ksudoku - en to sv translation catalogue (156 entries)

en: After %1 tries, the best difficulty level achieved by the generator is %2, with internal difficulty rating %3, but you requested difficulty level %4.
    
    Do you wish to let the generator try again or accept the puzzle as is?
    
    Hint: you can try to increase the difficulty rating by doing the following: Continue with the 'OK' button, choose Game -> New, then change the Symmetry setting to 'No Symmetry' or some low symmetry type and then use 'Generate A Puzzle' again.
sv: Efter %1 försök är den bästa svårighetsnivån som uppnåtts av genereringen %2, med den interna svårighetsgraden %3, men du begärde svårighetsnivå %4.
    
    Vill du låta genereringen försöka igen eller acceptera spelet som det är?
    
    Tips: Du kan försöka öka svårighetsnivån genom att göra följande: Fortsätt med knappen 'Ok', välj Spel -> Nytt, ändra därefter inställningen av symmetri till 'Ingen symmetri' eller någon typ av låg symmetri och använd därefter 'Skapa ett spel' igen.

en: It will be possible to solve the generated puzzle by logic alone. No guessing will be required.
    
    The internal difficulty rating is %1. There are %2 clues at the start and %3 moves to go.
sv: Det kommer att vara möjligt att lösa spelet enbart med logik. Inga gissningar krävs.
    
    Den interna svårighetsgraden är %1. Det finns %2 ledtrådar från början och %3 drag att göra.

en: Solving the generated puzzle will require an average of %1 guesses or branch points and if you guess wrong, backtracking will be necessary. The first guess should come after %2 moves.
    
    The internal difficulty rating is %3, there are %4 clues at the start and %5 moves to go.
sv: Att lösa det skapade spelet kräver i medeltal %1 gissningar eller förgreningsställen och om du gissar fel är det nödvändigt att gå tillbaka. Den första gissningen ska komma efter %2 drag.
    
    Den interna svårighetsgraden är %3. Det finns %4 ledtrådar från början och %5 drag att göra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintMulti)
en: When printing, try to fit more than one puzzle on a page
sv: Försök att få plats med mer än ett spel på en sida vid utskrift

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell
sv: Färglägg rad, kolumn och ruta som innehåller den markerade cellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Highlight the row, column and block that contain the selected cell. Blocks may be square or irregular (as in jigsaw-type or XSudoku puzzles).
sv: Färglägg rad, kolumn och ruta som innehåller den markerade cellen. Rutor kan vara fyrkantiga eller oregelbundna (som i puzzeltyp eller Xsudoku-spel).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights)
en: Show highlights in 2-D puzzles
sv: Visa färgläggning i tvådimensionella spel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSameValues) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSameValues)
en: Highlight cells containing the currently selected value
sv: Färglägg rutor som innehåller det för närvarande valda värdet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSameValues)
en: When you select a value, all other cells containing the same value will be highlighted. This can help you quickly identify patterns and potential conflicts.
sv: När ett värde väljes färgläggs alla andra rutor som innehåller samma värde. Det kan hjälpa till att snabbt identifiera mönster och potentiella konflikter.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Highlight in red any cells whose values break the Sudoku rules.
sv: Färglägg celler med värden som inte uppfyller Soduko-reglerna i rött

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowErrors)
en: Show errors
sv: Visa fel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Highlight the planes (blocks) that contain the selected cell.
sv: Färglägg plan (rutor) som innehåller den markerade cellen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlights3D)
en: Show highlights in 3-D puzzles
sv: Visa färgläggning i tredimensionella spel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Mathdoku puzzle size (3-9)
sv: Mattedoku spelstorlek (3-9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Settings for 3-D Puzzles Only
sv: Inställningar enbart för tredimensionella spel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OverallSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_6)
en: Set the relative size of 3-D cells and the spaces between them.
sv: Ställ in relativ storlek för tredimensionella celler och mellanrum mellan dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Overall size of 3-D cells
sv: Övergripande storlek för tredimensionella celler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_SelectionSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Shrink or expand a cell by up to 30% when it is selected.
sv: Krymp eller förstora en cell med upp till 30 % när den markeras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size of selected 3-D cell
sv: Storlek för markerad tredimensionell cell

