ksysguard - en to br translation catalogue (73 entries)

en: Host:
br: Ostiz :

en: Enter the name of the host you want to connect to.
br: Roit anv an ostiz e fell deoc'h kevreañ ouzh.

en: Connection Type
br: Rizh ar gevreadenn

en: Daemon
br: Diaoul

en: Custom command
br: Urzhiad diouzoc'h

en: Port:
br: Porzh :

en: Command:
br: Urzhiad :

en: System Monitor
br: Diskwel saviad ar reizhiad

en: Current Maintainer
br: Ratreer red

en: Previous Maintainer
br: Ratreer diaraok

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
br: &Restr

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
br: &Kefluniadur

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
br: Barrenn kentañ an ostilhoù

note: i18n: tag WorkSheet attribute title i18n: tag display attribute title
en: Process Table
br: Taolenn an argerzhoù

en: OK
br: Mat eo

en: Error
br: Fazi

en: Range
br: Skeul

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
br: Titl

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
br: Roit titl an diskwell amañ.

en: Minimum value:
br: Gwerzh izelañ :

en: Maximum value:
br: Gwerzh uhelañ :

en: Alarms
br: Dihunerioù

en: Enable alarm
br: Bevaat an dihuner

en: Normal bar color:
br: Liv boas ar bann :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
br: Liv an drekleur :

en: Font size:
br: Ment an nodrezh :

en: Edit...
br: Aozañ ...

en: Delete
br: Dilemel

en: Enter new label:
br: Roit ur skridennad nevez :

en: General
br: Pennañ

en: Title:
br: Titl :

en: Scales
br: Balañs

en: Grid
br: Kael

en: Lines
br: Linennoù

en: Vertical lines
br: Linennoù a-serzh

en: Distance:
br: Hed :

en: Horizontal lines
br: Linennoù a-led

en: Text
br: Skrid

en: Set Color...
br: Lakaat al liv ...

en: Move Up
br: Pignit

en: Move Down
br: Diskennit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
br: Livioù

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
br: Liv ar skrid :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
br: Liv ar gael :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
br: Liv war-c'horre :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
br: &Skrid

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Fi&lter
br: S&il

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
br: &Ouzhpennañ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
br: &Distruj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
br: &Kemmañ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
br: &Diskouez an unander

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
br: &Bevaat an dihuner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
br: Be&vaat an dihuner

en: &Properties
br: &Perzhioù

en: &Remove Display
br: &Dilemel an diskwel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
br: Restr

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
br:  eil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
br: Liv an dihuner :

en: Host
br: Ostiz

en: Unit
br: Unander

en: Status
br: Stad

en: Label
br: Skridennad

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
br: Sammad ar reizhiad

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
br: Memor

en: Cannot open the file %1.
br: N'hellan ket digeriñ ar restr %1.

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
br: N'eo ket mat ment folenn labour ar restr %1.

en: Cannot save file %1
br: N'hellan ket enrollañ ar restr %1

en: Select Display Type
br: Dibabit seurt an diskwel

en: Properties
br: Perzhioù

en: Rows:
br: Linennoù :

en: Columns:
br: Bannoù :

en: Enter the title of the worksheet here.
br: Roit titl ar folenn labour amañ.

en: Sheet %1
br: Folenn %1
