ksysguard - en to el translation catalogue (193 entries)

en: Connect Host
el: Σύνδεση με κόμβο

en: Host:
el: Κόμβος:

en: Enter the name of the host you want to connect to.
el: Δώστε το όνομα του κόμβου όπου θέλετε να συνδεθείτε.

en: Connection Type
el: Τύπος σύνδεσης

en: Select this to use the secure shell to login to the remote host.
el: Επιλέξτε αυτό για να χρησιμοποιήσετε το ασφαλές κέλυφος για να συνδεθείτε στον απομακρυσμένο κόμβο.

en: Select this to use the remote shell to login to the remote host.
el: Επιλέξτε αυτό για να χρησιμοποιήσετε το απομακρυσμένο κέλυφος για να συνδεθείτε στον απομακρυσμένο κόμβο.

en: Daemon
el: Δαίμονας

en: Select this if you want to connect to a ksysguard daemon that is running on the machine you want to connect to, and is listening for client requests.
el: Επιλέξτε αυτό αν θέλετε να συνδεθείτε σε έναν δαίμονα ksysguard που εκτελείται στον υπολογιστή που θέλετε να συνδεθείτε, και περιμένει αιτήσεις πελάτη.

en: Custom command
el: Προσαρμοσμένη εντολή

en: Select this to use the command you entered below to start ksysguardd on the remote host.
el: Επιλέξτε αυτό για να χρησιμοποιηθεί η εντολή που δώσατε παρακάτω για την εκκίνηση του ksysguardd στον απομακρυσμένο υπολογιστή.

en: Port:
el: Θύρα:

en: Enter the port number on which the ksysguard daemon is listening for connections.
el: Εισάγετε τον αριθμό θύρας στην οποία ένας δαίμονας ksysguard περιμένει για συνδέσεις.

en: e.g.  3112
el: π.χ.  3112

en: Command:
el: Εντολή:

en: Enter the command that runs ksysguardd on the host you want to monitor.
el: Δώστε την εντολή που τρέχει το ksysguardd στον κόμβο που θέλετε να εποπτεύσετε.

en: e.g. ssh -l root remote.host.org ksysguardd
el: π.χ. ssh -l root remote.host.org ksysguardd

en: KDE System Monitor
el: Επόπτης συστήματος του KDE

en: System Monitor
el: Επόπτης συστήματος

en: &Refresh Tab
el: &Ανανέωση καρτέλας

en: &New Tab...
el: &Νέα καρτέλα...

en: Import Tab Fr&om File...
el: Εισαγωγή καρτέλας α&πό αρχείο...

en: Save Tab &As...
el: Απο&θήκευση καρτέλας ως...

en: &Close Tab
el: &Κλείσιμο καρτέλας

en: Monitor &Remote Machine...
el: Εποπτεία &απομακρυσμένου μηχανήματος...

en: &Download New Tabs...
el: &Λήψη νέων καρτελών...

en: &Upload Current Tab...
el: &Αποστολή τρέχουσας καρτέλας...

en: Tab &Properties
el: &Ιδιότητες καρτέλας

en:  No swap space available
el:  Δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος swap

en: (c) 1996-2016 The KDE System Monitor Developers
el: (c) 1996-2016 Οι προγραμματιστές του επόπτη συστήματος του KDE

en: Current Maintainer
el: Τρέχων συντηρητής

en: Previous Maintainer
el: Προηγούμενος συντηρητής

en: Solaris Support
    Parts derived (by permission) from the sunos5
    module of William LeFebvre's "top" utility.
el: Υποστήριξη Solaris
    Τμήματα προέρχονται (μετά από άδεια) από το άρθρωμα, για το sunos5,
    της εφαρμογής του William LeFebvre's "top".

en: Optional worksheet files to load
el: Προαιρετικά φύλλα εργασίας για φόρτωση

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: tag WorkSheet attribute title i18n: tag display attribute title
en: Process Table
el: Πίνακας διεργασιών

en: Sensor Browser
el: Περιηγητής αισθητήρων

en: Drag sensors to empty cells of a worksheet
el: Σύρετε αισθητήρες σε άδεια κελιά ενός φύλλου εργασίας

en: The sensor browser lists the connected hosts and the sensors that they provide. Click and drag sensors into drop zones of a worksheet. A display will appear that visualizes the values provided by the sensor. Some sensor displays can display values of multiple sensors. Simply drag other sensors on to the display to add more sensors.
el: Ο εξερευνητής αισθητήρων εμφανίζει τους συνδεδεμένους υπολογιστές και τους αισθητήρες που αυτοί προσφέρουν. Κάντε κλικ και σύρετε αισθητήρες σε περιοχές μέσα σε ένα φύλλο εργασίας. Μερικές απεικονίσεις αισθητήρων μπορούν να εμφανίσουν τιμές από πολλαπλούς αισθητήρες. Απλά σύρετε επιπλέον αισθητήρες στην απεικόνιση για να τους προσθέσετε σε αυτήν.