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_HighlightedSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Shrink or expand cells by up to 30% when they are highlighted.
sv: Krymp eller förstora celler med upp till 30 % när de markeras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size of highlighted 3-D cells
sv: Storlek för markerade tredimensionella celler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
sv: Krymp celler med upp till 60 % om de inte finns i en NxNxN kub som innehåller den markerade cellen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_OuterCellSize3D) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Shrink cells by up to 60% if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell. This is useful if a 3-D puzzle has more than one cube.
sv: Krymp celler med upp till 60 % om de inte finns i en NxNxN kub som innehåller den markerade cellen. Det är användbart om ett tredimensionellt spel har mer än en kub.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Size of 3-D cells outside the selected volume
sv: Storlek för tredimensionella celler utanför markerad volym

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken cells if they are not in an NxNxN cube that contains the selected cell.
sv: Gör celler mörkare om de inte finns i en NxNxN kub som innehåller den markerade cellen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DarkenOuterCells3D)
en: Darken 3-D cells outside the selected volume
sv: Gör tredimensionella celler mörkare utanför markerad volym

en: Configuration not yet implemented
sv: Inställning ännu inte implementerad

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

en: Sorry, your solution contains mistakes.
    
    Enable "Show errors" in the settings to highlight them.
sv: Tyvärr innehåller din lösning felaktigheter.
    
    Aktivera "Visa fel" i inställningarna för att markera dem.

en: Congratulations! You made it in 1 second. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With some tricks.
sv[0]: Gratulerar! Du klarade av det på 1 sekund, med vissa trick.
sv[1]: Gratulerar! Du klarade av det på %1 sekunder, med vissa trick.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With some tricks. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With some tricks.
sv[0]: Gratulerar! Du klarade av det på 1 minut, med vissa trick.
sv[1]: Gratulerar! Du klarade av det på %1 minuter, med vissa trick.

en: 1 minute | %1 minutes
sv[0]: 1 minut
sv[1]: %1 minuter

en: 1 second | %1 seconds
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With some tricks.
sv: Gratulerar! Du klarade av det på %1 och %2, med vissa trick.

en: Congratulations! You made it in 1 second. With at least 1 pause. | Congratulations! You made it in %1 seconds. With at least 1 pause.
sv[0]: Gratulerar! Du klarade av det på 1 sekund, med minst en paus.
sv[1]: Gratulerar! Du klarade av det på %1 sekunder, med minst en paus.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. With at least 1 pause. | Congratulations! You made it in %1 minutes. With at least 1 pause.
sv[0]: Gratulerar! Du klarade av det på 1 minut, med minst en paus.
sv[1]: Gratulerar! Du klarade av det på %1 minuter, med minst en paus.

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2. With at least 1 pause.
sv: Gratulerar! Du klarade av det på %1 och %2, med minst en paus.

en: Congratulations! You made it in 1 second. | Congratulations! You made it in %1 seconds.
sv[0]: Gratulerar! Du klarade av det på 1 sekund.
sv[1]: Gratulerar! Du klarade av det på %1 sekunder.

en: Congratulations! You made it in 1 minute. | Congratulations! You made it in %1 minutes.
sv[0]: Gratulerar! Du klarade av det på 1 minut.
sv[1]: Gratulerar! Du klarade av det på %1 minuter.

[ctx: The two parameters are strings like '2 minutes' or '1 second'.]
en: Congratulations! You made it in %1 and %2.
sv: Gratulerar! Du klarade av det på %1 och %2.

en: Sudoku Standard (9x9)
sv: Vanligt Sudoku (9x9)

en: The classic and fashionable game
sv: Det klassiska och populära spelet

en: The Rox 3D Sudoku
sv: Rox tredimensionella Sudoku

en: Missing Variant Name
sv: Saknar variantnamn

en: Sudoku with 16 symbols
sv: Sudoku med 16 symboler

en: Sudoku with 25 symbols
sv: Sudoku med 25 symboler

en: The Rox 3D sudoku with 16 symbols
sv: Rox tredimensionella Sudoku med 16 symboler

en: The Rox 3D sudoku with 25 symbols
sv: Rox tredimensionella Sudoku med 25 symboler

en: Mathdoku puzzles can have any size from 3x3 up to 9x9. The solution is a grid in which every row and every column contains the available digits (1-3 up to 1-9) exactly once. The grid is covered with irregularly shaped cages.
    
