ksudoku - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (121 entries)

en: Attempts to generate a puzzle failed after about 200 tries. Try again?
sr@ijekavianlatin: Generisanje slagalice propalo posle 200 pokušaja. Pokušati ponovo?

en: It will be possible to solve the generated puzzle by logic alone. No guessing will be required.
    
    The internal difficulty rating is %1. There are %2 clues at the start and %3 moves to go.
sr@ijekavianlatin: Ova slagalica će moći da se reši čistom logikom. Neće biti potrebno pogađati.
    
    Unutrašnja ocena težine je %1. Ima %2 ključeva na početku i %3 poteza do kraja.|/|Ova slagalica će moći da se reši čistom logikom. Neće biti potrebno pogađati.
    
    Unutrašnja ocena težine je %1. Ima %2 $[množ ^2 ključ ključa ključeva] na početku i %3 $[množ ^3 potez poteza poteza] do kraja.

en: Solving the generated puzzle will require an average of %1 guesses or branch points and if you guess wrong, backtracking will be necessary. The first guess should come after %2 moves.
    
    The internal difficulty rating is %3, there are %4 clues at the start and %5 moves to go.
sr@ijekavianlatin: Rešavanje generisane slagalice zahtevaće u proseku %1 pogađanja ili tačaka grananja; kad pogrešno pogodite moraćete da se vratite nazad. Prvo pogađanje treba da usledi posle %2 poteza.
    
    Unutrašnja ocena težine je %3. Ima %4 ključeva na početku i %5 poteza do kraja.|/|Rešavanje generisane slagalice zahtevaće u proseku %1 pogađanja ili tačaka grananja; kad pogrešno pogodite moraćete da se vratite nazad. Prvo pogađanje treba da usledi posle %2 poteza.
    
    Unutrašnja ocena težine je %3. Ima %4 $[množ ^4 ključ ključa ključeva] na početku i %5 $[množ ^5 potez poteza poteza] do kraja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintMulti)
en: When printing, try to fit more than one puzzle on a page
sr@ijekavianlatin: Više slagalica po stranici pri štampanju, ako je moguće

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell
sr@ijekavianlatin: Isticanje vrste, kolone i bloka koji sadrži izabranu ćeliju.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell. Blocks may be square or irregular (as in jigsaw-type or XSudoku puzzles).
sr@ijekavianlatin: Isticanje vrste, kolone i bloka koji sadrži izabranu ćeliju. Blokovi mogu biti kvadratni ili nepravilni (poput testerastih slagalica ili onih iz X‑sudokua).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Show highlights in 2-D puzzles
sr@ijekavianlatin: Isticanje u 2D slagalicama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Highlight in red any cells whose values break the Sudoku rules.
sr@ijekavianlatin: Ističe crvenim ćelija čije vrijednosti krše pravila sudokua.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Show errors
sr@ijekavianlatin: Isticanje grešaka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Highlight the planes (blocks) that contain the selected cell.
sr@ijekavianlatin: Isticanje ravni (blokova) koje sadrže izabranu ćeliju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Show highlights in 3-D puzzles
sr@ijekavianlatin: Isticanje u 3D slagalicama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Mathdoku puzzle size (3-9)
sr@ijekavianlatin: Veličina matudoku slagalice (3–9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Settings for 3-D Puzzles Only
sr@ijekavianlatin: Postavke samo za 3D slagalice

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_6)
en: Set the relative size of 3-D cells and the spaces between them.
sr@ijekavianlatin: Relativna veličina 3D ćelija i razmaka među njima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Overall size of 3-D cells
sr@ijekavianlatin: Opšta veličina 3D ćelija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Shrink or expand a cell by up to 30% when it is selected.
sr@ijekavianlatin: Sažimanje ili širenje ćelije do 30% kada se izabere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size of selected 3-D cell
sr@ijekavianlatin: Veličina izabrane 3D ćelije

