ksudoku - en to sr translation catalogue (121 entries)

en: It will be possible to solve the generated puzzle by logic alone. No guessing will be required.
    
    The internal difficulty rating is %1. There are %2 clues at the start and %3 moves to go.
sr: Ова слагалица ће моћи да се реши чистом логиком. Неће бити потребно погађати.
    
    Унутрашња оцена тежине је %1. Има %2 кључева на почетку и %3 потеза до краја.|/|Ова слагалица ће моћи да се реши чистом логиком. Неће бити потребно погађати.
    
    Унутрашња оцена тежине је %1. Има %2 $[множ ^2 кључ кључа кључева] на почетку и %3 $[множ ^3 потез потеза потеза] до краја.

en: Solving the generated puzzle will require an average of %1 guesses or branch points and if you guess wrong, backtracking will be necessary. The first guess should come after %2 moves.
    
    The internal difficulty rating is %3, there are %4 clues at the start and %5 moves to go.
sr: Решавање генерисане слагалице захтеваће у просеку %1 погађања или тачака гранања; кад погрешно погодите мораћете да се вратите назад. Прво погађање треба да уследи после %2 потеза.
    
    Унутрашња оцена тежине је %3. Има %4 кључева на почетку и %5 потеза до краја.|/|Решавање генерисане слагалице захтеваће у просеку %1 погађања или тачака гранања; кад погрешно погодите мораћете да се вратите назад. Прво погађање треба да уследи после %2 потеза.
    
    Унутрашња оцена тежине је %3. Има %4 $[множ ^4 кључ кључа кључева] на почетку и %5 $[множ ^5 потез потеза потеза] до краја.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintMulti)
en: When printing, try to fit more than one puzzle on a page
sr: Више слагалица по страници при штампању, ако је могуће

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell
sr: Истицање врсте, колоне и блока који садржи изабрану ћелију.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell. Blocks may be square or irregular (as in jigsaw-type or XSudoku puzzles).
sr: Истицање врсте, колоне и блока који садржи изабрану ћелију. Блокови могу бити квадратни или неправилни (попут тестерастих слагалица или оних из Икс‑судокуа).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Show highlights in 2-D puzzles
sr: Истицање у 2Д слагалицама

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Highlight in red any cells whose values break the Sudoku rules.
sr: Истиче црвеним ћелија чије вредности крше правила судокуа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Show errors
sr: Истицање грешака

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Highlight the planes (blocks) that contain the selected cell.
sr: Истицање равни (блокова) које садрже изабрану ћелију.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Show highlights in 3-D puzzles
sr: Истицање у 3Д слагалицама

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Mathdoku puzzle size (3-9)
sr: Величина матудоку слагалице (3–9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Settings for 3-D Puzzles Only
sr: Поставке само за 3Д слагалице

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_6)
en: Set the relative size of 3-D cells and the spaces between them.
sr: Релативна величина 3Д ћелија и размака међу њима.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Overall size of 3-D cells
sr: Општа величина 3Д ћелија

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Shrink or expand a cell by up to 30% when it is selected.
sr: Сажимање или ширење ћелије до 30% када се изабере.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size of selected 3-D cell
sr: Величина изабране 3Д ћелије

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Shrink or expand cells by up to 30% when they are highlighted.
sr: Сажимање или ширење ћелије до 30% када се истакне.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size of highlighted 3-D cells
sr: Величина истакнутих 3Д ћелија

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
sr: Сажимање ћелије до 60% ако је изван N×N×N коцке која садржи изабрану ћелију.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell. This is useful if a 3-D puzzle has more than one cube.
sr: Сажимање ћелије до 60% ако је изван N×N×N коцке која садржи изабрану ћелију. Ово је корисно ако 3Д слагалица садржи више од једне коцке.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Size of 3-D cells outside the selected volume
sr: Величина 3Д ћелија изван изабране запремине

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken cells if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
sr: Затамњивање ћелије ако је изван N×N×N коцке која садржи изабрану ћелију.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken 3-D cells outside the selected volume
sr: Затамни 3Д ћелије изван изабране запремине

en: Configuration not yet implemented
sr: Подешавање још није изведено.

en: Sorry, your solution contains mistakes.
    
