ksysguard - en to nn translation catalogue (207 entries)

en: Connect Host
nn: Kopla til vert

en: Host:
nn: Vert:

en: Enter the name of the host you want to connect to.
nn: Oppgje namnet på verten du vil kopla til.

en: Connection Type
nn: Tilkoplingstype

en: Select this to use the secure shell to login to the remote host.
nn: Vel dette for å bruka «Secure shell» for å logga inn på verten.

en: Select this to use the remote shell to login to the remote host.
nn: Vel dette for å bruka «Remote shell» for å logga inn på verten.

en: Daemon
nn: Demon

en: Select this if you want to connect to a ksysguard daemon that is running on the machine you want to connect to, and is listening for client requests.
nn: Vel dette dersom du vil kopla til ein ksysguard-demon som lyttar etter klientførespurnadar på den maskina du vil kopla til.

en: Custom command
nn: Annan kommando

en: Select this to use the command you entered below to start ksysguardd on the remote host.
nn: Vel dette for å bruka kommandoen du oppgjev under for å starta ksysguardd på verten.

en: Enter the port number on which the ksysguard daemon is listening for connections.
nn: Oppgje portnummeret der ksysguard-demonen lyttar etter tilkoplingar.

en: e.g.  3112
nn: for eksempel 3112

en: Command:
nn: Kommando:

en: Enter the command that runs ksysguardd on the host you want to monitor.
nn: Oppgje kommandoen som startar ksysguardd på verten du vil overvaka.

en: e.g. ssh -l root remote.host.org ksysguardd
nn: for eksempel ssh -l root vert.nettverk.org ksysguardd

en: KDE System Monitor
nn: KDE Systemvakt

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
nn: Dette vil gøyma menylinja heilt. Du kan visa ho att ved å trykkja %1.

en: Hide menu bar
nn: Gøym menylinje

en: System Monitor
nn: Systemvakt

en: &Refresh Tab
nn: &Last fana om att

en: &New Tab...
nn: &Ny fane …

en: Import Tab Fr&om File...
nn: Importer &fane frå fil …

en: Save Tab &As...
nn: Lagra fana &som …

en: &Close Tab
nn: &Lukk fane

en: Monitor &Remote Machine...
nn: Overvak &ekstern maskin …

en: &Download New Tabs...
nn: &Last ned nye faner …

en: &Upload Current Tab...
nn: &Last opp den gjeldande fana …

en: Tab &Properties
nn: Fane&eigenskapar

en: 1 process | %1 processes
nn[0]: 1 prosess
nn[1]: %1 prosessar

en: CPU: %1%
nn: Prosessor: %1 %

[ctx: This is the shorter version of CPU: %1%]
en: %1%
nn: %1 %

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total)]
en: Memory: %1 / %2
nn: Minne: %1 / %2

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total) This should be a shorter version of the previous Memory: %1 / %2]
en: Mem: %1 / %2
nn: Minne: %1 / %2

[ctx: Arguments is formatted byte sizes (used) This should be a shorter version of the previous Mem: %1 / %2]
en: Mem: %1
nn: Minne: %1

en:  No swap space available
nn:  Veksleområde er ikkje tilgjengeleg

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total)]
en: Swap: %1 / %2
nn: Veksleminne: %1 / %2

[ctx: Arguments is formatted byte sizes (used)]
en: Swap: %1
nn: Veksleminne: %1

en: (c) 1996-2016 The KDE System Monitor Developers
nn: © 1996–2016 KSysGuard-utviklarane

en: Current Maintainer
nn: Noverande vedlikehaldar

en: Previous Maintainer
nn: Tidlegare vedlikehaldar

en: Solaris Support
    Parts derived (by permission) from the sunos5
    module of William LeFebvre's "top" utility.
nn: Solaris-støtte
    Nokre delar er baserte på (med løyve)
    sunos5-modulen til «top»-verktøyet frå William LeFebvre.

