ksysguard - en to bs translation catalogue (200 entries)

en: Connect Host
bs: Povezivanje domaćina

en: Host:
bs: Domaćin:

en: Enter the name of the host you want to connect to.
bs: Ime domaćina na koji želite da se povežete.

en: Connection Type
bs: Tip veze

en: ssh
bs: SSH

en: Select this to use the secure shell to login to the remote host.
bs: Veza sa udaljenim domaćinom preko bezbjedne školjke.

en: rsh
bs: RSH

en: Select this to use the remote shell to login to the remote host.
bs: Veza sa udaljenim domaćinom preko udaljene školjke.

en: Daemon
bs: Demon

en: Select this if you want to connect to a ksysguard daemon that is running on the machine you want to connect to, and is listening for client requests.
bs: Veza sa demonom K‑sistembrana na računaru sa kojim želite da se povežete, a koja osluškuje klijentske zahtjeve.

en: Custom command
bs: Posebna naredba

en: Select this to use the command you entered below to start ksysguardd on the remote host.
bs: Demon K‑sistembrana pokreće se na udaljenom domaćinu naredbom koju unesete ispod.

en: Enter the port number on which the ksysguard daemon is listening for connections.
bs: Broj porta na kome demon K‑sistembrana osluškuje veze.

en: e.g.  3112
bs: npr. 3112

en: Command:
bs: Naredba:

en: Enter the command that runs ksysguardd on the host you want to monitor.
bs: Naredba za pokretanje demona K‑sistembrana na domaćinu koji želite da nadgledate.

en: e.g. ssh -l root remote.host.org ksysguardd
bs: npr. <icode>ssh -l root udaljeni.domacin.org ksysguardd</icode>

en: KDE System Monitor
bs: KDE‑ov nadzornik sistema

en: System Monitor
bs: Nadzornik sistema

en: &Refresh Tab
bs: &Osvježi karticu

en: &New Tab...
bs: &Nova kartica...

en: Import Tab Fr&om File...
bs: Uvezi karticu &iz datoteke...

en: Save Tab &As...
bs: Sačuvaj karticu &kao...

en: &Close Tab
bs: &Zatvori karticu

en: Monitor &Remote Machine...
bs: Nadgledaj &udaljeni računar...

en: &Download New Tabs...
bs: &Preuzmi nove kartice...

en: &Upload Current Tab...
bs: &Okači tekuću karticu...

en: Tab &Properties
bs: &Svojstva kartice

en:  No swap space available
bs:  nema razmjene

en: Current Maintainer
bs: trenutni održavalac

en: Chris Schlaeger
bs: Kris Šleger

en: Previous Maintainer
bs: prethodni održavalac

en: Greg Martyn
bs: Greg Martin

en: Tobias Koenig
bs: Tobijas Kenig

en: Nicolas Leclercq
bs: Nikola Leklerk

en: Alex Sanda
bs: Aleks Zanda

en: Bernd Johannes Wuebben
bs: Bernd Johanes Viben

en: Ralf Mueller
bs: Ralf Miler

en: Hamish Rodda
bs: Hamiš Roda

en: Torsten Kasch
bs: Torsten Kaš

en: Solaris Support
    Parts derived (by permission) from the sunos5
    module of William LeFebvre's "top" utility.
bs: <html>podrška za Solaris; dijelovi izvedeni (uz dopuštenje) iz modula za SunOS 5 naredbe <command>top</command> Vilijama Lefevra.</html>

en: Optional worksheet files to load
bs: Opcione datoteke radnih listova za učitavanje

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Podešavanje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

note: i18n: tag WorkSheet attribute title i18n: tag display attribute title
en: Process Table
bs: Procesi

en: Sensor Browser
bs: Pregledač senzora

en: Drag sensors to empty cells of a worksheet
bs: Prevucite senzore u prazne ćelije radnog lista.

