ksysguard - en to tr translation catalogue (203 entries)

en: Connect Host
tr: Sunucuya Bağlan

en: Host:
tr: Makine:

en: Enter the name of the host you want to connect to.
tr: Bağlanmak istediğiniz makinenin adını girin.

en: Connection Type
tr: Bağlantı Türü

en: Select this to use the secure shell to login to the remote host.
tr: Uzak makineye bağlanmak üzere güvenli kabuğu kullanmak için bunu seçin.

en: Select this to use the remote shell to login to the remote host.
tr: Uzak makineye bağlanmak üzere uzak kabuğu kullanmak için bunu seçin.

en: Daemon
tr: Servis

en: Select this if you want to connect to a ksysguard daemon that is running on the machine you want to connect to, and is listening for client requests.
tr: Eğer bağlanmak istediğiniz makinede çalışan ve istemci isteklerini dinleyen bir ksysguard servisine bağlanmak istiyorsanız bunu seçin.

en: Custom command
tr: Özel komut

en: Select this to use the command you entered below to start ksysguardd on the remote host.
tr: Uzak makinede ksysguardd'ı başlatmak için aşağıda girdiğiniz komutu kullanmak üzere bunu seçin.

en: Port:
tr: Bağlantı Noktası:

en: Enter the port number on which the ksysguard daemon is listening for connections.
tr: Ksysguard servis bağlantıları için dinlenecek bağlantı noktası numaralarını girin.

en: e.g.  3112
tr: örn. 3112

en: Command:
tr: Komut:

en: Enter the command that runs ksysguardd on the host you want to monitor.
tr: İzlemek istediğiniz makinede ksysguardd'yi çalıştırması istenen komutu buraya yazın.

en: e.g. ssh -l root remote.host.org ksysguardd
tr: örnek :  ssh -l root uzak.makine.org ksysguardd

en: KDE System Monitor
tr: KDE Sistem İzleyici

en: System Monitor
tr: Sistem İzleyici

en: &Refresh Tab
tr: Sekmeyi &Yenile

en: &New Tab...
tr: &Yeni Sekme...

en: Import Tab Fr&om File...
tr: &Dosyadan İçeriye Sekme Aktar...

en: Save Tab &As...
tr: Sekmeyi &Farklı Kaydet...

en: &Close Tab
tr: Sekmeyi &Kapat

en: Monitor &Remote Machine...
tr: &Uzak Makine İzle...

en: &Download New Tabs...
tr: Yeni &Sekmeler İndir...

en: &Upload Current Tab...
tr: &Geçerli Sekmeyi Kapat Yükle...

en: Tab &Properties
tr: Sekme Ö&zellikleri

en:  No swap space available
tr:  Kullanılabilir takas alanı yok

en: (c) 1996-2016 The KDE System Monitor Developers
tr: (c) 1996-2016 KDE Sistem İzleyici Geliştiricileri

en: Current Maintainer
tr: Projeyi Yürüten

en: Previous Maintainer
tr: Önceki Geliştirici

en: Solaris Support
    Parts derived (by permission) from the sunos5
    module of William LeFebvre's "top" utility.
tr: Solaris Desteği
    Bölümler (izin alınarak) sunos5'taki
    William LeFebvre'nin "top" aracından derlendi.

en: Optional worksheet files to load
tr: Yüklemek için bir çalışma sayfası seçin

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: &Ayarlar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

note: i18n: tag WorkSheet attribute title i18n: tag display attribute title
en: Process Table
tr: Süreç Tablosu

en: Sensor Browser
tr: Algılayıcı Tarayıcısı

en: Drag sensors to empty cells of a worksheet
tr: Çalışma kağıdının boş hücrelerine algılayıcıları sürükleyin

en: The sensor browser lists the connected hosts and the sensors that they provide. Click and drag sensors into drop zones of a worksheet. A display will appear that visualizes the values provided by the sensor. Some sensor displays can display values of multiple sensors. Simply drag other sensors on to the display to add more sensors.
tr: Algılayıcı tarayıcısı bağlı olan sistemleri ve sundukları algılayıcı bilgilerini gösterir. Algılayıcıları sürükle bırak yöntemi ile ana tabloya taşıyıp yerleştirdiğinizde algılayıcı tarafından iletilen değerler burada görüntülenecektir. Bazı algılayıcı görüntüleri birden çok algılayıcı değerini aynı anda gösterebilir. Bu özelliklerini açmak için diğer algılayıcıları algılayıcı görüntü alanına sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

en: OK
tr: Tamam

en: Error
tr: Hata

en: Edit BarGraph Preferences
tr: Çubuk Grafiği Özelliklerini Düzenle

en: Range
tr: Sıra

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titleFrame)
en: Title
tr: Başlık

