ksysguard - en to hi translation catalogue (142 entries)

en: Connect Host
hi: होस्ट जोड़ें

en: Host:
hi: होस्टः

en: Enter the name of the host you want to connect to.
hi: जिससे जुड़ना चाहते हैं उस होस्ट का नाम भरें

en: Connection Type
hi: कनेक्शन क़िस्म

en: Select this to use the secure shell to login to the remote host.
hi: रिमोट होस्ट पर लॉगइन करने के लिए सुरक्षित शेल का उपयोग करने के लिए इसे चुनें.

en: rsh
hi: आरएसएच

en: Select this to use the remote shell to login to the remote host.
hi: रिमोट होस्ट पर लॉगइन करने के लिए रिमोट शेल का उपयोग करने के लिए इसे चुनें.

en: Daemon
hi: डेमन

en: Custom command
hi: मनपसंद कमांड

en: Select this to use the command you entered below to start ksysguardd on the remote host.
hi: के सिसगॉर्ड को रिमोट होस्ट में प्रारंभ करने के लिए प्रविष्ट किए कमांड का उपयोग करने के लिए इसे चुनें.

en: Port:
hi: पोर्टः

en: Enter the port number on which the ksysguard daemon is listening for connections.
hi: पोर्ट नंबर भरें जिसमें केसिसगार्ड डेमन कनेक्शन के लिए सुन रहा है.

en: e.g.  3112
hi: जैसे  3112

en: Command:
hi: कमांडः

en: Enter the command that runs ksysguardd on the host you want to monitor.
hi: वह कमांड भरें जो कि के-सिसगार्ड को उस होस्ट पर चलाएगा जिसे आप मॉनीटर कर रहे हैं.

en: e.g. ssh -l root remote.host.org ksysguardd
hi: उदाहरण- ssh -l root remote.host.org ksysguardd

en: KDE System Monitor
hi: केडीई तंत्र मॉनीटर

en: System Monitor
hi: तंत्र मॉनीटर

en:  No swap space available
hi: कोई स्वेप जगह उपलब्ध नहीं

en: John Tapsell
hi: जॉन टापसेल

en: Current Maintainer
hi: वर्तमान मेंटेनर

en: Chris Schlaeger
hi: क्रिस श्लेगर

en: Previous Maintainer
hi: पूर्व मेंटेनर

en: Greg Martyn
hi: ग्रेग मार्टिन

en: Tobias Koenig
hi: टॉबियस कोएनिग

en: Nicolas Leclercq
hi: निकोलस लेकलर

en: Alex Sanda
hi: एलेक्स सांदा

en: Bernd Johannes Wuebben
hi: बर्नड जॉन्स वुएबेन

en: Ralf Mueller
hi: राल्फ मुलर

en: Hamish Rodda
hi: हामिश रोदा

en: Torsten Kasch
hi: टॉर्सटन कैस

en: Solaris Support
    Parts derived (by permission) from the sunos5
    module of William LeFebvre's "top" utility.
hi: सोलारिस समर्थन
    कुछ भागों को सन ओएस 5 के 
     विलियम लेफ़ेब्व्रे के "टॉप" यूटिलिटी से (अनुमति से) लिया गया है.

en: Optional worksheet files to load
hi: लोड करने के लिए वैकल्पिक वर्कशीट फ़ाइलें

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: Sensor Browser
hi: सेंसर ब्राउज़र

en: OK
hi: ठीक

en: Error
hi: त्रुटि

en: Edit BarGraph Preferences
hi: बार-ग्राफ प्राथमिकताएँ का संपादन करें

en: Range
hi: सीमा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
hi: शीर्षक

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
hi: प्रदर्शक का शीर्षक यहाँ भरें.

en: Display Range
hi: प्रदर्शक सीमा

en: Minimum value:
hi: न्यूनतम मानः

en: Enter the minimum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
hi: यहाँ पर प्रदर्शक के लिए न्यूनतम मान प्रविष्ट करें. यदि दोनों मूल्य 0 हों तो सीमा का पता लगाना स्वचलित सक्षम होगा.

en: Maximum value:
hi: अधिकतम मानः

en: Enter the maximum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
hi: यहाँ पर प्रदर्शक के लिए अधिकतम मान प्रविष्ट करें. यदि दोनों मूल्य 0 हों तो सीमा का पता लगाना स्वचलित सक्षम होगा.

en: Alarms
hi: अलार्म्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Alarm for Minimum Value
hi: न्यूनतम मान के लिए अलार्म

en: Enable alarm
hi: अलार्म सक्षम करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: Enable the minimum value alarm.
hi: न्यूनतम मान अलार्म सक्षम करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: Lower limit:
hi: निचली सीमाः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Alarm for Maximum Value
hi: अधिकतम मान के लिए अलार्म

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: Enable the maximum value alarm.
hi: अधिकतम मान अलार्म सक्षम करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: Upper limit:
hi: ऊपरी सीमाः

en: Normal bar color:
hi: सामान्य पट्टी रंगः

en: Out-of-range color:
hi: सीमा से बाहर रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
hi: पृष्ठभूमि का रंगः

en: Font size:
hi: फ़ॉन्ट आकारः

en: Sensors
hi: सेंसर्स

en: Edit...
hi: संपादन...

en: Push this button to configure the label.
hi: लेबल कॉन्फ़िगर करने के लिए इस बटन को दबाएँ

