ksudoku - en to nb translation catalogue (104 entries)

en: Difficulty Level
nb: Vanskelighetsgrad

en: &Try Again
nb: &Forsøk igjen

en: &Accept
nb: &Godta

en: It will be possible to solve the generated puzzle by logic alone. No guessing will be required.
    
    The internal difficulty rating is %1. There are %2 clues at the start and %3 moves to go.
nb: Det vil være mulig å løse den genererte oppgaven med bare logikk. Det  er ikke nødvendig å gjette.
    
    Den interne vanskelighetsgraden er %1. Det er %2 tips ved start og %3 trekk til å fulføre.

en: &Retry
nb: P&røv igjen

en: Solving the generated puzzle will require an average of %1 guesses or branch points and if you guess wrong, backtracking will be necessary. The first guess should come after %2 moves.
    
    The internal difficulty rating is %3, there are %4 clues at the start and %5 moves to go.
nb: Å løse denne oppgaven vil kreve gjennomsnittlig %1 gjettinger eller forgreninger og hvis du gjetter feil må du gå tilbake. Den første gjettingen burde komme etter %2 trekk. 
    
    Den interne vanskelighetsgraden er %3, det er %4 tips i begynnelsen og %5 trekk til å fullføre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintMulti)
en: When printing, try to fit more than one puzzle on a page
nb: Ved utskrift, forsøk å plassere mer enn en oppgave på en side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell
nb: Framhev  rad, kolonne og blokk som inneholder den valgte cellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell. Blocks may be square or irregular (as in jigsaw-type or XSudoku puzzles).
nb: Framhev  rad, kolonne og blokk som inneholder den valgte cellen. Blokker kan være kvadratiske eller irregulære (som i puslespill eller XSudoku-spill),

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Show highlights in 2-D puzzles
nb: Vis fremheving i 2D-oppgaver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Highlight in red any cells whose values break the Sudoku rules.
nb: Fremhev celler med rødt når verdiene er mot reglene.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Show errors
nb: Vis feil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Highlight the planes (blocks) that contain the selected cell.
nb: Framhev planene (blokkene) som inneholder den valgte cellen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Show highlights in 3-D puzzles
nb: Vis fremheving i 3D-oppgaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Settings for 3-D Puzzles Only
nb: Innstillinger bare for 3D-oppgaver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_6)
en: Set the relative size of 3-D cells and the spaces between them.
nb: Oppgi relativ størrelse på 3D-celler og mellomrommene mellom dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Overall size of 3-D cells
nb: Generell størrelse på 3D-celler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Shrink or expand a cell by up to 30% when it is selected.
nb: Krymp eller utvid en celle med opptil 30% når den er valgt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size of selected 3-D cell
nb: Størrelse på den valgte 3D-cellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Shrink or expand cells by up to 30% when they are highlighted.
nb: Krymp eller utvid celler med opptil 30% når de fremheves.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size of highlighted 3-D cells
nb: Størrelse på fremhevede 3D-celler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
nb: Krymp celler med opptil 60% hvis de ikke er i en N×N×N-terning som inneholder den valgte cellen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell. This is useful if a 3-D puzzle has more than one cube.
nb: Krymp celler med opptil 60% hvis de ikke er i en N×N×N-terning som inneholder den valgte cellen. Dette er nyttig hvis en oppgave har mer enn en terning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Size of 3-D cells outside the selected volume
nb: Størrelse på 3D-celler utenfor det valgte området

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken cells if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
nb: Mørklegg celler hvis de ikke er i en N×N×N-terning som inneholder den valgte cellen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken 3-D cells outside the selected volume
nb: Mørklegg 3D-celler utenfor det valgte området

en: Configuration not yet implemented
nb: Oppsett er ikke implementert ennå

en: Sorry, your solution contains mistakes.
    
    Enable "Show errors" in the settings to highlight them.
nb: Løsningen din inneholder feil.
    
    Slå på «Vis feil» i innstillingene for å framheve dem.

en: Congratulations! You made it in 1 second. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With some tricks.
nb[0]: Gratulerer! Du klarte det på 1 sekund. Med noen knep.
nb[1]: Gratulerer! Du klarte det på %1 sekunder. Med noen knep.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With some tricks.
nb[0]: Gratulerer! Du klarte det på 1 minutt. Med noen knep.
nb[1]: Gratulerer! Du klarte det på %1 minutter. Med noen knep.

en: 1 minute | %1 minutes
nb[0]: 1 minutt
nb[1]: %1 minutter

en: 1 second | %1 seconds
nb[0]: 1 sekund
nb[1]: %1 sekunder

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With some tricks.
nb: Gratulerer! Du klarte det på %1 og %2. Med noen knep.

en: Congratulations! You made it in 1 second. | Congratulations! You made it in %1 seconds.
nb[0]: Gratulerer! Du klarte det på 1 sekund.
nb[1]: Gratulerer! Du klarte det på %1 sekunder.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. | Congratulations! You made it in %1 minutes.
nb[0]: Gratulerer! Du klarte det på 1 minutt.
nb[1]: Gratulerer! Du klarte det på %1 minutter.

