ksysguard - en to fi translation catalogue (207 entries)

en: Connect Host
fi: Yhdistä koneeseen

en: Host:
fi: Konenimi:

en: Enter the name of the host you want to connect to.
fi: Anna kone, johon haluat yhdistää.

en: Connection Type
fi: Yhteystyyppi

en: Select this to use the secure shell to login to the remote host.
fi: Valitse tämä kirjautuaksesi turvallisella pääteyhteydellä etäkoneeseen.

en: Select this to use the remote shell to login to the remote host.
fi: Valitse tämä kirjautuaksesi pääteyhteydellä etäkoneeseen.

en: Daemon
fi: Taustaprosessi

en: Select this if you want to connect to a ksysguard daemon that is running on the machine you want to connect to, and is listening for client requests.
fi: Valitse tämä, jos haluat ottaa yhteyden ksysguard-taustaprosessiin, joka on käynnissä koneella, johon muodostat yhteyden.

en: Custom command
fi: Oma komento

en: Select this to use the command you entered below to start ksysguardd on the remote host.
fi: Valitse tämä käyttääksesi antamaasi komentoa käynnistämään ksysguardd etäkoneella.

en: Port:
fi: Portti:

en: Enter the port number on which the ksysguard daemon is listening for connections.
fi: Anna portin numero, jossa ksysguardd-taustaprosessi kuuntelee yhteyksiä.

en: e.g.  3112
fi: esim. 3112

en: Command:
fi: Komento:

en: Enter the command that runs ksysguardd on the host you want to monitor.
fi: Anna komento, joka ajaa ksysguardd:n koneella, jota haluat valvoa.

en: e.g. ssh -l root remote.host.org ksysguardd
fi: esim. ssh -l root eta.kone.org ksysguardd

en: KDE System Monitor
fi: KDE:n järjestelmänvalvonta

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
fi: Tämä piilottaa valikkorivin täysin. Saat sen uudelleen näkyviin näppäimellä %1.

en: Hide menu bar
fi: Piilota valikkorivi

en: System Monitor
fi: Järjestelmänvalvonta

en: &Refresh Tab
fi: Päi&vitä välilehti

en: &New Tab...
fi: &Uusi välilehti

en: Import Tab Fr&om File...
fi: Tuo välilehti &tiedostosta…

en: Save Tab &As...
fi: Tallenna välilehti &nimellä…

en: &Close Tab
fi: &Sulje välilehti

en: Monitor &Remote Machine...
fi: Valvo etä&konetta…

en: &Download New Tabs...
fi: &Lataa uusia välilehtiä…

en: &Upload Current Tab...
fi: L&ähetä nykyinen välilehti…

en: Tab &Properties
fi: &Välilehden ominaisuudet

en: 1 process | %1 processes
fi[0]: 1 prosessi
fi[1]: %1 prosessia

en: CPU: %1%
fi: Suoritin: %1 %

[ctx: This is the shorter version of CPU: %1%]
en: %1%
fi: %1 %

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total)]
en: Memory: %1 / %2
fi: Muisti: %1 / %2

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total) This should be a shorter version of the previous Memory: %1 / %2]
en: Mem: %1 / %2
fi: Muisti: %1 / %2

[ctx: Arguments is formatted byte sizes (used) This should be a shorter version of the previous Mem: %1 / %2]
en: Mem: %1
fi: Muisti: %1

en:  No swap space available
fi: Sivutustilaa ei ole käytettävissä

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total)]
en: Swap: %1 / %2
fi: Sivutus: %1 / %2

[ctx: Arguments is formatted byte sizes (used)]
en: Swap: %1
fi: Sivutus: %1

en: (c) 1996-2016 The KDE System Monitor Developers
fi: © 1996–2016 KDE-järjestelmävalvonnan kehittäjät

en: Current Maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Previous Maintainer
fi: Edellinen ylläpitäjä

en: Solaris Support
    Parts derived (by permission) from the sunos5
    module of William LeFebvre's "top" utility.
fi: Solaris-tuki
    Wiliam LeFabvren ”top”-ohjelman sunos5-moduulista (luvalla) otetut osat.