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Shrink or expand cells by up to 30% when they are highlighted.
sr@ijekavianlatin: Sažimanje ili širenje ćelije do 30% kada se istakne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size of highlighted 3-D cells
sr@ijekavianlatin: Veličina istaknutih 3D ćelija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
sr@ijekavianlatin: Sažimanje ćelije do 60% ako je izvan N×N×N kocke koja sadrži izabranu ćeliju.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell. This is useful if a 3-D puzzle has more than one cube.
sr@ijekavianlatin: Sažimanje ćelije do 60% ako je izvan N×N×N kocke koja sadrži izabranu ćeliju. Ovo je korisno ako 3D slagalica sadrži više od jedne kocke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Size of 3-D cells outside the selected volume
sr@ijekavianlatin: Veličina 3D ćelija izvan izabrane zapremine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken cells if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
sr@ijekavianlatin: Zatamnjivanje ćelije ako je izvan N×N×N kocke koja sadrži izabranu ćeliju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken 3-D cells outside the selected volume
sr@ijekavianlatin: Zatamni 3D ćelije izvan izabrane zapremine

en: Configuration not yet implemented
sr@ijekavianlatin: Podešavanje još nije izvedeno.

en: Sorry, your solution contains mistakes.
    
    Enable "Show errors" in the settings to highlight them.
sr@ijekavianlatin: <html><p>Nažalost, vaše rješenje sadrži greške.</p><p>Uključite <i>Isticanje grešaka</i> u postavkama da biste ih sagledali.</p></html>

en: Congratulations! You made it in 1 second. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With some tricks.
sr@ijekavianlatin[0]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 sekundu. Uz neke trikove.
sr@ijekavianlatin[1]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 sekunde. Uz neke trikove.
sr@ijekavianlatin[2]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 sekundi. Uz neke trikove.
sr@ijekavianlatin[3]: Čestitamo! Uspjeli ste za 1 sekundu. Uz neke trikove.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With some tricks.
sr@ijekavianlatin[0]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 minut. Uz neke trikove.
sr@ijekavianlatin[1]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 minuta. Uz neke trikove.
sr@ijekavianlatin[2]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 minuta. Uz neke trikove.
sr@ijekavianlatin[3]: Čestitamo! Uspjeli ste za 1 minut. Uz neke trikove.

en: 1 minute | %1 minutes
sr@ijekavianlatin[0]: %1 minut
sr@ijekavianlatin[1]: %1 minuta
sr@ijekavianlatin[2]: %1 minuta
sr@ijekavianlatin[3]: 1 minut

en: 1 second | %1 seconds
sr@ijekavianlatin[0]: %1 sekundu
sr@ijekavianlatin[1]: %1 sekunde
sr@ijekavianlatin[2]: %1 sekundi
sr@ijekavianlatin[3]: 1 sekundu

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With some tricks.
sr@ijekavianlatin: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 i %2. Uz neke trikove.

en: Congratulations! You made it in 1 second. | Congratulations! You made it in %1 seconds.
sr@ijekavianlatin[0]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 sekundu.
sr@ijekavianlatin[1]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 sekunde.
sr@ijekavianlatin[2]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 sekundi.
sr@ijekavianlatin[3]: Čestitamo! Uspjeli ste za 1 sekundu.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. | Congratulations! You made it in %1 minutes.
sr@ijekavianlatin[0]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 minut.
sr@ijekavianlatin[1]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 minuta.
sr@ijekavianlatin[2]: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 minuta.
sr@ijekavianlatin[3]: Čestitamo! Uspjeli ste za minut.

