary #2
sv: Extraenhet nr. 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aux2Label)
en: Aux 2:
sv: Extra 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mount:
sv: Stativ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, weatherLabel)
en: Weather Station
sv: Väderstation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
sv: Väder:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, remoteDrivers)
en: driver@host:port,driver@host,@host:port,@host,driver
sv: drivrutin@värddator:port,drivrutin@värddator,@värddator:port,@värddator,drivrutin

en: Invalid port.
sv: Ogiltig port.

en: Host name cannot be empty.
sv: Värddatornamn kan inte vara tomt.

en: Profile name cannot be empty.
sv: Profilnamn kan inte vara tomt.

[ctx: @title:window]
en: Detecting StellarMate...
sv: Detekterar StellarMate...

en: Please wait while searching for StellarMate...
sv: Vänta vid sökning efter StellarMate...

en: Failed to detect any StellarMate gadget. Make sure it is powered and on the same network.
sv: Misslyckades detektera någon StellarMate-komponent. Försäkra dig om att den är påslagen och på samma nätverk.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ProfileWizard)
en: Ekos Profile Wizard
sv: Ekos profilguide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intoPageLabel)
en: <html><head/><body><p>Welcome to the <span style=" font-weight:600;">Ekos Profile Wizard</span></p><p>Ekos is the premier observatory control and automation platform. With Ekos, you can capture images and gather scientific data with ease. This Wizard will help you create your equipment profile. You will be asked to verify some basic information. </p><p>Please click <span style=" font-weight:600;">next</span> to continue. </p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Välkommen till <span style=" font-weight:600;">Ekos profilguide</span></p><p>Ekos är den främsta plattformen för observatoriekontroll och automation. Med Ekos kan man ta bilder och samla in vetenskaplig data med lätthet. Guiden hjälper dig skapa utrustningsprofilen. Du kommer att bli ombedd att verifiera viss grundinformation. </p><p>Klicka på <span style=" font-weight:600;">Nästa</span> för att fortsätta.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Online Resources:</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Resurser på nätet:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, INDIInfoB)
en: What is
    INDI?
sv: Vad är
    INDI?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, discoverEkosB)
en: Discover
    Ekos
sv: Upptäck
    Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, videoTutorialsB)
en: Video
    Tutorials
sv: Video-
    handledningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Where is your equipment connected?
sv: Var är utrustningen ansluten?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, localEquipmentB)
en: Equipment is attached
    to this device
sv: Utrustningen är ansluten
    till den här enheten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentB)
en: Equipment is attached to
    a remote device
sv: Utrustningen är ansluten
    till en annan enhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: <html><head/><body><p>Which <span style=" color:#ff5500;">remote</span> device is the equipment connected to?</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Vilken <span style=" color:#ff5500;">fjärrenhet</span> är utrustningen ansluten till?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, equipmentOtherB)
en: Other
sv: Annan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Enter the remote computer information:
sv: Ange information om den andra datorn:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, remoteHostEdit) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, PiHost)
en: Enter IP address or host name
sv: Ange IP-adress eller värddatornamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p><a href="https://github.com/knro/indiwebmanager"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI Web Manager</span></a> running on the Remote Computer?</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Kör du <a href="https://github.com/knro/indiwebmanager"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI-webbhanterare</span></a> på den andra datorn?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNotSureB)
en: Not Sure
sv: Inte säker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: <span style=" font-style:italic;">INDI Web Manager</span> is a service that runs on remote devices to help you start and stop INDI services remotely.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tips</span>: <span style=" font-style:italic;">INDI-webbhanterare</span> är en tjänst som kör på andra enheter för att hjälpa till att starta och stoppa INDI-tjänster på distans.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Enter host name and port. If you do not know, leave as is.
sv: Ange värddatornamn och port. Om du inte känner till dem, lämna dem som de är.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PiAutoDetectB)
en: Auto Detect
sv: Detektera automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: <html><head/><body><p>Using Ekos locally on Windows is not supported. You must connect to a remote gadget to control devices.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Lokal användning av Ekos på Windows stöds inte. Du måste ansluta till en fjärrkomponent för att styra enheter.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which INDI Server do you want to use?
sv: Vilken INDI-server vill du använda?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useInternalINDIB)
en: Internal INDI
    Server
sv: Intern INDI-
    server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useExternalINDIB)
en: External INDI
    Server
sv: Extern INDI-
    server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: External INDI Server can be <a href="http://www.cloudmakers.eu/indigoserver/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI Server for OSX</span></a> or an INDI Server launched manually locally. If unsure, select Internal INDI Server.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tips</span>: En extern INDI-server kan vara <a href="http://www.cloudmakers.eu/indigoserver/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI-server för OSX</span></a> eller en INDI-server som startas för hand lokalt. Om du är osäker, välj intern INDI-server.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <html><head/><body><p>You're almost done...</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Du är nästan klar...</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: <html><head/><body><p>What do you want to name your profile?</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Vad vill du kalla profilen?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: My Astro Gear
sv: Min astronomiutrustning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <html><head/><body><p>Which guider application do you want to use?</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Vilket guidningsprogram vill du använda?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useInternalGuiderR)
en: Internal Guider
sv: Intern guidefunktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useLinGuiderR)
en: Lin Guider
sv: Lin-guider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: Internal Guider is recommended. Using external guider applications requires additional setup instructions outside the scope of Ekos.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tips</span>: Internt guidningsprogram rekommenderas. Att använda externa guidningsprogram kräver ytterligare inställningsinstruktioner utanför Ekos omfattning.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: <html><head/><body><p>Do you want to select additional services?</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Vill du välja ytterligare tjänster?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useJoystickCheck)
en: <html><head/><body><p>Use INDI Joystick driver to enable control of mounts, domes, and focusers with any compatible game pad.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Använd INDI-drivrutin för styrspak för att aktivera kontroll av stativ, kupoler och fokuseringsenhet med vilken kompatibel spelkontroll som helst.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useJoystickCheck)
en: Joystick
sv: Styrspak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useRemoteAstrometryCheck)
en: <html><head/><body><p>If the remote computer has astrometry.net installed, you can run the remote astrometry driver and use it to solve images in Ekos Align module.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om den andra datorn har astrometry.net installerat kan du köra drivrutinen för fjärrastrometri och använda den för att lösa bilder i Ekos inriktningsmodul.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRemoteAstrometryCheck)
en: Remote Astrometry
sv: Fjärrastrometri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useWatchDogCheck)
en: <html><head/><body><p>Use the INDI WatchDog driver. It monitors connection between your remote equipment and Ekos. If the communication is lost between the two, the WatchDog driver goes into safe mode and executes a shutdown procedure to protect your equipment.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Använd INDI-vakthundsdrivrutinen. Den övervakar anslutningen mellan fjärrutrustningen och Ekos. Om kommunikationen går förlorad mellan de två, går vakthundsdrivrutinen till ett säkert läge och kör en avstängningsprocedur för att skydda utrustningen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWatchDogCheck)
en: Watch Dog
sv: Vakthund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSkySafariCheck)
en: <html><head/><body><p>If you plan to use SkySafari to monitor and/or control your mount, check this box to start INDI SkySafari Server. You can connect SkySafari to this server and it shall enable you to connect and control your mount. For more details, please check the <a href="https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI SkySafari Documentation.</span></a></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om du har för avsikt att använda SkySafari för att övervaka och eller styra ditt stativ, markera rutan för att starta INDI SkySafari-servern. Det går att ansluta SkySafari till servern, och den ska låta dig ansluta och styra ditt stativ. För mer detaljerad information, titta på <a href="https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI SkySafari dokumentationen</span></a>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createProfileB)
en: Create Profile &&
    Select Devices
sv: Skapa profil och
    välj enheter

en:  Scheduler job |  Scheduler jobs
sv[0]:  Schemaläggningsjobb
sv[1]:  Schemaläggningsjobb

en:  (first only)
sv:  (bara första)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FramingAssistant)
en: Mosaic Planner
sv: Mosaikplanering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, equipmentGroup)
en: ↓ Confirm Equipment
sv: ↓ Bekräfta utrustning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pixelHSizeSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Height of a single camera photosite, in micrometers.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Höjd på ett enskilt bildelement i kameran, i mikrometer.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Camera frame width and height in pixels
sv: Kamerans bildbredd och höjd i bildpunkter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Fetch equipment information from the Ekos active profile, if any.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Hämta utrustningsinformation från Ekos aktiva profil, om det finns någon.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchB)
en: Fetch
sv: Hämta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focalLenSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Focal length of the telescope to use for the mosaic.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Teleskopets fokallängd att använda för mosaiken.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: Camera pixel size in microns
sv: Kamerans bildpunktsstorlek i mikrometer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Pixel Size:
sv: Bildpunktsstorlek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cameraHSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Height of the frame produced by the camera, in pixels.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Höjd på bildrutan som skapas av kameran, i bildpunkter.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, cameraHSpin) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, cameraWSpin)
en:  pix
sv:  bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraWFOVLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVWLabel)
en: W
sv: B

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cameraWSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Width of the frame produced by the camera, in pixels.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Bredd på bildrutan som skapas av kameran, i bildpunkter.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pixelWSizeSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Width of a single camera photosite, in micrometers.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Bredd på ett enskilt bildelement i kameran, i mikrometer..</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Mount focal length in millimeters
sv: Stativets fokallängd i millimeter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
sv: Fokallängd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToSelectGridB)
en: Go to Grid Selection page
sv: Gå till rutnätsvalsidan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToSelectGridB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToSelectGrid) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToAdjustGridB)
en: Select Grid
sv: Välj rutnät

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup)
en: ↓ Select Grid
sv: ↓ Välj rutnät

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, transparencySlider)
en: Adjust tiles transparency
sv: Justera rutornas genomskinlighet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Camera's rotation angle (East of North) in degrees. To measure the angle, solve an image and use the astrometry solver solution's rotation angle
sv: Kamerans rotationsvinkel (öst om nord) i grader. Lös en bild och använd astrometrilösningsverktygets rotationsvinkel för att mäta vinkeln.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Position Angle:
sv: Positionsvinkel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraHFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Field height of the camera in arcminutes.</p><p align="justify">This value is computed from the equipment information, and defines the height of the field covered by one tile of the mosaic.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Kamerans fälthöjd i bågminuter.</p><p align="justify">Värdet beräknas från utrustningsinformationen,  och definierar höjden på fältet som täcks av ett element i mosaiken.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, targetFOVLabel)
en: Final mosaic field of view size in arc minutes. Click update to calculate it or enter it manually.
sv: Slutlig synfältsstorlek i bågminuter för mosaik. Klicka på uppdatera för att beräkna den eller skriv in den manuellt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVLabel)
en: Mosaic FOV:
sv: Mosaiksynfält:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, reverseOddRows)
en: <html><head/><body><p>When checked, orders mosaic tiles so that the mount moves minimally between jobs (S-shape).</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>När markerat, ordnas mosaikelement så att stativet flyttas minimalt mellan jobb (S-form).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverseOddRows)
en: Minimum mount move
sv: Minimal stativförflyttning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetHFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Minimum field height that the mosaic must cover, in arcminutes.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the number of tiles on the mosaic height. </p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Minimal fälthöjd som mosaiken måste täcka, i bågminuter</p><p align="justify">Att ändra värdet ändrar omedelbart antal element i mosaikhöjden.</p></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Recompute the mosaic field from the number of tiles.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Beräkna om mosaikfältet från antal element.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetB)
en: Cover FOV
sv: Täck synfält

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mosaicWSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Number of tiles on the mosaic width.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the width of the field covered by the mosaic.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Antal element i mosaikbredden.</p><p align="justify">Att ändra värdet ändrar omedelbart bredden på fältet som täcks av mosaiken.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, overlapLabel)
en: Percentage of overlap between two neighbouring images
sv: Procent överlappning mellan två intilliggande bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, overlapLabel)
en: Overlap:
sv: Överlappning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tile Transparency:
sv: Rutornas genomskinlighet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV in arc minutes as determined from equipment parameters above
sv: Kamerans synfält i bågminuter bestämd från utrustningens parametrar ovan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV:
sv: Kamerasynfält:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mosaicHSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Number of tiles on the mosaic height.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the height of the field covered by the mosaic.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Antal element i mosaikhöjden.</p><p align="justify">Att ändra värdet ändrar omedelbart höjden på fältet som täcks av mosaiken.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Specify the number of rows and columns of the final mosaic image
sv: Ange antal rader och kolumner för den slutliga mosaikbilden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Mosaic Grid:
sv: Mosaikrutnät:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraWFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Field width of the camera in arcminutes.</p><p align="justify">This value is computed from the equipment information, and defines the width of the field covered by one tile of the mosaic.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Kamerans fältbredd i bågminuter.</p><p align="justify">Värdet beräknas från utrustningsinformationen,  och definierar bredden på fältet som täcks av ett element i mosaiken.</p></body></html>

[ctx: Transparency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, transparencyAuto)
en: Auto
sv: Automatisk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetWFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Minimum field width that the mosaic must cover, in arcminutes.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the number of tiles on the mosaic width.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Minimal fältbredd som mosaiken måste täcka, i bågminuter.</p><p align="justify">Att ändra värdet ändrar omedelbart antal element i mosaikbredden.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, overlapSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Overlap between each tile of the mosaic. See the main help icon in the corner of the sky chart.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Överlappa mellan varje ruta i mosaiken. Se den huvudsakliga hjälpikonen i hörnet på himmelsdiagrammet.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, rotationSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Orientation of the camera field of view.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Orientering av kamerans synfält.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, rotationSpin)
en:  East of North
sv:  Öster om norr

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToEquipmentB)
en: Go to equipment selection page
sv: Gå till utrustningsvalsidan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToEquipmentB)
en: Confirm Equipment
sv: Bekräfta utrustning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, recenterB)
en: Reset mosaic center to sky map center
sv: Nollställ mosaikcentrum till himmelskartans centrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recenterB)
en: Recenter
sv: Centrera om

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToAdjustGrid)
en: Go to grid adjustment page
sv: Gå till rutnätsjusteringssidan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToAdjustGrid)
en: Adjust Grid
sv: Justera rutnät

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup_2)
en: ↓ Adjust Grid
sv: ↓ Justera rutnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: J2000 Center
sv: J2000-centrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Adjust Grid center by manually entering the J2000 center or by dragging the center of the mosaic on the sky map.
sv: Justera rutnätscentrum genom att manuellt ange J2000-centrum eller genom att dra mosaikcentrum på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToSelectGrid) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToAdjustGridB)
en: Go to grid selection page
sv: Gå till rutnätsvalsidan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goSolveB)
en: Go and plate solve mosaic center
sv: Gå och analysera astrobilder för mosaikcentrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, goSolveB)
en: Go && Solve
sv: Gå och lös

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToJobsB)
en: Go to scheduler job creation page
sv: Gå till schemaläggningens jobbskaparsida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToJobsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createJobsB)
en: Create Jobs
sv: Skapa jobb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobsGroup)
en: ↓Create  Scheduler Jobs
sv: ↓ Skapa schemaläggningsjobb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Perform calibration and autoguiding before proceeding to the next step.
sv: Utför kalibrering och automatisk guidning innan nästa steg.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, directoryEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, jobsDir)
en: <html><head/><body><p align="justify">Filesystem folder where the Scheduler jobs required to cover the mosaic will be created in.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Katalog i filsystemet där schemalagda jobb som krävs för att täcka mosaiken kommer att skapas.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Ekos Sequence File
sv: Ekos sekvensfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: <html><head/><body><p>Sequence: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Sekvens: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Perform alignment using astrometry solver before proceeding to the next step.
sv: Utför inriktning med astrometrilösningsverktyget innan nästa steg.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Select which steps to execute before starting the capture process.
sv: Välj vilka steg som ska utföras innan tagningsprocessen påbörjas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alignEveryLabel)
en: Align Every
sv: Justera var

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSequenceB)
en: Load the image sequence queue.
sv: Läs in bildens sekvenskö.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trackStepCheck)
en: Slew to the target and track it before proceeding to the next step.
sv: Förflytta till målet och följ det innan nästa steg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
sv: Följ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Target: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Mål: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusEveryLabel)
en: Focus Every
sv: Fokusera var

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: Directory to save sequence images
sv: Katalog för att spara sekvensbilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: <html><head/><body><p>Directory: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Katalog: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignEvery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusEvery)
en: Perform autofocus every N jobs.
sv: Utför automatisk fokusering för var N:e jobb.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Perform autofocusing before proceeding to the next step.
sv: Utför automatisk fokusering innan nästa steg.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, createJobsB)
en: Create scheduler jobs to execute the mosaic plan
sv: Skapa schemalagda jobb för att utföra mosaikplanen

[ctx: @title:window]
en: Select Sequence Queue
sv: Välj sekvenskö

en: Ekos Sequence Queue (*.esq)
sv: Ekos sekvenskö (*.esq)

[ctx: @title:window]
en: Select Jobs Directory
sv: Välj jobbkatalog

en: Job '%1' has no more batches remaining.
sv: Jobb '%1' har inga körningar kvar.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, mosaicDialog)
en: Mosaic Job Creator
sv: Skapa mosaikjobb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, equipmentGroup)
en: ↓ Equipment
sv: ↓ Utrustning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup)
en: ↓ FOV
sv: ↓ Synfält

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobsGroup)
en: ↓ Jobs
sv: ↓ Jobb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroup)
en: ↓ Output
sv: ↓ Utdata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, jobCountSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Total number of Scheduler jobs required to cover the mosaic field, and that the tool will produce.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Totalt antal schemalagda jobb som krävs för att täcka mosaikfältet, och det  som verktyget producerar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, jobCountLabel)
en: Number of scheduler jobs required to capture the mosaic image. Click update to calculate it
sv: Antal schemalagda jobb som krävs för att ta mosaikbilden. Klicka på uppdatera för att beräkna det.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobCountLabel)
en: Job Count:
sv: Antal Jobb:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, helpIcon)
en: <html><head/><body><p>This sky chart shows the expected distribution of mosaic tiles.</p><p><span style=" font-style:italic;">Note:</span> this version of the Mosaic Tool uses a simple plane projection and lacks precision when declination is higher than 70 degrees. Carefully overlap your tiles to avoid holes.</p><p>• The setting &quot;Overlap&quot; controls how tiles are overlaid, its effect can be seen with transparency. Tiles are then distributed as a grid from setting &quot;Mosaic Grid&quot;. They are rendered in transparent green and match the field of the camera from setting &quot;Camera FOV&quot;.</p><p>• The extent of the mosaic field matches the setting &quot;Mosaic FOV&quot; and is rendered as a red background to help you fill holes by adjusting overlap.</p><p>• The job options allow you to execute the mount alignment or the focus adjustment once out of several iterations only. This checks or doesn't check the relevant Scheduler job steps. You may leave those to zero if you use a mount model in Align or configure periodic re-focus in Capture.</p><p>• Top-right numbers in tiles indicate the order in which Scheduler jobs will be created. Setting targets are captured first, from west to east. Center numbers indicate the coordinates of the target of the job that will be generated for each tile. Bottom numbers indicate the angle those tiles are shifted compared to the center of the mosaic.</p><p>The suggested order of actions is to:</p><p>1. Fetch or enter equipment information.<br/>2. Configure the tile overlap.<br/>3. Configure the extent of the mosaic by adjusting its grid.<br/>4. Adjust the alignment and focus job options.<br/>5. Choose an output folder, where sequence and scheduler job lists will be written.<br/>6. Accept the dialog.</p><p>Use the overlap percentage to control the area over which adjacent tiles may be stitched:</p><p>• <span style=" font-weight:600;">0-10%</span> if you plan to register your frames over a synthetic field built from catalog stars.</p><p>• <span style=" font-weight:600;">10-20%</span> if you plan to stitch adjacent frames by aligning the stars in their overlapping sky patches.</p><p>• <span style=" font-weight:600;">50-80%</span> if you plan to process a single stack with the frames produced by the mosaic jobs.</p><p align="justify">Changing the overlap value immediately updates the number of tiles in order to cover the mosaic field entirely. The generated tiles may thus cover more field than required. For this reason, the overlap should be the first setting to consider. To recompute the field covered by the mosaic from the number of tiles considering the current overlap, click 'Cover FOV'.</p><p align="justify">When processing a single stack, <span style=" font-weight:600;">50%</span> and <span style=" font-weight:600;">75%</span> are interesting overlap values. You may want to increase these slightly to work around tile rotation, apply cropping while capturing or before stacking, or avoid flat frame calibration artifacts on borders. If your sequence contains a single exposure, configure the mosaic to achieve a minimum of 13 layers at the center of the mosaic, as this will allow stacking with the winsorized sigma rejection method. As illustrations:</p><p align="justify">• A 5x5 mosaic with an overlap of 80% has 25 subframes at its center.<br/>• A 4x4 mosaic with an overlap of 75% has 16 subframes at its center.<br/>• A 3x3 mosaic with an overlap of 66.6% has 9 subframes at its center, and will require two passes.</p><p align="justify">Note that overlapped mosaic tiles may suffer from large-scale gradients, which will require additional processing after calibration and before stacking. Thus, capture mosaics in really dark skies and avoid placing your object of interest on the border of a tile.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Himmelsdiagrammet visar den förväntade fördelningen av mosaikrutor.</p><p><span style=" font-style:italic;">Observera:</span> Den här versionen av mosaikverktyget använder en enkel plan projektion och saknar precision när deklinationen är större än 70 grader. Överlappa rutorna noggrant för att undvika hål:</p><p>• Inställningen &quot;Överlappning&quot; bestämmer hur rutor överlappas, dess effekt kan ses med genomskinlighet. Rutor distribueras som ett rutnät genom att ställa in &quot;Mosaikrutnät&quot;. De återges i genomskinligt grönt och matchar kamerans synfält från inställningen av &quot;Kamerasynfält&quot;.</p><p>• Mosaikfältets utsträckning motsvarar inställningen &quot;Mosaiksynfält&quot; och återges som en röd bakgrund för att hjälpa dig fylla i hål genom att justera överlappningen.</p><p>• Jobbalternativen låter dig utföra stativinriktningen eller fokuseringsjusteringen enbart en gång vid flera iterationer. De kontrollerar relevanta jobbsteg i schemaläggningen eller inte. Du kan låta dem vara noll om du använder en stativmodell i Inriktning eller ställer in periodisk omfokusering i Tagning.</p><p>• Talen uppe till höger på rutorna anger ordningen som schemalagda jobb kommer att skapas. Nedgående mål tas först, från väst till öst. Talen i mitten anger koordinaterna för jobbets mål som genereras för varje ruta. Talen längst ner anger vinkeln som rutorna skiftas jämfört med mosaikens mitt.</p><p>Föreslagen åtgärdsordning är att:</p><p>1. Hämta eller mata in utrustningsinformation.<br/>2. Ställ in rutornas överlappning.<br/>3. Ställ in mosaikens utsträckning genom att justera dess rutnät.<br/>4. Justera jobbalternativen för inriktning och fokusering.<br/>5. Välj en utdatakatalog, där sekvensen och schemaläggningens jobblista ska skrivas.<br/>6. Acceptera dialogrutan.</p><p>Använd överlappningsprocent för att bestämma området där ytterligare rutor kan sys ihop:</p><p>• <span style=" font-weight:600;">0-10 %</span> om du planerar registrera bildrutorna över ett syntetiskt fält byggt av katalogstjärnor.</p><p>• <span style=" font-weight:600;">10-20 %</span> om du planerar sy ihop intilliggande bildrutor genom att rikta in stjärnorna i sina överlappande himmelsrutor.</p><p>• <span style=" font-weight:600;">50-80 %</span> om du planerar behandla en enda samling bildrutor som produceras av mosaikjobben.</p><p align="justify"> Att ändra överlappningsvärdet uppdaterar omedelbart antal rutor för att täcka hela mosaikfältet. De genererade rutorna kan sålunda täcka mer av fältet än som krävs. Av denna orsak bör överlappningen vara den första inställningen att ta hänsyn till. För att beräkna om fältet som täcks av mosaiken från antal rutor, med hänsyn till nuvarande överlappning, klicka på 'Täck synfält'.</p><p align="justify">När en enda samling behandlas, är <span style=" font-weight:600;">50 %</span> och <span style=" font-weight:600;">75 %</span> intressanta överlappningsvärden. Du kan behöva öka dem något för att gå runt rotation av rutor, utföra beskärning vid tagning eller innan sammanfogning, eller undvika kalibreringsförvrängning vid kanter. Om sekvensen innehåller en enda exponering, ställ in mosaiken för att uppnå minst 13 lager i mitten av den, eftersom det tillåter sammanfogning med den Winsoriserade sigmaavvisningsmetoden. Några exempel: </p><p align="justify">• En 5x5 mosaik med 80 % överlappning har 25 delbilder i mitten.<br/>• En 4x4 mosaik med 75 % överlappning har 16 delbilder i mitten.<br/>• En 3x3 mosaik med 66,6 % överlappning har 9 delbilder i mitten, och kräver två pass.</p><p align="justify">Observera att överlappade mosaikrutor kan lida av storskaliga skiftningar, som kräver ytterligare behandling efter kalibrering och innan sammanfogning. Ta sålunda mosaiker med riktigt mörk himmel och undvik att placera det intressanta objektet i kanten av en ruta.</p></body></html>

en: Job scheduler list.
    Click to select a job in the list.
    Double click to edit a job with the left-hand fields.
sv: Jobbschemaläggningslista.
    Klicka för att välja ett jobb i listan.
    Dubbelklicka för att redigera ett jobb med fälten till vänster.

en: Remove selected job from the observation list.
    Job properties are copied in the edition fields before removal.
sv: Ta bort markerat jobb från observationslistan.
    Jobbegenskaper kopieras till redigeringsfälten innan borttagning.

en: Reset state and force reevaluation of all observation jobs.
sv: Nollställ status och tvinga alla observationsjobb att utvärderas igen.

[ctx: @title:window]
en: Select FITS Image
sv: Välj FITS-bild

en: FITS header: cannot find OBJCTRA (%1).
sv: FITS-huvud: Kan inte hitta OBJCTRA (%1).

en: FITS header: cannot find OBJCTDEC (%1).
sv: FITS-huvud: Kan inte hitta OBJCTDEC (%1).

[ctx: @title:window]
en: Select Startup Script
sv: Välj startskript

en: Script (*)
sv: Skript (*)

[ctx: @title:window]
en: Select Shutdown Script
sv: Välj avstängningsskript

en: Warning: You cannot add or modify a job while the scheduler is running.
sv: Varning: Det går inte att lägga till eller ändra ett jobb medan schemaläggning pågår.

en: Warning: Target name is required.
sv: Varning: Målnamn krävs.

en: Warning: Sequence file is required.
sv: Varning: Sekvensfil krävs.

en: Warning: Target coordinates are required.
sv: Varning: Målkoordinater krävs.

en: Warning: RA value %1 is invalid.
sv: Varning: RA-värdet %1 är ogiltigt.

en: Warning: DEC value %1 is invalid.
sv: Varning: DEK-värdet %1 är ogiltigt.

en: Warning: job '%1' has startup time %2 resulting in a negative score, and will be marked invalid when processed.
sv: Varning! Jobb '%1' har starttiden %2, vilket ger negativ poäng, och kommer att markeras som ogiltigt när det behandlas.

en: Warning: job '%1' at row %2 has a duplicate target at row %3, the scheduler may consider the same storage for captures.
sv: Varning: Jobb '%1' på rad %2 har ett duplicerad mål på rad %3, schemaläggningen kan använda samma lagringsplats för tagningar.

en: Warning: jobs '%1' at row %2 and %3 probably require a different repeat count as currently they will complete simultaneously after %4 batches (or disable option 'Remember job progress')
sv: Varning: Jobb '%1' på rad %2 och %3 kräver troligen ett annat upprepningsantal eftersom de för närvarande avslutas samtidigt efter %4 omgångar (eller inaktivera alternativet 'Kom ihåg jobbtillstånd')

en: Warning: job '%1' at row %2 might require a specific startup time or a different priority, as currently they will start in order of insertion in the table
sv: Varning: Jobb '%1' på rad %2 kan kräva en angiven starttid eller en annan prioritet, eftersom de för närvarande startar i infogningsordning i tabellen.

en: Warning: you cannot add or modify a job while the scheduler is running.
sv: Varning: Det går inte att lägga till eller ändra ett jobb medan schemaläggning pågår.

en: Use edition fields to create a new job in the observation list.
sv: Använd redigeringsfälten för att skapa ett nytt jobb i observationslistan.

en: Job '%1' has not been processed upon scheduler stop, marking aborted.
sv: Jobb '%1' har inte behandlats när schemaläggningen stoppas. Markerat som avbrutet.

en: Scheduler aborted.
sv: Schemaläggning avbruten.

en: Scheduler is in shutdown until next job is ready
sv: Schemaläggning är avstängd tills nästa jobb är redo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startB)
en: Start Scheduler
sv: Starta schemaläggning

en: Warning: startup script URL %1 is not valid.
sv: Varning: Startskriptets webbadress %1 är inte giltig.

en: Warning: shutdown script URL %1 is not valid.
sv: Varning: Avstängningsskriptets webbadress %1 är inte giltig.

en: Scheduler started.
sv: Schemaläggning startad.

en: Scheduler resuming.
sv: Schemaläggning återupptas.

en: Scheduler pause planned...
sv: Schemaläggning paus planerad...

en: Resume Scheduler
sv: Återuppta schemaläggning

en: Scheduler paused.
sv: Schemaläggning pausar.

en: No job running
sv: Inget jobb kör

en: All jobs aborted. Waiting %1 seconds to re-schedule.
sv: Alla jobb avbrutna. Väntar %1 sekunder på att schemalägga igen.

en: Scheduler waits for a retry.
sv: Schemaläggning väntar på ett nytt försök.

en: No jobs left in the scheduler queue.
sv: Inga jobb kvar i schemaläggningskön.

en: Only %1 jobs left in the scheduler queue, rescheduling those.
sv: Bara %1 jobb kvar i schemaläggningskön, schemalägger om dem.

en: Warning: job '%1' has fixed startup time %2 set in the past, marking invalid.
sv: Varning: Jobb '%1' har tidigare inställd fast starttid %2, markeras som ogiltigt.

en: Warning: job '%1' has a fixed start time incompatible with its twilight restriction, marking invalid.
sv: Varning: Jobb '%1' har fast starttid inkompatibel med dess skymningsrestriktion, markeras som ogiltigt.

en: Warning: job '%1' has a fixed start time incompatible with its altitude restriction, marking invalid.
sv: Varning: Jobb '%1' har fast starttid inkompatibel med dess elevationsrestriktion, markeras som ogiltigt.

en: Warning: job '%1' has a fixed start time incompatible with its Moon separation restriction, marking invalid.
sv: Varning: Jobb '%1' har fast starttid inkompatibel med dess månseparationsrestriktion, markeras som ogiltigt.

en: Warning: job '%1' has fixed startup time %2 unachievable due to the completion time of its previous sibling, marking invalid.
sv: Varning: Jobb '%1' har fast starttid %2 som inte går att uppnå på grund av sluttiden för tidigare jobb på samma nivå, markeras som ogiltigt.

en: Warning: Job '%1' cannot start because its previous sibling has no completion time, marking invalid.
sv: Varning: Jobb '%1' kan inte startas på grund av att dess tidigare jobb på samma nivå inte har någon sluttid, markeras som ogiltigt.

en: Warning: job '%1' execution overlaps daylight, it will be interrupted at dawn and rescheduled on next night time.
sv: Varning: Att utföra jobb '%1' överlappar med dagsljus, det kommer att avbrytas vid gryning och schemaläggas igen nästa natt.

en: Warning: job '%1' requires culmination offset of %2 minutes, not achievable, marking invalid.
sv: Varning: Jobb '%1' kräver kulmineringsposition %2 minuter som inte går att åstadkomma, markerat som ogiltigt.

en: Warning: job '%1' requires minimum altitude %2 and Moon separation %3, not achievable, marking invalid.
sv: Varning: Jobb '%1' kräver minimal elevation %2  minuter och månseparation %3 som inte går att åstadkomma, markerat som ogiltigt.

en: Warning: job '%1' is constrained by the start time of the next job, and cannot finish in time, marking aborted.
sv: Varning: Jobb '%1 är begränsat av nästa jobbs starttid och kan inte avslutas i tid, markerat som avbrutet.

en: Job '%1' completion time (%2) could not be achieved before start up time (%3)
sv: Jobb '%1' sluttid (%2) kunde inte nås innan starttid (%3)

en: No jobs left in the scheduler queue after evaluating.
sv: Inga jobb kvar i schemaläggningskön efter utvärdering.

en: Only aborted jobs left in the scheduler queue after evaluating, rescheduling those.
sv: Bara avbrutna jobb kvar i schemaläggningskön efter utvärdering, schemalägger om dem.

en: No jobs scheduled.
sv: Inga jobb schemalagda.

en: No jobs left in the scheduler queue after schedule cleanup.
sv: Inga jobb kvar i schemaläggningskön efter rensning av schemat.

en: Scheduler is awake.
sv: Schemaläggning är igång.

en: Scheduler is awake. Jobs shall be started when ready...
sv: Schemaläggning är igång. Jobb kommer att startas när de är redo ...

en: Scheduler is awake. Jobs shall be started when scheduler is resumed.
sv: Schemaläggning är igång. Jobb kommer att startas när schemaläggningen återupptas.

en: Ekos job started (%1)
sv: Ekos-jobb startat (%1)

en: Ekos started.
sv: Ekos startat.

en: Starting Ekos failed. Retrying...
sv: Misslyckades starta Ekos. Försöker igen...

en: Starting Ekos failed.
sv: Misslyckades starta Ekos.

en: Starting Ekos timed out. Retrying...
sv: Tidsgräns överskreds vid start av Ekos. Försöker igen...

en: Starting Ekos timed out.
sv: Tidsgräns överskreds vid start av Ekos.

en: Ekos stopped.
sv: Ekos stoppat.

en: INDI devices connected.
sv: INDI-enheter anslutna.

en: One or more INDI devices failed to connect. Retrying...
sv: En eller flera INDI-enheter misslyckades ansluta. Försöker igen...

en: One or more INDI devices failed to connect. Check INDI control panel for details.
sv: En eller flera INDI-enheter misslyckades ansluta. Se INDI-inställningsrutan för mer detaljerad information.

en: One or more INDI devices timed out. Retrying...
sv: Tidsgräns överskreds för en eller flera INDI-enheter. Försöker igen...

en: One or more INDI devices timed out. Check INDI control panel for details.
sv: Tidsgräns överskreds för en eller flera INDI-enheter. Se INDI-inställningsrutan för detaljerad information.

en: INDI devices disconnected.
sv: INDI-enheter nerkopplade.

en: Warning: dome device not ready after timeout, attempting to recover...
sv: Varning: Kupolenhet inte klar efter tidsgräns överskreds, försöker återställa ...

en: Warning: mount device not ready after timeout, attempting to recover...
sv: Varning: Stativenhet inte klar efter tidsgräns överskreds, försöker återställa ...

en: Warning: cap device not ready after timeout, attempting to recover...
sv: Varning: Lockenhet inte klar efter tidsgräns överskreds, försöker återställa ...

en: Observatory is in the startup process
sv: Observatoriet håller på med startprocessen

en: Ekos is already started, skipping startup script...
sv: Ekos har redan startat, hoppar över startskript...

en: Observatory is in the shutdown process
sv: Observatoriet håller på med avstängningsprocessen

en: Warming up CCD...
sv: Värmer upp CCD...

en: Warning: Bypassing parking procedures, no INDI connection.
sv: Varning: Hoppar över parkeringsprocedurer, ingen INDI-anslutning

en: park/unpark wait procedure failed, aborting...
sv: Vänteproceduren för att parkera/frigör misslyckades, avbryter...

en: Executing script %1...
sv: Kör skript %1...

en: Startup script failed, aborting...
sv: Startskript misslyckades, avbryter...

en: Shutdown script failed, aborting...
sv: Avstängningsskript misslyckades, avbryter...

en: Shutdown complete.
sv: Avstängning slutförd.

en: Shutdown procedure failed, aborting...
sv: Avstängningsprocedur misslyckades, avbryter...

en: Job '%1' reached completion time %2, stopping.
sv: Jobb '%1' har nått sluttiden %2, stoppar.

en: Job '%2' current moon separation (%1 degrees) is lower than minimum constraint (%3 degrees), marking idle.
sv: Aktuell månseparation för jobb '%2' (%1 grader) är mindre än minimal begränsning (%3 grader). Markerat som overksamt.

en: Job '%3' is now approaching astronomical twilight rise limit at %1 (%2 minutes safety margin), marking idle.
sv: Jobb '%3' närmar sig nu gränsen för astronomisk skymning %1 (%2 minuters säkerhetsmarginal). Markerat som overksamt.

en: Warning: job '%1' alignment procedure failed, marking aborted.
sv: Varning: Inriktningsprocedur för jobb '%1' misslyckades. Markerat som avbrutet.

en: Warning: job '%1' capture procedure failed, marking aborted.
sv: Varning: Tagningsprocedur för jobb '%1' misslyckades. Markerat som avbrutet.

en: Warning: job '%1' focusing procedure failed, marking aborted.
sv: Varning: Fokuseringsprocedur för jobb '%1' misslyckades. Markerat som avbrutet.

en: Warning: job '%1' guiding procedure failed, marking aborted.
sv: Varning: Guidningsprocedur för jobb '%1' misslyckades. Markerat som avbrutet.

en: Warning: job '%1' lost connection to the mount, attempting to reconnect.
sv: Varning: Jobb '%1' förlorade anslutning till stativet, försöker koppla upp igen.

en: Warning: job '%1' lost connection to the dome, attempting to reconnect.
sv: Varning: Jobb '%1' förlorade anslutning till kupolen, försöker koppla upp igen.

en: Guiding already running, directly start capturing.
sv: Guidning kör redan, börjar tagning direkt.

en: Job '%1' is proceeding directly to capture stage because only calibration frames are pending.
sv: Jobb '%1' går direkt till tagningsstadiet eftersom bara kalibreringsbilder väntar.

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Scheduler List
sv: Öppna Ekos schemaläggningslista

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Scheduler List
sv: Spara Ekos schemaläggningslista

en: Failed to save scheduler list
sv: Misslyckades spara schemaläggningslista

en: Scheduler list saved to %1
sv: Schemaläggningslista sparad i %1

en: Job '%1' is slewing to target.
sv: Jobb '%1' utför förflyttning till målet.

en: Warning: job '%1' is unable to proceed with autofocus, not supported.
sv: Varning: Jobb '%1' kan inte fortsätta med automatisk fokusering, det stöds inte.

en: Job '%1' is focusing.
sv: Jobb '%1' fokuserar.

en: Job '%1' is terminated due to errors.
sv: Jobb '%1' avbröts på  grund av fel.

en: Job '%1' is aborted.
sv: Jobb '%1' avbrutet.

en: Waiting %1 seconds to restart job '%2'.
sv: Väntar %1 sekunder på att starta om jobbet '%2'.

en: Job '%1' is complete.
sv: Jobb '%1' färdigt.

en: Job '%1' is complete after #%2 batch. | Job '%1' is complete after #%2 batches.
sv[0]: Jobb '%1' är färdigt efter %2 körning.
sv[1]: Jobb '%1' är färdigt efter %2 körningar.

en: Job '%1' is repeating, #%2 batch remaining. | Job '%1' is repeating, #%2 batches remaining.
sv[0]: Jobb '%1' upprepas. %2 körning återstår.
sv[1]: Jobb '%1' upprepas. %2 körningar återstår.

en: Job '%1' is repeating, looping indefinitely.
sv: Jobb '%1' upprepas, med oändlig upprepning.

en: Job '%1' stopping, reached completion time with #%2 batch done. | Job '%1' stopping, reached completion time with #%2 batches done.
sv[0]: Jobb '%1' stoppas, uppnådde sluttid med %2 körning färdig.
sv[1]: Jobb '%1' stoppas, uppnådde sluttid med %2 körningar färdiga.

en: Job '%1' completed #%2 batch before completion time, restarted. | Job '%1' completed #%2 batches before completion time, restarted.
sv[0]: Jobb '%1' gjorde färdigt %2 körning innan sluttiden, omstartat.
sv[1]: Jobb '%1' gjorde färdigt %2 körningar innan sluttiden, omstartat.

en: Job '%1' is plate solving %2.
sv: Jobb '%1' utför analys av astrobilder för %2.

en: Job '%1' is capturing and plate solving.
sv: Jobb '%1' utför tagning och analys av astrobilder.

en: Guiding already running for %1 ...
sv: Guidning kör redan för %1 ...

en: Starting guiding procedure for %1 ...
sv: Startar guidningsprocedur för %1...

en: Ekos job (%1) - Capture started
sv: Ekos-jobb (%1) - tagning påbörjad

en: Job '%1' capture is in progress (batch #%2)...
sv: Tagning pågår för jobb '%1' (körning nr. %2) ...

en: Job '%1' capture is in progress...
sv: Tagning pågår för jobb '%1' ...

en: Warning: job '%1' has inaccessible sequence '%2', marking invalid.
sv: Varning: Jobb '%1' har en oåtkomlig sekvens '%2'. Markerat som ogiltigt.

en: Warning: Job '%1' has its focus step disabled, periodic and/or HFR procedures currently set in its sequence will not occur.
sv: Varning: Jobb '%1' har fokuseringssteget inaktiverat, periodiska och/eller HFR-procedurer för närvarande inställda i dess sekvens kommer inte att inträffa.

en: Job '%1' %2x%3" %4
sv: Jobb '%1' %2 x %3" %4

en: Parking mount in progress...
sv: Håller på att parkera stativ...

en: Mount already unparked.
sv: Stativ redan frigjort.

en: Mount parked.
sv: Stativ parkerat.

en: Mount unparked.
sv: Stativ frigjort.

en: Warning: mount unpark operation timed out on attempt %1/%2. Restarting operation...
sv: Varning: Tidsgräns överskriden för frigör stativ vid försök %1/%2. Startar om åtgärden ...

en: Warning: mount unpark operation timed out on last attempt.
sv: Varning: Tidsgräns överskriden för frigör stativ vid sista försöket.

en: Warning: mount park operation timed out on attempt %1/%2. Restarting operation...
sv: Varning: Tidsgräns överskriden för parkera stativ vid försök %1/%2. Startar om åtgärden ...

en: Warning: mount park operation timed out on last attempt.
sv: Varning: Tidsgräns överskriden för parkera stativ vid sista försöket.

en: Mount unparking error.
sv: Fel vid frigörning av stativ.

en: Warning: mount park operation failed on attempt %1/%2. Restarting operation...
sv: Varning: Parkeringsåtgärd för stativet misslyckades vid försök %1/%2. Startar om åtgärden ...

en: Mount parking error.
sv: Fel vid parkering av stativ.

en: Parking dome...
sv: Parkerar kupol...

en: Dome already parked.
sv: Kupol redan parkerad.

en: Unparking dome...
sv: Frigör kupol...

en: Dome already unparked.
sv: Kupol redan frigjord.

en: Dome parked.
sv: Kupol parkerad.

en: Dome unparked.
sv: Kupol frigjord.

en: Operation timeout. Restarting operation...
sv: Tidsgräns överskriden för åtgärd. Startar om åtgärden ...

en: Dome parking failed. Restarting operation...
sv: Parkering av kupol misslyckades. Startar om åtgärden ...

en: Dome parking error.
sv: Fel vid parkering av kupol.

en: Dome unparking failed. Restarting operation...
sv: Frigörelse av kupolen misslyckades. Startar om åtgärden ...

en: Dome unparking error.
sv: Fel vid frigörning av kupol.

en: Parking Cap...
sv: Parkerar huv...

en: Cap already parked.
sv: Lock redan ditsatt.

en: Unparking cap...
sv: Lossar skydd...

en: Cap already unparked.
sv: Lock redan lossat.

en: Cap parked.
sv: Lock ditsatt.

en: Cap unparked.
sv: Lock lossat.

en: Cap parking error.
sv: Fel när lock skulle sättas dit.

en: Cap unparking error.
sv: Fel när lock skulle lossas.

en: Do you want to keep the existing jobs in the mosaic schedule?
sv: Vill du behålla befintliga jobb i mosaikschemaläggningen?

en: Mosaic file %1 saved successfully.
sv: Mosaikfil %1 sparad med lyckat resultat.

en: Error saving mosaic file %1. Please reload job.
sv: Fel när mosaikfilen %1 skulle sparas. Läs in jobbet igen.

en: Turning off astronomial twilight check may cause the observatory to run during daylight. This can cause irreversible damage to your equipment!
sv: Att stänga av kontrollen av astronomisk skymning kan orsaka att observatoriet kör under dagsljus. Det kan orsaka permanenta skador på utrustningen.

en: Astronomial Twilight Warning
sv: Varning om astronomisk skymning

en: Manual startup procedure completed successfully.
sv: Manuell startprocedur avslutades med lyckat resultat.

en: Manual startup procedure terminated due to errors.
sv: Manuell startprocedur avbröts på  grund av fel.

en: Warning: executing startup procedure manually...
sv: Varning: Utför startprocedur manuellt...

en: Are you sure you want to execute the startup procedure manually?
sv: Är du säker på att du vill utföra startproceduren manuellt?

en: Startup procedure terminated.
sv: Startprocedur avbruten.

en: Manual shutdown procedure completed successfully.
sv: Manuell avstängningsprocedur avslutades med lyckat resultat.

en: Manual shutdown procedure terminated due to errors.
sv: Manuell avstängningsprocedur avbröts på  grund av fel.

en: Warning: executing shutdown procedure manually...
sv: Varning: Utför avstängningsprocedur manuellt...

en: Are you sure you want to execute the shutdown procedure manually?
sv: Är du säker på att du vill utföra avstängningsproceduren manuellt?

en: Shutdown procedure terminated.
sv: Avstängningsprocedur avbruten.

en: Unable to open sequence queue file '%1'
sv: Kunde inte öppna sekvensköfilen '%1'

en: Sleeping for %1 on simulation clock update until next observation job is ready...
sv: Väntar %1 för uppdatering av simuleringsklockan till nästa observationsjobb är redo...

en: Job '%1' alignment is complete.
sv: Inriktning för jobb '%1' är färdig.

en: Warning: job '%1' alignment failed.
sv: Varning: Inriktning för jobb '%1' misslyckades.

en: Warning: job '%1' forcing mount model reset after failing alignment #%2.
sv: Varning: Tvingar återställning av stativmodell för jobb '%1' efter misslyckad inriktning nr. %2.

en: Restarting %1 alignment procedure...
sv: Startar om inriktningsprocedur för %1...

en: Job '%1' guiding is in progress.
sv: Guidning för jobb '%1' pågår.

en: Warning: job '%1' guiding failed.
sv: Varning: Guidning för jobb '%1' misslyckades.

en: Warning: job '%1' calibration failed.
sv: Varning: Kalibrering för jobb '%1' misslyckades.

en: Job '%1' is guiding, guiding procedure will be restarted in %2 seconds.
sv: Guidning pågår för jobb '%1', guidningsproceduren kommer att startas om efter %2 sekunder.

en: Warning: job '%1' failed to capture target.
sv: Varning: Jobb '%1' misslyckades med tagning av målet.

en: Job '%1' is capturing, is restarting its guiding procedure (attempt #%2 of %3).
sv: Tagning pågår för jobb '%1', det startar om sin guidningsprocedur (försök nr. %2 av %3).

en: Warning: job '%1' failed its capture procedure, restarting capture.
sv: Varning: Jobb '%1' misslyckades med tagningsprocessen. Startar om tagning.

en: Warning: job '%1' failed its capture procedure, marking aborted.
sv: Varning: Jobb '%1' misslyckades med tagningsprocessen. Markerat som avbrutet.

en: Ekos job (%1) - Capture finished
sv: Ekos-jobb (%1) - tagning klar

en: Job '%1' focusing is complete.
sv: Fokusering för jobb '%1' är färdig.

en: Warning: job '%1' focusing failed.
sv: Varning: Fokusering för jobb '%1' misslyckades.

en: Job '%1' is restarting its focusing procedure.
sv: Jobb '%1' startar om sin fokuseringsprocedur.

en: Job '%1' slew is complete.
sv: Förflyttning för jobb '%1' är färdig.

en: Warning: job '%1' slew failed, marking terminated due to errors.
sv: Varning: Förflyttning misslyckades för jobb '%1'. Markerat som avbrutet på grund av fel.

en: Warning: job '%1' found not slewing, restarting.
sv: Varning: Jobb '%1' hittade ingen förflyttning, startar om.

en: Job '%1' repositioning is complete.
sv: Positionsändring för jobb '%1' är färdig.

en: Warning: job '%1' repositioning failed, marking terminated due to errors.
sv: Varning: Positionsändring misslyckades för jobb '%1'. Markerat som avbrutet på grund av fel.

en: Warning: job '%1' found not repositioning, restarting.
sv: Varning: Jobb '%1' hittade ingen positionsändring, startar om.

en: Weather conditions are OK.
sv: Väderförhållanden är goda.

en: Warning: weather conditions are in the WARNING zone.
sv: Varning: Väderförhållanden är i varningszonen.

en: Caution: weather conditions are in the DANGER zone!
sv: Iakttag försiktighet: Väderförhållanden är i farozonen.

en: Weather conditions in warning zone
sv: Väderförhållanden är i varningszonen

en: Weather conditions are critical. Observatory shutdown is imminent
sv: Väderförhållanden är kritiska. Avstängning av observatoriet är nära förestående.

en: Starting shutdown procedure due to severe weather.
sv: Startar avstängningsprocedur på grund av hårt väder.

en: Job '%1' scheduled for execution at %2. Observatory scheduled for shutdown until next job is ready.
sv: Jobb '%1' är schemalagt att utföras %2. Observatoriet schemaläggs för avstängning tills nästa jobb är redo.

en: Job '%1' scheduled for execution at %2. Parking the mount until the job is ready.
sv: Jobb '%1' är schemalagt att utföras %2. Parkerar stativet tills jobbet är redo.

en: Sleeping until observation job %1 is ready at %2...
sv: Väntar tills observationsjobb %1 är redo %2...

en: Scheduler is in sleep mode
sv: Schemaläggning är i viloläge

en: Warning: Job '%1' is %2 away from now, you may want to enable Preemptive Shutdown.
sv: Varning: Jobb '%1' är %2 från nu. Du bör kanske aktivera Förebyggande avstängning.

en: Captured frame is %1 arcminutes away from target, re-aligning...
sv: Tagen bildruta är %1 bågminuter bort från målet, riktar in igen...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobSequenceGroup)
en: Object && Sequence Selection
sv: Val av objekt och sekvens

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FITSLabel)
en: Select optional FITS file to be used for alignment. When using FITS, specify the object or the estimated coordinates which are used to slew the mount.
sv: Välj valfri FITS-fil att använda för inriktning. När FITS används, ange objektet eller uppskattade koordinater som används för att förflytta stativet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FITSLabel)
en: FITS File:
sv: FITS-fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence:
sv: Sekvens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priorityLabel)
en: Priority:
sv: Prioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, prioritySpin)
en: Assigned priority to each job with 1 being the highest priority and 20 being the lowest priority
sv: Tilldelade prioritet till alla jobb där 1 är högst prioritet och 20 är lägst prioritet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Ekos Device Profile
sv: Ekos-enhetsprofil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Target coordinates in J2000 Epoch
sv: Målkoordinater i J2000-epok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copySkyCenterB)
en: Fill coordinates with Sky Map center
sv: Fyll i koordinater med himmelskartans centrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotationLabel)
en: PA
sv: PV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin)
en: Position Angle in Degrees
sv: Positionsvinkel i grader

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mosaicB)
en: Open the Mosaic Planner
sv: Öppna mosaikplaneringen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueAppendB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Load schedule from file and append jobs to queue.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Läs in schema från fil och lägg till jobb sist i kön.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueLoadB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Load schedule from file and replace jobs from queue.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Läs in schema från fil och ersätt jobb från kön.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save schedule
sv: Spara schema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save schedule as...
sv: Spara schema som...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Captures
sv: Tagningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Score
sv: Poäng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Start Time
sv: Starttid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: End Time
sv: Sluttid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Est. Duration
sv: Uppskattad längd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Lead time
sv: Ledtid

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseB)
en: Pause Scheduler
sv: Pausa schemaläggning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerAlgorithmCombo)
en: Classic
sv: Klassisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerAlgorithmCombo)
en: Greedy
sv: Glupsk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, completionGroup)
en: Job Completion Conditions
sv: Färdigvillkor för jobb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatCompletionR)
en: &Repeat for
sv: Upp&repa

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateTimeEdit, completionTimeEdit)
en: dd/MM/yy hh:mm
sv: yyyy-MM-dd HH:mm

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, sequenceCompletionR)
en: The observation job is completed when the sequence is complete.
sv: Observationsjobbet är färdigt när sekvensen är färdig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sequenceCompletionR)
en: Se&quence completion
sv: Se&kvensfullbordan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, timeCompletionR)
en: Terminate the job on the given date and time.
sv: Avbryt jobbet vid angivet datum och tid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, timeCompletionR)
en: Repeat &until
sv: &Upprepa tills

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, repeatsSpin)
en: Restart job until it is executed this many times.
sv: Starta om jobbet tills det har kört så här många gånger.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, repeatsSpin)
en:  runs
sv:  körningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, loopCompletionR)
en: Restart the sequence job indefinitely.
sv: Obegränsad omstart av sekvensjobbet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loopCompletionR)
en: Repeat &until terminated
sv: &Upprepa till avbrutet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroup)
en: Job Startup Conditions
sv: Startvillkor för jobb

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateTimeEdit, startupTimeEdit)
en: dd/MM hh:mm
sv: MM-dd HH:mm

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, culminationConditionR)
en: Start the observation job when the object reaches culmination adjusted for the offset value in minutes. By default, the observation job runs 60 minutes prior to culmination.
sv: Starta observationsjobbet när objektet når kulminering justerad med positionsvärdet i minuter. Normal utförs observationsjobbet 60 minuter innan kulminering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, culminationConditionR)
en: Cul&mination Offset
sv: Kul&mineringsposition

