ksudoku - en to fi translation catalogue (154 entries)

en: Attempts to generate a puzzle failed after about 200 tries. Try again?
fi: Tehtävän laadinta epäonnistui noin 200 yrityksen jälkeen. Yritetäänkö uudelleen?

en: Mathdoku or Killer Sudoku Puzzle
fi: Mathdoku- tai tappajasudokutehtävä

en: After %1 tries, the best difficulty level achieved by the generator is %2, with internal difficulty rating %3, but you requested difficulty level %4.
    
    Do you wish to let the generator try again or accept the puzzle as is?
    
    Hint: you can try to increase the difficulty rating by doing the following: Continue with the 'Accept' button, choose Game -> New, then change the Symmetry setting to 'No Symmetry' or some low symmetry type and then use 'Generate A Puzzle' again.
fi: %1 yrityksen jälkeen suurin saavutettu vaikeus oli %2 sisäisenä vaikeusasteenaan %3, mutta pyysit vaikeutta %4.
    Haluatko yrittää uudelleen vai hyväksyä tehtävän sellaisenaan?
    
    Vihje: Voit yrittää lisätä vaikeutta niin, että napsautat ”Hyväksy”, valitset Peli → Uusi ja vaihdat symmetria-asetukseksi ”Ei symmetriaa” tai jonkin vähäisen symmetrian, minkä jälkeen valitset ”Luo tehtävä” uudestaan.

en: Difficulty Level
fi: Vaikeus

en: &Try Again
fi: &Yritä uudelleen

en: &Accept
fi: &Hyväksy

en: It will be possible to solve the generated puzzle by logic alone. No guessing will be required.
    
    The internal difficulty rating is %1. There are %2 clues at the start and %3 moves to go.
fi: Generoitu tehtävä on mahdollista ratkaista pelkällä loogisellä päättelyllä. Arvaamista ei tarvita.
    
    Sisäinen vaikeusluku on %1. Alussa on %2 vihjettä, ja ratkaisemiseen tarvitaan %3 siirtoa.

en: &Retry
fi: &Yritä uudelleen

en: Solving the generated puzzle will require an average of %1 guesses or branch points and if you guess wrong, backtracking will be necessary. The first guess should come after %2 moves.
    
    The internal difficulty rating is %3, there are %4 clues at the start and %5 moves to go.
fi: Generoidun tehtävän ratkaiseminen vaatii keskimäärin %1 arvausta tai haarautumaa. Jos arvaat väärin, takaisin palaaminen on välttämätöntä. Ensimmäinen arvaus tulisi tehdä %2 siirron jälkeen.
    
    Sisäinen vaikeusluku on %3. Alussa on %4 vihjettä, ja ratkaisemiseen tarvitaan %5 siirtoa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintMulti)
en: When printing, try to fit more than one puzzle on a page
fi: Mahduta tulostettaessa useampi kuin yksi tehtävä sivua kohti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell
fi: Korosta nykyinen rivi, sarake ja valitun ruudun sisältävä osaruudukko

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell. Blocks may be square or irregular (as in jigsaw-type or XSudoku puzzles).
fi: Korosta nykyinen rivi, sarake ja valitun ruudun sisältävä osaruudukko. Osaruudukot voivat olla neliöitä tai epäsäännöllisen muotoisia (kuten esimerkiksi palapelisudokussa tai XSudokussa).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Show highlights in 2-D puzzles
fi: Näytä korostukset kaksiulotteisissa peleissä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Highlight in red any cells whose values break the Sudoku rules.
fi: Korosta sudoku-sääntöjen vastaiset ruudut punaisella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Show errors
fi: Näytä virheet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Highlight the planes (blocks) that contain the selected cell.
fi: Korosta tasot (osaruudukot), jotka sisältävät valitun ruudun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Show highlights in 3-D puzzles
fi: Näytä korostukset kolmiulotteisissa peleissä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Mathdoku puzzle size (3-9)
fi: Mathdoku-tehtävän koko (3–9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Settings for 3-D Puzzles Only
fi: Kolmiulotteisten pelien asetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_6)
en: Set the relative size of 3-D cells and the spaces between them.
fi: Aseta ruutujen suhteellinen koko ja niiden välinen etäisyys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Overall size of 3-D cells
fi: Ruutujen yleiskoko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Shrink or expand a cell by up to 30% when it is selected.
fi: Pienennä tai suurenna ruutua enintään 30 %, kun se on valittuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size of selected 3-D cell
fi: Valitun ruudun koko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Shrink or expand cells by up to 30% when they are highlighted.
fi: Pienennä tai suurenna ruutuja enintään 30 %, kun ne ovat korostettuina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size of highlighted 3-D cells
fi: Korostettujen ruutujen koko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
fi: Pienennä enintään 60 % soluja, jotka eivät kuulu N × N × N -kuutioon, joka sisältää valitun ruudun