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_title)
en: Enter the title of the display here.
tr: Gösterge başlığını buraya girin.

en: Display Range
tr: Aralığı Göster

en: Minimum value:
tr: En düşük değer:

en: Enter the minimum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
tr: Ekran için en küçük değeri girin. Eğer iki değer de 0 ise otomatik oran belirleme etkinleştirilecek.

en: Maximum value:
tr: En yüksek değer:

en: Enter the maximum value for the display here. If both values are 0, automatic range detection is enabled.
tr: Gösterge için en büyük değeri girin. Eğer iki değer de 0 ise otomatik oran belirleme etkinleştirilecek.

en: Alarms
tr: Alarmlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Alarm for Minimum Value
tr: En Düşük Değer İçin Alarm

en: Enable alarm
tr: Alarmı etkinleştir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: Enable the minimum value alarm.
tr: Asgari değer alarmını etkinleştir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: Lower limit:
tr: Alt sınır:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Alarm for Maximum Value
tr: Alarm için Azami Değer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: Enable the maximum value alarm.
tr: Azami değer alarmını etkinleştir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: Upper limit:
tr: Üst limit:

[ctx: @title:tab Appearance of the bar graph]
en: Look
tr: Bak

en: Normal bar color:
tr: Normal çubuk rengi:

en: Out-of-range color:
tr: Sınır dışında rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
tr: Arkaplan rengi:

en: Font size:
tr: Yazı tipi boyutu:

en: This determines the size of the font used to print a label underneath the bars. Bars are automatically suppressed if text becomes too large, so it is advisable to use a small font size here.
tr: Bu barların altında kullanılan yazı tipi büyüklüğünü belirler. Eğer bir metin fazla geniş gelirse barlar otomatik olarak genişler. O yüzden burada küçük yazı tipi kullanmak daha uygundur.

en: Sensors
tr: Algılayıcılar

en: Edit...
tr: Düzenle...

en: Push this button to configure the label.
tr: Algılayıcıyı silmek için bu tuşa tıklayın.

en: Delete
tr: Sil

en: Push this button to delete the sensor.
tr: Algılayıcıyı silmek için bu tuşa tıklayın.

en: Label of Bar Graph
tr: Çubuk Grafik Etiketi

en: Enter new label:
tr: Yeni etiketi girin:

en: Drop Sensor Here
tr: Algılayıcıyı Buraya Taşıyın

en: This is an empty space in a worksheet. Drag a sensor from the Sensor Browser and drop it here. A sensor display will appear that allows you to monitor the values of the sensor over time.
tr: Burası bir çalışma kağıdındaki boş alandır. Algılayıcı menüsündeki bir algılayıcıyı buraya taşıyabilirsiniz.

[ctx: units]
en: %1%
tr: %%1

[ctx: units]
en: %1 TiB
tr: %1 TB

[ctx: units]
en: %1 GiB
tr: %1 GB

[ctx: units]
en: %1 MiB
tr: %1 MB

[ctx: units]
en: %1 KiB
tr: %1 KB

[ctx: units]
en: %1 TiB/s
tr: %1 TB/s

[ctx: units]
en: %1 GiB/s
tr: %1 GB/s

[ctx: units]
en: %1 MiB/s
tr: %1 MB/s

[ctx: units]
en: %1 KiB/s
tr: %1 KB/s

en: Plotter Settings
tr: Çizici Ayarları

en: General
tr: Genel

en: Title:
tr: Başlık:

en: Stack the beams on top of each other
tr: Hüzmeleri üst üste yığınla

en: The beams are stacked on top of each other, and the area is drawn filled in. So if one beam has a value of 2 and another beam has a value of 3, the first beam will be drawn at value 2 and the other beam drawn at 2+3=5.
tr: Hüzmeler üst üste yığınlanmış ve alan doldurulmuş bir şekilde çizilir. Bu yüzden bir hüzme 2 ve diğer hüzme 3 değerine sahipse, ilk hüzme 2 değeri ile çizilirken diğer hüzme 2+5=5 değerinde çizilir.

