ksysguard - en to ja translation catalogue (181 entries)

en: Connect Host
ja: ホストに接続

en: Host:
ja: ホスト:

en: Enter the name of the host you want to connect to.
ja: 接続するホストの名前を入力します。

en: Connection Type
ja: 接続のタイプ

en: Select this to use the secure shell to login to the remote host.
ja: セキュアシェルでリモートホストにログインする場合、これを選択します。

en: Select this to use the remote shell to login to the remote host.
ja: リモートシェルを使ってリモートホストにログインする場合、これを選択します。

en: Daemon
ja: デーモン

en: Select this if you want to connect to a ksysguard daemon that is running on the machine you want to connect to, and is listening for client requests.
ja: 接続するマシンでクライアント要求を待ち受けている ksysguard デーモンに接続する場合、これを選択します。

en: Custom command
ja: ユーザ定義のコマンド

en: Select this to use the command you entered below to start ksysguardd on the remote host.
ja: 下に入力するコマンドを使ってリモートホスト上で ksysguard を起動させる場合、これを選択します。

en: Port:
ja: ポート:

en: Enter the port number on which the ksysguard daemon is listening for connections.
ja: ksysguard デーモンが待ち受けているポート番号を入力します。

en: e.g.  3112
ja: 例: 3112

en: Command:
ja: コマンド:

en: Enter the command that runs ksysguardd on the host you want to monitor.
ja: 監視しようとするホストで ksysguardd を実行するコマンドを入力します。

en: e.g. ssh -l root remote.host.org ksysguardd
ja: 例: ssh -l root remote.host.org ksysguardd

en: KDE System Monitor
ja: KDE システムモニタ

en: System Monitor
ja: システムモニタ

en: &Refresh Tab
ja: タブを更新(&R)

en: &New Tab...
ja: 新しいタブ(&N)...

en: Import Tab Fr&om File...
ja: ファイルからタブをインポート(&O)...

en: Save Tab &As...
ja: 名前を付けてタブを保存(&A)...

en: &Close Tab
ja: タブを閉じる(&C)

en: Monitor &Remote Machine...
ja: リモートマシンを監視(&R)...

en: &Download New Tabs...
ja: 新しいタブをダウンロード(&D)...

en: &Upload Current Tab...
ja: 現在のタブをアップロード(&U)...

en: Tab &Properties
ja: タブのプロパティ(&P)

en: 1 process | %1 processes
ja[0]: 1 プロセス
ja[1]: %1 プロセス

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total)]
en: Memory: %1 / %2
ja: メモリ: %1 / %2

en:  No swap space available
ja:  利用可能なスワップ領域がありません

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total)]
en: Swap: %1 / %2
ja: スワップ: %1 / %2

en: Current Maintainer
ja: 現在のメンテナ

en: Previous Maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Solaris Support
    Parts derived (by permission) from the sunos5
    module of William LeFebvre's "top" utility.
ja: Solaris のサポート
    一部は William LeFebvre の “top” ユーティリティの
    sunos5 モジュールから派生 (許可を得て)

en: Optional worksheet files to load
ja: 読み込むワークシートを選択

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: tag WorkSheet attribute title i18n: tag display attribute title
en: Process Table
ja: プロセステーブル

en: Sensor Browser
ja: センサーブラウザ

en: Drag sensors to empty cells of a worksheet
ja: ワークシート内の空いているセルにセンサーをドラッグしてください。

en: The sensor browser lists the connected hosts and the sensors that they provide. Click and drag sensors into drop zones of a worksheet. A display will appear that visualizes the values provided by the sensor. Some sensor displays can display values of multiple sensors. Simply drag other sensors on to the display to add more sensors.
ja: センサーブラウザは接続されたホストとそこで提供されているセンサーを表示します。センサーをクリックしてワークシートのドロップゾーンにドロップしてください。センサーの値を視覚的に表示するセンサー表示が現れます。複数のセンサーを同時に表示できるセンサー表示もあります。その場合はセンサー表示に他のセンサーをドロップして追加します。

en: Error
ja: エラー

en: Edit BarGraph Preferences
ja: 棒グラフの設定を編集

en: Range
ja: レンジ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
ja: タイトル

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
ja: センサー表示のタイトルを入力します。

en: Display Range
ja: 表示レンジ

en: Minimum value:
ja: 最小値:

en: Enter the minimum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
ja: センサー表示の最小値を入力します。両方の値が 0 なら自動レンジ検出が有効になります。

en: Maximum value:
ja: 最大値:

en: Enter the maximum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
ja: センサー表示の最大値を入力します。両方の値が 0 なら自動レンジ検出が有効になります。

en: Alarms
ja: アラーム

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Alarm for Minimum Value
ja: アラームを出す最小値

en: Enable alarm
ja: アラームを有効にする

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: Enable the minimum value alarm.
ja: 最小値に対するアラームを有効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: Lower limit:
ja: 下限:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Alarm for Maximum Value
ja: アラームを出す最大値

