ksudoku - en to da translation catalogue (114 entries)

en: Mathdoku or Killer Sudoku Puzzle
da: Mathdoku eller Killer Sudoku-opgave

en: Difficulty Level
da: Sværhedsgrad

en: &Try Again
da: &Prøv igen

en: &Accept
da: &Acceptér

en: It will be possible to solve the generated puzzle by logic alone. No guessing will be required.
    
    The internal difficulty rating is %1. There are %2 clues at the start and %3 moves to go.
da: Denne opgave kan løses alene med logik. Det er ikke nødvendigt at gætte.
    
    Den interne sværhedsgrad er %1. Der er %2 ledetråde i starten og %3 træk tilbage.

en: &Retry
da: &Prøv igen

en: Solving the generated puzzle will require an average of %1 guesses or branch points and if you guess wrong, backtracking will be necessary. The first guess should come after %2 moves.
    
    The internal difficulty rating is %3, there are %4 clues at the start and %5 moves to go.
da: Denne opgave kræver i gennemsnit %1 gæt eller forgreningspunkter og hvis du gætter forkert er det nødvendigt at gå tilbage. Første gæt kommer efter %2 træk.
    
    Den interne sværhedsgrad er %3, der er %4 ledetråde fra starten og %5 træk tilbage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintMulti)
en: When printing, try to fit more than one puzzle on a page
da: Ved udskrift, prøv at få plads til mere end én opgave på siden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell
da: Fremhæv rækken, kolonnen og blokken, som indeholder den valgte celle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell. Blocks may be square or irregular (as in jigsaw-type or XSudoku puzzles).
da: Fremhæv rækken, søjlen og blokken, som indeholder den valgte celle. Blokke kan være kvadratiske eller irregulære (som i puslespils- og XSudoku-opgaver).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Show highlights in 2-D puzzles
da: Vis fremhævning  i 2D-opgaver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Highlight in red any cells whose values break the Sudoku rules.
da: Fremhæv celler, hvis værdier strider mod Sudoku-reglerne, med rødt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Show errors
da: Vis fejl

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Highlight the planes (blocks) that contain the selected cell.
da: Fremhæv planerne (blokke) som indeholder den valgte celle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Show highlights in 3-D puzzles
da: Vis fremhævning i 3D-opgaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Mathdoku puzzle size (3-9)
da: Størrelse på Mathdoku-opgave (3-9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Settings for 3-D Puzzles Only
da: Indstillinger, som kun vedrører 3D-opgaver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_6)
en: Set the relative size of 3-D cells and the spaces between them.
da: Sæt den relative størrelse af 3D-celler og mellemrummet imellem dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Overall size of 3-D cells
da: Samlet størrelse af 3D-celler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Shrink or expand a cell by up to 30% when it is selected.
da: Formindsk eller forstør en celle med op til 30%, når den er valgt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size of selected 3-D cell
da: Størrelse af den valgte 3D-celle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Shrink or expand cells by up to 30% when they are highlighted.
da: Formindsk eller forstør celler med op til 30%, når de er valgte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size of highlighted 3-D cells
da: Størrelse af fremhævede 3D-celler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
da: Formindsk celler med op til 60%, hvis de ikke er i en NxNxN-kube, som indeholder den valgte celle.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell. This is useful if a 3-D puzzle has more than one cube.
da: Formindsk celler med op til 60%, hvis de ikke er i en NxNxN-kube, som indeholder den valgte celle. Dette er nyttigt, hvis en 3D-opgave har mere en kube.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Size of 3-D cells outside the selected volume
da: Størrelse af 3D-celler uden for det valgte volumen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken cells if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
da: Gør celler mørkere, hvis de ikke er i en nxNxN-kube, som indeholder den valgte celle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken 3-D cells outside the selected volume
da: Gør 3D-celler mørkere udenfor det valgte volumen

en: Configuration not yet implemented
da: Konfiguration endnu ikke implementeret

en: Sorry, your solution contains mistakes.
    
    Enable "Show errors" in the settings to highlight them.
da: Beklager, din løsning indeholder fejl.
    
    Aktivér "Vis fejl" under indstillinger for at fremhæve dem.

en: Congratulations! You made it in 1 second. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With some tricks.
da[0]: Tillykke! Du klarede det på 1 sekund. Med lidt tricks.
da[1]: Tillykke! Du klarede det på %1 sekunder. Med lidt tricks.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With some tricks.
da[0]: Tillykke! Du klarede det på 1 minut. Med lidt tricks.
da[1]: Tillykke! Du klarede det på %1 minutter. Med lidt tricks.

en: 1 minute | %1 minutes
da[0]: 1 minut
da[1]: %1 minutter

en: 1 second | %1 seconds
da[0]: 1 sekund
da[1]: %1 sekunder

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With some tricks.
da: Tillykke! Du klarede det på %1 og %2. Med lidt tricks.

en: Congratulations! You made it in 1 second. | Congratulations! You made it in %1 seconds.
da[0]: Stort tillykke! Du klarede det på 1 sekund.
da[1]: Stort tillykke! Du klarede det på %1 sekunder.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. | Congratulations! You made it in %1 minutes.
da[0]: Stort tillykke! Du klarede det på 1 minut.
da[1]: Stort tillykke! Du klarede det på %1 minutter.

