ksudoku - en to ro translation catalogue (67 entries)

en: Difficulty Level
ro: Nivel de dificultate

en: &Try Again
ro: Î&ncercați din nou

en: &Accept
ro: &Acceptă

en: &Retry
ro: &Reîncearcă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Show errors
ro: Afișare erori

en: Configuration not yet implemented
ro: Configurație neimplementată încă

en: Sorry, your solution contains mistakes.
    
    Enable "Show errors" in the settings to highlight them.
ro: Scuze, soluția conține greșeli.
    
    Activați „Arată erorile” în configurări pentru a le evidenția.

en: Congratulations! You made it in 1 second. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With some tricks.
ro[0]: Felicitări! V-ați isprăvit în 1 secundă. Cu unele șiretlicuri.
ro[1]: Felicitări! V-ați isprăvit în %1 secunde. Cu unele șiretlicuri.
ro[2]: Felicitări! V-ați isprăvit în %1 de secunde. Cu unele șiretlicuri.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With some tricks.
ro[0]: Felicitări! V-ați isprăvit în 1 minut. Cu unele șiretlicuri.
ro[1]: Felicitări! V-ați isprăvit în %1 minute. Cu unele șiretlicuri.
ro[2]: Felicitări! V-ați isprăvit în %1 de minute. Cu unele șiretlicuri.

en: 1 minute | %1 minutes
ro[0]: 1 minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

en: 1 second | %1 seconds
ro[0]: 1 secundă
ro[1]: %1 secunde
ro[2]: %1 de secunde

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With some tricks.
ro: Felicitări! V-ați isprăvit în %1 și %2. Cu unele șiretlicuri.

en: Congratulations! You made it in 1 second. | Congratulations! You made it in %1 seconds.
ro[0]: Felicitări! V-ați isprăvit în 1 secundă.
ro[1]: Felicitări! V-ați isprăvit în %1 secunde.
ro[2]: Felicitări! V-ați isprăvit în %1 de secunde.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. | Congratulations! You made it in %1 minutes.
ro[0]: Felicitări! V-ați isprăvit în 1 minut.
ro[1]: Felicitări! V-ați isprăvit în %1 minute.
ro[2]: Felicitări! V-ați isprăvit în %1 de minute.

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2.
ro: Felicitări! V-ați isprăvit în %1 și %2.

en: The classic and fashionable game
ro: Jocul clasic și elegant

en: Missing Variant Name
ro: Denumire variantă lipsă

en: Sudoku with 16 symbols
ro: Sudoku cu 16 simboluri

en: Sudoku with 25 symbols
ro: Sudoku cu 25 de simboluri

en: The Rox 3D sudoku with 16 symbols
ro: Sudoku Rox 3D cu 16 simboluri

en: The Rox 3D sudoku with 25 symbols
ro: Sudoku Rox 3D cu 25 de simboluri

en: The puzzle you entered contains some errors.
ro: Varianta pe care ați introdus-o conține unele erori.

en: Play Puzzle
ro: Joacă varianta

en: Play
ro: Joacă

en: Check
ro: Verifică

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Diabolical
ro: Diabolică

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Unlimited
ro: Nelimitată

[ctx: Symmetry of layout of clues when puzzle starts]
en: Symmetry
ro: Simetrie

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Diagonal
ro: Diagonală

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Central
ro: Centrală

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Left-Right
ro: Stînga-dreapta

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Spiral
ro: Spirală

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Random Choice
ro: Alegere aleatorie

en: No Symmetry
ro: Fără simetrie

en: Could not load game.
ro: Jocul nu a putut fi încărcat.

en: Do you really want to end this game in order to start a new one?
ro: Sigur doriți să încheiați acest joc pentru a porni unul nou?

[ctx: window title]
en: Restart Game
ro: Reinițializare joc

[ctx: button label]
en: Restart Game
ro: Reinițializează jocul

en: Open Location
ro: Deschide locația

[ctx: Game Section in Config]
en: Game
ro: Joc

en: Theme
ro: Tematică

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Themes)
en: The graphical theme to be used.
ro: Tematica grafică de utilizat.

note: i18n: ectx: label, entry (Symbols), group (Themes)
en: Select the themes you want to use
ro: Alegeți tematicile pe care le doriți

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ro: &Joc

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
ro: &Mutare

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ro: &Ajutor

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolbar)
en: Actions Toolbar
ro: Bara de acțiuni

en: Cannot read XML file on line %1
ro: Fișierul XML nu poate fi citit la linia %1

en: Select %1 (%2)
ro: Alege %1 (%2)

en: Enter %1 (%2)
ro: Introdu %1 (%2)

en: Mark %1 (%2)
ro: Marchează %1 (%2)

en: Move Up
ro: Mută în sus

en: Move Down
ro: Mută în jos

en: Move Left
ro: Mută la stînga

en: Move Right
ro: Mută la dreapta

en: Clear Cell
ro: Curăță celula

en: GetNewVariant not implemented
ro: GetNewVariant neimplementat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Choose your Game
ro: Alegeți jocul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewGameButton)
en: Get New
ro: Obține noi

en: KSudoku - Sudokus and more
ro: KSudoku - Sudoku și multe altele

en: (c) 2005-2007 The KSudoku Authors
ro: (c) 2005-2007 Autorii KSudoku

en: KSudoku Author
ro: Autor KSudoku

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Printing and export of 0.4
ro: Tipărire și export 0.4

en: Thanks to NeHe for OpenGL tutorials
ro: Mulțumiri lui NeHe pentru îndrumare OpenGL

en: Document to open
ro: Document de deschis
