ksysguard - en to th translation catalogue (177 entries)

en: Connect Host
th: เชื่อมต่อไปยังโฮสต์

en: Host:
th: โฮสต์:

en: Enter the name of the host you want to connect to.
th: เติมชื่อของโฮสต์ที่คุณต้องการเชื่อมต่อ

en: Connection Type
th: ประเภทของการเชื่อมต่อ

en: ssh
th: แบบ ssh

en: Select this to use the secure shell to login to the remote host.
th: เลือกนี่ เพื่อใช้เชลล์แบบเข้ารหัสในการล็อกอินไปยังเครื่องปลายทาง

en: rsh
th: แบบ rsh

en: Select this to use the remote shell to login to the remote host.
th: เลือกนี่ เพื่อให้ใช้เชลล์ระยะไกลในการล็อกอินเข้าใช้เครื่องระยะไกล

en: Daemon
th: ดีมอน

en: Select this if you want to connect to a ksysguard daemon that is running on the machine you want to connect to, and is listening for client requests.
th: เติมนี่ หากคุณต้องการเชื่อมต่อไปยังดีมอน ksysguard ที่ทำงานอยู่บนเครื่องที่คุณจะเชื่อมต่อไป

en: Custom command
th: กำหนดคำสั่งเอง

en: Select this to use the command you entered below to start ksysguardd on the remote host.
th: เลือกนี่ เพื่อใช้คำสั่งที่คุณเติมด้านล่าง ในการเริ่ม ksysguardd บนโฮสต์ระยะไกล

en: Port:
th: พอร์ต:

en: Enter the port number on which the ksysguard daemon is listening for connections.
th: เติมหมายเลขพอร์ต ที่จะให้ดีมอน ksysguard คอยรับการเชื่อมต่อ

en: e.g.  3112
th: เช่น 3112

en: Command:
th: คำสั่ง:

en: Enter the command that runs ksysguardd on the host you want to monitor.
th: เติมคำสั่งที่เรียก ksysguardd ทำงานบนโฮสต์ที่คุณต้องการสอดส่อง

en: e.g. ssh -l root remote.host.org ksysguardd
th: เช่น ssh -l root remote.host.org ksysguardd

en: KDE System Monitor
th: เครื่องมือดูการทำงานระบบของ KDE

en: System Monitor
th: เครื่องมือดูการทำงานระบบ

en: &Refresh Tab
th: ปรับปรุงแ&ท็บอีกครั้ง

en: &New Tab...
th: เปิดแท็บใ&หม่...

en: Import Tab Fr&om File...
th: นำเข้าแท็บ&จากแฟ้ม...

en: Save Tab &As...
th: บันทึกแท็บเป็&น...

en: &Close Tab
th: &ปิดแท็บ

en: Monitor &Remote Machine...
th: ดูการทำงานเครื่อง&ทางไกล...

en: &Download New Tabs...
th: &ดาวน์โหลดแท็บใหม่...

en: &Upload Current Tab...
th: &อัปโหลดแท็บปัจจุบัน...

en: Tab &Properties
th: &คุณสมบัติแท็บ

en:  No swap space available
th:  ไม่มีพื้นที่ของหน่วยความจำเสมือน

en: Current Maintainer
th: ผู้ดูแลคนปัจจุบัน

en: Previous Maintainer
th: ผู้ดูแลคนก่อน

en: Solaris Support
    Parts derived (by permission) from the sunos5
    module of William LeFebvre's "top" utility.
th: รองรับระบบโซลาริส
    ได้รับบางส่วนจาก (โดยได้รับอนุญาต) จาก sunos5
    มอดูลอรรถประโยชน์ "top" ของ William LeFebvre

en: Optional worksheet files to load
th: แฟ้มตัวเลือกแผ่นงานที่จะเรียกใช้

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
th: แ&ฟ้ม

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
th: &มุมมอง

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
th: &ตั้งค่า

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
th: แถบเครื่องมือหลัก

note: i18n: tag WorkSheet attribute title i18n: tag display attribute title
en: Process Table
th: ตารางโพรเซส

en: Sensor Browser
th: ตัวแสดงตัวตรวจจับ

en: Drag sensors to empty cells of a worksheet
th: ลากตัวตรวจจับไปยังช่องที่ว่างบนแผ่นงาน

