ksudoku - en to sa translation catalogue (158 entries)

en: It will be possible to solve the generated puzzle by logic alone. No guessing will be required.
    
    The internal difficulty rating is %1. There are %2 clues at the start and %3 moves to go.
sa: उत्पन्नप्रहेलिका तर्कमात्रेण समाधानं कर्तुं शक्यते भविष्यति। अनुमानस्य आवश्यकता न भविष्यति।
    
    आन्तरिककठिनतामूल्याङ्कनं %1 अस्ति । आरम्भे %2 सूचकाः सन्ति तथा च %3 गन्तुं चालयति ।

en: Solving the generated puzzle will require an average of %1 guesses or branch points and if you guess wrong, backtracking will be necessary. The first guess should come after %2 moves.
    
    The internal difficulty rating is %3, there are %4 clues at the start and %5 moves to go.
sa: उत्पन्नप्रहेलिकासमाधानार्थं %1 अनुमानस्य अथवा शाखाबिन्दुस्य औसतस्य आवश्यकता भविष्यति तथा च यदि भवान् गलत् अनुमानं करोति तर्हि पश्चात्तापः आवश्यकः भविष्यति । प्रथमः अनुमानः %2 चालनानन्तरं आगच्छेत् ।
    
    आन्तरिककठिनतामूल्याङ्कनं %3 अस्ति, आरम्भे %4 सूचकाः सन्ति तथा च %5 गन्तुं चालयति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintMulti)
en: When printing, try to fit more than one puzzle on a page
sa: मुद्रणं कुर्वन् पृष्ठे एकादशाधिकं प्रहेलिकां स्थापयितुं प्रयतध्वम्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell
sa: चयनितं कोष्ठकं यस्मिन् पङ्क्तिः, स्तम्भः, खण्डः च प्रकाशयन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell. Blocks may be square or irregular (as in jigsaw-type or XSudoku puzzles).
sa: चयनितं कोष्ठकं यस्मिन् पङ्क्तिः, स्तम्भः, खण्डः च प्रकाशयन्तु । खण्डाः वर्गाकाराः अनियमिताः वा भवितुम् अर्हन्ति (यथा आरा-प्रकारस्य अथवा XSudoku पहेलिकासु) ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Show highlights in 2-D puzzles
sa: 2-D पहेलिकासु मुख्यविषयाणि दर्शयन्तु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Highlight in red any cells whose values break the Sudoku rules.
sa: येषां कोष्ठकानां मूल्यानि सुडोकु नियमं भङ्गयन्ति तान् रक्तवर्णेन प्रकाशयन्तु ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Show errors
sa: दोषान् दर्शयतु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Highlight the planes (blocks) that contain the selected cell.
sa: चयनितं कोष्ठकं येषु विमानेषु (ब्लॉक्स्) सन्ति तान् प्रकाशयन्तु ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Show highlights in 3-D puzzles
sa: 3-D पहेलिकासु मुख्यविषयाणि दर्शयन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Mathdoku puzzle size (3-9)
sa: मथडोकु पहेली आकार (३-९)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Settings for 3-D Puzzles Only
sa: केवलं 3-D पहेलीनां कृते सेटिंग्स्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_6)
en: Set the relative size of 3-D cells and the spaces between them.
sa: 3-D कोष्ठकानां सापेक्षिकं आकारं तेषां मध्ये रिक्तस्थानानि च सेट् कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Overall size of 3-D cells
sa: 3-D कोशिकानां समग्रः आकारः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Shrink or expand a cell by up to 30% when it is selected.
sa: कोष्ठकं चयनं कृत्वा ३०% पर्यन्तं संकोचयन्तु अथवा विस्तारयन्तु ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size of selected 3-D cell
sa: चयनितस्य 3-D कोष्ठकस्य आकारः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Shrink or expand cells by up to 30% when they are highlighted.
sa: कोशिकानां प्रकाशनसमये ३०% पर्यन्तं संकोचनं वा विस्तारं वा कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size of highlighted 3-D cells
sa: हाइलाइट् कृतानां 3-D कोशिकानां आकारः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
sa: यदि ते NxNxN घने न सन्ति यस्मिन् चयनितं कोष्ठकं भवति तर्हि कोशिकान् ६०% पर्यन्तं संकुचयन्तु ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell. This is useful if a 3-D puzzle has more than one cube.
sa: यदि ते NxNxN घने न सन्ति यस्मिन् चयनितं कोष्ठकं भवति तर्हि कोशिकान् ६०% पर्यन्तं संकुचयन्तु । यदि 3-D प्रहेलिकायां एकादशाधिकघनानि सन्ति तर्हि एतत् उपयोगी भवति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Size of 3-D cells outside the selected volume
sa: चयनित आयतनात् बहिः 3-D कोशिकानां आकारः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken cells if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
sa: यदि ते NxNxN घने नास्ति यस्मिन् चयनितं कोष्ठकं भवति तर्हि कोष्ठकान् अन्धकारं कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken 3-D cells outside the selected volume
sa: चयनित आयतनात् बहिः 3-D कोष्ठकान् अन्धकारं कुर्वन्तु

