kstars - en to tr translation catalogue (4455 entries)

en: Sky
tr: Gökyüzü

en: Messier Object
tr: Messier Cismi

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
tr: Bağlantılı Cisim

en: Star Name
tr: Yıldız Adı

en: Deep Sky Object Name
tr: Uzak Gök Cismi Adı

en: Planet Name
tr: Gezegen Adı

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
tr: Takımyıldızı Adı

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
tr: Takımyıldız Çizgisi

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
tr: Takımyıldız Sınırı

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
tr: Takımyıldız Sınır Vurgulaması

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
tr: Samanyolu

en: Equator
tr: Ekvator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
tr: Tutulum

en: Horizon
tr: Ufuk

en: Compass Labels
tr: Pusula Etiketleri

en: Equatorial Coordinate Grid
tr: Ekvatoryal Koordinat Izgarası

en: Horizontal Coordinate Grid
tr: Yatay Koordinat Izgarası

en: Info Box Text
tr: Bilgi Kutusu Metni

en: Info Box Selected
tr: Bilgi Kutusu Seçili

en: Info Box Background
tr: Bilgi Kutusu Arka Planı

en: Target Indicator
tr: Hedef Göstergesi

en: User Labels
tr: Kullanıcı Etiketleri

en: Planet Trails
tr: Gezegen İzleri

en: Angular Distance Ruler
tr: Açısal Uzaklık Cetveli

en: Observing List Label
tr: Gözlem Listesi Etiketi

en: Star-Hop Route
tr: Star-Hop Rota

en: Visible Satellites
tr: Görülebilinir Uydular

en: Satellites
tr: Uydular

en: Satellites Labels
tr: Uydu Etiketleri

en: Supernovae
tr: Süpernovalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artificialHorizonCheck)
en: Artificial Horizon
tr: Yapay Ufuk

en: RA Guide Error
tr: RA Kılavuz Hatası

en: DEC Guide Error
tr: DEC Kılavuz Hatası

en: Solver FOV
tr: Çözücü Görüş Alanı

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
tr: Öntanımlı Renkler

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
tr: Yıldız Haritası

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
tr: Gece Görüş

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
tr: Yerel renk ayar dosyası okunamadı.
    Şema kaydedilemiyor.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
tr: Yerel renk şema dizini açılamadı.
    Şema kaydedilemiyor.

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Downloading Data...
tr: Veri İndiriliyor...

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
tr: 7x35 Dürbün

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
tr: Bir Derece

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
tr: 1.3cm de 30m

en: No FOV
tr: Görüş Alanı yok

en: KStars Exported Sky Image
tr: KStart Dışa Aktarılmış Gök Görüntüsü

en: Saved image to %1
tr: Görüntü %1 konumuna kaydedildi

en: Could not upload image to remote location: %1
tr: Resim uzak konuma yüklenemedi: %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
tr: Görüntü dışa aktarılamadı: %1 adresi geçerli değil.

en: Invert colors
tr: Renkleri tersine çevir

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
tr: Görüntünün renklerinin tersi. Karşıtlığı arttırmak için yararlıdır. Bu, sadece gösterir, değişikliği kaydetmez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
tr: Kaydet

en: Save the image to disk
tr: Resmi diske kaydet

en: Remove temporary file %1 from disk?
tr: Diskten %1 geçici sayfa kaldırılsın mı?

en: Download
tr: İndir

en: Loading of the image %1 failed.
tr: %1 resmi yüklenemedi.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
tr: "%1" isimli bir dosya zaten var. Üstüne yazılsın mı?

en: Overwrite File?
tr: Dosyanın Üstüne Yazılsın mı?

en: Saving of the image %1 failed.
tr: %1 resmi kaydedilemedi.

en: Question
tr: Soru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
tr: Evet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
tr: Hayır

en: Warning
tr: Uyarı

en: Continue
tr: Sürdür

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
tr: İptal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
tr: Hata

en: Sorry
tr: Üzgünüm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
tr: Bilgi

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: N
tr: K

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNE
tr: KKD

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NE
tr: KD

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ENE
tr: DKD

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: E
tr: D

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ESE
tr: DGD

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SE
tr: GD

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSE
tr: GGD

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: S
tr: G

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
tr: GGB

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
tr: GB

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
tr: BGB

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
tr: B

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
tr: BKB

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
tr: KB

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
tr: KKB

en: &Next >
tr: İ&leri >

en: < &Back
tr: < &Geri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHManualDone)
en: Done
tr: Bitti

en: There was a problem creating the data directory ~/Library/Application Support/.
tr: ~/Library/Application Support/ veri dizini oluşturulurken bir sorun oluştu.

[ctx: default theme name]
en: Default
tr: Öntanımlı

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
tr: Kırpılan bölge boyutlandırılacak [ %1 * %2 ]

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
tr: Kırpma alanı: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
tr: Küçük Resim Düzenleyici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
tr: Kırpma bölgesi: [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
tr: (kırpılan bölge 200x200 olarak boyutlandırılacak)

en: Loading images...
tr: Resimler yükleniyor...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
tr: Arama sonuçları:

en: Failed to load image at %1
tr: %1 konumundaki resim yüklenemedi

en: Failed to load image
tr: Resim yüklenemedi

en: Choose Thumbnail Image
tr: Küçük Resmi Seçin

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
tr: Küçük Resim Seçicisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
tr: Resim konumunu belirt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
tr: Geçerli küçük resim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
tr: Resimi &düzenle...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
tr: Resmi ayarlama

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
tr: Güneş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
tr: Merkür

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
tr: Venüs

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
tr: Dünya

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
tr: Ay

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
tr: Jüpiter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
tr: Satürn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
tr: Uranüs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
tr: Neptün

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
tr: Konum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotation:
tr: Dönme:

en: years
tr: yıl

en: months
tr: ay

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
tr: gün

en: hours
tr: saat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_1_2_7)
en: minutes
tr: dakika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs0c) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas0c) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas2c) i18n: ectx: p
en: seconds
tr: saniye

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
tr: Yapılandırma panelinde Xgezegen ikili yolu boş.

en: Error making FIFO file %1: %2.
tr: %1 FIFO dosyası oluşturma hatası: %2.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tr: Dü&zen

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
tr: &Yardım

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
tr: Durum Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
tr: Z&aman

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
tr: &Noktalama

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
tr: Pro&jeksiyon

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
tr: &Araçlar

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
tr: &Aygıtlar

note: i18n: ectx: Menu (data)
en: &Data
tr: &Veri

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
tr: &Güncelle

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
tr: &Gözlemle

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: Ayar&lar

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
tr: &Bilgi Kutuları

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
tr: &Durum Çubuğu

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
tr: Araç Çubuğunu Görüntüle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text
en: RA:
tr: SA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel)
en: Target:
tr: Hedef:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
tr: Tür:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
tr: Devir:

en: GOTO
tr: GİT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Status:
tr: Durum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
tr: Boşta

en: What's Interesting...
tr: İlginç Olan Nedir...

en: Naked-Eye Objects
tr: Çıplak Göz Nesneleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
tr: Gezegenler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
tr: Yıldızlar

en: Constellations
tr: Takımyıldızları

en: Deep-sky Objects
tr: Derin uzay Cisimleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
tr: Küçük Gezegenler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
tr: Kuyruklu yıldızlar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
tr: Gökadalar

en: Nebulae
tr: Bulutsular

en: Clusters
tr: Kümeler

en: Messier Catalog
tr: Messier Kataloğu

en: NGC Catalog
tr: NGC Kataloğu

en: text
tr: metin

en: More Details
tr: Daha Fazla Ayrıntı

en: Object Information
tr: Nesne Bilgileri

en: Info Text
tr: Bilgi Metni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
tr: Sonraki

en: Previous
tr: Önceki

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Back
tr: Geri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
tr: İsim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_35)
en: Optional
tr: İsteğe bağlı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
tr: İçeriye Dosya Aktar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
tr: İçeriye aktarılacak dosya adını gir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
tr: Var olan bir veri dosyasını içe aktarmak için dosya adını buraya girin.  Daha sonra dosya içeriğini aşağıda belirteceksiniz.  Dosya adını geçerli bir başlık içeren ama veri içermeyen bir katalog dosyası oluşturmak için boş bırakabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
tr: Alınan veri dosyasının içeriği

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
tr: Yukarıdaki satırdan bir veri dosyası seçerseniz, içeriği burada görüntülenir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
tr: Veri Alanlarını Tanımla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
tr: <b>Katalog alanları:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
tr: <b>Mevcut alanlar:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
tr: Katalog için koordinat tarih başı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
tr: Katalog adı öneki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
tr: Sembol rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
tr: Koordinat tarih başı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
tr: Sınırlandırılmış Uzay

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
tr: Çıktıyı &Önizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
tr: Çıktı katalog dosyası için bir dosya adı girin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
tr: Katalog adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
tr: Kataloğu farklı kaydet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
tr: Katalog için bir isim girin

en: Show image of
tr: Resmini göster:

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
tr: URL geçerli değil. Google arama motorunda
    bir tarayıcı penceresi açmak ister misiniz?

en: Invalid URL
tr: Geçersiz URL

en: Browse Google
tr: Google'a Gözat

en: Do Not Browse
tr: Gözatma

en: Show webpage about
tr: Web sayfası göster:

en: object
tr: cisim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
tr: Kaynak Türü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
tr: Resim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
tr: Bilgiler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
tr: Bağlantılı kaynağı tanımlayan metin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
tr: Açıklama:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
tr: Bu öge ile gösterilecek olan URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
tr: URL yi bir tarayıcı penceresinde aç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
tr: Kayıtlı URL yi bu düğme ile bir tarayıcı penceresinde açarak doğrulayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
tr: URL'i Dene

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
tr: Öntanımlı

en: Degrees
tr: Derece

en: Hours
tr: Saat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: File
tr: Dosya

en: Ignore
tr: Yok Say

en: %1 Object | %1 Objects
tr[0]: %1 Nesne
tr[1]: %1 Nesne

en: Text
tr: Metin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
tr: Tür

en: default
tr: öntanımlı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
tr: DA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button)
en: Preview
tr: Önizleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
tr: Yazar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
tr: Cisim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
tr: Düzenle...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
tr: Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
tr: Renk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color)
en: Edit
tr: Düzenle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
tr: İsim

en: Major Axis
tr: Büyük Eksen

en: Minor Axis
tr: Küçük Eksen

en: Position Angle
tr: Konum Açısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
tr: Sürüm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, activateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingEnableButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, f_UseAutoFocus)
en: Enable
tr: Etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: Disable
tr: Devre dışı bırak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
tr: Katalog Al...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
tr: Renkler

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
tr: Genel

en: %1 star
tr: %1 yıldız

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
tr: çoklu

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
tr: değişken

en: G5 star
tr: G5 yıldızı

en: Dwarf planet
tr: Cüce gezegen

en: Supernova
tr: süpernova

en: Discovery Date:
tr: Keşif Tarihi

[ctx: Rotation period in hours]
en: %1 h
tr: %1 saat

[ctx: Orbit period in years]
en: %1 y
tr: %1 yıl

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
tr: %1 ve %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
tr: Konum

en: RA (%1):
tr: SA (%1):

en: Circumpolar
tr: Batmayan Yıldız

en: Never rises
tr: Yükselme zamanı yok

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
tr: Yok

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Log
tr: Günlük

en: Record here observation logs and/or data on %1.
tr: Buraya %1 üzerindeki gözlem günlüklerini ve/veya verilerini kaydedin.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
tr: %1 bağını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Delete Confirmation
tr: Silme Onayı

en: Save Thumbnail
tr: Önizlemeyi Kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
tr: Birincil İsim, Diğer isimler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
tr: 0.0 par

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
tr: Boyut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
tr: B - V indeksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
tr: Uzaklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
tr: Parlaklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
tr: Aydınlanma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CatalogLabel)
en: Catalog:
tr: Katalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
tr: Gözlem Listesi'ne Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
tr: Haritada Ortala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
tr: Teleskopta ortala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
tr: Günberi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
tr: Yörünge ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
tr: Yörünge ID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
tr: Çap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
tr: Dönme dönemi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Rotation)
en: 0.0 h
tr: 0.0 s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOIDLabel)
en: Earth MOID:
tr: Dünya MOID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
tr: Yörünge sınıfı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
tr: Sınıf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlbedoLabel)
en: Albedo:
tr: Aklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
tr: Boyutlar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
tr: Dönüm:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
tr: Ayrıntılar - Çevrimiçi Veritabanları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
tr: Çevrimiçi Veritabanı Seçin

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
tr: Ayrıntılar - Kaynak Bağlantıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
tr: Bilgi Bağlantıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
tr: Resim Bağlantıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
tr: Kaynağı Görüntüle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
tr: Bağlantı Ekle...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
tr: Bağlantıyı Düzenle...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
tr: Bağlantıyı Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
tr: Kullanıcı Günlük Kayıtları

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
tr: Ayrıntılar - Konum Verisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
tr: Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
tr: Güney açısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
tr: Hava kütlesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
tr: Yükseklik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
tr: Saat açısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
tr: Yükselme/Batma/Geçiş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
tr: Batma zamanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
tr: Geçiş zamanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
tr: Yükselme saati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
tr: Batma anında güney açısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
tr: Geçiş anında güney açısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
tr: Yükselme anında güney açısı:

en: Preview image
tr: Resmi önizle

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Full legend
tr: Tam gösterge

en: Scale with magnitudes chart
tr: Şiddetleri çizelgesiyle ölçeklendir

en: Only scale
tr: Sadece ölçekle

en: Only magnitudes
tr: Sadece büyüklükler

en: Only symbols
tr: Sadece semboller

en: Upper left corner
tr: Üst sol köşe

en: Upper right corner
tr: Üst sağ köşe

en: Lower left corner
tr: Alt sol köşe

en: Lower right corner
tr: Alt sağ köşe

en: Could not export image
tr: Resim dışa aktarılamadı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
tr: Gösterge Yapılandırma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
tr: Dışa aktarılmış gök görüntüsüne gösterge ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
tr: Gösterge yönlendirme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
tr: Gösterge türü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
tr: Gösterge konumu:

en: Any
tr: Herhangi

en: Solar System
tr: Güneş Sistemi

en: Open Clusters
tr: Açık Kümeler

en: Globular Clusters
tr: Küresel Kümeler

en: Gaseous Nebulae
tr: Gaz Bulutsu

en: Planetary Nebulae
tr: Gezegenimsi Bulutsu

en: Details...
tr: Ayrıntılar...

en: Andromeda Galaxy
tr: Andromeda Gökadası

en: No object named %1 found.
tr: %1 isimli bir cisim bulunamadı.

en: Bad object name
tr: Hatalı cisim adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
tr: İsme göre filtrele:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
tr: Tipe göre filtrele:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
tr: Sağ Açıklık değeri 0.0 ile 24.0 arasında olmalı.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
tr: Dik Açıklık değeri -90.0 ile 90.0 arasında olmalı.

en: Invalid Coordinate Data
tr: Geçersiz Koordinat Verisi

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
tr: Güney Açısı değeri 0.0 ile 360.0 arasında olmalı.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
tr: Yükseklik değeri -90.0 ile 90.0 arasında olmalı.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
tr: SA/DA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
tr: Dik Açıklık

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
tr: Sağ Açıklık

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aaTab)
en: Az/Alt
tr: Ga/Yük

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, azLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Azimuth
tr: Güney açısı

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
tr: AFOV Belirt

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
tr: Ramsden (Tipik)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
tr: Orthoscopic (Tipik)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
tr: Ploessl (Tipik)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
tr: Erfle (Tipik)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
tr: Tele Vue Ethos (Normal)

en: 1000 yards
tr: 1000 yarda

en: 1000 meters
tr: 1000 metre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
tr: fit

en: meters
tr: metre

en: inch
tr: inç

en: Aperture diameter:
tr: Diyafram çapı:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
tr: F Numarası:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
tr: Görüş Alanı Simgelerini Düzenle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
tr: Yeni bir Görüş Alanı simgesi ekle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
tr: Listeye yeni bir görüş alanı simgesi ekle.  Yeni simgenin boyutunu, şeklini ve rengini tanımlayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
tr: Yeni...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
tr: Vurgulanmış Görüş Alanı simgesini düzenle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
tr: Vurgulanmış Görüş Alanı simgesini düzenlemek için bu düğmeye basınız.  Simgenin boyutunu, şeklini ve rengini değiştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
tr: Vurgulanmış FOV simgesini kaldır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
tr: Vurgulanmış FOV simgesini listeden kaldırmak için bu düğmeye basınız.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
tr: Yaz saati standartı:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
tr[0]: %1 şehir arama kriterine uyuyor
tr[1]: %1 şehir arama kriterine uyuyor

en: Are you sure you want to remove %1?
tr: %1 ögesini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Remove City?
tr: Şehir Silinsin mi?

en: This city already exists in the database.
tr: Bu şehir zaten veritabanında var.

en: Error: Duplicate Entry
tr: Hata: Tekrarlanan Girdi

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
tr: Bu konumu eklemek için (vilayet hariç) tüm alanlar doldurulmalı.

en: Fields are Empty
tr: Alanlar Boş

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
tr: Enlem/Boylam ayrıştırılamadı.

en: Bad Coordinates
tr: Hatalı Koordinatlar

en: Daylight Saving Time Rules
tr: Yaz Saati Uygulaması Kuralları

en: Cannot add new location -- city name blank
tr: Yeni konum eklenemez -- şehir adı boş

en: Cannot add new location -- country name blank
tr: Yeni konum eklenemez -- ilke adı boş

en: Cannot add new location -- invalid latitude / longitude
tr: Yeni konum eklenemez -- geçersiz enlem / boylam

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
tr: Şehir Seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
tr: Ülke süzgeci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
tr: Şehir süzgeci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
tr: Eyalet süzgeci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
tr: arama kriterine 0 şehir uyuyor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
tr: Konum Verisini Göster/Düzenle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
tr: Şehir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
tr: Vilayet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
tr: Ülke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
tr: Boylam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
tr: Enlem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ElevationLabel)
en: Elevation
tr: Yükseklik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
tr: EZ karşılığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GetLocationButton)
en: Get Location
tr: Konum Al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
tr: Alanları &Temizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddCityButton)
en: Add City
tr: Şehir  Ekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpdateButton)
en: Update City
tr: Şehir Güncelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove City
tr: Şehir Kaldır

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
tr: Yeni Görüş Alanı Göstergesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
tr: FOV simgesi için isim

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
tr: Görüş alanı (FOV) simgesinin ismi. Bu isim FOV seçenekler listesinde ve "FOV Simgelerini Düzenle" aracında görünecek.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
tr: Göz merceği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
tr: Teleskop odak uzaklığı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
tr: Teleskopun milimetre olarak odak uzaklığı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
tr: Teleskopun odak uzaklığını milimetre türünden giriniz.
    
    Burası bir teleskopun göz merceğinin görüş alanına karşılık gelen görüş alanı (FOV) simgesini tanımlamak için gerekli olan veri alanlarından biridir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
tr: Göz merceği odak uzaklığı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
tr: Göz merceğinin milimetre olarak odak uzaklığı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
tr: Göz merceğinin odak uzaklığını milimetre türünden giriniz.
    
    Burası bir teleskopun göz merceğinin görüş alanına karşılık gelen görüş alanı (FOV) simgesini tanımlamak için gerekli olan veri alanlarından biridir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
tr: Merceğin açık görüntü alanını girin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
tr: Göz merceği AFOV:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
tr: göz merceğinin ark dakika olarak görüş-alanı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
tr: Göz merceğinin görüş alanı açısını arkdakika türünden giriniz.
    
    Burası bir teleskopun göz merceğinin görüş alanına karşılık gelen görüş alanı (FOV) simgesini tanımlamak için gerekli olan veri alanlarından biridir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
tr: derece

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
tr: veya F-Number üzerinden hesapla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
tr: Not: Panoptic, Nagler, Radian, Delos ve Ethos, Tele Vue Optics şirketinin markalarıdır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
tr: Yukarıdaki veri alanlarından görüş-alanını hesapla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
tr: Bu düğme özel bir gözmerceği/telekop birleşiminin görüş alanını (FOV) hesaplar.   Öncelikle telekopun ve gözmerceğinin odak uzaklığını ve gözmerceğinin FOV açısını yukarıdaki alanlara girmelisiniz.
    
    Hesaplanan FOV açısı (arkdakika türünden) "Görüşalanı" düzenleme kutusunda gösterilecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
tr: FOV'yi hesapla

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Camera
tr: Kamera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Telescope Focal length:
tr: Teleskop odak uzaklığı:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
tr: Teleskopun odak uzaklığını milimetre türünden giriniz.
    
    Burası bir teleskopa montajlanmış kameranın görüş alanına karşılık gelen görüş alanı (FOV) simgesini tanımlamak için gerekli olan veri alanlarından biridir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
tr: piksel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
tr: Yonga veya filmin milimetre olarak boyutu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
tr: CCD yonganın veya film negatifinin fiziksel boyutunu giriniz.
    
    Burası bir teleskopa montajlanmış kameranın görüş alanına karşılık gelen görüş alanı (FOV) simgesini tanımlamak için gerekli olan veri alanlarından biridir.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
tr: Bu düğme özel bir gözmerceği/telekop birleşiminin görüş alanını (FOV) hesaplar.   Öncelikle telekopun ve gözmerceğinin odak uzaklığını ve CCD veya film negatifininboyutlarını belirtmelisiniz.
    
    Hesaplanan FOV açısı (arkdakika türünden) "Görüşalanı" düzenleme kutusunda gösterilecektir.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
tr: Dürbün

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
tr: Görüş Alanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
tr: Uzaklık:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
tr: Bu düğme bir dürbünün görüş alanını (FOV) hesaplar.   Dürbünün üzerindeki doğrusal FOV değerini belirtmelisiniz.
    
    Hesaplanan FOV açısı (arkdakika türünden) "Görüşalanı" düzenleme kutusunda gösterilecektir.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Radio Telescope
tr: Radyo Teleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_3)
en: Radio Telescope diameter:
tr: Radyo Teleskop çapı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
tr: Dalga uzunluğu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
tr: Yukarıdaki veri alanlarından radyoteleskopun HPBW değerini hesapla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
tr: Bu düğme Yarı Güç Demet Genişliği (HPBW) açısını belirli bir radyo teleskop ve gözlem dalgaboyu birleşimi için, teleskopta çoklu demet alıcısı olmadığını varsayarak hesaplar.  Öncelikle radyoteleskopun çapını ve gözlem dalgaboyunu belirtmelisiniz.
    
    Hesaplanan HPBW açısı (arkdakika türünden) "Görüş alanı" düzenleme kutusunda gösterilecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
tr: HPBW'yi hesapla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
tr: arkdk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
tr: Görüş alanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
tr: Ofset Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Degrees E of N
tr: G K Derecesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
tr: İstediğiniz görüş alanının ark dakika olarak büyüklüğü

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
tr: Görüş alanı (FOV) simgesi için istediğiniz açısal büyüklüğü giriniz .
    
    Doğrudan bir değer girebilirsiniz veya "Göz merceği" veya "Kamera" Sekmelerini özel bir göz merceği veya kamera için açısal büyüklük hesaplamada kullanabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
tr: Ofset X:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
tr: Görüş alanı simgesi için bir renk seçin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
tr: Görüş alanı (FOV) simgesi için bir renk seçin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
tr: Görüş alanı simgesi için bir şekil seçin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
tr: Görüş alanı  (FOV) simgesi için bir şekil seçin.  Olanaklı olan şekiller :
    
    Daire, Kare, Artılar, Hedefgözü.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Rectangle
tr: Dikdörtgen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
tr: Çember

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
tr: Artılar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
tr: Hedefmerkezi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
tr: Yarı şeffaf daire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
tr: Şekil:

en: UTC Now
tr: UTC Şimdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
tr: Şimdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: KStars Data Directory
tr: KStars Veri Dizini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback1)
en: The KStars Data Directory called kstars should be located at:
tr: Kstars adı verilen KStars Veri Dizini şu adreste bulunmalıdır:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyKStarsData)
en: Copy KStars Data Directory
tr: KStars Veri Dizinini Kopyala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Optional Files for the Data directory:
tr: Veri Dizini için İsteğe Bağlı Dosyalar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GSCFeedback)
en: Installing this in your data directory will enable the CCD Simulator in KStars to take realistic images. This is useful for testing sequences, plate solving, and learning to use KStars. Just click the button to install or unzip the zip file and place the gsc folder in the data directory.
tr: Bunu veri dizininize yüklemek, KStars'daki CCD Simülatörünün gerçekçi görüntüler almasını sağlayacaktır. Bu, dizileri test etme, plaka çözümü ve KStar'ları öğrenmek için kullanışlıdır. Zip dosyasını kurmak veya açmak için düğmeyi tıklatmanız ve gsc klasörünü veri dizinine yerleştirmeniz yeterlidir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
tr: Ek Veri Dosyaları İndir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadText)
en: <p>You may now download optional data files to enhance KStars, such as Messier object images, or a more complete NGC/IC catalog. Press the <b>Download Extra Data</b> button to proceed. </p><p>You can also use this tool later, by selecting <b>Download New Data</b> from the <b>File</b> menu.</p>
tr: <p>Şimdi isteğe bağlı olarak, Messier cisim resimleri veya daha kapsamlı NGC/IC katalogları gibi veri dosyalarını indirerek KStars'ı geliştirebilirsiniz. Bunun için <b>Ek Dosyaları İndir</b> düğmesine basın. </p><p>Bu aracı daha sonra da kullanabilirsiniz. Bunun için <b>Yeni Veri İndir</b>'i <b>Dosya</b> menüsünden seçin.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
tr: Ek Veriler İndir...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
tr: Bulunduğunuz Yeri Seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>Select a City near your location from the list. You may filter the list by the name of your city, province, and country.</p><p>Once you have selected a City, press <b>Next</b>.</p>
tr: <p>Listeden konumunuza yakın bir şehir seçin. Listeye şehrinizin adı, vilayet veya ülkeye göre süzgeç uygulayabilirsiniz.</p><p>Şehri seçtikten sonra <b>Sürdür</b>'e tıklayın.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
tr: Listeyi şehir isimlerine göre eleyin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
tr: Listeyi ülke isimlerine göre eleyin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
tr: Listeyi bölge isimlerine göre eleyin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
tr: Mevcut arama filtreleri ile eşleşen şehir listesi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: Welcome to the KStars Startup Wizard
tr: KStars Başlangıç Sihirbazına Hoş Geldiniz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>This wizard will help you set up some basic options, such as your location on Earth.</p><p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
tr: <p>Bu sihirbaz Dünya üzerindeki konumunuz gibi bazı basit ayarları yapmanıza yardımcı olacak.</p><p>Başlamak için <b>Sürdür</b> düğmesine basın.</p>

en: Clear Solution Points
tr: Çözüm Noktalarını Temizle

en: Solver timed out.
tr: Çözücü zaman aşımı.

en: Error: No camera detected.
tr: Hata: Kamera algılanmadı.

en: Error: lost connection to camera.
tr: Hata: kamerayla bağlantı kesildi.

en: Astrometry alignment failed
tr: Astrometri hizalaması başarısız oldu

en: Telescope aperture and focal length are missing. Please check your optical train settings and try again.
tr: Teleskop açıklık ve odak uzaklığı eksik. Optik çalışma ayarlarınızı denetleyin ve yeniden deneyin.

en: CCD pixel size is missing. Please check your driver settings and try again.
tr: CCD piksel boyutu eksik. Sürücü ayarlarınızı denetleyin ve yeniden deneyin.

en: Error: lost connection to filter wheel.
tr: Hata: filtre tekerleğine bağlantı kesildi.

en: Capturing image...
tr: Görüntü yakalanıyor...

en: Image received.
tr: Görüntü alındı.

en: No index files were found on your system in the specified index file directories.  Please download some index files or add the correct directory to the list.
tr: Sisteminizde belirtilen dizin dosyası dizinlerinde hiçbir dizin dosyası bulunamadı. Lütfen bazı dizin dosyalarını indirin veya doğru dizini listeye ekleyin.

en: WCS information updated. Images captured from this point forward shall have valid WCS.
tr: WCS bilgisi güncellendi. Bu noktadan yakalanacak görüntülerin geçerli WCS bilgileri olacak.

en: Solver Failed.
tr: Çözücü Başarısız.

en: Capture aborted.
tr: Yakalama iptal edildi.

en: Syncing failed.
tr: Eşzamanlama başarısız oldu.

en: World Coordinate System (WCS) is disabled.
tr: Dünya Koordinat Sistemi (WCS) kapatıldı.

en: Restarting capture attempt #%1
tr: Yakalam denemesi #%1 yeniden başlatılıyor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Files
tr: Dizin Dosyaları

en: Filter operation failed.
tr: Filtre işlemi başarısız oldu.

en: Changing filter to %1...
tr: Süzgeç %1 olarak değiştiriliyor...

en: Invalid URL: %1
tr: Geçersiz URL: %1

en: Unable to write to file %1
tr: %1 dosyasına yazılamadı

en: Could Not Open File
tr: Dosya Açılamadı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlBox)
en: Solver Control
tr: Çözücü Denetimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Capture && Solve
tr: Yakala ve Çözümle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load a FITS image and solve. Slew mount to image central coordinates.
tr: Bir FITS resmi yükle ve çöz. Resim merkez koordinatları için yuvayı döndür.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load && Slew...
tr: Yükle ve Sar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
tr: Dur

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select what action to take once a solution is found.
tr: Bir çözüm bulunana kadar yapılacak olan eylemi seçin.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Solver Action
tr: Çözücü Eylemi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, syncR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates
tr: Teleskopu, çözüm koordinatlarına eşle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, slewR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates and then slew to the target coordinates
tr: Teleskopu çözüm koordinatlarına senkronize edin ve ardından hedef koordinatlara döndürün

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, nothingR)
en: Just solve
tr: Sadece çözümle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy
tr: Doğruluk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Image rotation angle, East of North
tr: Görüntü döndürme açısı, Kuzeyin Doğusu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignDarkFrame) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, darkB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: Dark
tr: Koyu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleFullScreenB)
en: Toggle full screen
tr: Tam ekrana geç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
tr: Süzgeç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteSolverR)
en: Remote
tr: Uzak

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, solutionResults)
en: Solution Results
tr: Çözüm Sonuçları

en: Starting solver...
tr: Çözücü başlatılıyor...

en: Solver failed. Try again.
tr: Çözücü başarısız oldu. Tekrar deneyin.

en: Solver completed in %1 second. | Solver completed in %1 seconds.
tr[0]: Çözücü %1 saniye içinde tamamlandı.
tr[1]: Çözücü %1 saniye içinde tamamlandı.

en: Unable to open file %1
tr: %1 dosyası açılamadı.

en: Point calculation error.
tr: Nokta hesaplama hatası.

en: Clear Align Points
tr: Hizalama Noktalarını Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Object Type:
tr: Nesne türü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
tr: Dik Açıklık:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Add Currently Visible Stars
tr: Şu Anda Görünen Yıldızları Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Common Names:
tr: Ortak isimler:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: BuiltIn method for solver
tr: Çözücü için yerleşik yöntem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: Solving Method
tr: Çözme Yöntemi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverWCS)
en: enable World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
tr: Dünya Koordinat Sistemini (WCS) etkinleştir. WCS, yakalanmış CCD görüntülerinde RA/DEC koordinatlarını kodlamak için kullanılır.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
tr: Seçenekler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: High
tr: Yüksek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: units
tr: birimler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Low
tr: Düşük

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Radius
tr: Yarıçap

en: Downloads Disabled, this is not a directory, it is a list of all index files.
tr: İndirmeler Devre Dışı, bu bir dizin değil, tüm dizin dosyalarının bir listesidir.

en: Downloads Enabled, the directory exists and is writeable.
tr: İndirmeler Etkinleştirildi, dizin var ve yazılabilir.

en: Downloads Disabled, directory permissions issue.
tr: İndirmeler Devre Dışı, dizin izinleri sorunu.

en: Downloads Disabled, directory does not exist.
tr: İndirmeler Devre Dışı, dizin mevcut değil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Required
tr: Gerekli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Recommended
tr: Önerilen

en: Download Timed out.  Either the network is not fast enough, the file is not accessible, or you are not connected.
tr: İndirme Zaman Aşımına uğradı. Ya ağ yeterince hızlı değil, dosyaya erişilemiyor ya da bağlı değilsiniz.

en: File Write Error
tr: Dosya Yazma Hatası

en: Delete File(s)
tr: Dosya(ları) sil

en: File Delete Error
tr: Dosya Silme Hatası

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Index Files Location:
tr: Dizin Dosyaları Konumu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Folder Details:
tr: Klasör Ayrıntıları:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addIndexFileDirectory)
en: Add a folder where index files are stored
tr: Dizin dosyalarının depolandığı bir klasör ekleyin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: Open
tr: Aç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4206_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4202_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4200_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4203_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4
en: info
tr: bilgi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_134) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_135)
en: (filesize)
tr: (Dosya boyutu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux Default
tr: Linux Varsayılanı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryConfFile)
en: Astrometry.net configuration file
tr: Astrometry.net yapılandırma dosyası

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryWCSInfo)
en: Astrometry.net wcsinfo binary
tr: Astrometry.net wcsinfo ikiliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: config:
tr: yapılandırma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: API URL:
tr: API Adresi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time out:
tr: Zaman aşımı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: API Key:
tr: API Anahtarı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseJPEG)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the online astrometry.net service
tr: Görüntüleri çevrim içi astronemtry.net hizmetine yüklemek için, FITS yerine JPEG biçimini kullanın

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseJPEG)
en: Upload JPG
tr: JPG Karşıya Yükle

en: First Capture
tr: İlk Yakalama

en: Second Capture
tr: İkinci Yakalama

en: Third Capture
tr: Üçüncü Yakalama

en: Second manual rotation done.
tr: İkinci manuel rotasyon yapıldı.

en: Please wait while WCS data is processed...
tr: Lütfen WCS verileri işlenirken bekleyin ...

en: WCS data processing is complete.
tr: WCS veri işleme tamamlandı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Direction:
tr: Yön:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: West
tr: Batı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection)
en: East
tr: Doğu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
tr: Hız:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHRefreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshSourceB)
en: Refresh
tr: Yenile

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB)
en: Start
tr: Başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text
en: Capture
tr: Yakala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
tr: Ayarlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Focus
tr: Odak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Align
tr: Hizala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Guide
tr: Kılavuz

en: Flip
tr: Çevir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIMountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount
tr: Montaj

en: Aborted
tr: İptal edildi

en: Connected
tr: Bağlı

en: Disconnected
tr: Bağlantı kesildi

en: Capturing
tr: Yakalama

en: Calibrating
tr: Ayarlanıyor

note: i18n("Calibrating");
en: Guiding
tr: Kılavuzluk

en: Suspended
tr: Durduruldu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timelineLabel)
en: Timeline
tr: Zaman çizelgesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: Full Width
tr: Tam Genişlik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: Help
tr: Yardım

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
tr: İstatistikler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailsButton)
en: Details
tr: Ayrıntılar

en: In progress...
tr: Sürüyor...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binningLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Binning:
tr: Katlama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
tr: Adım:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
tr: Sayı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Algorithm:
tr: Algoritma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
tr: Bitiş:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
tr: Saat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
tr: Pozlandırma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
tr: Ortalama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetMapParametersB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetFrameB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Reset
tr: Sıfırla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Clear All
tr: Tümünü Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileFilterS) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
tr: Süzgeç

en: Lock Filter
tr: Süzgeçi Kilitle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
tr: Filtre Tekeri

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Waiting...
tr: Bekleniyor...

en: Dithering...
tr: Kıpırdatılıyor...

en: Focusing...
tr: Odaklanıyor...

en: Aligning...
tr: Hizalanıyor...

en: Calibrating...
tr: Kalibrasyon yapılıyor...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearLogsB)
en: Clear all logs
tr: Tüm günlükleri temizle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, logsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs
tr: Günlükler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, schedulerTab)
en: Scheduler
tr: Zamanlayıcı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIWeatherLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWeatherCB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherCheck)
en: Weather
tr: Hava

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Enable regular debug output
tr: Düzenli hata ayıklama çıktısını etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Reg&ular
tr: &Düzenli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
tr: Çıktı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: Disable all logging output
tr: Tüm günlükleme çıktısını devre dışı bırak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: Log output to log file
tr: Çıktıyı dosyaya kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Log debug messages to default output device used by the platform (e.g. Standard Error)
tr: Hata ayıklama iletilerini sistem tarafından kullanılan çıktı aygıtına yönlendir (örneğin Standart Hata)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIDomeLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, domeBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDomeCB)
en: Dome
tr: Dom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verbosity:
tr: Ayrıntı düzeyi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Astrometry
tr: Astrometri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Alignment
tr: Hizalama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: Enable verbose debug output
tr: Ayrıntılı hata ayıklama çıktısını etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: &Verbose
tr: &Ayrıntılı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAOLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AOLabel)
en: Adaptive Optics
tr: Uyarlanabilir Optikler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Focuser
tr: Odaklayıcı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Drivers
tr: Sürücüler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
tr: INDI durumu mesajlarını durum çubuğunda göster