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: start the job on the specified date and time
sv: starta jobbet vid angivet datum och tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: O&n
sv: &På

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, culminationOffset)
en: <html><head/><body><p>Offset in minutes to start imaging before or after culmination time.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Position i minuter att börja ta bilder innan eller efter kulmineringstiden.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, asapConditionR)
en: Start the observation job as soon as all the constraints, if any, are met. The best candidate target shall be imaged first.
sv: Starta observationsjobbet så fort begränsningar är uppfyllda, om några finns. Låt bästa möjliga mål avbildas först.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, asapConditionR)
en: ASAP
sv: Så snart som möjligt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contraintsGroup)
en: Job Constraints
sv: Begränsningar för jobb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, moonSeparationCheck)
en: The moon separation must remain equal to or higher than the given value.
sv: Månseparationen måste förbli större än eller lika med angivet värde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moonSeparationCheck)
en: Moon  >
sv: Måne >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, altConstraintCheck)
en: The object's altitude must remain equal or higher than the given value.
sv: Objektets elevation måste förbli större än eller lika med angivet värde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, altConstraintCheck)
en: Alt >
sv: Elev >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, weatherCheck)
en: <html><head/><body><p>Weather conditions must remain safe. When weather conditions become dangerous, shutdown procedure is initiated.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Väderförhållanden måste förbli säkra. Om väderförhållanden blir farliga, inleds avstängningsproceduren.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, twilightCheck)
en: <html><body><p>The twilight restriction constrains jobs to execute in astronomical darkness. Use the dusk and dawn offsets in the Ekos Scheduler options to adjust the interval.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Skymningsrestriktionen begränsar jobb så att de kör under astronomiskt mörker. Använd skymnings- och gryningsförskjutning i Ekos schemaläggningsalternativ för att justera intervallet.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, twilightCheck)
en: Twilight
sv: Skymning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, artificialHorizonCheck)
en: <html><body><p>The artificial horizon restriction constrains the altitude of the target to be above the artificial horizon, if any are defined and enabled. See the artificial horizon item in the KStars Settings menu.</p></body></html>
sv: <html><body><p>Begränsningarna för den artificiella horisonten begränsar målets elevation så att den är ovanför den artificiella horisonten, om den är definierad och aktiverad. Se alternativet för artificiell horisont i Kstars inställningsmeny.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, nightTime)
en: <html><head/><body><p>Astronomical dawn and dusk for the Scheduler job currently selected, or for today if no job is selected.</p><p>- The first value is <span style=" font-weight:600;">dusk</span>, specifically the next local time the Sun sets below an altitude of -18° after the job starts.</p><p>- The second value is <span style=" font-weight:600;">dawn</span>, specifically the next local time the Sun rises higher than an altitude of -18° after the job starts.</p><p>A warning symbol indicates the Sun will not travel below the astronomical dusk boundary after the job starts, and that dawn and dusk times are calculated from its minimal altitude. In that situation, the Twilight restriction prevents job execution unless the Ekos Dawn Offset and Dusk Offset options are configured appropriately.</p><p>Note that the Ekos Pre-Dawn Offset option virtually advances dawn by a default of 30 minutes and will thus prevent a job from starting just before that moment.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Astronomisk gryning och skymning för det schemalagda jobb som för närvarande är markerat, eller för idag om inget jobb är markerat.</p><p>- Det första värdet är <span style=" font-weight:600;">skymning</span>, närmare bestämt nästa lokala tid då solen går under elevationen -18° efter jobbet startar.</p><p>- Det andra värdet är gryning <span style=" font-weight:600;">dawn</span>, närmare bestämt nästa lokala tid då solen går över elevationen -18° efter jobbet startar.</p><p>En varningssymbol anger att solen inte går under gränsen för astronomisk skymning efter jobbet startar, och att grynings- och skymningstider beräknas från dess minimala elevation. I detta fall, förhindrar skymningsrestriktionen att jobbet körs om inte Ekos gryningsförskjutning och skymningsförskjutning är riktigt inställda.</p><p>Observera att Ekos alternativ Innan gryning normalt flyttar fram gryningen 30 minuter och sålunda förhindrar att ett jobb startar precis innan det ögonblicket.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, shutdownGroupBox)
en: <html><head/><body><p>One-time shutdown procedure to be executed after all scheduler jobs are completed. The script is executed <span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">after</span> the shutdown procedures (e.g. parking), if selected, are completed.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Engångsavstängningsprocedur att utföra efter alla schemalagda jobb är färdiga. Skriptet körs <span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">efter</span> avstängningsprocedurerna (t.ex. parkering) utförs, om de är valda.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutdownGroupBox)
en: Observatory Shutdown Procedure
sv: Avstängningsprocedur för observatoriet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, warmCCDCheck)
en: Turn off CCD cooler.
sv: Stäng av CCD-kylenhet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, warmCCDCheck)
en: Warm CCD
sv: Värm upp CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, capCheck)
en: Close dust cover
sv: Stäng dammskydd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capCheck)
en: Cap
sv: Skydd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, parkMountCheck) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, unparkMountCheck)
en: Park telescope to home position.
sv: Parkera teleskop i hemposition.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, parkDomeCheck) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, unparkDomeCheck)
en: Park dome to home position
sv: Parkera kupol i hemposition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Script:
sv: Skript:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, errorHandlingGroup)
en: <html><head/><body><p>Define what should happen when a job steps into an error or aborts:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Don't re-schedule</span>: Don't restart the job in case of an error or an abort.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Re-schedule after all terminated</span>: If a job gets aborted, the scheduler will only re-schedule it if when all jobs are finished or aborted. If this is the case, the scheduler re-schedules all aborted jobs and sleeps for the given delay.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Re-schedule immediately</span>: As soon as a job gets aborted, the scheduler will re-schedule it and waits the given delay.</li></ul><p>If the option for re-scheduling errors is selected, errors are handled like aborts. Otherwise, jobs that step into an error are never re-scheduled.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Definiera vad som ska hända när ett jobb leder till ett fel eller avbryts:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Schemalägg inte igen</span>: Starta inte om jobbet i händelse av fel eller avbrott.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Schemalägg igen efter alla avslutade</span>: Om ett jobb avbryts, schemaläggs det bara igen om alla jobb är klara eller avbrutna. Om så är fallet, schemaläggs alla avbrutna jobb igen, och schemaläggningen väntar enligt angiven fördröjning.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Schemalägg igen omedelbart</span>: Så snart ett jobb avbryts, schemaläggs det igen och schemaläggningen väntar enligt angiven fördröjning.</li></ul><p>Om alternativet för att schemalägga fel igen är markerat, hanteras fel som avbrott. Annars schemaläggs aldrig jobb som leder till fel igen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, errorHandlingGroup)
en: Aborted Job Management
sv: Avbruten jobbhantering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: Do not re-schedule aborted jobs.
sv: Schemalägg inte avbrutna jobb igen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: &None
sv: I&ngen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartQueueButton)
en: Re-schedule aborted jobs as soon as all executable jobs are either completed or aborted.
sv: Schemalägg avbrutna jobb igen så snart alla körbara jobb antingen är klara eller avbrutna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartQueueButton)
en: &Queue
sv: &Köa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartImmediatelyButton)
en: Re-schedule an aborted job immediately.
sv: Schemalägg ett avbrutet jobb igen omedelbart.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartImmediatelyButton)
en: I&mmediate
sv: O&medelbart

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, errorHandlingRescheduleErrorsCB)
en: Treat errors like aborts.
sv: Behandla fel som avbrott.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, errorHandlingRescheduleErrorsCB)
en: Re-schedule errors
sv: Schemalägg fel igen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, errorHandlingDelaySB)
en: Delay in seconds.
sv: Fördröjning i sekunder.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, errorHandlingDelaySB)
en:  s wait
sv:  s väntetid

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, startupGroupBox)
en: <html><head/><body><p>One-time startup procedure to be executed before starting Ekos. The script is executed <span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">before</span> the startup procedures (e.g. unpark scope), if selected, are executed.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Engångsstartprocedur att utföra innan Ekos startas. Skriptet körs <span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">innan</span> startprocedurerna (t.ex. frigör teleskopet) utförs, om de är valda.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroupBox)
en: Observatory Startup Procedure
sv: Startprocedur för observatoriet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, unparkDomeCheck)
en: UnPark Dome
sv: Frigör kupol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, unparkMountCheck)
en: UnPark Mount
sv: Frigör stativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, uncapCheck)
en: Open dust cover
sv: Öppen dammskydd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, uncapCheck)
en: UnCap
sv: Lossa lock

en: Ekos job failed (%1)
sv: Ekos-jobb misslyckades (%1)

en: Current status of job '%1', managed by the Scheduler.
    If invalid, the Scheduler was not able to find a proper observation time for the target.
    If aborted, the Scheduler missed the scheduled time or encountered transitory issues and will reschedule the job.
    If complete, the Scheduler verified that all sequence captures requested were stored, including repeats.
sv: Nuvarande status för jobb '%1', hanterat av schemaläggning.
    Om ogiltigt, kunde inte schemaläggningen hitta en lämplig observationstid för målet.
    Om avbrutet, missade schemaläggningen den schemalagda tiden eller stötte på tillfälliga problem och kommer att schemalägga jobbet igen.
    Om färdigt, har schemaläggningen kontrollerat att alla sekvensens begärda tagningar har lagrats, inklusive upprepningar.

en: Current altitude of the target of job '%1'.
    A rising target is indicated with an arrow going up.
    A setting target is indicated with an arrow going down.
sv: Aktuell elevation för målet i jobb '%1':
    Ett stigande mål indikeras med en uppåtgående pil.
    Ett nedgående mål indikeras med en nedåtgående pil.

en: Startup time for job '%1', as estimated by the Scheduler.
    The altitude at startup, if available, is displayed too.
    Fixed time from user or culmination time is marked with a chronometer symbol.
sv: Starttid för jobb '%1', enligt schemaläggningens uppskattning.
    Elevationen vid start visas också, om tillgänglig.
    Fast tid från användaren eller kulmineringstid markeras med en klocksymbol.

en: Completion time for job '%1', as estimated by the Scheduler.
    You may specify a fixed time to limit duration of looping jobs. A warning symbol indicates the altitude at completion may cause the job to abort before completion.
sv: Färdigtiden för jobb '%1' som uppskattas av schemaläggningen.
    Du kan ange en fast tid för att begränsa längden av upprepande jobb. En varningssymbol anger att elevationen vid slutet kan göra att jobbet avbryts innan det avslutas.

en: Count of captures stored for job '%1', based on its sequence job.
    This is a summary, additional specific frame types may be required to complete the job.
sv: Antal tagningar lagrade för jobb '%1', baserat på dess sekvensjobb.
    Det är en uppskattning, och ytterligare specifika bildtyper kan behövas för att göra färdigt jobbet.

en: Current score for job '%1', from its altitude, moon separation and sky darkness.
    Negative if adequate altitude is not achieved yet or if there is no proper observation time today.
    The Scheduler will refresh scores when picking a new candidate job.
sv: Nuvarande poäng för jobb '%1', från dess elevation, månseparation och himmelsmörker.
    Negativt om tillräcklig elevation inte ännu har uppnåtts, eller om det inte finns någon lämplig observationstid idag.
    Schemaläggningen uppdaterar poäng när ett nytt möjligt mål väljes.

en: Time interval from the job which precedes job '%1'.
    Adjust the Lead Time in Ekos options to increase that duration and leave time for jobs to complete.
    Rearrange jobs to minimize that duration and optimize your imaging time.
sv: Tidsintervall från jobbet som föregår jobb '%1'.
    Justera ledtiden i Ekos alternativ för att öka intervallet och lämna tid för jobb att slutföras.
    Arrangera om jobb för att minimera intervallet och optimera tagningstiden.

en: Duration job '%1' will take to complete when started, as estimated by the Scheduler.
    Depends on the actions to be run, and the sequence job to be processed.
sv: Tidslängd som jobb '%1' behöver för att bli färdigt när det startats, enligt schemaläggningens uppskattning.
    Beror på åtgärderna som ska utföras, och sekvensjobbet att behandla.

en: Evaluating
sv: Utvärderar

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Slew complete
sv: Förflyttning färdig

en: Focus complete
sv: Fokusering färdig

en: Align complete
sv: Inriktning färdig

en: Repositioning
sv: Positionsändring

en: Repositioning complete
sv: Positionsändring färdig

en: Guiding complete
sv: Guidning färdig

en: Calibrate
sv: Kalibrera

en: Failed to unpack compressed fits
sv:  Misslyckades packa upp komprimerad FITS

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
sv: Endimensionella FITS-bilder stöds inte i Kstars.

en: Bit depth %1 is not supported.
sv: Bitdjup %1 stöds inte.

en: Image has invalid dimensions %1x%2
sv: Bilden har ogiltiga dimensioner %1 x %2

en: Error reading image: %1
sv: Fel vid läsning av bild: %1

en: Cannot open file %1: %2
sv: Kan inte öppna filen %1: %2

en: Cannot open buffer: %1
sv: Kan inte öppna buffert: %1

en: Cannot unpack_thumb: %1
sv: Kan inte packa upp miniatyr: %1

en: Cannot dcraw_process: %1
sv: Kan inte processa obehandlad fil: %1

en: Cannot load to memory: %1
sv: Kan inte läsa in i minne: %1

en: Saving compressed files is not supported.
sv: Att spara komprimerade filer stöds inte.

en: No world coordinate systems found.
sv: Inget världskoordinatsystem hittades.

en: Only 8 and 16 bits bayered images supported.
sv: Bara 8- och 16-bitars bilder med Bayer stöds.

en: Unsupported bayer pattern %1.
sv: Bayer-mönster %1 stöds inte

en: Unsupported bayer offsets %1 %2.
sv: Bayer-förskjutningar %1 %2 stöds inte.

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer: %1
sv: Kan inte reservera minne för tillfällig Bayer-buffert: %1

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer.
sv: Kan inte reservera minne för tillfällig Bayer-buffert.

en: Debayer failed (%1)
sv: Bayer-borttagning misslyckades (%1)

en: Processing...
sv: Behandlar...

en: Complete.
sv: Färdig.

en: Debayer failed.
sv: Bayer-borttagning misslyckades.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSDebayerDialog)
en: Image Debayering
sv: Bayer-borttagning för bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Method:
sv: Metod:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Nearest
sv: Närmaste

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Simple
sv: Enkel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: BILinear
sv: Bilinjär

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: HQLinear
sv: HQ-linjär

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Offset:
sv: x-position:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y Offset:
sv: Y-position:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, statusEdit)
en: Ready.
sv: Redo.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
sv: FITS-huvud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
sv: Nyckelord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
sv: Värde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
sv: Kommentar

en: Intensity
sv: Intensitet

en: Linear Scale
sv: Linjär skala

en: Logarithmic Scale
sv: Logaritmisk skala

en: Square Root Scale
sv: Skala med kvadratrot

[ctx: Histogram tooltip; %1 is intensity; %2 is frequency;]
en: <table><tr><td>Intensity:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R Frequency:   </td><td>%2</td></tr></table>
sv: <table><tr><td>Intensitet:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R-frekvens:   </td><td>%2</td></tr></table>

[ctx: Histogram tooltip; %1 is intensity; %2 is frequency;]
en: <table><tr><td>Intensity:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R Frequency:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>G Frequency:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>B Frequency:   </td><td>%4</td></tr></table>
sv: <table><tr><td>Intensitet:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R-frekvens:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>G-frekvens:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>B-frekvens:   </td><td>%4</td></tr></table>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyB)
en: Apply
sv: Verkställ

en: Continue Slew
sv: Fortsätt förflyttning

en: Save Changes to FITS?
sv: Spara ändringar av FITS?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
sv: Nuvarande FITS-fil har osparade ändringar. Vill du spara innan den stängs?

en: Recent Images
sv: Senaste bilder

[ctx: @title:window]
en: Save FITS
sv: Spara FITS

en: Image save error: %1
sv: Fel när bild skulle sparas: %1

en: Image Save
sv: Spara bild

en: File saved to %1
sv: Fil sparad till %1

en: Rescaling image failed.
sv: Omskalning av bild misslyckades.

en: Cannot zoom in further due to active limited resources mode.
sv: Kan inte zooma in mer på grund av aktivt resursbegränsningsläge.

en: Finding stars...
sv: Söker efter stjärnor...

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Default Zoom
sv: Standardzoom

en: Zoom to Fit
sv: Anpassa

en: Toggle Stretch
sv: Ändra utsträckning

en: Show Cross Hairs
sv: Visa hårkors

en: Show Pixel Gridlines
sv: Visa bildpunktshjälplinjer

en: Detect Stars in Image
sv: Detektera stjärnor på bild

en: View Star Profile
sv: Visa stjärnprofil

en: Show Equatorial Gridlines
sv: Visa ekvatoriella hjälplinjer

en: Show Objects in Image
sv: Visa objekt på bild

en: Center Telescope
sv: Centrera teleskop

en: Auto Stretch
sv: Automatisk utsträckning

en: High Contrast
sv: Hög kontrast

en: Equalize
sv: Utjämna

en: High Pass
sv: Högpass

en: Gaussian blur
sv: Gaussisk oskärpa

en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

en: Flip Horizontal
sv: Vänd horisontellt

en: Flip Vertical
sv: Vänd vertikalt

en: Debayer...
sv: Bayer-borttagning...

en: Show Clipping
sv: Visa beskärning

en: Center Telescope
    *No Telescopes Detected*
sv: Centrera teleskop
    *Inga teleskop detekterade*

en: Zoom To Fit
sv: Anpassa

en: View 3D Graph
sv: Visa tredimensionellt diagram

en: Mark Stars
sv: Markera stjärnor

[ctx: @title:window]
en: KStars FITS Viewer
sv: Kstars FITS-visning

en: HFR:%2 Ecc:%3 %1 star. | HFR:%2 Ecc:%3 %1 stars.
sv[0]: HFR:%2 Exc:%3 %1 stjärna.
sv[1]: HFR:%2 Exc:%3 %1 stjärnor.

en: HFR:%2, %1 star. | HFR:%2, %1 stars.
sv[0]: HFR:%2, %1 stjärna.
sv[1]: HFR:%2, %1 stjärnor.

en: Cross Hairs
sv: Hårkors

en: Clipping
sv: Beskärning

en: Equatorial Gridines
sv: Ekvatoriella hjälplinjer

en: Objects in Image
sv: Objekt på bilden

en: Pixel Gridlines
sv: Bildpunktshjälplinjer

[ctx: @title:window]
en: Open Image
sv: Öppna bild

en: Hide %1
sv: Dölj %1

en: Show %1
sv: Visa %1

en: Center Telescope
    *Ready*
sv: Centrera teleskop
    *Redo*

en: Show Equatorial Gridlines
    *No WCS Info*
sv: Visa ekvatoriella hjälplinjer
    *Ingen information om världskoordinatsystem*

en: Center Telescope
    *No WCS Info*
sv: Centrera teleskop
    *Ingen information om världskoordinatsystem*

en: Show Objects in Image
    *No WCS Info*
sv: Visa objekt i bild
    *Ingen information om världskoordinatsystem*

en: Size
sv: Storlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Width
sv: Bredd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Height
sv: Höjd

en: Equatorial Gridlines
sv: Ekvatoriella hjälplinjer

en: Unmark Stars
sv: Avmarkera stjärnor

en: Processing %1...
sv: Behandlar %1...

en: HFR Options Profile Editor
sv: Editor av HFR-alternativprofiler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FITSViewerGroup)
en: Look && Feel
sv: Utseende och känsla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Automatically display received images in the FITS Viewer
sv: Visa automatiskt mottagna bilder i FITS-visningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Use FITS viewer
sv: Använd FITS-visning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS) i18n: ectx: whatsthis, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single tab instead of multiple tabs per image.
sv: Visa alla lagrade FITS-bilder under en enda flik istället för flera flikar per bild.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS)
en: Single preview tab
sv: Enstaka förhandsgranskningsflik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowCapturedFITS)
en: Display captured FITS images from all cameras in a single FITS Viewer window instead of a dedicated window to each camera.
sv: Visa tagna FITS-bilder från alla kameror i ett enda FITS-visningsfönster istället för ett särskilt fönster för varje kamera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowCapturedFITS)
en: Single window capture
sv: Tagna i ett enda fönster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowOpenedFITS)
en: Display opened FITS images in a single FITS Viewer window instead of a dedicated window to each file.
sv: Visa öppnade FITS-bilder från alla kameror i ett enda FITS-visningsfönster istället för ett särskilt fönster för varje kamera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowOpenedFITS)
en: Single window open
sv: Öppna i ett enda fönster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFITSOnNewImage)
en: Bring the FITSViewer window to the foreground when receiving a new image
sv: Flytta FITS-visningsfönstret överst när en ny bild tas emot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFITSOnNewImage)
en: Focus on receiving an image
sv: Fokusera när en bild tas emot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowFITS)
en: Make FITS Viewer window independent from KStars
sv: Gör FITS-visarens fönster oberoende av Kstars

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Down Sampling
sv: Nedsampling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AdaptiveSampling)
en: <html><head/><body><p>Automatically down sample images based on available resources.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Nedsampla automatiskt bilder baserat på tillgängliga resurser.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdaptiveSampling)
en: Adaptive sampling
sv: Adaptiv sampling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stretchPreviewSamplingLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StretchPreviewSampling) i18n: ectx: label, entry (StretchPreviewSampling), group (Capture)
en: Set the coarseness of the preview shown when sliding the fitsviewer's stretch parameter sliders. 1 is full resolution, but can be slow, 4 would be coarse resolution and fast.
sv: Ställ in grovleken på förhandsgranskningen som visas när FITS-visningens skjutreglage för utsträckning används. Värdet 1 är fullständig upplösning, men kan vara långsamt. Värdet 4 skulle ge grov upplösning och vara snabbt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stretchPreviewSamplingLabel)
en: Stretch preview:
sv: Förhandsgranskning av utsträckning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Processing
sv: Behandlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Always apply auto stretch to images in FITS Viewer
sv: Använd alltid automatisk utsträckning av bilder i FITS-visning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Auto stretch
sv: Automatisk utsträckning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_LimitedResourcesMode)
en: <html><head/><body><p>Enable limited resource mode to turn off any resource-intensive operations:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Auto debayer</span>: Bayered images will not be debayered. Only grayscale images are shown.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Auto WCS</span>: World Coordinate System data will not be processed. WCS maps sky coordinates to image coordinates. Equatorial grid lines, object identification, and telescope slew within an image are disabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">3D Cube</span>: RGB images will not be processed. Only grayscale images are shown.</li></ul></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Aktivera begränsat resursläge för att stänga av alla resurskrävande åtgärder:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Automatisk Bayer-borttagning</span>: Bayer-borttagning görs inte för Bayer-bilder. Bara gråskalebilder visas.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Automatiskt världskoordinatsystem</span>: Världskoordinatsystemdata behandlas inte. Världskoordinatsystemet avbildar himmelskoordinater på bildkoordinater. Ekvatoriella rutlinjer, objektidentifiering och teleskopförflyttning inom en bild är inaktiverade.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Tredimensionell kub</span>: RGB-bilder behandlas inte. Bara gråskalebilder visas.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LimitedResourcesMode)
en: Limited resources mode
sv: Resursbegränsningsläge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDebayer)
en: Automatically debayer captured image if it contains a bayer pattern
sv: Automatisk Bayer-borttagning för en tagen bild om den innehåller ett Bayer-mönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDebayer)
en: Auto debayer
sv: Automatisk Bayer-borttagning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoWCS)
en: <html><head/><body><p>Automatically load World-Coordinate-System (WCS) data when opening a FITS file.</p><p><span style=" font-weight:600;">Warning: Only enable this option on very fast machines as it can lead to unpredictable behavior resulting in crashes on slower machines.</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Läs automatiskt in världskoordinatsystem (WCS)-data när en FITS-fil öppnas.</p><p><span style=" font-weight:600;">Varning: Aktivera bara alternativet på mycket snabba datorer, eftersom det kan leda till oförutsägbart beteende som resulterar i krascher på långsammare datorer.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoWCS)
en: Auto WCS
sv: Automatiskt världskoordinatsystem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Auto3DCube)
en: Process 3D (RGB) FITS images. If unchecked, only first channel is processed.
sv: Behandla tredimensionella (RGB) FITS-bilder. Om avmarkerad, behandlas bara den första kanalen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Auto3DCube)
en: 3D cube
sv: Tredimensionell kub

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_NonLinearHistogram)
en: <html><head/><body><p>Display histogram for the stretched non-linear image.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa histogram för den utsträckta icke-linjära bilden.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NonLinearHistogram)
en: Non linear histogram
sv: Icke-linjärt histogram

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoHFR)
en: Compute the HFR of images loaded into fitsviewer.
sv: Beräkna HFR för bilder inlästa i FITS-visningsfönstret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoHFR)
en: Auto compute HFR
sv: Beräkna HFR automatiskt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_QuickHFR)
en: When computing the HFR, run it quickly by only looking at 25% of the image.
sv: När HFR beräknas, gör det snabbt genom att bara titta på 25 % av bilden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_QuickHFR)
en: Quick HFR
sv: Snabb HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, hfrSepLabel)
en: Set the StellarSolver SEP profile for Capture-image HFR calculations.
sv: Använd StellarSolver SEP-profil för HFR-beräkningar av tagna bilder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hfrSepLabel)
en: HFR SEP profile:
sv: HFR SEP-profil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: DE
sv: DEK

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: PixScale
sv: Bildpunktsskala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Solution
sv: Lösning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Solve Image
sv: Lös bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optionsB)
en: Solve Options
sv: Lösningsalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logB)
en: Display Log
sv: Visa logg

en: Pixel Values
sv: Bildpunktsvärden

en: Couldn't initialize the OpenGL context.
sv: Kunde inte initiera OpenGL-sammanhang.

[ctx: @title:window]
en: View Star Profile
sv: Visa stjärnprofil

en: Maximum Value on the graph
sv: Diagrammets maximala värde

en: Cuttoff Maximum for eliminating hot pixels and bright stars.
sv: Maximalt gränsvärde för att eliminera döda bildpunkter och ljusstarka stjärnor.

en: Enable or Disable the Max Value Cutoff
sv: Aktivera eller inaktivera maximalt gränsvärde

en: Toggle Cutoff
sv: Ändra gränsvärde

en: Sets the Minimum Value on the graph
sv: Ställer in diagrammets minimala värde

en: Sets the Maximum Value on the graph
sv: Ställer in diagrammets maximala värde

en: Sets the Cuttoff Maximum for eliminating hot pixels and bright stars.
sv: Ställer in maximalt gränsvärde för att eliminera döda bildpunkter och ljusstarka stjärnor.

en: Cut
sv: Begränsa

en: Minimum Value on the graph
sv: Diagrammets minimala värde

en: AutoScale
sv: Automatisk skalning

en: Automatically scales the sliders for the subFrame.
    Uncheck to leave them unchanged when you pan around.
sv: Skalar automatiskt skjutreglagen för delramen.
    Avmarkera för att lämna dem oförändrade vid panorering.

en: Hides and shows the scaling side panel
sv: Döljer eller visar sidopanelen för skalning

en: Changes the type of selection
sv: Ändrar typ av markering

en: Item
sv: Objekt

en: Toggles the slice view when horizontal or vertical items are selected
sv: Ändrar skivvisningen när horisontella eller vertikala objekt markeras

en: Shows the x, y coordinates of star centers in the frame
sv: Visar x- och y-koordinater för stjärnornas centrum i ramen

en: Shows the HFR of stars in the frame
sv: Visar stjärnornas HFR i ramen

en: Shows the peak values of star centers in the frame
sv: Visar toppvärden för stjärnornas centrum i ramen

en: Changes the sample size shown in the graph
sv: Ändrar samplingsstorleken som visas i diagrammet

en: Zooms the view to preset locations.
sv: Zoomar vyn till förinställda platser.

en: ZoomTo:
sv: Zooma till:

en: Front
sv: Längst fram

en: Front High
sv: Längst uppe

en: Overhead
sv: Rakt ovanför

en: Iso. L
sv: Iso. V

en: Iso. R
sv: Iso. H

en: Selected
sv: Markerad

en: Hides and shows the Vertical and Horizontal Selection Sliders
sv: Döljer eller visar de vertikala och horisontella markeringsreglagen

en: Selects the Vertical Value
sv: Väljer det vertikala värdet

en: Selects the Horizontal Value
sv: Väljer det horisontella värdet

en: Vertical:
sv: Vertikalt:

en: Horizontal:
sv: Horisontellt:

en: Zooms automatically as the sliders change
sv: Zoomar automatiskt när reglagen ändras

en: Changes the color scheme
sv: Ändrar färgschemat

en: Cut: %1
sv: Begränsa: %1

en: Selected Pixel: (%1, %2): %3
sv: Markerad bildpunkt: (%1, %2): %3

en: Cut Disabled
sv: Begränsning inaktiverad

en: Star %1:
sv: Stjärna %1:

en: Peak: %1
sv: Topp: %1

en: Star %1
sv: Stjärna %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Bitpix
sv: Bitpunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Mean
sv: Medelvärde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Std. Dev
sv: Std.avvik

en: Show Capture Process Information
sv: Visa information om tagningsprocessen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
sv: Visa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
sv: Källor

[ctx: @title:window]
en: HiPS Offline Storage
sv: HiPS-lagring i nerkopplat läge

en: HiPS Update
sv: HiPS-uppdatering

en: Downloading HiPS sources...
sv: Laddar ner HiPS-källor...

en: Error downloading HiPS sources: %1
sv: Fel vid nerladdning av HiPS-källor: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_HIPSNetCache)
en: Cache space on hard disk used to store HiPS images.
sv: Cachestorlek på hårddisk använd för att lagra HIPS-bilder.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_HIPSMemoryCache)
en: Cache space in RAM used to store HiPS images.
sv: Cachestorlek i minnet använd för att lagra HIPS-bilder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Memory:
sv: Minne:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSUseOfflineSource)
en: Do not download HiPS from Internet. Use DSS offline storage path to load all data.
sv: Ladda inte ner HiPS från Internet. Använd DSS nerkopplad lagringssökväg för att läsa in all data.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSUseOfflineSource)
en: DSS Offline Source
sv: DSS nerkopplad källa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSShowGrid)
en: Show HiPS grid
sv: Visa HiPS-rutnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSPanning)
en: Show HiPS While Panning
sv: Visa HiPS under panorering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSBiLinearInterpolation)
en: Linear interpolation
sv: Linjär interpolation

en: Could not connect to the Web Manager
sv: Kunde inte ansluta till webbhanteraren

en: Invalid response from Web Manager
sv: Ogiltigt svar från webbhanterare

en: Web Manager Status: Online
sv: Webbhanterarens status: uppkopplad

en: Active Profile: %1
sv: Aktiv profil: %1

en: Web Manager Status: Offline
sv: Webbhanterarens status: Nerkopplad

en: Web Manager Status:
sv: Webbhanterarens status:

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2 to JPEG.
sv: Kan inte hitta dcraw och cjpeg. Installera nödvändiga verktyg för att konvertera CR2 till JPEG.

en: Label already exists. Label must be unique.
sv: Beteckningen finns redan. En beteckning måste vara unik.

en: Failed to add new driver. Is the label unique?
sv: Misslyckades lägga till en ny drivrutin. Är beteckningen unik?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
sv: Drivrutin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Family:
sv: Familj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Executable:
sv: Körbart program:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
sv: Beteckning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Manufacturer:
sv: Tillverkare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
sv: Lägg till ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>To create an <span style=" font-weight:600;">Alias</span> from an existing driver, select an existing driver and then only change the <span style=" font-weight:600;">Label </span>then press<span style=" font-weight:600;"> Add.</span></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>För att skapa ett <span style=" font-weight:600;">alias</span> för en befintlig drivrutin, markera en befintlig drivrutin och ändra därefter bara <span style=" font-weight:600;">Beteckning </span>och klicka på <span style=" font-weight:600;"> Lägg till.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>KStars must be restarted for new drivers to take effect.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Kstars måste startas om för att nya drivrutiner ska få effekt.</p></body></html>

[ctx: @title:window]
en: Device Manager
sv: Enhetshanterare

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
sv: Drivrutinen %1 kör redan. Vill du starta om den?

en: Cannot start INDI server: port error.
sv: Kan inte starta INDI-server: portfel.

en: Invalid port entry: %1
sv: Ogiltig port: %1

en: Connected to INDI server
sv: Ansluten till INDI-server

en: Unable to find INDI drivers directory: %1
    Please make sure to set the correct path in KStars configuration
sv: Kunde inte hitta katalogen för INDI-drivrutiner: %1
    Försäkra dig om att rätt sökväg är angiven i Kstars inställningar.

en: Failed to open INDI Driver file: %1
sv: Misslyckades öppna INDI-drivrutinfilen: %1

[ctx: @title:window]
en: Add Host
sv: Lägg till värddator

en: Error: the port number is invalid.
sv: Fel: portnumret är ogiltigt.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
sv: Värddator: %1 Port: %2 finns redan.

[ctx: @title:window]
en: Modify Host
sv: Ändra värddator

en: You need to disconnect the client before removing it.
sv: Du måste koppla ner klienten innan den kan tas bort.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
sv: Är du säker på att du vill ta bort klienten %1?

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
sv: Kan inte skriva till filen 'indihosts.xml'
    Inga ändringar av inställningarna för INDI-värddatorer kommer att sparas.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
sv: Enhetshanterare

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
sv: Lokal/Server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
sv: Enhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
sv: Läge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
sv: Serverlogg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
sv: Lokal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
sv: Kör tjänst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
sv: Stoppa tjänst

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
sv: Klient

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
sv: Värddatorer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addB)
en: Add...
sv: Lägg till...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
sv: Ändra...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
sv: Anslutning

[ctx: @title:window]
en: INDI Control Panel
sv: INDI-inställningsruta

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
sv: Ingen INDI-enhet kör för närvarande. För att köra enheter, välj enheter i inställningsrutan för enheter i menyn Enheter.

en: Video Recording Stopped
sv: Videoinspelning stoppad

en: Video Recording Started
sv: Videoinspelning startad

en: Failed writing image to %1
    Please check folder, filename & permissions.
sv: Misslyckades skriva bild till %1
    Kontrollera katalog, filnamn och rättigheter.

en: Image Write Failed
sv: Bildskrivning misslyckades

en: %1 file saved to %2
sv: %1 fil sparad till %2

en: Image file is received
sv: Bildfil har tagits emot

en: %1 Preview
sv: Förhandsgranskning av %1

en: Moving clockwise
sv: Flyttar medurs

en: Moving counter clockwise
sv: Flyttar moturs

en: UnParking
sv: Frigör

en: Dome parking is in progress
sv: Håller på att parkera kupol

en: Dome unparking is in progress
sv: Håller på att frigöra kupol

en: Dome parked
sv: Kupol parkerad

en: Dome unparked
sv: Kupol frigjord

en: Shutter closing is in progress
sv: Håller på att stänga lucka

en: Shutter opening is in progress
sv: Håller på att öppna lucka

en: Shutter closed
sv: Lucka stängd

en: Shutter opened
sv: Lucka öppnad

en: Add Host
sv: Lägg till värddator

en: Modify Host
sv: Ändra värddator

en: INDI DATA STREAM
sv: INDI-DATASTRÖM

en: Cannot open file %1 for reading
sv: Kan inte öppna filen %1 för läsning

en: Not enough memory for file %1
sv: Inte tillräckligt med minne för filen %1

en: INDI Server Message
sv: INDI-servermeddelande

en: Mount is slewing to target location
sv: Stativ förflyttas till målposition

en: Mount arrived at target location
sv: Stativ har nått målposition

en: Mount motion was aborted
sv: Stativförflyttningen avbröts

en: Mount parking failed
sv: Fel vid parkering av stativ

en: Mount parking is in progress
sv: Håller på att parkera stativ

en: Mount unparking is in progress
sv: Håller på att frigöra stativ

en: Mount parked
sv: Stativ parkerat

en: Mount unparked
sv: Stativ frigjort

en: Warning! Looking at the Sun without proper protection can lead to irreversible eye damage!
sv: Varning: Att titta på solen utan ordentligt skydd kan leda till irreversibla ögonskador!

en: Sun Warning
sv: Solvarning

en: Requested altitude %1 is outside the specified altitude limit boundary (%2,%3).
sv: Begärd elevation %1 är utanför den angivna elevationsgränsen (%2, %3).

en: Requested altitude is below the horizon. Are you sure you want to proceed?
sv: Den begärda elevationen är under horisonten. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Telescope Motion
sv: Teleskoprörelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
sv: Tid

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
sv: Aktivera binär dataöverföring från drivrutin till Kstars och tvärtom.

en: Upload
sv: Ladda upp

en: GPS Location
sv: GPS-plats

en: Mount Location
sv: Stativplats

en: Data file saved to %1
sv: Datafil sparad till %1

en: Driver %1 failed to start on the remote INDI server.
sv: Drivrutinen %1 misslyckades starta på INDI-fjärrserver.

en: Internal or external INDI server?
sv: Intern eller extern INDI-server?

en: Internal or external INDI drivers?
sv: Interna eller externa INDI-drivrutiner?

en: You need to restart KStars for this change to take effect.
sv: Du måste starta om Kstars för att ändringarna ska få effekt.

[ctx: @title:window]
en: FITS Default Directory
sv: FITS-standardkatalog

[ctx: @title:window]
en: INDI Drivers Directory
sv: INDI-drivrutinkatalog

[ctx: @title:window]
en: Select INDIHub Agent
sv: Välj INDIHub-gränssnitt

en: %1 is not a valid INDI server binary.
sv: %1 är inte ett giltigt INDI-server binärprogram.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiServerIsInternal)
en: INDI Server binary is internal to the application bundle
sv: INDI-serverns binärfil är intern i applikationspacken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
sv: Förvald INDI-videoport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_2)
en: INDI server:
sv: INDI-server:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiServer)
en: Path to the indiserver binary
sv: Sökväg till indiserver binärfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiDriversAreInternal)
en: INDI Drivers are internal to the application bundle
sv: INDI-drivrutinerna är interna i applikationspacken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: INDI drivers XML directory:
sv: XML-katalog för INDI-drivrutiner:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiDriversDir)
en: Path to the INDI drivers XML directory
sv: sökväg till INDI-drivrutinernas XML-katalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: INDIHub agent:
sv: INDIHub-gränssnitt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
sv: Anger var nya FITS-bilder sparas när de väl är inlästa och nerladdade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
sv: FITS-standardkatalog:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, autoGroup)
en: Select time and location synchronization settings between KStars and INDI Devices
sv: Välj inställningar av tid- och platssynkronisering mellan Kstars och INDI

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoGroup)
en: Time && Location Updates
sv: Tid- och platsuppdateringar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useKStarsSource)
en: <html><head/><body><p>KStars is the master source for time and location settings. All INDI devices time and locations settings are synchronized to KStars settings.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Kstars är huvudkällan för tid- och platsinställningar. Alla INDI-enheters tid- och platsinställningar synkroniseras med Kstars inställningar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useKStarsSource)
en: KStars updates all devices
sv: Kstars uppdaterar alla enheter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Enable time synchronization upon connection between KStars and INDI
sv: Aktivera tidsynkronisering vid anslutning mellan Kstars och INDI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Synchronize KStars date and time automatically from the update source.
sv: Synkronisera Kstars datum och tid automatiskt från uppdateringskällan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useMountSource)
en: <html><head/><body><p>Mount handset is the master source of time and location settings. KStars time and location settings are synchronized with controller settings.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Stativets handenhet är huvudkällan för tid- och platsinställningar. Kstars tid- och platsinställningar synkroniseras med GPS- eller stativinställningar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useMountSource)
en: Mount updates KStars
sv: Stativ uppdaterar Kstars

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useGeographicUpdate)
en: Enable geographic location synchronization upon connection between KStars and INDI
sv: Aktivera synkronisering av geografisk plats vid anslutning mellan Kstars och INDI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useGeographicUpdate)
en: Synchronize KStars location settings from the update source.
sv: Synkronisera Kstars platsinställningar från uppdaterad källa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useGeographicUpdate)
en: Location
sv: Plats

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useGPSSource)
en: <html><head/><body><p>GPS driver is the master source of time and location settings. KStars time and location settings are synchronized with GPS settings.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>GPS-drivrutinen är huvudkällan för tid- och platsinställningar. Kstars tid- och platsinställningar synkroniseras med GPS-inställningar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useGPSSource)
en: GPS updates KStars
sv: GPS uppdaterar Kstars

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
sv: Ange portintervall som INDI-servern ska binda till när nya drivrutiner startas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Transfer buffer (MB):
sv: Överföringsbuffert (MB):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Port from:
sv: Port från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port to:
sv: Port till:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
sv: Visa teleskopets position på himmelskartan

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
sv: Visa en teleskopmarkör på himmelskartan för att kunna följa teleskopets rörelse över himlen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: &Telescope crosshair
sv: &Teleskopets hårkors

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI) i18n: ectx: whatsthis, entry (messageNotificationINDI), group (indi)
en: Show INDI messages as desktop notifications instead of dialogs.
sv: Visa INDI-meddelanden som skrivbordsunderrättelser istället för dialogrutor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI)
en: Message notifications
sv: Meddelandeunderrättelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Show INDI Logs...
sv: Visa INDI-loggar...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, recordingOptions)
en: Recording Options
sv: inspelningsalternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordDurationR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, durationSpin)
en: Record stream for specified duration in seconds
sv: Spela in strömmen under angiven längd i sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Record:
sv: Spela in:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, recordDirectoryEdit)
en: <html><head/><body>
    <p>Set SER video <b>remote</b> directory name. If INDI server is running locally, then a local directory can be selected. However, if you are connected to a remote INDI server, then the directory must be a valid directory on the remote file system where it is saved.</p>
    <p>Record directories may contain some patterns to make them dynamic:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> for the date in YYYY-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> for time in HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> for ISO8601 time stamp.</li>
    <li><b>_F_</b> for filter name, if any.</li>
    </ul>
    </body></html>
sv: <html><head/><body>
    <p>Ange <b>fjärrkatalognamn</b> för SER-video. Om INDI-servern kör lokalt, kan en lokal katalog väljas. Om ansluten till en INDI-fjärrserver, måste dock katalogen vara en giltig katalog på fjärrfilsystemet där den sparas.</p>
    <p>Inspelningskataloger kan innehålla vissa mönster för att göra dem dynamiska:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> för datum med formatet ÅÅÅÅ-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> för tiden med formatet TT:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> för en ISO8601 tidsstämpel.</li>
    <li><b>_F_</b> för filternamn, om något används.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
sv: Spela/paus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, recordFilenameEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body>
    <p>Set SER video file name. Record files may contain some patterns to make them dynamic:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> for the date in YYYY-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> for time in HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> for ISO8601 time stamp.</li>
    <li><b>_F_</b> for filter name, if any.</li>
    </ul>
    </body></html>
sv: <html><head/><body>
    <p>Ange SER-videofilnamn. Inspelade filer kan innehålla vissa mönster för att göra dem dynamiska:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> för datum med formatet ÅÅÅÅ-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> för tiden med formatet TT:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> för en ISO8601 tidsstämpel.</li>
    <li><b>_F_</b> för filternamn, om något används.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordFramesR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, framesSpin)
en: Record stream until this many frames are captured
sv: Spela in strömmen tills så här många bildrutor har lagrats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordFramesR)
en: Frames
sv: Bildrutor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordUntilStoppedR)
en: Record stream until manually stopped
sv: Spela in strömmen tills manuellt stoppad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordUntilStoppedR)
en: Until Stopped
sv: Tills stoppad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File name
sv: Filnamn

en: INDI server failed to start: %1
sv: INDI-servern misslyckades starta: %1

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
sv: Drivrutinen %1 hittades inte på systemet. Se till att paketet som tillhandahåller binärfilen '%1' är installerat.

en: INDI Driver <b>%1</b> crashed. Restart it?
sv: INDI-drivrutin <b>%1</b> kraschade. Starta om den?

en: Driver crash
sv: Drivrutinkrasch

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
sv: Videoström

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, recordB)
en: Start recording
sv: Starta inspelning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Recording options
sv: inspelningsalternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset frame
sv: Återställ ruta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, debayerB)
en: Toggle debayer
sv: Visa eller dölj Bayer-borttagning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: Zoom level
sv: Zoomnivå

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, NSSlider)
en: Move zoomed view Up/Down
sv: Flytta zoomat område uppåt eller neråt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, WESlider)
en: Move zoomed view Left/Right
sv: Flytta zoomat område åt vänster eller höger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetFrameDurationSpin)
en: Video frame duration in seconds
sv: Videobildens längd i sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame (s)
sv: Bildruta (s)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, changeFPSB)
en: Apply FPS and restart stream
sv: Verkställ bilder/s och starta om ström

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: FPS:
sv: Bilder/s:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, avgFPS)
en: Average FPS
sv: Medelvärde av bilder/s

[ctx: @title:window]
en: SER Record Directory
sv: SER-inspelningskatalog

[ctx: @title:window]
en: %1 Live Video
sv: %1 direktsänd video

en: Stop recording
sv: Stoppa inspelning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
sv: Teleskopguide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
sv: &Avbryt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
sv: Till&baka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intoPageLabel)
en: Welcome to the <b>KStars Telescope Setup Wizard</b>
    <br><br>
    This Wizard will help you to connect to your telescope and control it from KStars. You will be asked to verify some basic information.
    <br>
    <br>You can get extended information on telescope support in KStars by pressing the <tt>help</tt> button at any point during the Wizard.
    <br><br>
    Please click next to continue.
sv: Välkommen till <b>Kstars guide för teleskopinställning</b>
    <br><br>
    Guiden hjälper dig ansluta och styra ditt teleskop från Kstars. Du blir tillfrågad om att ange viss grundläggande information.
    <br>
    <br>Du kan få ytterligare information om stöd för teleskop i Kstars genom att trycka på <tt>hjälpknappen</tt> var som helst i guiden.
    <br><br>
    Klicka på nästa för att fortsätta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
sv: <h3>1. Teleskopmärke</h3>
    
    Välj ditt teleskopmärke i listan nedan. Klicka på nästa när du har valt märke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
sv: <b>Tips</b>
    <br>Vissa teleskop av annat märke än Meade stöder en delmängd av LX200-kommandouppsättningen. Välj <b>LX200 Basic</b> för att styra sådana teleskop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
sv: <h3>2. Rikta in teleskopet</h3>
    
    Du måste rikta in teleskopet innan du kan styra det från Kstars på  rätt sätt. Titta i teleskopets handbok för att hitta inriktningsinstruktioner.
    <br><br>
    Efter du har lyckats med inriktningen, anslut teleskopets RS232-gränssnitt till datorns serie- eller USB-port.
    <br><br><br>Klicka på nästa för att fortsätta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
sv: <h3>3. Kontrollera lokala inställningar</h3>
    
    Kontrollera om följande tid, datum och plats är riktiga. Om någon av inställningarna är felaktig, kan du rätta dem med knapparna <tt>Ställ in tid</tt> och <tt>Ange plats</tt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
sv: <b>Plats</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
sv: <b>Tid</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
sv: <b>Datum</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
sv: Ställ in tid...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
sv: Ställ in plats...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portPageLabel)
en: <h3>4. Determine Connection Port</h3>
    
    Enter the port number your telescope is connected to. If you only have one serial port in your computer, the port is usually <tt>/dev/ttyUSB0</tt>
    <br><br>If you are unsure about the port number, you can leave the field empty and KStars will try to scan the ports for attached telescopes. Beware that the autoscan process might take a few minutes to complete.
sv: <h3>4. Bestäm anslutningsport</h3>
    
    Skriv in portnumret som teleskopet är anslutet till. Om du bara har en serieport på datorn, är den oftast <tt>/dev/ttyUSB0</tt>.
    <br><br>Om du är osäker på portnumret, kan du lämna fältet tomt så försöker Kstars avsöka portar för att hitta anslutna teleskop. Observera att den automatiska avsökningsprocessen kan ta några minuter att utföra.

en: Are you sure you want to cancel?
sv: Är du säker på att du vill avbryta?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
sv: Vänta medan Kstars avsöker kommunikationsportar för att hitta anslutna teleskop.
    Proceduren kan ta några minuter att utföra.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
sv: Vänta medan Kstars försöker ansluta till ditt teleskop...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
sv: Tyvärr kunde inte Kstars hitta något anslutet teleskop. Kontrollera inställningarna och försök igen.

en: Telescope Wizard completed successfully.
sv: Teleskopguiden avslutades med lyckat resultat.

en: Rise time: %1
sv: Uppgångstid: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
sv: Nedgångstid: %1

en: No rise time: Circumpolar
sv: Ingen uppgångstid: polär bana

en: No set time: Circumpolar
sv: Ingen nedgångstid: polär bana

en: No rise time: Never rises
sv: Ingen uppgångstid: går aldrig upp

en: No set time: Never rises
sv: Ingen nedgångstid: går aldrig upp

en: Transit time: %1
sv: Övergångstid: %1

en: Empty sky
sv: Tom himmel

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
sv: Visa bild från SDSS

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
sv: Visa bild från DSS

en: star
sv: stjärna

en: Solar system object
sv: Objekt i solsystemet

en: satellite
sv: satellit

en: Velocity: %1 km/s
sv: Hastighet: %1 km/s

en: Altitude: %1 km
sv: Elevation: %1 km

en: Range: %1 km
sv: Avstånd: %1 km

en: Center && Track
sv: Centrera och följ

en: Angular Distance To...            [
sv: Vinkelavstånd till...            [

en: Starhop from here to...
sv: Stjärnhoppa härifrån till...

en: Copy TLE to Clipboard
sv: Kopiera TLE till klippbordet

en: Remove Label
sv: Ta bort beteckning

en: Attach Label
sv: Lägg till beteckning

en: Select this object
sv: Välj det här objektet

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
sv: Information

en: Copy Coordinates
sv: Kopiera koordinater

en: Remove From Observing WishList
sv: Ta bort från listan med observationsönskemål

en: Add to Observing WishList
sv: Lägg till i listan med observationsönskemål

en: Remove Trail
sv: Ta bort spår

en: Add Trail
sv: Lägg till spår

en: Simulate Eyepiece View
sv: Simulera okularets synfält

en: View in XPlanet
sv: Visa i XPlanet

en: View in What's Interesting
sv: Visa i Vad är intressant

en: Add Flag...
sv: Lägg till flagga...

en: Edit Flag
sv: Redigera flagga

en: Delete Flag
sv: Ta bort flagga

en: Edit Flag...
sv: Redigera flagga...

en: Delete Flag...
sv: Ta bort flagga...

en: Image Resources
sv: Bildresurser

en: Web Links
sv: Webblänkar

en: Remove From Local Catalog
sv: Ta bort från lokal katalog

[ctx: Move mount to target]
en: Goto
sv: Gå till

[ctx: Synchronize mount to target]
en: Sync
sv: Synkronisera

en: Track satellite
sv: Följ satellit

en: Goto && Set As Parking Position
sv: Gå till och ange som parkeringsposition

en: Find Telescope
sv: Hitta teleskop

[ctx: @title:window]
en: KStars
sv: Kstars

en: Stop &Tracking
sv: Stoppa &följning

en: Switch to Star Globe View (Equatorial &Coordinates)
sv: Byt till stjärnglob (ekvatoriella &koordinater)

en: Switch to Horizonal View (Horizontal &Coordinates)
sv: Byt till horisontell vy (horisontella &koordinater)

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
sv: Tidsinformationsrutans position.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
sv: Tidsinformationsrutans skärmkoordinater.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
sv: Fokusinformationsrutans position.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
sv: Fokusinformationsrutans skärmkoordinater.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
sv: Den geografiska informationsrutans position.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
sv: Den geografiska informationsrutans skärmkoordinater.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
sv: Är tidsinformationsrutan i "upprullat" tillstånd?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
sv: Om sann, visar tidsinformationsrutan bara den översta informationsraden.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
sv: Är fokusinformationsrutan i "upprullat" tillstånd?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
sv: Om sann, visar fokusinformationsrutan bara den översta informationsraden.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
sv: Är den geografiska informationsrutan i "upprullat" tillstånd?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
sv: Om sann, visar den geografiska informationsrutan bara den översta informationsraden.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
sv: Övergripande alternativ för att visa eller dölja alla informationsrutor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
sv: Visa eller dölj alla tre informationsrutor.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
sv: Visa tidsinformationsrutan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
sv: Visar eller döljer tidsinformationsrutan.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
sv: Visa fokusinformationsrutan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
sv: Visar eller döljer fokusinformationsrutan.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
sv: Visa den geografiska informationsrutan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
sv: Visar eller döljer den geografiska informationsrutan.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
sv: Tidsinformationsrutans förankringsvärde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyTimeBox), group (GUI)
en: Is the Time InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
sv: Är tidsinformationsrutan förankrad vid en fönsterkant? 0 = inte förankrad, 1 = förankrad vid högerkant, 2 = förankrad vid underkant, 3 = förankrad vid underkant och högerkant.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Is the Focus InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
sv: Är fokusinformationsrutan förankrad vid en fönsterkant? 0 = inte förankrad, 1 = förankrad vid högerkant, 2 = förankrad vid underkant, 3 = förankrad vid underkant och högerkant.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
sv: Den geografiska informationsrutans förankringsvärde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Is the Geographic Location InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
sv: Är den geografiska informationsrutan förankrad vid en fönsterkant? 0 = inte förankrad, 1 = förankrad vid högerkant, 2 = förankrad vid underkant, 3 = förankrad vid underkant och högerkant.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
sv: Visa statusraden?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
sv: Visa eller dölj statusraden.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
sv: Visa elevation/azimut-koordinater i statusraden?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
sv: Visa eller dölj muspekarens horisontella koordinater i statusraden.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
sv: Visa RA/Dek-koordinater i statusraden?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Toggle display of the Equatorial coordinates of the mouse cursor at the current epoch in the status bar.
sv: Visa eller dölj muspekarens ekvatoriella koordinater för aktuell epok i statusraden.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJ2000RADecField), group (GUI)
en: Display J2000.0 RA/Dec coordinates in the statusbar?
sv: Visa J2000.0 RA/Dek-koordinater i statusraden?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJ2000RADecField), group (GUI)
en: Toggle display of the Equatorial coordinates of the mouse cursor at the standard epoch in the status bar.
sv: Visa eller dölj muspekarens ekvatoriella koordinater för standardepoken i statusraden.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSensorFOV), group (GUI)
en: Display CCD sensor angular size on the sky map?
sv: Visa CCD-sensorns vinkelstorlek på himmelskartan?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
sv: Huvudfönstrets bredd, i bildpunkter

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
sv: Huvudfönstrets höjd, i bildpunkter

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
sv: Kör startguiden när Kstars startas?