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2.
sr@ijekavianlatin: Čestitamo! Uspjeli ste za %1 i %2.

en: Sudoku Standard (9x9)
sr@ijekavianlatin: Standardni sudoku (9×9)

en: The classic and fashionable game
sr@ijekavianlatin: Klasična i popularna igra

en: Roxdoku 9 (3x3x3)
sr@ijekavianlatin: Roksdoku 9 (3×3×3)

en: The Rox 3D Sudoku
sr@ijekavianlatin: Sudoku na kocki

en: Missing Variant Name
sr@ijekavianlatin: Nedostaje ime varijacije

en: Sudoku 16x16
sr@ijekavianlatin: Sudoku 16×16

en: Sudoku with 16 symbols
sr@ijekavianlatin: Sudoku sa 16 simbola

en: Sudoku 25x25
sr@ijekavianlatin: Sudoku 25×25

en: Sudoku with 25 symbols
sr@ijekavianlatin: Sudoku sa 25 simbola

en: Roxdoku 16 (4x4x4)
sr@ijekavianlatin: Roksdoku 16 (4×4×4)

en: The Rox 3D sudoku with 16 symbols
sr@ijekavianlatin: Sudoku na kocki sa 16 simbola

en: Roxdoku 25 (5x5x5)
sr@ijekavianlatin: Roksdoku 25 (5×5×5)

en: The Rox 3D sudoku with 25 symbols
sr@ijekavianlatin: Sudoku na kocki sa 25 simbola

en: Mathdoku puzzles can have any size from 3x3 up to 9x9. The solution is a grid in which every row and every column contains the available digits (1-3 up to 1-9) exactly once. The grid is covered with irregularly shaped cages.
    
    Cages of size 1 are starting-values or clues, but there are not many of them. Cages of larger size have a target value and an arithmetic operator (+-x/). The digits in the cage must combine together, using the operator, to reach the target value, e.g. '12x' means that the digits must multiply together to make 12. A digit can occur more than once in a cage, provided it occurs in different rows and columns.
    
    In general, larger Mathdokus are more difficult and so are larger cages. You can select the puzzle size in KSudoku's Settings dialog and the maximum cage-size by using KSudoku's Difficulty button.
sr@ijekavianlatin: Slagalice matudokua mogu da budu veličine do 3×3 do 9×9. Rešenje je mreža u kojoj svaka vrsta i svaka kolona sadrži raspoložive cifre (od 1–3 do 1–9) tačno jednom. Mreža je pokrivena kavezima nepravilnog oblika.
    
    Kavezi veličine 1 su početne vrednosti ili ključevi, ali ih nema mnogo. Veći kavezi imaju ciljnu vrednost i aritmetički operator (+, -, ×, /). Primena operatora na cifre u kavezu mora da rezultuje ciljnom vrednošću, npr. „12×“ znači da se množenjem cifara mora dobiti 12. Ista cifra sme da se javi više puta u kavezu, pod uslovom da je u uvek u različitoj vrsti i koloni.
    
    Uopšteno, veći matudokui su teži, kao što su i veći kavezi. Veličinu slagalice možete da izaberete u dijalogu za podešavanje K‑sudokua, a najveću veličinu kaveza preko dugmeta težine.

en: Playing Mathdoku
sr@ijekavianlatin: Igranje matudokua

en: Killer Sudoku puzzles can have sizes 4x4 or 9x9, with either four 2x2 blocks or nine 3x3 blocks. The solution must follow Classic Sudoku rules. The difference is that there are few starting-values or clues (if any). Instead the grid is covered with irregularly shaped cages.
    
    Cages of size 1 are starting-values or clues. Cages of larger size have a target value and the digits in them must add up to that value. In Killer Sudoku, a cage cannot contain any digit more than once.
    
    In general, larger cages are more difficult. You can select the maximum cage-size by using KSudoku's Difficulty button.
sr@ijekavianlatin: Slagalice sudoku ubice mogu da budu veličine 4×4 ili 9×9, sa ili četiri 2×2 bloka ili devet 3×3 blokova. Rešenje mora da prati pravila klasičnog sudokua. Razlika je u tome što ima manje početnih vrednosti ili ključeva (ako ijednog). Umesto toga, mreža je pokrivena kavezima nepravilnog oblika.
    