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
tr: Gelen INDI durum iletilerini KStars durum çubuğunda göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
tr: Durum çu&buğunda INDI mesajları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
tr: Bağlan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Start Scan
tr: Taramayı Başlat

en: Home
tr: Başlangıç

en: Link
tr: Bağlantı

en: Serial #
tr: Seri #

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
tr: &İleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
tr: Kapat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
tr: Özel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
tr: Hiçbiri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
tr: Otomaik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Load all Indexes in Memory
tr: Tüm Dizinleri Belleğe Yükle

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, calibrationOptions)
en: Calibration Options
tr: Kalibrasyon Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualSourceC) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualDurationC)
en: Manual
tr: Elle

en: No pending jobs found. Please add a job to the sequence queue.
tr: Beklenen bir iş bulunamadı. Lütfen sıra kuyruğuna bir iş ekleyin.

en: All jobs are complete. Do you want to reset the status of all jobs and restart capturing?
tr: Tüm işler tamamlandı. Tüm işlerin durumunu sıfırlamak ve yakalmayı yeniden başlatmak istiyor musunuz?

en: Reset job status
tr: İş durumunu sıfırla

en: Received image %1 out of %2.
tr: Alınan resim %1, kalan %2.

en: Error: Lost connection to CCD.
tr: Hata: CCD bağlantısı kayboldu.

en: Failed to set sub frame.
tr: Alt çerçeve ayarlama başarısız.

en: Failed to set binning.
tr: Katlama ayarlama başarısız.

en: Capture failed. Check INDI Control Panel for details.
tr: Yakalama başarısız. Ayrıntılar için INDI Denetim Panelini denetleyin.

en: Downloading...
tr: İndiriliyor...

en: Job #%1 changes applied.
tr: #%1 işinin değişiklikleri uygulandı.

en: Post meridian flip calibration completed successfully.
tr: Öğleden sonra kalibrasyonu tamamlandı.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure.
tr: %1 kılavuzluk sapması, şimdi %2 arcsec sınırının altında; pozlama sürdürülüyor.

en: Autofocus failed. Aborting exposure...
tr: Otomatik odaklama başarısız. Pozlama iptal ediliyor...

en: Paused...
tr: Durduruldu...

en: Meridian Flip...
tr: Meridyen Döndürme...

en: unnamed
tr: isimsiz

en: Failed to save sequence queue
tr: Seri kuyruğunu kaydetme başarısız

en: Sequence queue saved to %1
tr: Seri kuyruğu, %1 üzerine kaydedildi

en: Are you sure you want to reset status of all jobs?
tr: Tüm işlerin durumunu sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Editing job #%1...
tr: Düzenleme işi #%1...

en: Apply job changes.
tr: İş değişikliklerini uygula.

en: Cancel job changes.
tr: İş değişikliklerini iptal et

en: Editing job canceled.
tr: Düzenleme işi iptal edildi.

en: Post flip re-alignment completed successfully.
tr: Döndürme sonra yeniden hizlama başarıyla tamamlandı.

en: Dither complete.
tr: Kıpırdama tamamlandı.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObserverAdd)
en: Manage Observers
tr: Gözlemcileri Yönet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinHN)
en: Horizontal binning
tr: Yatay katlama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinVN)
en: Vertical binning
tr: Dikey katlama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
tr: Ardışık resimler arasındaki saniye olarak gecikme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
tr: Gecikme:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureLabel_2)
en: Set the exposure time in seconds for individual images, if applicable
tr: Eğer uygulanabiliyorsa, her bir resim için ışıklandırma süresini saniye olarak ayarla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Format:
tr: Biçim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_15)
en: W:
tr: B:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Both
tr: Her ikisi de

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fileFilterS)
en: Append the active filter slot to the prefix
tr: Etkin süzgeç yuvasını önüne ekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fileDurationS)
en: Append the expose duration to the prefix
tr: Başına pozlama süresi ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileDurationS) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordDurationR)
en: Duration
tr: Süre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fileTimestampS)
en: Append time stamp to the prefix
tr: Başına zaman damgası ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Directory:
tr: Dizin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Prefix:
tr: Önek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: Remote:
tr: Uzak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Save:
tr: Kaydet:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filePrefixT)
en: Target
tr: Hedef

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Horizontal and Vertical binning
tr: Yatay ve Dikey katlama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
tr: Çerçeve:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
tr: Yakalanacak resim sayısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setTemperatureB)
en: Set CCD temperature
tr: CCD sıcaklığını ayarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
tr: Açık

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
tr: Kapalı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cameraTemperatureS)
en: <html><head/><body><p>Enforce temperature value before capturing an image</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir görüntü yakalamadan önce sıcaklık değerini ayarla</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera:
tr: Kamera:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
tr: Dizi Kuyruğu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: Reset status of all jobs
tr: Tüm işlerin durumlarını sıfırla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
tr: Durum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
tr: Sayı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Bin
tr: Katlama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, liveVideoB)
en: Live Video
tr: Canlı Video

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, limitsB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
tr: Sınırlar

en: Dark Exposure
tr: Karanlık Pozlama

en: Performing post flip re-calibration and guiding...
tr: Döndürme sonrası yeniden kalibrason ve kılavuzluk yapılıyor...

en: Performing post flip re-alignment...
tr: Döndürme sonrası yeniden hizalama yapılıyor...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
tr: Sil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitGuideDeviationS)
en: Abort sequence if guiding deviation exceed this value
tr: Kılavuzluk sapması bu değeri aşıyorsa, sırayı iptal et

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, limitFocusHFRS)
en: Perform autofocusing once Half-Flux-Radius (HFR) value exceeds this limit
tr: Otomatik odaklanma bir kere Half-Flux-Radius (HFR) değeri bu limiti aşar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, limitFocusHFRS)
en: Autofocus if HFR >
tr: Otomatik odaklama eğer HFR >

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, targetPAGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
tr: Ayarlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setRawAngleB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setPositionAngleB)
en: Set
tr: Ayarla

en: In Progress
tr: Sürüyor

en: Complete
tr: Tamamlanma

en: Waiting
tr: Bekleniyor

en: Image Received
tr: Görüntü Alındı

en: Focusing
tr: Odaklanıyor

en: Aligning
tr: Hizalanıyor

en: Failed
tr: Başarısız

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Shutdown
tr: Kapat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
tr: Kip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ekosLiveOnlineR)
en: Online
tr: Çevrimiçi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ekosLiveOfflineR)
en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Idle.
tr: Boşta.

en: Autofocus in progress...
tr: Otomatik odaklama yapılıyor...

en: Please wait until image capture is complete...
tr: Görüntü yakalama tamamlanana kadar lütfen bekleyiniz...

en: Error: Lost connection to Focuser.
tr: Hata: Odaklayıcıya bağlantı koptu.

en: Autofocus failed, moving back to initial focus position %1.
tr: Otomatik odaklama başarısız oldu, %1 başlangıç odak konumuna geri dönülüyor.

en: FITS received. No stars detected.
tr: FITS alındı. Hiç bir yıldız algılanamadı.

en: Failed to automatically select a star. Please select a star manually.
tr: Bir yıldızı otomatik seçme başarısız. Lütfen elle bir yıldız seçin.

en: Capture complete. Select a star to focus.
tr: Yakalama tamamlandı. Odaklanacak bir yıldız seçin.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try increasing tolerance value.
tr: Uygun odak alınırken, otomatik odaklama başarısız oldu. Tolerans değerinin azaltmayı deneyin.

en: No stars detected, capturing again...
tr: Herhangi bir yıldız algılanamadı, tekrar yakalanıyor...

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
tr: FITS alındı. HFR %1 @ %2. Delta (%​%3)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
tr: FITS alındı. HFR %1 @ %2.

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
tr: HFT içinde değiştirme çok yavaş, adım boyutunu arttırmayı ya da toleransı azaltmayı deneyin.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
tr: Tıkanma oluştu. Lütfen farklı bir ayar ile tekrar deneyin.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
tr: Uygun odağa ulaşmak için otomatik odaklanma başarısız oldu. Tolerans değerini ayarlamayı deneyin.

en: Focuser error, check INDI panel.
tr: Odaklayıcı hatası, INDI panelini denetleyin.

en: Restarting autofocus process...
tr: Otomatik odaklama işlemi yeniden başlatılıyor...

en: Starting continuous exposure...
tr: Sürekli pozlama başlatılıyor...

en: No star was selected. Aborting...
tr: Seçili yıldız yok. İptal ediliyor...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focuser:
tr: Odaklayıcı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusInB)
en: Focus In
tr: Odakla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Start:
tr: Başlat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusOutB)
en: Focus Out
tr: Bulanıklaştır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Steps:
tr: Adımlar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Automatically select the best focus star from the image
tr: Görüntüden en iyi odaklı yıldızı otomatik olarak seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Auto Select Star
tr: Yıldızı Otomatik Seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding while autofocus in progress
tr: Otomatik odaklama sürerken Kılavuzluk Bekletilmesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding
tr: Kılavuzluğu Bekletme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Subframe around the focus star during the autofocus procedure
tr: Otomatik odaklama yöntemi sırasında odak yıldızını çevresindeki alt görüntü karesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSubFrame)
en: Sub Frame
tr: Alt Çerçeve

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusFramesCount)
en:  frames
tr:  Kareler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Max Travel:
tr: En fazla Yolculuk:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: V-Curve
tr: V-Eğrisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDataB)
en: Clear Data
tr: Veriyi Temizle

en: Calibration
tr: Ayarlama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Dither
tr: Titreme

en: Connection to the guide CCD is lost.
tr: CCD kılavuzuna bağlantı kaybedildi.

en: Calibration completed.
tr: Kalibrasyon tamamlandı.

en: Guiding resumed.
tr: Kılavuzluk devam ediliyor.

en: Autoguiding started.
tr: Otomatik kılavuz başladı.

en: Guiding suspended.
tr: Kılavuzluk bekletmede.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
tr: Denetim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideAutoStar)
en: Auto Star
tr: Otomatik Yıldız

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: Subframe
tr: Alt Kare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Apply filter to image after capture to enhance it
tr: Görüntüyü iyileştirmek için yakaladıktan sonra filtre uygula

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Focal)
en: Focal Length (mm)
tr: Odak Uzaklığı (mm)

[ctx: North]
en: N
tr: K

[ctx: South]
en: S
tr: G

[ctx: West]
en: W
tr: B

[ctx: East]
en: E
tr: D

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
tr: Çalıştır

en: DEC swap enabled.
tr: DEC takas etkin.

en: DEC swap disabled.
tr: DEC takas kapatıldı.

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
tr: %1 bilgisi eksik. Değerleri, INDI Denetim Panelinden ayarlayın.

en: Lost track of the guide star. Try increasing the square size or reducing pulse duration.
tr: Kılavuz yıldızın kayıp izi. Kare boyutunu düşürmeyi deneyin veya sinyal süresini azaltın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
tr: Parlaklık (kadir)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
tr: Sinyal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
tr: İki eksen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled) i18n: ectx: label, entry (GuideAutoSquareSizeEnabled), group (Guide)
en: Automatically select the square size based on the selected star width.
tr: Seçili yıldızın genişliğini baz alarak kare boyutunu otomatik olarak seç.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled)
en: Auto Square Size
tr: Otomatik Kare Boyutu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Frequency
tr: Frekans

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: arcsecs
tr: yay saniye

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Fast
tr: Hızlı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_19)
en: Algorithm
tr: Algoritma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, shareR)
en: Share
tr: Paylaş

en: Ekos requires at least one CCD or Guider to operate.
tr: Ekos, en az bir CCD veya Kılavuza ihtiyaç duyar.

en: Ekos detected an instance of INDI server running. Do you wish to shut down the existing instance before starting a new one?
tr: Ekos, bir INDI sunucusun zaten çalıştığını algıladı. Yenisini başlatmadan önce mevcut olanı kapatmak ister misiniz?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: INDI Server
tr: INDI Sunucusu

en: Unable to establish:
    %1
    Please ensure the device is connected and powered on.
tr: Bağlantı kurulamadı:
    %1
    Lütfen, aygıtın bağlı ve açık olduğundan emin olun.

en: Unable to establish the following devices:
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
tr: Aşağıdaki aygıtlara bağlantı kurulmadı:
    %1
    Lütfen, aygıtın bağlı ve açık olduğundan emin olun.

en: Connecting INDI devices...
tr: INDI aygıtlarına bağlanılıyor...

en: Disconnecting INDI devices...
tr: INDI aygıtlarından bağlantı kesiliyor...

en: INDI services stopped.
tr: INDI servisleri durduruldu.

en: Remote devices established. Please connect devices.
tr: Uzak aygıtlar kurulmuş. Lütfen aygıtlara bağlanın.

en: %1 is online.
tr: %1 çevrimiçi.

en: %1 filter is online.
tr: %1 süzgeci çevrim içi.

en: %1 is offline.
tr: %1 odaklayıcısı çevrimdışı.

en: Guider port from %1 is ready.
tr: %1 üzerinden kılavuz bağlantı noktası hazır.

en: Confirm Delete
tr: Silmeyi Onayla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Profile:
tr: Profil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addProfileB)
en: Add profile
tr: Profil ekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileB)
en: Edit profile
tr: Profili düzenle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileB)
en: Remove profile
tr: Profili kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
tr: INDI Denetim Masası

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, altLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Altitude
tr: Yükseklik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
tr: Seçenekler...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
tr: Temizle

en: Telescope completed the meridian flip.
tr: Teleskop, meridyen döndürmeyi tamamladı.

en: Telescope altitude is below minimum altitude limit of %1. Aborting motion...
tr: Teleskopun yüksekliği, %1 asgari yükseklik sınırının altında. Hareket iptal ediliyor...

en: Telescope altitude is above maximum altitude limit of %1. Aborting motion...
tr: Teleskopun yüksekliği, %1 azami yükseklik sınırının üstünde. Hareket iptal ediliyor...

en: Mount already parked.
tr: Montaj zaten park edilmiş.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
tr: derece

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOnB)
en: ON
tr: AÇIK

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOffB)
en: OFF
tr: KAPALI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, parkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domePark)
en: Park
tr: Park Et

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unparkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: UnPark
tr: Parktan Çık

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumAltLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Teleskopun azami yükseklik sınırı. Teleskop bu sınırın üstünde olursa, kendi kendini durduracaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minAltLabel) i18n: ectx: whatsthis, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.
tr: Asgari teleskop yükseklik sınırı. Teleskop bu sınırın altındaysa, durdurulacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAltLabel)
en: Min. Alt:
tr: Asgari Yükseklik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: Max. Alt:
tr: Azami Yükseklik:

en: %1 is parking...
tr: %1 park ediyor ...

en: %1 is unparking...
tr: %1 park etmiyor ...

en: Unparked
tr: Park edilmemiş

en: Closed
tr: Kapalı

en: Opened
tr: Açıldı

en: Weather is OK
tr: Hava iyi

en: Weather Warning
tr: Hava Durumu Uyarısı

en: Weather Alert
tr: Hava Durumu Uyarısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCWButton)
en: Rotate clockwise
tr: Saat yönünde döndür

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
tr: Vazgeç

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusDefinitionBox)
en: Observatory Status
tr: Gözlemevi Durumu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: Ready
tr: Hazır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
tr: Otomaik Ölçeklendirme

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherWarningBox)
en: War&ning
tr: &Uyarı

en: dome
tr: kubbe

en: Aborting...
tr: Sonlandırılıyor...

en: clockwise
tr: saat yönünde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Configuration
tr: Yapılandırma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_neverLoadConfig)
en: Ne&ver
tr: &Asla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: &Left
tr: &Sol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
tr: arkdakika

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListMiscOptions)
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: Profile
tr: Profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteMode)
en: Re&mote
tr: Uz&ak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
tr: Bilgisayar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localMode)
en: &Local
tr: &Yerel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scanB)
en: Scan
tr: Tara

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driversGroupBox)
en: Select Devices
tr: Cihazları Seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aux3Label)
en: Aux 3:
tr: Yedek 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aux4Label)
en: Aux 4:
tr: Yedek 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aux1Label)
en: Aux 1:
tr: Yedek 1:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, domeLabel)
en: Dome Controller
tr: Kubbe Denetleyici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeLabel)
en: Dome:
tr: Dom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aux2Label)
en: Aux 2:
tr: Yedek 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mount:
tr: Bağla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, weatherLabel)
en: Weather Station
tr: Hava Durumu İstasyonu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
tr: Hava Durumu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, videoTutorialsB)
en: Video
    Tutorials
tr: Video
    Öğreticiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, equipmentOtherB)
en: Other
tr: Diğer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PiAutoDetectB)
en: Auto Detect
tr: Otomatik Algılama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Pixel Size:
tr: Piksel Boyutu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraWFOVLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVWLabel)
en: W
tr: B

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
tr: Odaklanma uzunluğu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Ekos Sequence File
tr: Ekos Seri Dosyası

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
tr: Yörünge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: Directory to save sequence images
tr: Sıra görüntülerinin kaydedileceği dizin

en: Ekos Sequence Queue (*.esq)
tr: Ekos Seri Kuyruğu (*.esq)

en: Script (*)
tr: Betik (*)

en: Ekos started.
tr: Ekos başlatıldı.

en: INDI devices connected.
tr: INDI cihazları bağlandı.

en: Startup script failed, aborting...
tr: Başlangıç betiği başarısız oldu, iptal ediliyor...

en: Shutdown script failed, aborting...
tr: Kapanma betiği başarısız, iptal ediliyor...

en: Shutdown complete.
tr: Kapanma tamamlandı.

en: Failed to save scheduler list
tr: Zamanlayıcı listesi kaydetme başarısız

en: Scheduler list saved to %1
tr: Zamanlayıcı listesi şuraya kaydedildi, %1

en: Job '%1' is slewing to target.
tr: İş '%1' hedefe doğru ilerliyor.

en: Job '%1' is aborted.
tr: '%1' işi iptal edildi.

en: Job '%1' is complete.
tr: '%1' işi tamamlandı.

en: Job '%1' is capturing and plate solving.
tr: İş '%1' yakalama ve kalıp çözme.

en: Guiding already running for %1 ...
tr: Rehberlik zaten %1 için çalışıyor ...

en: Starting guiding procedure for %1 ...
tr: %1 için rehberlik prosedürü başlatılıyor ...

en: Mount already unparked.
tr: Montaj zaten kaldırılmış.

en: Parking dome...
tr: Dom park ediliyor.

en: Dome already parked.
tr: Dom zaten park edilmiş.

en: Unparking dome...
tr: Dome kaldırılıyor...

en: Dome already unparked.
tr: Dome zaten kaldırılmış.

en: Job '%1' guiding is in progress.
tr: İş '%1' rehberliği devam ediyor.

en: Warning: job '%1' calibration failed.
tr: Uyarı: '%1' işi kalibrasyonu başarısız oldu.

en: Warning: job '%1' failed its capture procedure, restarting capture.
tr: Uyarı: '%1' işi yakalama prosedüründe başarısız oldu ve yakalamayı yeniden başlattı.

en: Warning: job '%1' failed its capture procedure, marking aborted.
tr: Uyarı: '%1' işi yakalama prosedüründe başarısız oldu ve durduruldu olarak işaretlendi.

en: Job '%1' focusing is complete.
tr: İşi '%1' odaklanması tamamlandı.

en: Job '%1' is restarting its focusing procedure.
tr: '%1' işi odaklanma prosedürünü yeniden başlatıyor.

en: Job '%1' repositioning is complete.
tr: '%1' işinin yeniden konumlandırılması tamamlandı.

en: Weather conditions are OK.
tr: Hava koşulları Tamam.

en: Warning: weather conditions are in the WARNING zone.
tr: Uyarı: hava koşulları UYARI bölgesindedir.

en: Caution: weather conditions are in the DANGER zone!
tr: Dikkat: hava koşulları TEHLİKE bölgesinde!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FITSLabel)
en: FITS File:
tr: FITS Dosyası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence:
tr: Seri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priorityLabel)
en: Priority:
tr: Öncelik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Start Time
tr: Başlama Zamanı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: End Time
tr: Bitiş Zamanı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerAlgorithmCombo)
en: Classic
tr: Klasik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: start the job on the specified date and time
tr: işi belirtilen tarih ve saatte başlat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contraintsGroup)
en: Job Constraints
tr: İş Kısıtlamaları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moonSeparationCheck)
en: Moon  >
tr: Ay  >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, weatherCheck)
en: <html><head/><body><p>Weather conditions must remain safe. When weather conditions become dangerous, shutdown procedure is initiated.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Hava koşulları güvenli kalmalıdır. Hava koşulları tehlikeli hale geldiğinde, kapatma işlemi başlatılır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Script:
tr: Betik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: &None
tr: &Hiçbiri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, errorHandlingDelaySB)
en: Delay in seconds.
tr: Saniyede gecikme.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroupBox)
en: Observatory Startup Procedure
tr: Gözlemevi Başlangıç Prosedürü

en: Scheduled
tr: Zamanlanmış

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Focus complete
tr: Odaklanma tamamlandı

en: Align complete
tr: Hizalama tamamlandı

en: Calibrate
tr: Kalibrasyon

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
tr: 1D FITS görüntüleri, KStart tarafından desteklenmiyor.

en: Bit depth %1 is not supported.
tr: Bit derinliği %1 desteklenmiyor.

en: Image has invalid dimensions %1x%2
tr: Resim, geçersiz boyutlarda %1x%2

en: Error reading image: %1
tr: Resim okuma hatası: %1

en: Only 8 and 16 bits bayered images supported.
tr: Sadece 8 ve 16 bitlik bayer görüntüleri desteklenmektedir.

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer.
tr: Geçici bayer tamponu için bellek ayrılamadı.

en: Debayer failed (%1)
tr: Debayer başarısız (%1)

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Complete.
tr: Tamamlanma.

en: Debayer failed.
tr: Debayer başarısız oldu.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSDebayerDialog)
en: Image Debayering
tr: Görüntü Debayer İşlemi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Method:
tr: Yöntem:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Nearest
tr: En yakın

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Simple
tr: Basit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: BILinear
tr: İki Doğrulu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: HQLinear
tr: HQ Doğrusal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Offset:
tr: X Ofset:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y Offset:
tr: Y Ofset:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, statusEdit)
en: Ready.
tr: Hazır.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
tr: FITS Başlığı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
tr: Anahtar Sözcük

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
tr: Değer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
tr: Yorum

en: Intensity
tr: Yoğunluk

en: Linear Scale
tr: Doğrusal Ölçek

en: Logarithmic Scale
tr: Logaritmik Ölçek

en: Square Root Scale
tr: Karekök Ölçek

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
tr: Sütun Grafiği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyB)
en: Apply
tr: Uygula

en: Save Changes to FITS?
tr: Değişiklikler FITS dosyasına kaydedilsin mi?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
tr: Mevcut FITS dosyası kaydedilmemiş değişiklikler içermekte.  Kapatmadan once değişiklikleri kaydetmek ister misiniz?

en: Recent Images
tr: Son Görüntüler

en: Image save error: %1
tr: Görüntü kaydetme hatası: %1

en: Image Save
tr: Görüntü Kaydet

en: File saved to %1
tr: Dosya şuraya kaydedildi, %1

en: Rescaling image failed.
tr: Görüntü yeniden ölçeklenemedi.

en: Finding stars...
tr: Yıldızlar bulunuyor...

en: Show Pixel Gridlines
tr: Piksel Kılavuz Çizgilerini Göster

en: Detect Stars in Image
tr: Görüntüdeki Yıldızları Algıla

en: View Star Profile
tr: Yıldız Profilini Görüntüle

en: Show Equatorial Gridlines
tr: Ekvator Kılavuz Çizgilerini Göster

en: Show Objects in Image
tr: Nesneleri Görüntüde Göster

en: Center Telescope
tr: Merkez Teleskop

en: Auto Stretch
tr: Otomatik Genişletme

en: High Contrast
tr: Yüksek Karşıtlık

en: Equalize
tr: Eşitle

en: High Pass
tr: Yüksek Geçiş

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Flip Horizontal
tr: Yatay Çevir

en: Flip Vertical
tr: Dikey Çevir

en: Mark Stars
tr: Yıldızları İşaretle

en: Equatorial Gridines
tr: Ekvator Izgaraları

en: Objects in Image
tr: Görüntüdeki Nesneler

en: Pixel Gridlines
tr: Piksel Kılavuz Çizgileri

en: Center Telescope
    *Ready*
tr: Merkez Teleskop
    *Hazır*

en: Center Telescope
    *No WCS Info*
tr: Merkez Teleskop 
    *WCS Bilgisi Yok*

en: Size
tr: Boyut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Width
tr: Genişlik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Height
tr: Yükseklik

en: Equatorial Gridlines
tr: Ekvator Kılavuz Çizgileri

en: Unmark Stars
tr: Yıldızların İşaretini Kaldır

en: Processing %1...
tr: İşleniyor %1...

en: HFR Options Profile Editor
tr: HFR Seçenekleri Profil Düzenleyicisi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Automatically display received images in the FITS Viewer
tr: Alınan görüntüleri FITS Görüntüleyicide otomatik olarak görüntüleyin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS) i18n: ectx: whatsthis, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single tab instead of multiple tabs per image.
tr: Tüm yakalanmış FITS görüntülerini, her bir görüntü için çoklu sekme yerine tek bir sekme içinde göster.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Processing
tr: İşleniyor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Always apply auto stretch to images in FITS Viewer
tr: FITS Viewer'daki görüntülere her zaman otomatik uzatma uygula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Solution
tr: Çözüm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Solve Image
tr: Görüntüyü Çöz

en: Pixel Values
tr: Piksel Değerleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Min
tr: Asgari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Max
tr: Azami

en: Cut
tr: Kes

en: AutoScale
tr: Otomatik Ölçeklendirme

en: Item
tr: Öge

en: Shows the HFR of stars in the frame
tr: Çerçevedeki yıldızların HFR'sini gösterir

en: Changes the sample size shown in the graph
tr: Grafikte gösterilen örnek boyutunu değiştirir

en: Zooms the view to preset locations.
tr: Görünümü önceden ayarlanmış konumlara yakınlaştırır.

en: Front
tr: Ön

en: Selected
tr: Seçildi

en: Vertical:
tr: Dikey:

en: Horizontal:
tr: Yatay:

en: Max: %1
tr: Azami: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
tr: Görüntü

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
tr: Kaynaklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Memory:
tr: Bellek:

en: Active Profile: %1
tr: Aktif Profil: %1

en: Web Manager Status: Offline
tr: Web Yöneticisi Durumu: Çevrimdışı

en: Web Manager Status:
tr: Web Yöneticisi Durumu:

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2 to JPEG.
tr: dcraw ve cjpeg bulunamadı. Lütfen CR2 'den JPEG 'e dönüştürmek için gerekli araçları kurun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
tr: Sürücü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
tr: Etiket:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
tr: %1 sürücüsü zaten çalışıyor, yeniden başlatmak istiyor musunuz?

en: Cannot start INDI server: port error.
tr: INDI sunucusu başlatılamıyor: bağlantı noktası hatası.

en: Invalid port entry: %1
tr: Geçersiz bağlantı noktası girişi: %1

en: Failed to open INDI Driver file: %1
tr: INDI Sürücü dosyası açılamadı: %1

en: Error: the port number is invalid.
tr: Hata: bağlantı noktası numarası geçersiz.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
tr: Ana Bilgisayar: %1 Bağlantı noktası: %2 zaten var.

en: You need to disconnect the client before removing it.
tr: İstemciyi kaldırmadan önce, istemciyle olan bağlantıyı kesmelisiniz.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
tr: %1 istemcisini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
tr: 'indihosts.xml' dosyasına yazılamıyor
    INDI makineleri yapılandırmasındaki herhangi bir değişiklik kaydedilmeyecek.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
tr: Aygıt Yöneticisi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
tr: Yerel/Sunucu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
tr: Aygıt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
tr: Kip

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
tr: Sunucu Günlüğü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
tr: Yerel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
tr: Sunucu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
tr: Servisi Çalıştır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
tr: Servisi Durdur

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
tr: İstemci

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
tr: Makineler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
tr: Düzenle...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
tr: Bağlantı

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
tr: Şu anda herhangi bir INDI aygıtı çalışmamaktadır. Aygıtları çalıştırmak için lütfen Aygıt Yöneticisindeki aygıt seçenek listesinden seçim yapınız.

en: %1 file saved to %2
tr: %1 dosyası %2 konumuna kaydedildi

en: Image file is received
tr: Görüntü dosyası alındı

en: %1 Preview
tr: %1 Önizleme

en: Moving clockwise
tr: Saat yönünde hareket

en: Moving counter clockwise
tr: Saat yönünün tersine hareket

en: Add Host
tr: Ana bilgisayar Ekle

en: Modify Host
tr: Ana Bilgisayarda değişiklik yap

en: INDI DATA STREAM
tr: INDI VERİ AKIŞI

en: Cannot open file %1 for reading
tr: %1 dosyası okumak için açılamadı

en: Sun Warning
tr: Güneş Uyarısı

en: Requested altitude %1 is outside the specified altitude limit boundary (%2,%3).
tr: İstenen yükseklik %1, belirtilen yükseklik sınırının (%2,%3) dışında.

en: Requested altitude is below the horizon. Are you sure you want to proceed?
tr: İstenen yükseklik görüşün altında. Sürdürmek istediğinize emin misiniz?

en: Telescope Motion
tr: Teleskop Haraketi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
tr: Zaman

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
tr: Bu özellikten Kstars 'a gelen ikilik veri transferini etkinleştir ve tersi.

en: Upload
tr: Gönder

en: Data file saved to %1
tr: Veri dosyası %1 konumuna kaydedildi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
tr: Öntanımlı INDI video portu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
tr: Yakalandıktan ve yüklendikten sonra FITS resimlerinin nereye kaydedileceğini belirtin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
tr: Öntanımlı FITS dizini:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoGroup)
en: Time && Location Updates
tr: Zaman ve Konum Güncellemeleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Enable time synchronization upon connection between KStars and INDI
tr: KStars ve INDI arasındaki bağlantı üzerine zaman senkronizasyonunu etkinleştirin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Synchronize KStars date and time automatically from the update source.
tr: KStars tarih ve saatini güncelleme kaynağından otomatik olarak eşzamanla.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useGeographicUpdate)
en: Enable geographic location synchronization upon connection between KStars and INDI
tr: KStars ve INDI arasındaki bağlantı üzerine coğrafi konum senkronizasyonunu etkinleştirin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useGeographicUpdate)
en: Location
tr: Konum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
tr: Yeni sürücüler başlatılırken INDI Sunucusunun bağlanacağı bağlantı noktaları dizisi belirleyin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
tr: Gökyüzü haritasında teleskop konumunu göster

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
tr: Gökyüzü boyunca teleskopu takip edebilmek için gökyüzü haritasında bir teleskop imleci kullan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: &Telescope crosshair
tr: &Teleskop artı işareti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI)
en: Message notifications
tr: Mesaj bildirimleri

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, recordingOptions)
en: Recording Options
tr: Kayıt Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
tr: Oynat/Duraklat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordFramesR)
en: Frames
tr: Kareler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File name
tr: Dosya adı

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
tr: %1 sürücüsü sistemde bulunamadı. Lütfen '%1' ikilik dosyasını sağlayan paketin yüklü olduğundan emin olun.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
tr: Video Akışı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: Zoom level
tr: Yakınlaştırma seviyesi

en: Stop recording
tr: Kaydı durdur

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
tr: Teleskop Sihirbazı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
tr: İ&ptal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
tr: &Geri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
tr: <h3>1. Teleskop Modeli</h3>
    
    Lütfen aşağıdaki listeden teleskopunuzun modelini seçin. Bir model seçtikten sonra ileri'yi tıklayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
tr: <b>İpucu</b>
    <br>Bazı Meade marka olmayan teleskoplar LX200 alt küme komut takımını destekliyor. Bu tür aygıtları denetleyebilmek için <tt>LX200 Basic</tt> seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
tr: <h3>2. Teleskopunuzu Hizalayın</h3>
    
    Teleskopunuzu KStars içinden düzgün bir şekilde denetleyebilmek için hizalamalısınız. Bu konudaki talimatlar için teleskopunuzun el kitabına başvurun.
    <br><br>
    Başarılı bir hizalamadan sonra, teleskopunuzun RS232 arabirimini bilgisayarınızın seri veya USB bağlantı noktalarından birine bağlayın.
    <br><br><br>Sürdürmek için ileri'yi tıklayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
tr: <h3>3. Yerel Ayarları Doğrula</h3>
    
    Aşağıdaki zaman, tarih ve konum bilgilerinin doğruluğunu denetleyin. Eğer bilgilerden herhangi biri doğru değil ise <tt>Zamanı Ayarla</tt> ve <tt>Konumu Ayarla</tt> düğmelerini kullanarak düzeltebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
tr: <b>Konum</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
tr: <b>Zaman</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
tr: <b>Tarih</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
tr: Saati Ayarla...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
tr: Konumu Ayarla...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portPageLabel)
en: <h3>4. Determine Connection Port</h3>
    
    Enter the port number your telescope is connected to. If you only have one serial port in your computer, the port is usually <tt>/dev/ttyUSB0</tt>
    <br><br>If you are unsure about the port number, you can leave the field empty and KStars will try to scan the ports for attached telescopes. Beware that the autoscan process might take a few minutes to complete.
tr: <h3>4. Bağlantı Noktasını Belirle</h3>
    
    Teleskopunuzun bağlı olduğu bağlantı noktasının numarasını giriniz. Eğer bilgisayarınızda yalnızca bir seri port varsa, bu genellikle <tt>/dev/ttyUSB0</tt>'dır
    <br><br>Port numarası hakkında emin değilseniz bu alanı boş bırakabilirsiniz.KStars bağlı teleskopları algılamak için portları tarayacaktır. Otomatik tarama işleminin tamamlanması bir kaç dakika sürebilir.

en: Are you sure you want to cancel?
tr: Vazgeçmek istediğinizden emin misiniz?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
tr: KStars iliştirilmiş teleskoplar için bağlantı portlarını tararken lütfen bekleyin.
    Bu işlem birkaç dakida sürebilir.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
tr: KStars teleskopunuza bağlanmaya çalışırken lütfen bekleyin...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
tr: Üzgünüm. KStars iliştirilmiş bir teleskop algılayamadı; lütfen ayarlarınızı denetleyin ve yeniden deneyin.

en: Telescope Wizard completed successfully.
tr: Teleskop Sihirbazı başarıyla tamamlandı.

en: Rise time: %1
tr: Doğma Zamanı: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
tr: Batma Zamanı: %1

en: No rise time: Circumpolar
tr: Doğma zamanı yok: Kutup yöresi

en: No set time: Circumpolar
tr: Batma zamanı yok: Kutup yöresi

en: No rise time: Never rises
tr: Doğma zamanı yok: Hiç doğmaz

en: No set time: Never rises
tr: Batma zamanı yok: Hiç doğmaz

en: Transit time: %1
tr: Geçiş Zamanı: %1

en: Empty sky
tr: Boş gökyüzü

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
tr: SDSS Resmini Göster

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
tr: DSS Resmini Göster

en: star
tr: yıldız

en: Solar system object
tr: Güneş sistemi cismi

en: satellite
tr: uydu

en: Velocity: %1 km/s
tr: Hız: %1 km/sn

en: Altitude: %1 km
tr: Yükseklik: %1 km

en: Range: %1 km
tr: Menzil: %1 km

en: Center && Track
tr: Ortala ve İzle

en: Angular Distance To...            [
tr: .... Cismine olan Açısal Uzaklık            [

en: Starhop from here to...
tr: Burada yıldız sekmesi...

en: Remove Label
tr: Etiketi Kaldır

en: Attach Label
tr: Etiket İliştir

en: supernova
tr: süpernova

en: Select this object
tr: Bu cismi seç

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Copy Coordinates
tr: Koordinatları Kopyala

en: Remove From Observing WishList
tr: Gözlemleme İsteği Listesinden Kaldır

en: Add to Observing WishList
tr: Gözlemleme İsteği Listesine Ekle

en: Remove Trail
tr: Yol Kaldır

en: Add Trail
tr: Yol Ekle

en: Image Resources
tr: Görüntü Kaynakları

en: Stop &Tracking
tr: İzlemeyi &Durdur

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
tr: Zaman BilgiKutusunun konumu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
tr: Zaman BilgiKutusunun ekran koordinatları.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
tr: Odak BilgiKutusunun Konumu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
tr: Odak BilgiKutusunun ekran koordinatları.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
tr: Coğrafi BilgiKutusunun komunu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
tr: Coğrafi BilgiKutusunun ekran koordinatları.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
tr: Zaman BilgiKutusu "gölgeli" mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
tr: Eğer öyle ise, Zaman BilgiKutusu yalnızca en üst veri satırını gösterecek.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
tr: Odak BilgiKutusu "gölgeli" mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
tr: Eğer öyle ise, Odak BilgiKutusu yalnızca en üst veri satırını gösterecek.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
tr: Coğrafi BilgiKutusu "gölgeli" mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
tr: Eğer öyle ise, Coğrafi BilgiKutusu yalnızca en üst veri satırını gösterecek.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
tr: Tüm Bilgi Kutularını açma/ kapatma için yardımcı seçenek

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
tr: Üç bilgi kutusunun hepsini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
tr: Saat BilgiKutusu gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
tr: Saat BilgiKutusunun görünümünü açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
tr: Odaklanma BilgiKutusu gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
tr: Odaklanma BilgiKutusunun görünümünü açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
tr: Coğrafi BilgiKutusu gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
tr: Coğrafi Konum BilgiKutusunun görünümünü açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
tr: Zaman BilgiKutusu sabitleme bayrağı

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
tr: Coğrafi BilgiKutusu sabitleme bayrağı

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
tr: Durum çubuğu gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
tr: Durum çubuğunu göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
tr: Yükseklik/Güneyaçısı koordinatları durum çubuğunda gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
tr: Fare imlecinin Yatay koordinatlarının göster/gizle

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
tr: SA/DA koordinatları durum cubuğunda görüntülensin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
tr: Ana pencerenin piksel olarak eni

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
tr: Ana pencerenin piksel olarak boyu

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
tr: KStars başladığında başlangıç sihirbazı çalıştırılsın mı?