en: The sensor browser lists the connected hosts and the sensors that they provide. Click and drag sensors into drop zones of a worksheet. A display will appear that visualizes the values provided by the sensor. Some sensor displays can display values of multiple sensors. Simply drag other sensors on to the display to add more sensors.
th: ตัวแสดงรายการตัวตรวจจับ แสดงรายการเครื่องที่เชื่อมต่ออยู่ คลิกค้างไว้ แล้วลากตัวตรวจจับไปยังพื้นที่ว่างของแผ่นงาน และจะปรากฎช่องแสดงผล เพื่อแสดงค่าที่ตรวจจับของตัวตรวจจับ ช่องการแสดงผลบางช่อง สามารถแสดงค่าของของตัวตรวจจับได้หลายตัว ซึ่งการเพิ่มตัวตรวจจับ ทำได้โดยการลากตัวตรวจจับอื่น ๆ ไปยังพื้นที่แสดงผล

en: OK
th: ตกลง

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Edit BarGraph Preferences
th: แก้ไขการปรับแต่งกราฟแท่ง

en: Range
th: ช่วง

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
th: ชื่อส่วน

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
th: ป้อนชื่อส่วนที่จะใช้แสดงผลที่นี่

en: Display Range
th: ช่วงของการแสดงผล

en: Minimum value:
th: ค่าต่ำสุด:

en: Enter the minimum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
th: เติมค่าต่ำสุด ของการแสดงผลที่นี่ หากค่าทั้งคู่เป็น 0 จะเปิดใช้การตรวจสอบ ช่วงของการแสดงผลอัตโนมัติ

en: Maximum value:
th: ค่าสูงสุด:

en: Enter the maximum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
th: เติมค่าสูงสุด ของการแสดงผลที่นี่ หากค่าทั้งคู่เป็น 0 จะเปิดใช้การตรวจสอบ ช่วงของการแสดงผลอัตโนมัติ

en: Alarms
th: เตือน

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Alarm for Minimum Value
th: เตือนเมื่อถึงค่าต่ำสุด

en: Enable alarm
th: เปิดใช้การเตือน

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: Enable the minimum value alarm.
th: เปิดใช้การเตือนค่าต่ำสุด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: Lower limit:
th: ระดับต่ำสุด:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Alarm for Maximum Value
th: เตือนเมื่อถึงค่าสูงสุด

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: Enable the maximum value alarm.
th: เปิดใช้การเตือนค่าสูงสุด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: Upper limit:
th: ระดับสูงสุด:

[ctx: @title:tab Appearance of the bar graph]
en: Look
th: ลักษณะ

en: Normal bar color:
th: สีแท่งกราฟปกติ:

en: Out-of-range color:
th: สีของการอยู่นอกช่วง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
th: สีพื้นหลัง:

en: Font size:
th: ขนาดตัวอักษร:

en: This determines the size of the font used to print a label underneath the bars. Bars are automatically suppressed if text becomes too large, so it is advisable to use a small font size here.
th: ใช้กำหนดขนาดตัวอักษร ที่จะใช้แสดงบนข้อความกำกับใต้กราฟ

en: Sensors
th: ตัวตรวจจับ

en: Edit...
th: แก้ไข...

en: Push this button to configure the label.
th: กดปุ่มนี้ เพื่อปรับแต่งแถบข้อความกำกับ

en: Delete
th: ลบ

en: Push this button to delete the sensor.
th: กดปุ่มนี้ เพื่อลบตัวตรวจจับ

en: Label of Bar Graph
th: ข้อความกำกับกราฟแท่ง

en: Enter new label:
th: เติมแถบข้อความใหม่:

en: Drop Sensor Here
th: วางตัวตรวจจับไว้ที่นี่

en: This is an empty space in a worksheet. Drag a sensor from the Sensor Browser and drop it here. A sensor display will appear that allows you to monitor the values of the sensor over time.
th: นี่เป็นพื้นที่ว่างของแผ่นงาน ลากตัวตรวจจับจากช่องแสดงตัวตรวจจับ และวางมันลงที่นี่ จากนั้น จะปรากฎช่องแสดงผลของตัวตรวจจับ ซึ่งจะอนุญาตให้คุณทำการตรวจสอบการทำงานตามค่าของตัวตรวจจับเป็นระยะ ๆ