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentTheme), group (GUI)
en: Current application theme
sv: Nuvarande programtema

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
sv: Filnamn på egendefinierade objektkataloger.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
sv: Lista med filnamn på kataloger över egna objekt.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
sv: Lista med val för att visa egna objektkataloger.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
sv: Lista med heltal som väljer att visa varje egen objektkatalog eller inte (alla världen skilda från noll anger att objekten i katalogen kommer att visas).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List for displaying custom object catalogs.
sv: Lista för att visa egna objektkataloger.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List of names for which custom catalogs are to be displayed.
sv: Lista med namn som egna kataloger ska visas för.

note: i18n: ectx: label, entry (ResolveNamesOnline), group (Catalogs)
en: Resolve names using online services.
sv: Matcha namn med nättjänster.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ResolveNamesOnline), group (Catalogs)
en: Names of objects entered into the find dialog are resolved using online services and stored in the database. This option also toggles the display of such resolved objects on the sky map.
sv: Namn på objekt som skrivs in i sökdialogrutan matchas genom att använda nättjänster och lagras i databasen. Alternativet ändrar också visningen för sådana matchade objekt på himmelskartan.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOCachePercentage), group (Catalogs)
en: Percentage of the sky to cache DSOs for.
sv: Procent av himmeln som avlägsna himmelsobjekt ska lagras för.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSOCachePercentage), group (Catalogs)
en: The DSOs are loaded from a sqlite database and
             cached in memory. This setting regulates how much of the DSOs
             will be cached. Turning this value up yields better
             performance at the cost of memory.
sv: Avlägsna himmelsobjekt läses in från en sqlite databas
             och lagras i minnet. Inställningen kontrollerar hur många
             av de avlägsna himmelsobjekten som lagras. Att öka värdet
             ger bättre prestanda på bekostnad av minne.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOMinZoomFactor), group (Catalogs)
en: Minimum zoom level to render DeepSkyObjects.
sv: Minimal zoomnivå för att återge avlägsna himmelsobjekt.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOCatalogFilename), group (Catalogs)
en: The filename of the DSO catalog.
sv: Filnamnet på katalogen över avlägsna himmelsobjekt.

note: i18n: ectx: label, entry (DSODefaultCatalogFilename), group (Catalogs)
en: The filename of the default DSO catalog (OpenNGC).
sv: Filnamn på den förvalda katalogen över avlägsna himmelsobjekt (OpenNGC).

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowWidth), group (indi)
en: INDI window width
sv: INDI-fönsterbredd

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowHeight), group (indi)
en: INDI window height
sv: INDI-fönsterhöjd

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
sv: Uppdatera geografisk plats automatiskt?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
sv: Uppdatera tid och datum automatiskt?

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowINDI), group (indi)
en: Make INDI Control Panel window independent of KStars main window
sv: Gör INDI-inställningsruta oberoende av Kstars huvudfönster

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
sv: Rita hårkors för teleskopets position på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
sv: Välj att visa ett hårkors centrerat på positionen där teleskopet pekar på Kstars himmelskarta eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
sv: Visa INDI-meddelanden i statusraden?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
sv: Visa eller dölj INDI-meddelanden i Kstars statusrad.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveFocusImages), group (indi)
en: Save autofocus images on disk?
sv: Spara automatiska fokuseringsbilder på disk?

note: i18n: ectx: label, entry (messageNotificationINDI), group (indi)
en: INDI message notifications
sv: INDI-meddelandeunderrättelser

note: i18n: ectx: label, entry (useKStarsSource), group (indi)
en: Use KStars time and location for synchronization?
sv: Använd Kstars tid och plats för synkronisering?

note: i18n: ectx: label, entry (useMountSource), group (indi)
en: Use mount time and location for synchronization?
sv: Använd stativets tid och plats för synkronisering?

note: i18n: ectx: label, entry (useGPSSource), group (indi)
en: Use GPS time and location for synchronization?
sv: Använd GPS tid och plats för synkronisering?

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
sv: FITS-standardkatalog

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
sv: Standardplatsen för lagrade FITS-filer

note: i18n: ectx: label, entry (serverTransferBufferSize), group (indi)
en: INDI Server Transfer Buffer
sv: INDI-serverns överföringsbuffert

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverTransferBufferSize), group (indi)
en: Allows drivers to queue buffers not exceeding this size in MB
sv: Tillåter drivrutiner att köa buffertar som inte överskrider storleken i MB

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
sv: INDI-serverns startport

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
sv: INDI-servern försöker binda till portar med början från den här porten

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
sv: INDI-serverns slutport

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
sv: INDI-servern försöker binda till portar med slut vid den här porten

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
sv: Sökväg till INDI-serverns binärfil

note: i18n: ectx: label, entry (INDIHubAgent), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (INDIHubAgent), group (indi)
en: PATH to indihub-agent binary
sv: Sökväg till INDIHub-gränssnittets binärfil

note: i18n: ectx: label, entry (indiServerIsInternal), group (indi)
en: Internal or External INDI Server?
sv: Intern eller extern INDI-server?

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
sv: Sökväg till INDI-drivrutinerna

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversAreInternal), group (indi)
en: Internal or External Astrometry Solver?
sv: Internt eller externt lösningsverktyg för astrometri?

note: i18n: ectx: label, entry (streamWindowWidth), group (indi)
en: Video streaming window width
sv: Fönsterbredd för strömmad video

note: i18n: ectx: label, entry (streamWindowHeight), group (indi)
en: Video streaming window height
sv: Fönsterhöjd för strömmad video

note: i18n: ectx: label, entry (INDIMountLogging), group (indi)
en: Enable INDI Mount logging
sv: Aktivera INDI stativloggning

note: i18n: ectx: label, entry (INDIFocuserLogging), group (indi)
en: Enable INDI Focuser logging
sv: Aktivera INDI fokuseringsloggning

note: i18n: ectx: label, entry (INDICCDLogging), group (indi)
en: Enable INDI CCD logging
sv: Aktivera INDI CCD-loggning

note: i18n: ectx: label, entry (INDIFilterWheelLogging), group (indi)
en: Enable INDI Filter Wheel logging
sv: Aktivera INDI filterhjulsloggning

note: i18n: ectx: label, entry (INDIDomeLogging), group (indi)
en: Enable INDI Dome logging
sv: Aktivera INDI kupolloggning

note: i18n: ectx: label, entry (INDIDetectorLogging), group (indi)
en: Enable INDI Detector logging
sv: Aktivera INDI detektorloggning

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWeatherLogging), group (indi)
en: Enable INDI Weather logging
sv: Aktivera INDI väderloggning

note: i18n: ectx: label, entry (INDIAuxiliaryLogging), group (indi)
en: Enable INDI Auxiliary logging
sv: Aktivera INDI extraloggning

note: i18n: ectx: label, entry (INDIRotatorLogging), group (indi)
en: Enable INDI Rotator logging
sv: Aktivera INDI rotatörsloggning

note: i18n: ectx: label, entry (INDIGPSLogging), group (indi)
en: Enable INDI GPS logging
sv: Aktivera INDI GPS-loggning

note: i18n: ectx: label, entry (INDIAOLogging), group (indi)
en: Enable INDI Adaptive Optics logging
sv: Aktivera INDI adaptiv optikloggning

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
sv: En geografisk plats stadsnamn.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
sv: Namn på staden för nuvarande geografiska plats.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
sv: En geografisk plats regionnamn.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ProvinceName), group (Location)
en: The Province name of the current geographic location. This is the name of the state for locations in the U. S.
sv: Namn på regionen för nuvarande geografiska plats. För platser i U.S.A. är det delstatens namn.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
sv: En geografisk plats landsnamn.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
sv: Namn på landet för nuvarande geografiska plats.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
sv: Geografisk longitud i grader.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
sv: Den nuvarande geografiska platsens longitud, i decimala grader.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
sv: Geografisk latitud i grader.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
sv: Den nuvarande geografiska platsens latitud, i decimala grader.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
sv: Den geografiska platsens höjd över havet, i meter.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
sv: Tidsskillnad för den geografiska platsens tidszon, i timmar.

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
sv: Tvåbokstavskod för sommartidsregeln som används av den geografiska platsen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
sv: Tvåbokstavskod som bestämmer de datum då sommartid börjar och slutar (Du kan titta på reglerna genom att klicka på knappen "Sommartidsregler" i fönstret Geografisk plats).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
sv: Använd animerade förflyttningseffekter när fokuseringsposition ändras?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: If true, focus changes will cause the sky to visibly spin to the new position. Otherwise, the display will "snap" instantly to the new position.
sv: Om sann, så resulterar en ändring av fokus i en synlig förflyttning till den nya positionen. Annars hoppar skärmen omedelbart till den nya positionen.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftClickSelectsObject), group (View)
en: Select objects on left click?
sv: Välj objekt med vänsterklick?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LeftClickSelectsObject), group (View)
en: If true, clicking on the skymap will select the closest object and highlights it.
sv: Om valt, markeras och färgläggs närmaste objekt vid klick på himmelskartan.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCursor), group (View)
en: Select default Skymap cursor?
sv: Välj standardmarkör för himmelskarta?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCursor), group (View)
en: Type of cursor when exploring the sky map.
sv: Markörtyp vid utforskning av himmelskartan.

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
sv: Namn på valda synfältssymboler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FOVNames), group (View)
en: The names of the currently selected field-of-view indicators. The list of defined FOV indicator names is listed in the "Settings|FOV Symbols" menu.
sv: Namnen på synfältssymboler som för närvarande är valda. Listan med definierade namn på synfältssymboler anges i menyn "Inställningar|Synfältssymboler".

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
sv: Låt planetspår tona bort till bakgrundsfärg?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
sv: Om sann, tonas spår som hör till kroppar i solsystemet bort till bakgrundens himmelsfärg.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
sv: Fokuseringspositionens rektascension

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusRA), group (View)
en: The right ascension of the initial focus position of the sky map, in decimal hours. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
sv: Rektascension för himmelskartans ursprungliga fokuseringsposition, i decimala timmar. Värdet är flyktigt: det återställs när programmet avslutas.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
sv: Fokuseringspositionens deklination

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusDec), group (View)
en: The declination of the initial focus position of the sky map, in decimal degrees. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
sv: Deklination för himmelskartans ursprungliga fokuseringsposition, i decimala grader. Värdet är flyktigt: det återställs när programmet avslutas.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
sv: Namn på fokuserat objekt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusObject), group (View)
en: The name of the object that should be centered and tracked on startup. If no object should be centered, set to "nothing". This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
sv: Namnet på objektet som ska vara centrerat vid start. Om inget objekt ska vara centrerat, ställ in det till "ingenting". Värdet är flyktigt: det återställs när programmet avslutas.

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
sv: Är följning på?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IsTracking), group (View)
en: True if the skymap should track on its initial position on startup. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
sv: Sann om himmelskartan ska följa sin ursprungliga position vid start. Värdet är flyktigt: det återställs när programmet avslutas.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
sv: Dölj objekt vid förflyttning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
sv: Välj om Kstars ska dölja vissa objekt när skärmen rör sig, för en jämnare rörelse.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
sv: Dölj stjärnbildsgränser vid förflyttning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
sv: Välj om stjärnbildsnamn döljs när kartan är i rörelse eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
sv: Dölj stjärnbildslinjer vid förflyttning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
sv: Välj om alla stjärnbildslinjer döljs när kartan är i rörelse eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
sv: Himmelskultur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
sv: Välj himmelskultur.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
sv: Dölj stjärnbildsnamn vid förflyttning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
sv: Välj om alla stjärnbildsnamn döljs när kartan är i rörelse eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
sv: Dölj koordinatnät vid förflyttning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
sv: Välj om koordinatrutnät döljs när kartan är i rörelse eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
sv: Dölj Vintergatans kontur vid förflyttning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
sv: Välj om vintergatans kontur döljs när kartan är i rörelse eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
sv: Dölj extra objekt vid förflyttning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
sv: Välj om extra objekt döljs när skärmen är i rörelse eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
sv: Dölj solsystemets kroppar vid förflyttning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
sv: Välj om solsystemets kroppar döljs när kartan är i rörelse eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
sv: Dölj svaga stjärnor vid förflyttning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
sv: Välj om svagare stjärnor döljs när kartan är i rörelse eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
sv: Dölj objektbeteckningar vid förflyttning?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
sv: Välj om objektbeteckningar döljs när skärmen är i rörelse eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
sv: Rita asteroider på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
sv: Välj om asteroider ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
sv: Visa beteckning för asteroidnamn på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
sv: Välj om beteckningar för asteroidnamn ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (OrbitalElementsAutoUpdate), group (View)
en: Update orbital elements for comets and asteroids from online sources on startup.
sv: Uppdatera banelement för kometer och asteroider från nätkällor vid start.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
sv: Rita kometer på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
sv: Välj om kometer ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometComas), group (View)
en: Draw comet comas in the sky map?
sv: Rita kometers koma på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometComas), group (View)
en: Toggle whether comet comas are drawn in the sky map.
sv: Välj om kometers koma ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
sv: Visa beteckning för kometnamn på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
sv: Väljer om beteckning för kometnamn ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
sv: Rita supernovor på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
sv: Välj om supernovor ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
sv: Visa beteckning för supernovanamn på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
sv: Välj om beteckningar för supernovanamn ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
sv: Ange magnitudgräns för att visa supernovor på himmelskartan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
sv: Ange magnitudgräns för att visa supernovor på himmelskartan.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Show supernova alerts?
sv: Visa larm om supernovor?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
sv: Visa eller dölj larm om supernovor.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
sv: Ställ in magnitudgräns för att larma om supernovor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
sv: Ställ in magnitudgräns för att larma om supernovor.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
sv: Rita stjärnbildsgränser på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
sv: Välj om stjärnbildsgränser ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
sv: Markera den centrala stjärnbildsgränsen på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
sv: Välj om stjärnbildsgränsen som innehåller den centrala fokuseringspunkten markeras på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
sv: Rita stjärnbildslinjer på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
sv: Välj om stjärnbildslinjer ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstellationArt), group (View)
en: Draw constellation art in the sky map?
sv: Rita stjärnbildsgrafik på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowConstellationArt), group (View)
en: Toggle whether constellation art drawn in the sky map.
sv: Välj om stjärnbildsgrafik ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
sv: Rita stjärnbildsnamn på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
sv: Välj om beteckningar för stjärnbildsnamn ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
sv: Rita avlägsna himmelsobjekt på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
sv: Välj om avlägsna himmelsobjekt ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
sv: Rita ekliptikan på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
sv: Välj om ekliptikan ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
sv: Rita himmelsekvatorn på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
sv: Välj om himmelsekvatorn ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
sv: Rita rutnät enligt aktiva koordinatsystemet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
sv: Koordinatnät ändras automatiskt i enlighet med det aktiva koordinatsystemet.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
sv: Rita ekvatoriella koordinatnät på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
sv: Välj om det ekvatoriella koordinatnätet ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
sv: Rita horisontellt koordinatnät på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
sv: Välj om det horisontella koordinatnätet ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLocalMeridian), group (View)
en: Draw local meridian line in the sky map?
sv: Rita lokal meridian på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLocalMeridian), group (View)
en: Toggle whether the local meridian line is drawn in the sky map.
sv: Välj om den lokala meridianlinjen ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
sv: Rita ogenomskinlig mark på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
sv: Välj om området under horisonten är ogenomskinligt eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
sv: Rita horisontlinjen på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
sv: Välj om horisontlinjen ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
sv: Rita flaggor på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
sv: Välj om flaggor ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
sv: Rita extra avlägsna himmelskroppar på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
sv: Välj om extra objekt ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
sv: Rita vintergatans kontur på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
sv: Välj om vintergatans kontur ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
sv: Fyll i vintergatans kontur? (falskt betyder att bara använda kontur)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is filled. When this option is false, the Milky Way is shown as an outline.
sv: Välj om vintergatans kontur fylls i eller inte. Om alternativet är falskt, visas vintergatan som en kontur.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
sv: Övergripande alternativ för alla planeter på himmelskartan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
sv: Övergripande alternativ för att styra om alla större planeter (och solen och månen) ritas på himmelskartan.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
sv: Rita planeter som bilder på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
sv: Välj om större planeter (och solen och månen) ritas som bilder på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
sv: Visa beteckningar för planetnamn på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
sv: Välj om större planeter (och solen och månen) får beteckningar på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
sv: Rita solen på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
sv: Välj om solen ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
sv: Rita månen på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
sv: Välj om månen ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
sv: Rita Merkurius på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
sv: Välj om Merkurius ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
sv: Rita Venus på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
sv: Välj om Venus ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
sv: Rita Mars på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
sv: Välj om Mars ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
sv: Rita Jupiter på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
sv: Välj om Jupiter ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
sv: Rita Saturnus på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
sv: Välj om Saturnus ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
sv: Rita Uranus på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
sv: Välj om Uranus ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
sv: Rita Neptunus på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
sv: Välj om Neptunus ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
sv: Rita Pluto på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
sv: Välj om Pluto ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
sv: Rita stjärnor på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
sv: Välj om stjärnor ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
sv: Använd beteckningar för stjärnornas magnitud på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
sv: Välj om beteckningar visas för stjärnornas magnitud (ljusstyrka) på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
sv: Använd beteckningar för stjärnornas namn på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
sv: Välj om beteckningar visas för stjärnornas namn på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
sv: Använd beteckningar för avlägsna himmelsobjekts magnitud på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
sv: Välj om beteckningar visas för avlägsna himmelsobjekts magnitud (ljusstyrka) på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
sv: Använd beteckningar för avlägsna himmelskroppar på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
sv: Välj om beteckningar visas för avlägsna himmelsobjekts namn på himmelskartan.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMosaicPanel), group (View)
en: Draw Mosaic Panel in the sky map?
sv: Rita mosaikpanel på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMosaicPanel), group (View)
en: Toggle whether the Mosaic Panel are drawn in the sky map.
sv: Välj om mosaikpanelen ritas på himmelskartan.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
sv: Minimal tidsskala för att tvinga fram förflyttningsläge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
sv: Ovanför denna tidsskala upprätthålls förflyttningsläge hela tiden.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
sv: Sättet att fylla i informationsrutornas bakgrund

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
sv: Sättet att fylla i informationsrutornas bakgrund: 0="ingen bakgrund", 1="halvgenomskinlig bakgrund", 2="ogenomskinlig bakgrund"

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
sv: Avbildande projektionens algoritm

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
sv: Algoritm för den avbildande projektionen.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
sv: Använd förkortade sjärnbildsnamn?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
sv: Använd officiella IAU-förkortningar för sjärnbildsnamn.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
sv: Använd latinska sjärnbildsnamn?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
sv: Använd latinska sjärnbildsnamn.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
sv: Använd lokala sjärnbildsnamn?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
sv: Använd lokala sjärnbildsnamn (om lokala namn inte är tillgängliga, gå tillbaka till latinska namn).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
sv: Använd horisontellt koordinatsystem?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
sv: Visa himlen med horisontella koordinater (om falsk används ekvatoriella koordinater).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
sv: Lägg automatiskt till beteckning för fokuserat objekt?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
sv: Välj om ett centrerat objekt automatiskt får en tillhörande beteckning eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
sv: Visa automatiskt spår när en kropp i solsystemet följs?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
sv: Välj om ett centrerat solsystemobjekt automatiskt får ett tillhörande spår, så länge som det förblir centrerat.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
sv: Visa tillfällig beteckning när musen hålls stilla?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
sv: Välj om objektet under muspekaren får en tillfällig beteckning eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
sv: Korrigera positioner för atmosfärisk refraktion?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
sv: Välj om objektpositioner korrigeras för effekten av atmosfärisk refraktion (gäller bara när horisontella koordinater används).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
sv: Utför relativistiska korrektioner för ljusets krökning i solens gravitationsfält

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
sv: Ange om korrektioner på grund av ljusets krökning omkring solen ska tas hänsyn till

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
sv: Använd kantutjämning när skärmen ritas upp?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAntialias), group (View)
en: Toggle whether the sky is rendered using antialiasing. Lines and shapes are smoother with antialiasing, but rendering the screen will take more time.
sv: Välj om himlen ritas upp med kantutjämning. Linjer och former blir jämnare med kantutjämning, men det tar längre tid att rita upp skärmen.

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
sv: Zoomfaktor i bildpunkter per radian

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
sv: Zoomfaktorn mätt i bildpunkter per radian.

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: Zoom scroll sensitivity.
sv: Zoomningskänslighet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: When zooming in or out, change zoom speed factor by this multiplier.
sv: Vid in- och utzoomning, ändra zoomhastigheten med den här multiplikationsfaktorn.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
sv: Svag gräns för asteroider

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
sv: Svagaste magnitudgränsen för att rita asteroider.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroidDownload), group (View)
en: Maximum magnitude for asteroids to be downloaded from JPL.
sv: Maximal magnitud för asteroider att ladda ner från JPL.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroidDownload), group (View)
en: The maximum magnitude (visibility) to filter the asteroid data download from JPL.
sv: Den maximala magnituden (synligheten) för att filtrera asteroiddata nerladdad från JPL.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
sv: Täthet för asteroidbeteckningar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
sv: Styr det relativa antalet beteckningar för asteroidnamn som ritas på himmelskartan.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
sv: Svag gräns för avlägsna himmelsobjekt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
sv: Den svaga gränsen för att rita avlägsna himmelsobjekt, om helt inzoomad.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
sv: Svag gräns för avlägsna himmelsobjekt vid utzoomning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
sv: Den svaga gränsen för att rita avlägsna himmelsobjekt, om helt utzoomad.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: Show deep-sky objects of unknown magnitude
sv: Visa avlägsna himmelskroppar av okänd magnitud

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: When enabled, objects whose magnitudes are unknown, or not available to KStars, are drawn irrespective of the faint limits set.
sv: Om aktiverad, ritas objekt vars magnitud är okänd eller inte tillgänglig i Kstars oberoende av inställd svag gräns.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInlineImages), group (View)
en: Draw inline images for some objects on the sky?
sv: Rita bilder på plats för vissa himmelsobjekt?

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
sv: Svag gräns för stjärnor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
sv: Den svaga magnitudgränsen för att rita stjärnor, om helt inzoomad.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
sv: Stjärnornas täthet i synfältet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
sv: Ställer in stjärntätheten i synfältet

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
sv: Svag gränsen för stjärnor vid utzoomning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
sv: Den svaga magnitudgränsen för att rita stjärnor, om helt utzoomad.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
sv: Svag gräns för stjärnor vid förflyttning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
sv: Den svaga magnitudgränsen för att rita stjärnor, när kartan är i rörelse (bara tillämpligt om svaga stjärnor är inställda att döljas när kartan är i rörelse).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
sv: Täthet för stjärnbeteckningar och/eller magnituder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
sv: Den relativa tätheten för att rita beteckningar för stjärnnamn och magnituder.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
sv: Relativ täthet för avlägsna himmelsobjekts beteckningar och/eller magnituder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
sv: Den relativa tätheten för att rita beteckningar  och magnituder för namn på avlägsna himmelsobjekt.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
sv: Visa långa namn för namnbeteckningar på avlägsna himmelsobjekt?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
sv: Om sant visas långa namn (vanliga namn) på avlägsna himmelsobjekt i beteckningar.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
sv: Beteckningarnas teckenstorlek

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
sv: Maximalt avstånd från solen för att ge kometer beteckningar, i AE

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
sv: Maximalt avstånd från solen för att rita kometer.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
sv: Byt till OpenGL-gränssnitt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGL), group (View)
en: Use experimental OpenGL backend (deprecated).
sv: Använd experimentellt OpenGL-gränssnitt (föråldrat)

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
sv: Låt klockan gå

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RunClock), group (View)
en: The state of the clock (running or not)
sv: Klockans tillstånd (går eller står stilla)

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
sv: Använd symboler för att beteckna objekt i observationslistan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
sv: Objekt i observationslistan markeras med en symbol på kartan.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
sv: Använd text för att beteckna objekt i observationslistan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
sv: Objekt i observationslistan kommer att markeras med en färgad namnbeteckning på kartan.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Digitized Sky Survey imagery in the observing list
sv: Föredra bilder från Digitized Sky Survey i observationslistan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer DSS imagery while downloading imagery.
sv: Observationslistan föredrar DSS bilder vid nerladdning av bilder.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Sloan Digital Sky Survey imagery in the observing list
sv: Föredra bilder från Sloan Digital Sky Survey i observationslistan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer SDSS imagery while downloading imagery.
sv: Observationslistan föredrar SDSS bilder vid nerladdning av bilder.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListDemoteHole), group (ObservingList)
en: While sorting by percentage altitude in the observing list, demote objects present in the Dobsonian hole
sv: Vid sortering enligt elevationsprocent i observationslistan, degradera objekt som finns i Dobsonhålet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListDemoteHole), group (ObservingList)
en: Check this if you use a large Dobsonian telescope. Sorting by percentage current altitude is an easy way of determining what objects are well-placed for observation. However, when using a large Dobsonian telescope, objects close to the zenith are hard to observe. Since tracking there corresponds to a rotation in azimuth, it is both counterintuitive and requires the observer to frequently move the ladder. The region around the zenith where this is particularly frustrating is called the Dobsonian hole. This checkbox makes the observing list consider objects present in the hole as unfit for observation.
sv: Markera det här om du använder ett stort Dobsonteleskop. Att sortera enligt nuvarande elevationsprocent är ett enkelt sätt att avgöra vilka objekt som är välplacerade för observation. Dock är objekt när zenit svåra att observera när ett stort Dobsonteleskop används. Eftersom följning där motsvarar en rotation i azimut är det både bakvänt och kräver att observatören ofta flyttar stegen. Området runt zenit där det är särskilt frustrerande kallas Dobsonhålet.Den här kryssrutan gör att observationslistan anser att objekt i hålet inte är lämpliga för observation.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListHoleSize), group (ObservingList)
en: This is the angular distance from the zenith, in degrees, below which you can easily point your telescope.
sv: Nedanför det här vinkelavståndet i grader från zenit kan teleskopet enkelt riktas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListHoleSize), group (ObservingList)
en: This specifies the angular radius of the Dobsonian hole, i.e. the region where a large Dobsonian telescope cannot be pointed easily.
sv: Det här anger vinkelradien för Dobsonteleskopets hål, dvs. området dit ett stort Dobsonteleskop inte enkelt kan riktas.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListCoverage), group (ObservingList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, coverage)
en: The object must obey the minimum and maximum altitudes at least this much percentage of the indicated time range.
sv: Objektet måste uppfylla minimal och maximal elevation åtminstone detta procentvärde av angivet tidsintervall.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
sv: Färgschemats namn

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
sv: Sättet att rita stjärnor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: The method for rendering stars: 0="realistic colors"; 1="solid red"; 2="solid black"; 3="solid white"; 4="solid real colors"
sv: Metoden för att återge stjärnor: 0="realistiska färger", 1="helröda", 2="helsvarta", 3="helvita",4="fyllda verkliga färger"

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
sv: Stjärnfärgernas mättnadsnivå

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
sv: Stjärnornas färgmättnadsnivå (gäller bara när "realistiska färger" används).

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
sv: Vinkelavståndslinjalens färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
sv: Färgen på linjalen som mäter vinkelavstånd.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
sv: Informationsrutornas bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
sv: Bakgrundsfärgen på informationsrutorna som visas på skärmen.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
sv: Informationsrutornas textfärg när de är markerade av musen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
sv: Textfärgen på informationsrutorna som visas på skärmen när de aktiveras med ett musklick.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
sv: Informationsrutornas textfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
sv: Den normala textfärgen på informationsrutorna som visas på skärmen.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
sv: Stjärnbildsgränsernas färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
sv: Färgen på stjärnbildsgränserna.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
sv: Färg på markerad stjärnbildsgräns

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
sv: Stjärnbildslinjernas färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
sv: Färgen på stjärnbildslinjerna.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
sv: Stjärnbildsnamnens färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
sv: Färgen på stjärnbildsnamnen.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
sv: Färg på beteckningar för kompassens väderstreck längs horisonten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
sv: Färgen på beteckningar för kompassens fyra väderstreck.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
sv: Ekliptikans färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
sv: Färgen på ekliptikan.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
sv: Ekvatorlinjens färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
sv: Färgen på ekvatorlinjen.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
sv: Färg på ekvatoriella koordinatrutornas linjer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
sv: Färgen på de ekvatoriella koordinatrutornas linjer.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
sv: Färg på horisontella koordinatrutornas linjer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
sv: Färgen på de horisontella koordinatrutornas linjer.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
sv: Färg på objekt med extra länkar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
sv: Färg på objekt som har extra webblänkar tillgängliga.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
sv: Horisontlinjenens färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
sv: Färg på horisontlinjen och ogenomskinlig mark.

note: i18n: ectx: label, entry (LocalMeridianColor), group (Colors)
en: Color of local meridian line
sv: Färg på den lokala meridianlinjen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocalMeridianColor), group (Colors)
en: The color for the local meridian line.
sv: Färgen på den lokala meridianlinjen.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
sv: Vintergatans konturs färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
sv: Färgen på Vintergatans kontur.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
sv: Stjärnbeteckningarnas färger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
sv: Färgen på beteckningar för stjärnor.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
sv: Färg på beteckningar för avlägsna himmelsobjekt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
sv: Färgen på beteckningar för avlägsna himmelsobjekt.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
sv: Planetbeteckningarnas färger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
sv: Färgen på beteckningar för objekt i solsystemet.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
sv: Planetspårens färger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
sv: Färgen på spår för objekt i solsystemet.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
sv: Himmelsfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
sv: Färgen på himmelsbakgrunden.

note: i18n: ectx: label, entry (ArtificialHorizonColor), group (Colors)
en: Color Artificial Horizon
sv: Färg på artificiell horisont

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArtificialHorizonColor), group (Colors)
en: The color for the artificial horizon region.
sv: Färgen på den artificiella horisontens område.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
sv: Färg på teleskopsymboler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
sv: Färgen på teleskopets målsymboler.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
sv: Synliga satelliters färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
sv: Synliga satelliters färg.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
sv: Osynliga satelliters färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
sv: Osynliga satelliters färg.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
sv: Satellitbeteckningarnas färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
sv: Satellitbeteckningarnas färg.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
sv: Supernovornas färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
sv: Supernovans färg

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
sv: Färg på användartillagda beteckningar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
sv: Färgen på objektbeteckningar tillagda av användaren.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: Color of RA Guide Error
sv: Färg på RA-guidningsfel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: The color for RA Guide Error bar in Ekos guide module.
sv: Färg på stapeln för RA-guidningsfel i Ekos guidningsmodul.

note: i18n: ectx: label, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: Color of DEC Guide Error
sv: Färg på DEK-guidningsfel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: The color for DEC Guide Error bar in Ekos guide module.
sv: Färg på stapeln för DEK-guidningsfel i Ekos guidningsmodul.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverFOVColor), group (Colors)
en: Color of solver FOV box
sv: Färg på lösningsverktygets synfältsruta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SolverFOVColor), group (Colors)
en: The color for solver FOV box in Ekos alignment module.
sv: Färg på lösningsverktygets synfältsruta i Ekos inriktningsmodul.

note: i18n: ectx: label, entry (xplanetIsInternal), group (Xplanet)
en: Internal or External XPlanet?
sv: Intern eller extern XPlanet?

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
sv: Sökväg till xplanet binärfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
sv: Xplanet binärsökväg

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetUseFIFO), group (Xplanet)
en: Use FIFO file
sv: Använd FIFO-fil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetUseFIFO), group (Xplanet)
en: Option to use a FIFO file instead of saving to the hard disk
sv: Alternativ för att använda en FIFO-fil istället för att spara på hårddisken

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: XPlanet timeout
sv: XPlanet-tidsgräns

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: How long to wait for XPlanet before giving up in milliseconds
sv: Hur länge att vänta på XPlanet innan det överges i millisekunder

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: XPlanet animation delay
sv: XPlanet animeringsfördröjning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: How long to pause between frames in the XPlanet Animation
sv: Hur lång paus mellan bildrutor i XPlanet-animeringen

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
sv: Xplanet-fönsterbredd

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
sv: Xplanet-fönsterhöjd

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label
sv: Visa beteckning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
sv: Om sant, visa en beteckning i övre högra hörnet.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
sv: Visa GMT i beteckning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
sv: Visa lokal tid.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
sv: Visa GMT istället för lokal tid.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
sv: Planetsträng

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth". Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
sv: Ange texten för beteckningens första rad. Normalt lyder den något i stil med "Betrakta jorden". Alla instanser av %t ersätts med målets namn, och alla instanser av %o ersätts med ursprungets namn.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
sv: Teckenstorlek

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
sv: Ange punktstorleken.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
sv: Beteckningens färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
sv: Ställ in beteckningens färg.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
sv: Datumformat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Specify the format for the date/time label. This format string is passed to strftime(3). The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the locale’s appropriate date and time representation.
sv: Ange formatet för beteckningen av datum och tid. Formatsträngen skickas till strftime(3). Normalvärdet är "%c %Z", vilket visar datum, tid och tidszon med lämplig datum- och tidsrepresentation enligt landsinställningar.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
sv: Överst till vänster

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
sv: Överst till höger

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
sv: Nederst till höger

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
sv: Nederst till vänster

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
sv: Solglans

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun. The default value is 28.
sv: Rita en glans omkring solen med en radie av det angivna värdet större än solen. Förvalt värde är 28.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
sv: Slumpmässig latitud och longitud

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
sv: Placera observatören ovanför en slumpmässig latitud och longitud

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
sv: Latitud - longitud

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
sv: Placera observatören ovanför angiven latitud och longitud

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
sv: Latitud i grader

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees). The default value is 0.
sv: Återge målkropp som det ser ut ovanifrån på angiven latitud (i grader). Förvalt värde är 0°.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
sv: Longitud i grader

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees). Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242. The default value is 0.
sv: Placera observatören ovanför angiven longitud (i grader). Longituden är positiv österut, negativ västerut (för jorden och månen), Los Angeles är exempelvis på -118° eller 242°. Förvalt värde är 0°.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
sv: Projektion

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetProjection), group (Xplanet)
en: The default is no projection. Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
sv: Förval är ingen projektion. Flera kroppar visas inte om alternativet anges, även om skuggor ändå ritas.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
sv: Använd bakgrund

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
sv: Använd en fil som bakgrundsbild, med planeten ovanpå den. Alternativet är bara meningsfullt med väljaren -projection. En färg kan också anges.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
sv: Använd bakgrundsbild

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
sv: Använd en fil som bakgrundsbild.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
sv: Bakgrundsbildens sökväg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
sv: Sökväg till bakgrundsbilden.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
sv: Använd bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
sv: Använd en färg som bakgrund.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
sv: Bakgrundens färg.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
sv: Basmagnitud

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
sv: En stjärna med angiven magnitud kommer att ha ljusstyrkan 1 i bildpunkter. Förvalt värde är 10. Sjärnor ritas ljusare om värdet är större.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
sv: Kurvfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
sv: Om markerad, använd en kurvfil att återge mot bakgrundsstjärnorna.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
sv: Sökväg till kurvfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
sv: Ange en kurvfil att återge mot bakgrundsstjärnorna.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
sv: Inställningsfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
sv: Om markerad, använd en inställningsfil.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
sv: Sökväg till inställningsfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
sv: Använd angiven inställningsfil.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFOV), group (Xplanet)
en: Use KStars's FOV
sv: Använd Kstars synfält

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
sv: Om markerad, använd Kstars synfält.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
sv: Använd markörfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
sv: Om markerad, använd angiven markörfil.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
sv: Sökväg till markörfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
sv: Ange en fil som innehåller användardefinierad markördata att visa mot bakgrundsstjärnorna.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
sv: Skriv markörgränser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
sv: Om markerad, skriv koordinater för omgivande ruta för varje markör i en fil.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
sv: Sökväg till markörgränsfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
sv: Skriv koordinater för omgivande ruta för varje markör i den här filen.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
sv: Stjärnkarta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
sv: Om markerad, använd en stjärnkartefil för att rita bakgrundsstjärnorna.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
sv: Sökväg till stjärnkartefil

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
sv: Utdatafilens kvalitet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
sv: Alternativet används bara när JPEG-bilder skapas. Kvaliteten kan gå från 0 till 100. Förvalt värde är 80.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
sv: Rita satelliter på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
sv: Välj om satellitbanor ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
sv: Rita bara synliga satelliter på himmelskartan

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
sv: Om markerad, ritas satelliter som stjärnor, annars ritas de som små färgade fyrkanter.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
sv: Rita satellitbeteckningar?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
sv: Välj om satellitbeteckningar ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
sv: Markerade satelliter.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
sv: Lista med markerade satelliter.

note: i18n: ectx: label, entry (KStarsFirstRun), group (General)
en: Is this the first time running KStars?
sv: Är det här första gången Kstars körs?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KStarsFirstRun), group (General)
en: This allows KStars to perform several operations if it has never been installed before.
sv: Det låter Kstars utföra flera åtgärder om det aldrig har installerats tidigare.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
sv: Beräkna alltid om koordinater

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
sv: Att markera alternativet leder till att nuvarande ekvatoriella koordinater beräknas igen från katalogens koordinater (dvs. korrigering av precession, nutation och aberration utförs) för varje gång kartan ritas om. Det gör behandlingen långsammare när det finns många stjärnor att hantera, men har större sannolikhet att vara felfritt. Det finns kända fel i återgivningen av stjärnor när den här upprepade beräkningen undviks.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
sv: Standardstorlek för DSS-bilder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: The default size for DSS images downloaded from the Internet.
sv: Standardstorlek för DSS-bilder nerladdade från Internet.

note: i18n: ectx: label, entry (DSSPadding), group (General)
en: Additional padding around DSS Images of deep-sky objects
sv: Extra marginal omkring DSS-bilder av avlägsna himmelsobjekt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSSPadding), group (General)
en: To include parts of the star field, we add some extra padding around DSS images of deep-sky objects. This option configures the total (both sides) padding added to either dimension of the field.
sv: För att inkludera delar av stjärnfältet lägger vi till en viss extra marginal omkring DSS-bilder av avlägsna himmelsobjekt. Alternativet ställer in den totala marginalen (på båda sidor) som läggs till för varje dimension av fältet.

note: i18n: ectx: label, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Enable Verbose Logging
sv: Aktivera detaljerad loggning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate verbose debug information for diagnostic purposes. This may cause slowdown of KStars.
sv: Markeras alternativet skapar Kstars detaljerad felsökningsinformation i diagnostiksyfte. Det kan göra tt Kstars blir långsammare.

note: i18n: ectx: label, entry (RegularLogging), group (General)
en: Enable Regular Logging
sv: Aktivera vanlig loggning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RegularLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate regular debug information.
sv: Markeras alternativet skapar Kstars vanlig felsökningsinformation.

note: i18n: ectx: label, entry (DisableLogging), group (General)
en: Disable Verbose Logging
sv: Inaktivera detaljerad loggning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisableLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to stop generating ANY debug information.
sv: Markeras alternativet slutar Kstars skapa någon felsökningsinformation.

note: i18n: ectx: label, entry (LogToDefault), group (General)
en: Log debug message to default output
sv: Logga felsökningsmeddelanden på standardutmatning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToDefault), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to the default output used by the platform (e.g. Standard Error).
sv: Markeras alternativet loggar Kstars felsökningsmeddelanden på standardutmatningen som används av plattformen (t.ex. standardfelutmatning).

note: i18n: ectx: label, entry (LogToFile), group (General)
en: Log debug message to a log file
sv: Logga felsökningsmeddelanden i en loggfil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToFile), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to a log file as specified.
sv: Markeras alternativet loggar Kstars felsökningsmeddelanden i en angiven loggfil.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FITSLogging), group (General)
en: Log FITS Data activity.
sv: Logga aktivitet för FITS-data.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (INDILogging), group (General)
en: Log INDI devices activity.
sv: Logga aktivitet för INDI-enheter.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CaptureLogging), group (General)
en: Log Ekos Capture Module activity.
sv: Logga aktivitet för Ekos-tagningsmodul.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusLogging), group (General)
en: Log Ekos Focus Module activity.
sv: Logga aktivitet för Ekos-fokuseringsmodul.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveGuideImages), group (General)
en: Save Internal Guider images on disk?
sv: Spara bilder från internt guidningsverktyg på disk?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideLogging), group (General)
en: Log Ekos Guide Module activity.
sv: Logga aktivitet för Ekos-guidningsmodul.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlignmentLogging), group (General)
en: Log Ekos Alignment Module activity.
sv: Logga aktivitet för Ekos inriktningsmodul.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MountLogging), group (General)
en: Log Ekos Mount Module activity.
sv: Logga aktivitet för Ekos-stativmodul.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObservatoryLogging), group (General)
en: Log Ekos Observatory Module activity.
sv: Logga aktivitet för Ekos-observationsmodul.

note: i18n: ectx: label, entry (useFITSViewer), group (FITSViewer)
en: Display every image captured in a FITS Viewer window.
sv: Visa alla tagna bilder i ett FITS-visningsfönster.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Preview FITS in a single tab?
sv: Förhandsgranska FITS under en enda flik?

note: i18n: ectx: label, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS in one window?
sv: Visa alla tagna FITS-bilder i ett fönster?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single FITS Viewer window. By default each camera create its own FITS Viewer instance
sv: Visa alla lagrade FITS-bilder i ett enda FITS-visningsfönster. Normalt skapar varje kamera sin egen instans av FITS-visningen.

note: i18n: ectx: label, entry (singleWindowOpenedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all opened FITS in one window?
sv: Visa alla öppna FITS-bilder i ett fönster?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowOpenedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all opened FITS images in a single FITS Viewer window.
sv: Visa alla öppnade FITS-bilder i ett enda FITS-visningsfönster.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusFITSOnNewImage), group (FITSViewer)
en: Bring the FITSViewer window to the foreground when receiving a new image.
sv: Flytta FITS-visningsfönstret överst när en ny bild tas emot.

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowFITS), group (FITSViewer)
en: Make FITS Viewer window independent of KStars main window
sv: Gör FITS-visarens fönster oberoende av Kstars huvudfönster

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDebayer), group (FITSViewer)
en: Automatically debayer a FITS image if it is contains a bayer pattern
sv: Automatisk Bayer-borttagning av en FITS-bild om den innehåller ett Bayer-mönster

note: i18n: ectx: label, entry (Auto3DCube), group (FITSViewer)
en: Process 3D FITS Cube (RGB). If false, only first channel is processed.
sv: Behandla tredimensionell FITS-kub (RGB). Om falsk, behandlas bara den första kanalen.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoHFR), group (FITSViewer)
en: Automatically compute HFRs of fits images
sv: Beräkna HFR för FITS-bilder automatiskt

note: i18n: ectx: label, entry (QuickHFR), group (FITSViewer)
en: Compute the HFRs of normal images quickly by looking at the center 25% only.
sv: Beräkna HFR snabbt för normala bilder genom att bara titta på 25 % i mitten.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoWCS), group (FITSViewer)
en: Automatically process World-Coordinate-System (WCS) data when loading a FITS file.
sv: Behandla världskoordinatsystem (WCS)-data automatiskt när en FITS-fil läses in.

note: i18n: ectx: label, entry (LimitedResourcesMode), group (FITSViewer)
en: Conserve CPU and memory by disabling all resource-intensive features in FITS Viewer
sv: Spara processor och minne genom att inaktivera alla resurskrävande funktioner i FITS-visningen

note: i18n: ectx: label, entry (NonLinearHistogram), group (FITSViewer)
en: Create histogram from non-linear auto-stretched image rather than linear raw image data.
sv: Skapa histogram från icke-linjär automatiskt utsträckt bild istället för linjär obehandlad bilddata.

note: i18n: ectx: label, entry (BortleClass), group (WISettings)
en: Bortle dark-sky rating
sv: Bortle-skalan över stjärnhimlens mörkhet

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeCheck), group (WISettings)
en: Availability of telescope
sv: Teleskoptillgänglighet

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsCheck), group (WISettings)
en: Availability of binoculars
sv: Kikartillgänglighet

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsAperture), group (WISettings)
en: Aperture of available binocular
sv: Tillgänglig kikares öppningsdiameter

note: i18n: ectx: label, entry (ScopeListIndex), group (WISettings)
en: Index of selected scope from list of scopes
sv: Index för valt teleskop i listan av teleskop

note: i18n: ectx: label, entry (EkosWindowWidth), group (Ekos)
en: Ekos window width
sv: Ekos fönsterbredd

note: i18n: ectx: label, entry (EkosWindowHeight), group (Ekos)
en: Ekos window height
sv: Ekos fönsterhöjd

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLeftIcons), group (Ekos)
en: Ekos modules icons are placed to the left of pages
sv: Ekos modulens ikoner placeras längst upp på sidor

note: i18n: ectx: label, entry (RememberCredentials), group (Ekos)
en: Remember Ekos Live credentials.
sv: Kom ihåg inloggningsinformation för Ekos Live.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStartEkosLive), group (Ekos)
en: Start Ekos Live on KStars startup.
sv: Starta Ekos Live när Kstars startas.

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveOnline), group (Ekos)
en: Whether EkosLive connection mode is online.
sv: Om Ekos Live anslutningsläge är uppkopplad.

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveUsername), group (Ekos)
en: EkosLive username
sv: Ekos Live-användarnamn

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowEkos), group (Ekos)
en: Make Ekos window independent of KStars main window
sv: Gör Ekos fönster oberoende av Kstars huvudfönster

note: i18n: ectx: label, entry (profile), group (Ekos)
en: Ekos drivers profile
sv: Ekos-drivrutinprofil

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
sv: Läs aldrig in enhetsinställning?

note: i18n: ectx: label, entry (loadConfigOnConnection), group (Ekos)
en: Load device configuration upon successful connection?
sv: Läs in enhetsinställningen vid lyckad anslutning?

note: i18n: ectx: label, entry (loadDefaultConfig), group (Ekos)
en: Always load device default configuration upon successful connection?
sv: Läs alltid in enhetens standardinställning vid lyckad anslutning?

note: i18n: ectx: label, entry (autoLoadSerialAssistant), group (Ekos)
en: Automatically load Serial Port Assistant tool when detecting unmapped serial ports?
sv: Ladda automatiskt serieportguiden när otilldelade serieportar hittas?

note: i18n: ectx: label, entry (shutterfulCCDs), group (DarkLibrary)
en: List of CCDs with mechanical or electronic shutters.
sv: Lista över CCD:er med mekaniska eller elektroniska slutare.

note: i18n: ectx: label, entry (shutterlessCCDs), group (DarkLibrary)
en: List of CCDs without mechanical or electronic shutters.
sv: Lista över CCD:er utan mekaniska eller elektroniska slutare.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGraphicalCountsDisplay), group (Manager)
en: Use the graphical version for capture/sequence/total counting using round progress bars.
sv: Använd den grafiska versionen för antal tagningar/sekvenser/totalt med användning av runda förloppsrader.

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Default minimum mount altitude limit
sv: Normal maximal elevationsgräns för stativet

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Default maximum mount altitude limit.
sv: Normal maximal elevationsgräns för stativet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.
sv: Maximal elevationsgräns för teleskopet. Om teleskopet är ovanför gränsen, beordras det att stoppa.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAltitudeLimits), group (Mount)
en: Enable mount altitude limits.
sv: Aktivera elevationsgränser för stativ

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBelowHorizon), group (Mount)
en: Warn user before command mount to go to a target below horizon.
sv: Varna användare innan ett kommando för att få stativet att gå till ett mål under horisonten.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MeridianFlipOffsetDegrees), group (Mount)
en: If the target hour angle exceeds this value, Ekos will command a meridian flip and if successful it will resume guiding and capture operations.
sv: Om önskad timvinkel överskrider detta värde, beordrar Ekos en meridianvändning och om den lyckas återupptas guidnings- och tagningsåtgärderna.

