KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (200 entries)

en: Connect Host
hu: Csatlakozás egy kiszolgálóhoz

en: Host:
hu: Gépnév:

en: Enter the name of the host you want to connect to.
hu: Adja meg annak a gépnek a nevét, amelyhez csatlakozni szeretne.

en: Connection Type
hu: Csatlakozási típus

en: Select this to use the secure shell to login to the remote host.
hu: Csatlakozás az SSH segítségével.

en: Select this to use the remote shell to login to the remote host.
hu: Csatlakozás az RSH segítségével.

en: Daemon
hu: Szolgáltatás

en: Select this if you want to connect to a ksysguard daemon that is running on the machine you want to connect to, and is listening for client requests.
hu: A csatlakozás a célgépen futó KSysGuard szolgáltatáson keresztül történjen. A szolgáltatásnak futnia kell, figyelve a kliens kéréseket.

en: Custom command
hu: Egyéni parancs

en: Select this to use the command you entered below to start ksysguardd on the remote host.
hu: Ha ezt választja, akkor az alább beírt parancsot használja a program a távoli KSysGuard szolgáltatás elindításához.

en: Enter the port number on which the ksysguard daemon is listening for connections.
hu: Itt kell megadni azt a portot, amelyen a KSysGuard szolgáltatás a kliens kéréseket várja.

en: e.g.  3112
hu: pl. 3112

en: Command:
hu: Parancs:

en: Enter the command that runs ksysguardd on the host you want to monitor.
hu: Adja meg a távoli KSysGuard szolgáltatás (ksysguardd) indítási parancsát.

en: e.g. ssh -l root remote.host.org ksysguardd
hu: pl. ssh -l root szerver.hu ksysguardd

en: KDE System Monitor
hu: KDE rendszermonitor

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
hu: Teljesen elrejti a menüsávot. Ezzel a paranccsal állítható vissza: %1.

en: Hide menu bar
hu: Menüsáv elrejtése

en: System Monitor
hu: Rendszermonitor

en: &Refresh Tab
hu: L&ap frissítése

en: &New Tab...
hu: Ú&j lap...

en: Import Tab Fr&om File...
hu: Lap importálása &fájlból...

en: Save Tab &As...
hu: Men&tés...

en: &Close Tab
hu: &Bezárás

en: Monitor &Remote Machine...
hu: Távoli gép m&onitorozása...

en: &Download New Tabs...
hu: Új lapok &letöltése...

en: &Upload Current Tab...
hu: Jelenlegi lap &feltöltése…

en: Tab &Properties
hu: &Laptulajdonságok

en: 1 process | %1 processes
hu[0]: 1 folyamat
hu[1]: %1 folyamat

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total)]
en: Memory: %1 / %2
hu:  Memória: %1 / %2

en:  No swap space available
hu:  Nincs elérhető lapozási terület

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total)]
en: Swap: %1 / %2
hu: Lapozás: %1 / %2

[ctx: Arguments is formatted byte sizes (used)]
en: Swap: %1
hu: Lapozás: %1

en: (c) 1996-2016 The KDE System Monitor Developers
hu: (c) A KDE rendszermonitor fejlesztői, 1996-2016.

en: Current Maintainer
hu: Jelenlegi karbantartó

en: Previous Maintainer
hu: Előző karbantartó

en: Solaris Support
    Parts derived (by permission) from the sunos5
    module of William LeFebvre's "top" utility.
hu: Solaris-támogatás
    Néhány rész (engedéllyel) William LeFebvre
    "top" segédprogramjának sunos5 moduljából származik.

en: Optional worksheet files to load
hu: További betöltendő lapok

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hu: &Fájl

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hu: Né&zet

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hu: &Beállítások

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

note: i18n: tag WorkSheet attribute title i18n: tag display attribute title
en: Process Table
hu: Folyamatlista

en: Sensor Browser
hu: Érzékelőlista

en: Drag sensors to empty cells of a worksheet
hu: Húzza az érzékelőket a munkalap üres celláihoz

en: The sensor browser lists the connected hosts and the sensors that they provide. Click and drag sensors into drop zones of a worksheet. A display will appear that visualizes the values provided by the sensor. Some sensor displays can display values of multiple sensors. Simply drag other sensors on to the display to add more sensors.
hu: Az érzékelőlistában a csatlakoztatott gépek által támogatott érzékelők felsorolása található. A kiválasztott érzékelőket át lehet húzni a munkalapok szabad részeire. Ezután a kijelző folyamatosan mutatni fogja az érzékelő értékeit. Néhány kijelző egyszerre több érzékelő értékeit is meg tudja jeleníteni. Ilyen érzékelőkből többet is áthúzhat a kívánt helyre.

