ksysguard - en to da translation catalogue (192 entries)

en: Connect Host
da: Forbind vært

en: Host:
da: Vært:

en: Enter the name of the host you want to connect to.
da: Indtast navnet på værten du ønsker at forbinde til.

en: Connection Type
da: Forbindelsestype

en: Select this to use the secure shell to login to the remote host.
da: Vælg dette for at bruge en sikker skal til at logge på den eksterne vært.

en: Select this to use the remote shell to login to the remote host.
da: Vælg dette for at bruge den eksterne skal til at logge på den eksterne vært.

en: Daemon
da: Dæmon

en: Select this if you want to connect to a ksysguard daemon that is running on the machine you want to connect to, and is listening for client requests.
da: Vælg dette hvis du ønsker at forbinde til en ksysguard-dæmon der kører på den maskine du ønsker at forbinde til, og som lytter efter klient-forespørgsler.

en: Custom command
da: Brugervalgt kommando

en: Select this to use the command you entered below to start ksysguardd on the remote host.
da: Vælg dette til at bruge den kommando du indtastede nedenfor for at starte ksysguardd på den eksterne vært.

en: Enter the port number on which the ksysguard daemon is listening for connections.
da: Indtast det portnummer på hvilket ksysguarddæmonen lytter efter forbindelser.

en: Command:
da: Kommando:

en: Enter the command that runs ksysguardd on the host you want to monitor.
da: Indtast den kommando der kører ksysguardd på den vært du ønsker at overvåge.

en: e.g. ssh -l root remote.host.org ksysguardd
da: f.eks. ssh -l root remote.host.org ksysguardd

en: KDE System Monitor
da: Systemovervågning til KDE

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
da: Dette vil skjule menulinjen helt. Du kan få den vist igen ved at trykke %1.

en: Hide menu bar
da: Skjul menulinjen

en: System Monitor
da: Systemovervågning

en: &Refresh Tab
da: &Genopfrisk faneblad

en: &New Tab...
da: &Nyt faneblad...

en: Import Tab Fr&om File...
da: Imp&ortér faneblad fra fil...

en: Save Tab &As...
da: Gem faneblad so&m...

en: &Close Tab
da: &Luk faneblad

en: Monitor &Remote Machine...
da: Overvåg ekste&rn maskine...

en: &Download New Tabs...
da: &Download nye faneblade...

en: &Upload Current Tab...
da: &Upload aktuelt faneblad...

en: Tab &Properties
da: &Egenskaber for faneblade

en: 1 process | %1 processes
da[0]: 1 proces
da[1]: %1 processer

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total)]
en: Memory: %1 / %2
da:  Hukommelse: %1 / %2

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total) This should be a shorter version of the previous Memory: %1 / %2]
en: Mem: %1 / %2
da: Huk.: %1 / %2

[ctx: Arguments is formatted byte sizes (used) This should be a shorter version of the previous Mem: %1 / %2]
en: Mem: %1
da: Huk.: %1

en:  No swap space available
da:  Ingen tilgængelig swap-plads

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total)]
en: Swap: %1 / %2
da: Swap: %1 / %2%1

en: (c) 1996-2016 The KDE System Monitor Developers
da: (c) 1996-2016 KDE System Monitor-udviklerne

en: Current Maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Previous Maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Solaris Support
    Parts derived (by permission) from the sunos5
    module of William LeFebvre's "top" utility.
da: Solaris støtte
    Dele afledt (med tilladelse) fra sunos5
    modul af William LeFebvre's "top"-redskab.