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumHaLimit), group (Mount)
en: Default maximum limit for the hour angle.
sv: Förvald maximal gräns för timvinkeln.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumHaLimit), group (Mount)
en: Maximum limit for the hour angle of the telescope. If the hour angle of the telescope is above this limit, a meridian flip will be forced.
sv: Maximal gräns för teleskopets timvinkel. Om teleskopets timvinkel är ovanför gränsen, tvingas en meridianvändning.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableHaLimit), group (Mount)
en: Enable mount hour angle limit.
sv: Aktivera timvinkelgräns för stativ.

note: i18n: ectx: label, entry (ExecuteMeridianFlip), group (Mount)
en: Flips the mount when reaching the meridian, if supported.
sv: Vänder stativet när meridanen nås, om det stöds.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftRightReversed), group (Mount)
en: Reverse the direction of right and left buttons in mount control.
sv: Vänd på riktningen för höger- och vänsterknapp i stativkontroll.

note: i18n: ectx: label, entry (UpDownReversed), group (Mount)
en: Reverse the direction of up and down buttons in mount control.
sv: Vänd på riktningen för uppåt- och neråtknapp i stativkontroll.

note: i18n: ectx: label, entry (ParkEveryDay), group (Mount)
en: Automatically start parking timer on startup.
sv: Starta automatiskt parkeringstidtagning vid start.

note: i18n: ectx: label, entry (ParkTime), group (Mount)
en: Park mount at this time in 12 hour format.
sv: Parkera stativet vid den här tiden i tolvtimmarsformat.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultObserver), group (Capture)
en: Default observer full name.
sv: Förinställt fullständigt observatörsnamn.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncFOVPA), group (Capture)
en: Sync FOV indicator Position Angle with Rotator Settings Position Angle
sv: Synkronisera synfältsindikatorns positionsvinkel med positionsvinkel inställd för rotatör

note: i18n: ectx: label, entry (PAMultiplier), group (Capture)
en: Position angle multiplier
sv: Positionsvinkelmultiplikator

note: i18n: ectx: label, entry (PAOffset), group (Capture)
en: Position angle offset
sv: Positionsvinkelförskjutning

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable guide deviation
sv: Normal maximal tillåten guidningsavvikelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: If guide deviation exceeds this limit, the exposure will be automatically aborted and only resumed when the deviation is within this limit.
sv: Om guidningsavvikelsen överskrider den här gränsen, avbryts exponeringen automatiskt och återupptas bara när avvikelsen är inom gränsen.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable HFR deviation
sv: Normal maximal tillåten HFR-avvikelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: If HFR deviation exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
sv: Om HFR-avvikelsen överskrider den här gränsen, startas rutinen för automatisk fokusering.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxFocusTemperatureDelta), group (Capture)
en: Default maximum focus temperature delta
sv: Normal maximal temperaturdelta för fokus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxFocusTemperatureDelta), group (Capture)
en: If the temperature change exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
sv: Om temperaturändringen överskrider den här gränsen, startas rutinen för automatisk fokusering.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDark), group (Capture)
en: Automatically apply dark subtraction if a suitable dark frame is available.
sv: Utför automatiskt mörk subtraktion av förhandsgranskningsbilder om en lämplig mörk bild är tillgänglig.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceGuideDeviation), group (Capture)
en: Enforce guiding deviation limit.
sv: Upprätthåll guidningsavvikelsens gräns.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocus), group (Capture)
en: Enforce Autofocus HFR limit.
sv: Upprätthåll HFR-gräns för automatisk fokusering.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocusOnTemperature), group (Capture)
en: Enforce Autofocus on temperature change.
sv: Tvinga automatisk fokusering vid temperaturändring.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceRefocusEveryN), group (Capture)
en: Enforce Refocus Every N Minutes.
sv: Upprätthåll omfokusering var N:te minut.

note: i18n: ectx: label, entry (RefocusEveryN), group (Capture)
en: Number of minute between forced refocus attempts
sv: Antal minuter mellan tvingande omfokuseringsförsök

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RefocusEveryN), group (Capture)
en: Sets the time interval before forced autofocus attempts during a capture sequence.
sv: Ställer in tidsintervall  innan tvingande omfokuseringsförsök under en tagningssekvens.

note: i18n: ectx: label, entry (RefocusAfterMeridianFlip), group (Capture)
en: Refocus after meridian flip is done
sv: Fokusera om efter meridianvändning är klar

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelAfterMeridian), group (Capture)
en: Reset mount model after meridian flip.
sv: Nollställ stativmodell efter meridianvändning.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationADUValue), group (Capture)
en: Desired flat field ADU
sv: Önskat ADU-planfält

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalibrationADUValue), group (Capture)
en: If set, Ekos will capture a few flat images to determine the optimal exposure time to achieve the desired ADU value.
sv: Om markerad, tar Ekos några få plana bilder för att bestämma optimal exponeringstid för att uppnå önskat ADU-värde.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationADUValueTolerance), group (Capture)
en: ADU Value tolerance
sv: ADU-värdetolerans

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalibrationADUValueTolerance), group (Capture)
en: Maximum difference between measured and target ADU values to deem the value as acceptable.
sv: Maximal skillnad mellan uppmätt och begärt ADU-värde för att anse värdet som acceptabelt.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationFlatSourceIndex), group (Capture)
en: Index of flat source option.
sv: Index av alternativ för plankälla.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationFlatDurationIndex), group (Capture)
en: Index of flat duration option.
sv: Index av alternativ för planlängd.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationWallAz), group (Capture)
en: Azimuth of calibration wall location.
sv: Azimut av plats för kalibreringsvägg.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationWallAlt), group (Capture)
en: Altitude of calibration wall location.
sv: Elevation av plats för kalibreringsvägg.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxTemperatureDiff), group (Capture)
en: Maximum acceptable difference between requested and measured temperature set point.
sv: Maximal acceptabel skillnad mellan begärd och uppmätt temperaturinställning.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxStartGuiderDrift), group (Capture)
en: Maximum acceptable guider drift allowed before starting capture.
sv: Maximal tillåten acceptabel guidningsavdrift innan tagning startas.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceStartGuiderDrift), group (Capture)
en: Enforce maximum acceptable guider drift allowed before starting capture.
sv: Tvinga maximal tillåten acceptabel guidningsavdrift innan tagning startas.

note: i18n: ectx: label, entry (GuidingSettle), group (Capture)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed before starting capture.
sv: Vänta så här många sekunder efter guidning återupptas innan tagning påbörjas.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysResetSequenceWhenStarting), group (Capture)
en: <html><head/><body><p>When starting to process a sequence list, reset all capture counts to zero. Scheduler overrides this option when Remember Job Progress is enabled.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>När en sekvenslista börjar behandlas, nollställ alla tagningsräknare till noll. Schemaläggningen överskrider alternativet när Kom ihåg jobbtillstånd är aktiverat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: label, entry (FlatSyncFocus), group (Capture)
en: Capture flat frames at the same focus position of light frames.
sv: Ta plana bilder med samma fokuseringsposition som ljusa bilder.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRThresholdPercentage), group (Capture)
en: Increase autofocus HFR value by this percentage gain and store it in Capture Module.
sv: Öka HFR-värde för automatisk fokusering med så här många procent och lagra den i tagningsmodulen.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMedianFocus), group (Capture)
en: Calculate median focus value after each autofocus operation is complete.
sv: Beräkna medianfokusvärde när varje automatisk fokuseringsoperation är färdig.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveHFRToFile), group (Capture)
en: When saving a sequence file, save current HFR threshold value. By default, zero value is used.
sv: När en sekvensfil sparas, spara nuvarande HFR-tröskelvärde. Normalt används värdet noll.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStretch), group (Capture)
en: Perform auto stretch on captured images in FITS Viewer.
sv: Utför automatisk utsträckning av tagna bilder i FITS-visning.

note: i18n: ectx: label, entry (AdaptiveSampling), group (Capture)
en: Automatically down sample images based on available resources.
sv: Nedsampla automatisk bilder baserat på tillgängliga resurser.

note: i18n: ectx: label, entry (useSummaryPreview), group (Capture)
en: Display every image captured sequence image in the Ekos summary screen preview window.
sv: Visa alla tagna bilder i bildsekvensen på översiktsskärmens förhandsgranskningsfönster i Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (useDSLRImageViewer), group (Capture)
en: Display every captured DSLR image in the Image Viewer window.
sv: Visa alla bilder tagna med digital spegelreflexkamera i bildvisningsfönstret.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDSLRPresets), group (Capture)
en: Force exposure times to align with DSLR exposure presets. This insures accurate exposure times for sub-second exposures.
sv: Tvinga att exponeringstider är justerade enligt spegelreflexkamerans förinställda exponeringar. Det säkerställer noggranna exponeringstider för delsekundexponeringar.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureDirectory), group (Capture)
en: Path to capture directory to save images.
sv: Sökväg till tagningskatalog för att spara bilder.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoteCaptureDirectory), group (Capture)
en: Path to remote capture directory to save images.
sv: Sökväg till fjärrkatalog för tagningar där bilder kan sparas.

note: i18n: ectx: label, entry (ManualCoverTimeout), group (Capture)
en: Cover or uncover telescope dialog timeout in seconds.
sv: Tidsgräns i sekunder för att täcka eller visa teleskopdialogruta.

note: i18n: ectx: label, entry (fileSettingsUseFilter), group (Capture)
en: Add the filter name to the capture file name.
sv: Lägg till filternamnet i tagningsfilens namn.

note: i18n: ectx: label, entry (fileSettingsUseDuration), group (Capture)
en: Add the capture duration to the capture file name.
sv: Lägg till exponeringstiden i tagningsfilens namn.

note: i18n: ectx: label, entry (fileSettingsUseTimestamp), group (Capture)
en: Add the capture timestamp to the capture file name.
sv: Lägg till tagningens tidsstämpel i tagningsfilens namn.

note: i18n: ectx: label, entry (CapturePosition), group (Capture)
en: Calculate position after captures.
sv: Beräkna position efter tagning.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFocusTemperatureSource), group (Focus)
en: Default focus module temperature source.
sv: Förvald temperaturkälla för fokuseringsmodul.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Default Focuser step ticks
sv: Förvalt fokuseringssteg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Step size of the absolute focuser. The step size TICKS should be adjusted so that when the focuser moves TICKS steps, the difference in HFR is more than 0.1 pixels. Lower the value when you are close to optimal focus.
sv: Stegstorlek för den absoluta fokuseringen. Stegstorleken i TICK ska justeras så att när fokus flyttas TICK steg, är skillnaden i HFR mer än 0,1 bildpunkter. Minska värdet när du är nära optimalt fokus.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusSettleTime), group (Focus)
en: Wait for this many seconds after moving the focuser before capturing the next image during AutoFocus.
sv: Vänta så här många sekunder efter att fokuseringsenheten har flyttats innan nästa bild tas vid automatisk fokusering.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideSettleTime), group (Focus)
en: Wait for this many seconds after resuming guide.
sv: Vänta så här många sekunder efter guidning återupptas.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
sv: Förvalt toleransvärde för fokusering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: The tolerance specifies the percentage difference between the current focusing position and the minimum obtained during the focusing run. Adjustment of this value is necessary to prevent the focusing algorithm from oscillating back and forth.
sv: Toleransen anger procentvärdet av skillnaden mellan den nuvarande fokuseringspositionen och minimum som erhölls under fokuseringen. Justering av värdet är nödvändig för att förhindra att fokuseringsalgoritmen oscillerar fram och tillbaka.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Maximum Focus Travel Distance
sv: Maximalt avstånd för fokusrörelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Set the maximum travel distance of an absolute focuser.
sv: Ställ in det maximala avståndet för en absolut fokuseringsrörelse.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusOutSteps), group (Focus)
en: Initial Focus Out Steps
sv: Initiala utåtsteg vid fokusering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusOutSteps), group (Focus)
en: Number of outward steps (this number multiplied by initial-step-size) the Linear Focus algorithm moves away from the initial position at the start of focusing.
sv: Antal utåtsteg (värdet multiplicerat med initial stegstorlek) som den linjära fokuseringsalgoritmen går från den initiala positionen när fokuseringen påbörjas.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGain), group (Focus)
en: Default Focuser gain value
sv: Förvalt förstärkningsvärde för fokusering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusGain), group (Focus)
en: Specifies gain value of CCD when performing focusing if supported by camera.
sv: Anger förstärkningsvärde för CCD när fokusering utförs, om kameran stöder det.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Default Focuser star selection box size
sv: Rutstorlek för stjärnval med förvalt fokuseringssteg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Set box size to select a focus star.
sv: Ställ in rutstorlek för att välja en fokuseringsstjärna.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSubFrame), group (Focus)
en: Subframe the focus star during the autofocus procedure.
sv: Skapa delbildruta omkring fokuseringsstjärnan under proceduren för automatisk fokusering.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusUseFullField), group (Focus)
en: Measure average HFR from all stars combined in a full frame. This method defaults to the Centroid detection, but can use SEP detection too. Its performance decreases as the number of stars increases.
sv: Mät HFR-medelvärdet från alla stjärnor kombinerade på en hel bildruta. Metoden använder normalt centroiddetektering, men kan också använda SEP-detektering. Dess prestanda minskar när antal stjärnor ökar.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFullFieldInnerRadius), group (Focus)
en: Full field inner radius.
sv: Inre radie för fullständigt fält.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFullFieldInnerRadius), group (Focus)
en: During full field focusing, stars which are inside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 0%). Detection algorithms may also have an inherent filter.
sv: Vid fullständig fältfokusering, filtreras stjärnor som är inom detta procentvärde av bildrutan bort från HFR-beräkningarna (förval 0 %). Detekteringsalgoritmer kan också ha ett inneboende filter.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFullFieldOuterRadius), group (Focus)
en: Full field outer radius.
sv: Yttre radie för fullständigt fält.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFullFieldOuterRadius), group (Focus)
en: During full field focusing, stars which are outside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 100%). Detection algorithms may also have an inherent filter.
sv: Vid fullständig fältfokusering, filtreras stjärnor som är utanför detta procentvärde av bildrutan bort från HFR-beräkningarna (förval 100 %). Detekteringsalgoritmer kan också ha ett inneboende filter.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAutoStarEnabled), group (Focus)
en: Automatically select a star to focus.
sv: Välj automatiskt en stjärna att fokusera på.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSuspendGuiding), group (Focus)
en: Suspend guiding while autofocus in progress.
sv: Stoppa guidning medan automatisk fokusering pågår.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFocusDarkFrame), group (Focus)
en: Take a dark frame and subtract it before running autofocus operation.
sv: Ta en mörk bild och subtrahera den innan automatisk fokusering utförs.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusThreshold), group (Focus)
en: Relative percentage strength of centroid edge pixel strength to average pixel value.
sv: Relativ procentuell styrka hos bildpunkternas gränser i den geometriska medelpunkten för att medelvärdesbilda bildpunktsvärden

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDetection), group (Focus)
en: Star detection algorithm
sv: Algoritm för stjärndetektering

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAlgorithm), group (Focus)
en: Focus process algorithm
sv: Algoritm för fokuseringsprocess

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFramesCount), group (Focus)
en: Number of focus frames to average for HFR calculations.
sv: Antal fokuserade bildrutor att medelvärdesbilda för HFR-beräkningar.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMaxSingleStep), group (Focus)
en: Maximum single step the focus algorithm is permitted to command.
sv: Maximalt storlek på ett steg som fokuseringsalgoritmen tillåts utföra.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusExposure), group (Focus)
en: Default focus exposure time when no filters are used.
sv: Förvald exponeringstid för fokusering när inga filter används.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGaussianSigma), group (Focus)
en: Gaussian blur sigma value.
sv: Sigmavärde för Gaussisk oskärpa.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGaussianKernelSize), group (Focus)
en: Gaussian blur kernel size.
sv: Kärnstorlek för Gaussisk oskärpa.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMultiRowAverage), group (Focus)
en: Number of rows to combine in the Bahtinov average calculation.
sv: Antal rader att kombinera i Bahtinov medelvärdesberäkning.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor for Focusing.
sv: Intern eller extern SExtractor för fokusering.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction when Focusing.
sv: Alternativprofil för SExtractor vid fokusering.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor to compute subs HFR.
sv: Intern eller extern SExtractor för att beräkna HFR.

note: i18n: ectx: label, entry (HFROptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction to compute subs HFR
sv: Alternativprofil för SExtractor för att beräkna HFR

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor for Guiding.
sv: Intern eller extern SExtractor för guidning.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction when Guiding.
sv: Alternativprofil för SExtractor vid guidning.

note: i18n: ectx: label, entry (SolveSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal, External, or BuiltIn Sextractor for Solving.
sv: Intern, extern eller inbyggd SExtractor för lösning.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverMode), group (StellarSolver)
en: Local (0) or Remote (1) solver.
sv: Lokalt lösningsverktyg (0) eller fjärrlösningsverktyg (1).

note: i18n: ectx: label, entry (SolverType), group (StellarSolver)
en: Local solving method. 0 for Internal Solver. 1 for Local Astrometry. 2 for Local ASTAP. 3 for Online Astrometry.
sv: Lokal lösningsmetod. 0 för internt lösningsverktyg. 1 för lokal astrometri. 2 för lokal ASTAP. 3 för uppkopplad astrometri.

note: i18n: ectx: label, entry (SolveOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Solving.
sv: Alternativprofil för lösning.

note: i18n: ectx: label, entry (LoggerLevel), group (StellarSolver)
en: Level of verbosity in the log.
sv: Loggens detaljnivå.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryLogToFile), group (StellarSolver)
en: Whether to log to a file instead.
sv: Om loggning ska göras i en fil istället.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryLogFilepath), group (StellarSolver)
en: Path of the log file to save astrometry logging to.
sv: Sökväg till loggfilen för att spara astrometriloggar.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of index folder paths.
sv: Lista över sökvägar till indexkataloger.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of folders in which astrometry Index Files can be found.
sv: Lista över kataloger där indexfiler för astrometri finns.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Default alignment exposure value
sv: Förvald exponeringsvärde för inriktning

note: i18n: ectx: label, entry (AlignDarkFrame), group (Align)
en: Take a dark frame and subtract it before running astrometry operation.
sv: Ta en mörk bild och subtrahera den innan astrometri utförs.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryUseRotator), group (Align)
en: Use rotator when performing load and slew.
sv: Använd rotatör när ladda och förflytta utförs.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryRotatorThreshold), group (Align)
en: Threshold between measured and FITS position angles in arcminutes to consider the load and slew operation successful.
sv: Tröskel mellan uppmätt och FITS-positionsvinklar i bågminuter för att anse att ladda och förflytta ha lyckats.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverGotoOption), group (Align)
en: Action to take if solver if successful (Sync, Slew to Target, or None)
sv: Åtgärd att utföra om lösning lyckades (synkronisera, förflytta till mål, eller ingenting)

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverWCS), group (Align)
en: World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
sv: Världskoordinatsystem (WCS). WCS används för att koda Rekt. och Dek. koordinater i tagna CCD-bilder.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverOverlay), group (Align)
en: Display received FITS images unto solver FOV rectangle in the sky map.
sv: Visa mottagna FITS-bilder i lösningsverktygets synfältsrektangel på himmelskartan.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDifferentialSlewing), group (Align)
en: Do not use Sync when Slew to Target is selected. Use differential slewing to correct for discrepancies.
sv: Använd inte synkronisering när Förflytta till mål är valt Använd differentiell förflyttning för att korrigera avvikelser.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignAccuracyThreshold), group (Align)
en: Accuracy threshold in arcseconds between solution and target coordinates.
sv: Noggrannhetströskel i bågsekunder mellan lösnings- och målkoordinater.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignSettlingTime), group (Align)
en: Time to wait in milliseconds after telescope slewing is complete before starting the next capture.
sv: Tid att vänta i millisekunder efter teleskopets förflyttning är klar innan nästa tagning påbörjas.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseNoFITS2FITS), group (Align)
en: Do not sanitize FITS. This option should only be checked if astrometry.net version is 0.67 or earlier. Uncheck for any versions greater than 0.67.
sv: Sanera inte FITS. Alternativet ska bara markeras om versionen av astrometry.net är 0.67 eller mindre. Avmarkera det för alla versioner större än 0.67.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseResort), group (Align)
en: Check this option if your image does not have much nebulosity. If it does have strong nebulosity, uncheck it.
sv: Markera alternativet om bilden inte har mycket dunkelhet. Om den har stark dunkelhet, avmarkera det.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseNoVerify), group (Align)
en: This will prevent the solver from looking at an already existing WCS Header before blindly trying to solve the image. It is recommended to keep it checked.
sv: Förhindrar lösningsverktyget att undersöka ett redan befintligt huvud för världskoordinatsystem innan det blint försöker lösa bilden. Du rekommenderas att behålla det markerat.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleLow), group (Align)
en: Lower image scale.
sv: Undre bildskala.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleHigh), group (Align)
en: Upper image scale.
sv: Övre bildskala.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoUpdateImageScale), group (Align)
en: Automatically update image scale when CCD or Mount parameters are updated.
sv: Uppdatera automatiskt bildskala när CCD- eller stativparametrar uppdateras.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleUnits), group (Align)
en: Image scale units in arcminutes (aw), degrees (dw), or arcsec per pixel (app)
sv: Bildens skalningsenheter i bågminuter (bb), grader (db), eller bågsekunder per bildpunkt (bpb)

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseDownsample), group (Align)
en: Downsample the image to shrink its size and speed up the solver.
sv: Nedsampla bilden för att krympa dess storlek och snabba upp lösningsverktyget.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDownsample), group (Align)
en: Downsample factor
sv: Nedsamplingsfaktor

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoDownsample), group (Align)
en: Automatically downsample based on image size.
sv: Nedsampla automatisk baserat på bildstorlek.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryPositionRA), group (Align)
en: User supplied Right Ascension value in degrees to be passed to the solver.
sv: Rektascensionsvärde tillhandahållet av användaren att skicka till lösningsverktyget.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryPositionDE), group (Align)
en: User supplied declination value in degrees to be passed to the solver.
sv: Deklinationsvärde tillhandahållet av användaren att skicka till lösningsverktyget.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoUpdatePosition), group (Align)
en: Automatically update position coordinates when mounts completes slewing.
sv: Uppdatera automatiskt lösningens positionskoordinater efter teleskopets förflyttning är färdig.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDetectParity), group (Align)
en: Detect parity and reuse it to speed up solver.
sv: Detektera paritet och använd den för att snabba upp lösningsverktyget.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryCustomOptions), group (Align)
en: Additional optional astrometry.net options
sv: Ytterligare alternativ för astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: astrometry.net solve-field binary
sv: astrometry.net binärfil solve-field

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: Path to astrometry.net solver location.
sv: Sökväg till platsen för astrometry.net lösningsverktyg.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: astrometry.net wcsinfo binary
sv: astrometry.net binärfil wcsinfo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: Path to astrometry.net wcsinfo location.
sv: Sökväg till platsen för astrometry.net wcsinfo.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: astrometry.net configuration file
sv: Inställningsfil för astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: Path to astrometry.net file location.
sv: Sökväg till platsen för astrometry.net-filen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SextractorBinary), group (Align)
en: Path to the Sextractor executable.
sv: Fullständig sökväg till SExtractor körbart program.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WatneyBinary), group (Align)
en: Path to the Watney Solver executable.
sv: Sökväg till körbar fil för Watney lösningsverktyg.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: astrometry.net API Key
sv: API-nyckel på astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: Key to access astrometry.net online web services. You must register with astrometry.net to obtain a key.
sv: Nyckel för att komma åt astrometry.net webbtjänst på nätet. Du måste registrera dig hos astrometry.net för att erhålla en nyckel.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIURL), group (Align)
en: astrometry.net API URL
sv: API-webbadress på astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseJPEG), group (Align)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the astrometry.net online service.
sv: Använd JPEG-format istället för FITS vid uppladdning av bilder till Internet-tjänsten astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryTimeout), group (Align)
en: Timeout in seconds to wait for astrometry solver to complete.
sv: Tidsgräns i sekunder att vänta på att lösningsverktyget för astrometri ska bli färdigt.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHRefreshAlgorithm), group (Align)
en: The algorithm used for polar-align refresh.
sv: Algoritmen använd för uppdatering av polärinriktning.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHAutoPark), group (Align)
en: Automatically park the mount after Polar Alignment Assistant Tool is complete.
sv: Parkera stativet automatiskt efter att polärinriktningsverktyget är färdigt.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideExposure), group (Guide)
en: Guider exposure duration in seconds.
sv: Guidens exponeringstid i sekunder.

note: i18n: ectx: label, entry (GuiderType), group (Guide)
en: Which guider process to utilize for guiding (0 Internal Guider, 1 PHD2, 2 lin_guider)
sv: Vilken guidningsprocess som ska utnyttjas för guidning (0 - intern guidning, 1 - PHD2, 2 - Lin-guider)

note: i18n: ectx: label, entry (GuideAlgorithm), group (Guide)
en: Which Algorithm to use track guide square (0 smart, 1 SEP, 2 fast, 3 threshold, 4 no threshold, 5 SEP multistar).
sv: Vilken algoritm att använda för att följa guidningsrutan (0 - smart, 1 - SEP, 2 - snabb, 3 - tröskel, 4 - ingen tröskel, 5 - SEP-multipelstjärna)

note: i18n: ectx: label, entry (PHD2Host), group (Guide)
en: Host name of external PHD2 service
sv: Värddatornamn för extern PHD2-tjänst

note: i18n: ectx: label, entry (PHD2Port), group (Guide)
en: PHD2 Event Monitoring Port
sv: PHD2-port för händelseövervakning

note: i18n: ectx: label, entry (LinGuiderHost), group (Guide)
en: Host name of external lin_guider service
sv: Värddatornamn för extern Lin-guider-tjänst

note: i18n: ectx: label, entry (LinGuiderPort), group (Guide)
en: Lin_guider Event Monitoring Port
sv: Lin-guider-port för händelseövervakning

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationPulseDuration), group (Guide)
en: Pulse duration in milliseconds used for guiding pulses during calibration stage.
sv: Pulslängd i millisekunder använd för guidningspulser under kalibreringssteget.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideAutoStar), group (Guide)
en: Automatically select calibration star and perform calibration.
sv: Välj kalibreringsstjärna automatiskt och utför kalibrering.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoModeIterations), group (Guide)
en: Number of automode iterations for calibration process.
sv: Antal automatiska lägesiterationer för kalibreringsprocessen.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideLostStarTimeout), group (Guide)
en: When star tracking is lost, wait this many seconds before aborting.
sv: När sjärnguidning förloras, vänta så här många sekunder innan den avbryts.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideCalibrationTimeout), group (Guide)
en: When calibration starts, wait this many seconds before aborting.
sv: När kalibrering startar, vänta så här många sekunder innan den avbryts.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideMaxDeltaRMS), group (Guide)
en: Maximum delta RMS permitted while guiding before aborting.
sv: Maximalt delta kvadratiska medelvärdesfel under guidning innan den avbryts.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideMaxHFR), group (Guide)
en: Maximum HFR permitted for SEP MultiStar guide star.
sv: Maximal tillåten HFR för SEP-multipelstjärna guidestjärna.

note: i18n: ectx: label, entry (TwoAxisEnabled), group (Guide)
en: Use both axes to perform calibration.
sv: Använd båda axlar för att utföra kalibrering.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveGuideLog), group (Guide)
en: Automatically save internal guider user logs.
sv: Spara automatiskt användarloggar för internt guidningsverktyg.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDarkFrame), group (Guide)
en: Take dark frame for autoguider images.
sv: Ta mörk bild för automatisk guidning.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSubframe), group (Guide)
en: Subframe guide image around selected region
sv: Delbildruta för guidning omkring valt område

note: i18n: ectx: label, entry (DitherPixels), group (Guide)
en: How many pixels to move between subsequent exposures under auto dithering mode.
sv: Hur många bildpunkter att flytta mellan på varandra följande exponeringar vid automatiskt gitterläge.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherFrames), group (Guide)
en: Dither after this many frames.
sv: Gitter efter det här antalet bilder.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherThreshold), group (Guide)
en: Maximum distance (pixels) for guiding to be considered settled.
sv: Maximalt avstånd (i bildpunkter) för att guidning ska anses stadig.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherTimeout), group (Guide)
en: Time limit (seconds) on dithering to settle down.
sv: Tidsgräns (i sekunder) för dämpning av gitter.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherMaxIterations), group (Guide)
en: How many dithering attempts to undertake before giving up.
sv: Hur många försök som ska utföras innan gitter överges.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherNoGuidingPulse), group (Guide)
en: Pulse length in milliseconds used for non-guiding dither.
sv: Pulslängd i millisekunder använd för icke-guidningsgitter.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherFailAbortsAutoGuide), group (Guide)
en: If dithering fails then abort autoguide.
sv: Om gitter misslyckas avbryt automatisk guidning.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherWithOnePulse), group (Guide)
en: Dithering amount is randomly generated, pulses are sent, but the resultant pixel dithering amount is not enforced, so only the one dither pulse is sent. This is quicker, and recommended as dither amount is random anyway. It is necessary when 2-D dither is required but guiding is only done in one axis.
sv: Gittervärdet genereras slumpmässigt, pulser skickas, men det resulterande bildpunktsgittervärdet genomdrivs inte så att bara en enda gitterpuls skickas. Det är snabbare, och rekommenderas eftersom gittervärdet ändå är slumpmässigt. Det är nödvändigt när tvådimensionellt gitter krävs men guidning bara görs längs en axel.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherEnabled), group (Guide)
en: Use Auto Dithering when guiding.
sv: Använd automatiskt gitter vid guidning.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherNoGuiding), group (Guide)
en: Perform dithering even when not guiding.
sv: Utför gitter även när guidning inte pågår.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the RA axis.
sv: Aktivera automatisk guidning för RA-axeln.

note: i18n: ectx: label, entry (DECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the DEC axis.
sv: Aktivera automatisk guidning för Dek-axeln.

note: i18n: ectx: label, entry (NorthDECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable North autoguiding in the DEC axis.
sv: Aktivera nordlig automatisk guidning för Dek-axeln.

note: i18n: ectx: label, entry (SouthDECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable South autoguiding in the DEC axis.
sv: Aktivera sydlig automatisk guidning för Dek-axeln.

note: i18n: ectx: label, entry (EastRAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable East autoguiding in the RA axis.
sv: Aktivera östlig automatisk guidning för RA-axeln.

note: i18n: ectx: label, entry (WestRAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable West autoguiding in the RA axis.
sv: Aktivera västlig automatisk guidning för RA-axeln.

note: i18n: ectx: label, entry (GuiderAccuracyThreshold), group (Guide)
en: Accuracy threshold for the Guide Graphs.
sv: Noggrannhetströskel för guidningsdiagrammen.

note: i18n: ectx: label, entry (RADisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RA Plot on the Guide Drift Graphics.
sv: Visa RA-diagram i guidningens avdriftsgrafik.

note: i18n: ectx: label, entry (DEDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the DEC Plot on the Guide Drift Graphics.
sv: Visa DEK-diagram i guidningens avdriftsgrafik.

note: i18n: ectx: label, entry (RACorrDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RA Corrections Plot on the Guide Drift Graphics.
sv: Visa RA-korrektionsdiagram i guidningens avdriftsgrafik.

note: i18n: ectx: label, entry (DECorrDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the DEC Corrections Plot on the Guide Drift Graphics.
sv: Visa DEK-korrektionsdiagram i guidningens avdriftsgrafik.

note: i18n: ectx: label, entry (SNRDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the SNR Plot on the Guide Drift Graphics.
sv: Visa signal/brusdiagram i guidningens avdriftsgrafik.

note: i18n: ectx: label, entry (RMSDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RMS Error Plot on the Guide Drift Graphics.
sv: Visar diagram över kvadratiska medelvärdesfel i guidningens avdriftsgrafik.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAlgorithm), group (Scheduler)
en: Scheduler algorithm
sv: Schemaläggningsalgoritm

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SchedulerLogging), group (Scheduler)
en: Log Ekos Scheduler Module activity.
sv: Logga aktivitet för Ekos-schemaläggningsmodul.

note: i18n: ectx: label, entry (StopEkosAfterShutdown), group (Scheduler)
en: After shutdown procedure is successfully executed, shutdown INDI and Ekos.
sv: After avstängningsproceduren har körts med lyckat resultat, stäng av INDI och Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (ShutdownScriptTerminatesINDI), group (Scheduler)
en: Whether shutdown script, if exists, terminates INDI server in the process.
sv: Om avstängningsskriptet, om det finns, avslutar INDI-servern under processen.

note: i18n: ectx: label, entry (PreemptiveShutdown), group (Scheduler)
en: Perform pre-emptive shutdown if no jobs are due for a number of hours.
sv: Utför förebyggande avstängning om inga jobb står på tur under ett antal timmar.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelOnAlignFail), group (Scheduler)
en: Reset mount model in case of alignment failure.
sv: Nollställ stativmodellen i händelse av inriktningsfel.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelBeforeJob), group (Scheduler)
en: Reset mount model before starting each job.
sv: Återställ stativmodell innan varje jobb startas.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetGuideCalibration), group (Scheduler)
en: Always Reset guiding calibration before starting each job.
sv: Nollställ alltid guidningskalibrering innan varje jobb startas.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceAlignmentBeforeJob), group (Scheduler)
en: Force alignment before starting or restarting each job.
sv: Tvinga återinriktning innan varje jobb startas eller startas om.

note: i18n: ectx: label, entry (ReuseGuideCalibration), group (Scheduler)
en: Guider may re-use guiding calibration if one is available.
sv: Guidningsverktyget kan återanvända guidningskalibrering om någon är tillgänglig

note: i18n: ectx: label, entry (GuideCalibrationBacklash), group (Scheduler)
en: Remove DEC backlash when calibrating guider.
sv: Ta bort DEK-glapp när guidningen kalibreras.

note: i18n: ectx: label, entry (SerializedCalibration), group (Scheduler)
en: Last Calibration serialized.
sv: Senaste kalibrering serialiserad.

note: i18n: ectx: label, entry (RealignAfterCalibrationFailure), group (Scheduler)
en: If guiding calibration fails, run alignment process again before proceeding to recalibration.
sv: Om guidningskalibrering misslyckas, utför inriktningsprocessen igen innan omkalibrering.

note: i18n: ectx: label, entry (PreemptiveShutdownTime), group (Scheduler)
en: Maximum number of hours before the next job is due to trigger a pre-emptive shutdown.
sv: Maximalt antal timmar innan nästa jobb förfaller för att utlösa en förebyggande avstängning.

note: i18n: ectx: label, entry (RememberJobProgress), group (Scheduler)
en: When processing a scheduled job, resume the sequence starting from the last image present in storage.
sv: När ett schemalagt jobb behandlas, återuppta sekvensen med början på den senaste bilden i lagringsutrymmet.

note: i18n: ectx: label, entry (LeadTime), group (Scheduler)
en: Minimum time between jobs in minutes.
sv: Minimal tid mellan jobb i minuter.

note: i18n: ectx: label, entry (PreDawnTime), group (Scheduler)
en: Do not permit jobs to be scheduled or executed past this many minutes before dawn.
sv: Tillåt inte att jobb schemaläggs eller körs efter så här många minuter innan gryningen.

note: i18n: ectx: label, entry (SettingAltitudeCutoff), group (Scheduler)
en: Do not permit jobs to be scheduled less than this many degrees before the altitude restriction. Actual execution proceeds until the altitude limit.
sv: Tillåt inte att jobb schemaläggs mindre än så här många grader innan elevationsgränsen. Pågående körning fortsätter till elevationsgränsen.

note: i18n: ectx: label, entry (DawnOffset), group (Scheduler)
en: Offset astronomical dawn by this many hours to relax twilight restriction when using narrowband filters.
sv: Förskjut astronomisk gryning så här många timmar för att släppa efter på skymningsrestriktionen när smalbandiga filter används.

note: i18n: ectx: label, entry (DuskOffset), group (Scheduler)
en: Offset astronomical dusk by this many hours to relax twilight restriction when using narrowband filters.
sv: Förskjut astronomisk skymning så här många timmar för att släppa efter på skymningsrestriktionen när smalbandiga filter används.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeFocalLength), group (Scheduler)
en: Telescope focal length in millimeters.
sv: Teleskopets fokallängd i millimeter.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraPixelWidth), group (Scheduler)
en: Camera pixel size width in micrometers.
sv: Kamerans bildpunktsbredd i mikrometer.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraPixelHeight), group (Scheduler)
en: Camera pixel size height in micrometers.
sv: Kamerans bildpunktshöjd i mikrometer.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraWidth), group (Scheduler)
en: Camera Width in pixels.
sv: Kamerabredd i bildpunkter.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraHeight), group (Scheduler)
en: Camera Height in pixels.
sv: Kamerahöjd i bildpunkter.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraRotation), group (Scheduler)
en: Position angle of the camera with respect to north.
sv: Kamerans positionsvinkel i förhållande till nord.

note: i18n: ectx: label, entry (ErrorHandlingStrategy), group (Scheduler)
en: Strategy how to react, when a job aborts or steps into an error.
sv: Strategi för reaktion när ett jobb avbryts eller leder till ett fel.

note: i18n: ectx: label, entry (ErrorHandlingStrategyDelay), group (Scheduler)
en: Delay in minutes how long the scheduler should pause before restarting an aborted job or a job that ran into an error.
sv: Fördröjning i minuter hur länge schemaläggning ska vänta innan ett avbrutet jobb eller ett jobb som stötte på ett fel startas igen.

note: i18n: ectx: label, entry (RescheduleErrors), group (Scheduler)
en: Re-schedule jobs that ran into errors.
sv: Schemalägg jobb som stötte på fel igen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeHFR), group (Analyze)
en: Display HFR on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa HFR på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeNumCaptureStars), group (Analyze)
en: Display number of stars detected in the capture on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa antal detekterade stjärnor i tagningen på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMedian), group (Analyze)
en: Display median sample value for the capture on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa mediansamplingsvärdet för tagningen på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeEccentricity), group (Analyze)
en: Display the median eccentricity for the stars in the capture on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa medianexcentriciteten för stjärnorna i tagningen på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeTemperature), group (Analyze)
en: Display the ambient temperature on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa omgivningstemperaturen på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeNumStars), group (Analyze)
en: Display NumStars on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa antal stjärnor på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeSkyBg), group (Analyze)
en: Display SkyBackground on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa himmelsbakgrund på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeSNR), group (Analyze)
en: Display SNR on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa signal-brusförhållande på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRA), group (Analyze)
en: Display RA on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa RA på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDEC), group (Analyze)
en: Display DEC on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa DEK på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRAp), group (Analyze)
en: Display RA Pulses on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa RA på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDECp), group (Analyze)
en: Display DEC Pulses on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa DEK-pulser på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDrift), group (Analyze)
en: Display Drift on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa avdrift på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRMS), group (Analyze)
en: Display RMS Error on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa kvadratiskt medelvärdesfel på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeTargetDistance), group (Analyze)
en: Display the arc-seconds distance between the target position and the plate-solved captured image on the Analyze plot.
sv: Visa avståndet i bågsekunder mellan målpositionen och den analyserade tagna bilden på analysdiagrammet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRMSC), group (Analyze)
en: Display RMS Error (during capture) on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa kvadratiskt medelvärdesfel (under tagning) på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountRA), group (Analyze)
en: Display Mount RA on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa stativets RA på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountDEC), group (Analyze)
en: Display Mount DEC on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa stativets DEK på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountHA), group (Analyze)
en: Display Mount Hour Angle on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa stativets timvinkel på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeAz), group (Analyze)
en: Display Azimuth on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa azimut på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeAlt), group (Analyze)
en: Display Altitude on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa elevation på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzePierSide), group (Analyze)
en: Display PierSide on the Analyze Statistics Plot.
sv: Visa pirsida på analysens statistikdiagram.

note: i18n: ectx: label, entry (LastServer), group (INDI Lite)
en: The address of last used server
sv: Adressen till senast använda server

note: i18n: ectx: label, entry (LastServerPort), group (INDI Lite)
en: The port of last used server
sv: Porten för senast använda server

note: i18n: ectx: label, entry (LastWebManagerPort), group (INDI Lite)
en: The port of last used Web Manager
sv: Porten för senast använda webbhanterare

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSMemoryCache), group (HIPS)
en: RAM cache size in MB used to store cached HIPS images.
sv: Minnescachestorlek i MB använd för att lagra HIPS-bilder lokalt.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSNetCache), group (HIPS)
en: Hard disk cache size in MB used to store cached HIPS images.
sv: Hårddiskcachestorlek i MB använd för att lagra HIPS-bilder lokalt.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSSource), group (HIPS)
en: HIPS source catalog title.
sv: HIPS-källkatalogrubrik.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSBiLinearInterpolation), group (HIPS)
en: Use Bilinear interpolation when rendering HiPS images?
sv: Använd bilinjär interpolation när HiPS-bilder återges?

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSShowGrid), group (HIPS)
en: Show HiPS grid on the sky map.
sv: Visa HiPS-rutnät på himmelskartan.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSPanning), group (HIPS)
en: Redraw HiPS while panning.
sv: Rita om HiPS under panorering.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHIPS), group (HIPS)
en: Draw HiPS sources in the sky map?
sv: Rita HiPS-källor på himmelskartan?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHIPS), group (HIPS)
en: Toggle whether the HIPS sources are drawn in the sky map.
sv: Välj om HiPS-källor ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSUseOfflineSource), group (HIPS)
en: Use offline storage to load HiPS?
sv: Använd nerkopplad lagring för att läsa in HiPS

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOfflinePath), group (HIPS)
en: HIPS offline full path.
sv: Fullständig nerkopplad HiPS-sökväg.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSource), group (Terrain)
en: Terrain Filename.
sv: Terrängfilnamn.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSource), group (Terrain)
en: Terrain source filename.
sv: Terrängkällfilnamn.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSourceCorrectAz), group (Terrain)
en: Terrain Azimuth Correction.
sv: Terrängazimutkorrigering.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSourceCorrectAz), group (Terrain)
en: Terrain source azimuth correction.
sv: Terrängkällazimutkorrigering.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSourceCorrectAlt), group (Terrain)
en: Terrain Altitude Correction.
sv: Terrängelevationskorrigering.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSourceCorrectAlt), group (Terrain)
en: Terrain source altitude correction.
sv: Terrängkällelevationskorrigering.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainDownsampling), group (Terrain)
en: Terrain Downsampling
sv: Terrängnedsampling

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainDownsampling), group (Terrain)
en: Speed quality tradeoff for rendering the terrain image.
sv: Avvägning mellan hastighet och kvalitet vid återgivning av terrängbilden.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainPanning), group (Terrain)
en: Terrain While panning.
sv: Terräng under panorering.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainPanning), group (Terrain)
en: Redraw terrain while panning.
sv: Rita om terräng under panorering.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTerrain), group (Terrain)
en: Draw terrain
sv: Rita terräng

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTerrain), group (Terrain)
en: Toggle whether the terrain is drawn in the sky map.
sv: Välj om terrängen ritas på himmelskartan eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSkipSpeedup), group (Terrain)
en: Terrain Skip Speedup
sv: Uppsnabbning med terrängöverhoppning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSkipSpeedup), group (Terrain) i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainTransparencySpeedup), group (Terrain)
en: Enable a one of the terrain drawing speedups.
sv: Aktivera en av uppsnabbningarna för terränguppritning.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainTransparencySpeedup), group (Terrain)
en: Terrain Transparency Speedup.
sv: Uppsnabbning med terränggenomskinlighet.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSmoothPixels), group (Terrain)
en: Terrain Smooth Pixels.
sv: Jämna terrängbildpunkter.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSmoothPixels), group (Terrain)
en: Smooth pixels for a more pleasant, but slower rendering.
sv: Jämna bildpunkter för en angenämare men långsammare återgivning.

note: i18n: ectx: label, entry (warningActionsActive), group (Observatory)
en: Will be reacted upon warnings?
sv: Kommer att reagerar vid varningar?

note: i18n: ectx: label, entry (alertActionsActive), group (Observatory)
en: Will be reacted upon alerts?
sv: Kommer att reagera vid larm?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningCloseDome), group (Observatory)
en: Shall the dome being closed when a weather warning occurs?
sv: Ska kupolen stängas när en vädervarning inträffar?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningCloseShutter), group (Observatory)
en: Shall the shutter being closed when a weather warning occurs?
sv: Ska luckan stängas när en vädervarning inträffar?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningStopScheduler), group (Observatory) i18n: ectx: label, entry (weatherAlertCloseShutter), group (Observatory) i18n: ectx: label, entry (weatherAlertStopScheduler), group (Observatory)
en: Shall the shutter being closed when a weather alert occurs?
sv: Ska luckan stängas när ett väderlarm inträffar?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningDelay), group (Observatory)
en: Delay for reacting upon a weather warning.
sv: Fördröjning vid reaktion vid en vädervarning.

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAlertCloseDome), group (Observatory)
en: Shall the dome being closed when a weather alert occurs?
sv: Ska slutaren stängas när ett väderlarm inträffar?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAlertDelay), group (Observatory)
en: Delay for reacting upon a weather alert.
sv: Fördröjning vid reaktion vid ett väderlarm.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseDome), group (Observatory)
en: Dome status relevant for the Observatory status.
sv: Kupolstatus relevant för observatoriets status.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseShutter), group (Observatory)
en: Shutter status relevant for the Observatory status.
sv: Luckans status relevant för observatoriets status.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseWeather), group (Observatory)
en: Weather status relevant for the Observatory status.
sv: Väderförhållanden relevant för observatoriets status.

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAutoScaleValues), group (Observatory)
en: Scale the sensor graph value axis to the values range.
sv: Skala sensordiagrammets värdeaxel till värdenas intervall.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPExecutable), group (ASTAP)
en: Full path to the ASTAP executable.
sv: Fullständig sökväg till ASTAP körbart program.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPDownSample), group (ASTAP) i18n: ectx: label, entry (ASTAPDownSampleValue), group (ASTAP)
en: Down sample prior to solving. Also called binning. A value 0 will result in auto selection downsampling.
sv: Nedsampling innan lösning. Kallas också indelning. Värdet noll resulterar i automatiskt val av nedsampling.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPSearchRadius), group (ASTAP) i18n: ectx: label, entry (ASTAPSearchRadiusValue), group (ASTAP)
en: The program will search in a square spiral around the start position up to this radius.
sv: Programmet söker i en fyrkantig spiral omkring startpositionen upp till den här radien.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPUpdateFITS), group (ASTAP)
en: Update the fits header with the found solution.
sv: Uppdatera FITS-huvud med funnen lösning.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPLargeSearchWindow), group (ASTAP)
en: Increase search window size.
sv: Öka sökfönstrets storlek.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MosaicTransparencyAuto), group (Mosaic)
en: Manage the mosaic panel transparency level automatically.
sv: Hantera mosaikpanelens genomskinlighetsnivå automatiskt.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MosaicTransparencyLevel), group (Mosaic)
en: Control mosaic panel transparency level.
sv: Bestäm mosaikpanelens genomskinlighetsnivå.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
sv: Västerländska stjärnbilder

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
sv: LUFTPUMPEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
sv: PARADISFÅGELN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
sv: VATTUMANNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
sv: ÖRNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
sv: ALTARET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
sv: VÄDUREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
sv: KUSKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
sv: BJÖRNVAKTAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
sv: GRAVSTICKELN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
sv: GIRAFFEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
sv: KRÄFTAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
sv: JAKTHUNDARNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
sv: STORA HUNDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
sv: LILLA HUNDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
sv: STENBOCKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
sv: KÖLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
sv: KENTAUREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
sv: VALFISKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
sv: KAMELEONTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
sv: CIRKELPASSAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
sv: DUVAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
sv: BERENIKES HÅR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
sv: SÖDRA KRONAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
sv: NORRA KRONAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
sv: KORPEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
sv: BÄGAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
sv: KORSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
sv: SVANEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
sv: DELFINEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
sv: SVÄRDFISKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
sv: DRAKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
sv: LILLA HÄSTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
sv: FLODEN ERIDANUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
sv: UGNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
sv: TVILLINGARNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
sv: TRANAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
sv: HERKULES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
sv: PENDELURET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
sv: VATTENORMEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
sv: LILLA VATTENORMEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
sv: INDIANEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
sv: ÖDLAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
sv: LEJONET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
sv: LILLA LEJONET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
sv: HAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
sv: VÅGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
sv: VARGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
sv: LODJURET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
sv: LYRAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
sv: TAFFELBERGET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
sv: MIKROSKOPET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
sv: ENHÖRNINGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
sv: FLUGAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
sv: VATTENPASSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
sv: OKTANTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
sv: ORMBÄRAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
sv: PÅFÅGELN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
sv: FENIX

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
sv: MÅLAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
sv: FISKARNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
sv: SÖDRA FISKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
sv: AKTERSKEPPET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
sv: KOMPASSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
sv: ROMBISKA NÄTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
sv: PILEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
sv: SKYTTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
sv: SKORPIONEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
sv: BILDHUGGAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
sv: SOBIESKIS SKÖLD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
sv: ORMHUVUDET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
sv: ORMSVANSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
sv: SEXTANTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
sv: OXEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
sv: TELESKOPET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
sv: TRIANGELN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
sv: SÖDRA TRIANGELN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
sv: TUKANEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
sv: STORA BJÖRNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
sv: LILLA BJÖRNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
sv: SEGLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
sv: JUNGFRUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
sv: FLYGFISKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
sv: RÄVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
sv: Kinesiska stjärnbilder

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
sv: NORRA SKOPAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
sv: KRÖKT SAMLING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
sv: IHOPRULLAD PISKSNÄRT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
sv: VINGAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
sv: TRIUMFVAGN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
sv: SVANS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
sv: RENSKORG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
sv: SKOPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
sv: TRUMMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
sv: TRE STEG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
sv: KEJSERLIGA VAKTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
sv: PIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
sv: KEJSERLIG PASSAGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
sv: KÖK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
sv: FLODSKÖLDPADDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
sv: MAGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
sv: STOR GENERAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
sv: MUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
sv: BEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
sv: ROT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
sv: FÄSTNINGSVALL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
sv: FLYGANDE KORRIDOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
sv: YTTRE STAKETET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
sv: VADSTÄLLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
sv: SJU EXCELLENSER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
sv: MARKNAD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
sv: FEM TRIUMFVAGNAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
sv: RULLAD TUNGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
sv: NÄT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
sv: TOALETT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
sv: SKÄRM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
sv: SOLDATMARKNAD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
sv: FYRKANTIG KORNBOD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
sv: TRE STJÄRNOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
sv: FYRA KANALER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
sv: KÄLLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
sv: SÖDRA FLODEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
sv: NORRA FLODEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
sv: FEM FEODALA KUNGAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
sv: FRUKTTRÄDGÅRD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
sv: ÄNGAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
sv: RUND KORNBOD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
sv: PURPURPALATS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
sv: UTLAGT NÄT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
sv: KROK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
sv: HÖGSTA PALATSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
sv: JADEKÄLLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
sv: LANS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
sv: BÅT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
sv: HUND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
sv: JORDGUDENS TEMPEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
sv: BÅGE OCH PIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
sv: MORTELSTÖT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
sv: MORTEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
sv: TAKÅSAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
sv: ÅSKSLAG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
sv: VAGNGÅRD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
sv: FIN KALEBASS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
sv: RUTTEN KALEBASS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
sv: LÄGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
sv: BLIXT OCH DUNDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
sv: PALATSPORT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
sv: TOMHET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
sv: VÄVERSKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
sv: FLICKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
sv: OXE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
sv: HJÄRTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
sv: RUM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
sv: KÄLLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
sv: ETABLISSEMANG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
sv: SLAGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
sv: SPJUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
sv: HÖGRA FLAGGAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
sv: VÄNSTRA FLAGGAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
sv: TRUMPINNE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
sv: BAND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
sv: KVINNAS SÄNG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
sv: VÄSTRA DÖRREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
sv: ÖSTRA DÖRREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
sv: ÅKERJORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
sv: STJÄRNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
sv: SPÖKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
sv: STATIV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
sv: NACKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
sv: MARKNADSOFFICER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
sv: Egyptiska stjärnbilder

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
sv: TJURENS FRAMBEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
sv: TVÅ PÅLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
sv: LEJON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
sv: TVÅ GAP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
sv: FÅGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
sv: TRIANGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
sv: FÄRJEBÅT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
sv: KROKODIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
sv: STÄV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
sv: FÅRFÄLLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
sv: JÄTTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
sv: FLODHÄST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
sv: SJÄRNPAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
sv: KHANUWY FISK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
sv: GAP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
sv: FÖRTÖJNINGSPÅLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
sv: FÅR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
sv: VATTENSTJÄRNOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
sv: Eskimåiska stjärnbilder

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
sv: TVÅ SOLSTRÅLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
sv: TVÅ PLACERADE LÅNGT ISÄR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
sv: HUNDAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
sv: NYCKELBEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
sv: LAMPFOT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
sv: KARIBU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
sv: TVÅ FRAMFÖR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
sv: BRÖSTBEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
sv: LÖPARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
sv: OLJEBEHÅLLARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
sv: DEN BAKOM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
sv: Koreanska stjärnbilder

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
sv: HELIG KITTEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
sv: HUVUDSTADENS LANTGÅRD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
sv: KUNGENS VÄRDIGHET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
sv: NOMINERING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
sv: HIMMELSPORTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
sv: JÄMLIKHET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
sv: HJÄLPARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
sv: HELIGA KUNGENS PLATS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
sv: DRAKENS HALS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
sv: HALSHUGGNING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
sv: DOMARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
sv: FLADDRANDE FLAGGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
sv: HIMMELSSPJUTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
sv: PLATS FÖR LÅNGT LIV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
sv: BESÖKARENS ÅRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
sv: HIMMELSMJÖLKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
sv: DROTTNINGENS HUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
sv: URÅLDRIG TRIUMFVAGN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
sv: KUNGENS EKIPAGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
sv: KAVALLERIGENERALEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
sv: KEJSARENS KAVALLERI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
sv: GENERAL FÖR RÖRLIGA TRUPPER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
sv: ÖSTRA GATAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
sv: PORTREGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
sv: DÖRRLÅS OCH NYCKEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
sv: STRAFF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
sv: KUNGLIG HALL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
sv: KAMMARHERRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
sv: SOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
sv: VÄSTRA GATAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
sv: KEJSARENS TRON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
sv: FEM SOLDATER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
sv: HIMMELSFLODEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
sv: BÖN OM AVKOMMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
sv: FISK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
sv: PROGNOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
sv: KEJSARINNORNAS GÅRD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
sv: HELIGA PALATSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
sv: VANNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
sv: YTTRE MORTELSTÖT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
sv: AGNAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
sv: STADENS ÖVERHUVUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
sv: BYGGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
sv: HIMMELSFÅGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
sv: HIMMELSHELGEDOMEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
sv: NORDÖSTRA NATIONERNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
sv: GAMMAL BONDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
sv: HUGGSKÖLDPADDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
sv: KEJSARENS VÄG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
sv: VÄVERSKAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
sv: FLOD GRÄNSANDE TILL TORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
sv: FLODENS TRUMMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
sv: HIMLENS TRUMPINNAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
sv: KO LEDANDE MAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
sv: STRANDUTBREDNING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
sv: KORG FÖR SILKESMASK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
sv: KÄRROFFICER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
sv: HIMMELSFÄRJAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
sv: FRUKT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
sv: FRÖ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
sv: DAMENS FÖRVAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
sv: HOVDAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
sv: DÖMA FÖRSEELSE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
sv: RÄTTA FÖRSEELSE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
sv: FÖRLÄNA LIV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
sv: STRAFFA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
sv: TOMT HUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
sv: GRÅT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
sv: SNYFTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
sv: FÄSTNING MED BÅLVERK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
sv: DRÄKTHÄNGARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
sv: RIDKNEKT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOTEER
sv: KÖRSVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
sv: MÄNNISKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
sv: INRE MORTELSTÖT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
sv: HIMMELSMAGASINET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
sv: GRAV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
sv: HUSETS SKYDD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
sv: TRASIG MORTELSTÖT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
sv: KLÄTTRANDE ORM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
sv: KEJSERLIGA PALATSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
sv: AVSKILT PALATS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICIAL FOR MATERIALS SUPPLY
sv: TJÄNSTEMAN FÖR MATERIALFÖRSÖRJNING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
sv: BLIXTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
sv: BÅLVERK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
sv: HIMMELSSOLDATER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
sv: PATRULLBYN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
sv: HIMMELSNÄT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
sv: HIMMELSSTALL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
sv: ÖSTRA MUREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
sv: CIVILINGENJÖR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
sv: ÅSKSLAG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
sv: MOLN OCH REGN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
sv: LANDSVÄG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
sv: PISKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
sv: OFFICER FÖR TRIUMFVAGN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
sv: SIDOGATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
sv: ARSENAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
sv: KEJSARENS SÖDRA PORT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
sv: YTTRE VIKSKÄRM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
sv: HIMMELSTOALETTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
sv: ARKITEKT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
sv: VAKTTORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
sv: VÄNSTRA ALMEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
sv: HÖGRA ALMEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
sv: HIMLENS FÖRRÅDSHUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
sv: SÄDESSTACK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
sv: HIMMELSSKEPPET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
sv: VATTENLAGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
sv: LIKHÖGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
sv: TIGERNS MAGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
sv: HIRSFÖRRÅD FÖR GUDSTJÄNST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
sv: SÄDESMAGASIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
sv: BRYNSTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
sv: HIMMELSSCHAMANEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
sv: ÖRA OCH ÖGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
sv: MÅNE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
sv: HIMMELSKULLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
sv: HIMMELSSAMMANSVÄRJNINGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
sv: FODER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
sv: VAGNSGARAGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
sv: FISKDAMM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
sv: PELARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
sv: HIMMELSPÖLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
sv: KUNGAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
sv: HIMMELSPORTAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
sv: SAAMS FLAGGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
sv: HIMMELSBYN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
sv: HIMMELENS UTSIKTSTORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
sv: GRÄNSGENERALEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CELEBRATION OF SKY
sv: HIMMELSFIRANDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
sv: KEJSARENS FLAGGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
sv: NIO TERRITORIER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
sv: HIMMELSTRÄDGÅRDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
sv: STADIGFLAGGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
sv: FÖRUTSPÅDD KATASTROF

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
sv: SPEJARE AV TRE SOLDATER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
sv: EXPEDITIONSSTYRKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
sv: KÄLLA FÖR MILITÄRER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
sv: JADEKÄLLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
sv: VIKSKÄRM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
sv: PIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
sv: STAPLAD RISHÖG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
sv: NORRA FLODEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
sv: FEM HERREMÄN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
sv: HIMMELENS VINGLAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
sv: ÖSTLIG KÄLLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
sv: ÖVERSVÄMNINGSBEKÄMPNING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
sv: VATTENVÅG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
sv: FYRA FLODANDAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
sv: SÖDRA FLODEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
sv: DUBBELPORT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
sv: BÅGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
sv: VARGSTJÄRNAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
sv: VILDFÅGLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
sv: ARMÉMARKNAD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
sv: BARNBARN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
sv: VUXEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
sv: GAMLING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
sv: FYRBÅK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
sv: HIMMELSÖGAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
sv: DÖDERHÖGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
sv: GRÖNA ÅSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
sv: YTTRE KÖKET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
sv: HIMMELSHUNDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
sv: GURYOUNGS ANDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
sv: VINOFFICERENS FLAGGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
sv: KÖKSOFFICER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
sv: JÄMLIKHET OCH RÄTTVISA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
sv: KEJSARE HEONWON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
sv: HIMMELSHUVUDSTADEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
sv: LANTMÄSTARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
sv: GRAVOFFICER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
sv: HIMMELSGRAVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
sv: RÖDA FÅGELNS VINGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
sv: ÖSTRA KRUKMAKERIET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
sv: KEJSARENS TRIUMFVAGN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
sv: LIVETS SAND