en: Error
hu: Hiba

en: Edit BarGraph Preferences
hu: Az oszlopdiagram beállításai

en: Range
hu: Tartomány

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
hu: Felirat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
hu: Adja meg a kijelzőhöz rendelt feliratot.

en: Display Range
hu: Megjelenítési tartomány

en: Minimum value:
hu: Minimális érték:

en: Enter the minimum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
hu: Adja meg a megengedett minimális megjeleníthető értéket. Ha mindkét érték 0, akkor az értéktartományt a program automatikusan fogja meghatározni.

en: Maximum value:
hu: Maximális érték:

en: Enter the maximum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
hu: Adja meg a megengedett maximális megjeleníthető értéket. Ha mindkét érték 0, akkor az értéktartományt a program automatikusan fogja meghatározni.

en: Alarms
hu: Riasztások

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Alarm for Minimum Value
hu: Riasztás a minimális érték elérésénél

en: Enable alarm
hu: A riasztás engedélyezése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: Enable the minimum value alarm.
hu: Figyelmeztetés a minimális érték elérésekor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: Lower limit:
hu: Alsó határérték:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Alarm for Maximum Value
hu: Riasztás a maximális érték elérésénél

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: Enable the maximum value alarm.
hu: Figyelmeztetés a maximális érték elérésekor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: Upper limit:
hu: Felső határérték:

[ctx: @title:tab Appearance of the bar graph]
en: Look
hu: Megjelenés

en: Normal bar color:
hu: A normál oszlopszín:

en: Out-of-range color:
hu: A határértékek túllépésekor használt szín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
hu: Háttérszín:

en: Font size:
hu: Betűméret:

en: This determines the size of the font used to print a label underneath the bars. Bars are automatically suppressed if text becomes too large, so it is advisable to use a small font size here.
hu: Itt lehet beállítani az oszlopokhoz tartozó feliratok betűméretét. A program automatikusan elrejti azokat az oszlopokat, amelyekhez túl nagy szöveg tartozik, ezért ne adjon meg túl nagy méretet.

en: Sensors
hu: Érzékelők

en: Edit...
hu: Szerkesztés...

en: Push this button to configure the label.
hu: Nyomja meg ezt a gombot a címke beállításához.

en: Delete
hu: Törlés

en: Push this button to delete the sensor.
hu: Nyomja meg ezt a gombot az érzékelő eltávolításához.

en: Label of Bar Graph
hu: Az oszlopdiagram címkéje

en: Enter new label:
hu: Az új felirat:

en: Drop Sensor Here
hu: Érzékelő ejthető ide

en: This is an empty space in a worksheet. Drag a sensor from the Sensor Browser and drop it here. A sensor display will appear that allows you to monitor the values of the sensor over time.
hu: Ez a munkalap egy üres része, melyre át lehet húzni egy érzékelőt az érzékelőlistából. Megjelenik az érzékelőhöz tartozó kijelző, mellyel nyomon lehet követni az érték változását.

en: %1 of %2
hu: %1 / %2

en: Plotter Settings
hu: Plotter beállítások

en: General
hu: Általános

en: Title:
hu: Felirat:

en: Stack the beams on top of each other
hu: A sugarak egymás fölé halmozása

en: The beams are stacked on top of each other, and the area is drawn filled in. So if one beam has a value of 2 and another beam has a value of 3, the first beam will be drawn at value 2 and the other beam drawn at 2+3=5.
hu: A sugarak egymás fölé vannak halmozva és a rajzolt terület ki van töltve. Így ha egy sugárnak 2 értéke van és egy másik sugárnak pedig 3, akkor az első sugár a 2 értékhez lesz rajzolva, a másik sugár pedig a 2+3=5 értékhez.

en: Scales
hu: Skálázás

en: Vertical scale
hu: Függőleges skála

en: Specify graph range:
hu: Adja meg a grafikontartományt:

en: Check this box if you want the display range to adapt dynamically to the currently displayed values; if you do not check this, you have to specify the range you want in the fields below.
hu: Jelölje be ezt az opciót, ha azt szeretné, hogy a megjelenítéskor a program automatikusan meghatározza az értéktartományt. Ha nem jelöli be, akkor az alábbi mezőkben meg kell adni a kijelzés alsó és felső határát.

