ksudoku - en to ja translation catalogue (36 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Show errors
ja: エラーを表示する

en: Configuration not yet implemented
ja: 設定はまだ実装していません

en: Sorry, your solution contains mistakes.
    
    Enable "Show errors" in the settings to highlight them.
ja: あなたの解には間違いがあります。
    
    設定で「エラーを表示する」を有効にすると強調表示されます。

en: Congratulations! You made it in 1 second. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With some tricks.
ja[0]: おめでとうございます! %1 秒でパズルを解きました (ヒントを使いましたが)。

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With some tricks.
ja[0]: おめでとうございます! %1 分でパズルを解きました (ヒントを使いましたが)。

en: 1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分

en: 1 second | %1 seconds
ja[0]: %1 秒

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With some tricks.
ja: おめでとうございます! %1 %2でパズルを解きました (ヒントを使いましたが)。

en: Congratulations! You made it in 1 second. | Congratulations! You made it in %1 seconds.
ja[0]: おめでとうございます! %1 秒でパズルを解きました。

en: Congratulations! You made it in 1 minute. | Congratulations! You made it in %1 minutes.
ja[0]: おめでとうございます! %1 分でパズルを解きました。

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2.
ja: おめでとうございます! %1 %2でパズルを解きました。

en: Sudoku Standard (9x9)
ja: Sudoku 標準 (9x9)

en: Missing Variant Name
ja: 異型名がありません

en: Sudoku with 16 symbols
ja: 16 個の記号による Sudoku

en: Sudoku with 25 symbols
ja: 25 個の記号による Sudoku

en: The Rox 3D sudoku with 16 symbols
ja: 16 個の記号による Rox 3D Sudoku

en: The Rox 3D sudoku with 25 symbols
ja: 25 個の記号による Rox 3D Sudoku

en: The puzzle you entered contains some errors.
ja: あなたが入力したパズルにはエラーがあります。

en: Do you really want to end this game in order to start a new one?
ja: 本当にこのゲームを終了して新しいゲームを開始しますか？

[ctx: window title]
en: Restart Game
ja: ゲームを再スタート

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ja: ゲーム(&G)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
ja: 移動(&M)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolbar)
en: Actions Toolbar
ja: アクションツールバー

en: Cannot read XML file on line %1
ja: XML ファイルの %1 行目が読めません

en: GetNewVariant not implemented
ja: GetNewVariant は実装していません

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Choose your Game
ja: ゲームを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewGameButton)
en: Get New
ja: 新しいゲーム

en: KSudoku - Sudokus and more
ja: KSudoku - 数字パズルゲーム

en: (c) 2005-2007 The KSudoku Authors
ja: (c) 2005-2007 KSudoku 開発者

en: KSudoku Author
ja: KSudoku の作者

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Printing and export of 0.4
ja: 印刷と 0.4 のエクスポート

en: Thanks to NeHe for OpenGL tutorials
ja: OpenGL について指導してくれた NeHe に感謝

en: Document to open
ja: 開くファイル