    Cages of size 1 are starting-values or clues, but there are not many of them. Cages of larger size have a target value and an arithmetic operator (+-x/). The digits in the cage must combine together, using the operator, to reach the target value, e.g. '12x' means that the digits must multiply together to make 12. A digit can occur more than once in a cage, provided it occurs in different rows and columns.
    
    In general, larger Mathdokus are more difficult and so are larger cages. You can select the puzzle size in KSudoku's Settings dialog and the maximum cage-size by using KSudoku's Difficulty button.
sv: Mattedoku-spel kan ha vilken storlek som helst från 3x3 upp till 9x9. Lösningen är ett rutmönster där varje rad och varje kolumn innehåller de tillgängliga siffrorna (1-3 upp till 1-9) exakt en gång. Rutmönstret är täckt av oregelbundet formade avgränsningar.
    
    Avgränsningar av storlek 1 är startvärden eller ledtrådar, men det finns inte så många av dem. Avgränsningar av större storlek har ett resultatvärde och en aritmetisk operation (+ - x /). Siffrorna i avgränsningen måste kombineras, genom att använda operationen, så att resultatvärdet nås. Exempelvis betyder '12x' att siffrorna ska multipliceras ihop för att ge 12. En siffra kan finnas mer än en gång i en avgränsning, under förutsättning att den är i olika rader och kolumner.
    
    I allmänhet är större Mattedoku-spel svårare, och det gäller också större avgränsningar. Spelstorleken kan väljas med inställningsdialogrutan i Ksudoku, och den maximala avgränsningsstorleken genom att använda knappen Svårighetsgrad.

en: Playing Mathdoku
sv: Spela Mattedoku

en: Killer Sudoku puzzles can have sizes 4x4 or 9x9, with either four 2x2 blocks or nine 3x3 blocks. The solution must follow Classic Sudoku rules. The difference is that there are few starting-values or clues (if any). Instead the grid is covered with irregularly shaped cages.
    
    Cages of size 1 are starting-values or clues. Cages of larger size have a target value and the digits in them must add up to that value. In Killer Sudoku, a cage cannot contain any digit more than once.
    
    In general, larger cages are more difficult. You can select the maximum cage-size by using KSudoku's Difficulty button.
sv: Mördarsudoku kan ha storlekarna 4x4 eller 9x9, antingen med fyra 2x2 rutor eller nio 3x3 rutor. Lösningen ska följa de klassiska Sudokureglerna. Skillnaden är att det finns få startvärden eller ledtrådar (om de alls finns). Istället är rutnätet täckt med oregelbundet formade avgränsningar.
    
    Avgränsningar av storlek 1 är startvärden eller ledtrådar. Avgränsningar av större storlek har ett resultatvärde och siffrorna i dem måste gå att summera till värdet. I Mördarsudoku kan en avgränsning inte innehålla någon siffra mer än en gång.
    
    I allmänhet är större avgränsningar svårare. Den maximala avgränsningsstorleken kan väljas genom att använda knappen Svårighetsgrad i Ksudoku.

en: Playing Killer Sudoku
sv: Spela Mördarsudoku

en: Mathdoku and Killer Sudoku puzzles have to be keyed in by working on one cage at a time. To start a cage, left click on any unused cell or enter a number in the cell that is under the cursor or enter + - / or x there. A small cage-label will appear in that cell. To extend the cage in any direction, left-click on a neigbouring cell or move the cursor there and type a Space.
    
    The number you type is the cage's value and it can have one or more digits, including zero. A cell of size 1 has to have a 1-digit number, as in a normal Sudoku puzzle. It becomes a starting-value or clue for the player.
    
    The + - / or x is the operator (Add, Subtract, Divide or Multiply). You must have one in cages of size 2 or more. In Killer Sudoku, the operator is provided automatically because it is always + or none.
    
    You can enter digits, operators and cells in any order. To complete the cage and start another cage, always press Return. If you make a mistake, the only thing to do is delete a whole cage and re-enter it. Use right click in the current cage or any earlier cage, if you wish to delete it. Alternatively, use the cursor and the Delete or Backspace key.
    