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell. This is useful if a 3-D puzzle has more than one cube.
fi: Pienennä enintään 60 % soluja, jotka eivät kuulu N × N × N -kuutioon, joka sisältää valitun ruudun. Tämä on hyödyksi, jos pelissä on enemmän kuin yksi kuutio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Size of 3-D cells outside the selected volume
fi: Valitun tilavuuden ulkopuolisten ruutujen koko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken cells if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
fi: Tummenna ruudut, jotka eivät kuulu N × N × N -kuutioon, joka sisältää valitun ruudun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken 3-D cells outside the selected volume
fi: Tummenna valitun tilavuuden ulkopuoliset ruudut

en: Configuration not yet implemented
fi: Asetusten muuttamista ei ole toteutettu

en: Sorry, your solution contains mistakes.
    
    Enable "Show errors" in the settings to highlight them.
fi: Ratkaisussa on virheitä.
    
    Korosta ne valitsemalla ”Näytä virheet” asetuksista.

en: Congratulations! You made it in 1 second. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With some tricks.
fi[0]: Onneksi olkoon! Ratkaisit tehtävän sekunnissa – huijaten.
fi[1]: Onneksi olkoon! Ratkaisit tehtävän %1 sekunnissa – huijaten.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With some tricks.
fi[0]: Onneksi olkoon! Ratkaisit tehtävän minuutissa – huijaten.
fi[1]: Onneksi olkoon! Ratkaisit tehtävän %1 minuutissa – huijaten.

en: 1 minute | %1 minutes
fi[0]: 1 minuutissa
fi[1]: %1 minuutissa

en: 1 second | %1 seconds
fi[0]: 1 sekunnissa
fi[1]: %1 sekunnissa

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With some tricks.
fi: Onneksi olkoon! Ratkaisit tehtävän %1 ja %2 – huijaten.

en: Congratulations! You made it in 1 second. | Congratulations! You made it in %1 seconds.
fi[0]: Onnittelut! Ratkaisit tehtävän sekunnissa.
fi[1]: Onnittelut! Ratkaisit tehtävän %1 sekunnissa.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. | Congratulations! You made it in %1 minutes.
fi[0]: Onnittelut! Ratkaisit tehtävän minuutissa.
fi[1]: Onnittelut! Ratkaisit tehtävän %1 minuutissa.

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2.
fi: Onnittelut! Ratkaisit tehtävän %1 ja %2.

en: Sudoku Standard (9x9)
fi: Sudoku – Tavallinen (9 × 9)

en: The classic and fashionable game
fi: Perinteinen ja muodikas peli

en: Roxdoku 9 (3x3x3)
fi: Roxdoku 9 (3 × 3 × 3)

en: The Rox 3D Sudoku
fi: Rox, kolmiulotteinen sudoku

en: Missing Variant Name
fi: Muunnelman nimi puuttuu

en: Sudoku 16x16
fi: Sudoku 16 × 16

en: Sudoku with 16 symbols
fi: Sudoku 16 merkillä

en: Sudoku 25x25
fi: Sudoku 25 × 25

en: Sudoku with 25 symbols
fi: Sudoku 25 merkillä

en: Roxdoku 16 (4x4x4)
fi: Roxdoku 16 (4 × 4 × 4)

en: The Rox 3D sudoku with 16 symbols
fi: Rox, kolmiulotteinen sudoku 16 merkillä

en: Roxdoku 25 (5x5x5)
fi: Roxdoku 25 (5 × 5 × 5)

en: The Rox 3D sudoku with 25 symbols
fi: Rox, kolmiulotteinen sudoku 25 merkillä

en: Mathdoku puzzles can have any size from 3x3 up to 9x9. The solution is a grid in which every row and every column contains the available digits (1-3 up to 1-9) exactly once. The grid is covered with irregularly shaped cages.
    