en: Configuration not yet implemented
sa: विन्यासः अद्यापि कार्यान्वितः नास्ति

en: Sorry, your solution contains mistakes.
    
    Enable "Show errors" in the settings to highlight them.
sa: क्षम्यतां, भवतः समाधानं त्रुटयः सन्ति।
    
    तान् प्रकाशयितुं सेटिङ्ग्स् मध्ये "Show errors" सक्षमं कुर्वन्तु ।

en: Congratulations! You made it in 1 second. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With some tricks.
sa[0]: अभिनन्दनम् ! भवता १ सेकेण्ड् मध्ये कृतम्। केनचित् युक्त्या सह।
sa[1]: अभिनन्दनम् ! भवान् %1 सेकेण्ड् मध्ये कृतवान् । केनचित् युक्त्या सह।

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With some tricks.
sa[0]: अभिनन्दनम् ! भवता १ निमेषे एव निर्मितम्। केनचित् युक्त्या सह।
sa[1]: अभिनन्दनम् ! भवान् %1 निमेषेषु कृतवान् । केनचित् युक्त्या सह।

en: 1 minute | %1 minutes
sa[0]: १ मिनिट्
sa[1]: %1 निमेषाः

en: 1 second | %1 seconds
sa[0]: १ द्वितीयः
sa[1]: %1 सेकण्ड्

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With some tricks.
sa: अभिनन्दनम् ! भवता %1 तथा %2 इत्यत्र कृतम् । केनचित् युक्त्या सह।

en: Congratulations! You made it in 1 second. | Congratulations! You made it in %1 seconds.
sa[0]: अभिनन्दनम् ! भवता १ सेकेण्ड् मध्ये कृतम्।
sa[1]: अभिनन्दनम् ! भवान् %1 सेकेण्ड् मध्ये कृतवान् ।

en: Congratulations! You made it in 1 minute. | Congratulations! You made it in %1 minutes.
sa[0]: अभिनन्दनम् ! भवता १ निमेषे एव निर्मितम्।
sa[1]: अभिनन्दनम् ! भवान् %1 निमेषेषु कृतवान् ।

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2.
sa: अभिनन्दनम् ! भवता %1 तथा %2 इत्यत्र कृतम् ।

en: Sudoku Standard (9x9)
sa: मानक सुडोकु (9x9) .

en: The classic and fashionable game
sa: क्लासिकः फैशनयुक्तः च क्रीडा

en: Roxdoku 9 (3x3x3)
sa: रॉक्सडोकु ९ (३x३x३)

en: The Rox 3D Sudoku
sa: द रॉक्स 3 डी सुडोकु

en: Missing Variant Name
sa: लुप्त रूप नाम

en: Sudoku 16x16
sa: सुडोकु १६x१६

en: Sudoku with 16 symbols
sa: १६ चिह्नैः सह सुडोकुः

en: Sudoku 25x25
sa: सुडोकु २५x२५

en: Sudoku with 25 symbols
sa: २५ चिह्नैः सह सुडोकुः

en: Roxdoku 16 (4x4x4)
sa: रॉक्सडोकु १६ (४x४x४)