en: Optional worksheet files to load
da: Vælg arbejdsarkfiler at indlæse

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: tag WorkSheet attribute title i18n: tag display attribute title
en: Process Table
da: Procestabel

en: Sensor Browser
da: Sensorsøger

en: Drag sensors to empty cells of a worksheet
da: Træk sensorer til tomme celler i et arbejdsark

en: The sensor browser lists the connected hosts and the sensors that they provide. Click and drag sensors into drop zones of a worksheet. A display will appear that visualizes the values provided by the sensor. Some sensor displays can display values of multiple sensors. Simply drag other sensors on to the display to add more sensors.
da: Sensorsøgeren laver en liste over de forbundne værter og de sensorer de giver. Klik og træk sensorer ind i dropzonerne på et arbejdsark. En visning vil komme frem som visualiserer de værdier der er givet af sensoren. Nogle sensorvisninger kan vise værdier fra flere sensorer. Træk simpelthen andre sensorer hen på visningen for at tilføje flere sensorer.

en: Error
da: Fejl

en: Edit BarGraph Preferences
da: Redigér indstillinger for søjlediagram

en: Range
da: Område

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
da: Titel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
da: Indtast titlen på visningen her.

en: Display Range
da: Visningsområde

en: Minimum value:
da: Minimumværdi:

en: Enter the minimum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
da: Indtast den minimale værdi for visningen her. Hvis begge værdier er 0 aktiveres automatisk områdedetektion.

en: Maximum value:
da: Maksimumværdi:

en: Enter the maximum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
da: Indtast den maksimale værdi for visningen her. Hvis begge værdier er 0 aktiveres automatisk områdedetektion.

en: Alarms
da: Alarmer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Alarm for Minimum Value
da: Alarm for minimumværdi

en: Enable alarm
da: Aktivér alarm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: Enable the minimum value alarm.
da: Aktivér minimumsværdi-alarm.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: Lower limit:
da: Nedre grænse:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Alarm for Maximum Value
da: Alarm for maksimumværdi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: Enable the maximum value alarm.
da: Aktivér maksimumværdi-alarm.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: Upper limit:
da: Øvre grænse:

[ctx: @title:tab Appearance of the bar graph]
en: Look
da: Kig

en: Normal bar color:
da: Normal linjefarve:

en: Out-of-range color:
da: Ude-af-området farve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Font size:
da: Skrifttypestørrelse:

en: This determines the size of the font used to print a label underneath the bars. Bars are automatically suppressed if text becomes too large, so it is advisable to use a small font size here.
da: Dette afgør skriftstørrelsen en som bruges til at skrive en etiket på søjlerne. Søjler bliver automatisk undertrykt hvis teksten bliver for stor, så det er tilrådeligt at bruge en lille størrelse her.

en: Sensors
da: Sensorer

en: Edit...
da: Redigér...

en: Push this button to configure the label.
da: Tryk på denne knap for at indstille etiketten.

en: Delete
da: Slet

en: Push this button to delete the sensor.
da: Tryk på denne knap for at slette sensoren.

en: Label of Bar Graph
da: Etiket på søjlediagram

en: Enter new label:
da: Indtast ny etikette:

en: Drop Sensor Here
da: Drop sensor her

en: This is an empty space in a worksheet. Drag a sensor from the Sensor Browser and drop it here. A sensor display will appear that allows you to monitor the values of the sensor over time.
da: Dette er et tomt sted i et arbejdsark. Træk en sensor fra sensorsøgeren og slip den her. En sensorskærm vil komme frem som lader dig at overvåge værdierne på sensoren som tiden går.

en: %1 of %2
da: %1 ud af %2

en: Plotter Settings
da: Indstilling af plotter

en: General
da: Generelt

en: Title:
da: Titel:

en: Stack the beams on top of each other
da: Stabl bjælkerne ovenpå hinanden

en: The beams are stacked on top of each other, and the area is drawn filled in. So if one beam has a value of 2 and another beam has a value of 3, the first beam will be drawn at value 2 and the other beam drawn at 2+3=5.
da: Bjælkerne stables ovenpå hinanden og området tegnes udfyldt. Så hvis en bjælke har en værdi på 2 og en anden bjælke har en værdi på 3, vil den første bjælke blive tegnet med værdien 2 og den anden bjælke blive tegnet ved 2+3=5.