    Cages of size 1 are starting-values or clues, but there are not many of them. Cages of larger size have a target value and an arithmetic operator (+-x/). The digits in the cage must combine together, using the operator, to reach the target value, e.g. '12x' means that the digits must multiply together to make 12. A digit can occur more than once in a cage, provided it occurs in different rows and columns.
    
    In general, larger Mathdokus are more difficult and so are larger cages. You can select the puzzle size in KSudoku's Settings dialog and the maximum cage-size by using KSudoku's Difficulty button.
fi: Mathdoku-tehtävien koko voi vaihdella väliltä 3 × 3…9 × 9. Ratkaisu on ruudukko, jossa kukin rivi ja kukin sarake sisältää käytettävät numerot (1–3…1–9) vain kerran. Ruudukko täyttyy epäsäännöllisen muotoisista häkeistä.
    
    Häkit, joiden koko on 1, ovat aloitusarvoja tai vihjeitä, mutta niitä ei ole paljon. Suuremmilla häkeillä on kohdearvo ja aritmeettinen operaattori (+-*/). Häkin numeroiden tulee yhdistyä annetulla operaattorilla kohdearvoksi; esim. ”12*” tarkoittaa, että lukujen tulon on oltava 12. Numero voi esiintyä häkissä useammin kuin kerran, kunhan se esiintyy eri rivillä ja sarakkeessa.
    
    Yleisesti ottaen suuremmat Mathdokut ovat vaikeampia, samoin kuin suuremmat häkit. Voit valita tehtävän koon KSudokun asetuksista ja häkin enimmäiskoon KSudokun vaikeuspainikkeella.

en: Playing Mathdoku
fi: Mathdokun pelaaminen

en: Killer Sudoku puzzles can have sizes 4x4 or 9x9, with either four 2x2 blocks or nine 3x3 blocks. The solution must follow Classic Sudoku rules. The difference is that there are few starting-values or clues (if any). Instead the grid is covered with irregularly shaped cages.
    
    Cages of size 1 are starting-values or clues. Cages of larger size have a target value and the digits in them must add up to that value. In Killer Sudoku, a cage cannot contain any digit more than once.
    
    In general, larger cages are more difficult. You can select the maximum cage-size by using KSudoku's Difficulty button.
fi: Killer Sudoku -tehtävien koko on 4 × 4 tai 9 × 9 (joko neljä 2 × 2 -lohkoa tai yhdeksän 3 × 3 -lohkoa). Ratkaisun on noudatettava Sudokun perinteisiä sääntöjä sillä erolla, että aloitusarvoja on niukasti (tai ei lainkaan). Niiden sijaan ruudukko on täytetty epäsäännöllisen muotoisilla häkeillä.
    
    Häkit, joiden koko on 1, ovat aloitusarvoja tai vihjeitä. Suuremmilla häkeillä on kohdearvo, johon lukujen tulee summautua. Killer Sudokun häkissä ei voi olla samaa numeroa useammin kuin kerran.
    
    Yleisesti ottaen suuremmat häkit ovat vaikeampia. Voit vain häkin enimmäiskoon KSudokun vaikeuspainikkeella.

en: Playing Killer Sudoku
fi: Tappajasudokun pelaaminen

en: Mathdoku and Killer Sudoku puzzles have to be keyed in by working on one cage at a time. To start a cage, left click on any unused cell or enter a number in the cell that is under the cursor or enter + - / or x there. A small cage-label will appear in that cell. To extend the cage in any direction, left-click on a neigbouring cell or move the cursor there and type a Space.
    
    The number you type is the cage's value and it can have one or more digits, including zero. A cell of size 1 has to have a 1-digit number, as in a normal Sudoku puzzle. It becomes a starting-value or clue for the player.
    
