ksysguard - en to pa translation catalogue (206 entries)

en: Connect Host
pa: ਹੋਸਟ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ

en: Host:
pa: ਹੋਸਟ:

en: Enter the name of the host you want to connect to.
pa: ਹੋਸਟ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Connection Type
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟਾਈਪ

en: Select this to use the secure shell to login to the remote host.
pa: ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸ਼ੈੱਲ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੋਂ।

en: Select this to use the remote shell to login to the remote host.
pa: ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਰਿਮੋਟ ਸ਼ੈੱਲ ਲਾਗਇਨ ਲਈ ਵਰਤੋਂ।

en: Daemon
pa: ਡੈਮਨ

en: Select this if you want to connect to a ksysguard daemon that is running on the machine you want to connect to, and is listening for client requests.
pa: ਇਹ ਚੁਣੋ ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ksysguard ਡੈਮਨ ਨਾਲ ਜੁੜਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਜੋ ਕਿ ਮਸ਼ੀਨ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਜੁੜਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਤੇ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ ਅਤੇ ਕਲਾਇਟ ਬੇਨਤੀਆਂ ਸੁਣੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ।

en: Custom command
pa: ਕਸਟਮ ਕਮਾਂਡ

en: Select this to use the command you entered below to start ksysguardd on the remote host.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਵਰਤੋਂ, ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਹੇਠਾਂ ksysguard ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ ਤੇ ਚਲਾਓ।

en: Port:
pa: ਪੋਰਟ:

en: Enter the port number on which the ksysguard daemon is listening for connections.
pa: ਪੋਰਟ ਨੰਬਰ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਤੇ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ksysguard ਡੈਮਨ ਬੇਨਤੀਆਂ ਸੁਣ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: e.g.  3112
pa: ਜਿਵੇਂ ਕਿ 3112

en: Command:
pa: ਕਮਾਂਡ:

en: Enter the command that runs ksysguardd on the host you want to monitor.
pa: ਕਮਾਂਡ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਹੋਸਟ, ਜਿਸ ਦੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਂਚ ਕਰਨੀ ਹੈ, ਤੇ ksysguard ਚਲਾਏਗਾ।

en: e.g. ssh -l root remote.host.org ksysguardd
pa: ਜਿਵੇਂ ਕਿ ssh -l root remote.host.org ksysguardd

en: KDE System Monitor
pa: KDE ਸਿਸਟਮ ਮਾਨੀਟਰ

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਮੇਨੂ ਬਾਰ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ। ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ %1 ਟਾਈਪ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Hide menu bar
pa: ਮੇਨੂ ਪੱਟੀ ਓਹਲੇ

en: System Monitor
pa: ਸਿਸਟਮ ਮਾਨੀਟਰ

en: &Refresh Tab
pa: ਟੈਬ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ(&R)

en: &New Tab...
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ(&N)...

en: Import Tab Fr&om File...
pa: ਫਾਈਲ ਤੋਂ ਟੈਬ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ(&o)...

en: Save Tab &As...
pa: ...ਵਜੋਂ ਟੈਬ ਸੰਭਾਲੋ(&A)

en: &Close Tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ(&C)

en: Monitor &Remote Machine...
pa: ...ਰਿਮੋਟ ਮਸ਼ੀਨ ਮਾਨੀਟਰ ਕਰੋ(&R)

en: &Download New Tabs...
pa: ....ਨਵੀਆਂ ਟੈਬਾਂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ(&D)

en: &Upload Current Tab...
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਅੱਪਲੋਡ ਕਰੋ(&U)...

en: Tab &Properties
pa: ਟੈਬ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(&P)

en: 1 process | %1 processes
pa[0]:  1 ਪਰੋਸੈਸ
pa[1]:  %1 ਪਰੋਸੈਸ

en: CPU: %1%
pa: CPU: %1%%

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total)]
en: Memory: %1 / %2
pa: ਮੈਮੋਰੀ: %1 / %2

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total) This should be a shorter version of the previous Memory: %1 / %2]
en: Mem: %1 / %2
pa: ਮੈਮੋਰੀ: %1 / %2

[ctx: Arguments is formatted byte sizes (used) This should be a shorter version of the previous Mem: %1 / %2]
en: Mem: %1
pa: ਮੈਮੋਰੀ:%1

en:  No swap space available
pa:  ਕੋਈ ਸਵੈਪ ਥਾਂ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: Arguments are formatted byte sizes (used/total)]
en: Swap: %1 / %2
pa: ਸਵੈਪ: %1 / %2%1