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
sv: PORTAL FÖR TRUPPER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
sv: SKYDDSRIDDARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
sv: FEM FEODALHERRAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
sv: LÅGA STAKETET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
sv: HÖGA STAKETET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
sv: NIO HERREMÄN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
sv: TIGERDYNGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
sv: KRONPRINS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
sv: FEM KEJSARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
sv: TRE MINISTRAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
sv: AUDIENSOFFICER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
sv: GRAVFASAD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
sv: OBSERVATORIUM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
sv: KVINNLIG OFFICER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
sv: VIDSTRÄCKT LOGIOMRÅDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
sv: ÅTTA SÄDESSLAG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
sv: FÖRTRUPPER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
sv: DYGD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
sv: KEJSARENS KRIGSGUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
sv: KEJSARENS VÄDERGUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
sv: INRE KÖK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
sv: FLAGGSPETSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
sv: GENERAL OCH MINISTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
sv: HIMMELSFÄNGELSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
sv: SEX DEPARTEMENT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
sv: INRE TRAPPUPPGÅNG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
sv: HIMMELSSPJUTET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
sv: KEJSARENS SKYDD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
sv: PLATS FÖR FEM KEJSARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
sv: ÅREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
sv: HIMMELSKÖKET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
sv: NORDPOLEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
sv: SKADEHÄRBÄRGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
sv: BRO AV EN TIMMERSTOCK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
sv: STORKEJSARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
sv: ÅSIKTSOFFICER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
sv: HIMMELSPELARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
sv: SEKRETERARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
sv: UNGMÖ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
sv: KVINNANS SKRIVBORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
sv: DOMARENS FÄNGELSE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
sv: PURPURSTAKETET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
sv: HIMMELSORDNINGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
sv: SJU MINISTRAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
sv: TRÄDA HALM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
sv: MARKNADSSTAKETET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
sv: FEODALHERRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
sv: KEJSARENS TRON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
sv: KUNGLIGA FAMILJEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
sv: FAMILJEÖVERHUVUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
sv: FAMILJEREGISTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
sv: FAMILJEOFFICER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
sv: MARKNADSTORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
sv: SÄDESMÅTT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
sv: FÖRESKRIFT FÖR SÄDESMÅTT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
sv: EUNUCK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
sv: OFFICER FÖR TRIUMFVAGNAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
sv: UPPMÄTT MÄNGD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
sv: SLAKT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
sv: JUVELOFFICER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
sv: KUNGLIG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LORD
sv: HERREMAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
sv: VÄNSTRA EXEKUTORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
sv: HÖGRA EXEKUTORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
sv: TVÄRBJÄLKE FÖR HEO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
sv: MYNTTRÄDNING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Lakota
sv: Lakota stjärnbilder

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
sv: HANDEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
sv: ORMEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
sv: ELDSTADEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
sv: LÖPARBANAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
sv: DJURET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ELK
sv: ÄLGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
sv: SJU SMÅFLICKOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
sv: TORKAD PIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SALAMANDER
sv: SALAMANDERN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
sv: SKÖLDPADDAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
sv: ÅSKFÅGELN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
sv: BJÖRNENS IDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
sv: Maoriska stjärnbilder

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
sv: TAMA RERETIS STORA BÅT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Navaro
sv: Navajo stjärnbilder

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
sv: MAN MED FÖTTERNA ISÄR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
sv: ÖDLAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
sv: DEN FÖRSTA STORA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
sv: KANINSPÅR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
sv: DEN FÖRSTA SMALA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
sv: Nordiska stjärnbilder

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
sv: AURVANDILS TÅ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
sv: VARGENS MUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
sv: FISKARNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
sv: LILLA BJÖRNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
sv: STORA BJÖRNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
sv: ASARNAS SLAGFÄLT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
sv: Polynesiska stjärnbilder

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
sv: ÖSKARET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
sv: VAGGAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
sv: GLÄDJERÖSTEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
sv: DE SJU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
sv: MAUIS FISKEKROK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
sv: NAVIGATÖRENS TRIANGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
sv: KAWELOS DRAKE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
sv: FREGATTFÅGELN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
sv: OMSKÖTT AV MÅNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
sv: DELFINEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tupi-Guarani
sv: Tupí-guaraní stjärnbilder

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western (sternenkarten.com)
sv: C västerländska (sternenkarten.com)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS
sv: ORMEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Asterisms
sv: C Asterismer

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING TRIANGLE
sv: VÅRTRIANGELN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIAMOND OF VIRGO
sv: VIRGOS DIAMANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUMMER TRIANGLE
sv: SOMMARTRIANGELN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT SQUARE OF PEGASUS
sv: PEGASUS STORA KVADRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINTER TRIANGLE
sv: VINTERTRIANGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINTER HEXAGON
sv: VINTERSEXHÖRNING

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION'S BELT
sv: ORIONS BÄLTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TEAPOT
sv: TEKANNAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIG DIPPER
sv: KARLAVAGNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LITTLE DIPPER
sv: LILLA BJÖRNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH HOOK
sv: FISKKROK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN CROSS
sv: NORRA KORSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SICKLE
sv: SKÄRAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN CROSS
sv: SÖDRA KORSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FALSE CROSS
sv: FALSKA KORSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIAMOND CROSS
sv: DIAMANTKORSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COAT HANGER
sv: KLÄDHÄNGAREN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KEMBLE'S CASCADE
sv: KEMBLES KASKAD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYADES
sv: HYADERNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS HOUSE
sv: VALFISKENS HUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KEYSTONE
sv: NYCKELSTENEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOZENGE
sv: PILLRET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JOB'S COFFIN
sv: JOBS KISTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PONIATOWSKI'S BULL
sv: PONIATOWSKIS TJUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCLET
sv: DIADEMET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: Y OF AQUARIUS
sv: VATTUMANNENS Y

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHALE'S HEAD
sv: VALENS HUVUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SAIL
sv: SEGLET

[ctx: Sky Culture]
en: Western
sv: Västerländska

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
sv: Kinesiska

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
sv: Egyptiska

[ctx: Sky Culture]
en: Inuit
sv: Eskimåiska

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
sv: Koreanska

[ctx: Sky Culture]
en: Maori
sv: Maoriska

[ctx: Sky Culture]
en: Navaro
sv: Navajo

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
sv: Nordiska

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
sv: Polynesiska

[ctx: Sky Culture]
en: Tupi-Guarani
sv: Tupí-guaraní

[ctx: Sky Culture]
en: Tongan
sv: Tongansk

[ctx: Sky Culture]
en: Asterisms
sv: Asterismer

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aalborg
sv: Ålborg

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aarhus
sv: Århus

[ctx: City in Mexico]
en: Acapulco
sv: Akapulko

[ctx: City in Ethiopia]
en: Addis Ababa
sv: Addis Abeba

[ctx: City in Nunavut Canada]
en: Alert
sv: Larm

[ctx: City in Italy]
en: Alessandria
sv: Alexandria

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Allegheny Obs.
sv: Allegheny-observartoriet

[ctx: City in Japan]
en: Amami Island
sv: Amamiön

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Amherst Obs.
sv: Amherst-observatoriet

[ctx: City in Guam]
en: Anderson AFB
sv: Anderson flygbasen

[ctx: City in Palau]
en: Angaur Island
sv: Angaurön

[ctx: City in Alaska USA]
en: Annette Island
sv: Annetteön

[ctx: City in Belgium]
en: Antwerp
sv: Antwerpen

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Arecibo Obs.
sv: Arecibo-observatoriet

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Arkhangelsk
sv: Arkangelsk

[ctx: City in Greece]
en: Atenas
sv: Aten

[ctx: City in Greece]
en: Athens
sv: Aten

[ctx: City in Georgia USA]
en: Athens
sv: Aten

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Athens
sv: Aten

[ctx: City in Palau]
en: Babelthuap Island
sv: Babelthuapön

[ctx: City in Iraq]
en: Baghdad
sv: Bagdad

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Bahrain
sv: Bahrein

[ctx: City in China]
en: Beijing
sv: Peking

[ctx: City in Yugoslavia]
en: Belgrade
sv: Belgrad

[ctx: City in California USA]
en: Big Bear Solar Obs.
sv: Big Bear-solobservatoriet

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Blaavands huk
sv: Blåvands huk

[ctx: City in Norway]
en: Bodo
sv: Bodö

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
sv: Bryssel

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
sv: Bukarest

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
sv: Kairo

[ctx: City in Florida USA]
en: Cape Canaveral
sv: Kap Canaveral

[ctx: City in Missouri USA]
en: Cape Girardeau
sv: Kap Girardeau

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Cape May
sv: Kap May

[ctx: City in South Africa]
en: Cape Town
sv: Kapstaden

[ctx: City in Spain]
en: Castellon de la Plana
sv: Castellón de la Plana

[ctx: City in New York USA]
en: Central Islip
sv: Centrala Islip

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Tololo Int'l Obs.
sv: Cerro Tololo internationella observatorium

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Changwon
sv: Gangwon

[ctx: City in India]
en: Chennai
sv: Madras

[ctx: City in Ukraine]
en: Cherkasy
sv: Tjerkasy

[ctx: City in South Region Russia]
en: Cherkessk
sv: Tjerkessk

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernihiv
sv: Tjernihiv

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernivtsi
sv: Tjernivtsi

[ctx: City in Bornholm Denmark]
en: Christiansoe
sv: Christiansø

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
sv: Julön

[ctx: City in Hambuk North Korea]
en: Chŏngjin
sv: Ch'ongjin

[ctx: City in Alaska USA]
en: Circle
sv: Cirkel

[ctx: City in Alaska USA]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: City in Australia]
en: Cocos Island
sv: Kokosöarna

[ctx: City in Germany]
en: Cologne
sv: Köln

[ctx: City in Chile]
en: Concepcion
sv: Concepción

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
sv: Köpenhamn

[ctx: City in Bangladesh]
en: Dacca
sv: Dhaka

[ctx: City in Syria]
en: Damascus
sv: Damaskus

[ctx: City in Illinois USA]
en: Dearborn Obs.
sv: Dearborn-observatoriet

[ctx: City in Ukraine]
en: Dnipropetropsk
sv: Dnipropetrovsk

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dominion Radio Astrophysical Obs
sv: Dominion astrofysiska radioobservatoriet

[ctx: City in Ukraine]
en: Donets'k
sv: Donetsk

[ctx: City in Germany]
en: Dr. Remeis
sv: Dr. Remeis, Bamberg

[ctx: City in Pas-de-Calais France]
en: Dunkirk
sv: Dunkerque

[ctx: City in Netherlands]
en: Dwingeloo Obs.
sv: Dwingeloo-observatoriet

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dyer Observatory
sv: Dyer-observatoriet

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: East Boston
sv: Östra Boston

[ctx: City in New Jersey USA]
en: East Brunswick
sv: Östra Brunswick

[ctx: City in Michigan USA]
en: East Lansing
sv: Östra Lansing

[ctx: City in Nevada USA]
en: East Las Vegas
sv: Östra Las Vegas

[ctx: City in California USA]
en: East Los Angeles
sv: Östra Los Angeles

[ctx: City in New Jersey USA]
en: East Orange
sv: Östra Orange

[ctx: City in Illinois USA]
en: East St. Louis
sv: Östra St. Louis

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: East Stroudsburg
sv: Östra Stroudsburg

[ctx: City in Washington USA]
en: East Wenatchee
sv: Östra Wenatchee

[ctx: City in Finland]
en: Espoo
sv: Esbo

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Ford Island
sv: Fordön

[ctx: City in Arizona USA]
en: Fred Lawrence Whipple Obs.
sv: Fred Lawrence Whipple-observatoriet

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Frederikshavn
sv: Frederikshamn

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Frederiksvaerk
sv: Frederiksværk

[ctx: City in California USA]
en: Fremont Peak Observatory
sv: Fremont Peak-observatoriet

[ctx: City in India]
en: GMRT
sv: Stora metervågsradioteleskopet

[ctx: City in Switzerland]
en: Geneva
sv: Genève

[ctx: City in Italy]
en: Genoa
sv: Genua

[ctx: City in Chungnam South Korea]
en: Geumsan
sv: Geomsan

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Glenwood
sv: Glenwood Springs

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Godthaab
sv: Godthåb

[ctx: City in Sweden]
en: Gothenburg
sv: Göteborg

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Green Bank Obs.
sv: Green Bank-observatoriet

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Grenaa
sv: Grenå

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Harvard Obs.
sv: Harvard-observatoriet

[ctx: City in California USA]
en: Hat Creek Radio Obs.
sv: Hat Creek-radioobservatoriet

[ctx: City in Cuba]
en: Havana
sv: Havanna

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Haystack Obs.
sv: Haystack-observatoriet

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Helsingoer
sv: Helsingør

[ctx: City in Finland]
en: Helsinki
sv: Helsingfors

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Hilleroed
sv: Hillerød

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hjoerring
sv: Hjørring

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Holbaek
sv: Holbæk

[ctx: City in Spain]
en: Hospit. de Llobregat, L'
sv: L'Hospital de Llobregat

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Hot Springs National Park
sv: Hot Springs nationalpark

[ctx: City in New York USA]
en: Huntington Station
sv: Huntingtonstationen

[ctx: City in Hamnam North Korea]
en: Hŭngnam
sv: Chungnam

[ctx: City in Ukraine]
en: Ivano-Frankivs'k
sv: Ivano-Frankivsk

[ctx: City in Indonesia]
en: Jakarta
sv: Djakarta

[ctx: City in US Territory]
en: Johnston Atoll
sv: Johnstonatollen

[ctx: City in Estonia]
en: Jõgeva
sv: Jögeva

[ctx: City in Estonia]
en: Jõhvi
sv: Jöhvi

[ctx: City in North Korea]
en: Kaesŏng
sv: Kaesong

[ctx: City in Austria]
en: Kanzelhoehe
sv: Kanzelhöhe

[ctx: City in Nepal]
en: Kathmandu
sv: Katmandu

[ctx: City in Ukraine]
en: Kharkiv
sv: Charkiv

[ctx: City in Ukraine]
en: Kherson
sv: Cherson

[ctx: City in Ukraine]
en: Khmel'nyts'kyi
sv: Chmelnytskyj

[ctx: City in Estonia]
en: Kilingi-Nõmme
sv: Kilingi-Nömme

[ctx: City in Hambuk North Korea]
en: Kimchaek
sv: Kimch'aek

[ctx: City in Arizona USA]
en: Kitt Peak Nat'l. Obs.
sv: Kitt Peak nationella observatorium

[ctx: City in Estonia]
en: Kiviõli
sv: Kiviöli

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Koege
sv: Køge

[ctx: City in India]
en: Kolkata
sv: Calcutta

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Korsoer
sv: Korsør

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kure Island
sv: Kureön

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Kwajalein Atoll
sv: Kwajaleinatollen

[ctx: City in Ukraine]
en: Kyiv
sv: Kiev

[ctx: City in Ukraine]
en: L'viv
sv: Lviv

[ctx: City in Canary Islands Spain]
en: La Palma Obs.
sv: Las Palmas observatoriet

[ctx: City in Chile]
en: La Silla Obs.
sv: La Silla-observatoriet

[ctx: City in Finland]
en: Lahti
sv: Lahtis

[ctx: City in Chile]
en: Las Campanas Obs.
sv: Las Campanas-observatoriet

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Las Palmas de Gran Canaria
sv: Las Palmas, Kanarieöarna

[ctx: City in Spain]
en: León
sv: Leon

[ctx: City in California USA]
en: Lick Obs.
sv: Lick-observatoriet

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
sv: Lissabon

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Lisbon
sv: Lissabon

[ctx: City in Arizona USA]
en: Lowell Obs.
sv: Lowell-observatoriet

[ctx: City in Ukraine]
en: Lugans'k
sv: Luhansk

[ctx: City in Ukraine]
en: Luts'k
sv: Lutsk

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg City
sv: Luxemburg City

[ctx: City in Philippines]
en: Manila
sv: Manilla

[ctx: City in Germany]
en: Markranstät
sv: Madras

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Mauna Kea Obs.
sv: Mauna Kea-observatoriet

[ctx: City in Virginia USA]
en: McCormick Obs.
sv: McCormik-observatoriet

[ctx: City in Texas USA]
en: McDonald Obs.
sv: McDonald-observatoriet

[ctx: City in Germany]
en: Meiän
sv: Mena

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Meridian
sv: Meriden

[ctx: City in Florida USA]
en: Merritt Island
sv: Merrittön

[ctx: City in Hauts-de-Seine France]
en: Meudon (observatory)
sv: Meudon (observatorium)

[ctx: City in US Territory]
en: Midway Island
sv: Midwayön

[ctx: City in Germany]
en: Mieäste
sv: Mieste

[ctx: City in Italy]
en: Milan
sv: Milano

[ctx: City in St-Pierre and Miquelon France]
en: Miquelon Island
sv: Miquelonön

[ctx: City in Indiana USA]
en: Montpelier
sv: Montpellier

[ctx: City in Vermont USA]
en: Montpelier
sv: Montpellier

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Moscow
sv: Moskva

[ctx: City in Idaho USA]
en: Moscow
sv: Moskva

[ctx: City in Colorado USA]
en: Mount Evans Obs.
sv: Mount Evans-observatoriet

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Graham Obs.
sv: Mount Graham-observatoriet

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Lemmon Obs.
sv: Mount Lemmon-observatoriet

[ctx: City in California USA]
en: Mount Palomar Obs.
sv: Mount Palomar-observatoriet

[ctx: City in California USA]
en: Mount Wilson Obs.
sv: Mount Wilson-observatoriet

[ctx: City in Germany]
en: Munich
sv: München

[ctx: City in Utah USA]
en: Murray
sv: McMurray

[ctx: City in Ukraine]
en: Mykolaiv
sv: Mykolajiv

[ctx: City in Estonia]
en: Mõisaküla
sv: Möisaküla

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Naestved
sv: Næstved

[ctx: City in Cher France]
en: Nancay (observatory)
sv: Nancay (observatorium)

[ctx: City in Italy]
en: Naples
sv: Neapel

[ctx: City in Florida USA]
en: Naples
sv: Neapel

[ctx: City in Estonia]
en: Narva-Jõesuu
sv: Narva-Jöesuu

[ctx: City in Ohio USA]
en: Nassau Obs.
sv: Nassau-observatoriet

[ctx: City in New York USA]
en: Niagara Falls
sv: Niagarafallen

[ctx: City in New York USA]
en: North Bellmore
sv: Norra Bellmore

[ctx: City in New Jersey USA]
en: North Cape May
sv: Norra Kap May

[ctx: City in South Carolina USA]
en: North Charleston
sv: Norra Charleston

[ctx: City in California USA]
en: North Hollywood
sv: Norra Hollywood

[ctx: City in Nevada USA]
en: North Las Vegas
sv: Norra Las Vegas

[ctx: City in Iowa USA]
en: North Liberty Obs.
sv: Norra Liberty-observatoriet

[ctx: City in Arkansas USA]
en: North Little Rock
sv: Norra Little Rock

[ctx: City in Ohio USA]
en: North Olmstead
sv: Norra Olmstead

[ctx: City in Nebraska USA]
en: North Platte
sv: Norra Platte

[ctx: City in Falster Denmark]
en: Nykoebing Falster
sv: Nykøbing Falster

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Oak Ridge Obs.
sv: Oak Ridge-observatoriet

[ctx: City in Spain]
en: Obs. Astronomico de Madrid
sv: Madrids astronomiska observatorium

[ctx: City in Italy]
en: Obs. Milan
sv: Milanos observatorium

[ctx: City in Alpes de Haute Provence France]
en: Observatoire de Haute Provence
sv: Haute Provence observatoriet

[ctx: City in Finland]
en: Oulu
sv: Uleåborg

[ctx: City in California USA]
en: Owens Valley Radio Obs.
sv: Owens Valley-radioobservatoriet

[ctx: City in US Territory]
en: Pagan Island
sv: Paganön

[ctx: City in Spain]
en: Palma de Mallorca
sv: Palma, Mallorca

[ctx: City in Russia]
en: Pechory
sv: Petsjory

[ctx: City in Ohio USA]
en: Perkins Obs.
sv: Perkins-observatoriet

[ctx: City in Hautes-Pyrénées France]
en: Pic du Midi (observatory)
sv: Pic du Midi (observatorium)

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Pittsburgh
sv: Pittsburg

[ctx: City in Hautes Alpes France]
en: Plateau de Bure (observatory)
sv: Plateau de Bure (observatorium)

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Plateau de Calern (observatory)
sv: Plateau de Calern (observatorium)

[ctx: City in Finland]
en: Pori
sv: Björneborg

[ctx: City in Czechia]
en: Prague
sv: Prag

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Princeton Obs.
sv: Princeton-observatoriet

[ctx: City in Far East Russia]
en: Provideniya Bay
sv: Provideniya-bukten

[ctx: City in North Korea]
en: Pyongyang
sv: P'yongyang

[ctx: City in Estonia]
en: Põltsamaa
sv: Pöltsamaa

[ctx: City in Estonia]
en: Põlva
sv: Pölva

[ctx: City in Spain]
en: R.M. Aller de S. de Compostela
sv: Ramon Maria Aller-observatoriet, Santiago de Compostela

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Ringkoebing
sv: Ringkøbing

[ctx: City in Bornholm Denmark]
en: Roenne
sv: Rønne

[ctx: City in Italy]
en: Rome
sv: Rom

[ctx: City in US Territory]
en: Rota Island
sv: Rotaön

[ctx: City in United Kingdom]
en: Rutherford Appleton Lab.
sv: Rutherford-Appleton laboratoriet

[ctx: City in US Territory]
en: Saipan Island
sv: Saipanön

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Santa Cruz de Tenerife
sv: Santa Cruz, Teneriffa

[ctx: City in South Korea]
en: Seoul
sv: Söul

[ctx: City in Italy]
en: Siracusa
sv: Syrakusa

[ctx: City in Denmark]
en: Soeborg
sv: Søborg

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Soenderborg
sv: Sønderborg

[ctx: City in Hawaii USA]
en: South Kauai VORTAC
sv: Södra Kauai VORTAC

[ctx: City in South Region Russia]
en: Stavropol'
sv: Stavropol

[ctx: City in New York USA]
en: Syracuse
sv: Syrakusa

[ctx: City in Finland]
en: Tampere
sv: Tammerfors

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Taora Island
sv: Taoraön

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
sv: Teheran

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Tern Island
sv: Ternön

[ctx: City in Ukraine]
en: Ternopil'
sv: Ternopil

[ctx: City in Greece]
en: Thessaloníki
sv: Tessaloniki

[ctx: City in US Territory]
en: Tinian Island
sv: Tinianön

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Toender
sv: Tønder

[ctx: City in Finland]
en: Tornio
sv: Torneå

[ctx: City in Norway]
en: Tromsø
sv: Tromsö

[ctx: City in Micronesia]
en: Truk Atoll
sv: Trukatollen

[ctx: City in Finland]
en: Turku
sv: Åbo

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tver'
sv: Tver

[ctx: City in Ural Russia]
en: Tyumen'
sv: Tyumen

[ctx: City in Faroe Islands Denmark]
en: Tórshavn
sv: Torshamn

[ctx: City in Estonia]
en: Tõrva
sv: Törva

[ctx: City in Washington, DC USA]
en: US Naval Observatory
sv: Amerikanska marinens observatorium

[ctx: City in Spain]
en: Uni. de Barcelona
sv: Barcelonas universitet

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ust'-Ordynsky
sv: Ust-Ordynsky

[ctx: City in Ukraine]
en: Uzhhorod
sv: Uzjhorod

[ctx: City in Chile]
en: Valparaiso
sv: Valparaíso

[ctx: City in Finland]
en: Vantaa
sv: Vanda

[ctx: City in Vatican]
en: Vaticano
sv: Vatikanen

[ctx: City in Italy]
en: Venice
sv: Venedig

[ctx: City in California USA]
en: Venice
sv: Venedig

[ctx: City in Austria]
en: Vienna
sv: Wien

[ctx: City in Estonia]
en: Võhma
sv: Vöhma

[ctx: City in Estonia]
en: Võru
sv: Vöru

[ctx: City in US Territory]
en: Wake Island
sv: Wakeön

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
sv: Warszawa

[ctx: City in Arkansas USA]
en: West Memphis
sv: Västra Memphis

[ctx: City in Florida USA]
en: West Palm Beach
sv: Västra Palm Beach

[ctx: City in Washington USA]
en: Whidbey Island
sv: Whidbeyön

[ctx: City in California USA]
en: Wilcox Solar Obs.
sv: Wilcox-solobservatoriet

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Yale Obs.
sv: Yale-observatoriet

[ctx: City in Ukraine]
en: Yalta
sv: Jalta

[ctx: City in Micronesia]
en: Yap Island
sv: Yapön

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Yerkes Obs.
sv: Yerkes-observatoriet

[ctx: City in Ukraine]
en: Zaporizhia
sv: Zaporizjzja

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhovkva
sv: Zjovkva

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhytomyr
sv: Zjytomyr

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes Maritimes
sv: Alpes-Maritimes

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Azores
sv: Azorerna

[ctx: Region/state in Germany]
en: Bavaria
sv: Bayern

[ctx: Region/state in Canada]
en: British Columbia
sv: Brittiska columbia

[ctx: Region/state in USA]
en: California
sv: Kalifornien

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
sv: Kanarieöarna

[ctx: Region/state in Russia]
en: Central Region
sv: Centralregionen

[ctx: Region/state in France]
en: Charente-Maritime
sv: Seine-maritime

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
sv: Julön

[ctx: Region/state in France]
en: Côte d'or
sv: Guldkusten

[ctx: Region/state in Russia]
en: Far East
sv: Fjärran östern

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Faroe Islands
sv: Färöarna

[ctx: Region/state in Belgium]
en: Flandre occidentale
sv: Flandern

[ctx: Region/state in Spain]
en: Gran Canaria
sv: Kanarieöarna

[ctx: Region/state in North Korea]
en: Kangwon
sv: Gangwon

[ctx: Region/state in Namibia]
en: Khomas Hochland
sv: Khomas högland

[ctx: Region/state in Saudi Arabia]
en: Madina
sv: Al-Madinah

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Munster
sv: Münster

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
sv: Nya kaledonien

[ctx: Region/state in Australia]
en: New South Wales
sv: Nya Sydwales

[ctx: Region/state in Russia]
en: North-West Region
sv: Nordvästra territorierna

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
sv: Nordirland

[ctx: Region/state in Australia]
en: Northern Territory
sv: Norra territoriet

[ctx: Region/state in Canada]
en: Northwest Territories
sv: Nordvästra territorierna

[ctx: Region/state in Canada]
en: Prince Edward Island
sv: Prins Edwardön

[ctx: Region/state in North Korea]
en: Pyŏngbuk
sv: Pyungbuk

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
sv: Skottland

[ctx: Region/state in Russia]
en: Siberia
sv: Siberien

[ctx: Region/state in Australia]
en: South Australia
sv: Sydaustralien

[ctx: Region/state in Russia]
en: South Region
sv: Sydregionen

[ctx: Region/state in France]
en: St-Pierre and Miquelon
sv: St-Pierre och Miquelon

[ctx: Region/state in Australia]
en: Tasmania
sv: Tasmanien

[ctx: Region/state in Spain]
en: Tenerife
sv: Teneriffa

[ctx: Region/state in Russia]
en: Volga Region
sv: Volga-regionen

[ctx: Region/state in Australia]
en: Western Australia
sv: Västaustralien

[ctx: Country name]
en: Algeria
sv: Algeriet

[ctx: Country name]
en: Antarctica
sv: Antarktis

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

[ctx: Country name]
en: Armenia
sv: Armenien

[ctx: Country name]
en: Ascension Island
sv: Ascensionön

[ctx: Country name]
en: Australia
sv: Australien

[ctx: Country name]
en: Austria
sv: Österrike

[ctx: Country name]
en: Bahrain
sv: Bahrein

[ctx: Country name]
en: Belgium
sv: Belgien

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Herzegovina

[ctx: Country name]
en: Brazil
sv: Brasilien

[ctx: Country name]
en: Bulgaria
sv: Bulgarien

[ctx: Country name]
en: Cameroon
sv: Kamerun

[ctx: Country name]
en: Canada
sv: Kanada

[ctx: Country name]
en: Cape Verde
sv: Kap Verde

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

[ctx: Country name]
en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

[ctx: Country name]
en: Chad
sv: Tchad

[ctx: Country name]
en: China
sv: Kina

[ctx: Country name]
en: Congo
sv: Kongo

[ctx: Country name]
en: Congo (Democratic Republic)
sv: Kongo (demokratiska republiken)

[ctx: Country name]
en: Croatia
sv: Kroatien

[ctx: Country name]
en: Cuba
sv: Kuba

[ctx: Country name]
en: Cyprus
sv: Cypern

[ctx: Country name]
en: Czechia
sv: Tjeckien

[ctx: Country name]
en: Dem rep of Congo
sv: Kongos demokratiska republik

[ctx: Country name]
en: Denmark
sv: Danmark

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

[ctx: Country name]
en: Ecuador
sv: Equador

[ctx: Country name]
en: Egypt
sv: Egypten

[ctx: Country name]
en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

[ctx: Country name]
en: Estonia
sv: Estland

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
sv: Etiopien

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

[ctx: Country name]
en: France
sv: Frankrike

[ctx: Country name]
en: French Guiana
sv: Franska Guyana

[ctx: Country name]
en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

[ctx: Country name]
en: Germany
sv: Tyskland

[ctx: Country name]
en: Greece
sv: Grekland

[ctx: Country name]
en: Greenland
sv: Grönland

[ctx: Country name]
en: Hungary
sv: Ungern

[ctx: Country name]
en: Iceland
sv: Island

[ctx: Country name]
en: India
sv: Indien

[ctx: Country name]
en: Indonesia
sv: Indonesien

[ctx: Country name]
en: Iraq
sv: Irak

[ctx: Country name]
en: Ireland
sv: Irland

[ctx: Country name]
en: Italy
sv: Italien

[ctx: Country name]
en: Ivory coast
sv: Elfenbenskusten

[ctx: Country name]
en: Jordan
sv: Jordanien

[ctx: Country name]
en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

[ctx: Country name]
en: Latvia
sv: Lettland

[ctx: Country name]
en: Lesotho
sv: Lesoto

[ctx: Country name]
en: Libya
sv: Libyen

[ctx: Country name]
en: Lithuania
sv: Litauen

[ctx: Country name]
en: Luxembourg
sv: Luxemburg

[ctx: Country name]
en: Macedonia
sv: Makedonien

[ctx: Country name]
en: Madagascar
sv: Madagaskar

[ctx: Country name]
en: Malawi
sv: Malavi

[ctx: Country name]
en: Maldives
sv: Maldiverna

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

[ctx: Country name]
en: Mauritania
sv: Mauretanien

[ctx: Country name]
en: Micronesia
sv: Mikronesien

[ctx: Country name]
en: Morocco
sv: Marocko

[ctx: Country name]
en: Netherlands
sv: Nederländerna

[ctx: Country name]
en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

[ctx: Country name]
en: North Korea
sv: Nordkorea

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

[ctx: Country name]
en: Philippines
sv: Filippinerna

[ctx: Country name]
en: Pitcairn Islands
sv: Pitcairnöarna

[ctx: Country name]
en: Poland
sv: Polen

[ctx: Country name]
en: Romania
sv: Rumänien

[ctx: Country name]
en: Russia
sv: Ryssland

[ctx: Country name]
en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

[ctx: Country name]
en: Seychelles
sv: Seychellerna

[ctx: Country name]
en: Slovakia
sv: Slovakien

[ctx: Country name]
en: Slovenia
sv: Slovenien

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
sv: Solomonöarna

[ctx: Country name]
en: Somalia
sv: Somalien

[ctx: Country name]
en: South Africa
sv: Sydafrika

[ctx: Country name]
en: South Korea
sv: Sydkorea

[ctx: Country name]
en: Spain
sv: Spanien

[ctx: Country name]
en: Sweden
sv: Sverige

[ctx: Country name]
en: Switzerland
sv: Schweiz

[ctx: Country name]
en: Syria
sv: Syrien

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

[ctx: Country name]
en: Tunisia
sv: Tunisien

[ctx: Country name]
en: Turkey
sv: Turkiet

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

[ctx: Country name]
en: US Territory
sv: Amerikanskt territorium

[ctx: Country name]
en: Ukraine
sv: Ukraina

[ctx: Country name]
en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

[ctx: Country name]
en: United Kingdom
sv: Storbritannien

[ctx: Country name]
en: Vatican
sv: Vatikanen

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

[ctx: Country name]
en: Western sahara
sv: Västsahara

[ctx: Country name]
en: Yemen
sv: Jemen

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
sv: Spår från kometnedslag (Hubble)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
sv: Galileiska månar (Hubble)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
sv: Global storm med stoftmoln (Hubble)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
sv: Jupiter och Io (Hubble)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
sv: Visa APOD-bild

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
sv: Visa APOD-bild (radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
sv: Visa APOD-bild (Venera-landaren)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
sv: Visa galleri med Saturnus och månar

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
sv: Visa Hubble-bild

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
sv: Visa Hubble-bild (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
sv: Visa Hubble-bild (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
sv: Visa Hubble-bild (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
sv: Visa Hubble-bild (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
sv: Visa Hubble-bild (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
sv: Visa Hubble-bild (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
sv: Visa Hubble-bild (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
sv: Visa Hubble-bild (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
sv: Visa Hubble-bild (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
sv: Visa Hubble-bild (detalj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
sv: Visa Hubble-bild (detalj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
sv: Visa Hubble-bild (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
sv: Visa Hubble-bild (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
sv: Visa Hubble-bild (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
sv: Visa Hubble-bild (stjärnor i M31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
sv: Visa Hubble-bild (ringar och månar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
sv: Visa AOP-bild från observatoriet Kitt Peak

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
sv: Visa Magellan-bild

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
sv: Visa NASA-mosaikbild

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
sv: Visa NOAO-bild

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
sv: Visa NOAO-bild (Halfa)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
sv: Visa NOAO-bild (optisk)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
sv: Visa SEDS-bild

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
sv: Visa Spitzer-bild

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
sv: Visa solbild

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
sv: Visa bild från Viking-landaren

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
sv: Visa bild från Voyager 1

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
sv: Bild av total förmörkelse

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
sv: Tredubbel förmörkelse (Hubble)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
sv: Kometen Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker–Levy 9 Wikipedia page
sv: Wikipediasida om kometen Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
sv: Dagliga solbilder

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Eclipse page
sv: NASA:s förmörkelsesida

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
sv: NASA:s marsfärder

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Science Mariner missions
sv: NASA:s Mariner vetenskapliga missioner

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Solar System Exploration Page
sv: NASA:s sida om utforskning av solsystemet

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Sun-Earth Days page
sv: NASA:s sida om sol-jorddagar

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Nine Planets Page
sv: Sidan nio planeter

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
sv: SEDS informationssida

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
sv: Apolloprogrammet

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
sv: Cassinimissionen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
sv: Mars "ansikte"

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
sv: Galileomissionen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
sv: Magellanmissionen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
sv: Mariner 10 missionen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
sv: Marssällskapet

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
sv: Voyagermissionerna

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
sv: Hela Marskatalogen

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
sv: Välkommen till Mars!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
sv: Wikipedia-sida

[ctx: star name]
en: Rigel Kentaurus
sv: Alfa Centauri

[ctx: star name]
en: Hadar
sv: Beta Centauri

[ctx: star name]
en: Gacrux
sv: Gamma Crucis

[ctx: star name]
en: Al Na'ir
sv: Al Nair

[ctx: star name]
en: Polaris
sv: Polstjärnan

[ctx: star name]
en: Al Gieba
sv: Algieba

[ctx: star name]
en: Seginus
sv: Segin

[ctx: Satellite group name]
en: Last Launches
sv: Senaste uppskjutningar

[ctx: Satellite group name]
en: International Space Station
sv: Internationella rymdstationen

[ctx: Satellite group name]
en: Brightest
sv: Starkaste

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
sv: Väder

[ctx: Satellite group name]
en: Earth Resources
sv: Jordresurs

[ctx: Satellite group name]
en: Search & Rescue (SARSAT)
sv: Sök och räddning (SARSAT)

[ctx: Satellite group name]
en: Disaster Monitoring
sv: Katastrofövervakning

[ctx: Satellite group name]
en: Geostationary
sv: Geostationära

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
sv: Amatörradio

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
sv: Experimentell

[ctx: Satellite group name]
en: Other
sv: Övriga

[ctx: Satellite group name]
en: GPS Operational
sv: Operationell GPS

[ctx: Satellite group name]
en: Glonass Operational
sv: Operationell Glonass

[ctx: Satellite group name]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
sv: Satellitbaserade tilläggssystem (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Satellite group name]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
sv: Flottans navigeringssatellitsystem (NNSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Russian LEO Navigation
sv: Rysk LEO-navigering

[ctx: Satellite group name]
en: Space & Earth Science
sv: Rymd- och geovetenskap

[ctx: Satellite group name]
en: Geodetic
sv: Geodetiska

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
sv: Ingenjörsvetenskapliga

[ctx: Satellite group name]
en: Education
sv: Utbildning

[ctx: Satellite group name]
en: Miscellaneous Military
sv: Diverse militära

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
sv: Radarkalibrering

[ctx: Satellite group name]
en: CubeSats
sv: CubeSat-satelliter

[ctx: Satellite group name]
en: Other Miscellaneous
sv: Diverse övriga

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GPS
sv: Kompletterande GPS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GLONASS
sv: Kompletterande GLONASS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental METEOSAT
sv: Kompletterande METEOSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental INTELSAT
sv: Kompletterande INTELSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental ORBCOMM
sv: Kompletterande ORBCOMM

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Skyview
sv: Himmelsvy

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
sv: Gammastrålar

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
sv: Röntgen

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: EUV
sv: Extrem UV

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
sv: Optisk

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
sv: Infraröd

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
sv: Astrofysiska högenergiarkivet (HEASARC)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
sv: Senaste röntgenmissioner

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
sv: Tidigare röntgenmissioner

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
sv: Gammastrålningsmissioner

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
sv: Övriga missioner

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
sv: Populära katalogval

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
sv: Flervåglängdskataloger

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
sv: NASA:s extragalaktiska databas (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
sv: Positioner

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
sv: NASA:s astrofysikdatasystem (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
sv: Astronomi och astrofysik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
sv: Instrument

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
sv: Fysik och geofysik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
sv: Astrofysiska förutgåvor

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
sv: Multimissionsarkivet för rymdteleskopet (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: HST
sv: Hubble rymdteleskop

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
sv: Bilder

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
sv: Spektrum

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
sv: Övriga

en: Refraction effects disabled
sv: Refraktionseffekter inaktiverade

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
sv: När horisonten är avstängd är refraktionseffekter tillfälligt inaktiverade.

en: Due to a known issue in the kde frameworks, updating already downloaded items is currently not possible. <br> Please uninstall and reinstall them to update.
sv: På grund av ett känt problem i KDE ramverk, är det för närvarande inte möjligt att uppdatera redan nerladdade objekt.<br>Avinstallera och installera om dem för att uppdatera.

en: The catalog "%1" is corrupt.
sv: Katalogen "%1" är skadad.

en: The catalog "%1" is corrupt.<br>Expected id=%2 but got id=%3
sv: Katalogen "%1" är skadad.<br>Förväntade id = %2 men fick id = %3.

en: Could not import the catalog "%1"<br>%2
sv: Kunde inte importera katalogen "%1"<br>%2

en: Light Pollution Settings
sv: Inställning av ljusförorening

en: Equipment Settings - Equipment Type and Parameters
sv: Inställning av utrustning - Utrustningstyp och parametrar

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
sv: Kan inte hitta INDI-servern. Se till att paketet som tillhandahåller binärfilen 'indiserver' är installerat.

en: INDI Device Manager should only be used by advanced technical users. It cannot be used with Ekos. Do you still want to open INDI device manager?
sv: INDI-enhetshanterare ska bara användas av tekniskt avancerade användare. Den kan inte användas med Ekos. Vill du ändå öppna INDI-enhetshanterare?

en: INDI Device Manager
sv: INDI-enhetshanterare

en: Catalogs
sv: Kataloger

en: Guides
sv: Guidekamera

en: Terrain
sv: Terräng

en: Xplanet
sv: XPlanet

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Hide Terrain
sv: Dölj terräng

en: Show Terrain
sv: Visa terräng

en: Open FITS
sv: Öppna FITS

[ctx: @title:window]
en: Export Image
sv: Exportera bild

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
sv: Kstars-skript (*.kstars)

en: Executing remote scripts is not supported.
sv: Att köra fjärrskript stöds inte.

en: Could not open file %1
sv: Kunde inte öppna filen %1

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
sv: Skriptet som valts innehåller element som inte känns igen, vilket indikerar att det inte skapades med Kstars skriptbyggare. Skriptet kanske inte fungerar riktigt, och det kan till och med innehålla uppsåtligt skadlig kod. Vill du köra det ändå?

en: Script Validation Failed
sv: Validering av skript misslyckades

en: Run Nevertheless
sv: Kör ändå

en: Running script: %1
sv: Kör skript: %1

en: Script finished.
sv: Skript klart.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
sv: Du kan spara bläck i skrivaren genom att använda färgschemat "Stjärnkarta", som använder en vit bakgrund. Vill du tillfälligt byta till färgschemat Stjärnkarta för utskrift?

en: Switch to Star Chart Colors?
sv: Byt till färgschemat Stjärnkarta?

en: Switch Color Scheme
sv: Byt färgschema

en: Do Not Switch
sv: Byt inte

en: Engage &Tracking
sv: Koppla in &följning

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 degrees
sv: Ungefärligt synfält: %1 grader

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcminutes
sv: Ungefärligt synfält: %1 bågminuter

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcseconds
sv: Ungefärligt synfält: %1 bågsekunder

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
sv: Skriv in önskad synfältsvinkel

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
sv: Skriv in en synfältsvinkel i grader:

en: Attempt to determine from image
sv: Försök att bestämma från bild

en: Eyepiece View: Choose a field-of-view
sv: Okularets synfält: Välj ett synfält

en: FOV to render eyepiece view for:
sv: Synfält att återge okular för:

en: Critical File not Found: %1
sv: Kritisk fil hittades inte: %1

en: The file  %1 could not be found. KStars cannot run properly without this file. KStars searches for this file in following locations:
    
    	%2
    
    It appears that your setup is broken.
sv: Filen %1 hittades inte. Kstars kan inte köras korrekt utan den här filen. Kstars letar efter filen på följande platser:
    
    	%2
    
    Det verkar som din installation är felaktig.

en: Critical File Not Found: %1
sv: Kritisk fil hittas inte: %1

en: Reading time zone rules
sv: Läser tidszonregler

en: Upgrade existing user city db to support geographic elevation.
sv: Uppgradera användarens befintliga stadsdatabas för att stödja geografisk höjd.

en: Adding "Elevation" column to city table.
sv: Lägger till kolumnen "Höjd" till stadstabell.

en: City table already contains "Elevation".
sv: Stadstabell innehåller redan "Höjd".

en: City table missing from database.
sv: Stadstabell saknas i databasen.

en: Loading city data
sv: Laddar stadsdata

en: Loading User Information
sv: Laddar användarinformation

en: Loading sky objects
sv: Laddar himmelsobjekt

en: Loading Image URLs
sv: Laddar bildwebbadresser

en: The user notes log file %1 is malformatted in the opening of the entry starting at %2. KStars can still run without fully reading this file. Press Continue to run KStars with whatever partial reading was successful. The file may get truncated if KStars writes to the file later. Press Cancel to instead abort now and manually fix the problem.
sv: Användarens anteckningsloggfil %1 är missbildad i inledningen av posten som börjar på %2. Kstars kan fortsätta köra utan att läsa filen i sin helhet. Tryck på Fortsätt för att köra Kstars med den partiella inläsningen som lyckades. Filen kan avkortas om Kstars senare skriver till filen. Tryck på Avbryt för att istället avbryta nu och rätta problemet manuellt.

en: Malformed file %1
sv: Missbildad fil %1

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
sv: Kunde inte ställa in tid: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
sv: Kunde inte välja plats som heter %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
sv: Länkfilen till egna bilder kunde inte öppnas.
    Länken kan inte sparas för framtida sessioner.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
sv: Länkfilen till egen information kunde inte öppnas.
    Länken kan inte sparas för framtida sessioner.

en: Userdata at index %1 does not exist.
sv: Användardata för index %1 finns inte.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
sv: zenit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
sv: norr

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
sv: öster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
sv: söder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
sv: väster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
sv: nordöst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
sv: sydöst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
sv: sydväst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
sv: nordväst

[ctx: @title:window]
en: Print Sky
sv: Skriv ut himmel

en: Download New Data...
sv: Ladda ner ytterligare data...

en: Downloads new data
sv: Laddar ner ny data

en: Open Image...
sv: Öppna bild...

en: &Save Sky Image...
sv: &Spara himmelsbild...

en: &Run Script...
sv: &Kör skript...

[ctx: start Printing Wizard]
en: Printing &Wizard...
sv: &Utskriftsguide...

en: Set Time to &Now
sv: Ställ i&n till aktuell tid

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
sv: &Ställ in tid...

en: Stop &Clock
sv: Stoppa &klockan

en: Resume Clock
sv: Låt klockan gå

en: Stop Clock
sv: Stoppa klockan

en: Advance One Step Forward in Time
sv: Gå ett steg framåt i tid

en: Advance One Step Backward in Time
sv: Gå ett steg bakåt i tid

en: &Zenith
sv: &Zenit

en: &North
sv: &Norr

en: &East
sv: &Öster

en: &South
sv: &Söder

en: &West
sv: &Väster

en: &Find Object...
sv: Sö&k objekt...

en: Set Coordinates &Manually...
sv: Ställ in koordinater &manuellt...

en: &Default Zoom
sv: &Förvald zoom

en: &Zoom to Angular Size...
sv: &Zooma till vinkelstorlek...

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
sv: &Lamberts azimutala ytriktiga

en: &Azimuthal Equidistant
sv: &Azimutal ekvidistant

en: &Orthographic
sv: &Ortografisk

en: &Equirectangular
sv: &Likformigt rektangulär

en: &Stereographic
sv: &Stereografisk

en: &Gnomonic
sv: &Gnomonisk

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
sv: Visa &informationsrutor

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
sv: Visa &tidsruta

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
sv: Visa &fokusruta

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
sv: Visa p&latsruta

en: Show Main Toolbar
sv: Visa huvudverktygsrad

en: Show View Toolbar
sv: Visa vyverktygsrad

en: Show Statusbar
sv: Visa statusrad

en: Show Az/Alt Field
sv: Visa Az/Elev-fält

en: Show RA/Dec Field
sv: Visa RA/Dek-fält

en: Show J2000.0 RA/Dec Field
sv: Visa J2000.0 RA/Dek-fält

en: C&olor Schemes
sv: &Färgscheman

en: &Classic
sv: &Klassiskt

en: &Star Chart
sv: &Stjärnkarta

en: &Night Vision
sv: &Nattseende

en: &Moonless Night
sv: Natt utan &måne

en: &FOV Symbols
sv: S&ynfältssymboler

en: HiPS All Sky Overlay
sv: Fullständig HIPS-himmelsöverlagring

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
sv: &Geografisk...

en: Startup Wizard...
sv: Startguide...

en: Manage DSO Catalogs
sv: Hantera kataloger över avlägsna himmelsobjekt

en: Update Comets Orbital Elements
sv: Uppdatera kometers omloppselement

en: Update Asteroids Orbital Elements
sv: Uppdatera asteroiders omloppselement

en: Update Recent Supernovae Data
sv: Uppdatera senaste supernovadata

en: Update Satellites Orbital Elements
sv: Uppdatera satelliters omloppselement

en: Calculator
sv: Räknare

en: Observation Planner
sv: Observationsplanering

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
sv: Elevation mot tid

en: What's up Tonight
sv: Vad händer i natt

en: XPlanet Solar System Simulator
sv: XPlanet solsystemsimulator

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
sv: Stjärnkalender

en: Script Builder
sv: Skriptbyggare

en: Jupiter's Moons
sv: Jupiters månar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
sv: Flaggor

en: List your &Equipment...
sv: Lista din &utrustning...

en: Manage Observer...
sv: Hantera observatör...

en: Artificial Horizon...
sv: Artificiell horisont...

en: Execute the Session Plan...
sv: Utför sessionsplanen...

en: Polaris Hour Angle...
sv: Polaris timvinkel...

en: Telescope Wizard...
sv: Teleskopguide...

en: Device Manager...
sv: Enhetshanterare...

en: Custom Drivers...
sv: Egna drivrutiner...

en: INDI Control Panel...
sv: INDI-inställningsruta...

en: Displays the Tip of the Day
sv: Visar Dagens tips

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
sv: Använd det här för att ställa in hastigheten för tiden i simuleringen.
    För varje tidssteg 'X' upp till 10 minuter, går tiden i hastigheten 'X' per sekund.
    För tidssteg större än 10 minuter, visas bilder med intervallet 'X'.

en: Time step control
sv: Tidsstegsstyrning

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
sv: Stjärnor

en: Toggle stars
sv: Visa eller dölj stjärnor

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
sv: Avlägsna himmelsobjekt

en: Toggle deep sky objects
sv: Visa eller dölj avlägsna himmelsobjekt

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
sv: Solsystemet

en: Toggle Solar system objects
sv: Visa objekt i solsystemet

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
sv: Stjärnbildslinjer

en: Toggle constellation lines
sv: Visa eller dölj stjärnbildslinjer

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
sv: Stjärnbildsnamn

en: Toggle constellation names
sv: Visa eller dölj stjärnbildsnamn

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
sv: Stjärnbildsgränser

en: Toggle constellation boundaries
sv: Visa eller dölj sjärnbildsgränser

[ctx: Toggle Constellation Art in the display]
en: C. Art (BETA)
sv: Stjärnbildsgrafik (beta)

en: Toggle constellation art (BETA)
sv: Visa eller dölj stjärnbildsgrafik (beta)

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
sv: Vintergatan

en: Toggle milky way
sv: Visa eller dölj Vintergatan

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
sv: Ekvatoriellt koordinatnät

en: Toggle equatorial coordinate grid
sv: Visa eller dölj ekvatoriellt koordinatnät

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
sv: Horisontellt koordinatnät

en: Toggle horizontal coordinate grid
sv: Visa eller dölj horisontellt koordinatnät

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
sv: Mark

en: Toggle opaque ground
sv: Visa eller dölj ogenomskinlig mark

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
sv: Flaggor

en: Toggle flags
sv: Visa eller dölj flaggor

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
sv: Satelliter

en: Toggle satellites
sv: Visa eller dölj satelliter

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
sv: Supernovor

en: Toggle supernovae
sv: Visa eller dölj supernovor

[ctx: Toggle What's Interesting]
en: What's Interesting
sv: Vad är intressant

en: Toggle What's Interesting
sv: Visa eller dölj Vad är intressant

en: Toggle Ekos
sv: Visa Ekos

[ctx: Toggle the INDI Control Panel in the display]
en: INDI Control Panel
sv: INDI-inställningsruta

en: Toggle INDI Control Panel
sv: Visa INDI-inställningsruta

[ctx: Toggle the FITS Viewer in the display]
en: FITS Viewer
sv: FITS-visning

en: Toggle FITS Viewer
sv: Visa FITS-visning

[ctx: Toggle the sensor Field of View]
en: Sensor FOV
sv: Sensorsynfält

en: Toggle Sensor FOV
sv: Visa sensorsynfält

[ctx: Toggle the Mosaic Panel]
en: Mosaic Panel
sv: Mosaikpanel

en: Toggle Mosaic Panel
sv: Visa mosaikpanel

[ctx: Toggle the Mount Control Panel]
en: Mount Control
sv: Stativkontroll

en: Toggle Mount Control Panel
sv: Visa stativkontrollruta

[ctx: Toggle the telescope center lock in display]
en: Center Telescope
sv: Centrera teleskop

en: Toggle Lock Telescope Center
sv: Ändra lås av teleskopets centrum

en: Toggle Telescope Tracking
sv: Visa teleskopföljning

en: Slew telescope to the focused object
sv: Förflytta teleskopet till fokuserat objekt

en: Sync telescope to the focused object
sv: Synkronisera teleskopet till fokuserat objekt

en: Abort telescope motions
sv: Avbryt teleskoprörelser

en: Park telescope
sv: Parkera teleskop

en: Unpark telescope
sv: Frigör teleskop

en: Slew the telescope to the mouse pointer position
sv: Förflytta teleskopet till muspekarens position

en: Sync the telescope to the mouse pointer position
sv: Synkronisera teleskopet till muspekarens position

en: Park dome
sv: Parkera kupol

en: Unpark dome
sv: Frigör kupol

en: Edit FOV Symbols...
sv: Redigera synfältssymboler...

en: HiPS Settings...
sv: HiPS-inställningar...

en:  Welcome to KStars
sv:  Välkommen till Kstars

en: nothing
sv: ingenting

en: Initial Position is Below Horizon
sv: Startposition är under horisonten

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
sv: Startpositionen är under horisonten.
    Vill du återställa till normalposition?

en: Reset Position
sv: Återställ position

en: Do Not Reset
sv: Återställ inte

en: &Themes
sv: &Teman

en: Build: %1
sv: Bygge: %1

en: (c), The KStars Team
sv: ©, Kstars-gruppen

en: License: GPLv2
sv: Licens: GPLv2

en: Dec (%1):
sv: Dek (%1):

en: Not Implemented.
sv: Inte implementerad.

