ksysguard - en to sr@latin translation catalogue (206 entries)

en: Connect Host
sr@latin: Povezivanje domaćina

en: Host:
sr@latin: Domaćin:

en: Enter the name of the host you want to connect to.
sr@latin: Ime domaćina na koji želite da se povežete.

en: Connection Type
sr@latin: Tip veze

en: ssh
sr@latin: SSH

en: Select this to use the secure shell to login to the remote host.
sr@latin: Veza sa udaljenim domaćinom preko bezbedne školjke.

en: rsh
sr@latin: RSH

en: Select this to use the remote shell to login to the remote host.
sr@latin: Veza sa udaljenim domaćinom preko udaljene školjke.

en: Daemon
sr@latin: Demon

en: Select this if you want to connect to a ksysguard daemon that is running on the machine you want to connect to, and is listening for client requests.
sr@latin: Veza sa demonom K‑sistembrana na računaru sa kojim želite da se povežete, a koja osluškuje klijentske zahteve.

en: Custom command
sr@latin: Posebna naredba

en: Select this to use the command you entered below to start ksysguardd on the remote host.
sr@latin: Demon K‑sistembrana pokreće se na udaljenom domaćinu naredbom koju unesete ispod.

en: Enter the port number on which the ksysguard daemon is listening for connections.
sr@latin: Broj porta na kome demon K‑sistembrana osluškuje veze.

en: e.g.  3112
sr@latin: npr. 3112

en: Command:
sr@latin: Naredba:

en: Enter the command that runs ksysguardd on the host you want to monitor.
sr@latin: Naredba za pokretanje demona K‑sistembrana na domaćinu koji želite da nadgledate.

en: e.g. ssh -l root remote.host.org ksysguardd
sr@latin: npr. „ssh -l root udaljeni.domacin.org ksysguardd“

en: KDE System Monitor
sr@latin: KDE‑ov nadzornik sistema

en: System Monitor
sr@latin: Nadzornik sistema|/|$[svojstva gen 'Nadzornika sistema'
               dat 'Nadzorniku sistema'
               aku 'Nadzornik sistema'
    ]

en: &Refresh Tab
sr@latin: &Osveži jezičak

en: &New Tab...
sr@latin: &Novi jezičak...

en: Import Tab Fr&om File...
sr@latin: Uvezi jezičak &iz fajla...

en: Save Tab &As...
sr@latin: Sačuvaj jezičak &kao...

en: &Close Tab
sr@latin: &Zatvori jezičak

en: Monitor &Remote Machine...
sr@latin: Nadgledaj &udaljeni računar...

en: &Download New Tabs...
sr@latin: &Preuzmi nove jezičke...

en: &Upload Current Tab...
sr@latin: &Otpremi tekući jezičak...

en: Tab &Properties
sr@latin: &Svojstva jezička

en:  No swap space available
sr@latin:  nema razmene

en: (c) 1996-2016 The KDE System Monitor Developers
sr@latin: © 1996–2016, programeri KDE‑ovog nadzornika sistema

en: John Tapsell
sr@latin: Džon Tapsel

en: Current Maintainer
sr@latin: trenutni održavalac

en: Chris Schlaeger
sr@latin: Kris Šleger

en: Previous Maintainer
sr@latin: prethodni održavalac

en: Greg Martyn
sr@latin: Greg Martin

en: Tobias Koenig
sr@latin: Tobijas Kenig

en: Nicolas Leclercq
sr@latin: Nikola Leklerk

en: Alex Sanda
sr@latin: Aleks Zanda

en: Bernd Johannes Wuebben
sr@latin: Bernd Johanes Viben

en: Ralf Mueller
sr@latin: Ralf Miler

en: Hamish Rodda
sr@latin: Hamiš Roda

en: Torsten Kasch
sr@latin: Torsten Kaš

en: Solaris Support
    Parts derived (by permission) from the sunos5
    module of William LeFebvre's "top" utility.
sr@latin: <html>podrška za Solaris; delovi izvedeni (uz dopuštenje) iz modula za SunOS 5 naredbe <tt>top</tt> Vilijama Lefevra.</html>

en: Optional worksheet files to load
sr@latin: Opcioni fajlovi radnih listova za učitavanje

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@latin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@latin: &Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@latin: &Podešavanje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@latin: Glavna traka

note: i18n: tag WorkSheet attribute title i18n: tag display attribute title
en: Process Table
sr@latin: Procesi

en: Sensor Browser
sr@latin: Pregledač senzora

en: Drag sensors to empty cells of a worksheet
sr@latin: Prevucite senzore u prazne ćelije radnog lista.

