ksudoku - en to nds translation catalogue (80 entries)

en: It will be possible to solve the generated puzzle by logic alone. No guessing will be required.
    
    The internal difficulty rating is %1. There are %2 clues at the start and %3 moves to go.
nds: Dat Radel lett sik alleen över den Plie lösen, raden deit nich noot.
    
    De intern Swoorheitstoop is %1. Dat gifft to Anfang %2 Henwiesen, dat Radel lett sik mit %3 Töög lösen.

en: Solving the generated puzzle will require an average of %1 guesses or branch points and if you guess wrong, backtracking will be necessary. The first guess should come after %2 moves.
    
    The internal difficulty rating is %3, there are %4 clues at the start and %5 moves to go.
nds: För't Lösen vun dat opstellte Radel mutt een normaal %1 maal raden (Telgpünkt). Raadst Du leeg, muttst Du Dien Padd torüchgahn. Dat eerste Maal schullst Du na %2 Töög raden.
    
    De intern Swoorheitstoop is %3. Dat gifft to Anfang %4 Henwiesen, dat Radel lett sik mit %5 Töög lösen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintMulti)
en: When printing, try to fit more than one puzzle on a page
nds: Versöök dat bi't Drucken man un druck mehr as een Radel op een Siet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell
nds: De Reeg, den Striep un den Block mit de utsöchte Zell rutheven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell. Blocks may be square or irregular (as in jigsaw-type or XSudoku puzzles).
nds: De Reeg, den Striep un den Block mit de utsöchte Zell rutheven. Blocks köönt quadraatsch oder anners utsehn (as in Pussel- oder XSudoku-Radels).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Show highlights in 2-D puzzles
nds: Markeren bi 2D-Radels wiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Highlight in red any cells whose values break the Sudoku rules.
nds: Zellen mit Weerten, de gegen de Sudoku-Regeln sünd, root markeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Show errors
nds: Fehlers wiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Highlight the planes (blocks) that contain the selected cell.
nds: De Evenen (Blöck) mit de utsöchte Zell rutheven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Show highlights in 3-D puzzles
nds: Markeren bi 3D-Radels wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Settings for 3-D Puzzles Only
nds: Instellen bloots för 3D-Radels

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_6)
en: Set the relative size of 3-D cells and the spaces between them.
nds: De relatiev Grött vun 3D-Zellen un den Afstand dor twischen fastleggen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Overall size of 3-D cells
nds: Heelgrött vun 3D-Zellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Shrink or expand a cell by up to 30% when it is selected.
nds: En utsöcht Zell bet to 30% oppuusten oder tosamenschrimpen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size of selected 3-D cell
nds: Grött vun utsöcht 3D-Zell

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Shrink or expand cells by up to 30% when they are highlighted.
nds: En rutheevt Zell bet to 30% oppuusten oder tosamenschrimpen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size of highlighted 3-D cells
nds: Grött vun rutheevt 3D-Zell

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
nds: Zellen, de nich binnen en NxNxN-Wörpel mit de utsöchte Zell liggt, bet to 60% tosamenschrimpen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell. This is useful if a 3-D puzzle has more than one cube.
nds: Zellen, de nich binnen en NxNxN-Wörpel mit de utsöchte Zell liggt, bet to 60% tosamenschrimpen. Dat is goot, wenn en 3D-Radel mehr as een Wörpel bargt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Size of 3-D cells outside the selected volume
nds: Grött vun 3D-Zellen buten dat utsöchte Rebeet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken cells if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
nds: Zellen afdüüstern, de nich binnen en NxNxN-Wörpel mit de utsöchte Zell liggt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken 3-D cells outside the selected volume
nds: 3D-Zellen buten dat utsöchte Rebeet afdüüstern

en: Configuration not yet implemented
nds: Instellen noch nich inbuut

en: Sorry, your solution contains mistakes.
    
    Enable "Show errors" in the settings to highlight them.
nds: Deit mi leed, man Dien Lösen bargt Fehlers.
    
    Se laat sik mit "Fehlers wiesen" binnen de Instellen rutheven.

en: Congratulations! You made it in 1 second. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With some tricks.
nds[0]: Graleren! Du hest dat in 1 Sekunn henkregen. Mit en poor Tricks.
nds[1]: Graleren! Du hest dat in %1 Sekunnen henkregen. Mit en poor Tricks.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With some tricks.
nds[0]: Graleren! Du hest dat in 1 Minuut henkregen. Mit en poor Tricks.
nds[1]: Graleren! Du hest dat in %1 Minuten henkregen. Mit en poor Tricks.

en: 1 minute | %1 minutes
nds[0]: 1 Minuut
nds[1]: %1 Minuten

en: 1 second | %1 seconds
nds[0]: 1 Sekunn
nds[1]: %1 Sekunnen

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With some tricks.
nds: Graleren! Du hest dat in %1 un %2 henkregen. Mit en poor Tricks.

en: Congratulations! You made it in 1 second. | Congratulations! You made it in %1 seconds.
nds[0]: Graleren! Du hest dat in 1 Sekunn henkregen.
nds[1]: Graleren! Du hest dat in %1 Sekunnen henkregen.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. | Congratulations! You made it in %1 minutes.
nds[0]: Graleren! Du hest dat in 1 Minuut henkregen.
nds[1]: Graleren! Du hest dat in %1 Minuten henkregen.

