ksudoku - en to hi translation catalogue (73 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Show highlights in 2-D puzzles
hi: २-डी पहेलियों में हाइलाइट दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Highlight in red any cells whose values break the Sudoku rules.
hi: उन कक्षों को लाल रंग से उभारें जिनमें सुडोकु के नियम टूटते हैं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Show errors
hi: त्रुटियों को दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Show highlights in 3-D puzzles
hi: ३-डी पहेलियों में हाइलाइट दिखाएँ

en: Configuration not yet implemented
hi: कॉन्फ़िगुरेशन अभी लागू नहीं है

en: Congratulations! You made it in 1 second. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With some tricks.
hi[0]: बधाईयाँ! आपने %1 सेकंड में हल कर लिया. कुछ ट्रिक के साथ.
hi[1]: बधाईयाँ! आपने %1 सेकंड में हल कर लिया. कुछ ट्रिक के साथ.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With some tricks.
hi[0]: बधाईयाँ! आपने 1 मिनट में हल कर लिया. कुछ ट्रिक के साथ.
hi[1]: बधाईयाँ! आपने %1 मिनटों में हल कर लिया. कुछ ट्रिक के साथ.

en: 1 minute | %1 minutes
hi[0]: 1 मिनट
hi[1]: %1 मिनटें

en: 1 second | %1 seconds
hi[0]: 1 सेकंड
hi[1]: %1 सेकंड

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With some tricks.
hi: बधाईयाँ! आपने %1 तथा %2 में हल कर लिया. कुछ ट्रिक के साथ.

en: Congratulations! You made it in 1 second. | Congratulations! You made it in %1 seconds.
hi[0]: बधाईयाँ! आपने इसे १ सेकण़्ड में पूरा कर लिया.
hi[1]: बधाईयाँ! आपने इसे %1 सेकण़्डों में पूरा कर लिया.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. | Congratulations! You made it in %1 minutes.
hi[0]: बधाईयाँ! आपने इसे 1 मिनट में पूरा कर लिया.
hi[1]: बधाईयाँ! आपने इसे %1 मिनटों में पूरा कर लिया.

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2.
hi: बधाईयाँ! आपने इसे %1 तथा %2 पूरा कर लिया.

en: Sudoku Standard (9x9)
hi: सुडोकु मानक (९x९)

en: The classic and fashionable game
hi: क्लासिक तथा फैशन का एक खेल

en: Roxdoku 9 (3x3x3)
hi: रॉक्सडोकु 9 (3x3x3)

en: The Rox 3D Sudoku
hi: रॉक्स ३डी सुडोकु

en: Missing Variant Name
hi: वेरिएन्ट नाम गुम है

en: Sudoku 16x16
hi: सुडोकु १६x१६

en: Sudoku with 16 symbols
hi: १६ चिह्न सहित सुडोकु

en: Sudoku 25x25
hi: सुडोकु २५x२५

en: Sudoku with 25 symbols
hi: २५ चिह्न सहित सुडोकु

en: Roxdoku 16 (4x4x4)
hi: रॉक्सडोकु १६ (४x४x४)

en: The Rox 3D sudoku with 16 symbols
hi: १६ चिह्नों सहित रॉक्स ३डी सुडोकु

en: Roxdoku 25 (5x5x5)
hi: रॉक्सडोकु २५ (५x५x५)

en: The Rox 3D sudoku with 25 symbols
hi: २५ चिह्नों सहित रॉक्स ३डी सुडोकु

en: Playing Mathdoku
hi: मेथडोकु खेलें

en: Playing Killer Sudoku
hi: कातिल सुडोकु खेलें

en: The puzzle you entered contains some errors.
hi: जो पहेली आपने प्रविष्ट की है उसमें कुछ त्रुटियाँ हैं.

en: Do you wish to play the puzzle now?
hi: क्या आप पहेली अभी खेलना चाहते हैं?

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Diabolical
hi: अप्रिय

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Unlimited
hi: असीमित

[ctx: Symmetry of layout of clues when puzzle starts]
en: Symmetry
hi: समानता

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Diagonal
hi: तिर्यक

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Central
hi: केंद्रिय

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Left-Right
hi: बाएँ दाएँ

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Spiral
hi: चक्राकार

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Four-Way
hi: चार राह

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Random Choice
hi: बेतरतीब चुनाव

en: No Symmetry
hi: समानता नहीं

en: Do you really want to end this game in order to start a new one?
hi: नया खेल प्रारंभ करने के लिए क्या आप सचमुच इस खेल को बन्द करना चाहते हैं?

[ctx: window title]
en: New Game
hi: नया खेल

en: Do you really want to restart this game?
hi: क्या आप सचमुच इस खेल को दोबारा शुरु करना चाहते हैं?

[ctx: window title]
en: Restart Game
hi: खेल पुनः शुरु करें

en: There seems to be no puzzle to print.
hi: छापने के लिए कोई पहेली नहीं है

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
hi: खेल (&G)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
hi: खिसकाएँ (&M)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
hi: मदद (&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolbar)
en: Actions Toolbar
hi: एक्शन औज़ार-पट्टी

en: Unable to open file.
hi: फाइल खोलने में असमर्थ.

en: Cannot read XML file on line %1
hi: एक्सएमएल फ़ाइल पंक्ति %1 पर पढ़ नहीं सका

en: Unable to download file.
hi: फ़ाइल डाउनलोड नहीं कर सका.

en: Unable to upload file.
hi: फ़ाइल अपलोड नहीं कर सका.

en: GetNewVariant not implemented
hi: गेटन्यूवेरिएंट लागू नहीं है.

en: Please select a puzzle variant.
hi: पहेली प्रकार चुनें.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Choose your Game
hi: अपना खेल चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewGameButton)
en: Get New
hi: नया लाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startEmptyButton)
en: Enter In A Puzzle
hi: पहेली में जाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, puzzleGeneratorButton)
en: Generate A Puzzle
hi: पहेली बनाएँ

en: KSudoku
hi: के-सुडोकु

en: KSudoku - Sudokus and more
hi: केसुडोकु - सुडोकु तथा अन्य

en: (c) 2005-2007 The KSudoku Authors
hi: (c) 2005-2007 केसुडोकु लेखक

en: Francesco Rossi
hi: फ्रांकेस्को रोसी

en: KSudoku Author
hi: केसुडोकु के लेखक

en: Johannes Bergmeier
hi: जोहान्स बग्रमेयर

en: Maintainer
hi: मेंटेनर

en: Ian Wadham
hi: इयान वाढम

en: Mick Kappenburg
hi: माइक कापेनबर्ग

en: Printing and export of 0.4
hi: छपाई तथा 0.4 का निर्यात

en: Thanks to NeHe for OpenGL tutorials
hi: ओपनजीएल शिक्षण पाठ के लिए नेहे को धन्यवाद

en: David Bau
hi: डेविड बाउ

en: Document to open
hi: दस्तावेज़ जिसे खोलना है