[ctx: Arguments is formatted byte sizes (used)]
en: Swap: %1
pa: ਸਵੈਪ: %1

en: (c) 1996-2016 The KDE System Monitor Developers
pa: (c) ੧੯੯੬-੨੦੧੬, ਕੇਡੀਈ ਸਿਸਟਮ ਮਾਨੀਟਰ ਡਿਵੈਲਪਰ

en: John Tapsell
pa: ਜੋਨ ਟਾਪਸੈਲ

en: Current Maintainer
pa: ਮੌਜੂਦ ਪਰਬੰਧਕ

en: Previous Maintainer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Greg Martyn
pa: ਗਰੇਗ ਮਾਰਟਿਨ

en: Hamish Rodda
pa: ਹਮੇਸ਼ ਰੋਡਾ

en: Solaris Support
    Parts derived (by permission) from the sunos5
    module of William LeFebvre's "top" utility.
pa: Solaris ਮਦਦ
    ਭਾਗ sunos5 ਮੋਡੀਊਲ ਵਿਲੀਅਮ ਲੀਫੀਬਵਰੀ
    ਦੀ "top" ਸਹੂਲਤ ਵਰਤ ਕੇ।

en: Optional worksheet files to load
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਬਦਲਵੀਂ ਵਰਕਸ਼ੀਟ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: tag WorkSheet attribute title i18n: tag display attribute title
en: Process Table
pa: ਪਰੋਸੈਸ ਟੇਬਲ

en: Sensor Browser
pa: ਸੈਂਸਰ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Drag sensors to empty cells of a worksheet
pa: ਵਰਕਸ਼ੀਟ ਦੇ ਖਾਲੀ ਸੈੱਲ 'ਤੇ ਸੈਂਸਰ ਸੁੱਟੋ।

en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Edit BarGraph Preferences
pa: ਬਾਰ-ਗਰਾਫ ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ ਸੋਧ

en: Range
pa: ਰੇਜ਼

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਲਈ ਟਾਈਟਲ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Display Range
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਰੇਜ਼

en: Minimum value:
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ:

en: Enter the minimum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਲਈ ਇੱਥੇ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ ਦਿਓ। ਜੇ ਦੋਵੇਂ ਮੁੱਲ 0 ਹੋਏ ਤਾਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਰੇਜ਼ ਖੋਜਣਾ ਚਾਲੂ ਹੋਵੇਗਾ।

en: Maximum value:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਮੁੱਲ:

en: Enter the maximum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਲਈ ਇੱਥੇ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਮੁੱਲ ਦਿਓ। ਜੇ ਦੋਵੇਂ ਮੁੱਲ 0 ਹੋਏ ਤਾਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਰੇਜ਼ ਖੋਜਣਾ ਚਾਲੂ ਹੋਵੇਗਾ।

en: Alarms
pa: ਅਲਾਰਮ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Alarm for Minimum Value
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਲਈ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ

en: Enable alarm
pa: ਅਲਾਰਮ ਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: Enable the minimum value alarm.
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਲਈ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ ਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: Lower limit:
pa: ਹੇਠਲੀ ਲਿਮਟ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Alarm for Maximum Value
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਮੁੱਲ ਲਈ ਚੇਤਾਵਨੀ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: Enable the maximum value alarm.
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਮੁੱਲ ਚੇਤਾਵਨੀ ਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: Upper limit:
pa: ਉੱਪਰਲੀ ਲਿਮਟ:

[ctx: @title:tab Appearance of the bar graph]
en: Look
pa: ਦਿੱਖ

en: Normal bar color:
pa: ਸਧਾਰਨ ਆਇਤ ਰੰਗ:

en: Out-of-range color:
pa: ਸੀਮਾ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ:

en: Font size:
pa: ਫੋਂਟ ਸਾਇਜ਼:

en: Sensors
pa: ਸੈਂਸਰ

en: Edit...
pa: ਸੋਧ...