en: The sensor browser lists the connected hosts and the sensors that they provide. Click and drag sensors into drop zones of a worksheet. A display will appear that visualizes the values provided by the sensor. Some sensor displays can display values of multiple sensors. Simply drag other sensors on to the display to add more sensors.
bs: Pregledač senzora nabraja povezane domaćine i njihove senzore. Odavdje prevlačite senzore u ćelije radnog lista, čime se dobija vizuelni prikaz vrijednosti senzora. Neki od prikaza mogu davati vrijednosti i po nekoliko senzora: opet prevucite senzore na prikaz da biste dodali više njih.

en: OK
bs: U redu

en: Error
bs: Greška

en: Edit BarGraph Preferences
bs: Postavke trakastog grafikona

en: Range
bs: Opseg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
bs: Naslov

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
bs: Unesite naslov prikaza.

en: Display Range
bs: Opseg prikaza

en: Minimum value:
bs: Najmanja vrijednost:

en: Enter the minimum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
bs: Unesite najmanju vrijednost za prikaz. Ako su obije vrijednosti 0, opseg se otkriva automatski.

en: Maximum value:
bs: Najveća vrijednost:

en: Enter the maximum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
bs: Unesite najveću vrijednost za prikaz. Ako su obije vrijednosti 0, opseg se otkriva automatski.

en: Alarms
bs: Alarmi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Alarm for Minimum Value
bs: Alarm za najmanju vrijednost

en: Enable alarm
bs: Uključi alarm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: Enable the minimum value alarm.
bs: Uključi alarm za najmanju vrijednost.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: Lower limit:
bs: Donja granica:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Alarm for Maximum Value
bs: Alarm za najveću vrijednost

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: Enable the maximum value alarm.
bs: Uključi alarm za najveću vrijednost.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: Upper limit:
bs: Gornja granica:

[ctx: @title:tab Appearance of the bar graph]
en: Look
bs: Izgled

en: Normal bar color:
bs: Normalna boja trake:

en: Out-of-range color:
bs: Boja za van opsega:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
bs: Boja pozadine:

en: Font size:
bs: Veličina fonta:

en: This determines the size of the font used to print a label underneath the bars. Bars are automatically suppressed if text becomes too large, so it is advisable to use a small font size here.
bs: Određuje veličinu fonta za ispis etiketa ispod traka. Trake se automatski suzbijaju ako tekst postane prevelik, tako da je preporučljivo zadati malu veličinu fonta.

en: Sensors
bs: Senzori

en: Edit...
bs: Izmijeni...

en: Push this button to configure the label.
bs: Kliknite ovdje da podesite etiketu.

en: Delete
bs: Obriši

en: Push this button to delete the sensor.
bs: Kliknite ovdje da uklonite senzor.

en: Label of Bar Graph
bs: Etiketa trakastog grafikona

en: Enter new label:
bs: Nova etiketa:

en: Drop Sensor Here
bs: Privuci senzor ovdje

en: This is an empty space in a worksheet. Drag a sensor from the Sensor Browser and drop it here. A sensor display will appear that allows you to monitor the values of the sensor over time.
bs: Ovo je prazan prostor radnog lista. Prevucite ovamo senzor iz pregledača senzora, kada će se pojaviti prikaz u kojem možete pratiti vrijednosti senzora u stvarnom vremenu.

en: Plotter Settings
bs: Postavke crtača

en: General
bs: Opšte

en: Title:
bs: Naslov:

en: Stack the beams on top of each other
bs: Naslagaj zrake jednu iznad druge

en: The beams are stacked on top of each other, and the area is drawn filled in. So if one beam has a value of 2 and another beam has a value of 3, the first beam will be drawn at value 2 and the other beam drawn at 2+3=5.
bs: Zrake se naslagaju jedna iznad druge i prostor se ispuni. Tako ako jedna zraka ima vrijednost 2 a druga zraka ima vrijednost 3, prva zraka se crta na vrijednosti 2 a druga zraka se crta na 2+3=5.