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentTheme), group (GUI)
en: Current application theme
tr: Mevcut uygulama teması

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
tr: Tanımlanmış özel cisim kataloglarının dosya adı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
tr: Özel cisim kataloglarının dosya isimlerinin listesi.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
tr: Özel cisim kataloglarını açma/kapama listesi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
tr: Her özel cisim katoloğu için görüntüyü değiştiren tamsayıların listesi (sıfır olmayan her değer, gösterilecek olan bu katalogda bulunan cisimleri belirtir).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List for displaying custom object catalogs.
tr: Özel cisim kataloglarını gösterme listesi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List of names for which custom catalogs are to be displayed.
tr: Gösterilecek özel katalogların isimlerinin listesi.

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
tr: Coğrafi konum otomatik olarak güncellensin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
tr: Tarih ve saat otomatik olarak güncellensin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında teleskopun konumuna artı işaretleri çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
tr: KStars gökyüzü haritasında teleskopun gösterdiği noktaya merkezlenmiş artı işaretlerini aç/kapatç

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
tr: INDI iletileri durum çubuğunda gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
tr: INDI iletilerinin durum çubuğunda gösterilmesini aç/kapat.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
tr: Öntanımlı FITS dizini

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
tr: Kaydeilmiş FITS dosyalarının öntanımlı konumu

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
tr: INDI Sunucusu Başlangıç Portu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
tr: INDI sunucusu bu porttan itibaren başlayan portlar ile bağlantı kurmaya çalışacak

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
tr: INDI Sunucusu Son Bağlantı Portu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
tr: INDI sunucusu bu port ile biten portlarla bağlantı kurmaya çalışacak

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
tr: Indi sunucu ikilileri YOLU

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
tr: İndi sürücüleri dizini YOLU

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
tr: Coğrafi konumun şehir adı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
tr: Şimdiki coğrafi konumun kent adı.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
tr: Coğrafi konumun vilayet adı.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
tr: Coğrafi konumun ülke adı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
tr: Şimdiki coğrafi konumun ülke adı.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
tr: Coğrafi Boylam, derece olarak.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
tr: Şimdiki coğrafi konumun ondalık derece olarak boylamı.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
tr: Coğrafi Enlem, derece olarak.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
tr: Şimdiki coğrafi konumun ondalık derece olarak enlemi.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
tr: Coğrafi konumun metre olarak deniz seviyesinden yüksekliği.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
tr: Coğrafi konumun saat olarak Zaman Dilimi sapması.

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
tr: Coğrafi konum tarafından kullanılan yaz saati sistemi için iki harfli kodlama.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
tr: Yaz saati uygulamasının başlangıç be bitiş gününü belirleyen iki harfli kodlama (coğrafi konum penceresindeki "DST Kurallarını açıkla" düğmesine basarak kuralları görebilirsiniz).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
tr: Odağın konumu değiştiğinde canlandırılmış döndürme etkileri kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
tr: Seçili FOV göstergelerinin adı

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
tr: Gezegen izleri arka plan rengi ile kaynaşsın mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
tr: Bu seçilirse, güneş sistemi cisimlerine iliştirilmiş olan izler gökyüzünün arka plan rengi ile kaynaşırlar.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
tr: Odak konumunun Sağ Açıklığı

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
tr: Odak konumunun Dik Açıklığı

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
tr: Odaklanılan cismin adı

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
tr: Takip devrede mi?

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
tr: Hareket ederken cisimler gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
tr: KStars daha akıcı hareket için, görüntü hareket ederken bazı cisimleri göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
tr: Hareket ederken takımyıldız sınırları gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket ederken takımyıldız sınırlarını göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
tr: Hareket ederken takımyıldız çizgileri gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket ederken takımyıldız çizgilerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
tr: Gökyüzü kültürü

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
tr: Gökyüzü kültürünü seç.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
tr: Hareket ederken takımyıldız isimleri gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket ederken takımyıldız isimlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
tr: Haraket ederken koordinat ızgaralarını gizle?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket ederken koordinat ızgaralarını göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
tr: Hareket ederken Samanyolu gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket ederken Samanyolu sınırını göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
tr: Hareket ederken ek cisimler gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
tr: Hareket ederken ek cisimleri gizlensin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
tr: Hareket ederken Güneş Sistemi ögerleri gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket ederken güneş sistemi cisimlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
tr: Hareket ederken sönük yıldızlar gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket ederken sönük yıldızları göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
tr: Hareket ederken cisimlerin isim etiketleri gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket ederken isim etiketlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında küçük gezegenler gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında küçük gezegenleri göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında küçük gezegen isim etiketleri gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
tr: Gükyüzü haritasında küçük gezegen isim etiketlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
tr: Gökyüzünde kuyruklu yıldızlar gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzünde kuyruklu yıldızları göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
tr: Gökyüzünde kuyruklu yıldız isim etiketleri gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzünde kuyruklu yıldızl isim etiketlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında süpernova gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında süpernovaları göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında süpernova isim etiketleri gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
tr: Gükyüzü haritasında süpernova isim etiketlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
tr: Gökyüzünde gözükecek süpernova için parlaklık sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
tr: Gökyüzünde gözükecek süpernova için parlaklık sınırı.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Show supernova alerts?
tr: Süpernova uyarıları gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
tr: Süpernova uyarılarını aç/kapat.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
tr: Süpernova uyarısı için büyüklük sınırını ayarla

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
tr: Süpernova uyarısı için büyüklük sınırını ayarla.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında takımyıldız sınırları gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzünde haritasında takımyıldız sınırlarını göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
tr: Gökyüzü merkezindeki takımyıldız sınırları vurgulansın mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
tr: Gökyüzünde haritasında merkezi odak noktasını içeren takımyıldız sınırları vurgulansın/vurgulanmasın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında takımyıldız sınırları gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzünde haritasında takımyıldız çizgilerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında takımyıldız isimleri gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzünde haritasında takımyıldız isim etiketlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında "Derin uzay" cisimleri gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında "Derin uzay" cisimlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında tutulum çizgisi gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında tutulum çizgisini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında ekvator çizgisi gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında ekvator çizgisini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
tr: Etkin koordinat sistemine göre ızgaralar çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
tr: Koordinat ızgraları, etkin koordinat sistemine göre otomatik olarak değişecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında, ekvatoryal koordinat ızgarasını çiz?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında ekvatoryal koordinat ızgarasını göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında, yatay koordinat ızgarasını çiz?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında yatay koordinat ızgarasını göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında mat yeryüzü gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
tr: Ufkun altında kalan bölge mat olarak gösterilsin/gösterilmesin.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında ufuk çizgisi gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında ufuk çizgisini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında bayraklar gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında bayrakları göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında ek derin-uzay cisimleri gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında ek derin-uzay cisimlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Samanyolunun sınırları gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Samanyolunun sınırlarını göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
tr: Samanyolu çevre çizgisinin içi doldurulsun mu? (Seçmemek yalnızca dış hat gorünümünün kullanılacağı anlamına gelir)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
tr: Gökyüzündeki tüm gezegenler için Meta-seçenek.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
tr: Tüm büyük gezegenlerin (Güneş ve Ay dahil) gökyüzünde gösterilmesini denetlemek için meta-seçeneği kullan.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
tr: Gezegenler gökyüzü haritasında resim olarak gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında büyük gezegenleri (Güneş ve Ay dahil) resim olarak göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında gezegen isimleri etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında büyük gezegen etiketlerini (Güneş ve Ay dahil) göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Güneş gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Güneşi göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Ay gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Ayı göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Merkür gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Merkürü göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Venüs gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Venüsü göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Mars gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Marsı göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Jüpiter gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Jüpiteri göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Satürn gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Satürnü göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Uranüs gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Uranüsü göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Neptün gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Neptünü göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Plüton gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Plütonu göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında yıldızlar gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında yıldızları göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında yıldız parlaklıkları etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında yıldız parlaklık etiketlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında yıldız isimleri etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında yıldız isim etiketlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında yıldız parlaklıkları etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında uzak gök cismi parlaklık şiddeti etiketlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında uzak gök cisimleri etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
tr:  Gökyüzü haritasında uzak gök cismi isim etiketlerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
tr: Zorlanmış döndürme kipi için en küçük zaman ölçeği

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
tr: Zorlanmış döndürmenin o değerden itibaren her zaman etkin olacağı zaman ölçeği.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
tr: Bilgi Kutusu Arka Planı doldurma kipi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
tr: Ekran bilgi kutularının Arka Plan dolgusu: 0="BG yok"; 1="yarı-şeffaf AP"; 2="donuk AP"

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
tr: Projeksiyon algoritması haritalandırılıyor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
tr: Haritalandırma projeksiyonu için algoritma

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
tr: Kısaltılmış takımyıldız isimleri kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
tr: Takımyıldız isimleri için resmi IAU kısaltmaları kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
tr: Latince takımyıldız isimleri kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
tr: Latince takımyıldız isimleri kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
tr: Yerel takımyıldız isimleri kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
tr: Yerel takımyıldız isimlerini kullan (eğer yerel isimler yoksa, öntanımlı Latin isimlerine dönülür).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
tr: Yatay koordinat sistemi kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
tr: Gökyüzünü yatay koordinat sisteminde göster (aksi durumda ekvatoryal koordinatlar kullanılacak).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
tr: Odaklanan cisim otomatik olarak etiketlendirilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
tr: Merkezlenmiş bir cisime otomatik olarak etiket iliştirilmesini aç/kapat.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
tr: Merkezlenmiş güneş sistemi cismine otomatik olarak iz ekle.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
tr: Merkezlenmiş bir güneş sistemi cismine merkezde kaldığı sürece otomatik olarak iz eklemeyi aç/kapat.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
tr: Fare üzerinde iken geçici etiket eklensin mi ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
tr: Fare imlecinin altında kalan cisime geçici olarak bir isim etiketi eklenmesini aç/kapat.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
tr: Konumlardaki atmosferik sapma düzeltilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
tr: Cisimlerin konumlardaki atmosferik sapma düzeltilmesini aç/kapat (yalnızca yatay koordinatlar kullanıldığında uygulanır).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
tr: Güneşin yerçekimi alanından bükülen ışık için göreceli düzeltmeleri uygula

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
tr: Güneş etrafındaki ışığın bükülmesi dolayısıyla yapılan düzeltmelerin hesaba katılıp katılmayacağını ayarla

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
tr: Ekranda görüntü oluştururken görüntü yumuşatma kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
tr: Odak katsayısı. Radyan başına piksel olarak

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
tr: Odaklanma seviyesi. Radyan başına piksel olarak ölçülür.

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: Zoom scroll sensitivity.
tr: Yakınlaştırma sarma duyarlılığı.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
tr: Küçük gezegenler için solgunluk sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
tr: Küçük gezegenlerin gösterilmesi için asgari solgunluk sınırı.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
tr: Küçük gezegen isimleri için etiket yoğunluğu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
tr: Haritada gösterilen küçük gezegen isim etiketlerinin bağıl sayısını denetler.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
tr: Derin-uzay cisimleri için solgunluk sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
tr: Tam yakınlaştırmada derin-uzay cisimlerinin parlaklıklarındaki solgunluk sınırı.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
tr: Uzaklaştırıldıklarında derin-uzay cisimleri için solgunluk sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
tr: Uzaklaştırılırken derin-uzay cisimleri için parlaklıklarındaki solgunluk sınırı.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: Show deep-sky objects of unknown magnitude
tr: Bilinmeyen şiddetteki derin uzay cisimlerini göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: When enabled, objects whose magnitudes are unknown, or not available to KStars, are drawn irrespective of the faint limits set.
tr: Etkinleştirildiğinde, büyüklüğü olan cisimler bilinmeyendir veya KStart içinde kullanılabilir değildir, buna bakılmaksızın silik sınırlar çizilir.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
tr: Yıldızlar için solgunluk sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
tr: Tam yakınlaştırmada yıldızların parlaklıklarındaki solgunluk sınırı.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
tr: Görüş alanındaki yıldız yoğunluğu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
tr: Görüş alanındaki yıldız yoğunluğunu ayarlar

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
tr: Uzaklaştırılırken yıldızların solgunluk sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
tr: Tam uzaklaştırılmada yıldızların parlaklıklarındaki solgunluk sınırı.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
tr: Döndürme sırasında yıldızların solgunluk sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
tr: Harita hareket ederken yıldızların gösterilmesi için parlaklıklarındaki solgunluk sınırı (yalnızca solgun yıldızlar harita hareket ederken gizlenecek şekilde ayarlanmış ise uygulanabilir).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
tr: Yıldız isim ve/veya parlaklık etiketlerinin bağıl yoğunluğu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
tr: Yıldız isim ve parlaklık etiketlerinin gösterimi için bağıl yoğunluk.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
tr: Uzak gök cisimleri için göreceli yoğunluklu isim ve/veya parlaklık şiddeti etiketleri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
tr: Uzak gök cismi isim ve parlaklık etiketlerinin çizimi için bağıl yoğunluk.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
tr: Uzak gök cisimlerinin etiketlerinde uzun isimleri gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
tr: Eğer doğru ise uzak gök cisimlerinin tam isimlerini (sıklıkla kullanılan isimeri) etiketlerde göster.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
tr: Etiketin yazı tipi boyutu

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
tr: Kuruklu yıldızların etiketlenmesi için Güneşe olan en fazla uzaklık, AB türünden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
tr: Kuyruklu yıldızların gösterilmesi için güneşe olan en fazla uzaklık.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
tr: OpenGL arka ucuna geç

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGL), group (View)
en: Use experimental OpenGL backend (deprecated).
tr: Deneysel OpenGL arka ucunu kullan (artık kullanılmıyor.)

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
tr: Saati çalıştır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RunClock), group (View)
en: The state of the clock (running or not)
tr: Saatin durumu (çalışyor yada çalışmıyor)

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
tr: Gözlem listesi cisimlerini etiketlemek için simgeler kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
tr: Gözlem listesindeki cisimler harita üzerinde bir simge ile vurgulanacak.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
tr: Gözlem listesi cisimlerini etiketlemek için metin kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
tr: Gözlem listesindeki cisimler harita üzerinde renkli bir isim etiketi ile vurgulanacak.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Digitized Sky Survey imagery in the observing list
tr: Gözlem listesindeki Sayısallaştırılmış Gökyüzü Araştırma imgesini tercih et

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer DSS imagery while downloading imagery.
tr: İmgeler indirilirken, gözleme listesi DSS imgesini tercih edecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Sloan Digital Sky Survey imagery in the observing list
tr: Gözleme listesinde Sloan Digital Sky Survey imgesini tercih et

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer SDSS imagery while downloading imagery.
tr: mgeler indirilirken, gözleme listesi SDSS imgesini tercih edecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
tr: Renk şemasının adı

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
tr: Yıldız oluşturma kipi

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
tr: Yıldız renklerinin doygunluk düzeyi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
tr: Yıldız renklerinin doygunluk düzeyi (yalnızca "gerçeğe uygun renkler" kullanıldığında uygulanabilir.)

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
tr: Açısal uzaklık cetvelinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
tr: Açısal uzaklık ölçüm cetveli için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
tr: Bilgi kutuları için arka plan rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
tr: Ekran-bilgi kutuları için arka plan rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
tr: Fare ile tutulan BilgiKutularının metin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
tr: Fare tıklaması ile etkinlestirilen ekran-bilgi kutuları için metin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
tr: BilgiKutularının metin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
tr: Ekran üzeri bilgi kutularının normal metin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
tr: Takımyıldız sınırlarının rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
tr: Takımyıldız sınırları için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
tr: Vurgulanmış takımyıldız sınırlarının rengi

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
tr: Takımyıldız çizgilerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
tr: Takımyıldız resimleri için çizgi rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
tr: Takımyıldız isimlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
tr: Takımyıldız isimleri için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
tr: Ufuk boyunca ana pusula etiketlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
tr: Ana pusula nokta etiketleri için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
tr: Tutulum çizgisi rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
tr: Tutulum çizgisi için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
tr: Ekvator çizgisinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
tr: Ekvator çizgisi için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
tr: Ekvatoryal koordinat ızgara çizgilerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
tr: Ekvatoryal koordinat ızgara çizgilerinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
tr: Yatay koordinat ızgara çizgilerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
tr: Yatay koordinat ızgara çizgileri için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
tr: Ek bağlantısı olan cisimlerin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
tr: Ek URL bağı olan cisimler için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
tr: Ufuk çizgisi rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
tr: Ufuk çizgisi ve mat yeryüzü için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
tr: Samanyolu çevre çizgisi rengi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
tr: Samanyolu çevre çizgisi için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
tr: Yıldız isim etiketlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
tr: Yıldız isim etiketleri için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
tr: Uzak gök cisimlerinin isim etiketlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
tr: Uzak gök cisimleri isim etiketi rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
tr: Gezegen isim etiketlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
tr: Günes sistemi cisimleri için etiket rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
tr: Gezegen izlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
tr: Güneş sistemi cisimlerinin iz renkleri.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
tr: Gökyüzünün rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
tr: Gökyüzü arka planının rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
tr: Teleskop simgelerinin renkleri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
tr: Teleskop hedef simgesinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
tr: Görülebilir uyduların renkleri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
tr: Görülebilir uyduların renkleri.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
tr: Görülebilir olmayan uyduların renkleri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
tr: Görülebilir olmayan uyduların renkleri.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
tr: Uydu etiketlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
tr: Uydu etiketlerinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
tr: Süpernovaların rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
tr: Süpernovanın rengi

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
tr: Kullanıcı tarafından eklenmiş etiketlerin renkleri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
tr: Kullanıcı tarafından eklenmiş cisim etiketleri için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: Color of RA Guide Error
tr: RA Kılavuz Hatasının Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: The color for RA Guide Error bar in Ekos guide module.
tr: Ekos kılavuz modülünde RA Kılavuz Hatası çubuğu için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: Color of DEC Guide Error
tr: DEC Kılavuz Hatasının Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: The color for DEC Guide Error bar in Ekos guide module.
tr: Ekos kılavuz modülünde DEC Kılavuz Hatası çubuğu için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverFOVColor), group (Colors)
en: Color of solver FOV box
tr: Çözücü FOV kutusunun rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SolverFOVColor), group (Colors)
en: The color for solver FOV box in Ekos alignment module.
tr: Ekos hizalama modülündeki çözücü FOV kutusu için renk.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
tr: Xgezegen ikilisinin yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
tr: Xgezegen ikilisi yolu

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
tr: Xgezegen penceresinin eni

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
tr: Xgezegen penceresinin boyu

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label
tr: Etiketi göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
tr: Sağ üst köşede bir etiket göster.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
tr: GMT etiketini göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
tr: Yerel saati göster.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
tr: Yerel zaman yerie GMT'yi göster.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
tr: Gezegen ifadesi

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
tr: Yazı Tipi Boyutu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
tr: Nokta büyüklüğünü belirle.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
tr: Etiket rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
tr: Etiketin rengini ayarla.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
tr: Tarih biçimi

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
tr: Üst sol

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
tr: Üst sağ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
tr: Alt sağ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
tr: Alt sol

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
tr: Güneş parıldaması

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
tr: Rasgele enlem ve boylam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
tr: Gözlemciyi rastgele bir enlem ve boylam üzerine yerleştir

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
tr: Enlem-Boylam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
tr: Gözlemciyi belirtilen boylam ve enlemin üzerine yerleştir.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
tr: Derece olarak enlem

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
tr: Derece olarak boylam

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
tr: Projeksiyon

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
tr: Arka plan kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
tr: Gezegenin üzerinde görüneceği bir arka plan dosyası kullan.  Bu seçenek yalnızca projeksiyon seçeneği ile birlikte anlamlı olur. Ayrıca bir renk sağlanabilir.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
tr: Arka plan görseli kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
tr: Bir dosyayı arka plan resmi olarak kullan.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
tr: Arka plan görseli yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
tr: Arka plan görselinin yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
tr: Arka plan rengi kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
tr: Arka plan olarak renk kullan.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
tr: Arka plan rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
tr: Arka planın rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
tr: Temel büyüklük

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
tr: Belirtilen kadirdeki bir yıldızın piksel parlaklığı 1 olacaktır. Öntanımlı değer 10. Bu değer daha büyük olursa yıldızlar daha parlak gösterilecek.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
tr: Arc dosyası

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
tr: Seçilirse. arka plan yıldızlarına karşı çizim için bir arc dosyası kullan.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
tr: Arc dosyası yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
tr: Arka plan yıldızlarına karşı çizim için bir arc dosyası belirt.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
tr: Yapılandırma dosyası

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
tr: İşaretlenirse bir yapılandırma dosyası kullanılır.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
tr: Yapılandırma dosyası yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
tr: Belirtilmiş yapılandırma dosyasını kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
tr: Seçilirse kstars FOV kullanılacak.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
tr: İşaretleyici dosyayı kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
tr: Seçili ise, belirtilmiş işaretleyici dosyayı kullan.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
tr: İşaretleyici dosya yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
tr: Arka plan yıldızlarına karşı gösterilmek için kullanıcı-tanımlı işaretleyici verileri içeren bir dosya belirt.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
tr: İşaretleyici sınırlarını yaz

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
tr: Seçili ise, her bir işaretleyici sınır kutusunun koordinatlarını bir dosyaya yaz.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
tr: İşaretleyici sınırları dosya yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
tr: Bu dosyaya her işaretleyici için sınır kutularının koordnatlarını yaz.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
tr: Yıldız haritası

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
tr: Seçilirse arka plan yıldızlarının görüntülenmesi için yıldız haritası dosyası kullanılacak.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
tr: Yıldız haritası dosya yolu

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
tr: Çıktı dosyasının kalitesi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
tr: Bu seçenek yalnızca JPEG resim oluşturulurken kullanılır. Kalite 0 ile 100 arasında değişir. Öntanımlı değer 80.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
tr: Uydular gökyüzü haritasında gösterilsinler mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında uydu yörüngelerini göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
tr: Yalnızca görülebilinir uyduları yıldız haritasında göster

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
tr: Seçiliyse, uydular yıldız gibi çizelecekler, değilse, uydular küçük renkli kare olarak çizileceklerdir.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
tr: Uydu etiketleri gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında uydu yörüngelerini etiketle.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
tr: Seçili uydular.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
tr: Seçili uyduların listesi.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
tr: Koordinatları her zaman yeniden hesapla

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
tr: Bu seçeneği seçmek, haritanın her yeniden çizimi için, katalog koordinatlarından (örn. devinim uygulaması, yönelim ve sapma düzeltme ) mevcut ekvatoral koordinatların yeniden hesaplamasına neden olabilir. Çok fazla yıldız işlendiğinde süreci yavaşlatacaktır, ancak bu hataya açıktır. Bilinen hatalar, yeniden hesaplama önlendiğindeki yıldızların gerçeklenmesidir.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
tr: DSS görüntüleri için varsayılan boyut

note: i18n: ectx: label, entry (DSSPadding), group (General)
en: Additional padding around DSS Images of deep-sky objects
tr: Derin uzay cisimlerinin DSS görüntülerinin çevresinde ek boşluklar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSSPadding), group (General)
en: To include parts of the star field, we add some extra padding around DSS images of deep-sky objects. This option configures the total (both sides) padding added to either dimension of the field.
tr: Yıldız alanının parçalarını içermek için, derin uzak cisimlerinin DSS görüntülerinin çevresi fazladan boşluk koyduk. Bu seçenek, alanın boyutu ile toplam (iki tarafada) eklenen boşluğu yapılandırır.

note: i18n: ectx: label, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Enable Verbose Logging
tr: Hata Ayıklama Günlüğünü Etkinleştir

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate verbose debug information for diagnostic purposes. This may cause slowdown of KStars.
tr: Bu seçeneği işaretlemek KStars'ın tanısal amaçlı hata ayıklama bilgisi üretmesine yol açar. Bu Kstars'ın çalışmasını yavaşlatabilir.

note: i18n: ectx: label, entry (RegularLogging), group (General)
en: Enable Regular Logging
tr: Düzenli Günlüklemeyi Etkinleştir

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RegularLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate regular debug information.
tr: Bu seçeneği işaretlemek KStars'ın düzenli hata ayıklama bilgisi üretmesine yol açar.

note: i18n: ectx: label, entry (DisableLogging), group (General)
en: Disable Verbose Logging
tr: Düzenli Günlüklemeyi Kapat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisableLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to stop generating ANY debug information.
tr: Bu seçeneği işaretlemek KStars'ın hata ayıklama bilgisi üretmesini durdurur.

note: i18n: ectx: label, entry (LogToDefault), group (General)
en: Log debug message to default output
tr: Hata ayıklama iletisini varsayılan çıktıya gönder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToDefault), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to the default output used by the platform (e.g. Standard Error).
tr: Bu seçeneği işaretlemek KStars'ın hata ayıklama iletilerini platformun kullandığı standart çıktıya göndermesine yol açar (örneğin Standart Hata).

note: i18n: ectx: label, entry (LogToFile), group (General)
en: Log debug message to a log file
tr: Hata ayıklama iletilerini bir günlük dosyasına kaydet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToFile), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to a log file as specified.
tr: Bu seçeneği işaretlemek KStars'ın hata ayıklama iletilerini belirtilen bir dosyaya kaydetmesine yol açar

note: i18n: ectx: label, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Preview FITS in a single tab?
tr: Tek bir sekmede FITS ön izlemesi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single FITS Viewer window. By default each camera create its own FITS Viewer instance
tr: Tüm yakalanmış FITS görüntülerini, tek bir FITS Görüntüleyici penceresinde göster. Öntanımlı olarak, her bir kamera, kendi FITS Görüntüleyici örneğini oluşturur

note: i18n: ectx: label, entry (BortleClass), group (WISettings)
en: Bortle dark-sky rating
tr: Bortle deriz uzay oylaması

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeCheck), group (WISettings)
en: Availability of telescope
tr: Teleskopun kullanılabilirliği

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsCheck), group (WISettings)
en: Availability of binoculars
tr: Dürbünlerin kullanılabilirliği

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsAperture), group (WISettings)
en: Aperture of available binocular
tr: Kullanılabilir dürbünlerin açıklığı

note: i18n: ectx: label, entry (ScopeListIndex), group (WISettings)
en: Index of selected scope from list of scopes
tr: Alanların listesinden seçilmiş alanın dizini

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
tr: Aygıt yapılandırmasını hiçbir zaman yükleme?

note: i18n: ectx: label, entry (loadConfigOnConnection), group (Ekos)
en: Load device configuration upon successful connection?
tr: Başarılı bağlantı sağlanana kadar aygıt yapılandırmasını yükleme?

note: i18n: ectx: label, entry (loadDefaultConfig), group (Ekos)
en: Always load device default configuration upon successful connection?
tr: Bağlantı sağlandığında aygıtın varsayılan yapılandırılması her zaman yüklensin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Default minimum mount altitude limit
tr: Öntanımlı asgari bağlama yükseklik sınırı

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Default maximum mount altitude limit.
tr: Öntanımlı azami yatak yükseklik sınırı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.
tr: Teleskopun azami yükseklik sınırı. Eğer bu sınırın üstündeyse, otomatik olarak kapanacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAltitudeLimits), group (Mount)
en: Enable mount altitude limits.
tr: Yükseklik sınırını etkinleştir.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MeridianFlipOffsetDegrees), group (Mount)
en: If the target hour angle exceeds this value, Ekos will command a meridian flip and if successful it will resume guiding and capture operations.
tr: Hedef saat açısı bu değeri geçiyorsa, Ekos merdiyen dönmesini yaptırırı ve başarılı olursa, kılavuzluk ve yakalama işlemlerine devam eder.

note: i18n: ectx: label, entry (ExecuteMeridianFlip), group (Mount)
en: Flips the mount when reaching the meridian, if supported.
tr: Meridyen alınırken bağlamı döndürür, eğer destekleniyorsa.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable guide deviation
tr: Öntanımlı azami izin veriler kılavuz sapması

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: If guide deviation exceeds this limit, the exposure will be automatically aborted and only resumed when the deviation is within this limit.
tr: Kılavuz sapması bu sınırı aşarsa, pozlama otomatik olarak iptal edilir ve sadece sapma bu sınırların arasında olduğunda devam eder.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable HFR deviation
tr: Öntanımlı izin verilen azami HFR sapması

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: If HFR deviation exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
tr: HFR sapması sınırı geçtiyse, otomatik odaklanma yordamı otomatik olarak başlatılacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceGuideDeviation), group (Capture)
en: Enforce guiding deviation limit.
tr: Kılavuz sapma sınırını ayarla.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocus), group (Capture)
en: Enforce Autofocus HFR limit.
tr: Otomatik odaklama HFR sınırını uygula.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationFlatSourceIndex), group (Capture)
en: Index of flat source option.
tr: Düz kaynak seçeneği dizini.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationFlatDurationIndex), group (Capture)
en: Index of flat duration option.
tr: Düz süre seçeneği indeksi.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Default Focuser step ticks
tr: Öntanımlı Odaklayıcı adımı işaretleri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Step size of the absolute focuser. The step size TICKS should be adjusted so that when the focuser moves TICKS steps, the difference in HFR is more than 0.1 pixels. Lower the value when you are close to optimal focus.
tr: Mutlak odaklayıcının adım boyutu. Adım boyutu TICKS ayarlanmış, böylece odaklayıcı TICKS adımlarını yaptığında, HFR farkı 0.1 pikselden fazla olacak. En uygun odağa yaklaştığınızda değer azalacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
tr: Öntanımlı Odaklayıcı tolerans değeri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: The tolerance specifies the percentage difference between the current focusing position and the minimum obtained during the focusing run. Adjustment of this value is necessary to prevent the focusing algorithm from oscillating back and forth.
tr: Tolerans, mevcut odaklama konumu ve odaklama çalışırken asgari elde edilmiş arasındaki farkın yüzdelik değerini belirtir. Bu değerin ayarlanması, ileri ve geri salınımdan odaklama algoritması için gereklidir.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Maximum Focus Travel Distance
tr: Azami Odak Yolculuk Uzaklığı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Set the maximum travel distance of an absolute focuser.
tr: Mutlak odaklayıcının azami odak uzaklığını ayarla.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Default Focuser star selection box size
tr: Öntanımlı Odaklayıcı yıldız seçim kutusu boyutu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Set box size to select a focus star.
tr: Odak yıldızı seçimi için kutu boyutu ayarla.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSubFrame), group (Focus)
en: Subframe the focus star during the autofocus procedure.
tr: Otomatik odaklama sırasında odak yıldızın alt karesi.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAutoStarEnabled), group (Focus)
en: Automatically select a star to focus.
tr: Otomatik olarak odaklanılacak bir yıldız seçin.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSuspendGuiding), group (Focus)
en: Suspend guiding while autofocus in progress.
tr: Otomatik odaklama sürceinde kılavuzluğu beklet.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of index folder paths.
tr: Dizin klasörü yollarının listesi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of folders in which astrometry Index Files can be found.
tr: Astrometri İndeks Dosyalarının bulunabileceği klasörlerin listesi.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Default alignment exposure value
tr: Öntanımlı hizalama poz değeri

note: i18n: ectx: label, entry (SolverGotoOption), group (Align)
en: Action to take if solver if successful (Sync, Slew to Target, or None)
tr: Çözücü başarılı olduğunda yapılacak eylem (Eşle, Hedef Döndür veya Hiçbiri)

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverWCS), group (Align)
en: World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
tr: Dünya Koordinat Sistemi (WCS). WCS, WCS, yakalanmış CCD görüntülerinde RA/DEC koordinatlarını kodlamak için kullanılır.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: astrometry.net solve-field binary
tr: astrometry.net çözüm-alan ikiliği

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: Path to astrometry.net solver location.
tr: Astrometry.net çözücü konumunun yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: astrometry.net wcsinfo binary
tr: astromentry.net wcsinfo ikiliği

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: Path to astrometry.net wcsinfo location.
tr: Astrometry.net wcsinfo konumunun yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: astrometry.net configuration file
tr: Astrometry.net yapılandırma dosyası

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: Path to astrometry.net file location.
tr: Astrometry.net dosya konumunu yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: astrometry.net API Key
tr: Astrometry.net API Anahtarı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: Key to access astrometry.net online web services. You must register with astrometry.net to obtain a key.
tr: Astrometry.net çevrim için web servislerine erişecek anahtar. Bir anahtar elde edebilmek için, astrometry.net adresine kaydolmanız gerekir.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIURL), group (Align)
en: astrometry.net API URL
tr: Astrometry.net API URL

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseJPEG), group (Align)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the astrometry.net online service.
tr: Görüntüleri astrometry.net çevrim içi servislerine yüklemek için FITS yerine JPEG biçimini kullan.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationPulseDuration), group (Guide)
en: Pulse duration in milliseconds used for guiding pulses during calibration stage.
tr: Kalibrasyon evresindeki kılavuz sinyali için kullanılan milisaniye cinsinden sinyal süresi.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideAutoStar), group (Guide)
en: Automatically select calibration star and perform calibration.
tr: Kalibrasyon yıldızını otomatik olarak seç ve kalibrasyonunu yap.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoModeIterations), group (Guide)
en: Number of automode iterations for calibration process.
tr: Kalibrasyon işlemi için yinelemenin otomatik kipinin sayısı.

note: i18n: ectx: label, entry (TwoAxisEnabled), group (Guide)
en: Use both axes to perform calibration.
tr: Kalibrasyonu yapmak için tüm açıları kullan.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDarkFrame), group (Guide)
en: Take dark frame for autoguider images.
tr: Otomatik kılavuz görüntüleri için karanlık çerçeve çek.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherPixels), group (Guide)
en: How many pixels to move between subsequent exposures under auto dithering mode.
tr: Otomatik kıpırdama kipi altında sonraki pozlama arasında kaç tane pikselin olacağı.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherEnabled), group (Guide)
en: Use Auto Dithering when guiding.
tr: Kılavuzluk sırasında Otomatik Kıpırdatma Kullan

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the RA axis.
tr: RA eksenindeki otomatik kılavuzu etkinleştir.

note: i18n: ectx: label, entry (DECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the DEC axis.
tr: DEC eksenindeki otomatik kılavuzu etkinleştir.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeFocalLength), group (Scheduler)
en: Telescope focal length in millimeters.
tr: Milimetre cinsinden teleskop odak uzaklığı.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
tr: C Batı

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
tr: ZİNCİRLİ PRENSES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
tr: POMPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
tr: CENNETKUŞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
tr: KOVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
tr: KARTAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
tr: SUNAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
tr: KOÇ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
tr: ARABACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
tr: ÇOBAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
tr: ÇELİKKALEM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
tr: ZÜRAFA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
tr: YENGEÇ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
tr: AV KÖPEKLERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
tr: BÜYÜK KÖPEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
tr: KÜÇÜK KÖPEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
tr: OĞLAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
tr: KARİNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
tr: KRALİÇE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
tr: ERBOĞA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
tr: KRAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
tr: BALİNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
tr: BUKALEMUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
tr: PERGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
tr: GÜVERCİN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
tr: BERENİS'İN SAÇI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
tr: GÜNEYTACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
tr: KUZEYTACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
tr: KARGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
tr: KUPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
tr: GÜNEYHAÇI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
tr: KUĞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
tr: YUNUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
tr: KILIÇBALIĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
tr: EJDERHA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
tr: TAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
tr: IRMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
tr: OCAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
tr: İKİZLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
tr: TURNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
tr: HERKÜL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
tr: SAAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
tr: SUYILANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
tr: KÜÇÜK SUYILANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
tr: HİNTLİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
tr: KERTENKELE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
tr: ASLAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
tr: KÜÇÜK ASLAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
tr: TAVŞAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
tr: TERAZİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
tr: KURT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
tr: VAŞAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
tr: ÇALGI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
tr: MASA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
tr: MİKROSKOP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
tr: TEKBOYNUZLU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
tr: SİNEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
tr: CETVEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
tr: SEKİZLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
tr: YILANCI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
tr: AVCI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
tr: TAVUSKUŞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
tr: KANATLI AT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
tr: KAHRAMAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
tr: ANKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
tr: RESSAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
tr: BALIKLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
tr: GÜNEY BALIĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
tr: PUPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
tr: KUMPAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
tr: AĞCIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
tr: OKÇUK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
tr: YAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
tr: AKREP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
tr: YONTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
tr: KALKAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
tr: YILAN BAŞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
tr: YILAN KUYRUĞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
tr: ALTILIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
tr: BOĞA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
tr: DÜRBÜN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
tr: ÜÇGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
tr: GÜNEY ÜÇGENİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
tr: TUKAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
tr: BÜYÜK AYI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
tr: KÜÇÜK AYI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
tr: YELKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
tr: BAŞAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
tr: UÇANBALIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
tr: TİLKİCİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
tr: C Çince