en: Push this button to configure the label.
pa: ਲੇਬਲ ਸੰਰਚਨਾ ਲਈ ਇਹ ਬਟਨ ਦਬਾਉ।

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Push this button to delete the sensor.
pa: ਇਹ ਸੈਂਸਰ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਬਟਨ ਦਬਾਓ।

en: Label of Bar Graph
pa: ਬਾਰ ਗਰਾਫ ਲਈ ਲੇਬਲ

en: Enter new label:
pa: ਨਵਾਂ ਲੇਬਲ ਦਿਓ:

en: Drop Sensor Here
pa: ਸੈਂਸਰ ਇੱਥੇ ਸੁੱਟੋ

en: This is an empty space in a worksheet. Drag a sensor from the Sensor Browser and drop it here. A sensor display will appear that allows you to monitor the values of the sensor over time.
pa: ਇਹ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਿੱਚ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਹੈ। ਸੈਂਸਰ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਤੋਂ ਇੱਕ ਸੈਂਸਰ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਕੇ ਇੱਥੇ ਸੁੱਟੋ। ਇੱਕ ਸੈਂਸਰ ਡਿਸਪਲੇਅ ਆਵੇਗਾ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਸਮੇਂ ਨਾਲ ਸੈਂਸਰ ਦੇ ਮੁੱਲ ਦੀ ਨਿਗਰਾਨੀ ਲਈ ਸਹਾਇਤਾ ਕਰੇਗਾ।

en: %1 of %2
pa: %2 ਵਿੱਚੋਂ %1

[ctx: units]
en: %1 TiB/s
pa: %1 TiB/ਸ

[ctx: units]
en: %1 GiB/s
pa: %1 GiB/ਸ

[ctx: units]
en: %1 MiB/s
pa: %1 MiB/ਸ

[ctx: units]
en: %1 KiB/s
pa: %1 KiB/ਸ

en: Plotter Settings
pa: ਪਲੋਟਰ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Title:
pa: ਟਾਇਟਲ:

en: Stack the beams on top of each other
pa: ਬੀਮ ਨੂੰ ਇੱਕ ਦੂਜੇ ਦੇ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ

en: Scales
pa: ਸਕੇਲ

en: Vertical scale
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਸਕੇਲ

en: Specify graph range:
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੇਜ਼ ਦਿਓ:

en: Enter the minimum value for the display here.
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ ਇੱਥੇ ਦਿਉ।

en: Horizontal scale
pa: ਹਰੀਜ਼ਟਲ ਸਕੇਲ

en: Pixels per time period:
pa: ਪਿਕਸਲ ਪ੍ਰਤੀ ਸਮਾਂ ਪੀਰੀਅਡ:

en: Grid
pa: ਗਰਿੱਡ

en: Lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ

en: Vertical lines
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਲਾਈਨਾਂ

en: Check this to activate the vertical lines if display is large enough.
pa: ਜੇਕਰ ਡਿਸਪਲੇਅ ਵੱਡਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵਰਟੀਕਲ ਲਾਇਨਾਂ ਸਰਗਰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Distance:
pa: ਦੂਰੀ:

en: Enter the distance between two vertical lines here.
pa: ਦੋ ਵਰਟੀਕਲ ਲਾਇਨਾਂ ਵਿਚਲੀ ਦੂਰੀ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Vertical lines scroll
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਲਾਈਨਾਂ ਸਕਰੋਲ

en: Horizontal lines
pa: ਹਰੀਜ਼ਟਲ ਲਾਈਨਾਂ

en: Check this to enable horizontal lines if display is large enough.
pa: ਜੇਕਰ ਡਿਸਪਲੇਅ ਕਾਫੀ ਵੱਡਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਹਰੀਜਟਲ ਲਾਈਨਾਂ ਯੋਗ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Show axis labels
pa: ਧੁਰਾ ਲੇਬਲ ਵੇਖੋ

en: Check this box if horizontal lines should be decorated with the values they mark.
pa: ਇਸ ਬਕਸੇ ਨੂੰ ਚੁਣੋ, ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਹਰੀਜਟਲ ਲਾਇਨਾਂ ਦੇ ਉੱਤੇ ਮੁੱਲ, ਜੋ ਹੋਵੇ, ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇ।

en: Set Color...
pa: ਰੰਗ ਚੁਣੋ...