    Enable "Show errors" in the settings to highlight them.
sr: <html><p>Нажалост, ваше решење садржи грешке.</p><p>Укључите <i>Истицање грешака</i> у поставкама да бисте их сагледали.</p></html>

en: Congratulations! You made it in 1 second. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With some tricks.
sr[0]: Честитамо! Успели сте за %1 секунду. Уз неке трикове.
sr[1]: Честитамо! Успели сте за %1 секунде. Уз неке трикове.
sr[2]: Честитамо! Успели сте за %1 секунди. Уз неке трикове.
sr[3]: Честитамо! Успели сте за 1 секунду. Уз неке трикове.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With some tricks.
sr[0]: Честитамо! Успели сте за %1 минут. Уз неке трикове.
sr[1]: Честитамо! Успели сте за %1 минута. Уз неке трикове.
sr[2]: Честитамо! Успели сте за %1 минута. Уз неке трикове.
sr[3]: Честитамо! Успели сте за 1 минут. Уз неке трикове.

en: 1 minute | %1 minutes
sr[0]: %1 минут
sr[1]: %1 минута
sr[2]: %1 минута
sr[3]: 1 минут

en: 1 second | %1 seconds
sr[0]: %1 секунду
sr[1]: %1 секунде
sr[2]: %1 секунди
sr[3]: 1 секунду

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With some tricks.
sr: Честитамо! Успели сте за %1 и %2. Уз неке трикове.

en: Congratulations! You made it in 1 second. | Congratulations! You made it in %1 seconds.
sr[0]: Честитамо! Успели сте за %1 секунду.
sr[1]: Честитамо! Успели сте за %1 секунде.
sr[2]: Честитамо! Успели сте за %1 секунди.
sr[3]: Честитамо! Успели сте за 1 секунду.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. | Congratulations! You made it in %1 minutes.
sr[0]: Честитамо! Успели сте за %1 минут.
sr[1]: Честитамо! Успели сте за %1 минута.
sr[2]: Честитамо! Успели сте за %1 минута.
sr[3]: Честитамо! Успели сте за минут.

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2.
sr: Честитамо! Успели сте за %1 и %2.

en: Sudoku Standard (9x9)
sr: Стандардни судоку (9×9)

en: The classic and fashionable game
sr: Класична и популарна игра

en: Roxdoku 9 (3x3x3)
sr: Роксдоку 9 (3×3×3)

en: The Rox 3D Sudoku
sr: Судоку на коцки

en: Missing Variant Name
sr: Недостаје име варијације

en: Sudoku 16x16
sr: Судоку 16×16

en: Sudoku with 16 symbols
sr: Судоку са 16 симбола

en: Sudoku 25x25
sr: Судоку 25×25

en: Sudoku with 25 symbols
sr: Судоку са 25 симбола

en: Roxdoku 16 (4x4x4)
sr: Роксдоку 16 (4×4×4)

en: The Rox 3D sudoku with 16 symbols
sr: Судоку на коцки са 16 симбола

en: Roxdoku 25 (5x5x5)
sr: Роксдоку 25 (5×5×5)

en: The Rox 3D sudoku with 25 symbols
sr: Судоку на коцки са 25 симбола

en: Mathdoku puzzles can have any size from 3x3 up to 9x9. The solution is a grid in which every row and every column contains the available digits (1-3 up to 1-9) exactly once. The grid is covered with irregularly shaped cages.
    
    Cages of size 1 are starting-values or clues, but there are not many of them. Cages of larger size have a target value and an arithmetic operator (+-x/). The digits in the cage must combine together, using the operator, to reach the target value, e.g. '12x' means that the digits must multiply together to make 12. A digit can occur more than once in a cage, provided it occurs in different rows and columns.
    