    When the grid is filled with cages, hit the Check button, to solve the puzzle and make sure there is only one solution. If the check fails, you have probably made an error somewhere in one of the cages.
sv: Mattedoku- och Mördarsudokuspel måste matas in genom att arbeta med en avgränsning åt gången. Vänsterklicka på en oanvänd cell, skriv in ett tal i cellen som är under markören, eller mata in + - / eller x i den, för att påbörja en avgränsning. En liten avgränsningsbeteckning visas i cellen. Vänsterklicka på en granncell eller flytta markören dit och skriv in ett mellanslag, för att utöka avgränsningen i någon riktning.
    
    Talet du skriver in är avgränsningens värde, och kan ha en eller flera siffror, inklusive noll. En cell av storlek 1 måste ha ett tal med en siffra, som i ett vanligt Sudokuspel. Det blir ett startvärde eller ledtråd för spelaren.
    
    Tecknet + - / eller x är operatorn (addera, subtrahera, dividera eller multiplicera). Det måste finnas ett i avgränsningar av storlek 2 eller större. I Mördarsudoku tillhandahålls operatorn automatiskt, eftersom den alltid är + eller ingen alls.
    
    Det går att skriva in tal, operatorer och celler i vilken ordning som helst. För att slutföra en avgränsning, och påbörja en ny, tryck alltid på returtangenten. Om du gör ett misstag, är enda utvägen att ta bort hela avgränsningen och mata in den igen. Använd ett högerklick i nuvarande avgränsning eller en tidigare om du vill ta bort den. Som alternativ kan markören och Delete- eller bakstegstangenten användas.
    
    När rutmönstret är fyllt med avgränsningar, klicka på knappen Kontrollera för att lösa spelet och försäkra dig om att det bara finns en lösning. Om kontrollen misslyckas har du troligen gjort ett fel någonstans i en av avgränsningarna.

en: Data-entry for Puzzles with Cages
sv: Datainmatning för spel med avgränsningar

en: The puzzle you entered contains some errors.
sv: Spelet du skrev in innehåller några fel.

en: Sorry, no solutions have been found. Please check that you have entered in the puzzle completely and correctly.
sv: Tyvärr har inga lösningar hittas. Kontrollera att du har matat in spelet riktigt och fullständigt.

[ctx: @title:window]
en: Check Puzzle
sv: Kontrollera spel

en: The Puzzle you entered has a unique solution and is ready to be played.
sv: Spelet du skrev in har en unik lösning och är klart att lösas.

en: The Puzzle you entered has multiple solutions. Please check that you have entered in the puzzle completely and correctly.
sv: Spelet du skrev in har flera lösningar. Kontrollera att du har matat in spelet riktigt och fullständigt.

en: Do you wish to play the puzzle now?
sv: Vill du lösa det nu?

[ctx: @title:window]
en: Play Puzzle
sv: Spela

[ctx: @action:button]
en: Play
sv: Spela

[ctx: @action]
en: Enable All Messages
sv: Aktivera alla meddelanden

[ctx: @action]
en: Check
sv: Kontrollera

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Diabolical
sv: Djävulsk

[ctx: A level of difficulty in Sudoku puzzles]
en: Unlimited
sv: Obegränsad

[ctx: @option drop down box]
en: Difficulty:
sv: Svårighetsgrad:

[ctx: @option drop down box]
en: Symmetry:
sv: Symmetri:

[ctx: Symmetry of layout of clues when puzzle starts]
en: Symmetry
sv: Symmetri

en: The symmetry of layout of the clues when the puzzle starts
sv: Symmetri hos ledtrådarnas utplacering när spelet börjar

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Left-Right
sv: Vänster-höger

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Four-Way
sv: Fyrvägs

[ctx: Symmetry of layout of clues]
en: Random Choice
sv: Slumpmässigt val

en: No Symmetry
sv: Ingen symmetri

[ctx: @action]
en: Elapsed Time:
sv: Förfluten tid:

[ctx: @title:window]
en: Error Loading Game
sv: Fel vid inläsning av spel

en: Do you really want to end this game in order to start a new one?
sv: Vill du verkligen avsluta spelet för att starta ett nytt?

[ctx: window title]
en: New Game
sv: Nytt spel

[ctx: @action:button]
en: New Game
sv: Nytt spel

en: Do you really want to restart this game?
sv: Vill du verkligen starta om spelet?