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Push this button to delete the sensor.
hi: सेंसर मिटाने के लिए इस बटन को दबाएँ

en: Label of Bar Graph
hi: बार ग्राफ का लेबल

en: Enter new label:
hi: नया लेबल भरें:

en: Drop Sensor Here
hi: सेंसर यहाँ डालें

en: General
hi: सामान्य

en: Title:
hi: शीर्षक:

en: Stack the beams on top of each other
hi: बीम को एक दूसरे के ऊपर जमाएँ

en: Scales
hi: स्केल्स

en: Grid
hi: ग्रिड

en: Lines
hi: पंक्तियाँ

en: Vertical lines
hi: खड़ी पंक्तियाँ

en: Check this to activate the vertical lines if display is large enough.
hi: खड़ी पंक्तियों को सक्रिय करने के लिए इसे चेक करें यदि प्रदर्शक काफी बड़ा हो.

en: Distance:
hi: दूरीः

en: Enter the distance between two vertical lines here.
hi: दो खड़ी पंक्तियों के बीच की दूरी यहाँ भरें.

en: Vertical lines scroll
hi: खड़ी पंक्तियाँ स्क्रॉल

en: Horizontal lines
hi: आड़ी पंक्तियाँ

en: Check this to enable horizontal lines if display is large enough.
hi: आड़ी पंक्तियों को सक्षम करने के लिए इसे चेक करें यदि प्रदर्शक काफी बड़ा हो.

en: Text
hi: पाठ

en: Check this box if horizontal lines should be decorated with the values they mark.
hi: इस बक्से को चेक करे यदि आड़ी लकीरों को चिह्नित की गई मूल्यों से सजाया जाना हो.

en: Set Color...
hi: रंग नियत करें...

en: Push this button to configure the color of the sensor in the diagram.
hi: आकृति के संवेदक में रंगों को कॉन्फ़िगर करने के लिए इस बटन को दबाएँ.

en: Move Up
hi: ऊपर जाएँ

en: Move Down
hi: नीचे जाएँ

en: List View Settings
hi: सूची दृश्य विन्यास

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
hi: रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
hi: पाठ रंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
hi: ग्रिड रंग:

en: File logging settings
hi: फ़ाइल लॉग विन्यास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
hi: अग्रभूमि का रंगः

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
hi: पाठ (&T)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Fi&lter
hi: फ़िल्टर (&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
hi: जोड़ें (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
hi: मिटाएँ (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
hi: बदलें (&C)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: Enable this to append the unit to the title of the display.
hi: इकाई को प्रदर्शक के शीर्षक पर जोड़ने के लिए इसे सक्षम करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
hi: इकाई दिखाएँ (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
hi: अलार्म सक्षम करें (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
hi: अलार्म सक्षम करें (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: &Upper limit:
hi: ऊपरी सीमाः (&U)

en: &Properties
hi: गुण (&P)

en: &Remove Display
hi: प्रदर्शक मिटाएँ (&R)

en: Sensor Logger
hi: सेंसर लागर

en: &Remove Sensor
hi: सेंसर मिटाएँ (&R)

en: &Edit Sensor...
hi: सेंसर संपादन... (&E)

en: St&op Logging
hi: लागिंग बन्द करें (&o)

en: S&tart Logging
hi: लागिंग प्रारंभ करें (&t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
hi: फ़ाइल

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
hi: सेक.

en: Sensor Logger Settings
hi: सेंसर लागर विन्यास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
hi: अलार्म रंगः

en: Host
hi: होस्ट

en: Sensor
hi: सेंसर

en: Unit
hi: इकाई

en: Status
hi: स्थिति

en: Label
hi: लेबल

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
hi: तंत्र लोड

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
hi: मेमोरी

en: Cannot open the file %1.
hi: फ़ाइल %1 को खोल नहीं सका.

en: The file %1 does not contain valid XML.
hi: फ़ाइल %1 वैध एक्सएमएल नहीं रखता है.

en: The file %1 does not contain a valid worksheet definition, which must have a document type 'KSysGuardWorkSheet'.
hi: फ़ाइल %1 में कोई वैध वर्कशीट परिभाषा नहीं है जिसमें दस्तावेज़ क़िस्म 'के-सिस-गार्ड-वर्क-शीट' हो.

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
hi: फ़ाइल %1 में एक अवैध वर्कशीट आकार है.

en: Cannot save file %1
hi: फ़ाइल %1 सहेज नहीं सकता

en: The clipboard does not contain a valid display description.
hi: क्लिपबोर्ड में वैध प्रदर्शक वर्णन नहीं है.

en: Select Display Type
hi: प्रदर्शक प्रकार चुनें

en: &Line graph
hi: लाइन ग्राफ (&L)

en: &Digital display
hi: डिजिटल प्रदर्शन (&D)

en: &Bar graph
hi: बार-ग्राफ (&B)

en: Log to a &file
hi: एक फ़ाइल में लॉग करें (&f)

en: Dummy
hi: डमी

en: Properties
hi: गुण

en: Rows:
hi: पंक्तियाँ:

en: Columns:
hi: स्तम्भ:

en: Enter the number of rows the sheet should have.
hi: शीट में पंक्तियों की संख्या कितनी हो वह यहाँ प्रविष्ट करें.

en: Enter the number of columns the sheet should have.
hi: शीट में स्तम्भों की संख्या कितनी हो वह यहाँ प्रविष्ट करें.

en: Update interval:
hi: अद्यतन अंतरालः

en: All displays of the sheet are updated at the rate specified here.
hi: शीट के सभी प्रदर्शनों को यहाँ उल्लेखित दर पर अद्यतन किया जाएगा.

en: Enter the title of the worksheet here.
hi: वर्कशीट का शीर्षक यहाँ भरें.

en: Sheet %1
hi: शीट %1