en: The Rox 3D sudoku with 16 symbols
sa: १६ चिह्नैः सह Rox 3D sudoku इति

en: Roxdoku 25 (5x5x5)
sa: रॉक्सडोकु २५ (५x५x५)

en: The Rox 3D sudoku with 25 symbols
sa: २५ चिह्नैः सह Rox 3D sudoku इति

en: Mathdoku puzzles can have any size from 3x3 up to 9x9. The solution is a grid in which every row and every column contains the available digits (1-3 up to 1-9) exactly once. The grid is covered with irregularly shaped cages.
    
    Cages of size 1 are starting-values or clues, but there are not many of them. Cages of larger size have a target value and an arithmetic operator (+-x/). The digits in the cage must combine together, using the operator, to reach the target value, e.g. '12x' means that the digits must multiply together to make 12. A digit can occur more than once in a cage, provided it occurs in different rows and columns.
    
    In general, larger Mathdokus are more difficult and so are larger cages. You can select the puzzle size in KSudoku's Settings dialog and the maximum cage-size by using KSudoku's Difficulty button.
sa: मथडोकु पहेलिकाः ३x३ तः ९x९ पर्यन्तं किमपि आकारं भवितुम् अर्हन्ति । समाधानं एकं जालम् अस्ति यस्मिन् प्रत्येकं पङ्क्तिः प्रत्येकं स्तम्भं च उपलब्धानि अङ्कानि (1-3 तः 1-9 पर्यन्तं) एकवारं सम्यक् भवन्ति । जालम् अनियमितरूपेण पञ्जरैः आवृतं भवति ।
    
    १ आकारस्य पञ्जराः आरम्भ-मूल्यानि वा सूचकाः वा सन्ति, परन्तु तेषु बहवः नास्ति । बृहत्तर आकारस्य पञ्जरेषु लक्ष्यमूल्यं गणितीयसञ्चालकः (+-x/) च भवति । पञ्जरे स्थिताः अङ्काः लक्ष्यमूल्यं प्राप्तुं संचालकस्य उपयोगेन एकत्र संयोजिताः भवेयुः, उदा. '12x' इत्यस्य अर्थः अस्ति यत् अङ्काः एकत्र गुणयित्वा 12. अङ्कः पञ्जरे एकवारादधिकं भवितुं शक्नोति, यद्यपि सः भिन्नपङ्क्तौ स्तम्भेषु च भवति
    
    सामान्यतया बृहत्तराः मथडोकुः कठिनतराः भवन्ति तथा च बृहत्तराः पञ्जराः । KSudoku इत्यस्य सेटिंग्स् संवादे पहेली आकारं चयनं कर्तुं शक्नुवन्ति तथा च KSudoku इत्यस्य कठिनता बटनस्य उपयोगेन अधिकतमं पञ्जर-आकारं चिन्वितुं शक्नुवन्ति ।

en: Playing Mathdoku
sa: मथडोकु क्रीडन्

en: Killer Sudoku puzzles can have sizes 4x4 or 9x9, with either four 2x2 blocks or nine 3x3 blocks. The solution must follow Classic Sudoku rules. The difference is that there are few starting-values or clues (if any). Instead the grid is covered with irregularly shaped cages.
    
    Cages of size 1 are starting-values or clues. Cages of larger size have a target value and the digits in them must add up to that value. In Killer Sudoku, a cage cannot contain any digit more than once.
    