    Kavezi veličine 1 su početne vrednosti ili ključevi. Veći kavezi imaju ciljnu vrednost koja mora da bude jednaka zbiru svih cifara u kavezu. Kavez ne sme da sadrži istu cifru više puta.
    
    Uopšteno, veći kavezi su teži. Najveću veličinu kaveza možete izabrati preko dugmeta težine.

en: Playing Killer Sudoku
sr@ijekavianlatin: Igranje sudoku ubice

en: Mathdoku and Killer Sudoku puzzles have to be keyed in by working on one cage at a time. To start a cage, left click on any unused cell or enter a number in the cell that is under the cursor or enter + - / or x there. A small cage-label will appear in that cell. To extend the cage in any direction, left-click on a neigbouring cell or move the cursor there and type a Space.
    
    The number you type is the cage's value and it can have one or more digits, including zero. A cell of size 1 has to have a 1-digit number, as in a normal Sudoku puzzle. It becomes a starting-value or clue for the player.
    
    The + - / or x is the operator (Add, Subtract, Divide or Multiply). You must have one in cages of size 2 or more. In Killer Sudoku, the operator is provided automatically because it is always + or none.
    
    You can enter digits, operators and cells in any order. To complete the cage and start another cage, always press Return. If you make a mistake, the only thing to do is delete a whole cage and re-enter it. Use right click in the current cage or any earlier cage, if you wish to delete it. Alternatively, use the cursor and the Delete or Backspace key.
    
    When the grid is filled with cages, hit the Check button, to solve the puzzle and make sure there is only one solution. If the check fails, you have probably made an error somewhere in one of the cages.
sr@ijekavianlatin: Matudoku i slagalice sudoku ubice treba unositi jedan po jedan kavez. Da otpočnete kavez, kliknite levim na neku slobodnu ćeliju, ili unesite broj u ćeliji pod kursorom, ili unesite tu +, -, /, ili x. Pojaviće se mala etiketa kaveza u toj ćeliji. Da proširite kavez u nekom smeru, kliknite levim na susednu ćeliju ili pomerite kursor na nju i pritisnite Space.
    
    Broj koji unesete zadaje vrednost kaveza, i može da sadrži jednu ili više cifara, uključujući nulu. Ćelija veličine 1 mora da ima jednocifreni broj, kao u normalnoj sudoku slagalici. Ona postaje početna vrednost ili ključ za igrača.
    
    +, -, / ili x zadaje operator (dodavanje, oduzimanje, deljenje ili množenje). Jedan mora da se nađe u svakom kavezu veličine 2 i veće. U sudoku ubici operator se zadaje automatski, pošto je uvek ili + ili ga nema.
    
    Možete unositi cifre, operatore i ćelije bilo kojim redosledom. Da završite jedan kavez i otpočnete drugi, pritisnite Enter. Ako pogrešite, jedino možete da obrišete ceo kavez pa ga ponovo unesete. Kliknite desnim na trenutni kavez ili bilo koji prethodni kada želite da ga obrišete. Alternativno, upotrebite kursor i taster Backspace ili Delete.
    
    Kada je mreža pokrivena kavezima, pritisnite dugme „Proveri slagalicu“ da proverite da li slagalica ima tačno jedno rešenje. Ako provera propadne, verovatno ste napravili grešku u nekom od kaveza.

en: Data-entry for Puzzles with Cages
sr@ijekavianlatin: Unos podataka za slagalice sa kavezima

en: The puzzle you entered contains some errors.
sr@ijekavianlatin: Slagalica koju ste unijeli ima nekih grešaka.

en: Sorry, no solutions have been found. Please check that you have entered in the puzzle completely and correctly.
sr@ijekavianlatin: Nije nađeno nijedno rješenje. Proverite da li ste unijeli slagalicu u potpunosti i ispravno.