en: Scales
da: Skalaer

en: Vertical scale
da: Lodret skala

en: Specify graph range:
da: Angiv grafområde:

en: Check this box if you want the display range to adapt dynamically to the currently displayed values; if you do not check this, you have to specify the range you want in the fields below.
da: Afkryds dette felt hvis du ønsker at visningsområdet skal tilpasse sig dynamisk til disse viste værdier. Hvis du afkrydser dette, skal du angive det område du ønsker i felterne nedenfor.

en: Enter the minimum value for the display here.
da: Angiv minimumværdien for visningen her.

en: Enter the soft maximum value for the display here. The upper range will not be reduced below this value, but will still go above this number for values above this value.
da: Angiv den bløde maksimumværdi for visningen her. Det øvre område vil ikke blive reduceret under denne værdi, men vil stadig gå over dette tal for værdier over denne værdi.

en: Horizontal scale
da: Vandret skala

en: Pixels per time period:
da: pixels pr. tidsperiode:

en: Grid
da: Gitter

en: Lines
da: Linjer

en: Vertical lines
da: Lodrette linjer

en: Check this to activate the vertical lines if display is large enough.
da: Afkryds dette for at aktivere lodrette linjer hvis skærmen er stor nok.

en: Distance:
da: Afstand:

en: Enter the distance between two vertical lines here.
da: Indtast afstanden mellem to lodrette linjer her.

en: Vertical lines scroll
da: Lodrette linjer Rul

en: Horizontal lines
da: Vandrette linjer

en: Check this to enable horizontal lines if display is large enough.
da: Tjek dette for at aktivere vandrette linjer hvis skærmen er stor nok.

en: Text
da: Tekst

en: Show axis labels
da: Vis akse-etiketter

en: Check this box if horizontal lines should be decorated with the values they mark.
da: Afkryds dette felt hvis vandrette linjer skal dekoreres med de værdier som de markerer.

en: Set Color...
da: Sæt farve...

en: Push this button to configure the color of the sensor in the diagram.
da: Tryk på denne knap for at indstille farven på sensoren i diagrammet.

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Display Units
da: Visningsenheder

en: Mixed
da: Blandet

en: List View Settings
da: Listevisningsindstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
da: Farver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
da: Tekstfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
da: Gitterfarve:

en: File logging settings
da: Fillogning-indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
da: Forgrundsfarve:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
da: &Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: T&itle:
da: T&itel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
da: &Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
da: &Slet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
da: Æ&ndr

[ctx: Multimeter is a sensor display that mimics 'digital multimeter' aparatus]
en: Multimeter Settings
da: Multimeter-indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Title:
da: &Titel:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: Enable this to append the unit to the title of the display.
da: Aktivér dette for at tilføje enheden til titlen af visningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
da: &Vis enhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
da: &Aktivér alarm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: &Lower limit:
da: &Nedre grænse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
da: &Aktivér alarm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: &Upper limit:
da: Ø&vre grænse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Nor&mal digit color:
da: Nor&mal cifferfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Alarm di&git color:
da: Alarm-ci&fferfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Bac&kground color:
da: Ba&ggrundsfarve:

en: &Properties
da: &Egenskaber

en: &Remove Display
da: &Fjern visning

en: <qt><p>This is a sensor display. To customize a sensor display click the right mouse button here and select the <i>Properties</i> entry from the popup menu. Select <i>Remove</i> to delete the display from the worksheet.</p>%1</qt>
da: <qt><p>Dette er en sensorvisning. For at brugerindstille en sensorvisning klikker du på højre museknap her og vælger <i>Egenskaber</i>-punktet fra popup-menuen. Vælg <i>Fjern</i> for at slette visningen fra arbejdsarket.</p>%1</qt>