en: Enter the minimum value for the display here.
hu: Itt adja meg a kijelzőhöz rendelt minimum értéket.

en: Enter the soft maximum value for the display here. The upper range will not be reduced below this value, but will still go above this number for values above this value.
hu: Írja be itt a gyenge maximális értéket a kijelzőhöz. A felső tartomány nem csökken ez alá az érték alá, de még mindig fölé megy ez a szám ezen érték feletti értékhez.

en: Horizontal scale
hu: Vízszintes skála

en: Pixels per time period:
hu: Képpontok száma időintervallumonként:

en: Grid
hu: Rács

en: Lines
hu: Vonalak

en: Vertical lines
hu: Függőleges vonalak

en: Check this to activate the vertical lines if display is large enough.
hu: Itt lehet engedélyezni a függőleges vonalakat, ha a kijelző elég nagy.

en: Distance:
hu: Távolság:

en: Enter the distance between two vertical lines here.
hu: Adja meg a rács függőleges vonalai közötti távolságot.

en: Vertical lines scroll
hu: A függőleges vonalak görgetése

en: Horizontal lines
hu: Vízszintes vonalak

en: Check this to enable horizontal lines if display is large enough.
hu: Itt lehet engedélyezni a vízszintes vonalakat, ha a kijelző elég nagy.

en: Text
hu: Szöveg

en: Show axis labels
hu: Címkék a tengelyeken

en: Check this box if horizontal lines should be decorated with the values they mark.
hu: Jelölje be ezt az opciót, ha azt szeretné, hogy a vízszintes vonalakon szerepeljenek a mutatott értékek.

en: Set Color...
hu: Színbeállítás...

en: Push this button to configure the color of the sensor in the diagram.
hu: Nyomja meg ezt a gombot az érzékelő színének beállításához.

en: Move Up
hu: Felfelé mozgatás

en: Move Down
hu: Lefelé mozgatás

en: Display Units
hu: Mértékegységek

en: Mixed
hu: Vegyes

en: Kilobytes
hu: Kilobájt

en: Megabytes
hu: Megabájt

en: Gigabytes
hu: Gigabájt

en: Terabytes
hu: Terabájt

en: List View Settings
hu: A listanézet beállításai

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
hu: Színek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
hu: A szöveg színe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
hu: A rács színe:

en: File logging settings
hu: A naplófájl beállításai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
hu: Előtérszín:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
hu: Szö&veg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: T&itle:
hu: Cí&m:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Fi&lter
hu: Szű&rő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
hu: &Hozzáadás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
hu: &Törlés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
hu: Mó&dosítás

[ctx: Multimeter is a sensor display that mimics 'digital multimeter' aparatus]
en: Multimeter Settings
hu: A digitális kijelző beállításai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Title:
hu: &Cím:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: Enable this to append the unit to the title of the display.
hu: Jelölje be ezt, ha a mértékegységet is meg szeretné jeleníteni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
hu: A mértékegység meg&jelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
hu: A riasztás &engedélyezése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: &Lower limit:
hu: &Alsó határérték:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
hu: A riasztás enge&délyezése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: &Upper limit:
hu: &Felső határérték:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Nor&mal digit color:
hu: A szá&mjegyek színe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Alarm di&git color:
hu: A számje&gyek színe (riasztáskor):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Bac&kground color:
hu: &Háttérszín:

en: &Properties
hu: &Tulajdonságok

en: &Remove Display
hu: A kijelző &eltávolítása

en: <qt><p>This is a sensor display. To customize a sensor display click the right mouse button here and select the <i>Properties</i> entry from the popup menu. Select <i>Remove</i> to delete the display from the worksheet.</p>%1</qt>
hu: <qt><p>Ez egy érzékelő-kijelző. A kijelző tulajdonságainak beállításához kattintson a jobb egérgombbal a keretre vagy a kijelző területére és válassza a <i>Tulajdonságok</i> menüpontot. Válassza az <i>Eltávolítás</i> menüpontot a kijelző eltávolításához.</p>%1</qt>