en: Optional worksheet files to load
fi: Valinnaiset haettavat työtilatiedostot

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näkymä

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: tag WorkSheet attribute title i18n: tag display attribute title
en: Process Table
fi: Prosessitaulu

en: Sensor Browser
fi: Anturiselain

en: Drag sensors to empty cells of a worksheet
fi: Vedä antureita työtilan tyhjiin soluihin

en: The sensor browser lists the connected hosts and the sensors that they provide. Click and drag sensors into drop zones of a worksheet. A display will appear that visualizes the values provided by the sensor. Some sensor displays can display values of multiple sensors. Simply drag other sensors on to the display to add more sensors.
fi: Anturiselain luettelee yhdistetyistä tietokoneista ja niiden tarjoamat anturit. Valitse, vedä ja pudota haluamasi anturit työtilaan. Anturinäytön arvot näytetään määrittämälläsi tavalla. Jotkin näytöt pystyvät näyttämään usean anturin tiedot yhtäaikaisesti: näihin näyttöihin voi liittää uusia antureita vetämällä ja pudottamalla.

en: Error
fi: Virhe

en: Edit BarGraph Preferences
fi: Muokkaa palkkikuvaimien asetuksia

en: Range
fi: Alue

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
fi: Otsikko

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
fi: Kirjoita näytön nimi tähän.

en: Display Range
fi: Näyttöalue

en: Minimum value:
fi: Vähimmäisarvo:

en: Enter the minimum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
fi: Kirjoita tähän näytön vähimmäisarvo. Mikäli kumpikin arvo ovat 0, alue tunnistetaan automaattisesti.

en: Maximum value:
fi: Enimmäisarvo:

en: Enter the maximum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
fi: Kirjoita tähän näytön enimmäisarvo. Mikäli kumpikin arvo on 0, alue tunnistetaan automaattisesti.

en: Alarms
fi: Varoitukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Alarm for Minimum Value
fi: Vähimmäisarvon varoitus

en: Enable alarm
fi: Käytä varoituksia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: Enable the minimum value alarm.
fi: Käytä vähimmäisarvon varoitusta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: Lower limit:
fi: Alaraja:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Alarm for Maximum Value
fi: Enimmäisarvon varoitus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: Enable the maximum value alarm.
fi: Käytä enimmäisarvon varoitusta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: Upper limit:
fi: Yläraja:

[ctx: @title:tab Appearance of the bar graph]
en: Look
fi: Katso

en: Normal bar color:
fi: Tavallisen palkin väri:

en: Out-of-range color:
fi: Raja-arvojen ulkopuolella oleva väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
fi: Taustaväri:

en: Font size:
fi: Fonttikoko:

en: This determines the size of the font used to print a label underneath the bars. Bars are automatically suppressed if text becomes too large, so it is advisable to use a small font size here.
fi: Tässä kohdassa määritellään palkkien yläpuolella olevan otsikon fonttikoko. Mikäli otsikko on liian suuri, palkkeja pienennetään automaattisesti, joten tässä kannattaa käyttää pientä fonttikokoa.

en: Sensors
fi: Anturit

en: Edit...
fi: Muokkaa…

en: Push this button to configure the label.
fi: Muokkaa selitettä napsauttamalla tätä painiketta.

en: Delete
fi: Poista

en: Push this button to delete the sensor.
fi: Poista anturi napsauttamalla tätä painiketta.

en: Label of Bar Graph
fi: Palkkikaavion selite

en: Enter new label:
fi: Anna uusi selite:

en: Drop Sensor Here
fi: Pudota anturi tähän

en: This is an empty space in a worksheet. Drag a sensor from the Sensor Browser and drop it here. A sensor display will appear that allows you to monitor the values of the sensor over time.
fi: Tämä on työtilan tyhjä alue. Voit vetää tähän anturin anturiselaimesta, ja anturinäyttö ilmestyy työtilaan. Anturinäytöstä voit valvoa anturin arvoja ajan kuluessa.

[ctx: units]
en: %1%
fi: %1 %

[ctx: %1 is what is being shown statistics for, like 'Memory', 'Swap', etc.]
en: <p><b>%1:</b><br>
fi: <p><b>%1:</b><br />

en: %1 of %2
fi: %1/%2

en: Plotter Settings
fi: Kaavion asetukset

en: General
fi: Yleistä

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Stack the beams on top of each other
fi: Laita säteet pinoon toistensa päälle

en: The beams are stacked on top of each other, and the area is drawn filled in. So if one beam has a value of 2 and another beam has a value of 3, the first beam will be drawn at value 2 and the other beam drawn at 2+3=5.
fi: Säteet on pinottu toistensa päälle, ja alue piirretään niitä täyteen. Joten jos yhdellä säteellä on arvo 2 ja toisella säteellä on arvo 3, niin ensimmäinen säde piirretään arvolla 2 ja toinen säde piirretään arvolla 2+3=5.