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: Enable the maximum value alarm.
ja: 最大値に対するアラームを有効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: Upper limit:
ja: 上限:

[ctx: @title:tab Appearance of the bar graph]
en: Look
ja: 外観

en: Normal bar color:
ja: 通常の棒の色:

en: Out-of-range color:
ja: 領域外での色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
ja: 背景色:

en: Font size:
ja: フォントサイズ:

en: This determines the size of the font used to print a label underneath the bars. Bars are automatically suppressed if text becomes too large, so it is advisable to use a small font size here.
ja: 棒の下のラベルの表示に使用するフォントの大きさを決定します。テキストが大きくなり過ぎると棒は自動的に隠されるので、小さなフォントを使った方がよいでしょう。

en: Sensors
ja: センサー

en: Edit...
ja: 編集...

en: Push this button to configure the label.
ja: ここをクリックしてラベルを設定します。

en: Delete
ja: 削除

en: Push this button to delete the sensor.
ja: ここをクリックしてセンサーを削除します。

en: Label of Bar Graph
ja: 棒グラフのラベル

en: Enter new label:
ja: 新しいラベルを入力:

en: Drop Sensor Here
ja: センサーをここにドロップ

en: This is an empty space in a worksheet. Drag a sensor from the Sensor Browser and drop it here. A sensor display will appear that allows you to monitor the values of the sensor over time.
ja: これは何も入っていないワークシートです。センサーブラウザからセンサーをドラッグしてここにドロップしてください。センサー表示が現れ、その値を監視できるようになります。

[ctx: %1 is what is being shown statistics for, like 'Memory', 'Swap', etc.]
en: <p><b>%1:</b><br>
ja: <p>%1:<br/>

[ctx: units]
en: %1 TiB/s
ja: %1 TiB/秒

[ctx: units]
en: %1 GiB/s
ja: %1 GiB/秒

[ctx: units]
en: %1 MiB/s
ja: %1 MiB/秒

[ctx: units]
en: %1 KiB/s
ja: %1 KiB/秒

en: Plotter Settings
ja: プロッタの設定

en: General
ja: 全般

en: Title:
ja: タイトル:

en: Stack the beams on top of each other
ja: ビームを積み上げる

en: The beams are stacked on top of each other, and the area is drawn filled in. So if one beam has a value of 2 and another beam has a value of 3, the first beam will be drawn at value 2 and the other beam drawn at 2+3=5.
ja: 複数のビームを積み上げ、領域をビームの色で塗りつぶします。例えば 2 本のビームの一方の値が 2 でもう一方の値が 3 であれば、最初のビームを 2 の位置に、もう一つのビームを 5 (2+3=5) の位置に描画します。

en: Scales
ja: 軸

en: Vertical scale
ja: 縦軸

en: Specify graph range:
ja: グラフのレンジを指定する:

en: Check this box if you want the display range to adapt dynamically to the currently displayed values; if you do not check this, you have to specify the range you want in the fields below.
ja: 表示される値に動的にレンジを対応させる場合、これを有効にします。無効にした場合は明示的に下のフィールドに望みのレンジを指定しなければなりません。

en: Enter the minimum value for the display here.
ja: グラフの最小値を入力します。

en: Enter the soft maximum value for the display here. The upper range will not be reduced below this value, but will still go above this number for values above this value.
ja: グラフの最大値を入力します。この最大値は、値がこれより小さいときは変わりませんが、値がこれを超えたときは自動的に大きくなります。

en: Horizontal scale
ja: 横軸

en: Pixels per time period:
ja: 期間ごとのピクセル数:

en: Grid
ja: グリッド

en: Lines
ja: 線

en: Vertical lines
ja: 縦線

en: Check this to activate the vertical lines if display is large enough.
ja: これをチェックするとセンサー表示が十分大きい場合に縦線が有効になります。

en: Distance:
ja: 間隔:

en: Enter the distance between two vertical lines here.
ja: 縦線の間隔を指定します。

en: Vertical lines scroll
ja: 縦線のスクロール

en: Horizontal lines
ja: 横線

en: Check this to enable horizontal lines if display is large enough.
ja: これをチェックするとセンサー表示が十分大きい場合に横線が有効になります。

en: Text
ja: テキスト

en: Show axis labels
ja: 軸ラベルを表示する

en: Check this box if horizontal lines should be decorated with the values they mark.
ja: 横線にそれが表す値を付加する場合、これをチェックします。

en: Set Color...
ja: 色を設定...