    The + - / or x is the operator (Add, Subtract, Divide or Multiply). You must have one in cages of size 2 or more. In Killer Sudoku, the operator is provided automatically because it is always + or none.
    
    You can enter digits, operators and cells in any order. To complete the cage and start another cage, always press Return. If you make a mistake, the only thing to do is delete a whole cage and re-enter it. Use right click in the current cage or any earlier cage, if you wish to delete it. Alternatively, use the cursor and the Delete or Backspace key.
    
    When the grid is filled with cages, hit the Check button, to solve the puzzle and make sure there is only one solution. If the check fails, you have probably made an error somewhere in one of the cages.
fi: Mathdoku- ja Killer Sudoku -tehtävät syötetään työskennellen yhdessä häkissä kerrallaan. Aloita häkki napsauttamalla mitä hyvänsä tyhjää solua tai antamalla kohdistimeen alla olevaan soluun luku tai painamalla +, -, / tai *. Soluun ilmestyy pieni häkin nimiö. Laajenna häkkiä mihin hyvänsä suuntaan napsauttamalla viereistä solua tai siirrä kohdistin sinne ja paina välilyöntiä.
    
    Antamasi luku on häkin arvo, ja se voi olla useampinumeroinen tai nolla. Solulla, jonka koko on 1, on oltava 1-numeroinen luku, kuten tavallisessa Sudoku-tehtävässä. Siitä tulee aloitusarvo tai vihje pelaajalle.
    
    +, -, / tai * on operaattori (summa, erotus, jako tai tulo). Sellainen on oltava solussa, jonka koko on 2 tai enemmän. Killer Sudokussa operaattori tarjotaan automaattisesti, koska se on aina + tai ei mitään.
    
    Lukuja, operaattoria ja soluja voi syöttää vapaassa järjestyksessä. Voit aina painaa Enter täyttääksesi häkin ja aloittaaksesi uuden. Jos teet virheen, voit vain poistaa koko häkin ja syöttää sen uudelleen. Jos haluat poistaa sen, napsauta nykyistä tai mitä tahansa aiempaa häkkiä hiiren oikealla painikkeella. Vaihtoehtoisesti voit käyttää kohdistinta ja Del- tai askelpalautinnäppäintä.
    
    Kun rudukko on täynnä häkkejä, napsauta Tarkista ratkaistaksesi tehtävän ja varmistaaksesi, että ratkaisuja on vain yksi. Jos tarkistus epäonnistuu, jossakin häkeistä on todennäköisesti virhe.

en: Data-entry for Puzzles with Cages
fi: Häkillisten tehtävien tiedonsyöttö

en: The puzzle you entered contains some errors.
fi: Syötetyssä tehtävässä on virheitä.

en: Sorry, no solutions have been found. Please check that you have entered in the puzzle completely and correctly.
fi: Ratkaisuja ei valitettavasti löytynyt. Tarkista, että olet antanut tehtävän kokonaisuudessaan ja oikein.

en: Check Puzzle
fi: Tarkista tehtävä

en: The Puzzle you entered has a unique solution and is ready to be played.
fi: Syöttämälläsi tehtävällä on yksi ratkaisu ja se on valmiina pelattavaksi.

en: The Puzzle you entered has multiple solutions. Please check that you have entered in the puzzle completely and correctly.
fi: Antamaasi tehtävään on useita ratkaisuja. Tarkista, että olet antanut tehtävän kokonaan ja oikein.

en: Do you wish to play the puzzle now?
fi: Haluatko pelata nyt?

en: Play Puzzle
fi: Pelaa

en: Play
fi: Pelaa

en: Enable all messages
fi: Ota kaikki viestit käyttöön

en: Check
fi: Tarkista

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Diabolical
fi: Helvetillinen

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

[ctx: @option drop down box]
en: Difficulty:
fi: Vaikeus:

[ctx: @option drop down box]
en: Symmetry:
fi: Symmetria:

[ctx: Symmetry of layout of clues when puzzle starts]
en: Symmetry
fi: Symmetria

en: The symmetry of layout of the clues when the puzzle starts
fi: Vihjeasettelun symmetria tehtävän alkaessa

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Diagonal
fi: Viisto

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Central
fi: Keskusta

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Left-Right
fi: Vasen–oikea

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Spiral
fi: Spiraali

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Four-Way
fi: Nelisuuntainen

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Random Choice
fi: Satunnainen

en: No Symmetry
fi: Ei symmetriaa

en: Could not load game.
fi: Peliä ei voitu ladata.

en: Do you really want to end this game in order to start a new one?
fi: Haluatko varmasti lopettaa pelin ja aloittaa uuden?