en: Scales
fi: Mittakaavat

en: Vertical scale
fi: Pystymittakaava

en: Specify graph range:
fi: Määritä kaavion ala:

en: Check this box if you want the display range to adapt dynamically to the currently displayed values; if you do not check this, you have to specify the range you want in the fields below.
fi: Valitse tämä, jos haluat näyttää arvoalueen, joka dynaamisesti sovitetaan näytettäviin tietoihin. Ellei kohtaa ole valittu, arvoalue pitää määrittää alla oleviin kenttiin.

en: Enter the minimum value for the display here.
fi: Anna näytön vähimmäisarvo tähän.

en: Enter the soft maximum value for the display here. The upper range will not be reduced below this value, but will still go above this number for values above this value.
fi: Syötä näytön ”pehmeä” enimmäisarvo tähän. Ylärajaa ei lasketa alle tämän arvon, mutta ylemmäs sitä voidaan nostaa tätä suuremmille arvoille.

en: Horizontal scale
fi: Vaakamittakaava

en: Pixels per time period:
fi: Kuvapistettä aikaväliä kohden:

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Lines
fi: Viivat

en: Vertical lines
fi: Pystyviivat

en: Check this to activate the vertical lines if display is large enough.
fi: Valitse tämä kohta, jos haluat riittävän suurella näytöllä näyttää pystysuuntaiset viivat.

en: Distance:
fi: Etäisyys:

en: Enter the distance between two vertical lines here.
fi: Määritä kahden pystysuuntaisen viivan etäisyys tässä kohdassa.

en: Vertical lines scroll
fi: Pystyviivojen vieritys

en: Horizontal lines
fi: Vaakaviivat

en: Check this to enable horizontal lines if display is large enough.
fi: Valitse tämä kohta, jos haluat riittävän suurella näytöllä näyttää vaakasuuntaiset viivat.

en: Text
fi: Teksti

en: Show axis labels
fi: Näytä akselien selitteet

en: Check this box if horizontal lines should be decorated with the values they mark.
fi: Valitse tämä kohta mikäli haluat, että vaakasuuntaisilla viivoilla näytetään arvot, joiden kohdalla viivat ovat.

en: Set Color...
fi: Aseta väri…

en: Push this button to configure the color of the sensor in the diagram.
fi: Napsauta tästä painikkeesta valitaksesi tunnistimen värin kaaviossa.

en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

en: Display Units
fi: Näytä yksikössä

en: Mixed
fi: automaattinen

en: Kilobytes
fi: kilotavua

en: Megabytes
fi: megatavua

en: Gigabytes
fi: gigatavua

en: Terabytes
fi: teratavua

en: List View Settings
fi: Luettelonäkymän asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
fi: Värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
fi: Tekstiväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
fi: Ruudukon väri:

en: File logging settings
fi: Lokitiedoston asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
fi: Edustaväri:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
fi: &Teksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: T&itle:
fi: &Otsikko:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Fi&lter
fi: &Suodatin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
fi: &Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
fi: &Muokkaa

[ctx: Multimeter is a sensor display that mimics 'digital multimeter' aparatus]
en: Multimeter Settings
fi: Moninäyttömittarin asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Title:
fi: &Otsikko:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: Enable this to append the unit to the title of the display.
fi: Jos valitset tämän kohdan, näyttöjen otsikossa näytetään käytettävä yksikkö.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
fi: &Näytä yksikkö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
fi: &Käytä varoituksia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: &Lower limit:
fi: &Alaraja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
fi: &Käytä varoituksia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: &Upper limit:
fi: &Yläraja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Nor&mal digit color:
fi: &Digitaalinäytön väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Alarm di&git color:
fi: &Hälytetyn digitaalinäytön väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Bac&kground color:
fi: &Taustaväri:

en: &Properties
fi: &Ominaisuudet

en: &Remove Display
fi: &Poista näyttö

en: <qt><p>This is a sensor display. To customize a sensor display click the right mouse button here and select the <i>Properties</i> entry from the popup menu. Select <i>Remove</i> to delete the display from the worksheet.</p>%1</qt>
fi: <qt> <p>Tämä on anturinäyttö. Muokataksesi anturinäyttöä napsauta ja pidä hiiren oikeaa painiketta pohjassa näytössä tai sen reunuksessa ja valitse <i>Ominaisuudet</i>-valinta ponnahdusvalikosta. Valitse <i>Poista</i> poistaaksesi näytön työtilasta.</p>%1</qt>