    In general, larger cages are more difficult. You can select the maximum cage-size by using KSudoku's Difficulty button.
sa: किलर सुडोकु पहेलीषु ४x४ अथवा ९x९ आकाराः भवितुम् अर्हन्ति, यत्र चत्वारः २x२ खण्डाः अथवा नव ३x३ खण्डाः सन्ति । समाधानं Classic Sudoku नियमानाम् अनुसरणं करणीयम् । अन्तरं तु अस्ति यत् आरम्भ-मूल्यानि वा सूचकाः (यदि सन्ति) अल्पानि सन्ति । अपि तु जालं अनियमितरूपेण पञ्जरैः आवृतं भवति ।
    
    १ आकारस्य पञ्जराः आरम्भ-मूल्यानि अथवा सूचकाः सन्ति । बृहत्तरप्रमाणस्य पञ्जरस्य लक्ष्यमूल्यं भवति तथा च तेषु अङ्काः तत् मूल्यं यावत् योगं कुर्वन्ति । किलर सुडोकु इत्यस्मिन् पञ्जरे एकवारादधिकं किमपि अङ्कं न भवितुं शक्नोति ।
    
    सामान्यतया बृहत्तराः पञ्जराः अधिकं कठिनाः भवन्ति । KSudoku इत्यस्य Difficulty बटन् इत्यस्य उपयोगेन अधिकतमं पञ्जर-आकारं चिन्वितुं शक्नुवन्ति ।

en: Playing Killer Sudoku
sa: किलर सुडोकु खेलना

en: Mathdoku and Killer Sudoku puzzles have to be keyed in by working on one cage at a time. To start a cage, left click on any unused cell or enter a number in the cell that is under the cursor or enter + - / or x there. A small cage-label will appear in that cell. To extend the cage in any direction, left-click on a neigbouring cell or move the cursor there and type a Space.
    
    The number you type is the cage's value and it can have one or more digits, including zero. A cell of size 1 has to have a 1-digit number, as in a normal Sudoku puzzle. It becomes a starting-value or clue for the player.
    
    The + - / or x is the operator (Add, Subtract, Divide or Multiply). You must have one in cages of size 2 or more. In Killer Sudoku, the operator is provided automatically because it is always + or none.
    
    You can enter digits, operators and cells in any order. To complete the cage and start another cage, always press Return. If you make a mistake, the only thing to do is delete a whole cage and re-enter it. Use right click in the current cage or any earlier cage, if you wish to delete it. Alternatively, use the cursor and the Delete or Backspace key.
    
    When the grid is filled with cages, hit the Check button, to solve the puzzle and make sure there is only one solution. If the check fails, you have probably made an error somewhere in one of the cages.
sa: मथडोकु तथा किलर सुडोकु पहेलीषु एकैकं पञ्जरं कार्यं कृत्वा कीलं करणीयम् अस्ति । पञ्जरस्य आरम्भार्थं कस्मिन् अपि अप्रयुक्ते कोष्ठके वामक्लिक् कुर्वन्तु अथवा कर्सरस्य अधः स्थिते कोष्ठके एकं सङ्ख्यां प्रविशन्तु अथवा तत्र + - / अथवा x इति प्रविशन्तु । तस्मिन् कोष्ठके लघु पञ्जर-लेबलं दृश्यते । पञ्जरं कस्यापि दिशि विस्तारयितुं समीपस्थे कोष्ठके वाम-क्लिक् कुर्वन्तु अथवा तत्र कर्सरं चालयित्वा Space इति टङ्कयन्तु ।
    
    भवन्तः यत् सङ्ख्यां टङ्कयन्ति तत् पञ्जरस्य मूल्यं भवति तथा च तस्य शून्यसहितं एकं वा अधिकं वा अङ्कं भवितुम् अर्हति । १ आकारस्य कोष्ठकस्य १ अङ्कीयसङ्ख्या भवितुमर्हति, यथा सामान्यसुडोकु-प्रहेलिकायां । क्रीडकस्य कृते आरम्भ-मूल्यं वा सूचकं वा भवति ।
    
    + - / अथवा x इति संचालकः (Add, Subtract, Divide or Multiply) इति । भवतः २ आकारस्य वा अधिकस्य वा पञ्जरेषु एकः अवश्यं भवितव्यः । किलर सुडोकु इत्यस्मिन् सर्वदा + अथवा कोऽपि नास्ति इति कारणेन संचालकः स्वयमेव प्रदत्तः भवति ।
    