[ctx: window title]
en: New Game
fi: Uusi peli

[ctx: button label]
en: New Game
fi: Uusi peli

en: Do you really want to restart this game?
fi: Haluatko varmasti aloittaa pelin uudelleen?

[ctx: window title]
en: Restart Game
fi: Aloita peli uudelleen

[ctx: button label]
en: Restart Game
fi: Aloita peli uudelleen

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: Error Writing File
fi: Virhe tiedostoa kirjoitettaessa

en: There seems to be no puzzle to print.
fi: Ei tulostettavaa tehtävää.

[ctx: Game Section in Config]
en: Game
fi: Peli

en: Theme
fi: Teema

en: Warning: The Unlimited difficulty level has no limit on how many guesses or branch points are required to solve the puzzle and there is no lower limit on how soon guessing becomes necessary.
    
    Please also note that the generation of this type of puzzle might take much longer than other ones. During this time KSudoku will not respond.
fi: Varoitus: Rajaton vaikeus ei aseta rajaa sille, montako arvausta tai haarautumaa tehtävän ratkaisemiseksi vaaditaan, eikä alarajaa sille, kuinka nopeasti arvaaminen käy välttämättömäksi.
    
    Huomaa myös, että tämän tapaisten tehtävien luominen kestää paljon kauemmin, eikä KSudoku sinä aikana vastaa.

en: Warning
fi: Varoitus

en: This will enable all the dialogs that you had disabled by marking the 'Do not show this message again' option.
    
    Do you want to continue?
fi: Tämä palauttaa valinnalla ”Älä näytä tätä viestiä enää” käytöstä poistamasi valintaikkunat takaisin käyttöön.
    
    
    Haluatko jatkaa?

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Themes)
en: The graphical theme to be used.
fi: Käytettävä graafinen teema.

note: i18n: ectx: label, entry (Symbols), group (Themes)
en: Select the themes you want to use
fi: Valitse teemat, joita haluat käyttää

en: In Killer Sudoku, the operator is always + or none and KSudoku automatically sets the correct choice.
fi: Killer Sudokussa operaattori on aina + tai ei mitään, ja KSudoku valitsee oikean automaattisesti.

en: Killer Sudoku Cage
fi: Tappajasudokun häkki

en: The cell you have selected has already been used in a cage.
fi: Valitsemasi solu on jo käytössä häkissä.

en: Error in Cage
fi: Virhe häkissä

en: The cell you have selected is not next to any cell in the cage you are creating.
fi: Valitsemasi solu ei ole luomasi häkin yhdenkään solun vieressä.

en: The cage you wish to complete has no cells in it yet. Please click on a cell or key in + - / x or a number.
fi: Häkissä, jota yrität saattaa loppuun, on yhä soluja. Napsauta solua, jotakin näppäimistä + - / × tai numeroa.

en: The cage you wish to complete has no value yet. Please key in a number with one or more digits.
fi: Häkissä, jota yrität saattaa loppuun, ei ole vielä arvoja. Syötä yksi- tai useampinumeroinen luku.

en: The cage you wish to complete has more than one cell, but it has no operator yet. Please key in + - / or x.
fi: Häkissä, jota yrität saattaa loppuun, on enemmän kuin yksi solu muttei vielä operaattoria. Syötä + - / tai ×.

en: The cage you wish to complete has one cell, but its value is too large. A single-cell cage must have a value from 1 to %1 in a puzzle of this size.
fi: Häkissä, jota yrität saattaa loppuun, on yksi solu, mutta sen arvo on liian suuri. Yksisoluisen häki arvon on oltava välillä 1–%1 tämän kokoísessa tehtävässä.