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
tr: KUZEY KEPÇESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
tr: EĞRİ DİZİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
tr: SARMAL KÖSELE ŞERİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
tr: KANATLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
tr: SAVAŞ ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
tr: KUYRUK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
tr: HARMAN SEPETİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
tr: KEPÇE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
tr: DAVUL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
tr: ÜÇ ADIM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
tr: İMPARATORLUK MUHAFIZLARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
tr: BOYNUZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
tr: HALLAÇ MAKİNESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
tr: İMPARATORLUK YOLU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
tr: MUTFAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
tr: IRMAK KAPLUMBAĞASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
tr: MİDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
tr: BÜYÜK GENERAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
tr: DUVAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
tr: BACAKLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
tr: KÖK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
tr: SURLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
tr: UÇAN KORİDOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
tr: DIŞ SİPER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
tr: GEÇİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
tr: YEDİ EKSELANS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
tr: PAZAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
tr: BEŞ SAVAŞ ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
tr: YUVARLANMIŞ DİL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
tr: AĞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
tr: TUVALET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
tr: PERDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
tr: ASKER PANAYIRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
tr: KARE AMBAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
tr: ÜÇ Yıldız

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
tr: DÖRT KANAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
tr: ÇEŞME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
tr: GÜNEY IRMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
tr: KUZEY IRMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
tr: BEŞ DEREBEY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
tr: MEYVE BAHÇESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
tr: MERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
tr: YUVARLAK AMBAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
tr: MOR SARAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
tr: YAYILMIŞ AĞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
tr: CEPHANELİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
tr: KANCA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
tr: ULU SARAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
tr: YEŞİM CEŞME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
tr: KARGI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
tr: SANDAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
tr: ANIT MEZAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
tr: KÖPEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
tr: YER TANRI'NIN TAPINAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
tr: YAY VE OK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
tr: TOKMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
tr: HAVAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
tr: ÇATI DIŞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
tr: YILDIRIM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
tr: SAVAŞ ARABASI DEPOSU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
tr: SAĞLAM SUKABAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
tr: ÇÜRÜMÜŞ SUKABAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
tr: KARARGAH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
tr: GÖK GÜRÜLTÜSÜ VE YILDIRIM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
tr: SARAY KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
tr: BOŞLUK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
tr: DOKUMACI KIZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
tr: KIZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
tr: ÖKÜZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
tr: KALP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
tr: ODA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
tr: FİLİZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
tr: BİRLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
tr: GÜRZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
tr: MIZRAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
tr: SAĞ BAYRAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
tr: SOL BAYRAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
tr: DAVUL TOKMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
tr: BAĞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
tr: KADININ YATAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
tr: BATI KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
tr: DOĞU KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
tr: ÇİFTLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
tr: Yıldız

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
tr: HAYALETLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
tr: ÜÇAYAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
tr: BOYUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
tr: PAZAR MEMURU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
tr: C Mısır dili

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
tr: BOĞANIN ÖN BACAKLARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
tr: İKİ DİREK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
tr: ASLAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
tr: İKİ ÇENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
tr: KUŞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
tr: ÜÇGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
tr: FERİBOT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
tr: TİMSAH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
tr: PRUVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
tr: AĞIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
tr: DEV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
tr: SUAYGIRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
tr: SÜRÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
tr: ÇİFT Yıldız

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
tr: KHANUWY BALIĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
tr: ÇENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
tr: PALAMAR BABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
tr: KOYUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
tr: SU YıldızLARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
tr: C İnüvit dili

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
tr: İKİ GÜNEŞ IŞINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
tr: UZAK DÜŞMÜŞ İKİLİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
tr: KÖPEKLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
tr: KÖPRÜCÜK KEMİĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
tr: LAMBA AYAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
tr: KARİBU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
tr: ÖN İKİLİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
tr: GÖGÜS KEMİĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
tr: HABERCİLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
tr: BALİNA YAĞI KABI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
tr: ARKADAKİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
tr: C Korece

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
tr: KUTSAL İBRİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
tr: BAŞKENTİN ÇİFTLİĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
tr: KRALIN SAYGINLIĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
tr: ADAY GÖSTERME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
tr: EŞİTLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
tr: YARDIMCI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
tr: KUTSAL KRALIN MAKAMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
tr: EJDERHANIN BOYNU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
tr: KAFA KESİLMESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
tr: HAKİM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
tr: DALGALANAN BAYRAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ CİRİTİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
tr: UZUN YAŞAM KOLTUĞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
tr: KONUKLAR İÇİN KÜREKÇİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN SÜTÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
tr: KRALİÇENİN EVİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
tr: ANTİK SAVAŞ ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
tr: KRALIN ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
tr: SÜVARİ GENERALİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
tr: İMPARATORUN SÜVARİLERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
tr: GEZİCİ BİRLİKLER GENERALİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
tr: DOĞU YOLU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
tr: KAPI SÜRGÜSÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
tr: KAPI KİLİDİ VE ANAHTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
tr: CEZA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
tr: KRALİYET SALONU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
tr: MUHASEBECİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
tr: GÜNEŞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
tr: BATI YOLU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
tr: İMPARATOR KOLTUĞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
tr: BEŞ BÖLÜK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ IRMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
tr: SOYLAR İÇİN DUACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
tr: BALIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
tr: HAVA DURUMU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
tr: İMPARATORİÇENİN BAHÇESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
tr: KUTSAL SARAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
tr: HARMAN SAVURMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
tr: DIŞ TOKMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
tr: SAMAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
tr: KENTİN BAŞKANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
tr: MÜTEAHHİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ TAVUĞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ TAPINAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
tr: KUZEYDOĞU HALKLARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
tr: YAŞLI ÇİFTÇİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
tr: ISIRAN KAPLUMBAĞA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
tr: İMPARATOR YOLU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
tr: DOKUMACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
tr: KULENİN YANINDAKİ NEHİR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
tr: IRMAĞIN DAVULU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ DAVUL TOKMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
tr: İNEK GÜDEN ADAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
tr: SANDIK ÖRTÜSÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
tr: İPEKBÖCEĞİ SEPETİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
tr: ARABA GÖREVLİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ FERİBOTU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
tr: MEYVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
tr: TOHUM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
tr: HANIMEFENDİ İÇİN DEPO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
tr: SARAY HANIMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
tr: YARGIÇ HATASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
tr: HATAYI DÜZELTMEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
tr: YAŞAMINI BAGIŞLAMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
tr: CEZALANDIRMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
tr: BOŞ EV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
tr: AĞLAMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
tr: HIÇKIRARAK AĞLAMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
tr: SURLU ŞATO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
tr: ELBİSE ASKISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
tr: DAMAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
tr: INSAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
tr: İÇ TOKMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ AMBARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
tr: MEZAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
tr: EVİN ÇATISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
tr: ÇATLAK SIVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
tr: TIRMANAN YILAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
tr: İMPARATORUN SARAYI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
tr: SÖKÜLMÜŞ SARAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICIAL FOR MATERIALS SUPPLY
tr: RESMİ MALZEME TEMİNİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
tr: YILDIRIM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
tr: SUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ SÜVARİ BÖLÜKLERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
tr: DEVRİYELER İÇİN KÖY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ AĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ AHIRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
tr: DOĞU DUVARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
tr: İNŞAAT MÜHENDİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
tr: YILDIRIMLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
tr: BULUTLAR VE YAĞMUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
tr: ANAYOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
tr: KAMÇI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
tr: SAVAŞ ARABASI GÖREVLİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
tr: YAN YOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
tr: CEPHANELİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
tr: EMPERATORUN GÜNEY KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
tr: KATLANAN DIŞ PERDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ TUVALETİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
tr: MİMAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
tr: GÖZCÜ KULESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
tr: SOL ULMUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
tr: SAĞ ULMUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ DEPOSU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
tr: TAHIL YIĞINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ GEMİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
tr: SU DEPOSU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
tr: CESET YIĞINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
tr: KAPLANIN MİDESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
tr: DİNİ HİZMETLER İÇİN DARI DEPOSU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
tr: TAHIL DEPOSU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
tr: BİLEĞİ TAŞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ ŞAMANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
tr: KULAK VE GÖZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
tr: AY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ TEPESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ ENTRİKASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
tr: KURU OT (HAYVAN YEMİ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
tr: SAVAŞ ARABASI İÇİN GARAJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
tr: BALIK İÇİN GÖLET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
tr: SÜTUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN SU BİRİKİNTİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
tr: KRALLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN ANA KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ KÖYÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ TARAÇASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
tr: SINIR GENERALİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CELEBRATION OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ ŞENLİĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
tr: İMPARATORUN FLAMASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
tr: DOKUZ BÖLGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ BAHÇESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
tr: YERLEŞMİŞ BAYRAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
tr: FELAKETİN TAHMİNİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
tr: ÜÇ BÖLÜĞÜN GÖZCÜSÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
tr: SEVKEDİLEN BİRLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
tr: ORDU İÇİN KUYU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
tr: YOSMA İÇİN KUYU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
tr: KATLANIR PERDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
tr: OK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
tr: ÇALI YIĞINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
tr: KUZEY IRMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
tr: BEŞ HÜKÜMDAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN KADEHİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
tr: DOĞU KUYUSU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
tr: SEL KONTROLÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
tr: SU DENGESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
tr: IRMAĞIN DÖRT HAYALETİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
tr: GÜNEY IRMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
tr: İKİZ KAPI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
tr: YAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
tr: KURT YıldızI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
tr: YABAN TAVUKLARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
tr: ORDU PAZARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
tr: TORUNLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
tr: OĞUL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
tr: ERGİN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
tr: YAŞLI ADAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
tr: FENER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN GÖZÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
tr: ÖLÜ YIĞINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
tr: YEŞİL SIRT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
tr: DIŞ MUTFAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ KÖPEĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
tr: GURYOUNG'UN HAYALETİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
tr: ŞARAP GÖREVLİSİNİN FLAMASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
tr: MUTFAK GÖREVLİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
tr: EŞİTLİK VE ADALET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
tr: İMPARATOR HEONWON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ BAŞKENTİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
tr: TARIM AMİRİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
tr: MEZAR GÖREVLİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ MEZARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
tr: KIZIL KUŞUN KANADI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
tr: DOĞU ÇÖMLEKÇİLİĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
tr: İMPARATORUN SAVAŞ ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
tr: YAŞAM KUMU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
tr: SÜVARİLERİN ANA KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
tr: MUHAFIZ ŞÖVALYE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
tr: BEŞ DEREBEYİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
tr: ALÇAK ÇİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
tr: YÜKSEK ÇİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
tr: DOKUZ HÜKÜMDAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
tr: KAPLAN PİSLİĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
tr: VELİAHT PRENS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
tr: BEŞ İMPARATOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
tr: ÜÇ VEZİR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
tr: RESMİ GÖRÜŞME MEMURU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
tr: MEZAR ÖNÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
tr: GÖZLEMEVİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
tr: BAYAN MEMUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
tr: GENİŞ KONAKLAMA BÖLGESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
tr: SEKİZ HUBUBAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
tr: ÖNCÜ MUHAFIZLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
tr: ERDEM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
tr: İMPARATORUN SAVAŞ TANRISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
tr: İMPARATORUN HAVA DURUMU TANRISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
tr: İÇ MUTFAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
tr: BAYRAK ÇIRPINMASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MINISTER
tr: VEZİR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
tr: GENERAL VE VEZİR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ HAPİSHANESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
tr: ALTI BÖLÜM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
tr: İÇ MERDİVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN MIZRAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
tr: İMPARATORUN KORUNMASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
tr: BEŞ İMPARATORUN YERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
tr: YILLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ MUTFAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
tr: KUZEY KUTBU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
tr: YARALI KULÜBESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
tr: TEK PARÇA KÜTÜKTEN KÖPRÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
tr: BÜYÜK İMPARATOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
tr: TAHMİN MEMURU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN DİREKLERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
tr: SEKRETER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
tr: HİZMETÇİ KIZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
tr: BAYANLAR BÖLÜMÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
tr: YARGIÇ ZİNDANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
tr: MOR ÇİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ DÜZENİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
tr: YEDİ VEZİR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
tr: TEL SAMAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
tr: PAZAR ÇİTİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
tr: FEODAL HÜKÜMDAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
tr: İMPARATOR KOLTUĞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
tr: KRALİYET AİLESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
tr: AİLENİN BAŞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
tr: AİLE KÜTÜĞÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
tr: AİLE MEMURU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
tr: PAZAR YERİ KULESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
tr: TARTI TAHILI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
tr: TAHIL TARTMA KANUNU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
tr: HAREMAĞASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
tr: SAVAS ARABASI MEMURU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
tr: ÖLÇÜM MİKTARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
tr: KESİMHANE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
tr: MÜCEVHER MEMURU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
tr: KRALİYET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
tr: SOL İCRACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
tr: SAĞ İCRACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
tr: HEO İÇİN ÇAPRAZ DİREK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
tr: DEMİR PARALARI DİZMEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Lakota
tr: C Lakotaca

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
tr: EL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
tr: YILAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
tr: ATEŞLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
tr: KOŞU YOLU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
tr: HAYVAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
tr: YEDİ KÜÇÜK KIZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
tr: KURU SÖĞÜT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SALAMANDER
tr: SEMENDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
tr: KAPLUMBAĞA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
tr: GÜRLEYEN KUŞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
tr: AYI İNİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
tr: TAMA RERETI'NİN BÜYÜK TEKNESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
tr: AYAKLARINI AYIRMIŞ ADAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
tr: KERTENKELE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
tr: İLK İRİ OLAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
tr: TAVŞAN İZLERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
tr: İLK ZAYIF OLAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
tr: C Norveççe

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
tr: AURVANDIL'İN AYAK PARMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
tr: KURDUN AĞZI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
tr: BALIKÇI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
tr: KADININ EL ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
tr: ADAMIN EL ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
tr: ASAR SAVAŞ ALANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
tr: C Polinezyaca

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
tr: SU BOŞALTMA KABI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
tr: KEDİ KIZAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
tr: MUTLULUĞUN SESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
tr: YEDİLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
tr: MAUI'NİN OLTASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
tr: GEMİCİ ÜÇGENİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
tr: KAWELO'NUN UÇURTMASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
tr: FRİGAT KUŞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
tr: AYIŞIĞI TARAFINDAN KORUNAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
tr: YUNUS

[ctx: Sky Culture]
en: Western
tr: Batılı

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
tr: Çince

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
tr: Mısır dili

[ctx: Sky Culture]
en: Inuit
tr: İnüvit dili

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
tr: Korece

[ctx: Sky Culture]
en: Lakota
tr: Lakotaca

[ctx: Sky Culture]
en: Maori
tr: Maori Dili

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
tr: Norveççe

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
tr: Polinezyaca

[ctx: City in Spain]
en: Alcalá de Henares
tr: Alcala de Henares

[ctx: City in Alabama USA]
en: Alexander City
tr: Alexander Şehri

[ctx: City in Egypt]
en: Alexandria
tr: İskenderiye

[ctx: City in Spain]
en: Almería
tr: Almeria

[ctx: City in Palau]
en: Angaur Island
tr: Angaur Adası

[ctx: City in Alaska USA]
en: Annette Island
tr: Annette Adası

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Argentia
tr: Arjantin

[ctx: City in Paraguay]
en: Asunción
tr: Asuncion

[ctx: City in Georgia USA]
en: Athens
tr: Atina

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Aztec
tr: Aztek

[ctx: City in Palau]
en: Babelthuap Island
tr: Babelthuap Adası

[ctx: City in Iraq]
en: Baghdad
tr: Bağdat

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Bahrain
tr: Bahreyn

[ctx: City in Turkey]
en: Bandirma
tr: Bandırma

[ctx: City in Maine USA]
en: Bar Harbor
tr: Bar Limanı

[ctx: City in Spain]
en: Barcelona
tr: Barselona

[ctx: City in China]
en: Beijing
tr: Pekin

[ctx: City in Lebanon]
en: Beirut
tr: Beyrut

[ctx: City in Yugoslavia]
en: Belgrade
tr: Belgrad

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bellows Falls
tr: Bellows Şelaleleri

[ctx: City in Libya]
en: Benghazi
tr: Bingazi

[ctx: City in Alaska USA]
en: Big Delta
tr: Büyük Delta

[ctx: City in Alaska USA]
en: Big Lake
tr: Büyük Göl

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Big River
tr: Büyük Nehir

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Blind River
tr: Blind Nehri

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Blue River
tr: Mavi Nehir

[ctx: City in Colombia]
en: Bogotá
tr: Bogota

[ctx: City in Gironde France]
en: Bordeaux
tr: Bordo

[ctx: City in Brazil]
en: Brasilia
tr: Brezilya

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Brooklyn Park
tr: Brooklyn Parkı

[ctx: City in Delaware USA]
en: Brookside Park
tr: Brookside Parkı

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
tr: Brüksel

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
tr: Bükreş

[ctx: City in Pest Hungary]
en: Budapest
tr: Budapeşte

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Burns Lake
tr: Burns Gölü

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cadotte Lake
tr: Cadotte Gölü

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
tr: Kahire

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Caliper Lake
tr: Caliper Gölü

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Campbell River
tr: Campbell Nehri

[ctx: City in California USA]
en: Canoga Park
tr: Canoga Parkı

[ctx: City in China]
en: Canton
tr: Kanton

[ctx: City in Venezuela]
en: Caracas
tr: Karakas

[ctx: City in Morocco]
en: Casablanca
tr: Kazablanka

[ctx: City in Italy]
en: Catania
tr: Katanya

[ctx: City in Ohio USA]
en: Chagrin Falls
tr: Chagrin Şelaleleri

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Cherokee
tr: Çeroki

[ctx: City in Illinois USA]
en: Chicago
tr: Şikago

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Clark's Harbour
tr: Clark Limanı

[ctx: City in Australia]
en: Cocos Island
tr: Cocos Adaları

[ctx: City in Alaska USA]
en: Cold Bay
tr: Cold Körfezi

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cold Lake
tr: Cold Gölü

[ctx: City in Maryland USA]
en: College Park
tr: College Parkı

[ctx: City in Missouri USA]
en: Columbia
tr: Kolombiya

[ctx: City in Ohio USA]
en: Columbia Station
tr: Kolombiya İstasyonu

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
tr: Kopenhag

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Daniel's Harbour
tr: Daniel Limanı

[ctx: City in Florida USA]
en: Daytona Beach
tr: Daytona Sahili

[ctx: City in California USA]
en: Death Valley
tr: Ölüm Vadisi

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Deep River
tr: Deep Nehri

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Deer Lake
tr: Deer Gölü

[ctx: City in Alaska USA]
en: Delta Junction
tr: Delta Birleşimi

[ctx: City in Alaska USA]
en: Denali National Park
tr: Denali Ulusal Parkı

[ctx: City in Turkey]
en: Diyarbakir
tr: Diyarbakır

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Dore Lake
tr: Dore Gölü

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Drayton Valley
tr: Drayton Vadisi

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Dublin
tr: Dablin

[ctx: City in Alaska USA]
en: Dutch Harbor
tr: Dutch Limanı

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dyer Observatory
tr: Dyer Gözlemevi

[ctx: City in Alaska USA]
en: Eagle River
tr: Eagle Nehri

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ear Falls
tr: Ear Şelaleleri

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: East Boston
tr: Doğu Boston

[ctx: City in New Jersey USA]
en: East Brunswick
tr: Doğu Brunswick

[ctx: City in Michigan USA]
en: East Lansing
tr: Doğu Lansing

[ctx: City in Nevada USA]
en: East Las Vegas
tr: Doğu Las Vegas

[ctx: City in South Africa]
en: East London
tr: Doğu Londra

[ctx: City in California USA]
en: East Los Angeles
tr: Doğu Los Angeles

[ctx: City in New Jersey USA]
en: East Orange
tr: Doğu Orange

[ctx: City in Georgia USA]
en: East Point
tr: Doğu Point

[ctx: City in Illinois USA]
en: East St. Louis
tr: Doğu St. Louis

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: East Stroudsburg
tr: Doğu Stroudsburg

[ctx: City in Washington USA]
en: East Wenatchee
tr: Doğu Wenatchee

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Edinburgh
tr: Edinbörg

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Elliot Lake
tr: Elliot Gölü

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Falcon Lake
tr: Falcon Gölü

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Fall River
tr: Fall Nehri

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Ford Island
tr: Ford Adası

[ctx: City in California USA]
en: Fountain Valley
tr: Fountain Vadisi

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Fox Valley
tr: Fox Vadisi

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fraser Lake
tr: Fraser Gölü

[ctx: City in California USA]
en: Fremont Peak Observatory
tr: Fremont Peak Gözlemevi

[ctx: City in Ontario Canada]
en: French River
tr: French Nehri

[ctx: City in Florida USA]
en: Fruitland Park
tr: Fruitland Parkı

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Ghost Lake
tr: Ghost Gölü

[ctx: City in United Kingdom]
en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Gift Lake
tr: Gift Gölü

[ctx: City in New York USA]
en: Glens Falls
tr: Glens Şelaleleri

[ctx: City in Greenland]
en: Godthåb
tr: Godthab

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Gold River
tr: Gold Nehri

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gore Bay
tr: Gore Koyu

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Grand Island
tr: Grand Adası

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Granite Falls
tr: Granit Şelaleleri

[ctx: City in California USA]
en: Grass Valley
tr: Grass Vadisi

[ctx: City in Montana USA]
en: Great Falls
tr: Great Şelalesi

[ctx: City in Utah USA]
en: Green River
tr: Green Nehri

[ctx: City in Cuba]
en: Guantanamo Bay
tr: Guantanomo Koyu

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gull Bay
tr: Gull Koyu

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Highland Lakes
tr: Highland Gölleri

[ctx: City in Alaska USA]
en: Hooper Bay
tr: Hooper Koyu

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Hot Springs National Park
tr: Hot Springs Ulusal Parkı

[ctx: City in New York USA]
en: Huntington Station
tr: Huntington İstasyonu

[ctx: City in Idaho USA]
en: Idaho Falls
tr: Idaho Şelalesi

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Ile-a-la-Crosse
tr: Ile-A-la-Crosse

[ctx: City in Turkey]
en: Incirlik
tr: İncirlik

[ctx: City in Michigan USA]
en: Iron River
tr: Iron Nehri

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Iroquois Falls
tr: Iroquois Şelaleleri

[ctx: City in Pakistan]
en: Islamabad
tr: İslamabad

[ctx: City in Turkey]
en: Istanbul
tr: İstanbul

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Izaña
tr: Izana

[ctx: City in Indonesia]
en: Jakarta
tr: Cakarta

[ctx: City in Spain]
en: Jaén
tr: Jaen

[ctx: City in Israel]
en: Jerusalem
tr: Kudüs

[ctx: City in Nepal]
en: Kathmandu
tr: Katmandu

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kirkland Lake
tr: Kirkland Gölü

[ctx: City in Oregon USA]
en: Klamath Falls
tr: Klamath Şelalesi

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kure Island
tr: Kure Adası

[ctx: City in Kuwait]
en: Kuwait City
tr: Kuveyt

[ctx: City in Switzerland]
en: Lausanne
tr: Lozan

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Lebanon
tr: Lübnan

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Lebel-sur-Quevillon
tr: Lebel-sur-Quevilon

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Lisbon
tr: Lizbon

[ctx: City in California USA]
en: Lockwood Valley
tr: Lockwood Vadisi

[ctx: City in Ontario Canada]
en: London
tr: Londra

[ctx: City in Sweden]
en: Luleå
tr: Lulea

[ctx: City in Rhône France]
en: Lyon
tr: Lion

[ctx: City in California USA]
en: Manhattan Beach
tr: Manhattan Sahili

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Mariana Lake
tr: Mariana Gölü

[ctx: City in Bouches-du-rhône France]
en: Marseille
tr: Marsilya

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Meadow Lake
tr: Meadow Gölü

[ctx: City in Germany]
en: Meiän
tr: Meian

[ctx: City in Florida USA]
en: Merritt Island
tr: Merritt Adası

[ctx: City in Hauts-de-Seine France]
en: Meudon (observatory)
tr: Nancay (gözlemevi)

[ctx: City in Missouri USA]
en: Mexico
tr: Meksika

[ctx: City in St-Pierre and Miquelon France]
en: Miquelon Island
tr: Miquelon Adası

[ctx: City in New York USA]
en: Montour Falls
tr: Montour Şelaleleri

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Montreal Lake
tr: Montreal Gölü

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Montreal River
tr: Montreal Nehri

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Moose River
tr: Moose Nehri

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Moscow
tr: Moskova

[ctx: City in Washington USA]
en: Moses Lake
tr: Moses Gölü

[ctx: City in Germany]
en: Munich
tr: Münih

[ctx: City in Cher France]
en: Nancay (observatory)
tr: Nancay (gözlemevi)

[ctx: City in India]
en: New Delhi
tr: Yeni Delhi

[ctx: City in New York USA]
en: Niagara Falls
tr: Niagara Şelalesi

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: North Battleford
tr: Kuzey Battleford

[ctx: City in Ontario Canada]
en: North Bay
tr: Kuzey Bay

[ctx: City in New York USA]
en: North Bellmore
tr: Kuzey Bellmore

[ctx: City in South Carolina USA]
en: North Charleston
tr: Kuzey Charleston

[ctx: City in California USA]
en: North Hollywood
tr: Kuzey Hollywood

[ctx: City in Nevada USA]
en: North Las Vegas
tr: Kuzey Las Vegas

[ctx: City in Iowa USA]
en: North Liberty Obs.
tr: Kuzey Liberty Obs.

[ctx: City in Arkansas USA]
en: North Little Rock
tr: Kuzey Little Rock

[ctx: City in Ohio USA]
en: North Olmstead
tr: Kuzey Olmstead

[ctx: City in Nebraska USA]
en: North Platte
tr: Kuzey Platte

[ctx: City in Germany]
en: Nuremberg
tr: Nürnberg

[ctx: City in Missouri USA]
en: Pacific
tr: Pasifik

[ctx: City in California USA]
en: Pacific Beach
tr: Pasifik Sahili

[ctx: City in US Territory]
en: Pagan Island
tr: Pagan Adası

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Peace River
tr: Peace Nehri

[ctx: City in Hautes-Pyrénées France]
en: Pic du Midi (observatory)
tr: Pic du Midi (gözlemevi)

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Pickle Lake
tr: Pickle Gölü

[ctx: City in Hautes Alpes France]
en: Plateau de Bure (observatory)
tr: Plateau de Bure (gözlemevi)

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Plateau de Calern (observatory)
tr: Plateau de Calern (gözlemevi)

[ctx: City in Florida USA]
en: Pompano Beach
tr: Pompano Sahili

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Powell River
tr: Powell Nehri

[ctx: City in Czechia]
en: Prague
tr: Prag

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Prince Albert
tr: Prens Albert

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Prince George
tr: Prens George

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Prince Rupert
tr: Prens Rupert

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ranger Lake
tr: Ranger Gölü

[ctx: City in Iceland]
en: Reykjavik
tr: Reykavik

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Riyadh
tr: Riyad

[ctx: City in Italy]
en: Rome
tr: Roma

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sable Island
tr: Sable Adası

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Saganaga Lake
tr: Saganaga Gölü

[ctx: City in US Territory]
en: Saipan Island
tr: Saipan Adası

[ctx: City in Spain]
en: San Sebastián
tr: San Sebastian

[ctx: City in Bosnia and Herzegovina]
en: Sarajevo
tr: Saraybosna

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Savant Lake
tr: Savant Gölü

[ctx: City in Ukraine]
en: Sevastopol
tr: Sivastopol

[ctx: City in China]
en: Shanghai
tr: Şangay

[ctx: City in California USA]
en: Simi Valley
tr: Simi Vadisi

[ctx: City in Singapore]
en: Singapore
tr: Singapur

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Sioux Falls
tr: Sioux Şelalesi

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Slate Falls
tr: Slate Şelalesi

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Slave Lake
tr: Slave Gölü

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Smiths Falls
tr: Smiths Şelalesi

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Smoky Lake
tr: Smoky Gölü

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Smooth Rock Falls
tr: Smooth Rock Şelalesi

[ctx: City in Bulgaria]
en: Sofia
tr: Sofya

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Spirit River
tr: Spirit Nehri

[ctx: City in New York USA]
en: Staten Island
tr: Staten Adası

[ctx: City in Maine USA]
en: Stockholm
tr: Stokholm

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Swan River
tr: Swan Nehri

[ctx: City in Brazil]
en: São Paulo
tr: Sao Paulo

[ctx: City in Iran]
en: Tabriz
tr: Tibriz

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Taora Island
tr: Taora Adası

[ctx: City in Uzbekistan]
en: Tashkent
tr: Taşkent

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
tr: Tahran

[ctx: City in US Territory]
en: Tinian Island
tr: Tinian Adası

[ctx: City in Norway]
en: Tromsø
tr: Tromso

[ctx: City in Tunisia]
en: Tunis
tr: Tunus

[ctx: City in Idaho USA]
en: Twin Falls
tr: Twin Şelalesi

[ctx: City in Washington, DC USA]
en: US Naval Observatory
tr: US Naval Gözlemevi

[ctx: City in Poland]
en: Varsovia
tr: Varşova

[ctx: City in Vatican]
en: Vaticano
tr: Vatikan

[ctx: City in California USA]
en: Venice
tr: Venedik

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Victoria
tr: Viktoria

[ctx: City in Austria]
en: Vienna
tr: Viyana

[ctx: City in Virginia USA]
en: Virginia Beach
tr: Virginia Sahili

[ctx: City in US Territory]
en: Wake Island
tr: Wake Adası

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Wandering River
tr: Wandering Nehri

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
tr: Varşova

[ctx: City in Washington USA]
en: Whidbey Island
tr: Whidbey Adası

[ctx: City in Ontario Canada]
en: White River
tr: White Nehri

[ctx: City in Texas USA]
en: Wichita Falls
tr: Wichita Şelalesi

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Williams Lake
tr: Williams Gölü

[ctx: City in Micronesia]
en: Yap Island
tr: Yap Adası

[ctx: City in Switzerland]
en: Zürich
tr: Zürih

[ctx: City in Lithuania]
en: Šiauliai
tr: Siauliai

[ctx: Region/state in Canada]
en: British Columbia
tr: İngiliz Kolombiyası

[ctx: Region/state in USA]
en: California
tr: Kaliforniya

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
tr: Kanarya Adaları

[ctx: Region/state in Russia]
en: Central Region
tr: Orta Bölge

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

[ctx: Region/state in USA]
en: Colorado
tr: Kolorado

[ctx: Region/state in Russia]
en: Far East
tr: Uzak Doğu

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

[ctx: Region/state in France]
en: Guadeloupe
tr: Guadelup

[ctx: Region/state in India]
en: Maharashtra
tr: Maharaştra

[ctx: Region/state in France]
en: Martinique
tr: Martinik

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

[ctx: Region/state in Australia]
en: New South Wales
tr: Yeni Güney Galler

[ctx: Region/state in USA]
en: North Carolina
tr: Kuzey Karolina

[ctx: Region/state in USA]
en: North Dakota
tr: Kuzey Dakota

[ctx: Region/state in Russia]
en: North-West Region
tr: Kuzey Batı Bölgesi

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
tr: Kuzey İrlanda

[ctx: Region/state in Australia]
en: Northern Territory
tr: Kuzey Toprakları

[ctx: Region/state in Canada]
en: Northwest Territories
tr: Kuzey Batı Toprakları

[ctx: Region/state in USA]
en: Pennsylvania
tr: Pensilvanya

[ctx: Region/state in Canada]
en: Prince Edward Island
tr: Prens Edward Adası

[ctx: Region/state in USA]
en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

[ctx: Region/state in USA]
en: Rhode Island
tr: Rhode Adası

[ctx: Region/state in France]
en: Rhône
tr: Rhone

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
tr: İskoçya

[ctx: Region/state in Russia]
en: Siberia
tr: Sibirya

[ctx: Region/state in Australia]
en: South Australia
tr: Güney Avustralya

[ctx: Region/state in USA]
en: South Carolina
tr: Güney Carolina

[ctx: Region/state in USA]
en: South Dakota
tr: Güney Dakota

[ctx: Region/state in Russia]
en: South Region
tr: Güney Bölgesi

[ctx: Region/state in France]
en: St-Pierre and Miquelon
tr: St. Pierre ve Miquelon

[ctx: Region/state in Australia]
en: Tasmania
tr: Tazmanya

[ctx: Region/state in USA]
en: Texas
tr: Teksas

[ctx: Region/state in Russia]
en: Volga Region
tr: Volga Bölgesi

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Wales
tr: Galler

[ctx: Region/state in USA]
en: West Virginia
tr: Batı Virginia

[ctx: Region/state in Australia]
en: Western Australia
tr: Batı Avustralya

[ctx: Country name]
en: Afghanistan
tr: Afganistan

[ctx: Country name]
en: Algeria
tr: Cezayir

[ctx: Country name]
en: Antarctica
tr: Antartika

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

[ctx: Country name]
en: Argentina
tr: Arjantin

[ctx: Country name]
en: Armenia
tr: Ermenistan

[ctx: Country name]
en: Ascension Island
tr: Ascension Adası

[ctx: Country name]
en: Australia
tr: Avustralya

[ctx: Country name]
en: Austria
tr: Avusturya

[ctx: Country name]
en: Bahamas
tr: Bahamalar

[ctx: Country name]
en: Bahrain
tr: Bahreyn

[ctx: Country name]
en: Bangladesh
tr: Bangladeş

[ctx: Country name]
en: Belgium
tr: Belçika

[ctx: Country name]
en: Bolivia
tr: Bolivya

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

[ctx: Country name]
en: Botswana
tr: Botsvana

[ctx: Country name]
en: Brazil
tr: Brezilya

[ctx: Country name]
en: Brunei
tr: Bruney

[ctx: Country name]
en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

[ctx: Country name]
en: Bénin
tr: Benin

[ctx: Country name]
en: Cameroon
tr: Kamerun

[ctx: Country name]
en: Canada
tr: Kanada

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

[ctx: Country name]
en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

[ctx: Country name]
en: Chad
tr: Çad

[ctx: Country name]
en: Chile
tr: Şili

[ctx: Country name]
en: China
tr: Çin

[ctx: Country name]
en: Colombia
tr: Kolombiya

[ctx: Country name]
en: Congo
tr: Kongo

[ctx: Country name]
en: Congo (Democratic Republic)
tr: Kongo (Demokratik Cumhuriyet)