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2.
da: Stort tillykke! Du klarede det på %1 og %2.

en: Sudoku Standard (9x9)
da: Sudoku-standard (9x9)

en: The classic and fashionable game
da: Det klassiske og moderne spil

en: The Rox 3D Sudoku
da: Rox 3D-Sudoku

en: Missing Variant Name
da: Manglende variantnavn

en: Sudoku with 16 symbols
da: Sudoku med 16 symboler

en: Sudoku with 25 symbols
da: Sudoku med 25 symboler

en: The Rox 3D sudoku with 16 symbols
da: Rox 3D-sudoku med 16 symboler

en: The Rox 3D sudoku with 25 symbols
da: Rox 3D-sudoku med 25 symboler

en: Playing Mathdoku
da: Spiller Mathdoku

en: Playing Killer Sudoku
da: Spiller Killer Sudoku

en: The puzzle you entered contains some errors.
da: Opgaven du indtastede indeholder nogle fejl.

en: Check Puzzle
da: Tjek opgave

en: The Puzzle you entered has a unique solution and is ready to be played.
da: Opgaven du indtastede har en unik løsninger og er klar til at blive spillet.

en: Do you wish to play the puzzle now?
da: Vil du spille opgaven nu?

en: Play Puzzle
da: Løs opgave

en: Play
da: Spil

en: Enable all messages
da: Aktivér alle meddelelser

en: Check
da: Tjek

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Diabolical
da: Djævelsk

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Unlimited
da: Ubegrænset

[ctx: Symmetry of layout of clues when puzzle starts]
en: Symmetry
da: Symmetri

en: The symmetry of layout of the clues when the puzzle starts
da: Symmetrien af layoutet for ledetrådene når opgaven starter

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Left-Right
da: Venstre-højre

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Four-Way
da: Fire veje

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Random Choice
da: Tilfældigt valg

en: No Symmetry
da: Ingen symmetri

en: Could not load game.
da: Kunne ikke indlæse spil.

en: Do you really want to end this game in order to start a new one?
da: Vil du virkelig afslutte dette spil for at starte et nyt?

[ctx: window title]
en: Restart Game
da: Genstart spil

[ctx: button label]
en: Restart Game
da: Genstart spil

en: Open Location
da: Åbn placering

en: Error Writing File
da: Fejl ved skrivning af fil

en: There seems to be no puzzle to print.
da: Der lader ikke til at være nogen opgaver at udskrive.

[ctx: Game Section in Config]
en: Game
da: Spil

en: Theme
da: Tema

en: Warning
da: Advarsel

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Themes)
en: The graphical theme to be used.
da: Det grafiske tema der skal bruges.

note: i18n: ectx: label, entry (Symbols), group (Themes)
en: Select the themes you want to use
da: Vælg de teamer du vil bruge

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
da: &Spil

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
da: &Flyt

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolbar)
en: Actions Toolbar
da: Handlingsværktøjslinje

en: Sorry, cannot print three-dimensional puzzles.
da: Beklager, kan ikke udskrive tredimensionelle opgaver.

en: The KSudoku setting for printing several puzzles per page is currently selected.
    
    Your puzzle will be printed when no more will fit on the page or when KSudoku terminates.
da: KSudokus indstilling for udskrift af flere opgaver pr. side er valgt i øjeblikket.
    
    Din opgave vil blive udskrevet når der ikke er plads til flere på siden eller når KSudoku lukkes ned.

en: KSudoku has sent output to your printer.
da: KSudoku har sendt output til din printer.

en: Print Sudoku Puzzle
da: Udskriv Sudoku-opgave

en: Unable to download file: URL is empty.
da: Kan ikke downloade fil: URL'en er tom.

en: Cannot read XML file on line %1
da: Kan ikke læse XML-fil ved linje %1

en: Unable to download file.
da: Kan ikke downloade fil.

en: Unable to create temporary file.
da: Kan ikke oprette midlertidig fil.

en: Unable to upload file.
da: Kan ikke indlæse fil.

en: Select %1 (%2)
da: Vælg %1 (%2)

en: Enter %1 (%2)
da: Angiv %1 (%2)

en: Mark %1 (%2)
da: Markér %1 (%2)

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Move Right
da: Flyt til højre

en: Clear Cell
da: Ryd celle

en: GetNewVariant not implemented
da: GetNewVariant er ikke implementeret

en: Please select a puzzle variant.
da: Vælg venligst en opgavevariant.

en: Unable to start puzzle
da: Kan ikke starte opgave

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Choose your Game
da: Vælg dit spil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewGameButton)
en: Get New
da: Hent ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startEmptyButton)
en: Enter In A Puzzle
da: Gå i gang med en opgave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, puzzleGeneratorButton)
en: Generate A Puzzle
da: Generér en opgave

en: KSudoku - Sudokus and more
da: KSudoku - Sudokuer med mere

en: (c) 2005-2007 The KSudoku Authors
da: (c) 2005-2007 KSudoku-udviklerne

en: KSudoku Author
da: KSudoku-udvikler

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: New puzzle generator and solver
da: Ny opgavegenerator og -løser

en: Printing and export of 0.4
da: Udskrift og eksport af 0.4

en: Thanks to NeHe for OpenGL tutorials
da: Tak til NeHe for OpenGL-vejledninger

en: Algorithms for new puzzle generator and solver at davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html
da: Algoritmer for ny opgavegenerator og løser på davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html

en: Document to open
da: Dokument der skal åbnes