en: The sensor browser lists the connected hosts and the sensors that they provide. Click and drag sensors into drop zones of a worksheet. A display will appear that visualizes the values provided by the sensor. Some sensor displays can display values of multiple sensors. Simply drag other sensors on to the display to add more sensors.
sr@latin: Pregledač senzora nabraja povezane domaćine i njihove senzore. Odavde prevlačite senzore u ćelije radnog lista, čime se dobija vizuelni prikaz vrednosti senzora. Neki od prikaza mogu davati vrednosti i po nekoliko senzora: opet prevucite senzore na prikaz da biste dodali više njih.

en: OK
sr@latin: U redu

en: Error
sr@latin: Greška

en: Edit BarGraph Preferences
sr@latin: Postavke trakastog grafikona

en: Range
sr@latin: Opseg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
sr@latin: Naslov

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
sr@latin: Unesite naslov prikaza.

en: Display Range
sr@latin: Opseg prikaza

en: Minimum value:
sr@latin: Najmanja vrednost:

en: Enter the minimum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
sr@latin: Unesite najmanju vrednost za prikaz. Ako su obe vrednosti 0, opseg se otkriva automatski.

en: Maximum value:
sr@latin: Najveća vrednost:

en: Enter the maximum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
sr@latin: Unesite najveću vrednost za prikaz. Ako su obe vrednosti 0, opseg se otkriva automatski.

en: Alarms
sr@latin: Alarmi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Alarm for Minimum Value
sr@latin: Alarm za najmanju vrednost

en: Enable alarm
sr@latin: Uključi alarm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: Enable the minimum value alarm.
sr@latin: Uključi alarm za najmanju vrednost.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: Lower limit:
sr@latin: Donja granica:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Alarm for Maximum Value
sr@latin: Alarm za najveću vrednost

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: Enable the maximum value alarm.
sr@latin: Uključi alarm za najveću vrednost.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: Upper limit:
sr@latin: Gornja granica:

[ctx: @title:tab Appearance of the bar graph]
en: Look
sr@latin: Izgled

en: Normal bar color:
sr@latin: Normalna boja trake:

en: Out-of-range color:
sr@latin: Boja za van opsega:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Background color:
sr@latin: Boja pozadine:

en: Font size:
sr@latin: Veličina fonta:

en: This determines the size of the font used to print a label underneath the bars. Bars are automatically suppressed if text becomes too large, so it is advisable to use a small font size here.
sr@latin: Određuje veličinu fonta za ispis etiketa ispod traka. Trake se automatski suzbijaju ako tekst postane prevelik, tako da je preporučljivo zadati malu veličinu fonta.

en: Sensors
sr@latin: Senzori

en: Edit...
sr@latin: Uredi...

en: Push this button to configure the label.
sr@latin: Kliknite ovde da podesite etiketu.

en: Delete
sr@latin: Obriši

en: Push this button to delete the sensor.
sr@latin: Kliknite ovde da uklonite senzor.

en: Label of Bar Graph
sr@latin: Etiketa trakastog grafikona

en: Enter new label:
sr@latin: Nova etiketa:

en: Drop Sensor Here
sr@latin: Prevuci senzor ovde

en: This is an empty space in a worksheet. Drag a sensor from the Sensor Browser and drop it here. A sensor display will appear that allows you to monitor the values of the sensor over time.
sr@latin: Ovo je prazan prostor radnog lista. Prevucite ovamo senzor iz pregledača senzora, kada će se pojaviti prikaz u kojem možete pratiti vrednosti senzora u stvarnom vremenu.

en: Plotter Settings
sr@latin: Postavke crtača

en: General
sr@latin: Opšte

en: Title:
sr@latin: Naslov:

en: Stack the beams on top of each other
sr@latin: Slaži prečke jednu nad drugom

en: The beams are stacked on top of each other, and the area is drawn filled in. So if one beam has a value of 2 and another beam has a value of 3, the first beam will be drawn at value 2 and the other beam drawn at 2+3=5.
sr@latin: Prečke se slažu jedna iznad druge, a površina se iscrtava popunjeno. Na primer, ako prva prečka ima vrednost 2 a druga prečka 3, prva će biti iscrtana na vrednosti 2 a druga na 2 + 3 = 5.