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2.
nb: Gratulerer! Du klarte det på %1 og %2.

en: Sudoku Standard (9x9)
nb: Sudoku standard (9x9)

en: The classic and fashionable game
nb: Det klassiske og moteriktige spillet

en: The Rox 3D Sudoku
nb: Rox 3D sudoku

en: Missing Variant Name
nb: Mangler variantnavn

en: Sudoku 16x16
nb: Sudoku  16x16

en: Sudoku with 16 symbols
nb: Sudoku med 16 symboler

en: Sudoku with 25 symbols
nb: Sudoku med 25 symboler

en: The Rox 3D sudoku with 16 symbols
nb: Rox 3D sudoku med 16 symboler

en: The Rox 3D sudoku with 25 symbols
nb: Rox 3D-sudoku med 25 symboler

en: The puzzle you entered contains some errors.
nb: Oppgaven du skrev inn inneholder noen feil.

en: Play Puzzle
nb: Spill oppgave

en: Play
nb: Spill

en: Check
nb: Kontroller

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Diabolical
nb: Djevelsk

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Unlimited
nb: Ubegrenset

[ctx: Symmetry of layout of clues when puzzle starts]
en: Symmetry
nb: Symmetri

en: The symmetry of layout of the clues when the puzzle starts
nb: Symmetri i utlegget av ledetall når spillet starter

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Central
nb: Sentral

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Left-Right
nb: Venstre-høyre

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Spiral
nb: Ovenfra-ned

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Four-Way
nb: Fireveis

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Random Choice
nb: Tilfeldig valg

en: No Symmetry
nb: Ingen symmetri

en: Could not load game.
nb: Klarte ikke laste spillet.

en: Do you really want to end this game in order to start a new one?
nb: Er du sikker på at du vil avslutte dette spillet for å starte et nytt?

[ctx: window title]
en: Restart Game
nb: Start spillet om igjen

[ctx: button label]
en: Restart Game
nb: Start spillet om igjen

en: Open Location
nb: Åpne adresse

en: Error Writing File
nb: Feil ved skriving til fil

en: There seems to be no puzzle to print.
nb: Det ser ikke ut til ar det er noe spill å skrive ut.

[ctx: Game Section in Config]
en: Game
nb: Spill

en: Theme
nb: Tema

en: Warning
nb: Advarsel

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Themes)
en: The graphical theme to be used.
nb: Det grafiske temaet som skal brukes.

note: i18n: ectx: label, entry (Symbols), group (Themes)
en: Select the themes you want to use
nb: Velg de temaene du vil bruke

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nb: S&pill

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
nb: &Flytt

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nb: &Hjelp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolbar)
en: Actions Toolbar
nb: Verktøylinje for handlinger

en: Sorry, cannot print three-dimensional puzzles.
nb: Kan ikke skrive ut tredimensjonale spill.

en: The KSudoku setting for printing several puzzles per page is currently selected.
    
    Your puzzle will be printed when no more will fit on the page or when KSudoku terminates.
nb: Det er nå valgt å skrive ut flere spill per side i KSudoku.
    
    Spillet ditt blir skrevet ut når det ikke er plass til fler på sida, eller når KSudoku avslutter.

en: KSudoku has sent output to your printer.
nb: KSudoku har sendt utskrift til skriverendin.

en: Print Sudoku Puzzle
nb: Skriv ut Sudoku-spill

en: Cannot read XML file on line %1
nb: Kan ikke lese XML-fila på linje %1

en: Unable to create temporary file.
nb: Klarte ikke opprette midlertidig fil.

en: Select %1 (%2)
nb: Velg %1 (%2)

en: Enter %1 (%2)
nb: Skriv inn %1 (%2)

en: Mark %1 (%2)
nb: Merk %1 (%2)

en: Move Up
nb: Flytt opp

en: Move Down
nb: Flytt ned

en: Move Left
nb: Flytt til venstre

en: Move Right
nb: Flytt til høyre

en: Clear Cell
nb: Tøm celle

en: GetNewVariant not implemented
nb: GetNewVariant ikke implementert

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Choose your Game
nb: Velg spill

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewGameButton)
en: Get New
nb: Hent nye

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startEmptyButton)
en: Enter In A Puzzle
nb: Gå inn i en oppgave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, puzzleGeneratorButton)
en: Generate A Puzzle
nb: Generer en oppgave

en: KSudoku - Sudokus and more
nb: KSudoku – Omfattende Sudoku-samling

en: (c) 2005-2007 The KSudoku Authors
nb: © 2005–2007 KSudoku-utviklerne

en: KSudoku Author
nb: Laget KSudoku

en: Maintainer
nb: Vedlikeholder

en: New puzzle generator and solver
nb: Ny oppgavegenerator og løser

en: Printing and export of 0.4
nb: Utskrift og eksport av 0.4

en: Thanks to NeHe for OpenGL tutorials
nb: Takk til NeHe for OpenGL-opplæring

en: Algorithms for new puzzle generator and solver at davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html
nb: Algoritmer for ny oppgavegenerator og løser på davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html

en: Document to open
nb: Dokument som skal åpnes