    In general, larger Mathdokus are more difficult and so are larger cages. You can select the puzzle size in KSudoku's Settings dialog and the maximum cage-size by using KSudoku's Difficulty button.
sr: Слагалице матудокуа могу да буду величине до 3×3 до 9×9. Решење је мрежа у којој свака врста и свака колона садржи расположиве цифре (од 1–3 до 1–9) тачно једном. Мрежа је покривена кавезима неправилног облика.
    
    Кавези величине 1 су почетне вредности или кључеви, али их нема много. Већи кавези имају циљну вредност и аритметички оператор (+, -, ×, /). Примена оператора на цифре у кавезу мора да резултује циљном вредношћу, нпр. „12×“ значи да се множењем цифара мора добити 12. Иста цифра сме да се јави више пута у кавезу, под условом да је у увек у различитој врсти и колони.
    
    Уопштено, већи матудокуи су тежи, као што су и већи кавези. Величину слагалице можете да изаберете у дијалогу за подешавање К‑судокуа, а највећу величину кавеза преко дугмета тежине.

en: Playing Mathdoku
sr: Играње матудокуа

en: Killer Sudoku puzzles can have sizes 4x4 or 9x9, with either four 2x2 blocks or nine 3x3 blocks. The solution must follow Classic Sudoku rules. The difference is that there are few starting-values or clues (if any). Instead the grid is covered with irregularly shaped cages.
    
    Cages of size 1 are starting-values or clues. Cages of larger size have a target value and the digits in them must add up to that value. In Killer Sudoku, a cage cannot contain any digit more than once.
    
    In general, larger cages are more difficult. You can select the maximum cage-size by using KSudoku's Difficulty button.
sr: Слагалице судоку убице могу да буду величине 4×4 или 9×9, са или четири 2×2 блока или девет 3×3 блокова. Решење мора да прати правила класичног судокуа. Разлика је у томе што има мање почетних вредности или кључева (ако иједног). Уместо тога, мрежа је покривена кавезима неправилног облика.
    
    Кавези величине 1 су почетне вредности или кључеви. Већи кавези имају циљну вредност која мора да буде једнака збиру свих цифара у кавезу. Кавез не сме да садржи исту цифру више пута.
    
    Уопштено, већи кавези су тежи. Највећу величину кавеза можете изабрати преко дугмета тежине.

en: Playing Killer Sudoku
sr: Играње судоку убице

en: Mathdoku and Killer Sudoku puzzles have to be keyed in by working on one cage at a time. To start a cage, left click on any unused cell or enter a number in the cell that is under the cursor or enter + - / or x there. A small cage-label will appear in that cell. To extend the cage in any direction, left-click on a neigbouring cell or move the cursor there and type a Space.
    
    The number you type is the cage's value and it can have one or more digits, including zero. A cell of size 1 has to have a 1-digit number, as in a normal Sudoku puzzle. It becomes a starting-value or clue for the player.
    
    The + - / or x is the operator (Add, Subtract, Divide or Multiply). You must have one in cages of size 2 or more. In Killer Sudoku, the operator is provided automatically because it is always + or none.
    
    You can enter digits, operators and cells in any order. To complete the cage and start another cage, always press Return. If you make a mistake, the only thing to do is delete a whole cage and re-enter it. Use right click in the current cage or any earlier cage, if you wish to delete it. Alternatively, use the cursor and the Delete or Backspace key.
    
    When the grid is filled with cages, hit the Check button, to solve the puzzle and make sure there is only one solution. If the check fails, you have probably made an error somewhere in one of the cages.
sr: Матудоку и слагалице судоку убице треба уносити један по један кавез. Да отпочнете кавез, кликните левим на неку слободну ћелију, или унесите број у ћелији под курсором, или унесите ту +, -, /, или x. Појавиће се мала етикета кавеза у тој ћелији. Да проширите кавез у неком смеру, кликните левим на суседну ћелију или померите курсор на њу и притисните Space.
    