[ctx: Country name]
en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

[ctx: Country name]
en: Croatia
tr: Hırvatistan

[ctx: Country name]
en: Cuba
tr: Küba

[ctx: Country name]
en: Cyprus
tr: Kıbrıs

[ctx: Country name]
en: Czechia
tr: Çekya

[ctx: Country name]
en: Dem rep of Congo
tr: Kongo Demokratik Cumhuriyeti

[ctx: Country name]
en: Denmark
tr: Danimarka

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

[ctx: Country name]
en: Ecuador
tr: Ekvador

[ctx: Country name]
en: Egypt
tr: Mısır

[ctx: Country name]
en: Equatorial Guinea
tr: Ekvatoryal Ginesi

[ctx: Country name]
en: Eritrea
tr: Eritre

[ctx: Country name]
en: Estonia
tr: Estonya

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
tr: Etyopya

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

[ctx: Country name]
en: Finland
tr: Finlandiya

[ctx: Country name]
en: France
tr: Fransa

[ctx: Country name]
en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

[ctx: Country name]
en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

[ctx: Country name]
en: Germany
tr: Almanya

[ctx: Country name]
en: Ghana
tr: Gana

[ctx: Country name]
en: Greece
tr: Yunanistan

[ctx: Country name]
en: Greenland
tr: Grönland

[ctx: Country name]
en: Guinea
tr: Gine

[ctx: Country name]
en: Hungary
tr: Macaristan

[ctx: Country name]
en: Iceland
tr: İzlanda

[ctx: Country name]
en: India
tr: Hindistan

[ctx: Country name]
en: Indonesia
tr: Endonezya

[ctx: Country name]
en: Iran
tr: İran

[ctx: Country name]
en: Iraq
tr: Irak

[ctx: Country name]
en: Ireland
tr: İrlanda

[ctx: Country name]
en: Isle of Man
tr: Man Adası

[ctx: Country name]
en: Israel
tr: İsrail

[ctx: Country name]
en: Italy
tr: İtalya

[ctx: Country name]
en: Ivory coast
tr: Fildişi Sahilleri

[ctx: Country name]
en: Jamaica
tr: Jamaika

[ctx: Country name]
en: Japan
tr: Japonya

[ctx: Country name]
en: Jordan
tr: Ürdün

[ctx: Country name]
en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

[ctx: Country name]
en: Kuwait
tr: Kuveyt

[ctx: Country name]
en: Latvia
tr: Letonya

[ctx: Country name]
en: Lebanon
tr: Lübnan

[ctx: Country name]
en: Lesotho
tr: Lesoto

[ctx: Country name]
en: Liberia
tr: Liberya

[ctx: Country name]
en: Lithuania
tr: Litvanya

[ctx: Country name]
en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

[ctx: Country name]
en: Macedonia
tr: Makedonya

[ctx: Country name]
en: Madagascar
tr: Madagaskar

[ctx: Country name]
en: Malawi
tr: Malavi

[ctx: Country name]
en: Malaysia
tr: Malezya

[ctx: Country name]
en: Maldives
tr: Maldivler

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
tr: Marşal Adaları

[ctx: Country name]
en: Mauritania
tr: Moritanya

[ctx: Country name]
en: Mauritius
tr: Morityus

[ctx: Country name]
en: Mexico
tr: Meksika

[ctx: Country name]
en: Micronesia
tr: Mikronezya

[ctx: Country name]
en: Monaco
tr: Monako

[ctx: Country name]
en: Morocco
tr: Fas

[ctx: Country name]
en: Mozambique
tr: Mozambik

[ctx: Country name]
en: Namibia
tr: Namibya

[ctx: Country name]
en: Netherlands
tr: Hollanda

[ctx: Country name]
en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

[ctx: Country name]
en: Nicaragua
tr: Nikaragua

[ctx: Country name]
en: Niger
tr: Nijer

[ctx: Country name]
en: Nigeria
tr: Nijerya

[ctx: Country name]
en: North Korea
tr: Kuzey Kore

[ctx: Country name]
en: Norway
tr: Norveç

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

[ctx: Country name]
en: Philippines
tr: Filipinler

[ctx: Country name]
en: Pitcairn Islands
tr: Pitcairn Adaları

[ctx: Country name]
en: Poland
tr: Polonya

[ctx: Country name]
en: Portugal
tr: Portekiz

[ctx: Country name]
en: Qatar
tr: Katar

[ctx: Country name]
en: Romania
tr: Romanya

[ctx: Country name]
en: Russia
tr: Rusya

[ctx: Country name]
en: Rwanda
tr: Ruanda

[ctx: Country name]
en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

[ctx: Country name]
en: Seychelles
tr: Seyşeller

[ctx: Country name]
en: Singapore
tr: Singapur

[ctx: Country name]
en: Slovakia
tr: Slovakya

[ctx: Country name]
en: Slovenia
tr: Slovenya

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

[ctx: Country name]
en: Somalia
tr: Somali

[ctx: Country name]
en: South Africa
tr: Güney Afrika

[ctx: Country name]
en: South Korea
tr: Güney Kore

[ctx: Country name]
en: Spain
tr: İspanya

[ctx: Country name]
en: Swaziland
tr: Svaziland

[ctx: Country name]
en: Sweden
tr: İsveç

[ctx: Country name]
en: Switzerland
tr: İsviçre

[ctx: Country name]
en: Syria
tr: Suriye

[ctx: Country name]
en: Taiwan
tr: Tayvan

[ctx: Country name]
en: Tanzania
tr: Tanzanya

[ctx: Country name]
en: Thailand
tr: Tayland

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

[ctx: Country name]
en: Tunisia
tr: Tunus

[ctx: Country name]
en: Turkey
tr: Türkiye

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
tr: Türk ve Kaykos Adaları

[ctx: Country name]
en: US Territory
tr: ABD Bölgesi

[ctx: Country name]
en: USA
tr: ABD

[ctx: Country name]
en: Ukraine
tr: Ukrayna

[ctx: Country name]
en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

[ctx: Country name]
en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

[ctx: Country name]
en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

[ctx: Country name]
en: Vatican
tr: Vatikan

[ctx: Country name]
en: Venezuela
tr: Venezuella

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
tr: Virgin Adaları

[ctx: Country name]
en: Western sahara
tr: Batı Sahra

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
tr: Yugoslavya

[ctx: Country name]
en: Zambia
tr: Zambiya

[ctx: Country name]
en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
tr: Kuyruklu yıldız çarpması izleri (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
tr: Galile Uyduları (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
tr: Küresel Toz Fırtınası (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
tr: Jüpiter ve İo (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
tr: APOD Resmini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
tr: APOD Resmini Göster (Radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
tr: APOD Resmini Göster (Venera sondası)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
tr: Satürn ve aylarını kolaj olarak göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
tr: HST Resmini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
tr: HST Resmini Göster (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
tr: HST Resmini Göster (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
tr: HST Resmini Göster (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
tr: HST Resmini Göster (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
tr: HST Resmini Göster (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
tr: HST Resmini Göster (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
tr: HST Resmini Göster (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
tr: HST Resmini Göster (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
tr: HST Resmini Göster (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
tr: HST Resmini Göster (Ayrıntı)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
tr: HST Resmini Göster (Ayrıntı)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
tr: HST Resmini Göster (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
tr: HST Resmini Göster (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
tr: HST Resmini Göster (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
tr: HST Resmini Göster (M 31 deki yıldızlar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
tr: HST Göster  (Halkalar ve Aylar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
tr: KPNO AOP Resmini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
tr: MGS Resmini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
tr: NASA Mozayiğini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
tr: NOAO Resmini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
tr: NOAO Resmini Göster (Halfa)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
tr: NOAO Resmini Göster (Optik)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
tr: SEDS Resmini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
tr: Spitzer Resmini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
tr: Güneş Resmini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
tr: Viking Sondası Resmini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
tr: Voyager 1 Resmini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
tr: Tam Tutulma Resmini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
tr: Üçlü Tutulma

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
tr: Shoemaker-Levy 9 Kuyruklu Yıldızı

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
tr: Günlük Güneş Resimleri

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
tr: NASA Mars Görevleri

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
tr: SEDS Bilgi Edinme Sayfası

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
tr: Apollo Programı

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
tr: Cassini Görevi

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
tr: Marstaki "yüz"

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
tr: Galile Görevi

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
tr: Macellan Görevi

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
tr: Mariner 10 Görevi

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
tr: Mars Topluluğu

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
tr: Voyager Görevleri

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
tr: Tüm Mars Kataloğu

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
tr: Mars'a hoş geldiniz!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
tr: Vikipedi Sayfası

[ctx: star name]
en: Sirius
tr: Akyıldız

[ctx: star name]
en: Arcturus
tr: Arktürüs

[ctx: star name]
en: Capella
tr: Kapella

[ctx: star name]
en: Rigel
tr: Ayak

[ctx: star name]
en: Procyon
tr: Öncü

[ctx: star name]
en: Achernar
tr: Ağız

[ctx: star name]
en: Betelgeuse
tr: İkizlerevi

[ctx: star name]
en: Altair
tr: Uçucu

[ctx: star name]
en: Aldebaran
tr: Eldeberan

[ctx: star name]
en: Spica
tr: Başakçı

[ctx: star name]
en: Antares
tr: Akrep Yüreği

[ctx: star name]
en: Pollux
tr: Polluks

[ctx: star name]
en: Fomalhaut
tr: Balıkağzı

[ctx: star name]
en: Mimosa
tr: Mimoza

[ctx: star name]
en: Deneb
tr: Denep

[ctx: star name]
en: Castor
tr: Kastor

[ctx: star name]
en: Bellatrix
tr: Bellatrik

[ctx: star name]
en: Peacock
tr: Tavuskuşu

[ctx: star name]
en: Hamal
tr: Hamel

[ctx: star name]
en: Mirach
tr: Miraç

[ctx: star name]
en: Algol
tr: Umacı

[ctx: star name]
en: Merkab
tr: Markab

[ctx: star name]
en: Mira
tr: Tansık

[ctx: Satellite group name]
en: Last Launches
tr: Son Çalışanlar

[ctx: Satellite group name]
en: International Space Station
tr: Uluslararası Uzay İstasyonu

[ctx: Satellite group name]
en: Brightest
tr: En Parlak

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
tr: Hava

[ctx: Satellite group name]
en: Earth Resources
tr: Dünya Kaynakları

[ctx: Satellite group name]
en: Search & Rescue (SARSAT)
tr: Arama Kurtarma (SARSAT)

[ctx: Satellite group name]
en: Disaster Monitoring
tr: Afet İzleme

[ctx: Satellite group name]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
tr: İzleme ve Veri Geçişi Uydu Sistemi (TDRSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Iridium
tr: İridyum

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
tr: Amatör Telsiz

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
tr: Deneysel

[ctx: Satellite group name]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: Satellite group name]
en: GPS Operational
tr: GPS Faaliyeti

[ctx: Satellite group name]
en: Glonass Operational
tr: Glonass Faaliyeti

[ctx: Satellite group name]
en: Galileo
tr: Galile

[ctx: Satellite group name]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
tr: Uydu Tabanlı Güçlendirme Sistemi (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Satellite group name]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
tr: Donanma Navigasyon Uydu Sistemi (NNSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Russian LEO Navigation
tr: Rusya LEO Navigasyonu

[ctx: Satellite group name]
en: Space & Earth Science
tr: Uzay ve Yer Bilimi

[ctx: Satellite group name]
en: Geodetic
tr: Jeodezik

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
tr: Mühendislik

[ctx: Satellite group name]
en: Education
tr: Eğitim

[ctx: Satellite group name]
en: Miscellaneous Military
tr: Çeşitli Askeri

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
tr: Radar Kalibrasyonu

[ctx: Satellite group name]
en: Other Miscellaneous
tr: Çeşitli

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GPS
tr: Tamamlayıcı GPS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GLONASS
tr: Tamamlayıcı GLONASS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental METEOSAT
tr: Tamamlayıcı METEOSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental INTELSAT
tr: Tamamlayıcı INTELSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental ORBCOMM
tr: Yardımcı ORBCOMM

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
tr: Gama-ışını

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
tr: X-ışını

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
tr: Optik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
tr: Kızılötesi

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
tr: Radyo

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
tr: Yüksek Enerji Astrofizik Arşivi (HEASARC)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
tr: Yakın Geçmişteki X-Işını Görevleri

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
tr: Geçmiş X-Işını Görevleri

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
tr: Gama-Işını Görevleri

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
tr: Diğer Görevler

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
tr: Beğenilen Katalog Seçimleri

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
tr: Çoklu dalgaboyu Katalogları

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
tr: NASA Samanyolu dışı Veritabanı (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
tr: Konumlar

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
tr: NASA Astrofizik Veri Sistemi (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
tr: Astronomi ve Astrofizik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
tr: Alet kullanma

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
tr: Fizik ve Jeofizik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
tr: Astrofizik önbaskıları

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
tr: Uzay Teleskobu Çoklu görev Arşivleri (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: COPERNICUS
tr: KOPERNİK

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
tr: Resimler

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
tr: Işık dağılımı

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
tr: Diğer

en: Refraction effects disabled
tr: Kırılma efekti devre dışı bırakıldı

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
tr: Ufuk kapatıldığı zaman, ışık kırılması etkileri de geçiçi olarak devre dışı bırakılır.

en: Light Pollution Settings
tr: Işık Kirliliği Ayarları

en: Equipment Settings - Equipment Type and Parameters
tr: Donanım Ayarları - Donanım Türü ve Parametreleri

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
tr: INDI sunucusu bulunamıyor. 'indiserver' tarafından sağlanan paketin kurulduğundan emin olun.

en: Catalogs
tr: Kataloglar

en: Guides
tr: Kılavuzlar

en: Xplanet
tr: Xgezegeni

en: Open FITS
tr: FITS Aç

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
tr: KStars Betikleri (*.kstars)

en: Could not open file %1
tr: %1 dosyası açılamadı

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
tr: Seçili betik KStars betik geliştirici kullanılarak oluşturulmadığını gösteren onaylanmamış ögeler içermekte. Bu betik düzgün çalışmayabilir, hatta kötü niyetli komutlar içerebilir. Yine de çalıştırmak ister misiniz?

en: Script Validation Failed
tr: Betik Doğrulaması Başarısız Oldu

en: Run Nevertheless
tr: Yine de Çalıştır

en: Running script: %1
tr: Çalışan betik: %1

en: Script finished.
tr: Betik tamamlandı.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
tr: Beyaz arka plan kullanan "Yıldız Haritası" renk düzenini kullanarak mürekkep tasarrufu yapabilirsiniz. Baskı için geçici olarak Yıldız Haritası renk düzenine geçiş yapmak ister misiniz.

en: Switch to Star Chart Colors?
tr: Yıldız Haritası Renklerine geçilsin mi?

en: Switch Color Scheme
tr: Renk Düzenini Değiştir

en: Do Not Switch
tr: Değiştirme

en: Engage &Tracking
tr: İzlemeyi &Devreye al

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 degrees
tr: Yaklaşık FOV: %1 derece

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcminutes
tr: Yaklaşık FOV: %1 yay dakika

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcseconds
tr: Yaklaşık FOV: %1 yay saniye

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
tr: Gerekli Görüş Alanı Açısını giriniz

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
tr: Görüş Alanı Açısını derece olarak giriniz :

en: The file  %1 could not be found. KStars cannot run properly without this file. KStars searches for this file in following locations:
    
    	%2
    
    It appears that your setup is broken.
tr: %1 dosyası bulunamadı. KStars bu dosya olmadan düzgün çalışamaz. KStars bu dosyayı şu konumlarda arar:
    
    	%2
    
    Kurulumunuz hatalı gibi görünüyor.

en: Critical File Not Found: %1
tr: Önemli bir dosya bulunamadı:%1

en: Reading time zone rules
tr: Zaman dilimi cetvelleri okunuyor

en: Loading city data
tr: Şehir verileri yükleniyor

en: Loading User Information
tr: Kullanıcı Bilgisi Yükleme

en: Loading sky objects
tr: Göyüzü cisimleri yükleniyor

en: Loading Image URLs
tr: Resim web sayfaları yükleniyor

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
tr: Saat ayarlanamadı: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
tr: %1, %2, %3 isimli konum ayarlanamadı

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
tr: Özel resim-bağlantı dosyası açılamadı.
    Bağlantı gelecek oturumlar için kaydedilmedi.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
tr: Özel bilgilendirme-bağlantı dosyası açılamadı.
    Bağlantı gelecek oturumlar için kaydedilmedi.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
tr: doruk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
tr: kuzey

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
tr: doğu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
tr: güney

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
tr: batı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
tr: kuzeydoğu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
tr: güneydoğu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
tr: güneybatı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
tr: kuzeybatı

en: Download New Data...
tr: Yeni Veriler İndir...

en: Downloads new data
tr: Yeni veriler indiriliyor

en: &Save Sky Image...
tr: Gökyüzü Resmini &Kaydet...

en: &Run Script...
tr: &Programı Çalıştır...

en: Set Time to &Now
tr: &Saati Şu Ana Ayarla

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
tr: &Zamanı Ayarla...

en: Stop &Clock
tr: S&aati Durdur

en: &Zenith
tr: &Başucu

en: &North
tr: &Kuzey

en: &East
tr: &Doğu

en: &South
tr: &Güney

en: &West
tr: &Batı

en: &Find Object...
tr: &Cismi Bul...

en: Set Coordinates &Manually...
tr: Koordinatları &El İle Ayarla...

en: &Default Zoom
tr: Ö&ntanımlı Odaklama

en: &Zoom to Angular Size...
tr: &Açı Boyutunu Büyüt...

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
tr: &Lambert Güneyaçısal Eşdeğer-alan

en: &Azimuthal Equidistant
tr: &Güneyaçısal Eşituzaklık

en: &Orthographic
tr: &Dikçizgisel

en: &Equirectangular
tr: &Eşdikdörtgensel

en: &Stereographic
tr: &Stereografik

en: &Gnomonic
tr: &Nomonik

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
tr: &Bilgi Kutularını Göster

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
tr: &Zamanı Göster

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
tr: &Odak Kutusunu Göster

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
tr: &Konum Kutusunu Göster

en: Show Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğunu Göster

en: Show View Toolbar
tr: Görünüm Araç Çubuğunu Göster

en: Show Statusbar
tr: Durum çubuğunu Göster

en: Show Az/Alt Field
tr:  Ga/Yü Alanını Göster

en: Show RA/Dec Field
tr: SA/DA Alanını Göster

en: C&olor Schemes
tr: &Renk Şemaları

en: &Classic
tr: &Klasik

en: &Star Chart
tr: &Yıldız Haritası

en: &Night Vision
tr: &Gece Görüşü

en: &Moonless Night
tr: &Aysız Gece

en: &FOV Symbols
tr: &FOV Simgeleri

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
tr: &Coğrafi...

en: Startup Wizard...
tr: Başlangıç Sihirbazı...

en: Update Asteroids Orbital Elements
tr: Asteroidlerin Yörünge Ögelerini Güncelle

en: Update Satellites Orbital Elements
tr: Uyduların Yörünge Ögelerini Güncelle

en: Calculator
tr: Hesaplayıcı

en: Observation Planner
tr: Gözlem Planlayıcısı

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
tr: Yüksekliğe karşı Zaman

en: What's up Tonight
tr: Bu Gece Neler Olacak

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
tr: Gökyüzü Takvimi

en: Script Builder
tr: Betik Oluşturucu

en: Jupiter's Moons
tr: Jüpiter'in Ayları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
tr: Bayraklar

en: List your &Equipment...
tr: &Donanımlarınızı Listele...

en: Telescope Wizard...
tr: Teleskop Sihirbazı...

en: Device Manager...
tr: Aygıt Yöneticisi...

en: INDI Control Panel...
tr: INDI Denetim Masası...

en: Displays the Tip of the Day
tr: Günün İpucunu Gösterir

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
tr: Simülasyon zaman akış hızını değiştirmek için bunu kullanın.
    Zaman 'X' inin 10 dakikaya kadar artırılması durumunda, zaman saniyede 'X' kadar geçecektir.
    Zaman 'X' inin 10 dakikadan büyük olması durumunda, Çerçeveler 'X' aralığında görüntülenecektir.

en: Time step control
tr: Zaman adımı denetimi

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
tr: Yıldızlar

en: Toggle stars
tr: Yıldızları aç/kapat

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
tr: Derin Gökyüzü

en: Toggle deep sky objects
tr: Derin gökyüzü cisimlerini aç/kapat

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
tr: Güneş Sistemi

en: Toggle Solar system objects
tr: Güneş Sistemi cisimlerini aç/kapat

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
tr: Takımyıldız Çizgileri

en: Toggle constellation lines
tr: Takımyıldız çizgilerini aç/kapat

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
tr: Takımyıldız Adı

en: Toggle constellation names
tr: Takımyıldız isimlerini aç/kapat

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
tr: Takımyıldız Sınırları

en: Toggle constellation boundaries
tr: Takımyıldız sınırlarını aç/kapat

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
tr: Samanyolu

en: Toggle milky way
tr: Samanyolunu aç/kapat

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
tr: Ekvatoryal koord. ızgarası

en: Toggle equatorial coordinate grid
tr: Ekvatoryal koordinat ızgarasını aç/kapat

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
tr: Yatay koordinat ızgarası

en: Toggle horizontal coordinate grid
tr: Yatay koordinat ızgarasını aç/kapat

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
tr: Yeryüzü

en: Toggle opaque ground
tr: Mat yeryüzünü aç/kapat

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
tr: Bayraklar

en: Toggle flags
tr: Bayrakları aç/kapat

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
tr: Uydular

en: Toggle satellites
tr: Uyduları aç/kapat

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
tr: Süpernovalar

en: Toggle supernovae
tr: Süpernovaları aç/kapat

en: Toggle INDI Control Panel
tr: INDI Denetim Masasını Değiştir

en: Toggle FITS Viewer
tr: FITS Görüntüleyici Değiştir

en: Edit FOV Symbols...
tr: FOV simgelerini düzenle...

en:  Welcome to KStars
tr: KStars'a Hoş Geldiniz

en: nothing
tr: hiçbiri

en: Initial Position is Below Horizon
tr: Başlangıç konumu ufkun altında kalıyor

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
tr: Başlangıç konumu ufuk çizgisinin altında.
    Öntanımlı konuma sıfırlamak ister misiniz?

en: Reset Position
tr: Konumu Sıfırla

en: Do Not Reset
tr: Sıfırlama

en: &Themes
tr: &Temalar

en: Version: %1
tr: Sürüm: %1

en: (c), The KStars Team
tr: (c), KStars Takımı

en: License: GPLv2
tr: Lisans: GPLv2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
tr: Plüton

en: Dec (%1):
tr: DA (%1):

en: About
tr: Hakkında

en: Desktop Planetarium
tr: Masaüstündeki Samanyolu Sistemi

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Airmass
tr: Hava kütlesi

en: Rise time
tr: Yükselme saati

en: Add Link
tr: Bağlantı Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
tr: Açıklama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
tr: Ekle

en: Edit location
tr: Konumu düzenle

en: Add location
tr: Konum ekle

en: Default province
tr: Varsayılan il

en: Default country
tr: Varsayılan ülke

en: Failed to set location
tr: Konum ayarlanamadı

en: Could not set your location
tr: Konumunuz ayarlanamadı

en: Timeout occurred. Try again.
tr: Zaman aşımı oluştu. Tekrar deneyin.

en: Please, wait while we are retrieving location name
tr: Lütfen konum adını alırken bekleyin

en: City:
tr: Şehir:

en: Province:
tr: Vilayet:

en: Country:
tr: Ülke:

en: Latitude:
tr: Enlem:

en: Longitude:
tr: Boylam:

en: Set from GPS
tr: GPS'den ayarla

en: Please, fill in the city
tr: Lütfen şehri doldurun

en: Please, fill in the country
tr: Lütfen ülkeyi yazınız

en: Please, fill in the latitude
tr: Lütfen enlemi giriniz

en: Please, fill in the longitude
tr: Lütfen boylamı yazınız

en: Failed to add location
tr: Konum eklenemedi

en: Added new location - %1
tr: Yeni konum eklendi - %1

en: Failed to edit city
tr: Şehir düzenlenemedi

en: Set Geolocation
tr: Coğrafi Konumu Ayarla

en: Current Location:
tr: Mevcut konum:

en: City filter:
tr: Şehir filtresi:

en: Country filter:
tr: Ülke filtresi:

en: Add Location
tr: Konum Ekle

en: Set as my location
tr: Konumum olarak ayarla

en: Set %1 as the current location
tr: %1 mevcut konum olarak ayarla

en: View
tr: Görünüm

en: Deleted location %1
tr: %1 konumu silindi

en: Image Preview - %1
tr: Görüntü Önizleme - %1

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: IP Address or Hostname
tr: IP Adresi veya Ana Bilgisayar Adı

en: Get Status
tr: Durum Al

en: Active Profile:
tr: Aktif Profil:

en: Profile: %1
tr: Profil: %1

en: Server Port
tr: Sunucu Portu

en: Available Devices
tr: Kullanılabilir Cihazlar

en: Disconnect INDI
tr: INDI bağlantısını kes

en: NW
tr: KB

en: N
tr: K

en: NE
tr: KD

en: E
tr: D

en: SW
tr: GB

en: S
tr: G

en: SE
tr: GD

en: Slew rate:
tr: Dönüş oranı:

en: Projection systems
tr: Projeksiyon sistemleri

en: Color Schemes
tr: Renk Şemaları

en: FOV Symbols
tr: FOV Sembolleri

en: Sync
tr: Eşle

en: 0 secs
tr: 0 sn

en: 0.1 secs
tr: 0.1 sn

en: 0.25 secs
tr: 0.25 sn

en: 0.5 secs
tr: 0.5 sn

en: 1 sec
tr: 1 sn

en: 2 secs
tr: 2 sn

en: 5 secs
tr: 5 sn

en: 10 secs
tr: 10 sn

en: 20 secs
tr: 20 sn

en: 30 secs
tr: 30 sn

en: 1 min
tr: 1 dk

en: 2 mins
tr: 2 dk

en: 5 mins
tr: 5 dk

en: 10 mins
tr: 10 dk

en: 15 mins
tr: 15 dk

en: 30 mins
tr: 30 dk

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 2 hrs
tr: 2 saat

en: 3 hrs
tr: 3 saat

en: 6 hrs
tr: 6 saat

en: 12 hrs
tr: 12 saat

en: 0 days
tr: 0 gün

en: 1 day
tr: 1 gün

en: 2 days
tr: 2 gün

en: 3 days
tr: 3 gün

en: 5 days
tr: 3 gün

en: 1 week
tr: 1 hafta

en: 2 wks
tr: 2 hafta

en: 3 wks
tr: 3 hafta

en: 1 month
tr: 1 ay

en: 2 mths
tr: 2 ay

en: 3 mths
tr: 3 ay

en: 4 mths
tr: 3 ay

en: 6 mths
tr: 6 ay

en: 9 mths
tr: 9 ay

en: 1 year
tr: 1 yıl

en: 2 yrs
tr: 2 yıl

en: 3 yrs
tr: 3 yıl

en: 5 yrs
tr: 5 yıl

en: 10 yrs
tr: 10 yıl

en: 25 yrs
tr: 25 yıl

en: 50 yrs
tr: 50 yıl

en: 100 yrs
tr: 100 yıl

en: Empty Sky
tr: Boş gökyüzü

en: Orthographic
tr: Ortografik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
tr: Zamanı Ayarla

en: Year
tr: Yıl

en: Month
tr: Ay

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: Hour
tr: Saat

en: Min.
tr: dk.

en: Automatic mode
tr: Otomatik kip

en: DeepSky Objects
tr: Derin uzay Cisimleri

en: Constellation Lines
tr: Takımyıldız çizgileri

en: Constellation Names
tr: Takımyıldızı İsimleri

en: Constellation Bounds
tr: Takımyıldız Sınırları

en: Milky Way
tr: Samanyolu

en: Equatorial Grid
tr: Ekvatoral Izgara

en: Horizontal Grid
tr: Yatay Izgara

en: Are you sure you want to exit tutorial?
tr: Eğiticiden çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Welcome to KStars Lite
tr: KStars Lite'a hoş geldiniz

en: Start tutorial
tr: Eğiticiyi başlat

en: Top Menu
tr: Üst Menü

en: Bottom Menu
tr: Alt Menü

en: Set Location
tr: Konum Ayarla

[ctx: Northeast]
en: NE
tr: KD

[ctx: Southeast]
en: SE
tr: GD

[ctx: Southwest]
en: SW
tr: GB

[ctx: Northwest]
en: NW
tr: KB

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
tr: KStars'a hoş geldiniz. Lütfen yüklerken bekleyiniz...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP UTC Offset
tr: AP UTC Ofset

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP local time
tr: AP yerel saat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP sidereal time
tr: AP yıldız saati

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
tr: Hareketi İptal Et

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew
tr: Döndürmeyi İptal Et

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew/Track
tr: Döndürmeyi/İzlemeyi İptal Et

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
tr: İptal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
tr: Mutlak Konum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute
tr: Mutlak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
tr: Etkinleştir

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
tr: Etkin Süzgeç

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
tr: Gerçek Zaman

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
tr: Hizalama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: All
tr: Tümü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec Anti-backlash
tr: Alt/Dec Anti-boşluk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Anti Flicker
tr: Titreşim Önleme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
tr: Açıklık (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Atmosphere
tr: Atmosfer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto Search
tr: Otomatik Arama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto
tr: Otomaik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auxiliary
tr: Yedek

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Average (1 sec.)
tr: Ortalama (1 sn.)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra Anti-backlash
tr: Az/Ra Anti-boşluk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Back Light
tr: Arka Işık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Backlash
tr: Boşluk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bias
tr: Meyil

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Binning
tr: Katlama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bits per pixel
tr: Piksel başına düşen bit

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Both
tr: Her ikisi de

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
tr: Parlaklık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Bias
tr: CCD Eğilimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
tr: CCD Bilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Maximum ADU
tr: CCD Azami ADU

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
tr: CCD Parazit

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Simulator
tr: CCD Benzeticisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X Pixel Size
tr: CCD X Piksel Boyutu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
tr: CCD X çözünürlük

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y Pixel Size
tr: CCD Y Piksel Boyutu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
tr: CCD Y çözünürlük

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
tr: Kamera Modeli

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Celsius
tr: Santigrat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
tr: Ortalama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Client
tr: İstemci

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
tr: Renk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet DEC motion arcmin/day
tr: Kuyruklu yıldız DEC hareketi yay dakika/gün

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet RA motion arcmin/day
tr: Kuyruklu yıldız RA hareketi yay dakika/gün

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet tracking parameters
tr: Kuyruklu yıldız izleme parametreleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
tr: Kuyrukluyıldız

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
tr: İletişim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
tr: Sıkıştır

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
tr: Sıkıştırma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #1
tr: Yapılandırma #1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #2
tr: Yapılandırma #2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #3
tr: Yapılandırma #3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #4
tr: Yapılandırma #4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #5
tr: Yapılandırma #5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #6
tr: Yapılandırma #6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config Name
tr: Yapılandırma Adı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
tr: Yapılandırma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
tr: Bağlan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection Mode
tr: Bağlantı modu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
tr: Bağlantı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
tr: Karşıtlık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
tr: Denetim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
tr: Sayı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Current
tr: Geçerli

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dark
tr: Karanlık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
tr: Gün/Saat/Konum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Debug
tr: Hata Ayıklama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (arcmin)
tr: Dec (yay dakika)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Declination axis
tr: Meyil ekseni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Deep Sky Catalogs
tr: Derin Gökyüzü Katalogları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
tr: Aygıt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Diff. Eq.
tr: Diff. Denk.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
tr: Yön

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
tr: Devre Dışı Bırak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disabled
tr: Devre dışı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome control
tr: Dom denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Driver Info
tr: Sürücü Bilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
tr: Süre (s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duty cycle
tr: Doluluk oranı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ Coord
tr: EQ Koord

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (msec)
tr: Batı (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (sec)
tr: Doğu (s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
tr: Doğu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East/West
tr: Doğu/Batı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Eq. Coordinates
tr: Ekvator Koordinatları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Equatorial JNow
tr: Ekvatoryal JNow

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exec
tr: Çalıştır

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose Abort
tr: Poz İptal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose
tr: Poz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
tr: Pozlama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extended GPS Features
tr: Genişletilmiş GPS Özellikleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extrema
tr: Uç değerler

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FITS Header
tr: FITS Üstbilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM (arcseconds)
tr: FWHM (yay saniye)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Factory
tr: Üretici

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
tr: Hızlı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
tr: Besleme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feedback
tr: Geri Bildirim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Field De-rotator
tr: Alan ters çevirici

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #1
tr: Süzgeç #1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #2
tr: Süzgeç #2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #3
tr: Süzgeç #3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #4
tr: Süzgeç #4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #5
tr: Süzgeç #5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Count
tr: Süzgeç Sayısı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Simulator
tr: Süzgeç Benzetici

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Wheel
tr: Süzgeç Tekeri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter
tr: Süzgeç

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#1
tr: Süzgeç#1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#2
tr: Süzgeç#2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#3
tr: Süzgeç#3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#4
tr: Süzgeç#3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#5
tr: Süzgeç#4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#6
tr: Süzgeç#7

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#7
tr: Süzgeç#8

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#8
tr: Süzgeç#5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
tr: Bul

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
tr: Üretici Yazılımı Bilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
tr: Üretici Yazılımı verisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
tr: Üretici Yazılımı sürümü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware
tr: Üretici Yazılımı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
tr: Düz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fluorescent
tr: Florasan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
tr: Odak Uzaklığı (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
tr: Odak Denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus In
tr: Odakla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Out
tr: Bulanıklaştır

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Speed
tr: Odak Hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Timer
tr: Odak Zamanlayıcısı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus in
tr: Odaklan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
tr: Bulanıklaştır

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser Simulator
tr: Odaklayıcı Benzeticisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser
tr: Odaklayıcı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focusers
tr: Odaklayıcılar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
tr: Çerçeve Hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
tr: Çerçeve

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
tr: ÇerçeveTürü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Freq
tr: Sıklık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
tr: Tam

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Power
tr: GPS Gücü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Simulator
tr: GPS Simülatörü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
tr: GPS Durumu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
tr: GPS Sistemi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS/16 inch Features
tr: GPS/16 inç Özellikleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Gamma
tr: Gama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: General Info
tr: Genel Bilgi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Generic Video4Linux
tr: Genel Video4Linux

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
tr: Çoğrafik Konum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Goto
tr: Git

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
tr: Yeşil

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Grey
tr: Gri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Abort
tr: Kılavuz İptal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide East/West
tr: Doğu/Batı Kılavuzu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Head
tr: Baş Kılavuzluğu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide North/South
tr: Kuzey/Güney Kılavuz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide West/East
tr: Batı/Doğu Kılavuz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Wheel
tr: Kılavuz Tekeri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide
tr: Kılavuz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Aperture (mm)
tr: Kılavuz Açıklığı (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Control
tr: Kılavuz Denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Focal Length (mm)
tr: Kılavuz Odak Uzaklığı (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Image
tr: Kılavuz Görüntüsü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H Alpha
tr: H Alfa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Halt
tr: Sistemi Kapat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height m
tr: Yükseklik m

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
tr: Yükseklik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: High
tr: Yüksek

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Horizontal Coords
tr: Yatay Koordinatlar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hour axis
tr: Saat ekseni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hourangle Coords
tr: Saat Açıcı Koordinatları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
tr: Ton

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Humidity Perc.
tr: Nem Yüzdesi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ignore dome
tr: Kubbeyi yok say

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
tr: Görüntü Ayarlamaları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
tr: Görsel Denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
tr: Görüntü Verisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
tr: Görüntü Bilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
tr: Görüntü Ayarları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
tr: Resim Türü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
tr: Resim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Indoor
tr: Kapalı Alan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
tr: Bilgi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Jupiter
tr: Jüpiter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: LX200 Basic
tr: LX200 Temel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
tr: Sol

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
tr: Kitaplık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Light
tr: Işık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Limiting Mag
tr: Şiddet Sınırlama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
tr: Yükle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Local
tr: Yerel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
tr: Düşük

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
tr: Parlaklık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lunar
tr: Kameri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
tr: Ana Denetim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Blue
tr: Elle Mavi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Red
tr: Elle Kırmızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual
tr: Elle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Master alarm
tr: Ana alarm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max slew Rate
tr: En fazla dönüş hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max
tr: Azami

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. travel
tr: En fazla yolculuk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum Tick
tr: En Fazla Kalınlık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum travel
tr: En fazla yolculuk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
tr: Merkür

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Minimum Tick
tr: En Az Kalınlık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mode
tr: Kip

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
tr: Ay

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion Control
tr: Hareket Denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
tr: Hareket

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor Steps
tr: Motor Adımları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor steps per tick
tr: Her tık için motor adımları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount coordinates
tr: Dağ koordinatları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount init.
tr: Dağ başlangıcı.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mounting
tr: Bağlanıyor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Move to rate
tr: Değere taşı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Movement Control
tr: Haraket Denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: N/S Rate
tr: N/S Hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
tr: İsim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
tr: Neptün

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
tr: Gürültü Azaltma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
tr: Kuzey (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
tr: Kuzey (sn)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
tr: Kuzey

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
tr: Kuzey/Güney

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Note
tr: Not

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
tr: Numara

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
tr: KAPALI

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
tr: AÇIK

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Temperature (C)
tr: OTA Sıcaklığı (C):

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
tr: OTA Güncellemesi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Oag Offset (arcminutes)
tr: Oag Ofset (yay dakika)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
tr: Cisim Bilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
tr: Cisim Numarası

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
tr: Cisim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Observer
tr: Gözlemci

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
tr: Kapalı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
tr: Konum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On Set
tr: Ayarlı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
tr: Açık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Outdoor
tr: Dışarı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Scope
tr: Park Kapsamı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park
tr: Park Et

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
tr: Düzenli Hata

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Philips Webcam
tr: Philips Web Kamerası

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size (um)
tr: Piksel boyutu (um)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
tr: Piksel boyutu X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
tr: Piksel boyutu Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pluto
tr: Plüton

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polar
tr: Kutup

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Port
tr: Bağlantı Noktası

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
tr: Bağlantı Noktaları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
tr: Konum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
tr: Güç

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pressure hPa
tr: Basınç hPa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Primary
tr: Birincil

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
tr: Özellik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA  H:M:S
tr: RA  S:D:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (hh:mm:ss)
tr: RA (ss:dd:sn)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA H:M:S
tr: RA S:D:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ra (hh:mm:ss)
tr: Ra (ss:dd:sn)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rate
tr: Oran

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
tr: Ham

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record File
tr: Dosyayı Kaydet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Options
tr: Kayıt Seçenekleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Refresh
tr: Yenile

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
tr: Göreceli Konum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
tr: X Çözünürlüğü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
tr: Y Çözünürlüğü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
tr: Yeniden Başlat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
tr: Geri Yükle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: STAR
tr: YILDIZ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturation Mag
tr: Doygunluk Büyüklüğü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturn
tr: Satürn

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
tr: Evi kaydet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Location
tr: Saha Konumu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Properties
tr: Saha Özellikleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
tr: Görüş

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
tr: Öge Seç...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
tr: Seç

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Selenographic Sync
tr: Selenografik Eşleme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Serial
tr: Seri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set Register
tr: Kayıt Ayarla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set home
tr: Ev ayarla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set register
tr: Kayıt ayarla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
tr: Ayarla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Shutter Speed
tr: Objektif Kapak Hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
tr: Yıldız Saati

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
tr: Yıldız saati

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal
tr: Yıldız

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
tr: Benzetim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Config
tr: Benzetici Yapılandırması

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
tr: Benzetici Ayarları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 1
tr: Mevki 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 2
tr: Mevki 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 3
tr: Mevki 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 4
tr: Mevki 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
tr: Mevki Yönetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
tr: Mevki Adı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
tr: Mevkiler

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Glow (magnitudes)
tr: Gök Yüzü Yalımı (parlaklıklar)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sleep
tr: Uyku

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Accuracy
tr: Döndürme İnceliği

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew rate
tr: Döndürme hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew
tr: Döndürme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
tr: Yavaş

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc connection
tr: Dc bağlantı bak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc master alarm
tr: Dc master alarm bak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc mode
tr: Dc kipi bak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop devices
tr: Aygıtlara bak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
tr: Güneş Sistemi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar
tr: Güneş

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
tr: Güney (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
tr: Güney (sn)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
tr: Güney

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
tr: Hız

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
tr: Yıldız Katalogları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Step delay
tr: Adım gecikmesi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
tr: Dur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream Off
tr: Akış Kapat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream On
tr: Akış Aç

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
tr: Düğmeleri değiştir

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 1
tr: Anahtar 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 2
tr: Anahtar 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 3
tr: Anahtar 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 4
tr: Anahtar 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
tr: Eşle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
tr: Teleskop Öykünücüsü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
tr: Teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
tr: Teleskoplar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
tr: Temma Sürücüsü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
tr: Temma sürümü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temp.
tr: Geçici

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
tr: Sıcaklık K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature
tr: Sıcaklık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Theta D:M:S
tr: Teta D:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ticks
tr: Tıklar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
tr: Zaman Faktörü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
tr: Zaman

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer (ms)
tr: Zamanlayıcı (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
tr: Zamanlayıcı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Top
tr: Üst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
tr: Toplam Pozlama Süresi (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
tr: İzleme Kipi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
tr: İzleme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Accuracy
tr: Tık Doğruluğu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
tr: İzleme Frekansı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
tr: İzleme Kipi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
tr: İzleme kipi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
tr: Dönüştürme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
tr: UTC Ofset

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
tr: UTC Saati

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
tr: İstemciyi Güncelle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
tr: GPS'i Güncelle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
tr: Güncelle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload
tr: Yükle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Uranus
tr: Uranüs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Use Pulse Cmd
tr: Pulse Cmd Kullan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Venus
tr: Venüs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Version
tr: Sürüm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Record
tr: Video Kaydı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
tr: Video Akışı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: W/E Rate
tr: W/E Oranı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Wake up
tr: Uyan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
tr: Web Kamerası Adı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
tr: Batı (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (sec)
tr: Batı (sn)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
tr: Batı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West/East
tr: Batı/Doğu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance Mode
tr: Beyaz Dengesi Kipi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
tr: Beyaz Dengesi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
tr: Beyazlık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
tr: Genişlik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Write Data
tr: Veri Yaz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
tr: yay saniye

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: cold
tr: soğuk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: danger
tr: tehlikeli

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
tr: dom denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: identity
tr: kimlik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: lunar
tr: ay

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: manual
tr: elle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: max Alt
tr: azami Alt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: min Alt
tr: asgari Alt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
tr: kapalı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
tr: açık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
tr: sıfırla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: sidereal
tr: yıldız

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: solar
tr: güneş

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
tr: tanımsız

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: warm
tr: sıcak

en: Original Author
tr: Asıl Yazar

en: Current Maintainer
tr: Mevcut Proje Yürütücüsü

en: Converted labels containing technical terms to links to documentation
tr: Belgelendirmeye bağlamak için teknik terimler içeren etiketler dönüştürüldü

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
tr: Astrononmy ve KStars için teknik belgelendirme

en: Guiding code based on lin_guider
tr: lin_guider temelli kılavuz codu

en: Artwork
tr: Sanatsal İşler

en: Utkarsh Simha
tr: Akarsh Simha

en: Improvements to observation plan execution, star hopper etc.
tr: Plan çalışması, yıldız mavnası vb. gözlemlemek için geliştirmeler.

en: Extensive testing and suggestions for Ekos/INDI.
tr: Ekos/INDI için yaygın test ve öneriler.

en: Width of sky image.
tr: Gökyüzü görüntüsünün genişliği.

en: Height of sky image.
tr: Gökyüzü görüntüsünün yüksekliği.

en: Date and time.
tr: Tarih ve saat.