[ctx: @title:column]
en: Logging
da: Logger

[ctx: @title:column]
en: Timer Interval
da: Opdateringsinterval

[ctx: @title:column]
en: Sensor Name
da: Sensornavn

[ctx: @title:column]
en: Host Name
da: Værtsnavn

[ctx: @title:column]
en: Log File
da: Logfil

en: Sensor Logger
da: Sensorlogger

en: &Remove Sensor
da: &Fjern sensor

en: &Edit Sensor...
da: Ændr &sensor...

en: St&op Logging
da: S&tands logning

en: S&tart Logging
da: S&tart logning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
da: Fil

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, timerFrame)
en: Timer Interval
da: Opdateringsinterval

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
da:  sek

en: Sensor Logger Settings
da: Sensorlogger-indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
da: Alarmfarve:

en: Host
da: Vært

en: Unit
da: Enhed

en: Label
da: Etiket

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
da: Systembelastning

note: i18n: tag display attribute title
en: CPU History
da: CPU-historik

note: i18n: tag display attribute title
en: Memory and Swap History
da: Historik for hukommelse og swap

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
da: Hukommelse

note: i18n: tag display attribute title
en: Network History
da: Netværkshistorik

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Receiving
da: Modtager

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Sending
da: Sender

en: Cannot open the file %1.
da: Kan ikke åbne filen %1.

en: The file %1 does not contain valid XML.
da: Filen %1 indeholder ikke gyldig XML.

en: The file %1 does not contain a valid worksheet definition, which must have a document type 'KSysGuardWorkSheet'.
da: Filen %1 indeholder ikke en gyldig arbejdsarkdefinition, som skal have dokumenttype 'KSysGuardWorkSheet'.

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
da: Filen %1 har en ugyldig arbejdsarkstørrelse.

en: Cannot save file %1
da: Kan ikke gemme filen %1

en: The clipboard does not contain a valid display description.
da: Udklipsholderen indeholder ikke en gyldig visningsbeskrivelse.

en: Select Display Type
da: Vælg skærmtype

en: &Line graph
da: &Linjediagram

en: &Digital display
da: &Digital visning

en: &Bar graph
da: &Søjlediagram

en: Log to a &file
da: Log til &fil

en: Remove this display?
da: Fjern denne visning?

en: Remove Display
da: Fjern visning

en: Dummy
da: Attrap

en: Tab Properties
da: Egenskaber for faneblade

en: Properties
da: Egenskaber

en: Rows:
da: Rækker:

en: Columns:
da: Kolonner:

en: Enter the number of rows the sheet should have.
da: Indtast antallet af rækker som arket skal have.

en: Enter the number of columns the sheet should have.
da: Indtast antallet af kolonner som arket skal have.

en: Update interval:
da: Opdateringsinterval:

en: All displays of the sheet are updated at the rate specified here.
da: Alle visninger af arket opdateres efter raten vist her.

en: Enter the title of the worksheet here.
da: Indtast titlen på arbejdsarket her.

en: Sheet %1
da: Ark %1

en: The tab '%1' contains unsaved data.
    Do you want to save the tab?
da: Fanebladet "%1" indeholder ikke-gemte data.
    Vil du gemme fanebladet?

en: Select Tab File to Import
da: Vælg fanebladsfil der skal importeres

en: You do not have a tab that could be saved.
da: Der er intet faneblad, der kan gemmes.

en: Export Tab
da: Eksportér faneblad

en: There are no tabs that could be deleted.
da: Der er ingen faneblade der kan slettes.

[ctx: @info]
en: <para>You can publish your custom tab on the <link url='%1'>KDE Store</link> in the <icode>%2</icode> category.</para><para><filename>%3</filename></para>
da: <para>Du kan udgive dine brugertilpassede faneblade på <link url='%1'>KDE Store</link> under kategorien <icode>%2</icode>.</para><para><filename>%3</filename></para>

en: Upload custom System Monitor tab
da: Upload brugertilpasset systemovervågningsfaneblad