en: Optional worksheet files to load
nn: Valfrie arbeidsark som skal lastast

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: tag WorkSheet attribute title i18n: tag display attribute title
en: Process Table
nn: Prosesstabell

en: Sensor Browser
nn: Sensorlesar

en: Drag sensors to empty cells of a worksheet
nn: Dra sensorar til tomme felt i eit arbeidsområde

en: The sensor browser lists the connected hosts and the sensors that they provide. Click and drag sensors into drop zones of a worksheet. A display will appear that visualizes the values provided by the sensor. Some sensor displays can display values of multiple sensors. Simply drag other sensors on to the display to add more sensors.
nn: Sensorlesaren viser ei liste over dei tilkopla vertane og sensorane på desse. Klikk og dra sensorar til droppsoner på eit arbeidsark. Ei rute som viser verdiane frå sensoren vert då vist. Nokre sensorruter kan visa verdiar frå fleire sensorar. Dra andre sensorar til ruta for å leggja til fleire sensorar.

en: Error
nn: Feil

en: Edit BarGraph Preferences
nn: Rediger innstillingar for stolpediagram

en: Range
nn: Område

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
nn: Tittel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
nn: Skriv tittelen på ruta her.

en: Display Range
nn: Visingsområde

en: Minimum value:
nn: Minsteverdi:

en: Enter the minimum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
nn: Vel den lågaste verdien for ruta her. Dersom begge verdiane er 0, vert automatisk områdesjekk brukt.

en: Maximum value:
nn: Høgsteverdi:

en: Enter the maximum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
nn: Vel den høgaste verdien for ruta her. Dersom begge verdiane er 0, vert automatisk områdesjekk brukt.

en: Alarms
nn: Alarmar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Alarm for Minimum Value
nn: Alarm ved minsteverdi

en: Enable alarm
nn: Slå på alarm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: Enable the minimum value alarm.
nn: Slå på alarm for minsteverdi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: Lower limit:
nn: Nedre grense:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Alarm for Maximum Value
nn: Alarm ved høgsteverdi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: Enable the maximum value alarm.
nn: Slå på alarm for høgsteverdi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: Upper limit:
nn: Øvre grense:

[ctx: @title:tab Appearance of the bar graph]
en: Look
nn: Utsjånad

en: Normal bar color:
nn: Farge på vanlege stolpar:

en: Out-of-range color:
nn: Farge over grenseverdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
nn: Bakgrunnsfarge:

en: Font size:
nn: Skriftstorleik:

en: This determines the size of the font used to print a label underneath the bars. Bars are automatically suppressed if text becomes too large, so it is advisable to use a small font size here.
nn: Avgjer storleiken på skrifta til namnet under stolpane. Dersom teksten vert for stor, kan enkelte stolpar forsvinna. Derfor bør du bruka lita skrift.

en: Sensors
nn: Sensorar

en: Edit...
nn: Rediger …

en: Push this button to configure the label.
nn: Trykk på denne knappen for å setja opp namnet.

en: Delete
nn: Slett

en: Push this button to delete the sensor.
nn: Trykk på denne knappen for å sletta sensoren.

en: Label of Bar Graph
nn: Namn på stolpediagram

en: Enter new label:
nn: Skriv ny etikett:

en: Drop Sensor Here
nn: Slepp sensor her

en: This is an empty space in a worksheet. Drag a sensor from the Sensor Browser and drop it here. A sensor display will appear that allows you to monitor the values of the sensor over time.
nn: Dette er eit tomt felt i eit arbeidsområde. Dra ein sensor frå sensorlesaren og slepp han her. Ei sensorrute viser då verdiane til sensoren over tid.

[ctx: units]
en: %1%
nn: %1 %

[ctx: %1 is what is being shown statistics for, like 'Memory', 'Swap', etc.]
en: <p><b>%1:</b><br>
nn: <p><b>%1:</b><br/>

en: %1 of %2
nn: %1 av %2

en: Plotter Settings
nn: Plotteinnstillingar

en: General
nn: Generelt

en: Title:
nn: Tittel:

en: Stack the beams on top of each other
nn: Stabla bjelkane oppå kvarandre

en: The beams are stacked on top of each other, and the area is drawn filled in. So if one beam has a value of 2 and another beam has a value of 3, the first beam will be drawn at value 2 and the other beam drawn at 2+3=5.
nn: Bjelkane vert stabla oppå kvarandre, og arealet vert teikna fylt. Viss ein bjelke har verdien 2 og ein annan bjelke har verdien 3, vert den første bjelken teikna ved verdien 2 og den andre ved 2 + 3 =5.