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
tr: %1 İçin resim biçimi ayrıştırılamadı; PNG varsayılıyor.

en: Script executed.
tr: Betik çalıştırıldı.

en: Could not execute script.
tr: Betik çalıştırılamadı.

en: Using CPU date/time instead.
tr: CPU tarih/saati kullanılıyor.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
tr: Teleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Id:
tr: Kimlik:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
tr: Işık kırıcı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
tr: Sağlayıcı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
tr: Açıklık:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewScope)
en: Clear data and add a new telescope
tr: Verileri temizleyin ve yeni bir teleskop ekleyin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveScope)
en: Remove current telescope
tr: Mevcut teleskopu kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
tr: Birim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
tr: Merceği Kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
tr: Görüş Sahası:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
tr: Barlow/Shapley lensinin büyütme katsayısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
tr: Çarpan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
tr: Merceği Kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
tr: Filitreyi Kaydet

en: End Session
tr: Oturumu Kapat

en: Save and End the current session
tr: Geçerli oturum kaydedilsin ve bu oturumdan çıkılsın mı?

en: Next Page >
tr: Sonraki Sayfa >

en: site_
tr: mevki_

en: session_
tr: oturum_

en: Next Target >
tr: Sonraki Hedef >

en: observation_
tr: gözlemleme_

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
tr: Oturumu Çalıştır

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
tr: Oturum Ayrıntılarını Girin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
tr: konumu ayarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
tr: Başlangıç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
tr: Ekipman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
tr: Yorumlar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
tr: Dil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
tr: Cisim Özelliklerine Bak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
tr: Sağ Açıklık:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
tr: Teleskopu Çevir

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
tr: Gözlem Ayrıntılarını Girin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
tr: Gözlemci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
tr: Teleskop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
tr: Göz merceği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
tr: Mercek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
tr: Görünen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
tr: arksaniye

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
tr: En Belirsiz Yıldız:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
tr: (parlaklık)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
tr: İleri >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
tr: Adım 1: Oturum Ayrıntıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
tr: Listeden yeni bir cisim seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, RemoveObject)
en: Remove object from list
tr: Listeden cismi kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
tr: Adım 2: Gözlemlemeler

en: Overwrite
tr: &Üzerine Yaz

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
tr: Aynı Ad ve Soyada sahip bir gözlemci zaten mevcut. Üzerine yazılsın mı?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
tr: &Genel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
tr: Arka Uçlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
tr: Cisim koordinatlarındaki atmosferik etkileri düzelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
tr: Atmosfer içinden geçen ışığı bir mercek gibi eğer.  Eğer bu özellik seçilirse, bu "atmosferik sapma" gökyüzü haritasında taklit edilecek.  Düzeltmenin yalnızca yatay koordinat sisteminde uygulandığına dikkat ediniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
tr: Atmosferik ışık kırılması düzeltilsin mi?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
tr: Eddington'un deneyleri ve genel görecelik tarafından öngörülmüş, güneşin yıldız konumları üzerindeki etkisi için doğru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
tr: Güneş yakınındaki genel görecelik etkileri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug-free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
tr: Bu seçeneği seçmek, haritanın her yeniden çizimi için, katalog koordinatlarından (örn. devinim uygulaması, yönelim ve sapma düzeltme ) mevcut ekvatoryal koordinatların yeniden hesaplamasına neden olabilir. Çok fazla yıldız işlendiğinde süreci yavaşlatacaktır, ancak bu hataya açıktır. Bilinen hatalar, yeniden hesaplama önlendiğindeki yıldızların gerçeklenmesidir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
tr: DSS İmgeleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Logging Output
tr: Günlükleme Çıktısı

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
tr: &Görünüm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom scroll speed:
tr: Yakınlaştırma sarma hızı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
tr: Ortalanmış cismin isim etiketi gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
tr: Bu seçilirse cisime görüntünün merkezinde iken geçici bir etiket iliştirilir.  Herhangi bir cisime kalıcı bir etiket eklemek için sağ-tık seçenekler listesini kullanabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
tr: Ortalanmış cisime etiket iliştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
tr: Fare ile üzerinde gezinirken geçici etiket iliştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
tr: Bunu daha pürüzsüz (ama yavaş) grafikler için seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
tr: Yumuşatılmış görüntüleme kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
tr: Odak değiştiğinde döndürme hareketi gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
tr: Bu seçilirse, odağın konumu değiştiğinde yeni konuma doğru görsel bir canlı "dönüş" olur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
tr: Canlandırılmış döndürme kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
tr: Harita hareket ederken tüm cisimler çizilmesin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
tr: Harita hareket ederken, program çok fazla cisim görüntülemek zorunda ise akıcı hareketten ödün verilir. Görüntü hareket halinde iken bazı cisimlerin gizlenmesi için bunu seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
tr: Hareket eden cisimleri gizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
tr: Zaman adımı bu değerden daha büyükse ayrıca gizle:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
tr: Seçilirse, harita hareket ederken soluk yıldızlar gizlenecek.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
tr: Bundan daha soluk olan yıldızlar harita hareket ederken gösterilmeyecekler.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
tr: Hareket ederken Güneş Sistemi ögeleri gizlensin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
tr: Seçilirse, harita hareket ederken tüm güneş sistemi ögeleri gizlenecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
tr: Güneş Sistemi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
tr: Cisim etiketleri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
tr: Seçilirse, harita hareket ederken takımyıldız çizgileri gizlenecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
tr: Takımyıldız doğruları

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
tr: Seçilirse, harita hareket ederken koordinat ızgaraları gizlenecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
tr: Koordinat ızgaraları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
tr: Takımyıldız sınırları

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
tr: Seçilirse, harita hareket ederken takımyıldız isimleri gizlenecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
tr: Takımyıldız isimleri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
tr: Gözlem &Listesi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
tr: Gözlem Listesi Etiketleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListText)
en: Te&xt
tr: Me&tin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListImageryOptions)
en: Preferred Imagery
tr: Tercih Edile İmge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListPreferDSS)
en: Digiti&zed Sky Survey (DSS)
tr: Sayısalla&ştırılmış Gökyüzü İnceleme (DSS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
tr: İsi&m göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
tr: Pa&rlaklığı göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
tr: Etiket yoğunluğu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
tr: İsmi &göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
tr: Uzun isi&mleri göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
tr: Pa&rlaklığı göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
tr: Uzaklaştırma solukluk sınırı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: mag
tr: par

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
tr: Yaklaştırma solukluk sınırı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Show objects of unknown magnitude
tr: Bilinmeyen büyüklükteki cisimleri göster

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
tr: Aysız Gece

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
tr: Gerçek Renkler

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
tr: Kırmızı

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
tr: Siyah

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
tr: Beyaz

en: New Color Scheme
tr: Yeni Renk Şeması

en: Enter a name for the new color scheme:
tr: Yeni renk şeması için isim girin:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
tr: Yerel renk dizin dosyası açılamadı.
    Şema silinemiyor.

en: Could not delete the file: %1
tr: %1 dosyası silinemedi

en: Error Deleting File
tr: Dosya Silinemedi

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
tr: colors.dat dosyasında %1 isimli bir girdi bulunamadı.

en: Scheme Not Found
tr: Şablon Blunamadı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Scheme Colors
tr: Mevcut Şema Renkleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
tr: Şimdiki renk ayarları

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
tr: Programdaki özelleştirilebilir renklerin listesi.  Her ögenin yanında, ayarlı olduğu rengi gösteren bir kutu vardır.  Rengini değiştirmek için herhangi birine tıklayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
tr: BilgiKutusu BG kipi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
tr: Doldurma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
tr: Şeffaf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
tr: Işık geçirmeyen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
tr: Yıldız renk kipi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
tr: Yıldız rengi kipini ayarla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
tr: Yıldızları haritada göstermek için dört yöntem var. Öntanımlı olarak, yıldızlar gercek renklerini gösteren bir çember ve beyaz merkezli daireler şeklindedir.   Genel renk şemanızın gerektirdiği içi dolu beyaz, kırmızı veya siyah daireler de seçebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
tr: Yıldız renk şiddeti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
tr: Yıldız renklerinin yoğunluğunu ayarla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
tr: Gerçek-yıldız-rengi kipini kullanırken bu seçenek yıldız renklerinin doygunluk düzeyini ayarlar.  Daha yüksek değer daha doygun renkler anlamına gelir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
tr: Önceden Ayarlı Renk Şemaları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
tr: Öntanımlı renk şemalarının listesi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
tr: Bilinen tüm renk şemalarının listesi.  Bir kaçı öntanımlı olarak sunulmuştur. Ayrıca kendi renk şemanızı da tanımlayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
tr: Şimdiki ayarları kullanarak öntanımlı yeni bir renk şeması oluştur.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
tr: Renkleri beğendiğiniz bir şema ile değiştirdikten sonra bu renkleri kullanan yeni bir şema oluşturmak için bu düğmeye basın.  Şemanız burada öntanımlılar listesinde ve ayrıca ana penceredeki "Ayarlar" seçenek dizelgesinde de kullanılabilir olacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Save As...
tr: Farklı Kaydet...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
tr: Öntanımlı bir renk şeması sil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
tr: Bu düğmeye vurgulanmış renk düzenini kaldırmak için basın.  Bu yalnızca özel renk düzenleriniz için geçerlidir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Application Themes
tr: Uygulama Temaları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
tr: Takımyıldız doğruları gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
tr: Seçilirse, takımyıldız çizgileri haritada gösterilecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
tr: &Takımyıldız doğruları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
tr: Gökyüzü kültürü:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
tr: Gökyüzü kültürü seç:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
tr: Burada, takımyıldızların nasıl betimleneceğini seçebilirsiniz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
tr: Takımyıldız &sınırları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
tr: Merkezi takımyıldız sınırını vurgula

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
tr: Takımyıldız isimleri gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
tr: Seçilirse, takımyıldız isimleri haritada gösterilecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
tr: Takımyıldız isi&mleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
tr: Takımyıldız İsim Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
tr: Latince takımyıldız isimleri kullan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
tr: Gökyüzü haritasında Latince takımyıldız isimleri kullanmak için bunu seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
tr: L&atince

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
tr: Yerel takımyıldız isimleri kullan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
tr: Bunu (eğer varsa) kendi yörenizdeki takımyıldız isimlerini kullanmak için seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
tr: Yerel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
tr: IAU kısaltmalarını kullan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
tr: Bunu Uluslararası Astronomi Birliğinin takımyıldız etiketleri için olan kısaltmalarını kullanmak için seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
tr: Kısal&tıldı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
tr: Ekliptik düzlem çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
tr: Bu seçilirse, gökyüzü haritasına ekliptik çizilecek.  Ekliptik Güneşin gökyüzünde bir yıllık devri boyunce takip ediyor göründüğü büyük diredir.  Diğer tüm güneş sistemi cisimleri de kabaca ekliptiği takip eder.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
tr: Doldurulmuş Samanyolu dış hatları kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
tr: Bu seçilirse, Samanyolunun hatlarını gösteren çizginin içi doldurulacaktır. Diğer durumda yalnızca dış hat çizgisi gösterilecektir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
tr: Ufuk çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
tr: Bu seçildiğinde, yerel ufku temsil eden bir çizgi haritada gösterilecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
tr: U&fuk (çizgisi)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
tr: Samanyolu hattı çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
tr: Bu seçilirse, Samanyolununun hatlarını temsil eden çizgi haritada gösterilecek.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: If checked, coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
tr: Seçiliyse, koordinat ızgaraları, etkin koordinat sistemine göre otomatik olarak değişecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
tr: Koordinat ızgarasını otomatik olarak seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
tr: Bayraklar çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
tr: İşaretlenirse, haritada bayraklar gösterilecek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
tr: Ekvatoryal koordinat ızgarası çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
tr: Bu seçildiğinde, çizgilerden oluşan bir örgü Sağ Açıklıkta her iki saate ve Dik Açıklıkta her 20 dereceye bir çizilecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
tr: Ekvatoryal koordinat ızgarası

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
tr: Yatay koordinat ızgarası çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 30 degrees in Azimuth and every 20 degrees in Altitude.
tr: Bu seçildiğinde, çizgilerden oluşan bir örgü Sağ Açıklıkta her iki saate ve Dik Açıklıkta her 30 dereceye bir çizilecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
tr: Yatay koor&dinat ızgarası

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
tr: Mat yeryüzü çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
tr: Bu seçilirse, ufkun altında kalan alan yeryüzü benzetimi için doldurulur.  Ekvatoryal koordinat sistemi kullanıldığında yeryüzünün gösterilmediğine dikkat edin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
tr: Mat &yeryüzü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
tr: Gök ekvatoru çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
tr: Seçilirse, gök ekvatoru haritada gösterilecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
tr: Gök e&kvatoru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
tr: Uyduları göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
tr: Sadece görünür uyduları göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
tr: Etiketleri göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
tr: Uyduları yıldızlar gibi çiz

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
tr: Uyduları ara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
tr: TLE 'leri güncelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
tr: Güneş Sistemi cisimlerini göster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
tr: Güneş, Ay ve Gezegenler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
tr: Satürn çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse, Satürn haritada çizilecek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
tr: Ana ögeler resim olarak gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
tr: Seçilirse, gezegenler, Güneş ve Ay haritada resim olarak gösterilecek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
tr: Resimleri kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
tr: Mars çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse, Mars haritada çizilecek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
tr: Başlıca güneş sistemi cisimlerine İsim etiketi eklensin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
tr: İşaretlenirse, gezegenlere, Güneş'e ve Ay'a isim etiketleri iliştirilecek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
tr: İsim etiketleri kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
tr: Ana ögeleri seç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
tr: Tüm gezegenleri, Güneşi ve Ayı haritada göstermek için buna basınız

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
tr: Tümünü Seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
tr: Tüm ana ögelerin seçimini kaldır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
tr: Tüm gezegenlerin, Güneşin ve Ayın seçimini kaldırmak için buna basınız. Böylece artık haritada gösterilmeyecekler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
tr: Hiçbirini Seçme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
tr: Venüs çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse, Venüs haritada çizilecek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
tr: Güneş çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse, Güneş haritada çizilecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
tr: Güneş

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
tr: Jüpiter çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse, Jüpiter haritada çizilecek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
tr: Ay çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse, Ay haritada çizilecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
tr: Ay

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
tr: Merkür çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse, Merkür haritada çizilecek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
tr: Neptün çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse, Neptün haritada çizilecek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
tr: Uranüs çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse, Uranüs haritada çizilecek.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
tr: Küçük Gezegenler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
tr: Asteroidler çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
tr: Seçilirse, küçük gezegenler haritada gösterilecek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
tr: Kuyrukluyıldızlar gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
tr: Bu seçilirse, kuyrukluyıldızlar haritada gösterilecek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
tr: Güneş yakındaki kuyrukluyıldızların isimlerini göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
tr: Bu seçildiğinde, Güneş yakınlarındaki kuyruklu yıldızlara isim etiketi iliştirilir.  Kuyruklu yıldızlar yörüngeleri boyunca parlaklık değişimi gösterirler, bu nedenle parlaklık solgunluğu bu durumda etkin değildir.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
tr: Küçük gezegen gösterimi için en solgun parlaklığı ayarla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
tr: Kuruklu yıldız isimleri için en fazla uzaklık

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
tr: Bir kuyruklu yıldza isim etiketi iliştirilmesi için Güneşe olan en fazla uzaklığını Astronomik Birim (AU) türünden ayarlayın. Bir AU Güneş ile Dünya arasında ki yaklaşık 150 milyon km olan mesafeye eşittir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
tr: Asteroidlere isim etiketleri iliştirilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
tr: Bu seçilirse, küçük gezegenlere isim etiketleri eklenecek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
tr: İsimleri göster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
tr: Yörünge İzleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
tr: Takip edilen cisimlerin izini otomatik olarak göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
tr: Bu seçilirse, herhangi bir güneş sistemi cismi görüntüde ortalandığında geçici bir ize sahip olacak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
tr: Güneş sistemi cismi takip edilirken hezaman iz göster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
tr: İz renkleri arka planla kaynaşsın mı?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
tr: Bu seçirse, gezegen izinin rengi arka plan gökyüzü rengine karışacak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
tr: İzleri arka plan rengine kaynaştır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
tr: Tüm yörünge izlerini temizle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
tr: Buraya güneş sistemi cisimlerine eklemiş olabileceğiniz tüm yörünge izlerini temizlemek için basınız.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
tr: Bütün İzleri Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
tr: Dünya yörüngesindeki uydu izleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
tr: Süpernovayı göster

en: Names:
tr: İsimler:

en: B-V index:
tr: B-V endeksi:

en: Asteroid/Comet details
tr: Asteroid/Kuyrukluyıldız ayrıntıları

en: Date, time and location:
tr: Tarih, saat ve konum:

en: Could not upload file
tr: Dosya gönderilemedi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
tr: Yeniden yakala...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
tr: Anlık görüntüyü sil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
tr: Dosyaya kaydet...

en: Open Cluster
tr: Açık Küme

en: Asterism
tr: Yıldız Kümesi

en: Globular Cluster
tr: Küresel Küme

en: Gaseous Nebula
tr: Gaz Bulutsusu

en: Dark Nebula
tr: Kara Bulutsu

en: Planetary Nebula
tr: Gezenemisi Bulutsu

en: Supernova Remnant
tr: Süpernova kalıntısı

en: Galaxy
tr: Gökada

en: Quasar
tr: Kuazar

en: Galactic Cluster
tr: Gökada Kümesi

en: Star Magnitudes:
tr: Yıldız Parlaklıkları:

en: Chart Scale:
tr: Çizelge Ölçeği:

en: Observer:
tr: Gözlemci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
tr: Tarih:

en: Site:
tr: Mevki:

en: Trans:
tr: Geçiş:

en: Power:
tr: Güç:

en: Star hopper returned empty path. We advise you to change star hopping settings or use manual capture mode.
tr: Yıldız sekmesi boş yol döndürdü. Yıldız sekme ayarlarınızı değiştirmenizi veya elle yakalama kipini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

en: Star hopper failed to find path
tr: Yıldız sekme yol bulamadı

en: Go to next Wizard page
tr: Sihirbazın bir sonraki sayfasına git

en: Go to previous Wizard page
tr: Sihirbazın bir önceki sayfasına git

en: Logging Form
tr: Günlükleme Biçimi

en: Field of View Snapshots
tr: Görüş Alanı Anlık Görüntüleri

en: Details About Object
tr: Cisimle İlgili Ayrıntılar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Basic Finder Chart Settings
tr: Temel Bulucu Grafik Ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic document details: title, subtitle and description.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
tr: <p>Belgenin ana tanımlamaları: başlık, alt başlık ve açıklama.</p>
    <p>Bittiğinde, <b>Sonraki</b> düğmesine basın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
tr: Başlık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
tr: Alt başlık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Additional Finder Chart Contents
tr: Ek Arayıcı Grafik İçeriği Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Finder chart can contain additional elements such as details tables and logging forms. Select which you want to be included in finder chart and press <b>Next</b> to proceed.</p>
tr: <p>Arayıcı grafiği, ayrıntılı tablolar ve günlükleme biçimleri gibi ek ögeler içerebilir. Arayıcı grafiğe eklemek istedikleriniz seçin ve <b>Sonraki</b> düğmesine basın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
tr: Ayrıntı tabloları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, generalCheckBox)
en: Add general details table
tr: Genel ayrıntı tablosu ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, posCheckBox)
en: Add position details table
tr: Konum ayrıntı tablosu ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
tr: Yükselt/Ayarla/Geçiş ayrıntı tablosu ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, astComCheckBox)
en: Add Asteroid/Comet details table
tr: Asteroid/Kuyrukluyıldız ayrıntı tablosu ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggingFormLabel)
en: Logging form
tr: Günlükleme biçimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loggingFormBox)
en: Add basic logging form to finder chart
tr: Bulucu grafiğine temel günlükleme ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Browse Captured Field of View Images
tr: Yakalanmış Görüş Alanı Görüntülerine Gözat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: After FOV snapshots are captured, you can view, caption and delete them using Field of View Snapshot Browser window.
tr: FOV anlık görüntülerinin yakalanmasından sonra, Anlık Görüntünün Görüş Alanı penceresini kullanarak onları görüntüleyebilir, yakalayabilir ve silebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: Browse captured FOV snapshots
tr: Yakalanmış FOV anlık görüntülerine gözat

en: Only magnitudes chart
tr: Sadece parlaklık grafiği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Basic Field of View Capture Settings
tr: Temel Görüş Alanı Yakalama Ayarlarını Yap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic field of view capture settings: color scheme, legend and FOV image shape, then click <b>Next</b> to proceed.</p>
tr: <p>Temel görüş alanı yakalama ayarlarını yap: renk şeması, göstergeler ve FOV görüntü şekli, ardından <b>Sonraki</b> düğmesine basın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
tr: "Gökyüzü Grafiği" renk şemasını kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overrideShapeBox)
en: Override FOV shape to rectangular
tr: FOV şeklini, dikdörgen olarak uygula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
tr: Ölçek ve büyüklükler grafiği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendBox)
en: Add scale and magnitudes chart to exported FOV images
tr: Dışa aktarılmış FOV görüntülerin ölçek ve büyüklükleri ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
tr: Alfa-karıştırılmış arka plan kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
tr: Grafik yönü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
tr: Grafik konumu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
tr: Grafik türü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Manually Capture Field of View Snapshots
tr: Anlık Görüntüleri Görüş Açısını Elle Yakala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>In manual field of view capture method, user centers sky map to a point of interest, then captures snapshots of sky fragments inside the active FOV symbol.</p>
    <p>When in field of view capture mode, press <b>Page Up</b> and <b>Page Down</b> to switch FOV symbols. Snapshots are captured by pressing <b>K</b> key. When done, press <b>Escape</b> key to return to the Printing Wizard.</p>
    <p>Press <b>Next</b> when done.</p>
tr: <p>Elle görüş alanı yakalama yöntemi, kullanıcı ilgilendiği alanı haritada ortalar, sonra gökyüzü parçalarının anlık görüntülerini, etkin FOV sembolü içinde yakalar.</p>
    <p>Bu kipteyken, <b>Yukarı</b> ve <b>Aşağı</b> düğmelerine basarak, FOV sembollerini değiştirebilirsiniz. Anlık görüntüler <b>K</b> tuşuna basarak yakalanabilir. Bittiğinde, <b>Escape</b> tuşuna basıp Yazdırma Sihirbazı 'na geri dönebilirsiniz.</p>
    <p>Bittiğinde <b>İleri</b> tuşuna basın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
tr: Yakalamaya başla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Star Hopper FOV Capture Options
tr: Yızdız Sekmeksi FOV Yakalama Seçenekleri Ayarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: Configure star hopper FOV capture: select object at which star hopping will begin, select FOV symbol and magnitude limit.
tr: Yıldız sekmesi FOV yakalamayı yapılandır: sekmenin başlamasını umduğunuz yıldızdaki cismi seç, FOV sembolünü ve parlaklık sınırını seç.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
tr: Başlangıç yıldızı seç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
tr: Listeden cisim seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pointButton)
en: Point object on sky map
tr: Gök yüzü haritasındaki cismi işaretle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
tr: Ayrıntıları göster...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Hopping FOV:
tr: Sekme FOV:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Hop magnitude limit:
tr: Sekme parlaklık sınırı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Choose Field of View Capture Method
tr: Görüş Alanı Yakalama Yöntemi Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select field of view capture method. There are two methods: manual and star hopping-based.</p>
    <p>In <b>manual method</b> you navigate the sky map to find the objects of interest, then capture multiple fields of view representations.</p>
    <p><b>Star hopping-based method</b> automatically captures FOV snapshots using star hopping. This is experimental feature.</p>
    <p>Once you have selected field of view capture method, press <b>Next</b>.</p>
tr: <p>Görüş alanı yakalama yöntemi seç. İki yöntem vardır: elle yapılan ve yıldız sekmesi tabanlı</p>
    <p><b>el yöntemi</b> içinde istediğiniz cisimleri gezebilir, ardından birden çok görüş alanı yakalayabilirsiniz.</p>
    <p><b>Yıldız sekmesi tabanlı yöntem</b> yıldız sekmesi kullanarak FOV anlık görüntülerini otomatik olarak yakalar.</p>
    <p>Önce görüş alanı yakalama yöntemi seçin, ardından <b>Sonraki</b> düğmesine basın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
tr: Görüş alanı tanımlama yöntemi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualRadio)
en: Manually capture field of view snapshots
tr: Anlık görüntülerin görüş alanını elle yakala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hopperRadio)
en: Star hopper-based fields of view capture (experimental)
tr: Yıldız sekmesi tabanlı görünüm yakalamanın alanları (deneysel)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
tr: Gök Cismi Seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select observed sky object. You can select it from object list, by clicking <b>Select object from list</b> button or point it on sky map by pressing <b>Point object on sky map</b>. After object is located, press it with right mouse button and select <b>Select this object</b> option from context menu.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
tr: <p>Gözlemlenmiş gökyüzü cismi seçin. Cismi listesinden seçebilirsiniz, <b>Listeden cisim seç</b> düğmesine tıklayarak veya <b>Cismi gökyüzü haritasında seç</b> düğmesine basabilirsiniz. Cisim konumlandıktan sonra, ona sağ fare düğmesiyle tıklayın ve içerik menüsünden <b>Bu cismi seç</b> seçeneğine basın.</p>
    <p>Bittiğinde <b>Sonraki</b> düğmesine basın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
tr: Seçili cisim:

en: Could not upload file to remote location: %1
tr: Dosya uzak konuma gönderilemedi: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
tr: Ön izleme, Yazdır ve Dışa Aktar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Your document is ready to be printed. Click <b>Print preview</b> button to preview it and <b>Print</b> button to begin printing. You can also export it to file.</p>
    <p>If you wish to change contents of printed document, click <b>Previous</b> button to get back to previous steps.</p>
tr: <p>Belgeniz zaten yazdırmak için hazır. <b>Yazdırma ön izleme</b> düğmesine basın ve ön izleyin ve <b>Yazdır</b> düğmesine basarak yazdırmayı başlatın. Aynı zamanda bir dosyaya da aktarabilirsiniz.</p>
    <p>Yazdırılan belgenin içeriğini değiştirmek için <b>Önceki</b> düğmesine basarak bir önceki adıma geri dönebilirsiniz.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
tr: Yazdırma Ön izlemesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
tr: Yazdır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
tr: KStars Yazdırma Sihirbazına Hoşgeldiniz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>This wizard will help you set up all the parameters for printing finder charts with logging forms.</p>
    <p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
tr: <p>Bu sihirbaz Dünya üzerindeki konumunuz gibi bazı basit ayarları yapmanıza yardımcı olacak.</p>
    <p>Başlamak için, <b>Sonraki</b> düğmesine basınız.</p>

en: Loading asteroids
tr: Küçük Gezegenler yükleniyor

en:  (Asteroid)
tr:  (Küçük gezegen)

en: Asteroid Update
tr: Asteroid Güncellemesi

en: Downloading asteroids updates...
tr: Asteroit güncellemeleri indiriliyor ...

en: Loading comets
tr: Kuyrukluyıldızlar yükleniyor

en: Comets Update
tr: Kuyruklu Yıldız Güncellemeleri

en: Constellation Boundaries
tr: Takımyıldız Sınırları

en: Loading Constellation Boundaries
tr: Takımyıldız Sınırları Yükleniyor

en: Star HD%1 not found.
tr: HD %1 yıldızı bulunamadı.

en: Loading constellation names
tr: Takımyıldız isimleri yükleniyor

en: No icon
tr: Simge yok

en: Creating horizon
tr: Ufuk oluşturuluyor

en: Loading %1
tr: %1 yükleniyor

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
tr: Samanyolu Yükleniyor

en: Loading Large Magellanic Clouds
tr: Büyük Macellan Bulutları Yükleniyor

en: Loading Small Magellanic Clouds
tr: Küçük Macellan Bulutları yükleniyor

en: Host Galaxy :: %1
tr: Konak Galaksi :: %1

en: Magnitude :: %1
tr: Parlaklık :: %1

en: Type :: %1
tr: Tür :: %1

en: Position :: RA : %1 Dec : %2
tr: Konum :: RA : %1 Dec : %2

en: Date :: %1
tr: Tarih :: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
tr: Haritayı cisme döndür

en: Loading satellites
tr: Uydular yükleniyor

en: Update TLEs...
tr: TLE leri Güncelle...

en: Update %1 satellites
tr: %1 uyduyu güncelle

en: Loading solar system
tr: Güneş Sistemi yükleniyor

en: Loading stars
tr: Yıldızlar yükleniyor

en: Please wait while re-indexing stars...
tr: Yıldızlar yeniden dizinlenirken lütfen bekleyin...

en: Supernovae Update
tr: Süpernova Güncellemesi

en: Downloading Supernovae updates...
tr: Supernova güncellemeleri indiriliyor ...

en: Requested Position Below Horizon
tr: İstenen konum ufkun altında kalıyor

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
tr: İstenen konum ufuk çizgisinin altında.
    Oraya gitmek istiyor musunuz?

en: Go Anyway
tr: Yine de Git

en: Keep Position
tr: Konumu Koru

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
tr: Sloan Sayısal Gökyüzü İnceleme resmi Astrofizik Araştırma Ortaklığı tarafından sağlanmıştır [ticari olmayan kullanımlar için serbesttir].

en: Angular distance: %1
tr: Açısal uzaklık: %1

en: Star Hopper: Choose a field-of-view
tr: Yıldız Sekmesi: Bir görüş alanı seç

en: FOV to use for star hopping:
tr: Yıldız sekmesi için kullanılacak FOV

en: Star Hopper: Enter field-of-view to use
tr: Yıldız Sekmesi: Kullanılacak görüş alanı girin

en: FOV to use for star hopping (in arcminutes):
tr: Yıldız sekmesi için kullanılacak FOV (yay dakika cinsinden):

en: No object selected.
tr: Bir cisim seçilmedi.

en: Object Details
tr: Cisim Özellikleri

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
tr: Dolunay

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
tr: Yeniay

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
tr: İlkdördün

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
tr: Sondördün

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
tr: İlk hilal

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
tr: Dolunay öncesi

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
tr: Dolunay sonrası

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
tr: Son hilal

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Success
tr: Başarılı

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Star
tr: Yıldız

en: Catalog Star
tr: Katalog Yıldızı

en: Planet
tr: Gezegen

en: Comet
tr: Kuyrukluyıldız

en: Asteroid
tr: Küçük gezegen

en: Constellation
tr: Takımyıldızlar

en: Galaxy Cluster
tr: Galaksi Kümesi

en: Satellite
tr: Uydu

en: Radio Source
tr: Radyo Kaynağı

en: Multiple Star
tr: Çok Yıldız

en: Unknown Type
tr: Bilinmeyen Tür

en: Show HST Image
tr: HST Resmini Göster

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
tr: %1: Hubble Uzay Teleskopu, NASA için STScI tarafından işletilmektedir [kamuya açık]

en: Show Spitzer Image
tr: Spitzer Resmini Göster

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
tr: %1: Spitzer Uzay Teleskopu, NASA/JPL-Caltech izni ile [kamuya açık]

en: Show SEDS Image
tr: SEDS Resmini Göster

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
tr: %1: SEDS, http://www.seds.org [kişisel kullanım için serbest]

en: Show KPNO AOP Image
tr: KPNO AOP Resmini Göster

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
tr: %1: Kitt Zirvesi Ulusal Gözlemevi ileri Gözlem Programı [fiziksel tekrar üretimler hariç, ticari amaç gütmeyen kullanımlara açık]

en: Show NOAO Image
tr: NOAO Resmini Göster

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
tr: %1: Ulusal Optik Astronomi Gözlemevleri ve AURA [ticari amaç gütmeyen kullanımlara açık]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
tr: %1: Çok Büyük Teleskop, Avrupa Güney Gözlemevi tarafından işletilmektedir. [tekrarlanan çalışmalar hariç, ticari amaç gütmeyen kullanımlara açık]

en: Show
tr: Göster

en: unnamed object
tr: isimsiz cisim

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
tr: enlem ve LST değişkenleri yalnızca KSGezegenTemelli cisimler için kullanılmalı.