en: Push this button to configure the color of the sensor in the diagram.
pa: ਡਾਇਗਰਾਮ ਵਿੱਚ ਸੈਂਸਰ ਦਾ ਰੰਗ ਚੁਣਨ ਲਈ ਇਸ ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਉ।

en: Move Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

en: Move Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

en: Display Units
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਇਕਾਈਆਂ

en: Mixed
pa: ਰਲਵਾਂ

en: Kilobytes
pa: ਕਿਲੋਬਾਈਟ

en: Megabytes
pa: ਮੈਗਾਬਾਈਟ

en: Gigabytes
pa: ਗੀਗਾਬਾਈਟ

en: Terabytes
pa: ਟੇਰਾਬਾਈਟ

en: List View Settings
pa: ਲਿਸਟ ਡਿਸਪਲੇਅ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
pa: ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
pa: ਗਰਿੱਡ ਰੰਗ:

en: File logging settings
pa: ਫਾਈਲ ਲਾਗ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
pa: ਫੋਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
pa: ਟੈਕਸਟ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: T&itle:
pa: ਟਾਇਲ(&i):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Fi&lter
pa: ਫਿਲਟਰ(&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
pa: ਬਦਲੋ(&C)

[ctx: Multimeter is a sensor display that mimics 'digital multimeter' aparatus]
en: Multimeter Settings
pa: ਮਲਟੀਮੀਟਰ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Title:
pa: ਟਾਇਟਲ(&T):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: Enable this to append the unit to the title of the display.
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਦੇ ਟਾਇਟਲ ਵਿੱਚ ਯੂਨਿਟ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਇਸ ਨੂੰ ਯੋਗ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
pa: ਯੂਨਿਟ ਵੇਖੋ(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
pa: ਅਲਾਰਮ ਯੋਗ(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: &Lower limit:
pa: ਹੇਠਲੀ ਹੱਦ(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
pa: ਅਲਾਰਮ ਯੋਗ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: &Upper limit:
pa: ਉੱਤਲੀ ਲਿਮਟ(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Nor&mal digit color:
pa: ਸਧਾਰਨ ਅੰਕ ਰੰਗ(&m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Alarm di&git color:
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਅੰਕ ਰੰਗ(&g):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Bac&kground color:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ(&g):

en: &Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(&P)

en: &Remove Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਹਟਾਓ(&R)

en: <qt><p>This is a sensor display. To customize a sensor display click the right mouse button here and select the <i>Properties</i> entry from the popup menu. Select <i>Remove</i> to delete the display from the worksheet.</p>%1</qt>
pa: <qt><p>ਇਹ ਸੈਂਸਰ ਡਿਸਪਲੇਅ ਹੈ। ਇੱਕ ਸੈਂਸਰ ਡਿਸਪਲੇਅ ਨੂੰ ਕਸਟਮਾਈਜ਼ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਇੱਥੇ ਸੱਜਾ ਮਾਊਂਸ ਬਟਨ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਪੋਪ-ਅੱਪ ਮੇਨੂ ਤੋਂ <i>ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ</i> ਚੁਣੋ। ਵਰਕਸ਼ੀਟ ਤੋਂ ਡਿਸਪਲੇਅ ਹਟਾਉਣ ਵਾਸਤੇ <i>ਹਟਾਓ</i> ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ।</p>%1</qt>

[ctx: @title:column]
en: Logging
pa: ਲਾਗ ਰੱਖਣਾ

[ctx: @title:column]
en: Timer Interval
pa: ਸਮਾਂ ਅੰਤਰਾਲ

[ctx: @title:column]
en: Sensor Name
pa: ਸੈਂਸਰ ਨਾਂ

[ctx: @title:column]
en: Host Name
pa: ਹੋਸਟ ਨਾਂ

[ctx: @title:column]
en: Log File
pa: ਲਾਗ ਫਾਈਲ

en: Sensor Logger
pa: ਸੈਂਸਰ ਲਾਗ

en: &Remove Sensor
pa: ਸੈਂਸਰ ਹਟਾਓ(&R)

en: &Edit Sensor...
pa: ਸੈਂਸਰ ਸੋਧ(&E)...

en: St&op Logging
pa: ਲਾਗ ਰੱਖਣਾ ਰੋਕੋ(&o)

en: S&tart Logging
pa: ਲਾਗ ਰੱਖਣਾ ਸ਼ੁਰੂ(&t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
pa: ਫ਼ਾਈਲ