    भवन्तः अङ्काः, संचालकाः, कोष्ठकाः च यथाक्रमं प्रविष्टुं शक्नुवन्ति । पञ्जरं पूर्णं कर्तुं अन्यं पञ्जरं आरभ्य च सर्वदा Return नुदन्तु । यदि भवान् त्रुटिं करोति तर्हि केवलं सम्पूर्णं पञ्जरं विलोप्य पुनः प्रविशति । वर्तमानपञ्जरे अथवा पूर्वं कस्मिन् अपि पञ्जरे राइट् क्लिक् इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु, यदि भवान् तत् विलोपयितुम् इच्छति । वैकल्पिकरूपेण कर्सरस्य तथा Delete अथवा Backspace कीलस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।
    
    यदा जालपुटं पञ्जरैः पूरितं भवति तदा Check बटनं नुदन्तु, प्रहेलिकासमाधानार्थं तथा च एकमेव समाधानं भवति इति सुनिश्चितं कुर्वन्तु । यदि जाँचः विफलः भवति तर्हि भवता सम्भवतः एकस्मिन् पञ्जरे कुत्रचित् त्रुटिः कृता अस्ति ।

en: Data-entry for Puzzles with Cages
sa: पञ्जरैः सह पहेलीनां कृते आँकडा-प्रविष्टिः

en: The puzzle you entered contains some errors.
sa: भवता प्रविष्टायां प्रहेलिकायां केचन दोषाः सन्ति ।

en: Sorry, no solutions have been found. Please check that you have entered in the puzzle completely and correctly.
sa: क्षम्यतां, समाधानं न प्राप्तम्। कृपया पश्यन्तु यत् भवान् प्रहेलिकायां सम्पूर्णतया सम्यक् च प्रविष्टवान् वा।

[ctx: @title:window]
en: Check Puzzle
sa: पहेली चेक करें

en: The Puzzle you entered has a unique solution and is ready to be played.
sa: भवता प्रविष्टा प्रहेलिका अद्वितीयं समाधानं धारयति, क्रीडितुं सज्जं च अस्ति ।

en: The Puzzle you entered has multiple solutions. Please check that you have entered in the puzzle completely and correctly.
sa: भवता प्रविष्टस्य पहेलीयाः बहुविधाः समाधानाः सन्ति । कृपया पश्यन्तु यत् भवान् प्रहेलिकायां सम्पूर्णतया सम्यक् च प्रविष्टवान् वा।

en: Do you wish to play the puzzle now?
sa: किं भवन्तः इदानीं प्रहेलिकां क्रीडितुं इच्छन्ति ?

[ctx: @title:window]
en: Play Puzzle
sa: पहेली खेलें

[ctx: @action:button]
en: Play
sa: क्रीडतु

[ctx: @action]
en: Enable All Messages
sa: सर्वे सन्देशाः सक्षमाः कुर्वन्तु

[ctx: @action]
en: Check
sa: अनुशीलय

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Diabolical
sa: पिशाचात्मकः

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Unlimited
sa: असीमित

[ctx: @option drop down box]
en: Difficulty:
sa: कठिनता :

[ctx: @option drop down box]
en: Symmetry:
sa: समरूपता :

[ctx: Symmetry of layout of clues when puzzle starts]
en: Symmetry
sa: समरूपता

en: The symmetry of layout of the clues when the puzzle starts
sa: प्रहेलिका आरभ्यते सति सूचकानां विन्यासस्य समरूपता

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Diagonal
sa: तिर्यक्

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Central
sa: केन्द्रीय

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Left-Right
sa: वाम-दक्षिण

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Spiral
sa: सर्पिल

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Four-Way
sa: चतुर्मार्गः

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Random Choice
sa: यादृच्छिक विकल्प

en: No Symmetry
sa: न समरूपता

[ctx: @title:window]
en: Error Loading Game
sa: त्रुटिः लोडिंग् गेम

en: Do you really want to end this game in order to start a new one?
sa: किं भवन्तः वास्तवमेव नूतनं क्रीडां आरभ्य एतस्य क्रीडायाः समाप्तिम् इच्छन्ति?