en: Scales
sr@latin: Razmere

en: Vertical scale
sr@latin: Uspravna razmera

en: Specify graph range:
sr@latin: Opseg grafikona:

en: Check this box if you want the display range to adapt dynamically to the currently displayed values; if you do not check this, you have to specify the range you want in the fields below.
sr@latin: Popunite ako želite da se opseg prikaza dinamički prilagođava trenutno prikazanim vrednostima. U suprotnom, opseg koji želite zadajete poljima ispod.

en: Enter the minimum value for the display here.
sr@latin: Unesite najmanju vrednost u prikazu.

en: Enter the soft maximum value for the display here. The upper range will not be reduced below this value, but will still go above this number for values above this value.
sr@latin: Unesite meku najveću vrednost u prikazu. Gornja granica opsega neće biti spuštana ispod ove vrednosti, ali će biti povećana pri višim vrednostima.

en: Horizontal scale
sr@latin: Vodoravna razmera

en: Pixels per time period:
sr@latin: Piksela po periodu:

en: Grid
sr@latin: Mreža

en: Lines
sr@latin: Linije

en: Vertical lines
sr@latin: Uspravne linije

en: Check this to activate the vertical lines if display is large enough.
sr@latin: Popunite za aktiviranje uspravnih linija kada je prikaz dovoljno velik.

en: Distance:
sr@latin: Rastojanje:

en: Enter the distance between two vertical lines here.
sr@latin: Rastojanje između dve uspravne linije.

en: Vertical lines scroll
sr@latin: Klizanje uspravnih linija

en: Horizontal lines
sr@latin: Vodoravne linije

en: Check this to enable horizontal lines if display is large enough.
sr@latin: Popunite za aktiviranje vodoravnih linija kada je prikaz dovoljno velik.

en: Text
sr@latin: Tekst

en: Show axis labels
sr@latin: Etikete osa

en: Check this box if horizontal lines should be decorated with the values they mark.
sr@latin: Popunite ako želite da vodoravne linije daju etikete vrednosti koje dosežu.

en: Set Color...
sr@latin: Postavi boju...

en: Push this button to configure the color of the sensor in the diagram.
sr@latin: Kliknite ovde da zadate boju senzora u dijagramu.

en: Move Up
sr@latin: Pomeri nagore

en: Move Down
sr@latin: Pomeri nadole

en: Display Units
sr@latin: Jedinice prikaza

en: Mixed
sr@latin: mešano

en: Kilobytes
sr@latin: kilobajti

en: Megabytes
sr@latin: megabajti

en: Gigabytes
sr@latin: gigabajti

en: Terabytes
sr@latin: terabajti

en: List View Settings
sr@latin: Postavke prikaza spiska

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
sr@latin: Boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
sr@latin: Boja teksta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
sr@latin: Boja mreže:

en: File logging settings
sr@latin: Postavke beleženja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
sr@latin: Boja ispisa:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
sr@latin: &Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: T&itle:
sr@latin: &Naslov:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Fi&lter
sr@latin: &Filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
sr@latin: &Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
sr@latin: &Obriši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
sr@latin: &Izmeni

[ctx: Multimeter is a sensor display that mimics 'digital multimeter' aparatus]
en: Multimeter Settings
sr@latin: Postavke multimetra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Title:
sr@latin: &Naslov:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: Enable this to append the unit to the title of the display.
sr@latin: Uključite da dodate mernu jedinicu naslovu prikaza.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
sr@latin: &Jedinica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
sr@latin: &Uključi alarm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: &Lower limit:
sr@latin: &Donja granica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
sr@latin: U&ključi alarm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: &Upper limit:
sr@latin: &Gornja granica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Nor&mal digit color:
sr@latin: &Normalna boja cifara:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Alarm di&git color:
sr@latin: Boja cifara &alarma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Bac&kground color:
sr@latin: Boja &pozadine:

en: &Properties
sr@latin: &Svojstva

en: &Remove Display
sr@latin: &Ukloni prikaz

en: <qt><p>This is a sensor display. To customize a sensor display click the right mouse button here and select the <i>Properties</i> entry from the popup menu. Select <i>Remove</i> to delete the display from the worksheet.</p>%1</qt>
sr@latin: <qt><p>Ovo je prikaz senzora. Možete ga prilagoditi desnim klikom ovde i izborom stavke <i>Svojstva</i> iz iskačućeg menija. Izaberite <i>Ukloni senzor</i> ako želite da uklonite prikaz sa radnog lista.</p>%1</qt>