en: alpha
tr: alfa

en: gamma
tr: gama

en: theta
tr: teta

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
tr: Zaman dilimi ayrıştırılma hatası, boş kurala ayarlanıyor.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
tr: %1, geçerli bir ay kodu olarak ayrıştırılamadı.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
tr: %1, geçerli bir gün kodu olarak ayrıştırılamadı.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
tr: 		<p>Cisimlerin yerini gökyüzünde isimlerine göre saptayabilirsiniz .
    			 Ctrl+F, "Odaklan->Cisim Bul" seçeneği, veya "Bul"
    			Araçlar düğmesini kullanın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
tr: 		<p>Coğrafi konumunuzu değiştirmek için,
    			Ctrl+G, "Ayarlar->Coğrafi konumu ayarla..." seçeneği,
    			veya "dünya" Araç çubuğu düğmesini kullanın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
tr: 		<p>Bir cismin her zaman ekranın merkezinde kalması için
    			cismi takip edebilirsiniz.<br/>
    			Bunun için "İşaretleme->Cisim İzle" Ctrl+T seçeneğini veya "kilitlen"
    			Araçlar çubuğu düğmesini kullanınız. cismi çift tıklayarak veya
    			açılır cisim menüsünden "Merkezle ve İzle"'yi seçerek de
    			ayni işlemi yapabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
tr: 		<p>KStars Elkitabı Astronomi hakkında bir dizi bilgilendirme yazısı olan
    			AstroBilgi Projesini içermektedir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
tr: 		<p>Üç adet ekran "Bilgi Kutusu" vardır. Bunlar Zaman/tarih, coğrafi konumunuz ve
    			şu anki merkezi gökyüzü konumu (odak) ile ilgili verileri gösterirler.
    			Bu kutuları fare ile sürükleyebilirsiniz ve çift tıklayıp "gölgeleyerek"
    			daha az veya çok bilgi göstermelerini sağlayabilirsiniz.  Ayrıca
    			Ayarlar->Bilgi Kutuları menüsünden tümünü birden gizleyebilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
tr: 		<p>KStars'ın tam ekran kipi mevcuttur. Bu kipi "tam ekran" araçlar çubuğu 
    			düğmesinden veya Ctrl+Shift+F ye basarak açıp kapatabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
tr: 		<p> N,S,E,W tuşları görüntüyü Kuzey, Güney, Doğu
    			ve Batı ufkuna doğru çevirir.  Z tuşu görüntüyü başucu
    			noktasına çevirir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
tr: 		<p>0-9 tuşları görüntüyü başlıca güneş sistemi cisimlerinden birine merkezler.
    			0 Güneşe, 3 Aya merkezler. Kalanı Güneşten uzaklık sırasına göresekiz
    			gezegen içindir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
tr: 		<p>Gökyüzü haritasını yenibir konuma döndürmek için fareyi harita üzerinde tıklayıp
    			sürükleyin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
tr: 		<p>Görüntüyü fare imlecinin bulunduğu konuma merkezlemek için
    			çift tıklayın.  Eğer bir cismi çift tıklarsanız, KStars otomatik olarak
    			takip etmeye başlar.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
tr: 		<p>Durum çubuğu fare imlecinin şu anki gökyüzü koordinatlarını hem
    			Ekvatoryal hem de Yatay koordinat sistemlerinde gösterir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
tr: 		<p>Görüntüyü yaklaştırıp uzaklaştırmak için farenin sarma tekerleği
    			kullanılabilir veya orta düğmesi basılı iken fareyi ileri geri kaydırabilirsiniz.  Ayrıca
    			 +/- düğmelerini veya araçlar çubuğundaki ve Görünüm menüsündeki  "Yaklaş"/"Uzaklaş"
    			ögelerini kullanabilirsiniz.  Yaklaşma miktarı Görünüm menüsündeki "Açı Büyüklüğüne Yaklaş"
    			 (Shift+Ctrl+Z) ögesi ile ve Ctrl tuşu basılı iken fareyi sürükleyerek oluşturacağınız
    			bir dikdörtgen ile yeni pencere sınırlarını grafiksel olarak belirleyerek ayrıca 
    			ayarlanabilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
tr: 		<p>Odak merkezi koordinatlarını el ile ayarlayabilirsiniz.
    			Ctrl+M tuşlarına basın veya "İşaretleme->Koordinatları El İle Ayarla..." menü seçeneğinden
    			açılan pencereye istediğiniz koordinatları giriniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
tr: 		<p>Ekvatoryal ve Yatay koordinat sistemleri arasında geçiş
    			 yapmak için "Görünüm->Koordinatlar" menüsünü kullanın veya boşluk tuşuna basın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
tr: 		<p>Saat ve Zamanı ayarlamak için, Ctrl+S tuşlarına basın, "Zaman-> Zamanı Ayarla" menüsünü
    			kullanın veya "zaman" araçlar çubuğu düğmesine basın.  KStars'da tarihlerin
    			.çok geniş kapsamlı olduğuna dikkat edin; -50,000 ve +50,000 tarihleri arasında bir yıl seçebilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
tr: 		<p>Ctrl+E veya "Zaman->Zamanı Şimdiye Ayarla" menü ögesini kullanarakbenzeştirim saatini
    			 İşlemci saati ile eşzamanlayabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
tr: 		<p>Araçlar Çubuğundaki Dönüş Kutusu KStars saatinin kullandığı
    			zaman adımını ayarlamanıza imkan verir. Adımı "1.0 sn" yapmak "gerçek zamanı sağlar.".
    			Not: negatif değerler zamanı tersine akıtır.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
tr: 		<p>Saati Araç çubuğundaki "Oynat/Duraklat" düğmesi ile durdurup
    			başlatabilir veya "Zaman->Saati Durdur/Başlat" seçeneğini kullanabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
tr: 		<p>Benzeştirim saatini basit zaman adımları ile ileri veya geri alabilirsiniz.
    			Bunun için "&gt;" veya "&lt;" tuşlarına basınız.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
tr: 		<p>Harita üzerinde fareyi tıkladığınızda, gökyüzünde imlece en yakın cisim
    			durum çubuğunda tanımlanır.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
tr: 		<p>Fare imlecini kısa bir süre için beklettiğinizde, en yakın cisim geçicibir isim
    			etiketi ile tanımlanır. Fareyi yeniden hareket ettirdiğinizde isim etiketi
    			oyomatik olarak kaybolur.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
tr: 		<p>Belirli bir cisim hakkında resim bağlantıları ve internet üzerinde bilgi
    			gibi detaylı seçenekleri içeren açılır menüyü görüntülemek için fareyi
    			sağ tıklayın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
tr: 		<p>Özel renkli (öntanımlı renk Kırmızı) derin-uzay cisimleri açılır
    			menülerinde ek bir URL bağlantısına sahiptir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
tr: 		<p>KStars'da yıldızlar öntanımlı olarak gerçek renklerinde gösterilir.
    			Bir yıldızın rengi sıcaklığına bağlıdır. Daha soğuk yıldızlar kırmızı iken,
    			sıcak yıldızlar mavidir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
tr: 		<p>Asteroid ve kuyrulu yıldızların (yakın zamanda keşfedilen cisimler dahil)
    			en son yörünge bilgilerini istiyorsanız "Karşıdan Veri Yükle
     aracını 			("Dosya->Yeni Veri İndir" veya Ctrl+D) güncel gök günlüğü için sıkça
    			denetleyin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
tr: 		<p>Ayrıntılar penceresi gökyüzündeki herhangi bir cisim için çok miktarda 
    			bilgi içerir. Bunlar, koordinatlar, doğma/batma zamanları, İnternet bağlantıları
    			ve sizin kişisel notlarınızdan oluşur.  Ayrıntılar penceresine açılır menüden 
    			veya bir cismi tıkladıktan sonra "D"'ye basarak ulaşabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
tr: 		<p>Gökyüzündeki herhangi bir cisime isim etiketi iliştirebilirsiniz. Bunun için 
    			açılır menüden etiketi açıp-kapatabilir veya cismi tıkladıktan sonra 
    			 "L"'ye basabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
tr: 		<p>KStars Astrohesapmakinesi (Ctrl+C) size KStars'ın perde arkasında
    			gerçekleştirdiği birçok hesaplamaya doğrudan erişim imkanı verir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
tr: 		<p>AAVSO Işık Eğrisi Üreteci aracı (Ctrl+V) Amerika Değişken Yıldız Gözlemcileri birliğinin
    			sunucularına bağlanır ve günlük takip edilen 6000 den fazla değişken yıldızdan
    			herhangi biri için ışk eğrisi oluşturur.
    			on a daily basis.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
tr: 		<p>Zamana karşı yükseklik aracı (Ctrl+A) seçeceğiniz herhangi cisim grubu
    			için yükseklik eğrileri çizer.  Bu, gözlem oturumları planlamak için
    			harika bir araçtır.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful Observation Planner tool
    			  (Ctrl + L). The planner helps you maintain a
    			  wish list of objects that you would like to
    			  observe, and then select some of these
    			  objects to plan out an observing
    			  session. The planner can then assign
    			  observing times, and present the objects in
    			  time order for easy observing workflow on
    			  the field.
    		</p>
tr: 		<p>KStars, güçlü bir Gözlem Planlama aracına			  (Ctrl + L) sahiptir. Planlayıcı size, gözlemek			  istediğiniz cisimlerin listesini yönetmenize			  yardımcı olur ve bu cisimleri seçerek			  bir gözlem oturumu yaratmanızı sağlar.			  Planlayıcı, gözlem zamanı atayabilir			  ve bir alan içinde, kolayca gözlemlenmesi			  için bir iş akışı sağlayabilir.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful astrophotography suite called Ekos! Ekos lets you control your astrophotography equipment through INDI, perform auto-focus etc, and set up automatic capture sequences.
    		</p>
tr: 		<p>KStars, Ekos adında güçlü bir astrofotograf takımına sahiptir. Ekos, astrofotograf ekipmanlarını INDI üzerinden yönetmenizi, otomatik odaklama vb. ve otmatik yakalama dizileri sağlar.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
tr: 		<p>Betik oluşturma aracı size karışık D-Bus betiklerini basit bir GUI
    			kullanarak oluşturma imkanı verir.  Betikler daha sonra komut satırından
    			veya KStars'ın içinden çalıştırılabilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
tr: 		<p>Güneş Sistemi Gözlem aracı (Ctrl+Y) güneş sistemindeki başlıcagezegenlerin
    			başüstündeki konumlarını, o anki benzeştirim tarihine göre verir.
    			
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
tr: 		<p>Jüpiter Ayları aracı (Ctrl+J) Jüpiterin en büyük aylarının (Io, Europa,Ganymede
    			ve Callisto) göreli konumlarını Dünyadan göründüğü şekli ile ve zamana 
    			bağlı bir fonksiyon olarak verir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
tr: 		<p>Gökyüzü resmini, Dosya menüsü ögesi olan"Gökyüzü Resmini Kaydet"'i
    			kullanarak veya Ctrl+I tuşlarına basarak bir dosyaya aktarabilirsiniz.  
    			Buna ek olarak KStars'ı komut istemi ile çalıştırabilirsiniz ve "--dump" değişkeni a
    			ile resmi programı açmaya bile gerek kalmadan diskinize kaydedebilirsiniz.
    			Bu KDE masaüstünüzde devingen masaüstü resimleri oluşturmak için kullanılabilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with the NGC and IC deep-sky object catalogs. You can download many more catalogs from the File->Download New Data option. You can also make your own custom catalogs and add them.
    		</p>
tr: 		<p>Öntanımlı olarak KStars, NGC ve OC derin uzay cisim katalogları ile gelir. Dosya->Yeni Veri İndir seçeneği üzerinde, daha fazla katalog indirebilirsiniz. Ayrıca kendi kataloglarınızı oluşturup, onları ekleyebilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with a catalog of stars up to about magnitude 8. You can download additional star catalogs (Tycho-2 and USNO NOMAD) to show up to 100 million stars down to about magnitude 16 using the File->Download New Data option.
    		</p>
tr: 		<p>Öntanımlı olarak KStars, parlaklığı 8 den büyük olan yıldızların kataloğu ile gelir. Dosya->Yeni Veri İndir seçeneği üzerinden, parlaklığı 16 ya kadar olan, 100 milyonun üzerinde ek yıldız katalogları (Tycho-2 ve USNO NOMAD) indirebilirisniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
tr: 		<p>Herhangi bir cisime özel resim/bilgi URL si eklemek için
    			cismin açılır menüzünden "Bağlantı Ekle..." yi seçin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
tr: 		<p>Onlarca görüntü seçeneğini ayarlayabilirsiniz. Bunun için
    			"görünüm" Araç Çubuğu düğmesine basın veya "Ayarlar->KStars'ı Yapılandır..."menü ögesini.
    			seçin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
tr: 		<p>Ekran Üzerindeki Bilgi Kutuları gizlenebilir veya gösterilebilir. Bunun için
    			"Ayarlar->Bilgi Kutuları" menüsünü kullanın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
tr: 		<p>Araç çubukları gizlenebilir veya gösterilebilir. Bunun için"Ayarlar->Araç çubukları" menüsünü kullanın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
tr: 		<p>Durum çubuğunda Ra/Dec veya Az/Alt koordinat alanlarından birini gizleyebilirsiniz.
    			Veya durum çubuğunu tamamen gizleyebilirsiniz. Ayarlar-> Durum çubuğu menüsü kullanarak.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
tr: 		<p>Öntanımlı renk şemaları arasında kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.
    			Bunun için "Ayarlar->Renk Şemaları" menüsünü kullanın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
tr: 		<p>Kendi coğrafi konumunuzu tanımlayabilirsiniz.  Bunun için
    			"Konum Değşitir" penceresinden gerekli alanları doldurup sonra
    			"Şehri Listeye Ekle" düğmesine basın. Artık konum bilginiz, açacağınız tüm
    			oturumlarda kullanılabilir olacaktır.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
tr: 		<p>Kendi Renk Düzeninizi tanımlayabilirsiniz.  Yapılandırma 
    			Penceresindeki renkleri ayarlayın "Renkler" Sekmesi, ve sonra"Şimdiki
    			Renkleri Kaydet" button. düğmesine basın. Renk düzeniniz tüm
    			gelecek oturumlarda listede görünecektir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
tr: 		<p>Ayarlar->FOV Symbolleri menüsündern FOV Düzenleyiciyi kullanarak
    			kendi görüş-alanı (FOV) simgelerinizi yapabilirsiniz.  Yeni simgelerinizin
    			açısal büyüklüğünü, şeklini ve rengini ayarlayabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you use a camera to capture images, you can create a field-of-view (FOV) symbol that matches your camera sensor's size. You can then adjust the orientation of the FOV symbol to match the orientation of your camera, to see what fits into your imaging field. The FOV Editor may be accessed from the Settings->FOV Symbols menu.
    		</p>
tr: 		<p>Görüntüleri yakalamak için bir kamera kullanıyorsanız, kameranızın akılayıcısının boyutuyla eşleş bir görüş alanı sembolu oluşturabilirsiniz. Kameranızın yönlendirmesiyle eşleşen FOV sembolunün yönlendirmesini ayarlayabilirsiniz. FOV Düzenleyiciye Ayarlar->FOV Sembolleri menüsünden ulaşabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
tr: 		<p>KStars Düzenleme penceresinin gelişmiş sekmesi KStarsın çalışmasında ince-ayarlar
    			 yapmanızı sağlar. Atmosferik ışık kırılmasını düzeltmeyi veya canlandırılmış
    			 döndürmeyi seçip seçmeyeceğinizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca,
    			görüntü hareket ederken hangi cisimlerin gizleneceğini de seçebilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars displays up to 100 million stars, more than 13,000 deep-sky objects, the 88 constellations,
    			all planets, the Sun, the Moon, thousands of comets and asteroids, and the
    			Milky Way.
    		</p>
tr: 		<p>KStars 100 milyonun üzerinde yıldızı, 13,000 derin-uzay cismini, 88 takımyıldızını,
    			tüm gezegenleri, Güneşi, Ayı, binlerce kuyrukluyıldızı ve küçük gezegeni, ve
    			Samanyolunu gösterir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
tr: 		<p>Gökyüzünde Güneş ve tüm gezegenlerin takip ediyor gibi göründükleri
    			çizgi, Tutulum olarak adlandırılır.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
tr: 		<p>KStarstaki (gezegenler için) eksen yalpalaması, üğrüm, görüntü  sapması,
    			atmosferik ışık kırılması ve ışığın seyahat süresini de kapsayan cisim konumları.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can simulate the famous experimental test of general relativity in KStars -- KStars can calculate the bending of star-light around the sun. Simply center on the sun, zoom in the sky map and toggle the corrections by pressing 'r' on the keyboard.
    		</p>
tr: 		<p>KStars içinde, ünlü deney olan genel görecelilik testinin benzetimini yapabilirsiniz -- KStars, güneş etrafındaki yıldız ışığını soğrulmasını hesaplayabilir. Güneşin merkezine gelin, gökyüzü haritasını yakınlaştırın ve 'r' tuşuna basarak düzeltmeleri açın/kapatın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The nearest star to the Sun is Rigel Kentaurus (alpha Centauri).
    			The brightest star in the night sky is Sirius (alpha Canis Majoris).
    		</p>
tr: 		<p>Güneşe en yakın yıldız Rigel Kentaurus (alfa Erboğa).
    			Gökyüzündeki en parlak yıldız Sirius (alfa Büyükköpek).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
tr: 		<p>Aslan, Başak ve Berenis'in Saçı arasında bulunan büyük gökada grubu
    			Başak Gökadalar Kümesi olarak isimlendirili.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
tr: 		<p>Güney gök kutbuna yakın olan, küme ve bulutsulardan oluşan büyük grup
    			Samanyolunun yörüngesinde cüce bir gökada olan Büyük Macellan 
    			bulutuna ait cisimlerdir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
tr: 		<p>Messier Kataloğu gökyüzündeki yıldız olmayan 110 en parlak cismin
    			listesidir.  Orion Bulutsusu (M 42),Andromeda Gökadası (M 31), ve Ülker (M 45)
    			gibi tanınmış cisimleri de içerir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Every now and then, planets seem to stop, and temporarily change their direction of motion across the night sky. This is called retrograde motion. You can simulate it in KStars by attaching a trail to an outer planet and letting the simulation clock step quickly (at 1 sid day or so).
    		</p>
tr: 		<p>Arada sırada, gezegenler durmuş gibi gözükür ve geçici olarak gece gökyüzündeki yönlerini değiştirirler. Buna yoz haraket denir. Bunu, dış gezegene bir iz ekleyerek ve benzetme saatini hızlandırarak (1 gün veya daha fazla) KStars içinde benzetim yapabilirisiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>From a dark, country-side location, the Andromeda Galaxy (M 31) is visible to the naked eye! The galaxy lies about 2.2 million light years away from us, and yet it has an apparent size of 3 degrees, 6 times the apparent size of the full moon!
    		</p>
tr: 		<p>Karanlıktan, şehir konumu, Andromeda Galaksisi (M 31) çıplak gözle görülebilir! Galaksi bizden 2.2 milyon ışık yılı uzakta ve henüz 3 derece gözüküyor, 6 derecelik bir görünüm ay kadardır!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Apparent sizes of deep-sky objects and planets are measured in arcminutes. An arc-minute is 1/60 of a degree. Stars have even smaller apparent sizes, which are measured in milli-arc-seconds (1/3600000 of a degree)!
    		</p>
tr: 		<p>Derin uzay cisimlerinin ve gezegenlerin görünüm boyutları yay dakika cinsinden ölçülür. Bir yay dakika, 1/60 derecedir. Yıldızlar daha küçük görünüm boyutlarına sahiptir ve mili yay saniye cinsinden ölçülürler (1/3600000 derecedir)!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Distance to the more nearby stars may be measured using "Parallax". The idea is explained in the Astro Info project. KStars shows the distances to many stars in the Details dialog. To access this information, simply right click on the star, and choose "Details" in the popup-menu.
    		</p>
tr: 		<p>Daha yakın yıldızlara olan uzaklık "Parallaks" kullanılarak ölçülür. Astro Info projesinde açıklanmıştır. KStars, bir çok yıldızın uzaklıklarını Ayrıntılar penceresinde gösterir. Bu bilgiye erişmek için, yıldıza sağ tıklayın ve açılan pencerede "Ayrıntılar" ı seçin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Hubble Space Telescope images are usually in false-color. The colors are chosen to indicate the presence of the elements Hydrogen, Oxygen, and Sulfur. For real-color images, try the other image options.
    		</p>
tr: 		<p>Hubble Uzay Teleskopu görüntüleri, genellikle sahte renktedir. Renkler, Hidrojen, Oksijen ve Kükürt varlığını belirtmek için seçilirler. Gerçek renkli görüntüler için, diper görüntü seçeneklerini deneyin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Digitized Sky Survey (DSS) has digitized images from photographs of every region of the sky, made with the Oschin Schmidt telescope at Mt. Palomar, and the UK Schmidt Telescope. The DSS image of almost any region of the sky can be accessed from KStars by right-clicking on the sky map and selection "Show DSS Image".
    		</p>
tr: 		<p>Sayısallaştırılmış Gökyüzü İncelemesi (DSS) gökyüzünün her bir bölgesinin fotoğraflarından görüntüleri sayısallaştırır, Mt. Palomar 'daki Oschin Schmidt telskopu ve UK Schmidt Teleskopu ile yapılmıştır. Gökyüzününün herhangi bir bölgesindeki DSS görüntülerine, KStars 'a sağ tıklayıp, "DSS Görüntüsünü Göster" düğmesine tıklarak ulaşılabilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Edwin Hubble made the first measurements that showed that the distant galaxies are receding at very fast speeds from us. This was early evidence for the expansion of the universe. Learn more at the AstroInfo project in the KStars Handbook (Help->KStars Handbook).
    		</p>
tr: 		<p>Edwin Hubble, uzak galaksilerin bizden çok daha yüksek hızlarda uzaklaşıyor olduğununun ilk ölçümlerini yapmıştı. Bu evrenin genişlemesinin ilk kanıtlarından. Daha fazlasını KStars El kitabı içindeki AstroInfo projesinde bulabilirsiniz (Yardım->KStars El Kitabı).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The best way to observe a faint object in the night-sky is to not look straight at it but look in the region around it! This technique, called "averted vision", works because of the way the rod cells, which are sensitive to dim light, are placed on the retina in our eyes.
    		</p>
tr: 		<p>Gökyüzündeki güçsüz cisimleri görmenin en iyi yolu, direk bakmak değildir, çevresine bakmaktır! Bu teknik 'averted vision' olarak bilinir ve küçük far hassasiyetinde, gözümüzde retinada konumlanır.
    		</p>

en: Local Time
tr: Yerel Saat

en: &Print...
tr: &Yazdır...

en: Print the Altitude vs. time plot
tr: Yükseklik vs zaman çizelgesi Yazdır

en: Elevation vs. Time Plot
tr: Yükseklik vs Zaman Çizelgesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
tr: Çizilen cismin adı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
tr: bu alanı kullanmak için iki yol vardır:  
    
    1. Yalnızca bilinen cismin adını yazın ve "Çizdir" (veya Giriş) düğmesine basın. cismin Yükseklik-Zaman eğrisi çizime eklenecek ve koordinatları altta gösterilecektir.
    
    2. Özel bir cisim için isim etiketini yazın.  cismin ayrıca SA ve DA koordinatlarını belirtmeniz gerekiyor. Daha sonra ilgili eğriyi çizime eklemek için "Çizdir" düğmesine basın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
tr: Cisim Bul...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
tr: Çizim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
tr: Alanları Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
tr: Listeyi Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
tr: Yerel saat:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateTimeEdit, timeSpin)
en: HH:mm
tr: SS:dd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altitudeLabel)
en: Altitude:
tr: Yükseklik:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
tr: Tarih ve Konum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
tr: Şehir Seçin...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
tr: Boylam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
tr: Enlem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
tr: Güncelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
tr: Ayarlanabilir seçeneklerin listesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
tr: Değer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
tr: Ağaç Görünümü seçeneklerini göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
tr: Bu düğmeye konusuna göre gruplandırılmış Ağaç Görünümü Listesinden bir Görünüm Seçeneği belirlemek için basın.  Her bir seçenek için kısa bir açıklama, ve veri türü (karakter dizisi, tam sayı, kesirli sayı veya boole verisi) ayrıca gösterilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
tr: Seçili seçenek için değer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
tr: Seçenek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
tr: Dosya adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
tr: Resim genişliği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
tr: Resim yüksekliği:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
tr: Bir listeden cisim seç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
tr: Bilinen cisimler listesinden bir cisim seçebilmeniz için Cisim Bul iletişimini açar.  Bir cisim seçildikten sonra adı soldaki "dir" kutusunda görünür.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
tr: Hedef cisim ya da doğrultu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
tr: Merkezlenmek için bir yön veya cisim seçin.  Birleşik giriş kutusu, başucu noktası dahil ufuk üzerinde ana pusula yönlerini de içeren bilinen bir listeyi içerir. Buraya ayrıca "Cisim" düğmesine basarak bilinen cisimler listesinden bir cisim adı da girebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
tr: Yazdırma iletişim kutusunu göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
tr: Yıldız haritası renklerini kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
tr: Renk adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
tr: Renk değeri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
tr: Ülke adı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
tr: Şehir adı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
tr: Vilayet adı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
tr: Komut Ayarla aracını aç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
tr: Bu düğmeye, tüm dünyada 2500 den fazla şehir içeren listemizden bir konum seçmenizi sağlayacak olan Konum Ayarla iletişimini açmak için basınız.  Bir konum seçildikten sonra Şehir, Vilayet ve ülke alanları doldurulur.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
tr: İzlemeyi Aç/Kapat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
tr: Bu seçilirse, zaman ilerledikçe gökyüzü şimdiki konumuna veya cisime odaklanmaya devam edecek.  Buna "Takip" denir.  Takip, bir cisim odak noktasına merkezlendiğinde otomatik olarak devreye girer.  Eğer bir cisim adı ile birlkte "istikametineBak"'ı kullanıyorsanız takipi devreye sokmanız gerekmez.  
    
    Eğer bu seçili değilse, bir cisim merkezlense bile takip devre dışı olacak.  Zaman ilerledikçe gökyüzü akıp geçiyor gibi görünecek (Dünyanın dönmesinden dolayı).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
tr: <font color="#00007f">Saniye:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
tr: Saniye olarak duraklatma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
tr: Geri kalan komutları çalıştırmadan önce, betiğin kaç saniye duraklatılması gerektiğini girin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
tr: Tuş:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
tr: Bu tuşa basılmasını bekle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
tr: Betik uygulaması, kullanıcı burada belirlenen tuşa basana kadar duraklayacaktır.  
    
    Yalnızca basit tuşlar kullanılabilir; Ctrl veya Shift gibi değiştirici tuşları kullanamazsınız.  Boşluk tuşunu belirtmek için "boşluk" yazın, aksi takdirdetuşun kendini kullanın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
tr: Odaklanma seviyesi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
tr: Yeni Odaklanma seviyesi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
tr: Gösterge için yaklaştırma düzeyini ayarla.  Bu değeri azar azar değiştirebilirsiniz. Bunun için "Yaklaş" ve "Uzaklaş"'ı kullanın.  
    
    Yaklaştırma düzeyi bir ark radyan boyunca uzanan piksel sayısnı belirler.  Kabul edilebilir değerler 300 ile 10,000,000 arasıdır.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
tr: <QT><H2>KStars Astrohesaplayıcı</H2><P>KStars Astrohesaplayıcı çeşitli astronomi hesaplamaları yapan bir kaç <B>birim</b> içerir. Bu birimlerbir kaç bölüm olarak düzenlenmiştir: <UL><LI><B>Zaman Hesaplayıcıları: </B>Zaman dilimleri arasında dönüştürme yapar vegökyüzü olaylarının zamanını tahmin eder</LI><LI><B>Koordinat dönüştürücüleri: </B>Çeşitlikoordinat sistemleri arasında dönüştürme yapar</LI><LI><B>Güneş sistemi: </B>Her hangibir gezegenin konumunu, Dünya üzerinde verilen bir konum ve zamana göre tahmin eder</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
tr: <QT>Gök günlüğü zamanlarını hesaplamak için algoritmalar içerenbölüm<UL><LI><B>Jülyen Günü:</B> Jülyen Günü/Takvimi dönüştürmesi</LI><LI><B>Yıldız Zamanı:</B> Yıldız/Evrensel zaman dönüştürmesi</LI><LI><B>Yıllık:</B> Güneş ve Ay için Doğma/Batma/Geçiş zamanlama vekonum verileri</LI><LI><B>Ilım & Gün dönümleri:</B> Ilımlar, Gün dönümleri vemevsimlerin süreleri</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
tr: <QT>Değişik astronomi koordinat sistem dönüştürmesi için algoritmalariçeren bölüm<UL><LI><B>Galaktik:</B> Galaktik/Ekvatoryal koordinat dönüşümü</LI><LI><B>Görünen:</B> Verilen bir devirdenşimdiki ekvatoryal koordinatların hesaplanması</LI><LI><B>Ekliptik:</B> Ekliptik/Ekvatoryal koordinat dönüşümü</LI><LI><B>Yatay:</B> Dünya üzerinde,verilen bir konum ve zamana göre bir kaynağın güney açısı ve yüksekliğinin hesaplanması</LI><LI><B>Açısal Uzaklık:</B> Konumları Ekvatoryal koordinat sistemınde verilmişolan iki cismin açısal uzaklığının hesaplanması</LI><LI><B>Jeodezik Koordn:</B> Jeodezik/XYZ koordinat dönüşümü</LI><LI><B>LSR Hızı:</B> Bir kaynağın LSR hızından güneş merkezli, yermerkezlive yüzey merkezli radyal hızının hesaplanması</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
tr: <QT>Güneş sistemi cisimleri, koordinatları ve zamanları ile ilgili bilgileri içeren algoritmalar bölümü<UL><LI><B>Gezegen koordinatları:</B> Dünya üzerinde, verilen bir zaman ve konumda gezegenler, ay ve güneş için koordinatlar </LI></UL></QT>

en: Calculator modules
tr: Hesap makinesi modülleri

en: Time Calculators
tr: Zaman hesaplayıcıları

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
tr: Julian Günü

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
tr: Yıldızların Hareketlerine Göre Hesaplanmış Zaman

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
tr: Takvim

en: Equinoxes & Solstices
tr: Ekinokslar ve Gündönümleri

en: Coordinate Converters
tr: Koordinat Dönüştürücüler

en: Equatorial/Galactic
tr: Ekvatoryal/Galaktik

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
tr: Görünür Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
tr: Yatay Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
tr: Tutulum Koordinatları

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
tr: Açısal Uzaklık

en: Geodetic Coordinates
tr: Jeodetik koordinatlar

en: LSR Velocity
tr: LSR Hızı

en: Planets Coordinates
tr: Gezegen Koordinatları

en: Conjunctions
tr: Kavuşumlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
tr: Yerel Saat

en: Universal time
tr: Evrensel saat

en: Julian date
tr: Julian günü

en: Conjunction/Opposition
tr: Birleştirme/Ayrıştırma

en: Date & Time (UT)
tr: Tarih ve Saat (UT)

en: Object 1
tr: Cisim 1

en: Object 2
tr: Cisim 2

en: Separation
tr: Ayırma

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
tr: Girilmiş olan en fazla ayrılma değeri geçerli bir açı değil. Nasıl geçerli bir açı girebileceğinizi öğrenmek için Bu nedir yardım özelliğini kullanınız

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
tr: Lütfen karşı konumların karşılaştırılacağı cismi seçmek için. 'Cisim Bul' düğmesini tıklayın.

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
tr: Karşı konumlarını karşılaştırmak için lütfen iki farklı cisim seçin.

en: Compute conjunction...
tr: Birleştirmeyi hesapla...

en: Compute conjunction between %1 and %2
tr: %1 ve %2 arasındaki birleşimi hesapla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
tr: Kavuşma konumu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
tr: Karşı konum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
tr: Greenwich, İngiltere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
tr: Burada biten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
tr: ve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
tr: Buradan başlayan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
tr: Cisimleri için kavuşma/karşı konumları göster :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
tr: Cisimler arasında :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
tr: İzin verilen en fazla uzaklaşma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
tr: Hesapla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
tr: Kavuşma konumları / Karşı konumlar

en: Show Details
tr: Detayları Göster

en: Full
tr: Tam

en: Partial
tr: Kısmi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
tr: Sonuçlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
tr: İlkbahar ekinoksu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
tr: Yaz gündönümü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
tr: Sonbahar ekinoksu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
tr: Kış gündönümü:

[ctx: Export image]
en: Export
tr: Dışarıya Aktar

en: Invert view
tr: Görünümü ters çevir

en: Flip view
tr: Döndürme görünümü

en: Flipped
tr: Döndürülmüş

[ctx: Right Ascension]
en: RA
tr: SA

[ctx: Declination]
en: Dec
tr: DA

en: Epoch
tr: Devir

en: Icon
tr: Simge

en: Label
tr: Etiket

en: Invalid coordinates.
tr: Geçersiz Koordinatlar.

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
tr: %1 teleskopu çevrimdışı. Lütfen bağlanıp tekrar deneyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
tr: Etiket rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
tr: Simge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Slew to the flag coordinates
tr: Bayrak koordinatlarını döndür

en: Region
tr: Bölge

[ctx: Azimuth]
en: Az
tr: GA

[ctx: Altitude]
en: Alt
tr: Yük

en: Region is valid
tr: Bölge geçerlidir

en: Region %1
tr: Bölge %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Regions
tr: Bölgeler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addRegionB)
en: Add Region
tr: Bölge Ekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeRegionB)
en: Remove Region
tr: Bölgeyi Kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveB)
en: Save Regions
tr: Bölgeleri Kaydet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Points
tr: Noktalar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addPointB)
en: Add Point
tr: Nokta Ekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removePointB)
en: Remove Point
tr: Noktayı Kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearPointsB)
en: Clear all points
tr: Tüm noktaları temizle

en: offset from Jupiter (arcmin)
tr: Jüpiter'den sapma (arkdk)

en: time since now (days)
tr: şu andan itibaren zaman (gün)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
tr: Etkileşimli Yöntem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
tr: Tarih ve saat:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
tr: Ekvatoryal Koordinatlar (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
tr: Cisim Seç...

en: First position: %1
tr: İlk konum: %1

en: Second position: %1
tr: İkinci konum: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
tr: İlk konum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
tr: İkinci konum

en: Could not open file %1.
tr: %1 dosyası açılamadı.

en: Invalid file: %1
tr: Geçersiz dosya: %1

en: Invalid file
tr: Geçersiz dosya adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
tr: Açısal uzaklık:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
tr: Çoklu Kip

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
tr: Girdi dosyasında alanları seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
tr: İlk sağ açıklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
tr: İlk dik açıklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
tr: Son sağaçıklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
tr: Son dik açıklık:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
tr: Çıktı Dosyası Artı Sonuç'taki Alanlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch)
en: A&ll parameters
tr: &Tüm parametreler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch)
en: Onl&y parameters in input file
tr: &Sadece girdi dosyasındaki parametreler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
tr: Dosyalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
tr: Girdi dosyası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
tr: Çıktı dosyası:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
tr: Katalog Koordinatları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
tr: Hedef Saat ve Tarih

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
tr: Saati Şimdiye Ayarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
tr: Görünür koordinatlar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
tr: Çıktı Dosyasında Göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
tr: Bütün değişkenler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
tr: Yalnızca girdi dosyasındaki değişkenler

en: Does not rise
tr: Yükselmez

en: Does not set
tr: Batmaz

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
tr: %1 için Takvim

en: computed by KStars
tr: KStars tarafından Hesaplandı

en: Results of Almanac calculation
tr: Takvim hesaplama sonuçları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
tr: Öğle zamanı yüksekliği:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
tr: Ayarla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
tr: Gün uzunluğu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
tr: Gündoğumu güney açısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
tr: Yükselme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
tr: Öğle zamanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
tr: Günbatımı güney açısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
tr: Geçiş yüksekliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
tr: Aydoğumu güneyaçısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
tr: Geçiş:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
tr: Aybatımı güney açısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
tr: Evre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
tr: Dolunay öncesi (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
tr: Çoklu kip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
tr: Girdi dosyası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
tr: Çıktı dosyası:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
tr: Ekvatoryal Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
tr: Gökada Koordinatları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
tr: Girdi Dosyasındaki Parametreleri Seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
tr: Seçilirse, değer girdi dosyasından okunacak. Seçilmez ise değer bitişik kutudan okunacak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
tr: Galaktik boylam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
tr: Galaktik enlem:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
tr: Çıktı Dosyası için Değişkenleri Seç

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
tr: Dosya İsimlerini Seç

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
tr: Girdi Koordinatlarını Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
tr: Kartezyen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
tr: Coğrafik

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
tr: Elipsoit Model Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
tr: Dönüştür

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
tr: Kartezyen Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
tr: Coğrafi Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
tr: Yükseklik (metre):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
tr: Yüks. (m):

en: Results of Julian day calculation
tr: Jülyen tarihi hesaplama sonuçları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
tr: Julian Günü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
tr: Değiştirilmiş Julian Günü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
tr: Girdi parametresi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
tr: Julian Günü

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
tr: Değiştirilmiş Julian Günü

en: Incorrect number of fields in line %1:
tr: %1 satırında hatalı alan sayısı:

en: Present fields %1.
tr: Mevcut alanlar %1.

en: Required fields %1.
tr: Gerekli alanlar %1.

en: Unknown planet
tr: Bilinmeyen gezegen

en:  in line %1:
tr:  %1 satırında:

en: Line %1 contains an invalid time
tr: %1 satırı geçersiz bir zaman içeriyor

en: Line %1 contains an invalid date:
tr: %1 satırının geçersiz bir tarihi var:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
tr: Girdi dosyasındaki bazı satırların ayrıştırılması sırasında hatalar bulundu

en: Errors in lines
tr: Satırlarda hata

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
tr: Girdi Parametreleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
tr: Güneş Sistemi cismi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
tr: Güneş merkezli Tutulum Koordinatları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
tr: Uzaklık (AU):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
tr: Yer merkezli Tutulum Koordinatları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
tr: Çıktı Dosyası için Koordinat düzeni Seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
tr: Güneş merkezli tutulum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
tr: Ekvatoryal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
tr: Yer merkezli tutulum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
tr: Yatay

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
tr: Çıktı Dosyası için Diğer Değişkenler

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
tr: Konum dizgisi virgül ile ayrılmış şehir, vilayet, ve ülke isimlerinden oluşur.  Eğer dizgi boşluklar içeriyorsa, uygun bir şekilde ayrıştırılabilmesi için bunları tırnak işaretleri içine alınız.

en: Hint for writing location strings
tr: Konum ifadeleri yazmak için ipucu

en: local time
tr: yerel saat

en: sidereal time
tr: yıldız zamanı

en: date
tr: tarih

en: location
tr: konum

en: %1 and %2
tr: %1 ve %2

en: %1, %2 and %3
tr: %1, %2 ve %3

en: Specify %1 in the input file.
tr: Girdi dosyasında %1 belirtilsin.

en: Results of Sidereal time calculation
tr: Yıldız Zamanı  hesaplama sonuçları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
tr: Yıldız saati:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
tr: Yıldız saatini hesapla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
tr: Standart saati hesapla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
tr: Girdi dosyasından oku

en: Sun's Declination
tr: Güneş'in Dik Açıklığı

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
tr: # Ekinokslar, Gündönümleri ve Mevsim Zamanlamaları

en: # computed by KStars
    #
tr: # KStars tarafından hesplandı
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
tr: # İlkbahar Ilımı		Yaz Dönencesi			Güz Ilımı		Kış Dönencesi
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
tr: Ekinokslar ve Gündönümleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
tr: Bu yıl için ekinokslar ve gündönümleri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
tr: Hedef konum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
tr: Dikey Hızlar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
tr: Güneşmerkezli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
tr: Yermerkezli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
tr: Yüzeymerkezli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
tr: Yükseklik (m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
tr: Hızı girin:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
tr: Güneşmerkezli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
tr: Yermerkezli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
tr: Yüzeymerkezli

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Moon Phase Calendar
tr: Ay Evre Takvimi

en: Alternate Name
tr: Alternatif İsim

en: Current Altitude
tr: Mevcut Rakım

en: %1 is already in your wishlist.
tr: %1 zaten istek listenizde.

en: %1 is already in the session plan.
tr: %1 zaten oturum planınızda.

en: Added %1 to observing list.
tr: %1, gözlem listesine eklendi.

en: Added %1 to session list.
tr: %1, oturum listesine eklendi.

en: The specified file is invalid
tr: Belirtilen dosya geçersiz

en: Clear all?
tr: Hepsini temizle?

en: Do you want to save the current session?
tr: Oturumu kaydetmek ister misiniz?

en: Save Current session?
tr: Geçerli Oturum Kaydedilsin mi?

en: Cannot save an empty session list.
tr: Boş bir oturum listesi kaydedilemez.