en: Scales
nn: Skala

en: Vertical scale
nn: Loddrett skala

en: Specify graph range:
nn: Vel område for grafen:

en: Check this box if you want the display range to adapt dynamically to the currently displayed values; if you do not check this, you have to specify the range you want in the fields below.
nn: Kryss av her dersom du vil at visingsområdet automatisk skal tilpassa seg verdiane som vert viste. Dersom du ikkje brukar denne funksjonen, må du oppgje området du vil visa under.

en: Enter the minimum value for the display here.
nn: Vel minste verdi for visinga her.

en: Enter the soft maximum value for the display here. The upper range will not be reduced below this value, but will still go above this number for values above this value.
nn: Skriv inn ein mjuk høgsteverdi for visinga her. Det øvste området går ikkje under denne verdien, men vil gjera det når verdiane er høgare enn han.

en: Horizontal scale
nn: Horisontal vekt

en: Pixels per time period:
nn: Pikslar per tidsperiode:

en: Grid
nn: Rutenett

en: Lines
nn: Linjer

en: Vertical lines
nn: Loddrette linjer

en: Check this to activate the vertical lines if display is large enough.
nn: Kryss av her for å visa vertikale linjer dersom diagramruta er stor nok.

en: Distance:
nn: Avstand:

en: Enter the distance between two vertical lines here.
nn: Oppgje avstanden mellom to vertikale linjer her.

en: Vertical lines scroll
nn: Loddrette rullefelt

en: Horizontal lines
nn: Vassrette linjer

en: Check this to enable horizontal lines if display is large enough.
nn: Merk av her for å visa horisontale linjer dersom diagramruta er stor nok.

en: Text
nn: Tekst

en: Show axis labels
nn: Vis akseetikettar

en: Check this box if horizontal lines should be decorated with the values they mark.
nn: Kryss av her dersom vassrette linjer skal merkast med dei verdiane dei representerer.

en: Set Color...
nn: Vel farge …

en: Push this button to configure the color of the sensor in the diagram.
nn: Bruk denne knappen for å setja opp fargen på sensoren i diagrammet.

en: Move Up
nn: Flytt opp

en: Move Down
nn: Flytt ned

en: %1 K
nn: %1 KiB

en: %1 M
nn: %1 MiB

en: %1 G
nn: %1 GiB

en: %1 T
nn: %1 TiB

en: %1 P
nn: %1 PiB

en: Display Units
nn: Visingseiningar

en: Mixed
nn: Blanda

en: Kilobytes
nn: Kibibyte

en: Megabytes
nn: Mebibyte

en: Gigabytes
nn: Gibibyte

en: Terabytes
nn: Tebibyte

en: List View Settings
nn: Innstillingar for listevising

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
nn: Fargar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
nn: Tekstfarge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
nn: Rutefarge:

en: File logging settings
nn: Innstillingar for loggfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
nn: Framgrunnsfarge:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
nn: &Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: T&itle:
nn: &Tittel:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Fi&lter
nn: Filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
nn: &Legg til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
nn: &Slett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
nn: &Endra

[ctx: Multimeter is a sensor display that mimics 'digital multimeter' aparatus]
en: Multimeter Settings
nn: Innstillingar for multimeter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Title:
nn: &Tittel:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: Enable this to append the unit to the title of the display.
nn: Kryss av her for å leggja eininga til tittelen på ruta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
nn: &Vis eining

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
nn: &Slå på alarm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: &Lower limit:
nn: &Nedre grense:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
nn: Slå &på alarm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: &Upper limit:
nn: Ø&vre grense:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Nor&mal digit color:
nn: Farge på &vanlege siffer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Alarm di&git color:
nn: Farge på &alarmsiffer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Bac&kground color:
nn: &Bakgrunnsfarge:

en: &Properties
nn: &Eigenskapar

en: &Remove Display
nn: &Fjern rute

en: <qt><p>This is a sensor display. To customize a sensor display click the right mouse button here and select the <i>Properties</i> entry from the popup menu. Select <i>Remove</i> to delete the display from the worksheet.</p>%1</qt>
nn: <qt><p>Dette er ei sensorvising. For å tilpassa ei sensorvising, kan du klikka og halda nede høgre museknapp på ramma eller boksen og velja <i>Eigenskapar</i> frå sprettoppmenyen. Vel <i>Fjern</i> for å sletta visinga frå arbeidsarket.</p>%1</qt>