en: Scales
tr: Ölçüler

en: Vertical scale
tr: Dikey derecelendirme

en: Specify graph range:
tr: Grafik aralığını belirleyin:

en: Check this box if you want the display range to adapt dynamically to the currently displayed values; if you do not check this, you have to specify the range you want in the fields below.
tr: Eğer ekran aralığının otomatik olarak ekran değerlerine göre ayarlanmasını istiyorsanız bunu işaretleyin. Eğer bunu işaretlemezseniz, aşağıdaki boşluklarda istediğiniz değerleri belirlemeniz gerekir.

en: Enter the minimum value for the display here.
tr: Görünüm için en küçük değeri buraya girin.

en: Enter the soft maximum value for the display here. The upper range will not be reduced below this value, but will still go above this number for values above this value.
tr: Görünen alan için yaklaşık en yüksek değeri giriniz. Tepe değeri bu değerin altına indirilmeyecek, ancak bu değerin üzerindeki sayılar için yükselmeye devam edecek.

en: Horizontal scale
tr: Yatay ölçeklendirme

en: Pixels per time period:
tr: Her bir zaman aralığı için piksel sayısı:

en: Grid
tr: Izgara

en: Lines
tr: Çizgiler

en: Vertical lines
tr: Dikey çizgiler

en: Check this to activate the vertical lines if display is large enough.
tr: Görüntü yeterince büyükse dikey çizgileri etkinleştirmek için bunu işaretleyin.

en: Distance:
tr: Uzaklık:

en: Enter the distance between two vertical lines here.
tr: İki dikey satır arasındaki uzaklığı girin.

en: Vertical lines scroll
tr: Dikey çizgi kaydırması

en: Horizontal lines
tr: Yatay çizgiler

en: Check this to enable horizontal lines if display is large enough.
tr: Görüntü yeterince büyükse yatay çizgileri etkinleştirmek için bunu işaretleyin.

en: Text
tr: Metin

en: Show axis labels
tr: Eksen etiketlerini göster

en: Check this box if horizontal lines should be decorated with the values they mark.
tr: Yatay çizgilerin tanımladığı değerleri göstermek için bu düğmeye tıklayın.

en: Set Color...
tr: Rengi Ayarla...

en: Push this button to configure the color of the sensor in the diagram.
tr: Diyagramdaki algılayıcıların rengini değiştirmek için bu düğmeye basın.

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Display Units
tr: Birimleri Göster

en: Mixed
tr: Karışık

en: Kilobytes
tr: Kilobayt

en: Megabytes
tr: Megabayt

en: Gigabytes
tr: Gigabayt

en: Terabytes
tr: Terabayt

en: List View Settings
tr: Liste Görünümü Ayarları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorFrame)
en: Colors
tr: Renkler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Text color:
tr: Metin rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Grid color:
tr: Kılavuz rengi:

en: File logging settings
tr: Dosya günlük kaydı ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Foreground color:
tr: Önplan rengi:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, textTab)
en: &Text
tr: &Metin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: T&itle:
tr: &Başlık:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Fi&lter
tr: &Filtre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
tr: &Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
tr: &Sil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeButton)
en: &Change
tr: &Değiştir

[ctx: Multimeter is a sensor display that mimics 'digital multimeter' aparatus]
en: Multimeter Settings
tr: Ölçü Aygıtı Ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Title:
tr: &Başlık:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: Enable this to append the unit to the title of the display.
tr: Birimi göstergenin başlığına eklemek için bunu seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showUnit)
en: &Show unit
tr: Biri&mi göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lowerLimitActive)
en: &Enable alarm
tr: Alarmı &etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblLowerLimit)
en: &Lower limit:
tr: &Alt sınır:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_upperLimitActive)
en: E&nable alarm
tr: &Alarmı etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblUpperLimit)
en: &Upper limit:
tr: &Üst sınır:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Nor&mal digit color:
tr: &Normal hane rengi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Alarm di&git color:
tr: &Alarm hane rengi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Bac&kground color:
tr: &Arkaplan rengi:

en: &Properties
tr: Ö&zellikler

en: &Remove Display
tr: Ekranı &Kaldır

en: <qt><p>This is a sensor display. To customize a sensor display click the right mouse button here and select the <i>Properties</i> entry from the popup menu. Select <i>Remove</i> to delete the display from the worksheet.</p>%1</qt>
tr: <qt><p>Bu bir algılayıcı ekranıdır. Bir algılayıcıyı düzenlemek için farenizin sağ düğmesini kullanarak menüden <i>Özellikler</i> girdisini seçin. Daha sonra çalışma kağıdından <i>Kaldır</i> menüsüne tıklayın.</p> %1</qt>