en: Scales
bs: Razmjere

en: Vertical scale
bs: Uspravna razmjera

en: Specify graph range:
bs: Opseg grafikona:

en: Check this box if you want the display range to adapt dynamically to the currently displayed values; if you do not check this, you have to specify the range you want in the fields below.
bs: Popunite ako želite da se opseg prikaza dinamički prilagođava trenutno prikazanim vrijednostima. U suprotnom, opseg koji želite zadajete poljima ispod.

en: Enter the minimum value for the display here.
bs: Unesite najmanju vrijednost u prikazu.

en: Enter the soft maximum value for the display here. The upper range will not be reduced below this value, but will still go above this number for values above this value.
bs: Unesite meku najveću vrijednost u prikazu. Gornja granica opsega neće biti spuštana ispod ove vrijednosti, ali će biti povećana pri višim vrijednostima.

en: Horizontal scale
bs: Vodoravna razmjera

en: Pixels per time period:
bs: Piksela po periodu:

en: Grid
bs: Mreža

en: Lines
bs: Linije

en: Vertical lines
bs: Uspravne linije

en: Check this to activate the vertical lines if display is large enough.
bs: Popunite za aktiviranje uspravnih linija kada je prikaz dovoljno velik.

en: Distance:
bs: Rastojanje:

en: Enter the distance between two vertical lines here.
bs: Rastojanje između dvije uspravne linije.

en: Vertical lines scroll
bs: Klizanje uspravnih linija

en: Horizontal lines
bs: Vodoravne linije

en: Check this to enable horizontal lines if display is large enough.
bs: Popunite za aktiviranje vodoravnih linija kada je prikaz dovoljno velik.

en: Text
bs: Tekst

en: Show axis labels
bs: Etikete osa

en: Check this box if horizontal lines should be decorated with the values they mark.
bs: Popunite ako želite da vodoravne linije daju etikete vrijednosti koje dosežu.

en: Set Color...
bs: Postavi boju...

en: Push this button to configure the color of the sensor in the diagram.
bs: Kliknite ovdje da zadate boju senzora u dijagramu.

en: Move Up
bs: Pomjeri nagore

en: Move Down
bs: Pomjeri nadolje

en: %1 K
bs: %1 k

en: Display Units
bs: Prikaz jedinica

en: Mixed
bs: Miješano

en: Kilobytes
bs: Kilobajta

en: Megabytes
bs: Megabajta

en: Gigabytes
bs: Gigabajta

en: Terabytes
bs: Terabajti

en: List View Settings
bs: Postavke prikaza spiska

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
bs: Boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
bs: Boja teksta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
bs: Boja mreže:

en: File logging settings
bs: Postavke bilježenja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
bs: Boja ispisa:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
bs: &Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: T&itle:
bs: &Naslov:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Fi&lter
bs: &Filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
bs: &Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
bs: &Obriši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
bs: &Izmijeni

[ctx: Multimeter is a sensor display that mimics 'digital multimeter' aparatus]
en: Multimeter Settings
bs: Postavke multimetra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Title:
bs: &Naslov:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: Enable this to append the unit to the title of the display.
bs: Uključite da dodate mijernu jedinicu naslovu prikaza.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
bs: &Jedinica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
bs: &Uključi alarm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
bs: U&ključi alarm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: &Upper limit:
bs: &Gornja granica:

en: &Properties
bs: &Svojstva

en: &Remove Display
bs: &Ukloni prikaz

en: <qt><p>This is a sensor display. To customize a sensor display click the right mouse button here and select the <i>Properties</i> entry from the popup menu. Select <i>Remove</i> to delete the display from the worksheet.</p>%1</qt>
bs: <qt><p>Ovo je prikaz senzora. Možete ga prilagoditi desnim klikom ovdje i izborom stavke <interface>Svojstva</interface> iz iskačućeg menija. Izaberite <interface>Ukloni senzor</interface> ako želite da uklonite prikaz sa radnog lista.</p>%1</qt>