[ctx: window title]
en: Restart Game
sv: Starta om spel

[ctx: @action:button]
en: Restart Game
sv: Starta om spel

[ctx: @title:window]
en: Error Writing File
sv: Fel vid skrivning av fil

en: Game_
sv: Spel…

en: Save Game
sv: Spara spel

en: There seems to be no puzzle to print.
sv: Det verkar inte finnas något spel att skriva ut.

[ctx: @title:tab Game Section in Config]
en: Game
sv: Spel

[ctx: @title:tab]
en: Theme
sv: Tema

en: Warning: The Unlimited difficulty level has no limit on how many guesses or branch points are required to solve the puzzle and there is no lower limit on how soon guessing becomes necessary.
    
    Please also note that the generation of this type of puzzle might take much longer than other ones. During this time KSudoku will not respond.
sv: Varning: Den obegränsade svårighetsgraden har ingen begränsning av hur många gissningar eller förgreningar som krävs för att lösa spelet och det finns ingen lägre gräns för hur snart det blir nödvändigt att gissa.
    
    Observera också att det kan ta mycket längre tid att skapa den här sortens spel än de övriga. Under tiden svarar inte Ksudoku.

[ctx: @title:window]
en: Warning
sv: Varning

en: This will enable all the dialogs that you had disabled by marking the 'Do not show this message again' option.
    
    Do you want to continue?
sv: Det här aktiverar alla dialogrutor som du tidigare inaktiverade genom att markera alternativet 'Visa inte meddelandet igen'.
    
    Vill du fortsätta?

[ctx: @action:button]
en: Enable
sv: Aktivera

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightSameValues), group (Options)
en: Highlight cells containing the same value
sv: Färglägg rutor som innehåller samma värde

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Themes)
en: The graphical theme to be used.
sv: Det grafiska temat att använda.

note: i18n: ectx: label, entry (Symbols), group (Themes)
en: Select the themes you want to use
sv: Välj temat du vill använda

en: In Killer Sudoku, the operator is always + or none and KSudoku automatically sets the correct choice.
sv: I Mördarsudoku är operatorn alltid + eller ingen alls, och Ksudoku väljer automatiskt rätt alternativ.

[ctx: @title:window]
en: Killer Sudoku Cage
sv: Mördarsudoku-avgränsning

en: The cell you have selected has already been used in a cage.
sv: Cellen du har markerat har redan använts i en avgränsning.

[ctx: @title:window]
en: Error in Cage
sv: Fel i avgränsning

en: The cell you have selected is not next to any cell in the cage you are creating.
sv: Cellen du har markerat är inte intill någon annan cell i avgränsningen som håller på att skapas.

en: The cage you wish to complete has no cells in it yet. Please click on a cell or key in + - / x or a number.
sv: Avgränsningen du vill slutföra har inga ingående celler ännu. Klicka på en cell, eller skriv in + - / x eller ett tal.

en: The cage you wish to complete has no value yet. Please key in a number with one or more digits.
sv: Avgränsningen du vill slutföra har inget värde ännu. Skriv in ett tal med en eller flera siffror.

en: The cage you wish to complete has more than one cell, but it has no operator yet. Please key in + - / or x.
sv: Avgränsningen du vill slutföra har mer än cell, men har inte ännu någon operator. Skriv in + - / eller x.

en: The cage you wish to complete has one cell, but its value is too large. A single-cell cage must have a value from 1 to %1 in a puzzle of this size.
sv: Avgränsningen du vill slutföra har en cell, men dess värde är för stort. En avgränsning med bara en cell måste ha ett värde från 1 till %1 i ett spel av denna storlek.

en: Do you wish to delete this cage?
sv: Vill du ta bort den här avgränsningen?

[ctx: @title:window]
en: Delete Cage
sv: Ta bort avgränsning

en: The cell you have selected is not in any cage, so the Delete action will not delete anything.
sv: Cellen du har markerat ingår inte i någon avgränsning, alltså kommer inte borttagningsåtgärden att ta bort någonting.

en: The Delete action finds that there are no cages to delete.
sv: Borttagningsåtgärden har funnit att det inte finns några avgränsningar att ta bort.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sv: S&pel

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
sv: &Flytta

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolbar)
en: Actions Toolbar
sv: Åtgärdsverktygsrad

en: Sorry, cannot print three-dimensional puzzles.
sv: Kan tyvärr inte skriva ut tredimensionella spel.

en: The KSudoku setting for printing several puzzles per page is currently selected.
    