en: The Puzzle you entered has a unique solution and is ready to be played.
sr@ijekavianlatin: Slagalica koju ste unijeli ima jedinstveno rješenje i spremna je za igranje.

en: The Puzzle you entered has multiple solutions. Please check that you have entered in the puzzle completely and correctly.
sr@ijekavianlatin: Slagalica koju ste unijeli ima više rješenja. Proverite da li ste unijeli slagalicu u potpunosti i ispravno.

en: Do you wish to play the puzzle now?
sr@ijekavianlatin: Želite li sada da zaigrate slagalicu?

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Diabolical
sr@ijekavianlatin: dijabolična

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Unlimited
sr@ijekavianlatin: neograničena

[ctx: Symmetry of layout of clues when puzzle starts]
en: Symmetry
sr@ijekavianlatin: Simetričnost

en: The symmetry of layout of the clues when the puzzle starts
sr@ijekavianlatin: Simetričnost rasporeda ključeva na početku slagalice.

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Diagonal
sr@ijekavianlatin: dijagonalna

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Central
sr@ijekavianlatin: središnja

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Left-Right
sr@ijekavianlatin: leva‑desna

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Spiral
sr@ijekavianlatin: spiralna

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Four-Way
sr@ijekavianlatin: četvorostrana

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Random Choice
sr@ijekavianlatin: nasumična

en: No Symmetry
sr@ijekavianlatin: nesimetrično

en: Do you really want to end this game in order to start a new one?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da okončate ovu partiju da biste započeli novu?

[ctx: window title]
en: Restart Game
sr@ijekavianlatin: Početak iznova

en: There seems to be no puzzle to print.
sr@ijekavianlatin: Izgleda da nema slagalice za štampanje.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Themes)
en: The graphical theme to be used.
sr@ijekavianlatin: Željena grafička tema.

note: i18n: ectx: label, entry (Symbols), group (Themes)
en: Select the themes you want to use
sr@ijekavianlatin: Izaberite željene teme.

en: In Killer Sudoku, the operator is always + or none and KSudoku automatically sets the correct choice.
sr@ijekavianlatin: U sudoku ubici operator je uvek + ili ga nema, i K‑sudoku to automatski postavlja kako treba.

en: The cell you have selected has already been used in a cage.
sr@ijekavianlatin: Ćelija koju ste izabrali već je upotrebljena u nekom kavezu.

en: The cell you have selected is not next to any cell in the cage you are creating.
sr@ijekavianlatin: Ćelija koju ste izabrali nije nadomak nijedne ćelije kaveza koji pravite.

en: The cage you wish to complete has no cells in it yet. Please click on a cell or key in + - / x or a number.
sr@ijekavianlatin: Kavez koji želite da dovršite još nema nijednu ćeliju. Kliknite na ćeliju ili unesite +, -, /, x ili broj.

en: The cage you wish to complete has no value yet. Please key in a number with one or more digits.
sr@ijekavianlatin: Kavez koji želite da dovršite još vrednost. Unesite broj sa jednom ili više cifara.

en: The cage you wish to complete has more than one cell, but it has no operator yet. Please key in + - / or x.
sr@ijekavianlatin: Kavez koji želite da dovršite ima više od jedne ćelije, ali još nema operator. Unesite +, -, / ili x.

en: The cage you wish to complete has one cell, but its value is too large. A single-cell cage must have a value from 1 to %1 in a puzzle of this size.
sr@ijekavianlatin: Kavez koji želite da dovršite ima jednu ćeliju, ali mu je vrednost prevelika. Jednoćelijski kavez mora da ima vrednost od 1 do %1 u slagalici ove veličine.

en: Do you wish to delete this cage?
sr@ijekavianlatin: Želite li da obrišete ovaj kavez?