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, timerFrame)
en: Timer Interval
pa: ਟਾਈਮਰ ਅੰਤਰਾਲ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
pa:  ਸਕਿੰਟ

en: Sensor Logger Settings
pa: ਸੈਂਸਰ ਲਾਗਰ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
pa: ਅਲਾਰਮ ਰੰਗ:

en: Host
pa: ਹੋਸਟ

en: Sensor
pa: ਸੈਂਸਰ

en: Unit
pa: ਯੂਨਿਟ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
pa: ਸਿਸਟਮ ਲੋਡ

note: i18n: tag display attribute title
en: CPU History
pa: CPU ਅਤੀਤ

note: i18n: tag display attribute title
en: Memory and Swap History
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਅਤੇ ਸਵੈਪ ਅਤੀਤ

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Swap
pa: ਸਵੈਪ

note: i18n: tag display attribute title
en: Network History
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਅਤੀਤ

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Receiving
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Sending
pa: ਭੇਜਣ

en: Cannot open the file %1.
pa: ਫਾਈਲ %1 ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: The file %1 does not contain valid XML.
pa: ਫਾਈਲ %1 ਜਾਇਜ XML ਨਹੀਂ ਰੱਖਦੀ ਹੈ।

en: The file %1 does not contain a valid worksheet definition, which must have a document type 'KSysGuardWorkSheet'.
pa: ਫਾਈਲ %1 ਇੱਕ ਸਹੀਂ ਵਰਕਸ਼ੀਟ ਪਰਿਭਾਸ਼ਾ ਨਹੀਂ ਰੱਖਦੀ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ 'KSysGuardWorkSheet' ਵਰਗਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
pa: ਫਾਈਲ %1 ਦਾ ਇੱਕ ਜਾਇਜ ਵਰਕਸ਼ੀਟ ਆਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Cannot save file %1
pa: ਫਾਈਲ %1 ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: The clipboard does not contain a valid display description.
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਵੈਧ ਡਿਸਪਲੇਅ ਵੇਰਵਾ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Select Display Type
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਟਾਈਪ ਚੁਣੋ

en: &Line graph
pa: ਲਾਈਨ ਗਰਾਫ਼(&L)

en: &Digital display
pa: ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਡਿਸਪਲੇਅ(&D)

en: &Bar graph
pa: ਬਾਰ ਗਰਾਫ਼(&B)

en: Log to a &file
pa: ਲਾਗ ਫਾਈਲ ਵਿੱਚ(&f)

en: Remove this display?
pa: ਇਹ ਡਿਸਪਲੇਅ ਹਟਾਉਣਾ?

en: Remove Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਹਟਾਓ

en: Dummy
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ

en: Tab Properties
pa: ਟੈਬ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Rows:
pa: ਕਤਾਰਾਂ:

en: Columns:
pa: ਕਾਲਮ:

en: Enter the number of rows the sheet should have.
pa: ਸ਼ੀਟ ਵਿੱਚ ਕਤਾਰਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਦਿਓ।

en: Enter the number of columns the sheet should have.
pa: ਟੇਬਲ ਵਿੱਚ ਕਾਲਮ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Update interval:
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਅੰਤਰਾਲ:

en: All displays of the sheet are updated at the rate specified here.
pa: ਸ਼ੀਟ ਦੇ ਸਭ ਡਿਸਪਲੇਅ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਦਰ ਨਾਲ ਅੱਪਡੇਟ ਹਨ।

en: Enter the title of the worksheet here.
pa: ਵਰਕਸ਼ੀਟ ਲਈ ਟਾਇਟਲ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: Sheet %1
pa: ਸ਼ੀਟ %1

en: The tab '%1' contains unsaved data.
    Do you want to save the tab?
pa: ਟੈਬ '%1' ਵਿੱਚ ਨਾ ਸੰਭਾਲਿਆ ਡਾਟਾ ਪਿਆ ਹੈ।
    ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਟੈਬ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Select Tab File to Import
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਟੈਬ ਫਾਈਲ ਚੁਣੋ

en: You do not have a tab that could be saved.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਕੋਈ ਟੈਬ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Export Tab
pa: ਟੈਬ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: There are no tabs that could be deleted.
pa: ਕੋਈ ਅਜਿਹੀ ਟੈਬ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Upload custom System Monitor tab
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸਿਸਟਮ ਮਾਨੀਟਰ ਟੈਬ ਅੱਪਲੋਡ