[ctx: @title:column]
en: Timer Interval
nn: Tidtakarintervall

[ctx: @title:column]
en: Sensor Name
nn: Sensornamn

[ctx: @title:column]
en: Host Name
nn: Vertsnamn

[ctx: @title:column]
en: Log File
nn: Loggfil

en: Sensor Logger
nn: Sensorlogg

en: &Remove Sensor
nn: &Fjern sensor

en: &Edit Sensor...
nn: &Rediger sensor …

en: St&op Logging
nn: St&opp logging

en: S&tart Logging
nn: S&tart logging

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
nn: Fil

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, timerFrame)
en: Timer Interval
nn: Tidtakarintervall

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
nn:  s

en: Sensor Logger Settings
nn: Innstillingar for sensorlogg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
nn: Alarmfarge:

en: Host
nn: Vert

en: Unit
nn: Eining

en: Label
nn: Namn

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
nn: Systemlast

note: i18n: tag display attribute title
en: CPU History
nn: Prosessorhistorikk

note: i18n: tag display attribute title
en: Memory and Swap History
nn: Minne- og veksleminnehistorikk

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
nn: Minne

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Swap
nn: Veksleminne

note: i18n: tag display attribute title
en: Network History
nn: Nettverkshistorikk

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Receiving
nn: Mottak

en: Cannot open the file %1.
nn: Kan ikkje opna fila %1.

en: The file %1 does not contain valid XML.
nn: Fila %1 inneheld ikkje gyldig XML.

en: The file %1 does not contain a valid worksheet definition, which must have a document type 'KSysGuardWorkSheet'.
nn: Fila %1 inneheld ingen gyldig arbeidsområdedefinisjon, som må ha dokumenttypen «KSysGuardWorkSheet».

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
nn: Fila %1 har ein ugyldig arbeidsområdestorleik.

en: Cannot save file %1
nn: Kan ikkje lagra fila %1

en: The clipboard does not contain a valid display description.
nn: Utklippstavla inneheld ikkje nokon gyldig rutedefinisjon.

en: Select Display Type
nn: Vel visingstype

en: &Line graph
nn: &Linjediagram

en: &Digital display
nn: &Digitalvising

en: &Bar graph
nn: &Stolpediagram

en: Log to a &file
nn: Logg til ei &fil

en: Remove this display?
nn: Vil du fjerna denne ruta?

en: Remove Display
nn: Vil du fjerna ruta?

en: Dummy
nn: Test

en: Tab Properties
nn: Faneeigenskapar

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Rows:
nn: Rader:

en: Columns:
nn: Kolonnar:

en: Enter the number of rows the sheet should have.
nn: Oppgje talet på rader i arket.

en: Enter the number of columns the sheet should have.
nn: Oppgje talet på kolonnar i arbeidsarket.

en: Update interval:
nn: Oppdateringsintervall:

en: All displays of the sheet are updated at the rate specified here.
nn: Alle visingane av arket vert oppdaterte så ofte som spesifisert her.

en: Enter the title of the worksheet here.
nn: Skriv tittelen på arbeidsarket her.

en: Sheet %1
nn: Område %1

en: The tab '%1' contains unsaved data.
    Do you want to save the tab?
nn: Fana «%1» inneheld ulagra data.
    Vil du lagra arbeidsarket?

en: Select Tab File to Import
nn: Vel ei fanefil som skal importerast

en: You do not have a tab that could be saved.
nn: Det finst inga fane som kan lagrast.

en: Export Tab
nn: Eksporter fane

en: There are no tabs that could be deleted.
nn: Det finst ingen faner som kan slettast.

[ctx: @info]
en: <para>You can publish your custom tab on the <link url='%1'>KDE Store</link> in the <icode>%2</icode> category.</para><para><filename>%3</filename></para>
nn: <para>Du kan publisera den tilpassa fana på <link url='%1'>KDE-butikken</link> i <icode>%2</icode>-kategorien.</para><para><filename>%3</filename></para>

en: Upload custom System Monitor tab
nn: Last opp den gjeldande Systemovervaking-fana