[ctx: @title:column]
en: Logging
sr@latin: beleženje

[ctx: @title:column]
en: Timer Interval
sr@latin: period odbrojavača

[ctx: @title:column]
en: Sensor Name
sr@latin: senzor

[ctx: @title:column]
en: Host Name
sr@latin: domaćin

[ctx: @title:column]
en: Log File
sr@latin: dnevnik

en: Sensor Logger
sr@latin: Beležnik senzora

en: &Remove Sensor
sr@latin: &Ukloni senzor

en: &Edit Sensor...
sr@latin: &Uredi senzor...

en: St&op Logging
sr@latin: &Zaustavi beleženje

en: S&tart Logging
sr@latin: &Pokreni beleženje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
sr@latin: Fajl

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, timerFrame)
en: Timer Interval
sr@latin: Period odbrojavača

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
sr@latin:  sek.

en: Sensor Logger Settings
sr@latin: Postavke beležnika senzora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
sr@latin: Boja alarma:

en: Host
sr@latin: domaćin

en: Sensor
sr@latin: senzor

en: Unit
sr@latin: jedinica

en: Status
sr@latin: stanje

en: Label
sr@latin: etiketa

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
sr@latin: Sistemsko opterećenje

note: i18n: tag display attribute title
en: CPU History
sr@latin: Istorijat CPU‑a

note: i18n: tag display attribute title
en: Memory and Swap History
sr@latin: Istorijat memorije i razmene

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
sr@latin: Memorija

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Swap
sr@latin: Razmena

note: i18n: tag display attribute title
en: Network History
sr@latin: Istorijat mreže

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Receiving
sr@latin: Primanje

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Sending
sr@latin: Slanje

en: Cannot open the file %1.
sr@latin: Ne mogu da otvorim fajl ‘%1’.

en: The file %1 does not contain valid XML.
sr@latin: Fajl ‘%1’ ne sadrži ispravan XML.

en: The file %1 does not contain a valid worksheet definition, which must have a document type 'KSysGuardWorkSheet'.
sr@latin: Fajl ‘%1’ ne sadrži ispravnu definiciju radnog lista, koja mora imati definisan tip dokumenta „KSysGuardWorkSheet“.

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
sr@latin: Fajl ‘%1’ ima neispravnu veličinu radnog lista.

en: Cannot save file %1
sr@latin: Ne mogu da sačuvam fajl ‘%1’

en: The clipboard does not contain a valid display description.
sr@latin: Klipbord ne sadrži ispravan opis prikaza.

en: Select Display Type
sr@latin: Izaberi tip prikaza

en: &Line graph
sr@latin: &Linijski grafikon

en: &Digital display
sr@latin: &Digitalni prikaz

en: &Bar graph
sr@latin: &Trakasti grafikon

en: Log to a &file
sr@latin: &Beleži u fajl

en: Remove this display?
sr@latin: Ukloniti ovaj prikaz?

en: Remove Display
sr@latin: Uklanjanje prikaza

en: Dummy
sr@latin: Lažni

en: Tab Properties
sr@latin: Svojstva jezička

en: Properties
sr@latin: Svojstva

en: Rows:
sr@latin: Vrste:

en: Columns:
sr@latin: Kolone:

en: Enter the number of rows the sheet should have.
sr@latin: Broj vrsta koje list treba da ima.

en: Enter the number of columns the sheet should have.
sr@latin: Broj kolona koje list treba da ima.

en: Update interval:
sr@latin: Period ažuriranja:

en: All displays of the sheet are updated at the rate specified here.
sr@latin: Svi prikazi lista ažuriraju se učestanošću koju navedete ovde.

en: Enter the title of the worksheet here.
sr@latin: Naslov radnog lista.

en: Sheet %1
sr@latin: list %1

en: The tab '%1' contains unsaved data.
    Do you want to save the tab?
sr@latin: Jezičak „%1“ sadrži nesačuvane podatke.
    Želite li da ga sačuvate?

en: Select Tab File to Import
sr@latin: Uvoz jezička iz fajla

en: You do not have a tab that could be saved.
sr@latin: Nema nijednog jezička koji se može sačuvati.

en: Export Tab
sr@latin: Izvoz jezička

en: There are no tabs that could be deleted.
sr@latin: Nema nijednog jezička koji se može obrisati.

[ctx: @info]
en: <para>You can publish your custom tab on the <link url='%1'>KDE Store</link> in the <icode>%2</icode> category.</para><para><filename>%3</filename></para>
sr@latin: <para>Svoj poseban jezičak možete objaviti na <link url='%1'>Radnji KDE‑a</link> u kategoriji <icode>%2</icode>.</para><para><filename>%3</filename></para>

en: Upload custom System Monitor tab
sr@latin: Otpremanje posebnog jezička nadzornika sistema