[ctx: units]
en: %1 TiB/s
th: %1 TiB/วินาที

[ctx: units]
en: %1 GiB/s
th: %1 GiB/วินาที

[ctx: units]
en: %1 MiB/s
th: %1 MiB/วินาที

[ctx: units]
en: %1 KiB/s
th: %1 KiB/วินาที

en: Plotter Settings
th: ตั้งค่าการพล็อตกราฟ

en: General
th: ทั่วไป

en: Title:
th: ชื่อส่วน:

en: Scales
th: ปรับขนาด

en: Vertical scale
th: ปรับขนาดในแนวตั้ง

en: Specify graph range:
th: ระบุช่วงของกราฟ:

en: Check this box if you want the display range to adapt dynamically to the currently displayed values; if you do not check this, you have to specify the range you want in the fields below.
th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ หากคุณต้องการให้ช่วงการแสดงผล ถูกปรับใช้กับค่าที่แสดงในปัจจุบันอัตโนมัติ ไม่เช่นนั้นคุณจะต้องระบุช่วงที่คุณต้องการในช่องข้อมูลด้านล่างนี้

en: Enter the minimum value for the display here.
th: ป้อนค่าน้อยที่สุดที่จะใช้แสดงผลที่นี่

en: Horizontal scale
th: ปรับขนาดทางแนวนอน

en: Pixels per time period:
th: พิกเซลต่อช่วงเวลา:

en: Grid
th: เส้นกริด

en: Lines
th: แสดงเส้น

en: Vertical lines
th: เส้นทางแนวตั้ง

en: Check this to activate the vertical lines if display is large enough.
th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ เพื่อให้มีการแสดงเส้นทางแนวตั้ง หากช่องการแสดงผลใหญ่พอ

en: Distance:
th: ระยะห่าง:

en: Enter the distance between two vertical lines here.
th: ป้อนค่าระยะห่างระหว่างเส้นทางแนวตั้งสองเส้นที่นี่

en: Vertical lines scroll
th: เลื่อนเส้นทางแนวตั้ง

en: Horizontal lines
th: เส้นทางแนวนอน

en: Check this to enable horizontal lines if display is large enough.
th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ เพื่อให้แสดงเส้นทางแนวนอน หากช่องการแสดงผลใหญ่พอ

en: Text
th: แสดงข้อความ

en: Show axis labels
th: แสดงป้ายของแกน

en: Check this box if horizontal lines should be decorated with the values they mark.
th: เลือกตัวเลือกนี้ หากต้องการให้มีการแสดงค่าของเส้นทางแนวนอนด้วย

en: Set Color...
th: ตั้งค่าสี...

en: Push this button to configure the color of the sensor in the diagram.
th: กดปุ่มนี้ เพื่อปรับแต่งค่าสี ของตัวตรวจจับในไดอะแกรม

en: Move Up
th: เลื่อนขึ้น

en: Move Down
th: เลื่อนลง

en: List View Settings
th: ตั้งค่ามุมมองรายการ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
th: สี

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
th: สีข้อความ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
th: สีเส้นกริด:

en: File logging settings
th: ตั้งค่าแฟ้มปูมบันทึก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
th: สีพื้นหน้า:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
th: &ข้อความ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: T&itle:
th: ชื่อส่&วน:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Fi&lter
th: ตัว&กรอง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
th: เ&พิ่ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
th: &ลบ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
th: เ&ปลี่ยน

[ctx: Multimeter is a sensor display that mimics 'digital multimeter' aparatus]
en: Multimeter Settings
th: ตั้งค่าตัววัดแบบหลายค่า

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Title:
th: ชื่อ&ส่วน:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: Enable this to append the unit to the title of the display.
th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ เพื่อแสดงหน่วยต่อไปยังท้ายแถบหัวเรื่องการแสดงผล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
th: แ&สดงหน่วย

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
th: เ&ปิดใช้การเตือน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
th: เปิ&ดใช้การเตือน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: &Upper limit:
th: จำกัดระดับ&สูงสุด:

en: &Properties
th: คุณสมบัติ

en: &Remove Display
th: ลบช่องแสดงผล

en: <qt><p>This is a sensor display. To customize a sensor display click the right mouse button here and select the <i>Properties</i> entry from the popup menu. Select <i>Remove</i> to delete the display from the worksheet.</p>%1</qt>
th: <qt><p>นี่เป็นส่วนแสดงผลของตัวตรวจ หากต้องการปรับแต่งการแสดงผลตัวตรวจจับ ให้คลิกเมาส์ปุ่มขวาค้างที่นี่ แล้วเลือกรายการ <i>คุณสมบัติ</i> จากรายการเมนูป๊อปอัป หรือเลือก <i>ลบ</i> เพื่อลบ ส่วนแสดงผลออกจากแผ่นงาน</p>%1</qt>

en: Sensor Logger
th: ตัวบันทึกตัวตรวจสอบ

en: &Remove Sensor
th: &ลบตัวตรวจจับ

en: &Edit Sensor...
th: แ&ก้ไขตัวตรวจจับ...

