ksystemlog - en to cy translation catalogue (57 entries)

en: General
cy: Cyffredinol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Next
cy: &Nesaf

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (text), widget (KTextEdit, message)
en: Message
cy: Neges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, icon)
en: Icon
cy: Eicon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previous)
en: &Back
cy: &Yn ôl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, next)
en: &Forward
cy: &Ymlaen

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
cy: &Ffenestr

en: None
cy: Dim

en: Insufficient Permissions
cy: Caniatadau Annigonol

en: Date:
cy: Dyddiad:

en: Hostname:
cy: Enw Gwesteiwr:

en: Process:
cy: Proses :

en: Level:
cy: Lefel :

en: Filter:
cy: Hidl:

en: All
cy: Popeth

note: i18n("<p>This is the main view of KSystemLog. It displays the last lines of the selected log. Please see the documentation to discovers the meaning of each icons and existing log.</p><p>Log lines in <b>bold</b> are the last added to the list.</p>"));
en: Date
cy: Dyddiad

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Authentication
cy: Dilysiant

en: Kernel
cy: Cnewyllyn

en: Mail
cy: Post

en: News
cy: Newyddion

en: Syslog
cy: Cofnod cysawd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, messageActivation)
en: &Message:
cy: &Neges:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Priority:
cy: &Blaenoriaeth:

en: &New Tab
cy: Tab &Newydd

en: &Close Tab
cy: &Cau Tab

en: Close the current tab
cy: Cau'r tab cyfredol

en: &Duplicate Tab
cy: &Dyblygu Tab

en: Move Tab &Left
cy: Symud Tab i'r &Chwith

en: Move Tab &Right
cy: Symud Tab i'r &Dde

en: &Details
cy: &Manylion

en: Type
cy: Math

en: Type:
cy: Math:

en: Host Name
cy: Enw Gwesteiwr

en: Id.
cy: Dynodiad (Id).

en: Response
cy: Ymateb

en: Bytes Sent
cy: Didau Wedi'u Hanfon

en: Identification:
cy: Dynodiad :

en: Username:
cy: Enw defnyddiwr:

en: Bytes Sent:
cy: Didau Wedi'u Hanfon :

en: Client
cy: Dibynnydd:

en: Client:
cy: Dibynnydd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: &Add File...
cy: &Ychwanegu Ffeil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, up)
en: Move &Up
cy: Symud i &Fyny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, down)
en: Move &Down
cy: Symud i &Lawr

en: Process
cy: Proses

en: User:
cy: Defnyddiwr:

en: Log File
cy: Ffeil Gofnod

en: Open Location
cy: Agor Lleoliad

en: Source File
cy: Ffeil Tarddiad

en: Function
cy: Ffwythiant

en: Line
cy: Llinell

en: Source File:
cy: Ffeil Tarddiad :

en: Function:
cy: Ffwythiant

en: none
cy: dim

en: Program
cy: Rhaglen

en: Program:
cy: Rhaglen:
