kdegames - en to bs translation catalogue (103 entries)

en: Difficulty Level
bs: Nivo težine

en: &Try Again
bs: &Pokušajte ponovo

en: &Accept
bs: &Prihvati

en: It will be possible to solve the generated puzzle by logic alone. No guessing will be required.
    
    The internal difficulty rating is %1. There are %2 clues at the start and %3 moves to go.
bs: Bit će moguće riješiti generiranu zagonetku samom logikom. Nagađanje nće biti potrebno.
    
    Interni stepen težine je %1. Ima %2 savjeta na startu i  %3 poteza za početak.

en: &Retry
bs: &Ponovo

en: Solving the generated puzzle will require an average of %1 guesses or branch points and if you guess wrong, backtracking will be necessary. The first guess should come after %2 moves.
    
    The internal difficulty rating is %3, there are %4 clues at the start and %5 moves to go.
bs: Rješavanje generisane zagonetke će zahtijevati u prosjeku %1 pogađanja ili tačaka grananja i ako pogriješite morat ćete se vraćati. Prvi pokušaj treba doći nakon %2 poteza
    
    Interni stepen težine je %3. Ima %4 savjeta na startu i  %5 poteza za početak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintMulti)
en: When printing, try to fit more than one puzzle on a page
bs: Pri štampanju, pokušaj smjestiti više od jedne zagonetke na stranicu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell
bs: Označavanje reda, kolone i bloka koji sadrži izabranu ćeliju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell. Blocks may be square or irregular (as in jigsaw-type or XSudoku puzzles).
bs: Označavanje reda, kolone i bloka koji sadrži izabranu ćeliju. Blokovi mogu biti kvadratni i neregularni (kao slagalica ili XSudoku zagonetke).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Show highlights in 2-D puzzles
bs: Prikaži označavanja u  2-D zagonetkama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Highlight in red any cells whose values break the Sudoku rules.
bs: Označi crvenom bojom ćelije čije vrijednosti nisu u skladu s Sudoku pravilima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Show errors
bs: Prikaži greške

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Highlight the planes (blocks) that contain the selected cell.
bs: Označi ravni (blokove) koji sadrže izabranu ćeliju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Show highlights in 3-D puzzles
bs: Prikaži osvjetljavanja u 3-D zagonetkama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Settings for 3-D Puzzles Only
bs: Postavke samo za 3-D zagonetke

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_6)
en: Set the relative size of 3-D cells and the spaces between them.
bs: Postavi relativnu veličinu 3-D ćelija i razmak između njih.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Overall size of 3-D cells
bs: Ukupna veličina 3-D ćelija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Shrink or expand a cell by up to 30% when it is selected.
bs: Sabij ili raširi ćeliju za do 30% kada je izabrana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size of selected 3-D cell
bs: Veličina izabrane 3-D ćelije

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Shrink or expand cells by up to 30% when they are highlighted.
bs: Sabij ili raširi ćelije za do 30% kada su izabrane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size of highlighted 3-D cells
bs: Veličina označenih 3-D ćelija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
bs: Sabij ćelije do 60% ako nisu u NxNxN kocki koja sadrži izabranu ćeliju.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell. This is useful if a 3-D puzzle has more than one cube.
bs: Sabij ćelije do 60% ako nisu u NxNxN kocki koja sadrži izabranu ćeliju. To je korisno ako 3-D zagonetka ima više od jedne kocke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Size of 3-D cells outside the selected volume
bs: Veličina 3-D ćelija izvan izabrane zapremine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken cells if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
bs: Potamni ćekije ako nisu u NxNxN kocki koja sadrži izabranu ćeliju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken 3-D cells outside the selected volume
bs: Potamni 3-D ćelije izvan izabranog sadržaja

en: Configuration not yet implemented
bs: Podešavanje još nije implementirano

en: Sorry, your solution contains mistakes.
    
    Enable "Show errors" in the settings to highlight them.
bs: Nažalost, Vaše rješenje sadrži greške.
    
    Uključite "Prikaz grešaka" u postavkama da bi ih označili.

en: Congratulations! You made it in 1 second. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With some tricks.
bs[0]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 sekundu. Uz neke trikove.
bs[1]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 sekunde. Uz neke trikove.
bs[2]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 sekundi. Uz neke trikove.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With some tricks.
bs[0]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 minutu. Uz neke trikove.
bs[1]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 minute. Uz neke trikove.
bs[2]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 minuta. Uz neke trikove.

en: 1 minute | %1 minutes
bs[0]: %1 minuta
bs[1]: %1 minute
bs[2]: %1 minuta

en: 1 second | %1 seconds
bs[0]: %1 sekunda
bs[1]: %1 sekunde
bs[2]: %1 sekundi

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With some tricks.
bs: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 i %2. Uz neke trikove.

en: Congratulations! You made it in 1 second. | Congratulations! You made it in %1 seconds.
bs[0]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 sekundu.
bs[1]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 sekunde.
bs[2]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 sekundi.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. | Congratulations! You made it in %1 minutes.
bs[0]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 minutu.
bs[1]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 minute.
bs[2]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 minuta.

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2.
bs: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 i %2.

en: Sudoku Standard (9x9)
bs: Standardni sudoku (9×9)

en: The classic and fashionable game
bs: Klasična i popularna igra

en: Missing Variant Name
bs: Nedostaje ime varijante

en: Sudoku 16x16
bs: Sudoku 16×16

en: Sudoku with 16 symbols
bs: Sudoku sa 16 simbola

en: Sudoku 25x25
bs: Sudoku 25×25

en: Sudoku with 25 symbols
bs: Sudoku sa 25 simbola

en: The Rox 3D sudoku with 16 symbols
bs: Sudoku na kocki sa 16 simbola

en: The Rox 3D sudoku with 25 symbols
bs: Sudoku na kocki sa 25 simbola

en: The puzzle you entered contains some errors.
bs: Slagalica koju ste unijeli sadrži neke greške.

en: Play Puzzle
bs: Igraj slagalicu

en: Play
bs: Igraj

en: Check
bs: Provjeri

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Diabolical
bs: Dijaboličan

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Unlimited
bs: Neograničeno

[ctx: Symmetry of layout of clues when puzzle starts]
en: Symmetry
bs: Simetrija

en: The symmetry of layout of the clues when the puzzle starts
bs: Simetrija rasporeda savjeta kada zagonetka započne

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Diagonal
bs: Dijagonalna

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Central
bs: Centralna

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Left-Right
bs: Lijevo-desna

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Spiral
bs: Spiralna

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Four-Way
bs: Četvorostruka

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Random Choice
bs: Sluičajan izbor

en: No Symmetry
bs: Bez simetrije

en: Could not load game.
bs: Ne mogu da učitam igru.

en: Do you really want to end this game in order to start a new one?
bs: Želite li zaista završiti ovu igru da biste započeli novu?

[ctx: window title]
en: Restart Game
bs: Ponovo pokreni igru

[ctx: button label]
en: Restart Game
bs: Ponovo pokreni igru

en: Open Location
bs: Otvori lokaciju

en: There seems to be no puzzle to print.
bs: Izgleda da nema zagonetke za štampu.

[ctx: Game Section in Config]
en: Game
bs: Igra

en: Theme
bs: Tema

en: Warning
bs: Upozoranje

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Themes)
en: The graphical theme to be used.
bs: Grafička tema koju treba koristiti.

note: i18n: ectx: label, entry (Symbols), group (Themes)
en: Select the themes you want to use
bs: Izaberite željene teme.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
bs: I&gra

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
bs: &Pomjeri

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
bs: P&omoć

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolbar)
en: Actions Toolbar
bs: Traka radnji

en: Sorry, cannot print three-dimensional puzzles.
bs: Nažalost, ne mogu odštampati trodimenzionalne zagonetke.

en: The KSudoku setting for printing several puzzles per page is currently selected.
    
    Your puzzle will be printed when no more will fit on the page or when KSudoku terminates.
bs: KSudoku postavka za prikaz više zagonetki po stranici je trenutno izabrana.
    
    Vaša zagonetka će biti odštampana kada više ne bude mogla stati na stranu ili se KSudoku završi.

en: KSudoku has sent output to your printer.
bs: KSudoku je poslao izlaz na vaš štampač.

en: Print Sudoku Puzzle
bs: Odštampaj sudoku zagonetku

en: Cannot read XML file on line %1
bs: Ne mogu pročitati XML datoteku na liniji %1

en: Select %1 (%2)
bs: Izaberi %1 (%2)

en: Enter %1 (%2)
bs: Unesi %1 (%2)

en: Mark %1 (%2)
bs: Označi %1 (%2)

en: Move Up
bs: Pomjeri nagore

en: Move Down
bs: Pomjeri nadolje

en: Move Left
bs: Pomjeri ulijevo

en: Move Right
bs: Pomjeri udesno

en: Clear Cell
bs: Očisti ćeliju

en: GetNewVariant not implemented
bs: Dobavljanje novih varijanti nije implementirano.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Choose your Game
bs: Izaberi svoju igru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewGameButton)
en: Get New
bs: Dobavi novu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startEmptyButton)
en: Enter In A Puzzle
bs: Unesi zagonetku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, puzzleGeneratorButton)
en: Generate A Puzzle
bs: Generiši zagonetku

en: KSudoku - Sudokus and more
bs: KSudoku - sudoku i više

en: (c) 2005-2007 The KSudoku Authors
bs: © 2005—2007, autori KSudokua

en: KSudoku Author
bs: Autor KSudokua

en: Maintainer
bs: Održava

en: New puzzle generator and solver
bs: Generator nivih zagonetki i rješavač

en: Printing and export of 0.4
bs: Štampanje i izvoz od verzije 0.4

en: Thanks to NeHe for OpenGL tutorials
bs: Hvala NeHeu za tutorijale za OpenGL

en: Algorithms for new puzzle generator and solver at davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html
bs: Algoritmi za generator novih zagonetki i rješavač na davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html

en: Document to open
bs: Dokument za otvoriti