en: St&op Logging
th: ห&ยุดการทำปูมบันทึก

en: S&tart Logging
th: เริ่มการทำปูมบันทึก

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
th: แฟ้ม

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
th:  วินาที

en: Sensor Logger Settings
th: ตั้งค่าตัวทำปูมบันทึกตัวตรวจจับ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
th: สีการเตือน:

en: Host
th: เครื่อง

en: Sensor
th: ตัวตรวจจับ

en: Unit
th: หน่วย

en: Status
th: สถานะ

en: Label
th: แถบข้อความ

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
th: การใช้งานระบบ

note: i18n: tag display attribute title
en: CPU History
th: ประวัติการใช้งานตัวประมวลผลกลาง (CPU)

note: i18n: tag display attribute title
en: Memory and Swap History
th: ประวัติการใช้หน่วยความจำและหน่วยความจำเสมือน (swap)

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
th: หน่วยความจำ

note: i18n: tag display attribute title
en: Network History
th: ประวัติการใช้ระบบเครือข่าย

en: Cannot open the file %1.
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม %1 ได้

en: The file %1 does not contain valid XML.
th: แฟ้ม %1 อาจจะไม่ได้เป็นแฟ้ม XML ที่ใช้ได้

en: The file %1 does not contain a valid worksheet definition, which must have a document type 'KSysGuardWorkSheet'.
th: แฟ้ม %1 ไม่มีการกำหนดค่าแผ่นงานที่ใช้ได้ ซึ่งจะต้องเป็นเอกสารประเภท 'KSysGuardWorkSheet'

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
th: แฟ้ม %1 มีขนาดของแผ่นงานที่ใช้ไม่ได้

en: Cannot save file %1
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้ม %1 ได้

en: The clipboard does not contain a valid display description.
th: คลิปบอร์ดไม่มีรายละเอียดของช่องการแสดงผลที่ใช้ได้

en: Select Display Type
th: เลือกประเภทของช่องการแสดงผล

en: &Line graph
th: กราฟเส้น

en: &Digital display
th: แสดงแบบดิจิทัล

en: &Bar graph
th: กราฟแท่ง

en: Log to a &file
th: บันทึกการทำงานลงแฟ้ม

en: Remove this display?
th: ลบช่องแสดงผลนี้หรือไม่ ?

en: Remove Display
th: ลบช่องแสดงผล

en: Dummy
th: ตัวจำลอง

en: Tab Properties
th: คุณสมบัติแท็บ

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: Rows:
th: แถว:

en: Columns:
th: คอลัมน์:

en: Enter the number of rows the sheet should have.
th: ป้อนจำนวนแถวของแผ่นงาน

en: Enter the number of columns the sheet should have.
th: ป้อนจำนวนคอลัมน์ของแผ่นงาน

en: Update interval:
th: ช่วงจังหวะปรับปรุง:

en: All displays of the sheet are updated at the rate specified here.
th: ทุกช่องการแสดงผลของแผ่นงาน จะปรับปรุงข้อมูลตามช่วงจังหวะเวลาที่ระบุที่นี่

en: Enter the title of the worksheet here.
th: ป้อนแถบหัวเรื่องของแผ่นงานที่นี่

en: Sheet %1
th: แผ่นงาน %1

en: The tab '%1' contains unsaved data.
    Do you want to save the tab?
th: แท็บ '%1' มีข้อมูลที่ยังไม่ได้บันทึก
    คุณต้องการจะบันทึกแผ่นงานหรือไม่ ?

en: Select Tab File to Import
th: เลือกแท็บแฟ้มเพื่อนำเข้า

en: You do not have a tab that could be saved.
th: คุณไม่มีแท็บที่สามารถบันทึกลงไปได้

en: Export Tab
th: ส่งออกแท็บ

en: There are no tabs that could be deleted.
th: ไม่มีแท็บที่สามารถลบได้

en: Upload custom System Monitor tab
th: อัปโหลดแท็บติดตามการทำงานระบบที่กำหนดเอง