[ctx: @title:column]
en: Logging
bs: Bilježenje

[ctx: @title:column]
en: Timer Interval
bs: Interval tajmera

[ctx: @title:column]
en: Sensor Name
bs: Ime senzora

[ctx: @title:column]
en: Host Name
bs: Ime domaćinskog uređaja

[ctx: @title:column]
en: Log File
bs: Dnevnička datoteka

en: Sensor Logger
bs: Bilježnik senzora

en: &Remove Sensor
bs: &Ukloni senzor

en: &Edit Sensor...
bs: &Uredi senzor...

en: St&op Logging
bs: &Zaustavi bilježenje

en: S&tart Logging
bs: &Pokreni bilježenje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
bs: Datoteka

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, timerFrame)
en: Timer Interval
bs: Interval tajmera

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
bs:  sek.

en: Sensor Logger Settings
bs: Postavke bilježnika senzora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
bs: Boja alarma:

en: Host
bs: domaćin

en: Sensor
bs: senzor

en: Unit
bs: jedinica

en: Status
bs: stanje

en: Label
bs: etiketa

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
bs: Sistemsko opterećenje

note: i18n: tag display attribute title
en: CPU History
bs: Istorijat CPU‑a

note: i18n: tag display attribute title
en: Memory and Swap History
bs: Istorijat memorije i razmjene

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
bs: Memorija

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Swap
bs: Razmjena

note: i18n: tag display attribute title
en: Network History
bs: Istorijat mreže

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Receiving
bs: Prijem

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Sending
bs: Slanje

en: Cannot open the file %1.
bs: Ne mogu da otvorim datoteku %1.

en: The file %1 does not contain valid XML.
bs: Datoteka %1 ne sadrži ispravan XML.

en: The file %1 does not contain a valid worksheet definition, which must have a document type 'KSysGuardWorkSheet'.
bs: Datoteka %1 ne sadrži ispravnu definiciju radnog lista, koja mora imati definisan tip dokumenta <icode>KSysGuardWorkSheet</icode>.

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
bs: Datoteka %1 ima neispravnu veličinu radnog lista.

en: Cannot save file %1
bs: Ne mogu da sačuvam datoteku %1

en: The clipboard does not contain a valid display description.
bs: Klipbord ne sadrži ispravan opis prikaza.

en: Select Display Type
bs: Izaberi tip prikaza

en: &Line graph
bs: &Linijski grafikon

en: &Digital display
bs: &Digitalni prikaz

en: &Bar graph
bs: &Trakasti grafikon

en: Log to a &file
bs: &Bilježi u datoteku

en: Remove this display?
bs: Ukloniti ovaj prikaz?

en: Remove Display
bs: Uklanjanje prikaza

en: Dummy
bs: Lažni

en: Tab Properties
bs: Svojstva kartice

en: Properties
bs: Svojstva

en: Rows:
bs: Vrste:

en: Columns:
bs: Kolone:

en: Enter the number of rows the sheet should have.
bs: Broj vrsta koje list treba da ima.

en: Enter the number of columns the sheet should have.
bs: Broj kolona koje list treba da ima.

en: Update interval:
bs: Period ažuriranja:

en: All displays of the sheet are updated at the rate specified here.
bs: Svi prikazi lista ažuriraju se učestanošću koju navedete ovdje.

en: Enter the title of the worksheet here.
bs: Naslov radnog lista.

en: Sheet %1
bs: list %1

en: The tab '%1' contains unsaved data.
    Do you want to save the tab?
bs: Kartica „%1“ sadrži nesačuvane podatke.
    Želite li da ih sačuvate?

en: Select Tab File to Import
bs: Uvoz sadržaja kartice iz datoteke

en: You do not have a tab that could be saved.
bs: Nema nijedne kartice koja se može sačuvati.

en: Export Tab
bs: Izvoz jezička

en: There are no tabs that could be deleted.
bs: Nema nijedne kartice koja se može obrisati.

en: Upload custom System Monitor tab
bs: Kačenje posebne kartice nadzornika sistema