en: About
sv: Om

en: KStars
sv: Kstars

en: Desktop Planetarium
sv: Skrivbordsplanetarium

en: Distance
sv: Avstånd

en: B - V Index
sv: B-V index

en: Illumination
sv: Ljusstyrka

en: Perihelion
sv: Perihelium

en: OrbitID
sv: Omloppsidentifierare

en: Rotation period
sv: Rotationsperiod

en: EarthMOID
sv: Jord-måne-identifierare

en: OrbitClass
sv: Omloppsbanans klass

en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: RA (J2000.0)
sv: RA (J2000,0)

en: Dec (J2000.0)
sv: Dek (J2000,0)

en: Hour angle
sv: Timvinkel

en: Airmass
sv: Luftmassa

en: Rise time
sv: Uppgångstid

en: Transit time
sv: Övergångstid

en: Set time
sv: Nedgångstid

en: Azimuth at rise
sv: Azimut vid uppgång

en: Azimuth at transit
sv: Azimut vid övergång

en: Azimuth at set
sv: Azimut vid nedgång

en: Add Link
sv: Lägg till länk

en: Find an Object
sv: Sök objekt

en: Filter by name:
sv: Filtrera enligt namn

en: Filter by type:
sv: Filtrera enligt typ:

en: Search in internet
sv: Sök på Internet

en: %1 - Edit Link
sv: %1 - Redigera länk

en: %1 - Add a Link
sv: %1 - Lägg till en länk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
sv: Beteckning

en: URL
sv: Webbadress

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
sv: Lägg till

en: Please, fill in URL and Description
sv: Fyll i webbadress och beskrivning

en: Edit location
sv: Redigera plats

en: View location
sv: Visa plats

en: Add location
sv: Lägg till plats

en: Please, wait while we are fetching coordinates
sv: Vänta medan koordinater hämtas

en: Default city
sv: Förvald stad

en: Default province
sv: Förvald region

en: Default country
sv: Förvalt land

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Added with default name
sv: Kunde inte hämta platsnamn (kontrollera Internet-anslutningen). Tillagt med förvalt namn.

en: Failed to set location
sv: Misslyckades ställa in plats

en: Successfully set your location
sv: Ställde in platsen med lyckat resultat

en: Could not set your location
sv: Kunde inte ställa in din plats

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Set default name
sv: Kunde inte hämta platsnamn (kontrollera Internet-anslutningen). Ställer in förvalt namn.

en: No location service (GPS, cellular service, etc.) is available.
    Please, switch on the location service, and retry
sv: Ingen platstjänst (GPS, mobiltjänst, etc.) är tillgänglig.
    Sätt på platstjänsten och försök igen.

en: Unknown error occurred. Please contact the application developer.
sv: Okänt fel uppstod. Kontakta programutvecklaren.

en: Timeout occurred. Try again.
sv: Tidsgräns överskreds. Försök igen.

en: Found your longitude and altitude
sv: Hittade din longitud och elevation

en: Please, wait while we are retrieving location name
sv: Vänta medan platsnamn hämtas

en: City:
sv: Stad:

en: Province:
sv: Region:

en: Country:
sv: Land:

en: Latitude:
sv: Latitud:

en: Longitude:
sv: Longitud:

en: UT offset:
sv: Tidsskillnad från UT:

en: DST rule:
sv: Sommartidsregel:

en: Set from GPS
sv: Ställ in från GPS

en: Please, fill in the city
sv: Fyll i stad

en: Please, fill in the country
sv: Fyll i land

en: Please, fill in the latitude
sv: Fyll i latitud

en: Please, fill in the longitude
sv: Fyll i longitud

en: Either the longitude or the latitude values are not valid
sv: Antingen longitud- eller latitudvärdet är ogiltigt

en: This location already exists. Change either the city, the province or the country
sv: Platsen finns redan. Ändra antingen stad, region eller land.

en: Failed to add location
sv: Misslyckades lägga till plats

en: Added new location - %1
sv: Ny plats tillagd - %1

en: Failed to edit city
sv: Misslyckades redigera stad

en: Set Geolocation
sv: Ställ in geografisk plats

en: Current Location:
sv: Nuvarande plats:

en: City filter:
sv: Stadsfilter:

en: Province filter:
sv: Regionfilter:

en: Country filter:
sv: Landsfilter:

en: Add Location
sv: Lägg till plats

en: View resource
sv: Visa resurs

en: Set as my location
sv: Ställ in som min plats

en: Set %1 as the current location
sv: Ställ in %1 som nuvarande plats

en: Could not set as the current location
sv: Kunde inte ställa in nuvarande plats

en: View
sv: Visa

en: Deleted location %1
sv: Tog bort plats %1

en: Image Preview - %1
sv: Förhandsgranskning av bild - %1

en: Save As
sv: Spara som

en: IP Address or Hostname
sv: IP-adress eller värddatornamn

en: Web Manager Port
sv: Webbhanterarens port

en: Get Status
sv: Hämta status

en: Active Profile:
sv: Aktiv profil:

en: Profile: %1
sv: Profil: %1

en: Manage Profiles
sv: Hantera profiler

en: Server Port
sv: Serverport

en: INDI Server Port
sv: INDI-serverport

en: Successfully connected to the server
sv: Lyckades ansluta till servern

en: Could not connect to the server
sv: Kunde inte ansluta till servern

en: Connected to %1
sv: Ansluten till %1

en: Available Devices
sv: Tillgängliga enheter

en: Disconnect INDI
sv: Koppla ner INDI

en: NW
sv: NV

en: NE
sv: NÖ

en: E
sv: Ö

en: SW
sv: SV

en: SE
sv: SÖ

en: Slew rate:
sv: Förflyttningshastighet:

en: Sky Map
sv: Himmelskarta

en: Projection systems
sv: Projektionssystem

en: Color Schemes
sv: Färgscheman

en: FOV Symbols
sv: Synfältssymboler

en: Sync
sv: Synkronisera

en: 0 secs
sv: 0 s

en: 0.1 secs
sv: 0,1 s

en: 0.25 secs
sv: 0,25 s

en: 0.5 secs
sv: 0,5 s

en: 1 sec
sv: 1 s

en: 2 secs
sv: 2 s

en: 5 secs
sv: 5 s

en: 10 secs
sv: 10 s

en: 20 secs
sv: 20 s

en: 30 secs
sv: 30 s

en: 2 mins
sv: 2 min

en: 5 mins
sv: 5 min

en: 10 mins
sv: 10 min

en: 15 mins
sv: 15 min

en: 30 mins
sv: 30 min

en: 1 hour
sv: 1 timma

en: 2 hrs
sv: 2 timmar

en: 3 hrs
sv: 3 timmar

en: 6 hrs
sv: 6 timmar

en: 12 hrs
sv: 12 timmar

en: 0 days
sv: 0 dagar

en: 1 sid day
sv: 1 sid dag

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 2 days
sv: 2 dagar

en: 3 days
sv: 3 dagar

en: 5 days
sv: 5 dagar

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: 2 wks
sv: 2 veckor

en: 3 wks
sv: 3 veckor

en: 1 month
sv: 1 månad

en: 2 mths
sv: 2 månader

en: 3 mths
sv: 3 månader

en: 4 mths
sv: 4 månader

en: 6 mths
sv: 6 månader

en: 9 mths
sv: 9 månader

en: 1 year
sv: 1 år

en: 2 yrs
sv: 2 år

en: 3 yrs
sv: 3 år

en: 5 yrs
sv: 5 år

en: 10 yrs
sv: 10 år

en: 25 yrs
sv: 25 år

en: 50 yrs
sv: 50 år

en: 100 yrs
sv: 100 år

en: %1 are toggled on
sv: %1 är påslagna

en: %1 is toggled on
sv: %1 är påslagen

en: %1 are toggled off
sv: %1 är avstängda

en: %1 is toggled off
sv: %1 är avstängd

en: Empty Sky
sv: Tom himmel

en: Center and Track
sv: Centrera och följ

en: Star Chart
sv: Stjärnkarta

en: Night Vision
sv: Nattseende

en: Moonless Night
sv: Natt utan måne

en: Lambert (Default)
sv: Lambert (standard)

en: Azimuthal Equidistant
sv: Azimutal ekvidistant

en: Orthographic
sv: Ortografisk

en: Equirectangular
sv: Likformigt rektangulär

en: Stereographic
sv: Stereografisk

en: Gnomonic
sv: Gnomonisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
sv: Ställ in tid

en: Year
sv: År

en: Month
sv: Månad

en: Week
sv: Vecka

en: Day
sv: Dag

en: Hour
sv: Timma

en: Automatic mode
sv: Automatiskt läge

en: DeepSky Objects
sv: Avlägsna himmelsobjekt

en: Constellation Lines
sv: Stjärnbildslinjer

en: Constellation Names
sv: Stjärnbildsnamn

en: Constellation Art
sv: Stjärnbildsgrafik

en: Constellation Bounds
sv: Stjärnbildsgränser

en: Milky Way
sv: Vintergatan

en: Equatorial Grid
sv: Ekvatoriella hjälplinjer

en: Horizontal Grid
sv: Horisontella hjälplinjer

en: Are you sure you want to exit tutorial?
sv: Är du säker på att du vill avsluta handledningen?

en: Exit
sv: Avsluta

en: Welcome to KStars Lite
sv: Välkommen till Kstars Lite

en: KStars Lite is a free, open source, cross-platform Astronomy Software designed for mobile devices.
sv: Kstars Lite är en fri astronomiprogramvara med öppen källkod för flera plattformar, konstruerad för mobilenheter.

en: A quick tutorial will introduce you to main functions of KStars Lite
sv: En snabb handledning introducerar huvudfunktionerna i Kstars Lite

en: Start tutorial
sv: Starta handledning

en: Global Drawer
sv: Global låda

en: By swiping from left to right on any page of KStars Lite you can access global drawer
sv: Genom att svepa från vänster till höger på vilken sida som helst i Kstars Lite kan du komma åt den globala lådan

en: Context Drawer
sv: Sammanhangsberoende låda

en: By swiping from right to left you can access context drawer with functions related to Sky Map. This menu is available only on Sky Map.
sv: Genom att svepa från höger till vänster kan du komma åt den sammanhangsberoende lådan med funktioner som hör ihop med himmelskartan. Menyn är bara tillgänglig på himmelskartan.

en: Top Menu
sv: Övre meny

en: By tapping on this arrow you can access top menu from which you can control visibility of different sky objects
sv: Genom att trycka på pilen kan du komma åt den övre menyn där du kan bestämma synlighet för olika himmelsobjekt

en: Bottom Menu
sv: Undre meny

en: By tapping on this arrow you can access bottom menu from which you can set time and start time simulation
sv: Genom att trycka på pilen kan du komma åt den undre menyn där du kan ställa in tiden och starta tidssimulering

en: Set Location
sv: Ställ in plats

en: Congratulations with your first steps in KStars Lite. Your tutorial is almost over. The last step to do is to set your location (you can do that either manually or from GPS). Click next to proceed.
sv: Gratulerar till de första stegen i Kstars Lite. Handledningen är nästan klar. Det sista steget är att ställa in din plats (du kan antingen göra det manuellt eller med GPS). Klicka på Nästa för att fortsätta.

[ctx: Northeast]
en: NE
sv: NÖ

[ctx: Southeast]
en: SE
sv: SÖ

[ctx: Southwest]
en: SW
sv: SV

[ctx: Northwest]
en: NW
sv: NV

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
sv: Välkommen till Kstars. Vänta under laddningen...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: :CM#
sv: :CM-nummer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: :CMR#
sv: :CMR-nummer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP UTC Offset
sv: AP UTC-tidsskillnad

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP local time
sv: AP lokal tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP sidereal time
sv: AP siderisk tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
sv: Avbryt rörelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew
sv: Avbryt förflyttning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew/Track
sv: Avbryt förflyttning eller följning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
sv: Avbryt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
sv: Absolut position

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute
sv: Absolut

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
sv: Aktivera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
sv: Aktivt filter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
sv: Verklig tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
sv: Inriktning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: All
sv: Alla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt  D:M:S
sv: Elevation G:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec Anti-backlash
sv: Elev/dek antiglapp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec PEC
sv: Elev/dek periodisk felkorrigering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AltAz
sv: Elev-azimut

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Anti Flicker
sv: Antiflimmer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
sv: Öppningsdiameter (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Atmosphere
sv: Atmosfär

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto Search
sv: Automatisk sökning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto
sv: Automatisk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auxiliary
sv: Extra

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Average (1 sec.)
sv: Medelvärde (1 sek.)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az D:M:S
sv: Azimut G:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra Anti-backlash
sv: Azimut/rekt antiglapp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra PEC
sv: Azimut/rekt periodisk felkorrigering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Back Light
sv: Bakgrundsbelysning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Backlash
sv: Glapp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Baud Rate
sv: Baudhastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bias
sv: Avvikelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Binning
sv: Indelning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bits per pixel
sv: Bitar per bildpunkt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
sv: Blå

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Both
sv: Båda

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
sv: Ljusstyrka

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Bias
sv: CCD-avvikelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD FOV
sv: CCD-synfält

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
sv: CCD-information

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Maximum ADU
sv: CCD maximum analog-digital-enhet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
sv: CCD-brus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Simulator
sv: CCD-simulator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X Pixel Size
sv: CCD X-bildpunktsstorlek

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
sv: CCD X-upplösning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y Pixel Size
sv: CCD Y-bildpunktsstorlek

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
sv: CCD Y-upplösning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCDs
sv: CCD:er

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
sv: Kameramodell

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
sv: Centrering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Client
sv: Klient

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
sv: Färg

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet DEC motion arcmin/day
sv: Kometrörelse dek. bågmin/dag

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet RA motion arcmin/day
sv: Kometrörelse i rekt. bågmin/dag

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet tracking parameters
sv: Kometföljningsparametrar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
sv: Komet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
sv: Kommunikation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
sv: Komprimera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
sv: Komprimering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #1
sv: inställning nr. 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #2
sv: inställning nr. 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #3
sv: inställning nr. 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #4
sv: inställning nr. 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #5
sv: inställning nr. 5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #6
sv: inställning nr. 6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config Name
sv: Inställningsnamn

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
sv: Inställning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
sv: Anslut

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection Mode
sv: Anslutningsläge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
sv: Anslutning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
sv: Kontrast

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
sv: Styrning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Cooler
sv: Kylenhet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
sv: Antal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Current
sv: Nuvarande

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DE (arcsecs/s)
sv: DE (bågsek/s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DEC (dd:mm:ss)
sv: Dek (gg:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DOME
sv: KUPOL

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dark
sv: Mörk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
sv: Datum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
sv: Datum/tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
sv: Datum/tid/plats

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Debug
sv: Felsökning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (arcmin)
sv: Dek (bågmin)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (dd:mm:ss)
sv: Dek (gg:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec D:M:S
sv: Dek G:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Declination axis
sv: Deklinationsaxel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Deep Sky Catalogs
sv: Kataloger över avlägsna himmelsobjekt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
sv: Förval

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
sv: Enhet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Diff. Eq.
sv: Ekv. differens

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dir
sv: Rikt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dir.
sv: Rikt.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
sv: Riktning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
sv: Inaktivera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
sv: Koppla ner

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Divisor
sv: Nämnare

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome Simulator
sv: Kupolsimulator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome control
sv: Kupolstyrning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome locks
sv: Kupollås

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome parking policy
sv: Kupolparkeringsprincip

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome parks
sv: Kupol parkerar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Driver Info
sv: Information om drivrutin

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
sv: Tidslängd (s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (sec)
sv: Tidslängd (sek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dust Cover
sv: Dammskydd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duty cycle
sv: Driftperiod

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ Coord
sv: Ekv. koordinater

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ PEC
sv: Ekv. periodisk felkorrigering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (ms)
sv: Öst (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (msec)
sv: Öst (msek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (pointing west)
sv: Öst (pekar väst)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (sec)
sv: Öst (sek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
sv: Öst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East/West
sv: Öst/Väst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Elevation (m)
sv: Höjd (m):

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Encoder
sv: Kodare

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ PE
sv: Ekv PE

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Eq. Coordinates
sv: Ekv. koordinater

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Equatorial JNow
sv: Ekvatoriella JNow

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exec
sv: Kör

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose Abort
sv: Avbryt exponering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose
sv: Exponera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
sv: Exponering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extended GPS Features
sv: Utökade GPS-funktioner

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extrema
sv: Extremvärden

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FITS Header
sv: FITS-huvud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM (arcseconds)
sv: Fullbredd halva maximum (bågsekunder)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM
sv: Fullbredd halva maximum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Factory
sv: Fabriksinställning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fan
sv: Fläkt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
sv: Snabb

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
sv: Matning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feedback
sv: Återkoppling

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Field De-rotator
sv: Fältrotationsborttagare

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #1
sv: Filter nr. 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #2
sv: Filter nr. 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #3
sv: Filter nr. 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #4
sv: Filter nr. 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #5
sv: Filter nr. 5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Count
sv: Filterantal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Simulator
sv: Filtersimulator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Slot
sv: Filterplats

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Wheel
sv: Filterhjul

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#1
sv: Filter nr. 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#2
sv: Filter nr. 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#3
sv: Filter nr. 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#4
sv: Filter nr. 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#5
sv: Filter nr. 5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#6
sv: Filter nr. 6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#7
sv: Filter nr. 7

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#8
sv: Filter nr. 8

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
sv: Sök

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
sv: Inbyggd programvaruinformation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
sv: Inbyggd programvarudata

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
sv: Inbyggd programvaruversion

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware
sv: Inbyggd programvara

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
sv: Plan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fluorescent
sv: Fluorescerande

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
sv: Fokallängd (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
sv: Fokuseringsstyrning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus In
sv: Fokusera inåt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Out
sv: Fokusera utåt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Speed
sv: Fokuseringshastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Timer
sv: Fokuseringstidtagning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus in
sv: Fokusera inåt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
sv: Fokusera utåt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser Simulator
sv: Fokuseringssimulator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser
sv: Fokuseringsenhet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focusers
sv: Fokuseringsenheter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FPS
sv: Bilder/s

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
sv: Bildfrekvens

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Type
sv: Bildrutetyp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Values
sv: Bildrutevärden

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
sv: Bildram

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
sv: Ramtyp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frames
sv: Bildrutor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Freq
sv: Frekvens

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GOTO
sv: GÅ TILL

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Power
sv: GPS-effekt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Simulator
sv: GPS-simulator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
sv: GPS-status

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
sv: GPS-system

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS/16 inch Features
sv: GPS/16-tum-funktioner

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: General Info
sv: Allmän information

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Generic Video4Linux
sv: Generell Video4Linux

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
sv: Geografisk plats

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Goto
sv: Gå till

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
sv: Grön

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Grey
sv: Grå

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Abort
sv: Avbryt guidning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide E/W
sv: Guide Ö/V

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide East/West
sv: Guide öst/väst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Head
sv: Guidekamerakropp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Info
sv: Guidningsinformation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide North/South
sv: Guide nord/syd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide West/East
sv: Guide väst/öst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Wheel
sv: Guidehjul

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide
sv: Guidekamera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Aperture (mm)
sv: Guidekamerans öppningsdiameter (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Control
sv: Guidekamerastyrning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Focal Length (mm)
sv: Guidekamerans fokallängd (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Head
sv: Guidekamerakropp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Head Rapid Guide
sv: Guidekamerakropp snabbguide

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Image
sv: Guidekamerabild

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guiding Rate
sv: Guidningshastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H Alpha
sv: Väte-alfa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H:M:S
sv: T:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: HA H:M:S
sv: Timvinkel T:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H_Alpha
sv: Väte-alfa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Halt
sv: Stopp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height m
sv: Höjd m

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
sv: Höjd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: High
sv: Hög

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Horizontal Coords
sv: Horisontella koordinater

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hour axis
sv: Timaxel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hourangle Coords
sv: Timvinkelkoordinater

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
sv: Färgton

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Humidity Perc.
sv: Fuktighet i procent

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ignore dome
sv: Ignorera kupol

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
sv: Bildjusteringar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
sv: Bildkontroll

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
sv: Bilddata

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
sv: Bildinformation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
sv: Bildinställningar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
sv: Bildtyp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
sv: Bild

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Indoor
sv: Inomhus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
sv: Information

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Instant.
sv: Omedelbar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Joystick
sv: Styrspak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat (dd:mm:ss)
sv: Lat (gg:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat.  D:M:S +N
sv: Lat G:M:S +N

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat. D:M:S +N
sv: Lat G:M:S +N

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
sv: Bibliotek

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Light
sv: Ljus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Limiting Mag
sv: Begränsande magnitud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
sv: Last

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Local
sv: Lokal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lon (dd:mm:ss)
sv: Long (gg:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Long. D:M:S +E
sv: Long G:M:S +E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
sv: Låg

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminance
sv: Luminans

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
sv: Luminositet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lunar
sv: Måne

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
sv: Huvudkontroll

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Blue
sv: Manuell blå

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Red
sv: Manuell röd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual
sv: Manuell

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Master alarm
sv: Huvudlarm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max slew Rate
sv: Maximal förflyttningshastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Height
sv: Maximal höjd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Position
sv: Maximal position

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Width
sv: Maximal bredd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. travel
sv: Max rörelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum Tick
sv: Maximum tick

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum travel
sv: Maximal rörelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
sv: Merkurius

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Minimum Tick
sv: Minimum tick

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mode
sv: Läge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Model
sv: Modell

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
sv: Månen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion Control
sv: Rörelsekontroll

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion N/S
sv: Rörelse N/S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion W/E
sv: Rörelse V/Ö

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
sv: Rörelse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor Steps
sv: Motorsteg

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor steps per tick
sv: Motorsteg per tick

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount coordinates
sv: Stativkoordinater

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount init.
sv: Initial position

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mounting
sv: Montering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Move to rate
sv: Förflytta med hastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Movement Control
sv: Förflyttningskontroll

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: N/S Rate
sv: N/S-hastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
sv: Namn

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
sv: Neptunus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
sv: Brusreducering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
sv: Ingen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (ms)
sv: Norr (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
sv: Norr (msek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
sv: Norr (sek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
sv: Norr

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
sv: Norr/Söder

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Note
sv: Anmärkning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
sv: Nummer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
sv: AV

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
sv: PÅ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Temperature (C)
sv: Optisk tub-temperatur (C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
sv: Optisk tub-uppdatering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Oag Offset (arcminutes)
sv: Optisk axelgraderingsposition (bågminuter)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
sv: Objektinformation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
sv: Objektnummer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
sv: Objekt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Observer
sv: Observatör

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
sv: Av

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
sv: Position

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On Set
sv: Inställt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
sv: På

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
sv: Alternativ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Outdoor
sv: Utomhus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE (arcminutes)
sv: PAE (bågminuter)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE Drift (minutes)
sv: PAE-drift (minuter)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE N/S
sv: Periodiskt fel N/S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE W/E
sv: Periodiskt fel V/Ö

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Options
sv: Parkeringsalternativ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Position
sv: Parkeringsposition

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Scope
sv: Parkera teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park
sv: Parkera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Parking
sv: Parkerar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
sv: Periodiskt fel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Philips Webcam
sv: Philips webbkamera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pier Side
sv: Pirsida

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size (um)
sv: Bildpunktsstorlek (um)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
sv: Bildpunktsstorlek X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
sv: Bildpunktsstorlek Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polar
sv: Polär

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polling
sv: Avsökning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
sv: Portar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
sv: Ström

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pressure hPa
sv: Lufttryck hPa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Presets
sv: Förinställningar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 1
sv: Förinställning 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 2
sv: Förinställning 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 3
sv: Förinställning 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Primary
sv: Primär

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
sv: Egenskap

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Purge Data
sv: Rensa data

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Purge
sv: Rensa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA  H:M:S
sv: RA T:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcmin)
sv: RA (bågmin)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcsecs/s)
sv: RA (bågsek/s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (hh:mm:ss)
sv: RA (tt:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA H:M:S
sv: RA T:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ra (hh:mm:ss)
sv: Rekt. (tt:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rapid Guide
sv: Snabbguidning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rate
sv: Hastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
sv: Obehandlad

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Duration)
sv: inspelning (längd)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Frames)
sv: Inspelning (bildrutor)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record File
sv: Spela in fil

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Off
sv: Inspelning av

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record On
sv: Inspelning på

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Options
sv: inspelningsalternativ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Recorder
sv: Inspelning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
sv: Röd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
sv: Relativ position

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative
sv: Relativ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Reset
sv: Återställ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
sv: Upplösning x

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
sv: Upplösning y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
sv: Starta om

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
sv: Återställ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rotation CW (degrees)
sv: Medurs rotation (grader)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturation Mag
sv: Mättnadsmagnitud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturn
sv: Saturnus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
sv: Spara ursprungsläge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
sv: Spara

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scan Ports
sv: Sök igenom portar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Configs
sv: Teleskopinställningar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Location
sv: Teleskopplats

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Name
sv: Teleskopnamn

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Properties
sv: Teleskopegenskaper

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
sv: Betrakta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
sv: Välj objekt...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
sv: Välj

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Selenographic Sync
sv: Selenografisk synkronisering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Serial
sv: Serienummer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set Register
sv: Ställ in register

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set home
sv: Ställ in ursprungsläge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set register
sv: Ställ in register

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
sv: Ställ in

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Shutter Speed
sv: Slutarhastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
sv: Siderisk tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
sv: Siderisk tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal
sv: Siderisk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
sv: Simulering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Config
sv: Simulatorinställning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
sv: Simulatorinställningar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 1
sv: Plats 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 2
sv: Plats 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 3
sv: Plats 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 4
sv: Plats 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
sv: Platshantering

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
sv: Platsens namn

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
sv: Platser

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Glow (magnitudes)
sv: Ljusförorening (magnituder)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Quality
sv: Himmelskvalitet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sleep
sv: Viloläge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Accuracy
sv: Förflyttningsnoggrannhet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Rate
sv: Förflyttningshastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Target
sv: Förflytta mål

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew rate
sv: Förflyttningshastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew
sv: Förflytta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
sv: Långsam

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc connection
sv: Avlyssna DC-anslutning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc master alarm
sv: Avlyssna DC-huvudlarm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc mode
sv: Avlyssna DC-läge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop devices
sv: Avlyssna enheter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
sv: Solsystemet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar
sv: Sol

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (ms)
sv: Syd (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
sv: Syd (msek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
sv: Syd (sek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
sv: Syd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
sv: Hastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
sv: Stjärnkataloger

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Step delay
sv: Stegfördröjning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Steps
sv: Steg

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream Off
sv: Videoström av

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream On
sv: Videoström på

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Streaming
sv: Strömmar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
sv: Byt knappar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 1
sv: Strömställare 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 2
sv: Strömställare 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 3
sv: Strömställare 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 4
sv: Strömställare 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
sv: Synkronisera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
sv: Teleskopsimulator

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
sv: Teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
sv: Teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
sv: Temma-drivrutin

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
sv: Temma-version

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature (C)
sv: Temperatur (C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
sv: Temperatur K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature
sv: Temperatur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Theta D:M:S
sv: Theta T:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ticks
sv: Tick

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
sv: Tidsfaktor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
sv: Tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer (ms)
sv: Tidtagning (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
sv: Tidtagning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Top
sv: Överdel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
sv: Total exponeringstid (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
sv: Följningsläge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Rates
sv: Följningshastigheter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
sv: Följ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Accuracy
sv: Följningsnoggrannhet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
sv: Följningsfrekvens

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
sv: Följningsläge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
sv: Följningsläge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking
sv: Följer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
sv: Omvandling

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
sv: UTC tidsskillnad

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
sv: UTC-tid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UnPark
sv: Frigör

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
sv: Uppdatera klient

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
sv: Uppdatera GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload Settings
sv: Uppladdningsinställningar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload
sv: Uppladdning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Use Pulse Cmd
sv: Använd pulskommando

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Record
sv: Videoinspelning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
sv: Videoström

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: W/E Rate
sv: V/Ö-hastighet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: WCS
sv: Världskoordinatsystem

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Wake up
sv: Vakna

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
sv: Webbkamerans namn

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (ms)
sv: Väst (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
sv: Väst (msek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (pointing east)
sv: Väst (östpekande)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (sec)
sv: Väst (sek)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
sv: Väst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West/East
sv: Väst/Öst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance Mode
sv: Vitbalansläge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
sv: Vitbalans

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
sv: Vithet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
sv: Bredd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Write Data
sv: Skriv data

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app. to refracted
sv: skenbar till bruten

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., tel., observed
sv: skenbar, bruten, teleskop, observerad

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., telescope
sv: skenbar, bruten, teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
sv: bågsekunder

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: cold
sv: kall

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: danger
sv: fara

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: decPEC (dd:mm:ss)
sv: dek periodisk felkorrigering (gg:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
sv: kupolstyrning

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: identity
sv: identitet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: lunar
sv: måne

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: manual
sv: manuell

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: max Alt
sv: maximal elevation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: min Alt
sv: minimal elevation

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
sv: av

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
sv: på

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: rel. to HA
sv: rel. till timvinkel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
sv: nollställ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: sidereal
sv: siderisk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: solar
sv: sol

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
sv: odefinierad

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: warm
sv: varm

en: Some images in KStars are for non-commercial use only. See README.images.
sv: Vissa bilder i Kstars är bara till för icke-kommersiell användning. Se filen README.images.

en: Sorry, without a KStars Data Directory, KStars cannot operate. Exiting program now.
sv: Tyvärr kan inte Kstars fungera utan datakatalog. Avslutar programmet nu.

en:  (c), The KStars Team
    
    The Gaussian Process Guider Algorithm: (c) 2014-2017 Max Planck Society
sv:  ©, KStars-gruppen
    
    Gaussisk processguidningsalgoritm: © 2014-2017 Max Planck-sällskapet

[ctx: Build number followed by copyright notice]
en: Build: %1
    
    %2
    
    %3
sv: Bygge: %1
    
    %2
    
    %3

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Current Maintainer
sv: Nuvarande underhåll

en: FITSViewer & Ekos Improvements. KStars OSX Port
sv: Förbättringar av FITS-visning och Ekos. Konvertering av Kstars till OS-X.

en: Ekos Scheduler Improvements
sv: Förbättringar av Ekos schemaläggning

en: Ekos Scheduler & Observatory Improvements
sv: Förbättringar av Ekos schemaläggning och observatorium

en: FITS, Focus, Guide Improvements
sv: Förbättringar av FITS, fokus, guidning

en: Binary Asteroid List, DSO Database & Catalogs
sv: Binär asteroidlista, databas över avlägsna himmelsobjekt och kataloger

en: KStars Lite
sv: Kstars Lite

en: Converted labels containing technical terms to links to documentation
sv: Konverterade beteckningar med tekniska termer till dokumentationslänkar

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
sv: Teknisk dokumentation om astronomi och Kstars

en: Guiding code based on lin_guider
sv: Guidningskod baserad på Lin-guider

en: Artwork
sv: Grafik

en: Improvements to observation plan execution, star hopper etc.
sv: Förbättringar av hur observationsplan utförs, stjärnhopp, etc.

en: Extensive testing and suggestions for Ekos/INDI.
sv: Omfattande utprovning och förslag för Ekos och INDI.

en: Extensive testing and suggestions for Ekos Scheduler. KStars OSX Port
sv: Omfattande utprovning och förslag för schemaläggning med Ekos. Konvertering av Kstars till OSX.

en: Splash screen for both regular KStars and KStars Lite.
sv: Startskärm för både vanliga Kstars och Kstars Lite.

en: KStars OSX Port.
sv: Konvertering av Kstars till OSX.

en: Bahtinov Focus Assistant.
sv: Bahtinov-fokuseringsguide.

en: Dump sky image to file.
sv: Lagra himmelsbild i fil.

en: Script to execute.
sv: Skript att köra.

en: Width of sky image.
sv: Himmelsbildens bredd.

en: Height of sky image.
sv: Himmelsbildens höjd.

en: Date and time.
sv: Datum och tid.

en: Start with clock paused.
sv: Starta med stillastående klocka.

en: FITS file(s) to open.
sv: FITS-fil(er) att öppna.

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
sv: Kunde inte tolka bildformatet för %1. Antar PNG.

en: Supplied date string is invalid: %1. Using CPU date/time instead.
sv: Angiven datumsträng är ogiltig: %1. Använder processorns datum och tid istället.

en: Script executed.
sv: Skriptet har körts.

en: Could not execute script.
sv: Kunde inte köra skript.

en: Using CPU date/time instead.
sv: Använder processorns datum och tid istället.

[ctx: @title:window]
en: Configure Equipment
sv: Ställ in utrustning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
sv: Teleskop

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
sv: Refraktor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
sv: Newton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
sv: Modell:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
sv: Tillverkare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
sv: Öppningsdiameter:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddScope)
en: Save telescope information
sv: Spara teleskopinformation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewScope)
en: Clear data and add a new telescope
sv: Rensa data och lägg till ett nytt teleskop

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveScope)
en: Remove current telescope
sv: Ta bort nuvarande teleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
sv: Enhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
sv: Spara okular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
sv: Skenbart synfält:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: rad
sv: radianer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Enter Details of Barlow/Shapley Lenses
sv: Skriv in information om Barlow/Shapley-linser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
sv: Förstoringsgrad för Barlow/Shapley-lins

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
sv: Faktor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
sv: Spara lins

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: Filter focus offset
sv: Filtrets fokuseringsposition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Auto focus:
sv: Automatisk fokusering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Locked filter:
sv: Låst filter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Abs. position:
sv: Absolut position:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
sv: Spara filter

en: End Session
sv: Avsluta session

en: Save and End the current session
sv: Spara och avsluta nuvarande session

[ctx: @title:window]
en: Execute Session
sv: Utför session

en: Next Page >
sv: Nästa sida >

en: site_
sv: plats_

en: Next Target >
sv: Nästa mål >

[ctx: @title:window]
en: Save Session
sv: Spara session

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
sv: Utför session

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
sv: Skriv in sessionsinformation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
sv: ställ in plats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
sv: Börja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
sv: Utrustning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
sv: Kommentarer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
sv: Språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
sv: Visa information om objekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Scheduled time:
sv: Schemalagd tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
sv: Rektascension:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_4)
en: Set Observing Notes for the Object:
sv: Ange observationsanteckningar för objektet:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
sv: Förflytta teleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
sv: Skriv in information om observationen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
sv: Observatör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
sv: Teleskop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
sv: Okular:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
sv: Lins:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
sv: Betrakta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
sv: bågsekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
sv: Svagaste stjärna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
sv: (magnitud)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hintLabel)
en: Looks like you have not listed out your observers / equipment. Please hit Ctrl + 0 and Ctrl + 1 to fix this situation and come back here.
sv: Det verkar som om du inte har listat observatörer eller utrustning. Tryck på Ctrl+0 och Ctrl+1 för att korrigera detta och sedan komma tillbaka hit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
sv: Nästa >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
sv: Steg 1: Sessionsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
sv: Lägg till nytt objekt i lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, RemoveObject)
en: Remove object from list
sv: Ta bort objekt från lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
sv: Steg 2: Observationer

en: Overwrite
sv: Skriv över

[ctx: @title:window]
en: Manage Observers
sv: Hantera observatörer

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
sv: En annan observatör finns redan med angivet förnamn och efternamn. Skriv över?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Surname:
sv: Efternamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact:
sv: Kontakt:

en: Purge complete. Please restart KStars.
sv: Rensning färdig. Starta om Kstars.

en: Warning! All KStars configuration is going to be purged. This cannot be reversed.
sv: Varning: alla inställningar i Kstars kommer att rensas. Det går inte att ångra.

en: Clear Configuration
sv: Rensa inställning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
sv: &Allmänt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
sv: Gränssnitt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
sv: Korrigera objektkoordinater för atmosfäriska effekter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
sv: Atmosfären böjer ljus som passerar genom den som en lins. Om det här alternativet är markerat, simuleras denna "atmosfäriska refraktion" på himmelskartan. Observera att korrektionen bara gäller när det horisontella koordinatsystemet används.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
sv: Korrigera för atmosfärisk refraktion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
sv: Korrigera effekten av solens gravitation för stjärnpositioner, enligt förutsägelsen i den allmänna relativitetsteorin, verifierad av Eddingtons experiment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
sv: Allmänna relativitetseffekter nära solen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug-free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
sv: Att markera alternativet leder till att nuvarande ekvatoriella koordinater beräknas igen från katalogens koordinater (dvs. korrigering av precession, nutation och aberration utförs) för varje gång kartan ritas om. Det gör behandlingen långsammare när det finns många stjärnor att hantera, men har större sannolikhet att vara felfritt. Det finns kända fel i återgivningen av stjärnor när den här upprepade beräkningen undviks.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
sv: DSS-bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default DSS image size:
sv: Standardstorlek för DSS-bild:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Padding around deep sky objects:
sv: Marginal omkring avlägsna himmelsobjekt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Logging Output
sv: Loggutmatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Show Logs...
sv: Visa loggar...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, purgeAllConfigB)
en: Clear all KStars configuration and user database.
sv: Rensa Kstars alla inställningar och användardatabas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, purgeAllConfigB)
en: Purge All Configuration
sv: Rensa alla inställningar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
sv: Utseende och känsla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Adjust speed of zooming when scrolling in and out with the mouse wheel
sv: Justera hastighet vid in- och utzoomning med mushjulet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom scroll speed:
sv: Zoomningshastighet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
sv: Visa namnbeteckning för centrerat objekt?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
sv: Om markerad, läggs en beteckning tillfälligt till för ett objekt medan det är centrerat på skärmen. Du kan lägga till en mer bestående beteckning för ett objekt med menyn som visas vid högerklick.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
sv: Lägg till beteckning för centrerat objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
sv: Visa tillfällig beteckning när musen hålls stilla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: Show inline images on the sky?
sv: Visa bilder på plats på himmeln?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: If checked, inline images will be shown on the skymap.
sv: Om markerad, visas bilder på plats på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: Show inline images
sv: Visa bilder på plats

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Arrow
sv: Pil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Cross
sv: Kors

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
sv: Välj detta för jämnare (men långsammare) grafik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
sv: Använd kantutjämning vid uppritning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LeftClickSelectsObject)
en: Left click selects object
sv: Vänsterklick markerar objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Default cursor:
sv: Standardmarkör:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
sv: Visa förflyttningsrörelse när fokus ändras?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
sv: Om sann, så resulterar en ändring av fokus i en synlig "förflyttning" till den nya positionen. Annars hoppar skärmen omedelbart till den nya positionen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
sv: Använd animerad förflyttning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hideObjectsWhileSlewing)
en: Configure hidden objects while moving
sv: Anpassa dolda objekt vid förflyttning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
sv: Rita inte alla objekt när kartan förflyttas?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
sv: När kartan rör sig, påverkas jämn animering negativt om programmet har för många objekt att rita på kartan. Markera det här alternativet för att tillfälligt dölja några objekt medan skärmen är i rörelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
sv: Dölj objekt vid förflyttning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Hide objects only if time step is larger than threshold
sv: Dölj bara objekt om tidssteget är större än tröskeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
sv: Dölj också om tidssteget är större än:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
sv: Om markerad, döljs svagare stjärnor när kartan är i rörelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Stars fainter than magnitude:
sv: Stjärnor svagare än magnitud:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
sv: Stjärnor svagare än så här ritas inte medan kartan är i rörelse.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
sv: Dölj solsystemets kroppar vid förflyttning?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
sv: Om markerad, döljs solsystemets kroppar när kartan är i rörelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
sv: Solsystemet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Hide object labels while moving?
sv: Dölj objektbeteckningar vid förflyttning?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
sv: Objektbeteckningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
sv: Om markerad, döljs alla stjärnbildslinjer när kartan är i rörelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
sv: Stjärnbildslinjer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
sv: Om markerad, döljs koordinatnäten när kartan är i rörelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
sv: Koordinatnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
sv: Stjärnbildsgränser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
sv: Om markerad, döljs alla stjärnbildsnamn när kartan är i rörelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
sv: Stjärnbildsnamn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
sv: Observations&lista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
sv: Observationslistans beteckningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListImageryOptions)
en: Preferred Imagery
sv: Föredragen bildtyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObsListDemoteHole)
en: While sorting by percentage altitude, demote objects present in the Dobsonian hole
sv: Vid sortering enligt elevationsprocent, degradera objekt som finns i Dobsonteleskopets hål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, holeSizeLabel)
en: Hole size in degrees:
sv: Hålstorlek i grader:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStars)
en: &Star catalogs
sv: &Stjärnkataloger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelStarDensity)
en: Star density:
sv: Stjärntäthet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
sv: Visa &namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
sv: Visa ma&gnitud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
sv: Beteckningstäthet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSky)
en: Deep-sky catalogs
sv: Kataloger över avlägsna himmelsobjekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSOMInZoomLabel)
en: DSO minimal zoom:
sv: Minimal zoom för avlägsna himmelsobjekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSOCacheLabel)
en: DSO cache percentage:
sv: Lagringsprocent för avlägsna himmelsobjekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
sv: Visa na&mn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
sv: Visa &långa namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
sv: Visa magni&tud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, manageButton)
en: Manage Deep Sky Catalogs...
sv: Hantera kataloger över avlägsna himmelsobjekt...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResolveNamesOnline)
en: If this checkbox is checked, when an object name unknown to KStars is entered in the Find Dialog, KStars will contact online services (such as CDS Sesame) to learn about the object and then add it to the database.
    The objects acquired in this manner are stored under a catalog that is called user, and it can be edited using the "Manage DSO Catalogs" feature.
sv: Om kryssrutan är markerad när ett objektnamn som inte är känt i Kstars matas in i sökdialogrutan, kontaktar Kstars nättjänster (såsom CDS Sesame) för att ta reda på objektet och sedan lägga till det i databasen.
    Objekten som hämtas på detta sätt lagras i en katalog som kallas user, och kan redigeras genom att använda funktionen "Hantera DSO-kataloger".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResolveNamesOnline)
en: Resolve names not known to KStars using online services
sv: Matcha namn som inte är kända av Kstars genom att använda nättjänster.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSkyZoomOut) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Set the faint magnitude limit for deep-sky objects when zoomed out.
sv: Ange den svaga magnitudgränsen för avlägsna himmelsobjekt, om helt utzoomad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
sv: Svag gräns vid utzoomning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag4)
en: Set the faint magnitude limits for deep-sky objects when zoomed out.
sv: Ange den svaga magnitudgränsen för avlägsna himmelsobjekt, om helt utzoomad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: mag
sv: magnitud

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSky) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSky) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag3)
en: Set the faint magnitude limits for deep-sky objects when zoomed in.
sv: Ange den svaga magnitudgränsen för avlägsna himmelsobjekt, om helt inzoomad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
sv: Svag gräns vid inzoomning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Many objects do not have known magnitudes in the databases.
    They generally tend to be faint or very diffuse, but this is not always the case.
    Check this checkbox to show such objects which do not have known magnitudes in the database.
sv: Många objekt har inte kända magnituder i databaserna.
    De tenderar i allmänhet att vara svaga eller mycket diffusa, men det är inte alltid fallet.
    Markera kryssrutan för att visa sådana objekt som inte har kända magnituder i databasen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Show objects of unknown magnitude
sv: Visa objekt av okänd magnitud

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
sv: Natt utan måne

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
sv: Riktiga färger

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
sv: Helt röda

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
sv: Helt svarta

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
sv: Helt vita

[ctx: show stars as colored circles]
en: Solid Colors
sv: Fyllda färger

en: New Color Scheme
sv: Nytt färgschema

en: Enter a name for the new color scheme:
sv: Ange ett namn på det nya färgschemat:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
sv: Lokal indexfil för färgschema kunde inte öppnas.
    Schemat kan inte tas bort.

en: Could not delete the file: %1
sv: Kunde inte ta bort filen: %1

en: Error Deleting File
sv: Fel när filen skulle tas bort

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
sv: Kunde inte hitta en post som heter %1 i colors.dat.

en: Scheme Not Found
sv: Schema hittades inte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Scheme Colors
sv: Nuvarande schemafärger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
sv: Aktuella färginställningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
sv: Listan över färger som kan anpassas i programmet. Intill varje post visas en fyrkant som anger färgen den för närvarande har. Klicka på en post för att ändra dess färg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
sv: Informationsruta för bakgrundsläge:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
sv: Inte ifylld

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
sv: Genomskinlig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
sv: Ogenomskinlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
sv: Stjärnfärgsläge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
sv: Ställ in stjärnfärgsläge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
sv: Det finns fyra sätt att rita stjärnor på kartan. Normalt är stjärnorna cirklar med en vit kärna och en kant som är färgad för att motsvara stjärnans verkliga färg. Du kan också välja att rita stjärnorna som helvita, röda eller svarta cirklar, för att passa behoven i ditt övergripande färgschema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
sv: Stjärnfärgstyrka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
sv: Ställ in stjärnfärgernas intensitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
sv: När läget med realistiska stjärnfärger används, ställer det här alternativet in stjärnfärgernas intensitet. Ett högre värde betyder intensivare färger.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
sv: Förinställda färgscheman

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
sv: Lista med förinställda färgscheman

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
sv: En lista med alla kända färgscheman. Flera förvalda tillhandahålls, och du kan också definiera dina egna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
sv: Skapa ett nytt förinställt färgschema med aktuella inställningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
sv: Efter att ha ändrat färgerna till ett schema som du tycker om, tryck på knappen för att skapa ett nytt schema med dessa färger. Ditt schema syns i listan med förinställda, och blir också tillgängligt i menyn "Inställningar" i huvudfönstret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Save As...
sv: Spara som...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
sv: Ta bort ett förinställt färgschema

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
sv: Tryck på knappen för att ta bort det markerade färgschemat. Detta fungerar bara för dina egna färgscheman.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Application Themes
sv: Programteman

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Developer Options
sv: Utvecklaralternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFocusImages)
en: <html><head/><body><p>Save autofocus frames. Only enable to troubleshoot autofocus by examining frames. This can consume a lot of storage space.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Spara automatiska fokuseringsbilder. Aktivera bara för att felsöka automatisk fokusering genom att granska bildrutorna. Det kan konsumera mycket lagringsutrymme.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFocusImages)
en: Save Focus Images
sv: Spara fokuseringsbilder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideImages)
en: <html><head/><body><p>Save Internal Guider frames. Only enable to troubleshoot guider by examining frames. This can consume a lot of storage space.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Spara bilder från internt guidningsverktyg. Aktivera bara för att felsöka guidningsverktyget genom att granska bildrutorna. Det kan konsumera mycket lagringsutrymme.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideImages)
en: Save Guider Images
sv: Spara bilder från guidningsverktyg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
sv: Visa stjärnbildslinjer?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
sv: Om markerad, ritas stjärnbildslinjer på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
sv: &Stjärnbildslinjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
sv: Himmelskultur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
sv: Välj himmelskultur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
sv: Här kan du välja hur stjärnbilder representeras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
sv: Stjärnbilds&gränser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowConstellationArt)
en: Constellation art
sv: Stjärnbildsgrafik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
sv: Markera den centrala stjärnbildsgränsen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
sv: Rita sjärnbildsnamn?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
sv: Om markerad, ritas stjärnbildsnamn på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
sv: Stjärnbilds&namn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
sv: Alternativ för stjärnbildsnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
sv: Använd latinska sjärnbildsnamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
sv: Välj det här för att visa latinska sjärnbildsnamn på himmelskartan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
sv: Använd lokala sjärnbildsnamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
sv: Markera det här för att använda lokala stjärnbildsnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
sv: Lokala

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
sv: Använd IAU-förkortningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
sv: Markera det här för att använda förkortningar från Internationella astronomiska unionen som stjärnbildsbeteckningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
sv: För&kortade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
sv: Rita ekliptikan?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
sv: Om markerad, ritas ekliptikan på himmelskartan. Ekliptikan är en storcirkel på himlen som solen verkar följa under ett år. Alla andra kroppar i solsystemet följer också ungefärligt ekliptikan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
sv: Använd ifylld kontur av vintergatan?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
sv: Om markerad, visas vintergatans kontur ifylld. Annars ritas bara konturen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Fill milk&y way
sv: F&yll i Vintergatan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
sv: Rita horisont?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
sv: Om markerad, ritas en linje som motsvarar den lokala horisonten på kartan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
sv: Hori&sont (linje)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
sv: Rita vintergatans kontur?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
sv: Om markerad, ritas en kontur som representerar vintergatan på himmelskartan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Mil&ky way
sv: Vinter&gatan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: If checked, coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
sv: Om markerad, ändras koordinatnät automatiskt i enlighet med det aktiva koordinatsystemet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
sv: Välj automatiskt koordinatnät

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
sv: Rita flaggor?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
sv: Om markerad, ritas flaggor på himmelskartan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
sv: Rita ekvatoriellt koordinatnät?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
sv: Om markerad, ritas ett rutnät med avstånden 2 timmars rektascension och 20 graders deklination.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
sv: Ekvatoriellt koordinatnät

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
sv: Rita horisontellt koordinatnät?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 30 degrees in Azimuth and every 20 degrees in Altitude.
sv: Om markerad, ritas ett rutnät med var 30:e grad i asimut och var 20:e grad i höjd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
sv: Horisontellt koor&dinatnät

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
sv: Rita ogenomskinlig mark?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
sv: Om markerad, fylls området under horisonten i, för att simulera marken under dig. Observera att marken aldrig ritas när det ekvatoriella koordinatsystemet används.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
sv: O&genomskinlig mark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
sv: Rita himmelsekvatorn?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
sv: Om markerad, ritas himmelsekvatorn på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
sv: H&immelsekvator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLocalMeridian)
en: Local meridian
sv: Lokal meridian

en: Satellite Name
sv: Satellitnamn

en: %1 position calculation error: %2.
sv: Beräkningsfel för position %1: %2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: View Options
sv: Visningsalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
sv: Visa satelliter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
sv: Visa bara synliga satelliter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
sv: Visa beteckningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
sv: Rita satelliter som stjärnor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: List of Satellites
sv: Satellitlista

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
sv: Sök efter satelliter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
sv: Uppdatera TLE-värden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
sv: Visa objekt i solsystemet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
sv: Sol, måne och planeter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
sv: Rita Saturnus?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
sv: Om markerad, ritas Saturnus på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
sv: Rita större kroppar som bilder?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
sv: Om markerad, ritas planeterna, solen och månen som bilder på himmelskartan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
sv: Använd bilder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
sv: Rita Mars?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
sv: Om markerad, ritas Mars på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
sv: Lägg till beteckningar för solsystemets större kroppar?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
sv: Om markerad, läggs beteckningar till för planeterna, solen och månen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
sv: Använd namnbeteckningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
sv: Välj alla större objekt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
sv: Klicka här för att välja att alla planeter, solen och månen ritas på himmelskartan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
sv: Välj alla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
sv: Välj inga större kroppar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
sv: Klicka på knappen för att avmarkera alla planeter, solen och månen så att de inte ritas på himmelskartan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
sv: Välj inga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
sv: Rita Venus?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
sv: Om markerad, ritas Venus på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
sv: Rita solen?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
sv: Om markerad, ritas solen på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
sv: Solen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
sv: Rita Jupiter?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
sv: Om markerad, ritas Jupiter på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
sv: Rita månen?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
sv: Om markerad, ritas månen på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
sv: Månen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
sv: Rita Merkurius?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
sv: Om markerad, ritas Merkurius på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
sv: Rita Neptunus?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
sv: Om markerad, ritas Neptunus på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
sv: Rita Uranus?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
sv: Om markerad, ritas Uranus på himmelskartan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
sv: Mindre planeter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Download asteroids brighter than:
sv: Ladda ner asteroider ljusstarkare än:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
sv: Rita asteroider?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
sv: Om markerad, ritas asteroider på himmelskartan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
sv: Rita kometer?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
sv: Om markerad, ritas kometer på himmelskartan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagLimitAsteroidDownloadWarning)
en: This value might result in a big data file and reduced performance.
sv: Värdet kan resultera i en stor datafil och reducerad prestanda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Show asteroids brighter than:
sv: Visa asteroider starkare än:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
sv: Visa namn på kometer nära solen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
sv: Om markerad, har kometer nära solen beteckningar tillagda. Kometer varierar i ljusstyrka längs sina banor, så en svag magnitud passar inte i detta fall.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets within:
sv: Visa namn på kometer närmare än:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
sv: Ange svagaste magnitudgränsen för att rita asteroider

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
sv: Maximalt avstånd för kometnamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
sv: Ställer in maximalt avstånd i astronomiska enheter (AU) från solen för att en komet ska ha en beteckning. En AU är avståndet mellan jorden och solen, ungefär 150 millioner kilometer.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
sv: Lägg till namnbeteckningar för asteroider?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
sv: Om markerad, läggs beteckningar till för asteroider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
sv: Visa namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometComas)
en: Show comet comas
sv: Visa kometers koma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OrbitalElementsAutoUpdate)
en: Update orbital element from online sources on startup.
sv: Uppdatera banelement från nätkällor vid start.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OrbitalElementsAutoUpdate)
en: Auto online update
sv: Automatisk uppdatering från nätet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
sv: Omloppsspår

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
sv: Lägg automatiskt till spår för kroppar som följs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
sv: Om markerad blir en kropp i solsystemet tilldelad ett tillfälligt banspår när den är centrerad på skärmen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
sv: Visa alltid spår när en kropp i solsystemet följs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
sv: Ska spår tona bort till bakgrundsfärg?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
sv: Om markerad, tonas planetspårets färg bort till bakgrundens himmelsfärg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
sv: Låt spår tona bort till bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
sv: Rensa alla omloppsspår

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
sv: Tryck här för att rensa alla omloppsspår som du kan ha tilldelat kroppar i solsystemet från menyn som visas med högerklick.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
sv: Ta bort alla spår

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
sv: Satellitbanor omkring jorden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Supernovae Options
sv: Alternativ för supernovor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
sv: Visa supernovor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set the magnitude limit for supernova to show:
sv: Ange magnitudgräns för att visa supernovor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the magnitude limit for supernova alerts:
sv: Ange magnitudgräns för att larma om supernovor:

[ctx: @title:window]
en: Terrain Image Filename
sv: Terrängbildens filnamn

en: PNG Files (*.png)
sv: PNG-filer (*.png)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TerrainBox)
en: Source Options
sv: Källalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTerrain)
en: Show terrain
sv: Visa terräng