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
tr: %1 dosyası açılamadı. Farklı bir dosya adı denensin mi?

en: Try Different
tr: Farklı Dene

en: Do Not Try
tr: Deneme

en: Please wait while adding objects...
tr: Lütfen nesneleri eklerken bekleyin ...

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
tr: Bu işlem tüm kayıtlı görüntüleri silecektir. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Delete All Images
tr: Tüm Görselleri Sil

en: Image Chooser
tr: Görsel Seçici

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
tr: Gözlemleme oturum listesi aç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
tr: Diskten bir gözlem listesi yükle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
tr: Gözlemleme oturumunu kaydet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
tr: Mevcut gözlem listesini diske kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
tr: Bir gözlemleme oturumunu farklı kaydet...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
tr: Mevcut gözlem listesini, dosya adı belirterek kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
tr: Seç

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, DateEdit) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, DateBox)
en: dd/MM/yyyy
tr: gg/AA/yyyy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
tr: Yeni konum ve tarih için çizim ve tabloyu güncelle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
tr: Mevcut listedeki bütün cisimlerin SDSS/DSS görsellerini indir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
tr: Kaydedilmiş DSS/SDSS resimlerini siler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
tr: Tüm resimleri Sil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
tr: Gözlem Listesi Sihirbazı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
tr: Bu liste sihirbazı size cisim türü, gökyüzündeki konum ve parlaklık filtrelemesi tabanlı gözlem listesi oluşturmanıza yardımcı olur.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
tr: Arama Penceresini Aç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
tr: Listeye cisim eklemek için Arama Penceresini aç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
tr: WUT penceresini aç

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
tr: İstek Listesi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
tr: Oturum Planı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
tr: Ayarlanmış Zaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagePreview)
en: (No Image)
tr: (Resim Yok)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteImage)
en: Delete Image
tr: Resmi Sil

en: Add to session plan
tr: Oturum planı ekle

en: Add objects visible tonight to session plan
tr: Oturum planına bu gece görülebilen objeleri ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
tr: Ortala

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
tr: Saha

en: Eyepiece view
tr: Göz merceği görünümü

en: Show SDSS image
tr: SDSS resmini göster

en: Show DSS image
tr: DSS resmini göster

en: Show images from web
tr: Web'ten reimleri göster

en: Remove from WishList
tr: İstek Listesinden Kaldır

en: Remove from Session Plan
tr: Oturum Planından Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
tr: dikdörtgensel bir bölge içinde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
tr: dairesel bir bölge içinde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
tr: tüm gökyüzü

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
tr: Açık kümeler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
tr: Küresel kümeler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
tr: Gaz bulutsusu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
tr: Gezegenimsi bulutsu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
tr: Güneş, Ay, Gezegenler

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
tr: Geçersiz daire belirtildi, bölge seçimi mümkün değil.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
tr[0]: Gözlem listenizde %1 cisim var
tr[1]: Gözlem listenizde %1 cisim var

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
tr: takımyıldızlara göre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Gözlem Listesi Sihirbazına Hoş Geldiniz</p><p></p><p>Bu araçla listedeki tüm cisimleri çeşitli şekillerde süzerek bir gözlem listesi oluşturabilirsiniz.  Önce cisimleri <span style=" font-weight:600;">türüne</span> göre seçmelisiniz.  Sonra yalnızca belirli bir <span style=" font-weight:600;">gökyüzü bölgesini </span>işgal eden cisimleri seçebilirsiniz.  Ayrıca gözlem listesini, cisimleri belirli  <span style=" font-weight:600;">parlaklık aralıklarına</span> göre seçerek kırpabilirsiniz.   Son olarak, yalnızca <span style=" font-weight:600;">belirli tarihlerde gözlemlenebilir</span> cisimlerin kalmasını seçebilirsiniz.</p><p></p><p>Gözlem listenizde olmasını istediğiniz cisim türlerini seçmeye başlamak için  <span style=" font-weight:600;">Sürdür</span> düğmesine basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>cisimleri türüne göre seç</p><p></p><p>Aşağıdaki  kutuda gözlem listenizde olmasını istediğiniz cisim türlerini vurgulayın.  Listede birden fazla öge seçebilirsiniz.  Sağ taraftaki düğmelerbazı genel tercihleri hızlıca yapabilmek için kullanılabilirler.</p><p></p><p>Bitirdiğinizde devam etmek için <span style=" font-weight:600;">İleri</span>'ye basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
tr: Listedeki tüm ögeleri seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
tr: Tümü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
tr: Listedeki tüm seçili ögeleri sil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
tr: Listedeki tüm "derin uzay" cisimlerini sec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
tr: Derin gökyüzü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
tr: Listedeki tüm güneş sistemi cisimlerini seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Bölgeye göre seç</p><p></p><p>Cisim listenizi yalnızca gökyüzünde belirli bir bölgeyi işgal eden cisimlerle sınırlandırabilirsiniz. Listeniz için bölge tanımlamanın üç yöntemi var:  <span style=" font-weight:600;">takımyıldızı</span> ile, <span style=" font-weight:600;">dikdörtgensel bölge</span> tanımlayarak, veya <span style=" font-weight:600;">dairesel bölge</span> tanımlayarak.  Bölgeye göre seçimi atlayabilirsiniz de. Bu durum, tüm gökyüzü cisimlerini <span style=" font-weight:600;">dahil eder</span>.</p><p></p><p>Aşağıda seçiminiziyapın ve <span style=" font-weight:600;">İleri</span>'ye basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
tr: Bu cisimleri seçmek istiyorum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Bir veya daha fazla takımyıldızından cisim seçmek</p><p></p><p>Aşağıdaki listede, gözlem listennizde kullanmak istediğiniz takımyıldızları seçin.  Listeye yalnızca seçilmiş takımyıldızlarındaki cisimler dahil edilecektir.</p><p></p><p>Bitirdiğinizde devam  etmek için <span style=" font-weight:600;">İleri</span>'ye basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Dikdörtgensel bir bölgedeki cisimleri seç</p><p></p><p>Bu sayfada gözlem listenizi gökyüzünde belirli bir dikdörtgensel bölgede bulunan cisimlerle sınırlayabilirsiniz.  Dikdörtgensel bölgeyi belirtmek için bölgeyi tanımlayan sağ açıklık (SA) ve dik açıklık (DA) sınırlarını belirlemelisiniz.</p><p></p><p>Bitirdiğinizde devam etmek için <span style=" font-weight:600;">İleri</span>'ye basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
tr: DA sınırları:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
tr: SA sınırları:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Dairesel bir bölgedeki cisimleri seç</p><p></p><p>Bu sayfada gözlem listenizi gökyüzünde belirli bir dairesel bölgede bulunan cisimlerle sınırlayabilirsiniz.  Dairesel bölgeyi, dairenin merkezi için sağ açıklık (SA) ve dik açıklık (DA) koodinatlarını seçerek ve yarıçap büyüklüğünüderece olarak girerek tanımlayabilirsiniz.</p><p></p><p>Bitirdiğinizde devam etmek için <span style=" font-weight:600;">İleri</span>'ye basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
tr: merkez SA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
tr: merkez DA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
tr: Yarıçap (Derece olarak):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Bir tarihte gözlemlenebilir cisimleri seç:</p><p></p><p>Bu sayfada gözlem listenizi yalnızca belirli bir tarihte (ve Dünya üzerindebelirli bir konumda) gözlemlenebilen cisimlerle sınırlandırabilirsiniz.  Listenizi bu şekilde filtrelemek için aşağıdaki onay kutusunu işaretleyin ve sonra istediğiniz tarihi seçin.  Onay kutusunu boş bıraktığınızda listenizgözlemlenebilirliği dikkate alınmayan cisimler içerir (bu öntanımlı ayardır).  Cisimlerin gözlemlenebilir olup olmadığını belirlemek için coğrafi konumu da ayrıca değiştirebilirsiniz.</p><p></p><p>Bitirdiğinizde devam etmek için<span style=" font-weight:600;">İleri</span>'yi tıklayın.</p><p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
tr: Başlangıç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
tr: Nereden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
tr: Tarihinde gözlemlenebilir cisimleri seç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
tr: Bundan daha parlak cisimleri seç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
tr: Tanımlanmış parlaklıkları olmayan cisimleri de kapsa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
tr: Gözlem listenizde 0 cisim var.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
tr: Sayıyı Güncelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
tr: Seçenek Adı

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
tr: X-konumu (AU)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
tr: Y-konumu (AU)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
tr: Bugün

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, currentTimeB)
en: Current time
tr: Şimdiki zaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twelveHourR)
en: 12 Hour
tr: 12 Saat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twentyFourHourR)
en: 24 Hours
tr: 24 Saat

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
tr: Görüntüyü belirtilmiş konuma yönelt. %1 bir cismin adı olabilir, ana yönlerden biri olabilir veya, başucu noktası olabilir.

en: Add a name label to the object named %1.
tr: %1 isimli cisime isim etiketi ekle.

en: Remove the name label from the object named %1.
tr: %1 isimli cisimden isim etiketini kaldır.

en: Add a trail to the solar system body named %1.
tr: %1 isimli güneş sistemi cismine iz ekle.

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
tr: %1 isimli güneş sistemi cisminden izi kaldır.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
tr: Görüntüyü belirtilmiş SA/DA koordinatlarına yönelt.  RA saat olarak, DA Derece olarak ifade edilir.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
tr: Görüntüyü belirtilmiş Alt/Az koordinatlarına yönelt.  Alt (Yükselti) ve Az (Güney Açısı) Derece olarak ifade edilir.

en: Increase the display Zoom Level.
tr: Görüntüleme Odaklama Seviyesi'ni büyüt.

en: Decrease the display Zoom Level.
tr: Görüntüleme Odaklama Seviyesi'ni azalt.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
tr: Görüntüleme Odaklama Seviyesi'ni öntanımlı değerine ayarla.

en: Set the display Zoom Level manually.
tr: Görüntüleme Odaklama Seviyesi'ni elle ayarla.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
tr: Sistem saatini belirtilen Yerel Saat'e ayarla.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
tr: Belirtilen saniye kadar betik uygulamasını duraklat.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
tr: Betik uygulamasını belirlenmiş tuş basılana kadar duraklat.  Yalnızca tekli tuş darbeleri mümkündür. 'Boşluk' için boşluk tuşunu kullanın.

en: Set whether the display is tracking the current location.
tr: Görüntünün şimdiki konumu takip edip etmeyeceğini ayarla.

en: Change view option named %1 to value %2.
tr: %1 isimli görüntüleme seçeneğini %2 değerine ayarla.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
tr: Şehrin şehir, vilayet ve ülke ile tanımlanmış coğrafi konumunu ayarla.

en: Set the color named %1 to the value %2.
tr: %1 isimli rengi %2 değerine ayarla.

en: Load the color scheme specified by name.
tr: İsmi belirtilmiş renk düzenini yükle.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
tr: Gökyüzü resmini belirtilmiş en ve boyda dosyaya aktar.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
tr: Gökyüzü resmini bir yazıcıya veya dosyaya yazdır.  %1 doğru ise, yazdırma iletişimpenceresi görünür.  %2 doğru ise, yazdırma için Yıldız Haritası renk düzeni kullanılır.

en: Halt the simulation clock.
tr: Benzeştirim saatini durdur.

en: Start the simulation clock.
tr: Benzeştirim saatini başlat.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
tr: Benzeştirim saatinin zaman ölçeğini belirtilimiş ölçeğe ayarla.  1.0 gerçek-zaman, 2.0 gerçek zamanın iki katı anlamına gelir.

en: Functions
tr: Fonksiyonlar

en: InfoBoxes
tr: BilgiKutuları

en: Toggle display of all InfoBoxes
tr: Tüm BilgiKutuları'nın görünümünü aç/kapat

en: Toggle display of Time InfoBox
tr: Zaman BilgiKutusu'nın görünümünü aç/kapat

en: Toggle display of Geographic InfoBox
tr: Coğrafik BilgiKutusu'nun görünümünü aç/kapat

en: Toggle display of Focus InfoBox
tr: Odaklanma BilgiKutusu'nun görünümünü aç/kapat

en: (un)Shade Time InfoBox
tr: Zaman BilgiKutusunu Gölgele( me)

en: (un)Shade Geographic InfoBox
tr: Coğrafi BilgiKutusunu Gölgele( me)

en: (un)Shade Focus InfoBox
tr: Odaklama BilgiKutusunu Gölgele( me)

en: Toolbars
tr: Araç Çubukları

en: Toggle display of main toolbar
tr: Ana araç çubuğunun görünümünü aç/kapat

en: Toggle display of view toolbar
tr: Görünüm araç çubuğunun görünümünü aç/kapat

en: Show Objects
tr: cisimleri Göster

en: Toggle display of Stars
tr: Yıldızları Aç/Kapat

en: Toggle display of all deep-sky objects
tr: Tüm derin gökyüzü cisimlerinin görünümünü aç/kapat

en: Toggle display of all solar system bodies
tr: Tüm Güneş Sistemi ögelerinin görünümünü aç/kapat

en: Toggle display of Sun
tr: Güneş'i aç/kapat

en: Toggle display of Moon
tr: Ay'ı aç/kapat

en: Toggle display of Mercury
tr: Merkür'ü aç/kapat

en: Toggle display of Venus
tr: Venüs'ü aç/kapat

en: Toggle display of Mars
tr: Mars'ı aç/kapat

en: Toggle display of Jupiter
tr: Jüpiter'i aç/kapat

en: Toggle display of Saturn
tr: Satürn'ü aç/kapat

en: Toggle display of Uranus
tr: Uranüs'ü aç/kapat

en: Toggle display of Neptune
tr: Neptün'ü aç/kapat

en: Toggle display of Asteroids
tr: Asteroidleri aç/kapat

en: Toggle display of Comets
tr: Kuyruklu yıldızları aç/kapat

en: Show Other
tr: Diğerlerini Göster

en: Toggle display of constellation lines
tr: Takımyıldızı doğrularını aç/kapat

en: Toggle display of constellation boundaries
tr: Takımyıldızı sınırlarını aç/kapat

en: Toggle display of constellation names
tr: Takımyıldız isimlerini aç/kapat

en: Toggle display of Milky Way
tr: Samanyolunu aç/kapat

en: Toggle display of the coordinate grid
tr: Koordinat eksenini aç/kapat

en: Toggle display of the celestial equator
tr: Gök ekvatorunu aç/kapat

en: Toggle display of the ecliptic
tr: Tutulumu aç/kapat

en: Toggle display of the horizon line
tr: Ufuk çizgisini aç/kapat

en: Toggle display of the opaque ground
tr: Saydam yer görünümünü aç/kapat

en: Toggle display of star name labels
tr: Yıldız isim etiketlerini aç/kapat

en: Toggle display of star magnitude labels
tr: Yıldız parlaklık etiketlerini aç/kapat

en: Toggle display of asteroid name labels
tr: Asteroid isim etiketlerini aç/kapat

en: Toggle display of comet name labels
tr: Kuyruklu yıldız isim etiketlerini aç/kapat

en: Toggle display of planet name labels
tr: Gezegen isim etiketlerini aç/kapat

en: Toggle display of planet images
tr: Gezegen resimlerini aç/kapat

en: Show Latin constellation names
tr: Latince takımyıldızı isimleri göster

en: Show constellation names in local language
tr: Takımyıldızı isimlerini yerel dilde göster

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
tr: Standart takımyıldızı kısaltmalarını göster

en: Hide Items
tr: cisimleri gizle

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
tr: Görüntü dönerken cisimleri gizlemeyi aç/kapat

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
tr: Cisimlerin gizlenmesi için zaman basamağı eşik değeri (saniye olarak)

en: double
tr: çift

en: Hide faint stars while slewing?
tr: Görüntü dönerken sönük yıldızlar gizlensin mi?

en: Hide solar system bodies while slewing?
tr: Görüntü dönerken güneş sistemi cisimleri gizlensin mi?

en: Hide Milky Way while slewing?
tr: Görüntü dönerken Samanyolu gizlensin mi?

en: Hide constellation names while slewing?
tr: Görüntü dönerken takımyıldız isimleri gizlensin mi?

en: Hide constellation lines while slewing?
tr: Görüntü dönerken takımyıldız çizgileri gizlensin mi?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
tr: Görüntü dönerken takımyıldız sınırları gizlensin mi?

en: Hide coordinate grid while slewing?
tr: Görüntü dönerken koordinat örgüsü gizlensin mi?

en: Skymap Options
tr: Gökyüzü Haritası Seçenekleri

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
tr: Yatay koodinatlar mı kullanılsın? (yoksa, Ekvatoryal kullanılsın)

en: Set the Zoom Factor
tr: Odaklanma Çarpanını Ayarla

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
tr: FOV simgesi için açısal büyüklüğü seçin (arkdk olarak)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
tr: FOV simgesinin şeklini seçin (0=Kare, 1=Daire, 2=Artılar, 4=Hedef merkezi)

en: Select color for the FOV symbol
tr: FOV sembolü için renk seçin

en: string
tr: ifade

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
tr: Canlandırılmış döndürme kullanılsın mı? (diğer şekilde yeni odağa "geç")

en: Correct for atmospheric refraction?
tr: Atmosferik kırılım düzeltilsin mi?

en: Automatically attach name label to centered object?
tr: Ortalanan cisime otomatik olarak etiket iliştirilsin mi?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
tr: Fare bir cisim üzerine geldiğinde geçici isim etiketi eklensin mi?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
tr: Gezegen izleri gökyüzü rengine kaynaşsın mı? (Aksi takdirde renk sabit kalır)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
tr: harita üzerinde etiketlenmiş en sönük yıldızın parlaklığı

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
tr: döndürme sırasında gizlenecek olan en parlak yıldızın parlaklığı

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
tr: harita üzerinde gösterilen en sönük küçük gezegenin parlaklığı

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
tr: harita üzerinde etiketlenmiş en sönük küçük gezegenin parlaklığı

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
tr: Güneşe (AB-Astronomik Birim olarak) bundan daha yakın olan kuyruklu yıldızlar harita üzerinde etiketlidir.

en: Could not download remote file.
tr: Uzak dosya indirilemedi.

en: Download Error
tr: İndirme Hatası

en: Save Changes to Script?
tr: Değişiklikler Betiğe Kaydedilsin mi?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
tr: Mevcut betikte kaydedilmemiş değişiklikler var. Kapatmadan önce kaydetmek ister misiniz?

en: Could not parse script.  Line was: %1
tr: Betik ayrıştırılamadı. Satır: %1

en: true
tr: doğru

en: Function index out of bounds.
tr: Fonksiyon dizini sınırlar dışında

en: false
tr: yanlış

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
tr: Fonksiyon ve Arg aleti arasında uyumsuzluk (beklenen %1.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
tr: Yeni Betik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
tr: Şimdiki betikten vazgeçer ve yeni bir tane başlatır.  Mevcut betikteki kaydedilemiş değişikliklerin kaydedilmesi iletisi çıkar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
tr: Var olan bir betik başlatır.  Mevcut betikteki kaydedilemiş değişikliklerin kaydedilmesi iletisi çıkar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
tr: Betik Kaydet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
tr: Mevcut betiği kaydeder.  Eğer betik daha önce kaydedilmemiş ise bu "Farklı Kaydet..."'e eşdeğerdir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
tr: Betiği Farklı Kaydet...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
tr: Betiği bir dosyaya kaydeder. Bundan önce betik ve dosya için isim belirtmenize imkan tanır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
tr: Betiği Dene

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window.  You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
tr: Betiği KStars ana penceresinde çalıştırır.  Gökyüzü haritasının görünebilmesi için betik oluşturma aracının yerini değiştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
tr: Mevcut Betik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script.  Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below.  Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
tr: Bu şu an çalışan betiğin içerdiği komut listesini gösterir.  Herhangi bir komutu vurgulamak, altına onun içeriğini özetleyebilceğiniz bir araç sunar.  Seçilmiş komutu kopyalamak, kaldırmak veya konumunu değiştirmek için sağdaki eylem düğmesini kullanın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
tr: Fonksiyon Ekle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
tr: Eğer bir fonsiyon "Fonksiyon Listeleyici" kutusunda vurgulanmış ise, bu düğme onu şu çalışan betiğe ekler.  Yeni fonksiyon "Şu anki Betik" kutusunda vurgulanmış olan fonksiyonun hemen peşine eklenir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
tr: Fonksiyon Kaldır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
tr: Eğer "Şu anki Betik" kutunda bir fonksiyon vurgulanmış ise, bu düğme onu betikten kaldıracaktır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
tr: Fonksiyon Kopyala

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
tr: Eğer "Şu anki Betik" kutunda bir fonksiyon vurgulanmış ise, bu düğme foksiyonun ikinci bir kopyasını ekleyecektir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
tr: Eğer "Şu anki Betik" kutunda bir fonksiyon vurgulanmış ise, bu düğme onun betikteki konumunu bir üste çıkaracaktır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
tr: Eğer "Şu anki Betik" kutunda bir fonksiyon vurgulanmış ise, bu düğme onun betikteki konumunu bir alta indirecektir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
tr: Fonksiyon Değişkenleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
tr: Fonksiyon Tarayıcısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
tr: Fonksiyon Yardımı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
tr: Fonksiyon Listeleyicide bir fonksiyon vurgulanmış ise, bu alanda ilgili fonksiyon hakkında kısa bir bilgilendirme görünecek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
tr: Betik için isim girin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
tr: Betik için bir isim girin.  Bu bir dosya adı değil, sadece açıklayıcı kısa bir betindir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
tr: Yazarın adını girin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
tr: Betik adı:

en: Print the Sky Calendar
tr: Gökyüzü Takvimini Yazdır

en: Please Wait
tr: Lütfen Bekleyin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CreateButton)
en: Plot Planetary Almanac
tr: Gezegensel Almanak Çiz

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
tr: %1 yükselir

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
tr: %1 batışı

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
tr: %1 geçişi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
tr: Ay bölücüler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
tr: Aralık bölücüler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
tr: Dikey ızgara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
tr: Mevcut gün

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
tr: Yıl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
tr: Aralık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
tr: gün

en: Star-hopper algorithm failed. If you're trying a large star hop, try using a smaller FOV or changing the source point
tr: Yıkdız sekme algoritması başarısız oldu. Büyük bir yıldız sekmesi denerseniz, daha küçük bir FOV kullanın veya kaynak noktasını değiştirin.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, StarHopperDialog)
en: Star-Hopper Results
tr: Yıldız Sekmesi Sonuçları

en: Now visible: About %1 degrees above the %2 horizon
tr: Şimdi görünebilir: Yaklaşık, %2 ufkunun %1 derece üstünde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
tr: Teleskop Ayrıntıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
tr: Sağlayıcı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveNewScopeButton)
en: Add new telescope
tr: Yeni teleskop ekle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
tr: Dürbün

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binoApertureText)
en: Specify aperture:
tr: Açıklığı belirt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lpText)
en: <p>How light-polluted is your night-sky? Rate your night-sky conditions from 1-9 based on the <b>Bortle Dark-Sky Scale</b>. A rating of <b>1</b> represents an <b>excellent dark-sky site</b>, while <b>9</b> represents a <b>brilliantly lit inner-city sky</b>.</p>
tr: <p>Gece gökyünüzdeki ışık kirliliği nasıl? <b>Bortle Gece Gökyüzü Ölçeği</b> tabanlı olarak 1-9 arası gece durumunuzu oylayın.<b>1</b> <b>mükemme gökyüzü karanlığı</b> anlamındadır, <b>9</b> puanı ise <b>çok ışıklı şehir içi bir bölgeyi</b> temsil eder.</p>

en: Magnitude:  --
tr: Parlaklık:  --

en: Surface Brightness: %1
tr: Yüzey Parlaklığı: %1

en: Size: %1
tr: Boyut: %1

en: at %1
tr: %1'de

en: The night of %1
tr: %1 ögesinin gecesi

en: Star Clusters
tr: Yıldız Kümeleri

en: circumpolar
tr: batmayan

en: does not rise
tr: doğmayan

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
tr: Günbatımı: %2 üzerinde %1

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
tr: Gündoğumu: %2 üzerinde %1

en: Night duration: %1
tr: Gece süresi: %1

en: Night duration: %1 hours
tr: Gece süresi: %1 saat

en: Night duration: %1 hour
tr: Gece süresi: %1 saat

en: Night duration: %1 minutes
tr: Gece süresi: %1 dakika

en: Night duration: %1 minute
tr: Gece süresi: %1 dakika

en: Moon rises at: %1 on %2
tr: Ay'ın yükselme zamanı: %2 üzerinde %1

en: Moon sets at: %1 on %2
tr: Ay'ın batma zamanı: %2 üzerinde %1

en: No Object Selected
tr: Bir Cisim Seçilmedi

en: Object Not Found
tr: Cisim Blunamadı

en: Rises at: %1
tr: Yükselme zamanı: %1

en: Transits at: %1
tr: Geçiş zamanı: %1

en: Sets at: %1
tr: Batma zamanı: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
tr: TARİHİNİN gecesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
tr: Yeni bir tarih seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
tr: Tarihi Değiştir...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
tr: Konumda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
tr: Yeni bir coğrafik konum seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
tr: Konumu Değiştir...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
tr: Yükselen cisimleri göster:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
tr: Zaman aralığını seçin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
tr: Gece

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
tr: Sabah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
tr: Bu gece herhangi bir zaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
tr: Bundan daha parlak cisimleri göster:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
tr: Ay doğumu zamanı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
tr: Seçilen tarihte ayın doğduğu saati gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
tr: Ay doğumu:  13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
tr: Seçilen tarihte gecenin uzunluğu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
tr: Seçilen tarihteki gün doğumu ve gün batımı arasındaki süreyi gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
tr: Gece süresi: 11:00 saat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
tr: Gün batımı zamanı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
tr: Seçilen tarihteki gün batımı zamanını gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
tr: Gün batımı:  19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
tr: Ay batımı zamanı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
tr: Seçilen tarihte ay batımı zamanını gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
tr: Ay batımı:  04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
tr: Gün doğumu zamanı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
tr: Seçilen tarihteki gün doğumu zamanını gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
tr: Gün doğumu:  07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
tr: Ay'ın aydınlanma kesri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
tr: Seçilen tarihte Ay'ın aydınlanma kesrini gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
tr: Ay'ın aydınlanma kesri: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
tr: Bir kategori seçin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
tr: Eşleşen cisimler:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
tr: Cisim Adı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
tr: Vurgulanmış cismin seçilen tarihte ufuktan doğduğu zamanı gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
tr: Yükselme zamanı: 22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
tr: Vurgulanmış cismin seçilen tarihte yerel meridyen boyunca geçiş yaptığı zamanı gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
tr: Geçiş zamanı:  03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
tr: Vurgulanmış cismin seçilen tarihte ufkun ufuktan battığı zamanı gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
tr: Batma zamanı: 08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
tr: Bu cismi gökyüzü görünümünde ortala

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
tr: Gökyüzü görüntüsünü bu cisime odakla ve izlemeye başla.  Açılır menüdeki "Ortala ve İzle"'ye eşdeğerdir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
tr: cismi ortala

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
tr: Cisim Ayrıntıları penceresini aç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
tr: Vurgulanmış cisim ile ilgili Ayrıntılar penceresini acar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
tr: Seçilen cisimleri Gözlem listesine ekler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
tr: Listeye Ekle

en: Angle value in degrees.
tr: Derece olarak açı değeri.

en: Angle value in hours.
tr: Saat olarak açı değeri.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
tr: Bu kutu açıyı derece cinsinden gösterir. Görünen üç numara açı, derece, arkdakika ve arksaniyedir.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
tr: Bu kutu açıyı saat cinsinden gösterir. Görünen üç numara açı, saat, dakika ve saniyedir.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
tr: Basit tamsayı, kayan nokta değeri veya boşluk veya iki nokta ile ayrılmış, derece, arkdakika ve arksaniye belirten değerler girebilirsiniz

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
tr: Derece cinsinden bir açı değeri girin. Açı basit bir tamsayı olarak ("12"),kayan nokta değeri olarak ("12.33") veya boşluk veya iki nokta ile ayrılmış derece,arkdakika ve arksaniyeyi belirten değerler olarak girilebilir ("12:20",  "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", vs.).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
tr:   Basit tamsayı, kayan nokta değeri veya boşluk veya iki nokta ile ayrılmış, saat, dakika ve saniye belirten değerler girebilirsiniz

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
tr: Saat cinsinden bir açı değeri girin. Açı basit bir tamsayı olarak ("12"),kayan nokta değeri olarak ("12.33") veya boşluk veya iki nokta ile ayrılmış saat,dakika ve saniyeyi belirten değerler olarak girilebilir ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", vs.).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
tr: Geçen yıl

[ctx: Local Time]
en: LT:
tr: YZ:

[ctx: Universal Time]
en: UT:
tr: EZ:

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
tr: YLZ:

[ctx: Julian Day]
en: JD:
tr: JT:

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
tr: Boylam:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
tr: Enlem:

[ctx: seconds]
en: secs
tr: sn

[ctx: second]
en: sec
tr: sn

[ctx: minute]
en: min
tr: dk

[ctx: minutes]
en: mins
tr: dk

en: hour
tr: saat

[ctx: hours]
en: hrs
tr: saat

[ctx: sidereal day]
en: sid day
tr: sid günü

en: day
tr: gün

en: week
tr: hafta

[ctx: weeks]
en: wks
tr: hafta

en: month
tr: ay

[ctx: months]
en: mths
tr: ay

en: year
tr: yıl

[ctx: years]
en: yrs
tr: yıl

en: Adjust time step
tr: Zaman adımını ayarla

en: Adjust time step units
tr: Zaman adımı birimlerini ayarla

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
tr: Benzeştirim saati için zaman ölçeği ayarı.  Ölçeği "1 sn" olarak ayarlamak saatin gerçek-zamanlı ilerlediği anlamına gelir ve tam olarak CPU saati ile birlikte ilerler.  Daha yüksek değerler benzeştirim saatini hızlandırır, küçük değerler yavaşlatır. Eksi değerler tersine çalıştırır.
    
    İki çift yukarı/aşağı düğmesi var.  Sol çift tüm mevcut zaman adımları arasında sırayla dolanır.   Sağ çift ise çok fazla sayıda zaman adımı olduğundan, bir sonraki büyük/küçük zaman birime atlamayı sağlar. Örneğin zaman ölçeği "1 dk" ise, sağ yukarı düğmesi bunu "1 st" ve sağ aşağı düğmesi "1 sn" olarak değiştirir.

[ctx: Map projection method]
en: No projection
tr: Projeksiyon yok

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
tr: Eski

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
tr: Azimut

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
tr: Nomonik

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
tr: Yarımküre

[ctx: Map projection method]
en: Mercator
tr: Merkator

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
tr: Ortografik

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
tr: Dikdörtgen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
tr: Xgezegeninin yolu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
tr: Buraya xgezegeni ikilisinin yolunu giriniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
tr: Pencere boyutu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
tr: Pencere enini ayarla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
tr: Pencere boyunu ayarla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
tr: KStars FOV kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
tr: Kstars FOV kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
tr: Temel büyüklük:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
tr: Belirtilen parlaklıktaki bir yıldızın piksel parlaklığı 1 olacak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
tr: Yapılandırma dosyası:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
tr: Dosya yolunu yapılandır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
tr: Belirtilmiş yapılandırma dosyasını kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
tr: Özel yıldız haritası kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
tr: Yıldız haritası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
tr: Arc dosyası:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
tr: Arc dosyası yolu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
tr: Güneş çevresindeki parıltının yarıçapı.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun.  The default value is 28.
tr: Güneşten daha büyük belirtilmiş bir yarıçap ile güneş etrafında bir parlaklık çiz.  Öntanımlı değer 28.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
tr: Çıktı dosyasının kalitesi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
tr: JPEG Kalitesi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
tr: Etiketler ve işaretleyiciler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
tr: Etiketler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
tr: Etiket ifadesi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
tr: Etiketin ilk satırının metnini belirleyin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
tr: Etiketin ilk satırındaki metni belirtin. Öntanımlı olarak "Dünyaya bakış" gibi bir şey yazar.  Her %t hedef ismi ile ve her %o başlangıç ismi ile değiştirilecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
tr: Tarih biçimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
tr: Tarih/zaman etiketi için biçim belirt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
tr: Tarih/zaman etiketinin biçimini belirt.  Bu biçim dizgisi strftime(3)'e geçer.  Öntanımlı olarak yerellerde uygun tarih, zaman ve zaman dilimini temsil eden "%c %Z" dir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
tr: Yazı tipi boyutu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
tr: Etiketin konumu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
tr: Etiket gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
tr: Seçilirse sağ üst köşede bir etiket görünecek.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
tr: İşaretleyiciler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
tr: İşaretleyici dosya kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
tr: İşaretleyici dosya kullan:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
tr: Arka plan yıldızlarına karşı gösterilmesi için kullanıcı tanımlı imleyici veriyi içeren bir dosya belirtin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
tr: İmleyici snırlarını bir dosyaya yaz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
tr: Her bir imleyici için İmleyici kutusunun koordinatlarını bir dosyaya yaz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
tr: Tarih/Zaman etiketinin biçimini belirleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude
tr: Gözlemciyi enlem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
tr: Hedef cisimin görüntüsünü (derece olarak) belirtilen enlemin üzerinden göründüğü şekli ile oluştur.  Öntanımlı değer 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude
tr: ve boylamın üzerine yerleştir.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
tr: Gözlemciyi (derece olarak) belirtilmiş boylam üzerine yerleştir.  Boylam için, (dünya ve ay için) artı yönde doğuya veya eksi yönde batıya gidilir. Örneğin Los Angeles için boylam -118 veya 242 .  Öntanımlı değer 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
tr: derece olarak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
tr: Projeksiyon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
tr: Projeksiyon türü

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
tr: Öntanımlı ayar projeksiyon olmamasıdır.  Bu seçenek tercih edildiğinde çoklu cisimler gösterilmeyecek fakat gölgeler görünecek.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
tr: Arka Plan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
tr: Arka plan kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
tr: Bu seçilirse, arka plan olarak bir dosya veya renk kullanılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
tr: Arka plan görseli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
tr: Bu dosyayı arka plan resmi olarak kullan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
tr: Buraya arka plan resmi dosyasının yolunu girin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
tr: Arka plan rengi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
tr: Arka plan rengini ayarla.