en: Do you wish to delete this cage?
fi: Haluatko poistaa tämän häkin?

en: Delete Cage
fi: Poista häkki

en: The cell you have selected is not in any cage, so the Delete action will not delete anything.
fi: Valitsemasi solu ei ole häkissä, joten Poista-toiminto ei poista mitään.

en: The Delete action finds that there are no cages to delete.
fi: Poista-toiminto on havainnut, ettei poistettavia häkkejä ole.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fi: &Peli

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
fi: &Siirto

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Työkalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolbar)
en: Actions Toolbar
fi: Toimintotyökalurivi

en: Sorry, cannot print three-dimensional puzzles.
fi: Kolmiulotteisia tehtäviä ei voi tulostaa.

en: The KSudoku setting for printing several puzzles per page is currently selected.
    
    Your puzzle will be printed when no more will fit on the page or when KSudoku terminates.
fi: KSudoku on asetettu tulostamaan useampi tehtävä sivua kohti.
    
    Tehtävä tulostetaan, kun sivu tulee täyteen tai KSudoku suljetaan.

en: KSudoku has sent output to your printer.
fi: KSudoku on lähettänyt tehtävät tulostimelle.

en: Print Sudoku Puzzle
fi: Tulosta sudoku

en: Unable to download file: URL is empty.
fi: Tiedostoa ei voida ladata: verkko-osoite on tyhjä.

en: Unable to open file.
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Cannot read XML file on line %1
fi: Virhe XML-tiedoston lukemisessa rivillä %1

en: Unable to download file.
fi: Tiedoston lataus epäonnistui.

en: Unable to create temporary file.
fi: Väliaikaistiedoston luonti epäonnistui.

en: Unable to upload file.
fi: Tiedoston lähetys epäonnistui.

en: Select %1 (%2)
fi: Valitse %1 (%2)

en: Enter %1 (%2)
fi: Syötä %1 (%2)

en: Mark %1 (%2)
fi: Merkitse %1 (%2)

en: Move Up
fi: Ylös

en: Move Down
fi: Alas

en: Move Left
fi: Vasemmalle

en: Move Right
fi: Oikealle

en: Clear Cell
fi: Tyhjennä ruutu

en: GetNewVariant not implemented
fi: GetNewVariantia ei ole toteutettu

en: Please select a puzzle variant.
fi: Valitse tehtävämuunnelma.

en: Unable to start puzzle
fi: Tehtävää ei voida käynnistää

en: Unable to create an empty puzzle of the chosen variant; please try another.
fi: Valitun muunnelman tyhjää tehtävää ei voida luoda: valitse toinen.

en: Unable to start a puzzle of the chosen variant; please try another.
fi: Valitun muunnelman tehtävää ei voida käynnistää: valitse toinen.

en: Unable to generate a puzzle of the chosen variant; please try another.
fi: Valitun muunnelman tehtävää ei voida luoda: valitse toinen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Choose your Game
fi: Valitse pelisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewGameButton)
en: Get New
fi: Hae uusia tehtäviä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startEmptyButton)
en: Enter In A Puzzle
fi: Syötä tehtävä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, puzzleGeneratorButton)
en: Generate A Puzzle
fi: Generoi tehtävä

en: KSudoku - Sudokus and more
fi: KSudoku – sudokut ja muut vastaavanlaiset

en: (c) 2005-2007 The KSudoku Authors
fi: © 2005–2007 KSudokun tekijät

en: KSudoku Author
fi: KSudokun tekijä

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: New puzzle generator and solver
fi: Uusi tehtävägeneraattori ja -ratkaisin

en: Printing and export of 0.4
fi: Tulostus ja vienti 0.4:stä

en: Thanks to NeHe for OpenGL tutorials
fi: Kiitos NeHe’lle OpenGL-opastuksista

en: Algorithms for new puzzle generator and solver at davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html
fi: Algoritmit uuteen tehtävägeneraattoriin ja -ratkaisimeen osoitteessa davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html

en: Document to open
fi: Avattava tiedosto