[ctx: @title:column]
en: Logging
tr: Günlük Tutma

[ctx: @title:column]
en: Timer Interval
tr: Zamanlayıcı Aralığı

[ctx: @title:column]
en: Sensor Name
tr: Algılayıcı Adı

[ctx: @title:column]
en: Host Name
tr: Makine Adı

[ctx: @title:column]
en: Log File
tr: Kayıt Dosyası

en: Sensor Logger
tr: Algılayıcı Kayıtçısı

en: &Remove Sensor
tr: Algılayıcıyı &Kaldır

en: &Edit Sensor...
tr: Algılayıcıyı &Düzenle...

en: St&op Logging
tr: Kayıt İşlemini &Durdur

en: S&tart Logging
tr: Kayıt İşlemine &Başla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileFrame)
en: File
tr: Dosya

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, timerFrame)
en: Timer Interval
tr: Zamanlayıcı Aralığı

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_timerInterval)
en:  sec
tr:  sn

en: Sensor Logger Settings
tr: Algılayıcı Günlükçü Ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Alarm color:
tr: Alarm rengi:

en: Host
tr: Sunucu

en: Sensor
tr: Algılayıcı

en: Unit
tr: Birim

en: Status
tr: Durum

en: Label
tr: Etiket

note: i18n: tag WorkSheet attribute title
en: System Load
tr: Sistem Yükü

note: i18n: tag display attribute title
en: CPU History
tr: İşlemci Geçmişi

note: i18n: tag display attribute title
en: Memory and Swap History
tr: Bellek ve Takas Alanı Geçmişi

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Memory
tr: Bellek

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Swap
tr: Takas

note: i18n: tag display attribute title
en: Network History
tr: Ağ Geçmişi

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Receiving
tr: Alma

note: i18n: tag beam attribute summationName
en: Sending
tr: Gönderme

en: Cannot open the file %1.
tr: %1 dosyası açılamıyor.

en: The file %1 does not contain valid XML.
tr: %1 dosyası uygun XML içermiyor.

en: The file %1 does not contain a valid worksheet definition, which must have a document type 'KSysGuardWorkSheet'.
tr: %1 dosyası, 'KSysGuardWorkSheet' benzeri bir belge türüne sahip olması gerekirken, geçerli bir çalışma alanı tanımı içermiyor.

en: The file %1 has an invalid worksheet size.
tr: %1 dosyası geçersiz bir çalışma kağıdı boyutuna sahip.

en: Cannot save file %1
tr: %1 dosyası kaydedilemiyor

en: The clipboard does not contain a valid display description.
tr: Pano gösterilebilecek geçerli bir bilgi içermiyor.

en: Select Display Type
tr: Gösterim Türünü Seçin

en: &Line graph
tr: &Çizgi grafik

en: &Digital display
tr: &Dijital ekran

en: &Bar graph
tr: Ç&ubuk grafik

en: Log to a &file
tr: Gün&lüğü bir dosyaya kaydet

en: Remove this display?
tr: Bu ekran kaldırılsın mı?

en: Remove Display
tr: Ekranı Kaldır

en: Dummy
tr: Sahte

en: Tab Properties
tr: Alan Özellikleri

en: Properties
tr: Özellikler

en: Rows:
tr: Satır:

en: Columns:
tr: Sütun:

en: Enter the number of rows the sheet should have.
tr: Belgede kaç tane satır olmasını istediğinizi girin.

en: Enter the number of columns the sheet should have.
tr: Belgede kaç tane sütun olmasını istediğinizi girin.

en: Update interval:
tr: Güncelleme aralığı:

en: All displays of the sheet are updated at the rate specified here.
tr: Belgenin tüm gösterimleri, burada belirtilen oranla güncellenir.

en: Enter the title of the worksheet here.
tr: Çalışma kağıdının başlığını buraya yazın.

en: Sheet %1
tr: Kağıt %1

en: The tab '%1' contains unsaved data.
    Do you want to save the tab?
tr: Çalışma alanı '%1' kayıt edilmemiş veriler içeriyor.
    Çalışma alanını kaydetmek istiyor musunuz?

en: Select Tab File to Import
tr: İçeriye Aktarmak için Çalışma Alanı Dosyası Seçin

en: You do not have a tab that could be saved.
tr: Kaydedilebilecek bir çalışma alanınız yok.

en: Export Tab
tr: Alanı Dışarıya Aktar

en: There are no tabs that could be deleted.
tr: Silinebilecek bir çalışma alanınız yok.

en: Upload custom System Monitor tab
tr: Özel Sistem İzleyici sekmesi yükle