en: The cell you have selected is not in any cage, so the Delete action will not delete anything.
sr@ijekavianlatin: Ćelija koju ste izabrali nije ni u jednom kavezu, tako da radnja brisanja neće ništa obrisati.

en: The Delete action finds that there are no cages to delete.
sr@ijekavianlatin: Radnja brisanja nalazi da nema kaveza za brisanje.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sr@ijekavianlatin: &Igra

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
sr@ijekavianlatin: &Potez

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sr@ijekavianlatin: P&omoć

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolbar)
en: Actions Toolbar
sr@ijekavianlatin: Traka radnji

en: Sorry, cannot print three-dimensional puzzles.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da štampam trodimenzionalne slagalice.

en: The KSudoku setting for printing several puzzles per page is currently selected.
    
    Your puzzle will be printed when no more will fit on the page or when KSudoku terminates.
sr@ijekavianlatin: Aktivna je postavka K‑sudokua za štampanje više slagalica po stranici.
    
    Ova slagalica će biti odštampana kada više ne može da ih stane na stranicu, ili kada se K‑sudoku okonča.

en: KSudoku has sent output to your printer.
sr@ijekavianlatin: K‑sudoku posla izlaz na štampač.

en: Unable to download file: URL is empty.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da preuzmem fajl: URL je prazan.

en: Cannot read XML file on line %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da čitam iz XML fajla u redu %1.

en: Unable to download file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da preuzmem fajl.

en: Unable to create temporary file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim privremeni fajl.

en: Unable to upload file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otpremim fajl.

en: GetNewVariant not implemented
sr@ijekavianlatin: Dobavljanje novih varijanti nije izvedeno.

en: Please select a puzzle variant.
sr@ijekavianlatin: Izaberite varijantu slagalice.

en: Unable to create an empty puzzle of the chosen variant; please try another.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim praznu slagalicu izabrane varijante. Pokušajte sa nekom drugom.

en: Unable to start a puzzle of the chosen variant; please try another.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem slagalicu izabrane varijante. Pokušajte sa nekom drugom.

en: Unable to generate a puzzle of the chosen variant; please try another.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da generišem slagalicu izabrane varijante. Pokušajte sa nekom drugom.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Choose your Game
sr@ijekavianlatin: Izbor igre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewGameButton)
en: Get New
sr@ijekavianlatin: Dobavi novu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startEmptyButton)
en: Enter In A Puzzle
sr@ijekavianlatin: Unesi slagalicu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, puzzleGeneratorButton)
en: Generate A Puzzle
sr@ijekavianlatin: Generiši slagalicu

en: KSudoku
sr@ijekavianlatin: K‑sudoku

en: KSudoku - Sudokus and more
sr@ijekavianlatin: Sudoku i još ponešto

en: (c) 2005-2007 The KSudoku Authors
sr@ijekavianlatin: © 2005—2007, autori K‑sudokua

en: Francesco Rossi
sr@ijekavianlatin: Frančesko Rosi

en: KSudoku Author
sr@ijekavianlatin: Autor K‑sudokua

en: Johannes Bergmeier
sr@ijekavianlatin: Johanes Bergmajer

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: Održavalac

en: Ian Wadham
sr@ijekavianlatin: Ijan Vadam

en: New puzzle generator and solver
sr@ijekavianlatin: Novi generator i rešavač slagalica

en: Mick Kappenburg
sr@ijekavianlatin: Mik Kapenburg

en: Printing and export of 0.4
sr@ijekavianlatin: Štampanje i izvoz od verzije 0.4

en: Thanks to NeHe for OpenGL tutorials
sr@ijekavianlatin: Hvala NeHeu za tutorijale za OpenGL

en: David Bau
sr@ijekavianlatin: Dejvid Bau

en: Algorithms for new puzzle generator and solver at davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html
sr@ijekavianlatin: Algoritmi za novi generator i rešavač slagalica na davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html

en: Document to open
sr@ijekavianlatin: Dokument za otvaranje