[ctx: window title]
en: New Game
sa: नवीन खेल

[ctx: @action:button]
en: New Game
sa: नवीन खेल

en: Do you really want to restart this game?
sa: किं भवन्तः वास्तवमेव एतत् क्रीडां पुनः आरभतुम् इच्छन्ति?

[ctx: window title]
en: Restart Game
sa: पुनः क्रीडां आरभत

[ctx: @action:button]
en: Restart Game
sa: पुनः क्रीडां आरभत

[ctx: @title:window]
en: Error Writing File
sa: त्रुटि लेखन सञ्चिका

en: There seems to be no puzzle to print.
sa: मुद्रणार्थं प्रहेलिका नास्ति इव ।

[ctx: @title:tab Game Section in Config]
en: Game
sa: क्रीडा

[ctx: @title:tab]
en: Theme
sa: विषयवस्तु

en: Warning: The Unlimited difficulty level has no limit on how many guesses or branch points are required to solve the puzzle and there is no lower limit on how soon guessing becomes necessary.
    
    Please also note that the generation of this type of puzzle might take much longer than other ones. During this time KSudoku will not respond.
sa: चेतावनी: असीमितकठिनतास्तरस्य पहेलीसमाधानार्थं कियन्तः अनुमानाः शाखाबिन्दवः वा आवश्यकाः इति सीमा नास्ति तथा च अनुमानं कियत् शीघ्रं आवश्यकं भवति इति न्यूनसीमा नास्ति।
    
    कृपया इदमपि ज्ञातव्यं यत् एतादृशस्य प्रहेलिकाजननस्य अन्येभ्यः अपेक्षया बहुकालं यावत् समयः भवितुं शक्नोति । अस्मिन् काले केसुडोकुः प्रतिक्रियां न दास्यति ।

[ctx: @title:window]
en: Warning
sa: चेतवानी

en: This will enable all the dialogs that you had disabled by marking the 'Do not show this message again' option.
    
    Do you want to continue?
sa: एतेन 'पुनः एतत् सन्देशं न दर्शयतु' इति विकल्पं चिह्नित्वा भवता निष्क्रियं कृतवन्तः सर्वे संवादाः सक्षमाः भविष्यन्ति ।
    
    किं त्वं निरन्तरं कर्तुम् इच्छसि ?

[ctx: @action:button]
en: Enable
sa: सक्रियं करोतु

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Themes)
en: The graphical theme to be used.
sa: प्रयोक्तव्यः चित्रात्मकः विषयः ।

note: i18n: ectx: label, entry (Symbols), group (Themes)
en: Select the themes you want to use
sa: भवन्तः येषां विषयाणां उपयोगं कर्तुम् इच्छन्ति तान् चिनोतु

en: In Killer Sudoku, the operator is always + or none and KSudoku automatically sets the correct choice.
sa: Killer Sudoku इत्यस्मिन् ऑपरेटरः सर्वदा + अथवा कोऽपि नास्ति तथा च KSudoku स्वयमेव सम्यक् विकल्पं सेट् करोति ।

[ctx: @title:window]
en: Killer Sudoku Cage
sa: हत्यारा सुडोकु पिंजरा

en: The cell you have selected has already been used in a cage.
sa: भवता चयनितः कोष्ठकः पूर्वमेव पञ्जरे उपयुज्यते ।

[ctx: @title:window]
en: Error in Cage
sa: पञ्जरस्य त्रुटिः

en: The cell you have selected is not next to any cell in the cage you are creating.
sa: भवता चयनितः कोष्ठकः भवता निर्मितस्य पञ्जरस्य कस्यापि कोष्ठकस्य पार्श्वे नास्ति ।

en: The cage you wish to complete has no cells in it yet. Please click on a cell or key in + - / x or a number.
sa: भवन्तः यस्मिन् पञ्जरे पूर्णं कर्तुम् इच्छन्ति तस्य अद्यापि कोष्ठकाः नास्ति । कृपया कस्मिंश्चित् कोष्ठके अथवा + - / x अथवा सङ्ख्यायां कीलं क्लिक् कुर्वन्तु ।