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2.
nds: Graleren! Du hest dat in %1 un %2 henkregen.

en: Sudoku Standard (9x9)
nds: Standard-Sudoku (9x9)

en: The classic and fashionable game
nds: Dat klass'sch un begäng Moodspeel

en: The Rox 3D Sudoku
nds: Dat "ROX"-Sudoku in 3D

en: Missing Variant Name
nds: Ünneroort-Naam fehlt

en: Sudoku with 16 symbols
nds: Sudoku mit 16 Symbolen

en: Sudoku with 25 symbols
nds: Sudoku mit 25 Symbolen

en: The Rox 3D sudoku with 16 symbols
nds: Dat "ROX"-Sudoku in 3D mit 16 Symbolen

en: The Rox 3D sudoku with 25 symbols
nds: Dat "ROX"-Sudoku in 3D mit 25 Symbolen

en: The puzzle you entered contains some errors.
nds: Dien ingeven Radel bargt en poor Fehlers.

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Diabolical
nds: Düvelig

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Unlimited
nds: Ahn Grenz

[ctx: Symmetry of layout of clues when puzzle starts]
en: Symmetry
nds: Symmetrie

en: The symmetry of layout of the clues when the puzzle starts
nds: De Symmetrie bi't Anornen vun de Henwiesen an'n Anfang

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Diagonal
nds: Dwars

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Central
nds: Zentraal

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Left-Right
nds: Links-rechts

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Spiral
nds: Spiraal

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Four-Way
nds: Krüüzwies

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Random Choice
nds: Tofällig

en: No Symmetry
nds: Keen Symmetrie

en: Do you really want to end this game in order to start a new one?
nds: Wullt Du dit Speel redig tomaken un en nieg Speel starten?

[ctx: window title]
en: Restart Game
nds: Speel nieg starten

en: There seems to be no puzzle to print.
nds: As't lett gifft dat keen Radel, dat sik drucken lett.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Themes)
en: The graphical theme to be used.
nds: Dat Grafikmuster, dat Du bruken wullt.

note: i18n: ectx: label, entry (Symbols), group (Themes)
en: Select the themes you want to use
nds: De Mustern utsöken, de Du bruken wullt

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nds: &Speel

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
nds: &Tog

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nds: &Hülp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolbar)
en: Actions Toolbar
nds: Akschonen-Warktüüchbalken

en: Sorry, cannot print three-dimensional puzzles.
nds: 3D-Radels laat sik nich drucken, deit mi leed.

en: The KSudoku setting for printing several puzzles per page is currently selected.
    
    Your puzzle will be printed when no more will fit on the page or when KSudoku terminates.
nds: Opstunns is anmaakt, Du wullt mehr Radels op een Siet drucken.
    
    Dien Radel warrt druckt, wenn de Siet full is oder Sudoku utmaakt warrt.

en: KSudoku has sent output to your printer.
nds: KSudoku hett de Utgaav Dien Drucker tostüert.

en: Cannot read XML file on line %1
nds: XML-Datei lett sik in Reeg %1 nich lesen

en: GetNewVariant not implemented
nds: Nieg Ünneroort halen nich inbuut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Choose your Game
nds: Köör Dien Speel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewGameButton)
en: Get New
nds: Niege halen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startEmptyButton)
en: Enter In A Puzzle
nds: En Radel angeven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, puzzleGeneratorButton)
en: Generate A Puzzle
nds: En Radel opstellen

en: KSudoku - Sudokus and more
nds: KSudoku - Sudokus un mehr

en: (c) 2005-2007 The KSudoku Authors
nds: © 2005-2007, de KSudoku-Programmschrievers

en: KSudoku Author
nds: KSudoku -Programmschriever

en: Maintainer
nds: Pleger

en: New puzzle generator and solver
nds: Nieg Radel-Maker un Löser

en: Printing and export of 0.4
nds: Drucken un Export vun 0.4

en: Thanks to NeHe for OpenGL tutorials
nds: Dank an NeHe för OpenGL-Anleden

en: Algorithms for new puzzle generator and solver at davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html
nds: De Utrekenmetoden för den niegen Radel-Maker un Löser findt sik op davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html

en: Document to open
nds: Dokment för't Opmaken