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, terrainFileLabel)
en: Specify the terrain file to use.
sv: Ange terrängfilen att använda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainFileLabel)
en: Terrain file:
sv: Terrängfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAzLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainSourceCorrectAz)
en: Rotate terrain in azimuth degrees so north is actually north
sv: Rotera terrängen i azimutgrader så att norr faktiskt är norr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAzLabel)
en: Terrain image azimuth correction degrees:
sv: Terrängbildens azimutkorrigering i grader:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAltLabel)
en: Rotate terrain in altitude degrees so horizon is at 0 degrees altitude
sv: Rotera terrängen i elevationsgrader så att horisonten har 0 graders elevation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAltLabel)
en: Terrain image altitude correction degrees:
sv: Terrängbildens elevationskorrigering i grader:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainSourceCorrectAlt)
en: Rotate terrain in altitude degrees so north is actually north
sv: Rotera terrängen i elevationsgrader så att norr faktiskt är norr

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TerrainSpeedupGroupBox_2)
en: Speedup options
sv: Uppsnabbningsalternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainDownsamplingLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainDownsampling)
en: Set the coarseness of the terrain image rendered. 1 is full resolution, but can be slow, 6 or more would be coarse resolution and fast.
sv: Ställ in grovleken på terrängbilden. Värdet 1 är fullständig upplösning, men kan vara långsamt. Värdet 6 skulle ge grov upplösning och vara snabbt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainDownsamplingLabel)
en: Terrain downsampling:
sv: Terrängnedsampling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainPanning)
en: Show terrain while panning
sv: Visa terräng under panorering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSmoothPixels)
en: Creates a smoother image at the cost of some extra computation.
sv: Skapar en jämnar bild till kostnad av några extra beräkningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSmoothPixels)
en: Smooth pixels
sv: Jämna bildpunkter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSkipSpeedup) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainTransparencySpeedup)
en: A speedup with minor image quality cost.
sv: En uppsnabbning med liten bildkvalitetskostnad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSkipSpeedup)
en: Skip pixels speedup
sv: Uppsnabbning med bildpunktsöverhoppning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainTransparencySpeedup)
en: Transparency speedup
sv: Uppsnabbning med genomskinlighet

en: Names:
sv: Namn:

en: Asteroid/Comet details
sv: Detaljinformation om asteroid eller komet

en: Date, time and location:
sv: Datum, tid och plats:

[ctx: @title:window]
en: Field of View Snapshot Browser
sv: Bläddrare av synfältsbilder

en: Could not upload file
sv: Kunde inte ladda upp fil

en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
sv: Synfält (%1/%2): %3 (%4' x %5')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
sv: Ta igen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
sv: Ta bort synfältsbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
sv: Spara till fil...

en: Open Cluster
sv: Öppen stjärnhop

en: Globular Cluster
sv: Klotformig stjärnhop

en: Gaseous Nebula
sv: Gasnebulosa

en: Dark Nebula
sv: Mörk nebulosa

en: Planetary Nebula
sv: Planetär nebulosa

en: Supernova Remnant
sv: Supernovarest

en: Galaxy
sv: Galax

en: Quasar
sv: Kvasar

en: Galactic Cluster
sv: Galaxhop

en: Star Magnitudes:
sv: Stjärnmagnituder:

en: Chart Scale:
sv: Diagramskala:

en: Observer:
sv: Observatör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
sv: Datum:

en: Site:
sv: Plats:

en: Trans:
sv: Övergångstid:

en: Power:
sv: Styrka:

en: Star hopper returned empty path. We advise you to change star hopping settings or use manual capture mode.
sv: Stjärnhopp returnerade tom väg. Du råds att ändra inställningar av stjärnhopp eller använda manuellt tagningsläge.

en: Star hopper failed to find path
sv: Stjärnhopp misslyckades hitta väg

[ctx: @title:window]
en: Printing Wizard
sv: Utskriftsguide

en: Go to next Wizard page
sv: Gå till nästa sida i guiden

en: Go to previous Wizard page
sv: Gå till föregående sida i guiden

en: Logging Form
sv: Loggformulär

en: Field of View Snapshots
sv: Synfältsbilder

[ctx: %1 = FOV index, %2 = FOV count, %3 = FOV name, %4 = FOV X size, %5 = FOV Y size]
en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
sv: Synfält (%1/%2): %3 (%4' x %5')

en: Details About Object
sv: Detaljinformation om objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Basic Finder Chart Settings
sv: Inställningar av grundläggande upptäcktsdiagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic document details: title, subtitle and description.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
sv: <p>Ange grundläggande dokumentinformation: titel, undertitel och beskrivning.</p>
    <p>Klicka på knappen <b>Nästa</b> när du är färdig.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
sv: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
sv: Undertitel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Additional Finder Chart Contents
sv: Välj ytterligare innehåll i upptäcktsdiagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Finder chart can contain additional elements such as details tables and logging forms. Select which you want to be included in finder chart and press <b>Next</b> to proceed.</p>
sv: <p>Upptäcktsdiagram kan innehålla ytterligare element såsom tabeller med detaljinformation och loggformulär. Välj vilka du vill ska inkluderas i upptäcktsdiagrammet och klicka på <b>Nästa</b> för att fortsätta.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
sv: Informationstabeller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, generalCheckBox)
en: Add general details table
sv: Lägg till allmän informationstabell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, posCheckBox)
en: Add position details table
sv: Lägg till informationstabell med positionsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
sv: Lägg till informationstabell med uppgång, nedgång och övergång

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, astComCheckBox)
en: Add Asteroid/Comet details table
sv: Lägg till informationstabell för asteroid eller komet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggingFormLabel)
en: Logging form
sv: Loggformulär

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loggingFormBox)
en: Add basic logging form to finder chart
sv: Lägg till grundläggande loggformulär i upptäcktsdiagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Browse Captured Field of View Images
sv: Bläddra bland tagna synfältsbilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: After FOV snapshots are captured, you can view, caption and delete them using Field of View Snapshot Browser window.
sv: Efter att synfältsbilder har tagits kan du visa, lägga till rubriker och ta bort dem med bläddrarfönstret för synfältsbilder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: Browse captured FOV snapshots
sv: Bläddra bland tagna synfältsbilder

en: Only magnitudes chart
sv: Bara magnituddiagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Basic Field of View Capture Settings
sv: Ställ in grundläggande alternativ för tagning av synfältsbilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic field of view capture settings: color scheme, legend and FOV image shape, then click <b>Next</b> to proceed.</p>
sv: <p>Ställ in grundläggande inställningar för tagning av bilder: färgschema, förklaring och synfältets bildform. Klicka därefter på <b>Nästa</b> för att fortsätta.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
sv: Använd färgschemat "Himmelsdiagram"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overrideShapeBox)
en: Override FOV shape to rectangular
sv: Överskrid synfältets form till rektangulär

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
sv: Skala och magnituddiagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendBox)
en: Add scale and magnitudes chart to exported FOV images
sv: Lägg till skala och magnituddiagram på exporterade synfältsbilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
sv: Använd alfablandad bakgrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
sv: Diagramorientering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
sv: Diagramposition:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
sv: Diagramtyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Manually Capture Field of View Snapshots
sv: Ta synfältsbilder manuellt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>In manual field of view capture method, user centers sky map to a point of interest, then captures snapshots of sky fragments inside the active FOV symbol.</p>
    <p>When in field of view capture mode, press <b>Page Up</b> and <b>Page Down</b> to switch FOV symbols. Snapshots are captured by pressing <b>K</b> key. When done, press <b>Escape</b> key to return to the Printing Wizard.</p>
    <p>Press <b>Next</b> when done.</p>
sv: <p>Med metoden för manuell tagning av synfältsbilder, centrerar användaren himmelskartan på ett intressant ställe och tar därefter bilder av himmelsfragment inne i den aktiva synfältssymbolen.</p>
    <p>Tryck på <b>Page Up</b> och <b>Page Down</b> för att byta synfältssymboler i läget för att ta synfältsbilder. Bilder tas genom att trycka på tangenten <b>K</b>. Tryck på tangenten <b>Esc</b> för att återgå till utskriftsguiden när du är färdig.</p>
    <p>Klicka på <b>Nästa</b> när du är färdig.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
sv: Börja tagning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Star Hopper FOV Capture Options
sv: Ställ in alternativ för tagning av synfältsbilder med stjärnhopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: Configure star hopper FOV capture: select object at which star hopping will begin, select FOV symbol and magnitude limit.
sv: Anpassa tagning av synfältsbilder med stjärnhopp: välj objektet där stjärnhopp ska börja, välj synfältssymbol och magnitudgräns.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
sv: Välj startstjärna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
sv: Välj objekt i lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pointButton)
en: Point object on sky map
sv: Peka ut objekt på himmelskartan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
sv: Visa detaljinformation...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Hopping FOV:
sv: Synfält för hopp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Hop magnitude limit:
sv: Magnitudgräns för hopp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Choose Field of View Capture Method
sv: Välj metod för tagning av synfältsbilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select field of view capture method. There are two methods: manual and star hopping-based.</p>
    <p>In <b>manual method</b> you navigate the sky map to find the objects of interest, then capture multiple fields of view representations.</p>
    <p><b>Star hopping-based method</b> automatically captures FOV snapshots using star hopping. This is experimental feature.</p>
    <p>Once you have selected field of view capture method, press <b>Next</b>.</p>
sv: <p>Välj metod för tagning av synfältsbilder. Det finns två metoder: manuell och stjärnhoppsbaserad.</p>
    <p>Med den <b>manuella metoden</b> letar du rätt på objekten du är intresserad av, och tar flera representationer av synfältet.</p>
    <p>Den <b>stjärnhoppsbaserade metoden</b> tar automatiskt synfältsbilder genom att använda stjärnhopp. Det är en experimentell funktion.</p>
    <p>När du väl har valt metod för att ta synfältsbilder, klicka på <b>Nästa</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
sv: Metod för definition av synfält:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualRadio)
en: Manually capture field of view snapshots
sv: Ta synfältsbilder manuellt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hopperRadio)
en: Star hopper-based fields of view capture (experimental)
sv: Tagning av synfältsbilder baserat på stjärnhopp (experimentell)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
sv: Välj himmelsobjekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select observed sky object. You can select it from object list, by clicking <b>Select object from list</b> button or point it on sky map by pressing <b>Point object on sky map</b>. After object is located, press it with right mouse button and select <b>Select this object</b> option from context menu.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
sv: <p>Välj himmelsobjekt att observera. Du kan välja det i objektlistan genom att klicka på knappen <b>Välj objekt i lista</b> eller peka ut det på himmelskartan genom att klicka på <b>Peka ut objekt på himmelskartan</b>. Efter objektet har hittats, klicka med höger musknapp och välj alternativet <b>Välj det här objektet</b> i den sammanhangsberoende menyn.</p>
    <p>Tryck på knappen <b>Nästa</b> när du är färdig.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
sv: Valt objekt:

[ctx: @title:window]
en: Export
sv: Exportera

en: Could not upload file to remote location: %1
sv: Kunde inte ladda upp fil till fjärrplats: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
sv: Förhandsgranska, skriva ut och exportera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Your document is ready to be printed. Click <b>Print preview</b> button to preview it and <b>Print</b> button to begin printing. You can also export it to file.</p>
    <p>If you wish to change contents of printed document, click <b>Previous</b> button to get back to previous steps.</p>
sv: <p>Dokumentet är färdigt att skrivas ut. Klicka på knappen <b>Förhandsgranskning</b>för att granska den och knappen <b>Skriv ut</b> för att börja skriva ut dokumentet. Du kan också exportera det till en fil.</p>
    <p>Om du vill ändra innehållet i det utskrivna dokumentet, klicka på knappen <b>Föregående</b> för att gå tillbaka till tidigare steg.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
sv: Förhandsgranskning av utskrift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
sv: Skriv ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: Export to File...
sv: Exportera till fil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
sv: Välkommen till Kstars utskriftsguide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>This wizard will help you set up all the parameters for printing finder charts with logging forms.</p>
    <p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
sv: <p>Den här guiden hjälper dig ställa in alla parametrar för att skriva ut upptäcksdiagram med loggformulär.</p>
    <p>Klicka på knappen <b>Nästa</b> för att komma igång.</p>

en: Loading asteroids
sv: Laddar asteroider

en:  (Asteroid)
sv:  (asteroid)

en: Asteroid Update
sv: Asteroiduppdatering

en: Downloading asteroids updates...
sv: Laddar ner asteroiduppdateringar...

en: Error downloading asteroids data: %1
sv: Fel vid nerladdning av asteroiddata: %1

en: Could not load catalog objects in trixel: %1
sv: Kunde inte läsa in katalogobjekt i trixel: %1

en: Import custom and internet resolved objects from the old DSO database into the new one?
sv: Importera egna och Internet-upplösta objekt från den gamla databasen över avlägsna himmelsobjekt till den nya?

en: Could not import the objects.
sv: Kunde inte importera objekten.

en: Successfully added %1 object to the user catalog. | Successfully added %1 objects to the user catalog.
sv[0]: Lyckades lägga till %1 objekt i användarkatalogen.
sv[1]: Lyckades lägga till %1 objekt i användarkatalogen.

en: Loading comets
sv: Laddar kometer

en: Comets Update
sv: Kometuppdatering

en: Downloading comets updates...
sv: Laddar ner kometuppdateringar...

en: Constellation Boundaries
sv: Stjärnbildsgränser

en: Loading Constellation Boundaries
sv: Laddar stjärnbildsgränser

en: Star HD%1 not found.
sv: Stjärnan HD%1 hittades inte.

en: Loading constellation names
sv: Laddar sjärnbildsnamn

en: No icon
sv: Ingen ikon

en: Creating horizon
sv: Skapar horisont

en: Loading %1
sv: Laddar %1

en: Local Meridian Component
sv: Lokal meridiankomponent

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
sv: Laddar Vintergatan

en: Loading Large Magellanic Clouds
sv: Laddar Stora Magellanska molnet

en: Loading Small Magellanic Clouds
sv: Laddar Lilla Magellanska molnet

[ctx: @title:window]
en: New Supernova(e) Discovered
sv: En eller flera nya supernovor upptäckta

en: Host Galaxy :: %1
sv: Värdgalax: %1

en: Magnitude :: %1
sv: Magnitud: %1

en: Type :: %1
sv: Typ: %1

en: Position :: RA : %1 Dec : %2
sv: Position: RA: %1 Dek: %2

en: Date :: %1
sv: Datum: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
sv: Förflytta karta till objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: New supernova(e) discovered
sv: Ny supernova upptäckt

en: Loading satellites
sv: Laddar satelliter

en: Update TLEs...
sv: Uppdatera TLE-värden...

en: Update %1 satellites
sv: Uppdatera %1 satelliter

[ctx: @title:window]
en: Satellite Orbital Elements Update
sv: Uppdatera satelliters omloppselement

en: Failed to load the DSO database.
sv: Misslyckades läsa in databas över avlägsna himmelsobjekt.

en: Do you want to start over with an empty database?
    This will move the current DSO database "%1"
    to "%2"
sv: Vill du börja om med en tom databas?
    Det flyttar den nuvarande databasen över avlägsna himmelsobjekt "%1"
    till "%2"

en: Loading solar system
sv: Laddar solsystemet

en: Loading stars
sv: Laddar stjärnor

en: Please wait while re-indexing stars...
sv: Vänta medan stjärnor indexeras om...

en: Supernovae Update
sv: Supernovauppdatering

en: Downloading Supernovae updates...
sv: Laddar ner supernovauppdateringar...

en: Error downloading supernova data: %1
sv: Fel vid nerladdning av supernovadata: %1

en: Requested Position Below Horizon
sv: Begärd position är under horisonten

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
sv: Den begärda positionen är under horisonten.
    Vill du gå dit ändå?

en: Go Anyway
sv: Gå dit ändå

en: Keep Position
sv: Behåll position

en: Digitized Sky Survey image provided by the Space Telescope Science Institute [free for non-commercial use].
sv: Bild från Digitized Sky Survey tillhandahållen av Space Telescope Science Institute [fri för icke-kommersiell användning].

[ctx: Equatorial & Horizontal Coordinates]
en: JNow:	%1	%2
    J2000:	%3	%4
    AzAlt:	%5	%6
sv: JNow:	%1	%2
    J2000:	%3	%4
    AzElev:	%5	%6

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
sv: Bild från Sloan Digital Sky Survey tillhandahållen av Astrophysical Research Consortium [fri för icke-kommersiell användning].

en: Angular distance: %1
sv: Vinkelavstånd: %1

en: ; Physical distance: %1 pc
sv: ; Fysiskt avstånd: %1 pc

en: Star Hopper: Choose a field-of-view
sv: Stjärnhopp: Välj ett synfält

en: FOV to use for star hopping:
sv: Synfält att använda för sjärnhopp:

en: Star Hopper: Enter field-of-view to use
sv: Stjärnhopp: Ange synfält att använda

en: FOV to use for star hopping (in arcminutes):
sv: Synfält att använda för sjärnhopp (i bågminuter):

en: No object selected.
sv: Inget objekt markerat.

en: Object Details
sv: Information om objekt

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
sv: Ganymedes

en: Earth Shadow
sv: Jordskugga

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
sv: Fullmåne

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
sv: Nymåne

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
sv: Första kvarteret

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
sv: Tredje kvarteret

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
sv: Tilltagande skära

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
sv: Tilltagande kullrig

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
sv: Avtagande kullrig

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
sv: Avtagande skära

en: unknown
sv: okänd

en: Success
sv: Lyckades

en: Eccentricity >= 1.0 or < -0.001
sv: Excentricitet ≥ 1,0 eller < -0,001

en: Mean motion less than 0.0
sv: Medelhastighet mindre än 0,0

en: Semi-latus rectum < 0.0
sv: Semi-latus rectum < 0,0

en: Satellite has decayed
sv: Satellitens bana har degraderats

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Star
sv: Stjärna

en: Catalog Star
sv: Stjärna i katalog

en: Comet
sv: Komet

en: Constellation
sv: Stjärnbild

en: Galaxy Cluster
sv: Galaxhop

en: Satellite
sv: Satellit

en: Radio Source
sv: Radiokälla

en: Multiple Star
sv: Multipelstjärna

en: Unknown Type
sv: Okänd typ

en: Show HST Image
sv: Visa Hubble-bild

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
sv: %1: Rymdteleskopet Hubble, drivet av STScl för NASA [allmänt tillgängligt]

en: Show Spitzer Image
sv: Visa Spitzer-bild

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
sv: %1: Rymdteleskopet Spitzer, med benäget tillstånd av NASA/JPL-Caltech [allmänt tillgängligt]

en: Show SEDS Image
sv: Visa SEDS-bild

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
sv: %1: SEDS, http://www.seds.org [fritt för icke-kommersiell användning]

en: Show KPNO AOP Image
sv: Visa AOP-bild från observatoriet Kitt Peak

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
sv: %1: Avancerade observationsprogrammet vid Kitt Peak National Observatory [fritt för icke-kommersiell användning, inga fysiska reproduktioner]

en: Show NOAO Image
sv: Visa NOAO-bild

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
sv: %1: National Optical Astronomy Observatories och AURA [fritt för icke-kommersiell användning]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
sv: %1: Very Large Telescope, drivet av Europeiska sydobservatoriet [fritt för icke-kommersiell användning, inga reproduktioner]

en: Show
sv: Visa

en: unnamed object
sv: namnlöst objekt

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
sv: Parametrarna lat och LST ska bara användas i KSPlanetBase-objekt.

en: alpha
sv: alfa

en: mu
sv: my

en: nu
sv: ny

en: omicron
sv: omikron

en: upsilon
sv: ypsilon

en: Failed to load terrain. Set terrain file in Settings.
sv: Misslyckades läsa in terräng. Ställ in terrängfil i inställningarna.

en: Failed to load terrain image (%1). Set terrain file in Settings.
sv: Misslyckades läsa in terrängbild (%1). Ställ in terrängfil i inställningarna.

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
sv: Fel vid tolkning av tidszonregel, väljer tom regel.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
sv: Kunde inte tolka %1 som en giltig månadskod.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
sv: Kunde inte tolka %1 som en giltig dagskod.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
sv: <p>Du kan söka efter objekt på himlen enligt namn.
    Använd Ctrl+F, menyalternativet "Pekning->Sök objekt", eller
    verktygsknappen "Sök objekt".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
sv: <p>För att ändra geografisk plats,
    använd Ctrl+G, menyalternativet "Inställningar->Geografisk...",
    eller verktygsknappen med jordgloben.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
sv: <p>Du kan följa ett objekt, så att det alltid centreras på
    skärmen.<br/>
    Använd Ctrl+T, menyalternativet "Pekning->Koppla in följning", eller verktygsknappen
    med hänglåset. Du kan också enkelt centrera objektet genom att
    dubbelklicka på det eller välja "Centrera och följ" i popuppmenyn.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
sv: <p>Kstars handbok innehåller Astroinfo-projektet, en serie
    informativa artiklar om astronomi.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
sv: <p>Det finns tre "informationsrutor" på skärmen, som visar data som
    är relaterade till tid/datum, din geografiska plats, och det nuvarande
    centrum på himlen (fokus). Du kan dra rutorna med musen, och "rulla upp"
    dem genom att dubbelklicka, för att visa mer (eller mindre) information.
    Du kan dölja dem helt och hållet i menyn Inställningar->Informationsrutor.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
sv: <p>Kstars har ett fullskärmsläge. Du kan välja läget med knappen
    "Fullskärmsläge" i verktygsraden, eller genom att trycka Ctrl+Skift+F.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Help us improve the KStars project! Visit our website at https://edu.kde.org/kstars and join our mailing list at kstars-devel@kde.org to learn more. We welcome you to help us with bug reports, contributions of astronomy know-how and knowledge, code contributions, translations and many more kinds of contributions!
    		</p>
sv: <p>Hjälp oss förbättra Kstars-projektet! Besök vår hemsida på https://edu.kde.org/kstars och gå med i vår e-postlista kstars-devel@kde.org för att ta reda på mer. Vi välkomnar dig att hjälpa oss med felrapporter, bidra med astronomikännedom och kunskap, samt bidra med kod, översättningar och många andra sorters insatser.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
sv: <p>Tangenterna N, S, E, W pekar skärmen mot norr,
    söder, öster och väster på horisonten. Tangenten Z pekar
    skärmen mot zenit.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
sv: <p>Tangenterna 0-9 centrerar skärmen på en av solsystemets kroppar.
    0 centrerar på solen, 3 centrerar på månen, de övriga är de åtta
    planeterna, ordnade enligt avstånd från solen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
sv: <p>Klicka och dra med musen för att förflytta himmelskartan till en ny
    plats på himlen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
sv: <p>Dubbelklicka med musen för att centrera skärmen på
    muspekarens plats. Om du dubbelklickar på ett objekt, börjar
    Kstars automatiskt följa det.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
sv: <p>Statusraden visar alltid aktuella himmelskoordinater för muspekaren,
    både i det ekvatoriella och det horisontella koordinatsystemet.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
sv: <p>Skärmen kan zoomas in eller ut genom att snurra på musens rullhjul,
    eller genom att dra musen uppåt och neråt med mittenknappen intryckt. Du
    kan också använda tangenterna + och -, eller alternativen "Zooma in" och "Zooma ut" i verktygsraden och
    i menyn Visa. Zoomnivån kan ställas in för hand genom att använda alternativet "Zooma till vinkelstorlek"
    i menyn Visa (Ctrl+Skift+Z), och du kan ställa in den grafisktgenom
    att hålla nere Ctrl-knappen medan musen dras för att definiera en rektangel
    för nya fönsterkanter.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
sv: <p>Du kan ange koordinaterna för den centrala fokuseringspunkten manuellt.
    Tryck på Ctrl+M, eller använd menyalternativet "Pekning->Ställ in koordinater manuellt...", och ange
    önskade koordinater i dialogfönstret.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
sv: <p>För att byta mellan ekvatoriella och horisontella koordinatsystem,
    använd menyalternativet "Visa->Koordinater", eller tryck på mellanslag.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
sv: <p>För att ställa in tid och datum, använd Ctrl+S, menyalternativet "Tid->Ställ in tid"
    eller verktygsradens tidsknapp. Observera att datum i Kstars kan vara mycket
    avlägsna: Du kan använda vilket år som helst mellan -50 000 och +50 000.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
sv: <p>Du kan använda Ctrl+E eller "Tid->Ställ in tid till aktuell" för att
    synkronisera simuleringsklockan med datorns klocka.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
sv: <p>Rutan i verktygsraden låter dig justera tidssteget som används
    av Kstars klocka. Att ställa in den på "1,0 sek" ger "realtid".
    Observera: Negativa värden gör att tiden går baklänges.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
sv: <p>Du kan stoppa och starta klockan med knappen "Spela/Paus"
    i verktygsraden, eller med menyalternativet "Tid->Stoppa klockan".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
sv: <p>Du kan flytta simuleringsklockan framåt eller bakåt med ett enda
    tidssteg genom att trycka på knapparna "&gt;" eller "&lt;".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
sv: <p>När du klickar med musen på kartan, så identifieras objektet
    som är närmast muspekaren på statusraden.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
sv: <p>När du håller musmarkören stilla ett ögonblick, identifieras närmaste
    objekt med en tillfällig namnbeteckning som automatiskt tonar bort
    när du rör musen igen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
sv: <p>Högerklicka med musen för att visa en popuppmeny med detalj-
    alternativ för ett visst objekt, inklusive länkar till bilder och information
    på Internet.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
sv: <p>Avlägsna himmelsobjekt med en särskild färg (normalt röd)
    har extra webbadresser tillgängliga i sina popuppmenyer.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
sv: <p>Normalt så visas färger i Kstars med verklighetstrogna färger.
    En stjärnas färg beror på dess temperatur, kallare stjärnor är röda,
    medan varmare stjärnor är blå.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
sv: <p>Om du vill ha den allra senaste baninformationen för asteroider
    och kometer (inklusive nyligen upptäckta objekt), kontrollera ofta med
    verktyget "Ladda ner data" ("Arkiv -> Ladda ner ytterligare data" eller Ctrl+D)
    för uppdaterade efemerider.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
sv: <p>Informationsfönstret tillhandahåller en stor mängd information om vilket objekt
    som helst på himlen, inklusive koordinater, uppgångstider, nedgångstider, Internet-länkar
    och dina egna anteckningar. Informationsfönstret kan kommas åt via den
    sammanhangsberoende menyn, eller genom att klicka på ett objekt och därefter trycka på "D".
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
sv: <p>Du kan lägga till en namnbeteckning för vilket objekt som helst på himlen. Ändra beteckningen i den sammanhangsberoende menyn, eller genom att klicka på objektet och därefter trycka på "L".
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
sv: <p>Kstars astronomiräknare (Ctrl+C) ger dig direkt åtkomst till många av beräkningarna som Kstars gör bakom ridån.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
sv: <p>Verktyget för att skapa AAVSO-ljuskurvor ansluter till en server
    hos "American Association of Variable Star Observers", och skapar
    en ljuskurva för någon av de mer än 6000 variabla stjärnor som de
    dagligen bevakar.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
sv: <p>Verktyget för elevation mot tid, ritar upp elevationskurvor för
    vilken grupp av objekt som helst som du väljer. Det här är ett
    utmärkt verktyg för att planera observationer.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>With the What's up Tonight? tool (Ctrl+U), you can tell at a glance what
    			objects will be visible from your location on a given night.
    		</p>
sv: <p>Med verktyget Vad händer i natt?, kan du snabbt se
    vilka objekt som syns från din plats en given natt.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful Observation Planner tool
    			  (Ctrl + L). The planner helps you maintain a
    			  wish list of objects that you would like to
    			  observe, and then select some of these
    			  objects to plan out an observing
    			  session. The planner can then assign
    			  observing times, and present the objects in
    			  time order for easy observing workflow on
    			  the field.
    		</p>
sv: <p>Kstars har ett kraftfullt verktyg för planering
    av observationer (Ctrl+L). Verktyget hjälper till att
    upprätthålla en önskelista med objekt som du vill
    observera, och därefter välja några av dessa objekt
    för en observationssession. Verktyget kan därefter
    tilldela observationstider och presentera objekten
    i tidsordning för ett enkelt arbetsflöde vid observation
    på fältet.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful astrophotography suite called Ekos! Ekos lets you control your astrophotography equipment through INDI, perform auto-focus etc, and set up automatic capture sequences.
    		</p>
sv: <p>Kstars har en kraftfull svit för astrofotografering som kallas Ekos. Ekos låter dig styra utrustning för astrofotografering via INDI, utföra automatisk fokusering, etc. och ställa in automatiska tagningssekvenser.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
sv: <p>Verktyget Skriptbyggare låter dig skapa komplexa D-Bus skript
    med ett enkelt grafiskt gränssnitt. Skripten kan senare spelas upp
    från kommandoraden, eller inifrån i Kstars.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
sv: <p>Verktyget Solsystemet visar en bild av solsystemt ovanifrån,
    där positionerna för planeterna visas för aktuellt
    simuleringsdatum.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
sv: <p>Verktyget Jupiters månar visar de relativa positionerna för Jupiters
    fyra största månar (Io, Europa, Ganymedes och Callisto), som de
    ser ut från jorden, och som en funktion av tiden.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
sv: <p>Du kan exportera himmelsbilden till en fil med alternativet"Spara himmelsbild"
    i menyn Arkiv, eller genom att trycka på Ctrl+I. Dessutom kan du köra
    Kstars från kommandoraden med väljaren "--dump" för att spara en
    himmelsbild på disk utan att ens öppna programfönstret. Det kan användas
    för att skapa dynamiska skrivbordsunderlägg för KDE-skrivbordet.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom Object Catalogs, select "Import Catalog..." or 
    			"Create Catalog..." from the Catalogs page in the KStars Configuration window.
    			See the Handbook for instructions on formatting your catalog file.
    		</p>
sv: <p>För att lägga till dina egna objektkataloger, välj "Importera katalog..."
    eller "Skapa katalog..." under sidan Kataloger i Kstars inställningsfönster.
    Se handboken för instruktioner om hur katalogfiler formateras.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with the NGC and IC deep-sky object catalogs. You can download many more catalogs from the File->Download New Data option. You can also make your own custom catalogs and add them.
    		</p>
sv: <p>Normalt levereras Kstars med NGC- och IC-katalogerna över avlägsna himmelskroppar. Det går att ladda ner fler kataloger med alternativet Arkiv -> Ladda ner ytterligare data. Det går också att skapa egna kataloger och lägga till dem.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with a catalog of stars up to about magnitude 8. You can download additional star catalogs (Tycho-2 and USNO NOMAD) to show up to 100 million stars down to about magnitude 16 using the File->Download New Data option.
    		</p>
sv: <p>Normalt levereras Kstars med en stjärnkatalog upp till omkring åttonde magnituden. Det går att ladda ner ytterligare stjärnkataloger (Tycho-2 och USNO NOMAD) för att visa upp till 100 miljoner stjärnor ner till omkring sextonde magnituden med alternativet Arkiv -> Ladda ner ytterligare data.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
sv: <p>För att lägga till dina egna bild- eller informationswebbadresser
    för alla objekt, välj "Lägg till länk..." i popuppmenyn.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
sv: <p>Du kan justera dussinvis med skärmalternativ genom att klicka
    på verktygsradens knapp "hammare och skiftnyckel", eller genom att välja
    menyalternativet "Inställningar->Anpassa Kstars".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
sv: <p>Skärmens informationsrutor kan döljas eller visas med 
    menyn "Inställningar->Informationsrutor".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
sv: <p>Verktygsraderna kan döljas eller visas med menyn
    "Inställningar->Verktygsrader".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
sv: <p>Du kan antingen dölja RA/Dek eller Az/Elev koordinatfälten i statusraden,
    eller dölja statusraden helt, med menyalternativet Inställningar -> Statusrad.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
sv: <p>Du kan lätt byta mellan fördefinierade färgscheman genom att välja
    schemat i menyn "Inställningar->Färgscheman".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
sv: <p>Du kan definiera dina egna geografiska platser. Fyll i
    nödvändiga fält i dialogrutan "Ställ in geografisk plats" och klicka sedan
    på knappen "Lägg till stad i lista". Dina platser är tillgängliga under alla
    framtida sessioner.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
sv: <p>Du kan definiera egna färgscheman. Justera färgerna i
    inställningsfönstret under fliken "Färger", och klicka sedan på knappen
    "Spara aktuella färger". Ditt färgschema visas i listan under
    alla framtida sessioner.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
sv: <p>Du kan lägga till dina egna synfältssymboler, med
    Redigera synfältssymboler i menyn Inställningar -> Synfältssymboler.
    Du kan ange vinkelstorlek, form och färg för dina nya symboler.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you use a camera to capture images, you can create a field-of-view (FOV) symbol that matches your camera sensor's size. You can then adjust the orientation of the FOV symbol to match the orientation of your camera, to see what fits into your imaging field. The FOV Editor may be accessed from the Settings->FOV Symbols menu.
    		</p>
sv: <p>Om du använder en kamera för att ta bilder, kan du skapa en synfältssymbol som motsvarar kamerans sensorstorlek. Därefter kan synfältssymbolens orientering justeras för att motsvara kamerans orientering, för att se vad som får plats i bildfältet. Synfältseditorn kan kommas åt från menyn Inställningar -> Synfältssymboler.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
sv: <p>Fliken Avancerat i Kstars inställningsdialogruta låter dig finjustera
    Kstars beteende. Du kan ange om korrigering för atmosfärisk refraktion ska
    göras, och om animerad förflyttning ska användas. Du kan också ange
    vilka objekt som döljs medan skärmen rör sig.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars displays up to 100 million stars, more than 13,000 deep-sky objects, the 88 constellations,
    			all planets, the Sun, the Moon, thousands of comets and asteroids, and the
    			Milky Way.
    		</p>
sv: <p>Kstars visar upp till 100 miljoner stjärnor, mer än 13 000 avlägsna
    himmelsobjekt, de 88 stjärnbilderna, alla planeter, solen, månen,
    tusentals kometer och asteroider, samt vintergatan.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
sv: <p>Linjen på himlen som solen och alla planeter verkar följa
    kallas ekliptikan.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
sv: <p>Positioner för objekt i Kstars tar hänsyn till effekterna precession, nutation,
    aberration, atmosfärisk refraktion och ljushastigheten (för planeter).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can simulate the famous experimental test of general relativity in KStars -- KStars can calculate the bending of star-light around the sun. Simply center on the sun, zoom in the sky map and toggle the corrections by pressing 'r' on the keyboard.
    		</p>
sv: <p>Du kan simulera den berömda experimentella testen av den allmänna relativitetsteorin i Kstars: programmet kan beräkna hur stjärnljus böjs runt solen. Centrera helt enkelt på solen, zooma in på himmelskartan och sätt på eller stäng av korrigeringen genom att trycka på R på tangentbordet.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The nearest star to the Sun is Rigel Kentaurus (alpha Centauri).
    			The brightest star in the night sky is Sirius (alpha Canis Majoris).
    		</p>
sv: <p>Stjärnan närmast solen är Rigel Kentaurus (alfa Centauri).
    Den ljusstarkaste stjärnan på himlen är Sirius (alfa Canis Majoris).
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
sv: <p>Den stora gruppen med galaxer mellan Lejonet, Jungfrun och Berenices
    hår kallas Jungfruns galaxhop.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
sv: <p>Den stora gruppen med stjärnhopar och nebulosor nära södra himmelspolen
    är objekt i Stora Magellanska Molnet, en dvärggalax som cirklar runt
    Vintergatan.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
sv: <p>Messierkatalogen är en lista med 110 av de ljusstarkaste objekten
    på himlen, som inte är stjärnor. Den omfattar så berömda objekt som
    Orionnebulosan (M 42), Andromeda-galaxen (M 31) och Pleiaderna (M 45).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Every now and then, planets seem to stop, and temporarily change their direction of motion across the night sky. This is called retrograde motion. You can simulate it in KStars by attaching a trail to an outer planet and letting the simulation clock step quickly (at 1 sid day or so).
    		</p>
sv: <p>Då och då verkar det som planeter stannar och tillfälligt ändrar rörelseriktning över natthimlen. Det kallas retrograd rörelse. Du kan simulera den i Kstars genom att lägga till ett spår för en yttre planet och låta simuleringsklockan stega snabbt (med 1 siderisk dag eller så).
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>From a dark, country-side location, the Andromeda Galaxy (M 31) is visible to the naked eye! The galaxy lies about 2.2 million light years away from us, and yet it has an apparent size of 3 degrees, 6 times the apparent size of the full moon!
    		</p>
sv: <p>Från en mörk lantlig plats är Andromedagalaxen (M 31) synlig med blotta ögat. Galaxen är ungefär 2,2 miljoner ljusår från oss, och har ändå den skenbara storleken 3 grader, sex gånger fullmånens skenbara storlek.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Apparent sizes of deep-sky objects and planets are measured in arcminutes. An arc-minute is 1/60 of a degree. Stars have even smaller apparent sizes, which are measured in milli-arc-seconds (1/3600000 of a degree)!
    		</p>
sv: <p>Skenbar storlek för avlägsna himmelsobjekt och planeter mäts i bågminuter. En bågminut är 1/60-del av en grad. Stjärnor har ännu mindre skenbara storlekar, som mäts i milli-bågsekunder (1/3600000-del av en grad).
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Distance to the more nearby stars may be measured using "Parallax". The idea is explained in the Astro Info project. KStars shows the distances to many stars in the Details dialog. To access this information, simply right click on the star, and choose "Details" in the popup-menu.
    		</p>
sv: <p>Avståndet till de närmaste stjärnorna kan mätas med "parallax". Idén förklaras i Astroinfo-projektet. Kstars visar avståndet till många stjärnor i informationsdialogrutan. Högerklicka helt enkelt på stjärnan och välj "Information" i den sammanhangsberoende menyn för att komma åt informationen.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Hubble Space Telescope images are usually in false-color. The colors are chosen to indicate the presence of the elements Hydrogen, Oxygen, and Sulfur. For real-color images, try the other image options.
    		</p>
sv: <p>Bilderna från rymdteleskopet Hubble är oftast i falska färger. Färgerna väljes för att ange närvaron av grundämnena väte, syre och svavel. Prova de andra bildalternativen för att få bilder med riktiga färger.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Digitized Sky Survey (DSS) has digitized images from photographs of every region of the sky, made with the Oschin Schmidt telescope at Mt. Palomar, and the UK Schmidt Telescope. The DSS image of almost any region of the sky can be accessed from KStars by right-clicking on the sky map and selection "Show DSS Image".
    		</p>
sv: <p>Digitized Sky Survey (DSS) har digitaliserade bilder från fotografier av alla himmelsregioner, tagna med Oschin Schmidt-teleskopet på Palomar-berget. DSS-bilder från nästan alla himmelsregioner kan kommas åt från Kstars genom att högerklicka på himmelskartan och välja "Visa bild från DSS".
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Edwin Hubble made the first measurements that showed that the distant galaxies are receding at very fast speeds from us. This was early evidence for the expansion of the universe. Learn more at the AstroInfo project in the KStars Handbook (Help->KStars Handbook).
    		</p>
sv: <p>Edwin Hubble gjorde de första mätningarna som visade att avlägsna galaxer rör sig bort från oss med mycket höga hastigheter. Det var tidiga bevis för universums expansion. Ta reda på mer via Astroinfo-projektet i Kstars handbok (Hjälp -> Handbok Kstars).
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The best way to observe a faint object in the night-sky is to not look straight at it but look in the region around it! This technique, called "averted vision", works because of the way the rod cells, which are sensitive to dim light, are placed on the retina in our eyes.
    		</p>
sv: <p>Det bästa sättet att observera ett svagt objekt på natthimlen är att inte titta direkt på det utan på regionen som omger det. Tekniken, benämnd 'averted vision', fungerar på grund av det sätt som stavarna, som är känsliga för svagt ljus, är placerade på näthinnan i våra ögon.
    </p>

[ctx: @title:window]
en: Altitude vs. Time
sv: Elevation mot tid

en: Local Sidereal Time
sv: Lokal siderisk tid

en: Local Time
sv: Lokal tid

en: &Print...
sv: Skriv &ut...

en: Print the Altitude vs. time plot
sv: Skriv ut diagram för elevation mot tid

en: <table><tr><th colspan="2">%1</th></tr><tr><td>LST:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>LT:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>Altitude:   </td><td>%4</td></tr></table>
sv: <table><tr><th colspan="2">%1</th></tr><tr><td>LST:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>LT:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>Elevation:  </td><td>%4</td></tr></table>

[ctx: @title:window]
en: Print elevation vs time plot
sv: Skriv ut diagram för elevation mot tid

en: Elevation vs. Time Plot
sv: Diagram över elevation mot tid

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
sv: Namn på uppritat objekt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
sv: Det finns två sätt att använda fältet:  
    
    1. Skriv helt enkelt in namnet på ett känt objekt och tryck på knappen "Rita" (eller returtangenten). Objektets elevation mot tid läggs till i diagrammet, och dess koordinater visas nedanför.
    
    2. Skriv in en beteckning för ett eget objekt. Du måste också ange koordinaterna RA och Dek för objektet, och därefter trycka på knappen "Rita" för att lägga till dess kurva i diagrammet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
sv: Sök objekt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
sv: Rita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
sv: Rensa fält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
sv: Rensa lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Equinox:
sv: Dagjämning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
sv: Lokal tid:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateTimeEdit, timeSpin)
en: HH:mm
sv: TT:mm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, computeButton)
en:     Compute
sv:     Beräkna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altitudeLabel)
en: Altitude:
sv: Elevation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, riseButton)
en: Object Rise
sv: Objektet går upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setButton)
en: Object Set
sv: Objektet går ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, transitButton)
en: Transit
sv: Övergång

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
sv: Datum och plats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
sv: Välj stad...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
sv: Uppdatera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
sv: Lista med argument som kan justeras

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, OptionName)
en: Select an option from this list to set its value.  You may also select the option using an organized Tree List using the "Browse Tree..." button.
sv: Välj ett argument i listan för att ange dess värde. Du kan också välja argumentet från en organiserad trädlista med knappen "Bläddringsträd...".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
sv: Värde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
sv: Visa trädvy av argument

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
sv: Tryck på knappen för att välja ett vyargument i en trädlista, där de är grupperade efter ämne. Visa också en kort beskrivning av varje argument, och datatyp för argumentets värde (sträng, heltal, flyttal eller Booleskt värde).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Browse Tree...
sv: Bläddringsträd...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
sv: värde för valt argument

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: Set the value for the selected view option here.  Make sure the value you enter matches the data type expected by the option.  For example, the "UseAltAz" option expects a boolean value, so you should enter "true", "false", "1", or "0".  If you are unsure what data type is expected, examine the Tree View of options using the "Browse Tree..." button.
sv: Ange värdet för valt vyargument här. Försäkra dig om att värdet du skriver in passar ihop med datatypen som argumentet förväntas ha. Argumentet "UseAltAz" förväntas ha ett Booleskt värde, så du ska skriva in  "true", "false", "1", eller "0". Om du är osäker på vilken datatyp som förväntas, titta i trädvyn med argument genom att använda knappen "Bläddringsträd...".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
sv: Argument:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
sv: Filnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
sv: Bildbredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
sv: Bildhöjd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
sv: Välj objekt i en lista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
sv: Öppnar dialogrutan Sök objekt, som låter dig välja ett objekt i listan med kända objekt. När ett objekt har valts, visas dess namn i rutan "Riktning" till vänster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Object...
sv: Objekt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
sv: Riktning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
sv: Målobjekt eller riktning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
sv: Välj en riktning eller objekt att centrera på. Kombinationsrutan tillhandahåller en lista med kända riktningar, inklusive kompassens kardinalriktningar på horisonten, samt zenit. Du kan också skriva in namnet på ett känt objekt, eller välja ett objekt i listan med kända objekt genom att trycka på knappen "Objekt".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
sv: Visa utskriftsdialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
sv: Använd färger från stjärnkarta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
sv: Färgnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
sv: Färgvärde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
sv: Landsnamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Enter the Country name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
sv: Skriv in landsnamnet för önskad plats. Det kan vara enklare att använda "Sök stad..." knappen för att välja plats i listan med fördefinierade städer.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
sv: Stadsnamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, CityName)
en: Enter the City name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
sv: Skriv in stadsnamnet för önskad plats. Det kan vara enklare att använda "Sök stad..." knappen för att välja plats i listan med fördefinierade städer.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
sv: Regionnamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Enter the Province name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
sv: Skriv in regionnamnet för önskad plats. Det kan vara enklare att använda "Sök stad..." knappen för att välja plats i listan med fördefinierade städer.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
sv: Öppna verktyget för att ange plats

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
sv: Tryck på knappen för att öppna dialogrutan för att ange plats, som låter dig välja en plats i en lista med över 2500 städer runtomkring i världen. När platsen väl har valts, fylls fälten Stad, Region och Land i.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Find City...
sv: Sök stad...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
sv: Välj om följning är av eller på

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
sv: Om markerad, kommer himlen att förbli fokuserad på aktuell position eller objekt när tiden går. Det kallas "följning". Observera att följning automatiskt är på så fort ett objekt är centrerat i fokus. Om du alltså använder "lookToward" med ett objektnamn, behöver du inte aktivera följning.
    
    Om inte markerad, är följning avstängd även om ett objekt är centrerat. Medan tiden går verkar himlen driva förbi (på grund av jordens rotation).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
sv: <font color="#00007f">Sek:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
sv: Pausfördröjning i sekunder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
sv: Skriv in antal sekunder som skriptet ska stanna innan återstående kommandon körs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
sv: Tangent:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
sv: Vänta på att den här tangenten trycks

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
sv: Skriptets körning kommer att stanna till användaren trycker på tangenten som anges här.
    
    Bara enkla tangenter kan för närvarande användas. Du kan inte använda väljartangenter som Ctrl eller Skift. Skriv "space" för att ange mellanslag, använd annars själva tangenten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
sv: Zoomnivå:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
sv: Ny zoomnivå

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
sv: Ställ in skärmens zoomnivå. Du kan ändra värdet inkrementellt med användning av "ZoomIn" och "ZoomOut".
    
    Zoomnivån anger antal bildpunkter som motsvarar en bågradian. Lämpliga värden ligger mellan 300 och 10 000 000.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
sv: <QT><H2>Kstars astronomiräknare</H2><P>Kstars astronomiräknare innehåller flera <B>moduler</b> som utför olika astronomirelaterade beräkningar. Modulerna är organiserade i flera kategorier: <UL><LI><B>Tidsberäkningar: </B>Konvertera mellan tidsystem, och förutsäg tid för olika händelser på himlen</LI><LI><B>Koordinatkonvertering: </B> Konvertera mellan olika koordinatsystem</LI><LI><B>Solsystem: </B>Förutsäg positionen för alla planeter, från en given plats på jorden och en given tid</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
sv: <QT>Avdelning med tidrelaterade astronomiska beräkningar<UL><LI><B>Juliansk dag:</B> Konvertering mellan Juliansk dag och kalender</LI><LI><B>Siderisk tid:</B> Konvertering mellan siderisk och universell tid</LI><LI><B>Dagslängd:</B> Soluppgång, solnedgång och middagstid samt positioner för händelserna</LI><LI><B>Dagjämningar och solstånd:</B> Dagjämningar, solstånd och årstidernas längd</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
sv: <QT>Avdelning med algoritmer för konvertering av olika astronomiska koordinatsystem<UL><LI><B>Galaktisk:</B> Galaktisk/ekvatoriell koordinatkonvertering</LI><LI><B>Skenbar:</B> Beräkning av nuvarande ekvatoriella koordinater från en given epok</LI><LI><B>Ekliptisk:</B> Ekliptisk/ekvatoriell koordinatkonvertering</LI><LI><B>Horisontell:</B> Beräkning av azimut och elevation för en given källa, tid och plats på jorden.</LI><LI><B>Vinkelavstånd:</B> Beräkning av vinkelavstånd mellan två objekt vars positioner anges med ekvatoriella koordinater</LI><LI><B>LSR-hastighet</B> Beräkning av heliocentrisk, geocentrisk och topocentrisk radiell hastighet för en källa från dess LSR-hastighet</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
sv: <QT>Avdelning med algoritmer gällande information om koordinater och tider för solsystemets kroppar<UL><LI><B>Planetkoordinater:</B> Koordinater för planeter, månen och solen vid en given tid och från en given plats på jorden</LI></UL></QT>

[ctx: @title:window]
en: Calculator
sv: Räknare

en: Calculator modules
sv: Räknarmoduler

en: Time Calculators
sv: Tidsräknare

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
sv: Juliansk dag

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
sv: Siderisk tid

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
sv: Almanacka

en: Equinoxes & Solstices
sv: Dagjämningar och solstånd

en: Coordinate Converters
sv: Koordinatkonverteringar

en: Equatorial/Galactic
sv: Ekvatoriell och galaktisk

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
sv: Skenbara koordinater

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
sv: Horisontella koordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
sv: Ekliptiska koordinater

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
sv: Vinkelavstånd

en: Geodetic Coordinates
sv: Geodetiska koordinater

en: LSR Velocity
sv: LSR-hastighet

en: Planets Coordinates
sv: Planetkoordinater

en: Conjunctions
sv: Konjunktioner

en: Eclipses
sv: Förmörkelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
sv: Lokal tid

en: Universal time
sv: Universell tid

en: Julian date
sv: Julianskt datum

en: Single Object
sv: Enstaka objekt

en: Conjunction/Opposition
sv: Konjunktion och opposition

en: Date & Time (UT)
sv: Datum och tid (UT)

en: Object 1
sv: Objekt 1

en: Object 2
sv: Objekt 2

[ctx: @title:window]
en: Save Conjunctions
sv: Spara konjunktioner

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
sv: Angiven maximal separation är inte en giltig vinkel. Använd funktionen "Vad är det här" för hjälp om hur en giltig vinkel kan anges.

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
sv: Markera ett objekt att kontrollera konjunktioner med genom att klicka på knappen 'Sök objekt'.

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
sv: Markera två olika objekt att kontrollera konjunktioner med.

en: Compute conjunction...
sv: Beräkna konjunktion...

[ctx: @title:window]
en: Conjunction
sv: Konjunktion

en: Compute conjunction between %1 and %2
sv: Beräkna konjunktion mellan %1 och %2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
sv: Konjunktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
sv: Greenwich, Storbritannien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
sv: Slutar den:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
sv: och

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
sv: Börjar den:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
sv: Visa konjunktioner och oppositioner för:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
sv: Mellan objekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
sv: Maximal tillåten separation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
sv: Beräkna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
sv: Konjunktioner och oppositioner

en: View in SkyMap
sv: Visa på himmelskartan

en: Show Details
sv: Visa detaljinformation

en: Full
sv: Fullständig

en: Partial
sv: Partiell

en: CSV Files (*.csv)
sv: CSV-filer (*.csv)

[ctx: @title:window]
en: Export Eclipses
sv: Exportera förmörkelser

en: Could not export.
sv: Kunde inte exportera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show eclipses for:
sv: Visa förmörkelser för:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
sv: Resultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
sv: Vårdagjämning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
sv: Sommarsolstånd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
sv: Höstdagjämning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
sv: Vintersolstånd:

[ctx: @title:window]
en: Export eyepiece view
sv: Exportera okularets synfält

en: Overlay orientation vs. time ticks:
sv: Överlagra orientering eller tidstick:

en: Towards Zenith
sv: Mot zenit

en: Dobsonian View
sv: Dobsonsk vy

en: Note: This overlay makes sense only if the view was generated in alt/az mode with a preset such as Refractor or Vanilla
sv: Observera: Överlagringen är bara meningsfull om vyn skapades i elevation/azimut-läge med en förinställning som Refraktor eller Ordinär.

en: Note: This overlay  makes sense only if the view was generated in alt/az mode with a preset such as Dobsonian
sv: Observera: Överlagringen är bara meningsfull om vyn skapades i elevation/azimut-läge med en förinställning som Dobsonsk.

[ctx: @title:window]
en: Save Image as
sv: Spara bild som

en: Image files (*.png *.jpg *.xpm *.bmp *.gif)
sv: Bildfiler (*.png *.jpg *.xpm *.bmp *.gif)

[ctx: @title:window]
en: Eyepiece Field View
sv: Okularets synfält

[ctx: Export image]
en: Export
sv: Exportera

en: Invert view
sv: Invertera vy

en: Flip view
sv: Vänd vy

en: Fetch DSS image
sv: Hämta DSS-bild

en: Vanilla
sv: Ordinär

en: Flipped
sv: Vänd

en: Dobsonian
sv: Dobsonsk

en: Preset:
sv: Förinställning:

en: Failed to download DSS/SDSS image.
sv: Misslyckades ladda ner DSS- eller SDSS-bild.

[ctx: @title:window]
en: Flag Manager
sv: Flagghanterare

en: To add custom icons, just add images in %1. File names must begin with flag. For example, the file <i>flagSmall_red_cross.png</i> will be shown as <b>Small red cross</b> in the combo box.
sv: För att lägga till egna ikoner, lägg bara till bilder i %1. Filnamn måste börja med flag. Exempelvis visas filen <i>flagLitet_rött_kors.png</i> som <i>Litet rött kors</i> i kombinationsrutan.

[ctx: Declination]
en: Dec
sv: Dek

en: Epoch
sv: Epok

en: Icon
sv: Ikon

en: Label
sv: Beteckning

en: Invalid coordinates.
sv: Ogiltiga koordinater.

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
sv: Teleskopet %1 är nerkopplat. Anslut det och försök igen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
sv: Beteckningens färg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
sv: Ikon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save Changes
sv: Spara ändringar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Slew to the flag coordinates
sv: Förflytta teleskopet till flaggans koordinater

en: Region is invalid.
sv: Området är ogiltigt.