en: OK
el: Εντάξει

en: Error
el: Σφάλμα

en: Edit BarGraph Preferences
el: Επεξεργασία επιλογών ραβδογράμματος

en: Range
el: Εύρος

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
el: Τίτλος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
el: Δώστε εδώ τον τίτλο της απεικόνισης.

en: Display Range
el: Εύρος προβολής

en: Minimum value:
el: Ελάχιστη τιμή:

en: Enter the minimum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
el: Δώστε εδώ την ελάχιστη τιμή για την προβολή. Αν και οι δύο τιμές είναι 0, ενεργοποιείται η αυτόματη ανίχνευση εύρους τιμών.

en: Maximum value:
el: Μέγιστη τιμή:

en: Enter the maximum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
el: Δώστε εδώ τη μέγιστη τιμή για την προβολή. Αν και οι δύο τιμές είναι 0 ενεργοποιείται η αυτόματη ανίχνευση εύρους τιμών.

en: Alarms
el: Συναγερμοί

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Alarm for Minimum Value
el: Συναγερμός για ελάχιστη τιμή

en: Enable alarm
el: Ενεργοποίηση συναγερμού

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: Enable the minimum value alarm.
el: Ενεργοποίηση συναγερμού ελάχιστης τιμής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: Lower limit:
el: Ελάχιστο όριο:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Alarm for Maximum Value
el: Συναγερμός για μέγιστη τιμή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: Enable the maximum value alarm.
el: Ενεργοποίηση συναγερμού μέγιστης τιμής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: Upper limit:
el: Μέγιστο όριο:

[ctx: @title:tab Appearance of the bar graph]
en: Look
el: Εμφάνιση

en: Normal bar color:
el: Χρώμα κανονικής ράβδου:

en: Out-of-range color:
el: Χρώμα εκτός ορίων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

en: Font size:
el: Μέγεθος γραμματοσειράς:

en: This determines the size of the font used to print a label underneath the bars. Bars are automatically suppressed if text becomes too large, so it is advisable to use a small font size here.
el: Αυτό καθορίζει το μέγεθος της γραμματοσειράς που τυπώνει την επικεφαλίδα κάτω από τις μπάρες. Οι μπάρες αυτόματα συμπιέζονται αν το κείμενο γίνει πολύ μεγάλο, έτσι προτείνεται να χρησιμοποιηθεί ένα μικρό μέγεθος γραμματοσειράς εδώ.

en: Sensors
el: Αισθητήρες

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Push this button to configure the label.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να ρυθμίσετε την ετικέτα.

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Push this button to delete the sensor.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να διαγράψετε τον αισθητήρα.

en: Label of Bar Graph
el: Επικεφαλίδα στο Ραβδόγραμμα

en: Enter new label:
el: Δώστε νέα ετικέτα:

en: Drop Sensor Here
el: Αφήστε εδώ τον αισθητήρα

en: This is an empty space in a worksheet. Drag a sensor from the Sensor Browser and drop it here. A sensor display will appear that allows you to monitor the values of the sensor over time.
el: Αυτός είναι ένας άδειος χώρος στο φύλλο. Σύρετε έναν αισθητήρα από τον Εξερευνητή Αισθητήρων και αφήστε τον εδώ. Μία απεικόνιση αισθητήρα θα εμφανιστεί που θα σας επιτρέψει να επιβλέπετε τις τιμές του αισθητήρα σε βάθος χρόνου.

[ctx: units]
en: %1 TiB/s
el: %1 TiB/δ

[ctx: units]
en: %1 GiB/s
el: %1 TiB/δ

[ctx: units]
en: %1 MiB/s
el: %1 MiB/δ

[ctx: units]
en: %1 KiB/s
el: %1 KiB/δ

en: Plotter Settings
el: Ρυθμίσεις αναπαράστασης σήματος

en: General
el: Γενικά

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Stack the beams on top of each other
el: Στοίβαξη των ακτίνων η μία πάνω στην άλλη

en: The beams are stacked on top of each other, and the area is drawn filled in. So if one beam has a value of 2 and another beam has a value of 3, the first beam will be drawn at value 2 and the other beam drawn at 2+3=5.
el: Οι ακτίνες στοιβάζονται η μία πάνω στην άλλη και η περιοχή γεμίζεται με χρώμα. Οπότε αν μια ακτίνα έχει τιμή 2 και κάποια άλλη μια τιμή 3, η πρώτη θα σχεδιαστεί στην τιμή 2 και η επόμενη στην τιμή 2+3=5

en: Scales
el: Κλίμακες

en: Vertical scale
el: Κατακόρυφη κλίμακα

en: Specify graph range:
el: Καθορισμός εύρους γραφήματος

en: Check this box if you want the display range to adapt dynamically to the currently displayed values; if you do not check this, you have to specify the range you want in the fields below.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή, αν θέλετε το εύρος εμφάνισης να προσαρμόζεται δυναμικά στο εύρος των τιμών που εμφανίζονται, αν δεν την ενεργοποιήσετε, πρέπει να ορίσετε το εύρος τιμών στα παρακάτω πεδία.