en: Push this button to configure the color of the sensor in the diagram.
ja: ここをクリックしてダイアグラム内のセンサーの色を設定します。

en: Move Up
ja: 上へ移動

en: Move Down
ja: 下へ移動

en: List View Settings
ja: リスト表示の設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
ja: 色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
ja: テキスト色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
ja: グリッド色:

en: File logging settings
ja: ログ記録の設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
ja: 前景色:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
ja: テキスト(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: T&itle:
ja: タイトル(&I):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Fi&lter
ja: フィルタ(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
ja: 追加(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ja: 削除(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
ja: 変更(&C)

[ctx: Multimeter is a sensor display that mimics 'digital multimeter' aparatus]
en: Multimeter Settings
ja: マルチメータの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Title:
ja: タイトル(&T):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: Enable this to append the unit to the title of the display.
ja: センサー表示のタイトルに単位を付加するには、これを有効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
ja: 単位を表示する(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
ja: アラームを有効にする(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
ja: アラームを有効にする(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: &Upper limit:
ja: 上限(&U):

en: &Properties
ja: プロパティ(&P)

en: &Remove Display
ja: センサー表示を削除(&R)

en: <qt><p>This is a sensor display. To customize a sensor display click the right mouse button here and select the <i>Properties</i> entry from the popup menu. Select <i>Remove</i> to delete the display from the worksheet.</p>%1</qt>
ja: <qt><p>これはセンサー表示です。センサー表示をカスタマイズするには、ここで右マウスボタンを押してポップアップメニューから「プロパティ」を選択します。ワークシートからセンサー表示を削除するには「削除」を選択します。</p>%1</qt>

en: Sensor Logger
ja: センサーロガー

en: &Remove Sensor
ja: センサーを削除(&R)

en: &Edit Sensor...
ja: センサーを編集(&E)...

en: St&op Logging
ja: ログ記録を停止(&O)

en: S&tart Logging
ja: ログ記録を開始(&T)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
ja: ファイル

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
ja:  秒

en: Sensor Logger Settings
ja: センサーロガーの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
ja: アラーム色:

en: Host
ja: ホスト

en: Sensor
ja: センサー

en: Unit
ja: 単位

en: Status
ja: 状態

en: Label
ja: ラベル

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
ja: システムの負荷

note: i18n: tag display attribute title
en: CPU History
ja: CPU の履歴

note: i18n: tag display attribute title
en: Memory and Swap History
ja: メモリとスワップの履歴

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
ja: メモリ

note: i18n: tag display attribute title
en: Network History
ja: ネットワークの履歴

en: Cannot open the file %1.
ja: ファイル ‘%1’ を開けません。

en: The file %1 does not contain valid XML.
ja: ファイル ‘%1’ には有効な XML が含まれていません。

en: The file %1 does not contain a valid worksheet definition, which must have a document type 'KSysGuardWorkSheet'.
ja: ファイル ‘%1’ には有効なワークシート定義が含まれていません。文書型は KSysGuardWorkSheet でなければなりません。

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
ja: ファイル ‘%1’ には無効なシートサイズが定義されています。

en: Cannot save file %1
ja: ファイル ‘%1’ を保存できません

en: The clipboard does not contain a valid display description.
ja: クリップボードには有効なセンサー表示の説明が含まれていません。

en: Select Display Type
ja: センサー表示のタイプを選択

en: &Line graph
ja: 線グラフ(&L)

en: &Digital display
ja: デジタル表示(&D)

en: &Bar graph
ja: 棒グラフ(&B)

en: Log to a &file
ja: ファイルへログ出力(&F)

en: Remove this display?
ja: このセンサー表示を削除しますか？

en: Remove Display
ja: センサー表示を削除

en: Dummy
ja: ダミー

en: Tab Properties
ja: タブのプロパティ

en: Properties
ja: プロパティ

en: Rows:
ja: 行:

en: Columns:
ja: 列:

en: Enter the number of rows the sheet should have.
ja: シートの行数を指定します。

en: Enter the number of columns the sheet should have.
ja: シートの列数を指定します。

en: Update interval:
ja: 更新間隔:

en: All displays of the sheet are updated at the rate specified here.
ja: シート内のすべてのセンサー表示をここで指定された間隔で更新します。

en: Enter the title of the worksheet here.
ja: ワークシートのタイトルを入力します。

en: Sheet %1
ja: シート %1

en: The tab '%1' contains unsaved data.
    Do you want to save the tab?
ja: タブ “%1” には未保存のデータがあります。
    タブを保存しますか？

en: Select Tab File to Import
ja: インポートするタブの記述ファイルを選択

en: You do not have a tab that could be saved.
ja: 保存できるタブがありません。

en: Export Tab
ja: タブをエクスポート

en: There are no tabs that could be deleted.
ja: 削除できるタブがありません。

en: Upload custom System Monitor tab
ja: システムモニタのカスタムタブをアップロード