[ctx: @title:window]
en: Artificial Horizon Manager
sv: Hantering av artificiell horisont

en: Region
sv: Område

[ctx: Altitude]
en: Alt
sv: Elev

en: Region is valid
sv: Området är giltigt

en: Region %1
sv: Område %1

en: %1 region is invalid.
sv: Område %1 är ogiltigt.

en: Invalid angle value: %1
sv: Ogiltigt vinkelvärde: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Regions
sv: Områden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addRegionB)
en: Add Region
sv: Lägg till område

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeRegionB)
en: Remove Region
sv: Ta bort område

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleCeilingB)
en: Toggle Ceiling
sv: Slå om tak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveB)
en: Save Regions
sv: Spara områden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Points
sv: Punkter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addPointB)
en: Add Point
sv: Lägg till punkt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removePointB)
en: Remove Point
sv: Ta bort punkt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearPointsB)
en: Clear all points
sv: Rensa alla punkter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectPointsB)
en: Select points from the sky map
sv: Välj punkter på himmelskartan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Artificial horizon is used to define <span style=" font-weight:600;">Regions</span> on the SkyMap that are <span style=" font-style:italic;">blocked</span> from view from your vantage point (e.g. by tall trees or buildings). Regions can be areas above or below line segments that you enter. </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To draw a <span style=" font-weight:600;">Region</span>, enter a list of <span style=" font-weight:600;">Points</span> (<span style=" font-style:italic;">minimum</span> 2) that outlines the top of a blocked area (the <span style=" font-weight:600;">blockage is below</span> the lines).</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Setting <span style=" font-style:italic;">ceiling/window mode</span> for a list of points instead sets the <span style=" font-weight:600;">blockage above</span> the lines.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Add the points manually, or preferably by selecting them from the Sky Map after clicking <span style=" font-style:italic;">Select Points</span> button. </li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enable a region by <span style=" font-style:italic;">checking its box</span>. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selecting a region displays its points on the SkyMap. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When done click <span style=" font-style:italic;">Apply</span>.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Defining regions is easier when used in conjunction with the Terrain background feature.</li></ul></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Artificiell horisont används för att definiera <span style=" font-weight:600;">områden</span> på himmelskartan som är <span style=" font-style:italic;">blockerade</span> från din synvinkel (t.ex. av höga träd eller byggnader). Områden kan vara ovanför eller under linjesegment som du matar in. </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">För att rita ett <span style=" font-weight:600;">område</span>, mata in en lista med <span style=" font-weight:600;">punkter</span> (<span style=" font-style:italic;">minst</span> två) som ger konturerna av ett blockerat område (<span style=" font-weight:600;">blockeringen är under</span> linjerna).</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ställ in <span style=" font-style:italic;">tak/fönster</span> för en lista med punkter anger istället <span style=" font-weight:600;">blockering ovanför</span> linjerna.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Lägg till punkter manuellt, eller hellre genom att välja dem på himmelskartan efter att ha klickat på knappen <span style=" font-style:italic;">Ange punkter</span>. </li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Aktivera ett område genom att <span style=" font-style:italic;">markera dess ruta</span>. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Att markera ett område visar dess punkter på himmelskartan. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">När du är klar klicka på <span style=" font-style:italic;">Verkställ</span>.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Det är enklare att definiera områden när de används tillsammans med funktionen för terrängbakgrund.</li></ul></body></html>

[ctx: @title:window]
en: Jupiter Moons Tool
sv: Verktyget Jupiters månar

en: offset from Jupiter (arcmin)
sv: avstånd från Jupiter (bågmin)

en: time since now (days)
sv: tid från idag (dagar)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
sv: Interaktivt läge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
sv: Datum och tid:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
sv: Ekvatoriella koordinater (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
sv: Välj objekt...

en: First position: %1
sv: Första position: %1

en: Second position: %1
sv: Andra position: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
sv: Första position

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
sv: Andra position

en: Could not open file %1.
sv: Kunde inte öppna filen %1.

en: Invalid file: %1
sv: Ogiltig fil: %1

en: Invalid file
sv: Ogiltig fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
sv: Vinkelavstånd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_2)
en: Position angle:
sv: Positionsvinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_3)
en: degrees E of N
sv: grader öst om nord

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
sv: Körläge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
sv: Välj fält i indatafil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
sv: Urspunglig rektascension:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
sv: Urspunglig deklination:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
sv: Slutlig rektascension:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
sv: Slutlig deklination:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
sv: Fält i utdatafil samt resultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch)
en: A&ll parameters
sv: A&lla parametrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch)
en: Onl&y parameters in input file
sv: &Bara parametrar i indatafil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
sv: Filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
sv: Indatafil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
sv: Utdatafil:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
sv: Katalogkoordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
sv: Måldatum och tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
sv: Återställ till aktuell tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
sv: Skenbara koordinater:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
sv: Visa i utdatafil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
sv: Alla parametrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
sv: Bara parametrar i indatafil

en: Does not rise
sv: Går inte upp

en: Does not set
sv: Går inte ner

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
sv: Almanacka för %1

en: computed by KStars
sv: beräknat av Kstars

en: Results of Almanac calculation
sv: Resultat från almanackberäkning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
sv: Middagselevation:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
sv: Nedgång:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
sv: Dagens längd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
sv: Soluppgångens azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
sv: Soluppgång:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
sv: Middag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
sv: Solnedgångens azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
sv: Övergångstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
sv: Månuppgångens azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
sv: Övergångstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
sv: Månnedgångens azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
sv: Fas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
sv: Tilltagande kullrig måne (75 %)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
sv: Körläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Specify Dates for the Calculation in the Input File
sv: Ange datum för beräkningen i indatafilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
sv: Indatafil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
sv: Utdatafil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButtonBatch)
en: View Output...
sv: Visa utdata...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
sv: Ekvatoriella koordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
sv: Galaktiska koordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
sv: Välj parametrar i indatafilen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
sv: Om markerad, läses värdet från indatafilen. Om inte, läses värdet från intilliggande ruta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, epochBoxBatch)
en: 1950.0
sv: 1950,0

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
sv: Välj parametrar för utdatafil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
sv: Välj filnamn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
sv: Välj inkoordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
sv: Kartesisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
sv: Geografisk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
sv: Välj ellipsoidmodell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
sv: Konvertera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
sv: Kartesiska koordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
sv: Geografiska koordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
sv: Elevation (meter):

en: Results of Julian day calculation
sv: Resultat från beräkning av Juliansk dag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
sv: Juliansk dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
sv: Justerad Juliansk dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
sv: Inparameter:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
sv: Datum och tid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
sv: Juliansk dag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
sv: Justerad Juliansk dag

en: Incorrect number of fields in line %1:
sv: Felaktigt antal fält på rad %1:

en: Present fields %1.
sv: Tillgängliga fält %1.

en: Required fields %1.
sv: Fält som krävs %1.

en: Unknown planet
sv: Okänd planet

en:  in line %1:
sv:  på rad %1:

en: Line %1 contains an invalid time
sv: Rad %1 innehåller en ogiltig tid

en: Line %1 contains an invalid date:
sv: Rad %1 innehåller ett ogiltigt datum:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
sv: Fel hittades när vissa rader tolkades i indatafilen

en: Errors in lines
sv: Fel på rader

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
sv: Inparametrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
sv: Kropp i solsystemet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
sv: Heliocentriska ekliptiska koordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
sv: Avstånd (AE):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
sv: Geocentriska ekliptiska koordinater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
sv: Välj koordinatsystem för utdatafil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
sv: Heliocentriskt ekliptiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
sv: Ekvatoriellt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
sv: Geocentriska ekliptiska

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
sv: Horisontellt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
sv: Andra parametrar för utdatafil

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
sv: Platssträngar består av namn på stad, region och land åtskilda med kommatecken. Om strängen innehåller mellanslag, omge den då med citationstecken så att den tolkas riktigt.

en: Hint for writing location strings
sv: Tips för att skriva platssträngar

en: local time
sv: lokal tid

en: sidereal time
sv: siderisk tid

en: date
sv: datum

en: location
sv: plats

en: %1 and %2
sv: %1 och %2

en: %1, %2 and %3
sv: %1, %2 och %3

en: Specify %1 in the input file.
sv: Ange %1 i indatafilen.

en: Results of Sidereal time calculation
sv: Resultat från beräkning av siderisk tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
sv: Siderisk tid:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
sv: Beräkna siderisk tid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
sv: Beräkna standardtid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
sv: Läs från indatafil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HelpLabel)
en: Specify Local Time in the Input File
sv: Ange lokal tid i indatafilen

en: Sun's Declination
sv: Solens deklination

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
sv: # Tid för dagjämningar och solstånd

en: # computed by KStars
    #
sv: # beräknat av Kstars
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
sv: # Vårdagjämning		Sommarsolstånd			Höstdagjämning		Vintersolstånd
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
sv: Dagjämningar och solstånd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
sv: Dagjämningar och solstånd under år:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HelpLabel)
en: Specify Years for the Calculation in the Input File
sv: Ange år för beräkningen i indatafilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
sv: Målposition:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
sv: Radiella hastigheter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
sv: Heliocentrisk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
sv: Geocentrisk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
sv: Topocentrisk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
sv: Inhastighet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
sv: Heliocentrisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
sv: Geocentrisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
sv: Topocentrisk

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
sv: Översikt

en: Moon Phase Calendar
sv: Almanacka med månfaser

en: Error: sesameResolver failed. Could not resolve name on CDS Sesame.
sv: Fel: sesameResolver misslyckades. Kunde inte lösa upp namn på CDS Sesame.

en: Attempting to resolve object %1 using CDS Sesame.
sv: Försöker lösa upp objekt %1 genom att använda CDS Sesame.

en: Error trying to get XML response from CDS Sesame server: %1
sv: Fel vid försök att hämta XML-svar från CDS Sesame-server: %1

en: Empty result instead of expected XML from CDS Sesame. Maybe bad Internet connection?
sv: Tomt resultat istället för förväntad XML från CDS Sesame. Kanske är Internet-anslutningen dålig.

en: Error parsing XML from CDS Sesame: %1 on line %2 @ col = %3
sv: Fel vid tolkning av XML från CDS Sesame: %1 på rad %2, kolumn = %3

en: Resolved %1 successfully.
sv: Löste upp %1 med lyckat resultat.

[ctx: @title:window]
en: Observation Planner
sv: Observationsplanering

en: Alternate Name
sv: Alternativt namn

[ctx: Declination]
en: Dec (J2000)
sv: Dek (J2000)

en: Current Altitude
sv: Nuvarande elevation

[ctx: Constellation]
en: Constell.
sv: Stjärnbild

[ctx: Short text to describe that object has not risen yet]
en: Not risen
sv: Inte uppgånget

[ctx: Object is in the Dobsonian hole]
en: In hole
sv: I hål

en: Stars and objects whose names KStars does not know are not supported in the observing lists
sv: Stjärnor och objekt vars namn Kstars inte känner till stöds inte i observationslistorna

en: %1 is already in your wishlist.
sv: %1 finns redan i önskelistan.

en: %1 is already in the session plan.
sv: %1 finns redan i sessionsplanen.

en: Added %1 to observing list.
sv: %1 har lagts till i observationslistan.

en: Added %1 to session list.
sv: %1 har lagts till i sessionslistan.

en: DSS Image metadata: 
     Size: %1' x %2' 
     Photometric band: %3 
     Version: %4
sv: DSS-bildmetadata: 
     Storlek: %1' x %2' 
     Fotometriskt band: %3 
     Version: %4

en: No image info available.
sv: Ingen bildinformation tillgänglig.

en: No image available. Click on the placeholder image to download one.
sv: Ingen bild tillgänglig. Klicka på platsmarkörbilden för att ladda ner en.

[ctx: %1 magnitude of object, %2 type of sky object (planet, asteroid etc), %3 name of a constellation]
en: %1 mag %2 in %3
sv: %1 mag %2 i %3

en: Batch add to observing session
sv: Lägg till i observationssession i bakgrunden

en: Batch add to observing wishlist
sv: Lägg till i listan med observationsönskemål i bakgrunden

en: Specify a list of objects with one object on each line to add. The names must be understood to KStars, or if the internet resolver is enabled in settings, to the CDS Sesame resolver. Objects that are internet resolved will be added to the database.
sv: Ange en lista över objekt att lägga till, med ett objekt på varje rad. Namnen måste förstås av Kstars, eller om upplösning via Internet är aktiverad i inställningarna, med CDS Sesame upplösningsverktyget. Objekt som löses upp via Internet kommer att läggas till i databasen.

en: Batch add: %1 object not found | Batch add: %1 objects not found
sv[0]: Lägg till i bakgrunden: %1 objekt hittades inte
sv[1]: Lägg till i bakgrunden: %1 objekt hittades inte

en: %1 object could not be found in the database or resolved, and hence could not be added. See the details for more. | %1 objects could not be found in the database or resolved, and hence could not be added. See the details for more.
sv[0]: %1 objekt hittades inte i databasen eller kunde inte lösas upp, och kunde därmed inte läggas till. Se informationen för mer detaljer.
sv[1]: %1 objekt hittades inte i databasen eller kunde inte lösas upp, och kunde därmed inte läggas till. Se informationen för mer detaljer.

[ctx: @title:window]
en: Open Observing List
sv: Öppna observationslista

en: The specified file is invalid. We expect an XML file based on the OpenAstronomyLog schema.
sv: Den angivna filen är ogiltig. Vi förväntade oss en XML-fil baserat på schemat OpenAstronomyLog.

en: The specified file is invalid
sv: Den angivna filen är ogiltig

en: Are you sure you want to clear all objects?
sv: Är du säker på att du vill rensa alla objekt?

en: Clear all?
sv: Rensa alla?

en: Do you want to save the current session?
sv: Vill du spara nuvarande session?

en: Save Current session?
sv: Spara nuvarande session?

[ctx: @title:window]
en: Save Observing List
sv: Spara observationslista

en: Could not open the observing wishlist file %1 for writing. Your wishlist changes will not be saved. Check if the location is writable and not full.
sv: Kunde inte öppna filen med observationsönskemål %1 för skrivning. Dina ändringar av önskemålen kommer inte att sparas. Kontrollera att platsen är skrivbar och inte full.

en: Could not save observing wishlist
sv: Kunde inte spara observatörsönskemål

[ctx: @title:window]
en: Observing List Wizard
sv: Guide för observationslista

en: Please wait while loading observing wishlist...
sv: Vänta medan observationsönskelistan läses in...

en: Canceling this will truncate your wishlist
sv: Genom att avbryta avkortas önskelistan

en: If you cancel this operation, your wishlist will be truncated and the following objects will be removed from the wishlist when you exit KStars. Are you sure this is okay?
sv: Om åtgärden avbryts, avkortas önskelistan och de efterföljande objekten tas bort från den när Kstars avslutas. Är du säker på att det är acceptabelt?

en: Observing wishlist truncated: %1 object not found | Observing wishlist truncated: %1 objects not found
sv[0]: Listan med observationsönskemål avkortad: %1 objekt hittades inte
sv[1]: Listan med observationsönskemål avkortad: %1 objekt hittades inte

en: %1 object could not be found in the database, and will be removed from the observing wish list. We recommend that you copy its name as a backup so you can add it later. | %1 objects could not be found in the database, and will be removed from the observing wish list. We recommend that you copy the detailed list as a backup, whereby you can later use the Batch Add feature in the Observation Planner to add them back using internet search.
sv[0]: %1 objekt hittades inte i databasen, och kommer att tas bort från observationsönskelistan. Vi rekommenderar att du kopierar dess namn som en säkerhetskopia så att du kan lägga till det senare.
sv[1]: %1 objekt hittades inte i databasen, och kommer att tas bort från observationsönskelistan. Vi rekommenderar att du kopierar den detaljerade listan som en säkerhetskopia så att du senare kan använda observationsplaneringens funktion Lägg till i bakgrunden för att lägga till dem igen genom att använda Internetsökning.

en: Cannot save an empty session list.
sv: Kan inte spara en tom sessionslista.

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
sv: Kunde inte öppna filen %1. Försök med ett annat filnamn?

en: Try Different
sv: Försök med annat

en: Do Not Try
sv: Försök inte

en: Please wait while adding objects...
sv: Vänta medan objekt läggs till...

en: Customized DSS Download
sv: Anpassad DSS-nerladdning

en: Specify image width (arcminutes):
sv: Ange bildens bredd (bågminuter):

en: Specify image height (arcminutes):
sv: Ange bildens höjd (bågminuter):

en: Specify version:
sv: Ange version:

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
sv: Detta tar bort alla sparade bilder. Är du säker på att du vill göra det?

en: Delete All Images
sv: Ta bort alla bilder

en: Image Chooser
sv: Bildväljare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
sv: Öppen en lista för en observationssession

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
sv: Ladda en observationslista från disk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
sv: Spara observationssession

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
sv: Spara nuvarande observationslista på disk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
sv: Spara observationssession som...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
sv: Spara nuvarande observationslista på disk, och ange ett filnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, OALExport)
en: Export to OAL...
sv: Exportera till OAL...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
sv: Välj

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, DateEdit) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, DateBox)
en: dd/MM/yyyy
sv: yyyy-MM-dd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
sv: Uppdatera tabellen och diagrammet för det nya datumet och den nya platsen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, refLabel)
en: Reference images:
sv: Referensbilder:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
sv: Ladda ner DSS- eller SDSS-bilder av alla objekt i nuvarande lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download all Images
sv: Ladda ner alla bilder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
sv: Tar bort alla lagrade DSS- och SDSS-bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
sv: Ta bort alla bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addLabel)
en: Adding objects:
sv: Lägger till objekt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
sv: Guide för observationslista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
sv: Listguiden hjälper dig skapa observationslistor baserade på filtrering enligt objekttyp, himmelsposition och magnitud.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, WizardButton)
en: Wizard...
sv: Guide...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
sv: Öppna sökdialogruta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
sv: Öppna sökdialogrutan för att lägga till objekt i listan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
sv: Öppna dialogrutan Vad händer i natt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Opens the What's up Tonight dialog, from which objects can be added to the list
sv: Visar dialogrutan Vad händer i natt, där objekt kan läggas till i listan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, WUTButton)
en: What's up Tonight...
sv: Vad händer i natt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, batchAddButton)
en: Batch add
sv: Lägg till i bakgrunden

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
sv: Önskelista

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
sv: Sessionsplan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
sv: Schemalagd tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickInfoLabel)
en: Select an Object to View Information here
sv: Markera ett objekt för att visa information här

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagePreview)
en: (No Image)
sv: (ingen bild)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dssMetadataLabel)
en: Image Metadata Info
sv: Bildmetadatainformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchImage)
en: Replace from Internet...
sv: Ersätt från Internet...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteImage)
en: Delete Image
sv: Ta bort bild

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, NotesEdit)
en: Record object notes here.
sv: Skriv in anmärkningar om objekt här.

en: Add to session plan
sv: Lägg till i sessionsplan

en: Add objects visible tonight to session plan
sv: Lägg till objekt synliga i natt i sessionsplanen

en: Add to Ekos Scheduler
sv: Lägg till i Ekos schemaläggning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
sv: Centrera

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
sv: I teleskop

en: Eyepiece view
sv: Okularets synfält

en: Show SDSS image
sv: Visa bild från SDSS

en: Show DSS image
sv: Visa bild från DSS

en: Customized DSS download
sv: Anpassad DSS-nerladdning

en: Show images from web
sv: Visa bilder från webben

en: Remove from WishList
sv: Ta bort från önskelista

en: Remove from Session Plan
sv: Ta bort från sessionsplan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
sv: i ett rektangulärt område

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
sv: i ett cirkulärt område

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
sv: över hela himlen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
sv: Öppna stjärnhopar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
sv: Klotformiga stjärnhopar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
sv: Gasnebulosor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
sv: Planetära nebulosor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
sv: Sol, måne, planeter

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
sv: Ogiltig cirkel angiven. Något område kan inte väljas.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
sv[0]: Din observationslista har för närvarande 1 objekt
sv[1]: Din observationslista har för närvarande %1 objekt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
sv: enligt stjärnbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
sv: <html><head></head><body><p>Välkommen till guiden för observationslistan</p><p>Med det här verktyget kan du skapa en observationslista genom att filtrera listan med alla objekt på olika sätt. Först väljer du objekt enligt <span style=" font-weight:600;">typ</span>. Därefter kan du välja bara de objekt som upptar ett specifikt <span style=" font-weight:600;">område på himlen</span>. Du kan beskära listan ytterligare genom att välja objekt i ett angivet <span style=" font-weight:600;">magnitudintervall</span>. Till sist kan du välja att bara behålla de objekt som <span style=" font-weight:600;">kan observeras ett visst datum</span></p><p>Tryck på knappen <span style=" font-weight:600;">Nästa</span> för att komma igång genom att välja vilka objekttyper som du vill ska visas i din observationslista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
sv: <html><head></head><body><p>Välj objekt enligt typ</p><p></p><p>Markera objekttyper du vill ska ingå i observationslistan i rutan nedan. Du kan markera mer än en typ i listan. Knapparna till höger kan användas för att snabbt göra några vanliga urval.</p><p>Tryck på knappen <span style=" font-weight:600;">Nästa</span> när du är färdig.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
sv: Välj alla objekt i listan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
sv: Alla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
sv: Rensa alla valda objekt i listan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
sv: Välj objekttyper för alla avlägsna himmelsobjekt i listan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
sv: Avlägsna himmelsobjekt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
sv: Välj solsystemets alla objekttyper i listan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
sv: <html><head></head><body><p>Välj enligt område</p><p></p><p> Nu kan du begränsa objektlistan till bara de objekt som finns på ett specifikt område på himlen. Det finns tre sätt att ange området för listan: enligt <span style=" font-size:9pt; font-weight:600;">stjärnbild</span><span style=" font-size:9pt;">, genom att ange ett </span><span style=" font-size:9pt; font-weight:600;">rektangulärt område</span><span style=" font-size:9pt;"> eller genom att ange ett </span><span style=" font-size:9pt; font-weight:600;">circulärt område</span><span style=" font-size:9pt;">. Du kan också hoppa över valet av område, vilket gör att objekt från </span><span style=" font-size:9pt; font-weight:600;">hela himlen</span><span style=" font-size:9pt;">. </span></p><p>Gör ditt val nedan, och klicka på <span style=" font-weight:600;">Nästa</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
sv: Jag vill välja objekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
sv: <html><head></head><body><p>Välj objekt i en eller flera stjärnbilder</p><p>Markera stjärnbilderna du vill använda i observationslistan i nedanstående lista. Bara objekt som finns i de markerade stjärnbilderna kommer att ingå i observationslistan.</p><p>Tryck på <span style="font-weight:600;">Nästa</span> för att fortsätta när du är färdig.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
sv: <html><head></head><body><p>Välj objekt i ett rektangulärt område</p><p></p><p>På den här sidan kan du begränsa observationslistan till de objekt som upptar ett visst rektangulärt område på himlen. Ange det rektangulära området genom att välja gränser för rektascension (RA) och deklination (Dek) som definierar området.</p><p></p><p>Tryck på <span style=" font-weight:600;">Nästa</span> för att fortsätta när du är färdig.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
sv: till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
sv: Dek.-gränser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
sv: RA-gränser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
sv: <html><head></head><body><p>Välj objekt i ett cirkulärt område</p><p></p><p>På den här sidan kan du begränsa observationslistan till de objekt som upptar ett visst cirkulärt område på himlen. Ange det rektangulära området genom att välja rektascension (RA) och deklination (Dek) för cirkelns mittpunkt, och storleken på cirkelns radie i grader.</p><p></p><p>Tryck på <span style=" font-weight:600;">Nästa</span> för att fortsätta när du är färdig.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
sv: centrerad RA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
sv: centrerad Dek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
sv: Radie (grader):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
sv: <html><head></head><body><p>Välj objekt som kan observeras på ett visst datum</p><p>På den här sidan kan du begränsa observationslistan till enbart de objekt som kan observeras ett visst datum (och från en viss plats på jorden). Markera kryssrutan nedan och välj önskat datum för att filtrera listan på detta sätt. Om du lämnar rutan omarkerad, innehåller listan objekt oberoende av om de kan observeras (det är normalvärdet). Du kan också ändra geografisk plats som används för att avgöra om objekt är observerbara.</p><p>Tryck på <span style=" font-weight:600;">Nästa</span> för att fortsätta när du är färdig.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
sv: Från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
sv: Från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Min. Altitude:
sv: Minimal elevation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Coverage:
sv: Täckning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Max. Altitude:
sv: Maximal elevation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
sv: Välj objekt som kan observeras den:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagnitudeText)
en: <html><head/><body><p>Select bright objects</p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects brighter than a given magnitude. Be careful with this selection, because KStars does not have a magnitude for every object in its database. You need to indicate whether you want to include objects with an undefined magnitude.</p><p>If you do not wish to exclude faint objects with this selection, simply leave the checkbox below unchecked.</p><p>This is the final page of the Observing List Wizard. You can go back and modify previous pages with the <span style=" font-weight:600;">Back</span> button. When you are satisfied, press the <span style=" font-weight:600;">Ok</span> button to exit the wizard, and the Observing List tool will be populated with the objects you have specified here.</p><p><br/></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Välj objektens ljusstyrka</p><p>På den här sidan kan du begränsa observationslistan till bara de objekt som är ljusstarkare än en viss magnitud. Var försiktig med det här valet, eftersom Kstars inte har en magnitud för alla objekt i databasen. Du måste ange om du vill att objekt som saknar magnitud ska ingå eller inte.</p><p>Om du inte vill undanta svaga objekt med det här valet, lämna helt enkelt kryssrutan nedan omarkerad.</p><p>Det här är den sista sidan i guiden för observationslistan. Du kan gå tillbaka och ändra tidigare sidor med knappen <span style=" font-weight:600;">Bakåt</span>. När du är nöjd, tryck på knappen <span style=" font-weight:600;">Ok</span> för att avsluta guiden, så läggs objekten som du har specificerat här till i observationslistan.</p><p><br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
sv: Välj objekt starkare än:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
sv: Inkludera objekt som inte har någon definierad magnitud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
sv: Din observationslista har för närvarande inga objekt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
sv: Uppdatera antal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
sv: Inställningsnamn

[ctx: @title:window]
en: Solar System Viewer
sv: Visning av solsystemet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
sv: Idag

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PolarisHourAngle)
en: Polaris Hour Angle
sv: Polaris timvinkel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Date / Time
sv: Datum/tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPolarisHA)
en: TextLabel
sv: Textbeteckning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Polaris HourAngle
sv: Polaris timvinkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, currentTimeB)
en: Current time
sv: Aktuell tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set Local Time
sv: Ställ in lokal tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twelveHourR)
en: 12 Hour
sv: 12 timmar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twentyFourHourR)
en: 24 Hours
sv: 24 timmar

[ctx: @title:window]
en: Options
sv: Alternativ

[ctx: @title:window]
en: Script Data
sv: Skriptdata

[ctx: @title:window]
en: Script Builder
sv: Skriptbyggare

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
sv: Peka skärmen på angiven plats. %1 kan vara namnet på ett objekt, en kardinalpunkt på kompassen, eller 'zenith'.

en: Add a name label to the object named %1.
sv: Lägg till ett namn till objektet med namn %1.

en: Remove the name label from the object named %1.
sv: Ta bort namnbeteckningen från objektet med namn %1.

en: Add a trail to the solar system body named %1.
sv: Lägg till ett spår till himlakroppen i solsystemet med namn %1.

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
sv: Ta bort spåret från himlakroppen i solsystemet med namn %1.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
sv: Peka skärmen åt angivna RA/Dek-koordinater. RA uttrycks i timmar, och Dek uttrycks i grader.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
sv: Peka skärmen åt angivna elevation/azimut-koordinater. Elevation och azimut uttrycks i grader.

en: Increase the display Zoom Level.
sv: Öka skärmens zoomnivå.

en: Decrease the display Zoom Level.
sv: Minska skärmens zoomnivå.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
sv: Ställ in skärmens zoomnivå till standardvärdet.

en: Set the display Zoom Level manually.
sv: Ställ in skärmens zoomnivå manuellt.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
sv: Ställ in systemklockan till angiven lokal tid.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
sv: Stanna körning av skript angivet antal sekunder.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
sv: Stanna körning av skript till angiven tangent trycks ner. Bara enkla tangenttryckningar är möjliga. Skriv 'space' för mellanslag.

en: Set whether the display is tracking the current location.
sv: Ställ in om skärmen följer nuvarande plats.

en: Change view option named %1 to value %2.
sv: Ändra visningsalternativ %1 till värdet %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
sv: Ställ in geografisk plats till staden som anges av stad, region och land.

en: Set the color named %1 to the value %2.
sv: Ställ in färgen vid namn %1 till värdet %2.

en: Load the color scheme specified by name.
sv: Ladda färgschemat som anges av namnet.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
sv: Exportera himmelsbilden till filen, med angiven bredd och höjd.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
sv: Skriv ut himmelskartan på en skrivare eller till en fil. Om %1 är sant, visas utskriftsdialogrutan. Om %2 är sant, används färgschemat Stjärnkarta för utskrift.

en: Halt the simulation clock.
sv: Stanna simulatorns klocka.

en: Start the simulation clock.
sv: Starta simulatorns klocka.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
sv: Ställ in simulatorklockans tidsskala till angiven skala. 1.0 betyder realtid, 2.0 betyder dubbelt så snabbt, etc.

en: Functions
sv: Funktioner

en: InfoBoxes
sv: Informationsrutor

en: Toggle display of all InfoBoxes
sv: Visa eller dölj alla informationsrutor

en: Toggle display of Time InfoBox
sv: Visa eller dölj tidsinformationsrutan

en: Toggle display of Geographic InfoBox
sv: Visa eller dölj den geografiska informationsrutan

en: Toggle display of Focus InfoBox
sv: Visa eller dölj fokusinformationsrutan

en: (un)Shade Time InfoBox
sv: Rulla upp eller ner tidsinformationsrutan

en: (un)Shade Geographic InfoBox
sv: Rulla upp eller ner den geografiska informationsrutan

en: (un)Shade Focus InfoBox
sv: Rulla upp eller ner fokusinformationsrutan

en: Toolbars
sv: Verktygsrader

en: Toggle display of main toolbar
sv: Visa eller dölj huvudverktygsraden

en: Toggle display of view toolbar
sv: Visa eller dölj visningsverktygsraden

en: Show Objects
sv: Visa objekt

en: Toggle display of Stars
sv: Visa eller dölj stjärnor

en: Toggle display of all deep-sky objects
sv: Visa eller dölj alla avlägsna himmelsobjekt

en: Toggle display of all solar system bodies
sv: Visa eller dölj alla kroppar i solsystemet

en: Toggle display of Sun
sv: Visa eller dölj solen

en: Toggle display of Moon
sv: Visa eller dölj månen

en: Toggle display of Mercury
sv: Visa eller dölj Merkurius

en: Toggle display of Venus
sv: Visa eller dölj Venus

en: Toggle display of Mars
sv: Visa eller dölj Mars

en: Toggle display of Jupiter
sv: Visa eller dölj Jupiter

en: Toggle display of Saturn
sv: Visa eller dölj Saturnus

en: Toggle display of Uranus
sv: Visa eller dölj Uranus

en: Toggle display of Neptune
sv: Visa eller dölj Neptunus

en: Toggle display of Asteroids
sv: Visa eller dölj asteroider

en: Toggle display of Comets
sv: Visa eller dölj kometer

en: Show Other
sv: Visa övriga

en: Toggle display of constellation lines
sv: Visa eller dölj stjärnbildslinjer

en: Toggle display of constellation boundaries
sv: Visa eller dölj stjärnbildsgränser

en: Toggle display of constellation names
sv: Visa eller dölj stjärnbildsnamn

en: Toggle display of Milky Way
sv: Visa eller dölj Vintergatan

en: Toggle display of the coordinate grid
sv: Visa eller dölj koordinatnätet

en: Toggle display of the celestial equator
sv: Visa eller dölj himmelsekvatorn

en: Toggle display of the ecliptic
sv: Visa eller dölj ekliptikan

en: Toggle display of the horizon line
sv: Visa eller dölj horisontlinjen

en: Toggle display of the opaque ground
sv: Visa eller dölj ogenomskinlig mark

en: Toggle display of star name labels
sv: Visa eller dölj stjärnbeteckningar

en: Toggle display of star magnitude labels
sv: Visa eller dölj stjärnmagnitudbeteckningar

en: Toggle display of asteroid name labels
sv: Visa eller dölj asteroidbeteckningar

en: Toggle display of comet name labels
sv: Visa eller dölj kometbeteckningar

en: Toggle display of planet name labels
sv: Visa eller dölj planetbeteckningar

en: Toggle display of planet images
sv: Visa eller dölj planetbilder

en: Show Latin constellation names
sv: Visa latinska sjärnbildsnamn

en: Show constellation names in local language
sv: Visa stjärnbildsnamn med lokalt språk

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
sv: Visa IAU standardförkortningar för stjärnbilder

en: Hide Items
sv: Dölj objekt

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
sv: Välj om objekt döljs när skärmen är i rörelse

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
sv: Tröskel för tidsteg (i sekunder) för att dölja objekt

en: Hide faint stars while slewing?
sv: Dölj svaga stjärnor vid förflyttning?

en: Hide solar system bodies while slewing?
sv: Dölj kroppar i solsystemet vid förflyttning?

en: Hide Milky Way while slewing?
sv: Dölj Vintergatan vid förflyttning?

en: Hide constellation names while slewing?
sv: Dölj stjärnbildsnamn vid förflyttning?

en: Hide constellation lines while slewing?
sv: Dölj stjärnbildslinjer vid förflyttning?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
sv: Dölj stjärnbildsgränser vid förflyttning?

en: Hide coordinate grid while slewing?
sv: Dölj koordinatnät vid förflyttning?

en: Skymap Options
sv: Alternativ för himmelskartan

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
sv: Använd horisontella koordinater? (använd annars ekvatoriella)

en: Set the Zoom Factor
sv: Ställ in zoomfaktorn

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
sv: Välj vinkelstorleken för synfältssymbolen (i bågminuter)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
sv: Välj form för synfältssymbolen (0 = fyrkant, 1 = cirkel, 2 = hårkors, 4 = måltavla)

en: Select color for the FOV symbol
sv: Välj färg för synfältssymbolen

en: string
sv: sträng

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
sv: Använd animerad förflyttning ("hoppa" annars till nytt fokus)?

en: Correct for atmospheric refraction?
sv: Korrigera för atmosfärisk refraktion?

en: Automatically attach name label to centered object?
sv: Lägg automatiskt till beteckning för centrerat objekt?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
sv: Visa tillfällig beteckning när musen hålls stilla över ett objekt?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
sv: Planetspår tonar bort till bakgrundsfärg (annars är färgen oförändrad)?

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
sv: magnitud för svagaste stjärnan som får beteckning på kartan

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
sv: magnitud för starkaste stjärnan som döljs vid förflyttning

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
sv: magnitud för svagaste asteroiden som ritas på kartan

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
sv: magnitud för svagaste asteroiden som får beteckning på kartan

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
sv: kometer närmare solen än detta (i AU) får beteckning på kartan

en: Could not download remote file.
sv: Kunde inte ladda ner fjärrfil.

en: Download Error
sv: Nerladdningsfel

en: Save Changes to Script?
sv: Spara ändringar i skript?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
sv: Nuvarande skript har osparade ändringar. Vill du spara innan det stängs?

en: Could not parse script.  Line was: %1
sv: Kunde inte tolka skript på rad %1.

en: true
sv: sant

en: Function index out of bounds.
sv: Funktionsindex utanför gränser.

en: false
sv: falskt

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
sv: Funktion och argumentkomponent passar inte ihop (förväntade %1).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
sv: Nytt skript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
sv: Stänger aktuellt skript och påbörjar ett nytt. Frågar om osparade ändringar i det aktuella skriptet ska sparas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open Script...
sv: Öppna skript...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
sv: Visar ett befintligt skript. Sparar omedelbart eventuella osparade ändringar i det aktuella skriptet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
sv: Spara skript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
sv: Spara aktuellt skript. Om skriptet inte tidigare har sparats, är det här samma sak som "Spara som..."

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
sv: Spara skript som...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
sv: Spara skriptet i en fil. Låter dig först ange filnamn och ett namn på skriptet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
sv: Testa skript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window.  You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
sv: Kör skriptet i Kstars huvudfönster. Du kanske vill flytta skriptbyggaren så att stjärnkartan är synlig.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
sv: Aktuellt skript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script.  Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below.  Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
sv: Det här visar listan av kommandon som finns i det aktuella arbetsskriptet. Markeras något kommando visas en grafisk komponent nedanför, där du kan ange dess argument. Använd åtgärdsknapparna till höger för att kopiera, ta bort eller ändra position för det markerade kommandot.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
sv: Lägg till funktion

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
sv: Om en funktion är markerad i rutan "Aktuellt skript", lägger den här knappen till den i det nuvarande skriptet. Den nya funktionen infogas direkt efter den markerade funktionen i rutan "Aktuellt skript".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
sv: Ta bort funktion

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
sv: Om en funktion är markerad i rutan "Aktuellt skript", tar den här knappen bort den från skriptet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
sv: Kopiera funktion

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
sv: Om en funktion är markerad i rutan "Aktuellt skript", lägger den här knappen till en kopia av funktionen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
sv: Flytta upp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
sv: Om en funktion är markerad i rutan "Aktuellt skript", flyttar den här knappen upp den en position i skriptet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
sv: Flytta ner

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
sv: Om en funktion är markerad i rutan "Aktuellt skript", flyttar den här knappen ner den en position i skriptet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
sv: Funktionsargument

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
sv: Funktionsbläddrare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
sv: Funktionshjälp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
sv: Om en funktion markeras i funktionsbläddraren, visar det här området en kort beskrivning av funktionen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
sv: Ange namn på skriptet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
sv: Skriv in ett namn på skriptet. Det är inte filnamnet, utan bara en kort beskrivande textrad.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
sv: Skriv in författarens namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
sv: Skriptnamn:

[ctx: @title:window]
en: Sky Calendar
sv: Stjärnkalender

en: Print the Sky Calendar
sv: Skriv ut stjärnkalendern

en: Please Wait
sv: Vänta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CreateButton)
en: Plot Planetary Almanac
sv: Rita planetär almanacka

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
sv: %1 går upp

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
sv: %1 går ner

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
sv: %1 passerar över

[ctx: @title:window]
en: Print sky calendar
sv: Skriv ut stjärnkalender

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Grids and Labels
sv: Rutnät och beteckningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
sv: Månadsavskiljare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
sv: Intervallavskiljare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
sv: Vertikalt rutnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
sv: Dagens datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
sv: År:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
sv: Intervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
sv: dag(ar)

en:  Slew %1 degrees %2 to find an %3 star of mag %4
sv:  Förflytta %1 grader %2 för att hitta en %3 stjärna av magnitud %4

en:  Slew %1 degrees %2 to find a(n) %3
sv:  Förflytta %1 grader %2 för att a(n) %3

en: triangle (of similar magnitudes)
sv: triangel (av liknande magnituder)

en: right-angled triangle
sv: triangel med högervinkel

en: isosceles triangle
sv: likbent triangel

en: straight line of 3 stars
sv: rak linje med tre stjärnor

en: equilateral triangle
sv: liksidig triangel

en:  within %1% of FOV of the marked star
sv: inom %1 % av den markerade stjärnans synfält

en: Star-hopper algorithm failed. If you're trying a large star hop, try using a smaller FOV or changing the source point
sv: Stjärnhoppsalgoritmen misslyckades. Om du provar med ett större stjärnhopp, försök använda mindre synfält eller ändra källpunkten.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, StarHopperDialog)
en: Star-Hopper Results
sv: Resultat av stjärnhopp

en: NOT VISIBLE: About %1 degrees below the %2 horizon
sv: INTE SYNLIG: Omkring %1 grader under %2 horisont

en: Now visible: About %1 degrees above the %2 horizon
sv: Nu synlig: Omkring %1 grader över %2 horisont

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeSelectLabel)
en: Select telescope from list to use or add a new telescope
sv: Välj teleskop att använda i listan eller ange ett nytt teleskop

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
sv: Teleskopinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
sv: Tillverkare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveNewScopeButton)
en: Add new telescope
sv: Lägg till nytt teleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
sv: Kikare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binoApertureText)
en: Specify aperture:
sv: Ange öppningsdiameter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lpText)
en: <p>How light-polluted is your night-sky? Rate your night-sky conditions from 1-9 based on the <b>Bortle Dark-Sky Scale</b>. A rating of <b>1</b> represents an <b>excellent dark-sky site</b>, while <b>9</b> represents a <b>brilliantly lit inner-city sky</b>.</p>
sv: <p>Hur ljusförorenad är din natthimmel? Värdera natthimlens tillstånd från 1-9 baserat på <b>Bortle-skalan över stjärnhimlens mörkhet</b>. Värdet <b>1</b> representerar en <b>utmärkt plats med mörk himmel</b>, medan <b>9</b> representerar en <b>starkt upplyst himmel i en stadskärna</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bortleHelpText)
en: <html><head/><body><p align="right">For help: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale"><span style=" text-decoration: underline; color:#004183;">Wikipedia Link for Bortle dark-sky scale</span></a></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="right">För hjälp: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale"><span style=" text-decoration: underline; color:#004183;">Länk till artikeln om Bortle-skalan på Wikipedia</span></a></p></body></html>

en: Magnitude:  --
sv: Magnitud: --

en: Magnitude: %1
sv: Magnitud: %1

en: Surface Brightness: %1
sv: Ytljusstyrka: %1

en: Size: %1
sv: Storlek: %1

[ctx: @title:window]
en: What's up Tonight
sv: Vad händer i natt

en: at %1
sv: i %1

en: The night of %1
sv: Natten %1

en: Star Clusters
sv: Stjärnhopar

en: circumpolar
sv: polär bana

en: does not rise
sv: går inte upp

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
sv: Solnedgång: %1 på %2

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
sv: Soluppgång: %1 på %2

en: Night duration: %1
sv: Nattens längd: %1

en: Night duration: %1 hours
sv: Nattens längd: %1 timmar

en: Night duration: %1 hour
sv: Nattens längd: %1 timma

en: Night duration: %1 minutes
sv: Nattens längd: %1 minuter

en: Night duration: %1 minute
sv: Nattens längd: %1 minut

en: Moon rises at: %1 on %2
sv: Månen går upp: %1 på %2

en: Moon sets at: %1 on %2
sv: Månen går ner: %1 på %2

en: No Object Selected
sv: Inget objekt markerat

en: Object Not Found
sv: Objektet hittades inte

en: Rises at: %1
sv: Går upp: %1

en: Transits at: %1
sv: Går över: %1

en: Sets at: %1
sv: Går ner: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
sv: Natten den DATUM

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
sv: Välj ett nytt datum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DateButton)
en: Press this button to select a new date for the "What's up Tonight" tool.  Note that the date of the main window is not changed.
sv: Tryck på den här knappen för att välja ett nytt datum för verktyget "Vad händer i natt". Observera att huvudfönstrets datum inte ändras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
sv: Ändra datum...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
sv: på PLATS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
sv: Välj en ny geografisk plats

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Press this button to select a new geographic location for the "What's up Tonight" tool.  Note that the location of the main window is not changed.
sv: Tryck på den här knappen för att välja en ny geografisk plats för verktyget "Vad händer i natt". Observera att huvudfönstrets plats inte ändras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
sv: Ändra plats...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
sv: Visa objekt som är synliga:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
sv: Välj tidsintervall

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: By default, the "What's up Tonight" tool displays all objects which are above the horizon between sunset and midnight (i.e., "in the evening").  You can also choose to show objects which are up between midnight and dawn (i.e., "in the morning"), or objects which are up at any time between sunset and sunrise (i.e., "any time tonight")
sv: Normalt visar verktyget "Vad händer i natt" alla objekt som är ovanför horisonten mellan solnedgång och midnatt (dvs. "på kvällen"). Du kan också välja att visa objekt som är synliga mellan midnatt och gryning (dvs. "på morgonen"), eller objekt som är synliga när som helst mellan solnedgång och soluppgång (dvs. "när som helst inatt").

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
sv: På kvällen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
sv: På morgonen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
sv: När som helst inatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
sv: Visa objekt starkare än magnitud:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
sv: Tid för månens uppgång

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
sv: Visar tiden när månen går upp det valda datumet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
sv: Månen går upp: 13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
sv: Nattens längd för valt datum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
sv: Visar tiden mellan solnedgång och soluppgång för det valda datumet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
sv: Nattens längd: 11:00 timmar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
sv: Tid för solnedgång

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
sv: Visar tiden för solnedgång det valda datumet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
sv: Solnedgång: 19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
sv: Tid för månens nedgång

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
sv: Visar tiden när månen går ner det valda datumet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
sv: Månen går ner: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
sv: Tid för soluppgång

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
sv: Visar tiden för soluppgång det valda datumet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
sv: Soluppgång: 07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
sv: Månens lyskraft i bråkdelar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
sv: Visar månens lyskraft i bråkdelar för det valda datumet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
sv: Månens lyskraft: 42 %

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
sv: Välj en kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
sv: Matchande objekt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
sv: Objektnamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
sv: Visar tiden då det markerade objektet går upp över horisonten det valda datumet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
sv: Går upp: 22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
sv: Visar tiden då det markerade objektet passerar över den lokala meridianen det valda datumet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
sv: Övergångstid: 03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
sv: Visar tiden då det markerade objektet går ner under horisonten det valda datumet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
sv: Går ner: 08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
sv: Centrera objektet på visningen av himlen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
sv: Centrera visningen av himlen på objektet och börja följa det. Motsvarar alternativet "Centrera och följ" i den sammanhangsberoende menyn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
sv: Centrera objekt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
sv: Öppna fönster med information om objekt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
sv: Öppna informationsfönstret för markerat objekt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Object Details...
sv: Information om objekt...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
sv: Lägger till markerat objekt i observationslistan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
sv: Lägg till i lista

en: Angle value in degrees.
sv: Vinkelvärden i grader.

en: Angle value in hours.
sv: Vinkelvärden i timmar.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
sv: Rutan visar en vinkel i grader. De tre tal som visas är vinkelns grader, bågminuter och bågsekunder.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
sv: Rutan visar en vinkel i timmar. De tre tal som visas är vinkelns timmar, minuter och sekunder.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
sv:   Du kan skriva in ett enkelt heltal eller ett flyttal, eller värden avgränsade med mellanslag eller kolon som anger grader, bågminuter och bågsekunder

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
sv: Skriv in ett värde på vinkeln i grader. Vinkeln kan uttryckas som ett enkelt heltal ("12") eller flyttal("12.33"), eller ett värde avgränsat med mellanslag eller kolon som anger grader, bågminuter och bågsekunder ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
sv:   Du kan skriva in ett enkelt heltal eller ett flyttal, eller värden avgränsade med mellanslag eller kolon som anger timmar, minuter och sekunder

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
sv: Skriv in ett värde på vinkeln i timmar. Vinkeln kan uttryckas som ett enkelt heltal ("12") eller flyttal("12.33"), eller ett värde avgränsat med mellanslag eller kolon som anger timmar, minuter och sekunder ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
sv: %1 x %2 bågmin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
sv: Föregående år

[ctx: Hour Angle]
en: HA
sv: Timvinkel

[ctx: seconds]
en: secs
sv: sek

[ctx: second]
en: sec
sv: sek

[ctx: minutes]
en: mins
sv: min

en: hour
sv: timma

[ctx: hours]
en: hrs
sv: timmar

[ctx: sidereal day]
en: sid day
sv: sid dag

en: day
sv: dag

en: week
sv: vecka

[ctx: weeks]
en: wks
sv: veckor

en: month
sv: månad

[ctx: months]
en: mths
sv: månader

en: year
sv: år

[ctx: years]
en: yrs
sv: år

en: Adjust time step
sv: Justera tidsteg

en: Adjust time step units
sv: Justera tidstegets enhet

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
sv: Ställ in simuleringsklockans tidsskala. Inställningen "1 sek" betyder att klockan visar verklig tid, och följer datorns klocka perfekt. Högre värden betyder att simuleringsklockan går fortare, medan lägre värden gör att den går långsammare. Negativa värden gör att den går baklänges.
    
    Det finns två par med uppåt- och neråtknappar. Det vänstra paret går igenom alla tillgängliga tidsteg i en följd. Eftersom det finns ett stort antal tidsteg, tillhandahålls det högra paret för att hoppa till nästa högre eller lägre tidsenhet. Om tidsskalan till exempel är "1 min" för tillfället, gör den högra uppåtknappen att den blir "1 timme", och den högra neråtknappen att den blir "1 sek".

en: Increase Time Scale
sv: Öka tidsskala

en: Increase time scale to the next largest unit
sv: Öka tidsskala till nästa större enhet

en: Decrease Time Scale
sv: Minska tidsskala

en: Decrease time scale to the next smallest unit
sv: Minska tidsskala till nästa mindre enhet

[ctx: Map projection method]
en: No projection
sv: Ingen projektion

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
sv: Uråldrig

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
sv: Azimutal

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
sv: Gnomonisk

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
sv: Halvklot

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
sv: Ortografisk

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
sv: Polykonisk

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
sv: Rektangulär

[ctx: Map projection method]
en: TSC
sv: Tangentiell sfärisk kub

en: FIFO files are not supported on Windows
sv: FIFO-filer stöds inte på Windows

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Config File
sv: Välj XPlanet inställningsfil

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Star Map File
sv: Välj XPlanet stjärnkartsfil

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Arc File
sv: Välj XPlanet bågfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_xplanetIsInternal)
en: Xplanet binary is internal to the application bundle
sv: Xplanet binärfil är intern i applikationspacken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
sv: Xplanet sökväg:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
sv: Ange sökväg till xplanet binärfil här.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
sv: Fönsterstorlek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
sv: Ställ in fönstrets bredd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of the xplanet image
sv: Ställ in bredden på XPlanet-bild

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
sv: Ställ in fönstrets höjd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of the xplanet image
sv: Ställ in höjden på XPlanet-bild

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetTimeout)
en: The time KStars will wait for XPlanet to complete before giving up.
sv: Tiden som Kstars väntar på att XPlanet ska bli färdig innan innan det överges.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: XPlanet timeout:
sv: XPlanet-tidsgräns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animation delay:
sv: Animeringsfördröjning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetAnimationDelay)
en: The delay between frames for the animation
sv: Fördröjning mellan bildrutor för animeringen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use KStars's FOV?
sv: Använd Kstars synfält?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: <html><head/><body><p>If checked, XPlanet will use a FIFO file in the /tmp directory to temporarily save the XPlanet image for KStars to load them and update the view.  If not checked, XPlanet will actually save the files to the XPlanet folder in the KStars data directory.  Using a FIFO file should save the hard disk from excessive reads/writes and may offer a performance enhancement.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om markerad, använder XPlanet en FIFO-fil i katalogen /tmp för att tillfälligt spara XPlanet-bilden så att KStars kan läsa in den och uppdatera visningen. Om ej markerad, sparar XPlanet verkligen filerna i XPlanet-katalogen i Kstars datakatalog. Att använda ett FIFO bör spara hårddisken från överdrivet antal läsningar och skrivningar, och kan ge prestandaförbättringar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use FIFO File
sv: Använd FIFO-fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: (saves to memory instead of a hard disk)
sv: (sparar i minne istället för på en hårddisk)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
sv: Använd Kstars synfält?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
sv: Använd Kstars synfält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
sv: Basmagnitud:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
sv: En stjärna med angiven magnitud kommer att ha ljusstyrkan 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
sv: Inställningsfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
sv: Sökväg till inställningsfil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
sv: Använd angiven inställningsfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
sv: Använd egen stjärnkarta?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
sv: Stjärnkarta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
sv: Kurvfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
sv: Sökväg till kurvfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
sv: Radie för glans omkring solen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun.  The default value is 28.
sv: Rita en glans omkring solen med en radie av det angivna värdet större än solen. Förvalt värde är 28.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGlare)
en: Glare of sun:
sv: Solglans:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
sv: Utdatafilens kvalitet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
sv: JPEG-kvalitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: XPlanet requires maps in order to function properly.  It does not ship with a lot of planetary maps.  You need to download some in order to get the full benefits of XPlanet.  This is a good place to start: <a href="http://xplanet.sourceforge.net/maps.php">http://xplanet.sourceforge.net/maps.php</a>
sv: XPlanet behöver kartor för att fungera riktigt. Det levereras inte med ett stort antal planetkartor. Man måste ladda ner några för att dra full nytta av XPlanet.  Här är ett bra ställe att börja: <a href =http://xplanet.sourceforge.net/maps.php>http://xplanet.sourceforge.net/maps.php</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openXPlanetMaps)
en: XPlanet Planet Maps
sv: XPlanet planetkartor

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
sv: Beteckningar och markörer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
sv: Beteckningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
sv: Beteckningens sträng:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
sv: Ange texten för beteckningens första rad.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
sv: Ange texten för beteckningens första rad. Normalt lyder den något i stil med "Betrakta jorden". Alla instanser av %t ersätts med målets namn, och alla instanser av %o ersätts med ursprungets namn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
sv: Datumformat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
sv: Ställ in format för datum- och tidbeteckningen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
sv: Ange formatet för beteckningen av datum och tid. Formatsträngen skickas till strftime(3). Normalvärdet är "%c %Z", vilket visar datum, tid och tidszon med lämplig datum- och tidsrepresentation enligt landsinställningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
sv: Teckenstorlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
sv: Beteckningsposition:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
sv: Visa beteckning?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
sv: Om markerad, visa en beteckning i övre högra hörnet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
sv: Markörer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
sv: Använd markörfil?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
sv: Använd markörfil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
sv: Ange en fil som innehåller användardefinierad markördata att visa mot bakgrundsstjärnorna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
sv: Skriv markörgränser i en fil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
sv: Skriv koordinater för omgivande ruta för varje markör i en fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
sv: Skriv markörgränser i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude
sv: Placera observatören ovanför latitud

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
sv: Återge målkropp som det ser ut ovanifrån på angiven latitud (i grader). Förvalt värde är 0°.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude
sv:  och longitud

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
sv: Placera observatören ovanför angiven longitud (i grader). Longituden är positiv österut, negativ västerut (för jorden och månen), Los Angeles är exempelvis på -118° eller 242°. Förvalt värde är 0°.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
sv: i grader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
sv: Projektion:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
sv: Projektionstypen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
sv: Förval är ingen projektion. Flera kroppar visas inte om alternativet anges, även om skuggor ändå ritas.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
sv: Bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
sv: Använd bakgrund?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
sv: Om markerad, använd en fil eller färg som bakgrund.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
sv: Bakgrundsbild:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
sv: Använd den här filen som bakgrundsbild

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
sv: Ange sökväg till bakgrundens bildfil här.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
sv: Ange bakgrundens färg.