en: Enter the minimum value for the display here.
el: Δώστε εδώ την ελάχιστη τιμή για την προβολή.

en: Enter the soft maximum value for the display here. The upper range will not be reduced below this value, but will still go above this number for values above this value.
el: Δώστε εδώ τη μέγιστη τιμή για την προβολή.Το μέγιστο εύρος δεν θα να μειωθεί κάτω από αυτήν την τιμή, αλλά θα εξακολουθεί να βρίσκεται πάνω από τον αριθμό αυτό για τις τιμές πάνω από αυτή.

en: Horizontal scale
el: Οριζόντια κλίμακα

en: Pixels per time period:
el: Εικονοστοιχεία ανά χρονική περίοδο:

en: Grid
el: Κάνναβος

en: Lines
el: Γραμμές

en: Vertical lines
el: Κατακόρυφες γραμμές

en: Check this to activate the vertical lines if display is large enough.
el: Ενεργοποιήστε αυτό για να ενεργοποιηθούν οι κατακόρυφες γραμμές αν η απεικόνιση είναι αρκετά μεγάλη.

en: Distance:
el: Απόσταση:

en: Enter the distance between two vertical lines here.
el: Δώστε εδώ την απόσταση μεταξύ δύο κατακόρυφων γραμμών.

en: Vertical lines scroll
el: Κύλιση κατακόρυφων γραμμών

en: Horizontal lines
el: Οριζόντιες γραμμές

en: Check this to enable horizontal lines if display is large enough.
el: Ενεργοποιήστε αυτό για να ενεργοποιηθούν οι οριζόντιες γραμμές αν η απεικόνιση είναι αρκετά μεγάλη.

en: Text
el: Κείμενο

en: Show axis labels
el: Εμφάνιση ονομάτων αξόνων

en: Check this box if horizontal lines should be decorated with the values they mark.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν επιθυμείτε οι οριζόντιες γραμμές να πλαισιωθούν με τις τιμές που συμβολίζουν.

en: Set Color...
el: Καθορισμός χρώματος...

en: Push this button to configure the color of the sensor in the diagram.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να ρυθμίσετε το χρώμα του αισθητήρα στο διάγραμμα.

en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Display Units
el: Εμφάνιση μονάδων

en: Mixed
el: Μικτά

en: List View Settings
el: Ρυθμίσεις προβολής λίστας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
el: Χρώματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
el: Χρώμα κειμένου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
el: Χρώμα καννάβου:

en: File logging settings
el: Ρυθμίσεις αρχείου καταγραφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
el: Χρώμα προσκηνίου:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
el: &Κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: T&itle:
el: Τίτ&λος:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Fi&lter
el: Φί&λτρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
el: &Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
el: &Διαγραφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
el: Αλλαγ&ή

[ctx: Multimeter is a sensor display that mimics 'digital multimeter' aparatus]
en: Multimeter Settings
el: Ρυθμίσεις πολυμέτρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Title:
el: &Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: Enable this to append the unit to the title of the display.
el: Ενεργοποιήστε αυτό για να φαίνεται η μονάδα στον τίτλο της απεικόνισης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
el: &Προβολή μονάδας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
el: &Ενεργοποίηση συναγερμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: &Lower limit:
el: Ε&λάχιστο όριο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
el: Ε&νεργοποίηση συναγερμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: &Upper limit:
el: &Πάνω όριο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Nor&mal digit color:
el: Χρώμα κανονι&κού ψηφίου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Alarm di&git color:
el: Χρώμα &ψηφίου συναγερμού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Bac&kground color:
el: Χρώμα &φόντου:

en: &Properties
el: &Ιδιότητες

en: &Remove Display
el: &Αφαίρεση απεικόνισης

en: <qt><p>This is a sensor display. To customize a sensor display click the right mouse button here and select the <i>Properties</i> entry from the popup menu. Select <i>Remove</i> to delete the display from the worksheet.</p>%1</qt>
el: <qt> <p>Αυτή είναι μια απεικόνιση αισθητήρα. Για παραμετροποίηση του αισθητήρα κάντε κλικ με το δεξί κουμπί του ποντικιού εδώ και επιλέξτε τις <i>Ιδιότητες</i> από το αναδυόμενο μενού. Επιλέξτε <i>Αφαίρεση</i> για τη διαγραφή της απεικόνισης από το φύλλο. </p>%1 </qt>