[ctx: @title:column]
en: Logging
fi: Siirretään lokiin

[ctx: @title:column]
en: Timer Interval
fi: Päivitysväli

[ctx: @title:column]
en: Sensor Name
fi: Anturin nimi

[ctx: @title:column]
en: Host Name
fi: Konenimi

[ctx: @title:column]
en: Log File
fi: Lokitiedosto

en: Sensor Logger
fi: Anturiloki

en: &Remove Sensor
fi: &Poista anturi

en: &Edit Sensor...
fi: &Muokkaa anturia…

en: St&op Logging
fi: &Lopeta lokiin kirjoitus

en: S&tart Logging
fi: &Aloita lokiin kirjoitus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, timerFrame)
en: Timer Interval
fi: Päivitysväli

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
fi:  s

en: Sensor Logger Settings
fi: Anturilokin asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
fi: Hälytysväri:

en: Host
fi: Koneennimi

en: Sensor
fi: Anturi

en: Unit
fi: Yksikkö

en: Status
fi: Tila

en: Label
fi: Otsikko

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
fi: Järjestelmän kuorma

note: i18n: tag display attribute title
en: CPU History
fi: Suoritinhistoria

note: i18n: tag display attribute title
en: Memory and Swap History
fi: Muistihistoria

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
fi: Muisti

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Swap
fi: Sivutus

note: i18n: tag display attribute title
en: Network History
fi: Verkkohistoria

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Receiving
fi: Vastaanottaa

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Sending
fi: Lähettää

en: Cannot open the file %1.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu avata.

en: The file %1 does not contain valid XML.
fi: Tiedosto %1 ei sisällä oikeaa XML:ää.

en: The file %1 does not contain a valid worksheet definition, which must have a document type 'KSysGuardWorkSheet'.
fi: Tiedosto %1 ei sisällä toimivaa työtilan määritystä. Tiedoston tulee olla tyyppiä ”KSysGuardWorkSheet”.

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
fi: Työtilatiedoston %1 koko on virheellinen.

en: Cannot save file %1
fi: Tiedostoa %1 ei voitu tallentaa

en: The clipboard does not contain a valid display description.
fi: Leikepöydällä ei ole käypää näytön kuvausta.

en: Select Display Type
fi: Valitse näyttötyyppi

en: &Line graph
fi: &Viivakaavio

en: &Digital display
fi: &Digitaalinen näyttö

en: &Bar graph
fi: &Palkkikaavio

en: Log to a &file
fi: Loki &tiedostoon

en: Remove this display?
fi: Poistetaanko tämä näyttö?

en: Remove Display
fi: Poista näyttö

en: Dummy
fi: Tyhjä

en: Tab Properties
fi: Välillehden ominaisuudet

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Rows:
fi: Rivejä:

en: Columns:
fi: Sarakkeita:

en: Enter the number of rows the sheet should have.
fi: Anna taulukon rivien lukumäärä tähän.

en: Enter the number of columns the sheet should have.
fi: Anna taulukon sarakkeiden määrä tähän.

en: Update interval:
fi: Päivitysväli:

en: All displays of the sheet are updated at the rate specified here.
fi: Kaikki työtilan näytöt päivitetään tässä kohdassa määritellyllä tiheydellä.

en: Enter the title of the worksheet here.
fi: Anna työtilan nimi.

en: Sheet %1
fi: Työtila %1

en: The tab '%1' contains unsaved data.
    Do you want to save the tab?
fi: Välilehti ”%1” sisältää tallentamattomia muutoksia.
    Haluatko tallentaa välilehden?

en: Select Tab File to Import
fi: Valitse tuotava välilehtitiedosto

en: You do not have a tab that could be saved.
fi: Ei tallennettavia välilehtiä.

en: Export Tab
fi: Vie välilehti

en: There are no tabs that could be deleted.
fi: Ei poistettavia välilehtiä.

[ctx: @info]
en: <para>You can publish your custom tab on the <link url='%1'>KDE Store</link> in the <icode>%2</icode> category.</para><para><filename>%3</filename></para>
fi: <para>Voit julkaista mukautetun välilehtesi <link url='%1'>KDE Store</link>n <icode>%2</icode>-luokassa.</para><para><filename>%3</filename></para>

en: Upload custom System Monitor tab
fi: Lataa mukautettu järjestelmänvalvontavälilehti