    Your puzzle will be printed when no more will fit on the page or when KSudoku terminates.
sv: Ksudokus inställning för att skriva ut flera spel per sida är för närvarande vald.
    
    Spelet kommer att skrivas ut när inga fler får plats på sidan eller när Ksudoku avslutas.

en: KSudoku has sent output to your printer.
sv: Ksudoku har sänt utdata till skrivaren.

[ctx: @title:window]
en: Print Sudoku Puzzle
sv: Skriv ut Sudokuspel

en: Unable to download file: URL is empty.
sv: Kan inte ladda ner fil: webbadressen är tom.

en: Unable to open file.
sv: Kan inte öppna fil.

en: Cannot read XML file on line %1
sv: Kan inte läsa XML-fil på rad %1

en: Unable to download file.
sv: Kan inte ladda ner fil.

en: Unable to create temporary file.
sv: Kan inte skapa tillfällig fil.

en: Unable to upload file.
sv: Kan inte ladda upp fil.

[ctx: @action]
en: Select %1 (%2)
sv: Välj %1 (%2)

[ctx: @action]
en: Enter %1 (%2)
sv: Skriv in %1 (%2)

[ctx: @action]
en: Mark %1 (%2)
sv: Markera %1 (%2)

[ctx: @action]
en: Move Up
sv: Flytta upp

[ctx: @action]
en: Move Down
sv: Flytta ner

[ctx: @action]
en: Move Left
sv: Flytta åt vänster

[ctx: @action]
en: Move Right
sv: Flytta åt höger

[ctx: @action]
en: Clear Cell
sv: Töm cell

en: GetNewVariant not implemented
sv: Hämta ny variant inte implementerad

en: Please select a puzzle variant.
sv: Välj en spelvariant.

[ctx: @title:window]
en: Unable to Start Puzzle
sv: Kan inte påbörja spelet

en: Unable to create an empty puzzle of the chosen variant; please try another.
sv: Kan inte skapa ett tomt spel av vald variant. Försök med en annan.

en: Unable to start a puzzle of the chosen variant; please try another.
sv: Kan inte påbörja ett spel av vald variant. Försök med en annan.

en: Unable to generate a puzzle of the chosen variant; please try another.
sv: Kan inte skapa ett spel av vald variant. Försök med en annan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Choose your Game
sv: Välj spel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewGameButton)
en: Get New
sv: Hämta nytt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startEmptyButton)
en: Enter In A Puzzle
sv: Gå in i ett spel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, puzzleGeneratorButton)
en: Generate A Puzzle
sv: Skapa ett spel

en: Attempts to generate a puzzle failed after about 200 tries. Try again?
sv: Försök att skapa ett spel misslyckades efter ungefär 200 försök. Försök igen?

[ctx: @title:window]
en: Mathdoku or Killer Sudoku Puzzle
sv: Mattedoku- eller mördarsudokuspel

[ctx: @action:button]
en: &Try Again
sv: &Försök igen

[ctx: @title:window]
en: Difficulty Level
sv: Svårighetsnivå

[ctx: @action:button]
en: &Retry
sv: &Försök igen

en: KSudoku
sv: Ksudoku

en: KSudoku - Sudokus and more
sv: Ksudoku - Sudoku med mera

en: (c) 2005-2007 The KSudoku Authors
sv: © 2005-2007 Upphovsmännen till Ksudoku

en: KSudoku Author
sv: Upphovsman till Ksudoku

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: New puzzle generator and solver
sv: Ny spelgenerator och nytt lösningsprogram

en: Printing and export of 0.4
sv: Utskrift och export av 0.4

en: Thanks to NeHe for OpenGL tutorials
sv: Tack till NeHe för OpenGL-handledningar

en: Algorithms for new puzzle generator and solver at davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html
sv: Algoritmer för ny spelgenerator och nytt lösningsprogram på davidbau.com/archives/2006/09/04/sudoku_generator.html

en: Document to open
sv: Dokument att öppna