    Број који унесете задаје вредност кавеза, и може да садржи једну или више цифара, укључујући нулу. Ћелија величине 1 мора да има једноцифрени број, као у нормалној судоку слагалици. Она постаје почетна вредност или кључ за играча.
    
    +, -, / или x задаје оператор (додавање, одузимање, дељење или множење). Један мора да се нађе у сваком кавезу величине 2 и веће. У судоку убици оператор се задаје аутоматски, пошто је увек или + или га нема.
    
    Можете уносити цифре, операторе и ћелије било којим редоследом. Да завршите један кавез и отпочнете други, притисните Enter. Ако погрешите, једино можете да обришете цео кавез па га поново унесете. Кликните десним на тренутни кавез или било који претходни када желите да га обришете. Алтернативно, употребите курсор и тастер Backspace или Delete.
    
    Када је мрежа покривена кавезима, притисните дугме „Провери слагалицу“ да проверите да ли слагалица има тачно једно решење. Ако провера пропадне, вероватно сте направили грешку у неком од кавеза.

en: Data-entry for Puzzles with Cages
sr: Унос података за слагалице са кавезима

en: The puzzle you entered contains some errors.
sr: Слагалица коју сте унели има неких грешака.

en: Sorry, no solutions have been found. Please check that you have entered in the puzzle completely and correctly.
sr: Није нађено ниједно решење. Проверите да ли сте унели слагалицу у потпуности и исправно.

en: The Puzzle you entered has a unique solution and is ready to be played.
sr: Слагалица коју сте унели има јединствено решење и спремна је за играње.

en: The Puzzle you entered has multiple solutions. Please check that you have entered in the puzzle completely and correctly.
sr: Слагалица коју сте унели има више решења. Проверите да ли сте унели слагалицу у потпуности и исправно.

en: Do you wish to play the puzzle now?
sr: Желите ли сада да заиграте слагалицу?

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Diabolical
sr: дијаболична

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Unlimited
sr: неограничена

[ctx: Symmetry of layout of clues when puzzle starts]
en: Symmetry
sr: Симетричност

en: The symmetry of layout of the clues when the puzzle starts
sr: Симетричност распореда кључева на почетку слагалице.

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Diagonal
sr: дијагонална

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Central
sr: средишња

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Left-Right
sr: лева‑десна

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Spiral
sr: спирална

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Four-Way
sr: четворострана

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Random Choice
sr: насумична

en: No Symmetry
sr: несиметрично

en: Do you really want to end this game in order to start a new one?
sr: Желите ли заиста да окончате ову партију да бисте започели нову?

[ctx: window title]
en: Restart Game
sr: Почетак изнова

en: There seems to be no puzzle to print.
sr: Изгледа да нема слагалице за штампање.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Themes)
en: The graphical theme to be used.
sr: Жељена графичка тема.

note: i18n: ectx: label, entry (Symbols), group (Themes)
en: Select the themes you want to use
sr: Изаберите жељене теме.

en: In Killer Sudoku, the operator is always + or none and KSudoku automatically sets the correct choice.
sr: У судоку убици оператор је увек + или га нема, и К‑судоку то аутоматски поставља како треба.

en: The cell you have selected has already been used in a cage.
sr: Ћелија коју сте изабрали већ је употребљена у неком кавезу.

en: The cell you have selected is not next to any cell in the cage you are creating.
sr: Ћелија коју сте изабрали није надомак ниједне ћелије кавеза који правите.

en: The cage you wish to complete has no cells in it yet. Please click on a cell or key in + - / x or a number.
sr: Кавез који желите да довршите још нема ниједну ћелију. Кликните на ћелију или унесите +, -, /, x или број.

en: The cage you wish to complete has no value yet. Please key in a number with one or more digits.
sr: Кавез који желите да довршите још вредност. Унесите број са једном или више цифара.

en: The cage you wish to complete has more than one cell, but it has no operator yet. Please key in + - / or x.
sr: Кавез који желите да довршите има више од једне ћелије, али још нема оператор. Унесите +, -, / или x.