[ctx: @title:column]
en: Logging
el: Καταγραφή

[ctx: @title:column]
en: Timer Interval
el: Διάστημα χρονιστή

[ctx: @title:column]
en: Sensor Name
el: Όνομα αισθητήρα

[ctx: @title:column]
en: Host Name
el: Όνομα κόμβου

[ctx: @title:column]
en: Log File
el: Αρχείο καταγραφής

en: Sensor Logger
el: Καταγραφέας αισθητήρων

en: &Remove Sensor
el: &Αφαίρεση αισθητήρα

en: &Edit Sensor...
el: &Επεξεργασία αισθητήρα...

en: St&op Logging
el: Διακ&οπή καταγραφής

en: S&tart Logging
el: &Εκκίνηση καταγραφής

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
el: Αρχείο

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, timerFrame)
en: Timer Interval
el: Διάστημα χρονιστή

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
el:  δευτ

en: Sensor Logger Settings
el: Ρυθμίσεις καταγραφέα αισθητήρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
el: Χρώμα συναγερμού:

en: Host
el: Κόμβος

en: Sensor
el: Αισθητήρας

en: Unit
el: Μονάδα

en: Status
el: Κατάσταση

en: Label
el: Ετικέτα

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
el: Φορτίο συστήματος

note: i18n: tag display attribute title
en: CPU History
el: Ιστορικό ΚΜΕ

note: i18n: tag display attribute title
en: Memory and Swap History
el: Ιστορικό μνήμης και swap

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
el: Μνήμη

note: i18n: tag display attribute title
en: Network History
el: Ιστορικό δικτύου

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Receiving
el: Λήψη

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Sending
el: Αποστολή

en: Cannot open the file %1.
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου %1.

en: The file %1 does not contain valid XML.
el: Το αρχείο %1 δεν περιέχει έγκυρη XML.

en: The file %1 does not contain a valid worksheet definition, which must have a document type 'KSysGuardWorkSheet'.
el: Το αρχείο %1 δεν περιέχει έναν έγκυρο φύλλο εργασίας, που θα έπρεπε να περιέχει ένα αρχείο τύπου 'KSysGuardWorkSheet'.

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
el: Το αρχείο %1 έχει μη έγκυρο μέγεθος φύλλου εργασίας.

en: Cannot save file %1
el: Δεν είναι δυνατή η αποθήκευση του αρχείου %1

en: The clipboard does not contain a valid display description.
el: Το πρόχειρο δεν περιέχει μια έγκυρη περιγραφή απεικόνισης.

en: Select Display Type
el: Επιλέξτε τύπο απεικόνισης

en: &Line graph
el: &Ιστόγραμμα

en: &Digital display
el: &Ψηφιακή απεικόνιση

en: &Bar graph
el: &Ραβδόγραμμα

en: Log to a &file
el: Καταγραφή σε &αρχείο

en: Remove this display?
el: Αφαίρεση αυτής της απεικόνισης;

en: Remove Display
el: Αφαίρεση απεικόνισης

en: Dummy
el: Εικονικό

en: Tab Properties
el: Ιδιότητες καρτέλας

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Rows:
el: Γραμμές:

en: Columns:
el: Στήλες:

en: Enter the number of rows the sheet should have.
el: Δώστε το πλήθος των γραμμών που έπρεπε να έχει το φύλλο.

en: Enter the number of columns the sheet should have.
el: Δώστε το πλήθος των στηλών που θα έπρεπε να έχει το φύλλο.

en: Update interval:
el: Διάστημα ενημέρωσης:

en: All displays of the sheet are updated at the rate specified here.
el: Όλες οι απεικονίσεις του φύλλου ενημερώνονται με τον εδώ καθοριζόμενο ρυθμό.

en: Enter the title of the worksheet here.
el: Δώστε εδώ τον τίτλο του φύλλου εργασίας.

en: Sheet %1
el: Φύλλο %1

en: The tab '%1' contains unsaved data.
    Do you want to save the tab?
el: Η καρτέλα '%1' περιέχει μη αποθηκευμένα δεδομένα.
    Επιθυμείτε την αποθήκευση της καρτέλας;

en: Select Tab File to Import
el: Επιλογή αρχείου καρτέλας για εισαγωγή

en: You do not have a tab that could be saved.
el: Δεν έχετε κάποια καρτέλα που θα μπορούσε να αποθηκευτεί.

en: Export Tab
el: Εξαγωγή καρτέλας

en: There are no tabs that could be deleted.
el: Δεν υπάρχουν καρτέλες που να μπορούν να διαγραφούν.

en: Upload custom System Monitor tab
el: Αποστολή προσαρμοσμένης καρτέλας εποπτείας