en: The cage you wish to complete has no value yet. Please key in a number with one or more digits.
sa: भवन्तः यस्य पञ्जरस्य पूर्णतां कर्तुम् इच्छन्ति तस्य अद्यापि मूल्यं नास्ति। कृपया एकेन वा अधिकेन अङ्कैः सह सङ्ख्यां कीलं कुर्वन्तु ।

en: The cage you wish to complete has more than one cell, but it has no operator yet. Please key in + - / or x.
sa: भवन्तः यस्मिन् पञ्जरे पूर्णं कर्तुम् इच्छन्ति तस्य एकादशाधिककोष्ठकाः सन्ति, परन्तु तस्य अद्यापि कोऽपि संचालकः नास्ति । कृपया + - / अथवा x कीलं कुर्वन्तु।

en: The cage you wish to complete has one cell, but its value is too large. A single-cell cage must have a value from 1 to %1 in a puzzle of this size.
sa: भवन्तः यस्य पञ्जरस्य पूर्णतां कर्तुम् इच्छन्ति तस्य एकः कोष्ठकः अस्ति, परन्तु तस्य मूल्यं अतिविशालम् अस्ति । एककोष्ठपञ्जरस्य एतादृशप्रमाणस्य प्रहेलिकायां १ तः %1 पर्यन्तं मूल्यं भवितुमर्हति ।

en: Do you wish to delete this cage?
sa: किं भवन्तः एतत् पञ्जरं विलोपयितुम् इच्छन्ति ?

[ctx: @title:window]
en: Delete Cage
sa: पञ्जरं विलोपयतु

en: The cell you have selected is not in any cage, so the Delete action will not delete anything.
sa: भवता चयनितः कोष्ठकः कस्मिन् अपि पञ्जरे नास्ति, अतः Delete क्रिया किमपि न विलोपयिष्यति ।

en: The Delete action finds that there are no cages to delete.
sa: Delete क्रिया ज्ञायते यत् विलोपनीयाः पञ्जराः नास्ति ।

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sa: &क्रीडा

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
sa: &चलनम्

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sa: &साहाय्यम्‌

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sa: मुख्य साधनपट्टी

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolbar)
en: Actions Toolbar
sa: क्रियाः साधनपट्टिका

en: Sorry, cannot print three-dimensional puzzles.
sa: क्षम्यतां, त्रिविमप्रहेलिकाः मुद्रयितुं न शक्नोति।

en: The KSudoku setting for printing several puzzles per page is currently selected.
    
    Your puzzle will be printed when no more will fit on the page or when KSudoku terminates.
sa: प्रतिपृष्ठं अनेकाः पहेलिकाः मुद्रयितुं KSudoku सेटिंग् सम्प्रति चयनितम् अस्ति ।
    
    यदा पृष्ठे अधिकं न उपयुज्यते अथवा यदा KSudoku समाप्तं भवति तदा भवतः पहेलिका मुद्रिता भविष्यति।

en: KSudoku has sent output to your printer.
sa: KSudoku इत्यनेन भवतः मुद्रकं प्रति आउटपुट् प्रेषितम् ।

[ctx: @title:window]
en: Print Sudoku Puzzle
sa: सुडोकु पहेली मुद्रित करें

en: Unable to download file: URL is empty.
sa: सञ्चिकां डाउनलोड् कर्तुं असमर्थः: URL रिक्तम् अस्ति।

en: Unable to open file.
sa: सञ्चिकां उद्घाटयितुं असमर्थः।

en: Cannot read XML file on line %1
sa: %1 पङ्क्तौ XML सञ्चिकां पठितुं न शक्यते

en: Unable to download file.
sa: सञ्चिकां डाउनलोड् कर्तुं असमर्थः।

en: Unable to create temporary file.
sa: अस्थायीसञ्चिकां निर्मातुं असमर्थः।

en: Unable to upload file.
sa: सञ्चिकां अपलोड् कर्तुं असमर्थः।

[ctx: @action]
en: Select %1 (%2)
sa: %1 (%2) इति चिनोतु ।

[ctx: @action]
en: Enter %1 (%2)
sa: %1 (%2) इति प्रविष्टं कुर्वन्तु ।

[ctx: @action]
en: Mark %1 (%2)
sa: %1 (%2) इति चिह्नं .