en: The cage you wish to complete has one cell, but its value is too large. A single-cell cage must have a value from 1 to %1 in a puzzle of this size.
sr: Кавез који желите да довршите има једну ћелију, али му је вредност превелика. Једноћелијски кавез мора да има вредност од 1 до %1 у слагалици ове величине.

en: Do you wish to delete this cage?
sr: Желите ли да обришете овај кавез?

en: The cell you have selected is not in any cage, so the Delete action will not delete anything.
sr: Ћелија коју сте изабрали није ни у једном кавезу, тако да радња брисања неће ништа обрисати.

en: The Delete action finds that there are no cages to delete.
sr: Радња брисања налази да нема кавеза за брисање.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sr: &Игра

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
sr: &Потез

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sr: П&омоћ

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr: Главна трака

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolbar)
en: Actions Toolbar
sr: Трака радњи

en: Sorry, cannot print three-dimensional puzzles.
sr: Не могу да штампам тродимензионалне слагалице.

en: The KSudoku setting for printing several puzzles per page is currently selected.
    
    Your puzzle will be printed when no more will fit on the page or when KSudoku terminates.
sr: Активна је поставка К‑судокуа за штампање више слагалица по страници.
    
    Ова слагалица ће бити одштампана када више не може да их стане на страницу, или када се К‑судоку оконча.

en: KSudoku has sent output to your printer.
sr: К‑судоку посла излаз на штампач.

en: Unable to download file: URL is empty.
sr: Не могу да преузмем фајл: УРЛ је празан.

en: Cannot read XML file on line %1
sr: Не могу да читам из ИксМЛ фајла у реду %1.

en: Unable to download file.
sr: Не могу да преузмем фајл.

en: Unable to create temporary file.
sr: Не могу да направим привремени фајл.

en: Unable to upload file.
sr: Не могу да отпремим фајл.

en: GetNewVariant not implemented
sr: Добављање нових варијанти није изведено.

en: Please select a puzzle variant.
sr: Изаберите варијанту слагалице.

en: Unable to create an empty puzzle of the chosen variant; please try another.
sr: Не могу да направим празну слагалицу изабране варијанте. Покушајте са неком другом.

en: Unable to start a puzzle of the chosen variant; please try another.
sr: Не могу да покренем слагалицу изабране варијанте. Покушајте са неком другом.

en: Unable to generate a puzzle of the chosen variant; please try another.
sr: Не могу да генеришем слагалицу изабране варијанте. Покушајте са неком другом.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Choose your Game
sr: Избор игре

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewGameButton)
en: Get New
sr: Добави нову

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startEmptyButton)
en: Enter In A Puzzle
sr: Унеси слагалицу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, puzzleGeneratorButton)
en: Generate A Puzzle
sr: Генериши слагалицу

en: Attempts to generate a puzzle failed after about 200 tries. Try again?
sr: Генерисање слагалице пропало после 200 покушаја. Покушати поново?

en: KSudoku
sr: К‑судоку

en: KSudoku - Sudokus and more
sr: Судоку и још понешто

en: (c) 2005-2007 The KSudoku Authors
sr: © 2005—2007, аутори К‑судокуа

en: Francesco Rossi
sr: Франческо Роси

en: KSudoku Author
sr: Аутор К‑судокуа

en: Johannes Bergmeier
sr: Јоханес Бергмајер

en: Maintainer
sr: Одржавалац

en: Ian Wadham
sr: Ијан Вадам

en: New puzzle generator and solver
sr: Нови генератор и решавач слагалица

en: Mick Kappenburg
sr: Мик Капенбург

en: Printing and export of 0.4
sr: Штампање и извоз од верзије 0.4

en: Thanks to NeHe for OpenGL tutorials
sr: Хвала NeHe‑у за туторијале за опенГЛ

en: David Bau
sr: Дејвид Бау

en: Algorithms for new puzzle generator and solver at davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html
sr: Алгоритми за нови генератор и решавач слагалица на davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html

en: Document to open
sr: Документ за отварање