[ctx: @title:column]
en: Logging
hu: Naplózás

[ctx: @title:column]
en: Timer Interval
hu: Időköz

[ctx: @title:column]
en: Sensor Name
hu: Az érzékelő neve

[ctx: @title:column]
en: Host Name
hu: Gépnév

[ctx: @title:column]
en: Log File
hu: Naplófájl

en: Sensor Logger
hu: Érzékelőnaplózó

en: &Remove Sensor
hu: Az érzékelő &eltávolítása

en: &Edit Sensor...
hu: Az érzékelő mó&dosítása...

en: St&op Logging
hu: A nap&lózás leállítása

en: S&tart Logging
hu: A naplózás elke&zdése

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
hu: Fájl

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, timerFrame)
en: Timer Interval
hu: Időköz

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
hu:  s

en: Sensor Logger Settings
hu: Az érzékelőnaplózás beállításai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
hu: Szín (riasztáskor):

en: Host
hu: Gépnév

en: Sensor
hu: Érzékelő

en: Unit
hu: Egység

en: Status
hu: Állapot

en: Label
hu: Címke

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
hu: Rendszerterhelés

note: i18n: tag display attribute title
en: CPU History
hu: CPU

note: i18n: tag display attribute title
en: Memory and Swap History
hu: Memória és lapozási memória

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
hu: Memória

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Swap
hu: Lapozófájl

note: i18n: tag display attribute title
en: Network History
hu: Hálózat

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Receiving
hu: Fogadás

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Sending
hu: Küldés

en: Cannot open the file %1.
hu: A(z) %1 fájlt nem sikerült megnyitni.

en: The file %1 does not contain valid XML.
hu: A(z) %1 fájl nem tartalmaz érvényes XML adatokat.

en: The file %1 does not contain a valid worksheet definition, which must have a document type 'KSysGuardWorkSheet'.
hu: A(z) %1 fájl nem tartalmaz olyan érvényes munkalap-definíciót, melynek dokumentumtípusa 'KSysGuardWorkSheet'.

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
hu: A(z) %1 fájl érvénytelen munkalapméretet tartalmaz.

en: Cannot save file %1
hu: A(z) %1 fájlt nem sikerült elmenteni.

en: The clipboard does not contain a valid display description.
hu: A vágólap nem tartalmaz érvényes kijelződefiníciót.

en: Select Display Type
hu: Válasszon kijelzőtípust

en: &Line graph
hu: &Grafikon

en: &Digital display
hu: &Számértékek

en: &Bar graph
hu: &Oszlopdiagram

en: Log to a &file
hu: Naplózás &fájlba

en: Remove this display?
hu: Eltávolítja ezt a kijelzőt?

en: Remove Display
hu: A kijelző eltávolítása

en: Dummy
hu: Névtelen

en: Tab Properties
hu: Laptulajdonságok

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Rows:
hu: Sorok:

en: Columns:
hu: Oszlopok:

en: Enter the number of rows the sheet should have.
hu: Adja meg a munkalap sorainak számát.

en: Enter the number of columns the sheet should have.
hu: Adja meg a munkalap oszlopainak számát.

en: Update interval:
hu: Frissítési időköz:

en: All displays of the sheet are updated at the rate specified here.
hu: A munkalap kijelzői az itt megadott időközönként frissülnek.

en: Enter the title of the worksheet here.
hu: Adja meg a munkalap feliratát.

en: Sheet %1
hu: %1. lap

en: The tab '%1' contains unsaved data.
    Do you want to save the tab?
hu: A(z) "%1" lap nem mentett adatokat tartalmaz.
    El szeretné menteni a lapot?

en: Select Tab File to Import
hu: Válassza ki az importálni kívánt lapot

en: You do not have a tab that could be saved.
hu: Nincs olyan lap, amelyet menteni lehetne.

en: Export Tab
hu: Lap exportálása

en: There are no tabs that could be deleted.
hu: Nincs törölhető lap.

[ctx: @info]
en: <para>You can publish your custom tab on the <link url='%1'>KDE Store</link> in the <icode>%2</icode> category.</para><para><filename>%3</filename></para>
hu: <para>Az egyéni lapját közzeteheti a <link url='%1'>KDE Store</link>-ban a(z) <icode>%2</icode> kategóriában.</para><para><filename>%3</filename></para>

en: Upload custom System Monitor tab
hu: Egyéni rendszermonitor lap feltöltése