[ctx: @action]
en: Move Up
sa: उपरि गच्छतु

[ctx: @action]
en: Move Down
sa: अधः गच्छतु

[ctx: @action]
en: Move Left
sa: वामभागे गच्छतु

[ctx: @action]
en: Move Right
sa: दक्षिणतः गच्छतु

[ctx: @action]
en: Clear Cell
sa: साफ कोष्ठक

en: GetNewVariant not implemented
sa: GetNewVariant कार्यान्वितं न कृतम्

en: Please select a puzzle variant.
sa: कृपया एकं पहेलीरूपं चिनुत।

[ctx: @title:window]
en: Unable to Start Puzzle
sa: पहेली आरभ्यतुं असमर्थः

en: Unable to create an empty puzzle of the chosen variant; please try another.
sa: चयनितस्य रूपस्य रिक्तं प्रहेलिका निर्मातुं असमर्थः; कृपया अन्यत् प्रयतस्व।

en: Unable to start a puzzle of the chosen variant; please try another.
sa: चयनितस्य रूपान्तरस्य प्रहेलिकां आरभ्य कर्तुं असमर्थः; कृपया अन्यत् प्रयतस्व।

en: Unable to generate a puzzle of the chosen variant; please try another.
sa: चयनितस्य रूपान्तरस्य प्रहेलिकां जनयितुं असमर्थः; कृपया अन्यत् प्रयतस्व।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Choose your Game
sa: स्वस्य Game इति चिनोतु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewGameButton)
en: Get New
sa: नवीनं प्राप्नुत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startEmptyButton)
en: Enter In A Puzzle
sa: Enter In A Puzzle इति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, puzzleGeneratorButton)
en: Generate A Puzzle
sa: एकं पहेली उत्पन्नं कुर्वन्तु

en: Attempts to generate a puzzle failed after about 200 tries. Try again?
sa: प्रायः २०० प्रयत्नानाम् अनन्तरं प्रहेलिकां जनयितुं प्रयत्नाः असफलाः अभवन् । पुनः प्रयासं कुरुत?

[ctx: @title:window]
en: Mathdoku or Killer Sudoku Puzzle
sa: मथडोकु या किलर सुडोकु पहेली

[ctx: @action:button]
en: &Try Again
sa: &पुनः प्रयतस्व

[ctx: @title:window]
en: Difficulty Level
sa: कठिनता स्तर

[ctx: @action:button]
en: &Retry
sa: &पुनः प्रयासं कुर्वन्तु

en: KSudoku
sa: केसुदोकु

en: KSudoku - Sudokus and more
sa: KSudoku - सुडोकुः इत्यादयः

en: (c) 2005-2007 The KSudoku Authors
sa: (ग) 2005-2007 द केसुडोकु लेखक

en: Francesco Rossi
sa: फ्रांसिस्को रॉसी

en: KSudoku Author
sa: KSudoku लेखक

en: Johannes Bergmeier
sa: जोहानस बर्गमेयर

en: Maintainer
sa: परिपालकः

en: Ian Wadham
sa: इयान् वाधम्

en: New puzzle generator and solver
sa: नवीन पहेली जनरेटर तथा सॉल्वर

en: Mick Kappenburg
sa: मिक् कप्पेनबर्ग्

en: Printing and export of 0.4
sa: 0.4 इत्यस्य मुद्रणं निर्यातं च

en: Thanks to NeHe for OpenGL tutorials
sa: OpenGL पाठ्यक्रमस्य कृते NeHe इत्यस्मै धन्यवादः

en: David Bau
sa: डेविड् बाउ

en: Algorithms for new puzzle generator and solver at davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html
sa: davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html इत्यत्र नवीनपहेलीजनरेटरस्य सॉल्वरस्य च एल्गोरिदम्

en: Document to open
sa: दस्तावेजं उद्घाटयितुं
